13.3.1992
×

Hakkında

Künye

İletişim

MART 1992

1 MART 1992

1- Çevre Bakanı Doğancan Akyürek, Bakanlığının çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Akyürek, mevcut çevre koruma vakıflarıyla çevre sorunlarının önüne geçilemeyeceğini, devletin büyük bir çevre kirleticisi olduğunu, Gökova Santra-lı'nın yerinin değiştirileceğini, İstanbul'daki derelerin birer mühendis tarafından denetleneceğini ve çevreyle ilgili yasal düzenlemelerin yakında Meclis'e getirileceğini söyledi.

2- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, yaptığı açıklamada, bazı eski cezaevlerinin satılarak yerlerine kent dışında ve kaçmayı önleyecek şekilde yenilerinin yapılacağını, konuyu Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral ile görüştüğünü söyledi.

3- ANAP İstanbul Milletvekili Adnan Kahveci ve arkadaşlarınca, akaryakıt ve sigara kaçakçılığıyla yeterince mücadele etmedikleri için Başbakan Süleyman Demirel, Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral ve İçişleri Bakanı İsmet Sezgin hakkında Meclis soruşturması açılması istemiyle bir önerge verildi.

4- SHP Ankara Milletvekili Uluç Gürkan, İmar Bankası'na ayrıcalık sağlayarak görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut ve Mesut Yılmaz hakkında Meclis soruşturması önergesi verdi.

5- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi yaptığı yazılı açıklamada, bütçe görüşmeleri sırasında bazı milletvekillerinin Cumhurbaşkanı'na, "usul ve adaba uygun olmayan" eleştiriler yönelttiklerini belirterek, Cumhurbaşkanı Özal'ın bu milletvekillerinin,"Cumhurbaşkanlığı'na çatmaktan başka amacı ve sermayesi bulunmadığı" görüşünde olduğunu söyledi.

6- MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partisinin küçük kurultayının açılışında yaptığı konuşmada, Güneydoğu'da meydana gelen olayların özünde demokrasiye yönelik olduğunu belirterek, "amacı öldürmek olup, öldürülenlerle aynı sırada saf tutarak suça iştirak edenlerin parlamento çatısı altında bulunmaları büyük talihsizliktir" dedi.

7- SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi düzenlediği basın toplantısında, muhalefetin hükümete yönelik eleştirilerini yanıtladı. Selvi, 4 bin 53 günün tahribatının 100 günde kaldırılmasının beklenemeyeceğini belirterek, Cumhurbaşkanı Özal'ın engellemelerinin de hükümete zaman kaybettirdiğini söyledi.

8- HEP İstanbul İl Başkanlığı'nca İstanbul'da düzenlenen ve yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı mitingle Kürtçe sloganlar atıldı.

Öte yandan HEP Diyarbakır İl Başkanı Hüseyin Turhallı, il örgütünün olağanüstü kongresinde yaptığı konuşmada, resmi ideolojiyi reddettikleri için devlet terörünün kendilerini hedef aldığını ileri sürerek, savaş koşullarında politika yaptıklarını ve artık katliama izin vermeyeceklerini söyledi.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Kuzey Irak'ın Harkuk bölgesinde bulunan PKK kamplarına yönelik sınır ötesi bir hava operasyonu düzenlendiği, operasyon yapılan bölgede sivil yerleşim birimi ve Kuzey Iraklı peşmerge bulunmadığı bildirildi.

10- Mardin'in Nusaybin ilçesinde PKK tarafından kaçırıldığı bildirilen iki gencin cesetleri bulundu.

Bu arada Van'da sığındıkları bir evde güvenlik kuvvetlerince kuşatılan 3 PKK'lı çıkan çatışmada ölü olarak ele geçirildi.

11- İstanbul'da Neve Şalom Sinagogu önüne bomba atıldı. Olayda bir kişi yaralandı.

12- İki aydır test yayınlarını sürdüren "Show TV" yayın hayatına başladı.

13- Dağlık Karabağ'da Azerilerle Ermeniler arasındaki çatışmaların devam ettiği bildirildi. Azerbaycan Devlet Başkanı Ayaz Muttalibov yaptığı açıklamada, Ermenilerin Karabağ'da katliam yaptığını ve Hocalı köyünde en az bin Azerinin öldürüldüğünü bildirdi. Azerbaycan'da 3 günlük yas ilan edildi. Kara-bağ'daki BDT birliklerinin de çekilmeye başladığı haber verildi.

Başbakan Süleyman Demirel konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin, bölgesinde istikrarsızlığı artırıcı gelişmeler karşısında hareketsiz kalamayacağını söyledi. Demirel, Türkiye'nin, çatışmaların daha da genişleyerek bütün bölgeyi içine alacak bir hale gelmemesi için sorumlu ve dikkatli bir politika izlediğini belirterek tüm üçüncü ülkeleri aynı şekilde davranmaları konusunda uyardı.

Karabağ'daki Azerilerin katledilmesini protesto amacıyla İstanbul Bakırköy ve Taksim'de iki ayrı gösteri düzenlendi.

14- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, yedi Orta Asya cumhuriyetini kapsayan gezisi çerçevesinde Türkmenistan'dan Tacikistan'a gitti. Çetin, havaalanında yaptığı açıklamada, Karabağ'da direnen Azeri milislerin daha fazla dayanamayacağını, Azerilerin büyük ölçüde Karabağ'dan göçettiklerini ve bölgenin Ermenilerin eline geçtiğini bildirdi. Bir an önce ateşkesin sağlanması ve barış müzakerelerine başlanması gerektiğini belirten Çetin, Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan'ın Türkiye dahil 14 ülkeye birer mektup göndererek ateşkese hazır olduklarını bildirdiğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin daha sonra Tacikistan Başbakan Yardımcısı Habibullo Saidmuradov'la resmi görüşmelerde bulundu ve iki ülke arasında kapsamlı bir işbirliği anlaşması imzalandı. Çetin, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Orta Asya cumhuriyetlerine her türlü katkıya hazır ol-

düğünü ve bu konuda kimseyle rekabet halinde olmadığını, katkıda bulunan herkesi desteklediğini söyledi. Tacikistan Başbakan Yardımcısı Saidmura-dov'da kendilerinin başta Pantürkizm ve Panislamizm olmak üzere her türlü panizme karşı öldüklerini söyledi.

Dışişleri Bakanı Çetin, Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan ve Devlet Bakanı Şerif Ercan daha sonra Devlet Başkanı Abdurrahman Nabiev tarafından kabul edildiler.

15- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, İran'a yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak ülkesine döndü. Mitsotakis, Tahran Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, ülkesi ile İran'ın stratejik çıkarlarının birbirini tamamlayacağını, ülkesinin özellikle petrol konusunda işbirliği yapmak istediğini söyledi.

16- Körfez savaşını soruşturmak amacıyla oluşturulan "Uluslararası Savaş Suçları Mahkamesi" ABD'yi sert bir dille suçlayarak bir insanlık suçu işlediğini bildirdi. Mahkeme kararında, Körfez savaşında ABD ve müttefiklerinin Irak'a, Hiroşimaya atılan atom bombasının 7 katı ölçüsünde bomba attığı, doğrudan sivil halkı hedef alan bombardımanlar sonucu 45 bin Iraklı çocuğun hayatını kaybettiği belirtildi.

17- Irak'ın Scud füzelerinin yapımında kullandığı malzemelerin imhasına izin vermeyeceği yolundaki açıklaması ve BM Güvenlik Konseyi'nin Irak'ı kınaması gerginliğe yol açtı. Irak Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan bir açıklamada, kınama kararının hiçbir haklı gerekçeye dayanmadığı belirtilerek BM'nin ABD güdümünde bir tutum izlediği kaydedildi. Gelişmelerle ilgili bir açıklama yapan İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd, Irak'a karşı askeri müdahale seçeneğinin göz ardı edilmediğini söyledi.

18- Kudüs'te bir kahvehanenin çökmesi sonucu 24 kişinin öldüğü bildirildi.

2 M ART 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Boğaziçi Üniversitesi'nde düzenlenen "Değişen Dünya Düzeni ve Türkiye" konulu konferansta bir konuşma yaptı.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Irak'ın Harkuk bölgesindeki PKK kamplarına karşı düzenlenen hava operasyonunun tamamlandığını, kara harekatı düşünülmediğini açıkladı.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, parti merkezinde ANAP'lı belediye başkanlarıyla yaptığı toplantıda, Başbakan Demirel, ve Başbakan Yardımcısı İnönü'yü eleştirdi ve Hükümetin kendi içinde uyumsuz olduğunu belirtti.

4- Devlet Bakanı Tansu Çiller, Bankalar Birliği'nin İstanbul'da düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, bankaları, döviz fiyatlarını ve faiz oranlarını art-tırmamaları konusunda uyardı. Çiller, Türkiye'nin yeterli döviz rezervine sahip olduğunu belirterek, enflasyon açısından yılın ilk üç ayının tehlikeli geçeceğini, ancak daha sonra olumlu bir seyir izleyeceğini kaydetti.

5-174. Sağlık Şurası, Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna'nın başkanlığında Ankara'da toplandı.

6- SHP Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Karakaş, kendi isteğiyle vatandaşlıktan ayrılanlara Türk vatandaşlarına tanınan haklardan yararlanma olanağı sağlayan ve başka ülkelerde askerlik yapanların Türkiye'de yeniden askere alınmamalarını öngören bir yasa önerisini TBMM Başkanlığı'na sundu.

7- Hükümet tarafından görevlendirilen 22 milletvekili incelemelerde bulunmak üzere Güneydoğu Anadolu bölgesine gitti.

8- Devlet Bakanlığı'na atanan Prof. Türkan Akyol, YÖK üyeliğinden çekildi.

9- Türk Musevileri Hahambaşı David Asseo ve SOO.Yıl Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri, İspanya'dan kaçarak Anadolu'ya gelişlerinin 500'üncü yıldönümü nedeniyle TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Süleyman Demirel ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü'yü ziyaret ettiler.

10- İstanbul'da Neve Şalom Sinegogu'na el bombası atan kişilerden biri yakalandı. Yakalanan kişinin yasadışı Hizbullah örgütü üyesi olduğu bildirildi.

11- İstanbul Üniversitesi'nde karşıt görüşlü öğrenciler arasında çıkan çatışmada 7 öğrenci yaralandı.

12- Yurtiçi Kargo Servisi'nin İstanbul Altunizade Aktarma Merkezi'nde, bekleme eylemi yapan yaklaşık 200 işçi gözaltına alındı.

13- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ve beraberindeki Türk heyeti, Orta Asya

gezisi çerçevesinde Tacikistan'dan Kazakistan'a gitti. İki ülke resmi görüşmeleri sonunda diplomatik ilişkilerin kurulması için bir protokol imzalandı. Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Türk heyetini kabulünden sonra yaptığı açıklamada, dil ve tarih birliğinin Türki cumhuriyetler arasındaki ilişkilerin çok yakın olması için temel oluşturduğunu, Türkiye'nin bu ilişkiler zinciri içinde çok önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

14- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, İran gezisi dönüşünde uğradığı Kıbrıs'ın Larnaka havalimanında yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Kıbrıs sorunu konusunda 180 derecelik olumsuz bir dönüş yaptığını belirterek, Yunanistan ve Kıbrıs Rum yönetiminin birlikte, özellikle AT ülkeleri nezdinde yeni bir kampanya başlatacağını söyledi.

15- BM Genel Kurulu, kuruluşa başvuruda bulunan Birleşik Devletler Teşkilatı üyesi 8 cumhuriyetin üyeliğini kabul etti.

16- Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde Ermeni milislerin Azeri köyü Hocalı'ya yaptıkları saldırıda ölenlerden 50 Azerinin cesedi gazetecilere gösterildi. Bu arada, Azerilerin yaşadığı son kent olan Şusa'ya Ermeni saldırılarının yoğunlaştığı ve saldırılarda 40 kişinin öldüğü bildirildi. Ermenistan Dışişleri Bakanı Raffi Hovannisyan, BM'den Karabağ'a müdahale etmesini istedi.

17- Yugoslavya'dan bağımsızlığını ilan etmek için referanduma gidilen Bosna-Hersek'te halkın çoğunluğunun bağımsızlık yönünde oy kullandığı bildirildi. Bağımsızlığa karşı çıkan Sırbistan Demokratik Partisi, çağrıda bulunarak bağımsızlığın askıya alınmasını istedi. Bu arada, Sırplarla Müslümanlar arasında çıkan çatışmalarda 4 kişinin öldüğü bildirildi.

18- Kuzey Irak'ta yönetime bağlı birliklerle Kürt peşmergeler arasında cuma gününden beri süren çatışmalarda 14 kişinin öldüğü bildirildi.

3 MART 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel yerli ve yabancı basın mensuplarına Başbakanlık Konutu'nda bir resepsiyon verdi. Demirel gazetecilerin Dağlık Kara-bağ'la ilgili sorusu üzerine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin sorunu dünyaya mal ettiğini ve yanlış adım atmamaya çalıştığını, atılacak yanlış bir adımın dünyayı Ermenistan'ın arkasına geçireceğini belirterek, diğer ülkelere de soruna aynı uzaklıkta kalmaları telkininde bulunduklarını" söyledi.

Başbakan Süleyman Demirel parti grubunda yaptığı konuşmada, PKK terörünün Türkiye'yi rahatsız ettiğini, bu örgütün merkezinin Lübnan'ın Bekaa Vadisi'nde bulunduğunun tesbit edildiğini belirterek, konuyla ilgili olarak Suriye'nin Ankara Büyükelçisi'ni çağırdığını ve uyardığını söyledi. Öte yandan Irak Kürdistan Demokrat Partisi, Türkiye'nin düzenlediği sınır ötesi hava operasyonunda sivil yerleşim birimlerinin isabet aldığını ve 10 kişinin öldüğünü açıkladı.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü parti grubunda yaptığı konuşmada, Dağlık Karabağ sorununa değinerek, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğini, Türkiye'nin bölgedeki çatışmaların durmasını hem devlet olarak hem millet olarak beklediğini söyledi;

3- Zonguldak'm Kozlu bölgesindeki İnciharmanı kömür ocağında meydana gelen grizu patlamasında ilk belirlemelere göre 22 işçi öldü, 52 işçi yaralı olarak çıkarıldı. Patlama bölgesinde halen 300 işçinin bulunduğu bildirildi. Çevredeki hastaneler alarma geçirilirken, Zonguldak Valisi Nurettin Turan başkanlığında bir "kriz masası" oluşturuldu. Cumhurbaşkanı Özal ve Başbakan Demirel yayınladıkları mesajlarda üzüntülerini dile getirdiler ve mahsur kalan işçilerin kurtarılması için gerekenin yapılacağını açıkladılar.

4- Türkiye ile Almanya arasında uyuşturucu trafiğini önlemek amacıyla bir işbirliği anlaşması imzalandı.

5- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Tevfik Altınok, İstanbul'da yaptığı açıklamada, enflasyonu aşağı çekme konusunda hükümette bir kararlılık gördüğünü, ancak önümüzdeki 5 ay içinde bugünkü seviyenin altında beklenmemesi gerektiğini söyledi. Altınok, enflasyonun yükselmesindeki en önemli faktörün kamu açıkları olduğunu, bu açıkların 1991 yılında 31 trilyon lira olarak gerçekleştiğini, 1992'de ise 32 trilyon lira olacağını kaydetti.

6- Maliye ve Gümrük Bakanlığı Gelirler Genel Müdürü Altan Tufan yaptığı açıklamada, 1984-1991 yılları arasında 528.889 adet vergi incelemesi yapıldığını, bu incelemelerde yaklaşık 35.4 trilyon liralık vergi matrahının incelendiğini ve 18.6 trilyon liralık matrah farkı bulunduğunu söyledi. Tufan, 1991 yılında beyan dışı bırakılan kazanç oranının yüzde 51 olduğunu kaydetti.

7- Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ODTÜ'nün ortaklaşa gerçekleştirdikleri 30 adet doğalgazlı otobüs düzenlenen törenle hizmete girdi.

8- Türk Tabipler Birliği basın sağlık ödüllerini kazananlar belirlendi.

9- Resmi ziyaretlerde bulunmak amacıyla Türkiye'ye gelen ABD Dışişleri Bakanhğı Müsteşarı Arnold Kanter, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Özdem San-berk ile görüştü.

10- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, 5 ayrı köşe yazısında partisine hakaret ettiği gerekçesiyle Hürriyet Gazetesi yazarı Emin Çölaşan hakkında 100 milyon liralık tazminat davası açtı.

11- Kayseri Cezaevi'nden 11 tutuklunun tünel kazarak kaçmaları konusundaki soruşturma sonucu cezaevinde görevli 10 kişi tutuklandı.

12- Dağlık Karabağ bölgesinde, Azerilerin elindeki son kent olan Şuşa'nın Ermeniler tarafından kuşatıldığı bildirildi. Ermeni milislerin, bölgeden çekilmeye başlayan Birleşik Devletler Topluluğu birliklerine ateş açarak çekilmeyi durdurmak istedikleri haber verildi.

Öte yandan BDT üyesi ülkelerin BM üyeliğine kabulü sırasında bir konuşma yapan Ermenistan Dışişleri Bakanı Raffi Hovannisyan Dağlık Karabağ sorununa dikkat çekerek, ulusların kendi kaderlerini tayin hakkının ihlal edildiğini, trajedinin boyutlarının büyümemesi için BM Güvenlik Konseyi'nin konuyu gündemine alması gerektiğini söyledi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Gusain Sadıkov da Genel Kurul'a hitaben yaptığı konuşmada, Hocalı kentindeki Ermeni katliamını kınadı ve Azerbaycan'ın yas içinde olduğunu söyledi.

BM Güvenlik Konseyi, iki ülke arasındaki anlaşmazlığın 20 Şubat'ta varılan ateşkes anlaşması çerçevesinde çözümlenmesi çağrısında bulundu.

13- Irak'ın elindeki kitle imha silahlarının denetimi ve yok edilmesiyle görevli BM uzman heyeti şefi Michel Desgranges, Bağdat'ta yaptığı açıklamada, 24 Şubat'tan bu yana kimyasal başlıklı füzelerden 75'inin imha edildiğini söyledi.

14- Bosna-Hersek'te yapılan referandumda halkın yüzde 99.4'ü bağımsızlık yönünde oy kullanması üzerine Devlet Başkanı Alia İzzetbegoviç, cumhuriyetin bağımsızlığını ilan etti. Hükümetle Sırp yetkililer arasında başkentteki barikatların kaldırılması konusunda anlaşmaya varıldığı da kaydedildi.

Öte yandan Karadağ Cumhuriyeti"nde yapılan referandumda halkın yüzde 95'i Sırbistan'a bağlı kalınması yönünde oy kullandı.

4 MART 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Manisa Genç İşadamları Derneği'nde yaptığı konuşmada, Dağlık Karabağ'daki olaylar karşısında dünya ve Batılı ülkelerin çifte standart içinde olduklarını belirterek, Türkiye'nin daha aktif ve cesur politika izlemesi gerektiğini söyledi. Özal konuşmasında, Kozlu'daki grizu patlamasında ölü sayısının artmasından endişe duyduğunu belirterek başsağlığı diledi.

Güler İleri'nin istifasıyla boşalan Devlet Bakanlığı'na Prof. Türkan Ak-yol'un atanmasına ilişkin kararname Cumhurbaşkanı Turgut özal tarafından onaylandı.

2- Zonguldak'taki Kozlu maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında ölü sayısı 118'e yükseldi. Yaklaşık 200 işçinin hala toprak altında olduğu bildirildi.

Facia nedeniyle, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, bakanlar, siyasi parti liderleri ve çeşitli kuruluşlar üzüntülerini dile getiren mesajlar yayımladılar.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile aylık olağan görüşmesini yaptı. Yılmaz, görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, Azeri-Ermeni çatışmasında hükümetin pasif ve yetersiz kaldığını ve halkın bu konudaki hassasiyetine cevap vermekten uzak olduğunu belirterek, Türkiye'nin Karabağ olaylarından duyduğu rahatsızlığı ortaya koyacak bir davranış göstermesi, gerekirse birlik kaydırarak Ermeni mezaliminin caydırılması gerektiğini söyledi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, TBMM'de yaptığı konuşmada, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki çatışmalar konusunda, 'Türkiye'nin elini kıpırdatmadan Batı'yı yardıma çağırdığını" öne sürdü. Karabağ'da Azerilere "soykırım" yapıldığını, zulmün boyutlarının Kuzey Irak halkının uğradığını zulüm kadar ağır olduğunu belirten Ecevit, Kuzey Irak'ta yardıma koşmuş Batı ülkelerinden bazılarının şimdi saldırganların yanında yer aldığını ve onlara her türlü silah yardımını yaptığını, Türkiye'nin ise Karabağ'daki Türklere silah bir yana ilaç ve gıda yardımı bile yapamadığını söyledi.

Ecevit'i yanıtlayan Dışişleri Bakan Vekili Onur Kumbaracıbaşı, Kafkasya bölgesinin Türkiye için önemini belirterek, bölgede savaşa yönelik çağrışım yapabilecek davranışlardan kaçınmanın Türkiye'nin de dünyanın da kabul ettiği bir yaklaşım olduğunu söyledi.

5- SHP Ankara milletvekili Uluç Gürkan ve 47 arkadaşı tarafından, iktidarları döneminde bir bankaya ayrıcalık ve kolaylıklar sağlayarak görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle eski başbakanlar Yıldırım Akbulut ve Mesut Yılmaz, eski devlet bakanları Hüsnü Doğan ve Güneş Taner ile eski Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci hakkında verilen Meclis soruşturması önergesi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Öte yandan ANAP milletvekillerince verilen ve otoyol ihalelerinde fark ödenmesine ilişkin kararın devam ettirilmesi konusunda Başbakan Süleyman Demirel ve Bayındırlık Bakanı Onur Kumbaracıbaşı hakkında Meclis soruşturması açılması istemi reddedildi.

6- Hükümet tarafından bölgedeki duruma ilişkin incelemelerde bulunmak amacıyla Güneydoğu Anadolu'da görevlendirilen milletvekillerinin bölgeye gelişinde bazı protesto eylemleri yapıldı, Şırnak'ın Cizre ve İdil ilçelerinde milletvekillerinin incelemelerini protesto eden esnaf, kepenk kapattı.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Filiz Dinçmen, düzenlediği haftalık basın toplantısında, Kuzey Irak'taki bazı PKK kamplarına düzenlenen operasyonda sivillere zarar verilmediğini bildirerek, operasyonla aynı tarihlerde, "üçüncü ülkelere ait bazı askeri uçakların" da hava harekatı yaptığı yolundaki bilgilerin araştırıldığını söyledi.

8- Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği'nin 1991 yılı Cengiz Polatkan ödülleri Ankara'da düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

9- Türkiye'de temaslarını sürdüren ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ar-nold Kanter, Başbakan Süleyman Demirel'in Orta Asya cumhuriyetlerine yönelik 13 maddelik planının ABD Başkanı George Bush tarafından kabul edildiğini ve planın genişletilmesini istediğini açıkladı.

10- Mücadele Dergisi Konya Temsilcisi'nin de aralarında bulunduğu 11 kişi Konya Cumhuriyet Savcılığı'nca tutuklandı.

11- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'ten ayrılırken yaptığı açıklamada, etkin ülkeleri Karabağ sorununun çözümüne katkıda bulunmaya çağırdı. Karabağ sorununun istismara müsait olduğunu belirten Çetin, Türkiye'nin temkinli olmasının kaçınılmaz olduğunu kaydetti. Çetin, yarın tekrar Azerbaycan'a uğrayacağını bildirdi.

12- NATO Komutanı John Galvin, ABD Senatosu Silahlı Kuvvetler Komitesi'nde yaptığı açıklamada, Kafkasya'daki çatışmanın Türkiye'nin toprak bütünlüğünü tehdit etmesi halinde, Körfez savaşında olduğu gibi, NATO anlaşmasının 5.maddesinin yürürlüğe gireceğini ve Türkiye'ye yönelik tehdidin tüm ittifaka yönelik sayılacağını söyledi.

13- Dağlık Karabağ'daki son Azeri kenti olan Şuşa'da Ermeni kuşatması devam ederken, binlerce Azerinin Azerbaycan'a doğru kaçmaya başladığı bildirildi.

Öte yandan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Gusain Sadıkov, BM'de düzenlediği basın toplantısında, bölgedeki olayların Azerbaycan ve Ermenistan arasında barışçı yollardan çözümlenmesini istediklerini bu amaçla BM Genel Sekreteri Butros Gali'yle görüşeceğini, sorunun çözümü için bir plan hazırladıklarını söyledi.

14- Bosna-Hersek'te referandumdan sonra bağımsızlık ilan edilmesi üzerine bu cumhuriyette yasayan Sırpların başkent Saraybosna'ya doğru yürüyüşe geçtikleri bildirildi. Devlet Başkanı Aliya İzzetbşgoviç, Müslümanları tedbirli olmaya çağırırken, Sırbistan Demokrat Partisi lideri Radovan Kardziç, Sırpları gerektiğinde kendilerini savunmaları için uyardı.

15- Fransa Dışişleri Bakanı Roland Dumas, Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesud Barzani'yle görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Kürtlerin davasının Fransa için kutsal olduğunu ve kendilerini bütün uluslararası forumlarda destekleyeceklerini söyledi.

16- Kuzey Irak'ta, Irak askerleriyle Kürtler arasında çıkan çatışmalarda geçen cuma gününden bu yana 60 kişinin öldüğü bildirildi.

17- Cezayir'de İslami Selamet Cephesi (FIS), idare mahkemesince kapatıldı.

18- Güney Afrika'da siyasi nedenlerle geçen yıl meydana gelen şiddet olaylarında 2582 kişinin öldüğü bildirildi.

5 MART 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Manisa Genç İşadamları Derneği'nce düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Karabağ sorunu konusunda Türkiye'nin birçok şey yapabileceğini, sorunun bir an önce halledilmesini ve mevcut anlaşmaların çalıştırılmasını isteyebileceğini söyledi.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında toplandı. Başbakan Demirel toplantıdan sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı ve Karabağ sorununa değindi.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen de toplantıda, Kars'ın İğdır ve Ardahan ilçelerinin il yapılmasının, İstanbul'da 6, İzmir'de de 3 yeni ilçe kurulmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

3- Zonguldak'ın Kozlu bölgesinde meydana gelen grizu patlamasından sonra kömür damarlarında yangın başladı. Yangın nedeniyle kurtarma çalışmaları durdurulurken, toprak altındaki işçilerden umut kesildi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, bazı ANAP milletvekilleriyle yaptığı görüşmede, Zonguldak'taki ocakların verimsiz olduğunu belirterek ocakların kademeli biçimde kapatılması gerektiğini söyledi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz da konuyla ilgili açıklamasında, ocakların kapatılıp kapatılmamasının verimliliğe göre değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi, bölgedeki insanların iş güvenliğinin esas alınarak karar alınması ve bölge insanlarının geçimini sağlayacağı yeni yatırımlar gerektiğini söyledi.

Genel Maden-İş Sendikası Başkanı Şemsi Denizer ise Zonguldak halkının geçimini sağladığı bu ocakların kapatılamayacağını belirtti.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Türk Demokrasi Vakfı'nca Ankara'da düzenlenen 'Türk Dünyasındaki Yeni Gelişmeler ve Türkiye" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Karabağ konusunda enerjik ve kararlı bir tutum alması gerektiğini, aksi takdirde, Türkiye'nin yeni cumhuriyetler nezdinde güvenilirliğini yitireceğini söyledi.

5- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, basına yaptığı açıklamada, polisin devletin vitrini olduğunu, çağdaş, güleryüzlü polis imajının özlem olmaktan çıkarılacağını söyledi ve polisin çalışma koşullarının en üst düzeye çıkarılacağını bildirdi.

6- Çevre Bakanı Doğancan Akyürek, fabrikaların, sınai kuruluşların ve benzeri yerlerin çevreyi kirletmelerini önlemek, arıtma tesislerinin gerektiği gibi çalışmasını sağlamak amacıyla özel-kamu ayrımı yapılmaksızın, çevre mühendi-

si, biyolog, kimyager ve ziraat mühendisi çalıştırılmasını zorunlu kılacaklarını, konuyla ilgili düzenlemenin mayıs ayı içinde yasalaşacağını açıkladı.

7- Kültür Bakanı Fikri Sağlar, hazırladıkları yeni bir yasa tasarısıyla sinema, opera, operet ve bale giriş ücretlerinden alınan KDV ücretlerinin ve sanatçılardan alınan yüzde 10 stopajın kaldırılacağını açıkladı. Sağlar, KDV Kanu-nu'nda yapılacak bir değişiklikle gazete, dergi ve diğer yayınlardan alınan KDV'nin de kaldırılacağını bildirdi.

8- Cumhurbaşkanı Turgut özal tarafından veto edilen, "küçük çiftçilerin 5 milyon liraya kadar olan faiz borçlarının affedilmesini" öngören yasa, TBMM Genel Kurulu'nda değiştirilmeden kabul edildi.

9- TBMM İnsan Hakları Komisyonu, olayların yerinde incelenmesi amacıyla Karabağ'a 5 kişilik bir heyet gönderilmesini kararlaştırdı.

10- ANAP Grup Başkan Vekili Ülkü Gökalp Güney, ANAP'lı bazı eski bakanlar ve eski Başbakan Yıldırım Akbulut hakkında otoyol ihalalerinde fark ödenmesi konusunda Meclis soruşturması açılmasının hukuk dışı olduğunu, hükümetin aynı kararnameyi uygulamayı sürdürmesi nedeniyle partisinin verdiği Meclis soruşturması önergesinin reddedilmesinin çifte standart olduğunu söyledi.

11- Anayasa Mahkemesi'nin 425 sayılı KHK'nin iptaline ilişkin gerekçeli kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

12- Dağlık Karabağ'da Ermeni milislerin Susa kentini top ateşine tuttuğu, bölgenin kuzeyinde meydana gelen çarpışmalarda 20 kişinin öldüğü bildirildi. Azerbaycan Devlet Başkanı Ayaz Muttalibov, bölgede durumun Azerbaycan ve Ermenistan yönetimlerinin kontrolü dışına çıktığını söyledi.

Bölgede bulunan BDT'ye bağlı askerlerin isyan ettiği ve Azerilere karşı savaştıkları bildirildi.

Bu arada Azerbaycan Parlamento Başkanı Elmira Kafarova, muhalefetin sert eleştirileri nedeniyle istifa etti. Muhalefet yanlısı binlerce kişinin Devlet Başkanı Muttalibov'un Karabağ sorununa seyirci kaldığını belirterek istifa etmesi istemiyle büyük bir gösteri yaptığı bildirildi. Başbakan Hasan Hasanov, Devlet Başkanı Muttalibov'u eleştirerek, seçimlere gidilerek koalisyon hükümeti kurulmasını istedi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin Bakü'de yaptığı açıklamada, sorunun bölge barışını tehdit ettiğini belirterek, ateşkes sağlanması için bütün ülkelere destek çağrısını yineledi. Çetin, Türkiye'nin bölgeye doktor, hemşire, ilaç ve ambulans göndereceğini sözlerine ekledi.

Azerbaycan Başbakanı Hasan Hasanov da yaptığı açıklamada, sorunun bölgesel bir sorun olduğunu ve bu düzeyde çözülmesi gerektiğini belirterek,

Türkiye, İran, Azerbaycan Ermenistan ve isterse Rusya'nın katılacağı bir konferans toplanmasını istedi.

BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı Diego Arria, Karabağ sorununa halen AGİK çerçevesinde çözüm arandığını belirterek, BM'nin soruna doğrudan müdahaleyi henüz düşünmediğini açıkladı.

13- Özbekistan Devlet Başkanı islam Kerimov, dün ülkesini ziyaret eden Türk heyetini kabulü sırasında Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan'ın, latin alfabesine geçmeleri durumunda kendilerine yardım yapılabileceği şeklindeki önerisine karşılık, "ülkesinin buna henüz hazır olmadığını" söyledi.

14- BM insan Hakları Komisyonu, Güney Lübnan'da 1982'den beri tek taraflı olarak oluşturduğu güvenlik hattının kontrolü gerekçesiyle yaptığı uygulamalar nedeniyle İsrail'i kınadı.

15- Moldavya'da, ayrılıkçı Rus azınlık ile hükümet arasında dün yapılan görüşmelerde, sorunların çözümünde güce başvurulmaması ve ateşkes sağlanması konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

16- Bosna-Hersek Devlet Başkanı Aliya İzzetbegoviç, yönetimin cumhuriyette kontrolü ele aldığını belirterek, halka normal yaşamlarına dönme çağrısında bulundu.

6 MART 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, bazı kamu alacaklarının tahsilatının hızlandırılması ve matrah artırımı hakkındaki yasayı veto etti.

2- İnsan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Kahraman, BM Genel Sekreteri Butros Gali'ye bir mesaj göndererek, Karabağ'da Ermeniler tarafından yapılan katliama müdahale edilmesini istedi.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi 5 kişilik parlamento heyeti, olaylar konusunda incelemelerde bulunmak Azerbaycan'a gitti.

Bu arada Karabağ olayları, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere yurdun çeşitli yerlerinde yapılan gösterilerle protesto edildi.

İstanbul Başpiskoposu ve Türkiye Ermenileri Patriği Karekin Kazancıyan yaptığı açıklamada, Karabağ'daki çatışmaları Müslüman-Hristiyan çatışması olarak sunma girişimlerini kaygı verici bulduğunu söyledi.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Richard Clark Barkley İstanbul'da yaptığı açıklamada, 'Türk meslektaşlarımızla birlikte bölgede çok acil ateşkes sağlamaya çalışıyoruz" dedi.

3- Devlet Bakanı Türkan Akyol, yarın kutlanacak olan Kadınlar Günü nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, kadın ayrımcılığına karşı açılan her savaşı destekleyeceklerini bildirdi.

4- Güneydoğu Anadolu'da incelemelerde bulunan Devlet Bakanı Erman Şahin ile DYP ve SHP'Iİ 22 milletvekili gezilerini tamamladılar. Milletvekillerinden oluşan heyetin başkanı Algan Hacaloğlu ve 5 milletvekili Olağanüstü Hal Bölge Valisi'ni ziyaret ederek izlenimlerini aktardılar. Devlet Bakanı Şahin, hükümetin bölgeye baharda hizmet atağı başlatacağını bildirdi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Başbakan Süleyman Demirel'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, Karabağ sorununu Azerbaycan'ın içişleri olarak gördüğünü açıklayan Dışişleri Bakan Vekili Onur Kumbaracıbaşı'nın istifasını istedi. Ecevit önergesinde, "Irak'a karşı uygulanan yaptırımların benzerlerinin Ermenistan'a karşı da derhal uygulanması için girişimlerde bulunulup bulunmadığını" sordu.

6- MİT Müsteşarı Korgeneral Teoman Koman, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, PKK'nın bu ay içinde bir ayaklanma başlatma hazırlığında olduğunu söyledi. Koman, bazı güvenlik güçleriyle PKK arasında "sen bana, ben sana dokunmayayım" türünden anlaşmalar başladığını, PKK'nın kışı ilk kez Türkiye'deki kamplarda geçirdiğini, içerde 3 bin, dışarda 4 bin terörist bulunduğunu ve yerlerinin bilindiğini kaydetti.

7- Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tugay Özçeri, Yunanistan'a ait

bir sahil güvenlik botunun, bir Türk balıkçı teknesine ateş açarak kaptanını öldürmesi nedeniyle, Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi'nin Bakanlığa çağrılarak olayın şiddetle protesto edildiğini bildirdi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ise "tahrik edici davranışlarda bulunduğu" gerekçesiyle Türkiye'yi suçladı. Kıbrıs sorununun çıkmaza girmesinde Türkiye'nin suçlu olduğunu öne süren Sözcü, bu şartlar altında Türk-Yunan ilişkilerinin düzelmesi yolundaki uğraşların sürdürülemeyeceğini söyledi.

8- DİE, Türkiye'nin 1991 yılı ihracatının 13 milyar 597 milyon dolar, ithalatının da 21 milyar 38 milyon dolar olarak gerçekleştiğini ve dış ticaret açığının bir önceki yıla göre yüzde 20.4 oranında azaldığını açıkladı.

9- DİSK Genel Başkanı Kemal Nebioğlu, İstanbul'da yaptığı açıklamada, hükümetin koalisyon protokolünde yer alan demokratik atılımların gerçekleştirilmesi için uygulayacağı tüm politikaları desteklediklerini bildirdi.

10- Zonguldak'ta, grizu faciasından sonra ortaya atılan ocakların kapatılması fikrine, Genel Maden-İş Sendikası ve 13 kuruluş tarafından yapılan yazılı açıklama ile karşı çıkıldı.

TTK Genel Müdür Yardımcısı Vahit Çelikel, şu ana kadar yer altından 118 ceset çıkarıldığını, yer altında da 147 işçinin bulunduğunu bildirdi. Çelikel, olayda ölenlerin yakınlarına maddi tazminatların bir an önce ödenmesi için çalışmaların devam ettiğini, ayrıca ölen her işçinin ailesinden bir kişinin ocaklarda işe alınacağını bildirdi.

11- Güneş Gazetesi Yayın Koordinatörü Fatih Altaylı, gazetenin içinde bulunduğu mali kriz ve çalışanların eylemleri nedeniyle yayınına ara verdiğini açıkladı.

12- Ankara'da Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'le bir görüşme yapan Amerikan Ermeni Cemaati Başkanı Hirair Hovnanian, 24 Nisan'ın "Ermeni Soykırım Günü" olarak kutlanması yolundaki çabalarından geri adım atılmasının söz konusu olmadığını, ABD Kongresi nezdinde bu konudaki girişimlerini sürdüreceklerini ve Karabağ konusunda da Ermenistan'ın görüşlerinin anlatılması faaliyetlerine başlayacaklarını söyledi.

13- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Birleşik Devletler Topluluğu gezisinin son gününde Ukrayna'da resmi temaslarda bulundu. Çetin ile Ukrayna Dışişleri Bakanı Zilenko arasında yapılan görüşmede, Karabağ sorunu hakkında tam bir görüş birliği sağlandığı açıklandı. Görüşmede taraflar, Karabağ'm Azerbaycan toprağı olduğunu, bölgede derhal bir ateşkes ilan edilmesi gerektiğini belirterek, soruna BM ve AGİK çerçevesinde barışçı bir çözüm bulunmasını istediler. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Ukrayna Dışişleri Bakanı Zilenko, Karadeniz'in "mümkün olan en yüksek düzeyde silahsız-

landırılması" önerisinde bulundu. Çetin de öneriyi olumlu bulduklarını belirtti. Temaslarını tamamladıktan sonra Türkiye'ye dönen Dışişleri Bakanı Hik met Çetin, Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan ve Devlet Bakanı Şerif Ercan Esenboga Havaalanı'nda ortak bir basın toplantısı düzenleyerek gezi hakkında bilgi verdiler. Çetin, Ermenistan'a götürülen yardım malzemelerinin kontrolünün devam edeceğini belirterek, diğer ülkelerin insani yardım dışında Türkiye'den talepte bulunmamalarını istedi.

14- Azerbaycan'da Devlet Başkanı Ayaz Muttalibov istifa etti. Bakü'de Yüksek Meclis binasını kuşatan göstericilerin eylemlerine devam ettikleri ve kimsenin bina dışına çıkmasına izin vermedikleri kaydedildi.

Öte yandan Akdam'daki Azeri kuvvetlerin Ermeni mevzilerine karşı geniş çaplı bir saldırı başlattığı bildirildi.

BM Genel Sekreteri Gali, iki ülkenin kuruluş üyesi olarak sorumluluklarını yerine getirerek çatışmalara derhal son vermeleri çağrısında bulundu.

15- ABD Dışişleri Bakanlığı'nın, Türkiye dahil 6 Ortadoğu ülkesine Patriot füzesi satılması için ABD Kongresi'ne başvuruda bulunduğu bildirildi.

16- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreterinin özel temsilcisi Oscar Camilion'u kabul ederek bir süre görüştü. Denktaş, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Camilion ile Genel Sekreter'in Güvenlik Konseyi'ne sunacağı Kıbrıs raporuna yönelik olarak, sorunu yeniden tartıştıklarını bildirdi.

17- İran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani yaptığı açıklamada, İslam devriminin dünyadaki yerini bulduğunu, bunun kanıtlarının da Sudan, Senegal ve Cezayir'de görüldüğünü açıkladı.

7 MART 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İngiltere'de yayımlanan Financial Times gazetesine verdiği demeçte, Ermenileri, Karabağ müdahalesinden caydırabilmek için Türkiye'nin Ermenistan'a abluka uygulayabileceğini söyledi. Özal, barışçı bir insan olarak nitelediği Azerbaycan Devlet Başkanı Muttalibov'un istifasından endişe duyduğunu belirterek, Karabağ'daki Ermenilerin Rus depolarından silahlandırıldıkları yolunda belgeler bulunduğunu, Rus askerlerinin ya barışa yardımcı olmaları ya da geri çekilecekse silahlarını alarak geri çekilmeleri gerektiğini kaydetti.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, TBMM'de yabancı basın mensuplarının çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı'-nın hükümete yönelik demeçlerini eleştiren İnönü bir soru üzerine, Kürt sorununa, otonomi vererek değil mevcut anayasa çerçevesinde çözüm bulunacağını, ancak terörün çözümü zorlaştırdığını kaydetti.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ersin Faralyalı, Kahramanmaraş'ta yaptığı açıklamada, ANAP iktidarı döneminde yatırımda temel tercihlerin yanlış yapıldığını belirterek, hükümet olarak yarım kalmış yatırımları tamamlamaya öncelik vereceklerini söyledi.

4- Kültür Bakanı Fikri Sağlar, Bandırma'da yaptığı açıklamada, her şeyi tahrip edilmiş bir hükümet devraldıklarını, ancak üç aylık süre içinde çok şey yaptıklarını belirterek, Cumhurbaşkanı'nı verdiği demeçler nedeniyle eleştirdi ve bunun bürokratik anarşiyi körüklediğini öne sürdü.

5- ANAP Afyon Milletvekili Gaffar Yakın, Başbakan Süleyman Demirel'in, Bulgaristan'dan Türkiye'ye gizlice uyuşturucu sokulmasına yardımcı olan ilaç firmalarını açıklaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

6- İsrail'in Ankara Büyükelçiliğinde koruma amiri olarak görev yapan Ehud Sadan, Ankara'da arabasına konan bombanın patlaması sonucu öldü. Olayda üç kişi de yaralandı. Saldırıyı «İslami İntikam» adlı bir örgüt üstlendi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan bir açıklamayla saldırı şiddetle kınandı ve Türkiye'nin nereden gelirse gelsin terörün her türlüsüne karşı olduğu bildirildi.

7- Zonguldak'ta meydana gelen grizu faciasıyla ilgili incelemeler yapan Çalışma Bakanlığı müfettişleri tarafından hazırlanan ön raporda, ilk anda ölenlerin büyük bölümünün karbonmonoksit zehirlenmesiyle hayatlarını kaybettikleri belirtildi.

DİSK Genel Başkanı Kemal Nebioğlu, Genel Maden-İş Sendikası Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, olayın "ihmale dayandığını ve taammüden işlenmiş bir cinayet olduğunu" öne sürdü.

Türk-İş Yönetim Kurulu, kazada ölenlerin yakınları için yardım kampanyası başlattı.

Öte yandan İsveç Maden İşçileri Sendikası, Zonguldak'ta çalışan maden işçilerinin yer üstünde başka bir iş sahibi olmaları amacıyla daha önce yaptığı 12 milyar liralık iş eğitimi yardım önerisini tekrarladı.

8- Aylık Barikat Dergisi, son sayısında yer alan bir yazıda bölücülük propagandası yapıldığı gerekçesiyle İstanbul DGM'ce toplatıldı.

9- Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş, dünyanın en büyük turizm fuarı olan Berlin Uluslararası Turizm Fuan'nın açılışına katılmak üzere Almanya'ya gitti. Ateş, burada yaptığı açıklamada, önümüzdeki sezonun Türk turizmi için çok verimli bir yıl olacağını söyledi.

10- The New York Times gazetesinde yayımlanan Ankara çıkışlı bir haberde, Azeri-Ermeni çatışmalarının Türkiye'yi çok tehlikeli bir savaşa sokabileceği öne sürüldü.

11- Dağlık Karabağ'daki çatışmaların Askeran bölgesinde yoğunlaştığı ve tüm şiddetiyle devam ettiği bildirildi.

Azerbaycan'da ise halkın, Devlet Başkanı Muttalibov'un istifasını şenliklerle kutladığı, yönetimi de Ulusal Konsey'in devraldığı belirtildi.

Rusya'nın Ankara Maslahatgüzar') Walter Şonia, Karabağ'daki çatışmaların büyük ve tehlikeli bir savaşa doğru gittiğini ve iki tarafında elinde kitle imha silahları bulunduğunu açıkladı.

Türkiye Ermenileri Patriği Karekin Kazancıyan, Türkiye'nin soruna taraf olmamasını, iki tarafın masaya oturtmasına yardımcı olmasını istedi. Kazancıyan Ermenistan'a gıda yardımı gönderdiklerini, Azerbaycan'ın böyle bir yardım talebinde bulunmadığını sözlerine ekledi.

12- Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu, Almanya'ya giderken uğradığı Atina'da Başbakan Konstantin Mitsotakis ile bir görüşme yaptı. Mitsota-kis görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Atina ve Lefkoşa hükümetlerinin Kıbrıs sorununun çözümü amacıyla eşgüdüm sağlayarak uluslararası düzeyde ortak faaliyet göstereceklerini söyledi.

13- İsrail Başbakanı İzak Şamir, ABD'nin kendi politikasını İsrail üzerinde uygulamasına izin verilmeyeceğini ve 10 milyar dolarlık kredi için Yahudi yerleşim planının durdurulmayacağım açıkladı.

8 MART 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İspanyol El Mundo Gazetesi'nin terör, Kıbrıs sorunu ve eski Sovyet cumhuriyetleri konusundaki soruları yanıtladı.

2- Bakanlar Kurulu olağanüstü toplanarak, Dağlık Karabağ sorununu ve Zonduldak'ta meydana gelen faciayı görüştü.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, toplantıda, Zonguldak'ta yaşanan facianın değerlendirildiğini ve alınan önlemlerin gözden geçirildiğini söyledi. Gönen, hükümet olarak olay hakkında gerekli hassasiyetin gösterildiğini ve en kısa zamanda maaş bağlama ve kıdem tazminatı ödemeleri konusunun halledileceğini kaydetti.

Devlet Bakanı Akın Gönen, Güneydoğu Anadolu'daki uygulamalar konusunda, hükümetin yaptığı çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

3- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Dağlık Karabağ konusunda aktif ama dikkatli bir politika izleneceğini ve maceraya gerek olmadığını belirterek, gıda ve ilaç yardımı dışında Ermenistan'a geçecek uçaklara izin verilmeyeceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Çetin, daha sonra ABD Dışişleri Bakanı James Baker'ı telefonla arayarak, Dağlık Karabağ'daki çatışmaya barışçı çözüm bulunması için ABD'nin devreye girmesini istedi.

4- Avrupa Bağımsız Program Grubu'nun (IEPG), savunma bakanları düzeyinde, Oslo'da yapılan toplantısına katılan Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz Türkiye'ye döndü. Ayaz, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, 'Toplantıda, NATO ve IEPG üyesi ülkelerin savunma bakanlarıyla askeri, siyasi, savunma, ekonomi ve Avrupa'da yeni güvenlik ortamı konularında görüş alış-verişin-de bulunduklarını" belirtti ve Türkiye'nin savunma teçhizatı ithal eden bir ülke konumundan çıkarılarak aynı zamanda satan bir ülke olabilmesi için IEPG içinde çalışmalara devam ettiklerini bildirdi.

5- Güneydoğu Anadolu'da incelemelerini sürdüren Orman Bakanı Vefa Tanır ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Necmettin Cevheri, Siirt'te halkla görüştüler ve Siirt Valisi'nden kentin sorunlarıyla ilgili bilgi aldılar. Orman Bakanı Vefa Tanır, burada yaptığı konuşmada, ülkemizdeki gelişmişlik farkının coğrafyadan kaynaklandığını, ancak Batı bölgelerindeki hizmetlerin Doğu bölgelerine de götürüleceğini söyledi.

6- Güneydoğu Anadolu bölgesinde olağanüstü hal uygulamasının uzatılıp uzatılmaması konusunda çıkan görüş ayrılığı nedeniyle SHP Parti Grubu'nda Genel Başkan İnönü ve bakanlar hakkında güvenoylamasına gidildi. Oylamada 76 milletvekilinden 73'ü güvenoyu verdi. Genel Başkan Erdal İnönü, parti

grubunda yaptığı konuşmada, olağanüstü halin kaldırılması ve koalisyonun bozulması durumunda bölgede huzur kalmayacağını, Türkiye'nin karmaşa ve iç savaşa gireceğini söyledi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Türkiye Gazetesi'nin yurtta ve dünyadaki son gelişmelerle ilgili sorularını yanıtladı.

8- SBP Genel Başkanı Sadun Aren, partisinin İzmir İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Kürt sorununun çözümü için öncelikle konunun özgürce tartışılabileceği bir ortamın sağlanması gerektiğini söyledi.

9- Refah Partisi İstanbul İl Örgütü tarafından düzenlenen "Cezayir, Azerbaycan, Mezalime Karşı Direniş" mitingi İstanbul'da yapıldı.

10- TBMM Başkanvekili SHP Diyarbakır Milletvekili Fehmi Işıklar, Güney-doğu'daki gelişmeler konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

11- Anayasa Mahkemesi, İçişleri Bakanı'na Olağanüstü Hal Bölgesi'ne ilişkin yayınları durdurma veya yayından kaldırma, bunların basılmalarını ve dağıtılmalarını süreli veya süresiz yasaklayabilirle, gerektiğinde bunları basan matbaaları kapatma yetkisi veren 430 sayılı KHK'nin bazı maddelerini iptal etti.

12- Dünya Kadınlar Günü, yurdun çeşitli yerlerinde düzenlenen etkinliklerle kutlandı. İstanbul ve Adana'daki kutlama yürüyüşlerine polisin müdahalesi sonucu bazı kişiler gözaltına alındı. Başbakan Demirel, Başbakan Yardımcısı İnönü ve ANAP Genel Başkanı Yılmaz birer mesaj yayımlayarak Dünya Kadınlar Günü'nü kutladılar.

13- Uluslararası Ankara Film Festivali sona erdi. Festivalin yarışma bölümünde birinciliği Ömer Kavur'un "Gizli Yüz" adlı filmi aldı.

14- İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hasan Hüseyin Ataman, özel televizyonlardaki genel ahlaka aykırı yayınların takibe alındığını açıkladı.

15- Gazeteci Erol İlpars Adana'da öldü.

16- Dağlık Karabağ'da Ermenilerle Azeriler arasındaki çatışmalar sürerken, Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan genel seferberlik ilan etti. Azerbaycan'da ise Devlet Başkanı Ayaz Muttalibov'un istifasından sonra gelen yeni yönetim "Ermeni çetecileri Dağlık Karabağ'dan kovana kadar savaş" kararı aldı. Azerilerin başlattığı yeni harekat sonucu bir köyün daha Ermenilerden geri alındığı, Ermenilerin ise Ağdam kentine yoğun bir saldırı başlattığı bildirildi.

Türk kamuoyunda Ermeni katliamını kınayan açıklamalar yoğunlaştı. ABD'de yayımlanan New York Times gazetesinde yer alan bir haberde, Ankara'nın konuyla ilgili duyarlılığı vurgulanarak, Azerbaycan ve Ermenistan

arasındaki çarpışmaların Türkiye'yi savaşa sürüklemesinden endişe edildiği belirtildi.

İngiliz Sunday Telegraph Gazetesi ise İran'ın Azerbaycan'a 200 trilyon lira vermeyi taahhüt ettiğini bildirdi.

17- Rusya Dışişleri Bakanı Andrei Kozyrev, resmi ziyaret için bulunduğu Danimarka'da yaptığı açıklamada, eski SSCB'nin ideolojik amaçlı silah satma politikasının yanlış olduğunu, istikrarlı ülkelere ticari amaçla silah satabileceklerini söyledi.

18- Tayland'ın başkenti Bangkok açıklarında bir petrol tankeriyle çarpışan bir feribot battı. Kazada 120 kişinin boğulduğu bildirildi.

9 MART 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ihracatı teşvik kararnamesini, incelenmek üzere hükümete geri gönderdi.

2- Başbakan Süleyman Demirel partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşmada, olağanüstü halin uzatılmasına karşı çıkan muhalefeti uyardı ve "Devletin, baharda bölgede geniş çaplı bir operasyon yapacağını" söyleyen Cumhurbaşkanı Özal'ı eleştirdi. "Bir devletin kendi ahalisinin üstüne harekat yapmayacağını, bu tür açıklamaların bölgede propagandaya sebep olduğunu ve '21 Mart kabusu' yaratılmaya çalışıldığını" söyledi. Demirel, "İsteyenin Nevruz Bayramını kutlayabileceğini" belirterek, "Nevruz vesile edilerek kanunları ihlal edenlerin, hukukun üstünlüğünü çiğnemiş olacağını ve devleti karşısında bulacağını" kaydetti. Türkiye'nin en önemli meselesinin anarşi ve terör olduğunu, bunu önlemenin yalnızca iktidarın işi olmadığını" belirten Demirel, 'Türkiye Cumhuriyeti'nin dilinin, bayrağının, simgelerinin, sınırlarının ve hükümranlık haklarının tartışılamayacağını" vurguladı. Muhalefetin bu konudaki tavrını da eleştiren Demirel, "Olağanüstü hal uygulamasını getiren ve 8 yıl boyunca uygulayan ANAP şimdi teşhisini mi değiştirdi?" dedi.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, "olağanüstü halin uzatılması için ANAP oylarına gerek olmadığını, terörle mücadelede hükümete tam destek sözlerinin geçerli olduğunu" belirterek, "konuyla ilgili üç ayrı alternatif bulunduğunu, bunlardan birinin olağanüstü hal uygulamasının 4 ay yerine 2 ay uzatılması olabileceğini" söyledi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, OECD Bilim ve Teknoloji Politikaları Komitesi toplantısına katılmak üzere Paris'e gitti. İnönü hareketinden önce yaptığı açıklamada, "Olağanüstü hal uygulamasına prensipte karşı olduklarını, bu uygulamanın Anayasa'ya uygun olmayan tarafları için Anayasa Mahkemesi'ne zaten gidildiğini" belirterek, "Güneydoğu'yu olağan bir duruma getirmek için gerekli koşulların oluşturulması için olağanüstü hal uygulamasının uzatılmasını istediklerini" söyledi.

5- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Kuzey Atlantik İşbirliği Konseyi toplantılarına katılmak üzere Brüksel'e gitti. Çetin, Karabağ sorunuyla ilgili olarak ABD, Almanya, Fransa ve İngiltere Dışişleri Bakanlarıyla telefon görüşmesi yaptığını, bu toplantıda da tekrar söz konusu bakanlarla görüşeceğini bildirdi. Çetin, yaptığı açıklamada, Fransa ile Türkiye'nin Karabağ'da ateşkes sağlanması konusunda ortak girişimleri olduğunu ve Dışişleri Bakanı Roland Dumas'ın Fransız televizyonunda bunu açıkladığını söyledi. Hikmet Çetin, Türkiye'yi ziyaret eden Türkmenistan Dışişleri Bakanı Avdi Kuliev ile de bir görüşme yaptı.

6- Bayındırlık ve İskan Bakanı Onur Kumbaracıbaşı düzenlediği basın top-lantsında, Belediyelerin İller Bankası'na olan 376 milyar liralık kısa vadeli borçlarının ertelendiğini açıkladı. Kumbaracıbaşı, ANAP döneminde otoyolların in-şaasına yönelik olarak kullanılan Fiyat Farkı Kararnamesi'nin başka bir kararname ile yürürlükten kaldırılacağını bildirdi.

7- Tarım ve Köyişleri Bakanı Necmettin Cevheri ile Orman Bakanı Vefa Tanır, Güneydoğu Anadolu'daki incelemelerini tamamlayarak Ankara'ya döndüler.

8- İnsan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Kahraman ile Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır'a gittiler.

9- Cumhurbaşkanı özal tarafından veto edilen vergi affı yasası, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda değiştirilmeden kabul edildi.

10- RP, Siyasi Partiler Yasası'nın "şeriat partisi kurulmasını ve siyasi partilerin, dini propaganda aracı olarak kullanmasını önleyen 87'inci maddesinin iptali" için hazırladığı yasa önerisini, TBMM Başkanlığı'na sundu.

11- SHP Şırnak Milletvekili Selim Sadak, Şırnak'ta Kürtler aleyhine slogan atarak yasadışı yürüyüş yapan polisler hakkında soruşturma açılıp açılmadığının İçişleri Bakanı ismet Sezgin tarafından yanıtlanması istemiyle bir soru önergesi verdi.

12- HEP Genel Sekreteri Ahmet Karataş, Mardin'de gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümetten kitlesel desteği çektiklerini, parlamento düzeyindeki desteğin de gözden geçirileceğini bildirdi.

13- Danıştay, Aliağa'da termik santral yapılmasına karşı açılan davada 10'uncu kez yürütmeyi durdurma kararı verdi.

14- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği, Kuzey Irak'ta bulunan iki PKK kampının düzenlenen hava operasyonuyla imha edildiğini açıkladı.

15- Ankara DGM Başsavcılığı, HEP kökenli 22 milletvekili hakkında yeni bir fezleke hazırlayarak TBMM Başkanlığı'na gönderdi.

16- Zonguldak'ın Kozlu üretim bölgesindeki faciadan sonra meydana gelen yangınların söndürülmesi amacıyla kapatılan ocaklarda çalışan 5 bin işçi iş güvencelerinin sağlanması amacıyla bir gösteri yaptı. TTK ile Genel Ma-den-İş Sendikası arasında çalışabilir durumdaki 6 ocakta işçilerin çalışmaya devam etmesi, geri kalan işçilerin bir aylık ücretli izne çıkartılmasını öngören bir protokol imzalandı.

17- Boğaziçi Üniversitesi'nde bir grup öğrenci, Zonguldak'taki faciayı protesto etmek amacıyla rektörlük binasını işgal etti. Rektörlük binasına yasadışı

sol bir örgütün pankartlarını asan işgalciler, çarşamba günü öğleye kadar işgali sürdüreceklerini açıkladılar. Rektörlük yetkilileri, polisin olaya müdahalede bulunmamasını istedi.

18- Bazı kitle örgütlerinin yöneticileri Diyarbakır'da düzenledikleri ortak basın toplantısında, Güneydoğu'da yaşanan olağanüstü gelişmelerin önümüzdeki günlerde telafisi olanaksız olaylara dönüşebileceği uyarısında bulundular.

19- Yasadışı PKK örgütü, Cizre ve Silopi'de bildiri dağıtarak, Irak Kürdis-tan Demokrat Partisi'ni Kürt halkına ihanet etmekle suçladı ve esnafın üç gün boyunca hiçbir şey satmamasını ve boykot etmesini istedi.

20- Cezayir'de tutuklu bulunan islami Selamet Cephesi (FIS) lideri Abbasi Medeni'nin oğlu Üsame Medeni, İstanbul'da yaptığı açıklamada, ülkesinde son dönemde askeri yönetim tarafından yaklaşık 35 bin kişinin tutuklanıp işkence gördüğünü, çok sayıda kişinin de öldürüldüğünü söyledi.

21- Zorunlu eğitimi 8 yıla çıkaran "ilköğretim Okulları Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

22- Türkiye'nin Dağlık Karabağ'daki çarpışmalarda yaralananların tedavilerine yardımcı olmak amacıyla oluşturduğu 15 kişilik sağlık ekibi, ilaç ve tıbbi malzeme Bakü'ye ulaştı.

Azerbaycan Halk Cephesi lideri Ebulfez Elçibey, Cumhuriyet Gazetesi'nin ülkenin içinde bulunduğu siyasi ve savaş durumuna ilişkin sorularını yanıtladı. Elçibey, Karabağ'da Kocalı katliamını yapanların Rus birlikleri olduğunu söyledi.

Dağlık Karabağ'da çatışmalar devam ederken, Ermeni militanların ağır silahlar elde etmek için Ermenistan'daki bir Birleşik Devletler Üssünü bastığı ve 4 BDT askerini öldürdüğü bildirildi.

Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan, Azerbaycan'ın kabul etmesi durumunda tek yanlı ve şartsız ateşkes ilan etmeye hazır olduklarını açıkladı.

Bu arada Mısır ziyaretini sürdüren Ermenistan Dışişleri Bakanı Raffi Hova-nisyan Kahire'de yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Dağlık Karabağ konusundaki tutumu ve sınırdaki birlikleri konusunda iyimser olmadıklarını belirterek, Ermenistan'ın Karabağ konusunda görüşme yolunu seçtiğini, Azerbaycan'ın ise sorunu askeri yoldan çözmeye çalıştığını öne sürdü.

23- Güney Afrika Cumhuriyeti1 nde siyah gruplar arasında hafta sonunda çıkan çatışmalarda 18 kişinin öldüğü bildirildi.

24- İsrail eski başbakanlarından Menahem Begin Tel Aviv'de öldü.

10 MART 1992

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, aylık Fırtına Dergisi'ne verdiği demeçte, 1982 Anayasası'nın son hazırlığının 5 general tarafından yapıldığını ve askeri denetimi amaçlayan bir anayasa olduğunu belirterek, Türkiye'de sivil toplum oluşturacak yeni bir anayasaya ihtiyaç vardır" dedi.

2-1992 Yılı Bütçesi üzerindeki görüşmeler TBMM Genel Kurulu'nda başladı. Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral, bütçeyi sunuş konuşmasında, ekonominin tıkanma noktasına geldiği bir ortamda hazırlanan 1992 yılı bütçesinin bir anlamda geçiş bütçesi niteliği taşıdığını söyledi. Başbakan Süleyman Demi-rel de, bütçe üzerindeki eleştirileri yanıtladığı konuşmasında, 207 trilyon liraya bağlanan bütçede yatırım imkanı bulunmadığını, vaatlerinin 100 günde yapılacak şeyler olmadığını, enflasyonun da 100 günde kontrol altına alınamayacağını söyledi. Demirel konuşmasında, olağanüstü hal uygulamasının uzatılmasına da değinerek, ANAP ve HEP kökenli milletvekillerini eleştirdi ve bölge halkına tek devlet, tek bayrak, tek resmi dil altında yaşama çağrısında bulundu.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ve RP Genel Başkanı Necmettin Erba-kan yaptıkları konuşmalarda bütçeyi ve iktidarı eleştirdiler.

3- İncelemelerde bulunmak üzere Güneydoğu Anadolu bölgesine giden Devlet Bakanı Erman Şahin yaptığı açıklamada, terör havasının bölgenin her yerinde hissedildiğini, halkın sinirli ve sıkıntılı olduğunu, ancak olağanüstü halin kaldırılması ve alınacak etkili tedbirlerle bölgenin rahatlayacağını söyledi.

4- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, ikinci pilot bölge olan Mardin'in Ömerli ilçesinde 'Yeşil Kart" dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, bölgenin sağlık hizmetlerinin 1992 yılı içinde kesinlikle sağlanacağını söyledi.

5- SHP Kars Milletvekili Atilla Hun, kalkınmada öncelikli yörelerde kullanılacak kredilere farklı faiz uygulanmasını, vergi oranlarının da düşük tutulmasını öngören bir yasa önerisini TBMM Başkanlığı'na sundu.

6- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi, Cumhurbaşkanı Turgut özal'ın kararnameleri imzalamadığı şeklinde basında çıkan eleştiriler üzerine bir açıklama yaparak, Cumhurbaşkanı'na gönderilen 1061 yasa, kararname ve Bakanlar Kurulu kararından 949'unun onaylandığını, 32'sinin de iade edildiğini bildirdi.

7- SHP Grup Yönetim Kurulu, olağanüstü hal uygulamasının yumuşatılması ve sınırlarının daraltılması amacıyla girişimlerde bulunmayı kararlaştırdı.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği, Irak sınırından 8-9 kilometre içeride 13 çadırdan oluşan bir terörist kampının daha, düzenlenen hava operasyonuyla imha edildiğini açıkladı.

9- Eski Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci, son ekonomik gelişmeler konusunda Türkiye Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

10- Genel Maden-İş Sendikası; devletin, Kozlu'daki maden ocağında hayatını kaybeden işçilerin yakınlarına mahkeme yoluna başvurmadan daha önceki davaları emsal alarak 400-700 milyon lira tazminat ödemesini istedi.

Bu arada, imzalanan protokol gereği 1200 işçinin dışında kalan işçiler izne çıkartılırken, kaza bölgesinde çıkan yangının söndürülmesi çalışmalarına devam edildi.

11- Kozlu'daki faciayı protesto etmek amacıyla Boğaziçi Üniversitesi rektörlük binasını işgal eden öğrenciler, polisin yemek gönderilmesini engellemesi üzerine açlık grevine başladıklarını açıkladılar.

12- Merkezleri Ankara'da bulunan bazı meslek kuruluşları, dernekler ve odalar, kültürel, toplumsal ve demokratik sorunların çözümsüzlüğü gerekçesiyle eylem ve güçbirliği yapmak amacıyla "demokrasi platformu" oluşturdular.

13- Bulgaristan Savunma Bakanı Dimitar Ludjev resmi bir ziyaret amacıyla Ankara'ya geldi.

14- Adana'da düzenlenen operasyonlarda PKK'lı oldukları gerekçesiyle gözaltına alınan 12 kişiden 8'i tutuklandı.

15- Geçen yıl Irak'ın İstanbul Başkonsolosluğu önünde gösteri yapan gruba ateş açarak iki kişinin ölümüne neden olan Iraklı koruma görevlisi Ayad Faik Daha, yargılandığı İstanbul 4.Ağır Ceza Mahkemesi'nce 30 yıl hapse mahkum edildi.

16- Paris'te bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand tarafından kabul edildi. İnönü, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "Mitterrand'dan Dağlık Karabağ'da ateşkesin sağlanması için Ermenilere baskı yapmalarını istediğini" belirterek, Karabağ'da barışın sağlanması için bir Türk-Fransız ortak girişiminin olabileceğini söyledi. İnönü, Mitterrand'ın bu konuda gayret şadedeceğini belirttiğini, ayrıca Türkiye'deki gelişmelerden duyduğu memnuniyeti ifade ettiğini vurguladı. "Kürt sorunu" konusunda Mitterrand'ın kendileriyle görüş birliği içinde olduğunu bildiren İnönü, Cumhurbaşkanı'nın Türkiye'nin AT üyeliği için engellerin kalkmaya başladığını belirttiğini kaydetti.

17- Brüksel'de başlayan Kuzey Atlantik İşbirliği Konseyi toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, "Dağlık Karabağ'da ateşkesin sağlanması için tüm uluslararası kuruluşların çaba göstermesi gerektiğini, BM'nin AGİK ka-

rarlarını desteklemesini, ABD'nin de Ermenistan'a baskı yapmasını" istedi. Çetin, ABD, Fransa, İngiltere, Rusya, Almanya, Ukrayna ve Beyaz Rusya dışişleri bakanlarıyla görüştü. Ermenistan Dışişleri Bakanı Hovannisyan ile de görüşen Çetin, çatışmaların derhal durdurulmasını istedi. Kuzey Atlantik İşbirliği Konseyi, sorunun çözümünde AGİK'in rol almasını isteyerek AGİK dönem başkanı Çekoslavakya Dışişleri Bakanı Jiri Dientsbier'i Karabağ'da incelemelerde bulunmak üzere görevlendirdi.

18- Dağlık Karabağ'da çatışmalar sürerken, dün Türkiye sınırı yakınlarında bir Birleşik Devletler Topluluğu üssünü basan Ermenilerin 10 BDT subayını rehin aldıkları, rehinelerin silahla takas edilmesini istedikleri bildirildi. BDT Genelkurmay' ından Tümgeneral Nikolai Stolyarov, düzenlediği basın toplantısında, Ermeni militanların istedikleri silahların verilmemesi durumunda 10 subayı öldürme tehdidinde bulunduklarını, bu isteklerin karşılanması olasılığının bulunduğunu ancak subayların serbest bırakılmaması halinde bölgeyi ablukaya alacaklarını söyledi.

Bu arada, Azerbaycan Meclis Başkanı Yakup Memedov'un Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan ile Karabağ konusunda bir telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.

Ermenistan'a insani yardım götüren bir Alman askeri uçağı, Ankara Esen-boğa Havaalanı'na indirilerek arama yapıldı. Aramada, askeri malzemeye rastlanmadı.

Öte yandan Pravda Gazetesi'nde yer alan 'Türk birliklerinin Ermenistan sınırındaki tampon bölgeye girdiği" yolundaki iddialar Dışişleri Bakanlığı'nca yalanlandı.

19- Çeçen Cumhuriyeti Başkanı Cahar Dudayev, Rus tehdidine karşı Kafkasya birliği oluşturulması için bölge ülkelerine çağrıda bulundu. Dudayev, BDT askerlerinin de bölgeden he"men çekilmesini istedi.

20- ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Yugoslavya'dan bağımsızlığını ilan eden cumhuriyetlerin durumunu AT'li bakanlarla görüşeceklerini ve son gelişmeler çerçevesinde yeniden değerlendireceklerini söyledi.

11 MART 1992

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, incelemelerde bulunmak üzere Güneydoğu Anadolu bölgesine gitti.

2- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, Güneydoğu'da eylem yapacak güçlere karşı alınacak önlemlerin "halka karşı taarruz" niteliğinde vatandaşı rahatsız edecek bir hareket olmayacağını açıkladı.

Bu arada Nevruz Bayramı öncesi bölgede gerginliğin artığı bildirildi. Olağanüstü Hal Bölge Valiliği, bölgedeki güvenlik güçlerinin takviye edilmesini istedi.

3- Cumhurbaşkanlığı ve TBMM Başkanlığı bütçeleri, görüşmeler sonunda TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

4- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan yaptığı açıklamada, Fransız otomobil firması Peugeot'un Zonguldak'ta fabrika kurmasının kesinleştiğini bildirdi.

SHP Grup Başkanvekili Mahmut Almak, TBMM Başkanlığı'na Kozlu'daki grizu faciası konusunda Meclis araştırması açılmasını isteyen bir önerge sundu.

Zonguldak Valisi Nurettin Turan da, Kozlu'da meydana gelen faciada hayatını kaybeden işçilerin maddi ve manevi tazminatlarının, dava konusu edilmeden TTK tarafından ödeneceğini açıkladı.

5- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, BM Genel Sekreteri Butros Gali ile İslam alemini ilgilendiren çeşitli konularda görüşmeler yapmak üzere ABD'ye gitti.

6- RP milletvekillerince, TBMM Başkanlığı'na, Harp Okulları Kanunu'nda Vergi Kanunu'nunda, Turizmi Teşvik Yasası'nda ve personel rejiminde değişiklik isteyen 5 yasa, bankaların kredi dağıtım sistemi konusunda bir Meclis araştırması ve eğitimdeki sorunlar konusunda bir genel görüşme önerisi verildi.

7- Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanı Üstün Sanver, İstanbul'da yaptığı açıklamada, özelleştirme stratejisinde değişikliğe gidileceğini ve büyük KiT'lerin blok satışı yerine yeni yatırımlara ortak edilmesi yoluyla özelleştirileceğini söyledi.

8- Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce işten çıkarılan ve Ankara'da açlık grevine başlayan işçileri ziyaret ederek başarılar diledi.

9- Türkmenistan Dışişleri Bakanı Avdi Kuliyev Ankara'ya geldi. Kuliyev ha-vaalında yaptığı açıklamada, Kuzey Atlantik İşbirliği Konseyi toplantılarının sonuçları açısından tatmin edici olduğunu, ülkesinin KAİK'e tam üyeliğinin kabul edildiğini söyledi.

10- Türkiye'deki bazı ABD tesisleri kapatıldı, bazılarının işlevleri genişletilerek yeniden düzenlendi.

11- Dağlık Karabağ'daki Ermeni saldırıları Nevşehir'de düzenlenen bir yürüyüşle protesto edildi. Ege Üniversitesi Senatosu ve KKTC Cumhuriyet Meclisi birer bildiri yayımlayarak katliamı kınadılar.

12- Boğaziçi Üniversitesi rektörlük binasında geçen pazartesi gününden bu yana süren işgal, Çevik Kuvvet'in düzenlediği operasyonla sona erdirildi. İşgalci 27 kişiyle birlikte, onları destekleyici eylem yapan 15 öğrenci gözaltına alındı.

13- İstanbul Bakırköy'de Çetinkaya mağazasına düzenlenen ve 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıyla ilgili 18'i tutuklu 23 kişinin yargılanmasına İstanbul 2 Nolu DGM'de başlandı.

14- PKK'lı bir grup, İstanbul Tahtakele'de bir gösteri düzenleyerek, bir banka şubesine molotof kokteyli attı. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

15- Paris'te bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Le Figaro Gazetesi'ne verdiği demeçte, AGİK'in Ermenistan ve Azerbaycan'a silah ambargosu uygulamasını önerdi.

16- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin; Brüksel'de ilgili tüm taraflara, uluslararası kuruluşlara ve BM Güvenlik Konseyi üyelerine, Dağlık Karabağ sorununa çözüm önerilerini içeren 6 maddelik bir barış planı sundu. ABD, Rusya, Türkiye, Azerbaycan ve Ermenistan'ın katılacağı bir toplantı düzenlenmesi önerisi, Ermenistan Dışişleri Bakanı Raffi Hovannisyan'ın toplantıya katılmaması nedeniyle, barış planını reddettiği biçiminde değerlendirildi.

17- Hollanda narkotik polisi tarafından düzenlenen operasyonda, uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı belirlenen 15 Türk'ün yakalandığı bildirildi.

18- Avrupa'da bazı Türk konsoloslukları ve bankalarına PKK'lılarca saldırılar düzenlendi, THY Londra Bürosu bir süre işgal edildi. Olaylarda yaklaşık 200 kişi gözaltına alındı.

19- ABD Dışişleri Bakanlığı yayınladığı bildiride, Türkiye'nin sınırötesi hava harekatının, PKK tarafından ülkenin Güneydoğu'sunda düzenlenen saldırılara cevap niteliğinde olduğu belirtilerek, terörist PKK örgütü kınandı.

20- Irak Kürdistan Demokrat Partisi Lideri Mesud Barzani, Strasbourg'ta yaptığı açıklamada, PKK'nın eylemlerini kınayarak bu örgütü desteklemediklerini, Kürt sorununun şiddet ve silahla çözümlenemeyeceğini söyledi.

21- Azerbaycan Halk Cephesi Lideri Ebulfez Elçibey, bazı Türk gazetecile-

re yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Karabağ konusunda Azerbaycan'a daha fazla yardımda bulunmasını isteyerek, PKK'nın da aralarında bulunduğu ve Be-kaa Vadisi'nde üslenen terör örgütlerinin Ermenilerin yanında savaştığını bildirdi. Elçibey, Türkiye'nin zor durumda kalmasını istemedikleri için Ermenistan sınırına asker yığmasına sıcak bakmadıklarını belirterek, Türkiye'nin Azerilerin davasını dünyaya anlatmasını ve ekonomik yardımda bulunmasını istedi.

22- Alman basınında Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın açıklamalarına atfen, 'Türkiye'nin bölgeye müdahaleye hazırlandığı" yolunda yer alan haberler üzerine Frankfurter Allgemeine Zeitung Gazetesi'ne bir demeç veren Türkiye'nin Bonn Büyükelçisi Onur Öymen, 'Türkiye'nin Kafkasya'da barışçı çözümden yana olduğunu" belirtti.

Dağlık Karabağ'da çatışmalar devam ederken, Ermeni militanlarca rehin alınan 10 Birleşik Devletler Topluluğu subayının serbest bırakılması için Rus yetkililerin devreye girdiği bildirildi.

Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in Danışmanı Galina Starovoytova, Türkiye'nin insani yardım adı altında Azerbaycan'a silah ve askeri malzeme gönderdiğini ileri sürdü.

Bu arada, çatışmaların sona erdirilmesi amacıyla İran bir barış planı önerdi. Planda, Karabağ'a yerleştirilmek üzere İran'ın önderliğinde çokuluslu bir barış gücü oluşturulması istendi. İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, planın Azerbaycan tarafından desteklendiğini açıkladı.

Öte yandan, Ermenilerin Azerilere saldırıları karşısında Orta Asya ve Azerbaycan'da gönüllü birlikleri kurulmaya başlandığı bildirildi.

23- Irak Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz, BM Güvenlik Konseyi toplantısına katılarak, ülkesine uygulanan ambargodan Irak halkının nasıl etkilendiğini anlattı. Güvenlik Konseyi Başkanı Venezuellalı Arria da yaptığı konuşmada, Irak'ın BM kararlarına uymamakta ısrar etmesi halinde askeri müdahale dahil yeni yaptırımların gündemde olduğunu açıkladı.

24- Eski SSCB Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze, Gürcistan Devlet Başkanlığı' na getirildi.

12 MART 1902

1- Bakanlar Kurulu iki kez toplanarak Dağlık Karabağ ve Güneydoğu Anadolu'daki gelişmeleri değerlendirdi.

Başbakan Süleyman Demirel, Bakanlar Kurulu toplantısından önce yaptığı açıklamada, Karabağ'da durumun kötü olduğunu, ABD Başkanı George Bush ile bir telefon görüşmesi yaptığını ve Karabağ sorununun çözümü konusunda yardım istediğini belirtti. Demirel, Başkan Bush'un derhal devreye gireceğini ve "ne kadar etkinliğimiz varsa kullanacağız" dediğini bildirdi. Karabağ'da derhal ve etkin bir ateşkes gerektiğini Başkan Bush'a ilettiğini belirten Demirel, Başkan Bush'un Türkiye'nin önerdiği barış planıyla Karabağ'da çözüm sağlanabileceğine inandığını kaydetti.

Başbakan Demirel, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada Milli Güvenlik Kurulu'nün Karabağ'daki olayları görüşmek üzere toplanacağını açıkladı. Sorunun çözümü için Türkiye'nin temaslarda bulunduğunu belirten Demirel, bir soru üzerine Ermenistan sınırına birlik kaydırıldığı yolundaki haberleri yalanladı.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen Bakanlar Kurulu toplantısına ilişkin yaptığı açıklamada, Karabağ sorununun barışçı yollardan çözümü için yürütülen diplomatik girişimlerin sürdürülmesinin kararlaştırıldığını, olayların titizlikle takip edildiğini söyledi. Gönen, toplantıda ayrıca Güneydoğu Anadolu'daki gelişmeler konusunda, bölgeye giden milletvekilleri ve bakanların hazırladığı raporlar ve alınacak önlemlerin görüşüldüğünü kaydetti.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, MGK toplantısı öncesinde dikkate alınması talebiyle, Karabağ sorunu konusunda 5 maddelik bir öneri paketi açıkladı. Pakette, Ermenistan'ın ateşkese ikna edilmesi, KAİK'in olağanüstü toplantıya çağrılması, Türkiye'nin ABD nezdinde girişimde bulunması ve hükümetin bölgede silah zoruyla meydana gelecek oldu bittileri kabul etmeyeceğini ilan etmesi yer aldı.

3- TİSK tarafından düzenlenen "İş Kanunu ve Sendikalar Kanunu'nda Yapılması Düşünülen Değişikliklerin Türk Sanayiine Etkileri" konulu panelde bir konuşma yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, dünyada sürekli bir değişim yaşandığını, Türkiye'nin de bu değişimi yakalamak için bazı yasa değişiklikleri yapması gerektiğini söyledi.

4- Türkiye'de bulunan Bulgaristan Savunma Bakanı Dimitır Ludjev ve beraberindeki heyet, Başbakan Demirel tarafından kabul edildi. Demirel, görüşmede, Bulgaristan'la yakın geçmişteki yanlışları düzeltme imkanı olduğunu, Bulgaristan hükümetinin bu doğrultuda gösterdiği anlayışı takdirle karşıladıklarını söyledi.

5- Anayasa Mahkemesi, İzmir 1.İş Mahkemesi'nin başvurusu üzerine, "12 Eylül 1980'den seçimle gelecek ilk meclisin başkanlık divanı oluşuncaya kadar geçen sürede çıkarılan yasal düzenlemeler" için anayasaya aykırılık iddiasında bulunulmayacağını bildirdi.

6- 60 ANAP milletvekili, ocak ve şubat aylarında yazdığı 5 ayrı yazıda, kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle Hürriyet Gazetesi yazarı Emin Çölasan hakkında 5'er milyon liralık tazminat davası açtılar.

7- İstanbul Boğazı'ndan transit geçiş yaparken ambarlarında çok sayıda silahla yakalanan Kıbrıs Rum bandralı Cape Maleas adlı gemi ve sorumluları hakkında İstanbul 1 No.lu DGM'de yapılan yargılama sonucu, mahkeme gemi ve silahlara el konulmasına, kaptan Fanorios Dimos'un 5 yıl hapis, 50 bin lira para cezasına çarptırılmasına karar verdi.

8- PKK tarafından Güneydoğu Anadolu'da çeşitli yerleşim birimlerinde dağıtılan bildiride, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin "toplu imha harekatına" hazırlandığı ileri sürülerek, bölge halkına "savaşa hazır ol" çağrısında bulunuldu.

9- THY'nin Berlin Bürosu yaklaşık 150 kişi tarafından işgal edildi. Türkiye, Almanya'nın çeşitli kentlerindeki Türk temsilciliklerine ve kuruluşlarına karşı saldırıların önlenmesi için, Alman hükümetinden kararlı bir tutum alınmasının beklendiğini bildirdi.

10- Ermeni birliklerinin Dağlık Karabağ'daki son Azeri direnme noktası olan Akdam kentine karşı yoğun bir saldırı başlattıkları bildirildi. Askeran kenti çevresindeki Azeri birliklerinin ise geri çekildiği belirtildi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Vekili Yakup Mehmedov, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı telefonla arayarak yardım istedi. Başbakan Hasan Hasanov da Başbakan Süleyman Demirel'i arayarak, Ermenilerin saldırıları yoğunlaştırdıklarını ve kaygı içinde olduklarını belirterek, Türkiye'nin harekete geçmesini istedi. Başbakan Demirel, mesajı Paris'te bulunan Başbakan Yardımcısı İnönü'ye ileterek girişimlerde bulunmasını istedi. Erdal İnönü, Fransa Cumhurbaşkanı Mitterrand ile görüşerek, Fransa'nın derhal Ermenilere müdahale etmesini, saldırıların durdurulması için çaba harcanmasını istedi. İnönü ayrıca, Sosyalist Enternasyonal'in AGİK ile birlikte bölgeye bir gözlemci heyet yollaması çağrısında bulundu.

Bu arada Azerbaycan'da Halk Cephesi, hükümeti oluşturma görüşmelerine devam ederken, hazırlanan bir hükümet taslağı Başbakan Hasan Hasa-nov'a iletildi. Halk Cephesi'nin geçiş döneminde Cumhurbaşkanlığı'nin kaldırılmasını ve Milli Şura'nın tüm yetkileri devralmasını istediği bildirildi.

11- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Paris'te Fransa Dışişleri Bakanı Roland Dumas ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Kara-

bağ konusunda Türk barış planının Fransa tarafından olumlu karşılandığını bildirdi. Fransa'daki temaslarını tamamlayan İnönü, Sosyalist Enternasyonal toplantısına katılmak üzere Madrid'e gitti.

12- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin Brüksel'de yaptığı açıklamada, AGİK ve NATO'nun işbirliği yapması gerektiğini belirterek, Karabağ'a NATO gücü gönderilmesini önerdi.

13- Birleşik Devletler Topluluğu'nda, eski SSCB'nin askeri nükleer gizlerini yurtdışına çıkarabilecek 3 bin nükleer enerji uzmanı bulunduğu bildirildi. Rusya Bilim Bakanı Boris Saltikov, bu bilim adamlarından birinin başka bir ülkede çalışmasının dünya için bir tehlike olacağını söyledi.

14- Filipinler'de hükümet kuvvetlerinin düzenlediği operasyonlarda 15 gerillanın öldürüldüğü bildirildi.

13MART 1992

1- Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın başkanlığında toplanarak Dağlık Karabağ ve Güneydoğu Anadolu'daki gelişmeleri görüştü.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Türkiye'nin Batı dünyasındaki girişimleri sonucu Karabağ'da geçici ateşkes sağlandığını açıkladı. Demirel, Türk hükümetinin görüşlerini açıklamak üzere Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Volkan Vural'a Ermenistan'a gitmesi talimatı verildiğini, buradan gelecek sonuca göre Ermenistan yetkilileriyle görüşebileceğini kaydetti.

3- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Bakanlar Kurulu toplantısından önce yaptığı açıklamada, vatandaşların Nevruz'u yasalar çerçevesinde istedikleri gibi kutlayabileceklerini, ancak yasalara aykırı davranışlara müsaade edilmeyeceğini bildirdi.

Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan da, Cizre'de yaptığı açıklamada, Nevruz'un kutlanacağını, ancak kanunsuz yürüyüş, gösteri ve eylemlere izin verilmeyeceğini belirtti.

4- Erzincan'da Richter ölçeğine göre 6.3 şiddetinde bir deprem meydana geldi. 30 saniye süren deprem kentte büyük hasara yol açarken ölü sayısı hakkında bilgi alınamadı. Deprem çevre illerde de hissedildi.

5- HEP Genel Başkanı Feridun Yazar, İçel'de yaptığı açıklamada, Güney-doğu'da sorunların savaşla çözümlenemeyeceğini belirterek, SHP'de bulunan partisine mensup milletvekillerine "geri dön" çağrısında bulunabileceklerini bildirdi.

6- SBP Genel Başkam Sadun Aren, Başbakan Süleyman Demirel ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü'ye birer mektup göndererek, Kürt sorunu konusundaki düşüncelerini ve çözüm önerilerini iletti.

7- RP Erzurum İl Örgütü tarafından düzenlenen ve yaklaşık 4 bin kişinin katıldığı Ermeni katliamını telin mitingi yapıldı.

Öte yandan Kahramanmaraş, Aksaray, Adana ve İçel'de de aynı amaçlı mitingler yapılarak Ermeni saldırıları kınandı.

8- İstanbul'da bir grup avukat, Kozlu'da meydana gelen grizu patlamasına ilişkin suç duyurusunda bulunarak, kazada ihmalleri görülen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve TTK yetkilileri hakkında yasal işlem yapılmasını istedi.

9- Bir grup PKK'lı, Şırnak'ın İdil ilçesine bağlı Sulak köyü jandarma karakoluna roketlerle saldırıda bulundu. Çıkan çatışmada iki er ağır yaralandı. Teröristlerin yakalanması için operasyon başlatıldı.

10- Tunceli'nin Mazgirt ilçesinde güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada, 6 terörist ölü olarak ele geçirildi, 2 er şehit oldu.

11- Bilkent Üniversitesi Öğrenci Konseyi'nin "Hür Düşünce Ödülü" TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk'a verildi.

12-11. Uluslararası İstanbul Film Festivali başladı.

13- Resmi ziyaret için Portekiz'de bulunan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Cumhurbaşkanı Mario Suarez tarafından kabul edildi. Suarez kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bölgesinde bir istikrar ve güvenlik ülkesi olduğunu, Avrupa'nın Türkiye'siz olmaması gerektiğini söyledi. Dışişleri Bakanı Çetin de yaptığı açıklamada, görüşmede Karabağ sorununu da ele aldıklarını belirterek, herkesin barışçı çözümden yana olduğunu, buna rağmen savaşın devam ettiğini, dünyanın bu soruna çözüm bulması gerektiğini söyledi.

14- Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan, Hürriyet Gazetesi'-nin Karabağ'la ilgili sorularını yanıtladı. Petrosyan, sorunun çözümü için ilgili tüm tarafların bulunacağı bir masa olması gerektiğini belirterek, Azerbaycan'da istikrarın sağlanması ve tarafların barışı sağlamak için tavizlerde bulunmasının zorunlu olduğunu söyledi.

Petrosyan Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte de, Türkiye'ye gelmeye, Özal ve Demirel ile görüşmeye hazır olduğunu, onları Erivan'da ağırlamaktan da mutlu olacağını bildirdi. Karabağ'da barışçı çözümden yana olduklarını belirten Petrosyan, Türkiye'nin tarafsız konumunu koruyacağına inandığını, Türkiye'nin müdahalede bulunmasının felakete yol açacağını söyledi.

Bu arada, Demirel-Bush telefon görüşmesinin ardından Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD Başkan George Bush'un Dağlık Karabağ'daki gelişmelerden kaygı duyduğu, soruna barışçı çözüm bulunması için tarafların derhal ateşkes ilan etmesini istediği bildirildi.

Öte yandan Dağlık Karabağ'da taraflar arasında varılan ateşkese rağmen çatışmaların yer yer devam ettiği bildirildi. Azerbaycan birliklerinin bir kısmının Karabağ'a kaydırıldığı, Akdam kenti çevresindeki Ermeni birliklerinin geri çekilmeye başladığı belirtildi.

15- Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Korkmaz Haktanır, İran Dışişleri Bakan-lığı'na çağrılarak, İstanbul Boğazı'ndan geçiş yaparken çok sayıda silahla yakalanan Rum bandralı Cape Maleas adlı gemiye mahkeme kararıyla el konulması "şiddetle protesto" edildi.

İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Bagheri de basına yaptığı açıklamada, mahkemenin kararının "geçersiz" ve "kabul edilemez" olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de tüm diplomatik teamüllere aykırı olan bu

açıklamanın "bir başka ülkenin egemenlik haklarına müdahale edilmesi" anlamını taşıdığını belirttiler.

16- Avrupa Parlamentosu tarafından yayımlanan ortak bildiride, Türkiye'ye sınır ötesi operasyonlara son verme çağrısı yapılırken, PKK terörü kınandı.

17- Alman Hükümeti, bu ülkedeki Türk temsilcilikleri ve kuruluşlarına karşı girişilen saldırıları kınadı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hans Schumacher, düzenlediği basın toplantısında, saldırılar karşısında seyirci kalmayacaklarını, saldırganlar hakkında gerekli her türlü işlemin yapılacağını ve aralarında ilticacı varsa iltica izni verilmeyeceğini bildirdi.

18- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Alman Die Welt Gazetesi'ne verdiği demeçte, ülkesinin dış politikasını anlatarak, Türkiye'ye her zaman dostluk eli uzattıklarını söyledi.

19- Ukrayna Devlet Başkanı Leonid Kravçuk, bu yılın temmuz ayına kadar tümüyle Rusya'nın denetimine bırakılması planlanan taktik nükleer silahların transferini askıya aldıklarını açıkladı. Kravçuk, bu silahların imhasından emin olmadıkları için bu kararın alındığını bildirdi.

20- Rusya'nın Washington Büyükelçisi Vladimir Lukin düzenlediği basın toplantısında, Irak yönetiminin BM kararlarına uymaması durumunda askeri müdahalede bulunulması görüşünü desteklediklerini açıkladı.

14 MART 1992

1- Erzincan'da dün meydana gelen depremde enkaz altından 279 ceset çıkarıldı. Kent afet bölgesi ilan edildi. Bölgeye gıda, ilaç, battaniye ve çadır yardımı hızla sürdürülüyor.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Başbakan Süleyman Demirel bölgede incelemelerde bulundu. Devlet Bakanı Erman Şahin, yıkılan binaların çoğunluğunun kamuya ait binalar olduğunu belirterek, bu binaların ihalelerinin inceleneceğini ve yapanlardan hesap sorulacağını açıkladı. Erzincan'da, küçük şiddetli yeni sarsıntılar olduğu bildirildi.

2- Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Erzincan depremi nedeniyle Sosyalist Enternasyonal toplantısını yarıda keserek Türkiye'ye döndü.

Erdal İnönü'nün dün İspanya Başbakanı Felipe Gonzalez ile yaptığı görüşmede, Dağlık Karabağ, Türkiye-İspanya ilişkileri ve AT konularının ele alındığı bildirildi. Gonzalez, AT'nin Türkiye ile ilişkilerini gözden geçirmesi ve yeniden değerlendirmesi gerektiğini kaydetti. (

Gonzalez, Karabağ konusunda İnönü'nün önerisi doğrultusunda oluşturulacak ve bölgeye gönderilecek Sosyalist Enternasyonal gözlemci heyetinin oluşturulmasına bizzat katkıda bulunacağını söyledi.

3- Karadeniz Ekici Tütün Piyasası, Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral tarafından açıldı.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, 1402 sayılı Sıkıyönetim Kanunu ile görevlerinden alınanları yeniden göreve başlatma kararı aldı.

5- ANAP Kütahya Milletvekili Rauf Ertekin, Başbakan Demirel'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, Güneydoğu'da bazı karakollardaki yetkililerin teröristlerle birbirlerine saldırmama konusunda anlaştığı şeklinde MİT Müsteşarı Teoman Koman'm açıklamasıyla ilgili iddiaların yanıtlanmasını istedi.

6- HEP tarafından Adana'da düzenlenen "Bütün halklar kardeştir, katliamlara son" adlı mitingle konuşan Genel Başkan Feridun Yazar, Kürt halkının da uğruna binlerce şehit verdiği ülke toprağından kimsenin bir karış dahi koparamayacağını söyledi. Şiddet ve kavgayla sorunların çözülmeyeceğini belirten Yazar, PKK'nın silah bırakarak diyalog yolunun açılmasını istedi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Güneydoğu'daki gelişmeler ve çözüm önerileri konusunda Milliyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

8- Eğitim-İş Sendikası Genel Kurulu toplantısı Ankara'da başladı.

9- Ankara'da bulunan Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Raportörü Ray-

mond Dury, yaptığı görüşmelerde Türk yetkililerin "Nevruz operasyonu" olmayacağı yolunda kendisine güvence verdiğini söyledi.

10- Devrimci Proleterya Dergisi, S.sayısındaki iki ayrı yazı nedeniyle DGM'ce toplatıldı.

11- Batman'm Beşiri ve Hasakeyf ilçelerinde yapılan operasyonlarda, bölücü örgüte yardım ve yataklık ettikleri belirlenen 11 kişi yakalandı.

12- Bakanlar Kurulu kararıyla, 207 kişiye vatandaşlıktan çıkma izni verilirken, 286 kişinin vatandaşlığı kaybettirildi. Karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

13- Dağlık Karabağ'da ateşkese uyulmadığı bildirildi. Azerbaycan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Temerlan Garayev, Ermenistan'ın Azerbaycan'a karşı üç cephede geniş çaplı saldırıya hazırlandığını söyledi. Azeri Assa-lrade ajansı Karabağ'da 5 Azeri köyünün Ermenilerin eline geçtiğinhduyurdu.

14- Helsinki'de toplanan AGİK Kriz Komitesi, Karabağ sorunu konusunda Fransa'nın önerisi doğrultusunda uluslararası bir konferans toplanmasını kabul etti. BM Genel Sekreteri Butros Gali, özel temsilcisi Cyrus Vance'i bölgeye göndereceğini açıkladı.

15- BM Güvenlik Konseyi, Irak Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz'in ülkesine uygulanan ambargonun kaldırılması yolundaki talebini reddetti. Bu arada Irak yönetimi, BM yetkilileriyle petrol ihracatına ilişkin görüşmelere katılacağını açıkladı.

15 MART 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, iç ve dış politikadaki gelişmeler konusunda Türkiye Gazetesi"nin sorularını yanıtladı.

2- Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ve bazı bakanlar deprem bölgesinde incelemelerde bulundular.

Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu, depremde çöken kamu binaları için ilgili .bakanlıklardan inceleme yapılmasını isteyeceğini bildirdi.

Yardım sevkiyatı ve kurtarma çalışmaları devam ederken, resmi verilere göre depremde ölenlerin sayısı 320'ye yükseldi. ,

Bu arada, Erzincan'dan sonra Tunceli'nin Pülümür ilçesi merkez olmak üzere 6 şiddetinde yeni bir deprem meydana geldi. Depremde çok sayıda binanın hasar gördüğü, ilk belirlemelere göre iki kişinin yaralandığı bildirildi.

3- Brüksel ve Lizbon'da temaslarını tamamlayan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin Türkiye'ye döndü. Çetin havaalanında yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Karabağ'da ateşkesin sürekli hale getirilmesi için tarafların biraraya gelmesini istediğini bildirdi. Çetin, barışa katkıda bulunacağına inanılması durumunda Ermenistan yetkilileriyle görüşülebileceğini kaydetti.

4- Aralarında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Devlet Bakanı Akın Gönen, Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz ve Kültür Bakanı Fikri Sağlar'in da bulunduğu 14 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

5- Güneydoğu Anadolu bölgesinde incelemelerde bulunan 13 milletvekilinden oluşan grubun sözcüsü SHP İstanbul Milletvekili Algan Hacaloğlu, gezideki izlenimleri konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

6- İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi'nce "İnsan Hakları ve Kürt Sorunu" konulu bir panel düzenlendi. Panelde söz alan konuşmacılar, Güneydo-ğu'da sorunların kan dökülmeden çözümlenmesini istediklerini belirtiler.

7- PKK militanları Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde komanda taburu, jandarma karakolu, polis lojmanı, emniyet amirliği ve askerlik şubesine saldırarak kaçtılar. Teröristlerin yakalanması için operasyon başlatıldı.

Mardin'in Dargeçit ilçesinde PKK'lılara yardım ve yataklık ettikleri belirtilen 43 kişi, Nusaybin'de de 32 kişi gözaltına alındı.

8- Batman'da 7 lise öğrencisinin, 11 Mart'tan bu yana kayıp oldukları bildirildi.

9- Yargıtay 1. Dairesi Onursal Başkanı Hasan Sabri Tırpan Manisa'da öldü.

10- Gazeteci Yener Arıoğlu ABD'de öldü.

11- Dağlık Karabağ'da ateşkes kararına rağmen, bölgenin kuzeyindeki Mardalar kesiminde şiddetli çatışmalar meydana geldiği ve 27 Azeri milisin öldüğü bildirildi. Akdam kenti ve çevresinden çekilen Ermenilerin, Karabağ'daki son Azeri kenti olan Şusa'ya saldırıya geçtikleri haber verildi.

12- Özbekistan'da dünyada bilinen 10 büyük petrol yatağının toplamına eşit zengin bir petrol yatağı bulunduğu bildirildi.

16 MART 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, DYP'nin Meclis grubunda yaptığı konuşmada, silahsız Azerileri katleden Ermenilerin vahşetini kınadı ve Karabağ olayları ile Erzincan depremine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Demirel, Karabağ konusunda önümüzdeki günlerde Ankara tarafından izlenecek stratejiyi açıklayarak, Türkiye'nin, tarafları müzakere yoluna götürmek için dünyanın ilgisini canlı tutmayı amaçladığını bildirdi.

Demirel, konuşmasında tüm milletvekillerinden Türkiye'nin huzur ve güveni için olağanüstü halin uzatılmasına destek vermelerini istedi.

Başbakan Süleyman Demirel, Türk Parlamenter Birliği Genel Başkanı Haluk Bayülken ve yeni yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Demirel kabulde, parlamentonun Türkiye'nin güçlü kuruluşu ve halkın sesi olduğunu söyledi.

Başbakan Süleyman Demirel, Başbakanlık Basın Merkezi kanalıyla yaptığı yazılı açıklamada, eski Başbakanlardan ANAP Erzincan Milletvekili Yıldırım Ak-bulut'un, Erzincan depreminde yıkılan "SSK Hastanesi'nin müteahhidi Demirci'dir" iddiasını yanıtlayarak, "Erzincan SSK Hastanesi ihalesinin kendilerinin olduğunu ancak siyasete girmelerinden dolayı inşaatı başkalarının tamamladığını" bildirdi.

ANAP Malatya Milletvekili Yusuf Özal da Başbakan Demirel'i istifaya çağırdı ve "Demirel, önce kendisi için soruşturma açılmasını istemeli ve soruşturmanın selameti açısından da istifa etmeli" dedi.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Onur Kumbaracıbaşı, yıkılan SSK Hastanesi ile ilgili suçlamalara ilişkin yaptığı açıklamada, Başbakan Süleyman Demirel'i savunarak, "ihaleyi almak değil, inşaatı kötü yapmak suçtur" dedi.

2- Erzincan'da askeri yetkililer tarafından yapılan açıklamada, depremde ölü sayısının 386'ya ulaştığı, yaralı sayısının ise 975 olduğu bildirildi.

Bu arada, Erzincan'da depremden sonra yapılan yardım malzemelerinin dağıtımında düzensizlikler olduğu, fAjrtarma çalışmaları sırasında yerli ve yabancı ekipler arasında sürtüşmeler çıktığı, halkın valilik binası önünde protesto gösterisi yaptığı bildirildi.

3- Çanakkale Deniz Zaferi'nin 77. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen zafer haftası çeşitli etkinliklerle başladı.

4- Milliyet Gazetesi tarafından altıncısı düzenlenen "Haldun Taner Öykü Ödülü"nü kazanan Ayşe Didem Uslu ve Yavuzer Çetinkaya'ya ödülleri törenle verildi.

5- Yedincisi düzenlenen "Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü"nü, "Kod Adı Man-sur" yapıtıyla Hüseyin Yurttaş kazandı.

6- Şırnak'ın Cizre ilçesinde PKK militanlarıyla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada bir kişi öldü.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 11 kişi öldü.

8- Kürdistan Demokratik Partisi lideri Mesut Barzani, geçen hafta Almanya'ya yaptığı ziyaret sırasında Bonn'da Dışişleri Bakanı Hans-Dietrich Gensc-her ile görüşerek, Çevik Güç'ün 30 Haziran'da geri çekilmesini önlemesini talep etti ve bu konuda Almanya'nın Türk hükümeti üzerindeki nüfuzunu kullanmasını istedi. Barzani, Türk Hava Kuvvetleri'nin şiddetli bombardımanlarının sivil halkı hedef aldığını iddia ederek, bombardımanın yapıldığı bu bölgede PKK kamplarının bulunmadığını ve operasyonlarda sivil halkın öldüğünü öne sürdü.

9- Moldavya'da, 33 Ukranyalı yolcuyla Türkiye'ye gitmekte olan otobüsün saldırıya uğradığı, bir yolcunun ağır yaralandığı, 11 kişinin ise kayıp olduğu bildirildi.

10- Dağlık Karabağ'da Azeri-Ermeni çatışmalarının devam ettiği son çatışmalarda 20 Azerinin öldüğü bildirildi.

11- Rusya Başbakan Yardımcısı Sergey Şakray, Moskova'da bir basın toplantısı düzenleyerek, Rusya'nın kendi ordusunu kuracağını açıkladı.

12- Batı Şeria'da, İsrail askerleri ile Filistinliler arasında çıkan çatışmada, 3 Filistinlinin öldüğü, bir kişinin de yaralandığı bildirildi.

17 MART 1992

1- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Türkiye Sosyal Ekonomik ve Siyasal vraştırmalar Vakfı (TÜSES) ile Alman Frederick Eberk Vakfı tarafından JHP-SPD katılımıyla Ankara'da yapılan "Orta Asya'daki Türk Cumhuriyetleri'-lin SSCB dağıldıktan sonraki son durumları" konulu toplantıda yaptığı konuş-nada, "Brüksel'de başlatılan ateşkesin sürekli hale getirilmesi için çabaların sürdürüldüğünü" ifade etti.

2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesi, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek kabul edildi. Bakan Ersin Faralyalı, görüşmeler sırasında yaptığı konuşmada, "milli sanayiyi koruma konusunda kesin kararlı olduklarını, bunun pazar ekonomisinden vazgeçmek anlamına gelmeyeceğini" söyledi.

3- TBMM Genel Kurulu'nda, Olağanüstü Hal'in 10 ilde 4 ay süreyle uzatılması kararı alındı.

4- İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Gayrettepe'deki binasında imha edilmek istenen bombanın patlaması sonucu, 3 polis memuru öldü, 16 kişi yaralandı. Patlama, Emniyet Müdürlüğü ve çevre binalarda ağır hasara yol açtı.

İçişleri Bakanı İsmet Sezgin ve İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir yaptıkları açıklamalarda, patlamanın kaza olduğunu belirttiler.

5- Eski bakanlardan ANAP İstanbul Milletvekili Adnan Kahveci yazılı bir açıklama yaparak DYP-SHP hükümetinin icraatlarını eleştirdi.

6- Erzincan'da depremden ölenlerin sayısı 422'yi bulurken yaralı sayısı da 975'i buldu.

Muğla'da sabaha karşı 4.0 şiddetinde bir deprem olduğu, depremde can ve mal kaybı olmadığı bildirildi.

Erzincan'daki izlenimlerini tamamlayarak dün Ankara'ya dönen DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Meclis'te bir basın toplantısı düzenleyerek deprem bölgesindeki izlenimlerini anlattı. Deprem bölgesinde inanılmaz bir kargaşa yaşandığını, devletin yetersiz kaldığını söyleyen Ecevit, yurdun her bölgesinden ve yabancı ülkelerden yardım aktığını, ancak yardımların halka ulaşmadığını belirtti.

7- ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Nelson Ledsky, Kıbrıs konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

8- İstanbul'da gece 24 banka şubesi ve bir iş merkezine molotof kokteylli saldırılarda bulunuldu. Saldırıları PKK üstlendi.

9- Tunceli ve Bingöl'ün dağlık kesimlerinde güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada, ikisi kadın toplam 10 teröristin ölü olarak ele geçirildiği, iki asteğmen ve bir geçici köy korucusunun da şehit olduğu biidirildi.

10- Yasadışı PKK örgütüne bağlı ERNK'nin (Ulusal Kurtuluş Örgütü) Bo-tan Eyalet Konseyi imzasıyla geçen hafta Güneydoğu'da dağıtılan bildirilerde, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ve TC'ye karşı ayaklanma çağrısı yaptığı, Kürtlerin bayramı olarak bilinen Nevruz'un, silahlı ayaklanmalar gerçekleştirerek kutlanmasını istediği bildirildi.

11- Bursa-inegöl karayolunun Gölbaşı mevkiinde meydana gelen zincirleme trafik kazasında 15 kişi öldü, 11'i ağır çok sayıda kişi de yaralandı.

12- Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu'nda dün Türkiye Raporu'-nun görüşülmesi sırasında eski raportör Alman Sosyalist milletvekili Gerd Wal-ter, Türkiye'ye "hiçbir zaman Avrupa Topluluğu üyesi olamayacağının" söylenmesi ve Türkiye'de boş ümitler uyandırıl maması gerektiğini söyledi.

Bu arada AT-Kıbrıs Rum yönetimi karma parlamento komisyonu, Brüksel'de toplandı.

13- Dağlık Karabağ'da Ermenilerin Azeri yerleşim merkezlerine saldırılarının yoğun bir şekilde sürdüğü bildirildi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Vekili Yakup Memedov, Akdam sınır köylerine giderek askerlere moral verdi ve halkı sonuna kadar direnmeye çağırdı.

Öte yandan hafta sonunda İran'ın başkenti Tahran'da, Ermeni Azeri ve Rus temcilcileri tarafından parafe edilen barış planının ayrıntıları üzerinde görüşmelerin sürdüğü açıklandı.

Bu arada Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Volkan Vural ile bir görüşme yapan Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan, Türkiye'nin, Dağlık Karabağ konusunda tarafsızlığını yitirdiğini ileri sürdü.

14- Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan, Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin geleceği ve Karabağ konularında Cumhuriyet Gazete-si'nin sorularını yanıtladı. Petrosyan, Ermenistan'ın AGİK ve BM üyesi bir ülke olduğunu, bunun gereği olarak sınırların değişmezliği ilkesini kabul ettiğini belirtti. Türkiye ile diplomatik ilişki kurma konusunda hiçbir koşul kabul etmeyeceklerini vurgulayan Petrosyan, "biz diplomatik ilişki kurmak için hazırız, her şey Türkiye'ye bağlı" dedi.

15- Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te İsrail Büyükelçiliği'ne yapılan bombalı oto saldırısında 10 kişi öldü, 95 kişi de yaralandı.

16- Venezüella'nın başkenti Karakas'ta, eroin ve kokain karıştırılmış içki içen 20 kişi öldü.

18 MART 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a, ekonomi konusunda bir brifing verildi. Çankaya Köşkü'nde verilen aylık ekonomi brifingine DPT Müsteşarı İlhan Kesici, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Ercan Kumcu, Gelirler Genel Müdürü Altan Tufan ile Ziraat Bankası, Kalkınma Bankası, Eximbank Genel Müdürleri ve Toplu Konut Başkanı katıldı.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Yeni Günaydın Gazetesi'ne, Güneydoğu ve Karabağ sorununa ilişkin açıklamalarda bulundu. Demirel, "Nevruz" kutlamaları koşusunda yaptığı açıklamada, bölgede görevli güvenlik güçlerinin tüm birimlerinin sivil halka karşı müsamahalı davranacaklarını vurgulayarak, "bizi rahatsız eden bir eylem olmadıkça güvenlik güçlerinin sert müdahalesi söz konusu değildir" dedi.

3- Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Güneydoğu'nun geleceği ve Kürt sorunu konusunda hükümetin bakışını ve planlarını Milliyet Gazetesi'ne anlattı. Baştan beri Kürtlere kültürel haklar verilmesi gerektiğini savunan Erdal İnönü, Güneydoğu için atılacak ikinci adımın, "Fransız modeli" çerçevesinde yerel yönetimlere ağırlık ve yetki verilmesi olduğunu söyledi. İnönü, hükümetin yerel yönetimleri güçlendirmek için adımlar atmaya başladığını vurgulayarak, demokrasinin katılımcı olması gerektiğini, yasal düzenlemeler yapıldıktan sonra ilçe meclisleri kurulacağını, bu şekilde herkesin bulunduğu yerde söz sahibi olması sağlanacağını belirtti. Bölgede tam bir karışım olduğu için özerklik düşünmediklerini belirten İnönü, yapılacak düzenlemelerin üniter devlet içinde yapılabileceğini söyledi.

4- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Daimi Konferansı'nın 27. oturumuna katılmak üzere Strasburg'a gitti.

5- ANAP Erzincan Milletvekili Yıldırım Akbuiut yaptığı açıklamada, depremin ilk günlerinde yaşanan büyük organizasyon bozukluğu dolayısıyla çeşitli söylentilerin çıktığını, çadırların alınıp satıldığı, hatta PKK'ya gönderildiği yolunda türlü tahminler yürütüldüğünü söyledi.

Yardım dağıtımında ilk günlerde yaşanan karmaşayı önlemek için Vali Recep Yazıcıoğlu başkanlığında bir komite kuruldu. Yardımların dağıtımı ve kendisiyle ilgili eleştirileri yanıtlayan Vali Recep Yazıcıoğlu, gelen yardımların havaalanı levazım deposunda toplandığını belirterek, bu yardımların daha sonra muhtarlardan oluşturulan komiteler aracılığıyla ihtiyaç sahibi afetzedelere dağıtıldığını bildirdi.

Öte yandan bir grup depremzede hükümet konağının önünde gösteri yaparak, depremin üzerinden altı gün geçmesine rağmen kendilerine hala çadır

ve battaniye verilmediğini, diğer yardımlardan da yararlanamadıklarını söyleyerek, Vali Recep Yazıcıoğlu'nun istafasını istediler.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, Elazığ'da yaptığı açıklamada, Nevruz bayramını hep birlikte kutlayacaklarını, izin almaya gerek olmadığını, vatandaşlara huzursuzluk vermenin yanlış olduğunu belirterek, ancak yasaları ihlal edenlere izin verilmeyeceğini söyledi.

Nevruz'un güvenlik ve barış içinde kutlanması için yoğun önlemler alındığı bildirildi.

7- Ankara Büyükşehir Belediyesi, çevre sorunlarını oluşmadan önlemeyi amaçlayan "Uluslararası yerel çevre insiyatifleri" konseyine kurucu üye oldu.

8- Fransa İnsani İşler Bakanı Bernard Kouchner, Erzincan'da meydana gelen deprem sonrası yardım çalışmalarına katılmak için Türkiye'ye geldi. Fransız Bakan Kouchner verdiği demeçte, Kürt devletinin kurulmasına karşı olduğunu, bölge insanının da bağımsızlık taraftan olmadığını söyledi. Bakan, Kürt sorunu denildiğinde Irak'taki Kürt sorununu anladığını belirtti ve PKK'nın terör örgütü olduğunu ve bu örgütün eylemlerini kınadığını söyledi.

Kouchner, Karabağ sorunu ile ilişkili olarak da Karabağ'ın Azerbaycan'a ait olduğunu belirten bir AGİK kararının bulunmadığını öne sürdü.

9- Mardin, Bingöl ve Malatya'da güvenlik kuvvetleriyle silahlı çatışmaya giren 18 terörist ölü ele geçirildi.

10- Diyarbakır'da bir bankanın, şubeden şubeye nakledilmekte olan bir milyar lirası, silahlı soyguncular tarafından gaspedildi.

11- Küçük çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri'ne olan bir kısım borç faizlerinin silinmesine ilişkin yasa, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

12- İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Alaattin Brucerdi, Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Korkmaz Haktanır'ı Dışişleri Bakanlığına davet ederek, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti'nin, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'e hitaben yazdığı mektubu verdi. Velayeti, mektubunda, Montrö Anlaşması'na göre, Boğaz-lar'dan transit geçişin serbest olduğunu hatırlatarak.Türkiye'de geçen hafta mahkeme kararı ile el konulan Cape Maleas adlı Kıbrıs Rum bandıralı gemi ve İran'a ait yükünün serbest bırakılmasını ve bugüne kadar bu olay nedeniyle İran'ın uğradığı hasarların tazmin edilmesini istedi.

13- Bakü'de BM Genel Sekreterinin özel temsilcisi Cyrus Vance'nin temasları sürerken, Azerbaycan Parlamento Başkanı Yakup Memedov, Dağlık Karabağ bölgesine BM Barış Gücü yerleştirilmesine karşı çıktığını açıkladı. Me-modov, BM temsilcisi Cyrus Vance'ın ziyaretinin ateşkesi sağlayacağını ve gö-

rüşme sürecini başlatacağını umduğunu söyledi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Mahmud Vaizi'nin, Azerbaycan ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ sorunu konusunda yeni bir arabuluculuk girişimi için bölgeye gittiği bildirildi.

14- Karabağ'da Ermenilerin, Azerilere yönelik saldırılarında şimdi de bakteriyolojik silah kullanmaya başladıkları bildirilirken, Azerbaycan Ulusal Meclisi, Ermenilerin bakteriyolojik silah kullandığı yolundaki şüphelerin araştırılması için bir komisyon görevlendirdi.

Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan, Erivan'da düzenlediği basın tolantısında, Karabağ'da yaşayan Ermenilerin bağımsızlık kararını diğer ülkelerden önce tanımayacağını, tersi davranışın Azerbaycan'ın içişlerine müdahale şeklinde yorumlanacağını ve sorunun daha da karmaşık hale geleceğini söyledi.

15- Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te İsrail Büyükelçiliği'ne yapılan ve en az 10 kişinin ölümü, 100 aşkın kişinin de yaralanması ile sonuçlanan bombalı saldırıyı İran yanlısı "İslami Cihat" örgütü üstlendi.

16- Güney Afrika'da ırkçılık politikasına son verip vermeme konusunda yapılan ve sadece beyazların katıldığı referandumda, seçmenlerin çoğunluğu siyahlara siyasal hakların verilmesi yönünde oy kullanarak "ırkçılığa hayır" dedi.

Bu arada referandum sürerken, ülkenin üç yerleşim merkezinde toplam 14 siyahın öldürüldüğü bildirildi.

19 MART 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Türkiye İhracatçı Birlikleri Konseyi yöneticilerini kabul ederek bir süre görüştü.

2- Başbakan Süleyman Dermrel, TBMM Başkanvekili ve SHP Diyarbakır Milletvekili Fehmi Işıklar başkanlığındaki HEP kökenli SHP'li bazı milletvekillerini kabul ederek bir süre görüştü. Demirel görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, milletvekillerinin bölge sorunlarını dile getirdiklerini belirtti. Başbakan Nevruz kutlamalarıyla ilgili olarak da "Nevruz1 u herkes serbestçe, hukuk kuralları içinde kalarak, provokasyona ve tahriklere kapılmadan, serbestçe kutlayacak" dedi.

Bu arada Başbakan Demirel'in, İçişleri Başkanvekili ve Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz'ı arayarak, Nevruz'un her yerde serbestçe kutlanması için her türlü önlemin alınması talimatını verdiği bildirildi.

Başbakan Süleyman Demirel, Başbakanlıktan ayrılırken gazetecilerin sorusu üzerine, Azerbaycan Başbakanı Hasan Hasanov'dan dün bir mektup aldığını belirtirti ve kendine ulaşan mektubun bir gazetede yayınlanan metinden farklı olduğunu, mektupta bir takım yardım taleplerinin bulunduğunu söyledi.

Başbakan Süleyman Demirel, ABD'de Washington Post gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin Karabağ konusundaki kaygılarının arttığını ve hükümetin, müdahale konusunda kamuoyunun giderek artan baskısı altında olduğunu söyledi. Başbakan Demirel demecinde, "hükümet politikasının çatışmadan uzak kalmak ve çatışmaların durması için diplomatik yolları işletmek" olduğunu, ancak bu noktada Türkiye'nin Ermenistan ile normal ilişki kuramayacağını kaydetti.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Hürriyet Gazetesi'ne Güneydoğu ile ilgili plan konusunda yaptığı açıklamada, terörün Olağanüstü Hal yetkisi içinde etkisiz hale getirilmesinden yana olduğunu, ancak tırmanması halinde sıkıyönetimin gündeme geleceğini söyledi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Selçuk Üniversitesi tarafından düzenlenen "Değişen Dünya'da Türkiye ve Bölgemiz" konulu konferans için gittiği Konya'da, parti il örgütünce düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, ko: alisyon hükümetinin kendi içinde tutarsız olduğunu belirterek Türkiye'yi günlük politikalarla yönetmeye kalktıklarını öne sürdü. Yılmaz, gazetecilerin sorusu üzerine Nevruz konusunda birtakım kışkırtmalar olduğunu belirterek, "kışkırtmaların olduğu yerde en kötü ihtimale göre tedbir alınması gerekir" dedi.

5- Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Nevruz'un bayram olarak kutlanması çağrısında bulundu. İnönü, partisinin MYK toplantısı öncesinde yaptığı açık-

lamada, "Güneydoğu'da bütün isteklere rağmen olağan hale doğru bir gidişin henüz görülmediğini, terör olaylarının devam ettiğini" belirtti.

6- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, Bakanlar Kurulu'nda-ki Nevruz gündemiyle ilgili olarak "Nevruz" un yasal sınırları içinde kutlanması için gereken her türlü çaba sarfedildiliyor" dedi.

7- Devlet Bakanı Erman Şahin, Erzincan'da düzenlediği basın toplantısında, deprem felaketinin yaşandığı Erzincan'da bugüne kadar 17 bin çadır ve 40 bin battaniye dağıtıldığını, 5 bin çadıra daha ihtiyaç duyulduğunu bildirdi. Evleri sağlam olan vatandaşlara, sağlam raporlu binalara dönmeleri çağrısında bulunan Şahin, çadırlarda kalan vatandaşların geçici olarak prefabrik konutlara yerleştirileceğini, daha sonra da kalıcı konutlara kavuşturulacağını bildirdi.

Erzincan'da enkaz kaldırma çalışmaları devam ederken, ölü sayısının 490'a yükseldiği bildirildi.

8- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, TBMM Genel Kurulu'nda Dışişleri Bakanlığı 1992 yılı bütçe tasarısının görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, Kara-bağ sorununun çözümünde aktif davranmadıkları yönündeki eleştirileri yanıtladı ve hiçbir ülkenin Azerbaycan sınırlarının zorla değiştirilmesini hedef alan saldırgan eylemlere kayıtsız kalamayacağını söyledi. Çetin, "Dağlık Karabağ halkının etnik kimliğinin gerektirdiği insan hak ve özgürlüklerinden yoksun kılınması da düşünülemez" dedi.

9- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan bir açıklama yaparak, Erzincan depreminde yakınlarını kaybeden öğretmen ve öğrencilerin acılarını paylaştıklarını belirterek "yaraları el birliği ile saracağız" dedi. Toptan bakanlığı içinde bir afet birimi oluşturulduğunu söyledi ve alınacak önlemleri belirledi.

10-TBMM'de grubu bulunan siyasi partiler, genel kurula verdikleri ortak önergede, Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarına tecavüzde bulunduğunu belirterek, dünya parlamentolarını saldırılar karşısında tavır almaya çağırdılar.

Öte yandan Alman parlamentosunun girişimi ile AT ve AGİK'e üye ülkelere mensup devletlerden birer milletvekilinin Karabağ'a gitmesi ve heyetin gözlemlerini daha sonra bir rapor halinde dünya kamuoyuna sunmaları kararlaştırıldı. Konuyla ilgili davet üzerine SHP'den ve DYP'den iki milletvekilinin gönderilmesine karar verildi.

11- Maliye eski Bakanı ve ANAP İstanbul Milletveki Adnan Kahveci, basına yazılı bir açıklama yaparak, hükümetin Azerbaycan ve Ermenistan politikasını eleştirdi.

12- Şırnak'ın Cizre ilçesinde teröristler iki korucuyu elektrik direğine asa-

rak öldürdüler. Midyat'ta da bir nüfus memuru işine giderken vurularak öldün, lürken, Siirt'in Kurtalan ilçesi yakınlarında TRT'nin televizyon aktarıcısı bomba landı, Çimento fabrikasına da roketli saldırı düzenlendi. Nusaybin'de saldırıya uğrayan iki lise öğrencisinden biri öldü.

Mardin'in Dargeçit ilçesine bağlı Karabayır köyünde PKK'lıların barındığı bir eve güvenlik güçlerince yapılan baskın sonucu ikisi kadın 14 kişi öldürüldü.

13- Anadolu Ajansı'nın yapılan olağanüstü genel kurulunda yeni yönetim kurulu üyeleri belirlenirken, Genel Müdürlüğü'ne Ceyhan Batur getirildi.

14- Türkiye Gazete Sahipleri Sendikası Genel Sekreterliği'ne Barlas Kün-tay seçildi.

15- Karabağ sorunuyla ilgili bilgi toplamak ve bir rapor hazırlamak amacıyla Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye gelen BM Genel Sekreteri'nin Özel Temsilcisi Cyrus Vance, yabancı televizyon muhabirleri tarafından çekilen Ermeni katliamı bantlarını izledi. Vance'm duygularını, "bu gerçek bir katliam" şeklinde dile getirdiği bildirildi.

Vance, Bakü'de Azerbaycan Başbakanı Hasan Hasanov'la bir görüşme yaptı.

Azerbaycan'da iki gün süren temaslarını tamamlayan Cyrus Vance, Ermenistan'ın başkenti Erivan'a gitti. Görevinin arabuluculuk olmadığını, sorunu yerinde değerlendirmek için geldiğini tekrarlayan Vance, Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan'la bir görüşme yaptı.

Vance'in, yarın Dağlık Karabağ'a yapması planlanan bir günlük ziyaretinin gerçekleşmesi için taraflar arasında 24 saatlik bir ateşkes anlaşması sağlandığı bildirildi.

16- Erivan radyosu, Azerbaycan'ın ekonomik ambargosu yüzünden Ermenistan'da ekonomik yönden tehlikeli bir durum yaşandığını ve "ekonomik olağanüstü hal" ilan edildiğini açıkladı.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bildiride, dünyanın Azerbaycan'a baskı yapması istenerek, "aksi halde savaş Karabağ sınırları dışına taşar" denildi.

17- Cezayir'de güvenlik güçlerine karşı düzenlenen iki ayrı saldırıda üç polisle bir çocuğun öldüğü bildirildi.

18- Brezilya'nın Bello Horizonte kentinde meydana gelen toprak kaymasında ilk belirlemelere göre 30 kişinin hayatını kaybettiği, iki bin insanın evsiz kaldığı bildirildi.

20 MART 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Nevruz kutlamaları konusunda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Nevruz'un kutlanabileceğini belirtti, ancak provokasyona gelinmemesi uyarısında bulundu. Başbakan Demirel, "amaçlarının demokratikleşmeyi sağlamak" olduğunu vurgulayarak, "Hak elde etmek için, önce mevcut hakları iyi kullanmalıdır. Hak ancak iyi sorumluluk karşılığında olur; demokratik bir Türkiye için ülkenin her tarafındaki vatandaşlar, üzerine düşeni yapmalı, huzursuzluğa, güvensizliğe, kargaşaya hiç kimse alet olmamalıdır" dedi.

2- Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Tokat'dan gelen bir heyeti kabulde yaptığı konuşmada, devletin Nevruz kutlamalarına mani olmayacağını, halkın huzur içinde olmasını istediklerini belirtti.

Başbakan Yardımcısı İnönü, Nevruzla ilgili Milliyet Gazetesi'nin sorularını yanıtlarken, Nevruz'un bir kavga günü olarak gösterilemeyeceğini, vatandaşların Nevruz'u bayram günü olarak kutlayacaklarını söyledi.

3- Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'nda Güneydoğu'daki olaylar görüşüldü.

4- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, 1982 yılından bu yana 19-25 Mart tarihleri arasında ülkemizde kutlanan "Yaşlılar Haftası" nedeniyle Yaşlıları Koruma Derneği'nde yaptığı konuşmada, "Uygarlığın yaşlılık kavramını ortadan kaldırıp yerine olgunluk kavramını getirdiğini" söyledi.

5- Kamuoyunda vergi affı olarak bilinen "Bazı Kamu Alacaklarının Tahsilatının Hızlandırılması ve Matrah Arttırımı Hakkındaki Yasa" tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın dün gece televizyondan da yayınlanan "sosyal devlet uygulamasını modası geçmiş bir sistem" olarak nitelendiren konuşmasını eleştirerek, 1961'den bu yana 32 yıldır Türkiye'nin sosyal devlet ilkesini benimsediğini ve yürürlükte olan 1982 Anayasası'nda da, ilkenin yazılı olduğunu hatırlatarak, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın da Cumhurbaşkanı olarak Anayasa'ya bağlılık andı içtiğini belirtti.

MÇP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Yahnici de, aynı konuda basına verdiği demeçte, "Cumhurbaşkanının sözlerini hayretle karşıladıklarını" belirterek, "sosyal devlet anlayışının ortalıkta dolaşan bir söz olmadığını herkes kadar Cumhurbaşkanımız da bilirler" dedi.

7- HEP Genel Başkanı Feridun Yazar ile SP Genel Başkanı Doğu Perin-çek düzenledikleri ortak basın toplantısında, "DYP-SHP hükümetinin, askeri

çözümü benimsediği, bunu daha seçim platformunda ilan ettiği, bugün de bu yola devam ettikleri" görüşü kaydedildi.

8- İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu, Nevruz kutlamaları dolayısıyla, Emniyet Müdürü Necdet Menzir ve Jandarma Alay Komutanı Albay Ali İhsan Güve-ner ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi. Kozakçıoğlu, İstanbul'da isteyen herkesin trafiği aksatmamak, çevreye zarar vermemek, gezme ve alışverişi engellememek kaydıyla izin almaksızın Nevruz'u kutlayabileceğini söyledi. Kozakçıoğlu, polis ve jandarma güçlerinin ortak hareket edecekleri bir hareket merkezi kurulduğunu ve helikopterlerle de havadan güvenliğin sağlanacağını bildirdi.

İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir de, Nevruz günü karakol görevi yapan tüm birimlerin ilçe emniyet amirliklerinde görevlendirildiklerini, ayrıca ek önlemler alındığını açıkladı.

Jandarma Alay Komutanı Albay Ali İhsan Güvener, yaklaşık 2 bin kişiden oluşan jandarma birliğinin göreve hazır hale getirildiğini ve özellikle hassas tesislerin koruma altına alındığını kaydetti.

9- Afet işleri Genel Müdürü Oktay Ergünay, bir açıklama yaparak, "Erzincan'daki depremden zarar görenlere yardım için açılan kampanyalarda toplanan paraların vatandaşlara dağıtılmayacağım, bu paraların geçici ve daimi iskan yapımında kullanılacağım" bildirdi.

10- Ankara'da bulunan NATO Genel Sekreteri Manfred Wörner dün, Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Süleyman Demirel, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ve Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz ile görüşmelerde bulundu.

Başbakan Demirel, Wörner'le yaptığı görüşmeden sonra basının sorularını yanıtlarken, görüşmede Türkiye'nin Batı Avrupa Birliği'ne üyeliği konusunun da gözden geçirildiğini belirtti.

Temasları sonrasında bir basın toplantısı düzenleyen Wörner, Türkiye'nin NATO'ya üye olarak kabul edilmesinin 40. yıldönümünün kutlandığını hatırlatarak, 'Türkiye bu süre içinde Doğu ile Batı arasındaki ihtilafın üstesinden gelinmesinde çok önemli bir rol oynadığı gibi aynı zamanda ekonomi ve demokrasi açısından büyük adımlar attı" dedi.

Temaslarını tamamlayan Wörner Ankara'dan ayrıldı.

11- İzmir Buca-Çamlıkale'de, Terörle Mücadele Şubesi'ne ait ekip otosuna kimlikleri belirlenemeyen 4 kişi tarafından ateş açıldığı, olayda bir başkomi-ser ve 2 polisin şehit olduğu, bir polis memurunun da ağır yaralandığı bildirildi.

12- Batman'm Gercüş ilçesinde ateş yakarak slogan atan gruba güvenlik kuvvetlerince yapılan müdahale sonunda çıkan çatışmada iki kişi öldü.

Öte yandan Cizre ve Nusaybin'de havanın kararmasıyla birlikte ateşler yakılıp, silah ve havai fişekler patlatılarak Nevruz'un gelişi kutlandı.

Adana, Diyarbakır ve Şırnak'ta çok sayıda gösterici sloganlar atarak Nevruz şenlikleri düzenlediler.

Bölgede, PKK tarafından dağıtılan bildiride, 21 Mart tarihine kadar silahlarını bırakmayan köy korucularının öldürüleceği tehdidinde bulunuldu ve ayaklanma çağrısı yapıldı.

13- Dağlık Karabağ'da İran'ın çabasıyla yürürlüğe giren ateşkese karşın çatışmaların devam ettiği bildirildi. Taraflar ateşkes ihlallerinden dolayı birbirlerini suçlarken, Ermenistan Savunma Baknalığı yetkilileri yaptıkları açıklamada, Karabağ'ın başkenti Hankenti'nin gece boyu Azerilerin roket saldırılarına hedef olduğunu, ancak sabahtan itibaren silahların sustuğunu ifade ettiler.

Azerbaycan Devlet Başkanlığı Basın Bürosundan Vagiv Rustanov da açıklamasında, Karabağ'ın içinde ve sınırında gece boyunca karşılıklı ateşin devam ettiğini belirterek, ateşkesi ihlal edecek tarafın Azerbaycan olmayacağını, ancak ihlallere ateşle karşılık vereceklerini söyledi.

Azerbaycan Parlamentosu Başkanı ve Devlet Başkanı Vekili Yakub Meme-dov, Kiev'de başlayan Birleşik Devletler Topluluğu zirvesine gönderdiği mesajda, Karabağ'daki çatışmaların Ermenistan'ın saldırganlığından kaynaklandığını vurgulayarak sivillerin öldürülmesi karşısında tavır almadığı için BDT'yi eleştirdi. Memedov, Rusya'nın Ermenistan'la bir savunma antlaşması yaparak, sorunu bölgesel düzeyden küresel boyuta taşıdığını da kaydetti.

Bu arada Azerbaycan Parlamentosu BM Güvenlik Konseyi'ni Karabağ konusunda acil toplantıya çağırdı.

21 MART 1992

1- Yurdun birçok yerinde Nevruz tören ve şenliklerle kutlanırken, bazı illerde, güvenlik güçleriyle göstericiler arasında çatışmalar çıktı. Cizre'de 12 ölü, 26 yaralı, Şırnak'ta biri polis 16 ölü, Van'da bir ölü, 8'i polis 21 yaralı, Mardin'de bir ölü, 33 yaralı, Adana'da bir ölü, biri polis 6 yaralı olduğu, Bat-man'da dün gece ölen bir kişiyle Nevruz kutlamalarında ölenlerin sayısının 31'e yükseldiği, İstanbul ve Güneydoğu'da binden fazla kişinin tutuklandığı bildirildi.

Olayların büyümesi üzerine, Van, Şırnak ve Cizre'de sokağa çıkma yasağı kondu. Batman'da SHP il binası dahil bazı binalar, işyerleri ve polis araçları ateşe verildi, E-24 karayolu bir süre kapatıldı.

SHP Şırnak İl Başkanı Yusuf Uğur, Şırnak'ta ölü sayısını 23'ü bulduğunu söylerken, 1 polis memurunun göstericiler tarafından linç edildiği bildirildi.

Mardin'in Nusaybin ilçesinin Kutlubey köyünde Nevruz'u kutlayan bir grup üzerine korucular tarafından ateş açılması sonucu, kimliği belirlenemeyen bir kişi öldü.

Adana'da yaklaşık 3500 kişilik bir grup, Nevruz dolayısıyla gösteri yürüyüşü düzenledi. Yürüyüş düzenleyen başka bir grupla polis arasında çıkan çatışmada ise 1 kişi öldü, biri polis 6 kişi de yaralandı.

Güneydoğu'nün diğer il ve ilçelerinde Nevruz kutlamalarının sakin geçtiği, Diyarbakır'da, HEP tarafından düzenlenen kutlamalarda da olay olmadığı bildirildi.

Hakkari'de HEP'in düzenlediği şenlikler, bölgedeki kanlı olaylar üzerine ertelenirken, Bingöl'de HEP Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim İncedursun'un polis tarafından gözaltına alındığı bildirildi.

Ağrı'da ise valiliğin düzenlediği Nevruz kutlamaları yapıldı.

Antalya'da da HEP il örgütü tarafından düzenlenen Nevruz törenine beşbi-nin üzerinde insan katıldı. Törende konuşan HEP Genel Sekreteri Ahmet Kara-taş, Türk ve Kürt halklarının kardeşliğini vurguladı.

İstanbul'da da Nevruz dolayısıyla yapılan gösteri ve yürüyüşlerde çıkan olaylarda, on kişi yaralandı, 500 kişiden fazla kişi gözaltına alındı.

HEP Genel Başkanı Feridun Yazar, olaylar üzerine tüm Nevruz kutlamalarını durdurduklarını ve yas ilan ettiklerini açıkladı. Yazar, "Nevruz bayramı öncesi bayramın kutlanabileceğinin bildirildiğini" anımsatarak "kutlamaların başlamasından sonra katliam yapıldığını" söyledi. Başbakan Demirel'in verdiği sözü yerine getirmediğini öne süren HEP Genel Başkanı Yazar, yasal zeminler içinde yapılan kutlamaların kana bulandığını söyledi.

Bakanlar Kurulu, gece olağanüstü toplandı. Toplantıdan sonra yayımlanan hükümet bildirisinde, "devletin, Nevruz'un huzur içinde kutlanması için bu-

tün olanaklarını seferber ettiği" belirtilerek "Halk ile devletin kucaklaşmasını bölücü ve ayrılıkçı planlarının önünde engel gören birtakım terör mihrakları, Nev-ruz'u amaçlarının aracı olarak kullanmışlar, başta Cizre ve Şırnak olmak üzere birkaç yöremizde bütün milletimizi üzüntüye boğan olayları yaratmışlardır" denildi. Devlet binaları ile güvenlik güçlerine taş, sopa ve silahla saldırı düzenlendiği kaydedilen bildiride, "Güvenlik güçleri, devletin varlığının, görevlerinin ve sorumluluğunun gereklerini yerine getirmek zorunluluğu ile karşı karşıya kalmıştır" ifadesine yer verildi.

Başbakan Süleyman Demirel, toplantıdan sonra Başbakanlık'ta gazetecilerin Nevruz kutlamaları nedeniyle Güneydoğu'da meydana gelen olaylarla ilgili sorularını yanıtlarken, "ayaklanma isteyenlerin başarılı olamadıklarını" söyleyerek, "devlet kanunları hakim kılmıştır, her şey kontrol altındadır" dedi.

Nevruz kutlamaları nedeniyle İçişleri Bâkanlığı'nda bir kriz merkezi kurularak tüm ülkeden merkeze bilgi akışı sağlandı.

İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Nevruz kutlamalarında meydana gelen olayların büyümesi ve ölü sayısının artması üzerine Müsteşar Fahri Öztürk ve Emniyet Genel Müdürü Yılmaz Ergun ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyerek, ölü ve yaralı sayısı konusunda resmi bilgileri açıkladı. Sezgin, ikisi polis, 22 kişinin öldüğünü, ikisi polis 28 kişinin de yaralandığını, Van, Şırnak ve Cizre'de sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini, ancak sıkıyönetim ilanının düşünülmediğini bildirdi. Sezgin, "Nevruz"un kutlanması için her türlü kolaylığın gösterildiğini, ancak devletin halkla kucaklaşmasını istemeyen PKK militanlarının olayları başlattığını" söyledi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Başbakanlık Konutu'nda Merkez Bankası ve Kamu kankaları, DPT, DİE, Hazine Müsteşarlığı, Kamu Ortaklığı, Toplu Konut İdaresi sorumlularından kendi alanlarındaki gelişmeler ve ekonomideki son durum hakkında hazırladıkları raporlardan bilgi aldı. Ekonomi brifingine Devlet Bakanları Tansu Çiller, Cavit Çağlar ve Ekrem Ceyhun da katıldılar.

Başbakan Süleyman Demirel, SHP Diyarbakır Milletvekili Fehmi Işıklar ve Muş Milletvekili Sırrı Sakık'ı kabul etti. Tarım ve Köyişleri Bakanı Necmettin Cevheri ve İçişleri Bakanı İsmet Sezgin'in de bulunduğu kabulde Başbakan'a Nevruz nedeniyle bir demet kır çiçeği sunan Işıklar, Türk ve Kürt halklarının düşman edilmek istendiği bir ortamda kardeşlik duygularının öne çıkması gerektiğini ve Nevruz'un "yeniden doğuş bayramı" olduğunu belirtti.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin Ankara'da yapılan 11. genel kurul toplantısında yaptığı konuşmada, "gazeteciliğin politikacılıktan daha zor bir iş olduğunu" belirterek, "basının çağdaşlığını koruyabilmesi için her gün gelişen olaylara ayak uydurmak zorunda olduğunu" söyledi.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Mülkiyeliler Birliği tarafından Ankara'da düzenlenen bir toplantıda "Değişen Dünya ve Türkiye" konusunda yaptığı konuşmada, 28 Şubat'ta Çekoslovakya'nın başkenti Prag'da yapılan AGİK Bakanlar Konseyi toplantısında Karabağ'da derhal ateşkes uygulanması için çağrıda bulunulmasına karşın, AGİK'in bunu uygulayacak yaptırım gücü bulunmadığını belirtti.

Azerbaycan Başbakanı Hasan Hasanov'a atfen basında yer alan "İmdat Mektubu" konusuna da değinen Çetin, Azerbaycan'ın isteğinin de Türkiye gibi ateşkesin kalıcı olması olduğunu belirterek, Türkiye'nin güç kullanarak bu anlaşmazlığa müdahale etmesinin söz konusu olamayacağını vurguladı.

5- Kültür Bakanlığı bütçesi, TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

6- MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Eskişehir'de bir dergi tarafından düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye ile Türk dünyasındaki gelişmeleri anlattı. Türk düşmanlarının GAP'tan rahatsızlık duyduklarını belirten Türkeş, "GAP ile birlikte bereket artacak ve Türkiye daha da büyüyecektir, bunu bilen düşmanlarımız, Türkiye'nin geleceğinden korkmaya başladıkları için, yasadışı örgütlere destek vermeye başlamışlardır" dedi.

7- Rusya Federasyonu'na bağlı özerk cumhuriyetlerden Tataristan'da bağımsızlık için referandum yapıldı.

22 MART 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Nevruz olaylarını Milliyet Gazetesi'ne değerlendirirken, olayın bayram olmaktan çıkıp savaş haline dönüştüğüne dikkat çekerek, devletin Güneydoğu'da duruma hakim olduğunu, alınan önlemlerin yeterli görüldüğünü ve şimdilik ek önlemlere gerek duymadıklarını belirtti.

2- Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, TBMM'de yaptığı konuşmada, PKK'nın, Güneydoğu'da Nevruz kutlamalarını "tahrik ortamı" ortamı olarak değerlendirdiğini söyledi. Devletin bütün gayretlerine rağmen, PKK tarafından sürdürülen silahlı tahrik hareketlerinin kan dökülmesine yol açtığını kaydeden İnönü, olayların biteceğini yeni tedbirlere ihtiyaç olmadığını belirtti.

3- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Alman televizyon ve radyo kurumundan , bir grup gazeteciyi kabul ederek görüştü. Sezgin, PKK'nın Almanya'daki faaliyetlerine de dikkat çekerek, PKK'nın bir terörist örgüt, bir cinayet şebekesi, eş-kiya grubu olduğunu belirterek, "Almanya gibi terörden çok çekmiş ve üzücü olaylar yaşamış bir ülkede PKK'nın faaliyet göstermesini izah edemiyorum" dedi.

Sezgin, Erzincan depremi konusunda da, ölü sayısının artmasından endişe duyduklarını ifade ederek, şehrin yeniden inşaası için devletin bütün imkanlarını kullanacağını belirtti.

4- Dağlık Karabağ'da ateşkesin devamlılığının sağlanması ve soruna diyalog yoluyla bir an önce çözüm bulunması için, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'in, dün ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Azerbaycan Başbakanı Hasan Hasanov ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Levon Ter Petrosyan ile telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.

Çetin, ABD Dışişleri Bakanı Baker'dan, iki tarafın ateşkesin devamlılığının sağlanması ve bir an önce çözüm arayışına sevk edilmesi için iki başkent nez-dinde girişimlerde bulunmak üzere devreye girmesini istedi.

5- Eski başbakanlardan ANAP Erzincan Milletvekili Yıldırım Akbulut, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Erzincan depremi sonrası başlatılan çadır dağıtımında tarafsız davranamadığını ve partizanlık yapıldığını iddia etti. Akbulut, enkaz altında kalanların kurtarılması için bir çaba olmadığını, dış ülkelerden teknik ekiplerin gelmesinin beklendiğini söyledi.

6- Erzincan Valisi Recep Yazıcıoğlu, deprem sonrası kurtarma çalışmalarıyla ilgili bir açıklama yaparak, sivil savunma ekipleriyle, yurt dışından gelen kurtarma ekiplerinin koordineli bir biçimde çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi. Çalışmaların enkaz'altında canlı olabileceği düşüncesiyle dikkatli sürdürüldüğünü ifade eden Yazıcıoğlu, depremin yoğun bir göçe neden olduğunu ve çok sayıda insanın kentten ayrıldığını belirterek, şehirde korku ve panik yaşandığını söyledi.

7- Başbakan Süleyman Demirel'in danışmanlarından İlnur Çevik, BBC'nin Türkçe yayınlar Servisi'ne yaptığı açıklamada, "Güneydoğu'daki olaylarda kan dökülmesinde, sivil otoriteyi dinlemeyen bazı güvenlik kuvvetleri mensuplarının sorun oluşturduğunu" söyledi.

8- Nevruz olayları nedeniyle Mardin'in Nusaybin ilçesinde çatışmalarda 10 kişi öldü, 18 kişi yaralandı. Yüksekova'daki çatışmada 5 kişi ölürken, Cizre'de 3 polis şehit edildi. PKK, Şırnak'ta, Tugay Komutanlığı ve Emniyet Müdürlüğü olmak üzere resmi binalara otomatik silahlar ve roketatarlarla saldırı başlattı.

9- İstanbul'da iki karakol ile bir iş yerine bombalı saldırı düzenlendi. Patlamalar sonucu ölen yada yaralanan olmadığı, büyük hasar meydana geldiği bildirildi.

10- Avrupa'daki PKK grupları, İsveç ve Danimarka'daki Türk kuruluşlarına saldırılar düzenlediler, gösteriler yaptılar.

11- Avrupa Türk Gazeteciler Cemiyeti'nin seçtiği 1991 yılının en başarılı gazetecileri ödülleri, Frankfurt'da sahiplerine verildi.

23 MART 1992

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinden Beyaz Rusya, Litvanya ve Ukrayna'ya atanan büyükelçileri kabul ederek bir süre görüştü. Cindoruk, kabul sırasında yaptığı konuşmada, BDT ülkeleri ile ilişkilerimizin bölge barışının sağlanmasında önemli bir rolü olacağını belirtti.

2- Başbakan Süleyman Demirel, bir basın toplantısı düzenleyerek Güney-doğu'da yaşanan olayları değerlendirdi. Başbakan Demirel, Nevruz kutlamala-nyla Güneydoğu Anadolu Bölgesinde başlayan olayları "örgütlü savaş" olarak nitelendirdi. Demirel, devletin terör örgütünün hakkından geleceğini, devletin bölgede kontrolü sağladığını belirterek, Türk devleti ile savaşmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini söyledi.

Başbakan Demirel, cenaze törenine katılmak üzere gittiği Elazığ'da Valilikte yaptığı basın toplantısında da, Şırnak'ta olayların henüz tamamen yatışmadığını belirtti.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, il divanı toplantısı için gittiği Malatya'da, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Güneydoğu'daki terör olaylarının bir ayaklanma girişimi izlenimi verdiğini belirterek, hükümeti zamanında önlem almamakla suçladı. Bölge halkının teröristlerin tahrik ve zorlamalarıyla olaylara itildiğine inandığını da belirten Yılmaz, vatandaşlardan tahriklere kapılmamalarını istedi.

4- Başbakan Yardımcısı ve SHP Genel Başkanı Erdal İnönü başkanlığında olağanüstü toplanan SHP Meclis Grubu'nda Nevruz olayları değerlendirildi.

PKK'nın silahla propaganda yaptığını, bu hareketin terör olduğunu belirten İnönü, "Demokrasiyle silah bir arada gitmez. Demokraside ancak halkı korumak için devletin güçleri silahlıdır."dedi.

SHP, Nevruz olaylarına ilişkin Meclis Araştırması Önergesi verilmesini ve bölgeye heyet gönderilmesini kararlaştırdı.

5- TBMM Genel Kurulu'nda, İçişleri Bakanlığı bütçesinin görüşülmesi sırasında, Güneydoğu'daki olaylar tartışıldı. İçişleri Bakanı İsmat Sezgin, hiçbir gücün devletin bütünlüğünü bölüp parçalamayı başaramayacağını kaydederek, "devlet dimdik ayaktadır, halkın devlete olan inancı, sorunun çözümünde en önemli araç olacaktır" dedi.

İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Şırnak Emniyet Müdürü Orhan Güler'i görevden aldı.

6- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, Sabah Gazetesi'nin sorularını yanıt-

larken, devletin elinden geleni yaptığını, PKK örgütünün, bu insanları kendisine siper almak suretiyle amacına ulaşmaya çalıştığını belirterek, halkın devlet güçlerine sığınmasını istedi.

7- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, Genç Demokratlar Kulübü'nce düzenlenen "Konuşan Türkiye'de Gençliğin Yeri" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'den kimseye zarar gelmeyeceğini belirterek herkesin ülke sorunlarını konuşması gerektiğini bildirdi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Meclis'te bir basın toplantısı düzenleyerek Nevruz nedeniyle başlayan terör olaylarının amacının Türkiye'yi bölmek ve Lozan Antlaşması yerine Sevr'i getirmek olduğunu kaydetti. Türkiye'nin bugün geldiği noktada Kuzey Irak'ta yaratılan otorite boşluğunun, Türkiye'nin Körfez politikasının yanlışlığının ve alınan güvenlik önleilerinin geçersizliğinin payı olduğunu belirten Ecevit, olaylarda "SHP'nin, PKK destekli bir partiyi kendi sırtında Meclis'e taşımasının da payı olduğu" görüşünü ileri sürdü.

9- Şırnak ve Cizre'de Nevruz'la başlayan olayların devam ettiği bildirildi. Cizre'de iki ateş arasında kalan Sabah Gazetesi muhabiri İzzet Kezer hayatını kaybetti.

Şırnak'ta ise 20 saatten fazla süren yoğun çatışmaların ardından halka evlerindeki tüm silahları teslim etme çağrısı yapıldı. İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, "Şırnak'ta devlet duruma hakimdir" dedi.

Adana ve Diyarbakır'da da birer kişi öldü. Çermik'te bir köy korucusunun ağaca asılı cesedi bulundu.

Güneydoğu'da dört gündür devam eden olayları yerinde incelemek ve temaslarda bulunmak üzere görevlendirilen Devlet Bakanları Mehmet Kahraman, Türkan Akyol, Mehmet Batallı ve Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan Diyarbakır'a gittiler.

10- İstanbul'da bir polis minibüsü, İzmir, Bursa ve Antalya'da birer karakol silahlı kişilerce tarandı. Olaylarda, iki komiser yardımcısı ağır, dört polis hafif yaralandı.

11- Nahcivan Parlamento Başkanı Haydar Aliyev, Ankara'ya geldi. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Başbakan Süleyman Demirel, Aliyev'i kabul ederek görüştüler. Görüşmelerde Karabağ sorunu ve Nahcivan'in statüsü konularının ele alındığı bildirildi.

12- Nevruz olayları nedeniyle Almanya, İsveç, Belçika ve Yunanistan'ın çeşitli kentlerinde Türk büyükelçiliklerine ve THY bürolarına saldırılar yapılırken, yüzlerce PKK taraftarı, Brüksel'deki Avrupa Parlamento binasının giriş katını işgal etti.

Öte yandan Türkiye'nin Oslo ve Stokholm büyükelçiliklerine yapılan saldırılarta ilgili olarak İsveç ve Norveç'in Ankara büyükelçileri, Dışişleri Bakanlı-ğı'na çağrılarak, "gerekli koruma önlemlerinin alınmamasının esefle karşılandığı" kendilerine bildirildi.

Elçiliğe saldırı sırasında gözaltına alınan 63 kişiden 5'i tutuklanırken, 58 kişi serbest bırakıldı.

Zürih'te Türk banka temsilcilikleri ile Türk Hava Yollan Bürosu bir grup bölücünün saldırısına uğradı.

13- Hırvat radyosu, Bosna-Hersek'te dün Hırvatlar ve Sırplar arasında çatışmalar çıktığını, bazı Sırp askerlerini esir alınırken bazılarının öldürüldüğünü duyurdu.

14- ABO'de bir yolcu uçağının düşmesi sonucu 20 kişi öldü, 34 kişi yaralandı.

24 MART 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, televizyona verdiği demeçte, Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşanan olayların terörü de aşan bir gerilla hareketi olduğunu belirterek, huzur ve güvenin zedelendiğini bu nedenle de hareketin halktan taban bulduğunu söyledi ve bölge halkının devlete yardımcı olmasını istedi.

Başbakan Demirel, DYP Meclis Grubu toplantısında yaptığı konuşmada, PKK'nın "kurtaracağız" dediği vatandaşı öldürdüğünü, ama Türkiye'nin bu belanın altından kalkacağını söyledi. Sorunları demokrasi içinde çözme kararlılığını sürdürdüklerini belirten Başbakan Demirel, "bundan demokratik devletin otoritesi olmadığı anlamı çıkarılmamalı" dedi. Demirel, siyasi parti liderlerini Güneydoğu sorunuyla ilgili olarak televizyonda açık oturuma davet etti.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Malatya ve Kayseri'de yaptığı konuşmalarda, Güneydoğu'daki olaylarda bölücü örgütün ayaklanma provası yaptığını belirterek teröristlere karşı devletin gücünü göstermesini istedi.

3- İçişleri Bakanı ismet Sezgin, TBMM'de gazetecilerin Güneydoğu'da gelişen son olaylarla ilgili sorularını yanıtlarken, devlete kurşun sıkmanın hiçbir anlamını bulunmadığını söyleyerek, hükümetin "teslim ol" çağrısını yineledi. Sezgin, bu hareket içinde görünür gibi olan vatandaşları PKK teröristlerinden ayırdıklarını da kaydetti.

4- TBMM Genel Kurulu'nda, 1992 yılı bütçe kanun tasarısının maddeleri oylanarak kabul edildi.

5- Güneydoğu Anadolu bölgesinin çeşitli il ve ilçelerinde Nevruz'la başlayan olayların yer yer devam ettiği bildirildi. Dört bakanın inceleme gezisinde bulunduğu Batman'da polis otosuna açılan ateş sonucu bir polis öldü, üç polis de yaralandı, bir vatandaş da silahlı saldırıda yaşamını yitirdi.

Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan'ın halka silahlarını teslim etmeleri için tanıdığı süre sona ererken, sokağa çıkma yasağının sürdüğü Şırnak'ta evler tek tek aranarak silahlar toplandı. Şırnak'ta iki gün önce başlayan olaylarda dört kişinin öldüğü, 12 kişinin de yaralandığı öne sürüldü. Şırnak Valisi Mustafa Malay, olaylara karıştığı saptanan 30 PKK militanının silahlarıyla birlikte yakalandığını ve sokağa çıkma yasağının sürdüğünü bildirdi.

6- Milli İstihbarat Teşkilatı'na ait servis otobüsü İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı önünde tarandı. Olayda iki kişi öldü, ikisi ağır dokuz kişi yaralandı. Gazeteleri telefonla arayan bir kişi, saldırıyı yasadışı Devrimci Sol adına üstlendi.

7- Şanlıurfa adliye binasına tahrip gücü yüksek bomba kondu, patlamada bir vatandaş ölürken, biri ağır üç kişi de yaralandı.

8- Sabah Gazetesi muhabiri İzzet Kezer'in Cizre'de öldürülmesini protesto eden Çağdaş Gazeteciler Derneği'ne üye 200 kadar gazeteci, Anıtkabir'i zi-yeret ederek, Başbakanlık binasına bir protesto yürüyüşü düzenlediler ve Başbakan Süleyman Oemirel ile görüşmek istediklerini bildirdiler.

ÇGD Başkanı Mustafa Ekmekçi ve yönetim kurulu üyelerini kabul eden Demirel, İzzet Kezer'in öldürülmesi olayıyla ilgili soruşturma açıldığını bildirerek, "cinayet varsa suçluyu kanuna teslim etmenin kendisinin görevi olduğunu" vurguladı.

9- Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu'nca yapılan yazılı açıklamada, "terörün ülkenin bütünlüğü ile rejimini hedef alan boyutlara doğru tırmanmakta olduğu" belirtilerek, "bu konuda her türlü önlemlerin hukuk devleti ve demokratik kuralların çerçevesinde alınması için bütün anayasal kuruluşları göreve çağırıyoruz" denildi.

10- Türkiye ile Azerbaycan'a bağlı Nahcivan Özerk Cumhuriyeti arasında her alanda daha yakın işbirliğini öngören bir protokol imzalandı. Protokole, Türkiye adına Başbakan Süleyman Demirel, Nahcivan adına da resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Parlamento Başkanı Haydar Aliyev imza attılar.

11- Balıkesir'in Gönen ilçesi'ne bağlı Sebepli köyünde bulunan kömür ocağında meydana gelen grizu patlamasında üçü ağır olmak üzere 7 işçi yaralandı.

12- AGİK Dışişleri Bakanları toplantısı Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de başladı. Toplantıda, Karabağ konusunda Beyaz Rusya'nın başkenti Minsk'te bir barış konferansı toplanması için görüş birliğine varıldı. Toplantıda AGİK dönem başkanlığını yürüten Çekoslovakya Dışişleri Bakanı Jiri Dienstsbier'in de Dağlık Karabağ'a giderek incelemelerde bulunması kararlaştırıldı.

Slovenya, Hırvatistan ve Gürcistan AGİK'e üyeliğe kabul edildiler.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, AGİK toplantısı nedeniyle Helsinki'de bulunan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James Eagleburger ile ikili bir görüşme yaptı. Görüşmede, Karabağ sorununun ağırlıklı olarak ele alındığı bildirdildi. Çetin daha sonra Kanada Dışişleri Bakanı ile de bir görüşme yaptı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Hüseyin Sadıkov, AA'ya verdiği demeçte, "bir devlet içinde iki devlet olmaz" diyerek, "tek ordu, tek dış politika ve tek para birimi ilkelerine bağlı olmak koşuluyla Dağlık Karabağ Ermenilerine özerklik tanımaya hazırız" dedi.

13- Avrupa'daki Türk temsilciliklerine yönelik PKK saldırılarının yoğunlaştığı bildirildi. Paris ve İngiltere'deki Türkiye Büyükelçilikleri ile Fransa, Almanya, İngiltere, Yunanistan'da çeşitli banka şubeleri ve THY acentaları baskın ve saldırılara uğradı.

14- Hırvatistan ve Bosna-Hersek'te, ateşkese rağmen Sırplarla Hırvatlar arasında meydana gelen çatışmalarda 10 kişinin öldüğü bildirildi.

15- Senegal'in başkenti Dakar'da amonyak depolanan bir tankın infilak etmesi sonucu, ilk belirlemelere göre 60 kişi öldü, 250 kişi de yaralandı.

16- Güney Afrika'da dün meydana gelen çatışmalarda 25 kişinin öldüğü bildirildi.

25 MART 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, OSTİM yönetici ve sanayicilerini kabul ederek görüştü. Özal konu[masinda, büyük işletmelerin, sıkışınca devlete başvurduklarını, orta ve küçük işletmelerin ise kendilerini idare ettiklerini belirtti ve faizi düşürmek için fazla borçlanmamaları gerektiğini söyledi.

2- Devlet Bakanı Tansu Çiller, Ankara Sanayi Odası'nın aylık olağan meclis toplantısında yaptığı konuşmada, son aylarda arka arkaya yaşanan felaketlerin ekonomiye hesapta olmayan yükler getirdiğini söyledi. Bu olumsuz tabloya rağmen ekonomik hedeflerinde bir sapmanın meydana gelmediğini kaydeden Çiller, bugüne kadar bütün işlerin üstesinden geldiklerini söyledi. Çiller, önümüzdeki dönemde Türk ekonomisi için ihracatın büyük önem kazanacağını ifade etti ve sanayicilere ihracata yönelmeleri çağrısında bulundu.

3- Bakanlar Kurulu tarafından Nevruz ve sonrasında gelişen olayları yerinde araştırmak üzere görevlendirilen Devlet Bakanları Mehmet Kahraman, Türkan Akyol, Mehmet Batallı ve Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan Ankara'ya döndüler. Araştırmaları ile ilgili izlenimlerini Batman'da gazetecilere anlatan bakanlar, bölgenin yılardan beri ihmal edildiğini belirttiler ve can güvenliğinin bulunmayışının, hizmetleri aksattığını söylediler. Bakanlar, sorunları yerinde tespit ettiklerini, yöre halkıyla yöneticiler arasındaki kopukluğun hızla giderileceğini, yarım kalmış tesislerin tamamlanıp, işsizlik sorununun asgariye indirilmesi için derhal önlem alınmaya başlanacağını bildirdiler.

Devlet Bakanı Mehmet Batallı, gezinin demokratik kitle örgütleriyle fikir alışverişinde geçtiğini belirterek son günlerdeki yaşanan olaylardan dolayı vatandaşı sıkıntılı bulduklarını, hükümetin aldığı ve alacağı önlemlerle sıkıntıların üstesinden geleceğini söyledi.

4- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, Sabah Gazetesi'nin sorularını yanıtlarken, halka zarar vermemek için dikkatli davranmaları nedeniyle olayların biraz uzadığını belirterek, PKK militanlarının vatandaş ile devleti karşı karşıya getirmek amacında olduğunu ve halka zarar verdiklerini söyledi. Erkan, militanların, kadın ve çocukların arkasına sığındığını, şehir trafolarını, okulları tahrip ettiğini belirtti.

5- Erzincan Valisi Recep Yazıcıoğlu, Erzincan'da halen 50 bin çadıra daha ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

SHP Erzincan Milletvekili Mustafa Kul, Erzincan'da kabaran göç psikolojisini sakinleştirmek ve kenti hayelet şehir olmaktan kurtarmak için devletin, bölgenin sorunlarına acilen sahip çıkması gerektiğini söyledi. Kul, Devlet Planlama Teşkilatı'nın bölgeye gelerek etüt yapmasını ve arkasından da istihdama yönelik yatırımları gerçekleştirmesini istedi.

6- Türk Hava Kuvvetlen"ne bağlı uçaklar Kuzey Irak'ta sınır bölgelerine yakın yerlerde konuşlandırılmış PKK kamplarına karşı harekat düzenledi. Operasyonun gerçekleştirildiği ve iki PKK kampının tam isabet alarak imha edildiği belirtildi.

7- Ankara'da iki sivil polis ile iki bekçi silahlı üç kişinin saldırısına uğradı, bir polis öldü. Olayı yasadışı Kızılordu ve Dev-Sol örgütü üstlendi.

Adana'da da Emniyet Müdürlüğü Bakım Onarım Şube Müdürü Erdoğan Çıtak'in otomobili biri kadın üç kişi tarafından tarandı. Makam şoförü olay yerinde ölürken, Çıtak ağır yaralandı. Kadın terörist olaydan sonra silahıyla yakalandı.

8- Mardin'in Dargeçit ilçesinde teröristlerin bir mininüse ateş açmaları sonucu bir terörist öldürüldü, bir korucu hayatını kaybetti. Diyarbakır'ın Hazro ilçesinde de PKK militanlarınca ikisi korucu üç kişi öldürüldü.

9- Boğaziçi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Yalçın Koç, Dekanlığın bilgisi dışında ve Fakülte Yönetim Kurulu kararı bulunmadan, yasal olmayan bir şekilde öğrenci notu değiştirildiği gerekçesiyle görevinden istifa etti.

10- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Helsinki'de AGİK Dışişleri Bakanları toplantısında yaptığı konuşmada, Azerbaycan ile Ermenistan arasında Karabağ yüzünden başlayan olaylar nedeniyle Kafkaslar'da barış ve istikrarın tehlikede olduğunu belirtti. Bakan Çetin, Yukarı Karabağ'in Azeri toprağı orada yaşayanların da Azeri vatandaşı olduğunun unutulmamasını istedi ve soruna çözüm aranırken bu gerçeğin gözönünde tutulması gereğini vurguladı. Çetin, Kara-bağ'da acil sorunun, etkili ve kalıcı bir ateşkes sağlanması olduğuna işaret etti ve Türk hükümetinin bu konuda elinden geleni yapacağını söyledi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı ülkeleri, AGİK'in himayesi altında Dağlık Karabağ bölgesinde barış için uluslararası bir konferansın yapılmasını kabul ettiler ve bir bildiri yayımlayarak, Konferansa Ermenistan, Azerbaycan, Çekoslovakya, Almanya, İsveç, İtalya, ABD, Rusya Federasyonu, Türkiye ve Fransa'nın katılacağını, Dağlık Karabağ temsilcilerinin ise, Konferans başkanının katılımcı ülkeler ile yapacağı görüşmeler sonunda ilgili taraf olarak davet edilebileceğini kaydettiler.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Raffi Hovanesyan, basına yaptığı açıklamada, Azerbaycan ile Ermenistan'ın, Karabağ Konferansı'nın bölgede acil ateşkes çağrısı yapılması ve Azerbaycan ile Ermenistan'a yönelik ekonomik ve siyasal sınırlamaların acilen kaldırılmasını içerdiğini söyledi. Hovanesyan, yaptığı açıklamada, Minsk'te yapılacak konferansa parelel olarak, Azeri, Ermani ve Karabağ temsilcilerinin de bir araya gelmesi konsunda anlaşmaya varıldığını duyurdu.

11- Alman hükümeti, Türkiye'deki son olayları ve Başbakan Demirel ile İçişleri Bakanı Sezgin'in Almanya-PKK ilişkisi konusundaki açıklamalarını ele aldı ve bu konudaki resmi bir yazı, Türk Büyükelçiliği kanalıyla Ankara'ya sunuldu.

İçişleri Bakanlığı ve Dışişleri Komisyonu tarafından yapılan açıklamalarda, "şiddet eylemlerinin cezalandırılıp, böyle olaylara kesinlikle müsamaha edilmeyeceği, terör karşısında kendisini koruyan Türkiye'nin sanık sandalyesine oturtulmasının söz konusu olamayacağı" ifade edildi.

Almanya İçişleri Bakanı Rudolf Seiters, federal hükümet olarak Almanya'da Türk kuruluşlarına bölücüler tarafından girişilen şiddet eylemlerini kınadıklarını belirterek, "güvenlik ve ceza makamları, eylemlere karşı gerekli yasal mücadeleyi verecektir" dedi. Seiters, "tüm kararlılığımız ile bu tür kaba kuvvete karşı koyacağız. Kişilerin veya örgütlerin, tehditlerine veya şiddet eylemlerine müsaade etmeyeceğiz" dedi.

12- Avustralya'nın Melbourne ve Sydney kentlerinde Türk konsolosluğu önünde PKK bayraklarıyla Türkiye aleyhinde gösteriler yapıldı.

Paris'te ise Liberation gazetesi, bölücüler tarafından bir süre işgal edilerek Güneydoğu Anadolu'daki olaylar protesto edildi.

Almanya'da da Kuzey Ren Vetfalya eyaleti Meclis binası, PKK yanlısı sloganlar atan bölücüler tarafından işgal edildi.

26 MART 1992

1- Almanya hükümeti Güneydoğu'daki olayları neden göstererek Türkiye'ye yaptığı askeri yardımı geçici olarak durdurma kararı aldı. Hükümet Sözcüsü Dieter Vogel, Türkiye'ye gönderilen silahların sivil Kürt halkına karşı kullanıldığı şeklindeki iddiaların yoğunlaşmasından dolayı hükümetin böyle bir karar almak zorunda kaldığını bildirdi. Vogel, Türkiye'den Alman askeri yardımlarının sivil halka karşı kullanılmadığını belirten ciddi bir yanıt beklendiğini açıklarken; Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher, Türkiye'yi sivil Kürt halkına karşı savaş açmakla suçladı ve bunun AGİK anlaşmasına ters düştüğünü iddia etti.

Başbakan Süleyman Demirel, Almanya'nın Türkiye'ye silah sevkiyatını durdurduğu yolundaki haberler üzerine "herhalde bir takım yanlış anlamalar var" dedi ve Güneydoğu'da, Almanya'nın verdiği silahların kullanılmadığını söyledi. Başbakan Demirel, Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Gensc-her'in, 'Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sivil Kürt halkına saldırıda bulunduğu" iddiası için "biraz acele yapılmış bir beyan" dedi.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin de, ambargo konusunda, "bir yanlış anlama olduğunu" sandığını, "demokratik hukuk devleti içinde ülke birliğini, ülke bütünlüğünü koruma önlemleri elbetteki alınır" diye konuştu.

2- Bakanlar Kurulu, deprem felaketi ve Güneydoğu olayları ile ekonomik konuları ele almak üzere iki kez toplandı. Toplantıdan sonra Hükümet programındaki reformları kısa süre içinde TBMM gündemine getirmeye kararlı olduklarını açıklayan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, "son haftalardaki olağanüstü olayların hükümet programındaki hedefleri ikinci plana ittiği gibi izlenim doğmasına karşı olduklarını" söyledi. Bakan Gönen, Bakanlar Ku-rulu'nun Güneydoğu olayları ve deprem felaketi konularını ele aldığını açıklayarak, alınan ve alınacak tedbirlerin detaylı olarak gözden geçirildiğini söyledi. Gönen, "bölgede devlet hakimiyeti olduğunu, bunun sürekli hale getirileceğini" belirterek, "eksiksiz can güvenliği sağlanacaktır" dedi.

3- Nevruz kutlamaları sırasında çıkan olaylara ilişkin incelemelerde bulunmak üzere, SHP Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Karakaş başkanlığındaki SHP heyeti Diyarbakır'a gitti.

4- Diyarbakır bağımsız milletvekilleri Hatip Dicle ve Leyla Zana'nın 28 Martta sokağa çıkmama ve kepenk kapatma konusunda yayınladıkları bildiriler üzerine, esnaf ve sanatkarlar derneği başkanlarıyla bir toplantı yapan Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan ve İl Valisi İbrahim Şahin, "sokağa çıkma yasağını kimlerin koyabileceğinin yasalarla belirlendiğini, bunun dışında söylenenlere itibar edilmemesini" istediler.

5- Şırnak'ın Cizre ilçesi ile Nusaybin'de, güvenlik güçleri büyük çapta bir arama gerçekleştirdi. Aramalarda, roketatar dahil önemli miktarda silahın ele geçirildiği, şüpheli görülen çok sayıda kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Cizre'de bulunan yerli ve yabancı basın mensuplarının operasyonu izlemeleri fotoğraflamaları, yazılı bir emirle yasaklandı.

Siirt'in Kayıklı köyünde, köylüler ile jandarma arasında çıkan çatışmada bir kadın öldü, 5'i jandarma 9 kişi yaralandı.

Batman'da Adliye Sarayı'nın da bulunduğu Vilayet Konağı'na bomba atıldığı, olayda büyük hasar meydana geldiği bildirildi.

6- Libya'nın Ankara Büyükelçiliği bir açıklama yaparak, "PKK ile hiçbir bağlantılarının bulunmadığını, PKK'ya silah yardımı yapmadıklarını, bu söylentinin Batı ülkelerinin propagandasından kaynaklandığını" bildirdi.

7- ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin, Irak'a yaptığı sınır ötesi harekata ilişkin desteği sürdürdüğünü duyurdu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marga-ret Tutvviler, bölücü örgüt PKK'nın Güneydoğu'da ve Avrupa'nın başkentlerinde giriştiği saldırıları kınadı ve PKK'nın bir terör örgütü olduğunu belirtti, bu arada Türkiye'nin olaylar karşısında ihtiyatlı davranmasını överek, hükümetin insan hakları konusunda attığı adımları memnunlukla karşıladıklarını ve sınır ötesi operasyonların PKK' nın terör eylemlerine karşı gerçekleştirildiğini vurgulayarak, kısa sürede sonuçlanması umudu taşıdıklarını bildirdi.

8- PKK'nın askeri örgütü Kürt Ulusal Kurtuluş Cephesi (ERNK) temsilcileri tarafından Brüksel'de düzenlenen basın toplantısında, 28 Mart'ta "yandaşlarının Türkiye'de ve yurt dışında işe ya da okula gitmeyerek yas tutacakları" bildirildi. PKK lideri Abdullah Öealan da bir bildiri yayımlayarak, "Nevruz sırasında Kürt halkı kendini korumak amacıyla bile olsa, tek bir sopa bile kullanmadı" dedi.

Bu arada, militanlar tarafından Avrupa'nın çeşitli kentlerindeki Türk bürolarına saldırılar sürerken, Fransa'nın Strasbourg kentinde Türk Konsolosluğu'na molotof kokteyl atıldı.

9- BM Genel Sekreteri Butros Gali, Güvenlik Konseyi'ne sunacağı ilk Kıbrıs raporu öncesinde iki toplumun liderleriyle yapacağı görüşme çerçevesinde Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu ile görüştü.

10- Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Albert Salamov, Helsinki'de yapılan AGİK Dışişleri Bakanları toplantısının kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, Dağlık Karabağ sorununun çözümü için AGİK tarafından sarfedilen çabaları desteklediklerini kaydetti ancak AGİK tarafından düzenlenecek konferansta Karabağ'ın temsilinin Azerbaycan'ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne zarar vermemesi gerektiğini söyledi.

11- Sri Lanka'da Tamil gerillalarıyla hükümet kuvvetleri arasında dün meydana gelen çatışmalarda 15 askerin öldüğü bildirildi.

12- Güney Afrika'da karşıt siyah gruplar arasında dün meydana gelen çatışmalarda 5 kişinin öldüğü bildirildi.

27 MART 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, partisinin GİK toplantısında yaptığı konuşmada, son olayları değerlendirerek, hükümetin kısa dönemde çok sayıda vaadini gerçekleştirdiğini söyledi.

Başbakan Demirel, Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher'e verdiği yanıtta, beyanlarının yanlış bilgiye dayandığını belirterek, bir takım mihraklar tarafından yaşama hakkına yapılan saldırılan tesirsiz hale getirmenin, hükümetin görevi olduğunu kaydetti ve "bu görev yapılıyor diye kimse tedirgin olmamalıdır, tecavüze uğrayan halktır, devlettir" dedi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, partisine katılmalar nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, bazı kampanyaların Alman halkını da Türkiye'deki devlet güçlerinin halka hücum ettiği gibi bir yanılgıya sürüklediğini, oysa devletin halka ateş açmasının düşünülemeyeceğini belirterek, PKK'nın kendi eğilimlerini halkın demokratik istekleriyle aynı şeymiş gibi göstermeye çalıştığını ve bu yanıltma politikasında zaman zaman başarılı olduğunu söyledi, inönü, tarafımızdan fark vurgulandıkça yurtdışından gelen eleştiriler de duracaktır" dedi.

Bakanlar Kurulu'nun dün geceki toplantısından sonra Dışişleri Bakanlığı adına bir açıklama yapıldı. Bazı Alman yetkililerin, Güneydoğu olaylarıyla ilgili demeçlerinin, 'Yanıltıcı basın haberlerine" dayanıyor olsalar bile yine de üzüntüyle karşılandığı belirtilen açıklamada, "Dost ve müttefik ülkelerin siyasi kişilerinin, diplomatik kanallardan doğru bilgilere sahip olmadan gerçeklerle ve ülkelerimiz arasındaki tarihi dostluk anlayışıyla bağdaşmayan beyanlar vermelerini yadırgıyoruz" denildi.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen de gazetecilere bir açıklama yaparak, Bakanlar Kurulu'nun dün geceki toplantısı hakkında bilgi verdi. Alman hükümetinin Güneydoğu olayları nedeniyle silah ambargosuna girişmesinin bir yanlış anlamadan kaynaklanmış olabileceğini söyleyen Gönen, Almanya ile yapılan anlaşma çerçevesinde askeri malzemenin yarısından çoğunun teslim alınmış halde bulunduğunu kaydetti. Gönen, hükümetin amacının PKK'yı halktan ayıklamak olduğunu belirtti.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz düzenlediği basın toplantısında, Almanya'dan Türkiye'nin toprak bütünlüğünden yana olup olmadığını açıklığa kavuşturmasını istedi. Paris Şartı'na imza koyan ve AGİK kapsamında olan bazı ülkelerin Türkiye'deki terörist faaliyetlere destek verdiklerini öne süren Yılmaz, "bu tür terör faaliyetlerine destek verenlerin AGİK platformunda teşhir ve şikayet edilmesi gerektiğine inanıyorum" dedi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, düzenlediği basın toplantısında, Alman-

ya'yı düşmanca bir tavır almakla suçladı ve "Almanya PKK için Bekaa'dan daha önemli bir güç olmuştur" dedi. Süper güç olmaya soyunan Almanya'nın geçmişte dünyayı defalarca felakete sürükleyen hegemonyacı anlayışının depreştiğini" öne sürdü.

Türk-İş adına bir açıklama yapan Genel Eğitim Sekreteri Mustafa Başoğ-lu, Türkiye'nin Alman yardımı olmadan da ayakta kalabileceğini söyledi ve "demokratik ve insan haklarına saygılı olduğunu iddia eden Almanya ve benzeri devletlerin en önemli hak olan yaşama hakkını gaspeden bir ötgütü kınamaları, desteklerini çekmeleri gerekirken tam tersini yapıyorlar" dedi.

Hak-İş Yönetim Kurulu da Almanya'nın Türkiye'nin bağımsızlığına saldırdığını öne sürdü.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, Başbakan Süleyman Demirel başkanlığındaki Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Almanya askeri yardımı konusundaki son gelişmeler, deprem yardımları, Nevruz kutlamaları sırasında meydana gelen Güneydoğu olayları ve ekonomik paket ile ilgili önlemlerin görüşüldüğünü bildirdi.

4- Devlet Bakanı Tansu Çiller, Bakanlar Kurulu'nun dün geceki toplantısından sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, toplantıda bu güne kadar yapılan çalışmalar ile istikrar programı çerçevesinde alınan yeni önlemlerin görüşüldüğünü belirterek, hükümetin son üç ay içinde çok iyi bir performasyon gösterdiğini söyledi.

5- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Nevruz günü ve sonrası yaşanan olaylara ilişkin incelemelerde bulunmak üzere Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis ile birlikte Güneydoğu'ya gitti. Sezgin, Diyarbakır'da Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan'ı ziyaretinde yaptığı konuşmada, "teröristlerin, Nevruz kutlamalarını bahane ederek ayaklanma kaosu yaratmak istediklerini, ancak halkın büyük bir sağduyu göstererek, propagandalara boyun eğmediğini, devletin yanında yer aldığını" söyledi.

Diyarbakır Valisi İbrahim Şahin de, yaptığı açıklamada, bazı çevrelerin vatandaşları sokağa çıkmamaları için baskı altına almak istediklerini söyleyerek, "sokağa çıkma yasağının ne zaman, hangi hallerde, hangi makamlar tarafından konulacağı yasalarımızda bellidir. Valiliğimiz ve yetkili herhangi bir devlet kuruluşu tarafından sokağa çıkılmaması yolunda yasak konulmamıştır" dedi.

6- "İnsan Hakları Bakanlığı" kuruluş, görev ve yetkilerini düzenleyen yasa tasarısı TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

7- İstanbul Dudullu'da askeri bir servis aracına açılan ateş sonucu bir asteğmen ile bir astsubay yaralanırken, Soğanlık Karakolu'na bombalı silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda büyük hasar meydana gelirken ölen ya da yaralanan

olmadığı bildirildi. Olaylar PKK tarafında üstlenildi.

Şanlıurfa'da devriye gezen polis minibüsü, teröristlerin silahlı saldırısına uğradı. Açılan ateş sonucu iki polis memuru olay yerinde şehit oldu.

8- Almanya Hükümet Sözcüsü Dieter Vogel bir açıklama yaparak, Türkiye'ye, "Kürt sorunu çözümlenmeden silah gönderilmeyeceğini" bildirdi. Vogel, Türkiye'nin, eski Doğu Alman kaynaklı silahların Güneydoğu olaylarında kullanılmasıyla ilgili olarak Alman hükümetine bir açıklama yaptığını belirterek, 'Türk hükümeti, araçların bölgede keşif ve gözlem amacıyla kullanıldığını, ancak bu araçlardan ateş açılmadığını bildirdi" dedi. Vogel, 'Türk hükümetinin açıklamasıyla, Alman hükümetine ulaşan bilgilerin böylece doğrulanmış olduğunu, Türkiye'ye yapılan askeri yardımın durdurulmasıyla ilgili kararın değişmeyeceğini" söyledi.

9- AT üyesi 12 ülke, Almanya'nın "Güneydoğu Anadolu'daki olaylar nedeniyle Türkiye'nin kınanmasını" isteyen başvurusunu görüşmeye başladı.

10- Tahran Radyosu, Dağlık Karabağ'da, Ermenistan ve Azerbaycan arasında ilan edilen ateşkesin süresinin uzatıldığını bildirdi.

Bu arada BM Güvenlik Konseyi, Dağlık Karabağ uyuşmazlığı konusunda, AGİK nezdinde sürdürülen barış girişimlerine destek verdi. BM Genel Sekreteri Butros Gali, bölgeye BM Barış gücü gönderilmesinin şimdilik sözkonusu olmadığını belirtirken, Sekreteryanın AGİK'e yardımcı olabileceğini belirtti.

28 MART 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal, Almanya'nın Güneydoğu'daki olayları neden göstererek Türkiye'ye yaptığı askeri yardımı geçici olarak durdurma kararı konusunda, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Almanya'da bazı güçler ya da bazı grupların insan hakları adı altında çok açık bir şekilde PKK'ya destek verdiğini söyleyerek, Almanya'nın birleştikten sonra çok değiştiğini, herkese müdahale etmeye, karışmaya, bir büyük güç olduğunu göstermeye çalıştığını, ancak bunların yanlış olduğunu belirtti ve 'Vaktiyle, Hitler Almanya'sı da bunu yaptı. Bugünkü Almanya da o yolla olmasada, ekonomik gücünü kötü şekilde kullanarak ve bu şekilde tehditler savurarak yaparsa, çok kısa sürede yanlış yolda olduğunu görecektir" dedi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, düzenlediği aylık basın toplantısında, hükümet uygulamaları ile iç ve dış olaylara ilşkin görüşlerini açıkladı. Demirel, "Halkın Nevruz kutlamalarının, devlete karşı silah kullanmaya yönelik eylemlere alet edilmek istendiğini" belirterek, "güvenlik güçlerine karşı silaha sarılmanın haklı görülemeyeceğini" vurguladı.

Terörü destekleyen ülkelerin uluslararası toplum tarafından tecrit edilmesi için Türkiye'nin bütün imkanlarını seferber edeceğini belirten Demirel, Alman yetkililerin Güneydoğu olayları ile ilgili açıklamalarını, Türkiye ile Almanya arasındaki tarihi dostluk anlayışıyla bağdaştıramadığını vurgulayarak, Türkiye'ye verdikleri silahlar Kara Kuvvetleri'ne veriliyor, bu silahlar o bölgede kullanılmaz diye bir şey söz konusu değildir. Ama halka karşı kullanılmamıştır, bunu reddederiz" dedi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal inönü, Güneydoğu olayları nedeniyle Almanya'nın başlattığı silah ambargosunu değerlendirirken, Almanya'nın verdiği silahların Avrupa'da Karşılıklı Konvansiyonel Silah İndirimi Anlaşması (AKKA) çerçevesinde verildiğine dikkat çekti ve "bu silahlar olmasa da olur. Ama yanlış bir anlaşılma nedeniyle Almanya ile aramızı bozmak istemiyoruz" dedi.

İnönü, Almanya'nın iddia ettiği gibi söz konusu silahların güvenlik güçleri tarafından bölgede kullanılmadığını, güvenlik güçlerinin Kara Kuvvetleri'nden yardım istemesi üzerine bölgeye intikal eden birliklerde bulunduğunu kaydetti.

4- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Nevruz günü ve sonrası yaşanan olaylara ilişkin olarak, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis ve Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan ile birlikte Şırnak il merkeziyle Cizre ve Silopi ilçelerinde incelemelerde bulundu. Sezgin, Şırnak Valisi Mustafa Malay'dan da Nevruz olayları ile ilgili bilgi aldı.

5- Almanya'nın Türkiye'ye yönelik silah yardımlarını durdurmasına tepki-

ler devam ederken, İTO Başkanı Yalım Erez, Almanya'nın böylesine bir hatayı düzeltmesi için süre tanımak istediklerini, Türk iş aleminin Almanya'ya karşı mevcut bütün imkanlarla tepkisini ekonomik ve sosyal alanda ortaya koyacak bir eylem hareketine girişmek zorunda kalacağını söyledi.

TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) tarafından yapılan açıklamada da Almanya'nın ambargo kararı protesto edildi.

6- Şanlıurfa'da devriye gezen polis otosu tarandı, olayda iki polis memuru şehit oldu. Saldırıyı gerçekleştirdikleri belirtilen 4 kişi saklandıkları evde vurularak öldürüldü.

Şırnak'ta güvenlik kuvvetlerinin "dur" ihtarına ateşle karşılık veren 4 PKK'lı-dan ikisi öldürülürken ikisi de sağ olarak yakalandı. Uludere de ise iki PKK militanı Ölü olarak ele geçirildi.

Mardin'in Nusaybin ilçesinde güvenlik kuvvetleriyle çatışan 3 PKK'lıdan biri ölü, ikisi de sağ olarak yakalandı. Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde de bir PKK'lı-nın öldürüldüğü öğrenildi.

Öte yandan, Diyarbakır bağımsız milletvekilleri Hatip Dicle ve Leyla Za-na'nın 28 Mart'ta sokağa çıkmama ve kepenk kapatma konusundaki çağrısına Güneydoğu'daki esnaf ve vatandaşların büyük ölçüde uymadığı bildirildi.

7- İstanbul'da, DYP Beşiktaş ilçe binasını, Güneydoğu olaylarını protesto etmek amacıyla işgal eden 14 kişinin, iki parti yöneticisini rehin alarak, polise molotof kokteyli attıkları bildirildi. Düzenlenen operasyon sonucu militanların yakalandığı, bu arada yaralanan iki militan ve bir polisin tedavi altına alındığı, militanların halk tarafından linç edilmekten zor kurtarıldığı bildirildi.

8- Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher'in nisan; Çalışma Bakanı Norbert Blüm'un da Mayıs ayında Türkiye'ye yapacakları resmi gezilerin iptal edildiği bildirildi.

9- Almanya'nın Türkiye'ye uyguladığı silah ambargosu ABD'de dün Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan bir üst düzey toplantıda ele alındı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüleri Margaret Tutvviler ve Richard Boucher, yaptıkları açıklamalarda, Türkiye'nin, ABD'nin Silahlar İhracatı Kontrol Yasasını ihlal etmediği belirtilerek, Türkiye'nin, kendisine PKK tarafından yöneltilen saldırılara karşılık verdiği ve bu yüzden meşru müdafaada bulunduğu belirtildi. Boucher, ABD'nin PKK tarafından gerçekleştirilen terör eylemlerini kınamaya devam ettiğini ve Türkiye'nin bu konuda bir tehdit ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

10- Avusturya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye verdiği diplomatik bir nota ile AGİK'in insan haklarının korunmasına yönelik 1. maddesini uygulamaya koyduğunu bildirerek, Güneydoğudaki olaylarla ilgili sorularını 10 gün içinde yanıtlandırmasını istedi.

29 MART 1992

1- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Butros Gali ve Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi ülkelerin temsilcileriyle görüşmelerde bulunmak üzere New York'a gitti. Denktaş, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, ziyareti sırasında Kıbrıs'ta kalıcı bir barış sağlanması için elinden gelen çabayı göstermeye devam etmeye kararlı olduğunu anlatacağını söyledi.

2- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, Nevruz olayları ile ilgili olarak Yüksekova-da'daki incelemeleri sırasında, Belediye Başkanı Necdet Buldan ve bazı kişiler tarafından öne sürülen "olaylardan sonra gözaltına alınan herkese işkence yapıldı" şeklindeki iddiaları yanıtlayarak, "işkenceye karşı olduklarını" berlirtti. Bölgede görev yapan asker ve polisin büyük gerilim içinde ve moralsiz olduğunu söyleyen Sezgin, "ancak bu konu ile ilgili şikayetler varsa inceleteceğini" bildirdi.

Mardin'in Dargeçit ilçesine bağlı Sümer köyünde çıkan çatışmada iki PKK'lı öldürüldü. Güvenlik kuvvetlerinin sürdürdüğü operasyonlar sonucu 14 kişi gözaltına alındı.

Mardin'in Nusayin ilçesinde bir vatandaş, kimliği belirsiz kişilerce açılan ateş sonucu öldü.

Bingöl'ün Solhan ilçesine bağlı Kale köyü muhtarı, PKK militanlarınca öldürüldü.

3- MÇP İstanbul İl Örgütü'nce Ermenilerin Dağlık Karabağ'da giriştikleri katliamı protesto etmek amacıyla düzenledikleri mitingle, Almanya, Suriye ve PKK protesto edildi, mitingle Alman bayrakları yakıldı.

4- Almanya'nın Türkiye'ye askeri yardımı durdurma kararına tepki olarak yurdun bazı yörelerinde "Alman mallarını boykot" kampanyası başladı.

Ankara Ticaret Odası(ATO) Meclis Başkanı Güngör Yener, Türkiye'deki tüm iş alemi ve ekonomik güçleri, Alman mallarına karşı "tam ve kesin bir boykota" çağırdı.

Ankara Hacettepe Üniversitesi Senatosu, Alman kurumları ile müşterek kültür ilişkilerini dondurmayı kararlaştırdı.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Yönetim Kurulu da bir açıklama yaparak, Almanya'yı kınarken, Gaziantep Sanayi Odası, Almanya'nın, Kürt sorunu ile PKK terörünü birbirine karıştırdığını kaydetti.

5- İstanbul Ümraniye'de güvenlik güçleri ile bildiri dağıtan bir grup arasında çıkan çatışmada, bir er şehit oldu. Kentte ayrıca 6 yere patlayıcı madde atıldı.

6- MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Berlin'de kablolu yayın yapan Avrupa-Türk televizyonu'na verdiği demeçte, Almanya'nın sergilemekte oldu-

ğu düşmanlık görüntüsünün hayal kırıklığı yarattığını belirterek, Almanya'da yaşayan vatandaşlarımızın demokratik tepkilerini göstermeleri gerektiğini söyledi.

7- Alman Hükümeti Sözcüsü Dieter Vogel, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, Hitler'in politikasıyla Alman hükümetinin bugünkü politikasını karşılaştırmasını eleştirdi. Vogel, yazılı bir açıklama yaparak, "Federal Alman hükümetinin insan ve azınlıkların hakları için çaba gösterdiğini, yapılan anlaşmalar çerçevesinde hareket ettiklerini" belirtti ve bunu Türk hükümeti anlamalıdır" dedi.

8- ABD'de yayınlanan Washington Post gazetesi, Türkiye'nin PKK yüzünden "çirkin bir tehditle karşı karşıya olduğunu" yazarken; güvenlik politikaları konusunda uzmanlaşmış özel araştırma kuruluşlarından "Center For Security Policy" (Güvenlik Politikaları Merkezi) tarafından yayımlanan ve ABD yönetimine de iletilen bir raporda, Bush yönetimine çağrı yapılarak, Almanya'nın Türkiye'ye uyguladığı yaptırımların ittifak ilişkilerine sığmadığı ve bunun PKK'ya destek anlamına geldiği ifade edildi. Raporda ayrıca, ABD'nin, Türkiye'ye desteğini daha da arttırması, Almanya'ya baskı yaparak Ankara'ya karşı tutumun değişmesini sağlaması istendi.

9- Dağlık Karabağ'da İran'ın girişimiyle sağlanan ateşkesin uzatıldığının bildirilmesine rağmen meydana gelen olaylarda 7 Azeri'nin öldüğü bildirildi.

10- Moldavya'da, Rus azınlıkla güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar üzerine dün ilan edilen olağanüstü halden sonra, Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamayla, ülkedeki bütün taraflar, uluslararası hukuka, yasalara, insan ve azınlık haklarına uymaya çağrıldı.

11- Bosna Hersek'te, AT gözlemci heyetinin arabuluculuğuyla geçici ateşkes sağlandı. Ancak, çatışmaların yer yer sürdüğü bu yüzden de gerginliğin giderek arttığı bildirildi.

Belgrad'da bir bildiri yayınlayan Yugoslav Federal Ordusu, bağımsızlık ilan eden Bosna-Hersek Cumhuriyeti'nde Sırplara ve ordu birliklerine karşı Hırvat ve Müslüman milislerinin saldırılarının sürmesi halinde çatışmalara müdahale edeceğini ifade etti.

12- İsrail Dışişleri Bakanı David Levy, Likud Partisi ile arasındaki büyük ayrılık nedeniyle görevinden istifa ettiğini açıkladı.

30 MART 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, İstanbul'da yabancı basın mensupları için düzenlediği basın toplantısında, 'Türkiye'nin terörü demokrasi içinde önleyeceğini" belirterek, "Kürtlere self-determinasyon Türkiye için kabul edilemez" dedi. Demirel, PKK'nın Güneydoğu'da giriştiği eylemlere destek olduğunu belirttiği Suriye'yi sert bir dille eleştirdi.

Almanya'nın silah ambargosuna ilişkin olarak "talihsiz bir yanlış anlama olduğunu, Güneydoğu'da Alman silahları kullanılmadığını, halka karşı silah kullanıldığına ilişkin iddiaların ise hükümeti incittiğini" kaydeden Demirel, 'Türkiye, terörizmi destekleyen ülkelerin, uluslararası toplumda izole edilmesini sağlamak için her türlü çabayı gösterecektir" dedi.

2- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Sosyalist Enternasyonal Başkanı Willy Brandt ve ile Enternasyonal'e üye partilerin liderlerine gönderdiği mektupta, yanlış bilgiler aktaran kaynakların birtakım sorunlara yol açtığını belirterek, Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin düzeleceği umudunu dile getirdi ve Türkiye'deki demokratikleşme hareketine güvenmelerini istedi.

İnönü, SHP Merkez Yürütme Kurulu'nün toplantısını açarken yaptığı konuşmada, ayrılıkçı terör örgütünün tahriklerde bulunarak olayları bir ayaklanmaya dönüştürmeyi istediğini, ancak devietin güvenlik güçlerinin buna karşı önlemler aldığını söyledi.

İnönü, Almanya'nın tavrı hakkında da Türkiye aleyhindeki havanın geçici olacağına inandığını, ancak ne olursa olsun "hiçbir devletin Türkiye'de yönetimin ne yapacağına karar veremeyeceğini" söyledi.

3- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Bulgaristan Dışişleri Bakanı Stoyan Ga-nev'in resmi konuğu olarak Sofya'ya gitti.

4- Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, Almanya Dışişleri Bakanı Genscher ile Çalışma Bakanı Blum1 ün Türkiye'ye yapacakları ziyaretten vazgeçmeleri ve Almanya'nın Türkiye'ye silah ambargosu kararıyla bağlantılı olarak, Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan'ın, 2-11 Nisan tarihleri arasında Almanya'ya yapacağı resmi ziyaretin iptal edildiği bildirildi.

5- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Hüsnü Doğan, Almanya'nın tutumunu eleştirerek, dost ve müttefik bir ülkenin, diğer bir müttefikinin iç güvenlik konularında aldığı önlemleri eleştirmesinin hoş karşılanmayacağını vurguladı.

6- Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan, parlamentoda, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin ihtiyacı olan silahı kendi gücüyle üretmesi gerektiğini söyledi.

7- Diyarbakır bağımsız milletvekilleri Leyla Zana ve Hatip Dicle, HEP Di-

yarbakır İl Başkanlığında düzenledikleri basın toplantısında, Türk ve Kürt halkı birlikte yaşayacaksa araya kan ve cesetlerin girmemesi gerektiğini belirterek, "devlet İsterse, daha fazla kan dökülmemesi için Bekaa'ya bile gider, arabuluculuk yaparız" diye konuştular.

8- İstanbul Silivrikapı'da bir askeri servis otobüsüne ateş açılması sonucu, bir astsubay ile bir er şehit oldu, 8 kişi de yaralandı. Olaydan sonra kaçmaya çalışan saldırganlardan 2'si ağır yaralı olmak üzere 3'ü yakalandı, yaralılardan biri hastanede yaşamını yitirdi. Saldırganların kullandığı çalıntı otomobilde silah, bomba ve pankart ele geçirildi.

9- Adıyaman'ın Besni ilçesinde güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada üç terörist ölü ele geçirildi. Çatışmada iki güvenlik görevlisi de yaralandı.

Gaziantep'in Araban ilçesi dağlık kesiminde de, PKK militanları ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada iki terörist öldü.

10- SHP Edirne örgütü, bir grup tarafından işgal edildi. Güneydoğudaki olayları protesto eden ve Kürtçe slogan atan eylemciler, parti yöneticileri ile gazetecileri bir süre alıkoydular. Göstericiler daha sonra polis tarafından gözaltına alındılar.

11- Kürt lideri Mesut Barzani ve KDP Avrupa Temsilcisi Hoşyar Zebari ile birlikte Türkiye'ye geldi. Esenboğa Havaalanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Barzani, "meydana gelen şiddet olaylarını büyük bir üzüntü ile karşıladığını" belirterek, "şiddetin sorunlara çözüm olamayacağını, kendilerinin, sorunların demokratik zemin üzerinde çözümlenmesinden yana olduklarını" söyledi.

12- Almanya Başbakanı Helmut Kohl'un, basına yazılı olarak iletilen açıklamasında, Cumhurbaşkanı Turgut ÖzaPın sözleri eleştirilerek, Türk-Alman dos-. luğuna dikkat çekilildi ve Almanya'nın terörün her şekline en sert biçimde karşı olduğu belirtilirken, askeri malzemelerin kullanılmasıyla ilgili anlaşmalara uyulması gereği de tekrarlandı.

Alman Dışişleri Bakanlığı da Hans Dietrich Genscher'in Türkiye ziyaretini iptal etmediğini bildirdi.

13- Almanya'nın Bonn kentinde, Alman Sosyal Demokrat Partisi'nin isteği üzerine toplanan Meclis Dış İlişkiler Komisyonu'nda, Türkiye ile ilişkiler konusu ele alındı. Toplantıda konuşan Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher, Türkiye ile diyalogunun Almanya'nın menfaatine olduğunu söyledi ve bu yılın ortasına kadar Türkiye'yi ziyaret edeceğini bildirdi. Genscher, insan hakları konusunda, "kurt azınlık" diye tarif ettiği kitleye Türkiye'nin tavrının endişeyle izlendiğini tekrarlayarak, Kürtlere azınlık haklarının tanınması halinde Türkiye'de durumun oldukça sakinleşeceğini ifade ederek, PKK'nın teörrist eylemlerini, gerek Türkiye'de gerekse Almanya'da şiddetle kınadığını belirtti.

14- Hollanda parlamentosunda çoğunluğu elinde bulunduran Hıristiyan Demokrat (SDA) ve İşçi Partisi'nin (PVDA), "Güneydoğu Anadolu'daki olaylar nedeniyle Türkiye'ye silah ambargosu uygulanmasına karşı oldukları" bildirildi.

Son olaylar hakkında bilgi almak amacıyla Ankara'ya gelen PVDA milletvekili Foss ve SDA milletvekili Van Vleimen, dönüşlerinde Hollanda Radyosu'na yaptıkları açıklamalarda, "hükümetin sivil halkı değil, teröristleri hedef aldığını" belirttiler. Türk hükümetinin yüksek teknik nitelikli askeri malzemeye ihtiyaç duyduğuna" değinen Van Vleimen, "eski malzeme kullanılması halinde, sivil halkın zarar görme tehlikesi bulunduğunu" bildirdi.

PVDA milletvekili Foss da, Türkiye'ye yapılacak silah yardımını kısıtlayıcı şartlar konması halinde, bunun Türkiye'deki tutucu çevrelerin işine yarayacağını ve Başbakan Süleyman Demirel'in yenilikçi politikasına verilen desteği tehlikeye düşüreceğini" söyledi.

Öte yandan, Hollanda Savunma Bakanı Yardımcısı Van Forstotfors, "Müslüman Orta Asya cumhuriyetlerindeki gelişmeler ışığında Türkiye'nin, NATO içinde önemi giderek artan bir müttefik olduğunu" söyledi ve Türkiye'de güvenlik güçlerinin teröre başvuran Kürt örgütleri hedef aldığını" vurgulayarak, "bu örgütlerle mücadele edilmesinin zorunluluğuna" işaret etti.

15- Dağlık Karabağ'da ateşkesin ihlal edilerek Ermeniler ile Azeriler arasında çatışmaların tekrar başladığı bildirildi. Ermeni militanların Dağlık Karabağ'-daki Azeri kenti Susa ve çevresini dün gece roket ateşine tutmalarının sonucunda, 12 kişinin öldüğü, 40'dan fazla Azerinin de yaralandığı bildirildi.

31 MART 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal, Başbakan Süleyman Demirel'i kabul ederek bir süre görüştü.

2- Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Turgut Özal başkanlığında toplanarak aylık olağan toplantısını yaptı. MGK Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, toplantıda güvenlik konusundaki iç ve dış gelişmelerin gözden geçirildiği bildirildi.

3- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Almanya ile anlaşmazlığın geçici olduğunu belirterek, iki ülke ilişkilerinin sağduyu ve soğukkanlılıkla ele alınması çağrısında bulundu ve "her iki ülke hükümetinin soğukkanlı biçimde tarihi dostluğu diri tutacaklarına inanıyorum" dedi.

4- Başbakan Süleyman Demire), Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile görüşmesinden sonra bir açıklama yaparak, son zamanlarda Türkiye'nin gündeminde son derece önemli konular olduğunu, bu nedenle Cumhurbaşkanı ile görüşme isteğinde bulunduğunu söyledi. Demirel görüşmede, Güneydoğu sorunu ve Nevruz olayları ile buna bağlı olarak Türkiye'nin değişik yerlerinde meydana gelen olayları ele aldıklarını ve bu hadiseler karşısında Almanya'nın tavrı üzerinde değerlendirmelerde bulunduklarını belirtti.

Başbakan Demirel, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana'nın, "devlet isterse Bekaa'ya giderim" sözlerinin hatırlatılması üzerine, "bizim kimseye elçi göndermeye niyetim., vok, Türkiye'de kan dökülmesi herkesi alakadar eden bir konudur" diyerek, "hiç durmasın gitsin, bize niye soruyor" dedi.

Başbakan Süleyman Demirel, KİM dergisine yaptığı açıklamada, "askeri darbe terörü halletmiyor. Bu işlerin demokrasi içinde hallolacağına herkes inanmalı" dedi.

5- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Nevruz olaylarını değerlendirirken, "devletin terörü önlemekte kesin kararlı olduğunu" belirtti.

6- Devlet Bakanı Türkan Akyol, KİM dergisinin Medeni Kanun ile ilgili sorularını yanıtladı. Akyol, açıklamasında, Medeni Kanun'da ayrımcılığı ortadan kaldıracak düzenlemelerin yapılacağını söyledi.

7- Kültür Bakanı Fikri Sağlar, yazılı bir açıklarca yaparak, Almanya'ya yapacağı geziyi iptal ederken, 1 Mayıs-8 Haziran tarihleri arasında yapılacak In-gelheim Uluslararası Günü çerçevesinde düzenlenmesi kararlaştırılan "Avrupa ve Doğu Arasında Osmanlı Kültürü" adlı sergiyi de iptal ettirdi.

8- SHP içinde yer alan 14 HEP kökenli milletvekili ortak bir açıklama yaparak SHP'den istifa ettiler. "Demokratik açılım yasama geçirilemediği için" SHP'den istifa ettiklerini bildiren milletvekilleri, "Şırnak ve Cizre'de devletin güçlü olduğunu göstermek amacıyla kan ve gözyaşı dökülmüştür" denildi.

İstifalar sonucu SHP'nin TBMM'deki milletvekili sayısı 72'ye düştü. SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, HEP kökenli 14 SHP milletvekilinin partisinden istifasını değerlendirirken, "ne partimize, ne hükümete bir etkisi olmaz" dedi.

Başbakan Süleyman Demirel ise, "hükümetin arkasında kafi derecede güvenoyu var" şeklinde konuştu.

9- Anayasa Mahkemesi, Terörle Mücadele Yasası'nın 4. maddesi ile PKK davası sanıklarının şartlı tahliyeden yararlanmalarını engelleyen hükmünü, Anayasa'yâ uygun buldu ve SHP'nin geçen yıl yaptığı iptal istemini reddetti.

Terörle Mücadele Yasası'nın geçici 9. maddesinde yer alan DİSK'in mal varlığının İş ve İşçi Bulma Kurumu'na devrini ise Anayasa'ya aykırı bir uygulama olduğu görüşüne vararak iptal etti.

10- Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde güvenlik güçleriyle, PKK militanları arasında çıkan çatışmada 4 er şehit olurken, 4 militan da ölü ele geçirildi.

11- Boğaziçi Üniversitesi rektörlük binasını üç gün işgal eden 27 öğrenci hakkında 24'er yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

12- Almanya Savunma Bakanı Gerhard Stoltenberg istifa etti. Yerine Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU) Partisi Genel Setreleri Volker Rühe'nin atandığı açıklandı.

13- BM, 270 kişinin ölümü ile sonuçlanan Lockerbie uçak faciasına ilişkin soruşturmada, işbirliğine yanaşmamasından dolayı, Libya'ya silah satışı ve hava ambargosu uygulama kararı aldı.

Bu arada, Libya'nın İngiltere ve Batı Avrupa vatandaşlarına ülkeden çıkış izni vermediği bildirildi.

14- Rusya içinde yer alan 20 cumhuriyetten, Çeçen ile Tataristan'ın dışında kalan 18'inin liderleri ile Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Rusya Fede-rasyonu'nun Yeni Birlik Antlaşmasını, Kremlin'de imzaladılar. Törende bir konuşma yapan Yeltsin, "Rusya'nın hep birlik içinde olduğunu ve öyle kalmaya devam edeceğini" söyledi.

15- Brezilya'da dünkü kabine toplantısı sırasında , hükümetin yolsuzlukla suçlanması üzerine, hükümet üyelerinin ve genelkurmay başkanının istifalarını sundukları açıklandı.

Daha sonra yapılan bir açıklamada ise, istifaların yarısının aynı zamanda Hükümet Başkanı olan Cumhurbaşkanı tarafından kabul edildiği, Genelkurmay Başkanının ve diğer bakanların ise görevlerini sürdürdükleri bildirildi.

16- 64. Oscar Ödülleri New York'ta dağıtıldı. "Kuzuların Sessizliği" filmi en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi kadın oyuncu, en iyi erkek oyuncu ve en iyi uyarlama senaryo ödüllerini aldı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106