23.2.1992
×

Hakkında

Künye

İletişim

ŞUBAT 1992

1 ŞUBAT 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, yaptıkları açıklamalarda, Cumhurbaşkanı Özal'ın TÜRKSAT'ta yolsuzluk yapılmadığı, PKK terörden vazgeçtiği takdirde af çıkartacağı ve HEP kökenli SHP milletvekillerinin PKK'ya destek olmadıklarını beyan etmeleri gerektiği şeklindeki açıklamalarını eleştirdiler.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, İstanbul'da yaptığı açıklamada, koalisyon hükümetinin Türkiye'yi bir yere götüremeyeceğini söyledi. Yılmaz, Yunanistan Başbakanı Mitsotakis'le yapılacak görüşmenin iki ülke arasında müzakere sürecini başlatacağından ümitli olmadığını sözlerine ekledi.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, Manisa'da yaptığı açıklamada, Türkiye'de anayasaların olağanüstü dönemlerden sonra olağanüstü şartlarda değiştiğini belirterek, sivil bir anayasanın oluşturulmasının bu dönemki parlamentoyla gerçekleştirileceğini, değişen dengeler gözetilerek Türkiye'nin sorunlarının çözümleneceğini bildirdi.

4- Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş, Kültür ve Turizm bakanlıklarının ayrılmasına ilişkin KHK'nin hala yürürlükte olduğunu belirterek, yapılacak değişiklikle Turizm Bakanlığı'nın Dışişleri Bakanlığı gibi ihtisas bakanlığına dönüştürüleceğini açıkladı.

5- SHP Genel Sekreterliği'ne Cevdet Selvi yeniden seçildi. 14 kişilik parti MYK'sı da belirlendi.

6- Çığ düşmesi sonucu Şırnak'ın Görmeç köyünde 71 asker ile 5 vatandaş, Siirt'in Eruh ilçesi Tünekpınar Karakolu'nda da 24 er hayatını kaybetti.

7- İzmir Büyükşehir Belediyesi'ndeki işlerine son verilen ve işe iadeleri için başlattıkları Ankara yürüyüşünün 26. gününe giren işçiler için, Başbakan Vekili Erdal İnönü başkanlığında yapılan görüşmelerden sonuç alınamadığı bildirildi.

8- Geçen Aralık ayında Bakırköy'deki Çetinkaya Mağazası'na düzenlenen ve 12 kişinin ölümü, 17 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olayla ilgili olarak 7'si idam istemiyle, 22 sanık hakkında İstanbul DGM'ce dava açıldı.

9- Ulaştırma Bakanlığı, korsan yayın yaptığı gerekçesiyle Star-1 Televizyonu hakkında soruşturma başlattı.

10- Parfümlü çamaşır sularının insan sağlığına zararlı olup olmadığını araştıran bilirkişi heyeti, çamaşır sularına parfüm ilave edilmesinden dolayı insan sağlığına zararlı olacak somut bulgular olmadığını bildirdi.

11- Türkiye'nin Bonn Büyükelçisi Dr.Onur Öymen ile dış politika konusunda yapılan bir söyleşi Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

12- Fransa İnsan Hakları Ulusal Danışma Komisyonu, "1991 İnsan Hakları Ödülü"nü Türkiye İnsan Haklan Vakfı'na verilmesini kararlaştırdı.

13- Başbakan Süleyman Demirel, Davos'ta yapılan "Dünya Ekonomik Forumu" çerçevesinde düzenlenen "Bölgesel ve Küresel İşbirliği için Genel İmkanlara Sahip Türkiye" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Bulgaristan, Arnavutluk ve Makedonya ile ilişkilerini geliştirmesinin Yunanistan'ı tehdit anlamına gelmediğini söyledi. Türki cumhuriyetler konusunda İran ve Suudi Arabistan'la rekabet içinde olmadıklarını belirten Demirel, bir soru üzerine Kıbrıs'ta kan dökülmeyeceği konusunda garanti verilmesi halinde Türk askerinin Ada'dan hemen çekileceğini kaydetti.

Başbakan Süleyman Demirel ile Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis'in Davos'ta yaptıkları görüşmeden sonra açıklanan ortak bildiride, taraflar arasında iyi komşuluk ve işbirliği anlaşması imzalanmasının yanı sıra Kıbrıs sorununa BM Genel Sekreteri Butros Gali'nin çabaları çerçevesinde en kısa zamanda çözüm getirilmesine yardımcı olunması gerektiği vurgulandı.

İki lider, Ankara ile Atina arasında diyalogun yeniden başlatılmasını kararlaştırdı. Başbakan Demirel, görüşmeyi önemli bir başlangıç ve fevkalade bir gelişme olarak niteledi.

14- Dağlık Karabağ'da Ermenilerin Akdam kentine karşı başlattıkları saidı-rının püskürtüldüğü ve Azerilerin karşı saldırıya geçtikleri bildirildi. Azerbaycan Devlet Başkanı Ayaz Muttalibov Davos'ta yaptığı açıklamada, "Ermeni teröristler bölgeden temizlenmeden çatışmaların sona ermeyeceğini" söyledi.

15- BM Güvenlik Konseyi'nin ilk kez düzenlenen doruk toplantısında, BM'nin barış yapıcı ve barışı koruyucu rolünün güçlendirilmesi kararı alındı.

16- Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Camp David'de ABD Başkanı George Bush ile bir görüşme yaptı. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında iki ülkenin artık düşman değil dost olduğu vurgulandı.

17- Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Cumhuriyeti Halk Kurultayı, "bağımsızlık" ilan etti ve BDT'nin Tataristan'm bağımsızlığını tanıması çağrısında bulundu.

18- Fransa, dün gözaltına alınan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi lideri George Habbaş'ı serbest bıraktı. Habbaş Tunus'ta FKÖ lideri Arafat tarafından karşılandı.

2 ŞUBAT 1992

1- Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bazı köylerde meydana gelen çığ felâketi nedeniyle bölgede incelemelerde bulunan Başbakan Vekili Erdal İnönü, 91'i asker 131 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Bu arada, Bakanlar Kurulu, çığ düşen yerleşim birimlerini afet bölgesi ilan etme kararı aldı.

Bölgede kurtarma çalışmalarının devam ettiği, Görmeç köyünde bir er ve 4 vatandaşın kar altından sağ olarak çıkarıldığı bildirildi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Türkiye Gazetesi'nin Güneydoğu'daki durumla ilgili sorularını yanıtladı.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen yaptığı açıklamada, Türk cumhuriyetleriyle ilişkilerin önemini bildiklerini, bu cumhuriyetlere gönderilecek elemanların tespitine çalıştıklarını belirterek, bu cumhuriyetlerle ortak bir banka kurulacağını, ayrıca KEİB anlaşmasına Türki cumhuriyetlerin de dahil edileceğini bildirdi.

4- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan İstanbul'da yaptığı açıklamada, İstanbul'un eğitim, özellikle de okul sorununun beklemeye tahammülü olmadığını belirterek, okul olarak ayrılan yerlerin talan edildiğini, biraz daha gecikilmesi halinde İstanbul'da okul yapılacak yer bulunamayacağını söyledi.

5- PTT, Avrupa uydularından 10 yeni televizyon kanalı daha kiraladı.

6- Başbakan Süleyman Demirel, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bazı köylerde meydana gelen çığ felaketi nedeniyle, Davos gezisini yarıda keserek yurda döndü.

Başbakan Demirel Davos'tan ayrılmadan önce Azerbaycan, Özbekistan ve Kazakistan devlet başkanlarıyla bir araya geldi. Demirel, "bu birlikteliğin yüz yıldır beklenen bir tablo olduğunu ve çok memnun olduklarını" söyledi.

Demirel daha sonra Bulgaristan Devlet Başkanı Jelyu Jelev ile bir süre görüştü. Görüşmede iki ülke ilişkilerinin iyileştirilmesi ele alındı.

7- Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu Davos'ta yaptığı açıklamada, Demirel-Mitsotakis görüşmesinden ve alınan kararlardan tatmin olmadığını söyledi.

8- ILO Sendikal Haklar Komisyonu hazırladığı yıllık raporda, Türk hükümetinden yürürlükteki yasaların öğretmenlerin örgüt kurma ve üye olma haklarını güvenceye alacak ve toplu pazarlık hakkı verecek şekilde yeniden düzenlenmesini istedi.

9- Dağlık Karabağ'da çatışmalar devam ederken, Azerbaycan tarafından

yasa dışı ilan edilen Karabağ Parlamentosu, çatışmalardan Azerbaycan'ı sorumlu tutarak, Moskova basınını Bakü'ye destek olmakla suçladı. Ermenistan Savunma Bakanı Vazgen Sarkisyan, Moskova Radyosu'na verdiği demeçte, Dağlık Karabağ'ı fethedilmesi olanaksız bir kaleye çevireceklerini söyledi.

10- Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin, İngiltere, Kanada ve ABD'yi kapsayan gezisini tamamlayarak ülkesine döndü. Yeltsin hareketinden önce Kanada'da yaptığı açıklamada, Batı ülkelerinin vaadettikleri yardımları yapmamaları durumunda silahlanma yarışının ve savaş tehlikesinin yeniden doğabileceğini söyledi.

3 ŞUBAT 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'e çığ felaketi nedeniyle bir başsağlığı ziyaretinde bulundu. Demirel ziyaretten sonra gazetecilerin sorusu üzerine çığ felaketinde sabotaj ihtimali olamayacağını söyledi.

2- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin İstanbul'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Dağlık Karabağ konusunda elinden gelen yardımı ve katkıyı yapmaya hazır olduğunu, tarafların istemesi halinde arabuluculuk yapabileceklerini söyledi.

3- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan Ankara'da yaptığı açıklamada, dünyadaki siyasi ve coğrafi gelişmelerin okullarda mutlaka dikkate alınmasını istedi. Toptan bu amaçla öğretmenlere çok geniş anlamda insiyatif kullanma imkanı sağlanacağını kaydetti. Küçük yerleşim birimlerinde birçok lisenin bulunmasının külfet getirdiğini belirten Toptan, çok amaçlı liselerin yaygınlaştırılacağını söyledi.

4- HEP Genel Başkanı Feridun Yazar, Güneydoğu'da silahların susturulması ve demokratik sürecin başlatılması gerektiğini söyledi.

5- Kapatılan TBKP Genel Başkanı Nihat Sargın düzenlediği basın toplantısında, konuyla ilgili olarak Avrupa İnsan Hakları Komisyonu'na başvuruda bulunduklarını açıkladı.

6- Şırnak'ın Görmeç köyünde çığ altında kalanlara henüz ulaşılamadı. Yoğun kar ve tipi yağışı çalışmaları engellerken kar altında bulunan 54 asker ve sivilden umut kesildi.

Bu arada bölgeye yardım malzemelerinin şevkine devam edilirken, çeşitli kuruluşlar tarafından yardım kampanyaları başlatıldı.

7- İstanbul ve Adana'da iki polis aracı otomatik silahlarla tarandı, İstanbul'da 3, Adana'da 1 polis öldü. Saldırıları yasadışı sol bir örgüt üstlendi.

8- KEİB anlaşması İstanbul'da taraf ülkelerce parafe edildi. Anlaşmanın uygulamaya konulması için taraf ülke liderlerinin anlaşmayı imzalaması gerektiği bildirildi.

9- Diyarbakır Bağımsız milletvekilleri Leyla Zana ve Hatip Dicle, TBMM'de-ki olaylı yemin töreni nedeniyle kendilerini "terörist milletvekili" olarak niteleyen Meydan Gazetesi aleyhine 1'er milyar liralık tazminat davası açtılar.

10- İzmir Büyükşehir Belediyesi işyerlerinde işten çıkarılan işçilerin başlattığı Ankara'ya yürüyüş eylemi 28.gününde polisin müdahalesiyle sona erdirildi.

11- Yurtiçi Kargo Servisi'nde işten çıkarmaları protesto amacıyla gösteri yapan işçilerden 10'u gözaltına alındı.

12- Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yoğun kar yağışı nedeniyle 5575 köy yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi.

13- Mısır Dışişleri Bakanı Emir Musa Anadolu Ajansı'na verdiği demeçte, Ortadoğu ve dünyada meydana gelen değişimlerin Türkiye ve Mısır arasında yeni işbirliği imkanları yarattığını ve Mısır'ın iki ülke ilişkilerine büyük önem verdiğini söyledi.

14- Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi, bir süre önce yayımladığı Türkiye'de insan hakları ihlallerini konu alan raporun, görüşmeye açılma tarihini erteleme kararı aldı.

15- Dağlık Karabağ'da çatışmaların devam ettiği ve son çatışmalarda 30 kişinin öldüğü bildirildi.

Öte yandan Azerbaycan'ın başkenti Baku'de yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı bir gösteride, Dağlık Karabağ politikası eleştirilerek Azeri ordusunun tam seferberliğe geçmesi istendi.

16- Cezayir'de Askeri Konsey'in, İslami Selamet Cephesi (FİS) yanlılarına karşı geniş çaplı bir tutuklama operasyonu başlattığı ve partinin başkent Cezayir'deki binasına el koyduğu bildirildi.

17- Libya lideri Muammer Kaddafi, Washington Post Gazetesi'ne verdiği demeçte, ülkesinin Lockerbie soruşturmasında BM isteği doğrultusunda işbirliğine hazır olduğunu ve uzlaşma sağlanabileceğini söyledi.

18- Bangladeş eski devlet başkanı Hüseyin Muhammed Erşad, iktidarı döneminde rüşvet almak suçundan üç yıl hapis cezasına çarptırıldı.

19- Federal Almanya yönetimi, Irak'a nükleer teknoloji sağlayan ülke ve şirketlerin listesini açıkladı. Listeye göre 28 ülkeden 300 şirketin Saddam Hüseyin rejimine nükleer silah sattığı bildirildi.

20- Tataristan Halk Kurultayı, Rusya'da yaşayan tüm Tatarların etnik bağımsızlık için kutsal savaş açma hakkı tanıyan bir karar aldı. Kurultay ayrıca islam Konferansı örgütü'ne üyelik başvurusunda bulunmayı da kararlaştırdı.

4 ŞUBAT 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, terörün de afet sayılması gerektiğini belirterek, sorunun kaynağının ANAP dönemi olduğunu, iktidarın değişmesiyle terörü kesip atmanın mümkün olmadığını söyledi. Demirel, Cumhurbaşkanı Özal'ın açıklamasını da eleştirerek, terörün tek bir çaresi olduğunu, dünyanın hiçbir yerinde terörle uzlaşarak çözüme varmış ülke bulunmadığını kaydetti.

Başbakan Demirel, Time Dergisi'ne verdiği demeçte Orta Asya'daki Türk cumhuriyetlerinde istikrarın korunması için Batı'nın bir Marshall Planı hazırlaması önerisinde bulundu. Demirel, ABD ile Türkiye'nin 1947'den beri askeri müttefik olduğunu belirterek, ekonomik ittifakın da kurulması gerektiğini, Türkiye'nin ABD'den lütuf değil, fırsat eşitliği istediğini söyledi.

Vergi borçlarının aslı kadar ceza ödeyen mükelleflerin, kalan borçlarının silinmesini öngören yasa tasarısının, muhalefet tarafından eleştirilmesi üzerine, Başbakan Süleyman Demirel konuyla ilgili olarak bir açıklama yaparak, kimsenin vergi borcunu affetmediklerini, ana borcu geçmeyecek kadar faiz borçlarının tahsil edileceğine dikkat çekti. ANAP iktidarının orta sınıfı yok ettiğini ve borçlarını ödeyemez duruma getirdiğini belirten Demirel, yasaların birtakım insanlar için çıkarılmadığını söyledi.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz parti grubunda yaptığı konuşmada, iktidarın terör konusunda ciddi tedbirler almadığını ve Başbakan Demirel'in "devlet ciddiyetinden uzak davrandığını" söyledi. Yılmaz, hükümetin bürokraside tahribat yaptığını belirterek, konuyu TBMM gündemine getireceklerini sözlerine ekledi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü parti grubunda yaptığı konuşmada, terörün hep birlikte karşı çıkılması gereken bir aşamaya geldiğini, gerekirse partili milletvekillerinin teröre karşı olduklarını tek tek açıklamaları gerektiğini söyledi. Terörün önlenmesi konusunda partisinin "öncü görevi" üstlenmek durumunda olduğunu belirten İnönü, ülke barışının demokratik devletin gücüyle sağlanabileceğini kaydetti.

4- Devlet Bakanı Erman Şahin İstanbul'da yaptığı açıklamada, gökdelenler ve kentleşme politikasını değerlendirdi. Şahin, Türkiye'deki gökdelen örneklerinin sorumluluk ilkelerine uymadığını ve tarihi kentlerin kültürel kimliklerini bozduklarını söyledi.

5- Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde gezi ve incelemelerde bulunan TBMM Grup Başkan Vekili ve SHP Diyarbakır Milletvekili Fehmi Işıklar, Şanlıurfa'da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Özal'ın koalisyon hükümetini boz-

maya çalıştığını ancak bunu başaramayacağını söyledi. Işıklar, bölge halkının en fazla rahatsızlık duyduğu konunun faili meçhul cinayetler olduğunu kaydetti.

6- ANAP Kütahya Milletvekili Mustafa Kalemli ve arkadaşlarınca, yurt dışındaki Türk işçilerinin sorunları konusunda Meclis araştırması önergesi verildi.

7- SHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Türksat ihalesiyle ilgili iddialar hakkında Ulaştırma Bakanı Yaşar Topçu'nün yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

8- Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında Ankara'da, Dostluk ve İşbirliği Anlaşması parafe edildi. Anlaşma, iki ülke Dışişleri Bakanları tarafından imzalandı.

9- Güneydoğu Anadolu'da bazı yerleşim birimlerinde çığ altında kalanları kurtarma çalışmaları kötü hava koşulları nedeniyle güçlükle sürdürülürken, Başbakan Süleyman Demirel, çığ altında kalarak şehit olan subayların ailelerine 227,5'ar milyon lira, erlerin ailelerine de 164,5'ar milyon lira yardımda bulunulacağını açıkladı. Afetzedeler için yurt çapında kampanyalar başlatıldı.

10- Genelkurmay Bakanlığı Plan ve Prensipler Başkanı Korgeneral İlhan Kılıç yaptığı açıklamada, Türkiye'nin diğer NATO üyesi ülkelerden daha fazla risk içinde bulunduğunu belirterek, NATO savunma konseptinde yer alan Çokuluslu Güney Gücü1 nün Türkiye'de konuşlandırılmasını talep ettiklerini bildirdi.

11- DİE tarafından yapılan açıklamada, ocak ayı, aylık fiyat artışının toptan eşyada yüzde 11, tüketici fiyatlarında ise yüzde 9.4 olarak gerçekleştiği, yıllık enflasyon oranının da yüzde 78.5 olduğu bildirildi.

12- SP Genel Başkanı Doğu Perinçek, Kayseri'de yaptığı açıklamada, devletin ilkbaharda Güneydoğu'da büyük bir Kürt imha planını uygulamaya koyacağını öne sürdü.

13- KEİB toplantıları nedeniyle İstanbul'da bulunan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Hüseyin Ağa Sadıkov ile Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Ar-mand Navasardyan, tarafların Karabağ sorununu görüşmek üzere bu ay ortalarında Moskova'da bir araya gelmelerini kararlaştırdılar.

14- İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti ve Pakistan'ın dışişlerinden sorumlu Devlet Bakanı Sıddık Han Kanju, Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün (EGO) Bakanlar Konseyi toplantısı için Ankara'ya geldiler.

15- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay'ın talimatıyla, eski Bakan İmren Aykut döneminde kurulan SSK Sağlık Tesislerini Güçlendirme Vakfı hakkında soruşturma başlatıldı.

16- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, SHP Denizli Milletvekili Adnan Kes-kin'in suç duyurusu üzerine, seçim döneminde tarafsız yayın ilkelerin uymadıkları gerekçesiyle TRT Genel Müdürü Kerim Aydın Erdem ve Haber Dairesi Başkanı Savaş Kıratlı haklarında ceza davası açtı.

17-10 Haziran 1991 günü TBMM'ye yürüdükleri ve Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'nı ihlal ettikleri gerekçesiyle haklarında dava açılan 111 sanık beraat etti.

18- Antalya Emniyet Müdürlüğü ekiplerince geçen yıl düzenlenen operasyonlarda 2036 kaçak tarihi eser ele geçirildi, konuyla ilgili 100 kişi yakalandı.

19- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Başbakan Demirel ile Yunanistan Başbakanı Mitsotakis'in Davos'ta yaptıkları görüşmeyi ve sonuçlarını olumlu bulduklarını açıkladı.

20- BM Genel Sekreteri'nin özel temsilcileri, Oscar Camillion, Gustav Feis-sel ve Joun Paul Kawanagh, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda temaslarda bulunmak üzere Kıbrıs'a gittiler.

21- Fransa'da bulunan Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu, Cumhurbaşkanı Mitterrand ile görüştü. Görüşmeden sonra yapılan açıklamada, Mitterrand'ın Rumların AT'ye üyelik başvurularının incelenmesine destek verdiği bildirildi.

22- Türkmenistan BM üyeliği için başvuruda bulundu.

23- Azerbaycan Avrupa Konseyi'ne üyelik başvurusunda bulundu.

24- Ukrayna ile İran arasında petrol ve doğalgaz anlaşması imzalandı.

25- İsrail Başbakanı İzak Şamir, parlamentoda yaptığı konuşmada, işgal topraklarında Yahudi yerleşim birimleri kurulması konusunda ABD'nin söz sahibi olamayacağını, konunun kendi hükümet politikaları olduğunu söyledi.

26- Cezayir Yüksek Devlet Komitesi Başkanı Muhammed Budiaf, İslami Selamet Cephesi'nin kapatılmayacağını ve yönetimin demokrasi yolundan ayrılmayacağını açıkladı.

27- Venezuela'da Devlet Başkanı Carlos Andres Perez'e karşı askeri darbe girişiminde bulunulduğu ve darbe girişiminin bastırıldığı bildirildi.

5 ŞUBAT 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile aylık olağan görüşmesini yaptı. Cindoruk görüşmede, 20-22 Şubat tarihlerinde yapılacak Avrupa Parlamenterler Meclisi Toplantısı hakkında Cumhurbaşkanı Özal'a bilgi verdi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, İstanbul da çeşitli incelemelerde bulundu. Demire), Valiliği ziyaretinde yaptığı açıklamada, İstanbul'un yaşanabilir bir kent olmaktan çıktığını, idareye yeni bir yön vermenin zorunlu hale geldiğini belirterek, kentin idari yapısının değiştirileceğini ve megapol yönetim biçimi getirileceğini bu yöndeki çalışmaların nisan ayı ortalarında tamamlanacağını söyledi.

Demirel, daha sonra İSO'da yaptığı konuşmada, ocak ayındaki yüksek enflasyonun geçmiş dönemin uzantısı olduğunu, nisan ayından itibaren enflasyon hızının kesileceğini söyledi. Demirel, hep birlikte önce terörün, sonra enflasyonun yenileceğini kaydetti.

Başbakan Süleyman Demirel, Venezuela'da dün meydana gelen başarısız darbe girişimini, Devlet Başkanı Carlos Andres Perez'e gönderdiği mesajla kınadı.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Cumhurbaşkanı Özal ile yaptığı aylık olağan görüşmesinden sonra TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Özal'ın Türkiye'nin gündemindeki sorunlar hakkında görüşlerini aldığını belirtti. Yılmaz, hükümetin 12 aylık enflasyon hedefine bir ayda ulaştığını belirterek, Cumhurbaşkanı'nın yüksek enflasyondan endişe duyduğunu kaydetti.

Yılmaz daha sonra Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden'i ziyaret etti.

4- Kültür Bakanı Fikri Sağlar Denizli'de yaptığı açıklamada, kapatılan Aydın Cezaevi'nin kültür merkezine dönüştürüleceğini ve bir bölümünün "insan hakları ve demokrasi müzesi" haline getirileceğini bildirdi.

5- KiT'lerde sözleşmeli personel rejimini düzenleyen yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

6- Adalet Bakanlığı atamalarında Cumhurbaşkanı1 devreden çıkaran ve bakan takdirini genişleten yasa tasarısı, TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

7- Genelkurmay Başkanlığı Plan ve Prensipler Başkanı Korgeneral İlhan Kılıç, Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Türkiye için bölgedeki en istikrarsız kuşağın Doğu ve Güneydoğu olduğunu söyledi. Kılıç, Sovyet nükleer

fizikçilerini ülkesinde istihdam ederek çalışmalar yapma niyetinde olan İran'ın askeri açıdan huzursuzluk yarattığını açıkladı.

8- Türkiye, İran ve Pakistan'ın üye olduğu Ekonomik İşbirliği Örgütü (E-CO) Bakanlar Konseyi Toplantısı Ankara'da başladı.

9- Federal yönetim tarafından görevinden alınan Yugoslavya'nın Ankara Büyükelçisi Trajan Petrovski, yönetimin Belgrad'a dönme çağrısını reddederek, "hizmetlerini Makedonya'ya sunmak üzere" önümüzdeki günlerde Üs-küp'e gideceğini bildirdi.

10- İstanbul Barosu'ndan bir grup avukat tarafından, eski cumhurbaşkanlarından Kenan Evren ve 12 Eylül'ün komuta ve emniyet üst düzey yöneticilerini kapsayan ve 'Vatana ihanet" suçundan yargılanmalarını içeren 3620 imzalı suç duyurusu, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca reddedildi.

11- Şırnak'ın Görmeç Köyü ile Siirt'in Eruh ilçesine bağlı Tünekpınar Jandarma karakollarına çığ düşmesi sonucu hayatını kaybeden askerlerden 71'i-nin cenazesi Diyarbakır'da düzenlenen törenle memleketlerine gönderildi.

12- Erzurum Emniyet Müdürlüğü ekiplerince düzenlenen operasyonlarda, yasadışı bölücü örgüt zanlısı 18 kişi yakalandı.

13- Azerbaycan Devlet Başkanı Ayaz Muttalibov, BM yetkililerinin veya uluslararası bir heyetin Dağlık Karabağ'ı ziyaret etmelerine izin verebileceklerini, ancak Azerbaycan'ın iç sorunu olan Karabağ'a BM Barış Gücü gönderilmesini kesinlikle reddettiklerini açıkladı.

14- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Margaret Tutwiler yaptığı açıklamada, uluslararası gözlemcilerin ısrarlı aramalarına rağmen Irak'ın nükleer silahlarının tümüyle ortaya çıkartılamadığını ve Irak'ın hala scud füzelerini sakladığını ve tehdit oluşturmaya devam ettiğini bildirdi.

15- Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Sara, Larnaka'da yapılan bağlantısız ülkeler toplantısında yaptığı konuşmada, Batılı ülkelerin, Arapların silahlanmasını engellediğini buna karşın İsrail'in gelişmiş silahlara sahip olmasına yardımcı olduğunu söyledi.

16- Cezayir'in Batna kentinde, gösteri yapan FIS yanlılarıyla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 8 kişinin öldüğü 40 kişinin yaralandığı bildirildi.

6 ŞUBAT 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ÇİTOSAN Genel Müdürlüğü'ne İsmail Göztaş'ın atanmasına ilişkin kararnameyi veto etti.

2- Başbakan Süleyman Demirel, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı TBMM'deki odasında ziyaret ederek, ABD ziyareti konusunda görüşlerini aldı. Demirel, diğer parti liderleriyle de görüşeceğini, Cumhurbaşkanı Özal'dan da aynı çerçevede bir randevu talep ettiğini bildirdi.

3- ATO tarafından düzenlenen toplantıda Başbakan Süleyman Demirel, Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz özelleştirme ve ekonomik konuları tartıştılar. Başbakan Demirel, enflasyon ve terör konusunda partilerüstü işbirliğine gidilmesini istedi. Demirel, vergi affına gidilmediğini, tahsilatı imkansız cezaları affettiklerini kaydetti.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz da konuşmasında hükümetin belirlediği hedeflerle kullandığı araçlar arasında tutarsızlık olduğunu belirterek, özelleştirmede dikkatli ve çabuk davranılması gerektiğini söyledi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü konuşmasında, sadece piyasa ekonomisini kabul etmenin yeterli olmayacağını, yapılan yani düzenlemelerle iş yaşamının rahatlayacağını söyledi.

4- Bakanlar Kurulu, Başbakan Demirel başkanlığında yaptığı toplantıda Yugoslavya'dan bağımsızlığını ilan eden Slovenya, Hırvatistan, Makedonya ve Bosna-Hersek cumhuriyetlerini tanıma kararı aldı.

Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, toplantıda ayrıca İstanbul'a ek polis kadrosu verilmesi ve çığ felaketinde yaşamını yitirenlerin ailelerine yardım konusunun görüşüldüğünü belirterek, Cumhurbaşkanı Özal1 m valiler ve emniyet müdürleri kararnamesini imzalamamasının yönetim boşluğu yarattığını söyledi. Toplantıda Cumhurbaşkanı Özal'm "PKK'ya af" konusundaki açıklamaları da eleştirildi.

5- Devlet Bakanı Gökberk Ergenekon, Türkiye Gazetesi Radyo Televizyonu tarafından İstanbul'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, özel televizyon yayıncılığı ve pornografik yayınlar konusunda sınırı toplumun belirleyeceğini söyledi.

6- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, hükümetin göreve gelmesinden bu yana Türkiye'ye yönelik tehditleri değerlendirmek amacıyla NATO çerçevesinde yapılan risk değerlendirme toplantılarının sonuçlarını açıkladı. Ayaz, dağılan SSCB, Balkanlar ve Ortadoğu'da yaşanan belirsizliklerin Türkiye'yi "tehlike boyutlarında tehdit ettiğini" bildirdi.

7- DYP ve SHP grupları tarafından, özel radyo ve televizyon kurulabilmesi

için TBMM'ye iki ayrı anayasa değişikliği önerisi verildi.

8- İstanbul'da iki yeni vakıf üniversitesi kurulmasını öngörten yasa tasarısı TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda kabul edildi.

9- Erbaş ve erlerin askerlik süresinin, önce 15 aya daha sonra 12 aya indirilmesi konusunda Bakanlar Kurulu'na yetki veren yasa tasarısı TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi.

10- İstanbul DGM Başsavısı Yaşar Günaydın, Laleli'deki evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda, koruma görevlisi ve şoförüyle birlikte öldürüldü.

Saldırı, Cumhurbaşkanı Özal, Başbakan Demirel, siyasi parti liderleri ve çeşili kurum ve kuruluşlarca kınandı.

İçişleri Bakanı İsmet Sezgin konuyla ilgili açıklamasında saldırıda kullanılan silahların sabıkalı olduğunun belirlendiğini söyledi. Sezgin, İstanbul'un sahipsiz bir kent görünümünde olduğunu belirterek, 3 bin ek polis kadrosu verileceğini açıkladı.

11- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindo-ruk'u ziyaret ederek, Orta Asya cumhuriyetlerine yaptığı geziyle ilgili izlenimlerini aktardı. Ecevit, TBMM'nin bu ülkelerde demokrasiye geçme ve parlamentolar arasında birlik kurulmasında öncülük etmesi önerisinde bulundu.

12- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Lütfullah Kayalar düzenlediği basın toplantısında, çıkan yüksek enflasyonun hükümet hedefleriyle çeliştiğini belirterek, hükümetin bütçe ve ekonomik pakette öngördüğü hedefleri gözden geçirmesi gerektiğini söyledi.

13- Ankara'da yapılan Ekonomik İşbirliği Örgütü (ECO) Bakanlar Konseyi Toplantısı sona erdi. KKTC'nin örgüte üyeliği konusunda bir karara varılamayan toplantıda, Azerbaycan, Özbekistan ve Türkmenistan'ın üyelikleri kabul edildi.

14- Bursa'da yapılan operasyonlarda yasadışı örgüt üyesi oldukları belirtilen 15 kişi gözaltına alındı.

15- Adana'da Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğüne ateş açan iki teröristten biri ölü olarak ele geçirildi.

16- Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi, "azınlık hakları" konulu bir raporu kabul etti. Üye ülkelerdeki azınlık haklarının korunmasının garanti altına alınmasını öngören rapora, DYP, ANAP ve RP'li parlamenterler aleyhte, SHP'li parlamenterler lehte oy kullandı.

17- HEP kökenli SHP Diyarbakır Milletvekili Sedat Yurttaş, Belçika'da Sosyalist Parti yöneticilerine hitaben yaptığı konuşmada, "Kürtlerin yaşam hakları-

nın güvence altında olmadığını, Kürt bölgesinin sömürge konumunda olduğunu ve bölgedeki sorunların siyasal yoldan çözülmesi gerektiğini, Kürtlerin artık örgütsüz olmadığını" söyledi.

18- BM Güvenlik Konseyi, Moldavya'nın BM'ye üyeliğini kabul etti.

7 ŞUBAT 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal, Başbakan Süleyman Demirel'i Çankaya Köşkü' nde kabul ederek bir görüşme yaptı.

Demirel görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı ile ABD gezisi öncesinde yaptığı görüşmede, başta terör olmak üzere ülkenin günde-mirideki bütün konuları görüştüklerini söyledi. Cinayet şebekeleriyle barış olamayacağını belirten Demirel, güvenlik güçlerinin ekonomik ve teknik yönden güçlendirileceğini kaydetti.

2- Cumhurbaşkanı Turgut özal, Erken Emeklilik Yasası'nı ikinci kez veto etti.

3-Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz Ankara'da yaptığı açıklamada, hükümetin, Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nin yetkilerinin 13 il valisine devredilmesini benimsediğini, Bölge Valisi'nin koordinasyon görevini sürdüreceğini söyledi.

4- YÖK, 12 yeni üniversite kurulması için Milli Eğitim Bakanlığı'na tavsiyede bulunmayı kararlaştırdı.

5- ANAP İstanbul Milletvekili Adnan Kahveci ve arkadaşlarınca verilen soruşturma önergesinde, görevlerini ihmal ederek petrol ve sigara kaçakçılığına yol açtıkları gerekçesiyle, Başbakan Süleyman Demirel, İçişleri Bakanı İsmet Sezgin ile Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral hakkında Meclis soruşturması açılması istendi.

6- Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde, bazı yerleşim birimlerine ikinci defa çığ düşmesi sonucu toplam 56 kişi öldü.

7- Son günlerde meydana gelen polislere yönelik silahlı saldırıları protesto amacıyla, yaklaşık 300 kişilik polis eş ve yakınları İstanbul'da bir yürüyüş düzenlediler.

Bu arada Adana'da şehit edilen polis memuru Özel özkaya'nın cenaze töreninde gazetecilere yönelik protesto gösterisi yapıldı. Gösteride 3 gazetecinin dövüldüğü bildirildi.

8- Ankara'da bulunan Kırım Türkleri Milli Meclis Başkanı Mustafa Cemiloğ-lu, Cumhurbaşkanı özal tarafından kabul edildi. Cemiioğlu Kırım Türklerinin büyük sıkıntı içerisinde olduğunu ve Türkiye'den yardım istedilerini söyledi. Cumhurbaşkanı Özal da konuşmasında Türkiye'nin soydaşlarıyla eskisinden daha fazla ilgileneceğini belirterek, 21. asrın Türklerin olacağını söyledi.

9- Türkiye'nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün eşi ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü'nün annesi Mevhibe inönü Ankara'da öldü.

10- Brüksel'de bulunan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin Belçika televizyonuna verdiği demeçte, Türkiye'nin Avrupa'nın değer yargılarına uyduğunu belirtti ve Türkiye'nin sorunlarını başka ülkeler için değil kendisi için çözmek istediğini sözlerine ekledi.

11- Avrupa'da siyasi, ekonomik ve parasal birliği oluşturmayı amaçlayan Maastricht Antlaşması, AT üyesi ülkelerin dışişleri ve maliye bakanları tarafından Hollanda'da imzalandı.

12- BM Yugoslavya özel temsilcisi Cyrus Vance, New York'ta yaptığı açıklamada Hırvatistan'ın BM barış planını kabul ettiğini bildirdi.

13- Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Türkiye Gazete-si'ne verdiği demeçte, ülkesinin kalkınması için dış dünya ile sıkı ilişkiler kurmak zorunda olduğunu, bu amaçla Türkiye ile ilişkilere büyük önem verdiklerini söyledi. Türkiye'nin yardımına ihtiyaçları olduğunu belirten Nazarbayev, Türk işadamlarının Kazakistan'da yatırım yapmaları için her türlü kolaylığı sağlayacaklarını bildirdi.

Nursultan Nazarbayev, İtalyan Corriere Della Sera Gazetesi'ne verdiği demeçte, Türkiye liderliğinde kurulabilecek bir "Türki Devletler Topluluğu" fikrine olumlu baktıklarını, bunun Türkiye ile tarihi bağların makul sonucu olacağını söyledi.

14- Almanya ile Kazakistan arasında Ekonomik İşbirliği Konseyi kurulması kararlaştırıldı.

15- Türkiye'nin. Makedonya Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını tanıması, Yunanistan hükümeti ve muhalefet partileri tarafından sert biçimde eleştirdi.

16- İran Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmaların sona erdirilmesi için iki ülkenin İran'a arabuluculuk önerisinde bulunduğu ve bu amaçla girişimlere başlandığı belirtildi.

Öte yandan, Azerbaycan Devlet Başkanı Ayaz Muttalibov yaptığı açıklamada, Dağlık Karabağ Parlamentosu'nca geçen Kasım ayında feshedilen "ö-zerk bölge" statüsünün belli koşullar altında geri verilebileceğini söyledi.

17- Cezayir'in El Kiffan kentinde cuma namazı sırasında olaylar çıktığı, çok sayıda FIS yanlısının gözaltına aldırıldığı bildirildi.

18- Rusya Federasyonu'Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Paris'te Çarlık tahtının varisi Prens Romanov ile görüştü. Yeltsin Çarlığın çift başlı armasına hayat kazandıracaklarını söyledi.

19- ABD'de nakliye uçağının bir otelin üzerine düşmesi sonucu 16 kişinin öldüğü bildirildi.

8 ŞUBAT 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Valiler Kararnamesini onayladı. Kararname ile Olağanüstü Hal Bölge Valiliğine, Emniyet Genel Müdürü Ünal Erkan, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne İse Elazığ Valisi Yılmaz Ergun atandı.

2- Başbakan Süleyman Demirel, Adana'da meydana gelen olaylar üzerine dün akşam yaptığı açıklamada, yönetici ve polislere çağrıda bulunarak tahriklere kapılınmaması, kamuoyunun desteğini kaybedecek olaylara sebep olunmamasını istedi.

3- Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral ile ekonomideki gelişmeler konusunda yapılan bir söyleşi Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

4- Turizm Bakanı Abdulkadir Ateş, basına yaptığı açıklamada, Türkiye'de turistlerin can güvenliği olmadığı yolunda rakip ülkelerin propaganda yaptıklarını belirterek, İtalya, Yunanistan ve İspanya'da Türkiye'den daha fazla olay meydana geldiğini söyledi. Ateş, turizm işletmecileri ile toplantılar yaparak yeni sezona hazırlandıklarını ve yeni turistik alanlar yaratmayı amaçladıklarını kaydetti.

5- Türkiye ile Mısır arasında Dışişleri Bakanları düzeyinde sürdürülen ortak komisyon toplantısı tamamlandı. Toplantılarda iki ülke arasındaki ilişkilerin her alanda geliştirilmesi ve kapsamlı bir işbirliğine gidilmesi konusunda görüş birliğine varıldı ve bir mutabakat metni imzalandı.

6- TBMM Grup Başkan Vekili SHP Diyarbakır Milletvekili Fehmi Işıklar Diyarbakır'da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı'nın Kürt sorununun çözümü konusunda samimi olmadığını söyledi.

7- YÖK Başkanı İhsan Doğramacı ile Üniversiteler Yasa Taslağı konusunda yapılan bir söyleşi, Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

8- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen ile İstanbul'un sorunları, belediyeler ve SHP'deki gelişmeler konusunda yapılan bir söyleşi Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

9- Genel Maden-İş Sendikası'nca düzenlenen 2. Zonguldak Kurultayı yapıldı. Kurultayda şehrin gelişimi, madencinin ve maden işletmelerinin ekonomik sorunları ele alındı.

10- Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesi Cığıllı köyünde çığ düşmesi sonucu 15 kişi öldü, 12 kişi yaralandı.

11- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ile Körfez savaşı, öncesi ve sonrası hakkında yapılan dizi röportaj, Hürriyet Gazetesi'de yayımlanmaya başladı.

12- Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Bofis Yeltsin, Karadeniz Donan-ması'nın geleceği ve diğer anlaşmazlıkları gidermek amacıyla Ukrayna Devlet Başkanı Leonid Kravçuk'a zirve önerisinde bulundu.

13- BM Güvenlik Konseyi Türkmenistan'ın BM üyeliğini onayladı.

9 ŞUBAT 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal, basına yaptığı açıklamada, hükümete ilişkin görüşlerini açıkladı.

2- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, yurtdışında çalışan Türk vatandaşlarının çocukları için üniversitelerde kontenjan ayrılacağını, uygulamanın gelecek öğretim döneminde başlatılması için çaba gösterdiklerini açıkladı. Toptan, Türkiye'de 8 yıllık temel eğitim uygulamasına geçilmesinin zorunlu olduğunu, yeni istihdam alanları açılmadan üniversite önündeki yığılmanın önlenemeyeceğini kaydetti.

3- Ulaştırma Bakanı Yaşar Topçu, THY'nın çözülmesi gereken birçok sorunu bulunduğunu, uçak filosunun artık işlevini yerine getiremediğini belirterek, sorunlara çözüm bulmaya çalıştıklarını bildirdi.

4- İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Nevzat Helvacı, basına yaptığı açıklamada, polis ve yargı mensuplarına yönelik terör eylemlerini protesto gösterilerinde, insan haklarının hedef alınmasının tehlikeli bir gelişme olduğunu söyledi.

5- Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı Sanal Saruhan yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Turgut özal'ın terör olaylarıyla ilgili değerlendirmelerinin "terör ve cinayetlere davetiye" niteliğinde olduğunu söyledi.

6- Adalet Bakanı Seyfi Oktay'ın Bakanlığıyla ilgili hazırladığı yasa tasarısını durdurmak amacıyla, yüksek dereceli hakimler tarafından bir bildiri hazırlandı ve SHP dışındaki milletvekillerine gönderildi.

7- Güneydoğu sorunu ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen 8 kişilik Helsinki Yurttaşlar Meclisi Heyeti Başkanı Jan Faber, Türkiye'de hükümetin kontrol edemediği bir devlet gücünün bulunduğunu ve bugün halka karşı kötü uygulamalar yaptığını" ileri sürdü.

8- İstanbul Fenerbahçe Orduevi" nde meydana gelen patlamada, 4'ü asker 8 kişi yaralandı.

9- Gaziantep İdare Mahkemesi, büyükşehir belediyesince, başbakanlığı döneminde Yıldırım Akbulut'a verilen "hemşehrilik beratını" usulsüz bularak iptal etti.

10- İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün eşi ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü'nün annesi Mevhibe İnönü, düzenlenen törenle Ankara'da toprağa verildi. Törene Cumhurbaşkanı Özal, Başbakan Demirel, bakanlar ve çok sayıda milletvekili ile yetkililer katıldı.

11- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, 29. güvenlik politikası konferansı nedeniyle gittiği Münih'te yaptığı açıklamada, temasları konusunda bilgi vererek, Avrupalıları uyardığını ve yeni dünya düzeninde Türkiye'nin konumuna dikkat etmelerini istediğini belirtti.

12- AT Dönem Başkanı Portekiz Devlet Bakanı Victor Josta Martin, Türki-ye-AT ilişkileri konusunda Türkiye Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

13- Dağlık Karabağ'da, Azerilerle Ermeniler arasındaki çatışmaların yoğunlaştığı, Ağdam kentinde Ermeni saldırılan sonucu 51 kişinin Öldüğü bildirildi.

14- Cezayir'de geçen cuma namazından sonra başlayan çatışmalarda 40 kişinin öldüğü, 200 kişinin de yaralandığı bildirildi. Yüksek Devlet Komitesi Ülkede olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı.

15- Afganistan'da, 3 mücahit grubun, iç savaşı sona erdirmeyi amaçlayan BM planını kabul ettikleri açıklandı.

16- Fransa Hava yollarına ait bir yolcu uçağının Senegal'de düşmesi sonucu 30 kişi öldü 20 kişi yaralı olarak kurtarıldı.

10 ŞUBAT 1992

 TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Avusturya Milli Meclis Başkanı Heinz Fischer ile Ankara'da yaptığı görüşmede, Türkiye'nin tam demokrasiyi gerçekleştirmek için elinden geleni yaptığını ve yapacağını, Türk demokrasisinin kışa sürede Batı demokrasileri ölçülerine ulaşacağını söyledi.

2- Başbakan Süleyman Demirel resmi ziyaretlerde bulunmak üzere ABD'ye gitti. Hareketinden önce gazetecilere gezi ile ilgili bilgi yeren Demirel, gezisi sırasında dünya sorunları ve ikili ilişkilerin gözden geçirileceğini bildirdi.

3- Başbakan Vekili ve SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin MYK toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, terörün tırmanışta olduğunu görmekten üzüntü duyduğunu belirterek, teröristlerin bulunması için güvenlik güçlerinin titizlik göstermesini bekiediklerini, terörü etkisiz hale getirirken ülkenin demokratik yapısının korunacağını bildirdi.

4- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Bakanlığının bütçesine ilişkin yaptığı konuşmada "PKK terörünün uluslararası boyutları olduğunu" söyledi. Sezgin, bölge halkının suçlu olmadığını ve devletin yanında yer aldığını belirterek, teröristlere karşı mücadelenin yoğunlaştırılacağını bildirdi.

5- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Hüsnü Doğan, partisinin Başkanlık Divanı Toplantısından sonra yaptığı açıklamada, hükümetin vaatlerini yerine getiremediğini, enflasyonun yükseldiğini ve terörün artarak devam ettiğini, iktidarın polise güven vermediğini söyledi.

6- RP Grup Başkan Vekili Şevket Kazan yaptığı açıklamada, Başbakan De-mirel'e çağrıda bulunarak, Irak'a uygulanan ambargonun kaldırılması, İsrail'in işgal topraklarından çıkarılması ve KKTC'nin tanınması konusunda ABD'ye baskı yapılmasını istedi.

7- 23 Ocak'ta Washington'da yapılan Birleşik Devletler Topluluğu'na yardım toplantısında alınan kararlar doğrultusunda, "Umut Operasyonu" adı altında Ankara Esenboğa Havaalanı'nda düzenlenen törenle Azerbaycan ve Türkmenistan'a 2 uçakla tıbbi malzeme ve yiyecek gönderildi.

8- Gaziantep ve Nusaybin'de güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonlarda, yasa dışı bölücü örgüte yardım ve yataklık ettikleri belirtilen 37 kişi yakalandı.

9- İstanbul Fenerbahçe Orduevine dün bomba konulması olayının sorumluluğunu yasa dışı PKK örgütü üstlendi.

10- Azerbaycan Halk Cephesi lideri Ebulfez Elçibey, Cumhuriyet Gazete-

si'ne verdiği demeçte, "BDT'nin altı ay sonra yok olacağını ve yerini özgür devletlerin alacağını" söyledi. Elçibey, "1992 yılının Azerbaycan'ın bağımsızlaşma süreci için çok önemli olduğunu, bu yıl sonuna doğru seçimler yapılacağını ve yeni bir anayasa hazırlanacağını" belirterek, "milli ve laik bir devlet istediklerini" kaydetti.

11- Dağlık Karabağ'da çatışmalar devam ederken, Ermenilerin safında Fransız lejyonerler ve birçok ülkeden paralı askerlerin yeraldığı bildirildi.

12- NATO Askeri Sözcüsü Willf, Türkiye'nin NATO'dan çok uluslu tümen talebi konusunda yaptığı açıklamada, talebin karşılanmasının olanaksız olmadığını, ancak bu konuda ittifakkın aldığı bir karar bulunmadığını söyledi.

13- ABD Senatosu Mülteci Sorunları Alt Komitesi tarafından yayınlanan "Kürt Mülteci Krizi" adlı raporda, Türkiye'nin zaman zaman uluslararası yardım çabalarını engellediği öne sürülerek, 'Türkiye, Çekiç Güç'e süre sonuna kadar değil, Kürtlerin ihtiyacı olduğu sürece izin vermelidir" denildi.

14- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, "yeni Türk Hükümeti'nin Kıbrıs sorununun çözümü için iyi niyet gösterdiğini, bu durumdan yararlanılması gerektiğini ve Türkiye ile diyalogun şart olduğunu" açıkladı.

15- Cezayir'de İslami FIS yanlılarının, pusu kurarak 8 polisi öldürdüğü bildirildi.

11 ŞUBAT 1992

1- Başbakan Vekili ve SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, parti grubunda yaptığı konuşmada, hükümetin hazırladığı reform paketlerinin milletvekillerince desteklenmesini istedi. Reform paketinin iç barışı sağlamada ve terörü önlemede etkili olacağını belirten İnönü, 12 Eylül'ün Türkiye'yi geri götürdüğünü, bu nedenle toplum yapısını çağdaş hale getirmek gerektiğini söyledi.

2- Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu, yolsuzluk ve usulsüzlük bulguları taşıyan 9 dosyanın incelemeye alındığını açıkladı.

3- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, Askerlik Yasası'nda bir dizi değişiklik öngören yasa tasarısının Bakanlar Kurulu'na sevk edildiğini açıkladı. Ayaz, askerlik süresinin bu yıl içinde 15 aya indirileceğini, ikinci aşamada 12 aya indirileceğini ancak bu uygulamanın en erken 1994 yılında gerçekleşebileceğini söyledi. Paralı askerlik uygulamasının ardından sözleşmeli subay uygulamasına geçileceğini belirten Ayaz, yedek subaylığında kaldırılacağını bildirdi.

4- Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş, Türkiye'nin 1992 yılındaki turizm hedefini açıkladı Ateş, bu sezon Türkiye'ye 6.5 milyon turist gelmesinin, turizm gelirinin de 4.5 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini söyledi.

5- Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından ikinci kez veto edilen ve yaş ha-dini kaldırarak erken emekliliğe olanak sağlayan yasa tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda değiştirilerek kabul edildi. Yapılan değişiklikle erken emeklilik uygulaması 3 yılla sınırlandırıldı.

6- Siyasi ve Soyal Araştırmalar Vakfı'nca düzenlenen bir toplantı için İstanbul'a gelen KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, havaalanında yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta sorun yaratan ve varolan ortaklık cumhuriyetini bozan kesimin Rum tarafı olduğunu, taviz vermesi gereken tarafın da Rumlar olduğunu söyledi.

7- SHP'nin İstanbul Küçükçekmece Belediye Meclisi'nden 5 üye ile 1500 partili istifa etti.

8- Şırnak'ın Cizre ilçesinde bazı devlet kuruluşlarına PKK militanlarınca saldırı düzenlendi, saldırılarda 6 kişi yaralandı.

9- Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlanan bir yazısında Cumhurbaşkanı Özal'a hakarette bulunduğu iddiasıyla gazeteci İlhan Selçuk hakkında açılan davada, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi beraat kararı verdi.

10- Başbakan Süleyman Demirel, ABD gezisinin ilk gününde ABD Başkanı George Bush ile görüşmelerde bulundu. Demirel ve Bush, iki ülke arasında Orta Asya'ya yönelik ilişkilerin geliştirilmesi, PKK terörüne karşı işbirliğinin güçlendirilmesi ve Irak'a uygulanan yaptırımların devamı konusunda görüş birliğine vardılar. ABD Başkanı Bush, kendileri için Türkiye ile ilişkilerin hayati önem taşıdığını belirterek, Demirel ile çok yönlü işbirliği:yapacaklarını söyledi. Görüşmeden sonra iki lider gazetecilere açıklamalarda bulundu. Başkan Büsh açıklamasında, Türkiye'nin Orta Asya Cumhuriyetleri için model olacağını; bu konuda ABD'nin her türlü yardımı yapmaya hâzır olduğunu, Kıbrıs konusunda da umutlu olduğunu belirtti. Başbakan Demirel de konuşmasında iki ülkö arasındaki işbirliğinin özgürlük ve meşruiyet konusundaki endişeleri paylaşmaya dayandığını, bu nedenle verimli ve devamlı olduğunu belirterek, bu değerler üzerine kurulmuş uluslararası birliğin doğuşuna tanık olmaktan memnunluk duyduğunu, iki kutuplu dünyada varolan savunma dayanışmasının, birleşik dünyada da devam edeceğini söyledi. Yeni dünya düzeninde sorumluluklarının bilincinde olduklarını belirten Demirel, bölgesinde bir istikrar adası olan Türkiye'nin bölgesel ve global barış ve istikrara katkısı olacağını kaydetti. " Bu arada iki liderin görüşmeleri öncesinde, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, Türkiye hakkında brifing verdi.

11- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Cumhurbaşkanı Özal ve Müslüman ülkelerin liderlerine birer mesaj gönderek, İsrail'in Arap topraklarında yeni yerleşim yerleri kurmasının engellenmesi için destek talebinde bulundu.

12- Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde geniş çaplı saldırı başlatan Ermeni çetelerinin, iki Azeri köyünü yaktıkları, saldırıda 20 Azeri'nin öldüğü bildirildi.

13-ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Birleşik Devletler Topluluğu ülkelerini kapsayan gezisine başladı.

14- Cezayir'de dün, 8 polisin öldürülmesi ve olağanüstü ha) jlanı üzerine meydana gelen gerginliğin tırmandığı, 180 FIS yanlısının tutuklandığı;bildirildi

15- Afganistan Devlet Başkanı Necibullah, ülkede 13 yıldır devam eden iç savaşı sona erdirmek amacıyla hazırlanan BM Barış Planını desteklediğini açıkladı. ,ı;-:.. sinü iiirssu

12 ŞUBAT 1992

1- Sanayi ve Ticaret Bakanı Tahir Köse, Çukobirtik'te 8 milyar liralık usulsüz makina alımı ve mevzuat dışı uygulamayı ortaya çıkardıklarını, konuyla ilgili gerekli işlemlere başlandığını açıkladı.

2- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Türk Tanıtım Derneği'nin çağrılısı olarak Almanya'ya gitti,

3-Türk Tanıtma Vakfı 1991 Tanıtma ödülleri sahiplerine verildi.

4- Türk Ocakları tarafından, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve MGK üyelerine bölücü terör konusunda bir rapor sunuldu. Raporda, alınması gereken tüm önlemlerin alınmadığı veya savsaklandığı belirtilerek, geçmişte görülen tavizlerin devam etmesi halinde kanlı bir iç savaşın kaçınılmaz olacağı vurgulandı.

5- Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde incelemelerde bulunan Helsinki Yurttaşlar Meclisi Heyeti bir basın toplantısı düzenleyerek izlenimlerini anlattı. -neydoğu'da kutuplaşmanın arttığını ve iç savaş tehlikesinin ortaya çıktığını belirten heyet üyeleri, Kürt liderlerine ve Türk Hükümeti'ne "ateşkes" çağrısında bulundu.

6- Bir süre önce toplatılan "UNESCO'ya Mektup" adlı kitabında devletin ve milletin bölünmez bütünlüğü aleyhine propaganda yaptığı gerekçesiyle, araştırmacı-yazar İsmail Beşikçi ile kitabı yayınlayan yayınevinin sahibi Unsal öztürk, Ankara DGM Savhğf nca gözaltına alındılar.

7- Türk Milli Futbol Takımı, Finlandiya ile yaptığı özel karşılaşmada 1-1 berabere kaldı.

8- Başbakan Süleyman Demirel, ABD gezisinin ikinci gününde CIA Başkanı Robert Gates ile görüştü. Diğer Türk yetkililerin de bulunduğu görüşmede, Başbakan Demirel, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in silah gücü ile devrilmesine karşı olduğunu, bu yolla sorunun çözülemeyeceğini söyledi. CIA Başkanı Gates PKK terörüne karşı Türkiye'ye gereken desteği vereceklerini söyledi.

Başbakan Demirel'in, Başkan Bush ile dün yaptığı görüşmede, bir müttefik olarak ABD'nin Azeri-Ermeni çatışmasında taraf olmamasını ve Kafkasya'da yeni bir İsrail yaratılmamasını istediği bildirildi.

9- KKTC, Yugoslavya'dan bağımsızlığını ilan eden Bosna-Hersek Cumhuriyeti' ni tanıdı.

10- BM tarafından Cenevre'de düzenlenen Silahsızlanma Konferansı'nda bir konuşma yapan Rusya Dışişleri Bakanı Andrey Kozirev, tüm stratejik güçlerin alarm durumunun kaldırılmasını, nükleer başlıkların sökülmesini ve bu ko-

nuda ABD ile Rusya'nın girişime öncülük etmesini önerdi.

11- ABD Dışişleri Bakanı James Baker, BDT gezisi çerçevesinde gittiği Azerbaycan'da Devlet Başkanı Ayaz Muttalibov ile görüştü. Baker görüşmede ülkesiyle Azerbaycan arasında diplomatik ilişki kurulmasının, Azerbaycan'ın insan hakları konusunda atacağı adımlara bağlı olduğunu söyledi.

12- Keşmir'in bağımsızlık mücadelesine destek olmak amacıyle Pakis-tan-Hindistan sınırında yürüyüş yapan Müslümanlara, Pakistan güvenlik güçlerince ateş açılması sonucu 6 kişinin öldüğü, 150 kişinin yaralandığı bildirildi.

13- Yugoslavya Federal Başkanlık Konseyi Sırbistan Temsilcisi Borisav Jo-vic, Yugoslavya'ya barış gücü gönderilmesi için BM'ye başvuruda bulundu.

14- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis Ortadoğu gezisi çerçevesinde Suudi Arabistan'a gitti.

13 ŞUBAT 1992

1- Başbakan Vekili Erdal İnönü, konuyla ilgili Devlet Bakanı Gökberk Erge-nekon'a, özerk ve özel radyo-televizyon yayınına olanak tanıyacak anayasal ve yasal düzenlemelere ilişkin görüşlerini iletti.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Vekili Erdal İnönü başkanlığında toplandı. Toplantıda, kadın ve aileden sorumlu Devlet Bakanı Güler İleri başkanlığında bir komisyonca hazırlanan Kadın Sorunları Bakanlığı yasa tasarısı kabul edildi.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, Cumhurbaşkanı'nca düzeltilmesi için geri gönderilen yönetmelik ve kararların, direktiflerine uyularak yeniden Cumhurbaşkanlığı'na sunulacağını bildirirken, halen 90 kararnamenin Köşk'te imza beklediğini söyledi.

3- Devlet Bakanı Tansu Çiller, Milliyet Gazetesi'nin çeşitli konudaki sorularını yanıtladı. KiT'lerin bazılarının Orta Asya'daki Türk cumhuriyetlerine transferinin düşünüldüğünü belirten Çiller, Türkiye'den bu cumhuriyetlere teknoloji transferinin de gündemde olduğunu söyledi.

Adana'da Sanayi Odası tarafından düzenlenen toplantıda konuşan Devlet Bakanı Çiller, sanayici ve işadamlarına ekonomik paket hakkında bilgiler verdi.

4- İnsan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Kahraman, Ankara'da bulunan Avrupa Konseyi İnsan Hakları Direktörü Peter Leuprecht'i kabul ederek bir süre görüştü.

5- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK ve üniversitelerin bütçeleri üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

6- SHP Grup Başkanvekili ve Şırnak Milletvekili Mahmut Almak'm "Şahıslar hakkında kolluk kuvvetleri ve MİT tarafından tutulan özel kayıtlar" hakkında TBMM Başkanlığı'na verdiği yasa önerisinde, söz konusu özel kayıtların bir ay içerisinde ilgili mahkemelere intikal ettirilmesi öngörüldü ve bu kayıtların yasanın yürürlüğe girmesinden bir ay sonra Başbakanlık tarafından imha edileceği belirtildi.

7- SHP Tunceli Milletvekili Sinan Yerlikaya, TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, İçişleri Bakanı'na, polislerin İstanbul'da sloganlar atarak yaptıkları gösteri hakkında yapılan işlemleri sordu.

8- DİSK'in 25. kuruluş yıldönümü nedeniyle İstanbul'da düzenlenen "2000'li Yıllarda Çalışma Yaşamı ve Sendikal Yaklaşımlarda Yeni Arayışlar" panelinde, Çalışma Bakanı Mehmet Moğultay, İstanbul Büyükşehir Belediye Baş-

kam Nurettin Sözen, DİSK, Türk-İş, Hak-İş ve TİSK ile ILO temsilcileri biraraya geldiler.

9- Yabancı Sermaye Koordinasyon Derneği (YASED) Yönetim Kurulu Baş-kanlığı'na Yavuz Canevi seçildi.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nde yapılan açıklamada, Tunceli'nin Mazgirt ve Elazığ'ın Karakocan ilçesi yakınlarında çıkan çatışmalarda, bir uzman çavuş şehit oldu, altı PKK'lı ölü ele geçirildi.

11- Şanlıurfa'da iki bankaya konan bombanın patlaması sonucu bir kişi öldü, bir kişi de yaralandı.

Kentte iki polis karakoluna yapılan silahlı saldırılarda ölen ya da yaralanan olmadı.

12- Basındaki krizden etkilenen Güneş Gazetesi'nde sorunların aşılamaması üzerine, Adana'da bir grup çalışan, ücretlerini alamamaları nedeniyle aileleriyle birlikte, matbaa ve gazete bürosunu bir süre işgal ettiler.

13- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, TÜRKSAT uydu ihalesinde yolsuzluk yapıldığı gerekçesiyle, eski PTT Genel Müdürü ve yardımcısı hakkında, görevlerini kötüye kullanmaktan dava açılmasına karar verdi.

14- Bir süre önce toplatılan "UNESCO'ya Mektup" adlı kitabında devletin ve milletin bölünmez bütünlüğü aleyhine propaganda yaptığı gerekçesiyle dün gözaltına alınan araştırmacı-yazarİsmail Beşikçi, ile kitabı yayınlayan yayınevinin sahibi Unsal Öztürk, Ankara DGM Savlığı'nca tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldılar.

15- TRT muhabiri, gazeteci İsmet Barlas, Adana'da öldü.

16- ABD'de bulunan Başbakan Süleyman Derhirel, dün IMF Başkanvekili Richard Erb ve ABD Genelkurmay Başkanı Colin Powell ile görüşmelerde bu-lundul

Demirel, Washington'da, ABD Başkan Yardımcısı Dan Guayle ite de bir görüşme yaptı: Görüşmede, Sovyetler Birliği'ndein bağımsızlığını ilan eden cumhuriyetlere yapılacak yardımlar başta olmak üzere çeşitli uluslararası sorunlar ve ikili ilişkiler üzerinde durulduğu belirtildi. Washigton Post gazetesinin yöneticilerini kabul ederek görüşen Demirel, ABD ziyaretinin dördüncü gününde yaptığı, basın toplantısında, 'Türkiye'de rejimin açık hale getirilmesi, konuşan bir ülke yaratılması ve insan hakları değerlerinin güçlendirilmesi için çaba harcadıklarını" belirti.

17- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Almanya'nın başkenti Berlin'de, Türk Tanıtım Derneği ve Avrupa Türk Televizyonu'nün ortaklaşa düzenlediği televizyonda da yayınlanan toplantıda yaptığı konuşmada, Güneydoğu Anado-

lu'nun sof unlarına değinerek, "Sorun Kürt-Türk sorunu değildir. Güneydo-ğu'da sömürülenler arasında Türkler, Kürtler, Süryaniler, Araplar vardır. Çünkü orda derebeylik vardır. Sorun ırk sorunu değildir" dedi. Ecevit, Güneydo-ğu'daki olaylarda, "HEP'i sırtında taşıyan SHP'nin, bölge için federasyon diyen Sayın özal'ın, "Kürt sorunu" diyen aydınların da günahı vardır" dedi.

18- FKÖ lideri Yaser Arafat, Cenevre'deki BM İnsan Haklan Komisyonu'n-da yaptığı konuşmada, bir telefon konuşmasında Yahudilere hakaret ettiği yolunda CNN televizyonunda yayınlanan kendisi hakkındaki iddiaları yalanladı.

19- Jammu-Keşmir Kurtuluş Cephesi Hderi Amanullah Han, Keşmir'in Hindistan'da kalan bölümünün bağımsızlık mücadelesine destek vermek amacıyla başlatılan yürüyüşün durdurulduğunu açıkladı. Durdurma kararının, 4 gün önce Pakistan'da başlayan yürüyüşte, dün Pakistan polisinin yürüyüşçülerin üzerine ateş açması sonucu 15 kişinin ölmesi, 300'den fazla kişinin de yaralanması üzerine alındığı bildirildi.

20- Cezayir Radyosu'nün haberine göre, başkent Cezayir'de bulunan bir askeri garnizona İslamcılar tarafından yapılan saldırıda, 10 asker ve bir saldırgan öldü, 2 asker yaralandı,

14 ŞUBAT 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, onay bekleyen 90 kararnameden 70'ini imzalayarak Başbakanlık'a gönderdi.

2- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Diyanet Vakfı Genel Müdürü ve yöneticilerini kabul ederek bir süre görüştü. Cindoruk konuşmasında, mezhep ayrımının kaldırılması gerektiğini bildirdi.

3- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, daha önceki açıklamalara ek olarak 12 branştan mezun olan öğretmenlere daha ilkokullarda öğretmenlik yapma hakkı verildiğini açıkladı.

4- RP tarafından hazırlanan, Ayasofya'nın ibadete açılması, istifa eden işçilere kıdem tazminatı ödenmesi ve ihalenin feshi davasını açıp da kaybedenlerden para cezası alınmamasını öngören üç yasa önerisi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

5- Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanı, son günlerde bazı bürokratlarla ilgili yolsuzluk iddialarının önyargılarla ve maksatlı olarak bir propaganda vasıtası yapılmasını, siyasi istismar aracı olarak kullanılmasını doğru bir tutum olarak görmemektedir" dedi.

6- Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, Kızılay Genel Başkanlığı'n-ca "Umut Operasyonu" çerçevesinde Türki cumhuriyetlere 35.8 ton yardırr malzemesinin gönderildiği bildirildi.

7- İstanbul Emniyet Müdürü Mehmet Ağar, bir basın toplantısı düzenleyerek, 16 aylık görev süresinde yaptığı işler hakkında bilgi verdi. Ağar, "Göreve geldiğimizde bu yana 26 meslektaşımız şehit oldu. Çatışmalarda 30 teröristi ele geçirdik. Sokak çatışmaları ve operasyonlarda hiç kaybımız olmadı. Meslektaşlarımızın çoğu pusuda şehit edildi" dedi. Ele geçirdikleri silah ve patlayıcılar hakkında da bilgi veren Ağar, yaklaşık 1000 kişiyi de gözaltına alarak sorguladıklarını" bildirdi.

8- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Hüsnü Doğan yaptığı açıklamada, yolsuzluk iddiası dosyaları açıklanırken, suçsuzların töhmet altında bırakılmaması gerektiğini belirtti.

9- HEP Genel Başkanı Feridun Yazar, yaptığı yazılı açıklamada, "Doğu ve Güneydoğu'da faili meçhul cinayetler, Hizbi-Kontra eylemleri, bölgede yaşayan Kürt halkını bölme-parçalama çabalarının yoğunluk kazandığını belirterek, "Partisinin Siirt İl Başkanı Mehmet Demir'in bir buçuk aydır kayıp olduğunu" bildirdi ve İçişleri Bakanı'nın bu konuda açıklama yapmasını istedi.

10- İnsan Hakları ile ilgili görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya gelen İnsan Hakları Direktörü Peter Leuprecht, 'Türkiye'nin hukuk, kuralları çerçevesinde terörizm sorununun üstesinden gelebileceğine" inancını ifade ederek, 'Türkiye'nin Ortadoğu ve eski Sovyet cumhuriyetlerine yönelik olarak oynayabileceği çok önemli rol olduğunu" söyledi.

11- İki Türk arkeolog Prof. Ekrem Akurgal ve Tahsin Özgüç'e, arkeoloji bilimine katkılarından ötürü, Belçika'nın Ankara Büyükelçisi Jan Debergh tarafından Belçika Kraliyet Şeref Madalyası verildi.

12-RP Erzurum Milletvekili Lütfü Esengül, Hz. Muhammed'e hakarette bulunulduğu ve halkın inançlarıyla alay edildiği iddiası ile Tempo dergisi hakkında, Ankara Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

13- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Karadeniz Bakır İşletmeleri eski yöneticileri hakkında, görevlerini kötüye kullanmaktan dava açıldığını bildirdi.

14- İstanbul'da, cuma namazı çıkışında Beyazıt Meydanı'nda toplanan yaklaşık 5 bin kişi, Cezayir'deki çatışmalarda ölen İslamcı parti yanlıları için cenaze namazı kıldılar ve yaptıkları protesto gösterisinde Fransa, ABD ve emperyalizm aleyhine sloganlar attılar.

15- Batman'da, 3 gün önce kimliği bilinmeyen kişilerce bir kişinin öldürülmesini protesto için, esnafın kepenk kapattığı bildirildi.

16- Başbakan Süleyman Demirel, New York'ta BM Genel Sekreteri But-ros Gali ile bir görüşme yaptı. Genel Sekreter'e Kıbrıs konusunda görüşlerini ilettiğini belirten Demirel, Türkiye'nin siyasi bir çözümü herkesten fazla istediğini ancak zorlama bir çözümün sonradan bir takım sorunlar getireceğini söyledi. Demirel, Butros Gali'yle görüşmesinde, Orta Asya cumhuriyetlerinin bir an önce tanınması için Türkiye'nin isteğini de gündeme getirdi.

Başbakan Demirel, Dışilişkiler Konseyi'nin toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'de Kürtlerin bütün diğer vatandaşlarla aynı haklara sahip olduğunu ifade ederek, azınlık olmadıklarını belirtti.

Başbakan Demirel'in, Kafkasya ve Orta Asya için Başkan Bush'a 13 maddelik bir plan sunduğu bildirildi.

17- Kuzey Atlantik Asamblesi (KAAM) tarafından Brüksel'de düzenlenen "Avrupa Güvenliği ve AGİK" konulu konferansta Türkiye'yi temsil eden SHP Milletvekili Ali Dinçer yaptığı konuşmada, ekonomik ve politik açıdan zayıf olan Türk cumhuriyetlerinin radikal İslami akımlar tehlikesi ile karşı karşıya olduklarını belirtti.

18- Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Fransa'nın 1991 insan hakları ödülünü kazanan 5 örgüt arasında yer aldı. Madalya, Paris'te düzenlenen törende, Vakıf Başkanı Yavuz Önen'e verHdi.

19- ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Batı ile Müslüman Orta Asya cumhuriyetleri arasındaki ilişkiyi güçlendirmek amacıyla düzenlediği BDT gezişi çerçevesinde durağı Tacikistan'da temaslarda bulundu.

20- Cezayir'de, Kasbah kentinde güvenlik güçlerinin bir eve düzenledikleri baskında 5 islamcının öldüğü bildirildi. 

21- Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), Venezuela'da polislerin gazetecilere yönelik saldırısını kınadı.

 15 ŞUBAT 1992

 1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın (ECO), 16-17 Şubat tarihleri arasında yapılacak zirve toplantısına katılmak üzere iran'ın başkenti Tahran'a gitti.

2- Başbakan Vekili Erdal İnönü, İçişleri Bakanı İsmet Sezgin'i ziyaret ederek, İstanbul'da faili meçhul cinayetleri işleyenlerden bir kısmının yakalanması ile ilgili bilgi almak ve teşkilatı kutlamak istediğini söyledi.

3- Dışişleri Bakanlığı'na vekalet eden Bayındırlık ye İskan Bakanı Onur Kumbaracıbaşı, dün basında yer alan Frankfurt'tan Türkiye üzerinden izinsiz olarak Erivan'a giden uçakla ilgili açıklamalarda bulundu.''Kumbaracıbaşı, 'Türkiye'nin güvenliğinden sorumlu olan TSK, bu konuda da sorumluluk sahibidir ve takdir onlara aittir. Olayda bif tarih hatası olduğunu zannediyorum, tespit ettfler ve önemli görmedikleri için uçuşa izin verdiler. İsteselerdi uçağı indirirlerdi. Böyle bir gerek görmemişlerdir. Konuyla ilgili Dışişleri Bakantığı'nın--herhangi bir hatası sözkonusu değildir" dedi.

4- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, İstanbul'da basının Türk Silahlı Kuvvetlen" ndeki yeniden yapılanma ve askerlik konusundaki çeşitli sorularını yanıtladı. Ayaz, TBMM'deki yasanın çıkması halinde, 15 aylık askerlik uygulamasına ağustos ayında başlanacağını, askerliğin 12 aya indirilmesi ve erken terhis uygulamalarının ordunun gereksinimlerine göre yapılacağını bildirdi.

5- Mardin'in 3 köyünde bazı kadınları gözaltına almak isteyen jandarmalarla köylüler arasında çıkan çatışmada 6 kişinin öldüğü bildirildi.

Diyarbakır'da bir ilkokul öğretmeni, kimliği belirsiz kişilerce öldürüldü.

6- Helsinki Yurttaşlar Meclisi Türkiye Bölümü'ne bağlı Milliyetler ve Milliyetçilik Komitesi'nin İstanbul'da düzenlediği "Kürt Sorunu İçin Barış İnisiyatifi" konulu toplantıya, 100'ü aşkın politikacı, biiim adamı ve aydın katıldı. Toplantıda söz alan 40'a yakın aydının, ağırlıklı olarak, "Baharla birlikte Güneydoğu'da-kl çatışmaların halkı da içine alarak zirveye tırmanması ve buna bağlı olarak tüm Türkiye'de Türk-Kürt çatışmasının doğması" endişesini dile getirdikleri bildirildi.

7- Ankara Kamu Çalışanları Platformu'nün, memurlara sendika kurma, toplu sözleşme ve grev hakkı tanınması için düzenlediği yürüyüş ve mitingde, güvenlik güçlerinin müdahalesi sırasında 5 kişi yaralandı.

8- Dünya Kitle İletişimi Araştırmaları Vakfı yöneticisi Mahmut Tali Öngören, Ankara'da, Çankaya Belediye Başkanı Doğan Taşdelen ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, 28 Şubat-8 Mart tarihleri arasında yapılacak 4. Ulus-

lararası Ankara Film Festivali çerçevesinde bütün zamanların en iyi 10 Türk filminin belirlendiğini, bunların "Adı Vasfiye, Anayurt Oteli, Gelin, Hakkari'de Bir Mevsim, Muhsin Bey, Susuz Yaz, Sürü, Uçurtmayı Vurmasınlar, Umut ve Yol" olduğunu açıkladı.

9- Muş'un Malazgirt ilçesi cezaevini basarak iki jandarma erini şehit eden, üçünü de yaralayan 4 terörist, Erzincan DGM'ce idam cezasına çarptırıldı.

10- Başbakan Süleyman Demirel, ABD'de yaptığı temasları tamamlayarak bu ülkeden ayrıldı.

11- Kuzey Atlantik Asamblesi tarafından Brüksel'de düzenlenen "Avrupa Güvenliği ve AGİK" konulu konferans sona erdi.

12- Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan, Azerbaycan'a bağlı Dağlık Karabağ'da Ermenilerle Azeriler arasında süren çatışmaların durdurulabilmesi için Bağımsız Devletler Topluluğu üyesi cumhuriyetlerin "caydırıcı güç" oluşturmasını istedi.

Öte yandan, Karabağ'da geçen perşembe gecesinden beri süren çatışmalarda toplam 17 kişinin öldüğü bildirildi.

16 ŞUBAT 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, ABD'ye yaptığı 6 günlük resmi ziyaretini tamamlayarak Ankara'ya döndü. Esenboğa Havaalanı'nda bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Süleyman Demirel, ziyaretinin, "ABD ile mevcut iyi ve yakın ilişkilerin her alanda daha da ileri götürülmesi konusunda, karşılıklı arzu ve kararlılığın en üst düzeyde teyit, tespit ve vurgulanması" anlamını taşıdığını ifade etti.

Başbakan Demirel, ABD'den dönerken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlarken, ABD Başkanı ve diğer yöneticilerle yaptığı görüşmelerde, Ermenis-tan-Azerbaycan sorunu, Orta Asya cumhuriyetleri, Kuzey Irak ve Saddam, PKK, Kıbrıs gibi konuların tartışıldığını belirterek, Ermenistan'ın Batı tarafından desteklenmesi halinde savaş çıkabileceğini ve Türkiye'nin de buna kayıtsız kalamayacağını, ABD yönetimine de bu görüşü ilettiğini söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Aksn Gönen, Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı tarafından düzenlenen "Demokratikleşme Sürecinde Kamu Çalışanlarının Sendikal Hakları" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, konuyla ilgili hazırlıkların tamamlanmak üzere olduğunu, 1992 yılı içinde konunun parlamento gündemine mutlaka getirileceğini söyledi.

Devlet Bakanı Akın Gönen, Çankaya Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Koope-ratifi'nin Genel Krulu'nda yaptığı konuşmada da, üretime yönelik teşvikler uygulayacaklarını belirterek, yatırımcı girişimcilerin, istihdam yaratıcı, ihracata yönelik üretim öngören projelerine faizsiz kredi verileceğini bildirdi.

3- Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, İstanbul'da Cumhuriyet Gazete-si'ne yaptığı ziyarette, Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nin kademeli olarak kaldırılacağını açıkladı. Ayaz, Güneydoğu'da asker ile sivil otorite arasındaki yetki kargaşasının, Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nin yetkilerinin bölgedeki 11 valiye dağıtılarak giderileceğini bildirdi.

4- Bayındırlık ve İskan Bakanı Onur Kumbaracıbaşı, bakanlığının bütçesinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmesi sırasında eleştirileri ve soruları yanıtladı. Kumbaracıbaşı, kamuoyunda sıkça tartışılan fonlarla ilgili çalışma yapıldığını ve tüm fonların bütçeye dahil edileceğini bildirdi. Bakan, yolsuzlukları önlemek için İhale ve İmar Kanunu'nu değiştireceklerini söyledi.

5- Siirt'in Eruh ilçesinde bir PKK militanının ölü ele geçirildiği çatışmayı protesto amacıyla sloganlı gösteri yapan köylüleri dağıtmak isteyen güvenlik güçlerine ateş edildiği, daha sonra çıkan çatışmada iki kişinin öldüğü, 4 kişinin de yaralandığı bildirildi.

6- Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (ECO) zirve toplantısı İran'ın başkenti Tah-ran'da başladı. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, zirvede yaptığı konuşmada, ECO ülkeleri arasında bazı mallarda ticaret tercihleri öngören bir ticaret protokolünün bu toplantıda imzalanacak olmasından memnuniyet duyduğunu, ancak şimdiden ticareti konu alan bütün mallarda tarife dışı engelleri kaldıran tedbirleri almakta yarar gördüğünü söyledi.

Özal, ECO Genel Sekreteri Ali Rıza Salari, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ayaz Muttalibov ve Özbekistan Meclis Başkanı Şevket Yuldaşov ile görüştü. İran Dışişleri Bakanı Velayeti, Türkiye ile İran'ın Orta Asya cumhuriyetleri konusunda rekabete girmelerinin söz konusu olamadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani ile de bir görüşme yaptı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi gazetecilere yaptığı açıklamada, iki cumhurbaşkanının, ECO'nün işlerlik kazanması konusunda görüşbirliğine vardıklarını bildirdi.

7- Lübnan'da Hizbullah örgütünün lideri Abbas Müsavi'nin, İsrail helikopterlerinin Nebatiye kenti yakınlarında giriştikleri saldırı sırasında öldüğü bildirildi.

İsrail, bir askeri kampına Filistinlilerin düzenlediği saldırıya misilleme yaparak iki mülteci kampını bombaladı. İsrail kampında 3 asker, mülteci kamplarında ikisi çocuk biri kadın 4 Filistinlinin öldüğü, 6 kişinin yaralandığı bildirildi.

17 ŞUBAT 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel'in Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ile yaptığı görüşmede, aile ve kadın sorunlarından sorumlu Devlet Bakanı Güler İleri hakkındaki çeşitli iddiaların ele alındığı bildirildi.

Öte yandan muhalefet partileri ANAP ve RP, Devlet Bakanı Güler İleri hakkında gensoru önergesi verdiler.

2- Devlet Bakanı Tansu Çiller, İslam Kalkınma Bankası Guvernörler toplantısına katılmak üzere Libya'ya gitti.

3- Dışişleri Başkanı Hikmet Çetin, Bakanlığının, 1992 mali yılı bütçe tasarının TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, yeni dengeler içinde özel ve önemli bir konumu bulunduğunu vurgulayarak, Türk dış politikasında, komşularının dar boğazlarını istismar etmek gibi fırsatçı yaklaşımların yeri olmadığını belirtti.

4- Eski Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Halil Şıvgın, bakanlığı döneminde alınan ambulanslarla ilgili iddiaları yanıtladı ve gerçekler iyice araştırılmadan hemen suçlama yapıldığını, oysa inceleme yapıldığında ortada bir yolsuzluk, usulsüzlük olmadığının ortaya çıkacağını belirtti.

5- Siirt'in Eruh ilçesine bağlı Payamlı köyünde, çıkan çatışmada bir öğretmenin öldürülmesi ile Nusaybin'deki olayları protesto etmek için İdil'de, esnafın kepenkleri açmadığı ve yaklaşık 7 bin kişinin katıldığı bir yürüyüş yapıldığı bildirildi.

6- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Oscar Ca-million, Türk hükümeti yetkilileriyle Kıbrıs sorununa ilişkin görüşmelerde bulunmak üzere İstanbul'a geldi.

7- Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (ECO) zirve toplantısı dolayısıyla Tahran'da bulunan Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ve Tacikistan Dışişleri Bakanı Lakim Kayuma'yı ayrı ayrı kabul ederek görüştü. Görüşmelerde, ikili ilişkiler ve bölgesel işbirliği konularının ele alındığı bildirildi.

ECO toplantısına, kurucu üyeler Türkiye, İran ve Pakistan ile teşkilata yeni katılan Azerbaycan ve Özbekistan'ın yanı sıra Kazakistan, Tacikistan ve Kırgızistan da gözlemci statüsüyle katıldılar.

ECO zirvesi, üye ülkeler arasında tercihli ticaret tarife protokolünün bakanlar tarafından imzalanması ve nihai belgenin açıklanmasıyla sona erdi.

8- Almanya'da bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Berlin'de düzenlediği basın toplantısında, yeni Türki cumhuriyetlerin aralarında siyasi ve ekonomik bir birlik kurmalarının yerinde olacağını, ancak bunun Türkiye'nin

yayılması şeklinde lanse edilmemesi gerektiğini söyleyerek, Türkiye'nin yayılmacılık peşinde olmadığını, Kıbrıs'a da topraklarını genişletmek için değil, insan haklarını korumak için gittiğini vurguladı.

9- Cezayir Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Muhammed Budiyaf, 10 bin kadar kişinin tutuklu bulunduğu ve tutuklulara işkence yapıldığı yolundaki iddiaları yalanlayarak, olağanüstü hal ilanından sonra tutuklama kamplarına 5 ya da 6 bin kişinin gönderildiğini bildirdi.

10- 3 İsrail askerinin hançerlenmesi, ardından da sivil Filistinliler ile Hizbul-lah örgütü liderlerinden Şeyh Abbas Müsavi ve ailesinin öldürülmesi sonucu İsrail ile Filistinliler arasındaki gerginliğin giderek tırmandığı bildirildi.

İsrail Savunma Bakanı Moşe Arens, televizyonda yaptığı açıklamada, saldırının Hizbullah örgütüne zarar vermeyi amaçladığını belirterek, Musavi'nin ölümünün rastlantı olmadığını vurguladı ve saldırının İsrail karşıtı tüm gruplara ders olması gerektiğini söyledi.

Lübnan'da bulunan Hizbullah örgütünün lideri Muhammed Hüseyin Fad-lallah da "Yahudi devletinden kaynaklanan terörizm karşısında bütün cephelerde cihat devam edecek" dedi.

Bu arada, Hizbullah gerillalarının bir İsrail askeri kampını bastıkları bildirildi.

11- Kuzey İrian'da ingiliz askerleriyle çatışmaya giren yasadışı İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu (IRA) üyesi 4 kişi öldü, 3 kişi de yaralandı.

18 ŞUBAT 1992

1- Tahran'da düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (ECO) toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Türkiye'ye döndü. Gündemdeki çeşitli iç ve dış sorunlara ilişkin görüşlerini açıklayan Özal, İran'daki temasları çerçevesinde Boğaz'da silah yüklü olarak ele geçirilen gemi konusunda bir değerlendirmede bulundu.

Cumhurbaşkanı Turgut Özai, Esenboğa Havaalanı'nda düzenlediği basın toplantısında da, ECO toplantısının çok yararlı geçtiğini belirtirken bağımsızlığına kavuşan Türk cumhuriyetlerinin de zirveye katılmalarının bu toplantıya tarihi bir nitelik kazandırdiğını ifade etti ve bir yıl sonraki zirve toplantısının Türkiye'de yapılacağını bildirdi.

2- Başbakan Süleyman Demirel, partisinin TBMM grup toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, bazı taşanlara DYP milletvekillerinden yöneltilen eleştirileri yanıtladı ve ABD gezisini değerlendirdi. Konuşmasında, grup dışında yapılacak konuşmaların hükümeti yaralayacağını belirten Demirel, tasarıların değişmeden yasalaştırılması gerektiğini söyledi.

3- SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin getirdiği vergi affını öngören tasarıya ve terör olaylarına değindi. Türkiye'de bir kadın bakanlığının kurulmasının reform hareketi olduğunu, bu reform hamlelerini yaparken bazı direnme odaklarının da çıktığını belirten İnönü, usulsüzlük iddiaları ile suçlanan Devlet Bakanı Güler İleri'nin bazı dikkatsizliklerinin olduğunu ancak bunların bir çok kişinin başına gelebileceğini belirtti ve Bakan İleri'nin büyük bir duyarlılık göstererek kendisine yapılan suçlamaları bir tarafa atacak hareketler yaptığını söyledi.

4- Devlet Bakanı Güler ileri yazılı bir açıklama yaparak, son günlerde Bakanlığının harcamalarına ilişkin konuların sürekli ve yaralayıcı biçimde gündemde tutulmak istendiğini belirterek, Bakanlığa geldiği günden bu yana, kendisi ile ilgili olarak yapılan tüm harcamaları, babasının ölüm ilanı ve Abant gezisi giderleri de dahil olmak üzere ödediğini açıkladı.

Bakan İleri, yaptığı ikinci yazılı açıklamada da kendisini suçlayan ANAP İstanbul Milletvekili Halit Dumankaya'yı yanıtladı.

5- İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, atamaları yapılan 61 ilin valisini makamında kabul ederek görüştü. Sezgin, kabulde yaptığı konuşmada demokratik bir hukuk devletinin kurulmasında valilere büyük görev düştüğünü, valilerin uzun ara rejiminden sonra devletin restorasyonunda, demokratik yapılanmasında ve halkla devletin kucaklaşmasında öncü olacaklarını belirtti.

6- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, ANAP hükümetinin işsiz gençlere yönelik olarak uygulamaya soktuğu LİMME projesini kaldırdı. Toptan, LİMME projesinin milyarlar tuttuğu halde hiçbir tutarlı yanının olmadığını belirtti.

Anadolu Üniversitesi İşitme Engelliler Merkezi (İÇEM) ile Eskişehir Sağırlar Okulu'nda incelemelerde bulunan Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, yaptığı konuşmada, bakanlık ünitelerinde kör ve sağır deyimlerinin kullanılmasını yasaklayacağını açıkladı ve sağırlar okulunun adının "İşitme Engelliler", kör okullarının ise "Görme Engelliler" olarak değiştirileceğini bildirdi.

7- ANAP İstanbul Milletvekili Halit Dumankaya, ANAP TBMM Grubu'nda yaptığı konuşmada, Devlet Bakanı Güler İleri hakkında usulsüzlük iddiasında bulunarak, özel harcamalarını Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü'ne ödettirdiğini öne sürdü.

8- Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Nural Uçurum, sabah işe giderken makam otomobilinin içinde, beyaz önlükler giyerek doktor ve hemşire kılığına giren biri kadın beş terörist tarafından kurşunlanarak ağır yaralandı. Saldırıda, Başsavcı'nın koruma görevlisi ve makam şoförü ölürken, üç emniyet görevlisi ile yoldan geçen bir vatandaş yaralandı.

Bursa Emniyet Müdürü Yahya Soy, yaptığı açıklamada, saldırganların yasadışı bir örgüte mensup olduklarını ve en kısa zamanda yakalanacaklarını bildirdi.

Adalet Bakanı Seyfi Oktay ve Devlet Bakanı Cavit Çağlar, Bursa'ya giderek incelemelerde bulundular ve başsavcıyı hastanede ziyaret ettiler.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Süleyman Demirel ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, olayla ilgili yaptıkları açıklamalarda, duydukları üzüntüyü dile getirdiler.

Bu arada, bir gazetenin Bursa bürosunu arayan bir kişi suikasti Dev-Sol örgütünün üstlendiğini bildirdi.

9- Mardin'in Yardere köyünde ölümle sonuçlanan olaylarla ilgili incelemeler yapmak üzere bölgede bulunan SHP milletvekilleri, Diyarbakır'da ortak bir basın toplantısı düzenlediler.

10- Şırnak'ın Silopi ilçesindeki Habur sınır kapısı yakınlarında yola döşenen mayına çarpan askeri panzerde bulunan bir astsubay ile üç jandarma eri şehit oldu, iki er de yaralandı.

11- İstanbul'da çeşitli işyerlerine molotof kokteylli saldırılar düzenlendi. Gazeteleri arayan bir kişi, eylemleri PKK adına üstlendi.

12- İkibine Doğru Dergisi'nin Diyarbakır muhabiri Halit Güngen, vurularak öldürüldü.

13- Gazeteci Yekta Okur, İstanbul'da dün gece geçirdiği trafik kazası sonucu öldü.

14- Muş'un merkeze bağlı Kayalısu köyüne çığ düşmesi sonucu iki kişi öldü, beş kişi yaralandı.

15- İran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani, İran televizyonunda bir açıklama yaparak, İran ile Türkiye arasındaki ilişkilere değindi. Rafsancani, ülkesi ile Türkiye arasında Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (ECO) çerçevesinde sorun bulunmadığını söylerken, İran'a yük taşıyan Kıbrıs Rum bandıralı gemiye geçen yıl Türkiye'de el konulmasının "dostça bir davranış olmadığını" belirtti ve Türkiye'nin bu yaptığına şiddetle itiraz ediyoruz" dedi.

16- Avrupa'daki NATO Kuvvetleri Başkomutanı Orgeneral John Galvin, Türkiye'nin NATO'ya girişinin 40. yıldönümü dolayısıyla Mons'taki karargahında yaptığı açıklamada, Irak'ın uğradığı yenilgiye rağmen önemli askeri güce sahip olduğuna dikkati çekerek, bu konunun düşünülmesi gerektiğini söyledi. Orgeneral Galvin, AKKA Anlaşması'ndan sonra NATO'da geliştirilen "harmoni-zasyon programı" çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin diğer müttefiklerden yüzlerce tank, zırhlı muharebe aracı ve top alacağını da bildirdi.

17- Dağlık Karabağ bölgesindeki çatışmalarda 15 Ermeni milisin öldürüldüğü, çok sayıda çete mensubunun da yaralandığı bildirildi.

Öte yandan İran'ın başkenti Tahran'daki ECO Toplantısı'nın son gününde bir açıklama yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ayaz Muttalibov, Ermeni çetecilerin saldırıları sonucu son üç ay içinde 15 bin Azerbaycan Türkü'nün bölgeyi terk etmek zorunda kaldığını bildirdi. Muttalibov, bölgedeki anlaşmazlıkların giderilmesi için milletlerarası gözlemcilerin de devreye girmesini istedi.

18- Azerbaycan Devlet Başkanı Ayaz Muttalibov, Karabağ sorununun çözümü için üç aşamalı bir barış planı hazırladı.

Öte yandan AGİK gözlemci heyeti Karabağ'da incelemelerde bulundu. Ermenistan, Azerbaycan hükümetinin yasadışı saydığı Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'ni tanımasının sözkonusu olmadığını açıkladı.

19 ŞUBAT 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal, Başbakan Süleyman Demirel'i kabul ederek bir süre görüştü.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Özal'a, Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral, Devlet Bakanı Tansu Çiller, DPT Müsteşarı İlhan Kesici, Merkez Bankası Başkanı Rüştü Saraçoğlu, Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanı Üstün Sanver ve Yiğit Gülöksüz tarafından ekonomik karar ve tasarılar konusunda brifing verildi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İçişleri Bakanı İsmet Sezgin İle yeni atanan ve görev yerleri değişen 61 ilin valilerini Çankaya Köşkü'nde kabul ederek görüştü.

2- Başbakan Süleyman Demirel gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Turgut özal ile görüşmesinde, ABD'ye yaptığı gezi ile Cumhurbaşka-nı'nın iran'a yaptığı ziyaret konusunda bilgi alışverişinde bulunduklarını belirtti. Başbakan Demirel açıklamasında, İstanbul ve Bursa'da meydana gelen cinayetlerde yeni silah ve militanların kullanıldığını belirterek, güvenlik makamlarından aldığı bilgilerde bunların Bekaa menşeli olduğunu tahmin ettiklerini, bu olayında kendilerini rahatsız ettiğini söyledi.

Başbakan Süleyman Demirel, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Ermenistan'ın Batı'dan alacağı destekle uzlaşmaz bir tutum takınması durumunda, Ermenistan'la Azerbaycan arasında bir savaş çıkabileceğini söyleyerek, tüm ülkelerin soruna yansız bakmalarını istedi.

3- İslam Kalkınma Bankası Guvernörler Toplantısı için Trablus'ta bulunan Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Tansu Çiller, dün Libya lideri Muammer Kaddafi'yle bir görüşme yaptı.

Temaslarını tamamladıktan sonra yurda dönen Çiller, Atatürk Havalima-nf nda yaptığı açıklamada, Libya'da, yaklaşık 1 milyar doları bulan Türk müteahhit ve işçilerin alacakları konusunda önemli gelişmelerin sağlandığını ve bu paraların önümüzdeki aylar içinde alınabileceğini bildirdi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Moğultay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Bakanlığının bütçesinin görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, çalışana iş güvencesi sağlamanın anayasa gereği olduğunu belirterek, bunun dünyanın birçok yerinde yargı denetimine bağlandığını anlattı. Moğultay, işveren kesiminin bu konuda hazırlanan yasa taslağına yönelttiği eleştirileri yanıtladı.

5- Kültür Bakanı Fikri Sağlar, Meclis'te temsil edilen siyasi parti yöneticilerini ziyaret ederek hükümetin kültür politikasını anlattı.

6- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Lütfullah Kayalar, TBMM'de yaptığı basın toplantısında, hükümetin vali atamalarını eleştirdi.

7- Milli Eğitim eski Bakanı Avni Akyol, LİMME projesini kaldırması nedeniyle Bakan Koksal Toptan'ı eleştirdi.

8- DİSK Yönetim Kurulu bir toplantı yaparak, dün olduğu gibi bugün de terörün karşısında olduklarını ve son günlerde sürdürülen terör eylemlerini kınadıklarını açıkladı. Açıklamada ayrıca parlamento, hükümet ve siyasi partilerin, terör eylemlerini gerçekleştirenleri ve arkasındaki kimi karanlık güçleri vakit geçirmeksizin ortaya çıkararak hesap sormaları gerektiği bildirildi.

9- Şırnak'ın Cizre ilçesinde üç kişi, kimliği belirsiz kişilerce otomatik silahlarla taranarak öldürüldü.

10- Yeni Ülke Gazetesi'nin 16 Şubat tarihli 18. sayısı İstanbul DGM kara-nyişa toplatıldı.

11- İzmir Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri ve Anadolu Ajansı İzmir İstihbarat Şefi, gazeteci Zafer Alatay İzmir'de öldü.

12- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 11 kişi öldü, 14 kişi yaralandı.

13- Azerbaycan Başbakanı Hasan Hasanov, Brüksel'de Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, Dağlık Karabağ sorununa, Azerbaycan'ın Türkiye ve İran ile ilişkilerine, laiklik, Latin alfabesi, Bağımsız Devletler Topluiuğu'-nun geleceği gibi konulara değindi.

14- Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher, dün Bonn'da aralarında Türk muhabirinin de bulunduğu yabancı basın mensuplarının, Türkiye'nin İslam Alemi ile Orta Asya'daki konumuna ilişkin sorularını yanıtladı.

15- İsrail ile İran yanlısı Hizbullah örgütü arasındaki çatışmaların hızlandığı, İsrail savaş uçaklarının Güney Lübnan'da Hizbullah örgütüne ait bir üssü bombaladığı bildirildi.

16- Cezayir'de Başbakan Sid Ahmed Gozali tarafından sunulan bir ekonomik eylem planının yürürlüğe konulmasının kararlaştırıldığı bildirildi. Resmi haber ajansı APS tarafından yayınlanan açıklamada da, ülkedeki ekonomi çevreleri, sendikalar ve halk temsilcileri ile ön görüşmeler yapılmasının istendiği belirtilerek, planın amacının ekonomiyi yeniden canlandırmak olduğu, bunun için hükümet dahil yönetimin her kademesinin sorumluluğu paylaşacağı vurgulandı.

FIS tarafından yapılan açıklamada ise, halkın seçimini tanıyan ve siyasi gerçeği askeri kararla silmeyen ciddi ve sorumlu bir diyalog önerildi.

20 ŞUBAT 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, 90 günlük iktidarları döneminde eleştirilere neden olan ülkenin temel sorunlarını ve sorunlar konusundaki görüşlerini açıkladı. Demirel, ülkenin temel sorunlarını geçmiş dönem iktidarlarından devraldıklarını vurgulayarak, seçimlerde vaat ettiklerini yerine getirmek için çaba gösterdiklerini, ancak halkın kendilerine tek başına veya koalisyon ortağı ile birlikte Anayasa'yı değiştirecek gücü vermediğini belirtti.

2- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, Milli Eğitim Komisyonu'nda yaptığı açıklamada, imam hatip liselerini kaldırmak yerine, bu alandaki aksaklıkları düzeltmek gerektiğini belirtti. Bazı mihrakların, imam hatip okullarını kendi emellerine hizmet eden yerler olarak görmesinin buralara tepki doğurduğunu belirten Toptan, bu okulların iktidarlara hizmet edecek kurumlar olmadığını vurguladı ve Din Kültürü ile Ahlak Bilgisi derslerini verecek öğretmenlerin iyi seçilmesi halinde bu konuda bir çok sorunun çözüleceğini kaydetti.

3- TBMM Genel Kurulu'nda, hükümete, askerlik süresini 18 aydan önce 15, sonra da 12 aya kadar indirme yetkisi verildi ve yaş sınırı kaldırılarak kadınlara 20, erkeklere 25 yılda emeklilik hakkı tanıyan yasa tasarısı ve Vergi Affı Yasası Meclis'te kabul edilerek kanunlaştı.

4- İstanbul Ticaret Odası'na bırakılan çanta içindeki saatli bombanın patlaması sonucu 1 kişi öldü, 16 kişi de yaralandı.

Gazetelere ayrı ayrı telefon eden kişiler, patlamanın sorumluluğunu PKK ve Kürdistan İntikam Birlikleri adlı yasadışı örgütler adına üstlendiklerini bildirdiler.

Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, emniyet görevlilerinden bilgi aldı ve haste-nedeki yaralıları ziyaret etti.

DGM Savcısı Mustafa Emre ve İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ahmet İlhan Aydın da İTO'da incelemelerde bulundular. Aydın, yaptığı açıklamada, patlamanın terör eylemi olduğunu söyledi ve bu nedenle soruşturmanın İDGM'ye devredileceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, yazılı bir açıklama yaparak olayı kınadı.

Başbakan Süleyman Demirel İTO Başkanı Atalay Şahinoğlu'nu arayarak saldırı hakkında bilgi aldı ve "ülkemizde huzur ve güven ortamını bozmayı hedefleyenlerin, zorla, şiddetle, terörle bir noktaya varmanın mümkün olmayacağını anlayacaklardır dedi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Tahir Köse, Atalay Şahinoğlu'na gönderdiği telgrafla saldırıyı kınadı.

SHP Genel Sekreteri Cevdet Selvi, İçişleri Bakanı İsmet Sezgin ve Çalışma Bakanı Mehmet Moğultay birer açıklama yaparak saldırıyı kınadılar.

5- Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) ile dialog eksikliğinin giderilmesi için Türkiye'ye davet edilen KDP lideri Mesut Barzani Ankara'ya geldi. Barza-ni, havaalanında yaptığı açıklamada, Ankara'ya Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından yapılan resmi davet üzerine geldiğini vurguladı. Barzani, "biz komşuyuz ve birbirimize ihtiyacımız var, iki taraf arasında ilişkilerin iyileştirilmesini ümit ediyoruz" dedi. Barzani açıklamasında, nisan ayında Kuzey Irak'ta yapılacak olan seçimlerin bir hükümet kurulması anlamına gelmediğini söyledi.

6- Azerbaycan Dışişleri Bakanı Hüseyin Sadıkov ile Ermenistan Dışişleri Bakanı Raffi Ovannisyan, Karabağ anlaşmazlığına barışçı bir çözüm bulmak amacıyla Moskova'da bir görüşme yaptılar.

Görüşmelerden sonra düzenlenen basın toplantısında, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Hüseyin Sadıkov'la Ermenistan Dışişleri Bakanı Raffi Ovannisyan, Karabağ'da ateşkesin sağlanması, abluka altındaki yolların açılması, haberleşmenin yeniden kurulması ve insani yardımın dağıtılması konularında ve Karabağ sorununa Ermenistan'ın doğrudan taraf olmadığı konusunda görüşbirliği-ne vardıklarını açıkladılar. Ovannisyan, sorunun Karabağ Ermenileri ile Azerbaycan hükümeti arasında çözümlenmesi gerektiğini ifade etti.

Öte yandan Gürcistan'da geçici hükümete bağlı birliklerin, Azerilerin yaşadığı bir köyü günlerdir kuşatma altında tuttukları ve evleri ateşe verdikleri bildirildi.

7- İsrail ordusunun, Güney Lübnan'da iki Hizbullah üssünü ele geçirdiği, çıkan çatışmalarda 15 kişinin öldüğü, 50 kişinin yaralandığı bildirildi.

BM Genel Sekreteri Butros Gali, İsrail'e, Güney Lübnan'dan birliklerini çekme çağrısında bulunurken, İngiltere de, saldırılar nedeniyle İsrail'i kınadı ve zırhlı birliklerin geri çekilmesini istedi.

İsrail, birliklerin uzun süre Güney Lübnan'da kalmayacaklarını ve herhangi bir işgalin sözkonusu olmadığını açıklarken, harekatın terörist grupları ve onların roketatarlarını tahrip etmek amacıyla gerçekleştirildiğini kaydetti.

21 ŞUBAT 92

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, çiftçi borçlarını affeden yasayı yeniden görüşülmek üzere Meclis'e iade etti.

2- Başbakan Süleyman Demirel Ankara'da bulunan Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani'yle görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, gerek Türkiye'de gerekse Kuzey Irak'ta çeşitli etnik kökenli insanlarla PKK'nın karıştınlmamasının gerektiğini, PKK'nın yaptıklarına bakarak, Türkiye'de "ben Kürt kökenliyim" diyen insanlara da kimsenin düşmanlık duymaması gerektiğini söyledi ve gazetecilerin görüşmeyle ilgili sorularını yanıtladı.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Bolu'da halka hitaben yaptığı konuşmada, hükümetin çalışmalarını ve vergi affı yasasını eleştirdi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ersin Faralyalı, bakanlığının bütçesi görüşülürken yaptığı konuşmada, devlet tarafından işletilen maden tesislerinin bazılarının özel sektöre devredileceğini, enerji ve madencilik sektörlerinden sübvansiyonların da zaman içinde kaldırılacağını bildirdi.

5- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, İstanbul Ticaret Odası'ndaki bombalama olayının ardından, İstanbul Adliyesinde incelemelerde bulundu. İstanbul Başsavcısı Şevki Arat'tan adli polis teşkilatı konusunda görüş alan Oktay, büyük adliyelerde bu teşkilatın kurulacağını bildirdi.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'ne atanan eski Emniyet Genel Müdürü Ünal Erkan ile Diyarbakır Valiliği'ne merkezden atanan İbrahim Şahin görevlerine başladılar.

7- MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, KKTC Cumhuriyet Meclisi Plan Bütçe Komisyonu heyetini parlamentoda kabul ederek bir süre görüştü. Türkeş, kabul öncesinde yaptığı konuşmada, KKTC'nin 2. Türk cumhuriyeti olduğunu belirterek, bu ülkenin bağımsızlığının tanınması yönünde çok önemli gelişmeler olduğunu söyledi.

8- Türkiye'ye dün gelen Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Bar-zani, Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Süleyman Demirel, Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ve Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin tarafından ayrı ayrı kabul edildi. Mesut Barzani görüşmelerden sonra basına yaptığı açıklamada, bölge sorunlarıyla ilgili olarak görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek, temaslarının olumlu olduğunu söyledi.

9- Ortadoğu ve Körfez bölgesindeki durum, Ortadoğu barış süreci ve Orta Asya cumhuriyetleri ile ilgili konularda görüş alışverişinde bulunmak üzere Türkiye'ye gelen ABD Dışişleri Bakanı James Baker'ın Ortadoğu işleriyle -

revli yardımcısı Edward Djerejian, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin tarafından kabul edildi. Djerejian, Ankara'dan ayrılmadan Esenboğa Havaalanı'nda düzenlediği basın toplantısında, görüşmelerini yapıcı ve zamanlı olarak nitelendirdi ve çok olumlu sonuçlar elde edildiğini bildirdi. Djerejian, ABD'nin, Türkiye'nin terörizmle olan mücadelesinde, toprak bütünlüğünü, istikrarını ve egemenliğini desteklediğini" açıkladı.

10- Mardin'in Midyat .ilçesinde faili meçhul cinayetleri ve bölgede meydana gelen olayları protesto amacıyla yapılan gösteri sırasında, açılan ateş sonucu bir kişi öldü.

Şırnak'ın Silopi ilçesinde ise PKK militanları tarafından roketli saldırı düzenlendiği, saldırıda can kaybı olmadığı bildirildi.

11- İLESAM'ın Hizmet Ödülleri'ni kazananlar belli oldu.

12- Yeni Asır Gazetesi'nin Ankara temsilcisi, gazeteci-yazar Muammer Yaşar Bostancı Ankara'da öldü.

13- Azerbaycan ve Ermenistan heyetlerinin, Karabağ sorununun barışçı bir çözüm sağlanması amacıyla Moskova'da yaptığı görüşmelerde, Türkiye'nin arabulucu olarak devreye girebileceği gündeme gelirken, Türkiye'nin planlı tatbikatlarından "Kış-92"ye Ermenistan'ın tepki gösterdiği, bu nedenle Rusya'nın devreye girmesini istediği bildirildi.

BDT Başkomutanı Mareşal Yevgeny Şapoşnikov, Rusya parlamentosunda yaptığı konuşmada, "Kış-92'nin, Türk ordusunun olağan kışlık tatbikatları arasında yer aldığını" açıkladı.

Azerbaycan Devlet Başkanlığı Sözcüsü Rasim Musabekov da Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, Karabağ'da ateşkes sağlanmasından ve bütün silahlı grupların bölgeden ayrılmasından sonra bölgeye BM Barış Gücü konuşlandırılabileceğini belirtti.

14- Cezayir'de İslami Selamet Cephesi bir açıklama yaparak, Yüksek Devlet Konseyi'nin emriyle toplam 14 kişinin tutuklandığını ve tutuklanan veya gözaltına alınanlara da işkence yapıldığını iddia etti.

Öte yandan FIS'ı destekleyen aşırı dinci Müslüman öğrencilerin iki haftadır yarattığı karışıklık nedeniyle, Blida Üniversitesi'nin kapatıldığı bildirildi.

22 ŞUBAT 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, yüksek öğrenimdeki sorunların tartışılması ve çözüm yollarının bulunması amacıyla üniversite rektörleri ile bir toplantı yaptı. Toplantıda bir konuşma yapan Demirel, "tüm dünyada önemli gelişmeler yenileşmeler olurken, Türkiye'nin de bu yenileşme hareketinde yerini almasının gerektiğini söyleyerek, toplumumuzun dünyanın yeni şartlarına uyabilme-si için eğitimimizi yenileştirmeye mecburuz" dedi.

Başbakan Süleyman Demirel, son günlerde yaygınlaşan ve insanların toplu olarak bulunduğu yerlere yönelen terör olaylarını Milliyet Gazetesi'ne değerlendirdi. Başbakan, terör olaylarının 9 yıldır devam ettiğine dikkat çekerek, geçmiş dönemde işlenen cinayetlerin üzerine gittiklerini belirtti.

2- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, İstanbul'da özel bir hastaneyi ziyaretinde yaptığı konuşmada, koalisyon hükümetinin vadesinin, 1994 yılı mart ayında yapılacak olan mahalli seçimler olduğunu öne sürdü. Yılmaz, terörün artması ve büyük şehire de sıçramasının hükümetin terör konusundaki yanlış teşhisinden kaynaklandığını savundu.

3- Devlet Bakanı Güler İleri, Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, ile bir basın toplantısı düzenleyerek görevinden istifa ettiğini açıkladı.

İnönü, toplantıda koalisyon hükümeti kurulurken bir kadın bakanlığı oluşturulmasının kararlaştırıldığını ve bunun bir reform hareketi olduğunu söyledi. İnönü, Bakan İleri'nin göreve başladıktan sonra SHÇEK'i düzeltmeye ve bakanlığın kuruluş yasasını hazırlamaya çalıştığını ifade ederek, İleri'nin herhangi bir kusurdan dolayı değil, başlattığı reform hareketini yürütmesi için gerekli ortamın yok olmasından dolayı kendilerine yardım amacıyla istifa ettiğini söyledi. İnönü, Bakanlığa bir süre kendisinin vekalet edeceğini bildirdi.

Güler İleri de konuşmasında, kadın haklarının korunması geliştirilmesi ve Aile Araştırma Kurumu üzerinde başlattığı çalışmalar dolayısıyla bazı çevrelerin saldırılarıyla karşı karşıya kaldığını anlattı. İleri, kurumdaki bazı kadroların hükümeti engellemek ve başarısız kılmak için çeşitli oyunlara giriştiklerini vurguladı ve televizyon ve gazeteler için maksatlı haber ürettiklerini öne sürdü.

4- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Orta Asya gezisinden önce parti liderleriyle yaptığı görüşmeler çerçevesinde DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i ziyaret etti. Çetin görüşmede, Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla birlikte ortaya çıkan cumhuriyetlerin birçoğu ile tarihi ve kültürel ilişkilerimiz olduğunu belirtti.

5- Kültür Bakanı Fikri Sağlar, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Bakanlığının bütçesi görüşülürken yaptığı konuşmada, resmi kültür anlayışını reddettiklerini belirtirken, çoğulcu, katılımcı ve demokratik bir toplum olmadan çağdaşlaşmanın mümkün olamayacağını söyledi. Sağlar, kültür ürünlerine uygula-

nan KDV'nin kitap ve gazeteden başlayarak kademeli olarak kaldırılacağını, sanatçıların büyük bir sorundan kurtarılması için telif haklarının da vergi dışı bırakılacağını bildirdi.

6- Ankara'da bulunan Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani, Irak'taki durum hakkında açıklamalar yaptı. Barzani, Irak hükümeti ile Kürt liderler arasında görüşmelerin sürdüğünü, özellikle otonomi bölgesinin sınırlarının belirlenmesi konusunda anlaşmazlıklar olduğunu söyledi.

7- Batman'ın Kozluk ilçesi Yenidoğan Köyü Artılı Mezrası'na çığ düşmesi sonucu 70 kişinin çığ altında kaldığı, kurtarma çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Akçalı mezrasında ise 6 evin üzerine düşen çığda mahsur kalan 50 kişi, diğer köylülerin yardımıyla kurtarılırken, Muş'un Varto ilçesinde çığ altında kalan 2 kişi öldü, 2 kişi de yaralandı.

8- Cumhurbaşkanı Turgut özal, İtalya'nın Corriere Della Sere gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'de koalisyon hükümetinin iyi bir seçim olmadığını, 60 ve 70'li yıllardaki koalisyonların bunu gösterdiğini söyledi.

9- Strasbourg'da yapılan Avrupa Parlamento Başkanları Toplantısı'na katılan TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, toplantının kapanışının ardından sürdürdüğü ikili temaslarında, Romanya Senato Başkanı, Bulgaristan Millet Meclisi Başkanı, Çekoslovakya Meclis Başkanı ve Rusya Federasyonu Yüksek Sovyet Başkanı ile görüşmelerde bulundu. TBMM Başkanı Cindoruk toplantıdan sonra yaptığı değerlendirmede, demokratikleşme ve milletlerarası standartlarda ortak normların belirgin hale gelmiş olduğunu belirtti. Konuşmasında Türkiye'de demokratikleşmenin kuşku yaratır olmaktan çıktığını vurgulayan Cindoruk, diğer eksikliklerimizi tamamlayarak Anayasamızı ve yasalarımızı demokratikleşmenin gerekleriyle donatacağız dedi.

10- Ermenistan birlikleri ile bu ülkede bulunan eski Sovyet ordularına bağlı birliklerin, sınırı geçerek Azerbaycan'a karşı saldırı başlattıkları bildirildi.

BDT Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Mareşal Şapoşnikov, eski SSCB birliklerinin olaylara karışmasının felakete yol açacağını bildirdi.

11- Yugoslavya'daki iç karışıklığı önlemek için bu ülkeye BM Barış Gücü gönderilmesi Güvenlik Konseyi'nin dün akşamki toplantısında kabul edildi. Barış Gücü'nün, Arjantin, Brezilya, Çekoslovakya, Danimarka, Fransa, Kanada, Kenya, Nepal, Nijerya, Pakistan, Rusya, Belçika, Lüksemburg, Fillandiya ve İngiltere birliklerinden oluşacağı; ayrıca Avustralya, Bangladeş, Gana, Hollanda, İrlanda, isviçre, Kolombiya, Malta, Mısır, Nijerya, Polonya, Portekiz, Singapur ile Venezüela'nın da, askeri gözlemci ve polis göndererek katkıda bulunacağı bildirildi.

23 ŞUBAT 1992

1- TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Türkiye Gazetesi'ne, son siyasi gelişmeler konusunda değerlendirmelerde bulundu.

2- Başbakan Süleyman Demirei, seçim öncesinde vaat ettikleri kısa askerlik, erken emeklilik, küçük çiftçi borçlarının faizinin silinmesi gibi konuların ya-sallaştınldığına dikkati çekerek, enflasyonun indirilmesi konusunda yapılan çalışmaları anlattı ve halktan sabırlı olmasını istedi.

Başbakan Süleyman Demirei, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın hükümete yönelik basında çıkan eleştirilerini yanıtlarken, kendisinin Cumhurbaşkanı'nı, Cumhurbaşkanı'nın da kendini değiştirme gücü ve imkan: bulunmadım belirterek, ahenk içinde çalışmak zorunda olduklarını söyledi.

Başbakan Demirei, Cumhurbaşkanı özal'la ilgili Washington Post Gazetesi'nin yorumuna dayalı basında çıkan haberleri de değerlendirerek gerçek dışı olduğunu söyledi.

3- Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu, Bulgaristan'dan gelen soydaşlarımız için firmalara veriien 21 bin 368 konutla ilgili olarak yasaya aykırı uygulamaların saptandığını ve gerektiğinde dosyanın cumhuriyet savcılığına intikalinin sağlanması amacıyla teftiş kuruluna gönderildiğini açıkladı.

4- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna bir açıklama yaparak, sağlık personeline mecburi hizmetin kaldırılması konusunda çalışmaların yapıldığını, ancak bunun özellikle kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde personel açığının büyük olması nedeniyle hemen uygulamaya geçmesinin mümkün oimadı-ğını belirtti. Aktuna, buralarda görev yapacak sağlık personelini özendirecek yöntemler aradıklarını söyledi.

5- Eski Devlet Bakanı ANAP izmir Milletvekili İşın Çelebi Başbakan Yardımcısı Erdal inönü'nün açıkladığı eski bakanların harcamalarında kendi isminin de bulunması nedeniyle bir açıklama yaparak, harcamaların şahsıyla ilgili olmadığını, devlet işi olduğunu savundu.

6- Refah Partisi Ankara Milletvekili, eski Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürü Melih Gökçek, eski Devlet Bakanı Güler İleri'nin ÇEK Genel Müdürlüğü sırasındaki harcamalarla ilgili suçlamaları yanıtladı.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, Diyarbakır'da gazetecilerle yaptığı toplantıda, gazetecilerin sorunlarını dinledi, sorularını yanıtladı ve Olağanüstü Hal Bölgesi'ndeki valilere yetkinin devriyle var olan problemlerin ortadan kalkacağını belirterek, kapalı kapıların bundan sonra ardına kadar açılacağını söyledi.

8- Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani, Ankara'da temaslarını sürdürürken; Londra ve çeşitli Arap başkentlerinde yayınlanan El Hayat gazetesine verdiği demeçte, PKK örgütü ile tamaman farklı yöntemler izlediklerini, PKK'nın yaptıklarına karşı olduklarını ve bu örgüte herhangi bir yardımda bulunmadıklarını bildirdi. Mesut Barzani, demecinde, Türkiye'nin iç işlerine karışmak istemediklerini, Ankara'nın kendisi için en uygun kararı alacağını belirterek, "ancak PKK'ya karşı en iyi cevabın, demokratik reformlarla verilebileceği kanısında" olduklarını, askeri operasyonların, sorunun çözümü için yeterli olamayacağı görüşünü savundu ve özellikle Kuzey Irak'a yönelik hareketlerin yarardan çok zarar getirdiğini söyledi.

9- Batman'ın Kozluk ilçesine bağlı Yenidoğan köyü Artılı mezrasına dün düşen çığın altında kalan 70 kişi kurtarıldı. Aynı bölgeye düşen üç çığın altında kalan 52 kişi kendi imkanlarıyla kurtulurken; Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Altınsu köyü Dereboyu mezrasında 2 kişi, Van'ın Erciş ilçesine bağlı Boz-kaya Köyünde de bir kişi çığ düşmesi sonucu yaşamlarını yitirdiler.

10- Şırnak'ın Bakartal bölgesinde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 2 PKK'hnın öldürüldüğü bildirildi.

11- Yoğun kar yağışı dolayısıyla altı kent ve bir ilçede okullar tatil edildi.

12- Bayındırlık eski bakanlarından Daniş Koper İstanbul'da öldü.

13- Orta Asya Cumhuriyetleri ile Litvanya, Beyaz Rusya ve Ukrayna'ya yapılan büyükelçi atamaları, Resmi Gazete'de yayınlandı.

14- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın eşi Semra Özal, BM Uluslararası Tarım Kalkınma Fonu (IFAT) tarafından düzenlenen "Kırsal Kesimdeki Kadının Ekonomik Kalkınması" konulu toplantıya katılmak üzere İsviçre'ye gitti.

15- Türkçe yayın yapan Azatlık radyosu, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde Azeri-Ermeni çatışmalarının bütün şiddetiyle sürdüğünü, Ermenilerin roket ve top saldırılarıyla Türk köylerini birer birer işgal ettiğini, saldırılarda 75 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Bu arada, Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, eski SSCB ordusunun da Ermenilerle birlikte Azeri köylere saldırdığını öne sürdü.

BDT Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı ile Ermenistan hükümeti ise, eski SSCB askerlerinin ve Ermeni militanların, Azerbaycan topraklarına ortak saldırıya geçtiği yolundaki haberleri yalanladı.

Ermenistan hükümetinin açıklamasında, Azerbaycan hükümetinin yaydığı yanlış haberlerle, uluslararası kamuoyunun dikkatlerini "Karabağ bölgesinin Ermeni halkının olduğu" olgusundan kaçırmayı amaçladığı iddia edildi.

Öte yandan Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de el ilanları dağıtan Halk Cep-

hesi, olayların sorumluluğunun Cumhurbaşkanı Ayaz Muttalibov'a ait olduğunu iddia etti.

16- Ce2ayir'de Yüksek Devlet Komitesi Başkanı Muhammed Budiyaf yaptığı açıklamada, yeni bir hükümet kurulmasını onayladıklarını söyleyerek, ülke ekonomisindeki istikrarsızlığın iç savaşa neden olduğunu harcamaları kısmak için birçok bakanlığın birleştirilmesi yoluna gidildiğini belirtti.

17- Moskova'da komünistlerin, eski Sovyet ordusunun 74. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenledikleri izinsiz gösteride olaylar çıktığı ve binlece komünistin, Kızıl Meydan'da barikat kuran güvenlik güçleriyle çatışmaya girdiği ve alınan önlemlere rağmen göstericilerin, toplu eylemlerin yasaklandığı kent merkezine girdiği bildirildi.

24 ŞUBAT 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İstanbul'da Harbiye Orduevi'nde düzenlediği basın toplantısında, yasa tasarılarını veto gerekçeleriyle ilgili bilgi verdi. PKK'nın güç ve ihtiras yüzünden'mücadele ettiğini, bağımsız bir Kürt devletinin bölgede yaşama şansının bulunmadığını söyleyen Özal, koalisyon hükümetlerinin büyük problemleri çözemeyeceğini ileri sürdü. Cumhurbaşkanı, son günlerde polemik konusu yapılan erken emeklilik ve çiftçi borçlarının silinmesini öngören tasarıları devlete mali yük getirdikleri için yeniden görüşülmek üzere iade eniğini söyledi.

2- Başbakan Süleyman Demirel düzenlediği aylık basın toplantılarının üçüncüsünde, siyasi, ekonomik, terör ve dış politikaya ilişkin görüşlerini açıkladı. Demirel, ülkenin siyasi istikrara kavuştuğunu, anarşi ve terörün hukukun içinde kalınarak mutlaka çözümleneceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı'nın görev sınırlarının Anayasa'da belirtildiğini tekrarlayan Başbakan Demirel, "Devlet tıkanırsa by-pass kaçınılmaz olacaktır" dedi.

3-Başbakan Süleyman Demirel başkanlığında toplanan ve 29 üniversite rektörü, YÖK Genel kurulu üyeleri, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan'ın katıldığı üniversite zirvesinde, üniversitelerin sorunları üzerinde duruldu. Başbakan Demirel, toplantıda, üniversitelere destek olacaklarını belirtti ve ilk aşamada, rektörlere, üniversite kadrolarına yapılacak atamalarda Başbakanlık izninin kaldırıldığını söyledi.

4- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, ANAP Genel Merkezi'nde partili belediye başkanları, genel başkan yardımcıları ve bazı eski ve yeni milletveki-leri ile yaptığı toplantıda, toplumda adalet duygusunun yara almaması için haklıyla haksızın ayırt edilmesi gerektiğini bildirdi ve şimdiki hükümetin getirdiği vergi affını hiçbir sınırlama olmaması nedeniyle eleştirdi. Yılmaz, konuşmasında hükümetin aldığı tedbirler içinde enflasyonu ve hayat pahalılığını aşağıya çekecek hiçbir tedbir bulunmadığını öne sürdü.

5- Devlet Bakanı Tansu Çiller, İstanbul Ticaret Odası'nı ziyaretinde yaptığı konuşmada, sermaye piyasasını yeniden düzenleyen bir kanunu TBMM'ne gönderdiklerini, bu düzenleme ile özel kesimin sermaye piyasasından aldığı payı arttırmayı ve kredi maliyetlerini düşürmeyi amaçladıklarını söyledi. Çiller, bundan sonra sermaye piyasasına devlet müdahalesi olmayacağını açıkladı.

6- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Mısır'da yayınlanan El Ahram gazetesine verdiği demeçte, Ortadoğu'da barışın sağlanması için en önemli şartın Filistinlilerin meşru haklarının tanınması ve işgal altındaki topraklarının geri verilmesi olduğunu bildirdi. Çetin, İsrail'in Filistinliler'le doğrudan görüşme masasına

oturmadığı taktirde barış sağlanamayacağını, savaş ve gerginliğin de çözüme yardımcı olmayacağını idrak etmesi gerektiğini vurguladı.

7- Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna, sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara sağlık hizmetlerinden ücretsiz tedavi olanağı sağlayan "yeşil kart" uygulamasını Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde başlattı. Bakan Aktuna, yeşil kart dağıtımı için pilot bölge seçilen Kızılcahamam'daki törende yaptığı konuşmada, Mart ayından itibaren Türkiye'nin değişik yerlerinde kart dağıtılmaya başlanacağını, 6 ay içinde de tüm Türkiye'ye yayılacağını anlatarak, 17 Mayıs 1993ste de genel sağlık sigortasına geçileceğini bildirdi.

8- Refah Partisi Ankara Milletvekili Melih Gökçek, TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyerek, Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü'nün açıkladığı, Genel Müdürlüğü döneminde, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu bütçesinden yapılan usulsüz harcamalarla ilgili iddiaları reddederken, istifa eden eski Devlet Bakanı Güler İleri hakkında dava açacağını bildirdi.

9- Ankara'daki temaslarını tamamlayan Irak Kürdistan Demokrat Parti lideri Mesut Barzani, bir basın toplantısı düzenleyerek görüşmeleri hakkında bilgi verdi. Sınır güvenliği konusunda kapsamlı olarak görüş-alışverişinde bulunduklarını kaydeden Barzani, PKK ile hiç bir ilişkileri bulunmadığını ve bu örgütün taktik ve yöntemlerini benimsemediklerini bildirdi.

10- Yeni Ülke gazetesinin Batman muhabiri Cengiz Altın silahlı saldırı sonucu öldü.

Elazığ'ın Karakocan ilçesi Altınoluk köyünde de PKK militanlarıyla güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmada 2'si kadın 6 militan ölü ele geçirildi.

11- Türkiye'nin ilk Anayasa profesörlerinden Ord.Frof.Dr.Hıfzı Veldet Veli-dedeoğlu İstanbul'da öldü. 88 yaşında ölen Velidedeoğlu, Türk Hukuk Kurumu'nca "Hukuk Devleti Savaşçılığı Onur Ödülü"ne sahipti.

12- Tiyatro oyuncusu film yapımcısı ve yönetmen Muzaffer Arslan İstanbul'da öldü.

13- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 25 kişi öldü, 39 kişi de yaralandı.

14- Elverişsiz hava koşulları nedeniyle 23 ilde öğrenime ara verilirken, yoğun kar yağışı kara, hava ve deniz ulaşımında da aksamalara yol açtı.

Bu arada Bingöl'ün Solhan ilçesi yakınlarındaki Dik istasyonu mevkiinde çığ düşmesi sonucu üç kişinin çığ altında kaldığı, Hakkari'nin Şemdinli ilçesi Tuğlu köyünde de bir kişinin çığ altında kalarak öldüğü bildirildi.

15- Mersin'de bir lokantada tüp patlaması, sonucu 2 kişinin öldüğü, çoğu ağır 27 kişinin de yaralandığı bildiridi.

16- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Yunan Meclisi'nde yapılan dış politika görüşmesinde, Türkiye ile diyaiogtan başka yol olmadığını belirterek, Türkiye'ye kendisinin teklif ettiği dostluk ve işbirliği anlaşmasının Yunanistan'a yararı olacağını savundu.

17- Arap Birliği Örgütü'ne bağlı "İsrail'e Arap Boykotu Bürosu" tarafından hazırlanan bir raporda, Türkiye'nin İsrail'e su sattığı ileri sürüldü.

Sözkonusu raporun, Arap Birliği Örgütü dışişleri bakanlarının 16 Mart'ta Kahire'de yapacakları toplantıda ele alınacağı bildirildi.

18- Cezayir'de yönetimin, muhalefetle diyalog kurmak için hükümete İsla-mi Selamet Cephesi taraftarlarından bakanlar atadığı ve ekonomik ve politik krizin önlenmesi için bir toplantı yaptığı açıklandı.

Öte yandan, dün İslami Selamet Cephesi liderlerinden Abderrezak Rad-jan bir bildiri yayınlayarak, bir an önce politik diyalogun başlatılması, böylece terörün tek alternatif olmaktan çıkartılması çağrısını yaptı. İslami Selamet Cephesi, ülkede bu ay içinde meydana gelen olaylarda 150 kişinin öldüğünü ve 700 kişinin de yaralandığını ileri sürdü.

25 ŞUBAT 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu, Batman, Diyarbakır, Elazığ, Hakkari, Mardin, Siirt, Şırnak, Tunceli ve Van illerinde sürdürülen olağanüstü hal uygulamasının, 19 Mart 1992 tarihinden itibaren 4 ay süreyle uzatılması önerisinin hükümete bildirilmesine karar verdi. Toplantıya, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı, Milli Savunma Bakanı, İçişleri Bakanı, Kuvvet Komutanları ve MGK Genel Sekreteri katıldı.

2- Başbakan Süleyman Demirel, DYP TBMM grup toplantısında siyasi, ekonomik, dış politika sorunlarına ilişkin görüşlerini açıklarken, hükümete yönelik eleştirileri yanıtladı. Demirel, cuma günü Sarıkamış'ta yapılacak kış tatbikatının eğitim amaçlı olduğunu ve herhangi bir siyasi yanının bulunmadığını bildirerek, tatbikatı kendilerinin de izlemeye gideceklerini söyledi. Vergi affıyla ilgili yasa yüzünden vergi tahsilatında büyük düşüşler olduğu yönündeki eleştirilerin de gerçekçi olmadığını belirten Demirel, ocak ayındaki vergi tahsilatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 91.5 oranında arttığını açıkladı.

Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Başbakan Demirel'in konuşmasından sonra DYP Grubu'na dış politikaya ilişkin bildi verdi.

3- Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, partisinin TBMM grubunda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı'nı Anayasa'ya uymayan davranışlarından dolayı eleştirerek, Anayasa'ya göre tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanı'nın hükümete karşı muhalefet gibi davrandığını söyledi. İnönü, terör olaylarına karşı üzüntüsünü de dile getirerek bu olayların faillerini ortaya çıkarmaya çalışmanın terörü ortadan kaldırmada büyük rolü olacağına inandığını ifade etti.

4- Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral, Ankara Sanayi Odası Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, sanayicilerin, vergi affıyla adaletsiz davranıl-dığı yolundaki eleştirilerini yanıtladı. Oral, vergi affını savunarak, vergi dairelerinin adeta kilitlenmiş durumda olduğunu belirtti ve afla, vergi dairelerince tahsil edilememiş alacakları tahsil edebilir duruma getirmek istediklerini açıkladı.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Milliyet Gazetesi'nin Sovyetler Birli-ği'nin dağılması ve yeni cumhuriyetlerle ilgili sorularını yanıtladı. Ecevit, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki çatışmalara dikkat çekerek, çatışmaların Nah-cıvan'a sıçraması halinde, Türkiye'nin kayıtsız kalamayacağını belirtti. Ermenistan ve Azerbaycan'a sınırların yeniden belirlenmesi önerisinde bulunan Ecevit, Türkiye'nin bu konuda iki ülke arasındaki sınır düzenlemeleri için arabuluculuk yapabileceğini kaydetti.

6- Eski Devlet Bakanı ANAP Ankara Milletvekili Mehmet Çevik, Cumhuri-

yet Gazetesi'ne bir açıklama yaparak, Devlet Bakanı Orhan Kilercioğlu'nun göçmen konutları ile ilgili yolsuzluk iddialarını yalanladı. Çevik, göçmen evleri yapımı ihalesinin Devlet İhale Kanunu ile Fonlar İhale Yönetmeliği'ne uygun olduğunu bildirdi.

7- Çek ve Slovak Cumhuriyeti Parlamento Başkanı Aleksander Dubçek, "Uluslararası Demokrasi ÖdüliTnü almak için, TBMM Başkanı Hüsamettin Cin-doruk'un konuğu olarak Ankara'ya geldi.

8- Van, Bitlis ve Şırnak'a bağlı yerleşim birimlerine düşen çığlarda 26 kişi hayatını yitirirken, 14 kişi yaralı olarak kurtarıldı. Kar altındaki 45 kişiyi kurtarma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

9- Kayseri'den Malatya'ya gitmekte olan askeri helikopter yoğun sis nedeniyle Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesi yakıanlarında dağa çarparak parçalandı. Helikopterdeki dört subay ile iki teknisyenin şehit olduğu bildirildi.

10- İstanbul'da, kamu ve özel sektöre ait altı işyeri ve fabrikaya molotof kokteyli atıldı. Patlamalardan sonra gazeteleri arayan bir kişinin, eylemleri PKK adına üslendiği bildirildi.

11- Washington'da ABD Temsilciler Meclisi Dış Yardımlar Alt Komitesi'nin 1993 mali yılı dış yatırım programının görüşüldüğü oturumda konuşan ABD Dışişleri Bakanı James Baker, ABD Kongresi'nin, Türkiye için, Bush yönetiminin ayırdığı F-16 savaş uçağı projesi fonunu kesme tehdidine karşın, soğuk savaşın sona ermesine ve Sovyetler Birliği'nin dağılmasına rağmen Türkiye gibi bazı ülkelere yüksek düzeyde yardım yapılması gerektiğini savundu.

12- Bulgaristan Başbakanı Phillip Dimitrov, Sofya'da Bulgaristan Turizm Komitesi Başkanı ve TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) yetkilileri ile görüşmesinde, Türk turizm yatırımcılarından destek beklediklerini söyleyerek, geçmişte iki ülke arasında meydana gelen üzücü olayların mazide kaldığını ve ideolojik nedenlerden kaynaklandığını belirtti.

13- Dağlık Karabağ'da Azeriler ile Ermeniler arasında çatışmalar sürerken, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti'nin, Karabağ sorununun çözümüne yönelik temaslarda bulunmak amacıyla bölgeye gittiği ve Bakü'de Azerbaycan Devlet Başkanı Ayaz Muttalibov ile görüştüğü bildirildi.

Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan, Fransız Le Figaro gazetesine verdiği demeçte, Karabağ sorununun, Azerbaycan'la ülkesi arasında bir savaş olarak nitelendirilmesini önlemek için her türlü çabayı harcayacaklarını söyledi.

14- Ortadoğu Barış Konferansı'nın 4. turu dün akşa.m Washington'da başlarken, ABD Dışişleri Bakanı James Baker'in, Yahudi yerleşim yerleri yapımını

durdurması koşulu ile ABD'nin bu ülkeye 10 milyon dolar borç garantisi verebileceğini bildirmesi, Filistinliler tarafından memnunlukla karşılandı. İsrail ise "yerleşim yerleri oluşturmakta kararlı olduğunu" yineledi.

15- Irak, BM'nin silah fabrikalarında inceleme yapmasını kabul etti. Konuyla ilgili bilgi veren Irak Başbakan Yardımcısı Ahmet Hüseyin, söz konusu incelemenin yapılabilmasi için tüm silah fabrikalarını BM heyetine açacaklarını bildirdi.

26 ŞUBAT 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Doğu ve Güneydoğulu 27 milletvekiliyle, bölgenin sorunlarına ilişkin konuları görüşmek ve bilgi almak amacıyla bir görüşme yaptı. TBMM Başkanvekili ye SHP Diyarbakır Milletvekili Fehmi İşıklar, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "Başbakan'dan, olağanüstü hal ve koruculuk sistemlerinin kaldırılmasını istediklerini, Oemirel'in de olağanüstü halin yerine koyacak başka sistem bulunmadığından bu aşamada kalkamayacağını, koruculuk sisteminin de bir istihdam konusu olduğunu, bu sistemin kalkması durumunuda otuzbeşbin insanın işsiz kalacağını belirttiğini" söyledi.

2- Devlet Bakanı Tansu Çiller, güncel ekonomik olayları Milliyet Gazete-si'ne değerlendirirken, hükümetin, Cumhuriyet tarihinin en büyük borç ödemesini gerçekleştirdiğini ifade etti ve yaz aylarından itibaren ekonomide olumlu gelişmelerin ortaya çıkacağını söyledi. Çiller açıklamasında, borsadaki son gelişmeleri ve düşüşleri de değerlendirdi.

3- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Dağlık Karabağ sorununun endişe verici boyutlara ulaşmakta olduğunu belirterek, "bazı devletlerin Ermenistan'ı destekliyor izlenimi vermelerinin daha vahim sonuçlar doğuracağı bir gerçektir" dedi.

Bu arada, ABD ve Rusya'nın Ankara büyükelçileri Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak, Dağlık Karabağ konusunda tarafsız davranmalarının istendiği belirtildi.

4- Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan, ODTÜ, Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi'nden öğrenci derneklerinin temsilcilerini kabul ederek bir süre görüştü. Bakan Toptan, öğrencilere, eğitimi demokratik çağdaş bir hale getirmeyi amaçladıklarını söyledi ve Yüksek Öğretim Yasası'ndâ değişiklik yapılmasına ilişkin olarak, hazırladıkları metnin Meclis'e hemen sevk edilebilecek bir kanun tasarısı olmadığını, üzerinde ve kamuoyunda tartışılması gerektiğini belirtti. Öğrenciler de, YÖK yasasında değişiklik yapılmasına ilişkin bir metin hazırlayacaklarını ve metni Bakan Toptan'a vereceklerini bildirdiler.

5- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Lütfullah Kayalar ile ANAP Bolu Milletvekili ve Milli Eğitim eski Bakanı Avni Akyoi ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, LİMME projesinin, Milli Eğitim Bakanı Koksal Toptan tarafından iptal edilmesini eleştirdiler.

6- Ankara'da bulunan Çekoslovakya Meclis Başkanı Aleksander Dubçek, Başbakan Süleyman Demirel ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ile görüşmelerde bulundu.

Dubçek, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin ile yaptığı görüşmede, Türkiye'nin kendilerine çok destek sağladığını, ancak ekonomik işbirliği alanında daha çok şey yapılması gerektiğini bildirdi.

7- Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin'in resmi konuğu olarak Ankara'ya gelen Romanya Dışişleri Bakant Adrian Nastase, Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Süleyman Demirel ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü tarafından kabul edildi.

Hikmet Çetin, konuk Dışişleri Bakanı ile yaptığı görüşmede, Türkiye tarafından ortaya atılan Karadeniz Ekonomik İşbirtiği'nin (KEİB) kurumsal aşamasının bu yıl gerçekleşeceğini bildirerek, Türkiye ile Romanya arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin zengin bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Türkiye ve Romanya heyetleri arasında yapılan resmi görüşmelerde, iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine dair bir protokol ile uyuşturuculukla mücadele konusunda bir anlaşma imzalandı.

8- Yasa dışı TKP-ML/TİKKO üyesi 11 siyasi tutuklu Kayseri Kapalı ve Yarı-açık Cezaevi'den tünel kazarak kaçtılar.

9- Van'ın Gevaş, Bitlis'in Ahlat ilçesi yakınlarında çığ altında kalan 30 kişiden 16'sının kurtarılamadığı, Şemdinli'de de bir yurttaşın çığ altında kalarak öldüğü bildirildi.

10- Bursa Orhaneli karayolunda meydana gelen trafik kazasında 9 kişi öldü, 8 kişi de yaralandı.

İstanbul'da meydana gelen kazada da 1 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.

11- Gazeteci Haluk Tansuğ İstanbul'da öldü.

12- Türkiye-AT ilişkilerinin ekonomik boyutunun incelendiği Avrupa Parlamentosu Siyasi Komisyonu'na, İtalyan Hıristiyan Demokrat parlamenter Giulio Cesare Gallenzi tarafından hazırlanan ve Dış Ekonomik İlişkiler Komisyonu1 na sunulan Türkiye raporunda, Türkiye ile AT arasındaki ekonomik ilişkileri derinleştirmenin zorunlu olduğu" belirtildi.

13- Dağlık Karabağ'da Ermeniler ile Azeriler arasındaki çatışmaları sona erdirmek amacıyla, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti'nin Baku ve Erivan arasında sürdürdüğü görüşmeler sonucu, tarafların 1 Mart'a kadar sürecek ateşkes konusunda anlaştıktan bildirildi.

Öte yandan, Rusya Federasyonu, ABD ve Türkiye'nin de Karabağ'daki çatışmaların durdurulması ve barışçı çözüm yolunun bulunması amacıyla çalışmalar yaptıkları bildirildi.

14- Eski SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'un kurduğu Siyasi Araştırma Enstitüsü tarafından hazırlanan ve "Moskova Haberleri" dergisinde yayınlanan

BDT'nin geleceğine ilişkin analizde, "Orta Asya'nın, Türkiye'nin etkisi altına gireceği" kaydedildi.

15- Kürdistan Demokrat Partisi lideri Barzani'nin, Londra'da İngiltere Başbakanı John Majör ile yaptığı görüşmede, Türkiye'de konuşlandırılan ve görev süresi 30 Haziran'da bitecek olan Çekiç Güç'ün, "bölgede siyasal istikrar sağlanana dek kalmasını" istediği basında yer aldı.

16- Yunanistan'da, "17 Kasım" örgütünün bir polis otobüsüne koyduğu uzaktan kumandalı bombanın patlaması sonucu, 18 polis ile bir sivil yaralandı.

27 ŞUBAT 1992

1- Başbakan Süleyman Demirel, Cumhuriyet Gazetesi1 ne hükümetin ilk yüz gününü değerlendirdi. Başbakan, ilk amaçlarının somut politikaların üretilme ve uygulanmasının siyasi zeminini sağlam bir şekilde yerleştirilmesi olduğunu belirterek bunu da büyük ölçüde başardıklarını söyledi. Oemirel, halka verdikleri vaadleri gerçekleştirmekte karartı olduklarını, takipleri de, halk ve Meclisiyle, muhalefetin, basının, sendikaların, üniversitelerin ve her türlü kurum ve kuruluşlarıyla demokrasinin bütün unsurlarının yapacağını söyledi.

2- Bakanlar Kurulu toplantısında, Güneydoğu'da 11 ilde uygulanan olağanüstü halin dört ay daha uzatılmasına karar verdi. Demirel, Bakanlar Kurulu toplantısında, HEP kökenli SHP milletvekilleriyle dün yaptığı toplantı hakkında bilgi verdi ve sözkonusu milletvekillerinin hükümeti desteklemeye devam edeceğiz dediklerini bildirdi.

Bakanlar Kurulu Toplantısı'ndan sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Akın Gönen, toplantıda Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki Yukarı Karabağ bölgesinde çıkan çatışmaların da görüşüldüğünü ve hükümetin bu konuda barışçı çözümden yana olduğunu belirtti.

3- Devlet Bakanı Tansu Çiller, Cumhuriyet Gazetesi'ne hükümetin 100 gününü değerlendirirken, hükümetin bu süre içinde bir yeniden yapılanma süreci yaşadığını, bürokraside çok geniş bir değişikliğe gidilirken, bazı anayasal kurumlara ve temel konulara ilişkin yasa hazırlıkları yapıldığını söyledi. Çiller, enflasyon artışı ve sokağa inen terör olaylarını da hümetin önemli sorunları arasında olduğunu, ancak bu zor olayfan halkın desteğiyle ve güvenini bozmadan geçirmek için her şeyi yaptıklarını belirtti.

4- Adalet Bakanı Seyfi Oktay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda dün 11 kişinin Kayseri Cezaevi'nden firar etmeleri ile ilgili olarak yaptığı konuşmada, cezaevinde 120 gardiyanın görev yaptığını ve 20'si siyasi suçlu olmak üzere 200 tutuklu bulunduğunu, olayda büyük bir ihmal görüldüğünü belirterek, tünelin dışrdan içeriye doğru kazılmış olabileceğini söyledi.

Daha sonra Kayseri Kapalı ve Yarıaçık Cezaevi'ne giden Bakan Oktay, incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldıktan sonra gazetecilere, olayla ilgili olarak iki müfettiş görevlendirildiğini, soruşturmanın sağlıklı yürüyebilmesi için bu aşamada birşey söylemenin doğru olmayacağını belirtti.

5- İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Kahraman, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtlarken, hükümetin 100 günlük çalışmasında, gerek geçici bütçenin hazırlanması gerekse hükümetin bütçe yasasının parlamento ve komisyonların gündeminde olması nedeniyle, İnsan Hakları Bakanlığı ile ilgili yasa çalışmalarının parlamentoya gelemediğini, belirtti. Kahraman, terör olayları içerisinde insan haklarının tam kurulması ve gerçekleştirilmesi güçlüğüyle karşı karşıya olduklarını, bu olaylar içerisinde yasal konumların sınırlarının etki alanlarını tesbit etmekte güçlükler doğacağını söyledi.

6- Ulaştırma Bakanı Yaşar Topçu, Ankara'da bulunan Özbekistan Orta ve Yüksek öğretim Bakanı Djura Abdullaev ile görüştü. Topçu, Orta Asya ve Kaf-kasya'daki Türk cumhuriyetleri ile telefon ve televizyon bağlantısının nisan ayı sonunda gerçekleşeceğini bildirdi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Selçuk Üniversitesi'nin düzenlediği "Değişen Dünyada Bölgemiz ve Türkiye" konulu konferansta yaptığı konuşmada, ülkede bir Kürt sorunu bulunmadığını belirterek Güneydoğu'nun çağdışı feodal yapısından kaynaklanan bir sorun olduğunu söyledi. Güneydoğu'da bulunan Çekiç Güç'e de karşı çıkan Ecevit, bu güç yüzünden Türk ve Irak sınırının denetimsiz kaldığını öne sürdü.

8- SHP'den 38, DYP'den 5, ANAP'tan 2, RP'den 3 ve bir bağımsız milletvekili birlikte bir deklarasyon yayımlayarak, "Güneydoğu'da olağanüstü halin ve koruculuk sisteminin kaldırmamasını, genel af ilan edilmesini, antidemokratik yasa ve kararnamelerin kaldırılmasını, faili meçhul cinayetlere son verilmesi ve faillerinin açığa çıkarılmasını" istediler.

9- İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Nevzat Helvacı, hükümetin 100 gününü değerlendirirken, hükümet program) ve koalisyon protokolünün demokrasi ve insan hakları açısından umut dolu cümleler içerdiğini belirterek, hükümetin vaadlerini gerçekleştirebilmesi için süreye ihtiyaçları olduğunu, ancak insan haklarının ve özellikle yaşam hakkının zamana bırakılamayacağına değindi.

10- İşçi ve işveren örgütleriyle çeşitli meslek kuruluşlarından Türk-İş, TİSK, TESK ve TMMOB Genel Başkanları; hükümetin 100 gününü değerlendiren açıklamalarında, iktidarda geçen bu sürenin hükümetin icraatlarına ilişkin bir değerlendirme yapabilmek için az olduğu görüşünde birleştiler.

11- Kosova Başbakanı Buyar Bukovi, Başbakan Süleyman Demirel ile görüşmek üzere Türkiye'ye geldi. Buyor Bukovi, Esenboğa Havaalanı'nda AA'-nın sorularını yanıtlarken, Türkiye'nin Avrupa'daki rolünün büyük olduğuna inandıklarını belirterek, Türkiye'nin Kosova'nın bağımsızlığını tanımasını beklediklerini ve bu konuda Başbakan Demirel'e bilgi vermek için geldiğini söyledi.

12- Silvan'da Devlet Hastanesi'nde görevli bir sağlık memuru, Nusaybin'de HEP üyesi bir kişi uğradıkları saldırılar sonucu kimliği belirsiz kişilerce öldürüldüler.

Gaziantep'te bir gazetecinin otosuna bomba konuldu. İstanbul, İsparta ve Şanlıurfa'da güvenlik güçlerince gerçekleştirilen operasyonlarda 20 terörist yakalandı.

13- Erken Emeklilik Yasası Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

14- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Thomas Niles, ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi'nde yöneltilen sorular üzerine yaptığı açıklamada, ABD'-nin haziran sonuna kadar Kıbrıs'ta bir zirve olmasını arzuladığını söyledi. Niles, Türkiye'nin, PKK terörüne karşı kendisini savunmasının meşru hakkı olduğunu, bu grupların terör uyguladığı sürece bunu kabul etmek zorunda olduklarını söyledi.

15- Dağlık Karabağ'da Azeriler ile Ermeniler arasındaki çatışmaların, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti'nin girişimleri sonucu alınan ateşkes kararına rağmen devam ettiği bildirildi.

Azerbaycan Devlet Başkanlığı Sözcüsü bir açıklama yaparak Karabağ'da ateşkes uygulaması konusunda anlaşmaya varıldığını, 1 Ma'rt'a kadar uygulanması hedeflenen ateşkesi Ermenistan'ın da kabul ettiğini bildirdi.

Öte yandan Dağlık Karabağ Parlamentosu'ndan yapılan bir açıklamada, Azerilerin, ateşkesin yürürlüğe girmesinden bir saat sonra "Askeran" yöresine tank ve zırhlı araçlarla saldırıya geçtikleri ve saldırı sonucu çok sayıda kişinin öldüğü öne sürüldü.

Azerbaycan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Zeynelov da Reuter'e yaptığı açıklamada, Ermeni militanlarının Azeri kenti "Agdam"ı top ateşine tuttuklarını, Azerbaycan birliklerinin, herhangi bir saldırıda bulunmalarının ise söz konusu olmadığını kaydetti.

Öte yandan Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan'ın, Karabağ sorununun çözümüne ilişkin bir plan önerdiği ve Türkiye'den, bölgede barış ve istikrarın sağlanması için Azerbaycan üzerindeki etkisini kullanmasını istediği bildirildi.

28 ŞUBAT 1992

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ptenlı tatbikatlarından olan Sarıkamış Kış-92 Tatbikatına katıldı.

Cumhurbaşkanı Özal, tatbikat sonrasında Başbakan Süleyman Demirel, Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş, üç bakan ve iki kuvvet komutanıyla birlikte bir basın toplantısı düzenleyerek, tatbikat konusunda çeşitli spekülasyonlar yapıldığını ancak bunun Silahlı Kuvvet-ler'in düzenli tatbikatlarından birisi olduğunu belirtti.

Özal konuşmasında. Dağlık Karabağ sorununa değinerek Azerbaycan - Ermenistan çatışmasının bir an önce çözümlenmesinin yararlı olacağını söyledi.

2- Devlet Bakanı Akın Gönen, Hak-iş'in düzenlediği "Anayasa Kurultayı"nda yaptığı konuşmada, değişen topluma ve isteklere uygun bir anayasaya ihtiyaç olduğunu belirtti.

Kurultayda konuşan SHP TBMM Grup Başkanvekili Aydın Güven Gürkan da, Anayasa değişikliğinin bütçe görüşmelerinden sonra gündeme getirileceğini bildirdi.

3- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Fahrettin Kurt, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'nde yaptığı basın toplantısında, hükümeti Türk dünyasındaki gelişmeler karşısında pasif kaldığını öne sürerek, gerekirse Türkiye, Karabağ ve Azerbaycan olaylarına direkt müdahale etmelidir" dedi.

4- "1992 Orhan Apaydın Hukuk ve İnsan Hakları Ödülü", İstanbul'da düzenlenen törenle DİSK ile Konfederasyonun eski Genel Başkanı Abdullah Baştürk'e verildi.

5- Kosova Başbakanı Bujar Bukoşi, resmi görüşmelerde bulunmak üzere geldiği Ankara'da DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ile görüştü. Ecevit görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Türklere eşit haklar ve özgürlükler tanınması konusunda somut güvenceler verilmesi koşuluyla, Türkiye'nin de bağımsız Kosova Cumhuriyeti'ni tanımasını desteklediğini söyledi.

6- Elazığ'ın Sivrice ilçesine bağlı Gelindere köyü Kasaplar mezrasında çığ düşmesi sonucu iki kişi öldü.

7- Yeniçeltek Kömür İşletmesi'nde meydana gelen kazada, göçük altında kalan bir işçi öldü, bir kişi de yaralı olarak kurtarıldı.

8- Bakırköy SHP İlçe Merkezi kimliği belirsiz kişilerce bombalandı. Patlamadan sonra gazeteleri arayan kimliği belirsiz bir kişi saldırıyı, yasadışı TKEP (Türkiye Komünist Emek Partisi) adına üslenerek, koalisyon hükümetinin Kürt halkı üzerindeki baskılarını protesto etmek için gerçekleştirdiklerini bildirdi.

9- Basın şeref kartı sahibi gazeteci Sadrettin Tunca Antalya'da öldü.

10- Çevre Bakanlığı'na bağlı Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'-nün Başbakanlık'a bağlanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

11- Dünya Bankası ile imzalanan Türkiye Elektrik Kurumu'nün yeniden yapılandırılması projesi" Resmi Gazete'de yayımlandı.

12- Ermeni militanların, Azerbaycan'ın Yukarı Karabağ bölgesinde Susa kentine helikopter desteğinde başlattıkları saldırılarda 100 kişinin öldüğü, Ermenilerin yüzlerce kadın-çocuk ve yaşlı insanı bıçaklarla yaraladıkları ve günlerdir top ateşine tutulan Agdam'da da yüzlerce Azerinin kentten ayrıldığı bildirildi.

Azerbaycan Devlet Başkanı Ayaz Muttalibov, Dağlık Karabağ bölgesindeki çarpışmaların şiddetlenmesi üzerine, kurulması düşünülen Bağımsız Azerbaycan Ordusu işinin şimdilik askıya alındığını açıkladı.

Bu arada, Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'nin, Dağlık Karabağ'da giderek yoğunluk kazanan çatışmaları endişe ile izlediği ve bu soruna barışçı bir çözüm bulunması konusunda ikili ve çok taraflı düzeylerdeki diplomatik girişimlerini kararlılıkla sürdürmekte olduğu bildirildi.

Öte yandan, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı (AGİK), Prag'daki toplantısında, "Dağlık Karabağ'm Azerbaycan'ın bir parçası olduğu" yönünde karar aldı.

13- BDT Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Mareşal Yevgeni Şapoşnikov, yayınladığı bir emirle, Yukarı Karabağ bölgesinde ve Azerbaycan ile Ermenistan sınırındaki sınır boyunda konuşlandırılan BDT birliklerinin çekilmesi talimatını verdi.

Mareşal Yevgeni Şapoşnikov, Azerbaycan ve Ermanistan Devlet Başkanlarına birer mesaj göndererek, ordu birliklerine yönelik saldırıların durdurulması için her türlü çabayı göstermelerini istedi.

14- Arnavutluk'un Pogdareç ve Luşnia kentlerinde yiyeceksiz kalan halkın, yiyecek satan dükkanları, devlete ait yiyecek depolarını basıp yağmaladıkları, olayları önlemek isteyen güvenlik güçleri ile halk arasındaki çatışmalarda 3 kişinin öldüğü, 30'u polis 50 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Arnavutluk Başbakanı Vilson Ahmeti, bölgede olayların artması üzerine, güvenlik güçlerinin yetersiz kaldığını belirterek, orduyu emniyet güçlerine yardımcı olmaya ve ülkenin güneyindeki karışıklıkları çözmeye çağırdı.

15- BM Güvenlik Konseyi'nin, Irak'ın Scud füzelerinin üretiminde kullanı-

lan sistemleri imha etme isteği, Irak hükümeti tarafından reddedildi. Irak'ın, Scud füzelerinde kullanılan bazı malzemeleri ortadan kaldırması için BM tarafından Irak'a verilmiş sürenin bitiminden önce BM'ye ulaştırdığı yanıtında, sözü edilen malzemelerin askeri olduğu kadar sivil amaçlar için de kullanıldığı, bu nedenle kararın yeniden gözden geçirilmesini istediği bildirildi.

16- Londra'da merkez tren istasyonlarından birinde patlayan bomba, çok sayıda kişinin yaralanmasına ve Londra'daki tüm metro sisteminin kapatılmasına yol açtı. Patlamada, ilk belirlemelere göre can kaybı olmadığı, 28 kişinin yaralandığı bildirildi.

29 ŞUBAT 1992

1- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, partisinin genel merkezinde bir basın toplantısı düzenleyerek hükümetin yüz günlük icraatını eleştirdi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü, hükümetin 100 günlük çalışması ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, demokrasiyi tüm kurum ve kurallarıyla yerleştirmek amacında olan hükümetin önünde enflasyon ve terörün en önemli sorun olarak çözüm beklediğini kaydetti. Sorunların geçmiş dönemden miras alındığını belirten İnönü, bunların yüz gün içinde çözümlenmesini beklemenin haksızlık olacağını ifade ederek, SHP olarak halka verilen sözleri yerine getirmek için iktidarda olduklarını söyledi.

3- Kültür Bakanı Fikri Sağlar, Uluslararası 4. Ankara Film Festivali açılış töreninde yaptığı konuşmada, sinemanın kültür diyalogu kurmakta etkili bir araç olduğunu belirterek, ulusal sinemanın en büyük desteği festivallerden aldığını söyledi. Sağlar, konuşmasında, sinemayı sadece bir endüstri alanı olarak değil, önemli bir kültür etkinliği olarak da desteklediklerini belirtti.

4- Kadın ve aile sorunlarından sorumlu Devlet Bakanlığı'na Prof.Dr. Türkan Akyol atandı.

5- Genel ve katma bütçeli idarelerin 1992 mali yılı Bütçe Kanun Tasarısı üzerinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmeler tamamlandı. Maliye ve Gümrük Bakanı Sümer Oral, Bakanlığı ve gelir bütçesi üzerinde yapılan eleştirileri yanıtlandırırken, Türkiye'nin öncelikle kaynak sorununu çözmek zorunda olduğuna işaret etti. Çözümün adil bir personel rejiminde bulunduğunu da belirten Oral, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nün mevcut sistemin altından kalkamayacak hale geldiğini, bu konuyla ilgili olarak Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Dairesi Başkanlığı'nda çalışmalar yapıldığını açıkladı.

6- MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, bir basın toplantısı düzenleyerek, Türkiye'nin dış politikası üzerine görüşlerini açıkladı.

7- SHP İstanbul il örgütünce düzenlenen "Darbeler ve İnsan Hakları" konulu panelde, konuşmacılar, askeri darbelerle insan haklarının bir arada düşünülemeyeceği görüşünü savundular.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, TRT'de yayınlanacak "Söz Meclisten İçeri" adlı programın çekimleri için İstanbul'a geldi. Denktaş, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Rum tarafının silahlanmaya devam ettiğini ve Avrupa Topluluğu'na tek taraflı müracaatları ile BM Genel Sekreteri'nin barışçı çabalarını engelleme yoluna girdiğini belirtti.

9- Konya'ya çeşitli yasa dışı olaylara katıldıkları ve eylem planları yaptıkları gerekçesiyle yakalanan 12 kişiden 10'u DGM tarafından tutuklandı.

10- Nusaybin'de, dün gece PKK militanlarının devriye gezen polis otosuna ateş açması sonucu çıkan çatışmada, yoldan geçen bir vatandaş yaralandı.

11- Azerbaycan'da bulunan Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Bakü'deki resmi temaslarını tamamlamasından sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, şu anda Azerilerin Karabağ'ı boşalttığını, Yukarı Karabağ'ın, fiilen Ermenilerin elinde olduğunu ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ayaz Mottalibov'un, Karabağ'ın düşmesi nedeniyle üç gün ulusal yas ilan ettiğini bildirdi. Hikmet Çetin, en kısa zamanda Ermenilerle temaslar kuracaklarını da belirterek, Karabağ konusunda uluslararası girişimlerin sürdüğünü ancak, Karabağ'ın Azeri toprağı olduğunu, o nedenle Azerilerin kabul etmeyeceği bir çözümün mümkün olamayacağını söyledi.

Prag'da toplanan Avrupa Güvenlik ve işbirliği Konferansı (AGİK), Yukarı Karabağ sorununu çözme girişimi başlatmak ve bölgedeki gerginliği azaltmak amacıyla, bölgesel ve uluslararası arabuluculuk, insani yardım ve ateşkes planını kabul etti. AGİK, soruna son vermek amacıyla, Rusya ve Kazakistan'ın arabuluculuk girişimlerinin yeniden başlatılmasını da önerdi.

Ermeni kuvvetlerinin Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Ağdam ve Susa kentlerine düzenledikleri saldırıda en az 22 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi. Azerbaycan'ın Assa İrade Ajansı, Ermenilerin sınır boyuna silah yığmaya devam ettiğini, Azerbaycan'a topyekün saldırıya geçmeye hazırlandığını duyururken, Ermenilerce işgal edilen bir Azeri köyünde 1234 ceset bulunduğunu ve Azerbaycan'da bayrakların yarıya indirildiğini belirtti.

12- Yugoslavya'da eski federasyonu oluşturan cumhuriyetlerden Bos-na-Hersek'te bağımsızlık için yapılan halkoylaması sırasında çıkan olaylarda dört kişi öldü, dokuz kişi de yaralandı.

Öte yandan Sırbistan parlamentosu, Sırbistan ve Karabağ'ın katılımı ile yeni bir Yugoslav devletinin kurulması tasarısını kabul etti.

Hırvatistan'ın Vinkovci kentine Sırpların dün gece Hırvatlara karşı düzenlediği saldırılarda 4 kişinin öldüğü, 9 kişinin de yaralandığı bildirildi.

13- Arnavutluk'un değişik yerlerinde perşembe gününden bu yana meydana gelen yağmalama olaylarında yüzmilyonlarca liralık maddi zarar meydana geldiği, olaylarda 3 kişinin öldüğü ve çoğu polis yüzden fazla kişinin de yaralandığı bildirilirken, binlerce kişinin de göç izni verileceği yolundaki çıkan söylentiler yüzünden, ülkenin en büyük limanı Dıraç'a yığıldığı belirtildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106