23.9.1991
×

Hakkında

Künye

İletişim

EYLÜL 1991

1 EYLÜL 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TBMM'nin yeni yasama yılını açış konuşmasında, hükümeti ve muhalefeti eleştirdi. Özal, muhalefete uyarıda bulunarak partilerin yapamayacakları vaatleri vermemelerini istedi ve yetkileri dahilinde buna engel olacağını söyledi. Koalisyonlara yol açmamak için istikrara ve Türkiye'nin geleceğine oy verilmesini isteyen Cumhurbaşkanı, iktidarı koalisyona sıcak bakmak ve yüksek ücret artışları nedeniyle eleştirdi.

TBMM Başkanı Kaya Erdem de konuşmasında, bu dönemde çoğulcu parlamenter demokratik hayatta önemli gelişmeler kaydedildiğini belirterek, Anayasa ve Seçim Kanunu'nda partilerarası bir uzlaşma sağlanamamasının bir eksiklik olduğunu kaydetti.

Açılışa muhalefet partileri katılmadı.

2- Cumhurbaşkanı Turgut Özal Hürriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, cumhurbaşkanlığından indirme tehditlerine boyun eğmeyeceğini ve kendini savunacağını belirterek, "gerekirse Menderes'in sonuna da razıyım" dedi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Özal'ı protesto etmek amacıyla TBMM'nin açılış törenine katılmadıklarını açıkladı. İnönü, seçimlerde partisinin iktidara geleceğini ve Cumhurbaşkanı'nın tarafsızlığını güvence altına alacaklarını söyledi.

4- Yüksek Seçim Kurulu'ndan yapılan açıklamaya göre, 1972 doğumlu vatandaşların oy kullanabileceği ve seçmen listelerinin 15 Eylül'e kadar kesinleşeceği bildirildi.

5- Olağanüstü Hal Bölgesindeki üç ayrı yerde güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmalarda 4 terörist ölü olarak ele geçirildi. Muş-Solhan karayolunu kesen teröristler bir yolcu otobüsünü yaktılar. Bu arada, dün teröristler tarafından kaçırılan 4 turistin bulunması amacıyla operasyonların yoğun şekilde sürdüğü bildirildi.

6- Giresun'un Görele ilçesine bağlı Çavuşlu Belediye Başkanlığı seçimini ANAP adayı İsmail Göral kazandı.

7-1 Eylül Dünya Barış Günü, İstanbul ve İzmir'de düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 22 kişi öldü, 109 kişi yaralandı.

9- Kamu kurumlarının konut alımı ve yapımı için aldıkları ödeneklerin Toplu Konut Fonu'na aktarılması, burada biriken paranın da kamu personeline konut kredisi olarak verilmesine ilişkin tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

10- Para Kredi Kurulu'nün Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği ile kimyasal gübre üretici ve dağıtıcılarına yapılan destekleme ödemelerinde yüzde 60, tohumluk destekleme fiyatlarında ise yüzde 100 artış sağlandı.

11- AT Dönem Başkanı Hans Van Den Broek, Yugoslavya'nın Sırbistan Cumhuriyeti'nin AT barış planını kabul etmesi nedeniyle Yugoslavya'ya gitti. Broek'in, Sırp, Hırvat ve Federal yetkililerle görüşmelerde bulunacağı ve bir barış anlaşması imzalanacağı açıklandı.

12- SSCB'nin Tacikistan Devlet Başkanı Kahkar Makhamov istifa etti. Parlamento'nün aldığı bir kararla, Cumhuriyetin adındaki "sovyet" ve "sosyalist" sözcükleri çıkarıldı.

SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov Moskova'da, cumhuriyetlerin liderleriyle ülkenin geleceği konusunu görüştü.

Gorbaçov, CNN Televizyonu'na verdiği demeçte de, Baltık Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını tanımaya hazır olduklarını açıkladı.

13- İngiltere Başbakanı John Majör, görüşmelerde bulunmak üzere SSCB'ye gitti.

2 EYLÜL 1991

1- Başbakan Mesut Yılmaz, seçim kampanyasını Edirne'den başlattı. Yılmaz burada yaptığı konuşmada, buğdaya 70 lira ek fiyat verdiklerini, çiftçinin tüm peşin ödemelerinin bu hafta sonuna kadar ödeneceğini, Bağ-Kur'a 50 milyar lira verdiklerini ve 300 milyar lira daha verileceğini söyledi. Ülke sorunlarının 60'h, 70'li yılların kafasıyla çözümlenemeyeceğini, ödünç oy istemediklerini, inanmış oyları istediklerini belirten Yılmaz, koalisyonun ülkeyi bir yere götürmeyeceğini, koalisyon istemediklerini söyledi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, parti merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Özal'ın dün TBMM'yi açış konuşmasını ve Hürriyet Gazetesi'ne verdiği demeci eleştirdi.

3- Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni öğretim yılında uygulamaya başlayacağı "Ders Geçme ve Kredi Yönetmeliği", Resmi Gazete'de yayımlanarak yürülüğe girdi.

Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol konuyla ilgili açıklamasında, bugünkü uygulamanın korku ve otoriteye dayalı olduğunu ve çağa uymadığını söyledi.

4- TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Adnan Tutkun, ABD, AT ülkeleri, Balkan ülkeleri ve İslam ülkeleri parlamento dışişleri komisyonları başkanlarına gönderdiği mektuplarla, Batı Trakya'da Türk Müslüman azınlığa uyguladığı baskı ve şiddet nedeniyle Yunanistan'ı şikayet etti.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Genel İdare Kurulu toplantısından önce gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Özal'ın Hürriyet Gazetesi'ne dün verdiği demeçte kendisine "bütün kaçakçıları etrafında topladı" şeklindeki suçlamasını açıklaması için bir gün süre verdiğini, Cumhurbaşkanı Özal'ın bu isimleri açıklamaması durumunda kendisinin daha büyük ithamlarda bulunacağını söyledi.

DYP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Topçu da düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Özal'ın TBMM'yi açış konuşmasını eleştirerek partisinin 20 Ekim'de iktidar olacağını ve Cumhurbaşkanı Özal'ın 21 Ekim'de Çankaya'dan indirileceğini söyledi.

6- Yüksek Seçim Kurulu'nca partilerin birleşik oy pusulasındaki yerleri belirlendi.

7- TRT Genel Müdürü Kerim Aydın Erdem yaptığı açıklamada, kurumun yeni çalışmaları hakkında bilgi verdi. Erdem, TRT'nin yayın süresini son üç yılda 14.5 kat artırdığını belirterek, TV-5 ve Türkiye'nin Sesi Radyosu yayınlarının

Orta Asya'ya kadar uzanacağını, Teleteks konusunda ise dünya standartlarına ulaştıklarını söyledi.

8- Mardin'in Dargeçit ilçesinde 15 Ağustos'ta yapılan kepenk kapatma eylemi nedeniyle güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonlarda, Dargeçit'in ANAP'lı Belediye Başkanı Süleyman Anık'ın da aralarında bulunduğu birçok partilinin gözaltına alındığı bildirildi.

9- Tatvan-Haydarpaşa seferini yapan Doğu Ekspresi'ne, Solhan-Muş arasında raylara bomba yerleştirilerek sabotaj yapıldı. Sabotaj sonucu trenin bazı vagonları devrilirken, teröristlerin açtığı ateş sonucu 3 polis ile bir makinist yaralandı. Bölgeye gelen güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada da bir er ve bir polis şehit oldu.

10- ABD Başkanı George Bush, Ballık Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını tanıdıklarını ve ülkesinin bu cumhuriyetlerle diplomatik ilişki kuracağını açıkladı.

11- SSCB Halk Temsilcileri Kongresi başladı. Başkan Mihail Gorbaçov ile bazı cumhuriyetlerin liderleri arasında varılan anlaşma sonucu, ülkede yönetim yapısının değiştirilmesi, hükümet şeklinin değiştirilmesi ve yeni bir birlik anlaşması imzalanmasını öngören öneri paketi Kongreye sunuldu. Önerilerin Kongrede ilke olarak kabul edildiği bildirildi.

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev de Kongreye bir öneri paketi sundu. Öneriler arasında her cumhuriyetin gönüllü katılacağı yeni bir birlik sözleşmesi ile ekonomik birlik anlaşması imzalanması öngörüldüğü bildirildi.

12- SSCB'nin Dağlık Karabağ Bölgesi Parlamentosu Cumhuriyet ilan etti. Parlamento ayrıca, Cumhuriyet anayasası kabul edilinceye kadar SSCB Ana-yasası'nın geçerli olmasını kararlaştırdı.

13- Yugoslavya'da Hırvat birlikleriyle Federal ordu birlikleri arasındaki çatışmaları sona erdiren ve ateşkes sağlayan AT barış planı kabul edildi. Ancak anlaşmaya rağmen çatışmaların yeniden başladığı ve ateşkese uyulmadığı bildirildi.

3 EYLÜL 1991

1- Başbakan Mesut Yılmaz, partisinin Trakya Bölge Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, ANAP'in Türkiye'de bir yapı değişikliği gerçekleştirdiğini, her alanda başarılı olduğunu, ancak enflasyonla mücadelede istenilen başarıya ulaşamadığını söyledi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisine yeni katılmalar dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, basında çıkan seçim sonuçlarına ilişkin tahminlere katılmadığını, bu tahminlerin işadamlarının tahminleri olduğunu, sonuçları halkın belirleyeceğini ve SHP'nin tek başına iktidar olacağını söyledi.

3- Türkiye, bağımsızlıklarını ilan eden Ballık Cumhuriyetlerini tanıdığını ve diplomatik ilişki kurma kararı aldığını açıkladı.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Muzaffer Arıcı, bölge müdürleri taop-lantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'de elektrik kesintisi uygulamalarının geride kaldığını, ellerinde üretim fazlası bulunduğunu ve tüketimi artıracak yollar aranması gerektiğini söyledi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı'nın Türkiye Gazetesi'nde yer alan dünkü demecini eleştirdi. Demirel, Özal'ı Çankaya'dan milletin 20 Ekim'de indireceğini belirterek, Cumhurbaşkanı Özal'ın seçimlerde propaganda amacıyla konuşma yapamayacağını, bunun'ahlak ve hukuk dışı olacağını ve Yüksek Seçim Kurulu'na başvurabileceklerini söyledi.

6- DYP ve DMP birleşmesine yönelik görüşmeler anlaşmayla sonuçlandı ve DMP'nin kendini feshederek DYP'ye katılması kararlaştırıldı.

7- Bingöl ve Siirt'te güvenlik güçleriyle teröristler arasında meydana gelen 5 ayrı çatışmada, 5 terörist ölü olarak ele geçirildi, 2 astsubay, bir er ve bir polis şehit oldu. Öte yandan kaçırılan 5 yabancı turistin aranmasına devam edilirken, ABD Dışişleri Bakanlığı vatandaşlarına gerekmediği sürece Güneydoğu Anadolu'ya gitmemeleri çağrısında bulundu.

8- HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın'm cenaze töreninde meydana gelen olaylar nedeniyle Diyarbakır DGM tarafından açılan davada tutuklu yargılanan 52 sanıktan 46'sı tahliye edildi.

9- Emeğin Bayrağı Dergisi muhabiri Bülent Genç İstanbul'da gözaltına alındı.

10- Güneş Gazetesi çalışanlarının bir bölümü, maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle eylem başlattılar.

11- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, Halk Temsilcileri Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Yüksek Sovyet'in önceden olduğu gibi varlığını koruyacağını açıkladı. Gorbaçov, birliğin etkin bir gönüllülük temelinde yeniden oluşturulması ve "egemen devletler birliği" formülünün uygulanmasını istedi.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yelisin de yaptığı konuşmada, oluşturulacak yeni birlikte, Rusya'nın diğer cumhuriyetlere hükmetmeye çalışmayacağını, diğer cumhuriyetlerle eşit olacağını belirterek, ülkenin hiçbir zaman bir imparatorluk olmayacağını söyledi.

Öte yandan, Gürcistan'da yönetimin istifasını isteyen göstericilerle güvenlik güçleri arasında çatışma çıktığı, çok sayıda yaralı olduğu bildirildi.

Ukrayna Parlamentosu, cumhuriyette, savunma bakanlığı kurulmasını kararlaştırarak, bu göreve General Konstantin Morazon'u atadı.

12- Azerbaycan Parlamentosu, Dağlık Karabağ Bölgesi'nin cumhuriyet ilan etmesi kararının Anayasa'ya aykırı olduğunu ve tanımadıklarını açıkladı. Karabağ'da cumhuriyet ilan edilmesi nedeniyle Azerbaycan'da gerginliğin arttığı ve çok sayıda kişinin katıldığı protesto gösterileri yapıldığı bildirildi.

Bu arada konuyla ilgili bir açıklama yapan Ermenistan Devlet Başkanı Le-von Ter Petrosyan, Karabağ'da bağımsızlık ilanının "ciddi olmadığını, her önüne gelenin bağımsızlık ilan etmeye başladığını" belirterek, Azerbaycan Parla-mentosu'nun bağımsızlık kararına saygılı olduklarını kaydetti.

13- Pakistan ile Hindistan arasındaki Keşmir Bölgesi'nde çatışmaları sona erdirmek amacıyla ateşkes sağlanması konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

14- AT Dışişleri Bakanları, Yugoslavya'da çatışmalara ve anlaşmazlıklara son verilmesi amacıyla 7 Eylül'de bir barış konferansı toplanmasını kararlaştırdı. Konferansın düzenlenmesinde eski NATO Genel Sekreteri Lord Carrington yetkili kılındı.

Bu arada ülkede çatışmaların.devam ettiği, Hırvatistan'ın değişik bölgelerinde dün meydana gelen çatışmalarda 47 kişinin öldüğü bildirildi.

15- Irak Devrim Komuta Konseyi, çok partili sisteme geçilmesi ve sistemin esaslarını belirleyen bir yasayı kabul etti.

16- Fransa Dışişleri Bakanı Roland Dumas yaptığı açıklamada, ABD'yi dünyayı yönetmeye çalışmaması konusunda uyararak, SSCB'de komünizmin çökmesinin ardından tek süper güç olarak kalan ABD'nin, BM ve Avrupa tarafından dengelenebileceğini söyledi.

4 EYLÜL 1991

1- Başbakan Mesut Yılmaz yaptığı açıklamada, Azerbaycan'ın tanınması konusunun Sovyetler Birliği'ndeki gelişmeler ve hukuki yönleriyle değerlendirileceğini, Azerbaycan'ı tanıyacak ilk ülkenin Türkiye olacağını söyledi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, partisinin seçim bildirgesini açıkladı ve çeşitli soruları yanıtladı. İnönü, seçimlerden iktidar olarak çıkacaklarını, ancak koşullar gerekli kılarsa sağ ya da sol parti ayrımı yapmadan koalisyona gidebileceklerini kaydetti.

3- TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Eyüp Aşık, 9 siyasi partinin liderlerine birer mektup göndererek, partilerin seçimlerde başarılı olabilmeleri için insan haklarına önem vermeleri gerektiğini bildirdi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar yaptığı açıklamada, bağımsızlığını ilan eden Sovyet cumhuriyetlerine ilişkin kararın Halk Temsilcileri Kongre-si'nden sonra değerlendirileceğini, Türkiye'nin tanımış olduğu Ballık cumhuriyetleri konusundaki kararının ise geçerli olduğunu bildirdi. Sungar, Azerbaycan'dan ayrıca bir talep gelmediğini sözlerine ekledi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'da partisine katılmalar dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Özal'ın kendisi ve partisi hakkındaki ithamlarını yanıtladı.

6- SHP ile HEP arasında, seçimlerde işbirliği yapılması konusunda anlaşmaya varıldı.

7- DMP, DYP ile birleşmek amacıyla 13-14 Eylül tarihinde büyük kongrenin toplanmasını kararlaştırdı.

8- DİE tarafından açıklanan verilere göre, ağustos ayı itibariyle yıllık enflasyon artışı toptan eşya fiyatlarında yüzde 58.3, tüketici fiyatlarında yüzde 71 olarak gerçekleşti.

9- TÜSİAD Başkanı Bülent Eczacıbaşı yaptığı açıklamada, seçim ekonomisinin hiperenflasyon tehlikesi doğurduğunu, bu alanda ölçünün kaçırılmaması-na dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

10- Güneş Gazetesi'nde maaş alamadıkları için eylem yapan işçilerden 41'i işten çıkarıldı.

11- Siirt'in Baykan ilçesine bağlı Kasımlı köyünde bir minibüsü durduran teröristler, ikisi korucu 5 kişiyi kurşuna dizdiler.

Bitlis'in Tatvan ilçesinde PTT'ye ait 10 bin ithal telefon direği teröristlerce yakıldı.

Bölgede son 15 günde meydana gelen olaylarda 13 güvenlik görevlisinin şehit olduğu, 27 terörist'in ölü, 5'inin sağ olarak ele geçirildiği, 9 militanın da kendiliğinden teslim olduğu açıklandı.

12- A Milli Futbol Takımı, İstanbul'da yapılan özel maçta ABD Milli Takı-mı'yla 1-1 berabere kaldı.

13- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov ile 11 cumhuriyetin lideri tarafından hazırlanan ve ülkenin yapısını tamamen değiştirerek gevşek federasyona dönüştürmeyi amaçlayan plan, Halk Temsilcileri Kongreri'nde reddedildi. Planın gözden geçirilerek yeniden oylamaya gidileceği bildirildi.

14- Üç Baltık Cumhuriyeti, üyelik için BM'ye başvuruda bulundu. SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'un bu cumhuriyetleri tanımayı kabul ettiği ve konuya ilişkin kararnameyi imzalayarak Litvanya'ya gönderdiği bildirildi.

15- Azerbaycan Halk Cephesi Lideri Ebulfez Elçibey, Türkiye Gazetesi'ne verdiği demeçte, şimdiki Azerbaycan yönetiminin kukla bir yönetim olduğunu, bağımsızlık ilanının da sahte olduğunu, bu nedenle Türkiye'nin bu yönetimin bağımsızlık ilanını tanımamasını istedi.

16- Yugoslavya'da devam eden çatışmalarda 4 kişinin daha öldüğü bildirildi. Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher yaptığı açıklamada, Federal Ordu'nun Slovenya ve Hırvatistan'a yönelik saldırılarının devam etmesi halinde bu iki cumhuriyeti tanıyabileceklerini söyledi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Andonis Samaras, Yugoslavya'nın birliğinden yana olduklarını, Makedonya Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını tanımayacaklarını açıkladı.

5 EYLÜL 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İstanbul'da düzenlenen "37.Avrupa Lions Forumu"nda yaptığı konuşmada, dünyada artık bir tek süper güç kaldığını belirterek, bazı liderlerin bundan endişe duyduklarını, ancak demokrasinin bütün endişeleri silecek kuvvete sahip olduğunu söyledi ve son on yılda Türkiye'de sağlanan gelişmeleri anlattı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Özal'a Kulüp tarafından "Devlet Başkanlığı Nişanı" verildi.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, TÜSİAD toplantısında yaptığı konuşmada, iktidara geldiklerinde, ekonomiyi düzeltmek için "500 Gün" programı uygulayacaklarını söyledi. Demirel, programın ilk 12 ayında enflasyonu yüzde 38'e, 500 gün içinde de yüzde 10'a düşüreceklerini belirterek, programın ayrıntılarının Tansu Çiller tarafından birkaç gün içinde açıklanacağını kaydetti. Demirel, partisinin yüzde 35 oranında oy alarak iktidar olması durumunda, seçim yasasını değiştireceklerini ve en çok 2 yıl içinde yeniden seçime gideceklerini bildirdi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit seçim kampanyasını İstanbul'da başlattı. Ecevit, halkın sağ sol ayrımını bırakarak partisine oy vermesini istedi. Bir ulusal birlik platformu oluşturma çabasında olduklarını belirten Ecevit, hedeflerini; ulusal birlik, laikliğin korunması, demokrasiye geçerlilik kazandırmak ve önder ülke durumuna gelmek şeklinde açıkladı.

4- IDP Genel Başkanı Aykut Edibali, Yeni Günaydın Gazetesi'nin seçimlerle ilgili sorularını yanıtladı.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 10 kişi öldü.

6- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov ile cumhuriyetlerin liderleri tarafından hazırlanan öneriler Halk Temsilcileri Kongresi'nde yeniden görüşülerek onaylandı. Kongre'de alınan kararla, ülkenin, katılım biçimini her cumhuriyetin kendisinin belirleyeceği "egemen devletlerin gönüllü birliği" olması kabul edildi.

7- SSCB Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu egemenliğini ilan etti.

8- ABD Dışişleri Bakanı James Baker düzenlediği basın toplantısında, SSCB'deki demokratik reformları ve yasal düzeni desteklediklerini belirterek, Sovyet yönetimi ve cumhuriyetlerin, ülkenin iç ve dış sınırlarına saygı göstermelerini istedi. Baker, ülkesinin, Sovyet nükleer silahlarının merkezi yönetimin komutasında olmasından yana olduğunu kaydetti.

9- İsrail Başbakanı İzak Şamir yaptığı açıklamada, terörün bazı durumlarda haklı görülebilir bir mücadele biçimi olduğunu söyledi.

10- Hindistan'ın Keşmir bölgesinde Hindistan güvenlik güçleriyle Müslüman direnişçiler arasında çıkan çatışmalarda 25 kişinin öldüğü, 21 kişinin yaralandığı bildirildi.

1.1- Yugoslavya'nın Hırvatistan Cumhuriyetinde çarpışmalar devam ederken, Bosna-Hersek Cumhuriyetinde 2 Müslümanın Sırplar tarafından öldürüldüğü ve gerginliğin bu bölgede de tırmandığı bildirildi.

6 EYLÜL 1991

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Antalya'da düzenlenen "Daha Geniş Bir Görüş Açısından NATO" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Irak ve Suriye'nin ilerde kendilerini güçlü hissettikleri ölçüde ve zamanda bölgede bir "su sorunu" çıkarabileceklerini söyledi. Bölgede istismra müsait bir Kürt sorunu olduğunu belirten Güreş, etnik kıpırdanmaların tahrik edilerek coğrafi zorlamalara teşebbüs edilmesinin yeni ve çok tehlikeli çatışmalara yol açabileceğini kaydetti.

2- SP Genel Başkanı Doğu Perinçek yaptığı açıklamada, HEP'in SHP ile işbirliği yapmasını eleştirerek, bunun bir "devlet operasyonu" olduğunu öne sürdü.

3- SHP'nin ekonomik programı açıklandı. Kocaeli Milletvekili Onur Kumba-racıbaşı, enflasyonu yaklaşık iki yıl içinde çözeceklerini, vergi oranlarının arttırılmayacağını, yeni bir ücret politikası belirleneceğini, gelir dağılımının düzeltileceğini söyledi.

4- ANAP Bitlis Milletvekili Muhyettin Mutlu partisinden istifa etti.

5- SP Nazilli ilçe yöneticisi 4 kişinin tutuklandığı bildirildi.

6- Yeni adli yılın başlaması nedeniyle, Yargıtay ve Türkiye Barolar Birliği'n-de törenler düzenlendi.

7- Siirt'in Kurtalan ilçesine bağlı Gölpınar köyüne baskın yapmak isteyen teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 4 terörist ölü olarak ele geçirildi. Van'ın Gürpınar ilçesinde 4 terörist teslim oldu.

8- Teröristlerin Adana'nın Ceyhan ilçesinde bir lokantaya düzenledikleri saldırı sonucu bir albay ile bir üsteğmen öldü.

9- Yıldız Üniversitesi'nin 1 Mart 1990'da işgal edilmesiyle ilgili davada İstanbul DGM, 99 öğrenciyi 2'şer yıl hapis cezasına çarptırdı.

10- Batı Trakya'daki Türk Azınlığı Yüksek Kurulu'nün, Yunan hükümetinin İskeçe'ye müftü atamasını ve son olayları protesto amacıyla aldığı karar çerçevesinde Gümülcine'de camiler kapatıldı.

11- Kıbrıs'ta 1974 Rum darbesinin lideri Nikos Sampson, Kıbrıs Rum Kesimi Yüksek Mahkemesi kararıyla serbest bırakıldı.

12- Sovyetler Birliği Başkanı Mihail Gorbaçov ve Rusya Devlet Başkanı Boris Yelisin, Amerikan ABC Televizyonu'nun sorularını yanıtladılar. Yelisin, açıklamasında, ülkesinde uygulanan komünizmin başarısız olduğunu ve halk

için bir trajedi haline geldiğini söyledi. Gorbaçov'da konuşmasında, artık tartışmaktan vazgeçip Batı'nın ülkesine yardım etmesini istedi.

13- Estonya, Letonya ve Litvanya'nın bağımsızlıkları Sovyetler Birliği Devlet Konseyi tarafından tanındı.

14- Rusya Federasyonu Parlamentosu, Leningrad'ın adının St.Petersburg olarak değiştirilmesini kararlaştırdı.

15- Gürcistan'da Devlet Başkanı Zviad Gamsahurdia'nın istifası istemiyle gösterilerin devam ettiği, Güney Osetia'daki gösterilerde iki kişinin öldüğü bildirildi.

16- Yugoslavya'da son çatışmalarda 10 kişinin öldüğü bildirildi.

7 EYLÜL 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Bartın'ın il olmasını öngören yasayı onayladı.

2- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, İstanbul Kartal'daki mitingle yaptığı konuşmada, SHP'nin kendileriyle uğraşmaktan vazgeçmesini isteyerek, kendisine yönelik "sağcı parti" suçlamasını kabul etmediklerini söyledi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Güneş ve Milliyet gazetelerinin seçimler ve partisiyle ilgili sorularını yanıtladı.

3- SBP Genel Başkanı Sadun Aren, Yeni Günaydın Gazetesi'nin seçimler ve partisiyle ilgili sorularını yanıtladı.

4- SSCB'nin Ankara Büyükelçisi Albert Çelnişev düzenlediği basın toplantısında, ülkesinde meydana gelen son gelişmeler çerçevesinde, Türkiye ile tüm anlaşma ve ilişkilerin aynen yürürlükte kalacağını, ülkesinde bütünlüğün korunacağını, tüm cumhuriyetlerin bağımsızlığına saygının temel alınacağını söyledi.

5- Kültür Bakanlığı, ses sanatçısı Rahmi Saltuk'un bir kasetinde Kürtçe şarkılar yer aldığı gerekçesiyle kasetin toplatılması istemiyle Cumhuriyet Savcılığı'na başvuruda bulundu.

6- KKTC'de yasak bölgede fotoğraf çektiği için 11 gündür gözaltında tutulan İtalyan gazeteci Massimo Rana serbest bırakıldı.

7- ABD Başkanı George Bush yaptığı açıklamada, "israil'in ABD'den talep ettiği 10 milyar dolarlık kredinin, işgal altındaki Arap topraklarında inşa edilecek Yahudi yerleşim birimleri için kullanılacağını ve bu durumun Ortadoğu barış sürecini etkileyeceğini" belirterek, "Kongre'den bu kredinin 120 gün ertelenmesini isteyeceğini" söyledi.

8- Kongo'da meydana gelen tren kazasında 100 kişinin öldüğü bildirildi.

8 EYLÜL 1991

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in partisiyle ilgili eleştirilerini yanıtladı. İnönü, "hiçbir yerde önseçim yapmayan bir partinin demokrat olamayacağını, Ecevit'in, DSP'nin nasıl bir sosyal demokrat parti olduğunu açıklamasının zor olduğunu söyledi.

2- Dışişleri Bakanı Safa Giray, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı İnsani Boyut Toplantısı'na katılmak üzere Moskova'ya gitti.

3- Adalet Bakanı Suat Bilge yaptığı açıklamada, "İnsan hakları bilincinin yerleştirilmesi ve bu konudaki ihlallerin önlenmesi" amacıyla bakanlığı bünyesinde "İnsan Hakları Dairesi" kurulacağını bildirdi.

4- DYP'nin ekonomik programı, Genel Başkan Yardımcısı Tansu Çiller tarafından İstanbul'da düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

5- TRT Genel Müdürlüğü tarafından "32.Gün" programı ve programı hazırlayan gazeteci Mehmet Ali Birand hakkında, yolsuzluk soruşturması başlatıldı.

6- ÖSYM Başkanı Fethi Toker yaptığı açıklamada, liselerde uygulamaya konulan ders geçme ve kredi sistemine göre ÖYS sınav sisteminin değiştirileceğini, bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı ile ÖSYM'nin bir çalışma yürüttüğünü bildirdi.

7- SSCB'nin Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev yaptığı açıklamada, Türk kökenli Sovyet cumhuriyetleri ile Türkiye arasındaki aktif ilişkileri desteklediklerini belirtti.

8- Muş'un Malazgirt ilçesi yakınlarında güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada, bir terörist ölü olarak ele geçirilirken, bir astsubay şehit oldu, bir er yaralandı.

9- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis Selanik'te yaptığı açıklamada, Türkiye ile ülkesi arasında görüş ayrılıkları olduğunu ancak "kriz" olmadığını, bu nedenle Kıbrıs zirvesinin çok başarılı geçeceğini söyledi,

10- Azerbaycan'da, eski Devlet Başkanı Ayaz Muttalibov'un tek aday olarak katıldığı devlet başkanlığı seçimi yapıldı. Azerbaycan Halk Cephesi seçimlerde hile ve yolsuzluk yapıldığını, demokratik olmadığını belirterek seçimlerin boykot edilmesi çağrısında bulundu.

11- Ermenistan Komünist Partisi, kendini lağvetme kararı aldı.

12- Yugoslavya Devlet Başkanı Stipe Mesic düzenlediği basın toplantısında, "Ordu komutanlarından federal birliklere kışlalara dönme emri vermelerini

isteyeceğini" belirterek, "Ordu komutanlarının buna uymaması halinde sıkıyönetim mahkemelerinde yargılanacaklarını" söyledi.

9 EYLÜL 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Kayseri'de düzenlenen mitinginde yaptığı konuşmada, 1970-80 ve 1980-90 dönemlerinden karşılaştırmalı örnekler vererek, Türkiye'de meydana gelen gelişmeleri anlattı. Özal, 2000'li yılların Türklerin yılları olacağını, Türkiye'nin bölgesinde tek istikrarlı ülke olduğunu belirterek, halkın seçimlerde dikkatli davranmasını, geçmişi unutmamasını istedi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Atatürk Araştırma Merkezi'nce Ankara'da düzenlenen, Uluslararası 2.Atatürk Sempozyumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, "Atatürk'ün yaptıklarının ezberlenmesi ve tabulaştırılması değil, eleştirisinin yapılabilmesinin gerekli olduğunu, bunun ileri doğru atılan adımları pekiştirme imkanı sağlayacağını" kaydetti.

Özal, Türkiye Gazetesi'nin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, İzmir'de bir basın toplantısı düzenledi. Daha sonra İstanbul'a giden İnönü, burada CHP'nin 68.kuruluş yıldönümü töreninde yaptığı konuşmada, CHP'yi yeniden açacaklarını kaydetti. İnönü DSP'yi de eleştirerek, bu partinin adının "Otoriter Sol Parti" olarak değiştirilmesinin doğru olacağını söyledi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin ekonomi programıyla ilgili olarak Milliyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

Demirel gazetecilere yaptığı açıklamada da partisiyle ilgili eleştirileri yanıtlayarak, Türkiye'nin tek parti iktidarına ihtiyacı olduğunu, parlamentoda yeterli çoğunluğa ulaştıkları takdirde, Turgut Özal'ı Çankaya'dan indireceklerini ve cumhurbaşkanını halka seçtireceklerini söyledi. "Darbe planladığı" yolundaki iddialara da değinen Demirel, "darbeci olsaydım, darbe yemezdim" dedi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, TÜSİAD toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin koalisyon hükümetlerinden değil, cephe hükümetlerinden zarar gördüğünü belirterek, 27 Mayıs'tan sonra İnönü'nün AP ile, kendisinin de MSP ile yaptığı koalisyonlarda ülkede herhangi bir olay olmadığını, bu nedenle koalisyonlardan korkmamak gerektiğini söyledi. Ecevit, ekonomik pro-gamı konusunda bilgi verirken, üretici, tüketici ve satıcıdan oluşan üçlü ve güçlü bir kooperatifçilik düzeni içinde ekonomiyi topluma yararlı çalıştıracaklarını belirtti.

5- Bitlis'in Güreoymak ilçesi ANAP İlçe Başkanı Enver Subaşı, silahlı iki kişinin saldırısı sonucu öldürüldü.

SHP Şişli İlçe Başkanı Fikri Yılmaz ise uğradığı bıçaklı saldırıda yaralandı.

6- Mardin'in Yolbaşı köyünde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren teröristlerden 4'ü ölü olarak ele geçirildi.

7- Osmanlı, Bizans, Venedik ve Roma dönemlerine ait çeşitli tarihi eserleri İsviçre'ye kaçırmak isteyen 4 kişi İstanbul'da yakalandı.

8- İstanbul'dan Hollanda'ya gidecek bir otobüste yapılan aramada 33 kilo eroin ele geçirildi.

9- BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Oscar Camillion ve Siyasi İşler Yardımcısı Gutave Feisel, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu ve KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş ile birer görüşme yaptılar. Camillion görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, amaçlarının Kıbrıs konferansının Eylül'de başlamasını sağlamak olduğunu söyledi.

10- Azerbaycan'da Halk Cephesi" nin seçimi boykot çağrısına rağmen, seçime katılma oranının yüzde 83 olarak gerçekleştiği, Devlet Başkanlığına tek aday olarak katılan Ayaz Muttalibov'un seçimi kazandığı bildirildi. Bu arada, Karabağ'da Ermeni militanların bir otobüsü taramaları sonucu 5 kişinin öldüğü belirtildi.

11- SSCB'nin Tacikistan Cumhuriyeti Parlamentosu, bağımsızlık kararı aldı. Tacikistan SSCB'den bağımsızlığını ilan eden 11, cumhuriyet oldu.

12- Yugoslavya'nın Hırvatistan Cumhuriyeti'nde Sırplarla Hırvatlar arasındaki çatışmaların bütün çabalara rağmen devam ettiği, bir Sırp liderin Bos-na-Hersek'te Müslümanlar tarafından tutuklandığı bildirildi. Öte yandan Makedonya Cumhuriyeti'nde dün yapılan referanduma göre halkın yüzde 90'mm bağımsızlık istediği bildirildi.

13- Güney Afrika'da, karşıt siyah gruplar arasında meydana gelen çatışmalarda ilk belirlemelere göre 57 kişinin öldüğü bildirildi.

10 EYLÜL 1991

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, partisinin pazar günü bütün yurtta önseçim yapacağını, Türkiye'nin en çağdaş, en genç ve en demokratik partisi olduğunu söyledi. İnönü, İSO Başkanı Memduh Hacıoğlu ve bazı işadamlarıyla görüşmelerde bulundu.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel seçim kampanyasını Bafra'da başlattı. Demirel burada yaptığı konuşmada, iktidara geldiklerinde Bafra'nın 75'nci il olacağını söyledi.

3- RP, MÇP ve IDP arasında, seçimlere ittifak halinde girmeleri konusunda anlaşma sağlandı.

4- Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Çobanpınar köyünde askeri bir konvoya pusu kuran teröristler 7 eri şehit ettiler. Çıkan çatışmada 3, terörist ölü olarak ele geçirildi. Teröristlerin Siirt'in Kurtalan ilçesi Bağgözü karakoluna düzenlediği baskında da 5' er yaralandı. Kahramanmaraş'ın Çardak kasabası karakoluna teröristlerce düzenlenen baskında ise ölen yada yaralanan olmadığı bildirildi.

5- Ankara DGM, Yazar İsmail Beşikçi hakkında, "Ortadoğu'da Devlet Terörü" adlı kitabında bölücülük propagandası yaptığı iddiasıyla 5 yıl hapis ve 100 milyon para cezası istemiyle dava açtı.

6- AGİK İnsani Boyut Toplantısı'nın açılış konuşmasını yapan SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, "İnsan haklarını ilan etmenin yetmeyeceğini, bu hakların yasalar ve ekonomi tarafından güvence altına alınması gerektiğini, bu nedenle Batı ile işbirliğine ihtiyaçları olduğunu" söyledi.

Bu arada, Alman hükümetinin önerisiyle üç Ballık cumhuriyeti oy birliğiyle AGİK'e tam üyeliğe kabul edildi.

7- Kuzey Irak'ta, özellikle Kerkük'te Irak birlikleriyle Kürt muhalifler arasında şiddetli çatışmalar meydana geldiği ve çok sayıda kişinin öldüğü bildirildi.

8- Hırvatistan'ın Slovenya Cumhuriyeti'nde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Hırvatlarla, federal birlikler arasında ateşkes ilan edildiği, geçen hafta meydana gelen çatışmalarda ise 58 kişinin öldüğü bildirildi.

11 EYLÜL 1991

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Milliyet Gazetesi'nin seçimler ve partisiyle ilgili sorularını yanıtladı. İnönü, "Ecevit'e son kez birleşme çağrısında bulunduğunu ve koltuğunu bırakmaya hazır olduğunu" söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli, İzmir'de yaptığı açıklamada, DYP Genel Başkan Yardımcısı Tansu Ciller'in her aileye bir ev ve bir otomobil vaadinin gerçekçi olmadığını, bunun için 300 milyar dolar kaynak gerektiğini belirterek, ölçüsüz vaatlerde bulunmamak gerektiğini söyledi. Yaptıklarının, yapacaklarının teminatı olduğunu belirten Pakdemirli, 2000'li yıllarda Türkiye'nin dünyanın en zengin ülkelerinin yüzde 10'u içine girebileceğini söyledi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Metin Emiroğlu İzmir'de yaptığı açıklamada, Türkiye'de sosyal güvenlik kuruluşlarının tek çatı altında toplanması için yasal düzenlemelerin yapıldığını, bu köklü reformun uygulamaya başlanmasıyla yılların hatasının giderileceğini" bildirdi.

4- İçişleri Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Güneydoğu'da artan terör olayları nedeniyle incelemelerde bulunmak üzere bölgeye gitti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar düzenlediği basın toplantısında, Güneydoğu'da sınır ötesi bir operasyon düzenlenmesi konusundaki bir soruya karşılık, gerekirse sınır ötesi operasyon yapılacağını açıkladı.

5- Bakanlar Kurulu, kamu kurumlarında 1 Mart 1979 tarihinden sonra işe başlayan yaklaşık 400 bin memura bir derece terfi verilmesini kararlaştırdı.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Fethiye'de yaptığı konuşmada, iktidar partisini eleştirerek, sürekli geçmişi kötülediklerini, bugüne bakmak gerektiğini belirtti ve iktidara geldiklerinde Fethiye'yi 76.il yapacaklarını kaydetti.

7- Güneş Gazetesi'nden tazminatsız olarak işine son verilen 48 işçinin gazete binası önünde başlattığı oturma eylemi lO.gününe girdi.

8- "Daha Geniş Bir Görüş Açısından NATO" konulu konferans çerçevesinde Antalya'da bulunan Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Direktörü Sergei Blago-volin yaptığı açıklamada, SSCB'de meydana gelen hızlı değişim çerçevesinde nükleer tetiğin Moskova'da bulunmasını umduğunu söyledi. Yeni dünya düzenine geçişte nükleer silahların tümüyle yok edilmesinin "genel güvenliğe" hizmet etmeyeceğini belirten Blagovolin, ADB, SSCB ve Çin'in uluslararası düzeyde, şantaja karşı bir "güvenlik kuşağı" oluşturabileceklerini belirtti. Blagovolin, ülkesinde darbe tehdidinin ortadan kalkmadığını sözlerine ekledi.

9- Bitlr'in ouroyr.ıak ilçesindeki radyolink istasyonu PKK'lı teröristlerce yakıldı.

Öte yandan Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 7 erin şehit olduğu çatışmada 3 teröristin, Mardin, Muş ve Bingöl'de de 3 teröristin ölü olarak ele geçirildiği açıklandı.

10- Başbakan i..Co jt Yılmaz ile Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsota-kis Paris'te bir araya qc erek Kıbrıs zirvesi yapılması konusunu görüştüler. Görüşmede zirve konusunda anlaşma sağlanamadı. Türkiye ile Yunanistan arasında İv' Niyet ve Dostluk Anlaşması imzalanması kararlaştırıldı.

Barbakan Yılmaz, gazetecilerin seçimlerle ilgili sorularına verdiği yanıtta, erken seçimden çıkan iktidarın ülkeye istikrar getiremeyeceğini, tartışmanın kaynağında seçim sisteminin bulunduğunu, herhangi bir partinin yüzde 36 oy oranıyla iktidara gelmesinin şu anki tartışmaların sürmesini önleyemeyeceğini, bunun da istikrarsızlık yaratacağını söyledi.

11- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, AGİK toplantısı çerçevesinde Moskova'da bulunan ABD Dışişleri Bakanı James Baker ile görüştü. Gorbaçov, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, çok kısa bir süre içinde Küba'da bulunan 11 bin Sovyet askerinin geri çekilmesi için görüşmelere başlanacağını ve bu ülkeyle politik ve ekonomik alanlar dışındaki ilişkilere son verileceğini söyledi. Gorbaçov, ûoğu Avrupa'da komünizmin yıkılmasından sonra ortaya çıkan etnik kavgalann Avrupa'nın sonu olacağını belirtti. Baker da yaptığı açıklamada, kararın ABD halkı için çok önemli olduğunu kaydetti.

Dışişleri Bakanı Safa Giray, toplantı çerçevesinde Rusya Federayonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin ve Hollanda Dışişleri Bakanı Hans Van Den Broek ile birer görüşme yaptı.

12- SSCB'nin Rusya Federasyonu, Kırım Türklerinin topraklarına dönebil-mesi için bir dizi girişim başlattı. Öte yandan Gürcistan'da Devlet Başkanı Zvi-ad Gamsahurdia karşıtı gösterilerin genişleyerek devam ettiği bildirildi. Leton-ya Parlamentosu aldığı kararla Komünist Partiyi yasakladı.

13- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, 4 günlük resmi bir ziyaret için İran'a gitti. Ziyarette iran-lrak arasındaki ateşkesi konu alan 598 sayılı BM kararının ele alınacağı belirtildi.

14- Yugoslavya'nın Hırvatistan Cumhuriyetinde devam eden çatışmaların özerk Kosova bölgesine de sıçradığı bildirildi. Öte yandan, 3 Arnavut sınır polisi, Yugoslav sınır birlikleri tarafından öldürüldü. Arnavutluk hükümeti Yugoslavya'ya protesto notası verdi.

15- İsrail, bir süredir elinde tuttuğu 51 Lübnanlı rehineyi Kızılhaç yetkililerine teslim etti.

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, DYP ile SHP arasında genel çerçevede bir konsensüs olduğunu, seçimlerde koalisyon çıkmasa bile anayasa ve yasa değişiklikleri konusunda koalisyon sağlanacağını, bu nedenle seçimlerin, Türkiye'de demokrasiye geçiş sürecinin işletilmesi bakımından çok. önemli olduğunu söyledi.

Erdal İnönü, İzmir'in Kınık ilçesinde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Özal'ı eleştirerek, Cumhurbaşkanının açıkça ANAP'a oy istediğini, buna hak-'kı ve yetkisi olmadığını, eğer ANAP için propaganda yapmak istiyorsa partinin başına geçmesi gerektiğini söyledi.

2- Devlet Bakanı Ekrem Pakdemirli, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nı ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, borsaya maddi desteğin söz konusu olmadığını, manevi destek verdiklerini söyledi.

3- İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Reza Bagheri, Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak, Türkiye'nin', "Çobanpınar karakolunu basarak 7 eri şehit eden ve iran topraklarına kaçtıkları belirlenen PKK teröristlerinin yakalanarak iade edilmesini" istediği bildirildi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, İzmir ve Gebze'de yaptığı konuşmalarda, yüzde 26 oyla iktidara gelmeleri halinde 2 yıl içinde yeniden seçime gideceklerini açıkladı.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı yazılı açıklamada, SHP'nin ANAP ve Cumhurbaşkanı Özal ile uğraşacağı yerde partisiyle uğraştığını öne sürerek, SHP'nin bölücülerle işbirliği yaptığını söyledi.

6- DMP Genel Başkanı Bedrettin Dalan yaptığı açıklamada, partisinin DYP ile birleşmesi konusunda görüşlerini açıkladı. Dalan fesih ve birleşme kararının parti MYK ve MKYK'nın oybirliğiyle alındığını, aksi bir gelişmenin mümkün olmadığını söyledi.

7- ANAP Kırşehir Milletvekili Şevki Göğüsger partisinden istifa etti.

8- İstanbul Bakırköy'de 3 polis uğradıkları silahlı saldırı sonucu şehit oldu.

9- Kars'ta Doğubeyazıt karayolunda trafiği kesen teröristler 3 aracı yakıp, biri ABD'li, ikisi Meksikalı 3 turisti kaçırdılar.

10- İzmir'de yapılan operasyonlarda örgüt üyesi oldukları ve örgüt adına faaliyette bulundukları gerekçesiyle gözaltına alınan 40 kişiden 10'u DGM'ye sevkedildi.

11- 12 Eylül Harekatı'nın 11. yıldönümü, çeşitli dernek ve kuruluşlar tarafından düzenlenen panel ve etkinliklerle protesto edildi.

12- TMO Genel Müdürü Ahmet Özgüneş görevinden istifa etti.

13- Paris'te yapılan EDU (Avrupa Demokratik Birliği) toplantılarına katılan Başbakan Mesut Yılmaz düzenlenen basın toplantısında, Türkiye ile Yunanistan arasında Kıbrıs sorunu konusunda derin görüş ayrılıkları bulunduğunu, BM Güvenlik Konseyinin 649 sayılı kararının Kıbrıs sorununun çözümü için uygun bir zemin oluşturduğunu, ancak zirve toplantısı için daha çok mesafe bulunduğunu söyledi.

Başbakan Mesut Yılmaz ile Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Paris'te ikinci kez biraraya gelerek, Ege'de petrol arama ve sondaj çalışmaları yapılması konusunda bir görüşme yaptılar.

Başbakan Yılmaz, toplantılar sırasında İngiltere Başbakanı John Majör ve Fransa eski Başbakanı Jacques Chirac ile de birer görüşme yaptı.

14- IPI, Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis'e gönderdiği mektupta, Yunanistan'da 7 büyük gazetenin yayın müdürlerine 5-10 ay hapis cezası verilmesini kınadı.

15- SSCB Dışişleri Bakanı Boris Pankin, Moskova'da devam eden AGİK İnsani Boyut Konferansı'nda yaptığı açıklamada, ülke tarihinde ilk kez Sovyet vatandaşlarına ve yabancılara ülke içinde serbestçe dolaşma özgürlüğü tanınacağını bildirdi.

16- Küba Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, SSCB Başkanı Gor-baçov'un Küba'da bulunan Sovyet tugayını geri çekecekleri yolundaki sözleri sert bir dille eleştirildi ve önceden haber vermeden yapılan böyle bir açıklamanın uluslararası ilkeler ve ikili ilişkiler açısından uygunsuz olduğu belirtildi.

17- Yugoslavya'nın Hırvatistan Cumhuriyeti'nde Federal Ordu birlikleriyle Hırvat milisler arasındaki çatışmaların devam ettiği bildirildi. Yugoslavya Devlet Başkanı Stipe Mesic, orduya "kışlaya dönme" çağrısında bulunurken, Federal Savunma Bakanı Velijko Kadijeviç, "ordunun bu çağrıya uymayacağını" açıkladı.

13 EYLÜL 1991

1- EDU (Avrupa Demokratik Birliği)toplantısı için Paris'te bulunan Başbakan Mesut Yılmaz Türkiye'ye döndü. Yılmaz görüşmelerle ilgili açıklamasında, "Kıbrıs sorununun bütün yönlerini içeren bir anlaşmaya varılması halinde 20 Ekim'den önce Yunanistan'la bir zirve toplantısına katılabileceğini" söyledi.

2- Yüksek Planlama Kurulu, Başbakan Vekili Ekrem Pakdemirli başkanlığında toplandı. Toplantıda, Ziraat Bankası, Halkbank, Emlakbank, MKEK ve Ray Sigorta'nın özelleştirilmesi kararlaştırıldı. YPK, 11 çimento fabrikası ile Çaybank'ı da özelleştirme kapsamına aldı.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Rize'de düzenlenen mitingle yaptığı konuşmada, iktidara geldiklerinde herkese bir 'Yeşil Kart" vereceklerini ve vatandaşların bu kartla bütün hastenelerden yararlanabileceğini kaydetti.

4- Milliyet Gazetesi'nde DMP Genel Başkanı Bedrettin Dalan ile yapılan söyleşi yayımlandı.

5- SP Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Kürt sorununa çözüm getiremeyen bir partinin seçimde oy istemeye hakkı olmadığını, sorunun silahla çözümünün mümkün olmadığını söyledi.

6- DSP Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit yaptığı yazılı açıklamada, seçimlerde aday olmayacağını bildirdi.

7- Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Barzani'nin iki temsilcisi, Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Özdem Sanber ile birer görüşme yaptılar. Toperi, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, temsilcilerin, 'Türkiye'nin Kuzey Irak politikası konusunda, Barzani'nin Cumhurbaşkanı Özal'a şahsi teşekkürlerini ilettiklerini" söyledi.

8- Çeşme'de başlayan TÜSİAD Yüksek İstişare Konsey toplantısında konuşan Başkan Bülent Eczacıbaşı, seçimlerden sonra anayasa değişikliğinin kaçınılmaz olduğunu belirterek, ekonomide ideolojik yaklaşımlar devrinin sona erdiğini söyledi.

9- Eski milli futbolculardan Metin Oktay, İstanbul'da geçirdiği trafik kazasında öldü.

10- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Viron Polidoras yaptığı açıklamada, Türk Başbakanı Mesut Yılmaz'ın, Paris'teki görüşmelerde, Mitsotakis'e ayrı, BM Genel Sekreteri Cuellar'a ayrı konuştuğunu öne sürdü. Polidoras, Yıl-

maz'ın, Mitsotakis'le bazı konularda mutabık kalmasına karşın basına tersi yönde açıklamalar yaptığını iddia etti. Başbakan Mitsotakis ise, taraflar arasında bu kadar fazla görüş ayrılığı olduğunu düşünmediğini ve ümidini yitirmediğini belirtti. Mitsotakis, Türkiye ile diyalog kurmakta kararlı olduklarını, Ege kıta sahanlığı konusunda Lahey Adalet Divanı'na gideceklerini kaydetti.

11- Avrupa Parlamentosu'nca onaylanan insan hakları raporu açıklandı. Rapor'da son iki yıl içinde Doğu Avrupa'da insan hakları yolunda gelişmeler kaydedildiği, ancak dünyanın diğer kesimlerinde gerilemeler olduğu bildirildi. Raporda Türkiye, "ölümle sonuçlanan işkence uygulanan" ülkeler arasında gösterildi.

12- ABD Dışişleri Bakanı James Baker ve SSCB Dışişleri Bakanı Boris Pankin Moskova'da yaptıkları görüşmeden sonra düzenledikleri ortak basın toplantısında, iki ülkenin, "Afganistan'da çatışan taraflara yaptıkları yardımı 1 Ocak 1992'den itibaren kesme" konusunda anlaştığını açıkladılar. Bakanlar, aldıkları kararın, "Afganistan'da ateşkesin sağlanması ve geniş tabanlı bir hükümet kurulması için seçimlere gidilebilmesi" amacını taşıdığını belirttiler.

13- İngiltere Başbakanı John Majör, AT'rin değişen dünyaya ayak uydurmak zorunda olduğunu, bu nedenle siyasal ve ekonomik bakımdan hazır oldukları an Doğu Avrupa ülkelerinin topluluğa alınması gerektiğini açıkladı.

14 EYLÜL 1991

1- İçişleri Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Hakkari'de yaptırılan Pollsevi'-nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, kısa bir süre sonra bölgede meydana gelen olayların tarihe karışacağını ve burada yaşayan yurttaşların huzura kavuşacağını söyledi.

2- DMP'nin Olağanüstü Kongresi yapıldı. Kongrede partinin DYP ile birleşmek amacıyla kendini feshetmesi kararlaştırıldı. Karar DYP Genel İdare Kuru-lu'nda görüşülerek kabul edildi.

3- SP Çankaya ilçe örgütü yöneticisi iki kişi gözaltına alındı.

4- Ankara'da İnsan Hakları Derneği'nce 12 Eyiül'ün yıldönümü nedeniyle düzenlenen serginin açılışına katılan 24 kişi gözaltına alındı.

5- Eski MDP Genel Başkanı Emekli General Turgut Sunalp ile 12 Mart Muhtırası konusunda yapılan bir söyleşi Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

6- BM Genel Sekreter Yardımcısı Gustav Feissel ve Kıbrıs Özel Temsilcisi Oscar Camillion, Lefkoşa'da sürdürdükleri temasları tamamladılar. KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'la da görüşen temsilciler, temaslarda 8 maddelik paket üzerinde anlaşma sağlanamadığını bildirdiler. KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, New York'a üzerinde anlaşılan bir belgeyle gidilecek aşamaya gelinmediğini söyledi.

7- Irak Başbakanı Sadun Hammadi, Devrim Komuta Konseyi tarafından görevden alındı. Hammadi'nin Devrim Komuta Konseyi'nden de çıkarıldığı bildirildi.

Öte yandan BM Güvenlik Konseyi, Irak'ı uyararak BM uzmanlarına getirilen helikopter kullanma yasağının kaldırılmasını istedi.

Bu arada Irak'ın El Kadisiye kentinde, 6 Ağustos 1990 tarihinden beri, uygulanan ekonomik ambargo nedeniyle 5 yaşın altında 617 çocuğun öldüğü açıklandı.

8- Küba hükümeti bir bildiri yayımlayarak, SSCB'nin Küba'daki birliklerini geri çekilmesine paralel olarak ABD'nin de bölgedeki birliklerini geri çekmesini istedi. Bildiride, Küba'nın "yeni dünya düzeninde" yer almaya hazır olduğu, ancak ilkelerinden vazgeçmeyeceği belirtildi.

9- Yugoslavya'nın Hırvastistan Cumhuriyeti'nde çatışmaların yoğunlaşarak sürdüğü, Federal orduda görevli bir tümgeneralin Hırvat birlikleri tarafından esir alındığı bildirildi. Hırvatistan Dışişleri Bakanı Zvonimir Separovic, barış konferansının amacından saptırıldığını, bu nedenle konferanstan çekilebileceklerini açıkladı.

10- 48.Venedik Film Festivali'nde, Altın Aslan Ödülü'nü Sovyet yönetmen Nikita Mihalkov'un "Urga" adlı filmi aldı.

15 EYLÜL 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Marmaris'in Söğüt köyünde yaptığı açıklamada, "10 yıl önce komşularının gerisinde olan Türkiye'nin, bugün komşularından 10-15 yıl ileriye gittiğini, bunun devamı için ülkenin istikrar içinde olmasının ve birbiriyle çarpışan koalisyonlara düşmemesi gerektiğini" söyledi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz Rize'de yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Özal'ın partiler üstü bir konuma sahip olduğunu ve ANAP'ın manevi lideri olduğunu, ancak seçim ve propaganda faaliyetlerinde Özal'ın değil kendilerinin ANAP'a oy istediğini söyledi. Muhalefet partilerini propaganda faaliyetlerini erken başlatmakla eleştiren Yılmaz, bundan sonra gündemi kendilerinin belirleyeceğini, Rize'den aday olacağını, seçilemediği takdirde siyaseti bırakacağını kaydetti.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinde önseçimlerin yapılması nedeniyle yaptığı açıklamada, önseçimin partisi için bir demokrasi şöleni olduğunu belirterek Türkiye'de tek demokrat partinin SHP olduğunu söyledi ve DSP lideri Ecevit'i de "demokrat olmaya" davet etti.

4- DYP Genel Başkan Yardımcısı Tansu Çiller, Sabah Gazetesi'nin seçimler, ekonomik gelişmeler ve partisiyle ilgili sorularını yanıtladı.

5- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs sorunundaki gelişmeler konusunda Türkiye Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

6- ABD Dışişleri Bakanı James Baker, "Sovyet yönetiminin Baltık Cumhuriyetlerindeki birliklerini 1 Ocak 1994'ten itibaren çekmeye başlayacağını" açıkladı. Baker, "ülkesinin bu üç cumhuriyete 14 milyon dolar mali yardımda bulunacağını" bildirdi.

7- Yugoslavya ordusunun, Hırvatistan'da kuşatma altında bulunan birlikleri kurtarmak amacıyla başlattığı "temizlik operasyonu"nun hızla devam ettiği, Makedonya'dan bölgeye takviye birlikler gönderildiği, üç kışlanın Hırvat güçlerine teslim olduğu bildirildi.

8- Güney Afrika'da devam eden şiddet hareketlerini önlemek amacıyla, hükümet, Afrika Ulusal Kongresi ve İnkatha Özgürlük Partisi arasında barış anlaşması imzalandı.

9- İsveç'te yapılan parlamento seçimlerini, 4 partiden oluşan liberal-muha-fazakarlar birliğinin kazandığı, ancak salt çoğunluğu elde edemediği bildirildi.

16 EYLÜL 1991

1- Başbakan Mesut Yılmaz, mezun olduğu İstanbul Erkek Lisesi'nde yeni öğretim yılını açtı. Yılmaz burada yaptığı konuşmada, yeni kuşağın hedefinin, kendisinden öncekileri aşmak olması gerektiğini, öğrencilerin hedeflerini seçerken mütevazi davranmamalarını istedi.

Törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol da, 45 günde öğretmen yetiştirenlerin bugünkü eğitim sistemini eleştirmeye hakları olmadığı, eğitime politika sokmadıklarını, oy uğruna öğrencilerin feda edilmemesini istedi ve bakanlığının çalışmaları hakkında bilgi verdi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, düzenlediği basın toplantısında, geniş kapsamlı önseçim yapan tek partinin SHP olduğunu, bu önseçimi demokratik bir biçimde tamamladıklarını ve bunun partisine yeni bir atılım getirdiğini söyledi.

3- Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, hakkında suçlamalara neden olan patent olayının gizli bir olay almadığını, başlangıcında açıkladığını ve patent hakkından vazgeçmeyeceğini söyledi. Kahveci, partisinin enflasyonu düşürmede ve KiT'lerin özelleştirilmesi konusunda istenilen başarıyı sağlayamadığını ve 8 yılda çok yıprandığını, ancak seçimlerden başarıyla çıkacağını belirtti.

4- DPT Müsteşarı Ali Tigrel görevinden istifa etti.

5- DYP-DMP birleşme protokolü Ankara'da imzalandı. İmza töreninde konuşan DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, bu birleşmenin amacının halkın mutluluğu olduğunu söyledi. Demirel, Türkiye'nin geçen 10 yılı kaybettiğini, önümüzdeki 10 yılı da kaybetmesi halinde işlerin zorlaşacağını kaydetti.

6- DYP önseçim sonuçları belli oldu.

7- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Saffet Sert, gazetecilere yaptığı açıklamada, muhalefet partilerinin seçim propagandasında Cumhurbaşkanı Özal'ı hedef aldıklarını, Cumhurbaşkanı Özal'ın cevap hakkını kullanmasıyla, gündem tartışmalarının meydana geldiğini, propaganda döneminde Cumhurbaşkanı Özal'ın öne çıkmaması gerektiğini söyledi.

8- Sabah Gazetesi'nde, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın 1983 seçimlerinden sonra ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Strausz-Hupe'a yazdığı iddia edilen bir mektup yayımlandı.

9- Devlet Bakanı Kamran İnan, Belçika'da, Belçika-Türkiye Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Sovyetler Birliği, Balkanlar ve Ortadoğu'daki gelişmelerin Türkiye'nin ufkunu açtığını, Türkiye-AT arasındaki İşbirliği Paktı'nın cazibesini yitirdiğini, Türkiye'nin AT'ye bağımlılığı azalırken AT'nin Türkiye'ye bağımlılığının arttığını söyledi. İnan, demirperdenin ortadan kalktığı bir Avrupa'da AT'nin yeni bir demirperde olmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

10- Yunanistan Başbakanı Konstantin Miçotakis, İngiltere'de Başbakan John Majör ile bir görüşme yaptı. Miçotakis, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, İngiltere ve ABD'nin Kıbrıs için bir barış konferansı toplanmasını sağlamaya çalıştığını, bu konferansın Türkiye'deki seçimlerden önce yapılabileceğini bildirdi.

11- Azerbaycan'ın Gorenboy bölgesine saldırı düzenleyen Ermeni militanların, 16 Azeriyi öldürdükleri, 30'unu yaraladıkları bildirildi.

12- Kazakistan Devlet başkanı Nursultan Nazarbayev, ülkesinde bulunan ABD Dışişleri Bakanı James Baker'ı kabul ederek bir süre görüştü. Daha sonra Amerikan ABC Televizyonu1 nün sorularını yanıtlayan Nazarbayev, ülkesindeki nükleer silahların korunacağını ve bu silahların başkaları tarafından kontrolüne izin verilmeyeceğini söyledi.

13- Yugoslavya'nın Hırvatistan Cumhuriyetinde son 24 saatte meydana gelen çatışmalarda 30 kişinin öldüğü bildirildi. AT, Yugoslavya'ya barış gücü gönderilmesi için üye ülkeleri toplantıya çağırdı.

17 EYLÜL 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Mesut Yılmaz, Dışişleri Bakanı Safa Giray ve Müsteşar Özdem Sanberk'i Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Sabah Gazetesi" nde yayımlanan ve kendisine ait olduğu iddia edilen mektubun ve imzanın sahte olduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözücüsü Büyükelçi Kaya Teperi düzenlediği basın toplantısında mektubun, Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuva-rında incelendiğini, imzanın sahte olduğunun belirlendiğini ve ilgililer hakkında 5 milyar liralık tazminat davası açılacağını söyledi.

Dönemin ABD Ankara Büyükelçisi Hupe ise kendisinin böyle bir mektup almadığını açıkladı. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, kayıtlarında böyle bir mektuba rastlanmadığını bildirdi.

Sabah Gazetesi yazarı Muammer Yaşar Bostancı ise, Cumhurbaşkanı'nın kendisini sahtekarlıkla suçladığını ve dava açacağını söyledi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, yeni bir TV kanalı kurulduğunu ve 1 Ekim'den itibaren yayına geçeceğini bildirdi. İnönü TV kanalının Frankfurt'tan günde iki saat yayın yapacağını ve bu "demokrasi kanalının" yeni bir seçenek olacağını kaydetti.

3- Milli Savunma Bakanı Barlas Doğu yaptığı açıklamada, profesyonel orduya ilk adımı oluşturan ve Uzman Erbaş Kanunu'nda değişiklik öngören taslağın Yüksek Askeri Şura'da kabul edilerek, Başbakanlık'a sunulduğunu söyledi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Çorlu'da düzenlenen mitigte yaptığı konuşmada, iktidara geldiklerinde Çorlu'nun 78.il yapılacağını söyledi.

5- Bitlis'in Mutki ilçesinde bir minibüsü durduran teröristler bir astsubay ve 3 köy korucusunu kaçırdı. Şırnak'ın Cizre ilçesinde bir karakola düzenlenen baskında ise 3 er şehit edildi.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, Kıbrıs'ta çözüme yönelik süreci hızlandırmak için Türk ve Rum toplumlarının ortak çalışmalarını öngören 5 maddelik yeni önerilerde bulundu.

7- Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani, bazı Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin düzenlediği sınır ötesi harekatta hiçbir PKK'lı-nın ölmediğini öne sürerek, yeni bir sınır ötesi harekatın Irak'ın değil kendi topraklarının ihlali anlamına geleceğini ve buna izin vermeyeceklerini söyledi.

Öte yandan AFP Ajansına bir demeç veren Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani, siyasi mücadelenin geçerli olduğu yeni bir dönem içinde olunduğunu, PKK'nın kendi denetimleri altındaki bölgeden Türkiye'ye saldırıda bulunmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

8- Sovyetler Birliği'nin yapısını değiştirmeye yönelik bir plan 10 cumhuriyetin liderinin katıldığı toplantıda onaylandı. Planın özel mülkiyet ve serbest girişimciliği ile cumhuriyetlere kendi paralarını basma serbestliği getirdiği, cumhuriyetlerin egemenliklerinin tanınmasını içerdiği bildirildi. Toplantıda konuşan Başkan Mihail Gorbaçov, demokratik reformların herkesin katkısıyla ilerletilmesi gerektiğini, aksi halde işlerin zorlaşacağını söyledi.

9- SSCB'nin Gürcistan Cumhuriyeti'nin başkenti Tiflis'te 30 bin kişinin katıldığı, yönetim karşıtı bir gösteri düzenlendi. Bu arada Devlet Başkanı Zviad Gamsahurdia'nın emriyle 3 muhalif liderin tutuklandığı, bunun üzerine gerginliğin tırmandığı bildirildi.

10- Yugoslavya'nın Hırvatistan Cumhuriyati'nde çatışmaların tüm şiddetiyle devam ettiği ve bu cumhuriyete ait 7 limanın federal ordu birliklerince abluka altına alındığı bildirildi.

Öte yandan AT barış temsilcisi ile Sırp, Hırvat ve Federal Birlik temsilcileri arasında ateşkesi sağlamak amacıyla bir belge imzalandı.

11- Ortadoğu'da girişimlerini sürdüren ABD Dışişleri Bakanı James Baker, İsrail Başbakanı izak Şamir ve Filistinli liderlerle görüşmelerde bulundu. Baker, Ortadoğu Barış Konferansı konusundaki ABD görüşlerini içeren bir "güvence mektubunu" İsrailli yetkililere verdi.

18 EYLÜL 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Romanya'ya gitti. Daha sonra Çekoslavakya'ya geçecek olan Cumhurbaşkanı Özal, uçakta gazetecilere, 1983 yılında ABD Büyükelçisine yazdığı iddia edilen mektup olayına ve ortaya atan gazeteciye ilişkin görüşlerini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Özal, Romanya Devlet Başkanı lon lliescu tarafından karşılandı. İki cumhurbaşkanı daha sonra bir görüşme yaptılar.

Cumhurbaşkanı Özal, yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin bölge istikrarı açısından önemli olduğunu belirterek, Yugoslav-ya'daki gelişmelerin bölge ve Avrupa istikrarını etkilediğini ve bundan endişe duyduğunu söyledi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, TRT ve Star 1'in yayınlarını eleştirerek, "Demokrasi Kanalı"na ilişkin açıklamalarda bulundu.

3- Devlet Bakanı Ekrem Pakdemirli, memur maaşlarının her ayın birinde ödenmesi uygulamasına dönüşmeyeceğini, çıkardıkları bütün kararların istismar edildiğini ve seçime kadar yeni bir karar alınmayacağını bildirdi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Ferhat Ataman düzenlediği basın toplantısında, PKK'nın sınır bölgelerinde yürüttüğü eylemlere karşı Türkiye ile İran'ın işbirliği yapması konusunda mutabakata varıldığını, bu konuda çalışacak bir komisyon toplanmasının İran tarafından kabul edildiğini açıkladı.

Ataman açıklamasında, Türkiye'nin Kuzey Iraklılara 5.5 milyar dolar tutarında gıda ve tıbbi malzeme gönderilmesini kararlaştırdığını bildirdi.

5- DYP Genel Başkan Yardımcısı Tansu Çiller, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, partisinin ekonomik programıyla ilgili kaynak kullanımı konusunda bilgi verdi.

6- TRT Genel Müdürlüğü tarafından bir açıklama yapılarak, 32.Gün programıyla ilgili basında yer alan iddiaların Teftiş Kurulu'nca incelenmekte olduğu, kurumun programın yapımcısı Mehmet Ali Birand'a güvendiği ve bu programın yayınının devam edeceği bildirildi.

7- Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde çeşitli yerlerde güvenlik güçleriyle teröristler arasında meydana gelen çatışmalarda 9 terörist ölü olarak ele geçirildi, 8 militan da sağ olarak yakalandı. Çatışmalarda bir vatandaş hayatını kaybetti.

8- Haftalık 2000'e Doğru Dergisi'nin 15 Eylül 1991 tarihli 29.sayısı, İstanbul 2 Nolu DGM tarafından toplatıldı.

9- Papa'ya suikast girişiminde bulunan ve halen Roma'da tutuklu olan Mehmet Ali Ağca, suç ortağının Oral Çelik olduğunu açıkladı.

10- 7 ülke daha BM üyeliğine kabul edildi. Bu ülkeler; Letonya, Litvanya, Estonya, Kuzey ve Güney Kore, Mikronezya ve Marshall Adaları oldu.

11- Yugoslavya'nın Hırvatistan Cumhuriyeti'nde taraflar arasında ateşkes belgesi imzalanmasına karşın çatışmaların durmadığı bildirildi. Anlaşmanın imzalanmasının hemen ardından çıkan çatışmalarda 34 kişinin öldüğü, 33 kişinin yaralandığı belirtildi. Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tudjman, ele geçirdikleri üslerden çekilmeyeceklerini açıkladı.

Öte yandan Federal orduya bağlı 47 askerin Macaristan'a sığındığı haber verildi.

Bağımsızlığını ilan eden Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Nikola Klus-sev, Makedonya'nın iyi teçhiz edilmiş 100 bin kişilik bir orduya sahip olduğunu, savaşın ülkelerine sıçraması durumunda ordunun müdahalede bulunacağını açıkladı.

19 EYLÜL 1991

1- Başbakan Mesut Yılmaz tarafından, ABD Başkanı George Bush'un "Kıbrıs sorununun Türkiye'deki seçimlerden önce çözümlenmesi" isteğine verilen yanıtta, "Seçimlerin dörtlü zirveye engel olmadığı, ancak taraflar arası mutabakat sağlanmadıkça zirvenin yararlı olmayacağı" bildirildi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Cumhuriyet Gazetesi1 ne verdiği demeçte, Kürt sorununun demokrasi ile çözüleceğini, SHP-HEP birleşmesi konusunda da böyle bir demokratik yaklaşım olmadıkça ülke bütünlüğünün ko-runamayacağını belirtti.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Manisa'nın Akhisar ilçesinde düzenlenen mitingle yaptığı konuşmada, iktidarın geçen yıl tütün piyasasını açmadığını, bu yıl ise iyi fiyat verme iddiasında olduğunu belirterek, kendisinin tütün piyasasını açtığını ve iktidardan 5 bin lira fazla vereceğini, bunu iktidara geldiklerinde uygulayacaklarını söyledi. Demirel, iktidara geldiklerinde Akhisa-rı'ı 79.il yapacaklarını sözlerine ekledi.

4- Anayasa Mahkemesi, yayın yoluyla işlenen suçlarda mevkute sahibinin sorumluluğunu düzenleyen TCK'nın 481.maddesinin S.fıkrasını iptal etti.

5- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'un özel temsilcisi Yevgeni Prirnakov, Ortadoğu gezisi çerçevesinde Türkiye'ye geldi. Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci ile bir görüşme yapan Prirnakov, "Ortadoğu gezisinde edinilen izlenimlerin, Türk yetkililerle değerlendirileceğini" söyledi. Kahveci de açıklamasında, SSCB'deki son gelişmeler sonrasında Türkiye'nin neler yapabileceğini ve dostluk ilişkilerinin nasıl geliştirilebileceğini görüşeceklerini, bu nedenle ziyaretin çok önemli olduğunu belirtti.

6- Irak'ın Ankara Büyükelçisi El Tıkriti yaptığı açıklamada, Irak'taki Kürtlerle kısa sürede anlaşmaya varılacağını, ancak çevik gücün bölgede gerginliği tırmandırdığını belirterek, Irak hükümetinin PKK'yı desteklemediğini, bu örgütün otorite boşluğundan yararlandığını, ancak kendilerinin hakimiyeti ele aldıklarında PKK'yı bölgede barındırmayacaklarını bildirdi.

7- Cizre ilçe merkezine PKK militanları tarafından düzenlenen roketatarlı saldırıda biri polis, 5 kişi ağır yaralandı. Öte yandan Midyat'ın Bardakçı köyünü basan teröristler 3 kişiyi öldürdüler.

8- İstanbul Şehir Tiyatroları Repertuar Kurulu'nun 5 üyesi görevlerinden istifa ettiler.

9- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Romanya ziyaretinin ikinci gününde Ro-

men Parlamentosu Türk azınlık heyetini kabul etti. Romanya Ekonomik Etütler Akademisi tarafından Cumhurbaşkanı Özal'a fahri doktorluk unvanı verildi. Daha sonra Romanya Parlamentosu'nda bir konuşma yapan Özal, Aralık Devri-mi'nin iki ülke ilişkilerine uygun zemin hazırladığını belirterek, serbest piyasa ekonomisi ve Türkiye'deki uygulamalar konusunda görüşlerini açıkladı.

10- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Kıbrıs sorunu konusunda yaptığı açıklamada, "Kıbrıs görüşmelerinin sonuçsuz kalmasından dolayı hayal kırıklığına uğradığını, bir zirve toplantısı yapılacağından emin olmadığını, zirvenin Ankara'nın tutumu nedeniyle gerçekleşemediğini" söyledi.

11- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Viron Polidoras yaptığı açıklamada, ABD Kongresi'nde Türkiye ve Yunanistan'a yapılacak askeri yardımda 7/10 oranının korunmasını memnunlukla karşıladıklarını söyledi.

12- Yunanistan, ülkesine sığınan 184 Arnavut'u iade etti.

13- BM Güvenlik Konseyi, Irak'a Türkiye üzerinden bir defaya mahsus olmak üzere toplam 1.6 milyar dolarlık petrol satma izni verilmesi kararını onayladı.

14- Yugoslavya'nın Hırvatistan Cumhuriyeti'nde çatışmaların devam ettiği, sorunun barışçı yollarla çözümlenmesi için diplomatik çalışmaların sonuçsuz kaldığı bildirildi. Fransa ve Almanya hükümetleri ortak bir karar alarak, AT'nin müdahalede bulunması için BM'den yetki alınmasını istediler.

15- SSCB hükümeti, Afganistan sorununun çözümü için Afganlı mücahit liderlerine Moskova'da görüşme çağrısında bulundu.

16- Ortadoğu barışı için girişimlerde bulunan ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'la bir görüşme yaptı. Görüşmede Ba-ker'ın Esad'a, ABD'nin Ortadoğu barışı ve Suriye'nin bölgedeki taleplerine destek veren bir güvence mektubu verdiği bildirildi.

20 EYLÜL 1991

1- Başbakan Mesut Yılmaz partisinin Gençlik Komisyonu toplantısında yaptığı konuşmada, bu seçimlerde hedefin 21 Ekim değil, 21.asır olduğunu, bu hedefin gençliğin katılımıyla gerçekleştirilebileceğini söyledi. Yılmaz, 21.-yüzyıla Müslüman-Türk kimliğiyle girileceğini, bu kimliğin Avrupa'dan üstün yanımız olduğunu kaydetti.

2- Devlet Bakanı Fahrettin Kurt ve eski Devlet Bakanı Işın Çelebi yaptıkları açıklamalarla, DYP Genel Başkan Yardımcısı Tansu Çiller ve DYP'nin yeni ekonomi politikası UDİDEM'i eleştirdiler.

3- Turizm Bakanı Bülent Akarcalı, Antalya'da düzenlenen "Gelişmekte Olan Ülkeler ve Çevre Sorunları" konulu sempozyumda bir konuşma yaptı.

4- Basın Konseyi tarafından yapılan açıklamada, bu yılın ilk 8 ayında meydana gelen 21 olayda 44 gazetecinin saldırıya uğradığı bildirildi.

5- Mardin Valikonağı'na PKK militanlarınca roketatarlı saldırı düzenlendi. Saldırıda can kaybı olmadı.

6- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Romanya gezisinin son gününde Büyükelçilik binasında Türk gazetecilerle sohbet etti. Cumhurbaşkanı Özal, son yıllarda çok önemli gelişmeler sağlandığını, bunun devamı için erken seçim kararı alındığını söyledi. Özal, bir soru üzerine Doğu sorununun konuşa konuşa çözümleneceğini, var olan problemlerin tabu haline getirilmemesi gerektiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Özal, daha sonra Çekoslavakya'ya gitti.

7- Türkiye-Fransa Karma Ekonomi Komisyonu toplantısını nedeniyle Fransa'da bulunan Devlet Bakanı Kamran İnan, Fransa'nın bu yıl Türkiye'ye 950 milyon frank kredi vereceğini açıkladı.

8- Çekoslavakya'nın Slovakya Cumhuriyeti'nin başkenti Bratislava'da yaklaşık 30 bin kişinin katıldığı bağımsızlık gösterisi yapıldı.

9- Yugoslavya'nın Hırvatistan Cumhuriyeti'nde çatışmaların devam ettiği, Federal ordunun Hırvatistan sınırına 400 araçlık bir zırhlı birlik sevkettiği ve büyük bir saldırı başlattığı bildirildi. Hırvatistan Enformasyon Bakanı Franjo Sa-laj, zırhlı birliğe karşı sonuna kadar direneceklerini ve bunun için gerekli önlemleri aldıklarını açıkladı.

10- ABD Başkanı George Bush yaptığı açıklamada, Irak'ı BM heyetinin çalışmalarını engellememesi konusunda uyararak, yeni bir "Çöl Fırtınası" operasyonuna hazırlanmadıklarını, ancak Irak'ın yeniden ABD uçaklarıyla karşı karşıya kalabileceğini söyledi. Öte yandan ABD ile Kuveyt arasında, 10 yıl süreli bir savunma işbirliği anlaşması imzalandı.

11- Ortadoğu gezisini sürdüren ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Ürdün Kralı Hüseyin'le görüştü. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Baker, Filistinliler katılsın ya da katılmasın Ortadoğu Barış Konferansı'-nın gerçekleşeceğini söyledi. Ürdün Kralı Hüseyin de Filistinlilere, Ürdün'le ortak bir heyet oluşturarak konferansa katılmaları çağrısında bulundu. FKÖ Enformasyon Dairesi Başkanı Yaser Abid Rabbo ise açıklamasında konferansa katılma konusunda olumsuz tavır alacaklarını bildirdi.

21 EYLÜL 1991

1- Başbakan Mesut Yılmaz düzenlediği basın toplantısında partisinin seçim beyannamesini açıkladı. Yılmaz, en büyük hedeflerinin enflasyonu yüzde 10'ların altına indirilmesi olduğunu belirterek, seçim beyannamesinde, mucizeler, piyangolar, gerçekleştirilemeyecek hülyalar bulunmadığını, 26 ilçenin daha il yapılacağını bildirdi. Yılmaz, enflasyon ve PKK terörünün önemli sorunlar olduğunu ve partiler üstü bir politika izlenmesi gerektiğini kaydetti.

Başbakan Yılmaz, daha sonra partisinin milletvekili adaylarını basına tanıttı.

Başbakan, Sabah Gazetesi'nin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Mesut Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantıda, hububat alım fiyatlarına ek zamlar yapılması kararlaştırıldı.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü İmren Aykut, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra düzenlediği basın toplantısında, Çevik Güç'ün 30 Eylül'de bitecek görev süresinin 90 gün daha uzatıldığı açıkladı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Milliyet Gazetesi'nin 2000'li yıllara doğru nasıl bir Türkiye vaadettikleri konusundaki sorularını yanıtladı.

4- Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci, yazarkasa patenti nedeniyle kendisi hakkında suçlamalarda bulunduğu gerekçesiyle Cumhuriyet Gazetesi yazarı Uğur Mumcu'yu Basın Konseyi'ne şikayet etti.

5- Star-1 Televizyonu, İstanbul'daki çanak antenlerine bir çöp kamyonu çarpması nedeniyle, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen'i suçladı ve yayınlarında Belediye Başkanı'nı "zorba" ilan ederek istifasını istedi.

6- 21 gün önce PKK tarafından Bingöl'ün Elmalı köyü yakınlarında kaçırılan 5 turist, serbest bırakıldı.

7- Çekoslavakya'da bulunan Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Cekoslavakya Başbakan Petr Pithart'ı kabul ederek bir süre görüştü.

Cumhurbaşkanı Özal ile Cekoslavakya Devlet Başkanı Vaclav Havel daha sonra ikili görüşmelerde bulundular. Özal ve Havei başkanlığındaki heyetlera-rası görüşmelerden sonra "Yatırımların Korunması ve Teşvikine ilişkin Anlaşma" imzalandı.

8- Yugoslavya'da Federal orduya bağlı zırhlı birliklerin Hırvatistan içlerine doğru ilerlediği, hava ve denizden saldırıların yoğunlaştığı bildirildi. Yugoslavya Devlet Başkanı Stipe Mesic, Federal askerlere komutanlarının emirlerine uymamaları ve birliklerini terketmeleri çağrısında bulundu.

22 EYLÜL 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Romanya ve Çekoslavakya'ye yaptığı geziyi tamamlayarak Türkiye'ye döndü. Özal, uçakta bulunan gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin KKTC'ye her yıl 200 milyon dolar harcadığını, ilkelerimizden taviz vermek istemediğini, ancak Kıbrıs sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğini söyledi. Kürt liderlerle görüşmeleri konusundaki eleştirileri yanıtlayan Özal, tabuların yıkılıp herşeyin açıkça konuşulmasından yana olduğunu, bir Kürt devleti kurulacağından korkulmaması gerektiğini, Türkiye'nin bu kadar güçsüz olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Özal bir soru üzerine, seçimden sonra istifasının sözkonusu olmadığını kaydetti.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Anayasa, Cumhurbaşkanlığı, Kürt sorunu ve Güneydoğu'daki gelişmeler konularında Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Milliyet Gazetesi'nin "2000'li yıllara giderken nasıl bir Türkiye vaadettikleri" konusundaki sorularını yanıtladı.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Zonguldak mitingi dönüşü gazetecilerin seçimle ilgili sorularını yanıtladı. Ecevit, seçimlerde koalisyon çıkacağını ve Türkiye'nin koalisyon disiplininden, eğitiminden geçmesinde yarar gördüğünü belirterek, ANAP ve DSP'nin geleceğe dönük, DYP, SHP ve RP'nin geçmişe dönük olarak kurulduğunu söyledi.

Bülent Ecevit, seçimler ve partisi hakkında Sabah Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

5- İstanbul Anakent Belediye Başkanı Nurettin Sözen düzenlediği basın toplantısında, bir belediye aracının Star-1 Televizyonu'na ait uydu anteni kasten yıktığı yolundaki iddiaları yanıtladı. Sözen olayın basit bir kaza olduğunu, konuyla ilgili yayında kendisine hakarette bulunan ve istifaya çağıran Star-1 Televizyonu hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

6- İstanbul Bakırköy'de bir şirkete ait arsanın, turizm merkezi yapılmasını öngören planında arsanın kullanım alanının genişletildiği belirlendi. Olay üzerine kimliği belirsiz kişiler, telefonla Bakırköy Belediye Başkanı Yakup Akyüz'e ölüm tehdidinde bulundu. Akyüz de yaptığı açıklamada, yağmacı ve çıkarcılara karşı olduklarını ve bu tür tehditleri önemsemediğini kaydetti.

7- Yugoslavya'da, Hırvatistan yetkiHJeri ile Federal ordu yetkilileri arasında anlaşmaya varıldığı ve ateşkesin sağlandığı bildirildi. Anlaşma üzerine Federal ordu birliklerinin başlattığı geniş çaplı operasyonun durdurulduğu haber verildi.

8- Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını ilan eden Gürcistan'da yönetim karşıtı güçlerin Devlet Başkanı Zviad Gamsahurdia'ya karşı silahlı eylem başlattıkları bildirildi. Ordudan ayrılan bir grup askerin televizyon binasınfişgal ettiği, çatışmalarda 40 kişinin yaralandığı belirtildi. Muhalefet temsilcisi Tedo Paa-tashvili, Devlet Başkanı Gamsahurdia ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Devlet Başkanı1 nın yeni bir seçim kanunu çıkartılmasını ve seçim kararı alınması için Parlamento'nün olağanüstü toplantıya çağrılmasını kabul ettiğini bildirdi.

9- Ermenistan'da dün yapılan referandumun ilk sonuçlarına göre, halkın yüzde 92'si "bağımsızlık" yönünde oy kullandı.

10- Karabağ Özerk Bölgesi konusunda anlaşma sağlanması amacıyla Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin ile Kazakistan Devlet Başkanı Nazarba-yev, Karabağ'da Azeri ve Ermeni yetkililerle görüşmelerde bulundular. İki liderin daha sonra Ermenistan'a geçtikleri belirtildi.

23 EYLÜL 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Malatya Gazeteciler Cemiyeti'nce "Yılın Devlet Adamı" seçildi. Ankara'da yapılan törende konuşan Cumhurbaşkanı Özal, seçim nedeniyle söylenenlere üzüldüğünü, ülkenin 1970'lerde karşı karşıya kaldığı koalisyon hükümetleri döneminde istikrarsızlığa sürüklendiğini, bir daha aynı duruma düşülmesi halinde düzeltme imkanı olmadığını belirterek, muhalefet ve belediyeleri eleştirdi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, TÜSİAD toplantısında yaptığı konuşmada, partisinin iktidar olması durumunda uygulayacakları sosyal ve ekonomik politikaları anlattı. İnönü, bir ekonomi onarım planı hazırladıklarını, enflasyonu indireceklerini, gelir dağılımını düzelteceklerini, sağlıklı piyasa ekonomisini sosyal demokratların kuracağını, devletin piyasa ile uyum içinde olacağını kaydetti.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Sabah Gazetesi'ne verdiği demeçte, "DSP'nin partisiyle birleşmeyi kabul etmesi halinde, koltuğunu Ecevit'e bırakmaya hazır olduğunu" söyledi.

3- Devlet Bakanı Ersin Koçak düzenlediği basın toplantısında, hakkında çıkarılan usulsüzlük iddialarını yanıtladı.

Kalemli düzenlediği basın toplantısında, "Orman kesiminde çalışan orman koyfüFeffn7n ücretlerine 1 Ocak 1991 tarihinden geçerli olmak üzere yüzde 21 zam yapıldığını" açıkladı. Orman hizmetlerinden doğan alacakların bu hafta içinde ödeneceğini belirten Kalemli, "1982 yılından önce orman alanı dışına çıkarılan yaklaşık 6 milyon dekar arazinin satışına en kısa zamanda başlanacağını" bildirdi.

5- Kültür Bakanı Gökhan Maraş, İstanbul'da başlayan 9.Milletlerarası Türk Sanatları Kongresi'nin açılışında yaptığı konuşmada, kendi değerlerine sahip olamayan milletlerin tarihten silindiğini, sanatın her dalında bütünüyle milli olanı korumanın en önemli görev olduğunu söyledi.

6- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Batman ve Silopi'de konuşlandırılan "Çekiç Güç"ün görev süresinin 90 gün daha uzatıldığı, hava unsurlarının caydırıcılık için yeterli olduğu, bu nedenle kara unsurlarının kaldırılacağı bildirildi.

7- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'da Türk-İş yetkilileriyle bir görüşme yaptı. Demirel, iktidara geldiklerinde, Anayasa ve çalışma yasalarında ILO ilkelerine uygun düzenlemeler yapacaklarını, polis ve Silahlı Kuvvetler dışındaki tüm kamu çalışanlarının sendikalaşmasına izin vereceklerini söyledi. Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz da konuşmasında, Anayasa'daki temel hak ve özgürlüklerin kullanımını sınırlandıran tüm hükümlerin kaldırılmasını istedi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Özal'ın dün Kıbrıs'la ilgili açıklamasını sert bir dille eleştirdi. Böye bir açıklamanın Türkiye Cumhurbaşkanı'na yakışmadığını belirten Ecevit, ANAP iktidarının ve Cumhurbaşkanı'nın bu tür davranışlarının, Kıbrıs Rum yönetimi ve Yunanistan'ın Kıbrıs sorununu sürüncemede bırakabilmelerine olanak sağladığını söyledi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, "2000 yılına doğru nasıl bir Türkiye öngördükleri" konusunda Milliyet Gazetesi"nin sorularını yanıtladı.

9- Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Yeni Asır Gazetesi Yazarı Hamdi Türkmen'i, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur hakkında yazdığı bir yazıda meslek ilkelerine aykırı davrandığı gerekçesiyle kınadı.

10- Star-1 Televizyonu'nün İstanbul Anakent Belediye Başkanı Nurettin Sözen aleyhinde yayın yapması nedeniyle, SHP'li belediyelerde bu televizyonun yayınını kesme eğilimi başladı. Dün yayını durduran Biga Belediyesi'ni Denizli, Gebze ve Ceyhan belediyeleri izledi. SHP, bu televizyon yayınını protesto ederek izlememe çağrısı yaptı.

Sözen tarafından yapılan suç duyurusu" nedeniyle, İstanbul'dan ypılan canlı yayın vericilerinin ikisi de PTT tarafından kesildi.

11- Bir süre önce Bingöl'de 5 turisti kaçırdığı belirtilen teröristlerle Bitlis'te çıkan çatışmada, 3 terörist ölü, biri de sağ olarak ele geçirildi. Öte yandan, üç köy korucusuyla birlikte teröristlerce kaçırılan astsubay Ömer Doğan'm cesedi bulundu.

12- Irak Kürt Cephesi liderlerinde Celal Talabani, Körfez Savaşı'ndan sonra Türkiye'ye kaçarken Türk yetkililere teslim edilen 200 bin silahın kendilerine iade edilmesini istedi. Türk yetkililer silah sayısının 10 bini geçmediğini bildirdi.

13- ABD Başkanı George Bush, BM'nin 46.Genel Kurulu'nun açılışında yaptığı konuşmada, Irak'ın, Güvenlik Konseyi'nin 677 ve 678 sayılı kararlarına halen uymadığını ve Saddam Hüseyin'in halkını baskı altında tuttuğunu, bu kararların uygulanmasıyla Irak halkının kısa zamanda özgürlüğüne kavuşacağını söyledi.

Öte yandan, incelemelerde bulunan BM heyetinin, Bağdat'ta nükleer silahlanma program dokümanlarına el koyması, Irak askerlerince engellendi ve uzmanlar alıkonuldu. Bu gelişme üzerine BM Güvenlik Konseyi olağanüstü toplandı. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, Irak'ın BM uzmanlarına dokümanlarla birlikte binayı terketme izni vermesi istendi. Daha sonra uzmanlar serbest bırakıldı. Beyaz Saray Sözcüsü Marlin Fitzwater, konuyla ilgili bir açıklama yaparak, "Irak'ın BM uzmanlarıyla işbirliği yapmasının sağlanması için askeri bir harekatın gerekebileceğini" söyledi.

14- Yugoslavya Federal Savunma Bakanı Veljko Radiyeviç, ateşkesin Hırvat güçlerince ihlal edildiğini belirterek, Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tudj-man'ı önlem almsı için uyardı.

15- 20.Filistin Ulusal Kongresi Cezayir'de başladı. FKÖ lideri Yaser Arafat yaptığı konuşmada, Ortadoğu Konferansını desteklediklerini, ancak İsrail'in şantajlarını kabul etmediklerini söyledi.

16- SSCB'nin Tacikistan Cumhuriyeti Parlamentosu aldığı bir kararla, Komünist Parti'yi yasaklama kararı alan Devlet Başkanı Kadreddin Aslonov'u görevden alarak olağanüstü durum ilan etti. Başkent Duşanbe'de 10 bin kişi kararı protesto gösterisi düzenledi.

17- Rusya Devlet Başkanı Boris Yelisin ile Kazakistan Devlet Başkanı Nur-sultan Nazarbayev'in arabuluculuk etmeleri sonucu, Dağlık Karabağ sorununun çözümü konusunda, Azerilerle Ermeniler arasında ilke anlaşmasına varıldığı bildirildi. Anlaşma sonucu Dağlık Karabağ ve Ermenistan ile Azerbaycan'daki tüm silahlı grupların dağıtılması öngörülürken, Ermenistan, Dağlık Ka-rabağ'ı Ermeni toprağı sayan kararını geri almayı kabul etti.

24 EYLÜL 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Yozgat'ın Saraykent, Kadışehri ve Aydıncık ilçelerinde halka hitap etti. Özal konuşmalarında partilerin vaatlerini eleştirerek, 1980 öncesi bu tür vaatlerin ülkeyi felakete götürdüğünü, muhalefetin kendisine hesap soramayacağını söyledi.

2- Dışişleri Bakanı Safa Giray, BM Genel Kurulu'nun 46.Dönem toplantılarına katılmak üzere New York'a gitti.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, seçimler konusunda Sabah Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, SHP Genel Başkanı İnönü'nün Sabah Gazetesi'nde yayımlanan demecinde, "iki partinin birleşmesi halinde yerini Ecevit'e bırakacağı" yolundaki açıklamasını yanıtladı. Ecevit, "Birleşmenin sosyal demokrat oyları arttırmayacağını, iki partinin siyaset anlayışlarının ve oy aldığı kesimlerin farklı olduğunu" söyledi.

5- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, seçimler ve nasıl bir Türkiye va-adettikleri konusunda Milliyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

6- Seçime katılacak 6 parti, milletvekili aday listelerini YSK'ya verdi.

Bu arada, seçime katılacak partilerin radyo ve televizyonda yapacakları seçim propagandasına ilişkin esaslar da belirlendi.

7- Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi SHP Genel Sekreter Yardımcısı Fikri Sağlar'ın Magıc Box televizyon antenlerini kapatacakları yolundaki uyarısı nedeniyle, Genel Başkan Erdal İnönü'ye bir protesto telgrafı gönderdi.

Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen, Almanya Başbakanı Helmut Kohl'e bir mektup göndererek, Magıc Box yayın sorumlularının cezalandırılmasını, kanalın kapatılmasını veya cevap hakkının en kısa sürede kullanılmasını istedi.

8- Irak'ın Ankara Büyükelçisi El Tikriti yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Özal'ın PKK'yı Irak'ın desteklediği yolundaki açıklamasını yanıtladı. Tikriti, "Ülkesinin PKK'yı desteklemediğini, bu konuda Türk hükümetinin, varsa elindeki belgeleri açıklamasını" istedi.

9- Diyarbakır, Bitlis ve Kars'ta güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmalarda 9 terörist ölü olarak ele geçirildi. .

10- 32.Gün programı yapımcısı Mehmet Ali Birand hakkında TRT Teftiş Kurulu'nca yürütülen soruşturma tamamlanarak, dosya Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na gönderildi.

11- Türkiye'nin NATO'dan aldığı silahları getiren bir şilebe, silah kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle İtalyan makamları tarafından dün el kondu. Türkiye'nin İtalya Büyükelçiliği'nin girişimi üzerine gemi 24 saat sonra serbest bırakıldı.

12- KKTC Cumhuriyet Meclisi, Kıbrıs sorunu konusundaki gelişmeleri değerlendirmek üzere olağanüstü toplandı. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, toplantıdan önce yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta haklarını koruyacak bir anlaşma ortaya konmadığı sürece imzalamayacaklarını, bu nedenle gerekirse istifa edeceğini söyledi. Denktaş bir soru üzerine, New York'ta yapılması planlanan Kıbrıs zirvesine gitmeyeceğini bildirdi.

13- Irak yönetimi, BM heyetine sahip olduğu silahlara ait belgeleri verdiğini açıkladı. Ancak Uluslararası Enerji Ajansı belgeler arasında nükleer silah programına ait "en gizli bilgilerin" bulunmadığını belirtti. BM görevlilerinin nükleer silah programına ait "master planı" buldukları da kaydedildi.

Öte yandan dün BM heyetinin bulduğu belgeleri zorla ellerinden alarak, heyeti gözaltında tutan Irak askerlerinin, 44 BM görevlisini otomobillerinde gözaltında tutmaya devam ettikleri bildirildi.

14- Yunanistan hükümetinin Mora Yarımadası açıklarındaki 35 adayı satışa çıkarması, basın organları ve muhalefet tarafından sert şekilde eleştirildi.

15- Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Yelisin ile Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbayev'in girişimleri sonucunda, Dağlık Karabağ sorununun çözümü için Azerbaycan ve Ermenistan arasında sağlanan anlaşma iki ülke devlet başkanları tarafından imzalandı ve müzakere süreci resmen başladı.

16- Beyaz Rusya Cumhuriyeti Parlamentosu, dün aldığı bir kararla kendi ordusunu kurmayı kararlaştırdı.

17- Tacikistan Cumhuriyeti'nde, Devlet Başkanı Kadreddin Aslonov'un görevden alınarak olağanüstü hal ilan edilmesini protesto etmek amacıyla binlerce kişi tarafından parlamento çevresinde barikatlar oluşturulduğu bildirildi.

18- Gürcistan'da Devlet Başkanı Gamsahurdia ile muhalif liderler arasında başlayan görüşmelerin ilk turunda sonuç alınamadı. Bu gelişme üzerine başkent Tiflis'te gerginliğin yeniden tırmanmaya başladığı belirtildi.

19- İsrail Savunma Bakanı Moşe Arens, radyodan yaptığı konuşmada, "İşgal altında tuttukları Batı Şeria ve Gazze'de Yahudi yerleşim merkezi kurmayı durdurmayacaklarını ve bu topraklardaki haklarının dondurulmayacağım" bildirdi.

25 EYLÜL 1991

1- Başbakan ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, seçimler ve nasıl bir Türkiye vaadettikleri konusunda Milliyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, partisinin seçim bildirgesini açıkladı. İnönü, partisinin Türkiye'yi daha iyi noktalara taşıyabilmek için 3D formülünü uygulayacağını, bunların "değişim, demokrasi ve dayanışma" olduğunu söyledi.

İnönü, SHP'li belediyelere de "Star-1 Televizyonu1 nün yayınlarını engellememe" çağrısında bulundu. İnönü, "yayınları engellemenin partisinin haber alma anlayışı, basın özgürlüğü ve demokrasi anlayışına uymayacağını, belediyelerin haklarını yargı yoluyla arayacaklarını" söyledi.

3- Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci düzenlediği basın toplantısında, belediyelere 1989 öncesine göre çok daha fazla para ödendiğini ve bu paranın enflasyon artışının üzerinde bulunduğunu,"eli kolu bağlı belediye" iddialarının geçersiz olduğunu söyledi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Cumhuriyet Gazetesi'nin seçimler ve ülke sorunlarıyla ilgili sorularını yanıtladı.

5- Cumhurbaşkanı Özal'ın dünkü konuşması muhalefet partilerince eleştirildi. İnönü ve Demirel, Özal ve hükümetten hesap soracaklarını belirtirken, Ecevit, Cumhurbaşkanının halka ant içirmesini ve Kıbrıs konusundaki demecini yanlış bulduğunu açıkladı.

6- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın, "Ankara'da Ma-mak-Elmadağ arasında 20 bin konutluk Doğukent projesi hazırladıklarını, ancak konut kredilerinin yetersiz olduğunu ve günün şartlarına uygun hale getirilmesi gerektiğini" söyledi.

7- SSCB'nin Kazakistan Cumhuriyeti Devlet Başkanı Nursultan Nazarba-yev, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın resmi konuğu olarak Türkiye'ye geldi.

8- Irak'ın Ankara Büyükelçiliği Basın Müsteşarı Ala AI-Ani yaptığı açıklamada, Körfez savaşında Amerikan askerlerinin, Irak askerlerini diri diri kuma gömdüklerini itiraf ettiklerini belirterek, dünya kamuoyunu bu ülkeyi kınamaya çağırdı.

9- Bingöl ve Diyarbakır'da güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 7 terörist ölü olarak ele geçirildi.

10- ABD Savunma Bakanlığı, Suudi Arabistan'a 100 Patriot füzesi ile 1300 askerin sevkiyatına başlandığını açıkladı.

BM Güvenlik Konseyi, BM görevlilerinin gözlatına alması nedeniyle İrak'ı uyardı.

Irak Başbakan Yadımcısı Tarık Aziz yaptığı açıklamada, BM Heyetinin ABD için casusluk yaptığını öne sürdü. Aziz, BM heyetinin helikopter kullanmasını kabul eniklerini sözlerine ekledi.

11- Gürcistan Devlet Başkanı Gamsahurdia, muhaliflerin başkent Tiflis'te bir elektrik santralını ele geçirmeye çalıştıklarını ve çıkan çatışmada 4 kişinin öldüğünü, ülkenin tümünde olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı.

12- Tacikistan Cumhuriyeti Devlet Başkanlığı'na getirilen Rahman Nabi-yev ile muhalefet temsilcileri arasında yapılan görüşmelerden sonra, başkent Duşanbe dışında olağanüstü hal uygulaması kaldırıldı.

13- Lübnan'da İran yanlısı Devrimci Adalet Örgütü tarafından 1989 yılında kaçırılan bir İngiliz rehine serbest bırakıldı.

14- İsrail Başbakanı İzak Şamir, 1967 yılında İsrail'i işgal altındaki topraklardan ayıran yeşil hattın, Yahudi yerleştirilmesinde gözönüne alınmayacağını açıkladı.

15- Zaire'de askerlerin maaş alamaması üzerine başlattıkları ve 30 kişinin öldüğü isyan nedeniyle Belçika ve Fransa'nın bu ülkeye askeri kuvvet gönderdikleri ve duruma hakim oldukları bildirildi.

26 EYLÜL 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Türkiye'de bulunan Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ile resmi görüşmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi, iki ülke arasında ulaşımdan turizme kadar geniş kapsamlı işbirliğine gidilmesinin kararlaştırıldığını ve Kafkasya'daki gelişmeler konusunda iki ülkenin siyasi danışmalar yapacağını bildirdi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz TÜSİAD toplantısında yaptığı konuşmada, 8 yıllık iktidarları döneminde başardıklarını ve başaramadıklarını anlatarak, tekrar iktidara gelmeleri durumunda üç yıl içinde bütün KiT'leri özelleştireceklerini, beş yıl içinde de enflasyonu yüzde 10'un altına düşüreceklerini söyledi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Ankara'da düzenlenen açıkhava toplantısında seçim bildirgesini tekrar anlattı ve partisinin adaylarını tanıttı.

4- Devlet Bakanı Ekrem Pakdemirli Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, hükümetin üç aylık dönemdeki ekonomik çalışmalarını anlattı. Pakdemirli, seçim ekonomisi uygulamadıklarını, ancak enflasyonun düşürülmesi için seçimden sonra bir "fedakarlık dönemine geçilmesi" gerektiğini söyledi.

5- ANAP Kahramanmaraş Milletvekili Ülkü Söylemezoğlu, 6 arkadaşıyla birlikte düzenlediği basın toplantısında, aday listelerine tepki nedeniyle 108 milletvekilinin adaylıktan çekileceğini açıkladı.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Türk-İş'te yaptığı konuşmada parti programını sendikacılara anlattı. Ecevit yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Özal, DYP Genel Başkanı Demirel ve SHP'nin 3D formülü ile belediyeleri eleştirdi.

7- SHP Denizli Milletvekili Adnan Keskin, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın seçim öncesi yaptığı konuşma ve davranışlarla tarafsızlık ilkesini çiğnediği gerekçesiyle YSK'ya başvuruda bulundu.

8- Ankara'nın ikinci büyük yeşil alan projesi olan Portakal Çiçeği Vadisi'-nin temeli Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın tarafından atıldı.

9- Mardin'in Nusaybin ilçesi Girnavaz höyüğünde kazı çalışması yapan Yardımcı Doç. Dr. Metin Akkurt ve bir öğrencisi, teröristler tarafından arabalarına konan bombanın patlaması sonucu öldüler. Patlamada 10 kişi de yaralandı.

İstanbul'da toplanan 9.Milletlerarası Türk Sanatları Kongresi üyeleri yayımladıkları bir bildiriyle olayı kınandılar.

10- Amerikanın Sesi Radyosu'nun Ortadoğu'ya Kürtçe yayın yapmasını içeren karar ABD Temsilciler Meclisi ve Senato'da kabul edildi.

Öte yandan Irak Kürdistan Demokrat Partisi, Zaho'dan Kürtçe televizyon yayınına başladı.

11- BM Güvenlik Konseyi, Yugoslavya'da içsavaşın sona erdirilmesi amacıyla bu ülkeye dünya genelinde silah ambargosu uygulanmasını içeren bir karan oy birliğiyle kabul eni.

12- Irak'ın "BM heyetinin her nükleer planı imzalamaları ve bu belgeleri Irak makamlarıyla birlikte kataloglamayı kabul ettikleri takdirde heyetin serbest bırakılacağı" yolundaki açıklaması, Irak'ın BM Temsilcisi tarafından Güvenlik Konseyi Başkanı'na iletildi. Konsey Başkanı Jean Pierre Merimee önerinin kabul edildiğini açıkladı.

13- Romanya'da bir treni gaspeden yaklaşık 10 bin maden işçisi, başkent Bükreş'te yönetimi ve ekonomik politikaları protesto eden gösteriler düzenlediler ve hükümetin istifasını istediler. Halkın katılımıyla olayların büyümesi üzerine hükümet istifa etti. İstifa Devlet Başkanı lon lliescu tarafından kabul edildi.

14- Afganistan Devlet Başkanı Necibullah, ülkesinde 13 yıldan beri devam eden iç savaşın durdurulması amacıyla, milli birlik hükümeti kurulmasını önerdi.

15- Dağlık Karabağ'da ateşkes imzalanmasına karşın yeniden çatışmalar başladığı, dünkü çatışmalarda 3 kişinin öldüğü, 3 kişinin yaralandığı bildirildi.

16- El Salvador'da hükümet ile yönetime karşı savaşan gerillalar arasında 11 yıllık iç savaşı sona erdirmeyi amaçlayan bir barış anlaşması imzalandığı bildirildi.

17- Zaire'de yönetime karşı ayaklanan askerlerin eylemlerine devam ettiği, başkent Kinşasa'da sokağa çıkma yasağı ilan edildiği, hükümet güçleriyle isyancı askerler arasında çıkan çatışmalarda 100 kişinin öldüğü, 1500 kişinin yaralandığı bildirildi. Zaire'de bulunan yabancıların tahliyesinin Belçika ve Fransa birliklerinin kontrolünde sürdürüldüğü belirtildi.

27 EYLÜL 1991

1- Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, ülke genelinde güvenlik ve asayiş durumu ile dış olaylardaki gelişmelerin değerlendirildiği bildirildi.

2- TBMM Başkanı Kaya Erdem Dokuz Eylül Üniversitesi'nin yeni öğretim yılının açılış töreninde yaptığı konuşmada, ülkemizde eğitimde istenilen düzeye ulaşılamadığını, ancak karamsarlığa kapılmadan engellerin aşılmasına çalışmak gerektiğini, demokrasinin yaşamasının özgür düşünceli ve bilgili gençlerin yetişmesine bağlı olduğunu söyledi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Onur Kumbaracıbaşı'yla birlikte İstanbul'da düzenlediği basın toplanışında, partisinin ekonomik programını açıkladı. Açıklamada, "onarım" ve "atılım" programı içice uygulanarak iki yıl içinde enflasyonun makul düzeye indirileceği belirtildi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Hürriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, elinde 3 tane yolsuzluk dosyası olduğunu, açıkladığı takdirde deprem olacağını öne sürdü.

5- ANAP'ta 13 milletvekili daha adaylıktan çekildi. Böylece adaylıktan çekilenlerin sayısı 35'i milletvekili olmak üzere 64 kişiye ulaştı.

6- Askeri Şura, Hava Kuvvetleri'nde görevli 24 astsubayın "irticai faaliyette" bulundukları gerekçesiyle orduyla ilişkilerinin kesilmesini kararlaştırdı.

7- Dışişleri Bakanı Safa Giray, New York'ta BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile bir araya gelerek Kıbrıs sorununu görüştü. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Cuellar'm Paris anlaşmasının gerçekleşmemesinden üzüntü duyduğunu, sürecin devam etmesini istediğini belirtti. Sungar, Dışişleri Bakanı Giray'ın Cuellar'a zirve için çabalara devam edilmesi ve bu arada Kıbrıslı liderlerin görüşmesinin yararlı olacağını önerdiğini söyledi.

8- Gürcistan Devlet Başkanı Zviad Gamsahurdia, ülkesindeki gelişmeler konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

SSCB'nin Gürcistan Cumhuriyeti'nde hükümet birlikleriyle, yöhetim karşıtı Ulusal Muhafız Birliği arasında yeniden başlayan çatışmalarda çok sayıda ölü ve yaralı olduğu bildirildi.

9- SSCB'nin Tataristan Cumhuriyeti Milli Mektepler Nazırı Ferit Yusuf, gelecek yıl içinde başkent Kazan'da derslerin İstanbul Türkçesiyle okutulacağı bir Türk lisesi açılacağını açıkladı.

10- Dünya Greko-Romen Güreş Şampiyonası Bulgaristan'ın Varna kentinde başladı.

11- Irak'ın gözaltında tuttuğu BM heyetini, belgelerin ortak dökümünün çıkarılmasından sonra serbest bırakacağını açıklamasına ve BM'nin bu öneriyi kabul etmesine rağmen heyeti serbest bırakmadığı bildirildi. ABD Başkanı Ge-orge Bush bu konuda yaptığı açıklamada, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in BM kararlarına uyacağına inanmadığını ve gerekirse askeri operasyon düzenleyeceklerini söyledi.

12- Romanya'da yönetime karşı üç gündür eylem yapan maden işçileri, hükümetin istifa ederek en kısa zamanda seçimlere gidilmesini istediler. Öte yandan dün istifa eden Başbakan Petra Roman, işçilerin eylemini "komünist darbe" olarak niteledi ve ülkede dururn eski haline dönünceğe kadar görevinden ayrılmayacağını açıkladı.

13- Zaire'de meydana gelen karışıklık nedeniyle tahliye edilenlerden ilk 180 kişilik grup İtalya'nın başkenti Roma'ya ulaştı.

28 EYLÜL 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Antalya'da düzenlenen Türk-Japon İş Konseyi S.Ortak Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin çağ atladığını, bu başarının kilit unsurunun 8 yıl içinde yaşanan istikrar olduğunu belirterek, Türk halkının istirara oy vermesini istedi.

2- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, partisince Trabzon'da düzenlenen mitingle yaptığı konuşmada, SHP-HEP birliğini eleştirerek, SHP'ye verilecek oyların PKK'ya gideceğini öne sürdü.

3- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Sivas'ta düzenlenen mitingle yaptığı konuşmada, iktidara geldiklerinde "Müslüman Ülkeler Birliği"ni kuracaklarını ve Türkiye'nin Müslüman aleminin lideri olacağını söyledi.

4- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Fahrettin Kurt, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in "elimde üç Koskotas dosyası var" şeklindeki açıklamasını yanıtlayarak, Demirel'in bunları açıklamasını, aksi takdirde kendisinin de suç işleyeceğini söyledi.

5- YÖK Başkanı İhsan Doğramacı, yeni öğretim yılının başlaması nedeniyle yaptığı açıklamada, YÖK'ün üniversite yaşamına barış getirdiğini ve başarılı olduğunu, bu nedenle varlığını sürdürmesi gerektiğini söyledi.

6- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Yunanistan'ın AT'ye katılışının lO.yıldönümü nedeniyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, "Türkiye'nin Kıbrıs sorunu konusunda iyiniyet göstermediği sürece ülkesinin, Türkiye'nin AT üyeliğini herzaman engelleyeceğini" söyledi.

7- ABD Başkanı George Bush, televizyonda yaptığı konuşmada, ABD'nin nükleer silahlarda tek yanlı indirime gideceğini, konvansiyonel güçlerde de önemli azaltmalar yapacaklarını açıkladı.

Bush'un bu açıklaması dünyada olumlu bir adım olarak yorumlandı. SSCB'nin Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yelisin, ABD'nin bu önemli adımına SSCB'nin karşılık vermesi gerektiğini söyledi.

8- Yugoslavya'da Hırvatistan'da Slovenya bölgesinde dün çıkan çatışmalarda 4 kişinin öldüğü 30 kişinin yaralandığı bildirildi.

9- Irak'ın başkenti Bağdat'ta salı gününden beri gözetim altında tutulan 44 kişilik BM heyeti, Irak'ın nükleer silah programına ilişkin belgelerin ortak dökümünün yapılması konusunda anlaşmaya varılması üzerine salıverildi.

29 EYLÜL 1991

1- Başbakan Mesut Yılmaz, Sabah Gazetesi'nin seçimler ve partisiyle ilgili sorularını yanıtladı.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Ferhat Ataman yaptığı açıklamada, ABD Başkanı George Bush'un nükleer silahlarda tek yanlı indirime gidileceği yolundaki açıklamasını değerlendirdi. Ataman, karardan memnuniyet duyduk-larlarını belirterek, Başkan Bush'un kararının cesur ve ileri bir adım olduğunu kaydetti.

3- ANAP izmir il ve ilçe örgütü, parti genel merkezince görevden alındı.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, İstanbul'da düzenlenen mitingle yaptığı konuşmada, Türkiye'nin en önemli sorununun Güneydoğu sorunu olduğunu belirterek, bu bölgede seçim güvenliği olmadığını, Türkiye'yi parçalamaya, Türk ulusunu bölmeye, devleti küçük düşürmeye ve seçmeni ürkütmeye yönelik kampanya başlatıldığını, bu kampanyaya partilerin sessiz kaldığını, bu "teslimiyetçi" partilere oy verilmemesi gerektiğini söyledi.

Bülent Ecevit, Hürriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte; bazı yabancı ülkelerin, seçim kampanyasında kullanılmak üzere DSP dahil bazı partilere büyük para teklifinde bulunduğunu, ancak kendisinin bunu derhal reddettiğini söyledi.

5- DYP Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Cindoruk Eskişehir'de yaptığı açıklamada,, iktidara geldiklerinde 10 yılın hesabını soracaklarını, özellikle haklarında iddialar bulunan 12 Eylül'ün iki generalinden hesap soracaklarını söyledi.

6- Ankara'nın Afşar Beldesi Belediye Başkanlığı seçimini ANAP adayı Ali Coşan, Hatay'ın Yiğityolu beldesi Belediye Başkanlığı seçimini DYP adayı Ab-durrahman Keleş kazandı.

7- Türkiye'de bulunan Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, resmi ziyaretlerini tamamlayarak ülkesine döndü.

Daha sonra TASS Ajansı'na bir demeç veren Nazarbayev, Türkiye ile Kazakistan arasında ulaşım, haberleşme ve sağlık alanlarında işbirliği yapılması için ilke anlaşmasına varıldığını, ülkesinin bu işbirliği sayesinde Türkiye aracılığıyla çağdaş teknolojiye kavuşacağını söyledi. Nazarbayev. Türkiye'nin serbest piyasa ekonomisine geçiş deneyiminden de yararlanacaklarını kaydetti.

8- Mardin'in Midyat ilçesinde bir araca pusu kuran teröristler 1 korucuyu öldürdü, biri er 5 kişiyi yaraladı. Adıyaman'ın Şerefli köyüne baskın düzenle-

yen teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada da bir vatandaş öldü. Kars'ta 11 terörist kendiliğinden teslim oldu.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 39 kişi öldü, 73 kişi yaralandı.

10- Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcıları, Yves Galland, Wilfried Tel-kamper ve Hans Peters, Türkiye'nin AT üyeliği konusunda Türkiye Gazetesi1-nin sorularını yanıtladılar.

11- Almanya'nın Donaueschingen kentinde yapılan Dünya Halter Şampi-yonası'nda Naim Süleymanoğlu üç altın madalya kazanarak dünya şampiyonu oldu.

12- Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaleti'nde yapılan "uluslararası Kürdis-tan Konfederasyonu" sona erdi. Toplantıdan sonra yayımlanan bildiride, Türkiye, Irak, Suriye ve İran'dan bu ülkelerde yaşayan Kürtlere "azınlık hakkı" tanınması istendi.

13- FKÖ lideri Yaser Arafat, Filistin Ulusal Konseyi toplantısından sonra düzenlediği basın toplantısında, ABD'ye FKÖ ile yeniden diyalog başlatma çağrısında bulundu. Arafat, teslimiyet değil cesaretli barış istediklerini, İsrail'in koymak istediği şartları reddettiklerini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı James Baker, FKÖ'nün Ortadoğu Barış Konferan-sı'na katılma kararını memnunlukla karşıladıklarını açıkladı. Öte yandan FKÖ'-nün Ortadoğu Barış Konferansı'na katılma kararı alması üzerine bir açıklama yapan İsrail Adalet Bakanı Dan Meridor, FKÖ'nün katılması halinde Barış Konferansından çekileceklerini belirtti.

14- Yugoslavya'da ateşkese rağmen yeni çatışmalar çıktığı, çatışmalarda 6 kişinin öldüğü, 40 kişinin yaralandığı bildirildi. Ağustos ayından beri devam eden çatışmalarda ölenlerin sayısının 600'ü, yaralı sayısının da 3400'ü geçtiği açıklandı.

30 EYLÜL 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İstanbul Üniversitesi'nin yeni öğretim yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, parti liderlerinin bir vaat yarışı içine girdiğini belirterek, Türkiye'nin 1980 öncesi ortamına dönmeye başladığı endişesini taşıdığını, bunu ikaz etmenin borcu olduğunu, bu nedenle dikkatli olmak ve beraberliğin bozulmamasına çalışmak gerektiğini, meseleleri şimdiye kadar götürüldüğü gibi götürerek 21. asrın Türklerin asrı olabileceğini söyledi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Tarsus-Mersin-Toprakkale-İskenderun otoyolunun temelini attı.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Kara Harp Okulu'nun yeni öğretim yılına başlaması dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bulunduğu bölgede meydana gelen siyasi ve ekonomik değişikliklerin Türkiye'nin önemini arttırdığını, iç ve dış tehditlerin yeni boyutlar kazandığını, sınırlarımıza ve bütünlüğümüze göz dikenlerin çürüyüp gideceğini söyledi.

4- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman De-mirel, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in "bazı yabancı ülkelerin bazı partilere yardım teklif ettiği" yolundaki dünkü açıklamasını sert bir dille eleştirdiler.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerinin seçimler ve partisiyle ilgili sorularını yanıtladı.

6- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan İnegöl'de partisince düzenlenen mitingle yaptığı konuşmada, "Ortak Pazara değil İslam ortak pazarına gireceklerini" söyledi.

7- DYP Genel Başkan Yardımcısı Tansu Çiller, İstanbul'da yaptığı açıklamada, iktidara geldiklerinde Türk parasından üç sıfır sileceklerini bildirdi. Çiller, ekonominin dar boğazda olduğunu, enflasyonun yüzde 100'lere doğru gittiğini ve borsanın "çökmek üzere olduğunu" söyledi.

8- İstanbul metrosunun temeli SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve Büyük-şehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen tarafından atıldı.

9- Yüksek Seçim Kurulu, ANAP'tan ayrılarak DYP'den milletvekili adayı olan Namık Kemal Zeybek ve Muhyettin Mutlu'nun adaylıklarını iptal etti.

Öte yandan, SHP Denizli Milletvekili Adnan Keskin'in "Cumhurbaşkanı Özal'ın seçin yasaklarını çiğnediği" yolundaki başvurusu YSK tarafından reddedildi.

10- Diyarbakır'ın Çüngüş ilçesi Çalışkanlar köyüne baskın düzenleyen teröristler köy imamını öldürdü. Siirt'in Kurtalan ilçesi kaymakamının evine roke-tatariı saldırıda bulunuldu.

11- Türkiye-AT Ortaklık Konseyi beş yıl aradan sonra Brüksel'de toplandı.

12- Moskova'da yapılan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı'nda, insan haklan ve demokrasilerin işleme kuralları konusunda ulusal düzenlemeleri yasaklayan ve uluslararası normlar getiren, darbeleri yasaklayan ve bu konuda ekonomik ve siyasi yaptırımlar öngören bir dizi karar alındı.

13- Irak'ın nükleer silah kapasitesi konusunda yürüttüğü çalışmalarda ele geçirilen belgeler nedeniyle 4 gün gözaltında tutulan BM heyeti Bağdat'tan ayrıldı. Heyet adına yapılan açıklamada, Irak'ın gizli silah geliştirme planlarına ilişkin çok sayıda doküman, fotoğraf ve film ele geçirildiği bildirildi.

14- ABD Savunma Bakanı Richard Cheney, ABC Televizyonu'na verdiği demeçte, Başkan Bush'un nükleer silahlarda tek yanlı indirime gidilmesi kararından sonra "Yıldız Savaşları" projesinin öneminin daha da arttığını söyledi. Cheney, nükleer silahların dünyada yayılmasını önlemek amacıyla çaba harcayacağını belirterek, ülkesinin konvansiyonel alanda, "Çöl Fırtınası" boyutunda bir operasyona yeterli askeri gücü muhafaza edeceğini kaydetti.

15- SSCB'nin Gürcistan Cumhuriyeti'nde yönetim ile muhalefet arasındaki gerginliğin tırmandığı, muhalefetin üs olarak elinde tuttuğu televizyon binasında patlamalar meydana geldiği ve çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi.

16- Romanya'da geçen hafta istifa eden Petra Roman, Devlet Başkanı lli-escu'nun oluşturmaya çalıştığı hükümetin sadece bir "geçiş hükümeti" olabile-ceğini, bu nedenle yeniden seçime gidilmesi gerektiğini söyledi.

17- Zaire'de askerlerin ayaklanmasıyla başlayan olaylar sonucu, Devlet Başkanı Mobutu Sese Seko, muhalefetteki Demokrasi ve Sosyal Geliştirme Birliği lideri Etienne Tisekedi'yi "kriz hükümeti" kurmakla görevlendirdi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106