11.8.1991
×

Hakkında

Künye

İletişim

AĞUSTOS 1991

1 AĞUSTOS 1991

1- Yüksek Askeri Şura, Başbakan Mesut Yılmaz'in başkanlığında toplandı. Toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Milli Savunma Bakanı Barlas Doğu ve üst düzey askeri yetkililer katıldı. Toplantıda bir üst rütbeye yükselecek ve emekli olacak askerlerin durumlarının ele alınacağı bildirildi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, KiT'lerle ilgili sermaye artırımı ve özelleştirilmesi düşünülen kuruluşlardaki iştiraklerin ayrılması konularının görüşüldüğü Yüksek Planlama Kurulu toplantısına başkanlık etti.

Başbakan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli, YPK toplantısından sonra ekonomiden sorumlu birimlerin üst düzey yöneticilerini ikinci bir toplantıya çağırarak yeni ekonomik önlemler konusunda görüştü. Toplantıda bütçe ve kamu finansmanı sorunları üzerinde durulduğu bildirildi.

3- SHP Parti Meclisi, MYK üyelerini belirlemek amacıyla Genel Başkan Erdal İnönü'nün başkanlığında toplandı. Parti Meclisi toplantısında yapılan oylamalar sonucu Hikmet Çetin yeniden Genel Sekreterliğe seçildi. SHP Genel Başkanı Erdal İnönü toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, parti yönetiminin en demokratik şekilde seçildiğini belirterek, "MYK üyeleri olarak partiyi iktidar zaferine götürmeye hazırız" dedi.

4- Devlet Bakanı Ersin Koçak yaptığı yazılı bir açıklamada, Zonguldak'taki taşkömürü işletmelerinin son derece önemli olduğunu belirterek, bölge ve Türkiye açısından Zonguldak'ın birinci derecede öncelikli bölge ilan edilmesi gerektiğini bildirdi.

5- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, ortaöğretimde "ölçme ve değerlendirme sistemi" çalışmalarının tamamlandığını, iki yıl içinde tüm ortaöğretim kurumlarında "ders geçme ve kredi" sistemini yaygınlaştırmayı hedeflediklerini belirtti.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Turgut Özal, eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'e yönelik eleştirilerde bulundu.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Türk-İş'in kuruluşunun 39. yıldönümü nedeniyle Genel Başkan Şevket Yılmaz'a bir kutlama telgrafı gönderdi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, SHP ile DSP'nin tavanda veya sandıkta birleşmesinin sözkonusu olamayacağını belirterek, öncelikle yapılması gerekenin seçim sistemini değiştirmek olduğunu vurguladı.

8- Türkiye'de bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü

Nelson Ledsky, Dışişleri Bakanı Safa Giray ve yetkililerle görüşmelerde bulundu. Görüşmelerde Ankara ve Washington'un Kıbrıs konusundaki son yaklaşımlarına ilişkin görüş alışverişinde bulunulduğu bildirildi.

9- Arnavutluk Dışişleri Bakanı Muhamet Kapllani, Dışişleri Bakanı Safa Gi-ray'ın resmi çağrılısı olarak Türkiye'ye geldi.

10- Pakistan Dışişleri Genel Sekreteri Büyükelçi Akram Zeki, resmi bir ziyaret için Türkiye'ye geldi.

11- Konya Valiliği, RP'li Belediye Başkanı Halil Ürün hakkında, büyükşehir belediyesinin araçlarını, başkanı RP'li olan başka belediyelere usulsüz olarak kullandırdığı gerekçesiyle soruşturma açtı.

12- Araştırmacı yazar İsmail Beşikçi, "Ortadoğu'da Devlet Terörü" adlı son kitabında devletin bölünmez bütünlüğü aleyhinde propaganda yaptığı gerekçesiyle Ankara DGM'ce tutuklandı. Yazarın sözkonusu kitabı hakkında da toplatma emri verildi.

13- İzmir DGM'de süren 8'i tutuklu 11 sanıklı Ekim Grubu davasında 3 kişi tahliye edildi.

14- Başbakan Mesut Yılmaz imzasıyla yayınlanan bir genelgede de, bakanlıkların, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık'a sunulmak üzere haftalık faaliyet raporları hazırlamaları istendi.

15- KKTC, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı 6 aileyi sınırdışı etti. KKTC makamları konuyla ilgili bir açıklama yapmadılar.

16- Londra'daki Türkiye Büyükelçiliği önünde, Türkiye'deki anti-terör yasasını protesto etmek amacıyla açlık grevi başlatan gösterici Türklerin 20'sinin gözaltına alındığı bildirildi.

17- İnsan hakları kuruluşu Helsinki Watch, Türkiye'ye ilişkin 10 sayfalık son raporunda, işkencenin, polis tarafından öldürme olaylarının ve siyasal şiddetin arttığını öne sürdü.

18- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Viron Polidoras, KKTC'nin İslam Konferansı'na üyelik için yaptığı başvurunun, Kıbrıs sorununun çözümüne zarar vereceğini iddia etti.

19- Sovyetler Birliği Başkanı Mihail Gorbaçov'la Moskova'daki iki günlük görüşmelerini tamamlayan ABD Başkanı George Bush, Ukrayna Cumhuriye-ti'nin başkenti Kiev'e gitti. Ukrayna parlamentosunda yaptığı konuşmada Bush, Sovyet Cumhuriyetlerini ayrılmaya karşı uyararak, ülkeyi birarada tutmaya çalışan Gorbaçov'un desteklenmesini istedi.

20- Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jacques Poos, Yugoslavya'nın parçalanmasının engellenebilmesi için, Avrupa'nın askeri müdahalesine gerek duyulabileceğini söyledi.

21- İsrail Başbakanı İzak Şamir, ABD Dışişleri Bakanı James Baker ile Kudüs'te yaptığı görüşmeden sonra, ABD ve SSCB tarafından ekim ayında yapılması önerilen Ortadoğu Barış Konferansı'na katılmayı kabul ettiklerini açıkladı.

22- İran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani, İslam ülkelerinin, Filistin halkının haklarının çiğnenmesine izin vermeyeceğini söyledi.

2 AĞUSTOS 1991

1- Bartın'da yapılacak olan belediye seçimleri dolayısıyla partisinin düzenlediği mitinge katılan Başbakan Mesut Yılmaz, halka hitaben bir konuşma yaptı. Başbakan Yılmaz konuşmasında muhalefet partilerine eleştiriler yöneltirken, seçimlerin kazanılması halinde Bartın'a götürülecek hizmetler konusunda vaatlerde bulundu.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Antalya Milletvekili Deniz Baykal ve parti eski genel başkanı Aydın Güven Gürkan'la birlikte geldiği Bartın'da düzenlenen mitingde halka hitaben bir konuşma yaptı. İnönü, iktidarın oy toplamak için verdiği "il yapma" sözlerinin yasaya aykırı olduğunu belirtirken, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i de konuşmalarında sürekli SHP'yi hedef alması nedeniyle eleştirdi.

3- Dışişleri Bakanı Safa Giray, AT Ulaştırma Komisyonu üyesi Karen Van Miert'i kabul ederek görüştü. Giray görüşmeden önce yaptığı açıklamada, Tür-kiye-AT arasındaki ilişkilerin ele alınacağını bildirdi.

4- ABD Başkanı George Bush, Beyaz Saray'da, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ve Yunanistan'ın Kıbrıs konusunu görüşmek üzere eylül ayında bir araya gelmeyi kabul ettiklerini açıkladı.

Bush'un açıklamasıyla ilgili olarak UBA'nın sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi, Türkiye'nin konferansta nasıl temsil edileceğinin önümüzdeki günlerde belirleneceğini söyledi.

Konuyla ilgili olarak AA muhabirinin sorusunu yanıtlayan Dışişleri Bakanı Safa Giray da, toplantının yalnızca Türkiye ve Yunanistan arasında yapılmayacağını, BM Genel Sekreteri'nin gözetiminde Kıbrıs'taki iki toplum liderinin de bu toplantıda hazır bulunacağını belirtti.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Bartın'da halka hitaben yaptığı konuşmada, iki yıl önceki yerel seçimlerde milletin ANAP'ı reddettiğini belirterek, bu seçimde de ANAP'a oy verilmemesini istedi. Demirel, ANAP'ın seçim kampanyasını yürütmek üzere yurtdışından reklamcı getirilmesini de eleştirdi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı yazılı bir açıklamada, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in kendisine yönelik eleştirilerini yanıtladı. Ecevit, 1980 öncesinde koalisyon çağrılarının reddedilmemesi halinde demokrasinin kesintiye uğramamış olacağını belirterek, dünyâda ve Türkiye'de hızlı bir değişim süreci yaşanırken değişmeyen tek şeyin "Demirel zihniyeti" olduğunu ileri sürdü.

7- ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Büyükelçi Nelson Ledsky Ankara'daki temaslarını tamamladıktan sonra düzenlediği basın toplantısında, Ankara'ya yeni hiçbir öneri getirmediğini bildirdi. Ledsky, Kıbrıs'ta tarafların siyasi eşitliği konusunda KKTC lideri Rauf Denktaş'ın yaklaşımını benimsemediklerini açıkladı.

8- Bitlis'in Tatvan ilçesindeki Nemrut krater gölünde konaklayan 10 Alman turist, bir grup PKK'lı tarafından kaçırıldı. Kaçırılan turistlerden 3'ü kurtulmayı başarırken; İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli, bölgede havadan ve karadan operasyonlar başlatıldığını açıkladı.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre Hakkari'nin Çukurca ilçesi yakınlarında güvenlik güçleriyle çatışmaya giren teröristlerden ikisi ölü olarak ele geçirildi.

10- Çevik Kuvvete bağlı Destek Hava Üssü görevlilerinin, Türkiye'nin gereken izni vermesinden sonra Batman NATO Askeri Havaalanı'na yerleştiği bildirildi.

Silopi'de konuşlandırılan "Çekiç Güç" birliğinin göreve başlaması nedeniyle planlanan açılış töreninin bir hafta ertelendiği, ABD'li Basın Sözcüsü Binbaşı Dug Curtis tarafından bildirildi.

11- Atatürk Uluslararası Barış Ödülü'nün seçici kuruluna yeni üyeler atanmasına ilişkin karar, Cumhurbaşkanı Turgut Özal imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, "Rumların kendilerini Kıbrıs Cumhuriyeti'nin sahibiymiş gibi göstererek barışa yanaşmadıklarını" söyledi ve Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak son görüşmelerde önerilen toprak pazarlığı konusunda yetkinin kendisinde değil Meclis'te olduğunu belirtti.

13- Kanada hükümeti, Türkiye'ye askeri yardım öngören Taurus-Maple programının süresini 3 yıl uzatarak 38 milyar liralık askeri yardım yapılmasını kararlaştırdı.

14- ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Ortadoğu Barış Konferansı'nın toplanması konusunda Kudüs'te Filistinli yetkililerle görüştükten sonra Ürdün'ün başkenti Amman'a gitti. Baker'ın, Ürdün Kralı Hüseyin ile yaptığı görüşmede, konferansa katılması düşünülen Ürdün-Filistin ortak heyeti konusunun ele alındığı bildirildi.

15- İsrail İskan Bakanı Ariel Şaron, Başbakan İzak Şamir'in Ortadoğu Barış Konferansı'na katılmayı "şartlı" olarak kabul etmesini eleştirerek, "İsrail'in konferansa katılmasına karşı olduğunu" bildirdi.

16- Yugoslavya'da Federal Ordu'ya bağlı tankların ve bırp gerillaların bir Hırvat köyüne düzenledikleri saldırıda ölen Hırvat güvenlik görevlilerinin sayısının 80'e yükseldiği bildirildi.

Hollanda Dışişleri Bakanı Hans Van Den Broek, barış görüşmelerinden olumlu sonuç alınamazsa AT'nin Yugoslavya'ya askeri müdahalede bulunabileceğini belirtti.

3 AĞUSTOS 1991

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, düzenlediği basın toplantısında, TRT'ye ilişkin eleştirilerde bulunarak, kurumun Bartın seçimlerinde tarafsızlık ilkesini çiğnediğini ve muhalefet liderlerinin konuşmalarını eksik verdiğini söyledi. İnönü, araştırmacı, yazar İsmail Beşikçi'nin tutuklanması olayını kınarken, Alman turistlerin PKK tarafından kaçırılmış olmasının vehametine de değinerek sorunlara çağdaş demokrasi yöntemleri ile çözüm bulunmasını istedi.

2- Genelkurmay Başkanlığı, Yüksek Askeri Şura'nın bir üst rütbeye yükseltilen general, amiral ve albaylara ilişkin kararlarını açıkladı. Açıklamaya göre Orgeneral Fikret Küpeli, Genelkurmay 2. Başkanı oldu.

3- Dışişleri Bakanı Safa Giray, İslam Konferansı Örgütü toplantılarına katılmak üzere Türkiye'ye gelen jran, Suriye ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanları ile görüşmelerde bulundu. Dörtlü toplantıdan sonra Giray tarafından yapılan açıklamada, görüşmelerde bölgedeki yeni güvenlik düzenlemelerinin ele alındığı bildirildi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Mesut Yılmaz'm Bartın'a il olma sözü vermesini eleştirdi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Bartın'da yapılacak belediye başkanlığı seçimleri nedeniyle partisinin ikinci kez düzenlediği mitingle ANAP ve SHP'ye ilişkin eleştirilerde bulunarak, bu partilerin 12 Eylül ürünü olduğunu, birinin iktidarda diğerinin muhalefette erimeye başladığını öne sürdü.

6- HEP Genel Başkanı Fehmi Işıklar, yazar İsmail Beşikçi'nin Anti-Terör Yasası uyarınca tutuklandığını belirterek "dünyanın hiçbir yerinde kitap yazmanın terör suçu olamayacağını" söyledi.

7- Yüksek Seçim Kurulu, son nüfus sayımı doğrultusunda 12 ilin milletvekili sayısını azaltırken, 70 ilin milletvekili sayısını arttırdı.

8- ABD eski Adalet Bakanı Ramsey Clark'ın öncülüğünde kurulan ABD'-nin Savaş Suçlarını Araştırma Komisyonu'nun, 1992'de Uluslararası Yargıçlar Mahkemesi'ne sunulacak olan raporu, İstanbul'da düzenlenen bir toplantıda açıklandı. Clark, ABD'nin barışa ve insanlığa karşı suç işlediğini belirterek, ABD'nin teknolojik gücü karşısında birlik oluşturma çağrısında bulundu. "ABD'nin Ortadoğu'daki Savaş Suçlarını Araştırma Türkiye Komisyonu" da Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen toplantıda, Türkiye raporunu açıkladı.

9- Nemrut krater gölünde kamp yaptıkları sırada kaçırılan 15 Alman turistten 5'i kurtulmayı başararak, Bitlis İl Jandarma Alay Komutanlığı'na geldiler.

Burada gazetecilerle görüştürülen turistler, kendilerini kimlerin kaçırdığını bilmediklerini söylediler.

Olağanüstü Hal Bölge Valiliği kaçırılan turistlerin ve kaçırma olayını gerçekleştiren teröristlerin yakalanması için karadan ve havadan geniş çaplı operasyon başlatıldığını belirtirken, İçişleri Bakanlığınca yapılan açıklamada, operasyonların aralıksız sürdüğü ve bazı şahısların sorgulanmaları sonrası önemli ipuçları ele geçirildiği bildirildi.

Almanya'nın Türkiye Büyükelçisi Eickhoff, kaçırılan Alman turistlerin kurtarılması için Türk yetkililerin yoğun çaba harcadıklarını söyledi.

Alman turistlerin kaçırılması ile ilgili olarak Tatvan'a giden Almanya'nın Ankara Konsolosu Wolfgang Dik, bölgedeki yetkililerden bilgi aldı. Gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Dik, kaçırılma olayında soygun ihtimali bulunduğunu, olayın PKK militanlarınca gerçekleştirilmiş olabileceğini sanmadığını bildirdi.

10- Adana'da bir Amerikalının öldürülmesi olayı ile bazı bombalama eylemlerini gerçekleştirdikleri ve yasadışı Dev-Sol örgütüne üye oldukları gerekçesiyle yakalanan, aralarında iki doktorun da bulunduğu 18'i tutuklu, 29 sanıktan 4'ü hakkında Malatya DGM'de idam istemiyle dava açıldı.

11- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Güvenlik Konseyi Başkanlığına gönderdiği bir mektupta, Irak'ın silah yığınağını engellemek için yeni ve etkin önlemler alınması çağrısında bulundu.

12- Ortadoğu Barış Konferansı için bölge ülkeleri ile temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Fas'a giderek Kral 2. Hasan ile görüştü. Baker, konferansa Filistinlilerin de katılması konusunda hala umutlu olduğunu söyledi.

4 AĞUSTOS 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İstanbul'da düzenlenen İslam Konferansı Örgütü Dışişleri Bakanları toplantısında bir açış konuşması yaptı. Cumhurbaşkanı Özal konuşmasında özellikle İKÖ üyesi ülkeler arasında ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi gereği üzerinde durarak, İslam ülkeleri arasında AGİK benzeri bir oluşum önerdi. Cumhurbaşkanı Özal, kasım ayı içinde İstanbul'da "Ortadoğu su zirvesi" toplantısı yapılacağını belirttiği konuşmasında, bölgede barışın sağlanmasının su projesinin gerçekleşmesini de kolaylaştıracağını söyledi.

İKÖ Genel Sekreteri Hamid El Gabid de yaptığı konuşmada Kıbrıs sorununa değinerek, sorunun çözümünde BM Genel Sekreterinin çabalarını desteklediklerini belirtti.

İKÖ Bakanlar Konseyi'nin dönem başkanlığına Dışişleri Bakanı Safa Giray getirildi.

2- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, fran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti'yi kabul ederek bir süre görüştü. Görüşmede, bölge sorunları, Ortadoğu'da yeni güvenlik düzenlemeleri ve Türkiye'de konuşlandırılan Çevik Güç konularında görüş alışverişinde bulunulduğu bildirildi.

3- Dışişleri Bakanı Safa Giray, Irak dışişlerinden sorumlu Devlet Bakanı Muhammet Sayed Al Sahaf ile görüştü. Dışişleri Bakanı Safa Giray tarafından yapılan açıklamada, görüşmenin olumlu geçtiği bildirilirken, konuk Bakanın ambargonun kaldırılması konusunda destek istediği belirtildi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Düzce'de düzenlenen bir mi-tingte yaptığı konuşmada, kasım ayı içinde seçime gidilmesini istedi. Demirel ülkede çift başlı yönetimin sürdüğünü ve iktidar boşluğu olduğunu öne sürdü.

5- İçişleri Bakanlığı Basın Sözcülüğü tarafından, valilerin atama ve yer değiştirmelerine ilişkin kararname açıklandı. Kararnameye göre, Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu İstanbul Valiliği'ne atanırken, Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'ne de Konya Valisi Necati Çetinkaya getirildi.

6- Bartın'da yapılan Belediye Başkanlığı seçimlerini ANAP adayı Oğuz Pir kazandı.

7- Kaçırılan Alman turistlerle ilgili olarak Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'n-den yapılan açıklamada, turistleri kaçıran 4 kişiden ikisinin eşkalinin belirlendiği, bölgede başlatılan operasyonların çok yönlü olarak sürdürüldüğü bildirildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da, operasyonlara bir dedektif grubu ile sorgu elemanlarının da katıldıkları bildirildi.

8- Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Samanlı köyündeki sınır karakoluna PKK militanların'ca yapılan saldırıda 9 er şehit olurken, 4 erin de kaybolduğu belirtildi.

Kahramanmaraş'ın f-uzarcık ilçesinde teröristlerin yola yerleştirdiği mayının patlaması sonucu köy minibüsünde bulunan 1 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.

Suriye'den Türkiye'ye sızmak isteyen bir grup PKK'lı ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada bir terörist ölü olarak ele geçirildi.

9- Konya'da Hıristiyanlık propagandası yaptıkları bildirilen 7 kişi tutuklandı.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Nelson Ledsky'nin "Kıbrı's'ta anlaşmadan sonra eşitlik sağlanabileceği" şeklindeki sözlerini eleştirerek, Ledsky'den "eşitlik hakkı istemediklerini" söyledi.

11- Azerbaycan Devlet Başkanı Ayaz Muttalibov'un sözcüsü Osman Mir-zayev Interfaks ajansına yaptığı açıklamada, Azerbaycan'ın yeni birlik sözleşmesini 8 Eylül'de yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinden sonra imzalayacağını bildirdi.

12- ABD Dışişleri Bakanı James Baker Fas'taki temaslarını tamamlayarak Tunus'a gitti.

13- FKÖ lideri Yaser Arafat, Ortadoğu Barış Konferansı'nda Filistinlileri kimin temsil edeceği konusunda taviz vermeyeceklerini belirtti. Arafat, ABD yönetimini İsrail'in tüm koşullarını kabul etmesi nedeniyle eleştirdi.

14- Yugoslavya'nın Hırvatistan Cumhuriyeti'nde Başkanlık Konseyi'nin ateşkes kararına rağmen çatışmalar sürerken, Sırbistan Devlet Başkanı Slobo-danb Miloseviç, AT'nin ülkedeki krize çözüm bulmak için bir askeri güç göndermesini kabul etmeyeceklerini açıkladı.

Hollanda Dışişleri Bakanı Hans Van Den Broke ise "Yugoslavya'da AT adına sürdürdükleri barış girişimlerinde başarısızlığa uğradıklarını ve Yugoslavya'nın bir kaosa sürüklendiğini" söyledi.

15- Afganistan'da yönetime karşı mücadele eden mücahitlerin, ülkenin kuzeydoğu bölgesinde SSCB ve Çin sınırındaki Wakhan bölgesini ele geçirdikleri bildirildi.

16- Pakistan eski başbakanı ve muhalefet partisi lideri Benazir Butto, partisine bağlı kişilere yapılan baskıları protesto etmek amacıyla açlık grevine başladı.

5 AĞUSTOS 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, tamamen Türk işçi ve mühendislerinin emeği ile inşa edilen İskenderun feribotunun Türkiye Denizcilik İşletmeleri filosuna katılması dolayısıyla Sarayburnu'nda düzenlenen törene katılarak bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Özal, Türkiye'nin, çevresindeki ülkelerin hepsinin ilerisine geçtiğini, oysa bugün hala 1970'lerin zihniyetine sahip politikacıların olduğunu, bu zihniyetle bir yere varılamayacağını söyledi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, ANAP MKYK toplantısına başkanlık etti. Toplantıda bir konuşma yapan Başbakan Yılmaz, seçim için üç alternatif olduğunu kaydederek, konunun ANAP'ta oluşturulan Seçim Komisyonu tarafından inceleneceğini ve buna bağlı olarak anayasa değişikliği ve seçim yasasındaki değişikliklerin hazırlanacağını belirtti.

ANAP MKYK toplantısında Kıbrıs ve diğer dış politika konularında bilgi veren Başbakan Yılmaz, eylül ayında ABD'de yapılması planlanan Kıbrıs zirvesinde Türkiye'yi kendisinin temsil edeceğini açıkladı. Yılmaz, Yunanistan'ın cumhurbaşkanı düzeyinde temsil edilmesi halinde Türkiye'nin de aynı biçimde temsil edileceğini söyledi.

Başbakan Mesut Yılmaz İstanbul'da İSEDAK üyesi bazı bakanlarla temaslarda bulundu.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Metin Emiroğlu, Cumhuriyet Gazetesi'nin DİSK'e ilişkin sorularını yanıtladı. Emiroğlu, DİSK'in malvarlığı için Anayasa Mahkemesi'nin vereceği karar doğrultusunda değerlendirme yapılacağını söyledi.

4- Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Petar Vodenski, Cumhuriyet Gazete-si'ne verdiği bir demeçte Türk-Bulgar ilişkilerini değerlendirdi. Vodenski, iki ülke arasında ilişkilerin son zamanlarda yoğunlaşmış olmasına dikkat çekerek, Türk-Bulgar sınırındaki askeri güçlerdeki dengesizliğin Bulgar kamuoyunda sorgulanan başlıca konulardan biri olduğunu söyledi.

5- PKK militanlarının Şemdinli'de 9 eri şehit etmesi ve 7 eri de kaçırması üzerine güvenlik güçlerinin Kuzey Irak'taki PKK kamplarına askeri operasyon düzenlediği bildirildi.

6- Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Temel Cingöz'ün öldürülmesi olayı ile ilgili olarak tutuklanan yasadışı Dev-Sol örgütü üyesi 18 kişiden 8'i, Malatya DGM'ce salıverildi.

7- Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürü Melih Gökçek görevinden alınırken yerine öğretim üyesi Kemal Çevik atandı.

8- ABD Dışişleri Bakanı James Baker Ortadoğu Barış Konferansı görüşmelerinin son durağı olan Cezayir'de Devlet Başkanı Şadli Bincedid ile görüştü.

9- Irak tarafından yapılan açıklamada, askeri amaçlı bakteriyolojik deneyler yapıldığı ilk kez kabul edildi. Irak dışişleri yetkililerince BM uzmanlarına iletilen açıklamada, bu denemelere 1990 sonbaharında son verildiği belirtildi.

10- Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani, İtalya Başbakanı Giu-lio Andreotti ile yaptığı görüşmede, Irak'taki durum ve Irak yönetimi ile Kürt muhalefeti arasında yapılan görüşmeler hakkında bilgi verdi.

11- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek görüşmelerde bulunmak üzere Libya'ya gitti.

12- Afganistan'ın doğusundaki Lagman bölgesinde hükümet güçleri ile mücahitler arasında meydana gelen çatışmalarda 21 kişinin öldüğü bildirildi.

6 AĞUSTOS 1991

1- PKK militanlarının Şemdinli'de 9 eri şehit etmesi ve 7 eri de kaçırması üzerine Kuzey Irak'taki PKK kamplarına düzenlenen askeri operasyon sürerken; gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Mesut Yılmaz, "Kuzey Irak'taki otorite boşluğundan istifade ederek Türkiye'ye gelen ve suç işledikten sonra tekrar Kuzey Irak'a kaçan teröristlere karşı Türk hükümeti gereken her türlü tedbiri almakta serbesttir" dedi. Başbakan Yılmaz, operasyon hakkında açıklamanın gerektiği zaman yapılacağını bildirdi.

Başbakan Mesut Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'i Başbakanlıkta kabul ederek bir süre görüştü.

2- Dışişleri Bakanı Safa Giray, İstanbul'da Libya Dışişleri Bakanı İbrahim Buşari ile görüştü. Görüşmede Buşari, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı ülkesine davet ettiğini bildirirken, Safa Giray AA'ya yaptığı açıklamada, Kaddafi'nin mesajının değerlendirilmekte olduğunu belirtti.

3- SHP Diyarbakır Milletvekili Fuat Atalay tarafından Başbakan Mesut Yıl-maz'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verilen soru önergesinde, olağanüstü hal tazminatının bir kamu kuruluşu olan belediyelerde çalışanlara neden ödenmediğinin açıklanması istendi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Kuzey Irak'taki askeri operasyonla ilgili olarak yaptığı bir açıklamada, Türkiye'nin gecikmeden Ortadoğu politikasını belirlemesi gerektiğini kaydetti. Ecevit, batılılar tarafından Irak'ın kuzey bölgesinde "Kürtlere güvence" gerekçesiyle oluşturulacak yapay devlete onay vermenin Türkiye açısından sakıncalarına daha önce de dikkat çektiğini belirterek, Irak'la ilişkilerin karşılıklı güven temeline oturtulmasını istedi.

5- Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın, Başbakan Mesut Yılmaz'a geçen ay kazı çalışması başlayan Ankara Metrosu konusunda bir brifing verdi. Karayalçın, Başbakan Yılmaz'dan projenin yürütülmesi konusunda destek istedi.

6- Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Petar Vodenski, Türk-Bulgar İlişkileri konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlanan demecinin devamında, ülkesinin son 1,5 yılda azınlıklar sorunu konusunda önemli aşamalar gerçekleştirdiğini kaydetti. Vodenski, yeni Bulgar anayasasında din, dil ve kültür ile ilgili insan haklarının garanti altına alındığını belirtti.

7- Şırnak'ın İdil ilçesinde kamu kurum ve kuruluşlarına ait bazı binalara saldırılar düzenleyen PKK militanları ile güvenlik güçleri arasında çarpışma çıktı. Çarpışma sırasında ilçede elektiriklerin ve telefon bağlantılarının kesildiği bildirilirken, olaylarda can kaybı olmadı.

8- PKK'nın cephe örgütü Kürdistan Ulusal Kurtuluş Cephesi (ERNK) temsilcileri Almanya'nın Bonn kentinde düzenledikleri toplantıda, Türkiye'de kaçırılan 10 Alman turistin, ERNK'ya bağlı yerel bir eylem grubunca merkezden habersiz ve onaysız olarak rehin alındıklarını açıkladılar. ERNK sözcüsü, Almanların en kısa zamanda sağlıklı bir biçimde ülkelerine döneceklerini bildirdi.

9- İçişleri Bakanlığı, yaptığı bir konuşmada Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a hakaret ettiği gerekçesiyle Şanlıurfa Belediye Başkanı Halil İbrahim Çelik hakkında soruşturma açtı.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Temsilcisi Nelson Ledsky'yi kabul ederek bir süre görüştü. Denktaş görüşmeyle ilgili olarak basının sorularını yanıtlarken, "siyasi eşitlik" ilkesinin vazgeçilmezliğini vurguladı.

11- FKÖ Siyasi Büro Şefi Faruk Kaddumi Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği bir demeçte, Ortadoğu Barış Konferansı'na katılacak Filistin heyetinin belirlenmesi ve konferansta temsil edilmesi konusunda Türkiye'den destek aradıklarını belirtti. Kaddumi, 'Türkiye, ABD'yi israil'e baskı yapması için ikna edebilir" dedi.

12- ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Ortadoğu Barış Konferansı'nın düzenlenmesi konusunda, bölge ülkelerine yaptığı ziyaretleri tamamlayarak ülkesine döndü. Baker gazetecilere yaptığı açıklamada, konferansla ilgili olarak Filistinli yetkililerden kesin bir yanıt alamamakla birlikte, sorunun çözümü için umutlu olduğunu söyledi.

13- Yugoslavya'daki etnik çatışmayı görüşmek üzere Lahey'de toplanan AT dışişleri bakanları, konuyu BM Güvenlik Konseyi'ne götürme girişimlerini desteklediklerini bildirdiler. Toplantıda Batı Avrupa Birliği'nden, Yugoslavya'da olası bir ateşkesi korumak için görev alıp almayacağının sorulması kararı alındı.

14- Peru'da ordu birlikleri ile gerillalar arasında meydana gelen çatışmalarda 32 gerillanın öldüğü bildirildi.

7 AĞUSTOS 1991

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Mesut Yılmaz'ın başkanlığında toplanarak, Türk askeri birliklerince Kuzey Irak'ta üslenen PKK kamplarına karşı girişilen askeri operasyonu ve bölgedeki genel güvenlik önlemlerini görüştü. Toplantıdan sonra Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü İmren Aykut ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Mesut Yılmaz, harekatın Genelkurmay Başkanlığı'nca yürütüldüğünü ve çok kısa sürede amacına ulaşacağını bildirdi.

Bakanlar Kurulu'nda yeni ekonomik düzenlemeler konusu da ele alınarak görüşüldü. Başbakan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli, kurula ekonomiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Toplantıda, Orman Bakanlığı'nın kurularak, Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı bünyesinden ayrılmasına ilişkin kanun hükmündeki kararname imzalandı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, TİSK Genel Başkanı Refik Baydur ile Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Münir Ceylan'ı ayrı ayrı ziyaret ederek görüştü, inönü, Türkiye'de demokrasinin temel çerçevesinin oturmaması nedeniyle ekonomik sorunların da çözümlenmediğini belirterek, "Sorunların çözümü için işverenlerimizi sendikalarla uzlaşmaya çağırıyoruz" dedi.

3- DYP Grup Başkanvekilleri Vefa Tanır ve Mustafa Çorapçıoğlu tarafından TBMM Başkanlığı'na verilen önergede, son aylarda olağanüstü hal bölgesi ve büyük kentlerde artan terör olaylarıyla ilgili olarak genel görüşme açılması istendi.

4- Kuzey Irak'taki PKK kamplarına düzenlenen operasyonla ilgili olarak Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği bir açıklama yaptı. Açıklamada, Irak içine 8-10 kilometre girildiği ve teröristlere büyük zayiat verdirildiği bildirildi.

5- DMP Genel Başkanı Bedrettin Dalan Hakkari'de halka hitaben bir konuşma yaptı. Dalan, Doğu Anadolu'da yaşayan insanların açlık, sefalet ve asayiş nedeniyle bölgeyi terk ettiklerini öne sürdü.

6- Şırnak'ın idil ilçesinde güvenlik güçleriyle PKK militanları arasındaki 18 saatlik çatışmadan sonra teröristlerin yakalanması için geniş çaplı güvenlik önlemleri alınırken, ilçede çok sayıda kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

7- Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Direktörü Peter Galliner, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a gönderdiği bir mektupta Yeni Ülke Gazetesi sahibi Serhat Bucak'ın gözaltına alınmasını kınadı.

8- Irak Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani Roma'da düzenlediği basın toplantısında, PKK tarafından kaçırılan 10 Alman turistle ilgili olarak, Almanya Dışişleri Bakanı Genscher'in kendisinden, rehinelerin serbest bırakılması için etkisini kullanmasını istediğini söyledi. Bu konuda girişimde bulunduğunu ve rehinelerin iki gün içinde serbest kalacağını umduğunu söyleyen Talabani açıklamasında, Türkiye'nin Irak'a düzenlediği sınır ötesi harekatı protesto ettiğini de bildirdi.

9- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Kıbrıs sorununun, tarihinde ilk kez mantık çerçevesinde yürüdüğünü ve büyük bir olasılıkla eylül ayında soruna bir çözüm bulunabileceğini söyledi.

10- Irak'taki silah tesislerinde inceleme yapan 28 kişilik Birleşmiş Milletler heyetinin lideri David Kelly gazetecilere yaptığı bir açıklamada, "Irak'ın biyolojik silah elde etmek için yaptığı deneylerde, antraks ve' botulizm gibi öldürücü hastalıkları bulaştırmaya yarayan silahlar üretmeye çalıştığının belirlendiğini, Irak yönetiminin de konuyu doğruladığını" bildirdi.

11- Yugoslavya'da Federal Başkanlık Konseyi'nin, Hırvatistan'daki çatışmalara son vermek amacıyla ilan ettiği ateşkesin bozulduğu bildirildi. Hırvatistan İçişleri Bakan Yardımcısı Milan Brezak düzenlediği basın toplantısında, Sırplara uyarıda bulunarak, "ateşe karşılık vermeyeceklerini garanti edemeyeceklerini" bildirdi.

12- Bulgaristan'daki Kozluduy Nükleer Santralı'nda meydana gelen sızıntılardan sonra Batı Trakya'daki radyasyon oranının çok yükseldiği, Kozlu-duy'da dün yangın çıktığı bildirildi.

13- FKÖ lideri Yaser Arafat, Avrupalı liderlere çağrıda bulunarak, Filistinlilerin haklarını savunma konusunda destek istedi. Ortadoğu Barış Konferansı konusunda İsrail ile ABD tarafından önerilen koşulları kabul etmeyeceklerini bildiren Arafat, Amerikan girişimlerinin sadece İsrail'i koruduğunu söyledi.

8 AĞUSTOS 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Mesut Yılmaz ve Başbakan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli'yi Marmaris'te kabul ederek görüştü. Görüşmede, Bakanlar Kurulu'nda dün ele alınan ekonomik önlemlerle ilgili önerilerin, Cumhurbaşkanı'na sunulduğu bildirildi.

2- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği, Ankara'da gazetecilere bir brifing vererek, Türk Silahlı Kuvvetleri'nih Kuzey Irak'ta gerçekleştirdiği operasyonlara ilişkin bilgi verdi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, "sivil halka zarar verilmediğini" belirtirken, "bölgede Türk Silahlı Kuvvetleri'ne karşılık verildiğini" bildirdi. Brifingle, Genel Sekreter Tuğgeneral Hurşit Tolon da harekatın gelişimi konusunda açıklamalarda bulundu.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü yazılı bir açıklama yaparak, Irak'ta PKK kamplarına karşı Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yürütülen harekatın nedenleri, gelişmesi ve sonuçlan hakkında TBMM'ye bilgi verilmesini istedi. İnönü, harekatın başarıyla sonuçlanması temennisinde bulundu.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü İmren Aykut, Kuzey Irak'ta Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yürütülen operasyonla ilgili olarak iç ve dış basında yer alan bazı yanlış haberler üzerine düzenlediği basın toplantısında; "Harekatın, Irak topraklarına girmek ve işgal etmek gibi bir anlamı olmadığını, sadece, PKK kamplarına yönelik olarak düzenlendiğini" bildirdi. Aykut, "PKK'nın Türkiye'ye karşı eylemlerini artırması üzerine harekata karar verildiğini ve konuyla ilgili sağlıklı haberlerin iki üç gün içerisinde alınabileceğini" belirtti.

5- Kuzey Irak'taki PKK kamplarına karşı başlatılan sınır ötesi askeri operasyon sürerken Irak, "toprak bütünlüğüne saldırıda bulunulduğu" gerekçesiyle Türkiye'ye protesto notası verdi. Irak'ın protesto notası Türkiye tarafından reddedildi. Suriye ve İran da, Dışişleri Bakanlığı tarafından askeri operasyon konusunda bilgilendirilerek, Türkiye'nin Irak'ın toprak bütünlüğüne karşı herhangi bir emel taşımadığı" belirtildi.

6- DYP Genel İdare Kurulu, Genel Başkan Süleyman Demirel başkanlığında toplanarak son günlerde yaşanan terör olayları ve sınır ötesi operasyona ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Toplantıdan sonra yayımlanan GİK bildirisinde, sorunun sınır ötesi operasyonlarla çözülmesinin mümkün olmadığı belirtildi.

7- İstanbul'da düzenlenen İslam Konferansı Örgütü Dışişleri Bakanları toplantısı sona erdi. Toplantının son gününde yapılan kapanış oturumunda, Irak,

sonuç bildirgesinde kendi aleyhine maddelerin ağırlıkta olduğu gerekçesiyle toplantıyı terk etti.

Toplantı nedeniyle istanbul'da bulunan Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Sara, Dışişleri Bakanı Safa Giray ile görüşme talebinde bulundu. Giray ve Sara, Türk Silahlı Kuvvetleri'nce Kuzey Irak'taki PKK kamplarına düzenlenen sınır ötesi operasyon konusunda görüştüler.

8- Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Barzani'nin özel temsilcisi Muhsin Dızai, Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi ile görüştü. Dızai, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Kuzey Irak'ta yürütülen operasyonun durdurulmasını istedi. Dızai, müttefik güçlere ve BM'ye çağrı yaptıklarını belirterek, "PKK'lıların değil, sivil halkın öldürüldüğünü" Öne sürdü.

9- ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Kuzey Irak'taki operasyonundan önceden haberdar olmadıklarını belirtti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü tarafından AA'ya yapılan açıklamada, PKK terör örgütü olarak nitelenerek, operasyonun bir an önce tamamlanması ve sivillerin zarar görmemesi temennisi dile getirildi.

10- Almanya Dışişleri Bakanlığı, PKK tarafından kaçırıldıktan sonra kurtulmayı başaran 5 Alman turistin pasaportlarının iade edilmemesiyle ilgili olarak Türkiye'yi kınadı. Kınama, Türkiye'nin Bonn Büyükelçiliği Müsteşarı'na iletilirken, 5 Alman turistin pasaportunun bir an önce iade edilmesinin istendiği bildirildi.

11- ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Nelson Ledsky, Atina'ya gitti. Ledsky düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs'ta taraflara bir çözüm empoze etmeyi düşünmediklerini bildirdi.

12- BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi, "Irak'ın bazı koşullarla belli miktarda petrol satmasına izin veren bir karar tasarısını" kabul etti.

13- AGİK kriz komitesi, Yugoslavya ile ilgili toplantısına Çekoslavakya'nın başkenti Prag'da başladı.

14- Ülkelerinden kaçarak İtalya'nın Otranto limanında bekleyen yüzlerce Arnavut'a, bu ülkeye giriş izni verilmeyeceği bildirildi. Bu arada Arnavutluk'un Draç kentinde ülkelerinden ayrılmak için bekleyen kişilere güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu ilk belirlemelere göre 12 kişi öldü.

15- İran'da Şah döneminin son Başbakanı Şahpur Bahtiyar ve Özel Kalem Müdürü, Paris yakınlarındaki evine düzenlenen bir saldırı sonucu öldürüldüler.

9 AĞUSTOS 1991

1- Başbakan Mesut Yılmaz, muhalefete mensup partilerin liderleri ile bira-raya gelerek, anayasa değişikliği ve erken seçim konularında görüştü. Başbakan Yılmaz, SHP Genel Merkezi'nde Genel Başkan Erdal İnönü'yü ziyaret ederek, anayasa değişikliği konusunda muhalefetle anlaşma sağlanması halinde Meclis'i olağanüstü toplantıya çağıracaklarını bildirdi. SHP Genel Başkanı Erdal İnönü de erken seçime hazır olduklarını belirtti.

Başbakan Mesut Yılmaz'ın, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ile TBMM'de yaptığı görüşmede de erken seçim konusu ele alındı. Görüşmeden sonra bir basın toplantısı düzenleyen DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Başbakan Yılmaz'ın erken seçime ilişkin olarak belirli bir tarihten sözetmediği-ni ancak, anayasa ve seçim kanunlarında değişiklik yapılması konusunda prensipte anlaştıklarını belirtti.

Başbakan Mesut Yılmaz, Filistin Devleti Dışişleri Bakanı ve FKÖ Siyasi Büro Şefi Faruk Kaddumi'yi kabul ederek bir süre görüştü. Başbakanlık Sözcüsü Yalım Eralp görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Başbakan Yılmaz'ın, Kad-dumi'den Ortadoğu Barış Konferansı hakkında bilgi aldığını ve Kıbrıs sorununa değindiğini bildirdi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, kendisini ziyaret eden Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz ve yönetim kurulu üyeleri ile görüştü. İnönü, amaçlarının Türkiye'deki çalışma hayatını demokratik düzeye çıkartmak olduğunu belirterek, toplusözleşmelerin ardından meydana gelen işten çıkarma olaylarını "toplumsal facia" olarak niteledi. Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz ise, işçi çıkarmaların yanlış beyanlardan kaynaklandığını söyledi.

3- Halkın Emek Partisi, Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın'm cenaze töreni sırasında meydana gelen olaylarda gördüğü kayıpların karşılığı olarak İçişleri Bakanlığından maddi ve manevi tazminat talebinde bulundu.

4- Irak Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi ile biraraya gelerek Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sınır ötesi operasyonu hakkında görüştü. Kuzey Irak'ta PKK kampı bulunmadığını savunan Talabani'ye, Büyükelçi Toperi tarafından, operasyonun sağlam istihbari bilgilere dayandığı ve kendisinin bu operasyon konusunda basına yaptığı açıklamalardan Ankara'nın rahatsızlık duyduğu belirtildi.

Talabani'nin Başbakan Mesut Yılmaz ve Dışişleri Bakanı Safa Giray ile görüşme isteği ise reddedildi.

5- PKK'lı teröristler tarafından kaçırılan 10 Alman turist serbest bırakıldı.

Gazetecilerle görüştürülen turistler, silahlı dört kişi tarafından kaçırıldıklarını ve b gün boyunca sürekli yer değiştirdiklerini anlattılar. Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Ekkehard Eickhoff, Alman hükümetinin, turistlerin salıverilmesi konusunda PKK ile herhangi bir anlaşma yapmadığını bildirdi.

6- Tekel ürünleri ile elektriğe yapılan zamlar ilgili bakanlıklar tarafından açıklandı.

7- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm getirilebilmesi için Türkiye'nin de çabalarına ihtiyaç olduğunu* belirterek, Kıbrıs sorununun Yunan dış politikasının en önemli meselesi olduğunu söyledi.

8- Yugoslavya'daki krizi görüşmek üzere toplanan AGİK, ülkede ateşkesi denetlemek için Avrupa gözlem heyetini genişletmeyi kararlaştırdı.

9- Afrika Ulusal Kongresi lideri Nelson Mandela Johannesburg'da düzenlediği basın toplantısında, "l'nkhata skandalf'ndan sonra, Güney Afrika'da hükümetin derhal istifa etmesi gerektiğini belirterek, ırk ayrımcılığına dayanmayan yeni bir hükümet kurulmasını istedi.

10- italya hükümeti, ülkeye giriş yapabilmek için bekleyen 11 bin Arnavut'u kabul etmeyeceğini belirterek, sığınmacıları geri göndermek üzere 5 askeri uçağın tahsis edildiği hava köprüsü kurdu.

11- Vietnam Başbakanı Do Muoi görevinden istifa etti.

12- Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand, İran eski Başbakanı Şah-pur Bahtiyar'ın öldürülmesini kınadı.

13- İslami Cihad Örgütü tarafından 1942 gün rehin tutulan ingiliz gazeteci John Mc Carthy serbest bırakılarak, ülkesine döndü.

Lübnanlı Şii lider Şeyh Hüseyin Fadlallah Washington Post gazetesine verdiği bir demeçte, John Mc Carthy'nin salıverilmesinin İstanbul'daki İKÖ toplantısı ile bağlantılı olduğunu söyledi.

10 AĞUSTOS 1991

1- Başbakan Mesut Yılmaz, erken seçimle ilgili çalışmalar yapmak üzere, beraberinde ANAP'ın seçim işlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Ersin Tara-noğlu ile gittiği Abant'ta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yılmaz, muhalefet partilerinin destek olması halinde anayasa değişikliğinin eylül ayı içinde hazırlanarak, kasım ayında erken seçimin gerçekleştirilebileceğini söyledi. Başbakan Mesut Yılmaz, gazetecilerin Kuzey Irak'taki operasyon konusuyla ilgili sorularını, "operasyonun başarılı olduğu ve direnişin tamamen kırıldığı" şeklinde yanıtlayarak, "birliklerimiz gereken önlemleri aldıktan sonra Kuzey Irak'tan çekilecektir" dedi.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli, Manisa'da yeni ekonomik kararlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Pakdemirli, üreticiye verilecek kredi limitlerinin artırıldığını, konuyla ilgili açıklamanın Başbakan Mesut Yılmaz tarafından duyurulacağını bildirdi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı yazılı bir açıklamada, ANAP'ın tasarladığı yeni seçim sistemine karşı çıkarak, SHP ve DYP'nin bu sistemi onaylamalarının "demokrasiye indirilmiş sivil bir darbe" olacağını belirtti.

4- Almanya'nın, Türkiye'nin Kuzey Irak'ta giriştiği askeri harekatı tamamen protesto etmesi ve operasyonun derhal durdurulmasını istemesi üzerine, Ankara Büyükelçisi Ekkehard Eickhoff Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak sözlü nota verildi.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Alman turistlerin kaçırılması olayına karıştıkları belirlenen 2 teröristin, Muş'un Hasköy ilçesi yakınlarında güvenlik güçleri ile girdikleri çatışmada ölü olarak ele geçirildiği bildirildi. Bu arada PKK tarafından resmi binalara yönelik kundaklama eylemleri sürerken, Ağrı'nın Tutak ilçesindeki radyolink istasyonuna saldıran teröristlerin binayı tamamen yaktığı bildirildi. Muş'un Hasköy ilçesindeki Jandarma Karakolu binasına yapılan PKK saldırısında da 3 terörist ölü olarak ele geçirildi.

6- İstanbul'da 4 banka şubesi ve İSKİ'ye ait bir tankere kimliği belirlenemeyen kişilerce molotof kokteyli atılırken, bir banka şubesi de silahlı 2 kişi tarafından soyuldu.

7- Turkish Daily News gazetesinde çalışan gazeteci Mustafa Kemal Şahin, Ankara'da öldü.

8- Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı'nı ikiye ayırarak, Orman Bakanlığı kurulmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

9- PKK tarafından kaçırıldıktan sonra dün serbest bırakılan Alman turistler ülkelerine döndüler.

10- Türkiye'nin Kuzey Irak'taki PKK kamplarına yönelik askeri girişimi Yunan hükümeti tarafından kınanırken, Hükümet Sözcüsü Viron Polidoras, gazetecilerin konuyla ilgili bir sorusu üzerine olayın, "uluslararası hukuka aykırı olduğunu" söyledi.

11- FKÖ lideri Yaser Arafat, uluslararası yasaların İsrail işgali altındaki topraklara da uygulanması koşuluyla Ortadoğu Barış Konferansı'na ilke olarak "e-vet' dediklerini söyledi.

12- Irak Başbakanı Sadun Hammadi, BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi tarafından hazırlanan taslakta Irak'ın satmasına izin verilen petrol miktarının çok az olduğunu ve halkın gıda gereksinimini bile karşılamaktan uzak olduğunu belirtti.

13- İngiliz gazeteci John Mc Carthy'nin serbest bırakılmasının ardından, Devrimci Adalet Örgütü Beyrut'ta yaptığı açıklamada, elindeki iki Amerikalı rehineden Joseph Cicippio'yu 72 saat içinde serbest bırakacağını bildirdi. Bu arada Londra'da serbest bırakılan gazeteci Mc Carthy ile bir görüşme yapması beklenen BM Genel Sekreteri Cuellar, "Güney Lübnan ordusunun elinde bulunan bazı Arap rehinelerin de serbest bırakılabileceğine" ilişkin umut taşıdığını söyledi.

14- Güney Afrika'da Cumhurbaşkanı F.W. De Klerk'in siyahlara yönelik politikasının beyazlar arasında tartışmalara yol açtığı, aşırı sağcı beyazlarla polis arasında çıkan çatışmada 2 kişinin öldüğü, 5 kişinin yaralandığı bildirildi.

11 AĞUSTOS 1991

1- Başbakan Mesut Yılmaz, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'taki PKK kamplarına düzenlediği operasyonun sürdürüldüğünü belirtirken, Diyarbakır'da faaliyete geçen Genelkurmay Basın Bilgi Merkezi'nden yapılan açıklamada da, sivil yerleşim birimlerinin bombalandığı yolunda basında yer alan haberlerin doğru olmadığı bildirildi.

Başbakan Mesut Yılmaz, SSCB TASS Ajansı Genel Müdürü Lev Spirido-nov'un, Türk-Sovyet ilişkileri, Türk ekonomisindeki gelişmeler ve ANAP'taki yönetim değişikliği konularında yönelttiği soruları yanıtladı. Başbakan Yılmaz, Türkiye ile SSCB arasında gelişen ilişkilerin yeni Avrupa düzeninin yapılanma sürecine katkıda bulunacağını belirterek, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Proje-si'nin yakında imzalanacağını söyledi.

2- Devlet Bakanı ve ANAP Genel Başkan Yardımcısı Fahrettin Kurt, TBMM'yi 20 Ağustos'ta anayasa değişikliklerini görüşmek üzere toplantıya çağıracaklarını bildirerek, anayasa değişikliği yapmadan da seçime gidilebileceğini ancak, bu kararı ANAP grubundan geçirmenin zor olacağını söyledi. Kurt, 14 Ağustos günü toplanacak olan ANAP MKYK'nın seçim tarihini belirleyeceğini bildirdi.

3- Adalet Bakanı Şakir Şeker, adli hizmet tazminatlarının üçte bir oranında azaltılması uygulamasının kaldırılacağını belirterek, konuyla ilgili bir kanun hükmünde kararname hazırlandığını bildirdi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da yaptığı açıklamada, erken seçim konusunda hiçbir şart öne sürmediklerini belirterek, seçim tarihinin açıklığa kavuşturulmasını istedi.

5- SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin düzenlediği basın toplantısında, parlamentonun adaletsiz bir seçim sistemi ile oluştuğunu, aynı adaletsiz sisteme SHP'nin yeniden onay vermesinin mümkün olmadığını söyledi.

6- İran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani, Bangladeş Dışişleri Bakanı Mostafizur Rahman'ı kabul ettiği görüşmesinde, Müslüman halkların haklarının çiğnenmemesi için tüm İslam ülkelerini işbirliğine çağırdı.

7- Hırvatistan hükümeti, savaş olasılığı sürdükçe, topladıkları gümrük gelirlerini federal hazineye vermeyeceğini bildirdi. Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tudjman Der Spiegel dergisine verdiği bir demeçte, Sırpların yayılmacı politikalarını önlemek için Avrupa'nın yardımına gerek duyulduğunu belirtti.

8- Çin'i ziyaret etmekte olan Japonya Başbakanı Toşiki Kaifu, bu ülke-

den, silah satışlarının denetimi, çevre korumacılığı ve insan hakları konularındaki çabalara katılmasını isteyerek, ülkesinin yeni uluslararası barış düzeninde ekonomik gücüyle orantılı bir rol oynamak istediğini belirtti.

9- Madagaskar'da Devlet Başkanı Didier Ratsiraka'nın istifası talebiyle düzenlenen ve 400 bin kişinin katıldığı yürüyüşte, güvenlik güçlerinin halkın üzerine ateş açmasıyla başlayan olaylarda ilk belirlemelere göre 9 kişi öldü.

10- Beyrut'ta faaliyet gösteren İran yanlısı Devrimci Adalet Örgütü, rehin tuttuğu batılılardan Amerikalı Edward Tracy'yi serbest bıraktı.

11- SSCB'de, Dağlık Karabağ Komünist Partisi'nin eski Ermeni lideri Vale-ri Grigoryan, Dağlık Karabağ bölgesinin idari merkezi Stepanakert'te öldürüldü.

12- UNESCO Ortadoğu Müdür Vekili Hamit Havvat, Ürdün'ün başkenti Amman'da öldürüldü.

12 AĞUSTOS 1991

1- ANAP Başkanlık Divanı, Başbakan Mesut Yılmaz'm başkanlığında toplanarak, erken seçim konusunda muhalefetin yaklaşımını ve seçim komisyonunun geldiği son aşamayı değerlendirdi. Toplantıda, sonbaharda erken seçim yapılması karara bağlanırken, Başbakan Mesut Yılmaz, muhalefetin erken seçim arzusunda samimi olmadığını öne sürerek, SHP ve DYP'yi anayasa değişikliği ve erken seçim konusunu görüşmek üzere toplantıya çağırdıklarını açıkladı.

Başbakan Mesut Yılmaz düzenlediği basın toplantısında, tarım ürünlerinin tamamının devlet destekleme kapsamına alındığını belirtirken, yeni destek alım fiyatlarında geçen yıla oranla % 60-70 oranında bir artış olduğunu bildirdi.

2- SHP, Başbakan Mesut Yılmaz tarafından muhalefet partilerine sunulan erken seçimle ilgili anayasa değişiklikleri ve TBMM'nin olağanüstü toplanmasına ilişkin önergeyi görüştü. Erken seçim tarihi olarak 24 Kasım'ı uygun bulduklarını belirten SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, seçim yasasında anlaşmadan Anayasa değişikliğinde anlaşmanın bir anlamı olmayacağını vurguladı. İnönü, Genel Sekreter Hikmet Çetin başkanlığında bir seçim komisyonu oluşturulduğunu açıkladı.

Erdal İnönü yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Mesut Yılmaz tarafından açıklanan tarım ürünlerinin yeni fiyatlarını yetersiz bularak, seçim öncesinde verilen bu artışın geçmiş yılların fiyat kaybını karşılayamayacağını bildirdi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nce düzenlenen "Doğu Anadolu'nun Sorunları ve Çözüm Önerileri" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Doğu Anadolu'da altyapının tamamlandığını, hükümetin ve özel sektörün buraya yatırım yapmasının zamanının geldiğini belirterek, tüm işadamlarına bu bölgeye yatırım yapmaları çağrısında bulundu.

Toplantıda TOBB Başkanı Yalım Erez ve işadamları da konuşmalar yaptılar.

4- Milli Savunma Bakanı Barlas Doğu, Türkiye'nin Kuzey Irak'ta PKK kamplarına karşı yürüttüğü operasyonun şimdilik sona erdiğini açıklayarak, operasyonun istenen hedeflere ulaştığını söyledi. Türk askerlerinin Kuzey Irak'ta ne kadar kalacağının hükümet kararına bağlı olduğunu belirten Barlas Doğu, operasyon sırasında bir er ile bir köy korucusunun şehit olduğunu, 13 erin de yaralandığını bildirdi.

5- Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı'nın ikiye bölünmesinin ardından oluşturulan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na İlker Tuncay'ın atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Sözkonusu kararda, henüz atama yapılmayan Orman Bakanlığı'na da İlker Tuncay'ın vekalet edeceği bildirildi.

6- SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin, erken seçim konusunda ANAP'm kendi başına kararlar alma yanlısı olduğu izlenimini edindiklerini belirterek, SHP'nin tavrının, seçim yasasındaki değişikliklerden önce Anayasa değişikliğine gidilmesi olduğunu bildirdi. Çetin, partilerarası ortak komisyona, kendilerine çağrı yapılması halinde katılacaklarını açıkladı.

7- Başbakan Mesut Yılmaz'm "muhalefet erken seçim istemiyor" şeklindeki sözleri DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel tarafından eleştirildi. Demirel, DYP seçim komisyonunun çalışmalara hazır olduğunu bildirdi.

DYP Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Cindoruk da, en kısa sürede yapılacak erken genel seçime hazır olduklarını belirterek, bu konuda SHP'nin alacağı kararı beklediklerini söyledi. Cindoruk, erken seçimle ilgili olarak Anayasa, Siyasi Partiler ve Seçim yasalarında öngördükleri değişiklikleri bir öneri paketi halinde partilere gönderdiklerini bildirdi.

8- İçişleri Bakanlığı, "2000'e Doğru" dergisine Bakan Mustafa Kalemli imzasıyla yazılı bir ihtar göndererek, derginin Olağanüstü Hal Bölgesindeki olayları yanlış aksettirdiğini, bölgedeki kamu düzeninin bozulmasına yol açan haber ve yorumlara yer verdiğini bildirdi.

9- Dışişleri Bakanlığınca, Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Gensc-her'in, Türkiye'nin Kuzey Irak'taki operasyonunu devletler hukuku ve Helsinki Sonuç Bildirgesi'nin ihlali olarak niteleyen açıklamasına, gönderilen bir mektupla yanıt verilerek, 'Türkiye'nin sözkonusu operasyonu kendini savunma hakkıyla gerçekleştirdiği" belirtildi.

10- Fransa'da polis yetkilileri, eski İran Başbakanı Şahpur Bahtiyar'ın öldürülmesi ile ilgili olarak tutuklanan iki İranlının Türk pasaportu taşıdıklarını bildirdi.

11- İran yanlısı İslami Cihad Örgütü, BM Genel Sekreteri Perez de Cuel-lar'a gönderdiği bir mektupta, İsrail ve Avrupa'daki Arap tutsakların salıverilmesi halinde elindeki tüm rehineleri serbest bırakmaya hazır olduğunu bildirerek, Cuellar'dan, batılı rehinelerle birlikte Arap rehinelerin de serbest bırakılmasını sağlayacak girişimlerde bulunmasını istedi. BM Genel Sekreteri Cuellar, konuyla ilgili olarak İsrailli yetkili Lubrani ile Cenevre'de yaptığı görüşmede bu öneriyi dile getirirken, İsrail elindeki rehineleri bırakmasının koşulunun kayıp yedi İsrailli askerin iade edilmesine bağlı olduğunu bildirdi.

12- İngiltere'de Dışişlerinden sorumlu Devlet Bakanı Douglas Hogg,

Irak'ta tutuklu bulunan mühendis lan Richter'in serbest bırakılması halinde, Körfez savaşı sırasında İngiltere'de dondurulan Irak mal varlığının önemli bir kısmının, gıda ve ilaç alımı gibi konularda serbest bırakılacağını bildirdi.

13- Afganistan'da mücahitler, esir aldıkları bir SSCB yurttaşını, 25 arkadaşlarının serbest bırakılması karşılığında Pakistan Büyükelçiliği'ne teslim ettiler.

14- Yugoslavya'da federal hava kuvvetlerine bağlı uçakların Hırvatistan'ın başkenti Zagreb yakınlarındaki bir bölgeyi yanlışlıkla bombalaması sonucu 3 kişinin öldüğü, 4 kişinin yaralandığı bildirildi.

15- Güney Afrika'da siyahlar arasında çıkan çatışmalarda 14 kişinin öldüğü bildirildi.

16- El Salvador'da solcu gerillalarla hükümet güçleri arasında meydana gelen çatışmalarda 26 kişi öldü.

17- Peru'da bir karakolu basan Aydınlık Yol gerillalarının 11 polis memurunu öldürdüğü, 7'sini de yaraladıkları bildirildi.

13 AĞUSTOS 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Mesut Yılmaz'ı Marmaris Devlet Konukevi'nde kabul ederek haftalık olağan görüşmesini yaptı. Basına kapalı yapılan görüşme ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Başbakan Yılmaz görüşmeden sonra Ankara'ya döndü.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Mesut Yılmaz'la birlikte Marmaris'e giden Dışişleri Bakanı Safa Giray ile de bir görüşme yaptı. Görüşmede, Safa Giray'in KKTC ziyareti öncesinde Cumhurbaşkanı Özal'a bilgi verdiği kaydedildi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, Dışişleri Bakanı Safa Giray'm KKTC'ye yapacağı ziyaret öncesinde, Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis'e bir mektup gönderdi. Başbakan Yılmaz, Mitsotakis'e çağrıda bulunarak, Kıbrıs'ta iki tarafın da kabul edeceği bir uzlaşmaya varılabilmesi için, Kıbrıs Rum kesimi nezdinde etkisini kullanmasını istedi.

3- ANAP'm çağrısı üzerine parlamentoda biraraya gelerek erken seçim ve buna bağlı olarak anayasa ile seçim yasası değişikliği konularını görüşen ANAP, SHP ve DYP temsilcilerinin toplantısında herhangi bir uzlaşma sağlanamadı. Parti yöneticileri görüşmelerle ilgili olarak birer basın toplantısı düzenleyerek toplantıdaki gelişmelere ilişkin bilgi verdiler.

ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ersin Taranoğlu komisyonun dağılmasından sonra yaptığı açıklamada, gündemin uygulanması konusunda ANAP ile muhalefet partilerinin farklı görüşler ortaya attıklarını belirterek, kendilerinin öncelikle Anayasa değişikliğinin görüşülmesi talebinde olduklarını bildirdi.

SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin ve Grup Başkanvekili Hasan Fehmi Güneş yaptıkları açıklamada, ANAP'm seçim tarihi ve seçim sistemi konusunda tartışmaya yanaşmadığını belirterek, uzlaşmaz tutumundan dolayı ANAP'ı eleştirdiler.

DYP Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Cindoruk ise yaptığı açıklamada, üç parti arasında erken seçim konusunda görüş ayrılığı olmamasına karşın, ANAP'm Seçim Kanunu değişikliklerini sır gibi saklaması yüzünden anlaşmaya varılamadığını söyledi.

4- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, erken seçim için toplanan partilerara-sı komisyonda bir sonuç alınamaması üzerine gazetecilere yaptığı değerlendirmede, ANAP'm kendi görüşlerini kabul ettirmek istediğini öne sürerek, "muhalefetin iktidarın emrini dinlemek gibi bir görevi yoktur" dedi. İnönü uzlaşma arzusunda olduklarını ancak bunun sağlanamaması halinde de seçimlere gidileceğini söyledi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, erken seçime gitmek için hiçbir şart öne sürmediklerini belirterek, gerekirse Anayasa ve seçim yasasında hiçbir değişikliğe gitmeden de seçime katılmayı kabul edeceklerini bildirdi. Demirel, partilerarası komisyonda uzlaşma sağlanamamasının herşeyin sonu olduğu anlamına gelmeyeceğini söyledi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı yazılı bir açıklamada, seçimlerin adil ve demokratik olması ve seçmen iradesini çarpıtmadan Meclis'e yansıtması için bazı koşullar öne sürmenin muhalefetin doğal hakkı olduğunu belirterek, SHP ve DYP'nin bu konuda ödün vermeksizin direnmeleri gerektiğini söyledi.

7- DMP Genel Başkanı Bedrettin Dalan, erken genel seçim için 24 Kasım tarihinin uygun olduğunu belirterek, seçme yaşının 18'e, seçilme yaşının ise 25'e indirilmesini desteklediklerini ancak, milletvekili sayısının 600'e çıkarılmasına karşı olduklarını açıkladı.

8- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis'in, Türkiye-Yunanistan-Bulgaristan ortak sınırlarından kuvvet çekilmesine ilişkin önerisine Dışişleri Bakanlığı tarafından bir muhtırayla resmen yanıt verildi. Bakanlık Sözcüsü Murat Sungar yaptığı açıklamada, Yunanistan önerisinin konu aldığı alanı Balkan-lar'ın ve Avrupa'nın genel güvenliğinden soyutladığını belirtti.

9- Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli'yi ziyaret ederek, metro ile ilgili kredi teminatı çalışmalarının hızlandırılması konusunda görüştü.

10- Türk Silahlı Kuvvetleri1 nin Kuzey Irak'ta gerçekleştirdiği harekat sırasında PKK tarafından esir alınan 7 Türk askeri, bir grup yerli ve yabancı gazeteciyle görüştürüldü. PKK'lı bir yetkili gazetecilere Türk askerlerinin yakında serbest bırakılacağını bildirdi.

11- Kürdistan Demokrat Partisi lideri Barzani'nin özel temsilcisi Muhsin Dı-zai, Ankara'daki yetkililer ile görüşmelerini "çok olumlu" olarak değerlendirdiği gazetecilere yönelik açıklamasında, Türkiye'den istedikleri yardımın Cumhurbaşkanı özal tarafından onaylandığını söyledi. Diyarbakır'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dızai, PKK terörüne karşı olduklarını belirterek, PKK'dan, kendi bölgelerinde Türkiye'ye yönelik eylemlerde bulunmamalarını isteyeceklerini bildirdi.

12- Yunanistan'da, eski Gümülcine bağımsız milletvekili İsmail Rodoplu'-nun pasaportuna el konarak, Avusturya'da düzenlenen uluslararası azınlıklar toplantısına katılmasına izin verilmedi.

13- Irak'ta incelemelerde bulunan BM Uluslararası Balistik Uzmanlar He-

yeti'nin Başkanı Woifgang Butler, BM'nin Bağdat'ın elinde bulunan "Süper top"un imhasını isteyeceğini bildirdi. Butler, silahların incelenmesi sırasında Irak yönetiminin mükemmel bir işbirliği gösterdiğini söyledi.

14- Kuveyt Emiri Şeyh Cabir El Ahmed El Sabah, Mısır'da yayımlanan El Ahram gazetesine verdiği bir demeçte, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in, Kuveyt'e saldırmadan üç ay önce, bu ülkenin üçte birini kendisinden istediğini söyledi.

Kuveyt, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'a başvurarak, Irak'ın elinde tuttuğu 1839 Kuveyt vatandaşını serbest bırakması için girişimlerde bulunulmasını istedi.

15- İran, şah rejiminin eski başbakanı Şahpur Bahtiyar'ın öldürülmesinde rolü olduğu yolundaki iddiaları reddetti. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, iran'ın her türlü terörist eylemin karşısında olduğu belirtildi.

16- Yugoslavya'da Federal Başkan Ante Markoviç ile Slovenya Başbakanı Lojze Peterle arasındaki görüşmeler sonuç almamadan sona ererken, görüşmeden sonra yayımlanan bildiride hiçbir anlaşma zemini bulunmadığı kaydedildi.

Yugoslavya'da Makedonya Cumhuriyeti bağımsızlık konusunda referandum kararı aldı.

17- İtalya'nın Bari limanında bekleyen Arnavut mültecilerle polis arasındaki gerginlik sürerken, İtalyan hükümetinin mültecilere uyguladığı politika muhalefet tarafından eleştirildi, italyan hükümetinin Arnavutluk'a yardım yapılmasına ilişkin bu ülkeyle imzaladığı anlaşma, muhalefet partileri ve mültecilerin tepkilerine neden oldu.

18- Küba Millet Meclisi Başkanı Juan Escalona, düzenlediği bir basın toplantısında, ABD'nin ülkesiyle iyi geçinmesi durumunda çok partili sisteme geçebileceklerini söyledi.

19- Japonya Başbakanı Toshiki Kaifu, Pekin'e yaptığı ziyareti tamamladıktan sonra, Moğolistan'ın başkenti Ulan Bator'a gitti.

20- Çin'de meydana gelen şiddetli yağışların yol açtığı sellerde 456 kişinin öldüğü bildirildi.

14 AĞUSTOS 1991

1- ANAP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Başbakan Mesut Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantı sürerken Başbakan Yılmaz tarafından yapılan açıklamada, erken genel seçimin "ekim" ayı içerisinde yapılması görüşünün benimsendiği bildirildi. Başbakan Yılmaz, seçim yasası ile ilgili değişikliklerin de ele alındığı toplantıda benimsenen seçim tarihin görüşülmesi için, ANAP Meclis grubunu olağanüstü toplantıya çağırdı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, ANAP MKYK'nin aldığı "ekimde erken seçim" kararını "baskın seçim" olarak nitelendirerek, ANAP'm amacının muhalefet partilerine propaganda olanağı sağlamamak olduğunu söyledi. Partisinin Genel Merkezinde gazetecileri kabul eden İnönü,bu seçimin diğerlerinden farklı olacağını, ANAP'in kendisini iktidar yapacak oyları hiçbir şekilde alamayacağını söyledi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, ANAP'in erken genel seçimin ekim ayı içinde yapılmasına ilişkin kararını değerlendirerek, seçim tarihinin hemen açıklığa kavuşturulmasını istedi. Demirel, seçim kanununda yapılması planlanan değişikliklerin de kamuoyuna derhal duyurulması gerektiğini belirterek, seçim tarihinin Özal-Yılmaz görüşmesinde saptandığını öne sürdü.

4- HEP Genel Başkanı Fehmi Işıklar, erken seçimle, amacın HEP'in seçimlere girmesini engellemek olduğunu belirterek, HEP'in seçime sokulmaması halinde siyasi istikrarsızlığın artacağını ve demokratik çözüm yollarının tıkanacağını söyledi.

5- DYP İstanbul İl Başkanlığından yapılan açıklamada, eski İstanbul Valisi Nevzat Ayaz'ın, DYP Genel Başkan danışmanlığına getirildiği bildirildi.

6- İstanbul Valiliğine atanan Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğ-lu Diyarbakır'da düzenlediği son basın toplantısında, görev süresi içinde yürütülen terörle mücadele çalışmalarına ilişkin bilgi verirken, bölgede sorunların çözülebilmesi için, şiddete başvurma unsurlarının ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi. Kozakçıoğlu, bir süre önce PKK tarafından kaçırılan Alman turistler olayına da değinerek "bunun bir kaçırılma değil, Almanya'da başlayıp biten bir senaryo" olduğunu söyledi. Kozakçıoğlu, "turistlerin Alman polislere teslim etmek istedikleri bazı kayıtların incelenmesi sonucu bu kanıya varıldığını" belirtti.

7- Baykan-Bitlis karayolunu kesen PKK militanları ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 1 astsubay ile 2 er şehit oldu, bir yolcu otobüsünün şoförü öldü.

8- İstanbul Anakent Belediye Başkanı Nurettin Sözen, görevini kötüye kullandığı savıyla İstanbul 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılandı.

9- Danıştay kararı ile görevine döndürülen Bağ-Kur Genel Müdürü İsmet Attila, bu görevinden tekrar alınarak yerine Hilmi Sabuncu atandı.

10- Dışişleri Bakanı Safa Giray resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Lefkoşa'da KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Başbakan Derviş Eroğlu tarafından kabul edildi. Kıbrıs için dörtlü zirve konusunun ele alındığı görüşmelerde, zirvenin Türkiye'deki seçim tarihinden sonraya kalabileceğini belirten Giray, Türkiye'nin, Kıbrıs Türk halkının siyasal eşitlik ve kendi geleceğini belirleme hakkı ve güvenliğinin sağlanmasında desteğini kesmeyeceğini bildirdi.

11- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis İkonomikos dergisine verdiği bir demeçte, Türkiye'nin Kıbrıs sorununda siyasi eşitlik ve garantiler konularına gösterdiği ilgiyi mantıklı bulduğunu ve anlayışla karşıladığını belirterek, "Kıbrıs'ta eşitlik yeni bir anayasa çerçevesinde dile getirilmelidir" dedi.

12- italya Cumhurbaşkanı Francesco Cossiga kısa bir ziyarette bulunmak üzere gittiği Arnavutluk'un başkenti Tiran'da Devlet Başkanı Ramiz Alia ile görüştü. Cossiga görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, italya'nın Arnavut göçmenleri geri göndermek zorunda olduğunu, mültecilerin kalmasına izin verilmesiyle sorunun çözülemeyeceğini bildirdi.

13- Yugoslavya'da federal yönetim ile Hırvatistan arasında yapılan görüşmelerden olumlu bir sonuç alınamazken, Hırvat polisiyle Sırp milisler arasında son çıkan çatışmalarda 4 kişinin öldüğü, 10 kişinin yaralandığı belirlendi. Yugoslavya cumhuriyetleri arasındaki krize siyasi bir çözüm bulabilmek amacı ile cumhuriyet liderlerinin yeniden biraraya gelecekleri bildirildi.

14- İsrail Savunma Bakanlığının Lübnan işlerinden sorumlu danışmanı Uri Lubrani başkanlığındaki bir heyet rehineler konusunu BM Genel Sekreteri Cu-ellar'la görüşmek üzere Cenevre'ye gitti. Heyetin Cuellar'a rehinelerin serbest bırakılmasına ilişkin iki aşamalı bir plan sunduğu bildirildi.

15 AĞUSTOS 1991

1- Başbakan Mesut Yılmaz, TBMM'de partisinin grup toplantısına başkanlık etti. Toplantıda seçim sistemi ile ilgili uygulamaların tartışıldığı bildirildi.

Başbakan Yılmaz, Türkiye Muhtarlar Derneği genei yönetim kurulu üyelerini kabul ederek bir süre görüştü. Muhtarların sorunlarını dinleyen Yılmaz, muhtar ödeneklerinin yüzde 100 artırılacağını bildirdi.

2- SHP Parti Meclisi; Genel Başkan Erdal İnönü'nün başkanlığında toplanarak erken genel seçim çalışmaları konusunda değerlendirmelerde bulundu. Toplantıdan sonra yayımlanan bildiride, SHP'nin 1989 yerel seçimlerinden bu yana erken genel seçim istediği ve seçime hazır olduğu belirtildi.

3- Devlet Bakanı Kamran İnan Reuter'e verdiği bir demeçte, "Barış Suyu" projesinin Ortadoğu ülkelerince daha iyi anlaşılmaya başlanması sonucu, bu ülkelerin projeye bakışında olumlu değişiklikler olduğunu söyledi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Metin Emiroğlu, Türk-İş Genei Başkanı Şevket Yılmaz'ı ziyaret ederek bir süre görüştü. Emiroğlu, çalışma hayatı ile ilgili kanun değişikliği çalışmalarını tamamladıklarını bildirdi.

5- Türkiye ile Güney Afrika Cumhuriyeti arasında konsolosluk düzeyinde temsil ilişkisi kuruldu.

6- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Halil Şıvgın düzenlediği basın toplantısında, ANAP grubunda yapılacak toplantıdan sonra, SHP ve DYP'ye Anayasa ve Seçim Kanunu değişiklikleriyle ilgili yeni bir paket sunacaklarını açıkladı.

7- Kuzey Irak'ta PKK'ya karşı başlatılan sınır ötesi harekat bölgesi Genelkurmay Başkanlığı tarafından basına gezdirildi. Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Hurşit Tolon gazetecilere verdiği brifingde, harekat bölgesinin tamamen Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kontrolünde olduğunu açıkladı.

8- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Rafi Micvel El Tıkrıli, talebi üzerine Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Özdem Sanberk tarafından kabul edildi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar kabulle ilgili olarak yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, Irak'ın sınır ötesi operasyona ilişkin protesto notasını ikinci kez reddettiğini belirtti.

9- İzmir DGM'de görülmekte olan 5 sanıklı yasadışı PKK davası karara bağlandı. Sawklar toplam 78 yıl 11 ay ağır hapis cezasına çarptırıldı.

10- Dışişleri Bakanı Safa Giray'm KKTC'deki görüşmelerinin tamamlanmasından sonra, KKTC ve Türkiye, Kıbrıs sorununa ilişkin ortak bir deklerasyon

yayımladılar. Deklarasyonda Kıbrıs sorununa, "İki toplumlu meşru düzenin, Rum kesiminin zor kullanmasıyla yıkılmasının neden olduğu belirtilerek, Kıbrıs'ın farklı kimliğe sahip iki ayrı halkın vatanı olduğu bildirildi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da bulunan bir grup Türk gazetecinin sorularını yanıtladı. Denktaş, Kıbrıs'ta iki taraf arasında varılacak yapay bir anlaşmanın Türkiye ve Yunanistan arasında sorunlara neden olacağını belirtirken, Kıbrıs zirvesinin Türkiye'deki seçimlerden sonraya ertelenebileceğini söyledi.

11- Yunanistan hükümeti, Dışişleri Bakanı Safa Giray'ın KKTC ziyareti sırasında, Kıbrıs sorununda toprak dağılımı ile ilgili sözlerine tepki gösterdi. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 'Türkiye, Kıbrıs konferansını engellemeye mi çalışıyor" denildi.

12- Sovyetler Birliği'nin Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan ve Tacikistan cumhuriyetlerinin liderleri, Özbekistan'ın başkenji Taşkent'te bi-raraya gelerek, bölgenin çıkarlarını korumaya yönelik bir ekonomik işbirliği anlaşması imzaladılar. Beş cumhuriyetin liderleri, ekonomik işbirliğini gerçekleştirmek üzere bir yürütme konseyi kuruimasına ve Azerbaycan'ın da bu konseye katılmasına karar verdiler.

13- Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Dağlık Karabağ bölgesinde 32 Sovyet askerini rehin alan Ermeniler, geçen yılki olaylarda tutuklanan tüm Ermenilerin serbest bırakılmasını istediler.

14- Fas Enformasyon Bakanlığı, ülkedeki tüm siyasi tutukluların affedildiğini bildirdi.

15- Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi, İran'a giden özel temsilcisi İbrahim Malbus aracılığıyla, İran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani'yi ülkesine davet etti.

16- Güney Afrika'daki karşıt siyah gruplar ve hükümet arasında siyasal şiddetin sona erdirilmesi konusunda bir ön anlaşmaya varıldığı bildirildi.

16 AĞUSTOS 1991

1- Muğla'nın Kavaklıdere beldesinin ilçe oluşu nedeniyle düzenlenen bir törene katılan Cumhurbaşkanı Turgut Özal yurttaşlara hitaben yaptığı konuşmada, erken seçim ve terör konularına değindi. Cumhurbaşkanı Özal, seçimlerden bir koalisyon çıkmasının Türkiye'nin aleyhine olacağını belirtti. Güney-doğu'daki olaylara da değinen Cumhurbaşkanı Özal, terör konusunda asla ta-vizkar bir tutum içine girilmeyeceğinden sözederek, "terörün destekçileri de teröristler gibi cezalandırılacaktır" dedi.

2- ANAP grubu, Genel Başkan ve Başbakan Mesut Yılmaz'a 20 Ekim ile 1 Aralık tarihleri arasında erken seçime gidilmesi için yetki verdi. Başbakan Mesut Yılmaz TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, partisinden aldığı yetkiye dayanarak SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ile üçlü zirve gerçekleştireceğini açıkladı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, katıldığı 2. Uluslararası Hacı Bektaş şenliklerinin açılış konuşmasını yaptı. İnönü konuşmasında, seçimlerde ANAP'ı iktidardan uzaklaştıracaklarını söyledi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, İsviçre'nin Türkiye'ye silah satış yasağı koymasıyla ilgili kararının, "Ciddi olarak nitelendirilmesi zor, içerikten yoksun ve pratik değeri olmayan bir uygulama" şeklinde değerlendirildiğini belirterek, bu kararın, Türkiye'nin bu ülkeyle olan ekonomik ve ticari ilişkilerinin geliştirilmesi yönünde sarfedilen gayretlere yardımcı olmayacağını kaydetti.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Tuzla'da gazetecilerin erken seçim ve seçim sonrası kurulabilecek koalisyona ilişkin sorularını yanıtladı. Demirel ülkede, seçimlerin yapılabilmesinin, yapılamamasından daha önemli hale geldiğini belirtti.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Siirt'in Şirvan ve Elazığ'ın Arıcak ilçeleri kırsal kesiminde güvenlik güçleriyle PKK'lı teröristler arasında meydana gelen çatışmalarda 14 terörist ölü olarak ele geçirildi. Olaylarda bir astsubay ile bir Özel tim görevlisi şehit oldu. Yasadışı PKK örgütünün çağrısına uyarak Güneydoğu'nun çeşitli yerleşim birimlerinde kepenk kapatma eyleminde bulunan esnaf için cumhuriyet savcılıklarınca soruşturma açılacağı bildirildi.

7- İstanbul Ümraniye'de Tekel deposunu soyan 2 kişi polisle girdikleri çatışmada ölü olarak ele geçirilirken, polis memuru Murteza Genç yaralı olarak kaldırıldığı hastanede öldü.

8- Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Ekkehard Eickhoff, bir süre önce Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu'nun kaçırılan Alman turistlerle ilgili demecinin yanlış bilgilenmeden kaynaklandığını belirterek, Alman hükümetinin PKK terörizmine karşı olduğunu ve kınadığını açıkladı.

9- Dışişleri Bakanı Safa Giray KKTC'ye yaptığı üç günlük resmi ziyareti tamamlayarak Ankara'ya döndü. Lefkoşa'dan ayrılmadan önce KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Kenan Atakol ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen Safa Giray, Türkiye'nin KKTC'ye desteğinin güçleneceğini bildirerek, Kıbrıs zirvesi öncesinde adadan asker çekilmesinin sözkonusu olamayacağını söyledi.

10- Bulgaristan Cumhurbaşkanı Jelyu Jelev, parlamentonun hazırladığı yeni seçim yasasını, anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle veto etti. Jelev'in vetosuna yasadaki "parti hüviyeti alamamış hareketlerin propaganda çalışmalarına yasak" maddesi neden olurken, Türklerin ağırlıkta olduğu Haklar ve Özgürlükler Hareketi'nin de bu maddeye karşı çıktığı bildirildi.

11- İran ve Suriye, rehineler sorununun çözümünü engelleyen tutumu yüzünden Tel Aviv'i kınayarak, sorunun çözüme ulaştırılabilmesi için İsrail'e uluslararası baskı yapılmasını istediler.

12- Yugoslavya'da Hırvat ve Sırplar arasında çatışmalar sürerken, Hırvatistan'ın bağımsızlığını ilan ettiği 25 Haziran tarihinden bu yana meydana gelen çatışmalarda ölenlerin sayısının 200'ü aştığı bildirildi.

13- SSCB Gürcistan Cumhuriyeti parlamentosu, cumhuriyet toprakları üzerinde faaliyet gösteren tüm Sovyet bankalarının uysallaştırılmasını kararlaştırdı.

14- Paraguay Ceza Mahkemesi, Brezilya'dan, eski diktatör Alfredo Stro-essner'in yargılanmak üzere iadesini istedi.

15- Hindistan'ın kuzeyindeki Keşmir'de, yönetimden ayrılmak isteyen Müslümanlarla askeri birlikler arasında çıkan çatışmalarda 22 kişinin öldüğü, 15 kişinin yaralandığı bildirildi.

Hindistan'da bir yolcu uçağının düşmesi sonucu 69 kişi öldü.

17 AĞUSTOS 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin özel temsilcisi olarak Türkiye'ye gelen Muhammed Manguş'u Marmaris'te kabuJ ederek bir süre görüştü.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ile TBMM'de biraraya gelerek Anayasa ve Seçim Kanunu'nda yapılacak değişikliklerle erken seçim tarihinin belirlenmesi konusunda görüştü. Başbakan Yılmaz ve muhalefet partisi liderleri arasındaki görüşmede seçim tarihi olarak ekim ayı belirlenirken, diğer konularda uzlaşmaya varılamadı. Ortak bir açıklamanın yapılmadığı toplantı sonrasında liderler zirveyi ayrı ayrı değerlendirdi.

Görüşmeden sonra bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Mesut Yılmaz, TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağırdı. Başbakan Yılmaz, anayasa da dört konuda değişiklik yapmak istediklerini ancak, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'nün daha köklü değişiklikler istemesi ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in de her üç partinin onaylayacağı biçimde değişiklik yapılmasından yana tavır koyması nedeniyle toplantıda uzlaşma sağlanamadığını bildirdi.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ise açıklamasında, görüşmede herkesin üzerinde anlaştığı noktanın, erken seçimi halkın istemesi olduğunu belirterek, seçim yasası ve anayasa değişikliği konusunda partilerarası komisyonun karar vereceğini söyledi.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel de düzenlediği basın toplantısında seçimlerin yenilenmesi için hiçbir engel olmadığını ancak değişiklikler konusunda üç partinin mutabık kalmasını istediklerini belirtti.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Hacıbektaş'ta halka hitaben yaptığı konuşmada, mevcut seçim sistemini eleştirerek, tek başlarına iktidara gelseler bile koalisyon hükümeti gibi çalışacaklarını bildirdi. Ecevit, ANAP'm kendi iktidarından kaçtığını öne sürdü.

4- Meclis'te grubu bulunmayan siyasal partilerden DSP, MÇP ve RP'nin yöneticileri biraraya gelerek, getirilmesi düşünülen yeni seçim sistemi konusunda neler yapabileceklerini görüştüler.

5- Konya Valiliği'nden Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'ne atanan Necati Çe-tinkaya, Diyarbakır'da düzenlenen bir törenle yeni görevine başladı.

6- Aralarında bazı devlet bakanlarının da bulunduğu 102 ANAP milletvekilinin kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesi ile Yargıtay 4. Hukuk Dairesi tarafından 500 milyon lira manevi tazminat ödemeye mahkum edilen gazeteci Nazlı Ilıcak, kararın düzeltilmesi istemiyle Yargıtay'a başvurdu.

7- Kars eski milletvekilllerinden Sevinç Düşünsel Ankara'da öldü.

8- İTÜ Fen Edebiyat Fakültesi eski dekanlarından Prof. Dr. Cevdet Koçak İstanbul'da öldü.

9- İzmir televizyonu prodüktörlerinden Ekrem Oymak, bir TV dizisi çekimleri sırasında geçirdiği tren kazasında öldü.

10- Kıbrıs sorunundaki gelişmeler çerçevesinde Birleşmiş Milletler'in iki özel elçisi ikinci tur görüşmeler yapmak üzere Atina'ya giderken, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Ankara ve Kıbrıs Türk kesiminin tutumunu eleştiren bir açıklama yaparak, Denktaş ve Türkiye'nin Kıbrıs zirvesini baltalamak istediklerini öne sürdü. Yunanistan Hükümet Sözcüsü Polidoras da bir açıklama yaparak, 'Yunanistan'ın Kıbrıs'ta dörtlü zirve önerisini hiç bir zaman kabul etmediğini" bildirdi.

11- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, rehineler bunalımının çözümü için taraflar arasında sürdürülen diplomasinin iki haftaya kadar anlaşmayla sonuçlanacağını umduğunu söyledi.

ABD Başkanı George Bush, batılı rehinelerden bazılarının daha serbest bırakılması için koşulların uygun olduğunu bildirdi.

12- İtalya'nın Bari limanında bekleyen 18 bin kişilik sığınmacı Arnavutlardan son grubun da ülkelerine gönderilmek üzere uçaklara bindirildiği açıklandı.

13- Yugoslavya'da Hırvat güvenlik güçleri ile Sırp milliyetçileri arasında devam eden çatışmalarda 4 kişinin öldüğü bildirilirken, Papa 2. Jean Paul, Hırvatistan'a destek verilmesi çağrısında bulundu. Öte yandan Avrupa Topluluğu, Yugoslavya üzerinde AT heyetini taşıyan bir uçağa ateş açılması nedeniyle bu ülkeyi protesto edeceğini açıkladı.

14- Sovyetler Birliği'ndeki glasnost poltikasının mimarı olarak anılan Ale-xander Yakovlev, Komünist parti içindeki muhafazakar kanadın, Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov'u'devireceği uyarısında bulunarak, partiden istifa etti.

18 AĞUSTOS 1991

1- ANAP Genel Başkanı ve Başbakan Mesut Yılmaz, partisinin il başkanlarıyla Seçim Yasası'nda yapılması düşünülen değişiklikleri görüştü. Toplantıda erken seçim kararı alınırken, milletvekili adaylarının belirlenmesinde teşkilatlara danışılması istendi.

2- SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin ve DYP Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Cindoruk, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Fethiye'de yaptığı bir konuşmada, halktan "ANAP'a oy vermelerini" istemesini eleştirdiler.

3- Almanya'da Türk yurttaşlarının kurduğu Halk Dernekleri Federasyonu bir bildiri yayımlayarak, yurt dışında yaşayan yurttaşlara seçimlere katılma hakkı tanınmasını istedi.

4- BM Genel Sekreteri Cuellâr'ın Kıbrıs Özef temsilcisi Oscar Camillion ile BM Özel Siyasi İşler Müdürü Gustave Feissel, Yunanistan Dışişleri Bakanı An-donis Samaras ile Atina'da görüştüler. Yunanistan Dışişleri Bakanı Sama-ras'ın, BM yetkililerinden Türkiye'de yapacakları görüşme konusunda bilgi aldığı bildirildi. Samaras ve Camillion görüşmeden sonra ayrı ayrı açıklamalarda bulundular.

5- Yugoslavya'da Federal Başkanlık Konseyi'nin olağanüstü toplantısında Hırvatistan'da ateşkes çağrısı yinelenirken, federal orduya bağlı zırhlı birliklerin Hırvatistan'a girdiği bildirildi. Federal Başkanlık Konseyi, tarafların ateşkes kararına derhal ve kesinlikle uymalarını istedi.

SSCB Devlet Başkanı Gorbaçov da, Arnavutluk Devlet Başkanı Ramiz Alia'ya gönderdiği bir mektupta, "Yugoslavya'nın parçalanmasının Balkan-lar'ın istikrarı açısından büyük bir tehlike oluşturacağını" belirtti.

6- SSCB'nin Rusya Cumhuriyeti'nde kurulan Ekonomi Bakanlığı görevine, Başkan Yeltsin'in ekonomik programının oluşturucularından Evgeni Sabu-rov'un getirildiği açıklandı. Saburov'un başbakan yardımcılığı görevini de yürüteceği bildirildi.

7- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, ABD Başkanı George Bush'u, Mısır'ın Irak'ın nükleer tesislerine yönelik yeni bir saldırı düzenlenmesine karşı olduğu konusunda uyardı.

8- FKÖ lideri Yaser Arafat, "US News and World Report" dergisine verdiği bir demeçte, barış konferansı toplanamadığı takdirde, Ortadoğu'nun baskı, işgal ve saldırganlığa maruz kalacağını söyledi.

9- Afganistan hükümet kuvvetlerinin, mücahitlerin yoğun olduğu Talokan kentine düzenledikleri hava saldırısında 50 kişinin öldüğü bildirildi.

10- Peru'da bir pazar yerinde patlayan bombanın 22 kişinin yaralanmasına neden olduğu bildirildi.

11- Hindistan'da polis tarafından yakalanacaklarını anlayan 12 Tamil gerillasının intihar ettiği bildirildi.

19 AĞUSTOS 1991

1- ANAP, SHP ve DYP temsilcilerinden oluşan partiler arası seçim komisyonu TBMM'de toplanarak erken seçimden önce seçim yasasında yapılması düşünülen değişiklikleri görüştü. Partiler arası komisyon toplantısından sonra parti yetkililerinin ayrı ayrı yaptığı açıklamalarda, değişiklikler konusunda uzlaşmaya yarılamadığı açıklandı.

ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ersin Taranoğlu düzenlediği basın toplantısında partisinin seçim yasasında yapmayı öngördüğü değişikliklere ilişkin önerilerini sıralayarak, bunların bir kısmından vazgeçtiklerini ancak yine de uzlaşma sağlanamadığını bildirdi.

SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin'in düzenlediği basın toplantısında, seçim yasasında yapılması istenen değişikliklere ilişkin olarak partilerine ait öneriler belirtilerek, "ANAP'ın adaletsiz bir seçim sistemi peşinde^>lduğu" dile getirildi.

DYP Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Cindoruk da görüşmelere ilişkin olarak düzenlediği basın toplantısında, partiler arasında bir uzlaşma sağlanamamış olmasını Türk demokrasisi açısından bir kayıp olarak niteledi.

Başbakan Mesut Yılmaz da, bir uzlaşmanın sağlanamadığı partiler arası komisyon toplantısına ilişkin olarak yaptığı açıklamada, muhalefete yeni bir teklif götürmeyeceklerini, daha önce varılan mutabakat çerçevesinde seçimle ilgili kendi önerilerini TBMM'ye getireceklerini söyledi. Yılmaz, Seçim Yasası ile ilgili değişiklik önerisini 23 Ağustos günü Meclis'e sunacaklarını bildirdi.

2- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Hurşit Tolon tarafından yapılan yazılı bir açıklamada, Kuzey Irak'taki PKK kamplarına karşı düzenlenen operasyonda kontrolün sağlanmasından sonra sürdürülen arama ve temizlik çalışmalarının da sona erdiği ve böylece operasyonun tümüyle tamamlandığı bildirildi.

3- SHP MYK toplantısında, seçim komisyonunun önerileri değerlendirilirken, SHP'nin adayları belirlemek üzere önseçim yapacağı bildirildi.

4- İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Kamuran Erbuğa tarafından basına yapılan açıklamada, yurt çapında gerçekleştirilen operasyonlarda, PKK'nın silahlı eylemlere başlamasının yıldönümü nedeniyle çeşitli eylem hazırlıkları içinde olan 327 kişinin yakalandığı, çok sayıda silah, patlayıcı madde, otomobil ve örgütsel dokümanın ele geçirildiği bildirildi. Erbuğa, operasyonlar sırasında bir görevli ve bir yurttaşın da yaralandığını söyledi.

5- Olağanüstü Hâl Bölge Valiliği'nden İstanbul Valiliği'ne atanan Hayri Ko-

zakçıoğlu, yeni görevini düzenlenen bir törenle İstanbul eski Valisi Cahit Ba-yar'dan devraldı.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan bir açıklamada, komşu bir ülkeden sınırı geçerek Türkiye'ye girmeye çalışan terörist bir gruba güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu bir teröristin ölü olarak ele geçirildiği bildirildi.

7- Halkın Emek Partisi merkez ve ilçe başkanları tarafından hazırlanan "HEP'e Yapılan Baskılar" konulu bir raporda, güvenlik güçlerince partiye uygulanan baskılara yer verildi.

8- Bir Türk-İngiliz ortak kuruluşu olan bir sigorta şirketinin Genel Müdür Yardımcısı Andrew Blake, İstanbul Esentepe'de uğradığı silahlı saldırı sonucu öldü. Olayı İslami Cihad ve Dev-Sol örgütlerinin üstlendiği bildirildi.

9- Haftalık Yeni Ülke gazetesinin 43. sayısı, İstanbul DGM'ce toplatıldı.

10- İzmir'de Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a ve güvenlik güçlerine sokak ortasında hakaret eden bir kişi tutuklanarak mahkemeye sevkedildi.

11- SSCB Devlet Başkanı Mihail Sergeyeviç Gorbaçov, ordu, KGB ve Komünist Parti'deki muhafazakarların düzenlediği bir darbe ile görevinden uzaklaştırıldı. Gorbaçov'un yerine yardımcısı Gennady Yanayev'in Devlet Başkanlı-ğı'na getirildiği açıklandı. Ülkede yönetimin 8 kişilik Olağanüstü Hal Devlet Komitesi adlı bir organ tarafından yürütüleceği belirtilirken, Moskova ve Leningrad'ın da dahil olduğu bazı bölgelerde olağanüstü hal ilan edildi. Gennady Ya-nayev düzenlediği bir basın toplantısında, "Gorbaçov'un Kırım'da dinlenmekte olduğu ve sağlığı düzeldiğinde görevinin başına döneceği" açıklamasını yaptı.,

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeitsin, Moskova'da gerçekleştirilen darbeyi kınayarak genel grev çağrısında bulundu. Yeitsin, Sovyet ordu-sundaki Rus askerlerinin darbenin dışında kalmasını istedi. Yeltsin'in genel grev çağrısı üzerine madencilerin greve başladığı bildirildi.

Sovyetler Birliği'ni oluşturan cumhuriyetlerden Estonya ve Moldavya, Gor-baçov'a yönelik darbeyi kınarken, Azerbaycan Gorbaçov'un görevden alınmasını olumlu karşıladı. Litvanya Devlet Başkanı Vitautas Landsbergis CNN televizyonuna verdiği demeçte BM ve diğer uluslararası kuruluşlardan yardım istedi. Ukrayna, Kazakistan ve Gürcistan cumhuriyetlerinin liderleri ise halka sükunet ve sabır çağrılarında bulundular.

Bu arada Sovyetler Birliği Büyükelçisi Albert Çernişev Dışişleri Bakanı Safa Giray'ı ziyaret ederek ülkesindeki son gelişmelere ilişkin bilgi verdi.

Sovyetler Birliği'ndeki gelişmeler üzerine Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ABD Başkanı George Bush ile bir telefon görüşmesi yaptığı ve gelişmeleri izle-

yebiimek için tatilini yarıda keserek Ankara'ya döneceği, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi tarafından açıklandı. Toperi, Cumhurbaşkanı özal'ın Milli Güvenlik Kurulu'nu toplantıya çağırdığını bildirdi.

Sovyetler Biriiği'ndeki darbe ile ilgili olarak SHP Genel Başkanı Erdal İnö-nü.bir değerlendirmede bulunmak için henüz erken olduğunu belirtirken, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit bu darbenin beklenen bir gelişme olduğunu söyledi.

Sovyetler Biriiği'ndeki darbeyle ilgili olarak ülke yönetimleri ve uluslararası topluluklarca yapılan ilk resmi açıklamalarda "durumun kaygı yarattığı" ifade edildi.

ABD Başkanı George Bash, Mihail Gorbaçov'un görevden alınmasına "a-nayasa dışı" nitelemesinde bulunarak, "bu koşullar altında Sovyetler Birliği'ne yapılan yardımların durdurulacağını" söyledi.

Almanya Başbakanı Helmut Kohl, SSCB Başkanlığı'ndan uzaklaştırılan Mihail Gorbaçov'un güvenliğinin garanti altına alınmasını, Moskova'nın, iç ve dış politika çizgilerini korumasını istedi.

İngiltere Başbakanı John Majör da, SSCB'de Gorbaçov'un görevden alınması hareketinin "anayasal olmadığını" bildirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand yayımladığı bir açıklamada, Sovyetler Biriiği'ndeki durumu kaygıyla izlediklerini belirterek, Gorbaçov ve Yeltsin'in özgürlük ve güvenliğinin garanti altına alınmasını istedi.

Gorbaçov'un görevden alınması üzerine NATO Siyasi Komitesi durumu görüşmek ve gelişmeleri değerlendirmek üzere Brüksel'de olağanüstü toplandı.

Sovyetler Biriiği'ndeki gelişmeleri değerlendirmek üzere toplanması beklenen AT'nin, bu ülkeye yapılan ekonomik yardımı askıya almayı düşündüğü bildirildi.

12- ABD Başkanı George Bush, Ortadoğu'da muhtemel rehine değişimini görüşen bütün taraflardan, mümkün olduğu kadar esneklik göstermelerini istedi.

13- Yugoslavya Devlet Başkanı Stipe Mesiç, Batı Slovenya'daki olayları ortaya çıkaracak bir komisyonun toplanmasını isterken, Okucani'ye izinsiz girdikleri gerekçesiyle orduyu suçladı.

14- Nijerya Devlet Başkanı İbrahim Babangida, ülkesinin, İslam Konferansı Örgütü'ne üyeliğini askıya aldığını açıkladı.

20 AĞUSTOS 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Mesut Yılmaz'ı Marmaris'te kabul ederek, haftalık olağan görüşmesini yaptı. Görüşmede Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Hüsamettin Oruç de hazır bulundu.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü düzenlediği bir basın toplantısında, seçim yasasında yapılacak değişiklikler konusunda uzlaşmaz bir tutum takındığı gerekçesiyle ANAP'ı eleştirerek, "ANAP'ın demokrasiye bağlılığı yok" dedi. İnönü, seçimlere ANAP'ın kendi hazırladığı seçim yasası ile gidileceğini ancak seçimlerden zaferle çıkan partinin SHP olacağını söyledi.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, TİSK'İ ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanı Refik Baydur ve Genel Sekreter Kubilay Atasayar ile bir süre görüştü. Özden, yüksek mahkemenin, bağımsız yapısı, yansız tutumları ve eşit yaklaşımları ile herkese umut olmak istediğini söyledi.

4- Milli Savunma Bakanı Barlas Doğu yaptığı yazılı bir açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin reorganizasyon ve modernizasyon faaliyetlerinin sürdüğünü belirterek; askerlik süresinin kısaltılması konusunda değerlendirmelerde bulunulduğunu ancak, bu çalışmanın zaman alacağını söyledi.

5- Dışişleri Bakanı Safa Giray, Milliyet Gazetesi'ne Sovyetler Birliği'nde gerçekleştirilen darbe ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, "darbenin demokratik olmayışı nedeni ile Türk hükümetince tasvip edilmediğini" belirterek, "Batı dünyasının, Irak'a yaptığı gibi Sovyetlere ekonomik ve ticari ambargo kararı alacağını tahmin ettiklerini" söyledi.

6- SHP MYK, Genel Başkan Erdal İnönü'nün başkanlığında toplanarak erken seçime ilişkin hazırlıklar ve propaganda çalışmaları konusunda değerlendirmelerde bulundu.

7- DYP Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Cindoruk düzenlediği basın toplantısında, yeni getirilen seçim sisteminin dünyanın hiçbir tarafında uygulanmadığını belirterek, ANAP'ın kendi koyduğu barajlardan, kendisinin korktuğunu söyledi. Cindoruk, seçimlerin ülkede demokrasi şöleninin başlangıcı olacağını kaydetti.

8- Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Görümlü köyü jandarma karakoluna, otomatik silah ve roketatarla saldıran PKK militanları, 5 eri şehit ederek kaçtılar. Olayda bir terörist ölü olarak ele geçirildi. Şırnak'ın Ziyarettepe mevkiinde nöbet tutan askerlere PKK'lılarca açılan ateş sonucu çatışmalar çıktığı ancak, olaylarda ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi.

Batman'ın Hasankeyf ilçesinin Üçyol köyüne baskın düzenleyen PKK militanları üç minibüsü silahla taradılar, olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

9- İstanbul'da bir ihbarı değerlendiren polis yetkilileri piyasa değeri 1.5 milyar lira olan 7 kilo saf eroin ele geçirdiler. Olayla ilgili olarak yakalanan 3 kişi çıkarıldıkları DGM'de tutuklandı.

10- Cumhuriyet Gazetesi Sahibi ve Başyazarı Nadir Nadi, İstanbul'da öldü.

64 yıldır gazetecilikle uğraşan Nadir Nadi'nin vefatı dolayısıyla Cumhurbaşkanı Turgut özal, TBMM Başkanı Kaya Erdem, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü İmren Aykut, Devlet Bakanı Cengiz Tuncer, Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol ile çeşitli parti yetkilileri ve kuruluşlar birer başsağlığı mesajı yayımladılar.

11- BM Genel Sekreteri Cuellar'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Oscar Camillion ve Siyasi İşler Direktörü Gustav Brissel, Kıbrıs sorunuyla ilgili ikinci tur görüşmelerde bulunmak üzere Atina'dan sonra geldikleri Ankara'da gazetecilere yaptıkları açıklamalarda, "temaslardan olumlu sonuçlar aldıklarını ve görüşmelerin sürdürülmesinden yana olduklarını" belirttiler.

12- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis'in, Paris'te 11-13 eylül tarihleri arasında yapılacak Avrupa Demokratik Birliği Kongresi sırasında görüşmeleri yolunda Başbakan Mesut Yılmaz'm davetini prensipte kabul ettiği bildirildi.

13- Sovyetler Birliği'nde gerçekleştirilen darbeden sonra Moskova, Leningrad ve Gorki gibi kentlerde düzenlenen gösterilerde ordu birlikleri ile göstericiler arasında çatışmalar çıktığı, başkent Moskova'da sokağa çıkma yasağı ilan edildiği bildirildi. Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin, İngiltere Başbakanı John Majör ile yaptığı bir telefon görüşmesinde, darbeci tankların, kendisinin de içinde bulunduğu Parlamento binasına doğru ilerlemekte olduğunu bildirdi. Yeltsin, Gorbaçov'un görevden alınmasını ve yönetimi Olağanüstü Hal Komitesi'nin üstlenmesini yasadışı ilan ederek, hareketi desteklememeleri için orduya çağrıda bulundu.

Sovyetler Birliği'nde yönetime el koyan Gennady Yanayev başkanlığındaki Olağanüstü Hal Komitesi'nin iki üyesi, Başbakan Valentin Pavlov ile Savunma Bakanı Dimitri Yazov'un hasta oldukları gerekçesiyle görevlerinin başkalarınca yürütüleceği bildirildi.

Sovyet zırhlı birliklerinin, Baltık cumhuriyetlerinden Estonya, Litvanya ve Letonya'nın başkentlerine girdiği ve Letonya'da radyo-TV ve telefon santralini işgal ettiği bildirilirken, Estonya Parlamentosu'nün yaptığı bir toplantıda tam bağımsızlık kararı aldığı haber verildi.

Sovyetler Birliği'ndeki darbeye ilişkin olarak açıklamalar yapan batılı ülke liderleri ortak bir tavır sergileyerek, Devlet Başkanı Gorbaçov'un görevine iade edilmesini ve reformlara devam edilmesini istediler.

14- Hindistan'da eski Başbakan Rajiv Gandi'nin ölümüyle sonuçlanan suikastın planlayıcısı bir Tamil militanı ile 6 arkadaşının, kuşatma altında tutuldukları bir evde ölü olarak bulundukları bildirildi.

15- Çin'de yayımlanan Halkın Günlüğü Gazetesi, meydana gelen sellerde 3 bin kişinin öldüğünü haber verdi.

21 AĞUSTOS 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Sovyetler Birliği'ndeki gelişmeler üzerine tatilini yarıda keserek, Ankara'ya döndü.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, SBP Genel Başkanı Sadun Aren ile partisinin genel merkezinde yaptığı görüşmede, HEP ve SBP'nin seçimlere girebilmesi için çaba göstereceklerini ve daha küçük bir seçim barajı için TBMM'de uğraş vereceklerini söyledi.

3- HEP Kars Milletvekili Mahmut Almak, Başbakan Mesut Yılmaz'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, HEP'in mevcut yasalara göre örgütlenmesini tamamladığı ve kongresini de süresinde yaptığı halde seçimlere katılamamasının açıklanmasını istedi.

4- ANAP Meclis Grubu Başbakan Mesut Yılmaz başkanlığında toplanarak, seçim konusunda yapılacak değişiklikleri görüştü. ANAP Grup toplantısında erken seçimin 27 Ekim 1991 günü yapılması kararlaştırıldı.

5- DYP Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Cindoruk düzenlediği basın toplantısında, muhalefetin uzlaşma önerilerini kabul etmeyen ANAP'm kendi içinde bile seçim yasası konusunda anlaşma sağlayamadığını belirterek, söz-konusu yasayı hukukçuların hazırlamasını önerdi.

6- İçişleri Bakanlığı'nın, yerel yönetim birliklerinin, tip tüzük örneğine göre kurulmalarını öngören işlemi, Danıştay 8. Dairesi'nce iptal edildi.

7- Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müşavirliği ve Müsteşar Yardımcılığı'na yapılan atamalara ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

8- Gökçeada Yarıaçık Tarım Cezaevi'nin kapatılması kararlaştırıldı.

9- BM Ayrımcılığın Önlenmesi ve Azınlıklar Alt Komisyonu'nda bir konuşma yapan Türkiye'nin BM Cenevre Ofisi nezdindeki daimi temsilcisi Büyükelçi Gündüz Aktan, Batı Trakya Türklerinin maruz kaldığı baskılara değinerek, Türk hükümetinin bu konuyu Türk-Yunan diyalogu içinde ele almaya hazır olduğunu belirtti.

10- Irak Dışişleri Bakanı Ahmet Hüseyin El Hudayir, Arap Birliği Genel Sekreterliği'ne bir nota göndererek, Kuzey Irak'ta sınır ötesi harekat yapan Türk askerlerinin bu topraklardan çekilmesi için girişimlerde bulunulmasını istedi. Konuya ilişkin bir açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sun-gar, Türk askerlerinin Irak'ta hangi amaçlarla bulunduğu en yüksek seviyelerde izah edilmiştir" dedi.

11- KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu Lefkoşa'da düzenlediği basın toplantısında, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs zirvesinin tarihini ilan ettiği zaman, Türk tarafı olarak zirvede yerlerini alacaklarını bildirdi.

12- Sovyetler Birliği'nde Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov'u devirerek yönetime el koyan darbecilerin üç günlük iktidarı sona erdi. Sovyetler Birliği Parlamentosu Savunma Komitesi Başkanı, Olağanüstü Hal Devlet Komitesi'nin lağvedildiğini açıklarken Sovyetler Birliği Parlamentosu Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov'u görevine iade etti. Rusya Federasyonu Başbakanı Ivan Sınayev beraberindeki bir heyetle, Gorbaçov ile görüşmek üzere Kırım'a gitti.

SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, Kırım'dan Moskova'ya hareketinden sonra Sovyet televizyonuna yaptığı açıklamada, ülkenin kontrolünün tam olarak elinde olduğunu bildirdi.

13- Yugoslavya'da Federal Devlet Başkanlığı ile altı cumhuriyetin liderlerinin yaptığı toplantıya ilişkin olarak, Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tudjman tarafından yapılan açıklamada, "ülkedeki krizin barışçı yollarla çözümlenebilmesi için dört madde üzerinde anlaşmaya varıldığı" bildirildi.

22 AĞUSTOS 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Romanya Dışişleri Bakanı Birinci Yardımcısı Teodor Meleşcanu'yu Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü. Meleşcanu, Romanya Devlet Başkanı ion iliescu'nun bir mesajını Cumhurbaşkanı Özal'a sundu.

Cumhurbaşkanı Özal, SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin'e de birer kutlama mesajı göndererek, SSCB'deki darbenin başarısızlığa uğramasının Türkiye'de büyük sevinç yarattığını belirtti. Cumhurbaşkanı Özal, iki lideri Türkiye'ye davet etti.

Başbakan Mesut Yılmaz da yaptığı yazılı açıklamada, "Sovyet halkının başarısı demokrasinin zaferidir" dedi.

2- ANAP Grup toplantısında son şekli verilen, seçim yasasındaki değişiklikleri içeren metin, Başbakan Mesut Yılmaz'ın onayına sunuldu. Seçim tarihi ve seçim yasasındaki değişikliklerin görüşülebilmesi için, TBMM Genel Kurulu, Başbakan Mesut Yılmaz ve 130 ANAP milletvekilinin isteği üzerine toplantıya çağrıldı.

3- SHP TBMM Grup toplantısı Genel Başkan Erdal İnönü'nün başkanlığında yapıldı. Toplantıda seçim yasası ve milletvekili aday belirleme yöntemleri tartışılarak, ANAP'ın getirdiği yasanın, anayasaya aykırı olduğu ifade edildi. İnönü toplantıda yaptığı konuşmada SSCB'deki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde de bulunarak, Gorbaçov'un görevine dönmesinin demokrasi ve dünya barışı açısından önemine işaret etti.

4- Genelkurmay İkinci Başkanlığı'na atanan Orgeneral Fikret Küpeli, Ege Ordu Komutanlığı görevini Korgeneral Doğan Beyazıt'a devretti.

5- TRT muhabiri Tevfik Fikret Dinçer Ankara'da öldü.

6- Yunanistan Hükümeti, azınlıkların din özgürlüğünü kısıtlayan bir kararnameye dayanarak Batı Trakya Türkleri tarafından seçilmiş olan İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Ağa'yı değiştirerek, Mehmet Emin Sinikoğlu'nu müftülüğe atadı. Olay Batı Trakya Türkleri arasında tepkiyle karşılanırken, kararı protesto etmek üzere eski müftünün süresiz açlık grevine başladığı bildirildi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungur da yaptığı yazılı açıklamada olayı kınadı.

7- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis Atina'da düzenlediği bir basın toplantısında, Kıbrıs sorunuyla ilgili konferansın gerçekleşmesi için Türk tarafını ilgilendiren konularda gerekli yakınlaşmanın sağlanmasına hazır olduklarını söyledi.

8- Bulgaristan parlamentosunda onaylanan yeni yasa ile ülkede önemli bir gücü temsil eden Ahmet Doğan başkanlığındaki Hak ve Özgürlükler Hare-keti'nin seçimlere katılabilmesine olanak tanındığı bildirildi.

9- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'un Kırım'dan Moskova'ya dönmesinden sonra, Olağanüstü Hal Devlet Komitesi' nin sekiz üyesinden yedisi tutuklanırken, İçişleri Bakanı Boris Pugo'nun tutuklanmadan önce intihar ettiği bildirildi.

SSCB Başkanı Gorbaçov düzenlediği basın toplantısında, kendisini devirmeye çalışan darbecilere daha önceleri güvenmekle hata ettiğini belirterek, ülkesinin 6 yıllık reform hareketinin en güç sınavını bu darbe girişimiyle atlattığını söyledi.

Sovyetler Birliği' nde darbeye katılan bakanların yerine yeni atamalar yapıldığı bildirildi.

10- Yugoslavya'nın Hırvatistan Cumhuriyeti'nde güvenlik güçleri ile Sırp militanlar ve federal ordu birlikleri arasında çıkan şiddetli çarpışmalarda 8 kişinin öldüğü, yaklaşık 40 kişinin yaralandığı bildirildi.

11- Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Sara, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'e, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'ın Ortadoğu barış süreci ve Sovyetler Birliği'ndeki gelişmelere ilişkin bir mesajını iletti.

23 AĞUSTOS 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İzmir Belkahve'de yaptırılan Atatürk Anı-tı'nın açılış törenine katıldı. Buradaki törenden sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Anabilim Dalı'nın hizmete açılışı nedeniyle düzenlenen bir törene katılan Cumhurbaşkanı Özal yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son on yıl içinde büyük sıçrama gösterdiğini belirtirken seçimlerle ilgili olarak, yurttaşları, seçim kampanyaları sırasında partilere karşı uyanık olmaları konusunda uyardı.

2- TBMM Genel Kurulu, ANAP'ın verdiği erken seçim yasa önerisini görüşmek üzere, Kaya Erdem başkanlığında olağanüstü toplandı. Toplantıda, Başbakan Mesut Yılmaz'm, erken genel seçim isteğini de içeren Seçim Yasası değişikliği önerisi ile TBMM Danışma Kurulu'nun gerektiğinde Meclis'in pazar günleri de çalışmasına ilişkin kararı okundu.

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Mesut Yılmaz'm başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü İmren Aykut yaptığı açıklamada, toplantıda 6 değişik konuya ilişkin karar alındığını bildirdi. Sözko-nusu kararlar içinde, Bağ-Kur'a finans sağlanması, yerel basına ekonomik destek verilmesi, muhtar ödeneklerinin artırılması, kalkınmada öncelikli yörelerde görev yapan öğretim elemanlarına yapılan ücret artırımları ve yeni 30 turizm merkezinin saptanmasının yer aldığı belirtildi.

4- Adalet Bakanlığı'nda açık bulunan kadrolara yeni atamalar yapıldı.

5- Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni öğretim yılında uygulamaya başlayacağı "orta öğretimde ders geçme-kredi sistemi"ni tanıtmak amacıyla düzenlenen bölge toplantıları sona erdi. Toplantıların tamamlanmasıyla, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın "merkezi sınav sistemi"nin esaslarını belirlemek, okul programları ve ders kitaplarını yeniden düzenlemek üzere 3 aylık çalışma yapacağı bildirildi.

6- Çevre Bakanı Ali Talip Özdemir, Cumhuriyet Gazetesi'nin, çevre sorunları ve yeni kurulan bakanlığa ilişkin sorularını yanıtladı. Özdemir, çeşitli bakanlıklarla koordineli bir biçimde çalışacaklarını belirterek, doğal dengelerin korunabilmesi ve çevre sorunlarının giderilebilmesinin yüksek bütçe ve paradan değil, eğitimle çevre bilincinin arttırılmasından geçtiğini söyledi.

7- DYP TBMM Grubu, Genel Başkan Süleyman Demirel başkanlığında toplanarak, ANAP'ın hazırladığı seçim yasasını görüştü. Demirel iktidarın hazırladığı seçim yasasının ANAP'ın isine yaramayacağını belirtti.

8- Danıştay'ın idari davalarda verilen yürütmeyi durdurma kararlarına ilişkin olarak yapılan açıklamada, temyiz aşamasında verilen yürütmeyi durdurma kararının 90 gün ile sınırlı olmadığı, davanın sonuna kadar geçerli olduğu bildirildi.

9- Askeri Yargıtay kararı ile açılan ve yöneticileri beraat eden DİSK ile bağlı sendikalarının fiilen açılmasına yönelik yasal işlemler başladı. İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 No'lu Askeri Mahkemesi, DİSK tüzel kişiliğine ait genel yürütme, yönetim, denetim ve onur kurulu defterlerinin DİSK yöneticilerine teslim edilmesine karar verdi.

İstanbul 4. İş Mahkemesi, DİSK'e bağlı Tekstil Sendikasfnın başvurusu üzerine, Tekstil yöneticilerinin Tekstil merkezinde çalışmaları için gereken izni verdi.

10- İsrail'de yayımlanan Haretz Gazetesi, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın önerisiyle kasım ayında İstanbul'da yapılacak olan su konferansına israil'in davet edilmediğini bildirdi. Konuyla ilgili olarak AA'nın sorusunu yanıtlayan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar olayı doğrulayarak, "bölge ülkelerinin itirazları nedeniyle İsrail'e davette bulunulmadığını" açıkladı.

İsrail Başbakanı izak Şamir'in Sözcüsü de, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'-dan davet beklediklerini belirtti.

11- Sovyetler Birliği Başkanı Mihail Gorbaçov ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yelisin, başarısız darbe girişiminden sonra ilk kez biraraya gelerek görüştüler. Görüşmeden sonra televizyondan yayınlanan konuşmasında Gorbaçov, Yeltsin'le, olası bir darbe girişimine karşı güç birliği yapma konusunda anlaştıklarını, iki liderden birinin görevini yapamaz hale gelmesinde diğerinin otomatikman bu görevi de üstleneceğini açıkladı.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yelisin, yayımladığı bir kararnameyle yetkilerini artırdı. Rusya Federasyonu'nda Komünist Parti'nin faaliyetlerinin askıya alındığı bildirildi.

SSCB Başkanı Gorbaçov, liberal ve Yelisin yanlısı olarak tanınan kişilerden Bakatin'i KGB Şefliği'ne, Şapoşnikov'u Savunma Bakanlığı'na ve Baranni-kov'u da İçişleri Bakanlığı'na atarken, Kremlin Sarayı'nda 1917'den beri dalgalanan orak çekiçli bayrağın yerini, Yelisin'in isteği üzerine Rusya bayrağının aldığı bildirildi.

12- Sovyetler Birliği'nin Ballık Cumhuriyelleri'ni oluşluran ülvanya, Lelon-ya ve Eslonya cumhuriyellerinin temsilcilerinden oluşan bir heyel, Washing-ton'da ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle yaptıkları görüşmelerde, ABD'nin Ballık Cumhuriyetlerinin bağımsızlığını resmen tanımasını istediler.

13- Yugoslavya'nın Hırvatistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Franjo Tudj-man, federal yönetimden, ordunun Hırvatistan'a yönelik operasyonlarını en kısa sürede durdurmasını istedi.

14- Bulgaristan'da Cumhurbaşkanı Jelyu Jelev'in veto ettiği seçim yasası, bazı değişikliklerle parlamentoda yeniden onaylandı.

24 AĞUSTOS 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Türkiye Gazetesi'nin Yenibosna'da yapılacak olan yeni tesislerinin temel atma törenine katılarak bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Özal törende yaptığı konuşmada, tüm dünyada serbest pazar ekonomisi dışında bir ekonomik sistem kalmadığını, basın sektöründe de bu sisteme uyan gazetelerin ileriye çıktığını, diğerlerinin çeşitli sorunları olduğunu vurgularken, Türkiye'nin gelişme ve kalkınma hızını sürdüreceğini umduğunu söyledi.

Başbakan Mesut Yılmaz, Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü İmren Aykut ve bazı bakanların da katıldığı törende, Başbakan Yılmaz da bir konuşma yaparak, hür basının demokrasinin ayrılmaz bir parçası olduğunu, basın sektöründe insana yatırım yapmak gerektiğini belirtti.

2- TBMM Genel Kurulu'nün olağanüstü toplantısında, ANAP grubunun hazırladığı erken seçim yasa önerisi görüşülerek kabul edildi. Buna göre erken seçimin "20 Ekim"dâfyapılması kararı kesinlik kazandı.

3- Başbakan Mesut Yılmaz, TBMM Başkanlığı'na gönderdiği bir yazıda, Bartın'ın erken genel seçimlerden önce il yapılması tasarısının komisyon ve Genel Kurul'da öncelik ve ivedilikle görüşülmesini istedi.

4- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen'in belediye çalışmalarıyla ilgili olarak kendisine verdiği brifingde yaptığı konuşmada, erken genel seçimlere değinerek "belediye başkanlan ve bürokratların adaylıklarını teşvik etmeyeceğini ve görevlerine devam etmelerini istediğini" söyledi.

5- SHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, Başbakan Mesut Yılmaz'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, METAŞ'la ilgisi bağlamında hükümetin İzmir'deki sanayi kuruluşlarına ilişkin tavrının açıklanmasını istedi.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin bir genel seçimi şenlik içinde karşılayacağını ancak, seçim sisteminin anti demokratik hükümler taşıdığını belirtti.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Tercüman Gazetesi'nde yayımlanan söyleşisinde ekonomik ve siyasi planda Türkiye'nin geleceğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

7- Artvin'in Şavşat ilçesi Çiftlikköy ile Mardin'in Midyat ilçesi Beyazsu karakollarına PKK militanlarınca düzenlenen baskınlar sonucu bir erin şehit olduğu

bildirildi. Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi kırsal kesiminde güvenlik güçleri ile çatışmaya giren PKK'lı teröristlerden ise 6'sının ölü olarak ele geçirildiği, 2 çocuğun da çatışma sırasında öldüğü bildirildi.

8- Yeni Günaydın ve Süper Tan gazetelerini çıkaran şirketin, tüm çalışanlarının ortak olduğu "BEGA Birleşik Gazetecilik ve Yayıncılık Sanayii ve Ticaret A. Ş" ye dönüştürüldüğü bildirildi.

9- Yunanistan hükümetinin İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Ağa'yı görevden almasını protesto eden Türk göstericilere bir grup Yunanlı fanatiğin saldırması sonucu 13 kişinin yaralandığı, Türklere ait işyerlerinin camlarının kırılarak yağmalandığı bildirildi. Trakya bağımsız Milletvekilleri Dr. Sadık'Ahmet ile Ahmet Faikoğlu yaptıkları açıklamada, son olayın Türk azınlığın can ve mal güvenliğinin kalmadığını bir kez daha kanıtladığını belirttiler.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, İskeçe'de Türklere karşı girişilen saldırılardan sonra Yunan hükümetinin, can ve mal güvenliğinin sağlanması konusunda güvence verdiğini bildirdi.

İskeçe'de meydana gelen olaylarla ilgili olarak Yunanistan Büyükelçisi Di-mitris Makris'in, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Özden Sanberk tarafından bakanlığa çağrıldı. Bu arada, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, hükümetin, müftü tayini ile ilgili olarak Türkiye'nin verdiği notayı reddettiği bildirildi.

10- Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Volkan Vural Milliyet Gazetesi'nde yayımlanan söyleşisinde, Sovyetler Birliği'ndeki başarısız darbe girişimi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

11- Sovyetler Birliği Başkanı Mihail Gorbaçov, Komünist Parti Genel Sekreterliği görevinden istifa ettiğini açıklayarak, SBKP'nin feshedilmesini istedi.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yelisin, Ballık cumhuriyetlerinden Eslonya ve Letonya'nın bağımsızlıklarını tanıdığını bir bildiri ile açıklarken, SSCB Başkanı Gorbaçov'un da aynı biçimde davranmasını istedi.

Estonya'da komünist partinin faaliyetlerinin yasaklandığı bildirilirken, SSCB'nin ikinci büyük cumhuriyeti Ukrayna'nın da bağımsızlığını ilan ettiği duyuruldu.

12- Yugoslavya'nın Hırvatislan Cumhuriyeti Savunma Bakanı Luka Bebic, cumhuriyette ve ülke dışında yaşayan Hırvatları, Sırpların ve federal ordunun saldırılarına karşı yurtlarını savunmaları için seferberliğe çağırdı.

25 AĞUSTOS 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen, Seçim Yasası'nda bazı değişiklikler yaparak erken genel seçimin tarihini "20 Ekim" olarak belirleyen, yasayı onayladı.

2- SHP TBMM Grubu, Seçim Yasası'nı görüşmek üzere olağanüstü toplandı. Seçim yasasının Anayasa'ya aykırı yönlerinin olup olmadığının tartışıldığı toplantıda, gerekirse, Seçim Yasası'nın iptali istemiyle Anayasa Mahkeme-si'ne başvurma konusunda Genel Başkan Erdal İnönü'ye tam yetki verildi.

SHP Grup Başkanvekili Hasan Fehmi Güneş düzenlediği basın toplantısında, seçmen yaşını 18'e indiren anayasa değişikliği önerisinin partisince hazırlanarak, tüm milletvekillerince imzalandığını belirtti.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Seçim Yasası'nın ANAP'm iç sorunlarına yapay çözümler getiren bir sistem içerdiğini belirterek, bu sistemle yapılacak genel seçimlerin ulusal iradeyi yansıtmaktan uzak olacağını söyledi. Ecevit, sağ ve sol çizgide bulunduklarına bakmaksızın tüm seçmenleri partisinde toplanmaya çağırdı.

4- Refah Partisi Genel Sekreteri Oğuzhan Asiltürk, yeni seçim yasasını adil ve gerçekçi bulmadıklarını belirtti.

5- İçişleri Bakanlığı Basın Sözcülüğünden yapılan açıklamada, sınıf ve bölge hizmetlerini tamamlayan mülki idare amirlerinin eşdeğer görevlere ve bir üst görevlere atandıkları bildirildi.

Mülki idare amirleri arasında 167 kişilik yer değişikliklerini kapsayan kararname, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

6- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, seçimlerden sonra farklı tavırlarla karşılaşmamak için, seçim öncesinde parti liderleriyle temas kurularak, işçi hak ve özgürlükleri için teminat isteyeceğini söyledi.

7- İstanbul Boğazı'nda italyan bandıralı ham petrol yüklü bir tanker ile Türk bandıralı kuru yük gemisinin çarpışması ile meydana gelen kazada Türk gemisi batarken, geminin 21 personelinden 16'.sının kurtarıldığı, 5 denizcinin kayıp olduğu bildirildi. Boğaz, 5.5 saat süreyle trafiğe kapatıldı.

8- Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği üyesi bir grup, İskeçe'deki olayları protesto etmek amacıyla Fener Rum Patrikhanesi önünde oturma eylemi başlattı. Dernek Genel Başkanı Tahsin Salihoğlu düzenlediği basın toplantısında, Patrik'ten yanıtlamasını istedikleri sorular olduğunu ve bu sorular ya-nıtlanana dek eylemlerini sürdüreceklerini belirtti.

9- Batı Trakya'da Türklere yönelik saldırı eylemleri sürerken, Yunanistan Hükümet Sözcüsü Viron Polidoras, olayları araştırmak amacıyla yerel makamların soruşturma başlattığını açıkladı.

10- İsrail Dışişleri Bakanı David Levy, kasım ayında Türkiye'de yapılması planlanan su zirvesine kendilerinin davet edilmemesi halinde, ABD'nin de katılmayacağını söyledi.

11- Sovyetler Birliği'nde Başkan Mihail Gorbaçov'un Komünist Parti Genel Sekreterliğinden istifa ettiğini açıklaması, batılı ülke liderlerince olumlu karşılandı. Beyaz Saray Sözcüsü Marlin Fitzwater, istifanın reform sürecinde atılmış yeni bir adım olduğunu söyledi.

26 AĞUSTOS 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal İstanbul'da, İstinye Tersanesi'ndeki son yüzer havuzun Pendik Tersanesi'ne nakledilmesi nedeniyle düzenlenen törene katıldı. Daha sonra Bursa'ya giden Cumhurbaşkanı Özal halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 1980'den bu yana istikrar içinde bulunduğunu ve büyüyerek ilerlediğini kaydederek, yurttaşlardan, seçimlerde bu istikrar ortamını bozmayacak tercihlerde bulunmalarını istedi.

Cumhurbaşkanı Özal, Bursa'da Sanayici ve İşadamları Derneği'nin düzenlediği toplantıya da katılarak bir konuşma yaptı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü İzmir'de düzenlediği bir basın toplantısında, seçmen yaşının 18'e indirilmesi konusunda çekimser kalan partileri eleştirerek, seçime adaletsiz bir sistemle gidildiğini belirtti. İnönü, seçimlerden sonra iktidara geldiklerinde kalıcı bir seçim yasası hazırlayacaklarını söyledi.

3-1991 mali yılı bütçesine 21 trilyon 191 milyar liralık ek ödenek konulmasına ilişkin yasa tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci komisyonda yaptığı konuşmada, Körfez krizi ve savaşının ekonomik dengeleri bozduğunu belirtti.

4- İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli Orman Bakanlığı'na, Adana Milletvekili Akgün Albayrak da boş bulunan Devlet Bakanlıklarından birine atandılar. Atama kararları Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

5- ANAP tarafından hazırlandıktan sonra TBMM'de görüşülerek kabul edilen seçim yasası değişiklikleri, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yüksek Seçim Kurulu, seçim takvimini belirledi ve 20 Ekim 1991 Pazar günü yapılacak olan seçimlere katılan 9 partinin 450 milletvekilliği için aday göstereceği belirtildi.

6- 60. Uluslararası İzmir Fuarı, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Sanayi ve Ticaret Bakanı Rüştü Kazım Yücelen ile İzmir Belediye Başkanı Yüksel Çak-mur'un da katıldığı bir törenle açıldı.

7- Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği mensuplarının Fener Rum Patrikhanesi önünde başlattıkları oturma eylemi sürerken, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, Türk ve Yunan hükümetleri arasında temasların sürdüğünü ancak, Yunanistan'a verilmiş ve reddedilmiş bir nota bulunmadığını söyledi. Sungar, 'Türkiye'nin, İskeçe'deki Türk Müslüman azınlığa karşı girişilen saldırıları kınadığını ve azınlık haklarının takipçisi olmaya devam edeceğini" bildirdi.

8- İsrail'in Ankara Maslahatgüzarı Uri Gordon, ülkesi ile Türkiye arasındaki ilişkiler ve ekim ayında yapılması planlanan Ortadoğu Barış Konferansı konularında Cumhuriyet Gazetesi'ne bir demeç verdi.

9- Siirt'in Baykan ilçesi İkizler köyü yakınlarında PKK'lı 4 terörist ölü olarak ele geçirildi.

10- Başbakanlık eski Basın Müşavirlerinden gazeteci Sabahattin Özgü-venç, Ankara'da öldü.

11- Türkiye ile ABD arasında imzalanan Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması'nın hiçbir değişikliğe gitmeksizin bir yıl daha uzatıldığı bildirildi.

12- Gümülcine'de Kırmahalle Camisi'ne kimliği belirlenemeyen kişilerce patlayıcı madde atılması sonucu cami hasar görürken, İskeçe Bağımsız Milletvekili Ahmet Faikoğlu ile Gümülcine Bağımsız Milletvekili Dr. Sadık Ahmet, Türklere yönelik saldırıları kınayan açıklamalar yaptılar. Dr. Sadık Ahmet, Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis'e bir kınama mektubu gönderdi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Yunanistan'ın, Batı Trakya Türklerinin dini işlerine müdahale ederek insan haklarını çiğnediğini bildirdi. Denktaş, Rum-Yunan ikilisinin uzlaşma adı altında Kıbrıs'a sahip çıkma isteklerinin de kabul edilemez olduğunu kaydetti.

14- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Viron Polidoras düzenlediği basın toplantısında, Dışişleri Bakanı Andonis Samaras'ın, İstanbul'daki Fener Rum Patrikhanesi'ndeki "kuşatmaya" son verilmesi için, aralarında Avrupa Konseyi, AGİK üye ülkeleri, Vatikan ve Dünya Kiliseler Birliği'nin de bulunduğu uluslararası kuruluşlara birer mektup gönderdiğini bildirdi.

15- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, Sovyet Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, geçen hafta gerçekleştirilen darbede, reformlar konusunda izlediği kararsız politika nedeni ile kendisinin de sorumluluğu bulunduğunu söyleyerek, Birlik antlaşmasının imzalanmasından sonra başkanlık ve parlamento seçimlerinin yapılmasını istedi.

SSCB'de Sovyet Parlamentosu Başkanlığı'ndan istifa eden Anatoli Lukya-nov, darbe ile bir ilgisinin olmadığını ancak geleceğinin trajik olabileceğini söyledi.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin, SSCB'yi oluşturan birlik cumhuriyetlerinin tümünün bağımsızlık ilan etme hakkına saygı duyduğunu ancak, Baltık cumhuriyetleri dışındaki cumhuriyetlerin birlikten ayrılma kararı almaları halinde Rusya Federasyonu'nun bu cumhuriyetlerle olan sınır sorununu gündeme getirme hakkı olduğunu bildirdi.

16- Yugoslavya'nın Hırvatistan Cumhuriyeti'nde Hırvatlarla Sırp gerillalar ve federal birlikler arasındaki çarpışmaların büyüdüğü, meydana gelen çatışmalarda ilk belirlemelere göre 19 kişinin öldüğü bildirildi.

27 AĞUSTOS 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Bursa'da sanayici ve işadamlarına hitaben yaptığı konuşmada ülkede istikran koruyacak bir yönetime ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, işadamlarından popülist politikacılara oy verilmemesini istedi.

2- Basından sorumlu Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü İmren Aykut, Anadolu Basın Birliği Genel Başkanı Lütfü Akçan ve birlik yöneticilerini kabul ederek, sorunları konusunda bir görüşme yaptı. Aykut, Anadolu basınının teknik altyapısını yenilemek amacıyla önümüzdeki günlerde somut adımlar atılacağını söyledi.

3- Dışişleri Bakanı Safa Giray, AT Dönem Başkanı Hollanda Dışişleri Bakanı Hans Van Den Broek'a bir mektup göndererek, Batı Trakya'da meydana gelen son olaylara AT'nin tepki göstermesini istedi.

Dışişleri Bakanı Safa Giray, Yugoslavya Dışişleri Bakanı Budimir Loncar'ın resmi davetlisi olarak iki günlük bir ziyaret için Yugoslavya'ya gitti.

4- Bütçeye 21 trilyon 191 milyar liralık ek ödenek konulmasını öngören yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

5- İstiklal Madalyası sahipleri ile Kore ve Kıbrıs gazilerine şeref aylığı bağlanmasını öngören yasa teklifleri, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

6- TBMM Milli Savunma Komisyonu, jandarmanın özlük hakları bakımından mülki idare amirliklerine bağlanmasına ilişkin yasa önerisinin İçişleri Komisyonu'na sevk edilmesini kararlaştırdı.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, 3-9 Kasım tarihlerinde İstanbul'da yapılacak Ortadoğu Su Konferansı'na İsrail'in davet edilmemesinin herhangi bir baskıdan değil, bu ülkenin Arap ülkeleriyle bir araya gelmesini mümkün kılacak ortamın henüz oluşmamasından ileri geldiğini söyledi.

8- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Meclis grubu toplantısında yaptığı konuşmada, ülkeyi seçim heyecanının sardığını belirterek, yitirilen on yılın hesabının sorulabilmesi için, milletten kendilerine destek olarak gerekirse "ödünç oy" vermelerini istedi.

9- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı yazılı açıklamada, seçme ve seçilme yaşı konusunda eleştirilerde bulunarak, Türkiye'nin en genç nüfusa sahip ülkelerden biri olduğunu ancak, ANAP, SHP ve DYP'nin adaletsiz seçim sistemi ile gençleri siyasetin dışında tutacak yasaları hazırlayıp onayladığını bildirdi.

10- DMP Genel Başkanı Bedrettin Dalan, genel seçimlerde ANAP'a karşı güçbirliği yapmak için parti liderleriyle görüşeceğini açıkladı.

11- Üç sol parti SP, SBP ve HEP'in genel başkanları, temel ilkelerde anlaştıkları takdirde, seçimlerde dayanışma yapabileceklerini açıkladılar.

12- Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Orhan Yalçınkaya, özel televizyon kuruluşlarına seçim sırasında ilan verilmesi ya da yasalara aykırı siyasi propaganda yapılmasının sözkonusu olamayacağını belirterek, yasaklara aykırı yayınlardan PTT'nin sorumlu tutulacağını söyledi. Ulaştırma Bakanlığı, YSK kararlarına uyacağını açıklarken, PTT Genel Müdürlüğü, Magic Box'ın İsviçre'de kurulmuş yabancı bir şirket olması nedeniyle yayınlarına kısıtlama getirilemeyeceğini bildirdi.

13- TMMOB Orman Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Doç. Dr. Yücel Çağlar, Orman Bakanlığı kurulmasına ilişkin kararnamenin aceleye getirildiğini, yeni kurulan bakanlığın, ormancılığın sorunlarını çözemeyececeğini öne sürdü.

14- PKK'ya üye olmak, yardım ve yataklık yapmaktan yargılanan ve aralarında 6 Doğubeyazıt'lı futbolcu, bir milli atlet ve bir de gazetecinin bulunduğu 37 kişiden üçü, Erzincan DGM'ce tutuklanırken, diğerleri serbest bırakıldı.

15- Erzincan'ın Kemah ilçesindeki Hükümet Konağı'na bir grup teröristçe ateş açıldığı, olayda ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi.

16- Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'nda boş bulunan müşavir, müşavir yardımcısı ve daire başkanlıklarına yapılan yeni atamalar Resmi Gazete'de yayımlandı.

17- Kürdistan Sosyalist Partisi lideri Dr. Mahmut Osman, bölgedeki gelişmeler konusunda Cumhuriyet Gazetesi'ne bir demeç verdi.

18- Batı Trakya'da İskeçe müftüsünün görevden alınmasını protesto etmek amacıyla, Mehmet Emin Ağa başkanlığında toplanan din görevlileri heyetinin, 11 Eylül'e dek camilerde ezan okunmaması ve namaz kılınmaması kararı aldığı bildirildi.

19- Kıbrıs Rum yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu, Kıbrıs sorununa BM'nin savunduğu "federasyon"dan başka çözüm olmadığını söyledi.

20- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, Yüksek Sovyet'te yaptığı konuşmada, cumhuriyetlerin bağımsızlık talepleri yüzünden ülke parçalandığı takdirde istifa edeceğini açıkladı.

SSCB'de Moldavya Cumhuriyeti'nin de bağımsızlığını ilan ettiği bildirildi. AT, Baltık cumhuriyetlerinden Letonya, Litvanya ve Estonya'nın egemen-lı'k ve bağımsızlığını tanıdığını duyurdu.

21- Yugoslavya'da devam eden çatışmalarla ilgili olarak Almanya, İtalya ve Avusturya hükümetleri yaptıkları açıklamalarda, Hırvatlara yönelik saldırıların sürmesi durumunda Slovenya ve Hırvatistan cumhuriyetlerinin bağımsızlık isteklerini destekleyeceklerini bildirdiler. Macaristan, onbin Hırvat'ın kendisine sığındığı açıklamasında bulunarak, çatışmalara son verilmesini istedi.

22- Lübnan'da 16 yıllık iç savaş sırasında siyasi suçlardan tutuklananlar için hazırlanan genel af yasası tasarısının, parlamento tarafından onaylandığı bildirildi.

23- Kamboçya'da Gerilla Koalisyonu'nun lideri Prens Norodom Sihanuk, ülkede 12 yıldır süren iç savaşın sona erdiğini açıkladı.

28 AĞUSTOS 1991

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Mesut Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü İmren Aykut, hububat fiyatları, emniyet mensuplarının tazminatlarının ve öğrenci kredilerinin artırılması, köy okullarında okuyan öğrencilerin kitapları için ödenek ayrılması, ücretsiz tedavi ve köylere spor sahaları yapılması gibi konularda kararlar alındığını bildirdi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin genel merkezinde Batı Trakya Türk Birliği Başkanı Bedri Uçar ve birlik yöneticilerini kabul ederek bir süre görüştü. İnönü, İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Ağa'nın görevden alınmasıyla başlayan olayları kınadığını belirterek, hükümetin konuyu uluslararası platformlara götürmesini istedi.

3- TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen tasarı ile Zonguldak'ın Bartın ilçesi, Türkiye'nin 74. ili oldu.

4--TBMM İnsan Hakları Komisyonu, tüm siyasi partilerin seçim bildirgeleri ve programlarında insan haklarına yer vermelerini istedi. Komisyon, Batı Trakya ve Azerbaycan'da meydana gelen olaylar ile Diyarbakır olaylarını görüştü.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel İstanbul Sanayi Odası'nda yaptığı konuşmada, partisinin ekonomi politikaları konusunda bilgi vererek, dünya ekonomileriyle bütünleşen politikalar üretmek gerektiğini söyledi.

6- İstanbul'un Bakırköy Belediye Başkanı Yıldırım Aktuna, parti suçu işlediği gerekçesiyle, İl Disiplin Kurulu tarafından SHP'den ihraç edildi?

7- Siirt'te PKK'lı teröristlerin bazı merkezlere roketatarlı saldırıda bulunduğu bildirildi.

8- Türkiye üzerinden İran'a gitmekte olan Lübnan plakalı bir yolcu otobüsünün Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde bir uçuruma yuvarlanması sonucu 52 kişi öldü, bir kişi de yaralandı.

9- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, gazetecilere yaptığı açıklamada, İskeçe'ye müftü tayininin yasal şekilde yapıldığını öne sürerek, Batı Trakya Türklerinin İstanbul Fener Patrikhanesi önündeki oturma eyleminin Türk-Yunan ilişkilerinin düzelmesine yardımcı olmadığını söyledi.

10- Mısır Dışişleri Bakanı Emir Musa, El Musavvar dergisine verdiği bir demeçte, Türkiye'nin Kuzey Irak'taki bölücü örgüt kamplarına karşı düzenlediği operasyonun Ankara ve Bağdat arasında daha önce varılmış olan sıcak takip anlaşması çerçevesinde gerçekleştiğini söyledi.

11- Yugoslavya'da devam eden'olaylarla ilgili olarak AT Dışişleri Bakanları toplantısı sonrasında yayımlanan bildiride, Sırbistan'ın sorunu askeri yöntemlerle çözmeye çalışması eleştirilerek, 1 Eylül tarihine kadar ülkede ateşkes sağlanmaması durumunda, Sırbistan'a karşı önlemler alınacağı duyuruldu.

12- Sovyetler Birliği'nde gerçekleştirilen darbe girişimine katıldıkları gerekçesiyle 13 kişinin tutuklandığı ve idam cezası istemiyle yargılanacakları bildirildi. SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, KGB'nin üst düzey yöneticilerinin görevden alınmasına ilişkin bir kararname yayımladı. Sovyetler Birliği parlamentosu Yüksek Sovyet'in toplantısında bir konuşma yapan Gorbaçov, üyelerinin çoğunun darbeye karıştığı bilinen hükümetin feshedilmesini istedi. Parlamentoda yapılan oylama sonucu hükümet düştü.

SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, Baitık cumhuriyetlerinin bağımsızlığını tanıma konusunda batılı ülkelerin aceleci davrandığını söylerken, Yüksek Sovyet, Ukraynalı yöneticilerle cumhuriyetin bağımsızlığı konusunda görüşme yapmak üzere bir heyeti Kiev'e göndermeyi kararlaştırdı.

29 AĞUSTOS 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal başkanlığındaki aylık olağan ekonomi değerlendirme toplantısı Çankaya Köşkü'nde yapıldı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi toplantıya, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli, Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci ile ekonomiden sorumlu çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey temsilcilerinin katıldığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, zırhlı muharebe araçlarının üretildiği tesislerin açılışı nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada savunma sanayinin önemini gelecekte de korurnaya devam edeceğini belirterek, bu sanayinin dışarıya daha az bağımlı bir şekilde kurulması gerektiğini söyledi. Törende Başbakan Mesut Yılmaz ve Milli Savunma Bakanı Barlas Doğu da birer konuşma yaptılar.

2- ANAP MKYK, Genel Başkan ve Başbakan Mesut Yılmaz başkanlığında toplanarak seçimlerde aday belirleme konusunu görüştü. Başbakan Mesut Yılmaz, seçimlerden sonra diğer partilerle koalisyon yapabileceklerine ilişkin açıklamaları yüzünden MKYK'da eleştirildi. Toplantıdan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yılmaz, koalisyonların ülkede istikrarı bozduğunu ancak, gerektiğinde memleketi siyasi çıkmazlara sokmamak için tercih edilebileceğini söyledi.

3- Seçimlerle ilgili gelişmeleri değerlendirmek ve karara bağlamak için SHP Parti Merkezi, Genel Başkan Erdal İnönü başkanlığında toplandı. Toplantıda SHP'nin seçimlere katılamayacak olan HEP'li adaylara listelerinde yer vermesi konusunun da tartışılarak benimsendiği belirtildi. SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin ve beraberindeki heyet, HEP yöneticileri ile bir görüşme yaptı.

4- Dışişleri Bakanı Safa Giray, SHP İçel Milletvekili İstemihan Talay'ın 17 Temmuz tarihli soru önergesini yanıtlarken, Ortadoğu Su Konferansı konusunda açıklamalarda bulundu. Giray, konferansın esas olarak teknik nitelik taşıyacağını belirtirken, Türkiye'nin, Fırat ve Dicle'nin sularının paylaşımı düşüncesini kabul edilmez bulduğunu" bildirdi.

5- DYP GİK, Genel Başkan Süleyman Demirel başkanlığında toplanarak, aday belirleme yöntemleri üzerinde görüştü.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit İstanbul'da partisinin Beyoğlu ilçe merkezinde düzenlediği basın toplantısında, seçimlerde işleyecekleri "sosyal ve ekonomik program ile ulusal birlik ve dayanışma programı"na ilişkin bilgi verdi.

7- DMP Genel Başkanı Bedrettin Dalan, seçimler öncesinde DYP Genel

Başkanı Süleyman Oemirel ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ile görüşmelerde bulundu. Demirel'in, DMP'nin partisine katılması yönünde istekte bulunduğu belirtildi.

8- Yüksek Seçim Kurulu, Bartın'ın il olması üzerine, seçim çevrelerine ve buralardan çıkacak milletvekili sayısına ilişkin düzenlemelerde bulunarak Bartın'dan çıkacak milletvekili sayısını 2 olarak belirledi.

9- Fener Rum Patrikhanesi önünde sürdürülen oturma eylemi, Türk-Yunan Dostluk Derneği Başkanı Andreas Politakis ile Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Tahsin Salihoğlu'nun görüşmesinden sonra sona erdirildi.

10- Yasadışı TKP-B örgütüne üye oldukları gerekçesiyle Ankara DGM'de yargılanan sanıklardan 15'inin beraatine karar verilirken diğer 7 sanığın çeşitli hapis cezalarına çarptırılması kararlaştırıldı.

11- İstanbul 1 No.lu DGM'de, yasadışı Dev-Sol örgütüne üye olmak ve bir kişiyi öldürmekten sanık 17 kişinin yargılanması sonucu sanıkların beraatine karar yerildi.

12- Yunanistan'da, Gümülcine ve İskeçe bağımsız milletvekilleri Dr.Sadık Ahmet ile Ahmet Faikoğlu Başbakanlık konutuna çağrılarak, siyasi müsteşar Nikos ünardatos ile görüştürüldüler. Görüşmede, "Batı Trakya'da Türk değil müslüman azınlığın bulunduğunun" vurgulandığı belirtildi.

13- BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Oscar Camillion, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu ile yeniden biraraya gelerek görüştü. Ca-millon, görüşmelere önümüzdeki hafta da devam edileceğini bildirdi.

14- Sovyetler Birliği Parlamentosu, Başkanı Mihail Gorbaçov'a geçen aralık ayında, ekonomi konusunda verilen olağanüstü yetkileri geri aldı. Yüksek Sovyet ayrıca, Komünist Parti"nin faaliyetlerini süresiz olarak askıya aldı ve tüm üyelerinin yenilenmesi amacıyla parti kendisini feshetti.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin yayımladığı bir kararnamede, SBKP'nin tüm mal varlığına el konduğunu ve bunların devlet mülkiyeti olduğunu ilan etti.

Sovyetler Birliği'nin Rusya Federasyonu ile Ukrayna cumhuriyeti, yaptıkları bir anlaşmayla askeri ve ekonomik bir ittifak oluşturmayı kararlaştırdılar.

15- Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher ve Fransa Dışişleri Bakanı Roland Dumas yaptıkları görüşmenin ardından ortak bir bildiri yayımlayarak, Doğu Avrupa'nın yeni demokrasilerine AT üyeliğinin yolunun açılmasını istediler.

16- Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand ile yaptığı görüşmenin ar-

dından, Hırvatistan'da kesin barışın sağlanması için bir barış konferansı toplanmasına yönelik AT önerisini kabul ettiğini açıklayan Hırvatistan Devlet Başkanı Franco Tudjman, diğer ülkeleri de ülkesinin bağımsızlığını tanımaya çağırdı. Mitterand ile yaptığı görüşmeden sonra bir açıklama yapan Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç ise öneriyi inceleyeceklerini ancak, AT'nin Yugoslavya'ya askeri müdahalede bulunması düşüncesi üzerinde durulmaması-nı istedi.

Hırvatistan'ın Adriyatik kıyısında bulunan Dalmaçya bölgesinde yerel Hırvat yetkililerle federal ordu liderleri arasında ateşkes kararı alındığı bildirildi.

17- Bulgaristan'da eski başbakan, Sosyalist Partisi Başkan Yardımcısı Andrei Lukanov görevinden istifa etti.

30 AĞUSTOS 1991

1- 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü tüm yurtta, KKTC'de ve dış temsilciliklerde törenlerle kutlandı.

30 Ağustos'un 69. yıldönümünü kutlamak amacıyla düzenlenen törenlere Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TBMM Başkanı Kaya Erdem, Başbakan Mesut Yılmaz, Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden ve bazı bakanlar katıldılar. SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ise Genelkurmay Başkanlığı'nda kutlamalarda bulundular.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, yayımladığı mesajında, Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgemizde barış ve huzurun teminatı olma özelliğini hassasiyetle sürdürecektir" dedi.

2-Adalet, içişleri ve Ulaştırma Bakanları, 20 Ekim Pazar günü yapılacak erken genel seçimler nedeniyle, Anayasa gereği değiştirildi. Adalet Bakanlığı'na Prof. Dr. Suat Bilge, İçişleri Bakanlığı'na Sabahattin Çakmakoğlu, Ulaştırma Bakanlığı'na da Sabahattin Yalınpala atandılar.

3- Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan bir açıklamada, Bulgaristan'da Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin siyasi parti kurmak için yaptığı başvurunun Sofya Mahkemesi tarafından reddedilmesi eleştirilerek, sözkonusu kararın temyiz edilmesi umudunun taşındığı belirtildi.

4- Türkiye Gazetesi, İslam ülkeleri Dışişleri Bakanlarının görüşlerine yer verdiği bir yazı dizisi başlattı. Yazı dizisinin ilkinde İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti'nin görüşlerine yer verildi.

5- Sovyetler Birliği'nin Azerbaycan Cumhuriyeti bağımsızlığını ilan etti. Azerbaycan Parlamentosu'nda oybirliğiyle alınan kararla "Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti" yeniden kurulmuş oldu.

6- Sovyetler Birliği Parlamentosu eski Başkanı Anatoli Lukyanov, Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov'a karşı muhafazakarların giriştiği başarısız darbeye karıştığı gerekçesiyle tutuklandı.

7- ABD Başkanı George Bush ve İngiltere Başbakanı John Majör ABD'de yaptıkları görüşmede, SSCB'ne acil gıda yardımı yapılması ve ekonomik destek sağlanması konusunda anlaştılar.

8- Irak Ticaret Bakanı Muhammed Mehdi Salim yayımladığı bir bildiride, BM Güvenlik Koneyi'nin 706 sayılı kararı ile Irak'a petrol satımı konusunda tanınan hakkın, halkın ihtiyaçlarını karşılamaktan çok uzak olduğunu belirterek, kararın ABD'nin Irak'a zarar verme isteği yönünde alınmış bir karar olduğunu söyledi.

9- Polonya Başbakanı Jan Krzysztof Bielecki parlamentoda yaptığı konuşmada, 8 aydır iktidarda olan "Dayanışma" hükümetinin istifa ettiğini açıkladı.

31 AĞUSTOS 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İstanbul'da yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısına başkanlık etti. Toplantıdan sonra yayımlanan bildiride, ülke genelinde güvenlik önlemlerinin değerlendirildiği ve dış olayların gözden geçirildiği belirtildi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü düzenlediği basın toplantısında, önseçimi en geniş ve en demokratik biçimde SHP'nin uygulşdığını belirterek 'Türkiye'nin sorunlarını biz çözeceğiz" dedi. İnönü, "HEP ile temasların sürdüğünü, halkın en iyi imkanlarla temsil edilmesi gerektiğini" söyledi.

3- Bingöl'ün Karlıova ilçesi Elmalı köyü yakınlarında karayolunu kesen bir grup PKK'lı teröristin, üçü Amerikalı, biri Avusturyalı dört araştırmacı ile yolcu otobüsünden indirdikleri bir İngiliz turisti kaçırdıkları bildirildi.

4- Türkiye Gazetesi'nde yayımlanan yazı dizisinin ikincisinde Tunus Dışişleri Bakanı Habib Ben Yahya'nın görüşlerine yer verildi.

5- SSCB'de Özbekistan ve Kırgızistan parlamentolarının oybirliğiyle bağımsızlık kararı aldıkları bildirildi.

6- Polonya Parlamentosu, Başbakan Krzysztof Bielecki'nin istifasını 144'e karşı 211 oyla reddetti.

7- Yugoslav Haber Ajansı Tanjug, Sırbistan Dışişleri Bakanı Vladislav Jo-vanoviç'e dayanarak verdiği haberde, Sırbistan'ın son AT bildirisini onaylayarak Hırvatistan'da ateşkesin AT gözlemcileri tarafından denetlenmesini kabul eniğini bildirdi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106