17.7.1991
×

Hakkında

Künye

İletişim

TEMMUZ 1991

1 TEMMUZ 1991

1- Başbakan Mesut Yılmaz, ANAP grup toplantısındaki konuşmasında yeni bir seçim yasası hazırlanması için komisyon kurulacağını açıkladı.

2- Adalet Bakanı Şakir Şeker, Türkiye Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, "en büyük meselenin geciken adafete sürat kazandırmak olduğunu" belirterek, "bu konunun bir yasal düzenleme bir de teknik düzenleme yönünün bulunduğunu, en kısa sürede bunların tamamlanarak adalet hizmetlerinin çabuklaştırı-lacağınf söyledi.

3- Milli Savunma Bakanı Barlas Doğu, NATO'nun Avrupa üyelerinin kurdukları Avrupa Bağımsız Program Grubu'nun (IEPG) bakanlar düzeyindeki 9. toplantısına katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti.

4- DYP Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Cindoruk, Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyerek yeni hükümet programı üzerindeki görüşlerini açıkladı. Cindoruk "halkın, özgür, eşit, adil bir seçim yasası ile gidilecek bir seçimde iktidar değişikliği istemesine karşın, ANAP'ı kurtarma senaryosu içinde hükümetin değiştirildiğini" söyledi.

5- Sosyalist Birlik Partisi Genel Başkanı Sadun Aren, ANKA'ya yaptığı değerlendirmede, yeni hükümet programında Kürt sorununa hiç değinilmemiş olduğuna dikkati çekerek, "hükümetin bu yaşamsal konu hakkında ne düşündüğünü, ne gibi çözümler önerdiğini söylememesi büyük bir kusurdur" dedi.

6- DSP Parti Meclisi bir bildiri yayımlayarak, yürürlükteki seçim sistemiyle yapılacak seçimin, sağlıklı bir demokratik ortam oluşturamayacağının görüldüğünü, bu nedenle yeni ve adaletli bir sistem hazırlanması gerektiğini belirtti.

7- ABD öncülüğünde Türkiye'de kurulması planlanan "Çokuluslu Güç'e karşı SHP, DYP ve parlamento dışı muhalefet partilerinin, tepkileri basında yer aldı ve bu kararın Türkiye'nin komşularıyla ilişkilerinin bozulmasına yolaçacağı öne sürüldü.

8- Çanakkale Zaferi' nihn75. yıldönümü törenlerinde Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a hakaret ettiği gerekçesiyle görevden alınan Çanakkale Belediye Başkanı İsmail Özay, Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararından sonra yeniden görevine başladı.

9- Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş'in resmi davetlisi olarak Türki-

ye'ye gelen Bulgaristan Genelkurmay Başkanı Radniu Minçev, Bulgarlar arasında Türkiye'den askeri bir tehdit olduğuna dair endişelerin bulunduğunu, bunun nedeninin de Türkiye'nin Trakya bölgesindeki yoğun askeri varlığı olduğunu söyledi.

10- Kürdistan Demokrat Partisi Lideri Mesut Barzani, Erbil yakınlarındaki Shaklawa kasabasında Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demecinde, Kürdis-tan'ı Irak'ın bir parçası olarak gördüklerini belirterek Kürdistan'ı Irak'tan ayırmak diye bir niyetleri olmadığını açıkladı ve sorunları barışçı yollarla çözmeyi amaçladıklarını söyledi.

11- Irak yönetimine, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ültimatomunu iletmek üzere Irak'a giden BM heyeti, Başbakan Sadun Hammadi, Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz ve Dışişleri Bakanı Ahmet Hüseyin Hudayer ile görüştü. Güvenlik Konseyi, nükleer tesisin derhal denetime açılmasını aksi takdirde ciddi sonuçlar doğabileceğini bildirdi. BM heyeti Başkanı Rolf Ekeus, görüşmelerden sonra basına yaptığı açıklamada "şu an için sonuç alınamadığını" söyledi.

12- SSCB'de devlete ait olan ekonomik işletmelerin yüzde 70'inin 1995 yılı sonuna kadar özelleştirilmesini öngören yasa, Yüksek Sovyet'çe kabul edildi. SBKP Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov'un yardımcısı Wlademir Opivaşko, programın ana hatlarını açıklamak için düzenlediği basın toplantısında, tarihten ders alarak bugünün koşullarında partinin sosyalizm kuruluşundaki rolünü tanımlayacağını belirtti.

2 TEMMUZ 1991

1- Merkez Bankası Başkanı Rüştü Saraçoğlu, Genç İşadamları Demeği'-nin İstanbul'da düzenlediği "Uluslararası Finans Sektöründeki Gelişmeler Çerçevesinde Merkez Bankamızın ve Türk Bankacılık Sektörünün Üstlenmesi Gereken Roller" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, enflasyonla mücadelenin para basılarak yapılamayacağını vurgulayarak, milli gelirin yüzde 11'ine varan kamu açıklarının yol açacağı enflasyonist tehlikeye dikkat çekti. Saraçoğlu, "siyasi kaygılarla kaynağı olmayan harcamalara gidilmemesi" gerektiğini belirterek, para basılmamasını istedi.

2- Düşük ücretlerini protesto etmek ve sendika isteklerini içeren binlerce imzalı dilekçeyi TBMM Başkanı'na vermek amacıyla İstanbul'dan Ankara'ya gelmek isteyen bir grup memur, polis tarafından engellendi. Polis, olayda aralarında Hava-İş Sendikası Başkanı Atilay Ayçin'in de bulunduğu yaklaşık 30 kişiyi gözaltına aldı.

3- Aydın'ın Söke ilçesinde broşür dağıtarak Hıristiyanlık propagandası yaptıkları gerekçesiyle Danimarkalı 18 turist gözaltına alındı.

4- Uluslararası Çeşme Müzik Festivali başladı.

5- Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'le Yugoslav askerleri ile Sloven milisleri arasında çatışmaların hızlandığı, askerlerin sivil göstericilerin üzerine ateş açtığı, federal orduya bağlı uçakların Slovenya'daki radyo-TV vericilerini bombaladığı, Zagreb havaalanının ulaşıma kapatıldığı bildirildi.

Yugoslavya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise, saldırıya uğrayan bir Federal birlikten 10 askerin öldüğü, 13'ünün de yaralandığı duyuruldu. Yugoslav Genelkurmay Başkanı Biyagoye Adzic bir açıklama yaparak Slo-vanya'yı ateşkesi kabul etmeye zorlayacaklarını, bunun için sert önlemler alacaklarını vurguladı. Bu arada Sloven Korgeneral Konrad Kolsak görevden alındı. Slovenya, federal ordunun şiddetli saldırısı karşısında tek taraflı ateşkes ilan ettiğini açıkladı.

Viyana'da bir araya gelen AGİK üyesi 35 ülkenin temsilcileri, Yugoslavya'daki çatışmalara son verilmesi için, bütün tarafları silah bırakmaya ve orduyu kışlalarına dönmeye çağırdı.

Öte yandan, Avusturya'dan Yugoslavya'ya girdikten sonra Maribor'da mahsur kalan Türklerin sayısı 30 bine ulaşırken, Yugoslavya iç savaşında can veren Türk TIR şoförlerinin sayısı 5'e yükseldi.

6- ABD Başkanı George Bush, bir basın toplantısında, Irak'ın nükleer tesislerini BM denetimine açmadığı taktirde ABD'nin askeri önlemlere başvurabileceğini bildirdi.

7- Lübnan ordusu ile Filistinli gerillalar arasında, Güney Lübnan'ın denetimi için süren çatışmaların Lübnan ordusunun zaferi ile sonuçlandığı bildirildi. Lübnan Savunma Bakanı Michel Murr bir açıklama yaparak, hükümet birliklerinin Sayda kentini kontrol altına alma operasyonunun başarıyla tamamlandığını söyleyerek, son Filistin mevzinin de düştüğünü açıkladı.

3 TEMMUZ 1991

1- TBMM Genel Kurulu, Kaya Erdem'in başkanlığında toplanarak Mesut Yılmaz hükümetinin programını görüştü. Başbakan Mesut Yılmaz, muhalefeti eleştirdi ve seçim tarihini bu yılın eylül ayına kadar açıklama sözü verdi. Muhalefet liderleri, enflasyon, hayat pahalılığı, seçim ve geçmiş ANAP hükümetlerinin başarısızlığı konularına değindiler.

Hükümet programı üzerindeki görüşmelerde ilk konuşmayı yapan DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, hükümet programını eleştirirken Başbakanı anayasayı ihlal ile suçladı ve Cumhurbaşkanının, ANAP'ı ve hükümeti idare ettiğini öne sürdü.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü de, hükümet programını eleştirirken, programda hiç değinilmemesine dikkat çekerek, Irak'ta ortaya çıkabilecek bir karışıklığa karşı, Türkiye'de caydırıcı bir yabancı güç bulundurulmasını eleştirdi ve "Irak'ta böyle bir şeye ihtiyaç varsa, Birleşmiş Milletler güçleri Irak'ta kalır" dedi.

2- Romanya Genelkurmay Başkanı Tuğgeneral Domitru Cioflina, Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş'in resmi konuğu olarak Ankara'ya geldi.

3- Sendika hakkı isteklerini imzalı bir dilekçeyle TBMM'ye sunmak üzere İstanbul'dan Ankara'ya gelen çok sayıda memur, polis tarafından engellendi. Polis, aralarında Tüm-Bel-Sen Ankara İl Başkanı'nın da bulunduğu 200'ü aşkın kişiyi gözaltına aldı. İstanbul'da da 300 kadar memur Anakent Belediyesi önünde halay çekerek ücretleri protesto gösterisi düzenledi. İzmir'den başlatılan memur yürüyüşü ise Uşak'ta polis tarafından engellendi.

4- Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Yugoslavya'da iç karışıklıklar başlaması nedeniyle 100 kadar otobüs ve TIR ile 5000'e yakın Türk vatandaşının Slovenya bölgesinde mahsur kaldığı, bu nedenle, Avrupa ülkelerinden Türkiye'ye gelecek vatandaşların Sloven-ya'dan geçmemeleri ve Viyana-Budapeşte-Belgrad yolunu izlemelerinin daha güvenli olacağı" bildirildi.

5- Yugoslavya'da federal yönetim ile federal ordu liderleri arasında uyuşmazlığın devam ettiği, Yugoslavya Devlet Başkanı Stipe Mesiç aracılığı ile Slo-venlerte federal yönetim arasında sağlanan ateşkes anlaşmasına ordu liderlerinin karşı çıktığı bildirildi. Yugoslav Genelkurmay Başkanı General Blagoje Ad-zic, ateşkesin bu aşamada soruna çözüm getirmeyeceğini söylerken, Slovenya ise söz konusu girişimi kabul ettiğini, tek taraflı ateşkese uyacağını açıkladı.

6- ABD Başkanı George Bush, Yugoslavya'daki iç kargaşaya son verilmesi için yeni bir çağrıda bulundu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Margaret Tut-willer da yaptığı açıklamada, Slovenya'nın başkenti Ljubljana yakınlarındaki Krsko nükleer tesisi çevresindeki çatışmaların, nükleer sızıntı tehlikesi yaratması nedeniyle kaygı verici olduğunu kaydetti.

Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher, Yugoslav ordusunu kendi halkına karşı savaş sürdürmekle suçladı. Siyasi liderlerin ordunun kontrolünü kaybettiklerini, ordunun tutumunun da cumhuriyetlerin bağımsızlık isteğini güçlendireceğini kaydetti. Genscher ile Avusturya Dışişleri Bakanı Alois Mock, Yugoslavya'daki krize bir BM müdahalesi zamanının geldiğini vurguladılar. BM Genel Sekreteri Perez De Cuellar ise, krizin aşılmasında öncelikli rolün Avrupa'da olduğunu bildirdi.

7- Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Yaser Arafat, bazı batılı ülkelere gönderdiği mesajda, Lübnan ordusunun Sayda'daki Filistin kamplarına düzenlediği son saldırıları kınayarak Filistinli katliamına son verilmesini istedi.

4 TEMMUZ 1991

1- Başbakan Mesut Yılmaz Cumhuriyet Gazetesi'nin, güvenoylaması ve Kıbrıs konusundaki sorularını yanıtladı. Yılmaz, güvenoylamasından endişesi olmadığını belirtirken, Kıbrıs konusunun, çözüme yönelik mecraya oturtulmasından sonra Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde zaman içerisinde belli uzlaşmaya varılabileceğini söyledi.

2- Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş, Romanya Genelkurmay Başkanı Tuğgeneral Dumitru Cioflina ile görüştü. Güreş, konuk Genelkurmay Başkanı ve gazetecilerle görüşürken, basın-ordu ilişkilerinin açıklığında yarar gördüğünü belirterek, "Basın, millet adına bizi denetliyor" dedi. Orgeneral Güreş, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin modernizasyonunun sürdüğünü de kaydederek, "asker sayımızı azaltıyoruz, çevik küçük birlikler kuruyoruz" dedi.

3- Eski Başbakan Yıldırım Akbulut'un başkanlığında toplanan ANAP Birlik Grubu milletvekilleri, Mesut Yılmaz kabinesi için "evet" oyu kullanacaklarını açıkladılar.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Konya'da halka hitaben yaptığı konuşmada, yeni hükümet programını eleştirdi.

5- Kuzey Iraklıların korunmasına yönelik olarak, Çokuluslu Güç'e Türkiye'nin de askerle katılacağı bildirildi. Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, Çokuluslu Güç'e katılacak Türk kontenjanının sınır ötesi bir harekata katılmasının öngörülmediği, sadece muhtemel olayların Türkiye sınırına sirayet etmesi halinde görev yapacağı belirtildi.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 15 kişi öldü, 17 kişi de yaralandı.

7- Yugoslavya Başkanlık Konseyi, Slovenya'ya birliklerini geri çekmesi, tutsak Yugoslav askerlerini bırakması ve sınır karakollarının kontrolünü federal hükümete devretmesi konusunda bir ültimatom gönderdi. Slovenya Devlet Başkanı Mflan Kucan ise federal başkanlığın ültimatomunu kesinlikle reddettiklerini açıkladı. Kucan, "tehdit altında diyalog olmaz, Slovenler bağımsızlıklarını koruyabileceklerini" kanıtladılar dedi. Slovenya Enformasyon Bakanı Jelko Ka-çin de gazetecilerin sorularını yanıtlarken Yugoslavya'nın artık İtalya ve Avusturya ile sınırı olmadığını açıkladı.

Bu arada Hırvatistan, Yugoslav ordu birliklerinin ve Sırp milliyetçilerinin topraklarına girdiğini bildirdi.

8- Lübnan Devlet Başkanı Abdullah El Amin, FKÖ yetkilileri ile Lübnan ör-

duşunun Güney Lübnan'da konuşlanması ve aralarındaki çatışmayı durdurma konularında yaptıkları görüşmelerin anlaşmayla sonuçlandığı bildirildi. Amin, toplantıdan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Sayda bölgesinin hükümetin kontrolü altına alınması ve bölgedeki Filistinlilerin silahsızlandırılması konularında anlaşmaya varıldığını açıkladı.

5 TEMMUZ 1991

1- Mesut Yılmaz hükümeti 153'e karşı 265 oyla TBMM'den güvenoyu aldı. Başbakan Mesut Yılmaz, güvenoylamasından sonra ANAP grup toplantısında yaptığı konuşmada, "1991 yılında bir erken seçimin mümkün olmadığını, ara seçim üzerinde durduklarını" belirterek, "genel seçim için muhtemelen 1992 yılı içinde bir tarih belirleyeceklerini" açıkladı. Yılmaz, "güvenoylamasına katılmayan Akbulut ve arkadaşlarını anlayışla karşıladığını, ancak bu tavrın sürmemesi gerektiğini" söyledi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye topraklarındaki Iraklılar için Çevik Güç konuşlandırılmasını bir kez daha eleştirdi ve bu konunun TBMM'de görüşülüp görüşülmeyeceğini sordu.

3- Eski Başbakan Yıldırım Akbulut, düzenlediği basın toplantısında, hükümetin memur ve diğer çalışanlara ilişkin vaadlerde bulunduğunu, Kıbrıs meselesinin çözümü doğrultusunda da ümit belirdiğine değindi ve "milletin menfaatlerini ön plana aldıkları için önceki kararlarından vazgeçerek, hükümeti düşürmekten vazgeçtiklerini" söyledi.

4- Yükseköğretim Kurumu Başkanı Dr. İhsan Doğramacı yeni çıkan üniversitelerde "Mütevelli Yönetmeliği"nin görev ve yetkileri ile ilgili Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı. Doğramacı, "bazı üniversitelere önümüzdeki öğretim yılından itibaren özel statü verilebileceğini, özel statülü üniversitelerin, üniversite dışından kişilerden oluşacak üst yönetim kurulu tarafından yönetilmesinin büyük bir atılım olacağını, bütün dünyada üniversitelerin bu yolu seçtiğini" söyledi.

5- 32. Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri Konya'nın Akşehir ilçesinde başladı.

6- SSCB Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vitaly Çukin ülkesinin, Kuzey Irak'taki Kürtlerin korunmasına yönelik olarak Türkiye'nin güneydoğusunda çokuluslu güç oluşturulmasına karşı olduğunu bildirdi.

7- Yugoslavya'nın Hırvat Devlet Başkanı Stipe Mesiç bir açıklama yaparak kuzey sınırının kontrolünü ele geçirmek için asker kullanmaya gerek duymadıklarını belirterek, krize barışçı bir çözüm bulmanın mümkün olduğunu belirtti.

Slovenya Enformasyon Bakanı Jelko Kacin de, düzenlediği basın toplantısında, son 48 saat içinde savunma birliklerinden 10 bin kişiyi terhis ettiklerini, ellerinde bulunan savaş esirlerini serbest bıraktıklarını, ültimatom uyarınca cumhuriyetteki federal ordu üsleri çerçevesinde kuşatmanın da kaldırıldığını bildirdi. Slovenya Devlet Bakanlığı da yaptığı açıklamada, Yugoslavya federal başkanlığının bazı diğer isteklerini de yerine getirdiğini, ayrıca federal başkanlıkla sınırların federal güçlere devri konusunda görüşmelere hazır olduklarını bildirdi.

Öte yandan Yugoslav ordusu, ülkede çıkan krizden ve iç savaştan dolayı Başbakan Ante Markoviç'i sert biçimde suçlayarak, Başbakanın istifasını istedi.

6 TEMMUZ 1991

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, güvenoyu alan Başbakan Mesut Yıl-maz'ı kutladı. Başbakanlık'ta yapılan görüşmede İnönü, Yılmaz'dan biran önce seçim yapılmasını, yeni, adil ve demokratik bir seçim yasasının hazırlanmasını isterken, Mesut Yılmaz, içinde muhalefetin de bulunacağı bir komisyon oluşturulacağını, uzlaşmaya varılması durumunda bu sorunun çözüleceğini söyledi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Türk Tabipler Birliği 39. Büyük Kongresi'nde yaptığı konuşmada, sosyal hukuk devletinde sağlıklı yaşama hakkının tüm insanlara tanınması gerektiğini belirtti ve sağlık hizmetlerinin ödeme gücüne bağlı olmaksızın herkese verilmesi gerektiğini söyledi.

3- Devlet Bakanı İmren Aykut, Uluslararası Çeşme Festivali nedeniyle geldiği Çeşme'de, Türk ve yabancı gazeteciler için bir basın toplantısı düzenledi. Aykut, Türk basının içinde bulunduğu krizin birkaç ay içinde belli bir çözüme kavuşacağını söyledi. Aykut, yabancı bir gazetecinin sorusu üzerine, Türkiye-nin tanıtımı konusunda Batı'nın desteğini istediklerini, bunun için de en büyük görevin Türkiye ve olaylar hakkında doğru bilgiyi yansıtacak yabancı basın mensuplarına düştüğünü söyledi.

4- Dr.Leyla Aylaman, Muğla Valisi olarak atandı.

Türkiye'de ilk kez bir kadının, valilik görevine atanmasıyla ilgili olarak bir açıklama yapan İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli, Türk kadınlarının bundan böyle mülki idare alanında "kaymakamlık" ve "valilik" gibi görevlere de getirileceğini bildirdi.

5- Sosyalist Parti'nin Ankara'da başlayan 2. büyük kongresinde Genel Başkanlığa Doğu Perinçek yeniden seçildi.

6- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Kıbrıs konusunda temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

7- Şırnak'ın Silopi ve Cizre ilçelerinde iki jandarma karakoluna bölücü teröristlerce roketatarlı saldırı düzenlendi. Şırnak Valisi Aydın Arslan'ın verdiği bilgiye göre, güvenlik kuvvetlerinin de karşılık verdiği saldırılarda ölen olmadığı açıklandı.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen 14 ayrı trafik kazasında, 27 kişi yaşamını yitirdi, 31 kişi yaralandı.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da Cumhuriyet Gazete-si'ne Kıbrıs sorununa ilişkin son günlerdeki gelişmelerle ilgili bilgi verdi. Denktaş, siyasi eşitliğin tanınması koşuluyla toprak tavizinde bulunabileceklerini söyledi. Denktaş, Rum tarafının Kıbrıs'ın tek hükümeti gibi davranmayı sürdürmesi durumunda, Türkiye'nin adaya fazla asker göndermesinin ve Kıbrıs konusunda yapılacak gişimlere aldırmamasının daha iyi olacağını belirtirken, şu an için tek kaygısının da ABD Başkanı George Bush'un Ankara'ya yapacağı ziyaret olduğunu söyledi.

10- Yugoslavya'da, Slovenya Cumhuriyeti' nin, başkanlık ültimatomunun bazı bölümlerini kabul etmesi ile hafifleyen gerginliğin, federal yetkililerle Sloven yetkililer arasında yapılan görüşmelerden sonuç alınamaması üzerine tekrar tırmanışa geçtiği bildirildi. Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç yaptığı açıklamada, Sırp halkının ülkeyi savunmak için hazır olmasını istedi.

Slovenya Enformasyon Bakanı Jelko Kacin, federal yetkililerin, Yugoslav ordusunun tekrar saldırmayacağı yönünde güvence vermediklerini, bu nedenle başkanlık ültimatomunun sınır karakollarının denetiminin federal hükümete devredilmesine ilişkin bölümünü kabul edemeyeceklerini bildirdi.

Hırvatistan Enformasyon Bakanı Hrvooje Hitrec, birkaç gün içinde kanlı çatışmaların çıkabileceğini söyledi.

Öte yandan Türk şoförlerinin, mahsur kaldıkları bölgelerde milis çemberinin gevşemesi nedeniyle kaçtıkları bildirildi.

7 TEMMUZ 1991

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, İskenderun'da yaptığı konuşmada, Yılmaz hükümetinin diğer ANAP hükümetlerinden farklı olmadığını söyledi ve "bu hükümet ANAP'm zam hükümetidir" dedi.

2- Kültür Bakanı Gökhan Maraş, Uluslararası Yunus Emre Şarkı Yarışma-sı'nı izlemek üzere geldiği Çeşme'de sanatçılarla görüşerek sorunlarını dinledi. Devlet sanatçılığı uygulamasının yanlış olduğunu vurgulayan Gökhan Maraş, "eşitsizliğin giderilmesi için Türk sanat müziği, Türk halk müziği, pop müzik ve sinema sanatçılarıyla ressam ve heykeltıraşlara da devlet sanatçısı unvanı verileceğini" söyledi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Muzaffer Arıcı, Denizli'de yaptığı konuşmada, eski Başbakan Yıldırım Akbulut'u eleştirdi ve siyasette yanlış yapanın her zaman yalnız kalacağını belirtti. Arıcı konuşmasında, hükümetin bu yıl kesinlikle seçim istemediğini belirtti.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Başbakan Mesut Yılmaz'ı ziyaret eden SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'yü eleştirdi. Demirel, kendi tavırlarında bir değişiklik olmadığını belirterek, Yılmaz'ı ziyaret etmeyeceğini açıkladı.

5- Türkiye'ye gelen BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Başbakan Mesut Yılmaz ve Dışişleri Bakanı Safa Giray ile görüşmelerde bulundu. Görüşmede, "Kıbrıs konusunun ağırlıklı olarak ele alınmadığı, Cuellar'ın Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin olarak bir çerçeve anlaşmasına varılması için gereken adımların atılması gerektiğini söylediği" bildirildi.

6- PKK militanlarının Siirt, Şırnak, Silopi ve Cizre'de gerçekleştirdikleri saldırılar üzerine bölgede başlatılan operasyonun devam ettiği bildirildi. Operasyonda, 6 PKK militanı öldürülürken, saldırının olduğu yerleşim birimlerinde çok sayıda kişi gözaltına alındı.

7- Zonguldak ve çevresinde iki gündür aralıksız süren şiddetli yağış, 10'a yakın dere, çay ve barajın taşmasına neden olurken, çok sayıda ilçe ve köyle bağlantı kesildi. Olayda, 10 kişinin öldüğü, 5 kişinin kayıp olduğu, 500'e yakın ev ve işyerinin de sular altında kaldığı bildirildi.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarınada 14 kişi öldü, 37 kişi de yaralandı.

9- Yunanistan'ın başkenti Atina'da yapılan 11. Akdeniz Oyunları'nda iki Türk haltercisinin doping yaptığı tespit edildi. Haltercilerin elde ettiği 5 altın, 1 bronz madalya iade edildi. Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Sinan Erdem ile Halter Fedarasyonu Başkanı Arif Nusret Say ve Kafile Başkanı Rona Özener, olayın çok üzücü olduğunu ve iki sporcunun cezalandırılacağını belirttiler.

10-Yugoslavya'da Federal ve Sloven liderler arasındaki görüşmelerde ortaya çıkan anlaşmazlığa bir çözüm bulmak için Yugoslavya'ya gelen AT heyeti, Brioni adasında görüşmelere başladı. Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tudjman görüşmeyi barış için son şans olarak niteledi.

Öte yandan Yugolavya Savunma Bakanı ve Ordu Yüksek Komuta Başkanı General Veljko Kadıjeviç, "Slovenya ile savaşmak istemediklerini" belirterek, "ülkede yaşanan krize kalıcı bir çözüm bulunması, ordu ile değil, ancak siyasi girişimler aracılığı ile gerçekleştirilebilir" dedi.

8 TEMMUZ 1991

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, "DSP ile birleşmek için her türlü yolu denediklerini, birleşememe nedeninin kendileri olmadığını" belirtti. İnönü, Başbakan Mesut Yılmaz'in ara seçimle ilgili "istersek yaparız, istemezsek yapmayız" şeklindeki sözlerini de eleştirerek, "Anayasa'da böyle bir durum olmadığını" belirtti. Erdal İnönü, İzmir Seferihisar'da yaptığı konuşmada da memur ma-a^ katsayısındaki artışın yetersiz olduğunu söyledi.

2- SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin, özel televizyon için şirket kuracaklarını açıkladı. Çetin, SHP'nin girişimiyle oluşturulacak televizyonun bağımsız bir yayın kuruluşu olacağını belirterek, ekonomik kaynağın özel bir kuruluştan karşılanacağını, sadece modeli partinin belirlediğini söyledi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Tekirdağ'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, yeni hükümeti eleştirdi ve memur maaş katsayılarında-ki artışın yetersiz olduğunu belirtti.

4- Özel bir ziyaret için Türkiye'de bulunan BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Marmaris'te Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile görüştü. Görüşmeye Dışişleri Bakanı Safa Giray ve Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mustafa Aksin de katıldı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi, Özal -Cuellar görüşmesinde Kuzey Irak, Yugoslavya ve Kıbrıs konularının ele alındığını söyledi. Toperi, Cuellar'in Türk tarafının görüşlerine olumlu bir yaklaşım içinde olduğunu belirti ve Genel Sekreter'in, "dörtlü zirve" önerisini desteklediğini ifade etti.

5- Dört gün önce polis olduklarını söyleyen kişilerce evinden alınan HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın, Diyarbakır-Maden yolu üzerinde ölü bulundu. İçişleri Bakanlığı, "Aydın'ı evinden alanların güvenlik görevlisi olmadığı anlaşılmıştır" derken, Olağanüstü Hal Bölge Valiliği de "olayı nefretle karşıladıklarını" açıkladı. HEP Genel Başkanı Fehmi Işıklar, Diyarbakır'a giderken, "Aydın'ı öldürenler bulunmazsa sorumluluğun hükümete ait olacağını" söyledi.

6- Zonguldak ve ilçelerinde meydana gelen sel ve heyelan nedeniyle ölenlerin sayısı 16'ya yükseldi. Bayındırlık ve İskan Bakanı Hüsamettin Oruç, SHP Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Günay ve Köy Hizmetleri Genel Müdürü Zeki Çakan sel ve heyelan bölgesine ayrı ayrı giderek incelemelerde bulundular.

7- Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Yeorgios Vasiliu, bir gazeteye verdiği demeçte, Kıbrıs'la ilgili son gelişmeleri değerlendirirken, Türk tarafına yüzde 25'den fazla toprak bırakılmaması konusunda ısrarlı olduklarını açıkladı.

8- Avrupa Topluluğu temsilcileri ile Yugoslav liderler arasında Brioni adasında yapılan görüşmelerde anlaşma sağlandı. Brioni anlaşması ile Federal Başkanlık Konseyi'nin, ordu üzerindeki siyasi otoritesini de garanti altına aldığı bildirildi.

Slovenya Devlet Başkanı Milan Kuçan, Brioni Antlaşması'yla ilgili olarak, "Egemenliklerini koruduklarını, Yugoslavya ile üç ay boyunca sürdürecekleri görüşmeler sonucu tamamen bağımsız olacaklarını" söyledi.

9- Ürdün'de, 1967 yılındaki Arap-İsraii savaşından bu yana yürürlükte olan sıkıyönetim kaldırıldı.

9 TEMMUZ 1991

1- Başbakan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli, Ankara Sanayi Odası'nın aylık olağan toplantısına katılarak işadamlarının çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Pakdemirli, "Hükümet programında bilerek enflasyonun hedefi konusunda bir rakam vermediklerini" ifade ederek, "enflasyonun düşmesi için toplum kesimlerinin diyalog içinde olmasını" istedi.

2- Devlet Bakanı Cenap Gülpınar, Türkiye Gazetesi'ne Türk aile yapısına yönelik tehlikeler ve aile yapısının korunması koşundaki görüşlerini açıkladı. Bakan Gülpınar, Türk aile yapısının, müli kültür, örf, adet ve geleneklerimizle özdeşleşmiş yapısına yönelik tehlikelerin arındırılması gerektiğini, hükümet olarak bu konuda itina göstereceklerini söyledi.

3- Devlet Bakanı Fahrettin Kurt ile Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, 600 bin işçinin toplusözleşme görüşmeleri için bir araya geldiler. Bakan Kurt, Türk-İş'le yapılan görüşmelerde ücret dışındaki konularda mutabakat sağlandığını belirterek, sözleşmenin kısa zamanda neticeye bağlanmasını umut ettiğini, sonucun beklentiler doğrultusunda neticeleneceğine inandığını söyledi.

4- SHP Grup Başkanvekili Onur Kumbaracıbaşı, maaş artışının para basılarak karşılanmasının mevcut enflasyona ivme katacağını ve hükümetin KİT'-ler aracılığı ile dağıttığını geri alacağını söyledi. SHP Grup Başkanvekili Hasan Fehmi Güneş de, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Meclis'in yetkilerinin önemli bir bölümünü hükümete devreden yetki yasasının iptalini istedi ve SHP'nin Anayasa Mahkemesi'ne başvurduğunu bildirdi.

5- DYP Genel Başkan Yardımcısı Tansu Çiller, para basılmasının Türkiye'nin bütün ekonomik dengesizliklerini arttıracağını söyledi.

6- TÜSİAD Başkanı Bülent Eczacıbaşı, iş dünyasının Mesut Yılmaz hükümetinden beklentilerini açıklarken, hükümeti, enflasyon ve seçim ekonomisine gitmemesi konusunda uyardı.

7- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar Türkiye'den ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafın-lan ortaya atılan dörtlü zirve önerisinin çok iyi bir fikir olduğunu belirtirken, Kıbrıs sorununun altı ay içinde çözülebileceğini düşünmediğini, ancak bir çer -eveye ulaşılması yolunda umutlu olduğunu bildirdi.

8- Diyarbakır'daki evinden alındıktan sonra Elazığ'ın Ma^n ilçesi yakınlarında öldürülmüş olarak bulunan ve Maden'de polis tarafında gömülen HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın'ın cenazesi Diyarbakır'da düzenlenecek tö-

renle tekrar toprağa verilecek. HEP Genel Başkanı Fehmi Işıklar, genel merkezlerinde düzenlediği basın toplantısında, Aydın'ın cesedinin mezardan çıkarılarak otopsi yapılacağını söyledi. Işıklar, Aydın'ın öldürülmesinin devlet anarşisinin boyutunu gösterdiğini-öne sürdü.

Uluslararası Af Örgütü, HEP Diyarbakır İl Başkanı ve İnsan Hakları Derneği üyesi Vedat Aydın'ın öldürülmesine tepki göstererek olayı mahkeme kararına dayanmayan, gelişigüzel bir idam olarak niteledi. Örgüt, tüm üyelerini, Türkiye'deki insan hakları uygulamalarını protestoya çağırdı.

Öte yandan, Örgütün Avrupa Masası Şefi Anne Burley ve Türkiye Sorumlusu Joanthan Sugdan, Cumhuriyet Gazetesi'ne Türkiye'de işkence konusunda görüşlerini belirttiler.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Bingöl ve Şır-nak'ta kırsal kesimde faaliyet gösteren 4 teröristin güvenlik güçlerine teslim olduğu, yasa dışı örgüte yardım, yataklık, kuryelik yaptıkları belirlenen 21 kişinin yakalandığı, bunlardan 12'sinin de tutuklandığı bildirildi.

10- ANAP İstanbul eski İl Başkanı Eymen Topbaş İstanbul'da öldü.

11- ABD Başkanı George Bush, Beyaz Saray'da, Türkiye ve Yunanistan dahil 9 ülkeden bir grup gazeteciyi, kabul ederek, Kıbrıs konusuyla ilgili soruları yanıtladı. Bush, Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunlar ve Kıbrıs'ın çözülmesi için zamanın uygun olduğunu, ancak gezinin hemen çözüm getirmesini de beklemediğini söyledi.

12- Yugoslavya'da, AT barış planı üzerinde bütün tarafların anlaşma sağlamalarına karşın çatışmaların devam ettiği bildirildi. Hırvatistan-Sırbistan sınırında Federal orduya bağlı bir birliğe ateş açıldığı ve birliğin de karşılık verdiği bildirildi. Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tudjman, Hırvatistan televizyonunda yaptığı konuşmada, Yugoslav Federal Ordusu'nun müdahalesi halinde, topraklarını son karışına kadar savunacaklarını söyledi.

Slovenya Devlet Başkanı Milan Kuçan düzenlediği basın toplantısında, Slovenya sorununun uluslararası boyut kazanmasından memnun olduğunu belirtti.

Yugoslavya Başkanlık Konseyi ise, Slovenya'nın benimsenen barış anlaşmasını hala ihlal ettiğini belirterek, iki kişilik bir heyetin konuyu görüşmek üzere Ljubljana'ya yollanacağını açıkladı.

10 TEMMUZ 1991

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü. SHP Olağan Kurultayı öncesi genel başkanlık mücadelesi konusunda Cumhuriyet Gazeiesi'nin sorularını yanıtladı. İnönü, partisinde bir genel başkanlık yarışı olduğunu, ancak yarışın bu kurultayda biteceğini, iktidar mücadelesi yaparken böyle mücadelelerle etkinliklerinin azaltılmaması gerektiğini söyledi.

Erdal İnönü, Genel Sağlık-İş Sendikası Başkanı ve yöneticileri ile parti genel merkezinde yaptığı görüşmede memurların sendikalaşmasına olumlu baktıklarını yineledi.

2- Evinden alındıktan sonra öldürülmüş olarak bulunan HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın'm Diyarbakır'da yapılan cenaze töreninde çıkan olaylarda 3 kişi öldü. içlerinde HEP Genel Başkanı Fehmi Işıklar, Genel Sekreter İbrahim Aksoy, milletvekilleri Ahmet Türk ve Adnan Ekmen'in de bulunduğu 100'-den fazla kişi yaralandı ve 300'e yakın kişi de gözaltına alındı. Diyarbakır'da gece de aralıklarla silah sesleri duyulduğu ve gözaltına almaların devam ettiği bildirildi.

Diyarbakır'daki olaylar üzerine Bakanlar Kurulu gece toplandı. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü İmren Aykut, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, olayların provokasyon ve tahriklerden kaynaklandığını söyledi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar haftalık olağan basın toplantısında, Silopi bölgesinde PKK'ya karşı düzenlenen operasyonlarda, halen Türkiye'de bulunan müttefik güçlerin yer aldığına ilişkin haberlerin doğru olmadığını belirterek, Türkiye'nin güvenliğinden Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türkiye'nin güvenlik kuvvetleri sorumludur" dedi.

Murat Sungar konuşmasında, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın Türkiye ziyaretindeki temaslarının çok yararlı olduğunu, Kıbrıs meselesinde önümüzdeki günlerde tekrar bir müzakere ve temas dönemi başlayacağını da belimi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan Mesut Yılmaz'dan bir görüşme isteği gelirse bunu reddetmeyeceğini söyledi. Demirel, konuşmasında hükümeti ve Cumhurbaşkanını eleştirdi ve hükümetin en geç eylülden sonra seçime gitmesini istedi.

Süleyman Demirel partisinin Temsilciler Meclisinde yaptığı konuşmada da, Kıbrıs konusundaki uzlaşma arayışları konusunda kaygılarını dile getirdi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Hacıbektaş'ta partisince düzenlenen mitingle yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı eleştirirken,

"Cumhuriyet tarihimizde ilk kez bağımsızlığımızın tehlikeye düştüğünü" söyledi. Ecevit, konuşmasında SHP'yi de eleştirdi ve İnönü'nün DSP sol oyları bölüyor biçimindeki sözlerini yanıtlayarak, SHP'de zayıflama ve karışıklık görüldüğünde Erdal İnönü'nün DSP üzerinde birleşme baskısını arttırdığını öne sürdü.

6- Yugoslavya'nın İstanbul Başkonsolosu Lazar Jarkovic, Cumhuriyet Ga-zetesi'ne verdiği demeçte, Yugoslavya'nın parçalanmasının tüm dünyayı etkileyeceğini ve Türkiye'nin de bunun dışında tutulamayacağını söyledi. Jarkovic, Yugoslavya'daki çatışmalardan Slovenya Cumhuriyetini sorumlu tuttu ve Slovenler'in, son bunalımda kendilerini ezilen taraf olarak göstermeye çalıştıklarını, oysa onların ezilen değil saldıran taraf olduğunu söyledi.

7- Siirt'in Şirvan ilçesinin kırsal kesiminde güvenlik güçleriyle PKK militanları arasında çıkan ve yaklaşık 24 saat süren çatışmada 8 PKK'lı ile bir köy korucusu öldü, biri komiser iki polis de yaralandı. Güvenlik güçlerinin havadan ve karadan yürüttükleri harekat sonrası kaçan PKK'lıların yakalanabilmesi amacıyla operasyonlara devam edildiği bildirildi.

11 TEMMUZ 1991

1- Başbakan Mesut Yılmaz, Diyarbakır'da meydana gelen olayların, bölücü tahrikler sonucu ortaya çıktığını belirterek, bunları anarşik olaylar olarak niteledi.

İçişleri Bakanlığı yetkilileri, olaylarda provokasyonun sözkonusu olabileceğini, ancak şu anda kesin tespitlerinin bulunmadığını, bölgeye üç kişilik tarafsız gözlemci heyeti gönderdiklerini açıkladılar.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde halka hitaben yaptığı'konuşmada, Diyarbakır olaylarını üzüntü ve kaygı verici olarak nitelendirdi.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel de, DYP genel merkezinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Demirel, HEP il başkanını öldürenleri bulmanın ve cenaze törenindeki olayların sorumlulularını ortaya çıkarmanın devlete ait olduğunu bildirdi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, devlet içinde, ama devlet denetimi dışında kuruluşların bulunduğunu, ancak olayların bunlarla ilgisi bulunup bulunmadığını bilmediğini belirterek, bölücülük yapanlara, akımları kışkırtanlara karşı hukuk ve demokrasi kuralları içinde uygulanacak önlemler bulunduğunu söyledi.

3- Diyarbakır'da HEP İl Başkanı Vedat Aydın'ın cenaze töreninde yaşanan gerginliğin giderek bölgeye yayıldığı, çok kişinin sokağa'çıkmaya çekindiği, esnafın Nusaybin, Lice ve Bismil ilçelerinde olayları protesto için işyerlerini açmadıkları bildirildi. Yetkililer, ölü sayısını 3 olarak açıklarken; SHP, SP ve HEP yöneticileri ile yöre halkı 10 olduğu iddiasında bulundu. Bu arada yaralı ve gözaltı sayıları hakkında da İçişleri Bakanlığı, Olağanüstü Hal Bölge Valiliği ve Diyarbakır Valiliği'nce değişik bilgi verildi.

4- Şanlıurfa'nın Ayran kasabası kırsal kesiminde güvenlik güçleri ile PKK militanları arasında çıkan çatışmada 2'si ölü, 3 PKK militanının ele geçirildiği, güvenlik güçlerince Van'da gerçekleştirilen operasyonlarda da yasadışı bir örgüte yataklık ve yardım yaptığı iddiası ile 16 kişinin yakalandığı bildirildi.

5- Milli Eğitim ve İmar İskan eski bakanlarından Prof.Dr.Fehmi Yavuz Muğla'nın Datça ilçesinde öldü.

6- Günaydın Gazetesi sayfa yönetmeni Erdoğan Öztürk İstanbul'da öldü. Öztürk'ün işinin başında kalp krizi geçirerek ölümü üzerine bir açıklama yapan Günaydın Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Saruhan Ayber, "gazetenin uzun süredir büyük bir mali sıkıntı içinde olduğunu çalışanların paralarını ala-

madıklarını" belirterek, "Günaydın'ı hergün yokluklar içerisinde çıkardıklarını, fakat artık ne yapacaklarını bilmediklerini" söyledi.

7- Emlak Bankası Gaziantep Şubesini 7 milyar lira dolandıran, 1987 yılında zimmete iştirak ve rüşvet vermek suçlarından hakkında kesinleşmiş hapis cezası ve hakkında gıyabi tekvif kararı bulunan, Devlet Bakanı Mustafa Ta-şar'ın kardeşi Faruk Taşar teslim oldu.

8- KKTC'de temas ve incelemelerini sürdüren İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Hamid El Gabid, Kıbrıslı Müslümanların davasının haklı olduğunu ve sonucun Kıbrıs Türklerinin lehine olacağını söyledi.

9- Irak Dışişleri Bakanı Ahmet Hüseyin, BM'ye başvurarak Iraklı 6 bin çocuğun açlıktan öldüğünü, yiyecek alabilmek için 1.5 milyar dolarlık petrol satmak istediklerini bildirdi.

10- Yugoslavya'da, Brioni Anlaşması'nın tüm taraflarca onaylanmasına karşın gerginliğin azalmadığı bildirildi. Slovenya, federal birliklerin kışlalarına dönmediklerini ve havaalanlarından çekilmediklerini açıkladı.

Hırvatistan Enformasyon Bakanı Hrvoje Hitrec, düzenlediği basın toplantısında, 10 gün içinde federal ordunun, cumhuriyete karşı geniş çaplı bir operasyona girişmesini beklediklerini söyledi.

Bu arada Sırp milliyetçileri ve Hırvat milisleri arasında çıkan çatışmada beş kişinin öldüğü bildirildi.

11- Nijerya'lı hacıları taşıyan bir yolcu uçağının Suudi Arabistan'ın Cidde Havaalanı yakınlarında düşmesi sonucu uçakta bulunan 262 kişinin öldüğü bildirildi.

12- Meksika Körfezi'ndeki Mobile kentinden havalanan bir ticari uçağın düşmesi sonucu, uçakta bulunan 14 kişi ile yerdeki 4 kişinin öldüğü bildirildi.

13- Peru'da, polisin Amazon bölgesinde bir uçağı düşürerek 17 kişinin ölümüne yol açtığı bildirildi.

12 TEMMUZ 1991

1- Başbakan Mesut Yılmaz, parti genel merkezinde çeşitli illerden gelen partililere yaptığı konuşmada, önlerindeki seçimin ANAP için çok önemli olduğuna dikkat çekti ve kongredeki rekabetin üzerine bir sünger çekilmesini istedi. Yılmaz, "Kabine aynı zamanda bir seçim hükümetidir" dedi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Trabzon'da halka hitaben yaptığı konuşmada, ABD Başkanı George Bush'un Türkiye ziyaretinde Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a, Başbakan'dan daha fazla görüşme süresi ayırmasının doğru olmadığını söyledi. İnönü, Bush-Özal görüşmesinde, Başbakan'ın da hazır bulunmasının anayasal zorunluluk olduğunu belirtti.

3- Dışişleri Bakanı Safa Giray, Kuzey Irak'taki Amerikan kuvvetlerinin 15 temmuza kadar çekileceğini açıkladı ve hükümetin Kuzey Iraklıları korumak amacıyla oluşturulması planlanan Çevik Güç'ün Türkiye'de konuşlandırılması için ilke kararı aldığını bildirdi.

4- İstanbul'da güvenlik güçlerinin, Nişantaşı, Dikilitaş ve Balmumcu'da Devrimci-Sol'un hücre evi olduğu bildirilen üç eve yaptıkları baskın ve sonrasındaki çatışmalarda 11 kişi öldürüldü, 2 militan sağ ele geçirildi, bir vatandaş ise ağır yaralandı. İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli baskınla ilgili olarak geceya-rısı yaptığı açıklamada, operasyonların sürdüğünü bildirdi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel partisinin İstanbul'da düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Yunanistan'ın, Kıbrıs'ın bir kısmını bırakmaya ve Enosis'ten vazgeçmeye niyetli olmadığını belirterek, Türkiye'nin, Kıbrıs sorununun çözümünde zorlanacağını söyledi. Demirel, konuşmasında Türkiye'deki yolsuzluk ve rüşvetin yaratacağı tehlikeye'de dikkat çekti ve bunu önlemenin çaresinin açık bir rejim, hukukun üstünlüğü ve insan haklarının sağlanması olduğunu belirtti.

6- HEP Genel Başkanı Fehmi Işıklar, Diyarbakır'da çıkan olaylar ve kepenk kırmalar nedeniyle bölge halkının 5 milyar liralık zararı olduğunu söyledi.

Bu arada Diyarbakır Devlet Hastanesi yetkilileri 5 cesedin ailelerine teslim edildiğini açıkladılar. Yeni Ülke Gazetesi Diyarbakır muhabiri Faysal Dağlı'nın ise tüm aramalara karşı bulunamadığı bildirildi.

7- Türk-İş Koordinasyon Kurulu, hükümetle yapılan görüşmelerden sonuç alınamaması nedeniyle Tekel'e bağlı 46 işyerinde greve gidilmesi kararı aldı. Grev yasağı kapsamında bulunan 25 işyerindeki 155 bin işçinin de etkin eylemlerle grevi destekleyecekleri bildirildi. Karar gereği Marmara Bölgesi'ndeki Tekel Fabrikalarında çalışan 25 bin işçi üretimi durdurdu.

8- TBKP Genel Sekreteri Haydar Kutlu Bursa'da düzenlediği basın toplantısında, yaşadığımız çağın köklü değişikliklere sahne olduğunu, dünyanın tek bir anayasaya doğru gittiğini öne sürdü. Kutlu, toplantıda komünistlerin ve sosyalistlerin dünyadaki köklü değişmeyi anlamaya çalıştıklarını ve bir kimlik sorunu ile karsı karşıya olduklarını söyledi.

9- Yugoslavya'nın Makedonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kiro Gligo-rov, Ankara'da Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, üç ay içerisinde bir anlaşmaya varıl mazsa, bağımsızlık hareketlerinin Yugoslavya'nın bütün cumhuriyetlerine sıçrayabileceğini söyledi. Gligorov, Yugoslavya'nın bir bütün olarak kalmasının cumhuriyetlerin hepsinin çıkarına olacağını, ülkenin bütünlüğünü korumasının Batı Avrupa ile entegrasyonunu kolaylaştıracağını belirtti.

10- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Bulgaristan'ın Atina Büyükelçisi ve Türk Büyükelçiliği Müsteşarı Deniz Bölükbaşı ile görüşerek, Türkiye-Yunanistan-Bulgaristan sınırındaki bölgenin saldırı amaçlı silahlardan arındırılmasını önerdi. Görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mitsotakis, önerilerinin NATO ve AGİK'e uygun olduğunu söyledi.

11- ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Pete Wilson Wasington'da düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin Irak'tan hemen çekilmeye başlayacağını ve çekilme işleminin 15 Temmuz'da tamamlanacağını, çekilen güçlerin Türkiye'de üslenerek, burada "arta kalan güç" adı altında varlığını koruyacağını söyledi.

12- Bazı Avrupa ülkelerindeki Türk kuruluşlarıyla Brüksel'deki Uluslararası Af Örgütü Bürosu, HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın'ın öldürülmesi ve cenaze töreninde olayların çıkmasını protesto eden Türk grupları tarafından işgal edildi.

13- Yasadışı Dev-Sol örgütü eski liderlerinden Paşa Güven Paris'te öldürüldü.

14- Yugoslavya'da Federal Başkanlık Konseyi, Brioni anlaşmasının uygulama şartlarını, ordunun Slovenya'dan çekilmesini ve iç savaşın önlenmesini görüşmek üzere Belgrad'da toplandı. Toplantıda, Devlet Başkanı Yardımcısı Branko Kostiç, "Stovenya'nın birlikten ayrılmasına izin verilmesini ve ordunun bu cumhuriyetten çekilmesini" önerdi.

15- Çin'de Yangtse Irmağı'nın geçtiği bir çok ilde meydana gelen sel felaketinde ölenlerin sayısının 1.270'e yükseldiği, 6 milyar dolarlık da maddi hasar meydana geldiği bildirildi.

13 TEMMUZ 1991

1- İstanbul Emniyet Müdürü Mehmet Ağar, İstanbul'da dün gece yasadışı Devrimci Sol adlı örgüte ait olduğu belirlenen 8 ayrı eve güvenlik güçlerince gerçekleştirilen operasyonlarla ilgili olarak bilgi verdi. Ağar, operasyonda bomba, fünye ve çeşitli eylemlerde kullanılmış silah ile polis ve subay üniformalarının bulunduğunu, ölü ve yaralı olarak ele geçirilen 12 kişinin de kesinlikle örgüt mensubu olduğunu bildirdi.

İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli, ABD Başkanı George Bush'un Türkiye'ye yapacağı ziyaret öncesi gerçekleştirilen bu operasyonun, terör örgütlerinin nasıl bir hazırlık içinde olduklarını gösterdiğini söyledi.

Polisin, yasadışı örgüt evleri olduğu belirtilen evlere düzenlediği operasyonlarda 10 kişiyi ölü olarak ele geçirmesi, siyasi partiler ve demokratik kuruluşlar tarafından eleştirildi.

İçişleri Bakanlığı Sözcülüğü, "İstanbul'daki operasyonlarda kişilerin canlı olarak ele geçirilmesinin mümkün olmadığını, operasyonların belirli bir plan dahilinde birbirinin devamı olarak gerçekleştirildiğini, bu konudaki soruşturmaların sürdürüldüğünü" açıkladı.

2- HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın'm öldürülmesi ve Diyarbakır olaylarını protesto eylemlerinin sürdüğü bildirildi. Cizre'de ilçe merkezine yürüyüşe geçen yaklaşık bin kişi, E-24 Karayolu'nu trafiğe kapattı. Cizre, Silopi, Hani, Kulp ve Lice ilçelerinde de işyerleri açılmadı. Çeşitli yerlerde yapılan gösterilerde 200'e yakın kişi gözaltına alındı. Diyarbakır'daki olaylarda yaralanan bir kişinin daha ölmesi ile ölü sayısının 4'e çıktığı bildirildi.

Olaylarla ilgili olarak Almanya'nın başkenti Berlin'deki Türk Konsolosluğu ile İsviçre'nin başkenti Bern'deki Türk Büyükelçiliği ve THY bürosu saldırıya uğradı.

3- Marmara Bölgesi'ndeki fabrikalarda çalışan 21 bin Tekel işçisi, beşyüz-bin kamu işçisinin toplusözleşme uyuşmazlığı ile ilgili olumsuz gelişmeleri protesto etmek, hükümeti ve Türk-İş'i uyarmak amacıyla bütün vardiyalarda birden "işbaşında oturma eylemi" yaparak üretimi tamamen durdurdu.

4- Suudr Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud El Faysal, Dışişleri Bakanı Safa Giray'ın resmi davetlisi olarak Ankara'ya geldi. Başbakan Mesut Yılmaz ve Dışişleri Bakanı Safa Giray ile ağırlıklı olarak Irak'a ilişkin son gelişmelerin ele alındığı resmi görüşmelerden sonra, konuk Bakan'ın Suudi Arabistan Kralı Fahd'ın bir mesajını Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a iletmek üzere Marmaris'e gideceği bildirildi.

5- Bursa'da banka soymak isteyen üç kişi ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada, bir polis memuru şehit oldu.

6- Kürt lideri Mesut Barzani, Şaklava kentinde Müliyet Gazetesi muhabirine yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, Kürt sorunu ile ilgili olarak iyi adımlar attığını, dileğinin bunun devam etmesi olduğunu" söyledi. Barzani, Bağdat'ta Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'le görüştüğünü ve bazı konularda anlaştığını belirtti.

7- BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi, Irak'a bir ültimatom vererek, "Bağdat yönetiminin, 25 Temmuz'a kadar Irak'ın nükleer programına ilişkin bilgileri tam olarak açıklamadığı taktirde ciddi sonuçlarla karşılaşılacağını" bildirdi.

8- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'i nükleer tesisleri denetime açmayı reddetmesi nedeniyle müttefik kuvvetlerin yeni bir saldırı başlatabileceği konusunda uyardı.

9- Federal Başkanlık Konseyi, Yugoslavya'da iç savaşın barışçı yollarla çözümlenmesini öneren Brioni Anlaşması'nı onayladı.

14 TEMMUZ 1991

1- Sanayi ve Ticaret Bakanı Rüşlj Kazım Yücelen, tüketiciyi koruyamadıklarını, tüketicinin farklı uygulamalardan kaynaklanan sorunları olduğunu söyledi. Yücelen, tüketicilerin birlikler ya da kooperatifler şeklindeki örgütlenmelerinin korunmayı sağlayacak en önemli tedbir olabileceğini belirterek, Bakanlığın bu konuda her türlü yardıma hazır olduğunu belirtti.

2- HEP Kars Milletvekili Mahmut Almak ile Diyarbakır Milletvekili Salih Sümer, yaptıkları basın toplantısında, HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın'ın cenaze töreni sonrasında kayıp olan birçok kişiden halen haber alınamadığını ve ölü sayısının ortaya çıkmaması için morglara el konulduğunu söylediler.

Cenaze töreni sonrasında çıkan olaylarda gözaltına alınan 366 kişinin sorgulanmasına Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde başlandı. Mahkemeye çıkarılan 58 kişiden 20'si serbest bırakıldı.

Diyarbakır'daki olayları protesto etmek için Avrupa'daki Türk elçilik ve kuruluşlarına saldırıların devam ettiği bildirildi.

3- Kahramanmaraşın Pazarcık ve Çağlayancerit ilçelerinde köyleri basan yasadışı bölücü örgüt militanları, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 9 kişiyi öldürdüler. Otomatik silahlar ve bombalar kullanan teröristler cesetleri de yakarak kaçtılar.

Bu arada Olağanüstü Hal Bölgesi'nde 7 militan çatışma sonucu ölü olarak ele geçirilirken, 2 terörist teslim oldu. Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde pusuya düşürülen bir askeri araçta ise bir astsubay ile bir er şehit oldular.

4- Ankara'da güvenlik güçlerinin bir hücre evi baskınında, 2 kişi ölü ele geçirildi. Olayda iki polis yaralandı.

Bu arada, İstanbul'da düzenlenen operasyondan 48 saat sonra Nişanta-şı'ndaki örgüt evine bubi tuzaklarını temizleyerek girebilen polis, yeraltında bomba imalathanesi, cephanelik ve atış eğitimi amacıyla kullanılan depoyu bulduğunu açıkladı.

5- ista.ıbul Radyosu'ndan emekli Türk Sanat Müziği sanatçılarından Mual-la Gökçay İstanbul'da öldü.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, ADB Başkanı George Bush'un Ankara ziyareti sırasında Kıbrıs konusunda bir ön anlaşma yapılıp yapılmayacağı ve Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Kıbrıs sorununa bakışı üzerinde durdu.

7- Bulgaristan, Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis'in Türkiye-Yu-

nanistan-Bulgaristan sınır bölgesinin saldırı amaçlı silahlardan arındırılmasına ilişkin önerisini kabul ettiğini bildirdi.

8- Irak, ABD'nin, nükleer programını durdurmadığı taktirde kendisine saldıracağı tehdidi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne başvurdu ve Arap Birliği'ni acil olarak toplantıya çağırdı.

ABD Başkanı George Bush'un Ulusal Güvenlik Danışmanı Brent Scow-coft da, nükleer programını durdurmaması halinde ABD'nin Irak'a karşı askeri harekata girişeceğini yineledi.

9- ABD Başkanı George Bush, Fransa'da Cumhurbaşkanı François Mitter-rand ile görüştü. Fransa-ABD mini toplantısından sonra yapılan açıklamada, iki ülkenin Irak'a yöneltilen son ültimatomda tümüyle görüş birliği içinde oldukları bildirildi ve Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in verdiği sözü iki hafta içerisinde yerine getirmemesi durumunda müttefiklerin gerekeni yapmaktan çekinmeyecekleri vurgulandı.

10- Slovenya Cumhurbaşkanı Milan Kuçan, AFP'ye yaptığı açıklamada, "Yugoslav ordusunun kışlasına dönmeden Sloven milisleri terhis etmeyeceğini" bildirdi.

15 TEMMUZ 1991

1- Ankara'da dün yasadışı örgüte mensup iki kişinin ölü olarak ele geçirildiği operasyon sonrası hücre evinde yapılan aramalarda, emekli Korgeneral Hulusi Sayın'a düzenlenen suikastte kullanıldığı belirtilen silahın ele geçirildiği bildirildi.

İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli yaptığı açıklamada, "yabancı bir devlet başkanının Türkiye'ye ziyaretinin hemen öncesinde İstanbul ve Ankara'da gerçekleştirilen bu operasyonlar, teröristlerin ne gibi eylem planı içerisinde olduklarını göstermek açısından son derece dikkat çekicidir" dedi.

2- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Genç İşadamları Derneği'nin aylık olağan toplantısında verdiği konferansta, Tükiye'nin içerden ve dışarıdan çok tehlikeli bir duruma sürüklendiğini söyledi. Ecevit, Irak'ın kuzey bölgesindeki egemenliğinin fiilen sona erdirildiğini, burada Batı'nın korumasında ayrı ve yapay bir devlet oluşturulmakta olduğunu öne sürdü.

3- DYP Genel Başkan Yardımcılarından Tansu Çiller İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Çekiç Güç, Kıbrıs konusu ve memur maaşlarına yapılan zamlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

4- SHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Moğultay, güvenlik güçleri tarafından İstanbul ve Ankara'da gerçekleştirilen operasyonlarla ilgili olarak İstanbul'da bir basın toplantısı düzenleyerek "Suçlulukları henüz iddia durumunda olan kişiler ansızın düzenlenen operasyonla topluca imha edilmekte, böylece suç iddiaları, kanıtları, bütün savunma olanakları ne varsa topluca ortadan kaldırılmaktadır" dedi.

Öte yandan Bem-Sen, Bem-Der, Kam-Sen ve Sağlık-Sen'li memurlar, düzenledikleri ortak basın toplantısında, operasyonla ilgili olarak iktidarı eleştirdiler ve gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmalarını istediler.

İHD Ankara Şube Başkanı Muzaffer Erdost da, yaptığı yazılı açıklamada, güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonları eleştirerek, "teröre karşı devlet terörünün tırmandırılışı" olarak niteledi.

İstanbul Fatih'teki Haklar ve Özgürlükler Derneği'nde polisçe tutuklanan yaklaşık 50 kişiden, avukat olan 6 kişinin şerbet bırakıldıkları bildirildi.

Bu arada güvenlik güçlerinin düzenledikleri hücre evi baskınlarını ve 12 kişinin ölü olarak ele geçirilmesini protesto amacıyla çeşitli kentlerde yapılan eylemlerin yayılmaya başladığı bildirildi. Bursa'da bir yurttaşın, Mersin'de 3 polisin yaralandığı olaylarda 15 kişi gözaltına alındı. İstanbulda da 12 kişi gözaltına alınırken, bir otoda 1800 kalaşnikof mermisi ele geçirildi.

5- Diyarbakır'daki olaylardan sonra gözaltına alınan 354 kişiden DGM'ye çıkarılan 33'ü tutuklandı.

6- Diyarbakır'da meydana gelen olaylar ile İstanbul'da Dev-Sol'a ait hücre evlerine yapılan baskınları protesto amacıyla Paris, Hannover, Bremen, Londra ve Zürih'te, resmi ve özel Türk kurumlarına yönelik saldırıların devam ettiği bildirildi.

7- ABD Başkanı George Bush, Yunan televizyonuna verdiği demeçte, ABD'nin Kıbrıs sorununu sihirli bir şekilde çözmesinin beklenmemesi gerektiğini bildirdi. Bush, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın sorunun çözümüne yönelik çabalarını desteklediklerini belirterek, Kıbrıs sorununun o kadar karmaşık olmadığını, karmaşık olanın çözüm formülünü aramak olduğunu söyledi.

8- Kuzey Irak'taki Kürtleri korumak amacıyla bölgede konuşlandırılan müttefik birliklerinin geri çekilme işlemi tamamlandı.

9- Sovyetler Birliği'nin Irak'a yeni bir askeri operasyon düzenlenmesine karşı olduğu bildirildi. Sovyetler Birliği Başkanı Mihail Gorbaçov'un Sözcüsü Vitali Ignatenko, Londra'da düzenlediği basın toplantısında, Irak'ın askeri nükleer tesisleri konusunda daha ayrıntılı araştırma yapılmasını istedi.

10- ABD ve SSCB Dışişleri Bakanları James Baker ile Aleksandr Bessmert-nih'in, iki ülke heyetlerinin dört gün süren görüşmeden sonra Stratejik Silahların Sınırlandırılması Anlaşması (START)'nda, füzelerin indirimi, kaç nükleer başlık taşıyabilecekleri ve her iki tarafın karşılıklı denetimi karara bağlandı. START görüşmelerinde, uzlaşmaya varılamayan tek sorun olarak hangi tip füzelere izin verileceğinin kaldığı bildirildi.

11- Dünyanın önde gelen 7 sanayileşmiş ülkesi ABD, İngiltere, Japonya, Fransa, Kanada, Almanya ve İtalya devlet ve hükümet başkanları ile Avrupa Topluluğu temsilcilerinin katıldığı G-7 Doruk Toplantısı Londra'da başladı.

12- Yugoslavya'dan bağımsızlığını ilan eden Hırvatistan Cumhuriyeti'nde Hırvatlarla Sırplar arasında iki gündür meydana gelen çatışmalarda iki polisin öldüğü, 10 kişinin de yaralandığı bildirildi.

16 TEMMUZ 1991

1- Başbakan Mesut Yılmaz, çeşitli illerden gelen heyetleri kabulünde yaptığı konuşmada, memleketin muhtelif yerlerinde huzursuzluk çıkaran çeteler ve vatan hainleri bulunduğunu ve bunları tasfiye etmeye kararlı olduklarını söyledi. Yılmaz, bu kişilerle mücadele konusunda vatandaşlardan ve ANAP'lılardan güvenlik güçlerine destek olmalarını istedi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Siirt'te halka hitaben yaptığı konuşmada, seçime kadar Türkiye'de birtakım olaylar sergilenip demokrasinin tehlikeye düşürülmesinden kaygı duyduğunu belirterek, vatandaşları bu konuda uyardı.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü İmren Aykut, BBC'ye verdiği demeçte, Türkiye'nin siyasi, ekonomik ve hukuk sisteminde Batı'yı örnek aldığını, ancak Batılıların kendi ülkelerinde uygulamadıkları birtakım hakların Türkiye'de uygulanması konusunda baskı yaptıklarını söyledi. Aykut, yeni hükümetin hedefleri, enflasyon sorunu, insan hakları, güneydoğu olayları ile ilgili soruları yanıtladı.

4- ANAP Muş Milletvekili ve MYK üyesi Alaattin Fırat, gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan ve İçişleri Bakanı'nın Diyarbakır olaylarına ilişkin tutumunu protesto ederek, bu tavrın hükümetin meşruluğuna gölge düşürdüğünü, Meclis'in olaya el koyması gerektiğini söyledi.

5- Resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gelen Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç, Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Mesut Yılmaz ve Başbakan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli ile görüşmelerde bulundu. Basının sorularını yanıtlayan İzzetbegoviç, Bosna-Hersek'in bölünmesi halinde Yugoslavya'da iç savaş yaşanacağını bu durumun tüm Avrupa'da barışı tehlikeye sokacağını, Avrupa'daki barışın Bosna-Hersek'teki barışa bağlı olduğunu söyledi.

6- Askeri Yargıtay 3. Dairesi, 12 Eylül ile faaliyetleri durdurulan, İstanbul 2 No.lu Sıkıyönetim Mahkemesi kararı ile kapatılan "DİSK ve üyesi 8 sendikanın kapatılma kararının kaldırılmasına ve tüm yöneticilerinin beraatine" karar verdi.

7- Atina'nın Türkiye Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Deniz Bölükbaşı ile İdari Ateşe Nilgün Keçeci ve Şoför Adil Yıldırım, bombalı saldırıda yaralandılar.

8- İsrail Başbakanı İshak Şamir, ABD Başkanı'nın barış planını daha önce reddettiklerini, şimdi de bu kararlarını değiştirmeyeceklerini açıkladı. İsrail muhalefet liderleri ise, İsrail'in barışı engelleyen ısrarından vazgeçmesi gerektiğini savunuyorlar.

9- Sanayileşmiş ülkeler G-7 zirvesi yayımladıkları siyasi bildiride, "BM'nin gücünün arttırılmasını, Kıbrıs sorununa 649 sayılı Güvenlik Konseyi kararı çerçevesinde çözüm bulunmasını ve Irak'a yaptırımların sürdürülmesini benimsedikleri bildirildi.

10- Irak Başbakanı Sadun Hammadi, ülkesinin Batılı ülkelerle işbirliği yapmaya istekli olduğunu göstermesine karşın, Batılı ülkelerin nükleer silah tesislerini bahane ederek Irak'a karşı önceden planlanan bir Amerikan saldırısını beklediklerini ve buna hazırlandıklarını söyledi.

17 TEMMUZ 1991

1- Bakanlar Kurulu toplantısında, terör olayları ve Kuzey Iraklıları korumaya yönelik olarak Silopi'de konuşlandırılacak Çevik Güç'ün görev ve statüsü görüşüldü. Terör olaylarına ilişkin olarak yetkililerce verilen brifingle, İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli de açıklamalarda bulundu.

Başbakan Mesut Yılmaz Bakanlar Kurulu toplantısında, "Çevik Güç'ün 900'ü Türk olmak üzere 2 bin 300 askerden oluşacağını, Türk Genelkurmayı'-nın haberi ve izni olmadan Çevik Güç'ün hiç bir operasyonda bulunamayacağını" belirtti.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Milliyet Gazetesi'nin dış politikayla ilgili sorularını yanıtladı. İnönü, Güneydoğu'da konuşlandırılan Çevik Güç'ün Türkiye'yi savaşa götürebileceğini ve bundan biran önce kurtulmak gerektiğini belirtti. İnönü, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın dış politikayı tek başına yürüttüğünü söyledi ve ABD ile AT'm Kıbrıs konusuna müdahale etmemesini istedi.

3- Başbakan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli, Türkiye-AT ilişkilerini canlandırmak amacıyla topluluk komisyonu nezdinde temaslarda bulunmak üzere Brüksel'e gitti.

4- HEP Kars Milletvekili Mahmut Almak, Diyarbakır'da milletvekillerinin dövülerek hastanelik edilmesine kayıtsız kalındığını ileri sürerek TBMM Başkanı Kaya Erdem tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, haftalık basın toplantısında, Yunanistan Başbakanı Kostantin Mitsotakis'in Türkiye-Bulgaristan-Yunanistan arasındaki sınır bölgesinin saldırı amaçlı silahlardan arındırılması önerisinin tüm yönleriyle inceleneceğini vurgulayarak, "Ege'nin, Türkiye ve Yunanistan arasında bir barış ve işbirliği denizine dönüştürülememesinin güven ortamının oluşturulmasını engellediğini" söyledi.

6- Madeni İnşaat İşleri (MİTAŞ), 90 işçisinin işine son verdi.

7- Türkiye-AT Karma Parlamento Komisyonu 33. dönem toplantısı İstan-bulda başladı. Komisyonun Avrupa kanadı, HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın'ın ölümü ve cenazesinde meydana gelen olaylarla ilgili olarak Türk hükümetinden rapor istedi.

8- Cumhuriyet Başsavcılığı, Diyarbakır'daki olaylarla ilgili olduğu gerekçesiyle Halkın Emek Partisi hakkında soruşturma başlattı.

9- Nusaybin'de bir polis otosuna ateş açılması sonucu iki polis memuru yaralandı, çıkan çatışmada bir çocuk öldü.

Kahramanmaraş'ta askeri servis aracının taranması sonucu bir teğmen ve bir er yaralandı.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 15 kişi öldü, 55 kişi yaralandı.

11- Zonguldak Çaycuma ilçesi Saltukova beldesi Belediye Başkanı Basri Çelebi geçirdiği trafik kazası sonucu öldü.

12- Sri Lanka'nın kuzey ve kuzeydoğusunda, askeri birliklerle Tamil-Elam gerillaları arasında meydana gelen çatışmalarda 90 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

13- Hindistan'ın Madya Pradeş eyaletindeki.bir polis merkezine Maocu gerillalar tarafından düzenlenen bombalı saldırıda, 9 polisin öldüğü, 13 kişinin de yaralandığı bildirildi.

14- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin BAAS Partisi iktidarının 23. yıldönümünde yaptığı radyo ve televizyon konuşmasında, çok partili sistem için hazırlanan yasanın Devrim Komuta Konseyi'nin onayı ile Ulusal Meclisten geçtiğini, Irak halkının onayı ile yeni bir dönemin açılacağını belirterek, çok partili döneme geçiş için halktan yardım istedi.

18 TEMMUZ 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Mesut Yılmaz'ı kabul ederek haftalık olağan görüşmesini yaptı.

Başbakan Mesut Yılmaz, görüşmeden sonra basına, Güneydoğu'ya yerleştirilecek çok uluslu güce ilişkin açıklamalarda bulundu. Yılmaz, "Kuzey Irak'ta sağlanan sükunetin korunabilmesi için" Türkiye topraklarında "Çevik Güç"ün bulundurulmasına izin verildiğini belirtti. Çokuluslu gücün 17 Ocak 1991 tarihinde hükümetin TBMM'den aldığı 126 sayılı yetki kararı çerçevesinde konuşlandırılacağını kaydeden Başbakan Yılmaz, sınır ötesi olası bir harekatın ise Bakanlar Kurulu kararı gerektireceğini bildirdi.

2- Eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, HEP Kars Milletvekili Mahmut Alı-nak'ın Plan Bütçe Komisyonu'nda İçişleri Bakanlığı bütçesi görüşülürken sorduğu sorulara verdiği yazılı yanıtta, Doğu ve Güneydoğu'da, çeşitli illere bağlı toplam 59 köy, 304 mezranın boşaltıldığını, bu köy ve mezralarda 37 bin 477 kişinin yaşadığını, bu yerlerin iddia edildiği gibi zorla boşaltılması ya da yakılması gibi bir durumun sözkonusu olmadığını, vatandaşların kendi istekleriyle göç ettiklerini bildirdi.

3- Sovyetler Birliği Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev, Cumhuriyet Gaze-tesi'nin Çevik Güç'e ilişkin sorularını yanıtladı. Çernişev, Kuzey Iraklıları korumak amacıyla Silopi'de konuşlandırılacak Çevik Güç'ü kabul etmediklerini, bu gücün bölgeye barış getirmeyeceğini söyledi. Çernişev, "bu oluşumu BM Güvenlik Konseyi şemsiyesi altında olursa destekleyeceklerini, bunun dışında karşı çıkacaklarını" belirtti.

4- İstanbul'da, 5 banka şubesine molotof kokteyli ile saldırıda bulunuldu.

5- Uluslararası Basın Enstitüsü Direktörü Peter Galliner, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a gönderdiği açık mektupla, HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Ay-dın'ın cenaze töreninde polisin gazetecilere davranışlarını eleştirerek, "sorumluların cezalandırılması çağrısında bulunuyoruz" dedi.

6- İki gün sürecek resmi bir ziyaret için Atina'da bulunan ABD Başkanı George Bush, Yunanistan Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, "Yunanistan ve Türkiye'nin arasındaki ihtilafların giderilmesini ve Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasını" istedi.

7- ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ile Şam'da yaptığı görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, iki ülkenin, Ortadoğu Barış Konferansı'na, "BM gözlemcisinin katılması, not alması, konferansa katılanlarla görüşmesi ve bunları BM Genel Sekreteri'ne rapor etmesi" konusunda anlaştığını bildirdi.

8- Lübnan'ın güneyindeki Jezzine şehri civarında Hizbullah milislerinin 3 İsrail askerini öldürmesiyle neticelenen çatışmalardan sonra bölgede gerginliğin arttığı ve İsrail savaş uçaklarının Güney Lübnan'daki Hizbullah gerillalarına ait üslere büyük bir saldırı düzenledikleri bildirildi.

9- Irak, nükleer tesis ve malzemeleriyle ilgili tüm bilgileri vermiş olduğunu açıkladı.

Bu arada BM heyeti yetkilileri de, "Iraklıların nükleer programları konusunda işbirliğine istekle yanaştıklarını ve sorulan her soruya yanıt verdiklerini" belirttiler.

10- Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani, Irak resmi haber ajansı INA'ya verdiği demeçte, "merkezi hükümet ile görüşmelerin çok iyi gittiğini ve anlaşmanın yakın olduğunu" söyledi.

19 TEMMUZ 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ABD Başkanı George Bush'un ziyareti öncesinde Kıbrıs, Güneydoğu olayları ve terör konusunda Milliyet Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu. Özal, "Kıbrıs'ta 'ver kurtul' diye adlandırılan bir siyaset izlenmesinin söz konusu olamayacağını" belirtti. Cumhurbaşkanı Özal, "Kürt sorununun bölgede ayrı bir devlete dönüşmeyeceğini ve terörle mücadeleye devam edeceklerini, ancak paniğe gerek olmadığını, Güneydoğu'daki insanların devlete düşman hale getirilmemesi gerektiğini" söyledi.

2- TBMM Başkanı Kaya Erdem, HEP Genel Başkanı Fehmi Işıklar, HEP Mardin Milletvekili Ahmet Türk ve Kars Milletvekili Mahmut Almak'ı kabul ederek, görüştü. Erdem, "Gerekçe ne olursa olsun milletvekilerinin dövülmesini kınadığını" belirtti. Kaya Erdem'e olaylarla ilgili bilgi veren Fehmi Işıklar, Mec-lis'in olağanüstü toplantıya çağrılmasını istedi.

Bu arada HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın'ın cenaze töreninde çıkan olayların ardından gözaltına alınan 438 kişiden 52'si tutuklanırken kayıp 16 kişiden haber alınamadığı bildirildi.

3- Başbakan Mesut Yılmaz, Turkish Daily News gazetesine verdiği demeçte, 'Türkiye, Körfez krizine ilişkin tutumunu ABD ile dayanışma ihtiyacına veya bir kar-zarar muhasebesine göre değil, inandığı ve savunduğu ilkelere göre belirlemiştir" dedi.

4- Türkiye'nin ilk kadın Valisi Lale Aytaman görevine başladı. Aylaman, "Kendisine verilen görevin Türk kadını için ne mana taşıdığnı çok iyi bildiğini" belirterek, "başarılı ve yetenekli oldukları halde yalnız kadın olmaları nedeniyle arka planda kalan kadınların yolunu açmak için destek olacağını" söyledi.

5- Bursa VaJilik binasına atılan bomba hasara yol açtı. İstanbul'da çeşitli banka şubelerine ve bir iş merkezine molotof kokteylleri atıldı.

İstanbul'da bir polis ve bekçi, silahlı saldırı sonucu yaralandı.

6- Ankara Devlet Tiyatrosu eski müdürlerinden Ertuğrul Akmansoy, Alanya'da öldü.

7- Siirt, Şırnak ve Bingöl'de güvenlik güçleri ile teröristler arasında çıkan çatışmalarda 15 PKK militanı ölü olarak ele geçirildi. PKK'lıların Siirt Sarıyap-rak Jandarma Karakolu'na düzenledikleri saldırıda ise bir er şehit oldu, 4 er yaralandı.

8- SSCB Dışişleri Bakanlığı'nın Yunanistan ve Kıbrıs Masası Başkanı Aleksi Anatoliyeviç Popov, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu'dan övgüyle söz ederek, her iki lideri de "çözüme ulaşılmasında katkıda bulunabilecek, yetenekli politikacılar" olarak niteledi.

9- BM'nin Cenevre'deki merkezinden yapılan açıklamada, Kuzey Irak'ta, Irak ordu birlikleri ile Kürt Peşmergeler arasında çarpışmalar olduğu bildirildi. Haberde, son iki gün içinde, Süleymaniye ve Erbil kentlerinde meydana gelen çarpışmalarda her iki taraftan 500'e yakın kişinin ölmüş ya da yaralanmış olabileceği bildirildi. Peşmergelerin 1000 kadar Irak askerini tutsak ettikleri ve Süleymaniye kentinin Peşmergelerin eline geçtiği bildirildi.

Kürdistan Demokratik Partisi lideri Mesut Barzani, olayların, Bağdat yönetimiyle Kürt muhalefet arasındaki anlaşmayı engellemek isteyen yabancı güçlerce çıkarıldığını söyledi.

Öte yanda İngiltere Başbakanı John Majör, parlamentoda yaptığı konuşmada, Irak'ın nükleer tesislerini kaldırması gerektiğini, aksi taktirde Batı'nın harekete geçeceğini söyledi ve Irak'la nükleer silahlar ve yaptırımlar konusunda kesinlikle anlaşma yapılamayacağını belirti.

10- ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Ortadoğu Barış Konferansı çerçevesinde, Suriye'den Mısır'a geçerek Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile görüştü.

James Baker'ın, Şam'da Hafız Esat'la görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, "Konferansın, BM'nin, İsrail'in 1967 savaşında işgal ve ilhak ettiği Arap topraklarından çekilmesini öngören 242 ve 338 sayılı BM kararlarına dayanması gerektiğini" söylediği bildirildi.

11-Yugoslavya'da Başkanlık Konseyi, Slovenya'daki federal ordu birliklerinin hemen geri çekilmesini kabul etti. Hırvatistan'da ise çatışmaların devam ettiği, Pakrac kentinde sivillerle Hırvat polisler arasında çıkan çatışmada, 7 polisin yaralandığı bildirildi.

12- SSCB lideri Mihail Gorbaçov, Londra'daki temaslarını tamamlayarak ülkesine döndü.

20 TEMMUZ 1991

1- ABD Başkanı George Bush, resmi bir ziyaret için Türkiye'ye geldi. Ge-orge Bush, ülkesi ile Türkiye arasında siyasi, askeri ve ekonomik alanda daha yakın bağlar kurulması çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal da konuşmasında, "görüşmelerin, demokrasi ve özgürlük alanında aynı değerleri ve ilkeleri paylaşan müttefik ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin daha da genişletilmesi ve derinleştirilmesi yolunu açacağına güvenim sonsuzdur" dedi.

ABD Başkanı George Bush ile Cumhurbaşkanı Turgut Özal arasında yapılan görüşmelerde, Kıbrıs sorunu ile ilgili Cumhurbaşkanı Özal'in önerdiği dörtlü zirvenin New York'ta yapılması konusunda ilke birliği sağlandı. Görüşmeye, Türkiye ve Yunanistan Başbakanları ile Kıbrıs Türk ve Rum liderleri katılacak.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs'ta adalete, uluslararası hukuka, insan haklarına dayalı bir çözümün gerektiğini belirterek, Kıbrıs sorununun siyasi çözüme zorlama ile değil diyalogla kavuşacağını söyledi.

3- Ankara'da, ABD Başkanı George Bush'un gezisini protesto için ABD bayraklarını indiren 3 kişi ve Sosyalist Parti imzalı bildiri dağıtan 10 kişi, İzmir'de aynı amaçla pankart asan ve bildiri dağıtan 16 kişi ile Mersin'de bildiri okumak isteyen SP'Iİ 16 kişi gözaltına alındı.

4- Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Uşaklı köyünün kırsal kesiminde güvenlik güçleri ile teröristler arasında çıkan çatışmada bir teğmen şehit oldu.

Van'ın Çaldıran ilçesinde güvenlik güçleriyle PKK militanları arasında çıkan silahlı çatışmada 3 kişi ölü olarak ele geçirildi.

5- Yeni Ülke gazetesinde çalışan üç muhabirin İstanbul'da gözaltına alındığı bildirildi.

6- Film yönetmeni ve sinema oyuncusu Yılmaz Güney'in eşi Fatoş Güney 10 yıl aradan sonra Türkiye'ye geldi.

7- Türkiye'nin 1974 yılında gerçekleştirdiği Kıbrıs Barış Harekatı'nın 17. yıldönümü KKTC ve Türkiye'de "barış ve özgürlük bayramı" olarak törenlerle kutlandı. KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş tören sırasında halka hitaben yaptığı konuşmada, "Kıbrıs Türk halkının sadece barış içinde ve insanca yaşamak istediğini" belirtti.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, KKTC Cumhurbaşkanı'na birer kutlama mesajı göndererek, "Kıbrıs'ta Ba-

rış Harekatı ile elde edilen hakların hiçbir suretle pazarlık edilemeyeceğini ve taviz verilemeyeceğini" belirttiler.

8- Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği, 300 dolayında Rum göstericinin saldırısına uğradı.

9- Fransız haber ajansının bildirdiğine göre, Irak'ın Süleymaniye kentindeki çatışmaların ardından en az 20 bin Kürt İran sınırındaki Halepçe'ye sığındı. Irak yönetimi ile Kürt yetkililerin 500 dolayındaki kişinin ölümüne ya da yaralanmasına yol açan çatışmalara son verme konusunda anlaştıkları açıklandı.

10- Yugoslavya'da meydana gelen etnik çatışmalarda, 3 kişi öldü.

21 TEMMUZ 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Amerikan televizyonu CNN'e verdiği demeçte, "Çekiç Giiç"ün muhtemelen esas olarak hava unsurundan oluşacağını belirterek eylülün sonunda çekileceğini, ancak görev süresinin uzatılabileceğini söyledi. Turgut Özal, ABD Başkanı Bush'un, Yunanistan Başbakanı Mitsota-kis'ten getirdiği Kıbrıs ile ilgili fikirler konusunda ise "önerinin yeni unsur taşımadığını" söyledi.

2- Türkiye ziyaretinin ikinci gününde Cumhurbaşkanı Turgut Özal'la birlikte İstanbul'a giden ABD Başkanı George Bush, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ile İstanbul'da ayrı ayrı görüşmelerde bulundu.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, ABD Başkanı ile Kıbrıs'tan Irak'a kadar değişik konularda görüş teatisinde bulunduklarını belirtti.

Daha sonra tarihi ve turistik yerleri gezen Bush, Kıbrıs sorunu konusunda taraflara,"çözüm sizlerin elindedir" mesajını verdi. George Bush, konuşmasın-da.Türkiye'nin AT ve BAB üyeliklerini desteklediklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal da, iki ülke ilişkilerinin durumunu anlattı ve geçmişteki başarılarının stratejik bir ilişkiye dönüşmekte olduğunu söyledi.

Basının çeşitli konulardaki sorularını yanıtlayan ABD Başkanı George Bush, Ortadoğu'da özellikle de İsrail'in barış sürecine katılması konusunda Washington'un baskı yapıp yapmayacağı yolundaki bir soru üzerine "Problem herhangi bir ülkeye baskı yapmak değildir, ikna etmektir. Sanırım Ortadoğu'da tüm insanlar barış istiyor" dedi.

3- Beyaz Saray Sözcüsü Marlin Fitzwater, İstanbul'da yaptığı açıklamada, ABD Başkanı George Bush'un Türkiye'ye yaptığı ziyaretin siyasi açıdan son derece tatmin edici olduğunu söyledi.

4- ABD, Morton Abramowitz'den boşalacak ABD'nin Ankara Büyükelçili-ği'ne Richard Clarke Barkley'nin atandığını açıkladı.

5- ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Ortadoğu barış planının uygulanabilmesi için çıktığı gezinin son durağı olarak israil'e gitti. İsrail yönetimi planı kabul etmeyeceğini bildirdi ve "işgal topraklarında yerleşim merkezleri kurulmasının durdurulmasına karşılık, 40 yıldır uygulanan Arap boykotuna son verilmesi" formülünü de reddetti.

6- Yugoslavya'da federal ordu, Slovenya Cumhuriyeti'nden çekilmeye başlarken, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Blagoje Adzic, Belgrad'da harp okulu öğrencilerine yaptığı konuşmada, ülkede milliyetçi orduların kurulmasının silahlı çatışmalara ve yüzlerce can kaybına neden olduğunu söyledi. Ad-zic, ayrıca Yugoslavya'nın adım adım iç savaşa doğru gittiğini bildirdi.

7- Irak Devrim Komite Konseyi'nirı, tüm siyasi muhalifler ve asker kaçakları için af ilan ettiği bildirildi.

8- Bangladeş'de şiddetli yağışlar sonucu meydana gelen sellerde 120 kişinin öldüğü, milyonlarca kişinin de evsiz kaldığı bildirildi.

22 TEMMUZ 1991

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, festivale katılmak için geldiği Dikili'de gazetecilerin ABD Başkanı George Bush ile İstanbul'daki görüşmesine ilişkin sorularını yanıtladı. İnönü, Bush'un gezisinin ANAP için bir itibar sağlamadığını belirtti ve "Sayın Özal'ın, Bush'a verdiği sözlerin, hiçbirinin arkasında Meclis ve halk desteği olmadığı için anlamsız olduğunu, hükümetlerin seçime bu kadar yaklaşmışken ülkeyi böyle uzun vadeli dış sorumluluklar altına sokmasının demokrasilerde görülmediğini" söyledi.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Cekiç Güç Türkiye'nin sınırını koruyacaktır" şeklindeki sözlerini eleştirerek, "savunma millidir" dedi. Demirel, konuşmasında Midyat'ta bir minibüsün mayına çarpması ve 10 vatandaşımızın ölümüne ilişkin olayı da değerlendirdi.

3- Türkiye'ye yaptığı iki günlük geziyi tamamlayan ABD Başkanı George Bush, ülkesine döndü. Başkan Bush, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, karşılıklı çok iyi görüşmeler yapıldığını, Türkiye'nin bakış açısını geniş bir şekilde görme olanağı bulduklarını söyledi. Bush, Kuveyt'in kurtarılmasını sağlayan askeri işbirliğini geliştirmeye söz verdiklerini, ABD'nin, Türkiye'nin 160 uçaklık F-16 geliştirme programını ve askeri modernizasyon amacını destekli-yeceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal da Bush'un ziyaretinin bütün beklentileri karşıladığını belirtti. Özal, 'Türk-Amerikan ilişkilerinin ne kadar sağlam olduğunun bu sayede teyit edildiğini, daha derin ilişkiler için adımlar atıldığını" söyledi.

4- Dışişleri Bakanı Safa Giray'ın resmi konuğu olarak Türkiye'ye gelen İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Hurd, "Saddam Hüseyin'in görevde olması, Irak'ın nükleer gücü, Kürt sorunu ve ekonomik ambargonun devamını gerektiren politikalar nedeniyle Ortadoğu'daki görevin henüz bitmediğini" söyledi. Hurd, Ankara ziyareti sırasında Kıbrıs konusunu da görüşeceğini bildirdi.

5- Anayasa Mahkemesi Terörle Mücadele Yasası'nın sol görüşlü hükümlü ve tutukluları şartlı tahliye kapsamı dışında tutan geçici 4. maddesinin "a" ve "b" bendini iptal etti.

Anayasa Mahkemesi; Türkiye Birleşik Komünist Partisi'nin adında "komünist" sözcüğünün kullanıldığı, parti program ve tüzüğünün, Anayasa ile Siyasi Partiler Yasası'na aykırı olduğu gerekçeleriyle kapatılmasına karar verdi. TBKP'nin tüm mal varlığı da Hazine'ye devredildi.

TBKP Genel Sekreteri Haydar Kutlu, karar üzerine "Partinin özgür olarak kurulması için mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

6- Kamu kesiminde toplu sözleşme görüşmeleri devam eden sendikalara üye yaklaşık 500 bin işçi yurdun çeşitli yerlerinde vizite eylemi gerçekleştirdiler. Türk-İş Yönetim Kurulu üyesi ve Demiryol-İş Sendikası Genel Başkanı Enver Toçoğlu, Ankara'da işçilerin vizite eylemi sırasında yaptığı konuşmada, "işçilerin haklarını almada kararlı olduklarını" belirtti. Daha sonra topluiş sözleşmesi müzakerelerinin anlaşma ile sonuçlandığı bildirildi.

7- Asil Nadir'e ait "Günaydın" ve Tan" gazeteleri çalışanları, gazete yönetimini ele aldı. Günaydın Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Saruhan Ayber, gazetenin sahibi Asil Nadir'in patronluk fonksiyonunu yerine getirmemesi nedeniyle çalışanların alacaklarını teminat altına almak için harekete geçtiklerini söyledi. Bu gazetelerin bugünden itibaren "Yeni Günaydın" ve "Süper Tan" adlarıyla yayınlanacağı bildirildi.

8- Mardin'in Midyat ilçesine bağlı Sarıköy ile Yemişli Köyleri arasında yolcu taşıyan bir minibüsün teröristlerin döşediği mayına çarpması sonucu 10 kişi öldü, 6 kişi de yaralandı.

9- İstanbul eski milletvekillerinden Sabri Vardarlı, Bursa'da öldü.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ABD Başkanı George Bush'un Atina ve Ankara'da yaptığı temaslar sırasında Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin olarak ortaya çıkan gelişmeleri Cumhuriyet Gazetesi'ne değerlendirdi. Denktaş, "ABD'nin, Kıbrıs Rum kesimini, Ada'nın tek meşru yönetimi olarak görmeyi sürdürdüğünü" söyledi ve "Rumların 1963 yılında başlattıkları saldırı, ABD'nin ve diğer ülkelerin desteğiyle 28. yılına girmiştir" dedi.

11- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Moskova'ya hareket etmeden önce havaalanında gazetecilerin Kıbrıs sorunu konusunda Türkiye'nin önerdiği ve ABD Başkanı George Bush'un da desteklediği dörtlü zirve önerisini kabul edip etmediklerini konusundaki soruya, "Bizce bu en iyi çözüm yolu değildir" yanıtını verdi.

12- İsrail Başbakanı İzak Şamir, ABD Dışişleri Bakanı James Baker ile görüştükten sonra İsrail televizyonunda yaptığı konuşmada, "Eğer İsrail, Arap ülkelerinin tutumlarını gerçekten değiştirdiklerinden emin olursa barış görüşmeleri birkaç ay içinde başlayabilir" dedi.

James Baker ise daha önce görüşmelerle ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada Tel Aviv’ in Amerikan barış.planını kabul edeceği konusunda umutlu olduğunu söyledi.

Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'ın, Ortadoğu Barış Konferansı çerçevesinde İsrail Başbakanı ile görüşmeye hazır olduğu bildirildi.

13- KDP lideri Mesut Barzani, Irak Başbakanı Sadun Hammadi ile Bağdat'ta biraraya gelerek Kürtlere tanınacak özerkliğin ayrıntılarını görüştü. Hammadi ve Barzani, Süleymaniye ve Erbil'de geçen hafta meydana gelen olaylarla ilgili olarak çatışmaların Bağdat yönetiminin Kürtlerle anlaşmaya varmasını istemeyen "dış güçlerin oyunu" olduğunu söylediler.

14- Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani'nin sözcülerinden Ahmet Bamarni, Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, Bağdat'taki özerklik görüşmelerinin olumsuz gittiğini, bunun bir nedeninin de Kürdistan Demokrat Parti lideri Mesut Barzani'nin başlangıçta Saddam Hüseyin'le "İntihar Anlaşma-sı"na sürüklenmesi olduğunu söyledi. Bamarni PKK'nın eylemlerini onaylamadıklarını da belirtti.

23 TEMMUZ 1991

1- Başbakan Mesut Yılmaz, polis olduğu iddia edilen kişilerce öldürülen HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın'ın cenazesi'nde çıkan olaylarla ilgili olarak Diyarbakjr'da incelemelerde bulunan 4 ANAP milletvekilini kabul ederek bir süre görüştü. Olayları yerinde inceleyen ANAP Milletvekilleri Alaattin Fırat, İsmail Dayı, Nurettin Dilek ve Kemal Birlik, hazırladıkları raporda, cenazede çıkan olaylarda güvenlik güçlerini sorumlu bulduklarını belirttiler. Milletvekilleri, Vedat Aydın'ın öldürülmesi olayının faillerinin kısa sürede bulunmasını, yöre halkının da olaydan polisi sorumlu tuttuğunu bildirdiler.

Başbakan Mesut Yılmaz, Lozan Barış Antlaşması'nın 68.yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman De-mirel Kıbrıs'la ilgili gelişmelerde hükümetin dikkatli olmasını istediler. İnönü, bir basın toplantısı düzenleyerek, Bush'un Kıbrıs konusundaki önerdiği yeni formül hakkındaki haberlere değindi. İnönü, Kıbrıs'ta dörtlü zirvenin kabul gördüğünü, bunun ötesinde yeni bir ödün vermenin kabul edilemeyeceğini belirtti.

Demirel de, DYP Genel Merkezi'nde gazetecilerin Kıbrıs sorunu ile ilgili sorularını yanıtladı. Demirel, bir soru üzerine ABD Başkanı George Bush'la ilgili olarak "dostluk başkadır, iyi münasebetler başkadır" dedi.

3- Resmi bir ziyaret için Ankara'da bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd, basına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Kıbrıs için önerdiği dörtlü zirve fikrini cazip bulduğunu belirterek, dörtlü zirve olacaksa KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın masaya diğerleri ile aynı statüde oturacağını, Kıbrıs sorununun çözümü için beliren fırsatın kaçırılmaması gerektiğini vurguladı. Hurd, Hazır Çekiç operasyonunu Irak hükümetini, Türkiye'ye doğru yeni bir mülteci akınına yol açacak hareketlerden caydırmak olarak tanımladı.

4- TBKP Genel Sekreteri Haydar Kutlu, partinin kapatılmasıyla ilgili yaptığı basın toplantısında Anayasa Mahkemesi'ni eleştirerek, partinin kapatılması kararının çok uzun sürede alındığını, TCK'nın 141, 142 ve 163. maddelerinin kaldırılmasına rağmen Anayasa Mahkemesi'nin cesaretli bir karar alamadığını söyledi.

5- Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak Kuzey Irak'taki olayların tekrarlanmaması amacıyla uluslararası gücün geçici bir süre Türkiye sınırları içinde konuşlandırılmasına izin verildiğini, bunun güce katılması öngörülen Belçika, Fransa, İtalya, Hollanda, İngiltere ve ABD hükümetlerine 18Temmuz'da bildirildiğini kaydetti.

6- Avrupa Parlamentosu üyesi İngiliz Richard A.Balfe, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Eyüp Aşık ile birlikte Doğu Karadeniz bölgesinde incelemelerde bulundu. Balfe, Trabzon'dan ayrılırken havaalanında yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AT'ye katılmasına engel yoktur. Sadece ekonomik alanda bazı problemler vardır. Bunların giderilmesi için de ortak çalışmalar yapılabilir" dedi.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ABD Başkanı George Bush tarafından gündeme getirilen Yunanistan'ın üçlü zirve önerisi ile ilgili basında yer alan haberlere ilişkin Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı değerlendirmede önerinin gerçekleşme olasılığının bulunmadığını belirtti ve "Rum-Yunan ikilisi, Kıbrıs sorununun özünü başka yönlere çekmeye çalışıyor" dedi.

8- İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hasan İbrahim Habibi, gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak'a karşı oluşturulan Çevik Güç'ün Türkiye'de konuşlandırılmasına karşı çıktı ve "İran sınırına yakın bölgede yabancı birliklerin yerleştirilmesi bölgede istikrarsızlık yaratır" dedi.

9- Hırvatistan Cumhurbaşkanı Franjo Tudjman Yugoslavya'da Hırvatistan Cumhuriyeti ite federal hükümet arasındaki ilişkilerin hızla gerginleşmesi ve Hırvatistan'da son günlerde Sırp azınlıkla Hırvatlar arasındaki çatışmaların giderek yoğunlaşması sonucu Zagreb televizyonunda yaptığı konuşmada, "Hırvat halkının bir savaşa hazır olmasını" istedi. Hırvatistan Enformasyon Bakanı Hrvoje Hitrec, çatışmaların, Sırp milliyetçilerin Vikovci köyüne saldırması üzerine çıktığını, polis ve Hırvat ulusal muhafızlarının karşı saldırı başlattığını belirtti.

Yugoslavya Devlet Başkanı Stipe Mesiç, "ülkenin içinde bulunduğu krizin ve Hırvatistan'da şiddetin tırmanmasının en büyük sorumlusu Sırbistan'dır dedi.

24 TEMMUZ 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Malatya'da sanayici ve işadamlarıyla bir toplantı yaptı. İşadamlarının finansman ve kredilerle ilgili sorunlarını dinleyen Cumhurbaşkanı Özal, "Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun kalkınmada öncelikli yöreler statüsüne alınmasıyla sanayici ve işadamlarının bu bölgelere yatırım yapmaya başladıklarını, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun kaderini devletin fabrika yapmakla değiştiremeyeceğini, bu bölgenin alt yapı sorunları olduğunu" belirtti. Özal, toplantıda ayrıca, hükümetin 600 bin kamu işçisine yüzde 141.5'lik ücret zammı yapmasını çok bularak ağır bir dille eleştirdi ve Zonguldak Taşkömürü işletmeleri'nde yapılan hatanın yeni sözleşmede tekrarlandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın sözleriyle ilgili yorum yapmak istemediğini belirten Başbakan Mesut Yılmaz da, Zonguldak sözleşmesinin hata olduğunu söyledi.

Eski Başbakan Yıldırım Akbulut ise Zonguldak sözleşmesiyle ilgili Cumhurbaşkanı Özal ve Başbakan Yılmaz'ı yanıtlayarak, "hata yapmadık, o dönemin koşulları içinde sözleşmeyi imzaladık. İşçiye iyi para vermek hata olur mu?" dedi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Malatya'dan sonra gittiği Diyarbakır'da Kültür Sarayı'nda düzenlenen bir toplantıya katıldı. Bölgedeki terör olaylarının yurtdışından desteklendiğini ancak başarılı olamayacaklarını, silahlı kuvvetlerin çok güçlü olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı, konuşmasında Diyarbakır'daki olaylara da değindi. Özal, bu olayların kendisi tarafından araştırıldığını ve gerçeğin ortaya çıkarılacağını belirtti.

2- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Lozan Barış Antlaşması'nm 68. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, antlaşmanın Türk milletinin bağımsızlık tutkusunun bir zaferi olduğunu söyledi.

Lozan Antlaşması'nın 68. yıldönümü dolayısıyla İstanbul'da düzenlenen 'Türkiye Cumhuriyeti'nin Kuruluş Belgesi: Lozan" konulu toplantıya katılan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ile DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel yaptıkları konuşmalarda, Lozan'ın günlük politikaya alet edildiğini belirttiler. İnönü, yeni siyasetçilerin şöhret kazanmak için zaman zaman Lozan Antlaşması'nı eleştirdiklerini söylerken; Demirel de antlaşmayı yapanları yıpratmak amacıyla Lozan'ın günlük politikaya alet edildiğini belirtti.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit de toplantıda yaptığı açıklamada, Lozan Antlaşması'yla toprak bütünlüğünün ve bağımsızlığının belgelendiğini belirterek, "Lozan'ı delme, Sevr'i diriltme hevesine kapılanlar, karşılarında Türk kamuoyunun kararlı tepkisini buluyorlar" dedi.

3- TBMM Başkanı Kaya Erdem, TÜSİAD'ı ziyaret ederek yöneticilerle görüştü. Erdem görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, TÜSİAD'ın ekonomik ve sosyal konulara ilişkin rapor ve önerilerini, ilgililere ve kamuoyuna sunmasının çok yararlı olduğunu belirtti.

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, TBKP'nin kapatılma kararına yöneltilen eleştirileri yanıtlarken, "Anayasa Mahkemesi, hiçbir kimsenin karşısında ve yanında değildir. Biz, Anayasa'nın, yürürlükte kaldığı sürece uygulanması zorunluluğu ile bağlı olan insanlarız" dedi.

5- Başbakan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli, İstanbul Ticaret Odası, Deniz Ticaret Odası ve İstanbul Sanayi Odası'nda sanayici ve işadamlarıyla görüşmelerde bulundu. Pakdemirli yaptığı konuşmalarda, Türkiye'nin enflasyon, işsizlik, özelleştirme ve dışa açılma olarak sıraladığı dört önemli sorunu bulunduğunu belirtti ve kaynak sorununu dış borçlanmaya yönelerek çözmeye çalışacaklarını açıkladı.

6- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü İmren Aykut, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra basına yaptığı açıklamada, "Bakanlar Kurulu'nda, kamu sektöründeki işçilerin ücretlerinde yapılan artışın, enflasyona en az etki edecek şekilde KİT ürünlerine yansıtılmasının ele alındığını" söyledi.

7- TBKP Yönetim Kurulu, TBMM Başkanı Kaya Erdem ve Başbakan Mesut Yılmaz'a gönderdikleri mektuplarla partinin kapatılmasını protesto ettiler.

8- 'Türk basınından sansürün kaldırılışının 83. yıldönümü" ve "Gazeteciler Günü", İstanbul Uluslararası Basın Merkezi'nin bulunduğu Sepetçiler Kasrı'n-da düzenlenen törenle kutlandı. Törene TBMM Başkanı Kaya Erdem, Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü İmren Aykut, ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Karaevli, Meclis Genel Sekreteri Ertan Gireli katıldılar.

Törende konuşan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent, "basınımız bugün de kıskaç içindedir" dedi.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'nin yaptırdığı "Basın Özgürlüğü" anıtı törenle açıldı. Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, Türk basınının bugün dahi özgür olmadığını" söyledi.

9- Dikili 6. Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali'nde "Basın Özgürlüğü ve Basın Bunalımı" paneli düzenlendi.

10- Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani, Diyarbakır'a geldi. Ta-labani, Türkiye'ye tedavi olmak için geldiğini ve Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu ile de bir görüşme yapacağını bildirdi.

11- Sovyetler Birliği, dünya ekonomisi ile bütünleşme programının bir parçası olarak Uluslararası Para Fonu'na üyelik başvurusunda bulundu.

12- İsrail'in ABD Büyükelçisi Zalman Shoval CNN'e bir demeç vererek, Ortadoğu barış sürecinin işletilmesi için topun Filistinlilerde olduğunu söyledi. Shoval, "Filistinliler, heyetlerinin nasıl olacağını ABD'ye bildirsinler, böylece süreç başlar" dedi.

13- Mozambik'te Ulusal Direniş Gerillalan'nın Nampula bölgesindeki Lala-lua kasabasını ve çevresindeki köyleri ele geçirdikleri ve 1000 kişiyi katlettikleri

25 TEMMUZ 1991

1- Başbakan Mesut Yılmaz, tüm bakanlık ve kamu kuruluşlarına gönderdiği bir genelge ile kamu görevlilerinin basına bilgi vermelerini yasakladı.

2- Adalet Bakanı Şakir Şeker, Anayasa Mahkemesi'nin şartlı tahliyeye ilişkin kararını eleştirdi. Şeker, Anayasa Mahkemesi'nin bu kararla kendini yasama organı yerine koyduğunu öne sürerek, "bazı suçların kapsam dışında tutulması, eşitlik ilkesine aykırı olsa bile bu suçları şartlı tahliye kapsamına almak Anayasa Mahkemesi'nin kendisini yasama organı yerine koymasıdır. Onların böyle bir yetkisi yoktur" dedi.

Adalet Bakanı Şakir Şeker'in konuşmasını yanıtlayan Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, "Bakan, anayasayı, yasaları, karar ve uygulamalarımızı öğrendiği zaman gereksiz ve zararsız konuşmasına üzülecektir" dedi.

3- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın işçi ücretlerindeki artış nedeniyle hükümete yönelttiği eleştiri, muhalefet partileri ve iş çevrelerince tepkiyle karşılandı. SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, cumhurbaşkanının tarafsız olması gerektiği ilkesi üzerinde dururken, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel de, Özal'ın MESS başkanlığı yaptığı dönemdeki gibi davranamayacağını belirtti. Demirel ayrıca Bakanlar Kurulu toplantısında KİT ürünlerine yapılacak zamların konu-" şulmasını da eleştirerek, "hükümet ne gibi zamları kaldıracağını düşünmesi gerekirken, ücretlere zam yapılmadan nelere zam yaparız diye düşünüyor" dedi.

ANAP Gaziantep Milletvekili Mehmet Akdemir de "işçi ve memur maaşlarındaki artışın geç bile kaldığını, işçiyi, memuru enflasyonun suçlusu gibi göstermenin yanlış olacağını" söyledi.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Refik Baydur, "kamu toplusözleşmelerinde, kapıdaki işçi ile elektronik alet üreten işçiye aynı zammı veren seyyanen ücret uygulamasının başlı başına çarpıklık yarattığını" belirterek, "bu sistemin Turgut Özal'ın başbakan olduğu dönemde imzalanan toplusözleşmenin yapıldığı 1987 yılından bu yana sürdüğünü vurguladı ve KİT zamlarının tek nedeninin işçilik olmadığını söyledi.

Türk-İş'e bağlı çeşitli işçi sendikaları, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın kamu işçilerine verilen zamma-flişkin eleştirilerini ve "Edepsizlikle hak aranmaz" sözlerini Türk işçi hareketine hakaret olarak nitelendirdiler.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, partisinin İstanbul İl Örgütünce düzenlenen "24 Temmuz İşçi Şöleni"nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ANAP hükümeti ile depolitizasyon politikasına itildiğini, bu politikayla Türk halkının

politikanın dışında tutulmaya çalışıldığını, bunun devletin resmi politikası olarak gösterildiğini" söyledi.

5- Sovyetler Birliği'nin Ankara Büyülelçisi Albert Çernişev, Türkiye Gazete-si'nin sorularını yanıtladı. Çernişev, 'Türkiye ve Sovyetler Birliği AT önünde elini uzatarak beklememelidir, kendi ekonomik meselelerimizi kendimiz çözmek mecburiyetindeyiz" dedi. Çernişev, bir soru üzerine, "ülkemizde komünizme dönüş olmaz, dini duygular son zamanlarda artmaya başladı. Cumhuriyetlerin çeşitli ilişkiler geliştirmelerini teşvik ediyor ve destekliyoruz" dedi.

6- Türkiye'ye gelen Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani, Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu'nu ziyaret ederek bir görüşme yaptı. Görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Talabani, "Irak yönetimiyle sürdürülen görüşmelerde olumlu gelişmeler kaydedildiğini ve Saddam Hüseyin'in Kürtlere saldıracağını sanmadığını" belirtti.

7- Sovyetler Birliği Komünist Partisi Merkez Komitesi toplantısının açılış konuşmasını yapan Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, Komünist Parti'nin Marksist görüşün başlıca öğretilerinden biri olan "sınıf savaşfn-dan vazgeçmesi gerektiğini ve partinin bundan böyle yalnızca işçi sınıfının değil, tüm çalışanların partisi olması gerektiğini söyledi.

8-Yugoslavya'da Slovenya sorunu çözümlenirken Sırp-Hırvat çatışmasının giderek hızlandığı bildirildi. Olaylar üzerine bir açıklama yapan Hırvatistan Savunma Bakanı Sime Dodan, Zagreb'de düzenlediği basın toplantısında, Sırbistan'ın kendilerini savaşmaya zorladığını öne sürdü.

9- ABD Başkanı George Bush, Washington'da yaptığı bir konuşmada, İsrail'den, ABD'nin Ortadoğu barışı için ortaya attığı öneriye olumlu cevap vermesini istedi.

10- Pakistan Maliye Bakanı Sartaj Aziz, uyuşturucu madde kaçakçılığından elde edilen kara paranın BCCl'ın Pakistan'daki şubelerinde aklandığını, aynı şubelerden Afganistan'da gerilla savaşı sürdüren İslamcı gruplara yardımcı olan Pakistan Silahlı Kuvvetleri üyelerine ClA'nın sus payı ödediğini açıkladı.

26 TEMMUZ 1991

1- Devlet Bakanı ve ANAP Teşkilat Başkanı Fahrettin Kurt, İstanbul'da ANAP'ın Fatih ilçe örgütü tarafından gerçekleştirilen "Fatih Toplantılarfnda yaptığı konuşmada, ANAP döneminde Türkiye'de yapılan bütün dev hamlelerin sahibinin millet olduğunu vurguladı. Kurt, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın işçi ücretlerine yapılan zam konusundaki açıklamalarına ilişkin "Sayın Cumhurbaşkanı'nın tavsiyeleri hükümet tarafından dikkate alınır, işçiye, dula, memura birşeyler verilmişse bunların kaynağı bir yerden karşılanacaktır" dedi.

Genel Maden işçileri Sendikası Genel Başkanı Şemsi Denizer de yazılı bir açıklama yaparak, Cumhurbaşkanı Özal'ın toplusözleşmelere ilişkin açıklamalarını eleştirdi ve doğru olmayan rakamlarla kamuoyunu yanıltmaya çalıştığını öne sürdü.

2- Kültür Bakanı Gökhan Maraş, Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, sanat ve kültürle ilgili düşüncelerini ve yapmak istediklerini anlattı.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, SHP Kurultayı ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, SHP'deki yarışla ilgilenmediklerini belirterek, SHP'deki sorunun kişiler ve hiziplerden değil partinin yapısal sakatlığından kaynaklandığını öne sürdü.

4- Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, bir açıklama yaparak, "Başbakan Mesut Yılmaz'ı, kamu kuruluşlarının, basına bilgi vermesini yasaklayan genelgesi nedeniyle kınadığını" bildirdi. Ekşi, bu yasaklamanın, "kamu hizmetlerinin saydamlaşmasını gerektiren demokratiklik ilkesine aykırı olduğunu" ifade etti.

5- Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Türkiye'nin, Körfez bunalımı nedeniyle kapatılan Kerkük-Yumurtalık boru hattının açılmasından yana olduğu, Türkiye'nin BM'nin kararlarına uyduğu, BM'nin de, petrol boru hattının açılması yönünde bir karar almasını istediği bildirildi.

BM Müeyyideleri Komitesi'nce Irak'a konan ambargonun hafifletilmesi için Güvenlik Konseyi'ne sunulan raporun ilk değerlendirmelerinin tamamlandığı ve Irak'ın gıda ve ilaç ithalatına imkan tanımak amacıyla petrol ihraç etmesine izin verilmesi için ilkede anlaştığı bildirildi.

6- ABD, Irak'a sahip olduğu nükleer malzeme tesislerinin tam listesini açıklaması için son bir şans daha tanıdığını açıklarken, Güvenlik Konseyi de, incelemeler yapmak amacı ile Irak'a bir heyet daha göndereceğini açıkladı.

Beyaz Saray Sözcüsü, Irak'a tanınan sürenin beraberinde askeri misilleme tehdidi getirmediğini, sadece Irak hükümetinin BM kararlarına uyup uymadığını denetleme açısından önemli olduğunu vurguladı.

7- İsrail Dışişleri Bakanı David Levy, "ABD Dışişleri Bakanı James Ba-ker'ın, kabul edebilecekleri bir Filistinli görüşmeci heyetinin listesini sunması durumunda, Ortadoğu Barış görüşmelerine katılacaklarını" bildirdi.

Reuter'in haberine göre Filistin Kurtuluş Örgütünün lideri Yaser Arafat, Doğu Kudüslü Filistinlilerin konferansta bulunmayacaklarını açıkladı ve bu konuda Baker ile İsrail yetkilileri arasında anlaşma sağladıklarını söyledi.

Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Sara, ülkesine resmi bir ziyaret yapan Belçika Dışişleri Bakanı Mark Eyskens'le, ortak bir basın toplantısı düzenledi. Faruk El Sara, "ABD'nin Ortadoğu planının adil bir barış için umut ışığı yaktığını" belirterek, "İsrail'in, barış konferansına katılacak Filistin temsilcilerini seçmeye hakkı olmadığını" ifade etti.

27 TEMMUZ 1991

1- Başbakan Mesut Yılmaz, Şanlıurfa tünelinin bir bölümünün açılışı nedeniyle Şanlıurfa'ya gitti. Yılmaz, Nizip ve Birecik ilçelerinde halka hitaben yaptığı konuşmalarda, memur ve işçi maaşlarına yapılan zamlara ve KİT mamullerinde fiyat ayarlamalarının zorunluluğuna değindi. Kamudaki verimsizliğin halka yansımaması için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini belirten Başbakan Yılmaz, daha sonra GAP konusunda açıklamalarda bulundu.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Ankara'da düzenlenen partisinin üçüncü olağan kurultayının açış konuşmasında, Türkiye'nin son bir yıldır iyice belirginleşen dış politikasına değindi. İnönü, parti içi sorunlarla ilgili olarak da, "kurultay sonrası benzer çekişmelere izin vermeyeceğini" söyledi.

3- Nokta Dergisi'nin sorularını yanıtlayan Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, 'Türkiye'de hukuk devletinin çağdaş nitelikleriyle henüz yaşanmadığını, bunun sonucu olarak yaptırımların geç uygulanması, adaletin geç yerini bulması, hakkın geç elde edilmesi gibi olguların haksızlıkları artırdığını, bunlara cesaret ve yürek verdiğini" söyledi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin İstanbul İl Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen 1.Danışma ve Genişletilmiş İl Divanı Müşterek Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı'nı ve hükümeti eleştirerek, Türkiye'de hükümet boşluğunun devlet boşluğuna dönüştüğünü öne sürdü ve yapılacak ilk seçimlerde tek başına iktidara geleceklerini belirtti.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu, HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın'ın, halkı devlete karşı kışkırtmak isteyenlerce öldürülmüş olabileceğini söyledi.

6- Sovyetler Birliğinin Ankara Büyülelçisi Albert Çernişev, Türkiye sınırları içerisinde konuşlandırılan Çekiç Güç'ün temelinde hiçbir kanun ve uluslararası normun bulunmadığını belirterek, Çekiç Güç'ü gayrimeşru ilan etti. Çernişev, Çekiç Güç ile Irak'a karşı güç kullanılmasının söz konusu olduğunu ve Irak'ın bu yönde tehdit altında bulunduğunu öne sürdü.

7- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Rafi Daham El Tıkriti, Cumhuriyet Gazete-si'ne verdiği demeçte, Irak'ta gıda ve ilaç yokluğu nedeniyle altı bin çocuğun öldüğünü, ambargonun kalkmaması halinde yıl sonuna kadar 170 bin çocuğun yaşamını yitireceğini bildirdi. Tıkriti, Silopi'de konuşlandırılan "Çevik Güç'ün bölgede istikrarsızlık yaratacağını" belirterek, "karşı olduklarını" söyledi.

8- "2. Kültürlerarası Troja Sanat Şenliği" Çanakkale'de başladı.

9- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Başbakan Mesut Yıl-maz'a bir mesaj göndererek, iki ülke ilişkilerinde yeni bir dönem açmak istediğini bildirdi.

10- Amerika'nın Mineapolis Eyaleti'nde düzenlenen Uluslararası Özürlüler Olimpiyatı'nda, Türk sporcuları 5 altın, 6 gümüş, 2 de bronz madalya elde ettiler.

11- 15. Dünya Ordulararası Grekoromen Güreş Turnuvasfna katılan Türk sporcuları, 5 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalya kazanarak takım halinde birinci oldular.

12- Yugoslavya'daki gelişmeleri izleyen Alman Süddeutsche Zeitung gazetesi muhabiri Egon Scotland, Hırvatistan'da Sırp militanları tarafından öldürüldü.

13- Küba lideri Fidel Castro, Küba'da 1953'te gerçekleştirilen devrimin yıldönümü kutlamalarında yaptığ konuşmada, SSCB Başkanı Gorbaçov'un, özel mülkiyeti ve serbest piyasa ekonomisini öngören programını, Komünist Parti'de kabul ettirmesini eleştirerek, ülkesinde kapitalist türü reformlar yapmayacaklarını bildirdi. Castro, ABD'yi de eleştirerek bu ülkenin ekonomisinin iflas halinde olduğunu söyledi.

28 TEMMUZ 1991

1- Şanlıurfa'da, Fırat sularının, Atatürk Barajı'ndan Harran Ovası'na akmasını sağlayacak Urfa tünellerinden birincinin delme işlemi, Başbakan Mesut Yılmaz'in katıldığı törenle tamamlandı.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, SHP ve DYP Genel Başkanları Erdal İnönü ve Süleyman Demirel tünelin açılışı ile ilgili birer kutlama mesajı yayımladılar. Özal kutlama mesajında, "GAP projesiyle, Türkiye'nin, artan gücünü insanlığın iyiliği ve barışı için kullanacağını" belirtti.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, mesajında, toprak reformu çalışmalarının yapılmasını istedi. DYP Genel başkanı Süleyman Demirel de mesajında Fırat sularıyla Harran, Şanlıurfa ve Ceylanpınar ovalarının suya kavuşmasını çağın olayı olarak nitelendirdi.

2- Başbakan Meut Yılmaz, Şanlıurfa tüneli için düzenlenen tören öncesinde, bir basın toplantısı düzenledi. Başbakan konuşmasında, Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile toplusözleşmelerde görüş ayrılığı konusuna değindi. Başbakan Yılmaz, Çevik Güç ve üslerin, Irak'ın nükleer kapasitesini imhaya yönelik herhangi bir operasyonda kullanılmayacağını söyledi.

3- DYP Genel Başkan Yardımcısı Ersin Faralyalı, DYP İzmir il Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, ekonominin büyük bir çıkmaz içinde bulunduğunu, hükümetin bütçe açığını kapatabilmek için sürekli para bastığını öne sürdü ve GAP'm milletin projesi olduğunu, hükümetin bu projeye sahip çıkmasının ayıp olacağını söyledi.

4- Yunanistan'ın Selanik kentinde yapılan Balkan Gençler Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye iki gümüş madalya kazandı.

5- Kıbrıs Rum Kesimi lideri Yeorgios Vasiliu, Başpiskopos Makarios için düzenlenen anma töreninde yaptığı konuşmada, Türk-Rum federasyonunun Kıbrıs sorununun tek çözüm yolu olduğunu bildirerek, bu yolu reddeden kesimleri eleştirdi.

6- PKK lideri Abdullah Öcalan, ingiltere'de "Sunday Telegraph" gazetesine verdiği demeçte, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ile özerklik görüşmeleri yapan ve düşmanları olarak belirttiği Türkiye ile de görüşmelerde bulunan Kürt liderleri Mesut Barzani ve Celal Talabani'yi eleştirdi.

7- Yugoslavya'nın Hırvatistan Cumhuriyeti'nde, Sırplarla Hırvatlar arasındaki çatışmalara Yugoslav ordusunun müdahale etmesi üzerine Hırvatistan, Federal Başkanlık Konseyi tarafından alınan ateşkes ilanı kararını kabul etti.

Devlet Başkanı Franjö Tudjman, "ülkelerine empoze edilen savaşta çok sayıda insan ölmesi üzerine, ateşkes kararını kabul ettiklerini" bildirdi.

8- İsrail Savunma Bakanı Moşe Arens, Washington'da yaptığı açıklamada, "Ortadoğu barış görüşmelerine katılmaya hazır olduklarını" bildirdi.

FKÖ lideri Yaser Arafat da, Londra'da SKY televizyonuna bir demeç vererek, "İsrail barış görüşmelerine hazırsa, ben de hazırım" dedi ve "FKÖ'nün katılımı olmadan barış görüşmelerinin bir anlamının olmayacağını" belirtti.

29 TEMMUZ 1991

1- SHP 3.Olağan Kurultayı'nda Genel Başkanlığa yeniden Erdal İnönü seçildi. İnönü, Kurultayı basına değerlendirirken, "parti içinde artık yarışın bittiğini, ilk genel seçimlerin partinin bütünlük içinde çalışmasını zorlayacağını ve sağlayacağını" söyledi.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, düzenlediği basın toplantısında Başbakan Mesut Yılmaz'm Urfa tünelinin açılışında yaptığı konuşmayı değerlendirdi. Demirel, Başbakanın "ANAP reşit bir parti oldu" sözlerine ilişkin olarak, "bundan, 1983 yılından bugüne reşit olmayan kişilerin ülkeyi yönettiği ortaya çıkar" dedi. Demirel konuşmasında, Bush-Gorbaçov görüşmesi ile Irak'a uygulanan ambargonun hafifletilmesi gerektiği konularına da değindi.

3- UBA muhabirinin sorularını yanıtlayan Sovyetler Birliği'nin Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev konuşmasında, Sovyetler Birliği, Türkiye, ABD ve diğer Avrupa ülkelerinin Irak'ın toprak bütünlüğünden yana olduğunu belirtti.

4- ABD ve SSCB liderlerini Moskova'da biraraya getiren dördüncü zirvede, silahsızlanma, iki ülke arasındaki ilişkiler, Ortadoğu barışı ve bölgesel sorunların ele alınacağı, iki liderin Stratejik Nükleer Silahların İndirimi Anlaşma-sı'nı da yarın imzalayacakları bildirildi.

ABD Başkanı George Bush, Moskova'ya hareketinden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, "Moskova zirvesinin soğuk savaştan sonraki ilk ABD-SSCB zirvesi olduğunu" belirtti ve "START'ı silahsızlanma zirvesi olarak tanımlamanın yanlış olacağını, asıl önemli olanın iki ülke arasındaki ilişkilerin 1990'lı yıllarda alacağı biçimi görüşmek olduğunu" söyledi.

5- SSCB'nin Ermenistan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Savunma Komite-si'nin cumhuriyetteki eli silah tutan herkesi vatanı savunmak için göreve çağırdığı bildirildi.

6-Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin ile Litvanya Devlet Başkanı Vitautas Landsbergis tarafından Moskova'da imzalanan anlaşmayla her iki cumhuriyet de karşılıklı olarak birbirlerini uluslararası hukukun nesnesi olan devletler olarak tanıdıklarını ilan ettiler.

7- Romanya'nın Onesti kenti yakınlarındaki bir barajda oluşan yarık yüzünden meydana gelen sellerde 65 kişinin öldüğü bildirildi.

30 TEMMUZ 1991

1- Başbakan Mesut Yılmaz, İçişleri Bakanlığfnca Ankara'da düzenlenen Trafik Şurası'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de trafik sorununun anarşi boyutlarına ulaştığını belirterek, yalnızca trafik sorunlarıyla ilgilenecek bir genel müdürlük kurulmasını istedi.

İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli de kazaların önlenmesi için cezaların arttırıldığını, yasal düzenlemeler yapıldığını, ancak önüne geçmilemediğini belirtti. Şurada Devlet Bakanı Ali Talip Özdemir, egzoz gazlarının insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri üzerinde dururken, Turizm Bakanı Bülent Akarcalı da birçok Batılı ülkede olduğu gibi turizm mevsimlerinde kamyon trafiğine sınırlama getirilmesi gerektiğini söyledi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, düzenlediği basın toplantısında, kurultayın uyumlu çalışacak bir parti meclisini seçtiğini belirterek, herkesi SHP'yi iktidara taşımak için göreve çağırdı. Star-1'in kurultay süresince yaptığı yayını da eleştiren İnönü, tek olan firmanın iktidarca kayırıldığını belirterek, bu kayırmaya son verilmesini istedi.

3- Başbakan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli başkanlığında oluşturulan ve bazı özel sektör temsilcilerinin yer aldığı Ekonomi Danışma Kurulu'nun ilk toplantısı İstanbul'da yapıldı. Pakdemirli, toplantıdan sonra basına yaptığı açıklamada, ekonomide kısa dönemde alınması düşünülen somut önlemlere ilişkin talepleri 7 Ağustos'ta hükümete sunacağını belirtti.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, belediye seçimleri nedeniyle Bartın'da düzenlediği mitingle yaptığı konuşmada, SHP ile ANAP'ı eleştirdi ve DSP ile SHP'nin birbirlerini engellememeleri durumunda önümüzdeki seçimlerden sonra Meclis'te en büyük gücün, demokratik solcular ve sosyal demokratlar olacağını söyledi.

5- HEP Genel Başkanı Fehmi Işıklar Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, bu ay başında öldürülen HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın'ın cinayetinde hiçbir ipucu bulunamadığını belirterek hükümet ve muhalefeti duyarsız olmakla suçladı. Işıklar, "Antiterör Yasası yürürlüğe girdikten sonra Türkiye'nin Güney Amerika ülkelerine döndüğünü" öne sürerek "insan avı yapılmakta ve böylece kitleler terörize edilmektedir" dedi.

6- DYP Genel Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Tansu Çiller, partisinin İstanbul İl Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenleyerek aharşi, işten çıkartmalar ve istikrar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

7- Ceyhan'daki bir iplik fabrikasının kapatılması üzerine işsiz kalan 600 işçi açlık grevi başlattı. Teksif Sendikası Adana Karşıyaka Şubesi Başkanı Mü-kerrem Yeterşans, 600 işçinin birden sokağa bırakılmasına izin vermeyeceklerini ve yasal hak yollarında mücadele edeceklerini belirtti.

8- Türkiye ile KKTC arasında, üç aya kadar sürecek yolculuklarda karşılıklı olarak pasaport yerine kimlik belgesinin kullanılmasına ilişkin anlaşma Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

9- Kürdistan Yurtsever Birliği örgütü lideri Celal Talabani, Londra'da İngiltere Başbakanı John Majör ile görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, İngiltere Başbakanına, Irak Kürdistanının durumu hakkında bilgi verdiğini, Major'dan, Irak'ta demokrasi ve otonomi mücadelesine karşı Kürt halkına moral ve siyasi desteğini sürdürmesini istediğini söyledi.

10- Hindistan'da Wardha nehrinin şiddetli yağışlar yüzünden taşması sonucu bir köyün tamamen sular altında kaldığı ve enaz 400 kişinin öldüğü bildirildi.

31 TEMMUZ 1991

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyerek, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in Bartın'da yaptığı konuşmada partisine yönelttiği eleştirileri yanıtlandı.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü İmren Aykut, Başbakanlık tarafından yayımlanan ve memurların basına bilgi vermesini düzenleyen genelgeyle ilgili değerledirmelerin yanlış anlamadan kaynaklandığını, genelgenin amacının 657 Sayılı Devlet Memurları Yasası'nın getirdiği hiyerarşik düzeni korumak, kargaşayı ve bazı kamu görevlilerinin basını istismarını önlemek olduğunu söyledi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Metin Emiroğlu, GAP gezisi sırasında Tercüman Gazetesi'nin sorularını yanıtladı. Metin Emiroğlu, toplusözleşmelerin çok uzatıldığını, bunun da sıkıntı yarattığını belirterek, toplusözleşme esaslarına belirli standartlar getirilmesi gerektiğini, bunun da tarafların iradesiyle yapılabileceğini anlattı ve Ücret ve Gelirler Komisyonu kuracaklarını, bu komisyonun ülkenin değişen ekonomik ve sosyal şartlarına göre yeni imzalanacak sözleşmelerin prensiplerini belirleyeceğini söyledi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ecevit, SHP ile DSP'nin birleşmesinin söz konusu olamayacağını, böyle bir durumda kendisinin de dahil bazı insanların birleşmiş partiye gelmeyeceğini, ayrıca birleşmenin iktidar şansını arttıracağının da doğru olmadığını söyledi. Ecevit, koalisyondan korkmamak gerektiğini de belirterek, SHP, DYP ve ANAP'ı eleştirdi.

5- Anayasa Mahkemesi, Yüksek Öğretim Kanunu'na eklenen ve yürürlükteki kanunlara aykırı olmamak kaydıyla yüksek öğretim kurumlarında kılık-kıya-fet serbestisi getiren 17.maddenin iptali için SHP'nin yaptığı başvuruyu reddetti.

6- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Rahi Dahham Mejwel el Tıkriti, Türkiye Gazetesi aracılığı ile bütün dünyaya hitaben yayınladığı mesajda, Irak halkının içinde bulunduğu feci durumdan kurtarılması için ülkesine karşı uygulanan ambargonun kaldırılmasını istedi.

7- Milli Savunma Bakanlığı, TCK'nın 141, 142 ve 163.maddelerinin kaldırılmasından sonra, bu maddeler nedeniyle askerliğini "sakıncalı er" olarak yapan üniversite mezunlarına yeniden "yedeksubaylık" haklarının verildiğini bildirdi.

8- İstanbul'da, ekip otosuna yapılan silahlı saldırıda 2 polis şehit oldu. İstanbul'da bir polis de öldürülmüş olarak bulundu.

9- Sovyetler Birliği Başkanı Mihail Gorbaçov ile ABD Başkanı George Bush, nükleer silahların azaltılması yönündeki tarihi START Antlaşması'nı Moskova'da imzaladılar. ABD ve SSCB, Ortadoğu sorununa çözüm getirmek amacıyla ekim ayında uluslararası bir konferans toplanması için ortak çaba harcama kararı aldiiar.

10- Irak Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani, Fransa'da Fransız Dışişleri Bakanı Ronald Dumas ile görüştü. Talabani, evlerini terk ederek Kuzey Irak'ta dağlarda yaşayan binlerce Kürdün, kış gelmeden önce daha iyi olanaklara kavuşturulması için Fransa'dan sığınmacı kamplarının sayısının arttırılmasını istedi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106