19.6.1991
×

Hakkında

Künye

İletişim

HAZİRAN 1991

1 HAZİRAN 1991

1- Partisinin bölge toplantısına katılmak üzere Tokat'a giden Başbakan Yıldırım Akbulut. daha sonra düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan bir soru üzerine sivil ve asker maaşları arasındaki farkın dengelenmesine çalışılacağını söyledi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Ege gezisinin son gününde İzmir'de yaptığı bir konuşmada, hazırladıkları anayasa taslağının ilkelerini yayımlayarak tartışmaya açacaklarını bildirdi. İnönü, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'İn Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ia yapacağı görüşmeye değinerek, bu konuda Ecevit'i eleştirdi.

3- Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, 4-5 Haziran tarihlerinde yapılacak olan OECD Bakanlar Konseyi toplantısına katılmak üzere Paris'e gitti.

4- İstanbul'da İktisatçılar Haftası çerçevesinde düzenlenen "Ekonomi ve Siyasette Yeni Stratejiler" konulu toplantıda bir konuşma yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut, Türkiye'nin İçinde bulunduğu koşullar nedeniyle toplumsal uzlaşmaya fazla ihtiyaç duyulan bir dönem yaşadığını belirtti.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Trabzon'da halka hitaben yaptığı bir konuşmada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, tarafsız kalmamakla anayasa suçu işlediğini öne sürerek, iktidara geldiklerinde bunun hesabını soracaklarını belirtti. Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret eden Demirel, daha sonra KTÜ'de düzenlenen "Değişen Dünya ve Türkiye" konulu konferansa katıldı.

6 DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, partisinin İzmir Karşıyaka'da düzenlediği mitingde halka hitaben bir konuşma yaptı. Ecevit konuşmasında, Cumhurbaşkanı Turgut Özat, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirei'e ilişkin eleştiriler yöneltti.

7- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Yusuf Bozkurt Özal'ia yapılan bir söyleşi Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

8- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayaiçın'la kentleşme sorunları ve belediyecilik hizmetleri konusunda yapılan bir söyleşi Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamada, köylere baskın yapmak isterken korucularla çatışmaya giren 5 teröristin ölü olarak ele geçirildiği, teröristlerin kimliklerinin saptanmasına çalışıldığı bildirildi.

10- Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Yakup Kepenek yaptığı açıklamada, üniversite kurmanın kendine özgü koşulları bulunduğunu belirtilerek, TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda kabul edilen yeni üniversiteler kurulmasına yönelik yasa tasarısının sakıncalarına değindi.

11- İnsan Hakları Derneği İstanbul Şube Başkanı Ercan Kanar'la yapılan bir söyleşi Güneş Gazetesi' nde yayımlandı.

12- Nusaybin'de devriye görevi yapan askeri bir araçta bulunan 2 asteğmen ve 17 erin yola döşenen mayının patlaması sonucu yaralandığı, yaralıla-nn Mardin Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak, tedavilerine başlandığı bildirildi.

13- Kayseri Kapalı Cezaevinde bulunan 13 siyâsi tutuklu ve hükümlünün "Anti-Terör Yasasfnı protesto etmek için 6 günlük açlık grevine başladığı bildirildi. Tutuklu ve hükümlüler, TBMM Başkanlığı' na bir telgraf çekerek, sözkonu-su yasaya karşı çıkılmasını istediler.

14- Van'ın Erciş ilçesi yakınlarında meydana gelen trafik kazasında, öğrencileri pikniğe götüren bir otobüsün köprüden uçması sonucu 9 kişinin öldüğü, 151 ağır 54 kişinin de yaralandığı bildirildi.

15- Vakıflar tarafından kurulan yüksek öğretim kurumlarına yapılacak devlet yardımı için esas alınacak ölçüler Resmi Gazete'de yayımlandı.

16- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Kıbrıs sorununun çözümü iie ilgili olarak Türk ve Rum tarafları arasında yapılması istenen "dörtlü zirve" önerisi, Kıbrıs Rum yönetimi tarafından resmen reddedildi. Rum yönetimi sözcüsü Akis Fandis tarafından yapılan açıklamada, sozkonusu önerinin geçmişte de yapıldığı ve yine reddedilmiş olduğu bildirildi.

17- Yunanistan Savunma Bakanı Yannis Varviçiotis. Türkiye'nin Balkanlardaki Müslüman azınlıkları kullanmak yoluyla bölgede liderlik rolü üstlenmek istediğini öne sürdü.

18- ABD ve SSCB Dışişleri Bakanları James Baker ve Atexander Besme-ertnih, Portekiz'in başkenti Lizbon'da biraraya gelerek, Avrupa'da Konvansiyo-nei Kuvvetler Antlaşması (AKKA), Stratejik Silahların Sınırlandırılması Antlaşması (START) ve Ortadoğu'da barış süreci konularında görüşmelerde bulundular. Görüşmelerden sonra düzenledikleri basın toplantısında iki bakan, AKKA konusundaki anlaşmazlıklann giderilmesi konusunda ilke anlaşmasına vardıklarını açıkladılar.

ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Lizbon'a davet ettiği Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Sara ile de bir görüşme yaptı.

19- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'un özel temsilcisi Yevgeni Prİma-kov'un, IMF ve ABD yetkililerinden ülkesi için 250 milyar dolarlık yardım talebinde bulunduğu, ancak bu talebin batılı ülkelerin yardım gücünü zorlayabileceği kaygısını taşıdıkları bildirildi.

20- Hırvatistan Cumhuriyeti'nin birlikten ayrılmaya yönelik ültimatomundan sonra bir açıklama yapan Yugoslavya Başbakanı Ante Markoviç, cumhuriyetlerin, ülkenin federal yapısından ayrılmalarının anayasaya aykırı olacağını bildirdi. Markoviç, ülkenin iç ve dış sınırlarında herhangi bir .değişikliğin kabul edilmesinin mümkün olmadığını belirtti.

21- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, İsrail'den sonra Kahire'ye gelen ABD Savunma Bakanı Ricnard Cheney'le bir görüşme yaptı. Görüşmede, iki ülke arasındaki askeri işbirliği konusunun ele alındığı bildirildi.

22- Irak'ın gelecekte petrol ihracatından sağlayacağı gelirlerin yüzde 30'u nü, Kuveyt'i işgaliyle doğan zararların karşılanması için oluşturulan tazminat fonuna ödemek zorunda kalacağı bildirildi. Konuya ilişkin açıklama, BM Genel Sekreteri Perez de Cueiiar'ın Güvenlik Konseyi'ne sunduğu bir raporda yer aldı.

2 HAZİRAN 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özat ile DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde biraraya gelerek görüştüler. Görüşmeden sonra gazetecilere bir açıklamada bulunan DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Özai'a Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ile yaptığı görüşmeye ilişkin bilgi verdiğini ve Cumhurbaşkanı Özal'ın, kendisine, Irak Başbakan Birinci Yardımcısı Tarık Aziz'i 12-13 haziranda Türkiye'ye davet ettiklerini söylediğini bildirdi.

Görüşmeyle ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Tope-ri tarafından yapılan yazılı açıklamada, görüşme sırasında tümüyle Irak'ın konu edildiği belirtildi.

2- Milli Savunma Bakanı Mehmet Yazar, SHP İçel Milletvekili İstemthan Talay'ın Türkiye ve Irak arasındaki sorunların çözümünü konu alan sorularını yanıtlarken, ilişkilerin kriz öncesi duruma döndürül meşine çalışıldığını ve hükümetin "insani yardımda" bulunmayı planladığını belirtti.

3- Türk-İş tarafından düzenlenen "Haksızlıklara Hayır" mitingi Bursa'da yapıldı. Mitingde bir konuşma yapan Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, 1991 yılının önceki yıllara göre daha etkin eylemlere sahne olacağını vurgulayarak, "demokrasinin zedelenmemesi isteniyorsa erken seçim ciddiyetle düşünülmelidir dedi.

Mitingin bitiminden sonra çok sayıda kişi Bursa Emniyet Müdürlüğü'nde gözaltına alındı.

4- Hatay'a bağlı Belen ilçesi ile 18 yeni belde de yapılan belediye başkanlığı seçimlerinde ANAP 8, SHP 4, DYP 3, RP 2 ve MÇP de 1 belediye başkanlığı kazandı.

5- Ağrı'nın Diyadin ilçesinde devlet lojmanlarına roketatarla baskın düzenleyen PKK'lı teröristler polis karakoluna da ateş açtılar. Teröristlerle güvenlik güçleri arasında yaklaşık 3 saat süren çatışmada 1 terörist öldü, bir terörist ise yaralı olarak ele geçirildi. Çatışmalar sırasında bir komiserin ve özel timin teröristlere açtığı ateş sonucu da bir kadının yaralandığı bildirildi.

6- Şair Ahmed Arif, Ankara'da öldü.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 23 kişi öldü, 22 kişi yaralandı.

8- Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Atina'da To Vima gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin Yunanistan ile diyaloga her zaman "ciddiyet ve olumlu bir tutum" içinde hazır olduğunu vurgularken, Yunanistan'dan önyargılı davranmamasını istedi.

9- Kuzey Irak'ta BM tarafından oluşturulan güvenlik bölgesi Zaho'da, 500 kişilik bir grubun bir hastane, bir postane ve bir de karakol binasına saldın düzeniediğl, bir ABD askeri ile Iraklı bir polisin saldırılarda öldüğü bildirildi.

Irak, BM'nin savaş tazminatı olarak saptadığı ve Irak'ın petrol gelirinin yüzde 30'una elkonulmasına ilişkin kararı eleştirdi. Irak İletişim Bakanı Hamit Yusuf Hammadi INA'ya verdiği demeçte, Cuellar'ın bu yüzdeyi belirlerken Irak'ın savaş sırasında uğradığı zararları gözönüne almadığını belirtti.

10- Portekiz'in başkenti Lizbon'da ABD Dışişleri Bakanı James Baker ile bir görüşme yapan Suriye Dışişleri Bakanı Faruk el Sara, görüşmelerin Ortadoğu'daki barış sürecinin hızlanması açısından yararlı olduğunu söyledi.

11- Etiyopya'da, ülkeye dönerek geçici başkanlık görevini üstlenen gerilla lideri Meles Zenawi, Addis Ababa'da yabancı diplomatlarla biraraya gelerek görüşmelerde bulundu. Zenawi, ülkenin diktatörlük ve iç savaş ortamından kurtarılarak, demokrasi dönemine geçirileceğini belirtti.

12- Kuveyt Radyosu, ülkede genel seçimlerin 1992 yılında yapılmasının kararlaştırıldığını duyurdu.

13- Kamboçya'nın iç sorunlarını çözmek amacıyla, Endonezya'nın başkenti Cakarta'da üç gün sürecek bir toplantı başladı.

3 HAZİRAN 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Anayasa Mahkemesi Başkanlığına seçilmesi nedeniyle kendisini ziyaret eden Yekta Güngör Özden'i Çankaya Köşkü'nd e kabul ederek bir süre görüştü.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Danıştay Başkanı Ekrem İspir ile de bir görüşme yaptı. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen görüşmelere, Ankara Valisi Saffet Arıkan Bedük ile Danıştay eski Başkanı Süleyman Türkoğlu katıldılar.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, yargı organları başkanlarıyla iki ayda bir görüşme yapmayı kararlaştırdığını açıkladı.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, İstanbul'a gitmeden önce Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı basın toplantısında, 2 Hazİran'da yapılan belediye başkanlığı seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, "alternatif programlar üretmeden hiç kimsenin iktidara talip olmaması gerektiğini" söyledi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, İktisatçılar Haftası nedeniyle düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin siyasi güvensizlik ortamından kurtarılması gerektiğini söyledi. Demirel, daha sonra İstanbul İl Merkezi'n-de Genel Başkan Yardımcısı Tansu Çiller ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, 2 Haziran seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Demirel, seçimlerde ANAP'ın devletin tüm olanaklarını kullandığını söyledi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit İktisatçılar Haftası nedeniyle düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, demokratikleşmede eğitimin önemine değinerek, Türkiye'de demokrasi açısından umut verici gelişmeler gözlendiğini kaydetti.

5- HEP İstanbul Milletvekili Kenan Sönmez ile partinin kurucu ve MYK üyeleri Bahattin Günei ile Ali Taş partilerinden istifa ettiler.

6- Şırnak'ın Cizre ilçesi yakınlarında operasyondan dönen askeri konvoya pusu kuran teröristler 6 eri şehit ettiler

7- DGM Başsavcısı Nusret Demİral, bir süre önce Ankara'da uğradığı silahlı saldırı sonucu ölen emekli Korgeneral İsmail Selen'in katillerinin kesin olarak belirlendiğini bildirdi.

8- SHP Grup Başkanvekili Onur Kumbaracıbaşı, Asliye Hukuk Mahkeme-si'nde DGM Savcısı Nusret Demıral hakkında 200 milyon liralık tazminat davası açtı.

9- Ankara'da bir grup tutuklu ve hükümlü yakını ile Gaziantep Özel Tip Ce-za'evi'nde kalan 76 hükümlü, Terörle Mücadele Yasasını protesto etmek amacıyla açlık grevine başladılar. Diyarbakır, Malatya, Şanlıurfa ve Batman'daki tutuklu ve hükümlülerin aynı amaçla daha önce başlattıktan açlık grevleri ise, kamuoyunun konuya dikkatinin yeterince çekilmiş olması nedeniyle sona erdirildi.

10- Bülent Habora'nın "Bodur Başkanın Anılan" adlı kitabı hakkında verilen toplatma karan, İstanbul 4. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından kaldırıldı.

11-19 Mayıs gecesi düzenlenen "Hasanpaşa Operasyonu" sonrası gözaltına alınan İsviçre uyruklu Barbara Arma Kistler, yasadışı örgüt üyesi olduğu ve silah bulundurduğu savıyla İstanbul DGM'ce tutuklandı. Kistler'in annesi ve avukatı bir basın toplantısı düzenleyerek tutuklunun gözaltında bulundurulduğu süre içerisinde işkence gördüğünü öne sürdüler.

12- Basın Şeref Kartı sahibi gazeteci Vural Kakmacı, İstanbul'da öldü.

13- ABD Beyaz Saray Sözcüsü Martin Fitzwater, Başkan Bush'un, Ortadoğu banş konferansının toplanmasının önündeki engelleri kaldırmak amacıyla bölge ülkeleri liderlerine birer mektup gönderdiğini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Margaret Tutwiler, BM önerisine göre savaş tazminatı olarak Irak'ın petrol gelirinin yüzde 30'unu ödemesinin yetersiz olduğunu, kendilerinin yüzde 50'lik bir kesinti beklediklerini belir iti.

14- Reuter haber ajansının bildirdiğine göre, Irak'da hükümet güçleri ile Kürt oldukları belirtilen silahlı gruplar arasındaki çatışmaların devam etmesi üzerine, Bağdat yönetimi tarafından Süleymaniye kentine tank birlikleri gönderildi.

Irak'ın ülkede yaşayan Yahudilerin göç etmesine izin verdiği bildirildi.

15- İsrail jetlerinin Güney Lübnan'daki Filistin mevzilerini bombalaması sonucu 2 kişinin öldüğü, 8 kişinin yaralandığı bildirildi.

16- Arnavutluk haber ajansı ATA, muhalefet ve iktidarın, ülkeyi iki haftadır devam eden grevlerin yol açtığı krizden kurtarmak üzere, birleşerek bir istikrar hükümeti kurmayı kararlaştırdıklarını bildirdi.

17- Güney Kore'de, yönetim karşıtı güçlerle polis arasındaki çatışmalarda ölüm ve varlarıma olayları sürerken. Başbakan Chung Won-Shik, Seuf'deki Hankook Üniversitesi’nde öğrencilerin saldırısına uğradı. Ajanslar, ders vermek üzere üniversiteye giden Başbakan Chung'un öğrenciler tarafından dövüldüğünü ve hafif yaralandığını bildirdiler.

18- Cezayir Devlet Başkanı Şadli Bincedid, demokratik genel seçimlerin engellenmesine izin vermeyeceğini söyledi. Cezayir'de radikal müslümanların düzenlediği gösteriler sürerken. Başkan Bincedid, seçimlerin güvenlik içinde yapılabilmesi için gereken tüm önlemlerin alınacağını bildirdi.

19- Afrika Birliği liderleri, yıllık toplantılarına Nijerya'nın Abuja kentinde başladılar. Afrika Birliği Organizasyonu adı altında toplanan 51 ülkenin liderleri, "Afrika Ekonomik Topluluğu" ile ilgili anlaşmayı da imzaladılar

20- Fransa, BM'ye sunduğu, tüm dünyayı kapsayan bir silahsızlanma programı çerçevesinde, 1968'de başlatılan "Nükleer Silahların Yayılmasını Engelleme" (NPT) anlaşmasını imzalayacağını bildirdi.

4 HAZİRAN 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Batı Avrupa Birliği (BAB) Asamblesi'ne katılmak üzere Paris'e gitti. Cumhurbaşkanı Özal, Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, Paris ziyareti sırasında Türkiye'nin BAB üyeliğine atfettiği önemi bir kez daha vurgulama fırsatı bulacağını kaydederek, Türkiye'nin, Yunanistan'la birlikte BAB'm ortak üyeliğine kabul edildiğini bildirdi.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, ara seçimin, ANAP Büyük Kongresi'nden sonra oluşturulacak yeni organlar tarafından" tartışılıp karara bağlanacağını belirtti. Başbakan Akbulut, genel başkanlık seçimlerine de değinerek, muhalefet partilerinin iddia ettiği gibi ANAP'ın güç yitirmiş olmadığını, dolayısıyla parti içinde yeni liderler aramaya da gerek olmadığını söyledi,

Başbakan Yıldırım Akbulut, ANAP grup toplantısından sonra, TBMM'deki çalışma odasında, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Yusuf Bozkurt Özal ve bazı komisyon üyeleriyle biraraya gelerek, yetki tasarısı konusunda görüştü.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, TBMM'nin yakında tatile gireceğini anımsatarak, milletvekili ara seçimleriyle ilgili bir kararın halen alınmamış olduğuna dikkat çekti. İnönü, iktidarın. Anayasa'nın seçimle ilgili maddesini ihlal etmemtsini ve konuyu biran önce çözüme kavuşturmasını istedi. İnönü konuşmasında, 2 Haziran seçimlerinin değerlendirmesine de yer verdi.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık Muhabirleri Derneği'ne yaptığı ziyarette, basının görevini yerine getirebilmesi için iktidara ya da herhangi bir kaynağa dayanmaması gerektiğini belirtti.

4- Milli Savunma Bakanı Mehmet Yazar, KKTC İçişleri ve Çevre Bakanı Serdar Denktaş'la görüştü. Görüşmede Yazar, Kıbns sorununun er geç netliğe kavuşacağını ve barışçı yoldan sonuçlanacağını belirtti.

5- İngiltere'de yayımlanan The Guardian gazetesinin bir süre önce Kuzey Irak'ta kaybolan İngiliz gazeteci Rosanne Della Casa'nın Türklerin kontrolündeki bir Kürt kampında Türk askerlerince öldürülmüş olabileceği yolundaki iddiası İle ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Ferhat Ataman bir açıklama yaptı ve gazetenin, haberine ilişkin kanıtlarını ortaya çıkarmasını istedi. Ataman, "Bunu yapamadıkları takdirde, kamuoyundan özür dilenmesini bekliyoruz" diyerek, "Maksatlı iddiadan infial duymamanın mümkün olmadığını" belirtti.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin TBMM grubunda yaptığı konuşmada, 2 Haziran seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Demirel Cumhurbaşkanı Turgut Özai'ı eleştirerek, cumhurbaşkanının bir partiye genel başkan adayını tayine kalkışmasının Anayasanın 101. maddesinin ihlali anlamına geleceğini beiirtti.

7- SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin, Irak'a uygulanan ambargonun kaldırılmasını istedi. Çetin, Irak-Türkiye ticari ilişkisinin yeniden başlatılması ve geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

&- HEP Kars Milletvekili Mahmut Almak, Türkiye'de faili meçhul cinayetlerde kontrgerilla parmağı olduğunu öne sürerek, tüm partilerin işbirliği İle konunun üstüne gidilmesini ve bu örgütün dağıtılmasını istedi.

9- SBP Genel Başkan Yardımcısı Şeref Felekoğlu yaptığı bir açıklamada, ölümünün 28. yıldönümünde şair Nazım Hikmet'in vatandaşlık haklarının iade edilmesini isteyerek, konuya ilişkin kararın TBMM'den geçmesi gerektiğini belimi.

10- Türk-İş 1991 Yılı Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Ku-ruiu'nuh toplantısında, Devlet Bakanı Cemil Çiçek ile yapılan görüşme değerlendirildi ve Türk-İş tarafından, hükümetle sürdürülen görüşmelerden bir sonuç alınamaması durumunda, kamu işyerlerinde toplu iş sözleşmeleri devam eden 600 bin işçi adına grev kararı alacakları bildirildi.

11- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre Diyarbakır'ın Ergani ilçesine bağlı Yakacık köyü yakınlarında güvenlik güçleri İle teröristler arasında çıkan çatışmada 4 terörist öldü.

12- Yasadışı TDKP partisine üye oldukları ve korsan gösterilerde bulundukları savıyla haklarında dava açılan 5 sanığın yargılanmasına, Ankara DGM'de başlandı.

13- Cumhuriyet Senatosu eski başkanvekil l erinden Mehmet Ünaidı İstanbul'da öldü.

14- KKTC Meclis Başkanı Hakkı Atun başkanlığındaki parlamento heyeti, Washington'da ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Kıbrıs Koordinatörü Nelson Ledsky ile görüştü. Görüşmede Atun, Türkiye Cumhurbaşkanı Turgut özal'ın Kıbrıs konusunda getirdiği "dörtlü zirve" önerisine, KKTC'nin "evet" yanıtını, ABD yönetimine iletti.

15- Türkiye'nin yeni Paris Büyükelçisi Tansuğ Bleda güven mektubunu Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand'a sundu.

16- Eski dışişleri bakanlarından Vahit Halefoğlu çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Bonn'da, Federal Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Sterc-ken'le bir görüşme yaptı.

17- Arnavutluk'ta Başbakan Fatos Nano başkanlığındaki hükümet, ülkenin içinde bulunduğu bunalımı atlatabil meşine yardımcı olacak ve erken genel seçimlere kadar işbaşında kalacak bir ulusal kurtuluş hükümeti oluşturulması için istifa etti. Bu gelişme üzerine Arnavutluk Parlamentosu, yeni bir hükümet oluşturulması gündemiyle toplandı.

18- Cezayir'de yapılacak olan çok partili seçimler öncesinde, İslami Selamet Partisi1 nin düzenlediği yönetim aleyhtarı gösteriler, polis tarafından şiddet kullanılarak engellendi. Olaylar sırasında can kaybı olup olmadığı konusunda bir açıklama yapılmadı.

19- Güney Kore'nin başkenti Seul'de öğrencilerle polis arasında çıkan çatışmada 56 kişi yaralandı.

20- Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'daki bir cephanelikte meydana gelen patlamada en az 100 kişinin öldüğü bildirildi.

21- İsrail savaş uçaklarının Güney Lübnan'daki Filistin kamplarını bombalamaları sonucu 2 kişinin öldüğü, 18 kişinin de yaralandığı bildirildi.

22- Japonya'da Unzen Volkanı'nın 200 yıl aradan sonra faaliyete geçmesiyle en az 30 kişinin öldüğü, 29 kişinin de kaybolduğu bildirildi.

5 HAZİRAN 1991

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, İstanbul'da gazetecilerin basın sorunları konusundaki sorularını yanıtladı. İnönü, Türk basınının içinde bulunduğu krizin, ANAP hükümetinin uygulamalarından kaynaklandığını söyledi. İnönü, sorunların çözülebilmesi için gazete işverenlerine de çağrıda bulunarak, yanlarında çalışan insanları mağdur etmemelerini istedi.

2- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu bir basın toplantısı düzenleyerek avukatlık yasasında yapılması düşünülen değişiklikler konusunda bilgi verdi. Sungurlu, yasayla ilgili taslağın başbakanlığa sunulduğunu bildirdi.

3- TBMM Genel Kurulu'nda basın krizi tartışıldı. Basından sorumlu Devlet Bakanı Kemal Akkaya, mevcut krize basınla birlikte çare bulmayı istediklerini söyledi.

4- Terörle etkin mücadeleye katkıda bulunması amacıyla Terörle Mücadele Fonu" kurulmasına ilişkin tasarı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyçnu'nda görüşülerek kabul edildi. Görüşmeler sırasında bir konuşma yapan İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, hükümetin terörle mücadele konusunda bir dizi tedbir aldığını, sözkonusu fonun da bu tedbirlerin desteklenmesi amacıyla kurulacağını belirtti.

5- HEP Kars Milletvekili Mahmut Almak ve bir grup milletvekili, TBMM Başkanlığına verdikleri bir yasa önerisinde, Terörle Mücadele Yasası'nın, terörün tanımı ve terörle ilgili suçları içeren ilk 20 maddesinin yürürlükten kaldırılmasını istediler.

6- Türkiye ile İran arasında sağlık alanında işbirliğini öngören protokol, Sağlık Bakanı Halil Şıvgın ve İran Sağlık Bakanı Dr. Reza Malekzade tarafından imzalandı.

7- SHP Grup Başkan Vekili Onur Kumbaracı baş ı parlamentoda bir basın toplantısı düzenleyerek, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) arazilerinin satış kararı konusunda Meclis araştırması istediklerini bildirirken, konuyla ilgili olarak SHP İzmir Milletvekili Birgen Keleş tarafından hazırlanan Meclis araştırma önergesini de açıkladı.

8- Ankara'da Rotary kulüplerinin ortak toplantısına katılarak bir konuşma yapan DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Türkiye'de başta anayasa ve yasalar düzeyinde olmak üzere her alanda yenilenmeye şiddetli bir ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Demirel Türkiye'de yaşanan sorunların, hükümet politikalarından kaynaklandığını söyledi.

9- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı DYP Genel İdare Kurulu'nun 23 Mayıs tarihli bildirisinde Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a hakaret edildiği gerekçesiyle res'en inceleme başlattı.

10- Cumhurbaşkanı Turgut özal, Batı Avrupa Birliği'nin Paris'te devam eden toplantısında bir konuşma yaptı. Körfez savaşı ile ilgili bir değerlendirmede bulunan Cumhurbaşkanı Özal konuşmasında, Ortadoğu'da barış ve Türkiye'nin Batı Avrupa açısından bölgedeki önemi konularına değindi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal daha sonra, Fransa Cumhurbaşkanı Franço-is Mitterrand ile görüştü. Cumhurbaşkanlığı Sözbüsü Büyükelçi Kaya Toperi tarafından yapılan açıklamada, görüşmede, Körfez Savaşı sonrasında Irak'taki durum ve muhtemel gelişmeler konusunda görüş alışverişinde bulunulduğu ve Kıbrıs sorununun çözümü konusunun ele alındığı bildirildi. Toperi, Cumhurbaşkanı Özal'm Fransa Cumhurbaşkanı Mitterrand'ı Türkiye'ye davet ettiğini açıkladı.

11- Kıbrıs Rum yönetimi, şiddetli fırtına nedeniyle Umasd Limanı'na sığındığı İçin el koyduğu "Arzu" adlı Türk gemisini serbest bıraktı.

12- BM Genel Sekreteri Cuellar'ın basın sözcüsü tarafından New York'ta yapılan açıklamada, Afrika Birliği Örgütü'nün toplantısı için Nijerya'nın başkenti Abuja'da bulunan Perez de Cuellar ile Kıbrıs Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Yorga Yakovu'nun Kıbrıs sorununu görüşmek üzere biraraya geldikleri bildirildi.

13- ABD Beyaz Saray Sözcüsü Marlin Fitzwater düzenlediği bir basın toplantısında, Ortadoğu barışı konusunda son Amerikan önerilerine İsrail'in tepki göstermiş olmasına karşın, bu konuda umut taşıdıklarını bildirdi. Amerikan önerileri hakkında ayrıntılı bilgi vermeyen Fitzvater, ABD Dışişleri Bakanı James Baker'in Ortadoğu barışı ile ilgili bölgesel konferans toplanması için özel temaslarını sürdürmekte olduğunu kaydetti.

14- İspanya Endüstri Bakanlığı Sözcüsü Angeles Bosch tarafından yapılan açıklamada, İspanya'nın Irak'a yiyecek ve ilaç satışında uyguladığı ambargoyu kaldırdığı bildirildi.

15- Aşın dincilerle yönetim arasındaki gerginliğin devaın ettiği Cezayir'de, Devlet Başkanı Şadli Bincedid'in emriyle olağanüstü durum ilan edildi. Hükümeti görevden alan Bincedid, 27 Haziran tarihinde yapılması planlanan ilk çok partili seçimleri de belirsiz bir tarihe erteledi. Bu gelişmeler üzerine İslami Selamet Cephesi, yandaşlarına çağrıda bulunarak ordu ve polisle çatışmaya girmemelerini ancak, genel greve devam edilmesini istedi.

16- Gösteri düzenlemenin yasadışı olduğu Kuveyt'te dinsel bir tören için bir camide toplanan çok sayıda kişi, Emir Şeyh Cabİr El Ahmet El Sabah'ın parlamento seçimlerinin tarihine ilişkin kararını protesto etti.

17- Bulgaristan'da parlamentonun, ülkede monarşinin yeniden kurulması konusunda referandum yapılmasından vazgeçtiği bildirildi.

18- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, Norveç'in başkenti Oslo'da 1990 Barış Ödülü kabul konuşmasını yaptı. Gorbaçov konuşmasında, batının SSCB'de uygulanan perestroyka politikasını desteklemesi gerektiğini belimi.

6 HAZİRAN 1991

1- Fransa'da yapılan Batı Avrupa Birliği toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İstanbul'a döndü. Cumhurbaşkanı Özal, Yeşilköy Askeri Hava-limanı'nda düzenlediği basın toplantısında Fransa'deki temastan konusunda bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, daha sonra, İstanbul'da düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'na katılmak için Türkiye'de bulunan SSCB'nin Tacikistan Sosyalist Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kahor Mahkamov'u kabul ederek görüştü. Görüşmede, SSCB'nin Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev de bulundu.

2- İstanbul'da düzenlenen "Dünya Ekonomik Forumu" toplantısına katılan Başbakan Yıldırım Akbulut yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Körfez bunalımından sonra ortaya çıkan yeni uluslararası koşullarda neler yapabileceği üzerinde durdu. Akbulut, Türkiye'nin batı, doğu ve Ortadoğu ülkeleriyle çok yönlü ilişkiler gerçekleştirdiğini belirtti.

Yerli ve yabancı 190 kişinin yeraldığı toplantıya katılan Devlet Bakanı Kam-ran İnan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit birer konuşma yaptılar.

3- Bakanlar Kurulu'na Kanun Hükmünde Kararname çıkarma yetkisi veren yasa, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek kabul edildi.

4- Emniyet hizmetleri sınıflarına dahil kadrolarda çalışanlara ek tazminat ödenmesine ilişkin yasa önerisi, TBMM İçişleri Komisyonu'nda görüşülerek kabul edildi.

5- İşadamı Kemal Horzum'un TBMM Başkanı Kaya Erdem ve Emlakbank eski Genel Müdürü Bülent Şemiler'in yardımıyla devleti dolandırdığına ilişkin iddiaları araştıran komisyon, inceleme rap v un u TBMM Başkanlığı'na sundu. Komisyon raporunda, TBMM Başkanı Kaya Erdem'in herhangi bir sorumluluğu olmadığı, işadamı Kemal Horzum'un ise suçlu olduğu belirtildi.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Cumhuriyet Başsavcılığı'nca haklarında açılan soruşturmayı değerlendirerek, her koşulda Türkiye'nin hukukunu savunduklarını, herhangi bir biçimde yasa ihlali içinde olmadıklarını söyledi.

7- Terörle Mücadele Yasası'nı protesto etmek amacıyla TBMM'ye yürüyüş yapmak isteyen tutuklu ve hükümlü yakınlarından oluşan bir gruba polisin müdahale etmesi sonucu çıkan olaylarda 100 kişi gözaltına alındı.

Olayla ilgili olarak bir basın toplantısı düzenleyen HEP milletvekilleri Mahmut Almak ve Adnan Ekmen, grubun TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Eyüp Aşık ile görüşmek için randevu aldığını, bu nedenle Meclis'e yürümek istediklerini belirttiler.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Eyüp Aşık da, sözkonusu randevunun alınmış olduğuna ilişkin savı doğruladı.

8- Devlet Bakanı Güneş Taner'in konuğu olarak Türkiye'ye gelen ABD Ticaret Bakanı Robert A. Mosbacher başkanlığındaki Beyaz Saray Ticaret Heyeti temaslarına başladı. Heyet, Devlet Bakanı Kamran Inan'ı ziyaret ederek görüşme yaptı. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen görüşmeye ABD'nin Ankara Büyükelçisi Morton Abrarnowitz de katıldı. Görüşmelerden sonra Türkiye ve ABD "Master Hibe Anlaşması" imzalandı.

9- Türkiye'den Bağdat'a gıda maddesi götürürken Zaho-Dohuk karayolundaki peşmerge kontrol noktasında durdurularak bekletilen kamyonların serbest bırakılacağı, Kürt Demokrat Partisi politbüro üyesi Fadıl Madni tarafından bildirildi. Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Ferhat Ataman da, kamyonların serbest bırakılması için girişimlerde bulunulduğunu kaydetti.

10- Sofya'da bir grup işadamı, Türkiye ile ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla "Bulgar-Türk İşadamları Korseyi" kurdular. Konseyin kuruluş toplantısına katılan Bulgaristan Sanayi ve Ticaret Bakanı Puşkarov girişimi olumlu karşıladığını belirtti.

11- Gayrıresmİ olarak toplanan BM Güvenlik Konseyi toplantısında Genei Sekreter Perez de Cueliar'ın Kıbrıs'taki Barış Gücü Üe ilgili raporu ele alındı. Cuellar, Barış Gücü'nün süresinin 6 ay daha uzatılmasını istedi.

12- SSCB gizli haberalma ve devlet güvenlik örgütü KGB, Türk diplomatlarına çeşitli suikastlar düzenleyen Ermeni terör örgütü ASALA'nın hala etkinliğini sürdürdüğünü ve Ermenistan'a yasadışı yollardan silah sevkıyatında önemli bir rol Üstlendiğini açıkladı.

13- Cezayir'de hükümetin istifasından sonra Devlet Başkanı Şadli Bince-did, halen görevini yürütmekte olan Dışişleri Bakanı Sid Ahmet Gazali'yi yeni bir hükümet kurmakla görevlendirdi. Bu arada başkent Cezayir'den başka üç ilde sokağa çıkma ve ülke çapında gösteri yasağı ilan edilirken, İslamcı gruplarla polis arasında çıkan çatışmalarda 2 kişinin öldüğü bildirildi.

14- ABD Beyaz Saray Sözcüsü Marlin Fitzwater tarafından yayımlanan bir bildiride, Irak, BM tarafından gönderilen yiyecekleri sistematik olarak çalmakla suçlandı.

15- Lübnan'ın BM'deki Büyükelçisi Halil Makavi, İsrail'in Lübnan'ı bombalamayı sürdürmesi durumunda, Güvenlik Konseyi'ne başvurarak İsrail için kınamada bulunma isteyeceğini belirtti.

16- Polonya Devlet Başkanı Lech Walesa, resmi bir ziyaret amacıyla Varşova'da bulunan ABD Başkan Yardımcısı Dan Ouayle 3e bir görüşme yaptı. Öuayle, Polonya Başbakanı Jan Krzyzstof'la da görüştü.

17- Yugoslav haber ajansı TANJUG, ülkenin geleceğini görüşmek üzere 6 cumhuriyet başkanının Saraybosna'da biraraya geldiklerini bildirdi.

7 HAZİRAN 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İstanbul'da, Sepetçiler Kasn'nda kurulan Uluslararası Basın Merkezi'nln açılışını yaptı. Çok sayıda yeril ve yabancı basın mensubunun katıldığı açılış töreninde bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Özal, tüm dünyada iletişim alanında yaşanan gelişmelerin Türkiye'ye aynı biçimde yansıdığını, bu nedenle İstanbul'un önemli toplantı merkezlerinden biri haline geldiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Özal konuşmasında, basına yönelik eleştirilerini de dile getirdi.

Törende Başbakan Yıldırım Akbulut, Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Kemal Akkaya, Milli Savunma Bakanı Mehmet Yazar ve, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Büyükelçi Kaya Toperi birer konuşma yaptılar.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Uluslararası Basın Merkezi'nin açılışını yaptıktan sonra katıldığı ve basına kapalı tutulan Dünya Ekonomik Forumu toplantısının kapanış konuşmasını yaptı. Toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Özal büyüme hızının, 1991 yılının ilk üç ayı hariç, yine yüksek olacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Özal, ABD Ticaret Bakanı Robert Mosbacher'i kabul ederek görüştü. Görüşmede Mosbacher Cumhurbaşkanı Özal'a ABD Başkanı Bush'un bir mektubunu sundu. Görüşmeden sonra düzenlenen basın toplantısında Mosbacher, Başkan Bush'un kendisini, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi için Türkiye'ye gönderdiğini söyledi.

2- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Elazığ Valisi Muharrem Göktayoğlu ile görüşerek, sel felaketine uğrayan bölgelerdeki altyapı çalışmaları ve ilin asayiş durumu hakkında bilgi aldı.

3- Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, hekimlerin büyük merkezlerde toplanmasının sakıncalarına değinerek, bu konuda önlemler alacaklarını bildirdi. Şıvgın, sağlık sektöründe altyapı sorunlarının 1995 yılına kadar çözümleneceğini söyledi.

4- Dördüncü yasama yılını dolduran TBMM tatile girdi.

5- Hakkari Çukurca yakınlarında İki ayrı yerde güvenlik güçlerine pusu kuran teröristlerin açtığı ateş sonucu 11 erin şehit edildiği bildirildi. Olağanüstü Hal Bölge Vali Yardımcısı Ahmet Ertürk olayta ilgili bilgilerin henüz kendilerine ulaşmadığını belirtti.

6- Adana Emniyet Müdürü Mete Altan, görevine giderken makam otomobilinde uğradığı suikast sonucu ölen Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Temel CİngÖz'e saldıran 4 kişiden ikisinin kimliğinin saptandığını açıkladı.

7- insan Hakları Komisyonu Başkanı Eyüp Aşık'la görüşmek için Meclis'e gitmek isterken polis tarafından engellenen tutuklu ve hükümlü yakınları açlık grevine başladı. HEP Ankara İl Örgütü'nde düzenledikleri basın toplantısında tutuklu ve hükümlü yakınları, Terörle Mücadele Yasası kalkana kadar eylemle-

rine devam edeceklerini bildirdiler

8- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Avrupa Parlamentosu Siyasi Komite Başkan Yardımcısı ve Türkiye'nin AT'ye tam üyelik başvurusuyla ilgili raporu hazırlamakla görevli Belçika Sosyalist Parti Milletvekili Ray-monde Dury, İstanbul'da Cumhurbaşkanı Turgut Uzat, TBMM Başkanı Kaya Erdem. Başbakan Yıldırım Akbulut, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel 8e Türkiye'de insan haklan ve AT'ye tam üyelik başvurusu konularında görüştü.

9- Hollanda Sosyal Demokrat İşçi Partisi Genel Sekreteri Jan Vtfiersma, ANAP Genel Başkan Yardımcısı Metin Gürdere'yi ziyaret etti. Ziyaret sonrasında bir açıklama yapan Gürelere, görüşmede. Türkiye ile Hollanda ilişkilerinin efe alındığını bildirdi.

10- Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'de yayımlanan kararma göre, İçişleri Bakanlığının yazısı üzerine 144 kişi Türk vatandaşlığından çıkarıldı.

11- NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'ntn ortak bir bildiriyle sonuçlanmasından sonra bir basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, "Avrupa güvenliği ve ittifak çerçevesinde Türkiye'nin yerinin vazgeçilemez olduğunu ve BAB üyeliğinin gerekliliğini dile getirdik" dedi. Alptemoçin, İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd ve Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dİetrich Genscher ile görüşmeler yaptı.

12- Avrupa Topluluğu Komisyonu Başkanı Jacques Delors, AA'ya verdiği demeçte, son siyasal olayların Türkiye'nin AT açısından taşıdığı önemi artırdığını, topluluğun Türkiye ile olan ilişkileri geliştirmek arzusunda olduğunu söyledi.

13- Uluslararası İnsan Haklan kuruluşu Helsinki İzleme Komitesi'nin Norveç temsilcisi Bjorn Cato Fundemark, Türk azınlığın sorunlarını yerinde incelemek amacıyla Batı Trakya'ya gitti.

14- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Kıbrıs Rum kesimindeki resmi ziyaretine başladı. Rum Parlamentosunda bir konuşma yapan Mitsotakis, Kıbns sorununun çözümünde eskiye göre daha umutsuz olduğunu dile getirerek, Türkiye'nin bu konuda uzlaşmaz olduğunu öne sürdü.

15- Kürt Demokratik Partisi lideri Mesud Barzani, Bağdat'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, Bağdat yönetimi ile Kürt özerk bölgesi konusunda anlaşma sağlamaya yakın olduklarını, anlaşmanın en ktsa sürede imzalanacağını umduklarını söyledi.

16- Cezayir'de başkent Cezayir ile birlikte üç ilde uygulamaya konan sokağa çıkma yasağını protesto eden İslamİ Selamet Cephesi taraftarlarının güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmalarda 5 güvenlik görevlisini yaraladıkları bildirildi. Öte yandan çeşitli ajansların bildirdiğine göre, Cezayir askeri yetkilileri, tüm yabancıların ülkeye girişlerini durdurdu.

17- ABD Dışişleri Bakanı James Baker ite Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı AIexander Besmertnih, İsviçre'nin Cenevre kentinde biraraya gelerek görüştüler.

18- SSCB'de, Ukrayna Parlamentosu'nün onayıyla Kınm'a özel cumhuriyet statüsü tanındı.

8 HAZİRAN 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, "Çevre İzcileri Günü" için 73 ilden gelen temsilcilerle birlikte Ankara'da düzenlenen törene katıldı. Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Özal, çevre konusunda gereken titizliği göstermeyen belediyeleri eleştirdi. Daha sonra Antalya'ya giden Cumhurbaşkanı Özal, burada ABD Ticaret Bakanı Robert Mosbacher ve heyeti ile bir görüşme yaptı.

2- "Denizkurdu-2/91" tatbikatının üçüncü safhasını izleyen Orgeneral Doğan Güreş ve askeri yetkililer, sancak gemisi Turgut Reis'de ajans ve gazetelerin üst düzey yöneticileri ile köşe yazarlarına bir brifing verdiler,

3- Sosyalist Enternasyonal Kadınlar Kolu toplantısında bir konuşma yapan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, kadınlara sadece yasal olarak eşit haklar tanınmasının yeterli olmadığını belirterek, kadınların politik, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda örgütlenmeleri gerektiğini söyledi.

Toplantıda söz alan kadınlar kolu başkanı Anita Gradin, siyasi yaşama kadınların daha çok katılmasının demokrasinin bir gereği olduğunu belirtti.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ile yapılan bir söyleşi Hürriyet Gazetesi'n-de yayımlandı.

4- NATO Dışişleri Bakanlarının Kopenhag'daki toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin Türkiye'ye döndü.

5- HEP'in 1. Olağan Kongresi Ankara'da başladı. Kongre'de bir konuşma yapan genel Başkan Fehmi Işıklar, HEP'e yönelik "Kürt partisi" suçlamalarının gerçeği yansıtmadığını ancak, Türkiye'deki Kürtlerin kendi kaderlerini tayin hakkının da vazgeçilmez olduğunu söyledi.

&• ANAP Trabzon Milletvekili Fahrettin Kurt ile ANAP Kongresi ve genel başkanlık seçimleri konusunda yapılan bir söyleşi Türkiye Gazetesi'nde yayımlandı.

7- Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan 9e ceza yasasındaki değişiklikler, anayasa ve toplum düzeni konularında yapılan bir söyleşi Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

8- Olağanüstü Hal Böige Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Şırnak ili merkez ve Cizre ilçelerinde güvenlik güçleri ile teröristler arasında meydana gelen çatışmalarda 5 teröristin ölü ele geçirildiği, bir erin şehit olduğu bildirildi.

9- "Denizkurdu-2/91" tatbikatı sırasında Yunanistan Hava Kuvvetleri'ne bağlı savaş uçaklarının, sonar görevi yapan bir Türk helikopterini tehlikeli bir biçimde taciz ettikleri bildirildi. Olayla ilgili olarak Yunanistan'ın Ankara Maslahatgüzarı Kuniniotis, Dışişleri Bakanlığına çağrılarak, bu tür tacizlerin tekrar etmemesi konusunda bir nota verildi.

10- Toplu sözleşmelerde anlaşma sağlanmaması yüzünden, Harb-İş'e bağlı Gölcük Askeri Tersanesi'nde çalışan işçiler, eş ve çocuklarının da katıldığı bir miting düzenlediler. İşçilerin yürüyüşü sırasında Yalova-İzmit karayolu bir saat süreyle trafiğe kapandı.

11- Sosyalist Enternasyonal toplantısı öncesinde bir basın toplantısı düzenleyen örgüt Genel Sekreteri Luis Ayala, İstanbul'daki oturumlarda daha çok "Ortadoğu'da barış ve güvenlik" ve "Doğu ve Orta Avrupa'da demokrasinin gel ist irilmesi" konularına ağırlık verileceğini söyledi.

Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani, Sosyalist Enternasyonal toplantısına katılmak üzere Türkiye'ye geldi.

12- Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İsmail Hakkı Batuk öldü.

13- Bağdat'a gıda maddesi götürürken Kuzey Irak'ta Peşmergeler tarafından durdurularak bekletilen Türk kamyonları serbest bırakıldı.

14- Hür Dünya İşçi Sendikaları Konfederasyonu ICFTU, Uluslararası Çalışma örgütü'ne başvurarak, Türkiye'de DİSK'le ilgili hukuka aykın düzenlemeler konusunda uyarıda bulundu. ICFTU, İLO'nun Türk hükümeti nezdinde girişimde bulunmasını istedi.

15- Yunanistan hükümeti ve Kıbrıs Rum yönetimi Lefkoşa'da yapılan bir toplantı sonucunda, Kıbrıs sorununun çözümü için BM Genel Sekreteri'nin başkanlığında bir "Dokuzlu konferans" önerisinde bulunmayı kararlaştırdı.

16- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Yunanistan Başbakanı Konstan-tin Mitsotakis'in başkanlığında yapılan Rum Ulusa) Konseyi toplantısında alınan karan eleştirdi. Denktaş Lefkoşa'da düzenlediği basın toplantısında, Rum idaresini meşru Kıbrıs hükümeti olarak tanımalarının mümkün olmadığını, Bu koşullarla masaya oturmayacaklarını söyledi.

17- ABD ve SSCB dışişleri bakanlarının Cenevre'deki görüşmelerinden sonra yapılan açıklamada, stratejik silahların indirimi konusunda iki ülke arasında tam bir görüş birliğine varılamadtğı ve iki ülke başkanlarının "Süper Zirvesi" için de kesin bir tarih belirlenmediği bildirildi.

9 HAZİRAN 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özai, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Aiaeddin Burucerdi'yi Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü. Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin ile İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Rıza Bageri'nİn de bulunduğu kabulde Burucerdi. İran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancanİ'nin bir mesajını Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a İletti.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak Yunanistan Başbakanı Mitsotakis'in Kıbns Rum kesimini ziyareti sırasında ortaya atılan çözüm önerisine ilişkin yaptığı açıklamada sözkonusu görüşlerin 649 sayılı Güvenlik Konseyi kararına ters düştüğünü, Yunan Rum tarafının önerisinin ciddiye alınamayacağını söyledi.

3- Partisinin işçi komisyonunca düzenlenen bir toplantıya katılan DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, çalışma barışının tüm çalışanlar için bozulduğunu savunarak, kamu kesiminde çalışan 600 bin işçinin toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin bir an önce sonuçlandırılmasını istedi.

4- SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin, partisinin İstanbul İ merkezinde düzenlediği basın toplantısında, ANAP iktidarının uyguladığı ekonomik politikalarla işçi ve memurlen yoksullaştırdığını savunarak, iktidann yükselen enflasyon karşısında hiç bir önleme başvurmadığını söyledi.

5- HEP'in tamamlanan 1. Olağan Kongresi sonunda Genel Başkanlığa yeniden Fehmi Işıklar getirildi.

6- MÇP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş'in 27 Mayıs 1960 dönemine ilişkin siyasi anılan ve değerlendirmeleri Türkiye Gazetesi'nde yayımlanmaya başladı.

7- Sosyalist Enternasyonal Başkanı Winy Brandt, İstanbul'da yapılacak olan Sosyalist Enternasyonal toplantısına katılmak üzere Türkiye'ye geldi. SHP Genel Başkanı Erdal İnönü tarafından karşılanan Brandt, DSP lideri Bülent Ecevit'le de bir görüşme yaptı.

8- Sosyalist Enternasyonal toplantısına katılmak üzere Türkiye'ye gelen Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani, Diyarbakır'dan sonra geldiği Ankara'da Dışişleri Bakanlığı ve MİT yetkilileri ile görüştü. Talabani daha sonra İstanbul'a gitti.

9- ABD Başkanının Kıbrıs Özel Koordinatörü Nelson Ledsky resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

10- İstanbul 4. Sulh Ceza Mahkemesinin karan uyarınca haftalık olarak yayımlanan Hafta Sonu Gazetesi'nin toplatılmasına başlandı.

11- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 6 kişi öldü, 74 kişi yaralandı.

12- Kamu kurum ve kuruluşlarında yapılacak düzenlemelerle ilgili olarak Bakanlar Kurulu'na Kanun Hükmünde Kararname çıkarma yetkisi veren yasa. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

13- 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nün bazı maddelerinde değişiklik yaparak, 1985-86 öğretim yılından bu yana disiplin suçu dışındaki sebepJerie yüksek öğrenim kurumlarıyla ilişkileri kesilmiş bulunanlara yeni sınav haklan tanıyan yasa, Resmi Gazete'de yayımlandı.

14- Polis amirlerinin rütbe ve terfilerini düzenleyen yasa, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

15- KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Kenan Atakol, Kıbrıs sorunu ile iği-li olarak Rum-Yunan önerisinin Kıbrıs gerçekleri ile bağdaşmadığını ve hükümetinin bu öneriyi bütünüyle reddettiğini söyledi.

16- İsrail Başbakanı İzak Şammir, Ortadoğu Barış Konferansı'na katılacak Filistin heyetinin kimlerden oluşacağı konusunda anlaşmaya varılmadığı sürece, konferansın toplanamayacağını bildirdi.

17- Körfez'deki Arap ülkelerinin Enformasyon Bakanlarının katıldığı Körfez İşbirliği Konseyi toplantısında, Irak'ın bölge içinde yer alan tüm medya örgütlerindeki üyeliklerinin askıya alınması kararlaştırıldı.

18- Ürdün Kralı Hüseyin İle ülkenin önde gelen siyasetçileri arasında, siyasi partilere 34 yıldır uygulanan yasaklamaların kaldırılması ve yasalarda bazı değişiklikler yapılması konusunda bir belge imzalandı.

19- Yugoslavya'nın başkenti Belyrud'da yaklaşık 10 bin kişi, Slobodan Mi-loseviç liderliğindeki Sırbistan hükümeti aleyhinde gösteri yaptı.

10 HAZİRAN 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, 15-16 Haziran'da yapılacak olan ANAP Büyük Kongresi öncesinde genel başkan adaylarından Başbakan Yıldırım Ak-bulut ve Mesut Yılmaz ile ayrı ayrı görüştü. Cumhurbaşkanı Özal, görüşmelerden sonra yaptığı yazılı açıklamada, Anayasa gereği olarak, hukuken ilişkisinin kesildiği ANAP'ta, kongre seçimleri sonucu belirlenecek olan genel başkan seçiminde tarafsız kalacağını belirterek, bu yönde herhangi bir beyanı olmamasına rağmen konuyla ilgili olarak yer verilen spekülasyonlardan dolayı basını eleştirdi.

2- TBMM Başkanı Kaya Erdern, Sosyalist Enternasyonal Konsey Toplantısı nedeniyle SHP Genel Başkanı Erdal inönü'ye gönderdiği mesajda, bu tür uluslararası toplantılar dolayısıyla biraraya gelen siyaset adamlan ve parlamenterlerin çoğulcu demokrasi ve yönetime ilişkin sorunlarda karar almalarının yararlarına değindi.

3- Başbakan Yddınm Akbulut. ANAP kongresi öncesi temaslarda bulunmak üzere gittiği Gaziantep ve Kahramanmaraş'ta, gazetecilerin kongreyle ilgili sorularını yanıtladı. Başbakan Akbulut, Kahramanmaraş'ta halka hitaben yaptığı konuşmada muhalefeti eleştirdi.

4- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Sosyalist Enternasyonal toplantısına katılmak üzere İstanbul'da bulunan Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Tala-bani ile görüştü. Görüşmeye Genel Sekreter Hikmet Çetin ve Grup Başkanve-kili Onur Kumbaracıbaşı da katıldı. Görüşmeden sonra Taiabani tarafından yapılan açıklamada, isteklerinin öncelikle Irak'a demokrasi gelmesi, ardından Kürtlere haklarının verilmesi olduğu belirtilirken; SHP Genel Başkanı Erdal İnönü tarafından yapılan açıklamada da, Irak'ta Kürtler ve Türkmenler gibi tüm etnik grupların sorunlarının çözümlenebilmesi için öncelikle demokratik bir sistemin kurulabilmesi gerektiği belirtildi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Niğde'de halka hitaben yaptığı konuşmada, iktidar partisini eleştirerek, ülkenin içinde bulunduğu sorunlara hiç bir çözüm getiremeyen yöneticilerin çekilmesi gerektiğini söyledi ve gazetecilerin çeşitli sorularını yanıtladı.

6- SHP, 37-13 sayılı Terörle Mücadele Yasası'nm bazı maddelerinin iptali için, Anayasa Mahkemesi'ne ikinci bir başvuruda bulundu. SHP İstanbul Milletvekili Hasan Fehmi Güneş imzasıyla yapılan başvuruda, yasanın 5, 12 ve 16. maddelerinin Anayasaya aykırı olouğu ileri sürüldü.

7- Terörle Mücadele Yasası'na karşı SHP, HEP, SBP ve SP gibi siyasi sol partilerle çeşitli dernek, oda ve sendikalar ortak eylem kararı alarak bir bildiri yayımladılar.

8- İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan, Avrupa Parlamentosunun

10-14 Haziran'da yapılacak toplantılarına katılmak üzere Strasbourg'a gitti.

9- Bir grup gazeteci tarafından düzenlenen "Babıali Toplantılarının oturumunda bir konuşma yapan Sosyalist Enternasyonal Başkanı Willy Brandt, BM Güvenlik Örgütü'nün daha etkili bir konuma getirilmesini isteyerek, güvenli bir dünya düzeni için "global uyarı sistemi" kurulmasını önerdi.

10- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Kıbrıs Özel Koordinatörü Nelson Ledsky Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin ile görüştü. Ledsky, Kıbrıs sorununun birkaç yıl içinde çözümleneceği inancını taşıdığını belirtti.

11- İstanbul'da polis tarafından vurulduğu öne sürülen Edebiyat Fakültesi öğrencisi Murteza Kaya'nın ölümünü protesto etmek isteyen bir grup öğrenci, çevik kuvvet polis ekibine ait bir minibüse molotof kokteyli attı. Polisin Edebiyat Fakültesi'ne girip arama yapmak istemesi üzerine öğrencilerle polis arasında çıkan çatışma sonucu 15 kişi gözaltına alındı.

12- Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu'nun 1988 yılında yaptığı başvuru İle incelemeye alınan yazar Duygu Asena'nın "Kadının Adı Yok" adiı kitabı, Ankara 4. İdare Mahkemesi tarafından aklandı.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreterinin Kıbns Özel Koordinatörü Oscar Camillon'u kabul ederek bir süre görüştü. Görüşmede Kıbns konusunda son gelişmelerin ele alındığı bildirildi.

14- Avusturya Cumhurbaşkanı Kurt Waldheim, 3 günlük resmi bir ziyaret için İran'a gitti.

15- Pakistan Cumhurbaşkanı Gulam İshak Han, ülkede büyük tartışmalara yol açan şeriat yasasını onayladı.

16- Tahran radyosu, Irak Devlet Başkam Saddam Hüseyin'e bağlı birliklerin, ülkenin güneyindeki Şiilere karşı bir saldın başlattığını duyurdu.

17- Hindistan'da yağışların yol açtığı seller sonucu 87 kişinin öldüğü bildirildi.

11 HAZİRAN 1991

1- Kahramanmaraş'ta partisinin bölge toplantısına katılan Başbakan Yıldırım Akbutut, çeşitli illerden gelen il başkanları ve milletvekilleri ile görüşmeler yaptı. Başbakan Akbulut, gazetecilere ANAP kongresi ile ilgili gelişmeler konusunda değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Akbulut daha sonra Van'a gitti.

2- Sosyalist Enternasyonal toplantısı İstanbul'da başladı. Açılış oturumunda bir konuşma yapan Konsey Başkanı Willy Brandt, Sosyalist Enternasyonal toplantılarının son yıllarda Ortadoğu forumuna dönüştüğüne dikkat çekerek, Türkiye Ortadoğu'da anahtar rolü oynayacaktır" dedi. Brandt, BM'nin dünyadaki sorunlara çözüm bulunması konusundaki önemine değinerek, BM'nin güçlendirilmesi ve yeniden yapılandırılması gerektiğini savundu. Brandt, toplantıya Kürt temsilcilerinin katılmasının sevindirici olduğunu vurgularken, Kuzey Iraklı Kürt sığınmacılara yaptığı yardımlardan dolayı Türkiye'yi övdü.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü yaptığı açış konuşmasında, toplantının Ortadoğu sorunlarının çözümünde önem taşıdığını, Türkiye'nin Avrupa ile Ortadoğu arasında köprü oluşturmakla kalmayıp, dünyanın merkez noktalarından biri haline geldiğini söyledi. Konuşmasında Kıbrıs sorunu ve Kürt sorununa da yer veren İnönü, sosyal demokratlann dünyanın yeniden yapılanmasında öncü rol oynaması gerektiğini söyledi.

Sosyalist Enternasyonal toplantısının ilk gününün gündemini Ortadoğu sorunları içerisinde yer alan Kürt sorunu ve Filistin sorunu ile Kıbns sorunu oluşturdu.

3- Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen Yalçın Acargün'ün yemin töreninde bir konuşma yapan Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, demokrasinin yalnızca hukuksal bir yapılanma biçimi olmayıp bir yaşama biçimi olduğunu, demokrasinin, toplumsal anlayış ve hoşgörü kavramlarının yerleşiklik kazanmasıyla güçlenebileceğini söyledi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Danıştay Başkanı Ekrem İspir'i ziyaret etti. İspir'i kutlama ziyaretinde Demirel, Türkiye'nin 10 yıl içerisinde, özünde millet iradesi olan bir yenileşmeyi mutlaka gerçekleştireceğini söyledi.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu'na da bir ziyarette bulundu.

5- ABD Kıbrıs Özel Koordinatörü Büyükelçi Nelson Ledsky, Türkiye'deki temaslannı tamamlayarak Kıbrıs'a gitti.

6- İstanbul DGM Savcılığı, Pen Klubü üyesi şair Yılmaz Odabaş'ın "Şeyh Sait İsyanı" adlı kitabında bölücü propaganda yapıldığı savıyla soruşturma açtı.

7- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Tugay Özçeri'nin, Türkiye'nin NATO Daimi Temsilciliği'ne atanmasıyla boşalan göreve Büyükelçi Özdem Sanberk'in atanmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

8- Kıbrıs Rum yönetiminin eski Dışişleri Bakanı ve Liberal Parti Başkanı Ni-kos Rolandis, Rum Ulusal Konseyi'nin Yunan hükümetinin teşvikiyle yaptığı Kıbrıs sorunu İçin "9'lu Konferans" önerisini eleştirdi.

9- ABD Dışişleri Bakanlığı, Irak'ın kuzeyindeki yüzbinlerce sığınmacıya yönelik, müttefik kuvvetlerce sağlanan yardım operasyonunun hedeflerine ulaştığını bildirdi. Bakanlık Sözcüsü Margaret Tutwiler tarafından dün yapılan açıklamada, müttefik kuvvetlerin bölgeden çekiime tarihine ise değinilmedi.

10- Irak'a uygulanan ambargo konusunu ele almak üzere toplanan BM Güvenlik Konseyi, ambargonun hafifletilmesi ya da kaldırılması yönünde bir karar almadı.

11- İran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani, Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl'den Güney Irak'taki olayların bir faciaya dönüşmemesi için girişimlerde bulunmasını istedi. İran ayrıca BM'ye başvurarak Genel Sekreter ve Güvenlik Konseyi'nin derhal harekete geçmesini istedi.

12- Arnavutluk'ta yeni bir hükümet kurulması konusunda muhalefet ve yönetimin anlaşmaya vardıkları bildirildi.

13- Romanya'da muhalefette bulunan beş partili ittifakın, Ulusal Selamet Cephesi hükümetine ortak olması konusunda yapılan görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığı bildirildi.

12 HAZİRAN 1991

1- Sosyalist Enternasyonal Konsey Toplantısı, Başkan Willy Brandt ile SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'nün düzenledikleri ortak basın toplantısı ile sona erdi. 77 ülke ve 7 uluslararası kuruluşun 228 delegeyle temsil edildiği toplantıda ağırlıklı olarak Ortadoğu, Doğu ve Orta Avrupa, silahsızlanma ve BM'-nin güçlendirilmesi konuları ele alındı.

2- TBMM insan Hakları Komisyonu Başkanı Eyüp Aşık, bir süre önce kendisi ile görüşmek üzere Meclis'e giderken polis tarafından gözaltına alınan tutuklu ve hükümlü yakınlarını ziyaret etti.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanvekiliiği'ne Güven Dinçer seçildi.

4- Türkiye ile KKTC arasında İmzalanan bir anlaşmaya göre, iki ülke arasında pasaport uygulaması kaldırıldı. İki ülke yurttaşlarının üçer aylık süreler için kimlik belgeleri ile seyahat edebilecekleri bildirildi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Bursa'da halka hitaben bir konuşma yaptı.

DYP Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Cindoruk tarafından hazırlanan "Çağdaş Türkiye" raporunda, dünyadaki ekonomik ve siyasal gelişmeler doğrultusunda bir yeniden yapılanma modeli önerildi.

6- Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın, davetli olduğu Avrupa Konfederasyonu çalışmasına katılmak üzere Çekoslavakya'nın başkenti Prag'a gitti.

7- İzmir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur, TANSAŞ'ın deterjan alımlarıyla ilgili olarak, Sabah ve Yeni Asır gazetelerinin yöneticileri tarafından ortaya atılan rüşvet iddialarını yanıtladı. Çakmur, deterjan firmasıyla yapılan satış anlaşması karşılığında Eşrefpaşa Hastanesi'ne 9.7 milyar lira karşılığında tıp gereçleri yardımı alındığını açıklarken, rüşvet iddiasını ortaya atan gazetelerin yöneticileri, toplantıya katılmadılar.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Sosyalist Enternasyonal Başkanı Willy Brandt ile bir görüşme yapmak üzere Türkiye'ye geldi. İstanbul'da yapılan görüşmede, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin öneriler üzerinde durulduğu bildirildi.

9- Irak Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi. Körfez savaşından sonra ilk resmi temaslarını gerçekleştiren Tank Aziz, Ankara'da Dışişleri Bakanı A.Kurtcebe Alptemoçin İle bir görüşme yaptı. Aziz daha sonra Başbakan Yıldırım Akbulut ile görüştü. Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından kabul edilen Tarık Aziz görüşmede, petrol boru hattının açılmasını talep etti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi tarafından görüşmeye ilişkin olarak yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, Irak'taki sorunun asıl çözümünün, Irak'ın demokratik sisteme geçmesiyle mümkün olabileceğini vurguladığı bildirildi.

10- Günaydın Gazetesi Genel Yayın Müdürü Saruhan Ayber, Asil Nadir'in sahibi olduğu Ankara'da yayımlanan Ulus Gazetesi ile Günaydın Gazetesi Ankara Bürosu'nün kapandığını bildirdi.

11- Kapatılan Demokrat Gazetesi yazarlarından Dursun Akçam, 12 Eylül 1980'den sonra gittiği Almanya'dan Türkiye'ye döndü.

12- İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan Avrupa Parlamentosu'nda düzenlediği basın toplantısında, Terörle Mücadele Yasası'nın Türkiye'nin imzaladığı Avrupa İnsan Hakları Konvansiyonu'na aykırı olduğunu söyleyerek, Avrupa Konseyi'nden imzacı ülkelerin konvansiyona uyup uymadıklarını belirleyecek mekanizmalar geliştirmesini istedi.

14- Macaristan'daki temaslarını sürdürmekte olan TBMM Başkanı Kaya Erdem. Macaristan Cumhurbaşkanı Arpad Göncz ile bir görüşme yaptı.

15- Hindistan'da Başbakan Rajiv Gandi'nin öldürülmesinden sonra ertelenen seçimlerin ikinci turu yapıldı. Seçim bölgelerinde alınan güvenlik önlemlerine karşın çıkan çatışmalarda çok sayıda kişinin Ölmesi üzerine, Keşmir eyaletinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

16- Bangladeş'in eski Devlet Başkanı Hüseyin Ersad, yasadışı silah bulundurmak suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

17- Arnavutluk'ta 1945 yılından bu yana iktidarda olan Emek Partisi'nin adı "Sosyalist Parti" olarak değiştirildi.

18- Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan açıklamada, Kuveyt'te işkence, tutuklama ve ortadan kaybolma olaylarının sürdüğü bildirildi.

19- İsrail Cumhurbaşkanı Chaim Herzog, 6 günlük resmi bir ziyarette bulunmak üzere Macaristan'a gitti.

20- Reuter AJansı'nın TASS'a dayanarak bildirdiğine göre, Sovyetler Birliği Komünist Partisi, eski Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze hakkında soruşturma açılması yönünde emir verdi.

21- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Irak ordusunun Şiilere saldırılar düzenlediği yolundaki haberleri endişeyle karşıladığını belirterek, gerekirse Şiiler için Güney Irak'ta kamplar oluşturma yoluna gidileceğini söyledi. Cuellar, Irak'a yeni bir gözlemci heyeti gönderilmesi için girişimlerde bulunacağını açıkladı.

22- İran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani, Avusturya Devlet Başkanı Kurt Waldheim'la Tahran'da düzenlediği ortak basın toplantısında, Irak'ın Şiilere karşı yürüttüğü saldırılara seyirci kalmayacaklarını, Güney Irak'taki çatışmalar hakkında sürekli olarak bilgi aldıklarını belirtti.

13 HAZİRAN 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın başkanlığında Çankaya Köşkü'nde yapılan ekonomik konuların eıe alındığı toplantıya Devlet Bakanı Güneş Taner, Devlet Bakanı Işın Çelebi, Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci ile ekonomi yönetiminden sorumlu birimlerin üst yöneticileri katıldı. Toplantıda Cumhurbaşkanı özal'a genel ekonomik konularda bilgi sunuldu

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Sosyalist Enternasyonal Başkanı Willy Brandt'i Çankaya Köşkü'nde kabul ederek görüştü. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi'nin yazılı açıklamasına göre görüşmede, Ortadoğu'da barış süreci, Irak'taki durum ve Kıbrıs konularında karşılıklı görüş alışverişinde bulunulurken, Brandt, İstanbul'daki Sosyalist Enternasyonal toplantısı konusunda Cumhurbaşkanı Özal'a bilgi verdi. Willy Brandt, daha sonra ülkesine döndü.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Irak Milli Türkmen Partisi Genel Sekreteri Muzaffer Arslan'ı kabul ederek bir süre görüştü.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Bursa'da düzenlediği toplantılardan birinde, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Anayasa'nm 101. maddesini ihlal eniğini öne sürerek, Cumhurbaşkanının bir partinin içişlerine karışmaması gerektiğini söyledi.

3- HEP parti meclisi, MYK üyelerini belirleyerek Genel Sekreterlik görevine İstanbul Milletvekili İsmail Hakkı Önal'ı getirdi.

4- Zonguldak'ın SHP'li Belediye Başkanı Yüksel Aytaç, partisinden istifa etti.

5- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Namık Kemal Kılıç, AA'ya yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu'nda kabul edilerek Cumhurbaşkanının onayına sunulan kararname hakkında bilgi vererek, kambiyo mevzuatında sağlanan yeni düzenlemeyle döviz ve ihracatla ilgili serbestinin genişletildiğini bildirdi.

6- Topluiş sözleşmelerindeki aksamaları protesto etmek amacıyla İşçiler tarafından düzenlenen gösterilere devam edildi. Çeşitli illerde toplu viziteye çıkma eylemi yanısıra yürüyüşler de düzenlenirken, Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Yıldırım Akbulut ile görüşme girişiminde bulunduklarını ancak, randevu isteklerinin kabul edilmediğini söyledi.

7- Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Özbek, Tekirdağ'daki Marmara Bölge toplantısında yaptığı konuşmada, Türk çiftçisinin ağır ekonomik kararlar nedeniyle batağa itildiğini öne sürerek, dünya çiftçileriyle eşit şartlarda yarışmanın Türk çiftçisinin hedefi ve hakkı olduğunu bildirdi.

8- Günaydın ve Tan gazetelerinin dün kapatılan Ankara büroları yeniden açıldı. Ankara Ulus Gazetesi de yeniden yayımlanmaya başlandı.

Güneş gazetesinin İzmir'deki 47 çalışanının iş akitleri feshedilirken; gazetenin Ankara temsilcisi Nurcan Akad görevden alınıp yerine vekaleten Fatih Al-taylı atandı.

9- Türkiye'deki resmi temaslarını tamamlayan Irak Başbakan Yardımcısı Tank Aziz ülkesine dönmeden önce Esenboğa Havaalanı'nda düzenlediği basın toplantısında, iki hükümet arasında diyalogun yeniden başlatılmış olmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi.

10- ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Nelson Ledsky, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile görüştü. Lefkoşa'daki görüşmeden sonra Denktaş tarafından yapılan açıklamada, sorunun çözümünün aceleye getirilemeyeceği belirtildi.

11 - Yunanistan Dışişleri Bakanı Andonis Samaras, olası bir Türk-Yunan diyalogunun uluslararası hukuk ve BM kararlan temeline dayanması gerektiğini söyledi.

12- AT Dönem Başkanı Lüksemburg, Kıbrıs sorununun çözümünde yeni bir konferans formülü önerildi. Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jacgues Poos tarafından ortaya atılan öneride, Kıbrıslı Türk ve Rum toplumlarının BM Genel Sekreteri'nin gözetiminde biraraya gelmesi ve konferansa ABD ve SSCB ile AT temsilcilerinin de katılması istendi.

13- İngiltere Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Irak, ülkenin güneyinde yaşayan Şiilere saldırmaması için uyarıldı.

14- Sovyetler Birliği'nin en büyük cumhuriyeti olan Rusya Federasyonu'n-da yapılan Devlet Başkanlığı seçimlerini Boris Yelisin kazandı.

15- Arnavutluk'ta iktidardaki Sosyalist Parti'nin başkanlığına yeniden Fa-tos Nano seçildi.

14 HAZİRAN 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Sosyalist Enternasyonal toplantısına katılmak amacıyla Türkiye'ye gelmiş olan Irak Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani'yi Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü. Basına kapalı yapılan görüşmeden sonra Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Ta-labani ile görüştüğü ve kendisinden bilgi aldığı bildirildi.

Kabulden sonra bir basın toplantısı düzenleyen Talabani, Ankara'daki temaslarını "olumlu ve çok başarılı11 olarak değerlendirdi.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, ANAP Kongresi öncesinde Milliyet Gazetesi'ne bir demeç verdi. Akbulut demecinde, yeniden genei başkan seçilmesi halinde hükümet ve partideki çok sesliliğe son vereceğini belirtirken, parti içindeki son bir buçuk senelik uygulamaları sayesinde partinin güçlendiğini bildirdi.

Başbakan, kongre öncesinde mal varlığına ilişkin açıklamada bulundu.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Elefterotipia Gazetesi'ne yaptığı bir açıklamada, Türkiye ile Yunanistan arasındaki dostluk v« işbirliğinin mümkün olabilecek en yüksek düzeye ulaşmasını arzuladığını bildirdi.

4- İçişleri Bakanı Abdüikadir Aksu düzenlediği bir basın toplantısında, Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Temel Cingöz'ün öldürülmesi olayına karıştıkları belirlenen 4 militanın yakalandığını bildirdi. Aksu, Ankara'da öldürülen emekli Korgeneral İsmail Selen'in katillerinin yakalanması çalışmalarının da son asamaya geldiğini, bu konuda birkaç gün içinde açıklama yapılabileceğini söyledi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani'nin Türkiye ile Irak arasında sağlıklı komşuluk ilişkileri kurulmasını engellemeye çalıştığını belirtti.

6- Sabit pazarları rüşvet karşılığı dağıttığı iddiasıyla 10 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Kadıköy eski Belediye Başkanı Osman Hızlan ve yardımcısı Yüksel Atabay, Kadıköy 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada beraat ettiler.

7- Türkiye'ye döndükten sonra gözaltına alınan gazeteci-yazar Dursun Akçam serbest bırakıldı.

8- Ankara'da Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Maliye ve Gümrük Bakanlığı ek binalarına ve Petrol İşleri Genel Müdürtüğü'ne bombalı saldırı yapıldı. Bakanlıkların ek binalarına konan bombaların patladığı, Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'ne konan bombanınsa uzmanlarca etkisiz hale getirildiği bildirildi. Olaylar sırasında binalar hasar görürken, can kaybı olmadı.

9- İstanbul Üniversitesi önündeki polis kulübesi, 10 kişilik bir grup tarafından basılarak molotof kokteyli atılmak suretiyle yakıldı. Olayla ilgili olarak 5 ki-şiinin gözaltına alındığı bildirildi.

İstanbul'un çeşitli semtlerinde düzenlenen korsan gösterilerde, göstericiler yolları benzin dökerek yaktılar ve molotof kokteyli attılar.

Ataköy Galleria alışveriş merkezinde üzerindeki bombanın patlaması sonucu yaralanan Gürkan Özdemir'in yasadışı bir örgütün üyesi olduğu bildirildi.

10- İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliğine Tuğrul Erkin atandı.

11- Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Suudi Arabistan'da bulunan Türk hacılarından 10 kişinin çeşitli nedenlerden öldüğü bildirildi.

12- Eski Devlet Bakanı ve Tarım Orman ve Köyişleri eski bakanlarından Ahmet Şener, Ankara'da öldü.

13- Anayasa Mahkemesi eski üyelerinden Sait Koçak İstanbul'da öldü.

14- BM Güvenlik Konseyi Kıbrıs'taki Barış Gücü'nün görev süresini, Genel Sekreter Perez de Cuellar'ın önerisiyle 6 ay daha uzattı.

15- ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Nelson Ledsky, Yunanistan'a gitti.

16- ABD Başkanı George Bush, Kurban Bayramı nedeniyle Müslümanlara bir mesaj yayımladı. Bu arada ilk kez ABD Senato ve Temsilciler Meclisi oturumlarından birinde bir Müslüman İmamın dua etmesi kararlaştırıldı.

17- Dohuk'ta bulunan müttefik birliklerin görevlerini tamamladıkları ve kentten aynlmaya başladıkları bildirildi.

15 HAZİRAN 1991

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisince Konya'da düzenlenen üretici mitinginde yaptığı konuşmada, ANAP iktidarı döneminde üretici ve çiftçilerin kaderlerine terkedildiğini söyledi.

2- Maliyet Gazetesi'nde Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci ile yapılan bir söyleşide, çalışanların ücretlerinde gidilecek yeni düzenlemeler ve vergi sistemi konularına değinildi.

3- Milli Eğitim Bakanı Avnt Akyol, zorunlu eğitim yasa tasarısının hazırlanarak başbakanlığa sunulduğunu bildirdi. Akyol, tasarıda zoruniu eğitim süresinin 8 yıl olarak belirlendiğini söyledi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut, ANAP Kongresinin bitiminden sonra, çalışma hayatındaki huzursuzluğun çözümü için yoğun çaba harcayacağını belirtti.

5- ANAP 3. Olağan Kongresi'nin ilk gününde Rize Milletvekili Mesut Yılmaz, Genel Başkan seçildi. Adaylardan Hasan Celal Güzel'in, ikinci tur öncesi, Başbakan Yıldırım Akbulut lehine çekildiği seçimlerde, Akbulut 523, Yılmaz 631 oy aldı.

6- SHP İzmir İl Kongresi'nde İl Başkanlığına Ercan Karakaş seçildi.

7- İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan, sağlıklı yargılama ve sorgulama için adli kolluk biriminin oluşturulması gerektiğini savundu.

8- Güneş Gazetesi muhabiri Deniz Teztel, Ankara DGM Savcılığı'nın emriyle dün İstanbul'daki evinden gözaltına alınarak Ankara'ya getirildi.

9- İstanbul Üniversitesi Edebiyat Faküftesİ'nde geçen pazartesi günü çıkan olaylar nedeniyle gözaltına alınan 15 öğrenciden 9'u DGM Savcılığı tarafından serbest bırakıldı.

10- ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbns Özel Koordinatörü Neison Ledsky, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın Kıbrıs sorununun çözümü için dengeli ve doğru belirlenmiş bir anlaşmada yer almaya hazır olduğunu söyledi.

11- Hindistan'da Başbakan ve Kongre Partisi lideri Rajiv Gadhi'nin ölümüyle askıya alınan seçimlerin tamamlandığı bildirildi.

12- Rusya Federasyonu Başkanlığı'na seçilen Boris Yelisin gazetecilere yaptığı açıklamada, hedefinin radikal reformları sürdürmek olduğunu bildirdi.

13- Sovyetler Birliği'nin güvenlik örgütü KGB'nin Başkanı Vladimir Kruç-kov, Bolşevik Devrimi'nİn ilk yıllarıyla Stalin rejiminin sona erdiği 1953 arasında 4 milyondan fazla insanın ideolojik kovuşturmaya alınarak zulüm gördüğünü açıkladı.

16 HAZİRAN 1991

1- ANAP 3. Olağan Kongresi'nde genel başkan seçilemeyen Başbakan Yıldırım Akbulut, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a istifasını sundu. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Akbulut hükümetinin istifasını kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Özal'ın istifayı kabul ettiği ancak, Anayasa'nın 109. maddesi gereği yeni Başbakan atanıncaya ve Bakanlar Kurulu oluşturuluncaya kadar, mevcut Bakanlar Kurulu'nun görevine devam etmesini istediği bildirildi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özai, yeni ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmazla Çankaya Köşkü'nde görüşmelerde bulundu,

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, hükümeti kurma görevinin kendisine vereceğini belirterek, dinamik ve uyumlu bir kabine kurmak istediklerini, ekonomide çok başlılığa son vereceklerini belirtti.

ANAP 3. Olağan Kongresi, MKYK ve Merkez Disiplin Kurulu seçimleriyle sona erdi.

2- Partisinin Gaziantep İl Kongresi'ne katılan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, ANAP Genel Başkanlığına seçilen Mesut Yılmaz'ı kutlarken, bir an önce erken seçime gidilmesini istedi.

3- DYP Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Cindoruk düzenlediği bir basın toplantısında, genel seçimlerin yapılması çağrısını yineleyerek, ANAP'a Genel Başkan seçilen Mesut Yılmaz'ı kutladı.

4- HEP Genel Başkanı Fehmi Işıklar, işçi eylemlerinin koordine edilmemesi halinde başarıya ulaşamayacağını belirterek, Türk-İş'in işçi hareketinin önünde bir engel olduğunu ileri sürdü.

5- DMP Genel Başkanı Bedrettin Dalan partisinin 1. kuruluş yıldönümü için düzenlenen toplantılara katıldı. Dalan yaptığı konuşmada, İstanbul'da yaptıkları hizmetlerin, Türkiye için yapacakları hizmetlerin teminatı olduğunu belirterek, Türkiye'nin kaderinde biz varız" şeklinde konuştu.

6- ANAP Gaziantep Milletvekili Hasan Celal Güzel partisinden istHa etti. Güzel, TBMM'de mücadeiessini bağımsız olarak sürdüreceğini belirterek, herhangi bir siyasi partiye girmeyi düşünmediğini söyledi.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 11 kişi öldü.

8- Batı Trakya'da bazı belediyeler ve kuruluşların temsilcilerinin yaptığı bir toplantıda, hükümeti protesto etmek amacıyla üç günlük bir direniş kararı alındığı bildirildi.

9- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, Sovyet televizyonuna verdiği bir demeçte, Rusya Federasyonu Başkanı Boris Yeltsin'le yaptıktan görüşmede işbirliği yapma konusunda anlaştıklarını belirtti. Gorbaçov, Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı seçim sonuçlarının ülkede farklı görüşlere sahip İnsanların oluşturduğu geniş bir siyasi yelpazenin varlığını ortaya çıkardığını söyledi. Gorbaçov konuşmasında ekonomik sorunlara ve batıdan beklentilerine de değindi.

10- Kürdistan Demokratik Partisi üyesi Roş Şaveys tarafından yapılan açıklamada, Irak'ta Kürtlere tanınacak özerk bölge konusunda Bağdat yönetimi ile Kürt temsilciler arasında yürütülen görüşmelerin sona erdiği ve taslak anlaşmanın hazır olduğu bildirildi. Şaveys, Kürdistan demokratik Partisi lideri Mesud Barzani'nİn Bağdat'tan ayrıldığını bildirdi.

11- Hindistan'da bağımsız bir devlet kurmak isteyen Sih militanların bir trene saldırarak 100 kişiyi öldürdükleri bildirildi.

12- ABD Dışişleri Bakanı James Baker'ın, İsrail Başbakanı Izak Şamir'in danışmanlarından Yossİ Ben-Aharon'u eleştirmesi tepkilere yol açtı. İsrailli siyasi yetkililerin, ABD Dışişleri Bakanı James Baker'ı İsrail'in iç islerine karışmakla suçladıkları bildirildi.

13- Yugoslavya'da Slovenya ve Hırvatistan Devlet Başkanlarının görüşmesinden sonra yapılan açıklamada, 26 Haziran tarihine kadar iki cumhuriyetin birlikten ayrılacağı bildirildi.

14- Yunanistan Savunma Bakanlığı, PASOK döneminde orduda askeri malzeme alımı konusunda yapılan bir yolsuzluğu açıkladı.

15- Filipinler'de Pinatubo yanardağının 600 yllık bir aradan sonra faaliyete geçtiği, yanardağın yakınındaki bölgelerin boşaltıldığı, şu ana kadar meydana gelen patlamalarda ölü sayısının ise kesin olarak belirlenemediği duyuruldu.

16- Almanya'da Neo-Naziler Dresden'de bir üyelerinin öldürülmesi sonucu büyük bir gösteri düzenlediler.

17 HAZİRAN 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz hükümeti kurmakla görevlendirdi. Cumhurbaşkanı özal ve ANAP Genel Başkanı Yılmaz'in Çankaya Köşkü'ndeki görüşmeleri sürerken, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi tarafından kamuoyuna yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Özal'in. hükümet üyelerinin belirlenmesini ve kendisine iletilmesini istediği bildiridi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, TMMOB Ziraat Mühendisleri OdasT-nın düzenlediği 2. Hayvancılık Kongresi'nde gazetecilerin çeşitli sorularını yanıtladı. İnönü, hükümete güvenoyu vermeyeceklerini ancak, erken seçim konusunda bir anlaşmaya varılması halinde bunu düşünebileceklerini belirtti.

3- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, gazetecilerin sorutan üzerine yeni kabineye girmesi halinde laikliği savunmaya devam edeceğini söyledi.

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemocin'in Berlin'de yapılacak dan AGİK toplantısına gitmekten vazgeçmesi üzerine Türkiye'nin Büyükelçi düzeyinde temsil edileceği açıklandı.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Ankara'da düzenlediği bastn toplantısında son ANAP Kongresi'ni ve gelişmeleri değerlendirdi. Demirel, partisinin yeni hükümete güvenoyu verip vermeyeceği konusunda bir açıklama yapmanın erken olduğunu belirterek, iktidar değişikliği 9e ANAP'ın halkı arkasına almasının mümkün olmadığını söyledi.

6- HEP Genel Başkanı Fehmi Işıklar, SHP ve DYP'nin istedikleri takdirde ANAP iktidarını düşürebileceklerini ancak bunun için çaba harcamadıklarını söyledi.

7- Çin'in Pekin Belediyesi Genel Sekreteri Ti Yin başkanlığındaki 7 kişilik bir heyet Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın'ı ziyaret etti.

8- Yargıtay Ceza Genel Kurulu, TOCnın 140, 141. 142 ve 163. maddelerinden yargılanan sanıkların tümünün beraat ettirilmesi gerektiğine karar verirken, bazı mahkemelerin yaptığı gibi davanın düşürülmesi, durdurulması ya da reddi yoluna gidilmesini yasaya aykın buldu.

9- İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Ümit Oğuztan'ın yazdığı "Kraliçe Sisi" adlı kitabı müstehcen bularak toplatılmasına karar verdi.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 21 kişi öldü, 43 kişi yaralandı.

11- Bulgaristan'da, Jivkov döneminde zorunlu göçe tabi tutulan Türk azınlık üyeleri, konut sorunlarına çözüm bulunması amacıyla sürdürdükleri protesto eylemleri çerçevesinde Sofya'da açlık grevi başlattılar.

12- AT dışişleri bakanları, dönem başkanı Lüksemburg tarafından getirilen

güvenlik ve dış politika önerilerini tartışmak üzere lüksemburg'da biraraya geldiler.

13- ABD Başkanı George Bush, Ortadoğu barışının kurulması için İsrail'le Arap devletleri arasında doğrudan temaslann başlamasının uzak olmadığını söyledi.

14- Güney Afrika'da ırkçı rejimin temel yasalarından sayılan "Halk Kayıl Kanunu" parlamentoda feshedildi.

15- Macaristan'da bulunan son Sovyet askerlerinin de çekilmeye başladığı bildirildi. Macaristan Devlet Başkanı Arpad Goencz, ülkenin egemenliğini yeniden kazanmasının kutlanması gerektiğini söyledi.

16- Hindistan'da gerçekleştirilen seçimlerde oy verme işlemlerinin ilk sonuçları açıklanmaya başlandı. Seçimlerde en çok oyun Kongre Parti'sine çıkmakta olduğu bildirilirken; Başbakan Rajiv Gandi'nin öldürülmesinde kullanılan bombayı imal eden kişinin kimliğinin saptandığı açıklandı.

17- Suudi Arabistan Kralı Fahd, 4774 Sovyet ve 190 Arnavutluk vatandaşının hac masraftannı ödeyeceğini açıkladı.

18 HAZİRAN 1991

1- Başbakan Yıldırım Akbulut Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği bir demeçte ANAP Kongresi'ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü partisince düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, ANAP'ın yanlış politikaları sonucu çalışan ve üreten kesimlerin ezildiğini, toplumsal huzur ve işbarışının bozulduğunu, hayat pahalılığı ve işsizliğin ise had safhaya ulaştığını söyledi. İnönü, hükümete çağrıda bulunarak işten atılmalara son verilmesini istedi.

Aynı toplantıda çeşitli sendikaların başkanları da "aptıklan konuşmalarda, çalışanların haklarının korunması İçin gerekenlerin yapılmasını istediler.

3- ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ve Manisa Milletvekili Ekrem Pakde-mirli, Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve TBMM Başkanı Kaya Erdem'i ziyaret ederek bir süre görüştüler. Görüşmelerden sonra Mesut Yılmaz basına yaptığı açıklamada, hükümetin oluşturulması çalışmalarının muhtemel takvimi hakkında bilgi verdiğini söyledi.

4- Kamuya ait işyerlerinde çalışan ve 1 Ocak tarihi itibarıyla toplu iş sözleşmeleri sona ermiş ve hala görüşme ve uyuşmazlık aşamasında olan işçilere avans ödenmesine ilişkin kararname, Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Başbakan Yıldırım Akbulut tarafından imzalandı.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, gazetecilerin soruları üzerine ABD Dışişleri Bakanı James Baker'in Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alp-temoçin'e Kıbrıs sorunuyla iigiii olarak gönderdiği mektup hakkında bilgi verdi. Sungar, Kıbrıs konusundaki gerçeklerin ve Türk tarafının görüşlerinin uluslararası alanda yaygın biçimde algılanmasının Türkiye için özel bir önem taşıdığını belirterek, Alptemoçin tarafından yazılan aynı konuda bir mektubun da Ba-ker'a gönderildiğini söyledi.

6- SHP MKYK toplantısında parti büyük kurultayının temmuz ayı sonunda toplanması ve eski Genel Başkan Aydın Güven Gürkan'ın bekletilmeden partiye yeniden üye kaydedilmesi kararlaştırıldı.

7- Ziraat Mühendisleri Odası ile Ankara Üniversitesi tarafından düzenlenen 2. Hayvancılık Kongresi'nde konuşan DYP Genel Başkanı Süleyman De-mirel, çiftçinin ezildiğini, hayvancılık politikasının iflas ettiğini bildirerek, Türkiye'nin yeni ve istikrarlı bir tarım politikasına ihtiyacı olduğunu belirtti.

DYP Genel Başkan Yardımcısı Tansu Çiller düzenlediği basın toplantısında, hükümeti kurmakla görevlendirilen Mesut Yılmaz ve ekibinin ekonomiye yaklaşımını değerlendirerek, orta vadeli önlemler alınması çağrısında bulundu.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, hükümet kurma çalışmalarını sürdüren ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'a çağrıda bulunarak, Türkiye'nin dış politikasına ilişkin kararların hükümet ve Meclis tarafından belirlenmesini İste-

di. Ecevit yaptığı yazılı açıklamada, Yılmaz'f bekleyen yaşamsal sorunlardan birinin Kıbrıs olduğunu vurguladı.

9- Türkiye çapında ikiyüz bine varan sayıda işçinin çok yönlü pasif protesto eylemleri sürerken, Türk-İş'ten yapılan resmi açıklamada yeni eylem takviminin bayramdan sonra belirleneceği ve konunun hükümetle görüşüleceği bildirildi.

10- TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısı Ankara'da yapıldı. Konsey Başkanı Rahmi Koç ekonomi üzerinde olumsuz etkiler yapan siyasal belirsizliklerin, iktidar partisindeki genel başkanlık seçiminin sonuçlanmasıyla bitmeyeceğini belirtti.

11- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Yalım Erez, kurutacak yeni hükümetin başkanının ekonomiyi tek elden yöneteceğini açıklamasını memnuniyet verici bulduklarını belirtti.

12- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Diyarbakır'ın Silvan, Ovacık ve Cizre ilçelerinde güvenlik güçleri ile teröristler arasında çıkan çatışmalar sonucu 3 vatandaşın öldüğü, 5 güvenlik görevlisinin yaralandığı ve 6 teröristin ölü olarak ele geçirildiği belirtildi.

13- Ankara Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, emekli Korgeneral İsmail Selen'in öldürülmesi eylemini gerçekleştirenlere lojistik destek sağladıkları öne sürülen ve aralarında 7 astsubayın da bulunduğu bazı kişiler, Ankara DGM'de yargılanmak üzere gözaltına alındı.

14- TBKP MYK üyesi Ahmet Kardam'ın pasaport almak için gittiği Ankara Emniyet Müdüriüğü'nde, yürürlükten kalkan TCK'nın 141 ve 142. maddelerinden dolayı gözaltına alınması protesto edildi.

15- Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde medeni hukuk sınavı sorularının çalındığının belirlenmesi üzerine Fakülte Dekanlığı Ankara Cumhuriyet Sav-cılıği'na suç duyurusunda bulundu.

16- Antalya'da Nevruz kutlamalarına katıldıkları gerekçesiyle haklarında DGM Savcıiığı'nca dava açılan 13 sanıktan 12'si beraat ederken, bir kişi 6 ay hapisle cezalandırıldı.

17- Diyarbakır'da HEP eski İl Başkanı Mustafa Özelin arabasına patlayıcı madde atıldı Olayda can kaybı olmadı,

18- Bursa'nın Orhangazi ilçesinde bir ihbarı değerlendiren polis ve jandarma yetkilileri 250 kilo saf eroin ve eroin yapımında kullanılan maddeler ele geçirdiler. Olayla ilgili olarak bir kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

19- BM Güvenlik Konseyi, Irak'a uygulanan silah satış ambargosunun devam etmesini ve yaptırımlar komitesinin silah satışını denetlemesini karara bağlayarak, Irak'ın kitle imha silahlarının yokedilmesi masraflarının da Irak'a ödetilmesine oybirliğiyle karar verdi.

20- AT Dışişleri Bakanları toplantısının tamamlanmasından sonra Dönem Başkanı Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jacgues Poos tarafından yapılan açıklamada, topluluk bakanlarının Arnavutluk'la diplomatik ilişkiler kurmayı kararlaştırdıkları belirtildi.

AT Avrupa Komisyonu Başkanı Jacques Delors tarafından getirilen, AT'-nin ileride federal bir siyasi yapıya bürünmesi önerisi İngiltere'nin tepkisine neden olurken, İngiliz yetkililer de bu yönde bir gelişmeye hazır olmadıklannı belirttiler.

21- ABD Başkanı George Bush, stratejik silahlarda indirim yapılması konusundaki görüşmelerle ilgili olarak SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'a gönderdiği mektuba Gorbaçov'un olumlu bir cevap verdiğini bildirdi.

22- Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin resmi temaslarda bulunmak üzere ABD'ye gitti.

23- Cezayir'de Sid Ahmet Gazali'nin Başbakanlığında yeni hükümet kuruldu.

19 HAZİRAN 1991

1- Başbakan Yıldırım Akbulut bazı bakanlarla yaptığı görüşmelerden sonra Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile görüştü. Cumhurbaşkanı özal daha sonra Devlet Bakanı Kemal Akkaya İle Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci'yi Köşk'e davet ederek görüşmelerde bulundu.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, Bulgaristan'dan gelen İki heyeti ayrı ayrı kabul ederek görüştü. Başbakan Akbulut, Bulgaristan Meclis Başkanı Nikolai To-dorov'la görüşmesinden önce yaptığı açıklamada, Bulgaristan'la olan İlişkilerin daha üst düzeye getirilmesini arzuladıklarını belirtti.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü partisinin il kongresi için gittiği Çankırı'da delegelere hitaben yaptığı konuşmada bir an evvel İktidara gelmek istediklerini ve gelecekten umutlu olduklarını belirterek, seçimlerde partisiyle birleşme önerilerini reddeden ve sçsyal demokrat oyların dağılmasına yol açan DSP'ye oy verilmemesini istedi. İnönü, ANAP'ın yıllardır süren enflasyonu düzeltmek içi hiç bir şey yapmadığına dikkat çekerek, hükümetin 200 bin işçinin toplu iş sözleşmesini çözüme kavuşturmasını İstedi.

4- Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci, TBMM Başkanı Kaya Er-dem'e bir mektup göndererek, seçmenlerin kendi bölge milletvekillerine ücretsiz mektup gönderebilmesi İmkanının sağlanmasını isterken, bu konuda kendi üzerine düşenleri yerine getireceğini bildirdi.

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, ABD Dışişleri Bakanı James Baker'a gönderdiği mektuba ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Alptemoçin, Kıbrıs Rum kesiminin adanın tek temsilcisi olarak kabul edilmesinin Türkiye açısından mümkün olmadığını belirtti.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, 16 Haziran itibarıyla Türkiye'de 11 bin 273 Iraklı sığınmacı olduğunu açıkladı.

7- ANAP'ın yeni MKYK üyeleri Genel Başkan Mesut Yılmaz başkanlığında Anıtkabir'i ziyaret ettiler. Yılmaz ve MKYK üyeleri daha sonra Çankaya Köş-kü'nde Cumhurbaşkanı Turgut özal'la bir görüşme yaptılar.

8- SHP Grup Başkanlığı, Başbakanlıkla,, Yüksek Planlama Kurulu kararlarına ilişkin bilgi istedi. Grup Başkanvekili Onur Kumbaracıbaşı bu konuda daha önce de başvuruda bulunduklarını ancak kendilerine karşılık verilmediğini bildirdi.

9- DYP Genel Başkanı Süieyman Demirel, İstanbul'da Irak Kürdistan Yurtsever Cephesi lideri CeM Talabani'yi kabul ederek bir süre görüştü. Görüşmede iki liderin Irak'taki gelişmeler üzerinde görüş alışverişinde bulunduğu bildirildi.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, "Dünya ve Türkiye'de Gelişmeler" konulu bir konferansa katılarak bir konuşma yaptı.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu, Güneydoğu Anadolu bölgesinde faaliyet gösteren teröristlerin dış ülkelerden destek aldıklarını, yabancı ülkelerin Türkiye'den kaçan teröristleri himaye ettiklerini söyledi.

11- THY'den 421 işçinin İşten çıkarılmassını protesto eden Hava-İş Sendikası yöneticileri ve işçiler üç günlük açlık grevine başladılar.

12- Çeşitli iş kollarında çalışan işçilerin eylemleri devam ederken, İstanbul, Gölcük, İzmir ve Diyarbakır'da işçilerin viziteye çıkma eylemleri büyük gösterili mitinglere dönüştü.

13- Ankara DGM Başsavcısı Nusret Demiral, avukat Bedii Yarayıcı ve Murat Demir ile gazeteci Deniz Teztel'i gözaltına aldırmaktan dolayı, Avukat Ahmet Yüzgün Yüksel tarafından Hakimler ve Savcılar Yliksek Kurulu'na şikayet edildi.

14- Kars Valisi Hasan Pakir tarafından yapılan açıklamada, güvenlik güçleri ile teröristler arasında meydana gelen bir çatışmada, bir asteğmenin öldüğü, bir teröristin ise ölü olarak ele geçirildiği bildirildi.

15- Terörle Mücadele Yasası'nın iptal edilmesi için 50 avukat tarafından Anayasa Mahkemesi ve TBMM'ye dilekçe verildi. Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden'i ziyaret eden 5 avukat yasanın bir çok hükmü ile Anayasa ve uluslararası insan haklan sözleşmelerine aykırı olduğunu dile getirdiler.

16- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 15 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.

17- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ABD Dışişleri Bakanı James Ba-ker'ın, Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin'e Kıbrıs sorununa ilişkin olarak gönderdiği mektup konusunda "Kıbrıs'a zorlama ile bir çözüm yolu empoze edilemez" dedi. Denktaş, mektupla ilgili görüşlerini Ankara'ya sunduğunu söyledi.

18- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması ve Türkiye ile ilişkilerde uzlaşma sağlanması için, ABD Başkanı Ge-orge Bush'tan Atina ziyareti sırasında yardım isteyeceklerini söyledi.

19- BM Genel Sekreteri Cuellar, Irak'la işbirliği yaptıkları suçlamasıyla Kuveyt'te idama mahkum edilen çok sayıda gazeteci için bağışlama diledi.

20- İsrail işgalindeki Batı Şeria'nın Hebron kentinde 15 yıldan bu yana ilk kez yapılan ticaret odası seçimlerini İslamcıların kazandığı bildirildi.

21- Tunus Başbakanı Hamİd Karouı, üç günlük bir ziyaret İçin Fas'a gitti.

22- Nikaragua'da, hükümet tarafından mülkiyet yasası ile ilgili olarak değişiklikler yapılması üzerine solcu Sandinista muhalefetinin Meclisi boykot ederek sokak gösterilerine başladığı bildirildi.

23- Yunanistan hükümeti terörle bağlantılan olduğu gerekçesi ile 10'a yakın Filistinliyi sınır dışı etti.

20 HAZİRAN 1991

1- Bükent Üniversitesi'nde düzenlenen diploma törenine katılarak bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Cumhuriyetin ilanından bu yana eğitime büyük önem verilmiş olmasına rağmen istenen hedeflere hala ulaşılamadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Özal, bir ülkenin en önemli gücünün yetişmiş insan gücü olduğunu vurgulayarak, Türkiye'de serbest bir topluma ihtiyaç duyulduğunu belimi.

Törende Milli Eğitim Bakanı Avni Akyoi da bir konuşma yaptı.

2- TBMM Başkanı Kaya Erdem, Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden'i ziyaret ederek yeni görevinden dolayı kutladı. Erdem ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, demokrasiyi ve onun simgesi dan temel hak ve özgürlükleri koruyan Anayasa Mahkemesi'nin önemine değindi.

3- Milli Güvenlik Kurulu, Kıbrıs sorunu ile ilgili gelişmelerle Ortadoğu ve Körfez bölgesindeki son durumu değerlendirmek üzere Cumhurbaşkanı Turgut Özal başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. Toplantıya Başbakan Yıldırım Akbulut, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş ile bazı bakanlar ve askeri yetkililer katıldı.

4- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Afyon'un Emirdağ ve Çay Bçelerinde halka hitaben yaptığı konuşmalarda, erken seçim isteğini yineleyerek, hükümeti kurmakla görevli ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'a kasım ayı içinde seçim yapılması için çağrıda bulundu. Konuşmasında son günlerde yaşanan işten çıkarma olaylarına da değinen İnönü, bu durumun ANAP iktidarı döneminde görülmemiş boyutlara vardığını söyledi.

5- Devlet Bakanı Cemil Çiçek, Ankara, İstanbul, İzmir, Eskişehir ve Ada-na'da onbinlerce işçinin devam eden toplu vizite eylemleriyle ilgili olarak AA'ya yaptığı açıklamada, giderek artan işçi eylemlerinin toplu iş sözleşmesi müzakereleri bakımından bir yaran olmayacağını söyledi.

6- Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci, ANAP milletvekillerine birer mektup göndererek Türkiye'de 1923'den bu yana uygulanan rejimin demokrasi değil, "tek adam demokrasisi" olduğunu belirtti. Kahveci, kendi hazırladığı seçim kanununda değişiklik öneren yasa taslağını da mektubuna ek olarak gönderdi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, seçimlerin adil bir seçim sistemi ile yapılması gerektiğini belirterek, aksi takdirde siyasal bunalımın süreceğini söyledi.

8- ANAP Teşkilat Başkanı Fahrettin Kurt, en geç bir yıl sonra seçim yapılacağını ve yeni hükümetin gündeminde seçim takvimi olduğunu söyledi. Kurt, gazetecilerin seçim konusundaki çeşitli sorularını yanıtladı.

9- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'nün, Magİc Box televizyonu aleyhine

açtığı manevi tazminat davasına Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi'nde başlandı.

10- Devlet Planlama Teşkilatı, sahte ihracat teşvik belgesi sunan 21 firma hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

11- Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Orhan Erinç, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut'un, tazminatsız olarak işlerine son verilen gazete çalışanlarıyla ilgili olarak söylediği "Sendikanıza bile güvenmeyin" biçimindeki sözlerini kınadı.

12- Güneş Gazetesi'nin Ankara ve İzmir bürolarından çıkartılan 50 gazeteci, siyasi partileri ziyaret ederek sorunlarına duyariılık gösterilmesini İstediler. Gazeteciler TBMM Başkanı Kaya Erdem, SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ve ANAP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Karaevli ile görüştüler.

13- Öğretim Üyeleri Derneği Genel Sekreteri Prof. Burhan Şenatalar, üniversitelerin en önemli sorunlarından birinin yükseköğrenime ayrılan kaynakların yetersizliği olduğunu belirterek, bunun akademik personelin ücretlerine de yansıdığını bildirdi.

14- Sovyetler Birliği'nin Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev, ülkesinin, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin yeni bir öneri getirebileceğini belimi. Çernişev sorunun zirveler yoluyla değil iki toplum arasında anlaşma sağlanması ile çözülebileceğini söyledi.

15- Irak'ın Ankara Büyükelçisi El Tıkrıti, DSP Genel Başkanı Bülent Ece-vit'i ziyaret ederek bir süre görüştü.

16- Irak Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani Ankara'da gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Kürtlerin Irak'ın muhtemel bir saldırısından korunması için uluslararası garantilere ihtiyacı olduğunu ve Türkiye'nin bu konuda gereken kolaylıkları sağlayacağı izlenimini edindiğini belirtti. Talabani, bu konuda Cumhurbaşkanı Ozal'dan olumlu yanıt aldığını söyledi.

17- Ankara'da devlete ait çeşitli işyerlerine bomba konulması sonucu patlamalar meydana geldi. Ölen ya da yaralanın olmadığı patlamaları yasa dışı Devrimci Sol-Silahlı Devrimci Birlikler adlı örgüt üstlendi.

18- Fransa'da yayımlanan Le Monde gazetesi, ekonomi ekinde Türkiye'ye dört sayfa ayırdı. Türkiye'nin Hesabı başlığıyla yayımlanan özel bölümde çeşitli incelemeler yer aldı.

19- Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Ali Hikmet Alp'in temsil ettiği AGİK Dışişleri Bakanları Toplantısı Berlin'de sona erdi. Toplantıya katılan bakanlar, bunalımları gidermek üzere işbirliği yapmaya ve bu amaçla ortak kurumlar oluşturmaya karar verdiler. Türk heyeti, BM Güvenlik Konseyi kapsamında ele alınan anlaşmazlıkların AGİK'e konu edilmemesini istedi.

20- Berlin'de biraraya gelen ABD Dışişleri Bakanı James Baker ve SSCB Dışişleri Bakanı Aİeksandır Besmertnth'in stratejik silahların sınırlandırılması anlaşması ile ilgili olarak görüş ayrılığına düştükleri duyuruldu.

21- Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yelisin, ABD Başkanı Geor-ge Bush İle bir görüşme yaptı.

22- ABD Temsilciler Meclisi, Ürdün'ün Körfez savaşı sırasında Irak'a destek vermesi nedeniyle, bu ülkeye yapılan askeri yardımın askıya alınmasını kararlaştırdı.

Ürdün'de Başbakan Tahir El Masri'nin, Kral Hüseyin huzurunda yemin ederek görevine başladığı bildirildi.

23- Arnavutluk'ta, son kongresinde İşçi Partisi adını alan komünistlerin denetimindeki Demokratik Cephe'nin Başkanı Adil Çarçani'nin istifa ettiği bildirildi.

24- Afganistan eski Devlet Başkanı Babrak Karmal, 5 yıldır bulunduğu Sovyetler Birliği'nden ülkesine döndü.

25- İran'ın, Körfez savaşı sırasında kendisine sığınan bütün Irak uçaklarını iade edeceği bildirildi.

26- Kuveyt Sıkıyönetim Mahkemesi'nin 8 kişiyi daha ölüm cezasına çarptırdığı bildirildi.

27- Sri Lanka'da Tamil gerillalarının askeri bir birliği pusuya düşürerek 19 askeri öldürdükleri bildirildi.

21 HAZİRAN 1991

1- Cumhurbaşkanı TurguJ özal, Mardin'in Kızıltepe ilçesindeki 4. Hudut Alay Komutanlığı sancağının devir teslim törenine katılarak bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Özal Ankara'ya dönüşünde bir süre ANAP Genel Başkanı Mesut Yıtmaz'la görüşerek, hükümetin kurulması çalışmaları hakkında bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Özal daha sonra bayram tatilini geçireceği Marmaris'e hareket etmek üzere Dalaman'a gitti.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Parti Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, kasım ayında erken seçim yapılması çağrısını yineleyerek, ülkede yaşanan ekonomik bunalımın tepkilere yol açtığını söyledi. Memurlara en az yüzde 40 zam yapılmasını isteyen İnönü, konuşmasında basının İçinde bulunduğu sorunlardan da sözettt.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel partisince Eskişehir'in Sivrihisar İlçesinde düzenlenen mitingle yaptığı konuşmada siyasi ve ekonomik sorunlara değindi ve "seçimin şantaj olmaktan çıkarılmasını" istedi.

4- İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan İstanbul Adliyesi'nde düzenlediği basın toplantısında, Ankara'da gözaltında tutulan iki avukat ve gazeteci Deniz Teztel'le görüşmek için Adalet Bakanlığı ve DGM'ye başvurduklarını, ancak bu istemlerinin reddedildiğini bildirdi. Ankara DGM Başsavcılığı'nsn hukuk tanımayan yeni bir uygulaması ile karşı karşıya olduklarını belirten Kazan, DGM Başsavcısı Nusret Demiral'ın Türkiye Cumhuriyeti için bir tehlike olduğunu ve görevde kaldığı sürece herkesin tehlike altında bulunduğunu söyledi. Kazan konuyu İnsan Hakları Komisyonu'na götüreceklerini bildirdi.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Bingöl'ün Genç İlçesinde güvenlik güçlerinin yürüttüğü operasyon sonucu 10 teröristin ölü olarak ele geçirildiği bildirildi.

6- Polis yetkililerinin verdiği bilgiye göre İstanbul'da Interpol tarafından aranan iki kişi ile bunların Türkiye uzantısı olan bir kişi beraberlerinde 1 milyar liralık saf eroinle yakalandılar.

7- Demir-celik ürünlerine yüzde 4-11 oranında zam yapıldı.

8- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Morton Abramowitz'in, Başkan George Bush'un Türkiye ziyaretinden sonra, görevini tamamlayarak Ankara'dan ayrılacağı bildirildi.

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut, ILO'nun Cenevre'de devam etmekte olan 78. Uluslararası Çalışma Konferansı Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, çalışma mevzuatını daha ileri götürecek düzenlemeler yapılacağını söyledi.

10- Portekiz hükümeti, 24 Haziran tarihinden itibaren Türk vatandaşlarına ülkeye girişlerinde vize uygulama kararı aldı.

11- Bulgaristan'da konut sorunlarına çözüm bulunması amacıyla bir haftadır açlık grevi yapan bir grup Türk, sorunun çözülememesi halinde başka ülkelerden siyasi ve ekonomik iltica talebinde bulunacaklarını açıkladılar.

12- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov parlamentoda yaptığı konuşmada, ülkede oluşturulmaya çalışılan uzlaşma ortamının Komünist Partisi ve muhafazakarlar tarafından engellenmeye çalışıldığını söyledi.

Ülkede muhafazakarların temsilcisi durumunda olan Başbakan Valentin Pavlov'un "geniş yetki" istemi Yüksek Sovyet tarafından reddedildi.

13- Güney Kore'de yapılan seçimlerde iktidardaki Demokratik Liberal Parti'nin önde gittiği belirtildi.

14- Kolombiya'da dev kokain üreticisi ve pazarlayıcısı Medelün kartelinin patronu Pablo Escobar ile şirketin mali işler sorumlusunun teslim oldukları bildirildi.

22 HAZİRAN 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Kurban Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda, ekonomik gelişme ve büyümenin ancak siyasi istikrar ve huzur içinde olan bir ülkede olabileceğini belirterek, kısır siyasi çekişmelerden uzak durulmasını istedi. Cumhurbaşkanı Özal, "21. asrı Türklerin asrı yapma idealine sahip çıkılmasını" istedi.

2- TBMM Başkanı Kaya Erdem Kurban Bayramı mesajında, içinde bulunduğu şartlar ne olursa olsun Türk toplumunun zorluklardan başarıyla çıkmasını bildiğini belirterek, toplumsal barışın gereğinin demokratik parlamenter rejimin tüm ilke ve değerlerine bağlılık olduğunu dile getirdi,

3- Başbakan Yıldırım Akbulut tarafından yayımlanan bayram mesajında, Türkiye'nin uluslararası alanda itibarı yüksek, güvenilir bir ülke durumuna geldiği belirtilerek, Türkiye iktidarlarımız döneminde ekonomik, siyasi ve toplumsal alanlarda gerçekleştirilen atılımlarla gücünü ispatlamıştır" denildi.

4- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman De-mirel bayram mesajlarında erken seçim isteğini ve ekonomik sıkıntıları belirttiler.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevft bayram mesajında Türkiye'nin dış politikası ile ilgili sorunları gündeme getirirken, Ortadoğu'daki kaynakların silahlanma yerine kalkınma a. lacıyla değerlendirilmesi için Türkiye'nin yapıcı bir katkıda bulunması gerektiğini söyledi.

6- Türk-İş Yönetim Kurulu'nca yayımlanan bayram mesajında, toplumun büyük bir kesiminin bayrama yoksulluk içinde girdiği belirtilerek, 'Toplumu kemiren rahatsızlıklar g ide ril emiyorsa, sosyal barış ciddi tehlike ile karşı karşıyadır" denildi.

7- İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan, bir süredir gözaltında tutulan iki avukat ve gazeteci Deniz Teztel'le görüşmek için yaptıktan başvurunun reddedilmesi üzerine, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'in başbakanlığı döneminde yayımlanan "gözaltına alınan sanığın müdafii ile görüştürülmesi" konulu genelgeyi, pratik bir değeri olmadığı için Adalet Bakanlığı'na iade ettiklerini açıkladı.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Marmaris'ta Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile bir görüşme yaptı. Basına kapalı yapılan görüşmeden sonra Denktaş gazetecilere yaptığı açıklamada "Kıbrıs konusunda Türkiye ile tam bir görüş birliği içindeyiz" dedi.

9- Şişe-Cam Holding'e bağlı 12 cam fabrikası ile İzocam İşyerlerinde Kristal-İş Sendikası'na üye 13 bin işçinin 39 gündür sürdürdüğü grev, tarafların anlaşmaya varması ile sona erdirildi.

10- Tatvan-Van karayolu üzerindeki polis lojmanlarına bir grup terörist tarafından roketatarlı ve silahlı saldırı düzenlendi. Saldırı sırasında bir polis memutunun yaralandığı, binaların da ağır hasar aldığı bildirildi.

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde arabasına bomba konan bir kişinin öldüğü bildirildi.

Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde bir yurttaşın kaçakçı olduğu gerekçesiyle jandarma tarafından açılan ateş sonucu ölmesi, ilçede gerginlik yarattı. Olayın duyulması üzerine 150 kişilik bir grup yürüyüş yaptı, gruptan bazı kişiler gözaltına alındı.

11 - Yunanistan Hükümet Sözcüsü Vİron Polİdoras tarafından yapılan açıklamada, Türkiye Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Kıbns sorununun çözümüne yönelik İlgi ve iyi niyetini gösteren açıklamaları, hükümet tarafından olumlu karşılanmaktadır" dendi.

12- ABD Dışişleri Bakanı James Baker resmi temaslarda bulunmak üzere Arnavutluk a gitti.

13- Güney Afrika Parlamentosu, Komünist Partisi üzerindeki yasağı kaldırdı.

23 HAZİRAN 1991

1- Türkiye Cumhuriyeti’nin 48. kabinesi ANAP Genel Başkanı ve Başbakan Mesut Yılmaz tarafından ANAP Genel Merkezi1 nde düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı. Mesut Yılmaz tarafından oluşturulan kabine, Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından onaylandı. Yeni hükümetin 30 Haziran Pazar günü, programını TBMM'ye sunacağı belirtildi.

Yeni kurulan hükümette Ekrem Pakdemirii Başbakan Yardımcısı olurken, Fahrettin Kurt, Mustâfa Taşar, İmren Aykut, Vehbi Dinçerier, Karman İnan, İlhan Aküzüm, Cengiz Tuncer, Sabahattin Araş, Ersin Koçak, Mehmet Çevik, Cenap Gülpınar, Birsel Sönmez ve Ali Talip Ûzdemir Devlet Bakanlığı görevlerine getirildiler. Şakır Şeker Adalet Bakanı, Barlas Doğu Milli Savunma Bakanı, Mustafa Kalemli İçişleri Bakanı, Safa Giray Dışişleri Bakanı, Adnan Kahveci Maliye ve Gümrük Bakanı, Avni Akyol Milli Eğitim Bakanı, Hüsamettin Oruç Bayındırlık ve İskan Bakanı, Yaşar Eryılmaz Sağlık Bakanı, İbrahim Özdemir Ulaştırma Bakanı, İlker Tuncay Tanm, Orman ve Köyişleri Bakanı, Metin Emi-roğlu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Rüştü Kazım Yücelen Sanayi ve Ticaret Bakanı, Muzaffer Ancı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Gökhan Maraş Kültür Bakanı ve Bülent Akarcalı Turizm Bakanı görevlerine getirildiler.

Başbakan Mesut Yılmaz hükümetinin güvenoyu sorunuyla karşılaşacağını sanmadığını belirtirken, "Bazılarının söylediği gibi, bu hükümet geçici bir seçim hükümeti değildir" dedi.

Başbakan Mesut Yılmaz İstanbul Bayram Gazetesi'ne verdiği ilk demecinde, Türkiye'nin ciddi sorunları olduğu ancak, çözülemeyecek sorunları bulunmadığı inancında olduklarım" belirterek, yurttaşların bayramlarını kutladı. Başbakan Yılmaz'ın Türkiye Bayram Gazetesi'nde de bayram mesajı yayınlandı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman De-mirel'in çeşitli konulan içeren birer yazılan Türkiye Bayram Gazetesi'nde yayımlandı.

3- Eski Başbakan ANAP Erzincan Milletvekili Yıldınm Akbulut'un Türkiye Bayram ve İstanbul Bayram gazetelerinde, yeni hükümete ilişkin değerlendirmeleri yer aldı. Akbulut, yeni hükümetin kendi içinde uyumsuz olduğunu belirterek, güvenoyu verip vermeyecekleri konusunu bayram sonrasında kararlaştıracaklarını bildirdi.

4- Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın, Ankara'ya ilişkin sorunlar ile verilmesi planlanan hizmetler konusunda Türkiye Bayram Gazetesi'nin sorularını yanıtladı

5- Yargıtay 6. Hukuk Dairesi'nin aldığı bir karar uyarınca, "kiraların bilirkişi raporları ile değil, hakimler tarafından tesbit edileceği" belirlendi.

6- Aydın Valisi Recep Yazıcıoğlu, 2'ncisi düzenlenen Ulusal Turizm Kongresi Organizasyonu Başkanı olarak yaptığı açıklamada, Kongre'nin turizmle igili tüm birimleri biraraya getirerek turizm sorunlarının ve çözürn önerilerinin tartışılmasına imkan vereceğini belirtti.

7- Kürdistan Demokratik Partisi lideri Mesud Barzani, Irak Kürdistan'ı için özerklik anlaşmasına varıldığını ve bölgede üç ay içinde Özgür seçimler yapılacağını belirtirken, Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani Türkiye'den ayrılmadan Önce yaptığı açıklamada, Irak yönetimiyle henüz bir anlaşma yapılmadığını belirtti. Talabani, tüm Kürt gruplarının anlaşmayı onaylaması gerektiğini söyledi.

24 HAZİRAN 1991

1- Başbakan Mesut Yılmaz ve Bakanlar Kurulu Anıtkabir'e giderek saygı duruşunda bulundular.

Başbakan Mesut Yılmaz, Başbakanlık binasında eski Başbakan Yıldırım Akbuiut'la bir süre görüştü ve kendisinden görevi teslim aldı. Akbulut parti programı ve felsefesine uygun hizmet etmeleri şartıyla Yılmaz ve kabinesine destek vereceklerini söyledi. Başbakan Mesut Yılmaz da, Akbulut hükümetinin 30 yıldır tartışılan tabuları yıktığını, yasaklan kaldırdığını belirterek bu dönemde demokratikleşme alanında alman mesafelerden sözetti.

2- Başbakan Yardımcısı Ekrem Pakdemirli Türkiye Bayram Gazetesi'ne verdiği demeçte, memura, işçiye, köylüye çok önem verdiklerini kaydederek, "Orta direğe enflasyonun üzerinde bir gelir vereceğiz" dedi. Pakdemirli katsayı ile ilgili çalışmalara güven oylamasından sonra başlanacağını belirtti.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü İmren Aykut, İstanbul Bayram Gazetesi' ni ziyaret ederek gazete yöneticileri ile görüştü. Basının sorunlarına değinen Aykut, basının her koşulda yaşatılması gerektiğini söyledi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, RP Genel Başkanı Necmettin Erba-kan ve MÇP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş'in Türkiye Bayram Gazetesi'nde birer yazılan yayımlandı.

5- Ankara Valisi Saffet Arıkan Bedük, Türkiye Bayram Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, daha sağlıklı bir başkent için, denetim ekiplerinin sürekli çalışacağını bildirdi.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 21 kişi öldü.

7- fotami Kurtuluş Cephesi adlı bir örgüt, Kuveyt'te idam cezasına çarptırılan Ürdünlüler hakkındaki kararların infazı halinde, dünyanın her tarafındaki Kuveyt kuruluşlarına saldırılar başlatacağını duyurdu.

Ö- Yugoslavya'da Hırvatistan ve Slovenya'nın birlikten ayrılma girişimlerine ABD'den sonra AT'nin de karşı olduğu bildirildi. AT Dışişleri Bakanları Top-lantısı'nda bu iki cumhuriyetin ayrılması halinde topluluk üyesi ülkeler tarafından tanınmayacağı bildirilirken, Yugoslavya'ya ekonomik yardım yapılması ka-rariaştınldı.

25 HAZİRAN 1991

1- Başbakan Mesut Yılmaz'ın "seçimi erkene alabiliriz" şeklindeki sözleri, muhalefet partileri tarafından olumlu bulundu.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, erken seçimin kaçınılmaz olduğunu belirtirken, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, yeni kabineyle herhangi bir şeyin değiştirilmesinin mümkün olmadığını, tek çözümün seçim olduğunu söyledi.

2- Basından sorumlu Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü İmren Aykut Türkiye Bayram Gazetesi' ni ziyaret ederek gazete yöneticilerinden bilgi aldı. Aykut, Gazeteciler Cemiyeti'ne de giderek yöneticilerle görüştü.

3- Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci, Türkiye Bayram Gazetesi'ne personel rejiminde yapılması düşünülen değişiklikler konusunda açıklamalarda bulundu.

4- İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli tarafından valiliklere gönderilen bir genelgede, ikinci bir emre kadar hiç bir mülki amirin görevinden ayrılamayacağı ve bakanlıktaki tüm tayın ve yer değiştirme işlemlerinin durdurulduğu bildirildi.

5- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyoi, bakanlığın üst düzey görevlerine getirilecek kişilerin seçiminde uygulanacak olan yeni bir yönetmelik hazırlattı.

6- DMP Genel Başkanı Bedrettin Dalan, CDGP Genel Başkanı Gökhan Ev-liyaoğlu ve IDP Genel Başkanı Aykut Edibali'nin birer yazısı Türkiye Bayram Gazetesi'nde yayımlandı.

7- Eski Devlet Bakanlarından Işın Çelebi, geçmiş dönemdeki ekonomik icraatlarına ilişkin konularda İstanbul Bayram Gazetesi'nce kendisine yöneltilen sorulan yanıtladı.

8- İstanbul Bayram Gazetesi, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'İn, 29 Mayıs 1991 çarşamba günü Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a, ülke sorunlarının aşılması için Türk Silahlı Kuvvetlen" nin gerekli gördüğü çözümün, "Bir an önce erken seçime gidilmesi olduğu" yolunda bir görüş ilettiğini ileri sürdü.

9- Milliyet Gazetesi foto muhabirlerinden Ali Bostancı İstanbul'da Öldü.

10- Yugoslavya'da bağımsızlık ilanına hazırlanan Slovenya ve Hırvatistan Cumhuriyetleri ABD ve AT1 nin tutumunun kararlarını etkilemeyeceğini bildirdiler.

Slovenya ve Hırvatistan Cumhuriyetleri parlamentoda okunan ve oybirliği Pe kabul edilen deklerasyonlarta bağımsızlıklarını ilan ettiler

11- Belçika Parlamentosu'nda yapılan oylama sonucu, kadınların da tahta çıkabilmesi kabul edildi.

26 HAZİRAN 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İstanbul Bayram Gazetesinde yer alan "Ordu erken seçim istedi" yolundaki haberi yalanladı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi tarafından yapılan yazılı açıklamada da, sözkonu-su haberin tamamen hayal ürünü olduğu belirtilerek, böyle bir haberin Bayram Gazetesi'rtde yer alması kınandı.

Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreter Vekili Kurmay Albay Halil Kalaycı, Özal-Güreş görüşmesine ilişkin olarak İstanbul Bayram Gazetesi'rtde yer alan haber hakkında yaptığı yazılı açıklamada, kamuoyunun aydınlatıtabilmesi-ne katkıda bulunmak üzere, sozkonusu haberin gerçekle bir İlgisinin olmadığını belirtti.

Öte yandan sozkonusu gelişmelere paralel olarak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirken yaptığı açıklamada, haberin doğruluğu konusunu tartışmayacağını, gerçekleri zamanın ortaya çıkaracağını bildirdi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz yayınladığı ilk genelge ile karşılama ve uğurlamalarda tasarruf yönelinmesini İstedi. Başbakan Yılmaz karşılama ve uğurlama törenlerinin kamuoyunu rahatsız eniğini, vatandaşın ve bürokratın günlük işlerini de aksattığını belirterek, genelgeye hassasiyetle uyulmasını İstedi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Mesut Yılmaz, eski Başbakan Yıldırım Akbuiut ve kendisini destekleyen milletvekillerinin hükümete güvenoyu vermeyeceklerine ilişkin açıklamalar konusunda "hükümetinin güvenoyu bunalımı ile karşılaşmayacağını" belirtti.

Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis'in kendisine gönderdiği kutlama mektubuna cevaben yazdığı bir mektupta Başbakan Mesut Yılmaz, iki ülke arasında samimi bir diyalog çağrısında bulunarak Mitsotakis'i Türkiye'ye davet etti.

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Viron Polidoras, Başbakan Mitsotakis'in bu mektupta dile getirilenleri yapıcı bulduğu konusunda bir açıklama yaptı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Bozburun'da düzenlediği basın toplantısında, hükümet programının okunması sırasında ara seçim ya da genel seçim tarihinin açıklanmasının bunalımdan bir çıkış yolu olabileceğini belirtti. Yeni kurulan hükümete güvenoyu vermeyeceklerini söyleyen İnönü, ancak erken seçim konusu ile ilgili bir gelişme olması halinde hükümeti destekleyeceklerini kaydetti.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ekrem Pakdemirİi, yeni hükümetin ilk toplantısından sonra Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü İmren Aykut ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Muzaffer Ancı'yla birlikte gittiği Manisa'da yaptığı konuşmada, en geç 1992'de yapılacak genel seçimlerde yeniden iktidar olacaklaı mı bildirdi. Pakdemirİi, memur katsayısının yanısıra iyileştirme önlemlerinin önümüzdeki günlerde Başbakan Mesut Yılmaz tarafından açıklanacağını belirterek, toplu iş sözleşmeleri tıkanan 600 bin işçi için, işçi ve işveren temsilcileri ile görüşerek sorunu çözeceklerini söyledi.

5- SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin düzenlediği basın toplantısında, ANAP'ın halkın desteğini yitirdiğini Öne sürerek, kişilerin değişmesiyle sorunlara çözüm getirilemeyeceğini söyledi.

6- Eski Başbakan Yıldırım Akbulut, Başbakanlık Konutu'nda bir grup gazeteciyi kabul ederek sorularını yanıtladı. Akbulut Yılmaz hükümetine ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, başbakanlığı döneminde bazı konularda etkin müdahalelerde bulunması sebebiyle Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a da eleştiriler yöneltti.

7- DYP Temsilciler Meclisi toplantıya çağrıldı.

B- SBP Genel Başkan Yardımcısı Kemal Anadol, giderek artan işten çıkarma olayları karşısında tüm emekçi kesimi ortak mücadele vermeye çağırdı.

9- Kadının Statüsü ve Sorunları Genel Müdürlüğü'nün Başbakanlığa bağlanmasına ilişkin karar Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından imzalanarak Resmi Gazete1 de yayımlandı.

10- Uluslararası Basın Enstitüsü (İPİ) Direktörü Peter Galliner, Başbakan Mesut Yılmaz'a yazdığı bir mektupta, 13 gündür gözaltında tutulan Güneş Gazetesi İnsan Hakları Servisi şefi Deniz Teztei'in gazetecilik faaliyetleri dışında ağır bir suçla suçlanmadığı takdirde derhal serbest bırakılmasını istedi.

11- Yunanistan'da yayımlanan Anagnostiz ve Katimerinİ gazetelerinde, Mesut Yılmaz'ın başbakanlığı döneminde Türk-Yunan ilişkilerinde gelişn eler sağlanabileceğine ilişkin yazılar yer aldı.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Ercan Havaalanı'nda gazetecilere Cumhurbaşkanı Turgut Özal'la yaptığı görüşme konusunda bilgi verdi. Denktaş, BM Genel Sekreteri Cuellar'ın kendisine gönderdiği mektupta, Cumhurbaşkanı Özal tarafından ortaya atılan "dörtlü zirve" önerisini kabul ettiğini söyledi.

13- Lüksemburg'dan dönem başkanlığını devralacak olan Hollanda Dışişleri Bakanı Hans Van Den Broek, Kıbrıs konusunda AT'nin yapabileceği en iyi katkının BM Genel Sekreteri Cuellar'ın girişimlerini desteklemek olduğunu bildirdi.

14- ABD Başkanı George Bush, NATO Genel Sekreteri Manfred Woerner'i Beyaz Saray'da kabul ederek görüştü. Bush ve Woerner'in, NATO'nun Avru-pa'daki sorunları göğüsleyebileceği konusunda görüş birliği içinde oldukları belirtildi.

15- BBC, Kuzey Irak'ta Kürtler ile Saddam Hüseyin arasında görüşülen özerklik anlaşması hakkında, Kürdistan Yurtsever Birlik lideri Celal Talabani ile Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzanl arasındaki görüş ayrılıklarının giderildiğini duyurdu. İki liderin Saklava'da birlikte bir açıklama yaparak, özerk bölgeye ilişkin taslak anlaşma üzerinde fikir birliğine vardıkları bildirildi.

16- Yugoslavya'da Hırvatistan ve Slovenya Cumhuriyetlerinin aldığı bağımsızlık karan henüz hiç bir ülke tarafından tanınmazken, karar üzerine ordunun alarma geçirildiği bildirildi. Yugoslavya Federal Parlamentosu Belgrad'da olağanüstü toplanarak, iki cumhuriyetin aldığı bağımsızlık kararını yasadışı ilan etti. Slovenya ve Hırvatistan, Yugoslavya'yı oluşturan diğer 4 cumhuriyetten yardım istediler,

Hırvatistan'da Sırplarla Hırvatlar arasında çıkan çatışmada bir kişinin öldüğü, federal ordunun Sırpların yaşadığı bölgeleri denetim altına aldığı bildirildi.

17- Kuveyt'in BM Temsilcisi Muhammed Abdülhasan, Genel Sekreter Cu-eliar'a gönderdiği bir mektupta FKÖ'yü ülkelerinin işgali sırasında Irak ile işbirliği yapmakla itham etti.

18- Cezayir'de İslamcılarla güvenlik güçleri arasında yeniden başlayan çatışmalar üzerine ordunun alarm durumuna geçirildiği bildirüdi.

19- Kamboçya'da 12 yıldır süren iç savaşı sona erdirmek amacıyla Tayland'da sürdürülen barış görüşmeleri, Kızıl Kmerler'in isteği üzerine ertelendi.

20- Güney Afrika Cumhuriyeti'ndeki şiddet olaylarına son vermek amacıyla biraraya gelen hükümet ve zencilerin temsilcilerinin anlaşmaya vardıkları bildirildi.

21- Ermenistan Parlamentosu, cumhuriyette devlet başkanlığı sistemine geçilmesine karar verdi.

27 HAZİRAN 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Belçika'da yayımlanan Knack dergisine verdiği bir demeçte, bir anlaşma sağlanırsa, Türkiye'nin Kıbrıs'taki askerlerini çekeceğini belirterek, Türkiye'nin Kıbrıs'ta askersiz bir iktidar istediğini söyledi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz, seçim tarihini belirleme yetkisinin kendilerinde olduğunu belirterek, seçim kararını alırken ülke koşullan ve ANAP'in çıkarlarını gözeteceklerini bildirdi. Yılmaz seçim konusundaki kararın eylül ayı sonrasında kesinleşeceğini söyledi.

Başbakan Mesut Yılmaz yayımladığı bir genelge ile Başbakanlığa doğrudan bağlı ve ilgili kuruluşlarla, devlet bakanlarına bağlanan kuruluşları yeniden düzenledi.

3- Adalet Bakanı Şakır Şeker Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği bir demeçte, gündemdeki en önemtü konunun anayasa değişikliği olduğunu söyledi. Şeker, değişiklik kapsamı üzerinde muhalefet İle bir uzlaşma zemini arayacaklan-nı belirtti.

4- SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin düzenlediği basın toplantısında, eski Başbakan Yıldınm Akbulut'un Cumhurbaşkanı Özal hakkındaki sözleri için, "bu gelişme başından beri bizim ne kadar haklı olduğumuzu ortaya koymuştur" dedi. Çetin hükümet değişikliğinin sorunları çözemeyeceğini belirterek, tek çıkar yolun erken seçim ve yeni bir iktidar olduğunu ifade etti.

SHP Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Günay da, eski Başbakan Yıidı-nm Akbulut'un açıklamalannın, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'm Anayasayı çiğnediğinin kanıtı olduğunu belirterek, Anayasa Mahkemesi ve TBMM'nin harekete geçmesini istedi.

5- Emekli Korgeneral İsmail Selen suikastıyla ilgili operasyonda gözaltına alınan gazeteci Deniz Teztei ve 2 avukat ve 2'si astsubay 9 kişinin tutuklanması istendi. DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel, sorgudan sonra yaptığı açıklamada, yasadışı örgüt üyesi olmak suçundan sanıklar hakkında tutuklama istediğini bildirdi.

6- Uluslararası Af Örgütü, Türkiye'de işkence yaptıktan iddia edilen güvenlik görevlileri hakkındaki soruşturma ve davalar konusunda yeni yasal düzenlemelerin yetersiz kaldığı gerekçesiyle değiştirilmesini istedi.

7- İsviçre Hükümet Sözcüsü Achifle Casanova bir açıklama yaparak, hükümetinin Körfez savaşı nedeniyle Türkiye'ye koyduğu silah satış yasağını kaldırdığını bildirdi.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Başbakan Derviş Eroğlu ile birara-ya gelerek, BM Genel Sekreteri Cuellar'ın mektubuna verilmesi gereken yanıt üzerinde görüştü. Denktaş daha sonra yaptığı yazılı açıklamada, dörtlü zirvenin başarılı olması için, çok hızlı bir mekik diplomasisinin Rum tarafının da katılacağı şekilde işletilmesine gerek olduğunu söyledi.

9- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Güvenlik Konseyi'ne sözlü olarak sunduğu Kıbrıs raporunda, uluslararası zirve konusunda Kosey'in yol göstermesini istedi. Cuellar zirvenin dörtlü ya da dokuzlu olması konusunu Güvenlik Konseyi'nin karara bağlamasını istedi.

10- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Margaret Tutwiler tarafından dile getirilen Irak'ın nükleer silahlanma programı izlediği yolundaki iddiasına karşılık olarak Irak Dışişleri Bakanlığı sözkonusu İddianın kanıtlanmasını istedi. Irak Dışişleri Bakanı Ahmet Hüsseyin, Irak'ın nükleer malzemesini saptamakla görevli BM heyetinin incelemelerine başladığını duyurdu.

11- Yugoslavya Başbakanı Ante Markoviç, normale dönüşün sağlanması ve krize görüşmeler yoluyla çözüm bulunabilmesi için Slovenya ve Hırvatistan'ın bağımsızlık kararlarını üç ay askıya almalarını önerdi.

Slovenya'nın başkenti Lyubliyana'nın çevresinde, federal ordu birlikleri ile yerel savunma güçleri arasında şiddetli çatışmalar olduğu bildirildi. Slovenya Savunma Bakanı Janez Jansa, Slovenya'nın savaşta olduğunu bildirdi. Hırvatistan'da bulunan birliklerin de harekete geçtiği haber verildi.

12- Azerbaycan Parlamentosu, SSCB'nin Yeni Birlik Sözleşmesi taslağını bazı değişiklik önergeleriyle benimsedi.

13- SSCB Savunma Bakanlığı’na bağlı 30 kadar askerin, Litvanya'nın başkentinde bulunan telgraf ve telefon merkezini işgal ettikten sonra geri çekildiği bildirildi. Lrtvanya Devlet Başkanı Vitautas Landsbergis, ordunun bu eyleminin halkı kışkırtmaya ve batının tepkisini ölçmeye yönelik olduğunu bildirdi.

14- Cezayir'de İslamcılarla güvenlik güçleri arasında meydana gelen çatışmalarda ölenlerin sayısı 10'a yükselirken; İslami Selamet Cephesi lideri Abbas-si Madani imzasıyla yapılan açıklamada, parti içinde bölünme olduğu yolundaki haberler yalanlandı. Açıklamada hükümetin sıkıyönetim uygulaması eleştirildi.

15- Polonya Cumhurbaşkanı Lech Walesa, parlamentonun kabul ettiği seçim yasasını ikinci kez veto etti.

16- Kuveyt Adalet ve Adli İster Bakanı Gazi Obeid El Sammar, sıkıyönetim mahkemesi tarafından verilen tüm idam cezalarının ömür boyu hapis cezasına çevrildiğini açıkladı.

17- 3 İtalyan sorgu hakimi, Papa'ya suikast girişimindeki Bulgaristan bağlantısı konusunda soruşturma yapmak üzere Sofya'ya gitti.

28 HAZİRAN 1991

1- TBMM Başkanı Kaya Erdem, Türk-Japon Dostluk Grubu Başkanı Shin Kanemaru ve beraberindeki milletvekillerini kabul ederek bir süre görüştü. Erdem kabulde yaptığı konuşmada bu tür ziyaretlerin yararına değinerek, heyeti Türkiye'de görmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

2- Başbakan Mesut Yılmaz Türkiye Gazetesi'ne yaptığı bir açıklamada, iç politika ve dış politika konularında gidilmesi düşünülen köklü değişiklikler hakkında bilgi verdi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Makedonya Sosyal Demokratik Birlik Başkanı Crvenkovski ve Başkanlık Divanı üyesi İsmail Güneş'i kabul ederek bir süre görüştü. İnönü, Yugoslavya'nın bütünlüğünü koruyarak demokrasiyi geliştirmesini arzu ettiklerini söyledi.

4- DYP Genel Başkan Yardımcısı Tansu Çiller İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, işçi ve memur ü etlerine yapılacak zamların istikrar önlemleri ile desteklenmesi konusunda hükümeti uyardı.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yazılı bir açıklama yaparak, son günlerde basında yer alan "muhtıra" dedikodularını eleştirdi. Ecevit Tüm dünyada demokrasi rüzgarları eserken, Türkiye'yi yine bir askeri müdahale ortamınday-mış gibi göstererek küçük düşürmeye kimsenin hakkı yoktur" dedi.

6- Ankara DGM Savcılığı'nın emekli Korgeneral İsmail Selen suikastıyla ilgili olarak yürüttüğü soruşturmanın tamamlanması sonucu, gözaltında tutulan 9 kişiden 7'si, yasadışı örgüt üyesi olmak suçundan tutuklandı.

7- İstanbul'da bir bankanın şubesini soyan silahlı 4 kişi, soygun sonrasında kendilerine müdahale etmek isteyen polis ekibiyle çatıştı. Olayda bir polis memurunu öldüren ve iki polis memurunu da yaralayan soyguncular, beraberlerinde 295 milyon lira ile kaçtılar

İstanbul Emniyet Müdüriüğü'ne bağlr ekiplerin hücre evi olduğu öne sürülen bir eve yaptıkları baskın sonucu bir kişi öldü, bir kişi de yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

8- Adana Emniyet Müdürü Mete Altan, Bölge Jandarma Komutanı Tuğgeneral Temel Cingöz ve İncirlik Üssü'nde görevli ABD'li gümrükçü Bobbte Mo-zelle'yi öldürmek suçundan bir süredir gözaltında tutulan 5 kişinin kimliklerini açıkladı. Altan, bu şahısların Dev-Sol Silahlı Devrim Birliği üyesi olduklarını belirtti.

9- Şırnak'ın Uludere ilçesinin Hilal bucağı Belediye Başkanı Yakup Kara ve dört yakınının silahlı militanlarca öldürüldüğü .bildirildi.

10- Oaziantep'in islahiye Bçesinde güvenlik güçleri ile teröristler arasında çıkan bir çatışmada bir terörist öldürüldü.

11- Yaz tatillerini geçirmek üzere Türkiye'ye gelen Türk işçileri, Yugoslavya'nın çatışmalar nedeniyle E-5 karayolunu kapaması üzerine Yugoslavya-A-vusturya sınırında beklemeye başladılar. AA'nın haberine göre, Yugoslavya'deki çatışmalar sırasında Avusturya sınırında bekleyen Türk işçisine ait bir otomobil hasar görürken, 3 Türk de Öldü.

Macaristan Dışişleri Bakanlığı, bir nota ile Türkiye'nin Budapeşte Büyükel-çiliği'ne, Avrupa'nın çeşitli kentlerinde çalışan Türk işçilerine ve Türkiye'den Avrupa'ya dönüş yapacak olan turistlere, Yugoslavya'deki kriz süresince transit vize vereceğini bildirdi.

12- Yugoslavya'da federal birliklerle yerel birlikler arasındaki çatışmaların sürdüğü Slovenya'da, ordunun duruma hakim olması ile ateşkes itan edildiği bildirildi. Yugoslavya Başbakanı Ante Markoviç Belgrad'da yaptığı açıklamada, Slovenya'da kontrolü ele geçirerek amacına ulaşan ordunun, saldırılara son verdiğini söyledi.

13- BM Güvenlik Konseyi, Genel Sekreter Cuellar'in sunduğu sözlü raporu destekleyerek, Kıbrıs'ta uluslararası herhangi bir zirvenin şartının öncelikle toprak ve göçmen sorununun çözülmesine bağlı olduğunu belirtti.

14- ABD Savunma Bakanlığı Müsteşarı Paul Wolfowitz, bir grup Türk gazeteciye yaptığı açıklamalarda, yeni dönem Türk-Amerikan ilişkileri konusunda bilgiler verdi,

15- ABD Başkanı George Bush, Irak'ta incelemeler yapan BM heyetinin engellenmesinin ateşkes koşullannın ihlali anlamına gelebileceğini belirterek, Irak'ın nükleer silahlara sahip olma isteğine hiçbir zaman izin verilmeyeceğini söyledi.

16- SSCB'deki Kırım Türkleri, düzenledikleri bir kurultayda egemenliklerini ilan ederek, Stalin döneminde göçe zorlandıkları Kırım Yarımadası'nda söz sahibi olduklarını bildirdiler.

17 İsrail Başbakanı İzak Şamir, işgal altındaki topraklarda yaşayan Filistinlilere sağlam ve haklı bir anlaşma sağlanması amacıyla, bir Ürdün-Filistin heyeti ile görüşmeye hazır olduklarını bildirdi.

1S- Cezayir Devlet Başkanı Şadli Bin Cedid, Ulusal Özgürlük Cephesi Partisi Genel Başkanlığından istifa etti.

29 HAZİRAN 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz ve beraberindeki heyeti Harbiye Konukevi'nde kabul ederek bir süre görüştü. Görüşmede Kıbrıs sorunu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne konuşlandırılması düşünülen müttefik tugayı ve ABD Başkanı George Bush'un Türkiye ziyareti konularının ele alındığı bildirildi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Mesut Yılmaz hükümetini dtş politika konusunda uyararak, ülkenin uzun vadeli çıkarlarını, belirsiz yükümlülüMer altına sokacak davranışlardan kaçınılmasını istedi. İnönü, hangi amaçla olursa olsun Türkiye'nin kontrolünde olmayan yabancı askerlerin ülkede konuşlandınl-masını kabul edemeyeceklerini belirtti.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü İmren Aykut tarafından yapılan açıklamada. Bakanlar Kurulu'nun hükümet programını görüşerek son şeklini verdiği bildirildi.

4- Adalet Bakanı Şakir Şeker, Güneş Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Şırnak'ta arama ve operasyonlarını sürdüren güvenlik kuvvetlerine ateş açan iki terörist öldürüldü.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 12 kişi öldü.

7- Yugoslavya'nın Zagrep kenti yakınlarında yolda bulunan Türk kamyon-lannın üzerine askeri tankların yürümesi ve ateş açması sonucu iki Türk TIR şoförü ölürken, biri yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

Milliyet Gazetesi'nin Münih muhabiri Ali Kılıç, Yugoslavya'da askerler tarafından gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı.

8- Sosyalist Parti tarafından Almanya'nın Frankfurt kentinde düzenlenen toplantıda, SP taraftarı siyasi mültecilerin Türkiye'ye dönmesi kararlaştırıldı.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Cuellar'ın mektubuna verdiği yanıtta, KKTC hükümetinin tanınması şartıyla uluslararası konferansa hazır olduklarını bildirdi.

10- Irak'ta muhalif Kürt grupların, Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in özerklik önerlsindeki bazı temel koşulları reddettikleri bildirildi.

Kürdistan Cephesi liderlerinden Mesut Barzani, Irak yönetimi ile müzakereleri sürdürmek için Bağdat'a gideceğini bildirdi.

11- Rusya Başbakanı Ivan Sılayev, Valentin Pavlov başkanlığındaki SSCB hükümetinin cumhuriyet hükümetlerine danışmadan ekonomiyi yönetme çabalarını sürdürdüğü takdirde, topraklarındaki ekonomik tesislerin mülkiyetlerini geri alacaklarını bildirdi.

30 HAZİRAN 1991

1- Yeni hükümetin kuruluşu nedeniyle TBMM Genel Kurulu, Kaya Erdem'in başkanlığında olağanüstü toplandı. Başbakan ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Genel Kurul'da hükümet programını okudu. TBMM Başkanı Kaya Erdem programın okunmasından sonra, programla ilgili görüşmelerin 3 Temmuz'da yapılacağını bildirerek, birleşimi kapattı.

Başbakan ve ANAP Gene) Başkanı Mesut Yılmaz tarafından kurulan hükümetin programı daha önce de ANAP parti grubunda okunarak kabul edildi. Ancak bazı milletvekilleri, grupta gizli oylama yapılmadığı gerekçesiyle, kararların bağlayıcı olamayacağını ileri sürdüler.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü partisinin İstanbul'da yapılan İl Kongre-si'nde bir konuşma yaptı. Kongrede, SHP İstanbul İl Başkanlığı'na Kamer Gök seçildi.

3- Türk hükümeti, Slovenya'da mahsur kalan Türk vatandaşları için Belg-rad nezdinde girişimlerde bulundu. Dışişleri Bakanlığı, Yugoslavya'nın Sloven-ya Cumhuriyeti'nde meydana gelen çatışmalar nedeniyle 5 bin Türk'ün mahsur kaldığını bildirdi. Slovenya'daki çatışmalarda bir Türk Tır şoförü daha hayatını kaybetti.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Yugoslavya'nın Ankara Büyükelçisi Trajan Petrovski'ye Slovenya'da bekleyen Türk yurttaşlarının güvenliğinin sağlanması ve yollarına devam edebilmelerinin temini talebinde bulunulduğu bildirildi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Türkiye'nin en önemli sorununun enflasyon olduğunu belirterek, hükümet programında bu soruna yer verilmemesini eleştirdi.

5- Gemlik'te bir taşocağına baskın düzenleyen silahlı 4 kişi, patlayıcı madde yapımında kullanılan çok sayıda kapsül ve fitille, 45 kg. dinamit çalarak kaçtılar.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 22 kişi öldü, 26 kişi yaratandı.

7- Yugoslavya Başbakanı Anie Markoviç, Slovenya Cumhurbaşkanı Milan Kucan ve Başbakan Lojze Peterle ile görüştü. Görüşme sonucunda Slovenya'daki federal birliklerin kışlalarına çekilmesi konusunda anlaşmaya varıldığı Slovenya televizyonu tarafından bildirildi.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jacques Poos, Hollanda Dışişleri Bakanı Hans Van Der Broek ve İtalya Dışişleri Bakanı Gianni de Mİchelis'den oluşan AT heyeti incelemelerde bulunmak üzere Belgrad'a gitti.

8- İstanbul'da bulunan ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Paul Wolfowitz, incelemelerde bulunmak üzere kuzey Irak'a gitti.

9- Iraklı Kürt liderlerden Mesut Barzani Et Mayat Gazetesi'ne verdiği bir demeçte, Irak'ta baskı rejiminin sona erdiğini, Irak yönetimiyle bir anlaşmaya varmalarının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106