16.5.1991
×

Hakkında

Künye

İletişim

MAYIS 1991

1 MAYIS 1991

1- Bandırma 6.Ana Jet Üssü'nde kurulan ikinci F-16 üssü, Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından hizmete açıldı. Açılış törenine TBMM Başkanı Kaya Erdem, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş ve Milli Savunma Bakanı Mehmet Yazar katıldılar.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, TBMM'de gazetecilerin çeşitli konulardaki sorulannı yanıtlayarak, genel seçimlerin normal zamanında olacağını, uzlaş-ma sağlandığı takdirde Anayasa değişikliğinin her an yapılabileceğini söyledi. ANAP Kongresi'nin muhtemelen 15-16 Haziran'da yapılacağını badiren Akbulut, Cumhurbaşkanı Özal'ın eşi Semra Özal'ın, ANAP İstanbul İl Başkanı seçilmesinin partinin gücünü artıracağım belirtti.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Türk-İş Genel Başkan- Şevket Yıl-maz'a bir mesaj göndererek, tüm işçilerin ve emekçilerin bayramını kutladı. Gelecek yıllarda 1 Mayıs'ın Türkiye'de özgürce kutlanacağını belirten İnönü, iktidara geldiklerinde 1 Mayıs'ın resmi tatil günü ilan edileceğini bildirdi.

Partisinin TBMM'de yapılan toplantısında, son siyasi ve ekonomik gelişmeleri değerlendiren İnönü, 1 Mayıs'ın işçi bayramı olarak kutlanmasından korkutmaması gerektiğini söyledi, inönü, konuşmasında Iraklı sığınmacıların kamplarına ABD'de tarafından silah sokulduğunu, bu silahlarla ne yapılacağının belli olmadığını, bu konuda ciddi endişeler taşıdığını ve dikkatli olunması gerektiğini kaydetti.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut yaptığı açıklamada, Terörle Mücadele Yasası ile malvarlığı İş ve İşçi Bulma Kurumu'na devredilen DİSK'in mal varlığının dökümünün, kayyumlar ve bankalardan istendiğini" bildirdi.

DİSK Genel Sekreteri ve HEP İstanbul Milletvekili Fehmi Işıklar da konuyla ilgili açıklamasında, Konfederayonun mal varlığının "çar-çur edildiğini", Bakan Aykut'un açıklamasının bunu doğruladığını söyledi.

5- Bakanlar Kurulu kararıyla vatandaşlıktan çıkarılanların 5 yıl içinde başvurmaları halinde yeniden vatandaşlığa alınmasını öngören yasa önerisi, TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi.

6- Terör eylemlerine karşı daha etkin mücadeleyi öngören ve teröristleri ihbar edenlere ödül verilmesi için fon kurulmasını sağlayan yasa tasarısı TBMM İçişleri Komisyonu'nda kabul edildi.

7- Hükümete kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi veren ve Genel Kurul gündeminde bulunan yasa tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Yusuf Bozkurt Özal tarafından geri çekildi.

8- HEP Kars Milletvekili Mahmut Almak, İstanbul'da yaklaşık 2 ay önce gözaltına alman, daha sonra kaybolduğu belirtilen ve gözaltında öldürüldüğü öne sürülen bir kişi hakkında Başbakan Yıldırım Akbulut'un yanıtlaması istemiyle TBMM'ye bir soru önergesi verdi.

9- Hakkari'nin Şemdinli ilçesi Kaymakamı Erdoğan Ülker'in, Iraklılara yapılan yardımları denetlemek amacıyla gittiği sınır bölgesi Yeşilova'da, bir grup İngiliz askeri tarafından tartaklandığı, bir İngiliz askerinin Kaymakam Ünver'e silah çektiği bildirildi. Olay nedeniyle İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı, Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak dikkati çekildi ve olaya kansan askerlerin bölgeden geri çekilmesi istendi. 30 İngiliz askeri Şemdinli'den ayrıldı.

Başbakan Yıldırım Akbulut konuyla ilgili olarak, İngiltere'nin özür dilemesi gerektiğini belirtti.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, kontrolün hükümetin elinden çıktığını söylediklerini ve bu tür olayları kastettiklerini, yardımların düzenlenmesinde hükümetin önlemler alması gerektiğini söyledi.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, dayın onur kırıcı olduğunu, Türk yönetiminin hassasiyetini kaybettiğini söyledi.

10- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan dün istifa eden Fahrettin Kurt. Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, istifasıyla ilgiti soruları yanıtladı. Kurt, İstifa sebebinin parti içinde düşüncelerin ters düşmesinden kaynaklandığım belirterek, partinin birçok konuda yetersiz kaldığını, lider değişikliğinin şart olduğunu söyledi.

11- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar düzenlediği basın toplantısında. Yunan Hükümet Sözcüsü Viron Pol:doras'ın Kıbrıs'ta iki toplumun eşitliğinin yalnızca diyalogda kabul edileceği yolundaki açıklamalarına değinerek, açıklamanın, Kıbrıs sorununun 28 yıldır neden çözülemediğini göstermesi bakımından ilginç olduğunu söyledi. Sungar, Kıbrıs Türk halkının siyasi eşitliği ve kendi geleceğini tayin etme hakkının Kıbrıs sorununun değişmez temel gerçeği olduğunu kaydetti.

12- DYP Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Cindoruk Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve iktidarı eleştirdi. Sınırdaki İraklılar konusuna da değinen Cindoruk, ABD askerlerince Türk topraklarında ABD mandası altında bir özerk bölge oluşturulmaya çalışıldığını, MGK'nın toplanarak bunu durdurması gerektiğini söyledi.

13-Cumhurbaşkanı Özal'm konuğu olarak Türkiye'de bulunan İran Cumhurbaşkanı Haşirni RafsancanL Cumhurbaşkanı Özal'la birlikte geldikleri İstanbul'da yaptığı basın toplantısında, "Irak'ta özerk bir Kürt devleti kurulmasına karşı olduklarını ve Ortadoğu'daki bütün yabancı güçlerin çekilmeleri gerektiğini" söyledi. Rafsancanı, İran ve Türkiye'deki sığınmacıların bir an önce evlerine dönmeleri konusunda Cumhurbaşkanı Özal'la mutabık olduklarını belirtti.

14- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Morton Abramowitz Ankara'da gazetecilere yaptığı açıklamada, koalisyon güçlerinin Kuzey Irak'ta sürdürdüğü yardım operasyonunu en kısa zamanda BM'ye devretmek istediklerini, ancak bölgede güvenlik sağlanmadan geri çekilmeyeceklerini açıkladı.

15- Yurdun çeşitli yerlerinde 1 Mayıs'ı işçi bayramı olarak kutlamak isteyen göstericilerle polis arasında çatışmalar meydana geldi. Olaylarda 4 polis ve 10 gösterici yaralandı, yaklaşık 600 kişi gözaltına alındı. Türk-İş salon toplantıları ile Hak-İş ise panellerle 1 Mayıs'ı kutladı. İzmir Konak Meydanı'nda 15 bin kişinin katıldığı yasal miting olaysız sona erdi.

16- Ankara 2 Nolu Askeri Mahkemesi, Terörle Mücadele Yasası ile hükümlü ve tutuklular arasında ayrıma gidildiği gerekçesiyle, TCK'nın 146.maddesi-nin şartlı tahliye kapsamı dışında tutulmasını Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı bularak, yasanın iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

17- SHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, Cumhurbaşkanı Özal ve eşine TBMM'de hakaret ettiği gerekçesiyle Ankara 2.Asliye Hukuk Mahkemesi'nce 5 milyon lira tazminat ödemeye mahkum edildi.

18- Sabah Gazetesi, eylül ayında yayımlanan bir yazıda Cumhurbaşkanı Özal'in kişilik haklarına hakaret edildiği gerekçesiyle 5 milyon lira tazminat ödemeye mahkum edildi.

19- Gırgır mizah dergisi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İsmail Pehlivanlı, derginin 10 Haziran 1990 tarihli sayısında Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Başbakan Yıldırım Akbulut'a hakaret edildiği gerekçesiyle 16 ay hapis, ve 2 milyon 856 bin 300 lira para cezasına çarptırıldı.

20- Bir helikopterle Erzurum'a gelen ve iltica talebinde bulunan Sovyet Pilot Irak Gimatov'un sorgulaması devam ederken, helikopter Erzurum'da Sovyet yetkililerine teslim edildi.

21- Tüpgaz, beyaz eşya, elektrik, demir-çelik ürünleri ve otomobile değişik oranlarda zam yapıldı.

22- Avrupa Şampiyonası grup elemeleri maçında Türk Milli Fulbol Takımı, İngiltere'ye 1-0 yenildi.

Maçtan sonra olay çıkaran 11 İngiliz gözaltına alındı.

23- Türkiye ve İran'a sığınan Kuzey Iraklıların, müttefik kuvvetler tarafından Zaho yakınlarında kurulan çadırkentlere dönmeye başladığı bildirildi.

Öte yandan Kürt muhalif temsilcilerinin, Kuzey Irak'ta bir "otonom bölge" oluşturulması için görüşmeler yapmak amacıyla Bağdat'a gidecekleri açıklandı.

Güney Irak'ta bulunan 11 kentte carpışmalann devam ettiği, Şii güçler tarafından Kerbela ve Bağdat'ta BAAS Partisi üst yönetiminde bulunanlara saldırılar düzenlendiği öne sürüldü.

24- ABD Dışişleri Bakanlığı'nca hazırlanan 1990 yılı terör raporu açıklandı. PKK'nın Suriye, Irak, İran ve Kıbrıs Rum yönetimi tarafından desteklendiği kaydedilen raporda, Türkiye'de önde gelen terör örgütünün Dev-Sol olduğu belir-

25- Azerbaycan-Ermenistan sınırında çatışmalar başladığı. Ermeni militanların 14 Sovyet askerini rehin aldıktan, 20 Ermeninin Sovyet askerleri ve Azeriler tarafından öldürüldüğü bildirildi.

26- Bangladeş'in güneydoğusundaki kıyı bölgelerinde dün meydana gelen şiddetli kasırgada ölenlerin sayısının 25 bine ulaştığı bildirildi.

2 MAYIS 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın konuğu olarak Türkiye'de bulunan İran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani, Cumhurbaşkanı Özal ile birlikte Atatürk Barajı'nda incelemelerde bulundu. İki Cumhurbaşkanı Şanlıurfa Havaalam'n-da birer konuşma yaptılar. Cumhurbaşkanı Özal konuşmasında, Şanlıurfa'da Harran Üniversitesi kurulması konusunda verdikleri sözü tuttuklarını belirterek, bu bölgenin Türkiye'nin en ileri bölgeleri arasına gireceğini söyledi. Konuk Cumhurbaşkanı Rafsancani de konuşmasında, ülkesiyle Türkiye arasındaki dostluğun bundan sonra daha da gelişeceğini söyledi. Rafsancani daha sonra ülkesine döndü.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Singapur, Avustralya, Yeni Zelanda ve Malezya'yı kapsayan Uzakdoğu gezisi nedeniyle Türkiye'den ayrıldı.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, yaş haddinden emekliye ayrılacak Anayasa Mahkemesi Başkanı Necdet Darıcıoğlu'nu kabul etti. Akbulut kabulde yaptığı konuşmada, Anayasa üzerinde sık sık taıtışmalann gündeme geldiğini bu nedenle uzun yıllar değişmeyecek bir anayasanın tanzim edilmesi gerektiğini söyledi. Anayasa Mahkemesi'nin üzerine düşen görevleri yerine getirdiğini belirten Akbulut, Mahkeme üzerindeki tartışmaların Türkiye'nin koşullarına uygun bir baza oturtulması gerektiğini kaydetti.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, 6 ili kapsayan 5 günlük yurt gezisine çıktı. İnönü, Sivas'ta düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'deki "aile yönetimine" seçimle son verileceğini, erken seçim konusunda her hangi bir şartı kabul etmeyeceklerini söyledi, İnönü, bir ajansa verdiği demeçte ise, cumhurbaşkanını halkın seçmesine karşı olduklarını ve cumhurbaşkanının TBMM tarafından seçilmesi gerektiğini, bu konuda ısrarlı olduklarını, Anayasa değişikliği gerçekleşse bile cumhurbaşkanlığı için aday olmayacağını söyledi. İnönü, partisince hazırlanan anayasa taslağında, cumhurbaşkanının tarafsız olmasının esas alındığını, bunu sağlamak için önlemler getirildiğini kaydetti.

4- Devlet Bakanı Işın Çelebi yaptığı açıklamada, destekleme alımlarının bir süre daha devam edeceğini, ancak devletin küçültülmesi mantığının bir program çerçevesinde yürütüleceğini, devi etin sadece hizmetler sektörüne kaymasını amaçladıklarını söyledi. Çelebi, 1992 yılı başından itibaren çeşitli kalemlerde Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu'nün kaldırılacağını bildirdi.

5- Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci düzenlediği basın toplantısında, sigara üretimi, dağıtımı ve ithalatında yeni düzenlemeler getiren kararnamenin Cumhurbaşkanlığı'na sunulduğunu açıkladı. Kahveci kararnameyle, yabancı sigara girişinin pahalı hale getirildiğini, fonun yükseltildiğini, öte yandan yabancı sermayenin Türkiye'de tütün ve sigara üretimini teşvik edici düzenlemeye gidildiğini ve sigara fiyatlarının serbest bırakıldığını söyledi.

6- Şemdinli Kaymakamı Erdoğan Ünver'i tartaklayarak silah çeken İngiliz askerleri, Türk Dışişleri Bakanlığı' nın "72 saat içinde ülkeyi terketmeleri karan" doğrultusunda Türkiye topraklarından ayrılarak Kuzey Irak'a gitti.

Olay TBMM Genel Kurulu'nda ele alındı.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, konuyla ilgili olarak Sivas'ta yaptığı açıklamada, dış politikanın Türkiye'nin kontrolünden çıktığını, olayın ulusal egemenliği zedelediğini söyledi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Şemdinli Kaymakamı'nm tartaklanması ve silah çekilmesi konusuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'yi yönetenler bu duruma yol açmaktan ve seyirci kalmaktan utanmıyorlar" dedi.

7- SHP tarafından, DPT yasasının uygulanmasını durdurarak Anayasa'yı ihlal ettiği gerekçesiyle Başbakan Yıldırım Akbulut hakkında gensoru önserge-si verildi.

8- HEP Genel Başkanı Fehmi Işıklar üe arkadaşları tarafından hazırlanan ve memurlara kira yardımı verilmesini öngören yasa önerisi TBMM Başkanlığı' na sunuldu.

9- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Yusuf Bozkurt Özal, yet«i ta-sansını görüşmek üzere gittiği Çankaya Köşkü'nde üzerinin aranmak istendiğini, bunu protesto için görüşmeye gitmediğini söyledi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükeiçi Kaya Toperi, koruma maksatlı kontrollerin, protokole dahil zevata da istisnasız uygulandığını, ancak iddia edildiği gibi Yusuf Bozkurt Özal'in uslunun aranmadığını, kimlik ve araç kontrolü yapıldığını söyledi.

10- DYP Genel Başkan Yardımcısı Tansu Çiller düzenlediği basın toplantısında, iktidarın ekonomi politikasını eleştirdi. Çitler, bu yılın Kasım ayında enflasyonun en üst seviyeye ulaşacağını, bunun iktidarı seçime zorlayacağını söyledi.

11- Aralarında Devlet Bakanları Işın Çelebi ve İbrahim Özdemir'in de bulunduğu 18 ANAP milletvekili, 2000'e Doğru Dergisi'nde yayımlanan bir yazıda kişilik haklarına hakaret edildiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Dergi hakkında Ankara 2.Asliye Ceza Mahkemesi' nce dava açıldı.

12- TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Eyüp Aşık, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Sorumlusu Jonathan Souden'e Türkiye'de şube açmaları önerisinde bulundu. Souden, öneriyi ilke olarak kabul ettiklerini açıkladı.

13- DİE Başkanı Orhan Güvenen düzenlediği basın toplantısında, 1990 yılı milli gelir ve büyüme hızı rakamlarını açıkladı. Güvenen, daha önce 9.2 olarak belirlenen büyüme hızının 10.2 olarak gerçekleştiğini, GSMH'nın da 382 trilyon 858 milyar 200 milyon lira olduğunu söyledi.

14- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Rafi El Tikrİti, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, müttefik güçlerin Kuzey Irak'ta bir Kürt devleti kurdurmak istediklerini belirterek, yabancı güçlerin bir an önce bölgeden çekilmelerini istedi. Tikri-tl, Türkiye ile iyi ilişkiler istediklerini ve boru hattını açmaya hazır olduklarını kaydetti.

15- Kuzey Irak'ta sığınmacılar İçin güvenlik bölgeleri oluşturan müttefik güçlere bağlı birliklerin Ahmediye kenti ve İran sınırına kadar vardıkları bildirildi.

16- Irak Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani, BBC Televizyo-nu'na verdiği demeçte, Irak yönetiminin 6 ay İçinde serbest seçimlere gitmeyi, Devrim Komuta Konseyi'ni feshetmeyi kabul ettiğini ve seçimler sonucu oluşacak parlamentoda bütün partilere temsil hakkı verileceğini söyledi.

17- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar tarafından, Irak'ın Kuveyt'i işgali sırasında ortaya çıkan zararın karşılanması için BM fonu kurulmasını, fonun Irak petrol gelirlerinden karşılanmasını öngören ve Irak-Kuveyt sınır anlaşmazlığını içeren bir rapor hazırlandı. Raporun yarın BM Güvenlik Konseyi'ne sunulacağı bildirildi.

18- Bangladeş'te meydana gelen şiddetli kasırgada ölenlerin sayısının 50 bine yükseldiği ve ölü sayısının 100 bini aşabileceği bildirildi.

19- Arnavutluk'ta 1976 Anayasası'nı geçersiz kılan yeni Anayasal hükümler açıklandı.

20- Yugoslavya'nın Hırvatistan Cumhuriyeti'nde dün meydana gelen Sırp-Hırvat çatışmasında 3 polisin öldüğü, 6 kişinin yaralandığı bildirildi.

21- Lübnan'ın Raşidiye bölgesindeki bir gerilla üssünün İsrail uçaklarınca bombalandığı bildirildi.

22- Angola'da 16 yıldır devam eden iç savaşı sona erdirmeyi amaçlayan anlaşma hükümet ile yönetime karşı mücadele eden UNITA örgütü arasında Portekiz'de imzalandı. Anlaşma ile çok partili seçimlerin yapılması ve BM kontrolünde ateşkesin sağlanması kararlaştırıldı.

23- Güney Afrika'da karşıt görüşlü siyah gruplar arasında dün meydana gelen olaylarda 37 kişinin öldüğü, çok sayıda yaralı bulunduğu bildirildi.

3 MAYIS 1991

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Ankara Esenboğa Ha-vaalanı'nda, gazetecilerin Türk ordusu hakkında yabancı basında çıkan haberlere Miskin sorularını yanıtladı. Güreş, bu haberlerin yalan ve planlı programlı menfi yayınlar olduğunu belirterek, bu tür menfi propagandanın giderilmesi için gerçekleri anlatmak gerektiğini söyledi. Güreş, gazetecilerin gerçekleri görmeleri için Güneydoğu'ya bir gezi düzenleyeceklerini, ayrıca bu bölgede görevli Türk askerlerine müttefik güçlerle temasta bulunmamaları doğrultusunda emir verdiğini kaydetti.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde düzenlenen Türkiye'nin ve Dünyanın Sorunları" konulu konferansta yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanının Meclis tarafından seçilmesi ve tarafsız olması gerektiğini belirtti. Türkiye ve dünyadaki diğer gelişmelere de değinen İnönü, sorunların çözümü konusunda partisinin görüşlerini anlattı.

3- Devlet Bakanı Işın Çelebi, yaptığı yazılı açıklamada, ekonomide uzun yıllardan beri süregelen yapısal aksaklıklar ve Körfez bunalımı nedeniyle bazı sorunlar olduğunu, ancak Mayıs ayı itibariyle belli bir denge ve istikrarın oluştuğunu söyledi. Çelebi, bu sorunların çözümü için çalışmalar yapıldığını ve ekonominin gereklerinin yerine getirileceğini kaydetti.

4- Devlet Bakanı Güneş Taner yaptığı açıklamada, bugün için Türkiye ekonomisinde ciddi bir sorun olmadığını, gereken önlemlerin ekonomik program doğrultusunda zaten uygulandığını söyledi.

5- Eskişehir'de başlayan Anadolu Basını Bölge Toplantısı'nda konuşan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Kemal Akkaya, Anadolu basını için bir fon oluşturulduğunu, bu fondan ilk aşamada 50 milyar lira dağıtılacağını belirtti.

6- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol yaptığı açıklamada, Kuran kurslarına ortaokul statüsü verilmesini öngören yasa tasarısında, bakanlığının devre dışı tutulduğunu belirterek, bu tasarının yasalaşması halinde istifa edeceğini açıkladı. Akyol, Kuran kurslarını bitirenlere sertifika verilebileceğini, isteyenlerin fark dersleri vererek ortaokul diploması alabileceğini söyledi.

7- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Yusuf Bozkurt Özat, gazetecilere yaptığı açıklamada, enflasyonu indirmek için döviz rezervlerinin tüketildiğini, bunun yanlış bir ekonomik uygulama olduğunu söyledi. Ekonomide siyasetin değil ekonominin gereklerinin yerine getirilmesi ve ihracatın artırılması gerektiğini belirten Bozkurt Özal, faiz ve kur politikasının tutarlı yapılması gereğine İşaret etti.

8- DYP Erzurum Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi İsmail Köse tarafından, terör eylemlerinde hayatını kaybeden sıradan vatandaşlarm ailelerine de Terörle Mücadele Fonu'ndan yardım yapılmasını öngören bir yasa önerisi verildi.

9- Sayıştay Başkanlığı'na, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Vecdi Gönül atandı.

10- SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin, İstanbul'da Hava-İş Sendikası'nda yaptığı konuşmada, tarafsız dması gereken Cumhurbaşkanı'nın işçi-işveren ilişkilerinde taraf tuttuğunu, bunun anayasa suçu olduğunu, grevde olan THY 'ye ait bir uçakla yurtdışına giderek grev kinciliği yaptığını söyledi.

11- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Habur sınır kapısının kapalı olduğu yolundaki haberlerin gerçek dışı olduğu belirtilerek, bu kapıdan geçişlerin Maliye ve Gümrük Bakanlığı'nın 28 Nisan tarihli genelgesine dayanarak yeniden düzenlendiği bildirildi. Düzenlemeye göre, Müttefik Kuvvetlere ait araçların sınırdan geçişleri İçin Genelkurmay Başkanlığı'ndan "ön izin" almaları, Türk ve yabancı araçların taşıdıkları mallara ait faturaları, Habur Gümrük Müdürlüğü'ne beyan etmeleri gerektiği belirtildi.

12- Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, Iraktı sığınmacılara 3.2 milyar lira yardım yapıldı.

13- TÜTAV Tanıtım ve Kamu Hizmetinde Basan Ödülleri, Ankara'da düzenlenen törenle, Cumhurbaşkanı Vekili Kaya Erdem ve Başbakan Akbulut tarafından sahiplerine verildi.

14- İngiliz Independent Gazetesi muhabiri Robert Fİsk, Türk askerlerinin sınıra gönderilen malzemeleri çaldığını" iddia ettiği yazısı nedeniyle Türkiye tarafından sınırdışı edildi.

15- İngiltere'nin İzmir Konsolosluğu, Türkiye-İngiltere Milli Futbol maçından sonra olay çıkaran ve gözaltına alınan 11 İngiliz için kişi başına 3 milyon lira kefalet ödemeyi kabul ettiklerini açıkladı.

16- Şırnak'ın Akkemer köyü yakınlarında askeri konvoyun pusuya düşürülmesi sonucu 3 er şehit oldu.

17- Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve beraberindeki heyet, 4 ülkeyi kapsayan Uzakdoğu gezisinin ilk durağı Singapur'a gitti.

18- Müttefik güçlerin Kuzey Irak'ta güvenlik bölgeleri oluşturma girişimleri devam ederken, bitliklerin Ahmediye kenti yakınlarına vardıkları bildirildi. Bu arada, İran'da bulunan sığınmacılardan yaklaşık 20 bininin, oluşturulan kamplara yerleşmek amacıyla Irak'a gitmek üzere hareket ettikleri açıklandı, iran İçişleri Bakanlığı, halen İran'da bir milyon 117 bin sığınmmacı bulunduğunu, İran sınırında ise 150 bin sığınmacının beklediğini bildirdi. ABD Temsilciler Meclisi, Iraklı sığınmacılara yardım çalışmaları için 555 milyon dolar verilmesini kabul etti.

Öte yandan BM Güvenlik Konseyi Yaptırımlar Komitesi'nden yapılan açıklamada, isteyen ülkelerin bankalarda dondurulmuş bulunan Irak mal varlığının serbest bırakılmasına ilişkin karar alabilecekleri bildirildi.

19- ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi tarafından dün kamuoyuna açıklanan Irak raporunda, Iraklı bir grup subayın Mart ayında Saddam Hüseyin'i devirmeye hazırlandığı, ancak bu girişimin Washington tarafından desteklenmediği bildirildi.

20- İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd, Ortadoğu gezisi çerçevesinde Ürdün'deki temaslarını tamamlayarak Kuveyt'e geçti. Hurd, Amman'da gazetecilere yaptığı açıklamada, İsrail'in Arap topraklarını işgal altında tutmasının Ortadoğu'yu zehirlediğini belirterek, İsrail'in bu topraklara Yahudileri yerleştirmekten vazgeçmesini istedi.

21- Bangladeş'te, kasırgada ölenlerin 100 bine ulaştığı, kasırgadan etkilenen 65 adadan yarısına ulaşılamadığını, bu nedenle de ölü sayısının artabileceği bildirildi.

22- Yugoslavya'nın Hırvatistan Cumhuriyeti'nln Borovo Selo kentinde Sırplarla Hırvat polisi arasında çıkan çattışmada, 13'ü polis 16 kişinin öldüğü, 20 kişinin yaralandığı bildirildi.

4 MAYIS 1991

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Doğu Karadeniz gezisinin üçüncü gününde Ardahan ve Şavşat'ta halka hitaben birer konuşma yaptı.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Adana'da partisince düzenlenen "Milletin Sesi" mitinginde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Uzakdoğu gezisini ve iktidarı eleştirerek, halka "sesini yükseltmesi" çağrısında bulundu.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'le Güneydoğu Anadolu sınırında yaşanan olaylar ile iç ve dış politikadaki gelişmeler konusunda yapılan birer söyleşi Güneş ve Milliyet gazetelerinde yayımlandı.

4- MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, partisinin Adana il kongresinde yaptığı konuşmada, Irak'ta bir tampon bölge kurulmasının zararlı olduğunu, Kuzey Irak'ın Türkiye tarafından kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.

5- Eski Maliye ve Gümrük Bakanı, ANAP Milletvekili Ekrem Pakdemirli ile yapılan bir söyleşi Türkiye Gazetesi'nde yayımlandı.

6- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tuğgeneral Hurşit Tolon yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde bazı yayın organlarında Türk Silahlı Kuvvetleri hakkında çıkan haber ve yorumların bazı mihraklar tarafından maksatlı olarak çıkartıldığını belirterek, Türkiye'de konuşlandırılan yabancı devletlerin askeri unsurlarının belirlenen çerçeve dahilinde TSK'nın kontrol ve otoritesi dışında hiçbir yetkiye sahip kılınmadıkları, kılınmayacakları ve böyle bir hayale kapılanların gerekli tepkiye alacakları bilinmelidir" dedi.

7- DİE tarafından yapılan açıklamaya göre, nisan ayında toptan eşya fiyatlarında yüzde 5.4, lüketici fiyatlarında ise yüzde 6.6 oranında artış meydana geldi. Yıllık enflasyon oranları ise, toptan eşya fiyatlarında yüzde 55.1, tüketici fiyatlarında yüzde 62.1 olarak gerçekleşti.

8- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın'ın konuğu olarak Ankara'da bulunan Yunanistan Devlet Bakanı, besteci Mikis Thedorakis yaptığı açıklamada, Türk-Yunan dostluğunun sağlanması için her iki ülkede de demokratik yapılaşmanın teşvik edilmesi ve birbirlerinin toprak bütünlüğüne saygılı olunması gerektiğini belirterek, Türk-Yunan anlaşmazlığının çözümünün Atatürk-Venizelos çizgisinde yürümekle mümkün olacağını söyledi.

9- Irak'ın İstanbul Başkonsolosluğu önünde gösteri yapanlara ateş açarak iki kişinin ölümüne neden olan koruma görevlisi Ayat Faik Tana hakkında İstanbul 4.Ağır Ceza Mahkemesi'nde idam istemiyle dava açıldı.

10- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Singapur'da düzenlediği basın toplantısında, Şemdinli Kaymakamı'nın İngiliz askerleri tarafından tartaklanması dayına değinerek, "İngilizlerin orada ne işi var? Biz müsadeyi Irak toprakları için verdik." dedi. Irak'ın Filistin mülteci kamplarına dönmesini İstemediklerini ve

buna izin verilmeyeceğini belirten Cumhurbaşkanı Özal basın toplantısında, Kuzey Irak'taki gelişmeler, Şemdinli Kaymakamı'nın tartaklanması, Habur sınır kapısının kapatılması, Anayasa değişikliği ve erken seçim konularında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

11- İtalya'nın başkenti Roma'da düzenlenen ve 22 ülkenin katıldığı 36. Eurovision Şarkı Yanşması'nda Türkiye 12'nci oldu.

12- Türk Dışişleri Bakanlığı'nın "Yunanistan'ın Batı Trakya'daki Türk azınlığın haklarını çiğnediği" şeklindeki dünkü açıklaması, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yanıtlandı. Açıklamada, Türkiye'nin bu gibi açıklamalardan vazgeçmesi gerektiği, Türkiye'nin insan hakları konusunda söz söylemeye hakkı olmadığı" öne sürüldü.

13- ABD yönetimi tarafından hazırlanan Kuzey Irak'la ilgili gizli bir rapor, İngiliz The Independent Gazetesi tarafından yayımlandı. Raporda, Irak'ın ödemesi gereken savaş tazminatının bir parçası olarak Kuzey Irak'ta sürekli Kürt özerk bölgesi kurulmasının öngörüldüğü" açıklandı.

Öte yandan, ABD Senatosu Dış ilişkiler Komitesi tarafından hazırlanan 1-rak İç Savaşı" adlı raporda da, Kürtlerle Irak kuvvetleri arasında uluslararası bir tampon bölge oluşturulması istendiği bildirildi.

14- Irak yönetimi, BM Genel Sekreteri Perez de Cueliar'a başvuruda bulunarak, Kuveyt'e ödeyeceği savaş tazminatının beş yıl süreyle ertelenmesini istedi.

15- Kürdistan Yurtseverler Birliği Sözcüsü Bekir Fettah basına yaptığı açıklamada, Kürt temsilcilerle, Irak yetkililerinin iç savaşı sona erdirmek ve özerklik konusunu görüşmek üzere yarın Bağdat'ta biraraya geleceklerini bildirdi.

16- İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, ülkesini ziyaret etmekte olan Fransa Dışişleri Bakanı Roland Dumas'la görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in savaş suçlusu olarak yargılanmasını istedi.

İran İçişleri Bakanı Abdullah Nuri yaptığı açıklamada, İran'daki sığınmacılara Batılı ülkelerden gönderilen gıda maddelerinin hepsinin bozuk ve sağlığa zararlı olduğunu bildirdi.

17- Bangladeş'de meydana geien doğal afette ölü sayısının 125 bine ulaştığı ve bu sayının artmasından endişe edildiği bildirildi.

18- Güney Amerika ülkelerinde başlayan kolera salgınının hızla yayıldığı ve ocak ayından bu yana en az 1350 kişinin öldüğü bildirildi.

5 MAYIS 1991

1- TBMM Başkanı Kaya Erdem, Parlamento Muhabirleri Derneği"nin yayın organı "PMD'nin Sesi" özet sayısına verdiği demeçte, "özgürlük kavramının çekinmeden ve tereddüt gösterilmeden bütün yönleriyle benimsenip, yaygınlaştırılmasının meydana gelebilecek tüm olumsuzluktan bertaraf edici, önkoşul olarak düşünülmesi gerektiğini" söyledi. Erdem, demokratik düzenin hayatiyeti için temel unsurların; kamuoyu, denetienebüen bir iktidar ve basın olduğunu, basın özgürlüğünün diğer temel özgürlüklerin ayrılmaz bir parçası olduğunu belimi.

2- İzmir'de 1. Ulusal Konut Sempozyumu'na katılan Başbakan Yridınm Ak-bulut yaptığı konuşmada, Türkiye'de her yıl 320 bin konuta ihtiyaç olduğunu, bu ihtiyaca yönelik olarak Toplu Konut Fonu'nda 10 trilyon liralık kaynak yaratıldığını, bu kaynakla 821 bin 502 konuta kredi kullandırıldığını ve 2 milyon inşaat işçisine istihdam imkanı yaratıldığını söyledi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisince Hopa'da düzenlenen mitingle, hükümetin tanm politikasını eleştirerek bu konuda hükümetin birlik içinde olmadığını öne sürdü ve konuşmasında çiftçinin faiz borçlarının silinmesini istedi. İnönü daha sonra, Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde "Değişen Dünya ve Türkiye" konulu bir konferans verdi.

4- Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek, geleneksel olarak 6 Mayıs'ta kutlanan "Hıdreilez'in resmi bayram ilan edilmesi için Başbakanlık'a başvuruda bulundu.

5- Adana'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Özal'ın "cumhurbaşkanının tarafsız olması" ilkesinin anayasadan kaldırılması önerisini ciddi bulmadığını, seçimlerde tek partinin iktidar olacağını, koalisyon korkusunun yersiz olduğunu söyledi.

Öte yandan Milliyet Gazetesi'nin sığınmacılar konusundaki sorularını yanıtlayan Demirel, "ABD, Fransa ve İngiltere'nin kafasında bir Kürt devleti bulunduğunu, ancak Kuzey Irak'ta kurulacak Kürt devletinin Türkiye'yi rahatsız edeceğini" belirtti. Demirel, Türkiye'nin amacının kendi içinde birliği korumak ve demokrasiyi kusursuz hale getirmek olduğunu ve Irak'la ilişkilerin yumuşatılması gerektiğini söyledi. Demirel, Iraklı sığınmacılann büyük göçünün sorumlusunun, ABD Başkanı Bush, Cumhurbaşkanı Özal ve Suudi Arabistan Kralı Fahd olduğunu öne sürdü.

6- Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, Dışişleri Bakanı Ahmet Kuıtcebe Alptemoçin ve İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'ya birer telgraf göndererek, "Devlet aleyhine haber yazdığı" gerekçesiyle Independent Gazetesi muhabiri Robert Fİsk'in sınırdışı edilmesini protesto etti.

7- Battlı ülkeler tarafından Iraklı sığınmacılara gönderilen ilaç ve gıdanın bir bölümünün bozuk olduğu belirlendi.

Öte yandan Çukurca'daki sığınmacı kamplarında 130 kişide "kolera" bakterisi saptandı ve bu kişiler karantinaya alındı. Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, Irak tarafında tifo ve kolera salgınına rastlandığını, ancak Türk sınırlan içinde olmadığım bildirdi.

8- Uzakdoğu gezisini sürdüren Cumhurbaşkanı Özal, Singapur'dan Yeni Zelanda'ya geçti.

9- Almanya'nın Stuttgart kentinde yapılan Avrupa Serbest Güreş Şampiyonası' nda Türk güreşçileri 2 altın, 1 gümüş ve 4 bronz madalya kazanarak takım halinde üçüncü oldular.

Öte yandan 48 kilo Dünya Şampiyonu Sovyet güreşçi Vougar Oroutsev iltica talebiyle Türkiye'nin Stuttgard konsolosluğuna başvurdu.

10- Körfez İşbirliği Konseyi Dışişleri Bakanlarının Kuveyt'te yapılan toplantısı sona erdi. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, Irak'a uygulanan BM yaptırımlarının, Kuveyt malvarlığının iadesi ve tutukluların serbest bırakılması tamamlanıncaya kadar uygulanması ve Irak'ın kitle imha silahlarını da yoket-mesi istendi. Açıklamada, Arap-İsraİl anlaşmazlığı konusunda bir barış konferansı toplanması yolundaki çabaların desteklendiği belirtildi.

11- Arnavutluk Devlet Başkanı Ramiz Alia, Emek Partisi Genel Sekreterliği dahil tüm görevlerinden istifa etti.

12- Yugoslavya Devlet Başkanlığı Konseyi, son bir kaç günde meydana gelen olaylarda 17 kişinin ölmesi üzerine, etnik çatışmalara yol açacak faaliyetlere son verilmesini istedi ve federal orduya etnik çatışmalara müdahale etme yetkisi verdi.

13- SSCB'nin Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin ile KGB Başkanı Vladimir Kruckov arasında dün yapılan görüşmede, Rusya Federas-yonu'nun kendi "Devlet Güvenlik Komitesi"ni kurması konusunda anlaşmaya varıldı.

14- SSCB Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan ortak açıklamada, Ermenistan yönetiminin, Sovyet ordusu ve İçişleri Bakanlığı, yetkililerine karşı giriştiği eylemlere son vermesi, aksi takdirde "her türlü önleme başvurulacağı" bildirildi.

Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan düzenlediği basın toplantısında, Moskova'nın Ermenistan'ı cezalandırmak için "planlı devlet terörü uyguladığını" söyledi.

15- Hindistan'da bir teknenin batması sonucu 42 kişinin ölüğü bildirildi.

6 MAYIS 1991

1- Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası, Eskişehir'in Yunus Emre Köyü'n-de düzenlenen törenle başladı. Törenin açılış konuşmasını yapan Başbakan Yıldırım Akbulut, sevgi, dostluk ve bansın Türk insanının özellikleri olduğunu, bu özellikler nedeniyle binlerce sığınmacıya Türkiye sınırlarında kucak açıldığını söyledi. Akbulut, banş ve kardeşliği pekiştirecek yasal düzenlemelerin devam edeceğini kaydetti.

2- Yaş haddinden emekliye aynian Anayasa Mahkemesi Başkanı Necdet Darıcıoğİu düzenlenen bir törenle görevinden ayrıldı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde "Değişen Dünya ve Türkiye" konulu bir konferans verdi. İnönü, tarihsel ve toplumsal açıdan değişimin ana motorunun bilimsel ve teknik alandaki değişim olduğunu, nükleer tehlikenin ortadan kalkmasıyla sorunların başka yollardan çözülmeye başladığını söyledi. Türkiye'nin dış politikasının anahtarı olan "yurtta sulh, cihanda sulh" ilkesinin, Cumhurbaşkanı Özal eliyle değiştirildiğini, aktif dış politika yapmak için savaş çığırtkanlığı yapıldığını, dışarıdan verilen talimatlarla barış ve istikrarın korunamayacağını öne sürdü. İnönü, Türkiye'de şu andaki sıkıntının başkanık sistemi ve parlamenter sistem tartışması olduğunu belirterek, seçilen cumhurbaşkanının Meclis'e halka ve hükümete karşı kendini sorumsuz hissedeceğini, bu nedenle parlamenter sistemin devam etmesi gerektiğini söyledi.

4~ Devlet Bakanı Işın Çelebi, Genç İşadamları Derneği'nce İstanbul'da düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, son sekiz yılda ekonominin liberalleşmesi konusunda bir çok atılım gerçekleştirildiğini, ancak "komuta ekonomisi" mantığından vazgeçilemediği için makro ekonomik dengelerin tam olarak kurulamadığını ve ciddi krizler yaşandığını söyledi.

Toplantıda konuşan Genç İşadamları Derneği Başkanı Jefi Kamhİ, Türkiye'nin sürekli bir beklenti içinde yaşadığını, ekonomik gücü elinde bulunduranların, bu gücü silah gibi kullanarak dünyanın kontrolünü ellerine geçirmeye çalıştıklarını belirterek, "Müttefikimiz dahi olsa, bu bölgede, her yönden güçlü ve istikrarlı bir Türkiye'yi işlerine gelmediği için İstemiyorlar" dedi.

5- Devlet Bakanı Cemil Çiçek, Çocuk Esirgeme Kurumu ile Gönüllü Kuruluşlar İşbirliği Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, ailenin toplumun temeli olduğunu, sosyal hizmetlere devlet ve gönüllü kuruluşların katkısının giderek arttığını, yurt ve huzurevi erini n de topluma açılması gerektiğini söyledi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut yaptığı açıklamada, Bağ-Kur'un içinde bulunduğu darboğazdan kendi hükümetlerinin sorumlu olmadığını, darboğazın Demirel ve Ecevit hükümetlerinin yanlış uygulamalarından kaynaklandığını söyledi.

7- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol yaptığı açıklamada, Kuran kurslarına ör-

taokul statüsü verilmesini öngören yasa önerisinin anayasa ve yasalara aykırı olduğunu, bu önerinin TBMM'de yasalaşması halinde bakanlıkta kalamayacağını söyledi.

B- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, Cumhurbaşkanı Özal'ın Yeni Zelanda'ya yolculuğu sırasında uçağın üaçlanması konusunda bir açıktama yaptı. Sungar, Özal'a saygısızlık edilmediğini, işlemin normal olduğunu söyledi.

9- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Adana gezisinin üçüncü gününde bazı ilçelerde halka hitabetti. Demirel daha sonra Adana Gazeteciler Cemi-yeti'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Demirel rejimin çarpık olması durumunda, hür kesimlere baskıların arttığını söyledi. Cumhurbaşkanı Özalın bulunduğu uçağın Yeni Zelanda'da ilaçlanmasının hoş olmayan bir durum olduğunu belirten Demirel, Türkiye'de iktidar boşluğu olduğunu, iktidarın biran önce gitmesi için seçime gidilmesi gerektiğini savundu.

10- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in "muhalefet seçim istiyorsa istifa etmelidir" şeklindeki açıklaması, muhalefet liderleri tarafından tepkiyle karşılandı.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Ordu'da yaptığı açıklamada, Ecevit'in başka partilerin işine karışmaması gerektiğini söyledi.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel konuyla ilgü Adana'da yaptığı açıklamada, Ecevit'in yanlış kapı çaldığını, meydanlara çıkması gerektiğini söyledi.

11- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Özal'ın Pasifik gezisinin, Türkiye'nin Pasifik'e açılması bakımından olumlu olduğunu söyledi. Ecevit, Cumhurbaşkanı Özal'ın Irak'tan kaçan Kürtlerle ilgili politikalarını eleştirerek, yabancı güçlerin Türkiye'ye Özal tarafından davet edildiğini, bu güçlerin Türkiye'nin egemenliğiyle bağdaşmayan girişimlerde bulunduğunu, böyle bir olayın Cumhuriyet tarihinde İlk kez meydana geldiğini söyledi.

12- TBKP Genel Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, Terörle Mücadele Yasası’nın, demokrasiyi ve insan haklarını savunan hiç kimse tarafından kabul edilemeyeceği. 141, 142 ve 163. maddelerin kaldırılmasının demokratik güçler tarafından uzun yıllar sürdürülen mücadelenin bir ürünü olduğu belirtildi,

13- Marmara Bölgesi'ndeki Tekel fabrikalarında çalışan yaklaşık 15 bin işçi, toplu sözleşme görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine işe geç başlama ve toplu viziteye çıkma eylemi yaptı.

14- THY ile HAVAS işyerlerinde çalışan ve 36 gündür grevde bulunan yaklaşık 10 bin işçiyi kapayan toplu sözleşme görüşmelerine devam edildi. Bu arada yaklaşık 5 bin işçi dilekçe vererek işe başlamak istediklerini belirtti.

15- Genel Maden-İş Sendikası yönetimine, İstanbul Sarıyer'de kooperatif kurulması ile başlayan sorunlar nedeniyle işçiler tarafından bir deklarasyon verildi.

16- Bursa Özel Tip Cezaevi'ndeki sol görüşlü tutuklu ve hükümlüler tarafından. Terörle Mücadele Yasası'nın, çifte standart taşıdığı belirtilerek, bu uygulamayı protesto etmek amacıyla mektup kampanyası başlatıldı.

17- İstanbul'da 1 Mayıs gösterileri nedeniyle gözaltına alınan 128 kişiden 73'ü serbest bırakıldı. 55 kişi de mahkemeye sevkedüdi.

18- Gazeteci Remzi Şahin Ankara'da öldü.

19- Uzakdoğu gezisini sürdüren Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Yeni Zelanda Başbakanı Jirn Bolger'le görüştü. Cumhurbaşkanı Özal, Yeni Zelanda'nın Ortadoğu ve Sovyetler Birliği'ne yapacağı ihracatta Türkiye'yi üs olarak kullanma önerisinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Yunan Apogevmatini Gazetcsi'ne verdiği demeçte, Kıbrıs sorununun çözümü için, Özal, Karamanlis veya Mitsotakis, Denktaş ve Vasiliu-'nun katılacağı dörtlü bir zirve yapılmasını önerdi.

20- Türk askerlerinin, sınır bölgesindeki Iraklılara gönderi' ;n yardım malzemelerini çalarak karaborsada sattığını iddia eden İngiliz The Independent Gazetesi muhabiri Robert Fisk'in Türk hükümetince sınırdışı edilmesi, İngiliz basını tarafından kınandı.

21- ABD Dışişleri Bakanlığı1 nca hazırlanan bir raporda, Türkiye ekonomisinin yüksek enflasyon, Körfez bunalımı, petrol fiyatlan ve ithalattaki artışlar nedeniyle sıkıntılı bir döneme girdiği belirtildi. .

22- ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nce hazırlanan bir raporda, 1974-1968 yıllarını kapsayan dönemde, Ortadoğu ülkelerine satılan 214 milyar dolarlık askeri malzemenin yüzde 75'inin, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi 5 ülke tarafından sağlandığı açıklandı.

23- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, dünya basınının önde gelen şirketlerinin sahibi olan Rupert Murdoch'u Moskova'da kabul ederek bir süre görüştü. Gorbaçov görüşmede, dünya kamuoyunun ülkesindeki gelişmeleri yanlış değerlendirmemesi ve ABD'nin de iki ülke arasındaki ilişkileri gereksiz sınavlardan geçirmeye çalışmaması konusunda uyararak, aksi halde yeni bir soğuk savaş sürecine girilebileceğini söyledi.

24- Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan yaptığı açıklamada, Sovyet birliklerinin, Cumhuriyet'in kuzeydoğusundaki köylere baskınlar düzenleyerek çok sayıda kişiyi öldürdüğünü söyledi. Pravda Gazetesi de Ermeni ve Azeri askerlerin Dağlık Karabağ'da çatışmaya başladıklarını, bölgede gerilimin çok yüksek olduğunu bildirdi. Dün bölgeye Sovyet birlikleri gönderildiği ve Sovyet Parlamentosu'nün acil toplantıya çağrıldığı bildirildi.

25- Yugoslavya'nın Hırvatistan Cumhuriyeti'nde ordu aleyhtarı gösteride bir askerin öldüğü bildirildi. Etnik çatışmaların tırmandığı Cumhuriyette ordunun ülke çapında alarma geçirildiği belirtildi.

26- İran Cumhurbaşkanı Haşimi Rahsancani, Tahran üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, ABD'yi eleştirerek, Washington'un Kürtler için dış güçlerin denetiminde güvenlik bölgeleri kurma planına karşı olduklarını, güvenlik bölgelerinin İran sınırına yaklaşmasını reddettiklerini söyledi.

Öte yandan Kuzey Irak'ta oluşturulmaya başlanan güvenlik bölgesinin doğudan batıya 150 kilometrelik, kuzeyden güneye 60 kilometrelik ölçülere ulaştığı bildirildi.

Bu arada Türkiye'ye gelen sığınmacılardan yaklaşık 40 bininin Irak'a döndüğü belirtildi.

27- Bangladeş'in yeniden şiddetli bir fırtınanın etkisi altına girdiği bildirildi.

28- Pakistan'dan, Hindistan'ın Keşmir bölgesine geçen 50 Müslüman gerillanın Hint askerlerince öldürüldüğü bildirildi.

29- Peru'nun Maranon Nehri'nde bir geminin batması sonucu 150 kişinin kaybolduğu bildirildi.

7 MAYIS 1991

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş ile Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis, sığınmacı kamplarında İncelemelerde bulunmak üzere bölgeye gittiler. Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nce, Güreş'e bir brifing verildi. Daha sonra sorutan yanıtlayan Org.Güreş, müttefiklerin getirdiği silahlardan haberdar olduklarını, silahların Kürtlere bırakılmasının ihtimal dahilinde olduğunu, böyle bir durumda hesap sorulacağını söyledi.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut ve ANAP milletvekilleri Mesut Yılmaz ile Hasan Celal Güze) 15 Haziran'da yapılacak ANAP Kongresi'nde parti genel başkanlığı için aday olduklarını açıkladılar

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Özal'tn DPT Yasası'nın uygulamasının durdurulmasını istemesinin "padişahlık uygulaması" olduğunu belirterek, ANAP hükümetleri döneminde TBMM'nin saygınlığını yitirdiğini söyledi. İnönü konuşmasında, 4 günlük Doğu Karadeniz gezisiyle ilgili izlenimlerini anlattı.

4- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu Ankara'da yaptığı açıklamada, Anaya-sa'da yeni düzenleme ve değişiklik yapılmasından yana olduğunu, ancak başkanlık sistemine karşı olduğunu söyledi.

5- SHP İzmir Milletvekili Turan Bayazıt ve arkadaşlarınca, "DPT Yasası'nın uygulamasının durdurulmasının, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği tarafından istenmesi" konusunda Başbakan Yıldırım Akbulut hakkında verilen gensoru ile DYP tarafından, ülke ekonomisini tehlikeye soktuğu gerekçesiyle hükümet hakkında verilen gensoru TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

6- ANAP İstanbul Milletvekili Bülent Akarcalı ve 3 arkadaşı tarafından hazırlanan ve genel güvenlik nedeniyle yurtdışına çıkmaları yasaklananlara pasaport verilmesini öngören yasa önerisi TBMM Başkanlığı'na sunuldu,

7- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Adana'da halka hitaben yaptığı konuşmada, rejimin tıkalı olduğunu, iktidarın sandıktan korktuğunu, rejimin önü açılmadan hiç bir soruna çare bulmanın mümkün olmadığını söyledi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı yazılı açıklamada, İnönü ve Demirel'in kendisiyle ilgili eleştirilerini yanıtladı- Ecevit, sine-i milleti ilk gündeme getirdikleri halde bunu göze alamayan ve Özal'ın Cumhurbaşkanı seçilmesini sağlayan SHP ve DYP'nin erken seçimden korktuklannı söyledi.

9- DYP Genel Başkan Yardımcısı Tansu Çiller, partisince İstanbul'da düzenlenen "Politikaya Bakış ve İş Kadınları" toplantısında bir konuşma yaptı.

10- SHP ve DYP, ABD'de yapılacak olan Türk Günü" nedeniyle ANAP'ın ve muhalefet milletvekillerinin davet edildiği ABD gezisine katılmayacaklarını açıkladılar.

11- İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan, Terörle Mücadele YasasTnın iptali hakkında dava açması için SHP'ye başvuruda bulundu. Kazan, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, iptal isteminin gerekçelerini açıkladı.

12- Refah Partisi tarafından hazırlandığı belirlenen ve 7 iide 40 okula dağıtılan "Hicret Takvimi" hakkında Milli Eğitim Bakanı Avni Akyd tarafından soruşturma başlatıldı. Takvimde, Atatürk'e hakaret eden, laikliğe aykırı yazılar bulunduğu saptandı.

13- THY'de grevin 38. gününde taraflar arasında anlaşma sağlanarak greve son verildi. Görüşmeler sonunda işçi ücretlerine ortalama yüzde 154 oranında zam yapıldı.

14- İki Bulgar otobüsü, İstanbul Sefaköy'de belirlenemeyen bir nedenle yandı. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı,

15- İstanbul Silivri'de düzenlenen operasyonda 4 npo eroin ele geçirildi.

16- Tekel tarafından ithal edilen yabana sigara fiyatları yeniden belirlendi.

17- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Yunan Apoyevmatini Gazetesi'ne verdiği demeçte, Yunanistan'ın, Türkiye'nin AT üyeliği için Kıbrıs sorununun çözümünü ve Ege kıta sahanlığının 12 mile çıkarılmasını şart koşmasının doğru olmadığını ve iyi komşuluk ilişkilerine uygun düşmediğini söyledi. Özal, kıta sahanlığı sorununun çözüm yolunun iki ülkenin siyasi bir anlaşmaya varmaları olduğunu kaydetti. Bir soru üzerine, 12 Ada'nın Almanlar tarafından Türkiye'ye önerildiğini, ancak İsmet İnönü'nün bu adaları almadığını belirten Cumhurbaşkanı. "İnönü'nün yerinde olsaydım bu adatan alırdım. Türkiye bu konuda tarihi bir hata yapmıştır. Eğer bu adalar Türkiye'ye ait olsaydı, bugün ortada sorun olmayacaktı" dedi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Time Dergisi'ne verdiği demeçte de, Türkiye'nin Ortadoğu'da izolasyondan kurtulup bir rol oynaması gerektiğini belirtti. Özal, Irak sorunu konusunda ABD Başkanı Bush'ia aynı fikirde olduğunu; Irak'ta başka bir lider ve başka bir rejim görmeyi arzu ettiğini söyledi.

18- Avustralya Başbakanı Bob Hawke, Cumhurbaşkanı Turgut özal'a Avustralya'nın en büyük nişanı dan, "Avustralya Nişanı" verileceğini belirterek parlamentoda bu konuda yaptığı konuşmada, "Nişanın kişisel bir nişan olduğunu, bu nişanın verilmesinin, Avustralya ile Türkiye arasındaki görüş ayrılıklarının gözardt edildiği anlamına gelmediğini, Kıbrıs'ın Türk işgalinde olduğunu ve Türkiye'deki insan haklan ihlallerini unutmadıklarını" söyledi.

19- Avrupa Konseyi İnsan Haklan Komisyonu, TBKP liderleri Haydar Kutlu ve Nihat Sargın'ın Türk Hükümeti aleyhine yaptıkları şikayet başvuru raporunu, İncelenmek üzere Türk Hükümeti'ne gönderdi.

20- Fransa'nın sınırdışı etmeyi kararlaştırması üzerine açlık grevine başlayan 25 Türk'ten ikisinin hastaneye kaldırıldığı ve durumlarının ciddi olduğu bil-

dirildi. Destekleme Komitesi, Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand'dan görüşme talebinde bulundu.

21- SSCB'nin Ermenistan Cumhuriyeti'nde, Sovyet birliklerince 37 kişinin öldürülmesi ve Erivan'a 200 paraşütçü gönderilmesi ile başlayan gerginlik nedeniyle Başkan Mihaİl Gorbaçov bir basın toplantısı düzenledi. Gorbaçov, Ermenistan'daki bütün silahlı milisler dağılıncağa kadar, bölgedeki ordu ve İçişleri Bakanlığı'na bağlı birliklerin operasyonlarına devam edeceğini söyledi.

Ermenistan Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan Erivan'da düzenlediği basın toplantısında, Başkan Gorbaçov'un Ermenistan'ın seçilmiş iktidarım devirmeye çalıştığını Öne sürdü.

22- Kuveyt-lrak sınırında, inceleme ve araştıma yapacak 1440 kişiden oluşan BM gücünün bölgeye yerleşme işlemlerinin tamamlandığı bildirildi.

23- İsrail askerlerinin ateş açması sonucu, Tulkerem kasabasında ve Tu-bas kasabasında iki Filistinli öldürüldü.

24- Yugoslavya'da ordu, vakit geçirilmeden olağanüstü hal ilan edilmesini istedi

Öte yandan altı cumhuriyetin liderinin, ülkenin geleceğine İlişkin olarak Sa-raybosna'da bugün yapacağı toplantı süresiz olarak ertelendi.

25- Bangladeş'te ş'detli kasırganın ardından ishal ve kolera salgını başladığı bildirildi.

26- Amerikan CBS Televizyonu'nda görevli iki kişinin Irak'ta kaybolduğu açıklandı.

8 MAYIS 1991

1- Bitlis'in merkeze hağlı Çeltikli köyü yakınlarında, operasyondan dönen güvenlik güçlerine pusu vuran teröristler, bir üsteğmen, bir onbaşı ve 5 eri şehit etti, olayda 10 er de yaralandı.

Başbakan Yıldırım Akbulut Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, konunun ele alındığını ve operasyonların devam ettiğini belirterek, olayın sorumlularının layık oldukları cezayı mutlaka çekeceklerini, bu tür hareketlerle kimsenin bir sonuç elde edemeyeceğini belirtti.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Çukurca ve Şemdinli'de İncelemelerde bulundu ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Güreş, orduda 15 yıl olan zorunlu hizmet süresini 10 yıla düşürmeyi planladıklarını, bu yönde yasa teklifi hazırlanması için Milli Savunma Bakanlığı'na başvuruda bulunacaklarını söyledi. Iraklı sığınmacılara yardım konusuna da değinen Güreş, Türkiye'nin bu insanlara diğer ülkelerin dokuz katı yardımda bulunduğunu, ancak bunun üzerinde durulmadığını belirtti.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, parti genel merkezinde gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. İnönü, Cumhurbaşkanı Özal'm Avustralya'da "Ben İsmet İnönü'nün yerinde olsaydım 12 Ada'yı alırdım" şeklindeki açıklamasının ortalığı karıştırmaya yönelik sözler olduğunu söyledi.

4- Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na, Başkanvekilİ Yekta Güngör Özden seçildi.

TBMM Başkanı Kaya Erdem, Başbakan Yıldırım Akbulut, SHP Genel Başkanı İnönü ve DYP Genel Başkanı Demirel, Anayasa Mahkemesi Başkanh-ğı'na seçilen Yekta Güngör Özden'e birer kutlama mesajı gönderdiler.

5- Devlet Bakanı İşın Çelebi İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, ekonomik gelişmeler konusunda bilgi verdi. Çelebi, kamu kesimindeki finansman açığının KİT'lerden kaynaklandığını ve bu konuda yapısal değişikliğe gidilmek zorunda olduğunu belirterek, bu anlamda ilk uygulamaya Tekel'den başlandığını, çıkarılan tütün kararnamesinin üreticiye zarar vermeyeceğini söyledi.

6- Terörle Mücadele Yasası ile ömür boyu hapse çevrilen idam dosyalan, TBMM Adalet Komisyonu'ndan Başbakanlık'a geri gönderildi.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar düzenlediği haftalık basın toplantısında, Kuzey Irak'ta sürdürülen operasyon çerçevesinde Türkiye'de bulunan yabancı askerlerin görev süresinin 11 Mayıs'ta sona ereceğini, ancak Kuzey İrak'taki güvenlik bölgeleri BM'ye devredilinceye kadar sürenin uzatılacağını söyledi.

Sungar, Mısır'la yapılan görüşmelerin olumlu sonuçlandığını ve Türkiye'nin Mısır'a 46 adet F-16 uçağı satacağını açıkladı.

8- DYP Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Cindoruk düzenlediği basın toplantısında, halkın muhalefet konusunda tüm partilerin önüne geçtiğini, bu-nün politikacılar için önemli bir uyan olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a diyalog ve seçim tarihini belirleme çağasında bulundu.

9- SHP ile Alman SPD arasında güvenlik, savunma ve barış konularında ortak bir yaklaşım belirlemek amacına dönük görüşmelere Ankara'da başlandı.

10- THY'de 38 gündür devam eden grev, toplu sözleşmelerde anlaşma sağlanmasıyla sona erdi.

11- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Morton Abramowitz, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'yü ziyaret ederek Iraklı sığınmacılar konusunda bir görüşme yaptı.

12- SHP milletvekilleri Birgen Keleş, Musa Gökbel ve Hasan Zengin tarafından kendilerine hakarette bulunduğu iddiasıyla Başbakan Yıldırım Akbulut hakkında açtıkları 150 milyon liralık tazminat davasına başlandı.

13- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın ile İstanbul Şişli Belediye Başkanı Fatma Gırik hakkında, geçen yıl Ankara'da düzenlenen müzik şöleninde, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu'na muhalefet ettikleri gerekçesiyle açılan ceza davasına Ankara 8. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

14- Federasyon Kupası'nı Ankaragücü'nü 3-1 yenen Galatasaray futbol takımı kazandı.

15- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Yeni Zelanda'dan Avustralya'ya geçti. Özal, uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, bir erken seçim görmediğini söyledi. Cumhurbaşkanı Özal'a, düzenlenen bir törenle Avustralya'nın en büyük nişanı verildi.

16- Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Başkanı Peter Galliner, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a bir mesaj göndererek, The Independent Gazetesi Muhabiri Robert Fİsk'in sınırdışı edilmesini kınadı.

17- Yunanistan Devlet Bakanı Mikts Theodorakİs özel bir televizyona verdiği demeçte, Türkiye'nin ülkesine yönelik bir tehdit oluşturmadığını, buna karşı Türkiye'nin Ege kıyılarında yaşayanların Yunanistan'ın yayılmacılığından endişe duyduğunu söyledi.

18- Sovyet birliklerinin Er men İstan-Azerbaycan sınırında bir Ermeni köyüne düzenledikleri operasyonda 11 Ermeni milis ve 2 sivilin öldüğü, operasyonun köyü silahtan anndırmak amacıyla düzenlendiği bildirildi.

Öte yandan Batı Sibirya'daki madenlerde grevde bulunan işçilerin eylemlerine son verdiği kaydedildi.

19- Bangladeş'in başkenti Dakka'da dün yeni bir kasırga meydana geldiği ve 200 kişinin ölümüne, bin kişinin yaralanmasına yol açtığı bildirildi.

9 MAYIS 1991

1- TBMM Başkanı Kaya Erdem, Sakatlar Haftası nedeniyle Ankara'da düzenlenen törende yaptığı konuşmada sakatlar için yapılan çalışmaların yasal düzenlemelerle desteklenmesinin şart olduğunu söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut da yaptığı açıklamada, 12 bin 576 sakattan 6 bin 407sinin işe yerleştirildiğini belirterek, sakatların rehabilitasyon çalışmalarının devam edeceğini bildirdi.

2- Başbakan Yıldınm Akbulut, Erzurum Atatürk Üniversitesi'nce düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada iç ve dış sorunlara değindi. Akbulut, yüzde 17 dan üniversitelileşme oranının yüzde 47'lere çıkartılması gerektiğini, bu amaçla 32 yeni üniversite kuracaklarını söyledi. Kuzey Irak'ta bağımsız bir Kürt devleti kurulmasına karşı olduğunu, özerklik verilmesine de prensip olarak taraftar olmadığını belirtten Akbulut, öğrencilerin çeşitli sorularını yanıtladı. Toplantıya Devlet Rakanları Kemal Akkaya ve İsmet Özarslan, Bayındırlık ve İskan Bakanl Cengiz Altınkaya, Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Togay Gemalmaz da katıldı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, parti grubunda Karadeniz gezisi hakkında yaptığı değerlendirmede, halkın büyük tepki içinde bulunduğunu, kendilerinden daha sert muhalefet ve seçim istediğini belirtti. İnönü, toplantıdan sonra düzenlediği basın toplantısında, Cumurbaşkanı Özal'm ANAP Kongresi'ne ilişkin açıklamasını eleştirerek, bunun Cumhurbaşkanının tarafsızlığına aykırı olduğunu söyledi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son siyasi gelişmeleri ve Adana gezisini değerlendirdi. Demirel, Güneydoğudaki eylemlerin sürdüğünü, Bitlis'te 7 kişinin öldürülmesi olayından büyük üzüntü duyduğunu, ancak iktidarın bu olayların vahametini kavrayamadığını ve devleti istiskale uğrattığını öne sürdü.

5- ANAP Genel Başkan adayı Rize Milletvekili Mesut Yılmaz Ankara'da 63 milletvekilinin katıldığı bir basın toplantısı düzenledi. Yılmaz, burada yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanının taraf olmasının adaylık kararını etkilemeyeceğini, ancak Cumhurbaşkanı taraf olduğu halde kazanırsa uyum içinde kendisiyle çalışacağını ve icranın sorumluluğunun kendisinde olacağını söyledi. Yılmaz daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı,

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Türkiye ve dünya sorunları konusunda Türkiye Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

7- Grevdeki HAVAS işyerlerini kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinde de anlaşma sağlandı.

8- Temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gelen Almanya Savunma Bakanı Gerhard Stoltenberg, Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, Kuzey

Iraklı sığınmacıların yaşadıkları bölgelere güvenlik içinde dönmelerinin amaı, olduğunu belirterek, bölgede bağımsız bir Kürt devleti düşünmediklerini söyledi.

9- İstanbul'da bir süre Önce yayımlanmaya başlanan Son Baskı adlı aksam gazetesi yayın hayatına son verdi.

10- SHP Milletvekili Kamer Genç, TBMM Başkanvekili Yılmaz Hocaoğ-lu'na hakaret ettiği iddiasıyla açılan davada, Ankara 24. Asliye Hukuk Mahke-mesi'nce 10 milyon lira tazminat ödemeye mahkum edildi.

11- Dicle Üniversitesi'nde bir süre önce meydana gelen olayları izleyen üç gazeteci hakkında, öğrencileri kışkırttıkları iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığı'nca soruşturma başlatıldı.

12- Yeni Ülke Gazetesi yetkilileri hakkında, Terörle Mücadele Yasast'nın 6. ve 8. maddelerine aykırı hareket ettikleri gerekçesiyle İstanbul DGM Savcılığı'nca soruşturma başlatıldı.

13- Çay fiyatlarına yüzde 21-23 oranında zam yapıldı.

14- Özel okul ücretlerine yüzde 60-80 oranında zam yapıldı.

15- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Avustralya Başbakanı Bob Hawke ile bir görüşme yaptı. Hawke görüşmede, Kıbrıs konusunda Türkiye ile görüş aynlık-ları bulunduğunu ve Türkiye'deki insan hakları konusunda kaygılı olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Özal daha sonra Basın Kulübü'nde bir konuşma yaptı. Bu sırada, yaklaşık 400 kişilik Rum, Ermeni ve Kürt gösterici, Türkiye aleyhinde sloganlar attı.

Cumhurbaşkanlığı .Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi Avustralya'da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Özal'ın 25 Mayıs'ta ABD'de yapılacak Türk Günü" yürüyüşüne Başbakan Yıldırım Akbulut ve eşinin katılmasını uygun bulduğunu bildirdi.

16- İsviçre'ye kaçak olarak giren 24 Türk, bu ülke tarafından sınırdışı edildi.

17- Müttefik güçlerin boşaltılmasını istediği Irak'ın Duhbk kentine, Irak yönetimince 2 bin kadar asker gönderildiği bildirildi.

Öte yandan Zaho-İmadiye yolu üzerinde İspanyol askerlerinin kontrolündeki arama noktası silahla tarandı, olayda ölen ya da yaralanan olmadt.

İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd, Avam Kamarası'nda yaptığı konuşmada, Kürtlere özerklik verilmesi için Irak'a baskı yapabileceklerini söyledi. Hurd, BM'nin Irak'ta uzun bir süre kalması ve olası bir Kürt özerk bölgesini güvence altına alması gerektiğini söyledi.

18- Yugoslavya Federal Başkanlık Konseyi, ülkede etnik çatışmaların önlenmesini amaçlayan bir dizi bildiri yayımladı. Bildirilerle, ülkedeki tüm silahlı grupların silahsızlandırılması kararlaştırıldı ve orduya geniş yetkliler verildi.

19- Ermenistan İçişleri Bakanı Aşot Manukaryan, Azerbaycan sınırında Sovyet birlikleriyle Ermeni milisler arasında tırmanan gerginlik konusunda yaptığı açıklamada, Sovyet birliklerinin Ermenilere karşı saldırılarını durdurmaması halinde halkın silahlanabileceğini söyledi. Transkafkasya Askeri Komutanlığı' ndan yapılan bir açıklamada ise, Ermeni çetelerin Sovyet askerlerine karşı saldırılarını sürdürmesi halinde ordunun müdahale edeceği belirtildi.

10 MAYIS 1991

1- Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Kaya Erdem, Danıştay'ın 123. kuruluş yıldönümü nedeniyle Ankara'da düzenlenen törende yaptığı konuşmada, "hukuk devletinin, herkesin kendine göre değerlendireceği, arzusuna göre ve istediği yöne sürükleyebileceği bir kavram olmadığını, hukuk devletinin kapsadığı ilkelerden en önemlisinin yargr denetimi olduğunu" belirtti.

Danıştay Başkanı Ekrem İspir de yaptığı konuşmada, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun Adalet Bakanlığı vesayetinden çıkarılması gerektiğini belirterek, "yürütme organının seçiciliğini, ilke olarak yargı üzerinden kaldırmak gerekir" dedi.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, Erzincan'da halka hitaben yaptığı konuşmada, 32 yerde yeni üniversiteler kurulacağını, bu iller arasında Erzincan'ın da bulunduğunu, sadece Erzincan'a değil yurdun her yerine hizmet götüdükleri-ni, ANAP iktidarı döneminde ülkede büyüme hızının ortalama 5.4 olduğunu ve kişi başına milli gelirin 2 bin 600 dolara yükseldiğini söyledi. Akbulut, Irak'ta Kürtlerin ve Türklerin eşit haklara sahip olduğu bir düzen istediklerini kaydetti.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, İstanbul'da düzenlenen 'Türk Tekstil ve Hazır Giyim Sanayi'nin Öncelikleri" konulu seminerde yaptığı konuşmada,ekonomide durgunluk ve enflasyonun aşılması gereken en önemli sorunlar olduğunu belirterek, durgunluktan en fazla etkilenen sektörün tekstil sektörü olduğunu, Uzakdoğu ülkelerinden çok ucuza yapılan ham bez ve İplik ithalatının sektörü zor durumda bıraktığını ve Antidamping Yasası'na işlerlik kazandırılması gerektiğini söyledi.

4- SHP, Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunarak, Terörle Mücadele Yasası'nın iptalini ve DİSK'in malvarlığına ilişkin düzenleme için yürütmeyi durdurma kararı vermesini istedi.

5- Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı tarafından İstanbul'da düzenlenen "Batı Avrupa ve Türkiye İçin Güvenlik Seçenekleri" konulu toplantıda konuşan Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) milletvekili Hans Koschnik, Avrupa'nın kapalı bir kulüp haline gelmesini istemediklerini belirterek, Türkiye'nin sığınmacılara yaptığı yardımı övgüyle karşıladıklarını söyledi. SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin de konuşmasında, Türkiye'nin Avrupa'daki yeni güvenlik sistemlerinin dışında tutulamayacağını, ancak Türkiye'nin Ortadoğu'da saygınlık kazanmak için uydu bir ülke görünümü vermemesi gerektiğini söyledi.

6- Cumhurbaşkanı Turgut Özal Avustralya'da bir grup Kıbrıslı Türk tarafından sevgi gösterileriyle karşılanırken, bir grup Rum, Ermeni ve Kürt gösterici protesto eylemi yaptılar. Cumhurbaşkanı Özal, daha sonra gazetecilerin ANAP Kongresi, ABD'de kutlanacak Türk Günü ve iç politikayla ilgili sorularını yanıtladı.

7- Irak yönetimi, Kuzey Irak'ta BM'nin görev almasını kesin bir dille reddetti. ABD, Irak hükümetinden kararı yeniden gözden geçirmesini istedi.

Irak Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklamada da, son üç gün içinde Basra, Donuk ve Süleymaniye kentlerinde 52 kolera vakası görüldüğü, ancak ölen olmadığı bildirildi.

Öte yandan sığınmacılar için NATO üyesi 8 ülkenin yürüttüğü operasyona NATO üyesi olmayan Avustralya da asker gönderdi. Bu ülkelere operasyon nedeniyle Türk yönetimi tarafından tanınan süre 11 Haziran'a kadar uzatıldı.

8- ABD Savunma Bakanı Richard Cheney, Körfez ülkelerine yaptığı gezi sonunda yaptığı açıklamada, yedi Körfez ülkesi ile ABD arasında, bölgede savaş sonrası güvenlik konusunda görüş birliğine varıldığını söyledi.

9- Sovyet birliklerinin Azerbaycan-Ermenistan sınırını silahlı militanlardan arındırma operasyonunun sürdüğü, bir Ermeni köyünde militanların teslim olduğu, üç köyde ise çatışmaların devam ettiği, çatışmalarda bir binbaşı ile 9 askerin yaralandığı bildirildi. Azerbaycan Devlet Başkanı Ayaz Mutialibov, operasyonlar konusunda gazetecilere yaptığı açıklamada, SSCB hükümetinin Azerbaycan halkına karşı sorumluluklarını yerine getirmeye başladığını görmekten memnun olduklarını söyledi.

Öte yandan Fransa'da yaşayan Ermeniler, Sovyet birliklerinin operasyonunu protesto amacıyla SSCB'nin Paris Büyükelçiliği önünde gösteri düzenlediler.

10- İsrail'i ziyaret eden ilk SSCB Dışişleri Bakanı Aleksandr Besmertnih İsrail Dışişleri Bakanı David Levi ve Başbakan İzak Şamir ile görüşmelerde bulundu. Besmertnih görüşmelerden sonra düzenlediği basın toplantısında, tarafların görüşmeleri sürdürmek ve geliştirmek konusunda görüş birliğine vardıklarını belirterek, Ortadoğu'da barış sürecinin başlamasını herkesin istediğini ve bunun iyi bir şans olduğunu söyledi.

11- Yugoslavya'da Başkanlık Konseyi'nindün aldığı ve orduya geniş yetkiler tanıyan kararından sonra durumun sakin olduğu bildirildi. Hırvatistan Devlet Başkanı Franjo Tudjman ise yaptığı açıklamada, konseyin, yerel güvenlik güçlerinin silahsızlandırılması şeklindeki kararına uymayacaklarını söyledi.

Yugoslavya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Srdjan Kerim, ülkesiyle İsrail arasında 24 yıllık aradan sonra yeniden diplomatik ilişki kurulacağını açıkladı.

12- İtalya'da son birkaç yıl içinde Avrupa, ABD ve Kanada'ya 12 ton eroin soktuğu belirlenen uluslararası bir şebekenin ortaya çıkarıldığı bildirildi.

11 MAYIS 1991

1- Başbakan Yıldırım Akbulut Erzincan'da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

2- Devlet Bakanı Işın Çelebi ile para politikaları ve ekonomik gelişmeler konusunda yapılan bir söyleşi Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

3- Devlet Bakanı Cemil Çiçek ile toplum ve aile konusunda yapılan söyleşi Türkiye Gazetesi1 nde yayımlandı.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Samsun'da partisince düzenlenen "Milletin Sesi" mitinginde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Özal'tn Uzakdoğu gezisini eleştirdi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevft patisince Adapazan'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Türkiye'de demokrasinin ve cumhuriyetin tehlikede olduğunu ve tek adam egemenliğine doğru gidildiğini öne sürdü.

6- DMP Genel Başkanı Bedrettin Dalan Bursa'da yaptığı açıklamada. Cumhurbaşkanı Özal'ı eleştirerek, tarafsız olmaya yemin etmiş Cumhurbaşka-nı'nın beyanatlarıyla tarafsızlığını tamamen terk ettiğini söyledi.

7- Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu, Mersin'de çalışmalarına başladı.

8- Basın Konseyi ile Türk Parlamenterler Birliği tarafından ikincisi düzenlenen "Anayasa'da Son Değişiklik Önerileri" konulu sempozyum İstanbul'da başladı. Sempozyumda konuşmacılar, Türkiye'nin en kısa zamanda halkın gereksinimlerine yanıt verebilecek, çağdaş ve demokratik bir anayasaya kavuşması gerektiğini belirttiler.

9- Türkiye 1. Futbol Ligi'nde Beşiktaş Futbol Takımı şampiyon oldu.

10- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Uzakdoğu gezisinin son durağı olan Malezya'ya hareketinden önce Sidney'de yaptığı konuşmada, 21 .asrın Türkiye'nin asrı olacağını ve Türkiye'nin Müslümanların İiderİ olacağını söyledi.

11- NATO Başkomutanı Orgeneral John Galvin, Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki yardım operasyonu sırasında Kürtlere kesinlikte silah verilmediğini belirterek, Türk makamları İle İngiliz askerleri arasında Yeşilova'da meydana gelen gerginliğin de çözümlendiğini söyledi.

12- ABD Dışişleri Bakanı James Baker Ortadoğu ülkelerini kapsayan gezisine başladı. Baker, Suriye'ye gitmeden önce yaptığı açıklamada, Körfez İşbirliği Konseyi üyesi 6 Arap ülkesinin (Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Kuveyt, Umman ve Birleşik Arap Emirlikleri) Ortadoğu Barış Konferansı'na katılmayı ve İsrail'le doğrudan görüşme yapmayı kabul eniğini bildirdi.

13- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in Kürt Demokrasi Partisi lideri Mesud Barzani ile bir görüşme yaptığı bildirildi. Görüşmeden sonra bir açıklama yapılmadı.

12 MAYIS 1991

1- Başbakan Yıldırım Akbuiut Uzakdoğu gezisinin ilk durağı olan Güney Kore'ye gitti. Akbuiut hareketinden önce yaptığı açıklamada, ABD'de düzenlenecek Türk Günü'ne katılmayacağını açıkladı.

2- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit partisince Karadeniz Ereğlisi'nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada. Cumhurbaşkanı Özal'm İşçilere karşı bir tutum takındığını belirterek, "Anayasal ve yasal engellere karşın Türkiye'deki işçi hareketi güçlendikçe Cumhurbaşkanı özal işçileri uzlaşmaya çağırıyor" dedi. Erdemir'de İşçi çıkarma hareketini de eleştiren Ecevit, serbest piyasa ekonomisine geçen Türkiye'nin ekonomiye müdahale ederek çelişkiye düştüğünü, bunun ekonomiyi batıracağını söyledi.

3- Bitlis'in Güroymak ilçesini basan PKK militanları, jandarma karakoluna ateş açtı ve ilçedeki resmi binaların bazılarını ateşe verdi. Çıkan çatışmada bir terörist ölü olarak ele geçirilirken, 3 er yaralandı. Hakkari'nin kırsal kesiminde operasyon düzenleyen güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada ise bir terörist ölü olarak ele geçirildi. Mardin'in Nusaybin ilçesinde de bir teröristin cesedi bulundu.

4- Irak'tan kaçan sığınmacılar için Londra'da dünyaca ünlü sanatçıların katıldığı bir konser düzenlendi. 37 ülke televizyonundan naklen yayınlanan konserden, yaklaşık 100 milyar lira hasılat elde edildiği bildirildi.

Öte yandan aynı amaçla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından İstanbul'da da bir konser düzenlendi. Konserden yaklaşık 500 milyon lira hasılat sağlandığı belirtildi.

5- Yunanistan Dışişleri Bakanı Andonis Samaras yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhurbaşkanı Turgut Özal1 in son verdiği demeçlerle, Ankara-Atina ilişkilerini ve Kıbns sorununu olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

6- Irak askerlerinin Duhok kentini boşaltmaları için ABD, Irak ve Kürt muhalifler arasında yapılan görüşmeler anlaşmaya varılamadan sona erdi. Bu arada cephane yüklü oldukları belirlenen 15 araçlık İngiliz konvoyuna Habur sınır kapısından Irak'a geçiş izni verilmedi.

13 MAYIS 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal bir grup ANAP'lı yöneticiyi ve milletvekilini Çankaya Köşkü1 nde kabul ederek bir süre görüştü.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Özal'a aylık olağan ekonomi brifingi verildi. Brifingleri sonra yapılan açıklamada, ekonominin genel seyrinin istikrar içinde geliştiği belirtildi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, TBMM'de gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. İnönü, Cumhurbaşkanı Özal'in "sosyal demokratların iktidar olma ihtimalinin az olduğu" yolundaki açıklamasını eleştirerek, bu açıklamanın Cumhurbaşkanı'nın tarafsızlığıyla bağdaşmadığım, Cumhurbaşkanı Özal'ın hergün yeminini çiğnediğini söyledi.

3- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de PKK kampları bulunduğu yolundaki iddiaların kesinlikle doğru olmadığını söyledi. Aksu, huzur ve güvenin sağlanması için terörle mücadele fon tasarısı hazırlanarak Meclis'e sevkedildiğini, İstanbul içinde bir paket proje hazırlandığını bildirdi.

4- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, Ankara'da başlayan Özd Eğitim Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, özel eğitime muhtaç çocukların eğitiminin bugüne kadar ciddiye alınmadığını belirterek, özel eğitime muhtaç nüfusun yüzde 14 olduğunu, ancak bunların yalnızca yüzde 2.7sine eğitim olanağı sağlanabildiğini kaydetti.

5- HEP Kars Milletvekili Mahmut Alınak, üç gün önce PKK tarafından baskın düzenlenen Bitlis'in Güroymak ilçesi Kaymakamı Cengiz Kalkandere'nin kontrgerilta tarafından yönlendirildiği iddiasıyla, Başbakan Yıldırım Akbulut'un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden'İ ziyaret ederek bir süre görüştü. Demirel görüşmede, hedeflerinin gerçek demokrasi ve hukuk devletini kurup yaşatmak olduğunu, ancak herşeyin iyi gitmesi durumunda bunun 8-10 yılda gerçekleştirilebileceğini söyledi.

7- Mülkiyeliler Birliği İstanbul Şubesi ile Mülkiyeliler Vakfı tarafından İstanbul'da düzenlenen Anayasa Forumu'nda konuşan TBMM Başkan Vekili Ayte-kin Kotil, DYP Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Cindoruk ve TBMM İnsan Haklan Komisyonu Üyesi Ayhan Sakallıoğlu yaptıkları konuşmalarda, hazırlanacak yeni anayasanın toplumsal uzlaşmayı sağlaması ve ideolojik tercih içermemesi gerektiğini belirttiler.

8- Milli Savunma Bakanı Mehmet Yazar'ın resmi konuğu olarak Ankara'ya gelen İngiltere Savunma Bakanı Tom King yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, sınırlarından geçen silahları denetlemesi ile ilgili kaygılarını anlayışla karşıladıkla-

nnı belirterek, Iraklı Kürtlere silah vermediklerini, İngiliz askerleri tarafından Türkiye'ye getirilen bütün silahların kayıtlı olduğunu söyledi. Milli Savunma Bakanı Yazar da açıklamasında, İngiliz konvoyunun Habur sınır kapısından geri çevril mediğini, olayın İngiliz askerlerinin bürokratik işlemleri tamamlamamasından kaynaklandığını kaydetti.

9- İlk memur sendikası olarak kuruluş çalışmaları devam eden Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikasının (Eğit-Sen) kuruluş başvurusunun İstanbul Valiliği'nce İşleme konulmaması üzerine açılan davada, İstanbul aidare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi,

10- Basın Yayın ve Enrformasyon Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen gezi çerçevesinde 30 Türk gazeteciyi kabul eden Arnavutluk Devlet Başkanı Ramiz Alia, ülkesinin içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal sorunların çözümünde Türkiye'nin yardımını beklediklerini söyledi.

11- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, "azınlık sorunlarını ilk elden dinlemek" amacıyla planlanan Batı Trakya gezisine başladı.

12- Kuzey Irak'taki Zaho mülteciler kampı, müttefikler tarafından BM Yüksek Komiserliği'ne devredildi. İlk BM yardımı da Dohuk'a ulaştı. Bu arada İngiliz ve Irak askerleri arasında ilk kez bir silahlı çatışma meydana geldiği bildirildi, ancak 6lü ve yaralı konusunda açıklama yapılmadı.

Öte yandan, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ile Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesud Barzani'nin özerklik için yeni bir görüşme yaptıkları bildirildi.

13- Sovyet Dışişleri Bakanı Aleksander Besmertnih ile ABD Dışişleri Bakanı James Baker arasında Mısır'ın başkenti Kahİre'de yapılan görüşmeler sona erdi. Görüşmelerden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Baker, Ortadoğu konferansı ile ilgili olarak taraflar arasında hala bazı görüş ayrılıkları bulunduğunu, ancak bunların giderilmesi için çaba harcayacaklarını söyledi. Baker, düzenlenecek barış konferansında Suriye'nin BM'ye önemli rol verilmesini istediğini, İsrail'in buna karşı çıktığını bildirdi.

FKÖ Yürütme Komitesi Üyesi Cemal Surani ise yaptığı açıklamada. Ortadoğu'da barış çabalarının başarısızlığa uğramasından ABD'nin sorumlu olacağını söyledi.

14- Sovyet birlikleri ile Ermeni milisleri arasında iki haftadan beri süren çatışmalarda yaklaşık 50 kişinin öldüğü bildirildi. Moskova tarafından Azerbaycan'ın çalışmalı sınır bölgelerinde trafiğe kısıtlama getirildi. Ermenistan'ın Mos-kova'daki temsilcisi Felix Namıkonyan düzenlediği basın toplantısında, Moskova'yı, Ermenistan Cumhuriyeti1 ni ekonomik ablukaya almakla suçladı.

Öte yandan SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov ile Rusya Federasyonu Yüksek Sovyet Başkanı Boris Yelisin ve 14 özerk bölge temsilcisi bir görüşme yaptı. Görüşmede, özerk bölgelerin de Sovyetler Birliği birlik anlaşmasına eşit taraf olarak imza atmaları kararlaştırıldı.

14 MAYIS 1991

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü parti grubunda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Özal ve Başbakan Akbulut'un yurtdışı gezilerini eleştirerek, ülkede bunalımın hergün arttığını ve dayanılmaz hale geldiğini, çözüm bekleyen asıl sorunlann olduğu gibi durduğunu söyledi.

2- 24 ülke temsilcisinin katıldığı "Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Ekonomik İşler ve Kalkınma Komisyonu" toplantısı Antalya'da başladı. Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dinci temele dayalı bir rejime giremeyeceğini söyledi. Alptemoçin bir soru üzerine, Türkiye'de Kürt azınlık olmadığını, Kürt kökenü vatandaşlar olduğunu ve bunların Türk vatandaşı olduğunu kaydetti.

3- DYP Genel başkanı Süleyman Demirel, partisince Sakarya'da düzenlenen mitingte yaptığı konuşmada, hükümetin sahipsiz kaldığını öne sürdü.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Ferhat Ataman Diyarbakır'da düzenlediği basın toplantısında, sığınmacılardan 236 bininin geri döndüğünü, geri dönüşlerin devam ettiğini ve Türk sınırında kalan sığınmacı sayısının 231 bine düştüğünü bildirdi.

Bu arada bölgedeki incelemelerine devam eden İngiltere Savunma Bakanı Tom Kİng, Türkiye'nin Kuzey Iraklılar için yaptığı yardımların kendilerini memnun ettiğini söyledi.

5- Ereğli Demir Çelik Fabrikalan'ndan işçilerin atılmasını protesto etmek amacıyla yaklaşık 5 bin işçi ve ailelerinin katıldığı bir gösteri yürüyüşü yapıldı.

Öte yandan Erdemir'in bağlı bulunduğu işverenler sendikası MESS'ten yapılan açıklamada, fabrikalarda trilyonluk yatırımlara başlandığı belirtilerek, bugün tedbir alınmadığı takdirde ileride çok daha fazla sayıda işçinin işsiz kalacağı kaydedildi.

6- Şişe Cam Grubu'na bağlı 12, Koç Grubu'na bağlı bir işyerinde yaklaşık 13 bin işçi greve başladı.

7- Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından, dünya çiftçiler günü nedeniyle Ankara'da düzenlenen toplantıya, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Tanm Orman ve Köyişleri Bakanı Lütfullah Kayalar ile Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci katıldı.

8- Uluslararası Para Fonu (IMF) heyeti konsültasyon görüşmelerine Ankara'da başladı.

9- Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Kayacık köyü yakınlarında bir askeri aracı pusuya düşüren teröristler, bir asteğmen, bir onbaşı ve bir eri şehit ettiler.

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesi yakınlarında ise güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 7 terörist öldü.

10- İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi Başkanı Muzaffer İlhan Er-dost'un, Dernekler Yasası'na muhalefetten 6 aya kadar hapis istemiyle yargılanmasına başlandı.

11- THY'de iç hat yolcu ücretlerine 1 Haziran'dan geçerli olmak üzere yüzde 29-72 oranında zam yapıldı.

12- Başbakan Yıldırım Akbulut Hong Kong'tan Seul'e giderken yaptığı açıklamada, muhalefetin anayasada değişiklik yapılmasını erken seçim şartına bağlamasının doğru olmadığını belirterek, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesinin şarta bağlanamayacağını söyledi.

13- Batı Trakya'daki gezisini sürdüren Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Gümülcine'de yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Avustralya'deki açıklamasını eleştirdi. Mitsotakis, Özal'ın bazen soğukkanlılığını kaybettiğini iddia ederek, artık dünya konjonktüründe tehditlere yer olmadığını, kimsenin kimseden korkmadığını söyledi. Türkiye ile iyi ilişkiler ve dosttuk içinde oimak istediklerini belirten Mitsotakis, iç sorunların dış politikaya alet edilmemesi gerektiğini söyledi.

14- AT Dışişleri Bakanlan'nın Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan toplantısında Türkiye-AT ilişkileri ele alındı. İngiltere ve Hollanda Dışişleri Bakanları yaptıkları konuşmalarda, Türkiye'ye verilecek 800 milyon dolan bloke eden Yunanistan'dan vetosunu kaldırmasını istediler.

15 Ermenistan Devlet Başkanı Levonter Petrosyan'ın Argumenti 1 Faktı gazetesine verdiği demeçte, Rusya'nın Kars'ı 1920-1921 yıllarında Türkiye'ye verdiğini ileri sürmesi konusunda bir açıklama yapan Sözcü Alek Arzuman-yan, "Ermenistan'ın Türkiye'den herhangi bir toprak talebi olmadığını, açıklamanın yanlış yorumlandığını" bildirdi.

16- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Aieksanaer Bestmertnih, Suriye ve Suudi Arabistan'ı ziyaret etti. Besmertnih daha sonra Cenevre'de FKÖ lideri Yaser Arafat ile bir görüşme yaptı.

Ortadoğu'da banş girişimlerini sürdüren ABD Dışişleri Bakanı James Baker ise İsrail'e gitti. BM Genel Sekreteri Perez de Cueliar yaptığı aç.,<iamada, James Baker'ın Ortadoğu barış girişimlerinin mükemmel olduğunu ve girişimlerini sürdürmesi için kendisini desteklediğini söyledi,

17- ABD Başkanı George Bush Washington'da yaptığı açıklamada, tüm kimyasal silahların 10 yıl içinde imha edilmesini önerdi.

18- Japonya'nın Şigaraka kentinden meydana gelen tren kazasında ilk belirlemelere göre 38 kişinin öldüğü 400 kişinin yaralandığı bildirildi.

15 MAYIS 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, bazı illerin ANAP delegeleri ile şartlı salıverilen 150 mahkum ve ailelerini Halk Günü'nünde Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Özal daha sonra da 35 ANAP milletvekilini kabul ederek bir süre görüştü.

2- Ulaştırma Bakanı Cengiz Tuncer düzenlediği basın toplantısında, ANAP Genel Başkanlığı'na aday olduğunu açıkladı.

3- SHP Hatay Milletvekili Öner Miski tarafından hazırlanan ye 1402 sayılı Sıkıyönetim Yasası'nda değişiklik öngören yasa önerisi, TBMM İnsan Haklan Komisyonu'nda benimsendi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Ege Üniversitesi'nde öğr-ncile-re hitaben yaptığı konuşmada, gençlere ülke sorunlarıyla ilgilenme ve insan haklarına sahip çıkma çağrısında bulundu.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Kırklareli'nde partisince düzenlenen mitingle yaptığı konuşmada, ülkeyi yönetenlerin "Osmanlı Devleti'nin çöküş döneminde olduğu gibi lüks içinde yaşadıklarını" söyledi. Ecevit konuşmasında, örgütlenmenin son derece önemli olduğunu, büyük parti olmak için parti örgütünün iyi çalışması gerektiğini söyledi.

6- SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin yaptığı açıklamada, kurumsallaşan enflasyonu 2 yıllık bir program dahilinde yapısal düzenlemelerle durdurabileceklerini belirterek, bu konuda bir süredir yürütülen çalışma raporlarının parti MYK'ya sunulduğunu bildirdi.

7- Türkiye ile AT arasında hazır giyim kotaları konusunda yapılan görüşmeler anlaşmayla sonuçlandı. Anlaşmada kota artışı yüzde 30 olarak belirtendi.

8- Erdemir'de işten çıkarmalan protesto eden bir genç kız İntihar etti, bir kişi de kalp krizinden öldü.

9- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Morton Abramowitz yaptığı açıklamada, Kuzey Iraklılara yönelik yardım operasyonunda büyük başarı sağlandığını, sınırdaki sığınmacı sayısının 200 bine inmesinin bu başarının göstergesi olduğunu belirterek başarıda Türkiye'nin katkısının çok büyük olduğunu, Türkiye tarafından yapılan yardımların diğer ülkeierinkini aştığını söyledi. Abramowitz, ülkesinin Kuzey Iraklılara silah sağladığı yolundaki iddiaları yalanladı.

10- ANAP Ankara Milletvekili Mehmet Çevik, yayımlanan bir yazıda kişilik haklarına hakaret edildiği iddiasıyla, 2000'e Doğru Dergisi aleyhine 50 milyon liralık tazminat davası açtı.

11- Başbakan Yıldırım Akbulut Güney Kore'de yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Özal'ın ANAP delegelerini kabul etmesinin normal olduğunu ve

Köşk'le bir sorunu bulunmadığını belirterek, kongreden sonra hükümeti ve. ANAP Başkanlık Divanı'nı değiştireceğini söyledi.

12- Avrupa Parlamentosu, İspanyol parlamenter Luis Planas Puchades tarafından hazır snan ve Türkiye'nin AT'ye tam üyeliği yerine, siyasi ve ekonomik işbirliğinin arttırıl masını öngören raporu onayladı.

13- Irak Enformasyon ve Kültür Bakanı Hamit Yusuf Hammadi yaptığı açıklamada, savaşta Türkiye'nin ülkesini arkadan hançerlediğini öne sürerek. "İsteseydik Türkiye'yi vururduk, Musul'dan kalkan uçakların Ankara'y' bomba lamasına izin verseydik ne yapardınız? Ama biz diplomatça şikayette bulunduk, bizim duygularımız Türk halkına karşı değildir" dedi.

14- İngiltere İşçi Partisi'nden 5 milletvekili tarafından imzaya açılan bir bildiride, Türk askerlerinin sığınmacılara ait malzemeleri çaldıkları yolundaki iddiaların soruşturulması istendi.

15- Kuzey Irak Türkmen Partisi Başkanı Doktor Muzaffer Aslan, ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle Kuzey Irak'taki Türkmenlerin durumunu görüştü.

16- Yunanistan Dışişleri Bakanı Andonis Samaras, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Avustralya'daki açıklamasını ve kendilerinin bu açıklamaya cevabını birer mektupla AT Dışişleri Bakanlarına gönderdi.

17- Batı Trakya'daki azınlıkların durumunu yerinde görmek amacıyia incelemelerde bulunan Yunanistan Başbakanı Konstanttn Mitsotakis yaptığı açıklamada, kaderine terkedilmiş bu bölgede yaşayan Müslüman Türk azınlığın bazı haksızlıklara uğradığını, ancak bu haksızlıkların bilinçli ve kasıtlı olmadığını söyledi.

1&- Fransa Başbakanı Michel Rocard görevinden istifa etti. Cumhurbaşkanı François Milterrand, Başbakanlığa Edith Cresson'u atadığını açıkladı.

19- Güney Afrika'da zenci lider Nelson Mandela'nsn eşi Winnie Mandela, 1988 yılında 4 siyahın kaçırılarak öldürülmesi olayına karıştığı iddasıyla 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Karan protesto etmek amacıyla çeşitli gösterilerin yapıldığı ve gerginliğin tırmandığı bildirildi.

16 MAYIS 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Şırnak'ın Silopi ilçesinde sığınmacı kampında incelemelerde bulundu. İncelemelerde, Devlet Bakanı Vehbi Dinçerler ile Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu da buiundu ve Şırnak Valisi Aydın Aslan tarafından sığınmacıların durumu konusunda Cumhurbaşkanı Özal'a bilgi verildi. Özai sığınmacılara hitaben yaptığı konuşmada, sığınmacılara elden gelen herşeyin yapıldığını, onların İyi koşullarda olmasından memnun olduğunu söyledi. Yardım operasyonu komutanı Korgeneral John Shalikashvi-Iİ ile görüşen Özal, Kuzey Iraktaki Türkmenlere muhtariyet verilmesi gerektiğini söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TRT haber bültenlerinde muhalefete fazla yer verilmesini eleştirdi. Bir grup ANAP milletvekiliyle görüşen Özal, seçimden koalisyon çıkmasını istemediğini, böyle bir durumda ülkeyi uygun bir zamanda tekrar seçime götüreceğini söyledi.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Cumhurbaşkanı özal'ın her vesile İle televizyona çıktığını, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ise "muhalefetin sesini kısmaya çalışmamaları gerektiğini belirterek, TRT'yi eleştirdiler.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, parti grubu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Erdemir'den işçi çıkarmaların uygulanan yanlış ekonomik politikalardan kaynaklandığını, ekonomik bunalımlara da yanlış çözümler arandığını söyledi.

4- Devlet Bakanı Kemal Akkaya, Türkiye Gazetesi'ne verdiği demeçte memurlara enflasyonun üzerinde zam verileceğini bildirdi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Kırklareli'de halka hitaben yaptığı konuşmadan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ecevit bir soru üzerine, iktidar oldukları takdirde Cumhurbaşkanı Özal'ın anayasa ve devlet geleneklerine uygun görev yapması durumunda yerinde kalabileceğini söyledi. Ecevit, koalisyon hükümetlerinden korkmamak gerektiğini belirterek, koalisyonu engelleyen seçim sisteminin kaldırılmasını İstedi.

6- Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde şiddetli fırtına ve yağışın yo-, laçtığı seller nedeniyle Malatya, Adıyaman, Elazığ, Bitlis ve Bingöl'de toplam 23 kişi hayatını kaybetti, 20 kişi kayboldu. Bu yerleşim bölgelerinden haber alınamadığı bildirildi. Öte yandan 20 yıldan bu yana Uludağ'a ilk kez Mayıs ayında kar yağdı.

7- Tekel işyerlerinde çalışan 2000 İşçi vizite eylemi başlattı.

8- İstanbul Bakırköy ve Mecidiyeköy'de saldırıya uğrayan biri emekli 3 polis öldürüldü, 2 kişi yaralandı. Olaylar nedeniyle polis teşkilatı alarma geçirilerek yoğun bir arama operasyonu başlatıldı.

9- Kuzey Iraklı sığınmacılar için yürütülen yardım operasyonunun ABD'li komutanı Korgeneral John M. Shalikashvili yaptığı açıklamada, çok uluslu gücün bölgede insani amaçlarla bulunduğunu, bunun dışında bir görevleri olmadığını belirterek, Kürtlere süah vermeu..Herini, özerk bir Kürt bölgesi oluşturulması yolunda çabalan olmadığını söyledi.

10- TCK'nm 14Q.maddesine muhalefetten yargılanan İnsan Haklan Derne-ği'nin 5 yöneticisi hakkında Ankara DGM tarafından beraat kararı verildi.

11- Irak Büyükelçiliği yetkililerine gizli bilgiler verdiği gerekçesiyle, Vatana hıyanet" suçuyla yargılanan eski MHP davası sanıklarından Hicabi Koçyiğit, Genelkurmay Askeri Mahkemesi tarafından 12.5 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.

12- İşadamı Asil Nadir, 21 Şubat 1991 tarihinde Adana'da yaptığı bir konuşmada, kişilik haklarına saldırıda bulunduğu iddiasıyla, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan aleyhine 1 milyar liralık manevi tazminat davası açtı.

13- Ortadoğu Barış Konferansı toplanması amacıyla temaslarını sürdüren ABD Dışişleri Bakanı James Baker, İsrail Başbakanı Izak Şamır il» görüştü Baker görümeden sonra yaptığı açıklamada, barış ümidinin sürdüğünü, ancak hala anlaşma sağlanamayan konular bulunduğunu belirterek. anlaşmazlığın konferansa BM'nin katılıp katılmayacağı ve konferansın düzenlenme biçimi ko nularında ortaya çıktığını söyledi.

14- İran'da uyuşturucu kaçakçılığı yaptıkları belirtilen 22'sı Afganistan uyruklu 41 kişinin idam edildiği bildirildi.

15- Pakistan'ın Keşmir eyaletinde, bir otobüsün nehre düşmesi sonucu 17 kişinin öldüğü, 41 kişinin de yaralandığı bildirildi.

17 MAYIS 1991

1- DYP Kütahya Milletvekili Mehmet Korkmaz, Güney Kore gezisine götürülen ü başkanlarının ne sıfatla bu geziye götürüldüğü konusunda Başbakan Yıldırım Akbulut'un yanıtlaması istemiyle, TBMM Başkanhğı'na bir soru önergesi verdi.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, anayasa, seçim ve iktidarın güvenlik, ekonomi ve dış politikaları konularında Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

Demirel, partisince Manisa'da düzenlenen mitingle yaptığı konuşmada da, vatandaşlara seslerini yükseltme çağrısında bulundu.

3- DMP Genel Başkanı Bedrettin Dalan partisinin birinci kuruluş yıldönümü dolayısıyla Ankara'da yaptığı açıklamada, ANAP iktidarının SHP ve DYP sayesinde ayakta durabildiğini, sor u mi usun unda bu iki parti olduğunu söyledi.

4- DYP Grup Başkanvekili Vefa Tanır, partisince Türkiye'nin dış politikası konusunda bir gensoru önergesi verildiğini açıkladı.

5- TPAO, TÜPRAŞ, Petrol Ofisi, TÜGSAŞ, Etibank ve MKE işyerlerinde çalışan işçiler adına yürütülen toplu sözleşme görüşmeleri uyuşmazükla sonuçlandı. Petrol-iş Sendikası Genel Başkanı Münir Ceylan, Türk-İş'i eyleme çağırdı. Öte yandan Erdemir'de işten çıkarmaları protesto gösterileri devam ediyor. Genel Maden-İş Sendikası Başkanı Şernsi Denizer, bin kişilik bir işçi grubuyla gösteri yapan işçilere destek ziyaretinde bulundu. Denizer, işçilerin işe iadesi için Türk-İş'i eyleme çağırdı.

Türk-İ ş Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada da, değişik işkolla-rından aylardır onbinlerce işçinin işten çıkartıldığı belirtilerek, devletin anayasal görevlerini ve sosyal adaleti sağlama sorumluluğunu bir kenara iterek parti kongreleriyle, yurtdışı gezileriyle ve teşvik kredileriyle uğraşır hale geldiği, Türk-İş'in bu gidişten kaygı duyduğu vurgulandı.

6- Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından Ankara'da "Ulusal Egemenlik ve Yeni Sistem Arayışları" adıyla düzenlenen panele, SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin ve DYP Genel Başkan Yardımcısı Ali Şevki Erek de katıldılar.

7- Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde meydana gelen sellerde ölenlerin sayısı 42'ye yükseldi.

8- Eski Maliye ve Gümrük Bakanlarından Tuncay Mataracı, Anayasa Mahkemesi kararıyla Çanakkale Yarı Açık Cezaevi'nden tahliye edildi.

9- Uluslararası Af Örgütü'nce, Türkiye'de 12 Eylül ve sonrasında görülen davalarda "adil olmayan yargılamaların11 saptanması amacıyla bir araştırma başlatıldığı bildirildi.

10- Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yorgo Papastamkos düzenlediği basın toplantısında, 'Türkiye, Kıbrıs konusunda tutumunu değiştirmediği sürece, Türkiye-AT ilişkilerinin gelişmesi ve dördüncü mali protokolün serbest bırakılması konusundaki Yunanistan vetosunun kaldırılmayacağını11 bildirdi.

11- Kıbrıs Demokratik Birlik Partisi lideri Glafkos Klerides Milliyet Gazete-si'ne verdiği demeçte, Kıbrıs'ta bazı çıkarcıların çözümü engellediğini belirterek, Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin garantörlüklerinin işe yaramadığını, AT garantörlüğünün gerektiğini söyledi.

12- Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesud Barzani gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak yönetimiyle on gündür "yaptıkları görüşmelerde Kürtlere özerklik verilmesi konusunda anlaşmanın sağlanmak üzere olduğunu, en önemli konularda anlaşmaya varıldığını söyledi.

13- ABD Başkanı George Bush, Ortadoğu Barış Konferansı toplanması için Dışişleri Bakanı James Baker tarafından yapılan temaslara ilişkin rapor konusunda, "umutlu olmak için somut nedenler ve gelişmeler bulunduğunu" belirtti.

Öte yandan, İsrail Dışişleri Bakanı Moşe Arens, batış için ülkesinin gerekeni yaptığını ve "topun Araplarda olduğunu" söyledi. Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti ise Ortadoğu barış girişimleri konusunda iyimser olmadıklarını açıkladılar.

14- SSCB'de, Bakanlar Kurulu toplantısında belirlenen "Ekonomik Eylem Planı" ile temel ekonomik sektörlerdeki grevler yasaklandı.

15- Yugoslavya'da üç günden bu yana devlet başkanını seçmek için yürütülen çalışmalardan sonuç alınamadığı bildirildi. Sırası geldiği halde Devlet Başkanı olamayan Hırvatistan Devlet Başkanı Stipe Mesİç, kendisini ülkenin anayasal başkanı olarak kabul ettiğini söyledi.

18 MAYIS 1991

1- 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle, Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TBMM Başkanı Kaya Erdem, Başbakan Yıldırım Akbulut ve SHP Genel Başkanı Erdal İnönü birer mesaj yayımladılar.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut Uzakdoğu gezisini tamamlayarak yurda döndü. Akbulut Ankara'da yaptığı açıklamada, parti genel başkanlığı İçin Cumhurbaşkanı Özal'dan destek isteyeceğini, ancak destek almasa da yarışı bırakmayacağını söyledi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Bartın'da halka hitaben yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Özal ve ailesini "hanedan" olarak niteleyerek, halkın gücünün hanedanın gücünden üstün olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Özal ve Başbakan Akbulut'un Türkiye'nin sorunlarıyla uğraşamadtklarını, ilk seçimde bu partinin dağılacağını ve milletin bu yönetimden hesap soracağını öne sürdü.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisince Balıkesir'de düzenlenen mitingte yaptığı konuşmada iktidarı eleştirdi. Demirel, ülkeyi yönetenlerin "sel a (niyetsiz" olduğunu ve seçimden kaçtıklarını öne sürdü.

Türkiye Gazetesi'nin çeşitli konulardaki sorularını yanıtlayan Demirel, yapılacak seçimlerde koalisyon olmayacağını, kamuoyu yoklamalarıyla sandıktan çıkan sonuçların farklı olacağını söyledi.

5- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan düzenlediği basın toplantısında, ANAP'ın son kamuoyu yoklamalarında yüzde 14 oy alacağının görüldüğünü söyledi.

6- DMP Genel Başkanı Bedrettin Dalan, üç günlük bir gezi için gittiği Ada-na'da yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Özal ve ANAP iktidarını eleştirdi. Dalan, Cumhurbaşkanlığı makamının gün geçtikçe "siyaset makamı" hâline dönüştüğünü, ANAP İktidarının İse millete verdiği sözleri unuttuğunu öne sürdü. SHP ve DYP'yi de eleştiren Dalan, bu partilerin yeterli sayıda milletvekilini istifa ettirerek erken seçime zemin hazırlamaları çağrısında bulundu.

7- ANAP Genel Başkan adaylarından Mesut Yılmaz ile parti kongresi ve iç politika konularında yapılan bir söyleşi Türkiye Gazetesi' nde, Hasan Celal Güzel ile iç politika ve ekonomi konusunda yapılan bir söyleşi ise Tercüman Ga-zetesi'nde yayımlandı.

8- İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan ile Terörle Mücadele Kanunu ve demokrasi konusunda yapılan söyleşi Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

9- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın konuğu olarak 15 saatlik resmi bir ziyaret için Türkiye'ye geldi. İki liderin görüşmelerinden sonra Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi tarafından yapılan açıklamada, samimi bir hava içinde geçen görüşmelerde Kör-

fez krizi ve sonrası durum, Ortadoğu barış süreci, iki ülkeyi ilgilendiren diğer konular ve Kıbrıs konusunda yararlı görüş teatisinde bulunulduğu bildirildi.

10- Adalet Bakanlığı'nca yayımlanan bir genelge ile tutuklu hükümlülerin açık görüş kuralları belirlendi. Genelgeye göre, Terörle Mücadele Yasası çerçevesinde anarşi ve terör suçlarından hükümlü ya da tutuklu olanların açık görüş yapamayacağı bildirildi.

11- 1982 yılında Diyarbakır Cezaevi'nde ölüm orucundayken kendini yakan 4 kişiyi anmak amacıyla yaklaşık 200 kişinin katıldığı bir korsan gösteri yapıldı. Gösteride belediyeye ait 2 araç yakıldı.

12- Siirt İl Genel Meclisi üyesi DYP'li Abdülkerim Cellek, Siirt'te uğradığı silahlı saldırı sonucu öldü.

13- Avusturya Polisi, bir eroin şebekesinin 16 sanığının yakalandığını, bu sanıkların bir İstanbul milletvekili ile ilişkileri olduğunu söylediklerini bildirdi. Polis operasyon sonucu belirlenen milletvekilinin Türk makamlarına bildirildiğini açıklarken, İçişleri Bakanı Abdülkadİr Aksu kendilerine böyle bir bilgi gelmediğini belirtti.

14- Yunanistan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Türk,savaş uçaklarının Atina FIR hattına girerek bir Yunan yolcu uçağını rahatsız ettikleri, bu nedenle Türkiye'ye sert bir protesto notası verileceği ve olayın Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı'nca kınanmasının isteneceği belirtildi.

15- ABD Savunma Bakanı Richard Cheney Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, Türkiye ve Norveç gibi kanat ülkelerinin eskisi kadar olmasa bile Sovyet tehdidi altında bulunduğunu söyledi, Cheney Kürtlere silah vermediklerini belirterek, Kürt sığınmacılar nedeniyle Türkiye'ye gelen ABD askerlerinin zamanı gelince geri döneceğini kaydetti.

16- Irak askerlerinin, Dohuk kentinden geri çekilmeye başladıkları bildirildi.

Bu arada Kuzey Irak'ta güvenliği sağlayacak BM yetkililerinden oluşan ilk grup Bağdat'a vardı. ABD Başkanı George Bush da yaptığı açıklamada, ülkesinin Irak'ın içişlerine karışmak ya da toprak bütünlüğünü bozmak istemediğini söyledi.

17- Irak Kürdistan Demokratik Partisi lideri Mesud Barzani, Bağdat'ta yaptığı açıklamada, Irak yönetimiyle Kürtlere özerklik verilmesi konusunda ilke anlaşmasına vardıklarını bildirdi.

18- İsrail uçaklarının Güney Lübnan'daki milis mevzilerini bombaladığı, saldırıda 2 kişinin öldüğü bildirildi,

19- Yugoslavya'da devlet başkanlığı bunalımının çözülememesi ve Federal Konsey toplantısından sonuç alınamaması üzerine ülkenin İçinde bulunduğu durumu ele almak amacıyla kara, deniz ve hava kuvvetleri komutanlarının

Belgrad'da bir toplantı yaptıkları bildirildi.

Öte yandan Hırvatistan'da Cumhuriyetin geleceğini belirlemek amacıyla yarın seçime gidileceğini belirtildi.

20- Güney Kore'nin çeşitli kentlerinde yaklaşık 200 bin kişinin katıldığı yönetim aleyhtarı gösteriler düzenlendiği, gösteriler nedeniyle çatışmalar çıktığı ve 3 kişinin kendini yaktığı bildirildi.

19 MAYIS 1991

1- 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, bütün yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de düzenlenen törenlerle kutlandı.

SHP ve DYP heyetleri Anıtkabir'deki resmi törenlere katılmadılar.

2- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Mısırlı gazetecilere verdiği demeçte, Filistin sorununun çözümü konusunda Türkiye'nin rol oynayabileceğini ve bu konuda taraflarla temaslarda bulunabileceğini belirterek, Ortadoğu'da barış sağlanmadıkça "barış suyu projesinin" uygulanamayacağını söyledi.

3- Başbakan Yıldırım Akbulut, parti kongresi ve adaylığı konusunda Türkiye Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

4- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Karadeniz gezisi çerçevesinde Samsun'da yaptığı konuşmada, "halkın bir an önce seçim istediğini" söyledi.

5- Bayındırlık ve İskan Bakanı Cengiz Altmkaya ile İçişleri Bakanı Abdülka-dir Aksu sel felaketine uğrayan Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ayrı ayrı incelemelerde bulundular.

6- HEP Genel Başkanı Fehmi Işıklar, partisinin Bursa il kongresinde yaptığı konuşmada, devletin bölünmesinden değil, halkların gönüllü birliğinin kurulmasından yana olduklarını söyledi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı yazılı açıklamada, Irak'ta Kürtlere özerklik tanınırken Iraklı Türklerin gözardı edildiğini söyledi.

8- ANAP Grup Başkan Vekili Yasin Bozkurt, SHP milletvekili Ayhan Arifa-ğaoğlu ve DYP Grup Başkan Vekili Vefa Tanır, "Avusturya polisinin eroin sanıklarının bir İstanbul milletvekili ile ilişkileri olduğu" yolundaki açıklamasıyla ilgili olarak TBMM'n'm kişiliğine gölge düşürüldüğünü ve bu milletvekilinin açıklanması gerekliğini" belirttiler.

9- Türkiye Tekstil Sanayi İşverenler Sendikası tarafından Marmaris'te düzenlenen "Endüstri İlişkileri Sistemimizde Son Gelişmeler ve Dış Ticaret Rejiminde Tekstil Sektörümüzün Durumu" konulu seminerin ilk gününde konuşan Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, tekstil işkolundaki 35 bin işçinin sefaletle karşı karsıya olduğunu söyledi. Tekstil İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Halit Narin'de yaptığı konuşmada, lokomotif sektör olarak kabul edilen tekstil sektörünün son 1.5 yıldır içinde bulunduğu hiçbir sorunun hükümet tarafından ele alınmadığını belirterek, bu sektörün "düzgün yollarının bozulduğunu" ve Avrupa ile dişe diş mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

10- İstanbul Kadıköy'de örgüt evi olduğu belirlenen bir eve yapılan operasyonda biri kadın iki kişi ölü olarak ele geçirildi.

11- Devlet Bakanı Işın Çelebi Körfez ülkelerindeki temaslarının son gününde Kuveyt'te Başbakan Şeyh Saad Al Abdullah El Sabah ve Maliye, Ticaret ve

Bayındırlık bakanlarıyla görüştü. Çelebi görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye'nin bölge ülkeleri nezdinde itibarının arttığını, Kuveytli yetkililerin, ülkenin inşası için Türk firmalarıyla çalışmak istediklerini söyledi. Başbakan El Sabah da açıklamasında, Türkiye'ye yapacakları hibenin sıkışıklık nedeniyle geciktiğini, Türkiye'den yapacakları ithalatı artıracaklarını söyledi,

12- Kürdistan Demokrat Partisi lideri Celal Talabani, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı. Talabani, demokrasi ve federasyon konularında Cumhurbaşkanı Ozal ile görüş ayrılıkları olmadığını, Özal'ın federatif bir yapıdan yana olduğunu, bunun da Kürtler için bir tür özerklik olduğunu söyledi. Talabani koruculuk sistemi konusundaki bir soruya karşılık, "Kürtleri silahlandırarak Kürdistan'ı denetimde tutmanın" hata olduğunu söyledi.

13- Kıbrıs Rûm Kesimi Devlet Başkanı Yeorgios Vasiliu, Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, Türkiye'nin Kıbrıs konusunda, bir öneri paketi hazırlamasını beklediklerini, Kıbrıs sorununun çözümü konusundaki gelişmelerin yönünü ancak Türkiye'nin belirleyebileceğini söyledi.

14- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, bir süre önce meydana gelen kasırga nedeniyle Bagladeş'e acil yardım yapılması çağrısında bulundu. Cuellar, kasırgada 140 bin kişinin öldüğünü, 1.5 milyon evin tamamen yıkıldığını belirterek, BM'nin önümüzdeki üç ay içinde 168 milyon dolar yardım yapacağını söyledi.

15- Hindistan'da genel seçimler için oy verme işlemi başladı. Seçimlerin bir hafta süreceği bildirildi.

20 MAYIS 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ANAP'ın kuruluş yıldönümü nedeniyle Başbakan Yıldırım Akbuiut ve ANAP Başkanlık Divanı üyelerini Çankaya Köş-kü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Özal, kabulde yaptığı konuşmada, hükümeti eleştirerek çalışmaları yeterli bulmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İş ve İşçi Bulma Kurumu'nda ve DSİ'de değerlendirme toplantılarına katıldı. Cumhurbaşkanı katıldığı toplantılarda yaptığı konuşmalarda, Türkiye'de siyasetçilerin etraflarına ördükleri duvarın içinde kaldıklarını, muhalefetin politika üretemediğini söyledi. Özal sendikaları da eleştirerek, sedikacılann "sark kafalı olduğunu", bindikleri dalı kestiğini” yüksek ücret isteklerinin otomasyon ve işten çıkarmaları beraberinde getireceğini, sendikaları rekabete açmak gerektiğini söyledi.

2- Avusturya Polisi'nin bir İstanbul milletvekilinin eroin kaçakçılığına karıştığı yolundaki iddiası TBMM Danışma Kurulu'nda ele alındı. TBMM Başkanı Kaya Erdem, İçişleri Bakanı Aksu üe görüştüğünü, bakanın haberi dedikodu olarak nitelediğini belirterek, bütün parlamenterlerin zan altında bırakıldığını söyledi. TBMM Başkan Vekili Aytekin Kotil de yaptığı açıklamada, Kaya Erdem'in Avusturya Parlamento Başkanı'na başvurmasını İsteyeceğini açıkladı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Karadeniz gezisinin son gününde Giresun ve Ordu'da birer konuşma yaptı. İnqnü konuşmalarında, seçimlerde ANAP'ın yüzde on barajını dahi aşamayacağını, iktidara geldiklerinde Türkiye'yi nasıl yöneteceklerini raporlarla tek tek açıkladıklarım söyledi.

4- Devlet Bakanı Güneş Taner'in uyarılan doğrultusunda bazı bankalar faiz oranlarım düşürürken, Hazine'nin iç borçlanma faiz tavanı da belirlendi.

5- Devlet Bakanı Mustafa Taşar ABD'de yapılacak Türk Günü'ne, kendisiyle birlikte, Turizm Bakanı İlhan Aküzüm'ün yer aldığı bir heyetin gideceğini açıkladı.

6- Yaş çay alım fiyatları Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci tarafından açıklandı. Fiyatlarda geçen yıla göre yüzde 37-40 artış sağlandı.

7- Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen "1.Balkan Ülkeleri Sanat Festivali" Ankara'da başladı. Festival nedeniyle, Türkiye Yugoslavya, Romanya, Yunanistan, Bulgaristan ve Arnavutluk Kültür Bakanları Ankara'da bir toplantı yaptılar. Bakanlar, toplantıda yaptıkları konuşmalarda, kültürel işbirliğinin arttırılmasını istediler.

8- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan Almanya'nın Köln kentinden yapılan Milli Görüş Teşkilatları 7. Büyük Kongresi'nde yaptığı konuşmada, komünizmin bittiğini, kapitalizmin de bitmek üzere olduğunu belirterek, alternatif olan "adil düzenin" gerçekleşeceğini söyledi.

9- TBKP liderleri Haydar Kutlu ve Nihat Sargın'in başvurulan üzerine bir rapor hazırlayan Avrupa İnsan Haklan Komisyonu, Türkiye'nin işkence, gözaltı süresi ve koşulları yönünden suçlu olduğunu. İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 3. ve 5. maddelerine aykırı davrandığını bildirdi.

Bugüne kadar Türkiye'den Komisyona 200'ün üzerinde kişisel başvuru olduğu bildirildi.

10- İngiltere'de yayımlanan Financial Times Gazetesi'nin Türkiye ekinde, Türkiye'de anayasa tartışmaları nedeniyle, ekonomik, iç ve dış politikanın askıya alındığı iddia edildi.

11- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Selanik'te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile dürüst, samimi ve açık bir diyalog yapmaya kararlı olduklarını söyledi.

12- Kıbrıs Rum kesiminde dün yapılan seçimlerde aşırı sağcı DIŞI partisi oyların yüzde 35.8'ini, komünist AKEL partisi ise yüzde 30.6'sini aldı.

13- Körfez savaşının yarattığı zararların tazminini sağlamak amacıyla bir "BM Tazminat Fonu" kurulmasına ilişkin 692 sayılı karar BM Güvenlik Konseyi'nde kabul edildi.

14- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Suriye'deki temaslarını tamamlayarak Libya'ya hareket etti. Mübarek hareketinden önce yaptığı açıklamada, Suriye ve Ürdün'e çağrıda bulunarak, İsrail ile doğrudan görüşme yapmalarını istedi.

15- Yugoslavya'nın Hırvatistan Cumhuriyeti'nde yapılan oylamada halkın yüzde 95'inin bağımsızlık yönünde oy kullandığı bildirildi.

Öte yandan, Yugoslavya'deki insan hakları ihlalleri nedeniyle ABD'nin bu ülkeye yaptığı tüm ekonomik yardımları ve kredi kuruluşlarındaki desteğini çektiği açıklandı.

16- Hindistan'da yapılan genel seçimlerin ilk gününde ülkenin çeşitli yerlerinde meydana gelen olaylarda yaklaşık 50 kişinin öldüğü bildirildi.

17- SSCB Yüksek Sovyeti, ülke dışına seyahat ve göçü serbest bırakan yasayı kabul etti.

18- 44. Cannes Film Şenliği'nde büyük ödül olan Altın Palmiye'yi Joei ve Ethah Coen kardeşlerin yaptığı "Barton Fink” adlı Amerikan filmi kazandı.

21 MAYIS 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özai, ANAP'ın Kurucular Kurulu'nu Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Özal kabulde yaptığı konuşmada, 1983'ten beri partinin yaptığı İşleri anlatarak, partinin birlik halinde olmasını istedi.

Cumnhurbaşkanı Özal, temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen ABD eski Dışişleri Bakanı Alexsander Haig'ı kabul ederek bir süre görüştü.

2- MGK, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın başkanlığında Çankaya Köşkü'n-de toplandı. Toplantıda, genel güvenlik ve asayiş durumu, Iraklı sığınmacılara yönelik çalışmalar, Irak ve Ortadoğu genelinde meydana gelen gelişmeler değerlendirildi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü parti grubunda yaptığı konuşmada, Karadeniz gezisini değerlendirdi. İnönü, gezide halkın kendilerine üç mesaj verdiğini, bunlann; "seçim yapılması, hanedanın gitmesi ve hesap sorulması olduğunu söyledi. Avrupa İnsan Haklan Komisyonu raporuna da değinen İnönü, Türkiye'nin işkence suçlusu lan edilmesinden iktidarın sorumlu olduğunu, hala çağdaş hukuk devletine yaraşır düzenlemelere geçilemediğini öne sürdü.

4- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu düzenlediği basın toplantısında, Avusturya Polisi tarafından uyuşturucu kaçakçılığına karıştığı iddia edilen milletvekilinin ANAP İstanbul Milletvekili Abdülbaki Albayrak olduğunu, ancak olayın sanıklardan birinde Albayrak'ın telefon numarasının bulunmasından ibaret olduğunu açıkladı.

5- DYP tarafından, dış politika konusunda hükümet hakkında verilen gensoru önergesi, TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, iktidarın çeşitli uygulamalarını eleştirerek, iktidarı halkın önünde sorunları tartışmaya çağırdı. Demirei, ülkeyi yönetenlerin "gaflet ve delaletinin" devam ettiğini belirterek, iktidara geldiklerinde "bir kuruşun bile hesabının sorulacağını” söyledi.

7- DMP Genel Başkanı Bedrettin Dalan, Adana gezisini değerlendirdiği açıklamasında, muhalefet partilerine çağrıda bulunarak, gerçekten seçim istiyorlarsa yeterli sayıda milletvekilinin istifasını sağlayıp erken seçime gidilmesi gerektiğini söyledi.

8- DYP Genel Başkan Yardımcısı Tansu Çiller, düzenlediği basın toplantısında partisinin ekonomi programı konusunda bilgi verdi. Çiller, programın öncelikle enflasyonu önlemeye yönelik olduğunu söyledi.

9- ANAP Manisa Milletvekili Ekrem Pakdemirii parti içi sorunlar konusunda Türkiye Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

10- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tuğgeneral Mürşit Tolon yaptığı yazılı açıklamada, bazı basın organlarında, Orgeneral Doğan Güreş'in "maaş boykotu yaptığı" yolunda çıkan haberlerin doğru olmadığını söyledi. Tolon, son yıllarda Silahlı Kuvvetler mensuplarının maaşlarının önemli ölçüde değer kaybına uğradığını, ancak bunun düzeltilmesi için önemli çalışmalar yapıldığını bildirdi.

11- Avrupa İnsan Hakları Komisyonu'ndan Türkiye aleyhine gelen şikayet nedeniyle, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından DGM Başsavcısı Nusret Demiral'a "daha müspet ve insancıl" davranılması konusunda uyarıda bulunuldu.

12- Erdemir'de yaklaşık 6 bin işçi, işten çıkarmaları protesto amacıyla bir yürüyüş yaptı.

13- İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, son günlerde İngiliz basınında "İraklılara yapılan yardımlarda Türk yetkililenn müttefiklere yardımcı olmadıkları yolunda çıkan haberlerin doğru olmadıği, Türkiye ile ilişkilerin her zaman olduğu gibi çok iyi olduğu" bildirildi.

14- İstanbul Mali Polİsi'nce Kapalıçarşı'da düzenlenen bir operasyonla, aralarında antika mafyası mensupları ve "sikkecilik uzmanlarının" bulunduğu bir grup tarihi eser kaçakçısı yakalandı. Operasyonda çok sayıda tarihi eser de ele geçirildi.

15- Kuveyt'teki BM Barış Gücü'nde görev yapmak üzere 7 Türk subayı görevlendirildi.

16- İngiltere'de yayımlanan The Guardian gazetesinde yayımlanan bir değerlendirmede, Türk Cumhurbaşkanı Özal'tn cesur dış polkasının kredilerle birleşmesi sonucu Türkiye'nin Balkanlarda en önemli güç haline geleceği belirtildi.

17- Avrupa Sendikalar Konfederasyonu Genel Kurulu'nda alınan kararda, DİSK'in açılması ve malvarlığının verilmesi istendi. Kararda aksi takdirde, AT ile Türkiye arasındaki ekonomik İşbirliğinin durdurulmasının isteneceği belirtildi. Kararın Türk yetkililere ulaştırıldığı bildirildi.

18- BM Genel Sekreterliği ile KKTC ve Türk Dışişleri yetkilileri arasındaki görüşmeler New York'ta başladı.

19- Hindistan eski Başbakanı ve Kongre Partisi lideri Rajiv Gandi, seçim kampanyası sırasında düzenlenen bombalı saldırı sonucu öldürüldü.

Öte yandan seçimlerin ilk turunun ardından çeşitli yerlerde meydana gelen çatışmalarda ölenlerin sayısının 92'ye yükseldiği bildirildi.

20- BM ve ABD yönetimi, Gazze Şeridi'nde dört Filistinlinin İsrail tarafından sınırdışı edilmesini kınadılar

21- BM Güvenlik Konseyi Yaptırımlar Komitesi, Irak'ın ambargonun kaldırılması isteğini inceledi. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, Irak'ın ihtiyaç maddeleri satın alabilmek için petrol satması isteğinin reddedildiği bildirildi.

22- Etiyopya Devlet Başkanı Mengistu Mariam'ın görevinden İstifa ederek ülkesini terkettiği, yerine Başkan Yardımcısı Tesfaya Gaber Kidan'ın getirildiği açıklandı.

23- Eski Demokratik Almanya'nın Başbakanlarından Willi Stoph ve Savunma Bakanlarından Heinz Kessler'in görevde bulundukları sırada görevlerini kötüye kullanmaktan tutuklandıktan bildirildi.

22 MAYIS 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Antalya'da halka hitaben yaptığı konuşmada, İnönü'nün kendisine "hanedan" dediğini, asıl hanedanın inönü olduğunu söyledi. Muhalefeti sert bir dille eleştiren Özal, basının yalan yazdığını söyledi.

2- TBMM Başkanı Kaya Erdem, Marmara Rotary Kulübü'nce İstanbul'da düzenlenen "Uluslararası Çevre Sorunları Sempozyumu"nda yaptığı konuşmada, "her türlü politik kaygıdan uzaklaşrlarak, sağlam ve uygulanabilir bir çevre politikasının oluşturulmasının zorunlu hale geldiğini" söyledi.

3- SHP Genei Başkanı Erdal İnönü, Ereğli'de halka hitaben yaptığı konuşmada, Erdemir'de işten çıkarmaları "cinayet" olarak nitelendirdi. İnönü, Cum-hurbaşkanı'nın tarafsız olması gerektiğini belirterek, Cumhurbaşkanı Özal'ın kendisi için "hanedanın asıl İnönü'ye denebileceği" şeklindeki açıklamasına yanıt olarak; "kendisinin babasının ismiyle buralara gelmediğini, hanedanlığın padişah gibi isteklerinin herkes tarafından yerine getirilmesi anlamına geldiğini" söyledi. İnönü, DSP Genel Başkanı Ecevit'i de eleştirerek, hiçbir partinin Özal'la çalışırım demediğini, ANAP ile Ecevit arasında bir plan olduğunu öne sürdü.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar düzenlediği haftalık basın toplantısında, Yunanistan hükümetinin Türkiye'deki Pontus Rumlarının soykırıma uğratıldığı yolundaki İddiasının "yalandan ibaret olduğunu, bunu Atina'nın da iyi bildiğini" söyledi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel parti merkezinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Özal'ın kendisine yönelik eleştirilerini yanıtladı Erdemır'den işçi çıkarılması konusuna da değinen Demirel, "Çankaya'nın işveren gibi işçiyle kavgaya girmemesi gerektiğini söyledi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'le görüşmek üzere Bağdat'a gitti. Ecevit hareketinden önce yaptığı açıklamada, Irak'ın kuzeyinde oluşturulan geçici yerleşim bölgelerinin fiili işgal bölgelerine ve bir devlete dönüştürülmesinden kaygı duyduğunu belirterek, bu konuda ABD Savunma Bakanı'nın mesajının kaygılannı teyit eder nitelikte olduğunu söyledi.

7- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in "gaflet dalalet ve hıyanet içinde" sözlerini kişilik haklarına saldırı olarak nitelendiren Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Demirel aleyhine açtığı tazminat davasına, Ankara 2-Asliye Hukuk Mahkemesi' nde başlandı.

8- SHP, vakıfların üniversite kurmalarına olanak sağlayan ve bunlara devlet yardımı yapılmasını öngören yasanın iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulundu.

9- HEP kurucularından Abdullah Baştürk, partisinden İstifa etti.

10- Avusturya'da uyuşturucu kaçakçılığına karıştığı iddia edilen ANAP İstanbul Milletvekili Abdülbaki Albayrak, dokunulmazlığının kaldırılmasını isteyerek hesap vermeye hazır olduğunu söyledi.

11- TOBB tarafından hazırlanan "1991 Yılı İktisadi Raporu'nda, "80'li yılların ikinci yarısından itibaren ekonomide bir istikrarsızlığın yaşandığı" belirtilerek, "bu istikrarsızlığın 80 öncesini aratır hale geldiği" kaydedildi.

12- Resmi evrakta tahrifat yaptıkları gerekçesiyle Ankara 6.Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Türk inkılap Enstitüsü'nde görevli 6 öğretim üyesi hakkında beraat karan verildi.

13- Ankara 1.Asliye Hukuk Mahkemesi'nce Turgut Nereden Koşuyor" adlı kitabında Cumhurbaşkanı Özai ve eşine hakaret ettiği gerekçesiyle 80 milyon lira tazminat ödemeye mahkum edilen yazar Emin Çölaşan hakkındaki karar, Yargıtay 4.Hukuk Dairesi'nce bozuldu.

14- ASELSAN'ın İstanbul Levent'teki bölge müdürlüğü binasını basan silahlı üç kişi, binaya bomba süsü verilmiş bir paket bırakarak kaçtılar.

İstanbul'da ANAP Ümraniye ilçe binasına da ses bombası atıldı.

15- Hindistan Kongre Partisi lideri Rajiv Gandi'ye suikast olayını, Hindistan ve Sri Lanka'daki ayrılıkçı grupları temsil ettiği belirtilen Birleşik Güçler Grubu üstlendi. Suikastten sonra meydana gelen olaylarda 8 kişinin öldüğü, 11 kişinin yaralandığı ve çok sayıda işyeri ile evin kundaklandığı bildirildi.

Öte yandan Kongre Partisi liderliğine Rajiv Gandi'nİn İtalyan asıllı eşi So-nia Gandi seçildi.

16- Güney Kore Başbakanı Ro Jai Bong, yaklaşık bir aydır devam eden protesto olayları nedeniyle istifa etti.

17- Müttefik güçlerle Irak yönetimi arasında, Irak birliklerinin Dohuk kentinden çekilmesini öngören anlaşma imzalandı.

18- Etiyopya'da Devlet Başkanlığı'na getirilen Tesfaya Gaber Kidan, hükümet güçlerine karşı savaşan gerillalara ateşkes çağrısında bulunarak, "geçici bir hükümet kurulmasını önerdi. Ancak, tanklarla başkent Addissababa yakınlarına kadar ilerleyen gerillaların öneriyi reddettikleri bildirildi.

23 MAYIS 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Bursa'da bir vatandaş tarafından yaptırılan ilkokul ve jandarma karakolunun açılış töreninde yaptığı konuşmada, ülkemizde karışıklık yaratmak isteyenler olduğunu belirterek, vatandaşların yanlışlık yapmamalarını istedi. Özal, 21 .yüzyılın Türk devri" olacağını, bunun için birlik ve beraberliğe sıkı sarılmak gerektiğini vurguladı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, düzenlediği basın toplantısında, Tarım Orman ve Köyişleri Bakanı Lütfullah Kayalar'ın "tarım arazilerinin yabancılara satılması" yolundaki açıklamasını sert bir dille eleştirdi, inönü, bunun ulusal çıkarlara aykırı olduğunu ve böyle bir uygulamanın "acizlik” olduğunu belirterek, konuyla ilgili bir gensoru önergesi vereceklerini söyledi.

Bu arada, SHP tarafından, hayali ihracat suçları, Toplu Konut İdaresi'ne ait binanın satışında usulsüzlük ve Fiyat İstikrar Fonu hakkında TBMM Başkanlığı'na birer gensoru önergesi verildi.

Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanı Ökkeş Özuygur ise yaptığı açıklamada bina satışında kendilerinin sorumlu olmadığını, olayın Yüksek Planlama Kurulu kararına dayandığını bildirdi.

3- Milli Savunma Bakanı Mehmet Yazar ile Fransa Savunma Bakanı Pierre Joxe arasındaki ikili görüşmeler Ankara'da başladı. Yazar görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, Irak'ta Kürt azınlığa haklar verilip diğer azınlıkların bundan mahrum edilmesinin yeni huzursuzluklara yol açacağını ve Ortadoğu barışını tehlikeye sokacağını söyledi. Konuk Savunma Bakanı Joxe ise, Türk ordusunun yardımları olmadan Kuzey Iraklı sığınmacılara yardım operasyonunun başarıya ulaşamayacağını, bu nedenle Türkiye'ye müteşekkir olduklarını söyledi. Konuk Bakan daha sonra Başbakan Yıldırım Akbulut tarafından kabul edildi.

4- Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci Ankara'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de vergi reformuna ihtiyaç olmadığını, sıkıntının kanunların uygulanmasındaki eksiklikten kaynaklandığını söyledi.

5- Antalya'da dün başlayan Ulaştırma Bakanları Avrupa Konferansı sona erdi. Toplantıdan sonra bir basın toplantısı düzenleyen Ulaştırma Bakanı Cengiz Tuncer, üç Doğu Avrupa ülkesinin üyeliğe kabul edildiğini, SSCS'nin de gözlemci olartak katıldığını belirterek, bu açıdan toplantının birleşmiş bir Avrupa yolunda ilk adım olduğunu ve verimli geçtiğini söyledi.

6- Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu'nca hazırlanan KİT Raporu yayımlandı. Raporda, bu kuruluşlardaki çalışan işçi sayısındaki azalmanın yeterli olmadığı belirtilerek, gerçek personel ihtiyacının saptanarak yeni bir düzenlemeye gidilmesi istendi. Raporda ayrıca, KİT faaliyetlerinin, altyapı yatırımlarıyla sınırlandırıldığı, üretim sanayi yatırımlarının geri plana atıldığı, KiT'lerin katma değerlerinden yatırımlara ayırdıkları payın yüzde 46'dan yüzde 27'ye düştüğü, enflasyonun düşmeme nedeninin ücretlere yapılan zamlar olduğu vurgulandi.

Öte yandan Türk-İş Teşkilatlandırma Sekreteri Mehmet Bamyacı yaptığı açıklamada, 1 Ocak 1991-1 Mayıs 1991 tarihleri arasında özel sektör ve KiT'lerden 75 bin işçinin işine son verildiğini bildirdi.

7- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisince Aksaray'da düzenlenen mitingte yaptığı konuşmada. Cumhurbaşkanı Özal'ı ve İktidarı eleştirdi.

8- SHP'de, eski genel sekreter Deniz Baykal ve arkadaşlarının görüşlerini içeren 'Yeni Sol" grubunun Türkiye Programı Raporu" açıklandı.

9- Eski Olağanüstü Hal Asayiş Komutanı Emekli Korgeneral İsmail Selen Ankara'da, Bölge Jandarma Komutanı Tuğgeneral Temel Cingöz Adana'da silahlı saldırılara uğradılar. Korgeneral Selen hayatını kaybetti, Tuğgeneral Cingöz yaralı olarak tedavi altına alındı.

Saldırılar, Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TBMM Başkanı Kaya Erdem, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Milli Savunma ve İçişleri Bakanlarıyla parti liderleri tarafından kınandı.

10- Ürdün Dışişleri Bakanı Tahir El Masri temaslarda bulunn ak üzere Türkiye'ye geldi. Masri'nin, Ürdün Kralı Hüseyin'den Cumhurbaşki,. :ı Özal'a bir mesaj getirdiği bildirildi.

11- Eski CHP Genel Sekreteri Kemal Satır İstanbul'da öldü.

12- Hakkari'nin merkeze bağlı Aksu ve Ördekli köyü arasında güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada, 1 er ve 1 korucu şehit oldu.

13- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 16 kişi öldü, 27 kişi yaralandı.

14- Bastırdıkları bir takvimde Cumhurbaşkanı Özal'a hakaret ettikleri gerekçesiyle haklarında dava açılan Keçiören Belediyesi'nde görevli 7 kişinin yargılanmasına Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi1 nde başlandı.

15- ABD'de bulunan Türk ve KKTC heyetleri ile ABD ve BM yetkilileri arasındaki temasların devam ettiği bildirildi. KKTC Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Özer Koray ile Türk Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Sorumlusu Korkmaz Haktanır, ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Koordinatörü Nelson Ledsk ile görüştü. Ledsk görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Türk tarafı üzerinde ABD baskısı olmadığını, görüşmelerde gelişme beklediklerini söyledi.

Bu arada Kongre'de bir konuşma yapan ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Kıbrıs konusunda Türk tarafından daha ileri adımlar atmasını beklediklerini söyledi.

16- ABD Başkanı George Bush, SSCB Genelkurmay Başkanı Mihail Moi-seyev ile Washington'da bir görüşme yaptı. Bush, iki ülke arasında süren silahsızlanma görüşmelerinin iyi gittiğini, Avrupa'daki konvansiyonel silahların azaltılması konusunda iki ülkenin bir haftada anlaşmaya varabileceğini söyledi. Bush, SSCB Başkanı Gorbaçov'un ekonomik yardım için herhangi bir resmi talepte bulunmadığını belirtti.

17- ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Ortadoğu barışı konusunda Temsilciler Meclisi'nde yaptığı konuşmada, İsrail'in işgal altındaki topraklara Yahudileri yerleştirmeyi sürdürmesinin, Ortadoğu barışına en büyük engeli oluşturduğunu söyledi. Başkan Bush da Baker'm görüşlerini desteklediğini açıkladı.

İsrail yönetimi ise konuyla ilgili açıklamasında, Baker'in açıklamasında yeni bir unsur bulunmadığını, asıl sorunun Arapların barışı görüşmeye yanaşmamasından kaynaklandığını öne sürdü.

18- Irak ve Kuveyt heyetlerinin, savaşa neden olan sınır anlaşmazlıklarını gidermek amacıyla karşılıklı görüşmelere başladığı bildirildi.

19- Hindistan'da Kongre Partisi liderliğine seçilen Rajiv Gandi'nin eşi So-nia Gandi parti liderliğini kabul etmedi.

20- Etiyopya Devlet Başkanı Tesfaya Gabre Kidan, gerillalara yaptığı ateşkes çağrısını yinelerken, ülkede kan dökülmesini önlemek amacıyla uluslararası topluluğa acil yardım çağrısı yaptı. Gerillaların başkent Addis Ababa'ya 30 kilometre yaklaştıkları bildirildi.

24 MAYIS 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Ürdün Dışişleri Bakanı Tahir El Masri'yi İstanbul'da kabul etti. Ürdün Kralı Hüseyin'den sözlü bir mesaj getiren Masri, bölgede barışın sağlanması İçin bir an Önce görüşmelere başlanması gerektiğini ve bu konuda Türkiye'nin katkılarını beklediklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Özal da kabulde yaptığı konuşmada, Ortadoğu barışı için Türkiye'nin her türlü katkıya hazır olduğunu, barış suyu projesinin asıl amacının da bölgede kalıcı bir barışın sağlanması olduğunu kaydetti.

Ürdün Dışişleri Bakanı Tahir El Masri, Ortadoğu sorunları ve Kuzey Irak'ta Kürt devleti kurulması konusunda Milliyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, yaklaşık 30 ANAP milletvekili ile bir toplantı yaptı. Akbulut toplantıda yaptığı konuşmada, kongreye ilişkin görüşlerini açıkladı.

Öte yandan ANAP Genel Başkan adayı Mesut Yılmaz, İstanbul'da Cumhurbaşkanı Özal tarafından kabul edilerek 2.5 saat süren bir görüşme yaptı.

3- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, bakanlığı tarafından düzenlenen "Atatürk" konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmasının ödül töreninde yaptığı konuşmada, cumhuriyetin yasaması için en önemli etkenin laiklik olduğunu, ancak laikliğin saptırıldığını belirterek yurt dışından mektup ve kasetlerle yapılan şeriat propagandalarına alet olunmaması geretiğini bildirdi.

4- DMP Genel Başkanı Bedrettin Dalan, partisince Elazığ'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'de hiçbir dönemde bir günde 2 general ve 3 polisin öldürülmediğini, ülkede devletin, adaletin ve huzurun bulunmadığını öne sürdü.

5- Silahlı saldırı sonucu öldürülen Olağanüstü Hal Bölgesi Jandarma Asayiş eski Komutanı emekli Korgeneral İsmail Selen, Ankara'da düzenlenen askeri törenle toprağa verildi.

Bu arada saldırılarla ilgili olarak büyük kentlerde operasyonlara devam edildiği ve Ankara'da çok sayıda kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

6- Türkiye Bankalar Birliği Genel Kurulu İstanbul'da yapıldı. Toplantıda konuşan Merkez Bankası Başkanı Rüştü Saraçoğlu, Türkiye'nin önemli sorunlarından birinin kamu açıkları olduğunu belirterek, Türk bankacılığının geleceği düşünmek, alternatifler hazırlamak ve önlem almak zorunda olduğunu, bu nedenle bankaların daha çok işbirliği içinde çalışmaları gerektiğini söyledi.

7- Petkim'de çalışan yaklaşık 6 bin 300 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi, Yüksek Hakem Kurulu'nda imzalandı.

8- İzmir Tekel işyerlerinde çalışan yaklaşık 4 bin işçi toplu sözleşmelerde uyuşmazlığa gidilmesini protesto amacıyla toplu vizite eylemi ve yürüyüş yaptı:

TPAO ve TÜPRAŞ Batman Rafinerisi'nde işçiler toplu vizite eylemine gitti.

Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz düzenlediği basın toplantısında, kamu kesimi toplu sözleşmelerinde sendikaların tüm çabalarına rağmen mesafe alınamadığını, bunun hükümet ve devlet yetkililerinin ülke ve işçi sorunlarına bakışlarındaki çarpıklıktan kaynaklandığını söyledi. Cumhurbaşkanı Özal'ı eleştiren Yılmaz, Özal'ın "kötü bir işveren gibi davrandığını, işçi kıyımını teşvik ettiğini" öne sürdü.

9- Eski AP milletvekili Kinyas Kartal Van'da öldü.

10- Yunanistan Savunma Bakanı Yannis Varviçiotis, Antena Radyosu'na verdiği demeçte, "her türlü Türk tahrikine derhal cevap verilmesi" konusunda Yunan Hava Kuvvetleri'ne emir verildiğini açıkladı.

11- Kuzey İrak'ta, İngiliz askerlerince iki İngiEizin cesetleri bulundu. Bu arada Dohuk kenti, oluşturulan güvenlik bölgesine dahil edildi.

Iraklı sığınmacılara yardım malzemesi taşıyan bir Sovyet uçağı İran'ın Bah-taran kenti yakınlarında düştü, 10 kişilik mürettebattan 4'ü öldü.

12- Önceki gün düzenlenen bir suikastte öldürülen Hindistan Kongre Partisi lideri Rajiv Gandi'nin cesedi, düzenlenen devlet töreniyle yakıldı.

13- Güney Kore'de istifa eden Başbakan Roh Tae Woo'nun yerine, Chung Won-Shik'in atandığı bildirildi.

25 MAYIS 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği, İstanbul Tekstil İhracatçıları Birliği ve İstanbul Sanayi Odası temsilcilerini kabul ederek bir süre görüştü.

Özal daha sonra Türkiye'de bulunan Arnavutluk Kültür Bakanı Moikom Zego'yu kabul etti. Zego, Arnavut halkına gösterdikleri destekten dolayı Türkiye'ye teşekkür etti.

2- TOBB Genel Kurulu Ankara'da toplandı. Başkan Yalım Erez toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin siyasi ve ekonomik sorunlarının çözümü için bir an önce erken seçime gidilmesini istedi.

Başbakan Yıldırım Akbulut, toplantıda yaptığı konuşmada, seçimin 1992'de normal zamanında yapılacağım bildirdi. Akbulut, TCK'nın 141, 142 ve 163'üncii maddelerini kendilerinin kaldırdığını, muhalefetin sadece eleştirmekle kaldığını kaydetti.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel de konuşmasında, ülkeyi yönetenlerin uyguladığı ekonomi politikasının son sekiz yılda toplum üzerinde büyük tahrip yaptığını söyledi.

SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin ise partisinin ekonomi politikasını anlatarak, yasakçı olmadıklarını, her alanda serbestlikten yana olduklarını belirtti ve Türkiye'nin istikrar içinde büyüyüp sanayileşmesi, geliri hakça bölüşerek gelişmesini savunduklarını söyledi.

3- Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek, Türk Sineması'nın İçinde bulunduğu durum konusunda Güneş Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar yaptığı yazılı açıklamada, Türk uçaklarının taciz edilmemesi konusunda Yunanistan'a uyarıda bulundu. Sungar, Türk askeri uçaklarının bir Yunan yolcu uçağını taciz ettiği yolundaki protesto notasının reddedildiğini açıkladı.

5- Dışişleri Bakanlığı Müsteşan özdem Sanberk ile Türkiye-AT ilişkileri konusunda yapılan bir söyleşi, Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

6- İnsan Hakları Derneği şube başkanları ve yönetim kurulu, Ankara'da toplanarak Terörle Mücadele Yasası'na karşı direnme kararı aldılar.

7- Tunceli'nin Pertek ilçesinde güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada, iki er şehit oldu, bir terörist ölü olarak ele geçirildi.

8- İstanbul Beyoğlu'nda tüp patlaması sonucu meydana gelen yangında 9 kişi öldü.

9- ABD'de düzenlenen Türk Günü yürüyüşü yapıldı. Yürüyüşe, Devlet Bakanları Güneş Taner, Mustafa Taşar, Turizm Bakanı İlhan Aküzüm ve Washington Büyükelçisi Nüznet Kandemir de katıldılar. Bir grup Rum, yürüyüşü protesto gösterisi yaptı.

10- Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Gündüz Aktan, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sekreteri Panayotis İkonomu ile bir görüşme yaptı. Görüşmede iki ülke arasında son günlerde artan gerginliğin giderilmesi konusunda mutabakata varıldı.

11- Yugoslavya'nın Slovenya Cumhuriyeti1 nde federal hükümet ve ordu aleyhinde gösterilerin tırmandığı, iki milisin tutuklandığı, bir milisin de zırhlı araç altında kalarak ezildiği bildirildi. SEovenya hükümeti, ordunun olaytan kışkırttığını öne sürdü.

12- BM Güvenlik Konseyi, İsrail'in Filistinlilere yönelik smırdışı etme harekatını oybirliğiyle kınadı.

13- Fransa Dışişleri Bakanı Roland Dumas, resmi ziyaret nedeniyle bulunduğu Tunus'ta yaptığı açıklamada, İsrail'in Arap topraklarında Yahudi yerleşim bölgeleri kurma politikasının Ortadoğu barışını baltaladığını belirterek, bu konuda ABD Dışişleri Bakanı Baker'ı desteklediğini söyledi.

14- FKÖ lideri Yaser Arafat, bir Avusturya gazetesine verdiği demeçte, Filistin sorununun çözümlenmesi için ABD'nin İsrail'e baskı yapması gerektiğini, sorunun çözümünde ilerleme kaydedilmediği takdirde, hava korsanlıktan ve uçak kaçırma olaylarını önleyemeyeceğini söyledi,

15- Etiyopya'da gerillaların ülkenin ikinci büyük kenti Asmara'yı ele geçirdikleri bildirildi. Bu arada, ülkede bulunan BM görevlileri ile Falaşa'larm tahliyesine başlandı. Dün 16 bin Falasa'nın kurulan hava köprüsü ile İsrail'e götürüldüğü bildirildi.

26 MAYIS 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ANAP'ın 70 il başkanını kabul ederek bir görüşme yaptı.

2- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Cumhuriyet başsavcılıklarına gönderdiği bir genelgede, işkence, onur kırıcı cezalandırma ve kötü muamele savlan karşısında duyarlı olunmasını istedi.

3- Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci Ankara'da yaptığı açıklamada, işçi işveren İlişkilerinin son 20 yılın en kötü dönemini yaşadığını, toplu sözleşmelerin "toplu intiharlara" dönüştüğünü söyledi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, AP eski milletvekillerinden Kin-yas Kartal'ın cenaze törenine katılmak üzere Van'a gitti. Demirel, uçakta yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Özal'ın ANAP Kongre kulisine katılmasını yadırgamadığını, çünkü Özal'ın Anayasa'daki yerini yitirdiğini söyledi. Van'dan Diyarbakır'a geçen Demirel, burada halka hitaben bir konuşma yaptı.

5- SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin, Ankara Mamak Belediyesi'nin tapu dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, iktidarın bütün engellemelerine rağmen Türkiye'nin seçim sürecine girdiğini, hemen seçim yapılması gerektiğini söyledi.

6- Terörle Mücadele Yasası'nı protesto etmek amaçıyla, Batman'da 50, Bismil'de 45 tutuklu ve hükümlü yakını açlık grevine başladı. Diyarbakır'da 110, Adana'da 70 kişinin sürdürdüğü açlık grevine ise yeni katılımların olduğu bildirildi.

7- Danimarka'nın çeşitli kentlerinde düzenlenen toplantılarda konuşan MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, emperyalistlerin İslam dünyasını sömürmek için fesat tohumlan ektiğini, Türk-Kürt ayrımı yapanlara izin vermeyeceklerini, Türk milletinin bu oyuna gelmeyeceğini belirterek, Avrupa'da yasayan vatandaşlara birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.

8- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, bir Portekiz gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin AT'ye tam üyeliğini desteklediğini, buna en büyük engelin Kıbrıs sorunu olduğunu söyledi.

9- Arnavutluk'ta, sendika kurma hakkının garantiye alınması, yaşam koşullarının düzeltilmesi, ihtiyaç maddeleri sıkıntısının giderilmesi ve ücretlere zam yapılması istemiyle grevde bulunan 350 bin işçiden 300'ünün açlık grevine başladığı bildirildi.

Devlet başkanı Ramiz AJia, grevci işçilere hitaben yaptığı konuşmada, ülke çapındaki grevlerin, vatandaşların çıkarlarını doğrudan etkilemeye başladığını belirterek, çabaların ülkenin gelişmesi yolunda yoğunlaştırılması gerektiğini söyledi.

10- Avusturya Havayolları'na bağlı bir yolcu uçağının Tayland'da, havalan-

diktan kısa bir süre sonra havada infilak etmesi sonucu 223 yolcu öldü. Daha sonra Viyana Havaalanı'na telefon eden bir kişi, patlamaya neden dan bombanın. Amerikan uçağı yerine yanlışlıkla Avusturya uçağına konduğunu söyledi. Kazada ölenler arasında bir Türk'ün de bulunduğu bildirildi.

11- Etiyopya'da gerillalar adına yapılan açıklamada, Asab kentinin ele geçirildiği, böylece tüm Eritre topraklarının kendi denetimlerine geçtiği belirtildi. Öte yandan Etiyopya Deniz Kuvvetleri'ne bağlı 11 gemi ve 4 bin denizcinin gerillalardan kaçarak Yemen'e sığındıkları bildirildi.

12- Güney Kore'de Başbakan Ro Jai Bong'un istifasına rağmen devam eden gösteriler nedeniyle siyasi-tutuklular için af ilan edildiği bildirPdi.

13- SSCB'nin Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin düzenlediği basın toplantısında, ülkeyi oluşturan 15 cumhuriyetten 9'unun, ülkenin adının "Sovyet Egemen Cumhuriyetler Bİrlİğr olarak değiştirilmesi ve ülke birliğinin sürmesini sağlayacak bir anlaşma imzalanması konusunda görüş birliğine vardıklarını açıkladı.

27 MAYIS 1991

1- Başbakan Yıldırım Akbuiut İstanbul'da yaptığı açıklamada, iki gün boyunca ANAP il başkanlarının tamamına yakını ile görüştüğünü ve il başkanlarının kongrede kendisini destekleyeceklerine dair söz verdiklerini söyledi. Akbuiut, basının bir sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Özal'ın yaptırdığı anket konusunda bilgisi olmadığını belirtti.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, iç ve dış politika konusunda Türkiye Gazetesi’nin sorularını yanıtladı.

3- 23 Mayıs günü düzenlenen suikast sonucu yaralanan Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Temel Cingöz, tedavi edilmekte olduğu Çukurova Balcalı Hastanesi' nde öldü.

İçişleri Bakanı Abdüikadir Aksu Eskişehir'de yaptığı açıklamada, Emekli Korgeneral İsmail Selen ve Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Temel Cingöz'e suikast olaylarında yeni ipuçları bulunduğunu ve katillerin kısa sürede yakalanacağını bildirdi.

4- Balkan ülkeleri 1.Sağlık Bakanları Toplantısı İstanbul'da başladı. Toplantıda konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, bu toplantının Balkan ülkeleri arasındaki işbirliği sürecine katkıda bulunacağını söyledi. Sağlık Bakanı Halil Şıvgın da konuşmasında, Balkan ülkelerinin organ nakli için birleşmesi ve bu ülkeler arasında sıkı bir işbirliği yapılması gerektiğini söyledi.

5- SHP tarafından, Avrupa'ya rakı ihracatı yetkisinin bir firmaya usulsüz bir şekilde verildiği iddiasıyla, Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci hakkında gensoru önergesi verildi.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Ferhat Ataman yaptığı açıklamada, Hakkari Günyazı kampında 5 bin 500, Silopi kampında ise 7 bin 100 Iraklı sığınmacı kaldığını, sığınmacıların geri dönüşlerinin 10 gün içinde tamamlanacağını bildirdi.

7- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirei, Cumhurbaşkanı Özal'ın ANAP İl başkanlarına genel başkanlık konusunda anket yaptırması olayının, Anaya-sa'nın tarafsızlık ilkesinin ihlali olduğunu belirterek, Anayasa Mahkemesİ'ne başvuruda bulunacaklarını açıkladı.

Demirei, Türkiye Gazetesi'ne verdiği demeçte ise, iktidarın serbest piyasa ekonomisine paralel olarak yürüttüğü özelleştirme politikasının yerinde olduğunu ve desteklediklerini söyledi

8- ABD'de yapılan Türk Günü YürüyOşü'ne katılan yetkililer Ankara'ya döndüler.

9- Güneş Gazetesi çalışanları, maaşlarının ödenmemesi nedeniyle işi bırakma eylemi yaptılar.

10- Dün Türkiye'ye gelen Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Ba-

kanı Vteior Valkov, Ankara'da gazetecflere yaptığı açıklamada, ziyaretinin iki ülke ilişkilerinde önemli ilerlemeler sağlayacağını, sorunlann kolaylıkta çözümlenebileceğine inandığını belirterek, "insani değerler ve uluslararası hukuk için beraber ve yanyana olmak zorundayız" dedi.

11- Romanya Adalet Bakanı Victor Babifuc, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldi,

12- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevİt, Ürdün'de Kral Hüseyin tarafından kabul edildi. Görüşmede savaş sonrası bölgesel gelişmeler ve Urdün-Türkiye ilişkilerinin ele alındığı bildirildi.

13- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, BM'nin Amerika'nın emrinde olduğunu. ABD'nin ülkesini açlığa mahkum ettiğini ancak zulme karşı boyun eğmediklerini belirterek, ambargonun kaldırılmasını istedi. Saddam Hüseyin, Kuzey Irak'ın yabancılar tarafından işgalini Türkiye'nin teşvik ettiğini öne sürdü.

14- SSCB'nin Ermenistan Cumhuriyeti Devlet Başkanı Levon Ter Petros-yan, resmi bir ziyaret için gittiği Fransa'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye İle tarihsel düşmanlıkları bir yana bırakarak, çok iyi İlişkiler kurmak istediklerini" söyledi.

15- SSCB'nin Gürcistan Cumhuriyeti'nde dün yapılan devlet başkanlığı seçimlerini, milliyetçi ve bağımsızlık yanlısı Zviad Gamsakhurdia'nın kazandığı bildirildi.

Öte yandan, SSCB'nin Azerbaycan Cumhuriyeti'nde 5 Ermeninin Sovyet birliklerince öldürüldüğü bildirildi.

16- NATO Savunma Bakanlan toplantısı Belçika'nın başkenti Brüksel'de başladı. Toplantıda ittifakın savunma stratejilerinin ele alınacağı bildirildi.

17- Etiyopya hükümet yetkilileri ile gerillalar arasında Londra'da başlayan barış görüşmelerinde ateşkes karan alındığı bildirildi.

18- İsrail Dışişleri Bakanı David Levy, ülkesinin 4 Filistinliyi sınırdışı etmesi üzerine BM Güvenlik Konseyi'nin aldığı kınama kararına rağmen, gerekirse bu siyaseti devam ettireceklerini bildirdi.

19- İtalya Ulusal Basın Federasyonu, gazetecilerin üç yıllık kontratlarının yenilenmemesi nedeniyle basının üç günlük greve gittiğini açıkladı.

28 MAYIS 1991

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü parti grubunda yaptığı konuşmada, devlet imkanlarının ANAP ve ANAP'ı koruyanlara verilerek devletin yağma edildiğini öne sürdü. İnönü, terörün üst kademelerdeki güvenlik görevlilerine kadar uzandığını belirterek, terörden kimsenin yarar sağlayamayacağını, bu konuda iktidara destek olacaklarını kaydetti. Daha sonra kuruluş yıldönümü nedeniyle ANKA Ajansı'nı ziyaret eden İnönü, burada bir soru üzerine iktidar için ANAP-DSP koalisyonu planlandığını, ancak bunun yetmeyeceğini söyledi.

Erdal İnönü, partisinin dış politikadaki görüşleri konusunda Türkiye Gaze-tesi'nin sorularını yanıtladı.

2- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Türkiye'de bulunan Romanya Adalet Bakanı ile bir görüşme yaptı. Görüşme sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sungurlu, Terörle Mücadele Yasası'ndan kaynaklanan sorunlar konusunda tedbir alma çalışmaları yaptıklarını, kanunu iyi niyetle tatbik ettiklerini ve aksaklıkların düzeltileceğini söyledi. Bu arada, iki ülke arasında hükümlülerin nakline ilişkin bir sözleşme İmzalandı.

3- TBMM Genel Kurulu'nda, 10 ilde uygulanmakta olan olağanüstü halin 4 ay daha uzatılması kabul edildi.

Bir grup SHP milletvekilince, "anayasa ve yasaları keyfi ve hatalı uygulayarak, başarısız ve kayırmacı bir yönetimle devleti milyarlarca lira zarara uğrattıkları" iddiasıyla, hükümet hakkında verilen gensoru önergesi, TBMM Genel Ku-rulu'nda reddedildi.

4- HEP Mardin Milletvekili Adnan Ekmen, bir operasyonda ölü olarak ele geçirildiği açıklanan Haydar Altun'un işkencede öldüğü yolunda iddialar bulunduğunu belirterek, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Aydın'ın Söke ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada. Irak gezisi İzlenimlerini anlattı. Ecevit, belki tek başına iktidara gelebileceklerini, ancak koalisyondan da korkmadığını belirterek, iktidara gelmeleri halinde Cumhurbaşkanı Özal'la birlikte çalışacakları yolundaki açıklamasının SHP Genel Başkanı İnönü tarafından İstismar edildiğini belirtti.

Bülent Ecevit ile Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ve Dışişleri Bakanı Tarık Aziz arasında yapılan görüşme Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

6- DYP Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Cindoruk düzenlediği basın toplantısında, iktidarı ve Cumhurbaşkanı Özal'ı eleştirdi. Cindoruk, Cumhurbaşkanı Czal'ın davranışlarıyla Anayasa'yı rafa kaldırdığını. Cumhurbaşkanlığı makamının hukuken boş olduğunu söyledi.

7- SHP'nin "Alternatif Ekonomi Politikaları11 raporu açıklandı.

8- Necdet Darıcıoğlu'nun emekli olmasıyla boşalan Anayasa Mahkemesi asıl üyeliğine, Hava Hakim Albay Yalçın Acargün atandı. Atamaya ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

9- Karadeniz'de 6 Türk balıkçı teknesi ve 90 balıkçı Bulgaristan karasularına izinsiz girdikleri gerekçesiyle sahil güvenlik kuvvetlerince yakalandı. Teknelere el konduğu, balıkçıların da tutuklandığı bildirildi. Kırklareli Valisi Kenan Güven, durumu Dışişleri Bakanlığı' na bildirdiğini, Bulgaristan hükümetine balıkçıların iadesi için yazı gönderildiğini söyledi.

10- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Ankara'da Teksif Sendikası başkanlar kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, işçi düşmanlığının, devletin en yüce makamlarına kadar çıktığını, bir siyasal değişim olmadıkça sorunların çözümünün imkansız olduğunu söyledi.

11- Osmanlı arşivlerinin "lazer disk" sistemi ile dosyalanması ve koruma altına alınması konusunda, ilgili firmalarca Cumhurbaşkanı Özal ve Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek'e bir brifing verildi.

12- 2000'e Doğru Dergisi Yayın Yönetmeni Doğu Perinçek, çeşitli il ve ilçelerde yaptığı konuşmalar nedeniyle hakkında Diyarbakır ve Erzincan DGM'de açılan 6 davadan beraat etti.

13- Yurtdışında Türkiye aleyhine faaliyetlerde bulunduğu ve laiklik karşıtı örgütlenme ve propaganda faaliyetlerini sürdürdüğü gerekçesiyle hakkında dava açılan eski Adana Müftüsü Cemalettin Kaplan hakkında, Ankara DGM'ce beraat kararı verildi.

14- Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde güvenlik güçleriyle teröristler arasında meydana geien çatışmada 10 terörist ölü olarak ele geçirildi.

15- Brüksel'de devam eden NATO Savunma Bakanları toplantısında, İttifak bünyesinde "hızlı mukabele gücü" oluşturulması kararlaştırıldı. Bu gücün 4 kolordudan oluşacağı ve komutanlığını İngiltere'nin yapacağı bildirildi. Milli Savunma Bakanı Mehmet Yazar toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin hızlı mukabele gücüne katılmaya hazır olduğunu söyledi. Yazar ayrıca, Türkiye'nin BAB üyeliğinin de kaçınılmaz olduğunu sözlerine ekledi.

16- ABD'de bulunan Kıbrıs Rum kesimi lideri Yeorgios Vasiliu, Ulusal Basın Kulübü'nde yaptığı konuşmada, Kıbns'ta federal çözüm istediklerini ve federal çözümün anayasal boyutta iki toplumlu olmasını kabul ettiklerini açıkladı.

17- Etiyopya'da Halk Devrimci Demokratik Cephesi birliklerinin başkent Addis Ababa'yı ele geçirdikleri, hükümete bağlı birliklerin Sudan'a kaçtıkları bildirildi. Bu gelişme üzerine Londra'da devam eden banş görüşmelerinin sona erdiği haber verildi. Görüşmelere katılan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Herman Cohen, Addis Ababa'da devlet sorumluluğunun geniş tabanlı bir geçiş hükümeti kuruluncaya kadar Halk Devrimci Demokratik Cephesi tarafından üstlenileceğini açıkladı. Etiyopya Başbakanı Tesfaya Dinka, yaptığı açıklamada, ABD'nin isyancıları başkent Addis Ababa'ya davet etmesi nedeniyle ba-nş görüşmelerinden çekildiklerini bildirdi.

18- Yugoslavya'yı oluşturan 6 cumhuriyetin yetkilileri arasında Beigrad'da yapılan görüşme sonunda, cumhuriyetler arasında bütün ticaret kısıtla malarının kaldırıldığı bildirildi. Öte yandan cumhurbaşkanı seçimi bunalımı nedeniyle yapılması planlanan Başkanlık Konseyi toplantısı gerçekleşmedi. Başbakan Anie Markoviç haklkında verilen güvensizlik önergesi Federal Parlamento'da reddedildi.

29 MAYIS 1991

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, parti kongresi hazıriıklan nedeniyle 55 ANAP milletvekiliyle bir görüşme yaptı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, parti meclisinde yaptığı konuşmada, Türkiye'de iktidar boşluğu yaşandığını, İktidar partisinin halka karşı sorumluluğunu yerine getirmediğini ve sorunların giderek büyüdüğünü söyledi. İktidarın dış politikasını da eleştiren İnönü, dsş politikada bağımsızlıktan uzaklaşıldığını, Irak'la ilişkilerin düzeltilmesi İçin karar verilmesi gerektiğini, beklemenin Türkiye'ye zarar verdiğini kaydetti.

3- Beş yeni üniversite kurulmasını öngören yasa önerisi, TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda kabuf edildi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar düzenlediği bas-n toplantısında, Türkiye'nin Yunanistan'la ilişkilerini, uzun zamandan beri dostluk, iyi komşuluk ve işbirliği üzerine oturtmak istediğini, bu amaçla bir dostluk anlaşması imzalamaya hazır olduğunu söyledi.

5- İstanbul'un fethinin 538. yıldönümü törenlerle kuttandı.

6- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, tırmanan terör olayları konusunda Türkiye Gazetesi'nin sorularını yanıtladı. Erbakan Türkiye'de terörün CIA planı olduğunu öne sürdü.

7- Basın Konseyi Temsilciler Meclisi İstanbul'da toplandı. Konsey Başkanı Oktay Ekşi yaptığı konuşmada, Terörle Mücadele Yasası'nın halkın gerçekleri öğrenme hakkını engelleyen hükümler getirdiğini belirterek, bu yasanın demokratik hukuk sisteminin gelişmesine engel olduğunu söyledi.

8- ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Colin Powell, Kuzey Irak'taki durumu yerinde incelemek amacıyla Türkiye'ye geldi.

9- Mücadele Dergisi Muhabiri Figen Baran'a işkence yaptıklan iddiasıyla haklarında dava açılan 5 polis memurunun yargılanmasına Ankara 10. Asliye Ceza Mahkemesi' nde başlandı.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 10 kişi öldü.

11- Kırklareli İğneada açıklarında uluslararası sularda avianan bir balıkçı teknesi ve üç Türk balıkçı daha Bulgar makamlarınca gözaltına alındı.

12- Brüksel'de yapılan NATO Savunma Bakanları Toplantısı sona erdi. Toplantı sonunda yayımlanan ortak bildiride, "hızlı mukabele gücü" kurulması konusunda görüş birliğine varıldığı, Orta Avrupa'daki müttefik birliklerin sayısında önemli indirime gidileceği belirtildi.

Milli Savunma Bakanı Mehmet Yazar, Almanya, İtalya ve İspanya savunma bakanları ile ikili temaslarda bulundu.

13- ABD'de bir enstitüde konuşan Kıbrıs Rum Lideri Yeorgios Vasiliu, Ada'nın yüzde 20'sinin Türklerin kontrolunda olmasının daha olumlu gelişmeler getireceğini iddia ederek, Kıbrıs sorunu çözülmeden Türkiye'nin AT'ye giremeyeceğini söyledi.

14- Yeşil Barış adlı çevre örgütünce yayımlanan bir raporda, 43 gün süren Körfez Savaşı'nda 'yaklaşık 150 bin kişinin öldüğü, 5 milyon kişinin evsiz kaldığı bildirildi.

15- SSCB Başkanı Gorbaçov'un özel temsilcisi Yevgeni Primakov, ABD ve uluslararası finans kuruluşlarından ülkesine yardım sağlanması konusunda görüşmelerde bulunmak üzere ABD'ye gitti.

16- Bulgaristan Parlamentosu, ülkenin yönetim biçiminin belirlenmesi için 6 Temmuz'da referanduma gidilmesini kararlaştırdı.

17- Arnavutluk'ta, genel grev ve madencilerin açlık grevini desteklemek amacıyla 50 bin kişinin katıldığı bir gösteri yapıldığı, polisle göstericiler arasında çatışma çıktığı ve çok sayıda yaralı olduğu bildirildi.

18- Hindistan Kongre Partisi geçici liderliğine Narasimha Rao seçildi.

30 MAYIS 1991

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, ANAP kongresi nedeniyle 18 bakan ve çok sayıda milletvekilinin katıldığı bir basın toplantısı düzenledi. Akbulut, "koşullar ne olursa olsun, genel başkanlık yarışını bırakmayacağını" belirterek, genel başkan adaylarının birlik ve beraberliği gözetmelerini, bindikleri dalı kesmemelerini istedi.

Akbulut basın toplantısında hububat alım taban fiyatlarını açıkladı. Açıklamaya göre fiyatlarda geçen yıla oranla yüzde 40 artış sağlandığı belirtildi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Antalya'nın Kemer beldesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, iktidarı ve DSP lideri Ecevit'i eleştirdi. İnönü, geçmişte sosyal derpokrasiyi savunmuş görünen DSP'nin, şimdi ANAP'la aynı propaganda ve politikaları yürütmesinin üzücü olduğunu kaydetti.

3- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi, Cumhurbaşkanı Özal'ın BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile bir telefon görüşmesi yaptığını açıkladı. Toperi görüşmede, Cumhurbaşkanı Özal'ın, Kıbrıs konusunda belli başlı sorunların üst politik düzeyde ele alınmasını İstediğini, bu isteğin Cuellar ile ABD yönetimine iletildiğini söyledi.

4- Turizm Teşvik Yasası'nda değişiklik yapılmasını öngören yasa önerisi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

5- SHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin ve arkadaşlarınca TBMM Başkanlığı'na sunulan bir önergede, Magıc Box'un Anayasa'ya aykırı yayın yaptığı belirtilerek, Meclis araştırması açılması istendi.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demİrel Kayseri'de halka hitaben bir konuşma yaptı.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, İzmir'in Torbalı ilçesi ve beldelerini ziyaret etti.

8- MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Türkiye Gazetesi'ne verdiği demeçte, seçimlerde hiçbir partinin tek başına iktidara gelemeyeceğini, ancak koalisyondan da korkmamak gerektiğini söyledi. Terör olaylarına da değinen Türkeş, terörün, Türkiye'yi bölmek isteyen Batı emperyalizminin tezgahı olduğunu öne sürdü.

9- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Milli Gençlik Vakfı tarafından İzmir'de düzenlenen "Fetih ve Gençlik Günü" toplantısında yaptığı konuşmada, İstanbul'un fethinin tüm dünyada Müslümanlığın yayılmasına ve gelişmesine yardımcı olduğunu belirterek, günümüz yöneticilerinin Fatih Sultan Mehmet'ten ders almaları gerektiğini söyledi.

10- İstanbul Bağımsız Milletvekili Abdullah Baştürk düzenlediği basın toplantısında, Anayasa Mahkemesi'nİn karannı beklemeden DİSK'in malvarlığının Çalışma Bakanlığı'na devredilmesini eleştirdi.

11 - Türk Belediyecilik Haftası başladı. Hafta nedeniyle Ankara'da düzenlenen "Güncel Sorunlar ve Çözüm Yollan" konulu toplantıda, iktidarın muhalefet belediyeleri üzerinde baskı kurduğu belirtildi.

12- Elazığ'ın kırsal kesiminde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 4 terörist ölü olarak ele geçirildi. Çatışmada bir uzman çavuş şehit oldu.

13- Terörle Mücadele Yasası'm protesto etmek amacıyla tutuklu ve hükümlü yakınları tarafından Adana, Şanlıurfa, Mersin, Batman, Diyarbakır, Malatya, Ceyhan ve Bismil'de yeni açlık grevleri başlatıldı.

14- 2000'e Doğru Dergisi, yayımladığı bir yazıda Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın kişilik haklarına hakarette bulunduğu gerekçesiyle Ankara 17.Asliye Hukuk Mahkemesi'nce 10 milyon lira tazminat ödemeye mahkum edildi.

15- İnsan Haklan Derneği Ankara Şube Başkanı Muzaffer İlhan Erdost, Ankara 11. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde Dernekler Kanunu'na muhalefetten yargılandığı davada beraat etti.

16- Trabzon eski milletvekillerinden Cevat Küçük, İstanbul'da öldü.

17- AT Dönem Başkanı ve Hollanda Dışişleri Bakanı Hans Van Den Bro-ek, Türkiye-AT ilikileri, Kıbrıs ve Kürt sorunu konularında Milliyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

18- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Viron Polidoras, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar'ın dünkü açıklaması ve iki ülke arasında dostluk anlaşması imzalanması önerisi konusunda yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki sorunların uluslararası hukuk çerçevesinde çözümlenmesinden sonra Türkiye ile diyalogun mümkün olabileceğini söyledi.

19- Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü tarafından yayımlanan bir raporda, Türkiye'nin Körfez bunalımında "kilit rol" oynadığı ve Avrupa'nın savunma alanında planladığı rolün tanımlanmasına katkıda bulunduğu belirtildi,

20- ABD Başkanı George Bush, hazırladığı Ortadoğu silahsızlanma planını açıkladı.

21- Kuzey Irak'ta incelemelerde buiunan ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Colin Powell, Sirsenk Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, Kürtlerin dönmesi üzerine, müttefik askerlerinin beklenenden önce bölgeden çekilebileceğini söyledi.

Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani, Amerikan Washington Post Gazetesi'ne verdiği demeçte, Irak yönetimiyle anlaşma sağlanamadığı takdirde, yeniden savaşa girişeceklerini söyledi.

22- İspanya'nın Vic kentinde bir sivil muhafız lojmanına bomba konulması sonucu 9 kişinin öldüğü, 50 kişinin yaralandığı bildirildi. Olayla ilgili olarak 3 kişi gözaltına alındı.

23- Etiyopya'da yönetime gelen gerillalara karşı, ülkenin parçalanmasını

ve ABD'yi protesto gösterilerinin başladığı, göstericilerin üzerine gerillalar tarafından ateş açıldığı ve 10 kişinin öldüğü bildirildi. Etiyopya'dan komşu ülkelere yoğun bir göçün başladığı, Cibuti'ye sığınanların 40 bine ulaştığı, Sudan'ın uluslararası kuruluşlardan yardım istediği haber verildi.

24- Sri Lanka'da hükümet güçleriyle Tamil gerillaları arasında meydana gelen çatışmalarda, 10 gerilla ile 2 askerin öldüğü bildirildi.

31 MAYIS 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal yaptığı radyo-televizyon konuşmasında, Iraklı sığınmacılar konusunda izlenen politikanın doğru olduğunu belirterek, Batı basınının sığınmacılarla ilgili tutumunu eleştirdi. Özal, ABD'ye gidecek va-lUeri kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son 10 yılda çok hızlı bir değişme gösterdiğini ve Avrupa'nın 100 yılda yaptığını 10 yıla sığdırdığını söyledi.

2- SHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, İstanbul Kadıköy Hasanpaşa'da düzenlenen bir operasyonda öldükleri belirtilen Hatice Dilek Aslan ve İsmail Oral hakkında Başbakan Yıldırım Akbulut'un yanıtlaması İstemiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi.

3- IDP Genel Başkanı Aykut Edibali, terör, iç ve dış politika konularında Türkiye Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

4- Ankara Barosu tarafından düzenlenen "Anti-Terör Yasası ve Basın Özgürlüğü" adlı panel Ankara'da yapıldı.

5- Muş'ta güvenlik güçleriyle çatışmaya giren teröristlerden 4'ü ölü olarak ele geçirildi.

6- Ankara eski Belediye Başkanı Erdoğan Yavuzlar hakkında çeşitli yolsuzluk iddiaları nedeniyle İçişleri Bakanlığı'nca soruşturma başlatıldı.

7- Gazeteci Emin Çölaşan, Hürriyet Gazetesi'nde çıkan bir yazısında Cumhurbaşkanı Özal'a hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında İstanbul 2.Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davada beraat etti.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 15 kişi öldü, 48 kişi yaralandı.

9- ABD Başkanı Bush ile Kıbrıs Rum lideri Vasiliu dün Washington'da bira-raya geldiler. Görüşmeden sonra yapılan açıklamada, iki liderin Kıbrıs konusunda kapsamlı bir görüşme yaptığı belirtilerek, Başkan Bush'un yaz sonuna kadar Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmasını görmek istediği ve BM gözetimindeki temaslarda "katalizör" olarak katkıda bulunmaya hazır olduğu bildirildi.

Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Başkan Bush'un 17-19 temmuzda Yunanistan'ı, 19-21 temmuzda da Türkiye'yi ziyaret edeceği bildirildi.

10- KKTC'den Mısır'a mal taşıyan bir Türk gemisine Kıbrıs Rum güvenlik güçleri tarafından el konuldu.

11- NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Orgeneral John Galvİn, yaptığı açıklamada, yeniden yapılanma sürecinde en çok tartışılan konunun "NATO alanı dışına müdahale" sorunu olduğunu, hızlı mukabele gücünün alan dışı müdahalesini koşulların belirleyeceğini söyledi. Galvn, Türkiye'nin Körfez bunalımında "hayati rol" oynadığını sözlerine ekledi.

12- Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand yaptığı açıklamada, NATO Savunma Bakanları toplantısında kurulması kararlaştırılan "hızlı mukabele gücüYıe karşı olduğunu ve Fransa'nın bu güce katılmayacağını, NATO konusunda çekinceleri bulunduğunu bildirdi.

13- SSCB Başkanı Gorbaçov'Mn özel temsilcisi Yevgeni Primakov, SSCB'nin yeni ekonomi paketi konusunda ABD Başkanı George Bush ile bir görüşme yaptı.

14- ABD Dışişleri Bakanı Richard Cheney ile İsrail Savunma Bakanı David Levy Kudüs'te bir görüşme yaptı. Görüşmede bölgesel sorunların ele alındığı bildirildi.

15- ABD Federal Savcılığı'ndan yapılan bir açıklamada, Panama'nın eski Devlet Başkanı Manuel Noriega'nın CIA hesabına çalıştığı bildirildi.

16- Yugoslavya'nın Hırvatistan Parlamentosu, diğer cumhuriyetlerle birlikte sorunların çözümünde anlaşmaya varılamaması durumunda 30 Haziran'da bağımsızlık ilan edilmesini kararlaştırdı.

17- Arnavutluk, Uluslararası Çalışma örgütü'ne (ILO) 24 yıllık aradan sonra yeniden üye oldu.

18- Çin'de bir fabrikada çıkan yangın sonucu 30 kişinin öldüğü bildirildi.

19- Angola'da barışın sağlanması için Lizbon'da bir anlaşma imzalandı. Anlaşmayla, İç savaşa son verilmesi, ABD ve SSCB'nin gözetiminde ateşkesin sağlanması ve genel seçimlere gidilmesi kararlaştırıldı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106