16.4.1991
×

Hakkında

Künye

İletişim

NİSAN 1991

1 NİSAN 1991

1- "Pazar Ekonomisi'ne Geçişte Türkiye Tecrübesi" konulu sempozyuma katılmak için Antalya'da bulunan Başbakan Yıldırım Akbulut, Türkiye'ye önümüzdeki günlerde çok sayıda mültecinin gelmesini beklediklerini söyledi.

Başbakan, Irak hükümetinin talebi üzerine, bu ülkeye 1 milyar liralık gıda yardımında bulunulacağım açıkladı.

2- ANAP grup yönetim kurulu, cezaların tecili konusunu görüşmek üzere toplandı. ANAP grup başkanvekilleri ve üyeler, tecil sisteminin Anayasa'ya karşı hile olduğunu öne sürerek, tecil yoluyla cezaevlerinin boşaltılmasına karşı olduklarını belirttiler.

3- SHP TBMM Grup Başkan Vekili ve İstanbul Milletvekili Hasan Fehmi Güneş, Nevşehir'de düzenlediği basın toplantısında, hükümet tarafından gündeme getirilen ceza tecilini uygun bulmadıklarını belirtti.

4- THY ve HAVAŞ'ta grev başladı. Devlet Hava Meydanları Genel Müdürü Mustafa Özatamer, THY ve HAVAS grevine ilişkin yaptığı açıklamada, hava meydanlarındaki her türlü hizmetin eksiksiz sürdüğünü bildirdi. İç ve dış hat seferlerinin grev dışındaki yerii ve yabancı şirketlerce muntazam sürdürüldüğünü ve özel yer hizmetleri şirketlerince yeterli hizmetin sunulduğunu belirtti. THY Genel Müdürü Cem Kozlu da, THY uçaklarının özel şirketlere kiralandığını, uçakların kiralanmasının yasal olduğunu, grev nedeniyle çalışmayan pilot ve hosteslere izin verilebileceğini beliritti.

5- Irak yönetiminin Kuzey Irak'ta başlattığı hava ve kara harekatından sonra Türkiye'ye sığınan Iraklıların sayısında artış olduğu bildirildi. Olağanüstü Hal Bölge Valiliği yetkilileri, Körfez savaşı sırasında Irak'tan Türkiye'ye geçenlerle birlikte sığınmacı sayısının 7 bini aştığını kaydettiler. Hakkari Valiliği, İraklılar için Şemdinli'de çadtrkent oluşturdu.

6- Irak MPli Türkmen Partisi Genel Sekreteri Muzaffer Arsian, Ankara'da Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, bugüne kadar Türkiye tarafından ihmal edildiklerini belirterek, Türkiye'nin, Körfez savaşında Irak'a girmemekle savaş sonrası pazarlıkta söz sahibi olma şansını yitirdiğini söyledi.

7- ABO'de bulunan Cumhurbaşkanı Turgut Özal, televizyon kuruluşu ABC'ye verdiği demeçte, bağımsız bir Kürt devletinin kurulamayacağını, geçmişte de böyle bir devlet olmadığını söyledi. Özal, bir soru üzerine Türkiye'den Irak'taki ayaklanmaya silah ya da malzeme gitmediğini belirtti.

Özal, PBS televizyonuna yaptığı açıklamada da, Irak'a karşı silah ambargosunun uygulanmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

8- SSCB, Macaristan, Bulgaristan, Romanya ve Çekoslavakya'nın üyesi olduğu Varşova Paktı fesh edildi.

2 NİSAN 1991

1 - ABD gezisini tamamlayan Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Türkiye'ye döndü. Gezisinin sonunda New York ve Ankara'da düzenlediği iki basın toplantısında, ABD'nin Türkiye'ye bu ay içinde 1 milyar dolar yardım vereceğini açıklayan Özal, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

2- Irak ordusunun, ülkenin kuzeyini isyancı gruplardan temizlemek amacıyla başlattığı askeri harekattan kaçan yüzbinlerce Kürt ve Türkmen, İran ve Türkiye sınırına yığıldı. Çoğunluğunu kadın, çocuk ve yaşlıların oluşturduğu 220 bini aşkın kişi Türkiye sınırında beklerken, askeri birliklerin sınırı çembere aldıktan, bu arada sığınmacılara gıda yardımı yapıldığı bildirildi.

Türkiye'ye giriş yapan Iraklılar arasında çok sayıda yaralının bulunması nedeniyle bölgeye acil olarak doktor ve hemşire gönderildiği, gece de giyecek yardımı yapıldığı ve çadır dağıtıldığı bildirildi.

Iraklı sığınmacıların yanı sıra 35'İ yabancı olmak üzere 39 gazetecinin Türkiye'ye sığındığı bildirildi. Basın mensupları, Türkiye sınırına yönelen yüzbinier-ce Iraklının, Türkiye'ye sığınmak için ilerlemekte olduğunu belirttiler.

Olayla ilgili olarak Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Turgut Özal başkanlığında Çankaya Köşkü'nde olağanüstü toplandı. Milli Güvenlik Kurulu, toplantı sonunda yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyî'ni durumu görüşmek üzere acilen toplantıya çağırdı. Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan sivillere karşı Irak birliklerince yöneltilen saldırıların durdurulması istendi.

Devlet Bakanı Kamran İnan, MGK toplantısı sonrası basının sorularını yanıtlarken toplantıdan çıkan metnin bir durum tespiti olduğunu belirtti. İnan, "Biz tedbirlerimizi alıyoruz. Bu tür olaylarda BM'nin devreye girmesi gerekiyor" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Tugay Özçeri, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olan ABD, SSCB, Fransa, İngiltere ve Çin'in Ankara Büyükelçileri ile görüştü. Özçeri, MGK kararını büyükelçilere aktararak insani bakımdan önlem alınmasını istedi.

MGK kararının ardından, Türkiye'nin BM'deki daimi delegesi Büyükelçi Mustafa Aksin, Güvenlik Konseyi'nin olağanüstü toplanmasına ilişkin yazılı başvuruda bulundu.

Fransa Dışişleri Bakanı Roland Dumas da Irak yönetimini, kendi halkına karşı bir katliam yürütmekle suçlayarak bu katliama son verilmesi için BM Güvenlik Konseyi'nin bu olaya müdahale etmesi gerektiğini söyledi. KDP lideri

Mesut Barzani, Birleşmiş Milletler aracılığı ile Batılı ülkelerden yardım istedi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, DYP grubunda yaptığı konuşmada, Kuzey Irak'taki son durumu değerlendirdi. Demirel, af tartışmalarının da bir an önce sonuçlandırılmasını isteyerek anayasaya göre tecil değil af yapılabileceğini söyledi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ve SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin, Kuzey Irak'taki iç savaş ve bu konudaki hükümet politikasını Milliyet Gazetesi'ne değerlendirdiler.

5- SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin, partisinin grup toplantısını acarken yaptığı konuşmada, son grevlere dikkat çekti ve hükümetin, işçiyi haklarını vermek yerine greve ittiğini öne sürdü. Çetin konuşmasında, Anayasa değişikliği ve af konusundaki görüşlerini de açıkladı.

6- Afganistan'da Hoşt kentine hükümet birliklerinin düzenlediği füze saldırısında en az 10 kişinin öldüğü, 30 kişinin yaralandığı bildirildi.

7- Arnavutluk'ta, pazar günü yapılan seçimleri kaybeden Demokratik Parti taraftarları protesto gösterileri düzenlediler, olaylarda 3 kişi öldü.

3 NİSAN 1991

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin in Irak sınırındaki gelişmeler konusunda görüşme isteğini kabul ederek, sınırda bekleyen Iraklılara Türkiye'nin herhangi bir fiziki müdahalede bulunmayacağını söyledi.

Resmi bir ziyaret için Kuveyt'e giden Başbakan Yıldırım Akbulut, hareketinde önce Esonboğa Havaalanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Akbulut, Iraklılara insani açıdan yardımcı olunabileceğini söyledi.

2- Vakıfların üniversite kurmalarına olanak sağlayan yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

3- Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Romanya'ya yaptığı ziyareti tamamlayarak Ankara'ya döndü. Alptemoçin Esenboğa Havaalanında yaptığı açıklamada, Romanya Dışişleri Bakanı Adrian Nastase'nin davetlisi olarak yaptığı ziyaretin çok başarılı geçtiğini, görüşmelerinde İki ülkeyi ilgilendiren tüm konuları ele aldıklarını, Karadeniz ekonomik işbirliği. Balkanlarda işbirliği, bölgesel çalışmalar, Ortadoğu krizi ve kriz sonrası dönemdeki gelişmeler konusunda görüş.alıverişinde bulunduklarını açıkladı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada da, Irak hükümetinin top ve havan ateşinin sürdüğünü ve bu bombalamalar sırasında 10 kadar hava mermisinin de Türkiye'ye düştüğünü açıkladı. Alptemoçin, "Irak'ın bu facia ve katliama son vermesini diliyoruz" dedi.

4- Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Milli Savunma Bakanı Mehmet Yazar, Irak yönetiminin saldırılarından kaçarak Türk sınırında bekleyen sivil halka, bölgedeki birliklerin ve valiliklerin olanakları ölçüsünde gıda, ilaç ve sağlık hizmeti yardımı yapıldığını açıkladı. Yazar, Türkiye'nin bütün insancıl yaklaşımına karşın, yardım konusunda yeterli olamayacağını belirterek, dünyanın olaya seyirci kalmamasını istedi.

5- TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Eyüp Aşık, Meclis'te yaptığı konuşmada Batılı ülkelerin Kuzey Irak'taki katliama seyirci kaldıklarını söyledi ve "bu insanların önce kendi vatanlarında yaşama hakları sağlanmalıdır" dedi. Milletvekilleri Meclis'te yaptıkları konuşmalarda, sığınmacılarla İlgili görüşlerini belirttiler.

6- Türkiye sınırına yığılan yüzbinlerce sığınmacının durumuna ilişkin olarak SHP MYK tarafından yayınlanan bildiride, Türkiye ve dünya açısından yeni ve daha vahim gelişmelere yol açmadan, sınırlarımızdaki iltica sorununa, insan haklan ve uluslararası hukuk kuralları içinde ve derhal çözüm yolunda BM'nİn gereken ilgiyi göstermesini bekliyoruz" denildi.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Eskipazar ve Safranbolu'da yaptığı konuşmalarda, Kürt liderlerini Türkiye'ye çağınp onlara destek verenlerin manevi ve ağır sorumluluğu bulunduğunu kaydederek, katliama Türkiye'nin seyirci kalamayacağını, kapıfann sığınmacılara açılması gerektiğini söyledi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Irak Büyükelçisi Rafi Dahham Mücvel el-Tikritİ ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Irak'taki ayaklanmalar konusunda ABD'yi suçladı. Ecevit açıklamasında, Iraklı Kürtler için Türkiye'den başka bir güvence bulunmadığının bir kez daha ortaya çıktığını kaydederek, Batılı ülkelerin Türkiye Kimlerini kışkırtarak Türkiye'nin Iraklı Kürtlere yardım eti uzatmasını güçleştirdiğini öne sürdü.

7- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Rafi Dahham Mücvel el-Tikrİti gazetecilere yaptığı açıklamada, Milli Güvenlik Kurulu'nün, sınırda biriken İraklılarla ilgili kararını Bağdat'a ilettiklerini söyledi. El-Tikritİ, Bağdat'tan yanıt beklediklerini ifade etti ve Türkiye'ye yönelik provokaîif bir tavnmız olmayacaktır" dedi.

8- Türkiye sınırında açlık ve hastalıkla mücadele eden yüzbinlerce Iraklı sığınmacıya yardım edilmesi amacıyla çeşitli düzenlemeler yapıldı. Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu, sınır bölgesinde seyyar fırınlar kurulduğunu. Toprak Mahsulleri Ofisi'nce un sevkıyatına başlanıldığını belirtti. Kozakçıoğlu, çocuklar için süttozu ve mama gönderildiğini söyledi.

Irak'ta yönetime bağlı birlikler ile muhalif gruplar arasındaki çarpışmaları takip etmek üzere Kuzey Irak'a giden gazetecilerden 45'tnin son iki gün içinde Türkiye'ye sığındığı bildirildi.

9- Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Orhan Yalçınkaya, düzenlediği basın toplantısında, ara seçimin bu yıl yapılmasının zorunlu olmadığını ve ara seçim tarihini belirleme yetkisinin TBMM'ye ait olduğunu söyledi.

10- İngiliz roman yazarı Graham Greene, Cenevre'de öldü.

4 NİSAN 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Türkiye sınırına yığılan yüzbinlerce kişiye sınırın açılamayacağını, BM Güvenlik Konseyi'nin bu konuda Irak yönetimine baskı yapması gerektiğini belirterek, "ancak bunlar işe yaramazsa sorunun aynen Kuveyt'teki gibi çözüleceği inancındayım" dedi. Özal, Türkiye bunlara yardım eder, ama alıp yerieştiremeyiz. Batı'rîm da ciddi olarak yardım etmesi lazım' dedi.

2- Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin TBMM Dışişleri Komisyonu üyelerine Kuzey Irak'taki gelişmeler ve Kıbrıs konusunda verdiği brifingle, Irak sınırında bir tampon bölge oluşturulmasından yanayız. Bu bölgede tutulacak İraklılara her türlü insani yardımı yapmaya hazırız. Ayrıca BM'nin de bu insanların güvenliğini sağlamasını bekliyoruz" dedi.

Alptemoçin Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Türkiye, BM Güvenlik Konseyi'nin bir an önce toplanarak, Saddam Hüseyin'in ordularının sivil halka karşı giriştiği baskı, tehdit ve katliamın biran önce durdurulması için kesin kararlar almasını ve bu kararların uygulanmasını sağlayacak önlemleri belirlemesini bekliyor" dedi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, iktidara Irak sınırını açması çağrısında bulundu. Demirel, "Hükümet ölümden kaçarak gelenlere hududu duvar gibi gösteriyor. Bu Türk devletinin büyüklüğüne sığmaz" dedi.

4- SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin, düzenlediği basın toplantısında, hükümetin ekonomik ve sosyal politikasını eleştirdi.

5- Irak birliklerinden kaçarak Türkiye sınırına yığılan sığınmacılara ilaç. gıda ve benzeri yardımları sağlamak üzere Diyarbakır'daki SHP, DYP, HEP, RP, SP örgütleri İle Tabipler odası, İHD, TMMOB, Esnaf ve Sanatkarlar Birliği ve sendikalar ortak Dayanışma Platformu ile Soykırımı Önleme Komitesi oluşturdular. Platform Sekreteri İHD Diyarbakır Şube Başkanı Hatip Dicle, "Bu masum insanlara gerekli yardım yapılmak zorundadır. Türkiye, sınırlarını açmalı ve onları iade etmemelidir" dedi. SHP ve HEP Diyarbakır parti yöneticileri de halka çağrı yaparak yardım yapılmasını istediler.

6- Fransa'nın insani işlerden sorumlu Bakanı Bernard Koucher, sınırdaki

Iraklı Kürt ve Türkmenlerin yarattığı sorunları incelemek üzere Ankara'ya gelerek Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alpternoçin ve Dışişleri Müsteşarı Tugay Özçeri ile görüştü. Görüşmelerden sonra açıklama yapan konuk Bakan Ko-uchner, "Ortak bir çaba ile sının açarak, gıda ve tıbbi malzemenin sınırın öte yanındaki insanlara ulaşmasını sağlamak ve böylece bu tarafa geçişi durclura bilmak istiyoruz. Çünkü onlara kendi sınırlan içinde yardım edilmeli" dedi.

7- İsviçre Dışişleri Bakanı Rene Felber, Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin'in resmi davetlisi olarak Ankara'ya geldi.

8- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Rafı Dahhan Mücvel El Tikriti, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Tugay Özçeri ile görüşerek, Irak'ın Türkiye'ye karşı herhangi bir kötü niyeti bulunmadığını belirtti ve Irak birliklerinin ülke içinde güvenliği sağlamaya çalıştığını söyledi.

9- Hatay eski milletvekillerinden Abdurrahman Demirtaş Ankara'da öldü.

10- Türkiye'nin BM Daimi Delegesi Büyükelçi Mustafa Aksin, Amerikan CNN televizyonuna verdiği demeçte, Türkiye'nin Irak sınırındaki toplu göçe izin veremeyeceğini belirterek, "Bu insanlar evinde kalmalı. Bunu sağlamak için de Irak, saldırılarını durdurmalı" dedi.

11- NATO Genel Sekreteri Manfred Woerner, Kopenhag'da basına yaptığı açıklamada, Irak'tan kaçanların Türk sınırında bekletildiklerini hatırlatarak, "Bu Türkiye'nin egemenliği ile ilgili bir sorun. Bu nedenle NATO, sınırlarını Kürt mültecilere açması için Türkiye'ye hiçbir şekilde baskı yapmayacaktır" dedi. Woerner, Kürt mültecilere yardım çağrısında bulundu. -

12- ABD Başkanı George Bush, Irak yönetiminin Kürtlere ve Şiilere giriştiği uygulamalardan sorumlu olduğunu söyledi. Bush, ABD yönetiminin, Irak'taki karmaşayı bu ülkenin içi sorunu olarak değerlendirip karışmayacaklarını açıkladı.

13- AT dönem başkanlığı görevini yürüten Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jacques Poos, İran'da yaptığı açıklamada, "Saddam Hüseyin görevden ayrılmadığı sürece AT üyesi hiçbir ülke Irak'la işbirliğine girmeyecektir" dedi.

14- Irak İçişleri Bakanı Ali Hasan el-Mecid, Kürt isyancıların karargahı olan Zaho'da yaptığı açıklamada, bu şehirden kaçanları affetmeye karar vediklerini bildirdi.

15- İngiltere Başbakanı John Majör, ülkesinin Birleşmiş Milletler öncülüğünde, Irak'tan kaçanlara yardım kampanyasına 20 milyon sterlin dolayında yardım yapacağım bildirdi.

16- isviçreli roman ve oyun yazarı, mimar Max Frisch Zürih'te öldü.

5 NİSAN 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Amerikan ABC ve İngiliz BBC televizyonlarına verdiği demeçlerde, Türkiye'nin Irak'tan kaçan insanları kurtarmak için elinden geleni yapacağını, ancak durumun çok ciddi olduğunu, bu konuda dünyanın da acele yardım etmesi gerektiğini belirtti.

2- Cumhurbaşkanı Turgut Özal başkanlığında olağanüstü toplanan MGK ve Bakanlar Kurulu'nda, İrak'tan kaçarak Türkiye sınırına gelen yüzbinlerce Kuzey Iraklının yarattığı sorunlar değerlendirildi. Görüşmelerde, BM'den uyarı değil yaptırım öngören bir karar çıkartmak üzere, diplomatik girişimleri sürdürme kararı alındığı bildirildi.

3- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu, Irak ordu birliklerinin saldırısından kaçan Iraklı Kürtlerin kitleler halinde Tuk sınırını geçtiklerini belirterek, sınırın geçilmesinde fiili bir durumun doğduğunu, Türk topraklarına ulasan Iraklı Kürtlerin sayısının 246 bini aştığını söyledi.

Hakkari Valisi Sahabettin Harput, sınırda bekletilen Kürtlerin güvenlik sorununun tümüyle Birleşmiş Milletler'in denetiminde olacağını, Türkiye'nin ise gıda ve giyim yardımında bulunmayı sürdüreceğini söyledi.

Bölgede bulunan Devlet Bakanı Vehbi Dinçerler, Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu, Şırnak Valisi Aydın Arslan ve diğer yetkililer bölgede sığınmacıların durumuyla ilgili incelemede bulundular. Dinçerler, sığınmacıların sorunlarına sahip çıkılacağını, bölgeye yeterli miktarda çadır ve gıda maddesi gönderileceğini açıkladı.

4- Irak'a karşı izlenecek tutum ve sınıra yığılan yüzbinlerce sığınmacı ile ilgili sorunlar Ankara'da çeşitli yabancı ülke büyükelçilerinin katıldığı görüşmelerde ele alındı. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Tugay Özçeri, yabancı diplomatlara, sınırdaki durumun Türkiye açısından güçlüğünü anlatarak siyasi ve maddi destek istedi.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Kemal Akkaya, sınırın açılmasının sözkonusu olmadığını açıkladı.

5- Eyüp Aşık başkanlığındaki TBMM İnsan Haklan Komisyonu ile Fransa'nın insani işlerden sorumlu Bakanı Bernard Koucher Başkanlığındaki heyet, Diyarbakır'da Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu'ndan bilgi aldıktan sonra Iraklı Kürtlerin sığındıkları bölgelere giderek incelemelerde bulundular. Komisyon üyelerine bilgi veren Kozakçıoğlu, sınırın stfır noktasında bekletilen sığınmacılara ilaç ve gıda yardımı yapmayı sürdürdüklerini, günde 20 kamyon malzeme gönderildiğini açıkladı. Fransız Bakan Koucher, Fransa devlet radyosuna yaptığı açıklamada, Türkiye'nin olay karşısında son derece olumlu bir tavır ve Fransa ile fikir birliği içinde olduğunu, Kürt sığınmacıla-nn Türkler tarafından son derece sıcak ve insancıl kabul gördüklerini söyledi.

6- İstanbul Barosu'nun 113. kuruluş yıldönümü ve Avukatlar Günü kutlandı. Törene katılan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Cİndoruk birer konuşma yaptılar.

7- Mülkiyeliler Birliği'nin düzenlediği "Merkez Bankası bilançolarının İrdelenmesi" seminerinde konuşan Merkez Bankası Başkanı Rüştü Saraçoğlu, para politikası konusunda iktidarı, Hazine Müsteşarlığını ve bankaları eleştirdi.

8- Irak'ın İstanbul Konsolosluğu önünde, Irak yönetiminin ülkesindeki Kürt ve Türkmenlere giriştiği saldırıları protesto etmek için gösteri düzenleyen gruba, konsolosluktan açılan ateş sonucu göstericilerden iki kişinin öldüğü, bir kişinin de yaralandığı bildirildi.

9- Batı ülkelerinin Türkiye sınırındaki sığınmacılara gönderdiği yardım paketleri Ankara'ya ulaşmaya başladı. İngiltere'nin Kızılay aracılığı ile iletilmek üzere gönderdiği 40 tonluk battaniye ve çadırı taşıyan uçak Esenboğa Havaa-lanı'na indi. Bu malzeme yardımının yanısıra İngiltere Başbakanı John Majör tarafından açıklanan 20 milyon sterlin tutarındaki hibenin de BM Genel Sekreteri Cuellar aracılığı ile iletileceği bildirildi.

Federal Almanya ise ilk aşamada 40 tonluk ilaç, battaniye ve çadırın Diyarbakır'a gönderileceğini, Fransa da yardım malzemesi taşıyan iki uçağın Türkiye'ye gönderileceğini açıkladı.

Lüksemburg Başkanı Jacgues Santer bir açıklama yaparak, Irak'tan kaçan siviller için Türkiye ve İran'a toplam 1.5 milyon dolar tutarında yardım göndereceklerini açıkladı. Türkiye'nin sınırlarım açmasını da isteyen Santer, "Kürt halkı ile uluslararası dayanışma gerekiyor. Avrupalılar mülteci akınının getirdiği yüke katılmaya hazırlar" dedi.

İtalya Dışişleri Bakanı Giani de Michels de yaptığı açıklamada, Iraklı sığınmacılara parasal yardım yapacaklarını bildirdi.

10- Kuzey Irak'ta faaliyet gösteren muhalif Türkmen örgütleri tarafından yapılan açıklamada, Iraklı Türklerin en az Kürtler kadar zulme ve haksızlıklara uğradıkları, ancak Türk ve dünya basınında yalnızca Kürtlerle ilgilenildiği belirtildi.

11- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher yaptığı açıklamada, Irak hükümetine karşı başlatılan ayaklanmaların, Saddam Hüseyin'e bağlı birliklerce bastırılarak ülkenin tüm önemli kentlerinin ele geçirildiğini, ancak bazı bölgelerde çatışmaların hala devam ettiğini bildirdi.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Bob Hail da, Irak ordusunun ayaklanmaya destek vermiş olan bölgelerdeki evleri sistematik olarak yıktığını belirtti.

Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrİch Genscher, Irak birliklerinin Kürtlere karşı giriştiği zulmün bir soykırım olduğunu belirterek, diğer ülkelerin bu duruma müdahale etmeye hakkı bulunduğunu söyledi. Genscher, İran ve Türkiye'ye, Iraklı askerlerden kaçıp sınır bölgelerinde biriken 2 milyon Kürt'e kapılarını açma çağrısında bulundu.

NATO, Irak hükümetini, Kürtler'in insan haklarını çiğnemekle suçladı. NATO sözcüsü, ittifak üyesi 16 ülke büyükelçilerinin yaptıkları toplantıda, Irak'tan kaçan Kürtler sorununun ele alındığını bildirdi.

12- Irak hükümeti, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'e karşı başlatılan ayaklanmaya katılan bütün Kürtlerin affedileceğini açıkladı ve Irak içindeki aftan yararlanmak isteyen Kürtlere bir hafta, Irak dışına çıkanlara da iki hafta süre tanındığını bildirdi.

13- Sovyetler Birliği'nin Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yelt-sin'e olağanüstü yetkiler ve ülkeyi yasa gücünde kararname yardımıyla yönetme yetkisi verildi.

14- Amerikalı bilim adamları, dünyayı güneşin zararlı ışınlarından koruyan ozon tabakasındaki incelmenin şimdiye kadar tahmin edilenden iki kat daha hızlı arttığını açıkladılar.

6 NİSAN 1991

1- Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye sınırındaki sığınmacıların sayılarının 280 bini bulduğunu belirterek. Kültlerin Irak topraklarında kurulacak büyük kamplara yerleştirilmesi için çalışmaların sürdüğünü açıkladı. Alptemoçin, Iraklı sığınmacılar için tüm dünyaya yardım çağrısında bulundu. Irak'ın son dönemlerdeki politikasının bir iç mesele olmanın ötesine vardığını belirten Bakan, "Milyona varan halk evlerini terk ederek komşu ülkelere doğru göçe başlamıştır. Bu da bölge barışını tehdit eder boyuta ulaşmıştır" dedi. Alptemoçin, Devlet Bakanı Vehbi Dinçerler'in bölgedeki olaylar nedeniyle hükümet tarafından görevlendirildiğini, ayrıca basına yardımcı olabilmek amacıyla bölgede bir basın merkezinin oluşturulacağını açıkladı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Irak'ın İstanbul Konsolosluğu önünde yapılan gösterilerde konsolosluktan açılan ateş sonucu iki kişinin ölmesiyle sonuçlanan olayın Ankara'da Irak Büyükelçiliği'ne iletildiğini bildirdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar'da bu konuda gazetecilerin sorularını yanıtladı ve herşeyin kontrol altında olduğunu belirtti.

2- Devlet Bakanı Vehbi Dinçerler ile Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Ko-zakçıoğlu sınırda Iraklı sığınmacıların durumlarıyla İlgili incelemelerde bulundular.

SHP milletvekilleri Cumhur Keskin ve Abdüikadir Ateş'ten oluşan heyet, sınırdaki son durumu görmek için geldikleri Işıkveren köyünde sığınmacılarla görüştüler.

Şırnak Vali Yardımcısı Ünal Yıldırım, şu ana kadar bölgeye 100 kamyon yardım ulaştığını, sığınmacılar için bölgedeki ilk seyyar hastanenin de Altınyay-la köyü yakınlarında oluşturulduğunu açıkladı.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ve SHP Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Günay ayrı ayrı düzenledikleri basın toplantılarında, hükümetin Iraklı sığınmacılara ilişkin politikasını eleştirdiler.

4- Irak yönetimi, BM Güvenlik Konseyi'nin Körfez savaşını resmen sona erdiren 687 sayılı ateşkes kararını kabul ettiğini, BM'ye resmen bildirdi.

7 NİSAN 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İngiliz televizyonu ITV'ye verdiği demeçte, Irak'a müdahale edilmediği takdirde sınırdaki trajedinin süreceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Özal, Amerikan ABC televizyonuna verdiği demeçte de, Irak'a müdahale için bir BM Gücü kurulmasını ve böyle bir adım atılırsa Türkiye'nin bu güce "askeri katkıda" bulunacağını söyledi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, SHP İstanbul İl Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Kuzey Irak'tan göç edenler konusunda BM'nin daha duyarlı olması gerektiğini söyledi, İnönü, BM'nin bölgede banş içinde yaşamayı özendirecek politikaları desteklemesini ve Irak yönetimini kendi halkının insan haklarına saygılı davranmaya çağırmasını istedi.

3- Devlet Bakanı Ercüment Konukman, düzenlediği basın toplantısında, Bulgaristan'dan gelen soydaşlarla ilgili bilgi verdi ve soydaşların sürekli barınacakları konutların büyük bir bölümünün tamamlandığını söyledi. Devlet Bakanı Konukman, Iraklı sığınmacılarla ilgili bir soru üzerine, Türkiye'nin bu kadar büyük bir göç dalgasını kaldıramayacağını, Güneydoğu'da uluslararası bir organizasyona ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

4- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ABD ve Kanada'ya yapacağı ziyaretler öncesi uğradığı Ankara'dan ayrılmadan önce Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, "bir Rum cumhuriyetinin içerisinde Kıbrıs Türkünün azınlık durumuna indirilemeyeceğini" belirterek, "iki halkın banş içinde yaşaması için ne gerekiyorsa o yapılmalıdır" dedi.

5- Türkiye-lrak sınırında biriken yüzbtnlerce Kürt ve Türkmen'in durumunu yerinde incelemek ve Türk yetkililerle alınabilecek Önlemler konusunda görüşmek üzere Ankara'ya gelen ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Yıldırım Akbulut, Dışişleri Bakanı Kurtcebe Alptemoçin, Milli Savunma Bakanı Mehmet Yazar, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ve MGK Genel Sekreteri Nezihi Çakar'ın bulunduğu bir toplantıya katıldı. Görüşmede, Türkiye'nin durumdan duyduğu kaygı ve askeri müdahale olasılığı da olmak üzere gündeme gelebilecek çeşitli önlemler ele alındı. Baker, Amerikan yönetiminin ilk aşamada BM Güvenlik Konseyi'nin kararı çerçevesinde, kuzey ve güney Irak halkına acil İnsalcıl yardım yapılmasını, bu yardımın Irak yönetimi tarafından engellenmesini kabul etmeyeceklerini, bu durumda farklı önlemlerin de gündeme gelebileceğini belirtti.

6- Irak ordu birliklerinden kaçarak Türkiye sınırına ulaşan Kürtlere yönelik uluslararası yardım kampanyasına ABD ve AT'nin de katıldığı bildirildi. İncirlik Üssü'nden kalkan ABD kargo uçaklarından sınır boyunda bekleyen Iraklı Kürtlere paraşütle, paketlenmiş 20 tona yakın gıda maddesi atıldı. AT'nin de çadır, tıbbi malzeme ve gıda yardımında bulunacağı açıklandı.

7- Emekli Tümgeneral Memduh Ünlütürk, İstanbul'da evinde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldü.

8- Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Belçikalı Sosyalist Parlamenter Raymonde Dury, La Libre Belgique gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 1988 yılında Iraklı Kürtlere kapılarını açtığını, ancak Türkiye'ye yardım konusunda cimri davrantldığını söyledi. Dury, aynı durumun bugün tekrar ortaya çıkmaması gerektiğini ve uluslararası camianın acilen harekete geçmek zorunda olduğunu belirtti.

9- Papa 2. Jean Paul, Vatikan'da bir açıklama yaparak, dünya liderlerini Kürt halkı için adil bir çözüm bulmaya çağırdı.

10- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, BAAS Partisi'nin 44. kuruluş yıldönümü nedeniyle Bağdat radyosunda yaptığı konuşmada, ülkesinin güney ve kuzeyindeki silahlı ayaklanmanın bastırıldığını bildirdi. Saddam Hüseyin Irak'ta demokrasi kurulacağı yolundaki sözün yerine getirileceğini söyledi.

Iraklı Şii lider Ayetullah Muhammed Taki El Mudarresi, yaptığı açıklamada, Türkiye ve İran'a kaçanlara napalm bombası atıldığını belirterek, 500 kişinin öldürüldüğünü öne sürdü.

11- ABD Başkanı George Bush, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, Irak'ın BM Güvenlik Konseyi'nin ateşkes kararını kabul etmesi sonucunda, Bağdat yönetiminin kendi halkına yaptığı baskının da ortadan kalkacağını umut ettiğini belirtti.

12- Küba'nın Santo Domingo kenti yakınlarında meydana gelen tren kazasında 56 kişinin öldüğü, 241 kişinin de yaralandığı bildirildi.

13- Venezüella'nın Maracaibo kenti yakınlarında meydana gelen otobüs kazasında 44 kişinin öldüğü bildirildi.

8 NİŞ AN 1991

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin Silivri'de düzenlediği miting-te yaptığı konuşmada, hükümetin, ekonomi ve Iraklı sığınmacılar ile ilgili politikalarını eleştirdi. İnönü, Avrupa'da olduğu gibi sınırları değiştirmeyecek barışçı bir çözüme ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

2- Devlet Bakanı Cemil Çiçek, sığınmacılara Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu'ndan 19 milyar 350 milyon lira tutarında yardım yapıldığını bildirdi.

Van'da siyasi partiler ve derneklerin temsilcilerinden oluşan yardım komitesi sığınmacılara 15 kamyon yardım malzemesi gönderdi. İstanbul Büyükşe-hir Belediye Başkanı Nurettin Sözen'de Iraklılar için eşya, gıda ve para yardımı kampanyası açıldığını belirtti.

Birleşmiş Milletler Daimi Koordinatörü Edward Kaen, İstanbul Üniversitesi Haberler Ajansı'na verdiği demeçte, Türkiye sınırında bulunan Iraklılara kısa sürede yardım ulaşmaması halinde salgın hastalıkların başlayabileceğini, bu nedenle ülkelerin ve uluslararası kuruluşların Türkiye'ye bir an önce yardım yapmaları gerektiğini belirtti.

3- Türkiye'de bulunan ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtçebe Alptemoçin ile Türkiye-lrak sınırındaki Iraklı sığınmacıların toplandıkları kamplara giderek incelemelerde bulundu. Temaslar sonunda yapılan ortak açıklamada, "Bir iç savaşta askeri müdahalenin düşünülmediği, ancak insani çabalara yapılacak müdahalelerin de kabul edilmeyeceği" belirtildi. Daha sonra basının sorularını yanıtlayan Baker, Türkiye'nin bugüne kadar yaptığı yardımların takdirle karşılanması ve bütün ülkelerin Iraklı sığınmacılara acele yardım yapmaları gerektiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtçebe Alpîemoçin de konuşmasında, "herşey-den önce Irak hükümet kuvvetlerinin bu İnsanların peşini bırakması lazım" dedi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, devletin halka inebilmesi ve merkeziyetçilikten kurtulması için yeniden yapılanmaya ihtiyacı olduğunu belirtti. Gazetecilerin sorularım yanıtlayan Demirel, Kuzey Irak'ta ve Türkiye'nin sınır bölgesinde yaşanan olayları bir insanlık dramı olarak nitelendirdiğini ve dünya kamuoyunun bu olaya sessiz ve hareketsiz kalamayacağını belirtti.

5- Bolu eski senatörlerinden Orhan Çalış Ankara'da öldü.

6- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Kuzey Irak sınırına da barış gücü yerleştirilmesi talebinin imkansız olmadığını ancak zor olduğunu belirtti. Cuellar, Türkiye ve İran sınırını inceleyecek bir ekip göndereceğini, görevlilerin sığınmacıların durumunu bizzat görerek tavsiyelerde bulunabileceğini söyledi.

7- Irak, ABD ve İngiltere'nin Türkiye sınırına gelen Kuzey Iraklılara yardım operasyonlarını protesto ettiğini bildirdi. Irak Dışişleri Bakanı Ahmet Hüseyin, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'a gönderdiği mektupta, "Körfez bunalımının başında Irak'a karşı uygulanmaya başlanan ambargonun kaldırılması, Kültlere yardım yapılmasından daha yararlı olacaktır" dedi.

8- Paris Kürt Enstitüsü Başkanı Nezan Kendall'ın verdiği demeçte, Türkiye ve İran'ın, sığınmacı Kürtleri söz konusu ülkelerin sınırlan içinde kalan, ama Kürt toprağı sayılan bölgelere kabulleri konusunda uluslararası örgüt ve kuruluştan Türkiye ve İran üstünde baskı yapmaya davet ettiği bildirildi.

9- Arnavutluk'ta Cumhuriyetçi Partt'nin lideri Sabrı Godo, Tiran'da Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı. Sabri Godo, Arnavutluk'un çok hassas bir dönemden geçtiğini, sorunların nasıl aşılacağının daha çok yabancı ülkelerin tavrına bağlı olduğunu söyledi.

9 NİSAN 1991

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, "Sığınmacılar için Irak topraklarında tampon bölge oluşturulması konusunda biz de üzerimize düşeni yaparız" dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin de, Türkiye sınırındaki sığınmacıların güvenliği için sınırda bir güvenlik şeridi oluşturulması gerektiğini, Batının da buna olumlu baktığını belirtti.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Iraklı Kürtlerin ülkelerinden kaçışının, büyük devletlerin Ortadoğu'ya yaptıkları silahlı müdahalenin bir sonucu olduğunu öne sürerek, uluslararası hukukun düzeltilmesi gerektiğini söyledi. İnönü, Kuzey Irak sınırında yaşanan insanlık faciası karşısında kayıtsız kalınamayacağını, bu olaya dünyanın ilgisini çekmek İçin başta BM olmak üzere gerekli girişimlerin yapılmasına devam edilmesini istediklerini belimi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Irak'tan kaçan Kuzey Iraklılar için sınırda tampon bölge oluşturulması önerisine karşı çıktı. Demirel, tampon bölgenin vahim sonuçlar doğuracağını, bu nedenle kaçanların ülkelerine dö-nünceye kadar mülteci olarak alınmasını istedi.

4- Sovyetler Birliği'nin Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Valter Sonia ülkesinin de Iraklı sığınmacılara yardımda bulunacağını bildirdi.

Türkiye'de bulunan Birleşmiş Milletler Afetzedelere Yardım Örgütü Türkiye temsilcisi Edmund Cain, uluslararası yardım girişimlerinin arttırılması İçin çaba gösterdiklerini söyledi. Cain, sığınmacı sorununun tahminlerinden daha fazla büyüdüğünü belirtti.

5- Paskalya tatili için Türkiye'ye gelen Yunanlı turist kafilesini İstanbul Şeh-zadebaşı'nda şehir turuna çıkaran otobüste çıkan yangında, 35 kişi öldü.

6- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Hollanda'nın Amsterdam kentinde düzenlenen "Küresel Panel"de yaptığı konuşmada, Avrupa ülkelerini, Türkiye'nin AT'ye alınıp alınmaması konusunda bir an önce karar vermeye çağırdı. Özal, konuşmasında, laik Türkiye'nin Avrupa ile İslam dünyası arasında köprü durumunda bulunduğunu, serbest pazar ekonomisi açısından da Doğu Avrupa ülkeleri için örnek olduğunu belirtti. Özal konuşmasında, Irak'taki Kürt, Türkmen ve Süryanilerİn içinde bulundukları durumun bir ülkenin iç sorunu sayılamayacağını belirtti.

7- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Iraklı sığınmacılara İlişkin yaptığı açıklamada bölgede bir güvenlik güvenlik sistemi geliştirilmesinin çok zor olduğunu, ayrıca sorunun Irak'ın toprak bütünlüğü ile de ilgili olduğunu belirtti.

İngiltere'nin BM daimi delegesi Sir David Hannay, BM Güvenlik Konseyi toplantılarında güvenli bölge fikri üzerinde durulduğunu söyledi.

ABD Beyaz Saray Sözcüsü Marlin FitzWater, Washigton da Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından önerilen sınırdaki Iraklılar için Irak'ta BM gözetiminde bölge oluşturulması fikrinin kayda değer olduğu, ancak bu konuda henüz kesin bir tutum belirlenmediğini açıkladı.

SSCB Başkanlık Sözcüsü Vitaly İgnatenko, Moskova'da yaptığı açıklamada, "Kürtleri destekliyoruz, ancak Irak'ın içişlerine karışmak istemiyoruz" dedi.

Irak Başbakanı Sadun Hammadi, Irak resmi haber ajansı INA'ya verdiği demeçte, Irak içinde BM gözetiminde bir bölge oluşturulması önerisini şüpheli bulduklarını bu nedenle Irak'ın bu öneriye bütün olanaklarını kullanarak karşı çıkacağını belirtti. Irak Enformasyon Bakanı Hamid Yusuf Hammadi de komşu ülkelere sığınmak isteyen Kuzey Iraklılar için BM gözetiminde güvenlik bölgesi oluşturulması planının ClA'nın bir komplosu olduğunu söyledi.

Irak Kürdtstan Demokrat Partisi lideri Celal Barzani, Kürtler için oluşturulması planlanan güvenlik bölgesi önerisini ileriye doğru atılmış, son derece insani ve politik bir adım olduğunu belirtti.

İngiltere Dışişleri Bakan Yardımcısı Douglas Hogg, BBC'ye verdiği demeçte, "Kürtleri, dağlardan kendileri için kurulacak bölgeye getirmek istiyoruz. Eğer Irak birlikleri saldırılarına devam ederse, o zaman güç kullanılması ya da Irak'ın tehdit edilmesi gerekebilir" dedi.

8- ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Arap ülkeleriyle bölgesel bir barış konferansı düzenlenmesi konusunda, İsrail'de Dışişleri Bakanı David Levy, Başbakan İzak Şamir ve Savunma Bakanı Moşe Arens ile görüştü. İsrail Dışişleri Bakanı David Levy, ABD ile İsrail arasında varılan anlaşma çerçevesinde düzenlenecek konferansa, Sovyetler Birliği'nin katılmasını da kabul edeceklerini açıkladı.

Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Yaser Arafat da İsrail ile Birleşmiş Milletler bayrağı altında görüşmeye hazır olduklarını söyledi.

10 NİSAN 1991

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Kuzey Irak sınırında tampon bölge konusunda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, tampon bölge önerisinin gerçekçi olmadığım, asit çözümün, BM'nin de desteğiyle etnik ayrım gözetmeyen, ülkelerarası işbirliği ve barış içinde yaşamaktan geçtiğini bildirdi, inönü, Irak sınırındaki sorunun savaşın bir sonucu olduğuna dikkat çekerek, dünyadaki bütün ülkelerin bu insanlara yardımcı olması gerektiğini belirtti.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel de, partisinin Genel İdare Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, tampon bölge önerisinin son derece vahim sonuçlar doğuracağını söyledi. Demirel, yöredeki Kuzey Iraklıların açlık ve soğuktan perişan durumda olduklarını belirti.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, tampon bölge fikrini eleştirerek Irak'ın Türkiye ve İran'a yakın bölgelerinde oluşturulacak bir güvenlik kuşağının uzun süre kendi ayaklan üzerinde duramayacağını, Filistin kamplarına benzeyeceğini öne sürdü.

MÇP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Yahnici, tampon bölge önerisinin belirsiz olduğunu söyledi.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, düzenlediği basın toplantısında, Irak tarafında Türk askerinin bulunup bulunmadığına ilişkin bir soruyu cevapladı. Sungar, sığınmacıları çevreleyen bir askeri mevcudiyetten söz edilemeyeceğini belirterek, "amaç güvenliğin sağlanmasıdır" dedi.

3- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Rafi Dahhan Mucvel El Tikrİtİ ile Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin arasında yapılan görüşmede Bağdat'ın, Ankara'ya sıcak mesajlar ilettiği bildirildi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar haftalık basın toplantısında, Kuzey Irak'ta ve Türk sınırında bulunan Irak vatandaşlarına, Irak makamlarının da yardım etmeye hazır olduklarını bildirdi.

4- Yugoslavya Devlet Başkanı Borisav Joviç, resmi bir ziyaret için Ankara'ya geldi.

5- Basında, hukukçuların, TBMM Adalet Komisyonu'nda ele alınıp, Meclis Genel Kurulu"na sunulacak olan cezaların tecilini de içeren antiterör yasa tasa nsına ilişkin eleştirileri yer aldı.

6- İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, Şehzadebaşı'nda 34' ü Yunan vatandaşı, 35 kişinin ölümüyle sonuçlanan otobüs yangınım Kadir Dal isimli bir kişinin çıkardığını açıkladı.

Yunan hükümeti, otobüs yangını dayını saptırmaya çalıştığı gerekçesiyle Türkiye'ye protesto notası verdi.

7- Sovyet Ermenistan Cumhuriyeti Başkanı Vasken Manukyan, Hollanda'nın Amsterdam kentindeki Küresel Panel'de yaptığı konuşmada, Türkiye ile Ermenistan arasında ekonomik ilişkilerin gelişmesinin iki tarafında çıkarına olduğunu belirtti.

8- SSCB Dışişleri Bakanı Aleksander Besmertnih, Yunanistan'ın başkenti Atina'da yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorunu konusunda BM Genel Sekreteri'-nin öncülüğünün yanı sıra dünya kamuoyunun da daha duyarlı olması gerektiğine dikkat çekti. Atina'dan ayrılmadan Yunan Dışişleri Bakanı Andonis Sama-ras ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen Besn lertnih. gazetecilerin Kurt sorunuyla ilgili sorularını da yanıtladı. Besmertnih, SSCB'nin Kürt sorununa bulunacak her tür çözümü desteklediğini belirtti.

9- Bulgaristan'ı ziyaret eden Avrupa Konseyi Doğu Avrupa Ülkeleri ile İlişkiler Komisyonu Başkanı PeterZegger, Sofya'da düzenlediği basın toplantısında, yeni eğitim döneminde okullarda Türkçe öğretime geçilecek olmasını cesaret verici olarak değerlendirdi. Zegger, "Anayasa temelinde, kendi dillerini öğrenme hakkına sahip azınlıkların varlığını inkar eden ülkeyi aramıza kabul edemeyiz, temel insan haklan, ortak çalışmalarımızın temelidir" dedi.

10- Beyaz Saray Sözcüsü Martin Fitzwater yaptığı açıklamada, ABD'nin Irak'ı uyararak sığınmacıların bulunduğu bölgelere yakın tüm askeri faaliyetlerini durdurrpasins istediğini bildirdi. Fitzwater, Güney Irak'taki Amerikan birliklerinin bir kısmının çekildiğini belirterek, BM gözlemci heyetinin hafta sonuna doğru bölgeye gideceklerini belimi.

Fransa Devlet Bakanı François Mhterrand bakanlar kurulu toplantısında yaptığı konuşmada. Kürtlere insani yardım konusunun müdahale hakkını gündeme getirdiğini söyledi.

Irak Başbakan Yardımcısı Tank Aziz, CNN'e verdiği demeçte Batılıların sığınmacılara yardım konusundaki yaklaşımlarını eleştirdi. Aziz, Batılıların Irak'ın içişlerine karışmak için fırsat kolladıklarını öne sürdü.

11- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov yaptığı konuşmada, ülkenin ekonomik çöküş tehlikesi ile karşı karşıya bulunduğunu söyleyerek birlik çağrısında bulundu.

11 NİSAN 1991

1- Resmi bir ziyaret İçin Ankara'da bulunan Yugoslavya Devlet Başkanı Borisav Joviç, Türkiye'den ayrıldı. Cumhurbaşkanı Turgut Ozal, konuk Devlet Başkanı Joviç ile Esenboğa Havaalanı'nda ortak bir basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özal, bir soru üzerine Türkiye'nin son yıllarda bir mülteci ülkesi haline geldiğini, 1980 yılından bu yana Afganistan, Bulgaristan ve Irak'tan birçok kişinin mülteci olarak Türkiye'ye geldiğini söyledi.

2- Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, Iraklı sığınmacıların gıda ve sağlık ihtiyaçlarının karşılanamadığını belirterek uluslararası kuruluşlara yardım çağrısında bulundu.

Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu, Diyarbakır'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'ye giren sığınmacıların sayısının 400 bin olduğunu açıkladı. Kozakçıoğlu, sığınmacılara şimdiye kadar toplam 520 kamyon çeşitli gıda, giyecek, ilaç malzemesi ve 440 milyon lira nakit para yardımı yapıldığını bildirdi.

Hakkari Valisi Cenabettin Harput düzenlediği basın toplantısında, yöredeki insanların ekmek gereksinmesinin günde 100 ton olduğunu. 20 bin çadır gerekirken 1700 çadır sağlanabildiğini açıkladı. Harput, uluslararası yardımların da çok sembolik olduğunu belirtti.

Fransa'nın Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, sığınmacılara yardım malzemesi taşıyan uçakların seferlerinin süresiz devam edeceği açıklandı. Merkezi Paris'te bulunan Göçler Mülteciler ve Demografi Komisyonu'-nun, bütün ülkelere, sığınmacılar konusunda Türkiye'ye yardım çağrısında bulunduğu bildirildi.

3- Şartlı salıvermeyi de içeren Terörle Mücadele Yasası, TBMM Genel Ku-rulu'nda kabul edildi.

Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, tasarının Milli Güvenlik KuruJu'nun tavsiyesi alınarak hazırlandığını belirterek, yasanın en önemli yanının Türk Ceza Kanu-nu'nun 141, 142 ve 163'üncü maddelerinin kaldırılması olduğunu söyledi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, Irak Başbakan Birinci Yardımcısı Tank Aziz'in Türkiye'yi ziyaret etme isteğinde bulunduğunu, isteğin Bakanlıkça incelendiğini bildirdi.

5- Irak Başbakan Birinci Yardımcısı Tank Aziz, Ürdün Dışişleri Bakanı Tahir Masri ile Amman'da görüştükten sonra düzenlediği basın toplantısında, Irak'ın içişlerine karışmamaları konusunda komşu ülkeleri uyararak, "Kürtler ile aramızdaki iç soruna İran ve Türkiye karışmasın" dedi.

Irak'taki Kürt isyancılar, askeri birliklerin, isyancıların elindeki kentleri basıp yağmaladıklarını, Süleymaniye ve Kerkük'ün doğusunda yeni bir askeri saldırı başlattıklarını duyurdular.

G- ABD Beyaz Saray Sözcüsü Martin Fitzwater, Kuzey Irak'ta oluşturulacak güvenlik bölgesi konusunda kesin bir anlaşmaya varılmadığını bildirdi. Bölge için uluslararası kavram tartışmasının sürdüğü, ABD Başkam George Bush'un 'güvenli alan', İngiltere Başbakanı John Majör'un 'güvenli sığınak', Cumhurbaşkanı Turgut özal ile Dışişleri Bakanı Alptemoçin'in önerisinin İse 'tampon bölge' oluşturulmasından yana olduğu belirtildi.

7- FKÖ'nün lideri Yaser Arafat, Tunus'ta Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, "Sensiz ve FKÖ'süz, Ortadoğu'da hiçbir anlaşma imzalanamaz" dedi.

8- İtalya'nın Livarno Limanı'ndan Sardunya Adası'na gitmek üzere yola çıkan feribot, yoğun sis nedeniyle demir atmış benzin yüklü bir tankere çarptı. Çıkan yangın ve duman sonucu 74 yolcuyla, 66 mürettebattan kurtulan dma-dığı bildirildi.

12 NİSAN 1991

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, Iraklı sığınmacıların durumlarıyla ilgili incelemelerde bulunmak üzere, beraberinde Milli Savunma Bakanı Mehmet Yazar, Tanm Orman ve Köyişleri Bakanı Lütfullah Kayalar, Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Muhittin Fisunoğlu. MİT Müsteşarı Teoman Koman ve bölge milletvekilleriyle Diyarbakır'a gitti.

Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayrı Kozakçıoğlu, yetkililere verdiği brifıng-te, sığınmacıların sayısının 408 bin olduğunu bildirdi.

Iraklı göçmenlerin yerleştikleri kamplarda incelemelerde bulunan Başbakan Yıldınm Akbulut, sığınmacılara hitaben yaptığı konuşmada, "Bu zulüm son bulmalı. Türkiye olarak biz elimizden geleni yapacağız. Ancak arzu ettiğimiz, biran önce ülkenize dönmeniz" dedi. Akbulut, gazetecilerin sorularını yanıtlarken de sığınmacıların tampon bölgede tutulmalannın ara çözüm olduğunu belirtti.

2- ABD'nin, BM Güvenlik Konseyi'nin kararına uygun olarak ve Türk hükümetinin verdiği izin çerçevesinde, Türk-lrak sınırında bulunan Iraklılara yardim amacıyla Batman ve İskenderun'a asker ve yardım malzemesi sevkıyatına başladığı bildirildi.

Başbakan Yıldırım Akbulut, Diyarbakır'a giderken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Morton Abramowitz'ın kendilerine, ABD yönetiminin sığınmacıların bulunduğu bölgede "kalıcı ikmal istasyonu" oluşturması yönündeki isteğini ilettiğini bildirdi

Dışişleri Bakanlığından yapılan bir açıklamada, bu operasyonun BM Güvenlik Konseyi karan çerçevesinde Türk-lrak sınır bölgelerinde ve Kuzey Irak'ta geçici yerleşim merkezleri kurulmasını öngördüğü ve Türk makamlarıyla işbirliği halinde yürütüleceği bildirildi.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Dışişleri Bakanlığı'mn açıklamasında, ABD'nin operasyon amacının tam olarak açıklanmadığını, girişilen harekatın Türkiye İle Irak arasında bir harbe yol açmaması gerektiğini söyledi.

3- Terörle Mücadele Yasası" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Adalet Bakant Oltan Sungurlu, yasadan yararlanacakların saptanarak şartlı tahliye edilebilmelerinin sağlanması için mahkemelerin bayram tatilinde de çalışacaklarını bildirdi.

4- HEP Genel Başkanı ve kapatılan DİSK Genel Sekreteri Fehmi Işıklar, Terörle Mücadele Yasası'nın kabulüyle Devrimci İşçi Sendîkalan Konfederasyonu nün 11 yıl aradan sonra faaliyete başlayacağını açıkladı. Işıklar, mevcut yasalara göre DİSK ve bağlı sendikaların mal varlıklar inin geri verimesi gerektiğini belirterek başka bir yere devrinin söz konusu olamayacağını söyledi.

5- İstanbul ve Atina Baroları arasında yapılacak olan "dostluk ve barış" maçının, Atina Barosu'nün isteği üzerine ertelendiği bildirildi. İstanbul Barosu

Başkanı Turgut Kazan, İstanbul Şehzadebaşı'nda 35 kişinin ölümüne yol açan otobüs faciası nedeniyle yapılan erteleme isteğini normal karşıladıklarım söyledi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şevki Arat, 34'ü Yunanlı turist olmak üzere 35 kişinin ölümüne yol açan otobüs yangını olayıyla ilgili olarak basına yazılı açıklamada bulundu.

6- Sınırlarımızda bekleyen Iraklılara yurt içinden ve yurt dışından yardımların sürdüğü bildirildi. Bölgeye bugüne kadar 40 bin 523 çadır gönderildiği, Diyarbakır, Cırnak ve Hakkari Valiliklerine ilk etapta 500 milyon lira yardım yapıldığı açıklanırken, Sağlık Bakanlığı ve Türk Tabibleri Birliği, hekimleri bölgeye gönüllü gitmeye çağırdı. İstanbul Eczacı Odası da meslektaşları arasında bir yardım kampanyası başlattı.

Ankara Valiliği ve Anakent Belediyesi, Türkiye sınırında bekleyen sığınmacılar işin yardım kampanyası başlattı.

fenada, sınırlarımızda yığılan Kuzey Iraklılar için 25 milyon Kanada doları yardım sağladı. Kanada1 nm Ankara Büyükelçiliği, yapılan yardımın büyük çoğunluğunun malzeme biçiminde olduğunu belirtti.

Bulgaristan hükümeti'nin de 1.1 milyon leva tutarında insani yardım yapılmasını kararlaştırdığı, Fransa'nın yaptığı yardım toplamının da 31.4 milyon franga ulaştığı bildirildi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye sınırındaki Kürtler için ilaç, çadır ve giyecek gönderileceği bildirildi.

7- Petrol-İş üyesi 2 bin 800 işçi Aliağa'da toplu vizite eylemi gerçekleştirdi. Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Mustafa Öztaşkın, eylemlerinin süreceğini belirtirken, Petkim Genel Müdürlüğü yetkilileri de bir açıklama yaparak, üretimin durmasının söz konusu olmadığını, üretim ve yüklemelerin devam ettiğini açıkladılar,

8- TBMM'de kabul edilen ve şartlı salıvermeyi de içeren Terörle Mücadele Yasası'nın anayasaya aykırılığı yönünde, hukukçular ve bazı siyasi parti temsilcilerinin görüşleri basında yer aldı.

9- Yugoslavya Cumhurbaşkanı Borisav Joviç, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı. Türkiye'ye yaptığı resmi ziyarete ilişkin değerlendirmelerde bulunan Joviç, Türkiye İle Yugoslavya arasındaki ilişkilerin Yugoslavya'da-ki Türk azınlığı ve Türkiye'deki Yugoslav göçmenleri sayesinde gelişmekte olduğunu ve özellikle ekonomik işbirliğinin ortak projelerle güçlendiriiebileceği-ni söyledi. Ülkesindeki etnik karışıklıklara da değinen Joviç, karışıklıkların milliyetçi dalganın yükselmesinden kaynaklandığını belirterek "ya milliyetçilik yenilecek ya da iç savaş çıkacak" dedi.

10- NATO Askeri Komitesi Belçika'nın başkenti Brüksel de toplandı. Askeri Komite Başkanı General Vigleik Eide, toplantı sonrasında düzenlediği basın toplantısında, NATO bünyesindeki asker sayısında indirime gidileceğini belirtti. Ekte, toplantıda NATO'nun yeni savunma yapılanması üzerinde durulduğunu da belimi.

11- ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Suriye Devlet Başkant Hafız Esad ile görüştükten sonra Şam'da düzenlediği basın toplantısında, Körfez savaşından sonra Ortadoğu ülkelerine yaptığı gezinin ilk sonuçlarını değerlendirerek, biraz Berteme kaydettiklerini ancak daha yapılması gereken çok şey olduğunu belimi. Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Sara ise ülkesinin bölgedeki sorunların çözümü için BM'nin etkin olduğu bir uluslararası konferans toplanmasından yana olduğunu bildirdi ve İsrail'in bölgesel konferans önerisine karşı çıktı.

12- SSCB'nin bağımsızlık karan alan cumhuriyetlerinden Gürcistan'daki hükümetin, merkezi hükümetin, içişlerine müdahale olarak nitelediği politikasını protesto için başlattığı ulaştırma grevi üzerine, Moskova'nın da Gürcistan'a abluka uygulamaya başladığı bildirildi.

13 NİSAN 1991

1- Iraklı sığınmacıların durumlarıyla ilgili olarak bölgede incelemelerde bulunan Başbakan Yıldırım Akbulut, zor şartlar altında olan ve yardım malzemelerinin ulaştırılmasının uygun olmadığı koşullarda bulunan Iraklı sığınmacıların yerlerinin değiştirilmesine çalışılacağını belirtti.

SHP Genel Başkanı Erdal inönü, ABD'nİn açıkladığı Vardım operasyonu"nun biran önce başlatılması gerektiğini söyledi.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel de bölgedeki incelemelerinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, "dünyanın bu facianın yardımına gelmesi lazım" dedi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, yürürlüğe giren Terörle Mücadele Yasası'nın aceleye getirildiğini ve kendi içinde çelişkiler taşıdığını buna rağmen kendilerinin yıllardır istedikleri doğrultuda TCK'nın 141(142 ve 163. maddelerinin yürürlükten kaldırılmasının önemli bir gelişme olduğunu vurguladı. İnönü, yasanın bazı maddelerinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvuracaklarını bildirdi.

MÇP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş, toplumun bir genel affa ihtiyacı olduğunu söyledi.

3- TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu, 1402 sayılı Sıkıyönetim Ya-sası'nı İnsan Hakları Evrensel Bildirisi, Avrupa İnsan Hakları Ana Sözleşmesi ile Uluslararası Çalışma Örgütünün III sayılı İş ve Meslek Ayrımı Sözleşmesi'ne aykırı buldu.

4- TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Eyüp Aşık, Iraklı sığınmacıların bulunduğu bölgede güvenliği sağlamakla görevli askeri güçlerin teröre karşı mücadele eğitiminden geçirildiklerini, Kürt sığınmacıların ise daha ılımlı davranışlara gereksinimleri olduğunu söyledi.

ABD'nin Tümgeneral Farmen yönetimindeki askeri heyeti, Iraklı sığınmacılara yardım işini organize etmek amacıyla, Cırnak'in Uludere ilçesine bağlı Işık-veren köyü yakınlarındaki bölgede incelemelerde bulundu.

Kanada Başbakanı Brian Mullroney de Türkiye sınırındaki Kuzey Iraklılara yapılan yardımları ulaştırmak için 4 nakliye uçağı ile 60 kişilik bir sağlık ekibinin gönderileceğini bildirdi.

5- Bartın Belediye Başkanı Davut Fırıncıoğlu öldü.

6- Alman radyo-televizyonu ve basınında Türkiye aleyhine başlatılan kampanyada, Türk askerlerinin Kürtler için gönderilen yardım malzemelerine el koyduğu ve sonra bunları sığınmacılara sattığı yönünde iddialar yer aldı.

7- BM görevlisi Büyükelçi Eric Suy, Kuzey ve Güney Irak'taki Kürt ve Şiilere insani yardımın güvenli koşullar altında yapılmasını sağlamak üzere Bağdat'a gitti.

8- ABD Başkanı George Bush, ABD'nin Iraklı mültecilere yardım programını desteklediğini ve büyük bir yardım programı düzenlediğini ancak, Irak'taki iç savaşa kesinlikle karışmayacaklarını bildirdi.

ABD Savunma Bakanı Richard Cheney de düzenlediği basın toplantısında Irak'tan kaçanları korumak amacıyla bölgeye savaşçı birlik göndermeyeceklerini söyledi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jacques Delors, Kanada radyosuna verdiği demeçte, Kürtlere yardım gönderilmesine karşı çıkması halinde, Irak'a karşı güç kullanılmasının düşünülebileceğini söyledi.

9- Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher yaptığı konuşmada, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in, savaş suçlarının, insanlığa karşı işlediği suçların ve saldırganlığının hesabını vermesi İçin uluslararası bir mahkemeye çıkarılmasını istedi.

10- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, yayımladığı bir kararnameyle, grevcilere ve milliyetçi cumhuriyetlere ülke ekonomisine zarar veren eylemlerine son vererek yeniden üretime başlamaları uyarısında bulundu.

14 NİSAN 1991

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, Avrupa imar ve KalkınmarBankası'nın ilk Guvernörier toplantısına katılmak üzere İngiltere'nin başkenti Londra'ya gitti. Akbulut, Londra'ya hareketinden önce Esenboga Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, "Yapacağı ikili görüşmelerde, Irak sınırında yaşanan elim olaylar konusunda Türkiye'nin görüşlerini" anlatacağını belirtti.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Iraklı sığınmacılara yardım için cansiperane çaba gösterdiğini belirterek, bazı ülkelerin Türkiye'ye yönelik eleştirilerine değindi ve hata aranacağına yardım edilmesini" istedi.

SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin de, yaşanan dramın yeni bir savaşa yol açmaması için BM ve bütün ülkelere yardım çağrısında bulundu. Çetin, Türkiye'ye sığınanlara yardım etmenin bir İnsanlık görevi olduğunu belirtti ve bu durumun sorumlusunun başta Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin olmak üzere Irak yönetimi olduğunu ifade etti.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ise, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Kürtlerle ilgili sorunlarda TBMM ve hükümetin yanı sıra MGK'yi de devre dışı bıraktığını öne sürdü.

3- SHP, DYP, HEP, SP, RP ile baro, bazı sendikalar ve meslek kuruluşlarının katılımıyla düzenlenen "Sığınmacılarla Dayanışma Mitingi" Diyarbakır'da yapıldı. Mitingten sonra yürümek isteyen göstericilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada, 10 kişi yaralandı, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

4- Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Said Yazıcıoğlu yayınladığı bayram mesajında, fikir ve düşünce hürriyetinin ulaştığı seviyenin en iyi ve yapıcı şekilde kullanılmasının, bu ortamda büyük önem taşıdığını belirterek, "her türlü fikre medeni bir şekilde saygı duyulmalıdır" dedi.

5- AT'nin, Türkiye ve İran sınırındaki Iraklı sığınmacıların temel gıda gereksinimini karşılama kararı aldığı, Ankara Bürosu'nca açıklandı.

6- NATO Genel Sekreteri Manfred Woerner, Avusturya Televizyonu'nda yaptığı açıklamada "Kürtlerin şu andaki durumunun kendi açısından soykırım olduğunu" söyledi ve çözümün BM çerçevesinde bulunması gerektiğini belirtti.

15 NİSAN 1991

1- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu, Diyarbakır'da Sağlık Bakanı Halil Şıvgın ve Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Necati Utkan'ın da katıldığı basın toplantısında, Iraklı sığınmacıların barındırılması için 150-200 bin kişilik yer aradıklarını, sınırın iki yanında bekletilen ve şuanda sayıları 400 bin dan sığınmacıların sayısının 700 bine ulaşmasını beklediklerini söyledi.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Derntrel, Türkiye'nin AT'ye tam üyelik için başvurusunun dördüncü yıldönümü nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, Avrupa'nın, Türkiye'nin AT üyeliği konusunda Yunanistan'ı bahane olarak kullandığını söyledi. Demirel, "AT'ye tam üye olmak Türkiye'nin menfaatinedir ve kendi elindedir" dedi,

3- Türkiye ve Çin arasında iki devletin vatandaşlarının haklarını korumak ve konsolosluk ilişkilerini geliştirmek amacıyla hazırlanan konsolosluk sözleşmesi onaylandı.

4- Savunma Sanayii Müsteşarı Vahit Erdem, Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı değerlendirmede, savunma sanayiinde birçok projeyi kontrata bağladıklarını ve gerçekleştirdiklerini belirterek, projeler hakkında bilgi verdi.

5- izmir'de Belediye-İş başkanları, bayrama parasız giren üyelerinin durumunu protesto için belediyenin önünde oturma eylemi yaptılar.

6- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Morton Abramowitz, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Kuzey Iraklı sığınmacılara yardım etmek amacıyla Türkiye'ye gelen Amerikan askerlerinin yardım operasyonu bitince geri döneceklerini söyledi ve Türkiye'ye savaşa yönelik askeri malzeme getirilmediğini belirtti.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Washington'da ABD Dışişleri Bakanı James Baker ve Avrupa ilişkilerinden .sorumlu Bakan Yardımcısı Robert Kimmitt ile görüştükten sonra Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmelerde Türk tarafının iyi niyetini anlattığını belirterek, "Rum tarafına, önerilerimize karşılık vermesini ve her konuyu görüşmeye hazır olduğumuzu bildirdik" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Margaret Tutwiiler, Denktaş'in temaslarıy-la ilgili düzenlenen brifingde, ülkesinin Kıbrıs konusundaki tavrında bir değişme olmadığını söyledi.

8- İngiltere Başbakanı John Majör, Türkiye'ye sığınmayı sürdüren Kürtleri, olası bir Irak saldırısından korumak amacıyla gerekirse müdahale yapılabilir" dedi.

16 NİSAN 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgul Özal, Antalya'nın Kemer ilçesinde, Irak sınınn-daki durum konusunda bir toplantı yaptı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Devlet Bakanı Vehbi Dinçerier, İçişleri Bakanı AbdüEkadir Aksu, Milli Savunma Bakanı Mehmet Yazar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Muhittin Fisunoğlu ve öteki yetkililerin katıldığı toplantıda Cumhurbaşkanı Özal, bütün dünya ülkelerinin Iraklı sığınmacılar konusunda dayanışma göstermeleri gerektiğini, aksi taktirde Ortadoğu'da yeni bir çıbanbaşına yol açılabileceğini söyledi.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut bayram nedeniyle yayımladığı mesajda, "I-rak yönetiminin yarattığı vahim ve acılı olayın üzüntüsünü sadece bizler değil, dünya kamuoyunun bütün fertlerinin yaşaması ve bütün dikkatlerini bölgeye çevirmeleri gerekir" dedi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü yayımladığı mesajda, bayramın getireceği mutluluğu ekonomik sıkıntıların ve son günlerde güney sınırımızda yaşanan insanlık faciası olayların gölgelediğini belirtti.

4- Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Bayram Gazetesi'nin, Tür-kiye-lrak sınırındaki sığınmacıların durumuna ilişkin sorularını yanıtladı. Türki-ye-lrak sınırındaki insanların ihtiyaçlarına acil çözüm için, bu aşamada Irak topraklarında yerleşim bölgeleri kurulmasının geçici olduğunu söyledi.

5- Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci, Türkiye Bayram Gazetesi'-nin sorularını yanıtladı. Türkiye'deki vergi düzenini ve ücret politikasını değerlendiren Kahveci, asgari ücretin vergi dışı bırakılmasından yana olduğunu açıkladı.

Adnan Kahveci, İstanbul Bayram Gazetesi'ne yaptığı açıklamada da, Doğu Bloku ülkelerinden de göç endişesi taşıdıklarını, o nedenle göçmen politikasını yeniden gözden geçirme zamanının geldiğini, yoksa bu işin önüne geçilemeyeceğini söyledi. Kahveci, sığınmacılarla ilgili olarak, gelen dış yardımların çok düşük düzeyde olduğunu, Türkiye'nin sığınmacılara bütçeden ek ödenek ayırma olanağının da olmadığını belirti.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, bayram nedeniyle yayımladığı mesajında, ülkemizin uygar dünyaya yetişebilmesinin kaçınılmaz şartının demokrasiden geçtiğini belirtti.

7- Eski Maliye Bakanlarından ve Siyasal Bilgiler Fakültesi eski dekanı Prof.Dr. Bedri Gürsoy, Ankara'da öldü.

8- Çin Başbakanı Li Peng, Körfez'deki tüm yabancı güçlerin çekilmesini ve sorunların bölge ülkeleri tarafından çözülmesini istedi.

17 NİSAN 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Antalya'da yaptığı açıklamada, ABD Baş-kanı'nm Iraklı mültecilerle İlgili olarak açıkladığı operasyon kararının Türkiye'nin görüş ve talepleri doğrultusunda olduğunu belirtti. Özal, Kuzey Irak'ta bir devlet kurulmasının söz konusu olmadığını, verilen garantiler arasında bu konunun da bulunduğunu açıkladı.

2- Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek, Türkiye Bayram Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Türkiye'nin tarih ve kültür zengini i W eri ne değindi.

3- Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, Türkiye Bayram Gazetesi'ne verdiği demeçte büyükşehir hastanelerindeki polikliniklerde yığılmaları önlemek ve vatandaşımızın ayağına sağlık hizmeti götürebilmek için semt polikliniklerinin yaygınlaştırılacağını söyledi.

4- DSP, RP, MÇP, DMP, IDP, CDGP Genel Başkanları Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan, Alparslan Türkeş, Bedrettin Dalan, Aykut Edibali ve Gökhan Evliyaoğlu bayram nedeniyle birer mesaj yayımladılar.

5- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz İstanbul Bayram Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, bu yıl toplu iş sözleşmeleri yenilenecek olan işçilerin büyük bir bölümünün kamuda olduğunu hatırlatarak, 'Toplu iş sözleşmeleri müzakerelerinde karşılaşılacak muhtemel uyuşmazlık ve tıkanmaların aşılması doğrultusunda, üye sendikalarımızın tümü ortak ve etkin mücadele kararlılığı içinde olacaktır" dedi.

6- ABD Başkanı George Bush, Kürt mülteciler için, Amerikan, İngiliz ve Fransız askerleriyle Kuzey Irak'ta kamplar kuracaklarını açıkladı. Bush Washigton'da düzenlediği basın toplantısında, amaçlarının Irak'ta bir işgal bölgesi oluşturmak olmadığını, kampların denetiminin kısa sürede BM'ye verileceğini söyledi.

18 NİSAN 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Antalya'da Iraklı sığınmacılar sorununun çözümüne ilişkin olarak koalisyon güçlerinin aldığı yardım kararı ve gelişmeleri hakkında basına bilgi verdi. Özal, Türkiye'nin ABD, İngiltere ve Fransa'nın Kuzey Irak'ta giriştikleri operasyona herhangi bir şekilde askeri güçle katılmayacağını, yalnız lojistik destek vereceğini bildirdi.

Başbakan Yıldırım Akbulut da, Antalya'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'deki Iraklıların yardım merkezi oluşturulmasından sonra geri döneceklerini söyledi.

2- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, Terörle Mücadele Yasası ile ilgili olarak Cumhuriyet Gazetesi' nin sorularını yanıtladı. Akyol, yasa uyarınca tahliye edilen öğretmenlerin kamu hizmetlerinde çalışabilir belgesi almaları halinde göreve dönebileceklerini açıkladı.

3- SHP, DYP ve DSP Genel Başkanları Erdal İnönü, Süleyman Demirel ve Bülent Ecevit, Iraklı sığınmacılarla ilgili görüşlerini açıkladılar.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, Türkiye'nin, Türk-lrak sınırındaki Iraklılara yönelik tutumu hakkında bazı Batılı basın-yayın organlarında çıkan haberlere ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sungar, Türkiye'nin sığınmacılara yardım konusunda kendi payına düşeni imkanlarının ötesinde bir özveri ile gerçekleştirdiğini belirterek bazı basın yayın organlarının bu gerçeği gözardı ederek Türkiye aleyhine bir karalama kampanyası yürüttüklerini söyledi.

5- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Morton Abramowitz, ABD, İngBtere ve Fransa'nın askeri katılımı ve Türkiye'nin lojistik desteğiyle Kuzey Irak'ta başlatılan yardım operasyonunun mülteci kampları kurulmasını hedeflediğini, operasyonun asıl hedefinin ise eve dönüş olduğunu, ancak bunun zaman alacağını belirtti. Abramowitz, bu görevi en kısa zamanda Birleşmiş Milletler'e devretmek istediklerini söyledi.

6- Avrupa Parlamentosu, Türkiye'den "yabancı turistlerin güvenliğini sağ-[amaya yönelik önlemler" almasını istedi. Avrupa Parlamentosu'nün kararının, İstanbul'da 34 Yunanlı turistin yanarak öldüğü otobüs faciası nedeniyle ve Yunanlı parlamenter üyelerin girişimi sonunda alındığı belirtildi.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş New York'ta BM Güvenlik Konseyi Başkanı Belçika Daimi Temsilcisi Paul Notradaeme ile görüştü. Denktaş, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Genel Sekreter Perez de Cuellar'a iletilmek üzere istikrar tedbirleri olarak nitelendirdiği yeni bir paket getirdiğini belirtti.

8- Türkiye ve İran sınırında toplanan Kuzey Iraklılara yardım edilmesiyle ilgili anlaşma, Bağdat'ta İrak ile BM yetkilileri arasında imzalandı. Anlaşmayı

Irak adına Dışişleri Bakanı Ahmed Hüdayer, BM adına BM Genel Sekreteri Pe-rez de Cuellar'ın temsilcisi Sadreddin Ağa Han İmzaladı.

9- Almanya Dışişleri Bakanı Hans-Dietrich Genscher Kürt sorunuyla ilgili olarak hükümeti adına bir açıklamada bulundu. Genscher, Alman hükümetinin, Irak'a karşı ekonomik ambargonun Kürtler evlerine dönene kadar sürdürülmesini istediğini açıkladı.

10- ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in savaş suçlusu olarak yargılanması yerine, ülkesini terkederek sürgüne gitmeye razı edilmesi gerektiğini söyledi.

19 NİSAN 1991

1- Bakanlar Kurulu kararıyla, 129 vakıf vergiden muaf tutuldu.

2- DYP Genel Başkan Yardımcısı Tansu Çiller, ekonominin bugünkü durumu ile İlgili görüşlerini açıkladı ve ekonominin tam bir çıkmaz içinde olduğunu öne sürdü.

3- SHP Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Günay, Irak sınırındaki gelişmelerin Türkiye için kaygı verici olduğunu belirtti.

4- HEP milletvekili ve DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk, Türkiye'nin ilk ve öncelikli ihtiyacının demokrasi olduğunu söyledi. Baştürk, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularına verdiği yanıtlarda, ilk genel seçimlerde demokrat, sosyal demokrat, sosyalist parti, sol siyaset grupların ortak liste çıkartmasını önerdi.

5- Türkiye Merkezi Filipinlerin başkenti Manila'da bulunan Asya Kalkınma Bankası'na üye oldu,

6- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu 1. Verimlilik Eğitimi Semi-neri'ne sunulacak raporda, imam-hatip liselerinin olağanüstü artışına dikkat çekilerek, "sanayinin ihtiyacı imam-hatip değil meslek lisesi mezunlarıdır” denildi.

7- İzmir'in Kirazlı ilçesi yakınlarında işçi taşıyan minibüsün dereye düşmesi sonunda 15 kişi öldü, 23 kişi de yaralandı. Yurdun çeşitli yerlerindeki trafik kazalarında da 26 kişi öldü, 45 kişi yaralandı.

8- Türkiye'deki müttefik askeri gücün komutanı ABD'li Korgeneral John M.Shalİkashvili'nin başkanlık ettiği bir İngiliz, bir Fransız general ile bir Kanadalı albayın yer aldığı askeri heyet, Silopi'den Zaho'ya giderek İraktı askerlerle görüşlü. ABD'li Korgeneral Shalikashvili görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, insani çabalan korumak için asker kullanmak istediklerini söyledi.

Irak topraklarında oluşturulacak güvenlik kampları için ABD askerlerinin Türkiye'ye gönderilmesi işlemleri tamamlandı.

9- Irak, BM Güvenlik Konseyi'nin ateşkes karan uyarınca BM'ye elinde bulunan uzun menzilli ve tahrip gücü yüksek silahların listesini verdi. Irak'ın BM temsilcisi Büyükelçi Abdül Emir El Anbari Reuter haber ajansına ülkesinin hala balistik roketlere ve kimyasal silahlara sahip olduğunu, ancak biyolojik silahlan bulunmadığını söyledi.

ABD Kongresi, Iraklı savaş suçlularının uluslararası bir mahkemede yargılanmasını öngören bir yasayı kabul etti.

10- ABD Dışişleri Bakanı James Baker, son altı hafta içindeki üçüncü Ortadoğu gezisinde İsrail Dışişleri Bakanı David Levy ve Başbakan İzak Şamir ile temaslarda bulundu.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İngiltere BM daimi temsilcisi Büyükelçi Sir David Hannay ve Amerikan daimi delegesi Büyükelçi Thomas Pic-kering ile görüştü. Denktaş görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, BM, ABD ve İngiltere'nin Türk tarafından Kıbrıs'ta toprak cİüzeniemeleri ve yerlerinden edilenler konusunda atılımlar beklediğini, Türk tarafının en büyük kaygısının, Batı'daki aceleci hava olduğunu söyledi.

Denktaş, Körfez krizinden sonra Türkiye'nin uluslararası imajının düzeldiğini, bu durumun Kıbrıs Türk tarafına yardımcı olduğunu belirtti.

20 NİSAN 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Alanya'da halka hitaben yaptığı konuşmada Türkiye'nin sıkıntısının bulunduğunu, bunun çözümünün ise anayasa değişikliğinden geçtiğini söyledi. Özal, anayasanın bürokratlar tarafından değil, halkın temsilcilerince değiştirilmesi gerektiğini belirterek anayasa değişikliklerinin muhalefet partilerinin desteğiyle gerçekleşebileceğini vurguladı.

2- ABD'nin Silopi'deki kampının basın sözcüsü Türkiye sınırına 10 km. uzaklıktaki Zaho'da ve Uludere'de İlk iki kampın kurulmasına başladıklarını bildirdi. ABD, Irak birliklerinin, ülkenin kuzeyindeki Zaho bölgesini terk etmelerini istedi.

Bu arada ABD Kongre üyesi beş kişi, Silopi ve Çukurca'da İncelemelerde bulundu.

Hakkari Valisi Sahabettin Harput, Hakkari bölgesindeki sığınmacılara Türkiye'nin 40 milyar lira tutarında yardım yaptığını açıkladı.

3- Aydın, Nazilli ve Buca cezaevlerinde Terörle Mücadele Yasası'ndan yararlanan tutuklu ve hükümlülerin tahliye işlemlerinin tamamlandığı bildirildi.

4- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 22 kişi öldü, 50 kişi yaralandı.

5- Sayıştay Başkanı Server Şamlıoğlu, Ankara'da öldü.

6- Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani ve diğer Kürt liderleri Bağdat'ta Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ile görüştüler. KYB sözcüsü Berham Salih, Kürt heyeti ile Irak'tı yetkililerin, Irak'ın, Kürtlere genişletilmiş özerklik verilmesi, demokrasi, çoğulculuk ve anayasal yönetim kurulması önerisini görüşmekte olduklarını bildirdi.

7- ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Ürdün Kralı Hüseyin ile bir görüşme yaptı.

21 NİSAN 1991

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, düzenlediği basın toplantısında, TRT'nin iktidarı gözeterek yetkilerini kötüye kullandığını öne sürdü. İnönü, TRT yöneticilerini, muhalefetin de katılacağı açıkoturumlar düzenlemeye çağırdı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Cindoruk, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın anayasa değişikliği konusundaki tutumunu eleştirerek, erken seçim istediklerini bildirdiler.

3- HEP Genel Başkanı Fehmi Işıklar, partisinin 1.olağan il kongresinde yaptığı konuşmada, Terörle Mücadele Yasası'nı eleştirdi. Işıklar, konuşmasında Irak'tı sığınmacıların yaşadığı sorunlar hakkındaki görüşlerini de açıkladı.

4- İnsan Haklan Derneği Genel Başkanı Nevzat Helvacı, Terörle Mücadele Yasası hakkındaki görüşlerini açıkladı.

5- Hakkari'nin Çukurca ilçesi yakınlarındaki Iraklı sığınmacılar ile Türk askerleri arasında gıda malzemesi dağıtımı sırasında olaylar çıktı. Olağanüstü Hal Bölge Valiliği yaptığı açıklamada, olayın, sığınmacıların arasına sızan bazı kişilerin kışkırtmalarından kaynaklandığını belirtti.

6- ABD ve Fransa'ya ait askeri araçlar, Habur sınır kapısından Irak topraklarına girdi. Silopi'de bir açıklama yapan Amerikan askeri yetkililerinden Yarbay Richard Gole, askeri araç konvoyunun çadır, battaniye ve gıda yardımını, Zaho yakınlarında oluşturulacak kamplara götürdüğünü bildirdi.

7- İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, Birleşmiş Milletler gözetiminde olmak kaydıyla, Irak'ın kuzeyinde, Türkiye-lrak sınırında bir güvenlik bölgesi kurulması fikrini olumlu karşıladıklarını açıkladı.

8- ABD Dışişleri Bakanı James Baker Ortadoğu sorununa çözüm bulunması amacıyla düzenlediği gezisinde, Kahire'de Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile görüştü. Baker, düzenlediği basın toplantısında, ABD ve Mısır'ın Ortadoğu barış sürecinde ilerleme kaydedilmesini sağlayacak bir konferans düzenlenmesi için ortak çaba harcadıklarını belirtti.

9- Afganistan'ın Asadabad kentinde hükümet birliklerinin füze saldırısında 300 kişi öldü, 700 kişi de yaralandı.

10- Sri Lanka'da ayrılıkçı Tamil gerillalarının ülkenin doğusundaki bir köye yaptıkları baskında 7'si çocuk, en az 21 kişiyi öldürdükleri bildirildi.

22 NİSAN 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Yıldırım Akbulut, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ve diğer siyasi parti liderleri 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle, birer mesaj yayımladılar.

2- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı. Hedeflerinin günde 100 bin varil petrol üretmek olduğunu belirten Keçeciler, Türkiye'de yeni petrol sahalarının keşfedildiğini açıkladı ve Türki-ye-lrak boru hattının teknik olarak kullanıma hazır olduğunu söyledi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut, toptu pazarlık görüşmeleriyle ilgili olarak basının sorularını yanıtlayarak; "Çalışma barışının sağlanabilmesi için uyuşmazlıkların ekonomik nede İ olarak gördüğüm enflasyonun kontrol altına alınması ve aşağı doğru çekilmesinin gerekli olduğuna şüphe yoktur" dedi. Aykut, işçi, işveren ve hükümet üçlüsünün, her aşamada diyalog içinde olmalarının toplumsal uzlaşmanın bir gereği olduğunu" belirtti.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine ve anayasa değişikliğine ilişkin çağrısını yanıtladı. Demirel, erken seçime evet denmesi durumunda anayasa değişikliğini destekleyeceklerini söyledi.

5- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ABD'deki temaslarından sonra geldiği Londra'da BBC'ye verdiği demeçte, Türkiye'nin Kıbrıs davasından desteğini çekeceğini düşünmediğini belirtti.

6- Iraklı Şii muhalefet grupları ile merkezi Tahran'da bulunan Irak'taki İslam Devrimi Yüksek Konseyi birer bildiri yayımlayarak Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin 9e Kürt liderleri arasında Bağdat'ta başlayan ve Kürtlere özerkliği öngören görüşmeleri "ihanet" olarak değerlendirdiklerini açıkladılar.

ABD Savunma Bakanı Richard Cheney, CBS televizyonuna verdiği demeçte, güvenli bölge kurma çalışmalarından memnun olduğunu, Irak birliklerinin Amerikan askerleri ile işbirliği yaptıklarını söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, Tahran'da düzenlediği basın toplantısında ABD'yi ve öteki Batılı ülkeleri eleştirerek bu ülkelerin iran'da bulunan Irak'lı sığınmacılara yardım konusunda gerekeni yapmadıklarını söyledi.

7- Amerikan Dışişleri Bakanı James Baker, ABD'nin Ortadoğu'daki barış girişimleri çerçevesinde Suudi Arabistan'dan aynlarak Kuveyt'e gitti. Baker Kuveyt'te Şeyh Cabir el Ahmet el Sabah hükümeti ile görüştü.

ABD Başkanı George Bush, İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ha-mit El Gamid'e gönderdiği mesajda, Güvenlik Konseyi'nin 242 ve 338 sayılı kararlarına dayalı bir barış düzeninin oluşturulması için elinden geleni yapacağını söyledi. Bush, İslam Konferansı'nın da Ortadoğu'da tüm halkların barış, istikrar ve güvenliğini sağlayacak bir çözüm arayışına katkıda bulunmasını istedi.

23 NİSAN 1991

1- 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta, temsilciliklerde ve KKTC'de törenlerle kutlandı.

2- Cumhurbaşkanı Turgut Özal yaptığı açıklamada, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'İn anayasa değişikliğini seçime gidilmesine bağlama önerisiyle ilgili olarak, "Anayasa değişikliğini kabul ederlerse seçim eylülde olabilir. Ben elimden gelen desteği gösteririm" dedi. Özal, gazetecilerin "Seçimin hangi eylülde olacağı" sorusuna "Hangi eylülde olduğuna Meclis karar verir" dedi.

Başbakan Yıldırım Akbulut ise konuya ilişkin olarak, "Anayasa değişikliği herhangi bir şarta bağlı olarak yapılamaz" dedi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman De-mirel, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Türkiye'ye gelen konuk parlamenterleri kabul ederek görüştüler İnönü, Türkiye'deki Kürtlerin Türkler ile kaynaştığını, ayırmanın çözüm olmadığını savunarak, güney sınırındaki mültecilere, sorunun çözümünün kendi ülkelerinde olduğunu söylemek gerektiğini belirtti. İnönü, BM'nin Körfez krizindeki askeri müdahale kararı ile savaş sonrası durumun daha da kötüye gittiğini, krizin barışçı yollarla aşılabileceğini savundu.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel de sınırdaki sığınmacıların durumunun çok zor olduğunu belirterek Türkiye'nin yardım için elinden geleni yaptığını, ancak daha fazlasına ekonomik gücünün yetmediğini anlattı.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut, bir sosyal güvenlik temel yasası çıkartılmasının gündeme geleceğini belirterek bu yasanın sosyal güvenlik kuruluşları arasında norm ve standart birliğini sağlama amacına yöneleceğini bildirdi.

5- SHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Başbakan Akbuîut tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, Türkiye Kalkınma Bankası kredileri ile Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu'ndan kimlere ne miktarda karşılıksız yardım yapıldığını sordu.

6- Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin güneydoğusunda ve Irak-Türkiye sınırında bulunan 900 bin sığınmacıya günde 600 ton yardım malzemesinin helikopterle ulaştırılacağını açıkladı.

7- SSCB'nin Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev, Cumhuriyet'in Irak sorunu ile ilgili sorularını yanıtladı. Çernişev, "Sorunun insani boyutu uluslararası niteliktedir. Ekonomisi uygun olan ülkeler daha çok insani yardım yapmalıdırlar. Sorunun siyasi boyutu ise sadece Irak'a aittir. Bu açıdan, Irak yönetimiyle Kürt liderleri arasında sürdürülen görüşmeleri çok olumlu karşılıyoruz" dedi.

8- THY ve HAVAŞ'ta 10 bin 500 işçinin sürdürdüğü grev 23. gününü doldururken toplusözleşme görüşmelerindeki kilitlenme, işverenin çağrısı üzerine çözüldü ve taraflarca, yeniden bir araya gejerek görüşme kararı alındı.

9- Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi1 nde bir konuşma yapan Yunanistan Başbakanı Konstantin Mİtsotakis, Körfez savaşından sonra Kıbrıs sorununun bölgenin acil çözüm bekleyen sorunları arasında görülmeye başladığını ifade ederek, Türkiye iyi niyetini göstermeye, işgalci askerlerini adadan çekmekle başlasın" dedi.

10- Batı Trakyalı Türklerin vatandaşlıktan çıkartılmaları için Yunan makamlarıyla işbirliği yapmayı reddeden İskeçe'nin Şahin kasabası Nahiye Müdürü Mehmet Fikri İhtiyar, 18 ay hapis ve üç yıl süreyle medeni haklarından men cezasına mahkum edildi.

11- Ermenistan Yüksek Sovyet Başkanı Leon Ter Petrosyan, Cumhuriyet Gazetesi aracılığı İle Türkiye'ye gönderdiği mesajında, "Dost olmak istiyoruz" dedi. Soruları yanıtlayan Petrosyan, "SSCB'den ayrılıp, kendi bağımsızlığını kurma yolunda adımlar atan Ermenistan, Türkiye ile öncelikli olarak ekonomik alanda ilişkilerini geliştirmek istiyor. Şimdi en önemli iş, karşılıklı güvenin yerleştirilmesi ve bunun Türk ve Ermeni halklarına kısa sürede yansıtıl maşıdır. Toprak konusu da dahil, politik konuları şu an için gündemde tutma isteğinde değiliz" dedi.

12- Almanya'da azınlıkların sorunlarıyla ilgilenen "Gesellschaft für Bedrohte Völker” adlı kuruluş, Türkiye'de Kürt mültecilere katliam yapıldığını öne sürerek, Almanya çapında 23 radyo yayını, 3 televizyon programında tekrarladığı ve büyük gazetelerin birinci sayfalarına verdiği ilanlarla Türkiye turizmini boykot İçin bir kampanya başlattı.

Kuruluşun bu kampanyasını, ayrıca Alman barış hareketinden bazı kişilerin, seyahat acenteleri önünde gün boyu nöbet tutarak müşterileri Türkiye'ye gitmemeye çağırması şeklinde sürdürdüğü bildirildi.

13- ABD'li yetkililerce Kuzey Irak'taki Irak askeri birliklerinin çekileceklerinin açıklanmasına rağmen sıntr kenti Zaho'da hala Iraklı askerler bulunduğunun belirlendiği bildirildi. Beyaz Saray Sözcüsü Marlin Fitzwater, Irak'tan kaçan Kürtler için kamplar oluşturmak amacıyla kuzey Irak'ta 2 bin ABD askerinin yanı sıra Irak-Kuveyt sınırındaki askerlerden arındırılmış bölgede de 4 bin ABD askerinin bulunduğu, tüm Körfez bölgesindeki ABD güçlerinin toplam sayısının da 263 bin olduğunu açıkladı. Bu arada çokuluslu gücün Kuzey Irak'ta "güvenli bölgeler" kurma çalışmaları çerçevesinde Fransız askerlerinin yanı sıra İngiliz askerleri de Irak'a gittiler

14- Avrupa Topluluğu'nun sözcüsü, topluluğun sığınmacı Kürtler için Irak topraklarında kamplar kurmaya hazır olduğunu söyledi. AT bugüne kadar, Kürtlere yapılacak yardım için ayrılan 117 milyon dolar ödeneğin yarısı ile Türkiye ve İran'a 277 uçuş düzenleyerek çadır, battaniye ve gıda malzemesi gönderdi.

Almanya Başbakanı Helmuî Kohl yaptığı açıklamada, Körfez savaşının sona ermesinden sonra Irak birliklerinden kaçan siviller için İran'ın kuzeyinde kamp kuracaklarını, İran hükümetinin de bu planı kabul ettiğini söyledi.

15- BM Irak Daimi Temsilcisi Büyükelçi Amir AI-Anbari, BM Genel Sekre-terliği'ne ilettiği mesajla, Amerikan birliklerince kurulan kampların bir an önce BM'ye devredilmesini istedi.

16- NATO Genel Sekreteri Manfred Woerner, AT ve AGİK'in, NATO'nun savunma alanındaki yerini alamayacağını söyledi.

17- SSCB Beyaz Rusya'da işçiler, siyasal taleplerinin yerine getirilmemesi nedeniyle genel greve gittiler.

24 NİSAN 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İzmit'te kurulu bir lastik fabrikasının ek tesislerini hizmete açarken yaptığı konuşmada, Türkiye'nin önünde halledilmesi gereken en önemli problemlerden birinin işçi-işveren ilişkileri olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı, sendikaları eleştirerek, anlaşmazlıkların sürmesi durumunda başta kamu iktisadi teşebbüsleri dmak üzere işyerlerinin birer birer kapanacağını, THY grevinde anlaşma sağlanamazsa bu kuruluşun da kapanacağını söyledi.

2- Başbakan Yıldırım Akbuiuî, İstanbul Sanayi Odası Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, Iraklı sığınmacılar konusuna değindi. Türkiye'nin bütün imkanlarını kullanarak bu insanlara yardım elini uzattığını belirten Akbulut, Türkiye, büyük fedakarlık yaptı, ama bu fedakarlığı, bir kalemde silindi. Yardımı mültecilere dağıtmaya çalışan bir askerin karşılaştığı zorluk, askerin mültecilere bir eziyeti gibi gösterildi. Dünya televizyonu ve basını, Türkiye'yi böyle tanıtıyor" dedi.

Başbakan, konuşmasında Körfez krizinin bittiğini ancak etkilerinin henüz bitmediğini, bu nedenle kamu harcamalarının kısılacağını belirtti.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman De-mirel Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, anayasa değişikliği ile erken seçim çağrısı hakkındaki görüşlerini açıkladılar.

4- HEP milletvekillerince, TBMM Başkanlığı'na, seçime girmeye hak kazanan tüm siyasi partilere radyo ve televizyonda, söz hakkı tanınması konusunda bir kanun teklifi verildi.

5- Türkiye Birleşik Komünist Partisi Genel Sekreteri Haydar Kutlu, Türk Ceza Kanunu'nun 141, 142 ve 163. maddelerinin kaldırılmasının, demokratikleşme yolunda önemli bir adım olduğunu belirtti.

Antİ-Terör Yasası'yla 30'a yakın gazetecinin serbest bırakılması ve TCK'-nın 141, 142 ve 163. maddelerinin iptal edilmesi, IPI tarafından da olumlu bulundu.

6- Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi Mizatay Yol-daşbekov ile Kazakistan Kültür Bakanı Kanat Savdabayev ve beraberindeki heyet, Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek'in konuğu olarak Ankara'ya geldiler.

7- Baskı altında bulunan ve vatandaşlık hakları Yunan makamlarınca ihlal edilen Batı Trakya Türkleri, ABD Başkanı George Bush'a Batı Trakya Dernekleri Federasyonu Başkanı Cafer Alioğlu'nun imzasını taşıyan bir mektup göndererek, ABD'nin, Yunan hükümeti tarafından Türk azınlığa yapılan baskıyı görmek ve olayları yerinde incelemek üzere Batı Trakya'ya bir heyet göndermesini istediler.

8- 18-22 nisan tarihleri arasında Türk-lrak sınırında incelemeler yaptıktan sonra Washington'a dönen ABD Kongre heyeti, incelemelerinin sonuçlarını bir rapor halinde Amerikan yönetimine verdi. Kongre heyetinin, İraklı Kürtlere Türkiye'de de 'güvenli bölge" kurulması için Amerikan yönetimine baskı yaptığı bildirildi.

9- Avrupa Parlamentosu'nün geçen hafta içinde aldığı ve Kürtlere özerklik hakkı tanıyan kararına karşın Avrupa Konseyi'nin Parlamenterler Asamblesi'-nin Strasbourg'taki toplantısında, Kürtler için "kendi kaderini tayin" ve "bölgesel Özerklik" hakkı tanınması önerileri kabul edilmedi.

10- Kuzey Irak'ta güvenlik planı çerçevesinde bulunan çokuluslu güç heyeti temsilcilerinden İngiliz Yarbay Bul Fanshaw, Zaho'daki silahlı polisleri çekmesi için müttefiklerin ültimatomunun, Iraklı General Nushwan Danoun'a iletildiğini açıkladı.

11- Kürdistan Yursever Birliği lideri Celal Talabanİ, Iraklı sığınmacıların evlerine dönmeleri için Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ile ilke anlaşmasına vardıklarını bildirdi. Talabani, Saddam Hüseyin ile yaptığı görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, "Anlaşmanın, Irak'ın Kürt bölgesinde durumun normalleşmesini, Irak'ta demokrasi, Kürtlerin haklarına saygı ve ulusal birliği" içerdiğini açıkladı.

12- Rusya Federasyonu Yüksek Sovyet Başkanı Borİs Yeltsin Moskova'da Cumhuriyet Gazetesi'nin İç politikaya ilişkin sorularını cevapladı. Yeltsin, SSCB'nin açık ve sivil bir toplum olmasını, demokratik ilkelerin süratle yerleştirilmesini, ekonomide serbest girişimin ön plana çıkarılmasını istediklerini belirtti.

13- SSCB KP Merkez Komitesi, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yetsin ve sekiz cumhuriyetin liderleriyle, krizin aşılmasına ilişkin anlaşma imzaladı. Anlaşmaya üç Balîık cumhuriyeti ile Moldavya, Gürcistan ve Ermenistan katılmadı.

14- Ortadoğu'da barış arayışı çerçevesinde gezisini sürdüren ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Suriye'den Sovyetler Birliği'ne gitti.

15- Libya'ya giden Fransa Dışişleri Bakanı Roland Dumas, Albay Muammer Kaddafi ve FKÖ lideri Yaser Arafat'la görüştü.

25 NİSAN 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, işçi-işveren ilişkilerini değerlendirirken grevcileri eleştirerek, "anlaşma sağlanamaması durumunda THY'nın kapanacağını" açıklaması, SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Hak- İş Genel Başkanı Necati Çelik ve Hava-İş Sendikası tarafından tepkiyle karşılandı.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Kemal Akkaya, dünyadaki teknolojik gelişmelerin Özel televizyonların kurulmasını zorunlu hale getirdiğini belirterek, buna Türkiye'de de imkan verecek yasal düzenlemeler sağlanmasının şart olduğunu bildirdi.

3- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, İran Ağır Sanayi Bakanı Nejat Hüsey-niyan'm resmi davetlisi olarak İran'a gitti.

4- DYP'nin Anayasa değişikliği önergesi imza sayısının 150'yİ bulmaması nedeniyle TBMM Başkanlığı tarafından geri çevrildi.

5- Türk-İş'e bağlı bazı sendikaların merkez yönetim kurulları 1 Mayıs kutlamaları için İstanbul Valiliği'ne başvurdular.

6- Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından çıkarılan Newspot Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni, sürekli basın kartı sahibi Teoman Fehim geçirdiği trafik kazası sonucu öldü.

7- Ankara'da yargılanması devam eden 55 sanıklı Dev-Genç davası, TCK'nın 141 ve 142. maddelerinin kaldırılması nedeniyle düştü.

8- Irak Başbakanı Sadun Hammadi, Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani'nİn Irak yönetimi ile Kürtlere otonomi verilmesi konusunda ilke anlaşmasına varıldığına ilişkin yaptığı açıklamayı doğruladı. Hammadi 11 Mart 1970 anlaşması, basın özgürlüğü, Kürdistan'in güvenliği mültecilerin dönüşü ve BM ile anlaşma hakkında söylenenleri doğruladı.

Türkiye'deki Kürt sığınmacılar, Saddam Hüseyin ile Celal Talabanİ arasında varılan ilke anlaşmasını olumlu karşıladıklarını ancak, yapılacak anlaşmanın BM garantisi altında bulunması gerektiğini savunarak güvence İstediler.

Öte yandan, Irak'ın BM temsilcisi Abdül Emir El Anbari, Irak'ın, 50 polis hariç Zaho kentinde bulunan tüm kuvvetlerini boşalttığını bildirdi.

9- ABD ve SSCB Dışişleri Bakanları James Baker ile Alexander Besmert-nih, Kislovodsk kentinde bir araya gelerek, Ortadoğu barışı, yakında yapılması planlanan Gorbaçov-Bush zirvesinin hazırlıkları ve Iraklı Kürt sığınmacılar konularını görüştüler.

26 NİSAN 1991

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Bakanlar Kurulu'nün, 30 yeni üniversite kurulmasına ilişkin kararı konusunda ve yeni üniversitelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ile Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani başkanlığındaki Kürt heyeti arasında varılan mutabakat konusundaki açıklamasında, bunun Irak'ın bir iç meselesi olduğunu söyledi.

3- SHP genei merkezinin düzenlediği yerel yönetimler kurultayı Ankara'da başladı.

4- Ankara Sincan Belediyesi'nce işten çıkarılan 232 işçi açlık grevine başladı. Beiediye-iş Sendikası Ankara Şubesi, başlatılan açlık greviyle ilgili açıklamasında, işçilerin birikmiş alacakları için sağlıklı bir ödeme takvimi belirlenmesi ve işe geri alınmaları talebiyle başlattıkları açlık grevinin süresiz olduğunu bildirdi.

5- Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Hrisostomos, Lefkoşa'nın Rum kesimindeki Başpiskoposluk sarayında Türk gazetecileri kabul ederek Kıbrıs sorununun çeşitli yönlerine ilişkin soruları yanıtladı. Hrisostomos, Kıbrıs'taki iki toplumun geçmişteki hataları kendiliklerinden değil, kışkırtmayla yaptıklarını öne sürerek Türkiye ve Yunanistan'ın Kıbrıs'ı rahat bırakmalarını İstedi.

6- Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani, Bağdat'tan Erbil'in Şak-lava'daki üssüne döndükten sonra yaptığı açıklamada, Saddam Hüseyin'le yaptığı görüşmelerin özerk alanın genişliği, özerkliğin içeriği ve bölgenin dış dünya ile olan ilişkileri konularında kilitlendiğini belirtti.

KDP lideri Mesut Barzani'de, Tahran'da yaptığı açıklamada Talabani başkanlığındaki Kürt heyeti ile Saddam Hüseyin arasında yapılan görüşmeleri Irak ve Kürt halkı için büyük bir umut ışığı olarak değerlendirdi.

İran'a sığınan sığınmacıların 1 milyonu aştığı, bu sığınmacılar için Batı'-dan gelen yardımın hala çok yetersiz olduğu bildirildi.

Öte yandan, Irak resmi haber ajansı INA, Saddam Hüseyin başkanlığında toplanan Devrim Komuta Konseyi'nin, asker sayısı 1 milyonu bulan Halk Ordu-su'nu dağıtma kararı aldığını bildirdi.

7- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Güvenlik Konse-yi'ne, ABD ve müttefik askerlerince Irak'ın kuzeyindeki Zaho kentinde Kürtler için kurulan yardım kamplarını BM'nin devralması için, elinden gelenin yapılmasına karşın mali sorunlar olduğunu belirti.

3- ABD Dışişleri Bakanı James Baker, SSCB Dışişleri Bakanı Aleksander Besmertnih'le görüştükten sonra İsrail'e geçerek İsrail Dışişleri Bakanı David Lavy ve İsrail Başbakanı İzak Şamir'le görüştü. Baker, görüşmeleriyle ilgili yaptığı açıklamada, Ortadoğu barışına bazı olumlu işaretler aldığını belirtti.

27 NİSAN 1991

1- Ankara'da SHP Genel Merkezi tarafından düzenlenen "Yerel Yönetimde Yeni Yapılar Geliştirmek ve Yerel Yönetimlerin Sorunlan"nı tartışmak amacıyla düzenlenen kurultayın açılış konuşmasını yapan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, çeşitli ülke sorunları, anayasa değişikliği tartışmaları, Iraklı sığınmacılardan kaynaklanan sıkıntılar, iktidarın SHP'li yerel yönetimlere karşı takındığı olumsuz tavır ve partili belediyelerle örgüt ilişkileri konuları üzerinde durdu. Kurultaya partili belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, il genel meclisi üyeleri ile il ve ilçe başkanları katıldı.

2- SHP Ankara Milletvekili Ömer Çiftçi, Terörle Mücadele Yasası ile DİSK'in mal varlığına el konulmasının, temel insan hak ve özgürlüklerinin ihlali olduğunu belirterek, TBMM İnsan Haklan İnceleme Komisyonu'na başvurdu.

3- Fransa ve İngiltere Dışişleri Bakanları Roland Dumas ve Douglas Hurd, Lüksemburg-Fransa sınırındaki Mondorf-Les-Bains kasabasında gayri resmi olarak yapılan AT Dışişleri Bakanları toplantısında, Iraklı Kürtlerin geri dönüşlerinin ve özerkliklerinin BM garantisi altına alınmasını önerdiler.

28 NİSAN 1991

1- SHP milletvekilleri tarafından, Iraklı sığınmacılara yapılan yardımlarla ilgili yolsuzluk ve haksızlık iddialarının Meclis gündemine getirilmesi için hazırlanan "sınırdaki göçe ilişkin alınan önlemler" hakkındaki genel görüşme önergesi, TBMM Başkanlığı' na sunuldu.

2- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Anayasa değişikliği önerileriyle ilgili olarak Cumhuriyet Gazetesine yaptığı açıklamada, ANAP, SHP ve DYP'yi eleştirerek, her üç partinin de bu konuda samimi ve ciddi olmadıklarını öne sürdü.

3- ANAP 3. İstanbul Olağan İl Kongresi'nde Başkanlığa, Cumhurbaşka-nı'nın eşi Semra Özal seçildi.

4- Bingöl'ün Solhan İlçesinde öğretmenevini basan silahlı bir grup militanın açtığı ateş sonucu, kaymakam, savcı ve orman müdürü olay yerinde öldü, ilçede görevli 6 kişi de ağır yaralandı.

5- Irak sınırında bulunan ABD yetkilileri, 250 kişilik ilk Kürt sığınmacı grubunun, Türk topraklarından helikopterlerle Zaho yakınlarındaki kampa taşındıklarını bildirdiler,

6- Alman basınında son günlerde Türkiye aleyhine başlatılan kampanyadaki haberlerle ilgili olarak Alman Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 'Türkiye'de yardımın pürüzsüz dağıtılmaya başlandığı, Türkiye'de üç hafta içinde yardımın dağıtılması için çok iyi bir alt yapı oluşturulduğu" belirtildi.

7- Irak Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz, Cezayir'i ziyareti sırasında bu ülke televizyonuna verdiği demeçte, Irak'ın kuzeydeki petrol kenti Kerkük'te Kürtler kadar Türk ve Arapların da yaşadığını anımsatarak Kerkük'ün Kürt özerk bölgesine bağlanmaması gerektiğini söyledi.

8- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad, İran Cuhurbaşkam Haşimi Rafsanca-ni'nin ülkesini ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, ülkesinin Ortadoğu'da barış istediğini ve ABD'nin Ortadoğu Barış Konferansı çabalarını memnunlukla karşıladıklarını belirtti. Esad konuşmasında, Ortadoğu barış girişimlerinin başarısızlığının İsrail'e bağlanabileceğini söyledi.

9- El Salvador'da hükümet ile isyancı liderlerin, 11 yıldır süren iç savaşa son vermek için anlaşmaya vardıkları bildirildi.

10- Azerbaycan Devlet Başkanı Ayaz Muttalibov, Baku radyosunda yaptığı konuşmada, Ermenistan yönetiminin Azerbaycan'ın iç işlerine saldırganca müdahalesini derhal sona erdirmesini, aksi halde ekonomik ve politik tedbir almak zorunda kalacaklarını bildirdi.

29 NİSAN 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İran resmi haber ajansı IRNA'ya verdiği demeçte, Iraklı mültecilerin, güçlü bir askeri kuvvetle korundukları takdirde ülkelerine dönmeye ikna olacaklarını belirtti. Özal, Mısır'da yayımlanan El-Şark El Avsat gazetesine yaptığı açıklamada da Irak'a uygulanan ekonomik ambargo kaldırılmadan petrol boru hattının açılmasının söz konusu olamayacağını bildirdi.

2- TBMM Başkanı Kaya Erdem, Ankara'da düzenlenen anayasa değişikliği konusundaki panelde yaptığı konuşmada. Anayasa Yun değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Panelde, ANAP Genel Başkan Yardımcısı Metin G ünde re Anaya-sa'ntn tamamının değiştirilmesine gerek olmadığını, bazı değişikliklerin yapılmasının yeterli olduğunu savunurken, SHP Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğ-rul Günay ile DYP Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Cindoruk, yeni bir Meclis'in, yeni bir anayasa yapması gerektiğini belirttiler.

3- SHP milletvekili Gürcan Ersin, Devlet Bakanı Işın Çelebi tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, Tekel ve TMO'dan devlet tekelinin kaldırılması yolundaki çalışmaların tekrar gözden geçirilmesini istedi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Cumhuriyet Gazetesi'nin çeşitli konulara ilişkin sorularını yanıtladı. Ekonominin çok kötü durumda bulunduğunu belirten Ecevit, bölgesiz milletvekilliğinin demokrasi açısından çok sakıncalı olduğunu söyledi.

5- Ankara'da Üniversitelerarası Kurul toplardı. Kurul toplantısından sonra bir açıklama yapan Kurul Başkanı Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Er-günfoğroi, profesörlüğe yükseltme ve atamaların üniversitelerin yetkisine verilmesi konusunda önceki toplantıda alınan tavsiye niteliğindeki kararın, YÖK tarafında önerildiğini, Bakanlar Kurulu'nün da benimsediğini söyledi.

6- İstanbul'da toplusözleşme görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanmasını protesto eden İETT'ye bağlı taşıt, havagazı ve atölye işyerlerinde çalışan toplam 7 bin 700 işçi bir gün çalışmadılar.

7- İran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani, Ankara'ya geldi. Rafsancani'-nin ziyareti sırasında yapılacak resmi görüşmelerde, iki ülkeyi yakından ilgilendiren Kuzey Irak'lı sığınmacılar sorunu başta olmak üzere, Körfez sonrası gelişmeler üzerinde durulacağı ve ekonomik ilişkilerin ele alınacağı bildirildi.

8- İstanbul Valiliği, işçi sendikalarının ve HEP'İn 1 Mayıs'ı kutlamak amacıyla yaptıkları başvurulara olumsuz yanıt verdi.

9- TİKP davası TCK'nm 141. maddesinin kaldırılması nedeniyle sonuçlandırıldı ve davada yargılanan TİKP yöneticileri serbest bırakıldı.

10- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Türkiye'ye gönderdiği mesajda, Türkiye ile Yunanistan arasında bir saldırmazlık paktının imzalanması için Türkiye'den gelebilecek önerileri, Yunanistan hükümetinin memnuniyetle kabul edeceğini bildirdi.

30 NİSAN 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal, yerli ve yabancı gazeteciler için Çankaya Köşkü'nde düzenlediği basın toplantısında, Irak'ın kuzeyinde Kürtler için oluşturulan güvenlik bölgesinin orta ve uzun vadede fiili bir Kürt devletine dönüşebileceği endişesi taşımadığını kaydetti. Özaİ, bölgede güvenlik sağlanana kadar müttefik güçlerin görev yapması gerektiğini belirtti.

2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt görevinden istifa etti. Bakanlığa Erzurum Milletvekili Togay Gemalmaz atandı.

3- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın eşi Semra Özal1 in ANAP İstanbul İl Başkanı seçilmesi ile ilgili olarak, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Dernirel'in görüşleri basında yer aldı.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demİrel, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada erken seçim koşuluyla Anayasa değişikliklerini kabul etmesi için ANAP'a bir hafta süre tanıdıklarını söyledi.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, resmi bir ziyaret için Ankara'ya gelen İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani'nin Anıtkabir'i ziyaret etmeyişini ve hükümetin bu konudaki tutumunu eleştirdi.

5- MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş.düzenlediği basın toplantısında, Bingöl'ün Solhan ilçesinde meydana gelen olayların, devletin acizliği sonucu olduğunu belirterek, iktidarı en kısa sürede istifaya çağırdı.

6- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Cumhurbaşkanı Turgut Özal1 in toplu sözleşme görüşmelerine karışmamasını istedi.

7- Askeri Yargıtay, TCK'nın 141. maddesinin yürürlükten kalkmasını gerekçe göstererek Barış Derneği yöneticileri hakkındaki davayı beraat kararı vererek sonuçlandırdı ve 10 yıl önce kapanan Barış Derneği'nin yeniden açılmasını öngördü.

8- İstanbul 2 No.lu Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi, Terörle Mücadele Ya-sası'nın şartlı salıvermeyle ilgili iki ayrı düzenleme getirmesinin eşitlik ilkesine aykırı olduğunu bildirdi ve iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurulmasını kararlaştırdı.

9- Yunanlı sanatçı Mikis Theodorakis, Ankara'ya geldi.

10- Sovyetler Birliği'nİn Gürcistan Cumhuriyeti'nde önceki gün meydana gelen depremde ölenlerin sayısının 100'e yükseldiği, yaralı sayısının da 250 dolayında olduğu bildirildi.

11 -Bangladeş'i etkisi altına alan şiddetli kasırgada en az 1200 kişinin öldüğü bildirildi-

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106