13.3.1991
×

Hakkında

Künye

İletişim

MART 1991

1 MART 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani ve Suudi Arabistan Kralı Fahd ile birer telefon görüşmesi yaptı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi yaptığı açıklamada, telefon görüşmelerinde savaş sonrası durum ve bölgede ekonomik işbirliği anlaşmaları üzerinde durulduğunu belirtti.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Çorlu'da halka hitaben yaptığı bir konuşmada, sosyal demokratların anayasayı değiştirmek için parlamentoya birleşerek girmeleri gerektiğini, dağınıklığın sosyal demokratların seçim başarısını etkilediğini belimi. SHP Genel Başkanı İnönü, konuşmasında DSP'ye çağrıda bulunarak, seçimlere birlikte girmeyi önerdi.

3- Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Yekta Güngör Özden, ANAP'ın kendisi hakkındaki "reddi-hakim" başvurusunun Anayasa Mahkemesi heyeti tarafından oybirliğiyle reddedilmesinden sonra, SHP'nin iptal istemi ile gelen KHK'nin ek 17. maddesi ile ilgili davaya bakılacağı tarihte senelik iznine ayrılacağını bildirdi. Özden, "Böylece tarafsızlığımı bir kez daha kanıtladım" dedi.

4- Milli Savunma Bakanı Hüsnü Doğan'ın görevden azledilmesi üzerine, Milli Savunma Bakanlığı'na vekalet eden Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar, Milli Savunma Bakanlığı'na atandı.

5- İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın ödül töreninde bir konuşma yapan Devlet Bakanı Güneş Taner, Körfez krizinin Türkiye'ye getirdiği net yükün haziran ayına kadar 5 milyar doları bulacağını söyledi. Taner, Körfez krizinde izlenen başarılı politika ile 9 milyar dolarlık bir askeri yardım paketinin sağlandığını belirtti.

6- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Yusuf Bozkuıt Özal düzenlediği basın toplantısında, ek yetki tasarısını eleştirerek, temel yasaların, TBMM'de görüşülmek suretiyle çıkarılmasının demokratik parlamenter sistemin özüne daha uygun olduğunu belirtti.

7-DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel İzmir'de Genç İşadamları Derneği'nin toplantısında yaptığı konuşmada, işadamlarının siyasete etkinliklerini koymasını istedi. Hükümetin Körfez politikasını eleştiren Demirel, yapılacak ilk genel seçimlerde, partisinin iktidar olacağını söyledi.

8- DYP Zonguldak Milletvekili Tevfik Ertüzün, Devlet Bakanı Mehmet Keçeci-ler'in kamuoyuna "petrol fiyatları düşerse biz de fiyatları düşüreceğiz" diye söz verdiğini anımsatarak, Keçeciler'in bu konuda verdiği sözü bir an önce tutmasını istedi.

9-DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit* Dünya Enerji İncelemeleri Merkezi'nce düzenlenen bir toplantıya katılmak üzere İngiltere'nin başkenti Londra'ya gitti.

10- İstanbul Vatan Caddesi'ndeki özel bir hastane silahlı 5 kişi tarafından so-

yuldu. Soyguncular olay sonrasında beraberlerinde 150 milyon lira ile kaçtılar. İstanbul Emniyet Müdürü Mehmet Ağar, soygunun yasa dışı sol bir örgüt tarafından yapıldığını, konuyla ilgili sorgulamanın sürdüğünü söyledi.

11- Yazar Erol Toy ve Birlik Tiyatrosu sanatçıları, Bolu Valiliği'nin Pir Sultan Abdal oyununun sergilenmesine izin vermemesini protesto amacıyla Ankara'ya yürümek istemeleri üzerine, Kızılcahamam Jandarma Karakol Komutanı tarafından gözaltına alındılar.

12- Eskişehir yakınlarında bir yolcu otobüsü ile kamyonun çarpışması sonucu meydana gelen kazada 16 kişi öldü, 8 kişi yaralandı.

13-Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Paris'te Fransa Başbakanı Michel Rocard ve Dışişleri Bakanı Roland Dumas ile görüştü. Alptemoçin, Körfez savaşı ve sonrası konularında Fransız yetkililerle görüş alışverişinde bulunduklarını ve Kıbrıs sorununun çözümü için gerekli girişimler üzerinde durduklarını belirtti.

14- ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi Dış İlişkiler Komisyonu Ortadoğu ve Avrupa Alt Komitesi'nde Türkiye'nin durumu tartışıldı. Komite toplantısında bir konuşma yapan Prof. Sabri Sayarı, "bağımsız bir Kürdistan düşüncesinin Türkiye için kabul edilemez olduğunu" söyledi.

15- ABD Başkanı George Bush Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, müttefik kuvvetlerin Saddam Hüseyin'i devirmek için bir girişimde bulunmayacaklarını ancak Irak halkının bunu başarmasından memnuniyet duyacaklarını belirtti. ABD Başkanı Bush, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in savaş suçlusu olarak yargılanması gerektiğini de sözlerine ekledi. Başkan Bush, müttefik kuvvetlerin komutanları ile Iraklı komutanların biraraya gelerek ateşkes konularını görüşeceklerini açıkladı.

ABD Savunma Bakanı Richard Cheney İngiliz BBC televizyonuna verdiği bir demeçte, "Washington'un bütün koşulları kabul edilinceye kadar Irak'ın güneyinin işgal altında tutulacağını" bildirdi. Cheney, Körfez'de henüz kalıcı ateşkes sağlanmadığını, sadece askeri harekatın durdurulduğunu belirtti.

Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz, Amerikan birliklerinin ateşkese aykırı davrandığını öne sürerek, tüm yabancı birliklerin ülkeden çıkmasını istedi.

2 MART 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İran Cumhurbaşkanının özel temsilcisi Dışişleri Bakan Yardımcısı Alaaddin Brucerdi'yi İstanbul'da-Harbiye Orduevi'nde kabul ederek bir süre görüştü. Cumhurbaşkanı Özal, görüşme öncesinde gazetecilere bilgi vererek, kara savaşının beklenenden önce bitmesi nedeniyle siyasi alandaki çalışmalarda bir gerileme olduğunu, bu konuları görüşmeyi kendisinin istediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Arnavutluk Başbakan Yardımcısı Shkelqim Cani ve beraberindeki heyet ile de bir görüşme yaptı.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TRT'den yaptığı konuşmada, Körfez savaşının Türkiye üzerindeki etkileri üzerinde durarak, savaş sonrası bölgede dengelerin değişmesini Türkiye'nin yakından izleyerek aktif bir dış politika çizgisi içinde olmayı sürdüreceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Özal, Körfez savaşında Türkiye'nin izlediği politikayı halka farklı bir biçimde yansıttıkları için muhalefeti eleştirdi.

2-Devlet Bakanı. Mehmet Keçeciler, akaryakıt fiyatlarında indirim yapılmasının doların değerine ve vergilerin indirilmesine bağlı olduğunu belirterek, savaş sırasında petrol stoklarının artmasının maliyetleri yükselttiğine dikkat çekti.

3-Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, İzmit'te gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, hükümet programında ve gündeminde af konusunun olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'm basına yansıyan af sorunu ile ilgili sözlerinin genel affı değil tecili önerdiğini belirten Sungurlu, durumu hukuk açısından incelemeye aldıklarını belirtti.

4- DMP'nin 1. Olağan Kongresi'nde, Bedrettin Dalan Genel Başkanlığa yeniden seçildi.

5- SBP Genel Başkan Yardımcısı Şerif Felekoğlu bir açıklama yaparak, tüm parti ve örgütlerin, demokrasinin kurumlaşması, şiddet, baskı ve işkencenin toplumsal yaşamdan silinmesi için, "Demokrasi İçin Birlik Platformu" oluşturması gerektiğini söyledi.

6-Milliyet Gazetesi'nde, Devlet Bakanı Işın Çelebi, eski TÜSİAD Başkanı Ömer Dinçkök ve Türk-Merchant Bank Genel Müdürü Vural Akışık'ın katıldığı yuvarlak masa toplantısında Türk ekonomisinin sorunları üzerine yapılan bir tartışma yayımlandı.

7- Tercüman Gazetesi, eski Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ile Ortadoğu'daki son gelişmeler ve Körfez sorunu konusunda yapılan bir söyleşiyi yayımladı.

8-Türkiye Gazetesi'nde, Kuveyt'in Ankara Büyükelçisi Faisal Seyyid A.Al Rıfai ile yapılan bir söyleşi yayımlandı. Rıfai, Kuveyt'in imarında önceliğin Türkiye'ye verileceğini ve Körfez krizinde izlediği politikadan dolayı Türkiye'ye müteşekkir olduklarını belirtti.

9- Yüzyıl Dergisi, Güneş Gazetesi yazarlarından Cengiz Candar'ın Ortadoğu'daki Kürt liderleri ve Talabani ile yaptığı görüşmeleri Cumhurbaşkanı Turgut

Özal adına yaptığını ve kendisinin Cumhurbaşkanı Özal'ın "özel kuryesi" olduğunu iddia etti.

10- Limon Dergisi yayın kurulu üyesi 4 kişinin işten çıkarılması üzerine dergi çalışanlarından 21 kişi istifa etti.

11- Kızılcahamam'da gözaltına alındıktan sonra Ankara DGM'de sorguları yapılan yazar Erol Toy ve Ankara Birlik Tiyatrosu oyuncuları, mahkemece serbest bırakıldılar.

12- Diyarbakır'ın Lice ilçesinde Köy Hizmetleri'ne ait bakımevine PKK'lı teröristlerce düzenlenen baskın sonucu bir bekçi öldü, diğeri de yaralandı.

13- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar'ın Milli Savunma Ba-kanlığf na atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

14-Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin Paris'te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Yunanistan'ın karasularını 12 mile çıkarmasını asla kabul etmeyeceğini ve Ortadoğu'ya yeni bir düzen vermek için masaya oturulduğunda, Türkiye'nin burada aktif rol oynayacağını söyledi. Alptemoçin, Kuveyt ve diğer körfez ülkeleri istediği sürece, Türkiye'nin, Körfez'de Amerikan kuvvetlerinin bulundurulmasına karşı olmadığını bildirdi.

15- Yunan gümrük makamları, Danimarka'dan getirtilen Türkiye'ye ait bir radara geçici olarak el koyulduğunu, söz konusu radarın askeri malzeme niteliği taşıdığı için özel geçiş izni olması gerektiğini belirttiler.

16-ABD Başkanı George Bush, ABD'de faaliyet gösteren Yunan-Amerikan Enstitüsü'ne gönderdiği bir mektupta, Kıbrıs sorunu ile Kuveyt'in işgali arasında önemli farklılıklar olduğunu ve aralarında benzerlik kurulamayacağını bildirdi.

17- ABD Başkanı George Bush, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in diktatörlük günlerinin geride kaldığını ve artık barışı tehdit edebilecek askeri gücü bulunmadığını söyledi. Bush radyodan yaptığı konuşmada, Irak'ın 3000 tankının, 2000 zırhlı aracının, 2000 topunun yokedildiğini ve 500 binden fazla Irak askerinin de esir edildiğini, silahsızlandırıldığını veya yokedildiğini bildirdi.

ABD Savunma Bakanı Richard Cheney, CNN televizyonuna verdiği bir demeçte, yeniden bölgeye dönmelerini gerektirebilecek olaylar sözkonusu olduğunda kullanılmak üzere, ağır bir tümeni donatacak yeterlikte silahı Ortadoğu'nun herhangi bir bölgesinde bırakmayı düşündüklerini söyledi.

Irak'ın Basra kentinde halkın, BAAS partisi ve Saddam Hüseyin aleyhinde gösteriler yaptığı bildirildi.

18- Sri Lanka Savunma Bakanı Ranjan VVijeratne ve beraberindeki 30 kişi uğradıkları bombalı bir saldırı sonucu öldü.

19- El Salvador'da ülkenin en büyük-santraline solcu gerillalar tarafından düzenlenen saldırıda 17 asker ve 6 gerillanın öldüğü bildirildi.

20-Fas Kralı Hasan'm, tahta çıkışının 30. yıldönümü nedeniyle 2268 tutukluyu serbest bıraktığı bildirildi.

3 MART 1991

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin İstanbul İl Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın dün televizyondan yaptığı konuşmasını eleştirdi. İnönü, iç politikada krizin ön plana çıktığına dikkat çekerek, dış politika konusunda ise Türkiye'nin savaşa girmeksizin sorunu atlatmasında halkın ve muhalefet partilerinin katkısı olduğunu söyledi.

2-Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Bursa'da gazetecilerin sorularını yanıtlarken, hükümetin programında genel af konusunun olmadığını bildirerek, bakanlığın bu konuda sınırları kesinleşmiş bir çalışma içerisinde olmadığını söyledi.

3- Ankara'nın Akyurt ilçesinde halka hitaben bir konuşma yapan DYP Genel Başkanı Süleyman Demire), Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın dün akşam radyo ve televizyondan yayınlanan ve Türkiye'nin Körfez politikasını anlattığı konuşmasına, TRT'den yanıt hakkı isteyeceklerini bildirdi. Demirel konuşmasında Türkiye'nin Körfez politikasını eleştirdi.

4- İstanbul'da ANAP İl Kongresi yapıldı. Semra Özal ve Talat Yılmaz'm adaylıklarını koydukları kongre seçimlerinde Divan Başkanlığı'na seçilen Devlet Bakanı Mustafa Taşar, oylamalar sırasında meydana gelen olaylar nedeniyle kongrenin daha sonraki bir tarihe ertelendiğini bildirdi.

ANAP'ın Şanlıurfa, Kütahya, Bilecik il kongreleriyle Adıyaman merkez ilçe kongresi yapıldı.

5- SHP Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Günay, sosyal demokratların birleşmesi yolunda girişimlerde bulunmaktan vazgeçmeyeceklerini açıkladı.

6- DMP'nin 1. Olağan Büyük Kongresi'nin tamamlanmasından sonra yayımlanan parti bildirisinde, partinin, Türkiye'de başkanlık sistemine karşı olduğu belirtilerek, böyle bir sistemin demokrasinin tam olarak yerleşemediği bir ülkede yaratacağı sakıncalara değinildi.

7-Hürriyet Gazetesi'nin Genel Müdürü Doç. Dr. Özcan Ertuna, gazetedeki görevinden istifa etti.

8- Yunanistan Devlet Bakanı Miltiadis Evert, To Vima Gazetesi'ne verdiği bir demeçte, Körfez savaşı sonrasında Türkiye'nin bölgedeki öneminin arttığının kabul edilmesi gerekliliğine değinerek, "bu durumda Yunanistan'ın ne yapabileceğini düşünmesinin" yararlı olacağını belirtti.

9- Bulgaristan'da aşırı milliyetçi grupların, okullara deneme niteliğinde konan Türkçe dersini engellemek amacıyla açlık grevleri yaptıkları bildirildi.

10-Müttefik kuvvetlerle Irak arasjndaki ateşkes görüşmesi, Irak'ın Safwa kasabasında yapıldı. Müttefik kuvvetlerin askeri heyetine General Norman Schvvarz-kopf başkanlık ederken, ateşkes görüşmelerine katılan Iraklı askeri yetkililerin kimlikleri açıklanmadı. General Schwarzkopf, tarafların, anlaşmanın imzalanmasın-

dan önce sembolik olarak esir değiştireceklerini kaydederek, ateşkes anlaşmasının Birleşmiş Milletlerle yapılacak görüşmelerden sonra imzalanacağını söyledi.

Çeşitli haber ajansları, Irak'ın pek çok kentinde halk ile Saddam Hüseyin yanlısı askerler arasında çatışmalar olduğunu bildirdi. Reuter'in bildirdiğine göre, Irak'ın ikinci büyük kenti dan Basra'yı, Iran yanlısı Şii Müslümanlar ele geçirdi.

Merkezi Kahire'de bulunan Arap Birliği tarafından yapılan açıklamada, Kör-fez'deki savaşın sona erdiğini duyuran haberlerin rahatlatıcı olduğu ancak bundan sonra hem Kuveyt'e, hem de Irak'a yardım edilmesi gerektiği belirtildi.

11- İki İsrail uçağının Güney Lübnan'daki bir Filistin üssüne füze saldırısı düzenlediği bildirildi.

İsrail Başbakanı İzak Şamir'in Sözcüsü AVİ Pazner, İsrail-Arap çatışmasının çözümü için oturulacak görüşme masasında FKÖ'nün yerinin olmadığını söyledi.

12- FKÖ lideri Yaser Arafat, İspanyol gazetesi El Mundo'da yayımlanan söyleşisinde, Kuveyt krizinin, Ortadoğu'daki asıl sorunun Filistin sorunu olduğunu gösterdiğini belirtti.

13- ABD Dışişleri Bakanı James Baker NBC televizyonuna verdiği demeçte, Ortadoğu'da bundan sonra Filistin sorununun çözümüne yöneleceklerini, savaş sonrasının bu fırsattan getirdiğini söyledi. Baker, ABD'nin bölgede barış empoze etmeyeceğini, ancak katalizör görevi yapacaklarını belirtti.

4 MART 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İzmir'de yaptığı bir konuşmada, Körfez savaşı nedeniyle Türkiye'de yersiz korkular yaşandığını belirterek, basın ve televizyonun olayları abarttığını söyledi. Cumhurbaşkanı Özal, Körfez savaşından sonra, Türkiye ve dünya piyasalarındaki canlanmaya dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, AT üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarına gönderdiği bir mektupta, toplulukla Türkiye ilişkilerine değinerek, ilişkilerin gereken bir hızda yürümemesinin Türk kamuoyunu rahatsız ettiğini bildirdi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, TBMM'de gazetecilerin SHP-DSP birleşmesi ve ANAP İstanbul İl Kongresi konusundaki sorularını yanıtladı.

SHP, 1991'in 'Yunus Emre Barış ve Hoşgörü Yılı" olması nedeniyle genel af çıkarılması için yasa teklifi hazırladı.

3- HEP Kars Milletvekili Mahmut Almak, geçen hafta Şırnak kömür ocaklarında meydana gelen ve iki kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylar hakkında Meclis araştırması açılmasını istedi.

4- Yargıtay 8. Ceza Dairesi, Mardin'in Cizre ilçesi Yeşilyurt köylülerine işkence yaptığı gerekçesiyle üç ay hapis cezasına çarptırılan Binbaşı Cafer Tayyar Çağlayan hakkındaki mahkumiyet kararını bozdu.

5-Doç. Yalçın Küçük, "Kürtler Üzerine Tezler" adlı kitabında bölücü propo-ganda yaptığı gerekçesiyle, İstanbul 1 No'lu DGM'de yargılanmaya başladı.

6- Yeni Ülke Gazetesi'nin 20. sayısı İstanbul DGM tarafından, milli duyguları zayıflattığı savıyla toplatıldı.

7-Gözaltında tutulduğu sürede hayatını kaybeden İmran Aydın'ın ailesi ve avukatları Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak ölüm nedeninin araştırılmasını istediler.

8-Resmi bir ziyaret için Malezya'da bulunan TBMM Başkanı Kaya Erdem, Malezya Meclis Başkanı Tan Sri Dato Mohamed Zahir Bin Haji İsmail ve Dışişleri Bakanı Dato Haji Abu Hassan Omar ile görüştü.

9-Brüksel'de yapılan AT Dışişleri Bakanları toplantısında 12 ülkenin bakanları, Türkiye ile ilişkilerin hızlandırılmasına karar verdi. Dönem Başkanı Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jacgues Poos düzenlediği basın toplantısında, topluluğun Türkiye ile ilişkilerinin hızlandırılması kararında Cumhurbaşkanı Turgut Özal'm mektubunun etkili olduğunu belirtti.

10- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Viron Polidoras düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Ege'deki Yunan adaları üzerinde emelleri olduğunu iddia ederek, topraklarını savunmak için bazı önlemler almaya mecbur bırakıldıklarını söyledi.

11-Çeşitli ajanslar tarafından verilen haberlere göre Irak'ın Basra kentinde

göstericilerle askerler arasında çıkan çatışmalar büyüyerek diğer kentlere de yayılırken, Basra eyaleti genel valisi ve kentin valisi ile Saddam Hüseyin'in oğlunun öldüğü öne sürüldü. Basra kentinde ayaklanmayı sürdüren Şiilerin lideri Bekir El Hakim bir basın toplantısı düzenleyerek, Şiilerin Basra, El Amara, Nasırıye ve Sa-mawa kentlerinde denetimi ele geçirdiklerini duyurdu. El Hakim, Irak'ın kuzeyindeki Kürtlere örgütlenme ve ikinci cepheyi açma çağrısında bulundu.

12-Bağdat Radyosu'dan yapılan açıklamada, bir hafta içinde üslerine dönmeleri koşulu ile tüm asker kaçakları için af ilan edildiği duyuruldu. Devrim Komuta Konseyi tarafından yayımlanan bildiride, affın ülkenin güneyindeki Cumhuriyet Muhafızlarını da kapsadığı belirtildi.

Irak tarafından bir iyi niyet jesti olarak serbest bırakılan müttefik kuvvetlerden 10 savaş tutsağının Ürdün'deki temsilci Werner Kaspar'a teslim edildiği bildirildi.

13- Kuveyt Veliaht Prensi Şeyh Saad El Abdullah El Sabah ülkesine döndü.

14- Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand, BM Güvenlik Konseyi'nin ilk kez devlet ve hükümet başkanları düzeyinde toplanarak, Arap-İsrail anlaşmazlığı, Körfez krizi ve silahların kontrolü gibi sorunları görüşmesini önerdi.

15-İran Devlet Başkanı Haşimi Rafsancani, İran'ın Körfez'deki Arap ülkeleri ile ilişkilerinin iyi olduğunu ve bölgenin savaş sonrası güvenliği konusunda diğer ülkelerle işbirliği yapmak istediklerini bildirdi.

16- SSCB Parlamentosu Yüksek Sovyeti, iki Almanya'nın birleşmesine ilişkin anlaşmayı onayladı.

Sovyetler Birliği'nin Letonya ve Estonya Cumhuriyetlerinde yapılan oylama sonucu halkın büyük çoğunluğunun bağımsızlık yönünde oy kullandığı bildirildi.

5 MART 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Manisa Gazeteciler Cemiyeti tarafından 'Yılın Adamı" seçilmesi nedeniyle düzenlenen törene katılarak, cemiyet Başkanı Ertuğ-rul Aytaç'ın verdiği plaketi aldı. Cumhurbaşkanı Özal, Manisa Gazeteciler Cemiye-ti'nde ve vilayette yaptığı konuşmalarda, Körfez krizi ve krizde Türkiye'nin izlediği poltikaları anlatarak, Türkiye'nin gelecekte bölgenin en önemli ülkesi olacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Özal konuşmasında basın özgürlüğünün önemine de değindi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından izlenen dış politika ile Türkiye ya da Ortadoğu'da sağlıklı bir noktaya gidilemeyeceğini belirterek, Türkiye'nin bugüne dek izlediği geleneksel dış politika anlayışına bağlı kalınmasını istedi.

3-SHP Genel Sekreter Yardımcısı Abdülkadir Ateş, son günlerde gözaltı ve gözaltında ölümlerin çoğaldığına dikkat çekerek, hükümetin ve özellikle İçişleri Bakanı'nın bir an önce konuya gereken önemi göstermelerini istedi.

SHP'nin TBMM'deki grup toplantısında, genel af yasa önerisi görüşüldü.

4- Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın, Kızılay'da başlayacak olan metro çalışmaları ile ilgili olarak, Ankara Valisi Saffet Arıkan Bedük'e brifing verdi. Ankara Valisi Saffet Arıkan Bedük, metro çalışmalarını desteklediklerini ve ellerinden gelen yardımı yapmaya hazır olduklarını söyledi.

5-İnsan Hakları Derneği Ankara Şube Başkanı Muzaffer İlhan Erdost, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın açıklamalarıyla af konusunun yeniden gündeme geldiğini anımsatarak, konuyla ilgili tartışmaların fazla uzatılmadan sonuçlandırılması gerektiğini belirtti.

6-Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a hakaret ettiği gerekçesiyle SHP Şanlıurfa Merkez İlçe Başkanı Turan Sarıtemur hakkında Cumhuriyet Savcılığınca soruşturma başlatıldığı bildirildi.

7- İstanbul 2 No'lu DGM'de yasa dışı Dev-Sol örgütünün davasında tutuksuz yargılanan 7 kişinin beraatine karar verildi.

8-Demokrat Dergisi'nin 10. sayısı, milli duyguları zayıflatmak ve yoketmek amacıyla propoganda yapıldığı gerekçesiyle İstanbul 1 No'lu DGM kararıyla toplatıldı.

9- Haftalık haber dergisi Yüzyıl'm Ankara bürosunda arama yapan polis, aralarında derginin Ankara temsilcisi Hasan Yalçın'ın da bulunduğu 10'dan fazla kişiyi gözaltına aldı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan DGM Başsavcısı Nusret Demi-ral, derginin illegal bir örgütle olan ilişkisi nedeniyle araştırma yapıldığını belirtti.

10- İstanbul Pangaltı'da bir bankanın kredi işlem merkezi, silahlı kişilerce soyuldu. Soyguncuların beraberlerinde 303 milyon lirayla kaçtığı, olayla ilgili soruş-

turmanın başlatıldığı bildirildi.

11- Türkiye'nin ilk özel bankası olan Yapı ve Kredi Bankası1 nın, Alpullu Şeker Fabrikasının ve çocuk dergisi Doğan Kardeş'in kurucusu olan Kazım Taşkent İstanbul'da öldü.

12-Türkiye'nin BM Temsilcisi Büyükelçi İlter Türkmen'in BM'ye bağlı Viya-na'daki "Yakındoğu'daki Filistinli Mülteciler için Bayındırlık ve Çalışma Kuruluşu"-nun (UNVVRA) Genel Direktörlüğü'ne atandığı ve görevine başladığı, BM Basın Bürosu tarafından New York'ta yapılan yazılı açıklamayla duyuruldu.

13-Irak resmi haber ajansı INA, Irak Devrim Komuta Konseyi'nin, 2 Ağus-tos'ta Kuveyt'in ilhakına ilişkin yasa ve önlemleri geçersiz ilan ettiğini duyurdu.

Irak, elinde tuttuğu müttefik savaş tutsaklarının tamamını serbest bıraktı.

14- Irak yönetimine karşı savaşan Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Ta-labani, 900 bin kişilik bir eyaletin başkenti olan Erbil'in, hükümet kuvvetlerinin kontrolünden kurtarıldığını söyledi.

15-Irak karşıtı koalisyonda yer alan 8 Arap ülkesinin dışişleri bakanları, Körfez avaşı sonrasında bölgede kurulacak güvenlik sistemini görüşmek üzere Suriye'nin başkenti Şam'da biraraya geldiler. Toplantıya Mısır, Suriye, Suudi Arabistan, Katar, Bahreyn, BAE, Umman ve Kuveyt katıldı.

16-İngiltere Başbakanı John Majör, Moskova'da SSCB Başkanı Mihail Gor-baçov'la yaptığı görüşmenin ardından Başbakan Valentin Pavlov ve Savunma Bakanı Mareşal Dimitri Yazov ile de bir görüşme yaptı. Görüşmelerden sonra bir basın toplantısı düzenleyen Majör, Ortadoğu sorununun çözümünde SSCB Başkanı Gorbaçov'la benzer görüşleri paylaştıklarını bildirdi.

17-Yugoslavya'da Sırplarla Hırvatlar arasındaki gerginliği görüşmek üzere, Yugoslavya Devlet Başkanlığı Konseyi Belgrad'da toplandı.

6 MART 1991

1-Bakanlar Kurulu, Başbakan Yıldırım Akbulut başkanlığında toplandı. Başbakan Akbulut, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, devlet bakanları arasında yeni bir görev dağılımı yapılabileceğini söyledi. Başbakan, ANAP İstanbul ilçe başkanları ile de bir toplantı yaptı.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Genelkurmay Karargahı'-nın basına gezdirilmesi sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Körfez savaşı sonrasındaki askeri duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Orgeneral Güreş, TSK'daki modernleşmeler hakkında bilgi verirken, bunun bütçeden ayrılan ödeneklerle gerçekleştirildiğini belirtti.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, parti genel merkezinde kadın komisyonları temsilcileri ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi. İnönü tarafından okunan parti bildirisinde, 12 Eylül'ün getirdiği tüm anti demokratik uygulama ve yasaların kaldırılması gerektiği ifade edilirken, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlandı.

4- ANAP Kırşehir Milletvekili Gökhan Maraş ANKA'ya yaptığı açıklamada, gözaltı sırasında meydana gelen ölümlerin şüphe çekici olduğunu belirtti.

5- SHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyerek, düşünce suçlarına genel af getirilmesi için barolara, TBMM Başkanlık Di-vanı'na ve basına işbirliği çağrısında bulundu. Baykal, düşünce, siyaset ve anadil suçlularının salıverilmesini sağlayacak hukuki formüllerin oluşturulmasını istedi.

6-Şırnak'ın İdil ilçesinde meydana gelen olayları protesto etmek amacıyla Hükümet Konağı önünde bir grup tarafından yürüyüş yapıldı. Şırnak Valisi Aydın Arslan, İdil ve diğer ilçelerde durumun sakin olduğunu belirterek, yurttaşlardan tahriklere kapılmamalarını istedi.

Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Şırnak ve İdil olaylarında, bölgedeki kömür ocaklarını kontrolde tutan bazı müteahhitler yüzünden devlet güçleriyle yurttaşların karşı karşıya bırakıldığını, bölgedeki olaylara terör tırmanışı gözüyle bakılmaması gerektiğini söyledi. Şırnak'ın İdil ilçesinde vatandaşların ocaklardan kömür almak istemesi sonucu meydana gelen olaylarda 6 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin yaralandığı ve güvenlik güçleri ile halk arasında çıkan çatışmalar yüzünden 27 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre Diyarbakır ve Şanlıurfa'da güvenlik güçleri tarafından yapılan operasyonlar sonucu, yasadışı bir örgüte yardım ve yataklık eden 41 kişi yakalandı.

8-Ankara DGM Başsavcısı Nusret Demiral, Yüzyıl Dergisi'nin polis tarafından aranması sırasında üç tabanca bulunduğunu ve 12 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Yüzyıl Dergisi'nin Genel Yayın Müdürü Doğu Perinçek İstanbul'da düzenledi-

ği basın toplantısında, polis tarafından düzenlenen baskını kınayarak, bunun Cumhurbaşkanı Özal'ın isteği üzerine yapıldığını öne sürdü. Perinçek, derginin illegal bir örgütle ilişkisi olduğu iddiasını gülünç olarak niteledi.

9- İstanbul'dan Kıbns'a taşımacılık yapan bir yük gemisinin batması sonucu, 4 gemi personeli öldü.

10- Londra'da Dünya Enerji Araştırmaları Merkezi'nce düzenlenen bir toplantıya katılan DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Kıbrıs Türk Cemiyeti'ni ziyaret etti. Ecevit burada yaptığı konuşmada Türkiye'de Kürt sorunu olmadığını, sadece Doğu ve Güneydoğu Anadolu sorunu bulunduğunu söyledi. Konuşmasında Kıbrıs sorununa da değinen Ecevit, dışarıdan yapılan müdahalelerle sorunun çözülemeyeceğini belirtti.

11-NATO Savunma Planlama Komitesi1 nin toplantısından sonra yayımlanan bildiride, "Irak tehdidine karşı Türkiye'de bulundurulan Çevik Kuvvet'in, Türkiye'den ayrılabileceğine karar verildiği" bildirildi.

12-Londra'da Uluslararası Af örgütü tarafından yayımlanan son raporda, Türkiye'de tutuklulara polis gözetiminde baskı ve işkence uygulandığı ve işkence nedeniyle ölümlerde artış olduğu öne sürüldü. Bu arada Türkiye'de incelemelerde bulunan bir grup Belçikalı parlamenterin, kendi parlamentolarına sundukları bir karar tasarısında etnik farklılıklardan dolayı birtakım kimselerin Türkiye'de sürgüne ve kötü muameleye tabi tutuldukları iddia edildi.

13-Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile bir görüşme yapan Kıbrıs Rum Kesimi Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu, Türkiye'nin Kıbrıs sorununun çözümüne getirdiği önerilerin önemsiz ve yetersiz olduğunu söyledi.

14- Bağdat Radyosu, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in, İçişleri Bakanı Samir Muhammed Abdülvahap'ı görevden alarak yerine Yerel Yönetim Bakanı Ali Hasan El Mecid'i atadığını duyurdu. Radyo, Devrim Komuta Konseyi'nin yerel yönetim Bakanlığının lağvedilmesi talimatını verdiğini bildirdi.

Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz BM Genel Sekreteri ve Güvenlik Konseyi Baş-kanı'na ayrı ayrı gönderdiği mektuplarda, Irak'ın Kuveyt'in işgalinden sonra elkoy-duğu malvarlığını iade edeceğini bildirdi.

15- Irak karşıtı koalisyonda yer alan 8 Arap ülkesi, Körfez'de güvenliği sağlamak için bir Arap barış gücü kuracaklarını açıkladılar.

16-Avrupa Topluluğu, SSCB, Bulgaristan ve Romanya'ya acil gıda ve tıbbi malzeme yardımı yapılmasını onayladı.

17- Hindistan Başbakanı Çandra Şekar, görevinden istifa etti.

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Yıldırım Akbulut'la haftalık olağan görüşmesini yaptı. Başbakan Yıldırım Akbulut, toplantıdan sonra TBMM'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı özal'a ANAP İstanbul ilçe başkanlarıyla yaptığı görüşme hakkında bilgi verdiğini söyledi. Başbakan Akbulut, kabinede herhangi bir değişikliğin henüz sözkonusu olmadığını, ancak bir süre sonra tedavi amacıyla ABD'ye gidecek olan İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun yerine Adalet Bakanı Oltan Sungurlu'nun vekalet edeceğini bildirdi.

2-SHP Genel Başkanı Erdal İnönü partisinin davetlisi olarak Türkiye'ye gelen KKTC Toplumcu Kurtuluş Partisi Genel Başkanı Mustafa Akıncı ile bir görüşme yaptı. Görüşme öncesi yaptığı konuşmada inönü, KKTC'nin barış içinde siyasal haklarına sahip olmasının Türkiye'de tüm partilerin ortak amacı olduğunu, Kıbrıs sorununun çözülmesinin Rum tarafının çağdışı ve yayılmacı ideallerini sürdürmesi yüzünden sürüncemede kaldığını belirtti.

3-Devlet Bakanı Kemal Akkaya bir basın toplantısı düzenleyerek, Bakanlar Kurulu'nun dünkü toplantısına ilişkin açıklamalarda bulundu. Akkaya toplantıda, 1991 bütçesinde yer alan tasarruf önlemlerine uyulmasının kararlaştırıldığını, kamu kurum ve kuruluşlarına bu doğrultuda bir genelge gönderildiğini belirtti. Akkaya, Türkiye'nin Körfez savaşından sonra yapılacak işbirliği görüşmelerinde etkinliğini sürdürme çabasında olduğunu, Bakanlar Kurulu toplantısında Başbakan Yıldırım Akbulut'un ekonomik konularda görüşmeler yapmak üzere en kısa zamanda Kuveyt'e gitmesinin kararlaştırıldığını bildirdi.

4- TBMM Genel Kurulu'nda, olağanüstü hal uygulamasının Batman, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Hakkari, Mardin, Siirt, Şırnak, Tunceli ve Van'da 19 Marttan itibaren 4 ay daha uzatılmasına ilişkin hükümet tezkeresi görüşülerek kabul edildi. Görüşmeler sırasında bir konuşma yapan İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, güvenlik güçlerinin üstün çabaları sonucu, bölgedeki bölücü örgüte büyük bir darbe vurulduğunu belirtti.

TBMM Genel Kurulu'nda süper emeklilerin aylıklarına ek olarak telafi edici ödeme yapılmasını öngören yasa tasarısı da görüşülerek kabul edildi.

5- SHP Grup Yönetim Kurulu, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın 11 Mart'ta başlayacak olan Moskova gezisine, SHP'den de bir milletvekilinin katılması yolundaki TBMM Başkanlığı aracılığıyla yapılan daveti reddetti.

6-Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu Reuters ajansına verdiği bir demeçte, PKK militanlarının ilkbaharda eylemlerini artıracaklarını, ancak güvenlik güçlerinin, PKK militanlarının Irak'tan yapabilecekleri sızma harekatına karşı hazırlıklı olduğunu belirtti.

7- Mülkiyeliler Birliği'nce 28 Ocak'ta düzenlenen ve Ankara Valiliği'nin yasakladığı "Bu Savaş Bizim Savaşımız Değildi" konulu panel, İdare Mahkemesi'nin ver-

diği yürütmeyi durdurma kararıyla gerçekleştirildi. SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ve RP Genel Başkanı Necmettin Erba-kan panele konuşmacı olarak katıldılar.

8-İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, Cumhuriyet Gazetesi Sahibi ve başyazarı Nadir Nadi'yi "Yılın Atatürkçüsü" seçti. Belediye Meclisi" nin oybirliğiyle aldığı karar uyarınca Milli Kütüphane Caddesi.'nin adı da Nadir Nadi Bulvarı olarak değiştirildi.

9- Mardin'in Dargeçit ilçesinde, İdil ve Şırnak'ta meydana gelen olayları protesto etmek amacıyla yürüyüş yapmak isteyen bir gruba güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 1 kişi öldü, 7 kişi yaralandı.

10-Ankara Barosu tarafından görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle DGM Başsavcısı Nusret Demiral hakkında Adalet Bakanlığı'na suç duyurusunda bulunulduğu, konunun Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nda görüşüleceği bildirildi.

11-Yüzyıl Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Doğu Perinçek, Güneş Gazetesi yazarlarından Cengiz Çandar'ın gizli görevlerine ilişkin belge ve kanıtları, derginin çıkacak ilk sayısında yayınlayacaklarını açıklarken, Ankara Bürolarında bulunan silahlarla ilgili olarak, kendilerini korumak amacıyla aldıkları bu silahlar için üç yıl önce ruhsat başvurusunda bulunduklarını ancak olumlu yanıt alamadıklarını belirtti.

12- İnsan Hakları Derneği Ankara Şube Başkanı Muzaffer İlhan Erdost hakkında, gözaltılara ilişkin düzenlediği basın toplantısı nedeniyle, Ankara Basın Savcısı Türker İçelli tarafından dava açıldı.

13-Cumhuriyet Gazetesi'nde, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın Kıbrıs sorunu ve Rum kesiminin tutumuna ilişkin bir yazısı yer aldı.

14-Yunan Hükümeti Sözcüsü Viron Polidoras, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar'ın dün Yunanistan ile ilgili olarak yaptığı açıklamalara karşılık vererek, Yunan adalarının Türk tehdidine karşı silahlandırıldığını ve uluslararası hukukun her ülkenin kendi savunmasını kendisinin yapabileceği ilkesine dayandığını belirtti. Polidoras, Sungar'ın açıklamalarının Türk-Yunan ilişkilerini "zehirleyici" nitelikte olduğunu söyledi.

15-Irak, esir aldığı yüzlerce Kuveytliyi serbest bıraktı. Iraklı askeri yetkililerle müttefik komutanların, Riyad'da Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nin gözetiminde bi-raraya gelerek bir memorandum imzaladıkları bildirildi.

16- ABD Başkanı George Bush, Kongrenin ortak birleşimine hitaben yaptığı konuşmada, ABD'nin Ortadoğu'da dört konuda önceliğinin bulunacağını açıklarken, bu önceliklerin ortak güvenlik düzenlemesi, silahların kontrolü, Arap-İsrail çatışmasının önlenmesi ve ekonomik kalkınma olacağını belirtti.

17- ABD Başkanı George Bush'un Ortadoğu'ya barış getirilmesi ve Arap-İsra-

il sorununun çözümlenmesi hakkındaki görüşleriyle ilgili olarak İsrail Dışişleri Bakanı David Levy tarafından yapılan açıklamada, ABD ve İsrail arasında bu konuda görüş ayrılıkları olduğu belirtildi.

18- İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Hasan Habibi, Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti ile birlikte resmi temaslarda bulunmak üzere Suriye'ye gitti.

19- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov Yüksek Sovyet'te yaptığı konuşmada, federasyon toplantısına ilişkin bilgi vererek, ülkedeki cumhuriyetlerin özerkliklerine ilişkin birlik sözleşmesinin ilkeleri konusunda hala anlaşma sağlanamadığını belirtti. Gorbaçov, ülkede yasa ve düzenin korunmasından sorumlu olacak yeni güvenlik konseyinin listesini parlamentoya sundu.

20- Polonya Devlet Başkanı Lech VValesa, parlamentoya gönderdiği bir mektupta, ülkenin demokrasiye geçiş dönemini tamamlaması için, parlamentonun feshedilerek derhal genel seçim yapılmasını istedi.

21-İtalya'da Başbakan Yardımcısı Claudio Martelli'nin isteği üzerine olağanüstü olarak biraraya gelen dış ilişkiler, savunma, sivil koruma ve içişleri bakanları, sınır kapılarının Arnavut göçmenlerine kapatılmasını kararlaştırdı.

22-Uluslararası Basın Enstitüsü (İPİ) Başkanı Peter Gali iner, Güney Afrika Devlet Başkanı F. de Klerk'e gönderdiği bir mektupla, Güney Afrikalı gazeteci Pat-rick Laurence'in, haber kaynağını açıklamayı reddettiği bir haberden dolayı 10 gündür tutuklu bulundurulmasını kınadı.

8 MART 1991

1-Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Kara Harp Okulu'nu ziyaret etti. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş tarafından askeri törenle karşılanan Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a burada okul komutanı Tümgeneral Doğu Aktulga tarafından brifing verildi. Kara Harp Okulu'nu gezerek bilgi alan Cumhurbaşkanı Özal, öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, dünyanın hızla değiştiğini, düşünceleri sınırlamanın gelişmeye engel olduğunu söyledi.

2-Başbakan Yıldırım Akbulut, partisinin İstanbul İl Başkanlığı'yla ilgili sorunu görüşmek için düzenlenen MKYK toplantısına katıldı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, genel merkez geçici Gençlik Komisyonu üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, gençlerin ülkenin her kesimdeki etkisinin arttığını, ancak Anayasa ve Siyasi Partiler Yasası'nın gençlere siyasette etkinlik fırsatı tanımadığını söyledi. İnönü, bu eksikliğin demokrasinin yerleşmesinde kendini gösterdiğini, gençliğin gayretiyle gelişmek isteyen bir parti olduklarını bildirdi.

4- Milli Savunma Bakanı Mehmet Yazar, kendisi için Savunma Sanayi Müste-şarlığı'nda, savunma sanayi projeleriyle ilgili olarak düzenlenen brifinge katıldı ve Savunma Sanayi Müsteşarı Vahit Erdem'le görüştü. Daha sonra bir basın toplantısı düzenleyen Yazar, Körfez savaşının her ülkenin savunma sanayi gereksinimlerini yeniden gözden geçirmesini gerekli kıldığına işaret ederek, savunma sistemimizin geliştirilmesi gerektiğini, ABD ve Hollanda'dan getirtilen Patriot füze sistemlerinin Türkiye'de kalması yolunda girişimlerin sürdürüldüğünü söyledi.

5- Almanya'ya yaptığı ziyaretini tamamlayarak Türkiye'ye dönen Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Esenboğa Havaalanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, ziyareti sırasında ikili ilişkilerin yanısıra Körfez'deki son gelişmelerin de görüşüldüğünü belirtti.

6- ANAP'lı Mustafa Cumhur Ersümer ve 4 milletvekili tarafından hazırlanan ve yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının milletvekili seçimlerinde oy kullanma esaslarını değiştiren bir yasa önerisi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

7-SHP, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde terör olaylarının artması ile son zamanlarda başgösteren olaylar için İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu hakkında TBMM Başkanlığı'na gensoru önergesi verdi. SHP tarafından hazırlanan ve TBMM Başkanlığı'na sunulan yasa önerisinde de, Devrimci İşçi Sendikaları Konfe-derasyonu'nun (DİSK) etkinliğine olanak sağlanması istendi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit parti genel merkezinde KKTC Toplumcu Kurtuluş Partisi Genel Başkanı Mustafa Akıncı'yı kabulünde yaptığı konuşmada, KKTC'deki siyasi gelişmelerden Türkiye'deki partilerin de ders alması gerektiğini söyledi. Türkiye'deki seçim sisteminin adaletsiz olduğunu kaydederek, SHP'nin bu konudaki tutumunu eleştiren Ecevit, SHP ile birleşmelerinin olanaksızlığını dile getirdi.

9- SBP Genel Başkan Yardımcısı Şerif Felekpğlu yazılı bir açıklama yaparak, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde uygulanmakta olan olağanüstü hal uygulamasının kaldırılmasını istedi.

10-Milli Eğitim Bakanlığı, merkezi sistemle yapılan ortaöğretim giriş sınavlarında, TC uyruklu ancak islamiyet dışındaki dinlere mensup öğrencilere, din-ah-lak bilgisi derslerinden soru sorutmamasını kararlaştırdı.

11- Batman'in Kozluk ilçesinde, Şırnak ve İdil olaylarını protesto etmek amacıyla düzenlenen yürüyüş sonrasında, 30 kişi gözaltına alındı.

Şırnak ve İdil'de incelemeler yapan İnsan Hakları Derneği heyeti Diyarbakır'da bir basın toplantısı düzenleyerek, bölgede hukukun değil, zorbalığın hüküm sürdüğünü belirttiler.

12- Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, merkezi Paris olmak üzere Türkiye'de örgütlenen "İran Halkının Fedai Gerillaları" adlı örgüte üye 10 kişi yakalandı.

13- Yeryüzü Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Burhan Kavuncu, İnsan Hakları Paneli'ne katılmak üzere gittiği Konya'da gözaltına alındı.

14-Bulgaristan Parlamentosu, 1991-92 öğretim yılında Türkçe'nin seçmeli ders olarak okutulmasına karar verdi.

15- ABD Dışişleri Bakanı James Baker, on günlük Ortadoğu gezisinin ilk durağı olan Suudi

Arabistan'a gitti. Baker, başkent Riyad'da Suudi Arabistan Kralı Fahd ile bir görüşme yaptı. Görüşmelerde Arap-İsrail barışının sağlanması olasılıkları, Körfez'de güvenliği sağlamak üzere 8 Arap ülkesinin geliştirdikleri planın ayrıntıları ve bölgede silah kontrolünün gerçekleştirilmesi konularının ele alındığı bildirildi.

16-İran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani, Irak'ta halkın başkaldırısını ezmeye yönelik herhangi bir girişimin, iktidardaki BAAS partisinin yapacağı son hata olacağını belirterek, Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in halkın iradesine boyun eğmesini istedi.

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hasan Habibi, Suriye'de Iraklı muhalefet gruplarıyla bir görüşme yaptı.

17- İngiltere Dışişleri Bakan Yardımcısı Douglas Hogg, Irak Muhalefeti Ortak Eylem Komitesi üyesi beş liderle yaptığı görüşmede, Kürtlerin Irak yönetiminde daha fazla katılımları olması gerektiği görüşünde olduklarını bildirdi.

18- İsrail Savunma Bakanı Moşe Arens radyodan yaptığı bir konuşmada, işgal altındaki topraklarda yaşayan Filistinlilere sınırlı özerklik verilmesini içeren 1989 İsrail planının, Araplarla anlaşmazlığı çözmek için tek yol olduğunu bildirdi.

19- Azerbaycan Parlamentosu, yeni birlik sözleşmesi için 17 Mart'ta tüm SSCB'de yapılacak halk oylamasına Azerbaycan Cumhuriyeti'nin de katılmasını kararlaştırdı.

20-Şili'nin kara kuvvetlerindeki generaller yayımladıkları bildiride, General Augusto Pinochet'nin Kara Kuvvetleri Başkomutanlığı'ndan istifa etmesi için yapılan çağrıları kabul etmediklerini bildirdiler.

21- Slovenya Parlamentosu, Slovenyalı gençlerin bundan böyle Yugoslav ordusunda askerlik yapmamalarını kararlaştırdı.

9 MART 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Ankara'ya gelen İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Dr. Hasan Habibi'yi kabul ederek bir süre görüştü. Kabulde, Başbakan Yıldırım Akbulut, Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin ile Türkiye'nin Tahran ve Bağdat Büyükelçileri de hazır bulundular. Görüşmeye İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Alaeddin Brucerdi de katıldı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisince hazırlatılan yeni af önerisiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, özellikle fikir suçları için hızlı düzeltmelere gidilmesi gerektiğini belirterek, yeni af önerisiyle, TCk'nın 141, 142 ve 163. maddeleri ile Türkçe dışında dil kullandıkları suçlamasıyla hüküm giyenlerin salıverilmesinin amaçlandığını bildirdi.

3- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, öğretmenlerin örgütlenmesi konusunda, İnsan Hakları Beyannamesi'ne göre herkesin çıkarını korumak için sendika kurmaya ya da sendikaya üye olmaya hakkı olduğunu, ancak anayasada, sendikal hakların sadece işçilere ve işverenlere verildiğini belirterek, Eğitim-İş ve Eğitim-Sen gibi sendikaların yargı sonrasında kurulabileceğini söyledi.

4-Ulaştırma Bakanı Cengiz Tuncer'le yapılan söyleşi Milliyet Gazetesi'nde, Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol ile eğitimde yapılması planlanan değişiklikler konusunda yapılan bir söyleşi de Türkiye Gazetesi'nde, yayımlandı.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ve Körfez'deki son gelişmeler konusunda görüşlerini açıkladı. Demirel, Türkiye'de terör olaylarının artışına ve halkın giderek yoksullaştığına değinerek, Ortadoğu'da barışın sağlanmasının, Kuveyt'i kurtarmaktan daha zor göründüğünü söyledi.

6- Ankara Metrosu'nün ilk aşaması olan altyapı aktarım çalışması için gereken çalışmalar başladı. Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın metro çalışması için "Ankara tarihinin en büyük kazısı" nitelemesini kullandı.

7- Güneş Gazetesi'nde, Yeşiller Partisi Genel Başkanı Bilge Contepe ile partisinin amaçları üzerine yapılan bir söyleşi yayımlandı.

8- Türk Tabipleri Birliği Başkanı Selim Ölçer, bakanlar ve yüksek bürokratların tedavi için sık sık yurtdışına gitmelerini eleştirerek, Türk tabiplerinin bu güvensizliği haketmediklerini söyledi.

9- Bulgaristan'ın İsperih kentinde 47 Türk ailesi konut sorunlarına bir an önce çözüm bulunması isteğiyle açlık grevine başladı.

10- ABD Dışişleri Bakanı James Bafcer, Suudi Arabistan'ın Taif kentinde Kuveyt Emiri Şeyh Cabir El Ahmed El Sabah ile görüştü. Kuveyt Emiri, görüşmeden önce yaptığı açıklamada, Kuveyt'te demokratik reformlar yapılacağını bildirdi.

11- İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi'nin televizyondan yayımlanan açık-

lamasında, Bağdat yönetiminden, Irak halkına karşı baskı ve katliam uygulanmaması istendi.

Irak'ın muhalif güçlere karşı hardal gazı kullandığı yolundaki iddialar üzerine ABD ve İran, bu ülkeyi uyardı.

Irak'ta tüm muhalif Kürt gruplarını biraraya getirdiğini savunan Irak Kürt Cephesi, yayımladığı bir bildiride, ülkenin kuzeyinde ele geçirdikleri kentlerde konumlarını sağlamlaştırdıklannı bildirdi.

12- Filistin Kurtuluş örgütü lideri Yaser Arafat, Körfez savaşında Irak'ı desteklemesinin Arap ülkeleri nezdindeki konumunu zayıflatmadığını söyledi.

13-Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Rusya'nın yeni birlik sözleşmesi taslağını onayladığını açıklayan Başkan Mihail Gorbaçov'un doğruyu söylemediğini öne sürerek, ülkedeki demokratik güçlerin Sovyet liderliğine savaş ilan etmesini ve ülkede güçlü bir demokratik partinin kurulmasını istedi.

Bu arada SSCB Parlamentosu Başkanı Anatoli Lukyanov, Yeltsin'i, halkı devlete karşı ayaklanmaya teşvik etmekle suçlayarak, Yüksek Sovyet'in bu politikanın siyasi değerlendirmesini yapmasını isteyeceğini söyledi.

14-Arnavutluk'un İnsan Hakları Savunma Forumu, Devlet Başkanı Ramiz Alia'nın, ülkedeki tüm siyasi tutukluların ay sonuna kadar serbest bırakılacaklarına ilişkin, güvence verdiğini bildirdi.

15-Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'daki büyük gösterilerde iki kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylar nedeniyle, kentin stratejik yerlerinde çok sayıda zırhlı araç ve tankın mevzilendirildiği bildirildi.

16-Peru'da kolera salgınında ölenlerin sayısının 293'e ulaştığı, 60 kişinin de hastalığa yakalanmış olduğu bildirildi.

10 MART 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın başkanlığında, Körfez Savaşı'nın sona ermesinden sonraki gelişmelerin ele alındığı bir değerlendirme toplantısı yapıldı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi'nin yaptığı açıklamaya göre, Çankaya Köşkü'nde yapılan toplantıya Başbakan Yıldırım Akbulut, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Milli Savunma Bakanı Mehmet Yazar, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Orgeneral Nezihi Çakar ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kemal Yamak katıldı.

2-Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Milli Savunma Bakanı Mehmet Yazar'dan boşalan Devlet Bakanlığı görevleri devlet bakanları Kemal Akkaya ve İbrahim özdemir arasında paylaştırıldı. Hükümet Sözcülüğü görevini de Kemal Akkaya'nın yürüteceği belirtildi.

3-Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, SHP Çorum Milletvekili Rıza Ilıman'in soru önergesine verdiği yanıtta, Atatürk ilke ve inkılaplarına karşı davranışta bulunan 71 öğretmen hakkında soruşturma açıldığını bildirdi.

4-Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, Körfez Savaşı nedeniyle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne sevkedilen sağlık personelinin asli görevlerine dönmeye başlayacağını açıkladı.

5-12 ilde yapılan ANAP İl Kongrelerine bazı bakanlar da katıldı.

6-NATO Çevik Kuvveti'ne bağlı İtalyan ve Alman personelin yurtlarına dönmek üzere Malatya Erhaç'tan ayrılacakları bildirildi. Batman NATO Hava Üssü'fideki ABD askerlerinden büyük bölümünün de ülkelerine döndükleri açıklandı.

7- TRT muhabiri Kenan Akın İstanbul'da öldü.

8- Merkezi New York'ta bulunan Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), 'Türkiye'de Basın Koşullan" başlıklı bir rapor yayımladı. Raporda, Türkiye'de basının baskı altında tutulduğu belirtilerek, hükümetten, basın özgürlüğünü bir görüntü olmaktan çıkarma yolunda adımlar atılması istendi.

9- ABD Başkanı George Bush Beyaz Saray'da Fas, Mısır, Suudi Arabistan ve Kuveyt'ten gelen gazetecilerle yaptığı görüşmede, FKÖ'nün Körfez krizindeki tulumu nedeniyle inanılırlığını yitirdiğini söyleyerek, ABD'nin yakın gelecekte FKÖ ile diyalog kurmaya niyeti olmadığını açıkladı.

10- ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Ortadoğu'da bölgesel güvenlik konusunda yeni düzenlemelere gidilmesine ilişkin 8 Arap ülkesinin dışişleri bakanlarıyla Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da yaptığı görüşmeden sonra bir basın toplantısı düzenledi. Baker, Amerika'nın Ortadoğu ile ilgili barış planındaki 4 madde konusunda anlaşma sağlandığını, ancak Arap-İsrail anlaşmazlığının çözümü konusunda görüş ayrılıklarının sürdüğünü belirtti.

Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Sara ise Amerikan girişimini ana hatlarıyla

desteklemelerine rağmen, Arap ülkelerinin Ortadoğu konusunda bir uluslararası konferansın en kısa zamanda toplanmasını istediklerini açıkladı.

11- Sovyetler Birliği'nin başkenti Moskova'da düzenlenen ve yaklaşık 500 bin kişinin katıldığı bir gösteride, göstericiler Başkan Mihail Gorbaçov'un istifa etmesini isterken, Rusya Federasyonu Başkanı Boris Yeltsin lehinde sloganlar attılar.

12- Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'da televizyon ve basının komünistlerin denetimi altında bulunmasını protesto amacıyla yapılan gösterilerde 2 kişi öldü, 70 kişi yaralandı. Sırbistan Yenileşme Hareketi'nin 19 milletvekili, parlamentonun acil olarak toplanması amacıyla açlık grevi başlattı.

13- Arnavutluk'ta Muhalif Demokratik Parti sözcüsü Genç Pollo tarafından yapılan açıklamada, Arnavut göçmenleri İtalya'ya götüren bir gemiye askerler tarafından düzenlenen baskın sonucu 3 kişinin öldüğü bildirildi.

14- Polonya Parlamentosu, Cumhurbaşkanı Lech VValesa'nın 26 Mayıs'ta yapılmasını önerdiği ilk özgür genel seçimlerin, sonbaharda yapılmasını kararlaştırdı.

15- El Salvador'da solcu gerillalar, 10 yıldan beri ilk kez seçimler dolayısıyla ateşkes ilan ettiklerini bildirdiler.

16-Güney Afrika Cumhuriyeti' nde siyahlar arasında meydana gelen şiddet olaylarında 20 kişinin öldüğü bildirildi.

11 MART 1991

1-Cumhurbaşkanı Turgut Özal, resmi temaslarda bulunmak üzere 6 günlük bir ziyaret için Sovyetler Birliği'ne gitti. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Moskova'ya hareketinden önce Esenboğa Havaalanı'nda, TBMM Başkanı Kaya Erdem ve Başbakan Yıldırım Akbulut ile0 birlikte bir basın toplantısı düzenleyerek, ziyareti hakkında bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Moskova'ya giderken uçakta gazetecilerin çeşitli sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Özal, Ortadoğu ve Irak'taki gelişmeler üzerine görüşlerini açıklarken, geçen hafta içerisinde Iraklı Kürt liderlerden Celal Talabani'nin Ankara'ya geldiğini, Kürt liderlerden Mesut Barzani'nin ise bir temsilcisini gönderdiğini bildirdi. Cumhurbaşkanı Özal, Kürt örgütlerin liderleriyle yapılan görüşmelerin Dışişleri Bakanlığı ve MİT eliyle yürütüldüğünü söyledi. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Frankfurter Allgemeine Gazetesi'ne verdiği bir demeçte, bölgede bir Kürt devleti kurulması olasılığının Türkiye için bir tehdit oluşturmayacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'la Kremlin Sarayı'ndaki görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, toplantıda Ortadoğu ve Körfez'deki gelişmeler üzerinde durulduğunu, Körfez sorunu konusunda iki ülkenin tam bir görüş beraberliği içinde olduğunun anlaşıldığını belirtti. Cumhurbaşkanı Özal, daha sonra Ahıska Türkleri ve Gagavuzların temsilcileri ile bir süre görüştü.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, ANAP grup başkanvekilleriyle Başbakanlık Konutu'nda biraraya gelerek bir süre görüştü.

3-SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, TMMOB'ye bağlı Jeofizik Mühendisleri Odası'nca düzenlenen 12. Jeofizik Kurultayı'nın açılışında yaptığı konuşmada, jeofizik mühendisliğinin hukuki yapıda hak ettiği yeri alması için çalışacaklarını belirterek, kamu çalışanlarına haklarını vermeyen bir ülke olarak Türkiye'nin küçüm-sendiğini söyledi.

Kurultayda ANAP Genel Başkan Yardımcısı Metin Gürdere ve DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan da birer konuşma yaptılar.

4-TBKP Genel Başkanı Nihat Sargın ve Genel Sekreteri Haydar Kutlu, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Eyüp Aşık ile görüştüler. Aşık, görüşmeden önce yaptığı açıklamada, TCK'nın 141, 142 ve 163. maddelerinin yürürlükten kaldırılması konusunda TBKP yöneticileriyle aynı görüşte olduklarını bildirdi.

5-Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'ye belediyenin çalışmaları ile ilgili bir brifing verdi. Karayalçın, Türkiye'deki insanların yüzde 60'mm kentlerde yaşadığını belirterek, kentleşme sorunlarının çözümü için mevzuatın değişmesi gerektiğini söyledi.

6- İHD Genel Sekreteri Akın Birdal, TBMM İnsan Haklan Komisyonu'nun ive-

dilikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne giderek, sorunları yerinde görmesi gerektiğini, bölgenin her an patlamaya hazır bir bomba gibi olduğunu belirtti.

7- Cumhurbaşkanı Turgut özal'ın 2000'e Doğru Dergisi'nde yer alan "Halep-çe'de özal Parmağı" başlıklı yazıda kendisine hakaret edildiği gerekçesiyle dergi aleyhine açtığı 100 milyon liralık manevi tazminat davasına, Ankara 16. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde başlandı.

8-Ankara ve İstanbul barolarına bağlı 7 avukat hakkında, DGM Başsavcın-ğı'na verdiklerri bir dilekçede, Başsavcı Nusret Demiral ile Savcı Ülkü Coşkun'a hakaret ettikleri gerekçesiyle açılan davaya, Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

9- Ankara Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şubesi'nden yapılan açıklamada, emekli General Hulusi Sayın'm öldürülmesi dayına katıldığı iddiasıyla aranırken teslim olan bir kişinin, bu cinayetle birlikte Dr. Musa Duman ve emekli Astsubay Halil Çetin'in de öldürülmesi olaylarına karıştığını itiraf ettiği bildirildi. Olayla ilgili 3 kişi, Ankara DGM Savcılığı'nca yürütülen sorgulamaları sonucu tutuklandılar.

10-Türkiye'ye yaptığı 2 günlük resmi ziyaretini tamamlayarak ülkesine dönen İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Dr. Hasan Habibi, Körfez savaşı sonrasında bölgede Irak'a karşı oluşturulan uluslararası koalisyona İran'ın muhalif olduğunu belirterek, bölgede bir güvenlik sistemi kurulmak isteniyorsa, bunun başta İran olmak üzere tüm bölge ülkelerinin katılımı olmadan gerçekleştirilemeyeceğini vurguladı.

11-Lüksemburg'da gerçekleştirilen "Körfez Krizi Mali Koordinayon Grubu" toplantısının ardından, Japonya, İtalya ve Suudi Arabistan, Türkiye'nin de dahil olduğu, Körfez savaşı nedeniyle zarara uğrayan ülkelere 800 milyon dolarlık ek yardım taahhüdünde bulundular.

12-Bulgaristan'da Türkçe dersine eğitim programında yer verilmesi üzerine, Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali'de eğitim yeniden başlarken, milliyetçi gruplar, Türk azınlığa verilen haklan protesto etmek amacıyla gösteriler düzenlediler.

13- Yunanistan Dışişleri Bakanı Andonis Samaras, Yunan-İran ilişkileri hakkında görüşmelerde bulunmak üzere İran'a gitti.

14- ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Kahire'de Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'le görüştükten sonra İsrail'e gitti. Baker'ın, işgal altındaki topraklarda yaşayan Filistinlilerin temsilcileri ile görüşeceği bildirildi.

Tunus'daki FKÖ merkezi, Filistin Haber Ajansı WAFA aracılığıyla yayımladığı bildiride, işgal altındaki topraklarda yaşayan Filistinlilerin temsilcisi heyetin, ABD Dışişleri Bakanı James Baker'la yapacağı görüşmeyi, FKÖ'nün onayladığını açıklandı.

FKÖ lideri Yaser Arafat, Amerikan CBS televizyonuna verdiği demeçte, ABD ile diyaloga hazır olduklarını belirtirken, ABD Dışişleri Bakanı Baker, Filistinlilerle

yapacağı görüşmenin FKÖ ile ABD arasında diyalogun yeniden başlayacağı anlamına gelmediğini belirtti.

15- Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani Beyrut'ta yaptığı açıklamada, Irak'ın kuzeyinde Peşmergelerle Saddam Hüseyin yanlısı askerler arasında çatışmalann sürdüğünü söyledi. Talabani, Kürtlerin Irak'ın kuzeyinin büyük bölümünü ele geçirdiklerini belirtti.

Irak'ta Şii muhalefet liderlerinden Ayetullah Muhammed Taghi Müderrisi, Güney Irak'ta ayaklanmanın giderek büyüdüğünü, Kerbela'da Saddam Hüseyin yanlısı Cumhuriyet Muhafızlarının halka ateş açması sonucu 500 kişinin öldüğünü söyledi.

AFP'nin haberine göre, Irak'ta yönetime karşı mücadele eden Kürt, Şii, komünist ve liberal muhalefet gruplarının Beyrut'ta başlayan toplantısında, uluslararası topluluğa çağrıda bulunularak, Saddam Hüseyin rejiminin tanınmaması istendi.

Irak, ülkede yaşanan kaostan ABD ve ingiltere'yi sorumlu tutarak, Beyrut'ta toplanan muhalefet gruplarının emperyalizmin uşakları olduğunu duyurdu. Irak, isyancılara karşı kimyasal silah kullandığı iddialarını yalanladı.

16-Magrîp Birliği zirvesi için gelen Kuzey Afrika ülkeleri devlet başkanlarını Ras Lanuf kentinde karşılayan Libya lideri Muammer Kaddafi, BM'nin İsrail'e karşı da, Irak'a olduğu gibi kararlı davranmasını istedi.

17-ingiltere Başbakanı John Majör, beraberinde beş bakanla birlikte resmi bir ziyaret için Almanya'ya gitti.

18- Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'da bir süreden beri devam eden gösterilere polisin müdahale etmesini kınayan göstericiler, muhalefet liderlerinin serbest bıraymasvrn ve îç^leri Bafcanı Radm'rto Bogdanoviç'in istifa etmesini istediler.

12 MART 1991

1- Başbakan Yıldırım Akbulut'a, Genelkurmay Başkanlığı'nda bir brifing verildi. Brifinge Milli Savunma Bakanı Mehmet Yazar, Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Tugay Özçeri, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Orgeneral Nezihi Çakar ile Genelkurmay başkanlığı üst düzey yetkilileri katıldı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Irak'taki rejime karşı harekete girişmiş Kürt ve Türkmen liderlerinin, Türkiye'deki yetkililerle görüşmelerinin alışılmışın dışında bir olay olduğunu belirterek, böyle bir durumun Türkiye açısından doğurabileceği sakıncalara dikkat çekti.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Kemal Akkaya, Samsun'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Kürt liderlerinin Ankara'daki görüşmelerinde, Irak'ın 1971 Anayasası'nda Kürtlere tanıdığı ancak o tarihten bu yana uygulanmayan haklara uyulması konusunda Türkiye'den destek istediklerini söyledi.

4-İçişleri Bakanlığı'nın istemiyle, Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nce Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki vali ve kaymakamlara gönderilen bir yazıda, Nevruz'un 'Türklerin Yeni Günü" olduğu belirtilerek, milli kültürün bir parçası olan Nevruz'a sahip çıkılması ve resmi bir program çerçevesinde bölgedeki okullarda kutlanması sterd.

5- DYP Genel Başkan Yardımcısı Tansu Çiller, partisinin Nevşehir İl Örgütü'n-ce düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin en önemli sorununun enflasyon ve işsizlik olduğunu belirterek, ekonomide devlet teröründen uzak bir Türkiye özlemi içinde olduklarını söyledi.

6-Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, Moskova'da "Dostluk, İyi Komşuluk ve İşbirliği Antiaşmasf'nı imzaladılar. Türkiye ile SSCB arasında ticari, ekonomik ve teknik işbirliğinin gelişmesini öngören ve çifte vergilendirmeyi önleyen iki anlaşma daha imzalandı.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov ile yaptığı görüşmelerin ardından düzenlediği basın toplantısında, görüşmeler sırasında Körfez savaşından sonra Ortadoğu'daki gelişmelerle ilgili görüş alışverişinde bulunulduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Özal, iki ülkenin, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Pro-jesi'nin gerçekleştirilmesinde ilke anlaşmasına vardığını bildirdi. Bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Özal, Irak'taki bütün muhalefet gruplarıyla temasların sürdürüleceğini, Iraklı Şiilerle temaslara geçildiğini, Türkiye'deki Kürtlerin durumuyla ilgili olarak geçmişten gelen bazı yanlışların düzeltileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Rusya Federasyonu Başkanı Boris Yelisin ile de bir görüşme yaptı.

7-AFP'nin haberine göre, Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani

Beyrut'ta yaptığı açıklamada, Kürtlerin Türkiye ile ilişkilerinde yeni bir sayfa açmaya hazir olduklarını söyledi.

BBC Türkçe Servisi'nin sorularını da yanıtlayan Talabani, Ankara'da Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüşmeler yaptığını belirterek, Türkiye'den siyasi destek istediklerini ve bu konuda kendilerine söz verildiğini söyledi.

8-Berlin'in Chartottenburg ilçesindeki Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu ikametgahı önünde nöbet tutan bir Alman polisi kimliği belirlenemeyen bir kişinin açtığı ateş sonucu öldürüldü.

Berlin Başkonsolosu Akın Emregül, saldırı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, olayı şiddetle kınadığını belirterek, öldürülen koruma polisinin ailesine başsağlığı mesajını iletti.

9- ABD Senato Tahsisatlar Komisyonu Başkanı Robert Byrd, Türkiye'ye Körfez krizinde uğradığı zararlar nedeniyle 650 milyon dolar tutarında acil ek yardım verilmesini önerdi.

10- ABD Dışişleri Bakanı James Baker, İsrail Başbakanı İzak Şamir ve işgal altındaki

topraklarda yaşayan Filistinli liderlerden oluşan 10 kişilik bir heyetle görüştü. Baker, görüşmelerle ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Filistin heyeti ise, bağımsız bir Filistin devletinin kurulması çağrısında bulundu.

11-Bağdat Radyosu, Irak Devrim Komuta Konseyi'nin, Devlet Başkanı Sad-dam Hüseyin başkanlığında toplandığını ve toplantıda, Irak Başbakan Birinci Yardımcısı Tana Yasin Ramazan'm sunduğu bir raporun görüşüldüğünü bildirdi. Radyo, toplantının ayrıntıları konusunda bilgi vermedi.

12-AA'nın haberine göre Tahran Radyosu, Irak'ta Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'e bağlı güçlerin, ayaklanmacılara karşı napalm bombası kullandığını öne sürdü.

13-Arnavutluk Radyosu, ülkedeki tüm politik mahkumlara af ilan edildiğini duyurdu, radyo, af kararının Devlet Başkanı Ramiz Alia başkanlığındaki halk meclisinden geçtiğini bildirdi.

Arnavutluk Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD ve Arnavutluk'un yeniden diplomatik ilişkiler kuracağı bildirildi.

14- Yugoslavya Savunma Bakanı General Velcko Kadıyeviç, Federal Başkanlık Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı.

Yugoslavya'da komünizm karşıtı gösteriler, muhalefet lideri Vok Draskoviç'in serbest bırakılmasına karşın devam etti. Yugoslavya federal hükümeti, kamuoyunun isteklerine cevap verebilmek amacı ile Belgrad Televizyon Genel Müdürü Du-san Mitevic ile dört yardımcısını görevden aldı.

13 MART 1991

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Yıldırım Akbulut başkanlığında toplanarak Iraklı Kürt liderlerin Ankara'daki temaslarını değerlendirdi. Başbakan Yıldırım Akbulut, gelişmelerin kendisinin bilgisi dahilinde olduğunu ve Irak Kürtlerinin bağımsız bir devlet kurmak istemediklerini söyledi. Başbakan Yıldırım Akbulut, TBMM'de gazetecilerin, Iraklı Kürt liderlerin Ankara'daki temasları konusunda yönelttikleri soruları yanıtladı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Türkiye Barolar Birliği'ni ziyaret etti. İnönü, TCK'da düşünce özgürlüğüne engel getiren 141, 142. maddelerin özgürlük simgesi haline geldiğini söyleyerek, yargı bağımsızlığı ve savunmaya getirilen engellerin kaldırılmaması halinde toplumun büyük tahribata uğrayacağını kaydetti. SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Türkiye Ziraat Odaları, Ziraatçiler Derneği ile Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu'nü da ziyaret etti.

3- Sağlık Bakanı Halil Şıvgın düzenlediği basın toplantısında, bu yıl ilk kez "14 Mart Tıp Bayramı" dolayısıyla 'Yılın Hekimleri"nin belirlendiğini bildirdi.

4- SHP İzmir Milletvekili Veli Aksoy, Başbakan Yıldırım Akbulut tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, Cumhurbaşkanlığı tarafından İstanbul'da satın aldırılan köşklerle ilgili iddialara açıklık getirilmesini istedi.

5-TBMM İnsan Hakları Komisyonu, son zamanlarda karakollarda meydana gelen 9 intihar olayını incelemek üzere bir komisyon oluşturulmasını kararlaştırdı.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, haftalık basın toplantısında Iraklı Kürt liderlerin Ankara'daki temasları konusunda bilgi verdi. Sungar, Kürt liderlerle yapılan görüşmenin gayrıresmi nitelikte olduğunu ve bu görüşmelerde Kürt liderlerin bağımsız bir Kürt devletinin kurulmasının amaçları arasında yer almadığını bildirdiklerini söyledi. Sungar, görüşmelere MİT yetkililerinin katılmadığını belirtti.

7-73. kurtuluş yıldönümü törenlerine katılmak üzere Erzurum'a giden DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin Kuzey Irak'ta kurulacak bir devletle ilgilenmesinin Irak'la ilişkilerini kritik bir noktaya getireceğini kaydederek, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Iraklı Kürt liderleri Türkiye'ye çağırmasını eleştirdi. Partisinin İstanbul II örgütü tarafından düzenlenen "Aya Bakış" toplantısına katılmak üzere daha sonra İstanbul'a giden Demirel toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'deki Kürtlerin azınlık olmadığını belirterek, bu sorunun ülke gündemine getiriliş nedenini anlamadığını ifade etti.

8-ANAP Gaziantep Milletvekili Ha'san Celal Güzel, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Kürt liderlerle diyaloga girmesini eleştirerek, "Milletin mukadderatı ve geleceği ile ilgili bir konuda TBMM ve hükümeti devre dışı bırakarak, tek kişinin tehli-

keli arayışlar içine girmesini kabul edemeyiz" dedi.

9- İHD Tunceli Şube Başkanı Ali Özler hakkında çeşitli suçlardan dolayı verilen hapis cezası, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nce bozuldu.

10-Haftalık Yüzyıl Dergisi Ankara Temsilcisi Hasan Yalçın ile Ankara İdare Müdürü Güner

Tokgöz, Ankara DGM tarafından tutuklandılar.

11- NATO'nun aldığı karar uyarınca Körfez savaşı öncesinde Türkiye'ye gönderilen Çevik Kuvvete bağlı Alman askerleri ülkelerine döndüler. Bu arada, Hollanda Savunma Bakanı Ter Beek ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral De Graaf, 2. Taktik Kuvvet 8. Ana Jet Hava Üssü'nde incelemelerde bulundular.

12- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, SSCB'ye yaptığı ziyaretin resmi bölümünü tamamladıktan sonra Moskova'dan Kiev'e gitti. Kiev'e hareketinden önce son kez biraraya gelen Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve SSCB Başkanı Mihail Gorba-çov, görüşmelerinin sonuçlarını değerlendirdiler. Cumhurbaşkanı Özal, Kiev'de Ukrayna Cumuriyeti Yüksek Sovyet Başkanı Leonid Makaroviç Kravçuk'la da bir görüşme yaptı. Daha sonra heyetlerarası görüşmeler başladı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi tarafından Kiev'de yapılan açıklamada, Kürt liderlerinin Ankara'daki görüşmelerinden, başta Cumhurbaşkanı Turgut Özal olmak üzere, Başbakan, Genelkurmay Başkanı ve Milli Savunma Bakanının haberdar olduğu, konunun daha önce Çankaya Köşkü'nde yapılan bir toplantıda ele alınmış olduğu bildirildi.

13- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Viron Polidoras düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'in, Kıbrıs konusunda "mantığa aykırı, yanlış yorumlar" yaptığını iddia etti.

14- Türkiye'nin Berlin Başkonsolosluğu rezidansına yapılan saldırıda koruma görevlisinin öldürülmesiyle ilgili olarak polis, 3 Alman gencini gözaltına aldı.

15- ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Ortadoğu'daki yeni düzenlemeleri ve bölgesel barışın sağlanması için gerekli koşulları görüşmek üzere İsrail'den Suriye'ye gitti. Baker, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ile yaptığı görüşmede, Ortadoğu'da kalıcı bir barışa ulaşılabilmesi için ABD'nin öngördüğü çözümleri iletti.

16-SSCB Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vitaly Churkin tarafından düzenlenen üasın toplantısında, SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'un, bir çok Arap ülkesi liderine, ülkesinin Körfez ve Ortadoğu'daki diğer sorunlarla ilgili görüşlerini açıklayan mesajlar yolladığı açıklandı. Churkin, SSCB'nin, Ortadoğu sorununun çözüme kavuşması için aktif girişimlerde bulunduğunu söyledi.

17-İran resmi haber ajansı IRNA, Bağdat'ta Saddam Hüseyin karşıtı gösteriler düzenlendiğini, ordu birliklerinin göstericilere müdahale etmesi sonucu çatışmalar çıktığını ve her iki taraftan da ölenler olduğunu öne sürdü.

Irak yönetimine muhalif gruplarca Beyrut'ta düzenlenen kongre, yapılan son kapalı oturumla sona erdi.

18-Hindistan Devlet Başkanı Ramaşvami Venkataraman, erken genel seçime gidilmesi için pariamentoyu feshetti.

19- Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'da öğrenciler yönetim karşıtı gösterilerini sürdürürken, Sırbistan Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Radmilo Bogdanoviç istifasını sundu.

20-İtalya Dışişleri Bakanı Gianni de Michelis, Akdeniz ve Ortadoğu'da eşit bir dengenin kurulmasını sağlamaya yönelik bir Güvenlik ve İşbirliği Konferansı yapılmasını önerdi.

14 MART 1991

1- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sungurlu, İnfaz Yasası'nda cezaların ertelenmesi ile ilgili değişiklik yapılması yolundaki çalışmanın Bakanlıkta sürdürüldüğünü bildirdi.

2-Milli Savunma Bakanı Mehmet Yazar, hafta başında Türkiye'ye gelen Hollanda Savunma Bakanı Ter Deer ile biraraya geldi. Yazar ile Deer arasında yapılan görüşmede, NATO'nun geleceği ve Körfez krizinin ışığında Türkiye'nin ittifak içindeki konumu konularının ele alındığı belirtildi.

3-SHP Ankara Milletvekili Tevfik Koçak, Başbakan Yıldırım Akbulut tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, Iraklı Kürt liderlerin Ankara'daki temaslarının açıklığa kavuşturulmasını istedi.

TBMM Genel Kurulu'nda gündem dışı bir konuşma yapan SHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, Körfez'de savaşın sona ermesinden bu yana gelişen olayları değerlendirdi. Ersin, Cumhurbaşkanı Turgut özal'ın komşu ülkelerin içişlerine karıştığını öne sürdü. SHP'li Ersin'in konuşması ANAP adına söz alan Devlet Bakanı Kamran İnan tarafından yanıtlandı.

4-Başbakanlık, Bahçelievler'deki 7 TİP üyesini öldürmekten idam cezasına çarptırılan 4 sağ eylemcininin dosyalarını, Milli Savunma Bakanlığı'na göndermek üzere TBMM'den geri çekti. Başbakanlığın, idam dosyalarını geri çekme tezkeresi TBMM Genel Kurulu'nün birleşiminde okundu. Ceza yasasında yapılan değişiklik doğrultusunda,müebbet hapis cezasına dönüştürülmek üzere dosyaları TBMM'den çekilen idam hükümlülerinin sayısının 66'ya yükseldiği bildirildi.

5-Anayasa Mahkemesi, 1985 yılı birleştirilmiş kesin hesabını, uyarılara rağmen yasaya uygun şekilde bildirmeyen Milliyetçi Çalışma Partisi'ne (MÇP) ihtar verdi. Konuya ilişkin Anayasa Mahkemesi kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Turgut özal'ın dış ilişkilerde Dışişleri Bakanlığını ve silahlı kuvvetleri dışlayarak hareket ettiğini öne sürdü. Ecevit, Cumhurbaşkanının bu tutumu yüzünden, MiT'in bağlı olduğu Başbakanlığın da dışlandığını, bunların da son derece tehlikeli gelişmeler olduğunu söyledi.

7- SHP Genel Merkezi, Genel Başkan Erdal İnönü'yü ve parti yönetimini eleştiren demeçler veren milletvekillerinden savunma istedi. Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Moğultay imzasıyla, SHP milletvekilleri Musa Gökbel ve Hilmi Ziya Postacı'ya gönderilen yazılarda, sözkonusu ifadelerin kendilerine ait olup olmadığı soruldu.

8-14 Mart Tıp Bayramı düzenlenen törenlerle kutlandı. Tıp Bayramı nedeniyle Cumhurbaşkanı Turgut özal, Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Kaya Erdem, Başbakan Yıldırım Akbulut ve SHP Genel Başkanı Erdal İnönü birer mesaj yayınladılar.

İstanbul Tabip Odası'nca 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle düzenlenen törende "14 Mart Ödülleri" sahiplerine verildi.

9- Türkiye'deki çeşitli üniversitelerde görevli bini aşkın öğretim üyesi tarafından imzalanan bir deklerasyonda, özerk bir Kürt devleti kurulmasına aydınların karşı olduğu, Türkiye'de uluslararası anlaşmalarda azınlık olarak kabul edilen unsurların dışında azınlık bulunmadığı belirtildi.

10-Fransa Savunma Bakanı Pierre Joxe resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

11- Siirt Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı polis otosuna ateş açılması sonucu, 1 polis memuru öldü, 2 polis memuru yaralandı. Olay sonrasında 10 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

12- TBKP Genel Sekreteri Haydar Kutlu, 28 Ekim 1990 tarihinde partisinin Bakırköy ilçe kongresindeki konuşmasında komünizm propogandası yaptığı gerekçesiyle hakkında soruşturma açılması sonucu, İstanbul DGM'de ifade verdi.

13- Yasadışı TKP-MLTİKKO örgütü adına, aralarında emekli Albay Rıfat Uğur-lutan'ın öldürülmesi ve Tekel Ümraniye deposunun soyulmasının da bulunduğu eylemleri gerçekleştirdikleri savıyla haklarında dava açılan 4 kişinin yargılanmasına İstanbul 1 No'lu DGM'de başlandı.

14- Cumhuriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Okay Gönensin, hakkında "Basın Yasasına aykırılık" savıyla, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülmekte olan davadan beraat etti.

15- Cumhurbaşkanı Turgut Özal beraberindeki heyetle birlikte, Kazakistan'ın başkenti Alma Ata'ya gitti. Cumhurbaşkanı Özal, Kazakistan'a hareketinden önce Kiev'de gazetecilerin Ortak Pazar, Körfez sorunu, Kürt sorunu, Kbrıs sorunu, sendikalar ve ceza kanununda yapılması düşünülen değişikliklerle ilgili sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, gazetecilerin Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak yönelttiği bir soru üzerine, bu sorunun Türkiye'nin önünde sürekli bir engel olarak kalmasının yanlış olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, SSCB gezisinde son derece olumlu izlenimler edindiğini dile getirdi.

Kazakistan'da Cumhurbaşkanı Nazarbeyef tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Turgut Özal, daha sonra cumhurbaşkanlarının başkanlık ettiği Türkiye-Kaza-kistan resmi görüşmelerine katıldı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi, görüşmelerde iki ülke arasında yakın ticari, siyasi ve sosyal ilişkiler geliştirilmesinin kararlaştırıldığını söyledi.

16-ABD Senatosu Tahsisatlar Komisyonu'nun birleşiminde, Türkiye'ye 200 milyon dolar acil ek yardım yapılmasına ilişkin ek bütçe yasası kabul edildi.

17-Belçika Parlamentosu, Türkiye'nin AT üyeliğini "Kürt kültürel kimliğini kabul etmesi" koşuluna bağlayan tasarıyı oybirliğiyle kabul etti. 212 üyeli parlamentoda oylamaya katılan 130 milletvekilinin tamamının tasarı lehinde oy verdiği bildirildi.

18- Avrupa Parlamentosu'nun kabul ettiği bir karar tasarısı ile "Kuveyt'in işgaline son verilmesini öngören BM kararlarının uygulanmasında, uluslararası camianıngösterdiğikararlılığınKıbrıskonusundadagösterilmesini"istemesi, KKTC'de tepkiyle karşılandı. KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu konuyla ilgili olarak Bayrak Radyosu'na verdiği demeçte, Avrupa Parlamentosu kararının, BM Genel Sekreteri'nin iyi niyet misyonuna ters düştüğünü belirtti.

19-Alman Die Welt Gazetesi'nde yayımlanan bir yorumda, Cumhurbaşkanı Turgut özal ile ABD Başkanı George Bush'un, Türkiye'nin Kuzey Irak'ta koruyucu güç olması konusunda anlaştıkları öne sürüldü.

20- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, 1987 yılında Karabağ sorununun çıkmasından bu yana ilk kez Azerbaycan halkına güvence vererek, Karabağ bölgesinin Azerbaycan topraklarının ayrılmaz bir parçası olduğunu ifan etti.

21-Varşova Paktı'nın dağıtılmasına yönelik anlaşmanın imzalanmasından sonra, sosyalist ülkelerin Ekonomik İşbirliği örgütü olan "COMECON"un da varlığına son vermesiyle sonuçlanacak olan toplantı, örgütün merkezi Moskova'da başladı.

22-ABD Başkanı George Bush Kanada'da düzenlediği basın toplantısında, Irak yönetimini, ülkedeki sivil ayaklanmayı bastırmak için hava gücünü kullanmaması yolunda uyardı. Bush, Irak'ın bu davranışının ateşkes anlaşmasının ihlali anlamına geldiğini belirtti.

23-ABD Başkanı George Bush ile Fransa Cumhurbaşkanı François Mitte-rand, Karaib adalarından Martinik'de biraraya gelerek, Körfez savaşı sonrasında Ortadoğu'daki durum ve Arap-İsrail çatışmasının çözümü konularını görüştüler.

24- ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Şam'da Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ile görüştü. Görüşmede Ortadoğu Barış Planı, Lübnan sorunu, Amerikalı rehineler, terör ve bölge güvenliği konularının ele alındığı bildirildi. Baker, Şam'da Lübnan Dışişleri Bakanı Faraş Buez ile de bir görüşme yaptı. ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Şam'daki temaslarını tamamladıktan sonra SSCB'nin başkenti Moskova'ya gitti.

25- Kuveyt Emiri Şeyh Cabir El Ahmed El Sabah ülkesine döndü.

26- Yugoslav resmi haber ajansı TANJUG, başkent Belgrad'da bir haftadır süren gösterilerin, hükümetin göstericilerin isteklerini kabul etmesi üzerine sona erdiğini duyurdu.

15 MART 1991

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, başbakanlık muhabirleri ile yaptığı bir toplantıda, infaz yasasında yapılacak değişiklikle bazı cezaların tecil edileceğini söyledi. Başbakan Akbulut, yargı ve emniyet mensuplarına yönelik olanlar dışındaki bütün suçlar için geçerli olacak değişiklikten, yurt dışında bulunanlar dahil herkesin yararlanabileceğini bildirdi.

Başbakan Yıldırım Akbulut, daha sonra Irak'ın Ankara Büyükelçisi Tıkrıti'yi kabul ederek bir süre görüştü. Başbakan Akbulut, Türk-lrak ilişkilerinin yeniden kurulabilmesi için elinden geleni yapacağını belirtti.

2-Genelkurmay Başkanlığı tarafından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş imzasıyla yayımlanan ve askeri birliklerle askeri işyerlerine gönderilen bir yazıda "astlara kötü muamele, hakaret ve dayak atma" konusuna değinilerek, tüm amirlerden bu tür hareket ve davranışların önlenmesi için gerekenlerin yapılması istendi.

3- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, ceza kanununda yapılmakta olan değişiklikler konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sungurlu, bakanlığında yürütülmekte olan ceza tecili ile ilgili çalışmaların anti terör yasasına da uygulanabileceğini belirterek, ceza tecilinin 1987 ya da 1990 yılı sonu itibarıyla yürürlüğe girmesinin düşünüldüğünü ifade etti.

4-Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, SHP Ankara Milletvekili Tev-fik Koçak tarafından, Suriye'nin haritalarında Hatay'ı kendi toprağı olarak göstermesi konusunda yöneltilen bir soru önergesini yazılı olarak yanıtladı. Alptemoçin, konunun daha çok Suriye'nin iç politika nedenlerinden kaynaklanan ve kamuoyunu tatmin etmeye yönelik bir tutum olarak değerlendirdiğini belirtti.

5-Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından KKTC'ye sağlanan 53.7 milyar liralık krediye ilişkin anlaşma yetkililerce imzalandı. Devlet Bakanı İbrahim Özde-mir törende yaptığı konuşmada, sağlanan krediyle KKTC'deki bazı ekonomik darboğazların giderilmesi ve müteşebbislere olanak yaratılmasının amaçlandığını söyledi.

6-Irak'ın Halepçe'de Kürtlere karşı kimyasal silah kullanarak yaptığı katliamın yıldönümü nedeniyle İstanbul, Ankara, Malatya, Diyarbakır ve İzmir'de düzenlenen gösterilerde Irak yönetimi protesto edildi.

7- Ankara Etlik'te bir kahvehaneye düzenlenen silahlı saldırıda, biri polis 2 kişi öldü, 2 kişi de yaralandı.4 kişi olduğu belirlenen saldırganların olaydan sonra kaçtığı, yakalanmaları için geniş çaplı operasyonlara girişildiği belirtildi. Eylemi yasa dışı Dev-Sol örgütü üstlendi.

8- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Kazakistan'ın başkenti Alma Ata'da, Kazakistan'la Türkiye arasında ikili işbirliğine ilişkin üç anlaşma imzaladı. Cumhurbaşkanı Özal, gazetecilere yaptığı açıklamada Kazakistan ziyaretinden son derece olumlu izlenimler aldığını belirtirken, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev de geniş bir işbirliği yapma konusunda Cumhurbaşkanı Özal'la görüş birliği içinde olduklarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Özal daha sonra Azerbaycan'ın başkenti Baku'ye gitti.

9-ABD Başkanı George Bush ile Fransa Devlet Başkanı François Mitte-rand'ın Martinik'te gerçekleştirdikleri zirve görüşmelerinde, Ortadoğu'da yeni bir düzen kurulması konusunda görüş birliği içinde oldukları, ancak bu düzenin nasıl olacağına ilişkin farklı yaklaşımlara sahip oldukları bildirildi.

10-ABD Dışişleri Bakanı James Baker ve SSCB Dışişleri Bakanı Alexander Besmertnih'in Moskova'deki görüşmelerinde, Ortadoğu sorununun yanısıra silahsızlanma konusuna da yer verildiği bildirildi.

11- ABD ve Arnavutluk arasında yeniden diplomatik ilişkilerin başlatılmasına yönelik anlaşma, VVashington'da Arnavutluk Dışişleri Bakanı Muhamet Kaplan ile ABD'nin Avrupa ve Kanada işlerinden sorumlu Dışişleri Banan Yardımcısı Ray-mond Seitz tarafından imzalandı.

12-FKÖ lideri Yaser Arafat, Cezayir haber ajansı APS'ye verdiği bir demeçte, ABD'nin Filistin konusunda çifte standart uygulamamasını isteyerek, 1988'de kurulan Filistin devletinden ödün verilmesinin sözkonusu olmadığını belirtti.

16 MART 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, SSCB gezisini tamamlayarak Türkiye'ye döndü. Cumhurbaşkanı Özal'ın, gezisinin son gününde Azerbaycan Devlet Başkanı Ayaz Muttalibov'la görüşmesinden sonra iki ülke arasında ekonomik ve sosyal alanlarda üç anlaşma imzalandı. Türkiye'nin Azerbaycan'a armağan ettiği telefon santrali de Cumhurbaşkanı Özal tarafından hizmete açıldı. SSCB'nin Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev geziyle ilgili açıklamasında, ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi için fevkalade bir zemin oluşturduğunu söyledi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Ankara'da yaptığı açıklamada, Kürt sorununun Türkiye'de demokrasi ile ilgili sorunlardan kaynaklandığını, sorunun etnik olmadığını demokrasi sorunu olduğunu söyledi. İnönü, Türkiye Cumhuriyeti'nin siyasal bir birlik olduğunu belirterek, anadilin farklı olmasının ayırdedici bir özellik olmadığını, ancak herkesin tarihini dilini ve kültürünü öğrenmeye hakkı olduğunu, bu doğrultuda bir Kürt Enstitüsü'nün de kurulabileceğini söyledi.

3- Turizm Bakanı İlhan Aküzüm ile Türk turizminin sorunları konusunda yapılan bir söyleşi Milliyet Gazetesi' nde yayımlandı.

4-DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Temsilciler Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin içinde bulunduğu sıkıntıları aşmak için şahıs ve zümre hakimiyetinden kurtarılması gerektiğini söyledi. Demirel Cumhurbaşkanı Özal'ın, Türkiye'nin bölünmez bütünlüğünü tartışma konusu yaptığını öne sürdü.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, partisince Bursa'da düzenlenen miting-te yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Kürt politikasını, Kürt liderlerle yaptığı görüşmeleri ve dış politikasını eleştirdi.

6- DMP Genel Başkanı Bedrettin Dalan ile yapılan bir söyleşi Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

7-Eski Milli Savunma Bakanı Hüsnü Doğan, Cumhurbaşkanı Özal'ın eşinin politikaya girmesi ve kadın hakları konusunda Nokta Dergisi'nin sorularını yanıtladı.

8- Eski Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil ile yapılan bir söyleşi Türkiye Gazetesi'nde yayımlandı.

9-Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin yılın gazetecileri ödülleri, Ankara'da düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

10- Foto Muhabirleri Derneği Olağan Genel Kurulu, Ankara'da yapıldı.

11-Haldun Taner Öykü Ödülünü kazananlara ödülleri, İstanbul'da düzenlenen törenle verildi.

12- ABD Dışişleri Bakanı James Baker Ankara'ya geldi. Dışişleri Bakanı, Başbakan ve Cumhurbaşkanı'yla birer görüşme yapan Baker, daha sonra Çankaya

Köşkü'nde iki ülke heyetleri arasında yapılan bir toplantıya katıldı. Toplantıyla ilgili olarak bir açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi, toplantıda bölgesel güvenlik, silahların denetimi ve imhası, Arap-lsrail çatışması ve bölgesel ekonomik işbirliği konularının ele alındığını bildirdi. Baker da ayrılmadan önce Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, görüşmelerde Körfez'de-ki gelişmeler konusunda görüş alış-verişinde bulunduklarını, Cumhurbaşkanı Özal ile SSCB izlenimlerini değerlendirdiklerini söyledi. Baker, Amerikan hükümetinin, "bir Patriot füze sistemini Türkiye'ye hediye edeceğini" açıkladı.

13- İspanyol Yönetmen Carios Saura ile sinema anlayışı üzerine, İstanbul'da yapılan bir söyleşi Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

14- İzmir'de bir kahveye teröristler tarafından açılan ateş sonucu, biri bekçi iki kişi öldü. Bir Amerikan şirketine bomba koymaya çalışan bir kişi, bombanın elinde patlaması sonucu öldü.

İstanbul'da 7, Ankara'da 1, Adana'da da 2 Amerikan şirketine bomba atıldı. Patlamalarda maddi hasar meydana geldi. Olayların sorumluluğunu yasadışı Dev-Sol örgütü üstlendi.

15- Irak'tan kaçarak Türkiye'ye sığınan Kürt mülteciler düzenledikleri gösterilerle Halepçe Katliamı'nı ve Saddam Hüseyin yönetimini protesto ettiler. Diyarbakır, Muş ve Mardin'deki kamplarda bir günlük yas ilan edilirken, Irak'ın İstanbul Başkonsolosluğuna siyah çelenk kondu.

16- Irak Birliği Türkmen Partisi liderlerinden Muzaffer Aslan, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Beyrut'ta biraraya gelen Irak muhalefetinin aldığı kararlar konusunda bilgi verdi. Aslan, Türkmenlerin Irak'ta 3 ana unsurdan biri olduğunu, Saddam yönetimi yıkılıncaya kadar mücadele edeceklerini söyledi.

17- Kürtçe kaset çıkarmak isteyen iki firmanın yapımcı belgesi, Kültür Bakanlı-ği'nca iptal edildi.

18- Belçika Temsilciler Meclisi, Türkiye'deki Kürtlere kültürel kimlik tanınması ve Kürt meselesinin uluslararası bir konferansta incelenmesi kararı aldı.

Türkiye-AT Karma Parlamento Komisyonu Başkanı Bülent Akarcalı, Belçika Temsilciler Meclisi Başkanı ve siyasi parti başkanlarına birer mektup göndererek kararı sert bir dille eleştirdi.

19-Stockholm'de düzenlenen "Uluslararası Kürt Konferans'ında" PKK adına konuşan bir kişi, "Kürt sorununa çözüm bulmada samimi olması halinde, PKK'-nın, Ankara ile görüşmeye hazır olduğunu, aksi takdirde eylemlerini yoğunlaştıracaklarını" söyledi.

20- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin yaptığı radyo-televizyon konuşmasında, ülkedeki kargaşaya değinerek, komşu ülkelerin Irak'ın güneyine sabotör-ler göndererek kargaşa yarattıklarını iddia etti. Hüseyin, Kuzey Irak'taki Kürt ayaklanmasının devam ettiğini, güneydeki Şii ayaklanmasının ise bastırıldığını belirterek, ülkede çok partili rejime geçileceğini ve reformlar yapılacağını söyledi.

Öte yandan İran resmi haber ajansı IRNA, Musul'un Kürt isyancıların denetimine geçtiğini öne sürdü.

21- SSCB Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vitali Çurkin düzenlediği basın toplantısında, Körfez savaşı sonrasında, bölgede oluşturulacak güvenlik sistemiyle ilgili 6 maddelik bir plan açıkladı. Çurkin, bu planın konuyla ilgili tartışmalara katkıda bulunma amacını taşıdığını söyledi.

22- Yugoslavya'da, Sırbistan Cumhuriyeti lideri Slobodan Miloseviç, Federal Başkanlık Konseyi'ni tanımadıklarını açıkladı. Federal Başkanlık Konseyi'nin Sırp Başkanı Borisav Yoviç ile Karadağ ve Voyvodin temsilcileri istifa etti. Hırvatistan'ın Knin kasabası, bu cumhuriyetten ayrıldığını ve Sırbistan'a bağlanmak istediğini açıkladı.

23-Körfez krizi nedeniyle Fransız yazılı basınında işten çıkarmalar başladı. İtalya'da da uyuşmazlık nedeniyle Gazeteciler Sendikası ülkede cumartesi ve pazar günleri hiçbir gazetenin yayımlanmamasını kararlaştırdı.

17 MART 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Yunanistan'ın Katimerini gazetesinde yayımlanan demecinde, Türkiye'nin AT üyeliğine kabulü halinde, İslam ve Hıristiyan rekabeti tehlikesinin önlenmiş olacağını, Türkiye'nin Avrupa ile İslam dünyası arasında bir köprü olduğunu, Arap-İsrail zirvesine ev sahipliği yapabileceğini söyledi.

2-Başbakan Yıldırım Akbulut, Çanakkale Zaferi'nin 76. yıldönümü nedeniyle Çanakkale'de yaptığı konuşmada, fikirlerin şiddete başvurulmadan, silah kullanılmadan açıklanmasından yana olduğunu, bu nedenle TCK'nın 141, 142 ve 163'üncü maddelerinde tadilata gidileceğini belireterek, Türkiye'de demokrasinin iki kez kesintiye uğradığını, böyle bir şey olmasını istemediklerini söyledi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Çanakkale'de yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Özal'ın Irak'taki rejimi eleştirdiğini, ancak Türkiye'de demokrasinin önündeki engellerin kaldırılmadığını söyledi.

4- Devlet Bakanı Işın Çelebi, kopya olduğu iddiaları nedeniyle tartışılan doktora tezinin yeniden incelenmesi için 9 Eylül Üniversitesi'ne başvuracağını açıkladı.

5- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Tugay Özçeri, İngiliz Channel Four Televizyo-nu'nun sorularını yanıtladı. Özçeri, Kürt lider Celal Talabani ile Ankara'da yapılan görüşmeye değinerek, Talabani'nin bazı isteklerde bulunduğunu, ancak her hangi bir yanıt verilmediğini, Türk-lrak sınırının iki yanında da barış^ istikrar ve demokrasinin garantiye alınması gerektiğini söyledi.

6-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca ILO'ya gönderilen raporda, 1402 sayılı Sıkıyönetim Yasası uyarınca 4 bin 500 kamu görevlisinin görevden alındığı, 4 bin 970'inin de görev yerlerinin değiştirildiği belirtildi. Raporda, görevden alınanlardan 4 bin 97'sinin görevlerine iade edildiği, 358 kişinin taleplerinin ise reddedildiği kaydedildi.

7-DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki Kürt sorununa etnik bir sorun olarak bakmadığını, sorunun bölgenin yarı feodal yapısından kaynaklandığını, Türkiye'nin bunu çözmek için öncelikle kendi içindeki rejim sorununu çözmesi gerektiğini söyledi.

8- SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, iç ve dış politikadaki gelişmeleri değerlendirdi. Çetin, Türkiye'nin Ortadoğu'da kurulacak herhangi bir kısmi güvenlik sisteminde yer almaması gerektiğini söyledi.

9-DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Dülger düzenlediği basın toplantısında, partisinin dün toplanan Temsilciler Meclisi bildirisini açıkladı. Bildiride, Körfez kriziyle Türkiye gündeminin değiştirilmeye çalışıldığı, Türkiye'de istikrarın aldatmaca olduğu öne sürüldü.

10- İki tutuklunun yeniden sorgulanmasının istenmesi üzerine Erzincan E Tipi Cezaevi'nde 615 mahkum tarafından başlatılan "ölüm orucu" 11. gününe girdi.

11-3 memur sendikasının İstanbul Valiliği emriyle kapatılması, sendikaların yöneticileri tarafından kınandı.

12- Türkiye'nin Kuveyt Büyükelçiliği yeniden açıldı.

13-SSCB'de ülkenin bütünlüğünün korunup korunmaması konusunda referandum yapıldı. On gün içinde sonuçlarının açıklanacağı referanduma, Litvanya, Letonya, Estonya, Moldavya, Gürcistan ve Ermenistan'ın katılmadığı bildirildi.

14- İsveç'in başkenti Stockholm'de yapılan Kürt Konferansı sona erdi. Konferansın bitiminde, demokratik ve insani haklara ilişkin bir deklarasyon yayımlandı.

15-Irak'ta, Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'e bağlı birliklerle muhalifler arasındaki çatışmaların devam ettiği bildirildi. Basra'da, yönetime bağlı birliklerin kontrolü ele geçirdikleri, kuzeyde ise Kürt muhaliflerin petrol boru hattının büyük bölümünü denetimlerine aldıkları bildirildi. Muhalif İslami Çağrı Partisi'nden yapılan bir açıklamada, Irak ordusunun savaştan kaçan insanlara "napalm" bombası attığı ve Halepçe'deki gibi binlerce kadın ve çocuğun öldüğü öne sürüldü.

16-Kuveyt Devlet Bakanı Abdülrahim el Avadi gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkesinde demokratik parlamento seçimlerinin 6-12 ay içinde yapılacağını söyledi.

17-Hindistan'ın Keşmir eyaletinde güvenlik güçleriyle Müslümanlar arasında dün çıkan çatışmalarda 17 kişinin öldüğü, yaklaşık bin kişinin tutuklandığı bildirildi.

18- Arnavutluk hükümetince alınan siyasi af kararı uygulamaya girdi. Uygulamadan yararlanan 175 siyasi mahkum serbest bırakıldı.

19- Finlandiya'da parlamento seçimleri dün yapıldı.

20- ABD'nin Meksika sınırı yakınlarında küçük bir yolcu uçağının düşmesi sonucu 10 kişinin öldüğü bildirildi.

18 MART 1991

1-Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Karayolları Bölge Müdürleri toplantısında yaptığı konuşmada, karayollarının bir ülkenin gelişmesinin en önemli unsurlarından olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Özal, konuşmasında fikir, din ve vicdan hürriyetinin sağlanması, daha serbest bir sisteme gidilmesi gerektiğini söyledi.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut çeşitli konularda Güneş Gazetesi'nin sorularını yanıtladı. Akbulut, Iraklı Kürt liderlerle Ankara'daki görüşme konusundaki soruya verdiği yanıtta, yapılan görüşmelerde, Kürt devleti ya da sınır konularına değinil-mediğini, liderlerin böyle bir talepte bulunmadıklarını bildirdi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Orgeneral Güreş, ordunun siyasi otoritenin emrinde olduğunu ve Atatürk döneminden beri Başbakan'a bağlı olduğunu söyledi.

4-Devlet Bakanı Güneş Taner ve beraberinde bir heyet, Cumhurbaşkanı Özal'ın gezisi öncesinde temaslarda bulunmak üzere ABD'ye gitti.

5- Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin'in başkanlık ettiği Türk heyeti ile Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Şara'nın başkanlık ettiği Suriye heyetleri arasında resmi görüşmeler Ankara'da yapıldı. Görüşmede Körfez krizi ve Şam Deklarasyonu ele alındı. Suriye Dışişleri Bakanı El Sara, Irak'ın toprak bütünlüğü konusunda, Türkiye, İran ve Suriye arasında varılan mutabakatın geçerli olduğunu, bölgede Arap birliğinden daha ileri bir güvenlik düzenine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

6- Danıştay, Aliağa'da kurulması planlanan santral için 8.kez verilen "yürütmeyi durdurma kararına" Başbakanlık tarafından yapılan itirazı reddetti.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, bir grup Belçikalı parlamenterin Güneydoğu Anadolu'da yaptığı gezi sonucu hazırlanan ve 14 Mart'ta Belçika Par-lamentosu'nda kabul edilen karar tasarısı nedeniyle Belçika'nın kınandığını bildirdi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, SHP ile birleşme konusunu değerlendirdi. Ecevit, DSP'nin SHP'ye katılmasının, SHP içindeki hiziplere bir yenisinin eklenmesi anlamına geleceğini ve birleşmenin bir faydası olmayacağını söyledi.

9- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Metin Gürdere parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Özal'ın SSCB gezisi ve Kürt sorunuyla ilgili görüşlerini açıkladı. Gürdere, Türkiye'deki Kürt sorununun Avrupa tarafından sürekli Türkiye'nin aleyhine kullanıldığını, konunun özgürce tartışılarak milli bir politika oluşturulması gerektiğini söyledi.

10-DYP Genel Başkan Yardımcısı Tansu Çiller, İstanbul'da düzenlediği ba-

sın toplantısında, IMF ve OECD'nin hükümete sunduğu raporların kendi tahminleri doğrultusunda çıktığını, ancak hükümetin "umut dağıttığını" söyledi.

11- Çanakkale Zaferi'nin 76. yıldönümü törenlerle kutlandı.

12- TÜSİAD tarafından hazırlanan "21 .Yüzyıla Doğru Türkiye" raporu açıklandı. Dernek Başkanı Bülent Eczacıbaşı, raporla ilgili açıklamasında, temel konularda bugüne kadar bir konsensüse Yarılamadığını, ekonomik ve sosyal sorunların bu nedenle geciktiğini ve darboğaza girildiğini, demokrasi ve kalkınma yolunda ilerlemenin "toplumsal uzlaşma" ile gerçekleşebileceğini, raporla yeni diyalog yolları açmak istediklerini söyledi.

13- Tahran Radyosu, Irak'ın Necef ve Kerbela kentlerinde ayaklanmanın başlamasından bu yana 12-16 bin kişinin öldüğünü, ayaklanmanın şiddetlenerek sürdüğünü bildirdi. İran, kutsal Necef ve Kerbela şehirlerine yapılan Irak saldırıları nedeniyle Irak'a bir nota verdi.

14- Güney Afrika'da karşıt görüşlü siyahlar arasında meydana gelen çatışmalarda 19 kişinin öldüğü, 60 kişinin yaralandığı bildirildi.

19 MART 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ABD gezisi nedeniyle Çankaya Köşkü'nde, Başbakan Yıldırım Akbulut, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, MGK Genel Sekreteri Orgeneral Çakar ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Tugay Ozçeri'-nin katıldığı bir değerlendirme toplantısı yapıldı.

2-Eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Milliyet Gazetesi'ne Kürt sorunu konusundaki görüşlerini anlattı.

3- Başbakan Yıldırım Akbulut, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, çeşitli konularda yürütülen politikaları anlattı. Başbakan, Ankara'da Kürt liderlerle yapılan görüşmelerin gizli kalmadığını belirterek, Irak'ta bir Kürt devleti kurulmasını istemediklerini söyledi. Kıbrıs'ta iki toplumlu, iki kesimli, eşit siyasi haklara haiz bir düzenden yana olduğunu kaydeden Akbulut, bu konuda Türkiye'nin garantisinin şart olduğunu söyledi. Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akbulut, bir soru üzerine Genelkurmay Başkanlığı'nın Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanması şeklinde bir çalışma olmadığını, Genelkurmay'in Başbakanlığa bağlı olarak çalışacağını bildirdi.

4-SHP Genel Başkanı Erdal İnönü partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Kürt sorununa değindi. İnönü, Türkiye Cumhuriyeti'nin üniter bir devlet olduğunu, ülke bütünlüğünün korunmasından ve herkese demokratik haklarının verilmesinden yana olduklarını söyledi.

5-SHP tarafından İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu hakkında verilen gensoru önergesi, TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Kürt sorunu, Körfez krizi ve Cumhurbaşkanı Özal'ın ABD gezisine ilişkin eleştirilerde bulundu. Demirel, "Çankaya'nın gaflet, dalalet ve hıyanet içinde olduğunu, ülkede bir Kürt sorunu yaratmaya kalkıştığını, Kıbrıs'ta ödün vereceğini belirterek, Ankara'da bir sefarette Türkiye haritasına değişik bayraklar işaretlendiğini, Türkiye'yi parçalama projelerinin başarılı olamayacağını" söyledi.

7- HEP Adana Milletvekili Cüneyt Canver partisinden istifa etti.

8- Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Sara, Başbakan Yıldırım Akbulut ve D'ışişle-ri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin'i ziyaret etti. Ankara'da temaslarını tamamlayan El Sara, Türkiye'den ayrıldı. Konuk bakan ayrılmadan önce Esenboğa Havaalanı'nda, Dışişleri Bakanı Alptemoçin ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, görüşmelerinin yapıcı ve verimli olduğunu, ikili ilişkiler ve savaş sonrası durumun değerlendirildiğini, su sorununa adil bir çözüm getirilmesinin iki ülke ilişkilerini geliştireceğini söyledi. Alptemoçin de, su sorunun bölge barışını bozmak isteyen bazı kesimler tarafından abartıldığını kaydetti.

9- İzmir Karşıyaka Belediyesi'nce düzenlenen "Gazeteci Gözüyle Belediyeler" konulu yarışmada ödül kazananlar belli oldu.

10-Mardin'in Dargeçit ilçesinde bir süre önce iki kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylar nedeniyle, Diyarbakır'ın Silvan ve Mardin'in Dargeçit ilçesinde kepenk ve kontak kapatma eylemi yapıldı. Öte yandan Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde 5 terörist ölü olarak ele geçirildi.

11- Yunanistan, Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği'nde görevli diplomatların faaliyetlerini "kabul edilemez' bulduğunu belirterek, Büyükelçi Gündüz Aktan'a bir protesto notası verdi.

12- AT Komisyonu Başkan Yardımcısı Manuel Marin, Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de insan hakları konusunda son zamanlarda önemli gelişmeler görüldüğünü söyledi. Marin, konuyla ilgili bir raporun Topluluk Dışişleri Bakanları Konseyi ile Avrupa Parlamentosu'na sunulduğunu belirtti.

13- Toplumcu Kurtuluş Partisi'nin kuruluş yıldönümü nedeniyle KKTC'ye gelen Rum Demokratik Birlik Partisi Genel Başkanı Glafkos Klerides, Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta iki toplumlu, iki kesimli bir federasyonu kabul ettiklerini ve ENOSİS'ten vazgeçtiklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Denktaş ile de görüşen Klerides, Cumhuriyetçi Türk Partisi lideri Özker Özgür ile ortak bir bildiri yayımladı. Bildiride Kıbrıs'ta çözümün geciktiği belirtildi. Cumhurbaşkanı Denktaş da yaptığı açıklamada, liderlerin karşılıklı ziyaretlerinin faydalı olduğunu söyledi.

14- Kürdistan Yurtseverler Birliği'nden yapılan bir açıklamada, Saddam Hüseyin'in Kürtlere karşı kimyasal silah kullanması halinde, Bağdat'ı sular altında bırakacak barajları havaya uçuracakları belirtildi. Bu arada Kürt isyancıların Kerkük'ü tamamen ele geçirdikleri öne sürüldü. Ayaklanma nedeniyle 37 Iraklı subay ve astsubay Türkiye'ye sığındı.

Irak Irak Meclis Başkanı da yaptığı açıklamada, muhalif grupların ülkenin kuzeyine hakim olduklarını, ülkede yeni bir anayasa için yakında referandum yapılacağını söyledi.

15-Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da bulunan Amerikan Merkez Komu-tanlığı'ndan yapılan açıklamada, 70 bin Amerikan askerinin bölgeden ayrıldığı bildirildi.

16- SSCB'de yapılan referandumun resmi olmayan ilk sonuçlarına göre, Başkan Gorbaçov'un savunduğu "yenilenmiş SSCB'nin korunması" yönünde yaklaşık yüzde 77 "evet" oyu çıktığı bildirildi.

Öte yandan Başkan Mihail Gorbaçov tarafından yayımlanan kararnameyle temel tüketim maddelerine yüzde 200 oranında zam yapılması kararlaştırıldı.

17- Yugoslavya'da Federal Başkanlık Konseyi1 nin istifalar ve azletmeler nedeniyle dağılmaya başladığı ve ülkenin yönetimsiz kaldığı öne sürüldü. Ordu Yüksek Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada, iç savaş veya etnik çatışma çıkması durumunda müdahale edileceği belirtildi. *

18-Bangladeş'te, Ulusal Parti lideri Begüm Halide Ziya, başbakanlığa atandı.

20 MART 1991

1-Cumhurbaşkanı Turgut Özal, dünkü açıklamasında kişilik haklarına yayın yoluyla tecavüzde bulunduğu gerekçesiyle, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel aleyhine 500 milyon liralık tazminat davası açtı.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, Ankara Posta İşleme Merkezi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, ANAP hükümetlerinin başından beri haberleşmeye büyük önem verdiğini ve bu yolda önemli bir aşama kaydedildiğini, yerli telekomünikasyonun uluslararası boyutlara ulaştığını söyledi. Ulaştırma Bakanı Cengiz Tuncer de konuşmasında büyük şehirlerde mekanizasyon ve otomasyonu sağlayacak posta işleme merkezlerinin hizmete verildiğini söyledi.

3-Bakanlar Kurulu, Başbakan Yıldırım Akbulut başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Kemal Akkaya toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, toplantıda, olağanüstü hal bölgesinde çalışan kamu personelinin fazla çalışma ücretlerinin arttırıldığını, adalet hizmetlerinde çalışanlara tazminat verilmesinin kararlaştırıldığını, toplantıda ayrıca Terörle Mücadele Yasası'nın ele alındığını söyledi.

4-Milli Savunma Bakanı Mehmet Yazar TBMM'de yaptığı konuşmada, Körfez savaşından edinilen bilgiler doğrultusunda Türkiye'nin savunma ve savunma sistemlerini gözden geçirdiklerini, 21 proje üzerinde çalışıldığını söyledi.

5-Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, düzenlediği haftalık basın toplantısında, Ramazan nedeniyle Batı Trakya'ya gönderilmek istenen Türk din adamlarını ülkeye sokmayan Yunanistan'ın tutumunun demokratik değerler ve dini hoşgörü ile bağdaşmadığını söyledi.

Sungar, Ortadoğu'daki yeni güvenlik düzenlemeleri çerçevesinde ABD'nin "bazı konvansiyonel silahların önceden Türkiye'de depolanması" önerisinin ilke olarak kabul edildiğini açıkladı.

6-Belçika Parlamentosu'nün Türkiye'de insan hakları konusunda aldığı karar, ANAP, SHP ve DYP grubunun ortak açıklamasıyla kınandı.

7-DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, gazetecilerin çeşitli konularda sorularını yanıtladı. Demirel, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar'ın Körfez'de kullanılan silahların Türkiye'ye getirileceğini kabul eden açıklaması konusunda, Türkiye'nin bir başka ülkenin silah deposu haline getirilemeyeceğini, ancak karşılıklı menfaatler söz konusu olduğunda bunun gereğinin yapılabileceğini söyledi.

Demirel, dün yaptığı açıklama nedeniyle Cumhurbaşkanı Özal tarafından hakkında dava açıldığını, ancak eleştirisinin kanuni değil, siyasi olduğunu söyledi.

8-SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs ve parti içi gelişmeler konusunda bilgi verdi. Çetin, Kıbrıs'ta son günlerde meydana gelen gelişmelerin ve iki toplum liderlerinin görüşmesinin olumlu olduğunu söyledi.

9-DYP Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Cindoruk, Mülkiyeliler Birliği'n-ce düzenlenen "Hukuk ve Politika" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'de demokrasinin sık sık kesintiye uğramasının sebebinin sivil toplum oluşturularak anayasa yapılamaması olduğunu söyledi.

10-HEP Genel Başkanı Fehmi Işıklar ve beraberindeki bir grup milletvekili, Başbakan Yıldırım Akbulut'u ziyaret ederek, çeşitli konularda partisinin görüşlerini taşıyan 6 maddelik bir öneri sundu.

11-Adalet Bakanlığı'nın istemi üzerine TİSK tarafından hazırlanan anayasa değişikliği önerisirtde, ekonomik ve sosyal hayat arasındaki dengenin kurulup korunabilmesi için, parlamentonun altında danışma fonksiyonu olan bir "ekonomik ve sosyal konsey" oluşturulması istendi.

12- Diyanet İşleri Başkanlığı bu yıl hacca gidiş esaslarının belirlendiğini açıkladı. Suudi Arabistan'ın 57 bin kişilik kontenjan ayırdığı, hacca gidişlerin yalnızca havayoluyla yapılacağı belirtildi.

13-Radyo Televizyon Yüksek Kurulu Başkanı Yılmaz Büyükerşen, kurul toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin verici istasyonlarının kurulması ve işletilmesiyle ilgili 3517 sayılı kanunun 4. maddesini iptal etmesiyle, TRT dışında çeşitli kuruluşlarca verici istasyonu kurulmasının suç olmaktan çıktığını açıkladı.

14-Irak'ın Ankara Büyükelçisi El Tı.kriti, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'den Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a bir mesaj getirdiğini söyledi. Tıkriti, Irak'ın içinde bulunduğu zor durum nedeniyle Türkiye'den yardım ve işbirliği beklediğini ve Irak'a karşı uygulanan ambargonun kaldırılması gerektiğini söyledi.

15- Kültür Bakanlığı, bu yıldan itibaren 21 Mart'ın Nevruz Bayramı olarak kutlanmasını kararlaştırdı. Bakan Namık Kemal Zeybek, il kültür müdürlüklerine gönderdiği bir yazıda Nevruz Bayramını kutladı ve bayramın insanlığa barış, sevgi ve kardeşlik getirmesini diledi. Yurdun çeşitli yerlerinde yapılan Nevruz kutlamalarında çıkan olaylarda 10 kişi yaralandı, 233 kişi gözaltına alındı.

İstanbul'da 3 banka şubesine bomba kondu. Olayla ilgili 8 kişi gözaltına alındı. Adana'da gösteri yapan yaklaşık 2 bin kişi polisle çatışmaya girdi, 10 kişi yaralandı, 200 kişi gözaltına alındı, izmir'de çıkan olaylarda ise 25 kişi gözaltına atındı. Batman'ın Kozluk ilçesinde polisle göstericiler arasında çatışma çıkması sonucu ilçede sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da güvenlik güçlerinin izinleri kaldırıldı, teyakkuz durumuna getirildi.

16-Dr. İsmail Beşikçi, Kürtçe bir yayına verdiği demeç nedeniyle Ankara DGM'ce tutuklandı.

17- Gazeteci Orhan Türel İstanbul'da öldü.

18- Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin Brüksel'de yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Kıbrıs sorununun çözümünü istediğini, ancak bunun Kıbrıs'taki iki

toplum arasında gerçekleştirileceğini, taviz verileceği yolundaki iddiaların doğru olmadığını söyledi.

19- ABD Başkan George Bush'un özel demeci, Hürriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

20- Kıbrıs Rum yönetiminin BM Temsilcisi Petros Eftihiu, BM Genel Sekreteri Cuellar'a bir mektup göndererek, doruk anlaşmaları ve 649 sayılı Güvenlik Konseyi kararı dahil, bütün BM kararları çerçevesinde Kıbrıs'ta iki toplumlu federatif bir çözüm bulunmasını desteklediklerini bildirdi.

21- ABD Hava Kuvvetleri'ne bağlı bir uçağın, ateşkes koşullarını ihlal ettiği gerekçesiyle Kuzey Irak'ta, bir Irak uçağını düşürdüğü bildirildi. ABD Başkanı George Bush olayla ilgili açıklamasında, ateşkes kurallarına uymayan bütün Irak uçaklarını düşüreceklerini bildirdi.

Irak Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani, Suriye'nin başkenti Şam'da yaptığı açıklamada, Kerkük yakınlarındaki petrol kuyularının Irak birlikleri tarafından bombalandığını öne sürdü. Talabani, Kuzey Irak'ta Saddam'a bağlı birliklerin yenildiğini ve yönetim karşıtı bir hükümet kurulmasına hazır olduğunu söyledi. Irak birliklerinin napalm ve yangın bombası kullandığını belirten Talabani, ABD, SSCB ve Fransa'nın duruma müdahale etmesini istedi.

Öte yandan Irak Parlamento Başkanı Mehdi Salih, İran'ın Körfez Savaşı'nı fırsat bilerek Irak'ı yıkmak istediğini, bu amaçla sınırdan sabotörler gönderdiğini öne sürdü.

Bu arada binlerce Iraklının İran'a kaçtığı bildirildi. Dünya Sağlık Örgütü (W-HO) tarafından yapılan açıklamada, İran'ın Kuzistan eyaletinde 30 bin Iraklı mülteci bulunduğu, İran'ın, mültecilere ve kaçan Iraklılara yardım için olanakları olmadığı kaydedildi.

22- Kuveyt hükümeti, halktan gelen büyük tepki nedeniyle istifa etti.

23- Lübnan'da Savunma Bakanı Michel Murr'a suikast düzenlendi. Suikastte 10 kişi ölürken Savunma Bakanı Murr yaralı olarak kurtuldu.

24- Yugoslavya'da, bir süre önce istifa eden Devlet Konseyi Başkanı Borislav Joviç'in istifası, Sırbistan .Parlamentosu'nda reddedildi ve Joviç görevine geri döndü. Öte yandan Sırbistan Devlet başkanı Slobodan Miloseviç yaptığı açıklamada, Hırvatistan'daki Sırp azınlığı yönetime karşı ayaklanmaya hazır olduğunu söyledi.

21 MART 1991

1-Cumhurbaşkanı Turgut Özal, süper emekliler ile dul ve yetimlerine telafi edici zam verilmesini öngören yasayı onayladı.

Cumhurbaşkanı Özal, Günaydın Gazetesi'ne verdiği demeçte güncel sorunlara değindi. Cumhurbaşkanı Özal, DYP Genel Başkanı Demirel'i eleştirerek, Demi-rel'in kendisine karşı askeri kullanmaya kalktığını söyledi. On yıl önce yapılan tahminlerin hepsinin çıktığını, bu tahminlerin rastgele yapılmadığını, Türkiye'nin artık sorunlarını çözebilen bir ülke olduğunu kaydetti.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, Alman Radyosu (ARD) ve bazı yabancı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Akbulut, Türkiye'de kısa sürede demokratikleşme programının gerçekleştirileceğini belirterek, bir soru üzerine Irak'ta bir Kürt devleti kurulmasına karşı olduklarını, Irak'ın coğrafyasının değişmesini istemediklerini söyledi.

3- Adalet Bakanlığı'nca hazırlanan ve dün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısına sunulan Anayasa değişikliği taslağı açıklandı.

4-DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Özal hakkında söylediği ve dava konusu olan sözlerini tekrarlayarak, siyasetin meclislerden mahkemelere intikal etmesinin rejim bunalımının neticesi olduğunu söyledi. Demirel, 2932 sayılı yasanın 8 yıldır var olduğunu, "sansür ve sürgün kararnamelerinin" halen yürürlükte bulunduğunu, bunun "iki yüzlü politikaya" örnek oluşturduğunu söyledi.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde yapılan Nevruz gösterilerine polisin müdahale etmesi sonucu çatışmalar çıktı, 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.

Mardin'in Nusaybin ilçesinde çıkan olaylarda 1 kişi öldü, 20 kişi gözaltına alındı. Kars'ın İğdır ilçesinde çıkan olaylarda bir çocuk yaralandı, 6 kişi gözaltına alındı. Çeşitli üniversitelerde yapılan gösterilerde de çok sayıda öğrenci gözaltına alındı.

6- Ankara eski belediye başkanlarından Vedat Dalokay ve eşi, geçirdikleri trafik kazası sonucu öldüler.

7- İzmir Karşıyaka'da bir polis karakolu bombalandı, bir polis öldü, üçü polis 4 kişi yaralandı.

8-KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Meclis'te grubu bulunan partileri ziyaret ederek son günlerde gelişen diyalog ortamı ve ziyaretler konusunda görüş alış verişinde bulundu. Denktaş, "anlaşma yapıldı, mesele çözüldü, toprak verildi" şeklindeki haberlerin gerçek dışı olduğunu, Rumlarla anlaşmaya varılan hiç bir konu bulunmadığınrsöyledi. Türklerin eşittik ve ortaklık hakkı ile Türkiye'nin garantörlüğünün kabulü halinde görüşmelere yeniden başlamaya hazır olduklarını belirten Denktaş, Cuellar'ın 1986'da sunduğu öneriler konusunda gerekli elastikiyeti göstereceklerini kaydetti.

9- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, bir İspanyol gazetesine verdiği demeçte, "Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması halinde Türkiye ve Kıbrıs'ın AT'ye hemen alınmasını isteyeceklerini" söyledi.

10- ABD Senatosu, Körfez savaşında uğradığı zararlar rîedeniyle Türkiye'ye 200 milyon dolarlık ek yardım yapılmasını onaylarken, Irak yanlısı bir politika izlediği gerekçesiyle Ürdün'e yardımı durdurma kararı aldı.

Öte yandan ABD Başkanı George Bush, Polonya'nın ABD'ye olan borçlarının yüzde 70'inin silineceğini açıkladı.

11- Irak Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Talabani, Saddam yönetiminin devrilmesinden sonra kurulacak geçici hükümete ev sahipliği yapmaya hazır olduklarını açıkladı, öte yandan Güney Irak'ta faaliyet gözteren islam Devrimi Yüksek Meclisi, Kürtlerin elinde bulunan Kerkük'e ordu birlikleri tarafından helikopterle sülfirik asit atıldığını bildirdi. ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Pete VVüliams yaptığı açıklamada, Irak'ın ayaklananlara karşı çok sayıda helikopter kullandığını, ateşkes koşullarını ihlal eden bu tutum nedeniyle Irak'ı uyardıklarını söyledi.

Öte yandan ABD tarafından hazırlanan ve Körfez'de kalıcı ateşkesi sağlayacak karar metni BM Güvenlik Konseyi'nin 4 daimi üyesine sunuldu.

12- Suudi Arabistan'da bir askeri nakliye uçağının düşmesi sonucu 92'si Se negalli, 6'sı Suudi Arabistanlı, 98 askerin öldüğü bildirildi.

22 MART 1991

1-Cumhurbaşkanı Turgut Özal temas ve incelemelerde bulunmak için ABD'ye gitti. Özal, hareketinden önce Esenboğa Havaalanı'nda düzenlediği basın toplantısında, ABD gezisiyle ilgili bilgi verdi. Özal ziyaretinin ilk gününde ABD Başkanı George Bush ile görüşeceğini ve tüm yönleriyle Türk-ABD ilişkileri, savaş sonrası bölgedeki durum ve gelişmeler, Türkiye'yi ilgilendiren uluslararası sorunlar konusunda görüş alışverişinde bulunacaklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Özal, İspanya Televizyonu'nda yayınlanan mülakatında ise, Türkiye'nin yakın bir gelecekte AT üyesi olacağını, Türkiye'nin üyeliğe kabulü ile AT'nin Hıristiyan kulübü olmaktan çıkacağını söyledi. Özal, Körfez krizi konusundaki soruya verdiği yanıtta ise, Irak'ın bölünmesine ve Irak'ta bağımsız devletler kurulmasına karşı olduğunu söyledi.

2-Devlet Bakanı Kemal Akkaya, Ankara'da ÇİTOSAN toplantısında yaptığı konuşmada, KiT'lerin modernizasyonu ve rehabilitasyonu için 3 yıllık bir program başlatılacağını, finansman sorunlarının çözümü için bir defaya mahsus olmak üzere, KiT'lerin ihtiyacı olan sermayenin verileceğini söyledi.

3- Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek, Avrupa Konseyi Kültür Bakanları toplantısına katılmak üzere İspanya'ya gitti.

4- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın gazetecilere yaptığı açıklamada, belediyeler olarak Türkiye'de ilk kez Japonya'ya 150 milyon marklık tahvil ihraç edeceklerini bildirdi.

5-SHP partili 20 milletvekilinin bir süre önce TRT'yi ziyaretlerinin, TRT tarafından "gerçek dışı ve ana muhalefet partisini toplum önünde küçük düşürücü" şekilde yayınlandığı gerekçesiyle TRT aleyhine, 500 milyon liralık tazminat davası açtı.

6-TİSK Başkanı Refik Baydur yaptığı açıklamada, işçi sendikalarına, hükümet politikalarına karşı birlikte hareket etme çağrısında bulundu.

7- Türk-iş Başkanı Şevket Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada, son dönemde yoğunlaşan işçi çıkarmalarına hükümetin çare bulması gerektiğini ve yargı denetimi getirilmesini istediklerini söyledi.

8- Bursa özel Tip Cezaevi'nde 100 metrelik bir tünel ortaya çıkarıldı.

9- Bir Amerikan şirketinin İstanbul Yeşilköy'deki bürosuna düzenlenen saldırı sonucu şirket genel müdürü John H. Gandy öldürüldü. Saldırıyı yasadışı Dev-Sol örgütü üstlendi.

10-Uluslararası Af Örgütü'nce yayımlanan Türkiye Raporu'nda, 'Türkiye'de gözaltına alınan kişileri işkenceye karşı koruyacak yasaların yetersiz olduğu" be'ir-tildi.

11- Güneş ve Milliyet gazetelerinde, yasadışı PKK örgütü lideri Abdullah Oca-

lan ile yapılan röportajlar yayımlandı.

12-BM, açlık ve salgın hastalık tehlikesiyle karşı karşıya kalan Irak halkına yardım edilmesi ve ekonomik ambargonun acilen kaldırılmasını isteyen bir rapor hazırlayarak Güvenlik Konseyi'ne sundu.

13-ABD tarafından BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerine sunulan Kör-fez'de ateşkes karar metninin kapsamı açıklandı. Karar metninde, ABD tarafından BM'ye 120 günlük bir takvim önerildi.

14-ABD'nin Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada, ateşkes koşullarını ihlal ettiği gerekçesiyle bir Irak savaş uçağının daha düşürüldüğü bildirildi.

15- Irak İslami Çağrı Partisi Sözcüsü Suriye'nin başkenti Şam'da yaptığı açıklamada, Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'e karşı bir darbe düzenleneceği yolundaki istihbarat sonucu Bağdat'ın bütün giriş-çıkışlara kapatıldığını ve kentte olağanüstü hal ilan edildiğini bildirdi.

Bu arada Kürt ve Şii liderlerin ayaklanmanın askeri etkinliğini artırmak ve koordinasyonu sağlamak amacıyla "kurtarılmış" bölgelere gittikleri bildirildi.

Öte yandan Irak, elinde tuttuğu 5040 Kuveytli esiri serbest bırakmaya başladı.

16-Merkezi New York'ta bulunan "Middle East Watch" adlı İnsan Hakları Örgütünden yapılan bir açıklamada, Körfez'de savaşın sona ermesini izleyen 3 hafta içinde, Kuveyt'te bulunan Filistinlilerden 210'unun öldürüldüğü, yaklaşık 2 bin Filistinlinin tutuklandığı bildirildi.

17- Hindistan'ın Pencap eyaletinde bir otobüsün silahlı kişilerce pusuya düşürüldüğü ve otobüsteki 25 kişinin kurşuna dizildiği bildirildi.

23 MART 1991

1-Başbakan Yıldırım Akbulut Nevşehir'de halka hitaben bir konuşma yaptı. Başbakan konuşmasında,Nevruz'un Türklerin bayramı olduğunu belirterek, HEP'in İstanbul'da düzenlediği Nevruz kutlamasında Türk Bayrağı'nın indirilmesini eleştirdi.

2-TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Alparslan Pehlivanlı ile iç politikadaki gelişmeler konusunda yapılan bir söyleşi Türkiye Gazetesi'nde yayımlandı.

3-DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel parti merkezinde ASİAD üyelerini kabulde yaptığı konuşmada, Kıbrıs'ın haklarının ABD'de Cumhurbaşkanı Ozal tarafından korunduğu kanaatinde olmadığını belirterek, ekonomik ve siyasi gelişmelerle ilgili görüşlerini açıkladı.

4- İstanbul'un sorunları konusunda Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen'le yapılan bir söyleşi Güneş Gazetesi'nde yayımlandı.

5-HEP tarafından Batman'da düzenlenen "Nevruz kutlamaları"nda polisle göstericiler arasında çatışma çıktı, 15 kişi yaralandı, 70 kişi gözaltına alındı.

6-İskenderun'da 50 tutuklu ve hükümlü yakını, Malatya'da 10 tutuklu ailesi, Bursa'da 8 mahkum, açlık grevine başladı.

7-İstanbul'da Menkul Kıymetler Borsası ve iki banka şubesi bombalandı. Olaylarda ölen ya da yaralanan olmadı.

8-Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ABD gezisinin ilk gününde Camp David'de ABD Başkanı George Bush ile görüştü. İki lider görüşmeden sonra Beyaz Saray'da ortak bir basın toplantısı düzenlediler. Başkan Bush, Körfez politikası nedeniyle Türkiye'ye teşekkür etti ve Ortadoğu barış sürecinde Türkiye'nin öneminin büyük olduğunu söyledi. Başkan Bush, Kıbrıs konusunda BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın girişimlerini desteklediklerini, Türkiye'nin kısa vadeli borç talebi olduğunu, ancak kendilerinin de mali sorunları bulunduğunu, Türkiye'ye bu konuda daha fazla yardımcı olmayı umut ettiğini kaydetti. Bush, Irak'ta Saddam Hüseyin yönetimde kaldığı sürece Irak ile ilişkiye girmeyeceklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Özal da basın toplantısında, Irak'ta bağımsız Kürt devleti kurulmasının kabul edilmeyeceğini, Kıbrıs'ta sorunun iki toplum arasında ve eşitliğe dayalı olarak görüşmelerle çözümleneceğini, küçük ama güçlü bir ordu istenildiğini ve bunun için yardım istendiğini belirtti.

9-Yasadışı PKK örgütü lideri Abdullah ÖCalan, üç Türk gazetesine yaptığı açıklamada, bölücü bir örgüt olmadıklarını, Kürtlerin bağımsızlığı ve özgürlüğü konusunda her türlü yönteme açık olduklarını, siyasi ve askeri birliği kabul ettiklerini söyledi.

10-Fransız Le Monde Gazetesi Genel Müdürü Jacques Lesourne ile yapılan bir söyleşi Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

11-Bağdat Radyosu, Irak'ta yeni bir hükümet kurulduğunu, Başbakanlığa Devrim Komuta Konseyi üyesi Sadun Hammadi'nin, Başbakan Yardımcılığına Tarık Aziz'in, Dışişleri Bakaniığı'na ise Hüseyin Hudar'ın getirildiğini açıkladı.

Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani, Kerkük Televizyonu'nda yaptığı konuşmada, Musul dışında Kuzey Irak'ın tamamen denetimleri altında olduğunu söyledi.

12-Mali'de demokrasi yanlısı göstericilere polis arasında son iki gün içinde çıkan çatışmalarda 28 kişinin öldüğü bildirildi.

24 MART 1991

1-Başbakan Yıldırım Akbulut'un, Bolu Aladağ'da geçirdiği kazada eli kırıldı. Ankara'da ilk tedavisi yapılan Akbulut'un görevine devam edeceği bildirildi.

2- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol İstanbul'da yaptığı açıklamada, 8 yıllık temel eğitime mutlaka geçileceğini, kitap ve müfredat hazırlıklarının tamamlandığını söyledi.

3-DSP'nin Ankara'da yapılan 2.Olağan Kurultay'ında genel başkanlığa Bülent Ecevit yeniden seçildi. Kurultay'da SHP ile birleşme konusu oybirliği ile reddedildi. Eceyit, Kurultay'da yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı eleştirerek, Özal'ın Türkiye'yi bölemeyeceğini söyledi. SHP'nin politikalarını da eleştiren Ecevit, Anayasa değişikliği konusunda iki öneride bulundu.

4-HEP Genel Başkanı Fehmi Işıklar, partisince Diyarbakır'da düzenlenen Nevruz şenliğinde yaptığı konuşmada, "Kürt halkının kendi kaderini belirleme hakkının doğal ve tartışılmaz bir hak olduğunu" söyledi.

5- TÜPRAŞ Genel Müdürü Mehmet Savran yaptığı açıklamada, Körfez'de savaşın sona ermesiyle petrol fiyatlarının istikrar sağladığını, 1991 yılı için öngörülen petrol faturasının küçüleceğini söyledi Savran ayrıca, Suudi Arabistan'ın Türkiye'ye hibe olarak vermeyi kararlaştırdığı 1.1 milyar dolarlık petrolün 430 milyon dolarlık bölümünün alındığını açıkladı.

6-Uluslararası 27. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu tamamlandı. Turda Romanya birinci olurken Türkiye (B) takımı 7.oldu.

7-AnkaraCumhuriyetBaşsavcılığı'nca,geçenyılbirçayüreticisine TBMM'de kötü muamele yaptığı gerekçesiyle ANAP Rize Milletvekili Şadan Tuz-cu'nun dokunulmazlığının kaldırılması istemiyle fezleke düzenlendi.

8-Malatya E Tipi Cezaevi'nde 175 siyasi tutuklu ve hükümlünün 14 günden beri sürdürdüğü açlık grevi, mahkumların isteklerinin çoğunun cezaevi yönetimince kabul edilmesiyle sona erdi.

9- Tatvan'daki bir askeri kışlada bir er, 4 askeri silahla tarayarak öldürdü.

10- ABD'deki temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Turgut Özal, gazetecilere yaptığı açıklamada, Camp David'de Başkan Bush ile yaptığı görüşmelerde, ABD ile ticari, ekonomik, savunma, haber alma, bilim ve teknoloji konularında geniş kapsamlı işbirliği için mutabakata varıldığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Özal, CNN Televizyonu'na verdiği demeçte, Türkiye'nin Irak halkına yardımcı olmaya hazır olduğunu, Irak'taki olayların Türkiye'yi de ilgilendirdiğini .belirterek, Irak'ın içişlerine kimsenin karışmaması gerektiğini, Suriye ve İran'a bunu tavsiye ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Özal'ın beraberinde ABD'de bulunan Devlet Bakanı Güneş Taner, heyetlerarası görüşmelerle ilgili açıklamasında, Körfez krizi nedeniyle karşı-

laşılan sıkıntının atlatılabilmesi için ABD'den acil finansman ihtiyacı olarak 2.7 milyar dolar istendiğini açıkladı.

11-ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Temsilcisi Nelson Lendsky, ABD'de yaşayan Rumlar tarafından New York'ta düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, Kıbrıs'ta işgal altında bir halk bulunmadığını, ABD'nin Kıbrıs'ta daha aktif bir politika izleyeceğini ve Türklerin toprak tavizinde bulunabileceğini söyledi.

12-Irak'ta muhalif grupların hareketlerinin devam ettiği, bu nedenle başkent Bağdat'ta güvenlik önlemleri alındığı ve başkent çevresine füzeler yerleştirildiği bildirildi. Erbil, Süleymaniye ve Kerkük'te muhalif grupların denetimi ele geçirdikleri ve Musul'da çatışmaların şiddetlendiği kaydedildi.

Körfez'deki ABD Kuvvetleri Komutanı General Norman Schvvarzkopf, Ri-yad'da yaptığı açıklamada, Körfez ülkelerinden istek olmadığı sürece ülkesinin bölgede kalıcı bir kara kuvveti üssü kurmayı düşünmediğini, ancak bölgede geçici bir ileri komuta üssü bulundurulacağını söyledi.

13-SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov tarafından yayınlanan bir kararnameyle, tüketim mallarına yüzde 200, işçi ücretlerine yüzde 100, banka hesaplarına da yüzde 40 oranında zam yapılması kararlaştırıldı.

Gorbaçov, Almanya'da yayımlanan Der Spiegel Dergisi'ne verdiği demeçte ise, Baltık cumhuriyetlerinin temsilcileriyle görüşmelere başlanacağını, birlikten ayrılmak isteyen diğer cumhuriyetlerin bağımsızlık isteklerinin Anayasa çerçevesinde müzakere edileceğini ve isterlerse birlikten ayrılabileceklerini söyledi.

14-Sri Lanka'da hükümet kuvvetleriyle Tamil gerillaları arasında üç gündür devam eden çatışmalarda 170 kişinin öldüğü bildirildi.

15-Mali'de demokrasi yanlısı göstericilerle, hükümet kuvvetleri arasında iki gündür devam eden çatışmalarda 80 kişinin öldüğü bildirildi.

16- Güney Afrika'da, polisin, bir grup siyahın üzerine ateş açması sonucu 11 kişinin öldüğü, 29 kişinin yaralandığı bildirildi.

17- Fas'ta bir otobüsün nehre uçması sonucu meydana gelen kazada 44 kişinin öldüğü, 18 kişinin yaralandığı bildirildi.

18- Yugoslavya'ya geçen yaklaşık 1000 Arnavut, iki ülke hükümetleri arasındaki anlaşma gereğince geri gönderildi.

25 MART 1991

1- Başbakan Yıldırım Akbulut düzenlediği basın toplantısında, anayasa değişikliği, cezaların tecil edilmesi ve Kürt sorunu konularında açıklamalarda bulundu. Akbulut, Anayasa değişikliği konusunda gerekirse muhalefet liderleriyle görüşebileceğini, cezaların tecilinin bayramdan önceye yetiştirilmesi için çalışmalar yapıldığını belirterek, PKK lideri Abdullah öcalan'ın ne demeç verirse versin bir cani olduğunu ve mutlaka cezalandırılacağını söyledi. Akbulut, Cumhurbaşkanı özal'ın ABD gezisinin de oldukça başarılı geçtiğini kaydetti.

2- Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Libya'ya yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak Türkiye'ye döndü. Atatürk Havalimanı'nda ziyaretiyle ilgili bilgi veren Alptemoçin, ziyaretinin olumlu geçtiğini, Libya ile yeniden diyalog kurulduğunu, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın sözlü bir mesajını, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye ilettiğini açıkladı.

3-DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Kürt sorunu konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı. .

4-DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, parti meclisi toplantısından sonra düzenlediği basın toplantısında, partisinin bir erken seçime hazır olduğunu belirterek, tüm sosyal demokratların partisinde toplanması çağrısında bulundu. DSP PM toplantısında Genel Başkan Yardımcılığına Rahşan Ecevit getirilirken 13 kişilik MYK üyeleri belirlendi.

5- SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin, DSP'nin SHP ile birleşmeyi reddetmesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, bu öneriyi tabanın isteği doğrultusunda yaptıklarını, tabanın iki partiyi er geç birleştireceğini söyledi.

6-Danıştay, Belediyeler Fonu'ndan yapılan ödemelerin belediyelerden geri istenemeyeceğine karar verdi. Bu karar nedeniyle 30 belediye, İller Bankası aleyhine dava açtı.

7- Cumhurbaşkanı Turgut özal'a hakaret ettikleri gerekçesiyle Ankara 2.Ağır CezaMahkemesi'ndeyargılanan7SosyalistPartiyöneticisiberaatetti.

8- ABD'nin Türkiye'ye 40 adet F4E uçağı vereceği açıklandı. Bu uçaklardan 4'ü Eskişehir'e geldi.

9-Cumhurbaşkanı Turgut Özal VVashington'da basına yaptığı açıklamada, anayasa değişikliği için referandumun söz konusu olmadığını, seçimin ne zaman yapılacağına ise TBMM'nin karar vereceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Özal, ABD ile Türkiye arasında yapılmasını önerdiği "stratejik işbirliği" konusuna değinerek, Türkiye'nin bölgede "yatıştırıcı bir rol" oynamak istediğini belirtti. Özal, Türkiye ve Kıbrıs'ın AT'ye kabul edilmesi halinde Kıbrıs'ta bazı sorunların çözülebileceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Özal NBC Televizyonu'nün Ortadoğu konusundaki sorularını yanıtladı.

öte yandan Cumhurbaşkanı Özal'ın Türkiye-ABD ilişkilerinin "stratejik işbirliği" esasına bağlanması yolundaki önerisi muhalefet partileri ve akademik çevrelerde tepki yarattı. DYP Genel Başkanı Demirel, bağımsız devletler için bu şekilde karâr vermenin doğru olmadığını belirtirken, SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin, Cumhurbaşkanı'nın hukuk ve anayasa dışı davrandığını söyledi.

10- KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Lefkoşa'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Kıbrıs konusunda taviz vermeyeceğine inandıklarını, Rumlarla anlaşma konusunda bir gelişme olmadığını söyledi.

11-Irak'ta Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'e karşı yapılan gösterilerin başkent Bağdat'a sıçradığı bildirildi. Kürdistan Yurtseverler Birliği, hükümet birliklerinin Kerkük'e helikopterlerle saldırdığını belirtirken, İslami Dava Partisi ülkenin güneyinde çatışmaların sürdüğünü ve yaklaşık 20 bin kişinin öldüğünü kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Musul ve Kerkük'ün hükümet kuvvetlerinin denetiminde olduğunu açıkladı.

12- Mali'de hükümet birlikleriyle muhalif gruplar arasında meydana gelen çatışmalarda ölenlerin sayısının 150'ye yükseldiği bildirildi.

26 MART 1991

1-Başbakan Yıldırım Akbulut, parti merkezinde bazı illerden gelen heyetleri kabul etti. Akbulut, kabulde yaptığı konuşmada, hükümet olarak Kürtçe konuşmayı engelleyen yasayı değiştireceklerini, konunun tabiatına uygun tatbikatı yapacaklarını belirterek, insanların önündeki engellerin kaldırılması durumunda kalkınmanın daha hızlı olacağını, ancak Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve devletiyle bölünmez bütünlüğünün esas olduğunu söyledi.

2-Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, cezaların tecili konusunda Başbakan Akbulut'un açıklamasına değinerek, bakanlığının bu konuda bir çalışması olmadığını, ancak affın gecikmesi halinde cezaevlerinde fiili bazı olayların olabileceğini söyledi. Anayasa ve yasalarda düşünülen değişikliklerde bazı yasakların korunacağını, bu yasakların "laiklik" ve "ülkenin birlik bütünlüğü" ilkelerine ters düşen fiilleri kapsayacağını kaydetti.

3- Anadolu Ajansı'ndan sorumlu Devlet Bakanı Kemal Akkaya, Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile ABD Başkanı Bush'un Camp David görüşmelerine ilişkin fotoğrafların bir kaç gazeteye satılması olayıyla ilgili olarak, AA Yönetim Kurulu Başka-nı'na soruşturma açılması için talimat verildiğini söyledi.

4-DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, geçen hafta yaptığı bir konuşmada, "Devletin Çankayası gaflet, dalalet, hıyanet içindedir." şeklindeki açıklaması nedeniyle Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından hakkında 500 milyon liralık tazminat davası açıldığını söyledi. Demirel aynı sözleri partisinin grup toplantısında tekrarlayarak, bununla kimseye hakaret etme niyeti olmadığını, bir olayı ortaya koyduğunu söyledi.

5- SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Özal'ın ABD Başkanı Bush'a önerdiği "stratejik işbirliğini ve anayasa değişikliğini değerlendirdi. Çetin, "stratejik işbirliğinin stratejik bağımlılık anlamına geldiğini, Türkiye'nin bölgede başkasının emanetçisi konumuna getirilemeyeceğini belirterek, demokratikleşme açısından hükümetin anayasa değişikliği önerisini olumlu bulduklarını söyledi.

6- Adalet Bakanlığı'nın isteği üzerine hazırlanan ve Gazeteciler Cemiyeti'nin görüşlerfni yansıtan anayasa değişikliği önerisi açıklandı. Gazeteciler Cemiyetinin raporunda, çağdaş demokratik siyasal yapıya ulaşılması için anayasanın tümden değiştirilmesi savunuldu.

7-DİE tarafından açıklanan rakamlara göre, 1991 yılı ocak ayı ihracatı 1 milyar 68 milyon dolar, itahalat ise 1 milyar 676 milyon dolar olarak gerçekleşti. Aynı dönemde bir yıl önceki döneme göre sanayi üretimi yüzde 7,7 oranında düşüş gösterdi.

8- Türk Metal Sendikası işyeri temsilcisi Mustafa İnci, İstanbul'da silahlı iki kişinin saldırısı sonucu öldürüldü. Saldırıyı, Türkiye Komünist İşçi Hareketi adlı ya-

sadışı bir örgüt üstlendi.

9-Irak'ın Ankara Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Ali Faysal Hüseyin, arabasına konulan bombanın patlaması sonucu yaralandı. Olayı İslami Cihat Örgütü üstlendi.

10- Adana'nın Ceyhan ilçesinde Nevruz kutlamaları yapan yaklaşık 300 kişilik bir grup, kendilerini engellemek isteyen güvenlik güçlerine saldırdı, 85 kişi gözaltına alındı. Nevruz kutlamaları nedeniyle gözaltına alınanların serbest bırakılması istemiyle 30 öğrenci SP Genel Merkezi'nde açlık grevine başladı.

11- Cumhurbaşkanı Turgut Özal NBC televizyonuna verdiği demeçte, Irak'ta demokratik bir rejimin kurulması ve tek bir parlamentoda bütün grupların temsil edilmesi gerektiğini belirterek, Ortadoğu'da ABD gücünün bulunmasına itirazı olmadığını ancak bunun gereksiz olduğunu söyledi.

ABD'nin Kuzey Caroline Eyaleti'nde temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Özal, burada bir üniversitede ders verdi. Özal, Kürt devletine kesinlikle karşı olduklarını, Irak'taki Kürt sorununun Türkiye'deki Kürtlerle bir ilgisi bulunmadığını söyledi.

12- DPT Müsteşarı Ali Tigrel, Brüksel'de AT teknik komite toplantılarına katıldı ve topluluğun Akdeniz ülkelerinden sorumlu komiseri Abel Matutes ile görüştü. Bu temaslardan sonra bir basın toplantısı düzenleyen Tigrel, Körfez krizi nedeniyle destek bekleyen Türkiye'ye, AT tarafından ihracat engelleri çıkarıldığını belirterek, Türkiye-AT işbirliği paketinin işlerliği kokusunda çaba harcanması için mutabakata varıldığını söyledi.

13- Oscar ödüllerini kazananlara ödülleri, ABD'de düzenlenen törenle verildi. "En İyi Yabancı Film Ödülü"nü, İsviçre-İtalya ortak yapımı olan "Umuda Yolculuk" adlı film kazandı. Senaristi ve oyuncularının Türk olduğu film bir Türk ailesinin göç dramını anlatıyor.

14-KKTC Cumhuriyet Meclisi, Avrupa Parlamentosu'nda 14 Mart'taKıbrıs sorunuyla ilgili olarak alınan ve BM kararlarının Kıbrıs'ta da uygulanmasını isteyen kararı geçersiz ilan eden bir bildiri yayınladı.

Öte yandan KKTC'de bulunan Kıbrıs Rum Komünist AKEL Partisi Genel Sekreteri Dimitri Hristofiyas, Cumhurbaşkanı özal'ın Kıbrıs sorunuyla doğrudan ilgilenmesini olumlu karşıladıklarını açıkladı.

15-Irak'ta yönetime bağlı askerlerle, muhalif gruplar arasındaki, çatışmaların devam ettiği bildirildi. Kürdistan Demokrat Partisi Lideri Mesut Barzani yaptığı açıklamada, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'e halkın iradesi karşısında daha fazla direnmemesi çağrısında bulundu. Uzun bir aradan sonra Suriye'den Irak'a geçen Tâlabani ise, muhalif grupların Bağdat'ı kurtarmak için mücadele ettiğini açıkladı.

16-SSCB'de hükümet, başkent Moskova'daki her türlü gösteriyi 3 hafta süreyle yasaklama kararı aldı. SSCB Yüksek Sovyeti, kömür madenlerindeki işçile-

rin grevlerini iki ay süreyle yasakladı.

17-Singapur Havayollarına ait bir yolcu uçağı, Pakistanlı olduğu belirtilen 4 kişi tarafından kaçırıldı. Korsanlar, eski Başbakan Benazir Butto'nun kocasının da aralarında bulunduğu bazı Pakistanlıların serbest bırakılmasını istediler. Görüşmelerden sonuç alınamaması üzerine uçağa düzenlenen operasyonla hava korsanları öldürüldü.

18-Mali'de ordu birlikleri yönetime el koydu. Devlet Başkanı Musa Traore'yi tutuklayan ordu birlikleri, bir Ulusal Uzlaşma Konseyi kurdu. Konsey'den yapılan ilk açıklamada, çok partili sisteme geçilmesi için gerekli önlemlerin alınacağı belirtildi.

27 MART 1991

1- Hükümete, çeşitli konularda düzenleme yapma yetkisi veren yasa tasarısı, temel ekonomik yasalarda düzenleme yetkisinin tasarıdan çıkarılmasıyla TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

2- Avusturya Parlamentosu'nün Türkiye'deki Kürtlerle ilgili kararı, TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nda ele alındı. Komisyon Başkanı Eyüp Aşık gerekli girişimlerin yapılacağını belirtti.

3-Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu, Adana'da yaptığı açıklamada, son 3,5 yılda meydana gelen gelişmeleri değerlendirdi. Kozakçıoğlu, bu süre içinde 603 olay meydana geldiğini, bu olaylarda 153'ü güvenlik görevlisi olmak üzere 332 kişinin öldüğünü, 506 kişinin yaralandığını, 313'ü ölü olmak üzere 1131 teröristin ele geçirildiğini bildirdi.

4-TOBB tarafından 'Yetki Yasa Tasarısı" ile ilgili olarak hazırlanan raporda, KHK uygulaması ile TBMM'nin çalışamaz, Anayasa'nın gereklerini yerine getiremez hale getirildiği ve "devre dışı" kaldığı öne sürüldü.

5- Marmara Üniversitesi Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi'nden yapılan açıklamada, İstanbul'da hava kirliliğinin, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Sağlık Bakanlığı'nca belirlenen sınırların 20-30 kat üzerinde olduğu belirtildi.

6- Genelkurmay Başkanlığı'nca uygulamaya konulan Türk Silahlı Kuvvetleri'-nin kamuoyuna açılması programı çerçevesinde Kara Harp Okulu basına tanıtıldı.

7- Türkiye'de bulunan Almaya Çevre Bakanı Claus Töpfer, Ayvalık'ta yaptığı açıklamada, Almanya'da bulunan Bergama Zeus Sunağı'nın derhal Türkiye'ye geri verilmesi gerektiğini, bu amaçla çalışmalarını yoğunlaştıracağını söyledi.

8- İstanbul'da yaklaşık 2 bin memur, sendikalarının kapatılmasını protesto et-mak amacıyla yürüyüş yapmak istedi, polisin olaya müdahale etmesi sonucu 6 memur yaralandı, 8 memur gözaltına alındı.

9-İstanbul'da bir işadamının helikopteri, bulunduğu pistte bombalandı. Can kaybının olmadığı olayı yasadışı Dev-Sol örgütü üstlendi.

10-Cumhurbaşkanı Turgut Özal ABD'nin Philedelphia kentinde düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin, Irak'ın saldırı amaçlı helikopterlerine izin vereceğini sanmadığını söyledi. Türkiye'nin AT'ye üyeliği konusuna da değinen Özal, Türkiye'nin üyeliğe alınmaması durumunda AT'nin bir "Hristiyan kulübü" görünümü alacağını, AT'nin Türkiye'ye bir cevap vermesi gerektiğini, ancak Türkiye'nin uzun süre bekleyemeyeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Özal, Caroline eyaletindeki Duke Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada da, Ortadoğu sorununda çözümün, ABD'nin bölgedeki inandırıcılığına bağlı olduğunu söyledi. Ortadoğu'daki güvenlik konusunda Şam'da Arap ülkeleri tarafından başlatılan girişimde gerekirse -Türkiye'nin de rol alabileceğini belirten

Özal, ancak Türkiye'nin tavrının "karşılıklı bağımlılığa dayalı" ilişkiler kurulmasından yana olduğunu kaydetti. Özal konuşmasında Arap-İsrail çatışması ve Kürt sorununa da değindi. Cumhurbaşkanı Özal, Türkiye'de hiç bir vatandaşın azınlık olmadığını belirtti.

11-BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Güvenlik-Konseyi'nde yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorunuyla ilgili görüşlerini açıkladı. Sorunun bir azınlık-çoğunluk sorunu olmadığını belirten Cuellar, tarafların iki kesimlilik ve siyasi eşitlik konularında anlaşmaya varabilecek durumda olduklarını, sorunun çözümü için iyimser olduğunu ve bir kaç ay içinde Kıbrıs'ta çözüm beklediğini söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, Türkiye'nin Kıbrıs Türk halkının bilgisi dışında bir plan ortaya koyamayacağını belirterek, "şelf determinasyon" hakkından asla vazgeçmeyeceklerini söyledi.

12-Lüksemburg'da dün yapılan AT dışişleri bakanları toplantısında, Batı Avrupa Birliği'nin diğer NATO üyesi ülkelere açılması konusu ele alındı. Toplantıda, Türkiye'nin AT'ye üye olmadan BAB'ye kabul edilmemesi konusunda görüş birliğine varıldı.

13-Irak'ta Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'e bağlı kuvvetlerle muhalif gruplar arasında çarpışmaların devam ettiği, güneyde denetimi güçlendiren, ordu birliklerinin kuzeye kaydırıldığı bildirildi. Irak Milli Türkmen Partisi Genel Sekreteri Muzaffer Arslan, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Saddam Hüseyin'in Irak halkına ve özellikle Türkmenlere karşı katliamlar uyguladığını, başta Türkiye olmak üzere bölge ülkelerini, Irak'ta demokratik bir rejimin kurulması için muhalif gruplara destek olmaya çağırdı.

14- SSCB'de başkent Moskova'daki gösterilerin yasaklanması ve maden işçilerinin grevlerinin ertelenmesine rağmen bu yasaklara uyulmayacağı açıklandı. SSCB Başkan Yardımcısı Gennady Yanagev, gösterileri düzenleyen Demokratik Rusya örgütü liderini gösterileri iptal etmeleri için uyardı. Başbakan Valentin Pav-lov da Sovyet halkına çağrıda bulunarak gösterilere katılmamalarını istedi.

15- Kuveyt'in BM Temsilcisi Abdullah Ebu El Hasan, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'a bir mektup göndererek, ülkesindeki Filistinlilerin korunacağını bildirdi.

16-İran ile Suudi Arabistan arasında üç yıllık aradan sonra resmi diplomatik ilişki kuruldu.

17- Hindistan'ın Pencap eyaletinde meydana gelen şiddet olaylarında 15 kişinin öldüğü bildirildi.

28 MART 1991

1- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu yaptığı açıklamada, Bursa Özel Tip Cezaevi'nde yeni bir tünelin ortaya çıkarıldığını bildirdi. Türkiye Gazetesi'nin cezaların teciliyle ilgili sorularını yanıtlayan Sungurlu, konuyla ilgili yeni bir gelişme olmadığını, ilk bakanlar kurulu toplantısında konunun ele alınacağını söyledi.

2-Hükümet tarafından hazırlanan ve "Bazı kurum ve kuruluşların korunması ve güvenliklerinin sağlanmasıhakkındaki yasa"da değişiklik öngören tasarı TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

3-2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu'nda değişiklik öngören ve vakıflara üniversite açma yetkisi veren yasa tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin, tasarının bu haliyle Anayasa'ya aykın olduğunu, TBMM'de kabul edilmesi durumunda Anayasa Mahkemesi'nde iptal davası açacaklarını bildirdi.

4-Başbakanlık tarafından kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilen genelgede, devlet memurlarının maaşlarının 12 Nisan'da ödenmesi ve bayram tatilinin 9 güne çıkarılması bildirildi.

5- Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu'nca, Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı ile ilgili olarak hazırlanan raporda Başkanlığın konut edindirme yardımı hesabındaki paranın amacı dışında kullanıldığı belirtildi.

6- DYP Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Cindoruk, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Anayasa değişikliği konusunda görüşlerini açıkladı. Cindoruk, partisinin, Paris Şartı' na dayalı bir anayasa değişikliği istediğini, bu amaçla "Milli Mutabakat Projesi" hazırladıklarını açıkladı.

7-DMP Genel Başkanı Bedrettin Dalan parti merkezinde düzenlediği basın toplantısında, iktidarın getirdiği anayasa değişikliği önerisini tehlikeli bulduğunu, anayasada değişiklik yapılırken milletin çoğunluğunun onayının alınması gerektiğini söyledi. Dalan, özel televizyona izin verilmesi ve borsa konusunda görüşlerini açıkladı.

8- Başbakanlık Milli Prodüktivite Merkezi Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Aydın Dündar getirildi.

9-İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Memduh Hacıoğlu, meclis toplantısında yaptığı konuşmada, yüksek faiz uygulamasının bundan sonra ekonomiye bir şey kazandırmayacağını, devletin para piyasalarından çekilmesi gerektiğini söyledi.

10-Kültür Bakanlığı, En İyi Yabancı Film Oscar'ı kazanan "Umuda Yolculuk" filmine özel ödül vermeyi kararlaştırdı.

11-İstanbul'da 5 banka şubesi bombalandı, bir belediye otobüsü yakıldı.

Olayları yasadışı bölücü ERNK örgütü üstlendi.

12-Eski MHP'li Hicabi Koçyiğit'in Irak adına casusluk yaptığı gerekçesiyle yargılanmasına Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

13- ABD'deki temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a Pennsylva-nia Üniversitesi'nce "fahri hukuk doktoru" unvanı verildi. Cumhurbaşkanı Özal törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dış politikasını anlattı ve sorulan yanıtladı. Özal, Türkiye'de insan haklan konusunda her şeyin yapılacağını belirterek, Türkiye'nin bugünkü standardının Doğu Avrupa ülkelerinden çok daha yüksek olduğunu, AT'nin bunu gözönüne alması gerektiğini söyledi.

14- BM Güvenlik Konseyi, Genel Sekreter Perez de Cuellar'ın Kıbrıs raporundan sonra, 649 sayılı kararı teyit den bir başkanlık açıklaması yaptı. Açıklamada, tarafların şimdiye kadar sürdürülen görüşmelere devam etmesi istendi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın Güvenlik Konseyi'ne sözlü olarak sunduğu Kıbrıs raporunun olumlu bulunduğu belirtildi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş 649 sayılı kararın, Cuellar'ın raporunu doğruladığı ve olumlu karşıladıklarını açıkladı.

15- BM Güvenlik Konseyi, bir süre önce 4 Filistinlinin sınır dışı edilmesi nedeniyle İsrail hükümetini kınadı. Kararda, İsrail'in sınır dışı kararını geri alması istendi.

Öte yandan, İsrail işgali altındaki Gazze Şeridi'nde, İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 2 Filistinlinin öldüğü 47'sinin de yaralandığı bildirildi.

16- Irak'ta Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'e bağlı birliklerin, Kürt isyancıların elinde bulunan Kerkük'ü geri almak amacıyla yoğun bir saldırı başlattıkları ve Kürtlerin elinde bulunan Duhok kentini ele geçirdikleri bildirildi.

17- ABD Başkanı George Bush, VVashington'da yaptığı açıklamada, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in halkına işkence eden zorba bir diktatör olduğunu, üjkedeki isyanı bastırdıktan sonra devrileceğini sandığını söyledi.

Öte yandan Çöl Harekatı Komutanı General Norman Schvvarzkopf, bir Amerikan televizyonuna verdiği demeçte, Çöl Fırtınası Operasyonu'nün erken durdurulduğunu, bu nedenle Irak'ın Cumhuriyet Muhafızları'nın etkisiz hale getirilemediğini, bunun tarihi sorumluluğunun Başkan Bush'a ait olduğunu söyledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Martin Fitzvvater da yaptığı açıklamada, General Schvvarzkopf'un büyük bir asker olduğunu, ancak bütün karar alma sürecine katıldığını belirtti.

18- SSCB'de hükümetin koyduğu yasağa rağmen, Moskova'da yaklaşık yüz bin kişinin katıldığı, Rusya Lideri Boris Yeltsin lehine bir gösteri yapıldı. Gösterinin olaysız sona erdiği bildirildi.

19-Bangladeş'te bir cezaevinde çıkan isyan sırasında 8 mahkumun öldüğü 250'sinin de yaralandığı bildirildi.

29 MART 1991

1- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, hazırlanan taslaklara göre ceza tecili uygulamasının 1991 yılını kapsamadığını söyledi. Konuyla ilgili açıklama yapan ANAP Genel Başkan Yardımcısı Metin Gürdere, ceza tecilinin bayrama kadar yetiştirileceği yolundaki sözün tutulması gerektiğini, SHP Genel Sekreter Yarcımcısı Güneş Gürseler, tecilden değil genel aftan yana olduklarını, ancak ceza tecili uygulamasına da gerekirse destek vereceklerini, DYP Grup Başkanvekili Mustafa Çorapçıoğlu, anayasayı ihlal etmeyecek bir affa taraftar olduklarını, SBP Genel Başkanı Sadun Aren, ceza tecilinin bayrama yetiştirilmesi ve tüm suçları kapsaması gerektiğini belirtti.

2-DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Irak'ın geleceği konusundaki açıklamaları ve Kürt politikası konusunda Cumhuriyet Gazetesi' nin sorularını yanıtladı.

3- DYP Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Cindoruk Nevşehir'de halka hitaben yaptığı konuşmada, Bush-Özal görüşmesini eleştirerek devletin borçlarını ödeyemez durumda olduğunu, bu nedenle ABD'den borç istendiğini, böyle bir iktidarın Türkiye'de yaşayamayacağını söyledi.

4- Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanı ökkeş özuygur, Ekonomi Muhabirleri Derneği' nce Ankara'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, bayramdan sonra TÜPRAŞ, Petrol Ofisi, Gima ve TOFAŞ'ın özelleştirileceğini belirterek, Cumhurbaşkanı Özal'ın oğlu Efe Özal'ın borsada aracı kuruma ortaklığı konusundaki eleştirileri yanıtladı ve konunun kendilerini değil SPK'yı ilgilendirdiğini söyledi.

5- Türk-İş Başkanı Şevket Yılmaz, Likat-İş Sendikası toplantısında yaptığı konuşmada, işçi sorunlarıyla ilgili açıklamalarda bulunarak, teşkilatına "Mayıs ayı sonu itibariyle eylemlere hazır dun" çağrısında bulundu.

6- Ege Bölgesi Sanayi Odası meclis toplantısı dün İzmir'de yapıldı. Toplantıda, ekonomideki tıkanma ve gelişmeler konulan ele alınarak, yeni bir "istikrar paketi" hazırlanması istendi.

7-Petkim Yarımca Kompleksi'nde 3 bin işçi vizite eylemi yaptı. İstanbul'da Belediye-İş Sendikası'na üye 1700 işçi sözleşme görüşmelerinden sonuç alınamaması üzerine sabah saatlerinde sefere çıkmadı. THY ve HAVAŞ'ta alınan 1 Ni-san'da greve çıkma kararı üzerine Devlet Bakanı Cemil Çiçek tarafından, işçi ücretlerine yüzde 124 zam öngören yeni bir teklif getirildi.

8- Tercüman Gazetesi çalışanları, üç aydır maaş alamadıklarını belirterek kısa süreli işi bırakma eylemi yaptılar.

9-Bursa Uludağ ve İstanbul üniversitelerinde sağ ve sol görüşlü öğrenciler arasında çatışma çıktı. Olaylarda 10 öğrenci yaralandı, 15 öğrenci gözaltına alındı.

10-İzmir'de görülmekte olan Marmaris hayali ihracat davasında mahkeme, 22 sanık hakkında, 18 yıl 8 aya kadar değişen hapis cezaları verdi, 12 sanık beraat etti.

11- İstanbul'da iki holding ve bir banka şubesine bomba atıldı.

12-Sivas'ın Kangal ilçesinde bir otobüsün uçuruma yuvarlanması sonucu 9 kişi öldü, 40 kişi yaralandı.

13- Basketbolda Türkiye Şampiyonluğu'nü Fenerbahçe kazandı.

14-ABD'deki temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a New York'ta Rumlar tarafından protesto gösterisi yapıldı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi, üç kişinin yaralandığı, 6 kişinin gözaltına alındığı gösteri nedeniyle ABD yönetimini Türk hükümeti olarak protesto ettiklerini ve ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Cumhurbaşkanı özal'dan özür dilediğini açıkladı.

15- Yunanistan'ın EPT 1 Televizyonu'nda Türkiye'nin çeşitli sorunlarının tartışıldığı bir program yayınlandı. Programa SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, ANAP Mardin Milletvekili Nurettin Yılmaz, SBP Genel Başkanı Sadun Aren ve Yardımcısı Kemal Anadol, yazarlardan Aziz Nesin, Abdurrahman Dilipak, Doğu Perin-çek, İsmail Beşikçi ve işadamı Şarık Tara katıldı.

16-Uluslararası Af Örgütü'nce yayınlanan Türkiye raporunda, yasal olan gözaltında ve sorgulama süresince avukatlarla görüşme hakkının yetkililerce engellendiği, Kasım ayından bu yana 9 şüpheli ölüm olayının kendilerine ulaştığı, işkencenin kontrol altına alınamadığı öne sürüldü.

17- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar tarafından hazırlanan Kıbrıs raporu, Kıbrıs Rum kesiminde olumsuz karşılandı. Rum yönetimi Sözcüsü Akis Fandis yaptığı açıklamada, Kıbrıs konusundaki görüşlerinde bir değişiklik olmadığını, rapor hakkında bir yorumda bulunmak istemediğini söyledi. Rum yönetimi eski lideri Spiros Kipriyanu'nun partisi Diko tarafından yayınlanan bir bildiride, Cuellar'ın raporunun endişe verici olduğu kaydedildi.

18-Irak Kürt Demokratik Partisi Sözcüsü yaptığı açıklamada, Kerkük kentini boşaltarak şehrin dışına çekildiklerini belirterek, ABD ve müttefiklerinin Irak'ta olup bitenlere sessiz kalmasını eleştirdi ve BM'den acil yardım istedi. Güney'de ise Kerbela kentinin, Saddam Hüseyin'e bağlı birliklerin denetimine geçtiği doğrulandı.

Irak hükümetinden yapılan açıklamada da Kerkük'ün geri alındığı belirtildi. Beyaz Saray Sözcüsü Roman Popadiuk, dün yaptığı açıklamada, Irak'taki iç-savaşa müdahale edilmeyeceğini bildirdi.

19- ABD ve SSCB arasında, Irak'ın füzelerinin imhası konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

20-Çöl Fırtınası Operasyonu Komutanı ÂBD'li General Norman Schvvarz-

kopf, Riyad'da yaptığı açıklamada, harekatın Başkan Bush tarafından zamanın dan önce durdurulduğu yolundaki dünkü açıklaması nedeniyle Başkan Bush'tal özür dilediğini, harekat konusunda Başkan'la aynı fikirde olduklarını bildirdi.

21- Yugoslavya'da federal cumhuriyet liderleri toplantısı yapıldı. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, ülkenin geleceğini konusunda anlaşmaya varılamadığ belirtildi.

22- İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da, Ürdün sınırından giren üç kişinin İsrai askerlerince öldürüldüğü bildirildi.

23- İngiltere Komünist Partisi, adını ve bayrağını değiştirdi.

24- İtalya'da Giulio Andreotti liderliğindeki hükümet istifa etti.

30 MART 1991

1-Eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren, haftalık Tempo Dergisi'nin af ve ABD ile ilişkiler konusunda sorularını yanıtladı.

2-Ulaştırma Bakanı Cengiz Tuncer yaptığı açıklamada, anlaşması bir süre önce imzalanan Türksat uydu projesi hakkında bilgi verdi. Tuncer, projenin kredi anlaşmalarının tamamlandığını, 1993 yılının ilk yarısında uydunun fırlatılacağını, bununla Türkiye'nin, Avrupa'da beşinci, dünyada on beşinci ülke konumuna geleceğini söyledi.

3- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve ANAP Malatya Milletvekili Yusuf Bozkurt özal, ekonomik gelişmeler konusunda Günaydın Gazetesi'ne verdiği demeçte, Türk ekonomisinin son yılların en hassas döneminden geçmekte olduğunu, ancak bu dönemde yanlışlar yapıldığını, dış yardım bulunamaması halinde durumun tehlikeli olduğunu söyledi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar yaptığı açıklamada, Irak'ta Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'e karşı savaşan Kürt liderlerinden Mesut Barzani'-nin özel temsilcisi Muhsin Dizai ile 22 Martta Ankara'da görüştüklerini bildirdi. Sungar, Dizai'nin insani yardım talebinde bulunduğunu, ancak Türkiye'nin herhangi bir taahhütte bulunmadığını söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan SHP Genel Sekreter Yadımcısı Güneş Gürse-ler, bunun özal yönetiminin devlet politikasına getirdiği bir yanlış anlayış olduğunu, kamuoyundan gizli görüşmeler yapılmaması, bu görüşmenin kamuoyuna açıklanması gerektiğini söyledi.

DYP Grup Başkan Vekili Vefa Tanır da açıklamasında, insani yardımın ancak BM kararları çerçevesinde olabileceğini belirtti.

5-DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ile politika dışı konularda yapılan bir söyleşi Hürriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

6- DYP tarafından düzenlenen "Hür Kürsü" toplantılarının ilki Ankara'da yapıldı. Toplantıda "Cumhurbaşkanının Anayasa'daki Yeri" konusu tartışıldı. Toplantıda konuşan Genel Başkan Süleyman Demirel, günümüz rejiminin anayasal olduğunun söylenemeyeceğini, yazılı anayasa kadar "geleneğin" de önemli olduğunu ve Çankaya'nın hesap vermesi gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a ABD'de dün yapılan saldırıyı eleştiren Demirel, içerde her türlü tartışmanın yapılabileceğini, ancak dışarıya karşı birlik ve beraberlik içinde olduklarını bildirdi.

7- SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin, Nevşehir'de yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Özal'm ABD gezisini eleştirerek, demokratik bir ülkede bu tür dış ilişkilerin kurallarının belli olduğunu söyledi.

8- Yargıtay 4. Ceza Dairesi Başkanı Doç. Dr. Sami Selçuk, Eskişehir'de düzenlenen "Yargıda Jüri" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türk yargı sisteminde, Batıdaki gibi jüriye ihtiyaç olduğunu ve jürili mahkemeler kurulması gerek-

tiğini, böylece adaletin daha çabuk gerçekleşeceğini söyledi.

9- Talim Terbiye Kurulu Başkanı Ömer Okutan, Milli Eğitim Dergisi'nde yayımlanan bir söyleşide, okullardaki not sisteminin bir ölçme yöntemi olmaktan çıktığını, öğretmenin sınıf hakimiyetini sağlayan bir disiplin aracı haline geldiğini söyledi.

10- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen ile belediye hizmetlerindeki gelişmeler ve sorunlar konusunda yapılan bir söyleşi Tercüman Gazetesi' nde yayımlandı.

11-10. Uluslararası İstanbul Film Festivali ödülleri düzenlenen bir törenle sahiplerine verildi. Festivalde "Altın Lale" ödülünü Fransız yönetmen Sabine Prenczi-na'nın "Farendj" filmi kazandı.

12- İzmir ve İstanbul'da iki banka şubesine bomba atıldı, Adana'da bir apartmana bombalı pankart asıldı. Olaylarda ölen ya da yaralanan olmadı.

13- Bayanlar basketbol liginde Galatasaray Türkiye Şampiyonu oldu.

14- ABD'de bulunan Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Türkiye Gazetesi'ne verdiği demeçte, gezisiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Kendisine karşı düzenlenen gösteriye aldırmadığını, bunun geziyi gölgelemek amacıyla yapıldığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Özal, Bulgaristan'daki Türklere sahip çıkıldığı gibi, yurt dışındaki Kürtlere de sahip çıkılması gerektiğini, ülkeye faydalı ve akılcı her teşebbüsün karşısına statükocu anlayışın dikildiğini, Türkiye'nin gelişmesi için her türlü yerleşmiş tabudan kurtulması gerektiğini söyledi. Özal Irak'taki olaylara ve ekonomik konulara da değinerek Türkiye'nin acil döviz ihtiyacı bulunmadığını kaydetti.

15- ABD Başkanı George Bush, ABD'deki Rumların dün yaptığı protesto gösterisi sırasındaki saldırı nedeniyle Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a bir mesaj gönde-rek, "hatalı ve utanç verici gösteri için" özür diledi.

16- PKK lideri Abdullah Öcalan ile çeşitli konularda yapılan bir söyleşi Tempo Dergisi'nde yayımlandı.

17-Irak'ta Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'e bağlı birliklerle, Kürt gerillalar arasında Kerkük'te çatışmaların devam ettiği bildirildi. Kürdistan Demokrat Partisi sözcüsü Suriye'nin başkenti Şam'da yaptığı açıklamada, Saddam Hüseyin'e bağlı birliklerin 100 binden fazla Kürt kadını elinde tuttuğunu, binlerce sivili öldürdüğünü söyledi. Sözcü, ABD ve müttefiklerine soykırımı durdurma çağrısında bulundu. Öte yandan Kürt grupların birleşerek Musul'u ele geçirmek için yeni bir cephe açtıkları belirtildi.

18- Arap Birliği Konseyi* nin Kahire'de başlayan olağan toplantısı süresiz ertelendi.

19- Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Geneİ Sekreteri Abdullah Bişara, Kuveyt'te yaptığı açıklamada, savaşta Irak'ı destekledikleri için Ürdün ve FKÖ'ye mali yardımı askıya alacaklarını bildirdi.

31 MART 1991

1- Turizm Bakanı İlhan Aküzüm ile Körfez krizinin Türk turizmine etkileri konusunda yapılan bir söyleşi Türkiye Gazetesi'nde yayımlandı.

2-ANAP Grup Başkan Vekili Onural Şeref Bozkurt tarafından, vakıflara üniversite kurma imkanı sağlayan yasaya eklenmek üzere hazırlanan "üniversite affı" önergesi geri çekildi. Konuyla ilgili bir yasa teklifi hazırlanması kararlaştırıldı.

3- SBP Genel Başkanı Prof. Sadun Aren İzmir'de yaptığı konuşmada, partisinin ilk kez parçalanmış marksist, sosyalist ve demokrat akımları bir araya toplayan parti olduğunu belirterek ülke gündemindeki çeşitli sorunlar konusunda görüşlerini açıkladı. Aren, Cumhurbaşkanı Özal'ın yaptıklarının "özünde iyi işler" olduğunu, ancak bunları kendisinin yapmaya kalkışmaması gerektiğini söyledi.

4-DİE tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin 1990 yılı büyüme hızının yüzde 9.2, kişi başına düşen milli gelirin 1783 dolar olduğu bildirildi.

5- THY ile Hava-İş Sendikası arasında yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamaması nedeniyle, THY ve HAVAŞ'ta çalışan 10 bin 500 işçi greve başladı.

6- Cırnak'in Cizre ilçesinde bir özel tim otosuna roketatarla düzenlenen saldırı sonucu 4 güvenlik görevlisi öldü, 4'ü de yaralandı.

7- Araş Nehri'nin taşması sonucu, Erzurumun Pasinler ilçesinde 35 ev su altında kaldı, bir köprü de yıkıldı. Taşkında bir kürk üretme çifliğindeki çok sayıda tilki ve vizon boğuldu.

8-Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ABD'nin Houston kentinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin NATO ve Avrupa için öneminin arttığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Özal, cezaevleri konusunda ise, genel olarak af yerine geçebilecek bir tecil mekanizması düşünüldüğünü, bunun Güneydoğu eylemleri nedeniyle ceza alanlarını da kapsayabileceğini, TCK'nın 141, 142 ve 163. maddelerinin kaldırılarak, terör kanununda terör suçlarına ağırlık verilebileceğini söyledi.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Washington Büyükelçili-ği'ne, Cumhurbaşkanı Özal'a karşı yapılan gösterinin sorumluları hakkında soruşturma açılacağını bildirdi.

9- Türk-Yunan sınırını kaçak olarak geçtikleri iddia edilen iki kişiye Yunan sınır devriyeleri tarafından ateş açılması sonucu bu kişilerden biri öldü, diğeri de yaralandı.

10-Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Sara, televizyonda yayınlanan 32.Gün Porgramı'nın, Türk-Suriye ilişkileri ve PKK konusundaki sorularını yanıtladı. Sara, Türkiye'ye yönelik şiddet hareketlerini ve "sınırdan sızmaları desteklemediklerini belirterek, bazı Türk politikacılarının PKK liderine gereğinden fazla önem verdiklerini söyledi.

11- Irak'ın Kerkük kentinde denetimi ele geçiren Saddam Hüseyin'e bağlı birliklerin, Duhok kentini havadan ve karadan top ateşine tuttukları, kaçan 1 milyona yakın Kürd'ün İran'a sığındığı, on binlercesinin de Türkiye sınırına yığıldığı bildirildi. Hakkari'nin Şemdinli ilçesi yakınlarından 2 bin kişinin Türkiye'ye giriş yaptığı bildirildi.

Irak yönetimi, Kerkük'ün yanısıra, Erbil ve Duhok kentlerinin "kurtarıldığını" açıkladı. Başbakan Sadun Hammadi, isyanlar bastırıldıktan sonra siyasi reformlar yapılacağını belirtti.

öte yandan 32.Gün Programı'nın sorularını yanıtlayan Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani, Türkiye'den siyasi ve moral destek aldıklarını, Irak'ta bağımsız bir devlet kurmak istemediklerini, federasyon ve demokratik rejim istediklerini söyledi.

12- Arnavutluk'ta ilk serbest genel seçimler yapıldı.

13- SSCB'nin Gürcistan Cumhuriyeti'nde, bağımsızlık eğiliminin belirlenmesi amacıyla referandum yapıldı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106