13.2.1991
×

Hakkında

Künye

İletişim

ŞUBAT 1991

1 ŞUBAT 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'nda, Anayasa değişikliği, TCK'nın 141, 142 ve 163. maddelerinin ve Kürtçe konuşma yasağının kaldırılmasına ilişkin yasal düzenleme konuları görüşüldü.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İspanya'da yayımlanan Repubblica ve El Pais, İngiltere'de yayımlanan Daily Telegraph, Fransa'da yayımlanan Le Figaro ve Amerika'da yayımlanan Washington Post gazetelerine verdiği demeçlerde, Körfez savaşına ve Türkiye'nin savaştaki yerine ilişkin görüşlerini anlattı.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, bir süredir Ankara'da temaslarda bulunan Avrupa Topluluğu Karma Parlamento Komisyonu Başkanı Alman Metten'i kabul etti. Akbulut, kabul sırasında yaptığı konuşmada Türk hükümetinin, insan hakları alanında mevcut uluslararası denetim mekanizmalarına tereddütsüz ve çekincesiz taraf olduğunu bildirdi.

3-Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, basının sorularını yanıtlarken, Bakanlar Kurulu'nda benimsenen konuların öncelikle ANAP TBMM grubunda ele alınacağını söyledi. Keçeciler, 141,142 ve 163. maddelere ilişkin yeni düzenlemede, cebir unsurunun gözönüne alınacağını ve doğabilecek tüm boşlukların kapatılacağı bir 'terör ve anarşiyle mücadele' yasasının içinde bulunacağını vurguladı.

4- SHP milletvekillerince hazırlanan, Türk vatandaşlığından çıkarılanlara beş yıl içinde yeniden vatandaşlığa dönme ve çifte vatandaşlık hakkı sağlanmasını öngören yasa önerisi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

5- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Muhittin Fisunoğlu denetleme ve incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır'a gitti.

Adana'daki İncirlik Üssü'nden Irak'a yönelik hava harekatı sürerken, üsdeki ABD'li askerlerin sayısının 12 bine ulaştığı bildirildi.

6-SHP, bir grup partili milletvekilinin TRT Genel Müdürü Kerim Aydın Erdem'i ziyaretine ilişkin haberin sunuluş biçimi ve aynı konuda Başbakan Yıldırım Akbulut'un konuşması nedeniyle, TRT'den cevap hakkı isteminde bulundu. TRT'nin, bu istemi reddettiğini açıklaması üzerine SHP, karara itiraz ederek Ankara Sulh Ceza Mahkemesi'ne başvurdu.

7-Bakanlar Kurulu'nun TCK'nın 141, 142 ve 163. maddelerinin yeniden düzenlenmesi ve anayasa değişikliğine gidilmesi yönündeki kararları konusunda muhalefet partilerinin görüşleri basında yer aldı.

8- Öğretim Üyeleri Derneği Genel Merkez ve İstanbul Şubesi yöneticileri, SHP Genel Sekreteri ve Başkanvekili Hikmet Çetin'i ziyaret ederek hazırladıkları yeni "Özel Demokratik Üniversite Modeli"ne ilişkin tasarıyı sundular.

9- Muhalefette bulunan 8 siyasi partinin temsilcilerince oluşturulan komite tarafından yapılması kararlaştırılan "barışa çağrı" yürüyüşü, İstanbul Valiliği'nin kararıyla 2 ay ertelendi. Tertip Komitesi'nce düzenlenen toplantıda, karar protesto edildi.

10-Irak'ın Ankara Büyükelçisi Rafi Dahham Micvel El Tikriti, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'yu ziyaret etti.

11- Polisin olası eylemlere karşı önlem almasına karşın, yurdun birçok yerinde, cuma namazı çıkışında, ABD ve İsrail aleyhtarı gösteriler oldu. İstanbul'da, Beyazıt Camii'nden çıkan bir grubun yürüyüşü, güvenlik güçlerince engellendi. Çıkan çatışmada çok sayıda kişi yaralandı, 20 kişi gözaltına alındı.

Diyarbakır'da, Ulu Cami önünde olağanüstü önlemler alan güvenlik güçleri, namazdan sonra 7 kişiyi gözaltına aldılar.

Batman'da da gösteri yapmak isteyen yaklaşık 3 bin kişilik bir gruba polisin müdahale ettiği, olayda 30 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

12- Sosyalist Parti Ankara İl Başkanı Avukat İlknur Kalan hakkında, Cumhurbaşkanına hakaret ettiği gerekçesiyle, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi' nde dava açıldı.

13- 2000'e Doğru Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Doğu Perinçek, düzenlediği basın toplantısında, DGM'nin, derginin son sayısı hakkında 'yasaldır' kararı vermesine karşın İçişleri Bakanlığı tarafından iki ay süreyle kapatılmasını yargıyı çiğneme olarak niteledi.

14- Araştırmacı, yazar Doç.Dr.İsmail Beşikçi'nin, Tunceli Kanunu (1935) ve Dersim Jenosidi (1937-1938) adlı son kitaplarından dolayı bölücülük propagandası savıyla yargılanmasına, İstanbul 2 No'lu DGM'de başlandı.

15- PTT, posta ve telefon hizmetlerine yüzde 30-40 oranında zam yaparken, Atatürk Orman Çiftliği ve Türkiye Süt Endüstrisi Kurumu süt satış fiyatlarına yüzde 9.3 ile 15 oranında zam yaptı.

Bu arada İstanbul'da köprü geçiş ücreti, 10 bin lira oldu.

16- Bütün Türkiye'de etkili olan kar yağışı nedeniyle 2000'i aşkın köy yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi.

17- Sosyalist Enternasyonal Başkanlık Divanı'nın Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılan olağanüstü toplantısında bir konuşma yapan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, 'Türkiye, ancak Irak'ın saldırısına uğrarsa savaşa girmelidir" dedi. İnönü, "BM'nin ambargo kararlarına katılmanın Türkiye için yeterince fedakarlık olduğunu, Türkiye'nin aktif savaşa katılmasını istemenin haksızlık olacağını" belirtti.

18- Lübnan'daki Türkiye Büyükelçiliği'nin bahçesine atılan bomba çevre binaların camlarının kırılmasına ve bazı otomobillerin hasara uğramasına yol açtı. Olayda can kaybı olmadı.

19- Hollanda Dışişleri Bakan Yardımcısı Peter Dankert, Körfez savaşı ile Türkiye'nin ne denli önem taşıdığının kanıtlandığını belirterek, Avrupa Topluluğu'nun bu gerçeği kabul etmemesinin büyük bir hata olacağını söyledi.

20- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ABD Başkanı George Bush'un Amerikan Kongresi'ne gönderdiği "Kıbrıs raporunu" olumlu bulduğunu belirtti.

21- Sınırda konuşlandırılan Irak tanklarından bazılarının Suudi Arabistan'a girdikleri, ABD Deniz piyadelerinin karşı saldırısıyla üç tankın tahrip edildiği bildirildi.

Irak, Suudi Arabistan'ın Hafci kasabasına saldıran birliklerinin çekildiğini açıklarken, kasabada hala az sayıda Irak askerinin bulunduğu ve çatışmaların sürdüğü haber verildi.

Müttefik askeri yetkilileri, Hafci'deki çatışmalarda öldürülen Iraklıların daha önce belirtildiği gibi 300 değil 30 olduğunu, 500 Iraklının da esir alındığını açıkladılar.

22-İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, uluslararası hukuk gereği, savaşan taraflara ait olan ve İran'a inen uçakların, mürettebatıyla birlikte savaş sonuna kadar İran'da tutulacağını bildirdi.

23- Romanya Devlet Başkanı Ion Iliescu, İtalya'yı ziyaret ederek İtalya Başbakanı Julio Andreotti ile Körfez savaşını görüştü.

24- Orta Asya'da meydana gelen şiddetli depremin, Pakistan'da en az 22 kişinin ölümüne, çok sayıda kişinin de yaralanmasına yol açtığı bildirildi.

2 ŞUBAT 1991

1-Sosyalist Enternasyonal'in Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılan olağanüstü Başkanlık Divanı Toplantısı'na katılan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Türkiye'ye döndü. İnönü, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, toplantıda başta Körfez krizi olmak üzere, savaş ve savaş sonrasındaki gelişmeler üzerinde durulduğunu söyledi.

2-DYP Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Cindoruk, düzenlediği basın toplantısında, hükümetin kapsamlı bir kanun hükmünde kararname çıkarmak için yetki tasarısı hazırladığını belirterek, yasalaştırılmak istenen yetki tasarısıyla, 34 yasayı değiştirme amacı güdüldüğünü, 100'den fazla konu hakkında da kararname çıkarma yetkisi istendiğini kaydetti. Cindoruk, "Bu, Türkiye'de parlamentoyu çalışamaz hale getirecektir. Bu tasan kabul edilirse, ANAP'm azınlığa dayalı çoğunluğu, TBMM'nin yasama yetkisini özal'a devretme hazırlığındadır* dedi.

3- ANAP Gaziantep Milletvekili Hasan Celal Güzel, ekonomiden kamu personeline kadar bir çok konuda hükümete yetki veren ve TBMM'de görüşülmesi ertelenen yasa tasarısının Anayasa'ya aykın olduğunu söyledi.

4- Filistin'in Ankara Temsilcisi Fuat Yasin, tüm dünya kamuoyuna ve devlet başkanlarına Filistin halkına yardım etmeleri için çağrıda bulundu.

5- İstanbul ve Şanlıurfa'da "savaşa hayır"gösterileri yapıldı.

6- SEKA, kağıt fiyatlarına yüzde 5-10.6 oranında zam yaptı.

7-Libya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Amerikan uçaklarına topraklarından Irak'ı bombalama izni veren Türkiye'nin, bu davranışı ile savaşın daha da yayılmasına yol açacağı" öne sürülerek, Ankara'nın bu savaşta tarafsız" kalması istendi.

8- Irak'ta Bağdat Radyosu'ndan yayımlanan savaş bildirisinde, Türkiye topraklarından Irak'a füze saldırısı düzenlendiği öne sürüldü.

Irak, mutfak bıçaklarından kitlesel imha silahlarına kadar tüm silahları kullanarak zafere ulasana dek savaşacağını bildirdi.

ABD Savunma Bakanı Richard Cheney, Irak'ın kimyasal silahlarla saldırması halinde İsrail'in konvansiyonel olmayan silahlarla karşılık verebileceğini söyledi.

9- Irak'ın Körfez'e boşalttığı Kuveyt ham petrolünün oluşturduğu tabakanın, Suudi Arabistan'ın kuzeydoğu kıyısına ulaştığı ve kilometrelerce uzunluktaki kumsalı kirlettiği bildirildi.

10- İran Devlet Başkanı Haşimi Rafsancani, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'e, Körfez savaşı için olası çözüm konusunda Tahran'ı ziyaret eden Irak Başbakanı Sadun Hammadi ile bir mesaj gönderdi. Öte yandan Rafsancani, Tah-ran'da bulunan Cezayir Dışişleri Bakanı Ahmet Gazali ile yaptığı görüşmede İran'ın, komşu Irak halkının acılarını dindirmek için elinden geleni yapacağını soy

11-Pakistan, Hindistan, Afganistan ile SSCB'nin Tacikistan veÖzbekistan Cumhuriyetlerini etkileyen şiddetli depremde, Pakistan'da ölenlerin sayısının 300'ü aştığı bildirildi. Yetkililer şiddetli depremde 500 kişinin de yaralandığını kaydettiler.

12- ABD'de, Los Angeles Havaalanı'na inerken düşen ve kalkmakta olan başka bir uçakla çarpışan yolcu uçağında bulunan 83 yolcu ve 6 mürettebattan 15'i öldü, 40'ı da yaralandı.

3 ŞUBAT 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İsviçre'nin Davos kentinde yapılan "Dünya Ekonomik Forumu'na, Ankara'dan telekonferans sistemiyle katıldı. Özal konuşmasında, "savaş sonrasında Ortadoğu'nun hiçbir zaman eskisi gibi olmayacağını" belirterek, "ancak bölgenin coğrafyası değişmeyecektir" dedi. Özal, ayrıca savaş sonrasında Ortadoğu ekonomik topluluğu kurulmasını ve İstanbul veya Ankara'da Ortadoğu barış konferansı toplanmasını önerdi.

2- Milli Savunma Bakanı Hüsnü Doğan, Diyarbakır'a giderek 7. Kolordu ve 2. Taktik Hava Üssü'nde incelemelerde bulundu. Daha sonra Diyarbakır Valisi Cengiz Bulut'u ziyaret eden Doğan, bir gazetecinin sorusuna yanıt olarak, 1990'da Körfez krizinin savunma harcamalarına getirdiği yükün, 600 milyar lira olduğunu bildirdi.

3-UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Genel Kurulu toplantısına katılan Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, oturum başkanlığı yaptı ve çeşitli konulardaki görüşlerini açıkladı.

4- TÜSİAD Başkanı Bülent Eczacıbaşı, hükümetin ekonomik politikası ve Körfez savaşını Tercüman Gazetesi'ne değerlendirdi.

5-Fransa Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı François Scheer, Körfez kriziyle ilgili olarak Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Tugay Özçeri ile yaptığı temaslarını tamamlayarak Türkiye'den ayrıldı.

6- İstanbul Valiliği, memurların sendika kurma başvurularını toplu başvuru ve şikayet kapsamında değerlendirerek işlemden kaldırdı. İstanbul Valiliği'nin, kuruluş başvurusunda bulunan üç memur sendikasının başvurularını önce kabul edip daha sonra işlemden kaldırmasıyla sendikaların kuruluşlarının fiilen engellendiğini belirten Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğit-Sen), uygulamanın durdurulması ve iptal edilmesi amacıyla İstanbul 6. İş Mahkemesi'nde dava açtı.

7-İşçilerin "3 Ocak'ta bir gün işe gitmeme" eylemlerinin suç olmadığını savunmaları üzerine, Ankara Valiliği'nce, amaç dışı faaliyette bulundukları gerekçesiyle kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği(ÇHD), Valilik kararının iptali için Ankara İdari Mahkemesi'ne başvurdu.

8- Bursa'da yayımlanan yerel Yenigün gazetesi, ekonomik bunalım nedeniyle yayın hayatına son verdi.

9-Zonguldak'ta Türkiye Taş Kömürü'nün Armutçuk kuruluşunda meydana gelen göçükte bir işçi öldü, bir işçi de yaralandı.

10- Gaziantep Özel Tip Cezaevi'ndeki Dev-Sol davası hükümlüleri, Türkiye'nin Körfez savaşı politikasını protesto amacıyla üç gün süreli açlık grevine başladılar.

11- Irak Haber Ajansı INA, Türkiye'den havalanan savaş uçaklarının sivil hedefleri vurduğunu öne sürdü. INA ayrıca, üç B-52 ağır bombardıman uçağının Türkiye'deki üslerde bulunduğunu iddia etti. Irak'ın bu iddiası, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar tarafından yalanlandı.

12- İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd partisinin bir toplantısında yaptığı konuşmada, Körfez savaşı sonrasında Türkiye, Mısır, İsrail, Suriye, İran ve Pakistan'ın katılacağı yeni bir güvenlik paktı kurulması gerektiğini söyledi. Hurd, silahların azaltılmasını, Filistin sorununa da çözüm bulunmasını önerdi.

13- Suudi Arabistan'daki askeri yetkililer, Kuveyt'teki Irak askeri mevzilerinin bombalandığını, uçakların bir Irak konvoyunu tahrip ettiğini bildirdiler.

ABD deniz piyadeleri de gazetecilere verdikleri bilgilerde, Kuveyt'in güneyinin B-52 bombardıman uçaklarınca etkili bir biçimde vurulduğunu söylediler.

Fransız askeri kaynakları, müttefiklerin bombaladığı Irak kimyasal silah fabrikaları ve depolarından gaz sızıntısı olduğunu bildirdiler. Fransız Ordu Sözcüsü Raymond Germanos, düzenlediği basın toplantısında, sızıntının, Irak'ın kimyasal silah kullanması nedeniyle oluşmadığını söyledi.

Irak, hava saldırılarında uçakları vurulan 7 Amerikalı pilotun, paraşütle Suriye'ye indiğini, Suriye'nin de bu pilotları ABD'nin Şam Büyükelçiliği*ne iade ettiğini öne sürdü. Suriye ise Irak'ın iddiasını yalanladı.

14- Dünyanın çeşitli ülkelerinde ABD ve müttefiklerine ait kuruluşlar bombalı saldırıların hedefi olurken Fas'ta, Irak'ın bombalanmasını protesto eden 300 bin kişi, Amerikan, İngiliz ve İsrail bayraklarını yaktılar.

İspanya'nın başkenti Madrid'de onbinlerce kişi, İspanya'daki ABD askeri üslerinin savaşta kullanılmasını protesto etmek için yürüdü. Göstericiler, İspanya hava sahasının ABD uçakları tarafından kullanılmasını protesto ederek Irak'ı bombalayan B-52 savaş uçaklarının İspanya'daki Çişlerden havalanıp havalanmadığı konusunda açıklama istediler.

15- Ürdün Enformasyon Bakanı İbrahim İzettin, Amman'da yabancı gazetecilerle düzenlediği basın toplantısında yeni bir petrol kaynağı bulmalarının zaman alacağını ve kendileri için gerekli olduğundan Irak'tan petrol almaya devam ettiklerini bildirdi.

4 ŞUBAT 1991

1-Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Kürtçe konuşma yasağının kaldırılması ve yetki tasarılarına ilişkin olarak bir grup ANAP milletvekili ile TBMM'deki makamında görüşerek, Türkiye'de de Fransa benzeri bir Kürdoloji Enstitüsü kurulabileceğini söyledi.

ANAP Grup başkanvekilleri aynı konuda Başbakan Yıldırım Akbulut ile de bir görüşme yaptılar.

2- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Yunan televizyonuna verdiği demeçte, "Yunanistan yardım etmek istiyorsa Girit'teki üsleri müttefiklere tahsis etsin. Girit'teki üsler kullanılırsa, Yunanistan BM kararlarını uygulamış olacak ve belki de Patriot istemeye hakkı bulunacak" dedi.

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Viron Polidoras, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'm televizyondaki demecini eleştirerek, "Üslerin kullanımına karar vermek Yunan hükümetinin yetkisindedir" dedi.

3- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Türk Ceza Yasası'nın 141,142 ve 163. maddelerine ilişkin yeni değişiklik taslağının hazırlandığını açıkladı.

4- Milli Savunma Bakanı Hüsnü Doğan, Diyarbakır ve Mardin'i ziyaret ederek Midyat ve Silopi'deki birliklerde de incelemelerde bulundu. Diyarbakır'da bir basın toplantısı düzenleyen Doğan, gazetecilerin sorularını yanıtladı ve gazetecilerin Güneydoğu'da bazı bölgelere girmelerinin yasak olduğu haberlerinin asılsız olduğunu söyledi.

Doğan, daha sonra Malatya'ya geçerek 2. Ordu Komutanlığı'nı ziyaret etti.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, Türkiye'ye ilave konuşlandırma yapıldığına ilişkin haberlerin tamamen asılsız olduğunu bildirdi. Sungar, Türkiye'nin doğu bölgesine sayılan onbini bulan ABD deniz piyade ve paraşüt birliklerinin konuşlandırılmaca olduğu yolunda basında yer alan haberlerin gerçek dışı olduğunu söyledi.

İncirlik Üssü'nden üç kez Irak'a yönelik hava harekatı gerçekleştirildi. Operasyona 100 civarında uçağın katıldığı bildirilirken, kargo uçakları ile üsse askeri malzeme ve mühimmat şevki de sürdü. C-130 kargo uçaklarının radar bozucular olarak hava saldırılarında kullanıldıkları belidendi.

Irak'tan 4'ü asker 5 kişi daha Şemdinli ve Çukurca ilçeleri yakınlarından Türkiye'ye sığındı.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demire), Körfez savaşında Türkiye'nin izlediği politikaya karşı eleştirilerini ve Türkiye'nin neler yapması gerektiği yolundaki önerilerini, Hürriyet Gazetesi'ne anlattı.

7- Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) Başkanı Orhan Güvenen düzenlediği başın toplantısında son zamlara karşı çıkarak, "zamları belirli bir zamanlama içinde yapmak gerekir" dedi.

8-SHP'nin davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Fransız Sosyalist Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Pierre Guidoni, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü tarafından kabul edildi. Daha sonra Genel Sekreter Hikmet Çetin ve Genel Sekreter Yardımcıları Ertuğrul Günay ve Abülkadir Ateş ile görüşen Guidoni, SHP'nin Körfez politikasını doğru bulduğunu belirterek, Türkiye'nin Körfez savaşında daha ileriye gitmemesi gerektiği görüşünde olduğunu" söyledi.

9- İstanbul Barosu'nca Ord. Prof. Dr. Hıfzı Veldet Velidedeoğlu'na hukuk devletinin kurulup yerleşmesi yolundaki çalışmaları ve yazılarıyla bulunduğu katkılardan ötürü bir plaket verildi.

10-Makina Ve Kimya Endüstrisi Kurumu'nun Ankara Kayaş'taki Av Fişeği Fabrikası* nda meydana gelen patlamada, iki kişi öldü, bir kişi de yaralandı. Ankara Valisi Saffet Arıkan Bedük, patlamaya ilişkin idari ve adli soruşturma açıldığını belirtti.

11- Aylık olarak yayımlanan Özgürlük Dünyası dergisinin 28. sayısı, bölücülük yapıldığı gerekçesiyle İstanbul DGM tarafından toplatıldı.

12-İstanbul DGM Başsavcılığı, Tempo dergisinin kapak haberini ihbar kabul ederek Adnan Oktar ve Bilim Araştırma Vakfı hakkında soruşturma başlattı.

13- İstanbul'da Güngören ve Bayrampaşa Kartaltepe'de iki kuyumcu dükkanı silahlı kişilerce soyuldu, yaklaşık 5 kilo altın ve para gaspeden soyguncular yakalanamadı.

14- Kar yağışı yurdun "büyük bölümünü etkilerken, Doğu Anadolu, Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu'da 10 binden fazla köy yolunun ulaşıma kapandığı, bu bölgelerde haberleşmenin büyük ölçüde aksadığı, telefon bağlantılarını kesildiği ve çok sayıda yerleşim merkezine elektrik verilemediği bildirildi.

15- Tekel ürünlerine yüzde 14-40 oranında zam yapıldı.

16- Gazeteci Volkan Ünal, Ankara'da öldü.

17- Bağdat radyosu başkente 77 hava akını düzenlendiğini bildirdi. Amman'dan Bağdat'a ulaşan yolcular ise müttefik kuvvetlerin Irak'a gıda malzemesi taşıyan kamyonları da bombaladıklarını, en az 10 kamyonun isabet aldığını, bombardımanda bir şoförün öldüğünü, diğerinin ise yaralandığını söylediler.

Fransız Genelkurmay Başkanı General Maurice Schmitt, Fransız uçaklarının Irak topçu bataryalarını bombaladığını bildirdi. Schmitt, Iraklıların 60 kadar savaş uçağının tahrip edildiğini ve yaklaşık 80'inin İran'a sığındığını söyledi.

18-İran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani, ülkesinin Körfez savaşını sona ermesi için diplomatik girişimlere hazır olduğunu belirterek, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ile görüşebileceğini belirtti. Rafsancani, gerekli olduğu taktirde ABD ile de görüşebileceğini kaydederek, ülkesinin savaşta tarafsız olduğunu belirtti ve Türkiye savaşa girse bile İran'ın tarafsız kalacağını söyledi.

19-SSCB Yüksek Sovyeti'nin dış ilişkiler komitesi, Moskova'da yaptığı top-

lantıda, Körfez savaşında müttefiklerin, BM kararlarının dışına çıkmaya başladığı görüşüne vardı.

Sovyetler Birliği Komünist Partisi Merkez Komitesi'nin toplantısından sonra yayınlanan bildiride de Başkan Mihail Gorbaçov'a savaşın sona erdirilmesi için yeni bir girişim başlatma çağrısında bulunuldu.

5 ŞUBAT 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TBMM'de, Kürtçe konuşma yasağının kaldırılması ve yetki istemine ilişkin yasa tasarıları konusunda ANAP milletvekilleri ile görüşmede bulundu.

Tasarılar, daha önce ANAP grubunda görüşüldü.

2- Türk Hükümeti, Irak Hükümeti'nden, Türkiye'deki temsilciliklerindeki personelini azaltmasını istedi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, partisinin Körfez politikasını anlattı.

İnönü, Körfez'le ilgili son gelişmeleri Hürriyet Gazetesi'ne değerlendirerek, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in kaderini Irak halkının belirleyeceğini söyledi.

4- TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanlığı'na, komisyon üyelerince, ANAP Trabzon Milletvekili Eyüp Aşık seçildi.

5-Kürtçeye sınırlı serbesti getiren ve 2932 sayılı yasanın yürürlükten kaldırılmasını öngören tasarı, hak ve özgürlükler açısından yeni bir şey getirmediği, var olan durumu koruduğu gerekçesiyle SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, HEP Genel Başkanı Fehmi Işıklar ve muhalefet milletvekilleri tarafından eleştirildi.

6-DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in, Güneydoğu sınırında halkla yaptığı söyleşileri, Cumhuriyet Gazetesi'nde dizi olarak yayımlanmaya başladı.

7- Sosyalist Birlik Partisi (SBP) Genel Başkanı Sadun Aren, İncirlik Üssü'nün müttefik

güçlere kullandırılmasının, savaş sonrasında Arap ülkelerinin Türkiye'yi düşman olarak görmeleri için yeterli neden olduğunu belirtti ve İncirlik'in, yabancıların kullanımına kapatılmasını istedi.

8- Laiklik ilkesinin anayasada yer alışının 54. yılı üniversite ve demokratik kitle örgütlerinin düzenlediği toplantılarla kutlandı. Çağdaş Yaşamı Destekleme Der-neği'nin "laiklik-demokrasi-barış" konulu oturumunda konuşan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, "teokratik düzen özlemlerine herkes karşı çıkmalıdır" dedi. DYP Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Cindoruk ise "Paris Yasası'nı imzalayan ülkemizde 163. madde benzeri yasakların bulunamayacağını" söyledi.

9- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz ve Türkiye Maden-İş Sendikası yetkililerinin, Devlet Bakanı Cemil ÇiçeK ile yaptıkları görüşme sonunda, 28 bin 500 işçinin çalıştığı Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) işyerleri için toplusözleşme imzalandı.

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Çelik-İş Sendikası arasında, 34 işyerinde, grevleri Bakanlar Kurulu'nca ertelenen ve 7 bin işçiyi kapsayan toplusözleşme görüşmelerinde anlaşmaya varıldı.

10-Türk-İş 1991 kamu kesimi sözleşmeleri Eşgüdüm Komisyonu toplandı. Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, komisyon sonrasında yaptığı açıklamada, öncelikle grev yasağı kapsamında olmayan sendikaların görüşmelerine başlanacağını belirterek bu arada sendikaların uzmanlarının, 1991'de ücret düzeylerinin ne olması gerektiği yolunda çalışmalar yapacaklarını söyledi.

11- Körfez krizinin başladığı ağustos ayından bu yana işten çıkarılan sendikalı işçilerin sayısının 60 bini bulduğu, sendikasızlarla birlikte bu sayının 100 bini aştığı, birçok işyerinde de işçileri ücretli ya da ücretsiz izne çıkarma uygulamasına başvurulduğu, çeşitli sendikaların yetkilileri tarafından açıklandı.

İşçi çıkarmaların özellikle tekstil ve metal işkollarıyla, turizm ve basın sektöründe olduğu belirtildi.

12- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Rafi Dahham El Tikrrti, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'i TBMM'deki odasında ziyaret ederek bir süre görüştü.

13- Aylık Mücadele ve Odak dergileri, yayın yoluyla buluculuk ve komünizm propagandası yaptıkları gerekçesiyle, İstanbul DGM tarafından toplatıldı.

14- PKK'ya yardım ettikleri iddiasıyla Elazığ'ın Karakocan ilçesinde gözaltına alınan 40 kişi tutuklandı.

15- Cumhurbaşkanı Turgut Özal hakkında, Independent gazetesinde yayımlanan bir değerlendirme yazısında kullanılan ifadeler, ingiliz Avam Kamarası'nda eleştirildi. İki milletvekili, gazeteyi protesto etmek amacıyla görüşlerini dile getiren bir önergeyi üyelerin imzasına açtılar.

16- Avrupa Topluluğu üyesi 12 ülkenin, İsrail'in işgali altındaki Arap topraklarında yaşayan Filistin halkına gaz maskesi sağlama kararı aldığı bildirildi.

17- ABD Başkanı George Bush, İran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani'nin Körfez savaşının sona ermesi için yaptığı arabuluculuk önerisini reddetti.

Sovyet Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Belogonov, barış önerisini görüşmek üzere iran'ın başkenti Tahran'a gitti.

18-Müttefik uçaklarının geçen hafta Irak'tan Ürdün'e petrol taşıyan Ürdün kamyonlarını bombaladığını açıklayan Amman Hükümeti, müttefiklerin Amman--Bağdat karayolunda bir Ürdün kamyonuna düzenledikleri yeni bombardımanda 8 kişinin öldüğünü, 16 kişinin de yaralandığını bildirdi.

BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Irak'tan petrol taşıyan Ürdün kamyonlarına yapılan saldırıyı kabul edilemez olarak niteledi.

ABD ise Irak'tan Ürdün'e giden kamyonlarda Scud füzelerinin parçaları dahil, savaş malzemeleri taşındığını öne sürdü.

Suriye birlikleri, kuzey kesiminden S.Arabistan'a girmeye çalışan yaklaşık 30 Irak askerinin açtığı ateşe, topçu ateşiyle, karşılık verdi ve Körfez savaşında ilk kez çatışmaya girmiş oldu.

19- İsrail uçakları, Lübnan'ın güneyindeki Sayda kentinde bulunan Filistin gerilla kamplarına bir hava saldırısı düzenledi. Saldırılar sırasında 5 kişinin öldüğü

20-SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, Litvanya'da 9 Şubat günü yapılması planlanan halkoylamasını yasadışı ilan ederek, bu cumhuriyette de tüm öteki Sovyet Cumhuriyetleri gibi

17 Mart'ta oylama yapılmasını istedi.

21- Güney Afrika'da ırkçı yönetime karşı mücadele veren Afrika Ulusal Kongresi (ANC) ile Pan Afrikancı Kongre (PAC) arasında 30 yıldan bu yana ilk kez görüşme yapıldı. Toplantı sonucu her iki kuruluş da taraftarlarına aralarındaki çatışmalara son verme ve siyasi alanda birbirlerine hoşgörülü davranma çağrısında bulundular.

22-ABD Savunma Bakanı Richard Cheney, savunma bütçesini açıklamak amacıyla düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin dünya jandarması olmadığını, ancak gelecekteki Amerikan ordusunun ileri teknoloji ile donatılarak Latin Amerika'dan Asya'ya kadar uzak bölgelerde müdahalelerde bulunabileceğini söyledi.

23- Yunanistan Hava Kuvvetleri'ne bağlı C-130 tipi bir nakliye uçağının Ege Denizi üzerinde kaybolduğu, uçakta 5 mürettebat dışında 49 subay ve astsubay bulunduğu bildirildi.

6 ŞUBAT 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal, TBMM Başkanı Kaya Erdem'i kabul ederek, aylık görüşmesini yaptı. Erdem, Cumhurbaşkanı'na Meclis'in çalışmalarıyla ilgili bilgi sundu.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, Körfez savaşının Müslümanlıkla, cihadla ve İs-rail-Filistin meselesiyle hiçbir ilişkisi bulunmadığını kaydederek, Irak'ın savaşçı, yayılmacı bir politika izlediğini, bunun da yanlış olduğunu söyledi.

Başbakan, TÜSİAD'ın yeni başkanı Bülent Eczacıbaşı'nı kabul ederek görüştü.

3-SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, kendisini ziyaret eden Irak Büyükelçisi Rafi Dahham El Tıkriti'ye Ortadoğu'da barışçı bir çözüme Irak'ın Kuveyt'ten çekilmesinin öncülük edeceğini söyledi. El Tıkriti, konuşmasında, ABD'nin baskısıyla yapılacak çözüm önerilerini kabul etmeyeceklerini belirtti.

4-Bakanlar Kurulu toplantısında, TBMM'ye sunulan yetki tasarısı ele alınırken, sağlık personelinin tamamına, Güneydoğu'ya giden sağlık personeline tanınan hakların aynısının tanınması yolunda karara varıldı.

5-Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, üç günlük resmi bir ziyaret için İran'a gitti.

6- Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Irak'ın Türkiye'deki enflasyona etkisini anlattı.

7- Kamu kurum ve kuruluşları ile bunların personeli ve ekonomik istikrar tedbirleri kakkındaki kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapmak amacıyla hükümete kanun hükmünde karaname çıkarma yetkisi veren tasarı, TBMM Anayasa Komisyonu'nda, bazı maddeleri çıkarılarak kabul edildi. Alınan karar gereği, hükümete yeni bakanlık kurma yetkisi de verildi.

8-- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, Türkiye'nin Körfez savaşı sonrasında bölgede oluşturulacak bir güvenlik sistemindeki yeri konusunda dış basında yer alan haberlere ilişkin olarak, 'Türkiye'nin bu aşamada bölgeye yönelik herhangi bir pakta veya benzeri bir düzenlemeye girmeyi düşünmediğini ve bu konuda Ankara nezdinde herhangi bir resmi girişimde de bulunulmadığını" açıkladı.

9-DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı'nın orduya ilişkin demecini eleştirdi.

10-ANAP Gaziantep Milletvekil Hasan Celal Güzel, Cumhurbaşkanı Turgut özal'ın ANAP'lı milletvekillerini gruplar halinde kabul ederek, hükümetin sunduğu kararnamelere ilişkin konuşmasını eleştirdi. Hasan Celal Güzel, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nın anayasaya göre tarafsız olması gerektiğini belirterek, "Cumhurbaşkanının eğer milletvekillerine ileteceği bir mesaj varsa, TBMM'de bütün siyasi partilerin milletvekillerinin katıldığı toplantılarda bu mesajı iletmesinin

daha doğru olacağını" söyledi.

11-Genel Maden-İş Sendikası, Türkiye Taş Kömürü (TTK) ile Maden Tetkik Arama Enstitüsü'nde (MTA) çalışan 48 bin işçi için toplusözleşme imzaladı. Genel Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Şemsi Denizer "işçi piyasasını yükseltme mücadelesi verdik" dedi.

12- Batman'da, NATO'ya ait üs ile rafinerilerin güvenliğini sağlamak için gönderilen 3 Patriot füze bataryası havaalanı çevresine yerleştirildi.

13- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Güngör Mengi imzalı köşe yazısında kendisine hakaret edildiği gerekçesiyle, Sabah Gazetesi aleyhine 50 milyon liralık tazminat davası açtı.

14- İstanbul DGM, 22 Ocak tarihinde İstanbul'daki ABD Konsolosluğu'na "savaşa hayır" pankartı asmak isteyen bir grup sanatçı ile SHP İl Başkanı Ercan Kara-kaş hakkında soruşturma başlattı.

15-Suudi Arabistan'a mal götüren 50 kadar Türk kamyonunun, Suriye-Ür-dün sınırını geçtikten sonra Ürdün'ün kuzeyinde saldırıya uğradığı bildirildi. Ürdünlü saldırganların, Türk kamyonlarındaki yükü boşaltıkları belirtildi.

16- ABD Dışişleri Bakanı James Baker Amerikan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Körfez savaşı sonrasında Ortadoğu'da oluşturulacak barışa ilişkin açıklamalarda bulundu. Baker konuşmasında, ABD'nin Körfez savaşına destek için 64 milyar dolar yardım vaadi aldığını, bu miktarın 14 milyar dolarının Mısır ve Türkiye gibi cephe ülkelerine dağıtılacağını bildirdi.

17- Irak, uluslararası ittifakta yer alan ülkelere karşı başlattığı terörist eylemlerin devam edeceğini açıklarken, içlerinde Türkiye'nin Nürnderg Başkonsoloslu-ğu'nun da bulunduğu pek çok yer bombalandı. Başkonsoluktaki patlamada herhangi bir hasarın meydana gelmediği, Yunanistan, Pakistan, Peru ve Lübnan'daki patlamalarda ise toplam 5 kişinin öldüğü, en az 30 kişinin yaralandığı bildirildi.

Öte yandan Irak; ABD, İngiltere, Fransa, İtalya, Suudi Arabistan ve Mısır ile diplomatik ilişkilerini kestiğini bildirdi.

Bağdat Radyosu'ndan yapılan açıklamada da, Irak'ın bilimsel, ekonomik ve kültürel merkezlerinin bombardımanlara hedef olduğu, bunun da ötesinde, bombardımanda, tıbbi merkezlerin, kutsal bölgelerin ve sivil yerleşim bölgelerinin hedef alındığı öne sürüldü.

18-İsrail helikopterleri Güney Lübnan'daki Filistin mevzilerini bombalarken, Lübnan ordusunun yaklaşık 1000 asker, 38 tank, kamyon ve zırhlı personel taşıyıcıyla Güney Lübnan'daki Sayda şehrine girdiği bildirildi.

19- Azerbaycan Devlet Başkanı Ayaz Muttalibov'un geçen kasım ayında yayımladığı kararnamenin Azerbaycan Yüksek Sovyeti'nde onaylanması ile cumhuriyetin adı "Azerbaycan Cumhuriyeti" olarak kabul edildi, bayrağı ve ulusal marşı da değiştirildi.

7 ŞUBAT 1991

1-Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Yıldırım Akbulut ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'i ayrı ayn kabul ederek haftalık görüşmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a, Türkiye-Avustralya ilişkilerinin gelişmesinde gösterdiği kişisel ye resmi rolden dolayı "Avustralya'nın Şeref Dostu" unvanı verildi.

2-Başbakan Yıldırım Akbulut, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Osman Özbek ve iç Anadolu Bölgesi' nde bulunan 6 ilin oda ve meclis başkanlarını kabul etti.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, düzenlediği basın toplantısında, hükümete geniş yetki getiren tasarının benzerlerinin daha önce iki defa hazırlandığını ve başvuruları üzerine Anayasa Mahkemesi'nce iptal edildiğini anımsattı,

4-Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'den anayasa değişikliği konusunda yazılı görüş bildirmelerini istedi.

5-DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit düzenlediği basın toplantısında, DSP Merkez Karar ve Yürütme Kurulu'nun, Körfez bunalımı ve Kürtçeye ilişkin görüşlerini açıkladı. Ecevit, Türkiye topraklarından Irak'a hava saldırılarında bulunulmasının derhal önlenmesini istedi.

6-Basın Konseyi, düşünce ve basın özgürlüğü üzerindeki kısıtlamaları kaldıran bir anayasa değişikliği taslağını, TBMM Başkanı Kaya Erdem, Başbakan Yıldırım Akbulut ve muhalefet liderleri Erdal İnönü ile Süleyman Demirel'e sundu.

7-SHP'nin davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Fransız Sosyalist Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Pierre Guidoni, Ankara'nın, İncirlik Üssü'nü ABD'ye açmasının, Türkiye'nin AT üyeliğini hızlandırmayacağını belirterek, "ikisi arasında bağlantı kurulamaz. AT Avrupa'ya aittir, ABD'ye değil" dedi.

8-Cumhurbaşkanı Turgut Özal, 2000'e Doğru dergisinin iki sayısında yer alan iki ayrı haberde, kendisine hakaret edildiği gerekçesiyle, dergi aleyhine toplam 150 milyon liralık tazminat davası açtı.

9- İncirlik Üssü'nde gümrük uzmanı olarak görev yapan Amerikalı Bobie Eu-gene Mozelle, Adana'da uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

10-Körfez bunalımı ile ilgili temasları çerçevesinde ilk olarak İran'a giden Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, İran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsanca-ni tarafından kabul edildi. İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti'nin de bulunduğu görüşmeden sonra gazetecilere açıklama yapan Alptemoçin, "Körfez krizi, bölgenin geleceği ve Türkiye-İran ilişkilerini konu alan bir görüşme yaptık" dedi.

11- Avrupa Konseyi Siyasi Komisyonu'nun Belçika'nın başkenti Brüksel'deki

oturumunda, Türkiye'nin Körfez politikası ve Türkiye-AT ilişkileri tartışıldı.

12- Irak, 13 Ocak'ta Bağdat'ta Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ile BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar arasında yapılan görüşmelerin kayıtlarının açıklanmasını BM'den resmen istedi.

13- ABD yetkilileri tarafından, müttefik uçaklarının yaptıkları hava saldırılan sonucu, Irak'ın Kuveyt'teki birliklerinin merkezle bağlantılarının kesildiği, Devlet Baş-kanı'nın özel birliği Cumhuriyet Muhafızlan'na büyük çaplı kayıplar verdirildiği, bu arada Kuveyt'teki Irak topçu bataryalarına karşı denizden bombardımanın da aralıksız sürdüğü bildirildi.

Irak, Bağdat'a yapılan son hava saldırılarında 200 sivilin öldüğünü bildirdi. Suudi Arabistan'daki askeri yetkililer ise, Irak'ın, uçaksavarları sivil yerleşim bölgelerine taşıdığını öne sürdüler.

Irak'ın ayrıca Kuveyt'teki petrol kuyularını ateşe verdiği bildirildi.

14-İngiltere'nin başkenti Londra'da hükümetin, savaş konusunu görüştüğü toplantı sırasında Başbakanlık Konutu'na İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA) tarafından havan topuyla saldın düzenlendi. Konuta 200 metre uzaklıktaki minibüsten atılan üç merminin patlamasıyla 5 kişinin yaralandığı, Başbakanlık Konutu dahil, çevredeki birçok binanın camının kırıldığı bildirildi.

15- İsrail ordusu yetkililerinin yaptığı açıklamada, Filistinlilere ait 4 aracın tahrip edildiği, örgütün El. Fetih franksiyonuna ait bir karargahın yerle bir edildiği, cephaneliğin de havaya uçurulduğu bildirildi.

8 ŞUBAT 1991

1-SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Körfez politikasını Milliyet Gazetesi'ne değerlendirdiler.

2-SHP Grup Yönetim Kurulu Genel Başkan Erdal İnönü başkanlığında toplandı. Bu arada SHP milletvekillerinden Deniz Baykal, Fuat Atalay ve Hilmi Ziya Postacı'ya, Genel Sekreter Hikmet Çetin'in imzasıyla SHP'nin politikasına aykırı hareket ettikleri gerekçesiyle uyarı mektupları gönderildi.

3- SHP Genel Sekreter Yardımcısı Cevdet Selvi, bir açıklama yaparak Bakanlar Kurulu'nün bir kararla işyerlerinin işçi çıkarmalarını durdurmasını istedi.

4- Türkiye, Irak'a 1 Şubat'tan itibaren su kısıntısı uygulamaya başladı. Dışişleri Bakanlığı, uygulamayı teknik zorunluluk olarak niteledi.

5- Savaşa karşı ortak platform oluşturan 8 siyasi partinin il yöneticileri, İstanbul'da "Savaşı Durduralım" bildirisi dağıttılar.

6- Kapatılan Adalet Partisi senatörlerinden Rıfat öztürkçine İstanbul'da öldü.

7- ABD Savunma Bakanı Richard Cheney ve Genelkurmay Başkanı Colin Po-well, Körfez'deki ABD Kuvvetleri Komutanı General Norman Schvvarzkopf ile kara savaşı konusunda son değerlendirmeleri yapmak için Suudi Arabistan'a gittiler.

Irak BM'ye başvurarak, müttefikler tarafından bombalanan bir fabrikanın, "kendisinin iddia ettiği gibi süt fabrikası mı, yoksa müttefiklerin iddia ettiği gibi biyolojik silah fabrikası mı olduğunun saptanması için bir inceleme heyeti gönderilmesini" istedi.

8- Afganistan'ın başkenti Kabil'e mücahitler tarafından yapılan iki roket saldırısı sonucu 7 kişi öldü, 5 kişi de yaralandı.

9 ŞUBAT 1991

1-Yol-İş Sendikası tarafından Ankara'da düzenlenen "Demokrasi ve Grev Hakkı" konulu panele SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Cindoruk, RP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan ve Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz konuşmacı olarak katıldılar.

2- Türkiye'de bulunan Sovyetler Birliği Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander Belonogov, Başbakan Yıldırım Akbulut tarafından kabul edildi.

3- ANAP Gaziantep Milletveki Hasan Celal Güzel'le yapılan söyleşi Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

4- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, Körfez savaşının Birleşmiş Milletler kararları çerçevesinden sapma eğilimi gösterdiğini söyledi. Gorbaçov, savaşın sona ermesi için Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'i Kuveyt'ten çekilmeye çağırdı ve bu konuda görüşmelerde bulunmak üzere özel temsilcisini Bağdat'a göndereceğini açıkladı.

Öte yandan, İran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani'nin Irak'a yaptığı gizli barış önerisine Saddam Hüseyin'in verdiği yanıtın içeriği açıklanmadı.

5-Resmi bir ziyaret için Mısır'da bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarekle görüştükten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, "Ortadoğu için bir planım yok. Çünkü bu plana ilişkin görüşler bölgeden gelmelidir" dedi.

6-Mısır İçişleri Bakanlığı, suikastlar ve sabotajlar düzenlemek üzere Mısır'a gelen ve Irak istihbarat örgütünden emir aldığı belirtilen 17 kişilik bir örgütün ortaya çıkarıldığını açıkladı.

7-Güney Afrika Cumhuriyeti'nde güvenlik kuvvetleri tarafından düzenlenen "suçu önleme operasyonu" çerçevesinde 11 361 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

8- Sovyetler Birliği'nin Baltık Cumhuriyetlerinden Litvanya'da, SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'un yasadışı ilan etmesine karşın bağımsızlık için halkoylaması yapıldı. İlk sonuçlara göre Litvanyalıların yüzde 80'inden fazlası bağımsızlığa "e-vet" dedi.

10 ŞUBAT 1991

1-Bazı milletvekilleri, çeşitli meslek ve kitle örgütü temsilcileri, sendikacılar, yazar ve sanatçılardan oluşan "Savaşa Hayır Platformu" temsilcileri, Barış Treni adı verilen tren ile Adana'ya gittiler. İncirlik'te bir basın toplantısı düzenleyen plat-formcular İncirlik Üssü'nün kapatılmasını istediler.

2-Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, yaptıöı açıklamada Körfez bunalımının zararının asgariye indirilebilmesi için bütün kuruluşları işbirliği yapmaya çağırdı.

3-Sağlık Bakanlığı'nca, 1 Ocak'tan bu yana 113 ilacın fiyatına yüzde 13-16 oranında zam yapıldı.

4-İçişleri Bakanlığı tarafından iki ay süreyle kapatılan 2000'e Doğru Dergisi, Yüzyıl" adıyla

5-Körfez'deki ABD'li komutanların, ABD Savunma Bakanı Richard Cheney ve Genelkurmay Başkanı Colin Powell'dan kara savaşının başlatılması için üç hafta daha süre istedikleri bildirildi. ABD Savunma Bakanı Cheney, Suudi Arabistan'dan ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında, kara savaşının, "müttefik uçak ve füzelerinin havadan vurabilecekleri Irak hedefi kalmadıktan sonra başlayabileceğini" söyledi.

Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin Bağdat Radyosu'nda yayınlanan konuşmasında, Irak'ın savaştan zaferle çıkacağını, bölgede emperyalizm ve sömürgeciliğe son vereceğini belimi.

İran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani, geçen hafta Irak yönetimine gönderdiği barış mesajına Saddam Hüseyin'in verdiği yanıtın beklenen düzeyde olmadığını, tüm Ortadoğu'yu tehdit eden tehlike karşısında endişe duyduğunu belirtti.

İran'daki temaslarını tamamlayarak Ürdün'e geçen Irak Başbakan Yardımcısı Sadun Hammadi, Amman'da düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin müdahale etmemesi dışında hiçbir koşul öne sürmeksizin, Körfez sorununa Lübnan'da olduğu gibi Araplar arası bir çözüm bulunabileceğini söyledi.

öte yandan, ABD'nin Irak'a karşı başlattığı hava saldırılarına dünyada tepkiler sürüyor. Avusturya'da bir kadın ABD'nin müdahalesini protesto etmek için ABD Büyükelçiliği önünde intihar etti. Pakistan'da müttefik kuvvetler bünyesinde yer alan ülkelere ait banka ve hava yolları şirketlerine protesto saldırıları düzenlendi. Pencap eyaletinin başkenti Lahor'da sayıları 5 bine ulaşan göstericiler, Türk Hava Yolları bürosuna hasar verdiler.

Bu arada, SSCB'nin Leningrad kentinde muhafazakarların düzenlediği bir gösteride, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in desteklendiği dile getirildi.

6- İsrail İstihbarat Servisi'nin 350 Filistinliyi tutukladığı bildirildi.

İsrail Savunma Bakanı Moşe Arens, ABD Savunma Bakanı Richard Cheney ile görüşmek üzere VVashington'a gitti.

7- İran'ın dini lideri Ali Hamaney'in çeşitli suçlardan hüküm giymiş 10 bin kişiyi affettiği bildirildi.

8- Arnavutluk'un liman kenti Durres'te binlerce mülteci adayı ile polis arasında çıkan çatışmada 2 kişinin öldüğü, 33 polisin yaralandığı ve en az 40 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

11 ŞUBAT 1991

1-Başbakan Yıldırım Akbulut, ANAP grubu adına Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak, SHP'nin türban serbestisini de içeren "Kadının Statüsü ve Sorunları" ile ilgili kararnamenin iptali konusunda açtığı davada, Başkanvekili Yekta Güngör Özden'in reddi talebinde bulundu. Reddi hakim başvurusunda, Yekta Güngör Özden'in, bir panelde türban serbestisini içeren yasaya ilişkin görüş açıkladığı, tarafsızlığını yitirdiği öne sürüldü.

2- Güneydoğu'ya giderek denetlemelerde bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, Diyarbakır'daki Müttefik Basın Merkezi'nde yaptığı açıklamada, ABD uçaklarının İncirlik'ten Irak'a yaptığı çıkışların tamamen Türk Silahlı Kuvvetlen" nin kontrolü altında olduğunu bildirdi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, düzenlediği basın toplantısında, partisinin Körfez savaşı ve anayasa değişikliğine ilişkin görüşlerini açıkladı. İnönü, Basın Konseyi'nin önerdiği anayasa değişikliğinin ise ANAP'm da katılımı ile Mec-lis'te yapılabilceğini belirtti.

4- Devlet Bakanı Kamran İnan, İngiltere, Fransa ve İspanya'da; Devlet Bakanı Güneş Taner de Belçika, Lüksemburg, Hollanda, Almanya, Danimarka ve İtalya'da temaslarda bulunmak üzere Ankara'dan ayrıldılar.

5- İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi'nin düzenlemek istediği "Savaşa Hayır" mitingi Ankara Valiliği'nce 2 ay süreyle ertelendi.

6- Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin Suriye, Mısır ve Suudi Arabistan'ı kapsayan 7 günlük Ortadoğu gezisinin ilk durağı olarak Suriye'nin başkenti Şam'a gitti.

7-Irak, İsrail ve Suudi Arabistan'a yeni bir füze saldırısında bulundu. Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a fırlatılan Scud füzesi Patriotlarca havada vurulurken İsrail yetkilileri, Irak füzesinin ölüm ya da yaralanmaya yol açmadığın bildirdiler.

ABD Başkanı George Bush, Körfez'deki incelemelerini tamamlayan Savunma Bakanı Richard Cheney ve Genelkurmay Başkanı Colin Povvell ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Irak'a yapılan hava borbardimanlarının bir süre daha süreceğini bildirdi.

8- Sovyetler Birliği Başkanı Mihail Gorbaçov, Çekoslavak Devlet Başkanı Vac-lav Havel'e gönderdiği mesajda, eski sosyalist blok ülkelerine, Varşova Paktı'nin askeri kurumlarının tasfiye edilmesini önerdi.

9- Güney Afrika'nın Natal bölgesinde karşıt siyah gruplar arasındaki çatışmada 17 kişinin öldüğü, 11 kişinin de yaralandığı bildirildi.

10- Arnavutluk'un başkenti Tiran'da 5-bin kadar üniversite öğrencisi, hükümetin istifası ve yaşam koşullarının iyileştirilmesini isteyerek gösteri yaptılar.

12 ŞUBAT 1991

1-Başbakan Yıldırım Akbulut partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, parti içi sorunlara değindi. Akbulut, daha sonra Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile görüşmede bulundu.

2- SHP grup toplantısında Genel Başkan Erdal İnönü, Körfez savaşındaki gelişmelere değinen bir konuşma yaparak, Arap ve Ortadoğu ülkeleri ile iyi ilişkileri kaybetmemenin şart olduğunu vurguladı.

3-SHP'nin, bazı milletvekillerinin TRT ziyareti ile ilgili olarak yayınlanan haber üzerine TRT'den cevap hakkı istemi, Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi1 nce reddedildi.

4- Türk Ceza Kanunu'nün 13 maddesinde yer alan idam cezalarının ömürbo-yu hapse dönüştürülmesi üzerine bu değişiklikten yararlanan 61 'dam hükümlüsüne ait 58 idam dosyası TBMM'den geri çekildi. TBMM Adalet Komisyonu'nda onay bekleyen idam hükümlüsü dosyası 254'e düştü.

5- İstanbul'da bir otobüs fabrikası iki bin işçisine ücretli izin vererek üretimini durdurdu. Üretimin Körfez savaşı nedeniyle iç satışların durması ve bir ay süren grevin ardından imzalanan toplusözleşmeyle maliyetlerin artması üzerine dış satımların olumsuz etkilenmesi nedeniyle durdurulduğu bildirildi.

6-İstanbul 3. Sulh Ceza Mahkemesi, "Kürtçe öğrenme Metodu* adlı kitap hakkında, Kürtçe yazıldığı ve Kürtçe öğrenmeyi amaçladığı gerekçesiyle toplatma kararı verdi.

7-Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın özel temsilcisi olarak İngiltere'de bulunan Devlet Bakanı Kamran İnan, BBC'ye bir demeç verdi.

8- Suriye'ye resmi bir ziyarette bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alp-temoçin, Devlet Başkanı Hafız Esad tarafından kabul edildi. Alptemoçin kabul sırasında Esad'a Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın sözlü bir mesajını iletti.

9- Bağlantısız bloka dahil 15 ülkenin dışişleri bakanı ile FKÖ heyeti Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'da toplandı. Yugoslavya Dışişleri Bakanı Budimin Loncar toplantıda, Körfez savaşını sona erdirmeye yönelik dört maddelik bir barış planı önerdi.

BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ile savaş öncesi Bağdat'ta yaptığı görüşme notları, bir Ürdün gazetesinde yayımlandı.

SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'un özel temsilcisi Yevgeni Primakov, temaslarda bulunmak üzere Irak'ın başkenti Bağdat'a gitti.

Tunus'ta bulunan Irak Başbakan Yardımcısı Sadun Hammadi, Cezayir'e gitti.

10- Sovyetler Birliği1 nin Baltık cumhuriyetlerinden Litvanya'nın Devlet Başkanı Vitautas Landsbergis, Litvanya'da halkın yüzde 90'ının Moskova'dan bağımsız

bir devlet olma yönünde oy kullanmasından sonra Batı ülkelerine çağrıda bulunarak "bağımsızlık kararına destek vermelerini" istedi.

11- SSCB Başkanlık Sözcüsü Vitaly Ignatenko düzenlediği basın toplantısında, Varşova Paktı'nın askeri bir ittifak olarak varlığını 1 Nisan'da yitireceğini bildirdi.

13 ŞUBAT 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal, TBMM'de ANAP grup başkanvekilleri ile Adalet ve Anayasa komisyonlarının ANAP'lı üyeleriyle, Kürtçe serbestisini içeren yasa tasarısı ile yetki tasarısı konularında görüştü.

2-Başbakan Yıldırım Akbulut, TBMM Adalet Komisyonu üyelerine, Meclis'te onay bekleyen idam dosyalarının ömür boyu hapis cezasına çevrilmesi ve bu konuda Meclis'in yetkisinin kaldırılması için anayasa değişikliği yapılmasını önerdi.

Başbakan Yıldırım Akbulut, iki günlük bir ziyaret için Türkiye'ye gelen Almanya Savunma Bakanı Gerhard Stoltenberg'i kabul ederek görüştü.

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Yıldırım Akbulut başkanlığında toplandı.

4- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Romanya Büyükelçisi Alexandru Margari-etscu'yu kabul ederek bir süre görüştü. İnönü, daha sonra öğretim Üyeleri Derneği yöneticilerini kabul etti.

5-Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından Körfez savaşı nedeniyle Ankara'da basın merkezi kuruldu.

6-Olağanüstü Hal Bölge Vali Yardımcısı Özcan Erdoğan, Körfez savaşının başlamasından bu yana, Türkiye'ye sığınan Iraklı sayısının 670'e yükseldiğini, bunlardan 417'sinin asker, diğerlerinin ise sivil olduğunu açıkladı.

7- MHP ve Ülkücü kuruluşlar davasında yargılanarak 4 yıl 2 ay ağır hapis cezasına çarptırılan Hicabi Koçyiğit, Irak adına casusluk yaptığı gerekçesiyle Ankara DGM'ce tutuklandı.

8- Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Körfez gezisinin ikinci durağı dan Mısır'ın başkenti Kahire'de Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek tarafından kabul edildi. Alptemoçin daha sonra Mısır Dışişleri Bakanı İsmet Abdülmecit ile biraraya geldi.

9- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'un özel temsilcisi Yevgeni Primakov'la görüşen Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, barışçıl çözüm için SSCB, öteki ülkeler ve kuruluşlarla işbirliğine hazır olduğunu açıkladı.

Bu arada Müttefiklerin Irak'ın başkenti Bağdat'ta düzenledikleri saldırı sırasında bir sığınağın isabet aldığı ve 200 sivilin öldüğü bildirildi. Irak, saldırıda 500 sivilin öldüğünü iddia ederken, ABD Beyaz Saray Sözcüsü Marlin Fitzvvater bombalanan sığınağın iyi bilinen bir askeri komuta ve kontrol ünitesi olduğunu, sivilllerin buraya kasıtlı olarak yerleştirilmiş olabileceklerini söyledi.

14 ŞUBAT 1991

1-Cumhurbaşkanı Turgut özal, Türkiye Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından ortaklasa düzenlenen "Körfez Savaşı ve Türkiye Ekonomisinin Geleceği" konulu toplantıda bir konuşma yaptı.

2-Başbakan Yıldırım Akbulut, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş'i makamında ziyaret etti.

Başbakan, ANAP Genel Merkezi'nde bazı illerden gelen partilileri kabul ederek görüştü.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, İstanbul'da Günaydın, Sabah, Milliyet ve Türkiye gazetelerini ziyaret etti.

İnönü'nün, Körfez politikası ve savaş sonrasına ilişkin görüşleri Hürriyet Gazetesi'nde yer aldı.

4-SHP izmir Milletvekili Ahmet Ersin, İncirlik'ten kalkan ABD uçaklarının Irak'ın hangi bölgelerini bombaladığı, bu uçakların sivil yerleşim birimlerini bombalayıp bombalamadığı hakkında, Başbakan Yıldırım Akbulut'un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

5- ABD ve müttefiklerinin Irak'a yaptıkları saldırılarda dün bir sığınağın bombalanarak sivillerin öldürülmesi, Sosyalist Partililerce İstanbul'daki ABD Konsolosluğu'na siyah çelenk konularak protesto edilmek istendi. Eylem sırasında 3 partili gözaltına alındı. SP Genel Başkanı Ferit İlsever, Bağdat'taki bombalamayı yapan uçakların Türkiye'den kalkıp kalmadığını sorarken İstanbul İl Merkezi'nden yapılan yazılı bir açıklamayla da saldırı kınandı.

6- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'm eşi Semra Özal ANAP İstanbul İl Başkanlı-ğı'na aday olduğunu açıkladı.

7- NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanı General John Galvin, Türk Silahlı Kuvvetleri ve NATO tesislerinde incelemelerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

8- Almanya Savunma Bakanı Gerhard Stoltenberg, özel bir askeri uçakla Malatya Erhaç Askeri Hava Üssü'ne geldi. Üsteki Alman askerleri ile görüşen Bakan, ziyaretinin nedeninin eğitim seviyesini görmek ve sorunları öğrenmek olduğunu söyledi.

9-Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın özel temsilcisi sıfatıyla İngiltere'den Fransa'ya giden Devlet Bakanı Kamran İnan, başkent Paris'teki temaslarına Fransa Ulusal Meclisi Dışilişkiler Komisyonu Başkanı Michel Vauzelle ile görüşerek başladı, inan, daha sonra Avrupa Parlamentosu üyesi Fransız Jean-Marie Caro, Fransa Dışişleri Bakanı Roland Dumas ve AT İşlerinden Sorumlu Bakan Elisabeth Gu-igou ile biraraya geldi. İnan temasları sırasında Körfez savaşı sonrasında bölge sorunlarına çözüm aramak amacıyla toplanacak bir uluslararası konferansla ilgili

Türkiye'nin görüşleri hakkında bilgi verdi.

10-Mısır'da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Mısır Savunma Bakanı Yusuf Sabri Ebu Talip ile görüştü.

11- Brezilya'da geleneksel karnavalda, 4 büyük kentte 4 günde toplam 420 kişi öldü. Polis yalnızca Rio'da 157 kişinin hayatını kaybettiğini, bunlardan 74'nün cinayete kurban gittiğini bildirdi.

15 ŞUBAT 1991

1-Başbakan Yıldırım Akbulut, ABD Kongresi Uluslararası İlişkiler Komitesi üyesi Stephan Solarz'ı kabul ederek bir süre görüştü.

Başbakan Yıldırım Akbulut'a MİT Müsteşarı Teoman Koman tarafından terörle ilgili brifing verildi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, İstanbul'da gazete merkezlerine ziyaretlerini sürdürerek, Cumhuriyet, Hürriyet ve Tercüman gazetelerini ziyaret etti. İnönü, Cumhurbaşkanı Turgut özal'ın eşi Semra Özal'ın ANAP İstanbul İl Başkanlı-ğı'na aday olacağının açıklamasını, Cumhurbaşkanı'nın tarafsızlığı açısından ele alarak eleştirdi.

3-OYP Genel Başkanı Süleyman Demire), son gelişmelerle ilgili görüşlerini gazetecilere aktarırken Semra özal'ın il başkanlığına adaylığına ilişkin bir soruya, "buna halk karar verecektir" dedi.

4-Irak'ın başkenti Bağdat'ta sivillerin bulunduğu sığınağın bombalanması olayını protesto amacıyla ABD Başkanı George Bush'a telgraf gönderen Sosyalist Parti Ankara İl Yöneticisi Ali Cafer Baş ile Mamak İlçe Başkanı Ali Remzi Tun-cel polis tarafından gözaltına alındı.

5- Savaşa Hayır Mitingi için yaptıkları başvuru daha önce kamu düzeninin bozulacağı gerekçesiyle 2 kez reddedilen 8 muhalefet partisinin il temsilcileri, bu kez "Barış Yürüyüşü" düzenlemek için valiliğe 31 ayrı dilekçe verdiler.

6- Antalya Gazeteciler Cemiyeti 1990 Basın-Yayın ve Gazetecilik Başarı Ödülleri açıklandı.

7- Türk Silahlı Kuvvetleri ile NATO tesislerinde incelemelerde bulunmak üzere Türkiye'ye gelen NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanı General John Gal-vin, Konya, Diyarbakır ve Malatya'daki üsler ile askeri birlikleri denetledi.

8- Askeri Yargıtay 2. Dairesi, 19 idam, 13 ömür boyu hapis cezası verilen 150 sanıklı Adana Dev-Yol davasında tutuklu 21 sanığın tahliyesine karar verdi.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 19 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.

10- Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Ortadoğu gezisinin son durağı olan Suudi Arabistan'a gitti. Alptemoçin burada Kuveyt Emiri Şeyh Cabir El Sabah ile Veliaht Prens ve Başbakan Şeyh Saad El Sabah tarafından kabul edildi. Körfez krizindeki son gelişmelerin ve Kuveyt'in Türkiye'ye savaş sonrasında yapacağı yardımların ele alındığı bu görüşmelerde, Irak'ın Kuveyt'ten önkoşullu geri çekilme önerisi de değerlendirildi.

11-Irak, BM Güvenlik Konseyi'nin, Kuveyt'ten çekilmesini isteyen 660 sayılı kararını kabul ettiğini açıkladı. Ancak Bağdat yönetimi, Irak'ın Kuveyt'ten çekilmesinin, İsrail'in işgal ettiği topraklardan çekilmesi ve buna ilişkin BM kararlarının uy-

gulanmasıyla bağlantılı olarak ele alınmasını istedi.

ABD Başkanı George Bush, Irak birlikleri Kuveyt'ten derhal ve kapsamlı olarak çekilinceye kadar askeri harekatın süreceğini belimi. İngiltere'den yapılan açıklamada, Irak'ın kabul edilemez şartlar öne sürdüğü bildirildi.

SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'un ise Irak önerisini olumlu karşıladığı belirtildi.

12- Irak'a karşı oluşturulan çokuluslu güce katılan sekiz Arap ülkesinin temsilcileri, Mısır'ın başkenti Kahire'de biraraya geldiler. Körfez savaşı sonrası bölgede kurulacak güvenlik sistemi konusunda yapılan toplantıya, Mısır, Suudi Arabistan, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Katar, Bahreyn, Umman ve sürgündeki Kuveyt hükümetinin dışişleri bakanları katıldı.

13-Körfez savaşının başından bu yana kayıp olan Amerikan CBS Televizyo-nu'nun 4 kişilik ekibinin, Irak'ın başkenti Bağdat'ta gözaltında tutulduğu bildirildi.

14-Filistin Kurtuluş örgütü'nü oluşturan gruplar arasında çıkan çatışmada, 15 Filistinli gerillanın öldüğü, 34'ünün de yaralandığı bildirdi.

16 ŞUBAT 1991

1- TBMM Başkanı Kaya Erdem başkanlığında bir parlamento heyeti, Hindistan Meclis Başkanı'njn resmi davetlisi olarak Hindistan'a gitti.

2- Kapatılan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK)'in 24. kuruluş yıldönümü, İstanbul'da düzenlenen Türkiye'de Demokrasi, İnsan Haklan, Sendikal Hak ve özgürlükler' konulu bir toplantıyla kutlandı. Toplantıda, DİSK Genel Başkanı HEP İstanbul Milletvekili Abdullah Baştürk, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, HEP Genel Başkanı Fehmi Işıklar, SP Genel Başkanı Ferit İlsever, SBP Genel Başkanı Sadun Aren, Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz yaptıkları konuşmalarla, DİSK'in çalışmaktan alıkonmasını eleştirdiler.

3- Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Çin Hükümeti'nin özel temsilcisi Yang Fuşang, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Tugay özçeri'yi ziyaret etti.

4-İnsan Hakları Demeği Ankara Şubesi tarafından düzenlenen "Çocuk ve Şiddet" konulu panel Ankara Valiliği'nce genel güvenlik ve kamu düzeni gerekçe gösterilerek yasaklandı.

5- Doğu ve Güneydoğu'daki askeri birliklere malzeme taşıyan yük treni, Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi yakınlarında, teröristlerin rayları sökmesi nedeniyle devrildi. Kazada, makinist yardımcısı yaşamını yitirirken, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

6- Türk Kara ve Hava Kuvvetleri Harekat Daire Başkanları ile üç subay, Suudi Arabistan'daki çokuluslu gücün merkezi komutanlık karargahında incelemelerde bulunmak üzere Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a gittiler.

7- Türkiye'nin ABD Büyükelçisi Nüzhet Kandemir, Amerika'nın PBS televizyonunun ana haber kanalında, Amerika'da bulunan dört büyükelçiyle birlikte Irak'ın son girişimini değerlendirdi.

8-Irak yetkilileri, Bağdat-Amman karayolu üzerindeki Felluce kasabasında, sivillerin bulunduğu bir apartmanın bombardımanda çökmesi sonucu 130 kişinin öldüğünü bildirdiler. Bölgedeki bir süpermarkete de füze isabet etmesi sonucu 78 kişi yaralandı. İngiltere Savunma Bakanlığı yetkilileri, İngiliz uçaklarının Fellu-ce'de bombardımana katıldıklarını doğruladılar ve sivil kayıplar konusunda araştırma yaptıklarını açıkladılar.

9-Irak'ın BM Daimi Temsilcisi Emir El Anbari, Irak Devrim Komite Konseyi'-nin bildirisinde ortaya atılan taleplerin, çekilme için şartlar değil, çözülmesi gereken sorunlar olduğunu söyledi.

10-Sovyetler Birliği Başkanı Mihaif Gorbaçov, Moskova'ya gelen Hollanda Dışişleri Bakanı Hans Van Den Broek, italya Dışişleri Bakanı Gianni de Michelis ve Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jacgues Poos ile Körfez savaşı konusunda görüştü.

11- Bulgaristan Başbakanı Dimitar Popov'un Yunanistan'a yaptığı resmi ziyaret sırasında, iki ülke arasında ekonomik, ticari, kültürel ve askeri ilişkilerin geliştirilmesini öngören iki anlaşma imzalandı.

12- Güney Afrika'da hükümet ve Afrika Ulusal Kongresi, hükümetin siyasal tutukluları serbest bırakması ve sürgündeki siyasilerin ülkeye geri dönmelerine izin verilmesi konusunda anlaştılar.

17 ŞUBAT 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut ûzal, bir basın toplantısı düzenleyerek, eşi Semra özal'ın ANAP İstanbul İl Başkanlığı adaylığını desteklediğini belimi, özal, eşinin siyasal yaşama girmesini doğal ve çağdaş bulduğunu açıklarken, bu girişime tepki gösteren 4 bakanı eleştirdi.

2-Başbakan Yıldırım Akbulut, beraberinde 55 milletvekili ile ANAP Giresun il kongresine katıldı.

3- Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, Sovyetler Birliği Sağlık Bakanı'nın davetlisi olarak SSCB'ye gitti.

4-SHP Genel Sekreteri Hikmet Çetin, partisinin İstanbul İl Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Körfez savaşının bedelini başta çalışanlar olmak üzere dar ve sabit gelirlilerin ödediğini belirterek, son bir aylık dönemde çeşitli sektörlerde savaş gerekçesiyle 200 bin kişinin işine son verildiğini söyledi.

5-Muhalefet partileri, Cumhurbaşkanı Turgut özal'ın, eşi Semra özal'ın ANAP İstanbul il Başkanlığına adaylığını desteklediğini belirten basın toplantısının, TRT'den görüntülü ve kendi sesinden yayınlanmasıyla ilgili olarak yaptıkları açıklamalarda, Cumhurbaşkanının, eşinin adaylığı için TRT'yi kullanamayacağını belirterek, özal'ı ve TRT'yi eleştirdiler.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 8 kişi öldü, 28 kişi yaralandı.

7- 38'i asker, toplam 88 kişi daha Irak'tan kaçarak Türkiye'ye sığındı. Türkiye'ye sığınanların sayısı 1416'ya yükseldi.

8- Irak'ta, müttefik uçaklarının bombardımanı sonucunda yanan petrol tesislerinden yükselen dumanın, iran'ın batı kesimindeki kentlere "kara yağmur" yağmasına neden olduğu bildirildi.

9- Latin Amerika ülkelerinden Kolombiya'nın Medellin kentinde bir bombanın patlaması sonucu 6'sı polis 19 kişinin öldüğü, 60 kişinin de yaralandığı bildirildi.

18 ŞUBAT 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal, Adana'da İncirlik Üssü'nde düzenlenen brifinge katılarak, ABD uçaklarının Irak'a yaptıkları operasyonlar hakkında bilgi aldı.

2- Milli Savunma Bakanı Hüsnü Doğan düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Turgut Ûzal'ın dünkü basın toplantısını ve kendisine yönelik sözlerini eleştirerek, Cumhurbaşkanı'nın kişisel sorunlarını devletin çıkarlarıyla karıştırdığını öne sürdü.

3- Türk-iş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın işten çıkarmaları denetlemesini istedi. Hak-İş, Körfez krizi bahane edilerek işçi çıkarılmasını kınadı. TİSK ise çıkarmaların toplusözleşmelerde^ ücret yüksekliği ile bir ilişkisi olmadığını, çıkarmaların öncelikle devletin uyguladığı ekonomik kararlardan kaynaklandığını bildirdi.

4- Şekerin satış fiyatına yüzde 4.8 zam yapıldı.

5-Elazığ eski senatörü Cahit Dalokay ile Kırşehir eski milletvekili Tevfik Güneş Ankara'da öldü.

6- Yasadışı İBDA Cephesi İslami Örgütü'ne üye oldukları ve istanbul'da çeşitli örgütsel faaliyetlerde bulundukları gerekçesiyle gözaltına alınan 17 kişiden 6'sı laik düzeni yıkarak yerine Birleşik İslam Devleti kurmayı amaçladıkları gerekçesiyle İstanbul DGM'ce tutuklandı.

7-1990 yılında meydana gelen 115 bin 500 trafik kazasında 6 bin 298 kişi öldü, 88 bin 13 kişi de yaralandı.

8-Fransa'dan İspanya'ya geçen Devlet Bakanı Kamran İnan, başkent Madrid'le, ana muhalefet lideri Jose Maira Anzar ile bir görüşme yaptı.

9- Suudi Arabistan'da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, başkent Riyad'da Kral Fahd tarafından kabul edildi. Suriye, Mısır ve Suudi Arabistan'a yaptığı geziyi tamamlayan Alptemoçin Türkiye'ye döndü.

10- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, Irak Dışişleri Bakanı Tarık Azizle Moskova'da yaptığı görüşmede Aziz'e bir barış planı önerdi. Dışişleri Bakanı Aziz, bu planı Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'e sunacağını bildirdi.

ABD, barış girişiminin içeriği konusunda bilgilerinin olmadığını ve Saddam Hüseyin'in öneriyi incelediği süreçte savaşın sürdürüleceğini vurguladı.

11- İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, Almanya'ya giderek, Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher ve Başbakan Helmut Kohi'le birer görüşme yaptı.

12- İngiltere'nin başkenti Londra'da iki tren garında meydana gelen patlamalarda 1 kişi öldü, 35 kişi yaralandı. Patlamalardan sonra tüm tren istasyonları hizmete kapatılarak yeni bombalar yerleştirilmiş olma olasılığına karşı arandı.

19 ŞUBAT 1991

1-Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Güneydoğu gezisi çerçevesinde Diyarbakır'a giderek halka hitaben bir konuşma yaptı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın son basın toplantısında hükümette görev yapan 4 bakanla ilgili yaptığı eleştirilere Başbakan Yıldırım Akbulut'un cevap vermesi gerektiğini söyledi.

3- TBMM Genel Kurulu'nda Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın eşi Semra Özal'ın ANAP İstanbul İl Başkanlığına adaylığını desteklediğini belirten basın toplantısındaki konuşmaları ve bunu yayınlayan TRT'nin durumu tartışıldı.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin TBMM grubunun toplantısında, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın eşi Semra Özal'ın İstanbul İl Başkanlı-ğı'na aday olmasıyla gelişen olaylara değindi.

5- Yargıtay, mahkemelerin, düşüncelerinden ötürü yargılananlar hakkında bilirkişi raporlarına göre karar verilmesini hukuka aykırı buldu. Bir yazının suç içerip içermediğine mahkemenin kendisinin karar vermesi gerektiğini belirten Yargıtay, bu gerekçe ile Özgür Gelecek Dergisi yöneticileri hakkında verilen toplam 25 yıllık mahkumiyet kararını bozdu.

6- Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin Ortadoğu ve ikili ilişkiler konusunda bir dizi görüşme yapmak üzere ABD'ye gitti. Alptemoçin'in, ABD'den sonra Kanada, Hollanda ve Fransa'ya gideceği bildirildi.

7- ABD Başkanı George Bush, SSCB'nin Irak'a önerdiği barış planının ABD'-nin savaşın sona erdirilmesi için öngördüğü koşulları karşılamadığını bildirdi.

Almanya. Fransa ve İtalya planı olumlu karşılarken, İngiltere, "Irak, Kuveyt'ten önkoşulsuz çekilinceye kadar savaş devam edecektir. Savaşı durdurmayı gerektirecek gelişme yok" dedi.

AT dışişleri bakanları da Gorbaçov'un planını olumlu bulduklarını açıkladılar.

8- Filipinler'in üç ayrı bölgesinde, gerillalarla hükümet kuvvetleri arasında çıkan çatışmalarda en az 39 kişinin öldüğü bildirildi.

9-Eski Demokratik Almanya'da bulunan Sovyet askerlerinden 121'inin, Almanya'dan siyasi sığınma istediği bildirildi.

10- Güney Amerika ülkelerinden Peru'da her gün yaklaşık bin kişinin koleraya yakalandığı ve şimdiye kadar bunların 100'nün hayatını kaybettiği bildirildi.

20 ŞUBAT 1991

1-Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Malatya'ya giderek, Erhaç Üssü'nde bulunan çevik kuvvetlerin hava unsuruna ait Alman ve Belçika filolarını ziyaret etti.

2-Başbakan Yıldırım Akbulut. Milli Savunma Bakanı Hüsnü Doğan, Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, TBMM Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Yusuf Bozkurt Özal, Adalet Komisyonu Başkanı Alpaslan Pehlivanlı ve Trabzon Milletvekili Eyüp Aşık 8e bir görüşme yaptı.

3- SHP, Cumhurbaşkanı Özal hakkında TBMM'de genel görüşme istedi.

4-Anayasa Mahkemesi, ANAP grubu adına Başbakan Yıldırım Akbulut'un Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Yekta Güngör özden hakkında, "türbana serbesti getiren yasanın iptali" ile ilgili dava nedeniyle yaptığı "redd-i hakim" başvurusunu reddetti.

5- Yargıtay, Sabah Gazetesi'nin Yusuf Bozkurt Özal'a 5 milyon lira tazminat ödemesini öngören 6. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kararını bozdu.

6- Dünyanın önde gelen fotoğraf sanatçılarından Sami Güner, Bolu'da geçirdiği bir trafik kazası sonucu öldü.

7- İran'ın başkenti Tahran'daki Türk Büyükelçiliği binasına düzenlenen bombalı saldırı sonucu hasar meydana geldi. Benzer saldırıların Tahran'daki İngiltere, Almanya ve İtalya büyükelçiliklerine de yapıldığı bildirildi.

8-Irak Devrim Konseyi'nin, Devlet Başkanı Saddam Hüseyin başkanlığında yaptığı toplantıda, SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov'un önerisine verilecek yanıt konusunda karara vardığı, Dışişleri Bakanı Tarık Aziz'in en kısa zamanda Moskova'ya giderek yanıtı ileteceği bildirildi.

9-İngitere'ye resmi ziyarette bulunan Bulgaristan Cumhurbaşkanı Jelyu Je-lev, Kraliyet Uluslararası Araştırma Enstitüsü'nde bir konuşma yaparak soruları yanıtladı. Jelev bir soru üzerine de Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin giderek geliştiğini söyledi.

10- Arnavutluk Dışişleri Bakanlığı çok taraflı ilişkiler masası Başkanı Petrak Pojani, Doğu Avrupa ile sorumlu Avrupa Komisyonu yetkilisi Pablo Benavides ile bir araya geldi. Pojani'nin, AT'den Arnavutluk ile resmi ilişki kurmasını ve insani yardımda bulunmasını talep eniği öğrenildi.

11-Peru'daki kolera salgınının ülkelerine sıçramasından kaygılanan Latin Amerika hükümetlerinin acil önlemler almaya başladıkları, Peru'da şimdiye kadar 22.500 kişinin hastalanmasına, 115 kişinin ölümüne yol açan hastalığın önlenmesi için bu ülkeye acil yardımlar yolladıkları bildirildi.

21 ŞUBAT 1991

1-Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Yıldırım Akbulut'la bir görüşme yaptı. Görüşmeden sonra basının sorularını yanıtlayan Başbakan, "hükümette değişiklik olmayacağını" söyledi.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut, çeşitli işkollarında büyük boyutlara varan işçi çıkarmalarla ilgili bir soruyu yanıtlayarak, "işçi çıkışlarının, Körfez krizinin çalışma yaşamının gündemine soktuğu bir sorun olduğunu" söyledi ve 'işçi çıkarmalarla ilgili haber ve şikayetleri değerlendirdiklerini" belirterek "derhal müfettiş görevlendiriyoruz. Yasaya aykırı uygulamaları süratle, en ağır şekilde cezalandırıyoruz ve cezalandıracağız" dedi.

Tekstil İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Halit Narin, son 6 ayda sendikalı 110 bin işçinin 40 bininin, sendikasız işçilerden de yaklaşık 100 bin kişinin işten çıkarıldığını, buna rağmen hükümetin siyasi otorite olarak bürokrasiyi harekete geçirmemesinin üzücü bir olay olduğunu belirtti.

3- Genç İşadamları Derneği tarafından İstanbul'da düzenlenen "Körfez Savaşının Türkiye'ye Etkileri" konulu toplantıda konuşan Devlet Bakanı Güneş Taner, "Körfez savaşının Türk ekonomisine 4.9 milyar dolarlık bir yük getirdiğini, bu yılın ilk 6 ayında da 4 milyarlık bir yük daha getireceğinin tahmin edildiğini" söyledi.

4- SHP, Cumhurbaşkanının eşinin adaylığı ile ilgili haber nedeniyle TRT hakkında genel görüşme açılması istemiyle TBMM Başkanlığı'na önerge verdi.

5- Sosyalist Birlik Partisi Genel Başkanı Sadun Aren, Semra özal'ın ANAP İstanbul İl Başkanlığı adaylığının Türkiye'nin diğer sorunlarını unutturduğunu ve Cumhurbaşkanının eşini desteklemesinin ise anayasa suçu olduğunu söyledi.

6-Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Tugay Özçeri, Belçika, Hollanda ve Almanya'yı kapsayan gezisinden döndü. Özçeri görüşmelerinde, Türkiye'nin Körfez savaşıyla ilgili politikasını ayrıntılı olarak anlattığını ve görüş alışverişinde bulunduğunu söyledi.

7- Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi, rüşvet konusundaki haberleri, basının haber verme ve kamuoyunu aydınlatma görevi olarak değerlendirdi. Mahkeme, bu gerekçe ile eski Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı Aydın Saraçoğlu hakkında rüşvet aldığı savlarına yer verilen haberleri yayımlayan Milliyet ve Hürriyet gazeteleri için beraat kararı verdi.

8-Körfez savaşı nedeniyle son dört gün içinde 118'i asker 280 Iraklı Türkiye'ye sığındı. Böylece Körfez krizinden bu yana Şırnak, Silopi ve Uludere'den sığınanların sayısı 1706'ya yükseldi. Sığınmacıların Van, Hakkari ve Tatvan'daki kamplara alındıkları bildirildi.

9- ABD'de bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, ABD Dışişleri Bakanı James Baker ile bir görüşme yaptı.

10- Irak, SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'un Körfez Savaşı'nı sona erdirmek için önerdiği barış planı uyarınca Kuveyt'ten "tam ve koşulsuz" çekilmeyi kabul etti.

Irak hükümetinin Gorbaçov'un planına cevabı başkent Moskova'ya giden Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz'in Başkan Mihail Gorbaçov'la yaptığı görüşmede iletildi.

SSCB Başkanlık Sözcüsü Vitaly Ignatenko, görüşmenin sonunda düzenlediği basın toplantısında, Irak'ın kabul eniği barış planının maddelerini açıkladı.

Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, SSCB'nin başkenti Moskova'da barış planının açıklanmasından önce Bağdat Radyosu' ndan yaptığı konuşmada, mücadeleye devam edeceklerini ve teslim olmayacaklarını bildirerek, Körfez savaşından zaferle çıkacaklarını söyledi.

11- Arnavutluk'un eski lideri Enver Hoca'nın heykellerinin yıkıldığı gösterilerden sonra Devlet Başkanı Ramiz Alia, yeni Devlet Başkanlığı Konseyi ve kontrolünün doğrudan kendisine bağlı olduğu yeni bir hükümet kuracağını açıkladı.

12- Hindistan Devlet Başkanı Ramasvvamy Venkataraman, aralarında Dışişleri Bakanı Vidya Charan Shukla'nın da bulunduğu 5 bakanın istifasını kabul etti.

22 ŞUBAT 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Milli Savunma Bakanı Hüsnü Doğan'ı bakanlıktan azletti, özal'ın, Doğan'ı bakanlıktan atmasına tepki gösteren bakanlar Mehmet Keçeciler, Cemil Çiçek ve Abdülkadir Aksu ortak bir deklarasyon yayımlayarak istifa yerine Özal'ın kendilerini de bakanlıktan azletmesini bekleme karan aldıklarını bildirdiler.

Muhalefet liderleri Milli Savunma Bakanı Hüsnü Ooğan'ın azledilmesi- konusunda görüşlerini açıkladılar.

2- Cumhurbaşkanı Turgut özal'ın başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kuru-lu'nda 10 ilde devam eden olağanüstü halin 4 ay süreyle uzatılması konusunda hükümete tavsiyede bulunma karan alınırken, İstanbul'un sorunlarının çözümü için yürütülen çalışmalara devam edilmesi kararlaştırıldı.

3-SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, parti merkezinde Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Dimitrios Macris'i kabul etti. İnönü, daha sonra Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz ile Türk Tabibler Birliği Başkanı Selim Ölçer'i ziyaret etti.

4- Basın-İlan Kurumu Olağan Genel Kurulu, Ankara'da yaptığı toplantıda başkanlığa Orhan Taşan'ı getirdi.

5- Siyasi ve Sosyal Araştırmalar Vakfı (Sİ S AV), İstanbul'da "Cumhurbaşkanlığı" nın Türk Anayasası ve Türk Siyasi Hayatındaki Yeri" konulu bir seminer düzenledi.

6- Zonguldak'ta bir saat ara ile meydana gelen iki göçük kazasında, bir işçi öldü, üç işçi göçük altında kaldı. Kurtarma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

7- İstanbul Beyazıt Meydanı'nda cuma namazından çıkan kalabalık bir grup, Körfez savaşı aleyhinde gösteri yaptı. Gösteride ABD, İsrail ve İngiliz bayrakları yakıldı.

8- İstanbul'da Sefaköy Karakolu Grup Amiri Komiser Zeki Kaya, işe giderken otomobiline bindiği sırada iki kişinin silahlı saldırısı sonucu öldü.

9-Şırnak'ın Cizre ilçesinin sınır kesiminde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren teröristlerden, 7'si öldü, 2'si sağ olarak ele geçirildi.

10- Erol Toy'un yazdığı Ankara Birlik Tiyatrosu oyuncuları tarafından sahnelenen "Pir Sultan Abdal" adlı oyun, Ankara Valiliği tarafından yasaklandı. Daha önce İstanbul, İzmit, İzmir ve Denizli valiliklerince de yasaklanan eser hakkındaki kararlar, bölge idare mahkemeleri tarafından bozulmuştu.

11-Resmi bir ziyaret için ABD'de bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, ABD Dışişleri Bakanı James Baker ile bir görüşme yaptı. Alptemoçin görüşmede, Körfez ülkelerine geçen hafta yaptığı gezide edindiği izlenimleri aktardı.

12-Resmi bir ziyaret için SSCB'de bulunan Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, Azer-

baycan'da, Cumhurbaşkanı Ayaz Niyazioğlu Muttalibov tarafından kabul edildi.

13- Seferoğlu-1 adlı Türk yük gemisi Yunanistan'ın Mora Yarımadası'nın 18 mil açığında battı. Kötü hava şartlarının etkisiyle oluşan yük kayması nedeniyle battığı bildirilen geminin 18 kişilik mürettebatı kurtarıldı.

14- ABD Başkanı George Bush, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'e son bir süre tanıyarak askeri güçlerini Kuveyt'ten çekmeye başlamasını istedi. Bush, bunun gerçekleşmemesi durumunda, kara savaşının başlayacağını belirtti.

SSCB Başkanlık Sözcüsü Vitaly Ignatenko yaptığı açıklamada, Başkan Mihail Gorbaçov'un önerdiği 8 maddelik planın 6 maddeye indirildiğini ve BM Güvenlik Konseyi'ne sunulması için Irak'tan onay beklendiğini söyledi.

15- Yugoslavya'nın Hırvatistan Cumhuriyeti Parlamentosu, federal yasaların kendi topraklarında geçersiz olduğunu ilan eden bir yasayı kabul etti.

23 ŞUBAT 1991

1-Cumhurbaşkanı Turgut ûzal, İstanbul'da CNN televizyonunun sorularını yanıtladı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, iki gün sürecek Güneydoğu gezisine Diyarbakır'dan başladı, inönü, Diyarbakır'da yaptığı salon toplantısında Körfez savaşından en çok etkilenen bölgenin Güneydoğu olduğunu, ancak hükümetin bölgenin zararını tazmin edecek önlemler almadığını söyledi. Daha sonra Urfa'ya geçen İnönü, halka hitaben bir konuşma yaptı.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demire), düzenlediği basın toplantısında, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Cumhuriyet Gazetesi'nin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

5- ABD'de temaslarını tamamlayan Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemo-çin, düzenlediği basın toplantısında, Amerika'nın, Türkiye'nin bölge güvenliğine dönük düzenlemelerde rol almasını arzuladığını ifade etti.

6-Irak'a Kuveyt'ten çekilmesi için müttefikler tarafından tanınan süre doldu. ABD Başkanı George Bush, yaptığı açıklamada "Irak'tan yanıt gelmediğini, bu nedenle savaşın sürdüğünü" bildirdi.

SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, ABD'den, kara harekatını ertelemesini istedi.

BM Güvenlik Konseyi, SSCB'nin isteği üzerine toplanarak Gorbaçov'un barış planını ve planın Irak tarafından kabul edilmesini görüştü.

7- Tayland'da, ordu birlikleri yönetime elkoyarak Başbakan Şatişai Şoonha-van'ı tutukladılar. Generaller tarafından oluşturulan Ulusal Barışı Koruma Komitesi'nin iktidarı ele geçirdiği, ülke çapında sıkyönetim ilan edildiği ve anayasanın askıya alındığı açıklandı.

8- Bulgaristan Parlamentosu, 40 yılı aşkın bir aradan sonra özel mülkiyete geri dönülmesini öngören yasayı kabul etti.

24 ŞUBAT 1991

1-Başbakan Yıldırım Akbulut, ANAP İl Kongresi'ne katılmak üzere Ankara'dan beraberindeki 20 milletvekiliyle Kayseri'ye gitti.

ANAP Kayseri, Adana, Manisa, Muğla, Elazığ ve Amasya il kongreleri yapıldı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Güneydoğu gezisinin ikinci gününde Adıyaman Belediyesi' ni ziyaret ederek Belediye Başkanı Şevket Gürsoy'dan bilgi aldı.

Adıyaman'dan Malatya'ya geçen İnönü, Besni, Gölbaşı ve Doğantepe ilçelerinde halka hitaben konuşmalar yaptı.

3- Metal işkolundaki Çelik-İş ve Özdemir-İş sendikaları, Öz-Çelik-iş Sendikası adı altında birleşti. 90 bin üyeli Öz-Çelik-iş Sendikası Genel Başkanlığına Mehmet Araş getirildi.

4- Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Rusya Sovyet Federatif Cumhuriyeti Başbakanı İvan Stepanovich Silaev, Türkiye'nin Körfez krizine ilişkin tutumu, sadece Sovyetler Birliği'nde değil, diğer ülkelerde de saygı ile karşılanmaktadır" dedi.

5- istanbul Bayrampaşa Kapalı Cezaevi' nden kaçan iki siyasi mahkumdan biri yakalandı.

6- Körfez'de, müttefik güçler, Irak'ı Kuveyt'ten çıkarmak amacıyla "kara savaşını" başlattı. Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin halkı ve orduyu saldırılara karşı direnmeye çağırdı. Müttefik Kuvvetleri Komutanı General Norman Schvvarz-kopf, saldırıda ilk gün tüm hedeflere ulaşıldığını, direnmenin zayıf olduğunu ve 5500 Irak askerinin tutsak alındığını söyledi.

Kuveyt'te Iraklı askerler tarafından ateşe verilen 200'ü aşkın petrol kuyusunun yandığı bildirildi.

Kara harekatını protesto eden binlerce kişi, Mısır, Yemen ve Ürdün'de gösteri yaptılar.

Cumhurbaşkanı Turgut özal, Başbakan Yıldırım Akbulut ve parti liderleri yaptıkları açıklamalarla Körfez savaşının, kara savaşına dönüşmesini değerlendirdiler.

7-SSCB'nin başkenti Moskova'da 150 bin kişi, Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'i desteklemek amacıyla büyük bir gösteri düzenledi. Yeltsin, geçen hafta yaptığı konuşmada, SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'un istifasını istemişti.

8- Tayland'da ordu birliklerinin Başbakan Şatişai Şoonhavan'ı devirmesinden sonra, Başkomutan Suşinda Kraprayoon düzenlediği basın toplantısında, yeni bir anayasa taslağı üzerinde çalışıldığını ve 6 ay içinde demokrasiye dönüleceğini belirtti.

25 ŞUBAT 1991

1- TBMM Başkan Vekili Halim Araş, İshak Farhan başkanlığındaki Ürdün Parlamento heyetini kabul ederek bir süre görüştü.

2-Başbakan Yıldırım Akbulut, ANAP grup başkanvekilleri ile yaptığı toplantıda, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, İstanbul'daki ANAP il başkanlığı sorununa doğrudan karıştığını söyledi.

3- SHP Parti Meclisi, Genel Başkan Erdal İnönü başkanlığında toplandı. İnönü konuşmasında, parti meclisinin son toplantısında, partinin, Körfez krizi ile ilgili politikasını benimsediğini, halkın da bu politikayı desteklediğini vurguladı.

4-DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın dış politikasını eleştirdi.

5- SEKA'ya bağlı işyerlerinde çalışan işçiler, hükümetin grev ertelemesinin ardından imzalanmayan sözleşmeyi protesto etmek için işyerlerini terk etmeme eylemi başlattılar.

Hava-İş Sendikası THY'de çalışan 10 bin işçi için grev kararı aldı.

6- Adana ve Hatay'ın Akdeniz kıyısına yakın kesimlerine "siyah yağmur" yağdığı bildirildi. Adana Valisi Recep Birsin Özen, Körfez'deki petrol kuyularının yanmasıyla ilgili olduğu belirtilen yağmurla ilgili olarak numunelerin alındığını, tahliflerin henüz sonuçlanmadığını belirtti.

7- Resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti Başbakanı Ivan Stepanoviç Sılaev, Başbakan Yıldırım Akbulut ve Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci ile görüştü. Sılaev, daha sonra Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından kabul edildi. Görüşmelerde, ekonomik ve ticari işbirliği konularına ağırlık verildi.

8- Irak'tan Türkiye'ye sığınanların sayısının 2500'e ulaştığı bildirildi.

9-Kara savaşının ikinci gününde, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in, birliklerine "Kuveyt'ten çekilme" emri verdiği bildirildi.

Kara savaşının başlamasından bu yana Suudi Arabistan'da düzenlenen ilk askeri brifingde, 18 bin Iraklı askerin esir alındığı, çokuluslu güçten 12 askerin öldüğü, 270 Irak tankının tahrip edildiği bildirildi.

SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, ABD Başkanı George Bush'la bir telefon görüşmesi yaparak kara harekatını durdurmasını istedi.

10- Avusturya Dışişleri Bakanı Alois Mock ve Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Yang Fuşang, İranlı yetkililerle temaslarını tamamlayarak başkent Tahran'dan ayrıldılar.

öte yandan Hindistan Başbakanı RajlV Gandi, İran'ın başkenti Tahran'a geldi.

11- Varşova Paktı üyesi 6 ülkenin temsilcileri arasında Macaristan'ın başkenti Budgpeşte'de yapılan toplantıda, Varşova Paktı'nın askeri kanadı lağvedildi.

26 ŞUBAT 1991

1-Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İran Ağır Sanayi Bakanı Nejat Hosseinian'ı kabul ederek görüştü.

2- SHP Parti Meclisi bildirisini okuyan Genel Başkan Erdal inönü, ülkeyi böyle bir dönemde kurtarmanın sorumluluğunun SHP Grubu'nun omuzlarında olduğunu belirtti ve sosyal demokratlara birleşme çağrısı yaptı.

3-DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin TBMM grup toplantısında, iç politikadaki gelişmeleri değerlendirdi.

Demirel, TBMM'de İshak Farhan başkanlığındaki Ürdün Parlamento heyetini kabul etti.

4- Ankara 3. İdare Mahkemesi, Mülkiyeliler Birliği'nin düzenlemek istediği "Savaşa Hayır" panelinin Ankara Valiliği'nce yasaklanmasını hukuka aykırı buldu.

5- Gümüşhane Lisesi'nden bir öğrenci, sınıf tahtasına orak-çekiç resmi çizdiği gerekçesiyle polis tarafından gözaltına alındı.

6- Türkiye'ye sığınmak isteyen bir grup Iraklının sınırı geçişleri sırasında, Irak tarafından döşenmiş mayınların patlaması sonucu iki çocuğun öldüğü, iki kişinin de ağır yaralandığı bildirildi.

7-Hatay ve Adana'da dün yağan siyah yağmur suyunun yapılan tahlillerinde, bunun Kuveyt'te yakılan petrol kuyularından kaynaklandığı belirlendi.

8- KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, başkent Lefkoşa'da düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs sorunuyla ilgili son gelişmeler hakkında bilgi verirken Türkiye ile sürekli diyalog içinde bulunduklarını ve son iki ay içinde yapılan çalışmalarda belirlenen görüşlerin, BM yetkililerine iletildiğini söyledi.

9- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in dün Bağdat Radyosu'ndan yaptığı konuşmada Irak birliklerinin Kuveyt'ten derhal ve koşulsuz çekilmeye başladıklarını bildirmesine rağmen ABD ve İngiltere savaşın devam edeceğini açıkladılar. Diğer Batılı ülkelerle Sovyetler Birliği de Irak'ın tüm BM kararlarına uymasını istediler.

ABD Askeri Sözcüsü General Richard Neal yaptığı açıklamada, "müttefik güçlerin, geri çekilen Irak ordusunu çembere aldığını" bildirdi.

10-Mısır ve Pakistan'da binlerce öğrencinin Körfez savaşını protesto etmek için başlattıkları gösterilerde güvenlik kuvvetleriyle çıkan çatışmada, 1 öğrenci öldü, 8 güvenlik görevlisi ve 20 öğrenci yaralandı, 12 öğrenci de gözaltına alındı.

11- Varşova Paktı'nın dağıtılması ile-ilgili olarak NATO tarafından yayımlanan bir bildiride, bunun "Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde demokrasi ve bağımsızlık yolundaki gelişmelerin doğal sonucu olduğu" kaydedildi.

12-Tayland Kralı Bhumidal Abuljadey, ülkede yönetimi ele geçiren askeri cuntayı onayladı. Darbe lideri General Suntharn Kongsomkong da demokrasiye

geçiş takvimini açıkladı.

13- SSCB'de yaşam düzeyi ve eğitim standardının düşmesini protesto eden binlerce ilkokul öğretmeninin grevi nedeniyle, başkent Moskova'da 500'den fazla okulda öğretim yapılamadı.

27 ŞUBAT 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, TBMM'deki makamında ANAP milletvekilleri ile bir görüşme yaptı.

Cumhurbaşkanı Özal, haftalık Alman Die Zeit gazetesiyle mülakatında ABD'-nin güvenlik nedenleriyle bölgede kalacağına inandığını söyledi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, İzmir'in Çeşme ilçesinin Alacalı beldesini ziyaret ederek, halka hitaben bir konuşma yaptı ve ülkede iktidarı değiştirmek için sosyal demokratların mutlaka biraraya gelmeleri gerektiğini savundu.

3- TBMM Genel Kurulu, disiplin cezası alan hakim ve savcıların bu cezalarının 7 yıl sonra silinmesini amaçlayan yasa önerisini benimsedi.

4- TİSK Başkanı Refik Baydur, 1 Ocak 1991'den bu yana TiSK'e bağlı işyerlerinden 45 bine yakın işçinin işten çıkarıldığını açıkladı.

5- Danıştay 10. Dairesi, Bakanlar Kurulu'nca alınan 60 günlük süreyle grev erteleme kararı konusunda yürütmeyi durdurma kararı verdi. Karar gereği, yaklaşık 50 işyerinde 18 bini aşkın işçiye grev hakkı doğdu.

6-Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi, ikinci kez yargıladığı, Emlakbank'ı 200 milyar dolar dolandırmaktan sanık işadamı Kemal Horzum'u 10 yıl ağır hapis cezasına çarptırdı. Horzum'un tutuklu bulunduğu 2.5 yıllık süre gözönüne alınarak tahliyesine karar verildi.

7-Irak, "ateşkes ilan edilmesi durumunda, BM Güvenlik Konseyi'nin tüm kararlarını kabul edeceğini" açıkladı. Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ise "bu açıklamada koşullar bulunduğunu belirterek, ateşkes için yetersiz olduğunu" bildirdi.

8-Körfez'deki müttefik kuvvetler komutanı ABD'li General Norman Schvvarz-kopf, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlediği basın toplantısında, çokuluslu gücün sürdürdüğü kara harekatıyla, Irak'ın 29 tümenini devre dışı bıraktığını bildirdi. 50 binden fazla Irak askerinin müttefikler tarafından esir alındığını kaydeden Schvvarzkopf, 28'i kara savaşında olmak üzere toplam 79 Amerikan askerinin öldüğünü, 213 Amerikan askerinin yaralandığını açıkladı. Bu arada ABD'li General, çok sayıda Iraklı asker kaçağı olduğunu da belirtti.

9- Çin Dışişleri Bakanı Qian Oichen, başkent Pekin'in Tienanmen Meydanı'n-da 1989 baharında meydana gelen olayların sorumlularının cezalandırılmalarına artık son verildiğini bildirdi.

10- Hollanda'nın Tunus Büyükelçiliği'nde Birinci Sekreter olarak görev yapan Robert Jan Akkerman'ın, uğradığı silahlı saldırı sonucu öldüğü bildirildi.

28 ŞUBAT 1991

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ABD Başkanı George Bush ve Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile birer telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.

Özal, Körfez savaşının sona ermesinden sonra yaptığı yazılı açıklamada, savaş sırasında olduğu gibi, bölgede barışın kurulması için de katkıda bulunmaya hazır olduğunu açıkladı.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut bir televizyon programında yaptığı konuşmada, Ortadoğu'da siyasi istikrarın sağlam temellere oturması için bölge ülkelerinin tümünü içine alan bir ekonomik işbirliği organizasyonuna gidilmesi gerektiğini söyledi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, iki gün sürecek Trakya gezisine Kırklare-li'nin Babaeski ilçesinde halka hitaben bir konuşma yaparak başladı. İnönü konuşmasından, gübre fiyatlarının artması ve devletin çiftçiye verdiği pancar başfi-yatının azlığından söz etti.

4-DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Körfez konusundaki son gelişmeleri değerlendirdi. Daha sonra İzmir'e giden Demirel, Egeli İşadamları Derneği'nin düzenlediği bir toplantıya katılarak yaptığı konuşmada, 1991 yılının seçim yılı olacağını yineledi.

5-SHP; Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, eşi Semra Özal'ın ANAP İstanbul İl Başkanlığfna adaylığını desteklemesi ve olayla bağlantılı olarak Hüsnü Doğan'ı Mili Savunma Bakanlığı'ndan azletmesi konusunda TBMM'de genel görüşme açılmasını istedi.

6-TürkiyeMetalSanayicileriSendikası(MESS)BaşkanıBahriErsöz, MESS'e bağlı 253 işyerinde bu yıl içinde 4 bin işçinin işten çıkarıldığını, 3 bin 300 işçinin de önümüzdeki günlerde çıkartılacağını açıkladı. Bu arada değişik işkollarında ekonomik kriz gerekçesiyle işten çıkartmaların sürdüğü bildirildi.

7- Şırnak'ta, Türkiye Kömür İşletmeleri'ne ait ocaklardan kömür toplamak isteyen vatandaşlara, güvenlik güçlerinin engel olmak istemesi üzerine başlayan olaylarda, 2 kişi açılan ateş sonucu, bir er de olaylar sırasında elektrik çarpması sonucu öldü, iki kişi de yaralandı.

Bu arada güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu, taşımacılıkta kullanılan 200'e yakın katırın da öldüğü bildirildi.

8-NATO'da görevli Amerikan Hava Kuvvetleri personeli Yarbay Alvin Macke İzmir'de, Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Timi'nde görevli polis memuru Sabri Ceylan ise Ankara'da uğradıkları silahlı saldırı sonucu yaralandılar.

9-İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesj, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a hakaret ettikleri gerekçesiyle yargılanmakta ofan Cumhuriyet Gazetesi'nin Yazı İşleri Müdürü Okay Gönensin, yazar İlhan Selçuk ile karikatürist Necdet Şen hakkında beraat kararı verdi.

10- Siyasi polisin düzenlediği bir operasyon sonucu Türkiye Devrimci Komünist Partisi (TOKP) üyesi oldukları gerekçesiyle gözaltına alınan 11 kişiden 9'u Ankara DGM'ce tutuklandı.

11- ABD ve Kanada ziyaretlerinden sonra Hollanda'ya geçen Dışişleri Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Hollanda Dışişleri Bakanı Hans Van Den Broeck ile bir görüşme yaptı.

12- Irak'ın, Kuveyt'i işgalinden bu yana benimsenen tüm BM Güvenlik Konseyi kararlarını koşulsuz olarak kabul ettiği bildirildi.

ABD Başkanı George Bush, yaptığı açıklamada, "Kuveyt kurtarıldı, Irak ordusu yenildi ve Irak'a karşı saldırı harekatı askıya alındı" dedi ve TSİ 07.00'den itibaren "ateşkes"e gidildi.

Bağdat Radyosu da, Irak ordusuna "ateşkes emri" verildiğini duyurdu.

Irak hükümeti, Körfez savaşını sona erdirmek için askeri yetkililerin ortak bir toplantı yapmasını kabul etti.

13- Almanya Başbakanı Helmut Kohl, ülkesinin Türkiye'ye NATO çerçevesinde askeri yardımın süreceğini ve Türkiye'deki Alman askerlerinin en kısa zamanda ülkelerine geri döneceklerini açıkladı.

14- SSCB'nin Baltık cumhuriyetlerinden Litvanya'da, İçişleri Bakanlığı'na bağlı askerlerin Plunge kasabası yakınlarında bir televizyon ve telefon aktarma istasyonunu bastıkları bildirildi.

15-Bangladeş'te dün yapılan seçimlerde, öldürülen eski Cumhurbaşkanı Ziya ÜI-Rahman'ın eşi Halide Zia'nın liderliğindeki Bangladeş Milliyetçi Partisi'nin önde olduğu ancak hükümeti kuracak çoğunluğu elde edemediği bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106