11.8.1990
×

Hakkında

Künye

İletişim

AĞUSTOS 1990

1 AĞUSTOS 1990

1- Yüksek Askeri Şura, Başbakan Yıldırım Akbulut'un başkanlığında toplandı. Toplantının ilk gününde, 2 subay ile 28 astsubayın, Silahlı Kuvvetler yasa ve yönetmeliklerine aykırı davranışları nedeniyle ihraç edilmeleri kararlaştırıldı.

2- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler yaptığı açıklamada, basında tekelleşmenin milli politikaya ters düştüğünü, son gelişmeler karşısında özel televizyon ve uydu yayıncılık alanında hukuki düzenlemeler yapılmasının zorunlu hale geldiğini bildirdi.

3- SHP Balıkesir Milletvekili Önder Kırlı, Orman Genel Müdürlüğü'ne ait helikopterlerin Balıkesir'deki orman yangınında neden kullanılmadığı konusunda Başbakan Yıldırım Akbulut ile Tarım Orman ve Köyişleri Bakanı Lüt-fullah Kayalar'in yanıtlaması istemiyle TBMM'ye bir soru önergesi verdi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Tugay özçeri ile BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs özel Temsilcisi Oscar Camillion arasında Ankara'da yapılan görüşmeden sonra bir açıklamada bulundu. Sungar, "Kıbrıs Rum kesiminin AT'ye başvurusunun BM Güvenlik Konseyi'nin 649 sayılı kararına aykırı olduğunu belirterek, bunun görüşmeleri tekrar başlatmak için engel teşkil ettiğini" belirtti. Camillion da yaptığı açıklamada, 'Türk tarafı başvuruyu engel olarak görüyorsa bunu değerlendiririz" dedi.

5- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal, partisince Bayrampaşa'da düzenlenen mitingle yaptığı konuşmada, yerel yönetimlerin çalışmaları, solun birleşmesi konularına değindi ve erken seçim çağrısında bulundu.

6- DYP Genel Sekreteri Gökberk Ergenekon yaptığı açıklamada, erken seçimi ANAP ve SHP'nin engellediğini öne sürdü.

7- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen yaptığı açıklamada, Başbakan Yıldırım Akbulut'un dün yaptığı konuşmada iddia ettiği rüşvetle ilgili sözlerini üzüntüyle izlediklerini belirterek, Başbakan Akbulut'a söylediklerini ispat etme çağrısında bulundu.

8- Ankara Barosu Başkanlığından yapılan açıklamada, insan hakları ihlallerinin ve hak arama yollarının kapatıldığı, "hukukun üstünlüğü" ve "demokratik hukuk devleti" kavramlarının yara aldığı belirtildi.

9- 2000'e Doğru Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Doğu Perinçek ve So-

rumlu Müdür Tunca Arslan hakkında, derginin 44. sayısında bölücülük propagandası yapıldığı iddiasıyla İstanbul 2 No.lu DGM'de görülen duruşmada sanıkların beraatine karar verildi.

10- Mardin'in Kızıltepe ilçesi yakınlarında yapılan operasyonda 4 terörist ölü olarak ele geçirildi, öte yandan Siirt-Pervari yolunda 7 askerin şehit edilmesi olayında grevlerini ihmal ettikleri gerekçesiyle 17 köy korucusu gözaltına alındı.

11- İslam Konferansı Örgütü Dışişleri Bakanları toplantısında bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı Ali Bozer, Kıbrıs'ta iki toplumun eşit siyasi haklara sahip olduğunu, Rum kesiminin AT'ye başvurusunun yarattığı engellerin BM Genel Sekreteri'nce giderilmesini beklediklerini belirterek başvuruyu kınadı. Bozer, Bulgaristan'daki Türk azınlık konusunda kayda değer bir ilerleme olmadığını belirtti.

12- Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu, Atina'da yayımlanan Ethnos Gazetesi'ne verdiği demeçte Maraş'ın yerleşime açılması yolundaki haberlerin aslı olmadığını söyledi.

13- Yunanistan'ın, ABD Başkanı George Bush tarafından Cumhurbaşkanı Turgut özal'a gönderilen "güvence mektubu" konusunda ABD'den açıklama istediği bildirildi.

14- Irak ile Kuveyt arasında, gerginliğin giderilmesi amacıyla dün Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde başlayan görüşmelerde, Irak savaş borçlarının silinmesini ve bazı toprakların kendilerine verilmesini istedi. Kuveyt'in bu isteği reddetmesi üzerine Irak heyeti görüşmeyi terketti.

15- Bulgaristan Parlamentosu'nca yapılan seçimde Devlet Başkanlığına muhalefetteki Demokratik Güçler Birliği Başkanı Julyo Jelev getirildi.

16- Mozambik Devlet Başkanı Joaquim Chissano yaptığı açıklamada, ülkede tek parti yönetimine son verilerek, çok partili sisteme geçilmesinin kararlaştırıldığını söyledi.

17- Hindistan'ın Jammu-Keşmir eyaletinde sınırı geçmek isteyen 15 müslüman ayrılıkçının öldürüldüğü bildirildi.

2 AĞUSTOS 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Başbakan Yıldırım Akbulut, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık Muhabirleri Derneği'nin yayın organı Genç Kalemler Dergisi'nin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladılar.

2- Devlet Bakanı Mustafa Taşar, Ankara Etimesgut'ta partisince düzenlenen mitinge katıldı.

3- SHP, TBMM Başkanı Kaya Erdem'e verdiği iki önerge ile Meclis'in toplanarak, dış politika ve Güneydoğu'daki gelişmelerin görüşülmesi çağrısında bulundu.

4- Kars Bağımsız Milletvekili Mahmut Almak, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden batıya göçe ilişkin gizli bir hükümet politikası olup olmadığı konusunda, Başbakan Yıldırım Akbulut'un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

5- HEP Genel Başkanı Fehmi Işıklar, düzenlediği basın toplantısında, partisince gerçekleştirilen "Onurlu ve özgür Yaşam Yürüyüşü"nün halka güven verdiğini belirterek, partisinin örgütlenme çalışmaları konusunda bilgi verdi.

6- Balıkesir'in Ayvalık ilçesine bağlı Altınoba beldesi Belediye Başkanı Süleyman şahin, İçişleri Bakanlığı'nca geçici olarak görevden alındı.

7- Ankara'da bir süre önce yapılmak istenen memur mitinginin yasak-lanmasıyla ilgili Ankara Valiliği'nin kararının durdurulması istemiyle İdare Mahkemesi'ne dava açıldı.

8- Yayınına son veren Gazete Gazetesi muhabirlerinden Sami Başa-ran'ı öldürmekten sanık Cemal Sincar'a İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nce 30 yıl ağır hapis cezası verildi.

9- Kafdağı Değişi Yazı İşleri Müdürü Aslan Arı ve yazarı Murat özden hakkında, "milli duyguları yok edici yazı yazdıkları" gerekçesiyle Ankara DGM'de dava açıldı.

10- Irak birlikleri Kuveyt'i işgal etti. Kuveyt Emiri Şeyh Cabir El Ahmet El Sabah'ın Suudi Arabistan'a sığındığı bildirildi. Irak, tüm sınırları kapattı ve genel seferberlik ilan etti. Kuveyt'te Irak yanlısı bir hükümet kuruldu.

Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'm başkanlığında toplanarak, konuyu görüştü.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Tugay Özçeri, Irak'ın Ankara Büyükelçisi

Tarık Abdül Jabbar Javad'ı bakanlığa çağırarak konuyla ilgili bilgi aldı.

ABD Başkanı George Bush işgali şiddetle kınayarak, Irak'ın ABD'deki mal varlığının dondurulduğunu, bir uçak gemisinin de Körfez'e gönderildiğini açıkladı.

BM Güvenlik Konseyi ve İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ha-mit El Gabid, Irak'ın derhal Kuveyt'ten çekilmesini isterken, NATO, Federal Almanya, İngiltere ve Çin işgali kınadılar.

11- ABD Dışişleri Bakanı James Baker ile SSCB Dışişleri Bakanı Edu-ard şevardnadze arasında Sibirya'da yapılan görüşmeden sonra yapılan açıklamada SSCB'nin 1991'den itibaren kıtalararası balistik füze üretimini durduracağı ABD'nin de demiryollarına konuşlandırılan MX füzelerini geliştirme projesinden vazgeçeceği açıklandı.

12- Romanya Parlamentosu, devlet işletmelerinin özelleştirilmesini öngören yasa tasarısını onayladı.

13- Karayip Adaları'ndan Trinidad ve Tobago'da Başbakan Arthur Ro-binson'u devirmek amacıyla bir süre önce darbe girişiminde bulunan Müslüman eylemcilerin teslim olduğu bildirildi.

3 AĞUSTOS 1990

1- TBMM Başkanı Kaya Erdem, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'nün dış politika ve Olağanüstü Hal Bölgesi'ndeki gelişmeleri görüşmek üzere TBMM'nin olağanüstü toplantıya çağrılması yolundaki başvurusunu kabul etmedi.

2- Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Bülent Ecevit, Irak'ın Kuveyt'i işgal etmesi üzerine yaptığı yazılı açıklamada, 'Türkiye, Ortadoğu'da çekişmelerin, çatışmaların ve müdahalelerin dışında kalmalıdır""dedi.

3- Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın, Cumhuriyet Ga-zetesi'nin gecekondulaşma konusunda sorularını yanıtladı.

4- Harb-İş Sendikası'nın, 26 ABD işyerinde 4 bin işçiyi kapsayan grevleri başladı.

5- SSCB Başbakan Birinci Yardımcısı Lev Voronin'in Ankara'da iki gün süren temaslarında doğalgaz alım miktarı, ekonomik işbirliği alanında birçok ortak projenin gerçekleştirilmesi ve ikili ticaret hacminin bir yıl içinde beş milyar dolara çıkarılması karara bağlandı.

Karara göre Türkiye'nin 1991 yılında Sovyetler Birliği'nden 4.5 milyar metreküp doğalgaz alacağı açıklandı Bu arada SSCB Başbakan Birinci Yardımcısı Lev Voronin, Cumhurbaşkanı Turgut özal tarafından kabul edildi.

6- Türk Hava Kurumu Genel Başkanı Prof.Dr. İnanç Ayaş Ankara'da öldü.

7- Irak hükümet sözcüsü, bir açıklama yaparak askeri birliklerini Kuveyt'ten çekmeye başlayacağını duyurdu. Irak, "Kuveyt ve Irak'ın güvenliğine yönelik tehditlerin ortadan kalkmasını"geri çekilme koşulu olarak bildirdi.

Bu arada, Irak'ın dün Kuveyt'i işgal etmesi, çeşitli ülkeler tarafından kınandı. Irak'a ekonomik ambargo uygulanması için ABD tarafından yapılan çağrıya, İngiltere ve Fransa olumlu karşılık verdi.

8- Federal Almanya ile Demokratik Almanya hükümetleri, iki Almanya'nın birleşmesinin 14 Ekim tarihine alınması konusunda anlaştılar.

9- Güney Lübnan'da EMEL milislerinin karargahları önünde park etmiş bir otomobile yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 8 kişi öldü, 75 kişi de yaralandı.

4 AĞUSTOS 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Ankara-Mürted'deki 4. Ana Jet üssü Komutanlığı'nda F-16 savaş uçaklarının atış ve gösterilerini izledi.

Özal gösterilerden sonra F-16 Teknik Eğitim Merkezi'nde incelemelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Irak'ın Kuveyt'i işgal etmesi konusunda, Suudi Arabistan, Mısır, İran ve Suriye devlet başkanlarıyla görüşerek, konuyu tartışmak üzere "Beşli Zirve" önerdi.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut ile işçi ve işveren kesimlerinin yöneticilerini kabul ederek, sorunlarıyla ilgili görüşmede bulundu.

3- Yüksek Askeri şura'nın üç gün süren toplantısı sona erdi. şura kararıyla Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları ile Jandarma Genel Komutanı emekli oldu. Yüksek Askeri şura 24 general ve amiralin rütbe bekleme sürelerini de bir yıl uzattı.

4- Devlet İstatistik Enstitüsü'nden yapılan açıklamada, üç yıldan bu yana ilk kez aylık enflasyon oranının düştüğü bildirildi. Yapılan açıklamada, temmuz ayında tüketici fiyatlarında binde 9 oranında gerileme görüldüğü belirtildi.

5- Irak birlikleri, Kuveyt-Suudi Arabistan arasında bulunan ve petrol yönünden zengin olan tarafsız bölgeyi ele geçirdi. Kuveyt'te Irak'ın desteği ile kurulan hükümet, "ülkeyi korumak için Halk Ordusu" kurulacağını bildirdi.

Öte yandan, ABD 3. uçak gemisini de Körfez'e göndereceğini açıkladı. Bu arada, The Washington Post gazetesi Suudi Arabistan sınırında 100 bin Irak askerinin bulunduğunu öne sürdü.

6- Avrupa Topluluğu'na üye ülkeler, İtalya'nın başkenti Roma'da yaptıkları toplantıda Irak petrolünü boykot etme kararı aldılar.

7- Mısır'da resmi El Ahram gazetesi, Kuveyt'e karşı savaşmak istemeyen 120 Iraklı subayın, Irak otoriteleri tarafından kurşuna dizildiğini yazdı.

8- ABD Senatosu, Amerikan ordusundaki asker sayısında indirim yapılmasına ilişkin bir yasa önerisini reddetti.

9- Tamil gerillalarından ayrılan ve kendilerine özerk bölge verilmesini isteyen bir grup gerilla , Sri Lanka'da iki ayrı camiye ateş açarak, 150 müslü-manı öldürdüler.

5 AĞUSTOS 1990

1- Irak Başbakan Birinci Yardımcısı Taha Yasin Ramazan, De»let Başkanı Saddam Hüseyin'in sözlü mesajını, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a iletmek üzere Türkiye'ye geldi. Cumhurbaşkanı Özal ile görüşen Taha Yasin Ramazan, ortaya çıkan gerginlikte Türkiye'nin tarafsızlığını sürdürmesini istedi. Ramazan, "Herhangi bir ekonomik ambargo ya da askeri müdahalede karşı tarafın kaybedeceğini, Kuveyt'e yapılacak bir müdahalenin karşılık göreceğini" belirtti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, halihazır durumun sürdürülmesinin arzu edilmeyen sorunlar doğuracağını, Irak'ın BM Güvenlik Konseyi kararını ve dünya kamuoyunun tepkisini de gözönünde bulundurarak bir an evvel gerçekçi ve yapıcı bir tutum izlemesi gerektiğini vurguladığını" bildirdi.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, Ankara Organize Sanayi Bölgesi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, enflasyonla mücadelede başarıya ulaşıldığını söyledi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisince Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'da düzenlenen mitinglerde yaptığı konuşmalarda iç politikaya ilişkin eleştirilerde bulundu.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, İstanbul Bayrampaşa'da partisince düzenlenen mitingle yaptığı konuşmada, Körfez krizi konusunda görüşlerini açıkladı.

5- Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti'nde polis tarafından arama yapıldığı, aramada suç unsuruna rastlanmadığı bildirildi.

6- Türkiye'de bulunan SSCB Başbakan Birinci Yardımcısı Lev Voronin yaptığı açıklamada ülkesinin "Karadeniz Ekonomik Birliği" konusunda olumlu düşündüğünü bildirdi.

7- Yugoslavya Dışişlerf Bakanı Budimir Loncar, Dışişleri Bakanı Ali Bo-zer'in konuğu olarak Türkiye'ye geldi.

8- Siirt'te güvenlik güçleriyle PKK'lı teröristler arasında meydana gelen üç ayrı çatışmada, 4 terörist öldü, 3 terörist de yaralı olarak ele geçirildi.

9- Şırnak'ta, TKİ'ye ait terkedilmiş bir kömür ocağında meydana gelen göçükte 3 kişi öldü, 6 kişi de yaralandı.

10- Mısır'ın başkenti Kahire'de yapılan İslam Konferansı Örgütü (İKö)

Dışişleri Bakanları toplantısı sona erdi. Toplantıda kabul edilen bir tasarıyla, Bulgaristan'daki Türk azınlık ve Kıbrıs konusunda Türkiye tezlerinin ve BM Genel Sekreterinin iyi niyet girişimlerinin desteklendiği belirtildi.

11- Irak, bu sabahtan itibaren Kuveyt'teki askerlerini geri çekmeye başladığını açıkladı.

Suudi Arabistan genel seferberlik ilan etti. ABD Savunma Bakanı, Ric-hard Cheney Suudi Arabistan'a gitti.

İtalya, ülkesindeki Irak mal varlığını dondurduğunu, Japonya'da Irak'la olan ekonomik ilişkilerini askıya aldığını açıkladı.

12- ABD'nin Liberya'ya asker çıkardığı bildirildi. Beyaz Saray Sözcüsü Marlin Fitzwater düzenlediği basın toplantısında, müdahalenin askeri amacı olmadığını, bu ülkedeki Amerikalıları kurtarmaya yönelik olduğunu belirterek, 59 Amerikalının helikopterlerle gemilere taşındığını açıkladı.

6 AĞUSTOS 1990

1- iran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani'nin özel temsilcisi Muayyeri, kriz konusunda Rafsancani'nin görüşlerini iletmek üzere Ankara'ya gelerek Cumhurbaşkanı Turgut Özal'la görüştü.

özal daha sonra Körfez krizi konusunda ABD'nin CNN televizyonunun sorularını yanıtladı.

2- Kars Şeker Fabrikası'nın temeli Başbakan Yıldırım Akbulut tarafından törenle atıldı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, anakent belediye başkanlarıyla İstanbul'da yaptığı toplantıda, hükümetin SHP'li belediyelere karşı tutumunu eleştirdi.

inönü, Avusturya'ya hareketinden önce yaptığı açıklamada da Körfez krizine değinerek, ABD'nin olaya müdahale etmesine karşı olduklarını belirtti ve BM'nin "Uluslararası güvenlik gücü oluşturması" gerektiğini söyledi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Gaziantep il kongresinde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'm, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki yurttaşların batıya göç etmesi şeklindeki sözlerini ve GAP konusundaki hükümet politikasını eleştirdi.

Demirel, Körfez krizi konusunda ise 'Türkiye'nin maceraya atılmaması" gerektiği görüşünü savundu.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal ve ANAP Milletvekili Hasan Celal Güzel, yaptıkları açıklamalarda, Körfez krizi nedeniyle girişimlerde bulunan Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, hükümeti devre dışı bıraktığını ve fiili başkanlık sistemi uyguladığını öne sürdüler.

6- DYP'nin Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ il kongreleri yapıldı.

7- DYP'li İstanbul Selimpaşa Belediye Başkanı Ahmet Yağcıoğlu partisinden istifa etti. ••

8- SHP'nin hazırladığı Güneydoğu Raporu, Cumhuriyet Başsavcılığı'n-ca incelenmeye başlandı.

9- Kars'ın Kağızman ilçesinin DSP'li Belediye Başkanı ve 5 belediye meclisi üyesi ile Sinop'un Durağan ilçesinin DYP'li belediye başkanı ANAP'a geçtiler.

10- Benzin fiyatlarına yüzde 15 oranında zam yapıldı.

11- Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent, Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti'nin polis tarafından aranması nedeniyle Erzurum Valili-ği'ni kınadı.

12- Hakkari'nin Yüksekova ilçesi yakınlarında güvenlik güçleriyle çatışmaya giren PKK'lı teröristlerden 3'ü ölü, 4'ü de yaralı olarak ele geçirildi.

13- BM Güvenlik Konseyi, Irak'a askeri ve ekonomik yaptırımlar uygulanmasını kararlaştırdı. Karara göre, hiçbir ülkenin Irak ve Kuveyt'ten mal alıp satamayacağı, topraklarından bu malların geçişine izin vermeyeceği, silah satış ve nakliyesi yapılmayacağı ve bu ülkelere ekonomik yardımda bulunamayacağı belirtildi.

14- Irak, Kerküt Yumurtalık arasındaki petrol boru hattının birini kapattı, diğer hattaki petrol sevkıyatını yüzde 70'e düşürdü.

ABD Başkanı 3eorge Bush yaptığı açıklamada, Irak'ın Kuveyt'ten çekilme konusunda ciddi olmadığını, fiili olarak çekilmenin gerçekleştirilmediğini bildirdi.

İran ve Suriye de Irak'ın, Kuveyt'ten derhal çekilmesi çağrısında bulundular

15- Pakistan Devlet Başkanı Gulam İshak Han düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Benazir Butto ve hükümetin, halkın güvenini yitirdiği için hükümeti görevden aldığını ve meclisi feshettiğini açıkladı.

16- İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, ABD'de yaptığı açıklamada, SSCB dahil tüm Avrupalıların temel haklarını güvence altına alacak "yeni bir Magna Carta" çıkarılmasını önerdi.

7 AĞUSTOS 1990

1- Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın başkanlığında toplanarak, BM Güvenlik Konseyi'nce alınan Irak'a ekonomik ambargo uygulanması kararı çerçevesinde "Kerküt-Yumurtalık petrol boru hattını kapatma karan" aldı. Kuveyt ve Irak'ın Türkiye'deki mal varlığına el kondu. Bu iki ülkeyle ihracat, ithalat ve transit ticaret durduruldu.

SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal konuyla ilgili açıklamasında, Türkiye'nin bölgenin jandarması olmadığını" belirterek, sıcak müdahaleye katılmama çağrısında bulundu.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'de BM kararlarıyla Irak'ın tek başına kaldığını belirterek, Türkiye'nin diğer ülkelerden daha hızlı karar almamasını istedi.

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Recep Ergun, kriz nedeniyle TBMM'nin toplanması gerektiğini söyledi.

Öte yandan, Irak hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Irak ve Kuveyt'te bulunan yabancılara çıkış izni verildiği bildirildi.

ABD Başkanı George Bush'un Suudi Arabistan'a asker.ve savaş uçağı gönderilmesini istediği bildirildi. Adana İncirlik NATO üssüne 14 adet F-111 bombardıman uçağı gönderildi.

2- Devlet Bakanı Kamran İnan yaptığı açıklamada, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in GAP konusunda Gaziantep'te yaptığı konuşmayı eleştirdi.

3- izmir'e bağlı 33 yerleşim biriminin SHP'li belediye başkanlarının katıldığı toplantı Seferihisar'da yapıldı.

4- Bingöl'ün Genç ilçesi yakınlarında, aralarında Bingöl Kaymakamı'nın da bulunduğu konvoya PKK'lı teröristler tarafından pusu kurulması sonmu-cu, 3 güvenlik görevlisi şehit oldu, 5 kişi de yaralandı, öte yandan, Hakkari'nin Yüksekova ilçesi yakınlarında, güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonda 7 terörist öldü, 1 terörist sağ olarak ele geçirildi.

5- Kapatılan 2000'e Doğru Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Doğu Perin-çek, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde düzenlenen panellerde yaptığı konuşmalarda bölücülük propagandası yaptığı gerekçesiyle Diyarbakır DGM'ce tutuklandı.

6- Edirne'nin sınır köylerinde dini propaganda yaptıkları gerekçesiyle 7'si ürdün'lü, 11 kişi gözaltına alındı.

7- Pakistan'da görevden alınan Başbakan Benazir Butto, kararın keyfi,

yasadışı ve anayasaya aykırı olduğunu, 24 Ekim'de yapılacak seçimlere katılacağını bildirdi. Devlet Başkanı Gulam İshak Han, Butto yanlılarının herhangi bir eyleme girişmemeleri konusunda uyarıda bulundu. Başbakan Gulam Mustafa Jatoi de yaptığı açıklamada, Benazir Butto ve Pakistan Halk Partisi yöneticilerinin yurt dışına çıkışlarının yasaklandığını bildirdi.

8- Liberya'da, 94 yabancının Amerikan birliklerince tahliye edildiği 15 yabancının da isyancılar tarafından rehin alındığı bildirildi.

9- Bulgaristan'da Andrei Lukanov hükümeti istifa etti.

10- Güney Afrika Cumhuriyeti'nde, Devlet Başkanı De Klerk ve Afrika Ulusal Kongresi yetkilileri arasında yapılan görüşmeler sonucu, Afrika Ulusal Kongresi'nce yönetime karşı yapılan mücadelenin askıya alındığı açıklandı.

11- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in ekonomik reformların hızlandırılması ve bazı siyasal konularda anlaşmaya vardıkları açıklandı.

8 AĞUSTOS 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Körfez krizi konusunda İngiliz ITN Televizyonu'na yaptığı açıklamada, krizin çözümü amacıyla bir askeri müdahalenin söz konusu olması halinde Türkiye'nin bunu ancak "BM çerçevesinde ortak bir askeri harekat olursa" düşünebileceğini söyledi.

Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Turgut Özal başkanlığında toplanarak gelişmeleri değerlendirdi. Hava Kuvvetleri teyakkuza geçirildi.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Avusturya'nın başkenti Viyana'da yaptığı açıklamada, Irak'a karşı yapılacak herhangi bir müdahalede Türkiye'nin yerinin olamayacağını, bu konuda kararın TBMM'ye ait olduğunu bildirdi.

Irak Televizyonu, Kuveyt'in resmen ilhak edildiğini açıkladı.

Öte yandan, 4 bin ABD askerinin Suudi Arabistan'a vardığı, bir uçak gemisinin de Kızıldeniz'e girdiği belirtildi. ABD Başkanı George Bush uluslararası güç oluşturulması çağrısında bulunurken, İngiltere de bölgeye savaş uçağı ve asker göndereceğini açıkladı. Irak'tan yapılan açıklamada ise "I-rak'ın çatışmaya hazır olduğu" belirtilerek, ABD'ye yardım eden körfez ülkeleri tehdit edildi. ABD Başkanı Bush, televizyonda yaptığı konuşmada, Suudi Arabistan'a güç gönderilmesinin savunmaya ve Irak'ı saldırganlıktan caydırmaya yönelik bir eylem olduğunu ve bunda kararlı olduklarını bildirdi.

2- SHP ve DYP, Körfez bölgesinde meydana gelen gelişmelerinin görüşülmesi amacıyla TBMM'yi 12 Ağustos pazar günü olağanüstü toplantıya çağırdı. TBMM Başkanı Kaya Erdem'in başvurusuyla görüşmelerin televizyondan naklen yayınlanması kararlaştırıldı.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit İzmir'de düzenlediği basın toplantısında, Ortadoğu'da bazı "çağdışı rejimlerin" değişmesi için Türkiye'nin bu bölgedeki sorunlara kapılmadan, değişimin sağlıklı, barışçı ve demokratik yönde oluşmasına katkıda bulunması gerektiğini söyledi.

4- Merkez Bankası, Irak ve Kuveyt şirketleriyle bu ülke vatandaşlarına ait tüm hesap, hak ve alacakları ikinci bir emre kadar durdurdu.

5- Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından, Güneydoğu Anadolu'daki gelişmeleri incelemek ve kamuoyuna aktarmak amacıyla oluşturulan Çalışma Grubu'nün ilk değerlendirmeleri açıklandı.

6- İstanbul 1 No.lu DGM Başkanı Osman Şen hakkında "hukuki ciddiyetten ve tarafsızlıktan uzak" davrandığı gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca soruşturma başlatıldı.

7- IPI Genel Başkanı Peter Galliner, Cumhurbaşkanı Turgut özal'a gönderdiği mesajda, Yüzyıl Dergisi Yazı İşleri Müdürü Doğu Perinçek'in tutuklanmasını protesto ederek, serbest bırakılmasını istedi.

9 AĞUSTOS 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal, Körfez krizi konusunda görüşmeler yapmak amacıyla, parlamentoda grubu bulunan parti başkanlarını cumartesi günü Çankaya Köşkü'nde toplantıya çağırdı.

Cumhurbaşkanı özal, yaptığı televizyon konuşmasında Körfez'deki gelişmeler konusunda bilgi verdi ve gelişmeler karşısında ulusal çıkarların en iyi şekilde korunması için gereken hassasiyetin

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Körfez bölgesindeki gelişmeler konusunda istanbul'da yaptığı açıklamada, NATO'nün bölgede bir müdahaleye girişmesinin kuruluş amacına ters düşeceğini söyledi.

3- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada Hava Kuvvetleri'nin muhtemel bir tecavüze karşı ileri hazırlık durumuna getirildiği, kilit noktalardaki personelin izinlerinin kaldırıldığı belirtildi, öte yandan, Amerikan CNN Televizyonu, Irak'ın Türkiye sınırına yığınak yaptığını öne sürdü.

4- Ankara Valiliği'nce, Batıkent'te, Doğu'dan gelen işçilerin fişlendiği yolundaki haberler konusunda yapılan açıklamada, bu tespitin suç işlemeyi önlemek amacıyla ve bir defaya mahsus yapıldığı belirtildi.

5- ABD Dışişleri Bakanı James Baker Ankara'ya geldi. Baker Cumhurbaşkanı Turgut özal, Başbakan Yıldırım Akbulut ve Dışişleri Bakanı Ali Bo-zer ile birer görüşme yaptı. Görüşmelerde, Türkiye'de bulunan NATO üslerinin kullanımı, Türkiye'nin Suudi Arabistan'a asker göndermesi, Irak'a uygulanan ekonomik ambargo nedeniyle Türkiye'nin uğradığı kayıplar konularının görüşüldüğü bildirildi.

6- Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdüriüğü'nden emekli, gazeteci Cemalettin Ünlü, Kıbrıs'ta öldü.

7- Irak'ın Atina Büyükelçisi Abdül Fetih El Kereci, yaptığı açıklamada ABD ve israil'in Irak'a saldırmaları halinde kimyasal silah kullanılacağını bildirdi.

ABD'nin Körfez bölgesine askeri sevkiyatı devam ederken,israil Başbakanı izak Şamir yaptığı açıklamada kendilerine saldıracak ülkeleri ağır felaketlerin beklediğini söyledi.

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, ABD Başkanı George Bush'un uluslararası güç oluşturulması yönündeki çağrısına karşılık, ortak Arap Barış Gücü kurulması önerisinde bulundu.

8- Kıbrıs Rum Yönetimi, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'a başvuruda bulunarak, Kıbrıs'taki durumla Körfez arasında paralellik kurularak Türkiye'ye de Irak'a uygulanan yaptırımların uygulanmasını istedi.

9- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, Ermeni milislerin silahlarını teslim etmeleri için tanıdığı süreyi uzattığını açıkladı.

10 AĞUSTOS 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Körfez krizindeki gelişmeler açısından önümüzdeki bir haftanın kritik olduğunu belirtti.

Turgut Özal, Amerikan Haber Ajansı AP'ye verdiği demeçte, muhtemel bir Irak saldırısına karşı Türkiye'nin hazırlıklı olduğunu, ancak Irak'ın NATO üyesi Türkiye'ye saldıracağını sanmadığını söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Turgut Özal1 in TBMM'de grubu bulunan siyasi parti liderlerine yaptığı zirve çağrısını, Başbakan ve ANAP Genel Başkanı Yıldırım Akbulut kabul ederken, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel çağrıyı reddettiler.

3- Bakanlar Kurulu Amerikan üslerinde ve lastik işyerlerinde devam etmekte olan grevleri, "milli güvenliği tehdit ettiği" gerekçesiyle erteledi.

4- ABD Dışişleri Bakanı James Baker'in, Türkiye'deki hava üslerinin Irak'a karşı yapılacak olası askeri saldırıda kullanılabileceği konusunda Ankara'dan güvence aldığını bildirmesi üzerine, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar bir açıklama yaparak, Baker'in sözünü yanlış bilgilendirme olarak nitelendirdi ve böyle bir güvencenin verilmediğini söyledi.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan bir açıklamaya göre, Diyarbakır'ın Uce ilçesinin Hedik köyü yakınlarında, yol yapımında çalışan görevlilere ateş açan PKK militanlarından biri ölü olarak ele geçirildi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'm Ortadoğu bunalımından yararlanarak Türkiye'de fiili başkanlık sistemini yerleştirmeye çalıştığını öne sürdü.

7- Sosyalist Parti, MKYK üyesi İsmail Duma'nın Tire Emniyet Müdürlüğü tarafından gözaltına alınması ile ilgili olarak, Tire ve İzmir Emniyet Müdürlükleri hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

8- Irak ve Kuveyt'in Ankara Büyükelçiliklerinin bankalardaki idari hesaplan ve elçilik personelinin bankalardaki kişisel mevduatları ile Türkiye'de bulunan iki ülke turistlerinin bankalarla ilgili hak ve alacaklarına ilişkin işlemler serbest bırakıldı.

9- Hükümetin erteleme kararını yargının iptal etmesi üzerine grev haklarını yeniden kazanan 37 işyerinde çalışan 1680 Türkiye Süt Endüstrisi Kurumu (SEK) işçisi greve başladı.

10- TEK'in Anadolu yakası işletmelerinin özelleştirilmesini protesto et-

mek amacıyla istanbul'da gösteri yapmak isteyen elektrik işçilerine güvenlik güçleri müdahale etti, 8 kişi gözaltına alındı. Anadolu yakası TEK şebekelerinin elektrik dağıtım ve işletme haklarını 31 Ağustos'tan geçerli olmak üzere devralan Aktaş Elektrik A.ş.'de çalışmayacaklarını belirten 800 dolayında tes-iş Sendikası'na üye elektrik işçisi, işlerinden istifa etti.

11- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Hükümet Sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada tüm Müslümanlara ve Arap dünyasına "Cihad" çağrısında bulundu. Saddam Hüseyin, 'Tüm Allah'a inananları kutsal savaşa katılmaya çağırıyoruz" dedi.

12- Mısır'da, Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in çağrısıyla bir araya gelen 20 Arap ülkesinin devlet başkanları ve temsilcileri, Irak'ın Kuveyt'i işgali ile ortaya çıkan durumu görüştüler. Kahire Arap Zirvesi'nin açılış konuşmasını yapan Hüsnü Mübarek, Irak'ın Kuveyt'i işgalinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

13- Körfez bölgesinde meydana gelen sorunu görüşmek amacıyla Belçika'nın başkenti Brüksel'de toplanan NATO Dışişleri Bakanları, Bağdat'tan gelebilecek bir saldırıya karşı, 'Türkiye'ye mutlak savunma güvencesi" verdiler.

14- ABD Başkanı George Bush, Kongre liderlerine bir mesaj göndererek, ABD birliklerinin Suudi Arabistan'ı savunmak için bu ülkede bulunduğunu ve yakın bir gelecekte çatışmaya gireceklerini sanmadıklarını belirti.

11 AĞUSTOS 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal, Çankaya Köşkü'nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Körfez krizinde devamlı "yatıştırıcı"bir rolün içinde olduğunu bildirerek, ABD'nin, İncirlik üssünü Savunma ve Ekonomik işbirliği Anlaşması(SEİA) çerçevesinde NATO çıkarları ve Türkiye'nin savunması için kullanabileceğini, Türkiye'ye bunun dışında bir talep gelmediğini açıkladı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, yazılı bir açıklama yaparak, Cumhurbaşkanı Turgut özal'm Körfez krizi konusunda yaptığı basın toplantısını değerlendirdi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, Irak Dışişleri Bakanlığı'-nın, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği nezdinde girişimlerde bulunarak, "bir Türk uçağının, Irak Hava sahasını ihlali iddiasıyla protestoda bulunduğunu" doğruladı. Sungar, konuyla ilgili olarak gerekli incelemenin yapılmakta olduğunu da bildirdi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel.bir açıklama yaparak, Cumhurbaşkanı Turgut özal'ın basın toplantısındaki sözlerini eleştirdi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Turgut özal'ın basın toplantısında yaptığı açıklamalarla ilgili olarak, kriz yönetimi yetkisinin Cumhurbaşkanı'nca kullanılmasının ancak başkanlık sisteminde söz konusu olabileceğini belirtti.

6- Akaryakıt ürünlerinde, Akaryakıt İstikrar Fonu ve Akaryakıt Tüketim Vergisi alınmasında, Türkiye'deki çıkış fiyatı en yüksek rafinerinin fiyatlarının esas alınmasına ilişkin kararname değiştirilerek, fon ve vergilerin her rafinerinin kendi çıkış fiyatı üzerinden alınması kararlaştırıldı.

7- istanbul'da özel bir inşaat şirketi, 4 kişi tarafından soyuldu, soygunda 400 milyon lira gasp edildi.

8- İstanbul'da İşçi Gündemi dergisinde dün izinsiz toplantı yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 51 kişiden 46'sı, sorgulamadan sonra serbest bırakıldı.

9- Mısır'ın başkenti Kahire'de toplanan Arap Zirvesinde, Suudi Arabistan'a ortak Arap gücü gönderilmesinin kararlaştırılması, Irak tarafından tepkiyle karşılandı. Irak basını, Suudi Arabistan'ın "Irak'a karşı ABD saldırısının bir aracı haline geldiğini" öne sürdü.

Bu arada, Mısır ve Fas'ın, Suudi Arabistan'a askeri birlikler sevk etmeye başladığı bildirildi.

10- ABD Başkanı George Bush, Irak'ın Kuveyt'i işgali ile ortaya çıkan durumun dünya petrol piyasalarını olumsuz etkilemesi halinde, stratejik petrol rezervelerini kullanma yetkisinin 1 ay uzatılmasını öngören bir kararı imzaladı.

11- SSCB 'nin Azerbaycan Cumhuriyeti'nde bir otobüse yerleştirilen bombanın patlaması sonucu en az 15 kişinin öldüğü, 16 kişinin de yaralandığı bildirildi.

12 AĞUSTOS 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Amerikan ABC televizyonuna verdiği demeçte, Türkiye'nin kendisini koruyabilecek güçte bir ordusunun bulunduğunu, Irak'ın Türkiye'ye saldıramayacağını söyledi.

2- Muhalefet partilerinin çağrısı üzerine, Körfez krizinin görüşülmesi amacıyla olağanüstü toplanan TBMM Genel Kurulu'nda, muhalefetin genel görüşme isteği reddedildi. TBMM, ülkeye yönelik bir saldırıda derhal karşılık vermek amacıyla hükümete savaş açma izni verdi.

Başbakan Yıldırım Akbulut TBMM'de yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Özal hakkında yapılan eleştirilerin yersiz olduğunu, kriz konusunda doğru politika izlediklerini belirterek, savaş izninin savunmamız için gerekli olduğu için istendiğini belirtti.

Genel Kurul'da bir konuşma yapan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'm yetkisi olmadığı halde dış politikayı yönlendirdiğini, kamuoyunda yetkisi varmış gibi intiba yaratmaya çalıştığını ANAP milletvekillerinin de buna karşı çıkmadıklarını belirtti.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'de yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Özal'm dış politikaya karışmaya yetkisinin bulunmadığını, Türkiye'yi yanlış zamanda, yanlış bir ihtilafa düşürmeye kimsenin hakkı olmadığını" söyledi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'te Etimesgut'ta yaptığı konuşmada krizle ilgili görüşlerini açıkladı. Ecevit, Cumhurbaşkanı Özal'ın soruna yabancı gözüyle baktığını öne sürerek, Türkiye'nin ileride, "tüm Arap aleminde yanlış tarafı tutmasının bedelini ödemekte güçlük çekebileceğini" söyledi.

3- Gümrükler Genel Müdürlüğü, gümrük kapılarında görevli 23 kişinin işine yapılan soruşturma ve kovuşturma sonucu son verdi.

4- Türkiye Spor Yazarları Derneği Kupasını Beşiktaş futbol takımı kazandı.

5- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in radyo-televizyondan yayınlanan açıklamasında, bölgedeki bütün işgallerin sona ermesi kaydıyla, Suudi Arabistan'daki yabancı güçlerin çekilmesi ve yerine BM tarafından belirlenecek bir Arap Gücü yerleştirilmesi, Irak'a karşı uygulanan her türlü boykot ve ablukanın kaldırılması halinde Kuveyt'teki durumun görüşülebileceği, bu koşulların kabul edilmemesi halinde sonuna kadar direnecekleri belirtildi.

Saddam Hüseyin'in radyodan okunan bir bildirisinde ise halkın ambargoya karşı hazırlıklı olması, tüketimin kısılması ve stok yapılmaması istendi.

6- Sri Lanka'da Tamil gerillalarının yaklaşık 100 Müslümanı öldürdüğü bildirildi.

7- Peru'da alınan ekonomik kararlar sonucu yağmalama olaylarının önlenebilmesi amacıyla, 7000 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

13 AĞUSTOS 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Amerikan NBC Televizyonu'na verdiği demeçte, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in "ne yapacağının belli olmadığını", tek adam olduğunu, bu nedenle de hata yapabileceğini söyledi. Özal, kriz nedeniyle Türkiye'nin öneminin bir kez daha anlaşıldığını belirtti.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut televizyonda yaptığı konuşmada Körfez krizini değerlendirdi. Akbuiut, TBMM'nin verdiği iznin ülkenin tecavüze uğraması durumunda kullanılacağını belirterek, vatandaşları birlik ve beraberliğe davet etti.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, TBMM'nin hükümete "savaş izni" vermesi konusunda görüşlerini açıkladılar.

istanbul Barosu'ndan yapılan açıklamada da kararın Anayasa'ya aykırı olduğu belirtildi.

SP, TBKP, İHD, TTB ve çeşitli sendikalar Türkiye'nin savaşa girmesine karşı olduklarını belirterek, kararı eleştirdiler.

4- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Türkiye'nin 33 günlük petrol ve akaryakıt stoku bulunduğunu, sonraki alımlar için bağlantıların tamamlandığını, LPG açığının kapatılabilmesi için Suudi Arabistan'la anlaşma sağlandığını açıkladı.

5- Devlet Bakanı Güneş Taner düzenlediği basın toplantısında, Türkiye savaşa giriyormuşçasına bir hava yaratıp haksız zam yapan firmaların teşhir edileceğini söyledi.

6- Milli Savunma Bakanı Safa Giray, Körfez krizi konusunda Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı değerlendirmede, bir saldırı durumunda mukabele edileceğini söyledi.

7- Irak'ta çalışan 450 kişilik Türk işçi kafilesi Habur Gümrük Kapısı'n-dan Türkiye'ye girdi.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 27 kişi hayatını kaybetti.

9- Irak, Türk uçaklarının hava sahalarını ihlal ettiklerini belirterek Türkiye'yi uyardı.

10- ABD Başkanı George Bush yaptığı açıklamada, Körfez'de dur ihtarına uymayan gemilere ateş açılacağını bildirdi. İngiltere de ABD'nin kararına

fiili destek vereceğini açıkladı. Batılı ülkelerin Körfez'e yığınak yapmaya devam ettikleri ve fiili abluka uygulandığı bildirildi. BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'da yaptığı açıklamada, BM'nin Irak'a "abluka" kararı almadığını, buna ancak Güvenlik Konseyi'nin karar verebileceğini söyledi. Öte yandan, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin adına yapılan bir açıklamada, Irak gemi ve vasıtalarına engel olunması halinde kimyasal silah kullanılacağı belirtildi. Irak Enformasyon Bakanı Latif Nusayif El Casim, Türkiye'ye saldırmak için bir sebep bulunmadığını, bu tür iddiaları yalanladıklarını açıkladı.

11- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in dün önerdiği, Ortadoğu'daki bütün işgallerin ele alınarak çözümüne bağlı olarak Kuveyt'ten çekilme konusundaki önerisi, ABD, SSCB ve batılı ülkelerce reddedildi.

12- israil işçi Partisi lideri Simon Peres, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in yolun sonuna geldiğini, dünyada ılımlı olmayan güçlerin geleceği bulunmadığını söyledi. Peres, Türkiye'yi AT'nin bir halkası olarak gördüklerini, Körfez krizinde de Türkiye'nin "köprü" olması gerektiğini belirtti.

13- Pakistan'da Benazir Butto yanlısı 50 kişinin tutuklandığı bildirildi.

14- Pakistan Savunma Bakanlığı bir açıklama yaparak, Hint askerlerinin dün Keşmir'de Pakistan'a saldırdığını, ancak saldırının püskürtüldüğü-nü bildirdi.

14 AĞUSTOS 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Amerikan U.S.News Dergisi'ne verdiği demeçte, Türkiye'nin iki değişik d'"mya arasında köprü olduğunu, bu köprünün kesilmesi halinde bu iki dünyanın birbiriyle çatışabileceğini söyledi.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut başkanlığında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, kuvvet komutanları, Dışişleri ve Milli Savunma bakanlarının katıldığı bir toplantı yapıldı. Toplantıda Körfez krizi değerlendirildi.

3- 30 Ağustos'ta emekliye ayrılacak kuvvet komutanları, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay'ı ziyaret etti. Ziyaretten sonra gazetecilerin Körfez krizine ilişkin sorularını yanıtlayan Torumtay, Türkiye'nin herhangi bir endişesinin olmadığını, sadece kötü ihtimaller konusunda tedbir alındığını söyledi.

Öte yandan Genelkurmay Başkanlığı'nca bakanlıklar ve kamu kuruluşlarına seferberlik hali konusunda hazır olmaları için birer yazı gönderildi ve Maliye ve Gümrük Bakanlığı1 ndan ek seferberlik ödeneği istendi.

4- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Körfez krizi ve hükümete "savaş izni" verilmesi konusunda Güneş Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

5- Kuveyt Başbakanı Veliaht Prens Şeyh Saad Abdullah El Salim El Sabah, resmi ziyaret için Ankara'ya geldi. El Sabah Başbakan Yıldırım Akbulut tarafından karşılandı. Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından kabul edilen konuk Başbakan, Türkiye'nin ambargo sonucu uğradığı zararı tazmin edebileceklerini söyledi. Öte yandan Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi Abdülaziz Hoca düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin ekonomik zararının telafisi için "özel fiyatla" petrol satabileceklerini belirtti. Japonya Başbakanı Toshiki Kaifu, ekonomik ambargodan en fazla etkilenen ülkelere mali yardım yapacaklarını BM'e bildirdi.

Körfez'e askeri yığınak devam ederken, Irak'ta yiyecek sıkıntısı başgös-terdiği, diplomatik girişimlerin de yoğunlaştığı bildirildi. ABD Başkanı Geor-ge Bush, düzenlediği basın toplantısında, kısa vadede diplomatik bir çözümün mümkün olmadığını, bunun ekonomik ambargonun sonuçlarına bağlı olduğunu belirterek, ABD'nin Körfez krizinde yasal çerçeve içinde hareket ettiğini söyledi.

6- İngiliz basın sanayicisi Robert Maxwell, Hürriyet Gazetesi'ni satın almak amacıyla yaptığı görüşmeleri tamamladı. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile de görüşen Maxwell İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında görüşmeleriyle ilgili bilgi verdi ve Türkiye'de uygulanan politikalar konusunda görüşlerini açıkladı.

15 AĞUSTOS 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a son bir aylık ekonomik gelişmeler konusunda Çankaya Köşkü'nde brifing verildi.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, Etimesgut'ta yaptığı konuşmada, Körfez krizi konusunda görüşlerini açıkladı ve krizle ilgili olarak muhalefet liderlerinin Cumhurbaşkanı Turgut özal'ın yaptığı görüşme çağısına katılmamalarını eleştirdi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, İstanbul Bayrampaşa'da partisince düzenlenen mitingle yaptığı konuşmada, Körfez krizi konusunda Cumhurbaşkanı Turgut özal'ın "tek başına karar alma" planını bozduklarını, TBMM'nin Türkiye'nin olası bir savaşa sokulmasını önlediğini söyledi.

4- Resmi ziyaret için Ankara'ya gelen Kuveyt Başbakanı Şeyh Saad El Salim El Sabah Türkiye'den ayrıldı. El Sabah ayrılışından önce düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Özal ve Başbakan Akbulut ile yaptığı temaslara değinerek "taktir ve şükranlarını" bildirdi. El Sabah, ambargo nedeniyle Türkiye'nin uğradığı kayıplar konusunu Cumhurbaşkanı Özal ile görüştüğünü söyledi.

Fransa'nın Körfez kriziyle ilgili görüşlerini iletmek üzere Ankara'ya gelen Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand'ın özel temsilcisi Jean Leca-nuet, Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Yıldırım Akbulut ve Dışişleri Bakanı Ali Bozer ile görüşmelerde bulundu.

Iran Ulaştırma Bakanı Saedi Kıya, Körfez krizi konusunda Cumhurbaşkanı Rafsancani'nin mesajını Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a iletmek üzere Ankara'ya geldi.

5- TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Recep Ergun yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Körfez krizinde akılcı bir politika izlediğini, silah kullanmadan sorunun içinden çıkma yollarını bulması gerektiğini söyledi.

6- Yeşiller Partisi'nden yapılan basın açıklamasında, insanın en temel ihtiyacının güvenlik içinde yaşamak olduğu belirtilerek, hükümetten Kör-fez'de maceraya girilmemesi istendi.

7- SSCB'nin Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev, Cumhuriyet Gazete-si'ne Körfez krizi konusunda verdiği demeçte, sorunun Granada, Panama ve Afganistan'daki yöntemlerle çözümlenemeyeceğini belirterek, NATO'-nun görev alanının Türkiye sınırlarında bittiğini söyledi.

8- istanbul Eyüp Sosyal Sigortalar Hastanesi personelinin maaşları olan 260 milyon lira kimliği bilinmeyen kişilerce çalındı.

9- Şırnak'ın Kemerli köyüne baskın düzenleyen PKK militanları 3'ü çocuk 4 kişiyi öldürdüler. Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde PKK tehdidi nedeniyle işyerleri açılmadı. Valiliğin bu konudaki uyarısına uymayan bazı esnaflar gözaltına alındı.

10- Körfez krizinde izlediği politikayı protesto etmek amacıyla ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne siyah çelenk bırakmak isteyen SP üyesi 3 kişi gözaltına alındı.

11- Irak ve Kuveyt'te çalışan işçilerimizden 53 kişi havayoluyla, 110 kişi de karayoluyla Türkiye'ye geldi.

12- özel televizyon kuruluşu Magic Box'ın Avrupa Yayın Birliği'ne(E-BU) yaptığı üyelik başvurusu reddedildi.

13- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, iran'a gönderdiği mesajda, Şattülarap'ı paylaşmayı, savaş esirlerini geri vermeyi, savaş öncesi sınırlara çekilmeyi ve 1975 tarihli Cezayir Anlaşması'nı aynen kabul ettiğini açıkladı, iran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, yaptığı açıklamada, önerilerin iran için "tam bir siyasi zafer olduğunu" söyledi. Saddam Hüseyin'in ayrıca, Ürdün Kralı Hüseyin aracılığıyla ABD Başkanı Bush'a bir mesaj gönderdiği bildirildi. Başkan George Bush ise yaptığı açıklamada, Irak'ın Kuveyt'ten koşulsuz olarak geri çekilmesi konusunda kararlı olduklarını söyledi.

14- Federal Almanya'da yayımlanan Die Welt gazetesinde yer alan bir yazıda, Türkiye'nin Irak'la girilecek bir çatışmada "anahtar rol" oynayacağı belirtilerek, Türk ordusunun asker bakımından kaliteli, teçhizat bakımından yetersiz olduğu, NATO'nun bu önemli müttefikini "ihmal ettiği" vurgulandı.

15- Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de bir parka konan bombanın patlaması sonucu 4 kişinin öldüğü, 20 kişinin de yaralandığı bildirildi.

16- Sri Lanka'da kimliği bilinmeyen kişilerce düzenlenen saldırıda 85 Tamil köylüsünün öldürüldüğü bildirildi.

17- Çin'in Hunan bölgesinde bir maden ocağının çökmesi sonucu 56 kişinin öldüğü haber verildi.

18- Peru'da ordu birliklerinin düzenlediği operasyonlarda yönetime karşı savaşan 40 gerillanın öldürüldüğü bildirildi.

16 AĞUSTOS 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal, Başbakan Yıldırım Akbulut'u Çankaya Köşkü'nde kabul ederek haftalık olağan görüşmesini yaptı. Cumhurbaşkanı özal görüşmede hazır bulunan kriz komitesine, ABD Başkanı Bush ve İran Cumurbaşkanı Rafsancani ile yaptığı telefon görüşmeleri konusunda bilgi verdi. Toplantıda, Irak'ın İran'a yaptığı barış çağrısı, Ortadoğu dengeleri ve Türkiye açısından doğuracağı sonuçlar ele alındı. Cumhurbaşkanı özal, toplantıdan sonra ABD Başkanı Bush ve iran Cumhurbaşkanı Rafsancani ile yeniden telefon görüşmelerinde bulundu.

Cumhurbaşkanı özal, Amerikan Miami Herald Gazetesi'ne kriz konusunda verdiği demeçte, Irak'a uygulanan ekonomik ambargonun başarılı olacağını ve kısa vadede olmasa bile uzun vadede çözüme ulaşılacağını söyledi, özal, Türkiye'nin maddi destek aramadığını, daha fazla ticaret serbestliği ve ticari kısıtlamaların kaldırılmasını istediğini belirtti.

2- Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde başlayan Hacı Bektaş Veli'yi Anma Töreni'nde SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek ve DYP Genel Başkan Yardımcısı Esat Kıratlıoğlu birer konuşma yaptılar. Cumhurbaşkanı özal, tören nedeniyle bir mesaj yayımladı.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel istanbul Bayrampaşa'da partisince düzenlenen mitingle yaptığı konuşmada, iktidarın Körfez politikasını eleştirdi.

4- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Metin Gürdere, Körfez krizini Güneş Gazetesi'ne değerlendirdi.

5- Kars Bağımsız Milletvekili Mahmut Almak, 2000'e Doğru Dergisi Yazı işleri Müdürü Doğu Perinçek'in tutuklanmasının çağdaşlık ve demokratiklik-le bağdaşmadığını belirterek, tutuklama konusunda Başbakan Yıldırım Ak-bulut'un yanıtlaması istemiyle TBMM'ye bir soru önergesi verdi.

6- Kara Kuvvetleri eski Komutanı Necdet öztorun'un Körfez krizine ilişkin bir değerlendirmesi Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

7- Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu' rçun, Türk basınına yabancı sermayenin girme politikaları konusunda yaptığı toplantıda alınan kararlar Cemiyet Başkanı Nezih Demirkent tarafından kamuoyuna açıklandı. Demir-kent yaptığı açıklamada, yabancı sermayeye karşı olmadıklarını ancak sınırsız yabancılaşmanın gelecekte Türkiye için acı ve tehlikeli sonuçlar yaratacağını belirterek, basında tekelleşmeye karşı önlem alınmasını istedi

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 7 kişi öldü.

9- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, ABD Başkanı George Bush'a hitaben yazdığı ve Bağdat Televizyonu'ndan okunan açık mektubunda, savaş istemediklerini belirterek, "Ancak bir savaş durumunda binlerce Amerikalıyı tabutların içinde alırsınız." dedi.

Öte yandan BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'a bir mektup gönderen Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz, savaşı kendilerinin başlatmayacağını, herhangi bir önşart ileri sürmediği durumda ABD ile görüşmeye hazır olduklarını belirtti.

Bu arada, Irak askeri yetkililerinin, Kuveyt'te bulunan Amerikalı ve İngilizleri bir otelde toplamak için emir verdikleri bildirildi. Haber üzerine bir açıklama yapan İngiltere Dışişleri Bakanlığı, kararın "kötüye işaret olduğunu, ve Irak yönetimince gözden geçirilmesini" istedi.

ABD Savunma Bakanlığı, bölgeye radara yakalanmayan "Stealth" tipi uçaklar göndereceğini açıkladı.

Mısır da, Körfez'e yeni askeri birlikler gönderdi.

10- Ürdün Kralı Hüseyin, ABD Başkanı George Bush ile ABD'de Körfez konusunda birgörüşme yaptı. Kral Hüseyin görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "Ürdün'ün bundan sonra Irak'a ambargo uygulamasına katılacağını ve Akabe limanından Irak'a mal geçişine izin verilmeyeceğini" bildirdi.

11- israil Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yossi Amihud yaptığı açıklamada, "israil'in Türkiye'yi bölgede her zaman barış düzeni dengesini sağlayabilecek bir ülke olarak gördüğünü" belirtti.

12- Demokratik Almanya hükümetinden 4 bakanın istifa ettiği açıklandı. Bu arada, hükümetin tarım politikasını protesto eden yaklaşık 250 bin köylünün gösteriler düzenlediği bildirildi.

13- Güney Afrika'da siyah kabileler arasında dün başlayan çatışmalarda 150 kişinin öldüğü, yaklaşık 300 kişinin de yaralandığı bildirildi.

17 AĞUSTOS 1990

1- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, hükümete savaş ilanı izni verilmesine ilişkin tezkereyi değerlendirirken, Türkiye'nin, Ortadoğu krizinin birinci derecede etkilediği ülke olduğunu belirterek hükümete savaş izni verilmesi gerektiğini savundu.

2- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal, DSP Genel Başkanı Bülent Ece-vit, Ankara'nın Etimesgut ilçesinde ayrı ayrı yaptıkları konuşmalarla halka hitap ettiler.

3- İçişleri Bakanlığı Sivil Savunma Genel Müdürü Ahmet Turan Bozkır, Körfez krizi nedeniyle çıkabilecek bir "sıcak çatışma" olasılığına karşı askeri önlemlerin yanı sıra geniş ölçüde sivil önlemler de alındığını belirterek, bir savaş halinde teşkilatın derhal harekete geçebilecek ülke düzeyinde 400 binin üstünde eğitilmiş elemanı bulunduğunu bildirdi.

4- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Başkanı Yalım Erez, yazılı bir açıklama yaparak Türkiye'nin uğrayacağı çok önemli kayıplara rağmen Ortadoğu'da ortaya koyduğu davranışı ile hür dünyanın ve Batı'nın siyasi bakımdan ayrılmaz bir parçası olduğunu gösterdiğini belirtti.

5- Özgıdaş-iş Sensikası'nın 1600 işçi ile bir haftadır sürdürdüğü grev, Türkiye Süt Endüstrisi Kurumu'yla (SEK) anlaşma sağlanması sonucu sona erdi.

6- Ankara Büyükelçisi Morton Abramowitz, Dışişleri Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı yetkilileriyle bir dizi görüşme yaparak, ülkesinin Körfez krizi nedeniyle Türkiye'nin uğradığı ekonomik kayıpların giderilmesi için sağlayacağı ekonomik ve askeri yardımlar konusunda açıklamalarda bulundu.

7- iran sınırından Türkiye'ye girdikleri belirtilen PKK'lılar ile güvenlik güçleri arasında Doğubeyazıt yakınlarındaki Tendürek Dağlan'nda çıkan silahlı çatışmada üç terörist öldü.

8- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Irak'a ekonomik yaptırımlar uygulanmasını öngören kararından sonra ABD Başkanı George Bush, "ambargonun tam olarak uygulanabilmesi için fiilen denetleme" emri verdi.

Bu arada SSCB Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze, Körfez'deki gerginliğin patlama noktasına gelebileceğini belirterek bütün ülkeleri, soruna diplomatik yollarla çözüm bulmaya çağırdı. Şevardnadze, Arap ülkelerinin birlik içinde hareket etmeleri halinde, Körfez'deki krizde yumuşama sağla-

nabileceğini belirtti.

9- Çin'in yaklaşık iki yıl aradan sonra ikinci nükleer denemesini gerçekleştirdiği bildirildi.

10- Cad, Aozou Şeridi konusunda Libya ile yaptığı görüşmelerden sonuç alınamaması üzerine konunun Lahey Adalet Divanı'na götürülmesini önerdi.

18 AĞUSTOS 1990

1- Ankara'nın Etimesgut ilçesinde yaplacak seçim nedeniyle SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Devlet Bakanı Mustafa Taşar, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ve RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, ayrı ayrı yaptıkları toplantılarla halka hitap ettiler.

2- İstanbul'un Bayrampaşa ilçesinde yapılacak seçim nedeniyle,ANAP Genel Başkanı ve Başbakan Yıldırım Akbulut, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal ile MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, halka hitaben konuşmalar yaptılar.

3- Dışişleri Bakanı Ali Bozer, Tahran'a giderek görüşmelerde bulundu ve İran'ın Irak ile müzakere masasına oturmasının Körfez krizindeki sakıncaları konusunda Türkiye ve ABD'nin görüşlerini anlattı. Bozer, İranlı yetkililerden Irak'ın uzattığı zeytin dalına karşılık ekonomik ambargodan ödün vermemelerini istedi.

4- İran'daki askeri birliklerini dün çekmeye başlayan Irak, bu birlikleri, Kuveyt'e ve Suudi Arabistan sınırına kaydıracağını açıkladı. Öte yandan Irak, kendisine yönelik herhangi bir saldırı karşısında, elindeki "kitlesel imha ve stratejik caydırıcı" silahları kullanacağını bildirdi.

Bu arada, ABD Donanmasına ait gemiler Umman ve Basra Körfezi'nde seyretmekte olan iki Irak tankerine uyarı ateşi açtı. Uyarı ateşi açılmasından sonra Amerikan donanmasında bir süre "savaş durumu" ilan edildiği bildirildi. İngiltere de bölgedeki savaş gemilerine, gerektiğinde güç kullanma yetkisi verdi.

5- Güney Afrika'da siyah kabileler arasındaki çatışmalarda son 5 gün içinde en az 173 kişinin öldüğü bildirildi.

19 AĞUSTOS 1990

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Körfez krizi konusundaki tavrını eleştirerek, BM kararları dışında herhangi bir girişimde bulunmanın yanlış olacağını söyledi.

2- Devlet Bakanı Cemil Çiçek yaptığı açıklamada, özel televizyon kurulması konusunda yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirterek, yapılacak düzenlemeyle, devletin temel ilkelerinin, aile kurumunun, örf ve adetlerin korunmasını sağlayıcı önlemler alınmasını istedi.

3- Resmi bir ziyaret için Tahran'da bulunan Dışişleri Bakanı Ali Bozer, iran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani tarafından kabul edildi.

Temaslarını tamamladıktan sonra Ankara'ya dönen Bozer, Esenboğa Havaalını'da yaptığı açıklamada, İran ile ikili ilişkiler ve Körfez'deki gelişmelerin değerlendirildiğini ve fikir alışverişinde bulunulduğunu, İran'ın Türkiye'ye petrol vermeye hazır olduğunu söyledi.

4- Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci yaptığı açıklamada, ithalat vergilerinde basitleştirme ve yeni düzenlemelere gidileceğini söyledi.

5- Avrupa Topluluğu Karma Parlamento Komisyonu Başkanı Bülent Akarcalı ile Avrupa Topluluğu ve Körfez krizi konusunda yapılan bir söyleşi Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in Körfez krizi konusundaki değerlendirmesi Günaydın Gazetesi'nde yayımlandı.

7- Yeni kurulan 13 ilçe ve 1 beldede yapılan belediye başkanlığı seçimlerinde ANAP 11, SHP 2 ve DSP 1 yerde seçimi kazandı.

8- Federal Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Ekkehard Eickhoff, ülkesindeki Türk işçiler ve İslami akımların gelişmesi konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

9- Başbakanlık Çevre Müsteşarlığına bağlı Çevre Kurulu tarafından, endüstriyel kuruluş, imalat ve işyerlerinde kirlilik yükünü puanlamak ve kirletme katkı payı almak amacıyla ülke çapında bir çalışıma başlatıldı.

10- Türk Dünyası Araştırma Dergisi'nde yayımlanan bir yazının başka bir adla Tercüman Gazetesi'nde yayımlanması nedeniyle açılan davada Tercüman Gazetesi 2 milyon lira tazminat ödemeye mahkum edildi.

11- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Bağdat Televizyonu'nda bir

sözcü tarafından okunan ültimatomunda, bir dizi koşul ileri sürerek Irak ve Kuveyt'te bulunan batılıların serbest bırakılabileceğini belirtti. Sözcü rehinelerin, bir Amerikan saldırısına karşı kritik hedeflere yerleştirildiğini açıkladı.

BM Güvenlik Konseyi, Irak ve Kuveyt'te bulunan yabancıların serbest bırakılmasını istedi. BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, iki BM görevlisinin rehineler sorununu görüşmek üzere Bağdat'a gideceğini açıkladı. Birçok Batılı ülke, Bağdat yönetimini bu tutumu nedeniyle kınayarak, yabancıların serbest bırakılmasını istedi.

Irak Meclis Başkanı Mehdi Saleh, bir iyiniyet gösterisi olarak bazı batılı ülke vatandaşlarının ülkeyi terketmelerine izin verileceğini açıkladı.

Bu arada, Irak, ABD gemilerinin bir Irak tankerine ateş açtığını iddia ederken, ABD, iddiayı reddetti.

ABD Savunma Bakanı Dick Cheney ise, inceleme ve görüşmelerde bulunmak üzere Suudi Arabistan'a gitti.

Suriye, Suudi Arabistan'daki Arap Gücü'ne 190 bin asker göndereceğini açıkladı.

Irak, sürgünde bulunan Kuveyt Emiri Şeyh Sabah ailesinin ve hükümet üyelerinin mal varlığına el koydu.

12- Afganistan'da, mücahitlerin başkent Kabil'e düzenledikleri roket saldırısında 6 kişinin öldüğü, 14 kişinin de yaralandığı bildirildi.

13- Demokratik Almanya'da Sosyal Demokrat Parti, Hıristiyan Demokrat Lothar de Maiziere başkanlığındaki hükümetten çekilme kararı aldı.

20 AĞUSTOS 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ABD Başkanı George Bush ve Körfez ülkelerinin liderleriyle bir dizi telefon görüşmesi yaptı.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İspanya'da yayımlanan El Pais gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin şu anda Körfez'e asker göndermeme kararında olduğunu, bunun ileride değişebileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Özal, ambargo dolayısıyla Türkiye'nin uğradığı kayıp karşılığında ihracat imkanlarının arttırılmasını istedi. Özal, Körfez krizinde diplomatik çözümün Irak'a bağlı olduğunu belirtti.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, düzenlediği basın toplantısında bazı bölgelerde yapılan yerel seçimlerin sonuçlarını değerlendirdi. Akbulut, muhalefetin kabul etmesi halinde Anayasa değişikliğine gidilerek yerel seçimlerin yenilenmesi çağrısında bulundu.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, İzmir'de yaptığı açıklamada, seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İnönü, Başbakan Yıldırım Akbulut'un yerel seçimlerin yenilenmesi yolundaki çağrısının Anayasa'ya aykırı ve yersiz olduğunu, önce erken genel seçim yapılması gerektiğini belirtti.

4- 30 Ağustos'ta emekliye ayrılacak Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları, düzenlenen törenle görevlerini yeni komutanlara devrettiler.

5- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Irak ve Kuveyt'teki yabancıların "hareket serbestisini kısıtlayan" karar kınandı ve Irak'tan yabancıları serbest bırakarak, BM kararlarına uyması istendi.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel düzenlediği basın toplantısında seçim sonuçlarını değerlendirerek, 60 gün içinde genel seçime gidilmesi çağrısında bulundu.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, seçim sonuçlarını değerlendirdiği basın toplantısında, Meclis dışı muhalefetin ön plana çıktığını söyledi.

8- İçel'in Aslanköy kasabasında bir evde çıkan yangında 10 kişi hayatını kaybetti.

9- Mardin'in Savur ilçesi yakınlarında güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada 5 terörist ölü olarak ele geçirildi. Hakkari, Tunceli, Siirt ve Van'da 4 terörist kendiliğinden teslim oldu.

10- İstanbul'da yapılan operasyonlarda, yasadışı sol bir örgüt üyesi 9

kişi, 3 tabanca ve 3 el bombasıyla birlikte yakalandı.

11- Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal Bin Suud, Türkiye Gazetesi'ne verdiği demeçte, 'Türkiye'nin Körfez politikasını memnunlukla karşıladıklarını" söyledi.

12- ABD Başkanı George Bush, Baltimore'da yaptığı konuşmada, Irak ve Kuveyt'teki yabancıların "rehine" olarak tutulduğunu belirterek, buradaki Amerikalıların güvenliğinden Irak hükümetini sorumlu tuttuklarını söyledi.

ABD Savunma Bakanı Richard Cheney Birleşik Arap Emirlikleri'nde yaptığı açıklamada, ülkesinin Körfez'deki gücünü ve etkinliğini arttırmak amacıyla BAE'ye asker göndermeye başladığını açıkladı.

Irak Meclis Başkanı Mehdi Salih, ülkedeki yabancıların askeri tesislere yerleştirilmesi konusunda yaptığı açıklamada, 2. Dünya Savaşı sırasında aynı uygulamanın ABD tarafından Japonlara uygulandığını söyledi.

Irak Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan bir açıklamada da, Kuveyt'teki yabancı temsilciliklerin 24 Ağustos'a kadar kapatılması istendi ve bu tarihten itibaren buralardaki görevlilerin "sıradan yabacılar gibi" muamele görecekleri belirtildi.

Yunanistan hükümeti Körfez'e savaş gemisi gönderme kararı aldı.

13- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta karşıt Şii güçler arasında meydana gelen çatışmalarda 10 kişinin öldüğü 24 kişinin de yaralandığı bildirildi.

14- Sovyetler Birliği'nin Moldavya Cumhuriyeti'nin güneyindeki Konrat bölgesi milletvekilleri Gagavuz Cumhuriyeti kurulduğunu, Moldavya Cumhuriyeti1 nden bağımsızlığın kazanılması için hazırlanan bir bildirgenin kabul edildiğini açıkladılar.

15- SSCB'nin Ermenistan-Azerbaycan sınırında, Ermenilerin saldırıları sonucu 5 kişinin öldüğü bildirildi.

21 AĞUSTOS 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İrak'ın Ankara Büyükelçisi Tarık Abdül Cabbar Cevat'ı makamına davet ederek, askeri tesislere yerleştirilen yabancıların durumuyla ilgili olarak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'e iletilmek üzere bir uyarı mesajı verdi.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, Hürriyet Gazetesi1 ne yaptığı açıklamada Türkiye'nin Körfez'de "sıcak durum" dahil her şeye hazır olduğunu söyledi.

3- Devlet Bakanı Güneş Taner, Cumhurbaşkanı Özal'm Körfezle ilgili mesajlarını BAE Emiri ve Suudi Arabistan Kralı'na iletmek üzere, Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi sıfatıyla Riyad'a gitti.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Başbakan Yıldırım Akbulut'un yerel seçimlerin yenilenmesi çağrısı konusunda görüşlerini açıkladılar.

5- İstanbul İl Seçim Kurulu, Başbakan Yıldırım Akbulut ve sanatçı İbrahim Tatlıses hakkında, SHP Genel Sekreter Yardımcısı Adnan Keskin'in başvurusu üzerine seçim yasaklarını ihlal ettikleri gerekçesiyle soruşturma başlattı.

6- DİE tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin dış ticaret açığının geçen yıla göre yüzde 122 artarak 3.8 milyar dolara ulaştığı belirtildi.

7- Kuveyt'te bulunan Türklerden 600'ü Dışişleri Bakanlığı tarafından otobüslerle Türkiye'ye getirildi.

8- Körfez krizi nedeniyle meydana gelen likit petrol gazı açığının giderilmesi için Suudi Arabistan ile anlaşma yapıldı.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 18 kişi öldü, 55 kişi de yaralandı.

10- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, ABD Başkanı George Bush'a hitaben yazılan ve Irak Televizyonu'ndan yayınlanan "açık mektubunda", ABD'yi uyararak kriz konusunda barışçı bir çözüm bulunması için çaba gösterilmesini, aksi takdirde dünya çapında bir savaşı göze alması gerektiğini belirtti.

Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz de yaptığı açıklamada, Körfez krizi konusunda görüşmeler yapılması önerisinde bulundu. ABD görüşme önerisini reddetti.

Irak Parlemento Sözcüsü yaptığı açıklamada, Fransa'nın ablukaya katılması halinde, Kuveyt'teki Fransız vatandaşlarının da askeri tesislere yerleştirileceğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand düzenlediği basın toplantısında, BAE'ne asker göndermeyi kararlaştırdıklarını açıkladı.

İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, rehinelerin kurtarılması için BM kararı almak zorunda olmadıklarını bildirdi.

Libya lideri Muammer Kaddafi, düzenlediği basın toplantısında, rehinelerin pazarlık unsuru olarak kullanılmasına karşı olduklarını, ancak ABD'nin izlediği politikanın Irak'a neden yarattığını söyledi. Kaddafi, BM'nin krizin çözümünü ABD ve müttefiklerine bırakması halinde, örgütten çekilebileceklerini açıkladı.

Batı Avrupa Birliği'nin (BAB) Paris'te yapılan toplantısı sonunda yapılan açıklamada, 9 üye ülkenin, BM Güvenlik Konseyi'nin ambargo kararının uygulanması için kuvvet kullanımından yana olduğu açıklandı.

11- Sovyet Hava Yollarına bağlı bir uçağı Pakistan'a kaçırarak sığınma hakkı isteyen 11 mahkumun iade edileceği bildirildi.

12- Tayvan'da bir askeri uçağın düşmesi sonucu 18 kişinin öldüğü bildirildi.

22 AĞUSTOS 1990

ı Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İngiliz BBC Televizyonu'na verdiği demeçte, rehineler krizinin barıştan çok savaşa yol açacağını Irak'ın anlamasını umduğunu, Körfez'de çatışmayı önleme şansının sınırlı olduğunu söyledi. Özal, bir soru üzerine Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi kararı çerçevesinde oluşacak çokuluslu bir askeri güce katılması konusunda Meclis kararı gerektiğini belirtti.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, yerel seçim sonuçlarının değerlendirilmesinin yapılması için parti meclisinin 10 Eylül'de toplanacağını açıkladı. İnönü, Körfez krizi konusunda yaptığı açıklamada da BM'nin bir ordu oluşturması halinde Türkiye'nin bunun dışında kalması geretiğini, BM karar almadan acele edilmemesini, oluşturulacak orduya asker verilmesi konusunda mutlaka TBMM'nin kararının gerektiğini söyledi.

3- Bakanlar Kurulu toplanarak, Körfez'deki son gelişmeleri değerlendirdi. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar yaptığı açıklamada, Dışişleri ve Milli Savunma Bakanlarının gelişmeler konusunda bilgi verdiklerini, Dışişleri Bakanı Ali Bozer'in görüşmelerde bulunmak üzere Ortadoğu ülkelerine gideceğini, ancak ülkelerin belirlenmediğini söyledi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Türkiye'nin Körfez krizindeki politikası konusunda düzenlediği basın toplantısında, bölgedeki gerginliğin silahlı çatışmaya doğru tırmandığını belirterek, Türkiye, milyonlarca sivilin öldürüldüğü bir savaşın içerisinde ve öldürme olayının yanında olursa, Ortadoğu'da ikinci bir İsrail durumuna düşer. Türkiye böyle bir savaşın faturasına ortak olmamalıdır." dedi.

5- Japonya .Dışişleri Bakanı Tord Nakayama, ABD'li senatörler Robert Byrd ve Thad Cochran, görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldiler. Senatör Byrd, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a, ABD Başkanı George Bush'-tan bir mektup getirdiğini söyledi.

6- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Tarık Abdül Cabbar Cevad, Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, ABD'nin bölgedeki Kürtlerle yakından ilgilendiğini söyledi.

7- Danıştay 6. Dairesi, toplu konut iskan alanlarında belediyelerin kamulaştırma yapamayacaklarına, bu yetkinin Arsa Ofisi Genel Müdürlüğü'ne ait olduğuna karar verdi.

8- SHP Genel Sekreter Yardımcısı Adnan Keskin, USAŞ'ın özelleştiril meşinin iptaline ilişkin kararı uygulamadıkları gerekçesiyle, Başbakan Yıldı rım Akbulut, Başbakanlık Müsteşarı Sabahattin Çakmakoğlu ve Kamu Ör taklığı İdaresi Başkanı Ökkeş Özuygur hakkında Ankara Cumhuriyet Savcılı' ğı'na suç duyurusunda bulundu.

9- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in dün yaptığı açıklama ve rehineler konusunda, batılı liderler görüşlerini açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrar.d, Kuveyt'te bulunan Fransızların rehine olduğunu belirterek, Körfez'de savaş mantığına doğru gidildiğini söyledi.

İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, rehineler konusunda pazarlığın söz konusu olamayacağını, onların kurtarılması için elden gelen her şeyin yapılacağını belirtti.

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Saddam Hüseyin'e çağrıda bulunarak, kutsal yerler ve İslamiyet adına, bölgede her şeyin imha edileceği bir savaştan kaçınılmasını istedi.

ABD Başkanı George Bush, rehinelerin güvenliğinden Irak yönetiminin sorumlu olduğunu tekrarladı. Bush yedeklerin silah altına alınmasını ve 40 bin yedeğin Suudi Arabistan'a giden birliklerin desteklenmesi için göreve çağrılmasını istedi. Bush, Irak'a karşı ekonomik yaptırımların desteklenmesi için güç kullanma konusunda BM Güvenlik Konseyi'nin karar almasını beklediklerini belirti.

Kuveyt Dışişleri Bakanı, Pekin'de yaptığı açıklamada, Çin'in BM Güvenlik Konseyi'nde veto yetkisini kullanmayacağını bildirdi.

SSCB'nin Ankara Büyükelçisi Albert Cernişev, konuyla ilgili açıklamasında, krizin kan dökülmeden çözümünü istediklerini belirterek, askeri müdahalenin ancak kaçınılmaz olursa ve BM kararları çerçevesinde yapılabileceğini söyledi.

Ürdün Kralı Hüseyin düzenlediği basın toplantısında, bölgede gerilimi azaltmak ve sorunu Araplar arasında çözmek gerektiğini belirterek, bu amaçla diplomatik girişimlerde bulunacağını ve birçok Arap lideriyle görüşeceğini açıkladı.

İran Televizyonu, Irak'ın İran topraklarından tamamen çekildiğini açıkladı.

10- Güney Kore'de, sosyaltet rejim kurmak amacıyla darbe girişiminde bulunulduğu, girişçimcilerden 48'inin tutuklandığı bildirildi.

23 AĞUSTOS 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, bir Amerikan televizyon kuruluşuna verdiği demeçte, Türkiye'nin Körfez'e asker gönderme yetkisinin TBMM'de olduğunu belirterek, bazı Arap ülkelerinin Türkiye'nin asker göndermesini isteyecekleri yolunda işaretler bulunduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Özal Le Figaro Gazetesi'ne verdiği demeçte ise, Körfez krizine siyasi çözüm bulma şansının çok zayıf bulunduğunu ve Irak'ın Kuveyt'ten çekilmesinin siyasi çözüm için tek yol olduğunu belirterek, "Petrolün yerini alacak enerji kaynağı yok ve bu çatışma daha on yıl sürebilir. Bu kriz sona erince de yenileri çıkacaktır." dedi.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, partisine katılmalar dolayısıyla parti merkezinde yaptığı konuşmada Türkiye'nin, Körfez krizinde uyguladığı politikalarla 'Yönlendirici ülke" konumuna geldiğini söyledi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, parti merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve hükümetin savaş tahrikçiliği yapmamasını istedi.

İnönü, yerel seçim sonuçlarını Cumhuriyet Gazetesi'ne değerlendirdi.

4- Bayındırlık ve İskan Bakanı Cengiz Altınkaya, Çanakkale'de yaptığı açıklamada, Çanakkale Boğazı'na yapılması planlanan köprünün gelecek yılın yatırım programına alındığını söyledi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı yazılı açıklamada, "ülkeyi savaşa sokma yetkisinin 1 Eylül'e kadar Cumhurbaşkanı Özal'm elinde olduğunu" belirterek, bu tehlikenin önlenmesi için TBMM'nin derhal toplanm-sı gerektiğini söyledi.

6- Habur sınır kapısından dün 114 Türk ve 1820 yabancı uyruklu işçi giriş yaptı. Irak ve Kuveyt'ta bulunan yabancıların Türkiye üzerinden ülkelerine dönmek istemeleri sonucu Habur sınır kapısında yığılmalar meydana geldiği, Bakanlar Kurulu'nca göçmenlerin Türkiye'ye girişine izin verilmesi kararı alındığı bildirildi.

7- Japonya Dışişleri Bakanı Tord Nakayama, Ankara'da Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Yıldırım Akbulut ve Dışişleri Bakanı Ali Bozer'le birer görüşme yaptı. Nakayama, Körfez krizi nedeniyle Türkiye'nin uğradığı kayıpların karşılanmcisı için bir kredi paketi önerdi.

ABD'li Senatör Robert Byrd, Başkan Bush'un mektubunu Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a iletti.

8- SSCB'nin Ankara Büyükelçiliği Basın Müsteşarı Anatoli Georgiyev düzenlediği basın toplantısında, Körfez krizine ilişkin Sovyet resmi tezini anlattı ve soruları yanıtladı. Georgiyev, krizin çözümü için politik yolların he-

nüz tüketilmediğini, askeri ablukanın zamanı olmadığını ve savaş istemediklerini söyledi.

9- Kapatılan 2000'e Doğru Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Doğu Perin-çek'in serbest bırakılması istemiyle Adalet Bakanlığı'na protesto telgrafı çekmek isteyen 15 Sosyalist Parti üyesi gözaltına alındı.

10- Harb-İş Sendikası, ABD üslerindeki grevin Bakanlar Kurulu kararıyla ertelenmesi konusunda Danıştay'a başvuruda bulundu.

11- Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu haltercimiz Naim Süleymanoğlu, ve Avrupa Şampiyonu güreşçimiz Fevzi Şeker sporu bıraktıklarını açıkladılar.

12- Milli Eğitim Bakanlığı'nın merkez ve taşra teşkilatındaki görevlere ilk kez devlet memuru olarak atanacaklar ile devlet memurlarından öğretmenliğe ilk defa atanacaklar için mecburi yeterlik ve yarışma sınavı yönetmeliği yürülüğe girdi.

13- Cumhurbaşkanı Özal'ın özel temsilcisi sıfatıyla Suudi Arabistan'a giden Devlet Bakanı Güneş Taner, Suudi Arabistan Kralı Fahd ve Kuveyt Emi-ri Şeyh Cabir El Ahmet El Sabah ile birer görüşme yaptı ve Cumhurbaşkanı Özal'ın mesajını iletti.

14- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, sözcüsü tarafından Irak Televizyonu'nda okunan konuşmasında, ülkedeki batılıların "savaşı önleyebilmek amacıyla tutulduğunu" tekrarlayarak, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mü-barek'i "inançsız ve fırsatçılara karşı" Araplarla işbirliği yapmaya çağırdı. Saddam Hüseyin'in 20 İngiliz rehineyle yaptığı söyleşi Irak ve Amerikan CNN televizyonlarında yayınlandı.

Öte yandan Irak Enformasyon Bakanı Latif Cassim, Le Figaro Gazetesi'ne verdiği demeçte, Kuveyt'teki yabancı temsilciliklerin verilen süre içerisinde kapatılmaması halinde bunu "saldırganlık" sayacaklarını söyledi.

15- ABD'nin BM Temsilcisi Büyükelçi Thomas Pickering yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinin ülke temsilcilerinin yaptıkları danışma toplantısında, Irak'a karşı ekonomik ambargo kararının tam olarak uygulanması için "güç kullanılmasına" izin veren bir karar tasarısı üzerinde, ilke olarak anlaşmaya vardıklarını söyledi.

16- SSCB'nin Ermenistan Parlamentosu, cumhuriyetin SSCB'den ayrılmasını amaçlayan bir "Bağımsızlık Bildirisi"ni kabul etti. Bildiriyle Sovyet Anayasası geçersiz ilan edilirken, ordu kurulması kararlaştırıldı.

17- SSCB'nin Türkmenistan Cumhuriyeti egemenliğini ilan etti.

18- Demokratik Almanya Parlamentosu, Federal Almanya ile birleşme tarihini 3 Ekim olarak kararlaştırdı.

24 AĞUSTOS 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal,İstanbul Havalimanı Serbest Bölgesi'-nin birinci kısmının açılışında bir konuşma yaparak,körfez krizi konusundaki gelişmeleri anllatı.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay.Hava Kuvvetleri Komutanı Siyami Taştan ile Jandarma Genel Komutanı Korgeneral Eşref Bitlis Diyarbakır'a gittiler.Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu'nu ziyaret eden komutanlara Vali ve Bölge Asayiş Komutanı Korgeneral Hikmet Koksal tarafından bölgedeki gelişmeler hakkında birifing verildi.

3- Devlet Bakanı Cemil Çiçek ile Anakent Belediye Başkanı Murat Kara-yalçın, Ankara'daki vakıf eserlerinin korunması ve çevre düzenlemesi konusunda işbirliği protokolü imzaladı.

4- Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün her yıl geleneksel olarak düzenlediği "Anadolu Basınını Özendirme Yarışması"-nın sonuçları açıklandı.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'da bir açıklama yaparak körfez krizi'ndeki son gelişmelerle ilgili görüşlerini açıkladı.

6- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal .Ankara'da düzenlediği basın top-lantısında.Türkiye'nin Körfez krizi konusundaki tavrında hala bir netlik olma-dığını.yetkililerin çelişkili açıklamalarda bulunduğunu anlattı.

7- Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Erzurumda bir açıklama yaparak,Körfez krizi'nin mutlaka görüşmeler yoluyla halledilmesi gerektiğini söyleyerek,krizin bir "Hıristiyan-Müslüman" çatışmasına dönüşmesini önlemek gerektiğini vurguladı.

8- Türk-İş Yönetim Kurulu ve İstanbul Barosu, yayımladıkları bildirilerde TBMM'nin acele toplantıya çağrılmasını istediler.

9- Ankara'da benzine % 23 oranında zam yapıldı.

10- Ürdün'ün sınırlarını geçici olarak kapattığını açıklaması üzerine.lrak ve Kuveyt'ten kaçanlardan 47 kişi daha Türkiye'ye geldi.

11- Dışişleri Bakanı Ali Bozer Körfez Krizi ile ilgili Ortadoğu gezisinin ilk durağı olan Suriye'nin başkenti Şam'a gitti.

12 - Irak,ilhak ettiği Kuveyt'teki yabancı büyükelçiliklere faliyetlerini durdurması için verdiği süreyi bu sabaha kadar uzattı. Faliyetlerini durdurmayı

reddeden yabancı büyükelçilikler Irak askerleri tarafından kuşatılırken, 100 ABD'li diplomat Bağdat'ta alıkondu.

13- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov.lrak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'i uyararak,Kuveyt'i işgaline son vermemesi halinde,Irak'a karşı BM Güvenlik Konseyi" nde alınabilecek askeri önlem kararını destekleyebileceklerini bildirdi.

14- Sovyetler Birliği'nin Orta Asya cumhuriyetlerinden Tacikistan da egemenliğini ilan etti.

25 AĞUSTOS 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal.SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorba-çov'u telefonla arayarak.Körfez'deki son gelişmeler ile BM Güvenlik Konse-yi'nin "ablukayı"meşru kılan kararı ele alındı.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut,BM Güvenlik Konseyi'nin Irak'a uyguladığı ambargo kararının ablukaya dönüşmesi üzerine Milliyet gazetesinin konu ile ilgili sorularını yanıtladı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü.Ankara'da bir açıklama yaparak BM Güvenlik Konseyi kararının Irak için daha önce alınan ekonomik ambargo kararının tam uygulanmasını sağlamaya yönelik olduğunu belirtti.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel de Ankara'da konu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

4- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın özel temsilcisi sıfatıyla Suudi Arabistan Kralı Fahd,Kuveyt Emiri Şeyh Cebir El Ahmet El Sabah ve Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Zayed ile görüşen Devlet Bakanı Güneş Taner Türkiye'ye döndü.Taner,yaptığı açıklamada "Körfez'de durum vehameti-ni koruyor.böyle gittiği takdirde harp olması kaçınılmazdır'dedi.

5- Ürdün'deki temaslarını tamamlayan Avusturya Cumhurbaşkanı Kurt Waldheihn.Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ie görüşmek üzere Bağdat'a gitti.

6- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 13'e karşı red ve iki çekimser oyla aldığı kararlarla Irak'a karşı ekonomik ambargonun uygulanması için denizde gerekli önlemlerin alınması çağrısında bulundu. Oylamada Yemen ve Küba çekimser kaldılar.

Güvenlik Konseyi'nin kararı Batılı ülkeler tarafından memnunlukla karşılanırken, Irak, kararı tanımayacağını bildirdi.FKÖ ise Güvenlik Konseyi kararını ABD'nin Irak'a saldırmak için bahane olarak kullanabileceğini öne sürdü.

7- Körfez krizinin başlamasından bu yana ilk kez yabancı basınla bir toplantı düzenleyen Saddam Hüseyin,"Biz barış istiyoruz,ancak ABD bize saldırırsa başı olan, ancak sonu olmayan ceset yığınları oluşacaktır" dedi.-Saddam.lrak'a karşı ekonomik ambargonun uygulanabilmesi için askeri güç kullanılmasına izin veren Birleşmiş Milletler'i de "ABD'ye alet olmakla"-suçladı.

8- Irak Enformasyon Bakanlığı yetkililerinden Naci El Hadithi.bir açıklama yaparak,Kuveyt'teki yabancı elçiliklerde zor kullanılarak dışarı çıkarılmayacağını bildirdi.Hadithi.Kuveyt'teki elçiliklerin kuşatma altında olduğu yolundaki haberlerin doğru olmadığını da belirtti.

26 AĞUSTOS 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal, Kınalı-Sakarya otoyolunun açılış töreninde, gazetecilerin Körfez kriziyle ilgili sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı özal, BM Güvenlik Konseyi'nin son aldığı kararın ambargo uygulamasını güçlendireceğini, bu nedenle savaş ihtimalinin bir miktar uzaklaştırılabilece-ğini söyledi. Rehineler ve elçilikler sorununun krizi etkilediğini belirten Cumhurbaşkanı, Saddam Hüseyin'in durumunun zorlaştığını sö-yledi.

2- Dışişleri Bakanlığı1 ndan yapılan bir açıklamada, Türkiye'nin Kuveyt Büyükelçiliğini kapatmayacağı, ancak Büyükelçilik personelinin "orada kalma koşullarının ortadan kalktığı anda geri dönebilecekleri" belirtildi.

3- DYP'ce yayımlanan Başkanlık Divanı bildirisinde Körfez krizinin güce başvurulmadan çözümlenmesi ve diplomasinin tüm imkanlarının kullanılması istenerek, BM'nin savaş değil barış örgütü olduğu belirtildi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı yazılı açıklamada, Ortadoğu'da çıkacak bir savaş olasılığına karşı Türkiye'nin bölgeye asker göndermesinin yanlış olacağını belirterek bunun Türkiye'nin güvenliğini tehlikeye düşüreceğini, Türkiye ve Türk askerinin zaten bölgede olduğunu söyledi.

5- Islahatçı Demokrasi Partisi Genel Başkanı Aykut Edibali, partisince izmir'de düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Ortadoğu'da bansın, bölgedeki yabancı güçlerin çekilmesine bağlı olduğunu söyledi.

6- Malazgirt Zaferi'nin 919. yıldönümü ile Büyük Taarruz'un 68. yıldönür mü ve Zafer Haftası törenlerle kutlandı.

7- Çeşitli cezaevi komutanlıklarında bulunan emekli Binbaşı Adnan öz-bey, istanbul'da uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralandı.

8- Türkiye sınırında bekleyen yabancılardan 2500'ü daha Habur sınır kapısından giriş yaptı.

9- Adıyaman'ın Besni ilçesinde köy korucularıyla çatışmaya giren PKK'lı teröristlerden 1'i ölü olarak ele geçirildi. Mardin ve Şırnak'ta da iki militan kendiliğinden teslim oldular.

10- Ankara Birlik Tiyatrosu'nca hazırlanan Pir Sultan Abdal adlı oyunun sergilenmesi İstanbul Valiliği'nce yasaklandı.

11- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 14 kişi öldü, 24 kişi yaralandı.

12- Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi Abdülaziz Mukyeddin El Hoca Cumhuriyet Gazetesi'nin Körfez kriziyle ilgili sorularını yanıtladı.

13- Filistin Kurtuluş Örgütü'nün Türkiye Temsilcisi Fuat Yasin, Körfez kriziyle ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, Körfez'de ne ad altında olursa olsun, başta ABD olmak üzere tüm yabancı ülke müdahalelerine ve her türlü işgale karşı olduklarını, Irak'ın Kuveyt'i işgalini de onaylamadıklarını söyledi. Yasin Türkiye'nin krizdeki tutumunun "açık ve belirgin olmadığını" belirtti.

14- Geçen cuma günü Ortadoğu gezisine başlayan Dışişleri Bakanı Ali Bozer, Ürdün'ün başkenti Amman'daki temaslarını tamamladı. Bozer, Amman'da Ürdün Kralı Hüseyin, Veliaht Prens Hasan'la, Şam'da Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ve Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Sara ile ayrı ayrı görüştü. Görüşmelerden sonra bir açıklama yapan Ali Bozer, Ürdün'ün tavrının siyasi çözümden yana olduğunu belirtti. Bozer, gezisinin son durağı olan Mısır'a gittj.

15- BM Genel Sekreteri'nin Sözcüsü Nadia Younes, New York'ta yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın Körfez krizini ele almak amacıyla, Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz ile perşembe günü, Ürdün'ün başkenti Amman'da biraraya geleceklerini açıkladı.

16- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Avusturya Cumhurbaşkanı Kurt Waldheim'la görüşmesinden önce yabancı basın mensuplarına yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile de görüşebileceğini söyledi. Irak yönetimi bir "iyiniyet jesti olarak" Kuveyt'teki ABD'li diplomatların ailelerine ülkeyi terketme izni verildiğini açıkladı. Saddam Hüseyin'le görüşmesinden sonra Amerikan CNN Televizyonu'na bir demeç veren Kurt Waldheim, Hüseyin'in Batılı ve Arap ülkeleriyle görüşmeler yapmak ve krize görüşmeler yoluyla çözüm bulmak istediğini söyledi. Ürdün Kralı Hüseyin'in de bu amaçla Libya, Tunus, Cezayir, Fas ve Moritanya'yı kapsayan bir geziye çıktığı bildirildi.

Irak Enformasyon Bakanı Latif Cassim, dün yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin son kararına dikkat çekerek, Irak gemilerinin batırılması ya da hasara uğraması halinde, misilleme yapılacağını söyledi. İran ve Suriye, insani amaçlarla Irak ve Kuveyt'ten çıkmak isteyen yabancılara sınır kapılarını açtıklarını açıkladılar.

17- SSCB'nin Gürcistan Sovyet Cumhuriyeti'ne bağlı Abaza Özerk Cumhuriyeti bağımsızlığını ilan etti. Abaza Parlamentosu'nda kabul edilen metinde 1921'de Gürcistan'a bağlanmadan önceki statü öngörülüyor.

18- Pakistanda, Benazir Butto yanlısı 60 kişinin tutuklandığı bildirildi. Azledilen Başbakan Benazir Butto'nun ve bazı bakanların özel mahkemelerde yargılanacağı açıklandı.

19- Afganistan'da mücahitler tarafından başkent Kabil'e düzenlenen füze saldırında 9 kişinin öldüğü, 15 kişinin de yaralandığı bildirildi.

20- Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'da bir kömür ocağında meydana gelen grizu patlamasında 8 kişinin Öldüğü, 180 kişinin de mahsur kaldığı bildirildi.

21- Sri Lanka'da hükümet birlikleriyle Tamll gerillaları arasında çıkan çatışmalarda 2 asker ve 84 Tamil gerillasının öldüğü bildirildi.

27 AĞUSTOS 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal, Başbakan Yıldırım Akbulut, bakanlar ve çok sayıda milletvekili Atatürk Barajı'nın açılış törenine katılmak üzere Şanlıurfa'ya gittiler. Cumhurbaşkanı Özal, gövde inşaatı tamamlanan Atatürk Barajı'nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin suyu kimseye karşı silah olarak kullanmadığını ve kullanmayacağını, komşularının su ihtiyaçlarını gözettiğini söyledi. Özal, Alman ve İngiliz televizyonlarına birer demeç verdi.

Başbakan Yıldırım Akbulut, Şanlıurfa'da, gazetecilerin Körfez krizi konusundaki sorularını yanıtladı. Akbulut. BM'nin oluşturacağı silahlı güce katılma ve yabancı ülkelere asker gönderme gibi konularda hükümetin Anayasa gereği tam yetkili olduğunu belirtti.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Ankara'da düzenlediği basın toplantısında Körfez krizini değerlendirdi. Demirel, Türkiye'nin doğu-batı arasında köprü olmaktan çıkıp, "sıçrama tahtası durumuna geldiğini" öne sürdü. Körfez'de ABD ve Irak'ın tutumlarının belli olmadığını belirterek, Türkiye'nin "kazanç için savaşa giremeyeceğini", bunun kumar olduğunu söyledi.

3- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında Körfez krizi üzerinde durarak, krizin çözümü için bölgedeki ABD ve batılı askeri güçlerin çekilmesi ve Müslüman ülkelerden oluşacak bir "barış gücü" kurulması gerektiğini söyledi.

4- Çeşitli siyasi parti yöneticileri, sendika, dernek temsilcileri ve sanat-çı-yazardan oluşan bir grup, düzenledikleri basın toplantısıyla, kapatılan 2000'e Doğru Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Doğu Perinçek'in tutuklanmasını protesto ettiklerini açıkladılar.

5- Temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen KKTC Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı özker Özgür, SHP Genel Başkanı İnönü ve DYP Genel Başkanı Demirel'i ziyaret etti.

6- Ekonomideki çeşitli gelişmeler ve kredi konularında görüşmelerde bulunmak amacıyla Türkiye'ye gelen Dünya Bankası heyeti Ankara'da temaslarına başladı. ^

7- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Tarık Abdülcabbar Cevad, krizle ilgili Güneş Gazetesinin sorularını yanıtladı. Cevad, Türkiye'nin Irak'ın karşısında yer almakla büyük hata yaptığını ve vefasızlık örneği verdiğini belirterek, Kuveyt'ten çekilmelerinin söz konusu olmadığını, israil'in Filistin topraklarından çekilmesi halinde Irak'ın Kuveyt'ten çekilebileceğini bildirdi.

8- SSCB'nin Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev, düzenlediği basın toplantısında, SSCB'nin Körfez'de askeri çözüm istemediğini, krizin uluslararası hukuka uygun şekilde çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi.

9- Irak tarafından ülkeyi terketme izni verilen Kuveyt'teki ABD'lilerin eş ve çocuklarından oluşan 52 kişilik bir grup Habur, sınır kapısından Türkiye'ye giriş yaptı.

10- Akaryakıt, tüpgaz ve çaya zam yapıldı.

11- İstanbul'da 3 ayrı oto galerisini basan soyguncular polisle çatıştı, 4 kişi yaralandı. Soygunculardan 5'i yakalandı.

12- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 23 kişi öldü, 28 kişi yaralandı.

13- Irak yönetiminin, Körfez ve diğer sularda seyreden Irak gemilerine, ablukaya karşı gelmemeleri konusunda emir verdiği bildirildi.

Arap Birliği üyesi 21 ülkeden 12'si Körfez krizinin çözümü konusunda görüşmelerde bulunmak amacıyla, perşembe günü Mısır'ın başkenti Kahi-re'de toplanma kararı aldı.

FKÖ lideri Yaser Arafat, sorunun çözümü için bir plan önerdi.

Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'le görüştü.

Katar Emiri Şeyh Halife Bin Hamid El Tani, bazı dost ülkelere, topraklarında askeri kolaylıklar sağlamayı kararlaştırdıklarını açıkladı.

Irak'ın, özel bir temsilci aracılığıyla Yugoslavya'dan, krizin ağırlaşmasını engellemek için arabuluculuk yapmasını istediği bildirildi.

Irak birliklerinin Kuveyt'teki Çin Büyükelçiliğine girdikleri bildirildi.

Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz, CNN Televizyonu'na verdiği demeçte, ABD'nin petrole el koymak istediğini belirterek, "kendi siyasetlerini bize empoze etmek için bölge ülkelerini zaptettiler" dedi.

Fransa Başbakanı Michael Rocard, ülkesinin savaşa hazır olduğunu söyledi.

14- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı (AGİK) çerçevesinde düzenlenen Avrupa'da Konvansiyonel Kuvvet İndirimi (AKKUM) görüşmelerinin yeni turu Avusturya'nın başkenti Viyana'da başladı.

15- SSCB'nin Gürcistan Cumhuriyeti Parlamentosu, bu cumhuriyete bağlı özerk Abaza Cumhuriyeti'nin egemenlik kararını, kabul etmediğini ve yasa dışı ilan ettiğini açıkladı.

16- Bulgaristan eski KP merkez binasında bulunan kızıl yıldızın sökülmesi istemiyle gösteri yapan 10 bin kişilik grup binayı yağmaladı ve yaktı.

28 AĞUSTOS 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal ile Başbakan Yıldırım Akbulut, Adıyaman ve Şanlıurfa'da halka hitaben birer konuşma yaptılar. Cumhurbaşkanı özal, Türkiye'de gelişmelerin olumlu olduğunu, bir seçime gidilmesine gerek olmadığını söyledi, ûzal, kalkınma hızının bu yıl yüzde 10 dolayında gerçekleşeceğini belirtti.

2- TBMM Başkanı Kaya Erdem, Barolar Birliği yetkilerini kabul etti. Kabulde konuşan Erdem, Körfez'e asker gönderme ve yetki devri konusunda TBMM'nin hassas olduğunu ve bu hassasiyetini gösterdiğini söyledi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, parti merkezinde yaptığı açıklamada, Başbakan Yıldırım Akbulut'un savaş ilanı yetkisinin Anayasa gereği hükümete ait olduğu yolundaki görüşünün "vahim" olduğunu, Başbakan Akbu-lut'un Anayasa'yı yanlış okuduğunu, sözlerini geri alması gerektiğini bildirdi.

4- Milli Savunma Bakanı Safa Giray, gazetecilere yaptığı açıklamada, Körfez krizi konusunda halkın telaşlanmasına gerek olmadığını, birlik kaydırmaya ihtiyaç bulunmadığını ve seferberlik durumunun söz konusu olmadığını söyledi.

5- Dışişleri Bakanı Ali Bozer, Suriye, Ürdün ve Mısır'ı kapsayan gezisini tamamlayarak yurda döndü. Bozer konuyla ilgili olarak basına verdiği demeçte, şu anda Türkiye'ye yönelik bir tehdit bulunmadığını ve bölgede herhangi bir askeri etkinliğe girilip girilmemesi konusunda karar vermenin erken olduğunu belirtti.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, parti merkezinde Barolar Birliği heyetini kabulünde yaptığı konuşmada Körfez krizindeki gelişmeler ve Türkiye'nin uyguladığı politika konusunda görüşlerini açıkladı.

7- Türkiye'nin Kuveyt Büyükelçiliği'nde görevli 7 diplomat Habur sınır kapısından Türkiye'ye giriş yaptı.

8- Çeşitli dernek, kurum ve kuruluş tarafından "Savaşa Hayır" kampan-yaları başlatıldı.

9- Ekonomik gelişmeler konusunda görüşmeler yapmak amacıyla Türkiye'ye gelen Uluslararası Para Fonu (IMF) heyeti, Ankara'da temaslarına başladı.

10- THY'nın iç hat seferleri bilet ücretlerine yüzde 26.6 oranında zam yapıldı.

11- Irak Enformasyon Genel Müdürü Naci El Hadisi Reuter Ajansı'na verdiği demeçte, Kuveyt'in Irak'ın 19. ili olduğunu ilan ettiklerini açıkladı.

ABD Başkanı George Bush, düzenlediği basın toplantısında, Amman'da yapılan görüşmelerde bir diplomatik çözüme varılma şansının çok az olduğunu, Irak'ın Kuveyt'ten çekilmesi isteğinden vazgeçmeyeceklerini söyledi. Bush, Kongre üyelerine verdiği brifingle de, Irak'ın krizi genişletmeye çalışması halinde bedelini ağır ödeyeceğini söyledi.

Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Irak Televizyonu'ndan yayınlanan bir konuşmasında, ABD Başkanı ve İngiltere Başbakanı'yla görüşebileceğini söyledi. Hüseyin, konuşmasında ABD'nin Irak'taki üsleri vurması halinde, Irak'ın bölgedeki ABD müttefiklerinde bulunan tesisleri vurabileceğini belirtti. ABD ve İngiltere, görüşme çağrısını reddettiler.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud El Faysal, Kuveyt'in 19. il olarak açıklanmasının barış girişimlerini tehdit ettiğini söyledi.

Suudi Arabistan Kralı Fahd da, televizyondan yayınlanan mesajında, bölgede barış için tek şartın Irak'ın Kuveyt'ten çekilmesi olduğunu bildirdi.

Irak Televizyonu, batılılar dahil bütün kadın ve çocuk rehinelere ülkeden çıkış izni verildiğini açıkladı. Açıklamada, bir ABD'li rehinenin kalp krizinden öldüğü bildirildi.

öte yandan, ABD'nin 36 Irak'lı diplomatı sınırdışı etmesine misilleme olarak Irak bazı ABD'li diplomatlarının sınırdışı edileceğini açıkladı.

İsrail Savunma Bakanı Moşe Arens, İsrail Televizyonu'nda yayınlanan konuşmasında, Irak'taki Saddam yönetiminin kendileri için kabul edilemez olduğunu söyledi.

Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz, Kahire'de yapılması planlanan Arap Birliği toplantısının gayrı meşru olduğunu söyledi.

Ürdün Kralı Hüseyin'le Filistin Kurtuluş örgütü lideri Yaser Arafat tarafından hazırlanan barış planının Irak lideri tarafından kabul edildiği bildirildi. Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek de düzenlediği basın toplantısında barış planı konusunda görüşlerini açıkladı.

29 AĞUSTOS 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Çankaya Köşkü'nün halka açılması nedeniyle düzenlenen "halk gününde" vatandaşların sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Özal, bir vatandaşın sorusu üzerine Körfez'e asker gönderme niyetinde olmadıklarını, bu konudaki sözlerinin yanlış anlaşıldığını söyledi.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, Bakanlar Kurulu toplantısından önce yaptığı açıklamada, "Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in, ABD'nin bölgedeki müttefiklerini vuracakları yolundaki dünkü açıklamasında Türkiye'nin kastedildiğini sanmadığını, ancak bütün tedbirlerin alındığını" söyledi.

3- Yarın kutlanacak 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle, Başbakan Yıldırım Akbulut, SHP, DYP ve DSP genel başkanları birer mesaj yayımladılar.

4- Devlet Bakanı Işın Çelebi, Irak Petrol Bakanı İssam el-Çelebi ile Ha-bur sınır kapısında bir görüşme yaptı. Devlet Bakanı Çelebi, toplantıda, Kuveyt ve Irak'taki Türklerin durumu ve bunların çıkışlarının hızlandırılması konusunun ele alındığını, petrol konusuna değinilmediğini belirterek, Irak'ın BM kararının "insani durumlardaki istisnasına dayanarak" mama ve ilaç talebinde bulunduğunu, Türkiye'nin ise BM kararları çerçevesinde bu isteği reddettiğini bildirdi.

5- DİE tarafından yapılan açıklamada, 1990 yılı ekonomik büyüme hızının yüzde 10, enflasyonun yüzde 55, kişi başına gelirin 1650 dolar olarak tahmin edildiği bildirildi. Devlet Bakanı Işın Çelebi konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, büyüme hızının eriştiği düzeyin Türk ekonomisindeki dinamizmi gösterdiğini söyledi.

6-12 elçilik görevlisiyle birlikte dün Habur sınır kapısından giriş yapan Türkiye'nin Kuveyt Büyükelçisi Güner öztek, Kuveyt'te Türk 'kalmadığını, Irak'ın Habur sınır kapısı yakınında yaklaşık 15 bin Asyalı'nın giriş yapmak için beklediğini bildirdi.

7- DMP MYK istifa etti. MKYK toplanarak yeni MYK'yı belirledi.

8- Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın, kamu kuruluşlarının su borçlerını ödemeleri istemiyle ikinci kez çağrıda bulundu. Karayalçın, bu kurumların uyarılması için Başbakan Akbulut, Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci ve Ankara Valiliği'nden yardım istedi.

9- Siirt'in Şirvan ilçesi Özyurt köyüne baskın düzenleyen teröristler 4'ü çocuk 5 kişiyi öldürdü. Baskın'da bir teröristte öldürüldü.

10- Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı Prens Halid bin Sultan, Ri-yad'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin krizdeki işbirliği ve desteğini takdirle karşıladıklarını belirterek, "Cumhurbaşkanı özaFın gerekli gördüğü takdirde asker göndereceğini" söyledi.

11- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin Fransız Televizyonu1 na verdiği demeçte, ABD'nin Irak'la savaşa girmesi durumunda zafer kazanmasının mümkün olmadığını söyledi. Hüseyin, halkına ve ordusuna güvendiğini ve kendisine bir darbe düzenlenmesinden korkmadığını belirtti.

Irak'ın Washington Büyükelçisi Mahmut Al Masad düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin ABD'nin saldırrnamayı garanti etmesi halinde Irak ve Kuveyt'teki Batılı erkeklerinde serbest bırakmaya hazır olduğunu söyledi, öte yandan Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in Batılı kadın ve çocukların serbest bırakılmasıyla ilgili açıklamasından sonra olumlu bir gelişme yaşanmadığı bildirildi.

FKÖ lideri Yaser Arafat, önerdiği barış planı konusunda arabuluculuk yapmayı önerdi.

Suriye'nin Irak'a yakın sınır bölgesinde Irak yanlısı büyük bir gösterinin düzenlendiği, göstericilere polisin müdahalesi sonucu çok sayıda kişinin öldüğü bildirildi.

12- Avusturya'nın başkenti Viyana'da devam eden OPEC toplantılarında, üye ülkelerin çoğunluğunun petrol üretimini arttırmayı kararlaştırdığı bildirildi.

13- SSCB'nin Ermenistan Cumhuriyeti'nde bir milletvekilinin "Ulusal Ermeni Ordusu" tarafından öldürüldüğü, parlamentonun bütün cumhuriyette olağanüstü durum ilan ettiği bildirildi.

14- Yugoslavya'nın başkenti Belgrad yakınlarında bir kömür ocağında meydana gelen göçükte ölenlerin sayısının 180'e ulaştığı bildirildi.

15- Çin Halk Cumhuriyeti'nin güney bölgesinde meydana gelen tayfunda 257 kişinin öldüğü, 868 kişinin yaralandığı bildirildi.

30 AĞUSTOS 1990

1-30 Ağustos Zafer Bayramı, bütün yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de törenlerle kutlandı.

Cumhurbaşkanı Özal yayımladığı bayram mesajında. 'Türkiye, dünyadaki yeniden yapılanma çerçevesinde yeni oluşumlarda kendi yerini kendi iradesiyle tayin etme gücüne her zamankinden fazla sahiptir." dedi.

2- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Federal Almanya'da yayımlanan "Im-pulse" dergisine verdiği demeçte.Türkiye'nin geçirmekte olduğu ekonomik değişimi anlam ve Türkiye'nin tam üye olması halinde bazı AT ülkelerinden daha iyi duruma geleceğini söyledi.

3- Bakanlar Kurulu Başbakan Yıldırım Akbulut başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı Güneş Taner ve Dışişleri Bakanı Ali Bozer Körfez ülkelerine yaptıkları geziler konusunda bilgi verdiler. Toplantıda, Irak'ın mama ve ilaç talebi, kriz konusundaki gelişmeler, yabancı ülkelere asker gönderme ve yabancı askerlerin ülkede bulundurulması konuları ele alındı. Başbakan Akbulut, toplantıda yaptığı konuşmada, kriz ve yetki isteme konusunda Cumhurbaşkanı Özal ile aralarında bir görüş ayrılığının olmadığını belirterek, şu anda yeni yetki istemeye gerek bulunmadığını, gerek duyulursa bunu Mec-lis'e götüreceklerini söyledi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Körfez krizi konusunda yaptığı açıklamada, BM'nin ambargo kararına katılmanın kaçınılmaz olduğunu, daha ileri gitmeye gerek bulunmadığını söyledi.

5- Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ziyad Nemli Trabzon'da öldü.

6- Şırnak'ın Cizre ilçesinde yapılan operasyonlarda 90 tabanca, 3 uzun namlulu silah ve çok sayıda şarjör ele geçirildi.

7- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Amerikan ve Fransız televizyonlarına verdiği demeçte, Kuveyt'in Irak'ın bir parçası olduğunu, ABD'den gelecek önerilere açık olduğunu, Başkan Bush ve İngiltere Başbakanı Mar-gareth Theatcher ile görüşmek istediğini söyledi. Hüseyin ABD'ye bir barış önerisinde bulunmadıklarını, bir savaşta Irak'ın kazanacağını tekrarladı.

Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz yaptığı açıklamada, ülkesinin Batılı ülkeler tarafından tehdit edildiğini hissederse terör yoluna başvuracağını söyledi.

Irak Hava Kuvvetlerinden bir yetkili tarafından yapılan açıklamada, bir savaş durumunda İsrail ve Suudi Arabistan'daki üslerin vurulacağını söyledi.

Irak yönetimince alınan karar doğrultusunda Batılılardan 237 kadın ve çocuğun ülkeyi terketmesine izin verildi. Askeri ve sivil hedeflere yerleştirilen Batılılardan 100 kişinin otellere yerleştirildiği bildirildi.

BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz arasında bugün Amman'da yapılması planlanan görüşme bir gün ertelendi. Cuellar, Amman'a gitmeden önce Paris'te yaptığı açıklamada, BM kararları konusunda pazarlık edilemeyeceğini, görevinin Güvenlik Konseyi kararlarının uygulanmasını sağlamak olduğunu söyledi.

ABD Başkanı George Bush Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin amaçlarını belirterek, bu amaçlardan vazgeçilmesinin söz konusu olmadığını söyledi. Bush, siyasi yollardan krize çözüm bulma konusunda iyimser olmadığını belirtti. Bush açıklamasında, Körfez krizinden zarar gören ülkelerin kayıplarının karşılanmasını öngören bir "ekonomik eylem planı" yapıldığını ve planın Ulusal Güvenlik Kurulu'nda kabul gördüğünü söyledi.

8- 21 üyeden 8'inin boykot ettiği Arap Birliği Dışişleri Bakanları Olağanüstü Toplantısı, Mısır'ın başkenti Kahire'de başladı.

9- SSCB'nin Ermenistan Cumhuriyeti Devlet Başkanı Levon Ter Petros-yan televizyondan yaptığı açıklamada, parlamento tarafından yasadışı ilan edilen Ermeni Ulusal Ordusu karargahının ele geçirilerek, çetenin dağıtıldığını bildirdi.

31 AĞUSTOS 1990

1- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Turgut Özal başkanlığında aylık olağan toplantısını yaptı. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, genel güvenlik ve asayiş ile Körfez krizindeki gelişmelerin ele alındığı belirtildi.

2- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Türkiye'nin Körfez ve Irak politikasını Hürriyet Gazetesi'ne değerlendirdi.

3- Başbakan Yıldırım Akbulut, İstanbul'da gazetecilerin Irak'ın mama ve ilaç istemi konusundaki sorularını yanıtladı. Akbulut, ambargonun devam edeceğini belirterek, Türkiye'nin ambargoyu etkin bir şekilde uygulayacağını, diğer ülkelerin de buna uyması gerektiğini, Irak'ın Kuveyt'ten çekilerek, krizin barışçı yollardan çözümüne yardımcı olması gerektiğini söyledi.

4- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, SHP İstanbul Milletvekili Mustafa Sarı-gül'ün verdiği soru önergesini yanıtlayarak, memur ve kamu görevlilerinin disiplin suçlarının affının söz konusu olmadığını söyledi.

5- SHP TBMM Grup Yönetim Kurulu, TBMM'nin açılışı nedeniyle Cumhurbaşkanı Turgut Özal'm yapacağı konuşmayı protesto etmek amacıyla Genel Kurul'a katılmama kararı aldı.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel parti merkezinde yaptığı açık-lada, Körfez krizindeki gelişmelere değinerek, "Dünyanın herhangi bir yerinde insanları ilaç ve mamadan mahrum etmek savunulması kolay bir iş değildir" dedi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ve eski Dışişleri Bakanı Vahit Hale-foğlu Körfez krizindeki gelişmeler ve Türkiye'nin uyouladığı politikalar konusunda Milliyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladılar.

8- İçişleri Bakanlığı'nca 26 Mart seçimlerinden sonra haklarında soruşturma açılan 189 belediye başkanından 11'i görevden alındı.

9- Çeşitli büyükelçiliklere yapılan atamalara ilişkin kararname, Resmi Gazete'de yayımlandı.

10- Hava Harp Okulu mezunları, Cumhurbaşkanı Özal, TBMM Başkanı Kaya Erdem ve Başbakan Yıldırım Akbulut'un katıldığı bir törenle diplomalarını aldılar.

11- Ankara ve İstanbul'da ulaşım araçları fiyatlarına değişik oranlarda zam yapıldı.

12- Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Bahattin Yücel yaptığı açıklamada, Körfez krizi nedeniyle turizm rezervasyonlarındaki iptallerin ciddi boyutlara ulaştığını belirterek, zararın 250 milyon dolar dolayında olduğunu söyledi.

13- italya Dışişleri Bakanlığı, 3 Eylül pazartesi gününden itibaren ülkesine yabancı göçünü önlemek amacıyla, Türk, Cezayir, Fas, Tunus ve Moritanya vatandaşlarına vize uygulayacağını açıkladı.

14- ABD Başkanı George Bush, Beyaz Saray'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak ve Kuveyt'teki rehinelerin kalkan olarak kullanılmasının ABD'yi Körfez'de güç kullanmaktan caydırmayacağını, krizin çözümü için girişilen diplomatik çabalar konusunda iyimser olmadığını söyledi.

Öte yandan Irak'tan ayrılmasına izin verilen 19 İtalyan kadın ve çocuk Ürdün'ün başkenti Amman'a gitti.

Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz, Körfez'e yığınak yapan ülkelerin saldırıda bulunmayacaklarını garanti etmeleri halinde ülkede bulunan bütün yabancıların serbest bırakılacağını söyledi. Irak Enformasyon Dairesi Başkanı da yaptığı açıklamada, askeri tesislere yerleştirilmiş kadın ve çocuk bulunmadığını belirtti.

Irak'ta bazı temel gıda maddelerinin karneye bağlandığı bildirildi.

BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz, Amman'da 6 saat süren bir görüşme yaptılar. Görüşmeden bir sonuç alınamadığı bildirildi.

Kahire'de yapılan Arap Birliği Dışişleri Bakanları toplantısı sona erdi. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, Irak'ın Kuveyt'ten koşulsuz olarak çekilmesi çağrısında bulunuldu.

israil Başbakanı İzak Şamir, Irak Hava Kuvvetleri Komutanı'nın "saldırı halinde Suudi Arabistan ve İsrail'i vuracaklarına" ilişkin tehdidi konusunda yaptığı açıklamada, "her saldırının aynı şekilde karşılık göreceğini" söyledi.

SSCB Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gennadi Gerasimov Amerikan CNN Televizyonu'na verdiği demeçte, Körfez krizinin çözümü için tek yolun Arat ülkelerine barışı sağlamak için baskı yapılması olduğunu söyledi.

15- ABD yönetimi, Ortadoğu'da yapılan "Çöl Kalkanı" operasyonuna ilişkin harcamaların NATO üyesi ülkeler tarafından paylaşılması ve NATO'nün kendi alanı dışına taşması yolunda önerileri ittifak genel sekreterliğine iletildi, öte yandan NAT© tarafından eylül ayı başında Türkiye topraklarında gerçekleştirilmesi planlanan "Display Determination" askeri tatbikatının Türkiye'nin istemiyle kaldırılması kararlaştırıldı.

16- İki Almanya'nın birleşmesinin hukuki çerçevesini çizen anlaşma Doğu Berlin'de imzalandı.

17- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, Federasyon ve Başkanlık Konseyi toplantısından sonra yaptığı açıklamada, ekonomik reformların temel ilkeleri konusunda anlaşmaya varıldığını, önümüzdeki 6 ay içinde piyasa mekanizmaları için gerekli ortamın hazırlanacağını ve piyasa ekonomisine ilişkin kararların uygulamaya konacağını söyledi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106