17.7.1990
×

Hakkında

Künye

İletişim

TEMMUZ 1990

1 TEMMUZ 1990

1- Bayram tatilini geçirmek için gittiği Bozburun'da dün gazetecilerle bir görüşme yapan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Başbakan Yıldırım Akbulut'un devlet düzenini tahrip eden davranışlar içinde bulunduklarını, böyle bir yaklaşımın ise herkesi yanlışlar yapmaya götürdüğünü belirterek, televizyonda yayınlanan "Hodri Meydan"

.programında muhalefete yer verilmemesini eleştirdi.

SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal ise, "Hodri Meydan" programının yayından kaldırılmış olmasını kınayarak, programın yayınlanması için TRT'ye yapılan başvurunun dikkate alınmaması halinde, tüm yasal yolları deneyeceklerini söyledi.

2- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, orta öğretim ve yüksek öğretimde yapılması planlanan değişikliklerle ilgili görüşlerini, Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği bir demeçte dile getirdi.

3- Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, Bakanlar Kurulu'nda kabul edilen, döner sermaye gelirlerinden çalışanlara verilen payın arttırılması ile ilgili yasa tasarısının TBMM'ye sevkedileceğini belirterek, "Bu tasarıyla sağlık alanında çalışan tüm personele eşit ve dengeli ek ödeme imkanı getirildiğini söyledi.

4- Tekirdağ'da ilk kez düzenlenen Hasat Bayramı'nda konuşan Tarım Orman ve Köyişleri Bakanı Lütfullah Kayalar, artan nüfusa paralel olarak tarımda dekara düşen verimi arttırmayı planladıklarını belirtti.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Keçiören İlçe Kongresinde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı ve "Hodri Meydan" programının yayından kaldırılması nedeniyle TRT'yi eleştirerek, böylesi tutumların demokrasi ilkeleri ile bağdaşamayacağını söyledi.

6- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın, doğalgazın metreküp fiyatında 60 lira indirim yapıldığını bildirdi.

7- Merkez Yürütme Kurulu kararlarını benimsemeyen DSP İzmir il yönetimi, istifa etti.

8- Yargıtay'ın 6 Eylül'de yapılacak adli yılın açılışı töreninde Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Önder Sav'm konuşturulmamasına tepkiler sürerken Sav, Yargıtay'ın önceki gün düzenlediği onur gününe katılmadı.

TBB eski başkanları Faruk Erem ve Teoman Evren ise, bir geleneğin bozulmasının üzüntü verici olduğunu, Türkiye'de yargının bağımsızlığının tartışmalı hale geldiğini söylediler.

9- Danıştay eski üyesi Güven Dinçer, Danıştay Genel Kurulu'nca gösterilen 3 aday arasından Cumhurbaşkanı Turgut özal tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 4 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.

11- Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu ile Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'ın Şam'daki görüşmelerinde, Türkiye'nin Kıbrıs konusundaki tutumuyla, su sorununa ağırlık verildi. Vasiliu, Suriye'de yayımlanan Tişrin gazetesine verdiği demeçte, amacının karşılıklı işbirliğini geliştirmek olduğunu söyledi.

12- Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Adnan Ümran, Arap Birliği Genel Merkezi'nde verdiği demeçte.Türkiye'den Filistin davası konusunda destek beklediklerini söyledi.

13- İngiliz Parlamentosu'ndaki Kuzey Kıbrıs'ın Dostları Derneği, Avam Kamarası'na, KKTC'ye uygulanan siyasi ve ekonomik ambargonun kaldırılması için bir önerge sundu.

14- Sovyetler Birliği Savunma Bakanı Mareşal Dimitri Yazov, Izvestia Gazetesi'nde yayımlanan demecinde, Doğu Avrupa'dan geri çekilen Sovyet birliklerinin, SSCB'nin Avrupa topraklarında konuşlandırılacağını açıkladı.

15- Yugoslavya Başbakanı Anre Markoviç, Yugoslavya Federal Parlamentosu'ndaki konuşmasında Batılı tarzdaki serbest pazar ekonomisine geçiş reformlarını uygulamayı sürdüreceklerini bildirdi.

16- Der Spiegel gazetesinin haberine göre, Bochum Savcılığı, Federal Almanya'daki Ferrostahl adlı demir-çelik grubu hakkında, Irak'a, süper top yapımında kullanılabilecek bir döküm ocağı sattığı iddiasıyla dava açtı.

17- İran içişleri Bakanı Abdullah Nuri, deprem felaketinden sonra yapılan dış yardımları memnuniyetle karşıladıklarını, ancak bunun, İran'ın dış politikasını etkilemeyeceğini söyledi.

18- Güney Afrika'nın ırkçılık karşıtı lideri Nelson Mandela, 12 gün süren ABD gezisinin sonunda, ülkeden ayrılmadan önce Oakland'da düzenlenen bir açıkhava toplantısında, 70 bin kişiye hitaben bir konuşma yaparak, ülkedeki Kızılderililerin durumuyla yakından ilgilendiğini söyledi.

19- Sri Lanka hükümet birliklerinin, ayrılıkçı Tamil gerillalarının gizlendik-

leri kuzey-batı bölgesindeki bazı noktaları kordon altına aldıkları ve çıkan çatışmalarda 25 gerillanın öldürüldüğü bildirildi.

20- Federal Almanya ile Demokratik Almanya arasında parasal, ekonomik ve sosyal birlik anlaşması yürürlüğe girdi. İki Almanya'nın nihai birleşmesinin ilk aşaması olan anlaşma gereği Federal Almanya'nın para birimi Deutsche Mark iki ülkenin de parası oldu.

2 TEMMUZ 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Kurban Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında "Boş münakaşaların bir kenara bırakılmasını" isteyerek, "Az gelişmişlik çemberini kırdık. 20. asrın son on yılına 150 yıllık ezikliğimizi gerilerde bırakarak girdik" dedi.

2- TBMM Başkanı Kaya Erdem, bayram mesajında, "Sevgi ve hoşgörü zeminini ancak demokratik ve laik bir Türkiye'de var edebiliriz" dedi.

3- Başbakan Yıldırım Akbulut da yayımladığı bayram mesajında "Ekonomik, sosyal ve siyasal alanlarda gerçekleştirilen reformlarla yeniden yapılanan bir Türkiye göründüğünü" söyledi.

4- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü bayram nedeniyle yayımladığı mesajda iç ve dış sorunlara yer vererek, "Ülkemizde ciddi bir iktidar, sorumluluğunu bilen bir hükümet arayışı, bütün ağırlığıyla devam ediyor" dedi.

5- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, "Rabıta-ül Alem-il İslam Teşkilatı" tarafından bu yıl 10 valinin hacca götürülmesi olayı ile ilgili olarak bazı basın organlarında yer alan haberlere ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, 'Valilerin Suudi Arabistan'a gidişlerinin bu ülkenin İçişleri Bakanı'nın daveti üzerine gerçekleştiğini" belirtti.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel yayımladığı bayram mesajında rejimin, devlet yapısının ve eğitim sisteminin yenilenmesinin kaçınılmaz olduğunu vurgulayarak, "Uygar dünya ile bütünleşme zarureti karşısında Türkiye'nin kaybedecek zamanı yoktur" dedi.

7- Siyasi parti liderleri Kurban Bayramı nedeniyle birer mesaj yayımladılar.

8- Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Orhan Yalçınkaya, "Hodri Meydan" programının yayından kaldırılmasıyla TRT'nin YSK'yı politikanın içine çekmek istediğini belirterek, erteleme konusunda YSK'nın bir kararı bulunmadığını söyledi.

9- ANAP Adıyaman Milletvekili Zeynel Aslan, Adıyaman'da öldü.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 15 kişi öldü, 10 kişi de yaralandı.

11- Mekke yakınlarındaki Mina'da kurban kestikten sonra şeytan taşlamaya giden hacı adaylarından en az 100 kişinin, Arafat-Mina arasında geçi-

si sağlayan tünelde meydana gelen izdiham sonucu öldüğü bildirildi. Suudi Arabistan yetkililerince ölü sayısına ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı.

12- Sovyetler Birliği Komünist Partisi'nin 28. Kongresi dün Başkan Mi-hail Gorbaçov'un yaptığı açılış konuşmasıyla başladı. Gorbaçov konuşmasında, 5 yıllık perestroyka politikasının yol açtığı değişikliklere değinerek, mevcut sorunların bir an önce çözüme kavuşturulmasının, yeniliklerin benimsenmesi ile mümkün olacağını belirtti.

13- Yugoslavya'da, Arnavutların çoğunlukta bulunduğu Kosova bölgesinde parlamento, dün yayımladığı bir deklarasyonla, Sırbistan'dan bağımsızlığını ilan etti.

14- Güney Afrika'da ırk ayrımcılığına karşı mücadele eden Afrika Ulusal Kongresi, siyahların yaşadığı Natal bölgesinde çok sayıda kişinin ölümüne yol açan çatışmaları protesto etmek amacıyla ülke çapında genel grev çağrısında bulundu.

3 TEMMUZ 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut Türkiye Bayram Gazetesi'nde yayımlanan yazısında, bayramların birlik ve beraberliği pekiştirdiğini belirterek, Türkiye'nin 1983 yılından itibaren yürürlüğe konan politikalarla demokratikleşme ve gelişme temposunu yakaladığını, döviz arayan ülke olmaktan kurtulduğunu belirtti.

Başbakan Akbulut İstanbul Bayram Gazetesi'ne verdiği demeçte, Türkiye'de hoşgörü ve uzlaşma ortamı yaratacaklarını, refah seviyesini artıracaklarını söyledi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Türkiye Bayram Gazetesi'nde yer alan yazısında, dünyada demokratikleşme yolunda hızlı gelişmeler olduğunu, Türk insanınında bu gelişmenin uzağında kalamayacağını kaydederek, ülkede bir hükümet ve iktidar boşluğu bulunduğunu belirtti ve yayınlarından dolayı TRT'yi eleştirdi.

3- Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, valiliklere bir genelge göndererek, bulaşıcı hastalıklar konusunda dikkatli olunmasını istedi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Türkiye Bayram Gazetesi'ne yazdığı yazıda, Türkiye'de rejimin, şahıs ve zümre idaresi haline geldiğini, bu rejimle birlikte kadroların, gelenek, görenek ve birikimlerin tahrip edildiğini belirterek, Türkiye'nin baştan aşağı herşeyini yeniden tanzime tabi tutması gerektiğini söyledi.

5- TOBB Başkanı Yalım Erez Türkiye Bayram Gazetesi'ne verdiği demeçte, ekonomide bütün sektörleri geliştiren uyumlu ve tutarlı bir politika izlenmediğini, sıkıntıların giderek ağırlaştığını söyledi.

6- Suudi Arabistan İçişleri Bakanı Prens Nayif İbn Abdülaziz televizyondan yaptığı konuşmada Mekke kentindeki Mina'da meyda:.a gelen izdiham sırasında ölenlerin sayısının 1426 olduğunu açıkladı.

İlk belirlemelere göre olayda ölen Türk hacı adaylarının sayısının 12 olduğu bildirildi.

7- Liberya'da yönetimi devirmek amacıyla isyan eden gerillaların başkent Monrovia'yı kuşattıkları bildirildi.

4 TEMMUZ 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, NATO Zirvesi'ne katılmak üzere Londra'ya gitti. Başbakan Akbulut hareketinden önce Ankara'da yaptığı açıklamada, NATO'nun, üyelerinin güvenliğini azaltacak bir karar almasının söz konusu olmadığını söyledi.

2- Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci, memur maaş zamları ve ekonomiyle ilgili bazı konularda Türkiye Bayram Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, RP Genel Başkanı Necmettin Er-bakan ve MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in yazdığı bayram yazıları Türkiye Bayram Gazetesi'nde yayımlandı.

4- DİE tarafından yapılan açıklamada, haziran sonu itibariyle 12 aylık fiyat artışlarının, tüketici fiyatlarında yüzde 62.6, toptan eşya fiyatlarında yüzde 51.3 olduğu belirtildi.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 11 kişi öldü.

6- Suudi Arabistan'ın Mekke kenti yakınlarında meydana gelen olayda ölen Türk hacı adaylarının sayısı 67'ye yükseldi.

7- Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), 2000'e Doğru ve Halk Gerçeği dergilerinin kapatılması nedeniyle Türkiye'yi protesto etti.

8- SSCB KP'sinin dün başlayan 28. Kongresi'nde partinin geleceğini belirleyecek komisyonun başkanlığına Başkan Mihail Gorbaçov seçildi. Öte yandan Kongre'nin devam ettiği sırada Moskova'da, 10 bin kişinin katıldığı bir protesto gösterisi yapıldığı bildirildi.

9- Arnavutluk'un başkenti Tiran'da halkın yönetimi protesto gösterileri yaptığı, polisin müdahalesi sonucu çok sayıda kişinin yabancı elçiliklere sığındıkları bildirildi.

5 TEMMUZ 1990

1- Milli Savunma Bakanı Safa Giray, Türkiye Bayram Gazetesi'ne verdiği demeçte, Türk Silahlı Kuvvetlerinin "profesyonelleştirilmesi"ne ilişkin görüşlerini açıkladı.

2- Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, yeni hazırlanan "sağlık master planı"nı Türkiye Bayram Gazetesi'ne açıkladı.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut, SSK Sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde başlattıkları hamleleri ve uyguladıkları politikayı Türkiye Bayram Gazetesi'ne anlattı.

4- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Mina'da meydana gelen El Mueysem Tünel faciasında 351 Türk hacı adayının öldüğü bildirildi. Bakanlık, ölen, yaralanan ve kaybolan yuttaşların kimlik tesbiti çalışmalarının sürdürüldüğünü belirtti.

5- DMP Genel Başkanı Bedrettin Dalan, IDP Genel Başkanı Aykut Edi-bali ve CDGP Genel Başkanı Gökhan Evliyaoğlu, Türkiye Bayram Gazetesi için yazdıkları yazılarda, parti politikalarına ilişkin görüşlerini dile getirdiler.

6- Tekirdağ yakınlarında meydana gelen trafik kazasında 6 kişi öldü, 1 kişi yaralandı.

7- KKTC Bakanlar Kurulu'nün yaptığı ve Cumhurbaşkanı Rauf Denk-taş'ın da katıldığı olağanüstü toplantıda alınan karar uyarınca, başkent Lef-koşa'daki Ledra Palas sınır kapısı, dün sabah saat 05'den itibaren 24 saat süreyle geçişlere kapatıldı. Kapatma kararının, Kıbrıs Rum yönetiminin, tüm Kıbrıs adına, Avrupa Topluluğu'na tam üyelik başvurusunda bulunmasına ilk tepki olarak alındığı bildirildi.

8- NATO'nun zirve toplantısı İngiltere'nin başkenti Londra'da başladı. Avrupadaki siyasi gelişmeler ve ittifakın gelecekteki rolü, konularının ele alınacağı toplantıya, ABD Başkanı George Bush'un çeşitli öneriler götürdüğü bildirildi.

9- Sovyet Interfaks Servisinin haberine göre, Sovyetler Birliği Başkanı Mihail Gorbaçov, reform politikalarından iki yıl içinde olumlu bir sonuç alınamaması halinde, kendisinin de içinde bulunduğu yönetimin istifa etmesi gerekeceğini, bildirdi.

6 TEMMUZ 1990

1- Marmaris'te bulunan Cumhurbaşkanı Turgut Özal, işadamları ile yaptığı sohbet sırasında Doğu Avrupa'daki gelişmeleri değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Sovyetler Birliği hükümetinin yayın organı Izvestia gazetesine verdiği demeçte ekonomik ve siyasal konulardaki görüşlerini dile getirerek, Türk-Sovyet ilişkilerinin.farklı sistemlerle yönetilen ülkeler arasındaki iyi ilişkilere örnek oluşturabilecek düzeyde olduğunu belirtti.

2- Devlet Bakanı Güneş Taner, Marmaris'te gazetecilerle yaptığı sohbet sırasında ekonomik konulara değinirken, partisinin sorunlarına ilişkin soruları da yanıtladı.

3- Devlet Personel Dairesi Başkanlığı'nca hazırlanarak 10 Haziran 1990 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre, görevine son verilen ya da işten çıkarma cezası alan memurların yeniden memuriyete dönüp dönmediklerinin kontrolü amacıyla, ilgili kurumlar, hazırlanan standart bilgi formlarının doldurularak gönderilmesi ile yükümlü kılındı.

4- Adalet Bakanlığı'nın yayımladığı genelge doğrultusunda, Kurban Bayramı'nda, bütün cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin yakınlarıyla açık görüş yapabilmesi olanağı sağlandı.

5- Bayram tatili süresince yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında toplam 94 kişi öldü.

6- Yaklaşık 22 aydır Muş Yenikent barınma merkezinde yaşamlarını sürdüren Iraklı sığınmacılardan 65'inin, yakınlarının kefaleti üzerine Kanada'ya yerleşmelerine izin verildi.

7- Suudi Arabistan'ın Mekke kentinde meydana gelen hac faciasıyla ilgili incelemelerde bulunmak üzere beraberindeki bir heyetle Mekke'ye giden Devlet Bakanı Cemil Çiçek, buradaki Türk ve Arap yetkililerle yaptığı görüşmelerden sonra, olayda ölen, yaralanan ve kaybolan yurttaşların kimlik tesbit çalışmalarının sürdürüldüğünü belirterek, facianın meydana gelmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Son belirlemelere göre 1426 kişinin ezilerek hayatlarını kaybettiği olayda ölen 550 Türk'den 266'sının kimliği belirlenirken, kimliği belirsiz 284 Türk toprağa verildi.

8- NATO'ya üye 16 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının perşembe günü Londra'da başlayan doruk toplantısı, yayımlanan ortak bildiriyle sona erdi. Bildiride, Doğu-Batı ilişkilerinde varılan tarihi dönüm noktasında ortaya çıkan "yenilenme ve dönüşüme" işaret edildi.

Toplantıda, Varşova Paktı ile NATO üyelerinin artık "hasım olmadıkları" vurgulanırken, NATO liderleri, Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mihail Gorba-çov'u bir sonraki zirveye konuşmacı olarak davet ettiler.

9- Londra'daki NATO zirvesinin ertesinde bir görüşme yapan Başbakan Yıldırım Akbulut ile Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, görüşme sonunda ayrı ayrı düzenledikleri basın toplantılarında, iki ülkeyi ilgilendiren bütün konularda diyalogun sürdürülmesinde görüş birliği içinde olduklarını ifade ettiler. İki başbakan, ilk aşamada dışişleri bakanlarının eylül ayında biraraya gelmesine karar verdiler.

10- ABD Başkanı George Bush, Londra'daki NATO zirvesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Ortadoğu barış girişimlerini yeniden canlandırmayı istediğini kaydederek "Barış sürecinin ilerlemesini istiyorum" dedi.

11- Arnavutluk'un başkenti Tiran'da yönetim aleyhtarı gösteriler devam ederken, ajanslar, yabancı büyükelçiliklere sığınanların sayısının 3000'e ulaştığını bildirdiler.

Türkiye'nin Arnavutluk Büyükelçisi Teoman Sürenkök, AA'ya telefonla yaptığı açıklamada, Türkiye Büyükelçiliğimde halen 26 kişinin bulunduğunu ve bu mültecilere pasaport verilmesi için çaba harcadıklarını ifade etti.

12- M'nın haberine göre KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs Rum kesiminin Avrupa Topluluğu'na tam üyelik başvurusu kararıyla ilgili olarak verdiği demeçte yapılan tüm uyarılara rağmen başvurunun gerçekleşmesine dikkat çekerek, bu noktadan sonra toplumlararası görüşmelerin "öldüğünü" söyledi.

13- İki Almanya'nın 1 Temmuz'da parasal birliğe geçmelerinin ardından Demokratik Almanya'daki işsizlerin sayısının arttığı açıklandı.

Demokratik Almanya Çalışma Bakanı Regine Hildebrandt işsizlerin sayısının artmasına gerekçe olarak, Batı'nın, Doğu Almanya'da yatırım yapma-sındaki yavaşlığı ve yatırımların yetersizliğini gösterdi.

14- Bulgaristan Devlet Başkanı Petar Mladenov, muhalefetten gelen yoğun baskılar üzerine istifa etti. Mladenov, televizyondan yaptığı açıklamada ülkede gerilimi tırmandırmamak için istifa ettiğini bildirdi.

15- Panama hükümeti, Küba Büyükelçiliği'ndeki personelin büyük bir bölümünün 10 gün içinde ülkeyi terk etmesini istedi. Panama Dışişleri Ba-kanlığı'nca yapılan açıklamada Küba'nın Panama hükümetine karşı, son

günlerde "düşmanca tavırlar" izlediği bildirildi.

16- Romanya Devlet Başkanı lon lliescu, Çavuşesku yönetimini deviren Ulusal Selamet Cephesi'nden (USC) ayrıldı. Cephenin, yeni başkan seçilene kadar başkan yardımcıları tarafından yönetileceği bildirildi.

17- Sovyetler Birliği resmi haber ajansı TASS, haziran ayı içinde toprak anlaşmazlığı yüzünden Kırgızlarla Özbekler arasında meydana gelen çatışmalarda kaybolan 400 kişinin hala bulunamadığını bildirdi.

18- Sovyetler Birliği yönetimi, yayımladığı bir mesajla, Stalin yönetiminin Moğolistan'daki baskı ve tasfiye kampanyasından dolayı, Moğolistan halkından özür diledi.

19- Yugoslavya'nın Sırbistan Cumhuriyeti'ne bağlı Kosova özerk parlamentosunun geçen pazartesi Sırbistan'dan bağımsızlık ilan etmesi üzerine, Sırbistan yönetimi, Kosova Parlamentosu'nü feshetti.

7 TEMMUZ 1990

1- Londra'daki NATO zirvesinden dönen Başbakan Yıldırım Akbulut, Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, hac faciasından derin üzüntü duyduğunu, hükümet olarak tüm kolaylaştırıcı yardımlarda bulunmaya hazır olduklarını söyledi.

Akbulut, Suudi Arabistan'dan tazminat talep edilip edilmeyeceği yolundaki bir soruya, 'tazminat acımızı dindirmez" şeklinde karşılık verdi.

Başbakan Yıldırım Akbulut, gazetecilerin, Kıbrıs Rum kesiminin AT'ye başvurusu ile ilgili sorularını yanıtlarken, bu başvuruyu isabetli ve hukuki bulmadığını, bunu, Yunanistan Başbakanı Mitsotakis'e de ilettiğini söyledi.

Başbakan Yıldırım Akbulut ve Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitso-takis'in Londra'daki görüşmelerinde, iki ülke ilişkilerinin düzeltilmesi amacıyla Ankara ile Atina arasında yeniden resmi düzeyde temaslara başlanması kararlaştırıldı.

2- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, hac faciasıyla ilgili olarak Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Keçeciler, olayda, Diyanet İşlerinin ve özel turların ihmali olup olmadığı tartışmaları ile ilgili olarak da, hac organizasyonunun özel turizm şirketlerinden alınmasının, düşünülebileceğini söyledi.

3- Suudi Arabistan'da meydana gelen hac faciası ile ilgili olarak parti liderleri görüşlerini açıkladılar. SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Suudi Arabistan'ın dünyaya karşı sorumlu olduğunu, olayın suçlularının bulunması gerektiğini söylerken; DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, "olayda kusur vardır.laubalilik vardır.ihmal vardır" şeklinde konuştu. DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ise olayda Suudi Arabistan'ın ihmalinin sözkonusu olduğunu, bu durumda Türkiye'nin tazminat hakkı doğduğunu belirtti.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Londra'daki NATO toplantısı ile Akbulut-Mit-sotakis görüşmesini değerlendirdi.

5- Hodri Meydan adlı televizyon programının yayımlanmamasına muhalefet partileri liderlerinin tepkileri sürerken, SHP Genel Sekreteri Deniz Bay-kal, TRT Yönetim Kurulu'nün konuyla ilgili kararını beklediklerini söyledi.

6- Bayram tatili süresince yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 133 kişi öldü, 147 kişi yaralandı.

7- Kahramanmaraş Valisi Mustafa Demir,yaptığı yazılı açıklamada 3 te-

röristin cesetlerinin toprağa gömülü halde bulunduğunu, yapılan operasyonlarda da teröristlere yataklık yapan 9 kişinin yakalandığını belirtti.

8- Ankara 5. idare Mahkemesi, Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu'nca "muzır nitelikli" bulunan Dr. Aslan Yüzgün'ün kitabı hakkındaki kararı iptal etti.

9- Devlet Bakanı Cemil Çiçek, hac faciasında ölenlerin kimliklerinin belirlenmesi için, Suudi Arabistan yetkilileriyle bir dizi görüşmede bulunacağını açıkladı. Çiçek, Türk olduğu kesinlik kazanan ölü sayısının 309'a yükseldiğini, kalan 15 Türk hacının da kimliklerinin belirlenmeye çalışıldığını söyledi.

10- Dışişleri Bakanı Ali Bozer, İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd ile yaptığı görüşmede, Güney Kıbrıs'ın AT başvurusu konusunu ele alarak, sözkonusu başvurunun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kararlarıyla çeliştiğini ve toplumlararası görüşmeleri güçleştirdiğini vurguladı.

11- Arnavutluk Haber Ajansı ATA, İçişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Simon Stefani'nin görevinden alınarak, Devlet Kontrol Komisyonu Başkanlığı'na getirildiğini bildirdi. Ajans, İçişleri Bakanlığı'na KP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Hakuran İsai'nin getirildiğini kaydetti.

Öte yandan, ülkedeki tek Batılı muhabir olan Avusturya Haber Ajansı AFA muhabiri, Tiran'ın merkezinde gösterilerin sürdüğünü, yabancı elçiliklere sığınanların sayısının ise 5 bini bulduğunu bildirdi.

Türkiye'nin Arnavutluk Büyükelçisi Teoman Sürenköy telefonla AA muhabirine yaptığı açıklamada, elçiliğimize 50 kişinin daha sığındığını bildirdi.

12- Dün istifasını veren Bulgaristan Devlet Başkanı Petar Mladenov'un ikametgahının önünde toplanan göstericiler.istekleri yerine gelinceye dek gösterilerini sürdüreceklerini belirttiler.

AA'nın haberine göre Başbakan Lukanov, televizyondan yaptığı açıklamada, gösteriler düzenlenmemesi ve grevlere gidilmemesi yolunda çağrıda bulundu.

13- Yugoslavya Haber Ajansı TANJUG tarafından yapılan açıklamaya göre, Yugoslavya'nın Slovenya Cumhuriyeti, Federal Başkanlığın bağımsızlık kararını geri alma isteğini reddederek, diğer beş cumhuriyete acil görüşme çağrısında bulundu.

8 TEMMUZ 1990

1- Suudi Arabistan'ın Mekke kenti yakınlarındaki El Mueysem Tüneli'n-de meydana gelen faciadan sonra Türkiye, Suudi hükümet yetkililerine resmen başvurarak, olayda karanlık kalan noktaların aydınlatılmasını istedi. Devlet Bakanı Cemil Çiçek, Suudi Arabistan yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde olayda ölen, yaralanan ve kaybolan Türk hacılarının kesin sayısı hakkında bilgi talep etti.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, değerlendirme yapmak için Devlet Bakanı Cemil Çiçek'in Suudi Arabistan'dan dönmesini beklediğini belirtirken, Başbakan Yıldırım Akbulut, Cemil Çiçek'ten gelişmelerle ilgili bilgi aldı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, hac faciasıyla ilgili olarak "Bu felaketin nedenlerini meydana çıkarmak, Suudi Arabistan hükümetinin bütün İslam alemine karşı görevidir" dedi.

3- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken, Cidde ve Mekke'den gelecek yeni bilgilerden sonra geniş bir açıklama yapılacağını bildirdi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, hacda meydana gelen olaylarda ihmal ve kusurun neden olup olmadığını araştırmaya devam edeceklerini bildirdi.

Partisinin Zonguldak il kongresine katılan Demirel bir konuşma yaptı.

5- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal, düzenlediği basın toplantısında hükümetin, hac faciasıyla ilgili ciddi açıklamalar yapamadığını, gelişmeler ve alınan önlemler hakkında kamuoyuna yeterli bilgi vermediğini belirterek, bu yıl hacca Kızılay sağlık ekibinin neden gönderilmediğinin açıklanmasını istedi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Trabzon'un Maçka ilçesi ve bazı köyleriyle, Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinde incelemelerde bulundu. Ecevit, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın "Hodri Meydan" programında yaptığı konuşmaya değinerek, Cumhurbaşkanı'nın Türkiye'de kişi başına düşen milli gelir 7 bin dolardır" şeklindeki sözlerini eleştirdi.

7- Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgilere göre, hac faciasında ölenlerden 35 Türk hacısının kimlikleri daha belirlenirken, olayda hayatını yitirenlerden kimliği belirlenenlerin sayısı 332'ye ulaştı.

8- Arnavutluk'da yönetim karşıtı gösteriler ve yabancı elçiliklere sığınma eylemleri devam ederken, Arnavutluk Haber Ajansı ATA, yabancı elçilikleri Arnavut sığınmacıları tutmakla suçladı.

BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın özel temsilcisi Stefan Di Mistu-ra'nın da sorunun çözümüne yardımcı olmak için Arnavutluk'a gideceği belirtildi.

9- Bulgaristan haber ajansı BTA, Devlet Başkanı Petar Mladenoy'un istifasından sonra üniversite öğrencilerinin, üniversitedeki işgallerini ve grevlerini kaldırma kararı aldıklarını belirtti.

10- Demokratik Almanya Başbakanı Lothar de Maiziere, Londra'daki NATO zirvesinin sonuçlarıyla ilgili olarak Federal Alman televizyonu ZDF'ye verdiği demeçte, iki askeri ittifakın birbirine düşman gözle bakmama kararına rağmen, sonucun beklentileri karşılamadığını belirtti.

11- Yunanistan ile ABD arasında mayıs ayı sonunda parafe edilen sekiz yıllık Savunma İşbirliği Anlaşması, Atina'da imzalandı. İmza töreninden önce bir basın toplantısı düzenleyen Yunanistan Dışişleri Bakanı Andonis Sa-maras, yeni anlaşmanın Yunanistan'ın savunma gücünü arttırdığını söyledi.

12- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile Cenevre'deki 1,5 saatlik görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, toplantıda işgal topraklarındaki ve Ortadoğu'daki durumun görüşüldüğünü bildirdi.

13- israil uçaklarının Güney Lübnan'daki Sayda kentinin doğusunda iran yanlısı Hizbullah örgütünün mevzilerini bombalaması sonucu en az 2 kişinin öldüğü, 3 kişinin de yaralandığı bildirildi.

14- Kenya'da, tek partili yönetime son verilerek çok partili düzene geçilmesi isteği doğrultusunda yapılan gösteriye polisin müdahale etmesi sonucu çıkan çatışmada yüzlerce kişinin yaralandığı bildirildi.

15- Liberya Devlet Başkanı Samuel Doe, başkent Monrovia'ya kadar giren asilerle çarpışmalarda ateşkes ilan etti.

16- İtalya'da yapılan 14. Dünya Kupası'nı Arjantin ile yaptığı final maçında galibiyeti elde eden F.Almanya kazandı.

9 TEMMUZ 1990

1- Bakanlar Kurulu, Başbakan Yıldırım Akbulut başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, yılın ikinci yarısı için memur aylıklarının yüzde 25 oranında yükseltildiğini bildirdi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin MYK toplantısı sürerken düzenlediği basın toplantısında hükümetin, hacda meydana gelen olaylarla ilgili tavrını eleştirerek, Suudi Arabistan'dan tazminat istenmesi gerektiğini belirtti.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ve DYP milletvekillerince, hac faciasının nedenlerinin ve sorumlularının belirlenebilmesi amacıyla hazırlanan araştırma önergesi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

4- ABD ve Yunanistan arasında imzalanan Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması (SEİA) ile ilgili olarak ABD'nin Ankara Büyükelçisi Morton Ab-ramowitz, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı ve kendisine Türkiye'nin duyduğu kaygılar aktarıldı. Konuyla ilgili olarak ABD'den bilgi istendiği kaydedildi.

5- Devlet Bakanı Cemil Çiçek, "Mina faciasında" Suudi Arabistan'ın kusurlu olduğunu belirterek, hac organizasyonunun yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

6- Yugoslavya'nın Sırbistan Cumhuriyeti'ne bağlı Kosova Özerk Bölgesi Kolektif Cumhurbaşkanlığı Başkanı Hisen Kajdomcaj ve Kolektif Cumhur-başkanlığı'nın iki üyesinin Sırbistan'ın Kosova'ya yönelik hareketlerini protesto etmek için istifa ettikleri bildirildi.

7- ABD, İngiltere, Fransa, Federal Almanya, İtalya, Kanada ve Japonya'nın katıldığı yedi sanayileşmiş ülkenin zirve toplantısı, ABD'nin Houston kentinde başladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Marlin Fitzwater, dün yaptığı açıklamada, Sovyet Başkanı Mihail Gorbaçov'un ABD Başkanı Bush'a bir mektup göndererek yedi sanayileşmiş ülkenin Sovyetler Birliği'ne ekonomik yardım yapmasını istediğini bildirdi.

8- Sovyetler Birliği Komünist Partisi Kongresi'nde, parti genel sekreter yardımcısının kongre tarafından seçilmesi ve politbüronun genişletilmesi kararlaştırıldı.

10 TEMMUZ 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, partisinin Merkez Karar ve Yürütme Kurulu toplantısına başkanlık etti. Toplantıda, 1 Ağustos'ta başlaması gereken delege seçimlerinin türkiye genelinde 3 Eylül tarihine ertelenmesi kararlaştırıldı.

2- Dışişleri Bakanı Ali Bozer, 11-13 temmuz tarihlerinde yapılacak Türki-ye-AT Karma Komisyonu toplantısına katılmak üzere Fransa'ya gitti. Bozer, toplantıda, Türkiye-AT işbirliği paketi üzerinde görüş alışverişinde bulunulacağını söyledi.

3- Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci, bir basın toplantısı düzenleyerek, 1 Temmuz 1990 tarihinden geçerli olacak yeni maaş katsayılarını açıkladı. Kahveci, devlet memurları ve emeklileri için yapılan yüzde 25 oranındaki zam için, "eldeki imkanların en fazlasının verildiğini" söyledi.

4- Muhalefet liderleri Yunanistan ve ABD arasında imzalanan Savunma ve İşbirliği Anlaşması'nın (ŞİA) Türkiye'ye zarar vermeyeceği konusunda ABD'nin güvence vermesi çağrısında bulundular.

SHP Genel Başkanı Erdal inönü, düzenlediği basın toplantısında, anlaşmada yer alan "tehditlere karşı birbirinin egemenlik ve toprak bütünlüğünü koruma" maddesine açıklık getirilmesinUsteyerek,"ABD'nin bu hüküm Türkiye aleyhine kullanılamaz diye açıkça ilan etmesi gerekiyor" dedi.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel de düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin Türkiye ile müttefik olduğunu hatırlatarak, anlaşmanın Türkiye aleyhine kullanılmayacağına dair, ABD'nin güvence vermesini istedi.

5- DMP Genel Başkanı Bedrettin Dalan, hükümetin hac konusundaki tutumunun sadece faciayla ilgili olarak değil, başından beri yanlış olduğunu belirterek, Suudi Arabistan lehine beyanatlarda bulunan, yumuşak tutum gösteren zihniyetin, 'Türkiye'de din devleti kurmaya" çalıştığını ileri sürdü.

6- ABD Savunma Bakanı Richard Cheney.Türkiye'ye yaptığı bir günlük ziyareti sırasında, Cumhurbaşkanı Turgut Özal.ve Başbakan Yıldırım Akbulut tarafından kabul edildi. Cheney, görüşmeden sonra bir basın toplantısı düzenleyerek, ülkesi ile Yunanistan arasında yapılan Savunma ve İşbirliği Anlaşması'nın, Türkiye'nin aleyhine olmadığını belirtti ve anlaşmanın Türkiye'ye verilmiş taahhütlerle uyumlu olduğunu söyledi.

7- Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi Abdülaziz Muhyeddin Hoca,

hacda meydana gelen olaylarda ülkesinin ihmali bulunduğu yolundaki iddiaları kabul etmediğini belirterek, "Bu bir kaderdir.onları biz öldürmedik" dedi.

8- TRT'nin yayın tekelini ihlal ettiği gerekçesiyle İzmit Belediye Başkanı Sefa Sirmen aleyhine, ANAP İl Örgütü'nün başvurusu üzerine açılan davaya, Kocaeli 1.Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Duruşma sırasında adliye binası önünde 3 bin kişi gösteri yaptı.

9- Devlet Bakanı Cemil Çiçek, Suudi Arabistan'ın, kayıp hacıların bulunup Türkiye'ye gönderilmesi sırasında yapacağı masrafı almaktan vazgeçtiğini, halen Türkiye'ye karayolu ile dönen hacıların sayısının da 6 bini bulduğunu bildirdi.

10- İlk ve ortaöğretimde verimliliği artırmak ve bu düzeydeki öğretimde öğretmen eğitiminin kalitesini yükseltmeyi amaçlayan "Milli Eğitimi Geliştirme Projesi" için Dünya Bankası'ndan 90.2 milyon dolarlık kredi sağlandı.

11- Avrupa Topluluğu, Uşak'ta kurulmakta olan yeni organize sanayii bölgesinde kullanılmak üzere Uşak Sanayii ve Ticaret Odası'na (USTO) 42.5 milyon lira hibe etti.

12- Uluslararası Af Örgütü tarafından yayımlanan "1990 Dünya Rapo-ru"nun Türkiye'ye ayrılan bolümünde.Türkiye'de işkencenin hala yaygın olduğu öne sürüldü.

13- Resmi bir ziyaret amacıyla İspanya'nın başkenti Madrid'de bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Andonis Samaris, El Pais gazetesinin Türkiye-Yunanistan ilişkileriyle ilgili sorularını yanıtlarken, Türkiye'nin radikal bir İslam ülkesi olmasından çok Avrupa'ya yönelmesinden yana olduklarını söyledi.

14- Bulgaristan'da serbest seçimlerle göreve gelen parlementonun ilk toplantısına, Hak ve Özgürlükler Hareketi'nden seçilen 23 Türk asıllı milletvekilinin girmesini engellemek için gösteriler düzenlendi. Reuter'in bildirdiğine göre, Bulgar milliyetçileri, Türk milletvekillerini protesto etmek için Kırca-ali'de trafiği engellediler.

15- Nikaragua'da Sandinist sendikaların başlattığı grev sürerken Devlet Başkanı Violeta Chamorro'yu destekleyenlerle grevci işçiler arasında çıkan çatışmalarda 4 kişinin öldüğü, 27 kişinin de yaralandığı bildirildi.

16- Sovyetler Birliği Başkanı Mihail Gorbaçov, 28. SBKP Kongresi'nde parti Genel Sekreterliği'ne yeniden seçildi.

11 TEMMUZ 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Ankara'da Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisini kabul etti. Büyükelçi Abdülaziz Muhyeddin Hoca, Özal'a hac faciası hakkında bilgi vererek, Kral Fahd Bin Abdülaziz'in başsağlığı mesajını iletti.

Daha sonra Marmaris'e giden Cumhurbaşkanı Özal, yabancı basın mensuplarıyla yaptığı konuşmada Türkiye ve Türkiye'nin AT üyeliği konusunda görüşlerini belirtti.

2- TBMM Başkanlığı, DYP grubunun hacda meydana gelen olaylarla ilgili olarak Meclis'in olağanüstü toplantıya çağrılması yönündeki başvurusuna olumsuz yanıt verdi. TBMM Başkanvekili Halim Aras,"90 imzalı ve gerekçeli yeni bir başvuru olursa durumun yeniden değerlendirileceğini" belirtti.

3- Başbakan Yıldırım Akbulut, incelemelerde bulunmak üzere Doğu Karadeniz'e gitti. Akbulut, gezisi sırasında halka hitaben yaptığı konuşmalarda, muhalefeti eleştirdi.

4- Devlet Bakanı Cemil Çiçek, TBMM Başkanvekili Halim Araş ve SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ile ayrı ayrı görüşerek, hacda meydana gelen faciayla ilgili bilgi verdi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt, incelemelerde bulunmak üzere geldiği Trabzon'da, selden zarar gören afetzedeler için en kısa zamanda 1500 konutun yapılacağını söyledi.

6- Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, incelemelerde bulunmak üzere Suudi Arabistan'a gitti. Şıvgın, Ankara'dan ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Yıldırım Akbulut'un talimatıyla, Suudi Arabistan'da bulunan yaralı ve hasta Türk hacılarını getirmek üzere Türk Hava Yolları'na ait bir uçağın hazırlandığını bildirdi.

7- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Başbakan Yıldırım Akbulut'un, hacda meydana gelen olaylarla ilgili olarak, "TBMM'nin toplanmasına gerek yoktur" biçimindeki sözlerini eleştirerek, olayda hayatını kaybeden vatandaşların hukukunu aramaya devam edeceklerini bildirdi.

8- TRT Yönetim Kurulu, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın "Hodri Meydan" programındaki konuşmasından sonra yanıt hakkı için başvuran partilerden SHP, DYP ve DSP liderleriyle birlikte ANAP liderinin de katılacağı programın 24 Temmuz - 8 Ağustos tarihleri arasında yayımlanmasına karar verdi.

Programın yayın tarihine TRT Genel Müdürü Kerim Aydın Erdem'in karar vereceği bildirildi.

9- Memurlara yapılan yüzde 25 oranındaki yarı yıl zammını protesto etmek üzere İstanbul kamu çalışanları tarafından düzenlenen eylemlere, Cerrahpaşa Hastanesi'nde çalışan sağlık personeli ve memurlar da katıldı. SHP Genel Sekreteri Önder Kırlı, memurların "siliklik ve ürkeklikten" kurtulmalarını isterken, HEP milletvekili Abdullah Baştürk de, memurların sendikalaşmaktan başka çareleri kalmadığını söyledi.

10- İstanbul Ticaret Odası Başkanı Atalay Şahinoğlu, yarıyıl zammının memurun geçinmesine yetmeyeceğini, ancak kıt kaynaklarla da olsa tasarruf etmeyi öğrenmek gerektiğini bildirdi.

11- Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Mezunlar Derneği, Sağlık Bakanlığı1 nca hazırlanan ve yabancı doktorların Türkiye'de çalışmasına olanak veren yasa tasarısını eleştirerek, Başbakan Yıldırım Akbulut, Sağlık Bakanı Halil Şıvgın ve Türk Tabipler Birliği'ne bir protesto mektubu gönderdi.

12- Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen eski Danıştay Genel Sekreteri Güven Dinçer, yemin ederek görevine başladı.

13- ABD'ye iltica etmek üzere Türkiye'ye gelen ve siyasi polis tarafından gözaltına alınan Sovyet heykeltraş Sergev Fedorov, sorgusu tamamlandıktan sonra Yabancılar Şubesine teslim edildi.

14- Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Niyazi Altunya, eğitim sistemindeki bozuklukları protesto etmek amacıyla, güz döneminde yapılacak bütünleme sınavlarına girecek öğrencilere sınıf geçireceklerini söyledi.

Öte yandan Eğit-Der İzmir Şubesi'nin 6 yöneticisi hakkında Dernekler Yasası'na muhalefet ettikleri iddiasıyla açılan dava, 10. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başladı.

15- Kamuoyunda "sansür ve sürgün kararnamesi" diye tanımlanan 424 ve 425 sayılı KHK'larla ilgili olarak SHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, "kişisel başvuru" hakkını kullanarak Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı aleyhinde dava açılması istemiyle Danıştay'a başvurdu.

16- istanbul DGM'de "Bir aydın, bir örgüt ve Kürt sorunu" adlı kitabında "ırk ayrımı yaparak milli duyguları zayıflatıcı" propaganda yaptığı gerekçesiyle yargılanan Dr. İsmail Beşikçi, yapılan ilk duruşmasından sonra tahliye edildi. Ancak, Beşikçi'nin, iki ayrı kitabından dolayı tutukluğunun devam ettiği bildirildi.

17- Araştırmacı-yazar Baskın Oran'm, aydınlarla ilgili bir konuşmasında kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren aleyhine açtığı 2 milyon 500 bin liralık tazminat dava Ankara 16. Asliye Hukuk Mahkemesi'nce reddedildi.

18- Cumhuriyet Kitap Kulübü ile Beyoğlu Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği kitap sergisinin yakılması olayının sanıklarından bir kişi Beyoğlu Adliyesi LSulh Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada delil yetersizliğinden dolayı beraat etti.

19- Kapatılan TÖB-DER Derneği Başkanı Gültekin Gazioğlu'nun Türk vatandaşlığına geçmek için yaptığı başvuru reddedildi.

20- Yedi sanayileşmiş ülke liderlerinin Houston'daki zirve toplantısı sona erdi.Sanayileşmiş ülkelerin yayınladıkları ortak bildiride, Sovyetler Birli-ği'ne yapılacak batı yardımının, bu ülkede gerçekleştirilecek radikal siyasal ve ekonomik reformlara bağlı olduğu belirtildi.

21- Hindistan'ın Keşmir eyaleti sınırından Pakistan'a geçmeye çalışan fi silahlı Müslümanın güvenlik güçlerince öldürüldüğü bildirildi.

12 TEMMUZ 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, Karadeniz gezisinin ikinci gününde Giresun ve Trabzon'da incelemelerde bulundu.

2- SHP ve DYP 130 imzalı bir önergeyle hac faciasını görüşmek üzere TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağırdı. Başvuru üzerine Meclis Başkanlığı, 19 Temmuz perşembe günü saat 15.00'te TBMM'nin toplantıya çağırılması-nı kararlaştırdı.

3- RP, IDP, SP ve MÇP, TBMM'de grubu bulunmayan partilere de "Hodri Meydan" programında söz hakkı verilmesi için TRT'ye yazılı başvuruda bulundular.

4- Sosyalist Parti ve "2000'e Doğru" dergisi yetkilileri basına yaptıkları açıklamada, iktidarın, 424 ve 425 sayılı kanun hükmündeki kararnamelerle basın özgürlüğünü yok etme denemeleri karşısında muhalefet partilerinin suskun kalmasını eleştirdiler.

5- İstanbul'un Cihangir semtinde güvenlik güçleri ile yasa dışı Devrimci Komünist Partisi Silahlı Halk Birlikleri örgütüne üye olduğu belirtilen teröristler arasında çıkan çatışma sonucu 2 örgüt üyesi öldü, 2'si yakalandı, 1 polis memuru da yaralandı.

6- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal, kendisine yönelik "rüşvet" iddiaları nedeniyle, Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci ile Sabah gazetesi aleyhine Ankara 19. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne 1 milyar liralık manevi tazminat davası açtı.

7- Suudi Arabistan'da temaslarına başlayan Sağlık Bakanı Halil Şıvgın AA'ya yaptığı açıklamada, hac organizasyonunda büyük hatalar olduğunu ve müdahalenin geciktirildiğini belirtti. Şıvgın'la birlikte Suudi Arabistan'da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Sait Yazıcıoğlu da önlemlerin yetersiz olduğunu dile getirdi.

8- Avrupa Topluluğu dönem başkanlığını 1 Temmuz'da devralan İtalya Dışişleri Bakanı Giovanni de Michelis, Fransa'nın Strasbourg kentinde düzenlediği basın toplantısında, Avusturya'nın AT'ye tam üyeliği konusundaki görüşmelerin 1991 yılında başlayacağını söyledi.

Türkiye-AT KPK toplantısı dolayısıyla Strasbourg'da bulunan Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Bülent Akarcalı, Michelis'in sözlerini eleştirerek, topluluğun Türkiye'nin başvurusu ile ilgili olarak, 1993 yılına dek

hiçbir ülke ile tam üyelik görüşmesi yapılmayacağını belirtmiş olduğunu hatırlattı.

9- İnsan Hakları örgütü Helsinki Watch, Türkiye'deki cezaevlerinde kapsamlı bir inceleme yapılmasına izin verilmediği gerekçesiyle Türk hükümetini protesto etti.

10- Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Catherine Lalumiere, üç günlük resmi bir ziyarette bulunmak üzere Güney Kıbrıs'a gitti.

11- Arnavutluk'ta yabancı elçiliklere sığınan yaklaşık 4000 mültecinin Avrupa ülkelerine taşınması için gönderilen ikisi İtalyan, biri Fransız bandıralı üç gemi, Arnavutluk'a ulaştı.

Bu arada Uluslararası Af örgütü, Arnavutluk'ta İnsan haklarına aykırı uygulamalar bulunduğunu duyurdu.

12- Fener Patriği 1. Dimitrios, ABD Devlet Başkanı George Bush'u ziyaret etti. Görüşmeden sonra basına bir açıklama yapan Bush, Dimitrios'un Dünya Ortodoks Rumları için önderliğinin tartışma götürmez olduğunu ifade etti.

13- Küba'da yabancı elçiliklere sığınanların sayısının 15'e yükseldiği bildirildi.

14- Nikaragua'da Sandinista yanlısı işçilerle güvenlik güçleri arasında sokak çatışmalarına yol açan 10 günlük grev, yapılan anlaşmayla sona erdi.

15- Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin, SBKP'nin 28. Kongresi devam ederken, partiden ayrıldığını ve Devlet Başkanı olarak partinin alacağı kararlara uymayacağını ilan etti.

13 TEMMUZ 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, beraberinde Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, İçişleri Bakanı Ahdülkadir Aksu ve ANAP Teşkilat Başkanı Orhan Demir-taş olduğu halde istanbul'dan Malatya'ya gitti.

2- CHP Genel Başkanı Erdal İnönü, İstanbul Büyükşehir ve ilçe beledi-,elerinin çalışmaları ile kentin su sorununu görüşmek üzere İstanbul'da toplanan SHP MYK'sından önce bir basın toplantısı düzenleyerek, ANAP'm yerel yönfitimlerin çalışmalarını engellediğini, hükümetin elinde su sorununun Çözümü için bir proje varsa ortaya çıkartması gerektiğini söyledi.

3- Avrupa Topluluğu (AT) Bakanlar Konseyi dönem başkanı İtalya Dışişleri Bakanı Giovanni de Michelis'in "Avusturya, Topluluğun 13. ülkesi olacak" şeklindeki açıklamasıyla ilgili olarak Dışişleri Bakanı Ali Bozer, Türkiye'nin AT'ye Avusturya'dan önce başvurduğunu ve imtiyazlı durumunu sürdürdüğünü söyledi.

4- Suudi Arabistan'da meydana gelen tünel faciasında yaralanan Türk hacılarını yurda getirmek için dün Cidde'ye giden Sağlık Bakanı Halil Şıvgın başkanlığındaki sağlık ekibi 32 yaralı hacıyla yurda döndü.

Bu arada, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'i ziyaret eden Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi Abdülazia Khojah, hac faciasında görevli ihmali ya da dikkatsizliğinin söz konusu olmadığını söyledi.

5- Türkiye'de bulunan Yunanistan Komünist Partisi Genel Sekreteri Gri-gorios ve Türkiye Birleşik Komünist Partisi Genel Sekreteri Haydar Kutlu'-nun, dünyadaki değişim ve gelişmeler konusundaki görüşleri, Güneş Gazetesi'nde yer aldı.

6- Ankara'da Anakent Belediyesi ve ilçe belediyelerinde 10 bin dolayında memur, SSK Genel Müdürlüğü'nde 3 bin 600 memur, yemek boykotu yaparak, hükümetin ilan ettiği yüzde 25 zam oranını protesto ettiler. Bu arada istanbul'da bir süredir 'Temmuz zammını protesto" gösterileri düzenleyen memurlar gösterilerini sürdürdüler.

7- Öz Gıda-İş Sendikası'na bağlı işyerlerinde toplam 4435 işçiyi kapsayan grevler başladı.

8- Yabancı sigara ve içkiye yüzde 20 oranında zam yapıldı.

9- İstanbul DGM'de, 2000'e Doğru Dergisi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Tunca Arslan, derginin 23 Nisan 1990 tarihli sayısında yer alan "Uluslararası Konferans - Kürtler Ortadoğu'nun en eski halklarındandır" başlıklı yazıda,

"milli duyguları zayıflatarak,yok etmeye yönelik yayın yaptığı" gerekçesiyle 6 yıl 3 ay, Devrimci Gençlik adlı derginin sahibi ve Sorumlu Yazıişleri Müdürü Güllen Demir, yayın yoluyla "bölücülük propagandası yaptığı, halkı sınıf, ırk, din, mezhep ve bölge farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik ettiği" gerekçesiyle bir yıl hapis cezasına çarptırıldılar. Verilen hapis cezaları para cezasına çevrildi.

10- Ankara DGM'de yasadışı Türkiye Devrimci Komünist Partisi (TDKP) üyesi oldukları ve bildiri dağıttıkları iddiasıyla mahkemeye çıkan 37 sanıktan 7'si tahliye oldu.

11- Gazeteci-yazar Alaaddin Baydar İstanbul'da öldü.

12- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Kıbrıs raporunu BM Güvenlik Konseyi'ne sundu. Cuellar, raporda, bütün gelişmelere rağmen devan eden çözümsüzlüğün yarattığı hayal kırıklığını vurguladı ve Kıbrıslı liderlerin en azından bir anlaşma taslak planı imzalamak üzere yeniden biraraya gelebilmeleri için "garantör ülkelerden" yardım istedi.

13- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Savunma Bakanlığı'n-da düzenlenen bir törende yaptığı konuşmada, Türkiye ile iki komşu ülke olarak anlaşmazlıkların dostça çözümünü istediklerini, ancak bu durumun zaman alacağını söyledi.

14- Avrupa Topluluğu Genel Kurulu'nda kabul edilen kararda, Topluluk organlarının, Türkiye'ye karşı izleyecekleri politikaları Dublin Zirvesi'ne göre belirlemeleri ve Kıbrıs'ta barışçı ve kalıcı bir çözüme ulaşılması için çabalarını yoğunlaştırmaları istendi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Avrupa Parlamentosu'nün kararını "tek yanlı" olarak niteledi.

15- Arnavutluk'un başkenti Tiran'daki Federal Almanya, İtalya ve Fransa Büyükelçiliği'ne sığınan mültecilerin tahliyesi sona erdi.

16- ABD Savunma Bakanı Dick Cheney'in, ülkedeki kimyasal silah üretim tesislerinin kapatılması için talimat verdiği bildirildi. Cheney, yeni bir kimyasal silahın denemelerini iptal etti. Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Wİlli-ams, kimyasal silahların planlanan üretimden vazgeçilmesine, ABD ile SSCB arasında kimyasal silah stoklarının aşamalı olarak eritilmesine ilişkin geçen ay imzalanan anlaşma ışığında karar verildiğini söyledi.

17- Romanya'nın başkenti Bükreş'te, haziran ayında meydana gelen olaylar sırasında tutuklanan kişiler arasında yer alan öğrenci liderlerinden Marian Munteanu'nun serbest bırakılması için 10 binden fazla kişinin katıldığı bir gösteri yapıldı.

14 TEMMUZ 1990

1- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Avukat önder Sav, 6 Eylül'de düzenlenecek Adli Yıl Açılış Töreni' nde yapacağı konuşmanın, programa alınmayışını eleştirerek, Yargıtay Başkanı'nın, barolara baskı uygulayamayacağını vurguladı.

2- Ankara ilçe belediyelerindeki toplu iş sözleşme uyuşmazlığının so-nuçlandirildiği ve ücretlerdeki artışın yüzde 310-441 oranında olduğu bildirildi.

3- 20 ülkenin katıldığı Uluslararası Çeşme Müzik Yarışması'nda Polonyalı yarışmacı Mieczyslaw Szczesniak birinci oldu.

4- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 9 kişi öldü.

5- Sovyetler Birliği'ni ziyaret eden ilk NATO Genel Sekreteri olarak başkent Moskova'da bulunan Manfred Wörner, SSCB Başkanı Mlhail Gorba-çov ile görüştü. Görüşmede, silahsızlanma, birleşik Almanya'nın askeri statüsü, askeri ittifakların siyasi birliklere dönüştürülmesi ve Avrupa'da yeni bir güvenlik yapısının oluşturulması konuları ele alındı.

6- Sri Lanka'nın Kalmunai kasabası yakınlarında üç otobüsü durduran Tamil gerillaları, yolcuların üzerine ateş açarak 35 müslüman sivili öldürdüler.

7- Hindistan'da Himalaya Dağları'nın eteğinde bir köyün heyelan sonucu toprak altında kaldığı ve en az 70 kişi hayatını kaybettiği bildirildi.

15 TEMMUZ 1990

1- SHP tarafından hazırlanan "Güneydoğu Raporu", Parti Meclisi'nde oy birliğiyle kabul edildi. Genel Başkan Erdal İnönü, konuyla ilgili konuşmasında "Bu rapor iktidara geldiğimizde uygulayacağımız programın bir bölümüdür." dedi. İnönü konuşmasında, demokrasinin sadece Güneydoğu'da değil, Türkiye'nin hiçbir yerinde olmadığını belirterek, TRT yönetimini ve ABD'nin Yunanistan'la imzaladığı ŞİA anlaşmasını eleştirdi.

2- Ankara Valisi Saffet Arıkan Bedük, Ankara'nın Atatürk Orman Çiftliği, Maltepe ve Kızılay semtlerinde içki yasağına ilişkin tebligatların durdurulduğunu, olayın yanlış anlaşıldığını ve kazanılmış haklara dokunulmadığını söyledi.

3- Türkiye Barolar Birliği'nin çağrısı ile Ankara'da toplanan baro başkanları toplantısından sonra yapılan açıklamada, 'Yargıtay Başkanı'nın bulunduğu yüce makama yakışmayan düşünce ve tutumu nedeniyle kınandığı" belirtildi.

4- Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Selim Ölçer düzenlediği basın toplantısında, hekimlerin sendika ve özlük haklarına ilişkin taleplerine "sürgün" ile cevap verildiğini belirterek, hekimlerin protestolarının artacağını söyledi.

5- Arnavutluk'un Türkiye ve Mısır Büyükelçiliği'ne sığınan 76 kişi uçakla Ankara'ya getirildi. Mülteciler daha sonra Yozgat'taki kamplara gönderildi.

6- Ordu'da bulunan Sağra fabrikasında çalışan 1419 işçinin işine son verildi.

7- Valilik ve Kaymakamlık Büroları Kuruluş, Görev ve Çalışma Yönetme-liği'nin bazı maddelerini değiştiren yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmelik, valiliklerde basın ve halkla ilişkiler birimleri oluşturulmasını öngörüyor.

8- Avrupa Parlamentosu Fransız Sosyalist Grubu lideri Claude Cheys-son Türkiye-AT ilişkileri konusunda Türkiye Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

9- Dünya Bankası'nca hazırlanan ve 121 ülkenin temel ekonomik göstergelerinin yer aldığı 1990 raporupda Türkiye, istikrar programlarını demokratik ortamlarda uygulamayı başarmış ülkeler arasında gösterildi. Türkiye, kişi başına düşen 1280 dolar milli gelirle 121 ülke arasında 56. sırada yer aldı.

10- Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl ile SSCB Başkanı Mihail

Gorbaçov arasında, birleşik Almanya'nın NATO üyeliği konusundaki görüşmeler Moskova'da başladı. Liderler görüşme sonunda yaptıkları açıklamada, konu üzerinde önemli gelişmeler kaydedildiğini belirttiler.

11- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov bir kararname yayımlayarak "Kamu kurumları ve siyasi örgütlerin kendi güçleriyle yayın istasyonları açabileceklerini" belirtti.

12- Hindistan'da Başbakan V.P. Singh'in istifasını geri alması nedeniyle üç bakanın daha istifa ettiği bildirildi. Bu istifalarla, hükümetteki görevinden ayrılan bakan sayısının 13'e yükseldiği kaydedildi.

13- Federal Almanya, Fransa ve AT Komisyonu üyelerini sert bir dille eleştiren ingiltere Ticaret ve Sanayi Bakanı Nikolas Ridley, görevinden istifa etti.

14- Pakistan'ın Haydarabad kentinde meydana gelen çatışmalarda 30 kişinin öldüğü, yaklaşık 100 kişinin de yaralandığı bildirildi.

16 TEMMUZ 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal İstanbul'da, Mahmutbey-Kumburgaz otoyolunun açılış törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Özal daha sonra düzenlediği basın toplantısında, Kürtçe konuşmayı yasaklayan kanunun kaldırılabileceğini, ancak resmi dilin Türkçe olduğunu, Güneydoğu'da devlete karşı bir ayaklanma hareketi olduğunu, kararnemelerin buna yönelik olduğunu ve genel olarak basın üzerinde bir tatbikat olmadığını söyledi, ûzal, Yunanistan'ın hava sahasını 6 milin üstüne çıkarmasının tanınmayacağını, Türkiye'nin NATO'daki öneminin azaldığını, Ortadoğu ve Balkanlardaki önemini koruduğunu belirterek, Türkiye'nin Misak'ı Milli sınırları dışına çıkmayı düşünmediğini, ancak bunun dışardaki Türklerle ilgilenmeyeceği anlamına gelmeyeceğini söyledi. Özal, Türkiye'nin AT üyeliğine Yunanistan kadar kolay giremeyeceğini, nedeninin de din faktörü olduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı Özal, istanbul'un su sorunu konusunda bu yıl için bulunacak bir çözüm olmadığını söyledi.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut Mahmutbey-Kumburgaz otoyolunun açılış töreninde yaptığı konuşmada "ANAP"m ekonomik bakımdan Türkiye'nin geri kalmışlığını kıracak bir icraat içinde olduğunu" söyledi. Akbulut konuşmasında, SHP'nin Güneydoğu raporunu eleştirerek, "Bu bölgede hiçbir şey yapılmıyormuş gibi bir tablonun çizilmesi ülkeye bir şey kazandırmayacaktır." dedi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel partisinin İl Kongresine katılmak üzere Rize'ye gitti. Demirel hareketi sırasında gazetecilerin, memur maaşlarına yapılan zam ve eylemler, ABD ile Yunanistan arasında imzalanan anlaşma, Türk Yunan ilişkileri, iç politika ve bir süre önce meydana gelen sel felaketiyle ilgili sorularını yanıtladı.

4- iller Bankası Genel Müdürü Rafet Güney, belediyelerin genel bütçe gelirlerinden kesinti yapılmasına olanak sağlayan yasa maddelerinin Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilmesine ilişkin gerekçeli karar açıklanana kadar, kesintilerin devam edeceğini söyledi.

5- Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi Abdülaziz Hoca, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'yü ziyaret ederek "Hac'daki kaza" ile ilgili bilgi verdi, inönü verilen bilginin tatmin edici olmadığını, büyükelçinin kazada ihmali kabul etmediğini söyledi. Büyükelçi Hoca, gazetelere gönderdiği yazılı açıklama ile de kaza konusunda bilgi verdi.

6- SSCB'nin Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Vladimir Georgiev, KP'nin 28. Kongresi nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin Kıbrıs poli-

likasında bir değişiklik olmadığını söyledi. Georgiev ayrıca, ABD ile Yunanistan arasında imzalanan ŞİA anlaşması, Fener Patrikhanesi ve KP Kongre-si'yle ilgili açıklamalarda bulundu.

7- istanbul, Ankara, İzmir ve Adana'da çeşitli kuruluşlarda çalışan memurlar, yapılan yüzde 25'lik zammı protesto etmek amacıyla gösteri yaptılar. İstanbul'daki gösterilere polis müdahale ederek 15 kişiyi gözaltına aldı.

8- Mardin'in Dargeçit ilşesi yakınlarında güvenlik güçleriyle PKK militanları arasında çıkan çatışmada 2 terörist ölü olarak ele geçirildi, 2 terörist de teslim oldu.

9- Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesi yakınlarında Irak'tan kaçak olarak yurda sokulduğu anlaşılan 35 ton külçe bakır ele geçirildi. Olayla ilgili 3 kişi tutuklandı. Van'da yapılan bir operasyonda da 35 kilo eroin ele geçirildi.

10- DGM Savcılığı, SHP Parti Meclisi tarafından onaylanan Güneydoğu Raporu hakkında soruşturma başlattı.

11- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 15 kişi hayatını kaybetti.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, AT Dönem Başkanı Gianni de Michelis'e gönderdiği belgede, Kıbrıs'ın AT'ye üyeliği konusunda yapılan başvurunun gayrımeşru bir idare tarafından yapıldığını belirterek, işlem görmemesi gerektiğini, üyeliğin Kıbrıs'ta bir çözüm bulunduktan sonra mümkün olabileceğini belirtti.

13- Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl ile SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov arasında üç gündür devam eden görüşmeler sona erdi. Görüşmelerden sonra yapılan açıklamada, SSCB'nin, Birleşik Almanya'nın NATO üyeliğini, NATO'nün geçici bir süre Demokratik Almanya topraklarına yayılmaması kaydıyla kabul ettiği bildirildi.

14-13 yıllık bir aradan sonra Mısır'a yaptığı ilk ziyareti tamamlayam Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ülkesine döndü. Esad, hareketinden önce Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile birlikte gazetecilerin FKÖ, Ortadoğu barışı, Mısır'la ilişkiler konusundaki sorularını yanıtladı.

Öte yandan Tunus'ta dün toplanan Arap Birliği Bakanlar Konseyi'nde bir konuşma yapan Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Yaser Arafat, ABD'nin diyalogun yeniden başlaması için öne sürdüğü koşulları kabul etmediklerini söyledi. Bakanlar Konseyi'nin de FKÖ ile dayanışma içinde olduğu açıklandı.

15- Malta, AT'ye tam üyelik başvurusunda bulundu.

16- Filipinler'de meydana gelen depremde 53 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

17 TEMMUZ 1990

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı özal'ın, SHP'nin Güneydoğu raporuna ilişkin eleştirilerini yanıtladı ve cumhurbaşkanının parti başkanı gibi davrandığını öne sürdü, inönü daha sonra basının çeşitli konulardaki sorularına değindi.

2- Devlet Bakanı Ercüment Konukman yaptığı açıklamada, Türkiye dışındaki Türklerin Türkiye'ye davet edilmesi yönünde bir çalışma olmadığını, bin kadar Ahıska Türkünün sembolik olarak Türkiye'ye getirileceğini söyledi.

3- Devlet Bakanı Güneş Taner, TÜSİAD'ı ziyaret ederek yönetim kurulu üyeleriyle bir toplantı yaptı.

4- Devlet Bakanı Işın Çelebi, Ankara Sanayi Odası Meclis Grubu toplantısında, işadamlarının ekonomik konulardaki sorularını yanıtladı.

5- Dışişleri Bakanı Ali Bozer, İktisadi Kalkınma Vakfı'nın 25. Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AT üyeliğini tutku haline getirmediğini belirterek, 'Temel hedef Avrupa olmak üzere daha geniş bir politika izlemeliyiz. Asya ve Afrika ülkeleriyle iyi ilişkiler kurmalıyız." dedi. Toplantıda, AT'nin Kıbrıs ve Avusturya'nın üyeliğiyle ilgili kararlarını protesto eden iki deklarasyon kabul edildi.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Ankara'da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın SHP'nin Güneydoğu raporuyla ilgili değerlendirmesini eleştirdi. Demirel, partisinin raporla igili değerlendirmeyi daha sonra yapacağını söyledi. Demirel, Fener Patriği'nin ABD gezisi konusunda da, "Patriğin yaptığı şeyler Türkiye'yi incitecek mertebelere ulaşıyorsa, bizi saymıyor demektir." dedi.

7- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Özal'ın SHP'nin Güneydoğu raporuna ilişkin eleştirileri konusunda Milliyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

8- HEP'in 11 kurucu milletvekilinin İstanbul'dan Diyarbakır'a kadar 9 gün sürecek "Onurlu ve özgür Yaşam Yürüyüşü" başladı.

9- GAP İdaresi kurulmasını öngören 388 sayılı KHK'nin iptali için SHP tarafından yapılan başvuru, Anayasa Mahkemesi'nce reddedildi.

10- Çelik-İş Sendikası'nın toplu sözleşme yapma yetkisi, yüzde 10 barajını aşamadığı için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından düşürüldü.

11- Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanvekili Rahmi Yıldırım yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Özal'ın basın konusunda dün yaptığı açıklamaları eleştirerek, ülke bütünlüğünün demokrasiyle korunabileceğini söyledi.

12- Devlet memurlarının maaşlarına yapılan zammı protesto amacıyla memurlar tarafından İstanbul ve İzmir'de göteriler yapıldı.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs özel Temsilcisi Oscar Camillion'u Lefkoşa'da kabul ederek bir süre görüştü. Denktaş görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Türk tarafının Maraş'ı yeniden yerleşime açma niyeti olmadığını belirterek, özel temsilciye Rumların AT'ye yaptıkları başvuru konusunda Türk tarafının görüşünü aktardığını söyledi.

14- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Viron Polidoras düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Özal'ın dünkü açıklamalarını yanıtlayarak, Yunan hava sahasının on mil olduğunu söyledi. Polidoras, Maraş'ın yerleşime açılması ve Başbakan Yıldırım Akbulut'un Türk-Yunan diyaloğuyla ilgili açıklamaları konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

15-. ABD'de bulunan Fener Patriği Dimitrios BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile bir görüşme yaptı. Patrik Dimitrios görüşme öncesi Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, 'Türkiye'den hiçbir şikayetimiz yoktur. ABD gezimiz yanlış yorumlandı, bu da bizi üzdü." şeklinde konuştu. Patrik görüşmede, Kıbrıs'ın gündeme getirilmesi önerilerini kesinlikle reddettiğini belirtti.

16- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov ile Federal Almanya Başbakanı Hel-mut Kohl arasında Birleşik Almanya'nın NATO üyeliği konusunda varılan anlaşma batı ülkelerinde olumlu karşılandı. NATO Sözcüsü konuyla ilgili açıklamasında, bu birleşmenin Avrupa'nın bölünmüşlüğünün sona ermesi anlamına geldiğini, Birleşik Almanya'nın NATO üyeliğinin başta SSCB olmak üzere bütün komşuların çıkarlarına uygun olduğunu söyledi. ABD Başkanı George Bush da yaptığı açıklamada, bu gelişmenin SSCB ile işbirliği çabalarına hız kazandıracağını, Almanya'nın NATO üyeliğinin bütün Avrupa ülkelerinin çıkarlarına uygun olduğunu söyledi.

Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher, Paris'te yapılan 2+4 toplantılarının üçüncüsünde yaptığı konuşmada Birleşik Almanya'nın NATO üyeliği için SSCB'ye özel bir yardım önermediklerini, uzun vadeli işbirliği konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı. Toplantının ana gündeminin Almanya-Polonya sınırı olduğu ve Polonya Dışişleri Bakanı'nın gözlemci olarak toplantıya katıldığı bildirildi.

17- Lübnan'ın güneyinde İran yanlısı Şii Hizbullah ile Suriye yanlısı Şii Emel örgütleri arasında dün sabah başlayan çatışmaları durdurmak amacıyla FKÖ tarafından bölgeye 400 gerilla gönderildiği bildirildi.

18 TEMMUZ 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal başkanlığında Çankaya Köşkü'nde yapılan ekonomi brifinginde, yılın ilk altı ayında ekonomide meydana gelen gelişmeler değerlendirildi. Brifingle bütçe açığı, enflasyon, özelleştirme ve dış borç konuları ele alındı. Toplantıya Başbakan Yıldırım Akbulut, Devlet Bakanları Güneş Taner ve Işın Çelebi, Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci ile bazı bürokratlar katıldı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Türk dış politikasındaki gelişmeler konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

3- Bakanlar Kurulu, sözleşmeli personel maaşlarına yüzde 25 oranında zam yapılmasını kararlaştırdı. Bakanlar Kurulu, öğrenci harçlarının arttırılma-masını da benimsedi.

4- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Tercüman Gazetesi'nin partisinin iç sorunlarıyla ilgili sorularını yanıtladı.

5- SHP Ankara Milletvekili Ömer Çiftçi, Ankara Valiliği'nin bazı bölgelerde içki satışını yasaklaması konusunda, Başbakan Yıldırım Akbulut'un yanıtlaması istemiyle TBMM'ye bir soru önergesi verdi.

6- DMP Genel Başkanı Bedrettin Dalan, düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın İstanbul'un su sorunu konusundaki açıklamalarını değerlendirdi. Dalan açıklamasında, ekonomik ve dış politika konularına da değindi.

7- Anayasa Mahkemesi, SHP'nin başvurusu üzerine, 424 ve 425 sayılı kanun hükmündeki kararnameleri esastan incelemeyi kararlaştırdı.

8- Radyo Televizyon Yüksek Kurulu'nün aylık olağan toplantısından sonra bir açıklama yapan Başkan Yardımcısı Ali Baransel, "Hodri Meydan" programının tüm partilerin katılması ve seçim yasakları dönemi dışında olması koşuluyla yayımlanabileceğini açıkladı. Baransel, "Başbakanlık'tan İlginize Bilginize" programının da toplantıda ele alındığını, programın seçim dönemi içinde, kurallara uyulması koşuluyla yayımlanabileceğini bildirdi.

9- Futbol maçlarının naklen yayını konusunda TRT ile kulüp temsilcileri arasında yapılan toplantıda anlaşma sağlanamadı.

10- Çelik-İş Sendikası'nin toplu sözleşme yapma yetkisinin Çalışma Bakanlığı tarafından iptal edilmesi, işçiler ve sendika tarafından protesto edildi. SHP Genel Başkanı Erdal İnönü konuyla ilgili açıklamasında, ANAP'in sivil toplum örgütlerini her fırsatta engellemeye çalıştığını belirterek, bunun

Türkiye'deki birlikte yaşama düzenine sabotaj olduğunu söyledi.

11- Gazeteciler Cemiyeti, bu yıl "Basın Özgürlüğü Ödülü"nün kişi olarak TBMM Başkanı Kaya Erdem'e, kuruluş olarakta Türkiye Barolar Birliği'ne verilmesini kararlaştırdı.

12- Hakkari'nin Çukurca ilçesi yakınlarında güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada 3 terörist ölü olarak ele geçirildi, bir köy korucusu da şehit oldu.

13- Gaziantep Cumhuriyet Savcılığı, Gaziantep İnsan Hakları Derneği'n-ce düzenlenen bir panelde "Kürtçülük" yaptığı gerekçesiyle gazeteci Erbil Tuşalp hakkında soruşturma başlattı.

14- Cumhuriyet Gazetesi Ankara Bürosu muhabirlerinde Ali Doğan'ın evine üç kişi tarafından silahlı saldırıda bulunuldu. Saldırıda Ali Doğan ve eşi yaralandı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

15- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis yaptığı açıklamada, Türkiye'nin son günlerde soğukkanlılığını yitirerek, ani tepkiler gösterdiğini, diyalog için bu tutumun değişmesi gerektiğini söyledi.

16- NATO Genel Sekreteri Manfred Wörner, Brüksel'de yaptığı açıklamada, Sovyetler Birliği ve Macaristan'ın NATO bünyesinde diplomatik temsilci bulundurabileceklerini söyledi.

19 TEMMUZ 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen'i kabul ederek, İstanbul'un sorunları konusunda bir görüşme yaptı. Cumhurbaşkanı Özal, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu yöneticilerini kabulünde yaptığı konuşmada da, Türkiye'de küçük ve orta işletmelerin öneminin arttığını belirtti.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, Reuter Ajansı'na verdiği demeçte, TSK'deki modernizasyonun devam edeceğini belirterek, 'Türkiye kendi güvenliğini ve ulusal birliğini her türlü koşul altında korumayı sürdürecektir." dedi.

3- TBMM, SHP ve DYP tarafından "Hac'da meydana gelen facia" konusunda verilen önerge nedeniyle olağanüstü toplandı. Toplantıda, önerge reddedildi.

4- Milli Savunma Bakanı Safa Giray yaptığı açıklamada, ABD ile Yunanistan arasında imzalanan ŞİA anlaşmasının Ege'deki durumu değiştirmeyeceğini, Türk uçaklarının Ege'de uçmaya devam edeceklerini söyledi.

5- Dışişleri Bakanı Ali Bozer, AT Dönem Başkanı Gianni de Michelis'e gönderdiği mektupta, Kıbrıs Rum kesiminin Kıbrıs adına AT'ye üyelik başvurusunun iki toplumun geleceği açısından problemler ortaya çıkardığını, başvuruya hiç bir işlem yapılmamasını istedi. Bozer mektubunda Kıbrıs Türklerinin görüşlerinin aynen paylaşıldığını belirtti.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'da AFP Ajansı'na verdiği demeçte, Rum kesiminin başvurusunun kabul edilmesinin, fiili olarak bir başka Kıbrıs devletinin kabulü anlamına geleceğini belirtti.

6- Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Ali Doğan'm evine saldırıda bulunan 4 kişi yakalandı. Adalet Bakanı Oltan Sungurlu ve İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu saldırıyı kınadılar.

7- Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesine bağlı Ömerli köyüne baskın yapan PKK militanları 2 kişiyi öldürdü, 2 kişiyi de yaraladı.

8- Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, önümüzdeki pazartesi gününden itibaren bir hafta süreyle yurt genelinde yabancı sigara ve içki satışının boykot edileceğini açıkladı.

9- Bulgaristan hükümeti, Türk balıkçı teknelerinin Bulgaristan sularını ihlal ettiklerini belirterek, Türkiye'ye protesto notası verdi.

10- New York Federal Mahkemmesi, değeri yaklaşık 100 milyar lira olan ve 300 parça eserden oluşan "Karun Hazinesi'nin Türkiye'ye ait oldu-

ğuna" karar verdi. Metropolitan Müzesi'nin zaman aşımı yolundaki iddiası reddedildi. Karar taraflara tebliğ edildi.

11- TBKP liderleri Haydar Kutlu ve Nihat Sargın'ın Avrupa İnsan Hakları Komisyonu'na yaptıkları bireysel başvuru kabul edildi. Komisyon, konuyla ilgili bir rapor hazırlanarak Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'ne sunulmasını kararlaştırdı.

12- BM Güvenlik Konseyi, Genel Sekreter Perez de Cuellar'ın Kıbrıs raporunu görüşerek, oybirliğiyle destekleme kararı aldı.

Öte yandan Kıbrıs Rum kesimi Dışişleri Bakanı George Yakovu, BM Güvenlik Konseyi'ne bir mektup göndererek Maraş'taki askeri yapının değiştiğini belirtti ve Konseyi olağanüstü toplantıya çağırdı.

13- Federal Almanya'da anayasal düzene karşı yürütülen faaliyetleri izleyen Anayasa Koruma Teşkilatı1 nın 1989 yılı raporu basına açıklandı. Raporda, Federal Almanya'da faaliyet gösteren en etkili örgütlerden birinin PKK olduğu belirtildi.

14- Kuveyt, Arap Birliği'ne başvurarak, Irak ile arasında petrol ve sınır anlaşmazlığı nedeniyle ortaya çıkan gerginliğin çözümü konusunda yardım istedi.

15- SSCB'nin Kırgızistan Cumhuriyeti'nin Osh bölgesinde Kırgızlarla Özbekler arasında yeniden çatışmalar çıktığı, çatışmalarda 8 kişinin öldüğü bildirildi.

20 TEM MUZ 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal, istanbul'da Taşkızak Tersanesi Komutanlığında, çıkarma gemilerinin denize indirilmesi ve yapımı tamamlanan gemilerin teslim edilmesi nedeniyle düzenlene törene katılarak bir konuşma yaptı ve Türkiye'nin stratejik konumuna değindi.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Balıkesir il kongresinde bir konuşma yaptı.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, KKTC Yeni Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Orhan Üçok'la Ankara'da görüştü. Görüşme sırasında Bülent Ecevit, Üçok ile buluşmalarının Kıbrıs Barış Harekatı'nın 16. yıldönümüne rastlamasının önemine işaret etti ve "Kıbrıs'a hem refah hem de ekonomik kalkınma gelmiştir. Demokrasi yolu açılmıştır. Bugün için geçerli olan tek şey iki kesimli, iki toplumlu bir federasyondur. Yani yalnızca çatı eksiktir" dedi.

4- Telsiz İşleri Genel Müdürü İbrahim Göksel imzasıyla, çanak anten üreten, satan ve ithal eden firmalara gönderilen bir yazıyla, sistemle birlikte Verici" satanların yetki belgelerinin olmaması halinde haklarında yasal işlem uygulanacağı ve 1 yıl ile 3 yıl arasında hapis cezasına çarptırılabilecekleri bildirildi.

5- Eğitim-İş Sendikası Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen sendika temsilcilerinin katılımıyla Ankara'da toplandı. Sendika Başkanı Niyazi Altunya, Eği-tim-İş'in kuruluşundan bu yana olan gelişmeleri anlatarak, diğer memurları da sendika kurmaya çağırdı.

6- Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ve bağlı 19 meslek odası ortak bir basın toplantısı düzenleyerek kamu çalışanlarına grev ve toplu sözleşme yetkileriyle donatılmış sendikal haklar tanınmasını istedi.

7- İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Nevzat Helvacı, derneğin 5. kuruluş yıldönümü nedeniyle yaptığı konuşmada çalışmaları değerlendirirken, derneğin işlerinin azalması, hatta tümden işsiz kalması dileğinde bulundu. Helvacı, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

8- Türk İşadamları ve Sanayiciler Derneği (TÜSİAD) hakkında, Dernekler Yasası'na muhalefetten dolayı hazırlık soruşturması başlatıldı.

9-1 Mayıs'ta izinsiz gösteriye katıldıkları ve örgüt 'esi oldukları gerekçesiyle Harbiye bölgesinde gözaltına alınarak haklarında dava açılan 8'i tutuklu 41 kişinin yargılandığı ve İstanbul 1 No.lu DGM'de görülen davaya, mahkeme yayın yasağı koydu.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla Lefkoşa Cumhuriyet Alanı'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, KKTC'nin varlığının, federatif veya konfederatif yapı için engel olmadığını belirterek, Kıbrıs Rum kesimi lideri Vasiliu'yu, Kıbrıs Türk halkını "a-zınlık" olarak takdim etmekten vazgeçmeye davet etti.

11- Kıbrıs Rum kesimi lideri Yeorgios Vasiliu Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda federasyon ilkesi üzerine her iki tarafın da anlaştığını, ancak Türk tarafının adanın ikiye bölünmüşlüğünü resmileştirmek istediğini öne sürdü.

12- Romanya'da Temeşvar kentinde yapılan ve işçi sendikaları ile öğrencilerin katıldığı gösteride okunan bir açık mektupta, başta 53 yaşındaki muhalif Marian Muntenau olmak üzere, geçen ayki gösterilerde tutuklananların serbest bırakılması ile Devlet Başkanı İon İliescu'nun istifası istendi.

21 TEMMUZ 1990

1- Dört günlük bir gezi için Güneydoğu'ya giden Cumhurbaşkanı Turgut özal, Malatya'da halka hitaben bir konuşma yaptı.

2- Kıbrıs Barış Harekatı'nın 16'ıncı yıldönümü nedeniyle dönemin Başbakanı, DSP lideri Bülent Ecevit Günaydın Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

3- Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Müsteşarı Ali Tigrel, ekonomide 1990'ın ilk yarısını ve ikinci yarısına ilişkin beklentileri , hedefleri, tahminleri konusunda Milliyet Gazetesi'ne açılamalarda bulundu. Tigrel 1990'daki Türk ekonomisinin çok olumlu olduğunu söyleyerek, enflasyon oranının yüzde 54'ü geçmeyeceğini belirtti.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut'un çağrısı üzerine bir araya gelen TİSK ve Türk-İş temsilcileri, "SSK'da personel açığının ivedilikle giderilmesi", "arttırılması düşünülen konut edindirme yardımı oranının az sayıda işçi çalıştıran işyerleri için uygulanmaması" ve "kaçak işçi çalıştırılmaması" gibi konular başta olmak üzere toplam 12 konuda anlaşmaya vardılar.

5- Dil Derneği'nin 2. Olağan Genel Kurulu Ankara'da yapıldı.

6- Gazeteci-yazar Orsan Öymen anısına düzenlenen "Orsan Öymen Ödüiü"nü kazananlar belli oldu.'Köşe yazısı" dalında Sabah Gazetesi yazarı Bekir Coşkun ödül alıken, "haber" dalında ise Güneş Gazetesi'nden Uluç Gürkan ödülün sahibi oldu.

7- Eski Cumhurbaşkanı Kenen Evren'e verilen Atatürk Uluslararası Barış ödülü'nün iptali için "Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu" aleyhine Danıştay'a açılan dava "görev yönünden" reddedildi.

8- Çekoslovakya'nın Starkoniçe kentinde düzenlenen ve bu yılki konusu "Kadın" olan fotoğraf yarıştı, nda, Rıza Baloğlu'nun dört fotoğrafı renkli baskı dalında Şeref mansiyonu ile ödüllendirildi.

9- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsolakis, Yunanlı Gazetecilere yaptığı açıklamada.'Türkiye ile diyalogun devamı için bu saldırgan ve tahrik edici tutumunu terk etmesi şarttır" dedi.

10- Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Yeorgios Vasiliu, Güneş Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

11- Irak'la Kuveyt arasındaki petrol bunalımı sürerken Arap ülkelerinin

gerginliği yatıştırmak için diplomatik girişimleri yoğunlaştırdığı belirtildi. Bağdat'a giden Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud El Faysal'ın, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'e, Suudi Arabistan Kralı Fahd'ın bir mesajını ilettiği bildirildi.

12- Küba'nın başkenti Havana'daki İspanyol Büyükelçiliği'ne 9 Kübalının daha sığınması sonucu, büyükelçilikteki Kübalı sayısının 18'e çıktığı bildirildi.

22 TEMMUZ 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal, Malatya'da, Turgut Özal Tıp Merkezi'-nin temelini attı. Cumhurbaşkanı Özal, törende yaptığı konuşmada, tıp merkezinin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en önemli sağlık kuruluşu olacağını, bölgenin kalkınması ve gelişmesi sonucu ayrılıkçı hareketlerin de sona ereceğini söyledi. Törende konuşan Devlet Bakanı Işın Çelebi ve Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, merkezin, hükümetin sağlık hizmetlerine verdiği önemin göstergesi olduğunu belirttiler.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, TRT ile Magic Box arasında yayın konusunda süren anlaşmazlıkla ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, her iki kuruluşun faaliyetlerinin hukuki mevzuat dışına çıkamayacağını söyledi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, "sosyal demokrasi" konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

4- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Yunan Dimosiografos Gazetesi'ne Maraş'ın yerleşime açılıp açılmaması konusunda birer demeç verdiler. Sözcü Sungar demecinde, konunun teknik bir konu olduğunu, Maraş'ın KKTC sınırları içinde yer aldığını söyledi. İnönü ise demecinde, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın konuyla ilgili açıklamasının geçerli olduğunu belirtti. Demirel de demecinde Kıbrıs sorununun iki toplumun çıkarlarına göre çözümlenebileceğini söyledi.

5- Devlet Bakanı Vehbi Dinçerler yaptığı açıklamada, 71 ilde valilere ^ğlı çevre koruma vakıfları kurulacağını bildirdi.

6- Milli Savunma Bakanı Safa Giray, ABD ile Yunanistan arasında imzalanan ŞİA anlaşması konusunda Güneş Gazetesi'nin sorularını yanıtladı. Giray, bu anlaşma nedeniyle Atina'ya misilleme yapılmasının düşünüldüğünü söyledi.

7- Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci Trabzon'da yaptığı konuşmada, emeklilik sisteminin adaletsiz olduğunu belirterek, sistemin düzeltilmesi için çalışmalar yapıldığını bildirdi.

8- Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek, Karun Hazinesi'nin geri alınması ve tarihi eser kaçakçılığı konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

9- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel İzmir'de gazetecilere yaptığı

açıklamada, Doğu Avrupa ve SSCB'deki gelişmeler nedeniyle "NATO"nün uzun süre ayakta duracağını sanmadığını" söyledi. Demirel açıklamasında, memurların maaşları protesto eylemlerini desteklediklerini belirterek, "Gösteri ve yürüyüş demokrasilerde vazgeçilmez bir haktır. Yürüyorlarsa bunları cezalandırmak anayasal hakkın ihlal edilmesi anlamına gelir." dedi. Demirel, yapılan zamlarla memurun gerçek gelirinin yüzde 14 geriletildiğini öne sürdü.

10- Ordu'nujı İkizce ilçesinde yapılan Belediye Başkanlığı seçimini ANAP adayı Salim Akkaya kazandı. Batman'ın Hasankeyf ilçesinde yapılan il genel meclisi üyeliği seçimini de ANAP ve DYP adayları kazandı.

11- Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi tarafından bir deklarasyon yayımlanarak, sağlık çalışanlarının ve memurların yapacağı yürüyüşlerin destekleneceği belirtildi ve iktidarın sağlık çalışanlarına tutumu eleştirildi. Deklarasyonda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut ile Sağlık Bakanı Halil Şıvgın'ın istifaları istendi.

12- Aylık Ak-Doğuş Dergisi'nin son sayısı, laikliğe aykırı propaganda yapıldığı gerekçesiyle İstanbul DGM tarafından toplatıldı.

13- İran Kürdistan Demokratik Partisi yetkililerince Paris'te yapılan bir açıklamada, geçen hafta içinde Kuzey İran'da parti güçleriyle İran güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 20 İran askerinin öldürüldüğü, 18'inin de esir alındığı bildirildi.

14- Polonya Parlamentosu, devlete ait sanayi kuruluşlarının özel sektöre devredilmesini öngören yasayı onayladı.

Suudi Arabistan ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında diplomatik ilişki kuruldu. İki ülke Dışişleri Bakanları'nın dün Riyad'da yaptıkları ortak açıklamada diplomatik ilişkinin 21 Temmuz'dan geçerli olduğu belirtildi.

16- Küba'nın başkenti Havana'da büyükelçilik binalarına sığınmaların artması üzerine, Federal Almanya, Kanada ve İspanya büyükelçiliklerinin kuşatma altına alındığı bildirildi.

17- Moğolistan'da ülke tarihinin ilk çok partili seçimleri yapıldı.

18- Irak'la Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında ortaya çıkan sınır ve petrol gerginliği konusunda diplomatik girişimlerde bulunmak üzere Mısır'a giden Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile görüştü.

23 TEMMUZ 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, geçen mart ayında PKK tarafından 9 kişinin öldürüldüğü Elazığ'daki Etibank Ferrokrom Tesisleri'nde yaptığı konuşmada, devletin güçlü olduğunu, burada öldürülenlerin katillerinin peşlerinin bırakılmayacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Özal, Fırat Üniversitesi'nde üniversite mensupları ve işadamlarının katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada ise dünyadaki gelişmeleri değerlendirdi. Özal, Doğu Bloku'nun çöktüğünü, gelecek on yılda sadece ABD'nin süper güç olarak kalacağını söyledi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Ordu'nun Fatsa ilçesinde partisince düzenlenen mitingle yaptığı konuşmada, genel seçimlere hazırladıkları anayasa taslağını açıklayarak gireceklerini, DYP ile anayasa değişikliği ve cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda görüşmeye hazır olduklarını söyledi, inönü, Cumhurbaşkanı Özal'ın hükümet işlerine karıştığını belirterek eleştirdi.

3- Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Nihat Bilgen bir basın toplantısı düzenleyerek, bakanlığa bağlı okul ve kurum öğretmenlerinin atama ve yer değiştirmelerine ilişkin yönetmelikte yapılan değişiklikleri açıkladı. Bilgen, yeni yönetmelikle, okullardaki kadroların standartlaştırıldığını ve puan sisteminin getirildiğini, ilk atanan öğretmenlerin kalkınmada öncelikli illerde 4 yıl zorunlu hizmet yapmalarının öngörüldüğünü söyledi.

4- Basından sansürün kaldırılışının 82. yıldönümü dolayısıyla, Gazeteciler C -niyeti, Basın Konseyi, Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Çağdaş Ga-zeteciTeTDerneği birer açıklama yaparak, basına yönelik artan baskılar nedeniyle bu yıl Basın Bayramı'nı kuramayacaklarını bildirdiler.

5- KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Başbakan Yıldırım Akbulut'un konuğu olarak Ankara'ya geldi. Eroğlu, havaalanında yaptığı açıklamada, kazanılan haklar ve özgürlüğün feda edilmemesi için siyasi ve ekonomik savaş verdiklerini bu savaşta Anavatan'ın verdiği destekten şevk duyduklarını söyledi.

6- TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner hakkında "Dernekler Yasası'na muhalefet ettiği" gerekçesiyle soruşturma açıldı. Cumhuriyet Sav-cılığı'na ifade verdikten sonra bir açıklama yapan Boyner, ülkenin ekonomik ve sosyal sorunlarının kendilerini yakından ilgilendirdiğini belirterek, "E-konomik ve sosyal hayatı etkileyen kararlar eninde sonunda siyasi kararların sonuçları olduğuna göre ekonomik meseleleri tartışırken siyasete ilişkin sözler söylememek imkansızdır." dedi.

7- Yayın hayatına yeni başlayan "Mücadele" adlı dergi, "komünizm propagandası yaptığı" gerekçesiyle İstanbul DGM'ce toplatıldı.

8- İstanbul'un Sarıyer ilçesi Küçükarmutlu semtinde "arazi mafyasını etkisiz hale getirmek" amacıyla polis tarafından düzenlenen operasyon sırasında çıkan çatışmada 1 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı. Olaylardan sonra 30 kişi gözaltına alındı.

9- istanbul Kozyatağrtıda bir banka şubesi kimliği belirsiz 4 kişi tarafından soyuldu. Soyguncular yaklaşık 400 milyon lirayı alarak kaçtılar.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 27 kişi öldü, 60 kişi yaralandı.

11- Kuzey ve Güney Amerika Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Yako-vas, Fener Patriği Dimitrios'un ABD gezisi konusunda Cumhuriyet Gazete-si'nin sorularını yanıtladı.

12- Yunanistan Dışişleri Bakanı Andonis Samaras dün parlamentoda yaptığı konuşmada, Yunanistan'ın Ege karasularını 12 mile çıkarmaya hakkı bulunduğunu belirterek, "ŞİA, Yunanistan'ın egemenlik haklarını kullanma hakkına sahip olduğunu teyit etmiştir." dedi. PASOK lideri Andreas Pa-pandreu'da yaptığı konuşmada, ABD'nin 12 mile izin vermeyeceğini, ABD'nin kendi dönemlerinde bunu reddettiğini söyledi.

13- Filistin sorununda barışın sağlanması amacıyla, İtalya Dışişleri Bakanlığı Michelis başkanlığında bir AT heyeti israil'e gitti.

Öte yandan işgal altındaki topraklarda son bir ay içinde öldürülen Filistinli sayısının 17 olduğu bildirildi.

14- Ürdün Kralı Hüseyin, Irak ile Kuveyt arasında ortaya çıkan gerginliğin giderilmesi amacıyla Mısır'a giderek Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile görüşmelerde bulundu.

15- Lübnan'da Hizbullah ve Emel örgütleri arasında bir haftadır devam eden çatışmalarda ölenlerin sayısının 125'e ulaştığı bildirildi.

16- Güney Kore'de 80 muhalefet milletvekili erken seçim yapılması istemiyle topluca istifa etti.

24 TEMMUZ 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Güneydoğu gezisi kapsamında gittiği Şırnak ve Batman'da yaptığı konuşmalarda birlik ve beraberlik çağrısında bulunarak terör olayları konusunda değerlendirmelerde bulundu. Özal, bölgedeki terör olaylarında yakalananların sayısının arttığını, çatışma sayısının azaldığını belirterek, Pişmanlık Yasası'nın bunda etkili olduğunu snylfirii Olayların "boş maceralar" olduğunu belirten Cumhurbaşkanı, devletin gücüyle kimsenin boy ölçüşemeyeceğini, bu işlerden vazgeçilmesi gerektiğini kaydetti.

2- Basından sansürün kaldırılmasının 82. yıldönümü nedeniyle, Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Yıldırım Akbulut, Devlet Bakanı Mehmet Yazar ve siyasi parti başkanları birer kutlama mesajı yayınladılar. Yıldönümü nedeniyle bir açıklama yapan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi, "Basın, yalnızca tartışmalı yasaların değil, dış kaynaklı büyük kapitallerin baskısı altında, ulusal çıkarları ve özgürlükleri koruma savaşı vermek zorunda ka 'lilir." dedi.

Öte yandan Gazeteciler Cemiyeti'nin 1990 Basın Özgürlüğü ödülleri istanbul'da düzenlenen bir törenle, TBMM Başkanı Kaya Erdem ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı önder Sav'a verildi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Doğu Karadeniz gezisinde sel felaketine uğrayan bölgelerde incelemelerde bulundu. İnönü Fatsa'da yapfığr konuşmada, bütün dünyada demokrasi rüzgarı estiğini, dünyanın sorunlarının barış ve demokrasi ile çözülebileceğini söyledi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, İstanbul Bayrampaşa'da düzenlenen mitingle yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı özal'ın "bir parti lideri gibi konuştuğunu, yönetimle ilgili her işe karıştığını" söyledi. Ecevit kamu görevlilerine sendika kurma ve toplu sözleşme, grev haklarının verilmesi gerektiğini belirtti.

5- Asgari Ücret Tesbit Komisyonu, 1 Ağustos 1990'dan itibaren geçerli olmak üzere, asgari ücretin sanayi ve tarım kesiminde, 16 yaşından büyükler için brüt 414 bin lira olmasını kararlaştırdı. Asgari ücret, 16 yaşından küçükler içinse 303 bin 750 lira olarak tespit edildi.

6- TÜBiTAK'ın 1990 yılı bilim, hizmet ve teşvik ödüllerini kazananlar belli oldu.

7- 2000'e Doğru Dergisi'nde çalışan 29 kişi, derginin yayınının süresiz olarak durdurulması nedeniyle kendilerini maddi ve manevi zarara uğrattığı

gerekçesiyle İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu aleyhine 29 milyon liralık manevi tazminat davası açtı.

8- İzmir Tarım İl Müdürlüğü'nün soyulması olayıyla ilgili 3 kişi ve bu kişilere yardım ve yataklık yapan 7 kişi, 3 tabanca ve çalınan paranın 10.5 milyon liralık bölümüyle birlikte yakalandı.

9- Yasadışı Devrimci Sol örgütü üyesi oldukları ve çeşitli eylemlere katıldıkları iddiasıyla İstanbul DGM'de yargılanan 11 sanıktan 4'ü beraat ederken diğer sanıklar çeşitli hapis cezalarına çarptırıldılar.

10- Yasadışı PKK örgütüne üye olmak, yasak yayın bulundurmak ve komiteler oluşturmak iddiasıyla Diyarbakır DGM'de yargılanan 21 kişi beraat etti.

11- Yunan bilim adamları tarafından Yeşiller Partisi adına hazırlanan bir raporda, Batı Trakya'daki Türk azınlığa Lozan Antlaşması ve Yunan Anaya-sası'na aykırı uygulama yapıldığı belirtildi.

12- ABD ile Yunanisfârrarasında imzalanan ŞİA, Yunanistan Parlamentosunda görüşülerek onaylandı.

13- Irak'ın Kuveyt'le olan gerginlik nedeniyle Kuveyt sınırına 30 bin asker, tank ve füzeler sevkettiği bildirildi. Öte yandan Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, arabuluculuk yapmak üzere Irak ve Kuveyt'e giderek bu ülkelerin devlet başkanlarıyla görüşmelerde bulundu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Margaret Tutwiler yaptığı açıklamada, Körfez'deki ABD donanmasıyla BAE donanmasının ortak bir tatbikata başladığını belirtti.

Beyaz Saray Sözcüsü Marlin Fitzwater de konuyla ilgili açıklamasında Irak'ın Kuveyt sınırına askeri yığınak yapmasından ABD yönetiminin kaygı duyduğunu, durumun "kritik" olduğunu söyledi.

14- Ortadoğu'da barışın sağlanması amacıyla görüşmelerde bulunmak üzere İsrail'e giden İtalya Dışişleri Bakanı ve AT heyeti başkanı Gianni de Michelis, İsrail Dışişleri Bakanı David Levy ile görüşmesinden sonra ortak basın toplantısı düzenledi. De Michelis "AT ile iyi ilişkilerin ancak İsrail'in FKÖ'yü tanımasıyla mümkün olabileceğini, Filistin halkının gerçek temsilci-,leri katılmadan gerçek bir barış sürecinin olamayacağını" söyledi.

15- Moğolistan'da yapılan çok partili ilk genel seçimlerde komünistlerin yüzde 80 oranında oy alarak yeniden iktidara geldikleri bildirildi.

16- Demokratik Almanya'da liberal kanadın, Demokratik Almanya'nın Federal Almanya'ya iltihak tarihinde çıkan anlaşmazlık nedeniyle koalisyon hükümetinden çekildiği açıklandı.

25 TEMMUZ 1990

1- Yozgat'ın Sorgun ilçesinde bir fabrikanın temel atma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Turgut özal, Güneydoğu ile ilgili kararnamelerin ülkenin bölünmez bütünlüğünün teminatı haline geldiğini, bunların değiştirilmesine imkan verilmeyeceğini söyledi.

2- Resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Pakistan'a giden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, sel felaketine uğrayan Doğu Karadeniz BölgesFnde gezi ve incelemelerini sürdürdü. İnönü 'Vatandaşın zararını gidermeyen devlet kusurludur, devletin gücü Karadeniz'de yok." dedi.

4- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu yaptığı açıklamada, TÜSİAD Başkanı Cem Boyner'in ifadesinin alınması konusunda kendilerinin her hangi bir talimat vermediğini söyledi.

5- Maliye ve Gümrük Bakanı Adanan Kahveci, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından toplu konut projesi çerçevesinde satışa çıkarılan arsalar üzerinde "ihtiyati tedbir" bulunduğunu söyledi.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, parti merkezinde gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Demirel, Cumhurbaşkanı özal'm Güneydoğu'ya ilişkin açıklamalarını eleştirerek, "Doğu ve Güneydoğu'yu Atatürk Barajı'nın arkasına saklayıp övünmek aldatmacadır." dedi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, yabancı kuruluşların Türkiye'de gazete satın alma istekleri konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

8- HEP milletvekillerinin katıldığı, İstanbul'dan Diyarbakır'a kadar süren "Onurlu ve özgür Yaşam" yürüyüşü Batman'da polis tarafından yasalara uygun davranılmadığı gerekçesiyle engellendi. Halkın da katılmasıyla çı-

kan olaylar sonucu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Daha sonra Diyarbakır'a giden milletvekilleri burada düzenlenen mitinge katıldılar. Mitingle konuşan HEP Genel Başkanı Fehmi Işıklar polisin müdahalesini ve gözaltına alınmaları kınadı ve 424 sayılı kararname ile "kurt sorunu" konusuna değindi.

9- IDP Genel Başkanı Aykut Edibali yaptığı açıklamada, "hukuka ve anayasaya aykırı baskıların yoğunlaşması nedeniyle" 19 Ağustos'ta 14 yerleşim biriminde yapılacak seçimleri, 13 yerde boykot ettiklerini açıkladı.

10- Türkiye Barc T Birliği Başkanı Önder Sav, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, istû.ıbul Barosu organlarının Adalet Bakanlığı'nca feshedilmesi yönünde açılan davayı eleştirerek, "Demokratik hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü ilkeleri zedeleniyor" dedi.

11- Türk-İş'e bağlı 16 sendika ortak bir açıklama yaparak, 28 Temmuz'da Ankara'da ve 29 Temmuz'da İstanbul'da yapılacak memur mitinglerini desteklediklerini ve bu gösterilere en geniş katılımın sağlanması için çalışmalara başladıklarını bildirdiler.

12- Başbakan Yıldırım Akbulut'un konuğu olarak Türkiye'ye gelen KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Ankara'daki temaslarını tamamladı. Başbakan Eroğlu, Cumhurbaşkanı Özal tarafından kabul edildi. Cumhurbaşkanı özal görüşmede, adadaki Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gayesinin ada sulhunun idamesi olduğunu söyledi. Eroğlu, SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ile birer görüşme yaptı.

Türkiye ile KKTC arasında ekonomik ve sosyal ilişkileri geliştirme yönünde iki ülke başbakanları arasında bir mutabakat metni imzalandı. İki ülke arasında pasaport ve gümrük işlemlerinin kaldırılması konusunda ön anlaşmaya varıldı. Metnin imzalanması nedeniyle bir açıklama yapan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, "Mutabık kalınan hususlar, içinde bulunduğumuz durum itibariyle gayet isabetlidir ve barış çabalarını gözeten cesaretli bir girişimdir" dedi.

13- Güney Kore Başbakanı Kang Young-Hoon, Başbakan Yıldırım Akbulut'un konuğu olarak üç günlük resmi ziyaret için Ankara'ya geldi.

14- Memur maaşlarına yapılan zamları protesto etmek amacıyla Ankara ve izmir'de çok sayıda memur, toplu vizite eylemi ve yürüyüş yaptı.

15- Partiya İslamiya Kurdistan (PİK) adlı yasadışı örgüt adına üç kişiyi öldürdükleri < çeşitli eylemlere katıldıkları gerekçesiyle 20 kişinin yargılanmasına İstanbih DGM'de başlandı. Duruşmayı izlemeye gelenlerin gösteri yapması sonucu 12'si kadın 17 kişi gözaltına alındı.

16- Yayımlanan üç kitabında bölücülük propagandası yaptığı iddiasıyla tutuklu olarak yargılanan Dr. İsmail Beşikçi, İstanbul DGM tarafından serbest bırakıldı.

17- Yasadışı Türkiye İhtilalci Komünistler Birliği (TİKB) örgütüne üye oldukları ve çeşitli eylemlere katıldıkları iddiasıyla 9 kişinin yargılanmasına Ankara DGM'de başlandı.

18- Gazeteci Turan Erturan İstanbul'da öldü.

19- Bu yılın ilk 5 ayında meydana gelen trafik kazalarında, 2136 kişinin öldüğü, 29 bin 431 kişinin de yaralandığı açıkladı.

20- Yunanistan Dışişleri Bakanı Andonis Samaras, Eleftherotypia Gaze-tesi'ne verdiği demeçte, Türk-Yunan diyalogundan sonuç alınabilmesi ve iki ülke ilişkilerinin düzelebilmesi için, Maraş'ın iade edilmesi ve Türkiye'nin Kıbrıs'ta bulunan askerlerinin yarısını çekmesi gerektiğini söyledi.

21- 1-28 eylül tarihleri arasında Adana çevresinde yapılması planlanan NATO tatbikatı, Türkiye'nin istemiyle iptal edildi.

22- Irak ile Kuveyt arasında çıkan gerginlik konusunda arabuluculuk yapan Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, iki ülke yetkilileriyle görüştükten sonra Kahire'de yaptığı basın toplantısında, iki ülke arasında önümüzdeki hafta sonu Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde bir görüşme yapılacağını ve basın yayın organlarında gerginliği artırıcı yazılara son verileceğini açıkladı. Mübarek açıklamasında, ABD'ye Körfez'deki bunalımı tırmandırmaktan kaçınması çağrısında bulundu.

23- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, TASS Ajansı aracılığıyla yayımladığı bir mesajda, ülkedeki yasadışı grupların 15 gün içinde silahlarını İçişleri Bakanlığı yetkililerine teslim etmelerini, aksi takdirde bu gruplara karşı güç kullanılacağını bildirdi.

26 TEMMUZ 1990

1- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin İzmir İl Kongresinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, Batı dünyasının asgari normlarına uyabilecek bir rejimden mahrum olduğunu belirterek, 'Türkiye, siyasi, ekonomik, sosyal ve idari mekanizmalarını tepeden tırnağa gözden geçirmeye ve kendisini dünyaya uydurmaya mecburdur" dedi.

2- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Türk dış politikasının yeni hedefleri konusunda Milliyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı. Ecevit demecinde, Türkiye'nin hedefinin "Balkanlar" olması ve bir Balkan politikası oluşturulması gerektiğini söyledi.

3- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın düzenlediği basın toplantısında, Maliye'nin konut projesini engellemeye çalıştığını, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından toplu konut projesi çerçevesinde satışa çıkarılan arsalar üzerindeki "ihtiyati tedbir" kararının hukuki dayanaktan yoksun olduğunu belirtti.

4- 17 dernek ve kuruluşun başvurusuyla, memur maaşlarına yapılan zammı protesto etmak amacıyla 28 Temmuz'da Ankara'da yapılmak istenen mitinge Ankara Valiliği'nce izin verilmedi.

5- DPT tarafından hazırlanan yarı yıl değerlendirme raporunda, ekonomide geçen yılın ikinci yarısında başlayan canlanmanın devam ettiği, 1990 yılı kalkınma hızının 5.7 oranında gerçekleşmesinin beklendiği belirtilerek, yılın ilk yarısında enflasyonda 5 puanlık gerileme olduğu açıklandı.

6- İSO Meclis Toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Memduh Hacıoğlu, ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi.

7- Türk-ABD ortak tesislerinde Harb-İş tarafından grev kararı alınmasından sonra işveren tarafı da lokavt ilan etti. Türk-İş Başkanı Şevket Yılmaz ve Harb-İş Başkanı Kenan Durukan kararı protesto ederek, kararın uluslararası işçi kuruluşları ICFT ve ETUC'a götürüleceğini açıkladılar.

8- Ankara'daki temaslarını tamamlayan KKTC Başbakanı Derviş Eroğ-lu, istanbul'a gitti. Vali Cahit Bayar'la görüştükten sonra temasları hakkında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Eroğlu, temaslarının dünyaya mesaj olduğunu belirterek, yılbaşında imzalanacak protokolle pasaportsuz Kıbrıs uygulamasına başlanacağını söyledi.

9- AT Dönem Başkanı ve İtalya Dışişleri Bakanı Gianni De Michelis, Dışişleri Bakanı Ali Bozer'in konuğu olarak Türkiye'ye geldi.

10- Yunanistan'da sol ittifakın lideri Harilaos Florakis, Midilli - Dikili Fes tivali nedeniyle geldiği Dikili'de yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın karasularını 12 mile çıkarma hakkı olduğunu, ama bu hakkı kullanmanın gerekli olmadığını söyledi.

11- Van, Hakkari ve Şırnak'ta güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmalarda 6 terörist öldü, 2 terörist sağ olarak ele geçirildi. Çatışmalarda 5 güvenlik görevlisi ile bir köy korucusu şehit oldu.

12- 23 Temmuz günü İstanbul'un Sarıyer ilçesi Küçükarmutlu semtinde "arazi mafyasını etkisiz hale getirmek" amacıyla polis tarafından düzenlenen operasyon sırasında, 1 kişinin ölmesi, çok sayıda kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan olaylarla ilgili olarak gözaltına alınan 30 kişiden, 9'u tutuklandı.

Öte yandan İstanbul'da son günlerde meydana gelen çeşitli olaylar konusunda, İçişleri Bakanı Abdüikadir Aksu, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan basına değerlendirmelerde bulundular.

13- Adımlar Dergisi'nin 39. sayısı, bölücülük propagandası yapıldığı gerekçesiyle İstanbul DGM'ce toplatıldı.

14- İzmir'in Halkapınar semtinde bir fabrikada meydana gelen patlama sonucu 3 kişi öldü, 5 kişi de yaralandı.

15- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen kazalarda 17 kişi öldü, 12 kişi de yaralandı.

16- Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde üç gün önce başlayan orman yangını kontrol altına alındı. Yangında 750 hektarlık orman alanının yandığı bildirildi.

17- Merkez Hakem Komitesi, Futbol Federadsyonu tarafından belirlendi.

18- Anayasa Mahkemesi'nin, radyo ve televizyon vericilerinin PTT'ye devrine ilişkin kanunun iptali konusundaki gerekçeli kararı, Resmi Gaze-te'de yayımlandı.

19- Irak'ın Kuveyt'le gerginliği nedeniyle Kuveyt sınırına yaptığı askeri yığınağı geri çekmeye başladığı bildirildi.

20- AT Komisyonu, Federal Almanya'nın Avrupa Ekonomik Canlanma Programı çerçevesinde Demokratik Almanya'ya vereceği yardım miktarını beş katına çıkarmayı kabul etti.

21- Güney ve Kuzey Kore'nin başbakanlarının ilk kez biraraya gelmelerini de öngören anlaşma imzalandı.

22- Lübnan'da bir otelde çıkan yangın sonucu 7 kişinin öldüğü, 11 kişinin de yaralandığı bildirildi.

27 TEMMUZ 1990

1- Milli Güvenlik Kurulu (MGK).Cumhurbaşkanı Turgut özal'ın Başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı.Toplantıda.Türkiye'deki genel güvenlik ve asayiş durumu. NATO zirve toplantısı sonuçları ve dış gelişmeler değerlendirildi.

2- TBMM Başkanı Kaya Erdem, Türk Tabipler Birliği yöneticilerini kabul etti. Erdem, kabul sırasında yaptığı konuşmada, eğitim ve sağlık alanında Türkiye'nin önemli sorunlarının bulunduğunu belirtti ve bunların çözümünde meslek kuruluşlarının önemli katkıları olduğunu kaydetti. TTB Merkez Konseyi Başkanı Selim ölçer de demokrasilerde parlamento ile meslek örgütleri arasında iyi ilişkiler olması gerektiğini söyledi.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Yekta Güngör özden, Cumhurbaşkanı Turgut özal'ın 424 sayılı karanameyle ilgili olarak,"Güneydoğu'da olumlu sonuçlar alındı. Bu karanamenin değiştirilmesine imkan vermeyiz kimse heveslenmesin" sözleri üzerine basına bir açıklama yaparak "Cumhurbaşkanı dahil hiç kimse mahkememizden istediği gibi karar çıkartamaz" dedi.

4- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, özel televizyon için anayasa değişikliği önerisini açıkladı.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Genel İdare Kurulu toplantısında, Güneydoğu ve Doğu Anadolu'daki olaylara değindi.

6- Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK),Genel Kurulu Ankara'da toplandı.

7- italya Dışişleri Bakanı ve AT Dönem Başkan Gianni de Michelis, Cumhurbaşkanı Turgut özal ve Başbakan Yıldırım Akbulut tarafından Ankara'da kabul edildi: Türk - İtalyan görüşmelerinde ikili ilişkiler ve Türkiye AT ilişkileri ele alındı.

8- Sağlık çalışanlarının İstanbul'da yarın yapacakları yürüyüş, İstanbul Valiliği'nce yasaklandı.

9- Şırnak'ın Uludere ve Siirt'in Pervari ilçelerinin kırsal kesimlerinde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 9 PKK'lı terörist öldü. Çatışma sırasında bir köy korucusu şehit olurken 3 er de yaralandı.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 9 kişi öldü.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın Cumhuriyet Gazetesi'nde bir yazısı yer aldı.

12- Türkiye ile KKTC arasında imzalanan mutabakat metnine,Yunanistan'dan sonra Kıbrıs Rum Kesimi ve KKTC'deki muhalefet partileri de tepki gösterdiler.

13- Sovyetler Birliği cumhuriyetlerinden Rusya, bağımsızlığını ilan etti.

14- Petrol Üreten Ülkeler Örgütü (OPEC) Bakanlar Konseyi, petrolün fiyatını 3 dolar arttırarak, bir varil petrolün fiyatını 21 dolar olarak belirledi.

15- ABD, Basra Körfezi'nde Irak-Kuveyt anlaşmazlığına ilişkin politikasını gözden geçirerek, Irak'a karşı "ekonomik yaptırım" uygulama kararı aldı.

16- İsrail Bilim Bakanı bir açıklama yaparak "Irak'tan gelebilecek bir saldırıya kimyasal silahlarla karşılık verebileceklerini" söyledi.

28 TEMMUZ 1990

1- Anayasa Mahkemesi Başkanı Necdet Darıcıoğlu, bir açıklama yaparak, "Cumhurbaşkanı Turgut özal'ın, 424 ve 425 sayılı kararname ile Anayasa Mahkemesi'ne gelen dosyalar hakkında konuşmaması gerekirdi" dedi.

Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Yekta Güngör özden'in açıklamasını değerlendirirken, Anayasa Mahkemesi'ne şimdiye kadar hiçbir müdahalenin yapılmadığını belirtti ve "Böyle bir evhama gerek yok" dedi.

2- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi yazılı bir açıklama yaparak, ABD Başkanı George Bush'un, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı telefonla arayarak, ayrıca mektup göndererek "Yunanistan ile ABD arasında imzalanan Savunma İşbirliği Anlaşması(SİA) ile Türkiye aleyhine Yunanistan'a doğrudan veya dolaylı herhangi bir güvenlik garantisi vermediği mesajını ilettiğini" bildirdi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Kayseri İl Kongresinde bir konuşma yaparak hükümeti eleştirdi.

4- Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın, Muhtarlar Derneğini ziyaret etti.

5- Türkiye'ye resmi bir ziyarette bulunan İtalyan Dışişleri Bakanı ve Avrupa Topluluğu Dönem Başkanı Gianni de Michelis Ankara'dan ayrıldı.

6- Basında tekelleşme ve Türkiye'de, basına yabancı sermayenin girmesiyle ilgili olarak parti liderlerinin ve basın meslek örgütleri başkanlarının görüşleri basında yer aldı.

7- Siirt'e bağlı Pervari ilçesinin kırsal kesiminde güvenlik güçleriyle PKK'lılar arasında üç gün önce başlayan çatışmalar sonucunda, ölü olarak ele geçirilen terörist sayısının 18'e yükseldiği bildirildi.

8- Bazı bakanlıklara yeni atamalar yapılmasına ilişkin karar, Resmi Ga-zete'de yayımlandı.

9- Güney Lübnan'da, Filistinli gerillalar ve Suriye yanlısı EMEL milisleri ile Hizbullah taraftarları arasındaki çatışmalarda en az 24 kişinin öldüğü, 80 kişinin de yaralandığı bildirildi.

10- Nijerya'da, 22 Nisan günü Devlet Başkanı İbrahim Babamgida'ya karşı başarısız darbe girişimi gerçekleştiren ve askeri mahkeme tarafından yargılanan 42 subayın, kurşuna dizildiği bildirildi.

29 TEMMUZ 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, İstanbul'da yaptığı konuşmada, SHP'nin Güneydoğu raporunu onaylamadıklarını belirterek, bölgeciliğin istismar edildiğini söyledi. Akbulut konuşmasında, İstanbul'a 200 bin telefon ekleneceğini ve su sorununa çözüm getirileceğini kaydetti.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, iktidarın, muhalefetin yasal haklarını kullanmasına izin vermediğini belirterek, İstanbul'un su sorunuyla ilgili çalışmalar konusunda bilgi verdi.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü; ABD Başkanı George Bush'un, Cumhurbaşkanı Turgut Ûzal'ı, telefonla arayarak ve mektup göndererek "Yunanistan ile ABD arasında imzalanan Savunma İşbirliği Anlaşması(SİA) ile Türkiye aleyhine Yunanistan'a doğrudan veya dolaylı herhangi bir güvenlik garantisi vermediği mesajını ilettiği" açıklamasıyla ile ilgili olarak "Başkan Bush'un mektubunun açıklanmasını, bunun kamuoyuna duyurulmasını" istedi.

SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal da, konuya ilişkin açıklamasında, ülkeler arasında kişisel telefonlarla güvence verilemeyeceğini söyledi.

ANAP Grup Başkanvekili Yasin Bozkurt da, diplomaside telefon muhaberesi ve yazılı metinlerin bir değer ifade ettiğini, bunun da Türkiye için yeterli olduğunu bildirdi.

3- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı özal'ın Anayasa Mahkemesi'nde görüşülmekte olan 424 sayılı kararname konusundaki açıklamasının "yargıya müdahale" olarak değerlendirilmemesi gerektiğini, hiç kimsenin Anayasa Mahkemesi'nden şahsi karar çıkartama-yacağını söyledi.

4- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, özel okullara gönderdiği talimatla, bu okulların kayıt sırasında velilerden "bağış" almasını yasakladı.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu, koruculuk sistemi ve SHP'nin Güneydoğu raporu konusunda Güneş Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Eskişehir il kongresinde yaptığı konuşmada, 'Türkiye'deki bugünkü rejimin demokrasi değil güdümlü bir rejim olduğunu" belirterek "Basın ve TRT'nin yabancılara satılmasına karşı olduğunu söyledi. Demirel konuşmasında, AT üyeliğinin yakın dönemde ihtimal dışı olduğunu, Avrupa'nın gelecekteki oluşumunda Türkiye'nin önemi konusunun da bir aldatmaca olduğunu belirtti.

7- ANAP Gaziantep Milletvekili Hasan Celal Güzel yaptığı açıklamada, Magıc Box'ın televizyon yayını yapmasının Anayasa'ya aykırı olduğunu söyledi.

8- HEP Genel Başkanı Fehmi Işıklar, Dikili'de yaptığı konuşmada, 'Türkiye'de Kürt sorununun yadsınamaz bir gerçek olduğunu ve özgür ortamlarda tartışılması gerektiğini" söyledi.

9- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Namık Kemal Kılıç, bu yılın ilk 5 ayında ithalat ve ihracatta meydana gelen gelişmeleri değerlendirdi. Kılıç rakamların programa göre geliştiğini, ithalattaki artışın ekonomik canlılığın göstergesi olduğunu, Türkiye'nin tüketim ekonomisine gideceğini söyledi.

10- Hakkari'nin Şemdinli ve Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde güvenlik güçleriyle PKK militanları arasında çıkan çatışmalarda 6 terörist öldü, bir terörist de yaralı olarak ele geçirildi. Beytüşşebap'taki operasyon sırasında daha önce öldürülmüş iki teröristin de cesedi bulundu.

içişleri Bakanı Abdülkadir Aksu incelemelerde bulunmak üzere bölgeye gitti. Aksu, Şırnak'ta yaptığı konuşmada, teröristlerin ve bazı ülkelerin bölgenin kalkınmasını istemediklerini söyledi. Son dört gün. içinde meydana gelen çatışmalarda 32 teröristin ölü, 6 teröristin sağ olarak ele geçirildiği, çatışmalarda 9 güvenlik görevlisi ve 2 korucunun şehit olduğu açıklandı.

11- İTO Başkanı Atalay Şahinoğlu ile ekonomide sorunlar konusunda yapılan bir söyleşi Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

12- İstanbul'da yapılan Dünya Gençler Serbest Güreş Şampiyonası'n-da Türkiye, 1 altın, 1 gümüş ve 3 bronz madalya alarak takım halinde 2. oldu. Birinciliği Sovyetler Birliği takımı kazandı.

13- ABD'de yayımlanan Smithsonion Dergisi'nin son sayısında 13 sayfalık GAP incelemesi yayımlandı. İncelemede dünyanın en büyük barajlarından birinin ve Hollanda, Belçika ve Lüksemburg kadar bir alanın bu proje ile sulanabilir alan olarak ortaya çıkacağı belirtilerek, proje ile 200'e yakın tarihi kalıntının kaybolacağı vurgulandı.

14- SSCB Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze, IMF Başkanı Michel Camdessus ile Moskova'da yaptığı görüşmede, ülkesinin IMF'ye üye olmak istediğini söyledi.

15- Cezayir Devlet Başkanı Şadli Bincedid yaptığı açıklamada, ülkede 1991 yılının ilk dört ayı içinde erken seçime gidilme kararı alındığını bildirdi.

16- Brezilya'da 100 kişinin, Şili'de 10 kişinin ve Panama'da 15 kişinin cesetlerinin bulunduğu toplu mezarlar ortaya çıkarıldı.

17- Avusturya eski Başbakanı Bruno Kreisky, Viayana'da öldü.

30 TEMMUZ 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, Kastamonu'da yaptığı konuşmada, Gü-neydoğ'da meydana gelen olayları değerlendirdi ve SHP'nin Güneydoğu raporunu eleştirdi. Akbulut, bu topraklar üzerinde yaşayan herkesin Türk olduğunu, Kürt olmadığını söyledi.

2- DYP Başkanlık Divanı tarafından yayımlanan bildiride, yabancı sermayeli basın ve televizyona karşı çıkılarak, Cumhurbaşkanı özal'ın bu konudaki tavrı eleştirildi.

3- İstanbul Anakent Belediye Başkanı Nurettin Sözen düzenlediği basın toplantısında, bulut tohumlama yöntemiyle, eylül ayından itibaren yapay yağmur yağdırılarak istanbul'un su sorununa çözüm bulunmaya çalışılacağını bildirdi.

4- Türkiye Barolar Birliği'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Turgut özal'ın 424 ve 425 sayılı KHK'lerin değiştirilmesine izin verilmeyeceği yolundaki sözlerinin, anayasa ihlali olduğu belirtildi.

5- Cezayir İstihdam Bakanı Kara-Muhammed Amar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut'un konuğu olarak Türkiye'ye geldi.

6- Operasyondan dönen bir askeri konvoya PKK militanları tarafından Siirt-Pervari yolunda pusu kurulması sonucu, 2 subay ve 5 er şehit oldu.

7- Çay fiyatlarına yüzde 21-25 oranında zam yapıldı.

8- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov yaptığı açıklamada, Sovyet cumhuriyetlerinin kendi paralarını basmalarına izin verilmeyeceğini, bunun bankacılık ve kredi sisteminde gerçekleştirilmeye çalışılan reformları baltalayacağını bildirdi.

9- SSCB ile Arnavutluk arasında diplomatik ilişki kurulduğu bildirildi. TASS Ajansı tarafından yapılan açıklamada, iki ülke başkentlerinde karşılıklı olarak büyükelçilikler açılması konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi.

10- Küba Devlet Başkanı Fidel Castro, Hindistan televizyonuna verdiği demeçte, "SSCB'nin zayıflaması bizi endişelendiriyor. İki kutuplu bir dünya yerine ABD'nin hegemonyasındaki tek kutuplu bir dünya ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu da Roma imparatorluğu'na benzer." dedi. Castro, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üye sayısının arttırılması ve Bağlantısızlar hareketinin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

11- Liberya'nın başkenti Monmrovia'da, Devlet Başkanı Samuel Doe yanlısı askerlerin bir kiliseye düzenlediği baskında yaklaşık 600 kişinin öldüğü bildirildi. Öte yândan Doe'yi devirmek için mücadele eden asilerin başkentin büyük bölümünü ele geçirdikleri haber verildi.

12- ingiltere Avam Kamarası Kuzey irlanda Komisyonu Başkanı lan Gow, arabasına konulan bir bombanın patlaması sonucu öldü.

31 TEMMUZ 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut. iki günlük yurt gezisini tamamlayarak Ankara'ya döndü. Akbulut, Kastamonu'nun Cide ilçesinde yaptığı açıklamada, Güneydoğu'yla ilgili olarak söylediği sözlerin yanlış yansıtıldığını, Kürt-çenin Türk olmaya engel olmadığını belirterek, "Ben Türk değilim diyenlere ne yapılması gerektiğini millete bırakıyorum." dedi.

2- Sanayi ve Ticaret Bakanı Şükrü Yürür yaptığı açıklamada, Magıc Box'un kuruluş statüsünde naklen yayınla ilgili bir hüküm bulunmadığı için şirketin feshi amacıyla dava açılması gerektiğini, bu amaçla şirketin incelemeye alındığını söyledi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, parti merkezinde gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Demirel, Yıldırım Akbulut'un Başbakanlığının 'Türkiye'nin talihsizliği" olduğunu, Cumhurbaşkanı özal'ın Çankaya'da olmasının da "hukukun üstünlüğünün ihlali" olduğunu öne sürdü.

4- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal, ABD-Yunanistan arasında imzalanan Savunma işbirliği Anlaşması ve Başkan Bush'un verdiği güvence, Güneydoğu Raporu ve basın-yayın alanında yabancı sermaye konularında Cumhuriyet Gazetesi1 nin sorularını yanıtladı.

5- TBKP Genel Sekreteri Nihat Sargın Muğla'da yaptığı konuşmada, partisinin yasallaşma mücadelesi verdiğini belirterek, partinin kapatılıp kapatılmaması konusunda kararı bağımsız mahkemelerin vereceğini, gerekirse partiyi feshedip yeni parti kuracaklarını söyledi.

6- Başbakanlık tarafından "Başbakanlıktan İlginize Bilginize" programının seçim yasakları kapsamı dışında değerlendirilmesi istemiyle yapılan başvuru, Yüksek Seçim Kurulu tarafından reddedildi.

7- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent, ören Kültür ve Sanat Festivali'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'de kararnamelerle düşünce hürriyetine kısıtlamalar getirildiğini, uygulanan sistemin demokrasi değil zümre hakimiyeti olduğunu söyledi.

8- Bakkallar ve Bayiler Federasyonu Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı açıklamada, yabancı sigara ve içki boykotunun süresiz uzatıldığını bildirdi.

9- Siirt-Pervari yolunda pusu kurarak 7 askeri şehit eden teröristlerin yakalanabilmesi için operasyonlar yoğunlaştırıldı. Operasyonlarda 2 terörist

ölü olarak ele geçirirldi.

10- Kıbrıs sorunuyla ilgili Türk politikalarını uluslararası kamuoyuna anlatmak ve KKTC'nin ekonomik ve sosyal açıdan desteklenmesi amacıyla Kıbrıs Türk Araştırmaları Tanıtma ve Dayanışma Vakfı adıyla bir vakıf kuruldu.

11- ingiltere'de çıkan Janes Defence Weekly Dergisi'nde yayımlanan Türkiye'nin güvenlik siyaseti konulu yazıda, Doğu-Batı ilişkilerinin değişimi ve gerginliğin azalması nedeniyle Türkiye'nin pazarlık gücünün azaldığı öne sürüldü.

12- İslam Konferansı Örgütü'nün (İKÖ) 19. Dışişleri Bakanları toplantısı Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in açılış konuşmasıyla Kahire'de başladı. Toplantının ilk gününde Dışişleri Bakanı Ali Bozer ikili ilişkilerde bulunurken, Genel Sekreter Hamid El Gabid yaptığı açıklamada, Türkiye, Suriye ve Irak arasında mevcut olan su sorununun gündemde olmadığını bildirdi.

13- Bulgaristan eski Devlet Başkanı Todor Jivkov, parlamentoya bir mektup göndererek, yargı önüne çıkmadan parlamentoda konuşma yapmayacağını belirtti ve "hata yaptım, ama suç işlemedim" dedi.

14- Irak ile Kuveyt arasındaki gerginliğin giderilmesi için Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde görüşmelere başlandı. Öte yandan Irak'ın Kuveyt sınırına 100 bin asker gönderdiği bildirildi.

15- Genel seçimleri büyük bir farkla kazanan Moğolistan KP Genel Sekreteri Gombojaviyn Oşirbat, düzenlediği basın toplantısında, bir koalisyon hükümeti kurulması için muhalefete görüşme çağrısında bulundu. Oşirbat, insan haklarının ve basın özgürlüğünün garanti altına alınması için, anayasal reformlara gidileceğini söyledi.

16- israil Savunma Bakanı Moşe Arens yaptığı açıklamada, Lübnan'da Şiiler arasında devam eden çatışmaların, İsrail'in çıkarlarını tehlikeye düşürmesi halinde çatışmaya müdahale edeceklerini söyledi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106