22.6.1990
×

Hakkında

Künye

İletişim

HAZİRAN 1990

1 HAZİRAN 1990

1- Yerel seçimler nedeniyle çıktığı yurt gezilerine Antakya'da devam eden Başbakan Yıldırım Akbulut, halka hitaben bir konuşma yaptı.

2- Afyon ve Uşak'taki seçim gezileri sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Cumhurbaşkanlığı Köşkü'ne ek ödenek ayrılması konusunda,Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi'nih sözlerine katılmadığını belirtti.

SHP Nevşehir Milletvekili Cemal Seymen de, Cumhurbaşkanlığının ödenek arttırımı konusunda, Başbakan Yıldırım Akbulut'un yanıtlaması istemiyle TBMM'ye bir soru önergesi verdi.

3- Kars Bağımsız Milletvekili Mahmut Almak, cezaevlerinde açlık grevlerin: de bulunan tutuklu ve hükümlülere şeker ve tuz yasağı konduğu iddiasına ilişkin, Adalet Bakanı Oltan Sungurlu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM'ye bir soru önergesi verdi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel,Manisa ve İzmir'de halka hitaben yaptığı konuşmalarda, iktidarı eleştirdi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit,Samsun ve Sinop'ta yaptığı seçim konuşmalarında, SHP ile partisinin birleşmesinin Meclis'de olabileceğini belirtti.

6- Anayasa Mahkemesi"nin vakıfların "Ünivesite" kuramayacağına ilişkin kararını değerlendiren hukukçular, bu yıl ilk mezunlarını verecek Bilkent'in hiçbir öğrencisine diploma veremeyeceğini öne sürdüler. YÖK ve Bilkent Mütevelli Heyeti Başkanı Prof.İhsan Doğramacı'nın "Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararlarının geriye işleyemeyeceği" şeklindeki sözleri, aynı hukukçular tarafından,-Bilkent'in süreklilik taşıyan bir kurum olması nedeniyle geçersiz bulundu.

7- Türkiye Ziraatçılar Derneği'nce yapılan değerlendirme sonucunda dereceye giren gazetecilere ödülleri verildi.

8- Çağdaş Gazeteciler Derneği Güney Marmara Şubesi'nce Bursa'da düzenlenen toplantıda, 'Türkiye'de Basın Özgürlüğü ve Polis-Basın İlişkileri" tartışıldı.

9- Mardin'in Dargeçit ilçesinde, Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde bulunan tutuklu ve hükümlü yakınlarından oluşan bir grup, cezaevlerindeki açlık grevini desteklemek amacıyla, Dargeçit Kaymakamlığı önünde oturma eylemi yaptı. Gruba güvenlik güçlerinin müdahalesiyle başlayan olaylarda 40 kadar kadın gözaltına alındı.

SHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç olaylarla ilgili olarak, Başbakan Yıldırım Akbulut'un yanıtlaması istemiyle konuyu Meclis'e getirdi.

10-16 Mayıs'ta Çanakkale Cezaevi'nde başlatılan açlık grevleri, diğer cezaevleriyle birlikte sürerken, tutuklu ve hükümlü yakınları topladıkları 9 bin imzalı dilekçeyi TBMM Genel Sekreterliği'ne ilettiler.

11- Ankara DGM Başsavcısı Nusret Demiral ile DGM Savcısı Binbaşı Ülkü Coşkun, TBKP davası avukatlarından Uğur Söylemezoğlu'nu yasalara aykırı biçimde gözaltına aldırıp hakkında soruşturma yaptıkları gerekçesiyle, Söyle-mezoğlu'nun avukatı İsmail Sami Çakmak tarafından Adalet Bakanlığı'na şikayet edildiler.

Bu şikayetin gündeme geldiği sıralada, Ankara DGM Savcılığının talimatı üzerine Ankara Barosu avukatlarından TBKP davasında görevli olan Hasan Şahin ve Gürbüz Özaltınlı da gözaltına alındılar.

12- Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu'nün İmralı'da bulunan mezarlarının İstanbul'a nakledilmesine ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

13- Osmanlı arşivlerinin tasnifi tamamlanmış olan 1691-1895 yıllarına ait belgelerindeki Ermenilerle ilgili bölümlerin mikrofilmleri Türkiye'nin Paris Büyükelçisi İlter Türkmen tarafından, Paris Milli Kütüphanesi Genel Müdürü Emmanu-el Le Roy Ladurie'ye iletildi.

14- Aralarında Türkiyelinde bulunduğu 19 Avrupa ülkesinden bakanlar ve AT Komisyonu Başkan Yardımcısının da katıldığı 8. EUREKA Bakanlar Konferansı Roma'da başladı.

15- Uluslararası PEN Kulübü, Başkan Gyorgy Konrad ve Sekreter Alexand-re Bloch imzasıyla Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a gönderdiği açık mektupta, Türk Ceza Kanunu'nün 141 ve 142. maddeleri uyarınca tutuklu olarak yargılanmakta olan tüm fahri üyelerinin serbest bırakılmaları ve beraat ettirilmeleri çağrısında bulundu.

16- Libya lideri Muammer Kaddafi, Bağdat'ta Arap Birliği zirvesinin kapanışında yaptığı konuşmada, 1986 yılında ABD tarafından sarayına karşı düzenlenen saldırıda kullanılan uçakların Türkiye'de barındırıldığını iddia ederek, Arap aleminin Türkiye'ye karşı önlem almasını istedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, konuyla ilgili olarak "bir yorumda bulunmamayı tercih ettiğini" söyledi.

17- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, Irak'ın başkenti Bağdat'ta yaptığı basın toplantısında Türkiye'nin İsrail'le ilişki düzeyinin yükseltilmesi halinde bunun kararlara uygun olarak "Arap Birliği Genel Sekreteri'ne yetki verilerek değerlendirileceğini" söyledi.

18- Filistin Kurtuluş Cephesi'ne bağlı gerillaların Tel Aviv'in güney ve kuzey sahillerine giriştiği saldırıyı geri püskürten İsrail, olaya karıştığına inandığı Libya'ya saldırı düzenleyebileceğini açıkladı.

BM Güvenlik Konseyi'nde ise işgal altındaki topraklarda yaşayan Filistinlilerin durumunu incelemek üzere üç kişilik soruşturma komitesi gönderilmesi yolundaki karar tasarısı veto edildi.

19- İspanyol hükümeti, Irak'ın ısmarladığı ileri sürülen süper topa parça imal etmiş olabilecekleri gerekçesiyle üç İspanyol özel silah endüstrisi hakkında soruşturma açtı.

20- ABD Başkanı George Bush ile Sovyetler Birliği Başkanı Mihail Gorba-çov stratejik silahların yüzde 50 indirimi (START) ile ilgili "ön anlaşma" ve iki süper gücün kimyasal silahlar üretmesine son veren anlaşmayı imzaladılar. Almanya konusunda görüş birliğine varamayan liderler, sorunu Dışişleri bakanlarına devrettiler.

21- Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yelisin, Litvanya Cumhurbaşkanı Vitautas Landsbergis ile yaptığı görüşmede, bağımsızlık konusunda bütün cumhuriyetlere öncelikle de Litvanya'ya destek vereceklerini söyledi.

22- Pakistan'ın Karaçi kentinde etnik kökenli çatışmalar yüzünden şiddetlenen silahlı eylemler sonucu son bir haftadır ölenlerin sayısı 157'ye yükseldi.

2 HAZİRAN 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, L'Expresse dergisine " Avrupalılar'a Açık Mektup " başlığıyla gönderdiği bir yazıda Türkiye'nin Avrupa içinde yer almak istediğini,bundan AT ülkelerinin de büyük yararı olacağını" belirterek, Avrupalı yatırımcıların Ortadoğu'daki ucuz emek gücünden de Türkiye'nin AT'ye tam üyeliği halinde yararlanabileceklerini vurguladı.

2- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, cezaevlerindeki gazeteci ve sendikacıların TCK'nın 141. ve 142. maddelerinin kaldırılması amacıyla başlattıkları açlık grevlerine ilişkin olarak basının sorularını yanıtladı.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel partisinin Çubuk'taki ilçe kongresinde, 51 beldedeki seçim sonuçları ne olursa olsun, erken seçime gidilmesi gerektiğini söyledi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit partisinin İnebolu, Çaycuma, Perşembe ve Karapınar beldelerinde düzenlediği toplantılara katılarak iktidar ve muhalefet partilerine yönelik eleştirilerini dile getirdi.

5- Yeşiller Partisi'nin ilk olağan kongresinde, genel başkanlığa Prof. Dr. Celal Ertuğ yeniden seçildi.

6- Sağlık Meslek Birliklerince düzenlenen 2. Sağlık Kurultayı, "Sağlıklı yaşam ve insan haklan" özel gündemi ile toplandı. Kurultay'da, ANAP iktidarının belli bir sağlık politikasının bulunmadığını belirten SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, bir siyasal mücadele aracı olarak açlık grevlerine başvurulmasına ilke olarak karşı olduğunu belirtti.

7- Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmir Şubesi tarafından "Demokrasi ve İnsan Hakları Açısından Batı Trakya Türklerinin Dünü, Bugünü ve Yarını" konulu açık oturuma katılan Batı Trakya Türkleri liderlerinden İbrahim Şerif ve Ahmet Faikoğlujürkiye'nin de desteği ile halklarının günden güne rahatlamakta olduğunu söylediler.

8- Türk Hukuk Kurumu'nca düzenlenen "Olağanüstü Hal ve Kanun Hükmünde Kararnameler" konulu konferansta konuşan Prof. Dr. Hikmet Şani Türk, kanun hükmünde kararname uygulamasının, bu uygulamaya çok sık başvurulması nedeniyle amacından saptığını, parlamento ve Bakanlar Kurulu'nün da bu nedenle devre dışı kaldığını söyledi.

9- 21 şair ve yazar, Cumhurbaşkanlığı, TBMM Başkanlığı, Adalet Bakanlığı ve siyasi parti genel başkanlıklarına bir açık mektup aracılığıyla başvurarak TCK'nun 141. ve 142. maddelerinin kaldırılması.bütün düşünce suçluları ve sanıklarının serbest bırakılması talebinde bulundular.

10- Güvenlik güçlerince yapılan operasyonlar sonunda, Van'ın Başkale ilçesi yakınlarında 6 kilo eroin ve Bitlis'ten Diyarbakır'a gitmekte olan bir arabada da 4 kilo baz morfin ele geçirildi.

11- Avrupa'daki NATO Kuvvetleri Başkomutanı Orgeneral John Galvin, bir bunalım zamanında, dışardan gelecek hava desteğinin, Türkiye için önem taşıyacağını söyledi.

NATO Genel Sekreteri Manfred Worner ise Türkiye'nin Sovyetler Birliği ile iyi ilişkiler geliştirmesini, diğer NATO ülkelerinin izlediği politikaya uygun bulduğunu belirtti.

12- Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a gönderdiği açık mektupta TCK'nın 141 ve 142. maddeleri yüzünden çeşitli hapis cezalarına çarptırılmış, Çanakkale E Tipi Cezaevinde açlık grevinde bulunan gazetecilerin serbest bırakılmalarını istedi.

13- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Herez de Cuellar, Güvenlik Konseyi'nin 649 sayılı Kıbrıs kararı hakkında tarafların görüşlerini bildirmelerini istedi.

14- ABD Başkanı George Bush ve SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, süper zirvenin üçüncü gününde Camp David'de gerçekleştirdikleri görüşmelerde bölgesel sorunlar kapsamında yer alan Yahudi göçü ve Ortadoğu meselesi ile ilgili olarak görüş alışverişinde bulundular.

15- Fransa'nın Güney Pasifik'teki Mururoa Takımadası'nda yaptığı nükleer deneme, bu ülke tarafından,ilk kez resmi olarak açıklandı.

3 HAZİRAN 1990

1- 30 ile bağlı bir ilçe ve 50 beldede belediye başkanlığı seçimlerinde yapıldı. Belediye Başkanlığı seçimi yapılan tek ilçe Meriç'te SHP kazanırken, 50 beldedeki belediye başkanlıklarından 29'unu ANAP, 10'unu SHP, 5'ini DYP, 4'ünü RP ve 1'ini MÇP adayları aldı.

2- Başbakan ve ANAP Genel Başkanı Yıldırım Akbulut, seçim sonuçlarının kamuoyu yoklamalarının yanlışlığını ortaya koyduğunu ye ANAP'in en güçlü parti olduğunu gösterdiğini söyledi.

3- Seçim sonuçlarını değerlendiren SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal, sonuçları şaşırtıcı bulmadığını,bu seçimin Türkiye'nin tümünü temsil etme durumunda olmadığından erken seçime gidilmesi gerektiğini söyledi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel.yaptığı değerlendirmede, seçim sonuçlarından genel bir neticeye varmanın güç olduğunu belirterek, genel seçime gidilmesi gerektiğini söyledi.

5- Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Yolaçtı köyünde önceki gece iki köylüyü öldüren PKK militanlarından biri, Tunceli'nin Ovacık ilçesi yakınlarında güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada öldü.

6- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'un başdanışmanları George Arbatov ve Valentin Falin, Türk- Sovyet ilişkilerinin 40.yılı kutlamaları nedeniyle Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerinin sorularını yanıtlarken, dünyanın değişen ikliminin iki ülkenin ilişkileri bakımından yeni bir dönem başlatacağını kaydettiler.

7- Washington zirvesinden sonra düzenledikleri basın toplantısında açıklamalar yapan ABD ve SSCB liderleri George Bush ve Mihail Gorbaçov, Almanya'nın askeri statüsü konusunda anlaşmaya varamadıklarını ancak bundan sonra daha düzenli olarak buluşacaklarını belirttiler.

8- ABD Dışişleri Bakanı James Baker'in açıklamasına göre, Washington zirvesi sırasında Sovyetler Birliği iki Almanya'nın birleşmesi konusunda NATO ile Varşova Paktı arasında bir anlaşma imzalanmasını önerdi.

9- Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl basına gönderdiği bir açıklamada, süpergüçler zirvesinin iki Almanya'nın birleşmesi sürecinin şartlarını geliştirdiğini belirtti.

10- Sovyetler Birliği Başkanı Mihail Gorbaçov'un Sovyet Yahudilerinin işgal topraklarına yerleştirilmesine devam edilmesi durumunda göçleri durdurabileceği yolundaki açıklaması Arap Birliği örgütü tarafından olumlu karşılandı.

11- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, resmi bir ziyaret için ABD'ye hareket etti.

12- Federal Almanya ve ingiltere'de iki İngiliz askerinin öldürülmesinin sorumluluğunu İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA) üstlendi.

13- Federal Almanya'nın Ludnigburg kentinde sona eren. Avrupa Müslümanları Meseleleri Konferansı'nda müsl umanların ortak sorunları üzerinde duruldu.

4 HAZİRAN 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, bazı spor tesisleri ve liselerin açılışını yapmak üzere, Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol ve Devlet Bakanı İsmet Özarslan ile birlikte gittiği Bolu'da, 80'lerden bu yana uygulanan ekonomik, politik kararlar doğrultusunda Türkiye'nin giderek daha gelişmiş bir ülke konumuna geldiğini ifade etti.

2- TBMM Genel Başkanı Kaya Erdem, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ile DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'i ziyaret ederek Meclis çalışmaları konusunda görüş alışverişinde bulundu.

3- ABD Başkanı George Bush'un Kıbrıs Özel Koordinatörü Nelson Ledsky Dışişleri Bakanı Ali Bozer ve bakanlık yetkilileriyle "istişari" görüşmelerde bulundu.

4- Ankara Bağımsız Milletvekili Tevfik Koçak, "Federal Almanya'nın Türkiye üzerinden Güney Afrika Cumhuriyeti'ne denizaltı ve yedek parça sattığına ilişkin" iddialar konusunda, Başbakan Yıldırım Akbulut'un yanıtlaması istemiyle TBMM'ye bir soru önergesi verdi.

5- Çocuk mahkemeleri kapsamına alınarak yargılanan suçlu çocuklardaki yaş sınırının, 15'ten 18'e çıkarılmasını isteyen yasa önerisi, İzmir Bağımsız Milletvekili Akın Gönen tarafından hazırlanarak TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

6- SHP Grup Başkanvekili Hasan Fehmi Güneş, TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyerek, SHP'nin, Danıştay Yasası'nın bazı maddelerini değiştiren ve bazı maddeler ekleyen yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurusunun gerekçelerini açıkladı.

7- Türkiye Birleşik Komünist Partisi (TBKP), kuruluş bildirgesi parti liderleri Haydar Kutlu ve Nihat Sargın tarafından İçişleri Bakanlığına verildi.

8- Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Nükleer Araştırma Merkezi, Halkalı'da yüzlerce kuyu arasından seçilen 11 kuyuda yüksek oranda radyasyon bulunduğunu belirleyerek, bu kuyuların kapatılmasını istedi.

9-1989 yılı TÜSİAD basın ödüllerini dağıtmak üzere yapılan törende konuşan Cem Boyner, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın " kamu yararına kurulmuş dernekler siyaset yapamazlar" biçimindeki sözlerini, Türkiye'nin ekonomi ve siyasetinin kendilerini yakından ilgilendirdiği şeklinde yanıtladı.

10- Eğitim- İş Sendikası Genel Başkanı Niyazi Altunkaya, daha önceki başvurularının reddedilmesi üzerine, PTT kanalıyla gönderdikleri kuruluş dilekçeleri ve eklerinin Ankara Valiliği'nce teslim alınmasından sonra Eğitim- İş'in tüzel kişilik kazandığını bildirdi.

11- ANAP Hatay Milletvekili Kamuran Karaman, trafik kazasında öldü.

12- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 16 kişi hayatını kaybetti.

13- Mardin'in Dargeçit ilçesinde açlık grevlerini desteklemek amacıyla oturma eylemi yapan kadınlardan 11'i Midyat 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nce tutuklanırken, 15'i salıverildi.

14- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Amerika ziyareti sırasında ilk görüşmesini ABD Dışişleri Bakanı James Baker ile yaptı.

15- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, Washington'daki "süper zirve" yi tamamladıktan sonra çıktığı ABD gezisinde, Güney Kore Devlet Başkanı Roh Tae-Woo ile de bir görüşme yaptı.

16- Sovyetler Birliği Parlamentosu, gelecek yıldan itibaren bireysel ekonomik girişimler dahil, tüm ekonomik işletmelerin yasalar karşısında eşit kılınmasına karar verdi.

17- Ouebec Kadın Birliği tarafından düzenlenen, Uluslararası Kadınlar Zirvesi' nin ilki dün Kanada'nın Montreal kentinde başladı.

5 HAZİRAN 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal, Bolu gezisinin ikinci gününde Gerede'de halka hitaben bir konuşma yaptı.

2- İstanbul'da başlayan Avrupa Konseyi Adalet Bakanları Konferansı'nı bir konuşmayla açan Başbakan Yıldırım Akbulut, Türkiye'nin Avrupa'da daha sıkı işbirliği kurulmasına yönelik çalışmalara aktif olarak katıldığını, yeni kurulan Avrupa'nın da içinde yer almak istediğini söyledi.

Konseye üye 23 ülke ile 7 gözlemci üyenin temsil edildiği konferansta konuşan Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Catherine Lalumiere de Doğu Avru-pa'daki gelişmelerden sonra Avrupa'da yeni bir hukuk sistemi kurulacağını, bir "Avrupa hukuk alanı" yaratılması gerektiğini anlattı.

3- Başbakan Yıldırım Akbulut, ANAP Meclis grubunun toplantısında yaptığı bir konuşmada seçim sonuçlarını "memnuniyet verici" bulduğunu belirterek, 19 Ağustos'ta 14 yerde yapılacak seçimleri boykot etme düşüncesinden dolayı DYP'yi eleştirdi.

4- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada yerel ara seçim sonuçlarını değerlendirirken, 26 Mart seçimleriyle ortaya çıkan seçmen eğilimi ve iradesinin değişmediğini, erken seçim isteminin de sürdüğünü ifade etti.

5- Dışişleri Bakanı Ali Bozer, Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsota-kis'in dün televizyonda yayımlanan 32. Gün haber programında yer alan demeciyle ilgili olarak TRT'ye yaptığı açıklamada, AT'ye tam üyelik için Kıbrıs sorununun çözümünün "önkoşul" olmadığını söyledi.

6- 8 ilde olağanüstü hal uygulamasının 19 Temmuz'dan itibaren 4 ay daha uzatılması TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

7- İzmir Aliağa'da yapımı planlanan termik santrada ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt hakkında, SHP Muğla Milletvekili Tufan Doğu ve arkadaşları tarafından verilen gensoru önergesi, ANAP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

8- SHP Hakkari Milletvekili Cumhur Keskin, 'Güneydoğu'nun Ölümsüz Ko-rucuları-GÖK' adıyla bir örgüt kurulduğunu belirterek bu örgütün resmi bir kimliği olup olmadığını, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu' nün açıklamasını istedi.

9- TBMM'nin 12 Haziran'dan itibaren yaz tatiline girmesi, SHP ve DYP milletvekillerinin itirazlarına karşın kabul edildi.

10- TBMM Başkanlık Divanı, ANAP'tan istifa ettikten sonra Bedrettin Dalan'm genel başkanlığını yaptığı Demokrat Merkez Partisi'ne kurucu olan İstanbul Milletvekili Doğancan Akyürek ve Zonguldak Milletvekili Tınaz Titiz'in Ana-yasa'nın 84.maddesi kapsamına girmediğine karar verdi.

11- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin TBMM grubunda seçim sonuçları ile ilgili olarak yaptığı konuşmada, 3 Haziran seçimlerinde alınan sonucun ANAP iktidarı için güvensizlik ya da güvenoyu olarak değerlendirilemeyeceğini söyledi.

12- Türkiye Birleşik Komünist Partisi (TBKP) Genel Başkanı Dr. Nihat Sargın ve Genel Sekreter Nabi Yağcı (Haydar Kutlu), partinin resmi kuruluşunun ardından, önce Anıtkabri daha sonra da SHP ve DYP genel başkanlarını ziyaret ettiler.

13- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz yaptığı açıklamada, 40 bin işçiyi ilgilendiren kamu kesimi toplu sözleşmeleri için Türk-İş yöneticileri ile Devlet Bakanı Cemil Çiçek arasındaki görüşmelerde herhangi bir anlaşmaya varıla-madığını bildirdi.

14- iki gündür Ankara'da sürdürdüğü temaslarını tamamlayan ABD'nin Kıbrıs özel Koordinatörü Nelson Ledsky, Türkiye'den ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıslı Türkler gibi Rumların da şelf determinasyon (kendi kaderini tayin etme) hakkı olmadığını söyledi.

15- Mardin'in Mazıdağı ve İdil ile Van'ın Çatak ilçesinde PKK'lı teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 4 PKK'lı ile 3 köy korucusu öldü.

16- Yayın hayatına son veren haftalık Sokak Dergisi Yazı işleri Müdürü Tuğrul Eryılmaz, Tayfun Gönül ve avukat Zeki Okçuoğlu'nun, yayın yoluyla halkı askerlikten soğutmak, komünizm ve bölücülük propagandası yapmaktan yargılanmalarına İstanbul 2 No'lu DGM'de başlandı.

17- Kopenhag'taki Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı (AGİK),İnsan Hakları Boyutu toplantısı başladı. Toplantı gündeminde olmamasına rağmen Almanya sorunu, konferansın ana faaliyet konusunu oluştururken.Türk Dışişleri Bakanı Ali Bozer yaptığı konuşmada azınlıklar sorununa değindi.

18- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, BM Güvenlik Konseyi'nden, Kıbrıs'taki Barış Gücünün görev süresinin 6 ay uzatılmasını istedi.

19- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze, AGİK İnsani Boyut Konferansı'nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Soyetler Birliği'nin taktik nükleer silahlarda ve Avrupa'daki nükleer toplarda tek yanlı yeni bir indirime gideceğini açıkladı.

20- Sovyetler Birliği'nin Orta Asya cumhuriyetlerinden Kırgızistan'da Özbeklerle Kırgızlar arasında toprak tartışması yüzünden çıkan çatışmada 6 kişinin ölmesi ve 200 kişinin yaralanması üzerine, Kırgızistan Yüksek Sovyeti, olayların meydana geldiği Osh kentinde olağanüstü durum ve sokağa çıkma yasağı ilan etti.

21- Time Dergisi'nin 4 Haziran 1990 tarihli sayısında SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov ile yapılan bir söyleşi yayımlandı.

22- Şili'nin Pisagua kasabasında, General Augusto Pinochet'nin 1973 yılında iktidarı ele geçirmesinden sonra kurşuna dizilerek gizlice gömüldüğü sanılan çok sayıda kişinin bulunduğu bir toplu mezar ortaya çıkarıldı.

6 HAZİRAN 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'nda 19 Ağustos'ta 30 yeni ilçede yapılacak olan belediye başkanlığı seçimleriyle ilgili olarak bakanların arasından bir komisyon oluşturulması ve bu komisyonun seçim çalışmalarını organize etmesi kararlaştırıldı.

2- TBMM Genel Kurulu, Devlet Memurları Yasası'nda değişiklik yapan tasarı ile iki uluslararası sözleşmenin onaylanmasının uygun bulunduğuna dair tasarıları benimsedi.

İnfaz Yasası'nda iyileştirmeler öngören yasa tasarısı da TBMM'de iktidar ve muhalefet milletvekilleri tarafından oybirliğiyle kabul edildi.

3- SHP Hatay Milletvekili Ali Uyar, Başbakan Yıldırım Akbulut tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde 3 Hazi-ran'da 51 yerleşim biriminde yapılan yerel seçimlerin mali portresinin açıklanmasını istedi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Türkiye Orta Ölçekli İşletmeler Serbest Meslek Mensupları Vakfı'nda (TOSYÖV) 'Türkiye'de ortadirek nereye gidiyor" konulu bir konferansa katıldı.

5- Bir grup Bağımsız Milletvekili, Çanakkale, Bartın ve Nazilli cezaevlerinde sürmekte olan açlık grevleriyle ilgili olarak Cumhurbaşkanı, Başbakan ve parti liderlerine gönderdikleri bir mektupla, basın mensubu tutukluların hayatlarının kurtarılmasını istediler.

6- Türkiye Taş Kömürü Kurumu'na bağlı Asma İşletmesi'nde meydana gelen göçükte bir işçi öldü.

7- Mardin'in Dargeçit ilçesinde hükümet konağı önünde oturma eylemi yaparken gözaltına alınan 40 kadından 11'inin çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanmasını protesto eden çok sayıda esnaf işyerlerini açmadı.

8- Askeri Yargıtay 5. Dairesi, İstanbul Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nde karara bağlanan Marksist-Leninist Silahlı Propoganda Birliği (MLSP-B) davasından 5 sanığın idam cezasını onarken, 17 sanığın idam cezasını bozdu.

9- Kopenhag'da toplanan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı (AGİK) çerçevesindeki İnsan Hakları Boyutu toplantısına, azınlıklarla ilgili Türkiye'yi de ilgilendirebilecek öneriler sunuldu.

Dışişleri Bakanı Ali Bozer, Türkiye'nin azınlık kavramından, uluslararası ve ikili anlaşmalarda belirtilen azınlıkları anladığını ifade etti.

10- Türkiye ile Avrupa Topluluğu (AT) arasındaki ilişkilerin canlandırılması ve karşılıklı işbirliğinin arttırılması yönünde, Brüksel Komisyonu'nün 4 aydır ilgili birimlerine hazırlattığı öneriler paketi, Komisyonun Akdeniz işlerinden sorumlu komiseri Abel Mattutes tarafından açıklandı.

Ankara'nın AT Komisyonu'nün açıkladığı işbirliği paketi konusundaki ilk değerlendirmesi "olumlu" oldu.

11- Irak Petrol Bakanı İssam El Çelebi, Irak hükümetinin yayın organı "Elif Be" dergisine verdiği demeçte, Türkiye'yi, ülkesi ile Fırat'ın sularının paylaşılması konusunda bir anlaşma yapmamakla suçladı.El Çelebi 'Türkiye'nin soruna gereken önemi vermemesi yalnızca Irak açısından değil bölgenin istikran açısından da olumsuz bir faktördür" görüşünü savundu.

12- ABD Başkanı George Bush ile görüşen Yunanistan Başbakanı Konstan-tin Mitsotakis, Bush'tan Kıbrıs sorunun çözümünde "katalizör" görevi yapacak bir jest için Türkiye'yi ikna etmesini istedi.

13- Kırgızistan Cumhuriyeti'nin Osh kentinde Özbek azınlıklar ile Kırgızlar arasında toprak anlaşmazlığı nedeniyle çıkan çatışmaların diğer kentlere yayılarak büyümesi sonucu ölü sayısı 40'a, yaralı sayısı 350'ye yükseldi.

14- Afganistan'ın başkenti Kabil'e atılan 25 roket sonucu 10 kişi öldü, 40 kişi yaralandı.

15- Lübnan Devlet Başkanı Elias Hrawai, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile görüşmelerde bulunmak üzere Kahire'ye gitti.

16- Çekoslovakya Haber Ajansı CTK'nın haberine göre, 8 Haziran'da yapılacak seçimler yaklaşırken, Komünist Partisi eski lideri Milos Jakes ile birlikte 4 eski komünist yönetici tutuklandı.

7 HAZİRAN 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Başbakan Yıldırım Akbulut, Devlet Bakanı Kemal Akkaya başkanlığında, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Büyükelçi Kaya Toperi ve yöneticilerden oluşan bir heyeti, Genel Müdürlüğün kuruluşunun 70. yılı nedeniyle ayrı ayrı kabul ettiler. Özal kabulde yaptığı konuşmada, süper güçlerin süper güç olmalarının etkenleri arasında haber kaynaklarına hakim olmalarının da bulunduğunu söylerken, Akbulut'da yaptığı açıklamada, "Demokrasinin yaşaması ve kökleşmesi için doğru habere ihtiyaç gittikçe artmaktadır" dedi.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, Devlet Bakanı Cemil Çiçek, Kamu İşveren Sendikaları Genel Sekreteri ve Şevket Yılmaz başkanlığındaki Türk iş heyeti, kamu kesiminde uyuşmazlıkta olan sözleşmelerle ilgili olarak görüşmelerde bulundular.

3- Bakanlar Kurulu, Başbakan Yıldırım Akbulut'un başkanlığında toplandı ve Akbulut, seçim sonuçlarına ilişkin bir değerlendirme yaptı.

4- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, AGİK toplantılarına değinerek "Avrupadaki insanların barış içinde mutlu yaşamaları için ortaya çıkmış bir süreç, niçin bizde rahatsızlık doğuruyor? Bunun nedeni, Türkiye'deki yönetimin hala insan haklarına saygılı bir tavır içine girmemiş olmasıdır" dedi. İnönü Türkiye'deki Türkler ve diğer gruplarla birlikte Kürtlerin yüzyıllardır tam bir karışım içinde yaşadığını ve Kürtlere "azınlık" niteliğinde yaklaşılmasının yanlış olduğunu belirtti.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, basının sorularını yanıtlayarak, "Erken seçimi gündeme getiren 26 Mart seçim sonuçlarıdır. Bugünkü siyasi iktidar böyle bir destekle ayakta kalamayacağı için erken seçim yapılsın denmektedir" dedi.

6- SHP, yükseköğrenimi paralı hale getiren ve devletin vakıf üniversitelerine maddi destek vermesini öngören KHK'nin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

7- Halkın Emekçi Partisi (HEP) resmen kurularak, Genel Başkanlığa Bursa Bağımsız Milletvekili Fehmi Işıklar getirildi.

8- İstanbul'da toplanan Avrupa Konseyi Adalet Bakanları Konferansı sona erdi. Toplantıda Türkiye'yi Adalet Bakanı Oltan Sungurlu temsil etti.

9- Türkiye Yazarlar Sendikası yayımladığı bir bildiri ile düşünce suçlusu gazeteci ve yazarların cezalarının infazının ertelenmesini istedi.

10- İstanbul DGM tarafından, 1 Mayıs olaylarına katıldıkları iddiasıyla gözaltına alınan 76'sı tutuklu 221 kişi hakkında, 5-23 yıl arası hapis istemiyle dava açıldı.

11- Danimarka'nın başkenti Kopenhag'taki Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı çerçevesindeki insan hakları toplantısına katılan Türk heyetinin Başkanı İlter Türkmen, konferansta sunulan azınlık kavramının yeniden belirlenmesi yolundaki önerileri değerlendirirken, Türkiye'nin uluslararası anlaşmalarda saptanan gruplar dışında azınlık tanımadığını söyledi.

13- Yunanistan'ın başkenti Atina'daki Anadolu Ajansı ve THY büroları, Türkiye'deki açlık grevlerini desteklemek isteyen grupça bir süre işgal edildi.

14- ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs özel Koordinatörü Nelson Ledsky, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile yaptığı görüşme sırasında Türklerle Rumlar arasında karşılıklı güven duygusunun arttırılmasının önemi üzerinde durdu.

15- Resmi bir ziyaret için ABD'nin başkenti Washington'da bulunan Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, ABD Başkanı George Bush ile görüşmesinde, Kıbrıs sorunu çözülmeden Türk-Yunan ilişkilerinde önemli gelişmeler sağlanamayacağını belirttiğini söyledi.

16- NATO dışişleri bakanlarının İskoçya'nın Turnberry kasabasında başlayan toplantısında, NATO'nün geleceği Bush-Gorbaçov doruğu ışığında değerlendirildi ve NATO'nün nasıl bir yapılanmaya doğru ilerlemesi gerektiği tartışıldı.

17- SSCB, Çekoslavakya, Polonya, D.Almanya, Romanya, Bulgaristan ve Macaristan'ın devlet başkanları, başbakanlar, dışişleri bakanları ve genelkurmay başkanlarının katıldıkları Varşova Paktı Zirvesi SSCB'nin başkenti Moskova'da yapıldı. Zirve toplantısında konuşan SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, Varşova Paktı'nın varlığını sürdürebilmesi için "radikal değişimden" geçmesi gerektiğini belirtti ve NATO ile arasında "işbirliği organları" kurulmasını istedi.

18- Güney Afrika Devlet Başkanı De Klerk, ülkede başlatılan reform hareketleri çerçevesinde, Natal dışındaki üç bölgede 4 yıldır süren olağanüstü durumu kaldırdı.

8 HAZİRAN 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Radyo Televizyon Yüksek Kurulu üyelerini kabul ederek, özel televizyon konusunda "Anayasada değişiklik yapılması" gerektiğini söyledi.

2- Türkiye Seyahat Acentaları Birliği tarafından düzenlenen "Çevre ve Turizm" paneline SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ile DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel de konuşmacı olarak katıldılar.

3- Cumhuriyet Gazetesi'nde, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ile demokrasi üzerine bir söyleşi yayımlandı.

4- Çay İşletmeleri Kurumu (Çay-Kur) tarafından kuru çay fiyatlarına yüzde 13-18 oranlarında zam yapıldı.

5- Çanakkale E Tipi Cezaevi'nde 16 Mayıs tarihinde 5 yazı işleri müdürü ile 2 sendikacının ve "komünizm propagandası yapmak" suçundan bir hükümlünün başlattıkları açlık grevi 24. günün doldurduktan sonra sona erdirildi. Kamuoyuna bir açıklamada bulunan hükümlüler "eylemlerinin amacına ulaştığını" belirttiler. Bartın ve Nazilli Cezaevlerindeki açlık grevleri ise sürüyor.

6- Türkiye Birleşik Komünist Partisi tarafından kendisine gönderilen yılbaşı kartına yanıt vererk, komünizm propagandası yaptığı iddiasıyla İstanbul 2 numaralı DGM tarafından yargılanan, Beykoz Belediye Başkanı Şevket Arıkan ile iki özel kalem müdürü delil yetersizliğinden beraat etti.

7- Olağanüstü halin sekiz ilde dört ay daha uzatılmasına ilişkin TBMM kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

8- Türkiye'nin Dışişleri Bakanı Ali Bozer tarafından temsil edildiği ve 16 ülke Dışişleri Bakanının katılımıyla İskoçya'nın Turnberry kasabasında yapılan NATO Bakanlar Konseyi İlkbahar Toplantısı sona erdi. Ali Bozer düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin son gelişmelerle Avrupa'nın dışına itilemeye-ceğini vurguladı.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, yeni hükümeti kurma görevini, Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Derviş Eroğlu'na verdi.

10- İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, SSCB'nin başkenti Moskova'da Başkan Mihail Gorbaçov ile görüşmesinde, birleşik Almanya'nın NATO üyeliğinin Sovyetler Birliği için bir tehdit oluşturmayacağını belitti.

11- Sovyetler Birliği' ni oluşturan 15 cumhuriyetten biri olan Rusya Federasyonu, kendi Anayasa ve yasalarının SSCB Anayasa ve yasalarından üstün olduğunu belirten bir "Egemenlik ilan bildirisi"ni kabul etti.

12- SSCB'nin Kırgızistan Cumhuriyeti'nde pazartesi günü başlayan Kır-gız-özbek çatışması yer yer sürerken, son beş gün içinde ölenlerin sayısının 78'e yükseldiği bildirildi.

13- Macaristan Savunma Bakanı Lajos Fur, Macaristan'ın bu yıl Varşova Paktı'nın hiçbir manevrasına katılmayacağını açıkladı.

14- "İtalya 90" Dünya Futbol Şampiyonası başladı.

9 HAZİRAN 1990

1- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Genel Merkezi'nde öğretim Üyeleri Derneği Yönetim Kurulu ile Kırıkkale DYP Gençlik Komitesi üyeleriyle görüştü.

2- Yeşiller Partisi İstanbul il Örgütü, Başbakan, muhalefet parti liderleri başkanları ve milletvekillerine, doğaya zarar veren plastik ve pet şişeler konusunda duyarsız kaldıkları gerekçesiyle, pet şişe postaladı.

3- Milliyet Gazetesi'nde, DYP'nin eski lideri Hüsamettin Cindoruk'la, siyasi gelişmelerle ilgili bir söyleşi yayımlandı.

4- İstanbul Gazeteciler Cemiyeti'nin 44. kuruluş yıldönümü nedeniyle yapılan açıklamada, fikir açıklamaları yüzünden yüzlerce yıl hapse mahkum edilenlerin cezaevlerinde tutuklu bulundukları hatırlatılarak, düşünceyi suç sayan maddelerin kaldırılması yolundaki açıklamaların, yaşama geçirilmemesi büyük bir talihsizlik olarak nitelendi.

5- Avrupa Konseyi Genel Sekleri Catherine Lalumiere, Avrupa Adalet Bakanları toplantısı için geldiği İstanbul'da Hürriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AT'ye üye olabilmesi için insan hakları sorunlarının çözümlenmesi gerektiğini söyledi.

6- Haftalık mizah dergisi Gırgır hakkında, son sayısının kapağında yer alan karikatürde Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Başbakan Yıldırım Akbulut'a hakaret edildiği gerekçesiyle, İstanbul 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nce toplatma kararı alındı.

7- Milliyet Gazetesi1 nin eski GeneJ Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi ve Papa II. Jean Paul suikastlarından sorumlu tutulan Mehmet Ali Ağca'nın italya'nın As-coli Picenou hapisanesinde yaptığı açıklamaları, Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

8- Çekoslavakya'da 44 yıl aradan sonra yapılan ilk genel seçimleri, Cumhurbaşkanı Vaclav Havel'in kurucusu olduğu Yurttaş Forumu kazandı.

9- Romanya'da Nikolay Çavuşesku rejiminin düşmesine yol açan geçen aralık ayındaki çatışmalarda 1033 kişinin öldüğü, 2198 kişinin de yaralandığı açıklandı.

10- İsrail'de, Likud Bloku lideri İzak Şamir liderliğinde kurulacak yeni koalisyon hükümeti için partiler arasında anlaşma imzalandı.

10 HAZİRAN 1990

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Kayseri'de yapılan Anakent Belediye Başkanları toplantısına ve Kayseri Belediyesi işçileri ile Belediye-İş arasındaki imza törenine katıldı.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Samsun il kongresinde bir konuşma yaptı.

3- Yeşiller Partisi Adana İl Örgütü, "İnsana sevgi ve doğaya saygı" adlı bir yürüyüş düzenledi.

Yeşiller Partisi ve İskenderun Çevre Koruma Derneği de İskendurun'da da "Körfezi Koruyalım" mitingi düzenledi.

4- Vakıflar Genel Müdürlüğü, Ankara 14. Asliye Hukuk Mahkemesi'nce kuruluşu tescil edilen İnsan Hakları Vakfı'na ilişkin kararın bozulması istemiyle Yargıtay'a başvurdu. Genel Müdürlük, işkenceden zarar görenlerin tedavisi için kurulması öngörülen rehabilitasyon merkezlerini verilen kararın bozulması için gerekçe gösterdi.

5- Milli Eğitim Vakfı Denetleme Kurulu üyeleri tarafından hazırlanan raporda, Milli Eğitim Vakfı'nın bazı şubelerinde "sarfların" amaç dışı yapıldığı, gelir-giderlerin de gerekli şekilde denetlenmediğinin saptandığı bildirildi.

6- Ankara'da bulunan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud El Faysal, Kral Fahd Bin Abdülaziz'in bir mesajını Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a iletti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi, Çankaya Köşkü'ndeki kabulde, ikili ilişkilerin ayrıntılı bir biçimde ele alındığını, daha da geliştirilmesi ve işbirliğinin artırılması için çabaların karşılıklı sürdürülmesi, heyet teatilerine ağırlık verilmesinin yararı ve gereği üzerinde durulduğunu söyledi.

7- Resmi Gazete'de yayımlanan Devlet Personel Dairesi Başkanlığı tebliğine göre görevlerine son verilen aday memurlar ile devlet memurluğundan çıkarma cezası verilen memurlar hakkında, ilgili kurumlar tarafından, TSE'nin hazırladığı bildirim formları doldurularak, Devlet Personel Başkanlığı'na bilgi verilecek. Formda, görevine son verilen memurla ilgili özlük bilgileri ile göreve son verme şekli ve nedeni bulunuyor.

8-Bulgaristan'da 44 yıl aradan sonra ilk kez yapılan seçimlerin birinci turu yapıldı. Seçimlerle 400 kişilik parlamentonun 200 üyesinin belli olacağı, 17 Ha-ziran'da da nispi temsil sistemiyle patlamentonun öteki üyelerinin belirleneceği bildirildi.

9- Nikaragua Devlet Başkanı Violeta Chamorro, El Almendro kasabasında düzenlenen törenle, bir grup Contra komutanının silahlarını teslim aldı ve Nikaragua'da savaşın bittiğini ilan etti.

10- Macaristan Başbakanı Jozef Antall, ülkesinin Varşova Paktı'ndan ayrılma niyetini Moskova'ya ilettiğini bildirdi.

11 HAZİRAN 1990

1- Şırnak'ın Güçlükonak ilçesi Çevrimli köyünü basan bir grup terörist, 12'si çocuk 27 kişiyi öldürdü. Saldırıda yaralanan 3'ü çocuk 7 kişi Siirt Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Saldırı ile ilgili bir basın toplatısı düzenleyen DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, hükümeti istifaya çağırdı.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ise, Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Ko-zakçıoğlu'na gönderdiği mesajda olaydan duyduğu kaygıyı dile getirdi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Kayseri'de düzenlediği basın toplantısında, SHP'li belediyelerin karşılaştıkları güçlükleri açıklayarak, "Cumhurbaşkanı" nın seçim kampanyasına girmesi anayasa ve geleneklere aykırıdır" dedi.

3- SHP Merkez Yürütme Kurulu, bir süre önce istifa eden Ankara Milletvekili Tevfik Koçak'ı parti üyeliğine yeniden kabul etti.

4- Olağanüstü Hal- Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu, Diyarbakır'da basına yaptığı açıklamada, "Güneydoğu Anadolu bölgesinde, Türkçe bilmeyenlerin resmi dairelerde Kürtçe konuşabilmesine izin verdiğini" söyledi.

5- Devlet yönetimine zararlı olduğu gerekçesiyle 1925 yılında Atatürk tarafından kapatılan Ebu İshak Kazeruni Zaviyesi, restore edilerek Konya Valisi M.Necati Çetinkaya tarafından halkın ziyaretine açıldı.

6- Uşak İl Seçim Kurulu, Tatar ilçesinde 3 Haziran günü belediye başkanı seçilen ANAP adayı Mehmet Ali Örgen'in Danimarka'da uyuşturucu satmak suçundan 2 yıl hapis yatması nedeniyle başkanlığını iptal etti.

7- Belediye-İş Sendikası ile Ankara Büyükşehir Belediyesi arasında geçen hafta sürdürülen görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan yaklaşık 12 bin Belediye-İş üyesi işçi iş yavaşlattı.

8- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Morton Abromowitz, İngilizce yayımlanan Turkish Daily News Gazetesi'ne verdiği demeçte, Ermeni tasarısı, PKK terörü ve insan hakları konularında ABD'nin görüşlerini açıkladı.

9- Bugün Gazetesi'nde başlayan "Semra Nereden Koşuyor" başlıklı yazı dizisi mahkeme kararıyla durduruldu.

10- Yargıtay 6. Hukuk Dairesi, İnsan Hakları Vakfı'nın kuruluşunu tescil eden Ankara 14. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kararını onarken, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün, kararın bozulması için sunduğu gerekçeleri reddetti.

11- Adalet Bakanlığı'nın, Ankara DGM Başsavcısı Nusret Demiral hakkında, Meclis Adalet Komisyonu Başkanı Alpaslan Pehlivanlı aleyhine açılan hakaret davasında, "dokunulmazlık kaldırılması" isteminde bulunması gerekçesiyle soruşturma başlattığı bildirildi.

12- Ankara 3. İdare Mahkemesi, milletvekillerinin erken emekliye sevkedil-mesini öngören yasa hükmünü, Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci'nin başvurusu üzerine iptal etti.

13- Siyasi sığınmacı olarak Danimarka'da yaşayan Bekir Sıtkı Coşkun Türkiye'ye döndü. Hakkında TKP davasıyla ilgili gıyabi tutuklama kararı bulunan Coşkun, havaalanında polis tarafından tutuklandı.

14- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen kazalarda 31 kişi öldü, 53 kişi de yaralandı.

15- Bulgaristan'da öğrenciler dünkü seçimlerde komünistler tarafından hile yapıldığı iddiasıyla üniversiteyi işgal ettiler. Avrupa Konseyi Gözlemci Heyeti, oylamada hile olmadığı bildirdi.

16- Demokratik Almanya Başbakanı Lothar De Maiziere, ABD Başkanı Ge-orge Bush ile başkent Washington'cia biraraya geldi.

17- Azerbaycan Yüksek Sovyeti, Ermeni militanların Azeri sınır köylerine saldırılarını aralıksız sürdürmeleri yüzünden yaptığı toplantıda, Nahcıvan özerk Cumhuriyeti'nin Ermenistan'la olan sınırları dahil, tüm Azerbaycan-Ermenistan sınırı boyunca olağanüstü durum ilan etti.

18- İsrail'de Likud Partisi ağırlıklı yeni hükümet güvenoyu aldı.

19- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile yaptığı görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs için iyimser olduğunu söyledi.

12 HAZİRAN 1990

1- SHP Ankara Milletvekili Tevfik Koçak, savunma sanayii ihalelerinde "yolsuzluk ve usulsüzlük" iddiaları konusunda Milli Savunma Bakanı Safa Giray'ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

2- DYP Mardin Milletvekili Süleyman Çelebi, İdil Belediye Başkanı Abdur-rahman Abay'ın kendisine ve yakınlarına çıkar sağladığı iddiaları konusunda İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

3- TBMM, 1 Eylül tarihine kadar tatile girdi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözüsü Murat Sungar, Yunanistan Başbakanı Kon-stantin Mitsotakis'in ABD ziyareti sırasında Türkiye ile diyalog konusunda bazı ön koşullar ileri sürmesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, "iki ülke arasında kapsamlı, ciddi ve ön koşulsuz görüşmelere giden yolun yapıcı ve ılımlı bir yaklaşım gerektirdiğini" söyledi.

5- Diyanet İşleri Başkanlığı'nda yapılan bir açıklamada, Suudi Arabistan makamlarından, Türkiye'den müracaat eden hacı adayı oranında vize alınamadığı için bu yıl karayoluyla Hac'ca gidişlerin iptal edildiği bildirildi. Karar üzerine Ankara'da bir grup hacı adayı protesto yürüyüşü yaptı.

6- Kamu kesiminde çalışan 40 bin işçiyi kapsayan protokol, Devlet Bakanı Cemil Çiçek ve Türk-İş Genel Sekreteri Orhan Balta tarafından Ankara'da imzalandı.

7- Kamu kesimi çimento sektöründe çalışan 8 bin işçiyi kapsayan toplu sözleşme imzalandı.

8- İsrail'in Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Yehuda Millo düzenlediği basın toplantısında, ne özel, ne de resmi; İsrail'den hiçbir kuruluşun, Sovyet Yahudileri konusunda, Türkiye nezdinde girişimde bulunmadığını söyledi. Millo, Türk yetkililerin böyle bir girişim durumunda Sovyet Yahudilerine geçiş izni verilmeyeceğine ilişkin açıklamalarının da "rahatsız edici" olduğunu belirti.

9- Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü, milletvekillerine erken emeklilik hakkı sağlayan 3284 ve 3420 sayılı yasalar konusunda Ankara 3. İdare Mahkemesi' n-ce iptal kararı verilmesi üzerine bu yasalara göre emekli aylığı alan 1221 milletvekilinden 1040'ına emekli maaşı ödemesini durdurdu. Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü iptal kararına karşı Danıştay'a itirazda bulundu.

10- 1981-1986 yılları arasında İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Adli Müşavirliği görevinde bulunan emekli Hakim Albay Durmuş Akşen, yasadışı sol bir örgütün militanları tarafından İstanbul'daki bürosunda öldürüldü.

11- Şırnak'ın Güçlükonak ilçesi Çevrimli köyünde 27 kişinin PKK militanları tarafından katledilmesi üzerine düzenlenen güvenlik güçlerinin operasyonları sırasında Çevrimli köyü yakınlarında çıkan çatışmada 1 er şehit oldu, 5 er de yaralandı. Şırnak'ın Dereler köyü yakınlarında çıkan çatışmada da 4 er şehit oldu, öte yandan Adana Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yapılan operasyonlarda 9 PKK militanı yakalandı.

12- Mardin'in Cizre ilçesine bağlı Yeşilyurt köylülerine "gayri insani, zalimane ve onur kırıcı davranışta bulunup işkence yapmak'tan yargılanan Binbaşı Cafer Tayyar Çağlayan, Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 2.5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ceza daha sonra paraya çevrilerek tecil edildi.

13- Adapazarı'nda, "Allah Partisi üyesi" olduklarını söyleyerek, kendilerini Humeyni ve Cemalettin Kaplan taraftarı olarak tanıtan 24 kişi yakalandı. Sanıklardan 11'i Sakarya Suçüstü Mahkemesi'nce tutuklandı.

14- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, New York'ta BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile bir görüşme yaptı. Uluslararası konuların ele alındığı bildirilen görüşmeden sonra bir açıklama yapan Mitsotakis, "Kıbrıs sorununa çözüm bulunacağı konusunda iyimser olduğunu" söyledi.

ABD gezisini sürdüren Mitsotakis, yaptığı bir konuşmada 'Türk hükümetinin sağlıklı bir diyalogu götürebilecek güçten yoksun olduğunu" öne sürdü.

15- SSCB'nin en büyük cumhuriyeti olan Rusya Federasyonu Kongresi, egemenliğini ilan etti.

Öte yandan Başkan Mihail Gorbaçov Yüksek Sovyet'te Washington doruğu hakkında bilgi verdiği konuşmasında birleşik Almanya'nın hem NATO, hem de Varşova Paktı'na üye olması gerektiğini söyledi. Öneri ABD Başkanı George Bush, Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl ve Demokratik Almanya Başbakanı Lotharde Maiziere tarafından reddedildi. Gobaçov'un daha sonra Baltık Cumhuriyetleri Devlet Başkanlarını kabul ederek bağımsızlık konularını görüştükleri bildirildi.

16- Sovyetler Birliği'nin ilk basın yasası Yüksek Sovyet'te kabul edildi.

17- SSCB'nin Kırgızistan Cumhuriyeti'nde Özbeklerle Kırgızlar arasında çıkan çatışmalarda ölü sayısının 139'a yükseldiği bildirildi.

18- Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da, pazar günü yapılan genel seçimlerin ilk turunda baskı uygulandığı ve hile yapıldığını öne süren Demokratik Güçler Birliği'nce geniş çaplı protesto eylemleri yapıldığı, Sofya Üniversitesi'nin 3 bin öğrenci tarafından işgal edildiği bildirildi.

19- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad, Ulusal Partamento'da yaptığı konuşmada, İsrail'de kurulan aşırı sağcı hükümetin bölgede yeni bir Arap-İsrail savaşına yol açabileğini söyledi.

Bu arada, İsrail'in yeni koaliyon hükümetinin Başbakanı İzak Şamir yaptığı konuşmada, öncelikli görevlerinin 250 bin Sovyet Yahudisinin ülkeye yerleştirilmesi olduğunu söyledi.

13 HAZİRAN 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İzmir'de başlayan İlk Hedef 90 Tatbikatını izledi. Özal tatbikattan sonra yaptığı konuşmada, silahlı kuvvetlerin elinde bulunan modern araç ve gereçlerin profesyonel ekipler tarafından kullanılması gerektiğini, 18 aylık askerlerle bu araçların kullanımının mümkün olamayacağını, profesyonel eleman sayısının arttırılması gerektiğini söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Belçika'da yayımlanan Echos de la Bour-se Gazetesi'ne verdiği demeçte, "Muhalefet liderleri anayasa değişikliği ile görevime son vereceklerini söylüyorlar. O zaman bende halk tarafından seçilecek bir başkan ile parlamento seçimlerinin aynı zamanda yapılmasını öngören bir anayasa değişikliği öneririm. Bu seçime de adaylığımı koyarım. İnsiyatif başkanın elindedir." dedi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, parti merkezinde Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs sorunu konusunda düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs'ta kalıcı çözümün, iki toplumun haklarını koruyan bir federasyonda yaşamayı kabul etmeleriyle sağlanabileceğini belirtti. İnönü, Türkiye ile Yunanistan arasında barışı gerçekleştirmek için görüşmelere başlanması ve iki ülkenin birbirlerine karşı tuttukları silahlı güçleri azaltmaları gerektiğini söyledi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, düzenlediği haftalık basın toplantısında, Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis'in Türk hükümetinin gücü konusundaki dünkü demecini eleştirerek, 'Yunanistan Başbakanının kısa bir süre önce diyalog önerisinde bulunduğu Türk hükümetinin gücü hakkında şimdi tereddüt ifade etmesi, Yunanistan'ın samimiyetinden ve ciddiyetinden kuşku uyandıracak bir tezat teşkil etmektedir." dedi.

5- ANAP Zonguldak Milletvekili Veysel Atasoy partisinden istifa etti.

6- İstanbul Anakent Belediye Başkanı Nurettin Sözen düzenlediği basın toplantısında, İstanbul'un su sıkıntısını gidermek için çeşitli önlemler alındığını belirterek, su kaynaklan bulmanın DSİ'nin görevi olduğunu söyledi. Sözen, "Hükümetin insanların sıkıntılarıyla politika yapağını, bu sıkıntılara ortaklaşa çözüm bulunması gerektiğini" söyledi.

7- Ankara Ticaret Odası (ATO), Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Ankara Ticaret Borsası (ATB) tarafından hazırlanan ortak ekonomik raporda, hükümetin, özel kesime vade ve hedefler gösterebilecek bir ekonomi stratejisine sahip olmadığı belirtildi.

8- İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi üyesi 24 kişi, 413 sayılı KHK'yı protesto etmek amacıyla açlık grevine başladı.

9- Suudi Arabistan tarafından yeterli vize verilmemesi nedeniyle Diyanet İşleri Başkanlığı'nca bu yıl karayoluyla hacca gidişlerin iptal edilmesi konusunda bir açıklama yapan S. Arabistan'in Ankara Büyükelçisi Abdülaziz Mukyed-din Hoca, her ülkenin hacıları için kota uygulanması kararının İslam Konferansı örgütü'ne (ICO) ait olduğunu, bu kararda Türkiye'ninde imzası bulunduğunu, hiçbir ülkeye ayrıcalık tanınamayacağını söyledi.

10- İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şube Müdürlüğü'nden emekli olan polis memuru Muhsin Bodur, kimliği belirsiz kişilerin saldırısı sonucu evinde öldürüldü.

11- Şırnak'ın Güçlükonak ilçesi Çevrimli köyü katliamını gerçekleştiren PKK'lı teröristlerle güvenlik güçleri arasında Fındık kasabası yakınlarında dün meydana gelen çatışmada 2 militan ölü olarak ele geçirilirken, 3 er de şehit oldu.

12- Gazeteci Tuğrul Tuna İstanbul'da öldü.

13- Benzin fiyatlarına yüzde 3-11 oranında zam yapıldı.

14-'ingiltere'de yayımlanan'Wohcfi odaytrerğrs'mtre"rrurKiyfeLtr<İHRTiıüa-f<ı-yımlanan bir değerlendirmede, ülkede iç siyasetten kaynaklanan sorunların giderek arttığı ve yeniden bir siyasal kesintiye doğru gidilmekte olduğu öne sürüldü.

15- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Yunanlı bir gazetecinin Kıbrıs konusundaki sorusuna verdiği yanıtta, Türkiye'nin Kıbrıs'taki askerlerinin yarısını çekmesinin Kıbrıs sorununun çözümüne katkısı olacağını söyledi.

16- SSCB'de, merkezi sistemden vazgeçilerek pazar ekonomisine geçilmesine ilişkin hükümet planı SSCB Yüksek Sovyeti'nde kabul edildi. Öte yandan Başkan Gorbaçov ile Baltık Cumhuriyetleri devlet başkanları arasında dün yapılan görüşmelerden sonra Moskova'nın Litvanya'ya uygulamakta olduğu am-

bargoyu hafifletme kararı aldığı ve yakıt ile hammadde gönderileceği bildirildi. Başkan Gorbaçov, 15 cumhuriyetin "egemen ve eşit haklara sahip" birer devlet olarak "gevşek federasyon" içinde toplanmalarını önerdi.

17- Romanya'nın başkenti Bükreş'te, Üniversite Meydanı'nı 53 günden beri işgal eden öğrencilere güvenlik güçlerinin müdahale etmesi sonucu çıkan çatımada 1 kişinin öldüğü, 33 kişinin de yaralandığı bildirildi. Gösteriler sırasında emniyet müdürlüğü binasının ateşe verildiği, televizyon binasının da bir süre işgal edildiği kaydedildi.

18- Cezayir'de 28 yıldan beri ilk kez yapılan yerel seçimleri, yüzde 53 oranında oy alan İslami Kurtuluş Cephesi kazandı.

14 HAZİRAN 1990

1- Edirne-Kınalı otoyolunun temeli Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından törenle atıldı. Cumhurbaşkanı Özal törende yaptığı konuşmada, ülkemizin her alanda gelişmeye devam ettiğini belirtti. Özal, daha sonra Çorlu'da Bulgaristan'dan gelen soydaşlar için yaptırılan 100 adet prefabrik evin dağıtım törenine katıldı. Özal, göç konusunda yapılanların doğruluğunu zamanın gösterdiğini belirterek, "Kindar bir millet değiliz. Bulgaristan'la her zaman iyi geçinmeye ve dost olmaya hazırız." dedi.

2- TBMM Başkanı Kaya Erdem, düzenlediği basın toplantısında geçen yasama yılını değerlendirdi. Erdem, demokrasinin "bir kişinin veya zümrenin hakimiyeti için varolan bir sistem olmadığını" belirterek, "Lidere, onun istek ve arzularına bağlılıktan çok, demokrasiye ve onun bekasına bağlılık parlamenter demokrasinin devamı için vazgeçilmez şarttır." dedi. Erdem, toplumumuzda, Atatürk, cumhuriyet ve demokrasi ilkeleriyle bağdaşmayan sağlıksız kıpırdanmalar olduğunu, bunların demokratik toplumlarda olması gereken sağlık belirtileri olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demi-rel, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın dün bir Belçika Gazetesi'ne verdiği demeci eleştirdiler.

4- Devlet Bakanı Işın Çelebi düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Kalkınma Bankası'ndan alınan turizm kredilerinin geri ödenmesini önlemek için lobi oluşturulduğunu belirterek, bu kredilerin tümünün geri alınacağını, Turizm Bankası'nın eski alışkanlıklarının sürdürülmesine izin verilmeyeceğini söyledi. Çelebi bu tesislerin rasyonel çalıştırılmaması halinde devredileceğini ya da hisselerinin satılacağını belirtti.

5- DSP Genel Başkanı Bülen Ecevit yaptığı yazılı açıklamada, KKTC'de bunalımın, adil bir seçim sistemi ve erken seçimler üzerinde anlaşarak çözülebileceğini söyledi. Bunalımın, uluslararası alanda, Türkiye'nin ve Kıbrıs Türklerinin ulusal davasına büyük zarar verebilceğini belirten Ecevit, KKTC'nin Türkiye'deki seçim sistemini örnek almasının "talihsizlik" olduğunu söyledi.

6- SHP Grup Başkanvekili Onur Kumbaracıbaşı düzenlediği basın toplantısında, partisinin 3621 sayılı Kıyı Yasası'nın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunduğuna söyledi.

7- ANAP'tan istifa eden Zonguldak Milletvekili Veysel Atasoy, Cumhuriyet Gazetesi'nin istifasıyla ilgili sorularını yanıtladı.

8- Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Sara ve beraberindeki heyet resmi ziyaretlerde bulunmak amacıyla Türkiye'ye geldi. Karşılama sırasında bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı Ali Bozer, ikili sorunların çözümü için taraflar arasında siyasi iradenin mevcut olduğunu söyledi.

9- Merkez Bankası'nca açıklanan geçici verilere göre, 1990 yılı ocak-mart döneminde cari işlemler dengesi açığı 985 milyon dolara yükseldi.

10- İlk Hedef 90 tatbikatı sona erdi.

11- Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Emlak Bankası'nı dolandırmak suçundan, Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Kemal Horzum hakkındaki kararı usul yönünden bozarak, sanığın aynı suçtan yeniden yargılanmasını kararlaştırdı.

12- Ankara İdare Mahkemesi'nce, Çitosan'ın özelleştirilmesi konusunda verilen iptal kararına Başbakanlık tarafından yapılan itiraz, Danıştay 10. Dairesi'n-ce reddedildi.

13- Cumhuriyet Başsavcılığı, 4 Haziran 1990'da İçişleri Bakanlığı'na kuruluş dilekçesini veren TBKP'nin kapatılması için, Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı.

14- İstanbul'dan dilekçe vermek için Ankara'ya gitmek isteyen 22 sosyalist derginin yöneticileri ve bunları uğurlamaya gelenlerden 16'sı yürüyüş yapmak ve slogan atmaktan gözaltına alındı.

15- Şırnak'ın Güçlükonak ilçesine bağlı Çevrimli köyü katliamı, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından kınandı. Öte yandan AGİK İnsani Boyut Toplantıları nedeniyle Kopenhag'da bulunan Türk parlamento heyeti bir bildiri yayımlayarak, Helsinki Nihai Senedi"ne imza koyan ülkelere, ulusal parlamentolara, Avrupa-daki insan hakları derneklerine çağrıda bulunarak teröristlerin insanlık dışı saldırılarına tepki gösterilmesini istedi.

16- ABD Temsilciler Meclisi Dış Ödenekler Alt Komisyonu, 1991 yılında Türkiye, Yunanistan ve Portekiz'e verilecek askeri kredilerde 219 milyon dolarlık kesinti yapılarak, bu kesintinin Doğu Avrupa ülkelerine verilmesini kararlaştırdı.

17- Bulgaristan'da yapılan serbest genel seçimlerin birinci tur sonuçları resmen açıklandı. Buna göre Sosyalist Parti oyların yüzde 47'sini alarak 319 sandalyeden 172'sini kazandılar. Demokratik Güçler Birliği 107, Türklerin oluşturduğu Hak ve ÖzgürtüHer Hareketi de 21 sandalye elde ederek üçüncü parti oldu. öte yandan Demokratik Güçler Birliği taraftarları seçimlere hile karıştırıldığı gerekçesiyle başlattıkları gösterileri, "komünist yönetim işbaşından gidinceye kadar" sürdüreceklerini açıkladılar.

18- Romanya'da yönetim karşıtı gösterilerin 40 gündür devam etmesi ve güvenlik güçlerinin müdahalesinin sonuçsuz kalması üzerine Devlet Başkanı lon lliescu'nun çağrısı ile maden işçileri göstericilere müdahale etti. Olaylarda 5 kişinin öldüğü, yaklaşık 100 kişinin de yaralandığı bildirildi. Olaylar nedeniyle İçişleri Bakanı Mihail Chitac istifa etti, yerine Doru Viorel Ursu getirildi.

19- Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'da, çok partili sisteme geçilmesi, serbest seçimlerin yapılması ve komünistlerin iktidardan uzaklaştırılması istemiyle, 30 bin kişinin katıldığı bir gösteri yapıldı.

15 HAZİRAN 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İstanbul'da bir ticaret merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin hızla şehirleştiğini, belediyelerin en önemli sıkıntısının şehirleşme hızının yüksek oluşundan kaynaklandığını söyledi.

2- 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren Güneş Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'm "Başkanlık sistemi" konusundaki açıklamasını değerlendirdi.

3- Türkiye, Tahran Büyükelçiliği Müsteşarı Müfit Özdeş'e İran sınır güvenlik makamlarınca Viyana Sözleşmesi'ne aykırı davranıldığını belirterek, İran'ı protesto etti.

4- Ankara Öğretim Üyeleri Derneği'nce düzenlenen 2. Üniversite Öğretim Üyeleri Kurultayı yapıldı.

Kurultayda konuşan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, paralı üniversitenin toplumun beklentisini yaralayan bir yaklaşım olduğunu belirterek, üniversitelerde "bilimi dini esaaslara bağlayan" yeni bir ideolojinin güçlenmesine karşı öğretim üyelerini uyardı.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel de yaptığı konuşmada, üniversitelerin sorunlarının artmasının, üniversitelerin suskunluk içinde kalarak bu sorunlara sahip çıkmamasından kaynaklandığını söyledi.

5- Karayoluyla hacca gidişlerin iptal edilmesine tepkiler devam ederken, İstanbul'da bir grup, kararı protesto etmek için ANAP Fatih ilçe binasına yürüdü.

SHP Ankara Milletvekili Erol Ağagil, konuyla ilgili olarak Başbakan Yıldırım Akbulut'un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi. Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler de yaptığı açıklamada, hacı adaylarının protestolarını doğru bulmadığını belirterek, konunun üst düzeyde ele alındığını, hacı adaylarının mağdur edilmeyeceğini söyledi.

6- Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Sara, Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Başbakan Yıldırım Akbulut tarafından kabul edildi. Su ve güvenlik konularının görüşüldüğü iki ülke heyetlerinin çalışmaları tamamlandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, ikili ilişkiler üzerinde durulduğunu, Cumhurbaşkanı Özal'm ile-

ri bir tarihte başta Suriye ve Irak olmak üzere, Arap ülkelerinin başkentlerine kısa süreli ziyaretlerde bulunacağını söyledi.

7-18. Uluslararası İstanbul Festivali başladı.

8- ANAP Gaziantep Milletvekili Hasan Celal Güzel, "Kripto davası" nedehiy-le Ankara DGM Başsavcısı Nusret Demiral ve DGM Savcısı Binbaşı Ülkü Coşkun hakkında Adalet Bakanlığı'na suç duyurusunda bulundu.

Öte yandan, Özal-Bush görüşmesinin tutanaklarının yayımlanmasıyla ilgili olarak hakkında 15 yıla kadar hapis istenen Güneş Gazetesi eski Yazıişleri Müdürü Alev Er'in davası da "Kripto davasıyla" birleştirildi.

9- Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) 77. Genel Kurulu'nda konuşan, Avrupa İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ETUC) Genel Sekreteri Mathias Hin-terscheid, Türkiye'deki gelişmeleri yakından izlediklerini belirterek, Türkiye'de insan hakları, demokrasi ve sendikal haklar mevcut düzeyinde kaldığı takdirde, Türkiye-AT ilişkileri konusundaki politikalarının değişmeyeceğini söyledi.

10- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar tarafından sunulan son Kıbrıs Raporu Güvenlik Konseyi'nde görüşüldü. Görüşmede, Kıbrıs'taki BM Barış Gü-cü'nün görev süresinin 6 ay daha uzatılması kararlaştırıldı.

11- Doğu Berlin'de Varşova Paktı üyesi yedi ülkenin savunma bakanlarının katıldığı toplantıda, paktın geleceği konusu tartışıldı. SSCB paktın işlevini değiştirerek siyasi bir birliğe dönüştürülmesini istediklerini söyledi.

12- SSCB, Fransa'da dahil olmak üzere NATO üyesi ülkelere, menzili 500 km'den kısa olan bütün taktik nükleer silahların kaldırılması için sonbaharda koşulsuz olarak görüşmelere başlanması önerisinde bulundu.

13- SSCB'nin Donetsk kentinde ilk kez düzenlenen 1. Madenciler Kongresi'nde devletten bağımsız bir madenciler sendikası kurulması kararlaştırıldı.

14- Bulgaristan'da yapılan seçimleri kazanan Sosyalist Parti lideri Alexan-der Lilov düzenlediği basın toplantısında, "seçim sonuçları ne olursa olsun, bütün siyasi partilerin katılacağı bir ulusal uzlaşma koalisyonu kurulmasını öneriyoruz" dedi.

15- Sri Lanka'da Tamil gerilalarıyla güvenlik güçleri arasında ülkenin kuzeyinde çıkan çatışmalarda 23 polisin öldüğü bildirildi.

16- ABD Başkanı George Bush, Senato'dan gelen istek üzerine 14 Hazi-ran'ı "Baltık Özgürlük Günü" ilan etti.

16 HAZİRAN 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık Muhabirleri Derneği'nin yayın organı Genç Kalemler Dergisi'ne yaptığı açıklamada, Merkez Bankası'nı ve parasal hareketlerini bilgisayarla anında izleyeceğini belirtti.

2- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi ile yapılan bir söyleşi Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

3- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Metin Gürdere düzenlediği basın toplantısında başkanlık sisteminin Türk siyasi geleneklerine aykırı olduğunu söyledi. Gürdere gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Antalya'da partisinin il kongresinde yaptığı konuşmada, her ay 40-50 kişinin hayatını kaybettiğini, iktidarın buna rağmen Türkiye'de ,huzur ve güven olduğunu söylediğini belirterek, hükümetin terör olayları karşısında çaresiz kaldığını söyledi.

Süleyman Demirel, parti içi sorunlar konusunda Tercüman Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı yazılı açıklamada, seçim sistemini ve yurtdışında çalışan Türk vatandaşlarına oy hakkı verilmemesini eleştirdi.

6- ANAP'tan istifa eden 6 bağımsız milletvekili yaptıkları ortak açıklamada, TBMM Başkanı Kaya Erdem'in açıkladığı görüşlere katıldıklarını belirterek, "Demokrasimizi şahsi ihtiraslarına araç yapmak isteyenlere geçit verilmeyecek." denildi.

7- SHP Parti Meclisi üyesi Seyfi Oktay ile bazı yasalar ve iptaller konusunda yapılan bir söyleşi Güneş Gazetesi'nde yayımlandı.

8- Denizli Valisi Alparslan Karacan ile yapılan bir söyleşi Türkiye Gazetesi'nde yayımlandı. ,

9- Ankara Anakent Belediye Başkanı ve Kent-Koop Genel Başkanı Murat Karayalçın, Kent-Koop'un 11. Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada, köyden kente göçün hızla arttığını belirterek, Türkiye'nin gelecek on yılda 5 milyon konuta daha ihtiyacı olacağını söyledi.

10- Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Rıdvan Çakar yaptığı açıklamada, hacca gidemeyen hacı adaylarının paralarının, kesintiler yapıldıktan sonra yarından itibaren ödenmeye başlayacağını söyledi. Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada Suudi Arabistan'ın öngördüğü kotanın üzerinde aday kaydedilmesinden Hac İşleri Yüksek Kurulu'nün sorumlu olduğu belirtildi.

11- İzmir Anakent Belediyesi'nce düzenlenen 'Türkiye'de Demokrasi, Terör ve Ara Rejimler" konulu panel İzmir'de yapıldı.

12- Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanı Oktay Akbal, Başbakan Yıldırım Akbulut'a bir telgraf göndererek, İstanbul'da yapmak istedikleri "Düşünceye Özgürlük Yürüyüşü"ne izin verilmesini istedi. Akbal telgrafında, İstanbul Valiliği'nin yürüyüşe önce izin verdiğini, sonra kararından vazgeçtiğini, bu tutumun anlaşılmaz olduğunu belimi.

13- Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği Müsteşarı Müfit Özdeş'e İran sınır güvenlik makamlarınca "kötü muamele" yapılması konusunda bir açıklama yapan İran Büyükelçiliği Basın Ataşesi Celalettin Menimi, "Müsteşarın ülkesinden büyük miktarda antik eser kaçırmaya çalıştığını" öne sürdü.

14- Şırnak ve Beytüşşebap yakınlarında, güvenlik güçlerine pusu kuran PKK'lı teröristler bir subay ve 6 eri şehit ettiler.

15- İstanbul Dudullu'da yasadışı sol bir örgütün kullandığı belirtilen bir evde bomba patlaması sonucu bir kişi öldü, bir kişi yaralı olarak yakalandı. 3 militanın ise kaçtığı bildirildi.

16- Uluslararası Hür İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ICFTU) Türkiye Masası Genel Sekreter Yardımcısı Baudoin Jonchkheere yaptığı açıklamada, 'Türkiye bir an önce sendikal hakları tam olarak tanımazsa, AT üyeliğine karşı çıkarız. Bu durum devam ettiği sürece Türkiye AT üyesi olamaz." dedi.

17- SSCB'de yapılan ilk Madenciler Kongresi'nde alınan bir kararda, Başbakan Nikolay Rijkov'un istifa etmemesi halinde 11 temmuzda genel greve gidileceği belirtildi. Yapılan açıklamada, KP'nin hükümet ve devlet işletmeleri üzerindeki egemenliğinden vazgeçmesi, mal varlıklarının da kamulaştırılması istendi.

18- Nijerya'da bir okul binasının çökmesi sonucu 50 çocuğun öldüğü bildirildi.

19- Kolombiya'nın Medettin kentinde uyuşturucu mafyası tarafından 15 kişinin öldürüldüğü bildirildi.

17 HAZİRAN 1990

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, "Büyük Ankara Kanalizasyon Projesı"-nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, iktidarın SHP'li belediyelere yaklaşımını eleştirerek, Başbakan Akbulut'un belediyeleri halka şikayet ettiğini, suçlanan belediye başkanlarının televizyonda kendilerini savunamamalarının büyük haksızlık olduğunu söyledi. Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın da yaptığı konuşmada, kanalizasyon projesinin 560 milyon dolara malolacağını ve 7 yılda tamamlanacağını söyledi. İnönü daha sonra 9 bin tapunun dağıtım törenine katıldı.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Özal'ın "başkanlık sistemi" konusundaki açıklamalarını eleştirdi.

3- TBMM Çevre Araştırma Komisyonu tarafından hazırlanan raporda, çevre korumadaki bilinçlenmeyi arttırmak ve kirlenmeyi önlemek için vakit geçirilmeden gerekli tedbirlerin alınması amacıyla "çevre koruma seferberliği" başlatılması ve Çevre Bakanlığı kurulması istendi. Raporun eylül ayında TBMM Genel Kurufu'na sunulacağı açıklandı.

4- Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın, Ankara'nın "Büyük Dönüşüm Projeleri" konusunda Güneş Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

5- Türk Belediyecilik Derneği Başkanı Yüksel Çakmur yaptığı açıklamada, hükümetin, muhalefet belediyelere baskı uyguladığını, bunun örneklerinden birinin de İller Bankası'nın ağır kesintilere girişmesi olduğunu söyledi.

6- Ankara'da 16 oda, birlik ve dernek tarafından yapılan ortak bir açıklamada, en düşük memur maaşının net 1 milyon 600 bin lira olması ve asgari ücretten hiç hir vergi ve fon kesintisi yapılmaması istendi.

7- Olağanüstü Hal Bölgesi'ndeki bazı illerde yapılan operasyonlarda 5 terörist ölü, 5 terörist te sağ olarak ele geçirildi.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 15 kişi öldü, 15 kişi de yaralandı.

9- Romanya'nın başkenti Bükreş'te madencilerin kentten ayrılmasından sonra bir grup, Devlet Başkanı lon lliescu ve komünizm aleyhinde gösteri yaptı.

10- SSCB'nin Litvanya Cumhuriyeti hükümeti, Parlamento'ya 11 Mart'ta ilan edilen bağımsızlık kararının Moskova ile yapılacak görüşmeler süresince askıya alınması önerisinde bulundu.

18 HAZİRAN 1990

1- Başbakan ve ANAP Genel Başkanı Yıldırım Akbulut, 19 Ağustos'ta belediye başkanlığı seçimi yapılacak 13 ilçenin ilçe başkanları, bunların bağlı olduğu il başkanları ve bölge milletvekilleriyle bir görüşme yaptı.

2- Diyanet Vakfı Yayınevi'nin kitap reyonunda bomba patladı 2'si ağır 8 kişi yaralandı. Bombanın patlaması sonucu çıkan yangın hasara yol açtı.

Başbakan Yıldırım Akbulut olayı lanetlediğini bildirdi. SHP Genel Başkanı Erdal İnönü patlamayı, "demokrasiye karşı bir hareket" olarak nitelerken, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel de saldırının sorumlularının bir an önce bulunmasını istedi.

3- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal, Cumhuriyet Gazetesi'ne Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın gündeme getirdiği başkanlık sistemi tartışmalarını değerlendirdi.

4- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın, Pekin Belediye Başkanı Chen Xitong'un resmi davetlisi olarak Çin'e gitti.

5- SSCB'nin İzmailiye kentinden kalkan ve yolcusu bulunmayan bir turist uçağı Kocaeli'nin Kandıra ilçesine 22 kilometre uzaklıktaki Kumcağız bölgesine indi. Genel Kurmay Başkanlığı, uçağın inişine kadar izlendiğini açıkladı. Uçağın pilotu Valeri Yuriçeviç siyasi iltica talebinde bulundu.

6- Elazığ'da 21 Mart 1990 tarihinde 9 mühendisin kurşuna dizilerek öldürülmesine karışmak ve bu olayda sanıklara yataklık etmekle suçlananların yargılanmasına Erzincan DGM'de başlandı.

7- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, İsviçre'nin Cenevre kentinde, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Genel Kurulu'nda bir konuşma yaptı.

8- KKTC'de milletvekili seçilenlerin Meclis'te and içecekleri bir aylık yasal süre sona ererken, bu görevi yerine getirmeyen Demokratik Mücadele Partisi (DMP) üyesi 12 kişi, milletvekilliği unvanını kaybetti.

9- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, bir konferanta yaptığı konuşmada, "Irak ya da Araplara bir saldırıda bulunurlarsajsarail'e elimizdeki tüm silahlarla karşılık veririz" dedi.

10- İran ve Irak'ın, doğrudan barış görüşmeleri yapılması konusunda hazırlıklara başladıkları bildirildi.

11 - Liberya Devlet Başkanı General Samuel Doe, genel af ilan etti ve muhalefet grupların faaliyetlerini yasallaştırdı.

12- Jamnu Keşmir eyaletinin Pakistan denetimindeki Muzafferabad kentinde Jamnu Keşmir Kurtuluş Cephesi Başkanı Amanullah Han, düzenlediği basın toplantısında, eyaletin Hindistan'dan "bağımsızlığını ilan ettiğini ve geçici bir hükümet kurulduğunu" bildirdi.

13- SSCB'nin Kırgızistan Cumhuriyeti'nde, dün toprak anlaşmazlığı yüzünden başgösteren Özbek-Kırgız çatışmalarında 186 kişinin öldüğü bildirildi.

19 HAZİRAN 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Cumhuriyet Başsavcılığı ile Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık Muhabirleri Derneği'ni ziyaret etti.

2- SHP Merkez Yürütme Kurulu Genel Başkan Erdal İnönü başkanlığında toplandı.

Erdal İnönü, Cumhuriyet Gazetesi'nin yerel yönetimlerle ilgili sorularını yanıtlarken, hükümetin belediyelere karşı tutumunu eleştirdi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, dün Türkiye'ye iltica eden Sovyet pilotunun durumunun incelendiğini, uçağın ise Sovyetler Birliği'ne iade edileceğini bildirdi.

4- Karayolu ile hacca gidişin iptal edilmesi üzerine, Diyanet İşleri Başkanı Mustafa Sait Yazıcıoğlu görevinden istifa etti.

5- SEKA, kağıt ve karton fiyatlarına yüzde 4-7.9 oranında zam yaptı.

6- İstanbul ve Ankara'da gösterime giren "Çıplak Silah" filminde yer alan bazı sahnelerin "Humeyni'yL küçük düşürdüğü" gerekçesiyle Dışişleri Bakanlı-ğı'na başvuran İran'ın Ankara Büyükelçisi, "yasaklama" istedi.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen kazalarda 12 kişi öldü, 57 kişi de yaralandı.

8- İstanbul Halkalı İETT Garajı mutemetliğine gelen 6 kişi, işçilerin ücretleri olan 400 milyon lirayı alarak kaçtı.

9- Yazar Aziz Nesin'in Aydınlar Dilekçesi'ni imzalayanlar için 'Vatan haini" sözünü kullandığı gerekçesiyle eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren hakkında açtığı dava, Ankara 15. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde reddedildi.

10- Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Aplikasyon Komitesi, Türkiye'nin 1402 sayılı Sıkıyönetim Yasası gereğince, görevlerinden alınan kamu görevlilerinin durumu ve bu konuda yapılan yasal değişikliklerle ilgili olarak daha fazla bilgi vermesini istedi.

11- Fransa, F.Almanya, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg arasında iç sınırların kaldırılmasını ve serbest dolaşımı öngören Schengen Anlaşması imzalandı.

12- Sovyetler Birliği Komünist Farisi'nin 28. Kongresi'ne iki hafta kala toplanan Rusya Federasyonu Komünist Partisi Konferansı'nda Başkan Mihail Gor-baçov'un perestroyka politikası delegeler tarafından eleştirildi.

13- SSCB'nin Letonya Cumhuriyeti'nin başkenti Riga'dan, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'ye bir Sovyet uçağı kaçırıldı. Hava korsanı teslim olarak ülkeden sığınma talebinde bulundu.

20 HAZİRAN 1990

1- Doğu Karadeniz Bölgesi'nde iki gündür devam eden şiddetli yağışlar sonucu meydana gelen sellerde 11 kişi öldü, 14 kişi kayboldu. Olayda maddi hasarın büyük olduğu belirtildi. Bölgede okullar tatil edilirken, Bayındırlık ve İskan Bakanı Cengiz Altınkaya ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt incelemelerde bulunmak üzere Trabzon'a gittiler.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar düzenlediği haftalık basın toplantısında, bir Kuveyt gazetesinde Ortadoğu'daki su sorununa ilişkin çarpıtılmış bilgiler yer aldığını belirterek, "Bugüne kadar yeten su, nasıl birdenbire yetersiz olmaya başlamıştır. Bunun izahı yoktur" dedi. Sungar, Bulgaristan'daki soydaşlarımızın parlamentoya seçilerek haklarını savunacak duruma gelmesinin memnuniyet verici olduğunu söyledi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Van'da yaptığı konuşmada bölgede meydana gelen olaylar ve hac konusunda iktidarı eleştirerek hükümetin istifa etmesini istedi.

4- MİT Müsteşarı Korgeneral Teoman Koman gazetecilerle bir sohbet toplantısı düzenleyerek, kurum hakkında bilgi verdi.

5- Kütahya Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen "Basının Sorunları" konulu panelde bir konuşma yapan İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, terörist hareketlerin basını reklam ve propaganda aracı olarak kullanmak istediklerini söyledi. Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent de yaptığı konuşmada, hükümetin güneydoğu haberleri konusunda basına baskı yaptığını söyledi.

6- SSCB'nin Ankara Büyükelçisi Albert Cernişev, 70. yıldönümünde Türk-Sovyet ilişkileri konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nini sorularını yanıtladı.

7- Malatya'nın Pötürge ilçesinde güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada 5 terörist öldü, bir er de şehit oldu. Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde de iki kişi teröristler tarafından öldürüldü.

8- Aylık Deng Dergisi'nin yayını, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nce durduruldu.

9- Başbakanlık tarafından, Aliağa Termik Santralı yapımıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararının kaldırılması istemiyle yapılan başvuru Danıştay'da reddedildi.

10- İstanbul DGM'de devam eden araştırmacı-yazar İsmail Beşikçi davasını izlemeye gelen ve gözaltına alınanlardan 13'ü tutuklandı.

11- Avusturya'nın başkenti Viyana'da açılacak olan "Anadolu'nun Görkemi" adlı sergi için Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nden gönderilen 7500 yıllık "A-na Tanrıça Heykelciği" Viyana'da çalındı.

12- Romanya'da 20 Mayıs'ta yapılan seçimler sonucu Devlet Başkanlığı'na seçilen lon lliescu and içerek görevine başladı, lliescu, yeni hükümeti kurma görevini Başbakan Petre Roman'a verdi.

13- SSCB'nin Rusya Cumhuriyeti Komünist Partisi Konferansı'nda bir konuşma yapan Başkan Mihail Gorbaçov, KP Genel Sekreterliği görevinden ayrılabileceğini açıkladı. Daha sonra Rusya Komünist Partisi kurulması kabul edildi.

14- SSCB'nin Özbekistan Cumhuriyeti Parlamentosu egemenlik ilan etti. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, Özbek yasalarının SSCB yasalarından üstün olduğu, iç ve dış işlerin cumhuriyet hükümetinin yetki sınırları içinde olduğu belirtildi.

15- Güney Afrika Cumhuriyeti Parlamentosu, kamuya açık yerlerde ırk ayrımı uygulanmasına izin veren yasayı iptal etti.

21 HAZİRAN 1990

1- Doğu Karadeniz Bölgesi'nde meydana gelen sel ve heyelanda ölenlerin sayısı 41'e yükseldi. 9 kişinin de kayıp olduğu belirlendi.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Yıldırım Akbulut, Bayındırlık ve İskan Bakanı Cengiz Altınkaya, afet bölgesinde inceleme de bulundular.

2- SHP Genel Başkanvekili Deniz Baykal, parti genel merkezinde 16 meslek ve kitle örgütünün yetkililerini kabul etti.

3- Sosyalist basın temsilcileri, Güneydoğu kararnamelerinin kaldırılmasını isteyen yaklaşık 14 bin 500 imzalı bir dilekçeyi Başbakanlık Basın Müşavirliği'ne verdiler.

4- Yargıtay, lastik fabrikasında çalışan işçilerin toplusözleşmelerinde yer alan avans ödemesinin yapılmaması nedeniyle iş bırakıp, işyeri yemekhanelerinde toplanarak 4 gün sürdürdükleri oturma eyleminin "kanunsuz grev sayılamayacağına" karar verdi.

5- Danıştay, Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nin USAŞ'ın özelleştirilmesini iptal eden kararına, Başbakanlığın yaptığı itirazı reddetti.

6- Şırnak'ın Güçlükonak ilçesine bağlı Çevrimli köyünde 27 kişinin öldürülmesi üzerine 11 Haziran gününden bu yana "güvenlik" nedeniyle bölgeye girmeleri yasaklanan gazetecilere izin verildi.

SP Genel Başkanı Ferit İlsever ve İHD yöneticilerinden oluşan bir heyet de Çevrimli'de incelemelerde bulundu.

7- Danimarka Sosyal Demokrat Partisi'nin davetlisi olarak başkent Kopenhag'da bulunan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Sosyal Demokrat Parti Başkanı Svend Auken, Danimarka Başbakanı Poul Schlüter, Parlamento Başkanı H.P. Clausen ve Kopenhag'ın Belediye Başkanı Jens Kramer Mikkelson'la görüştü.

8- Richter ölçeğine göre 7.3 şiddetindeki deprem İran'ın kuzeyindeki 5 kentte büyük hasar yarattı. İran'ın Birleşmiş Milletler Temsilcisi, ölü sayısının 25 bine yükseldiğini onbinlerce yaralı olduğunu açıkladı.

9- Uluslararası Af Örgütü (Al) Türkiye'ye sığınan ve Bağdat yönetiminin 'ilan ettiği aftan yararlanmak üzere ülkelerine geri dönen Iraklılardan yüzlercesi-

nin "ortadan kaybolduğunu veya idam edildiğini" öne sürdü.

10- ABD Başkanı George Bush, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın, FKÖ altındaki gruplardan Filistin Kurtuluş Cephesi tarafından yaklaşık 3 hafta önce israil kıyılarına gerçekleştirilen saldırıyı kınamamasını gerekçe göstererek, Filistin Kurtuluş örgütü ile 18 aydır devam eden dialog sürecinin askıya aldığını bildirdi.

11-35 Afrika devletinin temsilcileriyle Fransa arasında yapılan 16.Fransa-Af-rika zirvesinde, Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand, Paris'in yeni Afrika politikasını açıkladı.

12- Sri Lanka'nın kuzey bölgelerinde hükümet birlikleri ile Tamil güçleri arasında süren şiddetli çarpışmalarda 73 gerillanın öldürüldüğü bildirildi.

22 HAZİRAN 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, televizyonda yayınlanan "Hodri Meydan" programına katılarak, program sunucusunun ve halkın sorularını yanıtladı.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, Türk Belediyeciler Derneği Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti.

3- SHP Genel Başkanvekili Deniz Baykal, Trabzon'da ve afet bölgelerinde incelemelerde bulunduktan sonra, Rize'de düzenlenen mitingde bir konuşma yaptı.

4- Ankara Anakent Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında yaklaşık üç aydır sürdürülen toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlandı.

5- Halkın Gerçeği isimli gazetenin Yazı İşleri Müdürü İsmail Safter, gazetenin 6. sayısında komünizm propagandası yapıldığı iddiasıyla tutuklandı.

6- Halkı 1 Mayıs'ta kanunsuz toplantıya teşvik ettiği iddiasıyla açılan soruşturma neticesinde tutuklanan Belediye-İş Sendikası Beyoğlu Şubesi Başkanı Hıdır Bal, İstanbul DGM'de görülen ilk duruşmada tahliye edildi.

7- Yüksek Planlama Kurulu tarafından hazırlanan "Çalışanların tasarrufa teşvik edilmesi ve bu tasarrufların değerlendirilmesine dair kanun hakkındaki tebliğ" Resmi Gazete'de yayımlandı.

8- Danimarka'daki ziyaretlerini tamamlayan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Fransa'ya gitti.

9- İspanya'nın başkenti Madrid'de temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı Ali Bozer, İspanya İşverenler Konfederasyonu'nda düzenlenen İspanya İş Konseyi'nde bir konuşma yaptı.

10- Iraklı yetkili bir kaynak, Uluslararası Af Örgütü'nün, Bağdat yönetiminin ilan ettiği aftan yararlanarak Türkiye'den Irak'a dönen Iraklıların ortadan kaybolduğu yolundaki suçlamaları reddetti ve bu kişilerin "hak ettikleri insancıl davranışı" gördüklerini belirtti.

11- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu, Yunanistan'ın başkenti Atina'da yaptıkları görüşmede, İngiltere'deki Türk-Yunan zirvesi öncesi değerlendirmelerde bulundular.

12- Romanya'da ordu ve güvenlik güçleri, yaptıkları bir çağrı ile şiddet gösterilerinin bir an önce bastırılması için tüm Romanya halkının yardımını istediler.

13- Birleşmiş Milletler Genel Kurul'unda bir konuşma yapan Afrika Ulusal Konseyi lideri Nelson Mandela, "Irkçılıktan herkes sorumlu" dedi.

14- Doğu Berlin'de iki Almanya'nın birleşmesiyle ilgili olarak yapılan 2+4 görüşmelerinde SSCB'nin Almanya'da bulunan 2.Dünya Savaşı galibi ülkelerin askerlerinin aşamalı olarak çekilmesi yolundaki önerisi batılı ülkeler tarafından reddedildi.

15- Sri Lanka'nın doğu bölgelerinde faaliyet gösteren Tamil gerillaları, hükümete muhbirlik yaptıkları gerekçesiyle, bir köye düzenledikleri baskında, 62 kişiyi bıçaklarla katlettiler.

23 HAZİRAN 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a, ekonomiye ilişkin olarak verilen aylık brifinge, Başbakan Yıldırım Akbulut, bazı bakanlar, Merkez Bankası Başkanı Rüş-dü Saraçoğlu, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı ve yetkililer katıldı.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin kuruluşunun 7. yılı nedeniyle DYP Genel Merkezi'nde yaptığı konuşmada, televizyonda yayınlanan ve Cumhurbakanı Turgut Özal'ın konuk olarak katıldığı "Hodri Meydan" programının cevap hakkı doğurduğunu belirtti. Demirel, konuyla ilgili olarak TRT'ye başvurdu.

3- Trabzon'da sel felaketine uğrayan bölgede incelemelerini tamamlayan SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal Ankara'ya döndü. Deniz Baykal, Demokrat Merkez Parti Genel Başkanı Bedrettin Dalan, Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın katıldığı "Hodri Meydan" programını eleştirdiler.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Diyarbakır'da yaptığı konuşmada, PKK'yı İsrail ve ABD'nin desteklediğini öne sürdü.

5- Demokrat Merkez Partisi Genel Başkanı Bedrettin Dalan, İğdır'da düzenlenen partisinin ilk açıkhava toplantısında, çeşitli konulara değindi ve iktidarın dış politikada teslimiyetçi davrandığını söyledi.

6- Trabzon Valilik Afet Bürosu'ndan yapılan açıklamada, ölü sayısının 32, kayıp sayısı 18 ve yaralı sayısının da 59 olduğu bildirildi.

7- Türk Belediyeciler Derneği ve İzmir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur Ankara'da Türkiye Demokrasi Vakfı'nda düzenlediği basın toplantısında, "26 Mart yerel seçimlerinden önce yıllarca ertelenen SSK ve elektrik borçlarının, belediyelerde yönetimin muhalefet partilerine geçmesiyle birlikte faizi ve faizin faiziyle birlikte geri alındığını öne sürdü. Çakmur, İstanbul'un su sorununa da değinerek, nüfusu 100 bini aşan kentlerde su bulmanın Devlet Su İşleri İdare-si'nin sorumluluğunda olduğunu belirtti.

8- Kocaeli bölgesindeki işçi sendikalarının tümünün katılımı ile oluşan "Kocaeli Sendikalar Birliği"nin düzenlediği "Birlik ve Dayanışma Yürüyüş ve Mitingi" İzmit'te yapıldı.

9- Türk Tabipler Kongresi için Ankara'da bulunan İstanbul Tabip Odası, Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, Çalışma ve Sosyakl Güvenlik Bakanı İmren Aykut ile Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci'yi hekim sorunlarını görüşmeye çağırdı.

10- NATO zirvesine hazırlık görüşmeleri çerçevesinde Ankara'ya gelen ABD Savunma Bakanlığı Müsteşarı Paul Wolfoitz, Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüştükten sonra ülkesine döndü. Wolfoitz basına yaptığı açıklamada," Türkiye, dünyanın son derece karışık bir bölgesinde yer alıyor. Neredeyse tüm çevresinde, 360 derece boyunca bir karışıklıktan ve tehditten söz edilebilir" dedi.

11- İran'ın Türkiye Büyükelçisi Muhammet Rıza Bagheri ile yapılan sohbet, Türkiye Gazetesi'nde yayımlandı.

12- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, İktidardaki Anayasal Demokratik Birlik Partisi'nin davetlisi olarak, Tunus'a gitti.

13- iran'ın kuzey kesiminde meydana gelen depremde ölenlerin sayısının 40 bini aştığı bildirildi. İran hükümeti, ABD'den gelecek yardımı kabul edeceğini açıklarken İsrail'in yardım önerisini reddetti.

14- SSCB'nin 5 Orta Asya Cumhuriyeti, Kazakistan'ın başkenti Alma Ata'-daki iki günlük doruk toplantısında, bir Müslüman ortak pazarının ilk adımı olarak nitelenebilecek, ekonomik kültürel ve bilimsel işbirliğini öngören kapsamlı bir anlaşma imzaladılar.

15- Pakistan'ın Belucistan eyaletinin başkenti Ouetta'da bir camiye düzenlenen saldırıda, eyalet bakanlarından Hacı Eid Muhammad Notezai'nin de bulunduğu üç kişi öldürüldü, üç kişi de yaralandı.

24 HAZİRAN 1990

1- Milli Savunma Bakanı Safa Giray, ANKA'ya yaptığı açıklamada, "Profesyonel askerlik" konusundaki tartışmaların basının yanlış anlamasından kaynaklandığını belirterek, "Ordu'da sistem değişikliği yok" dedi.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Murat Sungar, Dışişleri Bakanı Ali Bozer'in yarın başlaması gereken resmi İran gezisinin, İran'daki deprem nedeniyle ve iki tarafın mutabakatı sonucu ertelendiğini bildirdi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin İstanbul 3. İl Kongre-si'nde yaptığı konuşmada, seçime gidilmesi isteğini yineledi ve partisinin ANAP'la birleşmesi şeklindeki önerilere karşı çıkarak bunun mümkün olmadığını belirtti.

4- Kırkpınar başpehlivanlığı kemerini takmak üzere Edirne'ye giden SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal, Çerkezköy, Saray ve Pınarhisar Belediyelerini ziyaret etti. Baykal, konuşmalarında, memurlara gerekli maaşın verilmesi gerektiğini belirterek, devletin eğitim ve sağlık gibi konulara yeterince eğilmediği-ni söyledi.

5- RP Genel Sekreteri Oğuzhan Asiltürk, tarikatların parti kurma girişimleri konusunda basının sorularını yanıtladı.

6- Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu, Başkan Önder Sav'm yeni adli yıl açılış konuşmasının metninin, önceden Yargıtay'a gönderilmesinin mümkün olamayacağını belirten bir karar aldı ve bunu Yargıtay Başkanı İsmet Ocakçı-oğlu'na gönderdi.

7- Türk Tabipler Birliği'nin Ankara'da yapılan 38. büyük kongresi tamamlandı.

8- Eskişehir Kırka Belediyesi'nde yapılan belediye başkanlığı seçimini ANAP adayı kazandı.

9- 629. Kırkpınar güreşlerinde, Ahmet Taşçı başpehlivan oldu.

10- Prof. Nejat İnce, Paris Ululararası Uzay Bilimleri Akademisi'ne kabul edilen ilk Türk bilim adamı oldu.

11- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde, yerel seçimler yapıldı. Seçimlere, iktidardaki Ulusal Birlik Partisi ile bağımsız adaylar katıldı.

12- 1960 yılından bu yana ilk dış gezisini Türkiye'ye yapacak olan Arnavutluk Sosyalist Halk Cumhuriyeti Başbakanı Adil Çarçani, Tiran'da Türk gazetecileri kabul ederek, soruları yanıtladı. Çarçani, Doğu Avrupa'daki gelişmeler, demokratikleşme ve Arnavutluk'un dış politikası konularına değindi.

13- İsrail İskan Bakanı Ariel Şaron, Sovyetler Birliği'nden göç eden Yahudilerin, işgal altındaki Gazze ve Batı Şeria bölgelerine yerleştirilmeyeceklerini, Galile ve Arra bölgelerine yerleştirileceklerini bildirdi.

14- SSCB'nin Moldavya Cumhuriyeti, kendi anayasa ve yasalarını federal anayasa ve yasaların üzerine çıkartan egemenliğini ilan etti. Moldavya parlamentosu, bu cumhuriyetin topraklarıyla yeraltı kaynaklarının da "SSCB'ye değil Moldavya'ya ait olduğunu" bildirdi.

15- Sovyet Havayolları'na ait bir yolcu uçağı, 72 yolcu ve 6 mürettebatıyla Finlandiya'nın başkenti Helsinki'ye kaçırıldı. Polise teslim olan hava korsanı, ABD'den siyasi sığınma hakkı istedi.

16- Demokratik Almanya'nın başkenti Doğu Berlin'de, bir grup solcu gencin, neo-nazilerin yabancılara saldırısını kınamak üzere yaptıkları yürüyüş sonunda, polisle solcu gençler arasında çatışma çıktı. 16 polis görevlisi ve 7 eylemcinin yaralandığı olayda 4 kişi tutuklandı.

25 HAZİRAN 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal Ankara Sanayici ve İşadamları Derneği'nce düzenlenen "başkent toplantılarında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 2000'li yıllarda dünyanın en ileri 10 ülkesi arasına gireceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Özal konuşmasında önümüzdeki yıllarda uygulanması gereken politikalar konusunda görüşlerini açıkladı.

2- Başbakanlıktan yapılan bir açıklamada, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Sait Yazıcıoğlu'nun istifasının kabul edilmediği bildirildi.

3- Süt Endüstrisi Kurumu'na bağlı işyerlerinde çalışan 1680 işçinin bugün başlattıkları grev, Bakanlar Kurulu kararıyla ertelendi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel partisinin Erzurum il kongresinde yaptığı konuşmada, inançların modernleşmeye engel olmadığını belirterek Türkiye'de İran gibi bir rejim olamayacağını söyledi. Demirel konuşmasında, laiklik ve irtica konuları üzerinde durdu.

5- Merkez Bankası Başkanı Rüşdü Saraçoğlu, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) toplantısında Merkez Bankası'nın para politikaları konusunda bilgi verdi.

6- Türk Tabipler Birliği 38. Kongresi sonunda yayımlanan bildiride, Sağlık Bakanı Halil Şıvgın'm istifası istendi.

7- Kartelleşmeye karşı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından hazırlanan bir yasa tasarısı, değerlendirilmek üzere Sanayi ve Ticaret Ba-kanlığı'na sunuldu.

8- Arnavutluk Başbakanı Adil Çarçani, 4 günlük bir ziyaret için Türkiye'ye geldi.

9- Federal Almanya Savunma Bakanı Gerhard Stoltenberg, Milli Savunma Bakanı Safa Giray'm konuğu olarak Ankara'ya geldi.

10- Olağanüstü Hal Bölgesi'nde meydana gelen çatışmalarda 6 terörist öldü, biri yaralı olarak ele geçirildi. Çatışmalarda 3 köy korucusu ve bir er şehit olurken, 3 çocuk teröristlerce öldürüldü.

11- İstanbul Kağıthane Vergi Dairesi kimliği belirsiz 10 kişi tarafından soyuldu. Soyguncular 577 milyon lira para ve 29 milyar lira tutarında çeki alarak kaçtılar.

12- İstanbul Çatalca'da Karasu sahilinde kurdukları çadırlarda dini ve askeri eğitim gördükleri belirtilen 18 öğrenci gözaltına alındı.

13- KKTC'de muhalefet partilerinin katılmadığı yerel seçimlerde UBP 14, bağımsızlarda 8 belediye başkanlığı kazandılar.

14- AT devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı zirve toplantısı İrlanda'nın başkenti Dublin'de başladı. Toplantıda, siyasi birliğe geçiş konusunda 14 aralıkta hükümetlerarası bir konferans toplanması kararlaştırıldı.

15- Avrupa İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ETUC) yönetim kurulu toplantısında, Orta ve Doğu Avrupa'daki sendikal hareketlere destek verilmesi, işsizliğe ve sosyal hakların kaybedilmesine karşı önlem alınması ve sonbaharda Batı ve Doğu Bloku sendikal hareketlerinin tümünü biraraya getirecek bir forum düzenlenmesi kararlaştırıldı.

16- ABD'de bulunan Güney Afrika'lı lider Nelson Mandela, Başkan George Bush ile bir görüşme yaptı. Görüşmede Başkan Bush, Güney Afrika'da şiddet ve silahlı mücadeleden vazgeçilme0' -"•-'sın'la bulundu.

26 HAZİRAN 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Türkiye'de bulunan Arnavutluk Başbakanı Adil Çarçani'yi kabul etti. Konuk Başbakan ile Başbakan Yıldırım Akbulut arasında yapılan görüşmelerde ise iki ülke arasında geniş kapsamlı işbirliği yapılması konusunda anlaşma imzalandı.

2- SHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç Güneydoğu Anadolu'daki bazı görevlilerle görüşemediği konusunda, SHP Aydın Milletvekili Hilmi Ziya Postacı ise hacı adaylarının paralarından yapılan kesintiler konusunda Başbakan Yıldırım Akbulut'un yanıtlaması istemiyle birer soru önergesi verdiler.

3- Türkiye, Suriye ve Irak arasında bakanlar düzeyinde yapılan "su zirvesi" Ankara'da başladı. Bayındırlık ve İskan Bakanı Cengiz Altınkaya görüşmede yaptığı konuşmada, Türkiye'nin suyu komşularına karşı "silah" ve "baskı" aracı olarak kullanma niyetinde olmadığını tekrarladı.

4- Hava Kuvvetleri Komutanı Safter Necioğlu Konya'da yaptığı açıklamada, alçaktan uçuş üssünü NATO'nun kurmaması halinde Türkiye'nin kuracağını söyledi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Erzurum il kongresinden sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Oemirel, son günlerde yoğunlaşan tarikatların parti girişimlerinin arkasında iktidarın olduğunu öne sürdü. Demirel daha sonra sel felaketine uğrayan bölgede incelemelerde bulunmak üzere Trabzon'a gitti.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'm "Karayolculuk hür sistemdir, demiryolculuk ise komünist ideolojiye uygundur" şeklindeki görüşlerini eleştirdi.

7- SP Genel Sekreteri Yalçın Büyükdağlı yaptığı yazılı açıklamada, gözaltına alınan partisinin Adıyaman il Başkanı Abuzer Yavaş'ın durumundan endişe duyduklarını belirterek serbest bırakılmasını istedi.

8- DMP Genel Başkanı Bedrettin Dalan partisinin İzmir il merkezinde düzenlediği basın toplantısında, ilk seçimde iktidar olabileceklerini belirterek, muhalefetin elindeki imkanları kullanmadığını söyledi.

9- HEP Genel Başkanı Fehmi Işıklar İzmir'de düzenlediği basın toplantısında, partisinin örgütlenme çalışmaları konusunda bilgi verdi. Işıklar, Cumhurbaşkanı Özal'ın"12 Eylül ideolojisinin temsilcisi" olduğunu, SHP ve DYP'nin de bu ideolojiye karşı çıkmadığını öne sürdü.

10- Azerbaycan muhalefet liderlerinden Prof. Dr. Bahtiyar Vahapzade, Cumhuriyet Gazetesi'nin ülkesiyle ilgili sorularını yanıtladı.

11- Bayram süresince trafiği rahatlatmak amacıyla çeşitli güzergahlarda ağır vasıtaların saat 07.00-24.00 arasında trafiğe çıkmaları İçişleri Bakanlığı'n-ca yasaklandı.

12- Ankara DGM Savcılığı, SHP'nin hazırlamakta olduğu "Kürt Raporu" hakkında soruşturma başlattı.

13- Fotospor Gazetesi"nin yayını futbolcu Tanju Çolak'm eşinin başvurusu üzerine İstanbul 10. Asliye Hukuk Mahkemei'nce alınan "ihtiyati tedbir" kararıyla durduruldu.

14- İstanbul Cumhuriyet Başavcılığı Basın Bürosu'nca, Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlanan 4 ayrı yazıda, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a hakaret edildiği gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

15- Samsun eski milletvekili Fuat Uysal Ankara'da öldü.

16- Türkiye'ye mühimmat satan bir İsviçre firması, MKE'ye gönderdiği bir mektupta gerekçe göstermeden "bir süre için Türkiye'ye satış yapamayacağını" bildirdi.

17- Fener Rum Patriği Dimitrios'un gelecek ay başlayacak ABD gezisi nedeniyle Washington'da bir basın toplantısı düzeleyen Kuzey ve Güney Amerika Başpiskoposu Yakovas, Lozan Antlaşması'nin tarihi gerçeklerin üstünde bir güç olmadığını söyledi.

18- İrlanda'nın başkenti Dublin'de devam eden AT zirvesinde SSCB'ye acil yardım konusu görüşüldü. Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl tarafından önerilen 15 milyar dolarlık yardım reddedildi. Toplantıda Avrupa'nın parasal ve siyasi birliği konusunda konferans düzenlenmesi kararlaştırıldı. Zirve toplantısı sonunda bir sonuç bildirgesi yayımlandı.

19- Macaristan Parlamentosu, ülkenin Varşova Paktı'ndan çekilmesi için üye ülkelerle görüşmeye başlanmasını kararlaştırdı.

27 HAZİRAN 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal üç günlük Nevşehir, Kayseri, Adana gezisi sırasında, Kayseri'deki organize sanayii sitesinin açılışına katılarak halka hitaben bir konuşma yaptı.

2- TBMM Başkanı Kaya Erdem, Anayasa Mahkemesi Başkanı Necdet Darı-cıoğlu'na, yeni görevine seçilmesinden dolayı bir kutlama ziyaretinde bulundu.

3- Türkiye, Suriye ve Irak arasında bölgesel suların kullanımı konusunda, iki gün süreyle Ankara'da bakanlar düzeyinde yapılan görüşmelerle ilgili olarak gazetecilere bir açıklama yapan Bayındırlık ve İskan Bakanı Cengiz Altın-kaya, getirilen önerilerin birbirine çok ters olması nedeniyle bir sonuca varıla-madığını söyledi.

4- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, Ege Üniversitesi'nin bu yılki mezunları için düzenlenen diploma töreninde yaptığı konuşmada, laiklik konusuna, üniversitelerin ve ortaöğretimin sorunlarına ve yeni reform uygulamalarına değindi.

5- Türkiye-AT Karma Parlamento Komisyonu'nün Türk kanadı üyeleri 11-13 Temmuz 1990 tarihleri arasında Strasbourg'da yapılacak toplantı öncesinde değerlendirmelerde bulunmak üzere Bülent Akarcalı'nın başkanlığında TBMM'de biraraya geldiler.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, memurların sendikal haklara kavuşturulması konusunda girişimlerde bulunan 17 kuruluşun temsilcileri ile yaptığı görüşmede, Türkiye'deki tüm çalışanlara Uluslararası Çalışma Örgütü (I-LO) standartlarının uygulanması gerektiğini belirterek, temmuz ayında uygulanacak memur maaş zamlarının enflasyonun altına düşürülmemesini istedi.

7- DYP Genel İdare Kurulu, 19 Ağustos'da 15 yeni ilçede yapılacak belediye seçimlerine, Bayrampaşa ve Etimesgut dışındaki 13 ilçede katılmamayı kararlaştırdı. DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, ara yerel seçimlerin referandum olma niteliğinden çıktığını belirtti.

Başbakan Yıldırım Akbulut, DYP'nin iki merkez dışında yerel seçimlere katılmama kararını, geçen seçimlerden olumlu bir netice alınamamasına bağladı.

8- SHP'nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı İstemi-han Talay, Cumhuriyet Gazetesine yaptığı bir değerlendirmede, İçişleri Bakanlığı'nın, eski ANAP'lı belediye başkanları hakkındaki 200'ü aşkın yolsuzluk dosyasını incelemediğini öne sürdü.

9- SHP Ankara Milletvekili Rıza Yılmaz, Ankara'da belediyelerin kültürel faaliyetlerinin valilik tarafından engellenmesi nedeniyle, İçişleri Bakanı Abdülka-dir Aksu tarafından yanıtlanması isteğiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

10- ANKA muhabirinin sorularını yanıtlayan ANAP Mardin Milletvekili Nurettin Yılmaz, insanların anadillerini konuşmalarının en doğal haklan olduğunu belirterek, Kürtçe yayın ve eğitime izin verilmesi gerektiğini söyledi.

11- Merkezi İstanbul'da bulunan Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği'nin kuruluşunu, basına ve kamuoyuna duyurmak amacıyla geçici yönetim kurulu üyeleri tarafından düzenlenen basın toplantısında, ilk planda YÖK'e alternatif olacak bir üniversite modeli üzerinde çalışacaklarını belirttiler.

12- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 5 kişi öldü, 24 kişi yaralandı.

13- Pervari ve Şırnak'ta güvenlik güçleri ve teröristler arasında meydana gelen olaylarda 2 er şehit oldu, bir terörist öldü.

Malatya Valiliği'nce yapılan açıklamada ise, Yeşilyurt ilçesine bağlı Kırlangıç köyü muhtarının teröristlerce öldürüldüğü bildirildi.Bu arada Erzurum'un Şenkaya ilçesinde bölücü çete mensuplarına yardım ve yataklık yapan 5 kişi yakalandı.

14- Askeri Yargıtay,9 yıldır devam etmekte olan Artvin yasadışı Dev-Yol örgütü davasında 9 idam kararı ile 8 sanık hakkında verilen ömür boyu ağır hapis cezasını onaylarken, 4 sanık hakkında verilen idam cezasını bozdu.

15- Genç milletvekillerinin emekliliklerini düzenleyen uygulama ile ilgili olarak, Ankara 3. İdare Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurma kararına Emekli Sandığı'nın itirazını inceleyen Danıştay 10. Dairesi, İdare Mahkemesi'nin kararını yerihde buldu.

16- ANAP Adıyaman Milletvekili Arif Ağaoğlu, Adıyaman'da öldü.

17- Tunus Anayasal Demokratik Birlik Partisi'nin konuğu olarak Tunus'a giden SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Başbakan Ahmet Karuvi ile de bir görüşme yaptı.Erdal İnönü, son zamanlarda bütün müslüman ülkelerde dini akımların güçlendiğinin gözlendiğini belirterek, laik sistemin devamından yana olduklarını dile getirdi.

18- İrlanda'nın başkenti Dublin'de sona eren Avrupa Topluluğu (AT) zirvesinde sunulan sonuç bildirgesinde, Kıbrıs sorununa, Türkiye-Topluluk" ilişkileriyle doğrudan bağlantılı olarak yer verilmesi Dışişleri Bakanlığı'nca 'tek yanlı dolayısıyla olumsuz bir gelişme" olarak değerlendirildi.

19- Danimarka Konsolosu Allan Christiansen ile Norveç ve Finlandiya büyükelçiliklerinden birer temsilcinin Güneydoğu Anadolu gezilerinin polis tarafından engellenmesi, bu ülkelerle Türkiye arasında gerginliğe yolaçtı. Danimarka Dışişleri Bakanı Uffe Ellernan Jensen, olayı "kabul edilemez" buldu.

20- ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Avrupa ve Ortadoğu Alt Komitesi'nde, Fırat ve Dicle sularının kullanımı konusunda Ortadoğu ülkeleri arasında çıkabilecek bir krizde ABD'nin neler yapabileceği konuşuldu.

21- Viyana'da devam eden Avrupa'da Konvansiyonel Kuvvet İndirimi Müzakereleri'nde (AKKUM), NATO ve Varşova Paktı heyetlerinin, tanklar ve zırhlı araçlarda yapılacak indirim konusunda anlaşmaya vardıkları bildirildi.

22- Geçen hafta meydana gelen ve son saptamalara göre 50 bin kişinin ölümü ile sonuçlanan İran'daki depremde, zarar gören bölgelerin tümüne ulaşıldığı bildirildi.

İran'ın BM temsilcisi Kemal Karrazi, ırk ayrımı politikası uyguladıkları için Güney Afrika'dan, topraklarındaki müslümanlara saldırdığı için de İsrail'den yardım kabul etmediklerini açıkladı.

23- Irak'ın kuzeyinde Bağdat yönetimine karşı silahlı mücadele veren Irak Kürdistanı Demokrat Partisi (KDP) tarafından Londra'da yapılan açıklamada, 23 ve 25 Haziran günleri, Halepçe ve Kaledize kenti yakınlarında Irak ordu birliklerine karşı gerçekleştirilen saldırılarda toplam 34 askerin öldürüldüğü, 16'sı-nın da esir alındığı bildirildi.

24- Macaristan Parlamentosu önceki gün 5 maddelik bir yasa tasarısını onaylayarak, hükümete Varşova Paktı'ndan çekilmek konusunda tam yetki tanıdı.

28 HAZİRAN 1990

1- Dün Adana'ya giden Cumhurbaşkanı Turgut özal, bazı temel atma törenlerine katıldıktan sonra, İskenderun Demir Çelik Fabrikaları ve Çatalan Barajı'nda incelemelerde bulundu.

Adana Valiliği'nin verdiği brifing sırasında kentin sorunları hakkında Vali Recep Birsin özen ve Anakent Belediye Başkanı Seiahattin Çolak'tan bilgi alan özal, Tarsus-Gaziantep karayolunun kent içerisinden geçmesinin yanlış olduğunu söyledi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, dün Tunus'tan döndükten sonra Manisa gezisine çıktı.Erdal İnönü, 19 Ağustos'ta yapılacak yerel seçimlere katılma kararı aldıklarını bildirdi.

3- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Yargıtay'ın kuruluş yıldönümü töreninde, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Önder Sav'm konuşmasının önceden istenmesi nedeniyle Yargıtay-Barolar Birliği arasında çıkan tartışmaya katılmak istemediğini söyledi.

4- İstanbul Sanayi Odası'nın(İSO) haziran ayı meclis toplantısına katılan Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci, maliye politikalarını anlatarak yeni vergi paketine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kahveci, Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Temmuz ayında uygulamaya konacak maaş zamları ile ilgili düzenlemelerin büyük ölçüde tamamlandığını belirtti.

5- ODTÜ ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde düzenlenen diploma törenlerine katılan Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, YÖK Yasası'nın değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

6- DYP Konya İl Kongresi'ne katılmak üzere Ankara'dan Konya'ya giden Süleyman Demirel, Kulu, Cihanbeyli ve Altınekin ilçelerinde halka hitaben konuşmalar yaptı.

7- İstanbul, İzmir ve Bursa'daki çeşitli kuruluşlarda çalışan memurlar, yaptıkları eylemlerle, sendika kurma istemlerini dile getirdiler.

8- 424 sayılı kanun hükmünde kararname uyarınca, Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nin önerisi üzerine, İçişleri Bakanlığı'hın aldığı kararla 2000'e Doğru ve Halk Gerçeği dergileri süresiz, bu dergileri basan İstanbul'daki Ilıcak Matbaası da 10 gün süreyle kapatıldı.

9- Kıbrıs'ta 1974 yılında Yunanistan'ın desteğiyle darbe yaparak dönemin Devlet Başkanı Başpiskopos Makarios'u deviren ve yüzlerce Türk'ü katleden EOKA lideri Nikos Samson'un adaya dönüşü, KKTC'de tepkiyle karşılandı.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş yaptığı açıklamada, Samson'un kendileri açısından önemi bulunmadığını ancak Rumlar açısından bakıldığında dünyaya verilen mesajın rahatsız edici olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar ise bir soruya cevaben yaptığı açıklamada, Nikos Samson'un adaya dönmesi ile ilgili olarak Rum çevrelerince yürütülen etkinliklerle, EOKA paralelinde çeşitli kuruluşların yapılanmalarını yakından izlediklerini belirtti.

10- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı (AGİK) çerçevesinde Kopenhag'da yapılan İnsan Hakları Konferansı'nın sonuç bildirgesindeki ana ilkeler belli oldu. Konferansa katılan Türk heyeti bildirgeyi olumlu buldu.

11- Irak Tarım ve Sulama Bakanı Abdülvahap Mahmut, Irak Haber Ajansı INA'ya yaptığı açıklamada, bölge sularının paylaşımı konusunda bir anlaşmaya varılamamasının Türkiye'nin "uzlaşmaz" tutumundan kaynaklandığını öne sürdü.

12- Filistin Haber Ajansı WAFA, Avrupa Parlamentosu Başkanı Enrique Baron Crespo ile Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın Tunus'daki görüşmelerinde işgal altındaki Arap topraklan ve Ortadoğu'daki son gelişmeler üzerinde durulduğunu bildirdi.

13- Afganistan Devlet Başkanı Necibullah, eski adı Demokratik Halk Partisi olan Vatan Partisi'nin liderliğine seçildi.

29 HAZİRAN 1990

1- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Turgut Özal başkanlığında toplandı. Toplantıda, 5-6 Temmuz 1990 tarihleri arasında İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılacak NATO zirvesinin hazırlıkları ve Türkiye'nin zirvede izleyeceği tutum görüşüldü.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Trabzon'da selden zarar gören yerleşim birimlerinde yaptığı incelemelerde, vatandaşların her türlü felakete karşı sigortalanması gerektiğini söyledi.

3- Anayasa Mahkemesi, İller Bankası'nın belediyelere verilecek genel bütçe yardımından kesinti yapılmasına olanak sağlayan bütçe yasalarını iptal etti. Oybirliği ile alınan karara göre, İller Bankası; il özel idareleri ile belediyelerin paylarından, bu kuruluşların Hazine, KiT'ler ve Kamu Ortaklığı Fonu'na olan borçlarına karşılık Maliyeye Gümrük Bakanlığı'nın istemine göre kesinti yapılamayacağı belirtildi.

4- Yargıtay Başkanlar Kurulu, Yargıtay'da yapılacak adli yılın açılış töreninde Türkiye Barolar Birliği Başkanı önder Sav'm yapacağı konuşmayı, tören gündeminden çıkardı.

Sav, yaptığı yazılı açıklamada, baroların bağımsız yargının vazgeçilmez öğeleri olduğuna dikkat çekerek baroları susturulan bir ülkede savunma hakkının özgürce kullanıldığından ve yargının bağımsızlığınsan söz edilemeyeceğini kaydetti.

5- SHP, Olağanüstü Hal Bölgesi için uygulanacak önlemleri içeren 424 ve 425 sayılı kararnamelerin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurdu. SHP Grup Başkanvekili Hasan Fehmi Güneş, her iki kararnamenin demokrasiye, hukukun üstünlüğüne ve anayasaya aykırı olduğunu ifade etti.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ve SHP Genel Sekreteri Deniz Saykal'in canlı yayına katılacağı program "seçim yasakları" gerekçe gösterilerek seçim dönemi sonuna ertelendi. Karar, hükümetin başvurusu üzerine TRT yönetimi tarafından alındı. Karar, siyasi partilerce eleştirildi.

7-15 gün önce İstanbul Valiliği'nce ertelenen "Düşünceye özgürlük" yürüyüşü yazarlar, şairler, sanatçılar ve gazeteciler tarafından gerçekleştirildi.

8- İran'ın bazı sahneleri nedeniyle yasaklanmasını istediği "Çıplak Silah" adlı film, dağıtıcı firma tarafından tüm yurtta gösterimden çekildi.

9- Gazeteci Mehmet Emin Alpkan İstanbul'da öldü.

10- İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi' nde gazeteci Sami Başaran'ı öldürmek, Ahmet Altınkaya'yı yaralamaktan yargılanan Cemal Sincar'ın duruşmasını izlemeye gelen yakınları, Adliye'den çıkarken silahla tarandılar. Olayda 1 kişi öldü, 13 kişi de yaralandı. ,

11- Uluslararası Af örgütü, Temmuz 1990 tarihli bülteninde, çeşitli ülkelerden insan hakları ihlallerine yer verirken, Türkiye'de de 1984 yılından beri tutuklu bulunan gazeteci İlker Demir'in yazıişleri müdürü olarak dergilerde yayımlanan makaleler nedeniyle mahkum olduğuna değinerek, bu mahkumiyetin Türkiye'nin üye olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. maddesine aykın olduğunu belimi.

12- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı (AGİK) çerçevesinde Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da yapılan İnsan Hakları Konferansı'nın sonuç bildirgesi yayımlandı.

30 HAZİRAN 1990

1- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi, DYP Genel Başkanı ve SHP Genel Sekreterinin katılacağı canlı yayın programının son anda yayından kaldırılmasında Cumhurbaşkanlığı'nın herhangi bir rolü bulunmadığını belirtti.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, programın ertelenmesini halka saygısızlık olarak nitelerken, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, siyasi parti haberlerinde eşitlik ilkesine uyulmaması durumunda seçimlere gölge düşeceğini söyledi.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, TRT Genel Müdürlüğü'ne bir mektup göndererek uygulamayı protesto etti.

2- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Tugay Özçeri, AT ülkelerinin temsilcileriyle Ankara'daki AT temsilcisini bakanlığa çağırarak, Dublin'deki Avrupa Topluluğu doruğunun ardından yayınlanan sonuç bildirisine ilişkin bir konuşma yaptı ve AT temsilcilerinden konuşmasının içeriğini hükümetlerine iletmelerini istedi.

3- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen kazalarda 35 kişi öldü, 25 işi de yaralandı.

4- Sovyetler Birliği'nin tanınmış ressamlarından olduğu bildirilen Federov Serguev, yolcu uçağı ile geldiği Esenboğa Havaalanın'da Türk makamlarından iltica tafebinde bulundu. Serguev, iltica işlemlerine başlanması ve ifadesinin alınması için Ankara Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi'ne teslim edildi.

5- İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen, atmosferin ozon tabakasının korunmasına ilişkin önlemlerin tartışıldığı konferansta anlaşma sağlandı. Türkiye'yi Devlet Bakanı Vehbi Dincerler'in temsil ettiği, yaklaşık 100 ülkenin üst düzey yetkililerinin katıldığı konferansta, ozonu yok eden kloroflorokarbon-ların (CFC) kullanımına ve üretimine, 2000 yılına kadar aşamalı olarak son verilmesi kararlaştırıldı. Ayrıca, dünyada ilk kez, çevre korunması konusunda bir para fonu kurulduğu bildirildi.

6- KKTC Cumhuriyet Meclisi, 6 Mayıs seçimlerinde Demokratik Mücadele Partisi'nden milletvekili seçildikten sonra, bir ay süreyle meclis çalışmalarına katılmayan 12 kişinin milletvekili sıfatlarının düşmesine karar verdi.

7- Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu, iki günlük resmi bir ziyaret için Suriye'nin başkenti Şam'a gitti.

8- SSCB, dün Lttvanya Parlamentosu'nün Moskova'yla diyalogu başlatabilmek ve ekonomik ablukanın sona erdirilmesini sağlamak amacıyla bağımsızlık kararını 100 gün süreyle dondurma karan alması üzerine Litvanya'ya petrol sevkiyatına yeniden başladı.

9- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, Brejnev döneminde, yönetimi eleştirdikleri için vatandaşlıktan çıkarılarak sınır dışı edilen üç yazar ve bilim adamının vatandaşlıklarını iade etti.

10- Orta Afrika ülkesi Zambiya'da, IMF'nin isteğiyle mısır unu fiyatlarının iki katına çıkarılmasının, geçen hafta boyunca protesto gösterilerine yol açmasından sonra, ordunun darbe yaptığı bildirildi, Ancak bu haber, daha sonra yetkililer tarafından yalanlanarak darbe girişimininde bulunanan subay yakalandı. Zambiya'da geçen pazar günü yapılan zamlar yüzünden çıkan olaylarda 27 kişi ölmüştü.

11- Burma'da, 27 Mayıs'ta yapılan genel seçimlerin kesin resmi sonuçlan açıklanarak, Ulusal Birlik Partisi'nin 485 sandalyeli parlamentoda 396 sandalye elde'ettiği bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106