16.5.1990
×

Hakkında

Künye

İletişim

MAYIS 1990

1 MAYIS 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, 1 Mayıs'in işçi bayramı olarak kutlanmasına karşı olmadıklarını, ama yasalara karşı çıkılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, 1 Mayıs "İsçi Bayramfnın yasaklanmasını demokrasinin eksikliği olarak niteleyerek, "Yasalarımız bunların gerisindeyse, ki öyle, o zaman yapılacak şey yasalarımızı bu evrensel yaklaşıma uydurmaktır" dedi.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, 1 Mayıs'ın bütün dünyada İşçi Bayramı olarak kutlandığını hatırlatarak, bunun hiçbir sakıncası olmayan bir olay olduğunu söyledi ve korkulan olaylardan yasaklarla kurtulunamayacağını belirtti.

Çeşitli kişi ve kuruluşlar, 1 Mayıs kutlamalarına ilişkin görüşlerini açıkladılar.

İstanbul'da, 1 Mayıs'ı kutlamak amacıyla yürüyüş yapmak isteyenlere güvenlik güçleri müdahale etti. Olaylarda, 7 polis ve ikisi tabancayla olmak üzere 40 kişi yaralandı, 2000'den fazla kişi gözaltına alındı. Diğer illerde de 336 kişi gözaltına alındı.

Türk-İş, 1 Mayıs'ı salonlarda toplantıyla kutlarken, bazı işyerlerinde işçiler üretimi durdurdular.

1 Mayıs, KKTC'de ve çeşitli ülkelerde törenlerle kutlandı.

2- DYP milletvekilleri tarafından verilen, Türkiye'nin sanayileşmesi konulu Meclis araştırması önergesi reddedildi.

3- Posta ücretlerine yüzde 50 oranında zam yapıldı.

4- Çeşitli yerlerde meydana gelen trafik kazalarında, 16 kişi öldü, 28 kişi yaralandı.

5- Sosyalist Parti'nin düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada bölücülük yaptığı iddiasıyla, Diyarbakır DGM'de yargılanan yazar Musa Anter, beraat etti.

6- Uluslararası üç anlaşmaya ilişkin kanunlar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

7- Özel Öğretim Kurumları öğrenci Tespit ve Tahsil Yönetmeliği'nin bazı maddelerini değiştiren yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmeliğe göre, özel okul ücretleri serbest bırakılırken yüzde 10 olan ücretsiz okutma oranı da kaldırıldı.

8- ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yıllık olarak yayımlanan "Dünyada Terörizm" raporu açıklandı.

9- Kıbrıs Rum kesiminin DIŞI (Demokratik Yürüyüş Partisi) Genel Başkan Yardımcısı lonnis Matsis'in bir demeci Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

10- Mısır'da dinci gruplarla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 14 kişi öldü, 7 polis de yaralandı.

11- Güney Kore'de meydana gelen olaylarda, 80 polis ve 14 işçi yaralandı.

12- Tibet'in başkenti Lhasa'da bir yılı aşkın süredir uygulanan sıkıyönetimin kalktığı bildirildi.

2 MAYIS 1990

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, İzmit'te ve Kandıra ilçesinde partisinin düzenlediği açık hava toplantısında birer konuşma yaptı.

2- Devlet Bakanı Mehmet Yazar, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, süper emeklilik konusunun görüşüldüğünü belirtti.

3- TBMM Adalet Komisyonu'nda haksız ve yasadışı tutuklanan kişilere tazminat ödenmesi ile hayali ihracatçılara verilecek cezaları belirleyen yasa önerileri kabul edildi.

4- DYP Milletvekili İrfan Demiralp, TBMM'de gündem dışı yaptığı konuşmada, ABD Başkanı Bush'un "Ermeni kıyımını yapan Osmanlılardır" şeklindeki sözlerini eleştirdi. Devlet Bakanı Güneş Taner de konuya ilişkin açıklamada bulundu.

5- DYP, kanun hükmünde kararnameler ile ilgili uygulamaya açıklık getirilmesi amacıyla, TBMM'ye genel görüşme önergesi verdi.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, Kapıkule'de tutulan son parti borularla ilgili olarak, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği ile Irak makamları arasında görüşmeler yapıldığını, ancak bundan önce 30 Nisan'da kamyonların bırakılarak sevkiyatın yapıldığını söyledi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın çağrısı üzerine, TİSK, Türk-İş ve bakanlık teknik uzmanları, yasal değişiklik istemleri konusunda görüştüler.

8- TÜSİAD Yönetim Kurulu üyeleri, TBMM Başkanı Kaya Erdem, Başbakan Yıldırım Akbulut, Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci ile görüşmelerde bulundular.

9- Harita Genel Komutanlığı'nda Haritacılık Müzesi açıldı. Müzenin, dünyanın ilk haritacılık müzesi olduğu belirtildi.

10- İstanbul Emnniyet Müdürü Hamdi Ardalı, 1 Mayıs'ta gözaltına alınan 3304 kişiden 1300'ünün salıverildiğini, geriye kalanların sorgularının sürdüğünü bildirdi.

Ankara'da, dün de 30 kişinin gözaltına alınmasıyla birlikte, 1 Mayıs olayları ile ilgili olarak gözaltına alınanların sayısı 90'a yükseldi.

İzmir'de gözaltındaki 80 kişiden 70'i şerbet bırakılırken, Mersin'de gözaltına alınan Likat-İş Şube Başkanı, Sekreteri ve 8 işçi serbest bırakıldı.

Deri-İş Sendikası Genel Başkanı Yener Kaya, aralarında sendika başkan vekilinin de bulunduğu 150 kadar üyelerinin, Türk-İş'in hazırladığı 1 Mayıs bildirisini okurken gözaltına alındıklarını açıkladı.

11- İstanbul'daki turizm merkezlerinde plan yapma, değiştirme ve onama yetkisini, anakent belediyesinin elinden alarak Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'na veren Başbakanlık kararı için, Danıştay 6. Dairesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı verildi.

12- 60 TBKP yönetici ve üyesinin yargılanmasına Ankara DGM'de başlandı.

13- Çeşitli yerlerde meydana gelen trafik kazalarında, 9 kişi öldü, 33 kişi de yaralandı.

14- Elazığ eski senatörlerinden Rasim Giray, Ankara'da öldü.

15- Güney Afrika Cumhuriyeti hükümeti ile Ulusal Afrika Kongresi (ANC) arasındaki görüşmeler Cape Town'da başladı. ANC Başkan Yardımcısı Nel-son Mandela ve Devlet Başkanı De Klerk, görüşmelerden önce yaptıkları açıklamada, ırk ayrımcılığının sona erdirileceğini ve siyahların da yönetimde yer almalarını sağlayacak anayasal değişiklikler üzerinde görüşüleceğini söylediler.

16- Macaristan'da, yazar Arpad Goencz, parlamento ve geçici devlet başkanlığına seçildi.

17- Litvanya Cumhurbaşkanı Vitautas Landsbergis, parlamentoda yaptığı konuşmada, cumhuriyetin bağımsızlık ilanının bazı yanlarını askıya alması yolunda geçen hafta Fransa ile Federal Almanya tarafından yapılan öneriyi kabul ettiğini açıkladı.

18- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ile görüşmek üzere Şam'a gitti.

3 MAYIS 1990

1- SHP Milletvekilleri tarafından, 1402 sayılı sıkıyönetim yasası ve 657 sayılı Devlet Memurları Yasası'nda değişiklik öngören iki yasa önerisi TBMM Başkanlığı'na verildi.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, yaptığı açıklamada, "Çelik malzeme üreticisi bir İngiliz şirketinin sevkıyatını, Irak'a götürmekte olan TIR'ın 19 Nisan 1990 günü Haydarpaşa gümrük makamlarınca yapılan rutin muayenesi sırasında malın mahiyeti ile ilgili olarak taşıyıcı firmadan ek bilgi istenmiş, bunun üzerine taşıyıcı firma, malın yeniden ve daha sağlıklı olarak muayene edilmesini ve buna göre gerekli işlemlerin yapılmasını teminen, transit güzergahını değiştirerek söz konusu malı menşei ülkesine geri götürmeyi kararlaştırmıştır" dedi.

3- 1 Mayıs'ta İstanbul'da gözaltına alınan 3 bin 304 kişiden 3.060'ının sorguları tamamlanarak serbest bırakıldı.

4- Emeğin Dünyası dergisi Yazı İşleri Müdürü Osman Güneş, İstanbul DGM'ce tutuklandı.

5- Azerbaycan'a izinsiz geçtikleri gerekçesiyle şubat ayından bu yana Ba-kü'de gözaltında bulunan Milliyet Gazetesi'nden Rafet Ballı ve Mücahit Büber ile Günaydın Gazetesi'nden İrfan Sapmaz serbest bırakıldılar.

6- İngiltere Parlamentosu'nda, muhafazakar ve işçi partili bazı milletvekillerince Kıbrıs'ta Türklere ve Rumlara kendi geleceklerini serbestçe tayin hakkı tanıyan karar metni imzaya açıldı.

7- ABD Dışişleri Bakanı George Bush, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, "Doğu Avrupa'daki gelişmeler ve Sovyet birliklerinin çekilmesi nedeniyle, Avrupa kıtasında bulunan kısa menzilli nükleer silahlarda modernizasyon planlarından vazgeçtiklerini" bildirdi.

8- Litvanya Başbakanı Kazimiera Prunskiene, Washington'da ABD Başkanı George Bush ile görüştü.

9- Macaristan'da, Başbakanlığa, 394 sandalyeli parlamentoda 164 sandalyesi olan merkez sağ parti Macaristan Demokratik Forum'u Genel Başkanı Joszef Antall atandı.

10- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Suriye'ye yaptığı ziyareti tamamlayarak ülkesine döndü.

4 MAYIS 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal Antalya'da halka hitaben yaptığı konuşmada turizm, politika, ekonomi ve kendisine yönelik eleştiriler konusunda görüşlerini açıkladı.

2- Nisan ayı enflasyon oranı DİE tarafından yüzde 6.6 olarak açıklandı.

3- Siirt'in Şırnak, Kars'ın Tuzluca ve Hakkari'nin Yüksekova ilçelerinde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 25 terörist ölü olarak ele geçirildi. Çatışmalarda 6 güvenlik görevlisi de şehit oldu. Öte yandan Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı Yaylak köyüne baskın düzenleyen teröristler 4 çocuk ve bir kadını öldürdüler.

4- Ankara Kapalı Cezaevi'nde bulunan TBKP liderleri Haydar Kutlu ve Nihat Sargın Ankara DGM'ce tahliye edildiler.

5- 1 Mayıs gösterileri nedeniyle İstanbul, Bursa ve Edirne'de gözaltına alınanlardan 43'ü tutuklandı.

6- Avrupa İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ETUC) tarafından Başbakan Yıldırım Akbulut'a gönderilen bir mektupta 1 Mayıs'ta meydana gelen olaylarda polisin müdahalesi kınanarak, tutukluların serbest bırakılması istendi ve bu koşullarda Türkiye'nin AT üyeliğine karşı çıkılacağı belirtildi.

7- Yunanistan Parlamentosu'nda yapılan ikinci tur oylamada Konstantin Karamanlis Cumhurbaşkanlığıma seçildi.

8- SSCB'nin Letonya Parlamentosu bağımsızlık kararı aldı. Kararda bir geçiş süresi sonunda bağımsızlığın kazanılması öngörüldü. Cumhuriyetin adındaki "sosyalist" sözcüğünün kaldırılması da kabul edildi.

5 MAYIS 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, resmi bir ziyaret için Irak'a gitti.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü parti merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Güneydoğu'da ana dili Kürtçe olan insanların ana dillerini konuşmalarına izin verilmesinin PKK terörüne karşı taviz anlamına gelmeyeceğini belirterek, bölgede "silaha karşı silahla mücadele" sözünün halka karşı değil, PKK'ya karşı olacağını söyledi. İnönü daha sonra 5 günlük Güneydoğu gezisine çıktı.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Şanlıurfa'da partisince düzenlenen mitingle yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın tarafsızlık ilkesini çiğnediğini söyledi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı yazılı açıklamada, TBKP liderlerinin serbest bırakılmalarının, gerçek demokrasiye geçilmesi için kamuoyundan gelen baskıların bir zaferi olduğunu belirterek, Türk toplumunun demokrasi yolunda Anayasa ve yasaları geride bıraktığını söyledi.

5- DİE Genel Başkanı Prof. Orhan Güvenen yeniden yükselme gösteren enflasyon konusunda yaptığı değerlendirmede, Türkiye'de ekonomik demokrasi olmadığı için boşluklardan yararlanarak yüksek fiyat uygulandığını söyledi. Güvenen, Türkiye'de yüksek enflasyondan yarar sağlayan önemli bir kesimin olduğunu ve enflasyon oranının yükselmesinde bunun etkili olduğunu belirtti.

6- İstanbul eski Belediye Başkanı Bedrettin Dalan'la yapılan bir söyleşi Sabah Gazetesi'nde yayımlandı.

7- TRT eski Genel Müdürü Tunca Toskay'la TRT ve özel TV konusunda yapılan bir söyleşi Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

8- Mardin'in Dargeçit ilçesi yakınlarında güvenlik güçlerini pusuya düşüren teröristler 2 eri şehit etti.

9-1 Mayıs olayları nedeniyle İstanbul'da gözaltına alınanlardan 16 kişi daha DGM Savcılığı'nca tutuklandı.

10- Türkiye'de çeşitli mühimmat ihalelerini kazanan Avusıurya, bu silah ve mühimmatların Güneydoğu Anadolu'da Kürtlere karşı kullanılabileceği gerekçesiyle satışlarını yasakladı.

11- Libya lideri Albay Muammer Kaddafi, uluslararası bir toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye ve Yunanistan'ın ülkelerindeki Amerikan üslerini kapatmasını ve Amerikan varlığına son vermesini istedi.

12- İki Almanya'nın birleşmesi konusunda Federal Almanya'nın başkenti Bonn'da yapılan ve SSCB, ABD, İngiltere, Fransa, Federal Almanya ile Demokratik Almanya dışişleri bakanlarının katıldığı "2+4" toplantısından sonra bir açıklama yapan Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher, tarafların Almanyaların birleşmesi konusunda zaman kaybetmeden ilerleme sağlanması gerektiği konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

13- Yugoslavya'nın Zagreb kentinde yapılan 35. Eurovision Şarkı Yarışmasında İtalya'nın parçası birinciliği kazanırken Türkiye 17. sırada yer aldı.

6 MAYIS 1990

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü Mardin'de yaptığı konuşmada, Türkiye'deki sıkıntıların sorumlusunun iktidar olduğunu belirterek iktidarın bölgedeki yanlış uygulamalarının ayrılıkçı hareketlere imkan tanıdığını söyledi.

2- Devlet Bakanı Mehmet Yazar Genç Kalemler Dergisi'ne verdiği demeçte, TRT üzerinde hükümetin bir tasarrufunun söz konusu olmadığını belirterek, gazetecilerin bakanlıklardan doğru bilgi almalarını sağlamak için Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü bünyesinde bir birim oluşturulacağını söyledi. Yazar, Anadolu Ajansı'nın haber yayınlarına karışmadıklarını, parasal sorunlarıyla ilgilendiklerini, gazetelere istedikleri takdirde A.A'dan hisse verebileceklerini söyledi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Urfa'nın Ceylanpınar ilçesinde yaptığı konuşmada, Dicle ve Fırat nehirlerinin sularının Türkiye, Irak ve Suriye arasında uluslararası bir soruna neden olamayacağını, suların kullanana ait olduğunu söyledi. Demirel, GAP projesinin ilerlemediğini, birlikte yapılması gereken entegre tesislerin yapılmadığını belirtti.

4- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal Bayburt'ta yaptığı konuşmada, buğday taban fiyatının Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından açıklanmasını eleştirdi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit partisinin İstanbul İl Kongresi'ne gönderdiği mesajda, kapalı rejimlen'n duvarları yıklırken Türkiye'nin kendi içine kapandığını belirtti.

6- SP Karaman İl Başkanı Şevket Uyrum, parti binasına astığı ideolojik pankartlar ve kamu düzenini bozucu hareketlerde bulunduğu gerekçesiyle tutuklandı.

7- Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanvekili Cemil Tercan, kolalı içeceklere yapılan zamma karşı başlatılan boykot konusunda, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

8- İzmir'in Aliağa ilçesi Gencelli kasabasında yapımı planlanan termik santralı protesto etmek amacıyla yaklaşık 50 bin kişinin katıldığı "insan zinciri" eylemi yapıldı.

9- İstanbul'da üç gündür devam eden Sinema Kurultayı sona erdi.

10- Başbakan Yıldırım Akbulut, 3 günlük resmi bir ziyaret için gittiği Irak'ta, Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ile görüştü.

Akbulut ve Irak Başbakan Birinci Yardımcısı Taha Yasin Ramazan1 in da katıldığı resmi görüşmelere devam edildi

11- Devlet Bakanı Işın Çelebi, Türkiye-lrak Karma Ekonomik Komisyon toplantısı için gittiği Irak'ta yaptığı konuşmada, Merkez Bankası'nca hazırlanan para programını eleştirdi.

12- KKTC'de yapılan genel seçimleri iktidardaki Ulusal Birlik Partisi kazandı. UBP oyların yaklaşık yüzde ellibeşini alarak 34 milletvekilliği elde etti.

13- SSCB'nin Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti Yüksek Sovyeti, Türkiye'nin de taraf olduğu 1921 tarihli Kars Antlaşması'nın ihlal edildiğini ilan ederek, bu ihlaller çerçevesinde Ermenilere bırakılan toprakların iadesi için Azerbaycan ve SSCB Yüksek Sovyetleri'ne başvurdu.

14- SSCB "Başkanı Mihail Gorbaçov Sovyet televizyonuna yaptığı açıklamada, Letonya'nın aşamalı bağımsızlık kararından vazgeçmesini, aksi halde ekonomik, politik ve idari yaptırımların Letonya'ya da uygulanacağını söyledi.

7 MAYIS 1990

1- Cumurbaşkanı Turgut Özal, Ankara'da düzenlenen Avrupa Anayasa Mahkemeleri Konferansı'nda yaptığı konuşmada, Güneydoğu Anadolu Bölge-si'nde terör olaylarına karşı alınan önlemler konusunda görüşlerini açıkladı.

2- TBMM Başkanı Kaya Erdem Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile aylık olağan görüşmesini yaptı. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan TBMM Basın Müşaviri Engin Karapınar, Cumhurbaşkanı Özal ile TBMM Başkanı Kaya Erdem'in görüşmelerinde Meclis çalışmaları ve gündemde bekleyen kanun hükmünde kararnamelerin ele alındığını bildirdi. Görüşmede, 413 sayılı KHK'nın Meclis'te bir an önce görüşülmesi konusunda da görüş birliğine varıldığı belirtildi.

3- Başbakan Yıldırım Akbulut, Irak'a yaptığı 3 günlük resmi ziyareti tamamlayarak Ankara'ya döndü. İki ülke arasında ekonomik işbirliği alanında bir protokol imzalandı. Görüşmelerin bir süre kesilmesine yol açan "su sorunu" konusu geçici olarak dondurularak, iki ülkenin sularla ilgili bakanlıkları düzeyinde görüşülmesi kararlaştırıldı.

4- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Siirt ve ilçelerinde yaptığı konuşmalarda, gerçek demokrasinin Doğu'ya gelince Türkiye'ye geleceğini belirterek korucu sistemine karşı olduğunu söyledi.

5- Bakanlar Kurulu, İzmir Aliağa'da yapılması planlanan termik santraldan vazgeçilmesini kararlaştırdı. Karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt konuyla ilgili açıklamasında kararın çevrecilerin baskısı ve Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararı nedeniyle alındığını söyledi.

6- Milli Savunma Bakanı Safa Giray, yarın Kanada'da başlayacak NATO Nükleer Planlama Grubu Toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, Türkiye'nin "nükleer silahlar konusunda ek yükümlülük almamak" kararını koruyacağını söyledi.

7- SHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Türkiye Diyanet Vakfı'nın vergi kaçakçılığı yaptığını ve bunun Maliye ve Gümrük Bakanlığı'nca ortaya çıkarıldığını belirterek, Başbakan Yıldırım Akbulut'un yanıtlaması istemiyle TBMM Baş-kanlığı'na bir soru önergesi verdi.

8- Yüksek Planlama Kurulu, Ziraat Bankası'nın bazı ortaklıklarının Kamu Ortaklığı İdaresi'ne devredilmesini kararlaştırdı.

9- izmir'de 6 bin belediye işçisinin toplu vizite eylemi yapması sonucu ulaşım aksadı. İstanbul'da da belediye işçilerini kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlandı.

10- Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Sara, ay sonunda Irak'ın başkenti Bağdat'ta toplanacak olan Arap zirvesine katılmayacaklarını açıkladı.

Suriye Devlet Başkanı Saddam Hüseyin de Arap Birliği Genel Sekreteri Çadli Klibi ile yaptığı görüşmede, zirvenin tartışmasız bir yerde yapılmaması halinde ülkesinin katılmayacağını belirtti.

11- Romanya'da Devlet Başkanı lon lliescu'nun istifası istemiyle değişik şehirlerde gösteriler yapıldığı ve imza kampanyası başlatıldığı bildirildi.

12- Demokratik Almanya'da yapılan yerel seçimleri iktidardaki Hıristiyan Demokrat Partisi'nin kazandığı bildirildi.

8 MAYIS 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Ankara'da başlayan Spor Şurası'nın açılışında yaptığı konuşmada, çağın içinde bulunduğu hızlı değişim sürecinin spora da yansıması gerektiğini söyledi. Başbakan Yıldırım Akbulut da yaptığı konuşmada bütçede her geçen yıl spora ayrılan paranın arttırıldığını belirtti.

2- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Yugoslavya'da Türkçe olarak yayımlanan "Birlik" gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'de son on yılda meydana gelen değişiklikler ve getirilen yenilikler konusunda bilgi verdi.

3- Başbakan Yıldırım Akbulut partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, 413 sayılı KHK'nın Meclis'te bir an önce görüşülmesi istekleri konusuna değinerek, bu kararnamenin de diğer kararnameler gibi görüşüleceğini, bu konuda kimsenin müdahalesinin doğru olmayacağını söyledi. Toplantıda konuşan ANAP milletvekilleri Cumhurbaşkanı Özal ile TBMM Başkanı Erdem'in konu üzerinde anlaşmaya varmalarını eleştirdiler.

4- Genelkurmay Başkanlığı tarafından, basında yer alan çeşitli haberler nedeniyle yapılan bir açıklamada, ABD ile Türkiye arasında yeni bir "savaş zamanı ev sahibi ülke destek anlaşması" imzalanmasının söz konusu olmadığı belirtildi.

5- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Bitlis'te yaptığı konuşmada, partiden izinsiz olarak Paris'te yapılan Kürt Konferansı'na katılan ve partiden ihraç edilen milletvekillerinin, parti disiplin ve kararlarına uyacaklarını söylemeleri halinde geri alınabileceklerini söyledi.

6- Mardin'in Silopi ilçesine bağlı Derebaşı köyünde güvenlik güçlerince öldürülen 9 kişi arasında sivil vatandaşların da bulunduğu öne sürülerek, SHP Diyarbakır Milletvekili Fuat Atalay tarafından verilen Meclis araştırması önergesi TBMM'de reddedildi.

7- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte Doğu Anadolu gezisini değerlendirdi. Baykal, Doğu Anadolu Bölgesi'nde çok büyük ölçekli bir iç göç yaşandığını, önlem alınmaması halinde göçün siyasal, ulusal güvenlik ve dış politika alanlarında çok önemli sorunlara yol açacağını söyledi.

8- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar yaptığı açıklamada, "Federal Almanya'nın 15 Türk görevliyi geri çekmesi istemiyle başlayan ve Türkiye'nin de 8 Federal Alman görevlinin geri çekilmesini istemesiyle devam eden sorunun, iki ülke hükümetinin aldıkları kararlar doğrultusunda merkeze alınmaları kararlaştırılan görevlilerin geri dönmeleriyle konunun kapanmış olduğu konusunda görüş birliğine vardıklarını" bildirdi.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nce alınan bir kararla, bölgede yapılacak grev, lokavt ve boykotlar izne bağlandı.

10- Al Baraka Türk özel Finans Kurumu, Yem Sanayii A.Ş. hakkında yayımlanan "Bu bir soygun mu?" başlıklı haber nedeniyle Milliyet Gazetesi aleyhine 1 milyar liralık tazminat davası açtı.

11- İstanbul'da 1 Mayıs gösterileri nedeniyle gözaltına alınanlardan 8 kişi daha istanbul DGM'ce tutuklandı. Bunlarla birlikte toplam tutuklu sayısı 79'a yükseldi.

12- Metal işkolunda çalışan 52 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmeleri için Çelik-İş, Otomobil-İş ve Hak-İş'e bağlı Özdemir-İş sendikaları ortak hareket kararı aldılar.

13- SSCB'nin Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Vladimir Georgiev, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin diğer Sovyet cumhuriyetleriyle olduğu gibi, Ermenistan'la da ikili diyalog ve ekonomik ilişki kurulmasını istedi. Georgiev, Suriye'nin silahlanmasının Türkiye'ye yönelik olmadığını söyledi.

14- Polonya'nın Poznan kentinde yapılan Avrupa Serbest Güreş Şampiyonası'nda 68 kilo güreşçimiz Fevzi Şeker altın madalya kazandı.

15- Uluslararası Af Örgütü'nce yayımlanan Türkiye raporunda, Türkiye'de hala sistemli işkence yapıldığı öne sürülerek, son on yılda, bütün çağrılara rağmen insan hakları konusunda hiçbir temel değişiklik olmadığı kaydedildi.

16- NATO Genel Sekreteri Manfred Wörner, ABD Başkanı George Bush ile yapacağı görüşmeden önce Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Birleşik Almanya'nın sadece NATO üyesi olmakla kalmayıp, bu ülkede nükleer silahların da konuşlandırılması gerektiğini söyledi.

Öte yandan Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl yaptığı açıklamada, iki Almanya'nın en kısa zamanda birleşmesi ve ondan sonra askeri,statüsüne ilişkin görüşmelerin yapılması yolundaki SSCB önerisini reddederek, öncelikle

NATO üyeliği gibi dış sorunların açıklık kazanması gerektiğini söyledi.

17- SSCB'nin Litvanya Cumhuriyeti hükümeti, Moskova'ya yapılan et ve süt sevkiyatının yüzde 10 oranında azaltılmasını kararlaştırdı. Öte yandan Le-tonya Yüksek Sovyeti, Başkan Mihail Gorbaçov'a bir mektup göndererek "Sovyet çıkarlarına saygılı olunacağı ve Moskova ile görüşmelere başlama umudunda" olduklarını bildirdi.

Estonya Yüksek Sovyeti'de aldığı kararlarla bayrağını ve adını değiştirdi.

18- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin yaptığı bir açıklamada, ülkesinde nükleer ateşleyici üretildiğini söyledi.

9 MAYIS 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplanan Bakanlar Kurulu, Olağanüstü Hal Bölgesi1 ne ilişkin 413 ve 421 sayılı kanun hükmünde kararnemelerde değişiklik yaptı. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar konuyla ilgili açıklamasında, iki kararnamenin birleştirildiğini ve "yumuşatıldığını" söyledi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Van'da düzenlediği basın toplantısında, 5 günlük Güneydoğu gezisinin bir değerlendirmesini yaptı.İnönü, gezi izlenimlerinin olumsuz olduğunu belirterek, bölge halkının huzursuzluğunun ve güvensizliğinin arttığını, bunun sorumlusunun ANAP hükümeti olduğunu söyledi.

3- S.Avrupa Anayasa Mahkemeleri Konferansı'nın kapanış oturumunda bir konuşma yapan Anayasa Mahkemesi Başkanı Necdet Darıcıoğlu, insan hakları, temel ve anayasal hakların kağıt üzerinde kalmaması gerektiğini, bunun mücadelesinin yapıldığını söyledi.

4- Devlet Bakanı Işın Çelebi Cumhuriyet Gazetesi1 ne verdiği demeçte, ekonomik politikaların uygulanmasında bazı bürokratların üzerine düşen görevi yapmadıklarını belirterek Eximbank ve Merkez Bankası'nı eleştirdi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt yaptığı açıklamada, İzmir Aliağa'da termik santral yapımından vazgeçildiği yolunda basında çıkan haberlerin doğru olmadığını, projeden vazgeçilmesinin söz konusu olmadığını, serbest bölgede inşaat yapılabilmesi için yeni bir kararname hazırlandığını açıkladı.

6- 130 yeni ilçe kurulmasına ilişkin yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

7- SHP Amasya Milletvekili Tahir Köse tarafından verilen ve Siyasi Partiler Yasası1 nın siyasi parti genel başkanlarının en çok beş kez seçilebileceğini hükme bağlayan maddesinin kaldırılmasını öngören yasa teklifi TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.

8- Danıştay 10. Hukuk Dairesi, kamu kesimine ait çimento fabrikalarındaki grevi erteleyen Bakanlar Kurulu kararı konusunda, Çimse-İş Sendikası tarafından açılan davada, yürütmeyi durdurma kararı aldı.

9- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar,Avrupa Konseyi'nde, Kıbrıs'ın, yalnızca Rumlar tarafından temsil edilmesine Türk delegasyonu tarafından itiraz edilmemesi konusunda yaptığı açıklamada "bu durumun muhatabının Dışişleri Bakanlığı olmadığını" söyledi. Sungar, düzenlediği haftalık basın toplantısında, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de konsolosluk açmak için SSCB nezdinde girişimde bulunulduğunu, Türkiye'nin Nahcıvan sınır kapısını açmak istediğini bildirdi.

10- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, son günlerde yaygınlaşan tüketim maddelerinin boykotu konusunda Milliyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı. Ecevit, bu tür protesto hareketlerinin yaygınlaşması gerektiğini belirterek, yabancı sigaralara karşı boykot çağrısında bulundu.

11- Hakkari'nin Beytüşşebap ilçesinde 6, Bingöl'ün Genç ilçesinde ise 1 köy korucusu PKK militanlarının saldırıları sonucunda şehit oldu. Siirt'in Şır-nak ilçesi Meşeiçi köyü yakınlarında çıkan çatışmada ise 1 subay ve 7 er şehit oldu.

12- Fransa'nın Bordeaux kentinde yapılan Uluslararası Basın Enstitüsü (I-Pl) 39.Genel Kurulu'nda, basın özgürlüğüne aykırı gelişmelerden dolayı Türkiye'yi kınayan bir karar tasarısı kabul edildi.

13- KKTC'de muhalefet partileri, antidemokratik tılarak niteledikleri seçim yasasının değiştirilmesi istemiyle, kazandıkları 16 milletvekilliğini reddetme ve 24 Haziran'da yapılacak yerel seçimlere katılmama kararı aldılar.

14- Üye ülkelerin savunma bakanlarının katıldığı NATO Nükleer Planlama Grubu Toplantısı Kanada'da başladı.

15- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, 2.Dünya Savaşı'nda Nazi Almanya-sı'na karşı kazanılan zaferin 45. yıldönümü törenlerinde yaptığı konuşmada, silahlı kuvvetlerin perestroika programına paralel olarak reformdan geçmesi gerektiğini söyledi. Savunma Bakanı Mareşal Dimitri Yazov da yaptığı konuşmada, SSCB Halk Kongresi kararlarına uygun olarak, yeniden yapılanma sürecindeki görevlerini yerine getireceklerini söyledi.

16- Litvanya'daki Sovyet birliklerinin komutanı Yarbay Valeri Şorupov gazetecilere yaptığı açılamada, bu ülkede durumun gerginleşmesi halinde askeri müdahalede bulunabileceklerini söyledi.

10 MAYIS 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Danıştay'ın 122. kuruluş yıldönümü töreninde yaptığı konuşmada, yürütmeyi durdurma kararlarının bazı koşullara bağlı olduğunu buna her zaman uyulmadığı hususunda şikayetler olduğunu söyledi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Önder Sav da törende yaptığı konuşmada, "Hukuk devleti, kanun hükmünde kararnamelerle keyfi devlet anlayışına yönelmektedir, TBMM hükümeti denetleyemez duruma gelmiştir." şeklinde konuştu.

2- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, İngiltere'de yayımlanan Financial Times Gazetesi'ne verdiği demeçte, Türkiye'de yüzde 3-4 oy oranına sahip dini partiler ve komünist partiler üzerindeki yasakların kaldırılabileceğini söyledi. Özal demecinde, ekonomik ve sosyal konulara ilişkin görüşlerini de açıkladı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve SHP milletvekillerince verilen ve Cumhurbaşkanı'nın TBMM'de çalışmasına ilişkin hükmü kaldırmayı öngören yasa önerisi TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

4- Bayındırlık ve İskan Bakanı Cengiz Altınkaya TBMM'de yaptığı açıklamada, Aliağa'da termik santral yapılması için eski kararnamenin iptal edilerek yenisinin çıkarıldığını söyledi. Başbakan Yıldırım Akbulut'ta konuşmasında, eski kararnamenin iptalinin santral yapılmayacağı şeklinde yanlış anlaşıldığını söyledi. SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'de konuşmasında, "İlgili bakan önce 'vazgeçildi' diyor, sonra talimat alıp, 'yapacağız' diyor. Bu bir skandaldir." dedi.

5- SHP Edirne Milletvekili Erdal Kalkan, avukatların gözaltı süresi de dahil olmak üzere, davanın her aşamasında müvekkilleriyle görüşebilmesine imkan tanınması konusunda bir yasa önerisi verdi.

6- SHP İçel Milletvekili Fikri Sağlar, bağımsız milletvekilleri Tevfik Koçak, Mehmet Ali Eren ve İbrahim Aksoy'un dokunulmazlıklarının kaldırılması, TBMM Anayasa Adalet Karma Komisyonu'nda kabul edildi.

7- Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Osman Özbek, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, tarımda uygulanan yanlış politikalar nedeniyle çiftçinin bunalım içinde olduğunu belirterek, buğdayda 550-660 lira arasında, çay-

da 1140 liralık destekleme fiyatı beklediklerini, maliyeti kurtarmayan fiyat verilmesi durumunda bunalımın patlamaya yol açacağını söyledi.

8- Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Yusuf Sarara, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Tugay özçeri'nin konuğu olarak Ankara'ya geldi.

9- 6 kişiden oluşan ve "Güneydoğu'daki insan hakları ihlalleri ve 413 sayılı KHK'nın etkilerini" araştırmak üzere Türkiye'de bulunan Federal Alman delegasyonu sözcüsü Alisa Fuss, yaptığı açıklamada izlenimlerini parlamentoya götüreceklerini ve Türkiye'ye yapılan askeri yardımın kesilmesini isteyeceklerini belirterek, bu araçların Güneydoğu'da başka amaçlarla kullanılacağı endişesini taşıdıklarını söyledi.

10- Elazığ-Tatvan seferini yapan bir yük trenine saldırı düzenleyen PKK militanları 3 kişiyi öldürüp, treni yaktılar. Öte yandan Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde bir kamyoneti tarayan teröristler, 2 kişiyi öldürdüler.

11- Dünya Turizm Örgütü'nün (WTO) "Avrupa'da Turizm Entegrasyonu" konulu semineri İstanbul'da yapıldı.

12- Türk-Sovyet KEK protokolüne ilişkin uluslararası anlaşma, Bakanlar Kurulu'nca onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı. Anlaşmaya göre iki ülke arasında önümüzdeki yıl ticaret hacminin 3 milyar dolara çıkarılması kararlaştırıldı.

13- Bulgaristan Yüksek Seçim Kurulu, gelecek ay yapılacak genel seçimlerde, ülke dışında yaşayan Bulgar vatandaşlarının da oy kullanmalarını kararlaştırdı. Seçimde Türkiye'de yaşayan ancak Bulgar pasaportu sahibi soydaşlarımızın Ankara, İstanbul ve Edirne'deki Bulgaristan temsilciliklerinde oy kullanabilecekleri bildirildi.

14- Kanada'da yapılan ve üye ülkelerin savunma bakanlarının katıldığı NATO Nükleer Planlama Grubu Toplantısı sona erdi. Toplantıdan sonra yayınlanan ortak bildiride, NATO'nün nükleer caydırıcı gücünün korunacağı belirtilerek SSCB'nin nükleer füze stoklarında indirime gitmesi istendi.

15- Arap Birliği Doruğu'nun 28 Mayıs'ta Irak'ın başkenti Bağdat'ta yapılacağı açıklandı.

11 MAYIS 1990

1- Dünya Ekonomik Forumu tarafından İstanbul'da düzenlenen 'Yeni Jeopolitik Konumunda Türkiye" konulu toplantıda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Turgut özal, Türkiye'de güç dengesinin değiştiğini,-ekonomi, basın ve radyo-televizyon ile ordunun güç dengesinde yer aldığını söyledi. Özal konuşmasında, yerli ve yabancı işadamlarının çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

2- 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in, Çin Halk Cumhuriyeti'ne yaptığı gezi dönüşü İstanbul Atatürk Havalimanında yaptığı açıklamada izlenimleri hakkında bilgi vererek, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Türkiye ile ilişkilerine büyük önem verdiğini söyledi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ve SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal yaptıkları konuşmalarda, Güneydoğu'da alınacak önlemlere ilişkin Kanun Hükmündeki Kararnameleri ve Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı eleştirdiler.

Öte yandan çeşitli üniversitelerden öğretim üyeleri, 413 ve 421 sayılı KHK'-leri tek bir metin halinde toplayan 424 sayılı KHK'nın Anayasa'ya aykırı olduğunu belirttiler.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Milliyet Gazetesi'nin, Cumhurbaşkanı, muhalefet ve rejim konularında sorularını yanıtladı.

5- SP Genel Sekreteri Yalçın Büyükdağlı hakkında Van'da yaptığı bir konuşması nedeniyle, Diyarbakır DGM'ce gıyabi tutuklama kararı alındı.

6- Dışişleri eski Bakanı Mesut Yılmaz, uluslararası Bilderberg toplantısına katılmak için gittiği Washington'da yaptığı açıklamada, ABD Başkanı George Büsh'un Ermeni iddialarına ilişkin açıklamasına Türkiye tarafından gereken yanıtın verilmediğini söyledi.

7- Siirt1 in Şırnak ilçesine bağlı Akçay ve Samanlı bölgelerinde güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmalarda 4 terörist ölü olarak ele geçirildi.

8- 2000'e Doğru Dergisi Yazı İşleri Müdürü Tunca Arslan ve iki muhabiri işadamı Asil Nadir'e yayın yoluyla hakaret ettikleri gerekçesiyle İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nce 6'şar ay hapis ve 3'er miyon lira para cezasına çarptırıldılar.

9- Türkiye - AT Karma Parlamento Komisyonu Avrupa Kanadı Başkanı Metten tarafından Avrupa Parlamentosu'na, Türkiye'deki insan hakları konusunda 5 karar tasarısı sunuldu.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş bir açıklama yaparak, üç muhalefet partisinin, milletvekilliklerini reddetmesi ve yerel seçimlere katılmama kararı almasını eleştirerek, karardan vazgeçileceğini umduğunu söyledi.

11- Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi'nin Washington'da dün başlayan yıllık toplantısına bir mesaj gönderen ABD Dışişleri Bakanı James Baker, 'Türkiye'nin toprak bütünlüğünün korunması konusunda ABD'nin taahhüdünün tam olduğunu" belirtti.

12- Fransa'nın Marsilya kenti yakınlarındaki Carpentras kasabasındaki Yahudi mezarlığında 34 mezarın tahrip edildiği ve bir cesedin kazığa oturtulduğu bildirildi.

12 MAYIS 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Politique Internationale dergisine verdiği demeçte,"bazı Balkan ülkeleri, Kafkasya ve SSCB'nin güneyindeki komşu cumhuriyetleri bir araya getirecek bir işbirliği oluşturulması" önerisinde bulundu.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, partisinin Ege Bölge Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, partililere birlik çağrısında bulunarak, hizipleşmenin partiye yarar sağlamayacağını, kendisinin de hiçbir hizipten yana olmadığını söyledi. Akbulut, normal süresinde yapılacak seçimlerde ANAP'ın tekrar iktidar olacağını, bu konuda teşkilatlara büyük görev düştüğünü belirtti.

3- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi bir açıklama yaparak, Cumhurbaşkanı Özal'm Dünya Ekonomik Forumu'nda yaptığı konuşmada, 'Türkiye'de yeni bir güç dengesi oluştuğu ve ordunun bu denge içinde üçüncü sırada yer aldığı" şeklindeki haberin gerçeği yansıtmadığını, bu haberin yanlış algılamadan kaynaklandığını belirtti. Toperi, Cumhurbaşkanı Özal'ın konuşmasında, "günümüz dünya koşullarında ülkenin güçlerinin, ekonomik güç, televizyon başta olmak üzere medya gücü ve askeri güç olduğunu söylediğini" bildirdi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Polatlı'da partisinin ilçe kongresinden önce gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

5- İstanbul Valisi Cahit Bayar ile yapılan bir söyleşi Türkiye Gazetesi'nde yayımlandı.

6- Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın düzenlediği basın toplantısında, ANAP İzmir Milletvekili Işılay Saygın tarafından hazırlanan ve İmar Yasası'nın bazı maddelerinin değiştirilmesini öngören yasa tasarısını eleştirerek, bu tasarının kısa vadeli siyasal hesaplara dayalı bir geri dönüş olduğunu söyledi. Karayalçın, belediyeler muhalefetin eline geçince yetkilerinin geri alındığını belirterek, hükümetin belediyelere destek konusunda "samimiyetsiz" olduğunu söyledi.

7- İzmir Anakent Belediye Başkanı Yüksel Çakmur ile yapılan bir söyleşi Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

8- Demokrat Merkez Partisi kurucusu ve eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan, İstanbul'da yaptığı bir konuşmada 424 sayılı KHK'-nın Türkiye'nin tek adamla yönetildiğinin göstergesi olduğunu, bunun da ülkedeki bunalımı artırdığını söyledi.

9- Türkiye Birinci Futbol Ligi'nde Beşiktaş şampiyon oldu.

10- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Morton Abramowitz, Washington'da Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi yıllık toplantısında yaptığı konuşmada, gelecekte Türkiye'nin dünyadaki yerinin, Kıbrıs, ekonomide başarı ve insan hakları konularındaki tutumuna göre belirleneceğini söyledi. Abromowitz, Kıbrıs'ta görüşmelerin başarıya ulaşması için tarafların retoriği kısmalarını istedi.

11- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile yapılan bir söyleşi Günaydın Gazetesi' nde yayımlandı.

12- "Uluslararası Girne Konferansı-90" başladı. Konferansın yapılacağı otelin önünde, aralarında muhalefet liderleri Özker Özgür ve Mustafa Akıncı'nın da bulunduğu bir grup tarafından, işadamı Asil Nadir ve KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş aleyhinde slogan atılıp protesto gösterisi yapıldı. Olaydan sonra bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, seçimlerin gayri meşru olduğunu iddia etmek suretiyle meclisin, hükümetin ve KKTC'nin meşruluğuna gölge düşürecek bir hareketin başlatılmak istendiğini söyledi.

13- Irak tarafından üretildiği öne sürülen "süper top"a ait bazı parçaların İtalya'nın Napoli Limanı'nda ele geçirildiği açıklandı.

14- SSCB'nin Ballık Cumhuriyetleri'nden Estonya, Letonya ve Litvanya devlet başkanları Estonya'nın başkenti Tallinn'de dün yaptıkları doruk toplantısında, 1940 yılında Sovyetler Birliği tarafından ilhak edilmelerinden önce işbirliği örgütleri olan Baltık Konseyi1 ni canlandırarak, bağımsızlık konusundaki çabalarını koordine etme kararı aldılar.

15- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, Moskova'nın Frunze bölgesinde yaptığı bir konuşmada, gerçekleştirmek istedikleri ekonomik reformlar çerçevesinde işsizliğin ortaya çıkmasının kaçınılmaz olduğunu belirterek, köklü bir fiyat reformu yapılacağını, fiyatların dünya fiyatları düzeyine getirilmesi gerektiğini söyledi.

13 MAYIS 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, İzmir'in Ödemiş ilçesi Kayaköy ve Belevi kasabalarında yaptığı konuşmalarda, Güneydoğu'da alınan önlemlere karşı çıkılması konusuna değinerek, "ülkenin bölünmesinin mevzubahis" olduğunu, Türkiye'nin bütünlüğü ve geleceği için her türlü önlemin alınacağını, erken seçim yapılmayacağını söyledi.

2- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal, 1. Bursa İşçi Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, iktidara geldiklerinde işçilerin milli gelirden aldıkları payı yüzde 16'-dan yüzde 35'e çıkaracaklarını söyledi.

3- TOBB Başkanı Ali Coşkun ile yapılan bir söyleşi Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

4- Siirt'in Kurtalan ilçesine bağlı Kayatepe köyünde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 3 terörist ölü olarak ele geçirildi.

5- İngiltere'de yayımlanan 'The Independent On Sunday" gazetesinde yer alan bir yazıda, Türkiye-Suriye-Irak, İsrail-Suriye-Ürdün-Lübnan ve Etiyop-ya-Mısır-Sudan arasında karmaşık bir su sorunu olduğu ve Ortadoğu'da su kaynaklarının kullanımı nedeniyle bir savaşın çıkabileceği öne sürüldü.

6- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, İran-lrak barış görüşmelerinde tıkanıklığın giderilmesi amacıyla iki ülke devlet başkanları arasında bir doruk toplantısı düzenlenmesini önerdi, önerinin İran tarafından olumlu karşılanarak, yanıtın Bağdat'a iletildiği bildirildi.

7- Çekoslavakya'nın başkenti Prag'da, Komünist Parti'nin yasaklanması ve mallarının kamulaştırılması istemiyle 20 bin kişinin katıldığı bir gösteri yapıldı.

8- Arnavutluk Devlet Başkanı Ramiz Alia, başkent Tiran'da yabancı gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkesindeki demokratikleşme hareketinin geri dönülmez bir süreç olduğunu söyledi. Alia, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansına katılmak ve ABD ve İngiltere ile yeniden ilişki kurmak istediklerini belirtti.

9- Kolombiya'nın Bogota va Cali kentlerinde meydana gelen patlamalarda 25 kişinin öldüğü 163 kişinin yaralandığı bildirildi.

14 MAYIS 1990

1- TÜBİTAK tarafından düzenlenen Türkiye 1. Bilim ve Teknoloji Şurası Ankara'da başladı. Şuranın açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Turgut özal, Doğu Bloku'nda meydana gelen değişmelerin demokrasi, bilim ve teknolojinin zaferi olduğunu belirterek, Türkiye'de son yıllarda ekonominin yapı değiştirdiğini, ülkemizin 2000'li yılların başında ileri ülkeler arasında yer alacağını, bu nedenle de önümüzdeki on yılın çok önemli olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı özal konuşmasında, "Milletlerarası camiada itibarlı yerimizi almak, geleceğin teknolojilerini keşfetmek ve onları halkımızın hizmetine sunmakla mümkün olacaktır" dedi.

Başbakan Yıldırım Akbulut ta yaptığı konuşmada, içinde bulunduğumuz çağın bilim çağı olduğunu belirterek, "Bilgi açığının kapatılması için araştırma yapmanın yânı sıra bilgilere ulaşmanın yöntemleri üzerinde de duruyoruz. Ülkenin beyin gücünün organizasyonu ve eğitimi ile modern ve çağdaş Türkiye meydana getirmek azmindeyiz." dedi.

Şuraya bazı bakanlar, yetkililer, yerli ve yabancı bilim adamları katıldı.

2- Cumhurbaşkanı Turgut özal, 14 Mayıs 1950 seçimlerinin 40. yıldönümü nedeniyle televizyonda yaptığı konuşmada, 27 Mayıs İhtilali'nin "talihsiz" bir olay olduğunu, Türkiye'nin ulaştığı bugünkü ortamda, bu gibi talihsiz olayların tekrarlanmayacağını" söyledi.

Demokratlar Kulübü tarafından düzenlenen 'Türk Demokrasisi ve 14 Mayıs Seçimleri" konulu sempozyum Ankara'da yapıldı. Sempozyumda Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel birer konuşma yaptılar.

Başbakan Yıldırım Akbulut sempozyuma gönderdiği mesajda, "14 Mayıs'ın Türk siyasi hayatında milli iradenin ilk defa gerçek anlamıyla iktidar oluşunun sembolü olduğunu" bildirdi.

3- Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci, Genç İşadamları Derneği'nce düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, KiT'lere personel alımının dondurulacağını, fazla personelin genel bütçeye bağlı kamu kuruluşlarına kaydırılacağını söyledi. Kahveci yaz aylarında, Türk vergi sistemini tamamen Batı'daki normlara uygun hale getirecek geniş kapsamlı bir vergi paketi hazırlayacaklarını belirtti.

4- SHP Grup Başkanvekili Hasan Fehmi Güneş, düzenlediği basın toplantısında, partisinin 424 ve 425 sayılı KHK'ların komisyonlarda görüşülmeden doğrudan TBMM Genel Kurulu'nda ele alınması için TBMM Başkanı Kaya Erdem'e yazılı başvuruda bulunduğunu açıkladı.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, SHP'nin kendi sorunlarını çözemediği gibi, ülke sorunlarını da çözemeyeceğini belirterek, SHP'nin "ulusal irade ve demokrasiyi engellemek için ANAP'la suç ortaklığı yaptığını" söyledi.

6- Atatürkçü Düşünce Derneği'nin "1990 Atatürk Ödülü" Prof. Dr. Muammer Aksoy'a verildi.

7- Siirt'in Kurtalan ve Hakkari'nin Uludere ilçelerinde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren teröristlerden 4'ü ölü olarak ele geçirildi.

8- ABD'de yayımlanan haftalık Newsweek Dergisi'nin son sayısında, Türkiye'de irtica, kimlik krizi ve Türkiye'nin Avrupa'daki yeri konularının kapak konusu yapılarak incelendiği bir yazı yayımlandı.

9- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Gümülcine Bağımsız Milletvekili Dr. Sadık Ahmet ile bir görüşme yaptı. Mitsotakis görüşmede Batı Trakya'daki azınlığa mutlaka diğer Yunan vatandaşlarıyla eşit haklar tanınacağını söyledi.

Öte yandan Yunanistan Cumhurbaşkanı Konstantin Karamanlis'in Kıbrıs Rum Kesimi lideri Yeorgios Vasiliu'nun Lefkoşa davetini kabul ettiği bildirildi. Karamanlis, Vasiliu ile Atina'da yaptığı görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ta acil ve kalıcı bir çözüm bulunması amacıyla Vasiliu'yu uluslararası düzeyde bizzat destekleyeceğini söyledi.

10- Federal Almanya'da yaşayan yabancıların, ikamet ve çalışma haklarını güvence altına alan ve sınır dışı edilmeyi kolaylaştıran yabancılar yasası Federal Parlamento'da kabul edildi.

11- Irak tarafından "süper top" parçası olarak kullanılacağı iddia edilen 37 ton yeni parçanın Federal Almanya'nın Frankfurt Havaalanı'nda ele geçirildiği bildirildi. Irak yönetimi daha önce 90 ton malzemeye İtalya'da el konulmasını protesto ederek, İngiltere, İtalya, Türkiye ve Yunanistan'a karşı yasal yollara başvurulacağını açıkladı.

12- SSCB Başkanı Mihaii Gorbaçov tarafından yayımlanan iki kararname ı ile Letonya ve Estonya parlamentolarında alınan bağımsızlık kararlarının yasa

dışı ve hükümsüz olduğu ilan edildi.

13- SSCB Komünist Partisi MK üyesi Valentin Korteltsev,-Federal Almanya'da yayımlanan Die Welt gazetesine verdiği demeçte, SSCB'nin NATO'ya girebileceğini ancak bunun için NATO'nun değişime uğraması ve eski düşünce kalıplarını bırakması gerektiğini söyledi.

15 MAYIS 1990

1 - Başbakan Yıldırım Akbulut partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, muhalefet partilerinin yönettiği belediyeleri eleştirdi.

Başbakan yaptığı açıklamada, hububat destekleme alım fiyatlarının geçen yıla oranla-yüzde 60 artırıldığını söyledi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Osman Özbek ise, basına yaptığı açıklamada.artışı yeterli bulmadığını belirtti.

2- Atatürk Orman Çiftliği'nin amacı dışında kullanıldığını belirlemek amacıyla SHP Ankara Milletvekili Beşer Baydar ve arkadaşlarının verdiği Meclis Araştırma Önergesi, TBMM'de reddedildi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ve SHP Genel Başkanvekili Deniz Baykal TBMM'deki grup toplantılarında TRT'yi eleştirdiler.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Yunanistan,İspanya ve Kanada Büyükelçilerini kabul ederek ayrı ayrı görüştü.

5- Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Bülent Ecevit, KKTC'de seçim sonrası iktidar ve muhalefet partileri arasında meydana gelen görüş ayrılıklarının "diyalogla" çözümlenmesi çağrısında bulunarak, muhalefetin "Meclisi boykot kararından vazgeçmesini" istedi.

6- Başbakan Yıldırım Akbulut'un resmi konuğu olarak Ankara'ya gelen Singapur Başbakanı Li Kuan Yu, Dışişleri Bakanı Ali Bozer, Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci ile birer görüşme yaptı.

7- 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı da kapsamına alan "Gençlik Haftası" başladı.

8- Özal-Bush görüşme tutanaklarını elde edip yayımlayarak, gizli kalması gereken devlet sırlarını açıkladıkları iddiasıyla, Dışişleri Bakanlığı'nın bir memuru ile Güneş Gazetesi Ankara Temsilcisi Uluç Gürkan'ın yargılanmalarına Ankara DGM'de başlandı.

Olaya adı karışan ANAP Gaziantep Milletvekili Hasan Celal Güzel ise, Ankara DGM Başavcılığı'na başvurarak davaya ilişkin ifadesinin alınmasını istediğini bildirdi.

16 MAYIS 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a, Çankaya Köşkü'nde ekonomi konusunda, Türk Standartları Enstitüsü'nde de kurumun çalışmaları hakkında birer brifing verildi.

2- Devlet Bakanı Ercüment Konukman, Bulgaristan'da Todor Jivkov yönetiminin uyguladığı baskıcı politikalar nedeniyle geçen yıl Nisan ayında başlayan zorunlu göçle Türkiye'ye giriş yapan Bulgaristan Türkleri'nden bugüne kadar 130.375'inin geri dönüş yaptığını bildirdi.

3-Bayındırlık ve İskan Bakanı Cengiz Altınkaya, Türkiye Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

4- Türkiye, "Avusturya'nın, Türkiye'deki insan hakları uygulamalarını gerekçe göstererek, çeşitli tipteki mühimmatı Türkiye'ye satmama" yolunda aldığı karara karşı bir yaptırımlar paketi hazırladı ve önümüzdeki aylarda 106 mm.lik geri tepmesiz top mühimmatı ihalesine bu ülke firmalarını sokmama kararı aldı.

5- TBMM Genel Kurulu'nda, Batman ve Şırnak'ın il olmalarını öngören tasarı kabul edilerek yasalaştı. Kararla il sayısı 73'e yükselirken 5 yeni ilçe kurulması kabul edildi.

6- Kars Bağımsız Milletvekili Mahmut Almak ve 10 arkadaşı tarafından hazırlanarak TBMM Başkanlığı'na sunulan yasa önerisiyle özel okulların devletleştirilmesi istendi.

7- Pakistan Başbakanı Benazir Butto ve beraberindeki heyet, Türkiye'ye geldi. Keşmir bölgesinin yapılacak halk oylaması ile geleceğinin belirlenmesini isteyen ve bu görüşü doğrultusunda destek gezisine çıkan Benazir Butto, Başbakan Yıldırım Akbulut ile görüştü. Pakistan Başbakanı, Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından da kabul edildi.

8- 3 Haziran yerel seçimleri için siyasi partilerin propaganda kampanyaları başladı.

9- Sanayi kesimindeki yeni asgari ücreti belirlemek için hükümet-işçi-işve-ren temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nün ilk toplantısı Ankara'da yapıldı.

10- Türk-İş ve Teksif Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Antalya'da yapılan Teksif Başkanlar Kurulu Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanmaması gerektiğini belirtti.

11-1. Bilim ve Teknoloji Şurası, üç gün süren çalışmalar sonucu sona erdi.

12- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Tarık Abdulcabbar Cevad, İngiltere, Türkiye ve Yunanistan'da ele geçirilen süper top boruları ve su sorunu konusunda görüşlerini açıkladı.

13- Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde devriye görevi yapan iki güvenlik görevlisi uğradıkları saldırı sonucu öldüler.

14- İstanbul'da devriye gezen üç jandarma eri saldırı sonucu yaralandı, yaralı üç saldırgan yakalandı.

15-12 Eylül 1980 öncesinde yayımlanan yazılarda komünizm propagandası yapıldığı gerekçesiyle sıkıyönetim mahkemeleri tarafından toplam 365.5 yıla mahkum edilen 5 derginin yazı işleri müdürleri ile toplam 23.5 yıla hükümlü üç sendikacı, TCK'daki 141, 142 ve 163. maddelerin kaldırılması için Çanakkale E Tipi Cezaevi'nde süresiz açlık grevine başladılar.

16- Ankara 10. Asliye Hukuk Mahkemesi, Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz'm 2000'e Doğru dergisi aleyhine açtığı manevi tazminat davasının esastan reddine karar verdi.

17- Tercüman Gazetesi Haber Müdürü Doğan Sümer, İstanbul'da öldü.

18- Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'na acil gündem maddesi olarak görüşülmesi istemiyle sunulan ve Türkiye'deki insan hakları ve kurallarının çiğnendiği iddia edilen karar tasarılarının sayısı 8'e yükseldi.

19- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, Sovyetler Birliği'ni ziyaret eden Mısır Devlet Başkanı Hüsnü "Mübarek'i kabul ederek, Ortadoğu, Sovyet-Mısır ikili ilişkileri ve diğer uluslararası sorunlar konusunda görüşmelerde bulundu.

20- Güney Afrika Devlet Başkanı E.W. Klerk, apartheid politikasına son verilmesi ile ilgili görüşmelerde bulunmak üzere çıktığı ve 9 ülkeyi kapsayan Avrupa gezisi kapsamında Portekiz'e gitti.

21- Demokratik Almanya İçişleri Bakanı Peter Michael Diestel, Federal Almanya vatandaşlarının pasaport kullanmadan sadece kimlik kartlarını göstererek sınırdan geçebileceklerini bildirdi.

22- Amerikalı aktör, şarkıcı ve dansçı Sammy Davis Junior, ABD'de öldü.

17 MAYIS 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal Başbakan Yıldırım Akbulut'u Çankaya Köşk'ünde kabul ederek haftalık olağan görüşmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Türkiye Müteahhitler Birliği'nin Ankara'da düzenlediği Müteahhitlik Hizmetleri Paneli'nin açılışına katılarak bir konuşma yaptı.

2- Genelkurmay Başkanı Org. Necip Torumtay, Tercüman Gazetesi'nin, savunmamız konusundaki sorularını yanıtladı.

3- Federal Almanya'dan Türkiye'ye dönen SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada ANAP iktidarını eleştirerek, Türkiye'nin dışarıda hiç de haketmediği bir manzara içinde olduğunu belirtti.

4- Genelkurmay Başkanlığı, Cumhuriyet Gazetesi'nin, silahsızlanma alanındaki son gelişmeler, tehdit değerlendirmesi ve savunma harcamalarına ilişkin sorularını yanıtladı.

5- Avrupa Reklam Ajansları Birliği'nin (EAAA) İstanbul'da düzenlediği konferansa katılan Dışişleri Bakanı Ali Bozer, AT-Türkiye ilişkilerine değinen bir konuşma yaptı.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, düzenlediği basın toplantısında, yeni Yunanistan Hükümetinin Kıbrıs Rum yönetimini ortak komite kurmak suretiyle destekleyen tavırlarını eleştirdi.

7- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal İzmir ve çevresindeki belediyeleri ziyaret ederek halka hitaben bir konuşma yaptı.

8- Demokratik Merkez Partisi(DMP) kuruldu.

9- Pakistan Başbakanı Benazir Butto, bir günlük ziyaretini tamamlayarak Türkiye'den ayrıldı.

10- Ankara, Çankaya Belediye Başkanı Doğan Taşdelen, Başbakan Yıldırım Akbulut hakkında muhalefet partili belediye başkanlarını gayrimeşru işler ve yolsuzluk yapmakla suçlayarak, hakaret ettiği gerekçesiyle Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

11- Avrupa Parlementosu'nda temsil edilen sosyalist ve komünist gruplarca hazırlanan Türkiye'ye yönelik 8 karar tasarısı birleştirilerek tek bir metin haline getirildi ve oy çokluğuyla kabul edildi.

12- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis İngiltere'nin başkenti Londra'ya giderek Başbakan Margaret Thatcher ile bir görüşme yaptı.

13- İsveç Çocukları Koruma Grubu, Filistin ayaklanmasının ilk iki yılında 159 Filistinli çocuğun öldürüldüğünü,63 bininin de yaralandığını bildirerek, Filistinli çocukların uluslararası koruma altına alınması çağrısında bulundu.

14- Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl, dışişleri ve savunma bakanları ile birlikte ABD'nin başkenti Washington'a giderek Başkan George Bush'la iki Almanya'nın birleşmesi konusu, silahların kontrolü ve Baltık sorununun ele alındığı bir görüşme yaptı.

18 MAYIS 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, ekonomik gelişmeleri değerlendirdi.

2- Devlet Bakanı ve ANAP Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Özdemir, ANAP Genel Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenleyerek, muhalefet belediyelerinin uygulamalarını eleştirdi.

3- Avrupa Parlamentosu'nda Türkiye'deki insan hakları ile ilgili olarak dün kabul edilen karar tasarısıyla ilgili bir açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, "Söz konusu karar Türkiye ile ilgili sorunların bazı Avrupalı parlamenterlerce bilinmediğinin çarpıcı bir örneğidir" dedi.

4- Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin 17. Genel Kurulu'nda, Birlik Başkanı Osman Özbek, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ile DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel hükümeti eleştiren birer konuşma yaptılar.

5- Anayasa Mahkemesi, TRT vericilerinin PTT'ye devrini öngören 3517 sayılı yasanın bazı maddelerini iptal etti.

6- Basına sınırlama getiren kararnamelerle ilgili görüş alış-verişinde bulunmak üzere İşçinin Gazetesi bürosunda toplanan 17 dergi temsilcisi İstanbul Siyasi Şubesi tarafından tutuklanarak gözaltına alındı. Sorgulama sonucunda 14 dergi temsilcisi serbest bırakılırken, üçünün hala gözaltında tutulduğu belirtildi.

Öte yandan, Deng Dergisi çalışanlarından 3 kişinin daha gözaltına alındığı bildirildi.

7- Türkiye Birleşik Komünist Partisi üyelerinden, haklarında dava açılan, tutuklu 10 sanık tahliye edildi.

8- Fransa-Türkiye Komitesi ile Senato'nun Fransız-Türk Dostluk Grubu tarafından ortaklaşa düzenlenen panelde bir konuşma yapan Paris Büyükelçisi ilter Türkmen, Türkiye'nin Avrupa'daki önemini koruduğunu ve ülkede laiklik konusunda ödün verilemeyeceğini belirtti.

9- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, Atina Büyükelçisi Gündüz Aktan'ı kabul ederek Türk-Yunan diyaoloğunun sürdürülmesi konusunda bir süre görüştü.

10- Fransa Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın, Fransa dili ve kültürünün yayılmasına katkılarından dolayı, sinema yazarı,eleştirmeni ve tarihçisi Ni-jat Özön'e "Palme Academique" nişanı ve "Officier" rütbesinin verdiği bildirildi.

11- Irak Başbakan Birinci Yardımcısı Tana Yasin Ramazan, Başbakan Yıldırım Akbulut'un Bağdat ziyaretini Ashark Al Awsat Gazetesi'ne değerlendirdi.

12- Almanya Federal Cumhuriyeti ile Almanya Demokratik Cumhuriyeti arasında "parasal, ekonomik ve sosyal birlik" koşulllarını belirleyen "Devlet Anlaşması" Bonn'da imzalandı.

13- Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, resmi bir ziyaret için Moskova'da bulunan ABD Dışişleri Bakanı James Baker'ı kabul ederek, zirve öncesi çalışmalar hakkında bilgi aldı.

14- Azerbaycan Cumhuriyeti Yüksek Sovyeti, cumhuriyette başkanlık sistemine geçilmesi konusunda anayasa değişikliğini benimseyerek, Ayaz Muttali-bov'u Devlet Başkanlığı'na getirdi.

15- İsrail Devlet Başkanı Haim Herzog, Likud cephesinin lideri İzak Şamir'i ikinci kez hükümeti kurmakla görevlendirdi.

16- Filipinler'in başkenti Manila yakınlarındaki havaalanından dün kalkan küçük bir uçağın, çevredeki evlerden birinin üzerine düşmesi sonucu meydana gelen kazada en az 25 kişinin öldüğü bildirildi.

19 MAYIS 1990

1-19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de kutlandı.

Resmi törenlere katılmayan muhalefet partilerince ayrı törenler düzenlendi.

2- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Atatürk Uluslararası Barış Ödülü'nü eski cumhurbaşkanı Kenan Evren'e, düzenlenen bir törenle verdi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Bursa'nın İnegöl ilçesine bağlı Cerrah beldesinde halka hitaben bir konuşma yaptı.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Aydın, Belevi ve Karaköy'de halka hitaben birer konuşma yaptı.

5- "İzmir Kadınlar Platformunu" oluşturan Yeşiller, Mor Dayanışma ve Çağdaş Kadınlar Derneği temsilcileri, TCK'nın 453. maddesine "hayır" ve TBMM'ye sunulmak üzere imza kampanyaları başlattılar.

6- İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce 'Yılın Atatürkçüsü" seçilen Hıfzı Veldet Velidedeoğlu'na "şükran plaketi" verildi.

7- Güneş Gazetesi eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Alev Er hakkında gizli kalması gereken belgeleri açıklaması nedeniyle İstanbul DGM Savcılığın'ca dava açıldı.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen kazalarda 10 kişi öldü.

9- Romanya'nın geçici devlet başkanlığı görevini yürüten lon lliescu, Cumhuriyet Gazetesi'nin ülkeler arası işbirliği, Romanya ekonomisi ve siyasi hayatı konusundaki sorularını yanıtladı.

10- ABD Dışişleri Bakanı James Baker, düzenlediği basın toplantısında, iki süper gücün, Washington zirvesi öncesi, Cruise füzelerinin yanı sıra kimyasal silahların yasaklanması konusunda da bir ön anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

11- Sovyetler Birliği'nin Gürcistan Cumhuriyeti'nde meydana gelen tren kazasında 20 kişinin öldüğü bildirildi.'

12- Kanada'nın başkenti Ottawa ve Demokratik Almanya'nın başkenti Berlin'de kimliği belirlenemeyen kişilerce Yahudi mezarlıklarına saldırılar düzenlenmesi tepkilere yol açtı.

20 MAYIS 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ANAP'ın kuruluşu nedeniyle parti yöneticilerini kabul ederek, seçime kadar ANAP'la ilgileneceğini belirtti ve 'tarafsızlık her zaman devlet tarafsızlığıdır" dedi.

Cumhurbaşkanı Özal'm konuşmasını eleştiren hukukçular ise, anayasanın hiçe sayıldığını öne sürdüler.

2- TBMM Başkanı Kaya Erdem, Kore Cumhuriyeti Meclis Başkanı'nın daveti üzerine yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak Ankara'ya döndü.

Erdem Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve diğer yetkililer ile görüştüğünü bildirdi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Cumhuriyet Gazetesi'ne ABD, Avrupa ile ilişkiler ve AT'ye üyelik konularındaki görüşlerini açıkladı.

İnönü, Sosyalist Enternasyonal Konsey toplantısına katılmak üzere Mısır'ın başkenti Kahire'ye gitti. Toplatıda özellikle Akdeniz ve Ortadoğu'daki gelişmelerin ele alınacağı belirtildi.

4- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt, Cumhuriyet Gazetesi'-nin Aliağa serbest bölgesi ve termik santral projesine ilişkin sorularını yanıtladı.

5- SHP Tunceli Milletveki Orhan Veli Yıldırım'ın soru önergesini yanıtlayan Milli Savunma Bakanı Safa Giray, 1983 yılından bu yana "yasadışı siyasi, yıkıcı, bölücü ve irticai faaliyetlere karıştığı belirlenen" toplam 364 subay ve astsubayın Türk Silahlı Kuvvetleriyle ilişkisinin kesildiğini belirtti.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Bursa il kongresinde bir konuşma yaparak, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı eleştirdi.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, partisince Lüleburgaz'da düzenlenen açıkhava toplantısında, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı eleştirdi.

8- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Halil Özsoy, görevinden istifa etti.

9- Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin 17. Genel Kurulu yapılarak, başkanlığa yeniden Osman Özbek getirildi.

10- Başbakan Yıldırım Akbulut'un resmi konuğu olarak Türkiye'ye gelen Singapur Başbakanı Lee Kuan Yew, Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından kabul edildi, Başbakan Yıldırım Akbulut ve bazı yetkililer ile görüştü. Temaslarını tamamlayan Başbakan Yew, Fransa'ya gitti.

11- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen kazalarda 16 kişi öldü.

12- Şırnak ve Batman'in il, 135 kasaba ve beldenin ilçe olma kararları Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

13- İsrail'in işgali altındaki Filistin topraklarında askeri üniformalı bir İsraillinin Filistinli işçilerin üzerine ateş açarak 8 kişiyi öldürmesi ve 15 kişiyi yaralaması üzerine Filistinliler protesto gösterileri düzenlediler.

Göstericilere ateş açan İsrail birliklerinin 5 Filistinliyi öldürdüğü, en az 500 kişiyi de yaraladığı bildirildi.

İsrail Başbakanı İzak Şamir bir basın toplantısı düzenleyerek, saldırıyı kınadığını bildirdi.

21 MAYIS 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, incelemelerde bulunmak üzere İzmir'e gitti.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, Şereflikoçhisar'dan gelen bir grup partiliyi ANAP Genel Merkezi'nde kabul etti ve DYP ile RP'den ANAP'a geçen bazı belediye başkanlarının partiye giriş belgelerini imzaladı.

3- SHP, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt hakkında gensoru açılması istemiyle TBMM Başkanlığı'na önerge verdi.

4- DYP İsparta Milletvekili İbrahim Gürdal, Milli Savunma Bakanı Safa Gi-ray'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

5- SHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve DYP Genel Başkan Yardımcısı Esat Kıratlıoğlu, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, dün ANAP Başkanlık Divanı üyelerini kabulü sırasında yaptığı konuşmayı eleştirerek anayasanın tarafsızlık ilkesinin çiğnediğini belirttiler.

6- ANAP Genel Başkan Yardımcıcı Halil Özsoy, dün verdiği istifasını 3 Haziran seçimlerinden sonra yürürlüğe koymayı kararlaştırdı.

7- SHP Birinci Kadın Kurultay'ından sonra yayınlanan bildiride, din eğitimi gören kişilere laik devlet düzeninin yasama, yürütme, yargı, öğretim ve emniyet gibi kurumlarında yer verilmemesi istendi.

8- Ankara Anakent Belediyesi, ilçe belediyeler ile Ziraat, İnşaat ve Kimya Mühendisleri Odaları arasında çeşitli konularda işbirliği yapılmasını amaçlayan birer protokol imzalandı.

9- Tarım Kesimi Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı' nda toplandı.

10- Türkiye Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi'nce düzenlenen Maden Kongresi'nin açılışında Devlet Bakanı İbrahim Özdemir bir konuşma yaptı.

11- Mardin'in Midyat ilçesinde güvenlik güçlerinin "dur" ihtarına uymadığı bildirilen bir kişi öldürüldü.

12- Nusaybin olaylarını protesto etmek amacıyla Cizre'de yapılan ve dört .kişinin ölümüyle sonuçlanan yürüyüşle ilgili olarak haklarında dava açılan 155 sanığın ilk duruşması Diyarbakır DGM'nde yapıldı.

13- Ankara Asliye Hukuk Mahkemelerinde görülen "yayın yoluyla hakaret" davalarında, silahlı saldırı sonucu öldürülen Hürriyet Gazetesi'nin yazarı Çetin Emeç, "Devrim Yobazları" başlıklı yazısıyla, RP Genel Başkanı Necmettin Erba-kan'a 3 milyon lira; Hafta Sonu Gazetesi Yusuf Bozkurt Özal'a 2,5 milyon lira tazminat ödemeye mahkum edilirken; "Özal'a Oy Vermeyin" başlıklı mektubu nedeniyle SHP milletvekili Beşer Baydar'ın da Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a 4 milyon lira manevi tazminat ödemesi karara bağlandı.

14- Otomobil-İş Sendikası'nın düzenlediği "İnsanca Yaşama ve Çalışma Hakkına Saygı" mitingi sonrası, "İzinsiz Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü" yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 15'i tutuklu 21 sanığın yargılanmasına İstanbul'da başlandı.

15- Güneş Gazetesi'nin Ege Bölge Temsilcisi Selman Erdoğdu, Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Yasası'na muhalefet ettiği gerekçesiyle İzmir 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılandı.

16- Bazı tüketici ve kadın derneklerinin düzenlediği, bazı parti örgütleri ile belediyelerin de desteklediği 15 günlük et boykotu başladı.

17- NATO Savunma Bakanları İlkbahar Toplantıları Belçika'nın başkenti Brüksel'deki NATO merkezinde Avrupa grubu çalışmaları ile başladı.

Toplantılarda Türkiye'yi temsil eden Milli Savunma Bakanı Safa Giray, Avrupa grubu çalışmaları sonunda Türk gazetecileri kabul ederek, Türkiye'nin Konya Alçak Uçuş Eğitim Projesi'nden vazgeçtiğini açıkladı.

18- Dünya Gazete Sahipleri Federasyonu'nün (FIEJ) 43. Konferansı, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da Hürriyet Gazetesi'nin yazarlarından silahlı saldırı sonucu öldürülen Çetin Emeç'e saygı duruşu ile başladı.

Üç gün sürecek olan ve Doğu Avrupa ülkelerinde özgürlük, Sovyetler'deki gelişmeler, dünyadaki basın özgürlüğü gibi konuların ele alınacağı konferansa 33 ülkeden 500 gazete sahibi katılıyor.

19- Hindistan'ın Jamnu-Keşmir eyaletinin başkenti Srinagar'da Keşmir vadisinin müftüsü Muhammed Mulvi Faruk öldürüldü. Müftünün cenazesini taşıyan kişilere polis tarafından açılan ateş sonucu ise 30 kişi öldü, 200 kişi de yaralandı.

20- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in temsilcisi Adalet Bakanı Ekrem Abdülkadir ile görüştü.

21- İsrail'deki katliamı protesto etmek için gösteri yapan Filistinlilere, İsrail güvenlik güçleri tarafından ateş açılması sonucu 3 Filistinli öldü, 95 Filistinli de yaralandı.

Ürdün'de silahlı bir kişi, katliama misilleme olarak bir turist otobüsünü taradı, 8 Fransız turist yaralandı.

22- Yunanistan'ın Başbakanı Konstantin Mitsotakis, hükümetinin İsrail Devletini resmen tanıdığını açıkladı.

Öte yandan Yunanistan'ın yeni hükümetinin ülke ekonomisi için uyguladığı kemer sıkma siyasetini protesto etmek amacıyla tüm ülkede genel grev ilan edildi.

22 MAYIS 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut oval, tarafsızlığını eleştiren hukukçuların anayasayı bilmediklerini söyledi.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, Türk Belediyecilik Kongresi için ANAP'lı belediye başkanları ile biraraya geldi.

ANAP Meclis Grubu'nda konuşan Başbakan Yıldırım Akbulut muhalefet partilerini eleştirdi.

3- Türkiye, İsrail işgali altındaki Arap topraklarında hafta sonunda meydana gelen ve Ürdün'e sıçrayan kanlı olayları kınayarak, İsrail'e "uluslararası sözleşmeler uyarınca görevlerini yerine getirmesi" çağrısında bulundu.

4- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, Güneş Gazetesi'nin paralı yüksek öğretim konusundaki sorularını yanıtladı.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Türk Belediyecilik Kongresi için Ankara'ya gelen DYP'li Belediye Başkanları ile bir toplantı yaparak, belediye başkanlarının sorunlarını ve çeşitli konulardaki görüşlerini dinledi. Toplantıda bir konuşma yapan Demirel, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı "tarafsızlık" konusunda eleştirdi.

6- SHP Genel Başkanvekili Deniz Baykal, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, TBMM'nin, görevini tam yapamayan bir Meclis görünümünde olduğunu vurguladı.

7- SHP Genel Başkanvekili Deniz Baykal ile DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın son bir aylık tutum ve davranışlarıyla, İzmir konuşmasını Milliyet Gazetesi'ne değerlendirdiler.

8- Anadolu Ajansı'nın kuruluşunun 70. yılı kutlandı.

9- Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent, adliye muhabirleri ile görüşerek sorunları hakkında bilgi aldı. Görüşmede, muhabirler, bazı davaları izlerken sorunlarla ve güçlüklerle karşılaştıklarını belirttiler.

10- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, Yeni Asır ve Hürriyet Gazeteleri aleyhinde açtığı tazminat davaları sonucu gazeteler, Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi'nce toplam 5 milyon lira ödemeye mahkum edildiler.

11- 2000'e Doğru Dergisi'nin son sayısı, istanbul DGM tarafından, Kürt propagandası yapıldığı gerekçesiyle toplatıldı.

12- Sosyalist Enternasyonal Konsey toplantıları dolayısıyla Mısır'ın başkenti Kahire'de bulunan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek tarafından kabul edildi, inönü, Yunanistan'ın muhalefet partisi PA-SOK'un lideri Andreas Papandreu ile de bir görüşme yaptı.

13- Uluslararası Gazete Sahipleri Federasyonu, Türk Hükümeti'nin 413 sayılı kanun hükmünde kararname ile basın özgürlüğünü ihlal ettiğini öne sürdü.

14- KKTC Meclisi, ikinci yasama döneminin gerçekleştirilen ikinci birleşiminde, başkanlığa, Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa milletvekili ve eski Meclis Başkanı Hakkı Atun'u seçti.

15- SSCB Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gennadi Gerasimov düzenlediği basın toplantısında, Başkanlık Konseyi'nin, ülkeyi pazar ekonomisine götürecek bir programı kabul ettiğini belirterek, kararın onaylanmak üzere Yüksek Sovyet'e sunulacağını açıkladı.

16- Romanya'da geçen pazar günü yapılan seçim sonucu Ulusal Kurtuluş Cephesi lideri lon lliescu cumhurbaşkanı seçildi.

17- İki Yemen Cumhuriyeti resmen birleşti. Yeni devletin başkanlığına Kuzey Yemen Lideri Ali Abdullah Salih'in seçildiği bildirildi.

18- Afganistan'ın başkenti Kabil'deki havaalanının mücahitlerin roket saldırısı nedeniyle ulaşıma kapatıldığı bildirildi.

19- Suriye'de 250 üyeli parlamentoyu belirlemek için genel seçimler yapıldı.

20- Etiyopya'da Devlet Başkanı Mengistu Haile Mariam'ı devirmeye yönelik darbe girişimine karışan 12 generalin idam edildiği bildirildi.

23 MAYIS 1990

1- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Turgut Özal başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, Türk-İş yöneticileri ile Kamu Kesimi Koordinasyon Komitesi'nde yer alan sendikaların başkanlarını kabul etti.

3- Yeni il yapılan Batman ve Şırnak'ta da olağanüstü hal uygulamasını öngören Başbakanlık tezkeresi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Uygulamanın yapıldığı illerin sayısı 10'a yükseldi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, yaptığı basın toplantısında, gazetecilerin, Türkiye'nin ortak sularının paylaşımı ile ilgili sorularını yanıtladı.

5- Türkiye Belediyeler Derneği Kongresi'nde yapılan Başkanlık Divanı seçimini İzmir Anakent Belediye Başkanı Yüksel Çakmur (SHP) ile Manisa Belediye Başkanı Zafer Ünal'ın (DYP) birer yıl başkanlık yapacakları liste kazandı.

6- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, kendisinin anayasada belirtilen tarafsızlık ilkelerine uymadığını söyleyen hukukçuların anayasayı bilmediklerini belirten konuşmasını, Barolar Birliği Başkanı, Ankara Barosu Başkanı, Türk Hukuk Kurumu Başkanı, İstanbul Barosu Başkanı ve öğretim üyeleri yaptıkları açıklamalarla eleştirdiler.

7- Kamu sektöründeki 12 çimento ve 4 toprak grubu işyerinde çalışan Çim-se-İş Sendikası üyesi 6 bin 417 işçi ikinci kez greve başladı.

8- İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana belediyelerinde toplusözleşme görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanması üzerine belediye işçileri, işvereni protesto etmek için "işi yavaşlatma" eylemlerine başladı.

9- ABD Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Dan A.Wilson, Güneş Gazetesi'nin Türkiye'de uygulanan ekonomik modelle ilgili sorularını yanıtladı.

10- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a hakaret ettiği savıyla bir yıla kadar hapis cezası istemiyle İzmir 10. Asliye Mahkemesi'nde yargılanan Amerikalı öğretim görevlisi bin dolar karşılığında tahliye edildi.

Cumhur başkanlığı Basın Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi dün yaptığı açıklamada, Pakistan'a "Keşmir konusunda İslam Konferansı Örgütü ve diğer uluslararası forumlarda gerekli desteğin verileceğini, bu mevcut gerginliğin giderilmesi için çaba harcanacağının" Cumhurbaşkanı Özal tarafından Bayan Butto'ya iletildiğini bildirdi.

11- Aydın E Tipi Cezaevi'nde bulunan siyasi tutuklu ve hükümlüler, Eskişehir Özel Tip Cezaevleri'ne şevklerini engellemek amacıyla 7 günlük açılk grevine başladıar.

12- Belçika'nın başkenti Brüksel'de iki gün süren NATO Savunma Bakanları İlkbahar Dönemi Toplantıları sona erdi.

Türkiye'yi Savunma Bakanı Safa Giray'in temsil ettiği toplantılar sonunda yayımlanan sonuç bildirgesinde, Türkiye'nin Konya, Kanada'nın Kaz gölünde yapılması planlanan "NATO Alçak Uçuş Eğitim Projesi"nin iptali yer alırken, ihtiyacı karşılamak için başka çözüm yolları aranacağı ifade edildi.

13- Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Dışişleri Bakanı Ali Bozer, İçişleri Bakanı Pierre Joxe, Avrupa İşbirliği Bakanı Edith Cresson ve Dışişleri BakanıRoland Dumas ile görüştü.

14- ABD Başkanı George Bush, işgal altındaki topraklarda meydana gelen son olaylar nedeniyle, İsrail yönetimini uyarırken, olaylarda ölen Filistinli ailelere de, "başsağlığı mesajı" yolladı.

15- Macaristan Parlamentosu'nda ilk hükümeti kuran Jozsef Antall güvenoyu aldı.

24 MAYIS 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın'ı kabul etti.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, yeni il olan Batman ve Şırnak'ı ziyaret etti.

3- Mısır'ın başkenti Kahire'de yapılan Sosyalist Enternasyonal'in 18. Konse-yi'ne katılan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Türkiye'ye döndü.

4- TBMM Genel Kurulu, SHP ve DYP'nin ortak boykotu üzerine çalışma yapamadı.

5- YÖK yasasında değişiklik yapılmasını öngören, kadının statüsü ve sorunları başkanlığı kurulması hakkındaki kanun hükmünde kararnameler, TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda kabul edildi.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin TBMM grup toplatısın-da, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı eleştirdi.

7- Tercüman Gazetesi yazarlarından Nazlı Ilıcak 5 Temmuz tarihinde yayımlanan "Kırk Yıllık Kani, Olur mu Yani" başlıklı yazısında, Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve TBMM üyelerine hakaret ettiği savıyla, Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakkında açılan ceza davasından beraat etti.

8- 12 Eylül 1980'den sonra kapatılan Türkiye Sosyalist İşçi Partisi'nin (TSİP) yöneticilerinden Tektaş Ağaoğlu, Hüseyin Hasançebi ve Ekrem Ça-kıroğlu, haklarında açılan davadan beraat ettiler.

9- Aydın E Tipi Cezaevi'nde açlık grevi yapanların sayısı 143'e yükseldi. Diyarbakır ve Bismil Cezaevleri'nde 323 tutuklunun başlattıkları açlık grevini desteklemek için, 2Q öğrenci ile tutuklu ailesi yakını, İHD ve SP binalarında süresiz açlık grevine başladılar.

10- Yıldız Üniversitesi'nde meydana gelen olaylarda gözaltına alınan 84'ü tutuklu 101 sanıklı davaya İstanbul DGM'de başlandı.

11- Filistin Devleti, Türkiye'den, İsrail işgali altındaki topraklarda yaralanan Filistinlilerin tedavilerinin Türkiye'de yapılmasını istedi.

12- Sovyetler Birliği Başkanı Mihail Gorbaçov, Litvanya Cumhuriyeti'ne bir uzlaşma önerisi getirerek Litvanya'nın egemenlik hakkının iki-üç yıl içinde verilebileceğini ancak bunun için ilk aşamada Litvanya' nın 11 Mart'ta kabul ettiği bağımsızlık ilanını askıya alması gerektiğini söyledi.

13- Irak'ın başkenti Bağdat'ta toplanan Arap ülkeleri Dışişleri Bakanları, Arap liderlerinin pazartesi günü yapacağı doruk toplantısının gündemi konusunda anlaştılar.

14- Kuzey Kore'de Kim İl Sung yeniden Devlet Başkanlığı'na seçildi.

25 MAYIS 1990

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Anayasa Mahkemesi Başkanı Necdet Darıcıoğlu ve üye Yılmaz Ali Efendioğlu'nu kabul ederek görüştü.

Çağdaş Gazeteciler Derneği lokalinin açılışına katılan İnönü, basının her şartta özgür bir şekilde görevini yapabilmesinin demokrasinin gereği olduğunu söyledi.

2- ANAP İstanbul Milletvekili Reşit Ülker ile Eskişehir Milletvekili Erol Zeyti-noğlu, Marmara Üniversitesi'ne bağlı nörolojik bilimler ve psikiyatri enstitüsü kurulması için hazırladıkları yasa önerisini, SHP Grup Başkanvekili Onur Kum-baracıbaşı, konut edindirme yardımındaki 75 metrekare sınırlamasının kaldırılması ve şoför esnafının sosyal güvenliğinin sağlanması konularında 5 yasa teklifini, Kars Bağımsız Milletvekil Mahmut Almak, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun yanıtlaması istemiyle bir soru önergesini, TBMM Başkanlığı'na sundular.

3- İstanbul Bağımsız Milletvekili Mehmet Ali Eren TBMM Başkanlığı'na verdiği yasa önerisinde, 6 Mayıs 1972'de idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın aklanması ve idama olanak tanıyan 1586 sayılı yasanın da iptalini istedi.

4- Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin (TMMOB) 33. Genel Kurulu Ankara'da toplandı. Genel Kurul'da muhalefet parti liderleri ile Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci yaptıkları konuşmalarda, TRT'nin 3 Haziran'da 51 beldede yapılacak seçimle ilgili yasaklar gerekçesiyle toplantıyı izlememesini eleştirdiler.

5- Son 5 yılda ilaç fiyatlarının yüzde 800-1000 arasında artmasını protesto eden İstanbul Eczacı Odası "ucuz ilaç yazma" kampanyası başlattı.

6- Düşünce özgürlüğüne getirilen yasal düzenlemelerin kaldırılması, Güneydoğuya yönelik olarak çıkartılan kararnamelerin iptal edilmesi ve cezaevlerinde koşulların düzeltilmesi amaçlarıyla Çanakkale Cezaevi'nde 5 gazeteci ile 3 sendikacının başlattıkları açlık grevini desteklemek amacıyla, Gaziantep Ce-zaevi'nde kalanlardan 193 tutuklu ve hükümlü, Ceyhan Cezaevi'nde kalan 105, Sağmalcılar Cezaevi'nde kalan 39, Çanakkale Cezaevi'nde kalan 32, Bursa Cezaevi'nde kalan 20, Aydın Cezaevi'nde kalan 2 tutuklu ve hükümlü de

açlık grevine başladılar. Bunlarla birlikte açlık grevlerine gidilen cezaevi sayısı 10'a, açlık grevindeki tutuklu ve hükümlü sayısı ise 1058'e ulaştı.

Eylemi desteklemek amacıyla, 2000'e Doğru Dergisi'nin tüm çalışanları ile Diyarbakır'da açlık grevinde bulunan 40 tutuklu ve hükümlü yakını da açlık grevine başladılar.

7- Uluslarası Af Örgütü bir çağrı yaparak, insan haklarına duyarlı herkesi, Türk Başbakanı Yıldırım Akbulut ve Adalet Bakanı Oltan Sungurlu'dan, "141 ve 142. maddelerin yeniden gözden geçirilmesi ve düşüncelerinden dolayı hükümlü olanların derhal serbest bırakılması" talebinde bulunmaya davet etti.

Demokrasi İzleme Kurulu tarafından yapılan ortak açıklamada da, düşünce ve örgütlenme özgürlüğünü kısıtlayan maddelerin tümüyle ortadan kaldırılması gerektiği belirtildi. Demokrasi İzleme Kurulu'ndan bir heyet Çanakkale Ceza-evi'nde açlık grevi yapan 8 düşünce suçlusunu ziyaret etti.

8- KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, yeni hükümetin oluşturulmasına olanak tanımak amacıyla istifa etti. Eroğlu ve hükümeti, yeni hükümet kurulana kadar görevde kalacak.

9- SSCB'nin başkenti Moskova'da bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Fran-çois Mitterrand ile bir görüşme yapan SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, Birleşik Almanya'nın NATO üyesi olması halinde ülkesinin, Avrupa'nın güvenliği konusunda yapılan tüm görüşmelerdeki tavrını gözden geçireceğini söyledi.

10- FKÖ lideri ve Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat, çağrısı üzerine Cenevre'de olağanüstü toplanan BM Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada, Arap halkının korunması için BM'nin bölgeye güç ve gözlemci göndermesini, BM Güvenlik Konseyi kararlarına uymaması durumunda ise İsrail'e yaptırım uygulanmasını istedi.

İsrail Dışişleri Bakanı Moşe Arenz, BM gözlemcilerinin işgal altındaki topraklara girmesine izin verilmeyeceğini vurgulayarak, ABD'nin böyle bir kararı veto etmesini beklediklerini belirtti.

11- ABD Senatosu, dokuz çeşit yarı otomatik silahın ülke içinde serbest satışı, yapımı ve sahipliğini yasaklama kararı aldı.

26 MAYIS 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Türk Odalar ve Borsalar Birliği'nin Genel Kurulu'n-da birer konuşma yaptılar.

TOBB Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Yalım Erez seçildi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Veteriner Hekimleri Derneği'nin 55. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, et boykotunun üreticiye karşı yapılmasının yanlış olduğunu kaydederek, son günlerdeki çeşitli boykotların halkın çaresizliğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

3- Türkiye Gazetesi'nde aileden sorumlu Devlet Bakanı Cemil Çiçek'le bir söyleşi yayımlandı.

4- Güneş Gazetesi'nde, Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu ile Güneydoğu, sorunları, PKK, Özel Tim ve korucularıyla ilgili bir söyleşi yayımlandı.

5- Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarı Ali Tigrel, Cumhuriyet Gazetesi'nin Türkiye ekonomisinin başlıca sorunlarına ilişkin sorularını yanıtladı.

6- Hükümetin çıkardığı 413 sayılı KHK'nin uygulamaya girmesinden sonra matbaa bulamadıkları için yayımlanamayan 19 sosyalist dergi, düzenledikleri basın toplantısıyla, "yeni önlemlere" karşı bir kampanya başlattıklarını açıkladılar.

7-1990 Orhan Kemal Roman Ödülü, Demir Özlü'nün "Bir Yaz Mevsimi Romansı" adlı romanına verildi.

8- Ankara'da bulunan Filistinli aileler ve öğrenciler, işgal altındaki topraklarda Filistin katliamını protesto ve dayanışma için açlık grevi başlattılar.

9- Eski Sağlık Bakanlarından ANAP Samsun Milletvekili Mehmet Aydın, geçirdiği trafik kazasında öldü.

10- Libya lideri Muammer Kaddafi, Suriye'yi, 28 Mayıs'ta Irak'ın başkenti Bağdat'ta yapılacak Arap Birliği Zirvesi'ne katılmaya "ikna etmek" amacıyla başkent Şam'a gitti.

11- Romanya'da, geçen aralık ayındaki halk ayaklanması sonucu devrilen ve kurşuna dizilen eski Devlet Bakanı Nikolay Çavuşesku'nun oğlu Nicu Çavu-şesku'nun yargılanmasına Sibiu kentinde başlandı.

Çavuşesku, ayaklanma sırasında KP'nin başkanı olduğu Sibiu'da, halkın üzerine ateş açılması için emir vererek soykırıma yolaçmakla suçlanıyor.

12- SSCB'de Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı seçimlerinin yapılan ikinci turunda adaylar, gerekli oyu sağlayamadılar.

27 MAYIS 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, 3 Haziran belediye seçimleri için gittiği Sinop Güzelkent beldesinde halka hitaben bir konuşma yaptı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, yerel seçim öncesi, Güney ve Güneydoğu bölgelerinde 6 günlük bir geziye çıkarak, Hatay'ın Karayılanlı, Madenli ve Çekmece beldelerinde konuştu.

3- DSP'nin 2. Olağanüstü Kurultayı yapıldı. Kurultay'da bir konuşma yapan Genel Başkan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve muhalefet parti liderlerini eleştirdi.

4- Merkezi Ankara'da bulunan Gazeteciler Cemiyeti'nin Genel Kurulu yapıldı ve başkanlığa Beyhan Cenkçi yeniden seçildi.

5- Türkiye Muhtarlar Derneği Genel Kurulu Ankara'da toplandı. Kurul'da Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci bir konuşma yaptı. Derneğin genel başkanlığına Hüseyin Özkan yeniden seçildi.

6- 2000'e Doğru Dergisi'nin son sayısına Ankara DGM'ce dağıtım yasağı konuldu.

7- Uluslararası Hentbol Turnuvası'na katılan Irak, Azerbaycan, Cezayir sporcu ve yöneticilerini Boğaz turuna çıkaran tekne Sarayburnu önünde alabora oldu. Bir kişi öldü, 1'i Türk 7 kişi kayıp, yaralanan 10 kişi ise tedavi altına alındı.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 19 kişi öldü, 19 kist de yaralandı.

9- Amerikan İnsan Hakları Örgütü yayınladığı raporda, El Salvadorlu gerillaların, 1980 yılından bu yana yüzlerce kişiyi idam ettiğini belirtti.

10- Pakistan'ın Haydarabad kentinde 13 gündür devam eden sokağa çıkma yasağına uymayanlara güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu 65 kişi öldü, 250 kişi yaralandı.

Karaçi'de meydana gelen olaylarda da 5'i polis 15 kişi öldü, 20 kişi ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

11- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, "kontrollü piyasa ekonomisine geçiş" için hazırlanan ekonomik reform programının açıklanmasından sonra halkın panik halinde mağazalara hücum etmesi üzerine, televizyondan halka hitap ederek, paniğe kapılmamalarını ve reformlara destek olmalarını istedi.

12- Sovyet Azerbaycan Cumhuriyeti'ne bağlı Karabağ özerk bölgesinde Er-meni-Azerbaycan gerginliği sürerken, Ermenistan'ın başkenti Erivan'da Kızılor-du birlikleriyle halk arasında çıkan çatışmada 6 kişi öldü.

28 MAYIS 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, Çorum'un Dodurga ve Alpagut ilçelerinde halka hitaben birer konuşma yaptı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Kahramanmaraş'ın Yeşilova, Şenoba ve Ericek beldelerinde halka hitaben birer konuşma yaptılar.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, yaptığı yazılı açıklamada, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'yü eleştirdi.

4- Kayseri'de Erciyes Üniversitesi Türk Dünyası Araştırma Vakfı ve Azerbaycan Türkleri Kültür ve Dayanışma Vakfı tarafından ortaklaşa düzenlenen 1. Uluslararası Büyük Azerbaycan Kongresi'nin açılış konuşmasını Devlet Bakanı Ercüment Konukman yaptı.

5- İmar Yasası'nda yapılmak istenen değişiklikleri protesto etmek amacıyla, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı önünde oturma eylemi yapan Sincan Belediye Başkanı (SHP) Aziz Gürsoy, polis tarafından gözaltına alındı. Gürsoy, savcılıkça sorgulandıktan sonra serbest bırakıldı.

6- Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, Güneydoğu ile ilgili Kanun Hükmündeki Kararnamelerin Meclisin tatile girmesinden önce ele alınması için TBMM Başkanlığfna ve parti liderlerine başvurdu.

7- Çağdaş Gazeteciler Derneği' nde düzenlenen basın toplantısında, düşünce suçundan cezaevlerinde bulunanların bir an önce serbest bırakılması istendi.

8- Çimse-İş'e bağlı 90 işçi sözleşmelerdeki uyuşmazlık nedeniyle greve başladı.

9- öğretmenlerin, "Eğitim-İş" adı altında kuracakları sendika başvuru dilekçesi Ankara Valiliği'nce kabul edilmedi.

10- Bir firma tarafından Türkiye'ye getirilen "Çıplak Cehennem" adlı video filmr, Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu'nca önce Antalya'da, daha sonra Ankara'da yasaklandı.

11- Ankara Barosu'ndan iki avukat "TKP ve TBKP üyesi olmaları" gerekçesiyle Ankara DGM Savcılığı tarafından gözaltına alındı. Ankara Baro Başkanı Dr. Erzan Erzurumluoğlu, avukatların polis tarafından gözaltına alınmasını kınayarak, "avukatların polis tarafından gözaltına alınması yasalara aykırıdır" dedi.

12- Ahırkapı açıklarında dün meydana gelen deniz kazasında 7 kişi kaybol-du.Gözaltında tutulan teknenin kaptanı Adem Çevik tutuklandı.

13- Türkiye'ye dönmek isteyen DİSK Genel Sekreteri ve Maden-İş Genel Başkanı Mehmet Karaca, vatandaşlıktan çıkarıldığı ve dönüş belgesinin bulunmadığı gerekçesiyle yurda sokulmadı.

14- Haftalık Halk Gerçeği gazetesinin 5. sayısında yer alan Türkiye Halklarına" başlıklı yazıda, "bölücülük propagandası" yapıldığı gerekçesiyle, İstanbul DGM'ce toplatıldı.

15- Diyarbakır Sosyalist Parti il örgütünün bulunduğu binada açlık grevi yapan 200 kadar tutuklu ve hükümlü yakını siyasi şube ekiplerince gözaltına alındı.

16- Bayrampaşa Kapalı Cezaevi'nden 5 siyasi sanık kaçtı.

17- Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın işgal altındaki Filistin topraklarına yerleşmeye başlayan Sovyet Yahudilerinin göçünün, bir Arap zirvesinde ele alınmasını isteyen önerisinin, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin tarafından olumlu bulunması ile gerçekleşen olağanüstü Arap Zirvesi Irak'ın başkenti Bağdat'ta başladı.

Zirveye, Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Ürdün, Filistin, BAE, Cibuti, Moritanya, Yemen, Tunus, Somali, Kuveyt, Katar, Sudan ve Irak Devlet Başkanlıkları düzeyinde katılırken, birliğe üye ülkelerden Suriye, Lübnan, Umman, Cezayir ve Fas katılmadılar.

18- F.Almanya Başbakanı Helmut Kohl ve D.Almanya Başbakanı Lothar de Maiziere, iki hafta önce imzaladıkları parasal, ekonomik ve sosyal birlik anlaşmasını yeniden gözden geçirmek üzere Batı Berlin'de biraraya geldiler.

19- Hindistan'ın Pencap eyaletinde Sih militanlar 13 Hindu çiftçiyi öldürdüler.

20- Suriye İçişleri Bakanı Muhammet Hamba, geçen hafta yapılan genel seçimlerde iktidardaki BASS Partisi liderliğindeki koalisyonun parlamentoda çoğunluğu elde ettiğini açıkladı.

21- SSCB'nin Azerbaycan Cumhuriyeti'nde 72 yıllık aradan sonra bağımsız Azerbaycan devletinin kuruluş yıldönümü kutlandı.

22- SSCB'nin Ermenistan Cumhuriyeti'nin basketi Erivan'da dün çıkan çatışmalarda 22 kişinin öldüğü açıklandı.

23- Kolombiya'da dün yapılan devlet başkanlığı seçimlerini, Liberal Parti'-nin adayı Cesar Gaviria kazandı.

24- Burma'da 30 yıldan bu yana ilk kez dün yapılan serbest genel seçimi, muhalefet lideri Aung San Suu Kyi kazandı.

29 MAYIS 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, Sinop ve Çorum'da başlattığı seçim çalışmalarını tamamlayarak Ankara'ya döndü.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Kahramanmaraş ve çevresinde halka hitaben konuşmalar yaptı.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin TBMM grubunda bir konuşma yaptı.

4- Türkiye Yazarlar Derneği, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Türkiye Gazeteciler Sendikası, TBKP Merkez Yönetimi, Yeşiller Partisi, Sosyalist Parti ve SHP İstanbul İl Başkanlığı tarafından yapılan ortak açıklamada, düşüncenin açıklanması ve örgütlenmenin suç olmaktan çıkarılması, düşünce hükümlülerinin hemen serbest bırakılması istendi. ,

5- TÜSİAD, Yüksek İstişare Konseyi'nin ilkbahar toplantısını Ankara'da yaptı. Toplantıda, hükümetin uyguladığı ekonomi politikaları eleştirildi.

6- Türkiye Taşkömürteri Kurumu'na bağlı Amasya Üretim Bölgesi'nde meydana gelen göçükte toprak altında kalan 10 işçi, sağ olarak kurtarıldı.

7- İstanbul'un fethinin 537. yılı törenlerle kutlandı.

8- Kadınların, çalışabilmeleri için eşlerinden izin almaları gerektiğine ilişkin Medeni Kanunu'un 159. maddesi hakkında "anayasaya aykırılık" savı İzmir 4. Sulh Mahkemesi'nce haklı bulundu. Mahkeme, Medeni Kanunu'un 159. maddesinin Anayasa Mahkemesi'ne götürülmesine karar verdi.

9- Başyazısında bölücülük propagandası yaptığı iddiasıyla toplatılan "2000'e Doğru" dergisinin yazıyı çıkartarak 2. baskı yaptığı ve bu nedenle doğan zararın ödenmesi istemiyle Adalet Bakanlığı aleyhine dava açıldığı bildirildi.

10- SSCB'yi oluşturan cumhuriyetlerin en büyüğü Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı'na Boris Yelisin seçildi.

SSCB'nin Rusya Cumhuriyeti'nde Rusya Demokrat Partisi kuruldu.

11- SSCB'nin Ermenistan Cumhuriyeti'nin başkenti Erivan'da pazar günü Ermenilerle Sovyet askerleri arasında çıkan çatışmaları protesto etmek amacıyla yas ilan edildi.

30 MAYIS 1990

1- Eski Cumhurbaşkanlarından Kenan Evren, 12 Eylül'le ilgili eleştirileri Milliyet Gazetesi'nde yanıtladı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Adıyaman'a bağlı Harmanlı ve Gölba-şı'nda konuşmalar yaptı.

. 3- Basında; Cumhurbaşkanlığı'nın bir yıl içinde yüzde 200 oranında artırılarak 7 milyar liraya yükseltilen ödeneğinin yetmemesi üzerine Maliye Bakanlı-ğı'ndan 3 milyar liralık ek ödenek aktarıldığı haberi yer aldı.

Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci, ödeneğin Cumhurbaşkanlığı bütçesinde meydana gelebilecek açığı kapatmak ve yetersizliği önlemek amacıyla istek üzerine aktarıldığını söyledi.

4- Kars Bağımsız Milletvekili Mahmut Almak, TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, hükümetin, "Hiçbir haklı gerekçe olmaksızın 1 Mayıs kutlamalarını yasakladığını" öne sürdü.

5- Türk-İş Genel Başkanı şevket Yılmaz, hükümetin üniversite öğretim üyeleri ile ortaklaşa yürüttüğü yasa değişiklikleri, üçlü zirve sonrası hükümetin yasalar karşısındaki tutumu konusundaki Cumhuriyet Gazetesi" nin sorularını yanıtladı.

6- Anayasa Mahkemesi, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'nün grubu adına yaptığı başvuruyu karara bağlayarak, vakıfların, özel kişi ve kuruluşların kuracağı yükseköğretim kurumlarına üniversite adı verilmesini öngören 3589 sayılı yasanın 3. maddesini iptal etti.

7- Danıştay 10. Dairesi, Bilim ve Sosyalizm Yayınlan'nın 133 bin 607 kitabının sıkıyönetim komutanlığınca yakılarak imha edilmesini "devletin sorumluluğunu gerektirecek ağır hizmet kusuru" olarak nitelendirerek, tazminat ödenmesi doğrultusunda Ankara 5. İdare Mahkemesi" nin oybirliği ile aldığı kararı onadı.

8- 2000'e Doğru Dergisi'nin son sayısında yer alan "Kürt Sürgünler" başlıklı yazı nedeniyle verilen toplatma kararı, üst mahkemeye yapılan itiraz sonucu. iptal edildi. Derginin Sorumlu Müdürü Adnan Akfırat, toplatma kararı alan hakimi şikayet ettiklerini bildirdi.

9- Ankara DGM Savcılığı, Zonguldak Mühendisliği Fakültesinde okuyan 10 öğrenci hakkında, 16 Mart İstanbul Üniversitesi katliamını protesto etmek için "havuz kenarına kırmızı karanfil diktikleri" gerekçesiyle dava açtı.

10- Şiddetli iki deprem iki kıtada birçok ülkeyi sarstı.

Peru'da 67 kişi, Romanya'nın başkenti Bükreş'te 8 kişi öldü, en az 260 kişi yaralandı.

11- Sovyetler Birliği'ni oluşturan 15 cumhuriyetten en büyüğü olan Rusya Federasyonu'nün Devlet Başkanlığ'na seçilen Boris Yelisin, Nikolay Rijkov başkanlığındaki hükümeti istifaya çağırdı. Rijkov'un kontrollü piyasa ekonomisine geçiş programını da eleştiren Yeltsin, fiyat artışlarına karşı olduğunu açıkladı.

12- Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Yaser Arafat'ın çağrısı üzerine pazartesi günü Irak'ın başkenti Bağdat'ta toplanan ve çalışmalarını bir gün uzatan Arap Zirvesi, kapanış bildirgesi ile sona erdi.

Arap Birliği Genel Sekreteri tarafından açıklanan kapanış bildirgesinde zirvenin, ana konu olarak "Arap dünyasının güvenliğine yönelik tehditleri ve bunlara karşı alınacak önlemleri görüştüğü" belirtildi.

13- Norveç'te, kadınların da tahta geçmesine olanak tanıyan bir anayasa değişikliği parlamentoda kabul edildi.

14- Somali ordusuna ait bir uçak, içindeki 50 kişiyle birlikte pilotu tarafından Cibuti'ye kaçırıldı.

15- Birleşik Yemen, Arap İşbirliği Konseyi'ne katıldı. Arap İşbirliği Konseyi, Irak, Mısır ve Kuzey Yemen tarafından geçen yıl şubat ayında kurulmuştu.

31 MAYIS 1990

1- Türkiye'nin 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 12 Eylül öncesi ve sonrası ile ilgili anılarını Türkiye Gazetesi'ne anlattı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, altı günlük Doğu ve Güneydoğu gezisinin son günü Adıyaman'da düzenlediği basın toplantısında, gezi izlenimlerini aktardı ve gazetecilerin sorularını yamtlıyarak, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a bulunduğu hiçbir makamda ödenek yetmediğini söyledi.

3- Cumhurbaşkanlığı bütçesine yapılan 3 milyar liralık artışla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi tarafından yapılan açıklamada, fiyat artışlarına ve temmuz ayında yapılacak maaş katsayı değişikliklerine dikkat çekilerek, ek ödeneğin, personel, yakacak, akaryakıt, temizlik malzemeleri, elektrik-su giderleri ile hizmet giderlerine harcanacağını açıkladı.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Adana İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Başbakan Yıldırım Akbulut'u seçim yasaklarını delmekle suçladı.

Günaydın Gazetesi'nde DYP Genel Başkanı ile bir söyleşi yayımlandı.

5- ANAP Milletvekili Bülent Çaparoğlu, Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Faruk Bildirici'ye TBMM'de hakaret etmek suçundan 3 milyon lira ödemeye mahkum oldu.

6- Yozgat Ağır Ceza Mahkemesi, SHP İl Başkanı Avukat Şakir Keçeli ve 7 arkadaşına işkence yapmaktan sanık 5 emniyet görevlisine 80'er ay ağır hapis ve 20'şer ay memuriyetten men cezası verdi.

7- Erzurum PTT Başmüdürlüğü'nde görevli 1300 memurun parmak izi alındı. Erzurum Emniyet Müdürü Halit Karabulut, güvenlik nedeniyle her kurumdan bilgi dosyası alındığını belirtti.

8- Siirt'in Eruh ilçesi yakınlarında güvenlik güçleri ile çatışmaya giren beş PKK'lı terötist ölü olarak ele geçirildi.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 12 kişi öldü.

10- ABD Başkanı George Bush ile SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov arasında zirve toplantısı ABD'nin başkenti Washington'da başladı.

11- Angola'da şubat ayından bu yana 2 bin 500 kişinin açlıktan öldüğü bildirildi.

12- Doğu Avrupa'da ve Peru'da dün başlayan depremler sürüyor. Peru'da ölü sayısı 115' e, yaralıların sayısı ise 818'e yükselirken, SSCB'nin Moldavya Cumhuriyeti'nde 3 kişi öldü.

13- SSCB'den bağımsızlık elde etmek isteyen Moldavya Cumhuriyeti, Lit-vanya Cumhuriyeti'nin bu konuda mart ayında ilan etmiş olduğu kararı resmen tanıyarak, Litvanya'ya "diplomatik ilişki kurmayı" önerdi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106