16.4.1990
×

Hakkında

Künye

İletişim

NİSAN 1990

1 NİSAN 1990

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Bilecik'in Bozüyük ilçesinde İnönü Zafe-ri'nin 69. yıldönümü kutlama törenlerinde yaptığı konuşmada, Güneydoğu'da-ki huzursuzluğun demokratik düzen içinde kontrol altına alınabileceğini, asıl önemli noktanın bölge halkının desteğini arttırmak olduğunu söyledi. İnönü daha sonra gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

2- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın çağrısı ile TBMM'de grubu bulunan parti liderlerinin yarın katılacağı ve "terör"ün görüşüleceği zirve konusu, SHP MYK ve DYP GİK'de görüşüldü.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal, "Böylesi buluşmaların çok önemli olmadığını" söyledi. Genel Sekreter Yardımcısı Adnan Keskin ise, zirvede "ülkenin en önemli konusunun erken seçime gitmek olduğunun vurgulanacağını" belirtti. DYP Genel İdare Kurulu, Genel Başkan Süleyman Demirel'in zirveye katılmasını kararlaştırdı. Yayımlanan GİK bildirisinde, "İktidarın bugünkü haliyle sorunlara çare bulması mümkün değildir." denildi.

3- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen düzenlediği basın toplantısında, eski Başkan Bedrettin Dalan döneminde, belgelerde tahrifat yapılarak usulsüzlük yapıldığını öne sürdü.

4- Haftalık Nokta ve 2000'e Doğru dergilerinin son sayıları İstanbul DGM'ce toplatıldı.

5- İngiltere'de "toplum vergisi" uygulamasına karşı çeşitli kentlerde düzenlenen gösterilerde, göstericilerle polis arasında çatışmalar çıktı. Çok sayıda kişinin yaralandığı, birçok göstericinin tutuklandığı ve halkın vergiyi ödememek için adres değiştirmeye başladığı bildirildi.

2 NİSAN 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın çağrısı üzerine TBMM'de grubu bulunan 3 siyasi partinin genel başkanlarının katılımıyla gerçekleşen toplantı, Çankaya Köşkü'nde yapıldı. Görüşmeden sonra TRT'y'e bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Özal, "Bütün siyasi parti liderleri, memleketin bölünmez bütünlüğü konusunda yekvücut halinde hareket etmişlerdir." dedi. Başbakan Yıldırım Akbu-lut toplantıdan sonra düzenlediği basın toplantısında, terörle mücadeleden hükümetin sorumlu olduğunu, muhalefet liderlerinin de devlete ve güvenlik güçlerine destek verdiklerini söyledi. Muhalefet liderleri de toplantı sonunda yaptıkları açıklamalarda sorunu hükümetin çözebileceğini, ancak hükümet boşluğu olduğunu ve çözümün erken seçimi gerektirdiğini söylediler.

2- Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan bir açıklamada, basında yer alan "Genelkurmay Raporu"nun, Özel Harekat İcra Komutanlığı'nca 1985 yılında hazırlanmış "bilgi dokümanı" olduğu bildirildi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt yaptığı açıklamada, TEK'in bütün müesseselerinin önümüzdeki 4-5 yıl içinde özel sektöre açılacağını söyledi.

4- Demokrasi İzleme Kurulu tarafından Ankara'da düzenlenen "Anayasa Kurultayı" sona erdi.

5- İzmit'teki bir lastik fabrikasında çalışan Laspetkim-İş Sendikası üyesi 735 işçi greve başladı.

6- İstanbul'da yapılan operasyonlarda 1 kilo kokain ele geçirildi, 9 kişi gözaltına alındı.

7- Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Demir Demirgil İstanbul'da öldü.

8- Litvanya Parlamentosu, SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'un bağımsızlığın geri alınması yolundaki uyarısına verilecek yanıtı görüşmek üzere toplandı. Bir parlamento heyeti de Sovyet yetkililerle görüşmek üzere Moskova'ya gitti-

9- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin radyodan yaptığı konuşmada, ülkesinde nükleer bomba yapılmadığını, ileri düzeyde gelişmiş kimyasal silahlara sahip olduklarını, ülkesine yönelik bir saldırı durumunda İsrail'e karşılık vereceklerini söyledi.

10- Yunanistan'da YDP lideri Konstantin Mitsotakis'in Girit Adası' nda yaptığı seçim konuşmasından sonra YDP ve PASOK taraftarları arasında çıkan çatışmalarda 1 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

11- Demokratik Almanya Sosyal Demokrat Partisi lideri İbrahim Böhme, eski gizli polis STASİ ile ilgisi olduğu yolundaki suçlamalardan kısa sürede aklanmasının mümkün olmadığını belirterek, SDP Başkanlığı'ndan istifa etti.

12- ABD'nin New York kentindeki BM binası önünde Sovyet Yahudilerinin göç hakkını desteklemek amacıyla yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı bir gösteri yapıldı.

13- İngiltere'nin Manchester kentinde bir cezaevinde isyan çıktığı, olayda 47 kişinin yaralandığı bildirildi.

3 NİSAN 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, SHP Genel Başkanı Erdal inönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, parti gruplarında yaptıkları konuşmalarda, terör konusunda yapılan zirvenin değerlendirmesini yaptılar.

2- ANAP Ankara Milletvekili Onural Şeref Bozkurt ve 54 arkadaşı tarafından hazırlanan ve belediyelerle il genel meclislerinde yapıldığı iddia edilen kanunsuz ve usulsüz uygulamaları saptamak amacıyla verilen Meclis araştırması önergesi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

3- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte zirveyi değerlendirdi. Baykal zirvenin, en kötü şartlarda bile siyasi liderlerin bir araya gelebileceğini göstermesi bakımından olumlu olduğunu, ancak bu tür zirvelerin sık sık yapılmasının sakıncalı olduğunu söyledi.

4- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın düzenlediği basın toplantısında, Ankara'nın su ihtiyacıyla ilgili bilgi verdi ve Ankara'nın 1990 yılında su sıkıntısı çekmeyeceğini söyledi.

5- Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde bir süre önce Nevruz kutlamaları adı altında korsan gösteri yapan ve gözaltına alınan 37 öğrenciden 21'i Ankara DGM'ce tutuklandı.

6- Demokratik Almanya hükümeti, Türk vatandaşlarının ülkeye vizesiz girişlerine olanak sağlayan anlaşmayı askıya aldığını açıkladı.

7- İsrail Başbakanı İzak Şamir, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in dün yaptığı açıklamayla ilgili olarak, tüm İsraillilere gaz maskesi dağıtılması için acil bir programın yürürlüğe konulması çağrısında bulundu.

Öte yandan İsrail ikinci bir uyduyu uzaya gönderdi, ancak uydu hakkında bilgi verilmedi.

8- SSCB Yüksek Sovyeti, cumhuriyetlerin merkezden ayrılmasına ilişkin bir yasa tasarısını kabul etti.

Öte yandan Litvanya Devlet Başkanı Vitautas Landsbergis yaptığı açıklamada Moskova ile diyalogdan yana olduklarını, bağımsızlık kararıyla ne Sovyetler Birliği'ne ne de perestroykaya zarar vermek istemediklerini söyledi.

9- Bulgaristan Parlamentosu, KP lideri Petar Mladenov'u ülkenin ilk cumhurbaşkanlığına seçti.

4 NİSAN 1990

1- Bakanlar Kurulu toplantısından sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar, Türk parasının konvertibilitesinin IMF tarafından tescil edildiğini ve onaylandığını söyledi.

2- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, parti kongresi ve seçim konularında Tercüman Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

3- DiE'den yapılan açıklamada, mart ayında yıllık ortalama enflasyon oranının yüzde 62.7 olarak gerçekleştiği bildirildi.

4- Demokrasi İzleme Komitesi, düşünce suçları nedeniyle tutuklamalara son verilmesi ve TCK'nın 141, 142 ve 163. maddelerinin kaldırılması konusunda 200 imzalı bir dilekçeyle Başbakan Yıldırım Akbulut'a başvurdu.

5- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Abdülcabbar Cevad, Irak Devlet Başkanı Sad-dam Hüseyin'in elindeki kimyasal silahları kullanabileceği yolundaki sözleriyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, konunun Türkiye ile ilgisi olmadığını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Ferhat Ataman da "Irak ile iyi komşuluk ilişkilerimizin bulunduğunu" belirtti.

6- Petrol-İş Sendikası ile KİPLAS arasında sürdürülen toplusözleşme görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine Mersin'de bir soda şirketine bağlı işletmelerde çalışan 1100 işçi greve başladı.

7- Nusaybin ve Cizre olaylarını protesto etmek amacıyla Diyarbakır'ın Lice ilçesinde kepenk kapatma eylemi yapıldı.

8- Çitosan'ın satışı, Ankara 1. İdare Mahkemesi'nce iptal edildi.

9- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a başbakanlığı döneminde yapılan suikast ile ilgili olarak Sabah Gazetesi'nin ortaya attığı "sürpriz tanık"a ilişkin haberin yayını, DGM Savcılığı'nca durduruldu. Bazı gazeteler de baskı öncesi kontrol edildi.

10- DYP Siirt Milletvekili Abdülrezzak Ceylan'ı TBMM'de öldürmek suçundan yargılanan ANAP Siirt Milletvekili İdris Arıkan tahliye edildi.

11- Al Baraka Türk Şirketi Hürriyet Gazetesi aleyhine 1 milyar liralık manevi, 50 milyon liralık da maddi tazminat davası açtı.

12- ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Robert Strausz Hupe, ABD Temsilciler Meclisi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bulunduğu bölgede meydana gelen son gelişmelerin Türkiye için ek tehditler oluşturduğunu belirterek, Ba-tı'yı bu tehdide karşı "yeni bir yapı" altında güvenlik işbirliğine çağırdı.

13- Federal Almanya Hükümeti, ülkesinde görev yapan 15 Türk diplomatın MİT ajanlığı yaptığını öne sürerek, Türkiye'nin bu diplomatları, geri çekmesini istedi.

14- Bulgaristan KP Yüksek Konseyi'nde alınan kararlarla, KP'nin adı Sosyalist Parti olarak değiştirilirken, Kurucu Meclis seçimlerinin 10-17 haziranda yapılması kabul edildi.

5 NİSAN 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal'a başbakanlığı döneminde yapılan suikastla ilgili olarak Sabah Gazetesi'nin "sürpriz tanık" haberinin Ankara DGM Savcısı tarafından durdurulması ve bazı gazetelerin denetlenmesi konusunda birer açıklama yapan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Gazeteciler Cemiyeti, Basın Konseyi ve bazı dernekler dayı kınadıklarını belirttiler.

2- İdari Yargılama Usulü Kanunu'nün bazı maddelerinin değiştirilmesine ilişkin yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Milliyet Gazetesi'nin Güneydo-ğu'daki olaylar ve zirve görüşmesiyle ilgili sorularını yanıtladı.

4- Siirt ve Ağrı'da güvenlik güçleriyle çatışmaya giren PKK militanlarından 4'ü ölü, 1'i de yaralı olarak ele geçirildi.

5-102 ANAP milletvekilinin kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde hakkında dava açılan gazeteci-ya-zar Nazlı Ilıcak, her milletvekiline 3'er milyon lira olmak üzere toplam 306 milyon lira tazminat ödemeye mahkum edildi.

6- ABD Beyaz Saray Sözcüsü Marlin Fitzwater, ABD Başkanı George Bush ile Sovyetler Birliği Başkanı Mihail Gorbaçov'un 30 mayıs'ta bir araya gelme konusunda anlaştıklarını açıkladı.

7- Ürdün'ün başkenti Amman'da toplanan Arap İşbirliği Konseyi, "her türlü saldırıya karşı Irak'ı savunma" kararı aldı. Avrupa Parlamentosu da tüm üye ülkelere çağrıda bulunarak, silah yapımında kullanılacak tüm malların Irak'a ihracının yasaklanmasını ve BM Güvenlik Konseyi'nin "Irak tehdidi" konusunu görüşmek üzere en kısa zamanda toplanmasını istedi.

8- SSCB'nin Azerbaycan Cumhuriyeti'nin başkenti Bakü'de bir apartmana düzenlenen sabotajda en az 5 kişinin öldüğü, 18 kişinin de yaralandığı bildirildi.

6 NİSAN 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, gazete sahip ve yöneticileri ile TRT ve ajans genel müdürlerini Çankaya Köşkü'nde kabul ederek terör ve Güneydoğu olayları konusunda bilgi verdi. Toplantıya, MGK Genel Sekreteri, MİT Müsteşarı ve Olağanüstü Hal Bölge Valisi de katıldı.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, televizyonda yayınlanan "Gün ve Ekonomi" programında yaptığı konuşmada, terörle mücadelede şiddetin artırılacağını, bölge halkına daha iyi davranılacağını ve destek olunacağını, bunun tek şartının da Türkiye Cumhuriyeti'ne sadakatten geçtiğini söyledi.

2- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, son ekonomik gelişmelerle ilgili görüşlerini açıkladı.

3- ANAP Gaziantep Milletvekili Hasan Celal Güzel Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, parti kongresinin bir an önce yapılmasını istedi.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan düzenlediği aylık basın toplantısında Çankaya Köşkü'nde yapılan terör zirvesini değerlendirdi.

5- TBKP liderleri Nihat Sargın ve Haydar Kutlu, tahliye istemlerinin reddedilmesi üzerine, ölüm orucuna başladıklarını açıkladılar.

6- Siirt'in Salarca köyü yakınlarında, güvenlik güçleriyle PKK militanları arasında çıkan çatışmada 3 PKK'lı ölü olarak ele geçirildi. Kozluk ilçesinde de esnafın bir bölümü kepenklerini açmadılar.

Batman'daki kepenk kapatma eylemiyle ilgili olarak Kars Bağımsız Milletvekili Mahmut Almak tarafından TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verildi.

7- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a başbakanlığı döneminde yapılan suikast girişimiyle ilgili olarak Dalaman Tarım Açık Cezaevi Savcısı Necmettin Karaba-cakoğlu, Adalet Bakanlığı'nca görevinden alındı.

8- Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) ve Uluslararası Gazete Yayıncıları Federasyonu (FIEJ) Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Başbakan Yıldırım Akbu-lut'a birer mesaj göndererek, Türkiye'de basına sansür uygulamasını ve gazetelerin polis tarafından denetlenmesini kınadılar.

9- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'un "bağımsızlık kararının geri alınması" yolundaki uyarısı Litvanya Parlamentosu1 nda görüşüldü. Parlamento'nün Gor-baçov'a gönderdiği yanıtta, bağımsızlık kararını "uluslararası hukuk ve SSCB Anayasası uyarınca Moskova'yla görüşmeye hazır oldukları" belirtildi.

11- ABD Başkanı George Bush, ABD'de bulunan Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze'yi kabul etti. Görüşmede, iki Almanya'nın birleşmesi konusu ele alındı.

12- İtalya Başbakanı Giulio Andreotti, dün Kıbrıs Rum kesimine düzenlediği gezi sonrası Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, AT'ye üyelik için Kıbrıs Rum kesimine "tam destek" verdiklerini söyledi.

13- Afganistan'ın Herat kentinde mücahitlerin düzenlediği bir saldırıda 2'si Afgan generali olmak üzere 12 kişi öldü.

14- Nepal'in başkenti Katmandu'da çok partili sisteme geçilmesi için gösteri yapan 200 bin kişinin üzerine polisin ateş açması sonucu en az 50 kişinin öldüğü, 200 kişinin de yaralandığı bildirildi.

7 NİSAN 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, Milliyet Gazetesi'nin çeşitli konulara ilişkin sorularını yanıtladı ve ANAP kongresinde yeniden aday olacağını açıkladı.

2- Eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada teröre karşı uluslararası işbirliği gerektiğini, terör konusunda MGK kararlarının tavsiye niteliğinde olduğunu asıl sorumluluğun hükümette bulunduğunu söyledi. Evren "sınırötesi harekatın" yanlış olduğunu belirtti.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Düzce'de partisince düzenlenen mitingle yaptığı konuşmada hükümeti eleştirdi.

4- Devlet Bakanı Mustafa Taşar ile iç politika konusunda yapılan bir söyleşi Türkiye Gazetesi'nde yayımlandı.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut'la yapılan bir söyleşi Sabah Gazetesi'nde yayımlandı.

6- ANAP MKYK toplanarak, erken kongrenin takvimini belirleyecek bir komite kurulmasını kararlaştırdı.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu, Basın Konseyi Temsilciler Meclisi'nde yaptığı konuşmada, Elazığ'da 9 kişinin PKK tarafından katledilmesi olayının, krom yolsuzluğuna ilişkin belgelerin çalınması amacıyla yapıldığını söyledi. Kozakçıoğlu, bölgedeki gelişmeler konusunda da bilgi verdi.

8- İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan ile Türk Hukuk sisteminin sorunları konusunda yapılan bir söyleşi Günaydın Gazetesi'nde yayımlandı.

9- Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanı Ökkeş.Özuygur ile yapılan bir söyleşi Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

10- İşadamı Asil Nadir'in sahibi olduğu gazete ve dergiler, Basın Konseyi'n-den çekildiler.

11- Valiler Kararnamesi onaylandı. Kararname'ye göre, Başbakanlık Müsteşarlığı'na Emniyet Genel Müdürü Sabahattin Çakmakoğlu, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne de Denizli Valisi Necati Bilican atandı.

12- Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı ikiyaka köyü yakınlarında PKK militanlarıyla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 2 terörist ölü, biri de sağ olarak ele geçirildi.

13- Norveç ve Burma'da meydana gelen iki ayrı deniz kazasında 144 kişi öldü, 166 kişi de kayboldu.

8 NİSAN 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, Güneydoğu'daki olaylar ve alınacak önlemler konusunda Milliyet Gazetesi1 nin sorularını yanıtladı. Akbulut, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne yönelik silahlı tehdit ve saldırıların silahla durdurulacağını, bunun başka yolu olmadığını söyledi.

2- Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci yaptığı açıklamada, zorunlu tasarruf hesabında biriken paraların geri ödenmesine ilişkin kararın Yüksek Planlama Kurulu'nda olduğunu, karar çıktığında ödemelerin yapılacağını söyledi.

3- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, Türkiye Gazetesi'ne verdiği demeçte eğitim sisteminde köklü değişiklikler yapılacağını, "diplomaya değil, davranışa önem veren bir sistem kurmak" istediklerini söyledi.

4- Kıyı Yasası TBMM'de kabul edildi. Yasa ile kıyıları tahrip edenlere 5-50 milyon lira arasında değişen cezalar öngörülüyor.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel partisince Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde dün düzenlenen mitingle yaptığı konuşmada, Olağanüstü Hal Bölgesi'nde uygulanan koruculuk sisteminin bir fayda sağlamadığını söyledi.

6- ANAP Milletvekili Yusuf Bozkurt Özal ile son siyasi gelişmeler ve ekonomi politikaları konusunda yapılan bir söyleşi Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

7- Başbakanlık Müsteşarı Ahmet Selçuk, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlı-ğı'na atandı.

8- Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde yapılan belediye başkanlığı seçimini SHP adayı Memiş özdal kazandı.

9- Hakkari'nin Beytüşşebap ilçesine bağlı Oymakkaya ve Taşarası köyleri yakınlarında güvenlik güçleriyle PKK'lı teröristler arasında çıkan çatışmada, teröristlerden 21'i ölü, 3'ü yaralı 12'si de sağ olarak ele geçirildi.

10- Parlamentolararası Birlik'in 83. dönem toplantısı Lefkoşa'da sona erdi. Birlik, "Kıbrıs'ta bölünmüşlüğü kınayan" ve Türk askerinin adadan çekilmesini isteyen bir kararı kabul etti.

11- Yunanistan, Macaristan ve Yugoslavya'nın Slovenya Cumhuriyeti'hde genel seçimler, Peru'da ise devlet başkanlığı seçimi yapıldı.

12- SSCB Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gennadi Gerasimov, dün bir ABD televizyonuna verdiği demeçte, "Litvanya'nın bir süre önce kabul edilen ayrılma yasasının şartları uygulanarak 5 yıl içinde bağımsızlığına kavuşabileceğini" söyledi.

13- Nepal Kralı Brendra, yaptığı açıklamada çok partili sisteme geçileceğini ve 29 yıldan bu yana uygulanan siyasi yasakların kaldırıldığını açıkladı.

9 NİSAN 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki olaylara ilişkin bir dizi önlem aldı. Bakanlar Kurulu kararıyla Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nin yetkileri artırıldı, Bölge Valiliği, savcılıklar ve İçişleri Bakanlığı'na, basına sansür uygulayabilme yetkisi verildi, basın cezaları arttırıldı. Batman ve Şırnak'ın il olmasına ilişkin yasa tasarısının TBMM'ye sevk edilmesine karar verildi. İçişleri Bakanlığı'nın şahıslar hakkında sürgün cezası uygulayabilmesi ve bölgedeki grev ve lokavtların durdurulmasında Bölge Valisi'nin yetkili kılınması kabul edildi. Alınan kararlarla bölgede işsizliğin önlenmesi için 90 bin ek kadro tahsis edildi, kamu personeline ek ücret olanakları sağlandı.

Ayrıca, İçişleri Bakanı ve Bölge Valisi hakkında bu kararnamede kendilerine verilen yetkilerin kullanılmasıyla ilgili idari işlemlere karşı yargı mercilerine dava açılamayacağı belirtildi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumllay Türkiye Gazetesi'nin terör ve çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Torumtay, son zamanlarda artış gösteren terörün dış mihraklarca desteklendiğini ve hedefinin devlet otoritesini sarsmak olduğunu söyledi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Turgut özal'ın Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve parti başkanlığını aynı kişide toplayarak Türkiye'yi çıkmaza götürdüğünü söyledi.

4- Ulaştırma Bakanlığı bir genelge yayımlayarak, belediyelere çanak anten satılmamasını, satılan sistemlerin kullanımının da yasal olmadığını bildirdi.

5- Yunanistan'da yapılan genel seçimleri Yeni Demokrasi Partisi kazandı. Ancak tek başına hükümeti kuracak çoğunluğu elde edemedi. Seçimlerde Gü-mülcine'den Dr. Sadık Ahmet ve İskeçe'den Ahmet Faikoğlu bağımsız milletvekili seçildiler.

6- Macaristan'da yapılan genel seçimlerin ikinci turunda merkez sağ eğilimli Demokratik Forum oyların yüzde 42'sini alarak seçimleri kazandı.

7- Yugoslavya'nın Slovenya Cumhuriyeti'nde yapılan devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerini muhalefetteki DEMOS kazandı.

8- Peru'da yapılan seçimde, devlet başkanlığı adaylarından hiçbiri gerekli çoğunluğu sağlayamadı.

10 NİSAN 1990

1- Bakanlar Kurulu'nda dün kabul edilen, 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu ile 285 sayılı Olağanüstü Hal Bölge Valiliği ihdası hakkındaki kanun hükmündeki kararnamenin bazı maddelerinde değişiklik yapılması hakkındaki 413 sayılı Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Alınan kararlarla Olağanüstü Hal Bölge Valisi'ne, bölgede görevli hakim, savcı ve askeri personel dahil tüm kamu görevlilerini bölge dışına çıkarma yetkisi tanındı. Valiliğe ayrıca bölge içinde ve dışındaki matbaaları kapata-bilme ve yayınlara el koyabilme yetkisi verildi.

Başbakan Yıldırım Akbulut, Bakanlar kurulu kararları hakkında yaptığı açıklamada, alınan kararlarla, bölgede teröristlere yataklık edenlerin cezalandırılmasının amaçlandığını söyledi.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Bakanlar Kurulu'nca Güneydoğu'ya yönelik alınan kararları değerlendirdi. İnönü, "zorunlu göç ve basına sansürü" kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel partisinin grup toplantısında, Bakanlar Kurulu kararlarını değerlendirdi. Demirel, önlemler hakkında Çankaya zirvesinde kendilerine bilgi verilmediğini belirterek "sürgünün" çare olmadığını söyledi.

Kararlar, siyasi partiler, sendikalar, dernek, kurum ve kuruluşlar tarafından eleştirildi.

2- Ankara DGM Başsavcılığı, ANAP Gaziantep Milletvekili Hasan Celal Güzel'in bir Dışişleri Bakanlığı memurundan Ûzal-Bush görüşmesinin tutanaklarını aldığı ve gazeteci Uluç Gürkan'a verdiği, "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini elde ettiği, bunları ifşa ettiği, ayrıca tehdit ve şantaj suçu işlediği" gerekçesiyle dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi. DGM Başsavcılığı gazeteci Uluç Gürkan ve Dışişleri Bakanlığı memurlarından Hande Şevkat Mumcu hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.

3- Van'ın Çatak ilçesine bağlı övecik köyüne baskın düzenleyen bir grup PKK'lı terörist 5 kişiyi öldürdü.

4- Medya Güneşi Dergisi'nin Nisan 1990 tarihli 13. sayısı "Kürtçe propaganda yapıldığı" gerekçesiyle İstanbul 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nce toplatıldı.

5- ABD Başkanı George Bush, Kongre'ye gönderdiği Kıbrıs raporunda, Kıbrıs'ta görüşmeye dayalı çözümün ABD için öncelikli bir konu olmaya devam ettiğini belirtti.

6- Yunanistan'da yapılan genel seçimlerde 150 mületvekil iğini kazanan Yeni Demokrasi Partisi lideri Konstantin Mitsotakis, Cumhurbaşkanı tarafından yeni hükümeti kurmakla görevlendirildi.

11 NİSAN 1990

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Bursa'nın Cerrah ilçesinde yaptığı konuşmada, Bakanlar Kurulu'nün Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nin yetkilerini artıran 413 sayılı KHK'yi eleştirdi.

2- ANAP Gaziantep Milletvekili Hasan Celal Güzel, TBMM'de yaptığı konuşmada, DGM Savcılığı'nca hakkında hazırlanan iddiaları değerlendirdi. Güzel iddiaların "komplo, iftira ve yalan" olduğunu söyledi.

3- Eski Başbakan Adnan Menderes ve eski bakanlar Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu'ya "iade-i itibar" sağlayan kanun teklifi TBMM Genel Kuru-lu'nda kabul edildi.

4- ANAP MKYK, büyük kongrenin 16-19 Ocak 1991 tarihinde yapılmasını kararlaştırdı.

5- Gazeteciler Cemiyeti, Bakanlar Kurulu'nca çıkartılan 413 sayılı kanun hükmünde kararnamenin basınla ilgili hükümlerini ele almak üzere gazete yöneticilerini toplantıya çağırdı. Cemiyet Başkanı Nezih Demirkent yaptığı açıklamada, kararname ile Güneydoğu'daki olayların basına fatura edildiğini söyledi.

6- Siirt'in Pervari ilçesine bağlı Körüçay köyü Örtülü mezrasına baskın düzenleyen PKK'lı teröristler 7 kişiyi öldürdü.

7- ANAP'm İstanbul Ümraniye ve Küçükçekmece ilçe binaları kimliği bilinmeyen kişilerce bombalandı. Olaylarda ölen ya da yaralanan olmadı.

8- Devlet memurlarının mali durumlarında kademeli iyileştirme sağlayan kanun hükmünde kararname Resmi Gazete'de yayımlandı.

9- TRT'de yayınlanan "Dünyaya Bakış" programında KKTC'deki Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili olarak yanlı yorumlar yapıldığı belirtilerek DMP tarafından Lefkoşa'daki TRT binasının önüne siyah çelenk konuldu. Başbakan Yıldırım Akbulut, SHP ve DYP genel başkanlarına protesto telgrafları gönderildi.

10- ABD Başkanı George Bush, Kanada'da yaptığı açıklamada, Sovyet yönetiminin Litvanya'da güç kullanması durumunda ABD ile SSCB arasındaki ilişkilerin bozulabileceğini söyledi.

11- SSCB Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze, "NATO1 nün 16 Ülkesi" adlı dergide yayımlanan bir yazısında, Birleşik Almanya'nın hem NATO hem de Varşova Paktı'na üye olabileceğini belirtti.

12- Yunanistan'da Yeni Demokrasi Partisi hükümeti açıklandı.

12 NİSAN 1990

1- Bakanlar Kurulu, taşıt alım vergilerinin yüzde 50-110 oranında artırılmasını kararlaştırdı.

Bakanlar Kurulu'nun, çimento sektöründeki grevlerin "milli güvenlik sebebiyle" 60 gün süreyle ertelenmesine ilişkin kararnamesi, Resmi Gazete'de yayımlandı.

2- SHP İstanbul Milletvekili Mustafa Sarıgül, çimento sektöründeki grevlerle ilgili olarak Başbakan Yıldırım Akbulut'un yanıtlaması istemiyle TBMM'ye bir soru önergesi verdi.

3- SHP Merkez Yürütme Kurulu toplantısından sonra yayımlanan bildiride, olağanüstü hal kararnamesindeki önlemlerin Çankaya'da terör konusunun görüşüldüğü zirvede kendilerine aktarılmadığı belirtildi.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel de yaptığı açıklamada zirvede, alınan önlemlerle ilgili olarak kendilerine bilgi verilmediğini belirterek, sürgün ve sansürle bir yere varılamayacağını söyledi.

Öte yandan 4 ANAP milletvekili kararnamenin Meclis'ten geçmesi halinde istifa edeceklerini açıkladılar.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, ANAP Gaziantep Milletvekili Hasan Celal Güzel'le ilgili iddialar konusunda gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, iddiaların açığa çıkartılması gerektiğini, bir komplodan siyasi hayatımızın yara alacağını söyledi.

5- TÜSİAD Başkanı Cem Boyner, derneğin genel kurul toplantısından sonra yaptığı açıklamada, ekonomideki çeşitli problemlerin iktidar tarafından "hafife alındığını" söyledi.

6- Demokratik Almanya'da koalisyon anlaşması imzalanarak hükümet kuruldu. Başbakanlığa Hıristiyan Demokrat Parti Genel Başkanı Lothar de Maizi-ere seçildi.

7- Kolombiya'nın Medellin kentinde patlayıcı yüklü bir kamyonun infilak etmesi sonucu 20 kişinin öldüğü bildirildi.

13 NİSAN 1990

1- Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın başkanlığında toplanarak Muş, Adıyaman ve Bitlis'in Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nin tam yetki alanına dahil edilmesini kararlaştırdı. Daha önce kabul edilen kararnamede yapılan bir değişiklikle basın cezalarının uygulama alanı genişletildi.

2- SHP MYK Genel Başkan Erdal İnönü başkanlığında toplanarak, 1 Mayıs İşçi Bayramı'nın genel merkezde kutlanması kararı aldı. Karara göre il ve ilçe örgütlerinin, sendikaların düzenlediği 1 Mayıs törenlerine katılmayı kararlaştırıldı.

3- ANAP Gaziantep Milletvekili Hasan Celal Güzel hakkında milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması istemiyle hazırlanan soruşturma dosyası, TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu1 na sevkedildi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Ferhat Ataman yaptığı açıklamada, İran'ın Ankara Büyükelçisi Mohammed Bagheri'nin Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak, İran basın ve yayın organlarında Türkiye aleyhindeki yazı ve yorumların arttığı, bunun Türk-İran ilişkilerini olumsuz yönde etkileyeceği yolunda uyarıda bulunulduğunu bildirdi.

5- Tunceli'nin Anpanoz bölgesinde güvenlik güçleriyle çatışmaya giren teröristlerden ikisi ölü olarak ele geçirilirken, bir er de şehit oldu.

6- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov ile Başbakan Nikolay Rijkov'un imzalarını taşıyan bir ültimatom yayımlanarak, Litvanya yönetiminin "bazı kararlan" iki gün içinde geri almaması durumunda Litvanya1 ya yapılan mal sevkiyatının durdurulacağı belirtildi.

7- Hindistan'ın Keşmir eyaletinde Pakistan ve Hindistan askerleri arasında sınır çatışması çıktığı, ölü ve yaralı sayısı konusunda bilgi alınamadığı bildirildi.

14 NİSAN 1990

1- Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Kurulu'nda birer konuşma yapan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, tarımın geliştirilmesi ve tarım politikası konusunda görüşlerini açıkladılar.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, parti meclisinde yaptığı konuşmada, TBKP liderleri Sargın ve Kutlu'nün ölüm orucuna son vermelerini, araştırmacı, yazar Dr. İsmail Beşikçi'nin de serbest bırakılmasını istedi.

3- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Galip Demirel ile yapılan bir söyleşi Türkiye Gazete'sinde, ANAP Gaziantep Milletvekili Hasan Celal Güzel ile yapılan söyleşi Tercüman Gazetesi" nde yayımlandı.

4- 9. İstanbul Film Festivali'nin uluslararası yarışma bölümünde İran'lı yönetmen Saied Ebrahimifar'ın "Narına Yandım" filmi Altın Lale Ödülü'nü kazandı. En İyi Türk Filmi Ödülü ise Yusuf Kurçenli'nin "Karartma Geceleri" adlı filmine verildi.

5- 2000'e Doğu Dergisi'nin basım sözleşmesi Hürriyet Ofset tarafından tek taraflı olarak feshedildi. Dergi'nin Yazı İşleri Müdürü Hüseyin Karanlık konu ile ilgili olarak Basın Konseyi'ne başvuruda bulunarak Hürriyet Ofset'in kınanmasını istedi.

6- Siirt'in Şırnak ilçesinde PKK militanları tarafından bir araca düzenlenen saldırı sonucu 1 kişi öldü.

7- Litvanya Devlet Başkanı Vitautas Landsbergis yaptığı açıklamada, SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'un dün gönderdiği ültimatoma cevap vermeyeceklerini bildirdi.

8- Hindistan Başbakanı V.P. Singh, Keşmir Eyaleti'ndeki gelişmeler konusunda yaptığı açıklamada Pakistan'ın savaşa hazırlandığını belirterek, her türlü olasılığa karşı Hindistan'ın da hazırlıklar yaptığını belirtti.

15 NİSAN 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal yaptığı televizyon konuşmasında, Olağanüstü Hal Bölgesi'ndeki son önlemlerin, anayasanın verdiği yetkiler çerçevesinde, Türkiye devletinin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünün korunması amacıyla alındığını söyledi.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut'un çağrısı üzerine 71 ANAP il başkanının katıldığı toplantı Ankara'da yapıldı.

3- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Hakkari'nin Beytüşşebap ilçesinde yaptığı konuşmada, Oymakkaya Köyü yakınlarında 22'si ölü 42 teröristin ele geçirilmesi olayıyla ilgili güvenlik güçleri ve korucuların ödüllendirileceğini, güvenlik güçlerinin bölgeye hakim olduğunu söyledi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel partisince Düzce'de düzenlenen mitingte yaptığı konuşmada, hükümeti ve Olağanüstü Hal Kararnamesi'ni eleştirdi.

5- İstanbul Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Yıldırım Aktuna ile yapılan bir söyleşi Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

6- Bakanlar Kurulu'nca Güneydoğu'daki olaylar üzerine çıkarılan 413 sayılı kanun hükmünde kararname, siyasi partiler, dernek, kurum ve kuruluşlar tarafından eleştirildi.

7- Elazığ'ın Ancak kasabasına bağlı Bükardı köyünü basan PKK militanları 4'ü öğretmen 5 kişiyi öldürdü, 2 kişiyi ağır yaraladılar.

8- ABD'nin, savunma bütçesi çerçevesinde 1997 yılına kadar asker sayısında dörtte bir oranında indirime gideceği bildirildi.

16 NİSAN 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Bilim ve Teknoloji Vakfı tarafından İstanbul'da düzenlenen Türkiye'nin Bilimsel Geleceği" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, dünyanın değiştiği bir devrede Türkiye'nin de bu değişime süratle ayak uydurması gerektiğini söyledi.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut Ankara'da, "Milli eğitim uygulamalarında koordinasyon ve işbirliği" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, eğitim sisteminin merkeziyetçilikten kurtarılarak bakanlığın yetkilerinin taşra örgütüne devredilmesi gerektiğini söyledi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'in televizyon konuşmasını değerlendirerek, zirve tartışmalarının bitirilmesini ve Güneydoğu'daki halkın huzura kavuşturulmasını beklediklerini söyledi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel gazetecilerin zirve toplantısı, anarşi ve terör konularında sorularını yanıtladı.

5- Bülent Dikmener Haber Ödül ü'nü kazananlar belli oldu.

6- "Bush-Özal görüşmesinin tutanakları" başlıklı haber nedeniyle Güneş Gazetesi hakkında İstanbul DGM Savcılığı'nca dava açıldı.

6- Mardin'in Derik ilçesinde bir minibüste meydana gelen patlamada 3 kişi öldü, 14 kişi de yaralandı.

7- SEKA tarafından kağıt fiyatlarına yüzde 10-18 oranında zam yapıldı.

8- Yunanistan'ın Gümülcine kentinde bir grup Yunanlı tarafından Türklere karşı girişilen saldırıda 5 kişinin yaralandığı, bir kahvenin de kurşunlandığı bildirildi.

9- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'un Litvanya'ya verdiği ültimatomun süresi dolarken Litvanya hükümeti Moskova ile görüşme istedi. Litvanya Başbakanı Kazimiera Prunskene, yaptığı açıklamada SSCB'nin ekonomik ambargo tehdidinin soğuk savaş ilanı anlamına geldiğini söyledi.

10- Hindistan'ın Patna kentinde bir trende çıkan yangında yaklaşık 100 kişinin öldüğü bildirildi.

17 NİSAN 1990

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşmada 413 sayılı Olağanüstü Hal Kararnamesinin bir an önce TBMM Genel Kurulu'na getirilmesini istedi.

2- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, TBMM'de yaptığı konuşmada, 13 gündür ölüm orucu eyleminim sürdüren TBKP liderleri Haydar Kutlu ve Nihat Sar-gın'ın sağlık durumlarının bozulmasının kendilerini üzeceğini,-Kutlu ve Sargın'ı muayene etmek için Avrupa Konseyi'nin görevlendireceği doktorların Türkiye'ye geleceğini söyledi.

3- SHP ve DYP tarafından ayrı ayrı verilen ve TBMM gündeminde birleştirilerek görüşülen, Güneydoğu'daki olaylar ve sorunlar hakkında genel görüşme açılması istemi, ANAP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel parti grubunda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın televizyon konuşmasını ve SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'nün bu konuşmaya verdiği cevabı eleştirdi.

5- SHP'den ayrılan ve "Yeni Oluşumcular" olarak bilinen 18 milletvekili adına bir açıklama yapan Bursa Milletvekili Fehmi Işıklar, oturumlar sonunda TBMM Genel Kurulu'ndan çıkmayarak "Olağanüstü Hal Kararnamesinin Mec-lis'e getirilmesini bekleyeceklerini" açıkladı.

6- TRT tarafından düzenlenen 12. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği başladı.

7- Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen ve 71 ilin vali, milli eğitim müdürü, üniversite rektörleri, Milli Güvenlik Kurulu ve emniyet yetkililerinin katılmasıyla Ankara'da yapılan "eğitim zirvesi" sona erdi. Zirvede üniversitelerin kendi güvenlik birimlerini oluşturması kabul edildi.

8- Uluslararası Af Örgütü ve İstanbul Barosu tarafından istanbul'da ortaklaşa düzenlenen toplantıda, Türkiye'de idam cezalarının kaldırılması ve Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 6 nolu protokolünü imzalaması istendi.

9- özel sektöre bağlı çimento fabrikalarında çalışan yaklaşık 10 bin işçiyi kapsayan toplu sözleşme Ankara'da imzalandı.

10- Danıştay 10. Dairesi, Bilim ve Sosyalizm Yayınları'na ait 133 bin kitabın 1985 yılında yakılmasıyla ilgili davada, Başbakanlık'm, yayıncı Süleyman Ege'ye maddi ve manevi tazminat ödemesini kararlaştırdı.

11- Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), Güneydoğu'da uygulanacak önlemlere ilişkin kararnamenin, insan haklarının büyük bir ihlali olduğunu belirterek Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a protesto telgrafı gönderdi.

12- ABD Başkanı George Bush yaptığı açıklamada, SSCB'nin Litvanya'ya doğal gaz sevkiyatını durdurması halinde bu ülkeye "uygun bir karşılık verileceğini" söyledi.

18 NİSAN 1990

1- Eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, irticanın Türkiye'de son dönemlerde gelişme gösterdiğini, bunda bazı komşu ülkelerin, özellikle de İran'ın etkisi olduğunu söyledi.

2- Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci yaptığı açıklamada, TBMM'-den geri çekilen vergi paketi üzerinde yeni düzenlemeler yapılarak tasarının vergi reformu niteliğine kavuşturulduğunu söyledi.

3- Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Yasa Tasarısı, kapsamı genişletilerek ve mal bildiriminin gizli olması ilkesi getirilerek TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

4- SHP Edirne Milletvekili Fuat Erçetin ve Tekirdağ Milletvekili Güneş Gür-seler, yurtdışındaki vatandaşların, genel seçimlerde konsolosluklarda oy kullanmalarını öngören bir yasa önerisini TBMM Başkanlığı'na verdiler.

5-17 bağımsız ve bir SHP milletvekili, 413 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin bir an önce TBMM Genel Kurul u'na getirilmesi istemiyle TBMM'de oturma eylemi yaptılar.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye Esnaf ve Küçük Sanatkarlar Konfederasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Hüsamettin Tiyenşan'ı görevden aldı.

7- Hürriyet Vakfı tarafından düzenlenen "Demokratik Toplumlarda Basın Ahlakı ve Araştırmacı Gazetecilik" semineri Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde yapıldı.

8- Bilim ve Teknoloji Vakfı tarafından İstanbul'da düzenlenen Türkiye'nin Bilimsel Geleceği" konulu sempozyum sona erdi.

9- Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü işyerlerinde çalışan ve bir aydır grevde bulunan 10 bin 600 işçiyi kapsayan toplu sözleşme Ankara'da imzalandı.

10- 2000'e Doğru Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Doğu Perinçek hakkında, Sosyalist Parti tarafından 18 Şubat 1990'da Malatya'da düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada "Kürtçülük propagandası yaptığı" gerekçesiyle Malatya DGM'de dava açıldı.

11- İngiltere'de yayımlanan haftalık "Jane's Defence Weekly" dergisinde yayımlanan bir yazıda Ege'deki Yunan adalarının uluslararası anlaşmalara aykırı biçimde silahlandığı fotoğraflarla açıklandı.

12- İngiltere Ticaret ve Sanayi Bakanı Nicholas Ridley yaptığı açıklamada, geçen hafta Irak'a gönderilirken gümrük yetkilileri tarafından ele geçirilen çelik boruların bir "süper top yapımıyla" ilgili parçalar olduğunu söyledi.

19 NİSAN 1990

1- Yüksek Sağlık Şurası Ankara'da toplandı. Toplantıya Cumhurbaşkanı Turgut Ûzal, Başbakan Akbulut ve bazı bakanlar da katıldılar. Cumhurbaşkanı özal yaptığı konuşmada, genel sağlık sigortası uygulamasına aşamalı olarak geçilebileceğini söyledi.

2- Güneydoğu'daki olayları önlemek amacıyla çıkarılan 413 sayılı kanun hükmündeki kararnamenin düzeltilmesi için 11 ANAP milletvekili, Başbakan Yıldırım Akbulut ve Cumhurbaşkanı Turgut özal ile görüştüler. DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ve SHP Grup Başkan Vekili Onur Kumbaracıbaşı gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtladılar.

Öte yandan Federal Alman Yeşiller Partisi Milletvekili Karitas Mensel, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a bir mektup göndererek kararnamenin iptal edilmesini, aksi halde Türkiye'ye geniş çaplı bir turizm boykotu uygulama çağrısında bulunacaklarını bildirdi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel yaptığı açıklamada, TBKP liderleri Haydar Kutlu ve Nihat Sargın'ın bayramdan önce tahliye edilmelerini istedi. Demirel, aynı suçtan tutuksuz yargılananlar bulunurken Kutlu ve Sargın'ın tutuklanmasının Türkiye'yi dışarıya "insan haklarını ihlal eden ülke" durumuna düşürdüğünü söyledi.

4- Dışişleri Bakanlığı, Ankara'daki Alman yetkililerine "görevleriyle bağdaşmayan etkinliklerde bulundukları" gerekçesiyle 8 Federal Alman diplomatın ülkelerine dönmesinin istendiğini bildirdi.

5- 1990 Yılı Atatürk Uluslararası Barış Ödülü, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e verildi.

6- Emekli Jandarma Korgeneral Hulusi Sayın Başbakanlık Başdanışmanlı-ğı'na atandı.

7- Hakkari'nin Uludere ilçesi Işıkyeren köyü yakınlarında güvenlik güçleriyle PKK'lı teröristler arasında çıkan çatışmada bir er şehit oldu, iki er de yaralandı.

8- Sovyetler Birliği'nin Litvanya'ya ham petrol sevkiyatını durdurduğu, do-ğalgaz sevkiyatının ise yüzde 84 oranında azaltıldığı açıklandı. Litvanya Cum-

hurbaşkanı Vitautas Landsbergis ambargoya uzun süre dayanabileceklerini belimi. Beyaz Saray Sözcüsü Martin Fitzwater yaptığı açıklamada Başkan Bush'un "konuyu ABD'nin müttefikleriyle görüşeceğini" söyledi.

9- ABD Başkanı George Bush ile Fransa Devlet Başkanı François Mitter-rand, "Avrupa'nın güvenliği" konusunda görüşmelerde bulunmak üzere ABD'de bir araya geldiler.

10- Demokratik Almanya Başbakanı Lothar de Maiziere Meclis'te yaptığı konuşmada, Berlin Duvarı'nın yakında tamamen kaldırılacağını, Federal Almanya sınırındaki kontrollerin, yavaş yavaş kaldırılacağını belirterek, iki Almanya'nın birleşmesinin bir an önce gerçekleşmesini istedi.

11- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, başkent Bağdat'ta yaptığı konuşmada, İsrail'in kendilerine saldırması halinde bu ülke ile yıllarca savaşabilecek güçte olduklarını söyledi.

20 NİSAN 1990

1- Dışişleri Bakanı Ali Bozer, göreve getirildiğinden bu yana dış politikada meydana gelen değişme ve gelişmeler konusunda Milliyet Gazetesi'ne bir değerlendirme yaptı.

2- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol yaptığı açıklamada, Ankara'da yapılan eğitim zirvesinde kendisine "din tehlikesi" yolunda bir rapor verilmediğini, basında bu yolda çıkan haberlerin asılsız olduğunu söyledi.

3-1990 Uluslararası Atatürk Barış Ödülü'nün 7. Cumhurbaşkanı Kenan Ev-ren'e verilmesi SHP ve DYP tarafından eleştirildi. SHP milletvekilleri Mustafa Yılmaz ve Ali Uyar konuyla ilgili olarak Başbakan Yıldırım Akbulut ve Devlet Bakanı Mehmet Yazar'm yanıtlaması istemiyle TBMM'ye birer soru önergesi verdiler.

4- SHP, ölüm orucunda bulunan TBKP liderleri Haydar Kutlu ve Nihat Sar-gın'ın serbest bırakılması için hükümet nezdinde girişimlerde bulundu. Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, iki liderin açlık grevini bırakmaları çağrısında bulundu.

5- SHP İçel Milletvekili Ekin Dikmen, partisinden istifa etti.

6- Nusaybin Belediye Başkanı Müslim Yıldırım, yabancı bir haber ajansına verdiği bir demeçte PKK'yı destekleyici nitelikte konuştuğu gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı' nca geçici olarak görevden alındı.

7- ANAP Milletvekili Hasan Celal Güzel ve Dışişleri Bakanlığı memuru Hande Mumcu olayıyla ilgili olarak, Basın Kanunu'nün 30. maddesine aykırı hareket ettikleri gerekçesiyle, Milliyet, Cumhuriyet ve Günaydın gazetelerinin sorumlu müdürleri aleyhine soruşturma başlatıldı.

8- ABD Başkanı George Bush, Fransa Devlet Başkanı François Mitterrand ile ABD'de yaptığı görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında Litvanya sorununa değinerek, SSCB-ABD ilişkilerinin Litvanya sorunundan önce geldiğini, Litvanya sorununun diyalogla çözülebileceğini, ülkesinin de bu konuda arabuluculuk yapabileceğini söyledi.

9- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, Başkanlık Konseyi ve Federasyon Konseyi'nde yaptığı konuşmada, ülkesinin "planlı piyasa ekonomisine" geçiş konusunda tercihini yaptığını, ancak bunun için uzun bir hazırlık dönemi gerekeceğini söyledi.

10- Demokratik Almanya Başbakanı Lothar de Maizlere Halk Meclisi'nde yaptığı konuşmada, Batı'dan özel bir yardım beklemediklerini, adalet ve dayanışma ruhuna ihtiyaçları olduğunu söyledi.

21 NİSAN 1990

1- Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, 1991 yılında ücretlilerin vergi yükünü hafifletmek amacıyla vergi diliminin 8 milyon liradan 18 milyon liraya yükseltileceğini, vergi iadelerinin de genişletileceğini söyledi.

2- Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek, Türkiye Gazetesi'ne verdiği demeçte, TCICnın 141, 142 ve 163. maddelerinin önündeki engellerin kaldırılması, fikir ve inanç hürriyetinin sağlanması gerektiğini söyledi.

3- Sosyalist Parti İstanbul İl örgütü'nden 90 kişi, 17 gündür açlık grevinde bulunan TBKP liderleri Haydar Kutlu ve Nihat Sargın'ı desteklemek amacıyla açlık grevine başladı.

4- Hükümete, kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi tanıyan 3268 ve 3347 sayılı yasalarla, TRT Yasası' nda değişiklik yapan 3479 sayılı yasanın Anayasa Mahkemesi tarafından iptaline ilişkin gerekçeli kararı, Resmi Gaze-te'de yayımlandı.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ve SHP Genel Sekreteri Deniz Bay-kal, karar hakkında görüşlerini açıkladılar.

5- ABD Başkanj George Bush Florida'da yaptığı yazılı açıklamada, 1915-1923 yıllan arasında Osmanlı İmparatorluğu yönetimi tarafından "Ermeni Katliamı" yapıldığını öne sürdü.

Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü Büyükelçi KayaToperi, açıklamanın milletimiz tarafından esefle karşılanacağını ve talihsiz bir açıklama olduğunu belirtti.

6- ABD, AKKUM görüşmeleri çerçevesinde indirim yapacağı silahlardan bir bölümünü Türkiye'ye vermeyi önerdi. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Clarke, konuyla ilgili teklifi Milli Savunma Bakanı Safa Giray'a iletti.

Milli Savunma Bakanı Safa Giray da yaptığı açıklamada,- bu silah sistemlerine talip olduklarını ancak beraberinde verilen malzemenin eski olduğunu, bunun da Türkiye'nin modernizasyon çabalarına sekte vurduğunu söyledi.

7- ABD'nin NATO Dâimi Temsilcisi William Howard Taft ile yapılan bir söyleşi Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

8- SSCB'nin Litvanya'ya petrol ve doğalgazdan sonra besin maddeleri ve yedek parça sevkıyatını da kısıtladığı bildirildi. Litvanya Devlet Başkanı Vitau-tas Landsbergis, Amerikan New York Times Gazetesi'rie verdiği demeçte, Sovyet yönetiminin bir öneri paketi getirmesi halinde bağımsızlık kararını don-

durabileceklerini söyledi.

9- Polonya'nın Gdansk kentinde düzenlenen kongrede, Dayanışma Sendikası liderliğine Leçh Walesa yeniden seçildi.

22 NİSAN 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Ankara'da bulunan bir grup yabancı parlamenter, bakan ve senatörü kabulünde yaptığı konuşmada, Türkiye'de dinci akımların artışının söz konusu olmadığını, ancak dini öğrenmeye ilgi duyanların sayısında artış olduğunu söyledi.

2- Yarın kutlanacak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Yıldırım Akbulut, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ve RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan birer mesaj yayımladılar.

Öte yandan TBMM Başkanı Kaya Erdem, TBMM'de düzenlenen Ulusal Egemenlik Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada, "Milli iradenin tek temsil yerinin TBMM olduğu unutulmamalıdır" dedi.

3- Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci yaptığı açıklamada, işçilerinin maaşını ödeyemeyen 68 belediyeye 4.1 milyar liralık yardım gönderildiğini söyledi.

4- Sözde Ermeni soykırımına ilişkin ABD Başkanı George Bush'un dün yaptığı açıklama ve Cumhurbaşkanı Özal'in bu açıklamaya verdiği yanıt, muhalefet partilerince eleştirildi.

5- TİSK Başkanı Refik Baydur'la ekonomik konularda yapılan bir söyleşi Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

6- Yeni Zelanda Genel Valisi Sir Paul Reeves ve Genelkurmay Başkanı, An-zaklar Günü'nün 75. anma yıldönümü törenlerine katılmak üzere Ankara'ya geldi.

7- Siirt'in Şırnak ilçesine bağlı Kırkkuyu köyü yakınlarında güvenlik güçleriyle PKK militanları arasında çıkan çatışmada 6 terörist ölü olarak ele geçirildi, bir er de şehit oldu.

8- 22 Nisan "Dünya Günü" çeşitli kentlerde düzenlenen etkinliklerle kutlandı. İstanbul'da Yeşiller Partisi üyelerinden 8'i izinsiz gösteri yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındı.

9- 18 günden beri açlık grevinde bulunan TBKP liderleri Haydar Kutlu ve Nihat Sargın'm durumlarıyla ilgili olarak PEN Yazarlar Derneği, Cumhurbaşkanı özal, Başbakan Akbulut ve Adalet Bakanı Sungurlu'ya birer mektup gönderdiler. Adalet Bakanı Oltan Sungurlu yaptığı açıklamada TBKP liderlerinin açlık grevini ertelemelerini istedi.

Haydar Kutlu ve Nihat Sargın konuyla ilgili olarak Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladılar.

10- KKTC'de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini, bağımsız aday Rauf Denktaş kazandı.

11- Litvanya Devlet Başkanı Vitautas Landsbergis, SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'a dün gönderiği mesajda, Litvanya'nın bağımsızlık kararıyla ortaya çıkan sorunun "uygar toplumlara yaraşır biçimde" çözümlenmesi çağrısında bulundu.

Öte yandan İrlanda'nın başkenti Dublin'de toplanan AT üyesi 12 ülke dışişleri bakanları toplantısından sonra yapılan açıklamada, SSCB'nin Litvanya'ya uyguladığı ekonomik ambargoyu kaldırması istendi.

12- Nijerya'da Devlet Başkanı General İbrahim Babangida'ya karşı düzenlenen bir darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlandığı açıklandı.

23 NİSAN 1990

1-23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta, KKTC'de ve dış temsilciliklerimizde törenlerle kutlandı. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle TBMM Genel Kurulu'nün özel gündemli toplantısında TBMM Başkanı Kaya Erdem, Başbakan Yıldırım Akbulut ve muhalefet liderleri birer konuşma yaparak, Meclisin üstünlüğü ilkesinin önemini anlattılar.

2- TBMM Bütçe ve Plan Komisyonu Başkanı Yusuf Bozkurt Özal, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte politik ve ekonomik konularda değerlendirmeler yaptı.

3- TBKP liderleri Haydar Kutlu ve Nihat Sargın'ın ölüm orucunu desteklemek amacıyla İstanbul'da bir grup tarafından yapılan yürüyüşte, 60 kişi gözaltına alındı.

PEN Yazarlar Derneği ve Türkiye Yazarlar Sendikası da konuyla ilgili ortak bir açıklama yaptılar.

4- Hakkari'nin Çukurca ilçesine bağlı Dibecik köyü yakınlarında güvenlik güçleriyle PKK militanları arasında çıkan çatışmada 4'ü ölü, biri de yaralı 5 terörist ele geçirildi.

5- Hedef Dergisi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Toruş ve sahibi Ali Aslan gözaltına alındı.

6- Gazeteci Koray Güney, İstanbul'da öldü.

7- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Avrupa Toplufuğu Sosyalist ve Sosyal Demokrat Partiler Biriiği'nin davetlisi olarak gittiği Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, ABD Başkanı George Bush'un bir Ermeni katliamından söz etmesinin talihsizlik olduğunu söyledi.

8- ABD Kongresi'ne sunulan bir tasarıyla ABD'nin Türkiye'ye satacağı "Cobra" helikopterlerinin satışının yasaklanması istendi.

9- Sudan'da bir grup subay tarafından hükümete karşı başlatılan darbe girişiminin bastırıldığı bildirildi.

10- Yugoslavya'nın Slovenya Cumhuriyeti'nde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini komünist aday Milan Kucan kazandı.

11- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'un Sözcüsü Arkady Maslennikov Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, Başkan Gorbaçov'un bu yıl hac görevini yerine getirmek isteyen Müslüman Sovyet vatandaşlarına her türlü kolaylığın gösterilmesi için çeşitli makamlara talimat verdiğini açıkladı.

12- Federal Almanya hükümeti, Demokratik Almanya ile birleşme ve oluşturulacak parasal birlik kapsamında t Federal Alman Markı'nın 1 Demokratik Alman Markı'na eşit olmasını kabul etti.

24 NİSAN 1990

1- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler ve İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Konya'da düzenledikleri basın toplantısında, Güneydoğu'ya yönelik olarak alınan önlemlerden taviz verilmeyeceğini söylediler.

2- Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, yabancı bir basın ajansına verdiği demeç nedeniyle görevinden alınan Nusaybin Belediye Başkanı Müslüm Yıldırım hakkında Başbakan Yıldırım Akbulut'un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

3- SHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu'nca hazırlanan usulsüzlük raporları konusunda Başbakan Yıldırım Akbulut'un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, TBMM grubunda yabancı parlamenterleri kabulünde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın hükümetin yetkilerini kullandığını, ancak Türkiye'de başkanlık sisteminin olmadığını belirterek en kısa zamanda seçime gidilmesi gerektiğini söyledi.

5- Merkez Bankası Başkanı Rüşdü Saraçoğlu, bankanın genel kurulunda yaptığı konuşmada ekonomik politikalar ve enflasyon konusunda açıklamalarda bulundu. Saraçoğlu, Merkez Bankası munzam karşılık oranlarının bir puan düşürüldüğünü söyledi.

6- Bazı başsavcılıklara yapılan atamalara ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

7- Uluslararası Basın Enstitüsü Direktörü Peter Galliner, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a gönderdiği bir mesajda, 413 sayılı kararname ile basına getirilen kısıtlamaların derhal kaldırılmasını istedi.

8- Yunanistan Başbakanı Konstantin Mitsotakis, parlamentoda yaptığı konuşmada Türkiye ile özlü ve ciddi bir diyalog başlatmak istediklerini, bu diyalogun iki ülke arasındaki sorunların barışçıl yollardan çözümünü öngördüğünü söyledi.

9- NATO Genel Sekreteri Manfred Wörner Londra'da yaptığı açıklamada, Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunların diyalogla çözülmesi gerektiğini belirterek, "Davos ruhu sürmeli ve geliştirilmelidir" dedi.

10- Yunanistan'ın başkenti Atina'da sözde Ermeni soykırımının yıldönümü nedeniyle gösteriler yapıldı. Türk Bayrağını yakan göstericilerle polis arasında çatışmalar çıktı.

11- Federal ve Demokratik Almanya'nın başbakanları Bonn'da yaptıkları görüşmede, iki ülke arasında parasal ve ekonomik birliğe 2 Temmuz 1990 tarihinde geçmeyi kararlaştırdılar.

12- Zaire Devlet Başkanı Mareşal Mobutu Sese Seko yaptığı açıklamada, hükümetin istifa ettiğini, ülkede çok partili sisteme geçildiğini açıkladı.

13- Filipinler'de 16 Nisan'dan bu yana solcu gerillalar ile askerler arasında çıkan çatışmalarda 183 kişinin öldüğü bildirildi.

14- Resmi ziyaretlerde bulunmak üzere SSCB'ye giden Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Li Peng, Başbakan Nikolay Rijkov ve Başkan Mihail Gorbaçov ile görüştü.

15- Geçen ay bağımsızlığını kazanan Namibya'nın Birleşmiş Milletlere üyeliği kabul edildi.

25 NİSAN 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal Ramazan Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, Türkiye'nin çağı yakalama yarışında dev adımlarla ilerlediğini söyledi. TBMM Başkanı Kaya Erdem yayımladığı bayram mesajında barış ve dostluk içinde yaşamanın tüm insanların arzusu olduğunu belirterek, bunun cumhuriyet ve demokrasinin kural ve geleneklerinin yerleşmesiyle mümkün olabileceğini söyledi.

Başbakan Yıldırım Akbulut da yayımladığı mesajda, Türkiye'nin bütün meselelerini çözmüş olmadığını, ancak ülkeye büyük hizmetler verildiğini söyledi.

2- Çanakkale savaşlarında Anzak Ordusu tarafından Gelibolu'ya yapılan çıkartmaların 75. yıldönümü törenlerle kutlandı. Törenlere Cumhurbaşkanı Turgut özal, Başbakan Yıldırım Akbulut, Yeni Zelanda Genel Valisi Sir Paul Ree-ves, Avustralya Başbakanı Bob Hawke ve İngiltere Başbakanı Margaret Thatc-her da katıldı.

Törenden sonra Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher bir araya gelerek bir süre görüştüler.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP Genel Başkanı Süleyman Demİrel ve RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan yayımladıkları bayram mesajlarında erken seçime gidilmesi çağrısında bulundular.

4- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol yaptığı açıklamada, laiklik konusunda taviz vermeyeceğini, bakanlığında partizanlık yapıldığı yolundaki iddiaların asılsız olduğunu, müfredat programlarında yapılacak değişikliklerin 1991-1992 Öğretim yılından itibaren uygulamaya konacağını söyledi.

5- TBKP liderleri Haydar Kutlu ve Nihat Sargın, avukatları aracılığıyla yap-tıklan açıklamada 20 gündür sürdürdükleri açlık grevine ara verdiklerini bildirdiler.

Adalet Bakanı Oltan Sungurlu.Haydar Kutlu ve Nihat Sargın'ın açlık grevine ara vermelerine memnun olduğunu belirterek, TCK'nın 141, 142 ve 163.-maddeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ve DSP Genel Başkanı Bülent Ece-vit konuyla ilgili açıklamalarında Kutlu ve Sargın'ın serbest bırakılmalarını istediler.

6- Türk-İş Yönetim Kurulu tarafından yayımlanan bayram mesajında, iktidara, siyasi partilere, üniversitelere ve tüm anayasal kuruluşlara, ülkenin sorunlarını çözmede işbirliği çağrısı yapıldı.

7- KKTC Cumhurbaşkanlığı' na yeniden seçilen Rauf Denktaş, Cumhuriyet Meclisi'nde düzenlenen törende and içerek göreve başladı.

8- SSCB ile Çin arasında imzalanan iki anlaşma ile, iki ülke arasındaki ortak sınırda asker indirimine gidilmesi ve uzay teknolojisi dahil çeşitli ekonomik ve teknik alanlarda işbirliği yapılması kararlaştırıldı,

26 NİSAN 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, Bayram Gazetesi'ne verdiği demeçte, Türkiye'nin hür düşünce ve hür teşebbüs temelleri üzerinde çağı yakalayacağını söyledi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Bayram Gazetesi'ne verdiği demeçte, Türkiye'de iktidarın yapacağı bir şeyin kalmadığını, tüm sıkıntılardan kurtulmanın erken seçim ve SHP iktidarıyla mümkün olabileceğini söyledi.

3- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Güneydoğu'daki olaylar konusunda Bayram Gazetesi'nin sorularını yanıtladı. Aksu, PKK-ASALA ittifakının ortaya çıkarıldığını belirterek, 1987 yılından bu yana 337 vatandaşın PKK'lı teröristler tarafından öldürüldüğünü, bu süre içerisinde 136 teröristin ölü ya da sağ olarak ele geçirildiğini söyledi.

4- Maliye ve Gümrük Bakanı Adnan Kahveci Bayram Gazetesi'ne verdiği demeçte sabit ve dar gelirli vatandaşlara yeni ve ek vergi getirilmeyeceğini söyledi.

5- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol yaptığı açıklamada, öğretmenlerin rotasyon sistemiyle atanmalarının kaldırıldığını ve 3 yıllık zorunlu hizmet getirildiğini, tayin ve nakil işlemlerinde puan sisteminin getirileceğini söyledi.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Bayram Gazetesi'ne verdiği demeçte, Güneydoğu Anadolu için uygulanan önlemleri eleştirerek, sürgün ve sansür uygulamasının yanlış olduğunu söyledi.

7- Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent, SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'a gönderdiği telgrafta, bir süre önce Bakü'de tutuklanan üç Türk gazetecinin sağlık durumlarından endişe duyduklarını belirtti.

Demirkent yaptığı açıklamada da, 413 sayılı kararnameyi eleştirdi.

9- ABD Dışişleri Bakanı James Baker, Senato'da yaptığı konuşmada ABD'nin Irak'taki Saddam Hüseyin yönetimine yoğun yaptırım uygulaması başlatacağını söyledi.

27 NİSAN 1990

1- Devlet Bakanı Vehbi Dinçerler Gaziantep'te yaptığı konuşmada, Türkiye'de dini esasa dayalı parti kurulmaması gerektiğini, böyle bir partinin Türkiye için yararlı olmayacağını söyledi.

2- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol Ankara'da yaptığı açıklamada, "Eğitimciler Sendikası" kurulmasına karşı olduğunu söyledi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren,Aykut, çalışma hayatını düzenleyen sendikalar ve grev-lokavt yasalarının ILO normlarına uyması için Anayasa'da en az iki maddenin değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

4- Fransa Devlet Başkanı François Mitterrand ile Federal Almanya Başbakanı Helmut Koni, Litvanya Devlet Başkanı Vitautas Landsbergis'e gönderdikleri mesajlarda, bağımsızlık kararının bir süre askıya alınmasını istediler.

5- Konstantin Mitsotakis liderliğindeki Yunanistan hükümeti parlamentoda güvenoyu aldı.

6- Kolombiya'da Cumhurbaşkanı adaylarından Carlos Pizarro'nun uçağına düzenlenen saldırı sonucu öldürüldüğü bildirildi.

7- İşgal altındaki topraklarda İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 4 kişinin öldüğü 170 kişinin de yaralandığı bildirildi. Filistin Kurtuluş Örgütü, BM ve AT'ye başvuruda bulunarak İsrail'in işgal topraklarında sivil halka karşı uyguladığı katliamı durdurmalarını istedi.

8- Çin'de dün meydana gelen depremde 115 kişinin öldüğü bildirildi.

28 NİSAN 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, Sovyetler Birliği'nde 9 dilde yayımlanmakta olan Yeni Zaman Dergisi'ne verdiği demeçte, genel ekonomik durum, Bulgaristan'daki Türk'azınlık ve Kıbrıs'ta barış konularında görüşlerini açıkladı.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, ABD Başkanı George Bush'un 24 Nisan'la ilgili konuşmasını eleştirerek, Başkan Bush'un bu açıklamasının o günkü TBMM'yi töhmet altına soktuğunu belirterek, tarihi bilmediğini söyledi.

3- Siirt'in Şırnak ilçesi yakınlarında güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada 3 terörist ölü olarak ele geçirildi.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 60 kişi öldü.

6- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Paris'te yaptığı açıklamada, ABD Başkanı George Bush'un 24 Nisan'la ilgili konuşmasına Türkiye'nin tavır koyarak "Bush'a gerçeği öğretmek için bütün imkanları kullanması gerektiğini" söyledi.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş cumhurbaşkanlığı seçimi ve yapılacak genel seçimler konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

8- Ljtvanya Devlet Başkanı Vitautas Landsbergis düzenlediği basın toplantısında, Moskova ite bağımsızlık karan dışında herşeyi görüşmeye hazır olduklarını söyledi. SSCB Başkanı Gorbaçov'un Sözcüsü Arkady Maslenmikov da yaptığı açıklamada Litvanya'nın bağımsızlık kararını geri çekmeden, yalnızca dondurmasının da bir uzlaşma için yeterli olabileceğini belirtti. Öte yandan Lit-vanya'da üretilmeyen gıda maddeleri Litvanya Parlamentosu tarafından karneye bağlandı.

29 NİSAN 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal Antalya'da yaptığı açıklamada, bu yılki buğday taban fiyatlarının dünya piyasalarındaki fiyatlara göre belirlenebileceğini söyledi.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut Kuşadası'nda yaptığı açıklamada, 1 Mayıs gösterilerine izin verilmeyeceğini bildirdi.

Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican da konuyla ilgili açıklamasında 1 Mayıs için gerekli önlemlerin alındığını söyledi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Belçika Sosyalist Partisi'nin konuğu olarak gittiği Belçika'dan dönüşünde İstanbul'da gezisiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

4- İçişleri Bakanlığı'nca Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a hakaret ettiği gerekçesiyle görevden alınan Çanakkale Belediye Başkanı İsmail özay, bu işlemin iptali için Bursa İdare Mahkemesi'nde dava açtı.

5- Edirne'nin Kapıkule sınır kapısında, Irak'a çelik boru götüren bir Yugoslav TIR'ına el konuldu.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 14 kişi öldü.

7- İstanbul Bayrampaşa ve Ankara Kapalı Cezaevlerinde açık görüş yapmak isteyen tutuklu yakınlarıyla polis arasında çıkan olaylarda 20 kişi gözaltına alındı.

8- İrlanda'nın başkenti Dublin'de AT devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı toplantıda, iki Almanya'nın birleşmesi kabul edildi. Toplantıda ayrıca, AT'de 1993'ten itibaren sadece ekonomik ve ticari birlik değil, siyasal birlik sağlanması konusunda da gerekli çalışmaların şimdiden başlatılması kararlaştırıldı.

9- Demokratik Almanya Başbakanı Lothar de Maiziere, SSCB Başkanı Mi-hail Gorbaçov ile yapacağı görüşme için gittiği Moskova'da yaptığı açıklamada, Birleşik Almanya'nın tarafsızlığı fikrine karşı olduğunu söyledi.

10- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad, resmi bir ziyaret için gittiği SSCB'-den ülkesine döndü. Esad-Gorbaçov görüşmesiyle ilgili olarak yayımlanan ortak bildiride, ABD'nin Ortadoğu barışını engellediği konusunda görüş birliğine varıldığı açıklandı.

11- Romanya'nın Temeşvar kentinde geçici Devlet Başkanı lon lliescu'nun istifası istemiyle 15 bin kişinin katıldığı bir gösteri yapıldı.

30 NİSAN 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, F Alman Die Welt gazetesine verdiği demeçte, önümüzdeki yıllarda Türk parasının değer kazanacağını ve enflasyonun düşürüleceğini söyledi. Özal, Doğu Avrupa'daki gelişmelerin korkulacak bir tarafı olmadığını, Alman birliği olmadan, Avrupa birliği olamayacağını belirtti.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, düzenlediği basın toplantısında, Iraklı sığınmacıların yeni yerleşim alanlarına yerleştirilmesi konusundaki hükümet projesini desteklediklerini söyledi. İnönü, partisinin Türk-İş'te düzenlenecek 1 Mayıs kutlamalarına katılacağını belirtti.

3- Ulaştırma Bakanı Cengiz Tuncer yaptığı açıklamada, demiryolu ve havayolu taşımacılığında büyük yatırımların gerçekleşmekte olduğunu, hızlı tren uygulamasının teknolojik çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

4- SHP Edirne Milletvekili Erdal Kalkan, Emniyet Genel Müdürlüğü'ndeki sınav yolsuzluğu iddiaları konusunda İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM'ye bir soru önergesi verdi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel yaptığı açıklamada 1 Mayıs'm işçi bayramı olarak kutlanmasında sakınca olmadığını, ancak ideolojik olaylara yer verilmemesini ve polisin silah kullanmaması gerektiğini söyledi.

6- DYP Başkanlık Divanı toplantısından sonra bir bildiri yayımlanarak, Başkanlık Divanı'nda ülke sorunlarının ele alındığı, hükümetin hiçbir soruna çözüm bulamadığı belirtildi.

7- Bülent Dikmener Haber Ödülleri sahiplerine verildi.

8- Hedef Dergisi sahiplerinden Ali Aslan ve Yazı İşleri Müdürü Mehmet To-ruş gözaltına alındı.

9- Federal Almanya'da yaşayan Türkler, yabancılar yasasını protesto etmek amacıyla bu ülke bankalarındaki mevduatlarını bir günlüğüne çektiler.

10- Kıbrıs Rum kesimi AKEL Partisi Genel Sekreteri Demitris Hristofyas, Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, Rauf Denktaş'ın KKTC Cumhurbaşkanlığı'na seçilmesinin ada barışı açısından olumsuz bir gelişme olduğunu belirterek, Kıbrıs'ta çözümün yakın olmadığını söyledi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106