13.3.1990
×

Hakkında

Künye

İletişim

MART 1990

1 MART 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal, Başbakan Vekili Mehmet Keçecileri kabul ederek haftalık olağan görüşmesini yaptı. Keçeciler görüşmeden sonra gazetecilerin görüşmeyle ilgili sorularını yanıtladı.

2- SHP Parti Meclisi, Genel Başkan Erdal İnönü başkanlığında toplandı. İnönü, toplantıda yaptığı konuşmada, ülkede teokratik düzen getirmek isteyen bir akım olduğunu belirterek, "Biz bu akımla mücadele edeceğiz ve herkesi de bu akımla mücadeleye çağırıyorum" dedi.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Mahmut Çuhruk, yaş haddinden emekliye ayrıldı.

4- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu Ankara'da yaptığı açıklamada, TCK'nın düşünceye ilişkin suçlarını düzenleyen 141, 142 ve 163. maddelerinin yanısıra 140,146 ve 313. maddelerinde de değişiklik öngördüklerini belirterek, TCK'de bu değişikliklerin yapılabilmesi için Anayasa'nın en az üç hükmünde değişikliğin zorunlu olduğunu söyledi.

5- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, düzenlediği basın toplantısında iktidarı eleştirdi.

6- İSO'nun aylık meclis toplantısında konuşan Merkez Bankası Başkanı Rüşdü Saraçoğlu, enflasyonun düşürülmesi konusunda acele edildiğini söyledi.

İSO Başkanı Memduh Hacıoğlu ve İşadamı Sakıp Sabancı da ekonomik konularda sorumluluğun bir kişide toplanmasından yana olduklarını belirttiler.

7- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Morton Abromowitz, Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak, Ermeni tasarısının engellenmesi amacıyla Türkiye'nin 18 Ekim 1989 tarihiden bu yana ABD ye karşı uyguladığı 4 geçici önlemin kaldırıldığı iletildi.

8- Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) tarafından elektriğe 3 gün önce yapılan yüzde 26 oranındaki zam, yüzde 9 oranına indirildi.

9- Akaryakıt Tüketim Vergisi oranları yeniden belirlendi.

10- Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, kişilik haklarına saldırıldığı gerekçesiyle Sabah Gazetesi aleyhine açtığı tazminat davasında, Sabah Gazetesi, Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesi'nce 4 milyon lira tazminat ödemeye mahkum edildi.

11- Yeni Çözüm Dergisi Ankara Temsilcisi Erol özbolat, bürosunda yasak yayın bulundurduğu gerekçesiyle yargılandığı Ankara DGM'de beraaat etti.

12- Yıldız Üniversitesi'nde düzenlenen forumda bir polisin dövülmesi üzerine 50 kişi gözaltına alındı.

13- Başkan Yıldırım Akbulut, İran gezisinin 3. gününde Cumhurbaşkanı Ha-şimi Rafsancani tarafından kabul edildi. Akbulut, Rafsancani'ye Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Türkiye'ye davetini içeren sözlü mesajını iletti. Akbulut daha sonra İran Danışma Meclisi Başkanı Mehdi Karrubi'yi de ziyaret ederek bir süre görüştü.

14- New York'ta KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu ve BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar arasında hafta başından bu yana devam etmekte olan görüşmelerin tıkanma aşamasına geldiği bildirildi. Denktaş, verdiği Türk önerilerine, Vasiliu'nun cevap vermesini ya da kendi tekliflerini açıklamasını istedi. Denktaş bugünkü görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, "şu ana kadar herhangi bir ilerleme" kaydedilmediğini söyledi.

15- SSCB'nin Litvanya Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Kazimira Pruns-kene, yaptığı açıklamada, SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov'un, Ballık cumhuriyetlerinin bağımsızlığı konusunda görüşmeler yapılmasını sağlayacak bir komisyon oluşturulması önerisini reddettiğini açıkladı.

16- Macaristan Parlamentosu'nda alınan bir kararla Devlet Başkanının halk tarafından seçilmesi benimsendi.

17- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, General Michel Aoun'a bağlı birlikler ile Şamir Caca'ya bağlı güçler arasında çıkan çatışmalarda 70 kişinin öldüğü bildirildi.

2 MART 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, İran'a yaptığı geziyi tamamlayarak Ankara'ya döndü.

İran'la, Karma Ekonomik Komisyon protokolü ve iki ülke arasındaki ticaretin serbest döviz esasına göre yapılmasını öngören bir protokol imzalandı.

2- SMP Genel Başkanı Erdal İnönü, Adana'da yaptığı konuşmada, ülkenin temel sorununun erken seçim olduğunu söyledi.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na, mahkeme üyelerinden Necdet Dan-cıoğlu seçildi.

4- Devlet Bakanı ve ANAP Genel Başkan Yardımcısı İbrahim özdemir, parti merkezinde düzenlediği basın toplantısında muhalefet partilerini eleştirdi.

5- Devlet Bakanı Ercüment Konukman yaptığı açıklamada, Bulgaristan'a geri dönen Türklerin sayısının 108-109 bin civarında olduğunu, geri dönüşlerin azaldığını söyledi.

6-Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, ANAP milletvekillerine. TCK'nın 141, 142 ve 163. maddelerinin değiştirilmesi konusunda TBMM'de bir brifing verdi.

7- SHP Sivas Milletvekili Ekrem Kangal ve arkadaşlarınca, Türkiye'nin AT ile ilişkileri konusunda genel görüşme açılması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir önerge verildi.

8- Kars Bağımsız Milletvekili Mahmut Almak, Hürriyet Gazetesi'nin iki muhabirinin, Erzurum Asayiş Şube Müdürü tarafından dövülmesi konusunda, İçişleri bakanı Abdülkadir Aksu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

9- TİSK yöneticileri, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'i ziyaret ederek bir süre görüştüler. Görüşmede işçi-işveren ilişkileri ve laiklik konulan ele alındı.

10- Çağdaş Gazeteciler Derneği'rice düzenlenen "yılın gazetecileri" yarışmasında dereceye girenlere ödülleri Ankara'da verildi.

11- izmir Aliağa'da yapılması planlanan termik santral için, Danıştay tarafından ikinci kez yürütmeyi durdurma karan verildi.

12- Irak'tan gelen Yumurtalık-Kınkkale petrol boru hattından, petrol çalarak piyasaya sûren bir şebeke ortaya çıkarıldı. Petrol Ofisi Genel Müdürü Mehmet Gültekin görevden alındı. 5 kişi de gözaltına alındı.

13- Yıldız Üniversitesi'nde dün gözaltına alınanlar için protesto gösterileri düzenlendi. Üniversite Rektörlük binası 3 saat süreyle işgal edilerek, Rektör Prof, Dr. Süha Toner le rektör yardımcıları ve öğretim üyeleri alıkonuldu. Polis göz yaşartıcı bomba kullanarak işgali önledi. Yaklaşık 250 kişi gözaltına alındı. Üniversitede öğretime bir gün ara verildi.

14- Göksu, Patara ve Kekova bölgelerinde özel koruma alanı Ban edilmesi Köyceğiz, Dalyan ve Göcek'teki koruma alanlarının genişletilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu Karan Resmi Gazete'de yayımlandı.

15- Afganistan'da hükümet kuvvetleriyle Mücahitler arasında son iki gün içinde Hoşt kenti çevresinde meydana gelen çatışmalarda 77 mücahidin öldüğü bildirildi.

16- Romanya'da Nikolay Çavuşesku ve eşini idama mahkum eden General Gıca Popa'nın intihar ettiği bildirildi.

17- Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da 100 bin kişilik bir grup, KP'yi desteklemek amacıyla bir gösteri yaptı.

18- Panama Devlet Başkanı Guillermo Endara, ABD'nin müdahaleden sonra vadettiği yardımı alabilmek için açlık grevine başladı.

3 MART 1990

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, izmir'de halka hitaben bir konuşma yaptı.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Brent Scowroft'un Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nüzhet Kande-mir'e Ermeni tasarısı hakkında bir mektup yazdığı konusundaki iddialara ilişkin, olarak yaptığı açıklamada "Böyle bir bilginin Dışişleri Bakanlığı'na gelmediğini* söyledi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, üniversitelerce Ankara'da düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, üniversitelerin "100 yıl geriye, mek-teb-i ali'ye götürüldüğünü" söyledi.

4- Genel Maden İşçileri Sendikası tarafından düzenlenen "KiT'lerin satışı ve özelleştirme" konulu panel ve konferans Zonguldak'ta yapıldı.

5- Tercüman Gazetesi tarafından düzenlenen Türk Sermaye Piyasası ve Borsası* konulu sempozyum İstanbul'da yapıldı.

6- Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Bağlıca mezrasında bir eve baskın düzenleyen PKK militanları 3 kişiyi öldürdüler. Olaydan sonra kaçmaya çalışan teröristlerden ikisi ölü olarak ele geçirildi.

7- Bir süre önce Mardin'in Silopi ilçesi Derebaşı köyünde öldürülenlerle ilgili olarak 60 kişi gözaltına alındı.

8- BM Genel Sekreteri Perez de Cuallar'ın gözetiminde KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Kıbrıs Rum Kesimi lideri Yeorgios Vasiliu arasında New York'ta yapılan görüşmeler, bir sonuç almamadan sona erdi. BM Genel Sekreteri Cuellar yaptığı açıklamada, "görüşme sürecinin temeline ilişkin bir çözümsüzlük ortaya çıkmıştır" dedi.

Konuyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı' ndan yapılan açıklamada, görüşmelerin sonuçsuz kalmasından üzüntü duyulduğu belirtilerek, "Kıbrıs Rum tarafının ciddi ve anlamlı müzakerelere yanaşmamış olmasının görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanmasının temel nedeni olduğu" bildirildi.

9- iran'da uyuşturucuyla mücadele çerçevesinde sürdürülen operasyonlarda, 10 kişinin idam edildiği. 7 bin 300 kişinin de tutklandığı bildirildi.

4 MART 1990

1- YÖK üyeleri ve rektörler tarafından" yüksek öğrenimin son durumu ve hedefler" konusunda Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a bir brifing verildi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay. İspanya Genelkurmay Başkanı Korgeneral Gonzalo Roma'nın resmi konuğu olarak İspanya'ya gitti.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, televizyonda yayımlanan 32.Gürı programına yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ileride daha az sayıda, ancak vurucu gücü daha yüksek bir ordu durumuna gelmesinin planlandığını, modernizasyonun süreceğini söyledi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, İzmir'in ödemiş ilçesinde yaptığı konuşmada, halkın laik devlet istediğini söyledi.

4- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, eski İstanbul Belediye Başkanı Bedrettin Dalan'ın ANAP'a yönelik eleştirileri ve politik gelişmeler konusunda Cumhuriyet gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

5- Bayındırlık ve İskan Bakanı Cengiz Altınkaya, Türkiye Gazetesi'ne verdiği demeçte, geçen yıl 14 baraj ve hidroelektrik santralının tamalandığını, 300 baraj projesi üzerinde çalışıldığını belirterek, gelecek yıllarda Türkiye'nin barajlar ülkesi olacağını söyledi.

6- Hükümete Kanun Hükmünde Kararname çıkarma yetkisi veren iki yasanın Anayasa Mahkemesi' nce iptal edilmesi konusunda bir açıklama yapan SHP Grup Başkanvekili Onur Kumbaracıbaşı, hükümetin bu tutumunu Mec-lis'e getireceklerini söyledi.

DYP Genel Başkan Yardımcısı Esat Kıratlıoğlu da konu ile ilgili olarak SHP ile işbirliğine hazır olduklarını açıkladı.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ermeni tasarısı, Azerbaycan ve Sovyetler Birliği1 ndeki gelişmeler konusunda Milliyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

8- Şubat 1989-1990 dönemine ilişkin enflasyon oranı, DİE tarafından yüzde 59.5 olarak açıklandı.

9- Boğaziçi Ekspresi ile Mavi Tren'in Polatlı yakınlarında çarpışmaları nedeniyle meydana gelen kazada 2 kişi öldü, 60 kişi de yaralandı.

10- Federal Almanya'da bulunan Devlet Bakanı Mehmet Yazar, Bonn'da yapılan Federal Almanya'daki başkonsoloslar toplantısına katıldı.

11- SSCB'nin Özbekistan Cumhuriyeti'nin Parkent kentinde dün göstericilerle güvenlik güçleri arasında catışmalann çıktığı, çatışmalarda birçok ölü ve yaralı olduğu bildirildi.

12- Bulgaristan'ın bağımsızlığını kazanmasının yıldönümü nedeniyle ilan edilen yeni ulusal bayramda 150 bin kişi, daha fazla reform istemiyle başkent Sofya'da bir gösteri yaptı.

13- Filipinler'de Devlet Başkanı Corazon Aquino'ya karşı darbe girişiminde bulunan eski Cagayan Valisi Rodolfo Aguinaldo'ya bağlı birlikler, bir oteli ele geçirerek otelde bulunan General Oscar Flerando'yu öldürerek kaçtılar.

14- İsrail Televizyonu’nda verilen bir haberde, ABD Dışişleri Bakanı James Baker'in sunduğu barış planının İsrail Başbakanı İzak Şamir tarafından kabul edildiği açıklandı.

5 MART 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, İstanbul'da düzenlenen "Avrupa Topluluğu'n-da Banka Hukuku" konulu seminerde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin aldığı tedbirler ve yaptığı çalışmalarla AT'ye tam üyeliğe giden süreci hızlandırmayı amaçladığını söyledi. Akbulut, bankacılık mevzuatında topluluk mevzuatıyla uyumlu hale getirilmesi gerektiğini belirterek, bankaların AT'ye uyumda zorlanmayacağını söyledi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, izmir ve çevresine yaptığı gezi ile ilgili görüşlerini açıkladı.

3- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, irtica ve laiklik konusunda Güneş Ga-zetesi'nin sorularını yanıtladı.

4- SHP Edime Milletvekili Erdal Kalkan, "Meriç Nehri'nin karşılıklı olarak ıslahı" projesiyle ilgili olarak SHP Diyarbakır Milletvekili Fuat Atalay da Diyarbakır'da bir yargıcı döven ANAP'lı belediye başkanı hakkında soruşturma açılıp açılmadığına ilişkin, Başbakan Yıldırım Akbulut'un yanıtlaması istemiyle birer soru önergesi verdiler.

5- SHP İçel Milletvekili Fikri Sağlar, Turgut özal'a Başbakanlığı döneminde suikast girişiminde bulunan Kartal Demirağ ve kaldığı cezaevi konusunda Başbakan Yıldırım Akbulut'un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın adada iki toplumdan söz etmesinin büyük bir aşama olduğunu belirterek, bu aşamadan sonra Vasiliu Be kalınan yerden devam etmenin mümkün olmadığını, alt düzeyde görüşmeler yapıp temel konularda anlaşma sağlandıktan sonra iki toplum liderinin tekrar biraraya gelebileceğini söyledi.

Konuyla ilgili olarak Ankara'da bir açıklama yapan DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, KKTC'nin dış ilişkileri ve dış güvenliği Türkiye'ye bağlı özerk devlet olmasını önerdi.

7- Devlet Bakanı Mustafa Taşar, şair Nazım Hikmet'e hakaret ettiği gerekçesiyle açılan davada, Ankara 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nce 1.5 milyon lira manevi tazminat ödemeye mahkum edildi.

8- istanbul'da bir grup öğrencinin gözaltına alınmasını ve polisin yurtlara girmesini protesto etmek amacıyla gösteriler yapıldı, forumlar düzenlendi.

9- Bakanlar Kurulu'nun, 18 yeni turizm merkezinin belirlenmesine ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

10- Bulgaristan Parlamentosu'nda yapılan oylamada, Türk ve Müslümanların eski adlarını alabilmelerini öngören yasa teklifi kabul edildi.

11- SSCB İçişleri Bakanlığı, Özbekistan'da meydana gelen olaylarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, 4 kişinin öldüğünü, durumun kontrol altına alındığını bildirdi. Özbekistan Birlik Partisi ise ölü sayısını 30 olarak açıkladı.

12- SSCB'nin Rusya Federasyonu'nda yapılan seçimlerin sayım işlemlerinin devam ettiği ancak bazı merkezlerde kazanan adayların belli olduğunu bildirildi. Radikal reformcu KP üyesi Boris Yeltsin'in seçimi kazandığı açıklandı.

13- Demokratik Almanya Başbakanı Hans Modrow, iki Almanya'nın birleşmesi ve Polonya sınırı konularını görüşmek üzere Moskova'ya gitti.

14- Kolombiya'da güvenlik güçleriyle gerillalar arasında dün başkent Bogota'da meydana gelen çatışmada 17 kişinin öldüğü bildirildi.

15-İsrail hükümetinin, Ortadoğu barışına ilişkin ABD Dışişleri Bakanı James Baker tarafından hazırlanan ve Baker planı olarak bilinen plan konusunda görüş birliğine varamadığı bildirildi. Başbakan İzak Şamir konuyla ilgili açıklamasında, planın kabul edilmesi yönünde ülke içinden ve ABD'den gelen baskılan eleştirdi.

6 MART 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, son günlerde artış gösteren öğrenci olaylarına ilişkin açıklamalarda bulundular.

2- 8 ilde olağanüstü hal uygulamasının dört ay daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, izmir'de yaptığı konuşmada, devletin restorasyona ihtiyacı olduğunu belirterek, Velayet ve vesayete son verilmesini" istedi.

4- Türk Basın Birliği ve Ankara Tabip Odası'nca düzenlenen basın hizmet ve basan ödülleri dağıtıldı.

5- Çukurova Üniversitesi'nde, Yıldız Üniversitesi'nden gözaltına alınanları ve Yeniçeltek faciasını protesto etmek amacıyla gösteri yapıldı. 60 öğrenci gözaltına alındı.

6- Şeker fiyatlarına yüzde 27 oranında zam yapıldı.

7- Görüş Dergisi'nde yayımlanan bir yazısı nedeniyle, eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e hakaret ettiği gerekçesiyle, yazar Reha İsvan ve derginin Yazı İşlere Müdürü Erdal Şahin, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaya başladılar.

8- 2000'e Doğru Dergisi'nin 4 Mart 1990 tarihli sayısı İstanbul DGM Savcılığı'nca toplatıldı, konuyla ilgili soruşturma açıldı.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da halka hitaben yaptığı konuşmada, New York'taki görüşmelerin Rumların uzlaşmaz tutumları nedeniyle başarısızlığa uğradığını belirterek, "eşitliğimiz kabul edilene kadar mücadeleye devam edeceğiz" dedi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in "özerk devlet" önerisi konusuna da değinen Denktaş, "Ecevit'in söylediklerinde büyük bir gerçekçilik" olduğunu söyledi.

10- Sovyetler Birliği Parlamentosu, aldığı kararlarla, özel kişilerin fabrika sahibi olma ve işçi çalıştırmasına izin verdi. Rusya Federasyonu'nda pazar günü yapılan seçimlerde reformcu adayların büyük farkla önde olduğu açıklandı.

11- Federal Almanya hükümeti, Demokratik Almanya'da 18 Martta yapılacak seçimlerden sonra bir bunalım haline gelen Polonya sınırını tanımayı kararlaştırdı.

12- Çekoslavakya Parlamentosu, serbest seçimlerin 8-9 haziranda yapılmasını kararlaştırdı.

13- Afganistan'da mücahit gruplarınca desteklenen Savunma Bakanı Sah-navaz Tanay önderliğinde bir darbe girişiminde bulunulduğu, darbe girişiminin bastırıldığı ve darbe lideri Tanay'm kaçtığı bildirildi.

7 MART 1990

,1- Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Üyesi gazeteci-yazar Çetin Emeç, istanbul'da kimliği belirlenemeyen iki kişinin silahlı saldırısı sonucu öldürüldü Saldırıda Emeç'in şoförü Sinan Ercan'da hayatını kaybetti.

Basın kuruluşları ve gazete temsilcileri Gazeteciler Cemiyeti'nde biraraya gelerek saldırıyı kınadılar.

Cumhurbaşkanı Turgut özal, katillerin bulunması için her türlü talimatın verildiğini söyledi.

Başbakan Yıldırım Akbulut ve liderler saldırıyı kınayarak tepkilerini açıkladılar.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, ASELSAN'da işten çıkarılan bir grup işçi ile görüşerek konuyu TBMM'ye getireceklerini söyledi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel İzmir'de yaptığı konuşmada, rejim ve laiklik konularına değindi.

4- Danıştay 5. Dairesi'nce, sıkıyönetim komutanlarının istemi üzerine, 1402'lik işçilerin açacakları davalara idare mahkemelerin bakmasını kararlaştırdı.

5- Güneş Gazetesi'nin 7 Mart 1990 tarihli sayısı, Cumhurbaşkanı Turgut özal ile ABD Başkanı George Bush'un görüşmelerine ilişkin tutanağın yayımlanması nedeniyle İstanbul DGM Savcılığfnca toplatılarak, gazete hakkında soruşturma başlatıldı.

6- Şeker fiyatlarının ve ithalatın serbest bırakılmasını, ithalatın gümrük ve fondan muaf tutulmasını kapsayan Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, CNN Televizyonu'na açıklamalarda bulundu.

8- Bulgaristan Parlamentosu'nün dün aldığı kararlarla grevler yasal hale getirildi, halka sınırsız gayrimenkul edinme hakkı tanındı.

9- SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov ile Litvanya Devlet Başkanı Algir-das Brazauskas'ın Moskova'da ütvanya'nın ayırılması konusunda bir görüşme yaptıkları bildirildi. Mihail Gorbaçov'un Ütvanya'nın bağımsızlık ilan etmesi halinde 33.5 milyar ABD doları tazminat ödemesi gerektiğini söylediği belirtildi.

10- Demokratik Almanya Başbakanı Hans Mondrow, Doğu Berlin'de yaptığı açıklamada, Federal Almanya'nın Polonya sınırı konusundaki tavrına karşı olduğunu belirterek, Bonn yönetimini eleştirdi. Polonya hükümeti de, F.Almanya Başbakanı Helmut Koni'ün Polonya sınırlarını tanıyacağı yolundaki açıklamasından memnun olduklarını, ancak açıklamanın yetersiz olduğunu belirtti.

8 MART 1990

1- Gazeteci-yazar Çetin Emeç'in öldürülmesini protesto etmek amacıyla gazete sahipleri, yönetici, yazar ve gazetecilerden oluşan bir grup TBMM'ye yürüyüş düzenlediler. TBMM Başkanı Kaya Erdem'e bir bildirge veren gazeteciler, partilerin demokrasiye sahip çıkmalarını istediler. Yürüyüşe SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve bazı SHP'li milletvekilleri de katıldı. Emeç'in öldürülmesi olayı, İstanbul, Antalya, Diyarbakır, Denizli, Gaziantep, Erzurum ve izmit'te gazetecilerin yürüyüşü ile protesto edildi.

Olayla ilgili soruşturma devam ederken, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, İstanbul Emniyet Müdürlüğü yetkilileriyle bir toplantı yaptı.

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Direktörü Peter Galliner, Çetin Emeç'in öldürülmesi dolayısıyla, Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Başbakan Yıldırım Ak-bulut'a birer mesaj göndererek "insan yaşamının ve ifade özgürlüğünün korunabilmesi için her türlü önlemin alınmasını" istedi.

2- Kamu kesiminde çalışan işçilerin ikramiyelerinin ödenme tarihleri Bakanlar Kurulu'nca belirlendi.

3- İzmir Bağımsız Milletvekili Kemal Anadol, Aliağa'da yapımı tasarlanan termik santralle ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt'un anayasa suçu işlediğini öne sürerek, Başbakan Yıldırım Akbulut'un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

4- Terör olayları ANAP Grubunda görüşüldü. Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, "eğer terörü önleyecekse erken seçime arka çıkacağını" belirtirken, Devlet Bakanları Ercüment Konukman ve Mustafa Taşar "yakın zamanda erken seçim olasılığı olmadığını" belirttiler.

5- SHP MYK dün terör olaylarını görüşmek üzere toplandı. Toplantıda, olayları önlemenin "güçlü hükümetten" geçtiği belirtildi. Genel Başkan Erdal İnönü de yaptığı açıklamada, erken seçimi istemelerinin bir nedeninin de terör olayları olduğunu söyledi.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel İzmir'de yaptığı konuşmada, terör olaylarına değinerek bir an önce seçime gidilmesi gerektiğini söyledi.

7- 8 Mart Dünya Kadınlar Günüjürkiye'de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Başbakan Yıldırım Akbulut, SHP ve DYP Genel Başkanları ile liderler gönderdikleri mesajlarla Dünya Kadınlar Günü'nü kutladılar.

8- Bir süre önce Yıldız Üniversitesi Rektörlüğü'nü işgal ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınan öğrencilerden 54'ü, çıkarıldıkları İstanbul DGM'ce tutuklandı.

9- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Kıbrıs görüşmeleriyle ilgili raporu BM Güvenlik Konseyi'ne sundu. Cuellar, ortaya çıkan çözümsüzlüğün temel konulardaki anlaşmazlıklardan kaynaklandığını söyledi.

10- Federal Almanya Parlamentosu, Polonya sınırının, Demokratik Almanya'da yapılacak seçimlerden sonra, ortak bir açıklamayla güvence altına alınmasını ve iki Almanya'nın birleşmesinden sonra Polonya ile sınır anlaşması yapılmasını kararlaştırdı.

11- Hindistan'ın Pencap eyaletinde Sih militanlarının bir alışveriş merkezine düzenledikleri saldırıda 22 kişinin öldüğü bildirildi.

12- Federal Almanya'nın Frankfurt kentinde dün bir lokantada çıkan yangında 11 kişi öldü.

9 MART 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut ûzal, Ege Üniversitesi'nin 35. kuruluş yıldönümü nedeniyle izmir'de düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin demokratik ve laik modeliyle bir çok islam ülkesine örnek olduğunu söyledi.

Sözleşmeli personelin ücretlerine yüzde 25 oranında zam yapılmasını sağlayan Bakanlar Kurulu kararnamesi, Cumhurbaşkanı'nca onaylandı.

2- TBMM Başkanı Kaya Erdem, basın mensuplarının teröre karşı önlem alınması istemiyle ilgili olarak Meclis'te grubu bulunan parti grup başkanlarıyla 12 Mart'ta bir toplantı yapılacağını açıkladı.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay resmi bir ziyaret için gittiği ispanya'dan döndü. Torumtay, gazeteci-yazar Çetin Emeç'in öldürülmesi konusunda yaptığı yazılı açıklamada, "Hür düşünce, özgürlüğü, milli birlik ve beraberliği ve demokrasiyi hedef alan bu tür haince teşebbüslerin devlet ve millet tarafından yasalar çerçevesinde alınacak tedbirlerle mutlak surette önünün alınacağına inanıyorum." dedi.

4- içişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Diyarbakır'da yaptığı açıklamada, gazeteci-yazar Çetin Emeç'in öldürülmesiyle ilgili yeni bir gelişme olmadığını açıkladı.

5- Anakent Belediye başkanları toplantısı Gaziantep'te başladı. Toplantıda konuşan SHP Genel Sekreteri Deniz Saykal, Türkiye'nin gündemindeki ilk maddenin erken seçimler olduğunu belirterek Cumhurbaşkanı ve hükümeti istifaya çağırdı.

6- DSP MKYK üyesi Mithat iris görevinden istifa etti.

7- ASELSAN'da 507 işçinin işine son verildi.

8- Türkiye ile Sovyetler Birliği arasında ortak sanayi ve ticaret odası kuruldu.

9-17 Temmuz 1989'da yayına başlayan ve ingilizce olarak yayımlanan Tur-kish Times Gazetesi kapandı.

10- Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve ABD Başkanı George Bush arasındaki görüşmelerin tutanaklarının yayınlanması nedeniyle hakkında soruşturma açılan Güneş Gazetesi Ankara Temsilcisi Uluç Gürkan Ankara DGM'ce tutuklandı. Gürkan daha sonra kefaletle serbest bırakıldı.

11- Hakkari'nin Çukurca ilçesinde Irak'tan Türkiye'ye girmek isteyen bir grup PKK militanı ile güvenlik güçleri arasında meydana gelen çatışmada biri ölü biri de yaralı iki PKK militanı ele geçirildi. Yapılan operasyonlarda, Mardin'de 8, Hatay'da 5 terörist yakalandı.

12- Yıldız Üniversitesi Rektörlüğü'nün işgal edilmesi olayında gözaltına alınan öğrencilerden 30'unun daha DGM'ye çıkarıldığı, 23 öğrencinin tutuklandığı bildirildi. Daha önce tutuklanan 44 kişiyle tutuklu sayısı 77'ye yükseldi.

13- 276 kişinin Türk vatandaşlığından çıkarılması ile ilgili Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

14- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın sunduğu Kıbrıs raporu, BM Güvenlik Konseyi'nde dün görüşüldü. Görüşmede, Kıbrıs için yeni bir karar alınması ve Genel Sekreter Cuellar'ın "iyiniyet" görevini sürdürmesi benimsendi.

15- Afganistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yayımlanan bir bildiride, başarısız bir darbe girişiminde bulunan eski Savunma Bakanı Şahnavaz Tanay'ın Pakistan'da bulunduğu belirtilerek, iadesi istendi.

16- SSCB'nin Gürcistan Cumhuriyeti Parlamentosu'ndan yapılan bir açıklamada, bağımsızlığın yeniden sağlanması amacıyla Sovyet yönetimiyle görüşmeler yapmak istendiği belirtildi.

17- İki Almanya'nın birleşmesi için ilk resmi görüşmeler Doğu Berlin'de başladı.

18- Yugoslavya'nın Slovenya Cumhuriyeti Parlamentosu, Slovenya'nın Yugoslav Federasyonu'ndan ekonomik bağımsızlık kararı aldı. Alınan kararda ayrıca, Yugoslavya Federasyonu'nün konfederasyona dönüştürülmesi istendi.

10 MART 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal, Başbakan Yıldırım Akbulut ve bazı bakanları Çankaya Köşkü1 nd e kabul ederek çeşitli konulara ilişkin bilgi aldı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve Genel Sekreter Deniz Baykal, partilerince Antalya'da düzenlenen mitingle birer konuşmayla son günlerdeki terör olaylarını değerlendirdiler.

3- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, Ankara'da yaptığı açıklamada, bütün yurtta 678 okulun terör nedeniyle kapalı olduğunu söyledi.

4- Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek ile yapılan bir söyleşi Türkiye Gazetesi' nde yayımlandı.

5- TBMM Başkanı Kaya Erdem'in terör konusunda görüşme çağrısı hakkında bir açıklama yapan ANAP Grup Başkanvekili Yasin Bozkurt, toplantının ana konusunu terörün oluşturduğunu, erken seçim sorununun gündemde olmadığını bildirdi. SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ise toplantıyı erken seçim için ilk adım olarak nitelendirdi. DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Türkiye'de terörün engellenmesi için beğenmediğimiz halde bugünkü idareye her türlü desteği vermeye hazırız" dedi.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman .Demirel, İstanbul'da yapılan 15. İktisatçılar Haftası nedeniyle düzenlenen konferansta "dünyadaki gelişmelerin siyasi hayatımızdaki yansımaları" konusunda bir konuşma yaptt.

7- İzmit ve Adapazarı fabrikalarında çalışan Bağımsız Laspetkim- İş Sendikası üyesi 1700 işçi greve gitti.

8- İstanbul Zeytinburnu'nda polisin "dur" ihtarına uymayan biri kız üç kişi, polisle silahlı çatışmaya girdi. Çatışmada bir polis şehit olurken, çatışmaya girenlerden ikisi yakalandı, 3. kişi ise Ataköy 4. kısımda bir eve girerek 3 kişiyi rehin aldı. Olaya karışan bu kişilerin yasadışı "Devrimci Komünist PartisiSilahlı Halk Birlikleri" adlı örgütün üyesi oldukları bildirildi.'

11 MART 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut yaptığı açıklamada, TBMM Başkanı Kaya Erdem'in çağrısı ile terör konusunda yapılacak toplantıda, erken seçim konusunun konuşulmayacağını, bu konunun gündeme getirilmesinin uygun olmadığını söyledi. Akbulut, konuşmasında terörle mücadelenin herkesin görevi olduğunu belirtti.

2- Devlet Bakanı Işın Çelebi, Ankara'da yapılan Anadolu Genç İşadamları Derneği olağanüstü genel kurulunda yaptığı konuşmada, Türkiye'de girişimcilere alt yapının yetmediğini, bunun sağlanması için kamu ağırlığının azaltılması gerektiğini söyledi.

Anadolu Genç İşadamları Derneği'nin olağanüstü genel kurulunda birer konuşma yapan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, terörün önlenebilmesi için siyasi istikrarsızlığın ortadan kaldırılması gerektiğini, bu amaçla erken seçime gidilmesini istediler.

3- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, terörün tırmandırılmaya çalışıldığını söyledi.

4- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal Antalya'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yeni bir bunalım dönemine girdiğini belirterek, "En kısa sürede erken seçime gidilmesi gerektiğini, bu bakımdan liderler toplantısının çok önemli" olduğunu söyledi.

5- İki haftadan bu yana Türkiye'de incelemelerde bulunan Uluslararası Para Fonu (IMF) heyeti, yetkililere ülke ekonomisiyle ilgili bir rapor sunarak Türkiye'den ayrıldı.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 17 kişi öldü.

7- İstanbul Ataköy'de bir eve girerek 3 kişiyi rehin alan bir kişi yakalandı,re-hineler sağ olarak kurtuldu.

8- KKTC'de yapılacak seçimlere ilişkin seçim takvimi açıklandı.

9- SSCB'nin Litvanya Cumhuriyeti Yüksek Sovyeti, aldığı kararla, SSCB'-den bağımsızlığını ilan etti. Alınan kararda devletin adından Sovyet ve Sosyalist sözcüklerinin çıkarıldığı ve Litvanya Cumhuriyeti adını aldığı belirtildi. Devlet Başkanlığı'na ise SAJUDİS örgütü lideri Vitautas Landsbergis seçildi.

10- Moğolistan'da Komünist Parti ile muhalefet partileri arasında yapılan görüşmeler sonucunda bir bildiri yayımlanarak ülkede başlatılan demokratikleşme sürecine bağlı kalındığı açıklandı.

11- Bulgaristan'ın Filibe kentinde demokrasi istemiyle yaklaşık 7 bin kişinin katıldığı bir gösteri yapıldı.

12-Macaristan'da bulunan Sovyet askerlerinin geri çekilmesine ilişkin anlaşma dün Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnaze ile Macaristan Dışişleri Bakanı Gyula Horn arasında Moskova'da imzalandı. Macaristan'da bulunan 50 bin Sovyet askerinin bir botumu dün ülkelerine dönmeye başladı.

13- Şili'de 1973 yılında yönetimi eje geçiren General Augusto Pinochet, devlet başkanlığı görevini Patricio Ayliwin'e devretti. Pinochet Genelkurmay Başkanlığı görevini sürdürüyor.

12 MART 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal, eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren'i Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü. Evren, Cumhurbaşkanı'nı ziyaretinden önce de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay ile görüştü.

2- TBMM Başkanı Kaya Erdem'in terör konusundaki çağrısı doğrultusunda Başbakan Yıldırım Akbulut, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel biraraya geldiler. Toplantıya partilerin grup baş-kanvekilleri de katıldı. Toplantıdan sonra TBMM Başkanlığı'ndan yapılan ortak açıklamada, partilerin terörle mücadelede devlete gerekli desteği sağlama konusunda kararlı oldukları belirtildi. Toplantıdan sonra Başbakan Yıldırım Akbulut ve liderler birer açıklama yaptılar.

3- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, muhalefetin erken seçim önerilerini eleştirerek, terör ve laiklik konusunda görüşlerini açıkladı.

4- Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın, düzenlenen bir toplantıyla ANAP, SHP ve DYP milletvekillerine bu yıl içinde gerçekleştirilecek projeler hakkında bilgi verdi.

5- TÜSİAD Başkanı Cem Boyner Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, partilerin son olaylarla ilgili olarak bir araya gelmelerinin sevindirici olduğunu belirterek, "demokrasinin daha fazla zorlanmadan bir erken seçim tarihi ve kanunu üzerinde anlaşmalarını beklediklerini" söyledi.

TOBB Başkanı Ali Coşkun da yaptığı açıklamada, son günlerde gelişen terör olaylarının devletin gücüyle zamanında bastırılacağına ve milletin huzurunu bozacak olaylara fırsat verilmeyeceğine inandığını söyledi.

6- Kahramanmaraş-Adıyaman sınırında güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 11 teröristten 4'ü ölü olarak ele geçirildi.

7- Helsinki Watch örgütü tarafından Türkiye ile ilgili bir basın bildirisi yayımlandı. Bildiride 1989'dan bu yana 183 davada 400 gazetecinin yargılandığı belirtildi.

8- BM Güvenlik Konseyi'nce Kıbrıs'la ilgili olarak Genel Sekreter Perez de Cuellar'ın iyi niyet misyonunu sürdürmesi ve 31 Mayıs'a kadar yeni bir Kıbrıs Raporu sunması kararlaştırıldı.

Güvenlik Konseyi toplantısında, Kıbrıs Cumhuriyeti yerine "iki toplumlu Federal Kıbrıs Cumhuriyeti* fikri benimsendi.

9- Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Yeorgios Vasiliu, Lefkoşa'da yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türklerinin self-determinasyon hakkını asla kabul etmeyeceklerini söyledi.

10- SSCB Halk Temsilcileri Kongresi başladı. Kongre'de bir konuşma yapan Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, LJtvanya'nın dün bağımsızlık ilan etmesinin "kaygı verici" olduğunu söyledi. SSCB Dışişleri Bakanı Gennadi Gerasi-mov da Litvanya'nın kararının Vahim sonuçlar" yaratabileceğini belirtti. ABD Sözcüsü Martin Fitzvvater, dün yaptığı açıklamada, Sovyet yönetiminin Litvan-ya halkının iradesine saygı göstermesini istedi.

11- Moğolistan'da KP Genel Sekreteri, Politbüro ve Merkez Komitesi Sek-reteryası'nın topluca istifa ettiği bildirildi.

13 MART 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Yabancı Sermaye Koordinasyon Derneği, Türk Kooperatifçiler Kurulu ve Türk Parlamenterler Birliği yönetecilerini Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü. Cumhurbaşkanı Özal, görüşmede enflasyon oranında düşme eğilimi başladığını bunun nisan ayı sonralarında görüleceğini belirterek, son günlerdeki terör olaylarının kamuoyuna abartılarak yansıtıldığını, Türkiye'nin istikrar içinde olduğunu söyledi.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut parti grubunda yaptığı konuşmada, terör ve erken seçim konusunda değerlendirmelerde bulundu. Akbulut,TBMM Başkanı Kaya Erdem'in çağrısıyla gerçekleştirilen terör konulu toplantıda, muhalefet liderlerinin erken seçim konusunu gündeme getirmelerinin uygun olmadığını söyledi.

Başbakan Yıldırım Akbulut, Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz ve beraberindeki heyeti kabul ederek bir süre görüştü. Görüşmeden sonra yapılan açıklamada, sözleşmeleri 1989 yılında imzalanan kamu kesimi işçilerine yüzde 8.8 oranında enflasyon farkı ödenmesinin kararlaştırıldığı belirtildi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demi-rel, parti gruplarında yaptıkları konuşmalarda terör konusunda görüşlerini açıklayarak, terörle mücadelede başarı sağlanması için erken seçim yapılması gerektiğini söylediler.

4- Mardin'in Savur ilçesi Serenli köyü yakınlarında güvenlik güçleriyle PKK militanları arasında meydana gelen çatışmada 13 PKK militanı öldürüldü.

5- Haftalık 2000'e Doğru Dergisi Yazı İşleri Müdürü Tunca Arslan derginin toplatılan geçen haftaki sayısında yayın yoluyla milli duygulan zayıflatıcı propaganda yapıldığı gerekçesiyle İstanbul DGM'ce tutuklandı.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin dün aldığı kararına değinerek, karann dengeli olduğunu, Rum Yönetimi lideri Vasiliu'nun da kararı olumlu bulması halinde görüşmelere devam edebileceklerini söyledi.

BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar da yaptığı açıklamada, karardan mam-nun olduğunu, en kısa zamanda Kıbrıs özel Temsilcisinin taraftarla yeniden temasa geçeceğini söyledi.

Türk Dış İşleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada kararın "olumlu" olduğu belirtildi.

Rum Yönetimi Lideri Yeorgios Vasiliu da Atina'da yaptığı açıklamada kararın "son derece" tatmin edici olduğunu söyledi.

7- SSCB'de başkanlık sistemine geçilmesine ve KP'nin iktidar tekelinin kaldırılmasına ilişkin tasarı, Halk Temsilcileri Kongresi'nde kabul edildi.

Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, Kongre'de yaptığı konuşmada, Litvan-ya'nın bağımsızlık ilan etmesinin "yasadışı ve geçersiz" olduğunu söyledi.

8- İsrail'deki koalisyon hükümeti Başbakanı İzak Şamir, Ortadoğu Barış Planı konusundaki anlaşmazlık nedeniyle İşçi Partili Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Simon Peres'i görevinden aldı. Bunun üzerine işçi Partili bakanlar topluca istifa ettiler.

14 MART 1990

1- Tıp Bayramı nedeniyle Ankara'da GATA'da düzenlenen törende konuşan Cumhurbaşkanı Turgut özal, "cemiyetleri geliştirenlerin ideolojiler değil inanmış insanlar olduğunu" söyledi. GATA'daki törene TBMM Başkanı Kaya Erdem, Başbakan Yıldırım Akbulut, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, Sağlık Bakanı Halil Şıvgın ve diğer yetkililer katıldı. Başbakan Yıldırım Akbulut, SHP Genel Başkanı Erdal inönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, yayımladıkları mesajlarla Tıp Bayramını kutladılar.

2- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, son günlerde gelişen terör ve bunlara karşı alınan önlemler konusunda Cumhuriyet Gazetesi* nin sorularını yanıtladı.

3- Medeni Kanun ve Borçlar Kanunu'nda bazı değişiklikler öngören tasan ile ceza ve ıslahevlerindeki işyurtlarında çalışan mahkumların ücretlerinin her ay ödenmesini öngören yasa tasarısı TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

4- SHP izmir Milletvekili Birgen Keleş, Medeni Kanun'un 159. maddesinin değiştirilmesi için TBMM Başkanlığı'na bir yasa önerisi verdi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, istanbul'da Marmara Üneversite-si'nce düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin etrafında dostluk değil karmaşıklık çemberi olduğunu söyledi.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in, Türkiye'de bulunan Sovyet Yazar Andrei Ostalsky'e verdiği demeci Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

6- TİSK ile Dokuz Eylül Üniversitesi'nce ortaklaşa düzenlenen ve hükümet, TİSK ve Türk-İş'in katıldıklan Toplumsal Uzlaşma" konulu seminer İzmir'de başladı.

7- Dünya Bankası'nca tarımsal gelişme ve araştırma programının ikinci safhasının desteklenmesi amacıyla 63 milyon dolarlık kredi açılması kararlaştırıldı.

8- SSCB Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gennadi Gerasimov düzenlediği basın toplantısında güçlü başkanlık sistemine ilişkin sorulan yanıtladı.

9- İki Almanya'nın birleşmesi için 2+4 formülüne göre iki Almanya'nın söz-cüleriyle müttefik ABD, SSCB, İngiltere ve Fransa'nın temsilcilerinin katıldığı

görüşme F.Almanya'nın başkenti Bonn'da başladı.

10- Panama Devlet Başkanı Guülermo Endara, ABD tarafından ülkesine yapılacağı açıklanan yardımın gecikmesi nedeniyle 1 Mart'ta başladığı açlık grevine son verdi.

15 MART 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Yıldırım Akbulut'u kabul ederek haftalık olağan görüşmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Özal Turkish Daily News Gazetesi'nin sorularını yanıtlayarak, Türkiye'de iktidar boşluğu olmadığını, bu nedenle erken seçime gerek bulunmadığını söyledi.

2- Eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren'le terör konusunda yapılan bir söyleşi Hürriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

3- Turizm Bakanı İlhan Aküzüm, özel koruma alanları konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

4- TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden oluşan Karma Komisyon, SHP Diyarbakır Milletvekili Fuat Atalay'ın dokunulmazlığının kaldırılmasını kararlaştırdı.

5- Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü Büyükelçi KayaToperi, yaptığı açıklamada dünkü Sabah Gazetesi'nde yer alan Başbakan ile ilgili haberin gerçek dışı olduğunu belirterek, "Konuyla ilgili olarak Sayın Cumhurbaşkanı, Basın Konseyi1 ni göreve çağırdığını belirtmişlerdir." dedi.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Kastamonu'da gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtlayarak, MiT'in sivilleştirilmeşini istedi.

7- Mardin'in Savur ilçesine bağlı Sürgücü köyü yakınlarında dün öldürülen 13 PKK militanının birinin Nusaybin'de toprağa verilişi sırasında olaylar çıktı. Cenaze töreninden sonra yaklaşık 5 bin kişi ilçe merkezine yürüyüş yapmak istedi, polisin uyarı ateşi açması sonucu çıkan çatışmada bir kişi öldü, 3 kişi de yaralandı. Olaylar nedeniyle yaklaşık 500 kişi gözaltına alındı.

8- Siirt1 in Pervani ilçesi yakınlarında güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 4 PKK militanı öldürüldü, 1 er şehit oldu. Olayla ilgili 6 kişi gözaltına alındı.

9- Yıldız Üniversitesi'nde meydana gelen olaylar nedeniyle tutuklanan 77 öğrencinin açlık grevine destek olmak amacıyla 140 öğrenci açlık grevine başladı.

10- Dışişleri Bakanlığı'nın çeşitli üst düzey yetkililerinin görev yerlerini değiştiren ve yeni atamaları kapsayan kararname Cumhurbaşkanı'nca onaylanarak yürürlüğe girdi.

11- AT Komisyonu, AT ülkelerine aşırı derecede düşük fiyatla mal sattığı iddiasıyla Türkiye hakkında anti-damping soruşturması açtı.

12- KKTC Cumuhurbaşkanı Rauf Denktaş düzenlediği basın toplantısında, 22 Nisan'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi için resmen istifa ettiğini, "izlediği yolun onaylanıp onaylanmadığına halkın karar vereceğini" bildirdi.

13- SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, Halk Temsilcileri Kongresi'nde geniş yetkilerle donatılmış Başkanlık görevine seçildi. Gorbaçov, seçimden sonra yaptığı konuşmada, KP Genel Sekreterliği ile Başkanlık görevlerinin aynı kişide kalması gerektiğini, daha radikal birjperestroyka politikası uygulanacağını ve başkanlığın diktaya dönüşmeyeceğini söyledi. ,

Öte yandan Halk Temsilcileri Kongresi, Litvanya'nın bağımsızlık ilanını geçersiz sayan bir kararı kabul etti.

14- İsrail'de Başbakan İzak Şamir'in Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Şimon Peres'i görevden alması ve ardından İşçi Partili bakanların toptan istifasıyla başlayan hükümet bunalımından sonra Parlamento'da İzak Şamir hükümeti için yapılan güvenoylamasında hükümet güvenoyu alamadı ve yönetimden ayrıldı.

15- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Irak dışındaki Kürtler için genel af ilan etti.

Irak'ta 1989 eylül ayında casusluk yaptığı gerekçesiyle tutuklanan İngiliz Observer Gazetesi muhabiri Farzad Bazoft idam edildi.

16 MART 1990

1- Ankara'da bulunan eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı Kaya Erdem ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay'a nezaket ziyaretlerinde bulundu.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demi-rel, düzenledikleri basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın dünkü demecini eleştirerek bu konudaki görüşlerini açıkladılar.

3- Finans Dünyası Dergisi' nin aylık toplantısında konuşan Devlet Bakanı Güneş Taner, Türkiye ekonomisindeki gelişmeler konusunda açıklamalarda bulundu.

4- Devlet Bakanı Mehmet Yazar yaptığı açıklamada, TRT'ye herhangi bir konuda telkinde bulunmasının söz konusu olmadığını söyledi.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt yaptığı açıklamada, TEK'in Trakya'daki santral, üretim ve dağıtımının özelleştirerek halka açılacağını söyledi.

6- 22-23 Mart tarihlerinde Antalya'da biraraya gelecek AT Karma Parlamento Komisyonu toplantısı konusunda bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Ali Bo-zer, Türkiye ile topluluk arasında kapsamlı bir işbirliği programının saptanmasını umduğunu söyledi.

7- 1989 ylı dış ticaret rakamları DİE tarafından açıklandı. 1989 yılında ihracat 11.6 milyar dolar olarak, ithalat ise 15.7 milyar dolar alarak gerçekleşti.

8-1990 Haldun Taner öykü ödülü'nü Mario Levi kazandı.

9- Şanlıurfa'nın Nusaybin ilçesinde, öldürülen PKK militanlarından birinin cenaze töreni sırasında yurttaşlarla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada ölen bir kişinin cenazesi güvenlik güçleri tarafından toprağa verilirken, ilçede dükkanlar açılmadı.

10- Çeşitli Üniversitelerde, Nusaybin'deki olaylar, Halepçe ve 16 Mart nedeniyle protesto gösterileri yapıldı. Ege Üniversitesi'nde yaklaşık 100 öğrenci, Selçuk Üniversitesi'nde 50 öğrenci ve Çukurova Üniversitesi'nde de 11 öğrenci gözaltına alındı.

11- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, LJtvanya Devlet Başkanı ve Yüksek Sovyet Başkanı Vitautas Landsbergis'e bir "ültimatom" göndererek, üç gün içinde ayrılık kararından vazgeçilerek, Sovyetler Birliği'ne dönülmesini istedi.

12- ABD Başkanı George Bush.SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'a başkan seçilmesi nedeniyle bir mesaj göndererek kutladı. Bush mesajında Gorbaçov'un başkanlığını sevinçle karşıladığını, başkanın geniş yetkilerini tehdit olarak görmediğini söyledi.

17 MART 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal, istanbul'da Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği* nce düzenlenen "danışma" toplantısında yaptığı konuşmada Türkiye ekonomisi ve geleceği konusunda görüşlerini açıkladı.

2- Cumhurbaşkanı Turgut ûzal ve Başbakan Yıldırım Akbulut, Çanakkkale Zaferi'nin 75. yıldönümü kutlama törenlerine katılmak için Çanakkale'ye gittiler.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Hollanda işçi Partisi'nin seçim kampanyasına destek amacıyla Hollanda'ya gitti.

4- "Uyuşturucu Zirvesi"ne katılmak için İtalya'ya giden İçişleri Bakanı Abdül-kadir Aksu, Uluslararası basın ajanstan ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

5- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, Denizli'de öğretmenlere hitaben yaptığı konuşmada, kendisine yöneltilen eleştirileri yanıtlayarak, "laiklik konusunda taviz vermeyeceğini" söyledi.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel partisince Kastamonu ve ilçelerinde düzenlenen mitinglere katıldı.

7- ANAP Aydın Milletvekili Nabi Sabuncu, düzenlediği basın toplantısında, partisinden istifa ettiğini açıkladı.

8- ANAP Gaziantep Milletvekili Hasan Celal Güzel, Milliyet Gazetesi'nin çeşitli konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

9- IDP Genel Başkanı Aykut Edibali ile yapılan bir söyleşi Türkiye Gazetesi' nde yayımlandı.

10- Zaman Gazetesi başyazarı Fehmi Koru, Ankara'da evinin önünde iki kişinin saldırısına uğrayarak yaralandı.

11- Türkiye Gazetesi tarafından düzenlenen "önce insan" konulu panel istanbul'da yapıldı.

12- ABD Başkanı George Bush'un Kıbrıs Özel Koordinatörü Nelson Ledsky, Cumhuriyet Gazetesi'nin Kıbrıs konusundaki sorularını yanıtladı. Ledsky, "Kıbrıs'ta tek seçeneğin federasyon olduğunu" söyledi.

13- Yunanistan'da 8 Nisan'da yapılacak genel seçimler için Batı Trakya Müslüman Türk azınlık liderlerinden Dr. Sadık Ahmet milletvekilliği için adaylık başvurusunda bulundu.

14- SSCB'nin Litvanya Cumhuriyeti Devlet Başkanı Vitautas Landsbergis, Parlamento'da yaptığı konuşmada, bağımsızlık Hanının tüm dünya tarafından desteklenmesi çağrısında bulundu.

15- Küba Lideri Fidel Castro, Brezilya'da düzenlediği basın toplantısında, ülkesinde serbest seçimlere gerek olmadığını, "devrimle oynanamayacağını* söyledi.

16- Amerikan uzay mekiği Atlantis tarafından yörüngeye yerleştirilen bir casus uydunun parçalandığı ve yere düşmekte olduuğunu bildirdi.

18 MART 1990

1- Çanakkale Zaferi'nin 75. yıldönümü kutlama töreninde, Cumhurbaşkanı Turgut ûzal, Milli Savunma Bakanı Safa Giray ve Çanakkale Belediye Başkanı İsmail özay birer konuşma yaptılar. Cumhurbaşkanı Özal'ın gelişi sırasında ayağa kalkmayan Çanakkale Belediye Başkanı İsmail özay, İçişleri Bakanlığı'nca açılan soruşturma sonucu görevinden alındı.

2- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal, son siyasi gelişmeler konusunda Milliyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

3- Bağımsız Otomobil-İş Sendikası tarafından İstanbul'da düzenlenen "İnsanca Yaşama ve Çalışma Hakkına Saygı" mitinginde göstericilerle polis arasında çatışma çıktı, çok sayıda kişi yaralandı ve yaklaşık 50 kişi gözaltına alındı.

4- SSCB'nin Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev ile yapılan bir söyleşi Sabah Gazetesi'nde yayımlandı.

5- Londra'da yayımlanan The Economist Intelligence Unit'in 1990'da Türkiye'deki gelişmeleri ve Türkiye ekonomisini değerlendiren raporu yayımlandı.

6- Litvanya Devlet Başkanı Vitautas Landsbergis, SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'a yanıtını sunmak ve yetkililerle görüşmeler yapmak amacıyla Moskova'ya bir heyet gönderdi.

7- SSCB1 nin Ballık Cumhuriyetleri'nden Estonya ve Letonya'da yerel seçimler yapıldı.

8- Demokratik Almanya'da yapılan genel seçimleri "Almanya ittifakı" adlı muhazafakar grup kazandı.

19 MART 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Maliye ve Gümrük Bakanlığı'nca düzenlenen vergi haftasında yaptığı konuşmada, "yüksek oranlı vergi sisteminin, vergi kaçakçılığını arttıracağını" söyledi.

2- Hollanda İşçi Partisi'nin çağrılısı olarak bu ülkeye giden SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Türkiye'ye döndü. Atatürk Havalimanı'nda bir basın toplantısı düzenleyen İnönü gezisi hakkında Bilgi verdi.

3- Devlet Bakanı Güneş Taner, ATO tarafından düzenlenen "özelleştirme" konulu panelde yaptığı konuşmada, Turhan'ın nisan, Gima'nın da mayıs ayında satışa sunulacağını açıkladı.

4- Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler son siyasi gelişmeler ve kendisine yöneltilen eleştiriler konusunda, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da terör konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladılar.

5- Görevden alınan Çanakkale Belediye Başkanı İsmail uzay hakkında Çanakkale Valiliği'nin suç duyurusu üzerine "Cumuhurbaşkanı'na hakaret" iddiasıyla soruşturma açıldı.

Başbakan Yıldırım Akbulut, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Adalet Bakanı Oltan Sungurlu ve bazı belediye başkanları konuyla ilgili görüşlerini açıkladılar.

Görevden alınan Çanakkale Belediye Başkanı İsmail özay gazetecilerin sorularını yanıtladı.

6- Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı işyerlerinde çalışan Tarım-iş Sendikası1 na üye 10 bin 600 işçi greve başladı.

7- öldürülen bir PKK militanının cenaze töreninde çıkan olaylardan sonra Nusaybin'de meydana gelen gerilim sona ererken, Nusaybin'deki olayları protesto etmek amacıyla Mardin'in Cizre ilçesinde işyerleri açılmadı.

8- Demokratik Almanya'da seçimleri kazanan, ancak salt çoğunluğu sağlayamadığı için hükümeti kuramayan "Almanya İttifakı", Sosyal Demokratlara ve Liberallere koalisyon önerisinde bulundu.

Seçimlerle ilgili olarak, Batı Berlin Senatosu Sözcüsü Werner Kolnoff Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

9- Hindistan'ın Pencap eyaletinde Sih militanlarca düzenlenen saldında 21 kişinin öldüğü bildirildi.

20 MART 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partilerinin grup toplantılarında yaptıkları konuşmalarda Çanakkale Belediye Başkanı İsmail Özay'ın görevden alınması konusunda görüşlerini açıkladılar.

2- İSEDAK İzleme Komitesi 6. toplantısı Devlet Bakanı Işın Çelebi'nin açılış konuşmasıyla İstanbul'da başladı.-İSEDAK Başkanı olarak İzleme Komitesi üyelerine bir mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Özal, İSEDAK'ın özellikle ticari alanda üzerine düşen görevi yerine getirdiğini belirterek, "dünyada son zamanlarda ortaya çıkan köklü politik, sosyal ve ekonomik gelişmeler nedeniyle ekonomik işbirliği için yeni ve güncel strateji oluşturulması gerekli" dedi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut Ankara'da yaptığı açıklamada, grevlerin kanunlarla işçilere verilmiş haklar olduğunu, kanunlar çerçevesinde işçilerin bu hakları kullanmasına müdahale etmeyeceğini, kimseye de müdahale ettirmeyeceğini belirterek, "Böyle müdahaleler ancak totaliter rejimlerde olur, Türkiye demokratik bir ülkedir" dedi.

4- Mardin'in Cizre ilçesinde, Nusaybin'deki olayları protesto etmek amacıyla yürüyüş yapmak isteyen bir grupla polis arasında çıkan çatışmada 4 kişi öldü, 68 kişi gözaltına alındı. İlçede sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

içişleri Bakanı Abdülkadir Aksu olaylar nedeniyle gittiği Diyarbakır'da düzenlediği basın toplantısında, olayların Savur yakınlarında 13 teröristin öldürülmesinden kaynaklandığını belirterek, amaçlarının taraftarlarına moral vermek olduğunu söyledi. Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, Kara Kuvvetleri Komutanı, Jandarma Genel Komutanı ve MGK Genel Sekreteri Ankara'da biraraya gelerek olayları ele aldılar.

Öte yandan Mardin'in Silopi ve idil ilçelerinde esnafın işyerlerini açmadığı bildirildi.

5- Bağımsız Diyarbakır Milletvekili Salih Sümer, Araştırmacı-yazar Dr. İsmail Beşikçi'nin tutuklanması konusunda Başbakan Yıldırım Akbulut'un yanıtlaması istemiyle TBMM'ye bir soru önergesi verdi.

6- Çeşitli Üniversitelerde 16 Mart 1978 tarihinde 7 öğrencinin öldürülmesi dayını protesto enikleri için gözaltına alınan 393 öğrenciden 91'i tutuklandı.

7- Irak'ın Ankara Büyükleçisi Tarık Abdülcabbar Cevad, Türkiye Irak ilişkileri konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

8- Uluslararası Basın Enstitüsü (İPİ) Direktörü Peter Galliner imzasıyla Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a gönderilen iki açık mektupta, hükümetin gazetecilere yönelik tavrı protesto edildi.

9- Avrupa Parlamentosu tarafından Brüksel'de düzenlenen "Silahsızlanmanın Avrupa Açısından önemi" konulu toplantıda konuşan Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Müdürü François Heisbourg, Viyana'da devam eden AKKUM müzakerelerinin anlaşmayla sonuçlanması halinde Türkiye ve Yunanistan'ın konvansiyonel silahlarda yüzde 5-15, Bulgaristan'ın ise yüzde 50-60 oranında indirime gideceğini söyledi.

10- Litvanya Devlet Spor Komitesi, bundan sonra SSCB'de yapılacak ulusal şampiyonalara sporcularının katılmayacağını, milli takıma da sporcu vermeyeceklerini açıkladı.

Öte yandan SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov yaptığı açıklamada,Estonya Cumhuriyeti Komünist Partisini, Litvanya'nın hatalarını tekrarlamaması konusunda uyardı.

11- Kolombiya'da uyuşturucu mafyası ile güvenlik güçleri arasında dün meydana gelen çatışmalarda 37 kişinin öldüğü bildirildi.

21 MART 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut ûzal, Türkiye İl Genel Meclisi Üyeleri Birliği Genel Merkezi yöneticilerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut İstanbul'da Hürriyet Gazetesi'ni ziyaret ederek, yazar Çetin Emeç ve şoförü Sinan Ercan için başsağlığı diledi. Akbulut daha sonra, Cizre'de meydana gelen olaylar ve yakalanan "dinci" örgüt konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü düzenlediği basın toplantısında, Güney-doğu'da meydana gelen olayları değerlendirdi. İnönü, bölgedeki olaylarda ayrılıkçı güçlerin tahriki olduğunu belirterek, halkın devlet ile karşı karşıya getirilmemesini istedi.

4- Türk Ceza Kanunu'nun 9 maddesinden ölüm cezasının kaldırılarak ömür boyu hapis cezası verilmesine ilişkin yasa tasarısı TBMM Adalet Komis-yonu'nda kabul edildi.

5- Kapatılan siyasi partilerin açılması ve hazineye intikal eden mal varlıklarının iadesi konusunda SHP tarafından hazırlanan yasa önerisi TBMM Başkanlı-ğı'na sunuldu.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Marmara Üniversitesi'nce düzenlenen Türk Dış Politikası" konulu konferansta yaptığı konuşmada, dış ilişkilerle siyasal rejimlerin birbirinden soyutlanamayacağını belirtti.

7- Elazığ'a bağlı Kovancılar ilçesindeki Etibank tesislerinde çalışan kişileri evlerine götüren iki servis aracına saldırı düzenleyen teröristler 9 kişiyi.öldürdü.

8- Mardin'in Cizre ilçesinde alınan sokağa çıkma yasağı sürerken, Nusaybin, İdil, Silopi ve Midyat'ta dükkanların kepenk kapatma eylemi yaptığı bildirildi. Cizre'de gözaltına alınanların sayısı 125'e yükseldi.

içişleri Bakanı, Emniyet Genel Müdürü, Olağanüstü Hal Bölge Valisi, Jandarma Asayiş Komutanı ve Jandarma Genel Komutanlığı Harekat Şube Başkanı Cizre'ye giderek incelemelerde bulundular ve bir değerlendirme toplantısı yaptılar. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Burhanettin Bİgalı'da olaylar nedeniyle Diyarbakır'a gitti.

9- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşar Yardımcısı Mahfi Eğilmez, 1989 yılı sonu itibarıyla Türkiye'nin dış borç toplamının 41 milyar 21 milyon dolar olduğunu açıkladı.

10- istanbul, Ankara ve Malatya'da yapılan operasyonlarda, 'şeriat düzenine dayalı din devleti" kurmak amacıyla silahlı eylemlere giriştiği bildirilen 33 kişi yakalandı.

11- Çeşitli üniversitelerde, Nevruz kutlamaları nedeniyle gösteri ve eylemler yapıldı, çok sayıda öğrenci gözaltına alındı.

12- Yunanistan'da 8 Nisan'da yapılacak seçimler nedeniyle yürütülen kampanyalarda konuşan YDP lideri Konstantin Miçotakis, Türk-Yunan savunma dengesinin, Türkiye lehine bozulduğunu söyledi.

13- Romanya'nın Transilvanya bölgesinde Rumenlerle Macar azınlık arasında çıkan çatışmalarda 6 kişinin öldüğü, 300 kişininde yaralandığı bildirildi.

14- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov, yeni görevinin yetkilerine dayanarak yayımladığı bir kararname He Utvanya halkının elindeki silahların bir hafta içinde içişleri Bakanlığı'na teslim edilmesini istedi. Utvanya Devlet Başkanı Vitau-tas Landsbergis kararnameyi içişlerine müdahale olarak değerlendirdiğini ve kınadığını bildirdi.

15- Güney Afrika'nın egemenliğinde bulunan Namibya, düzenlenen bir törenle bağımsızlığını ilan etti.

22 MART 1990

1- Cumuhurbaşkanı Turgut özal, Başbakan Yıldırım Akbulut, Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, MGK ve Genelkurmay Başkanlığı yetkililerini Çankaya Köş-kü'nde kabul ederek bir süre görüştü. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Kaya Toperi, toplantıda Güneydoğu'da-ki son olayların ele alındığını bildirdi. Konu Bakanlar Kurulu toplantısında da ele alındı. Bakanlar Kurulu toplantısından sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı Mehmet Yazar, bölgede sıkıyönetime gerek olmadığını, olaylara halkın katılmadığını, dışardan gelen kişi ve ekiplerin öncülük yaptıklarının belirlendiğini, bu nedenlerle Suriye ve Irak'ın dikkatinin çekilebileceğini, konunun İçişleri ve Dışişleri Bakanlarıyla birlikte bir değerlendirmesinin yapılacağını söyledi.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, Türk-İş yöneticileriyle bir araya gelerek, Türk-İ ş'in anayasa ve çalışma yasalarında değişiklik konusundaki önerilerini görüştü.

3- Bakanlar Kurulu, KiT'lerde sözleşmeli olarak çalıştırılacak personel sayısına sınırlama getirirken, memur olarak çalışanların kadro ve unvan sorunlarının çözümü için yeni düzenlemelere gidilmesini kararlaştırdı.

4- Devlet Bakanı Güneş Taner, kendisine bağlı birim yöneticilerinin de katıldığı bir basın toplantısı düzenledi. Taner, basın toplantısında özelleştirme uygulamalarıyla ilgili bilgi verdi, TÜSİAD'ın erken seçim önerisini eleştirdi.

5- Türkiye-AT Karma Parlamento Komisyonu toplantısı Antalya'da başladı. Toplantının açılışında bir konuşma yapan Dışişileri Bakanı Ali Bozer, AT Komisyon raporunun Türkiye'nin beklentilerinin gerisinde kaldığını söyledi.

6- Nusaybin ve Cizre'de meydana gelen son olaylar ve Elazığ'da 9 kişinin PKK tarafından öldürülmesi konusunda siyasi parti liderleri olaylardan büyük üzüntü duyduklarını açıklayarak, olayların bir an önce sona erdirilmesi gerektiğini söylediler.

7- Danıştay Yasası'nda değişiklik öngören yasa tasarısı TBMM Genel Kuru-lu'nda kabul edildi.

8- Mardin'in Cizre ilçesinde salı günü meydana gelen olaylar nedeniyle konulan sokağa çıkma yasağı kaldırıldı, ilçede kepenk kapatma eyleminin devam ettiği bildirildi.

Öte yandan Sosyalist Parti Çukurova örgütlerinin yöneticileri Nusaybin ve Cizre'deki olayları protesto etmek amacıyla açlık grevine başladılar.

9- Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesine bağlı Yukarı Güngören köyünü basan PKK militanları köy ilkokulu ve öğretmen lojmanını yaktıktan .sonra kaçtılar.

10-Siirt'in Pervari ilçesinin Doğan köyü yakınlarında güvenlik güçleriyle PKK militanları arasında çıkan çatışmada iki er şehit oldu, iki er de yaralandı.

11- İstanbul Ataköy'de polisle silahlı çatışmaya girerek yaralı olarak ele geçirilen yasadışı DKP/SHB üyesi üç kişi İstanbul DGM'ce tutuklandı.

12- SSCB Başkanı Mihail Gorbaçov'un Litvanya'ya yönelik olarak yayımladığı kararname konusunda bir açıklama yapan Litvanya Devlet Başkanı Vitau-tas Landsbergis, kararnamenin yabancı bir ülkenin devlet başkanı tarafından yayımlandığını belirterek, "Kremlin'de Stalin'nin hayali dolaşıyor." dedi.

13- Demokratik Almanya'da seçimleri kazanan Almanya ittifakı, koalisyon hükümeti kurmak için libereallerle anlaşmaya vardı.

23 MART 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut özal, AT Akdeniz Sorumlusu Abel Matutes'i kabul ederek bir süre görüştü. Görüşmeye Dışişleri Bakanı Ali Bozer de katıldı.

Matutes görüşmeden sonra Antalya'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin bir çok yapısal eksikliklere ve farklılıklara çözüm bulmadan AT'ye üyelik müzakerelerine başlanamayacağını söyledi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, TÜSES Vakfı tarafından düzenlenen "Değişen Avrupa ve Türkiye" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin terör meselesini demokrasiden fedakarlık etmeden çözmesi gerektiğini belirterek, "önümüzdeki sınav, hangi partinin iktidara geleceği değil, demokrasi içinde sorunları çözmektir." dedi.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Türk dış politikası konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

3- Devlet Bakanı İbrahim Özdemir yaptığı açıklamada, Etibank Elazığ Fer-rokrom Tesisleri'nden, PKK tarafından yıllardır krom çalındığının saptandığını söyledi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisince Aydın'da düzenlenen mitingle yaptığı konuşmada, son günlerde yoğunlaşan terör olaylarına değinerek, terörü önleme konusunda hükümete destek olacaklarını söyledi.

5- TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Recep Ergun, Güneydoğu Anadolu'da meydana gelen olaylar konusunda gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, sınır ötesi operasyonları da içerecek antiterör harekatı yapılmasını önerdi.

6- Bağımsız 6 milletvekili düzenledikleri basın toplantısında, tırmanan terör olayları ve siyasi bunalımı çözmek için "milli koalisyon* kurarak ilk fırsatta seçime gidilmesini istediler.

7- Antalya'da yapılan Türkiye-AT Karma Parlamento Komisyonu toplantısı sona erdi. Toplantıda Avrupada yaşayan Türklerin serbest dolaşım hakkı reddedilirken, Türkiye'nin topluluğa tam üyeliği için Kıbrıs sorununun çözüme kavuşturulmasının şart olduğu belirtildi.

8- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Abdülcabbar Cevad, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, Güneydoğu'daki olayların bütün bölgeyi etkileyecek nitelikte olduğunu, "Bu sorun karşısında Türkiye ve Irak'ın samimi ve açık işbirliği içinde olması gerektiğini" söyledi.

9- Mardin'in Cizre ilçesinde, gözaltına alınanların serbest bırakılması ve baskılara son verilmesi istemiyle bir yürüyüş yapıldı.

10- AT, Türkiye'deki Iraklı sığınmacılara 1.2 milyon dolar yardım yapılmasını kararlaştırdı.

11-Sovyet askeri birlikleri, SSCB'den bağımsızlığını ilan eden Litvanya'nın başkenti Vilnius'a girdi. Litvanya'daki yabancı diplomatlardan ülkeyi 12 saat içinde terk etmeleri istendi. ABD bu karar nedeniyle Sovyetler Birliği' ni protesto etti. Vilnius'a yabancı gazetecilerin girmeleri yasaklandı.

12- Polonya, bağımsızlığına kavuşan Namibya'yı tanıdığını açıkladı.

24 MART 1990

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, gazetecilerin Güney-doğu'daki terör olayları konusundaki sorularını yanıtladı. Torumtay, bölgede yeni tedbirler alınacağını söyledi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, İstanbul'da yaptığı konuşmada, partisinin ve halkın erken seçim istediğini belirterek, terör konusunda hükümeti desteklediklerini yineledi.

3- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Diyarbakır'da düzenlediği basın toplantısında, terörün kılık değiştirdiğini, bunun son örneğinin de Cizre'de sergilendiğini söyledi. Aksu, ay başından bu yana yurdun çeşitli yerlerinde yapılan operasyonlarda, 22'si ölü olmak üzere 80 sağ ve sol teröristin silahlarıyla birlikte yakalandığını söyledi.

Öte yandan Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı üç köyü basan teröristler bir öğretmeni öldürerek kaçtılar.

4- Maliye ve Gümrük Bakanı Ekrem Pakdemirli, Ankara Sanayi Odası'nca düzenlenen "1989'dan 1990'a Türkiye Ekonomisi ve Sanayi" konulu seminerde yaptığı konuşmada erken seçimin bir çözüm olamayacağını söyledi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel partisince Nazilli'de düzenlenen mltingte yaptığı konuşmada, SHP'nin "milli koalisyon" hükümeti önerisinin Türkiye'nin içinde bulunduğu sorunları aşmada etkili olamayacağını, tek çarenin erken seçim olduğunu söyledi.

6- ANAP Mardin Milletvekili Nurettin Yılmaz ile terör konusunda yapılan bir söyleşi Günaydın Gazetesi'nde yayımlandı.

7- Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın ile yapılan bir söyleşi Hürriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

8- Güvenlik ve Yargı Muhabirleri Demeği'nce düzenlenen Türkiye ve Terör" konulu panel Ankara'da yapıldı.

9- Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürü Melih Gökçek ile yapılan bir söyleşi Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

10- Azerbaycan-Ermenistan sınırında üç köye Ermeniler tarafından düzenlenen saldırıda 5 kişinin öldüğü, çok sayıda evin de ateşe verildiği bildirildi.

11- Nikaragu'da Sandinist yönetime karşı mücadele eden Contralar, dün Honduras'ta yaptıktan açıklamada asker güçlerini dağıtacaklarını bildirdiler.

25 MART 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, partisince Adana'da düzenlenen mitingle yaptığı konuşmada, Güneydoğu olayları ve Çanakkale Belediye Başkanı İsmail Özay'ın görevden alınması konularına değindi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Çanakkale'de partisince düzenlenen mitingte yaptığı konuşmada, Belediye Başkanı İsmail Özay'ın görevden alınmasını eleştirdi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Ankara'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Güneydoğu olaylarını 'Vahim bir çılgınlık" olarak nitelendiren Demirel, MGK'nin hemen toplanarak durumu değerlendirmesi ve önlem alması gerektiğini söyledi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit partisince İstanbul'da düzenlenen mitingte yaptığı konuşmada Güneydoğu'daki olaylara değinerek, iktidar ve muhalefetin olaylara salt güvenlik açısından baktıklarını asıl sorunun ekonomik olduğunu söyledi. Ecevit, "Mardin'in ilçe merkezlerinde olan olaylar terör eylemi değil, kitle hareketidir. Binlerce kişi de bu harekete pasif direniş yoluyla katılmıştır" şeklinde konuştu.

5- Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi Davutlar köyünü basan PKK militanları 1 kişiyi öldürdü, 9 kişiyi yaraladı.

6- Mardin'in Derik ilçesinde yapılan operasyonlarda yaklaşık 100 kişi gözaltına alındı.

7- SSCB'nin Baltık Cumhuriyetleri'nden Estonya KP'sinin dün yapılan kongresinde KP'nin SBKP'den bağımsızlık ilan etmesi kararlaştırıldı.

8- ABD'nin New York kentinde bir distotekte dün çıkan yangında 87 kişi öldü.

26 MART 1990

1- Yerel yönetimlerde SHP'li belediyelerin birinci yılı adıyla Ankara Anakent Belediyesi'nce düzenlenen toplantıda konuşan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, görevden alınan Çanakkale Belediye Başkanı ismail özay'ın görevine iade edilmesini istedi. İnönü, halkın iradesinin hiçe sayıldığını belirterek, "12 Eylül sonrası destek gören irtica, 1989 yılında yaygın bir şekilde ve ciddi boyutlarda artmıştır" dedi.

2- Milli Savunma Bakanı Safa Giray, çeşitli nedenlerle Türk Silahlı Kuvvetleri'nden atılanların toplam sayısının 364 olduğunu açıkladı.

3- Genel Başkanlığı'na Sezai Karakoç'un getirildiği Diriliş Partisi adlı yeni bir siyasi parti kuruldu.

4- Diyarbakır'ın Lice ilçesi Zümrüt köyünü basan PKK militanları köy ilkokulunu yaktılar, Hakkari'nin Uludere ilçesi Doğan köyünde PKK militanları ile koruyucular arasında çıkan çatışmada iki PKK militanı ve bir korucu öldü.

Öte yandan Cizre'de meydana gelen olaylarda gözaltına alınan 138 kişiden 49'u tutuklandı.

5- Çimento iş kolunda 38 fabrikada çalışan Çimse-İş Sendikası üyesi 16 bin 500 işçi greve başladı.

6- Yunanistan, Türkiye ile sınır oluşturan Meriç Nehri'ndeki bir adacığın Türkiye tarafından 4 gün süreyle işgal edildiğini öne sürerek Dışişleri Bakanlığı'na bir protesto notası verdi.

7- Tahran Radyosu'nda yayınlanan bir yorum-haberde; Hürriyet, Cumhuriyet, Güneş, Tercüman, Günaydın ve Milliyet gazetelerinin, Türkiye'de islamı ortadan kaldırmaya çalıştığı öne sürüldü.

8- Macaristan'da yapılan genel seçimlerde hiçbir parti tek başına iktidar olabilecek oyu alamadı. Seçimlerin ikinci turunun 8 Nisan'da yapılacağı açıklandı.

9- SSCB'nin Litvanya Cumhuriyeti1 nde bazı binalar Sovyet birliklerince işgal edildi.

10- Demokratik Almanya Sosyal Demokrat Parti lideri İbrahim Böhme, eski rejimin gizli polis örgütü STASİ ile ilişkisi olduğu iddiaları nedeniyle parti liderliğinden, araştırma komisyonunun çalışmalarını kolaylaştırmak amacıyla geçici bir süre çekildiğini açıkladı.

27 MART 1990

1- Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip To rumtay'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek, Güneydoğu'daki olaylarla ilgili son gelişmeleri görüştü.

2- Başbakan Yıldırım Akbulut, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada Güneydoğu'daki olaylara değinerek, "Ülkenin bölünmezliğini bozacak hiçbir harekete izin verilmeyeceğini" söyledi.

3- SHP Meclis grubunda Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde meydana gelen son olaylarla ilgili "genel görüşme" yapıldı. Genel Başkan Erdal İnönü yaptığı konuşmada, "olayların klişeleşmiş sözlerle çözülemeyeceğini, yöreye gidilerek araştırılması gerektiğini, hükümetin terör karşısındaki aczini özür diye kullanamayacağını" söyledi.

4- Hükümet, Türk-İş ve TİSK temsilcileri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut başkanlığında Ankara'da biraraya gelerek çeşitli sorunları görüştüler.

5- Maliye ve Gümrük Bakanı Ekrem Pakdemirli partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümet içindeki çeşitli uygulamaları eleştirdi ve Gü-neydoğu'da daha etkin tedbirler alınması gerektiğini söyledi.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel parti grubunda yaptığı konuşmada terör olaylarına değinerek, "bu mesele siyasi iktidarın gafleti ile geçiştirilebilecek mesele değildir. Herkesi hassasiyete davet ediyorum." dedi. Demirel, hükümet boşluğunun devlet boşluğuna dönüşmesinden endişe duyduğunu söyledi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu, Ankara'da gazetecilerin son olaylarla ilgili sorularını yanıtladı. Kozakçıoğlu, olayların temelinde Kürtçü-lük ve bölücülüğün olduğunu belirterek, kesin çözümün "asgari müştereklerde birleşen milli bir politika" olduğunu söyledi.

8- Mardin'in Cizre ilçesinde meydana gelen olaylarla ilgili olarak gözaltına alınan 138 kişiden, 74'ü Diyarbakır DGM tarafından tutuklandı. Diyarbakır, Kızıltepe, Derik ve Silopi'de ise gözaltına alınan 300 kişi Diyarbakır DGM'ye sevk edildiler. Diyarbakır Lisesi'nde boykot girişiminde bulunan 30 öğrenci gözaltına alındı.

Öte yandan Elazığ'da 9 kişinin öldürülmesi ile ilgili olarak 5'i Etibank işçisi olmak üzere 25 kişi gözaltına alındı.

9- Haftalık Nokta Dergisi'nin son sayısı. TCK'nın 163. maddesine aykırı olarak yayın yapıldığı gerekçesiyle İstanbul DGM'ce toplatıldı.

10-1989 yılı Oscar ödüllerini kazananlar açıklandı.

11- Litvanya'da bulunan Sovyet birliklerinin Litvanya KP binasını işgal ettikler ve Litvanya sınırını yabancılara kapattıktan bildirildi. SSCB Savunma Bakanı Dimitri Yazov. Litvanya'nın SSCB'den ayrılabileceğini, ancak borçlarını ödemesi gerektiğini açıkladı. Litvanya Cumhurbaşkanı Vitautas Landsbergis, durumu "açık bir saldırganlık' olarak nitelerken, SSCB Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yuri Gremitski, bütün yabancı diplomatların Litvanya'yı terketmelerini istediklerini açıkladı.

12- Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Johannesburg kentinde, siyahların kötü yaşam koşullarını protesto etmek amacıyla düzenledikleri gösterilere polisin müdahale etmesi sonucu 8 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

28 MART 1990

1- MGK, Cumhurbaşkanı Turgut özal'ın başkanlığında toplanarak Güney-doğu'daki terör olaylarını ele aldı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı özal, "Güneydoğu olaylarının Türkiye'nin toprak bütünlüğüne kasteden bir planın parçası olduğu kanaatine varıldığını" belirterek, Meclis'te grubu bulunan siyasi parti liderlerini, terör olaylarını değerlendirmek üzere pazartesi günü Çankaya Köşkü' nde toplantıya çağırdı.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Cumhurbaşkanı özal'ın çağrısını kabul ettiğini açıklarken, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, çağrıyı parti yönetimi ile görüşüp değerlendireceğini söyledi. Toplantıdan sonra MGK Genel Sekre-terliği'nce açıklama yapılarak, Güneydoğu Anadolu'da alınması gerekli ilave tedbirlerin hükümete bildirileceği belirtildi.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Yıldırım Akbulut başkanlığında toplanarak çeşitli konulan görüştü. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Akbulut, Maliye ve Gümrük Bakanı Ekrem Pakdemirli'nin görevinden istifa ettiğini ve istifasının kabul edildiğini açıkladı.

3- TBMM'nin dış ilişkilerini düzenleyen yasa önerisi Genel Kurul'da kabul edilerek yasallaştı.

4- DYP Erzurum Milletvekili İsmail Köse ve arkadaşlarınca, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da özelleştirilen fabrikalar konsunda Meclis Araştırması yapılması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir önerge verildi.

5- Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde kepenk kapatma eylemi yapıldı. Bölgede gözaltına alınanların sayısı 400'e ulaştı. Dicle Üniversitesi'nde Cizre ve Nusaybin ilçelerindeki olayları protesto etmek amacıyla üç gün önce başlatılan boykot sürerken, liselerde güvenlik önlemleri artırıldı. Mardin'in Savur ilçesi Seren-li köyü yakınlarında güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada 1 terörist ölü olarak ele geçirildi.

6- Anadolu Ajansı'nın Olağan Genel Kurulu Ankara'da yapıldı.

7- Denizli'de, cam sanayiin de çalışan 900 işçi greve başladı.

8- Batı Trakya Türk azınlık liderlerinden Dr. Sadık Ahmet'in 8 Nisan'da yapılacak parlamento seçimleri için adaylığı Yunanistan Yargıtay Yüksek Kumlu'n-ca onaylanarak kesinleşti.

9- İngiltere'de Irak'a gizli yollarla götürülmeye çalışılan "nükleer silah tetik mekanizmaları" gümrük yetkilileri tarafından yakalandı, olayla ilgili olarak 5 kişi tutuklandı.

29 MART 1990

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisince Uzunköprü'de düzenlenen açık hava toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı özal'ın çağrısını kabul etmesinin "bu konudaki politikalarının değiştiği anlamına gelmediğini, bunu sadece ülkenin bütünlüğü ile ilgili bir konu olduğu için kabul ettiğini' söyledi, inönü, milli iradenin TBMM'ye yansımasının sorunların çözümüne en büyük engeli oluşturduğunu, "seçim yapılmadan bu zaafiyetin ortadan kaldırılamayacağını" belirtti.

2- Türkiye ile Bulgaristan arasında, ikili ilişkileri 1984 yılı öncesi düzeyine getirecek mekanizmaların oluşturulması amacıyla iki ülke dış işleri bakanlığı müsteşarları düzeyindeki toplantı Ankara'da başladı.

3- Ekrem Pakdemirli'nin isitfasıyla boşalan Maliye ve Gümrük Bakanlığı'na İstanbul Milletvekili Adnan Kahveci getirildi.

4- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, 1990 yılı içinde belediyelere toplam 7.5 trilyon lira verileceğini söyledi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, süper emeklilikle ilgili yeni düzenlemeler yapılacağını, konunun "toplumsal sorun" haline geldiğini söyledi.

6- SHP İzmir Milletvekili Veli Aksoy ve arkadaşları tarafından, Arifiye-Sin-can demiryolu hattının yapımından vazgeçilmesi konusunda Meclis araştırması önergesi verildi.

7- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Turgut özal'ın çağrısı konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Demirel, çağrıya henüz bir yanıt vermediklerini belirterek, "Biz Çankaya'yı reddetmiyoruz, oraya çıkış şeklini reddediyoruz." dedi.

Demirel TBKP merkez yöneticilerinden oluşan bir heyeti kabul ederek bir süre görüştü.

8- SHP, sözleşmeli personelin statüsünü düzenleyen 399 sayılı kanun hükmünde kararnamenin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulundu.

9- İSO Başkanı Memduh Hacıoğlu yaptığı açıklamada,Mesut Yılmaz ve Ekrem Pakdemirii'nin istifalarının "hükümetin geleceğinin olmadığını gösterdiğini" söyledi.

10- Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkanlığı'na Nezih Demirkent yeniden seçildi. Cemiyet yönetim kurulu yayımladığı bildiride, basın şehitlerinin katillerinin bir an önce bulunarak yargılanmasını istedi.

11- USAŞ'ın satışı, Ankara 6. Bölge İdari Mahkemesi'nce iptal edildi.

12- Araştırmacı-yazar Ör. İsmail Beşikçi'nin, "Bilim, Resmi ideoloji, Devlet, Demokrasi ve Kürt Sorunu" adlı kitabı bölücü propaganda yapıldığı gerekçesiyle istanbul DGM'ce toplatıldı.

13- Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi Cennetpınar köyü öğretmeni PKK militanları tarafından öldürüldü. Diyarbakır'da ortak bir bildiri yayımlayan yasadışı dört örgüt, işyerlerinin kapatılmasını istedi. Diyarbakır ve Mardin'de yapılan son operasyonlarla gözaltına alınanların sayısı 495'e yükseldi.

14- Demokratik Almanya ile Türkiye arasında vize muafiyeti anlaşması imzalandı. Anlaşma ile Türk vatandaşları Demokratik Almanya'ya vizesiz girebilecek.

15- Litvanya Parlamentosu, sınır güvenlik güçleri oluşturulmasına ilişkin yasa tasarısını askıya aldı. Devlet Başkanı Vitautas Landsbergis konuyla ilgili açıklamasında Litvanyalılara çağrıda bulunarak, Sovyet birliklerine karşı konul-mamasını, silahların zorluk çıkarılmadan Sovyet yetkililerine teslim edilmesini istedi.

30 MART 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut, JSO heyetini kabul ederek görüştü. Görüşmede terör olaylarına değinen Akbulut, terörün ülke ve millet bütünlüğüne yönelik olduğunu, devletin demokratik sistem içinde terör olaylarını önlemeye muktedir olduğunu söyledi.

2- SHP. Hakim ve Savcılar Yasası ile hakim ve savcılar eğitim merkezi kurulmasına ilişkin yasada değişiklik yapan yasanın bazı maddelerinin iptal edilmesi amacıyla Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulundu.

3- Demokrasi İzleme Kurulu tarafından düzenlenen anayasa kurultayı Ankara'da başladı.Kurultay'da DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Sosyalist Parti Genel Başkanı Ferit İlsever ve SHP Genel Sekreter Yardımcısı Atilla Sav birer konuşma yaptılar.

4- Basın Konseyi Yüksek Kurulu'ndan,yapılan bir açıklamada, Günaydın, Güneş ve Tan Gazeteleriyle Gelişim Grubu dergileri sahibi Asil Nadir'in bu kuruluşlara gönderdiği "talimat genelgesinin basın özgürlüğüne yönelik bir tehlikenin işareti olarak görüldüğü bildirildi.

5- İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 9. istanbul Uluslararası Film Festivali başladı.

6- Yasadışı dört örgütün dün yaptığı çağrı üzerine Diyarbakır'da işyerlerinin büyük bölümü açılmadı. Eylemle ilgili olarak 15 kişi gözaltına alındı.

7- Batı Trakya Türk Azınlık liderleri Dr. Sadık Ahmet ve İbrahim Şerifin hapis cezaları Patras Temyiz Mahkemesi tarafından para cezasına çevrildi. Her iki lider de para cezalarını ödeyerek serbest bırakıldı.

8- SSCB'nin Azerbaycan Cumhuriyeti'nde Ermeniler tarafından Azeri köylerine düzenlenen saldırılarda 3 kişinin öldüğü, Azerbaycan'ın diplomatik kanallarla SSCB Başkanı Gorbaçov'dan yardım istediği bildirildi.

9- SSCB'nin Estonya Cumhuriyeti Parlamentosu, Halk Cephesi'nin önerdiği "aşamalı bağımsızlık" programını kabul etti.

10- Irak'a götürülürken Londra Havaalanı'nda yakalanan nükleer silah parçası kaçakçılığı konusunda bir açıklama yapan Irak Savunma Bakanlığı Sözcüsü, ingiliz makamlarının Irak'a karşı düşmanca ve yanlı bir kampanya başlattıkları öne sürerek, ele geçirilen parçaların bilimsel araştırmalarda ve sanayi alanında kullanılan elektrik kondansatörleri olduğunu söyledi.

31 MART 1990

1- Başbakan Yıldırım Akbulut Ankara'nın bazı ilçelerine yaptığı gezilerde parti içi sorunlara değindi ve erken genel seçimi düşünmediklerini, kabinede de kısa sürede değişiklik yapılmayacağını belirtti.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Özal'ın zirve çağrısını kabul etmesinin sebeplerini anlattı.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel İstanbul Tabipler Odası tarafından düzenlenen "Sağlık Çalışanlarının Sendikalaşma Sorunları" konulu panelde yaptığı konuşmamda, halkın yüzde 50'sinin her türlü sigortanın dışında olduğunu, orta sınıfın yok olduğunu ve gelir dağılımındaki adaletsizliğin büyüdüğünü söyledi.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Günaydın Gazetesi1 nin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

4- İstanbul Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Yıldırım Aktuna ile yapılan bir söyleşi Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

5- Genelkurmay Başkanlığı Özel Harekat İcra Komutanlığı tarafından hazırlanan PKK raporu haftalık Nokta Dergisi'nde yayımlandı.

6- Basın Konseyi'nin Güneş Gazetesi sahibi Asil Nadir konusunda dün aldığı karâr nedeniyle, Güneş Gazetesi mensubu 5 gazeteci, gazetelere karşı çifte standart uygulandığı gerekçesiyle Basın Konseyi'nden istifa ettiler.

7- Demokratik Almanya'nın 27 Nisan'dan itibaren Türklere vize uygulamasını kaldırması nedeniyle Federal Almanya'nın Doğu Berlin yetkilileriyle temasa geçerek anlaşmanın iptalini istedikleri bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106