20.9.1989
×

Hakkında

Künye

İletişim

EYLÜL 1989

1 EYLÜL 1989

1- Başbakan Turgut Özal, ANAP grubunda yaptığı konuşmadaGüneydoğu Anadolu'daki olaylar ve Bulgaristan konularında görüşleriniaçıkladı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, TBMM'nin yeni yasama yılınabaşlaması dolayısıyla parti grubunda yaptığı konuşmada, hükümeti erkenseçime çağırdı ve "Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce erken seçim istememizin nedeni mevcut sıkıntılara yenilerinin eklenmemesi içindir." dedi.

3- TBMM yeni yasama yılına girdi. ANAP milletvekilleri Yıldırım Akbulut, Vehbi Dinçerler, Erol Zeytinoğlu ve Doğancan Akyürek 11 Eylül'deyapılacak Meclis Başkanlığı için adaylıklarını açıkladılar.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel TBMM'nin yeni yasamayılına başlaması dolayısıyla parti grubunda yaptığı konuşmada, SHP'yeçağrıda bulunarak Cumhurbaşkanlığı seçimine katılmamalarını istedi.

5- SHP, "Türk Ticaret Yasası'nın bazı maddelerini değiştirerek, anonim şirketlerin esas mukavele değişikliklerinde aranan toplantı ve karar almanisaplarını düşüren" 3585 Sayılı Yasa'mn iptali için Anayasa Mahkemesi'nebaşvurdu.

6- Ankara Anakent Belediye Başkanı ve Kent Kooperatifleri GenelBaşkanı Murat Karayalçm düzenlediği basın toplantısında, Toplu Konut veKamu Ortaklığı Idaresi'nin yayınladığı tebliğ ile, kooperatiflere konut kredisiverilmesi için inşaatın biten kısmının yüzde 10'dan yüzde 30'a çıkarılmasıkararını eleştirerek bu kararın kazanılmış hakların ihlali olduğunu belirtti.

7- Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen "DünyaBarış Günü" kutlama töreni, Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçm vesanatçı Zülfü Livaneli'nin Dünya Barış Çanı'nı çalmalarıyla başladı.

8- Türkiye ve SSCB Silahlı Kuvvetleri arasında karşılıklı ziyaretprogramı çerçevesinde Ankara'ya gelen SSCB Deniz Kuvvetleri KurmayBaşkanı Orgeneral Konstantin Valentineviç Makarov ve beraberindeki heyet, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Orhan Akbulut ile bir görüşmeyaptı.

Öte yandan Ankara'da bulunan Hindistan Kara Kuvvetleri KomutanıOrgeneral Vn. Sharma da Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral DoğanGüreş'i ziyaret etti.

9- Kapatılan TÖB-DER başkanlarından Gültekin Gazioğlu,"Komünizm Propagandası" yaptığı iddiasıyla, 15 yıl hapis cezası istemiyleyargılandığı davada beraat etti.

10- İnsan Hakları Derneği Genel Sekreteri Akın Birdal'ın da aralarındabulunduğu 5 İHD yöneticisi hakkında, TCK'nın 140. maddesi gereğinceAnkara DGM'de dava açıldı.

11- Yasadışı Dev-Sol davasında idamla yargılanırken Yunanistan'akaçan iki kişi, Türkiye'ye iade edildi.

12- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez De Cuellar Kıbrıs konusunda Reuters Ajansına verdiği demeçte, "Ortada masa da yok, belge deyok" diyerek, Denktaş ve Vasiliu'nun bu ay içinde görüşmesinin söz konusu olmadığını açıkladı.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri'ninaçıklamasının "masada bir belge olmadığını" teyid ettiğini, açıklamanın bukonudaki Rum propagandasının gerçeklerle bağdaşmadığını gösterdiğinisöyledi. Denktaş, Genel Sekreter'e duruma açıktık getiren bu demecindendolayı teşekkür etti.

13- Bulgaristan'ın, AGİK insani Boyut Konferansı'na katılan heyetinebaşkanlık eden Kuliçev, Paris'te yaptığı bir konuşmada "Türkiye'nin Bulgaristan'ı uluslararası platformlarda kötü duruma düşürme gayreti içindeolduğunu ve savaş kışkırtıcılığı yaptığını" öne sürdü.

14- Sovyetler Birliği'nin Ballık Cumhuriyetleri'nden Estonya'da 15 kadar Komünist Parti yetkilisinin görevlerine son verildiği bildirildi.

15- İtalya'da Hıristiyan Demokrat Parti Genel Başkanlığından istifaeden Ciriaco De Mita istifasını geri aldı.

16- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, son zamanlarda basında,Mısır'ın topraklarında Amerikan üsleri kurulmasına izin vereceği yolundakihaberleri değerlendirerek, Yugoslavya Haber Ajansı Tanjug'a verdiğidemeçte "Mısır topraklarında yabancı askeri üs kurulmasına kesinlikle karşıolduğunu, bu durumun ülkesinin ekonomik sorunlarına bir çözüm getiremeyeceğini" belirtti.

17- Hindistan'ın en büyük ödülü olan Jawaharlal Nehru ödülü. FilistinKurtuluş Örgütü Lideri Yaser Arafat'a verildi.

18- Nobel Barış ödülü sahibi, Anglikan Kilisesi Rahibi Desmond Tutuve eşi, 40 kadar kilise adamı ve öğretmenle birlikte gözaltına alındı.

19- ABD Başkanı George Bush, Panama ile diplomatik ilişkilerini General Antonio Manuel Noriega işbaşında bulunduğu sürece keseceklerinive General Noriega tarafından kurulacak hiçbir hükümeti tanımayacaklarınıbildirdi.

2 EYLÜL 1989

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, yapılacak belediye başkanlığıseçimi öncesinde Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde bir konuşma yaptı.

Erdal İnönü, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, parti merkezindedüzenlediği basın toplantısında, hükümetin ekonomik politikalarını eleştirdi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Murat Sungar, Avrupa trenininTürkiye'ye girmesine yeniden izin verildiğini bildirdi. Dışişleri Bakanlığı'nınaçıklamasına göre 22 Ağustos'tan bu yana 1462 kişi Bulgaristan'dan vizealarak Türkiye'ye giriş yaptı.

4- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal, parti genel merkezindedüzenlediği basın toplantısında, tarım kesiminde "acil kurtarıcı önlemlere"gerek olduğunu belirtti.

5- Ankara Anakent Belediye Başkanı ve Kent-Koop Genel BaşkanıMurat Karayalçın ile yapılan bir söyleşi Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

6- Türk-İş Başkanı Şevket Yılmaz Kayseri'den Başbakan TurgutÖzal'a bir telgraf çekerek, Karabük ve iskenderun Demir Çelik Fabrikalan'nda 4 aydır devam eden grevin sona erdirilmesi için "Konuyu bizzat elealmaya ve çözüm getirmeye çağırıyorum" dedi.

7- Haber-lş Sendikası 5. Olağan Genel Kurulu Ankara'da yapıldı. Genel kurulda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut ile Haber-lşSendikası Genel Başkanı Ali Akbal birer konuşma yaptılar.

8- Güneydoğu Anadolu Bölgesinde meydana gelen olaylarda 2PKK'h terörist ve 1 korucu öldü.

9- ABD, uyuşturucu kaçakçılarına karşı mücadele eden Kolombiyahükümetine yardım etmek amacıyla 8 savaş uçağı göndereceğini açrkladı.Kolombiya Savunma Bakanı General Oscar Restrepo Rotero da, ülkesinin"İç sorunlarını çözmek için yabancı askerlere ihtiyacı olmadığını" bildirdi.

10- Sovyetler Birliği'nin Azerbaycan Cumhuriyeti Halk Cephesi

Örgütü'nün başkent Bakü'de düzenlediği ve yaklaşık 700 bin kişininkatıldığı mitingte, dağlık Karabağ sorunundaki düşmanlığı nedeniyle Ermenistan Cumhuriyeti'ne ekonomik abluka uygulanmasına karar verildiği bildirildi.

Öte yandan, Sovyetler Birliği'nin Kazakistan Cumhuriyeti'ride Kazaklarla Mesket Türkleri arasında çıkan çatışmada iki kişinin öldüğü, olay üzerineMesket Türklerinin silahlanmaya başladığı bildirildi.

11- Lübnan'da, Suriye ve General Michel Aoun komutasındakiHıristiyan birlikler arasında dün meydana gelen çarpışmalarda 17 kişininöldüğü, 66 kişinin de yaralandığı bildirildi.

12- İran Cumhurbaşkanı Haşemi Rafsancani, "Silahlı KuvvetlerBaşkomutan Vekilliği" görevinden istifa etti.

3 EYLÜL 1989

1- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut, 123 gündürsüren demir-çelik grevinin sona endirilmesi amacıyla, Devlet Bakanı CemilÇiçek tarafından getirilen "7 kişilik heyet" önerisinin yasaya uygun olmadığını kaydederek, "Özel hakeme başvurmanın, tarafların anlaşmaları durumunda mümkün olabileceğini" belirtti.

2- Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinin SHP'li Belediye Başkanı AbdülkadirOdabaşı'nın ölümü üzerine yenilenen seçimde, SHP adayı Lami OdabaşıBelediye Başkanı seçildi.

3- Cudi Dağı'nda güvenlik güçleri ile PKK'lı teröristler arasında dünmeydana gelen çatışmalarda bir erin şehit olduğu bildirildi. Bu arada, GabarDağı'nda PKK'lı militanlara ait olduğu belirtilen üç ceset bulundu.

4- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği, "kamu düzenine aykırı davranışta"bulundukları gerekçesiyle iki kişinin 48 saat içinde olağanüstü hal uygulanan 8 il ile Bitlis, Muş ve Adıyaman'ı kapsayan mücavir iller dışına çıkmasınıistedi.

5- İngiliz Observer Gazetesi'nde yer alan bir yazıda, Bulgaristan'ıngüneyindeki köylerde Türk ve Pomaklara silah zoruyla tütün toplatıldığı önesürüldü.

6- Kolombiya'da uyuşturucu mafyasının, ülkenin büyük gazetelerinden birine yerleştirdiği bombanın patlaması sonucu 1 kişi öldü, 83 kişi deyaralandı.

7- Afganistan'da yönetime karşı mücadele eden mücahitlerin Kabil'edüzenledikleri roket saldırısında 14 kişinin öldüğü, 28 kişinin de yaralandığıbildirildi.

4 EYLÜL 1989

1- DYP Hatay Milletvekili Murat Sökmenoğlu, TBMM Başkanlığı'naverdiği soru önergesinde, Başbakan Turgut Özal'ın basına ve vatandaşlarayönelik kaç dava açtığını sordu.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in Cumhuriyet Gazetesi'nde bir söyleşisi yayımlandı.

3- Resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gelen Malezya Penang EyaletiBaşbakanı Lim Chong Eu, Devlet Bakanı Güneş Taner ile bir görüşmeyaptı.

4- DİE,.toptan eşya fiyatlarında 12 aylık artışı yüzde 74.7, tüketici fiyatlarındaki 12 aylık artışı da yüzde 73.3 olarak açıkladı.

5- Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessesesi Asmaişletme Müdürlüğüne bağlı bir ocakta meydana gelen iş kazasında bir madenci öldü. Öte yandan Sivas'ın Divriği ilçesi yakınlarında bir madenocağında meydana gelen göçükte de 2 işçi öldü.

6- Siirt Valiliği Olağanüstü Xal Birimi tarafından alınan bir kararla SHPilçe örgütü üyesi 6 kişinin bölge sınırını terk etmeleri için bildirimde bulunuldu.

7- Siirt'in Eruh ilçesi yakınlarında güvenlik güçleriyle PKK militanlarıarasın da çıkan çatışmada 1 terörist ölü olarak ele geçirildi, 4 teröristte sağolarak yakalandı.

8- İzmit yakınlarında meydana gelen iki ayrı trafik kazasında 5 kişi öldü, 37 kişi de yaralandı.

9- Bağlantısız ülkeler zirve toplantısı Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'da başladı.

10- KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu düzenlediği basın toplantısında,bağlantısız ülkelere bir uyarıda bulunarak, "Kıbrıs'ta barışçı bir çözümü engelleyecek kararlardan kaçınmaları" çağrısında bulundu.

11- Sovyetler Birliği'nin Azerbaycan Cumhuriyeti'nde, dağlık Karabağ bölgesinin doğrudan Moskova tarafından yönetilmesini protesto etmek için greve gidildiği bildirildi.

12- Küba Havayollarına ait bir uçak, dün gece Havana'dan kalkışındankısa bir süre sonra infilak ederek bir köyün üzerine düştü. 115 yolcu ve 11mürettebattan sadece 1 kişinin ağır yaralı olarak kurtulduğu bildirildi.

5 EYLÜL 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Başbakan Turgut Özal,İstanbul'da başlayan İSEDAK toplantısında islam ülkelerini, Bulgaristan'dayaşayan Müslüman Türk azınlığa uygulanan baskı ve zorunlu göç konularında daha duyarlı olmaya çağırdılar.

2- Avrupa Yayın Birliği'nin (EBU) 45. toplantısı Kuşadası'nda, DevletBakanı Mehmet Yazar'ın açış konuşmasıyla başladı.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Bulgaristan'daki Türklerindurumuyla ilgili görüşlerini açıklayarak hükümeti eleştirdi. Demirel, sınırınönce açılıp sonra kapatılmasını "devleti küçülten" bir uygulama olarak nitelendirdi.

4- Ankara Valiliği ve Türkiye Ana Çocuk Sağlığı Vakfı (TAÇSAV)işbirliğiyle düzenlenen 1.Çocuk Festivali başladı.

5- Eskişehir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Zeytinoğlu,kamu kuruluşlarının "çokuluslu şirketlere satılmasına" karşı çıkarak, "Herşeybitmeden yeniden 'ulusal sanayi' ilkesinde birleşme" çağrısında bulundu.

6- Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYAD), AdaletBakanlığı'nın, cezaevi koşullarının iyileştirileceğine ilişkin sözlerini yerinegetirmediğini öne sürdü.

7- İskenderun ve Karabük demir çelik fabrikalarında yaklaşık 20 binişçinin 125 gündür sürdürdüğü grev, Ankara 5.lş Mahkemesi tarafından "ihtiyati tedbir" kararıyla durduruldu.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 32 kişiöldü.

9- Tünel kazdıkları gerekçesiyle Bursa Özel Tıp Gezaevi'nden E TipiCezaevi'ne sevkedilen 22 islami görüşlü hükümlüden 14'ünün, Özel TipCezaevine geri gönderilmeleri amacıyla başlattıkları açlık grevi 8. gününegirdi.

6 EYLÜL 1989

1- İstanbul'da sürmekte olan islam Konferansı Örgütü'nün 5. ISEDAKtoplantısı ve IKÖ 1 .Enerji Bakanları Toplantıları Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Başbakan Turgut Özal'ın yaptıkları kapanış konuşmalarıyla sona erdi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Ankara Sanayicileri ve işadamlarıDerneği'nin düzenlediği başkent toplantılarının ikincisinde yaptığıkonuşmada, partisinin Cumhurbaşkanlığı seçimine katılmayacağını, ancakMeclis Başkanlığı seçimine katılacaklarını bildirdi.

3- Yeni adli yılın başlaması nedeniyle Yargıtay'da düzenlenentörende konuşan Yargıtay Başkanı ismet Ocakçıoğlu, Başbakan TurgutÖzal'ın önerdiği "dar aoayasa" formülüne değinerek, "Bir anayasa ne kadarfazla ayrıntıya girmişse o derece fazla ve sık olarak değişiklik ihtiyacı da belirir." dedi. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Önder Sav da Türk toplumu içinçağdaş, insan hak ve özgürlüklerine saygılı bir anayasanın gerekli olduğunubelirtti.

4- Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Güneş Taner, Bursa'da Bursa Sanayici işadamları Derneği (BUSİAD) olağan toplantısında, hükümetinson aldığı ekonomik kararlara değinerek "iç piyasada kaliteyi artırabilmek içinbu kararları aldık" dedi.

5- Devlet Bakanı Ercüment Konukman göçmenlere yapılan bir aylıkkira yardım bedelinin 15 milyar lira tuttuğunu belirterek, önümüzdeki yıldanitibaren Ege Bölgesi'nde göçmenler için Emlak Kredi Bankası'nın 2 bin,özel kuruluşların da 20 bin konutluk proje gerçekleştireceğini açıkladı.

6- Devlet Bakanı Cemil Çiçek, Türkiye Demir-Çelik işletmeleri'ninbaşvurusu üzerine, iskenderun ve Ereğli demir-çelikfabrikalarındaki grevindurdurulması yönünde verilen iş mahkemesi kararının uygulanmayacağınıaçıkladı.

Türk-iş ve grevi sürdüren Çelik-iş Sendikası yöneticileri yaptıkları ortak açıklamada, grevin devam edeceğini bildirdfler.

SHP Genel Sekreter Yardımcısı Cevdet Selvi, iskenderun ve Karabük'te 126 gündür devam eden demir-çelik grevinin mahkeme kararıyladurdurulmasıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada kararı kınarken; DYP, grevnedeniyie hükümet hakkında bir gensoru önergesi verdi.

7- Siirt Valiliği'nin "kamu düzenine aykırı davrandıkları" gerekçesiyle 8kişiyi olağanüstü hal bölge sınırları dışına çıkartması kararıyla ilgili olarak, SHPDiyarbakır Milletvekili Fuat Atalay, içişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nunyanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

8- SHP Kars Milletvekili Mahmut Almak, Kars'ın Sarıkamış ilçesi Akközköyünde, jandarmanın köylülere kötü muamele yaptığını öne sürerek, Adalet Bakanı Oltan Sungurlu'nun yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

9- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, beş günlük bir gezi için İsparta'ya gitti.

10- SHP Genel Sekreter Yardımcısı Tufan Doğu, Adalet Bakanı OltanSungurlu ile Aydın Cezaevi'ndeki tutuklu ve hükümlülerin genel sağlık sorunları konusunda yaptığı görüşme hakkında basına açıklamalarda bulundu.

11- Toprak ve Tarım Reformu çerçevesinde Şanlıurfa ve çevresinde753 topraksız çiftçi ailesine 101 bin dekarlık arazi dağıtıldı.

12- Van'ın Başkale ve Siirt'in Eruh ilçelerinde 27 genç, PKK militanlarınca kaçırıldı.

13- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 19 kişiöldü, 39 kişi yaralandı.

14- Bayındırlık ve iskan Bakanlığı ile Turizm Bakanlığfna ait bazı atamakararları Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

15- Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'da devam eden Bağlantısızlarzirvesinde Reuter Ajansı'na bir demeç veren Kıbrıs Rum yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu, Türkiye'nin kendilerini Yunanistan'la askeri işbirliğine zorladığını söyledi.

Vasiliu'nun özel bir demeci Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

16- ABD, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta hıristiyanlarm ABD aleyhtarıgösterileri yoğunlaştırmaları üzerine Beyrut'taki büyükelçiliğini "geçici olarak" tahliye etti.

17- İngiltere'de yayımlanan The Independent Gazetesi'nin verdiği birhaberde, Irak'ın başkenti Bağdat yakınlarındaki askeri bir tesiste geçen aymeydana gelen bir patlama sonucu yaklaşık 700 kişinin öldüğü önesürüldü.

7 EYLÜL 1989

1- Başbakan Turgut Özal, Kara Kuvvetleri Komutanı OrgeneralDoğan Güreş'i kabul ederek bir süre görüştü.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Turgut Özal başkanlığında bir toplantıyaptı.

3- Devlet Bakanı Güneş Taner, İstanbul'da yapılan Petkim'inözelleştirilmesine hazırlık toplantısında, Devlet Bakanı Işın Çelebi ile Maliyeve Gümrük Bakanı Ekrem Pakdemirli de İstanbul Ticaret Odası'nda yaptıklarıkonuşmalarda, ithalatta gümrük vergisi ve fonların düşürülmesi konusundagörüşlerini açıkladılar.

4- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol düzenlediği basın toplantısında,üniversiteyi kazanıpta lise son sınıfta başarısız öğrencilere kayıt olanağıtanıyan "şartsız kurul" kararının alındığını açıkladı.

5- SHP, Türkçe'den başka dillerde yapılacak yayınlar hakkındaki kanunun yürürlükten kaldırılmasına ilişkin bir yasa önerisini TBMMBaşkanlığı'na sundu.

6- SHP içel Milletvekili Fikri Sağlar Siirt ve Tunceli'de, Olağanüstü HalBölge Valiliği'nce bölge dışına çıkarılanlarla ilgili olarak Başbakan TurgutÖzal'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi sundu.

SHP Edirne Milletvekili Erdal Kalkan da, Olağanüstü Hal Yasası'nın"sürgüne olanak veren" maddesinin kaldırılması için TBMM Başkanlığı'na biryasa önerisi verdi.

Öte yandan, Uluslararası Af Örgütü, Türk hükümetinden konuyla ilgili olarak yanıt istedi.

7- İsparta gezisinin ikinci gününde 16 ilçe ve beldede konuşan DYPGenel Başkanı Süleyman Demirel, cumhurbaşkanını halkın seçmesi gerektiğini söyledi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Cumhuriyet Gazetesi'nin çeşitlikonulardaki sorularını yanıtladı.

9- Et ve Balık Kurumu Genel Müdürlüğü ile bağlı işyerlerinde bugünbaşlayacak olan, grev Bakanlar Kurulu Kararı ile 60 gün ertelendi.

10- TMMOB Başkanı Teoman Alptürk, demir-çelik grevinin mahkemekararıyla durdurulmasını eleştirerek, "Grev hakkının kullanılmasına saygı demokrasinin gereğidir." dedi. Alptürk ayrıca, grevle birlikte ortaya çıkan "ithalat vurguncusu bazı çıkar çevrelerinin kimler olduğunun" açıklanmasını istedi.

11- Eğitimciler Derneği (EĞİT-DER) tarafından düzenlenen "TÖBDER Davası ve Sonuçlan" konulu panel Ankara'da yapıldı.

12- Manisa'da, iktidarın tarım politikasını protesto etmek amacıylaçiftçilerce bir yürüyüş yapıldı.

13- Bulgaristan'dan zorla göç ettirilen Türklerden, geri dönenlerinsayısı 9674'e ulaştı.

14- PKK'lı teröristler, Van'ın Çatak ilçesi Şahpuh mezrasında, 3 kişiyiöldürdüler.

15- Yurt Kitap Yayın tarafından çıkarılan 4 kitap, Ankara DGM'ce toplatıldı.

16- Londra'da başlayan, 112 ülkenin üye olduğu ParlamentolararasıBirlik'in 82. sonbahar toplantılarında Türkiye ve 26 Batılı ülkenin dahilolduğu "Batı Grubu" Bulgaristan'ı ülkesindeki Türklere uyguladığı muameleden dolayı kınadı.

17- Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'da başlayan ve 102 ülken:nkatıldığı Bağlantısız Ülkeler 9. Zirve Toplantısı, yayımlanan bir sonuç bildirisive 20 karar suretinin onaylanması ile sona erdi.

18- Avrupa'da Konvansiyonel Silah indirimi Görüşmeleri (AKKUM)Avusturya'nın başkenti Viyana'da yeniden başladı.

19- Güney Afrika Cumhuriyeti'nde dün yapılan ve siyahlarınkatılmadığı seçimlerde Ulusal Parti, Meclisin'de çoğunluğu sağlarken,seçimleri protesto eden siyahlarla polis arasında çıkan çatışmalarda 23kişinin öldüğü bildirildi.

20- Hollanda'da dün yapılan erken genel seçimleri Hıristiyan Demokrat Parti'nin kazandığı bildirildi.

21- Endonezya Devlet Başkanı Suharto, resmi bir ziyaret için Sovyetler Birliği'ne gitti.

8 EYLÜL 1989

1- Yaz dönemi çalışmalarını İstanbul Tarabya Köşkü'nde sürdürenCumhurbaşkanı Kenan Evren Ankara'ya döndü.

2- SHP Diyarbakır Milletvekili Hikmet Çetin, TBMM'de yaptığı yazılıaçıklamada, özelleştirme adı altında, önemli sanayilerin satışını kınadı.

3- Libya'nın Ankara Büyükelçisi Ahmet Abdülhamid EI-Atrash, LibyaDevrimi dolayısıyla, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Libya'nınKıbrıs konusunda 1974 yılından beri izlediği politikasında bir değişiklik olmadığını bildirdi.

4- Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) elektrik satış fiyatlarına yüzde 12-18oranında zam yaptı.

5- Federal Almanya'nın başkenti Bonn'da temaslarını sürdüren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Bozer, Federal Almanya Devlet Bakanı Adam Schwaetzer'le görüştü. Görüşmede, AT, Kıbrıs, Türkiye'de insan hakları ve ekonomik konuların ele alındığı bildirildi.

6- Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Yalçın Oral, Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak, Türkiye'nin iki ülke arasındaki vize anlaşmasına uymadığı öne sürüldü.

7- Bağlantısızlar Zirvesi'nde, Kıbrıs'la ilgili kararda Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenliği, bağımsızlığı, toprak bütünlüğü, birliği ve bağlantısızlıkstatüsünün desteklendiği bildirildi ve Türk birliklerinin ve Türk göçmenlerinadadan derhal çekilmesi istendi.

Karar Kıbrıs Rum yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu tarafından memnunlukla karşılanırken, KKTC hükümeti ve Türkiye tarafından eleştirildi.

8- Polonya Parlamento Başkanı Mikolaj Kozakiewicz ile yapılan birsöyleşi Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

9- Güney Afrika Cumhuriyeti'nde dün yapılan seçimlerden sonrameydana gelen olaylarda ölenlerin sayısının 60'ı bulduğu bildirildi.

10- Afganistan Yüksek Savunma Konseyi Sekreteri General Abdulhak Ulumi, Kabil'de düzenlediği basın toplantısjnda, sınır bölgesindeki Hoşt kentinin mücahitlerden geri alındığını açıkladı.

11- Norveç'e ait bir yolcu uçağının Kuzey Denizi'nde düştüğü, 50 yolcu ve mürettebattan kurtulan olmadığı bildirildi.

12- Küba, Etiyopya'ya 1977 yılında gönderdiği 20 bin dolayındaki askerlerini geri çekmeye başladı.

9 EYLÜL 1989

1- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut, Anayasa Mahkemesi'nin süper emeklilerin maaşlarını donduran yasayı iptal etmesi halindeiptal tarihinden itibaren hesaplanacak maaş farklarını ödeyeceklerini bildirdi,çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut, SSK'nın sağlıkhizmetlerikonusunda önemli değişiklikler yapacağını açıkladı.

2- Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, Adana'da sağlık sorunlarıyla ilgili açıklamayaptı. Şıvgın gezisinin Gaziantep, Şanlıurfa ve Diyarbakır'ı da kapsadığını belirtti.

3- Mersin'de bir terörist grubunun, bir polis karakolunu bombalaması sonucu bir yurttaşla bir terörist öldü, bir kişi de yaralandı.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'le yapılan bir söyleşi Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu ile yapılan söyleşi Güneş Gazetesi'nde yayımlandı.

6- SHP'li anakent belediye başkanlarının, yerel yönetimlerin-sorunları ve yapılması gereken uygulamaları görüşmek üzere düzenledikleri 3. eşgüdüm toplantısı SHP Genel Başkanı Erdal inönü'nün katılımıyla izmir'de yapıldı.

7- Cumhuriyet ve Hürriyet Gazetelerinde İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazanla yapılan bir söyleşi yayımlandı.

8- Hakkari'nin Beytüşşebap ve Mardin'in Cizre ilçesi yakınlarındagüvenlik güçlerince yapılan operasyonlarda biri ölü 7 teröristin ele geçirildiğibildirildi.

9- Sovyetler Birliği'nin Ukrayna Cumhuriyeti'nde muhalefetteki HalkCephesi'nin ilk kongresi başkent Kiev'de başladı.

10- Afganistan'da hükümete karşı savaşan mücahitlerin başkent Kabil'e düzenledikleri roket saldırılarında 6 kişinin öldüğü, 8 kişinin de yaralandığı bildirildi.

10 EYLÜL 1989

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, NATO AskeriKomitesi'nin toplantısına ve yıllık gezisine katılmak üzere Belçika'ya gitti.

2- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Olağanüstü Hal Bölge Valisi HayriKozakçıoğlu ve ANAP Genel Başkan Yardımcısı Galip Demirel'le birlikte Mardin'in Dargeçit ilçesinde incelemelerde bulundu. Dargeçit BelediyeBaşkanı Süleyman Anık'tan ilçenin sorunları hakkında bilgi alan Bakan Aksu,42 köy muhtarıyla düzenlenen toplantıya da katıldı.

3- Gaziantep'te haziran ayından bu yana çoğunluğu 0-3 yaş grubuçocukların oluşturduğu 61 kişinin ishalden, 4 kişinin tifodan, 2 kişinin demenenjitten öldüğü bildirildi.

4- İsrail'in Lübnan sınırı yakınında dün meydana gelen ve bir israilaskeriyle bir gerillanın ölümüyle sonuçlanan saldırının sorumluluğunu, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi üstlendi.

5- Cezayir'de, büyüyen ekonomik kriz nedeniyle, hükümeti fesheden ve Başbakan Kasdi Merbah'ı görevden alan Devlet Başkanı Şadli Bincedid, eski Genelkurmay Başkanı Mulud Hamruş'u başbakanlığa atadı.

6- Tuna Nehri'nde bir Romen yolcu gemisiyle Bulgar tankerininçarpışması sonucu meydana gelen kazada 164 kişinin kaybolduğu bildirildi.

11 EYLÜL 1989

1- TBMM Başkanlığı'na, ANAP Erzincan Milletvekili Yıldırım Akbulut 3.turda 250 oy alarak yeniden seçildi.

2- Başbakan Turgut Özal, SHP Genel Başkanı Erdal inönü ve DYPGenel Başkanı Süleyman Demirel partilerinin Meclis grubunda, TBMMBaşkanlığı seçimiyle ilgili birer konuşma yaptılar.

3- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, Eğitimciler derneği yöneticilerini kabul ederek bir süre görüştü. Görüşmede Bakan Akyol, "Öğretmenlerörgütlenebilmen, ancak örgütler siyasete karışmamalıdır." dedi.

4- Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nce yapılan biraraştırmaya göre; ABD, Belçika, Federal Almanya, Fransa ve ingiltere'deyayımlanan 33 günlük gazete, ağustos ayında Türkiye'yi konu alan toplam103 habere yer verdi. Haber konularında ilk sırayı Bulgaristan'dan göç ettirilen Türkler aldı.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut'un, bazı doktorların hastalara gereksiz ilaç ve malzeme fatura ederek SSK'yı zarara uğrattığıyolundaki açıklamaları nedeniyle yazılı bir açıklama yapan Ankara TabipOdası (ATO) Yönetim Kurulu, Bakan Aykut'un açıklamalarının suçoluşturduğunu ve tüm doktorların töhmet altında bırakıldığını belirtti.

6- Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı (TÜSES) tarafından düzenlenen "Sosyal Demokraside Ekonomi Politikaları" konuluuluslararası konferans İstanbul'da başladı.

7- Türk-Amerikan İşadamları Derneği ile izmir Ticaret Odası'ncadüzenlenen "ABD ile iş ilişkilerini geliştirme semineri" izmir'de yapıldı.

8- OECD Türkiye Konsorsiyumu Sekreteri DR. Alferd Kuehnbaşkanlığında 4 kişilik bir heyet, "OECD Türkiye Raporu'nun taslağınıhazırlamak üzere Ankara'ya geldi.

9- 7. Uluslararası Simavi Karikatür Yarışması'nda dereceye giren vetansiyon alanlara ödülleri düzenlenen bir törenle verildi.

10- Van'ın Çatak ilçesi Bilgi köyünde bir terörist öldürüldü. Cudi dağında da güvenlik güçleriyle girdiği silahlı çatışmada öldürülen bir teröristin cesedi bulundu.

11- Suriye birlikleri, Lübnan'ın Hıristiyanların yaşadığı dağlık bölgelerini yoğun top, roket ve tank ateşine tuttuğu, çatışmalarda 11 kişinin öldüğü, 34 kişinin de yaralandığı bildirildi.

12- Norveç'te parlamento seçimleri yapıldı.

12 EYLÜL 1989

1- Devlet Bakanı Ercüment Konukman Bulgaristan'a geri dönenTürklerin evlerine değil, çalışma kamplarına gönderildiklerini söyledi.

2- SHP Meclis Grubunda 12 Eylül Harekatı görüşülürken, DYP GenelBaşkanı Süleyman Demirel de bir basın toplantısı düzenleyerek 12 Eylül'üdeğerlendirdi.

Bu arada, 12 Eylül'ün 9. yıldönümü nedeniyle yapılan gösteri ve toplantılarla ilgili olarak, yurdun çeşitli yerlerinde bir dizi operasyon yapıldı, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

3- SHP tarafından hazırlanarak, Adalet Bakanı Oltan Sungurlu'ya iletilen Aydın E Tipi Cezaevi'yle ilgili raporda, 52 gün açlık grevi yapan tutukluve hükümlülerin durumlarının kötü olduğu ve" Adalet Bakanlığı tarafındanverilen sözlerin yerine getirilmediği belirtildi.

4- Eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Kemal YamakBaşbakanlık Müşavirliğine atandı.

5- Van'ın Başkale ilçeasine bağlı Çakırdoğan ve Akçalı köylerini basanteröristler 22 köylüyü kaçırdılar.

6- İstanbul Devrimci Sol davasında idam istemiyle yargılanan ArslanŞener Yıldırım ile Yeni Çözüm Dergisi Yazı işleri Müdürü Erdoğan Yaşar'ınyayın yoluyla bölücü propaganda yapmaktan yargılanmalarına İstanbul 2.Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde başlandı.

7- Likat-iş Sendikası Mersin Şubesi'nin 9 Temmuzda düzenlediği işçiSecesinde dinleti sunmaları engellenen ve slogan attıkları gerekçesiyle tutuklanan Grup Yorum'un üyeleri serbest bırakıldı.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 13 kişiöldü, 12 kişi de ağır yaralandı.

9- Lübnan'ın'başkenti Beyrut'ta Hıristiyan ve Müslüman kesimleriarasında devam eden çarpışmalarda 2 sivilin öldüğü, 26 kişinin yaralandığıbildirildi.

10- İspanya'da en yüksek yargı organı olan Ulusal Mahkeme'degörevli bir bayan savcı, düzenlenen suikast sonucu öldürüldü.

11- Pakistan Başbakanı Benazir Butto, ülkede demokrasiningüçlendirilmesi amacıyla muhalefet partilerine birlik çağrısında bulundu.

13 EYLÜL 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal ile haftalıkolağan görüşmesini yaptı.

2- TBMM Başkanlığı'na yeniden seçilen Yıldırım Akbulut, ÇankayaKöskü'nde Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e nezaket ziyaretinde bulundu.

3- TCK'da yapılacak değişiklikle, idam cezasının bazı hallerdemüebbet hapse çevrilmesini öngören yasa tasarısı Bakanlar Kurulu'nda benimsenerek, TBMM'ye sevk edilmesi kararlaştırıldı. Ayrıca Devlet Bakanı veHükümet Sözcüsü Mehmet Yazar konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamadagözaltı süresinin 15 günden 6-10 güne indirilmesinin de Bakanlar Kurulu'nca kabul edildiğini söyledi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, AT konusunda yaptığı biraçıklamada "AT'ye sıcak bakıyoruz, çünkü AT Türkiye'nin geleceğidir."dedi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, partisinin Ordu'da düzenlediğimitingle yaptığı konuşmada iktidarın "özelleştirme" adı altında yaptığı "yabancılaştırma" hareketine son vermesini istedi.

6- Siirt'in Eruh ilçesi yakınlarında güvenlik güçleriyle PKK'lı teröristlerarasında çıkan çatışmada 2 terörist öldürüldü, 3'er yaralandı. Öte yandan birsüre önce kaçırılan 20 kişi arasında olan 3 öğretmenin cesedi bulundu.

7- Çelik-İş Sendikası, Ankara 5. iş Mahkemesi'ne başvurarak grevle ilgili ihtiyati tedbir kararının ve kararın icra ve infazının durdurulmasını istedi.

8- Kapatılan CHP'nin genel sekreterlerinden , eski milletvekili ve bakan ismail Rüştü Aksal İstanbul'da öldü.

9- Bakanlar Kurulu, Avrupa-Türk Yatırım Bankası'na Türkiye'de kuruluş izni verilmesini kararlaştırdı. Karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürüğe girdi.

10- Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu, dün geri çekilen insan hakları konusunda acil karar tasarısının yeniden alınmasını kararlaştırdı.

11- İran, Kuveyt'le diplomatik ilişkilerini büyükelçilik düzeyine çıkardı.

12- Namibya'nın bağımsızlığı için mücadele eden Güneybatı Afrika Halkı Örgütü SWAPO'nun beyaz liderlerinden Anton Lubowski, dün akşam Namibya'nın başkenti Windhoek'te öldürüldü..

14 EYLÜL 1989

1- Başbakan Turgut Özal, ispanya Başbakanı Felipe Gonzalez'in resmi konuğu olarak Madrid'e gitti.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut'umakamında ziyaret ederek, göreve yeniden seçilmesi nedeniyle kutladı.

Erdal inönü, partisinin TBMM grup toplantısında, 12 Eylül,Güneydoğu olayları ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin görüşleriniaçıkladı.

3- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Bakanlar Kurulu'nda kabul edilenTürk Ceza Kanunu ile anayasa değişikliklerini basına açıkladı.

4- Siirt'de Herakol Dağı'nın Kırımtepe mevkiinde PKK'lı teröristlercepusuya düşürülen askeri timdeki beş güvenlik görevlisi şehit oldu. Dahasonra çıkan çatışmada bir PKK'lı öldürüldü.

5- Danıştay ikinci Dairesi, Ankara Üniversitesi inkılap Tarihi Enstitüsü'nün 1982-1987 arasındaki başkan ve yönetim kurulu 'üyelerihakkında, görevi kötüye kullandıkları iddiasıyla ceza davası açılmasına kararverdi.

6- Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı'nın (TÜSES)11-13 eylül tarihleri arasında Ankara'da düzenlediği "Sosyal DemokrasideEkonomi Politikaları" konulu uluslararası konferans sona erdi.

7- Türkiye Gazeteciler Sendikası İstanbul Şubesi bünyesinde "BasınÖzgürlüğü Komisyonu" kuruldu.

8- İnsan Haklan Derneği Genel Sekreteri Akın Birdal, Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında, İHD'nin cezaevi tüzük değişikliği raporunuaçıklayarak, değişikliklerde BM standartlarının esas alınması gerektiğinisöyledi.

9- Temaslarda bulunmak üzere Ankara'da bulunan Ekonomik işbirliğiVe Kalkınma Örgütü (OECD) Türkiye Konsorsiyumu Sekreteri Dr. AlfredKljehn, basının sorularını yanıtlayarak, "Bütçenin yaklaşık üçte birini borçgeri ödemesine ve faizlerine ayırırsanız, bu miktarda parayı önemli başkaharcamalarda kullanamazsınız" dedi ve "Türkiye'de iç borçların bulunduğu düzeyin, gelecekteki borçlanmalar konusunda dikkatli olunması gereken birnoktada olduğunu" söyledi.

10- Fransa'nın Strasbourg kentinde toplanan Avrupa ParlamentosuGenel Kurulu, Bulgaristan'ı Türk azınlığa yaptığı baskılara son vermeye veTürkiye ile kapsamlı bir göç anlaşması imzalamaya çağıran tasarıyı oy çokluğuile kabul etti. Bu arada, Türkiye'de ceaevlerindeki uygulamalar vehükümetin tutumunu kınayan Yeşillenin verdiği karar tasarısı da kabul edildi.

11- SSCB Dışişleri Bakanı Özel Temsilcisi Avrupa Bölümü MüdürüNikolay Afanassievski, Kıbrıs'ın Rum ve Türk kesimlerinde temaslarda bulundu.

12- Güney Afrika Cumhuriyeti'nde dün hükümetin izin verdiği ırkayrımcılığını protesto yürüyüşü yapıldı.

13- Lübnan sorununun çözümü amacıyla Arap Birliği tarafındangörevlendirilen "Üçlü Komite" (Fas, Cezayir ve Suudi Arabistan dışişleri bakanları ile Lübnan'ın Arap Birliği temsilcisi) dün Suudi Arabistan'ın Ciddekendinde toplandı.

15 EYLÜL 1989

1- İspanya'ya yaptığı geziyi tamamlayan Başbakan Turgut Özal,Türkiye'ye dönerken basının çeşitli konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

2- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu tarafından açıklanan ve idam cezalarına ilişkin yeni düzenlemeler içeren tasarı paketi, bazı kuruluşlar, partitemsilcileri ve milletvekillerince eleştirildi.

3- DYP Hatay milletvekili Murat Sökmenoğlu, TBMM Başkanlığı'naBaşbakan Turgut Özal'ın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

4- Mardin'in Silopi ilçesi yakınlarından Irak'a açılan Habur sınırkapısından 1986-1988 yılları arasında yapılan bazı hayali ihracat olayıyla ilgiliolarak Diyarbakır DGM Savcılığı'nca yapılan soruşturma sonucu, 8işadamının tutuklandığı, 22 işadamının Diyarbakır'da gözaltında tutulduğu,120 işadamının da arandığı bildirildi.

5- Pakistan'ın 17 yıllık bir aradan sonra 1 ekimde tekrar ingiliz UluslarTopluluğu'na (Commonwealth) döneceği açıklandı.

16 EYLÜL 1989

1- Başbakan Turgut Özal, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında,Dövize Çevrilebilir Mevduat (DÇM)'lara ilişkin açıklamalarda bulundu. Özal,1980 yılından bu yana ödenen borçların emisyon artışında önemli rol oynadığını, bunun da enflasyonu artırdığını belirterek 1984-88 dönemindeyapılan emisyonun yüzde 55'inin de DÇM ödemelerinden kaynaklandığınısöyledi ve DÇM borçlarının son taksidinin 1 Eylül 1989 günü ödendiğini bildirdi.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, DÇM'ler konusundaBaşbakan Turgut Özal'ın açıklamalarını yanıtlayarak, 1984-1989 yıllarıarasında ödenen bütün borçların ancak yüzde 8.4'ünün DÇM olduğunubelirtti ve "Borçların yüzde 91.6'sı enflasyon nedeni olmuyor da yüzde8.4'ü acaba neden enflasyon sebebi oluyor?" dedi.

3- Bulgaristan'dan, vize alarak Türkiye'ye gelenlerin sayısının1450'ye ulaştığı, bu arada Bulgaristan'a geri dönenlerin sayısının ise 18 binigeçtiği bildirildi.

4- Şili'de, Devlet Başkanı General Augusto Pinochet ile yapılan bir söyleşi Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

5- Kolombiya hükümeti, uyuşturucuyla mücadele programı çerçevesinde aldığı bir kararda bundan sonra hava sahasına izinsiz olarak giren ve kimliği belirlenemeyen uçakların uyarıda bulunulmaksızın düşürülmesini öngörüyor.

Bu arada, ülkenin çeşitli yerlerinde meydana gelen bombalama olaylarında 8 kişi yaralandı.

6- Suudi Arabistan, Fas ve Cezayir'den oluşan Arap Birliği Barış Komitesi,, lübnan'daki soruna askeri çözüm bulunmasının olanaksız olduğunu belirterek, derhal ateşkes çağrısında bulundu.

7- Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu, iki günlük resmi bir ziyaret için Pakistan'a gitti.

8- SSCB'nin Azerbaycan Cumhuriyeti Yüksek Sovyeti, cumhuriyetteki Halk Cephesi Örgütü'nün isteklerine uygun olarak, Dağlık KarabağBölgesi'ni ocak ayından beri doğrudan Moskova'ya bağlı olarak yöneten geçici komitenin feshedilmesi için SSCB Yüksek Sovyeti'ne başvurma kararı aldı.

SSCB Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gennadi Gerasimov, düzenlediğibasın toplantısında, Sovyetler Birliği Devlet Başkanı ve KP Genel SekreteriMihail Gorbaçov'un, geçen çarşamba günü üç Baltık Cumhuriyetinin liderleriyle yaptığı görüşmelere ilişkin soruları yanıtladı.

17 EYLÜL 1989

1- Artvin'e gitmeden önce Erzurum'da bir basın toplantısıdüzenleyen SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, erken seçim ve DÇMhakkında görüşlerini açıkladı.

2- NATO Askeri Komitesi'nin 103. toplantısı ve yıllık gezisine katılmaküzere Belçika'ya giden Genelkurmay Başkanı Org. Necip TorumtayTürkiye'ye döndü.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Avusturya'da temaslarınısürdürdü.

4- Mardin'in Silopi ilçesine bağlı Derebaşı köyü yakınlarında "teslim ol"çağrısına uymayan PKK militanları, güvenlik güçleriyle girdikleri çatışma sonunda ölü olarak ele geçirildi.

Olağanüstü Hal Bölge Valisi Yardımcısı Nafiz Kayalı, PKK'lıteröristlerin örgüt tarafından cezalandırılan üç arkadaşlarını da İdil'in Özbekkoyuna bağlı Dilberaz mezrasında öldürdüklerini bildirdi.

5- Karabük ve iskenderun Demir-Çelik işletmeleri'nde 137 gündürsüren görev, taraflar arasında imzalanan protokol sonucu sona erdi.

İmza yetkisi olmayan Karabük ve iskenderun şube yöneticileriyleÇelik-iş Genel Başkanvekili Abdullah Kuzulu'nun anlaşma protokolünü imzalamasını eleştiren Çelik-iş Genel Yönetim Kurulu, yaptığı toplantı sonunda"imzalanan toplu sözleşme hukuken geçerli olmamakla birlikte çelik işçisininsıkıntıları gözönüne alınarak işbaşı yapmalarının kararlaştırıldığını" bildirdi.

6- Pakistan Adalet Bakanı Syed iftakher Gilani, resmi bir ziyaret içinTürkiye'ye geldi.

7- Atina'da yapılan 59. Dünya ve Avrupa Halter Şampiyonası'nda 60kiloda Nairn Süleymanoğlu, silkme, koparma ve toplamda Dünya ve AvrupaŞampiyonluklarını elde ederek toplam 6 altın madalya kazandı.

8- Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Wilfried P. Thalwitz, Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ekonomisine ilişkinaçıklamalarda bulundu ve IMF ile yeni bir 'stand-by1 anlaşması için Türkiye'ye telkinde bulunduklarını, ama hükümetin 'imaj korkusu1 nedeniyle bu daveti geri çevirdiğini söyledi.

9- AT ülkeleri tarım bakanlarınca, Polonya'ya 110 ECU tutarında gıdayardımı yapılması kabul edildi.

10- Kolombiya'da bombalama olayları sürerken, bir gazeteci kimliği bilinmeyen kişilerce öldürüldü.

18 EYLÜL 1989

1- Dünya Genç işadamları Derneği'nin (YPO) toplantısı İstanbul'dayapıldı. Başbakan Turgut Özal, yaptığı konuşmadan sonra çeşitli sorularıyanıtladı.

2- 4 dosyada işlem gören ve 44 firma ile 150'den fazla işadamını kapsayan Habur sınır kapısından hayali ihracat yapıldığına ilişkin dava nedeniylegözaltında bulunan 22 işadamından 5'i Diyarbakır DGM'ye çıkarıldı. Sorgulama sonunda, üç kişi salıverilirken iki kişi tutuklandı.

3- Adalet Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'nın verilerine göre,1937 yılından bu yana, 443 idam hükümlüsünün cezasının infaz edildiği,bunların önemli bölümünün siyasi dava sanıkları olduğu belirtildi. Aynı verilere göre, son idamın 1984 yılında yapıldığı, infaz edilen idamların en yoğun1980-84 yılları arasında olduğu, bu dönemde 28'i siyasi dava sanığı olmaküzere toplam 50 kişinin asılarak idam edildiği açıklandı.

4- Bugün Gazetesi muhabiri Hadi Özışık, görev için gittiği yerde bir kişi tarafından ağır yaralandı.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 26 kişi öldü.

6- Dünya Bankası'nın Türkiye raporu yayımlandı.

7- Sri Lanka'nın başkenti Colombo'da, Hindistan ve Sri Lanka yetkilileri tarafından imzalanan barış anlaşmasının ardından, Hindistan, Sri Lanka'da Tamil gerillalalarına karşı sürdürdüğü savaşta, bu hafta içinde tek taraflıolarak ateşkesin ilan edileceğini ve yıl sonuna kadar bu ülkedeki askeri birliklerini geri çekeceğini açıkladı.

8- SSCB'nin Ukrayna Cumhuriyeti'nde, bağımsızlık isteyen bir gösteridüzenlendiği, iki aydır Azerbaycan Cumhuriyeti'nin ekonomik ablukasıaltında olan Ermenistan'da ise besin maddeleri sıkıntısının had safhayaulaştığı bildirildi.

9- İsrail Savunma Bakanı Yitzak Rabin, işgal altındaki topraklarda Filistin ayaklanmasının sona ermesi amacıyla on maddelik yeni bir plan sunanMısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile Kahire'de bir araya geldi.

19 EYLÜL 1989

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü'nün dün cumhurbaşkanının üçpartinin uzlaşmasıyla seçilmesi gerektiğini belirtmesiyle ilgili olarakBaşbakan Turgut Özal gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, "SHP GenelBaşkanı ile önkoşulsuz görüşebileceğini" söyledi.

İnönü ise konuyla ilgili olarak "DYP'yi dışlayan bir uzlaşmanın olamayacağını" bildirdi.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, cumhurbaşkanını halkın seçmesi gerektiği görüşünü yineledi.

2- Rize'den Giresun'a giden SHP Genel Başkanı Erdal inönü,Sürmene, Of, Trabzon ve Akçaabat'ta yaptığı konuşmalarda, DSP'ye birlikçağrısında bulundu.

3- SHP, özürlüler ve Bağ-Kur'lulara ilişkin iki yasa önerisini DYP iseerken genel seçimlerin 26 Kasım 1989 tarihinde yapılmasını öngören biryasa tasırısını TBMM'ye sundu.

4- SHP Ankara Milletvekili Eşref Erdem, Sosyal Hizmetler ve ÇocukEsirgeme Kurumu Genel Müdürü Melih Gökçek'in personel atamalarınailişkin TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin TBMM grubundayaptığı konuşmada, DÇM borçlarına değindi.

6- Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Ahmed El Sabah'ın Kuveyt'in Türkiyeile Bulgaristan arasında yapılması olası toplantıyı düzenleme önerisini kabulettiğini tek yanlı olarak açıklamasıyla ilgili olarak Türk Dışişleri Bakanlığı'ncayapılan açıklamada Kuveyt tarafından diplomatik kurallara uyulmadığı belirtildi.

7- Türkiye ile Irak arasındaki Hukuki ve Adli işbirliği Sözleşmesi Ankara'da imzalandı.

8- Mardin'in Silopi ilçesi Derebaşı köyünde üç gün önce öldürülen vePKK'lı olduları açıklanan 9 kişiden 6'sının masum köylü olduğunu öne sürenDerebaşı köylüleri kaymakamlık binasına yürüdüler. Güvenlik güçlerininolaya müdahalesi sırasında 3'ü gazeteci 5 kişi yaralandı. Aralarında üç gazetecinin de bulunduğu 80 kişi gözaltına alındı, 43 kişi bir süre sonra serbestbırakıldı.

Konuyla ilgili olarak SHP bölgeye bir heyetgönderdi. Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent ve Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti,görevli gazetecilere yapılan muameleyi kınadı.

9- İstanbul Ticaret Odası'nın düzenlediği "Dünya'da ve Türkiye'dePiyasa Ekonomisine Geçiş ve Yapısal Uyum Semineri" İstanbul'da yapıldı.

10- Türkiye Demir ve Çelik işletmeleri'ne bağlı iskenderun ve Karabük tesislerinde üretilen pik demir ve döküm koku satış fiyatlarına yüzde32.5 ile 54.2 oranlarında zam yapıldı.

11- Basın Şeref Kartı sahibi gazeteci Müeddep Erkmen, İstanbul'daöldü.

12- 12 Eylül 1980 tarihinden bu yana politik göçmen olarakyurtdışında bulunan yazar Tektaş Ağaoğlu Türkiye'ye dönüşünde gözaltınaalındı.

13- Bulgaristan, BM Genel Kurul çalışmalarının başlaması sırasındaSağlık Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla iki basın bildirisi yayımladı.Sağlık Bakanlığı bildirisinde Türkiye'de kolera olduğu idiasına yer verilirken,Dışrşleri Bakanlığı bildirisinde ise Türkiye'den dönen Bulgar vatandaşlarınınTürk resmi makamlarınca işkence gördüklerini öne sürdükleri kaydedildi.

Bu arada Yunanistan da Türkiye'den yaptıkları hayvansal ve bitkiselürün ithalatını "kolera" görüldüğü iddiasıyla askıya aldı.

Dışişleri Bakanlığı, Bulgaristan ve Yunanistan'dan kaynaklanan bu iddialar üzerine bu ülkelere, Türkiye'de kolera vakası görülmediği yolunda bilgi verdi.

14- Yunanistan'ın başkenti Atina'da devam etmekte olan Dünya veAvrupa Büyükler Şampiyonasına katılan ve 6 altın madalya kazanan Sovyetlerin Türk asıllı milli haltercisi Hafız Süleymanov ile masörü Vitali Stavrof,Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği'ne sığınarak iltica talebinde bulundular, ilticaistemleri Türkiye tarafından kabul edildi.

15- BM Genel Kurulu 44. dönem çalışmalarına başladı.

16- Macaristan'da, iktidardaki Komünist Partisi ile Meclis'te temsilcibulunduran çeşitli muhalif grupların, ülkede çok partili sisteme geçilmesi içinanlaştıkları bildirildi.

20 EYLÜL 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanan Doğan Güreş'i ziyaret etti.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Karadeniz gezisinin dördüncügününde, Giresun'da bir basın toplantısı düzenleyerek, gazetecilerin sorularını yanıtladı, inönü, cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda, "Başbakanönce seçim yapıp yapmayacağını açıklasın. Erken seçim olmazsa üç partininuzlaşacağı bir aday bulunsun. Bunun dışında hiçbir görüşmeye oturmam"dedi.

3- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Silopi'de meydana gelen olaylarlailgili olarak yazılı bir açıklama yaptı.

Bakan, Mardin'in Silopi ilçesinde güvenlik güçleri tarafından vurulan 9kişiden 6'sının terörist olmadığı yolundaki iddiaların asılsız olduğunu bildirdi,içişleri Bakanı Aksu, "Silopi Kaymakamlığı önünde düzenlenen gösterininde bu olayla bağıntılı bir tertip olduğunun belli olduğunu" söyledi,

Silopi Cumhuriyet Savcısı Ulvi Yüksel, olaylarla ilgili genelsoruşturmanın sürdürüldüğünü, ancak Olağanüstü Hal Yasası gereğince,güvenlik görevlileri hakkında dava açamayacağını söyledi.

Bu arada olaya tanık olduğunu söyleyerek savcılığa başvuran ve özeltimin müdahalesi sonucu yaralanan iki kişi ile Derebaşı köyü muhtarıgözaltına alındı.

DYP Hatay Milletvekili Murat Sökmenoğlu, Silopi'de meydana gelenolayla ilgili olarak Başbakan Turgut Özal'ın cevaplaması istemiyle, TBMMBaşkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

4- DYP, hükümetin belediyelere partizanca davrandığı gerekçesiyle TBMM Başkanhğı'na soru önergesi verdi.

5- Türkiye-Federal Almanya kara ulaştırması karma komisyon toplantısına ilişkin protokol, Ankara'da imzalandı.

6- Siirt’in Eruh ilçesine bağlı Fındık bucağı yakınlarında güvenlik Süçleri ile çatışmaya giren PKK'lı teröristlerden 6'sı ölü olarak ele geçirildi, olayda bir er şehit oldu.

Eruh-Şırnak arasındaki Sarıdağlı köyünde ise baba-oğul iki köylü öldürülmüş bulundu.

7- Doç. Yalçın Küçük, Ankara'da gözaltına alındı.

8- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığının, kambiyo rejiminde yapılandeğişikliğe paralel olarak, her türlü ürünün tüm ülkelere Türk Lirası karşılığıihracatının serbest bırakılmasına ilişkin tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

9- Reykjavik'teki Dünya Kupası grup eleme maçında, Türk Milli Futboltakımı izlanda'ya 2-1 yenildi.

10- Arjantin'de, Cumhurbaşkanı Carlos Menem (El Turco) ile yapılanbir söyleşi Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

11- BM Genel Sekreteri Perez de Cueller, Genel Kurul öncesidüzenlediği basın toplantısında, Bulgaristan ve Kıbrıs konularına değindi.

12- Yunanistan Parlamentosu'nda, ülkedeki telefon dinlemeleri ile ilgili yapılan soruşturmalardan sonra hazırlanan raporun görüşülmesi tamamlandı ve eski Başbakan Andreas Papandreu'nun Yüce Divan'agönderilmesine karar verildi. Aynı oylama ile Gizli Haber Alma ÖrgütüBaşkanı Kostas Tsimas ile Telefon İşletmeleri Genel Müdürü TheofonisTobras'ın da Yüce Divan'a verilmesi kararlaştırıldı.

13- Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, dün milliyetlersorununu görüşmek üzere toplanan Merkez Komitesi'nde yaptığıkonuşmada, "Cumhuriyetlerin iç sorunlarında yetkilerinin arttırılacağını, ancak bunun ulusal bütünlük konusundaki sorumluluğun unutulması anlamına gelmediğini" söyledi. Gorbaçov, "Ayrılıkçı akımlarla anarşik eylemlereizin vermeyeceklerini" belirtti.

14- Paris'e gitmek üzere Çad'ın başkenti N'djamena'dan, 194 yolcuve 14 mürettebat ile havalanan yolcu uçağının, başkent yakınlarındadüştüğü, kurtulan olmadığının sanıldığı bildirildi.

15- Sri Lanka'da, dün çıkan olaylarda 41 kişi öldü.

16- İsrail Başbakanı izak Şamir, Mısır Devlet Başkanı HüsnüMübarek'in geçen hafta sunduğu seçim planını reddetti.

17- Macaristan Meclis Başkanı Matyas Szuros, basına yaptığıaçıklamada, "ülkesinin 10 yıl içinde tarafsız statüye geçebileceğini" söyledi.

21 EYLÜL 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay'ı ayrı ayrı kabul ederek haftalıkolağan görüşmesini yaptı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Samsun'da yaptığı konuşmadacumhurbaşkanlığı seçimi konusuna değindi.

3- Devlet Bakanı Güneş Taner ve beraberindeki heyet, IMF ve DünyaBankası Genel Kurul toplantısına katılmak üzere Washington'a gitti.

4- AT Karma Parlamento Komisyonu Türk Grubu Başkanı BülentAkarcalı, parlamentoda düzenlendiği basın toplantısında, Avrupa Parlamentosu yetkilileri ve üyeleri ile yaptığı görüşmeler konusunda açıklamalarda bulundu.

5- SHP milletvekilleri tarafından.Başbakan Turgut Özal'ın yanıtlamasıistemiyle TBMM Başkanlığı'na, işadamı Asil Nadir ve basında tekelleşme,Alevi-Sünni ayrımı ve mal varlığı konusunda soru önergeleri verildi.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, dört günlük Karadeniz gezisinin ilk durağı olarak Trabzon'da yaptığı konuşmada Silopi'deki olaylaradeğindi ve Cumhurbaşkanının halkın seçmesi gerektiği görüşünü tekrarladı.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, SHP Genel Başkanı Erdalinönü'nün birleşme önerisini yanıtladı.

8- Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla ilişkiler Müşaviri Ali Baransel,Sofya Radyosu'nca yayımlanan Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in, Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov'la Kuveyt'te bir araya gelebileceği haberlerinin doğru olmadığını açıkladı.

9- YÖK Başkanı ihsan Doğramacfya, Polonya Büyükelçisi MiroslowPalasz tarafından liyakat nişanı verildi.

10- Türk-iş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, KiT'lerin özelleştirilmesineya da yabancılaştırmasına karşı olduklarını açıkladı.

11- TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Başkanı ihsan Karababa, toplumun tüm kesimlerinin Petkim'in satışına karşı çıktığını belirtti.

12- İtalya içişleri Bakanı Antonio Gava, resmi bir ziyaret için Ankara'yageldi.

13- Mardin'in Silopi ilçesinde dün köylülerin hükümet konağı önündeyapıkları yürüyüş ve gösteri sırasında çıkan olaylardan sonra gözaltına alınan39 kişiden 9'u tutuklandı.

Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu, DYP GrupBaşkanvekili Vefa Tanır, Sosyalist Parti Genel Başkanı Ferit ilsever vebölgede incelemeler yapan SHP Milletvekili Adnan Ekmen konuyla ilgiliaçıklamalarda bulunurken 3 ANAP Miletvekili incelemelerde bulunmaküzere Silopi'ye gittiler.

14- Siirt'in Eruh ilçesi yakınlarında, dün güvenlik güçleri ile PKK'lıteröristler arasında başlayan çatışmada 2 PKK'lının daha öldürülmesi sonucu ölü ele geçenlerin sayısı 9'a yükseldi.

15- Mardin'in Cizre ilçesine bağlı Yeşilyurt köyü halkına kötü muameleyaptığı iddia edilen Binbaşı Cafer Tayyar Çağlayan'ın yargılanmasına Ankara3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

16- Silopi olayları ile ilgili özel bir sayı çıkaran Yöneliş Dergisi Yazı işleriMüdürü Aytaç Varol tutuklandı.

17- Barış Derneği ve Türkiye Sosyalist işçi Partisi davaları nedeniylehakkında gıyabi tutuklama kararı bulunan ve üç gün önce Türkiye'ye dönenyazar Tektaş Ağaoğlu tutuklandı.

18- Sinema yönetmeni Ertem Eğilmez İstanbul'da öldü.

19- Uluslararası Demokratik Birliği parti liderleri toplantısı nedeniyleTokyo'da bulunan Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Japonya Dışişleri BakanıTara Nakayama ile Bulgaristan'daki Türk azınlığın durumuna ilişkin görüştü.

20- Afganistan Dışişleri Bakanı Abdül Vekil, Bonn'da düzenlediğibasın toplantısında Afganistan sorununun çözümünde Türkiye'nin dekatılacağı bir bölgesel konferans düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Afganistan'ın başkenti Kabil'e Afgan mücahitleri tarafındandüzenlenen son roket saldırılarında 10 kişinin öldüğü, 15 kişinin yaralandığıbildirildi.

21- Berlin'deki ABD üssünde bir casusluk şebekesini yönettiği iddiasıyla ABD'de tutuklu olarak yargılanan Türk vatandaşı Hüseyin Yıldırım, dün ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

22- NATO, Viyana'da devam eden konvansiyonel silahsızlanmagörüşmelerinde Varşova Paktı'na yeni öneriler sundu.

23- Washington'da bulunan SSCB Dışişleri Bakanı Eduard Sevardnadze, ABD Başkanı George Bush ile silahsızlanma konusunda görüştü.

24- Suudi Arabistan'da 16 Kuveytli, hac sırasında bombalı saldırılardüzenledikleri gerekçesiyle idam edildiler.

22 EYLÜL 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara Valisi Saffet Arıkan Bedükve Anakent Belediye Başkanı Murat karayalçın'ı ziyaret ederek,görevlerinde başarılar diledi.

2- Başbakan Turgut Özal, Sivas'ta yaptığı konuşmada Güneydoğusorununa ve cumhurbaşkanlığı seçimi konusuna değindi.

3- Bakanlar Kurulu Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığında toplandı.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Karadeniz gezisi sırasında,Of ve Rize'de yaptığı konuşmalarda, cumhurbaşkanlığı seçimine değinerek,"üç parti arasında uzlaşma imkanı görmüyorum" dedi.

5- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal, Sinop'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, "SHP olarak erken seçim önergesi vermeyeceklerini" belirterek, "DYP'nin vereceği önergeyi destekleyeceğiz" dedi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in Güneydoğu'daki olaylarhakkında bir değerlendirmesi, Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

7- Mardin'in Silopi ilçesinde 6 kişinin PKK'lı olduğu gerekçesiyleöldürülmesi olayını yerinde incelemek üzere ANAP'Jı bir grup milletvekili Silopi'ye gitti.

8- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, 5 Eylül'den itibaren Mardin'in Cizre ve Silopi ilçelerinde, düzenlenen operasyonlarda biri ölü, 22 PKK militanının yakalandığı bildirildi.

9- Eğitimciler Derneği'nin (Eğit-Der) düzenlediği "Sendikal HaklarKurultayı" Ankara'da başladı. Eğit-Der Genel Başkanı Feyzullah Ertuğrulyaptığı konuşmada öğretmenlerin sendika hakkına kavuşmaları gerektiğinisöyledi.

10- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun konuğu olarak dün Türkiye'ye gelen italyan içişleri Bakanı Antonio Gava resmi temaslarına Ankara'da başladı.

11- Sovyetler Birliği'nin Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev, Bulgaristan sorunu hakkında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz ile Sovyetler birliği Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze'nin bir araya geleceklerine işaret ederek, "görüşme masasına yaklaşıyoruz" dedi.

12- Anayasa Mahkemesi, MÇP'nin 1983 yılında kayıtlarında gelir olarak gösterdiği 939.500 liranın, belgesiz olduğu gerekçesiyle hazineye iratkaydedilmesini kararlaştırdı.

13-12 Eylül 1980'den beri yurtdışında yaşayan politik göçmenlerdenikisi Yunanistan'dan, sekizi de Federal Almanya'dan yurda döndüler. Gelenlerden biri tutuklandı, 7'si gözaltına alındı.

14- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 14 kişiöldü, 25 kişi de yaralandı.

15- İslam Konferansı Genel Sekreteri Hamid el Gabid, 43 ülkenindışişleri bakanlarına birer mesaj göndererek, Bulgaristan'daki Türk azınlığınsorunlarını görüşmek üzere Birleşmiş Milletlerde toplantı çağrısı yaptı.

16- Kolombiya'da uyuşturucu mafyasına karşı sürdürdüğü mücadelenedeniyle mafyanın ölüm tehditlerine hedef olan Adalet Bakanı Monica deGreif istifa etti.

17- İngiltere'nin Güneydoğu kıyısındaki Deal Deniz Üssü'nde meydana gelen patlamada en az 11 kişinin öldüğü, 22 kişinin de yaralandığı bildirildi. Olayı Kuzey irlanda'nın bağımsızlığı için mücadele eden irlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA) üstlendi.

18- Sovyetler Birliği'nin Azerbaycan Cumhuriyeti'nin ErmenistanCumhuriyeti'ne karşı uyguladığı ekonomik abluka nedeniyle meydana gelen kağıt yokluğu yüzünden dün Ermenistan'da gazeteler yayımlanamadı.Sovyetler Birliği Komünist Partisi yayın organı Pravda'da yer alan bir yazıdaAzerbaycan'ın bu eylemi kınandı.

23 EYLÜL 1989

1- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Karadeniz gezisininüçüncü gününde Borçka, Artvin ve Erzurum'da yaptığı konuşmalarda,Cumhurbaşkanını halkın seçmesi yönündeki isteğini yineleyerek,Başbakan Özal'ın kendisine yönelik sözlerine karşılık verdi. Demirel, siyasiyasakların kaldırıldığı halk oylamasının bir suçu affetmediğini, askeriyönetimin bir tasarrufunu sona erdirdiğini söyledi.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ile yapılan bir söyleşi HürriyetGazetesi'nde yayımlandı.

2- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği, Mardin'in Silopi ilçesi DerebaşıKöyü'nde güvenlik güçlerinin teslim ol çağrısına uymadıkları için öldürülen9 PKK'lı teröristten 6'sının masum köylüler olduğu yolundaki iddialar ile ilgiliolarak yeni bir açıklama yaptı ve iddiaların bütün yönleriyle açığa çıkarılmasıiçin soruşturmaya başlanmasının kararlaştırıldığını bildirdi. Öte yandan,çatışmanın geçtiği köyde inceleme yapan DYP heyeti, yetkililerinaçıklamalarıyla, tanıkların ifadelerinin birbirini tutmadığını belirttiler.

3- Eğitimciler Derneği (Eğit-Der) tarafından düzenlenen "SendikalHaklar Kurultayının ikinci gününde, ANAP, SHP ve DYP temsilcileri "Devletpersonelinin sendikalaşması" konusunu tartıştılar.

4- Beş gün önce Atina'da Türk Büyükelçiliği'he sığınan Sovyet halterci Hafız Süleymanov ile masör Vitali Stavraf Türkiye'ye getirildi.

5- Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'de yayımlanan kararıyla, giyimsektöründe boya ve deri yardımcı maddeleriyle Petkim tarafından üretilenbazı petro-kimya ürünlerinin gümrük ve fonları düşürüldü. Deterjan da fonödenmek suretiyle ithal edilecek mallar listesine alındı.

6- Fransız L. 'Express Dergisi, "Dünyanın yüzünü değiştiren 30 hafta" başlıklı bir araştırma yayımladı. Başta Sovyetler Birliği olmak üzere, Sosyalist Blok üzerindeki gelişmeleri inceleyen araştırmanın Bulgaristan'la ilgilibölümünde, Türk azınlığın zorlandığı "yoğun" ve "feci" göç vurgulandı.

7- Avrupa Konseyi Parlementerler Asamblesi'nde, Türkiye'nin "Avrupa Ekonomik Sahasına" dahil edilmesini isteyen rapor kabul edildi.

8- Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov ile ingiltereBaşbakanı Margaret Thatcher arasında "mini doruk" görüşmesi Kremlin'de yapıldı.

9- ABD'de bulunan Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı EduardŞevardnadze, ABD Dışişleri Bakanı James Baker'e, ülkesinin stratejik silahlarda indirim yapılmadan önce, ABD'nin uzaya yerleştirmeyi tasarladığı savunma sistemine (Yıldız Savaşları) sınırlama getirilmesi koşulundan vazgeçtiğini açıkladı. Böylece uzun menzilli nükleer füze anlaşmasınınönündeki en büyük engelin kalkmış olduğu bildirildi.

10- Lübnan'da Arap Birliği'nin 7 maddelik Barış Planı, müslümangruplardan sonra Hıristiyan lider General Michel Aoun tarafından da kabuledildi.

11- Kolombiya'nın başkenti Bogota'da dün bir gazete binası ve birtelefon santralı uyuşturucu mafyasının saldırısına uğradı, olayda iki kişi yaralandı.

12- Macaristan Hükümet Sözcüsü Zsolt Bajnok, binlerce eski siyasitutukluya tazminat ödeneceğini ve resmi binalardaki Komünist Partisi'ninkızıl yıldızlarının çıkarılacağını açıkladı.

13- Sovyetler Birliği'nin Ballık Cumhuriyetleri'nden Litvanya'da parlamento ülkenin1940 yılında Sovyetler Birliği'ne katılmasını geçersiz ilan eti.Litvanya Komünist Partisi, Sovyetler Birliği Komünist Partisi'ndenbağımsızlık istedi.

24 EYLÜL 1989

1- Maliye ve Gümrük Bakanı Ekrem Pakdemirli, yaptığı yazılıaçıklamada yılın ilk sekiz ayında belediyelere toplam bir trilyon 658 milyar570 milyon liralık destek sağlandığını ve geçen yılın aynı dönemine göreyüzde 63.3 oranında artış olduğunu söyledi.

2- Edirne'nin Uzunköprü ilçesine bağlı Kırcasalih kasabasında yapılanbelediye başkanlığı seçimini SHP adayı Hüseyin Çakar kazandı.

3- Eğitimciler Derneği'nce düzenlenen'"Sendikal Haklar Kurultayı"sendikacıların konuşmalarıyla sona erdi.

4- Siirt'in Pervari ve Şırnak ilçeleri arasındaki Namaz Dağları'ndagüvenlik güçleriyle PKK'lı teröristler arasında çıkan çatışmada bir terörist ölüolarak ele geçirildi.

5- 22 Eylül'de Türkiye'ye dönen ve gözaltına alınarak Ankara'ya getirilen TBKP Merkez komitesi üyesi 3 kişinin sorgulamalarına başlandı.

6- Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) ortak genel kurulu Washington'da başladı. Kurulda Türkiye'yi, Devlet Bakanı Güneş Taner, Merkez Bankası Başkanı Rüşdü Saraçoğlu, Devlet Planlama TeşkilatıMüsteşarı Ali Tigrel ve Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Namık Kemal Kılıçtemsil ediyor.

7- Belçika'da çıkan "Avrupa'da insan Haklan" adlı dergide yayımlananbir makalede "Bulgaristan, göç nedeniyle ekonomik açıdan zayıflamış, politik olarak da parçalanmıştır" yorumu yer aldı.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, "islam Dünyasının işbirliği veDayanışması" konulu konferansa katılmak üzere Libya'ya gitti.

9- Sovyetler Birliği'nin Kazakistan Cumhuriyeti'nde Kazak ve Rusgençleri arasında çıkan çatışmalarda 3 kişinin öldüğü, 5 kişinin de yaralandığı bildirildi.

10- Lübnan'da dün resmen ilan edilen ateşkese uyulurken, ablukanedeniyle'yaklaşık 6 aydır kapalı olan Beyrut Havaalanı ve limanı yenidenaçıldı.

11- Afganistan'da hükümete karşı mücadele eden mücahitlerinbaşkent Kabil'in güneydoğusundaki yerleşim birimlerine iki gün boyuncadüzenledikleri roket saldırılarında, 40 kişinin öldüğü, 136 kişinin de yaralandığı bildirildi.

12- Somali'de ordunun Kenya sınırındaki Dole kenti ve çevresinde,sınırı geçerek Kenya'ya sığınmak isteyen çok sayıda insanı öldürdüğü bildirildi.

13- Nepal'de meydana gelen toprak kaymalarında 47 kişinin öldüğü bildirildi.

14- Arjantin'de bir uçağın düşmesi sonucu, Arjantin Sağlık ve Sosyal Refah Bakanı öldü.

15- Hindistan'da bir yolcu, uçağının baraja düşmesi sonucu 11 kişinin öldüğü bildirildi.

25 EYLÜL 1989

1- Devlet Bakanı Ercüment Konukman, Bulgaristan'dan göçe zorlanan Türkler için, 4 ayda 40 bin mesken yapmayı hedeflediklerini vehükümetin tüm imkanlarını soydaşlar için seferber etmeyi planladığınısöyledi.

2- Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın, Maliye veGümrük Bakanı'nm, belediye kaynaklarının geçen yıla göre büyük ölçüdeartırıldığına ilişkin demecinin tek yönlü olduğunu, kesinti oranlarına ve enflasyon oranına bakıldığında kaynak artışı olmadığını, tersine düşüşolduğunu söyledi.

3- Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. NusretFişek, PKK militanını tedavi ettiği gerekçesiyle gözalfına alınan ve hakkındasoruşturma başlatılan Cizre Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Abdullah Bolcal'a destek vereceklerini söyledi. Ankara Tabip Odası da Dr. Bolcal'ayönelik işlemler nedeniyle İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'ya kınama telgrafıgönderdi.

4- İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenen "2. Uluslararası İstanbul Bienali" başladı.

5- Hollanda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Peter Jan Graff, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay'ın resmi konuğu olarakTürkiye'ye geldi.

6- Kararlılık - 89 Tatbikatı dolayısıyla İstanbul'da bulunan, NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Başkomutanı Orgeneral John Galvin, Doğu-Batıilişkilerindeki gelişmelerin olumlu olduğunu, ancak yaşanan belirsizliklernedeniyle istikrarsızlıkların daha büyük olduğunu söyledi. Bu belirsiz ortamdan dolayı Türkiye'nin NATO içindeki öneminin sürdüğünü vurguladı.

7- Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Eric Rouleau düzenlediği basın toplantısında, Fransız hükümetinin Türkiye'nin Avrupa'ya doğru attığı her adımıdestekleyeceğini söyledi.

8- Hakkari'nin Beytüşşebap ilçesi Beşağaç köyü yakınlarındagüvenlik güçleriyle PKK militanları arasında çıkan çatışmada biri ölü 3 teröristyakalandı.

9- Üniversitelerde tek tip öğrenci derneği öngören yasa önerisiniprotesto etmek amacıyla izinsiz gösteri yaptıkları gerekçesiyle gözaltınaalınan 141 öğrenci hakkında açılan dava, Ankara 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nde beraatle sonuçlandı.

10- PKK lideri Abdullah Öcalan ile yaptığı söyleşi nedeniyle 5 günönce gözaltına alınan yazar Yalçın Küçük Ankara DGM Savcılığı'nca serbestbırakıldı.

11- Federal Almanya'da kurulan Ülkücü-Türk Federasyonu eskibaşkanlarından Musa Serdar Çelebi ve iki arkadaşı hakkında, suç örgütükurmak, tehdit ve şantaj yoluyla çıkar sağlamak suçlarından açılan davaFrankfurt 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı. Sanıklar hakkında iki ayrısuçtan toplam 10 yıla kadar ağır hapis cezaları istendi.

12- BM 44. Genel Kurulu genel görüşmeleri başladı. ABD Devletbaşkanı George Bush, kimyasal silahların yasaklanması ile ilgili olarakanlaşma önerisinde bulundu.

13- Lübnan'da iki gündür devam eden ateşkes, Beyrut'unHıristiyanların oturduğu doğu kesiminin topçu ateşine tutulmasıyla ihlal edildi.

14- İsrail'in Libya açıklarına balistik bir füze fırlatmasından ABD'yi sorumlu tutan Arap Birliği Genel sekreteri Şadli Klibi, bu füze denemesininisrail'in nükleer silaha sahip ülkeler arasında olduğunu gösterdiğini bu tehlikenin Arap ülkeleri için olduğu kadar, Türkiye, iran, Pakistan ve Afrikaülkeleri için de geçerli olduğunu belirterek, bu tehdide karşı hareketegeçme çağrısında bulundu.

26 EYLÜL 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara'da yapılan rektörler toplantısına katılarak rektörlere ve YÖK üyelerine veda etti. Evren daha sonraincelemelerde bulunmak üzere Bursa'ya gitti.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, "ANAP Grubunun tek başınaseçeceği cumhurbaşkanını tanımayacaklarını, böyle bir cumhurbaşkanınıtebrik etmeyeceklerini ve düzenleyeceği törenlere katılmayacaklarını"açıkladı.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel de, bu meclisin seçeceğicumhurbaşkanının "Çankaya'yı işgal etmiş" sayılacağını söyledi.

Başbakan Turgut Özal, SHP Genel Başkanı inönü'nün "Cumhurbaşkanı olarak kendisini tanımayacakları ve devlet törenlerinekatılmayacakları" yolundaki sözlerine karşılık, "Muhalefetin Meclisçalışmalarına katıldıklarını, buna rağmen seçileni tanımazlarsa, milletvekilliğinden de çekilmeleri gerektiğini" söyledi.

3- TBMM Genel Kurulu'na sunulan, personel rejimi ile esnaf ve sanatkarlar ile ilgili genel görüşme açılmasını isteyen iki DYP önergesi reddedildi.

4- Mardin'in Silopi ilçesine bağlı Derebaşı köyünde güvenlikgüçlerince öldürülen 9 kişiden, 6'smın masum köylü olduğu iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığı'nca açılan, ancak daha sonra yetkisizlik kararı verilen olaylailgili olarak, soruşturmayı yürütmek üzere içişleri Bakanlığı'nca iki müfettişgönderildi. Öte yandan Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nin de olayısoruşturmak için iki subayı görevlendirdiği bildirildi.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Silopi'de meydana gelen olaylarınidari soruşturmayla sonuçlanamayacağını, konunun doğrudan doğruyayargı organınca ele alınması ve yargıoragınına baskı ve telkinden kaçınılmasıgerektiğini söyledi.

ANAP milletvekillerinden oluşan bir heyetin hazırladığı Silopi olaylarıyla ilgili rapor, Başbakan Turgut Özal'a iletildi.

5- Bilim ve Sosyalizm Yayınları'na ait 133 bin kitabın, AnkaraSıkıyönetim Komutam'mn emriyle yakılmasıyla ilgili davada tazminatödemeye mahkum edilen Başbakanlık, davayı temyiz etti!

6- Ankara'da, silah fuarında "çiçekli" protesto gösterisi yapan Yeşillerpartisi'nin 4 yöneticisi, Ankara 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada beraat etti.

7- Amerika'lı yazar Henry Miller'in "Oğlak Dönencesi" adlı kitabınınmüstehcen bulunarak imha kararı verilmesini protesto amacıyla aynı kitabıortaklaşa yayımladıkları için İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeyargılanan 39 yayımcı beraat etti.

8- Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe BitkileriBölümü Başkanı Prof. Dr. Fuat Tanrıverdi Erzurum'da öldü.

9- Kok kömürü ve tüm demir çeşitleri ile yan ürünlerinin fiyatları yüzde12-50 oranında arttırıldı.

10- Demokratik Almanya'nın Leipzig kentinde, "özgürlük gösterisi"yapıldı. Gösteride 50 kişinin tutuklandığı bildirildi.

11 - ABD Başkanı George Bush'un dün BM Genel Kurulu'nda yaptığı"kimyasal silah stokunun yüzde 80 indirilmesi" önerisi Sovyetler Birliği tarafından "memnuniyetle-" karşılandı. Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı EduardŞevardnadze, BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, ülkesinin kimyasalsilah stokunu ciddi şekilde azaltmaya veya tamamını yok etmeye hazırolduğunu söyledi.

12- Büyük Sahra Çölü'ne, geçen hafta bir patlama sonucu düşenFransız uçağına patlaycı madde yerleştirildiğinin belirlendiği bildirildi.

27 EYLÜL 1989

1- Bursa'da bulunan Cumhurbaşkanı Kenan Evren, UludağÜniversitesi'nin 1989-1990 öğretim yılı açılışına katılarak bir konuşma yaptı.Daha sonra İstanbul'a giden Evren, burada yeni yaptırılan okulların açılıştörenlerine katıldı.

2- SHP Parti Meclisi'nde bir konuşma yapan Genel Başkan Erdalinönü, Güneydoğu sorunlarına işaret ederek, bölgedeki olayların kaygı verici boyutlara ulaştığını bölge halkının devlete desteğinin azaldığını, bununda vahim bir gelişme olduğunu söyledi.

3- Bakanlar Kurulu'nun, Avrupa insan Hakları Divanı'nın zorunlu yargıyetkisini üç yıl süreyle karşılıklı koşulu ile tanınması kararı, Resmi Gazete'deyayımlanarak yürürlüğe girdi. Konu ile ilgili olarak bir basın toplantısıdüzenleyen Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, "Avrupa Komisyonu'nda zorunlu yargı yetkisini tanımayan bir tek Türkiye kalmıştı" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar, resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Belçika Parlamentosu Dostluk Grubunu kabulederek bir süre görüştü.

Mehmet Yazar, kabulde yaptığı konuşmada, AT Komisyonu BaşkanıJacques Delors'un dün Avrupa Konseyi'ndeki konuşmasında "AT'nintemeli Hıristiyan Birliği'dir" şeklindeki açıklamalarının Türk hükümeti tarafından üzüntüyle karşılandığını bildirdi.

5- SHP, Mardin ilinin Silopi ilçesine bağlı Derebaşı köyü yakınlarındaöldürülen ve terörist oldukları açıklanan 9 kişiden 6'sının sade yurttaşlarolduğu idialarmın aydınlığa kavuşması için Meclis araştırma önergesi verdi.

6- TBMM Genel Kurulu'nda, DYP'nin kıyıların korunması veCukobirlik'e ilişkin iki önergesi reddedildi.

7- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Federal Almanya'nın bazıgazetelerinden ve yayın kuruluşlarından gelen 11 yabancı basın mensubunu kabul ederek, çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

8- Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın, DanıştayBaşkanı Süleyman Sırrı Kırcalı'yı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.

9- Geçen cuma günü Türkiye'ye gelen ve Ankara EmniyetMüdürlüğü'nde gözaltına alınan TBKP yöneticisi 3 politik göçmeni avukatlarıyla görüştürmeyen DGM Başsavcısı Nusret Demiral hakkında Adalet Bakanlığı'na suç duyurusunda bulunuldu. Suç duyurusu Adalet Bakanı OltanSungurlu tarafından işleme konularak soruşturma başlatıldı.

10- Gazeteci yazar Murat Sertoğlu, İstanbul'da öldü.

11- Başbakan Turgut Özal, Fransa'nın Strasbourg kentinde, AvrupaKonseyi Parlamenterler Meclisi'nde bir konuşma yaptı ve parlamenterlerinsorularını yanıtladı.

Konuşmadan sonra bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan TurgutÖzal, demokrasi ve insan hakları üzerinde durdu.

12- AT Komisyonu Başkanı Jacques Delors, Strasbourg'tadüzenlediği basın toplantısında Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinin 1993yılından önce başlayamayacağını söyledi.

Avrupa Topluluğu Komisyonu, bütün toplulukta geçerli bir "SosyalHaklar Bildirgesini kabul etti.

13- ABD'de bulunan Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, ABD Dışişleri Bakanı James Baker ile görüştü.

14- Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası maçlarında, Fenerbahçe,Çekoslavakya'da Sparta Prag'a, Beşiktaş F. Almanya'da Borussia Dortmund'a, Galatasaray Yugoslavya'da Kızılyıldız'a yenildiler.

15- Yunan Parlamentosu'nda eski Başbakan Andreas Papandreu ve4 eski bakanın, Banker Kostotas skandalına karıştığı gerekçesiyle ikinci kezYüce Divan'a sevk edilmesini kararlaştırdı.

28 EYLÜL 1989

1- Başbakan Turgut Özal, Mardinin Silopi ilçesine bağlı DerebaşıKöyü'nde öldürülen 9 teröristten 6'sının masum köylü olduğu yolundaki iddialara ilişkin rapor hazırlayan ANAP milletvekilleriyle görüştü ve "Gerçeğinortaya çıkarılmasına çalışacağını" söyledi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, parti meclisinin dün aldığı kararları açıkladı, inönü daha sonra, 4.Kültür Şenliği'ne katılmak üzere Muğla'ya gitti.

3- SHP Milletvekillerince, "cezaevlerindeki olaylara karşı gereken ilgiyi göstermediği, Aydın Cezaevi'nde iki kişinin ölmesine neden olduğu veburada gelişen olaylara seyirci kaldığı" gerekçesiyle Adalet Bakanı OltanSungurlu hakkında verilen gensoru önergesi, TBMM'de reddedildi.

4- SHP Diyarbakır Miletvekili Fuat Atalay, Başbakan Turgut Özal'ınyanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Güneydoğu Anadolubölgesinde güvenliğin sağlanmasında hangi makamın yetkili olduğunu"açıklamasını istedi.

5- Mardin'in Silopi ilçesine giden DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit,içişleri Bakanlığı müfettişlerince sürdürülen soruşturmanın bir an önceyargıya devredilmesini istedi.

6- Sağlık Bakanlığı, yaklaşık 2 bin ilaca ortalama yüzde 8.9 oranındazam yapıldığını açıkladı.

7- Türk-iş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Federal Alman gazetecileriAnkara'da kabul ederek, işçi hak ve özgürlükleri ile KİT satışları konusundaaçıklamalarda bulundu.

8- Avrupa Topluluğu Komisyonu'nun iç pazar ve sanayi işlerindensorumlu Bakan Yardımcısı Martin Bangemann, Ankara'da, Başbakan TurgutÖzal, SHP Genel Başkanı Erdal inönü, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel tarafından kabul edildi. Bangemann, Devlet Bakanı Ali Bozer, Maliye Bakanı Ekrem Pakdemirli, Milli Savunma Bakanı ve Dışişleri Bakan Vekili SafaGiray ile görüşmelerde bulundu.

9- Doğu illerini gezmek üzere İsveç Parlamentosu'ndan çeşitli partilere bağlı 18 milletvekilinden oluşan heyet dün Van'a geldi.

10- Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Zaman Gazetesi Sorumlu Müdürü Servet Ergin'in bir yıl hapis cezası paraya çevrilirken gazetenin Yazı işleri Müdürü Sabri Yılmaz beraat etti.

11- Eski Demokrat Parti milletvekillerinden ibrahim Subaşı, Antalya'da öldü.

12- Dünya Bankası ve IMF yetkilileri ile görüşmelerde bulunmaküzere Washington'da bulunan Devlet Bakanı Güneş Taner, düzenlediğibasın toplantısında, temasları hakkında bilgi verdi, Dünya Bankası BaşkanYardımcısı Thawiltz'in "Türkiye'nin IMF'ye ihtiyacı vardır" şeklindeki sözlerineilişkin görüşlerini açıkladı ve basının cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin sorularını yanıtladı.

13- BM 44. Genel Kurulu nedeniyle Washington'da bulunan DışişleriBakanı Mesut Yılmaz, Portekiz, Bangladeş ve Demokratik Alman dışişleri bakanları ile görüştü.

14- ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yayımlanan "Sovyet Askeri Gücü 1989" adlı araştırmada, bir NATO-Varşova Paktı çatışmasıda"Potansiyel alt savaş alanı" olarak gösterilen Türkiye'nin savunmasının hemen hemen tümüyle kendi kaynaklarına bağlı olduğu bildirildi.

15- Filipinlerin devrik diktatörü Ferdinand Marcos, Hawai'nin başkentiHonolulu'da öldü.

16- Polonya'da yeni kurulan koalisyon hükümeti, Batılı ülkelerden1.5 milyar dolar mali yardım talebinde bulundu.

17- Yugoslavya'da, Slovenya'ya ülkeden ayrılma hakkı tanıyan anayasa değişikliği önerisinin, Federe Cumhuriyet Parlamentosu'nda kabul edilmesinden sonra Yugoslavya Parlamentosu, anayasa mahkemesindendeğişikliğin anayasaya uygun olup olmadığı yolunda bir karar vermesini istedi.

18- BM Genel Kurulu için New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı MesutYılmaz, Iran, Hollanda, Umman, Malezya, Suriye, ve Arnavutluk dışişleri bakanları ile ikili temaslarda bulundu.

19- SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, dün Ukrayna'da yaptığıkonuşmada, ülkede çoğulculuk eğilimi taşıyan çevreleri uyararak, KomünistParti'nin toplumdaki öncü rolünü her zaman koruyacağını söyledi.

20- Afganistan Dışişleri Bakanı Abdül Vekil, ABD'den gerçekleri yerinde görmek ve görüş alışverişinde bulunmak için Kabil'e özel temsilcigöndermesini istedi.

30 EYLÜL 1989

1- Başbakan Turgut Özal ve beraberindeki heyet incelemelerde bulunmak üzere GAP Bölgesi'ne gitti.

Başbakan Turguz Özal, "Kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu" gerekçesiyle, iki gazete ve iki milletvekili hakkında 205 milyon liralık tazminatdavası açtı.

2- SHF3 Genel Başkanı Erdal inönü, parti genel merkezindedüzenlediği basın toplantısında, Başbakan Turgut Özal'm TBMM'de Bulgaristan konusunda yaptığı açıklamaları eleştirerek, Özal'm, "Bulgaristan'layapılan eski görüşmelerin gizli tutanaklarını çarpıtarak açıkladığını" söyledi.

3- SHP Merkez Yürütme Kurulu, Adana ve Tokat il örgütleriningörevden alınmasını kararlıştırdı.

. 4- Bingöl'ün Genç ilçesinde güvenlik güçleriyle çatışmaya girenteröristlerden ikisi ölü olarak ele geçirildi.

5- Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'de yayımlanan bir kararıyla, 497kişinin Türk vatandaşlığının kaybettirilmesi kararlaştırıldı.

6- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, New York'ta Amerika'nın Sesi Radyosu'na Bulgaristan konusunda bir demeç verdi. Yılmaz demecinde, "Bulgaristan'ın atacağı olumlu adımları karşılıksız bırakmayacağız dedi.

7- Kolombiya Devlet Başkanı Vergilio Barco, BM Genel Kurulu'ndayaptığı konuşmada, bütün ülkeleri, uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadeleedilmesi için Viyana Sözleşmesini imzalamaya çağırdı.

8- Lübnan Parlamentosu, Arap Birliği Lübnan üçlü Komitesi'nin barışplanı uyarınca ülkede siyasi reformlar yapılmasını görüşmek üzere SuudiArabistan'ın Taif kentinde toplandı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106