11.8.1989
×

Hakkında

Künye

İletişim

AĞUSTOS 1989

1 AĞUSTOS 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, içişleri Bakanı Abdülkadir Aksubaşkanlığında yeni atanan ve görev yerleri değiştirilen valileri ÇankayaKöşkü'nde kabul etti.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Gambiya Cumhurbaşkanı DawdaJawara başkanlığındaki heyetfer arasındaki resmi görüşmeler Ankara'dayapıldı. Bu arada Türkiye ve Gambiya arasında teknik ve savunma yardımınıkapsayan iki anlaşma imzalandı.

3- Amerika Birleşik Devletleri'nin yeni Türkiye Büyükelçisi Morton Abromowitz, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e güven mektubunu sundu. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Abramowitz karşılıklı olarak iyi ilişkileringelişmesi dileklerini tekrarladılar.

4- Yüksek Askeri Şura, Başbakan Turgut Özal başkanlığında Ankara'datoplandı. Toplantıya Genelkurmay Başkanı Necip Torumtay ve kuvvet komutanları katıldılar.

5- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, SHP'nin erken genel seçim vecumhurbaşkanlığı seçiminde alacağı tavrı dile getiren ve TBMM grubunuoluşturan 98 milletvekilinin imzasını taşıyan bildiriyi basına açıkladı.

6- SHP Hakkari Milletvekili Cumhur Keskin, kaçakçı olduğu savıyla jandarma erlerinin açlığı ateş sonucu vurulan ve dört saat bekletildiği karakoldakan kaybından ölen 16 yaşındaki Dayrus Akgöl'ün durumuyla ilgili içişleriBakanı Abdülkadir Aksu'nun yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

7- Siirt'in Şırnak ilçesi Gazipaşa Mahallesi'nde TKİ'de çalışan bir kişininevine dün gece bölücü teröristlerce roket atıldı. Olayda beş kişi yaralandı.Viranşehir, Şemdinli ve Cizre ilçelerinde biri kadın üç kişi PKK militanları tarafından öldürüldü.

8- Mardin'in Kızıltepe geçidi barınma merkezindeki Irak'lı sığınmacılardan183'ü Paris'e gönderildi.

9- Lenin'in "Partileşme Süreci" adlı kitabını yayımlayarak "Komünizmpropagandası yaptıkları "gerekçesiyle İstanbul 1 Numaralı DGM'de yargılanan yayıncı Osman Yeşil ve çevirmen eşi Rikkat Yeşil beraat ettiler.

10- Yasadaşı TKP-B örgütü üyesi olmak ve ANAP Milletvekili Emekli Orgeneral Recep Ergun'a suikast düzenledikleri iddiasıyla yargılanan 19sanıktan üçü tahliye edildi.

11-Kampuçya'da barış sağlanması için Paris'te yapılan uluslararası konferansın birinci aşaması sona erdi. Toplantı sonunda, katılan tüm taraflarınkabul ettiği bir sonuç belgesi benimsendi.

12- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze, iran Cumhurbaşkanı Haşemi Rafsancani'nin resmi konuğu olarak Tahran'a gitti.

13- Sovyetler Birliği'nde Yüksek Sovyet, hükümeti eleştirmeyi serbestbırakan ve bu tür eleştirileri "Sovyet aleyhtarı kışkırtma" olarak nitelemeyenbir yasayı onayladı.

14- Afganistan'ın başkenti Kabil'in dün roketlerle bombalanması sonucu resmi kaynaklara göre en az 28 kişi öldü, 58 kişi de yaralandı.

2 AĞUSTOS 1989

1- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Türkiye'de iş yapan yabancışirketlerin temsilcileriyle görüşmesinden sonra SHP'nin erken seçim vecumhurbaşkanlığı seçimi konusunda yayımladığı bildiri ve son siyasigelişmeler konusunda basının sorularını yanıtladı.

2- Eskişehir Özel Tip Cezaevi'nde 35 gündür açlık grevinde bulunan280 tutuklu ve hükümlü, Aydın ve Nazilli cezaevlerine nakledildiler. 260 tutuklu ve hükümlünün Aydın Cezaevi'ne yerleştirilmesi sırasında çıkan olayda 1 tutuklu ile 1 hükümlü öldü, 4 hükümlü de yaralandı.

Adalet Bakanlığı Müsteşarı Arif Yüksel, "Mahkumların çıkarttığı olay sonucu, 2 kişinin öldüğünü" bildirdi. Aydın Cumhuriyet Savcısı Nural Uçurum,"Ölen iki kişinin açlık grevi nedeniyle mi yoksa herhangi bir cisimle vurulduğu için mi öldüğünün otopsi sonucu belli olacağını" söyledi.

Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, "Eskişehir Özel Tip Cezaevi'nden nakledilen tutuklu ve hükümlüler, onarım yapıldıktan sonra tekrar aynı cezaevine konulacak" dedi.

Mahkumların nakilleri, Sosyalist Parti, Yeşiller Partisi, TA YAD, İnsan Hakları Derneği, tutuklu yakınları tarafından protesto edildi.

Bu arada,diğer cezaevlerinde destek amaçlı açlık grevleri yapılırkenSHP Genel Sekreter Yardımcısı Cevdet Selvi konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu, düzenlediği basınbrifinginde, "Türkiye ile Bulgaristan arasında diyalog başlatılması yolundakiSovyet girişimi sürmektedir" dedi ve 40 ülkeden konuya ilişkin destek mesajları alındığını açıkladı.

4- ANAP Siirt Milletvekili Kemal Birlik, Doğu'daki olayların çözümü içingörüşlerini açıkladı.

5- Türk-lş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Ankara Anakent BelediyeBaşkanı Murat Karayalçın'ı ziyaret ederek, hükümetin kamu işverenleri içinkararlaştırdığı ek zam konusunu görüştü.

6- Çalışma ve Sosyal,Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada,kıdem tazminatı yıllık tavanının 1 Temmuz 1989 tarihinden geçerli olmaküzere 1 milyon 192 bin lira olarak belirlendiği bildirildi.

7- TCDD Genel Müdürlüğü'ne bağlı işyerlerinde, Türk-iş'e bağlı Likat-işTürkiye Denizciler Sendikası ve Türkiye Dok Gemi-iş Sendikaları ile TÜHİSarasında toplu iş sözleşmesi imzalandı.

8- Türk ve Alman bilim adamlarının işbirliği ile Nemrut Dağı kültürvarlıklarının koruma altına alınması araştırmasını öngören projeye ilişkinanlaşma Ankara'da imzalandı.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Rum Yönetimi Lideri Yeorgios Vasiliu arasında kesilen görüşmelerin yeniden başlamasını sağlamakamacıyla BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Oscar Camillion,Denktaş ve Vasiliu ile temaslarını sürdürürken, ABD Başkanı George Bush'un Kıbrıs Özel koordinatörü Nelson Ledsky de Ankara'da temaslarınısürdürdü.

10- Hakkari'nin Yoncalı köyünde 18 Temmuz günü PKK'lı olduklarızannıyla öldürülen ve cesetleri yakılan 2 kişiyle ile ilgili olarak Hakkari Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma açıldı.

11 - Devrimci Yol adına eylemlerde bulundukları savıyla Ankara DGM'deyargılanan 14 kişi hakkında toplam 331 •yıl hapis istenirken, 17 sanıkhakkında takipsizlik kararı verildi.

12- Polonya'da, muhalefetin de yüzde 35 oranında yer aldığı ilk parlamentoda, Komünist Parti adayı, General Czeslaw Kiszczak, 173'e karşı 237oyla başbakan seçildi.

13- Endonezya'da meydana gelen depremde en az 60 kişinin öldüğübildirildi.

14- Burma'da ayrılıkçı Karen gerillalarının döşediği mayın 13 kişininölümüne, 7 kişinin de yaralanmasına yol açtı.

15- Sovyetler Birliği Parlamentosu, ABD Kongresi'ne karşılıklı NükleerDeneme Moratoryumu ilan etme çağrısında bulundu.

16- İran'da, Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti ve Devlet Başkanı HaşimiRafsancani ile görüşmelerini tamamlayan SSCB Dışişleri Bakanı EduardŞevardnadze, Moskova'ya döndü.

3 AĞUSTOS 1989

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, çeşitli kuruluşlar ve kişiler yaptıklarıaçıklamalarla, Eskişehir Özel Tip Cezaevi'nde sürmekte olan açlık grevinin35. günü tutuklu ve hükümlülerin Aydın ve Nazilli Cezaevi'ne nakledilmelerive Aydın'a nakledilenlerden iki kişinin ölmesi, 4 kişinin yaralanması olayınıkınadılar.

Adalet Bakanlığı Müsteşarı Arif Yüksel, "Aydın Cezaevi'ndeki ölümlerinaçlık ve susuzluktan kaynaklandığını" söyledi.

2- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'yeGüneydoğu'daki olaylar ve son gelişmeler hakkında brifing verdi.

3- Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın, Maliye veGümrük Bakanı Ekrem Pakdemirli'yi ziyaret ederek, belediyelere ödenekaktarımı ve borç kesintisi sorununu görüştü.

4- Çelik-iş Genel Başkanı ve yöneticilerden oluşan bir grup, DSP GenelBaşkanı Bülent Ecevit'i ziyaret ettiler.

5- Cudi Dağı yöresindeki anılmış ve Boyuyaka köylerinin, PKK'ya karşıdüzenlenen operasyonlar nedeniyle boşaltılması kararlaştırıldı.

6- Mardin'in Kızıltepe geçici barınma kampında bulunan Iraklısığınmacılardan 151'i daha Fransa'ya gitti.

7- BM daimi delepesi Büyükelçi Mustafa Aksin, BM Genel SekreteriPerez de Cuellar ile Brüksel'de bir görüşme yaparak, Bulgaristan konusunda daha fazla çaba harcanmasını istedi.

8- İngiltere'de yayımlanan Guardian Gazetesi'nde, Türkiye ve AT'yeüyeliği konusunda bir yorum yer aldı.

9- SSCB Savunma Bakanı General Dimitri Yazov, ingiltere gezisinin songününde, Sovyet savunma siyaseti hakkında açıklamalarda bulundu ve etnik sorunlar hakkındaki soruları yanıtladı.

10- Polonya Parlamentosu, 1981 .yılında ilan edilen sıkıyönetimdönemindeki siyasal nedenlerle öldürüldükleri ileri sürülen 100 kişinin durumunu araştırmak üzere özel bir komisyon kurulmasını kararlaştırdı.

11- El Salvador'da, gerillaların dünkü çarpışmalarda 160'tan fazlahükümet askerini öldürdükleri ya da yaraladıkları bildirildi.

4 AĞUSTOS 1989

1- Başbakan Turgut Özal, Gümüşhane'de halka hitaben bir konuşmayaptı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Ankara'nın Çankaya ve SincanBelediye Başkanlarını ziyaret etti.

3- Yüksek Askeri Şura, 31 general ve amiralin bir üst rütbeye, 45 albayıngeneral ve amiralliğe yükseltilmesine karar verdi. 25 general ve amiralinrütbe bekleme süresi de bir yıl uzatıldı.

Şura'da, Genelkurmay İkinci Başkanlığfna Orgeneral Mehmet Önder,Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ise Harp Akademileri Komutanı Aşir Özözer getirildi. 1. Ordu Komutanlığı'na atanan EgeOrdusu Komutanı Orgeneral Muhittin Fisunoğlu'nun yerine ise orgeneralliğe yükselen Fikret Küpeli atandı.

33 general ve amiral kadrosuzluk, 5 general ve amiral de yaş haddinedeniyle emekliye ayrıldı.

4- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, Bulgaristan'dan göç edenlerinöğrenim çağındaki çocuklarının parasız yatılı olanaklarından yararlandırılacaklarını söyledi.

5- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, basına yaptığı açıklamada, açlık grevlerinin bir çözüm olmadığını söyledi.

Adalet Bakanlığı Müsteşarı Arif Yüksel, BBC muhabirinin sorusunuyanıtlayarak, halen 1523 hükümlü ve tutuklunun açlık grevinde bulunduğunu bildirdi.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, cezaevindeki ölümleri üzüntüile karşıladığını ve ölümlerin önlenmesi için gerekli tedbirlerin mutlakaalınması gerektiğini belirtirken SHP Genel Sekreter Yardımcısı Cevdet Selvive bir grup SHP milletvekili Adalet Bakanlığı'nın izniyle, açlık grevi yapan ikimahkumun öldüğü Aydın E Tipi Cezaevi'lnde incelemelerde bulundular.

Aydın Cumhuriyet Savcısı, cezaevinde isyan, çatışma ve benzeri herhangi bir olay olmadığını, ölen iki mahkumun ölüm nedeninin su kaybı olduğunun otopsi raporunda belirtildiğini bildirirken, sanık avukatı Veli Deveci otopsi raporuna itiraz etti.

Bu arada çeşitli cezaevlerinde yeni açlık grevlerine başlandığı bildirildi.Türk Hukuk Kurumu, Sosyalist Parti, insan Hakları Derneği, TMMOB, TürkTabipler Birliği, Türk Diş Hekimleri Birliği, Türk Veteriner Hekimler Birliği,Türk Eczacılar Birliği, TA YAD, bazı yazarlar ve çeşitli kuruluşlar ile F. AlmanYeşiller Partisi, bazı Alman yazarlarını bünyesinde toplayan Heinrich BoellVakfı cezaevlerindeki ölümleri kınadılar.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Karabük'te düzenlediği mitingtedemir-çelik grevine ilişkin açıklamalarda bulundu.

7- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında cumhurbaşkanlığı seçiminin bir erken seçimden sonra yapılmasıgerektiğini söyledi.

8- Lübnan'da Devrimci Adalet Örgütü'nün rehin tuttuğu Amerikalı Joseph Cicippio'nun idamının son anda durdurulmasının ardından Ortadoğu'da rehinelerin serbest bırakılması için diplomatik temaslaryoğunlaşırken, Türkiye'nin de Lübnan'daki rehinelerle ilgili olarak, taraflarlatemaslarda bulunduğu, Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklandı.

9- 6 gündür güneydoğuda inceleme ve yekililerle görüşmelerde bulunan ABD'nin Adana Konsolosu Harry Cole, Iraklı sığınmacıların bulunduğuDiyarbakır Geçici Barınma Merkezi'ne gitti.

10- DİE, yıllık fiyat artış oranının yüzde 72.4 olduğunu açıkladı.

11- Türk Hava Kurumu eğitim uçağının Erzurum yakınlarında düşmesisonucu 2 kişi öldü.

12- Yunanistan Yeni Demokrasi Partisi Lideri Konstantin Mitçotakis, parlamentoda yaptığı konuşmada Davos sürecine karşı çıkarken Türk-Yunandiyalogunun devamından yana olduğunu söyledi. Mitçotakis, Papandreuve Özal'ın Davos ve Brüksel'de yaptıkları görüşmelerle ilgili Yunan DışişleriBakanlığı'nda tek bir sayfa tutanak bile bulunmadığını bildirerek bu konudaYunan halkının aydınlatılması gerektiğini belirtti.

5 AĞUSTOS 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in12 Eylül öncesi başbakanlığı dönemindeki bazı olayları anlattığı "12 Eylüle5 kala, 5 geçe" başlıklı röportajdaki değerlendirmeleri yanıtladı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Van, Hakkari, Siirt ve Diyarbakır gezisinin ilk durağı olarak Van'a gitti, inönü, Van ve Hakkari'de halka hitabenkonuşma yaptı ve basının sorularını yanıtladı.

3- Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 1 Ağustos Genelgesi'ndedeğişiklik yapıldığı belirtildi ve "Avrupa cezaevi kuralları gözönüne alınarakceza infaz kurumları ile tevkif evlerinin yönetimine ve cezaların infazınailişkin tüzüğü yeniden gözden geçirmek, yapılabilecek değişiklikler var isebelirlemek üzere bir komisyon kurulduğu" bildirildi.

4- İnsan Hakları Derneği tarafından hazırlanan raporda cezaevlerinin durumu anlatılarak uluslararası sözleşmelere uygun düzenlemeler önerildi.

5- Aydın'da, açlık grevindeki mahkumların durumlarının ağırlaşmasıüzerine 40 kişilik tutuklu ve hükümlü ailesi, devlet hastanesi bahçesindeoturma eylemi yaptı.

Bu arada, Sosyalist Parti'nin Ankara'da yapmak istediği miting AnkaraValiliği tarafından yasaklanırken, mitinge izmir'den katılmak isteyen 100 kişigözaltına alındı.

İstanbul'da, cezaevinde ölümleri protesto amacıyla izinsiz gösteri yapanlardan 35 kişi gözaltına alındı, İstanbul'da 10 kadın yazar, Atatürk KültürMerkezi önünde kitaplarının üzerine siyah boya dökerek cezaevlerindekiuygulamaları protesto ettiler.

Çeşitli cezaevlerindeki mahkumların ve tutuklu yakınlarının açlık grevlerisürerken SHP milletvekilleri düzenledikleri basın toplantısında tutuklu vehükümlü yakınları ile yaptıkları görüşmelerle ilgili bilgi verdiler.

THY'nm Frankfurt ve Londra merkezleri cezaevlerindeki uygulamalarıprotesto amacıyla bir grup tarafından işgal edildi.

6- Ankara'nın Sincan belediyesi tarafından "Katılımcılıkta Yerel Model Arayışları" konulu bir toplantı yapıldı.

7-Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın ek zam isteği Türkiye Gazete Sahipleri Sendikası'nca reddedildi.

8- İslam Kalkınma Bankası'ndan gelen bir heyet Kapıkule'de Bulgaristan'dan zorunlu göçe tabii tutulan Türklerle görüşmelerde bulundu.

9- Adana'nın Dörtyol Devlet Üretme Çiftliği'nde gündelikçi olarak çalışan102 tarım işçisi, .tarımsal ilaç zehirlenmesi sonucu hastaneye kaldırıldı.

10- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, Hıristiyan güçler ile Suriye ordu birlikleri arasındaki topçu çarpışmalarında 21 kişinin öldüğü, 82 kişinin yaralandığıbildirildi.

6 AĞUSTOS 1989

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Siirt, Eruh, Şırnak, Şemdinli, Cizre'de incelemelerde bulundu. Askeri ve sivil yetkililerle görüşerek durumhakkında bilgi aldı. inönü düzenlediği basın toplantısında, ekonominin vedemokrasinin geliştirilmesinin Doğu insanı açısından önemini belirtti.

2- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu, "Bugüne kadaryapılan operasyonların hiçbirinde kimyasal silah kullanılmadığını, bundansonra yapılacak operasyonlarda da kullanılmasının söz konusu olmadığını"bildirdi.

3- Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, işçi sendikası ya da konfederasyonlarıngenel kurul dışındaki zorunlu organlarına seçilebilmek için 1983 yılında sendika yönetimlerinde sendikacı olanlar için 10 yıl bilfiil işçi olarak çalışmakoşulu aranmayacağına karar verdi.

4- Van'ın Özalp ilçesine bağlı Saray bucağında yinelenen belediyebaşkanlığı seçimini SHP adayı Zafer Dedeoğlu kazandı.

5- İkinci Dünya Savaşı sırasında 6 Ağustos 1945'te, ABD tarafından Japonya'nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerine atılan atom bombasınınyıldönümü nedeniyle, insan Hakları Derneği tarafından Muğla'da iki günsürecek çeşitli etkinlikler düzenlendi.

6- Aydın E Tipi Cezaevi'nde açlık grevinde bulunan tutuklu vehükümlülerden durumları ağır olan 16 kişi devlet hastanesinde tedavi altınaalınırken 5 tutuklu ve hükümlünün de tedavi kabul etmemelerine rağmenhastaneye yatırıldıkları bildirildi.

Çeşitli derneklere mensup temsilci ve üyeler İstanbul Tabip Odası'nda"Cezaevlerindeki açlık grevleri, 1 Ağustos Genelgesi ve Doğu'daki olayları"protesto amacıyla bir toplantı düzenlediler ve yürüyüş yaptılar.

7- Geçen hafta polis lojmanlarına yapılan saldırıdan sonra Hakkari'debaşlatılan operasyonlarda 12 kişi gözaltına alındı.

Siirt'in Eruh ilçesine bağlı iki köy ile Mardin'in Mazıdağı'na bağlı bir köyebaskın düzenleyen PKK'lı tetöristler 5 köylüyü kaçırdılar.

8- Yurdun çeşitli yörelerinde meydana gelen trafik kazalarında 12 kişiöldü, 40 kişi de yaralandı.

9- 31 general ve amiralin bir üst rütbeye, 45 albayın da general ve amiralliğe yükseltilmesine ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

10- İngiltere'de yayımlanan Daily Telegraph'ta Türkiye ile ilgili bir yorumyer aldı.

11- Avrupa Topluluğu Komisyonu'nun düzenlediği Uluslararası MimariProje Yarışması'nı, Türk mimari Selçuk Avcı kazandı.

12- Beş Orta Amerika ülkesinin liderleri, Nikaragua hükümetine karşıçarpışan Contra gerillalarının dağıtılmasını görüşmek üzere Honduras'ın Telakentinde toplandılar.

13- Bolivya'da, sosyal demokrat Jaime Paz Zamora, Devlet Başkanıseçildi.

14- Sri Lanka'da, Sinhal gerillalarının son iki gün içinde 44 kişiyiöldürdükleri açıklandı.

15- ABD tarafından Japonya'nın Hiroşima kentine 6 Ağustos 1945'teatom bombası atılması, Hiroşima'nın Barış Parkı'nda toplanan 50 bin kişininkatıldığı bir törenle anıldı.

16- Bangladeş'te meydana gelen sellerde 150 kişinin öldüğü bildirildi.

17- SSCB Dışişleri Bakanı Eduard Sevardnadze, Afganistan'a gitti.

7 AĞUSTOS 1989

1- Başbakan Turgut Özal, İstanbul'da yapılan ANAP MKYK top:lantısından sonra yaptığı açıklamada, toplantıda, ekonomik konular, dış politika ve 13 yerde yapılan belediye başkanlığı seçimleri üzerinde durulduğunu belirtti ve basının cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin sorularınıyanıtladı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Güneydoğu gezisinin üçüncü veson gününde Mardin'den Diyarbakır'a geçti ve bir basın toplantısıdüzenleyerek, yetkililer ve halkla görüşmesinden edindiği izlenimleri anlattı.

3- Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Yekta Güngör Özden, MamakBelediye Başkanı Selahattin Öcal'ı ziyaret etti.

4- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, İstanbul'da, Bakırköy Adliyesi'ndeCumhuriyet savcılarıyla görüştü ve basının açlık grevleriyle ilgili sorularınıyanıtladı.

Aydın Cumhuriyet Başsavcısı Nural Uçurum, Cezaevinde açlık grevindeki hükümlülerden 22'sinin sağlık durumları ağırlaştığı için hastaneyekaldırıldığını, 29 hükümlünün de cezaevi revirinde kontrol altında tutulduğunu bildirdi.

İstanbul Tabip Odası, Eskişehir Özel Tip Cezaevi'nde açlık grevinin 35.gününde hasta olan tutuklu ve hükümlülerin nakledilmelerine onay verendoktorlara ceza verilmesi için Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi'nebaşvurdu.

SHP Çorum Milletvekili Rıza Ilıman, yaptığı yazılı açıklamada, konuyla ilgilidoktorlar hakkında suç duyurusunda bulundu.

Bu arada çeşitli cezaevlerinde açlık grevlerinin sürdüğü bildirildi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, İskenderun'da partisinindüzenlediği açık hava toplantısında demir çelik grevini sona erdirmek içinöneriler getirdi.

6- ANAP Konya Milletvekili Mehmet Keçeciler ile yapılan bir röportaj Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

7- Van'ın Gürpınar ilçesine bağlı Beşbudak mezrasına baskındüzenleyen teröristler 9 kişiyi kaçırdılar.

Diyarbakır'ın Çınar ilçesine bağlı Kazıklı köyü muhtarı, PKK militanlarıncaöldürüldü.

8 AĞUSTOS 1989

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, düzenlediği basın toplantısında,açlık grevindeki insanların iki cezaevi arasında yapılan nakil sırasındaölmelerinin Türkiye Cumhuriyeti'nin kabul edebileceği bir şey olmadığınısöyledi, inönü, Güneydoğu'ya yaptığı gezide, yöredeki sorunlarınağırlaştığını ve ciddi boyutlara vardığını gördüğünü belirtti.

SHP Genel Başkanı Erdal inönü ve DYP Genel Başkanı SüleymanDemirel, Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda görüşlerini açıkladılar.

2- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Bulgaristan hükümetinin Türk azınlığayaptığı baskılara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

3- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, İstanbul Anakent Belediye BaşkanıNurettin Sözen'i ziyaret etti. Sungurlu, basının sorusu üzerine Aydın E TipiCezaevi'nde açlık grevi yapan tutuklu ve hükümlülerden 23'ünün hastanede, 33'ünün de cezaevi revirinde tedavi gördüğünü bildirdi ve tedavi olmak istemeyenler için bir şey yapılamayacağını söyledi.

4- SHP Hakkari Milletvekili Cumhur Keskin, içişleri Bakanı AbdülkadirAksu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soruönergesinde, Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Kokep köyü civarında15 yaşında bir gencin jandarmanın açtığı ateş sonucu haksız yereöldürüldüğünü öne sürdü.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı açıklamada, Doğu veGüneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki olayların önlenmesi için ingiltere modelinde olduğu gibi, bu bölge için ayrı bir bakanlık kurulmasını önerdi.

6- DYP Genel Başkan Yardımcısı Esat Kıratlıoğlu, Başbakan'ın ve AdaletBakam'nın cezaevlerindeki açlık grevleri karşısındaki tutumlarını kınadı vecezaevlerindekilerin devletin koruması altında bulunması gerektiğinisöyledi.

7- Türk savaş uçaklarının, Yunan hava sahasını beş defa ihlal etikleri veiki kez de Yunan jetleri ile karşı kaşıya geldikleri iddiası, Türk Dışişleri Bakanlığı yetkililerince reddedildi.

8- Aydın E Tipi Cezaevi'nde incelemelerde bulunan SHP heyeti, bakanlık yetkilileriyle yaptığı görüşme sonunda mahkumların istediği 61 maddeden 57'sinin kabul edildiğini, yiyecek sokma, tüp ve benzeri eşya bulundurma, telefon görüşmesi ve koğuşlarda açık görüş konusunda iseanlaşmanın olmadığını bildirdi.

9- Libya Dışişleri ve Uluslararası işbirliği Genel Sekreteri Jadallah Azuz AlTalhi, Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz'ın resmi konuğu olarak İstanbul'a geldi.

10- Bir süredir İstanbul'da bulunan ingiliz Muhafazakar Parti MilletvekiliJames Pawsey, Ankara'ya geldi. Pawsey, yaptığı açıklamada Kapıkule'deBulgaristan'dan gelen Türkler ile görüştüğünü belirtti.

11-1 Mayıs'ta "İzinsiz gösteri ve yürüyüş" yaptıkları gerekçesiyle 30'ututuklu 44 kişinin yargılandığı İstanbul 2 Numaralı DGM'de tüm sanıklar tahliye edildi.

12- İçişleri Bakanlığı'nca vali yardımcıları, kaymakamlar ve hukuk işlerimüdürlerinin atamalarına ilişkin kararlar Resmi Gazete'de yayımlandı.

13- Yunanistan Dışişleri Bakanı Yeorgios Papulias, Türk-Yunan, YunanAmerikan ve Yunanistan'ın sosyalist ülkelerle ilişkileriyle ilgili dosyaların Bakanlık arşivlerinde bulunamadığını açıkladı.

14- Federal Almanya'nın, Batı'ya geçmek isteyen Demokratik Alman vatandaşlarıyla dolan Doğu Berlin elçiliğini geçici olarak kapattığı bildirildi.

15- Honduras'ta bir araya gelen 5 Orta Amerika ülkesi (Honduras, Nikaragua, El Salvador, Kosta Rika, Guatemala) devlet başkanlarının, daha öncebenimsenmiş olan "Aries Barış Planı"nın tam olarak yürürlüğe konmasını engelleyen anlaşmazlık konularında uzlaştıkları bildirildi.

9 AĞUSTOS 1989

1- Başbakan Turgut Özal, Askeri Yargıtay Başkanı Tuğgeneral ismetOnur ve TRT Genel Müdürü Kerim Aydın Erdem'i ayrı ayrı kabul ederekgörüştü.

Başbakan Özal, Polonya, Sudan, Şili, Brezilya, Demokratik Almanyabüyükelçilerini kabul etti.

2- Sanayi ve Ticaret Bakanı Şükrü Yürür, konut yapı kooperatiflerindeyapılan denetimler sonucu, faaliyetlerinde usulsüzlük görülen 67 kooperatifin ihbarname düzenlenerek savcılığa verildiğini bildirdi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Türk-lş Genel BaşkanıŞevket Yılmaz ve İnsan Hakları Derneği heyetini ayrı ayrı kabul ederekgörüştü.

4- SHP milletvekillerinden oluşan heyet, Aydın E Tipi Cezaevi ve DevletHastanesi'nde tutulan tutuklu ve hükümlülerle görüştükten sonradüzenledikleri basın toplantısında, izlenimlerini anlattılar.

Aydın Devlet Hastanesi'nde incelemede bulunan Türk Tabipler BirliğiBaşkanı Prof. Dr. Nusret Fişek başkanlığındaki komisyon, görüşlerini tutanakla basına açıkladı.

Eskişehir-Bilecik Tabip Odası Yönetim Kurulu, Eskişehir Cezaevi'ndekitutuklu ve hükümlülerin Aydın ve Nazilli cezaevlerine nakledilmesine izinveren iki doktor hakkında soruşturma açıldığını bildirdi.

5- İstanbul Tabip Odası, Sağlık Bakanlığı'na gönderdiği mektupta, hekimlerin çalışma ve ekonomik koşullarının kamuya anlatılması ve sorunlarırrgüncelleştirilmesi için yapılan eylemlerle ilgili olarak hekimler hakkında açılansoruşturmaların durdurulmasını istedi.

6- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz'ın davetlisi olarak Türkiye'de bulunanLibya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Jadallah Azuz Al Talhi, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Başbakan Turgut Özal tarafından kabul edildi.

Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Bulgaristan'ı bu ülkede yaşayan Türklereyaptığı uygulamalardan vazgeçirmek için etkin önlemler alınması konusundaLibya'nın desteğini istedi.

7- Hükümet tarafından alınan ve konvertibiliteye geçiş olarak tanıtılan 32sayılı Kararla ilgili olarak TÜSİAD Başkanı Cem Boyner, İstanbul TicaretOdası Başkanı Yalım Erez, Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ersin Faralyalıve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Başkanı görüşlerini açıkladılar.

8- İçişleri Bakanlığı tarafından 12 kişiye "Yurda dön çağrısı" yapıldı.

9- SSCB'nin Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev, Ankara ile Sofyaarasında kapsamlı bir göç anlaşması imzalanması için iki ülke liderlerinin masaya oturması gerektiği inancında olduğunu belirtti.

10- Güvenlik güçleri tarafından, Cudi Dağı çevresinde PKK'lı teröristlerekarşı düzenlenen operasyonda 20 militan öldü, iki güvenlik görevlisi ise yaralandı.

11- Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı, Sürekli Basın Kartı sahibi Rafet Genç Ankara'da öldü.

12- Sorun Yayınları tarafından yayımlanan "Lenin ve Eğitim" adlı yapıtınçevirmeni ve yayınevi yöneticileri hakkında İstanbul DGM'ce soruşturmaaçıldı.

13- Adımlar Gazetesi'nin İstanbul Bayrampaşa Temsilcisi HayrettinAltıncevahir ve gazeteye gelen 19 kişi Siyasi Şube Müdürlüğü'ncegözaltına alındı.

14- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 17 kişiöldü, 73 kişi yaralandı.

15- Yunanistan, Türk savaş uçaklarının Yunan hava sahasını ihlal ettikleriiddiasıyla Ankara'yı protesto etti.

16- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ABD Dışişleri Bakanlığı özelkoordinatörü Nelson Ledsky'nin iki parti ile görüşüp UBP ve YDP ile temaskurmamasını eleştirdi.

17- NATO Genel Sekreteri Manfred Worner, Bulgaristan'daki Türklerindurumu hakkında Brüksel'de müttefikler adına bir açıklama yaparak, Bulgaristan yönetimini, AGİK belgeleri uyarınca üstlendiği yükümlülüklere uymaya çağırdı. Yunanistan belgeye karşı çıkarak bir dipnotu koydurdu.

18- Japonya'da iktidardaki Liberal Demokratik Parti başkanlığına seçilenToşiki Kaifu Senato'da verilen ret oyuna karşılık Millet Meclisi'nin aldığı karardoğrultusunda başbakanlık görevine getirildi.

10 AĞUSTOS 1989

1- Başbakan Turgut Özal, Ankara'ya yeni atanan ABD BüyükelçisiMorton Abramowitz'i kabul ederek bir süre görüştü.

2- Devlet Bakanları Ercüment Konukman ve Cemil Çiçek ile Bulgaristan'dan göç eden yurttaşların yoğun bulunduğu 7 kentin valisi Bursa'da birtoplantı yaparak "göç sorunu"nu ve "alınabilecek önlemleri görüştüler.

3- Van'ın Çatak ilçesine bağlı Toyga köyünün Samanlı mezrasına baskındüzenleyen bölücü teröristler biri köy korucusu, iki kişiyi öldürdüler, ikiköylüyü de kaçırdılar. Adıyaman'da bir bölücü terörist ölü ele geçirildi.

4- Diyarbakır'ın Bismil ilçesine bağlı Tatlıçayır köyünde jandarmanındüğün evini basarak köylülere kötü muamele yaptığı ve silahla iki kişiyi yaraladığı savları üzerine Cumhuriyet Savcılığı'nca soruşturma açıldı.

5- Mardin'in Kızıltepe sığınmacı kampından iki yüz kişinin daha iran'agönderildiği bildirildi.

6- Sovyetler Birliği'nin Baltık Cumhuriyetleri'nden Estonya'da Rus asıllıolanlar Estonya Parlamentosu'nun kabul ettiği ayırımcı yasaları protesto etmek üzere greve gittiler.

7- Afganistan'da Mücahitlerin, başkent Kabil'e düzenledikleri roketsaldırısında 9 kişinin öldüğü, 16 kişinin de yaralandığı bildirildi.

8- Meksika'nın kuzey batısında, bir trenin yıkılan bir köprüden düşmesisonucu yaklaşık 100 yulcu öldü, 100 kişi de yaralandı.

11 AĞUSTOS 1989

1- Başbakan Turgut Özal, İstanbul'da "ekonomi" konulu bir basın toplantısı düzenleyerek, enflasyonun sonbaharda düşeceğini söyledi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, İstanbul'da Bakırköy,Küçükçekmece ve Zeytinburnu belediyelerini ziyaret etti.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin genel merkezindeveda ziyaretlerinde bulunan Yugoslavya'nın Ankara Büyükelçisi VladislavJavanaviç'i kabul etti.

4- Mardin'in Cizre ilçesi, Hakkari, Van, Adıyaman, Siirt'in, Şırnak veŞanlıurfa'nın Siverek ilçesinde meydana gelen olaylarda 5 er şehit oldu, 6'sıkorucu, 11 yurttaş öldü, 5 yurttaş da yaralandı, 2 PKK'lı terörist de ölü olarakele geçirildi. PKK'lı teröristler, yaptıkları baskınlarda 40 kişiyi kaçırdı, bir okulile yedi aracı yaktılar.

5- Gazeteci Yakup Kadri Yazman ve Gazeteci Ali Ulvi Tural İstanbul'daöldüler.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 9 kişi öldü,17 kişi de yaralandı.

7- Adalet Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilen atamalarla, bazı hakimve savcıların görev yerlerinin değiştirilmesine ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayımlandı.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar'a Kıbrıs sorunu ve Kıbrıs görüşmelerinin yöntemi konusunda bir mektup gönderdi.

9- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, Hıristiyan birlikler ile Suriye askerleriarasında çıkan çatışmalarda 20 kişinin öldüğü bildirildi.

10- Hindistan'ın kuzeyindeki Pencap eyaletinde, ayrılıkçı Sih militanlarile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 17 kişi öldü.

11- ABD'nin, FKÖ içindeki en büyük grup olan El Fetih'in, Tunus'takikongresinde kabul edilen siyasi kararları endişeyle karşıladığı bildirildi.

12 AĞUSTOS 1989

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, İstanbulda, Güneydoğu Anadolubölgesine yaptığı geziyi değerlendirerek, Güneydoğu'daki terörörgütlerinin güçlerinin arttığını söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in 3 Temmuzda gönderdiği mesajı cevaplandıran Federal Almanya Cumhurbaşkanı Richard von Weizsaecker,Bulgaristan'daki Türklerin haklarını savunmaya devam edeceğini söyledi.Bu arada Bulgaristan'dan gelen Türklerin sayısı 274 bine ulaştı.

3- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Suriye birlikleri ile Hıristiyan güçleriarasında süren çatışmalarda 12 kişi öldü, 48 kişi de yaralandı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından bir açıklama yapılarak, Fransa'nınLübnan'daki iç savaşın sona erdirilmesi amacıyla girişimlerde bulunacağı bildirildi.

4- Sovyetler Birliği'nde Azerbaycan Cumhuriyeti'nin başkenti Bakü'deözerklik isteyen 70 bin Azeri gösteri yaptı. Gösterilerin olaysız geçtiği bildirildi.

Öte yandan, Estonya Yüksek Sovyeti'nin kabul ettiği seçim yasasınınSovyetler Birliği Anayasası'na aykırı ve dolayısıyla geçersiz olduğu açıklandı.

13 AĞUSTOS 1989

1- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu Cumhuriyet Gazetesi'nin cezaevlerindeki gelişmeler konusundaki sorularını yanıtlayarak, cezaevlerindeki yaşamkoşullarının düzeltilmesi için hazırlık çalışmaları yaptıklarını söyledi.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Milliyet Gazetesi'nin çeşitlikonulardaki sorularını yanıtladı.

3- DYP Başkanlık Divanı bir bildiri yayımlayarak, hükümetin, Güneydoğu'daki baskınlar ve saldırılar karşısındaki tutumunu eleştirdi.

4- Sosyalist Parti Genel Başkanı Ferit İlsever, Aydın E Tipi Cezaevi'ndeki incelemelerinden sonra basına bir açıklama yaparak, açlık grevisüren Aydın Cezaevi'nde kanunsuzluğun, kötü muamelenin ve keyfiliğinhüküm sürdüğünü söyledi.

5- TÜSİAD Başkanı Cem Boyner, hükümetin gümrük indirimleriyle ilgilialdığı kararları eleştirdi.

6- Van'ın Bahçesaray ilçesine baskın düzenleyen PKK'lı teröristler 4kişiyi öldürüp 2 kişiyi de yaraladı. Hakkari'nin Çukurca ilçesine bağlı NarlıKöyü yakınlarındaki yaylayı basan bir başka grup PKK'lı terörist de 2 kişiyiöldürdü, 5 kişiyi de kaçırdı.

7- Bursa'da meydana gelen trafik kazasında 6 kişi öldü.

8- Ankara'da Toplumsal Kurtuluş Dergisi yazarlarından Doç. Dr. YalçınKüçük ile Yeni Demokrasi Dergisi'nden Ali Ekber Kaypakkaya gözaltınaalındı.

9- Türkiye'de cezaevlerinde süren açlık grevi ve meydana gelenölümleri haber olarak yansıtan New York Times Gazetesi, konunun,Türkiye'nin AT'ye üyelik yolunda karşılaştığı sorunlardan biri olduğunu kaydetti.

10- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta devam eden çatışmalar sırasında Arjantin, Brezilya ve Türkiye büyükelçiliği topçu atışlarında isabet aldı, olaydatop mermileri hasara yolaçtı, can kaybı ve yaralanan olmadı.

11- Sri Lanka'nın güneyinde, bir askeri konvoya saldıran ayrılıkçı Tamilgerillaları, 7 Hint askerini öldürdüler.

12- İsrail işgali altındaki Filistin topraklarında dün israil askerlerinin açtığıateş sonucu 3 yaşındaki bir Filistinli kız ölürken, Filistinliler israil ile işbirliğiyaptığı sanılan iki Filistinliyi öldürdüler.

13- Avustralya'nın Alice Spring kenti yakınlarında balonun düşmesiylemeydana gelen kazada 13 kişi öldü.

14 AĞUSTOS 1989

1- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakcıoğlu bir basın toplantısıdüzenleyerek Güneydoğu'daki olaylar hakkında bilgi verdi. KozakcıoğluGüneydoğu'daki olaylarda geçen yıla oranla yaklaşık bir kat artış olduğunusöyledi.

2- TRT Genel Müdürü Kerim Aydın Erdem, SHP Genel Başkanı Erdalinönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'i ayrı ayrı ziyaret ederek birsüre görüştü.

3- Siirt'in Pervari ilçesine bağlı Doğan Köyü Keramik mezrasındagüvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren PKK militanlarından biri ölü olarak elegeçirildi.

4- Türkiye Karayolu Motorlu Taşımacıları işveren Sendikası (TÜMOTAŞSE) Başkanı Ahmet Türkoğlu ile İzmit Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi(İMOTAŞ) Başkanı İmdat Tonyalı, düzenlenen bir panelde Başbakan TurgutÖzal'a sözlü olarak sataştıkları ve panelden sonra 100 kadar kamyoncuyuizinsiz gösteriye teşvik ettikleri gerekçesiyle gözaltına alındılar.

5- Deniz Kuvvetleri Komutanlığının İzmit'te bulunan Bekirdere cephaneliğinde meydana gelen patlamada bir asker ve bir sivil işçi öldü, 2 asker2 sivil 4 kişi de ağır yaralandı.

6- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta son 24 saat içinde meydana gelençarpışmalarda 111 kişi öldü.

7 - İran'ın dini lideri Seyid Ali Hamaney, yaptığı bir konuşmada ülkesininABD yönetimi ile dolaylı bile olsa hiçbir şekilde görüşmeye girmeyeceğinisöyledi.

8- Norveç'in Barensberg yakınlarındaki kömür madeninde meydana gelen grizu patlaması sonucu, madende çalışan 5 Sovyet işçi öldü.

9- Federal Almanya, Demokratik Almanya'dan Batı'ya iltica etmek isteyenlerin F. Alman Büyükelçiliğimi istila etmeleri nedeniyle Macaristan'ınBudapeşte'deki konsolosluğunu kapattı.

15 AĞUSTOS 1989

1-Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, SHP Genel Başkanı Erdal inönü,Genel Sekreter Deniz Baykal ve Genel Sekreter Yardımcısı Atilla Sav'aKıbrıs ve Bulgaristan konularının ağırlıkta olduğu "Dış PolitikadakiGelişmeler" hakkında brifing verdi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in 12 Eylül'le ilgili ikinci açıklamasınıcevaplayan DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, "Evren'i açıklığa davetediyorum. Ne biliyorsa kamuoyuna açıklasın. Devletimizin nedenişlemediğini gösteren ne gibi bilgi ve belgelere sahipse bunları ortaya koymalıdır." dedi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Danışmanı Ali Baransel, Demirel'in 12 Eylül'leilgili açıklamalarının Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından çok yönlüdeğerlendirileceğini ve gerekirse Evren'in açıklamalarda bulunabileceğinisöyledi.

3- Gümüşhane'nin Şiran ilçesi Kozağaç Jandarma Karakolu'nu basanTİKKO-Partizan örgütü militanları bir astsubay, 6 er ve köyün eski muhtarınışehit etti.

Hakkari'nin Beytüşşebap ilçesine bağlt Boğazören Köyü'nde teröristlertarafından kaçırılan 10 köylüden 6'sı öldürülmüş halde bulundu.

4- Cumhuriyet Gazetesi Yazı işleri Müdürü Okay Gönensin ile muhabirHalil Nebiler 21.2.1989 tarihli gazetede yayımlanan "M.C.'nin Cezai EhliyetiYok" başlıklı haberde Basın Kanunu'na aykırı davrandıkları gerekçesiylebirer ay hapis cezasına çarptırıldılar. Daha sonra hapis cezası para cezasınaçevrildi.

5- 12 Eylül'den sonra yurt dışına çıkan ve bir kısmının Türk Vatandaşlığından çıkartıldığı 16 politik göçmen hakkındaki dava, Ankara DGM'ceberaatle sonuçlandı.

6- İstanbul DGM'de görülmekte olan 1 Mayıs davasında tutuklu bulunan15 sanık tahliye edildi.

7- Aydın E Tipi Cezaevi'nde 48 gündür devam eden açlık grevinde durumları ağırlaşan 6 kişi izmir Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

200'ü Aydın Cezaevi'nde olmak üzere 1425 tutuklu ve hükümlününaçlık grevini sürdürdüğü bildirildi.

8 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 14 kişi öldü.

9- Türkiye'nin yeni Washington Büyükelçisi Nüzhet Kandemir görevine başladı.

10- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Suriye birlikleri ve Hıristiyan BaşbakanMichel Aoun komutasındaki birlikler arasında 5 aydır süren çarpışmalarda ölüsayısı 757'ye, yaralı sayısıda 2036'ya ulaştı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekrezeri Perez de Cuellar, Lübnan'daki içsavaşı durdurmak amacıyla BM Güvenlik Konseyi'ni olağanüstü toplantıyaçağırdı.

11- Filipinler'in Davao kentinde, tutukluların ayaklanarak 15 kişiyi rehinaldıkları askeri cezaevine, askerî birliklerce düzenlenen baskında 21 kişiöldü.

12- Polonya Devlet Başkanı Wojciech Jaruzelski, ülkedeki hükümetbunalımının aşılabilmesi için tüm siyasi parti liderlerine acilen görüşmeçağrısında bulundu.

13- Çin Havayollarına ait bir uçak Şanghay yakınlarında düştü, 40 yolcudan 18'iöldü.

16 AĞUSTOS 1989

1- Orgeneralliğe yükselen generaller için düzenlenen törende birkonuşma yapan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay,Güneydoğu Anadolu'daki olaylarla ilgili tedbir alındığını, ancak yorum yapamayacağını belirtti.

2- Bakanlar Kurulu SSK emeklilerinin sosyal yardım zammını 140 bin liraolarak belirledi. Karara göre sosyal yardım zammı 1 Temmuz'dan itibarengeçerli olacak.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, "Kıbrıs'ta federal bir çözümü sonuna kadar desteklediğini" söyledi.

4- Bulgaristan'dan göç eden Türklerin sayısının 290 bine ulaştığı bildirildi. Bu arada, Bulgaristan'ın bütün uyarılara rağmen Türkleri eşyalarından ayrıgöndermeye devam etmesi nedeniyle, soydaşlarımızın gönderildiği özeltrenin yarından itibaren Türkiye'ye kabul edilmeyeceği açıklandı.

5- Türk-İş Başkanlar Kurulu, sendikalarla dayanışma kararı aldı ve grevdeki Çelik-İş işçileriyle dayanışma için ülke çapında yardım kampanyasıbaşlattı. Türk-İş, yaptığı açıklamada cezaevlerinde facia yaşandığını önesürdü.

6- İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Orhan Süren, Sağlık HizmetleriTemel Yasası'nda yapılan değişiklikleri eleştirerek, "Hükümet sağlık hizmetlerini özel sektöre devretmek istiyor. Bu durumda parası olan sağlığı için harcama yapabilecek" dedi.

7- Türkiye Gazeteciler Sendikası Yönetim Kurulu ek zam konusunda biraçıklama yaparak, gazetecilerin yaptığı eylemlerin süreceğini açıkladı.

8- ABD Kongresi İnsan Hakları Grubu Başkanı ve Temsilciler Meclisiüyesi Tom Lantos, Edirne ve çevresinde üç gündür sürdürdüğü incelemeler sonunda Türkiye'den ayrıldı. Lantos yaptığı açıklamada, "Başbakan Turgut Özal ile Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov'u masaya oturmayaikna emeye çalışacağını" söyledi.

17 AĞUSTOS 1989

1- Başbakan Turgut Özal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay ile Güneydoğu'daki olaylara ilişkin bir görüşme yaptı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, Güneydoğu'dakiolaylar hakkında açıklamalarda bulunarak "Milli varlığımıza vebütünlüğümüze silah çeken ve onun yanında bilerek ve isteyerek yer alanve destekleyen kimseleri düşman kabul etmek ve ona göre gerekli tedbirleri almak gerekir." dedi.

Başbakan, Kırıkkale'de yaptığı bir konuşmada Güneydoğu'daki olaylaradeğinerek, bazı ayrılıkçılar tarafından gerçekleştirilen eylemlerin hiçbir şeyifade etmediğini ve Türkiye'nin güçlü olduğunu söyledi.

Öte yandan, Bakanlar Kurulu Güneydoğu'daki olayları görüşmek üzeretoplandı.

2- Başbakan Turgut Özal, 30 Ağustos'ta emekliye ayrılacak olan KaraKuvvetleri Komutanı Orgeneral Kemal Yamak'ı kabul etti.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü Şereflikoçhisar'da yaptığı birkonuşmada, son ekonomik kararların "geçici" olduğunu ve dış politikamızın"yetersiz" olduğunu söyledi.

SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Kıbrıs'a yapacağı gezi öncesinde DailyNews Gazetesi'nin Kıbrıs konusundaki sorularını cevaplandırdı.

4- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, cezaevlerindeki açlık grevleri konusunda Başbakan ve Adalet Bakanı'nı uyardıklarını söyledi. Bu arada YazarAziz Nesin ve arkadaşlarının destek açlık grevleri sona erdi.

Adalet Bakanı Oltan Sungurlu da konuyla ilgili olarak İsveç MerkezRadyosu'na bir demeç verdi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Bulgaristan GöçmenleriKültür ve Dayanışma Derneği yöneticileriyle yaptığı görüşmede, "Bulgaristan'dan göçe zorlanarak Türkiye'ye gelen soydaşlarımızın yerleştirilmesikonusunda iktidarın bir iskan planı hazırlamadığını, soydaşlarımızın kış gelmeden yerleştirilmesi gerektiğini" söyledi.

6- Aydın'da gardiyanların oturduğu mahallede bir evin önüne konanbombanın patlaması sonucu bir çocuk öldü, iki kardeşi de yaralandı.

7- Konya'nın Beyşehir ilçesi Üstünler kasabası yakınlarındaki Karaburunmevkiinde, kamp kurarak irticai faaliyette bulundukları gerekçesiyle 11 kişigözaltına alındı.

8- Yunanistan, 1983 yılından beri boykot ettiği Akdeniz'deki NATO tatbikatlarına katılmayı kararlaştırdı. Avrupa Müttefik Kuvvetleri Karargahı yetkilileri, Yunanistan'ın 9 Ekim-14 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan "Akdeniz Çağrı Kuvveti" adlı tatbikata katılacağını bildirdiler.

18 AĞUSTOS 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ege Bölgesi'rideki incelemelerinisürdürdü.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay'ın Güneydoğu'dakiolaylar hakkında yaptığı açıklamalar, siyasi parti liderleri tarafından değerlendirildi.

SHP Genel Başkanı Erdal inönü, "Güneydoğu'daki olayların sorumluluğunu taşıyan ve görevini yapması gereken hükümettir." dedi.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, "1979'da da benzer şeylersöylendi. Önemli olan Doğu ve Güneydoğu'daki bu yaranın 11 senedirsürmesidir. Biz bunların hakkından geliriz diyerek siyaset yapmakgeçerliliğini yitirmiştir" dedi.

ANAP Genel Başkan Yardımcısı Halil Özsoy, Genelkurmay Başkanı'nınbu konudaki açıklamalarının Başbakan'ın Kırıkkale konuşması ile paralellikoluşturduğunu ve Genelkurmay Başkanı'nın konuşmasının yadırganmaması gerektiğini, Doğu'da son günlerde meydana gelen olayların, ekonomik kararlara karşı bu odakların gösterdikleri tepkilerin ve açlık grevlerinin sivil cumhurbaşkanını önlemek için yapılan provakasyonlar olduğunu söyledi.

3- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Hürriyet Gazetesi'nin Güneydoğuolayları hakkındaki sorularını cevaplandırdı.

4- Aydın Valisi Recep Yazıcıoğlu, yaptığı açıklamada Nazilli ve Aydın Cezaevlerindeki açlık grevinin bittiğini bildirdi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Önder Sav, Ankara Barosu Başkanı ErzanErzurumluoğlu, İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan, izmir BarosuBaşkanı Sabri Kurt ve Aydın Barosu Başkanı Muharrem Sökeli, Aydın Cumhuriyet Savcısı Nural Uçurum ile görüştüler.

Halen Aydın Cezaevi'nde açlık grevini sürdüren tutuklu ve hükümlülerinavukatları, müvekkilleriyle görüşmek isteklerine cevap alamamaları üzerineAydın Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başvurdular. Başvuru sonunda da olumlusonuç alınmaması nedeniyle, avukatlar Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundular.

Federal Almanya Yeşiller Partisi temsilcileri tutuklu ve hükümlü yakınlarıyla görüştüler.

5- Aralarında; şairlerin, yazarların, insan Haklan Derneği yöneticilerinin,çeşitli oda, dernek ve kuruluşun temsilcilerinin de bulundğu 80 kişilik birgrup, İstanbul'dan Ankara'ya giderek, 1 Ağustos Genelgesi'nin kaldırılmasıiçin Adalet Bakanı ile görüşmek istedi. Bakanlık 2 temsilci ile görüşmeye izinverildiğini bildirdi.

6- Bulgaristan'dan göç eden Türkler, Türkiye'ye sığman Irak'lılar veTürkiye'de insan hakları konularında incelemelede bulunmak üzere Ankara'ya gelen ABD Kongresi AGİK Komisyonu Heyeti üyeleri, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Tugay Özçeri ile bir görüşme yaptılar ve Adalet Bakanı Oltan Sungurlu'yu ziyaret ettiler.

Kongre Heyeti üyeleri ayrıca TBKP Liderleri Haydar Kutlu ve NihatSargın ile Ankara Kapalı Cezaevi'nde görüştüler.

7- Siirt'in Kurtalan ilçesinde bir köy bekçisi, PKK'lı teröristlerceöldürüldü.

8- 2000'e Doğru Dergisi Sorumlu Yazı işleri Müdürü Tunca Arslan'ın,dergisinin 16 Nisan 1989 tarihli 16. sayısında yayımlanan "insan HaklarıUluslararası Konferans İçin Çağrı" başlıklı ilanda bölücülük propagandasıyapıldığı iddiasıyla yargılanmasına İstanbul 2 Numaralı DGM'de başlandı.

9- Dünya Solu Dergisi Yayıncıları ve Akış Yayıncılık'ın sahipleri AhmetZengin ve Şevki Ömeroğlu gözaltına alındı.

10- Kolombiya'da bir yargıcın uyuşturucu mafyası tarafından öldürülmesisonucu yargıçlar toplu eyleme başladı.

11- Sovyetler Birliği Başbakanı Nikolay Rijkov, Moskova'da yayımlananhaftalık Argument! Fakty dergisine verdiği demeçte, gerçekleştirmek istedikleri ekonomik reformlarla bir "sosyalist piyasa ekonomisi" modeligeliştirmeye çalıştıklarını söyledi.

12- Sri Lanka'da devam eden şiddet olaylarında son 24 saat içinde 3'üpolis 16 kişi öldürüldü.

19 AĞUSTOS 1989

1- Devlet Bakanı Ercüment Konukman, Ankara'da bir açıklama yaparak,Bulgaristan'ın göçe zorladığı göçmenlerin sorunlarını çözmek amacıylaGöçmen Genel Müdürlüğü kurulacağını belirtti.

2- Milliyet Gazetesi'nde, Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz ile iç ve dış konularda yapılan bir söyleşi yayımlandı.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısıda, PKK saldırılarının yoğunlaşması biçiminde gündeme gelenGüneydoğu'daki gelişmelerin, askeri müdahale gerekçesi olamayacağınısöyledi.

4- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu, Güney Doğu'dakiPKK eylemlerini Milliyet Gazetesi'ne değerlendirdi.

5- Aydın E Tipi Cezaevi'ndeki açlık grevi 52. gününde sona erdi. Bu arada tutuklu ve hükümlü yakınlarının görüş yapmasına izin verildi. Durumu ağırolan ve Devlet Hastanesi'ne kaldırılan tutuklu ve hükümlülere serum takıldı.

6- Polonya Devlet Başkanı Wojciech Jaruzelski, Dayanışma Sendikası'nın yayın organı Tygodnik Solidarnosc'un Yazı işleri Müdürü TadeuszMazowiecki'yi başbakanlığa atadı.

7- İran'da Cumhurbaşkanı Haşemi Rafsancani, yeni bakanlar kurulu listesini Meclise sundu.

8- İsrail'in işgal altında tuttuğu topraklarda Filistinli göstericilerle israilaskerleri arasında çıkan çatışmalarda bir Filistinli öldü, 14 Filistinli yaralandı.

9- Kolombiya'nın başkenti Bogota'da, dün devlet başkanı adayı LuisCarlos Galan öldürüldü. Galan'ın öldürülmesinden, ülkede büyük etkinliğiolan uyuşturucu mafyasının (Medelin kartel) sorumlu olduğu bildirildi.

20 AĞUSTOS 1989

1- Başbakan Turgut Özal, Güneydoğu'daki olaylar konusunda gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

2- Genel Başkan Süleyman Demirel başkanlığında toplanan DYP Genelidare Kurulu'nun yayımladığı bildiride, "Hükümet olaylara hakim olmaktagösterdiği zaafla Güneydoğu'da halkı eşkıya ile iç içe yaşamaya terk etmişdurumdadır." denildi.

3- SHP İstanbul Olağanüstü il Kongresi'nde Ercan Karakaş, 3. kez parti"il başkanlığına seçildi.

4- Bulgaristan'dan gelen Türklerin sayısı 303 bine ulaşırken, geridönenlerin sayısının 1330'u bulduğu bildirildi.

5- İngiltere'de Thames Nehri üzerinde içinde 150 kişinin bulunduğu birnehir gemisinin batması sonucu 60 kişi öldü.

21 AĞUSTOS 1989

1- Bulgaristan'dan zorunlu göçü durduran Bakanlar Kurulu Kararı saat02:00'de uygulamaya konuldu. Kapıkule ve Dereköy sınır kapılarındagüvenlik bölgeleri oluşturuldu.

Sınır kapılarının Bakanlar Kurulu Kararı ile kapatılmasından sonra DışişleriBakanlığı'ndan yapılan bir açıklamada, bu durumda Türkiye'ye girişlerin ancak vize uygulamasıyla mümkün olabileceği belirtildi.

2- Sınır kapatma kararı ile ilgili olarak bir açıklama yapan SHP GenelBaşkanı Erdal inönü, bu kararın dış politikaya ve itibarımıza büyük darbe vurduğunu, kararın kaygı verici olduğunu, bunun hesabının Meclis'te sorulacağını söyledi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, sınır kapatma kararınıeleştirerek, böyle bir olayda dünyanın her yerinde hükümetin gideceğinisöyledi. Bu arada DYP, olayla ilgili olarak Başbakan Özal hakkında gensoruönergesi verdi.

4- İstanbul Sanayi Odası'nda toplanan 10 sanayi odasının 8'ininbaşkanları ithalatta gümrük ve fon indirimi konusunda ortak imzalı biraçıklama yaparak, kararların cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik siyasi kararlar olduğunu belirttiler.

5- Aydın E Tipi Cezaevi'ndeki açlık grevine bağlı olarak, Adana E Tipi,Ergani, Erzincan Özel Tip ve Amasya Özel Tip Cezaevlerinde devam edenaçlık grevleri sona erdi.

6- Bakanlar Kurulu'nun 176 kalem malın ithalinden alman gümrük vergisi ve fonlarda değişiklik yapan kararı Resmi Gazete'de yayımlanarakyürürlüğe girdi.

7- Türkiye'nin, Bulgaristan'dan zorunlu olarak göç ettirilen Türklere vizeuygulaması kararı, Bulgaristan Hükümeti tarafından kınandı.

8- Federal Alman makamları, hafta sonunda Macaristan üzerinden BatıAlmanya'ya 1400 Demokratik Alman vatadaşının daha geldiğini açıkladı. Buyıl içerisinde Doğu'dan, Federal Almanya'ya göç eden ya da kaçanların sayısınında 65 bine ulaştığı belirtildi.

9- Kolombiya'da öldürülen devlet başkanı adayı Luis Carlos Galan'm katillerini bulmak ve ülkedeki uyuşturucu mafyası ile mücadele etmek amacıylageniş çaplı bir operasyon başlatıldığı, olayla ilgili 10 bin kişinin gözaltınaalındığı bildirildi.

22 AĞUSTOS 1989

1- Başbakan Turgut Özal, Bulgaristan'dan gelen Türklere sınırın kapatılmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, sözlerinden caymadıklarını, Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov'u masaya çekmek için bu kararıaldıklarını açıkladı.

2- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin daveti üzerine, İstanbul'dayapılan hükümet ve özel sektör zirvesine, Devlet Bakanı Güneş Taner ileMaliye ve Gümrük Bakanı Ekrem Pakdemirli, sanayi ve ticaret odaları, TZOBve esnaf birlikleri temsilcileri katıldılar.

3- Mardin'in Kızıltepe Geçici Barınma Merkezi'ndeki 15 bin sığınmacıIraklı'dan 305'i Irak'a gönderildi. Mardin Valisi Aykut Ozan, sığınmacılarınkendi istekleriyle Irak'a döndüklerini söyledi.

4- Hakkari, Van ve Bingöl'de meydana gelen olaylarda, PKK'lı teröristler5 kişiyi öldürdü, 20 kişiyi kaçırdı.

5- ABD Kongresi AGİK izleme Komisyonu üyeleri, BulgaristanHükümeti'ni bu ülkedeki etnik Türklerin, Türkiye'ye göç ettirilme sorununuve Bulgaristan'da kalan Türklerin durumunu görüşmek üzere derhal masayaoturmaya çağırdı.

6- Sovyetler Birliği'nin Azerbaycan Cumhuriyeti'nde, Dağlık KarabağBölgesinin yeniden Azerbaycan Cumhuriyeti tarafından yönetilmesi istemiyle başkent Bakü'de yarım milyondan fazla kişinin katıldığı bir mitingyapıldı.

23 AĞUSTOS 1989

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, 1 Eylül'de Meclis'in açılmasıyla birlikte partisinin yapacağı muhalefeti ve son gelişmeleri Milliyet Gazetesi'nedeğerlendirdi.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, yaptığı yazılı açıklamada, Bulgaristan sınırının kapanmasını eleştirerek "Hükümetin ciddeyetsizlik içinde"bulunduğunu söyledi.

3- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal, Hükümetin Bulgaristan sınırını kapatması kararını eleştirerek, "Bir Başbakanın Türkiye Cumhuriyeti adına bukadar kısa bir süre içinde çelişkiye düşme hakkı yoktur. Başbakan kendiniinkar etmiştir." dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, sınırın Bulgaristan'dan gelen soydaşlarımıza kapatılmadığı, daha önce alınmış bir vize kararının uygulamaya konulduğu belirtildi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Murat Sungar,düzenlediği basın toplantısında, vize başvurularında ailelerin birleştirilmesine öncelik verileceğini söyledi.

5- DİE tarafından hazırlanan "Hane Halkı Gelir ve Tüketim HarcamalarıAnketi" sonuçları açıklandı. Ankete göre; nüfusun yüzde 40'mm milli gelirinyüzde 11'ini, rufusun 20'sinin ise yüzde 55'ini aldığı belirtildi. 1987 yılındakişi başına düşen yıllık gelir 747.892 lira olarak bildirildi.

6- Siirt’in Şırnak ilçesi Herekol ve Gabar dağlarında meydana gelen ikiayrı çatışmada 5 er şehit oldu, 3 er de yaralandı. Bir terörist ölü olarak elegeçirildi.

7- İsrail'in İstanbul Başkonsolosuğu'nun kapısında bomba patladı; olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 14 kişiöldü.

9- 13-19 Temmuz tarihleri arasında Bulgaristan'ı ziyaret eden AvrupaKonseyi Heyeti Raportörü Probst tarafından hazırlanan raporda, "Bulgaristan yönetiminin Türk azınlığa karşı uyguladığı baskılara son vermesi" çağrısında bulunuldu.

10- KKTC Meclisi tarafında alınan kararda, "iki toplum lideri arasındakidoğrudan müzakereler sonucu olmayan herhangi bir belgenin masada bulunmadığının açıklanması ve bunun BM Genel Sekreteri tarafından teyidedilmesi istenerek, aksi takdirde Türk tarafının toplumlararası görüşmelerekatılamayacağı" bildirildi.

11- Nazi- Sovyet anlaşmasının 50. Yıldönümü nedeniyle Sovyetler Birliği'nin Baltık Cumhuriyetler'inde yapılan protesto gösterilerinde, 1 milyonuaşkın kişi Estonya'nın başkenti Talli'den, Litvanya'nın başkenti Vilnius'a kadar el ele tutuşarak bir insan zinciri oluşturdu.

24 AĞUSTOS 1989

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Balkan Türkleri Kültür ve DayanışmaDerneği yöneticileriyle yaptığı görüşmede, Bulgaristan sınırının kapatılmasıkararının Türkiye'nin güvenilirliği açısıdan son derece yanlış bir kararolduğunu belirterek, bu kararın tüm dünyada aleyhimize yorumlara nedenolduğunu söyledi.

2- Bulgaristan'daki Türk Konsolosluklarından vize alan 21 kişi Türkiye'yegeldi.

3- Antalya'da çalışmalarına başlayacak Avrupa Demokratik Birliği (EDU)2. Konferansı için, Yunanistan Yeni Demorkrasi Partisi lideri KonstantinMitçotakis ve Kıbrıs Rum Kesimi DİŞİ Partisi lideri Glafkos Klerides Antalya'ya geldiler.

4- PKK, Şırnak'ın Dereler köyünden 12 kişiyi kaçırdı.

5- Helsinki izleme Komitesi'nin "Türkiye'de Cezaevi Koşullan" başlıklıson raporunda, Türkiye'deki cezaevleri koşullarının "insanlık dışı" olduğuöne sürüldü.

6- 2000'e Doğru Dergisi 23 Nisan 1989 tarihli sayısında, "Kürdistan'dainsan Hakları" başlığı ile yayımlanan yazıda "yayın yoluyla bölücülük propogandası" yapıldığı gerekçesiyle, Sorumlu Yazı işleri Müdürü Tunca Arslan'ınyargılanmasına İstanbul 1. DGM'de başlandı.

7- İçişleri Bakanlığı'nca yayımlanan bir genelge ile otobüs, kamyon veÇekici araçların 1987,1988,1989 modellerine elektronik takograf cihazı takma zorunluluğu getirildi.

8- Polonyada, Dayanışma Sendikası'nın kurucularından ve sendikanınhaftalık yayın organı Tygodnik Solidarnosc'un Yazı işleri Müdürü TadeuszMazowiecki parlamentodan onay alarak, Polonya'nın ve Doğu Avrupa 'nınkomünist olmayan ilk başbakanı oldu.

9- İsrail işgali altındaki Arap topraklarında olaylar devam ederken israilaskerleri, 18 yaşındaki bir Filistinli genci öldürdüler.

10- SSCB'nin Azerbaycan Cumhuriyeti'ndeki dağlık Karabağbölgesinin yönetiminin yeniden Azerbaycan'a verilmesi için yapılan ikigünlük uyarı grevini düzenleyen Halk Cephesi'nden iki kişi Bakü'de tutuklandı.

11- Fransa, Lübnan'a gönderdiği savaş gemilerinden ikisini geri çekti.Altı savaş gemisinden oluşan bir filo ise Lübnan açıklarında demirledi.

25 AĞUSTOS 1989

1- Avrupa Demokratik Birtiği'nin 2. Parlamenterler Toplantısı, Antalya'daBaşbakan Turgut Özal'ın açış konuşmasıyla başladı.

Başbakan Turgut Özal,. Avrupa;,Demokratik Birliği 2. toplantısı için Antalya'ya gelen Yunanistan Yeni Demokrasi Partisi lideri Konstantin Mitçotakisile iki ülke arasındaki diyalog sürecini yeni bir zemine oturtma çalışmalarıçerçevesinde görüştü.

Başbakan Özal, görüşmeden sonra düzenleği basın toplantısında,görüşmede Kıbrıs, azınlıklar, Ege, AT ve Bulgaristan'dan göçe zorlananTürkler konularının ele alındığını söyledi. Mitçotakis'de iki ülke arasındakiilişkilerin düzelmesi için Kıbrıs'ta ilerlemenin önkoşul olduğunu veTürkiye'nin Denktaş'a baskı yapması gerektiğini söyledi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın konuğu olarak Kıbrıs'a gitti.

3- Devlet Bakanı Kamran inan, kalkınmada öncelikli yörelerin milletvekil-'(eriyle 1 Eylül'de bir toplantı yapılacağını, geri kalmış yöreler için yenialınacak tedbirlerin ve teşvik paketinin Kasım ayında yürürlüğe gireceğinibelirterek, teşvik paketinde, Doğu için özel bir banka ve fon kurulacağını,bölgesel farklılıkları ortadan kaldırmaya yönelik bir enstitününoluşturulmasının yer aldığını söyledi.

4- Devlet Bakanı Güneş Taner, İstanbul'da sanayici ve işadamları ile birtoplantı yaparak, gümrük vergisi ve fonların indirilmesi kararıyla başlayanhükümet-sanayici gerginliğini ve yapılan yorumları değerlendirdi.

5- Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, sağlık hizmetleri yatırımlarında daha önce"politik" davranıldığını, bu nedenle yatırım projelerinin yeni baştanyapıldığını söyledi.

6- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, İtalya'da Türkiye'nin kültür elçisi olarakbilinen Milano Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Gabriel Mandel Khan'ı kabulederek bir süre görüştü.

7- DİE tarafından açıklanan ve Dünya Bankası yıllık raporlarından derlenen rakamlara göre, Türkiye'nin gelir dağılımı açısından 45 ülke arasında 37. sırada yer aldığı ve dünyada gelir dağılımı en bozuk ülkeler arasında bulunduğu bildirildi.

8- Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) bünyesinde hazırlanan,bjr.raporda;cezaevi koşullarının çağdışı olduğu, ceza ve tutukevleri mevzuatının çağdaşinfaz anlayışına uygun olmadığı belirtildi.

9- Bulgaristan'ın Svelingrad istasyonuna gelen ve Avrupa'daki Türk işçilerini de taşıyan Avrupa trenine, Kapıkule'ye giriş izni verilmedi. Bunun üzerine yolcular yürüyerek Türkiye'ye giriş yaptılar.

10- İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi Başkanı Muzaffer ilhan Erdost,başkentteki sosyalist basına yönelik baskıların yoğunlaştığını, yönetici veçalışanlarının gözaltına alınıp kötü muamele yapıldığını öne sürdü.

11- Özgürlük Dünyası Dergisi'nin 10. sayısı, DGM tarafından "Milli duyguları zayıflatma propagandası ve ırk mülahazasıyla halkı kin ve düşmanlığa kışkırttığı" gerekçesiyle toplatıldı.

12- PKK Hakkari'nin Beytüşşebap ilçesine bağlık Evrek Köyünden 6 kişiyi kaçırdı.

13- Yunanistan'da muhafazakar eğilimli Yeni Demokrasi Partisi ile sol ittifak Sinaspismos'un kurduğu koalisyon hükümeti, 1940 yılından beri 16 milyon Yunan vatandaşı hakkında tutulan bütün güvenlik dosyalarını imha etme kararı aldı.

26 AĞUSTOS 1989

1- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Tommtay'a 2 günlük Güneydoğudenetimi sırasında Hakkari, Şırnak ve Diyarbakır'da brifing verildi.

2- Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu'na (KKDF) ilişkin esaslar, Bakanlar Kurulu tarafından yeniden düzenlendi.

3- Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, düzenlediği basıntoplantısında "Ülkede her alanda hüküm süren yangının söndürülebilmesiiçin 1989 Ekiminde erken seçim yapılması" çağrısında bulundu.

4- Dünya Barış Çanı düzenlenen bir törenle Ankara'daki BotanikParkı'na yerleştirildi. Törene, Ankara Valisi Saffet Arıkan Bedük, AnakentBelediye Başkanı Murat Karayalçm, Dünya Barış Çan'ı Derneği BaşkanYardımcısı Kiyod Takayama, derneğin Türkiye Şubesi Başkanı Şarık Tara,ilçe belediye başkanları ve Japon Büyükelçisi katıldılar.

5- TOBB Ticaret Konseyi'nin izmir'de iki gün süren toplantısı sonundayapılan açıklamada, "Ani şok kararlar istenmediği, günlük değil ileriye dönükkararlar beklendiği" belirtilerek, "Hükümetten 1990'lı yıllar için stratejiler istiyoruz" denildi.

6- Türkiye işveren Sendikaları Konfederasyonu (TiSK) hükümete "Yeniekonomik kararlar karşısında Türk ekonomisinin durumu" konulu bir raporsundu.

7- Avrupa Demokratik Birliği'nin Antalya'daki Parlamenterler toplantısıBulgaristan'ı, göçe zorlanan Türklere tazminat ödemeye çağıran vebaskıların durdurulmasını isteyen bir karar tasarısıyla sona erdi. ToplantıdaKıbrıs'ta adil bir barış için görüşmelerin sürdürülmesi isteği de kararabağlandı.

8- Erzurum'un Şenkaya ilçesi yakınlarında karayolunu ulaşıma kapayarak, araçlarda kimlik kontrolü yapan bir grup PKK militanı, otobüsten indirdikleri bir eri öldürdüler, bir eri de kaçırdılar. Kars-Ağrı il sınırındaki NahtrkıranAylasında ise, jandarma ile PKK'lılar arasında çıkan çatışmada bir eryaraandı. Hakkari'ye bağlı Uludere ilçesinde de teröristlerle korucular arasındaÇ'kan çatışmada bir korucu öldü, bir korucu da yaralandı.

9- Haftalık Sokak Dergisi yayın hayatına başladı.

10- Cumhuriyet Kitap Kulübü'nün, İstanbul Beyoğlu'ndaki kitap sergisikundaklandı. Yangında, sergide bulunan kitapların büyük bir bölümü yandı.

11- İzmir-Aydın karayolunda meydana gelen trafik kazasında 7 kişi öldü,1 kişi de ağır yaralandı.

12-KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın davetlisi olarak Kıbrıs'ta bulunan SHP Genel Başkanı Erdal inönü, "Başka devletler istiyor diye,KKTC'nin tanımadığı bir anlaşmayı Türkiye'deki hiçbir partinin kendilerineempoze edemeyeceğini" söyledi.

13- Afganistan'da yönetime karşı mücadele eden mücahitler, Hoşt kentiyakınlarında hükümet güçlerine ait bir üssü ele geçirdiler.

14- Hindistan'ın Keşmir eyaletinin Srinagar kentinde Müslümanlarla Hindistan polisi arasında meydana gelen çatışmada bir kişi öldü, 3 kişi de yaralandı.

27 AĞUSTOS 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Cumhuriyet Kitap Kulübününİstanbul'da Beyoğlu Mis Sokak'taki kitap sergisinin kundaklanması olayını"bağışlanmaz ve çağdışı bir davranış" olarak nitelendirdi. Kültür BakanıNamık Kemal Zeybek, Devlet Bakanı ismet Özarslan, Türk-iş Genel BaşkanıŞevket Yılmaz, İstanbul Anakent Belediye Başkanı Nurettin Sözen saldırıyıkınadılar.

2- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, idam cezalarının infazına ilişkin biranayasa değişikliği üzerinde çalışıldığını açıkladı.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, hükümetin Bulgaristan politikasını "ciddiyetsizlik" olarak nitelendirdi.

4- Siirt'in Eruh ilçesine bağlı Bağgöze bucağı yakınlarında PKK militanlarıyla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada bir er şehit oldu.

5- Bulgaristan'dan vizeli girişlerin başlamasından bu yana gelenlerinsayısı 136'ya yükseldi.

6- Lübnan'da çatışmalar devam ederken, Fransa bölgeye gönderdiğisavaş gemilerini geri çekti.

7- Sovyetler Birliği'nin Moldavya Cumhuriyeti'nde milliyetçi görüşlerisavunan 300 bin kişinin katıldığı bir gösteri yapıldı.

8- Tatilini geçirmek amacıyla Demokratik Almanya'dan Macaristan'a gelen 180 D. Alman vatandaşı Avusturya'ya sığındı.

9- Fransa Devlet Başkanı Francois Mitterrand, tüm ülkelerin uyuşturucuile mücadelede Kolombiya'ya yardım etmesini istedi.

10- İsrail savaş uçakları, Lübnan'da faaliyet gösteren iran yanlısı Hizbullah Örgütü'ne ait bir üssü bombaladı.

28 AĞUSTOS 1989

1- Başbakan Turgut Özal Bitlis'te yaptığı bir konuşmada, Doğu veGüneydoğu'daki komşularımızı PKK konusunda uyardı.

2- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz Atina Belediye Radyosu'na verdiği birdemeçte, Yunanistan'ın hava sahasını 10 mil olarak gördüğü sürece, havaihlal olaylarının sona ermeyeceğini söyledi.

3- Türkiye Felsefe Kurumu'nun düzenlediği "Bilgi Kavramı" konuluuluslararası seminer Ankara'da başladı.

4- Sovyetler Birliği'nin Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev, izmirFuarı'ndaki SSCB pavyonunda düzenlediği basm toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 16 kişiöldü, 18 kişi de yaralandı.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın davetlisi olarak Kıbrıs'ta bulunan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Cumhuriyet Meclisi'nde yaptığı birkonuşmada "iki tarafta federasyon için bazı özverilerde bulunmaya hazır olmalıdır" dedi.

7- Kampuçya'ya barışın geri gelmesi konusunda, BM Genel Sekreterive 17 ülke dışişleri bakanları ile soruna taraf olan ülke liderlerinin katılmasıylaParis'te toplanan "Uluslararası Barış Konferansfnın ikinci dönem çalışmalarıbaşladı.

8- Afganistan'ın Hoşt kendi yakınlarında hükümet birlikleriyle mücahitlerarasında son 24 saat içerisinde meydana gelen çatışmalarda 78 mücahitöldü, 95 mücahitte yaralandı.

9- Hindistan'ın Pencap Eyaleti'nde, bağımsızlık için mücadele eden Sihmilitanlarının bir yolcu trenine düzenledikleri silahlı saldırıda 22 kişi öldü, 30kişi yaralandı.

29 AĞUSTOS 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut,Başbakan Turgut Özal, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP GenelBaşkanı Süleyman Demirel ve IDP Genel Başkanı Aykut Edibali Zafer Bayramı'nın 67. yıldönümü nedeniyle birer mesaj yayımladılar.

2- Başbakan Turgut Özal, Güneydoğu gezisinin ikinci gününde Bitlis'teyaptığı konuşmada "Etrafımızdakilerle birlikte sulh içinde yaşamak istiyoruz.Yanlış yapmasınlar" dedi.

3- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu, Başbakan TurgutÖzal'ın Van, Bitlis ve Hakkari illerini kapsayan Doğu gezisi nedeniyle birbasın toplantısı düzenleyerek, gelişmeler hakkında bilgi verdi.

4- Türk-iş'in, Karabük ve iskenderun Demir Çelik Fabrikalarında 118gündür devam eden grevi desteklemek amacıyla düzenlediği "GrevdekiÇelik işçileriyle Dayanışma" mitinglerinden ilki Karabük'te yapıldı. 1 Eylül'deiskenderun'da yapılacak miting ise 45 gün süreyle ertelendi.

5- Ankara ve İstanbul Tabip Odaları yönetim kurulları, Sağlık Bakanlığı'nda 12 üst düzey yöneticinin görevden alınmasının gerekçesininSağlık Bakanı Halil Şıvgın tarafından açıklanmasını isteyerek uygulamanınhukuk dışı olduğunu belirttiler.

6- Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde bir süre önce kaçırılan beş kişinin cesedi bulundu. Öte yandan, Pervari'de basılan şantiyeden kaçırılan 15işçinin 11'i serbest bırakılırken, Eruh'ta PKK tarafından kaçırılma korkusuylaJandarma sığınan 30 genç, askere gönderilmek üzere Siirt'e getirildi.

7- Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Türkiye'den sorumlu icra DirektörüJackues de Groote, kambiyo ve ithalat rejimindeki değişikliklerideğerlendirdi.

8- Türkiye Taş Kömürleri Kurumu Amasra Müessesesi Müdürlüğünebağlı Kurucaş ile Nanepınarı kömür ocağında meydana gelen göçüklerde iki işçi öldü.

9-15 günde bir yayımlanan Adımlar Gazetesi'nin son sayısı "komünizm ve bölücülük propagandası yapıldığı" gerekçesiyle İstanbul DGM Savcılığı tarafından toplatıldı.

10- ABD Bulgaristan'daki Türklere yönelik insan hakları ihlalleri nedeniyle Sofya'daki Büyükelçisi Sol Polansky'yi danışmalarda bulunmak üzereWashington'a çağırdı.

11- İran'da radikal kanadın sözcüsü olarak bilinen "Cumhur-u Islami"Gazetesi'nde yer alan bir yazıda, Türkiye'nin israil'le işbirliği yapmaması gerektiği, Siyonist rejimle yapılacak işbirliğinin Türkiye için "ciddi tehlikelerdoğurabileceği" yorumu yer aldı.

12- İran'da, Cumhurbaşkanı Haşemi Rafsancani'nin 22 üye Bakanlar Kurulu, Meclis'ten güvenoyu aldı.

13- Sri Lanka'da meydana gelen şiddet olaylarında 43 kişinin öldüğü,ülkede genel grevin sürdüğü bildirildi.

14- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, israil'in 5 Filistinliyi işgal topraklarındaki ayaklanmayı kışkırttıkları gerekçesiyle sınırdışı etmesinieleştirerek, bu kişilerin geri dönmesine izin verilmesini istedi.

15- Lübnan'da Hıristiyan kesimine fuel-oil getirmekte olan bir tankerSuriye Birlikleri tarafından vuruldu. Çıkan yangında 9 gemici kayboldu, ikigemici de yaralandı.

16- Kampuçya sorununu görüşmek için Paris'te toplanan "UluslararasıKampuçya Konferansı" sona erdi.

30 AĞUSTOS 1989

1- MGK'nın olağan toplantısı öncesinde Cumhurbaşkanı Kenan Evrenve Başbakan Turgut Özal'ın yaptıkları haftalık olağan görüşmede,Güneydoğu ve Bulgaristan konusundaki gelişmeler değerlendirildi.

2- 30 Ağustos Zafer Bayramı, 67. yıldönümünde tüm yurtla, dış temsilciliklerde ve KKTC'de törenlerle kutlandı.

3- Danıştay Başkanı Süleyman Sırrı Kırcalı, cezaevleri tüzüğündekideğişiklikler konusunda Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandırdı.

4- Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanlığıseçimi, milli koalisyon, askeri yönetim çağrıları, yasalardaki antidemokratikhükümlerin temizlenmesi ve SHP'nin TRT'ye müdahalesi konularında UBAmuhabirinin sorularını cevaplandırdı.

5- Danıştay, 1 Ağustos Genelgesi'nin iptali için açılan davada, genelgenin üç hükmü için, yürütmenin durdurulması kararı verdi.

6- KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanlığı'nca, Kıbrıs sorunun çözümükonusunda Cumhuriyet Meclisi'nde alınan kararı değerlendiren bir açıklamayapıldı. Açıklamada, Kıbrıs Türk tarafından önkoşulsuz ve dış müdahale olmaksızın doğrudan müzakere isteğine işaret edildi.

7- BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Oscar Camillion, GenelSekreter'le Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri görüşmek üzere New York'a gitti.

8- Hindistan'da Başbakan Rajiv Gandi'nin istifa etmesi için 4 büyük muhalefet grubunun çağrısı üzerine ülke çapında genel greve gidildi. Grevdemeydana gelen olaylarda 11 kişi öldü.

9- Sovyetler Birliği'nde "glastnost" politikası çerçevesinde, ülkenin yeniparlamentosu Yüksek Sovyet'in çalışmaları hakkında basına gerekli bilgilerinverilebilmesi amacıyla Yüksek Sovyet Basın Merkezi kuruldu.

31 AĞUSTOS 1989

1- Milli Güvenlik Kurulu yaptığı aylık olağan toplantısında, GüneydoğuAnadolu'da alınacak ilave tedbirlerle, Bulgaristan'da bulunan Türklerin durumunu görüştü.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Sosyalist Enternasyonal BaşkanıWilly Brandt'a Kıbrıs sorunuyla iigili bir mektup gönderdi.

3- MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş yaptığı yazılı açıklamada"Başbakan göç ve terör karşısında milletimizi layık olmadığı bir başarısızlığamahkum etti." dedi.

4- Türk-iş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, 120 gündür grevde bulunandemir-çelik işçilerini ziyaret ederek işçilere hitaben bir konuşma yaptı.Yılmaz, Payas ve İskenderun'da yaptığı konuşmalarında, grevin kısa süredebitmemesi halinde Türk-iş'in çeşitli eylemler başlatacağını söyledi.

5- Şanlıurfa Belediye Başkanı Halil İbrahim Çelik hakkında laikliğe aykırıhareket ettiği gerekçesiyle açılan dava Ankara DGM 'de başladı.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, düzenlediği basın toplantısında, BM Genel Sekreteri'nin toplumlararası görüşmelerin devamı içinçerçeve teşkil eden görüşlerini içeren "belge" ye değinerek, "BM GenelSekreteri bize hiçbir zaman sürpriz bir belge getirmeyeceğim"taahhüdünde bulunmuştur" dedi ve "Bütün siyasi partilerin aynı şeyisöylemeleri gerektiğini, bu belgenin baz olarak alınamayacağını" söyledi.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Murat Sungar yaptığı haftalıkbasın toplantısında, "Rum tarafı Kıbrıs Türk halkı ile gerçekten bir uzlaşma istiyorsa üçüncü tarafların müdahalelerine ihtiyaç duymamalıdır" dedi.

7- Avrupa Güvenlik Konseyi'nin Teşkilata üye Olmayan Ülkelerle ilişkilerKomisyonu, Paris'te yaptığı toplantıda, Bulgaristan Hükümetini Türk azınlığıeritme politikasına son vermeye çağırdı.

8- Sovyetler Birliği'nin Moldavya Yüksek Sovyeti, 80 binden fazla işçininiki haftadır sürdürdüğü grevlere ve Sovyet Komünist Partisi'nin uyarılarınarağmen, Rusça yerine Romenceyi, Moldavya Cumhuriyetinin resmi dili ilaneden yasayı kabul etti.

9- Cad ve Libya arasında, Aouzu şeridi nedeniyle ortaya çıkan sınırsavaşıyla ilgili olarak bir barış anlaşması imzalandı. Anlaşma ile sorunun siyasiyollardan çözümlenmesi, bu mümkün olmadığı takdirde La Haye Uluslararası Adalet Divanı'nın hakemliğine başvurulması öngörülüyor.

10- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, israil'in işgal altındaki Filistintopraklarından Filistinlileri sınırdışı etmesini kınayarak, uygulamaya son verilmesini istedi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106