17.7.1989
×

Hakkında

Künye

İletişim

TEMMUZ 1989

1 TEMMUZ 1989

1- Başbakan Turgut Özal, Gebze'deki yaklaşık bin Bulgar Türk'ününbarındırıldığı çadırkenti ziyareti sırasında verdiği demeçte Bulgar yönetiminiağır bir dille eleştirdi. Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz ise, konunun iki ülkearasında bir güç mücadelesine dönüştüğünü söyledi.

Bulgaristan'ın göçe zorladığı Türklerin sayısı 100 bine yaklaşırken Sofya'yı kınayan ülke sayısının giderek arttığı bildirildi. Londra'da dün Bulgaristan'ı protesto amacıyla bir yürüyüş düzenlendi.

2- İzmir Ticaret Odası'nın davetlisi olarak izmir'e giden SHP GenelBaşkanı Erdal inönü burada işadamlarıyla görüşerek partisinin "ekonomininbugünü ve yarını" konularındaki görüşlerini anlattı.

3- Devlet Bakanı Cemil Çiçek, demir-çelik grevine ilişkin açıklamasında,Çelik-İş'e geneldeki ücret tablosunun üzerinde bir ücret verildiği takdirdegrev teşvikçiliği yapılmış olacağını belirtti. DYP lideri Süleyman Demirel iseÇelik-İş Sendikası yöneticileriyle yaptığı görüşmede, hükümetin demir-çelikgrevine ilişkin tavrını eleştirdi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ile yapılan "2000'li yıllardaTürkiye'nin çehresi nasıl olacak" konulu bir söyleşi Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

5- Memur maaşlarından yapılacak kesintiler arttırıldı. Tasarruf Fonu veemekli keseneklerinin oranları da birer puan yükseltildi.

6- TMMOB inşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Başkanı ŞerafettinDoğan, Türklerin Bulgaristan'dan zorla göç ettirilmesini kınayarak, göçmenTürklerin iskanıyla ilgili görüşlerini açıkladı.

7- Ekonomi Muhabirleri Derneği'nin (EMD) Olağanüstü Genel KuruluAnkara'da yapıldı. Genel Kurul'da yapılan seçimler sonucu dernekbaşkanlığına Taylan Erten seçildi.

9- Üçlü reçete uygulamasını protesto etmek, amacıyla, serbest çalışandoktorlar 5 günlük muayenehane açmama eylemine başladı.

10- Milli Savunma ve Dışişleri eski bakanlarından emekli büyükelçi Ha-

san Esat Işık Ankara'da öldü.

11- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Namık Kemal Kılıç, Washington'daUluslararasi Finans Kurumu yöneticileriyle temaslarda bulundu.

12- Fedaral Almanya'nın Essen kentinde polisin dur ihtarına uymayanve ateş açtıktan sonra olay yerinden kaçan 16 yaşındaki bir Türk genci polistarafından vurularak öldürüldü.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Kıbrıs Rum lideri YeorgiosVasiliu arasında New York'ta yapılan üçüncü zirve toplantısını değerlendiren BM Genel Sekreteri Perez De Cuellar, Türk tarafının uzun süredirmücadelesini verdiği ilkeleri yapıcı fikirler olarak niteledi.

14- Yunanistan'da, son genel seçimlerden sonra doğan hükümet bunalımı üzerine Yunanistan Cumhurbaşkanı Hristos Sarzetakis, Yeni Demokrasi Partisi (YDP) milletvekili Cannit Canetakis'i yeni hükümeti kurmaklagörevlendirdi.

15- Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El - Sara, Irak yönetiminin Lübnan'amüdahalede bulunmasını kınadı.

16- Sudan'da Genaral Ömer Hasan el Beşir liderliğindeki askeriyönetimin durumu tamamen kontrol altına aldığı bildirildi. Darbe sonucu iktidardan düşürülen Başbakan Sadık EI-Mehdi'nin akıbeti ise bilinmiyor.

17- Çekoslovakya insan hakları savunucuları tarafından ülkede siyasalreform gerçekleştirilmesi yolunda yapılan çağrı, Konünist Parti tarafındanreddedildi.

2 TEMMUZ 1989

1- Eski Dışişleri ve Savunma Bakanlarından emekli diplomat Hasan EsatIşık'ın ölümü üzerine Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı YıldırımAkbulut, Başbakan Turgut Özal, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYPGenel Başkanı Süleyman Demirel, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit veDışişleri Bakanı Mesut Yılmaz birer başsağlığı mesajı yayımladılar.

2- Başbakan Turgut Özal, özellikle akaryakıt zamları nedeniyle haziranve temmuzda aylık fiyat artışlarının normalin üzerine çıkacağını söyledi.

3- Türkiye'nin ingiliz diplomatlara ve resmi görevlilerine 1 Ağustos'ta uygulamaya koyacağı vize ilkeleri uyarınca Türkiye'ye resmi veya tatil amacıylagidecek İngiliz bakanların da vize almak zorunda olduğu açıklandı.

4- Sağlık Bakanlığı devlet hastanelerinde uygulanan "ücretsiz tedavi"sisteminin kaldırılmasını kararlaştırdı. Bundan böyle, yurttaşların "kişisel fakirlik beyanları" na itibar edilmemesi benimsenirken acil vakalardaki fakirlik beyanı takdir hakkı hastane başhekimlerine, diğer durumlarda da "fak-fuk-fon"lara bırakılı. Sağlık Bakanı Halil Silgin valiliklere gönderdiği bildiride "ücretsiztedavi" sisteminin bazı kişilerce istismar edildiğini bildirdi.

5- YSK tarafından iptal edildiği için yinelenen Bitlis Belediye Başkanlığıseçmini ANAP adayı kazandı.

6- Türk-iş'e bağlı Teksif Sendikası'nın Bursa pilot sanayii şubesininyapılan kongresinde konuşan Türk-iş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Bursa'daki bazı işverenlerin kıdemli işçileri işten çıkararak Bulgaristan'dan göçedenleri düşük ücretlerle işe aldıklarını söyledi.

7- Çelik - İş Sendikası, 60 gündür süren greve katılan demir-çelik işçileriiçin dayanışma kampanyası açtı.

8- Ceyhan'ın Tatarlı köyü yakınlarnda uçaktan yapılan zirai ilaçlamanınyiyeceklerine karışması sonucu zehirlenen çoğu çocuk 200 tarım işçisininbazıları hastanelerde tedavi altına alındı.

9- Gazete, dergi, kitap ve benzeri yayınların tesliminde alınan KatmaDeğer Vergisi oranı yüzde 10'dan yüzde 5'e indirildi. Bakanlar Kurulu'nun, mal ve hizmetlere uygulanacak KDV oranlarında değişiklik yapılmasına ilişkinkararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

10-14 Mayıs'ta Arjantin'in yeni cumhurbaşkanı seçilen Carlos Saul Menem, Milliyet gazetesi ile yaptığı görüşmede Türkiye ve Arjantin arasındakiilişkilerin her alanda geliştirilebileceğini söyledi.

11- Özbekistan'daki olaylardan kaçan Mesket Türkleri, Türkiye'ye gitmelerine izin verilmesi için uluslararası bir kampanya başlattı.

13- İrak, iran Meclis Başkanı Haşemi Rafsancani'nin Moskova ziyaretisırasında SSCB ile iran arasında savunma alanında imzalanan anlaşmadandolayı Sovyetler Birliği'nin eleştirdi.

14- Afganistan yönetimine karşı savaşan mücahit grupları arasındadoğrudan barış görüşmeleri yapma önerisi, Pakistan Başbakanı BenazirButo ve Pakistan'da üslenen 7 mücahit grubundan 4'ü tarafından kabuledildi.

15- İkinci Dünya Savaşı'ndan beri Polanya'da bulunan Sovyet askerlerinin bir bölümü daha ülkelerine dönmek üzere Polanya'dan ayrıldı.

16- Çekoslavakya'nın başkenti Prag'da kilise üzerindeki devlet denetiminin gevşetilmesi için yürüyüş yapıldı. Ülkenin önde gelen bir yüksek dingörevlisi ve rejim muhalifi olan Kardinal Frantisek Tomasek'in 90. doğumyıldönümü dolayısıyla düzenlenen ayin ve yürüyüşe polis müdahele etmedi.

17- Sudan'da üç gün önce yönetime el koyan General Ömer EI-Beşirradyoda yaptığı, konuşmada, ülkenin islami yasalarla yönetilip yönetilmeyeceği konusunda barışçı görüşmelerle çözüm bulunamazsa, bu konuda refarandum yapılabileceğini söyledi.

18- Sovyetler Birliği'nin Gürcistan Cumhuriyeti'nde Gürcülerle Azerilerarasında gerginliğin artması üzerine bölgeye 3 bin asker gönderildiği haberverilirken, Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, etnik huzursuzluğun ülkeninbütünlüğünü tehdit ettiğini söyleyerek uyarıda bulundu.

3 TEMMUZ 1989

1- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, iki günlük resmi bir ziyaret için Suriye'ye gitti.

2- Bulgaristan'dan zorunlu göçe tabi tutulan Türklerin sorunlarınınçözümüyle ilgili tavsiye kararları almak için kurulan Merkezi iskan Komisyonu, ilk toplantısını Tarım Orman ve Köyişleri Bakanı Lütfullah Kayalarbaşkanlığında Edirne'de yaptı.

3- DYP Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Kılıç, düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Başbakan Turgut Özal'ıeleştirdi.

4- Çelik - İş Genel Başkanı Metin Türker, iskenderun ve Karabük DemirÇelik Fabrikalan'nda süren grev konusunda hükümeti eleştirdi.

5- Türk Eczacılar Birliği, Maliye Bakanlığfnın 1 Temmuz tarihinden itibaren yürürlüğe koyduğu 3'lü reçete uygulamasının durdurulması içinDanıştay'a başvurdu.

6- İçişleri Bakanlığı, Kızılay'da kapatılan kitap sergileri için soruşturmabaşlattı. Çankaya Belediyesi'nin önceki hafta başlattığı kültür kampanyasıçerçevesinde açılan kitap sergileri, yasal prosedürün yerine getirilmediğigerekçesiyle kapatılmıştı.

7- İnsan Hakları Derneği Ankara Şube Başkanı Muzaffer ilhan Erdosthakkında, izinsiz bildiri yayımladığı iddiasıyla açılan dava, Ankara 5. AsliyeCeza Mahkemesi'nde beraatle sonuçlandı.

8- Sabah Gazetesi yönetimince Başbakan Turgut Özal ve eşi SemraÖzal aleyhine 80 milyon liralık tazminat davası açıldı.

Gazete hakkında "Hasbahçe'de Sonbahar" adlı yazı dizisinde Başbakanve eşinin kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu gerekçesiyle toplatma kararıverilmişti.

9- SEKA'nın ürettiği gazete, okul kitabı ve 3. hamur kağıt fiyatları, yüzde12.3 oranında indirilirken, pelür ve 1 hamur kağıt fiyatlarına yüzde 5'i aşanoranda zam yapıldı.

10- ABD Başkanı George Bush, Başbakan Turgut Özal'a bir mesajgöndererek "Bulgaristan'daki Türklere yapılan muameleden büyük üzüntüduyduğunu ve Türkiye'yi desteklemeye devam edeceğini" bildirdi.

11- SSCB eski Devlet Başkanı Andrei Gromiko, pazar günü Moskova'da öldü.

12- Cezayir Parlamentosu, çok partili sisteme geçilmesine izin veren biryasa tasarısını kabul etti. Cezayir, 1962 yılından beri parlamento niteliğindeki Ulusal Kurtuluş Cephesi tarafından yönetiliyordu.

13- Afganistan'ın başkenti Kabil'de roket saldırısında 8 kişinin öldüğü, 14 kişinin de yaralandığı bildirildi.

14- Sudan'da Cuma günü yönetime el koyan askeri iktidarın lideri General Ömer Hasan EI-Beşir, ülkede çok partili sisteme kesinlikle dönülmeyeceğini açıkladı.

4 TEMMUZ 1989

1- Anayasa Mahkemesi Başkanı Mahmut Çuhruk, TİSK genel merkeziniziyaret ederek Genel Başkan Halit Narin ile görüştü.

2- Yargıtay Başkanlığı'na ismet Ocakçıoğlu seçildi.

3- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, geçen hafta Nusaybin'de öldürülenTRT ve Hürriyet Haber Ajansı muhabiri Seracettin Müftüoğlu'nun katillerininyakalandığını açıkladı.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut, bazı işçilerin iştençıkarılıp yerlerine Bulgaristan'dan gelenlerin alındığı yolundaki haberlerle ilgili olarak "Böyle bir uygulamaya asla müsaade etmeyiz" dedi.

5- DİE, yıllık enflasyon oranının yüzde 72,8 olduğunu açıkladı.

6- Üçlü reçete uygulamasını protesto amacıyla doktorlar ve diş hekimleriAnkara'da yarın, Konya'da üç gün süreyle muayenehanelerini kapatma kararı aldılar, İstanbul'da da konuyla ilgili 700 imzalı bir mektup Başbakan'agönderildi.

7- Çeşitli illerde işten çıkarmaları ve sözleşmeleri protesto amacıyla pasifdirenişlerin ve protestoların sürdüğü basında yer aldı.

8- Suriye'ye yaptığı ziyaretin son gününde Devlet Başkanı Hafız Esadtarafından Lazkiye'de kabul edilen Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Bulgaristan konusunu gündeme getirdi ve Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in sözlümesajını iletti.

9- Bulgaristan Devlet Konseyi, zorunlu pasaport vererek sınırdışı ettiğiTürklerin göçü nedeniyle, ülke ekonomisinde başgösteren sıkıntılara gerekli çözüm bulmak amacıyla ülke genelinde "sivil seferberliği" ilan etti.

10- Yunanistan Genelkurmay Başkanı Hava Generali Nikolaos Kuris ileAtina Emniyet Amiri Andreas Kalogeras istifa ettiler.

11- Polanya'da ikinci Dünya Savaşı'ndan beri ilk kez muhalefetin yeraldığı parlamento toplandı ve hükümet istifa etti.

Beşir, ülkenin güney bölgelerinde etkinlik gösteren gerillalara barış çağrısınıyineledi ve gerilla lideri John Garang'ı görüşmeler için Hartum'a davetettiğini açıkladı.

13- Yugoslavya'nın Komünist Partisi lideri Milan Pançevski, televizyonda yaptığı konuşmada, "Milliyetçilik, şovenizm, bölücülük ve çatışmacılıkçağı, ülkemizin bütünlüğünü tehlikeye sokuyor" dedi.

14- Çin Halk Cumhuriyeti'nde yönetim, gösteri hakkını kısıtlayan biryasa tasarısını Ulusal Halk Komitesi'nin (parlamento) onayına sundu.

5 TEMMUZ 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İstanbul'da Anakent Belediye Başkanı Nurettin Sözen'i ziyaret etti.

2- Başbakan Turgut Özal, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında,Bulgaristan'dan sınırdışı edilen ve göçe zorlanan Türkler için alınan tedbirleri ve bu konuda yapılan uluslararası girişimlerde elde edilen sonuçlarhakkında açıklamalarda bulundu.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Ankara Ticaret Odası toplantısındayaptığı konuşmada, siyasi ve ekonomik görüşlerini anlattı.

4- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Suriye'den Amman'a geçerek havaalanında Ürdün Dışişleri Bakanı Marvan El Kasım ile bir görüşme yaptı. Yılmazdaha sonra İstanbul Atatürk Havaalam'nda düzenlediği basın toplantısındatemasları hakkında bilgi verdi.

5- SHP Kars Milletvekili Mahmut Almak, Tunceli'nin Mazgirt ilçesindeÖzcan Erdoğan adlı yurttaşa yapılan kötü muamele ile ilgili olarak BaşbakanTurgut Özal'a soru önergesi verdi.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ve SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili görüşlerini açıkladılar.

7- SHP Diyarbakır Milletvekili Fuat Atalay, "askeri kurye" olarak kullanıldıktan sonra güvenlik güçlerince öldürüldüğü öne sürülen OsmanEsendemir'in yakınlarıyla birlikte Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde, konuya ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Dentaş, New York, Londra ve Lüksemburg'ta yaptığı temaslardan sonra İstanbul'a geldi.

9- Moskova'dan Türkiye'ye dönen SSCB'nin Ankara Büyükelçisi AlbertÇernişev, Bulgaristan sorunuyla ilgili olarak gazetecilerin sorularınıyanıtlayarak "Biz bu konuda tarafsızız, arabulucuyuz, Tarafsız ama pozitifiz"dedi.

10- Türk-iş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, işyerlerinden eski işçilerinçıkartılarak, yerlerine Bulgaristan'dan gelenlerin iş yasası kapsamı dışında işe alınmalarını kınadı ve MKE'ye bağlı iki fabrikanın kapatılması sonucu 505 işçinin işsiz kaldığını, "Devletin görevinin mevcut işsizliği artırma değil azaltmak olduğunu" söyledi.

11-10 kadın derneğinin temsilcilerinden oluşan bir heyet, Bulgaristan'dan göçe zorlanan Türkleri, Edirne ve çevresinde kurulan çadırkentlerile Kapıkule sınır kapısında ziyaret ederek sorunları hakkında bilgi aldı.

12- Meriç Nehri'ni geçerek Yunanistan'a kaçan 8 Türk iade edildi.

13- Türkiye'nin ilk tüp üçüzleri Marmara Üniversitesi'nde dünyaya geldi.

14- Hekimlerin çalışma koşulları ve ücretlerinin yetersizliğini öne sürerekbaşlattıkları toplu nöbet olaylarıyla ilgili olarak Ankara Hastanesi'nde 10 hekimin ifadesi alındı.

15- Üniversitelerdeki kız öğrencilerin türban takmalarıyla ilgili yasanınAnayasa Mahkemesi'nce iptal gerekçesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

16- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in, bir mahkumun cezasını hastalığınedeniyle affetmesine ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

17- Fransa'ya yaptığı iki günlük resmi gezisini tamamlayan SSCB DevletBaşkanı Mihail Gorbaçov, Fransa Devlet Başkanı Francois Mitterrand ile ortak bir basın toplantısı düzenledi, iki ülke arasında öngörülen 21 adetanlaşmadan başka Lübnan konusunda ortak bir bildiri yayımlandı. MihailGorbaçov daha sonra, Sorbonne Üniversitesi'nde, aydınların sorularınıyanıtladı.

18- ABD'nin iran'a silah satışı ile ilgili irangate skandali davasındayargılanan Beyaz Saray eski Ulusal Güvenlik Konseyi Danışmanı YarbayOliver North, 3 yıl hapis ve 150 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Hapis cezası tecil edilen North'un ayrıca ömür boyu kamu hizmetlerinden yasaklı olması kararlaştırıldı.

19- Çin'de beş bölgede meydana gelen sellerde, 64 kişinin öldüğü,370 bin kişinin evsiz kaldığı, 100 bin kişinin de mahsur kaldığı bildirildi.

20- Afganistan Dışişleri Bakanı Abdül Vekil, BM Genel Sekreteri Perezde Cuellar'a başvurarak mücahitlerin temmuz ortasında olası saldırısınınönlenmesi için yardım istedi.

21- Yunanistan'da Yeni Demokrasi Partisi- Sol ittifak Koalisyonhükümetinin Devlet Bakanı Athanasios Kanelopulos, yeni hükümet adınayaptığı ilk açıklamada, 8 yıllık PASOK iktidarı döneminde yapılan dört büyükyolsuzluğun derhal ele alınacağını bildirdi. Kanelopulos, bu büyük yolsuzlukların, banker Koskotas'ın Girit Bankası aracılığıyla verdiği rüşvetler, YunanSilahlı Kuvvetleri için alınan uçak ve füzelerde ödenen komisyonlar, Yunanistan'ın Ortadoğu ve Orta Amerika'da savaşan ülkelere doğrudan ya dadolaylı olarak satılan silahlardan sağlanan komisyonlarla ülkede telefon idaresi tarafından gerçekleştirilen telefonların dinlenme olayı olduğunu belirtti.

22- Resmi bir ziyaret amacıyla Fedaral Almanya'ya giden Kıbrıs Rumyönetimi lideri Yeorgios Vasiliu, Kıbrıs sorununa çözüm getireceklerini belirtti ve AT'ye tam üyelik için şimdiden hazırlıklara başladıklarını söyledi.

6 TEMMUZ 1989

1- Başbakan Turgut Özal, Moskova'dan dün dönen SSCB'nin AnkaraBüyükelçisi Albert Çernişev'i kabul ederek Bulgaristan sorunuyla ilgiligörüştü.

2- SHP Meclis grup yönetimi ile MYK'nın, Genel Başkan Erdal inönübaşbakanlığında yaptığı toplantı sonunda yayımlanan bildiride, erken genelseçim çağrısı yinelenerek, Başbakan Özal'ın cumhurbaşkanı seçilmeçabalarına hiçbir katkıda bulunulmayacağı, 1 Eylül'de Meclis Başkanlık Divam'nın seçimine ve TBMM çalışmalarına katkılarının ise sürdürüleceği belirtildi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Bozer, Fransız SenatosuTürk-Fransız Dostluk Grubu üyelerinden oluşan bir heyeti Ankara'da kabuletti.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, SHP bildirisiyle ilgiligörüşlerini açıklayarak, SHP'nin bunalım korkusuyla teslim olduğunu önesürdü.

5- ANAP Teşkilat Başkanı Orhan Demirtaş, SHP'nin Meclis Grubu veMYK'nin ortaklaşa yaptığı toplantı sonrası aldığı kararları "Fantazi üzerineoluşturulmuş kararlar" olarak niteleyerek cumhurbaşkanını parlamentonunseçeceğini söyledi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, ANAP'ın Başbakan Özal'ı Cumhurbaşkanı seçmesi durumunda, SHP'nin buna karşın etkin bir tavır almakniyetinde olmadığını öne sürdü.

DSP Genel Başkanı yaptığı açıklamada, Bulgaristan'a ekonomikmüeyyide uygulanmasını istedi.

7- SHP Kars Milletvekili Mahmut Almak, Fethiye-Ölüdeniz karakolunda58 köylüye, Esen karakoluna da bir köylüye yapılan kötü muamelelerle ilgiliolarak içişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun cevaplaması istemiyle bir soruönergesi verdi.

8- SHP Diyarbakır Milletvekili Fuat Atalay, köylülerin tehdit edilerek Fındık bucağından göçe zorlanması iddiasıyla ilgili Başbakan Turgut Özal'ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Siirt Valisi Atilla Koç konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

9- İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Hamid el Gabid, Bulgaristan'dan göçe zorlanan Türklerle ilgili yetkililerden bilgi almak, çadırkentlerdeve Kapıkule'de incemelerde bulunmak üzere İstanbul'a geldi.

10- Ankara'da bir grup doktor, üçlü reçete uygulanması ile ilgili tebliğiniptali ve uygulamanın durdurulması için Maliye ve Gümrük Bakanlığı aleyhineDanıştay'a dava açarken, İstanbul Tabip Odası da üçlü reçete kullanılmamasıkararı aldı. Bu arada, Gaziantep'te 150 doktor 4 gün süreyle muayenehanelerini kapatırken Adana'da da 700 doktor acil vakalar hariç muayenehanelerini açmadılar.

11- Moskova'da bulunan Maliye ve Gümrük Bakan Ekrem Pakdemirli,Sovyet Başbakanı Nikolay Rijkov ve Dış Ticaret Bakanı Konstantin Katüşevile görüşmelerde bulundu. Bu arada, Türkiye ile SSCB arasında sınır ticaretine ilişkin anlaşma, Moskova'da imzalandı.

7 TEMMUZ 1989

1- Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile İstanbul'dayaptığı haftalık görüşmeden sonra maaş katsayılarını açıkladı. Yeni sistemegöre, maaş katsayısının 128'den 205'e, yan ödeme katsayısının 43'ten 80'eyükseltildiğini belirten Başbakan Özal, 1000 gösterge üzerinden hesaplanan taban aylık katsayısını da 220 olarak belirlediklerini, yakacak yardımınınyerine getirilen taban aylığın brütü 220 bin, netinin ise 136 bin 70 liraüzerinden alınacağını bildirdi.

Başbakan, TRT Genel Müdürlüğü'ne de "TRT Yüksek Kurulu'nun seçtiği üç adaydan biri olan Kerim Aydın Erdem'in seçildiğini" bildirdi.

2- Başbakan Turgut Özal, SHP Genel Başkanı Erdal inönü, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda görüşlerini açıkladılar.

3- Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, üçlü reçete uygulamasının Maliye Bakanlığı tarafından bilgileri dışında hazırlandığını ve yanlış bir uygulama olduğunu söyledi.

4- Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın, Ankara SanayiOdası'nm meclis toplantısında yaptığı konuşmada, belediyelerin sosyal,kültürel ve ekonomik alanlarda da etkinlik gösteren, bölge planlama tekniklerini kullanan yerel yönetimler gibi çalışması gerektiğini söyledi.

5- İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Hamid El Gabid, Devlet Bakanı Ercüment Konukman ile birlikte Edirne'de Bulgaristan'dan göçe zorlanan Türklerin barındırıldıkları çadırkentlerde, Kapıkule ve tren istasyonunda incelemelerde bulundu.

6- Bilim ve Sosyalizm Yayınları Sahibi tarafından 133.607 kitabının 1985yılında yakılarak imha edilmesi üzerin Başbakanlık aleyhine açılan davadaAnkara 5. idare Mahkemesi, Başbakanlığı 115 milyon lira tazminat ödemeyemahkum elti.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 31 kişiöldü.

8- Avrupa Konseyi, tamamladığı kısa dönem toplantılarının sonundayayımladığı yazılı bildiride, Bulgaristan'da Türk azınlığa uygulanan baskı vezulmü kınadı.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Perez deCuellar ve Rum yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu ile New York'ta yaptığı toplantıda, "Yalnızca anlaşma taslağının Kıbrıs Türk ve Rum taraflarıncahazırlanması konusunda fikir birliğine varıldığım" belirtti,

10- 53 ülkeden 1200 kişinin katıldığı Avrupa Nükleer SilahsızlanmaToplantısı, ispanya'nın Vitorria kentinde dün başladı. Toplantıda, NATO veVarşova Paktlarının kaldırılması, ortak bir Avrupa Evi kurulması ve 3. Dünyaülkelerindeki demokratik güçlerle dayanışmaya geçilmesi, 3. Dünyaülkelerinin dış borçlarının silinmesi ve Amerikan F-16 savaş uçaklarının ihraçedilmesinin yasaklanması istendi.

11- Varşova Paktı Zirvesi, Romanya'nın başkenti Bükreş'te başladı.

12- Afganistan hükümet birliklerinin, mücahitlerin Pakistan sınırıyakınındaki üslerine yaptıkları saldırıda 287 mücahidin öldüğü ve 238'ininde yaralandığı bildirildi.

13- Küba'da uyuşturucu kaçakçılığı davasında General Arnoldo OchoaSanchez ile birlikte üç askeri yetkili de ölüm cezasına, diğer 19 subay da 10ila 30 yıl arasında hapis cezasına çarptırıldı.

14- Resmi bir ziyaret için Londa'da bulunan Pakistan Başbakanı BenazirButto, Başbakan Margaret Thatcher ile görüştü.

8 TEMMUZ 1989

1- Başbakan Turgut Özal, Erzincan'da halka hitaben bir konuşma yaptı.

2- Maliye ve Gümrük Bakanı Ekrem Pakdemirli, yaptığı açıklamada, memur ve emekli aylıklarına yapılan zammın sözleşmeli personele de yansıtılacağını bildirdi.

3- Bayındırlık ve iskan Bakanlığı, imar Yasası'nın 9. maddesi uyarınca, 10kentte 25 bölgeyi turizm alanı ve merkezi ilan ederek, bu alanlarda.plan yapma, yaptırma, değiştirme ve onaylama yetkteini, belediyeden 3 yıl süre ilekendi üzerine aldı.

4- Milliyet Gazetesi'nde, İstanbul Anakent Belediye Başkanı NurettinSözen'le yapılan bir söyleşi yayımlandı.

5- Kent Kooperatifleri Merkez Birliği'nin Ankara'da yapılan Birinci OlağanGenel Kurulu'nda başkanlığa yeniden Ankara Anakent Belediye BaşkanıMurat Karayalçın seçildi.

6- İSDEMİR'de 66 gündür grevde bulunan işçiler iskenderun'da, Yapıve Kredi Bankası çalışanları ise İstanbul'da yürüyüş ve miting düzenlediler.

Çelik-iş Genel Başkanı Metin Türker, yaptığı konuşmada, "Bulgaristan'dan MESS kanalıyla demir ithal edildiğini" bildirerek, "Hükümetin ve MESS'in yanlış politikasıyla adeta greve itildiklerini" belirtti ve "bu grevi isteyenler MESS üyesi holdingler, demir tüccarları ve ithalatçılardır" dedi.

7- Bazı trafik suçlarının ceza puanlarını indiren, bazı suçları da ceza puanıuygulaması kapsamına alan yönetmelik değişikliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

Bakanlar Kurulu'nun, kuraklıktan en az yüzde 40 oranında zarar görenüreticinin 5 milyon liraya kadar olan borçlarının ertelenmesini öngören kararıResmi Gazete'de yayımladı.

8- SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, Bükreş'te toplanan VarşovaPaktı zirvesinde yaptığı konuşmada, "Sosyalist demokrasiyi her ülke kendiyolundan giderek kuracaktır" dedi.

9- Afganistan'da hükümet birliklerinin Celalabad kentini ele geçirdikleribildirildi.

10- Arjantin Yasama Meclisi dünkü oturumda, Carlos Menem'i cumhurbaşkanı olarak ilan etti.

9 TEMMUZ 1989

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Zonguldak ve yöresinde incelemelerde bulundu.

2- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, islam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Hamid El Gabid ile birlikte Suudi Arabistan'a gitti.

Gabid, Türkiye'den ayrılmadan önce yaptığı basın toplantısında, Bulgaristan'ın tutumunun islam dünyasına meydan okuma anlamına geldiğinisöyledi.

3- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, eğitim politikası konusunda, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

4- İstanbul'daki 10 merkez başta olmak üzere, 10 kentteki 25 merkezdeimar yetkilerinin 3 yıl süre ile belediyelerden alınarak Bayındırlık ve Iskan Bakanlığı'na verilmesi konusunda Mimarlar Odası, İstanbul Anakent BelediyeBaşkanı Nurettin Sözen, Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın görüşlerini açıkladılar.

5- Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesi Belediye Başkanlığı seçimini RP,Nevşehir'in Kozaklı ilçesine bağlı Kanlıca kasabasındaki seçimi ANAP, Konya'nın Ilgın ilçesine bağlı Beykonak kasabasındaki seçimi ise SHP adayı kazandı.

6- Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı Ertem Türker, Çanakkale E TipiCezaevi'nde, 65 metre uzunluğunda bir tünel ortaya çıkarıldığını bildirdi.

7- Tutuklu Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYAD) Ankara Şubesi 1.olağan genel kurulu yapıldı.

8- Likat-lş sendikası tarafından Mersin'de düzenlenen konserin yasaklandığı, bu arada 20 izleyiciyle birlikte Grup Yorum'un 9 üyesinin gözaltınaalındığı bildirildi.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 11 kişiöldü.

10- Turk-Iran Yüksek Sınır Komisyonu'nun iran'ın Urumiye kentinde yapılan iki günlük toplantısı sonunda altı maddelik bir protokol imzalandı.

11- İspanya'nın Vitorria kentinde yapılan 8. Avrupa Nükleer Silahsızlanma Toplantısı'nda, Türkiye-ABD-NATO ilişkileri, Kıbrıs sorunu,Türkiye'deki insan hakları konularının görüşüldüğü bildirildi.

12- Güney Afrika Cumhuriyeti hükümeti, 27 yıldır hapis yatmakta olansiyah lider Nelson Mandela ile Devlet Başkanı P.W. Botha'nın geçen haftagörüştüklerini açıkladı.

13- Romanya'nın başkenti Bükreş'te yapılmakta olan Varşova Paktı zirvesi sona erdi.

14- Filipinler Devlet Başkanı Corazon Aquino, Avrupa gezisinin ilkdurağı olarak Federal Almanya'ya gitti.

15- Paris'te 20 bin kişi, 7 sanayileşmiş ülkenin Fransa'da yapacağı toplantıyı protesto için bir yürüyüş düzenledi.

16- ABD Başkanı George Bush, üç günlük resmi bir ziyaret için Polanya'ya gitti.

17- İsrail'de geçen hafta 14 kişinin ölümüyle sonuçlanan otobüssaldırısına misilleme olarak İsrailliler bir Arap'ı öldürdüler.

10 TEMMUZ 1989

1- Milli Savunma Bakanı Safa Giray'ın resmi davetlisi olarak Türkiye'debulunan Fransa Savunma Bakanı Jean Pierre Chevenement, Safa Giray veDevlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Bozer ile görüşmelerde bulundu.Konuk Bakan yaptığı açıklamada, Bulgaristan tarafından Türk azınlığa karşıuygulanan asimilasyon ve sımrdışı etme politikasını şiddetle kınadıklarınısöyledi.

2- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, Ankara'da bulunan Mısır Eğitim BakanıAhmet Fathe Sourrour ile görüşmede bulundu.

3- İzmir'e giden DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, izmir TicaretOdası'nda (İTO) ekonomik konularda görüşlerini açıkladı.

4- SHP izmir Milletvekili Kemal Anadol, TBMM Başkanlığı'na demir-çelikgreviyle ilgili soru önergesi verirken, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit yaptığı yazılı açıklamada, bazı şirketler ve işadamlarmca Bulgaristan'dan düşük nitelikti demir-çelik ithal ederek grev kırıcılığı yapılmasını eleştirdi.

5- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in, Bulgaristan'daki Türk azınlığın sorunları konusunda, aralannda Batı ve islam ülkeleri ile bazı bağlantısız vesosyalist ülkelerin de bulunduğu 40 ülkenin devlet başkanlarına birer mektup gönderdiği, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu tarafındanaçıklandı.

6- Siirt'in, Eruh-Şırnak-Pervari yöresindeki Kayaönü Dağı'nda meydanagelen çatışmada 2 PKK'lı Öldü, bir PKK'lı sağ olarak ele geçirildi. Çatışmadabir er şehit oldu, 5 güvenlik görevlisi de yaralandı.

Hakkari'nin Uludere ilçesinde ise teröristlerin açtığı ateş sonucu, 2 askerşehit oldu, 2 güvenlik görevlisi yaralandı.

7- TRT'de, Haber Dairesi Başkan Yardımcısı Ali Kırca, Haber MüdürüBaki Şehirlioğlu, 2. Kanal Haber Müdürü Cevat Taylan ve TRT İstanbul Haber Müdürü Doğan Yıldız görevden alındı.

8- Doktorların üçlü reçete kullanmaları kararına tepki olarak, İstanbul DişHekimleri Odası eski reçete kullanmaya kararlı olduklarını bildirirken, Denizli ve Edirne'de doktorlar muayenehanelerini kapatma eylemine başladılar.

9- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Bulgaristan'daki Türklerin durumunailişkin yazılı bir mesajını Suudi Arabistan Kralı Faht Bin Abdülaziz'e iletmeküzere Cidde'de bulunan Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Suudi ArabistanDışişleri Bakanı Prens Suud El Faysal ile bir görüşme yaptı.

10- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'm Kıbrıs planının "Anayasalaçıdan iki toplumlu, toprak açısından iki kesimli" olmasını öngürdüğü, Rumbasınında yer aldı.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, bu tür görüşmelerin 1985 ve1986'da denendiğini söyledi de "Deneyip de başarılı olmayanı yeniden denemeye gerek yoktur" dedi.

11- Yunanistan Genelkurmay Başkanı'ndan sonra, Hava KuvvetleriKomutanı General Nikoalos Stappas'ın da istifa ettiği bildirildi.

12- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta EMEL ve Hizbullah milisleri arasındameydana gelen çatışmalarda en az 9 kişinin öldüğü, 20 kişinin de yaralandığı bildirildi.

13- Üç günlük bir ziyaret için dün Polonya'ya giden ABD BaşkanıGeorge Bush, Devlet Başkanı General Vojeciech Jaruzelski ile görüştü.

11 TEMMUZ 1989

1- Ankara'deki temaslarını tamamlayan Fransa Savunma Bakanı PierreChevenement, İstanbul'da, Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından kabuledildi. Konuk Bakan kabulde, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Mitterrand'ıniyi dileklerini içeren, Bulgaristan'ın bu ülkedeki Türklere yönelik tutumlarından duyduğu üzüntülerini ve sorunun bir an önce çözüme kavuşturulması dileklerini bildiren sözlü mesajını sundu.

2- Devlet Bakanı Mehmet Yazar, SSCB Kültür Bakanı Yardımcısı Kazininiile SSCB'nin Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev'i kabul ederek bir süregörüştü.

3- Cidde'de Suudi Arabistan Kralı Fahd Bin Abdülaziz tarafından kabuledilen ve Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Bulgaristan'daki Türklere uygulanan baskıları içeren mesajını ileten Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz Türkiye'yedöndü.

4- Türkiye-Libya Karma Ekonomik Komisyonu 15. dönem toplantısıtamamlandı.

5- TRT Genel Müdürü Kerim Aydın Erdem, bir basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

6- SHP Kars Milletvekili Mahmut Almak, Başbakan Turgut Özal'ın cevaplaması istemiyle verdiği fakat hakaret niteliği taşıdığı gerekçesiyle TBMMBaşkanlığı'nca işleme konulmayan Emlakbank'ın bazı işlemlerindeusulsüzlük bulunduğu ve Özal ailesinin mal varlığının açıklanmasını istediğisoru önergesi nedeniyje Başbakan Turgut Özal, eşi Semra Özal ve oğluAhmet Özal'a 7 milyon lira tazminat ödemeye mahkum edildi.

7- Yeni Çözüm Dergisi'nin 26. sayısı TCY'nin 142/1 ve 142/3 maddelerine aykırı hareket edildiği gerekçesiyle Islanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi'nce toplatıldı.

8- İspanya'nın Vitorria kentinde yapılan 8. Avrupa Nükleer Silahsızlanmatoplantısı sona erdi.

9- Çin'de şiddetli yağışların yol açtığı sel ve toprak kaymaları sonucu 235kişinin öldüğü bildirildi.

10- Polonya'ya yaptığı resmi gezinin son gününde Dayanışma Sendikası Lideri Lech Walesa ile görüşen ABD Başkanı George Bush Macaristan'a gitti.

11- SSCB'nin Karabağ Bölgesi'nde Azeriler ile Ermeniler arasındaçıkan çatışmada 2 Azeri öldü, 19'u asker olmak üzere 20 kişi yaralandı.

12- Yunanistan'da, Hava Kuvvetleri Komutanı'ndan sonra Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Leonidas Vasilakopulos da istifa etti.

13- İngiliz tiyatro ve sinema oyuncusu Sir Laurence Olivier, Londra'da öldü.

12 TEMMUZ 1989

1- Kurban Bayramı nedeniyle Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMMBaşkanı Yıldırım Akbulut, Başbakan Turgut Özal, SHP Genel Başkanı Erdalinönü, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, DSP Genel Başkanı BülentEcevit, Türk-iş Yönetim Kurulu ve TİSK birer mesaj yayımladılar.

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu da, Kıbrıslı Türklerin KurbanBayramını kutlayan bir mesaj yayımladı.

2- Edirne Valisi Ünal Erkan, Bulgaristan'dan Türkiye'ye geçmek isteyenbir Türk'ün Bulgar askerlerince vurulduğunun sanıldığını söyledi.

3- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 20 kişi öldü.

4- Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan bildiride, Fransızhükümetinin Türkiye'ye sığınan Irak vatandaşlarından 300'ünü almayı kararlaştırdığı açıklandı.

13 TEMMUZ 1989

1- Başbakan Turgut Özal, SHP Genel Başkanı Erdal inönü ve DYP Genci Başkanı Süleyman Dernirel'le yapılan röportajlar İstanbul Bayram Gazetesi'nde, liderlerin çeşitli konulara ilişkin görüşlerini içeren birer yazıları daTürkiye Bayram Gazetesi'nde yer aldı.

2- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 9 kişi öldü,5 kişi de yaralandı.

3- Siirt'in Şırnak ilçesine bağlı Toplepe köyünden 9 kişiyi kaçıran PKK'lıteröristler, okul binasını ateşe verdiler.

4- Gazeteci Göksel Bolkol, İzmir'de öldü.

14 TEMMUZ 1989

1- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in Türkiye Bayram Gazetesi'nde birer yazıları yer alırken, Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş'le yapılan röportajlar İstanbulBayram Gazetesi'nde yer aldı.

2- Amerika Birleşik Devletleri'nin Ankara Büyükelçiliği'ne atanan MortonAbromowitz, görevine başlamak üzere Ankara'ya geldi.

3- Çin Halk Cumhuriyeti'nde meydana gelen selde 700 kişi öldü.

15 TEMMUZ 1989

1- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 15 kişiöldü, 27 kişi de yaralandı.

2- Afganistan'ın başkenti Kabil'de, park etmiş bir araca yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 7 kişinin öldüğü, 32 kişinin de yaralandığı bildirildi.

3- Suudi Arabistan'ın Mekke kenti yakınlarındaki Mina'da Pakistanlıhacıların kaldığı kampta dün yangın çıktığı, 5 hacı adayının öldüğü 34'ününde yaralandığı bildirildi.

16 TEMMUZ 1989

1- Savunma Sanayii Geliştirme ve Destekleme idaresi Başkanı Vahit Erdem, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı. Erdem, yurtdışından ithaledilecek silahlarda Türkiye'de üretilebilme koşulu aranacağını söyledi.

2- Bulgaristan'dan zorunlu göç ederek Türkiye'ye gelen Türklerin sayısı160 bine ulaştı. Bu arada, Dünya Sağlık Örgütü, Bulgaristan'daki Türklereyapıldığı iddia edilen ve içeriği bilinmeyen aşı konusunda incelemeler içinTürkiye'ye geldi.

3- Hakkari'de yapılan belediye başkanlığı seçimini ANAP, MardinKızıltepe ilçesinde ise DYP adayı kazandı. Giresun'un Eynesil ilçesine bağlıÖren beldesindeki seçimide ANAP adayı kazandı.

4- İstanbul Üniversitesi emekli öğretim üyelerinden Ord.Prof.Dr. AliFuat Berkman İstanbul'da öldü.

5- Eskişehir insan Hakları Derneği Şubesi, Emniyet Müdürlüğü tarafından kapatıldı.

6- Kurban Bayramı nedeniyle Adana, Ceyhan, Gaziantep, Malatya, Diyarbakır ve İstanbul'daki cezaevlerinde açık görüş yapılırken, Eskişehir Cezaevinde açlık grevi nedeniyle açık görüşe izin verilmedi.

İstanbul Bayrampaşa Cezaevi'nde açık görüş için gelen tutuklu vehükümlü yakınları ile güvenlik görevlileri arasında "görüşmenin sınırlandırıldığı" gerekçesiyle çıkan tartışma sonucu 2'si gazeteci, 3 kişi yaralanırken, yaklaşık 15 ziyaretçi gözaltına alındı.

7- Avusturyalı orkestra şefi Herbert von Karajan, Salzbürg'da öldü.

17 TEMMUZ 1989

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Bozer,. Türkiye-AT ilişkilerikonusunda ikili temaslarda bulunmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'egitti.

2- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, ANAP'ın "Anayasa değişikliği"konusundaki çağrısına "Anayasa değişikliğini memnuniyetle karşıladıkları,ancak şu andaki Meclis'in ulusal iradeyi yansıtmadığı" yanıtını verdi.

3- Sosyalist .Parti, Türkiye'nin yeni ABD Büyükelçisi Morton Abramowitz'in göreve başlamasını protesto etmek amacıyla bir kampanya başlattı.

4- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın, TRT GenelMüdürlüğü'ne yeni atanan Kerim Aydın Erdem'i ziyaret ederek, BelediyeRadyosu ile ilgili gelişmeler konusunda görüştü.

5- Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'ne Kanada'daki Büyükelçilik görevini tamamlayan Kaya G. Toperi atandı.

6- Bulgaristan'daki Türklere yapılan ve karışımı belirlenemeyen aşı uygulamasını araştırmak üzere Türkiye'ye gelen 10 kişilik Dünya Sağlık Örgütü(WHO) heyeti temaslarına başladı. Sağlık Bakanı Halil Şıvgın konu ile ilgiliyaptığı açıklamada, Bulgaristan'ın bu tür uygulamalarını sonuna kadar izleyeceklerini söyledi.

7- Bulgaristan'ın sınırdışı ettiği Türklerin durumları ile ilgili olarak AnkaraMoskova ve Sofya arasındaki 3. tur görüşmelerini tamamlayan Sovyetler Birliği'nin Ankara Büyükelçisi Albert Çernişev, Türkiye'ye döndü. Çernişevsorunun çözümünün çok zaman almayacağını söyledi.

8- Kurban Bayramı sırasında yapılması gereken "açık görüş"ün Bayrampaşa cezaevi yönetimince engellenmesi ve daha sonra çıkan olaylar üzerine 50'ye yakın tutuklu ve hükümlü yakınının yaralanması, Tutuklu veHükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYAD) tarafından kınandı.

9- İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi Başkanı Şener Ekiz, bir açıklamayaparak Adana Emniyet Müdürlüğü'nün keyfi davranışları nedeniyle bir çokkişinin gözaltına alındığını, kamuoyuna işkencelerle ilgili belge sunmalarınakarşın Cumhuriyet Savcılığı'nın hiçbir girişimde bulunmadığını öne sürdü.

10-Bartın (E) Tipi Cezaevi'ndeki siyasi tutuklulardan, TKP-ML örgütüüyesi olduğu savıyla idamla yargılanan bir kişi firar etti. Bartın Cumhuriyet Savcısı Erol Ateş, olayla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğünü, tutuklunun yakalanabilmesi için gerekli önlemlerin alındığını söyledi.

11- Bulgaristan'ın zorunlu göçe tabi tuttuğu Türklerin ayrılması nedeniile ülke ekonomisinde önemli darboğazların oluştuğu, birçok fabrikanın kapandığı, tarım alanında, özellikle tütün üretiminde büyük düşüş kaydedildiği bildirildi.

12- Avusturya, Avrupa Topluluğu'na tam üyelik için resmen başvurdu.

18 TEMMUZ 1989

1- Genelkurmay Genel Sekreterliği bir açıklama yaparak, Kara KuvvetleriKomutanlığı'na 30 Ağustos 1989 tarihinden geçerli olmak üzere 1. OrduKomutanı Orgeneral Doğan Güreş'in atandığını bildirdi.

2- Hakkari'nin Yoncalı ve Çığlı köyleri ile Cudi Dağı'nın Silopi kesimindegüvenlik güçleri ile teröristler arasında çıkan üç ayrı çatışmada 8 PKK'lı ölü,9'u yaralı olarak ele geçirildi. Olaylarda 3 er şehit oldu, 3 er de yaralandı. Buarada Diyarbakır'da MİT binası yakınlarında patlayan bomba bir kişininölümüne, iki kişinin de yaralanmasına neden oldu.

3- Eskişehir Cezaevide 280 tutuklu ve hükümlünün başlattığı açık grevi21. gününe girerken, açlık grevindeki hükümlü ve tutukluluların aileleri,insan Hakları Derneği Ankara Şubesi'nde bir basın toplantısı düzenlediler.

4- Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Emlak Bankası'nı yaklaşık 200 milyarlira dolandırmaktan sanık işadamı Kemal Horzum'u yeniden tutukladı.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 21 kişiöldü, 22 kişi de yaralandı.

6- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Bozer, Brüksel'de ReutersAjansı'na verdiği demeçte,Avusturya'nın tam üyelik başvurusundan sonraAT'nin, Türkiye'nin başvrusuna ilişkin ayrım yapmamasını istedi.

7- Türkiye'nin İran'dan ham petrol alımı konusundaki görüşmeler Tahran'da, Devlet Bakanı ilhan Aşkın ile Iran Petrol Bakanı Gulamrıza Agazedearasında başladı.

8- Sovyetler Birliği'nin Gürcistan Cumhuriyeti'ne bağlı Abaza Özerk bölgesinde, bir haftadır çatışmalar sürerken, Gürcistan'da genel greve gidildi.

19 TEMMUZ 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş,Başbakan Turgut Özal, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP GenelBaşkanı Süleyman Demirel ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, KıbrısBarış Harekatı'nın 15. yıldönümü dolayısıyla birer mesaj yayımladılar.

2- Başbakan Turgut Özal Antalya gezisi sırasında gazetecilerin çeşitlikonulardaki sorularını yanıtlarken, cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda kesin birşey olmadığını, erken seçim konusunda ise, muhalefet teklif getirdiğitakdirde gizli oy şartıyla görüşebileceklerini söyledi.

3- Bulgaristan'ın zorla sınırdışı ettiği Türklerin sayısı 166 bine ulaştı. Buarada Edirne ve Kapıkule'de, Bulgaristan'dan zorla sınırdışı edilen Türklerlegörüşen Dünya Sağlık Örgütü'nden gelen heyet incelemelerini tamamladı.

4- Türk azınlığın durumunu yerinde incelemek üzere Bulgaristan'a giden ingiliz yayın kurumu BBC'nin Türkiye muhabiri Jane Howard'in,"Türklere karşı uygulanan baskılar hakkındaki izlenimleri" Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

5- Ankara 4. Kolordu Komutanlığı 1 No.lu Askeri Mahkemesi'nde 9 yıldırdevam eden 723 sanıklı Ana Devrimci Yol davası karara bağlandı. AskeriMahkeme, 7 sanığı idam cezasına çarptırırken, 39 sanık hakkında da ömürboyu hapis cezası verdi. 346 sanığın 2 yıl 9 ay 10 gün ile 20 yıl arasındadeğişen çeşitli ağır hapis cezalarına çarptırıldığı davada 177 sanık hakkındaberaat kararı verildi.

6- İngiltere'de BBC Televizyonumda yayımlanan Başbakan Turgut Özalve SHP Genel Başkanı Erdal inönü'nün görüşerinin de aktarıldığı bir haberyorum programında Türkiye'nin AT üyeliği konusu ele alındı.

7- KKTC'de kutlanacak olan Barış ve Özgürlük Bayramı öncesinde Rumkadınları yeşil hattı aşarak sınırı delme eyleminde bulundular. Türk tarafınageçen Rumlardan 109'u sınırı ihlal suçundan gözaltına alındı.

8- İspanya'nın başkenti Madrid'de, bir albay ve bir binbaşı kimliği bilinmeyen kişilerce açılan ateş sonucu öldü.

9- ABD'de bir yolcu uçağının düşmesi sonucu, uçakta bulunan 287 yolcu ve 11 mürettebattan 125 kişinin kurtulduğu bildirildi.

10- Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) lideri Yaser Arafat, Papa ikinci JeanPaul'e bir mektup göndererek, işgal altındaki topraklardaki İsrail'in tutumunueleştirdi.

11- İsviçre'de tutuklu bulunan Suudi Arabistanlı işadamı Adnan Kaşıkçı,yolsuzluk ve belgelerde tahrifat yapmak suçundan yargılanmak üzereABD'ye iade edildi.

12- Polonya'da Devlet Başkanlığı'na yeniden Komünist Parti GenelSekreteri Woijcieh Jaruzelski seçildi.

13- Yunanistan Parlamentosunda yapılan gizli oylamada ülkedeki skandal olaylarını araştıracak bir soruşturma heyetinin kurulmasına karar verildi.

20 TEMMUZ 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türk Sanayici ve işadamları Derneği'ni(TÜSİAD) ziyaret etti. Bu arada dernek başkanı Cem Boyner ve TÜSİADYüksek istişare Konseyi Başkanı Sakıp Sabancı ile görüşen Evren,işadamlarından Türkiye'nin geri kalmış yörelerine yatırım yapmalarını istedi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ile DYP Genel Başkanı SüleymanDemirel Cumhuriyet Gazetesi'nin erken seçim ile ilgili sorularını yanıtladılar,

3- Devlet Bakanı Işın Çelebi, Merkez Bankası, Hazine ve Dış Ticaret uzmanları ve DPT'nin yöneticileri ile Ankara'da bir toplantı yaptı. Toplantıda ekonomideki genel sorunlar ile bunlara karşı alınması gereken önlemlertartışıldı.

4- SHP Edirne Milletvekili Erdal Kalkan, ABD'nin yeni AnkaraBüyükelçisi Morton Abramovitz'in CIA ajanı olduğunu öne sürerek, DışişleriBakanı Mesut Yılmaz'm yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soruönergesi verdi.

5- Türk-iş Başkanlar Kurulu, ek zam ve işten çıkarmalar konusunugörüşmek üzere toplandı. Türk-iş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, ek zamkonusunda hükümetin verdiği sözleri yerine getirmesini istedi.

6- Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 5816 sayılı Atatürk Kanunu'na muhalefetettiği gerekçesiyle mahkumiyet alan 2000'e Doğru Dergisi'nin Genel YayınYönetmeni Doğu Perinçek, Yazı İşleri Müdürü Fatma Yazıcı ve Yeni NesilGazetesi Yazı işleri Müdürü Sabahattin Aksakal, muhabir ve yazar BünyaminAteş ile Mustafa Kaplan'ın cezalarının bozulduğunu açıkladı.

7- İstanbul Barosu'na bağlı 100 kadar avukat ve İstanbul Barosu BaşkanıTurgut Kazan, cezaevine girişte üstlerinin ve evrakın aranmasını protestoederek, Sağmalcılar Cezauvi'ne üst aratmaksızın girme girişiminde bulundular. Turgut Kazan, bundan sonra avukatların müvekilleriyle cezaevi'nde görüşmeyeceklerini, görüşmelerini mahkeme sırasında yapacaklarını söyledi.

8- Bulgaristan'dan göçe zorlanan Türklere yapılan iğnelerle ilgiliaraştırma yapmak üzere Türkiye'de bulunan Dünva Saâlık Oraütü (WHO) heyeti, Bursa'da incelemelerde bulundu.

9- Financial Times Gazetesi'nin Avrupa baskısında, Türkiye'nin ekonomisine ilişkin bir yorum yer aldı.

10- Kıbrıs'ın Türk ve Rum kesimlerini ayıran ve BM'e bağlı askerlerin denetimine bırakılan ara bölgeyi aşarak dün Türk tarafına zorla giren 11'i erkek111 Rumla ilgili olarak nöbetçi mahkemece iki gün tutuklama kararı verildi.

11- Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yeorgios Papulias,düzenlediği basın toplantısında, Türk-Yunan diyalogundan yana o'duğunusöyledi.

12- Pakistan'ın savunma işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Gulam Server iran'a, iran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayyeti ise Pakistan'a birer ziyarette bulundular.

21 TEMMUZ 1989

1- Başbakan Turgut Özal, Malatya'da halka hitaben bir konuşma yaptı.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut, Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında, SSK Emeklilerinin, sosyal yardım zamlarının 91 bin liradan 140 bin liraya çıkarıldığının açıkladı.

Asgari ücret Tesbit Komisyonu, yeni asgari ücreti brüt 225 bin lira olarakbelirledi.

3- İçişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak, yeni kurulan dört ilin valilerininatandığını açıkladı.

4- Bulgaristan'ın zorunlu pasaport vererek sımrdışı ettiği Türklerin sayısı177 bine ulaştı.

5- Orsan Öymen Köşe Yazısı ödülü, Cumhuriyet Gazetesi yazarlarındanilhan Selçuk'a verildi.

6- Ankara DGM Savcılığı, Eskişehir Özel Tip Cezaevi'nde 23 günden buyana açlık grevi yapan tutuklu ve hükümlü ailelerinin Kızılay'a yaptıklarıgösteri nedeniyle, SHP milletvekilleri Rıza Ilıman ve Tevfik Koçak ile 36 tutuklu ve hükümlü yakını hakkında soruşturma başlattı.

Öte yandan hükümlü ve tutuklu aileleri, TBMM Başkanlığı, Başbakanlıkve Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na başvurarak, açlık grevinin sona erdirilmesi için sorunların çözümüne yardımcı olmalarını istediler.

7- Uluslararası Af Örgütü, 12 Temmuz 1989 tarihinde Siirt'te gözaltınaalınan köylülere ilişkin Başbakanlık ve Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'ne acilişlem başvurusunda bulundu.

8- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Hıristiyan ve müslüman kesimlerarasında dün başlayan karşılıklı top ateşinde ölenlerin sayısının 11'eyükseldiği bildirildi.

22 TEMMUZ 1989

1- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut Ankara'da biraçıklama yaparak, kıdem tazminatanın işçinin iş güvencesini artık sağlamayadığını savunmak işsizlik sigartasmı getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

2-Türkiye Barolar Birliği Baro Başkanları toplantısı Ankara'da yapıldı. TBBBaşkanı Önder Sav, konuşmasında, Türkiye'de baroların vesayet altında tutulduğunu, baroların bağımsızlığının kağıt üstünde kaldığını söyledi.

3- Gazeteciler Cemiyeti'nin basın özgürlüğünün önemini vurgulamakamacı ile bu yıl ilk kez düzenlediği "Basın Özgürlüğü Ödülü" kuruluş olarakUluslararası Basın Enstitüsü (IPI), kişi olarak da Nazlı Ilıcak'a verildi.

4- Türkiye Gazeteciler Sendikası İstanbul Şubesi Genel Kurulu yapıldı.

5- Devlet Demir Yolları yolcu taşıma ücretlerine yüzde 25-75 oranındazam yapıldı.

6- Özel bir ziyaret için Viyana'da bulunan Dışişleri Bakanı Mesut YılmazMilliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte Türkiye-Bulgaristan ilişkilerine değindi.

7- KKTC sınırını ihlal etmekten tutuklanan Rumlardan 2'si papaz, 10 erkek eylemciye 3'er gün hapis cezası verildi. Yunanistan, Kıbrıslı Rumkadınların Kıbrıs Türk makamları tarafından tutuklanması olayını Ankara nezdinde protesto ettiğini açıkladı.

8- İnsan Hakları Örgütü "Helsinki Watch" Türkiye ile ilgili yayımladığı raporda işkence konusuna değindi.

9- İtalya'da, Giulio Andreotti başkanlığında koalisyon hükümeti kuruldu.

10- Lübnan'da başkent Beyrut ve Hiristiyanların yaşadığı bölgelerdekibombardımanda 6 sivil öldü, 47 kişi de yaralandı.

11- Sovyetler Birliği'nin Gürcistan'a bağlı Abaza Özerk Cumhuriyeti'ninbaşkenti Suhumi'nin güneyinde, dün meydana gelen çatışmada üçgüvenlik görevlisi öldürüldü.

23 TEMMUZ 1989

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü ile son siyasi gelişmeler üzerineyapılan bir söyleşi Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

2- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Kıbrıs sorununa çözümün ancak tarafların rızasına dayalı olarak gerçekleşebileceğini, hiçbir ülkenin herhangi birşekilde baskısının söz konusu olmadığını söyledi.

3- İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Olağanüstü Hal uygulamasının ikinciyılın doldurması dolayısıyla Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde bir basıntoplantısı düzenlendi. Aksu, Güneydoğu bölgesinde iki yıl içinde, asker,terörist ve sivil halktan 596 kişinin öldürüldüğünü açıkladı.

4- Seçim sonuçları Yüksek Seçim Kurulu'nca iptal edilen Âdana'nın Kozan'a ilçesine bağlı Hacıbeyli kasabasının yenilenen belediye başkanlığı seçimini ANAP adayı kazandı.

5- Bulgaristan'dan gelen Türklerin sayısı 185 bine ulaşırken, 70'inin son bir hafta içinde Bulgaristan'a geri döndüğü bildirildi.

6- Konya'nın Höyük ilçesine bağlı imranlar kasabasının SHP'li belediyeBaşkanı Necdet Şenönder öldü.

7- Eskişehir Özel Tip Cezaevi'nde 280 tutuklu ve hükümlünün başlatığııı açlık grevi 25. gününü doldururken, durumu ağırlaşan 34 kişiden 12'sinin

hastaneye kaldırıldığını bildirildi.

8- Avrupa Gençler Serbest Güreş Sampiyonası'nda Türk güreşçileri ikialtın madalya alarak ikinci oldular.

9- İngiliz Reuter Ajansı, "Bulgaristan'ın kaybı, Türkiye'nin kazancı olabilir" başlıklı haber-yorumda, Bulgaristan'dan göç ettikten sonra Bursa'ya yerleşen Türklerin durumunu inceledi.

10-19 Temmuz gecesi BM Barış Gücü kontrolündeki ara bölgeye girerek KKTC sınırını ihlal etmekten tutuklanan Rum kadınlardan 18 yaşını doldurmamış olan altısı BM Barış Gücü gözetiminde Rum kesimine iade edildi.

11- SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov ve Başbakan Rijkov, Ukrayna'da grevde bulunan ve liderleriyle hükümet arasında varolan uzlaşmayıreddeden işçilere grevi sona erdirmeleri için yeniden çağrı yaptılar.

12- İsrail Hükümeti, işgal altındaki topraklarda seçim yapılması konusundaki planı onayladı.

24 TEMMUZ 1989

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü üç günlük bir Ege gezi için izmir'egitti, inönü açıklamasında sorunların erken seçimle çözüleceğini söyledi.

2- Maliye Bakanlığı, İstanbul Anakent Belediyesinin borçlarına karşılıkgelirlerinden yerel seçim öncesi yüzde 6 oranında olan kesintiyi yüzde50'ye çıkarttı.

3- Türk basınında sansürün kaldırılışının 81. yıldönümü kutlandı. Gazeteciler Cemiyeti "Basın Özgürlüğü" ödülleri de İstanbul'da dağıtıldı. Ödültöreninde bir konuşma yapan Cemiyet Başkanı Nezih Demirkent, iktidarınbasına yönelik baskılarını eleştirdi.

4- 4. Dikili Kültür ve Sanat Festivali başladı.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 20 kişiöldü, 66 kişi yaralandı.

6- Ressam Cevat Dereli İstanbul'da öldü.

7- Karşılıksız çek verdiği gerekçesiyle tutuklu bulunan Abidin CevherÖzden (Banker Kastelli), İstanbul Kadıköy 4. Asliye Ceza Mahkemesi'ncetahliye edildi.

8- KKTC'deki çeşitli örgüt temsilcileri. KKTC Cumhurbaşkanı RaufDenktaş'a bir mektup göndererek toplumlararası görüşmelerin derhal kesilmesini ve KKTC'nin Rum yönetimince'tanınmadığı sürece görüşmelerebaşlanmamasını istedi.

9- Japonya'da 1955 yılından bu yana tek başına iktidardan Japon Liberal Demokrat Parti'nin yenilenen senato seçimlerinde 126 sandalyeden36'sını kazanabilmesi üzerine Başbakan Sosuke Uno, hem başbakanlıktanhem de partisinin genel başkanlığından istifa etti.

25 TEMMUZ 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TRT Genel Müdürü Kerim Aydın Erdem'i İstanbul'da Tarabya Köşkü'nde kabul etti. Kerim Aydın Erdemİstanbul'da bazı gazeteleri de ziyaret ederek yöneticileriyle görüştü.

2-Başbakan Turgut Özal, Kara Kuvvetleri Komutanlığını ziyaret etti.Daha sonra Başbakan Turgut Özal ekenomiyle ilgili devlet bakanı, bakanve yetkililerle konuyla ilgili yaptığı toplantı sonrası basının sorularını cevapladı.

3- Devlet Bakanı Cemil Çiçek düzenlediği basın toplantısında, toplusözleşmeleri 1987 ve 1988 yılında biten kamu sektörü işçilerinin ek ödemesini açıkladı.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve Türk-İş Genel Sekreteri Emin Kulyaptıkları açıklamalarda zamların yetersiz olduğunu belirttiler.

4- Resmi bir ziyaret için Ankara'da bulunan ingiltere'nin Dışişlerindensorumlu Devlet Bakanı Lynde Chalker, Başbakan Turgut Özal, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Bozer ile Devlet Bakanı Işın Çelebi tarafından kabul edildi. Konuk Bakan temasları sonrasında bir basın toplantısıdüzenledi.

Chalker daha sonra Kapıkule'ye geçerek Bulgaristan'dan gelenTürklerin sorunlarını dinledi.

5- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, çeşitli cezaevlerinde artarak sürenaçlık grevleriyle ilgili olarak tutuklu ve hükümlülere seslenerek eyleme sonverin çağrısı yaptı.

6- Tercüman Gazetesi'nde DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ileyapılan bir söyleşi yayımlandı.

7- SHP Hakkari Milletvekili Cumhur Keskin, TBMM'de düzenlediği basıntoplantısında Hakkari'nin Yongali köyünde güvenlik güçlerince öldürülen ikiköylünün cesetlerinin yakıldığını öne sürdü.

8- Maliye ve Gümrük Bakanlığı'nca yayımlanan genelgeyle, devlet memurlarından yabancı dil bilenlere ödenecek tazminata ilişkin genel esaslarbelirlendi.

9- Türk Sanayicileri ve işadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından hazırlanan raporda, ekonomi için yeni bir model önerildi.

10- 4. Dikili Kültür Sanat Festivali'nde yapılacak olan "Kıbrıs Politikası"konulu panelde KKTC ana muhalefet partisi CTP Genel Başkanı ÖzkerÖzgür ve TKP Genel Başkanı Mustafa Akıncı'nın konuşmaları içişleri Bakanlığı'nca yasaklandı.

Karar, Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven ve festivale katılan sanatçı, yazar konuklar tarafından kınandı.

11- Anayasa Mahkemesi'nin sözleşmeli personel uygulamasına ilişkin308 sayılı kararnamenin birçok maddesini iptal eden kararının gerekçesiResmi Gazete'de yayımlandı.

12- KKTC Bakanlar Kurulu, Rauf Denktaş ve Yeorgios Vasiliu arasındayarın yapılması gereken görüşmeye, 19 Temmuz'dan bu yana süren gerginlik ortamında bir yarar sağlanamayacağı gerekçesiyle gidilmemesini kararlaştırdı.

Rum yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu da görüşmelere katılmayacağınıaçıkladı.

KKTC sınırını ihlal ettikleri gerekçesiyle tutuklanan kadınların tümü serbest bırakılırken, ikisi papaz 10 erkek ise kefaletlerinin ödenmemesi nedeniyle serbest bırakılmadı.

13- Stockholm il Mahkemesi, İsveç Başbakanı Olof Palme'nin katilzanlısı olarak yargılanmakta olan isveç yurttaşı Christer Pettersson'u suçlubularak ömür boyu hapis cezasına mahkum etti.

26 TEMMUZ 1989

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, izmir ve ilçelerine yaptığı geziyisürdürürken, yerel yönetimlerin sorunlarına ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine değindi.

2- Devlet Bakanı Ercüment Konukman, Bulgaristan'dan gelen Türklereişadamlarının yapacağı katkıları belirlemek üzere Türk Sanayicileri veişadamları Derneği (TÜSİAD) yöneticilerini ziyaret etti.

3- Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulları başkanlarının Ankara'daki toplantısında bir konuşma yaptı.

4- Türkiye Gazeteciler Sendikası İstanbul Şube Başkanlığı'na YavuzŞimşek getirildi.

5- KKTC ana muhalefet partisi Cumhuriyetçi Türk Partisi'nin GenelBaşkanı Özer Özgür, Dikili'de düzenlediği basın toplantısında, "Kıbrıs" konulu panelde konuşmalarının yasaklanmasını eleştirerek, Kıbrıs ile ilgili siyasidüşüncelerini açıkladı.

6- İngiltere'nin Dışişleri ile görevli Devlet Bakanı Lynda Chalkerİstanbul'da Vali Cahit Bayar, Belediye Başkanı Nurettin Sözen ve KızılayGenel Başkanı Kemal Demir'i ziyaret etti ve Kapıkule'de incelemelerde bulundu. Bulgaristan'dan göçe zorlanan Türklerin durumundan acı duyduğunu belirten konuk Bakan Türkiye'den ayrıldı.

7- Özgür Gelecek Dergisi sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni MehmetBayrak ile Yazı işleri Müdürü Bekir Kesen Ankara'da gözaltına alındı, derginin 8. sayısı toplatıldı.

8- Yasadışı Dev-Sol örgütüne üye olmak ve çeşitli eylemlere katıldıklarıiddiasıyla haklarında dava açılan 12'si tutuklu 17 sanığın yargılanmasına,İstanbul DGM'de başlandı.

9- Siirt, Mardin ve Hakkari'de meydana gelen olaylarda 2 kişi öldü, bir erşehit oldu.

10- Haftalık Özden Gazetesi sahibi ve başyazarı Abdülkadir Duru,İstanbul'da öldü.

11- BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs'ta Rumların KKTC sınırını geçmeolayından sonra ortaya çıkan durumu üçüncü kez görüştü.

12- Güney Kore'de meydana gelen sellerde 80 kişinin öldüğü, 23kişinin kayıp olduğu bildirildi.

13- SSCB'nin Gürcistan Cumhuriyeti'nin başkenti Tiflis'teki gösterilerden sonra Letonya'nın başkenti Riga'da da çok partili sistem ve özerklikisteğiyle gösteriler düzenlendi.

14- Hindistan askerlerinin Sri Lanka'da geri çekilmesi için tanınansürenin dolmasına 5 gün kala Tamil gerillaları 14 Hint askerini öldürdüler.

27 TEMMUZ 1989

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Ankara'da Parti Meclisi'nde yaptığıkonuşmada Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve enflasyonla ilgili açıklamalardabulundu.

2- Devlet Bakanı Cemil Çiçek, demir-çelik sektöründeki grevle ilgili olarak Güneş Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

3- İstanbul'da bulunan DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, enflasyon ve ekonomi konusunda görüşlerini açıkladı.

4- SHP Adana Milletvekili Cüneyt Canver ve Muğla milletvekili TufanDoğu, TBMM Başkanlığı'na birer soru önergesi verdiler.

5- Radyo Televizyon Yüksek Kurulu tarafıdan yapılan açıklamada, belediyelerin radyo yayını yapmalarının, yasalara uygun olmadığı, yurt içine vedışına yayın yapılmasının devlet tekelinde olduğu bildirildi.

TRT Genel Müdürlüğü'ne belediye radyosu kurmak için başvuran Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın, konuyla ilgili yaptığıaçıklamada, "Mevcut kanunun belediyenin radyo kurmasına izin vermediğini biliyoruz. Ancak kanun ortaklık kurmaya izin veriyor. Ayrıca TRT'densaat kiralamak şeklinde yayın yapılabilir. Şimdi karar TRT Yönetim Kurulu'nakaldı" dedi.

6- Eskişehir Özel Tip Cezaevi'ndeki açlık grevi 29. gününe girerken, 37tutuklunun durumunun ağır olduğu bildirildi. Diyarbakır, Erzincan, Ergani,Bursa, Amasya, Malatya cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerle, Samsun'daki tutuklu ve hükümlü yakınları açlık grevine başladılar. GaziantepÖzel Tip Cezaevi'ndeki 204 kişi üç günlük açlık grevlerini sona erdirirken,Ankara'da bir grup, Adalet Bakanı Oltan Sungurlu'ya protesto telgrafı çekti.

7- İstanbul'da yapılan Kadınlar Kurultayı'nda, Diyarbakır delegesi olaraksunduğu bildirisi Özgür Gelecek Dergisi'nde yayımlanan doktor NuranÖzkan, Ankara DGM Savcılığı'nın istemi üzerine tutuklandı, derginin üçyöneticisi de gözaltına alındı.

8- Gazetci yazar Mimet Arzık Ankara'da öldü.

9- Kıbrıs Rum yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu, Kıbrıs'ta çıkan gerginlikleilgili temaslarda bulunmak üzere Atina'ya gitti.

10- Kore Havayolları'na ait bir DC yolcu uçağı, 199 yolcusuyla birlikteTrablus Havaalanı'na inişe geçtiği sırada düştü. Kazada 78 kişi öldü, 113 kişide yaralandı.

11- Slovenya Cumhuriyeti'ne.Yugoslavya'dan ayrılma hakkı tanıyan Annayasa tasarısı, Slovenya Parlamentosu'nda kabul edildi.

12- SSCB'de parlamento niteliğindeki Yüksek Sovyet, Estonya, Letonya ve Litvanya cumhuriyetlerinin kendi sanayi, ulaşım, ticaret ve doğal kaynakların denetimini üstlenmesini öngören planlan destekleyen iki kararı kabul etti.

28 TEMMUZ 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İstanbul'da bulunan Federal AlmanyaBavyera Eyaleti Başbakanı Max Streibl'i kabul ederek bir süre görüştü.

2- Başbakan Turgut Özal, İstanbul'da Cumhurbaşkanı Kenan Evren ileyaptığı haftalık olağan görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkam'na ekonomik konularda bilgi sunduğunu belirtti.Başbakan Özal açıklamasında, "ithalattan alınan gümrük vergilerinin tümmallarda 10-15 puan indirileceğini" bildirdi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü SHP Parti Meclisi bildirisiyle ilgilidüzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanlığı seçimi, GüneydoğuAnadolu'daki terör olayları, dış politika ve Kıbrıs konusunda açıklamalardabulundu.

4- SHP, 357 sayılı Askeri Hakimler Kanunu'nun bazı maddelerinideğiştirerek, askeri yargıçların terlilerine ilişkin yeni düzenlemeler getirenyasanın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

5- SHP Diyarbakır Milletvekili Fuat Atalay, SHP Merkez ilçe BaşkanıÖmer Önen, yönetim kurulu üyesi Burhan Seyhanoğulları ve İHD DiyarbakırŞube Başkanı Mehmet Vural birer açıklama yaparak, cezaevlerindeki eylemleri desteklediklerini bildirdiler.

6- Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü, yakacak odun fiyatlarına yüzde 70 dolayında zam yaptı.

7- Silah ve mermi ithali ile ilgili yönetmeliğin yayınlanması sırasında buçerçeve dışında bırakılan av silahlarının ithali de Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığınca serbest bırakıldı.

8- "Demokrasi Yolunda 4. Yıl" adı altına gerçekleştirilen Dikili Kültür Sanat Festivali'nde 52 yazar, sanatçı ve çeşitli kuruluşların genel başkan veyönetim kurulu üyeleri, Başbakan Turgut Özal'a "Eskişehir Cezaevi'ndekiaçlık grevine" Adalet Bakanlığı'mn ilgisiz kalmasını kınayan bir telgrafçektiler.

9- İstanbul'da 1 Mayıs gösterilerine katıldıkları gerekçesiyle 2. Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde yargılanan sanıklardan 8'inin daha tahliye edilmesisonucu, davanın 48 kişilik ilk bölümünde tutuklu sanık kalmadı.

10- KKTC Sınırını geçtikleri gerekçesiyle tutuklu bulunan 10 Rumdan8'i serbest bırakıldı, halen tutuklu bulunan 2 papazın ceza süresi ise 3Ağustos'ta bitecek.

Avrupa parlamentosu, KKTC'de gözaltına alınan Rumların derhal serbest bırakılmasını isteyen bir kararı kabul etti.

Bu arada Atina ziyareti sona eren Kıbrıs Rum kesimi lideri Yeorgios Vasiliu, toplumlararası görüşmelerin sürdürülmemesi halinde Kıbrıs sorununun "felakete sürükleneceğini" söyledi.

11- İsrail, Güney Lübnan'daki Hizbullah örgütü'nün liderlerinden ŞeyhAbdül Kerim Obeyd'i kaçırdı.

29 TEMMUZ 1989

1 -Sağlık Bakanı Halil Silgin, İstanbul'da gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, sağlık sorunlarına değinerek, alınması gereken önlemler ve projelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

2- SHP Milletvekilleri tarafından, TBMM Başkanlığı'na, Başbakan TurgutÖzal ve Milli Savunma Bakanı Safa Giray'ın yanıtlamaları istemiyle çeşitli konularda soru önergeleri verildi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da düzenlenen "İşçive Tüm Emeklilerin Sorunları" konulu toplantıya katılarak, bir konuşma yaptı.

4- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri'nin KıbrısÖzel Temsilcisi Oscar Carnillion'u Lefkoşa'da kabul ederek bir süre görüştü.

5- İran'da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini, Ali Ekber Haşimi Rafsancani kazandı.

6- Polanya'da Devlet Başkanı Wojciech Jaruzelski Komünist PartisiGenel Sekreterliği'nden istifa etti, yerine Başbakan Mieczysiaw Rakowskiseçildi.

7- Sri Lanka'da Hindistan askerlerinin hemen geri çekilmesi isteğiyledün yapılan gösterilerde ölenlerin sayısının 140'a yükseldiği bildirildi.

30 TEMMUZ 1989

1- Başbakan Turgut Özal, Turkish Daily News Gazetesi'nin cumhurbaşkanlığı seçimi ve ekonomik durumla ilgili sorularını yanıtladı ve basınıeleştirdi.

2- Milli Savunma Bakanı Safa Giray, basına Güneydoğu olaylarının birdeğerlendirmesini yaptı.

3- SHP Diyarbakır milletvekili Fuat Atalay, Başbakan Turgut Özal'ın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, Güneydoğu Anadolu'da köylerden sonra kentlerde de korucu görevlendirildiğini öne sürdü.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, hükümetin dış politikası hakkında görüşlerini açıkladı.

5- Emniyet Genel Müdürü Sabahattin Çakmakoğlu, silah taşıma ve bulundurma ruhsatı kapsamının genişletileceğini, isteyenlere birden fazla silahtaşıma ya da bulundurma ruhsatı verileceğini açıkladı.

6- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Eren Güvener,gazetecilerin ücretlerinin enflasyonun gerisinde kaldığını belirterek, kayıpların ek zamla giderilmesini istedi.

7- Bingöl'ün Genç ilçesinin Servi bucağında yenilenen belediyebaşkanlığı seçimini ANAP adayı kazandı.

8- 1 Ağustos Genelgesi'ni protesto amacıyla başlatılan Eskişehir ÖzelTip Cezaevi'ndeki açlık grevi, 32. gününde ölüm orucuna dönüşürken, çeşitli cezaevlerinde de açlık grevlerinin sürdüğü bildirildi.

Bu arada , 15 dernek ve siyasi dergi temsilcisi, Adalet Bakanlığı'mn biraydan bu yana Eskişehir Özel Tip Cezaevi'nde süren açlık grevi konusundaki tutumunu eleştirerek protesto telgrafı çektiler.

9- Siirt'in Eruh ilçesine bağlı Gülburunu mezrasında 4 kişi PKK'lı teröristlerce öldürüldü.

10- Danıştay Genel Kurulu'nun, öğrenim durumları gereği hak ettikleriderecenin ek göstergesini alamayan memurlar ile bunların emekli, dul veyetimlerine hak ettikleri derecenin ek gösterge farklarının ödenmesine olanak tanıyan kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

11- Kampuçya için barış konferansı, Fransa'nın başkenti Paris'tebaşladı. Konferansa, 17 ülkenin dışişleri bakanları, Kampuçya delegasyonu, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ve Bağlantısız Ülkeler Örgütü'nüntemsilcileri katıldı.

31 TEMMUZ 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara'da bulunan İslam KonferansıÖrgütü Genel Sekreteri Hamid el Gabid ile Kuveyt Dışişleri BakanlığıMüsteşarı Macid el Şahin'i kabul ederek Bulgaristan'dan göçe zorlananTürkler konusunu görüştü. Daha sonra Gabid ile Şahin, Sofya'ya gitmek için Türkiye'den ayrıldılar.

2- Ayçiçeği, pamuk, çekirdeksiz kuru üzüm ve incir alım fiyatları TarımOrman ve Köyişleri Bakanı Lütfullah Kayalar tarafından İzmir'in Torbalıilçesinde açıklandı.

3- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Eskişehir Cezaevi'nde 280 kişinin 33gündür sürdürdüğü açlık grevleri konusunda, Eskişehir'de yerli ve yabancı basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

4- Türkiye, İngiliz resmi şahsiyetleri için bugün başlaması kararlaştırılanvize uygulamasını 1 Kasım'a erteledi.

5- Bulgaristan'dan zorunlu göç nedeniyle Türkiye'ye gelenlerin sayısı225 bine ulaştı.

6- Gambiya Cumhurbaşkanı Dawda Kairawa Jawara, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in konuğu olarak resmi bir ziyaret için Ankara'ya geldi.

7- Libya'nın başkenti Trablus'ta 14 islam ülkesinden 100 dolayında temsilcinin katıldığı islam'a Çağrı Cemiyeti 1. Libya Dostluk ve Kardeşlik Dernekleri toplantısında, Bulgaristan'ın Türk azınlık üzerindeki baskıları ve zoraki göç politikası kınandı.

8- İsrail işgali altındaki topraklarda son iki günde öldürülen Filistinlilerin sayısı 5'e yükseldi.

9- Lübnan'da faliyet gösteren İran yanlısı "Dünya'da Ezilenler Örgütü" israil tarafından kaçırılan Şehy Abdül Kerim Obeyd'in tanınan süre içinde bırakılmaması üzerine Amerikalı rehine Albay William Hinggisns'i öldürdüğünü açıkladı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106