19.6.1989
×

Hakkında

Künye

İletişim

HAZİRAN 1989

1 HAZİRAN 1989

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Ankara'da bir açıklama yaparak, "1989eylülünde erken seçim yapılmaması durumunda.kasım ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimini boykot edeceklerini" söyledi.

2-1 Mayıs olayları nedeniyle SHP İstanbul Milletvekili Hasan Fehmi Güneşve 50 arkadaşının içişleri Bakanı Abdülkadir Aksu hakkında Meclissoruşturması açılmasına ilişkin önergeleri, TBMM Genel Kurulu'nda ANAP oylarıyla reddedildi.

Serbest muhasebecilik, mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik tasarısıise TBMM'de kabul edilerek yasallaştı

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, istanbul'da AN AP'tan ayrılarakpartisine katılanlara hitaben bir konuşma yaptı ve iktidarı eleştirdi.

4- Türkjş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Esnaf ve Sanatkarlar DernekleriBirliği başkanı Fehmi Genç, Berberler Federasyonu Başkanı Seyit Gürol veKahveciler Federasyonu Başkanı Ali Paşa Aksu, Ankara Büyükşehir BelediyeBaşkanı Murat Karayalçın'ı ziyaret ettiler.

5- Türkiye Barolar ve Birliği Başkanı Önder Sav, Ankara'da bir açıklama yaparak, anayasa, ölüm cezaları, işkence, genel af ve baroların vesayeti konularında değerlendirmelerde bulundu.

6- Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın istanbul'daortaklaşa düzenledikleri toplantıda, iktidarın basın özgürlüğünü kısıtlayıcı birtutum sergilediği konusunda görüş birliğine vardıkları açıklandı.

7- Türkiye Noterler Birliği 18. Kongresi Ankara'da başladı.

8- Türk Metal ile MKE Genel Müdürlüğü arasındaki toplu sözleşme Ankara'da imzalandı. İmza töreninde Devlet Bakanı Cemil Çiçek bir konuşma yaptı.

9- Dünya -Ekonomik Forumu tarafından gerçekleştirilen, İstanbul'daki"Türkiye Toplantısında DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ve SHP GenelSekreteri Deniz Baykal birer konuşma yaptılar. Daha sonra TÜSİAD BaşkanıCem Boyner de bir konuşma yaparak Türkiye'deki enflasyon sorununadeğindi.

10- Cibuti Başbakanı Barkat Gourut Hamadou, Başbakan Turgut Özal'ın konuğu olarak Ankara'ya geldi.

11- Sovyetler Birliği Büyükelçiliği Siyasi Müsteşarı Vladimir Georgiev, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Bulgaristan ilişkileri ve Sovyet pilot Aleksandr Zuyef hakkında yöneltilen soruları yanıtladı.

12- Ankara'nın Kırıkkale ilçesi yakınlarında meydana gelen trafik kazasında9 kişi öldü.

13- 39 askeri yargıcın görev yerlerini değiştiren atamayla ilgili üçlü kararname Resmi Gazete'de yayımlandı.

14- Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da, Türkiye aleyhtarı gösteriler yapıldı.

15- Batı Avrupa Birliği (BAB) Asamblesi adına hazırlanan bir raporda,Türkiye ile Yunanistan'ın aralarında süren gerginlik nedeniyle birliğeüyeliklerinin "imkansız" olduğu belirtildi.

16- ABD Başkanı George Bush, İngiltere'nin Başkenti Londra'daBaşbakan Margaret Thatcher ile bir görüşme yaptı.

17- ABD Meclis Başkanı Jim VVright kendisine yöneltilen suçlamalar nedeniyle görevinden istifa etti.

18- Arjantin'de Raul Alfonsin hükümetinin aldığı "savaş ekonomisi"önlemlerinin protesto edilmesi için başlatılan gösterilerin yağmalama olaylarına dönüşmesi üzerine bir ay süreyle olağanüstü hal ilan edilmesi kararı parlamentoda onaylandı.

2 HAZİRAN 1989

1-Başbakan Turgut Özal, istanbul'da Dünya Ekonomik Forumu toplantısının son gününde bir konuşma yaptı.

2- Maliye Bakanı Ekrem Pakdemirli, Ankara'da bir basın toplantısıdüzenleyerek TBMM'de görüşülmesi tamamlanan "Serbest Muhasebecilik,Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanun Tasarısı"hakkında bilgi verdi.

3- Anayasa Mahkemesi'nin, borçlanarak süper emekli olma yolunu açanyasa maddelerini iptal etmesinden sonra hükümetçe çıkarılan ve süper emeklilerin maaşlarını donduran kararnamenin do tarafından iptali istendi.

4- Türk Eğitim Derneği (TED) 12. Eğitim Hizmetleri ödülü, geçen yıl vefateden Prof. D,. Selahattin Öztürk adına eşi Nermin Öztürk'e Ankara'dadüzenlenen bir törende verildi.

5- Federal Alman Konrad Adenauer Vakfı ve TOBB işbirliği ile AnkaraKızılcahamam'da düzenlenen "Avrupa Tek Pazarı ve Sosyal Piyasa Ekonomisi'nde Kendi kendini yöneten Kuruluşlar" adlı sempozyum sona erdi.

6. Ankara'da bulunan Cibuti Başbakanı Barkat Gourut Hamado, MilliyetGazetesi'nin ülkesi ile ilgili sorularını yanıtladı.

7- Federal Almanya'da "Yabancı Cennete Elveda" adlı filmindeki rolüyle"Yılın En Başarılı Yabancı Kadın Oyuncusu" seçilen Zuhal Olcay'a "Altın Kurdele" ödülü Batı Berlin'de düzenlenen bir törenle verildi.

8- ABD Başkanı George Bush, Avrupa gezisi ve NATO toplantılarındansonra-bir açıklama yaparak, askeri gerginlikten ekonomik işbirliğine doğru tarihi bir değişim başladığını söyledi.

9- Çin'de, öğrencilerin başlattığı, demokrasi gösterilerini desteklemekamacıyla, Pekin'e Nankin kentinden 400 kişilik bir öğrenci grubu "DemokrasiYürüyüşü" başlatırken, askerlerin de Tienanmen Meydanı'na doğru hareketegeçtiği bildirildi.

10- Japonya'da iktidardaki Liberal Parti'nin Başkanlığına seçilen DışişleriBakanı Sosuke Uno, Meclis ve Senato'da yapılan oylamalarda çoğunluğusağlayarak başbakan oldu

11- Peru'da Barbara D'Achille adlı bir gazeteci ile bir araştırmacı Aydınlık Yolgerillaları tarafından öldürüldü.

12- Afgan Mücahitlerinin başkent Kabill'e düzenledikleri füze saldırısında4 kişinin öldüğü, 9 kişinin de yaralandığı bildirildi.

3 HAZİRAN 1989

1- Başbakan Turgut Özal, İzmir'de Esnaf ve Sanatkarlar Dernekleri Birliğiile ANAP bölge toplantısında birer konuşma yapt..

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Olağanüstü Kurutlay öncesindeyapılan il başkanları toplantısında tüzük değişikliği yapılmasını savundu.

3- Basın Konseyi Yüksek Kurulu'nun, "Siyasi iktidarın Türk Basmı'nısansür baskısı altına almaya kalkışmasını nefretle karşıladığını" komuoyunaduyurmaya karar verdiği bildirildi.

4- DYP Genel Merkez yöneticileri ve milletvekillerinin de katıldığı DYPgenişletilmiş temsilciler meclisi toplantısı Ankara'da yapıldı, Genel BaşkanSüleyman Demirel toplantıda bir konuşma yaptı.

5- Çevre Genel Müdürü Zeynep Arat Dünya Çevre Günü nedeniyle Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtlayarak, "Karadeniz'e atılan çöp varillerini",Türkiye'nin en acil çevre sorunu olarak nitelendirdi.

6- Bulgaristan hükümetinin sınır dışı ettiği 337 Türk, Bulgaristan'a ait özelbir trenle Edirne'nin Kapıkule sınır kapısına getirildi.

7- Ankara'da yerel yönetimler ve kent ile ilgili haberleri izleyen muhabirlerBelediye Muhabirleri Derneği'ni (BMD) kurdular.

8- Ankara DGM Savcılığı'nın başkentteki doktor eylemleriyle ilgili olaraksoruşturma başlattı.

9- İzmir eski Milletvekillerinden ismail Taşlı, Tire'de öldü.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu ve BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın bir araya gelecekleriüçüncü değerlendirme toplantısının New York'ta 27 Haziran'da yapılacağınıbildirdi.

11- Çin Halk Cumhuriyeti'nde öğrencilerin demokrasi için düzenlediğigösterilerin altıncı haftasında askerlerin ilk kez müdahale ederek ateş açmasısonucu 42 kişinin öldüğü I200'den fazla kişinin yaralandığı bildirildi.

4 HAZİRAN 1989

1- SHP olağanüstü tüzük kurultayı Ankara'da yapıldı. SHP Genel BaşkanıErdal İnönü, Kurultay'da yaptığı konşmada, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinedeğindi.

2- DYP Temcilciler Meclisi bildirisi, Genel Başkan Yardımcısı MehmetDülger tarafından düzenlenen bir basın toplantısı ile açıklandı.

3- Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın'ın konuğu olarakAnkara'da bulunan Birmeşik Arap Emirlikleri Belediyeler Genel SekreteriCasım Mohammed Darvvısh ve baraberindeki heyet Batıkent'i gezerek bilgialdı.

4- Bulgaristan'dan sınırdışı edilen soydaşlarımızın Türkiye'ye gelişleri devem ediyor, çeşitli yollardan 310 kişi daha geldi.

5- Türkiye ile Arnavutluk arasında sağlık alanındaki işbirliğinin gelişmesiniöngören anlaşma Resmi Gazete'de yayımlandı.

6- İran'ın dini lideri Ayetullah Humeyni öldü.

7- Sovyetler Birliği'nin Urallar bölgesinde meyldana gelen bir doğalgazkaçağı iki trenin havaya uçmasına ve en az 650 kişinin ölümüne yol açtı.

8- İtalya'nın Torino kenti cezaevinin kadınlar koğuşunda dün çıkanyangında 10 kişinin öldüğü bildirildi.

5 HAZİRAN 1989

1- SHP'nin Ankara'da yapılan 4. Olağanüstü Kurultayı'nda tüzük değişikliğikabul edildi.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, tüzük değişikliğini ve kurultay sonrasıson gelişmeleri basına değerlendirdi.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi inal Batu, Ankara'da bir açıklamayaparak, İran'ın dini lideri Ayetullah Humeyni'nin cenaze törenine Devlet Bakanı Cemil Çiçek'in katılacağını bildirdi.

3- 6. Beş Yıllık Kalkınma Plam'nın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndagörüşülmesine başlandı.

4- Basın Konseyi Yüksek Kurulu, 27 Mayıs'ta yaptığı toplantıda, siyasi iktidarın, basına sansür uygulaması girişimlerini yazılı bir açıklama yaparak kınadı.

5- Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) yarın başlayacak olan 76. dönemkonferansı öncesi Türk-iş ve TİSK, ILO'da takınılacak tutumlarını açıkladılar.

6- Macaristan Cumhurbaşkanı Bruno Straub, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in resmi konuğu olarak Ankara'ya geldi.

7- Bulgaristan'dan sınırdışı edilen Türklerden 150 kişi daha Türkiye'ye geldi.

8- 1 Mayıs günü İstanbul'da meydana gelen olaylarda ölen Mehmet AkifDalcı'nın cenaze töreninde çıkan olaylar sırasında gözaltına alınan 5'i tutuklu70 kişinin yargılanmalarına Zeytinburnu 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ndebaşlandı. Mahkeme sonrası tutuklu sanıklar serbest bırakıldı.

9- Nazilli E Tipi Cezaevi'nde cezaevi yönetimine karşı ayaklandıkları önesürülen 23 hükümlü hakkında dava açıldı.

10- İran ve Irak'taki toplam 100 bini aşkın savaş tutsağının durumuyla ilgiletkinlikleri yürütecek üç kişilik BM Sürekli Uzmanlar Komitesi'ne Türkiye'denProf. Türkkaya Ataöv seçildi.

11- Çin'in başkenti Pekin'de ordu birlikleri daha fazla özgürlük ve demokrasi istemiyle gösterilerini Tienanmen Alanı'nında sürdüren öğrencilerin üzerinde yeniden ateş açtı. Olayda en az 1400 kişinin öldüğü, binlerce kişinin yaralandığı bildirildi. Bu arada ABD Başkanı George Bush, Çin'e silah satışının durdurulması için talimat verdi.

12- Fransız Parlamentosu ülkeye gelen göçmenlere uygulanan bazısınırlamaların kaldırılmasını öngören bir yasa tasarısını onayladı.

13- Sovyetler Birliği'nin Urallar bölgesinde dün meydana gelen ve yaklaşık800 kişinin ölümüne yol açan tren kazası konusunda incelemelere başlandı.Kazadan sonra olay yerine giderek incelemelerde bulunan Devlet BaşkanıMihail Gorbaçov, kazanın nedeninin ihmalkarlık olduğunu söyledi.

14- İran'ın dini lideri Ayetullah Humeyni'nin ölümünden sonra naaşıçevresinde 8 Tahranlı izdihamdan öldü, 500 kişi de yaralandı.

6 HAZİRAN 1989

1. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in resmi konuğu olarak Ankara'da bulunan Macaristan Cumhurbaşkanı Bruno Straub, resmi temaslarını tamamlayarak İstanbul'a gitti. Evren-Straub görüşmesinde, Bulgaristan'daki Türklerindurumunun ele alındığı bildirildi.

2- Yol-İş'e üye yaklaşık 38 bin karayolu işçisinin toplu sözleşmeleri Ankara'da düzenlenen bir törenle imzalandı. Başbakan Turgut Özal törende birkonuşma yaptı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, TBMM'de partisinin grup toplantısındabir konuşma yaparak, olağanüstü kurultayı değerlendirdi.

4- Hükümet, İran'ın dini lideri Ayetullah Humeyni'nin ölümü üzerine"Bayrakların yarıya indirilmesi" kararı aldı. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ise bukararı yersiz bularak Köşk'teki bayrakları yarıya indirtmedi.

5, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, TBMM'de partisinin grup toplantısında bir konuşma yaparak, Bulgaristan'dan sınır dışı edilen Türkler konusuna değindi.

6- Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün 69. kuruluş yıldönümü nedeniyle Genel Müdür Vekili Ahmet Ersoy, bir basın toplantısı düzenleyerek kurumun çalışmaları hakkında bilgi verdi.

7-Bulgaristan'dr-n sınır dışı edilen Türklerden 508'i daha Türkiye'ye geldi.

8-11 yn önce rr dana gelen ve 'Bahçelievler Katliamı" olarak bilinen yediTİP'linin öldürülmesi olayının sanırlarından sağ eylemci Mahmut Korkmaz,olaydan 10 yıl sonra istanbul'da yakalandı. Dava, Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ye den ağıldı.

9- İran'ın dini lidtv. Ayetullah Humeyni'nin cenaze törenine katılan DevletBakanı Cemil Çiçek, İran'ın yeni dini lideri Seyyit Ali Hamaney ile ikili birgörüşme yaptr.

SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, Humeyni'nin ölümü üzerine İran'ın yeni lideri Ali Hamaney'e bir başsağlığı telgrafı gönderdi.

10- Yunanistan hükümei, 18 Haziran'da yapılacak genel seçimlere TRT'ninBatı Trakya'daki Türk adaylara ilişkin yayınını gerekçe yaparak Türkiye'yi protesto etti.

11. BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'm BM Güvenlik Konseyi'ndedün sunduğu Kıbrıs Raporu'nda "Kapsamlı bir anlaşmanın ana hatlarındansöz etmesi KKTC ve Kıbrıs Rum Kesiminde tepkiyle karşılandı. Öte yandan,BM Genei Sekreteri Guellar'ın gözetimindeki Denktaş-Vasiliu zirvesinin 27Haziran'da New York'ta yapılacağını açıkladı.

12. Özbekistan'da geçen pazar günü Özbekler ve azınlıktaki MesketTürkleri arasında patlak veren etnik çatışmaların bastırılması için bölgeye takviye güvenlik güçleri sevk edildiği bildirildi.

13- Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand, resmi bir ziyaret için Tunus'a gitti.

14- Çin Başbakanı Li Peng'e pazar günü bir subay tarafından 4 el ateş edildiği Başbakanın suikast girişiminden hafif yaralı olarak kurtulduğu önesürüldü.

Bu arada Pekin'de sıkıyönetim ilanından sonra görüş ayrılığına düşen ordubirlikleri arasında çarpışmalar meydana geldiği ve 300 kişinin öldüğü bildirildi.

15- Polonya'da geçen pazar günü yapılan seçimlerde, muhalefettekiDayanışma Sendikası adayları büyük bir çoğunluk sağladı.

7 HAZİRAN 1989

1- Başbakan Turgut Özal, Ankara Anakent Belediye Başkanı Muratrayalçın ve Danıştay Başkanı Süleyman Sırrı Kırcalı'yı ziyaret etti.

Öte yandan Özal, Ankara'da Yol-İş Sendikası ile TÜHİS arasında Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nde çalışan 65 bin işçiyi kapsayan toplu işsözleşmesi imza töreni ile Petrol iş Sendikası ile Kamu-İş Sendikası arasındaimzalanan toplu iş sözleşmesinin imza töreninde hazır bulunarak birerkonuşma yaptı.

2- Bakanlar Kurulu Başbakan Turgut Özal başkanlığında yaptığı toplantıda,"Bulgaristan'dan göçe zorlanan Türklerin durumunu görüşerek, gelenler içinsınırda kamp kurulmasını" kararlaştırdı.

3- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz TBMM'de gündem dışı bir konuşma yaparak, Bulgaristan'da yaşayan Türk azınlığa uygunalan baskılara yönelik uluslararası tepkinin daha yoğun olması gerektiğini söyledi ve televziyonda "Belene"adlı filmin, gösterime gireceğini bildirdi.

4- Avrupa Sosyal Şartı'nın 11 maddesi ve 46 fıkrasının onaylanmasınailişkin yasa tasarısı, TBMM Dışişleri Komisyonu'nda kabul edildi. Çalışma ve'Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut konuyla ilgili bir konuşma yaparak,Türkiye'deki mevzuatın Avrupa'dakinden daha ileri olduğunu söyledi.

5- TBMM Sağlık Komisyonu'nda, doktorların zorunlu hizmetlerinin tamamen kaldırılması öncesinde bir geçiş yasası olarak düşünülen, zorunlu hizmetsürelerini yarıya indiren yasa tasarısı kabul edildi. Sağlık Bakanı Halil Şıvgınkonu ile ilgili bir açıklama yaptı.

6- Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi İnal Batu, Yunanistan'ın TRT'ninYunan seçimleriyle ilgili bir yayınında "İçişlerine müdahale ettiğini" iddia ederek konuyu Ankara nezdinde protesto etmesi üzerine bir açıklama yaparak,"Kendi içişlerine karışılmasını hoş görmeyen Türkiye'nin, Yunanistan'ıniçişlerine karıışmayı aklından geçirmediğini" bildirdi.

7- Başbakanlık Teftiş Kurulu, Petrol Ofisi'ndeki yolsuzluk iddialarını incelemeye aldı.

8 HAZİRAN 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Çankaya Köşkü'nde Başbakan TurgutÖzal'ı kabul ederek haftalık olağan görüşmesini yaptı.

2- Başbakan Turgut Özal, İç Anadolu Bölgesi'ndeki devlet hastanelerininbaşhekimleri ile sağlık İl müdürlerini Başbakanlıkta kabul etti.

3- Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu, TMO'nun 1987 bilançosuyla ilgili olarak hazırladığı ve TBMM KİT Komisyonu'na sunduğu raporda siio vedepo yapımında 3 firmaya usulsüz ödemeler yapıldığını belirledi.

4- Bulgaristan'dan zorunlu göç nedeniyle Türkiye'ye 600 kişinin daha geldiği ve mayıs ortasından bugüne kadar gelen Türklerin sayısının 4 bineulaştığı bildirildi.

5- Süitin Şırnak ilçesinde beş genç, PKK militanları tarafından kaçırıldı.

6- Hakkari'nin Uludere-Beytülşebap ilçeleri arasındaki karayoluna bölücüteröristlerin döşediği mayının patlaması sonucu bir er şehit oldu.

7- Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği, Hizbullah yanlısı bir grubun saldırısınauğradı. Ölen yada yaralanan olmadığı saldırı sonrasında büyükelçilikbahçesine giren kişiler, Türkiye aleyhine sloganlar atarak camları kırdılar, elçilikgörevlilerine ait 12 aracı tahrip ettiler. Olaylar sırasında büyükelçilik personelibina içinde mahsur kaldı. Bu arada elçilikte bulunan bazı Türk gazetecileri desaldırıya uğradılar. 3'ü Türk 4 gazeteci gözaltına alındı, daha sonra serbestbırakıldılar.

Mİlar'ın Ankara Maslahatgüzarı Majit Bizmark, Dışişleri Bakanlığı'naçağrılarak, Türkiye'nin olay hakkındaki "endişe ve tepkisi" dile getirilerekİran'da çalışan personelin can ve mal güvenliğinin sağlanması, ayrıca bu türolayların tekrarının önlenmesi istendi.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Ankara'da bir açıklama yaparak TahranBüyükelçiliğimize yapılan saldırıyı kınadı.

8- NATO Savunma Bakanları toplantısı Belçika'nın başkenti Brüksel'de başladı. Toplantıda Türkiye'yi Milli Savunma Bakanı Safa Giray temsil ediyor.

9- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne yedi bağlantısız üye ülke tarafından sunulan karar tasarısında, İsrail'in işgal topraklarında izlediği siyasetkınandı.

10- Sovyetler Birliği'nin Özbekistan Cumhuriyeti'nde, Özbekler ve Mesketler arasında çatışmalar sürerken, ölü sayısı 71'e yükseldi.

11- Çin'in başkenti Pekin'de binlerce kişinin öldüğü Tienanmen Meydanı,askerlerce boşaltıldı. Halka ateş açan 27. Ordu yerini, 20. Orduya bıraktı. Buarada Şanghay, Nankin, Harbin, Tianşin, Lanzu, Tian ve Çeyhu kentlerindeyoğun gösteriler devam etti.

12. İran Meclis Başkanı Haşemi Rafsancani, Tahran'da bir basın toplantısıdüzenleyerek, İran'ın bundan sonra izleyeceği dış politika konusunun öncekidönemden daha esnek olacağını söyledi.

9 HAZİRAN 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara'da Bilkent Üniversitesi'ni ziyaretederek incelemelerde bulundu

2- Başbakan Turgut Özal, Bulgaristan'a yeniden masaya oturma çağrısı yaparak, "Bu meseleyi diyalogla çözelim. Bir göç anlaşması imzalayalım" dedi.Batı Avrupa'nın Bulgar zulmüne karşı sesinin hafif çıkmasını eleştirerek,"Türkiye yapılanları unutmayacaktır ve bir gün mutlaka hesap soracaktır" diyekonuştu.

Bulgaristan'ın Dışişleri Bakanı Peter Mladenov da Sofya'da yaptığıaçıklamada, Türkiye'nin Bulgaristan'dan gelenlere sınır kapısını .açmasınıolumlu bir hareket olarak değerlendirdiklerini ve bunun birçok sorununçözümü için başlangıç koşulları yarattığını bildirdi.

3- Kıbrıs işlerinden sorumlu Deviet Bakanı Mehmet Yazar, KKTC'ye gitti.

4- Cumhuriyetçi Demokrat Gençlik Partisi'nin (CGDP) kuruluş dilekçesiGenel Başkan Gökhan Evliyaoğlu tarafından İçişleri Bakanlığı'na verildi.

5- İran'ın dini lidari Ayetullah Humeyni'nin cenaze töreni için Tahran'da bulundukları, sırada çalışmaları engellenen bir grup Türk gazeteci, cangüvenlikleri kalmadığı gerekçesiyle dönmek zorunda kaldı. İstanbul'a gelengazeteciler, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent'i ziyaret ederekkarşılaştıkları olumsuz davranışları anlattılar. Demirkent, bir mesaj yayımlayarakolayı kınadı.

Ayetullah Humeyni'nin cenaze töreninden sonra bir grup fanatik İranlıTürkiye'nin Tahran Büyükelçiliği'ne saldırarak "Kahrolsun Atatürk" sesleriarasında binayı tahrip ettiler.

6- Mayıs ayında kaçırdığı MİG-29 tipi savaş uçağı ile Trabzon Havaalanı'nainen ve ABD'ye gitmek üzere iltica talebinde bulunan Sovyet pilot YüzbaşıAleksandr Zuyef, ABD'nin iltica talebini kabul etmesi üzerine ABD'ye gitti.

7- ABD'nin yeni Türkiye Büyükelçisi Morton Abramovvitz, ABD Senatosunda bir konuşma yaparak, Türk- ABD ilişkilerine değindi.

8- Sovyetler Birliği'nin Özbekistan Cumhuriyeti'nde yaklaşık iki haftadırsüren Özbek-Mesket çatışmasında 80 kişi öldü, 800 kişi yaralandı.

10 HAZİRAN 1989

1- Başbakan Turgut Özal, partisinin Karadeniz bölge toplantısında birkonuşma yaptı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Marmaris'te, gazetecilerin sorularınıyanıtlarken Cumhurbaşkanı seçimleri konusunda açıklamalarda bulundu veBulgaristan'dan göçe zorlanan Türkler konusunda Bulgaristan hükümetinieleştirerek, konuyu Sosyalist Enternasyonal'de gündeme getireceklerinisöyledi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'nın Hasanoğlanilçesinde gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, partisinin İstanbul Bayrampaşa'dadüzenlediği mitingde bir konuşma yaparak seçim sisteminin değişmesi gerektiğini söyledi.

5- Ankara Sincan Belediyesi'nin düzenlediği "Sincan Birinci Kent Kurultayı" başladı. Kurultay'da Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçında bir konuşma yaptı.

6- Belediye-İş Sendikası Genel Mali Sekreteri Hasan Soysal, enflasyonyüzünden geçen yıl imzalanan sözleşmelerin yetersiz kaldığı gerekçesiyle,ek zam verilmesini istedi.

7- TES-İŞ ile Kamu-Sen arasındaki toplu söyleşmede anlaşmaya varıldı.TEK, DSİ, Elektrik Etüt ve İller Bankası'nda çalışan 85 bin işçiyi ilgilendirenanlaşma imzalandı.

8- Bolu yakınlarında meydana, gelen trafik kazasında, 14 kişi öldü, 30 kişide yabalandı.

9- Kıbrıs işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Yazar'a KKTCBaşbakanı Derviş Eroğlu'nun başkanlığında bir heyetle görüştü. Yazar'a Lefkoşa Büyükelçiliği'nde bir brifing verildi.

10- FIEJ Genel Kurulu ABD'nin New Orleans kentinde başladı. TürkiyeGazete Sahipleri Sendikası'ndan yapılan yazılı açıklamada, FIEJ toplantısındaTürkiye'de ifade özgürlüğüne yapılan saldırılar ve düşünce suçlarından dolayıhapis yatan gazeteciler konusunun ele alınacağı belirtildi.

11-ABD ile FKÖ arasındaki görüşmelerin üçüncü turunun Tunus'tatamamlandığı ve FKO'nün işgal altındaki topraklarında seçim yapılması ihtimalinin incelendiği bildirildi.

11 HAZİRAN 1989

1- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Ankara'nın Çubukilçesinde düzenlediği mitingde bir konuşma yaptı.

2- Cumhuriyet Başsavcısı Firuz Çilingirpğlu, Cumhuriyet Gazetesi'ninçeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

3- Bulgaristan'ın zorunlu pasaport vererek sınır dışettiği Türklerden 2000kişi daha Türkiye'ye geldi.

4- Eskişehir-Bursa karayolunda meydana gelen trafik kazasında 20 kişiöldü, 33 kişi yaralandı.

5- Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Sendikal Özgürlükler Komitesi'ninraporunda, Türkiye'nin sendikal özgürlükler ve işçi hakları konusunda, anayasa ve ilgili yasalarda değişiklikler gerektiği belirtildi.

6- Polonya lideri General VVojciech Jaruzelski, İngiltere ziyareti sırasındaBaşbakan Margaret Thatcher ile bir görüşme yaparak, iki ülke ilişkileriningeliştirilmesi üzerinde durdu.

7- Mısır'ın dışişleriyle görevli Devlet Bakanı Butros Gali, Devlet BaşkanıHüsnü Mübarek'in mesajını İsrail Başbakanı İzak Şamir'e iletmek ve Ortadoğubarış sürecine ilişkin görüşmelerde bulunmak üzere İsrail'e gitti.

8- "Kaddafi insan Hakları Ödülü"nün ilki, Güney Afrika Cumhuriyetindeırkçılığa karşı mücadele eden insan hakları savuncusu Nelson Mandela'ya verildi.

12 HAZİRAN 1989

1- Başbakan Turgut Özal, Ankara'da Genelkurmay Başkanı Necip Torumtay ile Bulgaristan'ın zorunlu sınır dışı ettiği Türkler konusunda bir görüşmeyaptılar.

Başbakan Özal, Ankara'da Devlet Su İşleri Bölge Müdürleri toplantısındabir konuşma yaptı.

2- Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, Ankara'da Türk TaBipleri Birliği Merkez Konseyi üyeleri ile birliğe bağlı 26 ilin tabip odaları temsilcilerini kabul ederek doktorların sorunlarını dinledi.

3- Değişik meslek gruplarından yaklaşık bin delegenin katılmasıyla nisanayında Ankara'da yapılan 1. Demokrasi Kurutlayı'nın kapanışında hazırlananDemokrasi Kurutlayı Sonuç Bildirgesi, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile DYPGenel Başkanı Süleyman Demirel'e sunuldu.

4- Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, resmi bir ziyaretamacıyla Federal Almanya'ya gitti. Gorbaçov ilk görüşmesini Başbakan HelmutKoni ile yaparak iki ülke ilişkilerine değindiler.

13 HAZİRAN 1989

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, hükümetin Bulgaristan'dan sınırdışıedilen Türklerin durumuna zamanında ve yeterince tepki gösterilmediğini belirterek, uluslararası örgütleri de seslerini yükseltmeye çağırdı.

2- Milli Savunma Bakanı Safa Giray, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Viyana'da süren Konvansiyonel İndirim Görüşmeleri'nin sonucuna göre, Türkiye'nin NATO'ya tahsis ettiği kuvvetlerinde indirimin gündemegelebileceğini" söyledi.

3- 8 ilde olağanüstü halin 19 Temmuz'dan itibaren dört ay süreyleuzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, hükümeti, Bulgaristan'dakiolaylar ve zorunlu göç karşısındaki tavrı nedeniyle eleştirdi.

5- BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Oscar Camillion ile Ankara'dayapılan resmi görüşmelerde, tüm sorunlara karşın müzakerelerin sürmesikonusunda anlaşmaya varıldı.

6- Bulgaristan'dan zorunlu göç nedeniyle Türkiye'ye gelenlerin sayısı 17bine ulaştı.

7- Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) yaptığı biraraştırmada, Türkiye'de ücret sisteminin çarpık olduğu bildirildi.

8- Tekel ürünlerine %100'e yaklaşan oranlarda zam yapıldı.

9- 604 yargıç ve cumhuriyet savcısının görev yerlerinde değişiklik yapankararname Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

10- ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle, Bulgaristan Dış Ticaret Bakanyardımcısı Konstantin Malavakanof arasında VVashington'da yapılması gereken görüşme, ABD tarafından iptal edildi. Görüşmenin "Bulgaristan'ın Türkazınlığa karşı tecavüzkar eylemlerinin devam etmesinden duyulan endişe dolayısı ile iptal edildiği" açıklandı.

11- "Avrupa Sendikalar Konfederasyonu" (ETUC) tarafından "Türkiye1989" raporu yayımlandı.

14 HAZİRAN 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, bir açıklama yaparak Bulgaristan'dakiTürkler konusunda tüm dünya'nın desteğini istedi.

2- Başbakan Turgut Özal, Ankara'da Demiryollan'ndaki toplu iş sözleşmesiimza töreninde bir konuşma yaparak, "Demokrasisiz işçi hakları gelişemez"dedi.

3- TBMM Dışişleri Komisyonu'nda Bulgaristan ile ilişkiler görüşüldü. Komisyonda, Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz konuyu değerlendiren bir konuşmayaptı.

4- 12 Eylül döneminde 1402 sayılı Sıkıyönetim Yasası'na dayanarakgörevlerine son verilenlerin eski işlerine dönmelerine olanak getiren yasa tasarısı TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi.

5- Kapalı yerlerde sigara içilmesini yasaklayan yasa önerisi TBMM AdaletKomisyonu'nda görüşülerek kabul edildi.

6- Türkiye'nin ilk belediye radyosunu kurmak için TRT'ye başvuran AnkaraAnakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın, konu ille ilgili olarak CumhuriyetGazetesi'nin sorularını yanıtladı.

7- İstanbul'da yapılan bir operasyonda PKK için eylemler düzenlemeküzere Suriye'ye gittiği öne sürülen 12 kişi yakalanarak, İstanbul DGM'ce tutuklandı.

8- Türk- İş Başkanı Şevket Yılmaz ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanıİmren Aykut, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün İsviçre'nin Cenevre kentinde,sürdürülen genel kurulunda birer konuşma yaptılar.

9- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu Dairesi Genel MüdürüBüyükelçi Aleksevey, Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Volkan Vural'ı makamına davet ederek, iltica sisteminde bulunan Sovyet Pilot Yüzbaşı Alexandr Zuyef'in ABD'ye verilmesini kınadı.

10- ABD Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak, Kıbrıs özel koordinatörlüğüne Nelson Ledsky'yi atandığını bildirdi.

11- İNF Antlaşmasfnın uygulamaya konulmasından bu yana geçen bir yıllıksüre içerisinde ABD ve SSCB'nin toplam 1269 orta menzilli füzeyi imha ettikleri açıklandı.

12- İsrail savaş uçakları, Beyrut yakınındaki Filistin mevzilerini bombaladı.

15 HAZİRAN 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı kabul ederekhaftalık olağan görüşmesini yaptı, Özal görüşme sonunda bir basın toplantısıdüzenleyerek, açıklamalarda bulundu.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, geçen mayıs ayında TBMM'de kabul edilen Silahlı Kuvvetlere ait malzemenin yabancı devlet kamu ve özel kuruluşlarına bağışlanmasıyla ilgili yasayı anayasaya aykırı bularak veto etti.

3- Aksaray, Bayburt, Karaman ve Kırıkkale'nin il olmasına ilişkin yasa tasarısıTBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Yasayla il sayısı 71'e çıktı, 5 de yeni ilçekuruldu.

4- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, 400 bin memura bir dereceyükselme hakkı veren yasa önerisi görüşülerek kabul edildi.

5- SHP, cezaevlerindeki durumu yakından izlemek amacıyla milletvekillerinden oluşan bir komisyon kurdu.

6- Adalet Bakanlığı bir genelge yayımlayarak, tahliyelerine 3 yıldan azkalmış "anarşi ve terör" hükümlülerinin istedikleri E tipi cezaevlerinden birinenakledilebileceklerini açıkladı.

7- Bulgaristan'dan zorunlu göç eden Türklerin sayısı 24 bine ulaştı8-17. Uluslararası İstanbul Festivali başladı.

9- 2000'e Doğru Dergisi eski Yazı İşleri Müdürü Fatma Yazıcı, yayın yoluylabölücü propaganda yaptığı gerekçesiyle 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

10- Kırşehir E Tipi cezaevindeki hükümlü arkadaşlarını tünel kazarakkaçırmak amacıyla örgüt adına çeşitli silahlı eylemlerde bulunmak ve silahlıgasp olaylarına karışmaktan yargılanan 19 sanıklı Dev-Yol davası kararabağlandı. Mahkeme heyeti, 6 sanığı 26 yıl ile 2 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırdı.

11- Avrupa Konseyi'nin, Fransa'nın Starasbourg kentindeki merkezinden yapılan açıklamada, Bulgaristan'daki Türk azınlığa baskı yapılmasından kaygı duyulduğu bildirildi. Açıklamada, Bulgaristan hükümeti, Türk azınlık sorununa diyalog yoluyla çözüm bulmaya çağrıldı.

12- KKTC'de Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Özker Özgür, kullanmakta olduğu Türkiye Cumhuriyeti Pasaportunu, Kıbrıs'ta TürkiyeBüyükelçiliğine iade etti.

13- SSCB Başbakanı Nikolai Rijkov, Özbekistan Cumhuriyet'ndeÖzbekler ile Mesket Türkleri arasında iki hafta önce başlayan ve yaklaşık 100kişinin ölümüne neden olaylarla ilgili açıklamalarda bulundu.

14- Filistin mülteci kamplarında pratisyen olarak çalışmak üzere Lübnan'ageldikten üç ay sonra kaçırılan ve 13 aydır rehin tutulan Belçikalı DoktordanCools, serbest bırakıldı.

15. Afganistan'da, ülkenin doğusundaki Celalabad kenti çevresinde Afgan hükümet birlikleriyle mücahitler arasında meydana gelen çatışmalarda312 mücahidin öldürüldüğü, 252 mücahidin de yaralandığı bildirildi.

16- Resmi bir ziyaret için Polonya'nın başkenti Varşova'da bulunan FransaCumhurbaşkanı François Mitterand, Polonya'da uygulanmakta olan reformlara somut ve gerçekçi destek vermek istediklerini söyledi.

16 HAZİRAN 1989

1 - Bulgaristan hükümetinin zorunlu pasaport vererek sınırdışı ettiğiTürklerin sayısı 30 bine yaklaşırken, Türkiye, Bulgaristan'a en kısa süredegörüşme masasına oturma çağrısını resmen iletti. Başbakan Turgut Özal'ındün yaptığı "BM Mülteciler Yüksek Komiserinin de hazır bulunacağı şekilde,her iki tarafça uygun görülecek mahalde, en kısa zamanda buluşma önerisi"Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçilik yetkililerineiletildi.

2- Hükümet, vakıf üniversitelerine arazi ve para yardımında bulunulmasınıöngören bir yasa tasarısını TBMM'ye sundu.

3- İstanbul'daki kadın grupları ve feministler TBMM'de onaylanan AvrupaSosyal Şartı'na "Çalışan Kadınların Korunma Hakkı" ile ilgili 8. maddesineTürkiye'nin çekince koymasını eleştirdiler.

4- Tüm sağlık çalışanlarının katılımıyla pazar günü yapılması kararlaştırılan"Büyük beyaz miting", Ankara Valiliği'nce "suç işlenmesi kuvvetle muhtemel"gerekçesiyle yasaklandı.

5-TEK, elektriğe % 10 zam yaptı.

6- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Nisan 1989 sonuna kadar beklemesürelerini tamamlayan hakim ve savcıları bir üst dereceye yükseltti. Kurulunkararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

7- Uluslararası Helsinki İnsan Hakları Federasyonu, Paris'te düzenlenenAvrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı (AGİK) toplantısı dolayısıyla, aralarındaBulgaristan ve Türkiye'nin de bulunduğu 7 ülkede insan haklarını ele alan birrapor yayımladı.

8- Yunanistan'ın, gümrük görevlilerinin grevde olması nedeniyle baştaTürkiye olmak üzere Bulgaristan ve Yugoslavya sınır kapılarında işlemler durdu. Bu nedenle, Yunanistan'daki seçimlerde oy kullanmaya gitmek isteyenTürkiye'de yaşayan azınlık mensuplarının İpsala sınır kapısında bekledikleribildirildi.

9- Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Direktörü Peter Galliner, İran'ın dini lideri Ayetullah Humeyni'nin cenaze töreni sırasında Türk gazetecilere kötü davranılması nedeniyle İran yönetimini kınayan bir açıklama yaptı. Galliner Çin Halk Cumhuriyeti'nin iki ABD'li gazeteciyi sınırdışı etmesini de kınayarak, Çin lideri Deng Siaoping'e bir mesaj gönderdiğini ayrı bir açıklamayla belirtti.

10- KKTC hükümeti, Bulgaristan'dan zorla sınırdışı edilen Türklerin birbölümünün KKTC'de iskan edilmesini kararlaştırdı. Bakanlar Kurulu'ndaalınan karar Başbakan Derviş Eroğlu tarafından Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a iletildi.

11- İsrail savaş uçakları, Lübnan'ın liman kenti Tire'nin güneyindeki Filistingerilla üslerini bombaladı.

17 HAZİRAN 1989

1- Başbakan Turgut Özal, Edirne Kapıkule sınır kapısında Bulgaristan'dansınırdışı edilen ve sayıları 35 bini bulan Türkleri ziyaret ederek, çevrede incelemelerde bulundu.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Bolu'da bir konuşma yaparak,hükümeti eleştirdi.

3- Karabük ve İskenderun Demir Çelik İşletmelerinde çalışan işçilerin grevidevam ederken, Çelik-İş Sendikası'nca Karabük'te "Hak isteme mitingi"yapıldı.

4- Türk Hemşireler Derneği'nin (THD) İstanbul Çağlayan Meydanı'nda yapacağı "Formalı Yürüyüş" İstanbul Valiliği'nce yasaklandı.

5- Çağdan Gazeteciler Derneği Genel Kurulu Ankara'da yapıldı. GenelBaşkanlığa Rafet Genç seçildi.

6- Petrol Ofisi'nin Nişantaşı'nda bulunan Bölge Müdürlüğü, silahlı iki kişi tarafından basıldı, olay sırasında bir bekçi öldü. Saldırganlar daha sonra yakalandı.

7- İçişleri Bakanlığı'nını "Sakıncalı" gördüğü, Nükleer Savaşa Karşı Hekimler Derneği'nin Danıştay kararı ile tüzüğü onaylanarak "Sakıncası"kalktı.

8- Mahalli idareler ile Mahalli muhtarlıklar seçimi hakkındaki yasadadeğişiklik yapan kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

9- Tahran'da yayımlanan Cumhuri islam Gazetesi, dini lider Ayetullah Humeyni'nin ölümü üzerine Türk Hükümetinin yas ilan etmemesini eleştirdi.

18 HAZİRAN 1989

1- Başbakan Turgut özal, Bulgaristan'dan sınırdışı edilen TürklerinKKTC'de "iskan ve rehabilite" edilmeleri yolunda KKTC hükümetinin aldığıkararı değerlendirerek, Denktaş ve Bakanlar Kurulu kararının, insanlıkaçısından çok olumlu bir davranış olduğunu belirtti ve "Şimdilik başka yerleribu insanlar için kullanmayı düşünmüyoruz" dedi.

Bulgaristan Başkanı Georgi Atanssov, Başkan Turgut Özal'ın yaptığıçağrıyı yanıtlayarak, önkoşul ileri sürülmeden diyalogun mümkün ve etikli olacağını" söyledi. Başkan Özel ise, önkoşulsuz görüşme isteğine karşı çıktı.

Bu arada Bulgaristan'dan sınırdışı edilenlerin sayısı 40 bine ulaştı.

2- SHP tarafından yerel yönetimlerin sorunlarını ve çözüm yollarını saptamak amacıyla düzenlenen "Yerel Yönetimler kurultayı" Ankara'da yapıldı.

Kurultayın açılış konuşmasını yapan Erdal inönü, daha sonra Sosyalist Enternasyonal Genel Kurulu'na katılmak üzere İsveç'e gitti.

3- Devlet Bakanı İlhan Aşkın, basında yer alan "Petrol Ofisi'ndeki yolsuzlukiddiaları" üzerine bir açıklama yaptı.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'nın Kızılcahamamilçesinde halka hitaben bir konuşma yaparak, TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanı seçimi ile ilgili partisinin görüşlerini açıkladı.

5- Sasyalist Parti (SP) tarafından düzenlenen İşçi Kurultayı İstanbul'dayapıldı.

6- Tekirdağ'ın Şarköy ilçesinde yeniden yapılan belediye başkanlığıseçimini ANAP adayı Kamer Baldak kazandı.

7- İnsan Hakları Derneği'nce Bulgaristan'da Türk asıllılara uygulananbaskılar ve bu kişilerin zorunlu pasaport verilerek göçe zorlanmalarıyla ilgilihazırlanan rapor, basına açıklandı.

8- Yunanistan'da yeni parlamentoyu belirleyecek genel seçimler yapıldı.

9- Çin'de demokrasi için gösteri düzenleyenlerden 1200 kişi tutuklanırken, 13 kişi için ete idam cezası verildi.

10- İran'da 15'i uyuşturucu kaçakçısı, 2'si bombalı eylem planlayıcısı olmaküzere toplam 17 kişi idam edildi.

11- İrak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Lübnan'dan tüm yabancıgüçlerin çekilmesi ve iran'ın da Arap ülkelerinin içişlerine karışmamasıçağrısında bulundu.

12- AT üyesi ülkelerde Avrupa Parlamentosu seçimleri yapıldı.

13- Doğu Berlin'de Demokratik Alman Havayollarına ait bir yolcu uçağınınkalkış sırısında pistten çıkarak alev alması sonucu meydana gelen kazada 17kişi öldü.

19 HAZİRAN 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal, GenelkurmayBaşkanı Necip Torumtay, Milli Savunma Bakanı Safa Giray ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşar yardımcısı Tugay Özçeri'yi kabul ederek, Kıbrıs konusundabilgi aldı.

2- Bulgaristan yönetiminin Türk azınlığa yaptıklarını anlatabilmek amacıylayabancı ülkelerin Ankara'daki diplomatik temsilcilerini Bulgar sınırına götürmedavetine 59 temsilci katıldı. Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz konukların incelemelirini tamamlamasından sonra bir basın toplantısı yaptı ve Doğu Blokuülkelerinin katılmamasıyla ilgili olarak, "Kendilerine göre gerekçeleri vardır.Ama bu gerekçe bizim için geçerli olamaz" dedi.

3- Milli Savunma Bakanı Safa Giray, Türkiye'yi ziyaret eden Amerikalı gazetecileri kabul ederek bir süre görüştü.

4- 6. Beş Yıllık Kalkınma Planı'nın TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesinebaşlandı.

5- 4 ANAP Milletvekili, Türk Ceza Yasası'nın 141,142 ve 163, maddeleriniyeniden düzenleyerek "düşüncenin suç olmaktan çıkarılmasına" yönelik yasaönerilerini TBMM Başkanlığı'na sundular.

6- TBMM İçişleri Komisyonu, 55 yeni ilçe kurulmasını öngören yasa tasarısını kabul etti.

7- TBMM KİT Komisyonu, gündeminde bulunan kuruluşların 1987 yılınaait hesap ve işlemleriyle ilgili denetim çalışmalarını tamamladı.

8- SHP Yerel Yönetimler Birinci Olağan Kurultay Bildirgesi SHP GenelSekreteri Deniz Baykal tarafından düzenlenen bir basın toplantısı ile kamuoyuna açıklandı.

9- Türkiye Bilimsel ve Teknik araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) Ankara veGebze'deki işletmelerinde çalışan 1100 işçi adına toplu iş sözleşmesi imzalanarak anlaşma sağlandı.

10- Haftalık 2000'e Doğru Dergisi'nin son sayısı, Faik Bulut'un "Belene yada Diyarbakır" başlıklı yorum yazısında "Kürtçülük" yapıldığı iddiasıyla İstanbulDGM tarafından toplatıldı.

11- Türkiye'yi Devlet Bakanı Mehmet Yazar'ın temsil ettiği AvrupaAraştırma Koordinasyon Kurulu (EUREKA) Bakanlar Konseyi'nin toplantısı,Avusturya'nın başkenti Viyana'da başladı.

12- Belçika'da iki madenin 1992'de kapatılması yolunda alınan kararı protesto eden 900'ü Türk, 5 bin maden işçisi, Brüksel'de bir yürüyüş yaptı.

13- Avrupa Topluluğu'nun (AT) danışma organı Avrupa Parlamentosu'nun518 üyesini belirlemek için 12 AT ülkesinde yapılan seçimler sonunda, kesinolmayan sonuçlara göre, Sosyalist ve Yeşillerin başarı kazandığı bildirildi.

14- Yunanistan'da yapılan genel seçimlerde, Yeni demokrasi Partisi seçimikazandı.

15- Nikaragua Dışişleri Bakanlığı, ülkeyi ziyaret etmek isteyen ABD vatandaşlarına, gelecek aydan itibaren geçerli olmak üzere vize uygulamasıyapılacağını açıkladı.

16- Çin'in Hubei bölgesindeki Xi Anning kentinde Gutian kömür madeninde meydan gelen grizu patlaması sonucu 18 kişi öldü.

20 HAZİRAN 1989

1- Türkiye, Federal Almanya, Hollanda ve Yunanistan tarafından ortak olarak üretilecek Stinger füzeleri ile ilgili anlaşma, Başbakan Turgut Özal'ın dakatıldığı bir törenle Ankara'da imzalandı.

2- Genelkurmay Başkanlığı, bir açıklama yaparak, Bulgaristan ile ilişkilerdekigerginleşme üzerine Ege ve Trakya'da bazı birliklerin "alarma" geçirildiği yolundaki haberleri yalanladı.

3- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Bulgaristan'nın Türk azınlığa uyguladığıbaskılar nedeniyle konunun, "Birleşmiş Milletler Genel Kurulu belgesi" olarakyayımlanması istemini içeren bir mektubu, BM Genel Sektereti Perez deCuellar'a gönderdi.

4- Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, Bulgaristan'dan gelen Türklerinyerleştirildiği bölgelerde incelemeler yaparak Ankara'ya döndü. Akyol konuile ilgili yaptığı açıklamada, göçmenlerin eğitim ve dil sorunlarını çözebilmekamacıyla kurslar açddığını söyledi ve hükümetin, göçmenlerin kamu kuruluşlarında çalışma imkanlarının bulunması için çeşitli önlemler aldığını belirtti.

5- "Banker Kastelli" olarak bilinen Abidin Cevher Özden, bir armatörekarşılıksız çek vermekten istanbul'da Kadıköy 2. Sulh Ceza Mahkemesi'ncetutklandı.

6- Şair ve yazar Hasan izzetin Dinamo, istanbul'da öldü.

7- Bazı vergi yasalarında değişiklik yaparak, ham petrol ve petrol ürünlerifiyatlarının serbest bırakılmasını öngören yasa Resmi Gazete'de yayımlandı.

8- Sosyalist Enternasyonal'in (SE) 18. Kongresi İsveç'in başkenti Stocholm'de başladı.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Sosyalist Enternasyonal Genel Kurulunedeniyle bulunduğu Stocholm'de düzenledği basın toplantısında ve GenelKurul'un öğleden sonraki oturumunda bir konuşma yaparak "Bulgaristan'ınzorunlu göçü durdurması" çağrısında bulundu.

9- Federal Almanya Parlamentosu İnsan Hakları Alt Komisyonu dün,Türkiye'deki İnsan Hakları konusunu görütüş.

10- ABD İle Sovyetler Birliği arasında uzun menzilli nükleer silahların(Stratejik silahlar) sayısında indirim yapılması konusundaki görüşmelerisviçre'nin Cenevre kentinde yeniden başladı.

11- Sovyetler Birliği'nin Kazakistan Cumhuriyeti'nde olayların, güvenlikgüçlerinin çabalarına karşın devam etmesi üzerine sokağa çıkma yasağı ilanedildi. Olaylarda 3 kişi öldü, 53 kişi de yaralandı.

12- Resmi bir ziyaret için SSCB'ye giden İran Meclis Başkanı Haşemi Rafsancani, Devlet L-aşkanı Mihal Gorbaçov ile görüştü.

21 HAZİRAN 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İzmir'de "İlk Hedef-89" tatbikatını izledi.

2- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın'ı ziyaret ederek, başkentin sorunları hakkında bilgi aldı.

TBMM Başkanı daha sonra Cumhuriyet Gazetesi'nin Ankara Bürosunuziyaret etti.

3- Başbakan Turgut Özal, Ankara'daki yabancı misyon şeflerini,Başbakanlığa davet ederek, bir toplantı yaptı. Başbakan toplantıda, uluslararası camianın Bulgaristan'daki Türk azınlığının çilesini kavrayamadığını ve insanhakları sorununa gereken ilgiyi göstermediğini söyledi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara Ticaret Odası (ATO)yöneticilerini kabul ederek bir süre görüştü.

5- Asgari Ücret Tesbit Komisyonu, yeni asgari ücretin belirlenmesi için, işçive işveren temsilcileri Ankara'da toplandı.

6- Kırıkkale'de Makina Kimya Endüstrisi Kurumu'na ait mühimmat fabrikasına sabotaj yaptıkları savıyla yargılanan 8 sanık Ankara DGM'de beraat etti.

7- Sosyalist Enternasyonal'in İsveç'in başkenti Stocholm'de sürmekteolan 18. Kongresi, Sosyal Demokrat Halkçı Parti'yi ve Brezilya Demokratik İşçiPartisi'ni danışman üyelikten asil üyeliğe kabul etti.

8- Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) Aplikasyon Komitesi, Türkiye'yi 111sayılı İstihdam ve Meslek Bakımından Ayrıcalık Sözleşmesi hükümlerini ihlalettiği gerekçesiyle kara liste'ye aldı.

9- Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ilk defa bir Türk kadını, Leyla Onur,Federal Almanya'dan Sosyal demokrat parti üyesi olarak seçimleri kazandı.

10- Çin Halk Cumhuriyeti'nde daha fazla demokrasi istemiyle TienanmenMeydanı'ndaki göstericilere karşı girişilen katliamı protesto etmek için raylarayatan gençlerin üzerinden geçip altı kişinin ölümüne neden olan treni ateşe vermek suçundan yargılanan 3 genç işçi idam edildi.

11- SSCB'de bulunan İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, SovyetDışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze ile bir görüşme yaptı.

22 HAZİRAN 1989

1- Siirt’in Cudi Dağı'nda PKK militanları tarafından pusuya düşürülen birastsubay ve on erden oluşan güvenlik timinin hepsi şehit edildi.

Başbakan Tugut Özal, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP GenelBaşkanı Süleyman Demirel birer açıklama yaparak olayı kınadılar.

2- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz Ankara'da bir açıklama yaparak, SSCB'yegiden, Sovyetler Birliği'nin Ankara Büyükelçisi Albert Sergeyeviç Çernişev'in,Bulgaristan konusunda girişimlerde bulunacağını söyledi.

3- Çalışma Bakanı İmren Aykut, ILO'nun Türkiye'yi kara listeye alması konusunda Ankara'da açıklamalarda bulundu.

4- 6. Beş Yıllık Kalkınma Planı, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek kabuledildi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da partisinin 6. kuruluşyıldönümü toplantısında bir konuşma yaptı.

6- Ankara Valisi Saffet Arıkan Bedük'ü ziyaret eden Japonya'nın AnkaraBüyükelçisi Takashi Sengokhu, "Ankara'da hava kirliliğinin önlenmesinekatkıda bulunabileceklerini"söyledi.

7- Türk Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi'nin Ankara'da yapılan toplantısında, iktidarın ekonomik politikası eleştirildi.

8- Tutuklu ve hükümlü aileleri, "genel af çıkartılması" için bir kampanyabaşlatarak, hazırladıkları dilekçeyi imzaya açtılar.

9- Bolu'nun Düzce ilçesine bağlı Kaynaşlı bucağının SHP'li BelediyeBaşkanı Osman Demirci'ye gönderilen bombalı paketin patlaması üzerinekardeşi ve 2 kişi öldü, 2 kişi'de yaralandı. Belediye Başkanı olaydan yara almadan kurtuldu.

10- İsveç'in başkenti Stocholm'de yapılan Sosyalist Enternasyonal (SE)18. Kongresi sona erdi. Kongre'nin yayımladığı sonuç bildirgesinde Kıbrıskonusuna değinildi ve Bulgaristan'ın etkin Türkleri zorla sımrdışı etmesikınandı.

11- Bulgaristan Dışişleri bcuan Yardımcısı İvan Ganev, Sofya'da yabancıbasın mensuplarının da katıldığı bir basın toplantısı düzenleyerek, "Türkiye ileikili ilişkilerdeki sorunları görüşmeye hazır olduklarını" söyledi.

12- SSCB'de bulunan İran Meclis Başkanı Haşemi Rafsancani, Moskova'da bir basın toplantısı düzenleyerek, Sovyetler'den askeri yardım ve silahalacaklarını belirtti.

13- Resmi bir ziyaret amacıyla Washington'da bulunan Federal AlmanyaDışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher, ABD Başkanı Georg Bush'un sonNATO doruğu sırasında açıkladığı konvansiyonel silahsızlanma önerilerinişartsız desteklediklerini bildirdi.

14- Çin Halk Cumhuriyeti'nde, özgürlük ve demokrasi yanlısı gösterilerin 4Haziran'da ordu birlikleri tarafından bastırılması sırasında şiddete başvurduğuöne sürdürülen 24 kişinin daha idam edildiği bildirildi.

15- Afganistan'da mücahitlerin, Kabil hükümetine ait iki uçağı düşürdükleribildirildi.

23 HAZİRAN 1989

1- Bakanlar Kurulu Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığında Ankara'da toplandı.

2- DYP Gene! Başkanı Süleyman Demirel, partisinin TBMM Grup toplantısında bir konuşma yaptı.

3- İngiltere Hükümeti, Türk vatandaşlarına vize uygulamasına başladı.Türkiye de, 1 Ağustos 1989 tarihinden itibaren resmi sıfatlı İngilizlere vize uygulayacağını açıkladı.

4- Bulgaristan'dan sınırdışı edilerek zorunlu göç eden Türklerin sayısı 58bin'e yükseldi.

5- Siirt'in Şırnak ilçesinde Geçitboyu köyünden Balveren köyüne otomobille gitmekte olan 5 köylü, PKK tarafından pusu kurularak öldürüldü.

6- Sosyalist Birlik dergisi Yazı Kurulu üyeleri Oral Çalışlar, Halil Berktay veHürriyet Karadeniz, Çin'deki idamları protesto etmek için, İstanbul'daki ÇinHalk Cumhuriyeti Konsolosloğu'na siyah çelen koyarken gözaltına alındılar.

7- Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Mardin'in Cizre ilçesi Yeşilyurt köylülerine dışkıyedirildiği savları üzerine hakkında dava açılan Binbaşı Cafer TayyarÇağlayan'ın işlediği öne sürülen suçun "ağır cezalık" olduğuna karar verdi.

8- AGIK İnsani Boyut Konferansı Paris'te sona erdi. Tolantmın kapanışkonuşmasını yapan Fransa Dışişleri Bakanı Roland Dumas, Bulgaristan'ınTürkleri zorla sınırdışı etme politikasını eleştirdi.

9- Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov, resmi bir ziyaret için gittiğiMoskova'da SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov ile bir görüşme yaptı.

10- Yunanistan'da seçimler sonrası çoğunluğu elde eden Yeni DemokrasiPartisi lideri Konstantin Mitçotakis hütümeti kurmadığı için görevi cumhurbaşkanı'na iade etti. Cumhurbaşkanı hükümeti kurma görevini Pasok lideriAndreas Papandreu'ya verdi.

11-14 yıldır iç savaşın devam tetiği Angola'da Devlet Başkanı Jose Eduardo Dos Santos ile Unita gerilla örgütü lideri Jonas Savimbi arasında varılananlaşma sonucu ateşkes ilan edildi.

12- Peru Hava Kuvvetleri'ne bağlı bir uçağın düşmesi sonucu meydanagelen kazada 60 kişi öldü.

13- Çin Halk Cumhuriyeti'nin Şangsa kentinde, demokrasi gösterilerinekarıştığı gerekçesiyle 6 kişi daha idam edildi.

24 HAZİRAN 1989

1- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Edirne'de çaldırkentte yerleşenlerle görüştüler. Denktaş, KKTC'nin teknisyen ve iş gücü açığıyla ilgili listeler hazırlandığını, bu niteliklere sahip olanlara Kıbrıs'ın açık olduğunu söyledi.

2- Cumhuriyet Gazetesi'nde, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ile birsöyleşi yayımlandı.

3- Bulgaristan'ın ülkesindeki Türk azınlığa uyguladığı baskılar ve "zorunlugöç" uygulaması, ANAP, SHP ve DYP'nin Taksim Alanı'nda düzenlediği"Bulgaristan'ı Telin Mitingi"yle protesto edildi. Mitingte Kültür Bakanı NamıkKemal Zeybek, SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal ve DYP milletvekiliHüsamettin Cindoruk partileri adına yaptıkları konuşmalarda" Bulgaristan'ın,ülkede yaşayan Türk nüfusuna yönelttiği baskıları ağır bir dille eleştirdiler vedünya kamuoyunu, 'soykırım' olarak niteledikleri uygulamalara karşı daha etkin tepki göstermeye çağırdılar.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de toplanan 3 bin Türk de Bulgarhükümetinin baskı politikasını protesto etti.

4- Fransa'nın başkenti Paris'te sonra eren AGİK Birinci İnsani Boyut Konferansı'nda, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu, Bulgaristan'dakiTürk azınlığın durumuyla ilgili olarak, "Gerçekleri yansıtan ve özlü bir bildirininyayımlanmadığı"nı belirtti.

5- Yunanistan Hükümeti, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnalBatu'nun Batı Trakya ile ilgili son açıklamasına tepki göstererek bu konununTürk-Yunan diyaloguna hiçbir zaman dahil edilmediğini ve edilemeyeceğiniöne sürdü.

6- Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri Zao Ziyang'ın Komünist Partisi'ndeki tüm görevlerinden alındığı ve parti genel sekreterliğine Şanghay partişefi Jiyang Zemin'in getirildiği açıklandı.

7- Pakistan'ın Lahor kentinde, doğalgaz hattına düzenlenen bir sabotajsonucu çıkan yangında 12 kişi öldü.

8- İran Meclis Başkanı Haşemi Rafsancani SSCB'ye yaptığı dört günlük resmi ziyaretten sonra ülkesine döndü ABD, Sovyet-İran yakınlaşmasından ve özellikle iki ülke arasındaki silah anlaşmasından kaygı duyduğunu yineledi.

25 HAZİRAN 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş,Başbakan Turgut Özal, Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Dışişleri MüsteşarıBüyükelçi Nüzhet Kandemir ve KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı KenanAtakol'un katıldıkları toplantıdan sonra yapılan açıklamada, 28-29 Haziran'daRauf Denktaş ve Yeorgios Vasiliu arasında yapılacak New York zirvesiöncesinde, Türkiye ve KKTC'nin Kıbrıs sorununun özü ve görüşmelerinyürütülüş biçimi konusunda 'lam görüş birliği içinde oldukları" bildirildi.

2- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut başkanlığındaki parlamento heyeti, Tunus Temsilciler Meclisi Başkanı Selahattin Bali'nin davetlisi olarak Tunus'a gitti.

3- Genelkkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, denizkurdu-2 89tatbikatının 3. bölümü sonunda Antalya'da düzenlediği basın toplantısında,tatbikatın başarılı geçtiğini söyledi ve Bulgaristan olayları konusundakigelişmeleri baştan beri dikkatle izlediklerini ve sınırlardaki güvenlik önlemlerinigözden geçirdiklerini açıkladı. Torumtay, ilave bir askeri hazırlığın söz konusuolmadığını bildirdi.

4- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Bulgaristan'dan sınırdışı edilen Türkleriyeniden ziyaret etti.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Genel Sekreter Deniz Baykal ve MKYüyelerinin Edirne, Çanakkale ve Balıkesir'i kapsayan gezisi dün başladı, inönüve Baykal, Edirne'deki çadırkenti gezerek, incelemeler yaptı ve çadırkentteAvusturya TV'sinin de sorularını yanıtladı.

Bulgaristan'da yaşanan olayların insan haklarına sığmadığını vurgulayanİnönü, bütün dünyayı Bulgaristan'ı kınamaya ve Bulgar hükümetine baskıyapmaya çağırdı.

5- Ulaştırma Bakanı Cengiz Tuncer, Belçika Başbakan Yardımcısı ve Avrupa Topluluğu yetkilileriyle görüşmelerde bulunmak üzere, Belçika'ya gitti.

6- DYP Başkanlık Divanı, Genel Başkan Süleyman Demirel'inbaşkanlığında yaptığı toplantıdan sonra bir bildiri yayımladı.

7- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, seçim sisteminin adilleştirilmesi isteğini yineleyerek böylece SHP ve DSP oylarının Meclise iki ayrı kanaldan yansıyarak çoğunluğu oluşturabilmeklerini bildirdi.

8- Dönemin İçişleri Bakanı olan TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut tarafından1985 yılında dağıtılan 30 tapu tahsis belgesini, Şanlıurfa'nın Ceylanpınar Kaymakamı Muammer Aksoy yasalara aykırı düzenlendiği gerekçesiyle iptal etti.

9- Konya'nın Hayük ilçesine bağlı Çavuş Kasabası ile Kahramanmaraş'ınTürkoğlu ilçesinin Kılıklı Belediye Başkanlığı seçimlerini ANAP adayı kazandı.

10- TRT'nin Eurovisin aracılığıyla yaydığı "Bulgaristan'ı Tekin Mitingi"görüntüleri Avrupa televizyonlarında yer aldı.

11- Hindistan'ın Pencap eyaletinde, Sin töröristlerin, 18 Hindu'yuöldürdüğü olayda, 15 Hindu'nun da yaralandığı bildirildi.

12- Brezilya'nın Sergipe eyaletinde meydana gelen trafik kazasında 31 kişiöldü, 50 kişi de yaralandı.

13- Yugoslavya'nın ilk bağımsız grubu olan Slovenya Demokratik Birliği,liberal Slovenya Cumhuriyeti'nde bir kongre düzenledi.

26 HAZİRAN 1989

1- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz'ın sözlü mesajını SSCB'ye ileten dahasonra Bulgaristan'a giden SSCB'nin Ankara Büyükelçisi Albert SergeyeviçÇernişev Türkiye'ye döndü.

2- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, yazılı olarak yaptığı açıklamada, SHPve DYP'yi eleştirdi.

3- Denizli'de Köy Hizmetleri Müdürlüğü'ne ait depoda 5 ton dinamit bilinmeyen nedenlerle patladı. 600 dekar orman ve fidanlık tamamen yandı.

4- Türk Tabibler Birliği Onur Kurulu, İşkence gördükleri Adli Tıp Kurumunca saptanan sanıklara işkence görmedikleri şeklinde rapor düzenleyen Ankara Yenimahalle Sağlık Ocağı doktorlarından Cahide Baysal için verilen meslekten 6 ay süreyle men edilmesi cezasını onadı.

5- Türkiye Birleşik Komünist Partisi (TBKP) programını yayınlayan YeniAçılım Dergisi Yazı işleri Müdürü Saffet Ersanlı, program kitapçığının toplatılmasını düzenlediği basın toplantısıyla protesto etti.

6- İngiltere'nin Başkenti Londra'daki Türk Toplum Merkezi'ndedüzenlenen "Türkiye'de Demokrasi ve Aydınlar" konulu bir konferansta yazarAziz Nesin, bir konuşma yaptı.

7- Türkiye'nin diplomatik girişimleri sonucunda, AT ülkeleri Bulgaristan ile26 Temmuz'da imzalanacak ekonomik ve ticari işbirliği anlaşmasını "süresizaskıya" aldı.

8- ABD Başkanı George Bush, Bulgaristan'ı uyguladığı zorunlu göç nedeniyle kınadı. Basın Sözcüsü Marlin Fitzvvater tarafından yapılan açıklamadaBush, "Bulgarların insan haklarını çiğneyen uygulamalarını kınıyoruz" dedi.

9- Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Direktörü PeterGalliner, BulgaristanDevlet Başkanı Todor Jivkov'a gönderdiği açık mektupta, bu ülkede Türkazınlık toplumunun insan haklarını ayaklar altında çiğnenmesini ve Türk gazetecilere Bulgaristan'a giriş vizesi verilmemesini kınadı.

10- İrak'ın Türkiye ve İran'la ortak sınırları boyunca "tampon bölge" oluşturma kararı aldığı açıklandı.

11- Filipinler'in başkenti Manila'nın Davao delsur bölgesinde 100 kadar gerillanın bir kiliseye düzenledikleri saldırıda, 37 kişinin katledildiği, 8 kişinin de yaralandığı açıklandı.

12- Polanya'nın üç kentinde dün Komünist Parti lideri VVojciech Jaruzelski'nin Devlet Başkanı olma tasarı lan protesto edildi.

27 HAZİRAN 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Edirne ve Kırıklareli 'nde Bulgaristan'dangelen Türklere hitaben yaptığı konuşmalarda, göç konusunda uluslararası biranlaşma yapımasının gerekli olduğunu kaydetti.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve Genel Sekreter Deniz Baykal'ınTrakya gezisi MYK'nin Gönen'deki toplantısıyla sona erdi.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Cumhurbaşkanlığı ve erken seçim ile ilgiliCumhuriet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, çeşitli kuruluşların temsilcileriylegörüştü ve son siyasi gelişmelerle ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

4- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan bir basın toplantısıdüzenleyerek, Bulgaristan'da Türk azınlığa yapılan baskılar ve zorunlu göçpolitikasıyla ilgili görüşlerini açıkladı.

5- SSCB'nin Ankara Büyükelçisi Albert Sergeyeviç Çernişev, BulgaristanDevlet Başkanı Todor Jivkov ile görüşüp, Sovyet yetkililerle teması sonundaAnkara'ya gelerek Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz'a konu ile ilgili mesajları ilettive Türkiye ile Bulgaristan arasında "arabuluculuk" yapabileceğini ifade etti.

Öte yandan Moskova'da bir basın toplantısı düzenleyen SSCB DışişleriBakanlığı Sözcüsü Gennadi Gerasimov da Türkiye ile Bulgaristan arasında"arabuluculuk" yapabilecekleri yolundaki görüşünü yineledi.

6- Ankara Tabip Odası (ATO) Yönetim kurulu, 1402 sayılı Sıkıyönetim Yasası'yla görevinden alınan doktorların görevine iade edilmesi için Sağlık Bakanlığı'na başvurdu.

7- NATO'nun 40. kuruluş yıldönümü çerçevesinde Türk Dış Politika Enstitüsü tarafından düzenlenen "NATO'nun Güney Kanadının Güçlendirilmesi"konulu 3 günlük toplantı İstanbul'da başladı. Toplantıya, ABD Savunma Bakanlığı'ndan yetkililer, bazı Amerikalı ve Avrupalı silah sanayicileri, NATO'nungüney kanat ülkelerinden savunma uzamanları, Genelkurmay Başkanlığı'ndan yetkililer katılıyor.

8- Yaklaşık 5.5 yıldır Fransa'da yaşayan Türkiye Yazarlar Sendikası eskiGenel Sektereri, şair, yazar, çevirmen Ataol Behramoğlu Türkiye'ye döndü.Atatürk Havaalam'na gelişinde gözaltına alınan Behramoğlu, gıyabındayargılandığı TKP davasından beraat etti.

9- Radyasyondan etikilenen 1989 ürünü çayın gömülmesi işlemi,İstanbul'dan sonra Ankara'da durduruldu.

10- Ankara'da 4. Kolordu Komutanlığı (1) No'lu Askeri Mahkemesi'nde 8yıldır süren Ankara TKP davasında, haklarında daha önce verilen kararlanAskeri Yargıtay'da bozulan 144 sanık için 2. kez karar verildi.

Mahkeme, 96 sanık için beraat, 36 sanık için de 1 yıl 4 ay ile 9 yıl 4 ayarasında değişen hapis cezaları verirken, bir sanık hakkındaki davayı zamanaşımı nedeniyle ortadan kaldırdı, bir sanık hakkında ise, ay 11 suçtan 2. kezdava açıldığı sonucuna vararak davanın reddine karar verdi.

11- Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yükseköğrenim kurumlarında, kendiadına burslu öğrenci okutmasına imkan tanıyan yönetmelik, Resmi Gazete'deyayımlanarak yürürlüğe girdi.

12- Bulgaristan'da Türk çocuklarına yapıldığı iddia edilen aşı konusununDünya Sağlık örgütü'nün (WHO) 30 Haziran'da Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da yapılacak toplantıda ele alınacağı bildirildi.

Bu arada Bulgaristan'dan gelenlerin sayısı 80 bine yaklaşırken, Bulgaristan'ın pasaport verdiği Türkleri göndermemek için çeşitli engeller çıkardığı bildiriliyor.

13- İspanya'nın Başkenti Madrid'de sona eren AT zirvesinde, Yunanistan'ın olumsuz tutumuna rağmen, Bulgaristan'ın Türk azınlığa karşı uyguladığıasimilisyon ve baskı politikası, ülke adı verilmeden kınandı.

Öte yandan Avrupa Topluluğu zirvesinde gündemin ana konusunukendi iç sorunları oluşturmasına rağmen, Ortak Pazar başkentlerinin Çin'e silah ambargosu uygulaması kararı da alındı.

14- Bulgaristan'da 5 İnsan Hakları Savunucusunun gözaltında olduğu veyargılanmayı bekledikleri bildirildi. Aralarında bir Ortodoks rahip ile Aydınlar Birliği Başkanı'nın da bulunduğu 5 kişi Türk azınlığa karşı yöneltilen baskılarakarşı mücadele etmekle suçlanıyor.

15- Afganistan'da, Celalabat kenti yakınlarında mücahitlerle Afgan ordusuarasında meydana gelen çatışmalarda, 46 mücahit öldü,, 52 mücahit de yaralandı.

16- Çin'in Şanghay kenti yakınlarında dün bir trende meydana gelen patlama sonucu en az 20 kişi öldü, 11'i ağır olmak üzere çok sayıda kişi yaralandı

28 HAZİRAN 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, istanbul'da SHP Genel Başkanı Erdalİnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ile birer görüşme yaptı.İnönü ve Demirel Evren'le yaptıkları görüşme sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

2- Bakanlar Kurulu, gazete, dergi ve kitaptaki Katma Değer Vergisioranının yüzde 8'den 5'e indirilmesini kararlaştırdı.

3- Uluslararası Gazete Yayımcıları Federasyonu, (FIEJ) Türkiye'de basınhakları ve gazete kağıdı fiyatlarına yapılan zamlarla ilgili konuların düzeltilmesiiçin Türk Hükümeti'ne çağrıda bulundu.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar, çağrı üzerineyayınladığı bildiride, Türkiye'de basının özgür olduğunu belirterek, kağıt fiyatlarının belirlenmesinin tamamen Türkiye'nin içişlerini ilgilendiren bir konuolduğunu bildirdi.

4- NATO Güney Avrupa Müttefik kuvvetler Komutanlığı'na yeni atananOramiral Jonathan T.Hovve, Ankara'ya gelerek Genelkurmay Başkanı Org.Necip Torumtay ile görüştü.

5- 43. Yunus Nadi Armağan Yarışması'nda dereceye girenler ve mansiyonkazananlar belli oldu.

6- Ankara Belediyesi'nce ücretsiz toplutaşım (halktaşıt) uygulamasının ikinci aşaması Şentepe-Battalgazi arasında başladı.

7- Tan Gazetesi'nin muhabiri Nurettin Kurt, Ankara 1. Asliye Mahkemesi'nde bir duruşmayı izlerken, "mahkemenin huzurunu bozduğu gerekçesiyle tutuklanarak cevaevine gönderildi. Gazetici, daha sonra 10 bin lirakefaletle serbest bırakıldı.

8- Danimarka Hükümeti, Fransız Sosyalist Partisi, Federal Almanya DışişleriBakanı, Bulgar Hükümetini Türk azınlığa uygulandığı baskıları durdurmayaçağırdı.

Öte yandan Bulgaristan'dan gelen Türklerin sayısı 83 bine ulaştı.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile ayrı ayrı görüşerek, zirveöncesi önerilerini açıkladılar.

10- Somali'de bir yolcu uçağının düşmesi sonucu içindeki 30 kişi öldü.

11- İran'da 17 uyuşturucu kaçakçısı daha idam edildi

29 HAZİRAN 1989

1- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığındatoplanarak, başta Bulgaristan olmak üzere genel güvenlik ve asayiş durumunu gözden geçirdi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, milletvekillerinin aylıklarını yenidendüzenleyen ve 2182 sayılı yasada değişiklik öngören yasayı veto etti.

3- Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Başbakan Turgut Özal'm haftalıkolağan görüşmeleri istanbul'da yapıldı. Görüşmeye Maliye ve Gümrük BakanıEkrem Pakdemirli ile Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürü Erdoğan Öner vediğer uzmanlar katılarak, maaş sisteminde öngörülen yeni düzenlemeler veikinci yarı yıl zamları konusunda ayrıntılı bilgi sundular.

Başbakan Turgut Özal ile Maliye ve Gümrük Bakanı Ekrem Pakdemirligörüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

4- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, parti meclisi toplantısında, SHP'ninSosyalist Enternasyonal'e üyeliği konusunda bilgi verirken, CHP'nin kapatılmasını eleştirdi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara Ticaret Odası'nı ziyaretederek, oda üyelerinin sorularını yanıtladı ve çeşitli konulardaki görüşlerini anlattı.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Milliyet Gazetesi'nin Seçim Yasası ileilgili sorularını yanıtladı.

7- Asgari Ücret Tespit Komisyonu, tarım kesimindeki yeni asgari ücreti belirlemek üzere toplandı.

8- Türk Tabibler Birliği (TTB), serbest doktorlarla özel kliniklerin muayene,tedavi, tetkik ve ameliyat ücretlerine zam yaptı.

9- TÜSİAD'm ekonomi dalında dağıttığı "1989 TÜSİAD Basın ödülleri" sahiplerine verildi.

10- Uluslararası 4. Çeşme Festivali başladı.

11 - Akaryakıtta serbest fiyat, yüzde 26'ya varan oranlarda zam getirdi.

12- Mardin'in Midyat ilçesinde PKK saldırısı sonucu 5 kişi öldü.

13- Ozan, dilci ve çevirmen Tahsin Saraç İzmit'te öldü.

14- TRT ve Hürriyet Gazetesi'nin Nusaybin muhabirliğini yapan gazeteciSeracettin Müftüoğlu, kimliği belirsiz iki kişinin açtığı ateş sonucu evindeöldürüldü.

15- "Yeni Çözüm " Dergisi Yazı işleri Müdürü Erdoğan Yaşar Kopan,"Kürtçülük propogandası yaptığı" gerekçesiyle İstanbul DGM'ce 7 yıl hapiscezasına çarptırıldı.

16- İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Hamid El Gabid, Tunus'tagazetecilere yaptığı açıklamada, "Bulgaristan makamlarının, ülkedekiMüslüman Türk azınlık üyelerini sınır dışı etmesini kınıyor ve Türkiye'nin buazınlığın haklarını korumak için gösterdiği çabaları destekliyoruz"dedi.

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Ramiz Alia, Tunus Cumhurbaşkanı ZeynelAbidin Bin Ali, Ürdün Veliaht Prensi Hasan, Mısır Başbakan Yardımcısı veDışişleri Bakanı ismet Abdülmecid Bulgaristan'ı kınadılar.

Öte yandan başta NATO müttefikleri olmak üzere AGİK'e bağlı bazı devletler konuyla ilgili olarak Bulgaristan'dan resmen bilgi istediler.

17- Federal Almanya'da yayımlanan Die Welt Gazetesi, Bulgaristan'da Türkazınlığa uygulanan baskıları anlatan bir yazısında, Bulgar Devlet Başkanı Todor Jivkov'un 25 yıl önceki demeçlerine değinerek, bugün Türkler konusunda ne kadar farklı konuştuğuna dikkat çekti.

18- KKTC lideri Rauf Denktaş ile Rum Yönetimi lideri Yeorgios VasiliuABD'nin New York kentinde BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'mgözetiminde yaptıkları toplantıda, bir anlaşma taslağı hazırlanması vedoğrudan pazarlıklara oturmak üzere Eylül'de tekrar bir araya gelmeyi kararlaştırdılar.

19- Çin Halk Cumhuriyeti lideri Deng Şiaoping, Komünist Partisi'nin yeniGenel Sekreteri Jiang Zemin'i halefi olarak ilan etti.

20- Lübnan, 10 yıllık aradan sonra Mısır'la yeniden diplamatik ilişki kurdu.

30 HAZİRAN 1989

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, İzmir Ticaret Odası'nda bir konuşmayaparak, enflasyon konusunda görüşlerini belirtti.

Erdal inönü, Cumhuriyet Gazetesi'nin erken seçim ve Cumhurbaşkanlığıseçimi ile ilgili sorularını yanıtladı.

2- Edirne'de Trakya üniversitesi tarafından Bulgaristan'ın haksız uygulamalarını anlatmak amacıyla, "Arşiv Belgelerine Göre, Osmanlı Döneminde Bulgaristan'da Türk Yerleşimi" konulu sempozyumda Devlet Bakanı Ercüment Konukman bir konuşma yaptı.

Bu arada Bulgaristan'dan zorunlu göçe tabi tutulan Türklerin sayış!", 90bine ulaştı.

3- Ankara'dan İstanbul'a giden DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel,Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, ANAP Genel BaşkanYardımcılarından Metin Gürdere ile yaptığı bir görüşmeden sonra, yaptığı yazılıaçıklamada, mevcut seçim sistemi ile oluşan parlamentonun gerçekletireceğianayasanın ve seçeceği Cumhurbaşkanının rejim bunalanıma yol açacağınıbelirtti.

5- Mardin Valiliği'nce yapılan açıklamada, Mardin'in Cizre ilçesine bağlı bazıköylerindeki korucuların görevlerine, köy koruculuğu yönetmeliğine aykırıdavrandıkları gerekçesiyle son verildiği bildirildi.

6- Kent-Koop 10. Olağan Genel Kurulu Ankara'da yapıldı.

7- Özel Okullar Birliği, Özel okul ücretlerinden katma değer vergisialınmaması istemiyle Danıştay'a başvurdu.

8- Bolu'nun Kaynaşlı kasabasının SHP'li Belediye Başkanı Osman Demirci'ye bombalı suikast düzenlediği iddiasıyla gözaltına alınan HasanÇilingiroğlu, Düzce Savcılığı'nca tutuklandı.

9- Memurlar ve diğer kamu görevlileriyle ilgili yeni maaş sisteminin anahatlarını belirleyen kanun hükmünde kararname, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

10- Bakanlar Kurulu'nun, daha önce Gümrük Vergisi'den muaf olarak ithaledilen gazete kağıdı için yüzde 1 gümrük vergisi alınmasına ilişkin kararı

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

11- Bulgar resmi haber ajansı BTA, Bulgaristan'dan zorunlu göçe tabi tutulan Türklerin bu ülkedeki mallarının yönetimi için birini atamamaları durumunda, menkul ve gayri menkulleriyle emeklilik haklarından yoksun kalacaklarınıbildirdi.

12- NATO, Bulgaristan'ın Türk azınlığa uyguladığı zorunlu göç politikasınıkınadı ve Bulgaristan'ın AGİK çerçevesinde imzaladığı anlaşmaları sürekli ihlalettiğini bildirdi.

Bu arada, Avusturya Dışişleri Bakanı Alois Mock ve İsrail Meclis BaşkanıDöv Shilansky, Bulgaristan'ın Türk azınlığa uyguladığı baskı ve zulmükınadılar.

13- ABD Temsilciler Meclisi Genel Kurulu, 1990 Dış Yardım Yetki Yasası'nıonayladı. Buna göre, Türkiye ve Yunanistan arasında 7'ye 10 oranı korunarak,Türkiye'ye 500 milyon dolar, Yunanistan'a 350 milyon dolar askeri yardım verilmesi benimsendi.

14- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, dün BM Genel Sekreteri Perezde Cuellar ve Kıbrıs Rum lideri Yeorgios Vasiliu ile yaptığı görüşmelerideğerlendirerek, sonuçtan genelde memnun olduğunu söyledi.

15- Afganistan Devlet Başkanı Necibullah'ın, FKÖ lideri Yaser Arafat'ın,"Yönetime karşı mücadele eden mücahitler ve mücahitleri destekleyen Pakistan ile doğrudan barış görüşmeleri yapması" önerisini kabul ettiği bildirildi.

16- Amerika Devletleri Örgütü'ndeki (OEA) ABD Temsilcisi Luigi Einaudi,Panama'da iktidar ile muhalefet arasındaki sorunlara, politik yoldan çözüm bulunamadığı taktirde ABD'nin bu ülkeye askeri müdahalede bulunabileceğinibildirdi.

17- İran Cumhurbaşkanı Ali Hamaney, Tahran Radyosu'na verdiği birdemeçte, ABD'nin İslam Devrimi'ne karşı çıkan iranlıları desteklememesini istedi.

18-Sudan'da Sadık El Mehdi yönetimindeki hükümete karşı bir askeri darbe gerçekleştirildi ve askeri yönetimin lideri General Ömer Hasan El Beşir, anayasının askıya alındığını, meclis ve bakanlar kuruluyla tüm hükümet kuruluşlarının fesh edildiğini bildirdi.

19- Güney Kore'de yaklaşık 4 bin polisin, Seul'deki Hanyang üniversitesikampüsüne yaptığı baskın sonucu 600'ün üzerinde öğrenci gözaltına alındığıbildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106