16.4.1989
×

Hakkında

Künye

İletişim

NİSAN 1989

1 NİSAN 1989

1- Başbakan Turgut Özal, dün hükümet değişikliğini açıkladığı basın toplantısının ardından, önümüzdeki dönemde uygulamayı planladığı yeni ekonomik programın ana hatlarını belirledi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel Başkanı SüleymanDemirel, Başbakan Turgut Özal'ın yeni kabine için güvenoyu istemesi kararınıeleştirdiler.

3- Merkez Bankası Başkanı Rüşdü Saraçoğlu ve beraberindeki heyetUluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası yarı yıl toplantılarına katılmak üzereABD'nin başkenti Washington'a gitti.

4- SHP Grup Başkanvekili Prof.Dr.Onur Kumbaracıbaşı Güneş Gazetesi'nin yeni kabine ile ilgili sorularını yanıtladı.

5- Milli Savunma eski Bakanı ANAP Milletvekili Ercan Vuralhan GüneşGazetesi'ne özel bir demeç verdi.

6- Kesin olmayan yerel seçim sonuçlarına göre, SHP 40, DYP 16, RP 5,MÇP 3, ANAP 2 ilde belediye başkanlığı seçimlerini kazanırken, bir ilde debağımsız aday belediye başkanı oldu.

Bitlis ve Hakkari'de seçimlerin iptaliyle sonuçlanan itirazlar Yüksek SeçimKurulu'na iletildi.

7- MESS'in 31. Olağan Genel Kurulu İstanbul'da toplandı.

8- Mülkiyeliler Birliği İstanbul Şubesi'nde düzenlenen panelde 26 Mart yerel seçimlerinin sonuçları değerlendirildi ve cumhurbaşkanlığı seçimlerindenönce erken genel seçimlerin yapılması gerektiği belirtildi.

9- Cezaevi koşullarını incelemek üzere Türkiye'ye gelen Amerika Helsinkiİzleme Komitesi üyelerinden Jeri Laber ve Ken Schoen, Türkiye cezaevlerinin durumu insan hakları ve insan haklarının uluslararası boyutlarına ilişkinCumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladılar.

10- Yunanistan'ın AT konularından sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Teodoros Pangalos, İstanbul lu Rumlar Derneği'nin düzenlediği Türk-Yunanİlişkileri konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkler için Uluslararası terimlein hiçbir anlama gelmediğini öne sürerek, Türkiye'nin AT üyeliği konusunda

"Politik farkların yanı sıra Türkiye'nin AT üyeliğinden Yunanistan ekonomik vesosyal açıdan da zarar görecektir" dedi.

11- Başbakanlık Personel ve Prensipler Gerel Müdürlüğü'nce yayımlanangenelgeye göre, başbakan, başbakan yardımcısı ile devlet bakanlarınıngörevleri ve kendilerine bağlı ilgili kuruluşlar belli oldu.

12- Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Sendika Özgürlükleri Komitesi tarafından hazırlanan bir raporda, DİSK ve DİSK'e bağlı sendikaların durumlarıylailgili gözlemlere yer verilirken, Türk hükümetinden, DİSK yöneticileri için afçıkarılması istendi.

13- İnsan hakları alanında bağımsız bir kuruluş olan Helsinki İzleme Komitesi ve Amerikan Yayıncılar Derneği Uluslararası Basın Özgürlüğü Komitesi'nce, Türkiye'de 15 Mart 1988 tarihine kadar ifade özgürlüğüne ilişkingelişmeleri konu alan bir rapor yayımlandı.

14- Yunanistan, Avusturya'nın başkenti Viyana'da Doğu ve Batı bloklarıarasında devam eden "Avrupa Konvansiyonel Kuvvet Müzakereleri" (AKKUM) çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin modernizasyon programına olanitirazını sürdürdü ve Ankara'nın daha az sayıda tank, top ve zırhlı taşıyıcıya sahip olmasını istedi.

15- BM Güvenlik Konseyi üyeleri, Lübnan'daki bütün taraflardançatışmalara derhal son vermelerini ve bir ateşkesin yürürlüğe konmasını kolaylaştırmalarını istedi.

16- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ABD Başkanı George Bush ilegörüşmek üzere başkent VVashington'a gitti.

17- Afrika'nın son sömürge ülkesi Namibya'nın BM denetiminde bir yılsürecek bağımsızlık süreci başladı.

Namibya'nın bağımsızlığı için savaşan SVVAPO ile Güne;' Afrika ordusuarasında 23 yıldır süren gerilla savaşında resmi ateşkes de başlamış oldu.

Bu arada Angola sınırından sızan komandolar ile Namibya ve Güney Afrikapolisi arasında çıkan çatışmada 28 gerilla ile 2 polis öldü.

18- İrak'ta savaş sonrasında, parlamentonun 250 üyesini belirlemek için ilkseçimler yapıldı.

2 NİSAN 1989

1- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, SHP Kars Milletvekili Mahmut Alınak'ın,Başbakan Turgut Özal ve ailesinin mal varlığını açıklanmasına ilişkin soruönergesini "Soru tekniğine uymadığı" gerekçesiyle 2. kez iade etti.

2- Başbakan Turgut Özal, ANAP Başkanlık Divanı toplantısı sonrası, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, seçim kanununda şu an herhangi birdeğişiklik düşünmediklerini açıkladı.

3- İtalya'nın Venedik kentinde, Avrupa Konseyi bünyesinde oluşturulmasıöngörülen "Hukuk Yoluyla Demokrasinin Korunması ve Geliştirilmesi Komisyonu"nun kuruluş çalışmalarına katılan Anayasa Mahkemesi Başkanı MahmutÇuhruk Türkiye'ye döndü.

4- Basından sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Yazar'a TRT'de, kurumunyapısı ve çalışmaları hakkında brifing verildi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, TBN'M'de yapılacak güven oylaması konuşmalarının televizyondan yayınlanmaması halinde görüşmeye veoylamaya katılmayabileceklerini açıkladı.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Günaydın Gazetesi'nin seçimsonuçları ve yeni hükümet ile ilgili sorularını yanıtladı.

7- Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan SHP Genel Başkan YardımcısıDeniz Baykal Türkiye'ye döndü.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs'ta sürdürülen toplumlararası görüşmelerle ilgili değerlendirme toplantılarına katılmak üzereİstanbul'dan New York'a gitti. Denktaş, Türkiye'den ayrılmadan önce gazetecilerin sorularını yanıtladı.

9- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili ve Kıbrıs Özel Koordinatörü JamesVVilkinson, KKTC, Kıbrıs Rum kesimi ve Yunanistan'daki temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye geldi. Wilkinson, havaalanında yaptığı açıklamada, Ankara'da Kıbrıs'ın yanı sıra Türkiye ve ABD'yi ilgilendiren konularda görüşalışverişinde bulunacağını bildirdi.

10- Danıştay, memurların intibaklarında bütün kamu personeline 1 Man1979 yılında verilen birer derecenin hak edilmiş derece ve kademeye ayrıcaeklenmesine karar verdi.

11- Ankara'da Türk-İngiliz Kültür Derneği ile İngiliz Elçiliği görevlisinin özelotosu ve evi, İstanbul'da ise bazı holding binaları bombalandı.

12- Ankara'nın Polatlı ilçesindeki bir fabrikada, yedikleri yemeklerden zehirlenen 350 işçi hastaneye kaldırıldı.

13- Yugoslavya'nın Zagrep kentinde düzenlenen uluslararası Mladost-89yüzme turnuvasında, Türk yüzücüler, 2 altın, 4 gümüş ve 4 bronz madalya kazandılar.

14- Yunanistan'ın Selanik kentinde dün bir grup Kıbrıslı Rum ve Yunanlı,Türk Başkonsolosluğu önünde gösteri düzenleyerek, göndere çekili Türkbayrağını yırtıp, yanlarındaki üç Türk bayrağını da yaktılar. Olayla ilgili olarak 9Kıbrıslı Rum gözaltına alındı, ancak suçüstü mahkemesinde yargılanmaküzere serbest bırakıldı.

15- SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, resmi bir ziyaret için Küba'yagitti.

16- SSCB'nin Gürcistan Cumhuriyeti, özerk Abaza Cumhuriyeti'nde Lesilidze köyünde, geçen hafta Gürcistan'dan ayrılmak isteğiyle bir günlük grevdüzenleyen Abazalıİarı kınamak amacıyla, 2 bin kadar Gürcü dün bir protestogösterisi yaptılar.

17- Tunus'ta toplanan FKÖ Merkez Konseyi, oybirliğiyle Bağımsız FilistinDevleti'nin ilk devlet başkanlığına, FKÖ lideri Yaser Arafat'ı atadı.

18- Tunus'ta erken genel seçimler ve devlet başkanlığı seçimleri yapıldı.

19- Afganistan hükümeti, İngiltere Dışişleri Bakanı Geoffrey Hovve'ungeçen hafta Pakistan'da mücahit hükümeti yetkilileriyle görüşmesini kınadı.

20- Namibya'da güvenlik güçleri ile "SVVAPO" gerillaları arasında meydanagelen çatışmalarda 80 gerillanın öldüğü bildirildi.

3 NİSAN 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Başbakan Turgut Özal, Filistin'in ilkdevlet başkanı seçilen Yaser Arafat'a birer kutlama mesajı gönderdiler.

2-SHP Genel Başkanı Erdal inönü ve DYP Genel Başkanı SüleymanDemirel, ayrı ayrı düzenledikleri basın toplantılarında, Başbakan Turgut ÖzaPınseçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerini eleştirdiler.

3- Türkiye, Tahran Büyükelçisi Ömer Akbel'i danışmalarda bulunmaküzere Ankara'ya çağırırken, İran'ın da aynı yönde karar aldığı ve AnkaraBüyükelçisinin Tahran'a gelmesini istediği bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Nüzhet Kandemir, düzenlediği basın toplantısında, İran'ın türban olayı ile ilgili tavrına Türkiye'nin tepkilerini açıkladı.Kandemir, "İran iç işlerine karışılmaması yolundaki bir mutabakata açık birbiçimde uymamaktadır" dedi.

4- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Hürriyet ve Milliyet Gazetesi'nin sorularınıyanıtladı.

5- Yunanistan'da "Gümülcine Başkonsolosu'nun davranışlarına dikkatçekmek amacıyla" Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Gündüz Aktan YunanistanDışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Selanik'teki Türkiye Başkonsolosluğumadüzenlenen saldırı ile ilgili olarak da Türkiye, Ankara'daki Yunan BüyükelçisiDimitri Makris'i Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı ve Dışişleri Bakanlığı MüsteşarıBüyükelçi Nüzhet Kandemir saldırıyı kınadı.

6- TBMM eski Başkanı ANAP Milletvekili Necmettin Karaduman, yerelseçim sonuçlarını Cumhuriyet Gazetesi'ne değerlendirdi.

7- Türkiye'nin NATO'nun Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ünal Unsal,NATO'nun 40. yılında Güneş Gazetesi'ne ittifakı değerlendirdi.

8- Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü'ne asaleten Behiç Ekşi getirildi.

9- Bitlis'te belediye başkanlık seçimlerinde ANAP ve SHP adaylarının eşitoy aldıkları yolundaki İlçe Seçim Kurulu'nun yazısı ile tarafların itirazını inceleyen İl Seçim Kurulu, seçim sonucunu kurayla belirledi. Kura sonucuANAP adayı belediye başkanı oldu.

10- Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu ile İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü'nün ortaklaşa düzenlediği 5. Ulusal Adli Tıp Günleri toplantısı başladı.

11- DiE'nin kültür istatistiklerine göre, 1985-1987 yılları arasındayayımlanan kitap sayısında yüzde 5, matbaa sayısında ise yüzde 7 oranındaazalma olduğu belirlendi.

12- İstanbul Barosu'nun 111. yıldönümü nedeniyle düzenlenen kutlamahaftası törenlerine başlandı. Etkinlik çerçevesinde "idam Cezası" konulu birpanel düzenlendi.

13- TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen 43. JeolojiKurultayı başladı.

14- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili ve Kıbrıs Özel KoordinatörüJames Wilkinson, Ankara'daki temaslarını tamamladıktan sonra bir basın toplantısı düzenledi.

15- Nihat Behram'm "İşkencede Ölümün Güncesi" adlı kitabının yayıncısıUnsal Öztürk, Ankara DGM tarafından 5.5 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı. Buceza daha sonra 613 bin 500 lira para cezasına çevrildi.

Gençlik Dünyası Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Erdal BelenlioğluHaziran 1988 tarihli gazetelerinde yayımlanan iki yazısı nedeniyle 2.5 yıl hapiscezasına çarptırıldı.

Sorun Dergisi Yazı İşleri Müdürü Zeki Öztürk, komünizm propagandasıyaptığı savıyla İstanbul DGM'de yargılandı.

16- İran'ın Tahran Radyosu, türban konusundaki gelişmelerden sonraTürkiye'ye yönelik yayınlarını yoğunlaştırarak, Cumhurbaşkanı, Başbakan vesiyasi parti başkanlarını seçim propagandası sırasında yaptıkları konuşmalarnedeniyle eleştirdi. Bu arada radyo, bazı gazete ve yazarları da suçladı.

17- KKTC'nin eski başbakanlarından Mustafa Çağatay Kıbrıs'ta öldü..

18- Mardin'in Kızıltepe ilçesi yakınlarındaki kampta kalan Iraklısığınmacılardan 61'ini Suriye kabul etti.

19- Uluslararası Para Fonu (IMF) ile Dünya Bankası'nın ortak toplantısıABD'nin başkenti VVashington'da başladı.

20- ABD'yi ziyaret etmekte olan Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek,Başkanı George Bush ile Ortadoğu sorununu görüştü.

21- Resmi bir ziyaret için dün Küba'ya giden SSCB Devlet Başkanı MihailGorbaçov, Küba lideri Fidel Castro ile görüşmelerde bulundu.

22- Bağımsızlık sürecine dün başlayan Namibya'da, SWAPO gerillalarıylapolis arasında Angola sınırında iki gündür meydana gelen çatışmalardaölenlerin sayısı 140'a yükseldi.

4 NİSAN 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, muhalefet liderleri ile 3 ayda bir yaptığıolağan görüşmelerinde, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP GenelBaşkanı Süleyman Demirel'in yerel seçim sonuçlarına ilişkin görüşlerini aldı.Muhalefet liderleri erken gene! seçimden yana olduklarını Cumhurbaşkanı'nabildirdiler.

Cumhurbaşkanı Evren, daha sonra Başbakan Turgut Özal'ı kabul ederekbir süre görüştü.

2- Misır’a yaptığı resmi ziyareti tamamlayan TBMM Başkanı Yıldırım Akbulutve Parlamento Heyeti Türkiye'ye döndü.

3- Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in muhalefet liderleriyle yaptığı görüşmeden sonra Cumhurbaşkanlığından yapılanaçıklamayı değerlendirdi. Bu arada muhalefet liderlerini de televizyonda açıkoturuma çağırdı.

Başbakan ve ANAP Genel Başkanı Turgut Özal başkanlığında toplananANAP grubunda, istifa ile boşalan grup başkanvekillikleri için seçim yapıldı.

Başbakan Turgut Özal, "rüşvet aldığını" öne süren ve bu savından dolayı2.5 milyon lira tazminata mahkum olan SHP Tunceli Milletvekili Kamer Genc'iicraya verdi.

4- Genelkurmay Başkanı Org.Necip Torumtay ve Kuvvet Komutanları MilliSavunma Bakanı Safa Gir-ay'ı ziyaret ettiler.

5- TBMM Başkanlığı'na, Türk Sila'"" Kuvvetleri ve mali müşavirlik uygulaması ile ilgili dört yasa tasarısı sunuldu.

6- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Nüzhet Kandemir, yaptığı basıntopiaıitısında, İran'ın son zamanlarda Türkiye'ye yönelik tutumunu sert birbiçimde eleştirerek, bu ülkenin Ankara'daki büyükelçisinin davranışlarına dadeğindi.

7- Anadolu Ajansı'nın Yönetim Kurulu toplantısında başkanlığa GenelMüdür Behiç Ekşi seçildi.

8- Ankara Sanayi Odası (ASO) Yönetim Kurulu yeni Başkanı AlaeddinGeceli, düzenlediği ilk basın toplantısında, uygulanan ekonomik politika konusunda görüşlerini açıkladı.

9- İskenderun ve Karabük Demirçelik Fabrikalarında alınan grev kararının,Bakanlar Kurulu'nca ertelenmesinin ardından pasif direnişe başlayan işçiler,Karabük'te "halk mitingi" düzenlediler.

Bu arada, toplu sözleşme uyuşmazlıklarına bağlı Türkiye çapında işkollarıve işyerlerine dağılmış pasif işçi eylemlerine katılımın yüz bini aştığı bildirildi.

10- İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi, Ankara Emniyet Müdürlüğü'ndeişkence gördükleri öne sürülen 33 kişiye ilişkin belgelere yer verilen "İşkenceRaporu 1988" adlı bir rapor yayımlandı.

11- Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYAD) AnkaraŞubesi "keyfi gözaltılara son" kampanyası başlattı.

12- Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı ve Viyana Ofisi Genel Direktörü Margaret Anstee, üç günlük bir ziyaret için Ankara'ya geldi.

13- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in, hastalığı nedeniyle iki mahkumun cezasını affetmesine ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

14- İran dün Tahran'daki Türkiye Büyükelçisi Ömer Akbel'in Ankara'ya geriçağrılmasına karşılık olarak, Ankara'daki Büyükelçisi Manucher Mottaki'ninTahran'a çağrılması kararını aldı.

15- Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü'nün (NATO) kuruluşunun 40.yıldönümü Belçika'nın başkenti Brüksel'deki NATO merkezinde düzenlenentörenlerle kutlandı.

Bu arada NATO'nun 40. yıldönümü dolayısıyla Marmara üniversitesi ve Gazeteciler Cemiyeti tarafından İstanbul'da düzenlenen bir panelde TürkiyeNATO ilişkileri ele alındı.

16- Lübnan'ın başkenti Beyrut ve çevresinde Hıristiyan ordu birlikleri ileSuriye birlikleri arasında meydana gelen çarpışmalarda 6 kişi öldü, 20 kişi yaralandı.

17- Haiti'de Devlet Başkanı Prosper Avril'e düzenlenen darbe girişimininbaşlıca sorumlularının, Dominik Cumhuriyeti'ne gönderildikleri bildirildi.

18- İsrail Başbakanı İzak Şamir, Ortadoğu sorunuyla ilgili temaslarda bulunmak üzere ABD'ye gitti.

5 NİSAN 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut'u kabulederek bir süre görüştü.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü ve DYP Genel Başkanı SüleymanDemirel, Başbakan Turgut Özal'ın televizyonda açık oturum isteğini kabul ettiler..

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut, son işçi eylemleri ile ilgili olarak, Asgari Ücret Komisyonu'nun toplanağmı belirterek, işverenleriişçiye yüksek ücret vermeğe çağırdı ve "Grevin bugünkü ortamda işçi için felaket olduğunu" söyledi.

Türk-İş Genel Sekreteri Emin Kul ise, geçen yıl belirlenen asgari ücretinfiyat artışları karşısında yüzde 28 oranında aşınmaya uğradığını kaydederek,asgari ücretin bir an önce yeniden ele alınmasında sayısız yararlar olduğunuifade etti.

Toplusözleşme görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanması üzerine,işçilerin, işveren tarafının tutumunu protesto etmek için başlattıkları pasif direniş eylemleri devam ediyor.

4- SHP Kars Milletvekili Vedat Altun, Başbakan Turgut Özal'ınseçimlerden bir gün önce televizyonda yaptığı konuşmada, sözünü ettiği"güç odaklarını" açıklaması istemiyle, TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesiverdi.

5- SHP İçel Milletvekili Etem Cankurtaran, TBMM Başkanlığı'na bir yasaönerisi vererek, en düşük memur aylığının en az asgari ücret düzeyinde olmasını istedi.

6- Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın, GenelkurmayBaşkanı Org. Necip Torumtay ile Ankara Valisi Saffet Arıkan Bedük'ü ziyaretetti. Bu arada Kanada Büyükelçisi ile SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal, Karayalçın'ı ziyaret ederek bir süre görüştüler.

7- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Nüzhet Kandemir'in İran'a karşıpazartesi günü yaptığı açıklamadan sonra, Tahran Radyosu'nun Türkiye aleyhinde yayınlara devam etmesine karşın, Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi İnal Batu, yaptığı haftalık olağan bas.ın toplantısında, Türkiye-İran arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilere önern verildiğini, programlanmış veya prograıinanmamış olan her türlü toplantı ve temas konusunda Türkiye'den bir zorluk gelmeyeceğini" belirtti.

8- İstanbul Anakent Belediye Başkanı Nurettin Sözen, İstanbul Belediyesi'nde devir teslim yapılmadan ve bilgi verilmeden 10 üst düzey yöneticisinintoplu istifaları ile ilgili olarak, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

9- Türkiye'de bulunan BM Genel Sekreter Yardımcısı ve Viyana OfisiGenel Direktörü Margaret Anstete, Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz tarafındankabul edildi.

10- Resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Arnavutluk Sağlık Bakanı Ahmet Kamberi, Sağlık Bakanı Halil Şıvgın'ı ziyaret etti.

11- Türk Tabibler Birliği'nin "Tıp fakültelerine yılda 5 bin öğrenci alınmasınahayır" kampanyasına 10 binin üzerinde hekim katıldı.

12- TRT Reklam Yönetmeliği'ndeki değişiklikler Resmi Gazete'deyayımlanarak yürürlüğe girdi.

13- Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası yarı finalinin ilk maçında Romanya'nın Steaua Bükreş takımı. Galatasaray takımını 4-0 yendi.

14- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Kıbrıs Rum Yönetimi LideriYeorgios Vasiliu New York'ta iki gün sürecek üçlü görüşmeler için ayrı ayrı BMGenel Sekreteri Perez de Cuellar ile görüştüler.

15- Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) tarafından yayımlanan raporda, Güney Afrika'da her yıl 150 bin çocuğun öldüğü bildirildi.

16- Uluslrrarası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası yarı yıl toplantıları,kalkınmakta olan ülkelerin dış borçlan konusunda, "borçların bir bölümününaffedilmesine" ilişkin bir kararla sona erdi-.

17- SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, dün Küba Parlamentosu'ndayaptığı konuşmasında, "Devrim ve karşı devrim ihracından vazgeçilmelidir"dedi. Gorbaçov'dan sonra konuşan Küba Devlet Başkanı Fidel Castro da herhalkın ve ülkenin bağımsızlığına saygı gösterilmesi gerektiğini belirtti.

SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov daha sonra resmi bir ziyaret içinİngiltere'ye gitti.

18- İran Başbakanı Mir Hüseyin Müsavi, dün İran'ın Avrupa Topluluğu (AT) ülkelerindeki büyükelçilerine hitaben yaptığı konuşmada, dış ülkelerle ilişkilerinde İran'ın, İslam devriminin temel prensiplerinden asla ödün vermeyeceğini vurguladı.

19- Federal Almanya'nın Bükreş Büyükelçisi Klaus Terfloth'un Romanya'nın eski Dışişleri Bakanı ile görüşmesini engellemesi üzerine Federal Almanya Hükümeti, Romanya'da insan hakları konusunda uygulanan ödün vermez tutum ve ülke dışından gelen eleştirilere umursamazlık nedeniyleBükreş kentinde bulunan büyekelçisini geri çağırdı.

Öte yandan Romanya'da, İngiltere'yi "tehditkar" davrandığını öne sürerek,Londra'deki büyükelçisini geri çağırmasına karşın, ingiltere, Romanya'dakibüyükelçisini çekme gibi bir planları olmadığını açıkladı.

Romanya'nın eski Dışişleri Bakanı ve Komünist Parti'nin önde gelen eski liderleri geçen ay Devlet Bakanı Nikolai Çavuşesku'ya, bir mektup göndererek,izlenen sert politikayı eleştirmişlerdi.

20- Polonya'da Dayanışma Sendikası ve diğer muhalefet grupları ilehükümet arasında 6 Şubat'tan bu yana süren "Yuvarlak Masa" görüşmelerisonunda anlaşma imzalandı.

21- Kampuçya Başbakanı Hun Sen, Vietnam birliklerinin, 1989 Eylül ayısonunda 600 kişilik uluslararası bir gücün gözetiminde çekileceğini açıkladı.

22- Arap Birliği bünyesinde oluşturulan Lübnan Komitesinin Başkanı Kuveyt Emiri Şeyh EI-Ahmet Es-Sabah, Lübnan'daki taraflara bir çağında bulunarak, ateşkes uygulanmasını istedi.

23- Haiti'de General Prosper Avril yönetimindeki askeri yönetim, ülkedemeydana gelen darbe girişimleri üzerine olağanüstü durum ilan etti.

24- İsrail Başbakanı İzak Şamir,,ABD'ye yaptığı resmi ziyareti sürdürürken,işgal altındaki topraklarda, 700 Filistinli tutuklu, Ramazan nedeniyle İsrail makamları tarafından serbest bırakıldı.

6 NİSAN 1989

1- Başbakan Turgut Özal'ın yerel seçimlerin ardından değişilikler yaptığıkabinesi için verdiği güven oylaması istemi TBMM Genel Kurulu'ndagörüşüldü.

Başbakan Turgut Özal, güven oylaması görüşmelerinde hükümet adınayaptığı konuşmada, "Erken seçime biz hiçbir zaman olmaz demiyoruz, zamanıgelince buna Meclis karar verir" dedi.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığıkonuşmada, hükümetin güvenoyu istemini "tutarsız, dayanıksız ve kendiaçısından zaman kazanmaya yönelik" diye niteledi ve en geç Eylül 1989'daerken seçim istedi.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ise, yaptığı konuşmada, güvenoyuisteyenlerin gerekçesi olmadığını ve erken seçim çağrısını yineledi.

2- SHP Adana Milletvekili Cüneyt Canver, TBMM Başkanlığı'na Milli EğitimBakanı Avni AkyoPun yanıtlaması istemiyle, Tayin ve Naki! Yönetmeliği'ndekişartlarla ilgili bir soru önergesi verdi.

3- SHP milletvekilleri, hazırladıkları ortak metinde, Genel Başkan Erdalİnönü'nün, erken seçimle ilgili politikasını ve tavrını tümüyle desteklediklerinibelirttiler.

4- Yüksek Seçim Kurulu'na, yerel seçim sonrası, belediye başkanlığı, ilgenel meclisi ve muhtar seçim sonuçlarına yapılan itiraz başvuru sayısı 500'eulaştı.

5- Türkiye Barolar Birliği'nce, Başbakanlık, Adalet Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı'na sunulan raporda, Türkiye'deki ceza yargılama hukuku eleştirildi.

6- Türk-iş Başkanları Kurulu, kamu kesiminde çalışan 600 bin dolayındaişçiyi kapsayan toplu iş sözleşmeleriyle ilgili olarak "işçilerin kaybının telafi edilmemesi halinde yaygın eylem, direniş ve grevlerle karşılaşılacağını" bildirdi.

7- Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent, bir gazetede yayımlanan "Turgut Nereden Koşuyor?" kitabının eleştirisinin mahkeme kararıyla durdurulmasını kınadı.

8-İktisat Fakültesi Mezunlar Cemiyeti'nin 14. İktisatçılar Haftası nedeniyle düzenlediği, "Türkiye İçin Alternatifler" konulu seminere katılan muhalefet partisi temsilcileri ve ekonomistler, en büyük sorunun enflasyon olduğunu belirttiler.

9- Anadolu Ajansı'nm kuruluşunun 69. yıldönümü kutlandı.

10- FKÖ'nün Ankara Temsilcisi Ebu Firaz, Çankaya Belediye BaşkanıDoğan Taşdelen'i ziyaret ederek kutladı.

11- İstanbul DGM'ce, Türkiye Birleşik Komünist Partisi (TBKP) üyesi oldukları gerekçesiyle haklarında dava açılan 6 kişiden yaklaşık 2 aydır tutuklubulunan 3'ü serbest bırakıldı.

12- Türkiye'deki yerel seçim sonuçlarını değerlendiren ABD Dışişleri Bakanlığı İstihbarat ve Siyaset Araştırma Dairesi yöneticilerinden Georgs Harris,gelecekte Türkiye'nin koalisyonlarla yönetilmesi ihtimalinin fiilen ortayaçıktığını öne sürdü.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Kıbrıs Rum Yönetimi LideriYeorgios Vasiliu Kıbrıs 3. tur görüşmelerini tamamlamak üzere BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile Birleşmiş Milletler'de bir araya geldiler. Taraflar,Mayıs ayı sonunda bir çerçeve anlaşma taslağı oluşturmak üzere Lefkoşa'daçalışmalara devam edilmesinde anlaşmaya vardılar.

14- Resmi bir ziyaret için İngiltere'de bulunan SSCB Devlet Başkanı MihailGorbaçov, Başbakan Margaret Thatcher ile bir süre görüştü.

15- İngiltere'nin başkenti Londra'da bir mağazanın 1985 yılında Mısırlıişadamına satışına ilişkin olarak Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan raporun"Observer" tarafından yayımlanması, hükümet müdahalesi ile durduruldu,basılan gazeteler toplatıldı.

16- Resmi bir ziyaret için ABD'de bulunan israil Başbakanı İzak Şamir, dünABD Dışişleri Bakanı James Baker ile görüştü.

17- Macaristan'da iki fizikçi, daha önce İngiliz ve £BD'li bilim adamları tarafından denenen nükleer füzyonu (hafif atom çekirdeklerinin çok yükseksıcaklıkla birleştirilmesi ve bu arada büyük bir enerjinin açığa çıkması)gerçekleştirmeyi başardıklarını açıkladılar.

18- Arap Bitliği Lübnan Komitesi'n-n dün yaptığı ateşkes çağrısı sonucu,Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta 23 gündür devam eden çarpışmalarda ateşkessağlandığı bildirildi.

19- SSCB'nin eski liderlerinden Nikita Kruşçev'in, Stalin'in yönetiminikınayan gizli konuşması, 33 yıl sonra Sovyetler Birliği'nde yayımlandı.

20- Afganistan'da, mücahitler, Kabil yönetiminin Ramazan dolayısıyla ilanettiği tek yanlı ateşkese rağmen başkent Kabil ve 3 kente karşı yoğun füze veroket saldırıları düzenlediler.

21- Namibya'nın bağımsızlığı için mücadele eden SVVAPO'nun lideri SamNujoma, Güney Afrika Cumhuriyeti, ABD ve İngiltere'nin baskılarına karşı koyarak, ülkenin kuzeyindeki gerillalarını geri çekmeyeceğini açıklarken, GüneyAfrika, SVVAPO gerillalarının silahlarını bırakması için yarın öğlene kadar süretanıdı.

22- Pakistan'ın Haydarabad kentinde çıkan ve 10 kişinin ölümüylesonuçlanan etnik çatışmalar nedeniyle, kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

7 NİSAN 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'a, muhalefet liderlerinin "erken seçim" istemlerini iletti.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, yeni seçilen belediye başkanlarını kutlamak ve seçmenlere teşekkür etmek amacıyla geziye çıktı. İnönü, İzmirAnakent Belediye Başkanı Yüksel Çakmur'u ziyareti sırasında yaptığıkonuşmada, erken genel seçimin kaçınılmaz olduğunu yineledi.

3- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın, CumhurbaşkanıKenan Evren, Başbakan Turgut Özal ve TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut tarafından kabul edildi.

4- SHP Genel Merkezi'nin parti tüzüğünde değişiklik yapmayı planlamasına, bazı SHP'li milletvekilleri karşı çıkarak, tüzük değişikliğini engellemekiçin imza kampanyası başlattılar.

5- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Hürriyet Gazetesi'ne yerel seçimsonrası durumu değerlendirdi.

6- İstanbul Barosu'nun 111. kuruluş yılı etkinlikleri çerçevesinde "BasınÖzgürlüğü ve Türkiye'deki Durum" konulu bir panel düzenlendi.

7- Basın Konseyi, yaptıkları bir araştırma sonucu, halen cezaevlerinde 25gazetecinin bulunduğunu, cezalarının 3-36 yıl arasında değiştiğini saptadıklarını açıkladı. Konsey, bu arada cezaevlerinde bulunan gazetecilere telgraf çekerek, gelişme ve değişmeler konusunda sürekli bilgi istedi.

8- 14. İktisatçılar Haftası'nda "Sosyal ve siyasi politikalar" oturumunda,SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal, DYP Zonguldak Milletvekili TevfikErtüzün ile SHP Milletvekili Cevdet Selvi birer konuşma yaptılar.

9- Danıştay 8. Dairesi'nin Bezm-i Alem Üniversitesi'nin tüzel kişiliğinindüşmesine ilişkin kararından sonra, üniversite mütevelli heyeti görevindençekildi.

10- Türkiye'nin, Tahran Büyükelçisi Ömer Akbel'i danışmalarda bulunmakiçin Ankara'ya çağırmasından sonra, İran tarafından aynı gerekçe ile çağrılanbüyükelçi Manocher Mottaki ülkesine döndü.

11- Nükleer Savaşın önlenmesi için Hekimler Derneği'nin (NÜSHED)tüzüğü, İdare Mahkemesi'nden sonra, Danıştay taraf ından da yasalara uygunbulundu. Danıştay 10. Dairesi, NÜSHED'in "kurulması yasayla yasaklanmış dernekler" kapsamında olduğu gerekçesiyle iptalini isteyen İçişleri Bakanlığı'nın başvurusunu reddetti.

12- İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, "Özal Bilançosu" başlıklı yazınedeniyle, Milliyet Gazetesi'nin yazarı Talat Halman ve Sorumlu Yazı işleriMüdürü Eren Güvener'i 3'er ay 15'er gün hapis cezasına mahkum etti. Mahkeme hapsi, 49'ar bin lira para cezasına çevirdi.

13- Ankara DGM'de, Anayasa Mahkemesi'nin üniversitelerde türban vebaşörtüsü takılamayacağına ilişkin kararını slogan atıp, korsan yürüyüş yaparakprotesto eden 18 sanık hakkında dava açıldı.

14- Merkez Bankası Başkanı Rüşdü Saraçoğlu ile DPT Müsteşarı Ali Tigrel,ABD'nin başkenti VVashington'da, Dünya Bankası ve IMF'ye Türk ekonomisihakkında bilgi verirken, "Türk ekonomisinin yörüngesinde bir değişiklik olmadığını" belirttiler.

15- Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan TOBB Başkanı Ali Koçmanve başkanlığındaki heyet, Avrupa Topluluğu yetkilileri ile görüşmelerde bulundu. Koçman, Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, AT'nin yerelseçimler ertesinde doğan siyasi istikrarsızlık, ülkedeki enflasyon oranının vemevcut sosyal eşitsizliklerden duyulan kaygılan dile getirmesine karşın, heyetin olumlu yönde yanıtlar verdiğini açıkladı.

16- Birleşmiş Milletler Bilim e Kültür Örgütü (UNI-SCO) dilbilimcileri tarafından yapılan araştırmada, dünyada irili ufaklı gruplar tarafından 2 bin 700ayrı dilin konuşulduğu, bu diller arasında Türkçe'nin en çok konuşulan 5. dilolduğu belirlendi.

17- SSCB Devlet Bakanı Mihail Gorbaçov, iki günlük bir ziyaret için bulunduğu İngiltere'nin başkenti Londra'da Belediye Sarayı'nda yaptığıkonuşmada, "Nükleer silahsız, güvenli bir dünya kurmanın mümkünolduğunu" belirterek, bu konuda sadece yerinde denelim gibi teknik konuların değil, karşılıklı güvenin de gerekli olduğunu vurguladı. Öte yandan Gorbaçov, dünyadaki bütün nükleer silahların yok edilmesi çağrısında bulundu.

Daha sonra konuşan İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, "Biz deaslında daha az silah istiyoruz. Ancak bunun Koşulu, güvenliğimiz ve savunmamızın her türlü olasılığa karşı garanti altına alınmasıdır" dedi.

ABD Başkanı George Bush-, SSCB liduri Gorbaçov'un yaptığı çağrınınardından gazetecilere yaptığı açılamada, "Karşılık verilmesi gerektiğine inandığımız zaman, SSCB ile görüşmeye hazırız" şeklinde konuştu.

NATO Avrupa Kuvvetleri Başkomutan General John Calvin ise, ittifakınnükleer ve konvansiyonel güçlerini modernleştirmeye devam etmesi gerektiğini söyledi.

18- Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Direktörü Peter Galliner, ingiltere'de,Observer Gazetesi'nin toplatılması, Spycatcher adlı kitabın yasaklanması veBBC'nin yayınlarına kısıtlamalar getirilmesini kınadı.

19- Polonya Parlamentosu, iktidarla muhalefet arasında süren görüşmelerde hazırlanan yasa tasarılarını onayladı. Tasarıda ilk sırayı, iki meclisli bir parlamentonun oluşturulması ile bunun yanı sıra geniş yetkilerle donatılmış bir devlet başkanı olmasına ilişkin karar aldı.

Öte yandan, 1981 yılında ülkede sıkıyönetim ilan edilmesinden sonra kapatılan Dayanışma Sendikası'nın yasallaşmasma izin veren yasa değişikliği de,oturumda kabul edildi.

20- ABD'de temaslarını sürdüren İsrail Başbakanı izak Şamir'in işgalaltındaki topraklarda İsrail gözetiminde seçim yapılması önerisi, resmi bir ziyaret için Kongo'da bulunan FKÖ Lideri Yaser Arafat tarafından reddedildi.

8 NİSAN 1989

1- Başbakan Turgut Özal, Cumhuriyet Gazetesi'nin insan hakları ihlalleri ileilgili sorularını yanıtladı. Başbakan, "İşkence bir suçtur ve bütün işkence iddiaları yetkili idari ve adli merci ve makamlar tarafından titizlikle soruşturulmakta vekovuşturulmaktadır" dedi.

Başbakan Özal, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun Kıbrıs'lailgili gelişme olması için, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a telkinde bulunması isteğine cevaben dün ilettiği mesajda, Kıbrıs konusundaki Türkgörüşlerini bir kez daha tekrarladı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, istanbul Büyükşehir Belediye BaşkanıNurettin Sözen'i makamında ziyaret ederek kutladı.

3- Milliyet Gazetesi'nde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut'unbakanlığı ve iç politikayla ilgili bir söyleşi yayımlandı.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, İstanbul Üniversitesi İktisatFakültesi Mezunları Derneği'nce düzenlenen, "Dış Politika" konulu oturumda, Türkiye'nin ekonomi politikasını eleştirerek, ekonomik bunalımın, siyasalbunalım getireceğini vurguladı.

5- TBMM eski Başkanı Necmettin Karaduman Günaydın Gazetesi'ninANAP'ın izlediği politikalar ve güncel sorunlarla ilgili sorularını yanıtladı.

6- Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, 26 Nisan 1986 tarihinde SSCB'de meydana gelen Çernobil Nükleer Santralı'ndaki kazayla ilgili olarak "Türkiye'deÇernobil Sonrası Radyasyon ve Radyoaktivite ölçümleri" başlıklı bir raporhazırladı.

7- Ankara'nın Çankaya Belediye Başkanı Doğan Taşdelen düzenlediğibasın toplantısında, geçmiş dönemde yapılan bütün iş ve işlemlerin incelemeye alındığını belirterek, saptanan usulsüzlük ve ihmallerin sorumlularıhakkında yasal işlemlerin yapılacağını bildirdi.

8- Sosyalist Parti'nin 1. Büyük Kongresi Ankara'da yapıldı. Genel BaşkanFerit İlsever, konuşmasında "Gerçek muhalefet parlamento dışına kaymıştır"dedi.

9- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Teoman Evren, "insan Hakları ve Yargı" konulu panelde yaptığı konuşmada, anayasada insan haklarına aykırı düzenlemeler bulunduğunu öne sürerek, yargının insan haklarının korunmasında önemli bir işlevi olduğunu söyledi.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 12 kişi öldü,22 kişi de yaralandı.

11- Kıbrıs Rum Lideri Yeorgios Vasiliu, Hürriyet Gazetesi'ne Kıbrıs konusunda bir demeç verdi.

12- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın gözetiminde, Kıbrıs Rum Lideri Yeorgios Vasiliu ile yaptığı görüşmeden sonra Londra'ya giden KKTCCumhurbaşkanı Rauf Denktaş, düzenlediği basın toplantısında, iki tarafarasında, üzerinde görüş birliği sağlanamayan konularda Mayıs ayında daçalışmaların sürdürüleceğini ve Haziran ayında yeniden bir araya geleceklerinisöyledi.

13- SSCB'nin Gürcistan Cumhuriyeti'nde dün grevler ve yaklaşık 100 binkişinin katıldığı bir protesto gösterisi düzenlendi.

Milliyetçi gruplar, merkezi yönetimi Gürcistan'a bağlı özerk Abazabölgesindeki ayaklanmaları kışkırttığını öne sürerken Abaza bölgesininGürcistan'dan ayrılıp bir cumhuriyet haline getirilmesini istiyor.

14- Norveç açıklarında dün Sovyetler Birliği'ne ait nükleer enerji ile çalışanbir denizaltının battığı ve mürettebattan 12 kişinin öldüğü bildirildi.

SSCB Lideri Mihail Gorbaçov, yanarak batan Sovyet denizaltısmda,nükleer patlama ya da radyasyon tehlikesi bulunmadığını açıkladı.

15- İtalya'nın başkenti Roma'da binlerce kişi, İspanya'dak'i Amerikan F16'larmın İtalya'ya nakledilmesini protesto etti.

16-Avusturya'nın başkenti Viyana'daki Lainz Hastanesi'nde çalışan vediplomaları olmadığı saptanan 3 hemşirenin, 70'den fazla hastayı aşırı dozdainsülin vererek öldürdükleri açıklandı.

9 NİSAN 1989

1- Başbakan Turgut Özal, İspanya'nın El Pais Gazetesi'ne özel bir demeçverdi.

2- Türkiye ile iran arasındaki olumsuz gelişmeler nedeniyle istişarelerdebulunmak üzere Türkiye'ye çağrılan Tahran Büyükelçisi Ömer Akbel, Ankara'ya geldi.

3- Sosyalist Parti Genel Başkanlığına Ferit İlsever yeniden getirildi.

4- ABD'de Dünya Bankası ve İMF ile temaslarda bulunan DPT MüsteşarıAli Tigrel Türkiye'ye döndü.

5- Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde birleşik oy pusulalarını mühürleyen vebazı oyları geçersiz sayan iki sandık başkanı ve üyeleri hakkında CumhuriyetSavcılığınca suç duyurusunda bulunuldu.

6- Milli Savunma Bakanlığı inşaatlarmdaki usulsüzlükler nedeniyle açılanceza davasında 19 sanık hakkındaki mahkumiyet kararları onaylandı.

7- Burdur Eğitim Yüksekokulu ve Meslek Yüksekokulu'nda dün meydanagelen olaylarda 52 öğrenci gözaltına alındı.

8- 12 Eylül sonrası Türkiye'yi terk ederek Avrupa'nın çeşitli ülkelerindesiyasi mülteci olarak bulunanlardan yurda dönen 6 kişi'den 5'i serbestbırakılırken biri, hakkında mahkemece tutuklama kararı bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

9- İngiliz yayın kurumu BBC'nin yayımladığı "Liderler ve Liderlik" konulu birprograma, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit konuşmacı olarak katıldı.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Kıbrıs Rum Lideri YeorgiosVasiliu, BM'den ayrılmadan önce Cumhuriyet Gazetesi'ne birer demeç verdiler.

11- SSCB'de 26 Mart'ta yapılan ve Halk Temsilcileri Kongresi üyelerininbelirlendiği ilk demokratik seçimlerde, hiçbir adayın gerekli yüzde 50 barajınıaşamadığı 64 bölgede, yeniden sandık başına gidildi.

12- Norveç'in kuzeybatı sahilleri açıklarında yanan Sovyet nükleer denizaltısmdaki mürettebattan 42'sinin öldüğü, 27'sinin kurtarıldığı Sovyet makamlarınca açıklandı:

13- SSCB Gürcistan Cumhuriyeti'ndeki etnik huzursuzluk sonucubaşkent Tiflis'te göstericiler ve askerler arasında çıkan çatışmalarda 16 kişiöldü, 100'den fazla kişi yaralandı.

14- Avusturya'nın başkenti Viyana'da Lainz Hastanesi'nde 44 hastayıinsülin vererek öldürmekten sanık olarak tutuklanan hemşire sayısı birhemşirenin daha tutuklanmasıyla 4'e yükseldi.

15- Dünyanın birçok yerinde şiddetli yağışların can ve mal kaybınayolaçtığı, bu arada Güney Yemen'deki şiddetli yağışlar nedeniyle sellerdeölenlerin sayısının 40'a yükseldiği bildirildi.

16- Kolombiya'nın Meta eyaletindeki özel bir arazide belirlenen bir toplumezarda 70'den fazla ceset bulundu.

10 NİSAN 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Başbakan Turgut Özal, polisteşkilatının 14. kuruluş yıldönümü nedeniyle İçişleri Bakanı AbdülkadirAksu'yu kabul ettiler.

2- Başbakan Turgut Özal'la iran Başbakanı lflr Hüseyin Musevi, Ramazandolayısıyla karşılıklı kutlama mesajı gönderdiler.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Grup Başkan vekili Koksal Toptan, TBMM'de yapılacak güvenoylaması öncesinde düzenledikleri basın toplantısında seçim sonuçlarını değerlendirdiler. İnönü, hükümete güvensizlikoyu vereceklerini belirtirken, Toptan, gruba oylamaya katılınmaması tavsiyesinde bulanacağını söyledi.

4- Yargıtay Başkanı Ahmet Coşar ve Ankara Valisi Saffet Arıkan Bedük Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın'ı ayrı ayrı ziyaret ederek, kutladılar.

5- ANAP Başkanlık Divanı, Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığında toplandı.

6- Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek, Milliyet Gazetesi'nin sorularınıyanıtladı.

7- SHP Adana Milletvekili Cüneyt Canver, Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol tarafından açıklanması isteği ile TBMM'ye bir soru önergesi verdi.

8- ANAP Ankara Milletvekili Adalet Komisyonu Başkanı Alpaslan Pehlivanlı, yerel seçim sonuçlarının iç politikaya yansıması konusunda CumhuriyetGazetesi'nin sorularını yanıtladı.

9- SHP Parti Meclisi toplantısında, yerel seçim sonuçları değerlendirildi vegenel merkez, Eylül'de erken seçim görüşünü benimsedi. Öte yandan, genel merkezin hazırladığı tüzük değişiklikleri parti meclisinden geçti.

10- Bitlis Belediye Başkanlığı seçiminin Yüksek Seçim Kurulu'nca iptaledildiği, Hakkari Belediye Başkanlığı seçimine ilişkin yapılan itirazın ise incelendiği açıklandı.

11- Dün yurda dönen Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK)bağlı Tekstil Sendikası şube-yöneticisi Celal Güney ve beraberindeki Hollanda heyeti, İstanbul Anakent Belediye Başkanı Prof. Nurettin Sözen tarafından kabul edildi.

12- Konya Anakent Belediye Meclisi'nin ilk toplantısında alınan karar ile,kız öğrenciler için ayrı otobüs seferleri başlatıldı.

13- Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği "Laik Devlet" ilkesinin anayasadayer almasının 61. yıldönümü nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenledi.

14- Kamu kesiminde çalışan yaklaşık 500 bin işçi için sürdürülen toplu sözleşme görüşmelerinin tıkanması üzerine başlayan ve ülke genelinde yargınlaştırılan pasif direnişe ilk gün 50 binin üzerinde katılım oldu.

15- Milliyet Gazetesi yazarı Mehmet Ali Birand ile Sorumlu Yazı İşleriMüdürü Eren Güvener, "İşte Apo İşte PKK" başlıklı yazı dizisinde "Milli duyguları zayıflatıcı propaganda" yapmaktan yargılandıkları İstanbul DGM'de beraatettiler.

16- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 11 kişi öldü,17 kişi yaralandı.

17- Türkiye'den Lübnan'a gıda maddesi götürmekte olan Panamabandıralı bir gemi dün saldırıya uğradı, 12 kişilik Türk mürettebattan biri öldü.

18- İtalya'nın Manfredonia Limanı açıklarında iki Türk yük gemisi AdriyatikDenizi'nde yoğun sis nedeniyle çarpıştı, gemilerden biri battı. Batan geminin17 mürettebatından 14'ü kayboldu, 3'ü kurtarıldı.

19- Federal Almanya'nın Frankfurt kentinde düzenlenen Avrupa Matematik Yarışması'nda Robert Koleji öğrencileri birindi oldu.

20- SSCB'nin Gürcistan Cumhuriyeti'nde dün meydana gelen etnik olaylarda ölenlerin sayısı 18'e yükseldi. Başkent Tiflis'e daha çok sayıda tank veaskeri birlikler gönderilirken, kentte genel grev başladığı bildirildi.

Öte yandan, başkent Tiflis'te binlerce üniversite öğrencisi ile Leningradkentinde de 500 kadar polis izinsiz bir göster düzenlediler.

21- Fransa'da Paris-Valance seferini yapan bir yolcu uçağı düştü, 23 kişiöldü.

22- FKÖ lideri Yaser Arafat, Polonya'nın başkenti Varşova'ya gitti. .

23- Polonya'nın Gdansk şehrinde yüzlerce öğrenci, Dayanışma Sendikası

lideri Lech VValesa'nın ülkede Haziran'da yapılacak parlamento seçimleri içinverdiği desteği protesto etti.

24- Belçika Hükümetinin Limbourg bölgesindeki Heusden-Zolder ve Beringen maden ocaklarını kapatma kararını protesto eden 800'ü Türk, 6 bin madenci grev yaptı.

25- İsrail işgali altındaki Batı Çeria ve Gazze'de Filistin ayaklanmasısürerken İsrail, Batı Şeria'nın Kalkilya kasabası yakınlarında yeni bir Yahudiyerleşim merkezi daha kurdu.

26- Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da İngiliz Kültür Merkeziyakınlarında meydana gelen patlamada 4 kişi yaralandı.

11 NİSAN 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Hak-İş Konfederasyonu Genel BaşkanıNecati Çelik ve Yönetim Kurulu üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Kamu işyerleriyle ilgili toplu iş sözleşmelerinin sürüncemede kalmasınedeniyle pek çok ildeki işyerlerinde pasif direnişler yapıldı.

Sayıları yüzbini aşan işçiler topluca viziteye çıkma ve yürüyüşlerle birçokişyerinde üretimi ya tümüyle ya da kısmen durdurdular, işyerinin bağlı olduğusigorta merkezlerine yapılan yürüyüşler sırasında trafik aksadı.

Başbakan Turgut Özal pasif direnişlerle ilgili olarak bir soruyu yanıtlarken,Türk-lş yöneticileri ile görüşmeyeceğini, ancak eylem yapan işçilerin temsilcileri ile görüşebileceğini belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut ile Türk-iş Genel BaşkanıŞevket Yılmaz arasında yapılan ilk görüşmeden olumlu bir sonuç alınamadı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, TBMM'de partisinin grup toplantısındabir konuşma yaparak, Başbakan Turgut Özal ile Çalışma ve Sosyal GüvenlikBakanı İmren Aykut'u uyardı ve "İşçilerin açlığa karşı verdikleri mücadelekarşısında kayıtsız kalamazsınız" dedi.

4- Yerel seçimler sonrasında oluşan yeni Bakanlar Kurulu TBMM'de 95 redoyuna karşı 228 kabul oyu ile güvenoyu aldı. DYP grubu güvenoylamasınakatılmadı.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, TBMM grubunda bir konuşma yaparak, güvenoylamasına katılmama nedenlerini açıkladı.

5- Tuzla yakınlarında polis operasyonu sırasında dört kişinin öldürülmesi ileilgili Meclis araştırması açılmasını isteyen SHP önergesi, TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

6- ANAP Meclis grubunda, grup yönetim kurulunun 16 üyeliği için seçimyapıldı.

7- SHP eski Genel Başkanı, Parti Meclis üyesi Aydın Güven Gürkan, PartiMeclisi'nden geçen tüzük değişikliğinin kabul edilmesini eleştirdi.

8- Milli Prodüktivite Merkezi (MPM), yılın en verimli işçi ve işverenlerini seçti.

9- Tokat'ın DYP'li yeni Belediye Başkanı ismet Saraçoğlu 400 baş hayvanın büyük bölümünü öldürterek Tokat Hayvanat Bahçesi'ni kapattı.

10- Laikliğin kabul edilmesinin 61. yılı nedeniyle İstanbul'da düzenlenen"Laikliğe Bağlıyız, Saygılıyız" yürüyüşüne, 17 dernek ve birlikten 2 bini aşkınkadın katıldı.

11- Yargıtay 8. Dairesi, TBMM'de oturma eylemi yapan 21 tutuklu yakınıiçin Ankara DGM tarafından verilen beraat kararlarını onadı.

12-12 Eylül'den sonra isviçre'de mülteci olarak yaşayan ve pazar günüyurda dönüş yaptığı sırada gözaltına alınan Gençer Uçar'ın, Toplum SuçlarıSavcılığı'nca serbest bırakılmasına karşın yeniden Siyasi Şube Müdürlüğü'negötürülmesi, istanbul'da bir basın toplantısı düzenleyen Uçar'la birlikteTürkiye'ye gelen isviçre Neuchatel Kantonu Milletvekili Gerard Berger ile gazeteci Suzan Boos tarafından kınandı.

13- Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), hububat satış fiyatlarına yüzde 11.1 ile25.6 oranında zam yaptı.

14- Demir fiyatlarına kiloda 80 lira zam yapıldı.

15- Siirt'in Pervari ilçesi yakınlarında, teröristlerin yola döşediği mayınaçarpan askeri araç havaya uçtu. Olayda 5 er yaralandı.

16- Eski senatörlerden Ekrem Özden, İstanbul'da öldü.

17- Yönetmen, sinema oyuncusu, senarist ve şair Orhan Murat Arıburnu,İstanbul'da öldü.

18- Sovyetler Birliği'nin Gürcistan Cumhuriyeti'nde geçen hafta sonumeydana gelen olaylarda ölen 19 kişinin anısına resmi "genel yas" uygulandı.

19- Brezilya'da bir hapishanede mahkumların pazar günü ele geçirdikleri150 rehineyi öldürmekle tehdit etmeleri üzerine, polisle mahkumlar arasındaçıkan silahlı çatışmada 10 kişi öldü, 20 kişi yaralandı.

12 NİSAN 1989

1- Başbakan Turgut Özal, Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği(TÜSİAD) Başkanı Cem Boyner'i kabul ederek bir süre görüştü. BaşbakanÖzal görüşme sırasında yaptığı konuşmada, yeni toplu sözleşmelerde eskikayıpları karşılayacak tarzda ücret artışı verileceğini, ikinci yılda da enflasyonoranının 10-15 puan üzerinde bir artış getirilmesini düşündüğünü söyledi.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut, Avrupa Konseyi Sosyal Güvenlikten Sorumlu Bakanlar 4. Konferansı'na katılmak üzere İsviçre'yegitti.

3- SHP Hatay Milletvekili Ali Uyar, güvenlik soruşturması sonucu devletmemuru olması önlenen vatandaşların, devlet memurluğu hakkını kazanabilmesine ilişkin yasa önerisi verdi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, DYP Genel İdare Kurulu toplantısından sonra gazetecilerin sorularım yanıtlayarak, son günlerde meydanagelen işçi eylemlerini değerlendirdi.

5- Ankara Anakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın, Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Cuhruk'u makamında ziyaret etti.

6- Refah Partili Konya Anakent Belediye Başkanı Doç.Dr. Halil Ürün, kızöğrenciler için düzenlenen ek otobüs seferlerinin "ekonomik bulunmazsa"kaldırılabileceğini söylerken, yalnız kadın hastalar için açacağını ilan ettiği"kadınlar hastanesinin ismini "kadın hastalıkları hastanesi" olarak değiştirdi.

Bu arada, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP Genel Başkanı SüleymanDemirel ve Demokrasi İçin Kadın Derneği (DEMKAD), Konya BelediyeBaşkanı'nın uygulamalarını laikliğe aykırı bulduklarını ve davranışlarını desteklemediklerini açıkladılar ve sorunlarımıza kadın-^'kek ayırımı yapmadan, birlikte, omuz omuza mücadele ederek çözüm bulabiliriz dediler.

7- Tokat'ın DYP'li yeni Belediye Başkanı İsmet Saraçoğlu'nun 400 dolayında hayvanı öldürüp, Hayvanat Bahçesi'ni kapatmasına Tokatlılar tepkigösterirken, istanbul Hayvanlar Derneği Başkanı Suna Develioğlu, TokatBelediye Başkanı'na bir telgraf çekerek olayı kınadı.

8- Odalar Birliği Başkanı Ali Coşkun, İTO Başkanı Yalım Erez, İSO BaşkanıNurullah Gezgin, TÜSİAD eski Başkanı Ali Koçman ve Alarko Holding sahiplerinden Üzeyir Garih Cumhuriyet Gazetesi'nin memur-işçi maaşları ile ilgili sorularını yanıtlarken, ücret artışlarının zorunlu olduğunu ve bunun enflasyonu olumsuz yönde etkilemeyeceğini açıkladılar.

9- Türk-İş'in kamu sektöründe grevleri eşleştirme, uyuşmazlıklarıbirleştirme planını yürütmekten sorumlu eşgüdüm komisyonu toplandı. Toplantıda, Türk Metal Sendikası, Şeker-İş Sendikası ile Türk Harb-İş Sendikası,toplu sözleşmelerin bir an önce bitirilmesini istediler ve Türk-İş'in ayrı ayrı toplu sözleşmelerin bağıtlanması için onay vermesini talep ettiler.

10- Türkiye çapında 22 ilde sürdürülen pasif eylemlere katılan işçi sayısıyüzbinleri aşarken, toplu viziteye çıkma ve yürüyüşler, saatler sürengösterilere dönüştü.

11- Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası'nın (MESS) Yönetim KuruluBaşkanlığına yeniden Bahri Ersöz getirildi.

12- Etibank'taki atamalarla ilgili olarak, TMMOB Maden Mühendisleri OdasıYönetim Kurulu Başkanı Fikret Özbilgin, Etibank'tan sorumlu Devlet BakanıSaffet Sert'e bir telgraf çekerek, olayları kınadı.

13- Demir-Çelik işçilerinin 6 martta başlattıkları eylem 36. gününü doldururken, bu eylemden yansıyan üretim zararlarının 20 milyar liraya ulaştığı belirtildi.

14- Özel bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Avrupa Topluluğu KomisyonuAkdeniz Bölgesi eski sorumlusu Claude Cheysson, Başbakan Turgut Özalve Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Bozer ile bir görüşme yaptı.

15- Bulgaristan'ın Edirne Başkonsolosu M.Petar Christov Petrov, Haskova kenti ile Edirne'yi kardeş şehir ilan ettiklerini bHdirdi. Kısa bir süre önceEdirne Yugoslavya'nın Niş kentiyle kardeş şehir ilan edilmişti. Bulgar Konsolosu Petrov, Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'yi ziyaret ederek,Edirne'den Bulgaristan'a düzenlenecek sosyal ve kültürel amaçlı gezilerdevize aranmayacağını bildirdi.

16- Milli boksör ve Avrupa eski Boks Şampiyonu Cemal Kamacı ve AhmetVanlıoğlu, istanbul DGM'ce, laikliğe aykırı davranmak suçundan 4'eryıl 2 ayhapis cezasına çarptırıldılar.

17- İzmir 6. AsJiye Ceza Mahkemesi'nde Dernekler Kanunu'na muhalefetettiği iddiası ile yargılanan izrnir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Orhan Sürenberaat etti.

18- Ankara'da çeşitli bombalama eylemlerine karıştıkları bildirilen yasadışıörgüt üyesi 12 kişi DGM'ce tutuklandı.

19- Resmi Gazete'de yayımlanan ücret ve tiyat istatistiklerine göre, 1983ile 1988 arasında kamu işçilerinin ücretleri 3.8 artarken, tüketici fiyatlarındakiartış 7.1 katı buldu. İşçilerin bugünkü ortalama günlük ücretinin ise 7 bin504lira olduğu bildirildi.

20-1990 Dünya Kupası Grup Eleme maçında Türkiye-Demokratik Almanya'yı 2-0 yendi.

21- Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan KKTC Cumhurbaşkanı RaufDenktaş, Belçika Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Genel Müdürü Hollants VanLoocke ile görüştü.

22- SSCB'nin Gürcistan Cumhuriyeti'nde geçen hafta meydana gelen vetoplam 19 kişinin öldüğü olayların ardından genel yas ve genel grev nedeniyle kapanan işyerleri açıldı. SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, olaylarlailgili ilk değerlendirmesinde, "Gürcülerin, ya da herhangi başka bir milliyetin,düşüncelerini özgürce açıklama hakkının kutsallığına" değindi ve "Ancak yasaların sınırları da zorlanmamalı" dedi.

23- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Müslüman ve Hıristiyan milislerinyaşadıkları bölgeleri karşılıklı top ateşine tutmaları sonucu 12 kişi öldü, 58 kişiyaralandı.

24- Demokratik Almanya'nın başkenti Doğu Berlin'de yapılan VarşovaPaktı Dışişleri Bakanları toplantısı sona erdi.

Varşova Paktı, Avrupa'daki taktik nükleer silahların sınırlandırılması ve sonaşamada yok edilmesi amacıyla görüşmeler yapılması için NATO'yla ön temaslara başlanmasını ilk kez resmen istedi.

25- Pakistan Başbakanı Benazir Butto'nun dış politika danışmanı ikbal Akhund, Afganistan konusunda 10 yıl sonra ilk kez toplanan BM Güvenlik Konseyi'nde dün yaptığı konuşmada ülkesinin Afganistan'la olan sınır bölgesineBM gözlemcisi yerleştirilmesini kabul ettiğini açıkladı.

26- İrak'ın Batı Almanya teknoloji yardımıyla'Musul'da orta menzilli füzeüretecek bir tesis kurduğu ve Condor-2 adıyla bilinen füzenin menzilininşimdilik bin kilometre olduğu açıklandı.

13 NİSAN 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal başkanlığındakiyeni bakanlar ile yer değiştiren bakanları Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, "laikliğe ters düşen tutum ve davranışlarıözendirebilecek yaklaşımların bağışlanamayacağını" belirtti.

Öte yandan İçişleri Bakanlığı'nca Konya Anakent Belediye BaşkanıDoç.Dr.Halil Ürün hakkında soruşturma açıldı.

Bu arada Konya Büyükşehir Belediyesi, kız öğrenciler için düzenlediğiözel otobüs seferlerini durdurdu.

500 kadar öğrenci, Konya Belediye Sarayı önünde oturma eyleminde bulundu.

Merkezi İstanbul'da bulunan Çağdaş V asamı Destekleme Derneği Konya'daki kız otobüsü uygulamasının laikliğe aykırı olduğunu bildirerek, AdaletBakanlığı'na ve Konya Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

3- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'le haftalık olağan görüşmesinden sonragazetecilerle konuşan Başbakan Turgut Özal, işçi eylemleri için yasalardaöngörülen önlemlerin alınacağını söyledi.

Başbakan Turgut Özal, Türk-İş yöneticileri ile bir görüşme yaptı. Başbakanyoğunlaşan işçi eylemlerinden sıkıntı duyduğunu belirterek, sorunlarıçözmek amacıyla Devlet Bakanı Cemil Çiçek'i görevlendirdiğini bildirdi.

Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz Cumhuriyet Gazetesi'nin konuyla ilgili sorularını yanıtladı.

4- TBMM'de 26 Mart 1989 yerel seçimlerinde aday adayı ya da aday olanancak seçilemeyen kamu görevlilerinin, müktesep hakları korunmak kaydıylaeski ya da eş değer bir göreve dönmelerine ilişkin yasa önerisi kabul edildi.

5- SHP Genel Sekreter Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Cevdet Selvi,TBMM Genel Kurulu'nda işçi eylemleriyle ilgili olarak gündem dışı bir konuşmayaptı.

6- SHP eski Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan, Genel Başkan Erdalinönü ile görüşerek, tüzük konusundaki görüşlerini iletti ve delegelerin beşte birinin imzasını toplama yoluna gitmeden genel başkanın konuyu kurultaya götürmesini önerdi. Gürkan'ın önerilerini "değerlendireceğini" bildiren İnönü, Parti Meclisi'nden geçen tüzük değişikliklerine karşı olağanüstü kurultayı toplantıya çağırması önerisini benimsemediğini MYK toplantısında açıkladı.

7- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Parlamento Muhabirleri Derneğiyöneticilerini ve İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Timothy Daunt'u TBMM'deayrı ayrı kabul ederek bir süre görüştü.

8- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal, Ankara'daki SHP'li ilçe belediyebaşkanlarını ziyaret etti.

9- Çankaya Soroptimist Klübü (Meslek Kadınları Demeği), Ankara'da,"Atatürk ve Laiklik" konulu bir panel düzenledi.

10- Eski bakanlardan Macit Zeren Ankara'da öldü.

11- Uluslararası Af Örgütü, bir grup siyasi mülteci ile birlikte geçen 9 Nisan'da Türkiye'ye dönüş yaptıktan sonra gözaltına alınan İlerici GençlikDerneği Üyesi Hüseyin Gencer Uçar için eylem çağrısı yaptı.

12- İsviçre'de, ülkeye 100 kilo eroin ve baz morfin sokmak suçuylayargılanan Hacı Mirza adlı Türk 17 yıl, arkadaşları Mehmet Mutlu ve Vakkas İzgiise 8.5'ar yıl hapis cezasına çarptırıldılar.

13- KKTC Lideri Rauf Denktaş, AT Komisyonu ile görüşmelerde bulunduğu Brüksel'de Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

14- Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl, bir basın toplantısıdüzenleyerek, bakanlar kurulunda yapılan değişikliği açıkladı.

15- Suriye'nin, iki helikopterinin dün Akdeniz'in doğusundaki iki Sovyetgemisine yanlışlıkla saldırmasından dolayı SSCB'den özür dilediği bildirildi.

14 NİSAN 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Konya'da kız ve erkek öğrencilerin ayrıotobüslerde taşınması konusunda içişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Milli EğitimBakanı Avni Akyol ile Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof:Dr. Halil Çin'i kabulederek bir süre görüştü ve laikliğe aykırı davranışların üzerine kararlılıkla gidilmesini istedi.

Konya'nın, Refah Partili Belediye Başkanı Halil Ürün hakkında, Konya Valiiiği'nin, İçişleri Bakanlığı'nın talimatı üzerine başlattığı idari soruşturmadan sonra, Konya DGM'de re'sen soruşturma başlattı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Cumhuriyet Gazetesi'nin parti içi sorunları ile son işçi eylemleri ve Başbakanın bunlara gösterdiği tepkilerle ilgilisorularını yanıtladı.

3- Bakanlar Kurulu, demir çelik sektöründeki grev ertelemesine ilişkindaha önce aldığı kararı kaldırdı.

4- Kamu sözleşmelerinden sorumlu Devlet Bakanı Cemil Çiçek, Türk-İşGenel Başkanı Şevket Yılmaz ve Konfederasyon Eşgüdüm Komisyonuüyeleriyle bir toplantı yaptı Kamu kesiminde kilitlenen toplu sözleşmeler konusunda Türk-İş ile hükümet arasında sürdürülen görüşmeler sonrasında,çözüm gelecek haftaya kaldı. Bu süre içinde kilitlenen toplu sözleşmeler konusunda işçi ve kamu işveren sendikaları bir araya gelerek kilitlenen noktalarıbelirleyecek.

Komisyon toplantısı sonrasında bir açıklama yapan Türk-İş Genel BaşkanıŞevket Yılmaz, pasif direniş yapan işçilere polisin müdahalesini kınadı.

5- SHP İstanbul Milletvekili Mustafa SarıgüL Atatürk'ün yatı Savaroria'nındurumu ile ilgili olarak TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

6- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal, Genel Merkez'de düzenlediği basıntoplantısında, işçi eylemlerini desteklerken, polisin ve hükümetin işçiye karşıyaklaşımını kınadı ve işçi sorunlarına çözüm yolları belirlemek için "işçi Kurultayı" toplayacaklarını açıkladı.

7- SHP Parti Meclisi üyesi eski genel başkan Aydın Güven Gürkan,İstanbul'da il örgütüyle bir toplantı yaparak, olağanüstü kurultaya gitme nedenlerini ve tüzük değişikliğinin neler getirdiğini açıkladı.

8- Tokat Valisi Recep Yazıcıoğlu, Tokat Hayvanat Bahçesini kapatarak hayvanları öldürten DYP'li Belediye Başkanı İsmet Saraçoğlu hakkındasoruşturma açtı.

Öte yandan, Yeşiller Partisi Genel Başkanı Celal Ertuğ, Türkiye HayvanlarıKoruma Derneği Yönetim Kurulu, Belediye Başkanı'nı kınadılar.

9- Türk-İş Kamu Sözleşmeleri Eşgüdüm Komisyonu, yaptığı toplantıdakamu kesimi sözleşmeleri için hükümete götürülecek ücret zam oranlarını belirledi. Toplantıda enflasyonun bu yıl yüzde 65 dolayında gerçekleşeceği tahmin edilerek birinci yıl zammının yüzde 160 ile 170 arasında olması kabul edildi.

10- Kamu kesimindeki toplu sözleşme görüşmelerinin tıkanması üzerinebaşlayan, yaygınlık, yoğunluk, katılım ve süre bakımından Türkiye tarihinin "enbüyük işçi eylemi" niteliği kazanan protesto eylemleri sürüyor.

Adana'da Tekel Sigara Fabrikası'nda çalışan 700 işçinin, üç sendikacınıngözaltına alınması üzerine başlattıkları oturma eylemi sırasında olaylar çıktı. 20kişi gözaltına alındı.

Ankara'da Karayolları 4. Bölge'de çalışan 500 kadar işçi, işyerlerine çıplakayakla yürüyerek geldi.

İzmir'de işçiler üzerlerinde "açız" yazan fanila ve atletlerle Atatürk anıtıönünde saygı duruşunda bulundu.

İçişleri Bakanı Abdülkerim Aksu, işçi eylemlerini değerlendirerek, "Meseleekonomik. Yürüyüşler kanunlara aykırı duruma gelmezse polis müdahale etmez" dedi.

1.1- Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğrenci Derneği, Başbakan Turgut Özal'a bir mektup göndererek gençlik kurultayının Ankara'da toplanmasına Ankara Valiliği'nce izin verilmemesini kınadı.

insan Hakları Derneği Genel Başkanı Nevzat Helvacı, yaptığı bir açıklama ile"Öğrenci Dernekleri Kurultayı'nın yasaklanmasını kınadı.

Ankara ve Gazi Üniversitesi'nde de karar öğrenciler tarafından protestoedildi ve 4 öğrenci gözaltına alındı.

12- Ankara Bakkallar ve Bayiler Derneği Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı açıklamada, Maliye ve Gümrük Bakanı Ekrem Pakdemirli'den"peşin vergi"nin kaldırılmasını istedi.

13- Filistin'in Türkiye Temsilcisi Ebu Firaz, İstanbul Büyükşehir BelediyeBaşkanı Nurettin Sözen'i ziyaret etti.

14- Araştırmacı-Yazar Doç.Dr.Yalçın Küçük, savcılığın tutuklama istemiyleçıkarıldığı Ankara DGM'de serbest bırakıldı.

15- ABD Kongresi dün Nikaragua yönetimine karşı mücadele eden Contragerillalarına 49.75 dolarlık "insani yardım" verilmesini onayladı.

Nikaragua ise, Contralara yardım yasasının onaylanmasını kınadı.

16- Sri Lanka'da hükümetin yeni yıl dolayısıyla Tamil ve Sinhal gerillalarınakarşı ilan ettiği tek yanlı ateşkese rağmen, son 48 saat içinde ölenlerin sayısı60'ı aştı.

17- Afgan mücahitlerinin 20'den fazia Sovyet savaş esirini serbestbıraktıkları bildirildi.

18-16 aydır süren Filistin ayaklanmasında, dün Batı-Şeria'nın bir köyündeİsrail askerlerinin 6 Filistinliyi öldürdüğü bildirildi.

19- SSCB'de Gürcistan Komünist Partisi Lideri Cumber Patiaşviligörevinden istifa etti. Göreve, Gürcistan KGB Başkanı Givi Gumbaridze getirildi.

15 NİSAN 1989

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DSP Genel Başkanı Bülent EcevitGünaydın Gazetesi'nin sorularını yanıtladılar.

2- RP'Iİ Belediye başkanları, RP Genel Merkez'inde Genel Başkan Necmettin Erbakan başkanlığında bir araya geldiler ve "Türkiye'deki songelişmeleri ve belediye hizmetlerinin durumunu" görüştüler. Erbakan, Konya'da kız öğrencilere ayrı otobüs uygulaması konusundaki görüşleriniaçıklarken, "Bunların yaptığı laiklik değil, din düşmanlığıdır" dedi.

Urfa'nın RP'li Belediye Başkanı Halil İbrahim Çelik ise, "Ben Atatürkçüdeğilim. Laik de değil, Müslümanım" dedi.

3- Hürriyet Gazetesi'nde Konya'nın RP'li Belediye Başkanı Halil Ürün'leyapılan bir sohbet yayımlandı.

4- Türk Mühendisleri ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Maliye Bakanlığı'nabaşvurarak, kamu kesiminde çalışan mühendis ve mimarlara uygulanan ücretpolitikasının gözden geçirilmesini istedi.

5- Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin 26. kuruluş yıldönümü kutlandı.Yıldönümü nedeniyle düzenlenen, "Spor Yazarları Armağan Yarışması"ndaödül kazanan spor yazarlarına da ödülleri dağıtıldı.

6- 8. istanbul Uluslararası Film Festivali Altın Lale Ödülü'nü Yugoslavyönetmen Srdjan Karanoviç'in "Filmin Adı Yok" adlı yapıtı kazandı.

7- Ankara'da dört hafta sürecek Avrupa Film Haftaları başladı.

8- Yeni Dünya Dergisi'nde 1975 yılında yayımlanan Lenin'in çeviriyazılarıyla "Latin Amerika'da devrim ve karşı devrim" başlıklı yazılardakomünizm propagandası yaptıkları savıyla istanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce yargılanan, Seçkin Cılızoğlu, Veli Kaya ve Hasan Taner beraat ettiler.

9- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 14 kişi öldü,38 kişi yaralandı

10- Emekli gazeteci Necdet işler, istanbul'da öldü.

11- Avrupa Konseyi'nin insan hakları ile ilgili komitesince hazırlanan bir raporda. Bulgaristan'daki Türklere yapılan baskılar anlatıldı.

12- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Cumhuriyet ve Yunan Kathimerini Gazetesi muhabirlerinin Kıbrıs sorunu ile ilgili sorularını yanıtladı. ,

13- Çin Halk Cumhuriyeti eski lideri Hu Yao Bang öldü.

14- SSCB'nin Gürcistan Cumhuriyeti'nde Komünist Parti Lideri CumberPatiaşvili'nin istifasının ardından Başbakan Zurab Şehidze de görevindenayrıldı. Başbakanlık görevine Merkez Komite Sekreteri Nodari Chitana atandı.

15- Lübnan'ın başkenti Beyrut çevresinde 8 marttan bu yana Suriye Ordusu ve müttefikleri ile Hıristiyan Ordu Birlikleri arasında süren çarpışmaların,Arap Birliği'nin 3. kez ateşkes çağrısına rağmen devam ettiği ve toplam 215kişinin öldüğü, 727 kişinin de yaralandığı bildirildi.

16- İngiltere'nin Sheffield Hillsborough stadında oynanan karşılaşmadameydana gelen izdihamda 100'e yakın kişi öldü, 200'ü aşkın seyirci yaralandı.

16 NİSAN 1989

1- Danimarka Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Svend Auken, SHPGenel Başkanı Erdal inönü'nün konuğu olarak Türkiye'ye geldi.

2- NATO Havadan Erken ikaz ve Kontrol Sisteminin Genel Müdürü ve Hollanda'nın Bronson kentindeki NAPMA kuruluşunun Başkanı Alman GeneralVon Kospoth, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay'ın konuğuolarak Türkiye'ye geldi.

3- Ankara DGM Savcılığı, "Laik de değilim, Atatürkçü de" diye konuşanŞanlıurfa'nın RP'li Belediye Başkanı Halil İbrahim Çelik hakkında soruşturmaaçtı.

4- Afgan mücahitlerin, Hoşt ve Celalabad kentlerine yönelik saldırılarınadün de devam ettikleri bildirildi. Saldırılarda 45 kişinin öldüğü 71 kişinin de yaralandığı açıklandı.

5- Sri Lanka'da hükümetin ilan ettiği ateşkese rağmen, ordu birlikleriyle Tamil ve Sinhaller araşır la dün meydana gelen çatışmalarda 22 asker öldü, çoksayıda kişi yaralandı.

6- İran'da uyuşturucu kaçakçısı 9 kişi dün idam edildi.

7- İspanyol hükümeti ile ayrılıkçı Bask örgütü ETA arasındaki görüşmelerinanlaşmazlıkla sonuçlanmasının ardından Bask'lı teröristler İspanya'ya karşı yeniden şiddet eylemlerine yöneldiler.

8- Lübnan'da Hıristiyan hükümet lideri General Michel Aoun'a bağlı birliklerle Müslüman milisler arasında dün başlayan çatışmalarda 10 kişi öldü.

17 NİSAN 1989

1- Televizyonda, Başbakan Turgut Özal, SHP Genel Başkanı Erdal İnönüile DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in katıldığı "Türkiye 89" konulu biraçık oturum yapıldı.

2- Milli Savunma Bakanı Safa Giray, NATO Nükleer Planlama Grubuİlkbahar Bakanlar Kurulu toplantısına katılmak üzere Belçika'nın başkentiBrüksel'e gitti.

3- Türk Tabibler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Nusret Fişek, Osmaniye Sağlık Ocağı hekimi Dr. Fazıl Miniksarı'nın gözaltına alınmasını protesto eden hekimlere karşı polisin sergilediği tutumu kınadıklarını bildirdiler.

4- İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi, TAYAD ve Eğit-Der yöneticileri,öğrenci dernekleri temsilcileri düzenledikleri ortak basın toplantısında"Öğrenci kurultayı" düzenlenmesinin valilikçe engellenmesini kınadılar.

5- Türkiye'de bulunan Danimarkalı Sosyal Demokrat Partisi Genel BaşkanıSvend Auken, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Başbakan Turgut Özal veAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın ile görüştü.

6- 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla TRT'nindüzenlediği 11. Uluslararası Çocuk Şenliği'ne katılan 30 ülkenin çocuklarıAnıt-Kabir'i ziyaret ettikten sonra "şenlik yürüyüşü" yaptılar.

7- Tekel, Enerji, Karayolu, Petrol, Demir-Çelik ve basın işçileri çeşitli illerdedeğişik şekillerde pasif eylemler yaptılar.

8- İstanbul'daki Devlet ve SSK hastanelerinde çalışan doktor vehemşireler 1610 lira tutan 24 saatlik nöbet paralarını ücret politikasını protestoamacıyla Başbakan Turgut Özal'a postalarken, İstanbul Eczacı Odası BaşkanıMehmet Domaç ise, Sağlık Bakanlığı'nın ilaç fiyatlarını serbest bırakmasınıkınadı.

9- Orta Amerika ülkesi Honduras'ın başkenti Tegucigalpa'daki ABDBüyükelçiliği'nin deposu önünde, dün bir bomba patlaması sonucu bir kişiöldü, bir kişi de yaralandı.

18 NİSAN 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren eski Başbakanlardan Bülent Ulusu'yu kabul ederek bir süre görüştü.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, liderlerin katıldığı açık oturumudeğerlendirdi ve üç lideri kutladı.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit de açık oturum hakkındakideğerlendirmesini yazılı olarak açıklayarak, açık oturuma parlamento dışı muhalefet partilerinin çağrılmamasını eleştirdi ve açık oturumda, başbakanlıkyaptığı dönemlere ilişkin iddialarda bulunulduğunu, bu durumun kendisineyanıt hakkı doğurduğunu belirterek TR ı Genel Müdürlüğüne başvurdu.

2- Başbakan Turgut Özal, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP GenelBaşkanı Süleyman Demirel, partilerinin Meclis grubunda birer konuşmayaptılar.

3- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in talimatı üzerine Devlet Denetleme Kurulu üyelerinin hazırladığı ve Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan raporda,Boğaziçi yamaçlarındaki inşaatların doğa yapısını bozduğu ve yasadışı inşaaedildiği belirtildi.

4- Genelkurmay ikinci Başkanı Orgeneral Kaya Yazgan, Kıbrıs Türk BarışKuvvetleri'nin oluşturduğu kolorduyu denetlemek üzere Lefkoşa'ya gitti.

5- Ankara Büyükşehir Beğlediye Başkanı Murat Karayalçın, yaptığı ilk basıntoplantısında, belediyenin personel ve para durumu hakkında bilg i verdi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu, AnkaraAnakent Belediye Başkanı Murat Karayalçın'ı ziyaret etti.

6- Çevre Genel Müdürü Muzaffer F virgen görevinden alındı.

7- Türkiye'nin çeşitli illerinden golen ve aralarında Türk Kadın DernekleriFederasyonu rürk Anneler Derneği Kadınlar Konseyi Derneği, AnkaraKadın Ressamları Derneği ve Köy Öğretmenleri Derneği'nin bulunduğu 30'ayakın derneğe mensup 1500 kadın "l. aık Türk Kadınları" adına Anıt-Kabir'iziyaret etti.

8- SHP Genel Başkanı Erdal inönü'nün konuğu olarak Türkiye'de bulunan Danimarka Sosyal Demokrat Partisi Genel Başkanı Sven Auken, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

9- Libya'daki Türk Müteahhitleri Birliği Yönetim Kurulu üyeleri ekonomidensorumlu Devlet Bakanı Işın Çelebi'yi ziyaret ederek, sorunlarını ve çözümönerilerini gündeme getiren bir rapor sundular.

10- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Nüzhet Kandemir'in konuğuolarak Türkiye'de bulunan Tunus Dışişleri Bakanlığı nezdinde görevli DevletSekreteri Habib Bin Yahya temaslarına başladı.

11 - Ankara 7. Asliye Hukuk Mahkemesi, eski Devlet Bakanı Kazım Oksay'ın açtığı dava sonucu, bir gazetede kişilik haklarının saldırıya uğradığınakarar vererek, 2 milyon lira tazminat ile bu miktarın yasal faizinin ödenmesinekarar verdi.

12- SHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, ANAP Malatya Milletvekili Mehmet Bülent Çaparoğlu aleyhine, kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle açtığıtazminat davasını kazandı.

13- Ankara DGM Savcılığfnca gözaltına alınan Şanlıurfa'nın RP'li BelediyeBaşkanı Halil İbrahim Çelik ile yine RP'li Konya, Van, Sivas ve Kahramanmaraşbelediye başkanlarının ifadeleri alındı.

14- İzmir'deki Ege Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi'nde ilk Türk tüp bebekdünyaya gelirken, Ankara'da da Türkiye'nin ikinci, tüp bebek merkezi açıldı.

15- Milli güreşçilerden Adil Atan istanbul'da öldü.

16- Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararında, Çelik-iş Sendikası tarafından alınan grev ile MESS'in lokavt uygulamasını 22 Mart'tan itibaren 60 gün erteleyen kararın yürürlükten kaldırıldığı belirtildi.

17- Avrupa Güvenlik İşbirliği Konferansı (AGİK) çerçevesinde düzenlenenenformasyon forumu İngiltere'nin başkenti Londra'da Başbakan MargaretThacher tarafından açıldı. Toplantıda, Türkiye'yi Büyükelçi Yüksel Söylemezile gazeteci Sami Kohen temsil ediyor.

18- SSCB'de Gürcistan Cumhuriyeti'nin başkenti Tiflis'te 9 gündür uygulanan olağanüstü hal uygulaması ve sokağa çıkma yasağı kaldırıldı.

19- Afganlı mücahitler, Celalabad kenti yakınlarında şiddetli çarp:şmalarolduğunu ve hükümet birliklerine ait yedi mevziyi ele geçirdiklerini bildirdiler.

20- Çin Komünist Partisi eski Genel Sekreteri Hu Yao Bang'ın cenaze töreni sırasında yapılan gösterilerin ardından, Pekin ve Şanghay'da üniversite öğrencileri üç gündür demokratik hak ve özgürlük işlemleriyle gösteri yürüyüşleri düzenlediler.

21- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Müslüman ve Hıristiyan kesimlerinkarşılıklı top ve roket ateşi sonucu son üç gün içinde 45 kişi öldü, 175 kişi yaralandı.

22- Ürdün'ün güneyindeki Maan kentinde yaklaşık 4 bin kişi fiyatlarayapılan zammı protesto etmek için dükkanları yağmaladı, otomobilleri ateşeverdi. Güvenlik kuvvetleri ise, protestoculara ateşle karşılık verdiler. Olaylarda,17 kişinin yaralandığı bildirildi.

23- Filipinler'in devrik Devlet Başkanı Ferdinand Marcos'un yargılandığıdava sırasında, hakkında yasadışı alım-satımlar yaptığı iddiasıyla tutuklama emriçıkartılan Suudi Arabistanlı işadamı Adnan Kaşıkçı İsviçre'nin başkenti Bern'detutuklandı.

19 NİSAN 1989

1- Ankara'da, Başbakan Turgut Özal, Devlet Bakanı ve BaşbakanYardımcısı Ali Bozer, Devlet Bakanı Kamran inan, Türk delegasyonu BaşkanıŞarık Tara, Japon delegasyonu başkanı Ryoichi Kavvai ve 82 Japonişadamıyla 75 Türk işadamının katıldığı Türk-Japon iş Konseyi'nin 3. toplantısıyapıldı.

2- Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek, Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret ederek, Cemiyet Başkanı Nezih Demirkent ile görüştü.

3- Danıştay Başkanı Süleyman Sırrı Kırcalı, DYP Genel Başkanı SüleymanDemirel'i ziyaret ederek bir süre görüştü.

4- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın, Sağlık BakanıHalil Şıvgın'a ziyaret etti.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu, Ankara'da Bulgaristan'akarşı AGİK'in öngördüğü denetim mekanizmasının yürürlüğe konacağınıaçıkladı. Sözkonusu denetim mekanizması çerçevesinde Ankara'nın Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı'na gönderdiği Nota'da 3 bin 410 kişinin ailebirleşmelerine ilişkin taleplerinin yerine getirilmesi konusunda bilgi istenildiğibelirtildi. İnal Batu, Bulgaristan'dan bu konuda herhangi bir tepki alınmadığınısöyledi.

6- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Hürriyet Gazetesi'ne "Türkiye 89"konulu açıkoturumu değerlendirdi.

7- Kilitlenen kamu kesimi sözleşmeleri için Hükümet ile bir araya gelenTürk-iş, hükümete, öncelikle ücret ve üçlü sosyal yardım (yakacak, bayram veizin parası) dışındaki parasal temel hükümlerin çözüme bağlanmasını önerdi.

8- İşçi sendikalarının genel başkanlarından oluşturulan "Tertip Komitesi" 1Mayıs'ın bir mitingle kutlanmasına izin verilmesi için İstanbul valiliği'nebaşvurdu.

9- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut'un resmi konuğu olarak Türkiye'ye gelen Avrupa Parlamentosu Başkanı Lord Henry Plumb, Türk-AT Karma Parlamento Komisyonu'nun Türk kanadı milletvekilleri ile bir süre görüştükten sonra, Mecliste SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel BaşkanıSüleyman Demirel ile ayrı ayrı görüştü.

10- Petrol Ofisi, fuel-oile yüzde 19 zam yaptı.

11- Belçika'nın başkenti Brüksel'de bakanlar düzeyinde NATO "NükleerPlanlama Grubu" (NPG) oturumu yapıldı. Toplantıda, Türkiye'yi Milli SavunmaBakanı Safa Giray temsil ediyor.

12- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Nüzhet Kandemir, Yunanistan BaşbakanıAndreas Papandreu'yu ziyaret ederek, kendisine Başbakan Turgut Özal'ınsözlü mesajını iletti.

13- İngiltere'nin başkenti Londra'da Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı çerçevesinde düzenlenen foruma katılan Türk Büyükelçisi YükselSöylemez, yaptığı konuşmada Bulgaristan'ı öteki Avrupa ülkelerine şikayetetti.

14- ABD'nin Atlantik filosuna bağlı "lowa" savaş gemisinde meydana gelen patlamada en az 47 denizcinin öldüğü açıklandı.

15- Çin'de öğrenciler geçen cumartesi ölen Komünist Partisi eski GenelSekreter Hu Yao Bang'ın itibarının iadesi lehinde istekleri içeren sloganlarlayürüyüş yaptılar.

Öğrenciler Komünist Partisi genel merkez binası önündeki oturma eylemipolisin uyarısı üzerine sona erdi.

16- ABD'de bulunan Ürdün Kralı Hüseyin, ABD Başkanı George Bush ilegörüştü.

20 NİSAN 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal ile haftalık olağangörüşmesini yaptı.

2- Başbakan Turgut Özal, Yunan "Agora" dergisine bir demeç vererek,Türk-Yunan ilişkileri, Davos ruhu, Türkiye-AT ilişkileri, Batı Trakya konusu veKıbrıs sorununa değindi.

3- Cumhurbaşkanlığı Basın Müşaviri Ali Baransel, laiklik konusunda Cumhurbaşkanı Kenan Evren adına, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

4- İşçi sorunları TBMM'de gündem dışı konuşmalarla tartışıldı.

5- Türk-lş'in kamu kesiminde sözleşmesi olan sendikaların başkanlarıncabir toplantı yapıldı. Toplantıda, Türk-İş'in oluşturduğu 4 kişilik alt komiteylekamu işveren sendikaları yöneticilerinin dün hükümetle yaptıkları görüşmekonusunda bilgi verildi. Komitenin, kamu işverenleriyle ücret ve üçlü sosyalyardım paketi (yakacak, bayram ve izin paraları) dışında sözleşmelerde yer alandiğer parasal hükümlerle ilgili olan maddelerde ilke anlaşmasına varıldığıaçıklandı.

6- Kamu işçilerinin toplu sözleşme uyuşmazlıklarını protesto içinbaşlattıkları eylemlerin yeni katılımlarla sürdürüldüğü bildirildi.

Adapazarı, Burdur ve Malatya şeker fabrikalarında işçiler öğle saatlerindeşalter indererek bir saat işi durdururken, İzmir'de de Haber-İş Sendikasının1200 işçisinin protesto amacıyla saçlarını topluca kestirdikleri, Gölcük'tekiaskeri tersane ve öteki askeri işyerlerinde çalışan 4 bin 500 işçinin de, öğletatilinde, aileleriyle birlikte gösteri yaptıkları belirtildi.

7- Resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Avrupa Parlamentosu BaşkanıLord Henry Plumb, Başbakan Turgut Özal ile görüştü.

8- KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Devlet Bakanı Mehmet Yazar'ınkonuğu olarak Ankara'ya geldi.

9- KKTC Cumhuriyet Başsavcısı Akın Sait, siyasi partilerin kuruluşları vedenetimleri konusunda uygulanan sistemi incelemek üzere Türkiye'ye geldi.

10- Sabahattin Ali'nin ailesi ile Hürriyet gazetesi'nin ortaklaşa düzenledikleri Sabahattin Ali Eleştiri-Deneme-İnceleme Ödülü'nün sonuçları belli oldu.

11- Bülent Dikmener Haber Ödülleri açıklandı.

12- Diyarbakır DGM'de başlayan PKK Cizre grubu davasında 20 sanıktan14'ü tahliye edildi.

13- Nazi lideri Adolf Hitler'in 100. doğum yıldönümünün Almanya'nınçeşitli kentlerinde ve Hitler'in doğum yeri olan Avusturya'da Neo Naziler tarafından kutlandığı, bu arada Neo Nazilerin, Batı Berlin'de Türk şehitliğinesaldırarak, 38 mezar taşını parçaladıkları bildirildi.

14- İran ve Irak dışişleri bakanları, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ıngözetiminde, barış görüşmelerine İsviçre'nin Cenevre kentinde yenidenbaşladılar.

15- Afganistan Devlet Başkanı Necibullah, İngiliz BBC ile Amerikan CBSTelevizyonu'na ayrı ayrı demeç vererek, batılı ülkeleri, 11 yıllık iç savaşın sonaerdirilmesinde yardımcı olmaya çağırdı.

Mücahitlerin başkent Kabil'e roket saldırısı düzenledikleri bildirilirken, sonçatışmalarda 250 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

16- SSCB Gürcistan Cumhuriyeti'nin başkenti Tiflis'te 9 Nisan'da çıkanolaylarda, askerlerin milliyetçi Gürcü göstericilere karşı zehirli gaz kullandıklarının, Sovyet uzmanlardan oluşan bir komisyon tarafındandoğrulandığı bildirildi.

17- Belçika'nın başkenti Brüksel'de NATO Nükleer Planlama Grubu(NPG)'nun savunma bakanları düzeyindeki toplantıları sona erdi.

18- Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'de 2 bin kişilik bir öğrenci grubu, Tiananmen Meydanı'nda yürüdü.

21 NİSAN 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan.Evren, Anadolu Ajansı Genel Müdürü BehiçEkşi'yi Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Başbakan Turgut Özal, ANAP'lı il başkanları ile bir toplantı yaptı.

Başbakan Özal, The Wall Street Journal gazetesine çeşitli konularda birdemeç verdi.

3- SHP genel Başkanı Erdal inönü'nün konuğu olarak Türkiye'ye gelenDanimarka Sosyal Demokrat Partisi Genel Başkanı Svend Auken, bir basın toplantısı düzenleyerek, bir haftalık izlenimlerini ve çeşitli konulardakigörüşlerini açıkladı.

4- Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen NATO Nükleer PlanlamaToplantısı'na katılan Milli Savunma Bakanı Safa Giray Türkiye'ye döndü.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, parti genel merkezinde TürkMetal Sendikaları Başkanı Mustafa Özbek ve sendika yöneticileri ile KöyKoop Merkez Birliği'nin 7 ilden gelen temsilcilerini ayrı ayrı kabul ederekgörüştü.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu, Batı Berlin'deki TürkŞehitliği'ne dün Neo-Nazi'ler tarafından girişilen saldırının kınandığını vesuçluların yakalanması isteğini bildirdi.

7- 23 Nisan 11. Uluslararası Çocuk Şenliği için Ankara'ya gelen dünyaçocuklarını Başbakan Turgut Özal ve TRT Genel Müdürü Cem Duna kabuletti. Kabulde, TRT halk dansları çocuklar topluluğu gösteri yaptı.

8- DYP Siirt Milletvekili Abdürrezzak Ceylan'ın ölümüne sebep olduklarıgerekçesiyle tutuklu bulunan ANAP Siirt Milletvekili İdris Arıkan ile tutuklanması istenen Siirt Bağımsız Milletvekili Zeki Çeliker'in TBMM üyeliklerinindüşürülmesi istemiyle Siirt ve ilçelerinde toplanan 70 imzalı dilekçe TBMMBaşkanı Yıldırım Akbulut'a verildi.

9- Türk Parlamenterler Birliği, bu yıldan itibaren çeşitli dallarda "Onurödülleri" vermeğe başladı. Birliğin ilk ödülleri 10 kişiye verildi.

10- TBKP liderleri Haydar Kutlu ve Nihat Sargm'ın yargılandıkları davanınduruşmasını izlemek isteyenler, DGM önünde polis tarafından uzaklaştırıldı.

Polis şefleri hakkında suç duyurusunda bulunan avukatlar, yabancı heyetlebirlikte duruşma sonrasında bir basın toplantısı düzenleyerek, duruşmaöncesinde polisin ortaya koyduğu tavrı, avukat ve gazetecilere zor kullanılmasını protesto ettiler.

11- Marmaris hayali ihracat olayı sanıklarından Turan Çevik'in iş ortağıHüseyin Akın Yılmaz İstanbul'da, Güllük hayali ihracat davası sanıklarından Ahmet Ağalar ise Edirne'de yurt dışına çıkmak isterken yakalanarak gözaltınaalındılar. Her iki sanık da İstanbul DGM'ye sevk edilerek tutuklandı.

12- Sivas'ta meydana gelen trafik kazasında 12 kişi öldü, 25 kişi yaralandı.

13- Nazi lideri Adolf Hitler'in doğumunun 100. yıldönümü nedeniyledünyanın birçok ülkesinde Hitler hayranı Nazilerin gösteri yaptığı, bu aradaNazileri protesto etmek için sokağa çıkan Türk ve Alman gençlerinin, NeoNazi'lerin saldırısına uğradığı ve 168 Türk'ün gözaltına alındığı bildirildi.

14- SSCB'nin Litvanya'daki en büyük nükleer santralında, bir kaza meydana geldiği, ancak radyoaktif kirjenme olmadığı bildirildi.

15- Güney Kore'nin başkenti Seul'de iktidardaki Roh Tae Wooyönetiminin gitmesini isteyen öğrenci ve işçiler polisle çatıştılar. Çok sayıdaöğrenci ve polis yaralandı.

16- Ürdün'de IMF reçeteleri doğrultusunda yapılan zamlar sonucu ülkeninMaan kentinde geçen salı günü başlayan ve diğer kentlere sıçrayan şiddetolaylarında ölenlerin sayısı 10'a, yaralananların sayısı ise 34'e yükseldi.

ABD'de bulunan Ürdün Kralı Hüseyin'e vekalet eden veliaht Prens Hasan,toplumsal .huzursuzluğa yol açan kemer sıkma programının gevşetilmesi içinulusal bir konferans toplanmasını önerdi.

17- Çin'in başkenti Pekin'de büyük çoğunluğu öğrenci olan 6 bin kadargösterici Tienanmen Meydanı'nda toplanarak, meclis binasını işgal etmek istedi.

18- İran'da rejimi yıkmaya yönelik bir komplonun ortaya çıktığı ve çok sayıdakişinin tutuklandığı bildirildi.

19- Afganistan'da yönetime karşı mücadele eden mücahitlerin kurduğugeçici hükümetin Cumhurbaşkanı Sibgetullah Müceddidi, yönetimi kendilerine devretmeleri durumunda Afganistan Devlet Başkanı Necibullah'ınyaşamını koruyacaklarını söyledi.

20- Polonya'nın Dayanışma Sendikası lideri Lech Walesa, Roma'da İtalyaBaşbakanı De Mita ile görüştü.

22 NİSAN 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve ÇocukBayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

2- Başbakan Turgut Özal, ANAP'lı il başkanları ile yaptığı toplantıda, yerelseçim sonuçlarını değerlendirdi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Günaydın Gazetesi'ne bir demeç verdi.

4- Devlet Bakanı Cemil Çiçek, Günaydın Gazetesi'nin işçi sorunlarıyla ilgilisorularını yanıtladı.

5- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Güneş Taner, Milliyet Gazetesi'ninsorularını yanıtladı.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Türk Kadınlar Birliği heyeti ile ilörgütlerinden gelen heyetleri kabul etti.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Güneş Gazetesi'nin işçi sorunlarıyla ilgili sorularını yanıtladı.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi inal Batu, 10 Türk'ün Bulgaristan'dan kaçarak Macaristan'ın başkenti Budapeşte'deki TürkiyeBüyükelçiliği'ne, siyasal iltica talebiyle sığındığını açıkladı.

8- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal, Türk-İş Genel Başkanı ŞevketYılmaz'dan 1 Mayıs'ın işçi bayramı olarak kutlanması ve bunun için Türk-İş'ingereken etkinliği göstermesini istedi ve "Artık bu tabunun yıkılması lazım"dedi.

9- Kapatılan Türk Dil Kurumu'nun eski üyelerinin kurduğu Dil Derneği'nin2. kuruluş yıldönümü, Ankara'da düzenlenen bir törenle kutlandı.

10- Türkiye Gazetesi, "Türkiye'de Basın" konulu bir panel düzenledi.

11- TAYAD'ın "Birleşmiş Milletler ve Avrupa İşkence ve Kötü MuameleyeKarşı Sözleşmelerinin Türkiye'de Uygulanış Biçimi" konulu paneline AnkaraValiliği'nce izin verilmedi.

12- Siirt Cumhuriyet Savcısı Mustafa Erdoğdu gözetiminde Kasaplar Deresi'nde yapılan kazıda kimlikleri tesbit edilemeyen 4 ceset bulundu.

13- Fransa, Lübnan'da ateşkes çağrısında bulunmaları ve BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın Lübnan sorunu ile ilgilenmesi için bir tasarıyı BMGüvenlik Konseyi üyelerine sundu.

14- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu ile Bulgaristan DevletBaşkanı Todor Jivkov, Yunanistan'ın Aleksandoupolis (Dedeağaç) kentindegörüştüler.

15- Mısır'da, anayasa mahkemesinin, ülkenin senatosu niteliğindekiDanışma Meclisi için 1987'de yapılan seçimlerin anayasaya aykırı olduğunakarar vermesinden bir hafta sonra Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek DanışmaMeclisi'ni feshetti.

16- İngiltere'deki Ermeni Ulusal Komitesi'nce sözde soykırımın 74.yıldönümü nedeniyle Londra'da Türkiye'yi protesto eden bir yürüyüş yapıldı.

17- İran'da, uyuşturucu madde kaçakçılığı suçlarından ülkenin 6 değişikkentinde 18 kişi daha idam edildi.

18- Ürdün'de tüketim maddelerinin fiyatlarına zam yapılmasının ardındanbaşlayan protesto gösterileri ülkenin kuzeyindeki kentlere yayılırken, halkı,IMF ile Ürdün arasında varılan anlaşmayı protesto etmeye çağıran bildirilerdağıtan yasadışı Ürdün Komünist Partisi'nin 120 üyesi dün tutuklandı.

19- Portekiz'in başkenti Lizbon'da, polis sendikası kurulması istemiylegösteri yapan polislerle, onları dağıtmaya çalışan anti-terör polisleri arasındaçatışma çıktı.

20- Çin'de hafta başında ölen Komünist Partisi liderlerinden Hu YaoBang'ın cenaze töreninden sonra hükümet binalarına saldıran yüzlercekişinin 20 kadar binayı ve 10 otomobili ateşe verdiği, olaylarda 130 kişinin yaralandığı ve 18 kişinin tutuklandığı bildirildi.

23 NİSAN 1989

1- 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta, yurtdışı temsilciliklerinde ve KKTC'de törenlerle kutlandı.

23 Nisan nedeniyle özel gündemle toplanan TBMM Genel Kurulu'ndaBaşbakan Turgut Özal, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ile DYP GenelBaşkanı Süleyman Demirel birer konuşma yaptılar.

2-1989 Atatürk Uluslararası Barış Ödülü, dünya barışına olan katkıları veTürk bilimine sağladığı destek nedeniyle Japon Prens Takahito Mikasa'ya verildi.

3- Ankara'da ANAP 67 il başkanının yaptığı toplantıda seçim ve seçim sonrası ile ilgili değerlendirmeler yapılırken, toplantı sonrasında ortak bir bildiriyayımlandı.

4- Cumhuriyet Gazetesi'nde RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın, liderlerin TV'deki açık oturumunu değerlendiren ve RP'nin görüşünü anlatanbir söyleşisi yayımlandı.

5- Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYAD), Ankara'dadüzenlenen "işkence" konulu panele gelenlere yapılan kötü muameleyikınayarak, gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi.

6- Çankaya Halkevi'nce 29 Ocak 1989 tarihinde düzenlenen "Yerelyönetimler, kentleşme ve gecekondu olgusu" konulu panel nedeniyle Ankara 10. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

7- F.Almanya'nın Batı Berlin kentinde bir grup Alman genci ile Türklerarasında çıkan kavgada 6 kişinin yaralandığı bildirildi.

8- SSCB'nin başkenti Moskova'da iki hafta önce Gürcistan'daki olaylardaölenlerin anısına düzenlenen gösteride 47 kişi tutuklandı.

9- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu ile Bulgaristan DevletBaşkanı Todor Jivkov'un, Bulgar hududundaki Hasköy'de yeniden birarayagelerek, üç anlaşma imzaladıkları açıklandı.

10- Özgürlük ve demokrasi istekleriyle protesto gösterileri yapan Çinliöğrencilerle güvenlik kuvvetleri arasında çıkan olaylarda 130 polisin yaralandığı bildirildi.

Öte yandan, 200 kadar aydın tarafından imzalanan ve öğrenci isteklerinidestekleyen öğrencilere karşı şiddet kullanılmamasını isteyen bir mektubunhükümete yollandığı belirtildi.

11- Afganistan'da mücahitlerin başkent Kabil'e düzenledikleri roketsaldırısında, 12 kişi öldü, 21 kişi yaralandı.

12- Resmi bir ziyaret için İtalya'da bulunan Polonya Dayanışma Sendikasılideri Lech VValesa, Cumhurbaşkanı Francesso Cossiga, Başbakan Ciriaco DeMita, Papa John Paul II, Dışişleri Bakanı Giulio Andreotti ve tüm siyasi partileringenel sekreterleri ile görüştü.

13- İngiliz Yayın Kurumu BBC'de çalışanlar ücret uyuşmazlığı nedeniyle 24saatlik genel greve gittiler.

24 NİSAN 1989

1- Başbakan Turgut Özal ve eşi Semra Özal, "Turgut Nereden Koşuyor"adlı kitabında, kişilik haklarına tecavüz edildiği gerekçesiyle, gazeteci-yazarEmin Çölaşan ile kitabın yayınlayıcısı hakkında, 100 milyon liralık tazminat davası açtılar.

2- SHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, yakalandıktan sonra veya tutuklandıktan sonra işkence veya kötü muamele yapıldığı, doktor raporuyla sabitbulunanlara tazminat verilmesine ilişkin bir yasa önerisini TBMM Başkanlığı'naverdi.

3- Ankara'ya gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen,Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal, SHP Genel BaşkanıErdal İnönü ve Genelkurmay Başkanı Org. Necip Torumtay'ı ziyaret etti.

4- Türk-AT Karma Parlamento Komisyonu (KPK), toplantısı Ankara'dabaşladı.

5- Bir süredir Türkiye'de bulunan Türkiye-Avrupa Topluluğu Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Eş Başkanı Belçikalı Liberal Milletvekili Luc Beyerde Ryke ile Başkan Vekili Federal Alman Sosyalist Grup üyesi Ludvving Fellermeier, incelemelerde bulundukları Ceyhan, Adana ve Mamak cezaevlerindeki gözlemlerini anlattılar.

6- SHP'den geçici olarak ihraç edilen Malatya Milletvekili İbrahim "ksoy, bukez "kesin ihraç istemiyle" MYK tarafından disiplin kuruluna sevk edildi.

7- A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi, Avrupa Konseyi'nin 40. yılı dolayısıyla, "Avrupa İnsan HaklarıSözleşmesinin iç Hukuktaki Değeri" konulu panel düzenledi.

8- Şereflikoçhisar'ın il yapılması planlanan Aksaray'a bağlanmak istenmesi,ilçede düzenlenen bir mitingle protesto edildi.

9- Danıştay 10. Dairesi, "MİT raporu"nda eski Genelkurmay başkanlarındanemekli Orgeneral Necdet Üruğ ile ilgili olarak yer alan iddiaları "kişilik haklarınatecavüz" olarak niteliyerek, Başbakanlığı 40 milyon lira tazminat ödemeyemahkum etti.

10- 2000'e Doğru Dergisi'nin son sayısı istanbul DGM Savcılığı'mn talimatıüzerine toplatıldı.

11- Toplumsal Kurtuluş Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve Yazı İşleriMüdürü İlhan Akalın, 13 günlük gözaltı süresinden sonra, çıkarıldığı AnkaraDGM'de serbest bırakıldı.

12- İstanbul Televizyonu'nda, film seslendirmesinde çalışan sanatçılar işidurdurma kararı aldılar. Kararın, Aralık ayında yapılacağı söylenen fiyatartışlarının, aradan beş ay geçmesine rağmen uygulamaya girmemesi üzerinealındığı bildirildi.

13- Adana eski Milletvekili Ahmet Tevfik Savrun, Ankara'da öldü.

14- İstanbul'da silahlı 4 kişi, Çapa Tıp Fakültesi'ne muayene için gelenAbdülkadir Konuk adlı bir idam mahkumunu kaçırdılar.

15- İğneada açıklarında avlanmakta olan 6 Türk balıkçı teknesine, bir Bulgar hücumbotu tarafından ateş edildi.

16- Uluslararası Af Örgütü'nün "Nisan 1989 Türkiye-işkence ve GözaltındaÖlümler" başlıklı raporunda, Türk hükümetinin 40 kişinin işkencedeöldüğünü kabul ettiği öne sürüldü.

17- Polonya Hükümet Sözcüsü Dr.Zbyslaw Rykowski Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

18- Sözde soykırımın yıldönümü nedeniyle çeşitli ülkelerde Ermeniler tarafından gösteriler düzenlendi. İran'ın başkenti Tahran'da 6 bin kadargösterici, güvenlik kuvvetlerince Türkiye Büyükelçiliği'nin bulunduğu caddeye sokulmazken, SSCB'de Ermenistan'ın başkenti Erivan'da da 500 binkadar kişinin katıldığı bir tören yapıldı.

19- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar başkanlığında İran ile Irak dışişleribakanları arasında yapılan görüşme, sonuç alınmadan sona erdi.

20- SSCB Gürcistan Cumhuriyeti'nde askerlerin bağımsızlık yanlısıgöstericilere karşı zehirli gaz kullandığı, Gürcistan Komünist Partisi lideri tarafından resmen doğrulandı.

21- Nikaragua Devlet Başkanı Daniel O.iega. ülkesine ekonomik yardımsağlamak amacıyla başlattığı Avrupa turunun ilk durağı Fransa'da, Cumhurbaşkanı François Mitterand ve Başbakan Michel Rocard ile birer görüşmeyaptı.

22- Ürdün Başbakanı Zaid El Rifaî'nın, ülkede fiyat artışlarını protesto etmek amacıyla başgösteren olayların ardından sunduğu istilasının Kral

Hüseyin tarafından kabul edildiği bildirildi.

23- Belçikalı parlamenter Paul Staes başkanlığında bir Avrupa Parlamentosu heyeti resmi ziyarette bulunmak üzere Bulgaristan'ın başkenti Sofya'ya gitti.

24- Çekoslovakya'da Charter 77 insan Hakları Grubunun önde gelen üçüyesi, Macar yetkililerle görüşmeye giderken tutuklandı.

25- İran dini lideri Ayetullah Humeyni, anayasanın yeniden gözdengeçirilmesi için 20 kişiden oluşan bir komite kurdu.

25 NİSAN 1989

1- Türkiye, bir Bulgar devriye botunun Türk karasularına girerek bölgedeavlanmakta olan Türk balıkçı teknelerine ateş açmasını Sofya nezdindeşiddetle protesto etti.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, partisinin Meclis Grubunda yaptığıkonuşmada, 1 Mayıs'ın işçi bayramı olarak kutlanması için SHP'nin tüm olanaklarını kullanacağını belirtti.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ve DSP Genel Başkanı BülentEcevit yaptıkları açıklamalarda, 1 Mayıs işçi bayramının başka bir günyapılmasını önerdiler.

3- SHP Diyarbakır Milletvekili Mahmut Atalay, Siirt'in Kasaplar Deresibölgesindeki belediye çöplüğünden çıkarılan cesetler konusunda, BaşbakanTurgut Özal'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verirken, SHP İçel Milletvekili Fikri Sağlar, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun,SHP Adana Milletvekili Cüneyt Canver, Milli Savunma Bakanı Safa Giray'ınyanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na birer soru önergesi verdiler.

4- TBMM ANAP grubunda yerel seçim sonuçları değerlendirildi.

5- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal, Başbakan Turgut Özal tarafından"Liderler Gözüyle Türkiye 1989" adlı açıkoturumda "kişiliğine saldırıda bulunulduğu" gerekçesiyle TRT'den yanıt hakkı istedi.

6- TRT Genel Müdürü Cem Duna, Başbakan Turgut Özal'ın isteği üzerinegörevinden ayrıldığını ve Dışişleri Bakanlığı'na geri döneceğini açıkladı.

TRT'den sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Yazar, yeni TRT genelmüdürünün, "milliyetçi, muhafazakar, ilerici ve çağdaş bir kişi" olacağını belirtti.

7- Anayasa Mahkemesi'nin 27. kuruluş yıldönümü kutlandı.

8- Atina Üniversitesi Rektörü ile Yunan üniversitesi ve Rektörler KomitesiBaşkanı'nın davetlisi olarak Yunanistan'da bulunan 25 üniversite rektörüTürkiye'ye döndü.

9- Çeşitli pasif işçi eylemleri sürerken, Yol-İş Sendikası'na üye 120 bin işçiservis araçlarına binmeyerek işyerlerine topluca yürüdü.

10- Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Halil Ürün hakkındaDGM'ce açılan soruşturmada "takipsizlik kararı" verildi.

11- İran'ın Urmiye kentinde Türk konsolosluğu idari ataşesi Selami Demirbaş'ın, evinde silahlı saldırıya uğradığı bildirildi.

12- Kanada'nın başkenti Ottowa'da, bin kadar Ermeni, sözde soykırımınyıldönümü dolayısıyla dün Türkiye Büyükelçiliği önünde gösteri yaparak, Türkbayrağını yaktılar.

13- Japonya Başbakanı Noboru Takeshita, geçen yıl yaz aylarında ortayaçıkarılan ve bir çok bakanın istifası ile aralarında eski hükümet yetkililerinin debulunduğu 16 kişinin tutuklanmasına yol açan borsa skandalına adı karıştığıgerekçesiyle istifa etti.

14- Malezya'nın 8. Kralı Sultan Mahmut İskender'in 5 yıllık görev süresisona erdi.

15- SSCB Komünist Partisi Merkez Komitesi, asil ve yedek üyelerden 110kişinin görevden alındığını açıkladı. Bu arada 24 yedek üyenin ise MerkezKomitesi'nin asil üyeliğine getirilerek parlamentoda oy hakkı verildiği belirtildi.

16- 1987 yılında Kore Havayolları'na ait bir yolcu uçağına bombayerleştirerek 115 kişinin ölümüne yolaçtığını itiraf eden Kuzey Koreli KadınAjan Kim Myon Hui idama mahkum oldu.

26 NİSAN 1989

1- Başbakan Turgut Özal TBMM'de parti grubunda bir konuşma yaparak,yerel seçim sonuçlarını değerlendirdi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, olağanüstü tüzük kurultayı ve 1 Mayısİşçi Bayramı ile ilgili görüşlerini Cumhuriyet Gazetesi'ne açıkladı.

SHP TBMM grubu bir bildiri yayımlayarak, hükümeti işçilerin haklı isteklerinibir an önce karşılamaya ve 1 Mayıs kutlamalarına saygı göstermeye çağırdı.

3- Türk Ceza Yasası'nda değişiklik yaparak, basın için yeni bir suçoluşturan yasa tasarısının Adalet Komisyonu üyelerinden oluşan Alt Komisyon'da görüşülmesi sırasında, bazı basın kuruluşlarının temsilcilerinin degörüşleri alındı.

4- Türkiye-AT Karma Parlamento Komisyonu Ankara'daki çalışmalarını tamamladı.

5- Kızılay Derneği ile BM Mülteciler Yüksek Komiserliği arasındakiTürkiye'ye kaçan Iraklılara yardım konusundaki görüşmeler, komiserliğinsığınmacılar için gerekli konut yapımına katkıda bulunamayacağını bildirmesiüzerine sona erdi.

6- İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları Müdürü Hakan Altıner istifa etti.

7- Halkevleri tarafından düzenlenen "Laiklik" paneli yapıldı.

8- Demir çelik ürünlerine yüzde 7-17 oranında zam yapıldı.

9- İzmir'de 10 sendika, İstanbul'daki 1 Mayıs kutlamalarına katılma kararıaldı.

10- Nazilli E Tipi Cezaevi'nde siyasi hükümlülerin dün başlattıkları isyansırasında, 18 gardiyanla sayısı açıklanmayan hükümlünün yaralandığıaçıklandı.

11- Türkiye'den Yunanistan'a kaçan 14 kişinin siyasi iltica hakkı istedikleribildirildi.

12- ABD, SSCB'nin Gürcistan Cumhuriyetinde 9 Nisan'da meydana gelen çatışmalarda askerlerin göstericilere karşı zehirli gaz kullanmasını kınadı.

13- Lübnan'da Hıristiyan Hükümeti'nin Başkanı General Michel Aoun,Fransız gazetesine verdiği demeçte, Beyrut'a uluslararası ya da Avrupa veArap ülkelerinden oluşacak bir gücün gönderilmesinden yana olduğunu belirtti.

14- Moritanya'da Senegallilere karşı önceki gün başlayan gösterilerde enaz 22 kişinin öldüğü, 700 kişinin de yaralandığı bildirildi.

15- Japonya'da borsa şkandalına adı karıştığı gerekçesiyle dün istifa edenBaşbakan Noboru Takeshita'nın mali konulardaki danışmanı Ihei Aoki intiharetti.

16- İran'da 11 kişi, fahişelik ve muhabbet tellallığı yaptığı gerekçesiyle,Muşehr kentindeki bir stadyumda taşlanarak öldürüldü.

17- Çin'in başkenti Pekin'de öğrenci Koordinasyon Komitesi tarafındandüzenlenen basın toplantısında "demokrasi, özgürlük, insan hakları ve hukukdüzeni" olarak sıraladıkları taleplerinden geri dönmeyeceklerini bildirdiler.

27 NİSAN 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, milli şeref madalyası hakkındaki yasayıyeniden görüşmek üzere TBMM'ye geri gönderdi.

2- Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile haftalık olağangörüşmesini yaptıktan sonra bir basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerinsorularını yanıtladı.

3- Türkiye-Mısır rrasında imzalanması öngörülen "mahkeme kararlarınınkarşılıklı tanınması ve tenfizi sözleşmesi" konusundaki görüşmeler Ankara'dabaşladı.

4- SHP Kars Milletvekili Mahmut Almak, TBMM Başkanlığı'na bir soruönergesi verdi.

5- Çeşitli kitle kuruluşları, bazı ülkelerde 'işçi bayramı' olarak kabul edilen "1Mayıs"ı kutlamak için hazırlıklarını sürdürürken, İçişleri Bakanı AbdülkadirAksu, valiliklere genelge göndererek polisteki tüm izinlerin kaldırıldığını bildirdi. Aksu, "1 Mayıs'ta yasadışı gösteri yapılırsa, polis müsamaha göstermez"dedi.

1 Mayıs öncesi İstanbul ve Ankara'da yapılan operasyonlarda çok sayıdakişi gözaltına alındı.

6- Merkez Bankası'nın yıllık olağan genel kurulunda Başkan RüşdüSaraçoğlu, 1988 yılının ekonomi politikalarını değerlendirdi.

7- Bulgaristan'da yaşayan Türklerden 11 kişi daha Kapıkule'denTürkiye'ye gönderildi.

8- SEKA tarafından, kağıt fiyatlarına yüzde 4 ile 6 oranında zam yapıldı.

9- 88-89 Avni Dilligil Tiyatro ödülleri verildi.

10-1 Ağustos Genelgesi'ni protesto etmek amacıyla Nazilli E Tipi Cezaevi'nde 33 tutuklu ve hükümlünün başlattıkları açlık grevini desteklemekamacıyla isyan çıkaranlar hakkında soruşturma açıldı.

Olayda, 18 gardiyan, 8 tutuklu ve hükümlünün yaralandığı bildirildi.11- "Komünizm ve Kürtçülük Propagandası" yaptığı savıyla Ankara

DGM'de yargılanan araştırmacı-yazar İsmail Beşikçi, beraat etti.

12- Kıbrıs Rum polisi, Dikelya İngiliz Üssü'nde sınır köyü Beyarmudu'nunTürk Belediye Başkanını tutukladı.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Beyarmudu Belediye Başkanı'nınİngiliz Üssü'nde tutuklanmasını kabul edemeyeceklerini belirterek olayı,İngiliz Yüksek Komiserliği nezdinde ele alacaklarını bildirdi ve olayı protestoetti.

13- Arap Birliği Dışişleri Bakanları, bir bildiri yayımlayarak Lübnan'dasavaşan taraflara ateşkes çağırışı yaptı.

14- Şili'de Devlet Bakanı Augusto Pinochet'nin isteği üzerine BakanlarKurulu istifa etti.

15- FKÖ lideri Yaser Arafat, İsrail Başbakanı İzak Şamir'in işgal topraklarındaseçimlere gidilmesi yolundaki önerisini temel alan ABD'nin barış planını reddetti.

16- Burundi'de şiddetli yağışlar sonucu çöken madende en az 100 kişiöldü.

17- Ürdün Kralı Hüseyin, başbakanlığa atadığı Mareşal Zeyd Bin Şakir'inkurduğu hükümeti onayladı.

18- Demokrasi ve özgürlük talepleri için eylem yapan ve dersleri boykoteden yaklaşık 500 bin Çinli öğrenci, Pekin'deki üniversite kampüsündenkentin merkezi Tienanmen meydanına kadar bir protesto yürüyüşüdüzenlediler.

19- Bangladeş'i etkisi altına alan şiddetli kasırga en az 600 kişininölümüne, binlerce kişinin yaralanmasına neden oldu. Dün başlayankasırgada, en az 200 kişinin de kaybolduğu bildirildi.

28 NİSAN 1989

1- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Kenan Evren başkanlığında toplandı. Toplantıda, iç ve dış olaylarda meydana gelen gelişmeler ile genelgüvenlik ve asayiş durumunun değerlendirildiği bildirildi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, İstanbul il merkezinde bir basın toplantısı düzenleyerek, Başbakan Turgut Özal'm 1 Mayıs konusundakigörüşlerini eleştirdi

3- Bazı sendikaların oluşturduğu "1 Mayıs Komitesi" SHP ve DYPyöneticilerine İstanbul'da düzenleyecekleri 1 Mayıs kutlaması için çağrıda bulundu.

4- Petrol-İş üyelerince başlatılan toplu vizite eyleminin yol açtığı akaryakıtsıkıntısının,büyüdüğü ve işçi eylemlerine katılanların sayısının 200 bine yaklaştığı bildirildi.

5- İstanbul'da Gezeri Kasım Paşa Camii'nin açılış töreninden sonra bazıkişilerin alanı kapatarak yollarda kıldığı cuma namazının araç ve yaya trafiğiniengellediği, bazılarının ise fotoğraf çekmek isteyen gazetecilere saldırdığıbasında yer aldı.

6- Otomobil fiyatlarına yüzde 10, elektrik satış fiyatlarına yüzde 12oranında zam yapıldı

7- Yerel seçimler öncesinde propaganda çalışmaları sırasında "Kürtçülükpropagandası" yaptıklar savıyla tutuklanan Bağımsız Sosyalist BelediyeBaşkan adayı ile 8 yardımcısına, Ankara DGM'ce beraat kararı verildi.

8- NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı John R. Galvin, SSCBDevlet Başkanı Mihail Gorbaçov ve NATO'ya ilişkin düşünceleriniF.Almanya'da yayımlanan Der Spiege! dergisiyle yaptığı söyleşide açıkladı.

9- Afgan mücahitlerinin başkent Kabil'e fırlattıkları roketlerin 23 sivilinölümüne neden olduğu açıklandı

10- Polonya Devlet Başkanı General VVojciech Jaruzelski, resmi bir ziyaretiçin SSCB'ye gitti.

11- Moritanya'nın başkenti Nuakçot'ta halkın Senegallilere ait dükkanlarıyağmalaması ve kundaklaması sonucu her iki taraftan toplam 150 kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı.

12- Lübnan'da savaşan taraflar, 22 üyeli Arap Birliği'nin Dışişleri BakanlarıKonseyi tarafından yaptığı çağrı üzerine ateşkes ilan ettiler.

13- Çin Halk Cumhuriyeti'nde geçen haftadan beri büyüyerek sürenöğrenci gösterilerini sona erdirmek amacıyla hükümet görüşme talebinde bulundu. Öğrencilerin gösterilerine destek olan işçilerin sayısı artarken, bazıişyerlerinde işi bırakma eylemleri yapıldığı bildirildi.

29 NİSAN 1969

1-1 Mayıs Kutlama Komitesi"ni oluşturan 8 sendikanın lideri 1 Mayıs'ı kutlamakta kararlı olduklarını açıkladılar.

Öte yandan İstanbul Emniyet Müdürü Hamdi Ardalı, bu amaçla İstanbul'da14 bin polis ve çok sayıda jandarmanın görev yapacağını belirterek "kesinliklehiçbir yürüyüşe izin vermeyeceğiz" dedi.

Bu arada Ankara ve İzmir'de "1 Mayıs Bildirisi" dağıtan 10 kişi gözaltınaalındı.

2- Demokrasi Kurultayı Ankara'da toplandı. Kurultay, Yazar Aziz Nesin'inkonuşmasıyla açıldı. Oturum başkanlığını Prof.Dr. Sadun Aren'in yaptığı açılışoturumunda, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP Genel Başkanı SüleymanDemirel, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, SP Genel Başkanı Feritİlsever, DİSK Genel Başkanı ve SHP Milletvekili Abdullah Baştürk, Türk-İşÖrgütlenme Sekreteri Orhan Balaban, TMMOB Genel Başkanı TeomanAlptürk, Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Genel Başkan Vekili CemalTercan ile insan Hakları Derneği Genel Başkanı Nevzat Helvacı fikir suçlarınınkaldırılması konusunda ortak görüş bildirdiler.

3- Akaryakıt dolum tesislerinde çalışan işçilerin toplu vizite eylemlerisürerken, işçi ve işveren sendikasının üçlü sosyal yardım paketi ve ücretzammı dışında kalan konularda anlaşması üzerine, Petrol Ofisi dolum tesislerinde çalışan işçiler direnişe "şimdilik" ara verdi.

Kamu sektöründeki toplu sözleşmelerle ilgili olarak bazı sosyal yardım kalemleri üzerinde işçi sendikaları ile kamu işverenleri arasındaki sürdürülen ikiligörüşmelerden sonuç alınamadı.

4- SSCB Ankara Büyükelçisi Sergeyeviç Çernişev Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

5- Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand'ın eşi Daniella Mitterand,"France Liberte" Vakfı Başkanı sıfatıyla Türkiye'ye sığınan Iraklıların yaşadığıkamplarda incelemelerde bulunmak üzere Ankara'ya geldi. Mitterand, ilkgörüşmesini BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi YardımcısıStephan Bergiund ile yaptı.

6- "Ben laik değilim, Atatürkçü de değilim, Müslümanım" sözlerinden ötürü 14 gündür gözaltında tutulan RP'li Şanlıurfa Belediye Başkanı Halil İbrahim Çelik Ankara DGM'ce serbest bırakıldı.

7- Cumhuriyet Başsavcısı. Firuz Çilingiroğlu, parti tüzüğünün bazı maddelerinde yapılan değişiklikler ve çeşitli yasal zorunlulukları yerine getirmediğigerekçesiyle SHP'ye ihtar verilmesi istemiyle Anayasa Mahkemesi'nebaşvurulduğunu açıkladı.

8- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, DYP Siirt Milletvekili Abdülrezzak Ceylan'ın öldürülme olayında silah çektiği gerekçesiyle Bağımsız Siirt MilletvekiliZeki Çeliker hakkında da soruşturma açtı.

9- Ankara Valiliği, Halkevleri Derneği'nin Keçiören ve Mamak şubelerini,"amaçlan dışında faaliyette bulundukları" gerekçesiyle 3 ay kapattı.

10- Vatandaşlık Yasası'nda değişiklik yaparak, Türk vatandaşlığındançıkarılanlara "şartlı vatandaşlık" hakkı tanıyan yasa, Resmi Gazete'deyayımlanarak yürürlüğe girdi.

11- Tutukluların tek tip elbise giyme zorunluğu, Ceza İnfaz Kurumları ileCezaevlerinin Yönetimine ve Cezaların İnfazı ile ilgili tüzükte yapılandeğişiklikle kaldırıldığı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

12- Moskova'yı ziyaret etmekte olan Polonya lideri General VVojciech Jaruzelski, SSCB Devlet Başkam Mihail Gorbaçov ile görüştü.

13- Peru'nun başkenti Lima'da Küba yanlısı gerilla gruplarıyla güvenlikkuvvetleri arasında çıkan iki çatışmada, 77 gerilla ile 6 asker öldü. Polis, 6 binkişiyi gözaltına aldı.

14- Güney Kore'de polis, 1 Mayıs'ı kutlamak için yapılması planlanan işçiyürüyüşünü engellemek amacıyla 2200 kadar işçi ve öğrenciyi tutukladı.

15- Bangladeş'te en az bin kişinin ölümüne neden olan fırtına sonrasında,kurtarma çalışmaları sürerken 800 kişinin kayıp olduğu bildirildi.

30 NİSAN 1989

1- Dışişleri Bakanı Mesut'Yılmaz, Polonya Dışişleri Bakanı Tadeusz Olechovvski'nin kon'uğu olarak Polonya'ya gitti.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin genel idare kurulu,merkez karar kurulu, milletvekilleri, il başkanları ve 16 ilin belediyebaşkanlarının katıldığı temsilciler meclisinde yaptığı konuşmada, BaşbakanTurgut Özal'ın erken seçimle ilgili görüşterini eleştirdi.

3- ANAP Milletvekili Hasan Celal Güzel, Güneş ve Tercüman Gazetelerininsorularını yanıtladı.

4- Halkevleri Yönelim Kurulu Başkanı Muzaffer İlhan Erdost, HalkevleriGenel Merkezi'nin aranmasını, Keçiören ve Mamak şubelerinin 3 ay süreylekapatılmasını protesto etti.

5- Ankara'da dün başlayan Demokrasi Kurultayı'mn ikinci gününde,düşünce ve örgütlenme özgürlüğü" tartışıldı.

Demokrasi Kurultayı çalışmaları sırasında ortak bir açıklama yapılarak, 1Mayıs'ta işçilerle birlikte olunacağı bildirildi.

6- 8 sendikanın genel başkanından oluşan kutlama komitesi, istanbul'daŞişli Abide-i Hürriyet Meydanı'nda "1 Mayıs işçi bayramını kutlamaya kararlıolduğu" açıklamasını yineledi.

Türk-iş Yönetim Kurulu, DİSK Genel Başkanı ve SHP Milletvekili AbdullahBaştürk, SP Genel Sekreteri Yalçın Büyükdağlı, 1 Mayıs'ın işçi Bayramı olarakkutlanması isteğiyle mesajlar yayımladılar.

1 Mayıs nedeniyle alınan sıkı güvenlik önlemlerine bağlı olarak Adana'dadüzenlenen operasyonlarda 200 kadar kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

7- Bulgaristan'dan kaçarak, Macaristan'da Türk Konsolosluğu'na sığınan33 Türk, Türkiye'ye geldi.

8- Romanya Genelkurmay Başkanı Tuğgeneral Stefan Guşa, Genelkurmay Başkanı Org. Necip Torumtay'ın resmi konuğu olarak Ankara'ya geldi.

9- Güneydoğu Anadolu'da Türkiye'ye sığınan Iraklıların barındıkları kampları ziyaret etmek ve konu hakkında çeşitli temaslarda bulunmak amacıyla

Türkiye'ye gelen Fransa cumhurbaşkanı'n ı n eşi Daniella Mitterand, Ankara'daSHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Prof. Mümtaz Soysal ve Türkiye-Avrupa Karma Parlamento Komisyonu Türk tarafı Başkanı ve ANAP İstanbul MilletvekiliBülent Akarcalı ile görüştü.

Daha sonra Başbakan Turgut Özal ve eşi Semra Özal ile görüşen Mitterand, Diyarbakır'a gitti.

10- Konser vermek üzere Eskişehir'e giden "Grup Yorum" adlı topluluğunüyeleri, yasaklanmış bir şarkıyı söyledikleri gerekçesiyle polis tarafındangözaltına alındılar.

11- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Fransa CumhurbaşkanıFrançois Mitterand'a arap Birliği Bakanlar Komitesi Başkanı ve Kuvveyi DışişleriBakanı Şeyh Sabah EI-Ahmet El Sabah ile Cenevre'de yaptıkları görüşmehakkında bilgi verdi.

12- Çin hükümeti ülkede iki haftadır süren öğrenci gösterileri üzerine dünilk kez bazı öğrenci temsilcileri ife bir toplantı yaptı. Ancak bu toplantı dahaönce gayri resmi "Bağımsız Öğrenci Birliğini" oluşturmuş olan ve bu toplantıyadavet edilmeyen öğrenci liderlerince kınandı.

Görüşmeye katılan öğrenci liderleri ise toplantının başarısızlıklasonuçlandığını, hükümetin öğrencilerin resmi örgüt dışında kurdukları örgütüyasa dışı saymayı sürdürdüğünü söyledi.

13- F.Almanya'nın Palatinat bölgesinde bir görüşme yapan İngiltereBaşbakanı Margaret Thatcher ile F.Almanya Başbakanı Helmut Kohl, kısamenzilli füzelerin geleceği konusunda görüş birliğine varamadılar.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106