13.2.1989
×

Hakkında

Künye

İletişim

ŞUBAT 1989

1 ŞUBAT 1989

1- Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında "Bütçe açığının 1988 başında hedeflenendüzeyin altında kaldığını" söyledi.

2- Emniyet Genel Müdürü Sabahattin Çakmakoğiu, "Türkiye'de sonbeş yılda polis görev alanında işkence sonucu yaşamını yitiren hiçkimseolmadığını" söyledi.

3- Adalet Bakanlığı Müsteşarı Arif Yüksel, "Siyasi hükümlülerinbulunduğu cezaevlerinde iki ve dört kişilik hücre sayısının arttırılacağını"söyleyerek "Hücre sistemini Avrupa standartlarında yaygınlaştıracağız" dedi.

4- Mardin'in Yeşilyurt Köyü halkına insan dışkısı yedirildiği iddiasıylailgili soruşturma dosyası, ilgisi nedeniyle Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'negönderildi.

5- İran içişleri Bakanı Ali Ekber Muhteşemi Ankara'da Dışişleri BakanıMesut Yılmazla görüştükten sonra bir basın toplantısı düzenledi.

6- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ve Enformasyon GenelMüdürü Gennadi Gerasimov, resmi bir ziyaret için Türkiye'ye geldi.

7- Arnavutluk Dışişleri Bakanı Reis Malile, resmi bir ziyaret içinAnkara'ya geldi.

8- Türkiye'ye turizm konusunda temaslar yapmak üzere gelen birSovyet heyetinden ayrılarak siyasi sığınma isteminde bulunan gazeteciMihriban Vezirova ülkesine döndü.

9- Adapazarı'nda meydana gelen trafik kazası sonucunda 6 kişi öldü, ,12 kişi yaralandı.

10- Monte Carlo'da düzenlenen Avrupa Gol Krallığı Yarışmasında 1.olan Tanju Çolak, Altın Ayakkabı ödülünü aldı.

11-ABD Hava Kuvvetlerine ait bir ikmal uçağının Teksas'taki havaüssüne düşmesi sonucu 19 kişi öldü.

12- Meksika'da meydana gelen kazada 13 kişi öldü, 33 kişi yaralandı.

2 ŞUBAT 1989

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Danıştay Başkanı Süleyman SırrıKırcalı ve TMMOB yöneticileri ile görüştü.

2- Bakanlar Kurulu, devlet memurları hakkında "sicil not defteritutulması" uygulamasına son verilmesini kararlaştırdı.

3- Devlet Bakanı Adnan Kahveci Ankara'da bir basın toplantısıdüzenleyerek TRT ile ilgili açıklamalarda bulundu.

4- TBMM, ANAP grubunun önerisi ile çalışmalarına 12 gün ara verdi.

5- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz'ın resmi konuğu olarak Ankara'dabulunan Arnavutluk Dışişleri Bakanı Reis Malile, resmi görüşmelerine başladı.

6- PETKİM'de çalışan 6 bin işçiyi kapsayan toplu-iş sözleşmesi yüksekHakem Kurulu'nda imzalandı.

7- Adımlar Gazetesini'nin 3. sayısı, bölücülük propagandası yapıldığıgerekçesiyle İstanbul DGM'ce toplatıldı.

8- Emek Dünyası Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ile Medya GüneşiDergisi Yöneticileri hakkında "Kürtçülük propagandası" yaptıkları gerekçesiyleİstanbul DGM'de dava açıldı.

9- İstanbul-Federal Almanya seferi yapan bir yolcu otobüsündeyapılan aramada, çok sayıda tarihi eser ele geçirildi.

10- Suriye'den Türkiye'ye eroin getirmek isterken yakalanan Yunanve Ürdün uyruklu iki kişi Malatya DGM tarafından ömür boyu hapis cezasınaçarptırıldı.

11-Türk-lran resrni heyetleri arasında Ankara'da başlayan GüvenlikZirvesi'nde uyuşturucu ve psikotrop madde kaçakçılığı ile mücadele konusuprotokole bağlandı.

12-Türkiye ile Kuveyt arasında vergilendirmeyi önleme anlaşmasıKuveyt'te parafe edildi.

13- Filipinler'de müslüman gerillalarla askerler arasında çıkançatışmalarda 65 kişinin öldüğü bildirildi.

14- Güney Afrika Cumhuriyeti Devlet Başkanı P.W. Botha iktidardakiparti başkanlığından istifa etti.

3 ŞUBAT 1989

1- Başbakan Turgut Özal, Reuter Ajansı'na verdiği demeçte AvrupaTopluluğu ile ilişkilerdeki son gelişmelerin memnuniyet verici olduğunu,ancak işkence iddialarının Türkiye'nin dünyada bıraktığı imaja zararverebileceğini söyledi.

2- Devlet Bakanı Adnan Kahveci, Boğaziçi Hava Taşımacılığı'nın 7milyon dolara ESKA, NET- Silkar, ve irlanda Hava Yolları Aer Lingus şirketinesatışı ile ilgili olarak Milliyet Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

3- Yunan Hükümet Sözcülüğü'nce dün yapılan "Türkiye'ninaram a-kurtarırı a operasyonlarında yükümlülükte Ege'de ortay hatgöstermesinin kabul edilemeyeceğine" ilişkin açıklamasıyla ilgili olarakTürkiye, Yunanistan'ı konuyu görüşmek üzere yeniden müzakere masasınadavet etti.

4-Türk-iş Genel Başkanı Şevket Yılmaz ve yönetim kurulu üyeleri,SHP Genel Merkezi'ni ziyaret ederek, Genel Başkan Erdal inönü ile bir süregörüştü.

5- Petrol-lş yetkilileri YHK'den çıkan ve Petkim'de çalışan 7 bin işçiyiilgilendiren sözleşmeyi protesto ettiklerini bildirerek, iki günlük açlık grevinegittiler.

6- 4. Abdi ipekçi Dostluk ve Barış Ödülü çerçevesinde düzenlenenYunanistan ve Türkiye ilişkilerinin geleceği konulu açıkoturum, Burhan FelekKonferans Salonu'nda yapıldı.

7- Türkiye'de bulunan Arnavutluk Dışişleri Bakanı Reis Malile,Fransa'nın Bayındırlık ve Konut işlerinden Sorumlu Devlet Bakanı MauriceFaure ve SSCB Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gennadi Gerasimov -resmitemaslarını sürdürdüler.

8- Basın-llan Kurumu yeni üyeleri atandı.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nce yapılan açıklamada, 1986 ile 1988yılları arasında Mardin, Siirt ve Bitlis'te 22'si güvenlik görevlisi 56 kişininöldürülmesi ve 27 kişinin de yaralanması eylemlerinden sorumlu olduklarıbelirlenen 27 kişinin yakalandığı bildirildi.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada"Yeşilyurt Olayı" ile ilgili olarak hakkında soruşturma sürdürülen Binbaşı CaferCağlayan'ın görev yerinin değiştirilmediği bildirildi.

11-Kırıkkale'deki MKE Kurumu'na ait imal atölyesinde 13 Ağustos1986 tarihinde, 7 kişinin ölümü, 24 kişinin yaralanmasına sebep olanpatlamanın sabotaj olduğu savıyla Ankara DGM'de 8 kişi aleyhine açılan dava,Yargıtay 8. Dairesi'nin beraat kararıyla sonuçlandı.

12-2000'e Doğru Dergisi Sorumlu-Yazı işleri Müdürü Fatma Yazıcı,Kürtçülük propagandası yaptığı iddiasıyla yargılandığı İstanbul DGM'de beraatetti.

13- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, Londra'da BBC Türkçeservisinin Kovansiyonel istikrar Görüşmeleri'ne ilişkin sorularını yanıtladı.

14-Fransa'nın başkenti Paris'teki Türk Turizm ve Enformasyonbürosu PKK yanlısı mitilanlarca bir süre işgal edildi.

15- Yugoslavya Devlet Başkanı Rauf Dizdareviç, Rum Yönetimi LideriYeorgios Vasiliu'nun davetlisi olarak iki günlük bir ziyaret için gittiği GüneyKıbrıs'ta "Kıbrıs çözümünün BM ve Bağlantısızlar hareketinin kararlarınadayandırılması gerektiğini" söyledi.

16-Küba Lideri Fidel Castro, Venezüella'nın başkenti Caracas'tadüzenlediği basın toplantısında," SSCB'de uygulanmakta olan perestroyka(yeniden yapılanma) politikasının, Sovyetler'in sorunlarına cevap vereceknitelikte bulunabileceğini, ancak kendilerine göre olmadığını" söyledi.

17- Yugoslavya'nın özerk Kosova bölgesi ve MakedonyaCumhuriyeti'nde, ücretlerin düşüklüğünü protesto etmek amacıyla gösterilerdüzenlendi.

18- Burma Havayolları'na ait iç hat seferi yapmakta olan bir uçağındüşmesi sonucu 26 kişi öldü.

19-Varşova Paktı Birleşik Kuvvetleri Başkomutanlığıma SovyetSavunma Bakan Yardımcısı olan Org. Piotr Luşev'in getirildiği bildirildi.

20- Paraguay'da General Andres Rodriguez komutasındaki birlikleryönetime el koyarak 35 yıldır iktidarda bulunan Devlet Başkanı GeneralAlfredo Stroessner'in ülkeyi terk etmesini istedi. Ayaklanma sırasındaaskerlerle darbeciler arasında çıkan çatışmalarda 100 kişinin öldüğü, 35kişinin de tutuklandığı bildirildi.

4 ŞUBAT 1989

1- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celal Güzel, EğitimcilerDerneği'nin (Eğit-Der) Ankara'da yapılan 1. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığıkonuşmada "Hangi koşullarda olursa olsun demokratik olmayan müdahaleleritasvip etmek mümkün değildir" dedi.

SHP Genel Başkanı Erdal inönü'de konuşmasında "Baskıdönemlerinde en çok sıkıntıyı çekenlerin öğretmenler olduğunu,öğretmenlere her türlü örgütlenme hakkının tanınması gerektiğini" söyledi.

2- Devlet Bakanı Mehmet Yazar, Kayseri'de yaptığı konuşmadaturizmde Türkiye'nin son yıllarda büyük gelişmeler kaydettiğini söyledi.

3- Adalet Bakanı Mehmet Topaç, 1 Şubatta yürürlüğe giren AvrupaKonseyi "işkence ve Kötü Muamele" sözleşmesi için özel hiçbir hazırlıkyapılmadığını söyledi.

4- Devlet istatistik Enstitüsü'nün endekslerine göre, geçen ocakayında 6,9 olan toptan eşya fiyatlarındaki artışın bu yıl 7,7 ile son beş yılınrekor düzeyine çıktığı açıklandı.

5- Devlet Denetim Elemanları Derneği (DENETDE) yöneticileri DYPGene! Başkanı Süleyman Demirel'i ziyaret ederek, devlet denetimine yönelikeleştirileri gündeme getirdiler.

6-Türkiye Gazete Sahipleri Sendikası Başkanlığı'na, MilliyetGazetesinin sahibi Aydın Doğan seçildi.

7- Cumhurbaşkanı ve TBMM Başkanı'nı gıyapta dilekçe ile tehditsuçundan iki kişiye Kayseri Devlet Güvenlik Mahkemesi kararınca 5'er yılhapis cezası verildi.

8- Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu, Amerikan Kongresiüyelerine bir mektup yollayarak Ermeni tasarısının kabul edilmesi halinde TürkAmerikan ilişkilerinin zarar göreceğini hatırlattı.

5 ŞUBAT 1989

1- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar, CumhuriyetGazetesi'ne basında antitröst yasa önerisini değerlendirdi.

2- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, Türkiye'nin ABD'nin yeniyönetiminden beklentilerini ve kısa menzilli nükleer silahlarınmodernizasyonu politikasını Milliyet Gazetesi'ne açıkladı.

3- Batı Trakya Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği'nin "Yunanistan'ınTürk azınlığa karşı uyguladığı baskı ve zulümleri protesto etmek" amacıyladüzenlediği miting, Bursa'da yapıldı.

4- Parlamento Muhabirleri Derneği 18. Genel Kurulu Ankara'dayapılarak, Genel Başkanlığa yeniden Ercan San seçildi.

5- Veteriner Hekimleri Derneği Başkanı Hasan Metin, 1980 yılından buyana hayvancılık sektöründe planlamaya gereken önem verilmediğinisöyledi.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen kazada 10 kişi öldü, 6 kişiyaralandı.

7- Diyarbakır'ın Şırnak ilçesinde bir grup PKK'lı terörist Toptepeköyündeki jandarma karakoluna saldırdı, 2 er yaralandı.

8- Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl, resmi ziyaretlerdebulunmak üzere ispanya'ya gitti.

9- Paraguay'ın devrik Devlet Başkanı General Alfredo Stroessner,ailesiyle birlikte Brezilya'ya gitti.

10- İsrail askerlerinin Güney Lübnan'da İsrail tarafından ilan edilengüvenlik hattında 5 Filistinliyi öldürdüğü bildirildi.

6 ŞUBAT 1989

1- Ankara Metrosu sözleşmesi Başbakan Turgut Özal ile Kanada'nınekonomiden sorumlu Devlet Bakanı John Mc Menmid tarafından Ankara'daimzalandı.

2- SHP, TRT'nin seçim yasaklarının ihlal edildiği yaymlarını durdurmasıistemiyle Yüksek Seçim Kurulu'na başvurdu.

3- SHP Merkez Disiplin Kurulu, Malatya Milletvekili ibrahim Aksoy'un,Avrupa Karma Parlamento Komisyonu'nda yaptığı konuşma nedeniyle iki yılpartiden ihraç edilmesine karar verdi.

4-Türkiye'ye sığınan Iraklı mülteciler ve insan haklan konularındaincelemelerde bulunmak üzere Türkiye'de bulunan iskandinavparlamenterler heyeti, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanvekili veANAP Milletvekili Mükerrem Taşçıoğlu ile Ankara'da bir görüşme yaptılar.

5- Federal Almanya'da 29 Ocak'ta yapılan seçimlerden Neo-faşistleringüç kazanarak çıkmalarının ardından Türk düşmanı grupların dün Türklere aitiş yerlerine saldırmalarına tepki gösteren 20 bin kadar Türk, Berlin'de birprotesto gösterisi düzenledi.

6- Paraguay'da yönetime el koyan Devlet Başkanı General AndresRodriguez, Devlet Başkanlığı ile genel seçimlerin 1 Mayıs'ta yapılacağını,parlamentonun feshedildiğini, Komünist Parti hariç siyasi partilere konulanyasağın kaldırılacağını bildirdi.

7- Polonya'da hükümet ile 1981 yılında kapatılan DayanışmaSendikası Liderleri arasındaki "yuvarlak masa" görüşmeleri başladı.

8- Çin ve SSCB'nin, Kampuçya'daki Vietnam birliklerinin en geç Ekimayına kadar çekilmesi ve Kampuçya'daki taraflara askeri yardımın azaltılarak enkısa zamanda durdurulması konusunda anlaştıkları bildirildi.

7 ŞUBAT 1989

1-Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Türk-Mısır Ortak Komisyonutoplantılarına katılmak üzere üç günlük bir ziyaret için Kahire'ye gitti.

2- SHP Kars Milletvekili Mahmut Almak, Yeşilyurt Köyünde meydanagelen olayla ilgili olarak içişleri Bakanı Mustafa Kalemli'nin yanıtlaması istemiyleTBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

3- Yüksek Seçim Kurulu, SHP Genel Sekreter Yardımcısı AdnanKeskin'in TRT'nin tarafsızlığa aykırı yayın yaptığını belirten başvurusu üzerinealdığı kararı TRT ve siyasi partilere gönderdi.

YSK kararında, "seçim yasaklarının 1 Ocak tarihinden başlayarakgeçerli olduğu" belirtilerek TRT'nin "siyasi bir partinin lehinde veya aleyhindeveya vatandaşın oyuna tesir etmek maksadıyla hiçbir yayındabulunamayacağı" bildirildi.

4- SHP, 8 ayrı vergi yasasında değişiklik yaparak "Geçici vergi"alınmasını öngören 3505 sayılı yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi'nebaşvurdu.

5-Türkiye'de insan Hakları ve Türkiye'ye sığınan Iraklılar konusundaincelemelerde bulunmak üzere gelen iskandinav parlamenterler, Diyarbakır'a gittiler.

6- Daha önce 1. ve 2. sayıları toplatılan Özgür Gelecek'in 3. sayısına daAnkara DGM Savcılığı'nca matbaada el kondu.

7- CHP Çanakkale Milletvekili ve Danıştay eski üyesi Burhan Arat,Ankara'da öldü.

8- SEKA Genel Müdürlüğü'ne bağlı müsseselerin yöneticikadrolarında 80 kişinin görev yerleri değiştirildi.

9- Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'de yayımlanan kararına göre,rafineriler ile özel kişi ve kuruluşların ithal edeceği fuel-oil çeşitleri vebunlardan elde edilen ürünler Akaryakıt Fiyat istikrar Fonu kapsamı dışıdatutuldu.

10-ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Ronald Rehman, CumhuriyetGazetesi'ne VVashington'da verdiği demeçte, kısa menzilli nükleer silahlarınmodernizasyonunun zorunlu olduğunu belirtti.

11-Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri lan Martin, CumhuriyetGazetesi'nin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

12- İsrail Savunma Bakanı Izak Rabin, işgal topraklarında, 14 ay öncebaşlayan Filistin ayaklanmasından bu yana 360 kişinin öldüğünü, 7 bin kişininyaralandığını, 22 bin kişinin tutuklandığını bildirildi.

8 ŞUBAT 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren bazı bakanlıkların yenidendüzenlenmesine ilişkin kararnameleri onayladı.

2- ABD, isviçre ve Avusturya'daki temaslarını tamamlayarak Ankara'yadönen Devlet Bakanı Yusuf Bozkurt Özal, çeşitli konularda açıklamalardabulundu.

3- SHP Genel Sekreter Yardımcısı Adnan Keskin, TRT YüksekKurulu'na başvurarak "icraatın içinden" programının seçim yasaklan nedeniyleyerel seçim öncesinde yayınlanmamasını istedi.

4- Anayasa Mahkemesi, büyük şehirlerde yeni belediyeler kurulmasıyönünde, Bakanlar Kurulu'na yetki veren ve görevden alınan BelediyeBaşkanlarının yerine ise içişleri Bakanı'nca atamaya olanak sağlayankaranameyi, "Yetki yasaları dışında kaldığı" gerekçesiyle iptal etti.

5- Türk Standartları Enstitüsü ile SSCB Standartlar Örgütü arasındaStandardizasyon, Belgelendirme, Kalite Kontrol ve Metroloji konusundateknik işbirliği protokolü, Ankara'da imzalandı.

6- İstanbul'da, Deri-lş Sendikası'nca başlatılan grev sırasında, 100kadar işçi topluca yürüdükleri gerekçesiyle gözaltına alındı.

7-Türk Metal Sendikası'nın Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağiiatölyelerinde 1688 işçiyle 65 gündür sürdürdüğü grev varılan anlaşmaüzerine sona erdi.

8- Kayseri'de kurulu Ana Tamir Fabrikası'nda çalışmakta olan 1200kadar işçi, ücretlerini protesto amacıyla yürüyüş yaptılar.

9- İnşaat demiri fiyatlarına yüzde 1.4-3.0 oranında zam yapıldı.

10- Hac ve umre ziyaretleriyle ilgili işlerin Diyanet işleri Başkanlığı'ncayürütülmesine ilişkin yönetmelikte yapılan değişiklik Resmi Gazete'deyayımlanarak yürürlüğe girdi.

11-Türk-Mısır Ortak Komisyonu'nun ilk toplantısına katılmak üzeredün Kahire'ye giden Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Mısır Cumhurbaşkanı

Hüsnü Mübarek ve Mısır Başbakanı Atıf Sıtkı tarafından kabul edildi ve MısırBaşbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ahmed ismed Abdülmecid ileincelemelerde bulunmak üzere Asvvan'a gitti.

Bu arada, Türk-Mısır Ortak Komisyon toplantıları da Kahire'de başladı.

12- İtalya'da bulunan içişleri Bakanı Mustafa Kalemli, İtalyan içişleriBakanı Antonio Gava ile bir görüşme yaptı. Kalemli Sardunya Adası'nagitmeden önce Yeşilyurt olayıyla ilgili basının sorularını yanıtladı.

13-Yunanistan'Başbakanı Andreas Papandreu tarafından kabuledilen Türkiye'nin yeni Atina Büyükelçisi Gündüz Altan, Papandreu'yaBaşbakan Turgut Özal'ın bir demecini iletti.

14- FKÖ Lideri Yaser Arafat, Tunus'ta Cumhuriyet Gazetesi'nin çeşitlikonulara ilişkin sorularını yanıtladı.

15-SSCB içişleri Bakanlığı yetkilisi Nikolay Vasko, Moskova'dadüzenlediği basın toplantısında, Ermenistan ve AzerbaycanCumhuriyetlerinde son bir yıl içinde meydana gelen etnik olaylarda 91 kişininöldüğünü, 1600 kişinin de yaralandığını bildirdi.

16-ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 169 ülkeyikapsayan "1988 insan Hakları Raporu" nda İsrail'in işgal altındaki topraklardagereksiz yere Filistinlileri öldürdüğü ve insan haklarını çiğnediği öne sürüldü.

17- Özel bir Amerikan havayolu şirketine ait yolucu uçağının AzorAdaları yakınlarına düşmesi sonucu 144 kişi öldü.

18- Belçika basınının, Zaire'de insan haklarının çiğnendiği yolundakiyayınlarına tepki gösteren Zaire Devlet Başkanı Mobutu Sese Soko, "Bununyeni sömürgeci bir ilişki olduğunu öne sürerek Brüksel ile ilişkilerini askıyaaldı.

9 ŞUBAT 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal ve MilliSavunma Bakanı Ercan Vuralhan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin planlıtatbikatlarından olan "Kış-89" tatbikatını izlemek üzere Erzurum'a gittiler.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, TRT yayınları konusundaAnkara'da bir basın toplantısı düzenledi.

3- "Zimmet, irtikap, rüşvet ve dolandırıcılık suçlarıyla daha etkinmücadele" edebilmek gerekçesiyle Türk Ceza Yasası'nda değişiklik önerenve 19 maddeden oluşan yasa tasarısı, TBMM'ye sunuldu.

TCK'da değişiklik öngören yasa tasarısının bir başka maddesindeki,"Suç işlemeye tahrik ve panik yaratma amacıyla tehdit ve kişileri hedefgösterme" başlıklı hüküm, basına da ek ceza içeriyor.

4- SHP Genel Sekreter Yardımcısı Adnan Keskin, seçimler öncesindetaraflı yayın yaptıkları gerekçesi ile TRT yöneticileri hakkında AnkaraSavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

5- Bakanlar Kurulu'nca kabul edilerek TBMM'ye sevk edilen TürkCeza Yasası'nın bazı maddelerinde değişiklik öngören yasa tasarısıGazeteciler Cemiyeti ile Çağdaş Gazeteciler Derneği ve bazı hukukçulartarafından eleştirildi.

6- Büyük Britanya Parlamentosu insan Hakları Grubu üyesi LordAntony Gifford, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'dekidemokratik uygulamalar konusunda açıklamalarda bulundu ve UluslararasıDemokratik Hukukçular Birliği'nin bir raporunu basın mensuplarına sundu.

7-Türk-Mısır Ortak Komisyonu'nun ilk toplantısı, "Kıbrıs sorunu veBulgaristan'daki Türk azınlığı" konularının yer aldığı bir ortak çalışmaraporunun yayımlanmasıyla sona erdi.

8- Pakistan Cumhurbaşkanı Gulam Ishak Han, Cumhurbaşkanı KenanEvren'in ziyareti öncesinde, Islamabad'da, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularınıyanıtladı.

9- SSCB'nin Gürcistan Cumhuriyeti'nin başkenti Tiflis'te, 5 bin kişinin, daha fazla özerklik istemiyle bir gösteri düzenledikleri bildirildi.

10- Federal Almanya içişleri Bakanı Friedrich Zimmermann, "Yabancılardan arındırılmış ilk Alman şehrini" oluşturacağını iddia eden Nazi yanlısı Milli Birlik Partisi'ni yasakladığını açıkladı.

11- İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, resmi bir ziyaret için gittiğiispanya'nın başkenti Madrid'de, Başbakan Felipe Gonzalez ile bir görüşmeyaptı.

12- Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde yapılan karnavalda, 43 kişininöldüğü bildirildi.

10 ŞUBAT 1989

1-Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Devlet Denetleme Kurulu'na,Bezm-i Alem Vakfı'nın mal varlıklarında inceleme yapma talimatı verdi.

2- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Kahire'de yapılan Türk-Mısır OrtakKomisyon toplantısında Türkiye'ye döndü.

3- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celal Güzel, eğitimde"fırsat eşitliği" ve "sınav sistemleri" konusunda Cumhuriyet Gazetesi'ninsorularını yanıtladı.

4- Yüksek Planlama Kurulu Kirlerdeki sözleşmeli personelin aylıktavan ücretini 2 milyon liraya yükseltti. YPK ayrıca, 1989 yılında sözleşmelipersonele ilk kez iki maaş tutarında ikramiye ödenmesini kararlaştırdı.

5- Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi'nde AlmanYazarı VVietling'in 1846 yılında yazdığı kitaptan dört paragraflık bölümünyayımlanması üzerine derginin Yazı işleri Müdürü Abdullah Onay hakkında,komünizm propagandası yapıldığı gerekçesiyle fstanbul DGM'de dava açıldı.

6- ABD Başkanı George Bush, 1 Ekimde yürürlüğe girecek1989-1990 Bütçesini Kongre'ye sundu. Bütçe tasarısında, açığın 72 milyondolar azaltılması öngörülüyor.

7- Jamaika'da dün yapılan genel seçimlerde, eski Başbakan MichaelHanley'in lideri olduğu Ulusal Halk Partisi'hin (PNP) kazandığı bildirildi.

8- Afganistan'daki rejime karşı mücadele eden grupların, Necibullahyönetiminin yerine getirilmek üzere geçici bir hükümet oluşturmak amacıylatoplamaya çalıştıkları şura, mücahit gruplar arasındaki temsil tartışmasıyüzünden yarıda kaldı, şura bir gün ertelendi.

11 ŞUBAT 1989

1-Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Erzurum'un Pasinler ilçesi Lalelibölgesinde yapılan "Kış-89" tatbikatını değerlendirerek, "Türk SilahlıKuvvetlerinin her türlü hava şartlan altında üzerine düşecek göreviyapabilecek kudret ve kabiliyette olduğunu" söyledi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Başbakan Turgut Özal, tatbikatın sonbölümünü izledikten sonra Van'a gittiler. Cumhurbaşkanı Kenan Evren,kentte incelemelerini sürdürürken, Başbakan Özal Ankara'ya döndü.

2- Devlet Bakanı Mehmet Yazar, Türk Ceza Yasası'nda değişikliköngören tasarıyla ilgili olarak, "Basına getirilen yeni cezalar günün rayicineuygun düzenlemelerdir" dedi.

Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi ise, tasarıyla ilgili olarak, "Zaten kısıtlıolan basın özgürlüğüne yeni bir darbe girişimiyle karşı karşıya olunduğunu"belirterek, "Basın özgürlüğünün iyice kısıtlandığı dönemde yasalarımıza giren'suç' türünün yeniden yaratıldığını" söyledi.

3- Foto Muhabirleri Derneği'nin, geleneksel basın fotoğraflarıyarışması sonuçlandı.

4- Cumhuriyet Gazetesi'nde, İtalyan AT Bakanı Antonio La Pergola ileTürkiye-AT ilişkileri konusunda Roma'da yapılan bir söyleşi yer aldı.

5- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, dün yaptığı açıklamada,Iran-lrak arasındaki bakanlar düzeyindeki doğrudan görüşmelerin mart ayınınsonuna doğru yeniden başlamasını tarafların kabul ettiğini bildirdi.

6- ABD Başkan Yardımcısı Dan Ouayle, İsrail'in işgal altında tuttuğutapraklarda sivil Filistinlilerin ölmesinin kabul edilemez olduğunu" söyledi veİsrail'in işgal altındaki topraklarda uyguladığı politikayı eleştirdi.

7- ABD Dışişleri Bakanlığı'nca "işgal altındaki topraklarda İsrailordusunun tutumunu ve insan hakları ihlallerini" kınayan raporunyayınlanmasının ardından, BM Güvenlik Konseyi konuyu görüşmek üzeretoplandı.

8- İtalya'nın başkenti Roma'da, 30 bin kişi, bağımsız Filistin'idesteklemek için yürüyüş yaptı.

9- Polonya'da, iktidarla muhalefet arasında yapılan yuvarlakmasatoplantıları çerçevesindeki siyasi reformlarla ilgili komisyonun çalışmalarınakatılan hükümet heyeti, bir "cumhurbaşkanlığı makamı kurulması" önerisindebulundu.

Bu arada,Caşbakan Mieczyslavv Rakovvski, Komünist Parti'nin iktidarıpaylaşmaya hazır olduğunu bildirdi.

12 ŞUBAT 1989

1-Van ve Erciş'te incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı KenanEvren, Genelkurmay Başkanı Necip Torumtay ve kuvvet komutanları,Ankara'ya döndüler.

2- AT işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Ali Bozer, resmi temaslardabulunmak üzere İtalya'ya gitti.

3- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal, BBC'ye verdiği demeçte,"Güneydoğu Anadolu bölgesinde ortaya çıkan demokrasi ile ekonomikçarpıklıklarla ilgili sorunların, ulusal bütünlük anlayışı içindeçözülebileceğinden hiç kuşku duymuyoruz" dedi.

4- FKÖ'nün Siyasi Büro Başkanı Faruk Kaddumi, Tunus'ta,Cumhuriyet Gazetesi'nin Türk-Filistin ilişkileri ve diğer konulardaki sorularınıcevaplandırdı ve FKÖ'nün Ankara'daki bürosunu büyükelçilik düzeyineyükseltme konusundaki görüşlerini açıkadı.

5- Macaristan Komünist Partisi Genel Sekreteri Karoly Grosz, dünMerkez Komitesi'nin toplantısından sonra yaptığı açıklamada, "MerkezKomitesi'nin çok partili sisteme yalnız destek vermekle kalmayıp onu teşvikettiğini" belirterek, "1956 olaylarının da yeniden değerlendirildiğini, ancak bukonudaki görüşmelerin devam edeceğini" söyledi.

Grosz konuşmasında, "Kurulacak partilerde antikomünist veantisosyalist eğilimlere izin verilmeyeceğini" bildirdi.

6- Pakistan'ın başkenti Islamabad'da, müslüman din adamlarının çağrısıüzerine, Hint asıllı ingiliz yazarın "Şeytan Ayetleri" kitabını protestogösterilerinde, 5 kişi öldü, 60 kişi yaralandı.

13 ŞUBAT 1989

1- SHP Amasya Milletvekili Tahir Köse, Milli Savunma Bakanı ErcanVuralhan'ın yanıtlaması isteğiyle, TBMM'ye Türkiye'nin NATO içindeki nükleeryükümlülüğünün açıklanmasını isteyen bir soru önergesi verdi.

2- ANAP'ın 38, SHP'nin 57, DYP'nin 53 il belediye başkan adaylarıbelli oldu. ANAP'ın 679, SHP'nin 484 ilçe ve belde adayı da önseçimle belirlendi.

3- İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi Başkanı yazar-yayıncı Muzafferilhan Erdost hakkında "Avrupa Topluluğu işkence sözleşmesinin" yürürlüğegirmesi nedeniyle düzenlediği basın toplantısıyla ilgili olarak, Ankara BasınSavcılığı'nca soruşturma açıldı.

4-Ankara Emniyet Müdürlüğü 1. Şube'de görevli 8 polis hakkında,Cumhuriyet Savcılığı'nda suç duyurusunda bulunuldu.

5- Türkiye'de ilk kez kendisine karaciğer nakli yapılan Fuat Koç öldü.

6- KKTC ile imzalanan hukuki, ticari ve cezai konuları içeren sözleşme,Bakanlar Kurulu tarafından imzalanarak Resmi Gazete'de yayımlandı.

7- Türkiye'nin AT üyeliği konusundaki tutumunu İtalyan hükümetineiletmek üzere Roma'ya giden Devlet Bakanı Ali Bozer, Dışişleri Bakanı GulioAndreotti ve AT Bakanı Antonio Pergola ile görüştü.

8- Türkiye gezisini tamamlayarak Stockholm'e dönen isveçliparlamenterler, Parlamento Genel Kurulu'na, göçmenlerin durumu veTürkiye'de insan hakları konusunda bir soru önergesi verdi.

14 ŞUBAT 1989

1-Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e, ekonomi üst yönetimi ve ilgilibakanlar tarafından ekonomik konularda Çankaya Köşkü'nde bir brifingverildi.

2- Başbakan Turgut Özal ve Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz Türkiye'yegelen ABD Dışişleri Bakanı James Baker ile görüşmelerde bulundular.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu, görüşmelere ilişkingazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

ABD Dışişleri Bakanı Baker, daha sonra Yunanistan'a geçerek,Başbakan Andreas Papandreu ve Dışişleri Bakanı Karolas Papulias ilegörüştü.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü ve DYP Genel Başkanı SüleymanDemirel, partilerinin TBMM grup toplantısında yaptıkları konuşmalarda, kamukuruluşlarının özelleştirme adı altında yabancılara satıldığını öne sürerek, KiTsatışlarını eleştirdiler.

4- DYP Antalya Milletvekili ibrahim Demir, Meclis'te yaptığı konuşmada,Türk basınının karşı karşıya kaldığı sorunların genel görüşme çerçevesindeele alınması için hazırladığı önergeyi imzaya açtı.

5- SHP'de Ali Topuz'un istifasıyla boşalan Genel SekreterYardımcılığı'na Atıla Sav getirildi.

6- NATO Güney Bölgesi Komutanlar toplantısı, izmir'de başladı.

7- Ankara Cumhuriyet Savcılığı, SHP'nin Başbakan Turgut Özal ileSanayi ve Ticaret Bakanı Şükrü Yürür'ün "seçim yasaklarını ihlal ettikleri"gerekçesiyle savcılığa yaptıkları suç duyurusunun, "dokunulmazlıklarıbulunması" nedeniyle Adalet Bakanlığı'na gönderilmesine karar verdi.Savcılık, aynı suç duyurusu kapsamındaki TRT Genel Müdürü Cem Duna veŞeker Fabrikaları Genel Müdürü hakkında soruşturma açtı.

8- Emekli gazeteci ibrahim Köseoğlu, İstanbul'da öldü.

9- Afganistan'daki son Sovyet askerlerinin Cenevre Antlaşmalarındaöngörülenden bir gün önce ülkeyi terk ettiği bildirildi.

10- Beş orta Amerika ülkesinin (Honduras, Nikaragua, Kosta Rika,Guatemala, El Salvador) liderleri, bir doruk toplantısı için dün El Salvador'dabir araya geldiler.

11-Fransa'ya giden Polonya Başbakanı Mieczyslavv Rakovvski, LeFigaro Gazetesi'ne verdiği demeçte, "muhalefetin siyasi hayatın bir parçasıolduğunu" söyledi.

12- FKÖ Lideri Yaser Arafat, "İsrail işgali altındaki topraklarda yaşayanFilistinlilerin, İsrail askerlerinin saldırılarına karşı silah kullanmalarına izinverebileceğini" söyledi.

İsrail Savunma Bakanı Izak Rabin, İsrail'in işgal altındaki topraklardaFilistin ayaklanmasını durdurmak için insan haklarını ihlal'ettiği yolundaki ABDinsan Hakları Raporu'nu eleştirdi.

15 ŞUBAT 1989

1- Atatürk Uluslararası Havalimanı Terminali ve İstanbul-Dünya TicaretMerkezi'nin "yap-işlet-devret" modeline göre ABD'li Lockheed şirketiliderliğindeki Konsorsiyum'a verilmesine ilişkin proje, Konsorsiyum ve Türkhükümeti arasında imzalandı, imza törenine katılan Başbakan Turgut Özalgazetecilerin KiT'leri özelleştirme konusundaki sorularını yanıtladı.

2- Türk Parası Kıymetini Koruma Yasası'nda değişiklikler öngörenyasaya geçici bir madde getirilerek, döviz kaçakçılarının affedildiği yasatasarısı, TBMM'de kabul edildi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu, düzenlediği basıntoplantısında, Güneydoğu Anadolu'da Iraklı sığınmacıların barındırıldıklarıkampları gezen isveçli gazetecilerden oluşan bir grubun konuyu ülkelerindeTürkiye'yi suçlar ifadelerle gündeme getirmelerini eleştirdi ve isveç dahil hiçbir ülkenin yardım yaklaşımı olmadığını" söyledi.

4- İran Başbakanı Mir Hüseyin Müsavi, iki ülke arasındaki siyasi veekonomik ilişkileri geliştirmek üzere, bereberindeki bir heyetle Türkiye'yegeldi. Iran Başbakanı Müsavi, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve BaşbakanTurgut Özal tarafından kabul edildi ve birer görüşme yaptı.

5- Yargıtay, 233 sayılı kanun hükmünde kararname ile "sözleşmeli"statüye geçirilen işçilerin durumuna açıklık getirdi.

6- 6 Şubat'ta Eskişehir'deki Şeker fabrikasında meydana gelen işkazasında 2 işçinin ölümü, 5 işçinin de yaralanmasını protesto eden ve işgüvenliğinin sağlanmasını isteyen 35 bin işçi yemek boykotu yaptı.

7- "Yargılayan Savunma" adlı kitabından dolayı tutuklanan 71 yaşındakiAvukat ibrahim Açan hakkında Ankara DGM Savcılığı'nca "Komünizmpropagandası yapmak" gerekçesiyle, 20 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

8- Sri Lanka'da, 21 yıl aradan sonra genel seçimler yapıldığı ve son ikigün içinde çıkan olaylarda 30'dan fazla kişinin öldüğü bildirildi.

9- Fransa'da bulunan Polonya Başbakanı Mieczyslaw Rakovvski,televizyona verdiği demeçte, "Polonya'da çok partili sistem için zamanınhenüz erken olduğunu söyledi.

10- İrak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, ülkesinin iran'la savaşaresmen son vermek istediğini söyledi ve Irak için çok partili sistemin gerekliolduğunu belirtti.

11- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, ordu birlikleri ile Hıristiyan milislerarasında çıkan çatışmalarda, 40 kişi öldü, 90 kişi de yaralandı.

16 ŞUBAT 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, resmi bir ziyaret için Pakistan'a gitti.Cumhurbaşkanı Evren, uçakta gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularınıyanıtladı.

2- Başbakan Turgut Özal ve iran Başbakanı Mir Hüseyin Müsavibaşkanlığındaki Türk-lran resmi görüşmeleri Ankara'da yapıldı.

Öte yandan, Türk-lran KEK görüşmeleri için Türkiye'de bulunan IranAğır Sanayi Bakanı Behzat Nebavi, Sanayi ve Ticaret Bakanı Şükrür Yürür'üziyaret ederek bir süre görüştü.

3- Adalet Bakanı Mehmet Topaç, Resmi Gazete'de yayımlanarakyürürlüğe giren kanun hükmündeki kararnameyle Cumhuriyet Savcıyardımcılığı unvanının kaldırıldığını, böylece cumhuriyet savcılarının başsavcı,savcı yardımcılarının da bulundukları il ya da ilçe savcısı unvanını alacaklarınıaçıkladı.

4- YÖK Başkanı Prof. Dr. ihsan Doğramacı, özel üniversiteyedönüştürülen Bezm-i Alem Vakıf Gureba Hastanesi'nde eğitimebaşlanabilmesi için gerekli iznin alınmadığını açıkladı.

5- Süper Emeklilerin maaşlarının dondurulmasını öngören yasa tasarısıTBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

6- TBMM içişleri Komisyonu, vatandaşlık hakkının yenidenkazanılmasına ilişkin değişiklik öngören yasa tasarısını kabul etti.

7- SHP Adana Milletvekili Cüneyt Canver, partisinden istifa etti.

8- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Eren Güvener,Yalova'da düzenlenen eğitim seminerinde, "Ceza Yasasında yapılmakistenen son değişiklikle yeni "suç" yaratıldığını, bundan böyle siyasi iktidarınistek ve çıkarları dışında haber yazmanın olanaksız hale getirileceğini" söyledi.

9- Yunanistan Hükümeti, Türk Hükümetinden, 1964 Kararnamesiylebloke edilen İstanbullu Yunan vatandaşlarının taşınmaz malları ile ilgili doğantıkanıklıklar konusunda bilgi istediğini açıkladı.

10- Danimarka'nın başkenti Kopenhang'ta, iskoçyalı rakibini yenen 51kilo Türk boksörü Eyüp Can, Avrupa Şampiyonu oldu,

11- İran'ın dini lideri Ayetullah Humeyni'nin islamiyet aleyhinde iddialartaşıdığı öne sürülen "Şeytan Ayetleri" kitabının yazarı Salman Rüşdü'nünöldürülmesini istemesi ve iran'da bir vakfın yazarı öldürene ödül vereceğiniaçıklaması üzerine, İngiltere Hükümeti iran'la diplomatik ilişkilerini dondurdu.

12-Yugoslavya'da, ilk bağımsız muhalefet partisi olan SosyalDemokrat Parti'nin kurulduğu bildirildi.

17 ŞUBAT 1989

1- Milli halterci Naim Süleymanoğlu'nun Bulgaristan'dan gelen 7 kişilikailesi, Bakanlar Kurulu kararıyla Türk vatandaşlığına alındı.

2- ANAP İstanbul Milletvekili Bülent Akarcalı, Genel Başkan YardımcısıHalil Şıvgın ve SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal Belçika Radyo TelevizyonKurumu'na birer demeç verdiler.

3- İran Başbakanı Mir Hüseyin Müsavi, üç günlük resmi ziyaretinitamamlayarak Türkiye'den ayrıldı.

Bu arada, Türk-lran Karma Ekonomik Komisyonu 7. dönem protokolüimzalandı.

4-Tutuklu ve hükümlü aileleri, Adalet Bakanı Mehmet Topaç'ı ziyaretederek, cezaevlerindeki yakınlarının sorularının çözümünü istediler.

5- Özgür Gelecek Dergisi'nin sahibi olan ve tutuklu bulunan MehmetBayrak, Türk Basın Konseyi'ne başvurarak, dergileri üzerindeki baskılarıprotesto etti. ,

6- İstanbul Beykoz'da bulunan Metal ve Liman Grup Komutanlığı'na aitaskeri bölgede meydana gelen olayda, bir astsubay öldü, 3 er de yaralandı.

7- İstanbul tuzla'da, dört kişinin ölümü ile sonuçlanan olaya adı karışanEngin Kaya, İstanbul Kadıköy'de ölü olarak bulundu.

8- Türkiye'nin çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında, 12kişi öldü, 75 kişi de yaralandı.

9- Pakistan'da bulunan Cumhurbaşkanı Kenan Evren PakistanBaşbakanı Benazi'r Butto ile görüştü. Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz ilePakistan Dışişleri Bakanı Şahapzade Yakup Han ve başkanlık ettikleri heyetlerarasındaki görüşmeler de başladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu, görüşmeler hakkındabilgi vererek, Türkiye'nin Asya Kalkınma Bankası'na üye olmak istediğinibelirtti ve siyasi komuta toplantısında Afganistan konusu üzerindedurulduğunu söyledi.

10- Bulgaristan'ın sınırdışı kararından sonra Bağımsız insan HaklanDerneği yönetim kurulu üyesi Zeynep Ibrahimova, Yusuf Hüseyinova ile 6yakınının, Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan iltica talebinde bulundukları bildirildi.

11- İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Nevzat Helvacı, ABD'ninHarvvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde "Türk Hukuk Sistemi ve CezaHukuku" konulu bir konferans verdi.

12- Federal Alman Bremen Parlamentosunun görevlendirdiğiparlamenterler ve bilirkişilerden oluşan bir heyet, Türkiye gezisi üzerinehazırladıkları raporda, cezaevlerinde işkence yapıldığını öne sürdüler veBremen halkını Iraklı sığınmacılara yardıma çağırdılar.

13- Litvanya Cumhuriyeti'nde, SSCB'den ayrılma isteğiyle gösteriler düzenlendi.

18 ŞUBAT 1989

1- Dışişleri Bakanlığı, "Uluslararası Af Örgütü'nün işkence ileöldürüldüğünü öne sürdüğü 10 kişinin hayatta olduğunu" açıkladı.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Pakistan'ı ziyaretinin son gününde,Peşaver'de üstlenmiş olan 7 Afgan mücahit grubunun liderlerini kabulederek görüştü.

Pakistan Başbakanı Benazir Butto, Türk gazetecileri için bir basıntoplantısı düzenledi.

Öte yandan, Türkiye ile Pakistan arasında deniz ticaretini ve turizmdeişbirliğini geliştirmek için iki anlaşma imzalandı.

3-15 ülkeden 147 sporcunun katıldığı 17. Uluslararası Serbest GüreşJurnuvası İstanbul'da başladı.

4- Ekonomik Işbirliğj ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) tarafındanyayımlanan raporda, Türkiye'nin 1988'de de 24 OECD ülkesi arasındaenflasyon hızının en yüksek ülke olduğu belirtildi.

5-Afganistan Devlet Başkanı Necibullah, Cumhurbaşkanı KenanEvren ve Iran Devlet Başkanı Ali Hamaney'e gönderdiği mesajlarda, yardımistedi ve ülkesinde olağanüstü durum ilan etti.

6- Sovyetler Birliği, Afganistan bunalımına çözüm bulunması amacıylaBM'nin, ülkede ateşkes sağlanması ve mücahitlere silah yardımını durdurmasıiçin ABD'ye baskı yapmasını istedi.

7- Sovyet Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze, Ortadoğu ülkelerinedüzenlediği 10 günlük gezisinin ilk durağı olarak Suriye'ye gitti.

8- ABD, BM Güvenlik Konseyi'nin, İsrail'in işgal topraklarındaki Filistinayaklanmasına sert tutumunu eleştiren karar tasarısını veto etti.

9-Macaristan hükümeti, SSCB'den 1956'daki Sovyet aleyhtarı ayaklanma hakkındaki gizli arşivlerin açılmasını istedi.

10- Kampuçya Başbakanı Hun Sen, bütün Vietnam askerlerinin eylülsonuna kadar Kampuçya'dan çekileceğini açıkladı.

11- Fas, Tunus, Cezayir, Libya ve Moritanya'dan oluşan Magrip ArapBirliği Fas'ın Marakeş kentinde resmen ilan edildi.

19 ŞUBAT 1989

1- Başbakan Turgut Özal, Ankara'da düzenlenen "TürkiyeMuhtarlarının dert ve dileklerinin tespiti" sempozyumunda bir konuşma yaptı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, partisinin izmit'te düzenlediğiikinci Yerel Yönetimler Bölge Toplantısı'nda bir konuşma yaptı.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'da açıkhavatoplantısı yaptı.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit ve Sosyalist Parti GenelSekreteri Yalçın Büyükdağlı, Ankara'da birer basın toplantısı düzenlediler.

5- Ankara Valiliği'nin düzenlediği "Vergi Denetimlerinde Ortaya ÇıkanSorunlar" konulu toplantı Ankara'da yapıldı.

6- Devlet Denetleme Kurulu Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in isteğiüzerine Bezm-i Alem Vakfı'nın işleyişi, mali yapısı ve personel durumunuincelemeye aldı.

7- Diyanet işleri Başkanlığı, iki yıllık ilahiyat meslek yüksek okullarıaçılması için YÖK'e başvuruda bulundu.

8- Halkevlerinin 57. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Ankara'dadüzenlenen "Halkevlerinin Kültüre Bakışı" konulu panelin açış konuşmasınıHalkevleri Genel Başkanı Ahmet Yıldız yaptı.

9- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Pakistan'dan Malezya'ya gitti.

10-KKTC'den Güney Kıbrıs'a geçen iki Türk, Rum yönetimincetutuklandı.

11-Suriye'ye giden SSCB Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze,başkent Şam'da, Moskova'nın Ortadoğu için önerdiği barış planını açıkladı.

20 ŞUBAT 1989

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, İstanbul'da yaptığı açıklamada,DSP'ye birleşme çağrısında bulundu.

2- Devlet Bakanı Yusuf Bozkurt Özal, islam Kalkınma Bankası'nmRabat'ta yapılacak yıllık.olağan genel kuruluna katılmak üzere Fas'a gitti.

3- SHP Amasya Milletvekili Tahir Köse, Başbakan Turgut Özaltarafından cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığı'na, Emlak Bankasıeski Genel Müdürü Bülent Şemiler ile ilgili bir soru önergesi verdi.

4- Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Necdet Serin, HacettepeÜniversitesi Rektörü Prof. Yüksel Bozer ve Karadeniz Teknik ÜniversitesiRektörü Prof. Kemal Gürüz arasında YÖK konusunda yapılan bir söyleşiCumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

5- Lüksemburg Başbakanı Jacques Santer, Başbakan Turgut Özal'ındavetlisi olarak Türkiye'ye geldi.

6- 6 ülkenin katıldığı Balkan Ülkeleri Çevre işbirliği toplantısı,Antalya'nın Side ilçesinde başladı.

7-Toplumsal Kurtuluş Dergisi yazarlarından Doç. Dr. Yalçın Küçük,derginin toplatılan son sayısındaki yazıları nedeniyle, Ankara'da gözaltınaalındı.

8-Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Malezya Kralı Sultan iskender veMalezya Başbakan Vekili Bin Baba ile görüşmelerde bulundu.

9- İran'ın dini lideri Ayetullah Humeyni'nin "Şeytan Ayetleri" kitabınınyazarı Salman Rüşdü için "ölüm fermanı" vermesinden sonra Belçika'nınbaşkenti Brüksel'de toplanan AT dışişleri bakanları, "iran'daki büyükelçilerinigeri çekme ve Iran ile yapılacak üst düzey ziyaretleri dondurma" kararı aldılar.

10-Ortadoğu gezisini sürdüren SSCB Dışişleri Bakanı EduardŞevardnadze, Kahire'de, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile görüştü.

11- Güney Kore'de gösteri düzenleyenlerle güvenlik güçleri arasındaçıkan çatışmada, 20 kişi yaralandı.

12- Afganistan Başbakanı Muhammed Hasan Şark, görevinden istifaetti.

21 ŞUBAT 1989

1- Lüksemburg Başbakanı Jacques Santer, Maliye ve Gümrük BakanıKurtcebe Alptemoçin ile AT ilişkilerden sorumlu Devlet Bakanı Ali Bozer'le birgörüşme yaptı ve TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut tarafından kabul edildi.

Konuk Başbakan Ankara'dan ayrılmadan önce Başbakan Turgut Özalile birlikte Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında çeşitlikonularda açıklamalarda bulundu.

2- Başbakan Turgut Özal, Japon imparatoru Hirohito'nun cenazetörenine katılmak için Japonya'ya gitti.

3- Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurcebe Alptemoçin veberaberindeki işadamları heyeti SSCB'nin başkenti Moskova'ya gitti.

4- Güney Doğu Anadolu Bölgesi'nde 8 ilde uygulanan OlağanüstüHal'in 4 ay daha uzatılmasını öngören Başbakanlık tezkeresi, TBMM GenelKurulu'nda kabul edildi.

5- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, SHP ile birleşme değil DSP'de bütünleşmenin gerekliliğinibelirterek partisinin yerel yönetim seçimleri bildirgesini açıkladı.

6- 3 ayrı dava nedeniyle yargılanan tutuklu Doç. Yalçın Küçük, AnkaraDGM'ce serbest bırakıldı.

7- Rogers planı çerçevesinde Yunanistan'ın kurması gereken, ancakhenüz kurmadığı kara ve hava karargahları için NATO fonlarından yararlanmaisteği, Türkiye tarafından veto edildi.

8-AT üyesi 12 ülkenin iran'daki diplomatik temsilciliklerini geriçekmesinin ardından Iran bu ülkelerdeki büyükelçi ve işgüderlerini geriçağırdı, isveç de Tahran Büyükelçisini Stockholm'e çağırdı.

9- 39. Berlin Film Şenliği'nde Altın Ayı Ödülünü Barry Levinson'unABD yapımı "Yağmur Adam" adlı filmi aldı.

22 ŞUBAT 1989

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü ve Genel Sekreter Deniz Baykal,Diyarbakır'da çevre il ve ilçe yöneticilerinin de katıldığı bölge toplantısında,yörenin sorunlarına değindiler.

2-Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, TBMM Genel Kurulu'ndaSHP Balıkesir Milletvekili Önder Kırlı'nın, "Silahlı Kuvvetlerin gereksinimi olanzırhlı araç ve gereçlerin alımında ABD firmasının tercih edilmesinin nedenine"ilişkin sözlü soru önergesini yanıtladı.

Genel Kurul'da ayrıca 14 sözlü soru önergesi, ilgili bakanlar tarafındancevaplandırıldı.

3- SHP Ankara Milletvekili Rıza Yılmaz, Emlak Bankası eski GenelMüdürü Bülent Şemiler hakkında Başbakan Turgut Özal'ın yanıtlamasıistemiyle TBMM'ye bir soru önergesi verdi.

SHP Erzincan Milletvekili Mustafa Kul da, hapis cezaları paraya çevrilenmemurlara af konusunda hazırladığı yasa önerisini TBMM Başkanlığı'nasundu.

4-ANAP Seçim işleri Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı ilkerTuncay, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, belediye başkan adaylarıbelirlendikten sonra, bu adayların görüşleri de alınarak belediye meclis üyeadayları listesinde ANAP'ın Teşkilat işleri Başkanı ve Genel Başkan YardımcısıOltan Sungurlu ile birlikte değişiklik yaptıklarını açıkladı.

5- Türkiye Bankalar Birliği'nce düzenlenen "Türkiye BankacılıkSisteminin Avrupa Toplulukları Tek Pazar Prensiplerine Uyumu" konuluuluslararası seminer İstanbul'da başladı.

6- Ankara Ticaret Odası, Sanayi Odası ve Ticaret Borsası, Ankara'dagenel ekonomik durum hakkında yaptıkları toplantı sonunda, hükümettenenflasyonu ve kredi faizlerini düşürerek, ihracata yeni teşvikler getirilmesiniistediler.

7-AT dönem .başkanı ispanya, geçen dönem başkanı olanYunanistan, bundan sonraki dönem başkanlığını üstlenecek olan Fransa'nınAnkara'daki büyükelçileri ile AT'ın Ankara Temsilcisi "Şeytan Ayetleri" kitabının yazarı Salman Rüşdü için verilen ölüm fetvası üzerinde AT ülkelerinin Tahran nezdindeki diplomatik temsilcilerini geri çağırma girişimleri konusunda Dışişleri Bakanlığı'na bilgi verdiler.

8- Mardin'in Cizre ilçesinde iki polis memurunun öldürülmesindensonra yapılan operasyonlarda gözaltına alınanlardan 10'unda işkence izlerinerastlandığı, Diyarbakır 1 Nolu Cezaevi doktoru tarafından verilen raporlabelirlendi.

9- Eskişehir Özel Tip Cezaevi'nde yakınları bulunan aileler, insanHakları Derneği Ankara Şubesi'nde düzenledikleri basın toplantısında,cezaevinde bulunan yakınlarının haklarının kısıtlanması ve görüşmelerdendoğan aksaklıkların giderilmemesi yüzünden açlık grevine gittiklerinibildirdiler.

10-TBKP Genel Sekreteri Haydar Kutlu ile Genel Başkan NihatSargın'ın Ankara DGM'deki duruşmasını izlemek için gelen 250 kadar izleyicipolis tarafından dağıtıldı, olayda 10 kişi yaralandı.

11-Cumhurbaşkanı Kenan Evren, uzakdoğu gezisinin son durağıolarak Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'ye gitti. Hindistan'ı resmen ziyareteden ilk Türk Cumhurbaşkanı olan Evren, Cumhurbaşkanı RamasvvamyVenkataraman ve Başbakan Rajiv Gandi ile birer görüşme yaptı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu, Cumhurbaşkanı KenanEvren'in Başbakan Rajiv Gandi'ye "Türkiye'nin bütün dünya ülkeleriyle vebaşta Bağlantısızlar ile ilişkilerini geliştirmeye verdiği önemi belirttiğini"açıkladı.

12- Avrupa Topluluğu, Avrupa Parlamentosuna sunulan ve gelecekoturumda ele alınacak raporda, Türkiye'nin üç noktada dikkatini çekerek,Türkiye'nin toplulukla uyum sağlayabilmesi için enflasyonu düşürmesi,sendikal özgürlüklere ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) kurallarına saygıgöstermesi ve Türkiye'de çok yaygın olduğu öne sürülen orijİnal mallarınsahtelerinin imalinin önlenmesi istendi.

13- İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhammed Cevad Laricani, yazarSalman Rüşdü'nün öldürülmesi yolundaki fetvanın geri alınmayacağınıaçıkladı.

AT ülkelerinin aldıkları ortak karar uyarınca İngiltere'nin Tahran'dakimaslahatgüzarı iran'dan ayrıldı.

14-Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze, İsrailDışişleri Bakanı Moşe Arens ve FKÖ Lideri Yaser Arafat ile Mısır'ın başkentiKahire'de ayrı ayrı görüştü.

15-Sovyetler Birliği'nin Litvanya Cumhuriyeti Hükümeti, resmi dilinLitvanca olarak benimsenmesini öngören bir karar aldı.

16- Yugoslavya'nın Karadağ Cumhuriyeti Savunma Bakan YardımcısıAlbay Vojislav Scepanoviç'in bir polis memuru tarafından vuruluraköldürüldüğü bildirildi.

17- Polonya Kızılhaç'ının savaş sırasında hazırladığı bir raporda 1941yılında 4 bin Polonyalı subayın Stalin'in emri üzerine kurşuna dizildiğine ilişkinbelge, Polonya'da yayımlandı.

Polonya hükümet sözcüsü Jerzy Urbans, Katyn kurbanları için dikilenanıttaki katliamın Naziler tarafından yapıldığı yolundaki yazının değiştirileceğiniaçıkladı.

18-Angola'da görev yapan 4 bin 800 Kübalı askerin geri çekildiği bildirildi.

23 ŞUBAT 1989

1- Yüksek Seçim Kurulu, Başbakanlık tarafından muhtarlaragönderilen broşürler ve Başbakan Turgut Özal'ın posterlerinin dağıtımını,SHP'nin başvurusu üzerine yasakladı.

2- Yazar Ahmet Altan'ın "Sudaki iz" ve Henry Miller'in "OğlakDönencesi" adlı kitaplarının 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nce verilen imha kararı,Yargıtay 5. Dairesi tarafından onaylandı.

Yazar Pınar Kür'ün "Asılacak Kadın" ile "Bitmeyen Aşk" adlıromanlarının ise aklanmasına karar verildi.

3- Ankara'da 4. Kolordu Komutanlığı 1 Nolu Askeri Mahkemesi'ndegörülen Ana Devrimci Yol davasında pankartlı gösteri yapan Yunan uyruklu 4kişi Ankara DGM'de 2'şer yıl hapis cezasına çarptırıldılar.

Yaklaşık 3,5 aydan bu yana yargılanan 4 Yunanlı, Türkiye'de 1 haftatutuklu kaldıktan sonra, tahliye edilmelerinin ardından sınırdışı edilmişlerdi.

4- Siirt'te çok sayıda cesedin gömüldüğü öne sürülen Kasaplar Deresiçöplüğü Cumhuriyet Savcılığı'nca "güvenlik altına" alındı.

5- Hindistan'da bulunan Cumhurbaşkanı Kenan Evren, başkent YeniDelhi'de Hindistan Ticaret Bakanı Dinesh Singh'i kabul ederek görüştü.

Yeni Delhi'deki resmi temaslarını tamamlayan Evren, daha sonra Agrakentine gitti.

6- Uluslararası Af Örgütü tarafından dün Brüksel Üniversitesi'ndedüzenlenen bir açıkoturumda Türkiye'de insan hakları konusu tartışıldı.

7- Mısır'daki temaslarını tamamlayan SSCB Dışişleri Bakanı EduardŞevardnadze, Irak'a gitti.

8- FKÖ Lideri Yaser Arafat Kahire'de düzenlediği basın toplantısında,"Ortadoğu sorununun çözümü için bir Filistin, Ürdün, İsrail federasyonununkurulmasını kabul etmeğe hazır olduğunu" bildirdi ve tüm İsrail halkına"Ortadoğu'da barış sağlanması için ortaya çıkmış bulunan tarihsel fırsatıkaçırmaması" çağrısında bulundu.

9- Afgan mücahit gruplarının Pakistan'ın Ravvalpindi kentinde ikihaftadan bu yana süren Şura toplantıları sona erdi,

Şura'da mücahit gruplarının ılımlı lideri Sibatuliah Mücahidi DevletBaşkanlığına, Abdülradresul Sayyaf geçici hükümetin başkanlığına seçildi.

10- Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov, Sovyetler Biriiği'nin eskiliderlerinden Josef Stalin'in, 600'den fazla Bulgar komünistinin ölümündensorumlu olduğunu öne sürdü.

24 ŞUBAT 1989

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Erzurum'da 7 il yöneticilerininkatıldığı bölge toplantısında bir konuşma yaptı.

2- Kültür Bakanı Tınaz Titiz, 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nin verdiği veYargıtay tarafından onaylanan iki kitabın imhası ile ilgili olarak yaptığıaçıklamada, "Kitap imhasını üzücü bir olay" olarak niteleyerek "Buna olanakveren yasanın değiştirileceğini" söyledi.

3- SHP Milletvekilleri tarafından Başbakan'ın yazılı olarakcevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığfna iki soru önergesi verildi.

4- Diyanet işleri Başkanlığı, "Şeytan Ayetleri" adlı kitabın yazarı SalmanRüşdü'nün katli konusunda açıklama yapan Osmaniye Müftüsü ve Anamurvaizi hakkında soruşturma başlattı.

5- Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin yılın gazetecileri ödülü, düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

6- Petrol-iş Sendikası Başkanı Münir Ceylan, Petkim sözleşmesinikabul etmediklerini belirterek sözleşmeyi protesto amacıyla bir basın toplantısıdüzenledi.

7- Sümerbank'a bağlı 28 fabrikada çalışan Teksif üyesi 25 bin 380işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi Ankara'da imzalandı.

8- İran islam Cumhuriyeti'nin İstanbul Başkonsolosluğu, dini liderleriHumeyni'nin, yazar Salman Rüşdü hakkındaki ölüm fetvası metnini,Konsolosluğun panosunda sergilemeye başladı.

9- Süper emeklilerin aylıkların donduran yasa, Resmi Gazete'deyayımlanarak yürürlüğe girdi.

10- Japonya'da bulunan Başbakan Turgut Özal, ABD Başkanı GeorgeBush, Cibuti Başbakanı Barkad Gourad Hamadou ve Senegal Dışişleri Bakanıİbrahim Fail ile görüşmelerde bulundu.

11- Hindistan'ın Bombay kentinde "Şeytan Ayetleri" kitabının yazarıSalman Rüdşdü'yü protesto etmek amacıyla düzenlenen gösteriye polisin müdahale etmesi sonucu 10 kişi öldü, 40 kişi yaralandı.

12-Cezayir'de dün yapılan referandumda, yeni anayasa yüzde 73.4'lük çoğunlukla kabul edildi.

13- ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi, ABD Başkanı GeorgeBush tarafından Savunma Bakanlığı'na getirilen John Tower'in atamasınıreddetti.

14- Bir Amerikan yolcu uçağında kalkıştan bir süre sonra meydanagelen patlama ve açılan delik sonucu 16 yolucu uçarak kayboldu. Kazadansonra Honolulu Havaalanı'na geri dönen uçaktaki 320 kişinin yara almadankurtulduğu bildirildi.

25 ŞUBAT 1989

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Erzurum'un Pasinler ve Horasanilçelerinde halka hitaben konuşma yaptı.

2- Ankara Valiliği, partilerin kent içinde propagandaya yönelik çalışmalarına kısıtlamalar getirdi.

3- Dil Derneği 1. Bilimsel Kurultayı Ankara'da yapıldı.

4- İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Dr. Hamid Al Gabid, resmitemaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

5- Ankara'da 22 Şubat günü TBKP liderlerinin yargılanmaları sırasındaoturumu izlemeye gelen yaklaşık 250 kişiye yapılan kötü muamele,BlLSAK'ta düzenlenen bir toplantıyla kınandı.

6- Japonya'da bulunan Turgut Özal, Pakistan Başbakanı BenazirButto ile Tokyo'daki Türkiye Büyükelçiliği'nde bir görüşme yaptı.

7- ABD'li 38 senatör TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut ve BaşbakanTurgut Özal'a birer mektup göndererek "Ozon tabakasını incelten maddeleredair Montreal Protokolü" ve "Ozon tabakasının korunmasına dair ViyanaSözleşmesi"nin Türkiye tarafından onaylanması konusunda yardım istediler.

8- Uluslararası Af Örgütü'nün Berlin'de düzenlediği toplantıda, Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulunuldu.

9- Dün Hindistan'ın Bombay kentinde meydana gelen ve 20 kişininölümü, 40 kişinin de yaralanması ile sonuçlanan gösterilerden sonra,ülkenin öteki kentlerinde ve Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da bazıMüslüman gruplar Yazar Salman Rüşdü'nün Şeytan Ayetleri kitabına karşıgösteriler düzenlendi.

Iran Meclis Başkanı Haşemi Rafsancani, Türkiye'deki bazı basınOrganlarındaki yazarları, Humeyni'nin Şeytan Ayetleri kitabının yazarıhakkında verdiği ölüm fetvasına karşı çıkmaları nedeniyle eleştirdi.

26 ŞUBAT 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, on gün süren ve üç ülkeyi kapsayanAsya gezisini tamamlayarak Ankara'ya döndü.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz,Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent, Yazar Salman Rüşdü'nün"Şeytan Ayetleri" kitabıyla ilgili olaylar konusunda Cumhuriyet Gazetesi'ninsorularını yanıtladılar

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Adana'da 5 ilin temsilcilerininkatıldığı bölge toplantısında konuştu.

4- Yüksek Seçim Kurulu hükümet icraatlarının tanıtıldığı "2000'li yıllarınTürkiye'si" programının Seçim Yasası'nın 63. maddesi hükmü nedeniyletelevizyondan yayınlanamayacağını karara bağladı.

5- Ankara'nın Mamak ilçesinin ANAP'lı eski belediye başkanı, başkanyardımcıları, belediyenin 7 şube müdürü ile 4 ANAP'lı meclis üyesinin, 2milyarlık usulsüzlük ve yolsuzluk savıyla yargılanmalarına Ankara 6. Ağır CezaMahkemesi'nde başlandı.

6- İstanbul Ortaköy Kültür Merkezi'nin polisçe mühürlenmesiniprotesto amacıyla düzenlenen basın toplantısının 43 kişi gözaltına alındı.

7- Japonya'da bulunan Başbakan Turgut Özal, Japonya BaşbakanıNoboru Takeşita ve Bangladeş Cumhurbaşkanı Muhammed Erşad ilegörüştü.

8- SSCB Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze Ortadoğu'nın 5ülkesini kapsayan 10 günlük resmi gezisinin son durağı olarak gitiği iran'dadini dlider Ayetullah Humeyni ile görüştü.

27 ŞUBAT 1989

1-Başbakan Turgut Özal, Japon imparatoru Hirohito'nun cenazetöreni için gittiği Japonya'dan döndü.

2- Ulaştırma Bakanı Ekrem Pakdemirli, iran ile yapılacak sınır ticaretigörüşmelerine katılmak üzere, Urumiye'ye gitti.

3- SHP Kars Milletvekili Mahmut Almak, Başbakan tarafından yazılıolarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesindeBaşbakan'ın mal bildiriminde bulunmasını istedi.

4- Ankara'da toplanan 1. Sağlık Kurultayı ortak bir bildiri yayımladı.

5- SHP Genel Sekreter Yardımcıları Atilla Sav ve Güler Tanyolaç,Başbakanlığın muhtarlara gönderdiği 18 kitapçık, mektup, zarf ve konuyla ilgiliYüksek Seçim Kurulu kararını Cumhuriyet Başsavcılığına teslim ederek suçduyurusunda bulundu.

6- İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, DYP il Başkanı Orhan Keçeli'nin"İstanbul Anakent Belediye Başkanı Bedrettin Dalan'ın gazetelerde yer alanaçılış ve temel atma ilanlarıyla seçim propagandası yaptığına darbaşvurusunu kabul ederek Dalan hakkında soruşturma açtı.

Burada il Seçim Kurulu, DYP Sarıyer Belediye Başkan adayı, i! vebelediye meclis üye listelerinin iptali ile ilgili ilçe Seçim Kurulu'nun kararınıbozdu.

7- Şair Nazım Hikmet'in kızkardeşi Samiye Yaltırım'ın Ankara 2. AsliyeHukuk Mahkemesi'nde açtığı manevi tazminat davası ANAP Genel Sekreterive'Genel Başkan Danışmanı, milletvekili Mustafa Taşar aleyline sonuçlandı.

8- İstanbul'daki Ortaköy Kültür Merkezi'nin polis tarafındankapatılmasını protesto ederken gözaltına alınan 43 kişi emniyette açlıkgrevine başladı.

Beşiktaş Kaymakamı Şeref Artar, OKM'nin "ruhsatsız işletildiği içinkapatıldığını" söyledi.

9- Diyarbakır'ın Bismil ilçesi Yukarı Kılavuztepe köyü yakınlarındaPKK'lılarla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 5 terörist öldü, bir polismemuru şehit oldu.

10-Şiddetli lodos fırtınası yüzünden Denizli ve Bursa'da meydanagelen kazalarda 2 kişi öldü. İstanbul'da da bir kum kosteri battı.

11-The Economist Dergisi tarafından uluslararası sermaye çevreleniçin hazırlanan raporda, Türkiye açısından 1989 yılının zor bir yıl olacağıkaydedildi.

International Herald Tribüne Gazetesi'nde Türkiye'deki en az 42 basınmensubunun, yazılarından ötürü cezaevlerinde bulunduğunu belirten biryazı yer aldı.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Rum Yönetimi lideriYeorgios Vasiliu, toplum liderleri olarak 5-6 Nisan'da BM Genel Sekreteri'ningözetiminde yapacakları görüşme öncesindeki toplantılarına Lefkoşa'dabaşladılar.

13- ABD Dışişleri Bakanlığı, yayımladığı bir bildiride, Filistin KurtuluşÖrgütü'nü "dialogun sürmesi için gerekli koşullar konusunda" uyardı.

14-Güney Kore'nin başkenti Seul'e giden ABD Başkanı GeorgeBush, Kore Ulusal Meclisi'nde yaptığı konuşmada, ülkedeki Amerikanbirliklerinin barışa hizmet ettiklerini ve kendilerine ihtiyaç duyulduğu sürecekalacaklarını belirtti.

15- İran içişleri Bakanı Ali Ekber Muhteşemi, "Sorunu kökündenhalletmek için" tutuklu tüm rejim karşıtlarının idam edildiklerini açıkladı.

16-Afganistan'ın Nangahar bölgesinde Afgan askerleriyle mücahitlerarasında çıkan çatışmada 5'i sivil 10 kişinin öldüğü bildirildi.

17- Peru'da şiddetli yağışlar ve fırtına sonucu meydana gelen selfelaketinde San Martin eyaletinde 73 kişi öldü.

18- Yugoslavya'nın Kosova özerk bölgesinde Arnavut işçilerin grevlerisürerken grevcilerin istekleri üzerine iki komünist parti yöneticisi istifa etti.

28 ŞUBAT 1989

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren başkanlığında toplanan Milli GüvenlikKurulu toplantısına Başbakan Turgut Özal, Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, MilliSavunma Bakanı Ercan Vuralhan ve üst düzey askeri ve sivil yetkililer katıldı.

MGK'da, Avrupa Müttefik Kuvvetleri Başkomutanı General JohnGalvin'in NATO başkentlerine ulaşan "Yeni nükleer yükümlülükleri" içerenraporunun ele alındığı bildirildi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Samsun'da halka hitaben birkonuşma yaptı.

3- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Yusuf Bozkurt Özalbaşkanlığında toplanan Para Kredi Kurulu'nda hayali ihracat ve hayaliihracatçılara ödenen vergi iadesi dışındaki "teşvikler" görüşüldü.

4- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celal Güzel, İstanbulüniversitesi işletme Fakültesi'nde "Türk Eğitim Sistemi Sorunlar ve Önlemler"konulu konferansta "Öğrencilerin depolitize olmasına karşıyım. Onların ülkesorunlarına katılmasından, dernekleşmesinden yanayım" dedi.

5- Hükümet, "Gelişen Türkiye" programının TRT'den yayımlanamayacağına ilişkin Yüksek Seçim Kurulu kararına itiraz etti.

6- DYP Zonguldak Milletvekili Tevfik Ertüzün ve 23 arkadaşınınözelleştirme uygulamalarıyla ilgili olarak Devlet Bakanı Adnan Kahvecihakkında verdikleri gensoru önergesi TBMM'de reddedildi.

7- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ve SHP GenelSekreteri Deniz Baykal partilerinin Meclis grubunda, Yüksek Seçim Kurulu'nun, "GelişenTürkiye" programının yayınlanmaması kararıyla ilgili görüşlerini açıkladılar.

8-Ankara'da 16 kilometrelik doğalgaz boru hattı ve 5 reglajistasyonunun yapımı için Fransız Sofregas konsorsiyumu ile yapılansözleşme, Ankara Anakent Belediye Başkanı Mehmet Altınsoy ile Fransa'nınAnkara Büyükelçisi Eric Rouleau tarafından imzalandı.

9- TMMOB tarafından düzenlenen "Yerel Yönetimler Kurultayı"Ankara'da başladı.

10-Türk Tabipleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Nusret Fişek, AnkaraBüyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Altınsoy'a bir yazı göndererek, üçhekimin bir süre önce Belediye Hastanesindeki görevlerinden alınarak,itfaiye, ASU ve ASKİ'ye atanmasını kınadı.

Ankara Tabip Odası "Tıp Hizmet Ödülleri'ni kazananları açıkladı. TürkTabipler Birliği Başkanı Prof. Dr. Nusret Fişek, halk sağlığına katkısı nedeniyle"Halk Sağlığı Hizmet Ödülü'ne layık görüldü.

11- İstanbul Barosu eski Başkanı Orhan Apaydın adına düzenlenen"Orhan Apaydın insan Hakları ve Hukuk Ödülü"nün bu yıl "Yeşilyurtköylüsü'ne verildiği açıklandı.

12- İrak Başbakan Birinci Yardımcısı ve Devrim Konseyi üyesi TanaYasin Ramazan, Başbakan Turgut Özal'ın davletlisi olarak üç günlük bir ziyaretiçin Türkiye'ye geldi.

Irak Petrol Bakanı Issam Çelebi, Devlet Bakanı Kazım Oksay ile Enerjive Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt'u ziyaret ederek bir süre görüştü.

13- Ankara 5. iş Mahkemesi, bir otelde geçen hafta başlayan grevinyasal süre dolmadan başlatıldığını gerekçesiyle kanun dışı olduğuna kararyerdi.

14- Eskişehir özel tip kapalı cezaevinde 203 tutuklu ve hükümlünün19 gündür sürdükdükleri açlık grevi varılan anlaşma üzerine sona erdi.

15-"Yargılayan Savunma" adlı kitabı nedeniyle tutuklanan Avukatibrahim Açan, Ankara DGM'de çıkarıldığı ilk duruşmada tahliye edildi.

16- İstanbul Tuzla'da 4 kişinin öldürüldüğünü operasyona katılan 16polisin 56'şar yıl hapis istemiyle Kartal Ağır Ceza Mahkemesi'nce yargılandığıdavada, Emniyet Genel Müdürü, İstanbul Emniyet Müdürü ve yardımcısı ileSiyasi Şube Müdür Muavini haklarında suç duyurusu yapıldı. Mahkeme suçduyurusu "gereğinin yapılması" için Cumhuriyet Savcılığı'na gönderdi.

17-18 sanıklı Kaş-Kalkan hayali ihracat davası, izmir DGM'de başladı.

18-Yıldız Üniversitesi'nde bir polis memurunun öğrencilere silahçekmesini ve üniversitelerde polisin görev yapmasını protesto için yürüyüşyapmak isteyen çeşitli fakültelere bağlı öğrenciler, güvenlik güçlen tarafındandağıltıldı, 20 kişi gözaltına alındı.

19- Türk Parasının Kıymetini Koruma Yasası'nda değişiklik yaparakdöviz kaçakıçlarına dolaylı af getiren yasa, Resmi Gazetede de yayımlanarakyürürlüğe girdi.

20- Kıbrıs Rum yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu, Başbakan TurgutÖzal'ın Kıbrıs'la ilgili dörtlü bir zirve yapılması önerisini reddetti.

Kıbrıs Rum kesiminde bulunan Sovyet Dışişleri Bakanlığı SözcüsüGennadi Gerasimov, Lefkoşa'da bir basın toplantısı düzenledi.

21- İran Parlamentosu, İngiltere ile diplomatik ilişkilerin kesilmesinionayladı. "Şeytan Ayetleri" kitabının yazarı Salman Rüşdü'nün öldürülmesifetvası ve İngiltere'nin maslahatgüzarını çekmesiyle süren gerginlik üzerinealman kararın bir haftalık bekleme süresinin sonunda yürürlüğe girmesikararlaştırıldı.

22- Venezüella'da, akaryakıt fiyatları ve taşımacılık ücretlerine yapılanyüzde 100'ü aşan zamları protesto gösterilerinde 50 kişinin öldüğü, 500'denfazla kişinin yaralandığı bildirildi.

23- İsrail uçaklarının Güney Lübnan'daki Filistin mevzilerinedüzenledikleri hava saldırısında iki Filistinli gerillanın öldüğü, 26 ilkokulöğrencisinin de yaralandığı bildirildi.

Öte yandan, İsrail'de yerel seçimler yapılırken işgal altındaki topraklardayaşayan Filistinliler greve gittiler.

24- Yugoslavya'nın Kosova özerk bölgesinde 3 Komünist Partisiyetkilisinin grevci Arnavut işçileri tarafından istifaya zorlanması üzerineistifalarını, "Arnavutlara verilen ödün" olarak gören 700 bin dolayında Sırp,başkent Belgrad'da gösteri düzenledi.

25- Uluslararası Af Örgütü, dün yayımlandığı insan Hakları Raporu'nda,Irak'ta binlerce çocuğun, anne ve babalarının işledikleri öne sürülen suçlar yada kişilerin teslim olmaması nedeniyle işkenceye tabi tutulduğunu ya daöldürüldüğünü öne sürdü.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106