14.9.1988
×

Hakkında

Künye

İletişim

EYLÜL 1988

1 EYLÜL 1988

1- TBMM'nin 18. dönem ikinci yasama yılı TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut'un açış konuşmasıyla başladı.

2- Başbakan Turgut Özal, göreve yeni atanan Deniz Kuvvetleri KomutanıOramiral Orhan Karabulut, Hava Kuvvetleri Komutanı Safter Necioğlu ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Burhanettin Bigalı'yı Başbakanlıkta kabuletti.

3- Başbakan Turgut Özal, Kuzey Irak'taki çarpışmalardan kaçarakTürkiye'ye sığınanlara, yerleşim, barınma ve sağlık konularında gerekeninyapılacağını bildirdi.

4- SHP Genel Başkanı Erdal inönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, TBMM'nin 18. yasama döneminin ikinci yarısının başlaması dolayısıylapartilerinin grup toplantısında birer konuşma yaptılar.

5- Bakanlar Kurulu Başbakan Turgut ÖzaPın başkanlığında toplanarak, MilliGüvenlik Kurulu toplantısında sığınmacı Kürtler konusunda alınan önlemlerigörüştü.

Devlet Bakanı Mehmet Yazar toplantıdan sonra basına bir açıklama yaptı.

6- İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli, Bayındırlık ve Iskan Bakanı Safa Giray,Jandarma Genel Komutanı Burhanettin Bigalı, Emniyet Genel Müdürü Sabahattin Çakmakoğlu ve Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu, Diyarbakır'dan Hakkari'ye giderek incelemelerde bulundular.

7- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel; Avrupa GençlerŞampiyonasında derece alan Türk güreşçilerini kabul ederek bir süregörüştü.

8- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklamada, Türkiye'ninKörfez'de kalıcı bir barışın kurulması ve benzeri çatışma ve sürtüşmelerinönlenmesi için "Bölgesel Güvenlik Sistemi"nin oluşturulması yönündekiçabalara katkıda bulunmaya hazır olduğunu, Tahran yönetimine anlattığı bildirildi.

9- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Elçi Nazım Belger tarafından yapılanbir açıklamada, 5-8 Eylül tarihleri arasında Türkiye'de yapılacak siyasi komiletoplantılarında Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Karolas Papulyas'ın dilerlerse Kıbrıs konusunda görüş alışverişinde bulunabilecekleri bildirildi.

10-Türk-lş Başkanlar Kurulunun anayasa değişikliğiyle ilgili referandumdahayır oyu kullanılması için çağrıda bulunması ve bu konuda bazı etkinliklerdebulunacağii açıklaması üzerine Ankara Basın Savcılığı soruşturma açtı.

11- Milliyet Gazetesi Sorumlu Yazı işleri Müdürü. Eren Güvener, muhabirErcüment işleyen ve öğrenci Adnan Soycan, yayın yoluyla milli duygularızayıflatıcı propaganda yaptıkları iddiasıyla İstanbul DGM'de yargılandıklan davada beraat ettiler.

12- Medya Güneşi Dergisi sahibi ve Yazı işleri Müdürü Cemal Özçelik'in birsüre önce tek oturumda tutuklanıp 3,5 yıl hapis cezasına çarptırılmasını protesto amacıyla dergi yöneticileri,İstanbul DGM önüne siyah çelenk bıraktılar.Çelenkleri bırakan iki kişi siyasi polis tarafından gözaltına alındı.

13- Ankara'da meydana gelen trafik kazasında 55 kişi yaralandı.

14- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, barış görüşmeleri konusundairan Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti ve Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz ile bire görüşme yaptı.

15- Libya Lideri Albay Muammer Kaddafi, harp okulu öğrencilerinintöreninde yaptığı konuşmada, polis ve orduyu lağvettiğini, bunlarıngörevlerinin silahlı siviller tarafından yürütüleceğini açıkladı.

2 EYLÜL 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren izmit ve çevresinde yer alan bazı sanayikuruluşları ile TÜBiTAK'ı gezerek yetkililerden bilgi aldı.

2- Başbakan Turgut Özal Trabzon'da Türkiye'ye sığınan Iraklıların durumuile ilgili açıklamalarda bulundu.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü Zonguldak'ta düzenlenen mitingdeçeşitli konuları içeren açıklamalarda bulundu.

4- İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli, Bayındırlık ve Iskan Bakanı Safa Giray,Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Burhanettin Bigalı, Olağanüstü HalBölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu ve Asayiş Bölge Komutanı Korgeneral HulusiSayın, Hakkari'den helikopterle Çukurca ilçesine bağlı Andaç Köyü'ne giderek, Türkiye'ye sığınan bir grup Iraklıyla görüştüler.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut Ankara'da çeşitli konulan içeren bir yazılı açıklama yaptı.

6- Kültür ve Turizm Bakanı Tınaz Titiz, Türk Sanayicileri ve işadamlarıDerneği (TÜSlAD) tarafından İstanbul'da düzenlenen toplantıda turizmsektöründeki gelişmeler konusunda açıklamalarda bulundu.

7- Türkiye'de bulunan Birleşmiş Milletler insan Hakları Komisyonu Özel Raportörü Pieter Hendrik Kooijmans, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Alpaslan Pehlivanlı ile görüştü.

8- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, TMMOB Mimarlar Odası ileŞoförler ve Otomobilciler Federasyonu Genel Merkezi'ni ziyaret ederek yetkililerle bir süre görüştü.

9- İran'a yaptığı resmi ziyaret sırasında, Başbakan Turgut Özal'ın ikili ilişkilerve bölgesel sorunlardaki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerini içeren yazılı birmesajını Iran Başbakanı Musavi'ye sunan Dışişleri Bakanlığı MüsteşarıBüyükelçi Nüzhet Kandemir Tahrân'dan Türkiye'ye döndü.

10- Ürdün Kralı Hüseyin, Filistin ve Körfez konularını görüşmek için Mısır'ınbaşkenti Kahire'ye gitti.

11- Şili Devlet Başkanı Augusto Pinochet dün Santiago'da yaptığıaçıklamada, 1973'teki askeri darbeden sonra sürgüne gönderilen 430 solgörüşlü muhalifin ülkeye dönmelerine izin verdi.

3 EYLÜL 1988

1- Doğu Karadeniz gezisinin son gününde Sarp sınır kapısında gümrük binasını hizmete açan Başbakan Turgut Özal, Sarp ve Saıpiye'de yaşayan akrabaların buluşabilecekleri bir park yapılacağını, SSCB ile sınır ticaretinebaşlanacağını, iki tarafa paravan geçişler için görüşmelerin sürdürüldüğünübildirdi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Zonguldak ve Kastamonu yöresindehalka hitaben konuşmalar yaptı ve bir basın toplantısı düzenledi.

3- Devlet Bakanı Adnan Kahveci, Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, "Biz,TRT'yi gerçek anlamda bağımsız hale getirmek istiyoruz ve bunun da iktidarınaleyhine değil lehine olduğuna inanıyoruz" dedi.

4- İrak'ın kendi sınırları içinde yaşayan Kürtlere karşı kimyasal silah kullandığı iddiası üzerine, olayı protesto amacıyla Irak'ın İstanbulBaşkonsolosluğu önüne siyah çelenk bırakmak isteyen SHP İstanbul il ve ilçeyöneticileri polis tarafından dağıiıidı. Bu arada olayı görüntülemek isteyenHürriyet, Cumhuriyet ve Günaydın gazetesi muhabirleri bir süre gözaltınaalındılar.

5- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Teoman Evren, Anayasa MahkemesiBaşkan ve bazı üyelerinin iktidarın düzenlediği gezilere katılmasını eleştirerek"Yargının zedelendiğini" belirtti ve "Anayasa Mahkemesi üyelerinin bir protokol görevlisi gibi davranmasını yadırgıyoruz" dedi.

6- Irak'ın kuzey bölgelerinde Bağdat yönetimince başlatılan operasyonların ardından 29 Ağustostan bu yana Hakkâri yöresine sığınanların sayısının120 bini bulduğu, sığınmacılardan ilk 20 bininin Hakkâri'nin Yüksekova ilçesiyakınlarında kurulan iki çadırkente yerleştirilmelerine başlandığı bildirildi. Buarada, 3-4 bin Iraklı Kürt.son 3 gün içinde iran'daki mücahitlere teslim edildi.

7- Türk Harb-lş Sendikası yöneticileri, Milli Savunma Bakanlığı'nda çalışanüyelerinin durumunu kamuoyuna anlatabilmek amacıyla genel merkez veçeşitli illere dağılmış 21 şubede, sendika yöneticilerinin tümünün katıldığı 30saatlik açlık grevine başladılar.

8- İstanbul Otosan'da, iş daraltma gerekçesiyle 110 işçinin daha işine sonverilmesiyle çıkartılan işçi sayısı 270'i buldu.

Muğla Yatağan'da Maden-lş Sendikası şube yöneticilerinin üç gün sürenaçlık grevleri sona erdi.

9- Eski başbakanlardan, CHP ve M DP eski milletvekili Ferit Melen Ankara'da öldü.

10- Bakanlar Kurulu'nun, ithal edilecek gazete kâğıdının vergi resim veharçlardan muaf tutulmasına ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

11- Norveç Dış Politika Enstitüsü'nce Lefkoşa'da BM'nin kontrolündekiLedra Palace Oteli'nde düzenlenen "Kıbrıs anlaşmazlığı ve BM'nin Rolü" konulu uluslararası seminer tamamlandı. Prof.Dr.Mümtaz Soysal'ınTürkiye, NecatiMünir Ertegün'ün KKTC, Lukis Lukaidis'in Rum yönetimi adına Kıbrıs sorunukonusundaki görüşlerini açıkladığı seminere Yunanistan adına konuşmacıkatılmadı.

12- İrak Haber Ajansı INA, iran'ın, iki ülke arasında 20 Ağustos'ta yürürlüğegiren ateşkes antlaşmasını 74 kez ihlal ettiğini öne sürdü.

13- Yugoslavya'da, ücret artışı isteyen yaklaşık 1.200 maden işçisi grevegitti.

14- Beyrut'un güneyindeki Burç El Barajneh mülteci kampında Filistinligruplar arasında çıkan çatışmada 3 kişi öldü, 7 kişi yaralandı.

15- Polonya'da, iki haftadır süren grevler sona erdi.

4 EYLÜL 1988

1- Başbakan Turgut Özal, Kars Havaalanı'nın açılışını yaptı ve Kars'ta halkahitaben bir konuşma yaptı. Başbakan Özal daha sonra Ankara'ya döndü.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Kastamonu ve ilçelerinde, DYP GenelBaşkanı Süleyman Demirel Kırıkkale'de halka hitaben konuşma yaptılar.

3- Türkiye ile Birleşmiş Milletler Kalkınma programı arasındaki Türk çevremevzuatının AT standartlarına uyumunun sağlanması" konulu proje BakanlarKurulu'nda onaylandı.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, DYP Hatay Milletvekili Murat Sökmenoğlu'nun,uygulanan ekonomik politika konusundaki soruönergesini cevaplandırdı.

5-SHP İstanbul il Örgütü ile Tutuklu ve Hükümlü Aileleri YardımlaşmaDerneği(TAYAD) ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda, dün Irak Konsolosluğuönüne siyah çelenk bırakmak isteyen SHP İstanbul il yöneticilerine polisinmüdahalesini kınadılar.

6- DiE, Türkiye genelinde tüketici fiyatlarının bir yılda yüzde 78.4 arttığınıbildirdi.

7- Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Nusret Fişek, TemsilcilerMeclisi Toplantısı'nda.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut'un hekimler hakkında söylediği sözleri eleştirerek, "Hükümeti rahatsız edici topludavranışlara ihtiyaç olduğunu" belirtti ve tabiplerin günde 30'dan fazla hastabakmamasını istedi.

8- Kayseri'nin Develi ilçesinin Saraycık köyündeki maden ocağında mahsur kalan 3 kişi 60 saat sonra kurtarıldı.

9- İrak'ın Türkiye Büyükelçisi Tarık Abdülcebbar Cevad, Ankara'da yaptığıaçıklamada, Irak'tan Türkiye'ye kaçan Kürtlerin çoğunluğunun terörist vesuçlu olduğunu öne sürdü.

10- İthal ilaçlara SSYB'nca yüzde 2-40 arasında zam yapıldı.

11 - Türkiye'nin sınırları içindeki denizlere çöp, balast, evsel ve endüstriyelatık sularının boşaltılmasını yasaklayan "Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlandı.

12- Yugoslavya'da, dün sayıları 70 bin dolayındaki Sırp ve Karadağlı,Smederevo'da düzenledikleri gösteride, Kosova özerk bölgesinde Arnavutların Sırp ve Karadağlılar üzerindeki baskısını protesto ettiler ve hükümettensilah istediler.

13- BBC Radyosu, dün Burma'da başkent Rangoon yakınlarındaki bir askeri garnizonda isyan çıktığını ve 10 tabur askerle bir zırhlı birliğin hükümetaleyhinde gösteri düzenleyen halka katıldıklarını bildirdi.

5 EYLÜL 1988

1- Başbakan, Turgut Özal, İstanbul Ambarlı'daki doğalgaz çevrim santralını,Lüleburgaz Hamitabattaki doğalgaz kombine çevrim santralının 600 megavatlık ek bölümündeki iki üniteyi hizmete açtı.

2- Başbakan Turgut Özal ile Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreuarasında Davos'ta varılan anlaşma uyarınca oluşturulan Siyasi ve Ekonomikişbirliği komitelerinin ikinci tur toplantıları Ankara ve Atina'da başladı.

Siyasi komite toplantısına katılmak üzere Yunanistan Dışişleri Bakanı Karolas Papulyas başkanlığındaki bir heyet Ankara'ya gelirken Devlet Bakanı Adnan Kahveci başkanlığındaki Türk heyeti de Atina'ya gitti.

3- Kıymetli Metaller Analiz Merkezi (KMAM) Devlet Bakanı Mehmet Yazartarafından İstanbul'da açıldı.

4- Adalet Bakanı Mehmet Topaç, BM insan Hakları Komisyonu işkenceyleilgili özel raportörü Prof.Pieter Kooijemans'ı kabul ederek bir süre görüştü.

5- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada, Türk ve Irakbirlikleri arasında herhangi bir çatışmanın söz konusu olmadığını bildirerek,"Bize ulaşan istihbarat, Irak'ın sınırlarımızdaki mücavir sahada yürüttüğü faaliyeti tamamladığıdır" dedi.

6- Türkiye ile Ürdün arasındaki yolcu, yük ve transit taşımacılığını yenidendüzenleyen Karayolu Taşıma Anlaşması Ulaştırma Bakanı Ekrem Pakdemiriive Ürdün Haberleşme Bakanı Khaled Haj Hassen arasjnda İstanbul'da imzalandı.

7- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara Ticaret Odası'nı ziyaretederek yetkililerle bir süre görüştü.

8- Tekel Genel Müdürü Süreyya Yücel Özden, Cumhuriyet Gazetesi'ninsorularını cevaplandırırken, Tekel'in önce yönetim olarak holding biçiminesokulacağını, daha sonra parça parça özelleştirileceğini söyledi.

9- DYP Genel Başkan Yardımcıları Sefahattin Kılıç ve Mehmet Dülger, TRTGenel Müdürü Cem Duna'yı ziyaret ederek bir süre görüştüler.

10- Hürriyet Vakfı'nın düzenlediği 6. Uluslararası Sedat Simavi KarikatürYarışması'nda derece alanlara ödülleri Ankara'da düzenlenen törenle verildi.

11- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 19 kişiöldü.

12- Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Direktörü Peter Galliner, BaşbakanTurgut Özal'a gönderdiği bir mesajla, "yayıncılar ve gazeteciler üzerindesüren baskıların" önlenmesini istedi.

13- Bağlantısız Ülkeler Dışişleri Bakanları Toplantısı hazırlık çalışmaları, Lefkoşa'nın Rum kesiminde başladı.

14- Şili'nin başkenti Santiago'da Devlet Başkanı General Augusto Pinochet'yi protesto etmek için dün düzenlenen gösterilerde güvenlik güçleri272 kişiyi tutuklarken, çatışmalarda 7 kişi yaralandı.

15- Bangladeş'te meydana gelen sellerde, ölü sayısının 882'ye yükseldiğiaçıklandı.

6 EYLÜL 1988

1- Başkanlığını Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in yaptığı islam KonferansıÖrgütü Ekonomik ve Ticari işbirliği Daimi Komitesi'nin (ISEDAK) 4. toplantısıİstanbul'da çalışmalarına başladı.

2- Başbakan Turgut Özal Balıkesir'de çeşitli konuları içeren bir konuşmayaptı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü Ankara'da Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği yöneticileriyle görüşmesi sırasında çeşitli konuları içerenaçıklamalarda bulundu.

4- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz Ankara'da düzenlediği basın toplantısındaTürk-Yunan Siyasi Komitesi'nin toplantısı hakkında bilgi verdi.

5- Maliye ve Gümrük Bakanı Kurtcebe Alptemoçin Türkiye-lrak KarmaEkonomi Komisyonu "izleme toplantılarfna katılmak üzere Irak'a gitti.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Çanakkale'de halka hitaben birkonuşma yaptı.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu Diyarbakır'da Türkiye'yesığınan Iraklılar konusunda bir açıklama yaptı.

8- Erzincan'ın Kemah ilçesine bağlı Dervişören Köyü yakınlarında bir askeriaracın bir grup terörist tarafından taranması sonucu 8 er şehit olurken, 1 astsubay ve 1 çavuş da yaralandı.

9- ABD Savunma Bakanı Frank Carlucci, 6 günlük resmi bir ziyaret için ÇinHalk Cumhuriyeti'ne gitti.

7 EYLÜL 1988

1- Başbakan Turgut Özal, İstanbul'da ANAP Genişletilmiş H Divanı toplantısında yaptığı konuşmada, anayasaların "mukaddes kitaplar olmadığını"belirterek "Anayasa'nın millet tarafından değiştirilmesi siyasi buhranı çözer"dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Kemal Yamak ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Burhanettin Bigalı Hakkari ve Mardin'de, sınır bölgelerinde incelemelerde bulundular.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, 4 günlük Doğu ve Güneydoğu gezisine Van'dan başladı.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, TÜSlAD ve iTO'yuziyaret ederek, yönetim kurulu üyeleriyle bir süre görüştü.

5- Milli Savunma Bakanı' Ercan' Vuralhan, Cumhuriyet Gazetesi'nin,Türkiye'ye sığınan Kürtlerle ilgili sorularını cevaplandırırken, sığınmacı IraklıKürtler için daha iç bölgelerde barınma olanağı sağlanacağını söyledi.

6- İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli Ankara'da yaptığı açıklamada, Irak kuvvetlerinden kaçarak Türkiye'ye sığınan mülteci sayısının 56 bin dolayında olduğunu söyledi.

7- Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi tarafından yapılan açıklamada,ABD ve Fransa'nın Körfez'deki savaş gemilerini çekme kararı almalarınınTürkiye tarafından memnuniyetle karşılandığı bildirildi.

8- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Niğde'nin Aksaray ilçesi veNevşehir'de halka hitaben birer konuşma yaptı.

9- Başbakanlık Çevre Genel Müdürü Muzaffer Evirgen, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, zehirli yük taşıyan Federal Alman bandıralı Petersberg gemisinin hiçbir Türk limanına yanaşmasına izin verilmeyeceğini bildirdi.

10- Hakkari'nin Uludere ilçesi yakınlarında güvenlik güçleri ile teröristlerarasında meydana gelen çatışmada, 3 PKK'lı ölü olarak ele geçirilirken bir polis ve bir korucu öldü, bir er ile bir korucu da yaralandı.

11- Prof.Dr.Hakkı Sedat Eldem İstanbul'da öldü.

12- Yunanistan'ın başkenti Atina'da toplanan Türk-Yunan Ekonomikişbirliği ve Siyasi Komiteleri ortak bir bildiri yayımlayarak çalışmalarını tamamladılar.

13- Bağlantısız Ülkeler Dışişleri Bakanları Toplantısı, Lefkoşa'nın Rum kesiminde, Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Yeorgios Vasiliu'nun konuşmasıylabaşladı.

14- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, görüşmelerde bulunmak üzereIrak'ın başkenti Bağdat'a gitti.

15- Yönetime karşı gösterilerin sürdüğü Burma'da, büyük kentlerdeyağma başlarken, dışişleri bakanlığında çalışan 200 görevli ve diplomat,hükümeti protesto amacıyla topluca istifa etti.

8 EYLÜL 1988

1- Başbakan Turgut Özal, Sinop, Kastamonu ve Çankırı'da halka hitabenbirer konuşma yaptı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Siirt'te halka hitaben bir konuşmayaptı, inönü, daha sonra Mardin'e bağlı Silopi ilçesindeki Kürt sığınmacılarınkampını ziyaret etti.

SHP GeneltBaşkanı Erdal inönü, CHP'nin kuruluş yıldönümü nedeniylede bir mesaj yayımladı.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, izmir'de TicaretOdası ve Ticaret Borsası yönetim kurulları ile ayrı ayrı toplantı yaptı.

4- Kültür ve Turizm Bakanı Tınaz Titiz, Van'da bir açıklama yaparak,bakımsızlık nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan tarihi eserlerin ilözel idarelerine devredileceğini bildirdi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Eskişehir'de halka hitaben birkonuşma yaptı.

6- Türk-lş Genel Başkanı Şevket Yılmaz Ankara'da bir basın toplantısıdüzenledi.

7- Türk-Yunan Siyasi Komite toplantısı dün İstanbul'da sona erdi. Toplantıda "Açık denizlerde ve uluslararası hava sahasında kaza ve olaylarınönlenmesine ilişkin" bir belge onaylandı.

8- ANAP Çorum Milletvekili Mithat Balak öldü.

9- Avrupa Parlamentosu'nun çeşitli gurupları Brüksel'de düzenledikleritoplantılarda Irak'taki gelişmeleri ve Türkiye'ye sığınan mültecilerin durumlarınıele aldı.

10- Afganistan rejimine karşı savaşan mücahitlerin, bir füze ve bir Afgan savaş uçağını düşürdükleri bildirildi. Afgan Radyosu, uçakta bulunan 16 kişininöldüğünü duyurdu.

9 EYLÜL 1988

1- Başbakan Turgut Özal Ankara'nın Siteler semtinde halka hitaben bir konuşma yaptı.

2- AT işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Ali Bozer'in konuğu olarak dünTürkiye'ye gelen AT Akdeniz Ülkeleri Sorumlusu Claude Cheysson,Başbakan Turgut Özal ve Devlet Bakanı Ali Bozer tarafından ayrı ayrı kabuledildi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü Mardin ve Diyarbakır'da halka hitabenbirer konuşma yaptı.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem Ege Bölgesi SanayiOdası'nı ziyaret ederek yöneticilerle bir süre görüştü.

5- Devlet Bakanı Yusuf Bozkurt Özal, ateşkesin ardından Iran ile ilk üstdüzey temasları yürütmek üzere beraberinde bir heyetle Tahran'a gitti.

6- İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 66.yıldönOmü, Devlet Bakanıve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem ile Tarım, Orman ve Köyişleri BakanıHüsnü Doğan'ın da katıldığı törenlerle kutlandı.

7- Adalet Bakanı Mehmet Topaç Ankara'da, 186 hakimin kura töreninde,Cumhuriyet Gazetesi muhabirinin, Yargıtay Başkanı Ahmet Coşar'ın adli yılıaçarken yaptığı konuşma konusunda neler düşündüğü yolundaki sorularınıcevaplandırdı.

8- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, NATO Avrupa Grubu SavunmaBakanlarının Marsilya'da yapacakları toplantıya katılmak üzere Fransa'ya gitti.

9- İrak'tan Türkiye'ye gelen Kürt sığınmacıların yerleşim, sağlık ve beslenme sorunları konusunda inceleme yapmak üzere Diyarbakır'a giden içişleriBakanı Mustafa Kalemli, havaalanında yerli ve yabancı basın mensuplarınınsorularını cevaplandırdı.

10- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Nihat Kitapçı bakanlığı ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere Erzurum'a gitti.

11- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Nazım Belger tarafından yapılanaçıklamada, Irak'tan Türkiye'ye sığınanlar arasında kimyasal silahlardan yaralanan tesbit edilmediği bildirildi.

12- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Ankara'nın Yenimahalle semtinde halka hitaben bir konuşma yaptı.

13- Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan Erzurum'da halka hitaben bir konuşma yaptı.

14- Türk-lş'in tüm yönetim kurulu üyeleri ile 8 ilin şube başkanları ve bazısendika başkanlarının katıldığı toplantıda bir konuşma yapan Türk-lş GenelBaşkanı Şevket Yılmaz, tüm çalışanları iktidara karşı çıkmaya çağırdı.

15- Zonguldak'ta maden işçilerinin geçim sıkıntısı ve toplu iş sözleşmesiniprotesto yürüyüşü Kozlu bucağında yapıldı.

16- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da düzenlediği basıntoplantısında, Kıbrıs Rum Kesimi'nin Bağlantısızlar Hareketi dönembaşkanlığına seçilmesi tıalinde, 15 Eylül'de yapılması kararlaştırılan Türk-Rumtoplumlararası görüşmelerinin ertelenebileceğini açıkladı.

17- Hanoi-Bangkok seferini yaparken Bangkok Havaalanı yakınlarındadüşen Vietnam uçağında en az 74 kişinin öldüğü bildirildi.

18- Burma'da 1962 yılında Ne Win tarafından düzenlenen bir askeri darbeile devrilen eski Başbakan U Nü geçici bir hükümet kurduğunu, geçicihükümetin görevinin 9 Ekim'de yapılacak seçimlerden sonra sona ereceğiniaçıkladı.

10 EYLÜL 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Marmaris'teki incelemelerini tamamlayarak izmir'e gitti.

2- Başbakan Turgut Özal Amasya'da halka hitaben bir konuşma yaptı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü Elazığ ve Malatya'da halka hitaben birerkonuşma yaptı.

4- Devlet Bakanı Yusuf Bozkurt Özal iran'a yaptığı resmi ziyaret sırasındagörüşmelerini sürdürdü.

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakartı Fahrettin Kurt Ankara'da yaptığıaçıklamada, "Bu kış kimseye kömür sıkıntısı çektirmeyeceğiz, isteyen anındaistediği kadar kömür alabilir" dedi.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Samsun'da halka hitaben bir konuşma yaptı.

7- Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan Kars ve Ağrı'da halkahitaben birer konuşma yaptı.

8- Burma'da iktidardaki Burma Sosyalist Program Partisi yaptığı toplantıdatek partili sistemden çok partili sisteme geçmeye karar verdi.

11 EYLÜL 1988

1- Başbakan Turgut Özal, İstanbul'da Basın Konseyi ile DayanışmaDerneği'ni ziyaret etti.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Sivas'ta halka hitaben bir konuşmayaptı.

3- Devlet Bakanı Yusuf Bozkurt Özal ile Hazine ve Dış Ticaret MüsteşarıYavuz Canevi iran'daki resmi temaslarına devam ettiler.

4- AT ile ilişkilerden sorumlu Devlet Bakanı Ali Bozer, Ankara'da yaptığıaçıklamada, Türkiye ile AT arasındaki ilişkilerin, Türkiye'nin tam üyelik içinbaşvurmasından bu yana artan bir canlanma içinde bulunduğunu belirtti.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Antalya'da halka hitaben bir konuşma yaptı.

6- Burma'da iktidardaki Sosyalist Program Partisi'nin çoğulcu demokrasiyegeçilmesi için genel seçim yapılmasını kabul etmesinden sonra parlamento daçok partili sisteme geçilmesi için genel seçimlerin yapılmasını onayladı.

12 EYLÜL 1988

1- İzmir'de incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara'ya dönü.

2- AT-Türkiye arasında imzalanan Ankara Anlaşması'nın 25. yılı dolayısıylaİstanbul'da düzenlenen iş Haftası'nda Başbakan Turgut Özal bir konuşmayaptı. Daha sonra Başbakan Turgut Özal ile AT Komisyonu Akdeniz bölgesisorumlusu Claude Cheysson birlikte bir basın toplantısı düzenlediler.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Kars'ta, DYP Genel Başkanı SüleymanDemirci'de Bursa'da halka hitaben birer konuşma yaptılar.

4- Avrupalı NATO üyesi ülkelerin NATO dışında oluşturdukları AvrupaBağımsız Program Grubu'nun (IEPG) Fransa'nın Marsilya'daki toplantılarınakatılan Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, Türkiye'nin AT'a girmeden önce"Avrupa Savunma Ortak Pazan"na üye olacağını açıkladı.

5- Şili'de General Agusto Pinochet'nin iktidara gelişinin 15. yıldönümündeçıkan olaylarda 10 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı. Polis, 150 kişiyi de tutukladı.

6- Haiti'nin başkenti Port-au Prince'deki Jean Basco Kilisesi'ne dün ayinsırasında düzenlenen saldırıda 5 kişi öldürüldü, 60 kişi de yaralandı.

13 EYLÜL 1988

1- Başbakan Turgut Özal Konya ve Adana, SHP Genel Başkanı Erdalinönü Konya ve ilçelerinde, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ise Bursa,Kütahya ve Bandırma'da referandum kampanyası çerçevesinde halka hitabenkonuşmalar yaptılar.

2- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, NATO Tatbikatı nedeniyleTürkiye'de bulunan yabancı gazeteciler için düzenlediği basın toplantısında,Iran-lrak savaşı, Türk-Yunan diyalogu, Türkiye'nin APa tam üyeliği ve Irak'tangelen mültecilere ilişkin soruları cevaplandırdı.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut, Hak-lş Genel BaşkanıNecati Çelik ve Yönetim Kurulu üyelerini kabul ederek bir süre görüştü.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi inal Batu, Bağlantısızlar DışişleriBakanları Konferansı Nihai Belgesi'nin Kıbrıs'a ilişkin bölümü hakkındayöneltilen bir soru üzerine yaptığı açıklamada, Bağlantısızlar Konferansı'ndakabul edilen Kıbrıs'la ilgili metnin Kıbrıs Rum tarafının tek taraflı görüşleriniyansıttığını söyledi.

5- Türk-lş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Türk-lş'in referandumda hayırkampanyası çerçevesinde Ankara'da yapılan son bölge toplantısında bir konuşma yaptı.

6- SEKA'ya bağlı fabrikalarda alınan grev kararı nedeniyle ortaya çıkan kağıtdarlığına kısmi çözüm getirilmesi amacıyla Bakanlar Kurulu, bazı kağıt cinslerinin ithalinde alınan gümrük vergisi ve fonların düşürülmesini kararlaştırdı.

Karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

7- TGS Genel Merkezi, Ankara Şubesi yöneticileri ile işyeri temsilcilerininkatıldığı ve basın iş kolunda toplu iş sözleşmelerinin ele alındığı genişletilmiştoplantı Ankara'da yapıldı.

8- Hakkında Interpol'ce Kırmızı Bülten çıkarılan ve 1985 yılından bu yanaisviçre'de bulunan kaçak işadamı Kemal Horzum Türk yetkililerinin talebiüzerine Türkiye'ye iade edildi. Horzum, Ankara DGM Savcısı Nusret Demiral'ınisteği üzerine Mali Poliste gözaltına alındı.

9- Denizli Cam Sanayii'nde çalışan işçiler ücret artışı anlaşmazlığı nedeniylegreve gittiler.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Cumhuriyet Gazetesi'nin bağlantısız ülkeler toplantısına ilişkin sorularını cevaplandırdı.

11- Yunanistan, Türkiye'den kaçarak sığınma talebinde bulunan 5 Türk'ü sınırdışı etti.

12- İngiltere Dışişleri Bakanı Timothy Eggar bir açıklama yaparak, dünLondra'da bir gruba ateş açan Küba Elçisi Oscar Fernandez ile 3. SekreteriMedina Peres'in gece yarısına kadar ülkeyi terk etmesini istedi.

İngiliz Hükümeti ayrıca Küba Büyükelçisi'nin de ülkeyi terk etmesini istedi.

13- Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yaser Arafat, Avrupa Parlamentosu'nuziyaret etmek üzere Fransa'nın Strasbourg kentine gitti.

14 EYLÜL 1988

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü Konya'nın ilçelerinde, DYP GenelBaşkanı Süleyman Demirel Erzincan, Erzurum ve Karsta, RP Genel BaşkanıNecmettin Erbakan da Van'da halka hitaben birer konuşma yaptılar.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi inal Batu haftalık basın toplantısında bir soru üzerine, Irak KüıHeri arasında kimyasal silahla yaralananolup olmadığını araştırmak üzere Türkiye'ye bir BM uzmanlar heyetinin gelmesi konusunda resmi bir girişim yapılırsa, Türkiye'nin bu talep karşısındaki tutumunun "olumsuz" olacağını bildirdi.

3- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu, Kürt sığınmacılarınbarındığı Mardin, Silopi'deki kampa giderek incelemelerde bulundu.

4- Avrupa Toplulukları (AT) ile Devlet Planlama Teşkilatı (DPT)'nınİstanbul'da ortaklaşa düzenledikleri "İş Haftası" sona erdi.

5- Türkiye'nin 4. Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel ölümünün 22.yıldönümünde, Devlet Mezarlığındaki kabri başında düzenlenen törenleanıldı.

6-Van'ın Edremit bucağ'nda düzenlenen operasyonda, piyasa değeri1 milyar lira olan 5 kilo 870 gram eroin ele geçirildi.

7- Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı ve Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'nda yapılan atamalar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

8- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 16 kişiöldü, 16 kişi yaralandı.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile yapılan bir söyleşi CumhuriyetGazetesi'nde yayımlandı.

10- ABD'nin Ortadoğu işleriyle sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı RichardMurphy, Lübnan'da yapılacak seçimler konusunda Suriyeli yetkililerlegörüşmek üzere Şam'a gitti.

11- Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grubu'nun resmi davetlisi olarak Fransa'nın Strasbourg kentinde bulunan FKÖ Lideri Yaser Arafat düzenlediğibasın toplantısında, "Ya İsrail işgali altındaki topraklarda geçicf hükümet kuracağız ya da aynı topraklar konusunda BM'den koruma isteyeceğiz" dedi.

12- Hindistan'daki ayrılıkçı Sih militanlar, Pencap eyaletinde bir alışverişmerkezini basarak 20 kişiyi öldürdüler.

13- Uluslararası Kızılhaç örgütü sözcüsü tarafından yapılan açıklamada,örgütün yüksek sorumlu heyetinin geçen hafta iran'da yaptığı incelemedekimyasal silah izine rastlanmadığı bildirildi.

15 EYLÜL 1988

1- Başbakan Turgut Özal Erzurum, Aydın ve Nazilli, DYP Genel BaşkanıSüleyman Demirel Manisa ve Muğla'da halka hitaben konuşmalar yaptılar.

Bu arada SHP Genel Başkanı Erdal inönü de Konya ve ilçelerindeki gezilerini sürdürdü.

2- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, ana muhalefet lideri ve SHP GenelBaşkanı Erdal inönü'ye dış politikadaki son gelişmeler hakkında bilgi verdi.

3- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel, Cumhuriyet Gazetesi'nin okullarda sınıf geçme sistemine ilişkin sorularını cevaplandırdı.

4- SHP Grup Başkanvekili Hikmet Çetin Ankara'da yaptığı açıklamada, partisinin Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuru ile görevden alınan belediyebaşkanlarının yerine içişleri Bakanlığı'nca atama yapılmasını öngören kanunhükmündeki kararnamenin iptalinin istendiğini söyledi.

5- TRT Genel Müdürü Cem Duna Ankara'da düzenlediği basın toplantısında ekim, kasım ve aralık aylarını kapsayan yeni yayın dönemine ilişkinbilgi verdi.

6- Yenimahalle Asliye Hukuk Mahkemesi, Dışişleri Bakanlığı'nca alınanzırhlı araç ve gereçlerle ilgili resmi belgelerin yayınının durdurulması kararı verdi.

7- Adalet Bakanlığı'nın 1 Ağustos tarihli genelgesinin kaldırılması için Antakya E Tipi Cezaevi'nde sol görüşlü 20 tutuklu ve hükümlünün 10 Eylüldenberi açlık grevinde oldukları, Bursa E Tipi Cezaevi'ndeki sol görüşlü 8 kişinin 8Eylülde başlattıkları açlık grevinin ise sona erdiği bildirildi.

8- Haftalık 2000'e Doğru Dergisi'nde yayımlanan "Türkiye'de Kürt Sorunu"yazısında milli duyguları zayıflatıcı propaganda ve bölücülük yaptıkları savıylaİstanbul DGM'de haklarında 15'er yıl hapis istemiyle yargılanan Yazı işleriMüdürü Fatma Yazıcı, yazar Aziz Nesin ve Mehmet Ali Aybar beraat ederken,"Özal'a ben ateş ettim" başlığıyla açıklamaları yayımlanan Murat Ağartıcı veDergi Yöneticisi Doğu Perinçek'in ise yargılanmalarına başlandı.

9- Yeni Çözüm Dergisi, Ankara'da yaklaşık 20 kadar okuyucusunun ve muhabirinin gözaltına alınmasını kınayarak, demokratik güçler üzerindekibaskıların yeniden yoğunlaştırmaya başlandığını açıkladı.

10- Bakanlar Kurulu'nun hububat destekleme alım fiyatlarının yeniden belirlenerek yükseltilmesini öngören kararı, 31 Mayıs 1988 tarihinden geçerli olmak üzere Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

11- Bursa Folklor Ekibi, Polonya'nın Zatopane kentinde düzenlenenUluslararası Folklor Festivali'nde ikinci oldu.

12- Cumhuriyet Senatosu eski başkanlarından Enver Aka Ankara'da öldü.

13- Fransa'nın Strasbourg kentinde yapılan Avrupa Parlamentosu GenelKurul Toplantısında,Türkiye,AT arasındaki üç resmi ortaklık kurumundan biriolan Karma Parlamento Komisyonunun kurulmasını öngören rapor, yapılanoylama sonucunda kabul edildi.

14- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktâş ile Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Yeorgios Vasiliu, Lefkoşa'da biraraya geldiler.

15- Bulgaristan, geçtiğimiz yıl bir müsabaka amacıyla Kanada'da bulunduğu bir sırada Türkiye'ye iltica eden güreşçi llyas Şükrüoğlu'na, Seul Olimpiyatlarına Türkiye adına katılması için izin verdi.

16- SSCB'de Azerbaycan'a bağlı özerk Karabağ Bölgesi'nin merkezi Stepanakertle, bu bölgenin Ermenistan'a bağlanması amacıyla genel greve gidilirken, Ermenistan Cumhuriyeti'nin başkenti Erivan'da da bir günlük dayanışma grevi düzenlendi.

17- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile görüştükten sonra biraçıklama yapan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John VVhitehead, Irak'ınTürkiye'ye kaçan Kürtlere karşı kimyasal silah kullandığı yolunda ellerinde kesin kanıtlar bulunduğunu söyledi.

18- İrak Savunma Bakanı Adnan Hayrallah Bağdat'ta bulunan yerli ve yabancı basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Kürtlere karşı kimyasal silah kullanmadıklarını öne sürerek, "Kullanmamız da teknik olarak imkansızdı. Kimyasal silah kullansaydık Türkiye de zarar görürdü" dedi.

19- Meksika'nın Yucatan Yarımadası'm. etkisi altına alan Gilbert Kasırgası'nda 24 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin ise evsiz kaldığı bildirildi.

16 EYLÜL 1988

1- Başbakan Turgut Özal, Diyarbakır'da Iraktan kaçarak Türkiye'ye sığınanIraklıların geçici yerleşim merkezini ziyaret etti.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü İstanbul ve Kırklareli'nde halka hitaben birer konuşma yaptı.

3- Devlet Bakanı Adnan Kahveci Ankara'da,Karadeniz sahillerinde karayavuran zehirli varillerle ilgili açıklamada bulundu.

4- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan Ankara'da, Türkiye'ye sığınanIraklılar ile ilgili açıklamada bulundu.

5- Kültür ve Turizm Bakanı Tınaz Titiz Zonguldak'ın Karabük ilçesindeyaptığı açıklamada, doğal zenginlikler ve güzellikleriyle bilinen Batı Karadenizyöresini dünya turizmine kazandırmak için çalışmalar yapıldığını söyledi.

6- ÖYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Kahramanmaraş ve Adana'dahalka hitaben birer konuşma yaptı.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi inal Batu Ankara'da yaptığıaçıklamada, Avrupa Parlamentosu ile TBMM arasında katma protokolçerçevesindeki karma parlamento komisyonunun kurulmasının memnuniyetverici olduğunu söyledi.

8- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Altınsoy yaptığıaçıklamada, memur ve emeklilere Ankara'da taksitle kömür verileceğinisöyledi.

9- Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov SSCB'nin başkenti Moskova'dayaptığı açıklamada, ABD ve bölge ülkeleriyle görüşmeler başlatmaya ve Vietnam'daki Çan Ranh Sovyet üssünü, Filipinler'deki Amerikan üslerine karşıhkkapatmaya hazır olduklarını bildirdi.

17 EYLÜL 1988

1- Başbakan Turgut Özal, Kayseri'ye giderek halka hitaben bir konuşmayaptı. Başbakan daha sonra Ankara'ya döndü.

2- ABD Kongresi'ne sunulan Kürtlerle ilgili karar tasarısına duyulan tepki ileTürkiye'nin konuya verdiği önem ve duyarlılık, Ankara'da ABD BüyükelçisiRobert Strauzs Hupe, Washington'da ise Türkiye'nin ABD Büyükelçisi ŞükrüElekdağ tarafından ABD yetkililerine iletildi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Çanakkale, Balıkesir ve Bandırma'da,DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Şanlıurfa ve Gaziantep'te halka hitaben birer konuşma yaptılar.

4- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel ile 12.MİIH EğitimŞurası'nda alınan kararların uygulanmasıyla ilgili sorulan kapsayan söyleşiCumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

5- 3'ü idam, 4'ü ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış sol görüşlü 18hükümlü ve tutuklu Kırşehir E Tipi Cezaevi'nden tünel kazarak kaçtı.

6- Dünya Bankası raporunda, 1967-1977 yılları arasında yüzde 30oranında artan gerçek ücretlerin, 1977-1987 döneminde ise yüzde 50'denfazla düşüş gösterdiği belirtilerek, "Artık reel ücretlerin daha fazla geriletilmemesi" görüşü, hükümete iletildi.

7- Hollanda Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü, Dışişleri Bakanı Van denBroek'in dün Iraklı Kürt mültecilere ilişkin yaptığı yazılı açıklamaya açıklık getirerek, "Mülteciler için uyguladığımız kota çerçevesinde, örneğin 60 Kürtmülteciyi alabiliriz" dedi.

8- 24. Yaz Olimpiyat Oyunları, Güney Kore'nin başkenti Seul'de başladı.

9- ABD Başkanı Ronald Reagan, Sovyet Lideri Mihail Gorbaçov'unGüneydoğu Asya ve Pasifik bölgesinde yumuşama sağlamak için yaptığıönerilerini inceleyeceğini ve üzerinde ciddi biçimde duracağını söyledi.

10- SSCB'de Azerbaycan'a bağlı Karabağ özerk bölgesinin Ermenistan'abağlanmasını isteyen Ermeniler, dün Ermenistan'ın başkenti Erivan'da birgösteri düzenlediler.

Bu arada, Azerbaycan'a bağlı Karabağ özerk bölgesindeki grev sürerkenErmenistan'da dün Karabağ grevini desteklemek amacıyla bir günlük genelgrev yapıldı.

11- İrak, Kürtlere karşı kimyasal silah kullandığı yolundaki iddialarıaraştırmak üzere oluşturulan BM heyetini, ülkeye kabul etmeyeceğini bildirdi.

18 EYLÜL 1988

1- Başbakan Turgut Özal, televizyon ve radyoda partisine ayrılan referandum propagandası konuşmasında, "Bu referandumdan çıkacak sonuca görebaşbakanlıktan ve politikadan ayrılacağım" dedi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü İstanbul ve Bursa'da, halka hitaben konuşma yaptı.

3- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kuzey Irak'tan Türkiye'ye sığınanlara Türkçe öğretmek amacıyla 40 öğretmeni hizmet içi eğitime aldı.

4- Türkiye ile Libya arasındaki ekonomik ilişkileri düzenleyen protokol,Merkez Bankası Başkanı Rüşdü Saraçoğlu ile Libya Merkez Bankası BaşkanıRecep Zarruk arasında Ankara'da imzalandı.

5- Aralık 1986 sonunda görevsürelerini doldurup terfi incelemesine tabioldukları halde yükseltilmeyen 30 yargıç ve savcı, itirazları üzerine, durumlarıyeniden incelenerek Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nca terfi ettirildiler.

6- Türkiye ve İtalya'nın çeşitli bölgeleri ile Ege ve Akdeniz'in uluslararasısularında yapılacak olan ve Yunanistan dışında üye ülkelerin katıldığı "DisplayDetermination" adlı NATO tatbikatı başladı.

7- 24. Yaz Olimpiyatlan'nda gösteri sporu olarak yer alan tekvando da 83kiloda mücadele eden Metin Şahin bronz madalya aldı.

8- Haiti'de düzenlenen bir darbe sonucunda askeri yönetimin BaşkanıGeneral Henri Namphy Dominik Cumhuriyeti'ne sığınırken General ProsperAvril ülkenin yeni başkanı ilan edildi.

9- Burma'da, ağustos ayından bu yana yoğunlaşan ve ülkedeki 26 yıllık tekparti yönetiminin sona erdirilerek çok partili demokratik düzene geçilmesiamacıyla yapılan genel grev ve çeşitli protesto eylemlerinin ardından ordu,"Ülkede düzeni sağlamak ve devlet otoritesini yeniden kurmak" üzereyönetime el koydu.

10- Batı yarıkürede şimdiye kadar görülen en şiddetli kasırga olan Gilbertkasırgası, Meksika ve Jamaika'da felakete neden olurken, 300'den fazla ölüve kayba, bir milyondan fazla kişinin evsiz kalmasına ve on milyar dolarlık zarara yol açtı.

19 EYLÜL 1988

1- Başbakan Turgut Ûzal, Bursa'da halka hitaben bir konuşma yaptı.

2- Ankara'da bir açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi inalBatu, Türkiye'ye sığınan Iraklı Kürtlerden bir bölümünün ülkelerine geridönmek için resmen Türk makamlarına başvurduklarını bildirdi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Rize'de halka hitaben bir konuşına yaptı.

4- Türk Fizik Demeği'nce düzenlenen X. Ulusal Fizik Kongresi çalışmalarına İstanbul'da başladı.

5- Kemal Horzum, Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafındanyargılanmaya başlandı.

6- Yeni Aşama Dergisi'nin Ankara'daki bürosu Emniyet görevlileri tarafından kapatıldı ve üç kişi göz altına alındı.

7- "Su da Yanar" filminin yapımcısı Ali Özgentürk'ün, İstanbul 3. Ağır CezaMahkemesi'nde "Devletin emniyet muhafaza kuvvetlerini ve devletin askerikuvvetlerini alenen tahkir ve tezyif ettiği iddiasıyla" yargılanmasına başlandı.

8- Gaziantep'te düzenlenen panelde konuşmalarından sonra gözaltınaalınan Doç.Yalçm Küçük ve Yazar Bilgesu Erenus'la birlikte 5 kişi serbestbırakıldı, Emek Dünyası Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Emin Serttutuklandı.

9- Kırşehir E Tipi Cezaevi'nden tünel kazarak firar eden 18 kişiden 4'üMersin'de yakalandı.

10- Afyon'un Bolvadin ilçesinde kurulu Afyon Alkoloidleri Fabrikası'ndagazdan zehirlenen 4 işçi öldü.

11- Gazeteci Nizam Payzın, İstanbul'da öldü.

12- Kayseri'de meydana gelen trafik kazasında 17 kişi öldü, 21 kişi de yaralandı.

13- Türk asıllı bir Bulgaristan milletvekili, kocası ve çocuğuyla Türkiye'ninGümülcüne Konsolosluğu'na sığınarak Türkiye'ye iltica etmek istediklerini bildirdi.

14- Polonya'da, Başbakan Zbigniev Messner liderliğindeki hükümet istifaetti.

20 EYLÜL 1988

1- Başbakan Turgut Özal, Gaziantep ve Kahramanmaraş'ta halka hitabenbirer konuşma yaptı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Burdur, İsparta ve Antalya'da halka hitaben birer konuşma yaptı.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Mardin, Siirt ve Diyarbakır'dahalka hitaben birer konuşma yaptı.

4- Milli Halterci Naim Süleymanoğlu, Seul Olimpiyat Oyunları'nda 6 dünyarekoru kırarak bir altın madalya kazandı.

5- Bağımsız Otomobil-lş Sendikası üyesi işçiler, İstanbul'da kitlenen toplusözleşme görüşmelerinde MESS'in tutumunu ve siyasi iktidarı protesto edenbir yürüyüş yaptılar.

6- Kaçak işadamı Kemal Horzum Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından tutuklandı.

7- Gazeteci Süreyya Arın Ankara'da öldü.

8- Birleşmiş Milletler 43. Genel Kurulu, New York'ta çalışmalarına başladı.

21 EYLÜL 1988

1. SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Niğde ve Aksaray'da halka hitaben birer konuşma yaptı.

2- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz başkanlığındaki bir ANAP heyeti, AvrupaDemokratik Birtiği'nin toplantısına katılmak üzere Rodos'a gitti.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, izmir'de halka hitaben bir konuşma yaptı.

4- Amaç Yayınları tarafından yayımlanan "Haydar Kutlu-Konuşmalar-Yazılar"adlı kitap, İstanbul DGM tarafından toplatıldı.

5- Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yaser Arafat, Mısır yetkilileriyle görüşmeküzere Kahire'ye gitti.

22 EYLÜL 1988

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Mersin'de halka hitaben bir konuşmayaptı.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demire), Kayseri ve Sivas'ta halka hitaben birer konuşma yaptı.

3- Ankara Cumhuriyet Savcılığı hazırladığı bir iddianame ile insan HaklarıDerneği hakkında "insan hak ve özgürlükleri adına siyasi faaliyet içine girdiği"savı ile dava açtı.

4- 60 kişinin Türk vatandaşlığına alınmalarına ilişkin karar Resmi Gazete'deyayımlandı.

5- Bulgaristan'dan pazartesi günü Yunanistan'a giderek Gürnülcüne TürkBaşkonsolosluğuna sığınan Türk asıllı Bulgar milletvekili Seydiye Tahirova ileailesi Türkiye'ye geldi.

6- ABD Senatosu Dış ilişkiler Komitesi Başkanı Claibome Pell'in direktifiyleTürkiye'ye gelen ABD Kongresi danışmanlarmca Iraklı Kürtlerin Türkiye'yesığındığı bölgede incelemeler yapılarak bir Kürt raporu hazırlandı.

7- Japon ImparatoruHirohtito'nun sağlık durumunun ağırlaşmasınınardından, tüm yetkileri resmen oğlu Prens Akihito'ya devredildi.

8- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Namibya'nınbağımsızlığına kavuşmasına yönelik görüşmelerde bulunmak üzere GüneyAfrika'ya gitti.

9- İsveç'te 18 eylül pazar günü yapılan genel ve yerel seçimleri Sosyal Demokrat isçi Partisi(SAP) kazandı.

23 EYLÜL 1988

1- Başbakan Turgut Özal, radyo ve televizyonda bir konuşma yaptı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, izmir'de halka hitaben bir konuşmayaptı.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da halka hitaben bir konuşma yaptı.

4- Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan Diyarbakır veİstanbul'da halka hitaben birer konuşma yaptı.

5- Türk-lş Genel Başkanı Şevket Yılmaz CumhuriyetGazetesi'ninsorularınıyanıtladı.

6- Şanlıurfa'da 20.Mekanize Tugay Komutanlığı'mn mühimmat deposunda çıkan yangın sonucunda meydana gelen patlamada 28 kadar sivil ve askeryaralandı.

7- GAP ile su altında kalacak tarihi eserlerin saptanması ve kurtarılması içinTürk-Amerikan ortak ekibince Batman, Gaziantep, Mardin ve Siirt'te yüzeyaraştırmalarına başlandı.

8- Dünya Bankası ve IMF, Türkiye'nin dış borçlarının 43 milyar dolar olduğunu açıkladı.

9- ABD Dışişleri Bakanlığı,insani yardımlar dışında Burma'ya tüm yardımlarınkesildiğini açıkladı.

24 EYLÜL 1988

1- Türk Metal Sendikası ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası(MESS)arasında 260 işyerinde çalışan 90 bin dolayında işçi için sürdürülen grup topluiş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı.

2- İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi'nin 2. Olağan Genel Kurul toplantısı, Ankara'da yapıldı.

3- Yunanlı besteci ve şarkıcı Mikis Teodorakis, Maria Frandouri, PetrosPandis ve Zülfü üvaneli'nin katıldığı "Dostluk Şarkıları Konseri" izmir AntikEfes Tiyatrosu'nda yapıldı.

4- Siirt'in Sımak ve Hakkari'nin Beytüşebbap ilçesinde iki ayrı PKK grubuile güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 16 kişi öldü.

6- Avrupa Güvenlik ve işbirliği Konferansı Viyana izleme toplantısı TürkHeyeti Başkanı Büyükelçi Haluk Özgül, Viyana'da öldü.

7-15 Eylül'de başlayan 36. San Sebastian Film Festivali ödül töreniyle sona erdi. Festivalde Yavuz Turgul'un yönetmenliğini yaptığı "Muhsin Bey" jüriözel ödülünü kazandı.

8- El Salvador'da, yönetime karşı mücadele eden solcu gerillalar 11 polisiöldürdü, 16'sını da yaraladı.

25 EYLÜL 1988

1- Yere! seçimlerin bir yıl öne alınmasını amaçlayan halkoylaması yapıldı.Eiaşbakan Turgut Özai, SHP Genel Başkanı Erdal inönü, DYP Genel BaşkanıSüleyman Demirel, halkoylaması sonuçları konusunda açıklamalarda bulundular.

2- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Birleşmiş Milletlerin 43. Genel Kurul Toplanlısı'na katılmak üzere, ABD'ye gitti.

3- "Özal'ın günü" başlıklı haberle seçim yasaklarına aykırı yayın yaptığı gerekçesiyle Hürriyet Gazetesi'nin bugünkü satışı ve dağıtımı yasaklandı.

4- Bingöl'ün Yamaçlı bucağından seçim sandıklarını il merkezine getirena.abaya eşlik eden jandarma aracına PKK tarafından ateş açılması sonucu 2 eröldü, üç er yaralandı.

5- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Namibya'nınbağımsızlığı temasları çerçevesinde Angola Devlet Başkanı Jose EduardoDos Sartos ve Güneybatı Afrika Ulusal Kurtuluş Örgütü(SVVAPO) lideri SamNujoma'yla, Luanda'da birer görüşme yaptı.

6- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, resmi bir ziyaret için ingiltere'yegitti.

7- Burma'da muhalefet liderleri, "Demokrasi için Ulusal Birleşik Cephe" adlıbir örgüt kurarak, halkı yeni askeri yönetime karşı barışçı mücadeleyekatılmaya çağırdılar.

8- Şili'de, 1973 yılında iktidardayken öldürülen eski Devlet Başkanı Salvador Allende'nin eşi Hortensia Ailende ülkesine döndü.

26 EYLÜL 1988

1- Milli Güvenlik Kumlu,Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığındaÇankaya Köşkü'nde toplandı.

2- ANAP Genel Başkanı ve Başbakan Turgut Özal, bir açıklama yaparakhalkoylaması sonucunu değerlendirdi.

3- SHP Parti Meclisi bir toplantı yaparak, halkoylaması sonucunudeğerlendirdi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'da bir basın toplantısıdüzenleyerek, halkoylaması sonuçlarını değerlendirdi.

5- Atatürk'ün silah arkadaşlarından 11 komutanın cenazeleri, Devlet Mezarlığı'na nakledilmek üzere İstanbul'dan Ankara'ya getirildi.

6- 56. Dil Bayramı kutlandı. Dil Derneği tarafından Ankara'da düzenlenentörende Cumhuriyet Gazetesi başyazarı Nadir Nadi'ye "Türk Dili Onur Ödülü" verildi.

7- Türkiye'de bulunan ABD Avrupa Kara Kuvvetleri Komutanı OrgeneralCrosbie E.Saint İstanbul'dan Ankara'ya geldi.

8- Londra'da yayımlanan "Euromoney" dergisinde Başbakan TurgutÖzal'ın AT konusunda bir yazısı yer aldı.

9- İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres, ülkesinin hem Ürdün'le hem de Filistin Kurtuluş Örgütü i!e görüşmelere başlaması gerektiğini söyledi.

10- Hindistan'ın Pencap eyaletinde bir yolcu otobüsünün kanala uçmasısonucu 60 kişi kaı boldu.

11- Afganistan'ın doğusundaki Nangarhar eyaletinde Afgan ordusuna aitbir mühimmat jeposuna mücahitlerin cuma günü gerçekleştirdikleri saldırıda40 askerin öldüğü 200'ünün de yaralandığı bildirildi.

27 EYLÜL 1988

1- TBMM Genel Kurulu çalışmalarına başladı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, halkoylaması sonuçlarını, SHP TBMMgrubunda değerlendirdi.

3- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel, Ankara'da bulunan Fransız Öğretmenler Sendikası(NSL)'ndan bir heyeti kabul ederek birsüre görüştü.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirci, halkoylaması sonuçlarını DYPTBMM grubunda değerlendirdi.

5- Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, halkoylaması sonucunu değerlendirdi.

6- Yüksek Seçim Kurulu'nca, 25 Eylül pazar günü yapılan referandumunresmi kesin sonuçları "Hayır" yüzde 65, "Evet" yüzde 35 olarak açıklandı.

7- Türk-lş Başkanlar Kurulu, referandum sonuçlarını değerlendirmekamacıyla Ankara'da Genel Başkan Şevket Yılmaz Başkanlığında bir toplantıyaptı.

8- Toprak Mahsûlleri Ofisi, nohut ve mercimeğe yüzde 41.2 ile 52.5arasında, Petkim ise bazı ürünlerine yüzde 9 ile 9.9 oranında zam yaptı.

9- Kapatılan AP'nin Kahramanmaraş milletvekillerinden Ali HüdayioğluKahramanmaraş'ta öldü.

10- Gazeteci Durukan Güngör, Adana'da öldü.

11- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Eduvard Şevardnadze, ABD'deBirleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, kuruluşun insanlığıtehdit eden konularda daha aktif bir rol alması için çağrıda bulundu.

12- Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde İsrail askerleri, 5 Filistinli'yi öldürdü, 70kişiyi de yaraladılar.

28 EYLÜL 1988

1- Başbakan Turgut Özal, Morgan Guarauty Trust Company'nindüzenlediği International Council adlı yıllık ekonomik toplantıya katılmak üzereİtalya'nın Venedik kentine gitti.

2- Devlet Bakanı Adnan Kahveci, TBMM Genel Kurulu'nda SEKA grevikonusunda bir konuşma yaptı.,

3- Adalet Bakanı Mehmet Topaç, Bakanlar Kurulu'nda dün kabul edilen"icra ve iflas yasasında yapılması öngörülen değişiklikler" konusunda Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

4- Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin Ankara'da,vergidenetimi konusunda bir açıklama yaptı.

5- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel Ankara'da yaptığıaçıklamada, 1402'liklerin tamamının bu yıl içinde üniversitelere döneceğinisöyledi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut, ILO Anayasası'nınTBMM'de onaylanması sırasında bir konuşma yaptı.

7- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Ankara'da referandum oranlarıüzerinde bir açıklama yaptı.

8- Resmi bir ziyaret için Hollanda'da bulunan TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut temaslarını sürdürdü.

9- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, BM'nin 43. Genel Kurulu nedeniyle gittiğiABD'de temaslarını sürdürdü.

10- Afgan mücahitlerince başkent Kabil'e karşı düzenlenen roket saldırısısonucu 35 kişi öldü,160 kişi de yaralandı.

29 EYLÜL 1988

1- Adalet Bakanı Mehmet Topaç, SHP Milletvekilleri Kamil Ateşoğulları veMustafa Timisi ile TA YAD yöneticilerini kabul ederek bir süre görüştü.

2- Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Yasası'nda değişiklik yapan tasarıTBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

3- Kooperatifler Yasası'nda değişiklik yapan ve kooperatif yönetimlerininusulsüz işlem yapmamaları için bazı öı ılemler getiren tasarının görüşülmesineTBMM Genel Kurulu'nda başlandı.

4- SHP Edirne milletvekili Erdal Kalkan ve bazı SHP milletvekilleri, TBMMBaşkaniığı'na verdikleri önergede, 1980'den günümüze kadar örtülü harcamaların araştırılmasını istediler.

5- TÜSlAD tarafından yayımlanan bir raporda, dernekleşme yoğunluğunun bir ülkedeki demokratikleşmenin ölçüsü olduğu belirtilerek, Türkiye'ninAT'a girme aşamasında demokratikleşme çabalarını arttırması istendi.

6- Erzurum'un Dumlu bucağına bağlı Yeşilyayla köyünde, 1918 yılındaErmeniler tarafından katledilen Türklerin gömülü olduğu sanılan toplu mezarın yeri belirlendi.

7- İrak'ın Kürtlere karşı giriştiği soykırım hareketini protesto etmek için, IrakBüyükelçiliği'ne siyah çelenk bırakırken gözaltına alınan dergi temsilcileriDGM'ye gönderildiler.

8- Uluslararası Konsey toplantısı nedeniyle İtalya'nın Venedik kentindebulunan Başbakan Turgut Özal Türk basın mensuplarına, referandum sonrasısiyaset ve ekonomide izleyeceği strateji konusunda açıklamalarda bulundu.

9- Nobel Komitesi'nden yapılan açıklamaya göre, Nobel Barış Ödülü bu yılBM Barış Gücü'ne verildi.

10- İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres, dün BM Genei Kurulu'nda yaptığıkonuşmada, Arap dünyası ve Filistinlileri ülkesi ile "Tarihi bir uzlaşma" yapmaya çağırdı.

11 - Federal Almanya'nın Köln kentinde iki yılda bir düzenlenen fotoğraf vesinema araçları sergisi sayılan Foto Cino Fuan'nın bu yılki Kamera Ödülü ZülfüLivaneli'nin "Yer Demir Gök Bakır adlı filmine verildi.

30 EYLÜL 1988

1- SHP Muğla Milletvekili Tufan Doğu, Adalet Bakanı Mehmet Topaç ileişadamı Kemal Horzum'un isviçre'de yaptığı görüşme konusunda, Başbakantarafından cevaplandırılması işlemiyle TBMM Başkanlığfna soru önergesi verdi.

2- DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Dülger Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında iki aşamalı yerel seçim sistemine ilişkin görüşlerini açıkladı.

3- Gazeteciler Cemiyeti'nin davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Çin'li gazetecilerden oluşan bir heyet Ankara Valisi Saffet Arıkan Bedük'ü ziyaret ederek bir süre görüştüler.

4- Ankara'nın Yenimahalle Belediye Başkanı Mustafa Vuran, içişleri Bakanlığı tarafından görevinden alındı.

5- İtalya'nın Venedik kentinde bulunan Başbakan Turgut Özal, UluslararasıKonsey Toplantısının son gününde Türkiye'nin siyasi ve ekonomik durumunu anlattı.

Başbakan Özal daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, yerelseçimlerde iki turlu seçim sistemi uygulamasının düşünüldüğünü açıkladı.

6- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmadaTürk dış politikasının ana naf'arım anlattı ve Bulgaristan'daki Türklerin durumundan, Türkiye'ye sığınan Iraklı Kürtlere kadar çeşitli gelişmelere değindi.

7- İtalya'nın Bari kentinde düzenlenen 5. Avrupa Sinema Festivali'ndeYönetmenliğini Orhan Oğuz'un yaptığı "l-lerşeye Rağmen" adlı film,Eleştirmenlerin Seçtiği Avrupa'nın En iyileri Bölümü'nde en iyi film seçildi.

8- Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Andrei Gromiko, Politbüro üyeliğindenayrıldı.

9- Pakistan'ın Haydarabad kentinde silahlı kişilerin kalabalığın üzerinerastgele ateş açmaları sonucunda 60 kişi öldü, 150 kişi yaralandı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106