14.8.1988
×

Hakkında

Künye

İletişim

AĞUSTOS 1988

1 AĞUSTOS 1988

1- Yüksek Askeri Şura Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığında toplandı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü'nün bir konuşma yaptığı SHP Parti Meclisi ve TBMM Grubu'nda anayasa değişikliği önerisine karşı çıkılması kararıalındı.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demire!, Ankara'da TBMM'deki anayasadeğişikliği konusunda açıklamalarda bulundu.

4- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Oltan Sungurlu Ankara'da erken yerelseçim konusunda açıklamalarda bulundu.

5- Türkiye'ye gelen Iran Başbakanı Mir Hüseyin Musavi'nin özel temsilcisiAli Rıza Muayyeri, Başbakan Turgut Özal ile görüşerek Musavi'nin özel mesajını iletti.

6- Diyarbakır'ın Hani ilçesine bağlı Serdi köyü yakınlarında, güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 9 PKK'lı ölü olarak ele geçirildi.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 20 kişi öldü.

8- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz dört günlük resmi ziyarette bulunmaküzere isviçre'nin Zürih kentinden Arnavutluk'a gitti.

9- Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu, resmi bir ziyaret için bulunduğu ABD'de Başkan Ronald Reagan ve Başkan Yardımcısı George Bush ileayrı ayrı görüştü.

10- ABD Savunma Bakanı Frank Carlucci, 4 günlük bir ziyaret içinSSCB'ye gitti.

2 AĞUSTOS 1988

1- Anayasada değişiklik yapılarak yerel seçimlerin erkene alınmasınısağlamak üzere Başbakan Turgut Özal ve ANAP milletvekillerinin çağrısıuyarınca TBMM Genel Kurulu olağanüstü toplandı.

Genel Kurul'da ANAP'ın teklifi, Anayasa Komisyonu'na sevkedildi ve Komisyon tarafından kabul edildi.

Genel Kurul'un açılısından önce ANAP, SHP ve DYP grupları birer toplantıyaparak görüşlerini açıkladılar.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut, Barış ve Özgürlük içinUluslararası Kadınlar Birliği temsilcilerinden oluşan bir heyeti kabul ederek birsüre görüştü.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi inal Batu Ankara'da yaptığıaçıklamada, Türkiye'ye girmesi sakıncalı görülen ithal çöp yüklü Federal Almanya bayraklı Petersberg yük gemisinin Türk karasularına girmesi veboğazlardan geçmesinin yasaklandığını bildirdi.

4- SHP, Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuru ile Adalet Fonu kurulmasına ilişkin yasanın iptalini istedi.

5- İran'ın siyasi işlerden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Rıza Muayyerigörüşmelerini tamamlayarak Türkiye'den ayrıldı.

6- Diyarbakır eski Belediye Başkanı Mehdi Zana, geçen yıl ağustos ayındaCumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte "PKK'nın ulusal kurtuluş hareketinidestekliyorum" sözünden dolayı Diyarbakır Askeri Mahkemesi'nde yargılandı,

7- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 9 kişiöldü, 37 kişi yaralandı.

8- Resmi bir ziyaret amacıyla Arnavutluk'un başkenti Tiran'da bulunanDışişleri Bakanı Mesut Yılmaz ile Arnavutluk Dışişleri Bakanı Reis Malilebaşkanlığında yapılan resmi görüşmeler sonunda iki anlaşma imzalandı.

9- Avrupa Topluluğu dönem Başkanlığı'nı devralan Yunanistan'ın ATişlerinden sorumlu Bakanı Theodorös Pangalos'un, AT dönem başkanlığısüresince izleyeceği politikalar ve AT'ın gelecekteki durumuna ilişkingörüşleri International Herald Tribüne gazetesinde yayımlandı.

10- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, 4 Amerika ülkesinin dışişleri bakanları ile Guatemala City'de yaptığı görüşmeyi tamamlayarak ülkesine döndü.

11- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Murphy, Ortadoğu barışgörüşmeleri için durum tesbitinde bulunmak üzere dün Ortadoğu'ya gitti.

12- Cenevre'de Angola ile Küba sorununun çözümlenmesini öngörenGüney Afrika, Küba, Angola ve ABD'den oluşan dörtlü toplantının ilk oturumutamamlandı.

13- İrak haber ajansı INA, bu ayın sonlarında yapılacağı daha önceaçıklanan milletvekili seçimlerinin 6 ay ertelendiğini bildirdi.

14- Bulgaristan'da iç hat seferi yapmakta olan bir uçağın Sofyayakınlarında düşmesi sonucu uçaktaki 40 kişinin öldüğü bildirildi.

3 Ağustos 1988

1- ANAP'ın TBMM Başkanlığına sunduğu anayasa değişikliği önerisi,TBMM'deki ilk tur görüşmeler sonunda kabul edildi.

2- Görev süreleri dolan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral- Emin Göksan,Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Cemil Çuha ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Adnan Doğu emekli oldular.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na, Donanma Komutanı Oramiral Orhan Karabulut, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na, Komutan Yardımcısı Safter Necioğlu,Jandarma Komutanlığı'na ise 2.Ordu Komutanı Orgeneral Burhanettin Bigalıgetirildi.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi inal Batu Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, Türk-Yunan ilişkileri ve Iran Başbakanı Mir Hüseyin Musavi'nin, BaşbakanTurgut Özal'a gönderdiği mesaja ilişkin açıklamalarda bulundu.

4- Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit, ABD Dışişleri Bakanı GeorgeShultz ile Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Yeorgios Vasiliu'nun görüşmesininardından Ankara'da bir yazılı açıklama yaparak, konuya ilişkin değerlendirmede bulundu.

5- Diyarbakır DGM'de görülmekte olan PKK Batman Gurubu davasındaidam istemiyle yargılanan 6 sanık tahliye edildi.

6- İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile TÜHlS arasında yaklaşık 21 bin işçiyikapsayan toplu iş sözleşmesi imzalanırken, Genel Tekstil'de ise toplusözleşme görüşmeleri aşamasında 65 işçinin işine son verildi.

7- Devlet istatistik Enstitüsü (DlE)'nün Tüketici Fiyatları Endeksinde yıllıkartış oranı yüzde 75.6 olarak belirlendi.

8- SSYB Haç Değerlendirme Komisyonu, Dr.Ziya Özel'in kanseri tedavi ettiği iddia edilen zakkum ekstresinin insan üzerinde denenmesi yolunda kararaldı.

9- İstanbul Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Saime Arcuman İstanbul'da öldü.

10- Balkan Şampiyonası'na katılacak Yüzme ve Atletizm Genç Millitakımları Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'a gitti.

11- Moskova Belediye Başkan Yardımcısı Yun Şilobreev başkanlığındakibir heyet çeşitli görüşmeler yapmak amacıyla Ankara'ya geldi.

12- KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Kenan Atakol, Lefkoşa'da, RumYönetimi Lideri Yeorgios Vasiliu'nun, Amerika ziyaretinde konulara yaklaşımının yeni müzakereler sürecini olumsuz yönde etkiliyeceğini açıkladı.

13- Yunan basınında ve siyasi çevrelerde iki gündür süren tartışmalardansonra Yunanistan Hükümeti, Atina yakınlarındaki Elenikon AmerikanÜssü'nün kapatılacağını resmen açıkladı.

14- İran-lrak savaşını izlemek üzere 1984'te kurulan ve Arap Birliği Genelsekreteri ile Suriye dışındaki yedi Arap ülkesinin dışişleri bakanlarındanoluşan komite, Irak'ın, "iran'la doğrudan görüşme" isteğini desteklediğiniaçıkladı.

15- İsviçre'nin Cenevre kentinde, Angola savaşı ve Namibya sorununa birçözüm bulunması konusunda taraflar arasında ABD'nin gözlemciliğindeyapılan görüşmelerin ikinci gününde Küba ve Angola heyetleri Güney Afrika'nın dün yaptığı teklifi geri çevirdi.

16- Ürdün Haberleşme Bakanı Hani El Hasaneh ingiliz Haber Ajansı Reuter'e yaptığı açıklamada, Ürdün'ün, İsrail işgali altındaki Batı Şeria ile tüm hukuki ve siyasi bağlarını kesme kararının pratikteki etkileri üzerinde FKÖ ilegörüşmelerde bulunacağını söyledi.

17- Geçen yıl, Cessna tipi tek kişilik uçağıyla Sovyet hava savunma sistemini aşarak Moskova'ya inen 19 yaşındaki Alman genci Mathias Rüşt, YüksekSovyet Prezidyumu'nca affedildi.

4 AĞUSTOS 1988

1- ABD Savunma Bakanı Frank Carlucci, resmi bir ziyaret amacıyla Ankara'ya gelerek Başbakan Turgut Özal, Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan veGenelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay ile görüşmelerde bulundu.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, anayasa değişikliği için halkoylamasına gitmenin büyük bir ihtiyacacevap vereceğini belirtti.

3- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan'ın, ABD Savunma Bakanı FrankCarlucci'nin Türkiye'yi ziyareti ile ilgili değerlendirmeleri Milliyet Gazetesi'ndeyayımlandı.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel partisinin olağanüstü grup topıtısında yaptığı konuşmada, dürüst bir seçime olanak verecek koşullar ortaya çıktığı takdirde o seçimin yapılacağını belirtti.

5- DSP Genel Başkanı Necdet Karababa Ankara'da yaptığı açıklamada,mahalli seçimlerin erken yapılması ile ilgili görüşlerini bildirdi.

6- Sosyalist Parti (SP) Genel Başkanı Ferit llsever İstanbul'da düzenlediğibasın toplantısında, partisinin yerel seçimlerle ilgili görüşlerini açıkladı.

7- Samsun'un Alaçam ve Bafra ilçelerinde sahile vuran variller nedeniyleSamsun Valiliği bu bölgelerde denize girmeyi yasakladı ve yöredeki turistiktesisler kapatıldı.

8- Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Atilla Özmen Cumhuriyet Gazetesine yaptığı açıklamada, İstanbul Boğazı açıklarında bekleyen Federal Almanya bayraklı Petersberg gemisindeki yükte sezyum elementinin varlığınınsaptandığını, bu elementin ancak bir nükleer araştırma merkezi artığında ya daÇernobil benzeri bir serpinti sonucu ortaya çıkabileceğini söyledi.

9- Başbakan Turgut Özal'a suikastı kendisinin yapmaya kalkıştığını"2000'e Doğru" dergisinde açıklayan Murat Ağartıcı ile dergi yazarı Doğu Perinçek hakkında" tahkikatı yanlış yöne sevketmekten" İstanbul DGM'de davaaçıldı.

10- Komünizm propagandası yaptıkları savıyla Malatya EmniyetMüdürlüğü tarafından bir süre önce gözaltına alınarak tutuklanan Çözüm Dergisi Malatya temsilcisi Gaffar Akkel ve 2 ardakaşı Malatya DGM'de yargılandı.

11- Ankara Cumhuriyet Savcılığı Yazı işleri Müdürü Necdet Sinanoğlu,emekli polis memuru ibrahim Kekeç ve Hıdır Ölmez hakkında uyuşturucumadde sattıkları iddiasıyla açılan davaya Ankara DGM'de başlandı.

12- DiE Başkanı Şefik Yıldızeli'nin görevinden alınması ile ilgili kararnameResmi Gazete'de yayımlandı. DiE Başkanlığına Prof. Orhan Güvener getirildi.

13- Aralarında kanser, şeker ve göz ilaçlarıyla serumların da bulunduğu 30dolayında ithal ilaca yüzde 5-46 oranında zam yapıldı.

14- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Arnavutluk'a yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak,, Türkiye'ye dönmek üzere Tiran'dan Zürih'e gitti.

15- Ürdün Kralı Hüseyin'in Batı Şeria ile ülkesi arasındaki idari ve hukukibağları kesme kararının uygulanması çerçevesinde, Batı Şeria'daki Ürdün kuruluşlarında çalışan 21 binden fazla Filistinlinin işine Ürdün tarafından son verildiği açıklandı.

16- Hindistan'ın Pencap eyaletinde, Sin militanlarca 12 kişininöldürüldüğü bildirildi.

5 AĞUSTOS 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren opera sanatçıları Aydın Gün ve LeylaGencer ile tiyatro sanatçısı Ayten Gökçer'e devlet sanatçısı ödüllerini İstanbulTarabya'daki Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde düzenlenen törenle verdi.

2- Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile yaptığı haftalıkolağan görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında,"Referandumdan çıkacak sonucu olduğu gibi kabul edeceklerini belirterek, bu sonucun iktidar partisinin galibiyeti ya da yenilgisiyle ilgisinin olmayacağını" söyledi.

Öte yandan, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne Tunceli Valisi atanırken,Tunceli Valiliğine de içişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Atilla Osmançelebioğlu'nun atandığı, Başbakan Turgut Özal tarafından açıklandı.

3- Yüksek Askeri Şura, bir üst rütbeye yükselen, görev süreleri uzatılanve emekliye ayrılan subayları belirledi.

4- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Başbakan Turgut Özal'ın Anayasadeğişikliği önerisini değerlendirdi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, yerel seçim konusunda, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandırdı.

6- DSP Genel Başkanı Necdet Karababa, yaptığı açıklamada, "iktidarlara,yerel yönetim seçimlerinin tarihini kendi siyasal çıkar hesaplarına göredeğiştirme yetkisi tanınmasını yerel yönetimlerin bağımsızlığı ve istikrarıaçısından sakıncalı buluyoruz" dedi.

7- Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Radyoaktivite Ölçüm Merkezi uzmanlarıtarafından yapılan ölçümlerde Samsun'un Alaçam ve Bafra sahillerine vuranvarillerde radyasyona rastlandığının bildirilmesi üzerine Samsun Valiliği debölgede denize girme yasağının kaldırıldığını açıkladı.

Öte yandan Panama bandralı bir tanker Hatay'ın Dörtyol ilçesine bağlıYeşil kasabası açıklarında kimyasal atıklar dökerek kaçtığı Yeşil'de denize girmenin yasaklandığı bildirildi.

8- Nükleer Savaşa Karşı Hekimler Derneği (NÜSHED) Başkanı Prof.LezizOnaran "Ankara'da yaptığı açıklamada atom bombasının kullanılmış olmasından insanlığın gereken sonucu almadiğını" söyledi.

9- Ankara'dan İstanbul'a giden ABD Savunma Bakanı Frank Carlucci, MilliSavunma Bakanı Ercan Vuralhan ile birlikte, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'iziyaret etti. Daha sonra bir basın toplantısı düzenleyen Carlucci, görüşmelerinmodernizasyon çerçevesinde tutulduğunu belirtti ve Moskova'daki temaslarısırasında da Sovyetlerin Türkiye'deki ABD üslerini bir tehdit olarakgördüklerini kendisine söylediklerini ifade etti.

10- Ürdün'ün Batı Şeria ile hukuki ve îdari bağlarını koparmasından sonraABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Phillis Oakley tarafından dün yapılanaçıklamada, İsrail işgali altındaki Batı Şeria'nın, İsrail'e tek taraflı ilhakı ile Arapİsrail çatışmasına kabul edilebilir bir çözüm bulunabileceği inancında değiliz"denildi.

6 AĞUSTOS 1988

1- Başbakan Turgut Özal, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığıaçıklamada, toplantıda, Anayasa değişikliği, halk oylaması ve TBMM komisyonlarından geçen yasa önerilerinin ele alındığını bildirdi.

2- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, Türkiye üzerinden iran'a silahnakli yapıldığına ilişkin biri Belçika'lı diğeri Fransız iki gazetecinin iddiaları konusunda, SHP Milletvekili Mahmut Alınak'm sorusunu yazılı olarak cevaplandırdı.

3- Yerel seçimlerin bir yıla kadar öne alınmasını öngören Anayasa'nın127. maddesinde değişiklik yapılması önerisi,ıTBMM Genel Kurulu'nda 95 retoyuna karşılık 284 oyla kabul edildi.

4- TBMM Anayasa Komisyonu'nda, halkoylamasına ilişkin yasa ile yerelseçimler yasasında değişiklik öngören yasa önerileri görüşülerek kabul edildi.Komisyonda, eğer Anayasa değişikliği referanduma sunulursa, referandumda Anayasa değişikliği için "evet" oyunun "beyaz", "hayır" oyunun"kahverengi" olması yolundaki ANAP önergesi de kabul edildi.

5- Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'da yapılan Balkan Gençler Yüzme Atlama Şampiyonası'nın ikinci gününde, iki Türkiye rekoru kırılırken, Burak Erdem ikinci oldu.

6- Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu ABD'nin San Francisco kentinde düzenlediği basın toplantısında, Türk ve yabancı basın mensuplarınınsorularını cevaplandırdı ve en büyük amacım, her şeyden önce Denktaş ilegörüşebilmektir dedi. ' .

7- İrak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Bağdat Radyo ve Televizyonu'nca yayınlanan açıklamasında, "iran'ın, ateşkesten hemen sonra doğrudangörüşmeler yapılmasını açık ve kesin bir şekilde kabul etmesi halinde, kendilerinin de ateşkese hazır olacaklarını bildirdi.

8- Belçika, kabul edilen fcir yasa ile farklı diller konuşan Federal devletoldu ve resmen Brüksel, Flandr ve Valonia olmak üzere 3 bölgeye ayrıldı.

9- Hindistan'ın Pencap eyaletinin Amritsar kentinde bulunan AltınTapınak'ta Sih militanlarca işkence edilmiş 41 kişinin cesedi bulundu.

Öte yandan, Hindistan'da Ganj Nehri'nde bir teknenin alabora olması sonucu 500 kişinin öldüğü bildirildi.

10- ABD'nin Hiroşima'ya atom bombası atmasının 43. yıldönümü, Hiroşima'da ve dünyanın birçok kentinde düzenlenen törenlerle kınandı.

7 AĞUSTOS 1988

1- Yerel seçim yasası,referandum yasası ve siyasi partilere Hazine yardımıyapılmasına ilişkin yasalarda değişiklik yapılmasını öngören üç yasa TBMMGenel Kurulu'nda kabul edildi, 6 günlük olağanüstü çalışma süresini tamamlayan TBMM Genel Kurulu, Anayasa gereği 1 Eylül'de toplanmak üzere tatilegirdi.

2- Siirt'in Şırnak ilçesinin Güneyce köyünde iki genç, PKK'lı teröristlercekaçırıldı.

3- Bakanlar Kurulu'nca onaylanan "Devlet Madalya ve NişanlarıYönetmeliği"ResmiGazete'de yayımlandı.

4- FKÖ Lideri Yaser Arafat, iki günlük biLziyarşt için gittiği Bulgaristan'danayrılmadan önce dün yaptığı konuşmada, Filistin devletinin kurulmasının biran meselesi olduğunu belirterek, "Mücadelemizin son safhasına geldik" dedi.

5- Sudan'ın başkenti Hartum'u etkisi altına alan fırtına ve yağışların, çoksayıda kişinin ölmesine ve on bin kadar evin yıkılmasına neden olduğu,fırtınanın "Bu yüzyılın en şiddetlisi olduğu", başkent ve yöresinin felaketbölgesi ilan edildiği bildirildi.

6-Burma'nm Pegu kentinde, güvenlik güçlerinin, yönetim karşıtıgöstericilere ateş açması sonucu 3 kişi öldü.

7- Libya Lideri Muammer Kaddafi, Çad'daki iç savaşta ülkesinin tarafsızlığını ilan etti.

8 AĞUSTOS 1988

1- Başbakan Turgut Özal Ankara'da çeşitli konulan içeren bir açıklamayaptı.

2- Devlet Bakanı Kâmran inan, SHP Genel Başkanı Erdal inönü ve DYPGenel Başkanı Süleyman Demirel'i ziyaret ederek Başbakan Turgut Özal'ınyapacağı GAP gezisine davet etti.

3- Devlet Bakanı Yusuf Bozkurt Özal, özel sektörle her ay yapılan "minizirve"de ekonomiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

4- İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli Ankara'da, il ve ilçe olmak isteyen yerlerkonusunda açıklamalarda bulundu.

5- TBMM'nin olağanüstü toplantısında kabul edilen Anayasa değişikliği ileüç yasa Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in onayına sunuldu.

6- Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla ilişkiler Müşaviri Ali Baransel, Anayasa değişikliği ve üç yasanın inceleme süresi konusunda basına açıklamalardabulundu.

7- DSP'nin eski Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da erken yerel seçimkonusunda bir açıklama yaptı.

8- İzmir Çiğli Ana Jet Eğitim Üs Komutanlığı'na ait T-38 tipi eğitim uçağınındüşmesi sonucu iki pilot şehit oldu.

9- Mardin'in Nusaybin ilçesine bağlı Yandere köyüne baskın yapan teröristler 1 kişiyi öldürdüler.

10- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, BM Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafındankabul edilen 598 sayılı ateşkes kararının 20 Ağustos Cumartesi günü TSi06.00'da yürürlüğe gireceğini söyledi.

9 AĞUSTOS 1988

1- Başbakan Turgut Özal, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mahmut Cühruk'u ziyaret ederek bir süre görüştü.

2- ANAP'ın genişletilmiş Başkanlık Divanı Başbakan Turgut ÖzaPınbaşkanlığında toplandı. Başbakan Özal toplantıdan sonra basına bir açıklamayaptı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, referandum ile ilgili görüşlerini açıkladı.

4- İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli, eski eser kaçakçılığı ile ilgili olarak Antalya'da bir toplantı düzenledi.

5- Kültür ve Turizm Bakanı Tınaz Titiz Ankara'da yaptığı açıklamada,sansür ile ilgili görüşlerini açıkladı.

6- İran ve Irak arasında ateşkesin 20 Ağustos'ta yürürlüğe gireceğinin ilânedilmesinden sonra Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan yazılı açıklamada, taraflarınbu konuda gösterdikleri iyi niyetin takdirle karşılandığı belirtilerek, Türkiye'ninbarış için bundan sonra yapılacak uygulama ve görüşmelerde de üzerinedüşebilecek her türlü yardımı göstermeye hazır olduğu ifade edildi.

7- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in başkanlığında toplanan DYPGenel idare Kurulu toplantısından sonra referandum konusunda bir bildiriyayımlandı.

8- SP Genel Başkanı Ferit llsever İstanbul'da yaptığı yazılı açıklamada,halkın referandumda "Özal'a hayır" demesini istedi.

9- SHP içel Milletvekili IstemihanTalay, Başbakan Turgut Özal'ın cevaplaması istemiyle, Irak'a ihracat lisansı alabilmek için ihracatçıların seçim öncesiANAP'a bağışa zorlandıkları iddiasıyla TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesiverdi.

10- Türkiye Gazeteciler Sendikası ile Türkiye Gazete Sahipleri Sendikasıarasında Cumhuriyet Gazetesi işyeri için yapılan toplu iş sözleşmesigörüşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine uyuşmazlığa gidildi.

11- 2000'e Doğru Dergisi'nin 7-14 Ağustos tarihli sayısı İstanbulDGM'nın aldığı bir kararla toplatıldı.

12- Balıkesir 9. Ana Jet Üssü 191. Filoya bağlı eğitim uçağı Balıkesiryakınlarında düştü ve bir pilot üsteğmen şehit oldu.

13- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, KKTC Cumhurbaşkanı RaufDenktaş ile Kıbrıs Rum Kesimi lideri Yeorgios Vasiliu'nun 24 Ağustos'taisviçre'nin Cenevre kentinde bulaşacaklarını resmen açıkladı.

'14- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'm dün ateşkes tarihini ilân etmesinden sonra Iran Meclis Başkanı ve Silahlı Kuvvetler Başkomutanı HaşimiRafsancani'nin emrindeki birliklere "ateş kesilmesini ve Irak zorlamadıkça hertürlü çatışmadan kaçınılması" konusundaki emri Tahran radyosu tarafındantüm dünyaya duyuruldu.

Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin de ateşkes kararını zafer olarak niteleyerek, üç günlük tatil ilân etti.

15- İsrail savaş uçaklarının, Lübnan'ın güneyindeki Sayda kentininyakınlarında bulunan Filistin askeri mevzilerini, FKÖ yönetimindeki bir radyoistasyonunu ve Miyeh, mülteci kampını bombalamaları sonucu enaz 3 kişininöldüğü, 12 kişinin yaralandığı bildirildi.

16- Burma'nın kuzeyindeki Sagaing kentinde polisin, yaklaşık 5 binkişinin katıldığı bir gösteriyi dağıtmak istemesi üzerine çıkan olaylarda 31kişinin öldüğü, 37 kişinin yaralandığı bildirildi.

17- İsrail'in 1982'de Camp David anteşması çerçevesinde SinaYarımadası'nı boşaltırken Mısır'a iade etmeyi reddettiği Taba bölgesiüzerindeki egemenlik tartışmasına, Uluslararası Hakem Kurulu kararı dışındaçözüm bulmayı amaçlayan görüşmeler Kahire'de başladı.

18- Sudan'da, başkent Hartum dahil birçok yerleşim merkezini sularınbasmasından sonra, halkın hükümet aleyhinde protesto gösterileridüzenlemeye başlaması üzerine ülkede 6 ay süreyle olağanüstü durum ilânedildi.

10 AĞUSTOS 1988

1- BaşbakanTurgut Özal, Körfez savaşıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada;ateşkes ve doğrudan müzakerelere başlanacak tarihlerin ilanından özel birmemnuniyet duyulduğunu bildirdi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü Ankara'da basın mensuplarıyla bir süregörüştükten sonra TRTye özel bir açıklama yaptı.

3- İçişleri Bakanlığı'nca Antalya'da düzenlenen tpplantıda, tarihi eserkaçakçılığının önlenmesi amacıyla çeşitli kararlar alındı.

İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli toplantıdan sonra bir yazılı açıklama yaptı.

4- Türk-İş yöneticilerinin işçilere ara zam yapılmasını önermek üzereBaşbakan Turgut Uzardan randevu talep etmeleri üzerine bir açıklama yapanMilli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, ücretlerle ilgili yapılacak ayarlamalarınhükümet genelinde ele alındığını bildirdi.

5- SHP İstanbul Milletvekili Mustafa Sarıgül, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı, SHP Malatya Milletvekili ibrahim Aksoy ise Başbakan tarafından cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığı'na birer soru önergesi verdiler.

6- Başbakanlık, SHP Milletvekili Adnan Keskin'in Başbakan Turgut Özal'ınannesi Hafize-Özal'ın Kanuni Sultan Süleyman Türbesi'nin avlusundakiNakşibendi Şeyhi Mehmet Sait Kotku'nun mezarı yanına gömülmesine ilişkinBakanlar Kurulu Kararının iptaline ilişkin olarak Danıştay'da açtığı davada, savunma yaptı.

7- TRT Genel Müdürü Cem Duna Ankara'da düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı.

8- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Teoman Evren, Birliğin 19. Kuruluşyıldönümü münasebetiyle Ankara'da-tir açıklama yaptı.

9- Tutuklu Aileleri Yardımlaşma Derneği yöneticileri Adalet Bakanı Mehmet Topaç'ı ziyaret ederek sorunlarını ilettiler.

10- Diyarbakır Pirinçlik Amerikan Üssü'nde radyasyon sızıntısı kuşkusuüzerine.Türk işçilerinin bağlı bulunduğu Harb-lş Sendikası, Çalışma ve SosyalGüvenlik Bakanığı'na başvurarak, radyasyon taraması yapılmasını istedi.

11- "İşkence ve Diğer Zalimane, Gayri insani veya Küçültücü Muameleveya Cezaya Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesi" Resmi Gazete'deyayımlanarak yürürlüğe girdi.

12- 7. Kolordu Askeri Mahkemesi'nde "Özgürlük YolıTdavasındanyargılanan Diyarbakır Belediye eski Başkanı Mehdi Zanahakkındaki Duruşmalarda Kürtçe savunma yapmak gerekçesiyle"yeni bir davaaçıldı.

13- Milli Eğitim, Gençlik ve Spor, Ulaştırma, Sanayi ve Ticaret ile Enerji veTaBIT'Kaynaklar Bakanlıklarındaki bazı kadrolara yapılan atamalar Resmi Gazete'de yayımlandı.

14- Avrupa Konseyi,Kuzey-Güney diyalogu programı çerçevesinde gazeteciler arasında bir yarışma düzenledi.

15- Rum Yönetimi Lideri Yeorgios Vasiliu Atina'dc yayımlanan KathimeriniGazetesi'ne verdiği demeçte, "Hedefimiz yabancı askerlerden vegöçmenlerden arınmış federe bir Kıbrıs'tır. Ancak taktiğimiz esnektir. Anayasal düzenlemelerle ilgili detaylarda anlayış göstermeliyiz" dedi.

16- FKÖ Lideri Yaser Arafat, Ürdün'ün Batı Şeria ile idari ve hukukibağlarını koparma kararı hakkında basına verdiği ilk demeçte "Ürdün'le olandurumu çığırından çıkarmak istemediğini" söylerken Mısır Devlet BaşkanıHüsnü Mübarek, Ürdün'ün son kararından sonra FKÖ'ye sağlayacaklarıdesteğin belirlenmesi için.örgütün alacağı nihai kararı bekleyeceklerini bildirdi.

Bu arada Ortadoğu sorunu konusunda temaslar yapmak üzere geldiğibölgedeki son durağı olan Kahire' deki görüşmelerine devam eden ABDDışişleri Bakan Yardımcısı Richard Murhpy, Mısır Devlet Başkanı Mübarek veSavunma Bakanı Mareşal Ebu Gazala ile birer görüşme yaptı.

17- Körfez'de 20 Ağustosta başlayacak olan ateşkesi denetlemek üzereoluşturulan BM denetimindeki gözlemci grubundan 5'er kişi Tahran veBağdat'a gitti.

18- Güney Afrika Cumhuriyeti, Küba ve Angola'yla ABD'nin arabuluculukyaptığı Cenevre görüşmelerinde vardığı anlaşma uyarınca, Angola'daki birliklerini çekmeye başladı.

19- Burma'da halkın ayaklanması sonucu hükümet kuvvetleriylegöstericiler arasında çıkan çatışmada toplam 34 kişi öldü.

11 AĞUSTOS 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren İstanbul'da işadamı Sakıp Sabancı'yı kabul ederek bir süre görüştü.

2- İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli'nin tarihi eser kaçakçılığı konusundakiaçıklamaları Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

3- Cumhurbaşkanlığı Basın Danışmanı Ali Baransel İstanbul'da yaptığıaçıklamada Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Anayasa ve Seçim Yasasıüzerindeki çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

4- Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında kapatılma istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açılan Sosyalist Parti'yi savunacak 20 milletvekili avukatın ortak savunması, Anayasa Mahkemesi'ne verildi.

5- Türkiye Gübre Sanayi Anonim Şirketi(TÜGSAŞ) ürettiği gübrelerin tiyatına yüzde 17 ile 35 oranında zam yaptı.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 31 kişi öldü.

7- Bulgaristan'dan Türkiye'ye giriş yapan bir yolcu otobüsünde yapılan aramada 125 kilo kaçak altın bulundu.

8- Libya lideri Muammer Kaddafi yaptığı açıklamada, Batı Şeria'da Ürdüntarafından işten çıkarılan Filistinli memurların maaşlarının ülkesi tarafından;karşılanacağını söyledi.

12 AĞUSTOS 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, erken yerel seçime olanak sağlayan yasa değişikliği ile referandum yasası, siyasi partilere Hazine yardımına ilişkin yasa ve seçimlerde uygulanacak esasları belirleyen yasayı onayladı,

2- Devlet Bakan Yusuf Bozkurt Özal, Türkiye ile Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması arasındaki ilişkiler konusunda görüşmeler yapmak üzereisviçre'nin Cenevre kentine gitti.

3- Devlet Bakanı Mehmet Yazar, İstanbul'da yaptığı açıklamada, dil kurslarına katılan tüm gazetecilerin, çeşitli zaman dilimleri içinde yurtdışınagönderileceğini söyledi.

4- Adalet Bakanı Mehmet Topaç, Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Dimitris Makris'i makamında kabul ederek, görüştü. Görüşmede Büyükelçi Makris,Türkiye ile Yunanistan arasında hükümlü mübadelesi, kaçakçılık, sınır tecavüzü ve adli yardım konularında işbirliği bulundu.

5- Çevre Genel Müdürlüğü'nün uyarısı üzerine, içlerinde zehirli maddebulunan 200'den fazla varilin vurduğu Sinop, Samsun ve Ordu sahillerindedenize girilmesi yeniden yasaklandı.

6- Türk Tabibler Birliği Merkez Konseyi yayımladığı bildiride, Etik Kurul'unzakkum ekstresinin umutsuz kanser hastalarında denemesi yolundaki kararınıeleştirerek, "Zakkumun insanlar üzerinde denenmesi kararını alan kurulüyelerinin bilim adamlığı niteliğini kaybettiğini" belirterek, "Olaya katılan vekatılacak tüm sorumluların tarih ve hukuk önünde yargılanması için gereklibütün çabaların gösterileceğini" bildirdi.

7- Çeşitli tarihlerde Bulgaristan'a kaçan 4 Türk iade edildi.

8- Kırıkkale'de Makine Kimya Endüstrisi Kurumu imal atölyesinde 13Ağustos 1986 tarihinde meydana gelen ve 7 kişinin ölümüne, 24 kişinin yaralanmasına neden olan patlamayla ilgili olarak Ankara DGM'de görülen davada,7 sanık 34'er yıl 2'şer ay,, bir sanık da 30 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

9- Sosyalizm ve Parlamenter Demokrasi adlı kitap, "Komünizm propagandası suçunu oluşturacak mahiyette bölümler içerdiği" gerekçesiyle, İstanbulDGM tarafından toplattırıldı.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 7 kişi öldü,12 kişi yaralandı.

11- NATO'nun, Avrupalı üyelerinde bulunan kısa menzilli nükleer silahların sayısında yıl sonuna kadar önemli indirim yaparak yerlerine daha azsayıda, ancak modern silahlar konuşlandırılacağı yolundaki haberler, ABD Savunma ve Dışişleri Bakanlıklarınca doğrulandı.

12- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Irak'ın iran'a karşı yeniden kimyasal silah kullandığı yolundaki iddiaları araştırmak için dün cepheye yeni birheyet gönderdi.

Iran, Körfez'deki yabancı deniz güçlerinin varlığının, Iran ve Irak arasındaateşkes sağlanmasını öngören 598 sayılı BM kararının açık bir ihlali olduğu gerekçesiyle bunların geri çekilmesini istedi.

Bu arada, Irak ve iran'ın birbirlerinin hükümetlerine karşı savaşan Kürtlereaskeri yardımı kesme konusunda anlaştıkları bildirildi.

13- FKÖ Lideri Yaser Arafat, dün Libya'nın başkenti Trablus'ta, Libya Lideri Muammer Kaddafi ile görüştü.

Öte yandan, üst düzeyde bir FKÖ heyeti, dün Ürdün'ün Batı Şeria ilearasındaki hukuki ve idari bağları kesme kararını görüşmek üzere Amman'a gitti.

14- Sudan hükümeti, başkent Hartum ve çevresinde meydana gelen selfelaketinde 39 kişinin öldüğünü, 83 bin evin de yıkıldığını açıkladı.

15- Burma'da. geçen ay devlet başkanlığına seçilen Sein Lvvin'in istifasıve tek partili sistemin kaldırılarak demokrasiye geçilmesi istemiyle başlayangösterilerin kille eylemlerine dönüşmesi üzerine Devlet Başkanı Sein Lwin istifa eni.

16- Kuzey Denizi'ne açılan isveç, Danimarka, Norveç, Federal Almanyave Hollanda sahillerinde toplam 6 bin fok balığının ölümüne yol açan hastalıkbelirtilerinin Britanya sahillerinde de görüldüğü, virüsün niteliğinin araştırıldığıbildirildi.

17- Hindistan'ın "Javaral Nehru Uluslararası Anlayış Ödülü"nün BM GenelSekreteri Perez de Cuellar'a verilmesi kararlaştırıldı.

13 AĞUSTOS 1988

1- Erzurum'un Şenkaya ilçesinin Akyo! ylasi yakınlarında jandarma komando timi ile bir grup terörist arasında çıkan çatışmada, bir astsubayla 3 er yaralandı.

2- Yeni Demokrasi Dergisi'nin ağustos sayısı, İstanbul DGM tarafındantoplatıldı.

3-Demokratik Sol Parti, Günaydın gazetesine. 7 Ağustos 1988 tarihindedoğal lider Bülent Ecevit'i hedef alan yazısından dolayı, 500 milyon lira tutarında manevi tazminat, 5 milyon liralık da maddi tazminat davası açtı.

4- Anayasa değişikliği yapan yasa, yerel seçim, referandum ve Hazineyardımı ile ilgili yasalarda değişiklik yapan yasalar Resmi Gâzete'de yayımlandı.

5- Diyarbakır Pirinçlik'teki Amerikan Uzay Dinleme Radar Üssü'nde bulunan elektronik cihazların yaydığı "Radio frekans RF enerjisinin çalışanlar içinherhangi bir sağlık tehdidi oluşturmadığı, ABD Hava Kuvvetleri tarafındanaçıklandı.

6- ABD Başkanı Ronald Reagan'ın, Sovyet Lideri Mihail Gorbaçov'a birmesaj gönderdiği ve Sibirya'daki Krasnoyarsk radar üssünün, AntibalistikFüzeler Anlaşmasfnın (ABM) açık bir ihlali olduğunu belirttiği bildirildi.

7- Federal Almanya'da, hormon iğnesi vurulmuş 14 bin danadan sonra,hormonlu 60 bin dana daha ele geçirildi.

8- Angola'da 13 yıldır süren savaşta geçen hafta Cenevre'de yapılangörüşmelerde ateşkes ilan edilmesine karşın, ateşkesi tap'mayacaklarınıaçıklayan UNITA gerillaları, dün meydana gelen çatışmalarda, 43 hükümet askerini öldürdüklerini açıkladılar.

9-- Mısır'ın başkenti Kahire'de, güvenlik kuvvetleriyle islamcı gruplararasında süren çarpışmalarda 132 kişinin gözaltına alındığı, 42 kişinin yaralandığı bildirildi.

10- Nikaragua'da yönetime karşı savaşan Contralar, Devlet Başkanı DanielOrtega'nın görüşme çağrısını reddettiler.

14 AĞUSTOS 1988

1- Başbakan Turgut Özal ve SHP Genel Başkanı Erdal inönü, ayrı ayrıyaptıkları açıklamalarla, basının referandum konusundaki sorularını cevaplandırdılar.

2- Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı idaresi Başkanı Bülent Gültekin, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandırdı.

3- Tutuklu ve Hükümlü Yakınları Yardımlaşma Derneği'nin (T AY AD) 2.Olağan Genel Kurulu Ankara'da yapıldı. Genel Başkanlığa yeniden MustafaEryüksel seçildi.

4- Türk Hemşireler Derneği (THD) bir açıklama yaparak, Muş'un Malazgirtilçesindeki PKK operasyonları sırasında, devlet hastanesindeki hemşirelerinarama çalışmalarına katılma durumunda bırakılmalarını eleştirdi ve "Sağlık hizmetleriyle bağdaşmayan ve can güvenliğinden yoksun bir görev anlayışınaitilmek, insanları kaygılandırır, devlete olan güvenlerini sarsar" dedi.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 30 kişi öldü,43 kişi yaralandı.

6- Cumhuriyet Gazetesi'nin eski Yazı Işieri Müdürlerinden ve dış politikayazarlarından Kayhan Sağlamer, İstanbul'da öldü.

7- Belediye-lş Sendikası Genel Başkanı Hüseyin Pala, İstanbul'da öldü

8- Türk Spor Yazarları Derneği Kupasını, Galatasaray futbol takımıyla 1-1berabere kalan Beşiktaş averajla kazandı.

9- Polonya'nın Pozlan kentinde düzenlenen Uluslararası Güreş Turnuvası'nda, Türk güreşçileri 3 altın, 1 gümüş, bir de bronz madalya aldılar.

10- Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Yeorgios Vasiliu, Cenevre görüşmeleriöncesinde, Lefkoşa'da bir grup Türk gazeteciyi kabul ederek, Kıbrıs sorununa ilişkin görüşlerini açıkladı.

11- İsrail askerlerinin işgal altındaki topraklarda iki Filistinliyi öldürdükleri bildirilirken, Gazze Şeridi'nde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

FKÖ Lideri Yaser Arafat'ın Başdanışmanı Bassam Ebu Şerif, "işgalaltındaki Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde bağımsız bir Filistin devletinin kurulması için barışı,lsrail ile pazarlık konusu edebileceklerini" söyledi.

12- Afganistan Radyosu, Cenevre'de nisan ayında, imzalanan anlaşmauyarınca, Sovyet askerlerinin ilk yarısının Afganistan'dan çekilme işlemininplanlanan tarih olan 15 ağustostan iki gün önce tamamlandığını duyurdu.

Öte yandan Afgan mücahitlerin Gardez kentine düzenledikleri roketsaldırısında 13 kişinin öldüğü bildirildi.

13- İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, resmi bir ziyaret için gittiği Suriye'de Devlet Başkanı Hafız Esad ile dün bir görüşme yaptı.

15 AĞUSTOS 1988

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, düzenlediği basın toplantısında,"Anayasa değişikliği konusunda Anayasa Mahkemesi'ne başvurmayacaklarını" açıkladı.

2-Türk MetaiSendikası ile Madeni Eşya Sanayicileri işverenleri Sendikası(MESS) arasında 90 bin işçi adına sürdürülen toplu sözleşmegörüşmelerinde, anlaşma sağlanamayınca uyuşmazlığa gidildi.

3- ABD Savunma Bakan Yardımcısı Margot Carly ile Hava Kuvvetleri Komutanı Larry D.Welch resmi bir ziyaret için Türkiye'ye geldiler. General LarryD.Welch, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay taralından kabuledildikten sonra, Milli Savunma Bakanlığı yetkilileriyle görüştü.

4- Özel bir ziyaret için Ankara'da bulunan Federal Alman Nükleer Güvenlikve Çevre Bakanı yaptığı açıklamada, "Hormonlu etlerin bilinçli olarak yurtdışına ihraç edilip edilmediği konusunda henüz bilgi sahibi olmadığını"söyledi.

5- Elazığ'ın Karakocan ilçesi Güneydi köyü yakınlarında teröristlerlegüvenlik kuvvetleri arasında çıkan silahlı çatışmada, biri ölü iki terörist elegeçirildi. Çatışmada bir er şehit olurken, bir astsubay ile iki er de yaralandı.

6- Filistin Kurtuluş Ûrgütü'nden bir heyetin Ürdün'ün İsrail işgali altındakiBatı Şeria'yla idari ve hukuki bağları koparma yönünde aldığı karar konusunda,Amman'da yaptığı görüşmeler tamamlandı. Görüşmelerden sonra yayımlananbildiride, Ürdün'ün bağımsız bir Filistin devleti ilan edilmesi ve sürgündehükümet kurulması yolundaki planlarıyla ilgili olarak FKÖ'ye tam destek verdiğibildirildi. FKÖ heyeti, Mısır Devlet Başkanı ile görüşmelerde bulunmak üzere,Kahire'ye gitti.

7- Güney Kore Devlet Başkanı Roh Tae Woo, Kuzey Kore Devlet BaşkanıKim l) Sung'a, bölünmüş ülkenin yeniden birleşmesi konusunu görüşmeküzere bir zirve çağrısında bulundu.

8- Sri Lanka'da hafta sonunda meydana gelen çatışmalarda 14 kişi öldü.

16 AĞUSTOS 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, izmit Gemlik'te bulunan Kara KuvvetleriKomutanlığı'na bağlı Askeri Veteriner Araştırma Enstitüsü ve Eğitim MerkezKomutanlığı'nı ziyaret etti.

2- Başbakan Turgut Özal Muğla Göcek'te gazetecilerin ekonomi konusundaki sorularını cevaplandırdı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü Nevşehir'de çeşitli konuları içeren biraçıklama yaptı. Öte yandan Erdal inönü ile yapılan röportaj Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel İstanbul'da çeşitli konularıiçeren açıklamalarda bulundu.

5- ABD Savunma Bakan Yardımcısı Margot Carly, resmi ziyaret için geldiğiİstanbul'dan Ankara'ya geçerek Dışişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığıyetkilileri ile temaslarda bulundu.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Mardin'in Cizreilçesinde faaliyet gösteren PKK üyesi 12 militanın yakalandığı bildirildi.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 25 kişi öldü.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Gazi Magosa'nın 14. kuruluşyıldönümü dolayısıyla düzenlenen törende Cenevre'de yapılacak görüşmelerkonusunda açıklamalarda bulundu.

9- Haiti'nin kuzeybatısında bulunan Labadie kentinde, yerel bir derneğintoplantısına katıları gençlere sivil ve askerlerden oluşan silahlı bir grubun ateşaçması sonucu 10 kişi öldü.

17 AĞUSTOS 1988

1- Pakistan Devlet Başkanı Ziya ÜI-Hak, bindiği uçağın havada infilak etmesi sonucu öldü. Olayda uçakta bulunan ABD'nin Pakistan Büyükelçisi Arnold Raphel ve Pakistan Genelkurmay Başkanı General Aktan Abdül ve kuvvet komutanları dahil olmak üzere toplam 37 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Ziya ÜI-Hak'ın ölümü üzerine Devlet Başkanlığı görevini geçici olarak Senato Başkanı Gulam Ishak Han üstlenirken ülkede 10 günlük yas ilân edildi.

Geçici Devlet Başkanı Gulam Ishak Han radyo ve TV'den yaptığı konuşmada, ülkede olağanüstü durum ilân edildiğini açıkladıktan sonra uçağındüşmesi olayında, "sabotaj ihtimalinin gözardı edilemeyeceğini" belirtti.

Ziya ÜI-Hak'ın ölümü üzerine Cumhurbaşkanı Kenan Evren, BaşbakanTurgut Özal, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut ve SHP Genel Başkanı Erdalinönü başsağlığı mesajları gönderirken hükümet de bir bildiri yayınladı.

Çeşitli ülkeler ve kuruluşlar da konuyla ilgili mesaj yayımladılar.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, referandum kampanyasını Şanlıurfa'dabaşlattı.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Şükrü Yürür, Bakanlıkla düzenlediği basıntoplantısında, 1988 yıh ürün alım bedellerini açıkladı.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, TÜSlAD ve İstanbul SanayiOdası'nı ziyaret ederek yöneticilerle görüştü.

5- İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi'nde düzenlenen basın toplantısında, Adalet Bakanlığı'nın cezaevleriyle ilgili 1 Ağustos 1988 tarihli genelgesi eleştirildi.

6- Birleşmiş Milletler Iran-lrak askeri gözlemci grubunda görev alacak 15kişilik Türk askeri heyeti dün Tahran'a gitti.

7- Yargıtay, boşanma hükmünün kesinleşmesinden sonra da, kusursuzeşin boşanmaya neden olan olaylara dayanarak manevi tazminat davasıaçabileceği yolunda içtihadı birleştirme kararı verdi.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi de, olağanüstü hallerde, hakimlerin, 14 yaşınıbitirmiş bir kadının evlenmesine izin verebilmesini karara bağladı.

8- ANAP Konya Milletvekili Mehmet Keçeciler'in, Genel BaşkanYardımcısı ve Teşkilâ' °aşkanı iken Playboy dergisi aleyhine açtığı tazminatdavası Yargıtay 4. Hukuk Dairesi'nce reddedildi.

9- Toplumsal Diriliş dergisinin 15 Ağustos 1988 tarihli 3. sayısı, İstanbul DGM'ce toplatıldı.

10- 91 kişinin Türk vatandaşlığına alınması ile ilgili Bakanlar Kunjlu KararıResmi Gazete'de yayımlandı.

11- SSCB'de Moskova seferini yapan bir trenin raydan çıkması sonucumeydana gelen kazada 22 kişi öldü, 107.kişi yaralandı.

18 AĞUSTOS 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İstanbul'da, Osmanlı arşivlerinde bir diziincelemelerde bulundu.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Genel Sekreter Deniz Baykal ve partimeclisi üyeleri, gittikleri Şanlıurfa'da GAP ve Atatürk Barajı'nda incelemelerdebulundular.

3- İstanbul adliyelerinde incelemelerde bulunan Adalet Bakanı MehmetTopaç, tutuklu ve hükümlülerin tek tip elbise giymelerini öngören bakanlığın1. Ağustos 1988 tarihli genelgesiyle ilgili olarak "Şu anda yeni tatbikattan birşikayet yok" dedi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, İstanbul Ticaret Odası ve DenizTicaret Odası'nı ziyaret ederek görüşmelerde bulundu.

5- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi, Toplumsal Kurtuluş davasında tutuklu olarak yargılanan Doç. Dr. Yalçın Küçük ve avukat Hüsnü Öndülhakkında ilk duruşmada tahliye kararı verirken, tutuklu sanıklar OrhanGökdemir ve ilhan Akalın'ın tutukluluk hallerinin devamını kararlaştırdı.

6- "Medya Güneşi" adlı derginin sahibi ve sorumlu Yazı işleri Müdürü Cemal özçelik, dergide yayımlanan bir yazıda milli duygulan zayıflatıcı ve yok edici propaganda yaptığı gerekçesiyle, İstanbul DGM'ce 3 yıl hapse mahkum oldu. Mahkeme, ayrıca derginin söz konusu sayısının toplatılarak imha edilmesine de karar verdi.

7- Yunanistan, eylül ayında açılışı yapılacak olan izmir Fuan'nakatılmayacağını resmen açıkladı.

8- İran yanlısı Hizbullah örgütünün Lideri Şeyh Fadlallah, Cumhuriyet Gazetesi'ne Körfez Savaşı sonrası konusunda değerlendirmelerde bulundu.

9- Uçağının düşmesi sonucunda ölen Pakistan Devlet Başkanı Ziya ÜlHak ile uçaktaki diğer yolcuların cesetleri bulundu ve ölü sayısının 30 olduğuaçıklandı.

10- Kuzey Irak'ta bulunan Kürdistan Demokrat Partisi Lideri Mesut Barzani'nin, Irak hükümet kuvvetlerinin yoğun baskısı karşısında BM'den yardım istediği ve kimyasal silah kullanıldığının tespiti için gözlemci gönderilmesiçağrısında bulunduğu bildirildi.

11- Stockholm Barış Araştırmaları Enstitüsü, sekiz yılı aşkın süredir sürenIran-lrak savaşının yaklaşık faturasını açıkladı. Açıklamada, birmilyondan fazlakeşinin öldüğü savaşta Iran, silah ithalatı dışında 74-91, Irak ise 94-112 milyardolar harcadı. Taraflar, 1985,yılı rakamlarıyla silah ithalatı için de 27 milyar dolarödediler. Enstitü bu rakamların, her iki ülkenin de şimdiye kadar petroldenelde ettikleri toplam gelirin yaklaşık yarısına eşit olduğunu bildirdi.

12- Lübnan'da yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimi Hıristiyanparlamenterlerin boykotu yüzünden gerekli çoğunluk sağlanamadığı için ertelendi.

13- Mısır, işgal altındaki Filistin topraklarında izlediği baskı politikasıçerçevesinde.dört Filistinliyi daha sınır dışı etmesi üzerine İsrail'i kınadı.

Dün Batı Şeria'da çıkan çatışmada, Filistinli bir kız çocuğu öldü.

14- İsviçre'nin Zürih kentinde yapılan Uluslararası Atletizm Yarışmaları'nda,ABD'li atlet Butch Reynolds, 400 m.'de 43.29 ile dünya rekoru kırdı.

19 AĞUSTOS 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkan Vekili Halim Araş,Başbakan Turgut Özal ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ni temsilen Kara KuvvetleriKomutanı Orgeneral Kemal Yamak Pakistan Devlet Başkanı Ziya ÜI-Hak'ın cenaze törenine katılmak üzere Pakistan'a gittiler.

2- Başbakan Turgut Özal, Pakistan'a giderken uçakta çeşitli konularıiçeren açıklamalarda bulundu.

3- Adalet Bakanı Mehmet Topaç, İstanbul'un Üsküdar Paşakapısı Cezaevi'ndeki incelemeleri sırasında, Bakanlığın yeni ceza yasa tasarısı üzerindekiincelemelerini eylül sonunda tamamlayacağını bildirdi.

4- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında çeşitli konuları içeren açıklamalarda bulundu.

5- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel Ankara'da liglerinbaşlaması dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel İstanbul'da Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret ederek çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

7- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 13 kişi öldü.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da çeşitli konuları içerenaçıklamalarda bulundu.

9- Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Yeorgios Vasiliu, Yunan-Amerikan DerneğiAHEPA'ya gönderdiği mesajda, Kıbrıs sorununa istedikleri yönde bir çözümbulunması konusunda destek istedi.-

20 AĞUSTOS 1988

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, inegöl ve Bursa'da, DYP GenelBaşkanı Süleyman Demirel İstanbul'da halka hitaben birer konuşma yaptılar,,

2- Adalet Bakanı Mehmet Topaç, İstanbul Adliye ve cezaevlerinde incelemelerini sürdürdü.

3- Türkiye'nin çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 13 kişiöldü.

Yugoslavya'da meydana gelen bir trafik kazasında ise 5 Türk öldü, 6 kişide yaralandı.

4- Aylık "Emek Dünyası" gazetesinde 15-16 Haziran 1970 işçi olayları ileilgili olarak görüş belirterek "işçileri suç işlemeye teşvik ve tahrik ettikleri"savıyla 5 sendikacı hakkında, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde davaaçıldı.

5- İstanbul ili Eyüp Belediye Başkanlığı, belediyeye ait Rami Kışlası'nınişgali nedeniyle Emniyet Genel Müdürlüğü ve Gümrük Genel Müdürlüğü'nümahkemeye verdi.

6- Uçağının düşmesi sonucu ölen Pakistan Devlet BaşkanrZiya ÜI-Hak'ın,Islamabad'daki cenaze törenine, 70 ülkeoen devlet başkanları, devlet başkanyardımcıları, başbakanlar ve dışişleri bakanları katıldı. Törende, Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkan Vekili Halim Araş, Başbakan TurgutÖzal ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Kemal Yamak temsil etti.

7- İran ile Irak arasında 8 yıldır süren savaş sona erdi ve ateşkes başladı.

8- Sovyet Ermenistan Cumhuriyeti'nin başkenti Erivan'da, dün 200 binkadar Ermeninin, Azerbaycan Cumhuriyeti'ne bağlı özerk Karabağ bölgesikonusunda, resmi makamlardan izinli bir açık hava toplantısı yaptığı bildirildi.

9- İsrail askerlerinin, dün Güney Lübnan'da, üç Lübnanlı gerillayıöldürdükleri bildirildi.

10- Polonya'da, pazartesi'nden bu güne, 10 madende greve gidildiği bildirildi. Polonya Hükümeti kapatılan Dayanışma Sendikası lideri Lech Walesa ilemadenler ve tersanelerdeki grev yapan işçilerin sendikanın tanınması yolundaki isteklerini reddetti.

11- Kuzey irlanda'da yola yerleştirilen bir mayına çarpan askeri otobüsteki8 ingiliz askeri öldü, 28 asker yaralandı.

21 AĞUSTOS 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Pakistan Devlet Başkanı Ziya ÜI-Hak'ıncenaze törenine katıldıktan sonra Türkiye'ye döndü. Evren, uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Pakistan'ın politikasında bir değişiklik olacağını sanmadığını belirterek, "Pakistan'ı eskisi gibi desteklemeye devamedeceğiz" dedi. Öte yandan islam Konferansı Teşkilatı Ekonomik ve Ticariişbirliği Daimi Komitesi'nin (ISEDAK) önümüzdeki ay İstanbul'da yapacağıçalışmalarıyla ilgili olarak, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığında Tarabya Köşkü'nde bir toplantı yapıldı. Toplantıya Başbakan Turgut Özal dakatıldı.

2- Başbakan Turgut Özal, Pakistan Devlet Başkanı Ziya ÜI-Hak'ın cenazetöreninden dönerken, uçakta gazetecilerin dış politika ve IMF'nin Türkiye Raporu ile ilgili sorularını cevaplandırdı. Öte yandan Başbakan Turgut Özal'ın birözel demeci Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

3- Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında çeşitli konulara ilişkin görüşlerini açıkladı.

4- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Oltan Sungurlu, Cumhuriyet Gazetesi'nin referanduma ilişkin sorularını cevaplandırdı.

5- Adalet Bakanlığı'nm istemi ile Ankara Basın Savcılığı'nın başlattığı Gniirve Sol Yaymlan'na ait 60 kitap üzerindeki inceleme tamamlandı, incelemeyealınan 60 kitaptan 59'unun sakıncalı olmadığı belirtildi.

6- Polonya'da yapılan Avrupa Grekoromen Gençler Güreş Şampiyonası'nda Sovyet Koçisev'le final oynayan 68 kilo Türk güreşçisi SalihYılmaz rakibini yenerek birinci oldu.

7- Pakistan'ın geçici Devlet Başkanı Gulam Ishak Han dün Islamabad'dadüzenlediği basın toplantısında, ülkede seçimlerin önceden kararlaştırıldığıgibi 16 Kasım'da yapılacağını ve ordunun siyasete karışmasının söz konusuolmadığını söyledi.

8- Orta Afrika ülkelerinden Burundi'nin kuzeyinde bir hafta önce Tutsiazınlığına karşı girişilen katliamlarda en az 24 bin kişinin öldürüldüğü bildirildi.

9- Sovyetlerin Çekoslovakya'ya müdahalesinin 20. yıldönümü nedeniylebaşkent Moskova ye Prag'da protesto gösterileri yapıldığı ve polisin 5000kişiyi gözaltına aldığı bildirildi.

10- Himalaya Dağlan'nın, Hindistan ve Nepal sınır bölgesinde meydanagelen depremde 600 kişi öldü, binin üzerinde kişi yaralandı.

22 AĞUSTOS 1988

1- Merkezi Paris'te bulunan Uluslararası Kamu Maliyesi Enstitüsü'nünİstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde toplanan 44. Kongresi'nin açılışında konuşan Başbakan Turgut Özal, Türkiye ekonomisini anlattı.

2- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun özel temsilcisi HıristosMaharitsas Başbakan Turgut Özal tarafından kabul edildi ve Papandreu'nunözel masajını Bc-şbakan Özal'a sundu.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Türk-lş Genel Merkezi'ni ziyaret ederek, Genel Başkan Şevket Yılmaz ile bir süre görüştü.

Öte yandan, Erdal inönü'nün ekonomik durum ve SHP'nin ekonomi politikasıyla ilgili görüşleri Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

4- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin 1986'da kabul edilen "Stockholm Belgesi" uyarınca, Sovyetler Birliği Silahlı Kuvvetlerinin Kafkasya'da yapacağı askeri tatbikatın 23-25 Ağustos tarihleri arasındakibölümüne askeri gözlemci göndermek için Sovyetler Birliği'ne başvurduğubildirildi.

5- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında, ders kitaplarında yapılan indirim ve personeltayinleri konusunda bilgi verdi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut çeşitli incelemelerdebulunmak üzere Karadeniz Bolgesi'ni kapsayan gezisine başladı.

7- Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Emin Göksan görevini OramiralOrhan Karabulut'a, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Cemil Çuhada Orgeneral Sarter Necioğlu'na, Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan TurgutÖzal, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Genelkurmay Başkanı Orgeneral NecipTorumtey ve Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan'ın da katıldığı bir törenledevretti.

8- DYP Genel Başkanı Süleyman Demire!, İstanbul'da Esnaf ve Sanatkârlar Birliği, Türk-lş Temsilciliği, inşaat Müteahhitleri işveren Sendikası, Ticaret Borsası ile Mimarlar ve Mühendisler Odaları'nı ziyaret ederekyöneticilerle görüştü.

9- ANAP Teşkilat Başkanı Oltan Sungurlu Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, referandum ile ilgili görüşlerini açıkladı.

10- Dış Politika Enstitüsü tarafından, Türkiye'nin tanıtılması programıçerçevesinde davet edilen ABD Kongre heyeti, Ankara'da Başbakan TurgutÖzal, Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz ve Milli Savunma Bakanı Ercan Vuraihanile görüşmelerde bulundu.

11- Danıştay, Başbakanlığın, Motorlu Taşıtlar Vergisi hakkında yürütmeyidurdurma kararının kaldırılması istemini reddetti.

12- Türkiye'nin 3. Cumhurbaşkanı Celâl Bayar, ölümünün ikinciyıldönümünde, doğum yeri olan Gemlik'e bağlı Umurbey'de devlet töreni ileanıldı.

13- Askeri Yargıtay Başkanlığı'na, Askeri Yargıtay Başsavcısı HakimTuğgeneral Hakkı Ertan atandı.

14- Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu'nun Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği'ne atanması ile ilgili Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

15- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik .kazalarında 28 kişiöldü, 33 kişi yaralandı.

16- Kanuni Sultan Süleyman'ı ve devrini tanıtan "Muhteşem SüleymanSergisi" Japonya'nın başkenti Tokyo'da, "Türk Medeniyetinin Haşmeti Topkapı Sarayı'nın Osmanlı Hazineleri" adı altında açıldı.

17- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs Rum Lideri Yeorgios Vasiliu ile yapacağı zirve görüşmesi için Cenevre'ye gitti.

18- Burundi Dış ilişkiler Bakanı Cyprien Mbonimpa, Burundi'de geçenhafta meydana gelen katliamlarda 5 bin kişinin öldüğünü açıkladı.

19- Afganistan'da mücahitlerin 5 helikopteri tahrip ettikleri, bir askeri uçağıda roket saldırısı düzenleyerek düşürdükleri bildirildi.

20- İsrail'in Hayla kentinde geçen cumartesi düzenlenen ve 25 kişinin yaralanmasına yol açan bombalı saldırının sorumluluğunu Ebu Nidal liderliğindeki Fetih-Devrimci Konseyi adlı grup üstlendi.

21- Güneydoğu Asya ülkelerinden Burma'da, 26 yıldır süren tek parti rejiminden çok partili demokrasiye geçilmesi için muhalefet grupları çağrısınauyan onbinlerce kişi ülke çapında greve gitti.

23 AĞUSTOS 1988

1- Şanlıurfa'ya giden Başbakan Turgut Özal, havaalanının resmen açılışınıyaptıktan sonra, halka hitaben bir konuşma yaptı.

2- SHP Milletvekili Kamer Genç, "Olağanüstü hal bölgesi kapsamına girenyerlerde, güvenlik güçlerine 'dur ihtarı' yapılmaksızın yaklaşan kişilere ateş etme emrinin verilip verilmediği "konusunda, Başbakan Turgut Özal'ın yazılı olarak cevaplandırması istemiyle bir soru önergesi verdi.

3- DYP Sinop Milletvekili Yaşar Topçu, Başbakan Turgut Özal'ın cevaplandırması isteğiyle, TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, Cem Duna'nın TRT Genel Müdürlüğü'ne getirilirken kaç oy aldığının açıklanmasını istedi.

4- Ankara Büyülenir Belediyesi Sağlık işleri Daire Başkanı Oral Ergüneş,kontrol için laboratuvarlarma gelen örneklerin analizleri sonucunda, et ve etürünlerinin yüzde 51'inin, süt ve süt ürünlerinin yüzde 50'sinin, un ve unürünlerinin yüzde 35'inin, şeker ve şeker ürünlerinin yüzde 40'ının bozuk vehileli olduğunun anlaşıldığını bildirdi.

5- Liman işletme yetkililerinin toplu sözleşme hükümlerine uymadıklarınıbelirten Likat-lş Sendika Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri, üç günlük açlıkgrevine başladılar.

6- Selüloz-lş Sendikası'nın SEKA işyerlerinde aldığı grev kararından sonra Kamu işveren Sendikası Kamu-lş de lokavt ilan etti.

7- Cezayir Dışişleri Bakanı Ahmet Talep Ibrahimi, Dışişleri Bakanı MesutYılmaz' in resmi konuğu olarak Ankara'ya geldi.

8- Bilecik ve Muğla'da meydana gelen trafik kazalarında, 9 kişi öldü, 38 kişiyaralandı.;

9- Bursa Özel Tip Cezaevi'nde, siyasi mahkum ve tutukluların kaldığı 3.koğuşta, 25-35 metre olduğu bildirilen bir tünel ortaya çıkarıldı.

10- Tek tip elbise giymeyi reddeden Ankara Kapalı Cezaevi'nin 53 tutuklusuna 2 ay süreyle mektup gönderememe ve alamama cezası verildi. Cezaevidisiplin kurulunun kararını Ankara 2. Sulh Ceza Mahkemesi, usul ve yasalarauygun buldu.

11- Ankara'nın Gölbaşı ilçesi eski Belediye Başkanı Mümtaz Santaş'ıgöreve iade eden Danıştay kararına Başbakanlık'ın itirazı nöbetçi mahkemecereddedildi.

12- Yugoslavya'da iki gün önce meydana gelen trafik kazasında ölenTürklerin sayısı 6'ya yükseldi.

13- BM uzmanlarından oluşan bir heyet, Irak'ın bu ayın başlarında bir Irankentine düzenlediği hava saldırısında kimyasal silah (hardal gazı) kullanıldığınıaçıkladı.

14- Avrupa Topluluğu, İsrail'i;işgal altındaki topraklardan Filistinlilerinsınırdışı edilmesi ve yargılanmadan tutuklanmaları konusunda protesto etti.AT tarafından Atina'da yapılan açıklamada,,topluluğun her iki konuda daİsrail'e resmen başvuruda bulunduğu belirtildi.

15- Afganistan'da, mücahitlerin bir askeri üsse düzenledikleri roketsaldırısında en az 710 Sovyet askeri ile sivilin öldüğü bildirildi.

16- Burma'daki iktidar partisi aleyhindeki gösteriler ve genel grevyayılırken, güvenlik güçlerinin Mulmein'de göstericilere ateş açması sonucu31 kişinin öldüğü, 80 kişinin yaralandığı bildirildi.

24 AĞUSTOS 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İstanbul ve çevresinde incelemelerdebulunarak yetkililerden bilgi aldı.

2- Başbakan Turgut Özal, Şanlıurfa'nın GAP bölgesinde incelemelerdebulunduğu sırada çeşitli konuları içeren açıklamalar yaptı.

3- Devlet Bakanı Adnan Kahveci'nin ithal çöpler konusundaki açıklamasıFederal Almanya'da yayınlanan Tageszeitung Gazetesi'nde yayımlandı.

4- İran Petrol Bakanı Gulamrıza Agazade, üç günlük resmi ziyaret için Ankara'ya geldi.

Bu arada Türk heyetine Devlet Bakanı Kazım Oksay'ın başkanlık ettiğiTürk-lran resmi görüşmeleri de başladı. -

5- İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli Ankara'da şehiriçi trafik düzeninin belediyelere devri konusunda bir açıklama yaptı.

6- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel'in ders kitaplarıkonusundaki açıklaması Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

7- Cezayir Dışişleri Bakanı Ahmet Talep Ibrahimi Ankara'daki temaslarısırasında yaptığı açıklamada, "Kıbrıs'ın, bağımsızlığı, toprak bütünlüğü veBağlantısızlar hareketi içindeki yerini korumasından yana olduklarını" bildirerek "iki kesimli bir federasyonun toprak bütünlüğü ile çelişmediğini" söyledi.

8- Erzincan 3. Ordu Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan Fatsa Dev Yol davasında 8 sanık idama mahkum oldu. 14 sanık müebbet, 29 sanık 20 yıl,14 sanık 15 yıl, 130 sanık 1-20 yıl, 140 sanık 1-15 yıl hapis cezasınaçarptırılırken, 434 sanık beraat etti.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Yeorgios Vasiliu ile Cenevre görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Rum LideriVasiliu ile Lelkoşa'da her hafta biraraya gelip toplumlararası görüşmecilere talimat verme kararı aldıklarını bildirdi.

25 AĞUSTOS 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Tekirdağ'da halka hitaben bir konuşmayaptı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, insan Hakları Derneği Başkanı NevzatHelvacı, Genel Sekreter Akın Birdal ve bazı dernek yöneticilerini parti genelmerkezinde kabul ederek bir süre görüştü.

3- Adalet Bakanı Mehmet Topaç, ceza ve tutukevlerinde tek tip elbisegiydirilmesi konusunda bir açıklama yaptı.

4- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz'ın konuğu olarak Türkiye'de bulunan Cezayir Dışişleri Bakanı Ahmet Talep Ibrahimi, Başbakan Turgut Özal vo DevletBakanı Kazım Oksay'la yaptığı görüşmelerden sonra Ankara'daki temaslarınıtamamlayarak, İstanbul' a gitti.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, İstanbul B.eşiktaş ilçe Merkezi'nde üniversiteli gençlerin sorunlarını dinledi ve sorularını yanıtladı.

6- Başbakanlık Çevre Genel Müdürlüğü, Karadeniz sahillerine vuran varillerde insan ve çevre sağlığı için çok tehlikeli kimyasal atıkların bulunduğunuaçıkladı.

7- Devlet istatistik Enstitüsü (DiE), 1988'in ilk geçici ekonomik büyümetahminini yüzde 7.2 olarak açıkladı.

8- Bu yıl ilki düzenlenen "Uluslararası Antalya Halk Dansları ve ŞarkılarıFestivali" 11 ülkenin katılımıyla başladı.

9- Komünizm propagandası yaptıkları gerekçesiyle Malatya DGM'deyargılanan Yeni Çözüm Dergisi temsilcisi Gaffar Akçel ve arkadaşları tutuksuzyargılanmak üzere tahliye edildiler.

10- KKTC Cumhurbaşkanı, Rauf Denktaş ile Kıbrıs Rum Yönetimi LideriYeorgios Vasiliu'nun Cenevre'de dün yaptıkları ikili görüşmenin sonunda tarafların kısıtlı sayıda Türk askerinin adadan çekilmesi konusunda koşullu biruzlaşmaya vardıkları bildirildi.

Denktaş daha sonra KKTC'ye dönüşünde bir süre kaldığı İstanbul AtatürkHavalimam'nda bir basın toplantısı düzenleyerek, görüşmelere ilişkinaçıklamalarda bulundu.

Bu arada Türk Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan yazılı açıklamada, Denktaş ileVasiliu'nun Cenevre'deki ilk buluşmalarının başarı ile sonuçlanmasından duyulan memnuniyet dile getirildi.

11- İran ve Irak arasındaki doğrudan barış görüşmeleri isviçre'nin Cenevrekentinde başladı.

12- Şili içişleri Bakanlığı'nca dün yapılan açıklamada, devlel başkanlığınınolağanüstü halin kaldırılmasına karar verdiği ve bu kararın birkaç gün içindeResmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe gireceği belirtildi.

13- Etiyopya ve Somali, 10 yıldır esir tuttukları askerleri karşılıklı olarak iadeettiler.

26 AĞUSTOS 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 30 Ağustos 1988 tarihinden geçerli olmak üzere emekliye ayrılan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Emin Göksan,Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Cemil Çuha ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Adnan Doğu'yu. İstanbul Tarabya Köşkü'nde kabul etti.

2- 57. Uluslararası izmir Fuarı, Başbakan Turgut Özal tarafından açıldı.

3- Devlet Bakanı Adnan Kahveci'nin Konut Edindirme Fonu ile ilgiliaçıklamaları Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Nihat Kitapçı İstanbul'da bakanlığı ile ilgili incelemelerde bulundu.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Elçi Nazım Belger Ankara'da yaptığıaçıklamada, Türkiye'nin, "İsrail'in, işgal attıridaki topraklardaki olayları bastırmakiçin başvurmaya devam ettiği aşırı sert güvenlik önlemlerini ve son haftalariçinde 12 Filistlnli'yi daha sınırdışı etmesini" kınadığını bildirdi.

6- Çeşitli yolsuzluk iddiaları ile hakkında gensoru önergesi verilen Diyarbakır'ın ANAP'lı Belediye Başkanı Mehmet Baydur, Belediye Meclisi'nin aldığıkararla belediye başkanlığından düşürüldü.

7- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in çeşitli konulan içerensöyleşisi Tercüman.Gazetesi'nde yayımlandı.

8- Türk-lş Başkanlar Kurulu Genel Başkan Şevket Yılmaz'ın başkanlığındaAnkara'da toplandı.

9- Üniversitelerarası Kurul Ankara'da toplandı.

10-Sovyetler Birliği'nin Kafkasya bölgesinde yaptığı tatbikatın 23-25Ağustos 1988 tarihleri arasındaki bölümünü Avrupa Silahsızlanma Konferansıhükümleri çerçevesinde denetleyen Türk askeri heyeti Türkiye'ye döndü.

11- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 14 kişiöldü. 28 kişi yaralandı.

12- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın gözetiminde 24 Ağustos'taCenevre'de ilk defa biraraya gelerek görüşen KKTC Cumhurbaşkanı RaufDenklaş ile Kıbrıs Rum Yönelimi Lideri Yeorgios Vasiliu ülkelerine döndüler

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Ercan Havaalanı'nda verdiğidemeçte, Cenevre ziyaretinin amacına ulaştığını söyledi.

13- Kolombiya'nın kuzeybatı bölgesinde yer alan Saiza kasabasında,güvenlik güçlerine pusu kuran gerillalarla çıkan çatışmalarda 40 kişininöldüğü, 10 kişinin yaralandığı bildirildi.

14- Pakistan Devlet Başkanı Ziya Ül Hak'ın ölümünden sonra Genelkurmay Başkanı olan General Mirza Aslan Bey, Ravalpindi'de yaptığı açıklamada,silahlı kuvvetlerin politikaya kanşmayacağını bildirdi.

27 AĞUSTO3 1988

1- Başbakan Turgut Özal, izmir'de konut bayramına katıldıktan sonra,İstanbul'a gitti.

2- Dünya Barış Günü nedeniyle SHP İstanbul il ve Kartal ilçe örgütününortaklaşa düzenlediği "Barış ve Demokrasi" şöleninde Genel Başkan Erdalinönü, "Üçüncü bir dünya savaşının barışı olmayacaktır" dedi ve "Savunma vesavaş harcamalarının, ulusların gelişme.büyüme ihtiyaçları karşısında olumsuzbir faktör" olduğunu söyledi.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, İstanbul'dan Ankara'yadönerken yol boyunca çeşitli yerlerde halka hitaben konuşmalar yaptı.

4- 27 Mayıs şehitlerinin Anıtkabir'deki naaşlarının nakledilmesinden sonra27 Mayıs Devrimi'nin önderi Cemal Gürsel'in naaşı da Devlet Mezarlığı'na nakledilmek üzere çıkartılarak Gülhane Askeri Hastanesi'ne götürüldü.

5- İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi'nce, "Türkiye'de insan Haklan veinfaz Uygulamaları" konulu bir panel düzenlendi.

6- TKP ve TiP Genel Sekreterleri Haydar Kutlu ve Nihat Sargın'ın Avrupainsan Hakları Komisyonu'na işkence nedeniyle yaptıkları bireysel başvuru kabul edilerek incelemeye alındı.

7- BM Güvenlik Konseyi Başkanı Li Laye,New York'da yaptığı açıklamada,"Konsey üyeleri, işgal kuvveti lsrail'in,Filistinli sivilleri sınır dışı etme politikasınısürdürmekte ısrarlı olmasından endişe duymaktalar" dedi.

8- FKÖ Lideri Yaser Arafat, isviçre'nin Cenevre kentinde, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile görüştü.

9- Burma'da sürmekte olan hükümet karşıtı gösterilerin cezaevlerinesıçradığı, güvenlik güçlerinin göstericilere ateş açması sonucu 1000 mahkumun öldüğü, 1700 kişinin de cezaevlerinden kaçtığı bildirildi. Başkent'te genel greve gidildi.

10- Grevlerin devam ettiği Polonya'da, hükümet, grevci işçilerin liderleriile görüşmeye hazır olduğunu açıkladı.

11- Yugoslavya'da, 15 bin kadar Sup ve Karadağlı, Kosova'daki etniksürtüşmenin çözüme bağlanması isteğiyle, Titov Vrbas kentinde yürüyüşyaptılar.

28 AĞUSTOS 1988

1- Ankara'nın Keçiören ilçesinde yaptırılan Fatih Köprüsü Başbakan Turgut Özal tarafından hizmete açıldı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü referandum kampanyasıçerçevesinde, Eskişehir'in Mahmudiye ilçesinde bir konuşma yaptı.

3- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel, Cumhuriyet Gazeîesi'nin üniversite öğrencileriyle ilgili af konusundaki sorularını cevaplandırdı.

4- DYP Genel Başkan Yardımcısı Esat Kıratlıoğlu Cumhuriyet Gazetesi'ninreferanduma ilişkin sorularını cevaplandırdı.

5- Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı, Türkiye'de üretilen ya da yurtdışından ithal edilen, hayvan hastalıklarının tedavisinde kullanılan 187 çeşitilacın fiyatına zam yaptı.

6- İstanbul Tabip Odası yazılı bir açıklama yaparak, Çalışma ve SosyalGüvenlik Bakanı imren Aykut'un son günlerde basına yansıyan sözlerine tepki gösterirken, Ankara Tabip Odası tarafından yapılan açıklamada ise BakanAykut'un istifası istendi.

7- Türkiye Demir Çelik işletmeleri Genel Müdürlüğü, Karabük veiskenderun Demir Çelik Fabrikalan'nda üretilen yuvarlak inşaat demiri,köşebent, profil ve kütük demir, döküm sanayiinde kullanılan pik demir ile kokkömürüne ve ayrıca çeşitli yan ürünlerine yüzde 13-24 arasında zam yaptı.

8- Bir süre önce Mardin'in Nusaybin ilçesinde gözaltına alınan 15SHP'liden 8'i salıverilirken, SHP Erzurum II Paşkanı Mahmut Tuncer Caferoğlu hakkında Siyasi Partiler Yasası'nın 92. maddesine aykırı davrandığı gerekçesiyle dava açıldı.

9- İrak hükümet birlikleri ile ayrılıkçı güçler arasındaki çarpışmalarşiddetlenirken, Çukurca'nın Çığlı Üzümlü yörelerinden 16 bin kişi Türkiye'yesığındı.

Irak savaş uçaklarının saldırısından kaçtıkları belirtilen 16 bin kişiden 15 bininin kadın ve çocuk olduğu bildirildi.

10- İran ve Irak heyetleri arasında Cenevre'de yapılmakta olan barışgörüşmelerinin ilk iki gününü Amerikan ABC Televizyonuna verdiği bir

demeçle değerlendiren Iran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, "BMgözetiminde Irak ile yaptığımız görüşmeler sonunda, gerçek bir barışsağlanabilir demek için henüz çok erken" dedi.

11- Federal Almanya'nın Ramstein Amerikan Hava Üssü'nde gösteriuçuşu yapan üç İtalyan jet uçağının havada çarpışarak seyircilerin arasınadüşmesi sonucu 38 kişi öldü. çok sayıda kişi yaralandı.

12- Macaristan lideri Karoly Grosz ve Romanya Devlet Başkanı NikolaiÇavuşesku, Romanya'nın Arad kentinde biraraya geldiler.

13- Çin ile Kampuçya sorunu üzerinde ilk tur görüşmeler Pekin'debaşladı.

29 AĞUSTOS 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıylayayımladığı mesajda "Geçmişte tenkit hudutlarını aşan sataşmalara karşın, silahlı kuvvetlerin, milletin bu saldırıları onaylamadığını bildiğinden, doğru yoldaçalışmalarını sürdürdüklerini" bildirdi.

2- Başbakan Turgut Özaİ Ankara'da düzenlediği brifingde Ankara Anakent Belediyesi'nin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Öte yandan 30 AğustosZafer Bayramı dolayısıyla da bir mesaj yayımladı.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, Genelkurmay Karargâhı'nda görev yapan ve 30 Ağustos tarihi itibarıyla bir üst rütbeye yükselengeneral ve öteki subayların terfi töreninde bir konuşma yaptı.

4- SHP Genel Başkanı Erdal inönü Muğla'da çeşitli konulardaaçıklamalarda bulundu.

5- Adalet Bakanı Mehmet Topaç Ankara'da cezaevlerinin modernleştirilmesi konusunda açıklamalarda bulundu.

6- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan yaptığı açıklamada, Irak'tan kaçanKürtlere Türkiye'ye sığınma hakkı verilmesinin sakıncalı olduğunu belirterek,"Kürtlerin Türkiye topraklarında Irak Hükümet kuvvetleri tarafından takibine deizin vermeyiz" dedi.

7- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel Ankara'da okulların açılma tarihiyle ilgili açıklamada bulundu.

8- DYP Genel idare Kurulu'nun Genel Başkan Süleyman Demirelbaşkanlığında yaptığı toplantıdan sonra çeşitli konuları içeren bir açıklamayapıldı.

9- Tunceli'nin Mazgirt ilçesine bağlı Oyumca Köyü'nü basan TKP/ML partizan militanları köy muhtarı ile bir kızı öldürdüler.

10- Ressam ve seramik sanatçısı Eren Eyüboğlu İstanbul'da öldü.

11- Polonya Komünist Partisi Merkez Komitesi'nin iki gün süren toplantısında grevde bulunan işçilerle görüşmeler yapılması ve bu görüşmelerdekapatılan Dayanışma Sendikası'nın lideri Lech Walesa'nın da yer alabilmesi fikri benimsendi.

30 AĞUSTOS 1988

1- 30 Ağustos Zafer Bayramının 66. yıldönümü, tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de törenlerle kutlandı.

2- Devlet mezarlığı, eski Cumhurbaşkanlarından Cemal Gürsel ve CevdetSunay ile 4Kurtuluş Savaşı komutanının defin töreni ile açıldı. Açılış törenine,Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal, SHP Genel BaşkanıErdal inönü, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ve CumhurbaşkanlığıKonseyi üyeleri katıldı.

3- İrak yönetiminin saldırısından kaçan ve Hakkâri'nin Ç ukurca-Uludereyöresinden giren onbinlerce Iraklı Kürt, Türk hükümetinin sınırları açma •kararı üzerine Türkiye'ye sığındı.

Başbakan Turgut Özal, konuya ilişkin olarak "Olayın insani boyutu var" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Nüzhet Kandemir, Başbakan Özal'ın özel temsilcisi sıfatıyla, Irak ve Iran hükümetleriyle görüşmelerde bulunmak üzere,Bağdat'a daha sonra da Tahran'a gitti.

4- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Muğla'da yaptığı açıklamada, Ege'li sanayicilerin hükümete yönelik eleştirilerine ilişkin görüşlerini açıkladı.

5- Manisa'nın Kula ilçesi yakınlarında meydana gelen trafik kazasında 9 kişiöldü, 24 kişi yaralandı.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, yayımladığı mesajda, YunanistanDışişleri Bakanı Karolas Papulyas ve Kıbrıs Rum Lideri Yeorgios Vasiliu'nun"Türk askeri" ve "göçmenlere" ilişkin son demeçlerinin Kıbrıs'taki iki kesimliliğe gölge düşürebileceğini söyledi.

7- Amerikan Newsweek ve Time dergileri son sayılarında KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Yeorgios Vasiliu arasındageçen hafta Cenevre'de yapılan görüşmeyi Kıbrıs konusunda olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi.

8- Güney Kıbrıs'ı ziyaret etmekte olan Yunanistan Dışişleri Bakanı KarolasPapulyas, Cenevre görüşmesinin ve Kıbrıs'ta görüşmeleri yeniden başlatmakararının, "Türk-Yunan ilişkilerindeki yeni yaklaşımının bir ürünü olduğunu"söyledi.

9- ABD Adalet Bakanlığı, Birleşmiş Milletler'in New York'taki Genel Merke-

zi'nde bulunan FKÖ Bürosu'nun açık kalması yönünde geçen haziran ayı sonunda bir Federal Mahkeme tarafından verilen kararı temyiz etmeyeceğiniaçıkladı.

10- ABD ve SSCB arasında nükleer denemelerin sınırlandırılmasıyla ilgiligörüşmelerin 3. turu, isviçre'nin Cenevre kentinde başladı.

11- Burma'da hükümet, geçen hafta sonu cezaevlerinde meydana gelenolaylarda 75 kişinin öldüğünü, 154 kişinin yaralandığını açıkladı.

12- Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega, hükümet karşıtı Contra gerillalarıyla aralarında beş aydır süren ateşkesi, eylül sonuna kadar uzattığını bildirdi. ...

13- Pakistan'ın Attock kenti yakınlarında bir yolcu treninde meydana gelen patlamada 3 kişi öldü, 14 kişi yaralandı.

31 AĞUSTOS1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığında yapılan Milli GüvenlikKurulu toplantısından sonra bir açıklama yapan Başbakan Turgut Özal toplantıda, Türkiye'ye girmek isteyen Iraklı Kürtler sorununun da görüşüldüğünü, Irak sınırından geçen Kürtlerin sayısının 20 bin kadar olduğunu, sığınanKürtlere her türlü insancıl yardımın yapılacağını söyledi.

SHP Genel Başkanı Erdal inönü Ankara'da yaptığı açıklamada,hükümetin, Irak sınırındaki durumla ilgili tavrını, "insani bir yaklaşım" olarakdeğerlendirdi.

DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel de Ankara'da yaptığı açıklamada,Türkiye'nin Kuzey Iraktan gelenlere kendi vatandaşı gibi muamele etmesi gerektiğini söyledi.

2- Devlet Bakanı Yusuf Bozkurt Özal, referandum ile ilgili çalışmalarakatılmak ve incelemelerde bulunmak üzere gittiği Malatya'da yaptığıaçıklamada, altın ticaretini serbest bırakmayı düşündüklerini söyledi.

3- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Nihat Kitapçı Erzurum'da bakanlığı ile ilgili incelemelerde bulundu.

4- Türkiye ile Sovyetler Birliği'ni birbirine bağlayan karayolunun Sarpkapısı; Ulaştırma Bakranı Ekrem Pakdemirli, Kültür ve Turizm BakanıTınazTitizile Sanayi ve Ticaret Bakanı Şükrü Yürür'ün de aralarında bulunduğu 100kişilik Türk heyeti tarafından törenle açıldı.

5- DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Dülger Genel idare Kurulu toplantısından sonra düzenlediği basın toplantısında, DYP'nin "Referandumbeyannamesini açıkladı.

6- Mardin'in Dargeçit ilçesine bağlı Altıyol mevkiinde, PKK militanları tarafından kurşunlanan özel otoda, biri korucu 4 kişi öldü.

7- Ekonomik işler Koordinasyon Kurulu'nun aldığı karara göre, Ankara'daithal kömürün tonu 100 bin 800 liraya yükseltildi.

8- Sümerbank'ın bazı ürünlerine yüzde 7-16 arasında zam yapıldı.

9- Başbakan Turgut Özal'ın özel temsilcisi olarak iran'da bulunan DışişleriBakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Nüzhet Kandemir, Iran Başbakanı Mir HüseyinMüsavi ile görüşerek, Başbakan Turgut ÖzaPın yazılı mesajını iletti.

10- İran Meclis Başkanı Haşimi Rafsancani Tahran'da yaptığı açıklamada, 'Ya görüşmeler yoluyla barışa ulaşırız ya da Irak'ın ateşkesi ihlal etmesi, savaşın yeniden başlamasına yol açar" dedi.

Bu arada, Cenevre'de bulunan Iran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti,Şattülarap ile ilgili 1975 tarihli Cezayir Antlaşması dışında bir formülü kabul etmeyeceklerini söyleyerek, "Bizim için ulusal çıkarlar hiçbir şeyledeğiştirilemez" dedi.

11- Şili'yi 15 yıldır askeri yönetimle idare eden Devlet Başkanı GeneralAugusto Pinochet'in 5 Ekim'de yapılacak olan Başkanlık referandumu için tekaday olarak ilân edilmesi sonucu meydana gelen olaylarda bir genç vurularaköldürüldü, 19 kişi yaralandı, 700 kişi gözaltına alındı.

12-Polonya'da kapatılan Dayanışma Sendikası'nın Lideri Lech Walesa ileiçişleri Bakanı Czeslavv Kiszczak başkent Varşova'da biraraya gelerek bir süregörüştüler.

13- Güney Afrika, Angola'nın güneyindeki askerlerinin tamamını dün geriçekti.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106