23.7.1988
×

Hakkında

Künye

İletişim

TEMMUZ 1988

1 TEMMUZ 1988

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Cumhuriyet Gazetesi'ne SHP Kurultayı konusunda değerlendirmelerde bulundu.

2- Devlet Bakanı Yusuf Bozkurt Özal, İstanbul TÜSlAD merkezinde işadamlarıyla bir toplantı yaparak genel ekonomik sorunlar üzerindegörüşmelerde bulundu.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, izmir ve ilçelerini kapsayan gezisine başladı. Demirel Torbalı'da halka hitaben bir konuşma yaptı.

4- Basın kuruluşlarının temsilcileri, basına yapılan baskıları kınayan bir mektubu Ankara DGM Savcısı Nusret Demiral'a sunmak üzere savcılık kaleminebıraktılar.

Öte yandan merkezi Londra'da bulunan Uluslararası Yazarlar Birliği PENKulüp'ün ABD'deki temsilciliği PEN Amerikan Center, Başbakan Turgut Özalve Ankara Emniyet Müdürü Mehmet Ağar'a bir telgraf göndererek, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Bürosu'ndan Erbil Tuşalp'in gözaltına alınmasını protestoetti.

5- Denizcilik ve Kabotaj bayramı törenlerle kutlandı.

6-1 Temmuz Dünya Mimarlar Günü kutlandı.

7- Danıştay Beşjnci Dairesi, 1402 sayılı Yasa'nın "Görevinden uzaklaştırılankamu görevlilerinin ve kamu işçilerinin bir daha kamu hizmetinde çalışamazlar"hükmünün, sıkıyönetimin yöresi ve süresiyle sınırlı bir hüküm olduğuna kararverdi.

8- Yasadışı örgüt üyesi oldukları gerekçesiyle yakalanan 9 kişi MalatyaDGMye çıkarıldı. Bunlardan 6'sı serbest bırakılırken Çözüm Dergisi MalatyatemsilcisrCaffar Akel ve Hasan Alp ite Cihangir Alp tutuklandı.

9- TKP Genel Sekreteri Haydar Kutlu ile TiP Genel Sekreteri Nihat Sargınhakkında hazırlanan iddianameye ek olarak sunulan 5 sanıklı "ek iddianame"hakkında Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi görevsizlik kararı verdi.

10- ABD'de bulunan Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Wall Street Gazetesine verdiği demeçte, çeşitli konulara değindi.

11- NATO'nun yeni Genel Sekreteri Federal Alman Manfred VVörner,ingiliz Lord Carrington'dan görevi Brüksel'de teslim aldı.

12- İrak hükümeti dün cephenin kuzeyindeki Süleymaniye ili sınırlarıiçinde bulunan Mavad kasabasını iran'dan geri aldığını açıkladı. Irak DışişleriBakanı Tarık Aziz, Körfez Savaşı'nda iran'a karşı kimyasal silah kullandıklarınısöyledi.

13- Romanya'daki Macar azınlığa yönelik baskılar nedeniyle, bu ülkeyleMacaristan arasında başlayan gerginlik yeni boyutlar kazandı. Romanya Macarturistlerin ülkeye girişini yasakladığını açıkladı.

2 TEMMUZ 1988

1-Devlet Bakanı Adnan Kahveci, Cumhuriyet Gazetesi'ne, ithal çöpünTürkiye'ye girişinin engellenmesi için üzerinde çalıştığı tebliğ ile ilgiliaçıklamalarda bulundu.

2- Türkiye Denizciler Sendikası tarafından İstanbul'da düzenlenen 3. Denizcilik Sempozyumu'nda açılış konuşmasını yapan Ulaştırma Bakanı EkremPakdemirli, denizcilik mevzuatının eskidiğini ve şartları düzenlemekte yetersizkaldığı için değiştirileceğini söyledi.

3- Ege'nin çeşitli il ve ilçelerindeki gezilerini sürdüren DYP Genel BaşkanıSüleyman Demirel izmir'de düzenlediği basın toplantısında, iç ve dış politikakonusundaki görüşlerini açıkladı.

4- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal'ın SHP programı ile ilgili açıklamalarıHürriyet ve Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

5- Kent Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu, Başkan Murat Karayalçın Başkanlığında Ankara'da yaptığı toplantıda, konut kredilerinin yetersizliği ve kredi akışındaki gecikmeleri eleştirdi.

6- Türk Tabipler Birliği'nin 36. Büyük Kongresi Ankara'da başladı.

7- Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eski Eserler ve Müzeler Genel MüdürlüğüKaçakçılık Daire Başkanlığı, "Elmalı-Dekadrahmisi Sikkelerinin yurt dışınakaçırılmasına adı karışan, Başbakan Turgut Özal'ın Amerikalı EkonomiDanışmanı Jonathan Kağan için uluslararası polis örgütü Interpol'e suç duyurusunda bulundu.

8- İzmir'de düzenlenen Akdeniz Ülkeleri Entegre Planlama ve KıyılarınKullanımı konulu toplantı sona erdi.

9- SEKA Kağıt Fabrikası'nda taşıma ücretlerindeki artışı protesto eden 200işçinin eylemi sırasında Selüloz-lş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı MesutAtik ve Şube Sekreteri Davut Bozkan, polis tarafından gözaltına alındıktansonra, işçileri "isyana" sürükledikleri gerekçesiyle tutuklandı.

10- Trabzon'un Maçka ilçesine bağlı Çatak köyünde meydana gelen heyelan sonucu, toprak altından 4 ceset daha çıkartıldı. Böylece ölenlerin sayısı60'a yükseldi.

11- Çeşme Deniz Şenlikleri çerçevesinde düzenlenen Uluslararası 3. Çeşme Müzik Festivali Şarkı Yarışması'nı Hollanda adına yarışan Lisa Boray kazandı.

12- Bakanlar Kurulu'nun, gümrüksüz satış mağazalarından alış veriş ile ilgiliyeni düzenlemelerini içeren karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

13- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başkan Ronald Reagan'ın davetlisi olarak ABD'ye yaptığı bir haftalık ziyareti tamamladıktan sonra, beraberindekibasın mensuplarına ABD gezisini değerlendirmek üzere New Yorkla bir basıntoplantısı düzenledi.

14- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da yaptığı konuşmada,Rumların Kıbrıs'ta, Türklerle kardeşçe yaşamak niyetinde olduklarını gösterenen küçük bir işaret görmediklerini söyledi ve "Kıbrıs Türk halkını zayıfdüşürmek isteyenler Türkiye ile KKTC arasında devamlı surette ihtilaf varmışgibi bir hava yaratmaya çalışmaktadırlar" dedi.

15- AT dönem başkanlığını üstlenen Yunanistan'da Avrupa Parlamentosusosyalist grubunun öncülüğüyle AT-Comecon işbirliği görüşülmeyebaşlandı.

16- İsrail işgali altındaki Batı Şeria'nın Jenin kentinde, İsrail askerleri ile Filistinli göstericiler arasında çıkan çatışmalarda bir Filistinli öldü.

17- İran Meclis Başkanı ve Silahlı Kuvvetler Başkomutan Vekili Haşemi Rafsancani, hükümet yetkilileri, düzenli ordu ve devrim muhafızları teşkilatındanoluşan yeni 'yüksek komuta karargahı1 kurulduğunu açıkladı.

18- Romanya'nın, Transilvanya bölgesinde Macar azınlığın yaşadığı 7 binköyü haritadan silme ve yerine tarım sanayi merkezleri kurma tasarısı üzerineMacaristan Parlamentosu,Romanya'yı "azınlık haklarını ihlâl etmekle" suçlayanbir karar tasarısını kabul etti.

19- Sovyet resmi haber ajansı TASS, Sovyetler Birliği'nin doğusundakiKabarovski kenti yakınlarında bulunan bir uçaksavar tesisinde sekiz ton dinamitin patlaması sonucu büyük hasar meydana geldiğini bildirdi.

3 TEMMUZ 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, ABD'ye yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak Ankara'ya döndü.

2- Asya ile Avrupayı ikinci kez birleştiren Fatih Sultan Mehmet Köprüsü,Başbakan Turgut Özal tarafından açıldı.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demire!, izmir ve ilçelerine yaptığı geziyitamamlayarak Ankara'ya döndü.

4- Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı 65 tarım ilacının üretim ve ithalini yasakladı.

5- Türk Silahlı Kuvvetlerinin planlı tatbikatlarından olan Denizkurdu 2/88tatbikatı başladı.

6- Türk Tabibler Birliği'nin Ankara'da yapılan 36 büyük kongresi sona erdi.

7- TOLEYlŞ Sendikası'nın iç Anadolu Şubesi Genel Kurulu'nda,Başkanlığa Ankara grubundan Adnan Dinçer seçildi.

8- Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Ankara'da düzenlenen ikinci uluslararası Asya- Avrupa Plastik Sanatlar Bienali sona erdi.

9- İzmit'te 22 bin hektarlık orman alanı tamamen yandı.

10- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 12 kişiöldü, l4 kişi yaralandı.

11- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Cumhuriyet Gazetesi ve Yunanistan'ın Kathimerini/24 Ores Gazetesi'nin ortak röportajında Kıbrıs'a ilişkinyeni çabalarını anlattı.

12-Yunanistan'sn AT ilişkilerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Teodoros Pangalos, Elefterotipiya Gazetesi'ne verdiği demeçte, Türkiye'nin Yunanistan ile kötü ilişkiler içinde bulunduğu sürece', AT ile ilişkilerinindüzelmesini beklememesi gerektiğini söyledi.

13- Basra Körfezi'nde ABD ve Iran kuvvetlerinin çatışması sırasında AirbusA-300 tipi bir Iran yolcu uçağı Amerikan savaş gemisinden açılan ateş sonucuparçalanarak düşerken uçaktaki 290 kişi hayatını kaybetti.

ABD Başkanı Ronald Reagan olayla ilgili açıklamasında ABD'nin olayın sorumluluğunu kabul ettiğini belirtirken, "Bu çok kötü bir insani trajedidir" dedi.

14-Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher, Güney Koreyetkilileriyle ikili konularda görüşmelerde bulunmak üzere Seul'e gitti.

15-lsrail Savunma Bakanı Izak Rabin ABD'ye yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak ülkesine döndü.

16-Hindistan'ın kuzey eyaleti Utlar Pradeş'teki yerel seçimler sırasındakarşıt gruplar arasında çıkan çatışmalarda 16 kişi öldü, 33 kişi yaralandı.

4 TEMMUZ 1988

1- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'inresmi davetlisi olarak 3 günlük bir ziyaret için Türkiye'ye geldi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Denktaş'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Güney Kore Cumhurbaşkanından kendisine bir mesaj getiren Özel Temsilci Young Shik Kim'i Çankaya Köşkü'ndekabul etti.

3- Başbakan Turgut Özal, İstanbul'da, Japonya inşaat Bakanı Ihei Ochibaşkanlığındaki bir heyeti kabul ederek bir süre görüştü.

4- İlk Hedef-88 tatbikatı izmir Seferihisar'ın Doğanbey Körfezi'nde başladı.Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, Milli Savunma Bakanı

Ercan Vuralhan ve kuvvet komutanları tatbikatı izlemek üzere izmir'e gittiler.

5- Devlet istatistik Enstitüsü, haziran ayına ilişkin enflasyon rakamlarınıaçıkladı. Buna göre; Türkiye Tüketici Endeksi'ndeki bir yıllık artış yüzde 74.1,Toptan Eşya Fiyatları Endeksi'ndeki 1 yıllık artış da 67.7 olarak belirlendi.

6- Adalet Bakanı Mehmet Topaç'ın ceza yasa taslağı ile ilgili görüşleriGüneş Gazetesi'nde yayımlandı.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut, OECD toplantılarınakatılmak üzere Fransa'ya gitti.

8- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı, üniversite hastanelerinin parası olmayan hastaları "rehin" tutmasını "Anayasaya aykırı bir hareket" olarak niteleyerek, bu tür davranışların savcılığa duyurulduğunu açıkladı.

9- Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı izmir ve Ankara Narkotik Şubeekiplerince düzenlenen operasyonlarda 75 kilo eroin ele geçirilirken, 15 kişide gözaltına alındı.

10- Trabzon Valiliği'nin isteği üzerine Maçka llçesi'ne bağlı ÇatakKöyü nde meydana gelen heyelan nedeniyle 68 ev boşaltıldı.

11- Bursa Yenişehir ilçesi Cumhuriye. Savcılığı, Lipton marka çaydayüksek oranda radyasyona rastlandığı gerekçesiyle, çayı üreten firmahakkında soruşturma açtı.

12- TRT, Avrupa Yayın Birliği'nin (EBU) 15 üyeli yönetim kuruluna seçildi.TRT son olarak 1975-78 yılları arasında EBU yönetim kurulunda görev yapmıştı.

13- Konya'nın Akşehir ilçesinde her yıl geleneksel olarak kutlanan Nasreddin Hoca Festivali başladı.

14- Devlet Tiyatrosu sanatçısı ve edebi kurul sanatçı temsilcisi MuammerÇipa, Muğla'nın Datça ilçesi yakınlarında geçirdiği trafik kazası sonucu öldü.

15- Uluslararası Af Örgütü tarafından hazırlanan ve çeşitli ülkelerdeki yetkililere gönderilen raporda, Bulgaristan'ın bu ülkede yaşayan Türk azınlığa karsyeni baskı yöntemlerine giriştiği bildirildi.

16- İran Havayollarına ait bir yolcu uçağının Basra Körfezi'ndeki bir Amerikan savaş gemisinden atılan iki füzeyle vurulup içindeki 290 yolcusuyladüşürülmesi olayı, ingiltere, Çin Halk Cumhuriyeti, Libya ve SSCB tarafındankınandı.

Türkiye'nin konuyla ilgili görüşleri Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklandı.Açıklamada, Türkiye'nin taraflara, "Körfez'deki gerginliği tırmandırıcı davranışlardan kaçınmalarını" tavsiye ettiği bildirildi.

17- İran'ın dini lideri Ayetullah Humeyni, Iran yolcu uçağının düşürülmesinden sonra yaptığı ilk açıklamada, ülkesini ABD ve müttefiklerine karşıtopyekün bir savaşa çağırdı ve "Hepimiz cepheye doğru koşmalıyız" dedi.

Iran Başbakanı Mir Hüseyin Müsavi açıklamasında, "ABD bu cinayetinsonuçlarından kendisini kurtaramıyacak" derken, ABD Başkanı Ronald Reagan olayı bir kaza olarak niteledi.

Bu arada ABD Savunma Bakanlığı, uçağın düşürülmesinin "Meşru"müdafaa anlayışından kaynaklandığını, ABD Genelkurmay Başkanı Crovve ise,Iran uçağının ticari hava koridoru dışında uçması ve hızla Vincennes savaşgemisine yaklaşması nedeniyle uyarıldığını, rotasını değiştirmemesi üzerineuçağa füzeler atıldığını b;ıdirdi.

18- Lübnan'ın başkenti Beyrut yakınındaki Burç El Baracine Filistin MülteciKampı'nda FKÖ Lideri Yaser Arafat yanlısı gerillalarla, Suriye yanlısı isyancıEbu Musa yandaşları arasında meydana gelen çatışmalarda 21 kişi öldü.

19- Çin'in Sichuan bölgesinde son günlerde meydana gelen sel vefırtınalardan ölenlerin sayısının 50'yi aştığı, yaralı sayısının ise,binin üzerindeolduğu resmen açıklandı.

20- İsrail işgali altındaki topraklarda Filistin direnişi ve protesto gösterilerisürerken, İsrail ordusu Batı Şeria'daki Filistin okullarını 3 gün süreyle kapatmakaran aldı.

5 TEMMUZ 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın Çankaya Köşkü'ndeki görüşmelerinden sonra Cumhurbaşkanlığı Basınve Halkla ilişkiler Müşavirliği tarafından yapılan açıklamada, "Sayın Denktaş1977-1979 veya herhangi bir anlaşmaya atıfta bulunmadan, önşartsız vegündemsiz olarak, Kıbrıs Rum Lideri Vasiliu ile görüşmeye hazır olduğunu bildirmiştir" denildi.

KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş, Çankaya zirve toplantısından sonra Kıbrısişlerinden sorumlu Devlet Bakanı Abdullah Tenekeci ve Başbakan TurgutÖzal ile de ayrı ayrı bir görüşme yaptı.

2- Bakanlar Kurulu, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Kaya Erdem'inbaşkanlığında toplandı.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in çeşitli konuları içeren özel demeci Tercüman gazetesinde yayımlandı.

4- ANAP Başkanlık Divam'nın Başbakan Turgut Özal Başkanlığında yaptığıtoplantıda yardımcılar seçildi.

5- Çorum Valiliği.yerel ve ulusal basın temsilcilerilerinin'her türlü toplantıyıizlemesini Emniyet Müdürlüğü'nden alacakları izne bağladı.

6- Cumhuriyet Gazetesi'nin yazarı Uğur Mumcu'nun zırhlı araç alımı ile ilgiliyayınlarına son verilmesi için Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan'ın yaptığıbaşvuruyu reddeden mahkeme kararına itiraz eden Vuralhan'ın avukatları itirazlarını geri çektiler.

7- Kapatılan Milliyetçi Demokrasi Partisi eski Genel Başkanı emekli Orgeneral Turgut Sunalp'in, bir gazetede yayımlanan "Bu durumun çaresi ihtilâlyapmaktır sözlerinden ötürü İstanbul DGM Savcılığı'nca ifadesi alındı.

8- Şanlıurfa Kapalı Cezaevi'nde bulunan 19 siyasi tutuklu ve hükümlüyükaçırmak için plânlar yaptıkları belirlenen biri kız 7 kişi yakalanarak, çıkarıldıklarımahkemece tutuklandılar.

9- Polis tarafından Ankara'da gerçekleştirilen uyuşturucu operasyonunaadı karışan Cumhuriyet Sa"cılığı Yazı işleri Müdürü Necdet Sinanoğlu ile polise eroin satmak isteyen iki kişi tutuklandı.

10- Mardin'in Ömerli ilçesine bağlı Kovanlı köyünde teröristlerle güvenlikgüçleri arasında çıkan çatışmada, 5 terörist ölü, biri yaralı ve biri sağ olarak elegeçirildi.

11- Yeni Çözüm, Emeğin Bayrağı, Yeni Demokrasi ve Güneşe Çağrı dergilerinin yöneticileri ve çalışanları bir süreden beri yürüttükleri "Sosyalist BasınSusturulamaz" kampanyası çerçevesinde, baskıları protesto etmek içinİstanbul'da açlık grevine başladılar.

12- Bakanlar Kurulu'nun çevre kirlenmesi ve bozulmasına karşı Fethiye,Köyceğiz ve Gökova Körfezleri'ni "özel koruma bölgeleri" ilân eden kararıResmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

13- Ankara yakınlarındaki Mürted Hava Üssü'nde bir F-104 uçağı düştü.Kaza sırasında uçaktan atlayan pilot kurtuldu.

14- Türkiye'de Anadolu Bankası'nı 80 milyar dolandırarak isviçre'ye kaçanKemal Horzum, Cenevre'de tutuklandı.

15- AT Dönem Başkanlığı'nı yıl sonuna kadar 6 ay süreyle yürütecek olanYunanistan'ın, bu süre içerisinde yapmayı plânladığı işler, Dışişleri Bakanı Karolas Papulyas'ın Strasbourg'da Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'ndakikonuşmasıyla açıklandı.

16- ABD, Basra Körfezi'nde bir ABD gemisi tarafından düşürülen Iran Havayollarına ait yolcu uçağının düşürülmesinden büyük üzüntü duyduğunu birmesajla iran'a iletirken, olayla ilgili soruşturmayı yürütecek ABD heyetiçalışmalarına başladı.

Bu arada Iran, BM Güvenlik Konseyi'nin derhal toplanarak uçağın düşürülmesi olayını ele almasını isterken, Uluslararası Havacılık Örgütü'nü deolağanüstü toplantıya çağırdı.

17- Mısır Başbakanı Atıf Sıtkı, Irak Başbakan Birinci Yardımcısı Tana YasinRamazan'ın konuğu olarak resmi bir ziyaret için Bağdat'a gitti.

18- İrak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'adün gönderdiği mesajda, Irak savaş esirlerinin geleceği ve içinde bulundukları "insanlık dışı" tutukluluk koşulları hakkında araştırma yapması için bir BMheyetinin iran'a gönderilmesini talep etti.

19- BM Temsilcisi Diego Cordovez, Islâmabad'da Fransız haber ajansıAFP'ye verdiği demeçte, Afgan halkı tarafından geleneklerine uygun birşekilde ve yasal olarak kurulacak bir hükümeti SSCB'nin de tanıması gerektiğini bildirdi.

20- İsrail işgali altındaki Batı Şeria ve Gazze'de Filistinliler önceden belirlenmiş bir programa uyarak genel greve gittiler.

21- Sovyet Komünist Partisi'nin, geçen hafta yapılan konferansında, kabuledilen önerilerin uygulamaya konulması, Politbüro tarafından onaylandı.

6 TEMMUZ 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, SHP kurultayında yeniden seçilen Genel Başkan Erdal inönü ile yeni Merkez Yürütme Kurulu üyelerini Ankara'dakabul etti.

2- Başbakan Turgut Özal, Ankara'da Maliye Bakanlığı, DPT, Hazine ve DışTicaret Müsteşarlığı ve Merkez Bankası tarafından hazırlanan ekonomidekison gelişmeler ile ilgili brifingi izledi.

3- Bayındırlık ve Iskan Bakanı Safa Giray, Ankara'da bir basın toplantısıdüzenleyerek, Trabzon'un Çatak ilçesinde meydana gelen heyelan ileyapılan çalışmalar konusunda bilgi verdi.

4- Bülent Akarcalı'nın istifa etmesiyle boşalan Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı'na Devlet Bakanı Nihat Kitapçı atandı.

5- Türk-lş yöneticileri ANAP, SHP ve DYP'yi ziyaret ettiler.

6- Ankara'da yapılan Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyiseçimlerinde, Başkanlığa Prof.Dr. Nusret Fişek yeniden seçildi.

7- Ankara'da bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş resmi ziyaretinitamamlayarak Türkiye'den ayrıldı.

8- Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle temaslarda bulunmak üzere Ankara'yagelen Iran Dışişleri Bakan Yardımcısı Cevad Mansuri, Dışişleri Bakanı MesutYılmaz, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Nüzhet Kandemir ve Müsteşar YardımcısıNurver Nureş ile birer görüşme yaptı.

9- Alanya Incekum'daki bir pansiyona düzenlenen saldırı olayının Kültür veTurizm. Bakanlığı'nca incelendiği bildirildi.

10- Edirne'de 2 hafta önce Kıyı Karakolu nezarethanesinde ölü bulunduğu bildirilen Yedeksubay öğrenci Mustafa Gülmez ile ilgili olarak idarisoruşturma açıldı.

11- TRT Genel Müdür Teknik Yardımcısı Yalçın Ertem, Antalya'da öldü

12- Dünya Bankası'mn 1988 kalkınma raporu yayımlandı. Rapora göreTürkiye'nin kişi başına düşen milli geliri 1986'da 1110 dolar oldu.

13- Sovyetler Birliği'nin Ermenistan Cumhuriyeti'nde, SSCB Komünist

Parlisi'nin 19. Konferansında Özerk Karabağ bölgesinin Ermenistan'abağlanmasının kabul edilmeyişini protesto amacıyla dün başlatılan grev şiddejolaylarına dönüştü.

14- İrak, ülkenin kuzeyinde peşmergelerin ve Iran kuvvetlerinin elindeki ikistratejik tepeyi.daha geri aldığını ve iran'a ait güneydeki iki petrol tesisini bombaladığını açıkladı.

15- Bir Iran yolcu uçağının pazar günü Hürmüz Boğazı üzerinde ABDsavaş gemisi Vincennes tarafından düşürülmesiyle ilgili soruşturma yapmaküzere bir Amerikan heyeti dün Bahreyn'e gelerek çalışmalarına başladı.

16- Afganistan'ın başkenti Kabil'de, bir araca yerleştirilen, bombanınpatlaması sonucu 7 kişi öldü.

17- ABD'ye ait bir yolcu uçağını, 5 Eylül 1986 da Pakistan'ın Karaci kentinde kaçırma amacıyla basan 5 Filistinli eylemci, Pakistan Mahkemesince idama mahkum edildi.

7 TEMMUZ 1988

1- Devlet Bakanı Yusuf Bozkurt Özal'ın özel bir demeci Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Cumhuriyet Gazetesi'nin çeşitlikonulara ilişkin sorularını cevaplandırdı.

3- Bakanlar Kurulu karanyla, "Özel Çevre Koruma Bölgesi" olarak ilan edilen Gökova, Dalyan ve Fethiye'deki toplam 9 turizm tesisinin yapımı donduruldu.

4- Yunanistan Hükümeti, Kuzey Ege'deki uluslararası sularda yapılan Deniz Kurdu-88 Tatbikatlarında 4 Türk savaş gemisinin, tatbikatları yakından izleyen bir Yunan gemisine aydınlatma fişeği atmalarını protesto etti. Protesto,Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği tarafından anında reddedilirken). Dışişleri Bakanlığı da Yunan iddialarının tamamen gerçek dışı olduğunun anlaşıldığını bildirdi.

5- Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube elemanlarınca Nizipilçesinde yapılan bir operasyon sonucu 27 kilo 911 gram eroin hamuru elegeçirildi.

6- ANAP Kongresi'nde Başbakan Turgut Özal'a suikast girişiminde bulunan Kartal Demirağ'ın ifadesini yayınladıkları gerekçesiyle Cumhuriyet Gazetesi Yazı işleri Müdürü Okay Gönensin ile Yazar Erbil Tuşalp İstanbul BasınSavcılığı'nda ifade verdiler.

7- PKK örgütü üyesi Ahmet Karabacak hakkında verilen idam cezasınınYargıtay tarafından onaylandığı bildirildi.

8- İstanbul'da yapılan Uluslararası Altın Kartal Folklor Yarışması'ndaTürkiye'yi temsil eden Kartal Belediyesi Folklor ekibi birinci oldu.

9- Esnaf ve Sanatkarlar Dernekleri Birliği ikinci dönem başkanlar meclisiAnkara'da toplandı.

10- PTT ücretlerine yüzde 100'e varan oranlarda zam yapıldı.

11- İmar ve iskân ile içişleri eski bakanlarından Haldun Menteşoğlu, Ankara'da öldü.

12- Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu, TBKP Liderleri Haydar Kutlu ileNihat Sargın'ın serbest bırakılmasını isteyen bir karar tasarısını daha kabul etti.

13- Güney Kore Cumhurbaşkanı RohTaeVVoo,televizyonda yaptığıkonuşmada Kuzey Kore'yle ilişkilerin normalleştirilmesi ve iki ülke arasındagümrüksüz ticaret yapılması çağrısında bulundu.

14- İran Devlet Başkanı Seyid Ali Hamaney,. pazar günü bir yolcu uçağınınABD tarafından düşürülmesi olayının ardından, "intikam duygularının bütünülkeye yayıldığını ve bu olayın sorumlusu Reagan yönetiminden, saldırınınöcünün alınacağını" söyledi.

15- Meksika'da, iktidardaki Kurumsal Devrimci Parti (PRl), dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini, kendi adayı Carlos Salinas de Gortari'nin kazandığını ilan etti.

16- Kuzey Denizi'nde, ingiltere'ye ait petrol platformlarından birindeçarşamba gecesi meydana gelen patlama sonucunda enaz 150 kişininöldüğü bildirildi.

17- Libya ile Cad Dışişleri Bakanları, iki ülke arasındaki sorunlan görüşmeküzere 15 yıldan beri ilk defa Çad'ın başkenti Librevilli'de biraraya geldiler.

18- Akdeniz ülkelerini etkisi altına alan aşırı sıcaklar nedeniyle, Yugoslavya'da 26, Yunanistan'da da 31 kişi öldü.

8 TEMMUZ 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren ingiliz Haber Ajansı Reulers'e verdiğidemeçte, Türkiye'nin çeşitli ülkejerle ilişkileri ve bazı uluslararası sorunlarailişkin görüşlerini açıkladı.

2- Başbakan Turgut Özal, Muğla'nın Göcek ilçesinde yaptığı açıklamada,yerel seçimlerin önümüzdeki Ekim ya da Kasım ayında yapılacağını bildirerek,Anayasa Mahkemesi kararından sonra gerekiyorsa anayasa değişikliğine gidilebileceğini söyledi.

3- Başbakanlık, hayali ihracat haberleri konusunda yazılı bir açıklama yaptı.Açıklamada; "Hayali ihracatçılara 800 milyar ödendiği" yolundaki iddia,

"Hayali bir hesap sonucu" diye nitelendirildi ve "Meselelerin hasıraîtı edildiğişeklindeki iddialar da geçersizdir" denildi.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay Bodrum'da yapılmaktaolan Denizkurdu 2-88 tatbikatını izledikten sonra gazetecilerin somlarını cevaplandırdı.

5- AT işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Ali Bozer, Cumhuriyet Gazetesi'neyaptığı açıklamada, ATnin Türkiye cephesini değerlendirdi. ,. .t

6- Adalet Bakanı Mehmet Topaç, Ankara'da yaptığı açıklamada, tutuklu vehükümlülere çağrıda bulunarak, "Şikayetlerinizi direkt bana bildirin" dedi.

7- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Karadeniz Ereğli'de düzenlenen mitingde halka hitaben bir konuşma yaptı.

8- SHP Tunceli Milletvekili Kamer Genc'e Ovacık ilçesinde görevli özel timpolislerinin hakaret edip, dipçiklemeye çalıştıkları bildirildi. Olay üzerineOvacık Kaymakamlığı'nca, görevli 10 polis hakkında soruşturma açıldı.

9- Askeri Yargıtay Başsavcılığı, Barış Derneği'nin geçen yıl 3. kezsonuçlandırılan yargılamasında beraat eden ve çeşitli hapis cezalarınaçarptırılan 23 sanığın, 5 yılla 8 yıl arasında değişen hapis cezalarınaçarptırılmalarını istedi.

10- Çeşitli gazetelerin yönetici, yazar ve muhabirlerinden oluşan 34 gazeteci, Ankara DGM Savcısı Nusret Demiral'ı Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na şikayet ettiler.

11-70 kilo eroin ele geçirilen ve olayla ilgili gemi kaptanı ile birlikte 14kişinin gözaltına alındığı Türkiye Denizcilik Bankası'na ait "Gaziosmanpaşa"şilebi ile ilgili soruşturma olayına izmir DGM Savcılığı'nca el konuldu.

12- İstanbul Dev-Sol davasında Savcı, tutuksuz yargılanmalarına karşınTCK'nın 145/1. maddesi uyarınca idamı istenen 34 sanığın tekrar tutuklanmasını istedi.

13- Başbakan Turgut Özal'a suikast girişiminde bulunan Kartal Demirağ'mAnkara Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şube Ağır Suç Masası'nda 16 gündür devam eden sorgulaması tamamlandı.

14- 627. Geleneksel Kırkpınar Yağlı Güreşleri düzenlenen törenle başladı.Törene, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel. Edirne

Belediye Başkanı, Kuvvet Komutanları, Edirne Milletvekilleri katıldı.

15- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 13 kişiöldü, 11 kişi yaralandı.

16- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen orman yangınlarında 1373hektarlık bir alanın yandığı bildirildi.

17- Anadolu Ajansı'nın Adana eski Bölge Müdürlerinden Yusuf AyhanAdana'daöldü.

18- 3 günlük resmi bir ziyaret için Ankara'da bulunan Iran Dışişleri BakanYardımcısı Cavit Mansuri, temaslarını tamamlayarak, Türkiye'den ayrıldı.

19- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Nüzhet Kandemir, Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Ahmed Cherkaoui'nin resmi konuğu olarak Fas'a gitti.

20- Üsküdar Kız Lisesi Voleybol Takımı, Hollanda'nın Ensece kentindeyapılan final maçında Çin Halk Cumhuriyetini 3-1 yenerek dünya şampiyonuoldu.

21- ABD Senatosu Genel Kurulu, 1989 bütçesinden Türkiye'ye verilecekaskeri yardımı 10'a 7 oranında denge kurarak kabul etti. Buna göre; Türkiye500, Yunanistan da 350 milyon dolar yardım alacak.

22- Ermenistan Cumhuriyeti'nin başkenti Erivan'da saU günü meydana gelen şiddet olaylarından sonra, kente gönderilen askerler geri çekildi.

23- İran Meclis Sözcüsü ve Başkomutan Ali Ekber Haşimi Rafsancani,geçen pazar günü Iran uçağının Körfez'de düşürülmesine karşı ABD'ye

şiddet kullanarak misillemede bulunmayacaklarını açıkladı.

Rafsancani, bu tür bir misillemenin, iran'ın dünya kamuoyu önünde itibarınısarsacağım belirterek, saldırı intikamını Irak cephesinde alacaklarını söyledi.

24- İran'ın resmi haber ajansı IRNA ve Tahran Radyosu'nun haberine göre,bir askeri bildiri yayımlanarak, "Savaşabilecek durumda ve eli silah tutan tümiranlılar" cepheye çağrıldı.

25- Lübnan'daki Burc-EI Barajne Filistin mülteci kampında bulunan YaserArafat yanlısı yaklaşık 200 gerilla ve ailesi, dün varılan anlaşma gereğincekampı terkettiler.

9 TEMMUZ 1988

1- Başbakan Turgut Özal Muğla'nın Göcek ilçesinde Milliyet Gazetesi'neFutbol Federasyonu Başkanlığı ile ilgili bir demeç verdi.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel yurt gezileri çerçevesinde Bilecik'te halka hitaben bir konuşma yaptı.

3- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal Cumhuriyet Gazetesi'nin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı.

4- SHP Genel Sekreter Yardımcısı Tufan Doğu Ankara'da hayali ihracat ileilgili bir yazılı açıklama yaptı.

5- Bakanlar Kurulu Kararıyla imhası kararlaştırılan 58 bin 127 ton radyasyonlu kuru çayı gömecek yer arayan TAEK Başkanı Doç.Dr. Atilla Özmenaraştırmalar için Rize'ye gitti. Özmen burada yaptığı açıklamada, çayların imhasında geç kalındığını söyledi.

6- Bakanlar Kurulu'nun, 87 kuruluşa daha özel güvenlik teşkilatı kurma izniverdiğine ilişkin karan Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

7- Yolcu beraberinde yurda gümrüksüz olarak sokulabilecek eşya listesineait yönetmelik yeniden belirlenerek, Resmi Gazete'de yayımlandı.

8- Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde öğle namazı sırasında bir camiinçökmesi sonucu 80 kişi yaralandı.

9- Türkiye'nin BM Daimi Delegesi Büyükelçi iller Türkmen, New York'tayaptığı açıklamada, ABD Başkan Yardımcısı George Bush'un Kıbrıs sorununun çoğunluğun yönetimi esasına göre çözülmesi gerektiği yolundakisözlerine sert tepki gösterdi.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da yaptığı açıklamada,1980, 81 ve 84 belgelerine atıfta bulunulduğu takdirde, Rum yönetimi lideriVasiliu ile görüşeceğini açıkladı.

11- Sovyetler Birliği Başbakanı Nikolai Rijkov,Comecon toplantısı nedeniyle bulunduğu Çekoslovakya'nın başkenti Prag'da gazetecilerin sorularınıcevaplandırdı.

12- Hindistan'ın Kerala eyaletinde bir trenin dün raydan çıkarak göle yuvarlanması sonucu meydana gelen kazada 108 kişinin cesedi bulundu.

13- llalya'da iki yıl önce meydana gelen ve 300 kişinin ölümüne nedenolan toprak kaymasından sorumlu tutulan 10 kişi çeşitli hapis cezalarınaçarptırıldı.

14- Bangladeş'te bir haftadır süren şiddetli yağışlarda ölenlerin sayısının115'e yükseldiği bildirildi.

10 TEMMUZ 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, ingiltere'de yayımlanan Daily TelegraphGazetesi'ne verdiği demeçte, "Avrupalı müttefiklerimiz coğrafi durumumuzubütünüyle göz önünde bulundurmalıdırlar. Bizde demokrasi olmadığınısöylememelidirler. Çünkü dünyada tek bir demokrasi örneği yoktur" dedi.

2- Başbakan Turgut Özal'ın çeşitli konulardaki açıklaması Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

3- Genelkurmay Başkanı Necip Torumtay, Denizkurdu-2/88 tatbikatınınsona ermesi dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında çeşitli konulardaaçıklamalarda bulundu.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut, Fransa'nın başkentiParis'te yapılan OECD iş Gücü ve Sosyal işler Komitesi Toplantısındaki temaslarını tamamlayarak Ankara'ya döndü.

5- MÇP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş, partisinin "Genişletilmiş istişareMeclisi" toplantısında çeşitli konuları içeren bir konuşma yaptı.

6- SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal, izmir'de çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

7- 860 hakim ve savcının yer değiştirmesine iiişkin karar Resmi Gazeîe'deyayımlanarak yürürlüğe girdi.

8- Yunanistan Hükümeti, "Makedonya Sorunu'rıu körüklediği gerekçesiyle Yugoslavya'ya iki protesto notası verdi.

9- Çin Halk Cumhuriyetimin kuzeyindeki Gansu şehrinde meydana gelentoprak kaymasında 41 kişi öldü.

11 TEMMUZ 1988

1- Başbakan Turgut Özal, Dalaman Havalimanı terminal kompleksini hizmete açlıktan sonra Ankara'ya döndü.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü yurt gezilerinin ilk durağı olan izmir'egitti.

3- ANAP Teşkilat Başkanı Oltan Sungurlu, Cumhuriyet Gazetesi'nin partisine ilişkin konulardaki sorularını cevaplandırdı.

4- SHP Ankara Milletvekili Ömer Çiftçi TBMM Başkanlığı'na verdiği soruönergesinde, 12 eylül öncesi siyasi nedenlerle öldürüldükleri açıklanan 6 binkişinin durumu hakkında bilgi verilmesini istedi.

5- YÖK Genel Kurulu, Prof.Dr.lhsan Doğramacı başkanlığında Ankara'datoplandı.

6- SHP, yargıç güvencesi ve yargı bağımsızlığını ortadan kaldırdığı gerekçesiyle, Adâfel Bakanlığı'nm teşkilat ve görevleri hakkındaki yasaya bir ekmadde eklenmesine dair yasanın ikinci maddesinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

7- Anayasa Mahkemesi, yerel seçimlerin Ekim ayında Meclis kararıyla belirlenecek bir günde yapılmasını öngören yasayı iptal eden kararın gerekçesinde, yerel seçimlerin ancak 25 Mart 1989 tarihinde yapılabileceğiniifade etti.

8- Antalya Emniyet Müdürlüğü Mali Şube ekiplerince yapılan operasyonsonunda Antalya, İstanbul ve Avrupa bağlantılı tarihi eser kaçakçılığı yapan birşebeke ortaya çıkarılarak, 22 kişi gözaltına alındı.

9- Trabzon ve çevresinde incelemelerde bulunan Türkiye Atom EnerjisiKurumu Başkanı Doç.Dr. Atilla Özmen, Çaykur'un üretimini sürdürülebilmesive depo ihtiyacının karşılanabilmesi için, Trabzon-Hopa arasındaki 45 ayrı depoda dağınık olarak bulunan radyasyonlu çayların, "2-3" yerde toplanacağınıbildirdi.

Özmen, radyasyonlu çayların, yerlerini açıklamadığı depolarda, "kesin radyolojik ve fiziki korumaya" alınacağını kaydetti.

10- Elazığ'da dün gece köy basan PKK'lı bir grup, muhbirlik yaptıkları gerekçesiyle iki köylüyü kurşuna dizdiler. Bu arada, Mardin'de sınırı geçmek isteyen teröristlerden biri ölü olarak ele geçirildi.

Siirt'te ise güvenlik güçleriyle çatışmaya giren PKK'lı teröristlerden 4'ü öldürüldü.

11- İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yalım Erez, 1988 yılınınilk altı ayında alınan ekonomik kararların uygulanmasına ilişkin olarak birdeğerlendirme yaptı.

12- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 21,boğulma olaylarında ise 11 kişi öldü.

13- DPT Müsteşarı Ali Tigrel, OECD Türkiye Raporu taslağı üzerindegörüşmeler yapmak üzere Fransa'nın başkenti Paris'e gitti.

14-Yunanistan Dışişleri Bakanı Karolas Papulyas Brüksel'de Avrupa Parlamentosu Siyasi Komisyonu önünde yaptığı konuşmada Türkiye ile Yunanistan arasındaki yakınlaşmayla ilgili olarak, "Kıbrıs sorununda memnun edici birgelişme sağlanamazsa Türk-Yunan ilişkilerinde hiçbir ilerleme olmaz" dedi.

15- Hindistan Başbakanı Rajiv Gandi, Türkiye de dahil olmak üzere dörtülkeyi kapsayan on günlük gezisinin ilk durağı olan Ürdün'ün başkenti Amman'a gitti.

16- Yunanistan'ın başkenti Atina'da bir otomobilde meydana gelen ve ikikişinin ölümüne neden olan patlamanın ardından Ege Denizi'nde turistik geziyapan bir gemiye düzenlenen silahlı ve bombalı saldırı da 9 kişinin öldüğü, 5'iağır 60 kişinin yaralandığı bildirildi.

17- Kuveyt hükümeti tarafından dün yapılan açıklamada, Savunma BakanıŞeyh El Ahmed'in, Sovyetler Birliği Dış Ticaret Bakan Yardımcısı General YuriGrishin ile bir silah anlaşması imzaladığı bildirildi.

18- Yunan Deniz Kuvvetleri'nin Güneydoğu Ege ve Akdeniz'deki"Kategis-88" adlı tatbikatı başladı.

19- SSCB Lideri Mihail Gorbaçov 6 gün sürecek bir ziyaret için Polonya'yagitti.

20- Kampuçya'nın Vietnam tarafından 1978 yılında işgal edilmesindensonra kurulan "Kampucya Direniş Koalisyonu" başkanı, eski Devlet BaşkanıPrens Norodom Sihanuk bu görevinden istifa etti.

21- ABD Başkanı Ronald Reagan VVashington'da El Salvador DevletBaşkanı Jose Napolean Duarte'ye kabulü sırasında gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, Körfez'de bir Amerikan kruvazörünün açtığı ateş sonucudüşen Iran uçağındaki yolcuların ailelerine tazminat ödeyeceklerini açıkladı.

12 TEMMUZ 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, ingiltere Kraliçesi ikinci Elizabeth'in davetlisi olarak Londra'ya gitti.

2- Başbakan Turgut Özal, İstanbul'da "Güney Haliç Kolektörü"nü hizmeteaçtı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, izmir'de işadamlarıyla bir toplantı yaptı.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, İstanbul'da iş adamlarıyla bir toplantı yaptı.

5- Dil Derneği'nin Birinci Kurultayı Ankara'da yapıldı ve başkanlığa yenidenProf.Cevat Geray getirildi.

6- Siirt'in Kozluk ilçesi yakınlarındaki Melefan Dağlan'nda güvenlikgüçleriyle teröristler arasında iki gün süren çatışmada öldürülen PKK'lılarmsayısı 9'a yükseldi. Aynı çatışmada 3 köy korucusu ile bir jandarma onbaşısınmşehit olduğu, bildirildi.

7- Askeri Yargıtay 56 sanıklı TlKKO davası ile ilgili dosyayı ka/ara bağladı.Askeri Yargıtay 3. Dairesi 34 sanık hakkındaki mahkumiyet için bozma kararıverdi. 5 beraat ve 18 mahkumiyet kararını ise onadı.

8- Başbakan Turgut Özal'ın şikayeti üzerine açılan 3 ayrı davada GünaydınGazetesi'niniki sorumlu müdürü ile Tempo Dergisi Sorumlu Yazı işleri Müdürüve bir yazarının Özal'a yayın yoluyla hakaret ettikleri savıyla yargılanmalarınabaşlandı.

9- Federal Almanya'nın Bavyera eyaletindeki RoSenberg kasabasında ikigünden bu yana kayıp olan 4 Türk çocuğu ölü bulundu.

10- SSCB'nin Karabağ özerk bölgesi, 1923 yılından bu yana bağlı bulunduğu Azerbaycan Cumhuriyeti'nden ayrılma kararı aldığını ilan etti.

11- Sovyetler Birliği ile Mısır arasında, turizm alanında işbirliğini geliştirmekamacıyla bir anlaşma imzalandı.

12- Nikaragua'daki Sandinist hükümet, Amerikan elçisi Richard Melton vediğer yedi elçilik görevlisinin 72 saat içinde ülkeyi terk etmelerini istedi. Buarada muhaüf La Prensa gazetesi 15 gün kapatılırken Katolik Kilisesi Radyosu'nun yayınma da son verildi.

13- İsrail helikopterleri, tankları ve topçularının, Güney Lübnan'dakiMüslüman gerillalara saldırdıkları açıklandı.

14- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad dün Lübnan'daki Şii Hizbullahörgütünün dini lideri Şeyh Muhammed Hüseyin Fadlallah ile Şam'da birgörüşme yaptı.

15- Hindistan'ın Pencap eyaletinde, Sin militanlarının lideri SukhdevSingh'in askerler tarafından öldürüldüğü bildirildi.

13 TEMMUZ 1988

1- Başbakan Turgut Özal, Samsun, Bafra ve Bursa'da halka hitaben birkonuşma yaptı.

Başbakan Turgut Özal, Washington Post gazetesine verdiği özeldemeçte, "ABD'nin Basra Körfezi'nde bulunan gemilerinin gerginliğin artmasına yol açtığını ve bu gemilerin yavaş yavaş körfezden çekilmeleri gerektiğini" söyledi.

2- Devlet Bakanı Mehmet Yazar, TRT Genel Müdürü Cem Duna'yı ziyaretederek, bir görüşme yaptı.

3- Siirt ilinin Şırnak ilçesi yakınlarındaki Cudi Dağı eteklerinde güvenlikgüçleri ile PKK'lılar arasında çıkan çatışmada bir astsubay şehit oldu, bir er yaralandı.

Öte yandan Hakkâri'nin Çukurca ilçesine bağlı Çınarlı köyü jandarma bölükbinası yapımını üstlenen müteahhitin aracına, Çayırlı köyü Kınık mevkiinde birgrup terörist tarafından ateş açıldığı, bir araç sürücüsünün öldüğü bildirildi.

4- Türk-lş Yönetim ve Başkanlar Kurulu üyelerinin, yasadışı greve teşvik iddiasıyla yargılanmalarına, Ankara 10. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

5- Aylık olarak yayınlanan Vardiya Dergisi'nin Yazı işleri Müdürü Fuat Musaoğlu ile yazarlarından Bülent Ramazan Ongan, dergilerinin toplatılan 2.sayılarında yayımlanan 3 ayrı yazıda, TCK'nın 142/1. maddesine aykırı olarakkomünizm propagandası yapmaktan ayrı ayrı 7 yıl 3 ay 15'ergün ağır hapis cezasına çarptırıldılar. Fuat Musaoğlu'nun cezası, basın yasası uyarınca para cezasına dönüştürüldü.

6- Aylık yayımlanan Alınteri Dergisi Sorumlu Yazı işleri Müdürü ŞefikÇalık'ın, "Devletin emniyet güçlerini alenen tahkir ve tezyif ettiği" iddiasıylayargılanmasına, İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

7- İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, Dev-Sol üyesi olduğu gerekçesiyle 1980yılında gözaltına alındıktan sonra kaybolan Hayrettin Eren'le ilgili olarak,İstanbul Emniyet Müdürlüğü hakkında soruşturma açtı.

8- İstanbul'da, 8 yıl önce gözaltına alınan bir sanığı, işkence ile öldürdüğüiddiasıyla hakkında dava açılan bir polisin yargılanmasına İstanbul S.Ağır CezaMahkemesi'nde başlandı.

9- Prof. Dr. Aydın Inal'ın ölümü ile boşalan Erciyes Üniversitesi Rektörlü-

güne Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Naci Kmacıoğlu'nun atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

10- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, ingiltere ziyaretinin ikinci gününde,ingiltere Başbakanı Margaret Thatcher ile bir görüşme yaptı. Görüşmede, IranIrak savaşı, Ortadoğu, Kıbrıs, AT ve Evren'in ABD gezisi üzerinde durulduğubildirildi.

Öte yandan, Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, ingiltere Dışişleri Bakanı Geoffrey Howe ile Kıbrıs sorununun da ele alındığı bir görüşme yaptı.

11- Federal Almanya'nın Offenbach kentinde eroin kaçakçısı iki Türk birkilo eroinle yakalandı.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri'nin KıbrısÖzel Temsilcisi Oscar Camillion ile Lefkoşa'da bir görüşme yaptı.

13- Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov'un, Polonya'da Varşova'dayaptığı ve Avrupa'daki konvansiyonel silahların indirimi ile ilgili önerileri, ABDyönetimi tarafından reddedildi.

14- Federal Almanya'nın Duisburg kentinde bulunan ingiliz birliklerine aitbir kışlaya yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 9 ingiliz askeri yaralandı.

15- İrak, dün Zübeydat bölgesini kurtarma harekatı sırasında Iran topraklarına girerek 4 bin kilometrelik bir alanı ve iran'ın güneybatısındaki Dehlarankentini ele geçirdiğini bildirdi. Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin.gelişmelerüzerine bir açıklama yaparak, iran'ı uluslararası sınırları tanıyarak barış yapmayaçağırdı. Öte yandan, Iran Başbakanı Mir Hüseyin Müsavi, Halepçe'de askeriyenilgiye uğradıklarını resmen kabul etti.

16-Pakistan'da, 9 partiden oluşan muhalefet birliğinin çağrısı üzerineyürüyüş yapan 200 bin kişi Devlet Başkanı Ziya Ül Hak'tan seçimlerinyapılmasını istedi.

17- Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega, ABD'nin.ülkesine misillemeolarak Washington Büyükelçisi Carlos Tunnerman ve 7 diplomatı sınır dışıetme kararı almasını, haksız olduğu gerekçesiyle kınadı.

14 TEMMUZ 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, ingiltere'ye yaptığı üç günlük resmi ziyaretinin son gününde "Cambridge Üniversitesi" ve "Bilim Park"ında incelemelerde bulundu.

2- Başbakan Turgut Özal Bursa'da erken yerel seçim konusundaaçıklamada bulundu.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü Trabzon'da, çeşitli konuları içeren birkonuşma yaptı.

4- Danıştay, Motorlu Taşıllar Vergisi'ni 1 Temmuz'dan itibaren yüzde 100oranında artıran kararname için "Yürütmeyi durdurma" kararı aldı.

5- Van'ın Gelenler köyü Kaşkol mezrası yakınlarında sınır bölgesinde devriye görevi yapan iki jandarma erinin dün Iran topraklarından açılan ateş sonucu şehit edildiği, Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Elçi Nazım Berger tarafından açıklandı.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Samsun'un Bafra ilçesindeçeşitli konuları içeren bir konuşma yaptı.

7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) Yüksek istişare Toplantısıİstanbul'da yapıldı.

8- SEKA'da dün başlatılan vizite eylemine katıldıkları ve işi yavaşlattıklarıgerekçesiyle gözaltına alınan 23 işçiden 19'u Kocaeli Nöbetçi Sulh Ceza Hakimüği'nce tutuklandılar.

9- Anadolu Ajansı ile Sovyetler Birliği'nin resmi haber ajansı TASSarasında işbirliği öngören anlaşma Moskova'da imzalandı.

10- Sovyetler Birliği'nde özerk Karabağ Parlamentosu'nun aldığı Azerbaycan'dan ayrılma kararının Azerbaycan Yüksek Prezidyumu tarafından reddedilmesi üzerine Erivan'da 300 bin kişi bir protesto gösterisi yaptı.

11- Polonya'yı ziyaret etmekte olan SSCB Lideri Mihail Gorbaçov çeşitlikuruluşlarda incelemelerde bulundu.

12- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Ortadoğu ülkelerine füze satışıkonusunda görüşmeler yapmak için Çin Halk Cumhuriyeii'ne gitti.

15 TEMMUZ 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, ingiltere'ye yaptığı üç günlük resmi ziyareti tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren Türkiye'ye dönerken uçakta, basın mensuplarına gezisinin bir değerlendirmesini yaptı.

2- Çok namlulu topçu roketi (MLRS) üretimi için, bir ABD ve Türk ortaklığıŞirketi ile Makina Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) ortaklık anlaşması,Başbakan Turgut Özal'ın da katıldığı bir törenle imzalandı

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Trabzon'da halka açık bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Genel Sekreter Deniz Saykal da bir konuşmayaptı.

4- İstanbul'un yeni ilçelerinden Büyükçekmece ve Küçükçekrnece Kaymakamlık binaları Devlet Bakanı Kazım Oksay ve içişleri Bakanı Muştala Kalemli tarafından törenle hizmete açıldı.

5- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celal Güzel, 6 yıl aradan sonrapazartesi günü toplanacak olan 12.Milli Eğitim Şurası ile ilgili olarak TercümanGazetesi'ne açıklamalarda bulundu.

6- Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli iptal kararının açıkSanpıasmdan sonratoplanan Yüksek Seçim Kurulu,"Yeni yasa! düzenleme yapıiıncoya u-rfsr araseçimlerin yapılamayacağına" karar verdi.

7- TOBB Yönetim Kurulu İstanbul'da toplanarak, Yüksek İştişare Kurulu sonuçlarını Devlet Bakanı Yusut Özal'a sunulmak üzere rapor haline getirdi.

8- Hakkındaki yolsuzluk iddiası iie daha önce iki defa görevinden alınanAnkara'nın Gölbaşı ilçesi Belediye Başkanı Mümtaz Santaş, Danıştay 8. Dairesitarafından üçüncü defa görevine iade edildi.

9- İzmit SEKA'da toplu sözleşme görüşmelerinin kilitlenmesini protestoetmek için pasif direnişe geçen işçilerden dün tutuklanan 19 kişi,dana sonraserbest bırakıldı.

Öte yandan, fabrikada çalışan 4 bin işçinin viziteye çıkmak istemesi veişverenin buna izin vermemesi üzerine direniş oturma eylemine dönüştü vefabrikada üretim durdu.

10-Tez Koop-iş Sendikası'na üye 1500 işçinin TMO Genel Müdürlüğüve 297 işyerinde 29 gündür sürdürdüğü grev. işverenle anlaşmaya varılmasıüzerine sona erdi.

11- Dün gözaltına alınan Yeni Çözüm Dergisi sahibi Metin Yavuz ile Yazıişleri Müdürü Çelik Malkoç ve Kars Büro temsilcisi Ahmet Demirtaş, EmeğinBayrağı Dergisi Yazı işleri Müdürü Mehmet Çamsan, Güneşe Doğru Dergisisahibi Kubilay Akpınar ile Mehmet Deprem çıkarıldıkları İstanbul Nöbetçi Mahkemesi tarafından sorguları yapıldıktan sonra serbest bırakıldılar.

12- Ankara DGM, tek tip öğrenci derneği yasa önerisini protesto etmekiçin çeşitli eylemler yaptıkları gerekçesiyle haklarında 3 yıla kadar hapis cezasıistenen 141 öğrenci hakkındaki davada görevsizlik kararı verdi.

13- TCDD işletmesi, yolcu taşıma ücretlerine, ortalama yüzde 30 zam yaptı.

14- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 18 kişiöldü, 32 kişi yaralandı.

15- Uluslararası İstanbul Sutopu Turnuvası'nda Milli takımımız Mısır veBelçika ile yaptığı maçları kazanarak grubunun birincisi oldu.

16- İngiltere'nin başkenti Londra'da Düzenlenen "Türk El Halıları ve Kilimleri Sergisi" Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz tarafından açıldı.

17- İngiltere'de yayınlanan Independent Gazetesi'nde "Tü/kiye ne kadarAvrupalı" başlıklı bir yorum yayınlandı.

18- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da düzenlenen"Türkiye'ye Şükran Mitingi"nde yaptığı konuşmada, "Türkiye'nin etkin garantisini, halkımızın kimliğini pazarlık etmeyeceğiz" dedi.

19- Cumhuriyet ve Hürriyet gazetelerinde Hindistan Başbakanı Rajiv Gandi ile yapılan birer röportaj yayımlandı.

20- Merkezi Çekoslovakya'nın başkenti Prag'da bulunan ve dünyanın 120ülkesinden 250 binden fazla gazetecinin üyesi olduğu Uluslararası Gazeteciler Örgütü'nün (IOJ) en büyük ödülü olan "Julius Fucik Onur Madalyası" buyıl Kıbrıslı Türk Gazeteci Sevgül Uludağ'a verildi

21-ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Çin'in başkenti Pekin'de LiderDeng Şiaoping ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Başkan Reagandöneminde iki ülke arasındaki ilişkilerde önemli gelişmeler sağlandığınısöyledi.

22- Sovyetler Birliği'nin Ermenistan Cumhuriyeti'nde göstericiler, Moskova televizyonunun "tek yanlı" olduğunu ileri sürdükleri bir programını protestoamacıyla başkent Erivan Havaalanı'nı işgal ederek trafiğe kapattılar.

23- 7 Varşova Paktı ülkesinin liderleri Doğu-Batı diyalogu ve silahsızlanmakonularını görüşmek üzere Polonya'nın başkenti Varşova'da biraraya geldiler.

24- Etiyopya'da yola yerleştirilen bir mayının patlaması sonucu 34 kişininöldüğü, 39 kişinin yaralandığı bildirildi.

25- Afganistan'ın başkenti Kabil'de, mücahitlerin düzenlediği roketsaldırısında 20 kişinin öldüğü bildirildi.

26- ABD Temsilciler Meclisi'nin 130 üyesi Çin'e,Suriye'ye karadan karayaM-9 füzesi satmaması çağrısında bulunarak, Amerikan teknolojik yardımınınazaltılması konusunda uyardılar.

27- Angola'da 13 yıldır süren iç savaşın bitmesi ve Namibya olarak bilinenGüneybatı Afrika'nın bağımsızlığına kavuşması yolunda taraflar arasında ilkeanlaşmasına varıldı. Anlaşmaya göre, ırkçı Güney Afrika yönetiminin Namibyaüzerindeki 73 yıllık egemenliği son bulurken Küba da Angolada'ki 50 binaskerini geri çekecek.

28- İran hücumbotlarının Basra Körfezi'nin kuzey kesimindeki Farsi Adasıaçıklarında Liberya bandıralı bir tankere saldırı düzenledikleri bildirildi.

16 TEMMUZ 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, yeni atanan Devlet Bakanı Kamran inan,Adalet Bakanı Mehmet Topaç ile Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Nihat Kitapçı'yı Başbakan Turgut Özal'la birlikte Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Evren ayrıca Ankara'da yaptığı açıklamada, bir kişinin bakanlık görevinde çok uzun süre kalmaması gerektiğini söyledi.

2- 46.Balkan Atletizm Şampiyonası, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel'in açış konuşmasıyla başladı.

3- Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından düzenlenen "Deniz Kurdu 2Tatbikatı" gemilerin Gölcük'teki üslerine dönmesiyle sona erdi. .

4- Bir süre önce Diyarbakır Cezaevi'nden Şanlıurfa Cezaevi'ne nakledilen18 PKK sanığı, cezaevi koşullarının düzeltümemesi ve polisin cezaevine girmesini gerekçe göstererek, açlık grevine başladılar.

5- İzmir DGM Savcılığı,1986'da Marmaris Gümrüğü'nde,, saptanan 60 milyon, Şubat 1988'de de Kaş Gümrüğü'nde saptanan 200 milyon dolarlık hayali ihracat olaylarının sanıkları hakkında toplu kaçakçılıktan dava açmayı kararlaştırdı .

6- "Sosyalist Basın Susturulamaz" kampanyası kapsamında 4 dergininyöneticileri ve çalışanlarının 12 gündür sürdürdükleri açlık grevi sona erdi.

7-12 Eylül öncesinde adı çeşitli öldürme ve terör eylemlerine karışan VeliCan Oduncu, Gaziantep E Tipi Cezaevi'nde sağ görüşlü hükümlüler arasındaçıkan kavgada öldürüldü.

8- İzmir'in Seferihisar ilçesinde meydana gelen orman yangınında 4 binhektarlık alanın yandığı bildirildi.

9- Türkiye'nin BM Daimi Delegesi Büyükelçi llter Türkmen, Türkiye'ninAT'a üyeliği konusundaki görüşlerini Cumhuriyet Gazetesi'ne açıkladı.

10- Geçtiğimiz yıl 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenlikleri münasebetiyleSSCB Lideri Mihail Gorbaçov'a mektup göndererek, Türkiye'ye davet eden 9yaşındaki Bedir Mangan, Gorbaçov'un davetlisi olarak Moskova'ya gitti.

11- Avrupa Konseyi insan Hakları Direktörü Peter Leuprecht'in demeciHürriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

12- Sovyet Televizyonu, Ermenistan Cumhuriyeti'nin başkenti Erivan Havaalanı'nda 5 Temmuzda meydana gelen gösteri ve çatışmalara katıldığı belirlenen bazı Ermenilerin tutukladığını açıkladı.

13- Fransa Hükümeti, geçtiğimiz günlerde Ege Denizi'nde bir turist gemisine düzenlenen saldırıyla ilgili olarak Yunan Hükümetinin,teröristlerden ikisinin Fransız vatandaşı olduğunu açıklaması üzerine.Yunanistan'a protesto notası verdi. Bu arada saldırıyı "Yahudi Savunma Birliği"adlı bir örgütün üstlendiğiaçıklandı.

14- Polonya'nın başkentinde Varşova Paktı Zirvesi için bir araya gelen 7Doğu Btoku ülkesinin liderleri yayımladıkları bir ortak bildiride, askeri harcamalarda Doğu ile Batı arasında moratoryum ilan edilmesi ve konvansiyonel silahlarda indirim yapılması için bu yıl sonuna kadar yeni görüşmelere başlanmasıçağrısında bulundular.

15- ABD ile Vietnam'ın siyasal tutukluların serbest bırakılması konusundaanlaşmaya vardıkları Vietnam Haber Ajansı'nca açıklandı.

16- Doğu ve Güneydoğu Asya ülkelerini kapsayan bir gezide bulunanABD Dışişleri Bakam George Shultz, Çin'den Güney Kore'ye gitti.

17 TEMMUZ 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren yaz dönemi çalışmalarının ikincibölümünü sürdürmek üzere İstanbul'a gitti.

2- Başbakan Turgut Özal Ankara'da yaptığı açıklamada, erken yerel seçimyapılması için anayasa değişikliği yapmak üzere TBMM'yi 2 ağustostaolağanüstü toplantıya çağıracaklarını söyledi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü İstanbul'da erken yerel seçimle ilgiliaçıklamada bulundu.

4- Adalet Bakanı Mehmet Topaç izmir'de yaptığı açıklamada, cezaevlerinde yeni düzenlemelere gidileceğini söyledi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Ankara'da erken yerel seçimkonusunda açıklamalarda bulundu.

6- SHP Genel Sekreter Yardımcısı Ali Topuz, Ankara'da erken yerelseçimle ilgili açıklama yaptı.

7- Türk Tabibler Birliği, belirlenen ücretin altında sözleşmeli hekimçalıştırdığı iddiasıyla, Sosyal Sigortalar Kurumu'nu mahkemeye verdi.

8- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 19 kişi öldü,16 kişi de yaralandı.

9- Hindistan Başbakanı Rajiv Gandi, Başbakan Turgut Özal'ın resmi davetlisi olarak Ankara'ya geldi.

10- İslam Konferansı Örgütü Temas Grubu'nca hazırlanan bir.raporda, Bulgaristan'daki Türklere yapılan baskı ve zulmün hâlâ devam ettiği ve Buigarhükümetinin Türklerin milli, dini ve kültürel kimliğini ortadan kaldırmaya kararlıolduğu belirtilerek, "Müslüman Türklere yapılan büyük bir felakettir" denildi.

11- İrak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin yaptığı açıklamada, Körfezsavaşına "onurlu bir son" verilebilmesi için iran'a barış çağrısında bulundu.

Bu arada Irak birlikleri geçen hafta iran'dan ele geçirdikleri Dehloran'dangeri çekildiler.

12- İrak Hükümeti tarafından yeniden ele geçirilen Zübeydat cephesinigörmek üzere davet edilen beş Türk gazetecinin de içinde bulunduğu askeribir araca, cepheye giderken yoğun toz bulutu yüzünden kendilerini göremeyen bir tankın çarpması sonucu bir Iraklı gazeteci öldü, Türk gazeteciler olaydan yara almadan kurtuldular. .

13- Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Naim Fataliev Bakü'de A.A.yayaptığı açıklamada, "Karabağ bizimdir. Bizde kalacaktır. Azerbaycan halkınınüçte ikisi rıza göstermedikçe bu toprağı bizden hiç kimse alamaz" dedi.

18 TEMMUZ 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türkiye'yi ziyaret etmekte olan HindistanBaşbakanı Rajiv Gandi'yi İstanbul'da kabul ederek bir süre görüştü. Bu aradaTürkiye ile Hindistan arasında hukuki ve adli alanlarda işbirliğini öngören ikikonsolosluk anlaşmasıyla, denizcilik ve demiryolu alanında iki anlaşma imzalandı.

2- Başbakan Turgut Özal, Ankara'da açılışı yapılan 12. Milli EğitimŞurası'nda bir konuşma yaptı.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay beraberinde KaraKuvvetleri Komutanı Orgeneral Kemal Yamak, Deniz Kuvvetleri KomutanıOramiral Emin Göksan, Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Cahit Parpucuile birlikte çeşitli incelemelerde bulunmak üzere iskenderun'a gitti.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi inal Batu Ankara'da yaptığıaçıklamada, Başbakan Turgut Özal ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu arasında herhangi bir mektup teatisinin gerçekleşmediğini bildirdi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Ankara'da yaptığı açıklamada,mahalli seçimlerin öne alınması için iktidar partisine verdikleri desteğin Anayasa'daki bir eksikliğin giderilmesinden ibaret olduğunu söyledi.

6- MÇP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş Elazığ'da düzenlediği basın toplantısında çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

7- ANAP Genel Başkan Yardımcısı Recep Ergun'un çeşitli konulardakiaçıklaması Cumhuriyet Gazetesi 'nde yayınlandı.

8- DYP Zonguldak milletvekili Tevfik Ertüzün ve 15 DYP'li, hayali ihracat ileilgili bir araştırma önergesini TBMM Başkanlığfna verdiler.

9- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçîoğlu, Olağanüstü Ha! BölgeValiliği'nin 1. kuruluş yıldönümü nedeniyle Diyarbakır'da çalışmaları hakkındabilgi verdi.

10-Güvenlik kuvvetlerince Mardin'in Derik ilçesi ve çevresinde yapılanarama ve operasyonlar sonucu 22 PKK'lı terörist yakalandı.

11- Türkiye-Suriye Karma Ekonomik Kornisyon'ün üçüncü toplantılarınakatılmak üzere ekonomik ilişkilerle görevli Başbakan Yardımcısı Selim Yasin başkanlığındaki Suriye heyeti Ankara'ya geldi.

12- İran , daha önce reddettiği Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin598 sayılı "ateşkes kararf'm kabul ettiğini resmi haber ajansı IRNA kanalıylatüm dünyaya duyurdu.

13- SSCB Yüksek Sovyet Prezidyumu yaptığı toplantıda, özerk Karabağbölgesinin Azerbaycan'dan ayrılıp Ermenistan'a bağlanması yönündeki Ermeni isteğini reddetti

14- Lübnan'ın kuzeyinde, Suriye birliklerinin denetimindeki bir kasabadaHıristiyanlar ile Müslümanlar arasında çıkan çatışmada 5 kişi öldü.

19 TEMMUZ 1988

1- Başbakan Turgut Özal, Iran-lrak savaşı konusunda Ankara'da yaptığıyazılı açıklamada, "Aktif tarafsızlık politikasına bundan böyle de devam edecekolan Türkiye, BM Genel Sekreteri'nin gözetiminde barışa müncer olacakmüzakerelerin bir an önce başlatılmasını ümit ve temenni etmektedir, Türkiyebu konuda her türlü yardımı yapmaya hazırdır" dedi.

2- Devlet Bakanı Adnan Kahveci'nin özel çevre koruma bölgeleriyle ilgiliaçıklaması Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel heyelan bölgesi Çatak'ta incelemeler yapmak üzere gittiği Trabzon'da gazetecilerin erken yerel seçim konusunda sorularını cevaplandırdı.

4- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Teoman Evren Ankara'da yaptığıaçıklamada, "1982 Anayasası'nın, demokrasimize çizdiği sınırlar, sosyalyaşama dar geliyor" dedi.

5- Türkiye Elektrik Kurumu, elektriğin satış fiyatına yüzde 16.5 ile yüzde10 arasında zam yaptı.

6- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in çeşitli konulardaki açıklaması ABD'deyayınlanan Newsweek dergisinde yer aldı.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs Barış Harekâtının 14.yıldönümü nedeniyle Bayrak Radyosu'nda yaptığı konuşmada, "Ağustos ayıiçinde BM Genel Sekreteri'nin bürosunca Rum yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu ile buluşacağını" söyledi.

8- Macaristan Komünist Partisi lideri ve Başbakan Kadoly Grosz, resmi birziyaret için ABD'ye gitti.

20 TEMMUZ 1988

1- Resmi temaslarda bulunmak üzere İstanbul'a gelen ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi üyesi Amerikalı üç senatör Cumhurbaşkanı KenanEvren tarafından kabul edildiler.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Hollanda'da yapılan Dünya LiselerarasıVoleybol Şampiyonası birincisi Üsküdar Kız Lisesi Voleybol takımını kabulederek, plaket verdi.

3- Başbakan Turgut Özal, Suudi Arabistan Kralı Fahd Bin Abdülaziz'in davetlisi olarak hac amacıyla Suudi Arabistan'a gitti.

4- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, erken yerel seçim için anayasadeğişikliği konusunda bir açıklama yaptı. SHP Genel Başkanı Erdal inönüGüneş Gazetesi'ne verdiği özel demeçte de Yunanistan ile ilişkilerideğerlendirdi.

5-12. Kayısı Festivali'ne katılmak üzere Malatya'ya giden Devlet BakanıYusuf Özal Festival'de yaptığı konuşmada, bir gazetede hayali ihracat yapanlara ödenen vergi iadesinin 800 milyar lira olduğunun öne sürüldüğünüanımsatarak, "1985-86-87 yılındaki toplam vergi iadesi bir trilyon. Bunlarınhepsi hayali hesaplar" dedi.

6- Türkiye-Suriye üçüncü dönem Karma Ekonomi Komisyonu (KEK) toplantılarına ilişkin protokol, Devlet Bakanı Mehmet Yazar ve Suriye BaşbakanıEkonomik işler Yardımcısı Selim Yasin tarafından Ankara'da imzalandı.

7- DYP Genel Başkanı Süleyman Demire! Ankara'da yaptığı açıklamada,ANAP ile sadece Anayasa'nın 127. .maddesine "seçimlerin bir yıl önealınabilmesiyle ilgili fıkra eklenmesi" konusunda mutabık olduklarını söyledi.

8- Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Muammer Elçin, ANAP üst düzeyyöneticilerine başvurarak, anayasa değişikliği gerçekleşirse, erken yerelseçimin ekim ayında yapılmasının "fiziki" olarak mümkün olmadığını bildirdi.

9- Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit'in çeşitli konuları içeren açıklamasıMilliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

10- Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü'ne bağlı işyerlerinde1157 işçinin 29 gündür sürdürdüğü grev, imzalanan sözleşme ile sona erdi.

11- İstanbul Cemberlitaş Vezir Han'da bir kuyumcu atelyesini soymak isteyen 4 soyguncu, polisin müdahalesi üzerine beş kişiyi yedi saat süreyle rehin tuttuktan sonra silahlı çatışma sonunda yakalandı.

12- Türkiye Taş Kömürü Kurumu'nca üretilen taş kömürüne yüzde 15-20arasında değişen zam yapıldı.

13- Türk Hava Yolları A.O.Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu BaşkanıYılmaz Oral ve THY Yönetim Kurulu üyesi Osman Ural'ın görevden alındığınailişkin kararname Resmi Gazete'de yayımlandı.

14- Gazeteci yazar Cavit Yamaç izmir'de öldü.

15- MÇP Genel Başkan Yardımcılarından Tahsin Ünal Mekke'de öldü.

16-1974 Kıbrıs Barış Harekâtı'nın 14. yıldönümü Kuzey Kıb/ıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) törenlerle kutlandı.

17- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Iran ile Irak arasında ateşkeskoşulları konusunda görüşmelerde bulunmak üzere, 10 kişiden oluşan birheyeti Körfez'e göndereceğini açıkladı.

Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz de BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'aateşkesi takiben uygulanmak üzere 5 maddelik pratik barış anlaşmasıönerilerini içeren bir mektup gönderdi.

iran'ın dini lideri Ayetullah Humeyni ise Tahran radyosu tarafındanyayınlanan açıklamasında, BM'nin ateşkes kararını kabul etmenin "zehiriçmekten bile daha kötü" olduğunu söyledikten sonra "Ancak, siyasi liderlerbenden ateşkesi kabul etmemizi istediler" dedi.

18- Pakistan Devlet Başkanı Ziya ül-Hak, senatoda bir açıklama yaparak,genel seçimler ve eyalet seçimlerinin 16 kasımda yapılacağını bildirdi.

19- Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega Managua'da yaptığı konuşmada, geçici ateşkes süresinin bir ay daha uzatıldığını bildirerek, ABD'yeilişkileri normalleştirmek için görüşme çağrısında bulundu.

20- Sovyet resmi haber ajansı TASS, SSCB Yüksek Sovyet Prezidyumu'nun, Karabağ bölgesinin Ermenistan'a bağlanması için yürütülen kampanyanın lideri Paruir Aynkyan'ı "Ülkenin prestijine zarar veren davranışları dolayısıyla" sınır dışı etmeye karar verdiğini açıkladı.

21 TEMMUZ 1988

1- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan'ın çeşitli konulardaki açıklamasıMilliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

2- Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin Ankara'dayaptığı açıklamada "Danıştay'ın Motorlu Taşıt Vergisi'nin artırılmasına ilişkinyürütmeyi durdurma kararına itiraz edeceklerini" söyledi.

3- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Nihat Kitapçı Ankara'da yaptığıaçıklamada, "Bakanlık merkez ve taşra örgütlerinde geniş çaplı reorganizasyona gidileceğini" söyledi.

4- ANAP, TBMM'nin, anayasa değişikliği ve yerel seçim yasasındadeğişiklik önerilerini görüşmek üzere 2 ağustosta olağanüstü toplanması için153 imzalı önergeyi TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut'a verdi.

5- Türk-Bulgar ortak çalışma gruplarının ikinci tur müzakereleri Ankara veSofya'da başladı.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Nüzhet Kandemir görüşmelerdenönce yaptığı açıklamada, "Bütün emelimiz, iki komşu ülke arasında mevcutolan insani sorunlara bir an önce hal çaresi bulunması ve ikili ilişkilerin eskiden örnek gösterilen düzeye getirilmesidir" dedi.

6- Diyarbakır 7. Kolordu Askeri Mahkemesi'nde görülen 53 sanıklı PKKIdil grubu davasında mahkeme, 1 sanığa idam, 8 sanığa ömürboyu hapis, 23sanığa da 3 ile 24 yıl arasında değişen ağır hapis cezası verirken, 21 sanığında beraatini kararlaştırdı.

7- İçişleri Bakanlığı'nın çeşitli kademelerine yapılan atamalar Resmi Gazete'de yayımlandı.

8- Pakistan Devlet Başkanı Ziya Ül Hak Islamabad'da düzenlediği basın toplantısında, Pakistan muhalefet partilerinin 16 Kasımda yapılacak genel

seçimlere katılma kararı almaları üzerine yaptığı açıklamada "Siyasi partilerinseçimlere katılamayacaklarını" söyledi.

22 TEMMUZ 1988

1- Federal Almanya'da yaptırılan "Turgut Reis", Gölcük'te yaptırılan "Fatih"firkateynleri ile Taşkızak Tersanesi'nde yaptırılan "Fırtına" hücumbotu, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in de bulunduğu törenle) donanmaya katıldı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü Giresun'da halka hitaben yaptığıkonuşmada, "Meclis'te, Anayasa değişikliğinin kabul edilmesi halinde Cumhurbaşkanının bu değişikliği halkoylamasına sunması gerektiğini" belirtti.

3-12. Milli Eğdim Şurası sona erdi. Şurada alınan kararlar açıklandı, ilkokul1. sınıftan itibaren öğrencilere "uygulamalı din dersi" verilmesi önerisi ŞuraBaşkanı Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel'in girişimiyleyeniden düzenlenmek üzere geri çevrilirken, Şura Genel Kurulu, ortaöğretimde de öğrencilerin eğitim harcamalarına katılmasını benimsedi.

4- TÜBiTAK Başkanı Prof.Mehmet Ergin Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, TÜBiTAK'ın "Bilim, Hizmet ve Teşvik ödüllerini" bu yıl kazananlarıaçıkladı.

5- Marmaris Limanı'ndan 1986 yılı Nisan ayında yapılan 60 milyon dolarlıkhayali ihracat olayı ile ilgili dava izmir DGM'de görüşülmeye başlandı.

6- Aralarında Yarın Dergisi İstanbul irtibat Bürosu temsilcisinin de bulunduğu 6 kişinin, yasadışı Türkiye Birleşik Komünist Partisi üyesi oldukları veduvarlara afiş yapıştırdıkları iddiasıyla yargılanmalarına İstanbul DGM'debaşlandı.

7- İstanbul Robert Lisesi Edebiyat Öğretmeni iken öğrencilerine Ruhi Su,Karacaoğlan ve Yunus Emre Türküleri dinlettiği gerekçesiyle görevine MilliEğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı'nca son verilen Rükzan Günaysu İstanbul 3.idare Mahkemesi tarafından görevine iade edildi.

8- Türk -Bulgar Ortak Siyasi Çalışma Grubu Ankara'daki çalışmalarını tamamladı.

9- Konya-Akşehir karayolunda bir yolcu otobüsü ile kamyonun çarpışmasısonucu meydana gelen kazada 20 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.

Öte yandan Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde meydana gelenheyelan ve sel sonucu ise 8 kişi boğularak öldü.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada,Rum Yönetimi Lideri Yeorgios Vasiliu'nun, yapacakları görüşmede, 1980, 81 ve 84 BM belgelerine de atıfta bulunulmasını kabul ettiğini, ancak bu belgelerin statüsü konusunda yeni bir öneri sunarak engel yarattığını söyledi.

11- Sovyet Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vadim Perfilyef Moskova'da dürıyaptığı açıklamada, Pakistan ordusundan 11 kişilik bir grubun bu ayırîbaşlarında Kandahar kentindeki Hakrez'de mücahitlerle birlikte görüldüğünüsöyledi ve askerlerin mücahitlere, askeri operasyon düzenlemekte yardımcıolduklarını kaydetti.

12- Pakistan Muhalefet Lideri Benazir Butto, Devlet Başkanı Ziya ÜlHak'ın, siyasi partilerin seçimlere katılamayacağı yolundaki kararma tepkigöstererek, Yüksek Mahkeme ve Seçim Kurulu'na, seçimleri siyasi partileresasına göre yapmaları çağrısında bulundu.

13- İran, Irak birliklerinin gerçekleştirdikleri bir saldırıyla 3 kasabayı elegeçirdiklerini ve iki kasabada kimyasal silah kullandıklarını açıkladı.

14- Lübnan'ın başkenti Beyrut'un Müslümanların yaşıdığı batı kesimindebir otomobile yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 10 kişi öldü, 17 kişi yaralandı.

23 TEMMUZ 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal. SHP GenelBaşkanı Erdal inönü, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, DSP GenelBaşkanı Necdet Karababa, IDP Genel Başkanı Aykut Edibali, Türk-lş YönetimKurulu, KKTC Cumhurbaşkam Rauf Denktaş, Kurban Bayramı nedeniyle birer mesaj yayımladılar.

2- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel, Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında, 12. Milli Eğitim Şurası'nda, eğitim reformuçalışmalarının temelini oluşturacak önemli kararlar alındığını belirterek, Şuraçalışmalarının genel bir değerlendirmesini yaptı.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, Başbakan Turgut Özal'ın hacca gidişi ve TRTnin ilk kez bu yılKabe'den naklen yayın yapmasını eleştirdi.

4- Türkiye'de sansürün kaldırılışının 80. yıldönümü ve 24 Temmuz BasınBayramı nedeniyle, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent ve TürkiyeGazeteciler Sendikası Genel Başkanı Eren Güvener birer açıklama yaptılar.

5- Mardin'in Nusaybin ilçesi yakınlarındaki Şafak Karakolu mevkiinde,Türkiye'ye kaçak girmek isteyen iki teröristten biri ölü olarak ele geçirildi, diğerterörist ise yaralı olarak Sun'ye'ye kaçtı.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 7 kişi öldü, 7kişi yaralandı.

7- 3. Uluslararası İstanbul Boks Turnuvası, İstanbul'da başladı.

8- Sovyetler Birliği Resmi Haber Ajansı TASS, Orta Menzilli NükleerFüzeler ;;:Antlaşması (INF) çerçevesinde, ilk Sovyet orta menzilli SS-20füzesinin, Amerikalı gözlemci heyetinin denetimi altında imha edildiğini bildirdi.

9- Körfez'de ateşkesin uygulanması için diplomatik çalışmalar devamederken, Irak'ın dün büyük bir saldırı başlattığı, iran'ın ise saldırı karşısında tümyedekleri silah altına çağırdığı bildirildi.

10- Yugoslavya'nın Slovenya Cumhuriyeti'nde, üç gazetecinin askerimahkemede yargılanmasını protesto amacıyla 8 bin kişinin katıldığı bir gösteriyapıldı.

24 TEMMUZ 1988

1- Başbakan Turgut Özal Türkiye Bayram Gazetesi ve İstanbul BayramGazetesi'ne birer demeç verdi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü Türkiye Bayram Gazetesi ve İstanbulBayram Gazetesi'ne birer demeç verdi.

3- Adalet Bakanı Mehmet Topaç Türkiye Bayram Gazetesi'ne af konusunda bir açıklama yaptı.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Türkiye Bayram Gazetesi veİstanbul Bayram Gazetesi'ne birer demeç verdi.

5- Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi Basın Bayramı nedeniyleTürkiye Bayram Gazetesi'ne bir demeç verdi.

25 TEMMUZ 1988

1- İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, BM Genel Sekreteri Perez deCuellar ile görüşmelerde bulunmak üzere Nevvyork'a gitti. BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Amerikan ABC Televizyonu'na verdiği demeçte, "Iran veIrak temsilcileriyle görüşmelere başladığı an çatışmaların sona ereceğineinandığını" söyledi.

Öte yandan, 598 sayılı karar gereği ateşkes çalışmalarını yürütecek 10kişilik BM teknik heyetinden 4 kişi Tahran'a gitti.

2- İsrail ve ABD,, yeni geliştirilecek bir füze savunma sistemininaraştırılması anlaşması imzaladılar.

26 TEMMUZ 1988

1- Maliye ve Gümrük Bakanı Kurtcebe Alptemoçin, Motorlu Taşıtlar Vergisi'ni bir kat yükselten Bakanlar Kurulu kararı için Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararı vermesinden sonra yaptığı açıklamada "Herkes vergisini ödesin" dedi.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, İstanbul Bayram Gazetesi'ne birdemeç vererek, hükümetin ekonomik politikasını değerlendirdi. Demirelayrıca, yerel seçimler konusunda görüşlerini açıkladı.

3- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 15 kişi öldü,41 kişi yaralandı.

4- Tekel tarafından ithal edilen yabancı sigara ve içkiye zam yapıldı.

5- Basın Şeref Kartı sahibi gazeteci Avni Altıner, İstanbul'da öldü.

6- İsrail askerleri dün işgal altındaki Arap topraklarında iki Filistinliyiöldürdüler.

7- Çin Halk Cumhuriyeti ve Yeni Zellanda'da şiddetli yağmurun yol açtığıseller sırasında 54 kişi öldü.

27 TEMMUZ 1988

1- Başbakan Turgut Özal, bir hafta süren hac ziyaretini tamamlayarak, Ankara'ya döndü.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem izmir'de yaptığıaçıklamada, hayali ihracat olayının büyütülecek nitelikte olmadığını, hayali ihracat yapanların amacının, devletten para almak değil, itibar^sağlamak ya dayurtdışındaki kara parasını aklamak olduğunu söyledi.

3- 1984 yılında Elmalı'dan ABD'ye kaçırılan "Yüzyılın Definesi" olaraktanımlanan Elmalı Sikkelerinin geri alınması için Dışişleri Bakanlığı girişimlerebaşladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı kanalı ile ABD Dışişleri Bakanlığı ve gümrük makamları nezdinde girişimlerde bulunulmasını istedi.

Bu arada Kültür ve Turizm Bakanı Tınaz Titiz, eski eser kaçakçılığınınönlenmesi için Türkiye'de bilimsel çalışma yapan bilim adamlarına yasaklamagetirilmediğini bildirdi.

4- NATO üyesi 12 Avrupa ülkesinin oluşturduğu Eurogroup'un dönembaşkanlığının Türkiye'ye geçmesi üzerine Milli Savunma Bakanîığı'nca, grupile ilgili asker ve sivil kesimden bir koordinasyon kurulu oluşturuldu.

Kurul, Dışişleri, Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı yetkililerinden oluşuyor.

5- İçişleri Bakanlığı'nın izmir'in Konak ilçesi Belediye Başkanı Süha Baykal'ın üçüncü kez görevden alınması isiemi Danıştay tarafından reddedildi.

6- Gaziantep Özel Tip Cezaevi'nde dün yapılan açık görüş sırasında 36 yılahükümlü THKP-C örgütü üyesi Mehmet Dök'ün firar ettiği açıklandı.

7- Bayramın ikinci günü Diyarbakır 1 No'lu cezaevinde açık görüş yapmakiçin gelen tutuklu ve hükümlü yakınlarıyla güvenlik güçleri arasında sırayüzünden çıkan olaylarda 100 kişi gözaltına alındı.

8- YÖK'ün kayıt silme uygulamasının kaldırılması için imza kampanyasıbaşlattıkları gerekçesiyle haklarında "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu"na muhalefetten dava açılan Denizli Eğitim Yüksekokulu ve MühendislikFakültesinden 34 öğrenci hakkında Rektörlükçe soruşturma açıldı.

9- İmar ve iskân eski bakanlarından Sadık Kutlay Ankara'da öldü.

10- 3. Uluslararası İstanbul Boks Turnuvası yapılan final müsabakalarıylasona erdi.

11- Türkiye ile SSCB arasında, nükleer kaza halinde bilgi verme venükleer tesislere ilişkin bilgi değişimi konusundaki görüşmelere Moskova'dabaşlandı.

Görüşmelere Türkiye adına Dışişleri Bakanlığı ikili Ekonomik IşlerGenelMüdür Yardımcısı Erdinç Üstün başkanlığında, TAEK yetkililerinden oluşan birheyet katıldı.

12- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu geçtiğimiz pazar günü Atina'da yaptığı açıklamada, Başbakan Turgut Özal'ın Atina ziyareti sırasında buyıl içinde Türkiye'ye gideceğinin açıklanmasına rağmen bu ziyaretigerçekleştiremeyeceğini bildirdi.

13- 21 yıllık aradan sonra Türk ve Yunan! futbol takımları başkent Atina'dakarşılaştılar.

14- SSCB'nin Ermenistan Cumhuriyeti'nde ve Ermenistan'a bağlanmak iştoyen özerk Nagorno Karabağ bölgesinde iki aydır süren grevlerin sona ermesinin ardından, SSCB yönetimi bölgeye özel bir temsilci gönderdi.

15- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellardün Iran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti ile iki kez görüştükten sonra Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz ile debiraraya geldi.

Iran, Lübnan'daki ABD'li rehinelerin serbest bırakılabileceğini, bunun içinABD'den 9 milyar dolar tutarında dondurulmuş mal varlığını serbestbırakmasını talep etti.

16- ABD Başkanı Ronald Reagan Macaristan Komünist Partisi Genel Sekreteri ve Başbakan Karoly Grosz'i Beyaz Saray'da kabul ederek görüştü.

17- Avrupa Topluluğu, 1 Temmuzdan beri dönem başkanlığını yürütenYunanistan'ın insiyatifiyle tarihte ilk kez, SSCB ile "Direkt Siyasi Müzakerelere geçilmesini kararlaştırdı.

18- Çin'in Sinşuan eyaletindeki Min Nehri'nde seyreden bir geminin batması sonucu, 19 kişi öldü, 159 kişi kayboldu.

28 TEMMUZ 1988

1- Başbakan Turgut Özal, Bahreyn'de ingilizce olarak yayınlanan SuudiGazete'ye verdiği demeçte, Türkiye Müslüman ülke olduğu için tam üyelikbaşvurusunun AT tarafından reddedilebileceğini söyledi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, hükümetin, yerel seçimleri erkene almak için anayasa değişikliğigirişimini değerlendirdi.

3- DYP Hatay Milletvekili Murat Sökmenoğlu, Devlet Bakanı ve BaşbakanYardımcısı Kaya Erdem'in yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na'hayali ihracaat' konusunda bir soru önergesi verdi.

4- 28 Avrupalı komünist parti tarafından imzalanan ve TBKP liderleri Haydar Kutlu ile Nihat Sargın'ın serbest bırakılmasını talep eden bir dilekçeyiBaşbakan Turgut Özal'a iletmek isteyen Avrupalı heyet üyeleri BaşbakanÖzal ile görüşemeyince konut bahçesinde oturma eylemi yaptılar.

5- Mardin'in Midyat ilçesine bağlı Kısmetli ve Kılavuz köyleri arasındagüvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren iki terörist teslim oldu.

6- Ankara'da kömüre zam yapıldı.

7- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 27 kiş!öldü, 25 kişi yaralandı.

8- ABD Savunma Bakanı Frank Carlucci, Finlandiya, Sovyetler Birliği veTürkiye'yi kapsayan gezisine çıkmadan önce Milliyet Gazetesi'ne verdiğidemeçte, Türkiye'ye yapacağı ziyaretin temel amacının savunma alanında devam etmekte olan ilişkiyi daha da sağlamlaştırmak olduğunu söyledi.

9- Yunanistan hükümet sözcüsü Sotiris Kostopulos, Atina'da düzebasın toplantısında, Başbakan Andreas Papandreu'nun Ankara ziyareti li bir soruyu cevaplandırırken, "Türk ve Yunan başbakanlarının geçen haziran ayında Atina'da yaptıkları görüşmeden sonra yayınlanan ortak açıklamada Yunanistan Başbakanı'nın Ankara ziyareti tarihinin diplomatik kanallardan saptanacağı belirtilmişti" dedi.

10- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Muıphy VVashington'da yaptığıbir konuşmada, ABD'nin, yasadışı yollardan Amerikan yapısı Stinger füzeleriedinen Katar'ı protesto etmek için bu Körfez ülkesi ile askeri ve ekonomikişbirliğini askıya aldığını açıkladı.

11- Sri Lanka'da, ayrılıkçı Tamil gerillaları 14 köylüyü öldürdü.

29 TEMMUZ 1988

1- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi DimitrisMakris'i kabul ederek bir görüşme yaptı.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi inal Batu Ankara'da düzenlediğihaftalık basın toplantısında, Yunan Deniz Kuvvetleri'nin 11.-13 Temmuz tarihleri arasında Ege'de düzenlediği tatbikat konusunda, 27 Mayısta Atina'da ik!ülke Dışişleri Bakanları tarafından imzalanan mutabakat muhtırasının açıkça ihlal edildiğini bildirdi.

3- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar Iran-lrak arasında sağlanacakateşkesin denetlenmesi için kurulacak 250 kişilik gözlemciler heyetinde 15Türk subayın da bulunmasını Türkiye'ye önerdi.

Dışişleri Bakanlığı'nca konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada Genel Sekreterin önerisinin kabul edildiği bildirildi.

4- Siyasi göçmenlerin yurtdışında yaptıkları kültür ve sanat eserlerininTürkiye'ye sokulması, yayınlanması ve çoğaltılmasını yasaklayan Bakanlar Kurulu kararına karşı Danıştay 10. Dairesi'nde açılan iptal davası oy çokluğuylareddedildi.

5- 2000'e Doğru Dergisi Yayın Yönetmeni ve Başyazarı Doğu Perinçek,dergisinin geçen haftaki sayısında yer alan "Özal'a ben ateş ettim" başlıklı haber nedeniyle gözaltına alındı.

Perinçek hakkında daha sonra İstanbul DGM'de dava açıldı.

6- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 24 kişiöldü.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da düzenlediği basın toplantısında konuşurken, toplumlararası üst düzey görüşmeleriyle ilgiligelişmeleri "Sağlam zemine basmak ihtiyacındayız" şeklinde değerlendirdi.

8- Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Yeorgios Vasiliu VVashingbn'da ABDDışişleri Bakanı George Shultz'la görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada,ABD yönetiminden, Kıbrıs'taki askerlerini çekmesi için Türkiye'yi ikna etmesiniistediğini söyledi.

9- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu PASOK Partisi'nin MerkezKomitesi toplantısında yaptığı konuşmada, Türk-Yunan ilişkileri, Kıbrıs meselesi ve Yunanistan'daki ABD üslerinin geleceği ile ilgili konularda daaçıklamalarda bulundu.

10- ABD Başkanı Ronald Reagan'ın, Panama'nın fiili lideri GenelkurmayBaşkanı General Manuel Antonio Noriega'yı devirmeye yönelik gizli planıonaylaması üzerine gazetecilere bir demeç veren Panama Hükümet BaşkanıManuel Solis Palma, "Demokratik dünyada bir ülke liderinin başka ülkelerinyönetimine doğrudan karışmasının olumsuz ve esef verici olduğunu" bildirdi.

11- ABD Savunma Bakanı Frank Carlucci, bazı Sovyet üsleriyle Karadeniz'deki askeri gemileri gezeceği 4 günlük bir ziyaret için Moskova'ya gitmeküzere dün ülkesinden ayrıldı.

12- İsrail işgali altındaki Gazze şeridi dışındaki tüm topraklarda genel grevyapıldı.

13- Hindistan'ın Pencap eyaletinde Sin militanlar 14 kişiyi öldürdü.

30 TEMMUZ 1988

1- DYP Genel Başkanı Süleyman Demire), yerel seçim konusunda, Cumhuriyet Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu.

2- DYP, ANAP ve SHP'ye anayasa değişikliğinden önce Seçim.Yasası'nıgörüşme çağrısı yaptı..

SHP, DYP'nin Seçim Yasası için partiler arasında ortak çalışma önerisiniolumlu karşıladı.

3- Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla ilişkiler Müşaviri Ali Baransel Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Seçim Yasası ve Başbakan Turgut Özal'ın Hac ziyareti hakkındaki görüşleri konusunda basının sorularını cevaplandırdı.

4- Türkiye Barolar Birliği, özel bir komisyonca hazırlanan Türk Ceza Yasasıöntasarısına karsı olduğunu açıkladı.

5- Diyarbakır'ın Hani ilçesinin Serdi köyü yakınlarında güvenlik güçleriylebir grup terörist arasında çıkan çatışmada 9 terörist ve 1 polis memuru öldü.

6- KKTC hükümeti, Kıbrıs'ta iki kesim arasında seyahat eden yabancı uyruklulann pasaportlarına damga basma uygulamasını kaldırdığını açıkladı.

7- ABD'de bulunan Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu, dün ABDDışişleri Bakanı George Shultz ile bir görüşme yaptı.

8- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Iranve Irak dışişleri bakanları ile ikikez ayrı ayrı görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, gelecek haftaateşkesin ilan edilmesini umduğunu söyledi.

Irak, iran'a ait yerleşim bölgelerinden iki gün içinde çekileceğini açıklarken,Iran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti "Genel Sekreterin önerilerini geneldeolumlu bulduklarını" söyledi. Ali Ekber Velayeti, "Ateşkes sağlandıktan, birlikler uluslararası sınırlara çekildikten sonra ^makul bir düzeyde yüzyüzegörüşmeyi kabul edebileceklerini" bildirdi.

9- SSCB'nin Ermenistan Cumhuriyeti'nin başkenti Erivan'da, dün yaklaşık300 bin kişinin katıldığı bir gösteri düzenlendi. Gösteri sırasında, faaliyetleriresmen feshedilen Karabağ Komitesi'nin Azerbaycan Cumhuriyeti'ndeki Karabağ bölgesinin Ermenistan'a bağlanması isteğiyle, toplu dilekçe verilerekreferanduma gidilmesi çağrısında bulunduğu belirtildi.

10- Ürdün Kralı Hüseyin, 1984 yılında oluşturulan ve yarısını İsrail işgalialtındaki Batı Şeria'nın temsilcilerinin oluşturduğu 60 üyeli Millet Meclisi'ni feshetme kararı aldı.

11- Pakistan hükümetince yapılan açıklamada, Afganistan savaş uçaklarının, Pakistanda bir sınır köyünü bombalamalar, sonucu 27 kişinin öldüğü, 25 kışının yaralandığı bildirildi.

31 TEMMUZ 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren,Başbakan Turgut özal'ı,İstanbul'da Tarabya Köşkü'nde kabul etti

Başbakan Turgut Özal, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı'na Iran-lrak savaşı, ekonomik durum ve gelişen politik konularla ilgilidüşüncelerini ifade ettiğini belirtti ve "DYP'nin erken seçim konusunda (Anayasa değişikliği için verdiği sözden vazgeçmesi halinde ya referanduma gideceklerini ya da erken seçim teklifini tümüyle geri çekebileceklerini" söyledi.

2-SHP Genel Başkanı Erdal inönü, "Yerel seçimlerin Mart'ta yapılmasınınAnayasa hükmü olduğunu, parti çıkarları için Anayasa'nın değiştirilmesinekimsenin razı olmayacağını" söyledi.

3- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Arnavutluk Dışişleri Bakanı Reis Malile'nindavetlisi olarak 4 günlük resmi bir ziyaret için Arnavutluk'a gitmek üzere Ankara'dan ayrıldı.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, "Anayasa değişikliğinin seçim yasası ile yan yana geldiğini veseçim yasası olayını Anayasa Mahkemesi kararının gerekçesindeki ilkelerleberaber düşünmek gerektiğini" belirtti ve "Dürüst, adil, eşit bir seçimyapılmayacaksa, seçimin bir anlamı yoktur" dedi.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği tarafından yapılan açıklamada, güvenlikgüçlerinin Mardin ve çevresinde yaptığı operasyonlarda çeşitli eylemlerekatılmış oldukları gerekçesiyle 63 kişinin çok sayıda silah ve patlayıcı maddeyle birlikte yakalandığı bildirildi.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 17 kişi öldü.

7- Lefkoşa'da, ara bölgeye geçen bir Rum askeri, Türk mevzilerine doğruilerlemesi üzerine açılan ateş sonucu yaralandı. Olaydan sonra, Barış Gücü,Türk veRumkesimlerini ayıran bölgede olağanüstü önlemler a!dı.

8- Kıbrıs Rum yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu, ABD'de sürdürdüğü temasları sırasında düzenlediği basın toplantısında Türk gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Vasiliu konuşmasında, adadaki Türklerin "Güvenlik isteğini^meşru bir hak olarak" gördüğünü ifade ederek, Başbakan Turgut Özal ilegörüşme isteğini belirtti.

9- Tahran radyosu, iran'ın sınıra yakın kentlerinden Kasr-ı Şirin'i Iraklan gerialdığını açıklarken, ateşkesin teknik şartlarını belirlemek üzere oluşturulan ve

dün Bağdat'a gelen BM heyetinin görüşmelere başladığı bildirildi.

10- Ürdün Kralı Hüseyin "Filistinlilerin bağımsız bir devlet kurabilmeleri içinİsrail işgali altındaki Batı Şeria'nm ülkesinden ayrılmasını kabul ettiğini" açıkladı.

Filistin Kurtuluş Örgütü Merkez Komitesi, Ürdün'ün aldığı son kararüzerine, Irak'ın başkenti Bağdat'ta, FKÖ Lideri Yaser Arafat başkanlığındaolağanüstü toplandı.

11- Hindistan'ın Pencap eyaletinde, ayrılıkçı Sin militanların son iki güniçinde 7 Hinduyu öldürdükleri bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106