14.6.1988
×

Hakkında

Künye

İletişim

HAZİRAN 1988

1 HAZİRAN 1988

1- Başbakan Turgut Özal, BM Silahsızlanma Konferansı'na katılmak veAmerikalı bankacılarla temaslarda bulunmak üzere ABD'ye gitti.

2- Bakanlar Kurulu Devlet Bakanı ve Başbakan Vekili Kaya Erdem'inbaşkanlığında toplanarak, idari işlem ve Usullerinin Yeniden Düzenlenmesineilişkin Yetki Kanunu'nun 8 ağustostan geçerli olmak üzere 2 yıl dahauzatılmasını kararlaştırdı.

3- İstanbul Ticaret Odası Başkanı Niyazi Adıgüzel, Büyük Ankara Oteli lobisinde, avukat Kürşat Özkan tarafından tabanca ile vurularak öldürüldü. Olaysırasında .Adıgüzel'le birlikte Türkiye Gazetesi Ankara Temsilcisi Mevlüt Işıkile işadamı, mimar Davut Çelik'i de öldüren katil Kürşat Özkan daha sonra intihar etti.

4- Milli Piyango Idaresi'nin bilet satış ve ikramiye yönetmeliği yenilendi.

5- İsviçre'nin Cenevre kentinde başlayan Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)Genel Kurulu'na katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut, ILOGenel Başkanı Francis Blanchard ile bir görüşme yaptı.

6- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Federal Almanya'dayayımlanan Stern Dergisi'ne Türk-Yunan ilişkileri konusunu değerlendirdi.

7- ABD Başkanı Ronald Reagan ile Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov,Moskova'da yaptıkları zirve toplantısının sonunda, geçen yıl VVashington'daimzaladıkları INF (Orta Menzilli Füzeler) Antlaşması'nın onay belgelerini teatiettiler. Antlaşma böylece yürürlüğe girdi.

8- Fas ile Cezayir arasında uzun süredir kapalı bulunan sınır kapılarının 5hazİrandan itibaren yeniden açılması kararlaştırıldı.

2 HAZİRAN 1988

1- Yargıtay'ın kuruluşunun 120.yıldönümü, Ankara'da düzenlenen'birsempozyumla kutlandı.

Yargıtay 1.Başkanı Ahmet Coşar'ın açış konuşmasını yaptığı sempozyumun ilk oturumuna, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Anayasa MahkemesiBaşkanı Mahmut Çuhruk, Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan ile yüksekyargı organlarının başkan ve üyeleri katıldılar.

2- Kamu işletmeleri işverenleri Sendikası ile Türkiye Çimse-İş Sendikasıarasında Çitosan'a bağlı 22 Çimento ve 4 Toprak Grubu fabrikasında çalışan10 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi Ankara'da imzalandı.

3- Toplu iş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Yasası'nda yapılan değişiklikle, termik santrallere linyit veren işyerleri dışında, kömür işlerinde grev yasağıkaldırıldı.

4- Petrol-İş üyesi petrol işçilerinin pasif direnişi devam ederken, BelediyeIş Sendikası ile TÜHlS (Kamu işveren Sendikası) arasındaki toplusözleşme

görüşmelerinin sonuçlanmaması üzerine, Ankara, istanbul, İzmir, Adana,Anaşehir ve ilçe belediyelerinde çalışan 51 bin işçinin işi yavaşlatmayabaşladığı bildirildi.

Petrol-İş kolunda .petrokimya işçilerini grev yasağına alan yasa. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Petrokimya işçileri ise, grev haklarının ellerinden alınmasını, Uluslararası Çalışma Örgütü ILO'ya bildirerek kararı protesto etliler.

5- Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nun 31.maddesinde yapılan ve ResmiGazete'de yayımlanan Kanun Hükmündeki Kararname ile, özel okul zamlarınıonaylayan il ücret tespit komisyonlarının kaldırılması sonucu 1988-1989öğretim yılı için belirlenen zamlı ücretlerin'., geçersiz kaldığı bildirildi.

6- Dün New York'a giden Başbakan Turgut Özal, İran Dışişleri Bakanı AliEkber Velayeti ile bir görüşme yaptı.

7- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun, Fransa Devlet BaşkanıFrançois Mitterrand'a gönderdiği yazılı mesajında, Kıbrıs sorununun çözümüiçin Fransa'nın AT çerçevesinde yardım etmesini istedi. Ayrıca mesajda, TürkYunan ilişkilerinin düzelmesi yolunda Davos ve Brüksel'de atılan olumluadımların, Başbakan Turgut Özal'ın Atina ziyareti sırasında sürdürüleceği belirtildi.

8- Federal Almanya'nın Hessen eyaletinin kuzeyindeki Borken kentindebir kömür ocağında meydana gelen patlama sonucu göçük altında kalan 17'siTürk, 57 madencinin yaşamından umut kesildiği, kurtarma çalışmaları sırasında36 madencinin cesedinin çıkartabildiği bildirildi.

9- KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Kenan Atakol, Lefkoşa'da yaptığıaçıklamada," Rum yönetiminin milis kuvveti kurma planının, bir süreden beribüyük harcamalarla yürüttüğü çok yönlü silahlanma gayretinin bir parçası ol:düğünü ve KKTC'ye karşı bir provakasyon teşkil ettiğini, BM Barış Gücü'nünkonuyla ilgili olarak gerekli tedbirleri almasının ve ara bölgenin ihlal edilmezliğini sağlamasını beklediklerini" söyledi.

10- Moskova'da 5 gün süren Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov ileABD Başkanı Ronald Reagan zirvesi sona erdi. iki lider açıklamalarında ülkeleriarasındaki ilişkilerde önemli gelişme sağlandığını belirttiler.

Moskova'dan ayrılarak ingiltere'nin başkenti Londra'ya giden ABD BaşkanıRonald Reagan, Londra'da,Kraliçe 2.Elizabeth ve Başbakan MargaretThatcher ile görüşerek, zirveye ilişkin bilgi verdi.

11- İran'ın Resmi Haber Ajansı IRNA, dini lider Ayetullah Humeyni'nin,Meclis Başkanı Haşimi Rafsancani'yi İran Silahlı Kuvvetleri Başkomutan Vekiliolarak atadığını bildirdi.

12- Hintli aktör, yönetmen ve yapımcı Raj Kapoor öldü.

3 HAZİRAN 1988

1-TRT Genel Müdürü Cem Duna'nın maaş kararnamesi, "TRT GenelMüdürü'ne en yüksek devlet memuru olan Başbakanlık Müsteşan'ndan fazlamaaş verilemeyeceği" gerekçesiyle, Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafındanimzalanmadı.

2-SHP Genel Başkanı Erdal inönü, içişleri Bakanlığı tarafından görevdenalınan, ancak Danıştay tarafından göreve iade edilen Tunceli BelediyeBaşkanı Hasan Korkmaz'ın göreve iade edilmesi için içişleri Bakanı MustafaKalemliye başvurdu, inönü, ayrıca görevden alınması Danıştay kararıyla durdurulan Malatya Gündüzbey Belediye Başkanı Şevki Hanlı'nın da göreveiadesini istedi.

3-Dışişleri Bakanı Mesut Yı.’ınaz, SHP Genel Başkanı Erdal inönü'yüTBMM'deki odasında ziyaret ederek, Türk - Yunan ilişkileri ve dış politikahakkında bilgi verdi. Öte yandan Bakan Mesut Yılmaz'ın, Afganistan'da casusluk yaptığı iddiasıyla tutuklu bulunan Türk genci Turgut Uzel'in durumuyla ilgilenerek, gelişmeler hakkında bilgi aldığı bildirildi.

4-Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel, özel okuiarda arazam uygulamasının kaldırıldığı ve özel okulların kurs, etüt, sosyal - kültürelçalışmalar gibi etkinliklerden ayrıca para alamayacaklarını açıkladı. Bakan, geçişyılı olarak nitelediği 1988 - 1989 öğretim yılında yine eskisi gibf hazırlık vehazırlığı olmayan 1. sınıflarda özel okul ücretlerinin serbest kalacağını, ancakara sınıflarda en fazla yüzde 40 oranında zam yapabileceklerini söyledi.

5-Milliyetçi Çalışma Partisi Genel Başkanı Alpaslan Türkeş, "Büyük AnkaraOteli cinayetiyle MHP arasında bağ kurma çabalarının kasıtlı olduğunusöyleyerek olayın siyasi bir yanının bulunmadığını sandığını" söyledi.

6-Hacettepe Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Bozkurt Güvenç'e, JaponBüyükelçisi tarafından, Japon Hükümeti'nin "Doğan Güneşin Altın IşıklarıNişanı" iki ülke arasındaki dostluk ve kültür ilişkilerinin kuvvetlenmesinekatkısından dolayı Ankara' da düzenlenen bir törenle verildi.

7-Bir süredir ABD'de bulunan eski başbakanlardan Bülent Ecevit, bir konferans verdiği Michigan Üniversitesi'nden çıkışta bir grup Rum ve Yunan asıllıAmerikalının saldırısına uğradı. Ecevit ve eşinin saldırıdan yaralanmadığı bildirildi.

8- TBKP davası sanıkları Haydar Kutlu ve Nihat Sargın'ın. Ankara MerkezKapalı Cezaevi'nde kalmakta olan siyasi tutukluların 26 Mayıs'ta başlattıkları ve 67 kişinin katıldığı açlık grevini desteklemek amacıyla açlık grevine başladıkları bildirildi.

9-Kıyı Yayınları taraf mdan 198/ kasım ayında yayımlanan ve aralık ayındaikinci baskısını yapan "Che'nin Ardından" adlı kitap istanbul DGM'ce toplatıldı.

10-Kara Kuvvetleri Komutanlığfna bağlı Zırhlı Birlikler Okulu'nun kazandairesinde meydana gelen patlama sonucu bir yüzbaşı öldü, iki er yaralandı.

11-Başbakan Turgut Özal, ABD gezisinin 3. günüı.de BM silahsızlanmaözel toplantısında bir konuşma yaptı ve BM Genel Sek; eteri Perez de Cuellarile Rum Ortadoks Kiliseleri Patriği Başpiskopos Yakovas'la bir görüşme yaptı.

ABD eski Dışişleri Bakanı Alexander Haig ve Bulgar Dışişleri Bakanı PeterMladenov ile de bir görüşme yapan Başbakan Özal, gazetecilerin çeşitli konudaki sorularını cevaplandırdı,. ; FMS kredileri ve ordunun modernizasyonuile ilgili olarak, "Daha çok yardım değil, ABD ile daha çok ticaret imkanı istiyoruz" dedi,

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Yorgo Vasiliu'n m BM'deki konuşmasını cevaplandırarak, Vasiliu'nun önerilerine5 noktada yanıt verdi ve bunların değişmez olduğunu belirtti.

13- Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Yorgo Vasiliu, ABD'nin New York kentinde,Cumhuriyet gazetesine verdiği özel demeçte, Kıbrıs'ı bir "Doğu-Batı" sorunuolarak niteledi.

14-ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Ortadoğu sorununa kalıcı birçözüm bulmayı amaçlayan ve kendi adıyla anılan Amerikan barış planı konusunda görüşmeler yapmak üzere çıktığı 4. Ortadoğu turuna, Mısır'da başladı.

15-Moskova zirvesi sonrası Londra'ya giden ABD Başkanı Ronald Reagan, ingiltere'de bulunan Japonya Başbakanı Noboru Takeşita ile de birgörüşme yaparak zirve konusunda bilgi verdi.

Daha sonra Kraliyet Uluslararası ilişkiler Enstitüsü'nde "Doğu - Batı ilişkileri"konulu bir konuşma yapan ABD Başkam Reagan, Sovyet lideri Mihail Gorbaçov'un başlattı reformların desteklenmesi çağrısında bulundu.

16-Belçika'nın başkenti Brüksel ve Avusturya'nın başkenti Viyana'da aynıanda yapılan açıklamalarda, PKK ile Celal Talabani'nin yönettiği ve Irak'ta silahlıeylemlerde bulunan YNK (Kürdistan Yurtsever Birliği) arasında ittifak protokolünün imzalandığı bildirildi.

17-Danimarka'da yeniden Başbakanlık görevine getirilen MuhafazakarPartili. Poul Schluter, Muhafazakar Parti'nin yanı sıra, Liberal Parti ve Radikal Liberal Parti'den oluşan bir azınlık koalisyonu kurdu.

18- Sri Lanka'nın iki eyaletinde yapılan meclis seçimlerini, iktidardaki UlusalBirleşik Parti adayları kazandı.

19- Cad Devlet Başkanı Hissene Habre, Libya Lideri Muammer Kaddafi ilegörüşmeyi kabul ettiğini açıkladı.

4 HAZİRAN 1988

1-Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'iziyaret ederek, dış politikadaki son gelişmeler, Türk - Yunan diyalogu konusunda bilgi verdi.

2-Eski başbakanlardan Bülent Ecevit'e, ABD'de yapılan saldırı, SHP GenelBaşkanı Erdal inönü, Dışişleri Bakanlığı, DSP, KKTC Cumhurbaşkanı RaufDenktaş ve Başbakanı Derviş Eroğlu tarafından yayınlanan birer mesajlakınanarak geçmiş olsun dileğinde bulunuldu.

3-Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu görev dağılımıyaptı, başkanlığa Ali Coşkun yeniden seçildi.

4-Türkiye Barolar Birliği'nin 9. olağanüstü genel kurulu Ankara'da yapıldı.

5-lnsan Hakları Derneği'nce, Diyarbakır'da, "insan Hakları ve Demokrasi"konulu bir panel düzenlendi.

6-Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın inal Kayseri'de öldü.

7-Kırşehir'in Özbağ ilçesinin ANAP'lı Belediye Başkanı Neşet Karahan,Mersin'de öldü.

8-ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Phylis Oakley, irlanda Cumhuriyet Ordusu (iRA)'na Libya tarafından gönderilen silah ve mühimmat ile Senegal'detutuklanan Libya casuslarının, Libya yönetiminin uluslararası terörizmi desteklemeye devam ettiğini kanıtladığını bildirdi.

9-4. Ortadoğu turunu sürdüren ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Kahire'de, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile bir görüşme yaptı.

Öte yandan, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde iki Filistinlinin dahaöldürüldüğü bildirildi.

FKÖ Lideri Yaser Arafat, Tunus'ta yaptığı açıklamada, 8 Aralık'tan bu yanasüren Filistin ayaklanmasında 358 Filistinlinin öldüğünü, 9.800'ünün yaralandığını, 20.000 Filistinlinin gözaltına alındığını, 658 hamile kadının da dayakya da göz yaşartıcı gaz yüzünden düşük yaptığını bildirdi.

10- İran'da-, devrimden sonra kısa bir süre geçici hükümete başkanlık edenMehdi Bazargan'ın başkanlık ettiği İran'ın tek yasal muhalefet grubu"Özgürlük Hareketi'nin merkezi Tahran Savcılığı tarafından kapatıldı. Tahranislam Devrimi Başsavcılığı Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü bir açıklama yaparak. Özgürlük Hareketi içindeki "Bazı unsurları kendilerine çekmiş murted(dinden dönmüş) ve milliyetçilerin tutuklandığını bildirdi.

11 -BM Silahsızlanma Konferansı'na katılmak üzere New York'a giderkenMockova'ya uğrayan Afganistan Devlet Başkanı Necibullah, Soviyet LideriMihail Gorbaçov ile görüştü.

12 – Azerbeycan’ın Sumgait kentinde oturan yaklaşık 3200 Ermeninin, Şubat ayındaki olaylardan sonra Ermenistan Cumhuriyrti’ne ve Karadağ bölgesine göç ttikleri bildirildi.

13 – Avusturya Cumhurbaşkanı Kurt Waldheim, Suudi Arabistan Kralı Fahd’ın davetlisi olarak Riyad’a gitti.

14 – Hindistan başbakanı Rajiv Gandi, üç günlük resmi bir ziyaret için Suriye’nin başkenti Şam’a gitti.

15 – İtalyan Hükümeti İspanya’dan ayrılacak olan Amerikan F-16 uçaklarının ülkesine yerleştirilmesini resmen kabul etti.

5 HAZİRAN 1988

1-Başbakan Turgut Özal, New York'ta Milliyet Gazetesi'nin sorularını ce:vaplandırdı.

2-Ulaştırma Bakanı Ekrem Pakdemirli ile Adalet.Bakanı Oltan Sungurlu, incelemelerde bulunmak üzere Trabzon'a gittiler.

3-Dünya Çevre Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Devlet Bakanı Veysel Atasoy, İzmir'de düzenlenen Çevre Kongresi'ndebir konuşma yaptı. Veysel Atasoy daha sonra, Çevre Dostluk ve HizmetÖdülleri, Türkiye Çevre ve Teşvik Ödülleri ve Çevre Bilim Ödülleri olmaküzere toplam ,37 kişiye ödül verilen törene katıldı. .

4-DYP Hatay Milletvekili Murat Sökmenoğlu, Başbakan Turgut Özal tarafından cevaplandırılması isteğiyle Özal - Yakovas görüşmesiyle ilgili bir soruönergesi verdi.

5-Çeşitli il ve ilçelere bağlı 1100 mahalle ve köyde muhtarlık seçimi yapıldı.

6-Belediye-İş Sendikası Genel Başkanı Hüseyin Pala, istanbul, Ankara veAdana belediyelerinde çalışan yaklaşık 43 bin işçinin kamu işveren-sendikasıTÜHlS'in toplusözleşme görüşmelerindeki uzlaşmaz tutumunu protesto etmek için başlattıkları pasif direnişi, sözleşmeleri imzalanıncaya kadarsürdüreceklerini bildirdi.

7-Birleşik Arap Emirlikleri Genelkurmay Başkanı Tümgeneral M. Saeed AlBadi Dhahri, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay'ın resmi konuğu olarak Ankara'ya geldi.

8-KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Kenan Atakol, Kıbrıs ile ilgili gelişmelerle ilgili görüşmelerde bulunmak üzere, Dışişleri Bakanı MesutYılmaz'tn davetlisi olarak Ankara'ya geldi.

9-4- Kolordu Komutanlığı Ankara 1 No.lu Askeri Mahkemesi'nde TKP davasında yargılanan ve cezaları Askeri Yargıtay'da onanan 75 sanığın, TCK'daöngörülen cezalarının karşılığını yatmış olmalarına karşın, sıkıyönetim mahkemelerinde yargılanan sanıklara verilen cezaları üçte birden iki katına kadararttİran 1402 sayılı Sıkıyönetim Yasası'nm 17/1. maddesi gereğince, cezalarının geri kalan bölümünü tamamlamak üzere yeniden cezaevine girecekleribildirildi.

10-Cumhurbaşkanlığı Kupasını, Sakaryaspor Futbol Takımını 2 - O yenenGalatasaray kazandı.

11- Federal Almanya'nın Borken kasabasındaki Stolzenbch LinyitOcağı'nda meydana gelen kazada hayatını yitiren 2'si Türk 9 kişinin daha cesetleri çıkarıldı. Kazada ölenlerin sayısının 9'u Türk olmak üzere 45'eyükseldiği, göçük altında 6 kişinin daha bulunduğu bildirildi.

12-NATO Müttefik Kuvvetler Başkomutanı Orgeneral John GalvinBelçika'nın Başkenti Brüksel'de A. A.muhabirineverdiği demeçte, Federal Almanya'daki nükleer silahların bir bölümünün Türkiye'ye kaydırılması görüşünüdekteklediğini, buna karşılık Ege'deki komuta kontrol mekanizmasıyla ilgiliTürk - Yunan anlaşmazlığına karışmak niyetinde olmadığını söyledi.

13-ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Filistin sorununa bir çözüm olarakhazırlanan Amerikan barış planının savunmak ve geliştirmek üzere gittiği Ortadoğu'da, Mısır ve Ürdün görüşmelerini tamamladıktan sonra israil'e giderekisrail yetkilileri ile ayrı ayrı görüşmelerde bulundu.

14-Sovyetler Birliği'nin Gorki kenti yakınlarındaki Arzamas kasabasındapatlayıcı dolu bir yük treninin patlaması sonucu 68 kişi öldü, 230 kişi de yaralandı, 150 kadar ev yıkıldı.

15-Resmi bir ziyaret için Şam'da bulunan Hindistan Başbakanı Rajiv Gandive Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad, Ortadoğu konusunda uluslararası birbarış konferansı toplanması çağrısında bulundular.

16-lsrail Yüksek Mahkemesi "Filistin'in Gandisi" diye bilinen Arap kökenliAmerikalı Mübarek Avad'ın sınırdışı edilmesine karar verdi. Avad'ın sınırdışıedilmesi hakkındaki karar daha önce içişleri Bakan Vekili sıfatıyla BaşbakanIzak Şamir tarafından alınmıştı, Avad bunun üzerine Yüksek Mahkeme'yebaşvurmuştu.

17-Lübnan’ın başkenti Beyrut'taki Burç el ı Barajni Filistin mültecikampında, Arafat ve Suriye yanlısı gruplar arasında çıkan çatışmalarda, 2 kişiöldü, 9 kişi de yaralandı.

6 HAZİRAN 1988

1-Cumhurbaşkanı Kenan Evren, KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Kenan Atakol'u kabul ederek bir süre görüştü. Cumhurbaşkanı Kenan Evren,"Şu aşamada Kıbrıs'tan kuvvet çekme gibi bir konu gündemde yok. Kıbrıs sorunu bir pakettir ve bir bütün olarak ele alınacaktır" dedi.

KKTC Dışişleri Bakanı Kenan Atâkol, daha sonra Dışişleri Bakanı MesutYılmaz, Devlet Bakanı ve Başbakan Vekili Kaya Erdem, Kıbrıs işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Abdullah Tenekeci ve Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan ile ayrı ayrı görüşmelerde bulundu.

Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz ve Kenan Atakol'un başkanlık ettiği Türk veKKTC heyetleri arasındaki resmi görüşmelerden sonra, Mesut Yılmaz ile Kenan Atâkol istanbul'a gittiler.

2-Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, Ankara 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak, Cumhuriyet Gazetesi yazarı Uğur Mumcu'nun DışişleriBakanlığı'na alınan zırhlı araç ve gereçler ile ilgili yayınlarının durdurulmasıamacıyla "ihtiyati tedbir" kararı verilmesini istedi.

3-Yüksek Sağlık Şurası, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Bülent Akarcalıbaşkanlığında toplandı.

4-Genel Başkanlığı'na Prof. Dr. Celal Ertuğ'un seçildiği Yeşiller Partisi'ninkuruluş dilekçesi içişleri Bakanlığı'na verildi.

5-Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Eren Güvener, istanbul'dayaptığı açıklamada, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (FlJ) kongresi ile ilgili açıklamalarda bulundu. TGS delegesi Ümit Gürtuna, FlJ yönetim kuruluüyeliğine yeniden getirildi.

6-Aydın E Tipi Cezaevi'nde 17 gündür açlık grevinde bulunan tutuklu vehükümlü yakınları Ankara'da açlık grevine başlarken Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'nde 67 tutuklunun 27 Mayısla cezaevi koşullarının, iyileştirilmesi istemiyle başlattıkları açlık grevinin sona erdiği bildirildi.

7-Mardin'in Nusaybin ilçesinde güvenlik güçleri ile çatışmaya giren PKK'lıbir terörist ölü olarak ele geçirildi, çatışmada, 2 komando eri ile 3 terörist yaralandı.

8-Kapatılan AP'nın Kayseri eski milletvekillerinden Feyyaz Koksal, Ankara'da öldü.

9-Kumarhaneleri denetleme yetkisini Milli Piyango Idaresi'ne veren kanun

hükmündeki kararnamenin Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesiüzerine idare Mahkemesi'nin "Kumarhanelere Türkler de girebilir hükmü ortadan kalktı.

10-Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, ana muhalefet partisinin,hükümeti hakkında verdiği gensoru önergesinin görüşülmesi sırasındayaptığı açıklamada, Başbakan Turgut Özal ile Atina'da yapacağı görüşmedeKıbrıs sorununun temel oluşturacağını, ancak Batı Trakya konusunun Yunanistan'ın iç sorunu olduğunu söyledi.

11-Filistin sorununu çözüme ulaştırmak amacıyla Ortadoğu gezisinisürdüren ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, israil Başbakanı Izak Şamir iJeyaptığı görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "Kimsenin tutumunda önemlibir değişiklik olduğunu söyleyemeyeceğim" dedi.

12-Danimarka'da 10 mayısta yapılan erken genel seçimlerden yaklaşık biray sonra kurulabilen hükümette eski Başbakan ve Muhafazakar Parti BaşkanıPaul Schlütefin başkanlığında 3 partinin temsilcileri yer aldı.

13-Afganistan'ın güneyinde Afgan birlikleri ile mücahitler arasında çıkançarpışmalarda en az 100 kişinin öldüğü bildirildi.

7 HAZİRAN 1988

1-Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Atatürk Barajı ve Urta Tüneli'nde incelemeler yapmak üzere beraberinde içişleri Bakanı Mustafa Kalemli, Milli EğitimGençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl.Güzel ve Bayındırlık ve Iskan Bakanı SafaGiray olduğu halde Gaziantep'e daha sonra da Şanlıurfa'ya gitti.

2-Cumhurbaşkanı Kenan Evren, hayali ihracatçılara hapis yerine para cezası öngören yasayı, veto ederek, TBMM'de bir kez daha görüşülmek üzeregeri gönderdi.

3-Beyoğlu ilçe Seçim Kurulu, SHP istanbul II Kongresi'ni, Siyasi PartilerYasası'nın 21. maddesinin 6. ve 11. fıkraları uyarınca iptal etti.

Karar, 5 partilinin, aday olan iki üyenin aynı zamanda sandık kurulundagörevli olduğunu belirterek, ilçe Seçim Kurulu'na başvurusu üzerine alındı.

SHP Genel Başkanı Erdal inönü, yaptığı açıklamada, "Kurultay'ın bu karardan sonra ertelenmesi bana ters görünüyor" dedi.

4-DYP Bahkesir Milletvekili Mustafa Çorapçıoğlu, içişleri Bakanı MustafaKalemli tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Başbakan'ın eşi, ıinözel seyahatlerde resmi törenle karşılanması konusunda TBMM Başkanlığı'nabir soru önergesi verdi.

5-Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün 68. kuruluş yıldönümü kutlandı.

6-Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı'na Dr. Fethi Tokergetirildi.

7-KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Kenan Atakol, Dışişleri Bakanı MesutYılmaz'ın konuğu olarak, bulunduğu Ankara'da, Cumhuriyet gazetesinin sorularını cevaplandırarak, "Bir anlaşma olmadan Türk askerinin çekilmesi sözkonusu değildir. Bir anlaşma olduktan sonra da Kıbrıs'ta caydırıcı nitelikte birTürk askeri gücünün bulunması da kaçınılmazdır." dedi.

8-Türkiye Birleşik Komünist Partisi (TBKP) kuruluş çalışmalarını başlatmaküzere 1987 kasım ayında Türkiye'ye geldiklerinde gözaltına alınan TKP veTJP Genel Sekreterleri Haydar Kutlu ile Nihat Sargın'ın Ankara DGM'deyargılanmalarını izlemek üzere çeşitli ülkelerden 73 parlamenter, hukukçu,gazeteci ve kuruluş temsilcisi Ankara'ya geldi.

9-Mlli Birlik Komitesi Üyesi Kamil Karavelioğlu, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e hakaret suçundan Gönen Askeri Mahkemesi'ndeki yargılanması sonucu 10 ay hapis cezasına mahkum oldu.

10-Sosyalist Parli'nin kuruluşu aşamasında "Sosyalist Parti Program Taslağfnı hazırlayarak, komünizm propagandası yaptıkları önü sürülen SP GenelSekreteri Yalçın Büyükdağlı'nın o'a aralarında bulunduğu girişim komitesininyargılanmasına, istanbul DGM'de başlandı.

11-Yeni Açılım dergisinin 2. sayısı DGM'nin kararıyla toplatıldı.

Öte yandan Yarın dergisinin istanbul bürosuna, istanbul Emniyeti SiyasiŞube Müdürlüğü ekiplerince yapılan arama sonucu 4'ü kız, 8 kişi gözaltınaalındı.

12-Türk hükümeti imzalamış olduğu ve ilkelerine uymak zorunda bulunduğu Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)'nun 98 sayılı sözleşmesininhükümlerini ihlal etmiş olması nedeniyle Aplikasyon Komitesi'nde bilgi vermek üzere çağrılanlar listesinde yer aldı.

13-Yunanistan'ın başkenti Atina'daki THY bürosu, bir saat kadar 10 kişilikbir Türk mülteci grubu tarafından işgal edildi.

14- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Yannis Rubattis, Başbakan TurgutÖzal'ın "Baskı olursa Kıbrıs'tan tek bir asker çekmeyiz" şeklindeki söylediğisözler ile ilgili olarak, "Başbakan Andreas Papandreu, Atina ziyareti sırasındaSayın Özal'dan bu konuda bilgi isteyecektir" dedi.

15-BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın ingiltere Başbakanı MargaretThatcher'e bir mektup göndererek, bir garantör olarak ingiltere'den,Kıbrıs'taki Türk ve Rum toplumları liderlerinin görüşme masasına oturmalarınayardımcı olmasını istediği, Bağımsız The Times gazetesi tarafından bildirildi.

16-Arap Birliği'ne üye 20 ülke ile FKÖ'nün katıldığı olağanüstü Arap zirvesi, Cezayir'in başkenti Cezayir'de başladı. Üç gün sürecek olan zirveningündeminin ana maddesinin Filistin, olduğu bildirildi.

17-lran'da Haşemi Rafsancani, yeniden Meclis Başkanı seçildi.

18-lsveç Adalet Bakanı Anna Greta Leijon, 1986'da Olof Palme'ninöldürülmesiyle ilgili olarak gizli bir soruşturmaya izin vermesi nedeniyle kendisine yöneltilen suçlamalar üzerine istifa ettiğini bildirdi.

8 HAZİRAN 1988

1-Cumhurbaşkanı Kenan Evren, GAP'ı gezerek, incelemelerde bulundu.

Gezisinin ikinci gününde, Atatürk Barajı tesislerinde, içişleri Bakanı Mustafa Kalemli, Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu ile Jandarma AsayişKomutanı Hulusi Sayın'la görüşen Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e daha sonra projeyle ilgili bir brifing verildi.

2- ABD'de bulunan Başbakan Turgut Özal, Türkiye'ye döndü. BaşbakanÖzal, havalimanında yaptığı basın toplantısında, New York'ta, BM Genel Kurulu Silahsızlanma Özel Toplantısı'na katılıp Türkiye'nin görüşlerini anlattığını,BM Genel Sekreteriyle yaptığı görüşmede, konunun özellikle İran-lrak veKıbrıs meselesi olduğunu belirtti ve New York'ta üç büyük basın kuruluşuNew York Times, Wall Street Journal gazeteleri ve Fox dergisi yöneticileriyletemasta bulunduğunu, bazı işadamlarıyla toplantı yaptığını ve tanınmış bankaların yöneticileriyle görüştüğünü bu arada Houston'a geçerek sağlık kontrolünden geçtiğini bildirdi.

3-Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi inal Batu, Başbakan TurgutÖzal'ın Yunanistan ziyaretiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, Başbakan'ın Atina'ya "asker çekme" konusunda bir jestle gidilmeyeceğini söyledi.

4-SHP Denizli Milletvekili Adnan Keskin Başbakan Turgut Özal'ın annesiHafize Özal'ın, istanbul Süleymaniye Camisi avlusunda bulunan Kanuni Sultan Süleyman Türbesi'ne gömülmesine izin veren Bakanlar Kurulu kararınıniptali için Danıştay Başkanlığı'na başvurdu.

5-DYP Meclis Grup Başkanvekilleri Koksal Toptan ve Vefa Tanır'la arkadaşları, Güney Afrikalı Iscor firmasından alınan demiryolu raylarıyla ilgili olarakMeclis araştırması açılmasını istediler ve konuyla ilgili bir basın toplantısıdüzenlediler.

6-Eski Başkan Niyazi Adıgüzel'in öldürülmesinden sonra boşalan istanbulTicaret Odası (iTO) Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Başkan Yardımcısı YalımErez getirildi.

7-Aydın E Tipi Cezaevi'ndeki tutuklu ve hükümlülerin 19 gündür sürenaçlık grevini desteklemek amacıyla 3 gün önce insan Hakları Derneği'nde açlıkgrevine başlayan aileler, Adalet Bakanı Mahmut Oltan Sungurlu'ya protestotelgrafları gönderdiler.

8-Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan'ın, Cumhuriyet Gazetesi yazarıCüneyt Arcayürek'in bir yazısı nedeniyle Arcayürek ve Yazı işleri Müdür Okay

Gönensin hakkında açtığı 25 milyon lira istemli manevi tazminat davasına, Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde başlandı.

9-TKP ve TiP genel sekreterleri Haydar Kutlu, (Nabi Yağcı) ve NihatSargın'ıp, 206 günlük gözaltı ve tutukluluk süresinden sonra Ankara DGM'deyargılanmalarına başlandı. 19'u tutuksuz 21 sanıklı davanın ilk gününde, salona girebilen 182 sanık avukatı, savunmayı üstlenen yaklaşık 350 avukatın,basın mensuplarının ve dinleyicilerin içeri giremediğini öne sürerek şatonu terkettiler. Avukatların duruşmanın daha büyük bir salonda yapılması istekleri,mahkemece reddedildi ve duruşma sonunda dava 17 hazİran'a ertelendi.

Duruşmayı izlemek üzere Türkiye'ye gelen Pire Belediye Başkanı ve Yunanistan'ın çeşitli siyasi partilerine mensup 5 milletvekili, istanbul'da yaptıklarıortak açıklamada, "TBKP'nin yasal çalışma haklarının kısıtlanmasını protestoederek, "Avrupa'da böyle bir yasağın olduğu tek ülkenin Türkiye olduğunu"söylediler.

Öte yandan, Fransa'da, 20 kadar kuruluşun çağrısıyla, Türkiye'nin ParisBüyükelçiliği önünde Türkiye'de siyasi af çıkarılması ve siyasi tutuklularınserbest bırakılması amacıyla bir protesto gösterisi düzenlendi.

Hollanda'nın Lahey ve Amsterdam .kentlerinde de, siyasi tutuklularla ilgiliçeşitli gösteriler düzenlendi ve Lahey Belediye Meclisi'ndeki siyasi partitemsilcilerinden oluşan bir grup tarafından Türkiye'nin Lahey Büyükelçiliğiönüne siyah bir çelenk konuldu.

10-Federal Almanya'nın Borken kasabasındaki Stolzenbach linyitocağında meydana gelen kazada yaşamını yitiren 13'ü Türk 51 maden işçisiiçin düzenlenen törene, Federal Almanya Cumhurbaşkanı Richard Von Weizsaecker, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut, Federal AlmanyaÇalışma Bakanı Norbert Bluem, Hessen Eyaleti Başbakanı VValter VValImannve yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

11-Türk-İş Başkanı Şevket Yılmaz, isviçre'nin Cenevre kentinde yapılanUluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada,Türkiye'nin, 1980 yılından bu yana sendika özgürlüğünün ciddi şekildekısıtlandığı ülkeler arasında yer aldığını" söyledi ve "Üzülerek belirtmek istiyorum ki, kısa bir süre önce gerçekleştirilen bazı değişikliklere rağmen hemenhiç bir şey değişmemiştir" dedi.

12- Türkiye'den aldıkları diplomalarının geçerliliği Yunanistan'datanınmayan 25 Batı Trakyalı Türk'ün 17 gündür sürdürdüğü açlık grevini,Iskeçe Belediye Meclisi de destekleme kararı aldı.

13-lspanya'nın başkenti Madrrt'te toplanacak olan NATO Dışişleri BakanlarıToplantısı öncesi bir basın toplantısı düzenleyen NATO Genel Sekreteri LordCarrington, şu anda Fransa, ingiltere, Almanya, italya, Hollanda, Belçika,

Lüksemburg ve Danimarka'nın üyesi olduğu savunma örgütü "Batı AvrupaBirliği" (BAB)'nın, Türkiye ve Norveç'in çıkarlarıyla çatışacak kararlar almamasınıistedi.

14-KKTC'de Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Derviş Eroğlu başkanlığında oluşturulan hükümet, Cumhuriyet Meclisi'nden güvenoyu aldı.

15-18 Arap liderinin katıldığı ve gündemdeki temel maddeyi "Filistinlileredestek verilmesi"nin oluşturduğu, olağanüstü Arap Zirvesi, Cezayir'de DevletBaşkanı Şadli Bincedid'in konuşmasıyla başladı.

Şadli Bincedid konuşmasında, Arap ülkelerini birliğe çağırdı ve Batı Şeriave Gazze şeridindeki Filistin ayaklanmasının, Filistin mücadelesinde tarihi birdönem olduğunu belirtti.

Filistin ayaklanmasını, Cezayir'in Fransa'ya karşı verdiği kurtuluş savaşınabenzeten Ürdün Kralı Hüseyin, bu ayaklanmayı, Filistin halkının ulusal haklarıtanınıncaya kadar destekleyeceklerini" bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, zirve öncesinde, işgal altındaki topraklarda bağımsız bir Filistin devleti kurulmasına karşı olduklarını ve yapılacakuluslararası bir konferansa, FKÖ yerine Ürdün -• Filistin karma heyetininkatılması yolundaki görüşlerini tekrarladı.

SSCB Lideri Mihail Gorbaçov, ise Şadli Bincedid'e gönderdiği mesajda,Filistin halkının tek temsilcisinin FKÖ olduğunu bildirdi.

16-Afganistan Devlet Başkanı Necibullah, New York'ta, BM Silahsızlanmaözel toplantısında yaptığı konuşmada, Pakistan'ın mücahitleri eğitmeye ve silahlandırmaya devam ederek, Afgan soruruna çözüm getiren Cenevre Antlaşmasını ihlal ettiğini öne sürdü ve misilleme tehdidinde bulundu.

17-Filipinler Parlamentosu, 2 milyon çiftçiyi ilgilendiren bir toprak reformuyasa tasarını kabul etti.

18-Bangladeşle, Devlet Başkanı Muhammed Erşad'ın desteklediği veparlamentoda oylanan bir yasa değişikliği ile devletin resmi dini islamiyet oldu.

9 HAZİRAN 1988

1- Cumhumrbaşkam Kenan Evren, GAP gezisinin üçüncü gününde incelemelerde bulundu ve halka hitaben bir konuşma yaptı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, istanbul kongresinin iptali ve SHP kurultayının ertelenmemesi ile ilgili olarak Ankara'da bir basın toplantısı yaptı.

3- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi inal Batu, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Yorgo Vasiliu'nun, ABD'nin CNN televizyonuna verdiği demeçte,"Başbakan Turgut Özal ile görüşmeyi umduğunu" belirttiği şeklindekisözleriyle ilgili olarak, "Başbakan Turgut Özal, Vasiliu'nun muhatabının SayınDenktaş olduğunu, Kıbrıs, Türk ve Rum liderlerinin başlatacağıgörüşmelerden ilerleme kaydedildikten sonra Türkiye ve Yunanistan m dakatılacağı dörtlü görüşmelerin gündeme gelebileceğini çok açık bir şekildeifade etmiştir" dedi.

4- İnsan Haklan Derneği Genel Sekreteri Akın Birdal, Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında "Aydın E Tipi Cezaevi'nde 285 tutuklu vehükümlünün açlık grevinin 20. gününü doldurduğunu, 17 günden sonra insan vücudunda meydana gelen tahrifatın düzelemeyeceğini" belirterek, cezaevlerindeki şartlann düzeltilmediğini, aksine ağırlaştırıldığını söyledi.

5- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan'ın, Cumhuriyet gazetesi yazarıUğur Mumcu'nun Dışişleri Bakanlığı'na alınan araç ve gereçlerle ilgiliyayınlarına son vermesi yolunda geçen hafta yaptığı başvurusu, Ankara 2.Asliye Hukuk Mahkemesi'nce reddedildi.

6- TKP ve TiP Genel Sekreterleri Haydar Kullu ve Nihal Sargın'ın AnkaraDGM'deki duruşmalarını izlemek üzere Türkiye'ye gelen 11 ülkeden 21 hukukçu, ortak bir deklarasyon yayımlayarak, Kutlu ve Sarpın ile TCY'nm 141 ve142. meddesinden yargılanan tüm sanıkların, serbest bırakılmasını istediler.

7- İstanbul Üniversitesi'nde, 28 Nisan günü, Rektörlüğü işgal ettikleri vebir polisi dövdükleri savıyla yargılanan 108 öğrenciden tutuklu yargılanan 31öğrenci, tutuksuz yargılanmak üzere, istanbul 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nceserbest bırakıldılar.

8- Güvenlik güçlerinin PKK'ya karşı yürüttüğü operasyonların birindendönmekte olduğu bildirilen askeri helikopterin yüksek gerilim hattına çarpmasonucu düşmesi üzerine pilot üsteğmen ile bir astsubay öldü.

9- İspanya'nın başkenti Madrid'de NATO Dışişleri Bakanları toplantısınakatılan Mesul Yılmaz, ABD Dışişleri Bakanı George Shultz ile ikili bir görüşmeyaptı.

10- Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)'nun isviçre'nin Cenevre kentindekiyıllık genel kurulu toplantısında bir konuşma yapan Çalışma ve SosyalGüvenlik Bakanı imren Aykut, "Türkiye'nin ana gayesinin insan haklarına saygıve adalet olduğunu" bildirdi.

11- BM Genel Sekreteri Perez de Çuellar, 15 hazİranda toplanacak olanBM Güvenlik Konseyi'ne sunulmak üzere hazırlanan son Kıbrıs raporunu BMdelegelerine dağıttı. Cuellar’ın, raporda ilk kez açıkça Türkiye'den, Kıbrıs'takiaskerlerini azaltmasını istediği bildirildi.

12- İsviçre'nin Cenevre kentinde yönetim kurulu toplanan Avrupa işçiSendikaları Konfederasyonu ETUC tarafından, yasa değişikliklerininTürkiye'deki sendikal sorunları çözmekten çok uzak kaldığı, Türkiye'de temelinsan haklan ve sendikal özgürlükler Balı Avrupa düzeyine gelmedenTürkiye'nin AT üyeliğine muhalefet edileceği bildirildi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Perez deCuellar'a gönderdiği mesajda, Rum toplumu lideri Yorgo Vasiliu'nunKıbrıs'taki Türk ve Yunan birliklerinin çekilmesi ve adanın askerdenarındırması önerisini reddetti.

14-SSCB Dışişleri Bakanı Eduard ı Şevardnadze, Pakistan'ın, Afganistan konusunda nisan ayında imzalanan Cenevre Antlaşmasını ihlal ettiğiniöne sürerek, antlaşmaya uyması konusunda uyardı.

15- Sovyetler Birliği'nde, ikinci Dünya Savaşı sırasında nazilerle işbirliğfyaptıkları gerekçesiyle sürülen Kırım Türklerinin, anayurtlarına dönmelerineizin verildi, ancak bölgeye özerklik statüsü tanınmayacağı bildirildi.

16- Afganistan'ın Gülbahar kentine dün mücahitler tarafından düzenlenenroket saldırısında, 13 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.

17- Pakistan Devlet Başkanı Ziya Ül Hak, geçici hükümeti açıkladı.

18- Nikaragua hükümeti, yönetime karşı savaşan Contra gerillalarına, yenibir barış önerisi sundu.

19- Güney Kore'nin başkenti Seul'de, güvenlik güçleriyle binlerceöğrencinin çatıştığı, çok sayıda öğrencinin yaralandığı ve tutuklandığı bildirildi.

20- Cezayir'de 3 gün süren Arap Birliği Zirvesi'ne katılan ülkeler, israil işgalialtındaki topraklarda süren Filistin ayaklanmasının sürdürülmesi için, FKÖ'ye100 milyon dolar tutarında mali yardım verme karan aldılar.

10 HAZİRAN 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, GAP gezisinin 4. gününde Gaziantep'teTıp Fakültesiyle fakülteye bağlı Şahinbey Hastanesi'ni hizmete açtı.

2- Başbakan Turgut Özal, istanbul'da partisinin çalışmalarından sonra, gazetecilerin sorunlarını cevaplandırdı.

3- Başbakan Turgut Özal'ın, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı BüyükelçiNüzhet Kandemir eli ile, Irak Başbakan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan'a iletilmek üzere gönderdiği yazılı mesajda, BM Genel Sekreteri'nin savaşın sonaerdirilmesi girişimlerine destek olunması yolundaki dilekleri içerdiği belirtildi.

4- SHP istanbul il başkanlığına geçici olarak Niyazi Yurtsever atandı.

5- Gazeteciler Cemiyeti'nin kuruluşunun 42. yıldönümü nedeniyleistanbul'da bir açıklama yapan Cemiyet Başkanı Nezih Demirkent, "Basınözgürlüğü alanında hiçbir taviz vermeyi düşünmediklerini ve haber almaözgürlüğündeki engellerin en kısa zamanda kaldırılmasını beklediklerini" belirtti.

6- Toprak Mahsulleri Ofisi'ndeki (TMO) grev kararına karşılık, işveren lokavtilan etti.

7- Federal Almanya'nın Borken kentindeki Linyit madeninde meydanave 13'üTürk51 işçinin' işçinin ölümüne yol açan kaza, Yeşiller grubu tarafından Avrupa Parlamentosu'na getirildi.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrısözel temsilcisi Oscar Camillion'u başkanlık konutunda kabul etti. Denktaş,"Kıbrıs Rum kesimi Lideri Yorgo Vasiliu ile görüşebileceğini, ancak bunun birtanışma görüşmesi olacağını, gündemin bahis konusu olmayacağını" söyledi.

9- İspanya'nın başkenti Madrid'de sona eren NATO Dışişleri Bakanları toplantısında, Doğu-Batı ilişkilerindeki son gelişmeler ve bunun ittifak bünyesineyansıması görüşüldü.

Bu arada, Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Danimarka Dışişleri Bakanı UweEllemen ile ikili bir görüşme yaptı.

10- Türk asıllı Yugoslav yazar ve ozan Necati Zekeriya, Yugoslavya'daöldü.

11- SSCB Komünist Partisi yayın organı Pravda'da, Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinde durumun gergin olduğu ve bölgede üç haftadan bu yanagrev yapıldığı yer aldı.

12- Cezayir'de dün sona eren Arap Birliği Zirvesi'nin ortak bildirisiyayımlandı. FKÖ Lideri Yaser Arafat, zirvede, FKÖ'ye verilen desteğin sevindirici olduğunu belirterek, bunu "Filistin halkı için bir zafer" olarak değerlendirdi.

13- Güney Kore'nin başkentinde üç gündür devam eden ve Kuzey Koreile birleşme çağrısı yapan göstericilerin güvenlik güçleriyle çatışması sonucu,40 öğrencinin yaralandığı bildirildi.

14- Şiddet olaylarındaki artış yüzünden zor durumda kalan Kolombiyahükümeti, Devlet Başkanı Virgilio Barco'nun yeni bir hükümet atamasına olanak tanımak için dün istifa etti. Devlet Başkanı Barco, başında bulunduğu Liberal Parti üyelerinden oluşan yeni bir hükümet atadı.

11 HAZİRAN 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Güneydoğu Anadolu gezisinin 5.gününde Nizip'te halka hitaben yaptığı konuşmada, ANAP Genel BaşkanYardımcısı Güneş Taner'in Hürriyet ve Milliyet gazetelerinde yer alan ve Cumhurbaşkam'nın siyaset yaptığı yolundaki sözlerini eleştirerek, "Zaman zamanyurt düzeyinde gezilere çıkıp halkın sorunlarını saptadığını ve bu sorunlarınçözümü için ilgililere direktifler verdiğini" söyledi.

2- Başbakan Turgut Özal, Van'da düzenlenen mitingte halka hitaben birkonuşma yaptı.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Karabük'te, partisi tarafındandüzenlenen mitingte, halka hitaben bir konuşma yaptı.

4- SHP Diyarbakır Milletvekili Fuat Atalay, Diyarbakır'da, düzenlediği ve 50kadar tutuklu ve hükümlü ailesinin de katıldığı basın toplantısında, Aydın E Tipi Cezaevi'nde 22 gündür süren açlık grevine dikkat çekerek, cezaevi sorunlarının çözümlenmesini istedi.

5- SHP'de kongreleri iptal edilen istanbul ve Van örgütleri kurultaya eskidelegelerle katılabilmek için SHP Genel Merkezi'nde ve seçim kurulunda girişimde bulundular.

6- Türk Hukuk Kurumu, Yargıtay Başkanı Ahmet Coşar'ı "yılın hukukçusu"seçti.

7- Van'ın Başkale ilçesine bağlı Aşağıçaldİran mevkiinde güvenlikgüçleriyle bölücü teröristler arasında çıkan çatışmada bir er öldü, bir terörist deölü olarak ele geçirildi.

8- İspanya'nın başkenti Madrid'de yapılan NATO Bakanlar Konseyi ilkbaharToplantısı'na katılan Mesut Yılmaz, dönüşünde, Atatürk Havalimanı'ndayaptığı açıklamada, "BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın Kıbrıs konusunda, Güvenlik Konseyi'ne sunulmak üzere hazırladığı Türkiye'nin Kıbrıs'tanasker çekmesini içeren son raporu kabul etmediklerini belirtti ve "Türk askeriTürk toplumunun güvenlik ihtiyacı nedeniyle orada bulunmaktadır" dedi.

9- ABD'ye giden Kürk Yurtsever Birliği'nin lideri Celal Talabani, VVashington'da, ABD Dışişleri Bakanlığı'nca kabul edildi. Talabani, düzenlediği basıntoplantısında, Türkiye'nin Irak rejimiyle rşbirliği yapması nedeniyle PKK ileişbirliğine gittiklerini" söyledi.

10- ABD Başkanı Ronald Reagan, Panama'da demokrasi kuruluna kadarülkenin fiili lideri General Manuel Antonio Noriega yanlısı PanamalılarınABD'ye girişinin yasaklandığını bildirdi.

11- BM'nin Özel Silahsızlanma Konferansı için New York'ta bulunan Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze, düzenlediği basın toplantısında ABD ile Pakistan'ı, Afganistan'a ilişkin Cenevre Antlaşmasınıçiğnemekle suçlayarak, "ABD ile Pakistan anlaşmayı çiğnemeye devam ederlerse, Sovyetler Birliği'nin Afganistan'dan asker çekme işlemini tekrar gözdengeçirebileceğini" söyledi.

12- İran hücumbotları, Basra Körfezi'nin girişinde Federal Almanya bandralı bir yük gemisine saldırdı, bir kişi öldü, 3 kişi ise yaralandı.

13- Lübnan'ın başkenti Beyrut'un güneyindeki Filistin kamplarında, karşıtgruplar arasında çıkan çatışmada 5 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

14- Filipinler Devlet Başkanı Corazon Aquino toprak reformu yasasını dünonayladı.

12 HAZİRAN 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Güneydoğu gezisinin son gününde Malatya'da incelemelerini sürdürdü.

2- Ankara'da, gece başlayan fırtına ve sağanak yağışı sonucu 14 kişi öldü,100'e yakın evde göçükler oldu.

3- Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit, Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak Cumhuriyet gazetesinin sorularını cevaplandırdı.

4- Londra'da çıkan Flight International havacılık dergisinin "Askeri UçuşGüvenliği-1987" başlıklı yıllık kaza araştırmasında, 1987 yılında çeşitli kazalarve savaş nedeniyle düşen askeri uçak ve helikopterlerin listesinde,3 kazaylaTürk Hava Kuvvetleri en az askeri uçak kaybeden ülkelerden biri olarakgösterildi.

5- Fransa'da, katılma oranının yüzde 71 civarında olduğu erken milletvekiliseçimlerinin ikinci turunda, Sosyalist Parti 270 civarında milletvekili çıkarmasısonucu salt çoğunluk için gerekli 280 sandalyenin altında kaldı.

6-Azerbaycan'ını-, başkenti Bakü'de düzenlenen gösteride, Ermenileraleyhine ve Karabağ'ın Ermenistan Cumhuriyeti'ne bağlanması isteğiyleyapılan gösterilerin son bulması amacıyla gösteriler düzenlendiği BBC tarafından bildirildi.

13 HAZİRAN 1988

1- Ankara'da meydana gelen sel felaketiyle ilgili olarak, CumhurbaşkanıKenan Evren, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Başbakan Turgut Özal, SHPGenel Başkanı Erdal inönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel birermesaj yayımladılar.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt, Ankara Valisi Saffet ArıkanBedük, Ankara Anakent Belediye Başkanı Mehmet Altınsoy, Mamak Belediye Başkanı Ziya Sarıbay ile Ankara Milletvekilleri Barlas Doğu ve MehmetÇevik'in yaptıkları değerlendirme toplantısında, zarara uğrayan her aileye ilkaşamada 100'er bin lira yardım yapılması kararı alındı. Afet işleriMüdürlüğü'nün 30 milyon lira yardım gönderdiği bildirildi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Bayburt'ta yaptığı konuşmada,Başbakan Turgut Özal'ın Atina gezisiyle ilgili olarak, "Eğer, Atina'ya hediyediye Kıbrıs'tan asker çekmeyi götürecekse, bunu kabul etmeyiz" dedi.

3- Devlet Bakanı Ali Bozer, Avrupa Parlamentosu yetkilileri ile görüşmelerde bulunmak üzere Fransa'nın Strasbourg kentine gitti.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Proti Gazetesi'ne verdiğidemeçte, Kıbrıs'tan Avrupa Topluluğu veya BM'in baskısıyla askerçekilemeyeceğini belirterek Atina'da bunu herkesin iyi anlamas'ı gerekiyor"dedi.

5- SHP'nin başvurusunu inceleyen Anayasa Mahkemesi, "yerelseçimlerin beş yılda bir ekim ayında yapılması ve büyükşehir belediyeseçimlerinde tek liste kullanılması ile büyükşehrin bir seçim çevresi sayılmasıhakkındaki yasa hükümlerini iptal etti.

6- Ankara'da insan Hakları Derneği'ni ziyaret eden tutuklu yakını 39 aile,Diyarbakır'dan Aydın E Tipi Cezaevi'ne nakledilen ve 25 gündür açlık grevinde bulunan yakınlarının istemlerinin kabul edilmemesi halinde meydanagelecek ölüm olaylarından yetkililerin sorumlu olacağını öne sürdüler.

SHP TBMM grup başkan vekillerinden Hikmet Çetin, olayla ilgili olarakAdalet Bakanlığı Müsteşarlığı ve Ceza ve Tutukevleri Genel Müdürlüğü kanalıyla girişimler yaptıklarını ve Aydın Cezaevi'nde bazı düzeltmelerinsağlanacağı yolunda kendilerine bilgi verildiğini söyledi.

7- Yazar Aziz Nesin'in, Cumhurbaşkanı Kenan Evren aleyhine açtığı davanın Türk mahkemelerinde görüşülmemesi üzerine, "Haksızlığa uğradığı"gerekçesiyle Avrupa insan Hakları Komisyonu'na yaptığı başvuru, Komisyontarafından kabul edildi.

8- Kars ve Tokat'ta, sel sularına kapılan 4 kişi, Çankırı'da yıldırım çarpmasısonucu bir kişi öldü.

9- Toplumsal Kurtuluş Dergisi Yazı işleri Müdürü Felemez Ak'ın avukatıHüsnü Ondurun gözaltına alındığı bildirildi.

10- Başbakan Turgut Özal, beraberinde 170 kişilik bir heyetle üç günlükresmi bir ziyaret için Yunanistan'ın başkenti Atina'ya gitti.

36 yıllık bir aradan sonra Atina'yı ziyaret eden ilk Türk Başbakanı olan Turgut Özal, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu tarafından karşılandı.

Başbakan Turgut Özal ve Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nunyaptığı ikili görüşmede Yunanistan Başbakam’ınn "Kıbrıs sorunu, Türkiye ileYunanistan arasında 1974 yılından bu yana etkilemektedir. Eğer Türk-Yunanilişkilerinin ilerlemesini istiyorsak, bu ancak Kıbrıs sorununun çözülmesiylemümkün olur. Bu sorunun çözümü, adadan Türk askerlerinin çekilmesinebağlıdır" dediği bildirildi.

Başbakan Turgut Özal, Kıbrıs konusunun iki taraf içinde hassasiyeti olduğunu belirterek, "Sorunun çözümü için önümüzdeki günlerde gerçekleşecek Yorgo Vasiliu-Rauf Denktaş görüşmesinden umutlu olduğunu"söyledi.

Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, basına, görüşmelerin olumlu geçtiğini,karşılıklı görüş alışverişinde bulunulduğunu açıkladı.

11- Başbakan Turgut Özal'ın Atina ziyareti, Güney Kıbrıs'ta matem çanları,protesto yürüyüşleri, bir saatlik iş bırakma eylemi ve gösterilerle protesto edildi.

12- Türkiye'den aldıkları üniversite diplomalarının geçerliliği Yunanistan'datanınmayan Batı Trakyalı Türklerin 20 gün önce başlattıkları açlık grevi sona erdi.

13- ABD'nin New York kentinde nükleer silahsızlanmaya destek verdiklerini belirtmek isteyen 60.000 kişinin katıldığı bir gösteri düzenlendi.

14- Ermenistan Cumhuriyeti'nin başkentinde, Ermenistan Yüksek Sovyeti'nin Karabağ bölgesinin Ermenistan'a bağlanması için karar almasınısağlamak amacıyla iki günlük genel greve gidildi.

Sovyet Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Gerady Gerasimov düzenlediği basıntoplantısında, geçen hafta sonu Bakü'de yapılan gösteriler sırasında, Azeri birpolisin, bir Ermeni tarafından öldürüldüğünü açıkladı.

15- İran, Basra kentinin doğusunda başlattığı kara harekatı sonucu, 4.000dolayında Irak askerinin öldüğünü, 700 Irak askerinin de esir alındığını önesürdü

16- Mısır'da Kahire Barosu'na bağlı 100'den fazla avukat, islamcı militanlaıdan olan müvekkillerine işkence yapmak suçundan yargılanan polislerin davasına bakan mahkeme heyetini taraflılıkla suçlayarak, mahkeme heyetini protesto amacıyla bir haftalık oturma grevine başladılar.

17- Bangladeş'te, Islamiyetin devletin resmi dini olarak kabul edilmesiniprotesto amacıyla, muhalefetin çağrısı üzerine genel greve gidildi. Bu arada,başkent Dakka'da gösterici öğrenciler ile polis arasında çıkan çatışmada 30kişi tutuklandı.

18- Filipinler Devlet Başkanı Corazon Aquino, isviçre ve italya'yı kapsayan6 günlük bir ziyaret için Avrupa'ya gitti.

14 HAZİRAN 1988

1- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi inal Batu, "PKK ile kısa bir süreönce ittifak protokolü imzalayan PUK lideri Talabani'ye ABD Dışişleri Bakanlığı'nda resmi yetkililerle görüşme imkanı tanınmış olması, zihinlerde cidditereddütler yaratmaktadır" dedi.

2- TÜBiTAK "Türkiye Lise Öğrencileri Arası Araştırma Projesi Yarışması"sonuçlandı.

3- Yazar Yalçın Küçük, Toplumsal Kurtuluş Dergisi'nin sahibi Bilgesu Erenus, Genel Yayın Müdürü ilhan Akalın ve Yazı işleri Müdürü Orhan Gökdeniz,gözaltına alındılar.

Öte yandan, Emek Dünyası Gazetesi büro görevlisi Kadir Akbaba veEmek Yayıncılık yazarı Ali Rıza Köse istanbul'da gözaltına alındılar.

4- Aydın E Tipi Cezaevi'ndeki açlık grevi sürerken, bu cezaevi'ndeki eylemi desteklemek amacıyla Diyarbakır ve Gaziantep'teki cezaevlerinde bulunan325 tutuklu ve hükümlünün 2'şer günlük açlık grevine başladığı bildirildi. Ankara'da 9 gündür açlık grevi yapan tutuklu yakınları, SHP Genel Merkezi'ndeoturma eylemi yaptılar.

5- Başbakan Turgut Özal, Atina gezisinin ikinci gününde, Başbakan Andreas Papandreu ile ikisi özel ikisi heyetler halinde olmak üzere görüşmelerdebulundu. Başbakan Turgut Özal, Yunanistan ana muhalefet partisi lideriKonstantin Mitçotakis ile de bir görüşme yaptıktan sonra basına görüşmelerhakkında açıklamalarda bulundu.

6- Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)'nün uzmanlık organı Aplikasyon Komitesi, Türk hükümetinin çalışma yasalarında yaptığı değişikliklerin ILO organ veuzmanlık komitelerince saptanmış istemlerle uyumlu olduğu umudu dile getirildikten sonra Türk hükümetinden yasalar ve uygulamada daha önce ILO'nün saptadığı bütün kararlar ile tüm uyum sağlanması istendi.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Perez deCuellar'a bir mektup göndererek ,Kıbrıs Türk halkının güvenliğinin, Kıbrıs sorununun hayati bir boyutu olduğunu ve bu sağlanmadıkça Kıbrıs'ta iki halkınbarış içinde yaşamasına imkan bulunmadığını bildirdi.

8- Sovyet Lideri Mihail Gorbaçov, dün Afganistan'daki mücahitleri destekleyen Pakistan'ı ilk kez uyararak, yardımın sürmesi halinde kararlı misillemeönlemleri alacaklarını söyledi.

9- Güney Lübnan'da güvenlik bölgesi ilan edilen yerin yakınlarında, israilaskerlerinin EMEL örgütü milislerine ateş açması sonucu 4 EMEL milisi öldü.

10- Suudi Arabistan'ın hac sırasında siyasi gösterilere izin vermemesi veülkelerden gelecek hacı sayısını kısıtlaması üzerine, İran, hacca kimseyigöndermemeyi kararlaştırdı.

15 HAZİRAN 1988

1- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi inal Balu, haftalık basın toplantısında,. BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın Güvenlik Konseyi GenelKurul öncesi delegelere sunduğu raporda 29 Mart Belgesi'nin bulunmamasını "Ciddi bir eksiklik" olarak nitelendirdi.

2- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Nüzhet Kandemir resmi temaslarda bulunmak üzere Irak'ın başkenti Bağdat'a gitti.

3- Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfı tarafından düzenlenen"Dünya Yanık Kongresi" istanbul'da Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı BülentAkarcalı'nın açış konuşmasıyla başladı.

4- İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nca düzenlenen 16. Uluslararası istanbulFestivali, Atatürk Kültür Merkezi'nde başladı.

5- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu ile görüşmek isteyen Aydın Cezaevi'ndeki tutuklu yakını 17 kadın ile 2 erkek 19 kişi gözaltına alındı.

6- Yakacak odun fiyatlarına yüzde 16.6, kömür fiyatlarına yüzde 44.4 zamyapıldı.

7- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakan Yardımcısı Valentin Mihailovitco Nikiforov Moskova'da yapılan Reagan-Gorbaçov zirvesi ile ilgili bilgi vermek içinTürkiye'ye geldi.

8- Resmi bir ziyaret için Yunanistan'ın başkenti Atina'da bulunan BaşbakanTurgut Özal, görüşmelerden sonra bir basın toplantısı düzenleyerek,"Yunanistan Başbakanı Papandreu ile başlattıkları sürecin, Papandreu'nunTürkiye'yi ziyareti sırasında daha da pekişeceğini" söyledi.

Öte yandan Başbakan Turgut Özal'ın Atina'dan ayrılmasından sonra birbasın toplantısı düzenleyen Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu,Kıbrıs'tan asker çekilmesini istedi.

9- Başbakan Turgut Özal'ın Yunanistan Başbakanı Papandreu ile Atina'dayaptığı resmi görüşmeleri sonunda bir ortak bildiri yayımlandı.

10- AT işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Ali Bozer, Strasbourg'ta AvrupaParlamentosu yetkilileriyle yaptığı görüşmeleri tamamladı.

11- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi olağan Kıbrıs görüşmeleri Newyork'ta yapıldı. BM Genel Sekreteri Javier Perez de Cuellar'ın 29 Mart Belgesi'ni yok sayan yeni girişimi konusunda gerek Türkiye gerekse KKTC temsilcilerinin ifadeleri "29 Mart Belgesi'nde ısrar" şeklinde kesinleşti.

12- Sovyetler Birliği'nde Ermenistan Cumhuriyeti Parlamentosu, bir toplantı yaparak Azerbaycan Cumhuriyeti'nin yönetimi altındaki özerk Karabağbölgesinin Ermenistan'a bağlanması için karar aldı.

13- İsrail, işgal topraklarındaki direniş liderlerinin gözaltına alınanöğrencilerle dayanışma içinde olduklarını göstermek için genel grevçağrısında bulunmaları üzerine, öğrencilerin grev sırasında olay çıkarmalarınıönlemek amacıyla Batı Şeria'daki okulları kapatma karan aldı.

14- Danimarka'nın Liberal ve Sosyal Demokrat eğilimli dört siyasi partisinintemsilcileri, Türkiye'nin Danimarka Büyükelçisi Onur Öymen'e TKP GenelSekreteri Haydar Kutlu ve TiP Genel Sekreteri Nihat Sargın'ınyargılanmalarına ilişkin istemler içeren bir mektup gönderdiler.

15- Birleşmiş Milletlerde bir konuşma yapan Irak Başbakan Yardımcısı TarıkAziz, İran'a bağlayıcı silah ambargosu uygulanmasını istedi.

16- Hindistan'ın Pencap eyaletinde ayrılıkçı Sih militanları 11 kişiyi,güvenlik güçleri de 4 Sih militanı ile Pakistan'dan kaçak olarak Hindistan'a girmek isteyen bir göçmeni öldürdüler.

16 HAZİRAN 1988

1- Cenevre'de çalışmalarını sürdüren Uluslararası Çalışma Örgütünün (ILO)genel kuruluna katıldıktan sonra Türkiye'ye dönen Çalışma ve SosyalGüvenlik Bakanı imren Aykut, istanbul'da düzenlediği basın toplantısındagenel kurul çalışmaları hakkında bilgi verdi.

2- SHP Parti Meclisi, tüzük değişikliği yaparak, istanbul, Van ve Bingöl delegelerininde kurultaya katılacaklarını açıkladı.

3- Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü'ne bağlı 297 işyerindeçalışan Tez-Koop-İş üyesi 900 işçi toplu iş sözleşmesi uyuşmazlığı nedeniylegreve başladı.

4- Konya'nın Karaman ilçesine bağlı Taşkale kasabasındaki "ManazanMağaraları" SlT alanı içine alındı.

5- İstanbul DGM Savcılığı, Milliyet Gazetesi'nde Mehmet Ali Bİrand'ın "iştePKK, işte APO" başlıklı röportajının yayınını durdurdu. Gazetenin dağıtımınaröportajın çıkarılmasından sonra izin verildi.

6- Türk ve Yunan başbakanlarının buluşmasını değerlendiren Amerikangazeteleri, Atina görüşmelerinde "Çok az gelişme sağlandığı" görüşüne yerverdiler.

7-Yunanistan'ın başkenti Atina'da Başbakan Turgut Özal'ın makam otomobiline domates atan Teodoros Binihakis, dört ay hapis cezasına çarptırıldı.

8-KKTÇ Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da bir açıklama yaparak,"Atina görüşmelenin Kıbrıs sorununu olumlu yönde etkilediğini" bilirtti.

9-ABD Hükümeti tarafından kabul edilen Kürt Yurtsever Birliği Lideri CelalTalabani konusunda ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Charles Redman tarafından yapılan resmi açıklamada "ABD'nin politikası,Kürtlerin amaç ve emellerine barışçı yollardan ve bölgede mevcut devletlerin sınırları içinde kavuşmaları yönüdedir Amerika bu ülkelerin içişlerine karışmaz"denildi.

10-Kuzey irlanda'nın ingiltere'den bağımsızlığı için silahlı mücadeleyürüten IRA örgütü dün gerçekleştirdiği saldırıda 6 ingiliz .askerini öldürdü.

11-Belçika'nın ırkçı Flaman Partisi Vlams Blok, Brüksel'de' yabancılar sorunuyla ilgili düzenlediği bir basın toplantısında, başta Türkler ve Faslılar olmaküzere.tüm yabancıların bir an önce geri gönderilmeleri için elinden geleni yapacağını bildirdi.

12-Lübnan’ın başkenti Beyrut'un güneyindeki Şatila mülteci kampındaEI-Fetih ve Ebu Musa grupları arasında dün meydana gelen çarpışmalarda 12kişi öldü,29 kişi de yaralandı.

17 HAZİRAN 1988

1 - İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcılığı'nca Milliyet Gazetesi'ninMehmet Ali Bİrand'ın hazırladığı, Coşkun Aral'ın fotoğrafladığı "işte PKK, işteApo" başlıklı röportajın yer aldığı 17 Hazİran 1988 tarihli sayısının dağıtımınındurdurulması yolunda aldığı karar tepkilere yol .açtı. SHP Genel Başkanı Erdalinönü, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Gazeteciler Cemiyeti BaşkanıNezih Demirkent, TGS Genel Başkanı Eren Güvener ve Çağdaş GazetecilerDemeği Genel Başkanı Ahmet Abakay birer açıklama yaparak olayı kınadılar.

2- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Ankara'da ILO konferansındakigelişmeleri içeren bir açıklama yaparak, Türkiye'nin ILO'da hür sendikacılığasaygı göstermeyen bir ülke durumuna düştüğünü bildirdi.

3- İstanbul , Devlet Güvenlik Mahkemesi, Yeni Çözüm, Emeğin BayrağıYeni Demokrasi, Güneşe Çağrı, Toplumsal Kurtuluş, Yeni Açılım, MedyaGüneşi, Çağdaş Yol, Emek Dünyası ve Yeni Öncü dergilerinin çeşitli sayılarıhakkında toplatma kararı verdi. Gerekçe olarakta "Yayın yoluyla komünizmpropagandası yapmak ve mili duyguları zayıflatmak" gösterildi.

4- Uluslararası Basın Enstitüsü, Başbakan Turgut Özal'a bir mektupgöndererek, DGM savcısının Milliyet Gazetesi için aldığı, toplatma kararını protesto etti.

5- Sovyetler Birliği'nin Azerbaycan Cumhuriyeti Parlamentosu, Özerk Karabağ bölgesinin Ermenistan topraklarına katılmasını reddeden bir kararı oybirliğiyle kabul etti.

6- İngiltere hükümeti, israil'in Londra Büyükelçiliğimden bir yetkili ile birFKÖ temsilcisinin sınır dıçı edilmesini kararlaştırdı.

7- İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da birFilistinlidaha öldürüldü. Lübnan'ınbaşkenti Beyrut'un güneyindeki Şatila ve Burcel Barajneh Filistin mültecikamplarında, karşıt Filistinli gruplar arasında 30 nisandan bu yana devam edençarpışmalar nedeniyle yiyecek ve su sıkıntısı başgösterdiği bildirildi.

18 HAZİRAN 1988

1- Ankara'da yapılan ANAP Kongresi'nde Başbakan Turgut Ozal'a suikastgirişiminde bulunuldu. ANAP Kongresi'nin açış konuşması için kürsüde bulunan Başbakan Ozal'a Kartal Demirağ adlı bir sabıkalı tarafından ateş edildi,kurşunlardan biri Başbakan Ozal'a başparmağına isabet etti.

2- Başbakan Turgut Ozal'a suikast girişimi yurtta ve dünya da tepkilere neden oldu. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, olaydan büyük üzüntü duyduğunu belirterek geçmiş olsun dileğinde bulundu. SHP Genel Başkanı Erdal inönü ile DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ozal'a gönderdikleri mesajlarda saldırıyı kınadıklarını bildirdiler.

Öte yandan ABD Başkanı Ronald Reagan, Ozal'a Türkiye'nin WashingtonBüyükelçisi Şükrü Elekdağ aracılığı ile, olayı kınayan bir geçmiş olsun mesajıgönderdi.

3- Ankara'da yapılan 2. ANAP Kongresi'nde Genel Başkanlığa yenidenTurgut Özal seçildi.

4- TKP ve TiP genel sekreteri Haydar Kutlu ile Nihat Sargm'ınyargılanmalarını izlemek üzere Türkiye'de bulunan yabancı heyet Ankara'dabir basın toplantısı yaptı.

5- İrak Silahlı Kuvvetleri'nin yayımladığı askeri bildiriye göre Irak birlikleriSüleymaniye kentinin doğusunda, daha önce İranf tarafından ele geçirilen 6önemli tepeyi daha kurtardı.

19 HAZİRAN 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'a düzenlenensuikast sırasında yaralananları Ankara Numune Hastanesi'ne giderek ziyaretedip geçmiş olsun dileğinde bulundu.

2- Başbakan Turgut Özal, ANAP Kongresi sırasında meydana gelen olayda yaralananlara Numune Hastanesi'ne giderek geçmiş olsun dileğinde bulundu.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Başbakan Turgut Özal'a yapılansuikast girişimiyle ilgili olarak, siyasete zorbalık bulaştırılmaması gerektiğini vurgulayarak, bu çeşit yollarla bir yere varılamayacağını söyledi.

4- SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Turgut Özal'a yapılan "silahlı saldırıyı kınadı.

5- Anavatan Partisi 2. Büyük kongresi, MKYK üyelerinin seçilmesiyle sonaerdi.

6- Sosyalist Parti Genel Başkanı Ferit llsever, Yeşiller Partisi Genel BaşkanıProf.Dr. Celal Ertuğ, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti, Güneydoğu GazetecilerCemiyeti, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Türkiye Demir Çelik Üreticileri Birliği veTürkiye Din Görevlileri Federasyonu, yaptıkları açıklamalarda Başbakan TurgutÖzal'a yapılan suikast girişimini kınadılar.

7- Mardin'in Cizre ilçesinde bir işyerine silahlı baskın düzenleyen kimliğibelirsiz üç saldırgan bir kişiyi öldürerek, kasadaki 20 milyon lirayı alarak kaçtı.

8- Başbakan Turgut Özal'a ANAP Kongresi'nde yapılan suikast girişimidünya basınında geniş yer aldı.

9- Sanayileşmiş Batılı 7 ülkenin liderleri Kanada'nın Toronto kentinde toplandılar. Toplantıda Üçüncü Dünya ülkelerinin borçları ele alındı.

10- Humeyni Yönetimine karşı mücadele eden "Halkın Mücahitleri"örgütüne bağlı "İran Ulusal Kurtuluş Ordusu" birliklerinin, Irak sınırına 10 km.mesafedeki Mehran kentini ele geçirdikleri bildirildi.

11- Bangladeş'te ulaştırma sektöründe üç gündür devam eden grevsırasında meydana gelen olaylarda yaklaşık 100 kişinin yaralandığı ve çoksayıda sendika görevlisinin de tutuklandığı bildirildi.

12- Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'nin kuzeyindeki Kurukşhetra kentinde bombalı saldırı sonucu 12 kişi öldü.

20 HAZİRAN 1988

1 - Kültür ve Turizm Bakanı Tınaz Titiz, Turizm Geliştirme ve Eğitim VakfıTUGEV'in istanbul'da düzenlediği "l.Turizm Eğitimi Danışma Toplantısı"ndaaçış konuşması yaparak, turizm eğitiminde ileri teknolojiden yararlanacaklarınısöyledi.

2- Sovyetler Birliği ile Türkiye arasındaki karayolu bağlantısını sağlayanSarp Sınır Kapısının açılmasına ilişkin anlaşma iki ülkenin Ulaştırma Bakanlar:tarafından Ankara'da imzalandı.

3- Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Hurşit Ertuğrul başkanlığında Üniversitelerarası Kurul Ankara'da toplandı.

4- Başbakan Turgut Özal'a, ANAP Büyük Kongresi'nde silahlı saldırıda bulunan sağ eylemci cezaevi firarisi Kartal Demirağ, savcılığa ilk ifadesini verdi.

5- Türkiye Petrolleri'ne bağlı işyerlerinde 6 bin 500 işçinin üç yıldırçözümlenemeyen ücret ayarlaması sorununda anlaşmaya varıldığı, Petrol işSendikası Başkanı Münir Ceylan tarafından açıklandı.

6- Aydın E Tipi Cezaevi'nde 285 tutuklu ve hükümlünün bir aydırsürdürdüğü açlık grevi sona erdi. Bu arada Eskişehir Özel Tip Cezaevi'nde147 tutuklu ve hükümlü açlık grevine başladı.

7- Kamu görevlilerinin yurtdışına atanmalarına ilişkin esasları belirleyentüzüğün Danıştayca iptal edilmesinden sonra Basın Yayın ve EnformasyonGenel Müdürlüğü'nce hazırlanan Yurtdışı Atama Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

8- Çeşitli illere bağlı 9 yerleşim biriminde belediye kurulmasına ilişkin içişleriBakanlığı'nın kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

9- Türkiye'de ilk sesli filmi gerçekleştiren Film-San Vakfı Yönetim KuruluBaşkanı Lemi ipek istanbul'da öldü.

10- Yunanistan Hükümeti, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 24 Hazİran'da Ege'deyapacağı tatbikatla ilgili olarak, istanbul Hava Kontrol Kulesi tarafındanyayınlanan notama, Atina Fır hattının bir bölümünü de kapsadığı gerekçesiyle tepki gösterdi. Yunanistan Hükümet Sözcüsü Yannis Rubattis, yaptığıaçıklamada, Türkiye'nin Atina Fır hattı yetkisi içinde bulunan bölgeyi de kapsayacak şekilde notamlama yapmasının, Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı'nın (ICAO) yasalarına aykırı olduğunu öne sürdü.

11- Sovyetler Birliği'ndeki Ermenistan Cumhuriyeti'nin Sayat-Nova kasabasında Ermeniler ile Azeriler arasında geçen cuma günü çıkan çatışmalarda15 kişinin yaralandığı bildirildi.

12- Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega, Contra gerillalarına geçiciateşkes sona ermeden bir kez görüşme masasına oturma çağrısında bulundu.

13- Haiti'de, dün gerçekleşen askeri darbe ile Devlet Başkanı Leslie Manigat görevden alındı, Genelkurmay Başkanı Henri Namphy, yönetime el koydu. Kendini devlet başkanı ilan eden General Namphy, parlamentoyu feshetti.

14- Afganistan'ın başkenti Peşaver'de geçici mücahit hükümeti kuruldu. 7parti ve mücahit örgütünden oluşan Afganistan Ulusal islam Cephesi, Pakistan'da geçici bir hükümet kurulduğunu açıkladı.

15- Batı Şeria'da, bir israilli, Filistinliler tarafından dövülerek öldürüldü.

21 HAZİRAN 1988

1- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığındaAnkara'da toplandı. MGK Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, toplantıda son bir aylık dönem içinde meydana gelen iç ve dış olaylarındeğerlendirildiği, genel asayiş ve güvenlik sorunlarının gözden geçirildiği bildirildi.

2- Ulaştırma Bakanı Ekrem Pakdemirli ile SSCB Karayolu Ulaştırma BakanıYuh Suhin Sarp sınır kapısında incelemelerde bulundular.

3- Balkan Ülkeleri UNESCO Milli Komisyonları 13. Konferansı Ankara'dabaşladı. Konferansın açış konuşmasını yapan Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel, Balkan ülkelerinde okutulan ders kitaplarının aleyhteifadelerden arındırılması çağrısında bulundu.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Edirne'de halka hitaben bir konuşma yaparak Özal hükümetini eleştirdi.

5- Türk-Japon sivil havacılık görüşmeleri Ankara'da başladı.

6- Cumhuriyet Gazetesi Ankara Bürosu'ndan gazeteci Erbil Tuşalp, "işteSuikastçinin ifadesi" başlıklı haberi nedeniyle Ankara DGM Savcısı NusretDemiral'ın emri ile gözaltına alındı. Daha sonra gazetenin Ankara Bürosu polistarafından arandı.

SHP Genel Sekreteri Fikrî Sağlar, Çağdaş Gazeteciler Derneği GenelBaşkanı Ahmet Abakay, TGS Ankara Şube Başkanı ismet Solak ve SosyalistParti Genel Sekreteri Yalçın Büyükdağlı, insan Hakları Derneği Genel BaşkanıNevzat Helvacı ile Ekonomi Muhabirleri Derneği Genel Başkanı Özden Alpdağ, gazeteci Erbil Tuşalp'in gözaltına alınmasını ve Cumhuriyet Gazetesi'ninaranmasını birer açıklama yaparak protesto ettiler.

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Direktörü Peter Galliner, gazeteci ErbilTuşalp'in gözaltına alınmasından kaygı duyduğunu belirterek Başbakan Turgut Özal'a bir telgraf çekti.

7- Milliyet Gazetesi Sorumlu Yazıişleri Müdürü Eren Güvener'in, MehmetAli Bİrand'ın PKK Lideri Abdullah Öcalan'la yaptığı röportajla ilgili olarakistanbul DGM Savcılığı'nca ifadesi alındı.

8- İstanbul DGM önüne "Sosyalist Basın Susturulamaz" yazılı siyah bir çelenk bırakıldı. Olay sonrasında Emeğin Bayrağı Dergisi'nden Özcan Sapanile Yeni Demokrasi Dergisi'nden Emir Bilgin gözaltına alındı. Gözaltınaalınmalar "Sosyalist Basın Susturulamaz" kampanyasını başlatan dergiler tarafından protesto edildi.

9- Hafif müzik sanatçısı Cem Karaca, yurtdışında bulunduğu 1981 veöncesinde Türkiye aleyhine faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle yargılandığı davada beraat etti.

10- İstanbul eski senatörlerinden Sabahattin Tanman, istanbul'da öldü.

11- ABD Kpngresi Senato Ödenekler Komisyonu'na bağlı Dış Operasyonlar Alt Komitesi, 1989 bütçe yılında Türkiye'ye verilecek yardımı Kıbrıskoşulu ve 10'a 7 oranıyla kabul etti.

12- NATO Genel Sekreteri Lord Carrington, ingiliz TV'sinde yaptığı konuşmada, nükleer silahlardan arındırılmış bir dünyanın "Daha güvenli olmayacağını, zira tarihin, klasik silahların hiç de caydırıcı olmadığını gösterdiğini"söyledi.

13- Peru'da Maocu "Aydtnlık Yol" gerillalarının, hükümetle işbirliği yapmakla suçladıkları 11 köylüyü öldürdükleri, 2 köylüyü de yaraladıkları bildirildi.

14- Yunanistan'da Başbakan Andreas Papandreu 7 yılda 14. hükümetdeğişikliğini yaptı. Yeni Kabinede 22 bakan ve 25 bakan yardımcısı, bulunuyor.

15- Sanayileşmiş Batılı yedi ülke lideriyle AT temsilcilerinin katıldığı Toronto zirvesi sona erdi.

16- Beyrut'un güneyindeki Şatilla mülteci kampında, karşıt görüşlü Filistinliler arasında meydana gelen çatışmalarda 1 Filistinli öldü, 3 kişi de yaralandı.

17- Hindistan'ın Haryana eyaletinin Pehowa kentinde ayrılıkçı Sin militanlarınca gerçekleştirilen bir saldırı sonucu 7 kişi öldü, 35 kişi de yaralandı:

22 HAZİRAN 1988

1- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz resmi bir ziyaret için KKTC'ye gitti. Yılmaz,KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile bir görüşme yaptı.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Edirne'de bir basın toplantısıdüzenledi. Daha sonra Demirel, Havsa, Meriç, Uzunköprü, ipsala ve Keşan'dahalka hitaben birer konuşma yaptı.

3- Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu, Sağlık ve Sosyal Yardım BakanıBülent Akarcalı'ya bir mektup göndererek, "doktorların günümüzde enönemli sorunlarının ücret sorunu olduğu vurgulanarak zam istediler.

4- Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Aziz Nesin ile Demirtaş Ceyhunistanbul'da bir basın toplantısı düzenleyerek son günlerde basın üzerindekibaskıyı kınadıklarını açıkladılar.

5- Başbakan Turgut Özal'a geçen cumartesi günü silahla saldırıda bulunanve polisler tarafından kolundan yaralanan saldırgan Kartal Demirağ, hastaneden çıkarılarak Atatürk Spor Salonu'na getirildi ve olay gününün tatbikatıyaptırıldı.

Tatbikatı izlemek isteyen gazeteciler, Foto Muhabirleri Derneği Lokali'ndepolis tarafından 2 saat süreyle gözetim altında tutuldular.

6- Yugoslavya Başbakanı Branco Mikuliç üç günlük resmi bir ziyaret içinTürkiye'ye geldi. Başbakan Turgut Özal konuk Başbakanla ı bir görüşmeyaptı.

7- "işte suikastçının ifadesi" başlıklı haberi nedeniyle DGM Savcılığının emriüzerine gözaltına alınan Cumhuriyet gazetesi muhabirlerinden Erbil Tuşalp'inAnkara Emniyet Müdürlüğü'nde ifadesi alındı.

8- Taksim Alanı'nda 1 Mayıs kutlamaları sırasında çıkan olaylarda yakalanan11'i tutuklu 57 kişinin yargılanmalarına istanbul DGM'ce başlandı.

9- Ankara DGM Savcılığı, Toplumsal Kurtuluş Dergisi Sahibi Bilgesu Erenus, Genel Yayın Müdürü ilhan Akalın, Yazı işleri Müdürü Orhan Gökdeniz ile

derginin yazarlarından Doç.Dr. Yalçın Küçük ve avukat Öndül'ü tutuklanmalarıistemiyle DGM'ye sevk etti.

10- Yarın Gençlik Dergisi'nin istanbul Temsilcisi Bülent Eryılmaz’ın 13 güngözaltında tutulduktan sonra tutuklandığı bildirildi. Yarın Gençlik Dergisi Yazıişleri Müdürü Mustafa Okan bir açıklama yaparak, Bülent Eryılmaz’ın tutuklanmasını kınadı.

11- Uluslararası Çalışma Örgütü ILO'nun hazİran başında başlayan 75.Genel Kurul çalışmaları sona erdi. Sendikal hakları çiğnediği, imzalamış olduğu ILO sözleşmesine aykırı hareket ettiği için ILO'nun genel kurulgündemine giren »Türkiye ile ilgili karar, genel kurulun da onayından geçerekyürürlüğe girdi.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın, BM Genel Sekreteri JavierPerez de Cuellar’ın zirve önerisine cevabı, pazartesi günü verildi. Denktaş'ıncevabında Genel Sekreterin zirve çağrısını kabul ettiği, ancak zirve sonundaCuellar’ın açıklayacağı yazılı metinlerden ikincisine alternatif bir öneri sunduğukaydedildi.

13- Beyrut'un Hıristiyanların denetimindeki doğu kesiminde içine patlayıcımadde yerleştirilmiş bir otomobil infilak etti. Yetkililer patlamada en az 10kişinin öldüğünü bildirdiler.

14- Mısır'ın güneyindeki Kousseya kasabasında bulunan eski bir malastırda çıkan yangında 47 kişi öldü, 15 kişi de yaralandı.

15- Kanada Başbakanı Brian Mulroney, bir açıklama yaparak, sanayi casusluğuna karıştıkları gerekçesiyle 17 Sovyet diplomatının sınır dışı edilmesi kararıalındığını bildirdi.

23 HAZİRAN 1988

1- Trabzon-Gümüşhane karayolunun Maçka ilçesine 3 kilometreuzaklıktaki Çatak kesiminde meydana gelen heyelanda içinde çok sayıda kişibulunan bir kahvehane, 3 katlı bir bina, bir bakkal, ilkokul ile 3 otobüs, 4 minibüs ve bir greyder toprak altında kaldı. Toprak altından bir ceset çıkarıldı, 18kişi de yaralı olarak kurtarıldı.

Özel bir uçakla heyelan bölgesine giden içişleri Bakanı Mustafa Kalemli,Ulaştırma Bakanı Ekrem Pakdemirli, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı FahrettinKurt, Bayındırlık ve Iskan Bakanı Safa Giray, incelemeler yaptıktan sonra Ankara'ya döndüler.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Trabzon'un Maçka ilçesine bağlı Çatakköyü ve yöresinde meydana gelen heyelanda hayatını kaybedenlerinyakınlarına başsağlığı dileğinde bulundu, Evren "Maruz kaldığımız bu acıyı milletçe paylaşıyoruz" dedi.

TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, heyelan nedeniyle Trabzon Valisi EnverHızlan'a bir telgraf göndererek, üzüntülerini dile getirdi.

Başbakan Turgut Özal'da Trabzon Valisi Enver Hızlan'a gönderdiği telgrafta, devletin tüm imkanlarını seferber ederek vargücüyle vatandaşlarımızın yaralarına merhem olacağını söyledi.

SHP Genel Başkanı Erdal inönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, birer açıklama yaparak olaydan büyük üzüntü duyduklarını belirttiler.

2- Başbakan Turgut Özal'ın konuğu olarak Türkiye'de bulunan YugoslavyaBaşbakanı Branco Mikuliç, Başbakan Turgut Özal ve Cumhurbaşkanı KenanEvren'le birer görüşme yaptı. Konuk Başbakan temaslarını tamamladıktansonra istanbul'a gitti.

3- Türk Parlamenterler Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hasan Korkmazcan başkanlığındaki bir heyet Devlet Bakanı Kazım Oksay'ı ziyaret ederekbir süre görüştüler.

4- Yargıtay, işyeri ile ilgili olmayan bir suçtan mahkum olan işçiye kıdem tazminatı ödenmesine karar verdi.

5- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi, Toplumsal Kurtuluş Dergisi GenelYayın Müdürü ilhan Akalın, Yazı işleri Müdürü Orhan Gökdeniz ile derginin yazarlarından Doç.Dr.Yalçın Küçük ve avukat Hüsnü Öndül'ün tutuklanmasınakarar verdi. DGM, Toplumsal Kurtuluş Dergisi sahibi Bilgesu Erenushakkındaki tutuklama istemini ise reddetti.

6- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, 473 hakim ve savcının bir üst dereceye yükseltilmesine karar verdi. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

7- Yunanistan Hükümet sözcüsü Yannis Rubattis görevinden istifa etti.Rubattis'ten boşalan göreve Basın Yayın Genel Sekreteri Sotiris Kostopulosatandı.

8- Fransa'da genel seçimlerden sonra istifa eden Michel Rocard yenidenbaşbakanlığa atandı. Bu arada eski Sosyalist Başbakan Laurent Fabius Fransa Millet Meclisi Başkanlığına seçildi.

9- İtalya'da ücret artışı isteği ile dün gazeteciler taraf ından başlatılan grevyayılarak devam etti. Ülkenin en büyük haber ajanslarından ANSA ve AGPnında greve katıldıkları bildirildi.

10- FKÖ Lideri Yaser Arafat, Beyrut'taki Filistin mülteci kamplarının, 'Suriyedenetimindeki bölgelerden bombalandığını bildirerek, Suriye Devlet BaşkanıHafız Esat'tan, bombardımanın durdurulmasını istedi.

Bu arada israil işgali altındaki Gazze'de 16 yaşındaki bir Filistinli, israil askerlerinin açtığı ateş sonucu öldü.

11- İrak'ın resmi haber ajansı INA, Irak savaş uçaklarının İran'daki 10 petroltesisine bir dizi saldırı gerçekleştirdiğini açıkladı.

12- Kanada'nın 17 Sovyet diplomatını sanayi casusluğu yaptıkları gerekçesiyle sınırdışı etmesine misilleme olarak, Sovyetler Birliği de Kanada'lı ikidiplomatı sınırdışı etmeyi kararlaştırdı.

24 HAZİRAN 1988

1 - Ankara'daki temaslarını tamamlayn Yugoslavya Başbakanı Branko Mikuliç, istanbul'un tarihi ve turistik yerlerini gezdi. Konuk Başbakan daha sonraTürkiye'den ayrıldı.

Başbakan Turgut Özal ile Yugoslavya Başbakanı Branko Mikuliçbaşkanlığındaki heyetler arasında Ankara'da yapılan resmi görüşmelere ilişkinortak basın açıklaması yayımlandı.

2-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut, İzmir'de, "istihdam veişsizlik" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, SSK, iş ve işçi Bulma Kurumu çalışmaları konusunda açıklamalarda bulunarak, Türkiye'de işsizliğinyüzde 11-12 dolayında bulunduğunu söyledi.

3- Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Türkiye ile Yunanistan arasında bir süreden bu yana devam eden Ege'deki tesislerle ilgili NATO çerçevesindeki anlaşmazlığın çözüldüğü, bunun sonucunda, Türkiye içinmali değeri 360 milyon dolara varan projelerin gerçeK'sştirilmesi olasılık kazandığı" bildirildi.

4- ANAP 2. büyük kongresinden sonra yapılan MKYK toplantısında görevbölüşümü yapıldı.

5-110 bjn tekstil işçisini kapsayan Teksif ile Türkiye Tekstil Sanayiişverenleri Sendikası (TTSlS) arasındaki toplu sözleşme görüşmeleri, Türk-İşve Teksif Genel Başkanı Şevket Yılmaz ve TiSK ve TTSlS Başkanı Halit Narinbaşkanlığında, istanbul'da başladı.

6- ÖSYM Başkanı Altan Günalp'in ölümüyle boşalan Üniversitelerarası Kurul kontenjanına ait YÖK üyeliğine Prof.Dr.Servet Bilir seçildi.

7- KKTC'ye yaptığı iki günlük resmi ziyareti tamamlayan Dışişleri BakanıMesut Yılmaz, Lefkoşa'dan ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında,KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a, Türkiye'yi ziyaret etmesi için Cumhurbaşkanı Kenan Evren'den bir davet ilettiğini bildirdi.

8- Kars'ın Aralık ilçesinin Kacahılı köyü yakınlarında 3 kişi PKK militanlarıncaöldürüldü.

9- Zed Yayınevi'nce yayımlanan "işçiler ve Toplum Kitap Dizisi"nindördüncü sayısı, istanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nin bir kararıyla toplatıldı.

10- Kanada, Sovyetler Birliği'nin iki Kanadalı diplomatı sınır dışı etme kararına misilleme olarak iki Sovyet diplomatını daha sınırdışı etme kararı aldı.

11- Fransa, Güney Pasifik'teki Mururoa adasında son bir hafta içinde ikincinükleer denemesini yaptı.

12- Filistinli liderlerin 6,5 aydır devam eden ayaklanmanın hızlandırılmasıçağrısında bulunan bildiriler yayınlamaları '"zerine çeşitli şiddet olayları meydana geldi, biri çocuk 8 Filistinli yaralandı, israilli yetkililer bazı mülteci kamplarında sokağa çıkma yasağı ilan ettiler.

13- Filipinlerin güneyinde, güvenlik güçleri ile komünistler arasında dünçıkan çatışmada, 8'i asker olmak üzere 23 kişinin öldüğü bildirildi.

25 HAZİRAN 1988

1- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Bülent Akarcalı, yeni açıklanacak kabineile ilgili olarak Güneş gazetesine açıklamalarda bulundu.

2- SHP 2. olağan kurultayı Ankara'da başladı.

3- Trabzon-Gümüşhane karayolunun Çatak köyü kesiminde heyelanaltında kalan kişilerin kurtarılması çalışmalarının sürdüğü, Federal Almanya'danözel eğitilmiş 18 köpekle gelen 32 kişilik gönüllü grubunun çalışmalarakatıldığı, Trabzon Valisi Enver Hızlan’ın heyelan bölgesinde incelemelerdebulunduğu bildirildi.

4- Petrol ürünlerinin satış fiyatlarına ortalama yüzde 2.6-10 oranında zamyapıldı.

5-Yeni Demokrasi Dergisi'nin 6. sayısı, istanbul 1. Sulh ceza Mahkemesi'nce toplatıldı.

6- Sinema sanatçısı Tugay Toksöz, istanbul'da öldü.

7- Federal Alman Teknik işbirliği Bakanlığı, Türkiye'de Dalyan koyundayapılması planlanan otelin, Caretta Caretta türü kaplumbağalara zarar vermemesi için otelin yerinin değiştirilmesine karar verildiğini açıkladı.

8- Atina'da başlayan ikinci Uluslararası Yunanistan Karate Turnuvası'ndaTürk bayan takımı "açık stilde" birinci oldu.

9- Sovyetler Birliği'nde, Komünist Parti yayın organı Pravda, özerk Karabağ Bölgesi idari Konseyi'nin geçen hafta Azerbeycan Cumhuriyeti'ndenayrılmayı yineleyen kararının, anayasaya aykırı olduğunu bildirdi.

10- Sovyetler Birliği'nde Azerbaycan Cumhuriyeti'ne bağlı özerk Karabağbölgesinde grev ve gösteriler sürerken, Estonya'nın başkenti Tallin'de 21hazİranda, 150 bin kişinin bir gösteri yaparak, Sovyetler Birliği Federasyonu'na dahil cumhuriyetlere eşit haklar tanınmasını istedikleri açıklandı.

11- ABD Başkanı Ronald Reagan, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in ABDgezisi öncesi geziyle ilgili olarak Hürriyet gazetesine bir demeç verdi.

12- İrak, dün sabah cephenin güneyinde ani bir saldırı başlatarak, yaklaşıkdört yıldır İran'ın elinde bulunan Mecnun adasını geri aldığını açıkladı.

13- Federal Almanya'nın Münih kentinde oynanan Avrupa FutbolŞampiyonasında, kupayı, Sovyetler Birliği'ni 2-0 yenen.Hollanda kazandı.

26 HAZİRAN 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, resmi bir ziyaret için ABD'ye gitti. Evren,ABD'de Dışişleri Bakanı George Shultz tarafından karşılandı. CumhurbaşkanıKenan Evren, Ankara'dan hareketinden önce yaptığı açıklamada, "ABD ileilişkilerimizin istikrarlı gelişmesini sürdüreceğine inandığını" söyledi ve"Başkan Reagan ile gerek ikili, gerekse bölgesel ve uluslararası konularhakkında yararlı ve verimli görüş teatisinde bulunacağımıza inanıyorum" dedi.

2- Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile yaptığıgörüşmeden sonra kabine değişikliği konusunda açıklamalarda bulundu.Başbakan Turgut Özal, ANAP Başkanlık Divanı'nda, Genel Başkan Yardımcısıolarak görev alan Veysel Atasoy'un yerine Devlet Bakanlığı'na Bitlis milletvekili Kamran Inan'ı, Oltan Sungurlu'nun yerine de Adalet Bakanlığı'na Uşak Milletvekili Mehmet Topaç'ı getirdi.

Öte yandan, Başbakanlık Basın Bürosu tarafından yapılan açıklamada,Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Bülent Akarcalı'nın istifasının Başbakan Turgut Özal tarafından kabul edilerek yürürlüğe konduğu, yeni tayin yapılana kadar Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığına Devlet Bakanı Cemil Çiçek'in, vekâletedeceği belirtildi.

3- Afgan mücahitlerinin, 16 Haziranda Paktia eyaletindeki Hoşt kentiüzerinde bir nakliye uçağını düşürdükleri ve olayda en az 30 kişinin öldüğüaçıklandı.

4- İzlanda'da dün yapılan seçimlerde, Bayan Vigdis Finnbogadottir, cumhurbaşkanlığına 4 yıllık bir dönem için üçüncü kez seçildi.

27 HAZİRAN 1988

1- SHP'nin Ankara'da yapılan Kurultayında, Genel Başkanlığa Erdal inönüseçildi. Merkez Karar Yönetim Kurulu üyeleri belirlendi.

2- Türkiye-Mısır Ekonomi, Teknik işbirliği ve Ticaret K^rma Komitesidördüncü dönem toplantıları sonunda imzalanan protokol, Bakanlar Kurulu'nca onaylandı. Protokolde, ortak pirTürk-Mısır yatırım holding şirketi kurulması konusunda tarafların görüş birliğine vardıkları belirtildi.

3- Sosyal Sigortalar Kurumu'nun(SSK) 41, Olağan Genel Kurulu Ankara'da başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut Genel Kurul'dabir konuşma yaptı.

4- Devlet Sanayi ve işçi Yatırım Bankası(Desiyab) Başbakanlığa bağlandı.

5- Asgari Ücret Komisyonu, Yeni Asgari ücret, 16 yaşından büyükler içinaylık 126 bin lira küçükler için aylık 86 bin 850 lira olarak belirlendi.

6- Türkiye Şeker Fabrikaları şekere yüzde 25,Jskenderun ve KarabükDemir Çelik Fabrikaları da demir-çelik ve yan ürünlerine yüzde 3-13 arasındazam yaptılar.

7- Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi, Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan'ın Cumhuriyet gazetesi yazarlarından Cüneyt Arcayürek, Yazı işleriMüdüfü Okay Gönensin ile Cumhuriyet Matbaacılık ve Gazetecilik A.Ş.'yekarşı açtığı tazminat davasında 5 milyon lira tazminat ödemeye mahkum etti.

8- Yedinci Kolordu Askeri Mahkemesi'nde PKK militanlarına yardım ve yataklık yaptığı gerekçesiyle yargılanan SHP Mardin Milletvekili Ahmet Türk beraat etti.

9- Alınteri Dergisi'nin Ankara Temsilcisi Aslan Alp, "Yeni açılım" dergisiyayınları arasında yayımlanan bir broşürün satışı gerekçesiyle gözaltına alındı.

10- YÖK'ün kayıt silme uygulamasının kaldırılması için imza kampanyasıbaşlatan Denizli Eğitim Yüksek Okulu öğrencilerine polis müdahale etti. Emniyet Siyasi Şube Müdürlüğü ekipleri 9 Eylül Üniversitesi Rektörlüğüneyazılan dilekçeyi imzalayan 31 öğrenciyi gözaltına aldı.

11- Anadolu Sigorta'da toplu sözleşme imzalandı.

12- Resmi bir ziyaret için ABD'de bulunan Cumhurbaşkanı Kenan Evren,

ABD Başkanı Ronald Reagan ve Dışişleri Bakanı George Shultz'la birergörüşme yaptı.

13- The Washington Post gazetesinde Uluslararası Af Örgütü'nün bir ilanıyayımlanarak "Türkiye'de işkenceyi durdurmak için, imzadan başka şeylere ihtiyaç var", denilerek, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'i insan haklarının ihlalinidurdurmaya çağırdı.

14- BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Oscar Camillion, KKTCCumhurbaşkanı Rauf Renktaş'ı ziyaret ederek, Perez de Cuellar'dan KıbrısTürk tarafınca istenen açıklayıcı bilgiyi verdi.

15- Suriye yanlısı Ebu Musa gerillalarının yoğun çatışmalardan sonra Beyrut'taki $atilla mülteci kampında kontrolü ele geçirdikleri bildirildi.

28 HAZİRAN 1908

1- İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli, Trabzon'a gelerek, ilde, Vali EnverHızlan'dan heyelandaki kurtarma çalışmaları hakkında bilgi aldı ve şimdiye kadar toprak altında olduğu bildirilenlerin sayısınm55olduğunu açıkladı. BakanKalemli, daha sonra heyelan bölgesinde incelemelerde bulundu.

Trabzon Valisi Enver Hızlan yaptığı açıklamada, Fak-Fuk-Fon'dan ilk etaptaevleri boşaltılanlara 91'er bin lira, afete maruz kalanlara 200'er bin lira,yakınlarını kaybedenlere de 250'şer bin lira yardım yapılacağını açıkladı.

2- Maliye ve Gümrük Bakanı A.Kurtcebe Alptemoçin, düzenlediği basıntoplantısında, memur maaşları ile emekli aylıklarına 1 temmuzdan geçerli olmak üzere yüzde 20-27 oranında zam yapıldığım açıkladı. Açıklamada, memurmaaş katsayısının 84'ten 100'e, yan ödeme katsayısının 28'den 34'e, yakacakyardımı da 53 bin liradan 70 bin liraya yükseltildiği bildirildi.

3- Yeni asgari ücret, Türk-İş, Hak-İş, Petrol-İş, Türkiye Orman işçileri Sendikası ve bazı sendika yöneticileri tarafından eleştirilerek, yetersiz olduğu belirtildi.

4- Ankara DGM Savcısı Nusret Demiral, Başbakan Turgut Özal'a suikast girişimi ile ilgili soruşturma konusunda, basının sorularını cevaplandırarak, "Şuanda en önemli şey titizlik ve gizlilik" dedi.

5- Adana Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nde 21 sanıklı yasadışı THKP/CDevrimci Kurtuluş davasında, 2 kişi idam cezasına, 9 sanık ise 3-15 yılarasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

6- Resmi bir ziyaret için A&D'de bulunan Cumhurbaşkanı Kenan Evren,ABD Başkanı Ronald Reagan ile görüştükten sonra Dışişleri Bakanı GeorgeShultz'u kabul etti. Cumhurbaşkanı Evren, Shullz'a, ABD Dışişleri Bakanlığıyetkililerinin, Iraklı Kürt lider Celal Talabani ile görüşmesinden, Türkiye'deduyulan rahatsızlığı ifade etti. Shultz, Talabani ile görüşmenin bir koordinasyon eksikliğinden ileri geldiğini belirterek, "Türkiye'nin toprak bülünlüğüneyöne'ik hareketleri desteklemediklerini" söyledi. Cumhurbaşkanı, UlusalBasın Kulübü'nde onuruna verilen yemekte yaptığı konuşmada Reaganyönetimini ekonomik ilişkiler konusunda uyararak, uluslararası terörizm ve Ermeni terörizmi konusunda soruları cevaplandırdı.

Öte yandan, Başkan Yardımcısı ve Cumhuriyetçi Parti Başkan adayıGeorge Bush'un, Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından onuruna verilecekolan davete gelemeyeceğini bildirmesinden dolayı sözlü ve yazılı olarak özürdilediği bildirildi.

7- Hollanda'deki Türk işçi örgütlerinden HTlB Genel Başkanı Nihat Karaman, kimliği bilinmeyen kişilerce Amsterdam'da vurularak öldürüldü.

8- Sovyet Komünist Partisi'nin 19. konferansı Genel Sekreter Mihail Gör-baçov'un konuşmasıyla açıldı. Gorbaçov, çeşitli konularda yaptığı ko:nuşmasında, "Köylülere kollektif çiftliklerin topraklarının kiralanmasını ve butopraklar üzerinde çiftçilerin kendi üretimlerini kendilerinin yapmasını ve beşyılda bir seçilecek toplam 2250 milletvekilinin oluşturacağı bir kongre kurulmasını" önerdi.

9- Yunanistan'ın başkenti Atina yakınlarındaki Nea Makri AmerikanÜssü'nde görevli Deniz Ataşesi Villiam Nordeen, meydana gelen bombalısaldırıda öldü.

10- Beyrut'un güneyinde Suriye yanlısı Ebu Musa taraftarlarının elinegeçen Şatilla kampındaki 150'ye yakın El Fetih gerillası Libya ve Suriye askerlerinin gözetiminde kampı boşalttı.

Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Kurulu dün yayımladığı bildiride, Şatilla kampını ele geçiren Ebu Musa yanlılarına verdiği destekten ötürü Suriye'yi eleştirerek, saldırının Filistin davasını sırtından hançerlediği ve israil işgali altındaki topraklarda 6 aydır süren ayaklanmanın başarısını yok etmeye yönelik bir girişim olduğu belirtildi.

11- Fransa'da sosyalist Micheal Rocard başkanlığındaki yeni hükümetaçıklandı.

12- Paris'in güneydoğusundaki Lyon garında, dün gece meydana gelentren kazasında, yaklaşık 57 kişinin öldüğü, 15'i ağır 32 kişinin de yaralandığıbildirildi.

13- Romen yönetiminin, ülkedeki Macar azınlığın köylerini ortadankaldırarak, onları dev "tarım sanayi merkezleri"nde toplama planı, Macaristan'ınbaşkenti Budapeşte'de düzenlenen ve yaklaşık 40 bin kişinin katıldığıyürüyüşle protesto edildi.

29 HAZİRAN 1988

1- Kurultay'da seçilen 44 kişilik SHP Parti Meclisi toplantısında 14 kişilikMerkez Yürütme Kurulu(MYK) seçildi. Genel Sekreterliğe Deniz Baykal getirildi.

2- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Ali Coşkun başkanlığındakiyönetim kurulu üyeleri, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'i ve SHP Genel Başkanı Erdal inönü'yü ayrı ayrı ziyaret etti.

3- Uluslararası Af Örgütü Türkiye Masası Sorumluları Federal Alman Helmut Oberdiek ile ABD'li VVhitney Ellsvvorth, TBMM Adalet Komisyonu BaşkanıAlpaslan Pehlivanlı'yı ziyaret ederek, ölüm cezalarının kaldırılması, siyasisuçlardan yargılananların mahkemelerinin hızla sonuçlandırılması ile Türk Ceza Kanunu'nun 141 ve 142'nci maddelerinin değiştirilmesi ya da kaldırılmasıkonusundaki isteklerini belirttiler.

4- Geçen perşembe günü Trabzon'un Çatak köyünde meydana gelenheyelanda toprak altında kalanların büyük bölümünün bulunduğu kahvehaneye ulaşıldığı, 2'si Alman, 41 kişinin cesedinin bulunduğu bildirildi. TrabzonValiliği, Çatak'tan Gümüşhane'ye 2, Trabzon'a 1 kilometre uzaklıktaki bölgenin boşaltılmasını istedi.

5- Petrol-İş Sendikası'na üye 3400 işçinin 5 mayıs günü Adana'dabaşlattığı grev, anlaşmayla sonuçlandı.

6- Danıştay, Ankara Güvenpark'ta otopark yapılmasına ilişkin imardeğişikliğini iptal eden idare Mahkemesi kararını onayladı.

7- Yasadışı TKP-ML TlKKOadlı örgüte üye oldukları, Kandıra 197. PiyadeAlayı soygununa ve Bağcılar'daki bir polisin öldürülmesi olayına karıştıkları,örgüt üyelerine yardımcı oldukları iddiasıyla, 3'ü tutuklu 6 sanığınyargılanmasına, istanbul DGM'de başlandı.

8- Hakkâri'nin Şemdinli ilçesi Yeşilova bölgesinde devriye gezen güvenlikgüçleriyle çatışmaya giren teröristlerden biri ölü, 11'i sağ olarak ele geçirildi.

9- Bakanlar Kurulu'nca onaylanan Türkiye ile Avrupa Topluluğu arasındadaha önce imzalanan "ortaklık anlaşmasına Yunanistan'ın da taraf olmasınailişkin protokol, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

10- Gazeteci Ali ihsan Yazgan, Ankara'da öldü.

11- Basketbol Milli Takımı, Arnhern'de oynanan Olimpiyat elemelerininikinci maçında Danimarka'yı 92-65 yendi.

12- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, ABD gezisinin üçüncü gününde, ABDeski dışişleri bakanlarından Henry Kissinger, ABD Hazine Bakanı James Baker, Senato Çoğunluk Lideri Senatör Robert Byrd, Savunma Bakanı FrankCarlucci ABD Türk Gazeteciler Derneği üyeleri ile görüşmelerde bulundu veWall Street Journal Gazetesi'ne bir demeç verdi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren görüşmelerinde, "Aksaz Karaağaç denizüssünün inşasına ABD'nin katkıda bulunması, bu üssün kurulması halinde 6.Filo'nun gemilerinin de yararlanması", "Türkiye'nin ABD'ye yaptığı ihracatınönündeki engellerin kaldırılması", "ABD'nin SElA'dan kaynaklanan yükümlülüklerinin yerine getirilmesi" konularını gündeme getirdi.

13- Yunanistan'da dün ABD Askeri Ataşesi Albay VVilliam Nordeen'inölümüyle sonuçlanan bombalı saldırıyı üstlenen "17 Kasım" örgütü, yaptığıaçıklamada, "Yunan hükümetinin, Amerikan baskısıyla Davos görüşmelerinebaşladığını ve Yunanistan'ın Ege'deki haklarından taviz verdiğini" öne sürdü.

14- Macaristan'da dün düzenlenen Romanya'yı protesto gösterisiyle ilgiliolarak Romen hükümeti 1.7 milyon Macar azınlığın yaşadığı Transilvanya'dakiMacaristan konsolosluğunun derhal kapatılması ve konsolosluk görevlilerinin48 saat içinde ülkeyi terketmelerini istedi. Gösterilerden Macaristanhükümetini sorumlu tutan Romen Devlet Başkanı Nikolay Cavuşesku yaptığıkonuşmada, gösteriyi "şovenist ve antisosyalist" olarak niteleyerek, "Bu türolayların sürmesi halinde Budapeşte'deki Romen büyükelçiliğinin çalışmalarını ve görevlerini azaltabileceğini" söyledi.

15- Federal Almanya'da eğitim uçuşu yapan üç F-16 uçağı düştü, bir pilotöldü.

16- Angola'da, pazartesi günü meydana gelen çatışmalarda, 12 GüneyAfrika askeri ile 200'e yakın Küba ve Angola askerinin öldüğü açıklandı.

30 HAZİRAN 1988

1- Ankara DGM Savcısı Nusret Demiral, Başbakan Turgut Özal'a silahlısaldırı olayı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Silah satıcısının tutuklandığını veKartal Demirağ dışında gözaltında kimsenin kalmadığını, olayla ilgili soruşturmanın çok yönlü olarak devam ettiğini" bildirdi.

2- Trabzon'un Çatak köyünde geçen hafta içinde meydana gelen heyelanın allında kalanlardan cesetleri çıkarılanların sayısının 55'e yükseldiği,çalışmaların devam ettiği bildirildi.

Türkiye Diyanet Vakfı, heyelanda hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla zarargören vatandaşlara dağıtılmak üzere Trabzon Valiliği emrine 25 milyon liragönderdi.

3- SHP istanbul Milletvekili Mustafa Sarıgül, Bayındırlık ve Iskan Bakanı Safa Giray'ın yazılı olarak cevaplandırması isteğiyle TBMM Başkanlığı'na verdiğisoru önergesinde, heyelan bölgesinde karayolu yapılırken incelemelerdebulunup bulunulmadığını, can ve mal güvenliğini kaybeden vatandaşlara kimin hesap vereceğini" sordu. f

4- Ankara 6. idare Mahkemesi, siyasi suçtan hüküm giyen öğrenoilerinmezuniyet belgesi alabileceklerine karar verdi.

5- Yabancı ülkelerin sanayi atıklarının Türkiye'ye sokulabilmesi için ÇevreGenel Müdürlüğü'nden ön izin alınması koşulunu getiren 5 Hazİran 1988 tarihli tebliğin iptal edilmesine ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

6- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, ABD ziyaretinin dördüncü gününde,Washington'dan New York'a giderek, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellarile bir görüşmede bulundu. Görüşmeden sonra basına bir açıklama yapanCuellar, Denktaş-Vasiliu zirvesinin gerçekleşmesi konusunda "ümitli olduğunu" söyledi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Dışilişkiler Konseyi'nde çeşitli konularadeğinen bir konuşma yaptı.

7- ABD yönetiminin 7 ay önce, FKÖ'yü bir terör örgütü olarak kabul eden"anti terör yasasfna dayanarak, BM'deki FKÖ bürosunu kapatma kararını inceleyen ABD Federal Mahkemesi, dün "FKÖ temsilciliğinin kapatılamayacağına" karar verdi.

Karar, FKÖ, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ve Arap Birliği'nin BMdaimi gözlemcisi Klovis Maksud tarafından memnuniyetle karşılandı.

8- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, 4 Orta Amerika ülkesini kapsayangezisinin ilk durağı olan Guatemala'da yaptığı konuşmada, Orta Amerika'da demokrasi yolunda atılan adımları överek, Orta Amerika ülkelerinin de bu gelişmelerin gerisinde kaldığını belirttiği Nikaragua'ya baskı yapmalarını istedi.

9- İrak, Basra Körfezi'nin güney kesimindeki Şeyh Şuayib Adası'ndaki,İran'a ait önemli bir gaz üretim merkezini bombaladı.

10- Macaristan ile Romanya arasında Transilvanya'daki Macar azınlık nedeniyle başlayan gerginliğin devam ettiği ve Romanya'nın, Bükreş'teki MacarKültür Merkezi'nin faaliyetini durdurarak, binanın boşaltılmasını istediği bildirildi.

11- İtalya Parlamentosu, ispanya'dan 3 yıl içinde çekilmesi kararlaştırılanABD Hava Kuvvetleri'ne ait 72 adet F-16 savaş uçağının Kalabria bölgesindeki Crotone üssüne yerleştirilmesini onayladı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106