14.5.1988
×

Hakkında

Künye

İletişim

MAYIS 1988

1 MAYIS 1988

1-Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Doğu Karadeniz gezisinin ikincigününde Rize'de yaptığı konuşmada, "Dünkü konuşmamdan sonra, acabaCumhurbaşkanı ne demek istiyor diye tereddütler oluştu. Ben 12 Eylül'ünyapılması zaruriydi dedim, inşallah o günlere bir daha gelmeyiz dedim. Amayine aynı durumlarla karşılaşırsak görevini yapması gereken kuruluşlargörevlerini yerine getiremezlerse silahlı kuvvetler bundan bana ne diyemezdedim. Sorarım size haksız mıyım? Hamdolsun şimdi ülkemizde demokrasivar. istanbul'da bir - İki olay olmuş diye Türkiye'nin huzuru kaçmaz' dedi.

2-Başbakan Turgut Özal ile Türk-İş, Odalar Birliği, TÜSlAD-TİSK TürkiyeZiraat Odaları Birliği ile Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu arasında iki gündevam eden zirve tamamlandı. Başbakan Turgut Özal, TZOB yöneticileriyleEsnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Yönetim Kurulu üyelerini BaşbakanlıkKonutu'nda kabul ederek sorunlarını dinledi. Toplantılara, Malive ve GümrükBakanı Ahmet Kuacebe Alptemoçin, Tarım Orman ve Köyişleri Bakanı HüsnüDoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut, Sanayi ve TeknolojiBakanı Şükrür Yürür, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celal Güzel ileDevlet Bakanları Abdullah Tenekeci, Mehmet Yazar ve Cemil Çiçek katıldı.

Başbakan Turgut Özal, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada,"Enflasyonun aşağı çekilmesi için kendilerine yardımcı olunmasını istediğini"belirtti.

3-SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Trabzon'da yaptığı konuşmayıdeğerlendirirken, Cumhurbaşkanının görevlerinin başında anayasanın uygulanmasını, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetmek olduğunu belirterek, "Sayın Evren'in üzerinde Cumhurbaşkanının sıfatınıtaşıdığını adeta unutarak, "Türkiye 12 Eylül öncesine dönerse, kurtaracak Silahlı Kuvvetlerdir' demesi, hiçbir şekilde kabul edemeyeceğimiz bir davranıştır" dedi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Trabzon'da yaptığı konuşmayıdeğerlendirerek, "Bu konuşmayla Türkiye'nin dünyaya müdahaleler ülkesiolarak ilan edildiğini" öne sürerek, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin rejime müdahaleetmeye hazır olarak göstermeye devlet başkanının hakkı yoktur"^dedi.

5- DSP MKYK tarafından yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı KenanEvren'in Trabzon'da yaptığı konuşma değerlendirilerek, Cumhurbaşkanı'nın,askerin yönetime el koymasını savunmaması gerektiği" belirtildi.

6-Kooperatifler yasasını değiştirerek, arsa ve konut kooperatiflerine, kuruluş amaçlarını üç yıl içinde gerçekleştirme zorunluluğu getiren yasa tasarısı,Bakanlar Kurulu'nca TBMM Başkanlrğı'na sunuldu.

7-Basın Konseyi Temsilciler Kurulu'nun toplantıdan sonra yaptığı yazılıaçıklamada, "Kurul, siyasi iktidarın basın özgürlüğüne yönelik tehditlerkarşısında tüm basın kuruluşlarının ve basın mensuplarının işbirliği yapmalarınıistemektedir" denildi.

8-İstanbul'da, izinsiz olarak 1 Mayıs işçi Bayramını kutlama girişimlerigüvenlik güçlerince engellendi, 70 kişi gözaltına alındı. SHP'Iİ 8 milletvekili,Taksim Anıtı'na giderek, 1 Mayıs 1977'de ölen 34 kişinin anısına çiçekbıraktılar.

İzmir'de, 1 Mayıs'ın yasaklanmasını protesto ederek vilayetin önüne siyahçelenk koyan 33 kişi gözaltına alındı, 22'si daha sonra serbest bırakıldı. SHPGenel Başkanı Erdal inönü, Ankara Yenimahalle ilçe kongresinde bir konuşma yaparak, "1 Mayıs'ın yasaklanmasına karşı çıktı ve gelecek yıllarda insanların meydanlarda 1 Mayıs'ı bayram havası içinde kutlayacağına inandığını"söyledi.

9- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı, 20'si ithal olmak üzere, 262 ilacın fiyatına yüzde 2-50 oranında zam yaptı.

10- Güneydoğu'nun birçok köyünde başlatılan erken tatil uygulaması sonucu, Siirt'te de 50 köy ilkokulunun tatil edildiği ve tatil edilen köy sayısının62'yi bulduğu bildirildi.

11-İstanbul Emniyet Müdürü Ünal Erkan, siyasi polis tarafından Okmeydanı'ndan girişilen operasyonda, yasa dışı örgüt üyesi olduğunu belirttiği ikikişinin öldüğünü bildirdi.

12-Gazeteci, karikatürist, sinema ve tiyatro oyuncusu Altan Erbulak,istanbul'da öldü.

13-Gazeteciler Cemiyeti'nin Ankara temsilcisi, Basın Şeref Kartı sahibi gazeteci Şemsi Kuseyri Ankara'da öldü.

14-Yüksek Seçim Kurulu'nun, muhtar ve ihtiyar heyeti seçimlerinin 5 haziranda yapılacağına ilişkin açıklaması, Resmi Gazete'de yayımlandı.

15-Yunanistan'ın AT işlerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Teodoros Pangalos, Yunan uyrukluların Türkiye'deki mal varlıkları ile ilgili 1964 Kararnamesi'nin kaldırılmasından memnun olduklarını, ancak Türkiye - ATilişkilerinde "Kıbrıs konusunda tutumlarını sürdüreceklerini" söyledi.

16-Hollanda'nın güneyinde iki ingiliz askerinin bindikleri otomobilin infilaketmesi sonucu ölmelerinin ardından aynı bölgenin yakınlarında bir ingiliz askeri silahlı çatışma sonucu öldü. Üç ingiliz askerinin ölümüyle sonuçlanansaldırıları irlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA) üstlendi.

17-Bangladeş'in güneyinde özerklik isteyen Şanti Banini gerillaları dün, ikiyerleşim merkezine düzenledikleri saldırılarda 24 kişiyi öldürüldüler.

l8- Sri Lanka'nın doğusundaki Sittaru'da, Tamil gerillalarının yerleştirdiği birmayına çarpan otobüste bulunan yolculardan 22'si öldü, 32'si de yaralandı.

19-1 Mayıs işçi Bayramı, dünyanın çeşitli ülkelerinde törenlerle kutlandı.

2 MAYIS 1988

1-Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Doğu Karadeniz gezisinin üçüncügününde, Trabzon'dan Giresun'a gitti. Cumhurbaşkanı, Giresun'un çeşitliilçelerinde halka hitaben yaptığı konuşmasında, SHP Genel Başkanı ve DYPGenel Başkanı'nm Trabzon'da yaptığı konuşmasıyla ilgili değerlendirmelerinicevaplandırdı.

2- Başbakan Turgut Özal, Ankara'da BBC muhabirine verdiği demeçte,Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in sözlerinin yanlış değerlendirildiğini söyledi.

3-SHP Genel Başkanı Erdal inönü ile DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Karadeniz gezisi sırasında yaptığı konuşmalar konusunda Cumhuriyet gazetesinin sorularını cevaplandırdılar.

4-Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, SHP Genel Başkanı Erdal inönü ile birsüre görüşerek dış gelişmeler konusunda bilgi verdi.

5-TBMM'de grubu bulunan üç siyasi partinin (ANAP, SHP, DYP) temsilcileri yaptıkları toplantıda, "Anayasa'nın başta çalışma yaşamını ilgilendiren maddeleri olmak üzere diğer bazı maddelerinin değiştirilmesi için anlaştıkları ve ortak bir komisyon kurulmasını kararlaştırdıkları bildirildi. Basın yasalarıyla ilgilideğişikliklerin de görüşüldüğü toplantıda ayrıca Siyasi Partiler Yasası ileSeçim Yasası'nda yapılacak değişikliklerin de ayrı bir komisyon tarafından elealınması kabul edildi.

6-İstanbul Anakent Belediye Başkanı Bedrettin Dalan, Atina BelediyeBaşkanı'nm davetlisi olarak eşi ve beraberindeki istanbul Ticaret Odası üyesi60 işadamı ve oda yöneticilerinden oluşan bir heyetle, Atina'ya gitti.

7-Türk-İş ile Kamu işveren Sendikaları yöneticileri, ücretlerin enflasyonnedeniyle ne kadar yıprandığını belirlemek üzere Aı.kau'da toplandılar.

8-7,5 aydır grev ve lokavtların sürdüğü, nakliye ambarlarında, 229 işletmeve 250 işyeri için toplu sözleşme imzalandı.

Tek Gıda-İş Sendikası ile Tariş işvereni arasında bağıtlanan toplu sözleşmeile ücretlerde 1. yıl için yüzde 90, 2. yıl için yüzde 51 artış sağlandı.

9-Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Dimitris Makris, siyasi istişarelerde bulunmak üzere Atina'ya gitti.

10-Ortadoğu'daki son gelişmeler, Türk - Amerikan ilişkileri ve Türkiye'ninjeooolitik konumundan gerektiği gibi yararlanıp yararlanmadığı konusu Ulusal Basın Ajansı tarafından Ankara'da düzenlenen bir panelde tartışıldı.

11-istanbul Üniversitesinde 28 Nisan günü meydana gelen olaylardagözaltına alınan 158 öğrencinin 4 gündür açlık grevi yaptığı, açlık grevi yapanöğrencilerden 3'ünün hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

12-Sahte devlet tahvili ve iç borçlanma senedi basarak piyasayı ve bankaları yaklaşık 6 milyar lira dolandırmaktan yargılanan Baki Cengiz Aygün (BankerBako) ve 3 arkadaşı yedişer yıl altışar ay hapis, 450'şer bin lira da ağır paracezasına çarptırıldılar.

13-Batı Berlin'de Yabancılar Yasası yürürlüğe girdi.

14-2 bin kadar israil askerinin, tank ve helikopter desteğinde, Filistinli gerillaları aramak için Lübnan'ın güneydoğusundaki Arkoub bölgesine girdikleribildirildi. Lübnan polisi, israil askerlerinin en az üç Filistinli gerillayı tutsakaldıklarını söyledi.

Öte yandan, Lübnan'ın başkenti Beyrut'un yakınlarındaki Şatila kampında,FKÖ yanlısı El Fetih grubu ile Suriye yanlısı Ebu Musa komutasındaki Filistinliler arasında iki gün içinde çıkan çatışmalarda 12 kişi öldü, 43 kişi yaralandı.

15-Afganistan'ın başkenti Kabil'de, diplomatik temsilciliklerin bulunduğubir semte mücahitlerce roket atılması sonucu, Bulgaristan Büyükelçiliği'nin birgörevlisi ile oğlunun yaralandığı bildirildi.

16-Hindistan'ın Kaşmir eyaletinde bir Çocuk Hastanesi'nin çökmesi sonucu 30 kişi öldü, 50 kişi yaralandı.

3 MAYIS 1988

1-Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Doğu Karadeniz bölgesine yaptığı üçgünlük geziyi tamamlayarak Ankara'ya döndü. Cumhurbaşkanı Evren, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek haftalık görüşmesini yaptı.

2- Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Trabzon'dayaptığı konuşmaya ilişkin olarak ANAP grubuna yaptığı konuşmada,"Demokrasiye hakikaten inanmış bir insan olarak Sayın Cumhurbaşkanımızınifade ettiği cümle onun maksadı içinde değildir. Maksadını aşan bir cümledir.Onun için kendisine herhangi bir şekilde cevap veren durumunda kalmadım.Çünkü inanıyorum ki demokrasiye ciddi olarak samimi olarak inanmıştı" dedi.

3-SHP Genel Başkanı Erdal inönü, TBMM Genel Kurulu'nda, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Trabzon konuşmasındaki askeri müdahaleler ile ilgilisözleri nedeniyle yaptığı gündem dışı konuşmada, "Anayasa dışı müdahalelerdönemi artık kapanmıştır, tarihe karışmıştır, kimse böyle yollara heveslenmemen, boş hayallere kapılmamalıdır." dedi. inönü, "içine düşülen gereksizkaygı havasından çıkılmas4 için Cumhurbaşkanı Evren'in sözlerini düzeltmesigerektiğini" söyledi.

4-DYP Genel Başkanı Süleyman Demire!, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'inTrabzon konuşmasıyla ilgili olarak TBMM'de gündem dışı bir konuşma yaparak, "Müdahale beklentisine sokan ve devleti felç eden bu çeşit beyanları vedüşünceleri Türkiye'nin yararına bulmuyorum. Müdahaleler Türkiye'nin sorunlarını azaltmamış çoğaltmıştır" dedi.

5-Devlet Bakanı Ali Bozer, TBMM Genel Kurulu'nda hükümet adınayaptığı konuşmada, SHP Genel Başkanı Erdal inönü ve DYP Genel BaşkanıSüleyman Demirel'in Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Trabzon'da yaptığı konuşmasının askeri müdahaleler ile ilgili sözlerine ilişkin görüşlerini açıkladı.

6-Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Avrupa Konseyi 82. Bakanlar Komitesi Parlamenterler Meclisi ortak toplantısına katılmak üzere Fransa'nın Strasbourgkentine gitti.

7-YÖK tarafından yapılan bir açıklamada, üç dersten kalan öğrenciye birhak tanıyan Danıştay kararının üniversitelerde aynı biçimde uygulanması istendi.

8-Türk-AT Karma Parlamento Komisyonu'nun tekrar kurulmasına yönelikincelemelerde bulunmak üzere Avrupa Parlamentosu muhafazakar milletvekillerinden oluşan bir grup Ankara'ya geldi.

Avrupalı milletvekilleri, AT işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Ali Bozer,TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut ve Meclis Dış ilişkiler Komisyonu üyeleri ileayrı ayrı birer görüşme yaptılar.

9-Sıkıyönetim askeri mahkemelerinin şimdiye kadar 150.348 kişi hakkındadava açıldığı, bu kişilerden 53.002'si çeşitli cezalara mahkum olurken, 91.972kişinin beraat ettiği, 5.374 sanığın yargılanmasına ise devam edildiği Genelkurmay Genel Sekreterliği tarafından bildirildi.

10-1 Mayıs günü Taksim'de meydana gelen olaylar sırasında gözaltınaalınan 85 kişi, hakkında, istanbul Emniyet Müdürlüğü'nün DGM'ye sevkedileceklerini açıklamasına karşın, DGM savcılığınca 15 gün gözaltında bulundurulma süresi verildiği bildirildi.

10 sendika genel başkanı ortak bir açıklama yaparak, Anayasa'nın 34. maddesinin "Herkese önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı vegösteri yürüyüşü hakkını verdiğini, bu nedenle gözaltına alınanların serbestbırakılmasını istediler.

Bu arada, 60 kadar avukat ise gözaltındaki 3 avukatın ifadesinin sadecesavcılar tarafından alınacağını belirterek DGM'ye dilekçe verdiler.

İzmir Valiliği'nin önüne siyah çelenk koyan 11 kişiden 3'ü DGM'ce tutuklandı.

11-Üniversite öğrencileri, istanbul, Ankara, İzmir, Adana, Kocaeli veVan'da düzenledikleri yemek boykotu, oturma eylemleriyle, geçen yıl Van'daoruç tutmadığı için öldürülen 100. Yıl Üniversitesi öğrencisi Şirin Tekin'iandılar ve üniversitelerdeki polis baskısını kınadılar.

Öte yandan, 28 Nisan'da istanbul Üniversitesi'nde çıkan olaylar nedeniylegözaltına alınan 158 öğrenciden 101'i savcılık sorguları sonucunda serbestbırakıldı. DGM savcılığı 57 öğrencinin ise tutuklanması istemiyle mahkemeyesevk edilmesini kararlaştırdı.

12-İstanbul Anakent Belediye Başkanı Bedrettin Dalan, Atina'da Yunanistan Başbakanı Andreas Panandreu ile bir görüşme yaparak kendisineBaşbakan Turgut Özal'ın bir mesajını iletti.

Bir grup gösterici, Bedrettin Dalan'ın gelişini protesto etti.

13-SSCB'nin Özbekistan Cumhuriyeti'ndeki Pahta kentinde biraraya gelen Kırım Türklerinin 111 temsilcisi, gelecek aylarda uygulamaya konulmaküzere bir "eylem planfnı onayladılar. Temsilciler Sovyet yetkilileri bir ay içindeisteklerini kabul etmeye hazır olduklarına dair bir açıklamada bulunmazlarsa,20 Haziranda, kamuoyunu bu konuda bilgilendirmek üzere başkent Moskova'ya delegeler gönderileceğini, bu delegelerin gösteri yapmak dahil demokratik haklarını kullanacaklarını bildirdiler.

14-Filistinli gerillaları aramak için dün gece Güney Lübnan'da bir operasyon başlatan israil, sabah da Bekaa Vadisi'ndeki Suriye mevzilerinin birkaç kilometre yakınlarına havadan birlik indirdi. Suriye birlikleri üst düzeyde alarmageçirilirken, israil Başbakanı Izak Şamir, "israil ile savaşmak niyetinde olmadıklarını" söyledi.

Lübnan Başbakan Vekili Selim Hoss, israil saldırısını kınayarak ülkesininİsrail'i BM'ye şikayet edeceğini söyledi.

15-Polonya'da demir çelik üretim tesislerinde 8 gündür grevin devam ettiği, Gdansk'taki Lenin tersanelerinde de dün grevin başladığı, bu arada yaklaşık 1000 kadar işçinin Dayanışma Sendikası lehine yürüyüş düzenlediği bildirildi. Öte yandan, Dayanışma Sendikası'nın 13 kişilik Yürütme Komitesiüyelerinden 9'unun tutuklandığı belirtildi.

4 MAYIS 1988

1- Başbakan Turgut Özal, Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz'ı kabulederek, çalışma yasalarında yapılacak değişiklikler ile ücretler konusunda birsüre görüştü.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü ve DYP Grup Başkanvekili Koksal Toptan ayrı ayrı.yaptıkları açıklamalarda, Başbakan Turgut ÖzaPın Anayasadeğişikliği ile ilgili sözlerini eleştirdiler.

3- Devlet Bakanı Yusuf Bozkurt Özal, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, "Yüzde 30 faizli ve iki ay vadeli yeni bir ihracat kredisi uygulamasıbaşlatılacağını" açıkladı ve hayali ihracat konusunda, "Bunun tüm dünyanınbaşında olduğunu" söyledi.

4- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel, YÖK sistemininıslah edilip hatalarının ortadan kaldırılacağını belirterek, üniversitelerde bilimsel akademik özerkliğin sınırsız şekilde uygulanmasını düşündüğünüüniversitelere idari özerklik konusunda daha fazla yetki tanıyacaklarınısöyledi.

5- Medeni Kanun'da değişiklik yaparak, boşanmayı kolaylaştH-an yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

6- TBMM Adalet Komisyonu'nda, Türk Ceza Yasası, Küçükleri MuzırNeşriyattan Koruma ve Basın yasalarında değişiklik yapan yasa tasarısınıngörüşülmesine başlandı.

7- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, BBC'ye verdiği demeçte, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Trabzon'da yaptığı konuşmaya ilişkin görüşleriniaçıkladı.

8- Cumhurbaşkanlığı Basın Müşaviri Ali Baransel, Cumhurbaşkanı KenanEvren'in siyasi partiler ile ilgili konuşması konusunda bir açıklama yaptı.

9- Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Doç.Attila Özmen, "Artvin veRize'deki Çay-Kur depolarındaki, piyasa değeri 100 milyar lira olan 55 bin tondolayındaki 1986 yılına ait radyasyonlu çayın tümünün gömülmeyeceğini,Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak biçimde imha edilmesinidüşündüklerini" bildirdi.

10- DiE tarafından yapılan açıklamada, Tüketici fiyatlarının, 12 ayda yüzde74.5 yükseldiği bildirildi.

11- Avrupa Parlementosu heyeti, Ankara'da Türk-İş Genel Merkezi'ne ziyaret ederek Genel Başkan Şevket Yılmaz ile görüştü.

12- Mardin'in Kızıltepe ilçesinde dün çıkan olayda bir polis ile iki vatandaşyaralandı.

Olağanüstü Hal Bölge Valiliği Basın Müşavirliği tarafından yapılanaçıklamada, "olayın çatışma olmadığı, kazayla patlayan silahın panik yarattığı veiki ekibin yanlış anlamalar sonucu karşılıklı ateş ettikleri anlaşılmıştır" denildi.

13- Hakkari'nin Uludere ilçesine bağlı Ortabağ bucağında oturan vekaçakçılık yaptığı sanılan 8 kişilik bir grup Irak'tan dönerek Kayadibi mezrasında teröristler tarafından kaçırıldı. Teröristlerden kaçmayı başaran iki kişininhaber vermesi üzerine bölgeye operasyon düzenleyen güvenlik güçleri 6kişiyi öldürülmüş halde buldular.

14- İstanbul Üniversitesi'nde 28 Nisan günü meydana gelen olaylarla ilgiliolarak gözaltına alınan 158 öğrenciden, iki gün savcılık sorgularından sonratutuklu olarak yargılanmaları istenen 57'si istanbul DGM Sorgu Yargıçlığı'naçıkarıldılar. Arkadaşlarının gözaltına alınmasını protesto eden bir grup öğrenci,yürüyüş düzenledi.

15-69'u tutuklu 723 sanığın 6 yıldır Ankara 4. Kolordu Komutanlığı 1 NoluAskeri Mahkemesi'nde yargılandığı Büyük THKP-C Devrimci Yol davasındaesas hakkında mütalaayı tamamlayan askeri savcı, 74 sanığın ölüm cezasınaçarptırılmasını, 172 sanığın beraatını istedi.

16- "Etnografik Nitelikteki Taşınır Kültür Varlıkları" Hakkındaki Yönetmelik,Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

17- İngiliz basınında, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Trabzon'da yaptığıkonuşmaya ilişkin yorumlar yer aldı.

18- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin, Fransa'nın Strasbourgkentinde yapılan toplantısında, Türk parlamenterlerden SHP milletvekili ismailCem'in üç değişiklik önergesi oy çokluğu ile kabul edilerek, "Göçmen işçilerineş ve çocuklarına getirilen vize zorunluluğunun kaldırılması" kararlaştırıldı.

19- SSCB'nin, Kazakistan'da yeni bir yeraltı nükleer denemesi yaptığı bildirildi.

20- İrak savaş uçaklarının, İran'ın Şiraz kentini bombalaması sonucu 20 Nisan'dan bu yana uygulanan ateşkes bozuldu.

Öte yandan, Suudi Arabistan, dün güvenlik güçlerinin İran'ın Cidde'dekibaşkonsolosluğuna saldırıp görevlileri zor kullanarak bilinmeyen bir yeregötürüldükleri yolundaki İran iddialarını yalanlayarak, görevlilerin emniyetli birşekilde Suudi Arabistan'ı terk ettiklerini bildirdi.

21- İsrail askerlerinin Güney Lübnan'da üç gün süren operasyonunun sona erdiği ve birliklerin çekilmeye başladığı bildirildi, israil birliğinin Suriye denetimine 5 km. uzaklıktaki Maydun köyüne düzenlediği baskında, 40 Şii milisile 3 israil askerinin öldüğü bildirildi.

22- Afganistan Devlet Başkanı Muhammed Necibullah, HindistanBaşbakanı Rajiv Gandi ve çeşitli kabine üyeleriyle görüşmek üzere Yeni Delhi'ye gitti.

23- Romanya Komünist Partisi Lideri Nikolay Çavuşesku Romen HaberAjansı Agerpres tarafından yayımlanan konuşmasında SSCB'nin Afganistanmüdahalesini bir hata olarak nitelendirdi.

5 MAYIS 1988

1- Başbakan Turgut Özal, Milli istihbarat Teşkilatı'na (MiT) ilişkin olarakBaşbakanlık Teftiş Kurulu'nca hazırlanan raporun tamamlandığını ve Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e sunulduğunu söyledi.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar, dün yapılan Bakanlar Kurulu'nda alınan kararları açıklarken, "Basın girdilerinin ucuzlatılması"amacına yönelik, "Basın Yayın ve Kültür Teşvik Fonu" kurulmasına ilişkin yasatasarısının kabul edildiğini söyledi.

3- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel, istanbul'daBoğaziçi Üniversitesi'nce düzenlenen "Milli Eğitimimizin Hedefleri" konulusempozyumda bir konuşma yaparak "YÖK'ü değiştireceğiz" dedi.

4- Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalarına Ankara'da başladı. Çalışmave Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut, komisyon toplantısının açılışında birkonuşma yaparak asgari ücretin "Bilimsel ve objektif esaslara göre" saptanması gerektiğini söyledi.

5- TRT'ye ait radyo ve televizyon verici istasyonlarının PTT'ye devredilmesini öngören bir yasa tasarısı TBMM Başkanlığına gönderildi.

6- TBMM Adalet Komisyonu, Türk Ceza Yasası, Küçükleri MuzırNeşriyattan Koruma, Basın ve Ceza Muhakemeleri Usulü Yasalarındadeğişiklik yapan tasarıyı, para cezalarında indirim yaparak kabul etti.

7- TBMM içişleri Komisyonu'nda kabul edilen yasa tasarısı uyarınca, Türkvatandaşlığından çıkarılanlardan "Sakıncalı görülmeyenler" içişleri Bakanlığı'nın izni ile en çok dört ay süre ile turist olarak Türkiye'ye gelebilecekler.

8- Özel sektöre otoyol yapabilme olanağı sağlayacak yasa tasarısıTBMM'ye sunuldu.

9- YÖK Başkanı Prof. ihsan Doğramacı istanbul'daki üniversitelerinrektörleri ve istanbul Üniversitesi'ne bağlı fakültelerin dekanlarıyla bir toplantıyaparak, son öğrenci olayları hakkında bilgi aldı.

10- İçişleri Bakanlığı, ülkenin iç ve dış güvenliği aleyhinde yurt dışında faaliyette bulunduğu bildirilen 19 kişiye "Yurda dön" çağrısında bulundu.

11- Adana'da kurulu Suni Sentetik Elyaf Sanayiinde çalışan 3400 işçi,greve başladı.

12- Üniversitelerde "Polis baskısını" protesto için üniversite öğrencileriistanbul, Ankara, İzmir ve Eskişehir'deki fakülte ve yüksek okullarda yürüyüş,yemek boykotu ve oturma eylemi yaptılar.

Öte yandan istanbul'da geçen hafta meydana gelen olaylarla ilgili olarakgözaltına alman öğrencilerden 31'i istanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi'ncetutuklandı.

13- İstanbul Taksim'deki 1 Mayıs olayları sırasında polis tarafından gözaltınaalınan 85 kişiden 28'i serbest bırakıldı.

14- "2000'e Doğru" dergisinin Sorumlu Yazı işleri Müdürü Fatma Yazıcı,Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e yayın yoluyla hakaret ettiği gerekçesiyleistanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 1 yıl 4 ay hapis cezasınaçarptırıldı.

15- TKP Genel Sekreteri Yaşar Nabi Yağcı (Haydar Kutlu) ile TiP GenelSekreteri Nihat Sargın, Tercüman Gazetesi Yazı işleri Müdürü Yüksel Baştunçve muhabir Turgay Gözütok aleyhine, basın yoluyla hakaret nedeniyle iki ayrıceza davası açtılar.

16- Mısır'ın başkenti Kahire'de, Türk-Mısır ilişkilerinin bütün boyutuyla elealındığı 5 günlük sempozyum kapanış oturumuyla sona erdi.

17- Polonya'da Krakov kenti yakınlarındaki Nowa Huta demir çelik tesislerinde 26 nisandan bu yana sürdürülen greve güvenlik güçlerinin müdahaleettiği ve grev komitesi üyelerinin tutuklandığı bildirildi.

18- Kolombiya'nın başkenti Bogota'da Fransa Büyükelçiliği'nin BasınAtaşesi Jean-Cristopher Rampal'ın Ulusa! Kurtuluş Ordusu gerillalarıncakaçırıldığı açıklandı.

19- İrak, dün İran'ın Şiraz kentindeki iki petrokimya tesisine karşı giriştiğisaldırının ardından Körfez'de seyretmekte olan bir tankeri vurdu. Öte yandanIrak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz, ülkesinin kimyasal silah kullanmaya hakkı olduğunu açıkladı.

20- Batı Şeria'da israil askerlerinin açtığı ateş sonucu iki Filistinli öldü, 17'siyaralandı.

21- Fransız sömürgesi olan Yeni Kaledonya'da bağımsızlık yanlılarının elindeki 23 rehineyi kurtarmak için düzenlenen harekatta, 17 kişinin öldüğüaçıklandı. Fransa Denizaşırı Topraklar Bakanlığı'nın açıklamasına göre, öncekigece yapılan operasyon sırasında şiddetli çatışmalar meydana geldi ve 2Fransız askeri ile 15 eylemci öldü.

6 MAYIS 1988

1- Devlet Bakanı Mehmet Yazar istanbul'da Hürriyet Gazetesi ile IPI'nın(Uluslararası Basın Enstitüsü) ortaklaşa düzenlediği "40. Yıl Semineri'ndeyaptığı konuşmada "Son zamanlarda hükümet ile basın arasında oluşan gerginlik ortamının, yanlış anlamalardan kaynaklandığını" belirterek "ilişkiler normale dönmüştür, ileride daha da düzelecektir" dedi.

2- Bakanlar Kurulu, Yetki Yasası'na dayanarak 55 yasada değişiklikyapılmasına ilişkin yasa tasarısını benimsiyerek TBMM'ye gönderdi.

3- Suudi Arabistan'ın İran ile diplomatik ilişkilerini kesmesinin ardındanTahran'ın Riyad'daki diplomatik çıkarlarını Türkiye'nin koruması isteği, Ankaratarafından kabul edildi.

4- İstanbul Anakent Belediye Başkanı Bedrettin Dalan, Atina ziyaretini tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

5- TMMOB Genel Kurulu Ankara'da yapıldı. Genel Kurul'da SHP GenelBaşkanı Erdal inönü ve Bayındırlık ve Iskan Bakanı Sata Giray da birer konuşma yaptı.

6- Türk-İş yöneticileri Başbakan Turgut Özal ile yaptıkları görüşmeden sonra bir açıklama yaparak işçi ücretlerine 1988 yılı için ortalama yüzde 58 zamyapılmasını kabul ettiklerini açıkladı.

7- Üniversitelerin öğrenci dernekleri temsilcileri, sorunlarına çözüm aramakiçin Ankara'da bir araya gelerek TBMM Başkanı, ANAP, SHP ve DYP grupbaşkanvekillerine sorunlarını anlattılar. Öğrenci temsilcileri, öğrenci dernekleriüzerindeki baskının kaldırılmasını, polisin üniversite dışına çıkarılmasını veDevlet Bakanı Adnan Kahveci'nin hazırladığı yeni tasarıdan vazgeçilmesiniistediler.

8- Tezkoop-İş'in 187 işçi ile 49 gündür grevde olduğu Emek inşaatişyerinde anlaşma sağlandı ve grev sona erdi.

9- İstanbul Taksim'deki 1 Mayıs olayları sırasında gözaltına alınan 85kişiden 11'i istanbul DGM'ce tutuklandı.

10- Metris Askeri Cezaevi'nden kaçan firarilere yataklık yaptıkları gerekçesiyle 10 kişi, Kandıra baskınına karıştığı ileri sürülen 1 kişi ve yasadışıörgüte üye olmak savıyla toplam 23 kişi istanbul'da yakalandı, istanbul DevletGüvenlik Mahkemesi'ne çıkarılan 23 sanıktan 13'ünün serbest bırakıldığı 10'unun ise tutuklandığı bildirildi.

11- Buca Bölge Ceza ve Tutukevi'nde iki ay aradan sonra 4 tutuklu yelden açlık grevine başladı.

12- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısı için bulunduğu Fransa'nın Strasbourg kentinde AT dönem başkanıFederal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Gencher'le görüştükten sonrabir açıklama yaparak "Yunanlıların, Başbakan Turgut Özal'ın Atina ziyaretiöncesinde, Kıbrıs'tan asker çekilmesi beklentisi içinde olduklarını" belirtti.

13- İngiltere içişleri Bakanlığı, siyasi sığınma isteyen ve aralarında altıçocuğun da bulunduğu 19 Türk vatandaşının iltica talebini red ederek sınırdışı etti.

14- İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres, FKÖ'nün israil'in varlığını tanımasıhalinde Uluslararası konferans masasına oturabileceğini belirtti. Öte yandanLübnan'da, Filistinli karşıt görüşlü grupların çatışmasında 12, Şii Emel ve Hizbullah örgütlerinin çatışmalarında 16 kişinin öldüğü, 90 kişinin yaralandığı bildirildi.

7 MAYIS 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Başbakan Turgut Özal, Ankara'da 4.Kolordu Komutanlığfnda yapılan iç güvenlik tatbikatına katıldılar.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Kurulu'nda bir konuşma yaparak, tarım sektöründe çalışanların sorunlarınadeğindi.

3- Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Kurulu Ankara'da yapıldı. Genel Kurul'da dernek başkanlığına ibrahim Yetkin yeniden seçildi. Yönetim Kuruluüyeliklerine de Ramazan Talaş, Hikmet Koçak, Ali Polat, Ali Güney, YaşarÖzel ve Sadettin Kırcalı getirildiler.

4- İstanbul'da Hürriyet Gazetesi ile Uluslararası Basın Enstitüsü'nün (IPI)ortaklaşa düzenlediği paneller dizisinde "Basın Özgürlüğü, Basının KendiKendini Kontrolü ve Sorumlu Basın" konulu panel yapıldı.

5- İPI Genel Kurulu'na katılmak üzere istanbul'a gelen Uluslararası BasınEnstitüsü (IPI) Başkanı ve Ispanya'daki El Pais gazetesinin Genel YayınYönetmeni Juan Luis Cebrian, Cumhuriyet gazetesinin sorularını yanıtlarken,"Demokrasiye geçiş sürecinde, basının rolünün önemli olduğunu" söyledi.

6- Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu'nun çalışmalarını ve kitap imhasını protesto eden 39 yayınevi, istanbul 2. Sulh Ceza Mahkemesinin enson TCK'nın 427. maddesi uyarınca zoralım ve imhasına karar verdiği HenryMillerin "Oğlak Dönencesi" adlı kitabını ortak imzayla yayımladı.

7- Toprak Mahsulleri Ofisi, buğday satış fiyatlarına kiloda 7 lira zam yaptı.TMO'nun arpa, mısır, çavdar ve yulaf satış fiyatları da değişen oranlardaartırıldı.

8- "Gazeteci Abdi ipekçi cinayeti ve Papa Suikasti" olaylarıyla ilgili olarakMehmet Ali Ağca'dan sonra gelen en önemli isimlerden Oral Çelik Fransa'dayakalandı.

9- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Şii EMEL ve Hizbullah örgütleri arasındaçıkan çatışmalar sonucu 40 kişinin öldüğü, 61 kişinin de yaralandığı bildirildi.

10- Polonya'da Nowa Huta Demir-Çelik tesislerindeki grevin onuncugününde polisin müdahale ederek grev komitesi üyelerini tutuklamasınınülkedeki gerginliği artırdığı belirtildi.

8 MAYIS 1988

1- İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli, "gazeteci Abdi ipekçi cinayeti ve Papasuikastine karışan Oral Çelik'in Fransa'da yakalandığı yolundaki haberlerindoğru olduğunu" bildirdi.

2- SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, ekonomik sorunlar ile öğrenci sorunları konusunda açıklamalardabulundu.

3- Siirt'in Şırnak ilçesine bağlı Taraklı ve Üçkardeşler mezralarını basan'PKK'lı teröristler, 4'ü kadın 11 kişiyi katlettiler, 3 kişiyi ise kaçırdılar.

4- Yayıncılar Birliği, basın yayın ve kültür teşvik fonu yasa tasarısınıeleştirerek, gazetelere ve yayınevlerine doğrudan parasal destek sağlanmasıfikrini benimsemediğini bildirdi.

5- Çeşitli üniversitelerin öğrenci dernekleri tarafından yapılmak istenen"Nasıl Bir Üniversite istiyoruz ?" konulu konferansa valilikçe izin verilmemesiüzerine öğrenciler Ankara'da SHP Çankaya ilçe örgütünde bir basın toplantısıdüzenlediler.

6- Malatya Kapalı Cezaevi'ndeki 12 tutuklu ve hükümlünün iki gün öncebaşlattıkları açlık grevi sona erdi.

7- Metris Askeri Ceza ve Tutukevi'nden 25 Mart günü, kazdıkları tünelaracılığıyla kaçan 29 hükümlüden 9 TlKKO'cu, dün gece Edirne'ninUzunköprü yakınlarında yakalandı. Firarilere yardımcı oldukları gerekçesiyle12 kişi gözaltına alındı.

8- Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerini, François Mitterand, oyların yüzde53.9'unu alarak kazandı.

9- Filipinlerin Negros Adası'nda komünist gerillalar ile askeri birliklerarasında 4 günden bu yana devam eden çarpışmalarda 63 kişinin öldüğü bildirildi.

10- FKÖ'nün siyasi büro şefi Faruk Kaddumi, FKÖ liderlerinden Ebu Cihad’ın öldürülmesine misilleme olarak işgal topraklarında israil'e karşı her türlüdireniş yöntemini deneyeceklerini ancak, Avrupa ve Afrika'daki israil hedeflerine saldırı düzenlenmeyeceğini bildirdi.

11- İsrail hükümetinin, "Filistin'in Gandisi" diye adlandırılan Filistin asıllıAmerikan vatandaşı Mübarek Avad'ı sınır dışı etme kararı, israil Yüksek Mahkemesi'nce geçici olarak durduruldu.

9 MAYIS 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren,Istanbul'da.bazı gazetelerin temsilcilerinikabul ederek bir süre görüştü

2-ANAP istanbul il Örgütü tarafından organize edilen toplantıdaişadamlarıyla görüşen Başbakan Turgut Özal, konuşmasında iş adamlarına"Yeni yatırım yapmamalarını"önererek, "Kamu olarak biz de tasarruf edeceğizYeni hiç bir yatırıma girmeyeceğiz Hatta başlamış olan yatırımlarla ilgili olarak daönümüzdeki günlerde bazı yeni kararlar alabiliriz"dedi ve "enflasyonlamücadelede destek istediğini"belirtti

3-Milli Eğtim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl: Güzel, YÖK üyeleri, Ankara, istanbul, İzmir Emniyet Müdürleri ve valileri ile üniversite rektörleri geçenhafta toplanlan MGK'nin isteği doğrultusunda bir araya geldiler.

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel, toplantıdan sonrayaptığı açıklamada, "Öğrenci derneklerinden büyük bir kısmının illegalörgütlerin yönlendirmesi altında olduğunu belirterek, içişleri Bakanlığı ve YÖKile birlikte, Yüksek Öğretim Dernekler yasasında yeni bir düzenlemeyapılacağını" bildirdi.

4- Hayali ihracatçılara hapis yerine para cezası verilmesine ilişkin tasarıTBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

5- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Nüzhet Kandemir, Bulgaristan'da yapılacakolan siyasi içerikli ortak çalışma grubu toplantısına katılmak üzere Sofya'ya gitti.

23 Şubat'ta Bulgaristan'la imzalanan Belgrad Protokolü uyarıncaoluşturulan Ortak Çalışma Grubu toplantıları Ankara ve Sofya'da başladı. Ankara'ya gelen Bulgar heyeti Başkanı Hıristo lliyev, "Türkiye ile olanilişkilerimizin hem geleneği, hem de geleceği vardır" dedi.

6- Mardin'in Nusaybin ilçesi Taşköyü'nün Behmenin mezrasını basanPKK'lı teröristler, bir aileden 8'i çocuk, 2'si kadın 11 kişiyi katlettiler, 2 çocukağır yaralandı. PKK'lı teröristlerin Şırnak baskınında kaçırdıkları 3 kişi de ölü bulundu.

7- Uluslararası Basın Enstitüsü'nün (IPI), 37. Genel Kurulu, Başbakan Turgut Özal'ın konuşmasıyla, istanbul'da başladı.

8- TMMOB'nin 30. genel kurulu sonunda yapılan açıklamada "Anayasa vetemel yasalardaki antidemokratik hükümlerin değiştirilmesi gerektiği, tüm

çalışanlara enflasyonun üzerinde gelir artışı sağlayan ücret düzenlemelerininde gecikmeksizin yapılması" istendi.

9- Halkevleri, 8 yıllık bir aradan sonra yeniden etkinliklerine başladı. Halkevleri Genel Başkanı Ahmet Yıldız düzenlediği basın toplantısında,"Halkevlerinin 1932'de kurulduğunu, 1951'de kapatıldığını, 1960 yılındaaçıldığını, 1980 yılında yeniden kapatıldığını, "belirterek", Halkevleriyöneticilerinin aklandığını, yeni Dernekler Yasası uyarınca tüzüğün yenidenonaylandığını" bildirdi.

10- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Strausz Hupe, DYP Genel BaşkanıSüleyman Demirel'i, TBMM'deki odasında ziyaret ederek bir süre görüştü.

11- Sağlık-İş ve Tez-Koop-iş sendikalarının SSK için imzaladıkları toplusözleşmelerde, 1988'de ilk altı ay için 13 bin artı yüzde 30, ikinci altı ay içinyüzde 29 ücret zammı öngörüldü.

Ağaç-İş sendikasının, Ankara Domsan ve istanbul Modaş'ta imzaladığısözleşmelerde ücretlere 1. yıl yüzde 60 artı 10 bin ve 2. yıl.yüzde 50 artışsağlandı.

12- Sait Faik Hikaye Ödülleri, istanbul'da düzenlenen törenle,ödülü paylaşan Gülderen Bilgili ile Mahir Öztaş'a verildi.

13- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 17 kişi öldü.

14- Ankara 3. idare Mahkemesi, kumar makineleri konusunda Kültür veTurizm Bakanlığı aleyhine açılan davada yürütmeyi durdurma kararı verdi. Kararda, şans makinelerinin bulunduğu salonlara Türk vatandaşlarının da girebilecekleri belirtildi.

15- Diyarbakır Özel Askeri Cezaevi, törenle Adalet Bakanlığı'na devredilerek 1 Nolu Sivil Cezaevi adını aldı. Törende konuşan Savcı Turhan Korkutan,"Bugünden itibaren cezaevi Adalet Bakanlığı'nın rejimine bağlı olacağından,bazı tavizleri uygulamak mümkün değildir" dedi.

insan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanı ile tutuklu ve hükümlüyakınları, "Büyük boyutlu açlık grevleri ve ölüm pahasına kazanılan haklardangeri dönülemeyeceğini" belirttiler.

Mamak Askeri Cezaevi'ndeki 35 hükümlü, çeşitli cezaevlerine gönderildiler.

Amasya Kapalı Cezaevi'nde 5 siyasi hükümlünün başlattığı açlık grevi 15.gününü doldururken, Konya Kapalı Cezaevi'nde 9 hükümlünün açlık grevi14. gününde sona erdi.

16- Askeri Yargıtay'ın eksik soruşturma nedeniyle bozduğu karar üzerine yeniden görülen Giresun Devrimci Yol davasında, 3. Ordu Askeri Mahkemesi,1 kişiyi idama, 4 kişiyi ömür boyu hapse, 60 kişiyi de 5-16 yıl arasında değişenhapis cezalarına mahkum etti.

17-TKP/ML TlKKO üyesi olarak geçen ocak ayında Kandıra'daki 197.Piyade Alayı'nı basarak silah gasp etmek ve Bağcılar'daki polis memurunuöldürmek savıyla haklarında dava açılan 9 kişinin yargılanmasına, istanbulDGM'de başlandı.

18- Gözaltına alınmaları pjotesto amacıyla 4 gün önce açlık grevinebaşlayan 85 öğrenci, istanbul Üniversitesi önünden polis tarafından dağıtıldı,30'dan fazla öğrenci gözaltına alındı. Aydın Turizm işletmeciliği ve OtelcilikYüksek Okulu'nda açlık grevi yapan 5 öğrenci gözaltına alınırken, Erciyes veinönü Üniversitelerinde ise öğrenciler yemek boykotu yaptı.

19- Toplumsal Kurtuluş dergisinin mayıs sayısı, Hasan Sönmez'in"Yaşamak Direnmektir" başlıklı yazısı nedeniyle toplattırıldı, Yazı işleri MüdürüFelemez Ak tutuklandı.

20- Uyuşturucu madde kaçakçılığı yaptıkları gerekçesiyle Diyarbakır AskeriMahkemesi'nde yargılanan Behçet Cantürk ve üç arkadaşı tahliye edildi.

21- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, hükümeti kurmakla Ulusal BirlikPartisi Genel Başkanı Derviş Eroğlu'nu görevlendirdi.

Öte yandan ABD, Reagan-Gorbaçov arasında yapılacak zirve toplantısında, Kıbrıs sorununun görüşülmeyeceğini tekrarladı.

22- Sovyetler Birliği'nde, çoğulcu sistemi savunan alternatif parti kurmaküzere toplantı yapan 200 kadar muhalifin 60'ının gözaltına alındığı, 14'ününise tutuklandığı bildirildi.

23- İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres, dün Budapeşte'de MacaristanBaşbakanı Karoly Grosz ve Dışişleri Bakanı Peter Varkony ile görüştü. Üstdüzeyde bir israil yetkilisinin bir sosyalist ülkeye yaptığı ilk ziyaret özelliğitaşıyan görüşmede, ikili ilişkiler ve Israil-Arap çatışmasının görüşüldüğü bildirildi.

24- Pakistan'ın Karaçi kentinde dün başlayan etnik çatışmalar sonucuölenlerin sayısı 32'ye çıktı.

25- Ekvador'da, dün yapılan devlet başkanı seçimini, demokratik solunadayı Rodrigo Borjo kazandı.

26- Federal Almanya'nın Schlesvvig Holstein eyaletinde dün yapılan parlamento seçimlerini, 74 sandalyeden 46'smı alan Sosyal Demokrat Parti (SPD)kazandı.

27- Lübnan'ın başkenti Beyrut'un güneyinde, Suriye yanlısı Emel milisleriyle İran yanlısı Hizbullah milisleri arasında devam eden çarpışmalarda 40 kişiöldü, 105 kişi yaralandı. Cuma gününden bu yana ölenlerin sayısı 129'a yara- •lananların sayısı 322'ye çıktı.

10 MAYIS 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, istanbul'da Cumhuriyet gazetesi GenelYayın Müdürü Hasan Cemal ve Yazı işleri Müdürü Okay Gönensin'! kabul ederek bir süre görüştü.

2- Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Yıldırım Akbulut, Merkezi Ankara'dabulunan Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret ederek, cemiyet yöneticileriylebasının sorunlarını görüştü.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partilerinin Meclis Grup toplantılarında yaptıkları konuşmalarda,"Enflasyonun yüzde 100'e ulaşacağını" söylediler.

4- Danıştay'ın 120. kuruluş yıldönümü kutlandı. Danıştay Başkanı OrhanTüzümen, yıldönümü nedeniyle düzenlenen "Yüksek idare MahkemelerininSiyasi Rolü" konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, "Danıştay'ın amacınaulaşmak için bir siyaseti vardır ve bu siyaset adaleti dengeli olarak yerine getirmeye çalışmaktır" dedi.

5- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem üniversiteyöneticileriyle bir toplantı yaptı. Toplantıda, üniversitelerin mali ve diğer sorunları ile son öğrenci olayları üzerinde duruldu.

6- Siirt'in Şırnak ilçesine bağlı Taraklı ve Behmenin mezralarında PKKsaldırısıyla ölenlerin sayısı 27'ye yükseldi. Bölgede bulunan içişleri BakanıMustafa Kalemli, Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu ve AsayişBölge Komutanı Korgeneral Hulusi Saym'la birlikte incelemelerini sürdürdü.

7- SHP içel Milletvekili Istemihan Talay ve arkadaşları tarafından sonöğrenci olayları için Meclis araştırması açılmasını isteyen önerge TBMMBaşkanlığına verildi.

8- Hükümetin TBMM'ye gönderdiği Sendikalar Yasası ile Toplu işSözleşmesi, Grev ve Lokavt Yasası'nda değişiklik öngören tasarılar Sağlık veSosyal işler Komisyonu'nda ele alındı.

9- Uluslararası Basın Enstitüsü'nün (IPI) istanbul'da sürmekte olan 37.Genel Kurul Toplantısı'nda Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) Genel BaşkanıErdal inönü ve Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Süleyman Demirel, birer konuşma yaptılar.

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Genel Kurulu'nda, ayrıca Şili ve Küba'dabasının durumu ile Müslüman ülkelerde gazetecilik konuları ele alındı.

Yunanistan Kültür Bakanı Melina Mercouri, IPI Genel Kurulu'nda yaptığıkonuşmada, "Kıbrıs'taki Türk askerlerinin, Türkiye'nin ATa, lam üyeliğinegiden yola başlıca engellerden biri olduğu" öne sürdü.

10- İzmit'te Fürsan Fermentasyon Sanayi Ticaret A.Ş. işyerinde kazan patlaması sonucu beş işçi yaşamını yitirdi.

11 - Çimse-İş Sendikası, yaklaşık 9 bin işçinin çalıştığı 22 kamu çimento fabrikası ile 4 Toprak Grubu işyerinde grev kararı aldı. Çimse-İş Sendikası GenelSekreteri Mehmet Selçuk, Türk-İş ile hükümet arasında varılan uzlaşma sonucu belirlenen ücret konusundaki ilke kararlarına katılmadıklarını söyledi.

12- Ankara DGM'de tutuklu olarak yargılanan TBKP Genel Sekreteri Haydar Kutlu ve Nihat Sargın'ın istanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde haklarındaaçılan iki ayrı davada, ayrıca "1982 yılı ve öncesinde Türkiye aleyhinde faaliyetlerde bulunmaktan" yargılanmalarına başlandı.

13- Askeri Yargıtay 3. Dairesi, Yasadışı TKP-ML TlKKO örgütünün 2 üyesihakkında verilen ölüm cezası kararlarını bozdu. Aynı daire istanbul MHP davası sanıklarından 13 kişi hakkında gasp suçu için verilen cezalarında bozulmasını kararlaştırdı.

14- Türk-lsviçre Ortak Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Cenevre kentindedüzenlenenbir toplantıya Türkiye'den DPT müsteşarı Ali Tigrel,MerkezBankası Başkanı Rüşdü Saraçoğlu ve Işın Çelebi katıldılar Toplantıda’ınerkezBankası Başkanı Rüşdü Saraçoğlu bir konuşma yaptı

15- Avrupa işçi Sendikaları Konfederasyonu (ETUC) 6. Kongresi isveç'inBaşkenti Stocholm'de başladı. Kongre'ye Türkiye'den Türk-İş ve DİSKyöneticileri katıldı.

16-Uluslararası Af Örgütü'nün aylık yayın organı, mayıs sayısındaTürkiye'deki askeri mahkemelere ve DiSK yargılamalarına yer verdi

17- Fransa'da Cumhurbaşkanı François Mitterand'ın başkanlık seçiminiyüzde 54 ile kazanması üzerine Başbakan Jacquas Chirac hükümeti istifa etti.Chirac’ın yerine Sosyalist Partinin eski hükümetinde Tarım Bakanlığı yapanMichel Rocard başbakanlığa atandı.

18-Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki bir kömür ocağında geçen hafta meydanagelen grizu patlamasında 45 kişinin öldüğü bildirildi

19-lrak Güvenlik Kuvvetlerinin,ülkenin kuzeyinde Said Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtsever Birliği örgütüne bağlı gerillaların bütünüslerini yok ettiği bildirildi

20-Afganistan hava kuvvetlerine bağlı 30 uçak, Pakistan sınır bölgesinibombaladı

21-Polanya'da, 2 mayıstan beri grevde olan Gdansk Tersanesi'ndekiişçiler grevi sona erdirmeye karar verdiler

11 MAYIS 1988

1-TBMM Sağlık ve Sosyal işler Komisyonu, hükümetin Sendikalar ileToplu- İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Yasası'nda değişiklikler öngören yasatasarısını görüşerek kabul etti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut, tasarının önemsiz değişiklikler getirdiği yolundaki izlenimlerin yanlış olduğunu belirterek/Tasarılar çok ciddi değişiklikler öngörüyor. Yasalar, tasarılar ile ILO normlarına uyarlanmıştır"dedi Öte yandan Türk-İş Genel BaşkanıŞevket Yılmaz ise, Komisyonda tasarı üzerinde değişiklik yapılacağıyönündeki sözlerin tutulmadığını ifade etti

2-Basın için yeni düzenlemeler getiren {aşırılardan ikincisi de TBMM GenelKurulu'nda kabul edilerek yasalaştı TCK,Basın Yasası ve Küçükleri MuzırNeşriattan Koruma yasalarında değişiklik öngören yasa tasarısı ile "Muzırneşriyatla ilgili olarak basına verilen para cezalarında indirim" yapılırken TCK veBasın Yasası'ndaki para cezaları artırıldı.

3- TBMM Adalet Komisyonu'nda, Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nin Kuruluş ve Yargılama Usulleri Hakkındaki Yasa'yı değiştiren tasarı SHP veDYP'lilerin oyları ile reddedildi.

4- ĞHP Diyarbakır Milletvekili Fuat Atalay'ın 1402 sayılı Sıkıyönetim Yasası'nın değiştirilerek askeri mahkemelerde halen görülmekte olan davalarınsivil mahkemelere devredilmesine olanak sağlayan yasa önerisi TBMM MilliSavunma Komisyonu'nda görüşülerek reddedildi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisi ile ilgili konulardaTercüman Gazetesine özel demeç verdi.

6- Türkiye Maden-İş Sendikası, 5 işyerinde toplam 864 işçiyi kapsayan 5ayrı toplu iş sözleşmesini imzaladı.

7- Uluslararası Basın Enstitüsü'nün istanbul'da yapılan 37. Genel Kurultoplantısı Perulu yeni yönetim Kurulu Başkanı Enrique Zileri'nin konuşmasıylasona erdi. IPI 38. Genel Kurul toplantısının gelecek yıl mayıs ayında Berlin'deyapılması kararlaştırıldı. Bu arada IPI Yürütme Kurulu'nun, karar tasarısında'Türkiye'de basını kısıtlayan yasaların kaldırılması" istendi.

8- 39 Yayınevinin imzasıyla, "Muzır" bulunan bölümleri çıkartılarak yenidenbasılan Henry Miller'ın "Oğlak Dönencesi" adlı kitabı toplatıldı.

9- İstanbul Üniversitesi önünde pazartesi günü gözaltına alınan 4'ü kız 22öğrenci çıkarıldıkları DGM Suçüstü Mahkemesi'nce serbest bırakıldı. Bu arada cuma gününden buyana açlık grevini sürdüren öğrenciler arkadaşlarının bırakılmaları üzerine açlık grevine son verdiler.

10-12 Eylül öncesinde ve daha sonra Ordu'nun Aybastı ilçesinde meydana gelen olaylarla ilgili sağ ve sol görüşlü 357 sanığın yargılandığı "Aybastıolayları" davası Askeri Yargıtay'da karara bağlandı. Kararda 4 idam onaylandı.

11- Toprak Mahsulleri Ofisi buğday satış fiyatlarına kilo başına yaptığı 7 liralık zammı geri çekti. Un fabrikaları kaliteli unun çuval fiyatına 200 lira zamyaptılar.

12- Türkiye'deki demokratik ve Sendikal hak ve özgürlüklerle ilgili olarakDiSK ve Türk-İş tarafından hazırlanan ortak karar tasarısı, isveç'in başkentiStockholm'de yapılmakta olan Avrupa işçi Sendikaları Konfederasyonu(ETUC) 6. Kongresi gündemine girdi.

13- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, bu ayın sonunda Moskova'dayapılacak Reagan-Gorbaçov zirvesinin son hazırlıkları için Sovyetler BirliğiDışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze ile görüşmek üzere Cenevre'ye gitti.

14- Kıbrıs'ın Lefkoşa Rum kesiminde, israil elçiliği yakınlarında içinde patlayıcı madde dolu bir otomobil infilak etti. Üç kişinin öldüğü, 32 kişinin yaralandığı patlamanın sorumluluğunu Ebu Nidal grubu üstlendi.

15- Peru'da Senatör Guillermo Larco Cox başkanlığındaki hükümetin Devlet Başkanı Alan Garcia'ya istifasını sunduğu bildirildi.

16- Şii Emel ve Hizbullah milisleri arasında dün yeniden şiddetlenençarpışmalar, Suriye ve İran'ın uyarılarıyla yerini hafif silahların kullanıldığı mevziçatışmalarına terk ederken, 19 kişinin daha öldüğü 50 kişinin de yaralandığıbildirildi.

12 MAYIS 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından veto edilen ve bazı profesörve doçentlerin eski hakları saklı tutularak YÖK öncesi mevzuata göreprofesörlük, doçentlik işlemlerinin yürütülebilmesine olanak sağlayan yasaTBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda değiştirilmeden kabul edildi.

2- Milli Savunma Bakanlığı basın bürosunun yaptığı açıklamada, generalrütbesindeki muharip sınıflar için. rütbe bekleme sürelerine ilişkin sınırlamanınkaldırılması ile ilgili yasa tasarısının TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda kabuledildiği bildirildi.

3- Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanvekili Doç.Dr.Atilla Özmen TBMMKiT Komisyonunda TAEK'in 1986 yılı hesap ve işlemleri görüşülürken yaptığıkonuşmada, "imha edilmek üzere depolanan radyasyonlu çayların, bulundukları yer ve çevrelerine bir zararlarının olmadığını" söyledi.

4- Adalet Teşkilatını Güçlendirme Fonu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

5- DYP Hatay Milletvekili Murat Sökmenoğlu ve 40 arkadaşı TBMMBaşkanlığı'na verdikleri önergede, Davos'tan sonra dış politikadaki gelişmelerhakkında Meclis araştırması açılmasını istediler.

6- Diyarbakır'da Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu PKK'nıneylemlerini Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği, Mardin ve Adıyaman'da sürdürülen operasyonlarda 2 terörist ile bunlara yardım ve yataklık yapan 33 kişinin yakalandığını, teröristlerin barındığı 17 sığınağın ortaya çıkarıldığını açıkladı. Öteyandan Hakkari'nin Uludere ilçesine bağlı inceler köyünü dün gece basanteröristler, 4 öğretmeni 3 saat rehin tuttular, okulu ve öğretmen lojmanını tamamen yaktıktan sonra kaçtılar.

8- Türk-İş Yönetim Kurulu, bir bildiri yayımlayarak Sendikalar ile Toplu-İşSözleşmesi, Grev ve Lokavt yasalarında değişiklik öngören tasarıların, TBMMSağlık ve Sosyal işler Komisyonu'ndan çıkan şekliyle sorunlara çözüm getirmediğini savundu.

9- Petrol-İş Sendikası ile Kiplas arasında toplam 1806 işçinin çalıştığı 5işyerinde toplusözleşme imzalandı. Petrol-İş ayrıca 353 işçinin çalıştığı Bagfaşta da toplusözleşme görüşmelerini anlaşma ile sonuçlandırdı.

10- Belediye-İş Sendikası istanbul Şube yöneticileri, belediyelerdeyürüttükleri toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde olumsuz gelişmeleri veHükümet ile Türk-İş arasında varılan uzlaşmayı açlık grevine başlayarak protesto ettiler

11- Hürriyet Gazetesi sahibi Erol Simavi, Gazete Sahipleri SendikasıBaşkanlığından istifa-etti.

12- Uluslararası Basın Enstitüsü(IPI) toplantısı nedeniyle Türkiye'de bulunan Yunanistan Bilim ve Kültür Bakanı Melina Mercouri, Ankara'da Kültür veTurizm Bakanı Tınaz Titiz'i ziyaret ederek bir süre görüştü.

13- Adalet Bakanlığı'na devredilen Diyarbakır Özel Askeri Cezaevi'ndekibazı hükümlü ve tutuklular, bir kısım haklarının kaldırıldığı gerekçesiyle süresizaçlık grevine başladılar.

14- Cumhuriyet Gazetesi Yazı işleri Müdürü Okay Gönensin ve yazarCüneyt Arcayürek, "Başbakan'a neşren hakaret" iddiasıyla açılan soruşturmanedeniyle istanbul Basın Savcılığı'nda ifade verdiler.

15- Tercüman Gazetesi'nde 24.1.1983 tarihinde yayımlanan "At MartiniDebreli Hasan" başlıklı yazısında, Cumhuriyet Gazetesi sahibi Nadir Nadi'ninkişilik haklarına saldırıda bulunan Ahmet Kabaklı ve Tercüman Gazetesi, 800bin lira manevi tazminata mahkum oldu.

16- Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da yapılan ve dün tamamlanan Siyasi Ortak Çalışma Grubu toplantısında bundan sonra yapılacak toplantıların gündemive çalışma esasları üzerinde anlaşmaya varıldığı ve Bulgaristan'daki Türkazınlığının durumunun ele alınacağı "insani sorunlara" gündemde önceliklikonular arasında yer verildiği bildirildi.

17- Türkiye'deki demokratik ve sendikal hak ve özgürlüklerle ilgili olarakTürk-İş ve DiSK tarafından hazırlanan karar tasarısı Stockholm de yapılan Avrupa işçi Sendikaları Konfederasyonu (ETUC) Genel Kurulu tarafındangörüşülerek oybirliği ile kabul edildi.

18- ABD Senatosu, "Yıldızlar Savaşı" olarak bilinen "Stratejik Savunma Girişimi"(SDI) projesine 4.55 milyar dolar ayrılmasını öngören 1989 SavunmaBakanlığı bütçesini onayladı.

19- Orta menzilli nükleer füzelerin ortadan kaldırılmasını öngören INF Anteşması'nın onayının, Amerikan Kongresi'nce ertelenmesine yol açan sorunlara çözüm getiren iki belge, Cenevre'de Amerikan ve Sovyet görüşmeciler tarafından imzalandı.

20- Sovyet birlikleri, Afganistan'ın kuzeydoğusundaki Nangararbölgesinde bulunan Celalabad'ı boşaltmaya başladılar.

21- İsrail savaş uçakları, Lübnan'ın başkenti Beyrut'un güneyinde Filistinlilerin üstlendiği bölgeleri bombaladı.

22- Bir Çin yolcu uçağı Çinli iki hava korsanı tarafından Tayvan'a kaçırıldı.Kaçırılan uçaktaki mürettebat ve yolcuların daha sonra serbest bırakıldığı bildirildi. Uçağı kaçİran hava korsanları da Tayvan'daki yetkililere teslim olarak ilticatalebinde bulundular.

23- Polonya'nın Gdansk kentindeki Lenin Tersanesi'nde 9 gün süren grevin ardından, işçiler dün işbaşı yaptılar.

13 MAYIS 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, SHP Genel Başkanı Erdal inönü ve DYPGenel Başkanı Süleyman Demirel'i, Çankaya Köşkü'nde ayrı ayrı kabul ederek, birer görüşme yaptı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, merkezi Ankara'da bulunan GazetecilerCemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan birheyeti kabul ederek bir süre görüştü.

2- Başbakan .Turgut Özal, Ankara'da TMMOB yöneticileriyle bir görüşmeyaptı. Görüşmede TMMOB yetkilileri, Başbakan Özal'a mesleki sorunlarını aktardı ve önerilerini iletti.

Başbakan Turgut Özal, Kültür ve Turizm Bakanı Tınaz Titiz'in resmi konuğu olarak Ankara'da bulunan Yunanistan Kültür Bakanı Melina Mercouri'yikabul ederek bir süre görüştü. Daha sonra Mercouri, Devlet Bakanı AdnanKahveci ile görüştü.

3- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Bülent Akarcalı, Cumhuriyet gazetesi"nin Haç sorunu ile ilgili konulardaki sorularını yanıtladı. Akarcalı "ilaç fiyatlarındaki artışın diğer fiyat artışlarından soyutlanması bugünkü ekonomik kriterlere ters düşmektedir" dedi.

4- SHP milletvekilleri, son günlerde ilaç fiyatlarına yapılan zamlar ile öğrenciolayları konusunda Meclis araştırması açılmasını isteyen önergelerini TBMMbaşkanlığına sundular.

5- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Cüneyt Arcayürek'in "Malum Bakan" başlıklı yazısında "Kişilik haklarına yayın yoluyla saldırıda bulunduğu" iddiasıyla 25 milyon liralık tazminatdavası açtı.

6- Cumhuriyet Gazetesi Yazı işleri Müdürü Okay Gönensin ile yazarCüneyt Arcayürek hakkında "Başbakan'a yayın yoluyla hakaret" etmek savıyla3 aydan 1 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

7- Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen yılın gazetecileri yarışması sonuçlandı.

8- Dört büyük il belediyesinde çalışan "51 bin işçinin toplu sözleşmelerineilgisiz-kalan" belediye başkanlarını protesto etmek amacıyla Belediye-İş Sendikasının 5 şube başkanı Ankara'da açlık grevine başladı.

9- Türkiye iş Bankası ile Banka Sigorta işçileri Sendikası (BASİSEN)arasında, yaklaşık 22 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi Ankara'da imzalandı.

10- Erken genel seçimler öncesinde istanbul'dan bağımsız sosyalistadaylığını koyan Sait Üner'in propaganda toplantısındaki konuşmasında"Bölücülük yaptığı" savıyla yargılanan Doç.Yalçm Küçük, istanbul DGM'de beraat etti.

11- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Belçika'nın başkenti Brüksel'deyaptığı basın toplantısında, Kıbrıs sorununun, Türkiye ve Yunanistanbaşbakanları arasındaki yeni görüşmede gündeme gelmesi gerektiğini vurguladı.

12- Avrupa Konseyi Hukuk Komisyonu Başkanı Pieter Stoffelen, Hollanda'nın Rotterdam kentinde Cumhuriyet Gazetesi'nin Türkiye ile ilgili sorularınıcevaplandırırken, "Sosyalist Parti aleyhine dava açılması ve kapatma istemi,Türkiye'de parlamenter demokrasiye dönüşün ve temel insan haklarınasaygılı bir sisteme geçişin kesinlikle tamamlanmamış olduğunun yeni birgöstergesidir" dedi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da yaptığı açıklamadaAvrupa Parlamentosunun Kıbrıs sorununun görüşülmesi için yetkili ve geçerlibir forum olmadığını belirtti ve bu forumda alınacak kararın niteliği ne olursa olsun kabul etmeyeceklerini bildirdi.

14- Sovyetler Birliği'ndeki Ermenistan Cumhuriyeti'nin başkenti Erivan'dayaklaşık 40 bin kişi, Ermeni militan Paruir Erikyan'ın 24 marttan beri tutuklu bulunmasını ve 11 mayısta bir Ermeni gencinin öldürülmesini protesto etmekiçin dün gösteri yaptı.

15- Lübnan'ın b.aşkenti Beyrut'ta Şam ve Tahran yetkililerinin araya girmesiyle Şii EMEL ve Hizbullah örgütleri arasında ilan edilen ateşkes 36 saat sonra yeniden bozuldu. Suriye askerleri, Beyrut Havaalam'na giden karayolunuele geçiren Hizbullah milislerine ateş açarak beş kişinin ölümüne neden oldular.

16- Kudüs'te, Filistinliler ile israil polisi arasında Mescid-i Aksa çevresindeçatışma çıktı.

17- Meksika'nın Aguascalientes kentinde 7 katlı bir binanın çökmesi sonucu 21 kişi öldü 80 kişi de yaralandı.

18- Sri Lanka'daki Hint askerlerinin "aşamalı olarak çekilmesi" konusundaSri Lanka ve Hindistan hükümetleri arasında ilke anlaşmasına varıldığı bildirildi.

14 MAYIS 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı ÇankayaKöşkü'nde kabul ederek haftalık olağan görüşmesini yaptı.

2-DYP 2. Büyük Kongresi Ankara'da toplandı. Genel Başkanlığadelegelerin tümünün oyunu alan Süleyman Demirel yeniden seçildi.

3-TGS Ankara Şubesi bir açıklama yaparak, Hürriyet Gazetesi'ndeki iştençıkarmaları kınadı.

4-Türk-İş'e bağlı, Tek Gıda-İş Sendikası'nın Eti Büsküvileri, Tam Gıda ve Etimek Fabrikalan'nda devam eden grev, anlaşma sağlanmasıüzerine sona erdirildi.

5-Yunanistan Kültür Bakanı Melina Mercouri, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, Türkiye ile Yunanistan arasında kültürel yakınlaşmayaönem verileceğini söyledi.

6- Playboy Dergisi'nin mayıs sayısı istanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi'ncedergide yayımlanan bazı fotoğrafların müstehcen nitelikte olduğu savıyla toplatıldı.

7- Resmi Gazete'de Milli Savunma Bakanlığı'nın askeri mahkemelere aitatama kararları yayımlandı.

8-Resmi Gazete'de Yasadışı PKK Lideri Abdullah Öcalan ve 94 askerkaçağına yurda dön çağrısı yapıldı

9-Federal Almanya'da faaliyet gösteren bazı Türk işçi derneklerininbirleşmesiyle kurulan Göçmen Dernekleri Federasyonu, Başbakan TurgutÖzal ile Alman Başbakanı Helmut Kohl'e açık mektup yazarak hazırlanmaktaolan yeni yabancılar yasasının, ülkede yaşayan Türkler arasında büyük endişeve güvensizlik ortamı yarattığını kaydetti.

10- Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand, parlamentoyu feshederekerken seçim kararı aldı.

11- Irak jetleri 5 gemi vurdular.

15 MAYIS 1988

1-Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara'nın Çamlıdere ilçesinde veÇamkoru'daki izci kamplarında incelemelerde bulundu.

2-Başbakan Turgut Özal, Yunanistan'da yayımlanan To Vima gazetesinebir demeç vererek, Türk-Yunan sorunlarının kolayca çözülebileceğinindüşünülmemesi gerektiğini belirterek, Davos'ta varılan mutabakatın da bu sorunların çözümünün ne denli zor olduğunu gösterdiğini kaydetti.

3-Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel, Ankara'da biraçıklama yaparak, öğrencilerin yasal sınırlar içinde ülke sorunları konusundakonuşmasından ve dernek faaliyetlerinde bulunmasından yana olduğunu,okullarda birden fazla dernek kurulabilmesine taraftar olduğunu söyledi.

4-ANAP Gaziantep il Kongresi yapıldı.

5- SHP, askeri cezaevlerinin sivil yönetime devredilmesiyle Diyarbakırbaşta olmak üzere, cezaevlerinde başlayan açlık grevleri ve benzeri sorunlarıaraştırmak üzere bir komisyon oluşturdu.

6-Ankara'da devam eden DYP Büyük Kongresi seçimlerin yapılmasındansonra tamamlandı. Kongre'den sonra bir bildiri yayımlandı'.

7-DSP Genel Başkanı Necdet Karababa, Adana'da Petrol-İş Sendikasınıziyaret ederek, işçinin, siyasi platformda sesini duyurmadığı sürece ekonomikhaklarını almakta engellerle karşılaşabileceğini bildirerek, "Sendikalar da siyaset yapmalıdır" dedi,

8-Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay, HürriyetGazetesi'nin Ankara bürosundan 3, istanbul bürosundan da 2 gazetecininişlerine son verilmesini kınadı.

9-Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) iktisadi Rapor'unda,"Ortadoğu ülkeleri, Avrupa'nın alternatifi olamaz" görüşü savunuldu.

10-Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin (TZOB) 16. Olağan Genel Kurulu Ankara'da yapıldı. TZOB Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Osman Özbek yenidenseçildi.

11- İzmit'in Köseköy bölgesinde kurulu lastik (fabrikalarında çalış'an işçiler,işverenin yeni önerilerini kabul edince greve son verdiler.

12-Mardin'in Derik ilçesine bağlı Bayraklı köyü yakınlarında güvenlikgüçleriyle silahlı çatışmaya giren PKK'Iİ teröristlerden 7'si ölü olarak elegeçirildi , olayda bir er de şehit oldu.

Resmi Soviyet ajansı TASS' Afganistan'daki Sovyet askerlerininçekilmeye başladığını açıkladı.

16 MAYIS 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal, Diyanet işleriBaşkanı Mustafa Said Yazıcıoğlu ile SHP Genel Başkanı Erdal inönü, DYPGenel Başkanı Süleyman Demirel ve DSP Genel Başkanı Necdet KarababaRamazan Bayramı nedeniyle birer mesaj yayınladılar.

2- Eski Genelkurmay Başkanlarından emekli Orgeneral Necdet Üruğ MiTraporunda kendisiyle ilgili iddialar nedeniyle Başbakanlık aleyhine 200 milyonliralık tazminat davası açtı.

3- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 10 kişi öldü,17 kişi de yaralandı.

4- Özel,Askeri Cezaevi iken Adalet Bakanlığı'na devredilen Diyarbakır 1Nolu Cezaevi'nde 347 tutuklu ve hükümlü ile 30 kadar ailenin sürdürdüğüaçlık grevi sona erdi. Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı Turhan Korkutan, 4 ayönce cezaevinde tutuklu ve hükümlülere verilmiş olan hakların aynen uygulanacağını açıkladı.

5- Hindistan'da sıcak hava, 32 kişinin ölümüne neden oldu.

6- İsrail askerleri Batı Şeria ve Gazze'de iki Filistinliyi öldürdüler.

17 MAYIS 1988

1- Başbakan ve ANAP Genel Başkanı Turgut Özal, Ankara ve istanbulBayram gazetelerine birer demeç vererek, halkın bayramını kutladı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Ankara ve istanbul Bayram gazetelerine birer demeç vererek, Ramazan Bayramını kutladı.

3- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara ve istanbul Bayram gazetelerine birer demeç vererek, Ramazan Bayramını kutladı.

4- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, istanbul Bayram Gazetesi'ne birdemeç vererek, çalışma yasalarında hükümetin öngördüğü değişikliklerin yeterli olmadığını açıkladı.

5- Mardin'in Cizre ilçesinde PKK'lı teröristler dört kişiyi öldürdüler.

18 MAYIS 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik veSpor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Kenan Evren, Ankara'da Güçsüzler Yurdu, Çocuk Esirgeme Kurumu veIbni Sina Hastanesinde incelemelerde bulundu.

2- DSP Genel Başkanı Necdet Karababa, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, MÇP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ve IDP Genel Başkanı AykutEdibali Ankara Bayram Gazetesi'ne birer demeç vererek Ramazan Bayramınıkutladılar.

3- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 12 kişi öldü,34 kişi de yaralandı.

19 MAYIS 1988

1- Sendikalar Yasası ile Toplu !ş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt yasalarındakomisyonca yapılan değişiklikler SHP ve DYP tarafından olumlu bulunmayarak eleştirildi.

2- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında, RamazanBayramı süresince 46 kişi öldü, 152 kişi de yaralandı.

3- İstanbul Topkapı Trakya Otogarı'nda bir çöp bidonu yanına bırakılanbombanın patlaması sonucu 3'ü ağır 10 kişi yaralandı.

4- SSCB Genelkurmay Başkanı Birinci Yardımcısı Korgeneral V.N. Lobov,Genelkurmay ikinci Başkanı Orgeneral Kaya Yazgan'ın resmi konuğu olarakAnkara'ya geldi.

5- Avrupa Parlamentosu, Strasbourg'da yapılan oturumunda, Türkiye'dekidemokrasi ve insan hakları sorununa ilişkin yeni bir karar tasarısını kabul etti.

6- Hindistan'ın Amritsar kentindeki Altın Tapınakta 10 gündür işgal eylemlerini sürdüren ayrılıkçı Sih militanları, kendilerini kuşatan güvenlikgörevlilerinin yaptığı çağrıya uyarak teslim oldular.

7-,Kuveyt'te bir otoya bomba yerleştirmeye çalışan iki kişinin bombanınpatlaması sonucu öldüğü bildirildi.

8- İran, Irak'ın sınır köylerine giriştiği saldırılara misillemede bulunmakamacıyla başlattığı "Beytül Mukaddes 6" harekatını sürdürdü.

9- Fransa Başbakanı Michel Rocard, Lübnan'daki üç rehinenin serbestbırakılmasında arabuluculuk yapmasına karşılık İran'da yeniden diplomatik ilişkikurma kararı aldıklarını açıkladı.

20 MAYIS 1988

1- Resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Sovyetler Birliği GenelkurmayBirinci Yardımcısı Korgeneral Vladimir N.Lobov, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay ve Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan tarafından kabul edildi.

2- DYP Genel Sekreteri Gökberk Ergenekon, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, hayat pahalılığı ve enflasyonun arttığını söyledi.

3- Artvin'in Yusufeli ilçesi yakınlarında bir yolcu otobüsü ile kamyonetçarpıştıktan sonra Çoruh Nehri'ne uçtular. Kazada 14 kişi kayboldu, 28 kişîninde kurtulduğu bildirildi.

4- Aydın E Tipi Cezaevi'nde hükümlülerin isyan çıkardığı ve koğuştaki yatakları ateşe verdiği bildirildi.

5- Türk-Japonilişkilerinin başlayışının 100. yıldönümü dolayısıyla Temsilciler Meclisi Başkanı Kezzaburo Hara'nın resmi konuğu olarak Japonya'da bulunan TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, temas ve incelemelerine devam etti.

6- Avrupa Parlamentosu, Türkiye,AT ilişkilerinin normalleşmesiniKıbrıs'taki işgalin kaldırılması koşuluna bağlayan karar tasarısını büyük birçoğunlukla kabul etti.

7- Merkezi Londra'da bulunan Uluslararası Af Örgütü, Türkiye'de siyasi tutukluların çoğunun gerek poliste, gerekse cezaevlerinde işkence ya da kötümuamelelere tabi tutulduğunu öne sürdü.

21 MAYIS 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Cumhurbaşkanlığı konseyi üyesi Nurettin Ersin ve Genelkurmay Başkanı Necip Torumtay ile birlikte Corum'a giderektarihi ve turistik bölgelerde incelemelerde bulundu. Bu arada Evren,Boğazkale ilçesinde halka hitaben bir konuşma yaptı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, partisinin Manisa il Kongresi'ne katıldı,inönü, Manisa'da halka hitaben bir konuşma yaptı.

3- Aydın E Tipi Cezaevi'ndeki isyan ve yangınla ilgili soruşturma sürerken,Aydın Valisi Ünal Özgödek bir açıklama yaparak cezaevinde yapılan aramadabir tünel bulunduğunu bildirdi.

4- Basın kuruluşlarının temsilcileri, TBMM'de kabul edilen basına yönelikyeni düzenlemeleri eleştirerek özellikle Muzır Yasası'nda öngörülen para cezalarının hafifletilmesini "aldatmaca" olarak nitelediler.

5- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 16 kişi öldü,32 kişi de yaralandı.

6- Kıbrıs'ta ingiliz üs bölgesi içinde bulunan Karmapile köyünde bir Türk,kimliği belirsiz kişilerce öldürülürken, aynı bölgede bir barış gücü subayı da yaralı olarak bulundu. KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, radyo vetelevizyondan Türk halkına bir mesaj yayımlayarak, "Olayın açıklığa kavuşturulmasına kadar halktan herhangi bir davranışta bulunmamasını" istedi.

7- İran, Irak'ın sınırdaki Paveh kasabasına hava saldırısı düzenlediğini ve busaldırıda en az 30 kişinin öldüğünü bildirdi.

8- Beyrut'un güneyindeki Şatilla ve Burj El Barajneh Filistin mülteci kamplarında Arafat yanlıları ile karşıtları arasında dün başlayan çatışmalarda 8 kişiöldü, 61 kişi de yaralandı.

9- Hindistan'da Sih militanları oldukları sanılan silahlı kişiler, dün Hindistan'ın kuzeyindeki Pencap eyaletinde aralarında bir polisin de olduğu 14 kişiyiöldürdüler.

22 MAYIS 1988

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, partisinin Bursa ve Bilecik il kongrelerine katılarak birer konuşma yaptı.

2- SHP istanbul Milletvekili ismail Cem, Edirne kongresinde SHP GenelBaşkanlığı'na aday olduğunu açıkladı.

3- Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonunun 22.genel kuruluAnkara'da yapıldı. Yönetim Kurulunu Derviş Günday'ın listesi kazandı.;

4- Gaziantep'in Kilis ilçesi yakınlarında sınırı geçmeye çalışan teröristlerlegüvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada bir çavuş ile bir onbaşı şehit oldu.

5- Uluslararası 25. Selçuk-Efes Festivali başladı.

6- Marmara Zeylin Tarım Satış Koperatifleri Birliği (Marmara birlik), zeytininperakende satış fiyatına kiloda 200 lira zam yaptı.

7- Macaristan Komünist Partisi Genel Sekreterliği'ne Başbakan KarolyGrosz getirildi.

8- Beyrut'un güney banliyölerinde Şii Emel ve Hizbullah milisleri arasındakiçarpışmalarda 6 kişi öldü.

9- İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da Filistinli iki kişi otomobillerine yangınbombası atılması sonucu yanarak öldü.

23 MAYIS 1988

1- İslam Bilim Teknoloji ve Kalkınma Vakfı'nın (IFSTAD) 9. Bilim KuruluToplantısı, Başbakan Turgut Özal başkanlığında Ankara'da başladı.

2- MGK, 4 ilde uygulanmakta olan "Olağanüstü hal"in 19 temmuzdan itibaren 4 ay daha uzatılmasını hükümete önermeye karar verdi.

3- SHP Erzincan II kongresine katılan SHP Genel Başkanı Erdal inönü, daha sonra düzenlenen mitingle halka hitaben bir konuşma yaptı.

4- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Türkiye ile Yunanistan arasında başlatılan"Davos süreci" çerçevesinde kurulan siyasi komitenin yarın başlayacak toplantısına "eş başkan" olarak katılmak üzere Atina'ya gitti.

Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Atatürk Havalimam'nda yaptığı basın toplantısında, 28 yıl aradan sonra Atina'yı ziyaret eden ilk Türk bakan olduğunuhatırlatarak, gazetecilerin çeşitli konudaki sorularını cevaplandırdı.

5- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, bir soru üzerine yaptığıaçıklamada "Şu anda Kıbrıs'tan asker çekilmesinin gündemde olmadığını"söyledi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut, ILO (UluslararasıÇalışma Örgütü) konferansı öncesi, konferansa katılacak Türk-İş, TiSK veöğretim üyeleriyle Ankara'da bir toplantı yaptı.,.

7- Kuzey Atlantik Asamblesi (NATO) ilkbahar Toplantısı'na katılmak üzereAnkara milletvekili Zeki Yavuztürk başkanlığındaki 12 kişilik Türk parlamentoheyeti, Portekiz'e gitti.

8-1 milyar 76 milyon dolarlık Zırhlı Personel Taşıyıcı Muharebe Aracı anlaşması, Amerikan FMC ve Türk ortağı Nurol tarafından oluşturulan konsorsiyumla Türk Hükümeti arasında imzalandı.

9- DYP'nin 2. büyük kongresinde seçilen yeni yöntemindik toplantısını Ankara'da yaptı.

10- İstanbul Anakent Belediyesi Başkanı Bedrettin Dalan, istanbul'dayapımı süren hafif metro ihalesinde usulsüzlük yapıldığı yolunda Tempo Dergisi'nde yer alan iddiaları cevaplandırarak, böyle bir usulsüzlüğün olmadığını,haberin taraflı yazıldığını söyledi.

11-Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, yasa gereği eski ya da benzer bir işeiadesi gereken işçinin işe iade edilmemesi halinde işverenin hem cezai hemde hukuki sorumluluğu olduğuna karar vererek, işe iadeyi geciktirenişverenin arada geçen sürenin ücretlerini ödemesine hükmetti.

12- 12 Avrupa ülkesinin başkentlerinin emniyet müdürlerinin'3 günsürecek toplantısı Ankara'da başladı.

13- Ankara DGM Cumhuriyet Savcılığı'nca Toplantı ve Gösteri YürüyüşleriYasasına aykırı davranmak ve Dev-Sol örgütü adına çeşitli eylemlergerçekleştirmek iddiasıyla haklarında dava açılan 11'i tutuklu 24 öğrencininyargılanmasına başlandı.

14- Diyarbakır Cezaevi'nden bir süre önce Gaziantep'e gönderilen 19 tutuklu ve hükümlü, buradaki koşulların çok kötü olduğunu, Diyarbakır'da kendilerine tanınan hakların Gaziantep'te uygulanmadığını belirterek açlık grevinebaşladılar.

15- Aydın E Tipi Cezaevi'nde, 177 hükümlü, koğuş değiştirme ve ziyaretçigörüşmelerinde uygulanan kısıtlamayı protesto amacıyla yemek boykotuyaptı.

16- Japonya'da bulunan TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut başkanlığındakiTürk heyeti temaslarını tamamladı.

17- İngiltere'de yayımlanan Financial Times gazetesinin 16 sayfalık Türkiyeekinde, 24 konuda son gelişmeler değerlendirilirken, Başbakan TurgutÖzal'ın bir demeci yer aldı.

18- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz'ın, Atina ziyareti öncesinde Türkiye'ninAtina Büyükelçiliği'nde görevli dört idari personelin otomobillerine konanbombalardan ikisi patladı, ikisi etkisiz hale getirildi. Ölen ya da yaralananın olmadığı bombalama olaylarını, "17 Kasım" örgütü üstlendi.

19- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Kıbrıs Türk ve Rum başkanlarınagündemsiz görüşme çağrısında bulundu. Türk tarafı çağrıyı ilke olarak kabulederken, Rum Ulusal Konseyi öneriyi görüşmek ve izlenecek tutumu saptamak üzere olağanüstü toplantıya çağrıldı.

20- Ekonomik işbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) raporunda, Türk ekonomisindeki son gelişmeler değerlendirildi.

21- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde, Ulusal Birlik Partisi Genel BaşkanıDerviş Eroğlu, yeni hükümeti kurdu.

22- Bir hava korsanı tarafından Panama'ya kaçırıldıktan sonra tekrar havalanan Kolombiya Havayolları'na ait yolcu uçağı Antiller'deki Aruba Adası Havaalam'na indi. 131 yolcuyu ve mürettebatın bir kısmını serbest bırakarak, 3mürettebatı rehin tutan hava korsanı, rehinelere karşılık 100 bin dolar istemişti.

23-41. Cannes Şenliği büyük ödülü Danimarkalı yönetmen Bille August'un filmi "Fatih Pelle" kazandı.

24 MAYIS 1988

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Giresun'da partisinin il kongresinde birkonuşma yaptı.

2- Yunanistan Ulusal Ekonomi Bakanı Panayotis Rumeliotis başkanlığındaki 11 kişilik heyet Ankara'ya geldi.

Ekonomik Kültürel işbirliği Komitesi Devlet Bakanı Adnan Kahveci ve Yunanistan Ulusal Ekonomi Bakanı Panayotis Rumeliotis başkanlığında başladı.

Yunanistan Ulusal Ekonomi Bakanı Rumeliotis, "Türkiye ile Yunanistanarasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesi için siyasi alanda da ilerlemelerin kaydedilmesi gerektiğini" söyledi.

3- Genelkurmay Genel Sekreterliği, SSCB Genelkurmay Başkanlığı BirinciYardımcısı Korgeneral V.N. Lobov'un Ankara ziyareti konusunda bir açıklamayaparak, yapılan temasların iyi komşuluk ilişkilerine katkıda bulunacağı bildirildive Türkiye'nin INF Antlaşması ve silahsızlanma konusundaki görüşlerinin dekarşı tarafa anlatıldığı belirtildi.

4- DYP Samsun Milletvekili Hüseyin Özalp, DYP genel idare kuruluüyeliğinden ve partisinden istifa etti.

5- Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in" Parlamenterlereayrıcaklıklı emeklilik" yasasının anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle yaptığıbaşvuruyu ele alarak, yasayı iptal kararı verdi.

6- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, SHP Grup Başkanvekili HikmetÇetin ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'i ayrı ayrı ziyaret ederek,çalışma yasalarında değişiklik öngören tasarıların, işçi lehine çıkması için destek istedi.

7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yayımlanan iktisadiraporda, vergi yükünün, emek ile sermaye arasındaki nispi birleşme katsayısının emek aleyhine bozulduğu bildirildi.

Türk Sanayici ve işadamları Derneği TÜSlAD tarafından düzenlenen Avrupa Para Birimi (ECU) semineri başladı.

8- Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Tütünlü köyü yakınlarında güvenlikkuvvetleriyle PKK militanları arasında çıkan çatışmada 1 terörist yakalandı,teröristlere yataklık yaptığı gerekçesiyle 15 kişi gözaltına alındı.

9- İstanbul 4. Sulh Ceza Mahkemesi, Fikri Nafiz Ayyıldız’ın Sosyal içerikliMemeler adlı kitabını, Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu'nun raporu gereğince toplatılmasına karar verdi.

10- Türk-Yunan Siyasi Komite toplantıları için Atina'da bulunan Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Yunanistan Cumhurbaşkanı Hristos Sartzetakis tarafındankabulünde, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in sözlü mesaimi sundu.

Türk Yunan Siyasi Komitesi'nin gündemi konusunda ve iki gündem maddesi üzerinde anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Yunanistan Dışişleri Bakanı Karalos Papulyas ile iki ayrı görüşme yaptı.

Yunan Hükümet Sözcüsü Yannis Rubattis, Yunanlı ve yabancı basın mensuplarına düzenlenen ortak brifingle, görüşmeler konusunda bilgi vererek,basının sorularını cevaplandırdı.

Öte yandan, Atina'da yapılan iki ayrı gösteride, Dışişleri Bakanı MesutYılmaz'ın ziyareti ve Türkiye'nin Kıbrıs politikası protesto edildi.

11- Ekonomik işbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Türkiye'ye YardımKonsorsiyumunun bu ay sonunda Paris'te yapılacak yıllık toplantısına sunulmak üzere hazırlanan raporda, üye ülkelerin Türkiye'ye uygun koşulluödemeler dengesi yardımlarını sürdürmeleri gerektiği belirtildi.

12- Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nce Londra'da yayımlanan"Stratejik Araştırma 1987-1988" başlıklı yıllık raporda, Türkiye, Yunanistan veABD ilişkileri konusunda yorumlar yer aldı.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Pile'de bir Türk köylüsününölümüyle sonuçlanan olayda Barış Gücü Komutanı General Greindly'in suçuve ihmali bulunduğunu belirterek, "General Greindly'nin görevi başkasınadevretme zamanı gelmiştir" dedi.

14- Panama Lideri General Noriega'nın uyuşturucu kaçakçılığı ile ilgisi olduğunu kanıtlayan önemli belgelerin, Panama'daki ABD Büyükelçiliği'ndenkaybolduğu bildirildi.

15- Pakistan'ın kuzeyinde, Şiflerle Sünniler arasında son günlerdeşiddetlenen çatışmaların meydana geldiği, 25 ila 100 kişinin çatışmalardaöldüğü belirtildi.

16- İsrail, işgal altındaki topraklarda Filistin ayaklanmasının sürdüğü beş aydan beri kapatılmış olan ilkokulların, ayaklanmanın yatışması nedeniyleaçılmasına karar verdi.

17- İran'ın, Güney Beyrut'a ortak askeri müdahale önerisinin Suriye tarafından reddedilmesinden sonra artan EMEL ve Hizbullah örgütüçatışmasında, 15 kişinin öldüğü, 42 kişinin yaralandığı bildirildi.

25 MAYIS 1988

1- Dünya Büyük Şehirleri 2. Zirve Konferansı istanbul'da toplandı. Toplantı, Başbakan Turgut Özal'ın konuşmasıyla açıldı.

2- Maliye ve Gümrük Bakanı A.Kurtcebe Alptemoçin, vergi kayıp vekaçaklarının asgariye indirilmesi için denetim ve cezaların bugünden itibarendaha da ağırlaştırdığını açıkladı.

3- Yurtdışında çalışan Türk işçilerine bedelli askerlikte indirim getiren yasatasarısı, TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi.

4- Sendikalar Yasasfnda bazı değişiklikler öıgören tasarı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

5- Ekonomik ve Kültürel Komite çalışmaları için Ankara'da bulunan YunanUlusal Ekonomi Bakanı Panayotis Rumeliotis, Başbakan Turgut Özal tarafından kabulünde, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun bir mesajını sundu.

Konuk Bakan, Devlet Bakanı Ali Bozer ile bir görüşme yaptı ve Aselsan tesislerini gezdi.

Bu arada Ankara'da toplanan Ekonomik Kültürel Komite ikili ilişkilerin geliştirilmesi için ele alınacak konuları altyapı sorunları, kuramsal-hukuksal sorunlar ve sektöre! işbirliği olarak belirledi.

6- Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Örencik köyü yakınlarında güvenlikkuvvetleriyle çatışmaya giren PKK'lı 10 teröristin öldürüldüğü, olayda birüsteğmen ile 2 erin yaralandığı belirtildi.

7- Askeri Yargıtay 2. Dairesi, İzmir-Balıkesir MHP davasında 22 sanığın cezalarını onarken, 10 sanık hakkındaki cezaların bozulmasına karar verdi.Yargıtay bir sanık hakkındaki davanın düşmesi, bir sanık hakkındaki beraat kararının da ona'nmasını kararlaştırdı.

8- Denizli Sarayköy'e bağlı Sığma kasabasının ANAP'lı Belediye BaşkanıAhmet Yıldırım hakkında "Görevi kötüye kullanmak, görevi suistimal ve zimmet"suçlarından 4 ayrı dava açıldı.

9- Türkiye Bankalar Birliği 1987 yılı raporu yayımlandı.

10- Belçika'nın başkenti Brüksel'de başlayan ve Türkiye'yi Milli SavunmaBakanı Ercan Vuralhan'ın temsil ettiği NATO Bahar Dönemi Savunma Bakanları toplantısının gündemini ittifak içinde yükümlülüklerin paylaşımı konusuoluşturdu.

Daha sonra düzenlenen basın toplantısında bir soruyu cevaplandİran Avrupa Grubu dönem başkanı Hollanda Savunma Bakanı Van Bekelen,Türkiye'nin savunmaya öncelik tanıdığını, bunun nedeninin ise Sovyetler Birliği ile olan ortak sınırdan kaynaklandığını belirtti.

11- Federal Almanya'nın başkenti Bonn'da toplanan Avrupa Parlamentosu Siyasi Komisyonu, "Türkiye Raporu"nun görüşülmesini 22 hazİran tarihliBrüksel oturumuna oıraktı.

12- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın BM Genel Sekreteri'ningörüşme önerisini "ilke olarak" kabul etmesinden sonra, Rum yönetimi lideriVasiliu'nun da bu öneriyi kabul ettiği bildirildi.

13-ABD Başkanı Ronald Reagan'ın, yasa gereği iki ayda bir Kongre'yesunduğu Kıbrıs raporunun açıklanan sonuncu bölümünde, Kıbrıs'taki iki toplumun liderlerine, "Önkoşulsuz olarak görüşmeleri çağrısında bulunuldu.

14- Yunanistan'ın, Ege Denizi'nde, Sakız ile Midilli adaları arasındakibölgede 27 Mayısla başlaması gereken bir deniz ve hava tatbikatını ertelediğibildirildi.

15- İsrail birlikleri ve israil'in Lübnan'daki müttefiki Güney Lübnan ordusumilisleri, İran yanlısı Hizbullah perillarının üstlendiği 3 köye saldırı düzenlediler.

Güney Beyrut'ta Hizbullah ve EMEL milisleri arasındaki çarpışmalarınsürdüğü, dün en az 17 kişinin öldüğü, 49 kişinin yaralandığı ve toplam ölüsayısının 296'ya yaralı sayısının 1000'e yükseldiği bildirildi.

Bu arada Lübnan Başbakanı Selim Hoş, Şam'a giderek, Suriye DevletBaşkanı Hafız Esad'ın Lübnan işlerinde üst düzeyde danışmanlığını yapanyardımcısı Abdül Halim Haddam'la bir görüşme yaptı.

16- İsviçre hükümeti, Bern'deki Sovyet Büyükelçiliği'nde görevli bir diplomatı casusluk yaptığı gerekçesiyle sınırdışı etmeyi kararlaştırdı.

17- Panama Meclisi, ülkenin fiili lideri Manuel Antonio Noriega'dan, ABDile krize çözüm bulmak için yaptığı görüşmeler hakkında bilgi vermesini isteyen önergeyi kabul etti.

18- Sovyet Kara ve Deniz Kuvvetleri Siyasi Bölüm Başkanı General AleksiLiziçev Afganistan'da 13.310 Sovyet askerinin öldüğünü bildirdi.

19- İsrail işgali altındaki Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde,FKÖ'nün 2 numaralılideri Ebu Cihad'ın, Tunus'taki evinde, israil komandoları tarafındanöldürülüşünün 40. günü nedeniyle genel greve gidildi.

26 MAYIS 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal ile haftalık olağangörüşmesini yaptı.

2- Pasaport Yasası'nm bazı maddelerini değiştiren tasarı ikinci kez TBMMiçişleri Komisyonu'nda görüşülerek kabul edildi.

3- Ankara'da Türk-Yunan Ekonomik ve Kültürel işbirliği Komitesi'nin sonaeren toplantısında Türk Tarafının Karma Ekonomik Komisyonu KEK kurulmasına ilişkin yönerisi Yunanistan tarafınca kabul edilmedi ve "Şimdilik" askıyaalındı.

4- Milli istihbarat Teşkilatı Güvenlik Daire Başkanı Mehmet Eymür ileyardımcısı görevlerinden alındılar. MiT Müsteşar Yardımcısı Hiram Abbas buatama işleminden sonra emekliliğini isteyerek MiT'ten ayrıldı.

5- Yargıtay 10. Hukuk Dairesi Süper Emeklilik Yasası'nın geçici 5. Maddesinin iptalini istedi,

6- Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı ve Milliyet GazetesiSorumlu Yazı işleri Müdürü Eren Güvener'in yurtdışına çıkışı engellendi. Uluslararası Gazeteciler Federasyonu'nun (FIJ) genel kurul toplantısına katılrmküzere yurtdışına çıkacak olan Eren Güvener'in çıkışının hakkında açılmış birbasın davası nedeniyle engellendiği bildirildi

7- Türk-İş'in istanbul Bağlarbaşı Meydanı'nda düzenleyeceği "PahalılığıProtesto ve Yasal Hakların Geri Alınması" yürüyüşü ve mitingine istanbul Valiliği'nce izin verilmedi.

8- Bingöl'ün Yayladere bucağı Doğucak köyünde PKK militanları ileçatışan -özel- timde görevli iki polis memuru öldürüldü.

9- Türkiye Taşkömürü Kurumu. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğüile Türkiye Kömür işletmeleri Kurumu Genel Müdürleri'nin görevden alınarakyerlerine atananlara ilişkin kararname Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı.

10- 3445 sayılı ceza, basın, muzır neşriat ve ceza muhakemeleri usulü yasalarında blazı değişiklikler öngören yasa, Resmi Gazetede yayımlanarakyürürlüğe girdi.

11- Resmi bir ziyaret için Atina'da bulunan Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Yunanistan Dışişleri Bakanı Karalos Papulias'la bir görüşme yaparak, üzerinde anlaşma sağlanan konuları açıkladı.

12- Beyrut'un güney banliyölerini kontrol altına almak amacıyla 21 gündenbu yana çarpışan Suriye yanlısı Şii Emel ve İran yanlısı Hizbullah örgütüarasında anlaşma sağlandığı bindirildi.

13- Afganistan Devlet Başkanı Necibullah, Başbakanlığa Muhammed Hasan Şark'ı atarken, Devrim Konseyi'ni de feshetti.

14- Yunanistan Cumhurbaşkanı Hristoş Sazetakis; resmi bir ziyaret içinÇekoslovakya'ya gitti.

15- İspanya'da 250 bini bulan ilk ve ortaokul öğretmeni ücret artışı talebiyledün ülke çapında 48 saat süreyle greve gitti.

16- Vietnam, Kampuçya'dan bu yılın sonuna kadar 50 bin dolayında askerçekeceğini açıkladı.

17- Libya lideri Muammer Kaddafi, Çad'la aralarındaki savaşın sona erdiğiniaçıkladı.

27 MAYIS 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, DYP Genel Başkanı Süleyman Demire!ile Genel idare Kurulu üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Dünya Ekonomik Forumu'nun Türkiye'de düzenlediği ve yabancıişadamlarıyla Türk Hükümet yetkililerini bir araya getiren 2 günlük toplantı,Başbakan Turgut Özal'ın katıldığı kapanış oturumuyla sona erdi.

3- Başbakanlık Basın' Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile Anadolu Üniversitesi'nin Ortaklaşa düzenledikleri, "Basın Yayın Eğitim veSektörün Sorunları" konulu sempozyum, Eskişehir'de başladı.

4- Toplu iş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Yasası değişiklikleri TBMM'de kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu'nda Odalar Birliği Yasası'nı değiştiren tasarı ile AdaletFonu oluşturulmasına ilişkin tasarı ve YÖK Yasası'nı değiştiren tasarıdagörüşülerek kabul edildi.

5- Türk-İş Yönetim Kurulu tarafından dün yapılan açıklamada, TBMM'de kabul edilen çalışma yaşamına ilişkin yasalardaki değişikliklerin hiçbir çözüm getirmediği belirtilerek, iLO'ya temelden aykırı olduğu öne sürüldü.

6- "Dünya Büyük Şehirler 2. Zirve Konferansı istanbul '88'"zirveye katılanbelediye başkanlarının ortaklaşa imzaladıkları "istanbul Deklarasyonu" ile kapandı.

7- Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı ve Milliyet Gazetesi Sorumlu Yazı işleri Müdürü Eren Güvener'e yurtdışına çıkması için içişleri Bakanlığı ve Başbakan Turgut Özal tarafından özel izin verildi.

8- Ankara Kapalı Cezaevi'nde bulunan 7'si kadın 67 siyasi mahkum, cezaevi şartlarının düzeltilmesi doğrultusunda isteklerin kabul edilmesi içinsüresiz açlık grevine başladıklarını açıkladılar.

9- Türk-Yunan Siyasi Komite çalışmaları Atina'da yapıldı, iki ülke ilişkilerinindüzeltilmesi yolunda gelişmelerin kaydedildiği bildirilen çalışmalarda taraflardiğerlerinin egemenliğine, toprak bütünlüğüne, Ege'de açık deniz ve uluslararası hava sahasını kullanma haklarına saygı gösterme yükümlüğünü kabulettiler. Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz ve Yunanistan Dışişleri Bakanı KaralosPapulyas görüşmeler ;sırasında anlaşmaya varılan metni imzaladılar.

10- Lübnan'ın başkenti Beyrut'un güney banliyölerinde Suriye yanlısı EMEL ve İran yanlısıHizbullah milisleri arasında varılan ateşkes anlaşmasınınardından suriye ordu birlikleri çarpışma bölgesine girdi. Suriye birliklerine komuta eden 4 generalin içinde bulunduğu araca ateş açıldı olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

11- Nikaragua’nın başkenti Managua’da 23 martta Sandinist hükümet ile Contralar arasında imzalanan 60 günlük “Geçici ateşkes’i kalıcı barışa dönüştürmek için görüşmelere yeniden başlandı.

28 MAYIS 1988

1- Başbakan Turgut Özal, Ankara'da Türkiye Odalar Birliğinin 43. GenelKurul Toplantısında bir konuşma yaptı. Ankara'da gazetecilerin Türk-YunanSiyasi komite çalışmalarına ilişkin sorularını cevaplandİran Başbakan TurgutÖzal, daha sonra beraberinde 130 kişilik işadamı gurubuyla, resmi bir ziyaretiçin Libya'ya gitti.

2- 27 Mayıs günü Eskişehir'de başlayan "Basın Yayın Eğitimi ve SektörünSorunları" konulu sempozyum sona erdi.

3-1988 Orhan Kemal Roman Armağanı "Kahramanlar Ölmeli"adlı romanınedeniyle Ahmet Yurdakul'a verildi

4-TBMM'nin,9 ilde uygulanan olağanüstü halin 4 ay süreyle ve yenidenuzatılmasına ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı

5-Kıbrıs Rum Kesimi lideri Yorgo Vasiliu'nun Atina'da YunanistanBaşbakanı Andreas Papandreu ile Kıbrıs sorunu konusunda görüştüğü bildirildi

6-ABD Başkanı Ronald Reagan, Sovyet televizyonuna verdiği ilkdemeçte,Sovyet halkına daha fazla dinsel özgürlük tanınmasını istedi.

7-lsrail işgali altındaki Balı Şeria'da bulunan Kalkilya kentinde dün olaylarınyoğunlaşması nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi

8-,Filistin Kurtuluş Örgütü,önceki gün yaptığı açıklamada Arapülkelerini,Filistin dirinişinin sürdürülmesi için yeterli siyasal ve maddi desteğivermediklerini öne sürdü

9- Afganistan'da casusluk yapmak suçundan 10 yıl hapis cezasınaçarptırılan Fransız gazeteci Alain Guillo, başkent Kabil'de serbest bırakıldı.

29 MAYIS 1988

1- Başbakan Turgut Özal, televizyonda "Gelişen Türkiye" programında birkonuşma yaptı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, partisinin Ankara H Kongresinde bir konuşma yaptı. SHP Ankara il Başkanlığı'na Dr.Uğur Cilasun seçildi.

3- Tarım Orman ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan, TMO'ca bu yıl hububatfiyatlarının yarısının peşin.yarısımn da 2 ay vadeli ödeneceğini açıkladı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Osman Özbek ve Türkiye ZiraatçılarDerneği Genel Başkanı ibrahim Yetkin ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda 'destekleme alım fiyatlarını yetersiz bulduklarını ve yarısı peşin yansı taksitleödemenin üreticinin tüccar karşısında pazarlık gücünü kaybettireceğini belirttiler.

4- Ankara'da yapılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genel Kurulu'nda konsey seçimleri tamamlandı.

5- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, 1 Hazİran'da Cenevre'deyapılacak Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Genel Kurulu'na katılmak üzereTürkiye'den ayrıldı.

6- Merkezi Ankara'da olan Gazeteciler Cemiyeti Genel Kurulu'nda, GenelBaşkanlığa yeniden Beyhan Cenkçi seçildi.

Cemiyetin adı, alınan bir kararla, "Türkiye Gazeteciler Cemiyeti" olarakdeğiştirildi.

7- Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve istihbarat ve Harekat DaireBaşkanı Atilla Aytek, Eskişehir Emniyet Müdürlüğüne atandı.

8- İstanbul'un fethinin 535. yıldönümü törenlerle kutlandı.

9- Ankara'da yapılan Avrupa Tekvvando Şampiyona'smda, 13 altm, 5gümüş ve 2 bronz madalya alan Türk tekvvandocular, takım halinde birinci oldu.

10- Galatasaray Futbol Takımı, 1987-1988 sezonu Türkiye 1. Ligşampiyonu oldu.

11- Başbakan Turgut Özal, Libya gezinin ikinci gününde, Libya Lideri Muammer Kaddafi ile bir görüşme yaptı! Başbakan Özal, daha sonra, LibyaBaşbakanı Ömer Muntasır ve Libya'nın ikinci adamı Abdüsselam Callud ile görüştü.

Görüşmelerin ikinci bölümünde, Sanayi ve Ticaret Bakanı Şükrü Yürürbaşkanlığındaki grup, ekonomik konular, müteahhitlik hizmetleri ve petrolalımı üzerinde dururken, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Nüzhet Kandemirbaşkanlığındaki ikinci grup da konsolosluk işleri, vizenin kaldırılması veTHY'nin seter sayısının arttırılması konularını görüştü.

12- KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Kenan Atakol, tampon bölgedekiKiracıköy'de bir Türk ve bir Rum askerinin ölümünün, bir Rum askerinin de yaralanmasının, BM Barış Gücü'nün ihmali yüzünden meydana geldiğinisöyledi.

13- ABD Başkanı Ronald Reagan ile Sovyetler Birliği Komünist PartisiGenel Sekreteri Mihail Gorbaçov arasındaki zirve toplantısı Moskova'dabaşladı.

İki lider arasındaki ilk oturumdan sonra Amerikan televizyonlarına demeçveren ABD Savunma Bakanı Frank Carlucci, görüşmelerde ikili ilişkilerin ve insan hakları konularının ele alındığını bildirdi.

14- NATO üyesi ülkelerin parlamenterlerinden oluşan ve Portekiz'inMadera Adası'nda toplanan Kuzey Atlantik Asamblesi, yeni bir NATO stratejisinin en üst düzeyde tartışılması için inisiyatif aldı.

15- Libya Lideri Muammer Kaddafi'nin, bir kaç gün önce, Çad-Libya savaşının sona erdiğini ve Cad Devlet Başkanı'yla görüşmeye hazır olduğunubildirmesinin ardından, Cad Devlet Başkanı Hissene Habre de Libya Lideri ileArap Birliği Örgütü'nün arabuluculuk girişimleri çerçevesinde buluşmaya hazırolduğunu söyledi.

16- Pakistan Devlet Başkanı Muhammed Ziya Ül Hak, parlamento ilehükümeti feshettiğini ve 90 gün içinde erken seçime gidileceğini açıkladı.

17- Batı Şeria'da dün "Şimdi Barış" hareketi üyesi iki bin israilli, Filistin ayaklanmasının başladığı aralık ayından bu yana ilk kez bir dayanışma gösterisiyaptı.

18- Şii Emel ve Hizbullah milisleri arasındaki çatışmaların durdurulmasıamacıyla cuma günü Beyrut'un güney banliyölerine giren Suriye birliklerininbirkaç gün içinde bu bölgeyi terk edecekleri bildirildi.

30 MAYIS 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi TahsinŞahinkaya, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Doğan Güreş ve Tarım Orman veKöyişleri Bakanı Hüsnü Doğan'la birlikte, Bandırma'ya geldi. CumhurbaşkanıEvren, daha sonra Manyas Kuş Cenneti'nde incelemelerde bulundu.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, DSP Genel Başkanı Necdet Karababa'ya bir nezaket ziyaretinde bulundu.

SHP Genel Başkanı Erdal inönü, ANKA'nm SHP Kurultayına yönelik sorularını cevaplandırdı.

3- TBMM'de kabul edilen yeni Toplu Sözleşme Grev ve Lokavt Yasası ilepetro-kimya işyerlerinde çalışan işçilerin grev yasağı kapsamına alınmasınedeniyle, Petrol-İş üyesi işçiler çeşitli pasif direnişler uyguladılar.

4- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 28 mayıs gecesiGümülcine'deki iki camiye bomba ve molotof kokteyli konması kınanarak, "Bueylemlerin, Türk-Yunan ilişkilerinde Davos süreci ile başlatılan karşılıklı güvenve işbirliği ortamını yaratma çabalarını sabote etmeyi amaçlayan bağnaz vegözü dönmüş kişilerin eseri olduğuna kuşku yoktur" denildi.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu, Diyarbakır'da, gazetelerin yazar ve yöneticilerine bir brifing verdi. Brifinge, içişleri Bakanı Mustafa Kalemli ve Emniyet Genel Müdürü Sabahattin Çakmakoğlu da katıldı.

6- Anayasa Mahkemesi'nde kapatma davası süren Sosyalist Parti GenelBaşkanı Ferit llsever, SHP Genel Başkanı Erdal inönü'yü ziyaret ederek, kapatma davasına gösterilen tepkiye teşekkürlerini belirtti.

7- Türk-Yunan Dostluk Derneği Genel Kurulu'nda Genel Başkanlığa yeniden Prof. Ekrem Akurgal seçildi.

8- Tunceli'nin Geyiksu köyü yakınlarında güvenlik kuvvetleriyle çatışan 3militandan ikisi ölü olarak ele geçirildi.

Öte yandan Mardin'in Kızıltepe ilçesine bağlı Şenyurt kasabasının Akdoğan bölgesinde Suriye'den geçmeye çalışan bir grup teröristle güvenlikgüçleri arasında çıkan çatışmada, 1 terörist ölü, bir terörist yaralı olarak yakalandı.

9- Dünya üzerinde 250 milyon yıldır yaşadığı belirtilen Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının Akdeniz'deki en önemli yumurtlama bölgelerindenolan Iztuzu kumsalında otel yapımının durdurulması amacıyla dünyadaki çeşitliçevre örgütlerince düzenlenen protesto kampanyaları sürerken, konuyla ilgiliolarak Alman Yeşiller Partisi Milletvekili Karites Hensel Dalyan'a geldi.

10- Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof.Dr.Altan Günalp,ABD'nin Atlanta kentinde öldü.

11- Başbakan Turgut Özal, Libya'da, FKÖ Lideri Yaser Arafat ile ikili birgörüşme yaptı.

Başbakan Özal, Libya'ya yaptığı üç günlük resmi geziyi tamamlayarakistanbul'a döndü.

12- Reagan-Gorbaçov zirvesinin ikinci gününde, ABD Başkanı RonaldReagan Moskova'da bir y, up rejim aleyhtarı ve israil'e göç etmesine izin verilmeyen Yahudileri kabul ederek görüştü.

Öte yandan, Moskova'ya gelen bir grup Amerikan Kızılderilisi, ABDyönetimini eleştirdiler.

ABD Başkanı Ronald Reagan ile SSCB Lideri Mihail Gorbaçov arasındaözellikle silahsızlanma üzerinde durulan görüşmeden sonra basına açıklamayapan Amerikalı yetkililer, iki lider arasındaki görüş ayrılıklarının daraldığını vesilahların kontrolü konusunda iki teknik antlaşmanın imzalanabileceğin! bildirdiler.

13- Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Yorgo Vasiliu, BM Genel Sekreteri Perezde Cuellar’ın çağrısıyla ilgili olarak KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ilegörüşmeyeceğini açıkladı.

14- Dün Kıbrıs'taki ara bölgede bulunan Kiracıköy'de bir Türk onbaşısınınBM Barış Gücü, Kıbrıs Rum Muhafız Ordusu ve Kıbrıs Rum polisi ile girişilençatışmadan sonra öldürülmesiyle ilgili olarak, Dışişleri Bakanlığı SözcüsüBüyükelçi inal Batu, "Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri'nden Yusuf Şanlı isimli onbaşının 28 mayısta şehit edilmesini ve bu olayın Güney Kıbrıs Rum Yönetimitarafından istismarını üzüntüyle karşılıyor ve kınıyoruz" dedi ve "Tahkikatın biran önce tarafsız şekilde sonuçlandırılarak bu müessif olayda BM Barış Gücüaçısından sorumluluğu hususunun açıklığa kavuşturulmasını bekliyoruz" dedi.

15- Lübnan'ın başkenti Beyrut'un Hıristiyan doğu kesimindeki bir yerleşimmerkezinde meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre 20 kişi öldü, 80kişi de yaralandı.

16- Batı Şeria ve Gazze'de Filistinliler, Reagan-Gorbaçov zirvesi sırasında,

ayaklanmanın sesini duyurabilmek amacıyla genel greve gittiler

31 MAYIS 1988

1- TBMM'nin 18. yasama döneminin 1. yasama yılı sona erdi.

2- Yargıtay Başkanı Ahmet Coşar, Yargıtay'ın kuruluşunun 120. yıldönümünedeniyle yaptığı konuşmada, "Bağımsız yargı erkini, yasama ve yürütmeninyanında saygın bir güç olarak görmeyen ya da kabullenmeyen demokratik veözgürlükçü bir anayasal düzenin düşünülemeyeceğini" söyledi.

3- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel, Anadolu liselerigiriş sınavı soruları arasında doğruluğu tartışmalı olan 38. soruyla ilgili olaraksoruşturma açtı.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut, Uluslararası ÇalışmaÖrgütü (ILO) toplantısı için isviçre'nin Cenevre kentine gitmeden önce, gazetecilerin bir sorusunu cevaplandırarak, "Orada işçi-işveren ve hükümetinayrı hareket etmesi söz konusu değildir, birlikte hareket edeceğiz" dedi.

Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz ise, Türkiye'deki sendikal haklar konusunda çekilen sıkıntıların gündeme getirileceğini söyledi.

5- Gaziantep E Tipi Cezaevi'ndeki tutuklu ve hükümlülerle, yakınlarınınbaşlattıkları açlık grevinin, görevlilerin, tutuklu ve hükümlülerin tüzük veyönetmeliğe aykırı olmayan isteklerinin kabul edilmesi üzerine sona erdiği bildirildi.

Öte yandan SHP'li 7 milletvekili, Ankara Kapalı Cezaevi'nde açlık grevi yapan 67 kişinin yakınlarını isteği üzerine, cezaevini ziyaret ederek, CezaeviSavcısı ve Müdürüyle görüştüler.

6- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, Tunceli'ninKarşılar Köyü Balı mezrasında, 3 PKK'lı teröristin ölü olarak ele geçirildiği bildirildi.

7- Siirt'in Eruh ilçesinde iki çoban, PKK'lı teröristlerce öldürüldü.

8- Van Kalesi'nde yapılan kazılar sırasında, 1. Dünya Savaşı dönemineilişkin, Osmanlıca yazılmış, yüzlerce belge bulundu.

9- Devlet Güvenlik Mahkemelerinde 15 askeri hakimin görev yerlerinindeğiştirilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

10- Avrupa Parlamentosu'nım 9 ülkeden seçilmiş 97 üyesinin imzasınıtaşıyan ortak çağrıda, yaklaşık 5 aydır tutuklu bulunan TİP ve TKP eski genelsekreterleri Nihat Sargın ve Haydar Kutlu'nun ve tüm politik tutukluların serbest bırakılması ve bu konuda zorunlu reformların yapılması istendi.

Uluslararası Af Örgütü'de aynı amaçla açtığı kampanyada, Kutlu veSargın'ın serbest bırakılmasını isterken, üyelerinin Başbakan Turgut Özal'amektup yollamalarını istedi.

11- Kıbrıs Rum kesimi Lideri Yorgo Vasiliu, New York'ta BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile görüştü.

Öte yandan, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın, BM Genel Sekreteri'nin kendisine yaptığı da"eti kabul etmediğini bildirerek, son anda NewYork'a gelmekten vazgeçtiği bildirildi.

12- İsveç Yazarlar Birliği'nin çağrılısı olarak isveç'e giden eski başbakan veeski DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, dün Stockholm'de, "Türkiye'de demokrasi ve geleceği" konulu bir konferans verdi.

13- Moskova'da SSCB Lideri Mihail Gorbaçov ile ABD Başkanı RonaldReagan, arasındaki doruğun üçüncü gününde, Ortadoğu, Körfez, Kamboçya ve Güney Afrika sorunlarının ele alındığı, ayrıca silahların kontrolüneilişkin iki teknik anlaşma konusunda görüş birliği sağlandığı bildirildi.

Görüşmeden sonra kıtalararası füze denemelerinin önceden bildirilmesive nükleer denemelerin gücünün ölçülmesi için ortak denetleme mekanizması kurulmasına ilişkin iki antlaşma, ABD Dışişleri Bakanı George Shultz ileSSCB Dışişleri Bakanı Edvvard Shevvardnadze arasında imzalandı.

ABD ve SSCB arasında 1989-1991 dönemini kapsayan kültürel işbirliği vedeğişim programına ilişkin antlaşmada SSCB Kültür Bakanı Vasili Zakarov ileABD Enformasyon Ajansı Müdürü Charles Wick tarafından imzalandı.

14- ABD'nin BM nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Vernon Walters;12 Mayıs günü başladığı ve 10 Ortadoğu ülkesini kapsayan gezisini tamanvlayarak Suudi Arabistan'dan ayrıldı.

15- Kürdistan Yurtsever Birliği adına Londra'da bir açıklama yapan BarhamSalah, Irak askerlerinin 27 mayısta Erbil bölgesine düzenledikleri bir operasyonda 100'den fazla sivil Irak Kurdunu öldürdüklerini öne sürdü.

16- Lübnan'ın başkenti Beyrut'un Hıristiyan doğu kesiminde dün 20kişinin ölümüne yol açan patlamadan sonra, genel greve gidildi.

17- İsrail Savunma Bakanı Izak Rabin, önde gelen 4 Hlistinli ile bir görüşmeyaptı. Izak Rabin görüşmeden sonra israil Radyosu'na verdiği demeçte Filistinlilere bu ayaklanma ile hiçbir şey elde edemeyeceklerini anlatmak için butoplantıyı yaptığını ve değişik görüşlü Filistinlilerle bir araya gelmeye devamedeceğini" söyledi.

Arap kaynaklarda Ürdün yanlısı oldukları bildirilen Filistinlilerin Rabin'e işgalaltındaki topraklarda baskıların azaltılması konusundaki isteklerini kapsayan birliste verdiklerini bildirdiler.

18- Norveç Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Federal Almanya vatandaşı bir pilotun küçük bir uçakla, geçen hafta Norveç sınırından geçerek Sovyet havasahasını yarım saat ihlal ettiği açıkladı.

19- Erken seçim kararı alarak Başbakan Muhammed Han Cuneco'yugörevinden alan ve parlamentoyu fesheden Pakistan Devlet Başkanı GeneralZiya Ül Hak, "Bir ya da iki gün içinde kurulacak ara hükümete kendisininbaşkanlık edeceğini" açıkladı.

20-Afganistan'da casusluk suçundan 10 yıla hüküm giydikten sonra affedilerek geçen cumartesi serbest bırakılan Fransız foto muhabiri Alain Guillo,Paris'te yaptığı açıklamada, tutukluluğu sırasında, Türkler, İranlılar ve Pakistanlıların çoğunlukta olduğu 65 yabancı ile birarada bulunduğunu, bu aradahapiste 20 yaşlarındaki Turgut adlı bir Türk gencine ağır işkenceler yapıldığınıbildirdi.

21- Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ), Uluslararası Af Örgütü'ne başvurarakBatı Şeria ve Gazze'ye ivedilikle bir soruşturma heyeti gönderilmesini istedi.

22- Çin Halk Cumhuriyeti Komünist Partisi'nden 140 üyenin karıştığı sigorta yolsuzluğu olayıyla ilgili olarak, 4 kişinin kısa bir süre önce ölüm cezasınaçarptırıldığı bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106