16.4.1988
×

Hakkında

Künye

İletişim

NİSAN 1988

1 NİSAN 1988

1- Başbakan Turgut Özal, beraberindeki heyetle, üç günlük resmi bir ziyaret için Irak'a gitti.

Başbakan Turgut özal, Esenboğa Havaalam'ndan ayrılmadan önce basınayaptığı açıklamada, "Türkiye'nin Kerkük'e müdahale hazırlığı içinde bulunduğuna ilişkin haberlerin spekülasyon olduğunu" söyleyerek, "Hiçbir macerapeşinde değiliz" dedi. Turgut Özal, Güneydoğu'ya askeri birliklerin yığıldığınailişkin haberler konusunda ise, "Bu, bizim her zaman yaptığımız kıtadeğiştirmeleridir. Yaz aylarında tabiatıyla kış şartlan geçtikten sonra o bölgedeyaptığımız bazı hareketler vardır. Onlarla ilgilidir" dedi. Kuzey Irak'la bağımsızbir Kürk devletinin kurulması olasılığı karşısında, Türkiye'nin müdahale edipetmeyeceği konusundaki bir soruya da, "Bizim bölgeye en ufak bir müdahalemiz söz konusu olamaz" dedi.

Başbakan Turgut Özal, Kaş'ın Kalkan bucağından ocak ayında yapılan 198milyon dolarlık hayali ihracat olayının incelendiğini" belirterek, "Türkiye'ye izinsiz olarak girerek, kendisini "Air Canada" diye tanıtan bir uçağın, Türk savaşuçakları taratmdan Kayseri Erkilet Askeri Hava üssüne inişe zorlanmasıyla ilgiliolarak basında çıkan haberin gerçek dışı olduğunu" bildirdi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, dış basında Türkiye'nin Irak içindeki savaşa fiilen karışabileceğim' öne süren yazılarla ilgili olarak yaptığı yazılıaçıklamada, "Bize, güney sınırlarımızın ötesinde bir dış müdahaleye girişmeyihiçbir bahane haklı gösteremez. Böyle bir macerayı kabul ettiremez. Herkesinbunu iyi bilmesinde yarar görüyorum" dedi.

3- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, DYP Hatay Milletvekili Murat Sökmenoğlu'nun soru önergesine verdiği yazılı yanıtta, MİT ile ilgilisoruşturmanın devam ettiğini bildirdi.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet sözcüsü Mehmet Yazar, DYP Hatay Milletvekili Murat Sökmenoğlu'nun yazılı soru önergesini cevaplandırarak, hükümetinbasma yönelik düzenlemelerine açıklık getirdi.

Devlet Bakanı Mehmet Yazar, Savunma Sanayii Geliştirme ve Desteklemeidaresi Başkanı Vahit Erdem ile birlikte, bazı askeri ve sivil kuruluşlarda incelemelerde bulunmak üzere Kayseri'ye gitti.

5- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Bülent Akarcalı, hastanelerde incelemelerde bulundu.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt, akaryakıt zammı ilesatışlardan kar edileceğini ve Akaryakıt istikrar Fonu'na 260 milyar lira finansman sağlanacağını açıkladı.

7- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, 170'i isveç'te olmak üzere 16 ülkedetoplam 751 tutuklu Türk vatandaşının bulunduğunu söyledi.

8- 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu'nun geçici 8. maddesinindeğiştirilmesi ve geçici 21. maddesinin yürürlükten kaldırılması hakkındaki Kanun, dün TBMM'de kabul edildi.

9- SHP Milletvekili Adnan Keskin ve arkadaşlarınca, Türk milli eğitimininiçine sürüklendiği açmazların, eğitimcilerin sorunlarının incelenmesi içinhazırlanan araştırma önergesi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

10- DYP Hatay Milletvekili Murat Sökmenoğlu, Başbakan Turgut Özal'ıncevaplaması isteği ile TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde,Türkiye'nin Kerkük'e yönelik bir girişimde bulunup bulunmayacağını sordu.

11- SHP ve DYP Grup Başkanvekilleri, yaotıklar; açıklamalarda,"Türkiye'nin Kerkük'e yönelik bir girişiminin tehlikeli bir macera olacağı belirtilerek, hükümeti uyardılar.

12- SHP ve DYP Grup Başkanvekilleri, ayrı ayrı düzenledikleri basın toplantılarında, TBMM'de kabul edilen yerel seçim yasasını eleştirerek "YasanınAnayasaya aykırı olduğunu" söylediler.

13- Genelkurmay Genel Sekreterliği tarafından yapılan bir açıklamada,"Son 2 gün içinde basınımızda, İran- İrak savaşı dolayısıyla kıta intikalleri ve yığınak yapıldığına dair bazı haberlerin yer aldığı görülmektedir. Yapılan kıta intikalleri Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde görevli birliklerin rotasyonu ile ilgili önceden planlanmış faaliyetler olup, hudut ötesiyle hiçbir ilgisi yoktur" denildi.

14- İçişleri Bakanlığı'nca hakkında açılan dava nedeniyle geçen ekirnayında görevden alınan Ankara'nın Gölbaşı ilçesi AMAP'lı Belediye BaşkanıMümtaz Sarıtaş görevine iade edildi.

15- Dışişleri Bakanlığı ile Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü,Türkiye'nin AET ülkelerinde tanıtımı konusunda geniş kapsamlı turistik veekonomik içerikli bir kitap hazırladı.

16- TÜBiTAK'ın bilimadamı yetiştirme grubunca düzenlenen bilimselyarışmalarda derece alanların ödülleri Ankara'da törenle sahiplerine verildi.

17- Türk-İş Genel Mali Sekreteri Celin Göçer, Uluslararası Hur işçi Sendikaları Konfederasyonu (ICFTU) 14. Dünya Genel Kurul Toplantısını değerlen-

dııerek, "Üyelerin, geçen genel kuruldan bu yana Türkiye'de düzelen bir şeyolmadığını gördüklerini" ve "Türkiye'nin sendikal hakların çiğnenmeye devarneltigi bir ülke olma konumunu sürdürdüğünü üzülerek söyledim" dedi.

18- İnsan Haklan Derneği Genel Başkanı Nevzat Helvacı ile Ankara ŞubesiBaşkanı Muzaffer ilhan Erciost, Irak'ın kendi yurttaşlarına karşı kimyasal silahkullanmasını protesto ettiler.

19- Sosyalist Parti Genel Sekreteri Yalçın Büyükdağlı, düzenlediği basıntoplantısında, haklarında istanbul DGM'de1 açılan ceza davasının, partinin kuruluşundan önceki çalışmalar ve program taslaklarıyla ilgili olduğunu, bu nedenle Savcı Yardımcısının Anayasa suçu işlediğini" öne sürdü

20- 20 il daha, 1 Aralık 1988 tarihinden itibaren fiilen yararlanabilmek üzereBağ- kur Sağlık Sigortası kapsamına alındı

21- Güneydoğu' da Suriye sınırından giren AO kişilik PKK milikanları ilegüvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada bir pilot binbaşı iki jandarma eri şehitoldu. 20 terörist ölü olarak ele geçirildi

22- Yeni oluşturulan ilçelerden 30' una kaymakam atandı, 12 ilin valiyardımcısı kaymakamlığa getirildi.

23- M;mar Sinan., ölümünün 400. yılında anıldı.

24- Süt ve süt ürünlerine, yüzde 19-163 oranında zam yapıldı

25-Varı ve Bingöl'de, israil'in Filistinlilere uyguladığı baskı politikasınıkınamak amacıyla birer miting düzenlendi.

26-Gazeteci Faruk Taşkİran, istanbul'da öldü.

27-Metris 'Askeri Cezaevi'nden 29 tutuklu ve hükümlünün kaçmasıolayında ihmali görüleri Cezaevi Müdürü Albay Nevzat Şimşek ile bir yüzbaşı,bir astsubay ve bir erbaş, 3. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nce tutuklandı.

28-Makine Kimya Endüstrisi Kurumu'nun, Kırıkkale mühimmat fabrikasında 198G yılının ağustos ayında meydana gelen ve 7 kişinin ölümüyle sonuçlanan patlama ile ilgili bilirkişi raporunda, patlamaya gerekçe olarak,"Ömrünü doldurmuş bir atölyede yanlış işletme" gösterildi.

29-Kapıkule Güınrüğü'nde 1984 yılında meydana gelen yolsuzluk olayıylailgili olarak yargılanan, ancak beraat eden Maliye ve Gümrük Bakanlığı Eski

Müsteşar Yardımcısı Doğan Ak'in'in, resen emekliye sevk 'şlemi, Danıştay tarafından hukuka aykırı bulunarak iptal edildi.

30- Dokuz Eylül Üniversitesine bağlı İzmir Meslek Yüksekokulu'nda, finalsınavları süresinin uzatılması için okul müdürlüğüne dilekçe veren 500öğrenci hakkında, soruşturma açıldı.

31-İstanbul Üniversitesi öğrencilerinden bir grup, Irak'ın kimyasal silahlarlasaldırısını kınamak amacıyla, Ankara'daki Irak Büyükelçiliğ'ı'ne protesto telgrafıçekti.

32-SSK kapsamına giren sigortalılara verilmekte olan SSK konut kredisi tavanı 900 bin liradan, 1.4 milyon liraya çıkarılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

33-BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Başbakan Turgut Özal'a bir mesaj göndererek, "İran - İrak arasındaki kentler arası füze savaşının durdurulması yolundaki çabalarını sürdürmesini" istedi.

34-Türk - Yunan Dostluk Derneği'nin Yunan grubu başkanı, besteci MikisTheodorakis, Atina'da, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'yaistanbul ve Ankara'daki temasları hakkında bilgi verdi.

35-Sofya Press Ajansı"nda görevli Bulgar gazeteci Stefan Slokav, ReuterAjansına yaptığı açıklamada," 1984 aralığı ile 1985 ocak ayında iki aylık süreiçerisinde, Bulgar güvenlik güçleri ile Müslüman azınlık arasında çıkan çatışmalarda', 10'u Bulgar askeri olmak üzere 40 kişinin öldüğünü olaylardan sonra200 kişinin tutuklandığını belirtti.

36-A. A. riın Atina Bürosu, 1.5 saat süreyle, kendilerine "Kürt ve Türkmülteci" diyen kişilerce işgal edildi.

37-ingiltere Başbakanı Margaret Thatcher, Türkiye ziyareti öncesi Hürriyetgazetesinin sorularını cevaplandırdı.

38-Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Yorgo Vasiliu, A. A. ya verdiği demeçte,"Kıbrıs'ta, iki bölgeli bir federasyon, ama tek bir devlet istediklerini" söyledi.

Öte yandan, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, düzenlediği basın toplantısında ingiliz üs bölgesindeki Pile'de, bir Türk'ün Rum polisince tutuklanmasına değinerek, "Takibini yapıyoruz. Boyun eğmeyeceğimiz ortadadır" dedi.

39-lrak’ın, perşembe günü geceyarısmdan sonra Başbakan Turgut Özal'ınziyareti nedeniyle tek yanlı olarak ilan ettiği ateşkese karşılık, İran, Kerkük'e ve Basra'ya toplam 7 füze saldırısında bulundu.

40-FKÖ, ABD Dışişleri Bakanı George Shultz'un Ortadoğu Barış Planı ile ilgili olarak, bölgeye yapacağı ziyareti protesto amacıyla, pazartesi günündenitibaren 3 gün süreyle gösteriler düzenlenmesi ve genel greve gidilmesiçağrısında bulundu.

Bu arada, Yatka kentinde bir Filistinli israil askerleri tarafından öldürüldü.

israil içişleri Bakanlığı, açıkladığı yeni seyahat kısıtlamalrı ile 16 - 35 yaşarasındaki Filistinlilerin Ürdün'e geçmek için izin kağıdı almaları zorunluluğunugetirdi, israil'in bölgede üç gündür sürdürdüğü sokağa çıkma yasağı vebasına uyguladığı sansür kaldırıldı.

41- Nikaragua'da, yönetime karşı savaşan, "Contralara insani Yardım" tasarısı, ABD Senatosu ve ABD Başkanı Ronald Reagan tarafından onaylanarak, yürürlüğe girdi.

42- Hindistan'ın Pencap eyaletinde üç ayrı yere saldırı düzenleyen Sinteröristler, 33 kişiyi öldürdüler.

2 NİSAN 1988

1-SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Genelkurmay Başkanı Orgeneral NecipTorumtay'a bir başsağlığı mesajı göndererek, Nusaybin yöresindekiçatışmada hayatını kaybeden Binbaşı Yılmaz Özgüneş ve iki erin ailesinebaşsağlığı dileğinde bulundu.

2-Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Bülent Akarcalı Ankara'da çalışmalarınabaşlayan "8. Ulusal Ottalrnoloji Bilimsel Çalışmalarının açılışında bir konuşmayaptı.

3-Hükümet, kamuoyunda "Pişmanlık Yasası" olarak bilinen "Bazı Suç Failleri Hakkında Uygulanacak Hükümlülere Dair Kanun"un uygulanmasıhakkında bir bildiri yayımladı.

4-Atina'da toplanan Türk - Yunan alt komitesi toplantılarından sonrayayımlanan ortak bildiride, tatbikatlar ve askeri jetlerin Ege üzerinde uçuşlarısırasında çıkan sorunların ele alındığı açıklandı.

5-Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanı Mehmet Altınsoy, bir basın toplantısı düzenleyerek 4 yıllık icraatını anlattı.

6-SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında esnaf ve sanatkarların da demokrasiye sahip çıkmaları gerektiğinisöyledi.

7-Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Konya'da düzenlediği toplantıda, hükümete ekonomik konularda önerilerde bulundu.

8-Balıkesir Barosu'nun kuruluşunun 65. yıldönümü ve Avukatlar Gününedeniyle Bandırma'da "Günümüz Türkiye'sinde Hukukumuz ve yargımız"konulu bir konferans yapıldı.

9-Devlet istatistik Enstitüsü (DiE), 1987 yılına ait Gayri Şali Milli Hasılaüçüncü geçici tahminini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, gelişme hızı yüzde7.4 oranında, cari fiyatlarda yüzde 47.2 oranında hesaplandı.

10-Adana E tipi Cezaevi'nde açlık grevi yapan tutuklu ve hükümlülerinyakınları, süresiz açlık grevine başladılar.

11-Basın Şeref Kartı sahibi Gazeteci Fahir Ersin dün Bonn'da öldü.

12-lrak'ta bulunan Başbakan Turgut Özal, Irak Devrim Komuta Konseyi başkanı Saddarn Hüseyin ile yapiığı ikil görüşmede, Türkiye'nin her zaman savaşın durdurulması için katkıda bulunacağını, benzer çabayı BM Genel Sekreterı'nin de gösterdiğini" hatırlattı. Saddam Hüseyin ise "Sizin ayrılmanızdansonra kentlerarası tüze savaşını sürdüreceğiz" dedi.

13-lngiltere Başbakanı Marğaret Thatcher, Anadolu Ajansı'na verdiği özeldemeçte, "Türkiye ile ingiltere arasında mevcut tarihi özel bağın devamını vegüçlendirilmesini istiyorum" dedi.

14- Amerikan Savunma Bakanlığı'nca dün yapılan açıklamada, "Panama'daki üslerin ve Amerikan vatandaşlarının güvenliğini sağlamak üzereülkeye 1300 askeri personel gönderileceğini" bildirdi.

15-Çin Parlamentosu, üst düzey yöneticilerin . ilk kez mecliste gizli oylaseçilmelerini öngören seçiın sistemini onayladı.

16-Gazze şeridi ile Batı Şeria'da göstericilerin üzerine ateş açan israil askerleri 4 Filistinli'yi öldürdüler, çatışmalarda 2 israil askeri de yaralandı.

17-Nikaragua'da yönetime karşı savaşan Contra gerillalarıyla hükümetarasında varılan 60 günlük ateşkes kararı yürürlüğe girdi.

3 NİSAN 1988

1- Başbakan Turgut Özal, Irak'a yaptığı resmi ziyareti tamamlayarakTürkiye'ye döndü.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Eskişehir, Kütahya veAfyon il kongrelerine katılarak buralarda konuşmalar yaptı.

Konuşmalarında çeşitli konulara değinen DYP Genel Başkanı Demirel,Türkiye'nin İran-lrak savaşına karışmaması gerektiğini söyledi.

3- Türk-İş'in, zamları ve iktidarın işçi sorunlarına yaklaşımını protesto etmekiçin düzenlediği miting Adana'da yapıldı. Mitingde bir konuşma yapan Türk-İşGenel Başkanı Şevket Yılmaz, "Pahalılığı protesto etmek siyaset yapmaksa,siyaset yapmaya devam edeceğiz" dedi.

4- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)'nin Konya'da düzenlediği genişletilmiş Orta Anadolu bölge toplantısı sona erdi.

5- Yunanistan Başbakanı Ancireas Papandreu, Atina'da yaptığı açıklamadaTürk-Yunan ilişkilerine geniş yer verdi.

6- İran Savaş ve Enformasyon Daire Başkanı Kemal Harazi, Milliyet gazetesine verdiği demeçte, Kerkük'ün İran kontrolüne geçmesi halinde buyöredeki "Türk çıkarlarının İran'ın güvencesi altında olduğunu" söyledi.

7- İrak, Başbakan Turgut Özal'ın Bağdat ziyareti nedeniyle ara verdiği kentler savaşını, İran'ın Tebriz ve Isfahan kentlerindeki petrol rafinerilerini bombalayarak başlattı.

8- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Filistin sorununa çözüm bulmakamacıyla israil'in Kudüs kentine gitti. Öte yandan, israil askerleri bir Filistinli'yidaha öldürdüler. Böylece son 24 saat içinde öldürülen Filistinli sayısı yediyeyükseldi.

9- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze, Afganistan'ınbaşkenti Kabil'e gitti.

10- SSCB, Kazakistan'da yeni bir nükleer yeraltı denemesigerçekleştirdi. TASS Ajansı, Semipalatinsk bölgesinde yapılan denemenin"askeri teknolojinin geliştirilmesi" amacıyla yapıldığını bildirdi.

11- Bolivya hükümeti, Şubat 1988 tarihi itibariyle topraklarının yüzde 2'likbölümünde egemenlik haklarını kaybetti. Bolivya hükümeti, 4 milyar dolarlıkdış borcunun yüzde 15'lik bölümünü oluşturan 650 milyon dolar karşılığında,Brezilya sınırlarına yakın 2 milyon hektar genişliğindeki dağlık bölgeyi alacaklılarına verdi.

4 NİSAN 1988

1-1988 Mali Yılı bütçe görüşmelerine, TBMM Genel Kurulu'nda başlandı.Bütçenin tümünün görüşüldüğü ve maddelere geçilmesinin kabul edildiğiGenel Kurulda, Başbakan Turgut Özal, Maliye ve Gümrük Bakanı AhmetKurtcebe Alptemoçin; ANAP Grup Başkanvekilleri Ahmet Karaevli veMükerrem Taşçıoğlu, bütçe lehinde birer konuşma yaptılar.

SHP Genel Başkanı Erdal inönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirelb';tço aleyhinde görüşlerini bildirdiler.

2- Devlet Planlama Teşkilatı'nca hazırlanan yeni teşvik kararnamesi, Bakanlar Kurulu'nda kabul edildi.

3- Milli Eğilim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel, "Personel sistemini gözden geçirmek amacıyla, 1 Ocak'tan itibaren durdurulan personel tayin ve nakillerinin, 15 veya 30 Mayıs'tan itibaren tamamen dondurulacağını,1 Temmuz'dan itibaren yeniden açılacağını" bildirdi.

4- ANAP istanbul il Merkezi'nde düzenlenen "Çevre Sağlığı" konulu toplantıda konuşan Devlet Bakanı Veysel Atasoy, "Başka ülkelerden çöp ve atıkithaline müsaade edilmesinin düşünülemeyeceğini" söyledi. Ancak, 3 Marttaonaylanan yasa tasarısı ile "Çöp ithalinin yasaklanmadığını" da bildirdi.

Konu ile ilgili bilimsel açıklamalarda bulunan Stuttgart Üniversitesi KatıAtıklar Kürsüsü Başkanı Prof.Dr.Oktay Tabarasan, "Federal Almanya'da halkınçöp yakma tesislerine şiddetle karşı çıkması nedeniyle Almanların çöp ihraçettiklerini ve bu nedenle Alman çöplerinin Türkiye'ye geldiğini" söyledi.

5- Türkiye ile Mısır arasında, Hukuki ve Ticari Konularda Adli YardımlaşmaSözleşmesi Ankara'da imzalandı.

6- ABD Dışişleri Bakan Vekili ve Kıbrıs işleri Koordinatörü James VVilkinson, Ankara'da resmi temaslarda bulundu.

7- İstanbul Kültür ve Sanat Vaktı'nca düzenlenen 7. Uluslararası istanbulSinema Günleri başladı. 2 filmin gösterimi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Alt Denetleme Kurulu'nca yasaklandı, 3 filme 18 yaş sınırı getirildi.

8- Polis Teşkilatının 143. Kuruluş yıldönümü kutlandı.

9- İngiliz BBC radyosu, ingiltere Başbakanı Margaret Thatcher ile TürkiyeAT, ilişkileri, Türk-lngiliz ilişkileri ve Kıbrıs sorunlarını kapsayan bir görüşmeyaptı.

10- Kıbrıs Rum yönetimi Lideri Yorgois Vasiliu, ingiltere'nin başkentiLondra'da yaptığı açıklamada, "Kabul ettiğimiz çözüm şekli, bir bölümündeKıbrıslı Rumların, diğer bölümünde de Kıbrıslı Türklerin çoğunlukta olacağı; ikikesimli (bi-zonal), iki bölgeli (bi-reginalj federasyondur" dedi.

KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Kenan Atakol, Rum yönetimi lideri Vasıliu'nun açıklamasına ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, "Rum yönetimi lideri hem iki kesimliliği kabul etliğini söylüyor, hem de Türk göçmenlerin gitmelerini ve Rumlara serbest dolaşım, yerleşim ve rnülk edinmeözgürlüklerinin tanınmasını istiyor. Bu çelişkili ilade, Vasilıu'nun ne kadar kötüniyetli olduğunu ortaya koyması bakımından ilginçtir, iki kesimlilik, iki ayrıhalkın, iki ayrı bölgede yaşaması demektir. Ayrıca Kıbrıs bir Helen adasıdeğildir. Kıbrıs'ta iki ayrı halk bulunmaktadır" decli.

11- İsrail'de temaslarına başlayan ABD Dışişleri Bakanı George Shultz'unbarış planının benimsenmesi çağrısı, israil Başbakanı Izak Şamir tarafından birkez daha reddedildi.

Bu arada, işgal altındaki topraklarda yaşayan Filistinliler, Shultz'un gezisiniprotesto amacıyla genel greve gittiler.

12- ABD Savunma Bakanı Frank Carlucci, Afganistan sorunu ve Hindistan'ın askeri ihtiyaçları konusunda görüşmelerde bulunmak üzere, Hindistan'a gitti.

13- Afganistan'da yönetime karşı mücadele eden mücahitler, ABD'ninartık kendilerine Stinger füzeleri göndermediğini bildirdiler.

14- İran; Kerkük'e bir füze saldırısı düzenlerken, BM Genel SekreteriPerez de Cuellar, iki ülkeye yaptığı "Kentler Savaşı"nı durdurma çağrısını yineledi.

5 NİSAN 1988

1- Başbakan Turgut Özal, BDC'nin Ankara muhabirine yaptığı açıklamada,"Kıbrıs Rum yönetimi Lideri Yorgo Vasiliu'nun, KKTC Cumhurbaşkanı RaufDenktaş ile "Anlamlı bir diyaloga girmesi halinde" kendisi, YunanistanBaşbakanı Andreas Papandreu, Vasiliu ve Denktaş'ın bir araya gelebileceğini" söyledi.

Başbakan, Türkiye'deki insan hakları ihlallerine ilişkin iddiaların çok abartmalı olduğunu belirttiği açıklamasında, Türkiye'nin yeni nükleer yükümlülükleralmayı reddetmesiyle ilgili bir soruya ise, "NATO'nun, Türkiye'nin de bulunduğu güney kanadının konvansiyonel bir bölge" olduğunu belirterek karşılıkverdi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Ankara Ticaret Odası'nı ziyaret etti.

3- Devlet Bakanı Yusuf Bozkurt Özal, istanbul'da, sanayici ve işadamlarıylayaptığı toplantıda, "1988 ve 1989 yıllarını enflasyonist baskılarla mücadeleyılları olarak programladıklarını" belirtti ve "Enflasyonun önümüzdeki aylardasüratle yavaşlayacağını" söyledi.

4- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, ABD Kongresi üyesi Frank Horton başkanlığındaki 13 kişilik Kongre heyetini, Ankara'da kabul etti.

5- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, SHP Adana Milletvekili Sedat Doğan'ınyazılı soru önergesine verdiği cevapta, Türkiye'de, sıkıyönetimin ilan edildiği26 Aralık 1978 tarihinden bugüne kadar 202.501 kişinin Sıkıyönetim AskeriMahkemelerinde yargılandığını açıkladı. Bakan Sungurlu, halen askeri mahkemelerde 5.309 sanığın yargılanmasına devam edildiğini ve bu davalardayargılanan sanıklardan 1392'sinin tutuklu, 41'inin de hükümlü olarak askericeza ve tutukevlerinde bulunduğunu bildirdi.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut, incelemelerde bulunmak ve "Tarımda Sosyal Güvenlik" konulu toplantıya katılmak üzere gittiği Bursa'da yaptığı açıklamada, "Asgari ücretin günün şartlarına göre yenidendüzenleneceğini" söyledi.

7- TBMM Genel Kurulu'nda, Cumhurbaşkanlığı, Meclis Başkanlığı,Sayıştay ve Anayasa Mahkemesi bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

8- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, hükümetin ekonomik politikasını eleştirerek, "Fiyatların ikiye katlandığını" söyledi.

9- Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Zürih'e gitti.

10- DiE, Türkiye genelinde yıllık fiyat artışını yüzde 69.8 olarak açıkladı.

11-Türk-İş, 3 yıllık aradan sonra Yüksek Hakem Kurulu'na yeniden katılmakaran aldı.

12- 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından hakkında 21.10.1985 tarihindegıyabi tutuklama kararı verilen ve Interpol tarafından hakkında "kırmızı bülten"çıkartılan kaçak işadamı Kemal Horzurn'a verilen sarı basın kartının iptal edilmesi, Basın Kartları Komisyonu'nun İzmir'deki toplantısında kararlaştırıldı.,

13- İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Timothy Daunt, Cumhuriyet gazetesinin, NATO, AT, Kıbrıs ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin modernizasyonu konularındaki sorularını cevaplandırdı.

14- ABD Dışişleri Başvekili ve Kıbrıs işleri Kordinatörü Jarnes Wilkinsongörüşmelerini tamamlayarak Türkiye'den ayrıldı

15- Çimento paslanmaz çelik fittings döküm küvet ve galvaniz saç fiyatlarıyüzde 3-20 arasında artırıldı

16- TRT eski Genel Müdürü Prof. Tunca Toskay Başbakan Başmüşavirliğine atandı

17- Ankara Uluslarası 5. Sanat Festivali başladı.

18- Kanada'ya iltica ederek siyasi sığınma hakkı isteyen 96 Türk,Kanadahükümetinin haklarında aldığı sınırdışı etme kararını protesto amacıylaMontreal'den başkent Ottowa' ya doğru yürüyüşe başladılar.

19- Kuveyt Havayollarına ait bir yolcu uçağı, Bangkok-Kuveyt seferini yaparken 96 yolcu ve 18 mürettebatıyla, 6 Arap hava korsanı tarafından kaçırıldı.Uçağı yakıt ikmali yapmak için İran'ın Meşhed havaalanına indiren hava korsanları, Kuveyt'te tutuklu 17 Arap radikal islamcının salıverilmesini istediler.Uçakta, Kuveyt Emiıi'nin iki akrabasının da bulunduğu bildirildi.

20- İsrail'deki görüşmelerini tamamlayan ABD Dışişleri Bakanı GeorgeShultz, Ürdün ve Suriye'ye gitti.

21- İsrail işgali altındaki Batı Şeria ve Gazze'de Filistinlilerin genel grevisürerken, bir Filistinlinin israil askerlerince öldürüldüğü, 8 Filistinlinin yaralandığı, bu arada, israillilerin, bölgenin elektriğini kestikleri ve fırınlarınçalışmasını engelledikleri bildirildi. Lübnan'da israil'e geçmek isteyen 2 Filistinli gerilla öldü, 4 israil askeri yaralandı.

22- Afganistan Devlet Başkanı Muhamrned Necibuliah ve Sovyetler BirliğiDışişleri Bakanı Edııard Şevardnadze'nin dün Kabil'de yapılan görüşmedealdıkları karar gereği, "Cenevre'de sürdürülen görüşmeler ne olursa olsun,Sovyet askerlerinin Afganistan'dan çekileceklerini" bildirdiler.

23- Güney Kore'de hükümet ve polisin daha önce düzenlenen gösterileribastırmak için kullandığı yöntemleri protesto etmek isteyen binlerceöğrencinin katıldığı gösterilerde olaylar çıktığı bildirildi.

24- Panama'daki muhalefetin iktidardaki General Manuel Noriega'yı devirmek amacıyla düzenlediği genel grev ikinci haftasında sona erdi.

Öte yandan, ABD'nin Panama Kanalı çevresine gönderme kararı aldığı1300 kişilik takviye birliğinin ilk bölümünün ülkeye ulaştığı bildirildi.

6 NİSAN 1988

1- Başbakan Turgut Özal, Bilimsel Tavukçuluk Derneği tarafından Ankara'da düzenlenen Uluslararası Tavukçuluk Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada, Et fiyatlarının yükseltilmesi gerektiğini belirterek, "Bazen bu fiyatların yükselmesi icap eder ki, üretici bunu kullanarak üretimi artırabilsin" dedi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, yaptığı yazılı açıklamada, DiE'nin Martayı içinde bulduğu enflasyon oranının kontrolden çıkmış bir enflasyonkarşısında olunduğunu bir kez daha gösterdiğini belirterek, bütçegörüşmeleri sırasında hükümetin enflasyonu, gizlediğini söyledi.

3- Devlet Bakanı Abdullah Tenekeci, SHP Diyarbakır Milletvekili Fuat Atalay'ın yazılı soru önergesini cevaplandırarak, "12 Eylül 1980 tarihinden sonrasıkıyönetim komutanlıklarmca sakıncalı bulunan 4.891 personelin görevineson verildiğini, bunlardan 3.4Û6'sının sakıncasının kaldırıldığını, sadece 1485»kişinin halen görevine son verilme sakıncasının bulunduğunu bildirdi.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Bülent Akarcalı, istanbul'da, "Tıp 88" "6.istanbul Uluslararası Hastane Donanımı ve Tıp Cihazları Fuan"nı açtı.

5- TBMM Genel Kurulu'nda, Başbakanlık, Çevre ve Meteoroloji isteri Genel Müdürlükleri bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

6- SHP Manisa Milletvekili Hasan Zengin, Adalet Bakanı Oltan Sungurlu'nun cevaplaması istemiyle "Çanakkale Cezaevi'nde tek tip elbise ve sevkzinciri uygulamasının sürdürüldüğü" konusunda TBMM Başkanlığına bir soruönergesi verdi.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi inal Batu, "Kıbrıs Rum YönetimiLideri Yorgo Vasiliu'nun iki kesimli federasyon önerisinin yeni olmadığını,önerinin şartlara bağlanmasının Rum yönetiminin iyi niyeti konusunda tereddüt uyandırdığını" belirtti.

8- SHP Adana il ve ilçe örgütleri parti binasında açlık grevi yapılmasına izinverdikleri gerekçesiyle görevden alındı.

9- İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Nevzat Helvacı, Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında, "Anayasa'nın açık hükümlerine karşın,"T.C.'nin iç ve dış güvenliği aleyhinde eylemde bulunma gibi kapsamı belirsizve keyfi uygulamalara elveren bir gerekçeyle" 13 bini aşkın kişiye yurttaşlıkkaybettirildiğini, T.C. uyruğunu kaybetmemiş olmakla birlikte çeşitli nedenlerle Türkiye'ye dönemeyenlerin sayısının 30 bini aşkın olduğunu belirterek.

Uyrukluğa ilişkin kararların Bakanlar Kurulu gibi siyasal bir organın değil, yargıorganının yetkisinde olması gerektiğini söyledi.

10- İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, üç günlük resmi bir ziyaret içinAnkara'ya geldi.

11- İslam Konferansı Örgütü Ekonomik ve Ticari işbirliği Daimi Komitesi'nin(ISEDAK) izleme Komitesi 4. toplantısı istanbul'da başladı.

12- Roma Kulübü tarafından istanbul Üniversitesi'rıde düzenlenen"Avrupalıların Türkiye'ye Bakış Açısı" konulu seminerde, "Türkiye'nin Avrupa'nın ayrılmaz bir parçası olduğu, ancak topluluğa tam üyeliğin gerçekleşmesinin uzun zaman alabileceği" konusunda görüş birliğine varıldı.

13- Antalya'nın Elmalı ilçesinde yapılan kaçak kazılarda ortaya çıkarıldıktansonra 1984 yılında ABD'ye kaçırılan 1.900 adet altın sikkeden 10'ununyapılan girişimler sonucu geri alındığı, Dışişleri Bakanlığı'nca bildirildi.

14- Anadolu Ajansı'nın 68. kuruluş yıldönümü kutlandı.

15- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı 297 ilacın fiyatına zam yaptı.

16- Balıkesir'in Ayvalık ilçesinden 5 kişinin,gasp ettikleri iki tekne ile MidilliAdası'na kaçtıkları belirtildi. Ayvalık Kaymakamı, Cumhuriyet muhabirinin sorusu üzerine, kaçan kişilerin Metris Cezaevi'nden kaçanlar olup olmadığının belliolmadığını söyledi.

17- Diyarbakır Sivil Cezaevi'ndeki 80'i siyasi 127 hükümlü, açlık grevinebaşladı. Adana E Tipi Cezaevi'ndeki tutuklu ve hükümlülerin 28 gün öncebaşlattıkları açlık grevine destek vermek amacıyla bir süre önce açlık grevinebaşlayan tutuklu ve hükümlü yakınları ise Cumhuriyet Savcılığı, adliye ve cezaevi önünde oturma eylemi yaptılar. Eylem sırasında bir tutuklu annesinin rahatsızlanması üzerine insan Hakları Derneği Şube Başkanı Avukat Emin Mehmet Şerefoğlu bir açıklama yaparak 17 tutuklunun 28 gün önce başlattığı açlıkgrevinin sona erdiğini bildirdi.

Öte yandan Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYAD),Adalet Bakanlığı'na başvurarak, Sinop Cezaevi'ndeki koşulların düzeltilmesiniistedi.

18- Ankara Cumhuriyet Savcı Yardımcısı Doğan Öz'ün öldürülmesi veBahçelievler'de TiP üyesi 7 kişinin katledilrnesiyle ilgili davalarda yargılanıpberaat eden ibrahim Çiftçi, Ankara Emniyet Müdürlüğü yetkililerince gözaltınaalındı, ibrahim Çiftçi'nin Bahçelievler katliamı davasında birlikte yargılandıklarıibrahim Şahiner'in dün silahlı saldırı sonucu öldürülmesi olayı nedeniyle gözaltına alındığı bildirildi.

19- Yaklaşık 2000 ortaklı S.S. Silahlı Kuvvetler Subay Memur Konut YapıKooperatifi Genel Müdürü ile 9 kooperatif yöneticisinin yargılanmasınaKadıköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

20- Habur gümrük kapısından 2 milyon dolarlık hayali ihracat olayının ortayaçıkarılması üzerine, bu kapıdan yapılan 1 milyar dolarlık ihracat dosyası incelemeye alındı ve Silopi Cumhuriyet Savcılığı'nca soruşturma açıldı, 4 sanık tutuklandı.

21- Yargıtay, Urfa ve Mardin yöresinde Kürt ve Ermeni propagandasıyaptığı gerekçesiyle beş yıl hapis cezasına çarptırılan Fransız Rehber MichaelCaraminot hakkındaki mahkumiyet kararını bozdu.

22- "Emek Dünyası" adlı aylık siyasi gazetenin 4. sayısı, DGM'ce toplatıldı.

23- SSCB Lideri Mihail Gorbaçov, Sovyetler'de bulunan Afganistan LideriNecibullah ile görüşmek üzere Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te gitti.

24- ABD Savunma Bakanı Frank Carlucci, Hindistan Başbakanı Rajiv Gandiile Yeni Delhi'de bir görüşme yaptı.

25. Dün Ürdün ve Suriye liderleriyle görüşen ABD Dışişleri Bakanı GeorgeShuttz, yeniden israil'e dönerek israil Başbakanı Izak Şamir ve Dışişleri BakanıŞimon Peres ile temaslarda bulundu. Shultz, daha sonra Mısır'a giderek, Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile de görüştü.

26- Kuveyt Havayolları'na ait bir yolcu uçağını kaçırarak İran'ın Meşhed Havaalanı'na indiren hava korsanları eylemlerini sürdürürken 24 kadın rehineyiserbest bıraktılar. Kuveyt'te terör eylemleri nedeniyle tutuklu bulunan 17kişinin serbest bırakılması isteğinde bulunan korsanların bu isteği Kuveyt tarafından reddedildi.

27- İran ile Irak arasında kentler arası füze saldırısının şiddetlendiği ve çoksayıda kişinin öldüğü bildirildi.

28- Finlandiya hükümeti, KKTC'ne turistik tur düzenlenmesini yasakladı.

7 NİSAN 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, resmi bir ziyaret için Türkiye'ye geleningiltere Başbakanı Margaret Thatcher1! kabul ederek, bir süre görüştü.

Daha sonra Başbakan Turgut Özal ile ingiltere Başbakanı Margaret Thatcher arasında resmi görüşmeler 'yapıldı. Görüşmelerde, ^ ikili ilişkilerin,Türkiye'nin AT'a; tam üyelik başvurusunun ve Kıbrıs sorununun ele alındığıbildirildi.

Margaret Thatcher, ayrıca SHP Genel Başkanı Erdal inönü'yü Büyükelçilikkonutunda kabul ederek, bir görüşme yaptı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, TRT'nin yeni Genel Müdürü Cem Duna'yı ziyaret ederek TRT'nin tarafsız yayın yapması konusundaki görüşlerinidile getirdi.

3- Rize'deki radyasyonlu çay depolarından çalındığı sanılan yaklaşık 181ton çayın istanbul'da piyasaya sürüldüğü öğrenildi. 'Sağlık ve Sosyal YardımBakanı Bülent Akarcalı olayın soruşturmasının istanbul Valiliği tarafındansürdürüldüğünü söyledi.

4- TBMM Genel Kurulu'nda Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığımınbütçesi üzerindeki eleştirileri yanıtlayan ekonomiden sorumlu Devlet BakanıYusuf Özal, "Bir iki ay sonra enflasyonun aniden duracağını, önemli ölçüdeyavaşlamalar olacağını" söyledi.

5- SHP Adana Milletvekili Cüneyt Canver ile Ankara Milletvekili Eşref Erdem TBMM Başkanlığı'na verdikleri önergelerle Başbakan Turgut ÖzaPın ikikonuya açıklık getirmesini istediler. Canver "iflas eden bankaların yönetim kurulu üyesi emekli generallerin neden yargılanmadıklarını" sorarken, Erdem"Pişmanlık Yasası'ndan yararlananlardan kaç kişinin emniyet teşkilatındagörevlendirildiğini" sordu.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi inal Batu, ingiltere Başbakanı Margaret Thatcher'in Türkiye ziyaretini izlemek için Ankara'ya gelen gazetecilerebir brifing verdi. Batu bir soru üzerine "Türkiye'nin nükleer alanda ekyükümlülük istemediğini" bildirerek, "istediğimiz, konvensiyonel dengeninen alt düzeyde sağlanmasıdır" dedi.

7- Ege Denizi üzerinde normal devriye uçuşlarını yapan 4 Türk uçağına,hava sahalarını ihlal ettikleri gerekçesiyle 4 Yunan uçağı engel olmak istedi.Ancak, Türk savaş uçakları normal devriye uçuşlarını sürdürdüler. Bununüzerine Yunanistan Hükümet Sözcüsü Rubattis, Türkiye'ye bir protesto notası verdiklerini açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı ise bir açıklama yaparak, Türk uçaklarının Yunan Havasahasını ihlal etmediklerini bildirdi.

8- Uluslararası istanbul Günleri'nde yer alacak filmlerden dördünün Denetleme Kurulu'nca kesilme kararı alınması ve birinin de gösterilmesine izin verilmemesi üzerine bir açıklama yapan istanbul Kültür Vakfı Genel Müdürü AydınGün, "Sanat ve kültür alanında en müstehcen söz "yasak" sözcüğüdürbence" dedi.

9- Basın Kartı Komisyonu'nu oluşturan basın kuruluşlarının temsilcileri, Ankara'da Gazeteciler Cemiyeti'nde bir araya gelerek, basın kartlarıyönetmeliğinde yapılmak istenen değişikliğe ilişkin taslağı görüştüler.

10- Kuzey Atlantik Asamblesi Uluslararası Terörle Mücadele Alt Komitesiüyeleri, incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır'a gittiler.

11- Tez Koop-İş Sendikası, Türk-İş ilke kararları altında Vakıflar Bankası'rıdasözleşme imzaladı.

12- Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.'nin (TÜPRAŞ) Aliağa, Batman, Yarımcave Kırıkkale tesislerinde çalışan 4 bin dolayında işçinin toplu sözleşmelerindeöngörülen ücret skalalarının hazırlanmaması üzerine başlattıkları pasif direnişe"işverenin soruna olumlu yaklaşımı üzerine" son verildi.

13- Bingöl'de meydana gelen depremde 2 kişi öldü.

14- Kuveyt Havayollarına ait yolcu uçağını İran'ın Meşhed Havalanı'nakaçırarak 3 gündür rehin tutan hava korsanları, İranlı yetkililerin yakıt ikmali yapmalarını sağladılar. Bu arada Türkiye, Kuveyt'ten gelen istek üzerine uçakkaçırma olayıyla ilgili arabuluculuk girişiminde bulundu. Dışişleri Bakanlığı,Tahran Büyükelçimiz Volkan Vural'a, İran makamlarıyla temas kurması için talimat verildiğini bildirdi.

15- ABD Savunma Bakanlığı, Panama'ya daha önce gönderilen 1300 askerden ayrı olarak 800 deniz piyadesinin daha gönderileceğini açıkladı.

16- İşgal altındaki Batı Şeria'da önceki gün israilli bir genç kızınöldürülmesinin ardından israilli siviller, Filistinlilerin evlerine saldırdılar. Bu arada Amerikan Dışişleri Bakanı George Shultz, Filistin sorunu konusunugörüşmek üzere Suudi Arabistan ve Ürdün liderleri ile birer görüşme yaptı.

17- SSCB Lideri Mihail Gorbaçov ile Afganistan lideri Muharnmed Necibullah dün Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te yayınladıkları ortak bildiride, Alganistan sorununun çözümü için yapılan görüşmelerin çözüm aşamasına geldiğini belirttiler.

18- İran ve Irak arasındaki "Kentler Savaşı" şiddetlenirken İran iki yıl aradansonra Bağdat'a ilk kez hava saldırısı düzenledi. Irak, İran'a misilleme olarak 5kente toplam 10 füze saldırısında bulundu.

Öte yandan İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhammed Cevad Laricani ileBM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, New York'ta ilk görüşmelerini yaptılar.

8 NİSAN 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM üaşkanı Yıldırım Akbulut veBaşbakan Turgut Özal, Polis Teşkilatının 143. Kuruluş yıldönümü nedeniyleiçişleri Bakanı Mustafa Kalemli başkanlığındaki bir heyeti kabul ederek bir süregörüştüler.

2- İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, Ankara' daki temaslarını tamamladıktan sonra istanbul' a gitti. Konuk Başbakan, Turgut Özal ile birliktedüzenlediği basın toplantısında, İran- İrak savaşı, Ortadoğu sorunu, Kıbrıs veAT' a ilişkin soruları cevaplandırdı.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut, çalışma yaşamına ilişkinyasalarda değişiklik öngören taslakları gelecek hafta içinde Türk- İş ve TiSK ilegörüşeceğini açıkladı.

4- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel, bakanlığı ile ilgiliincelemelerde bulunmak üzere Gaziantep'e gitti.

5- TBMM Genel Kurulu'nda Danıştay, Diyanet işleri Başkanlığı ve VakıflarGenel Müdürlüğü'nün bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

6-DYP Hatay Milletvekili Murat Sökmenoğlu, Dışişleri Bakanı MesutYılmaz'a verdiği yazılı soru önergesinde, Kuvveyi ders kitaplarında, Hatay1 in,,Suriye sınırları içerisinde gösterilmesiyle ilgili olarak T.C politikası konusundabilgi istedi.

7- TRT Genel Müdürü Cem Duna ile Emniyet Genel Müdürü SabahattinÇakmakoğlu, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut' u ayrı ayrı ziyaret ettiler,

8-TRT'dek, sözcük yasağı, yeni Genel Müdür Cem Duna tarafındankaldırıldı,

9- Türk- İş, Avrupa işçi Sendikaları Konfederasyonu (ETUC) üyeliğine kabul edildi.

10- Yetki uyuşmazlığı nedeniyle yaklaşık on yıldır sendikalar eliyle toplusözleşme imzalanamayan Ereğli Demir Çelik Fabrikalarında Türk- Metal ileMESS arasında imzalanan toplu sözleşmede, 1 Eylül 1986' dan geçerli olarak1 yıl yüzde 62, 2,yıl yüzde 70 zam sağlandı.

11- Basın Savcılığı, Türk- İş'in 10 Şubatta aldığı Başkanlar kurulu kararlarını,siyasi ve eyleme teşvik edici nitelik taşıdığı gerekçesiyle, Türk-İş Yönetim Kurulu'nun ifadesini aldı.

12- Askeri Yargıtay 1. Dairesi, istanbul TKP davasında 35 sanık hakkındaverilen mahkumiyet hükmünü bozarken, 34 sanık hakkında verilen hükmüonadı. Askeri Yargıtay, ozan Ataol Behramoğlu hakkında verilen 5 yıllık ağırhapis cezası hükmünü ise onamadı.

13- Metris Askeri Cezaevi'nden kaçan 29 siyasi tutuklu ve hükümlününyakalanması ile ilgili çalışmaların sürdürüldüğü, cezaevi personelinden 2 subay ve bir astsubayın daha tutuklandığı bildirildi.

14- Sovyetler Birliği, ABD Başkanı Ronald Reagan'a, mayıs ayı sonundakidoruk ziyareti sırasında, yakın zamana kadar yabancılara kapalı olan BaykonurUzay Üssü de dahil olmak üzere her yeri gezdirebileceklerini açıkladı.

15- Moskova radyosu, Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov'un Afganistan'daki Sovyet birliklerinin 15 Mayıstan itibaren çekilmeye başlayacaklarınıaçıkladığını bildirdi. Bu arada, Cenevre'de, Pakistan'la Afganistan arasındakigörüşmelerde anlaşma sağlandığı bildirildi.

16- Çin Halk Cumhuriyeti'nde, 82 yaşındaki General Yang Şangun, UlusalMeclis tarafından cumhurbaşkanlığına seçildi.

17- ABD, Nevada Çölü'nde yeni bir yeraltı nükleer denemesigerçekleştirdi.

18- Honduras'ın başkentinde, ABD Büyükelçiliği önünde meydana gelenve 4 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylar üzerine 15 günlük olağanüstü halilan edildi.

19- İran'da Meclis seçimleri yapılırken, kentler arası füze saldırılarının devam ettiği bildirildi.

20- Ürdün'den, Kıbrıs Rum kesimindeki Larnaka'ya geçen ve buradaLübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel ile bir görüşme yapan ABD DışişleriBakam George Shultz, Ortadoğu gezisini tamamlayarak ülkesine döndü.

21- İsrail askeri yetkililerince yapılan açıklamaya göre, Batı Şeria'da, Filistinlilerle israilli siviller arasında çıkan çatışmada Filistinlilerin attığı taşla öldüğü önesürülen Yahudi kıza yapılan otopsi sonucu kızın, israilli sivillerin, Filistinli 2kişiyi öldürdükleri tüfekten çıkan kurşunla öldüğü belirlendi.

22- Hava korsanları tarafından salı günü İran'a kaçırılan Kuveyt Havayollarına ait uçak 55 yolcusu ile birlikte Meşhed Havaalam'ndan ayrıldıktan 7 saatsonra, Beyrut Havaalanı'na inme isteğinin reddedilmesi üzerine, Kıbrıs'ın Larnaka Havaalanı'na indi.

9 NİSAN 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, islam Konferansı Başkanlık Divanıüyeleriyle 3 daimi komite başkanının bir araya geleceği "zirve" toplantısınakatılmak üzere Kuveyt'e gitti.

2- Başbakan Turgut Özal, Kayseri ve Eskişehir'de yaptığı konuşmalarda birmemleketin kalkınması için o ülke vatandaşlarının fedakarlık yapması gerektiğini belirtti.

3- Devlet Bakanı Mehmet Yazar, Hürriyet Vakfı'nın istanbul'da düzenlediği"Çağdaş Teknolojik Gelişmelerin Işığında Devlet - Media ilişkileri" konulu seminerde yaptığı konuşmada, "Avrupa Topluluğu'na namzet ülkemizde bellisakıncaların ortadan kalkmasıyla, televizyon ve radyoda rekabet yolununaçılması rasyonel bir davranış olarak gözükmektedir." dedi.

4- Mimar Sinan'ın ölümünün 400'üncü yıldönümü dolayısıyla Milli EğitimGençlik ve Spor Bakanlığı'nca ilk, orta ve lise öğrencileri arasında düzenlenenresim, şiir ve kompozisyon yarışmasında derece alanlara ödülleri Bakan HasanCelâl Güzel'in de katıldığı bir törenle verildi.

5- TBMM Genel Kurulu'nda 1988 Mali Yılı Kültür ve Turizm Bakanlığıbütçesi görüşüldü.

6- SHP'nin düzenlediği "Zamlar ve Hayat Pahalılığı" mitingi istanbul'dayapıldı.

7- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, parti il kongresi için geldiği Erzurum'da halka hitaben bir konuşma yaptı.

8- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Altınsoy'un resmi konuğu olarak Ankara'da bulunan Kuala Lumpur Belediye Başkanı Dato ElyasBin Omar, şehri gezerek incelemelerde bulundu.

9- Türk Hukuk Kurumu Genel Kurulu Ankara'da yapıldı. Genel Kurulda konuşan Başkan Prof.Dr. Muammer Aksoy, kurumun etkinliklerini anlattı.

10- İktisadi Kalkınma Vakfı, Avrupa Topluluğu Ortaklık Anlaşması uyarınca4. mali protokol çerçevesinde Türkiye'ye yapılması gereken 50 milyon ECUtutarındaki yardımın parafe edilmemesini kınadı.

11- Kent-Koop'un 9'uncu olağan genel kurul toplantısı Ankara'da yapıldı.

12- Yazar Aziz Nesin, Cumhurbaşkanı Kenan Evren aleyhine açtığı davanın reddi üzerine, Avrupa insan Hakları Komisyonu'na başvurdu. Nesinbaşvurusunda, "Davamızın ulusal yargı yerlerinde görülemeyeceğinin anlaşılması sonucu, çiğnenen hakkımızın korunması için başvuruyoruz"görüşüne yer verdi.

13- Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu'nun, DuyguAsena'nın "Kadının Adı Yok" adlı kitabının "Muzır" olduğuna ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

14- İran'ın Resmi Haber Ajansı IRNA, İran topçusunun Irak'ın kuzeydoğusundaki stratejik Dukan Hidroelektrik santralini bombaladığını duyururken, Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Volkan Vural AA'ya verdiği demeçte,"İran'daki parlamento seçimi sonuçlarının Türk-lran ilişkilerini etkilemeyeceğini" söyledi.

15- Kuveyt Havayollarına ait bir uçağı dün İran'ın Meşhed Havaalanı'ndaniçinde 55 yolcusu ile birlikte kaçİran daha sonra Larnaka havaalanına indirenhava korsanları bir yolcuyu öldürüp, cesedini dışarı attılar. Ayrıca, hava korsanları, Kıbrıs Rum Yönetimi'nden iki yetkili ve diplomatik pasaport taşıdığı belirtilen bir FKÖ temsilcisiyle yüz yüze dört ayrı görüşme yaptılar. Görüşmelerdensonra hava korsanları bir yolcuyu "iyi niyet jesti" olarak serbest bıraktılar.

16- Ürdün Kralı Hüseyin, ABD Dışişleri Bakanı George Shultz'a Ortadoğusorunu için toplanacak herhangi bir uluslararası konferansta, "Ülkesinin Filistin Halkını ya da Filistin Kurtuluş Örgütü'nü temsil etmeyeceğini" bildirdi.

17- Suudi Arabistan Kralı Faht, israil'in yönelttiği eleştirileri cevaplandırmakiçin Riyad'da yaptığı açıklamada, israil'in elinde atom bombası ve nükleerbaşlıklı füzeler bulunduğunu bildirdi.

18- SSCB Lideri Mihail Gorbaçov, Moskova'da FKÖ Lideri Yaser Arafat'ıkabul ederek bir görüşme yaptı.

19- Özbekistan Sovyet Cumhuriyeti'nde, Komünist Partisi Birinci Sekreterliği görevine atanan Refik Nişanov'dan boşalan devlet Başkanlığına PolatHacıbulaev seçildi.

10 NİSAN 1988

1-Türk Türk Hükümeti İran-Irak sınırlarını kapsayan hava sahasını, "Tehlikeliuçuş bölgesi" ilan etti ve buradan izinsiz uçacak uçakların düşürüleceğini bir"Notam" ile açıkladı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, partisinin Karşıyaka ilçe kongresindebir konuşma yaparak "Özal halkı isyana teşvik ediyor" dedi.

3- Kültür ve Turizm Bakanı Tınaz Titiz, Antalya'da "Elektro Turizsit-88" fuarının açılışında bir konuşma yaparak, Karadeniz ve Doğu Anadolubölgelerinin Türk turizmine açılacağını söyledi.

4- ANAP Ankara il Kongresi yapıldı.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Elazığ il kongresine katılmaküzere gittiği Elazığ'da halka hitaben bir konuşma yaptı.

6- Gazeteci Yazar Şevket Rado istanbul'da öldü.

7- İslam Konferansı mini zirvesi Kuveyt'te başladı. Açılış,, islam KonferansıÖrgütü Dönem Başkanı Kuveyt Emiri Şeyh Cabir El Ahmet El Sabah tarafından yapıldı, islam Konferansı Ekonomik ve Ticari işbirliği Komitesi Başkanıolarak zirveye katılan Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Kuveyt Emiri Şeyh CabirEl Ahmet El Sabah ile ikiii bir görüşme yaptı.

8- ABD, Beyaz Saray Genel Sekreteri Hovvard Baker, Panama yönetiminive halkını tehdit ederek ülkenin fiilen lideri durumundaki General Antonio Noriega'nın en kısa zamanda görevinden ayrılmadığı takdirde Başkan RonaldReagan'ın bu ülkeye karşı "Uluslararası Olağanüstü Ekonomik Yetkiler Yasası'na başvuracağını ve Panama'ya dolar akışını engelleyeceğini" söyledi.

9- Pakistan'ın başkenti Islamabad yakınlarındaki bir cephanelikte meydanagelen patlamada, top mermisi ve roketlerin çevredeki yerleşim merkezlerinedüşmesi sonucu ilk belirlemelere göre 80 kişi öldü, 950'den fazla kişi de yaralandı.

10- Afgan mücahitlerinin dün Afganislan'ın kuzeyinde iç hat seferi yapanSovyet yapımı Antonov-26 tipi bir yolcu uçağını düşürdükleri, uçakta bulunan

yolcu ve mürettebat toplam 29 kişinin öldüğü bildirildi.

11- Çin-Resmi Haber Ajansı Zinhua, Çin Halk Kongresi'nde Başbakan Vekili ü Peng'in bu göreve asaleten atandığını bildirdi.

11 NİSAN 1988

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem başkanlığında birheyet iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirmek amacıyla dünMeksika'ya gitti.

2- Devlet Bakanı Yusuf Bozkurt Özal, 4 Şubat 1988 kararları ile ilgili olarakDYP Milletvekili Murat Sökmenoğlu'nun yazılı soru önergesini cevaplandırarak, "Zamlarla iç tüketimin azalacağını, firmaların fiyatları düşürmek zorunda kalacaklarını" söyledi.

Devlet Bakanı Yusuf Bozkurt Özal başkanlığındaki bir heyet, IMF ve DünyaDankası'nın yıllık ara toplantılarına katılmak üzere ABD'nin başkenti Washington'a gitti.

3- Türkiye ile Mısır arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi amacıyla Türk-MısırOrtak Komisyonu kuruldu.

4- TBMM Genel Kurulu'nda Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı ile MilliSavunma Bakanlığı bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

5- SHP Diyarbakır Milletvekili Fuat Atalay, içişleri Bakanı Mustafa Kalemli'nin cevaplaması istemiyle, TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde,Diyarbakır'da polisin 5 kız öğrenciyi gözaltına almadan önce, "ileride doğacakmuhtemel suçlamaları bertaraf" gerekçesiyle bakirelik kontrolü yaptırması olayı ve aynı olayla ilgili olarak gözaltına alınan 3 kişiye işkence yapılması konusunda sorumlular hakkında ne işlem yapılacağını sordu.

6- 7. Uluslararası istanbul Sinema Günleri kapsamında düzenlenen "AltınLale" Uluslararası Film Yarışması'nın Jüri Başkanı Yönetmen Elia Kazan,sansür uygulamalarına ilişkin olarak düzenlenen basın toplantısında,"Sansürün hiçbir biçimini kabul etmeme konusunda birleştiklerini ve yasaklanan filmleri görmek istediklerini" söyledi.

7- Kuveyt'te yapılan islam Konferansı mini zirvesi sona erdi. iki gün sürentoplantıda Bulgaristan'daki Müslüman Türk azınlığın durumunun izlenmesinedevam edilmesi ve Türkiye'nin önerdiği güven artırıcı mekanizmanınoluşturulmasına ilişkin çalışmaların hızlandırılması kararlaştırıldı. Kuveyt'te,FKÖ Lideri Yaser Arafat ile dün bir görüşme yapan Cumhurbaşkanı KenanEvren, "Türkiye'nin Filistin konusunda düzenlenecek bir uluslararası konferansta üzerine düşen görevi yapacağını" bildirdi.

8- Fransa Dışişleri Bakanı Jean Bernard Raymond, hafta sonu Paris'e giden Avrupa işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Ali Bozer'i kabul ederek birgörüşme yaptı.

9- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği heyetinin iskandinav ülkelerini kapsayan gezisi Danimarka'nın başkenti Kopenhang'tan başladı.

10- Uluslararası Af Örgütü, Türkiye'nin 25 Ocak'ta işkenceye karşı BMSözleşmesini imzalaması, ardından da 25 Şubat'ta işkence ve insanlık dışıdavranışları önlemesine ilişkin Avrupa Konvansiyonu'nu onaylamasına karşın,işkenceyi sürdürdüğünü belirtti.

11- Kaçırdıkları Kuveyt yolcu uçağını Kıbrıs Rum kesiminin Larnaka Havaalam'nda tutan hava korsanları, yolculardan birini daha öldürdüler. Öldürdüklerikişinin Kuveytli subay olduğunu bildiren hava korsanları, uçağa derhal yakıtverilmesini, aksi takdirde öldürmeye devam edeceklerini açıkladılar.

Rum Hükümet Sözcüsü Akis Fantis bir açıklama yaparak, "Yolcuların serbest bırakılması halinde, uçağa yakıt ikmali yapılacağını ve kalkış izni verileceğini" bildirdi.

Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah El Ahmet, "Uçaktaki yolcuları korumak için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını, ancak daha fazla ölüm pahasına da olsa korsanların şantajlarına boyun eğmeyeceklerini" bildirdi.

12- Pakistan'ın başkenti Islamabad yakınlarındaki bir askeri kampın cephane deposunda dün meydana gelen patlama sonucu 100'den fazla kişininöldüğü bildirildi.

13- Afganistan'da on gün sürecek olan milletvekili seçimleri başladı.

14- İsrail, Beyta köyünde Filistinlilerle sivil israilliler arasında çıkan çatışmalarnedeniyle 8 Filistinliyi sımrdışı etti, 12 Filistinlinin de ülkeyi terk etmesini istedi.

15- Panama hükümeti, kamu görevlilerinin maaşlarını verememesi, 5 haftadır bankaların kapalı bulunması gibi büyüyen ekonomik bunalımlar nedeniyle Latin Amerika ülkelerinden mali yardım istedi.

16- İran'ın dini lideri Ayetullah Humeyni, ülkesinden Suudi Arabistan'ınMekke kentine gidecek hacı adaylarının bu yıl da gösteri yapacaklarını bildirdi.

12 NİSAN 1988

1- Kuveyt'te yapılan mini islam zirvesine katılan Cumhurbaşkanı KenanEvren Ankara'ya döndükten sonra yerel seçim yasasını onayladı.

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesi, TBMM'de görüşülerekkabul edildi.

3- SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar, düzenlediği basın toplantısında, kağıtzammını ve yerel genel seçimlerin hangi tarihte yapılacağının belli olmamasınıeleştirdi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, BBC muhabiri'nin ingiltereBaşbakanı Margaret Thatcher'in Türkiye ziyareti ile ilgili sorularını cevaplandırdı.

5- Türkiye'deki meslek örgütlerinin yöneticileri olan Türkiye Ziraat OdalarıBirliği Başkanı Osman Özbek, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar KonfederasyonuBaşkanı Hüsamettin Tiyanşan, Türkiye Mimar Mühendis Odaları Birliği BaşkanıTeoman Alptürk, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Teoman Evren, Türk TabiplerBirliği Genel Sekreteri Uğur Cilasun, Cumhuriyet gazetesine ayrı ayrı yaptıklarıaçıklamalarda, hükümetin ekonomik politikasını eleştirerek, uygulanan ekonomik modelin temsil ettikleri grupları ekonomik bunalıma sürüklediğini belirttiler.

6- Türk Sanayici ve işadamları Derneği (TÜSlAD) hazırladığı bir raporda,devletin ekonomideki ağırlığını korumasını ve ağırlığını artırma eğilimine girmesini eleştirdi.

7- Türkiye Gazete Sahipleri Sendikası Genel Sekreteri Remzi Erkürem,hükümetin basınla ilgili konuları kendi çıkarlarına göre yorumlamasını veyönlendirmesini eleştirdi.

8- TMMOB Mimarlar Odası'nın, "1. Ulusal Mimarlık Ödülü", Mimar SedadHakkı Eldem'e verildi.

9- 7. Uluslararası istanbul Sinema Günleri'nde yer alan bazı filmlerin yasaklanmasını protesto etmek amacıyla sinema sanatçıları tarafından bir yürüyüşdüzenlendi.

10- Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Kenan Gürbüz, grevin devamettiği Emek inşaat Genel Müdürlüğü önünde düzenlediği basın toplantısında, "Emek inşaat işvereni, esnafı grev kırıcılığına sevkediyor" dedi ve "Bir aydırdevam etmekte olan grevi bugüne kadar destekleyen ve tüm işçi isteklerinihaklı bulan çarşı esnafının dünkü kepenk kapatmasını işverenin baskısı olarakgördüğünü ve bir bakıma gizli grev kırıcılığı olduğunu" söyledi.

11- NATO Genel Sekreteri Lord Carrington Ankara'ya geldi.

12- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı, Türkiye'de üretilen ya dayurtdışından ithal edilen 121 ilacın fiyatına binde 6 ile yüzde 98 arasındadeğişen oranlarda zam yaptı.

13- Çorum'un Bayat ilçesi yakınlarında bulunan Karakaya linyillerinde kayadüşmesi sonucu iki kişi öldü, bir kişi yaralandı. Yeni Karakaya linyitlerinde degrizu patlaması sonucu 3 işçi ağır yaralandı. Öte yandan çevrede bulunanbaşka bir maden ocağında meydana gelen göçükte ise 10'unun üzerindeişçinin mahsur kaldığı bildirildi.

14- İstanbul'daki çeşitli fakültelerin öğrenci dernekleri temsilcileri ile kalabalık bir öğrenci grubu, üniversitelerdeki "polis-idare" işbirliğini kınamak içinbasın toplantısı düzenlediler. Toplantı sonrası topluca vilayete gidenöğrencilerden üç temsilci, Vali Cahit Bayar ile görüşerek sorunlarını anlattılar.Vali Cahit Bayar, bu tür örnekler karşısında okullara gerekli uyarıyı yapacaklarını bildirdi.

15- Cumhuriyet Gazetesi Yazı işleri Müdürü Okay Gönensin ile MuhabiriMeral Tamer'in basın yoluyla Bankalar Yasası'na aykırı davrandıkları savıylayargılanmalarına istanbul'da Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

16- Ziraat Bankası'na devredilen Ortadoğu iktisat Bankası’ınn aralarındaidare meclisi üyelerinin de bulunduğu 11 yöneticisinin, "Herhangi bir varlığıve faaliyeti bulunmayan bir şirkete kredi açarak görevlerini kötüye kullandıklarısavıyla istanbul Şişli 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına başlandı.

17- Kırıkkale'de MKEK imla Atölyesi'nde 13 Ağustos 1986 günü meydanagelen ve 7 kişinin ölümü, 24 kişinin yaralanmasına neden olan olayla ilgili olarak devam eden davada, tutuklu sanıklardan Ali Kent'in tahliyesine karar verildi.

18- Askeri Yargıtay 4. Dairesi, THKP-C/Eylem Birliği davasında 3 idam ile 3ömürboyu hapis cezasını onarken, 5 idam kararını bozdu. Askeri Yargıtay, 59sanık hakkındaki çeşitli hapis cezalarının bozulmasına, 17 sanık hakkındakicezaların da onanmasına karar verdi. Pişmanlık Yasası'ndan yararlanmak içindilekçe veren 5 sanığın cezalan da bozularak dosyaları askeri mahkemeye geri gönderildi.

19- Zonguldak'ın Safranbolu ilçesinde bir deri atölyesinde çalışan 38 sendikasız işçi izinsiz olarak işi bıraktıkları gerekçesiyle gözaltına alındılar.

20- "Sosyalist Parti Girişim Komitesi" adı altında çalışmalar yapan 6 kişihakkında istanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcılığı'nca dava açıldı.

21- İTÜ eski rektörlerinden Ord. Prof.Dr. llhami Cıvaoğlu, istanbul'da öldü.

22- Bakanlar Kurulu'nun 9 gencin Türk vatandaşlığından çıkarılmasınailişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

23- Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, Meskika'da Milliyet gazetesineekonomik konularda bir açıklama yaptı.

24- Sovyet sahil devriye hücumbotlarının, bir Türk balıkçı teknesiyle 14mürettebatını Karadeniz'de "Mevsim dışı kalkan avladıkları" gerekçesiyleOdessa Limanı'na götürdükleri ve balıkçıların gözaltına alındıkları bildirildi.

25- BM insan l lakları Özel Raportörü tarafından ABD Kongresi'ne i jnulan"Din ve vicdan özgürlüğü" raporunda, Türkiye'nin bu özgürlükleri ihlal ettiğiöne sürüldü. Türk hükümetinin bu çerçevede itiraz yazısı rapora ilişik olarakkongreye sunuldu.

26- Hava korsanları tarafından kaçırılan Kuveyt Havayollarına ait yolcuuçağı Cezayir'e gitmek üzere Kıbrıs Rum kesimindeki Larnaka Havalanı'ndanayrıldı. Hava korsanlarının 12 yolcuyu serbest bırakmasından sonra, uçağayakıt ikmali yapıldığı, halen 32 dolayında yolcunun rehin bulunduğu bildirildi.

27- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Charles Redman, israil işgali altındakitopraklarda yaşayan Filistinlilerin smırdışı edilmelerine kesinlikle karşıçıktıklarını belirterek, "israil hükümetinin bu yöndeki uygulamalarının şiddetlikarsı tepkilere yol açacağını" söyledi.

Öte yandan Batı Şeıia'da israilli askerlerin 2 Filistinliyi daha öldürdükleri, 3Filistinli çocuğu yaraladıkları bildirildi.

28- İran, Kuzeydoğu Irak'ta yeni bir saldırı başlattığını ve Penevinyakınlarında 6 stratejik tepeyi ele geçirdiğini bildirdi. Irak da saldırıyıpüskürttüğünü açıklarken, Tahran ve Tebriz kentlerine birer füze saldırısındabulunduğunu açıkladı.

Öle yandan, BM Genel Sekreteri'nin çağrılısı olarak New York'ta bulunanIrak Dışişleri Bakan Yardımcısı l-tişam Elzehavi, İran 598 sayılı ateşkes kararınıkabul etmedikçe görüşmelerin anlamsız kalacağını söyledi.

29- Çin Halk Cumhuriyeti'nin parlamentosu niteliğindeki Ulusal Halk Kongresi'nde özel girişimciliği yasallaştıran ve köylülerin kullandıkları topraklan alıpsatabilmelerini sağlayan anayasa değişiklikleri kabul edildi.

30- Çekoslavakya Devlet Başkanı Gustav Husak, silahsızlanma ile ilgiligörüşmelerde bulunmak üzere SSCB'ye gitti.

31- Panama'da bir aydan fazla bir süredir maaşları ödenmeyenöğretmenler ve sayıları 100 binden fazla kamu çalışanı, Eğitim Bakanlığıönünde dün yeni bir gösteri düzenleyerek, iktitardaki General Manuel Antonio Noriega'nın iktidarı terk etmesini istediler.

32- 60. Oscar ödülleri belli oldu. "Son imparator" filmi 9 dalda Oscar aldı.

13 NİSAN 1983

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Devlet Bakanı Mehmet Yazar ve Anadolu Ajansı yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, NATO Genel Sekreteri Lord Carrington'ukabul elti. Lord Carrington daha sonra düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

2- Başbakan Turgut Özal başkanlığında toplanan, Atatürk UluslararasıBarış Ödülü Kuajlu, bu alandaki önerileri inceleyerek, bu yıl ödül verilmemesini kararlaştırdı. Karar, Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından da onaylandı.

Başbakan Turgut Özal, ANAP Başkanlık Divanı toplantısında, parti içiçatışmaların arttığı yolundaki haberlerle ilgili olarak, "Partimizin birliğinin bozulmasını arzu edenlerin arzulan kursaklarında kalacaktır" dedi.

3- Çevlet Bakanı Mehmet Yazar, Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD)yöneticilerini kabul ederek basının sorunları konusunda görüştü. Mehmet Yazar, "Basının, baskı altında olduğu psikolojisinden kurtulması gerektiğini"söyledi.

4- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, bütçe görüşmeleri sırasında muhalefet milletvekilleri tarafından yöneltilen soruları, basın açıklaması ileyanıtladı.

5- İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli, TBMM'de bakanlığının bütçesigörüşmelerinde, yazılı bir soru önergesini cevaplandırarak, Diyarbakır'dagözaltına alınan kız öğrencilere bakirelik kontrolü yapıldığı yolundaki iddialarıdoğrulayarak, kontrolün daha önce çıkarılan bir genelge doğrultusundayaptırıldığını, bunun isteğe bağlı olması için emir verdiğini söyledi.

6- Yüksek Sağlık Şurası,Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Bülent Akarcalıbaşkanlığında, Ankara'da toplandı. Bülent Akarcalı, "Sağlık hizmetlerininyüzde 65'ini yürüten bakanlığın sağlık evi ve sağlık ocaklarında verdiği hizmetlerden kesinlikle ücret almadığını, verem dispanserlerinde her türlü tedavininücretsiz karşılandığını" söyledi.

7- TBMM Genel Kurulu'nda içişleri Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığıbütçeleri görüşülerek kabul edildi.

8- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi inal Batu, Türkiye'nin Cuma günüGüneydoğu'da ilan ettiği tehlikeli hava sahasının sınırlarım açıklayarak, yayınlanan notam ile Türkiye-lran-lrak sınırlarının kesiştiği bölgenin tehlikeli saha olarak ilan edildiğini bildirdi.

İnal Batu, dün Brüksel'de yapılan Türk-AT Ortaklık Komitesi toplantısında,"Yunanistan'ın, ortaklık ile ilişkisi olmayan Kıbrıs konusunda, topluluğun ortakgörüş bildirmesi yönündeki ısrarı üzerine gündem konularında uyumsağlanamadığını" söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü inal Batu açıklamasında, Sovyet sahilhücumbotlarınca Karadeniz'de "Mevsim dışı kalkan avladıkları" gerekçesiyleOdessa Limam'na götürülen Topçuoğlu teknesinin 14 mürettebatıyla ilgilidiplomatik temasların yapıldığını, henüz olumlu bir sonuç alınamadığını" bildirdi.

9- Yüksek Secim Kurulu, Erken Seçirn Yasa değişikliğinin Resmi Gazete'de yayımlanması üzerine 5 Hazirarı'da yapılacak ara yerel seçimlere ilişkintakvimi durdurmayı kararlaştırdı.

10- DYP Grup Başkanvekili Koksal Toptan, hükümetin "icraatın içinden"programına karşı muhalefet partilerine de televizyonda "Muhalefetin içinden"programı yapılması için, TBMM Başkanlığfna bir yasa önerisi sundu.

11- TÜBiTAK iç Anadolu yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleriKayseri'de verildi.

12- Basın Konseyi üyelerinden oluşan bir heyet, Türkiye Gazeteciler Sen'dikası Başkanı Eren Güvener'i ziyaret ederek konsey çalışmaları ve basınıngenel sorunlarıyla ilgili görüşmelerde bulundu.

13- ABD Savunma Bakan Yardımcısı Ronald Lehman başkanlığındakiDışişleri ve Savunma Bakanlığına mensup sivil ve askeri uzmanlarla 12 Kongre Danışmanından oluşan bir ABD heyeti istanbul'a gelerek üst düzey askeriyetkililerle temaslarda bulunarak, Çakrnaklı'daki ABD üssünü ziyaret etti.

14- Ankara'da toplu taşım ücretlerine zam yapıldı.

15- Erken yerel seçimin 5 yılda bir ekim ayında yapılmasını öngören yasadeğişikliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

16- NATO ülkeleri uzman diplomatlarının katıldığı Brüksel'deki YüksekDüzeyli Grup toplantısında, "Kısa menzilli nükleer füzelerin modernizasyonu"başta F.Almanya ve Türkiye olmak üzere Avrupalı müttefiklerin yeni nükleeryükümlülük istememeleri üzerine ertelendi.

17- BM mültecilere yardım ajansı Sağlık Müdürü Doktor John Wİddlestone, israil'in, gösteri yapan Filistinlilere yüksek dozda zehirli gaz kullandığınısöyledi.

18- Cezayir içişleri Bakanı, Kuveyt Havayolları'na ait yolcu uçağını kaçİrankorsanlarla görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, "Olumlu bir çözüm içinLarnaka'dakinden daha fazla umut olduğunu" söyledi. Kuveyt Dışişleri BakanıCezayir'e gitti.

FKÖ Lideri Yaser Arafat, Amerikan CNN Televizyonuna verdiği demeçte,"Kaçırma olayının ardında İran var" dedi.

Bu arada, Kuveyt, korsanların isteklerini yerine getirmeyeceklerini tekrarladı.

19- Sovyetler Birliği'nin Azerbaycan Cumhuriyeti'ndeki Sumgait kentinde,32 kişinin öldüğü 28 Şubat olaylarıyla ilgili olarak, 60 dolayında kişinin tutuklandığı bildirildi.

20- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Genadi Gerasimov, birkonferans nedeniyle bulunduğu ABD'nin Boston kentinde düzenlediğibasın toplantısında, Afganistan ile ilgili olarak, ülkesinin "bundan böyle başkaülkelerdeki iç savaşlara müdahale etmeme kararında olduğunu" açıkladı.

21- Bangladeş Cumhurbaşkanı Muhammed Erşad, 27 Kasım'da yönetimine karşı giderek artan protesto gösterilerini durdurmak amacıyla ilan ettiğiolağanüstü durumu dün kaldırdı. Öte yandan, yapılan yerel seçimlerin 4.gününde çıkan çatışmalarda 4 kişi öldü, 100'den fazla kişi yaralandı.

22- İrak, İran'ın başkenti Tahran'a 3 füze attı.

23- İsrail askerleri, Lübnan sınırından israil'e girmeye çalışan üç Filistinli gerillayı yaraladılar.

14 NİSAN 1988

1- ANAP Başkanlık Divanı Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığında toplandı. Toplantıda son günlerde parti içinde meydana gelen olayların görüşüldüğü bildirildi.

2- SHP Parti Meclisi, kurultay hazırlıklarını ve yerel seçim için aday saptamayönetmeliğini görüşmek üzere, Genel Başkan Erdal inönü başkanlığında toplandı.

3-13. iktisatçılar Haftası istanbul'da başladı. Haftanın açış konuşmasınıDevlet Bakanı Adnan Kahveci yaptı.

4- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel, istanbul MaçkaMaden Fakültesi'nde "Milli Eğitimimizin Sorunları ve Çözüm Yolları" konulu birkonferans verdi.

5- İşletme Bilim Uzmanları Derneği ile Kamu Yönelimi Uzmanları Derneğitarafından düzenlenen "Kamu Yönetimi ve personeli sorunları sempozyumu"Ankara'da başladı. Sempozyum açış konuşmasını Enerji ve Tabii KaynaklarBakanı Fahrettin Kurt yaptı.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demire!, Konya'da halka hitaben bir konuşma yaparak hükümeti eleştirdi.

7- Denizli'ye bağlı Çardak ilçesinin Cumhuriyet Savcısı Reşat Petek tarafından 9 yayına "Muzır" yasağı kondu. Savcı Sabah ve Tan gazeteleri ile haftalık, aylık dergilerden Pleymen, Bravo, Erkekçe, Gözde, Haftanın Sesi,Süper Gazete ve Samanlık’ın okullara sokulmasını ve okunmasını yasakladı.

8- İrısan Hakları Derneği Genel Başkanı Avukat Nevzat Helvacı, Ankara'dabir açıklama yaparak, "Düşünce ve örgütlenmenin demokratikleşmesi, bukonudaki sınırlamaların kaldırılması" konusunda çalışmalar yapmak üzere birkomisyon kurduklarını" bildirdi.

9- Yedinci Uluslararası istanbul Sinema Günleri çerçevesinde düzenlenen Altın Lale Uluslararası Film Yarışması'nın Jürisi, dün bir basın toplantısı yaparak, sansüre karşı olduklarını söylediler.

10- Tunceli'ye bağlı Sarıtaş Köyü yakınlarında güvenlik güçleriyleteröristler arasında çatışma çıktı. Olayda iki terörist ölü olarak ele geçirildi.

11-iki yıl önce Ankara'daki Amerikan Subay Kulübü önünde ellerindebombalı çanta ile yakalanan iki Libyalı Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından 8'er yıl 4'er ay ağır hapis cezasına çarptırıldı.

12- İstanbul DGM'de, "Nasıl bir demokrasi istiyoruz" adlı kitapta yayın yoluyla milli duyguları zayıflatıcı propaganda yaptıkları iddiasıyla, dava açılan kitabın yazarı Doç.ServerTanilli ile yayıncı Mehmet Adil Demirci'nin yargılanmalarına başlandı.

13- Tez-Koop-İş Sendikası üyesi bir grup işçi, Ankara 2 nolu şubenin genel kurulu öncesi, 822 işçinin, başka şubelere dağıtılmalarım protesto içingenel merkezde eylem yaptılar.

14- Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararına göre, aralarında Yunanistan'da doğanların çoğunlukta bulunduğu 102kişi Türk vatandaşlığına alındı.

15- İsviçre'nin Cenevre kentinde Afganistan'a ilişkin imzalanan anlaşma ileSovyetler Birliği'nin bu ülkede 8 yıl süren askeri müdahalesi sona erdi.

16- Kuveyt Hava Yollarfna ait bir yolcu uçağını kaçİran hava korsanları eylemlerinin onuncu gününde, bir yolcuyu serbest bıraktılar.

17- İran Meclis Başkanı EkberHaşimi Rafsancani, ingiliz Observer gazelesine verdiği demeçte, "Irak Devlet Başkanı Saclclam Hüseyin yönetimdenuzaklaştırıhrsa, Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması ve Irak olarak kalmasından yanayız" dedi.

18- İsrail'in,işgal altında tuttuğu topraklarda dört aydır sürmekte olan Filistinayaklanmasının liderlerini sımrdışı etme kararı alarak 8 Filistinliyi sınırdışı etmesinden sonra başlayan protesto gösterilerinin şiddetlenerek sürdüğü bildirildi.

19- İtalya'nın Napoli kentinde Amerikalı askerlerin gittiği bir kulübünönünde, otomobile yerleştirilen bir bombanın pallarnası sonucu en az beş kişiölclü, yirrni kişi de yaralandı.

20- Arjantin'de Başkan Raul Alfonsin'in ekonomik politikalarını proteslo etmek amacıyla genel grev yapıldı.

21- Filipinler Devlet Başkanı Corazon Aquiro, resmi bir ziyaret için Çin HalkCumhuriyeti' ne gilti.

22- Çin Flalk Cumhuriyeti'nde yürürlüğe konulan reforumlar çerçevesinde,ilk kez vatandaşların kendi işlerini kurma ve mülkiyet sahibi olmalarına izin verildi.

15 NİSAN 1988

1- Cumuhurbaşkanı Kenan Evren, SHP Genel Başkanı Erdal inönü'yüÇankaya Köşkü'nde kabul ederek program dışı bir görüşme yaptı.

2- Başbakan Turgut Özal, Ankara'nın Nallıhan ilçesi yakınlarında TürkiyeElektrik Kurumu'nca kurulan Çayırhan Termik Santrali'ni işletmeye açtı.

3- Maliye ve Gümrük Bakanı Kurtcebe Alptemoçin, Ankara SanayiOdasınca düzenlenen "1987'den 88' e Türkiye Ekonomisi " konulu seminerde bir konuşma yaparak, vergi denetim ve kontrollerinin yoğunlaştırılacağını, işyeri kapatma cezalarının uygulamaya konulacağını açıkladı.

4- TBMM Genel Kurulu'nda Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı ileBayındırlık ve iskan Bakanlığının bütçeleri görüşülerek kabul edildi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Balıkesir il Kongresi'nde bir konuşma yaptı.

6- Refah Partisi tarafından Konya'da düzenlenen "Filistin Halkıyla Dayanışma" mitinginde Genel Başkan Necmettin Erbakan bir konuşma yaptı. Mitinge Filistin Kurtuluş Örgütü Temsilciliğinden Müşavir ibrahim Pamir ve İran,Büyükelçisi Manucehr Mottaki de katıldı.

7- Filistin Kurtuluş Örgütü'nün Ankara Temsilcisi Ebu Firaz Milliyet gazetesini ziyaret ederek yazar Prof.Mümtaz Soysal ve Ankara istihbarat Şefi DeryaSazak'a son islam Zirvesi toplantısı hakkında bilgi verdi.

8- Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı'nmortaklaşa aldıkları karar uyarınca her yıl 15-22 nisan tarihleri arasında kutlanan"Turizm Haftası" istanbul'da düzenlenen bir törenle açıldı.

9- Devlet Su işleri Genel Müdürlüğü.sulama tesislerinde kullandırdığı suyayüzde 70 oranında zam yaptı.

10- Denizli'ye bağlı Çardak ilçesi'nde Cumhuriyet Savcısı Reşat Petek tarafından, 9 yayın organına "Muzır" olduğu gerekçesiyle konan yasak,kaldırıldı.

11-Tunceli'ye bağlı Pülümür ilçesinin Altınhüseyin köyünde görevli ikiöğretmen PKK militanlarınca öldürüldü.

16 NİSAN 1980

1-Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar, Türkiye MakineMühendisleri Odası Ankara Şubesi'nin "AT ve Türkiye'nin Genel Görünümü"konusunda düzenlediği konterans'ta bir konuşma yaptı.

2-Devlet Bakanı Cemil Çiçek, Ankara'da bir açıklama yaparak, 10-12 Nisantarihleri arasında Norveç'in başkenti Oslo'da düzenlenen Avrupa KonseyiGençlikle ilgili Bakanlar Konteransı'nda 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik veSpor Bayramı'na uluslararası nitelik kazandırılması konusunda tavsiye kararıalındığını bildirdi.

3-TBMM Genel Kuruiu'nda Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nm bütçesigörüşülerek kabul edildi.

4-DYP Genel Başkanı Süleyman Demirci, partisinin il kongresine katılmakiçin gitti izmit'te halka hitaben bir konuşma yaptı.

5-SHP tarafından düzenlenen "Türkiye'de Kamu Çalışanlarının SendikalHakları ve isveç Örneği" sempozyumu istanbul'da başladı.

6-Demokratik Sol Parti Aydın il Yönetim Kurulu parti genel merkezininaldığı karar uyarınca görevden alındı.

7-Ankara Tabip Odası Genel Kurulu toplandı. Genel Kurul'un açılışında birkonuşma yapan Türk Tabipler Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Nusret Fişek uygulanan sağlık politikaları nedeniyle hükümetlerin hekimlerin güvenini kaybettiği söyledi.

8-Hukukçular Derneği tarafından düzenlenen "insan Hakları ve Filistin" konulu panel istanbul'da yapıldı.

9- İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nca düzenlenen 7. Uluslararası istanbulSinema Günleri, ödül töreni ile sona erdi. Altın Lale ödülünü Jean - CharlesTacchella adlı Fransız yönetmen kazandı.

10-88 Madaralı Roman Ödülü "Turnalar" adlı romanıyla Öner Yağcı'ya verildi.

11-Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Michel Camdessus, ABD'de Cumhuriyet ve Hürriyet Gazetelerinin muhabirlerinin Türkiye ile ilgili sorularını cevaplandırdı. IMF Başkanı Camdessus, Türkiye'de enflasyon oranınınyüksekliğinden kaygı duyduklarını açıkladı.

12-Yayın Yoluyla Komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle 17 aydır,istanbul DGM'de yargılanan Prof. Dr. Toktamış Ateş, Düşün Gazetesi Yazıişleri Müdürü Hüseyin Ekici, Fikret Çolakoğlu ve sendikacı Munzur Pekgüleçberaat ettiler.

13-Yunanistan'ın, Türkiye - AT Mali Protokolü'ne koyduğu rezervikaldırmamasının Ankara'da tepkilere yol açması ile ilgili olarak Yunan HükümetSözcüsü Yannis Rubattis, "Türkiye'de insan hakları durumu düzelmedikçe veTürk birlikleri Kıbrıs'tan çekilmedikçe, Yunanistan, Türkiye - AT Mali Protokolü'nü imzalamayacaktır dedi.

14-Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar’ın, İran - İrakarasındaki savaşı sona erdirmek amacıyla yeni bir barış planı hazırladığı bildirildi.

15-ABD, israil'in Batı Şeria ve Gazze'de sürdürdüğü uygulamaları kınayanbir karar tasarısını daha Birleşmiş Miilellur Güvenlik Konseyi'nde veto etti.

12-Kıbrıs Rum Yönetimi, pasaport uygulamasını BM'ye şikayet ettiktensonra sınırlarını kapama kararı aldı ve sınır kapılarının diplomat ve Barış Gücüaskerlerinin dışında herkese kapattığını bildirdi. Öte yandan KKTC, yeşil hattan geçişlerde pasaport sistemi uygulamasına başladı.

13-FKÖ'nün Yaser Arafat'tan sonra "ikinci Adamı" ve El Fetih Silahlı Kuvvetlerinin komutanı Ebu Cihad Tunus'taki evinde 9 kişilik komando grubu tarafından öldürüldü. Filistin Kurtuluş Örgütü suikastten israil'i sorumlu tuttu.

14-Yunanistan Cumhurbaşkanı Hristos Sarzetakis resmi bir ziyaret için Çinl laik Cumhuriyeli'ne gitti.

17 NİSAN 1988

1-Maliye ve Gümrük Bakanı A. Kurtcebe Alptemoçin, Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Dernekleri Birliği'nin Ankara'da yapılan 34. Genel Kurulu'nda bir konuşma yaptı.

2-DYP Genel Başkanı Süleyman Demirci, partisinin Bursa ve Zonguldak ilkongrelerinde birer konuşma yaptı.

3-SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar Ankara'da düzenlediği basın toplantısında Hükümetin ekonomik politikasını ve 1988 bütçesini eleştirdi.

4-TRT'nin düzenlediği 10. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliğiçerçevesinde ikinci Dünya Çocuk Parlamentosu, TBMM Genel Kurul Salonu'nda toplandı.

5-Ankara Tabip Odası Genel Kurulu'nu "Çağdaş Hekimler" Grubunun listesi kazandı. Ankara Diş Hekimleri Odası Genel Kurulu'nda yapılan seçimleriise Dayanışma Grubu'nun listesi kazandı.

6-Türk Tanıtma Vakfı. "TÜTAV 1987 Tanıtma Ödülleri" istanbul'dadüzenlenen bir törenle sahiplerine verildi.

7-Ekonomi Muhabirleri Derneği'nin l. Olağan Genel Kurul'u Ankara'dayapıldı. Özden Alpdağ yeniden dernek başkanlığına seçildi.

8-istanbul'a yaptığı özel ziyareti tamamlayan Venezüella CumhurbaşkanıDr. Jairne Lusinchi, Türkiye'den ayrıldı.

9-Bingöl'ün Kığı ilçesine bağlı üç köyü basan bir grup terörist üç ilkokullabir sağlık ocağını yaktı. Kığı - Karakocan karayolunu dört saat süreyle kapatanbölücü grup, bir ambulansı da ateşe verdi.

10-Sümerbank Genel Müdürlüğü bazı ürünlerine yüzde 18 ile yüzde 100oranında zam yaptı.

11- SEKA Gazete kağıdına yüzde 35 zam yaptı. Kağıdın, Gazete kağıdıdışındaki türleri de yüzde 15 ile 40 arasında zam gördü.

12-lrak, İran'ın başkenti Tahran'a 6 tüze birden altığını, ayrıca iki yıldır İran'ınelinde bulunan güneydeki stratejik Fao Yarımadasının bir bölümünü elegeçirdiğini duyurdu.

13 İtalya'da Kızıl Tugaylar, yeni Başbakan Ciriacode Mila'nın yardımcısı olarak tanınan bir senatörü öldürdüler.

14-Hindistan’ın Pencap eyaletinde, ayrılıkçı Sih militanları ile güvenlik kuvvetleri arasındaki dün çıkan çatışmalarda 10 kişi öldü.

18 NİSAN 1988

1-Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, Meksika'ya yaptığıyaptığı resmi geziyi tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

2-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut, Türkiye GazetecilerSendikasını ziyaret ederek, yöneticilerle görüştü.

İmren Aykut, sendikalar ve toplu iş sözleşmesi, grev ve lokavt yasalarında değişiklikler öneren taslaklar konusunda Türk-iş yöneticilerine bilgiverdi.

3-TBMM'de Dışişleri Bakanlığı bütçesi görüşülerek kabul edildi.

Dışişleri Bakam Mesut Yılmaz, TBMM'de Dışişleri Bakanlığı bütçesiningörüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, "İran'ın Ankara Büyükelçisinin, Refah Partisi'rıin Konya'da düzenlenen "Filistin Halkı ile Dayanışma" mitinginekatılmasının, diplomatik teamüle aykırı olduğunu ve gerekenin yapılacağı" bildirdi.

4-Türk ve ABD askeri heyetleri arasındaki Yüksek Düzeyli Ortak SavunmaGrubu toplantısı, Genelkurmay Başkanlığında yapıldı.

Toplantı sonrası, ABD Savunma Bakan Yardımcısı Ronald Lehman, MilliSavunma Bakanı Ercan Vuralhan taralından kabul edildi.

5- SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar, ANAP Genel Başkan Yardımcısı ilkerTuncay ile anayasa değişiklikleri konusunda görüştü. Sağlar'ın ILO'nun 87sayılı sözleşmesinin Türk hükümeti tarafından onaylanması ve 1402'likleringörevlerine döndürülmesi konusunda önerilerde bulunduğu açıklandı.

6-Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Körfez Savaşı ile ilgili olarak, tarafların durumu daha vahim hale getirecek eylem ve davranışlardankaçınmaları istendi.

7-Türk-İş'e bağlı A ve bağımsız 2 sendikanın 1 Mayıs'la ilgili başvurusuistanbul Valiliği'nce reddedildi.

8-Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı ErenGüvener,GazetecilerCemiyet Başkanı Nezih Demirkent, Gazete Sahipleri Sendikası Genel Sekreteri Remzi Erkürem,. DYP Genel Sekreteri Gökberk Ergerıekon, SHP milletvekilleri Özer Gürbüz ve Kemal Anadol, ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda kağıdayapılan son zammı eleştirdiler.

9-Askeri mahkemelerde müvekkilleri bulunan avukatlar, Ankara'da insanHakları Derneği'nde ortak düzenledikleri basın toplantısında, "Askeri mahkemelerde yargılananlar için" "ek ceza" getiren Sıkıyönetim Yasası’ınn 17/1.maddesinin, işkence suçu sanıklarına uygulanmayarak, yargıda "Çifte Standarda yol açtığını" belirttiler ve istanbul Sıkıyönetim 2 No.lu Askeri Mahkemesi'nin don ayrı heyetinin, kararlarında, "Maddenin ceza adaleti ve anayasanın10. maddesinde yer alan eşitlik ilkesi açısından anayasaya aykırıdır" tespitindebulunduğunu, ancak, Milli Güvenlik Konseyi döneminde çıkarılan yasalarınanayasa aykırılığının iddia edilemeyeceğinin hükme bağlanması nedeniyle,Anayasa Mahkemesi'ne götüremediklerini" bildirdiler.

10-Siirt yöresinde meydana gelen seller nedeniyle dün 5 kişinin, bugünde 4 kişinin öldüğü bildirildi.

11-NETAŞ'ta çalışan 286 kişinin işine PTT'ye yönelik iş hacminin yüzde65 oranında azalması sonucu son verildi.

Otomobil-iş Sendikası yetkilileri, bir yıl içinde NETAŞ'tan 1068 işçininçıkarıldığını bildirdiler.

12-Siirt'te Şırnak ilçesinin Dereler köyüne bağlı Dedeören mezrasındagüvenlik güçleriyle teröristler arasında bir çatışma çıktı.

13-Çanakkale E Tipi Cezaevin'deki açlık grevine destek vermek için açlıkgrevine başlayan tutuklu ve hükümlü yakınlarından 8 kadın gözaltına alındı.Diyarbakır'da sivil cezaevinde süren açlık grevine katılanların yakınları, adliyebahçesinde toplanarak uygulamaları protesto ettiler. Ağır ceza mahkemesiduruşma salonunun camlarını taşlayanlardan 7 kişi, polisçe gözaltına alındı.

14-Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığı'nca "Nizama aykırı davranmak" gerekçesiyle açılan dava nedeniyle, yönetmen Muammer Özer'in yeni filmi "KaraSevdalı Buluf'un negatif ve pozitif kopyalarına polis tarafından el kondu.

15-Eti Gıda, Etimek ve Tam Gıda işyerlerinde, 5 aydan bu yana süren toplusözleşme görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine 1800 işçiyikapsayan grev başladı.

16-Et ve Balık Kurumu, tarafından et fiyatlarına yüzde 6.5 oranında zamyapıldı.

17- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında, 17 kişiöldü, 46 kişi yaralandı.

18-Şair, romancı ve oyun yazarı Oktay Rıfat, öldü.

19-Devlet Bakanı Yusuf Özal, Londra'da, "Türk Sanayi Sergisi"ni açış konuşmasında, "Hükümet, enflasyon sorununun farkındadır. Önümüzdeki birbeş yıl daha vardır. Bunun iki yılında acı ilaç içeceğiz" dedi.

20-ABD Temsilciler Meclisi'nde bir konuşma yapan Dışişleri BakanYardımcısı Rozanne Ridgevvay, Türkiye'nin NATO üyeliği dolayısıyla "Büyüknükleer risk altında olduğunu" söyledi ve ittifakı, başta Türkiye olmak üzeretüm Güney kanadın yardımına çağırdı.

21-Federal Alman "Der Spiegel" dergisi, "Türkiye'nin Kerkük'e girme planları" başlığıyla yayımladığı haber - yorumda, Başbakan Turgut Özal'ın, aksinedemeçlerine karşın Türk ordusunda Musul ve Kerkük'e girme eğilimi bulunduğunu öne sürdü.

22-Türk ve Yunan işadamlarının katıldığı Türk-Yunan iş Konseyi'nin ilktoplantısı, Atina'da başladı.

23-KKTC'de koalisyon ortağı Yeni Doğuş Partisi'nin 4 milletvekilinden 3'üpartilerinden istifa etti. istifa eden milletvekillerinden eski YDP Başkanı veTarım Orman Bakanı Aytaç Beşeşler, hükümetteki görevinden de ayrıldı.

24-ABD savaş gemileri, geçen hafta Basra Körfezi'nin güneyinde mayınaçarpan bir savaş gemisinin yaralanmasına misilleme olarak İran'ın SırrıAdasfnın açıklarındaki iki petrol platformunu bombaladı.

Sabah 8.30 dolaylarında gerçekleşen platform saldırılarının ardından İranda ABD tarafından işletilen petrol alanlarındaki bazı tesislerle Amerikan bandralı bir iaşe gemisine ve ingiliz tankerine saldırdı.

İran'da tüm gönüllüler silah altına çağrıldı. İran Amerikan helikopterinin dünFao Yarımadası'ndaki İran birliklerini bombaladığını öne sürdü.

25-lngiltere Başbakanı Margaret Thatcher ve Mısır hükümeti ABD'ninkörfeze yaptığı saldırıyı desteklediklerini açıkladılar. Batı Avrupa Birliği'ne üye7 ülkenin Dışişleri ve Savunma Bakanları, Basra Körfezi ile ilgili son durumugörüşmek üzere Hollanda'nın Lahey kentinde toplandı.

Öte yandan İran, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'a başvurarak,"Amerikan saldırısının kınanmasını" istedi.

26-Reuter ajansının haberine göre, israil kaynakları, Filistin KurtuluşÖrgütü'nün iki numaralı yöneticisi Ebu Cihad'ın (Halil el Vezir), israil gizli servisiMossad ile bir donanma birliği ve seçkin bir piyade birliğinin ortaklaşadüzenlediği operasyonla öldürüldüğünü belirttiler. Reuter Ortadoğu muhabiri Paul Taylor, israil ordu sansürünün 24 saat gecikmeyle ve bazı bölümleriniçıkardıktan sonra bu haberi geçmesine izin verildiğini bildirdi.

Tunus makamları’ınn, Ebu Cihad'a düzenlenen suikastin arkasında israil'invar olduğu sonucuna vardıkları ve tamamlanan soruştarma sonucunda saldırısırasında bir israil askeri uçağının Tunus hava sahasının 55 krn. kadar açığındabulunduğunun belirlendiği AP tarafından bildirildi.

27-Yunanistan ile ABD arasında Savunma ve Ekonomi işbirliği Anlaşması'nı ilgilendiren görüşmelerin beşinci turu Atina'da başladı.

28-Afganistan'daki yönetime karşı savaşan Hizbi Islami mücahit örgülü,ülkenin doğusundaki bir garnizonu ele geçirdiğini ve 20 hükümet askeriniöldürdüğünü, 50 hükümet askerinin de esir alındığını öne sürdü.

29-Çin Halk Cumhuriyeti'nin yönetimi altındaki Tibet'te, Çin aleyhtarıgösterilen sürdüğü bildirildi.

30-Mısır ve Tunus'un, iki ülkenin başbakanlarının ortak başkanlığında bir"Yüksek komisyon" kurdukları açıklandı.

31-Fifipinler Devlet Başkanı Corazon Aquino, Çin Halk Cumhuriyeti veHorıg Kong'a yaptığı geziyi tamamlayarak ülkesine döndü.

32-Nikaragua'daki iç savaşın sona erdirilmesi ve yönetimdeki Sandinistlerile onlara karşı mücadele eden ABD yanlısı Contraiar arasında kalıcı bir anlaşma yapılması için başkent Managua'da yapılan görüşmelerde, Sandinistlerin bir önerisinin geri çevrildiği bildirildi.

33- İkinci Dünya Savaşı yıllarında Yahudilerin kapatıldığı Polonya'dakiTreblinka Toplama Kampı'nda binlerce kişinin ölümünden sorumlu olmaklasuçlanan "Korkunç Ivan" lakaplı John Domjanjuk'un, yargılandığı israil mahkemesince suçlu bulunduğu, verilecek cezanın daha sonra belirleneceğiaçıkladı.

19 NİSAN 1988

1- Başbakan Turgut Özal, Hürriyet Gazetesi sahibi Erol Simavi'nin gazetenin birinci sayfasında yayımlanan "Sayın Başbakan" başlıklı yazısınıeleştirerek, TBMM'de ANAP Grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Basınhürriyetinden yanayım, ama patron hürriyetinin karşısındayım" dedi. ANAP,Simavi'nin yazısının, Meclis Genel Kurulu'nda tartışılmasını ve Cumhurbaşkanıile parti gruplarının yazı hakkındaki görüşlerini ortaya koymalarını istedi.

Başbakan Turgut Özal'ın sözlü açıklamasının ardından Başbakanlık BasınMerkezi tarafından yapılan açıklamada, "18 Nisan 1988 tarihli Cumhuriyet gazetesinde Cüneyt Arcayürek imzasıyla yayımlanan bir yazıda, Amerika'daçiftlik aldığım ima yoluyla belirtilmiş ve bu ima Günaydın gazetesinin bugünkünüshasında adım açıklanarak resmiyet kazanmıştır." denildi ve haberi yalanlayarak, "Bu asılsız iddiayı ileri süren gazetecilerle iddiaya yer veren gazetelerinsorumlularını ispata davet ediyorum" dedi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, kağıda yapılan zammı eleştirerek, bunun basına indirilmiş bir darbe olduğunu belirttiler.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut, TiSK yöneticileri ilesendikalar, toplu iş sözleşmesi, grev ve lokavt yasalarında yapılmasıdüşünülen değişikliklere ilişkin yasa değişiklik taslakları konusunda görüştü.

4- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, ABD Kongre görevlilerini kabulederek, "Türkiye-ABD arasjndaki Ekonomik ve askeri işbirliği ve Varşova Paktıüyeleriyle temas" konularında görüştü.

5- TBMM Genel Kurulu'nda, 1988 yılı bütçesinin bölümleri üzerindekigörüşmeler gelir bütçesinin kabul edilmesiyle tamamlandı.

6- TRT Genel Müdürü Cem Duna, 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği'nekatılan dünya çocuklarını kabul etti.

7- 7 Nisan günü Sovyetler Birliği tarafından Karadenizdeki 200 millik ekonomik alan içinde mevsim dışı kalkan avlayan ve 11 gün süreyle Odessa Limanı'nda tutulan 14 Türk balıkçısının, para cezasına çarptırılarak serbestbırakıldığı, Dışişleri Bakanlığı tarafından bildirildi.

8- Refah Partisi tarafından Konya'da geçen cuma günü düzenlenen"Filistinle Dayanışma" mitingine katılan İran'ın Ankara Büyükelçisi ManucehrMottaki, Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak, en üst düzeyde uyarıldı.

9- DSP eski Genel Başkanları Bülent Ecevit ve Rahşan Ecevit'in, referandum kampanyası sırasında, hava karardıktan sonra propaganda konuşmalarıyaptıkları ve-Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet ettikleri iddiasıyla, Diyarbakır, Kars ve Ödemiş cumhuriyet savcılıklarının istemi üzerine basınsavcjlığı ve cumhuriyet savcı yardımcılığınca ifadeleri alındı.

10- Anayasa Mahkemesi SHP'nin 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Yasası'nın iptali istemiyle açtığı davayı sonuçlandırarak, iptali istenen 19 maddeve fıkradan 7'sini anayasaya aykırı buldu, 12'si hakkındaki istemi ise reddetti.

11- Grafikerler Meslek Kuruluşu'nun "8. Grafik Ürünler Sergisi" kapsamında düzenlenen ödül töreni istanbul'da yapıldı.

12- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı, 265 ilacın fiyatına zam yaptı.

13- İncirlik Hava Üssü, pistin onarımı ve genişletilmesine ilişkin çalışmalaryapıldığı gerekçesiyle her türlü hava trafiğine kapatıldı.

14- Türkiye'de 12 Eylül 1980 tarihinden sonra kapatılan bazı basın organlarında yayımlanan yazılardan dolayı, bu yayın organlarının sorumlu yazı işlerimüdürlerine toplam beş bin yıldan fazla hapis cezası verildiği, halen bu yazıişleri müdürlerinden 25'inin hükümlü, ikisinin tutuklu olarak cezaevinde bulunduğu, bazılarının da cezalarını tamamlayarak tahliye oldukları basında yeraldı.

15- Siirt'in ŞÎrnak ilçesi Dedeler Köyü'ne bağlı Dedeören mezrasındaPKK'lı teröristlerle girdikleri çatışmada yaralanan bir astsubay ile bir erinöldüğü, 2 çavuş ve 3 erin tedavilerinin sürdüğü, 6 korucunun yaralandığı bildirildi.

16- Diyarbakır Sivil Cezaevi'ndeki 127 tutuklu ve hükümlünün 6 nisandanbu yana sürdürdüğü açlık grevini desteklemek için 17 tutuklu ve hükümlüyakınının grevi 3. gününü doldurdu. Bu arada, grevi desteklemek amacıylaaralarında SHP Diyarbakır il Başkanının da bulunduğu 48 SHP'li açlık grevinebaşladı.

Öte yandan Şanlıurfa Sivil Cezaevi'nde 7 gündür açlık grevi yapıldığı bildirilirken, Çanakkale Cezaevi'nde 120 tutuklunun yaptığı açlık grevinin 24.gününü doldurduğu, dün Cumhuriyet Meydanı'nda açlık grevine başlayan 8tutuklu ve hükümlü yakınının ise yargılanmasına başlandığı açıklandı.

17- Türk-ABD Yüksek Düzeyli Ortak Savunma Grubu (YDOSG) toplantısından sonra bir basın toplantısı düzenleyen ABD Savunma BakanıYardımcısı Ronald Lehman, "ABD'nin, Türkiye'deki Amerikan üslerini Batıçıkarları doğrultusunda, ancak NATO sorumlulukları dışında kullanmak bakımından daha fazla esneklik istediğini" bildirdi.

18- Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Hollanda Komitesi, geçen şubatayında yaptığı toplantıdan sonra yayımladığı bildiride, "Bu yıl Türkiye'deyapılacak IPI Genel Kurulu öncesinde, cezaevlerinde bulunan gazetecilerinserbest bırakılacağının umut edildiği bildirildi.

19- Limni adasının tatbikat bölgesine dahil edilmemesi nedeniyle, Akdeniz ve Ege'de başlayacak olan NATO "Deterrent Force 1988" donanma vehava manevralarına Yunanistan, katılmayacağını açıkladı.

20- Batı Avrupa Birliği, Portekiz ve ispanya'yı Birliğe üye olmak üzeregörüşmelere başlamaya davet etti.

21- Kırım'a geri dönmek isteyen Kırım Türklerinden 300 kişilik bir grubungeçen pazar günü Özbekistan'ın Semerkant kentinde gösteri yaptığı bildirildi.

22- Filistinli Lider Ebu Cihad'ın (Halil El Vezir), öldürülmesi ilk kez bir israilyetkilisince kınandı, israil kabinesi üyelerinden Esher VVeisman, "Suikastin,israil'e sadece olumsuz bir puan getireceğini" belirtti ve "Bu yollarabaşvurmak barışı zedeleyecektir" dedi.

23- İran Meclis Başkanı Haşimi Rafsancani, ABD ile İran arasında dün BasraKörfezi'nde meydana gelen çatışmalarla ilgili olarak, "ABD ile SSCB'nin gericiyönetimlerle birlikte İran'a karşı uluslararası bir komplo hazırladıklarını" önesürdü. İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti'de ABD'yi BM'ye şikayet ederek, Amerikan saldırısının kınanmasını istedi.

Dünkü çatışmalarda İran'ın, ABD savaş gemilerine beş adet Çin yapısı Silkworm füzesi attığı ve bir ABD helikopterini düşürdüğü öne sürüldü.

24- Panama'da altı haftadan beri kapalı tutulan bankaların, pazartesi günüaçıldığı bildirildi.

20 NİSAN 1988

1- Bakanlar Kurulu Ankara'da Başbakan Turgut Özal başkanlığında toplandı.

2-1988 Mali Yılı Bütçesi TBMM Genel Kurulu'nda oylanarak 136'ya karşı279 oyla kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen 1988 Mali Yılı Bütçesi üzerine SHPGrup Başkan Vekili Deniz Baykal ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel,partilerinin görüşlerini açıkladı.

Başbakan Turgut Özal, TBMM Genel Kurulu'nda bütçe üzerindekieleştirileri cevaplandırdı.

3- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel ile Ankara ValisiSaffet Arıkan Bedük, Batıkent Toplu Yerleşim Merkezindeki okullarda incelemelerde bulundu. Kent-Koop Genel Başkanı Murat Karayalçın, Batıkent'insorunları ile ilgili bir brifing verdi.

4- Bingöl'ün Kiğı ilçesine bağlı Yeldeğirmeni köyünde meydana gelentoprak kayması sonucu 10 kişi öldü, 5 kişi de yaralandı.

5- Atina Gazeteciler Cemiyeti Başkanı VasilisKorahais ve yönetim kuruluüyeleri, Merkezi Ankara'da bulunan Gazeteciler Cemiyeti'nin konuğu olarakAnkara'ya geldiler.

6- Vakıflar Genel Müdürlüğü'nde yapılan bazı atamalar Resmi Gazete'deyayımlandı.

7- İngiliz Sanayiciler Konfederasyonu'nun ingiltere'nin başkenti Londra'dadüzenlediği seminerde Devlet Bakanı Yusuf Özal bir konuşma yaptı.

8- VVashington'da IMF ve Dünya Bankası yıllık toplantılarına Türkiye adınaMerkez Bankası Başkanı Rüşdü Saraçoğlu katıldı.

9- Teknik bir içerik taşıyan "Türkiye-Yunanistan-AT Uyurn Anlaşması"Belçika'nın başkenti Brüksel'de imzalandı.

10- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Sovyetler Birliği'ne gitti.

11- İrak, İran'a tarafların sivil yerleşim saldırılarını şartlı olarak durdurmalarınıönerdi.

Öte yandan Irak iki gün önce İran'dan geri aldığı FAO Yanmadası'nı yabancı gazetecilere açtı.

12- Geçen cumartesi Tunus'taki evinde öldürülen FKÖ'nün iki numaralıadarnı Ebu Cihad, Suriye'de toprağa verildi.

21 NİSAN 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı kabul ederekhaftalık olağan görüşmesini yaptı. Görüşmeden sonra bir basın toplantısıdüzenleyen Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e 1988bütçe görüşmelerine ilişkin bilgi verdiğini, Körfez konusundaki gelişmelerle ilgili "istişarelerde" bulunduklarını söyleyerek basınla arasının kötü olmadığınısöyledi.

2- Başbakan Turgut Özal, bir gazete sahibi ile üç gazete, bir derginin yazarve yöneticileri hakkında "Kendisine hakaret edildiğini öne sürerek ceza davaları açılması için cumhuriyet savcılıklarına başvurdu.

3- Devlet Bakanı Mehmet Yazar, dün Bakanlar Kurulu'nda görüşülen KiT,Kamu Kurum ve kuruluşları ile mahalli idarelerde yeni alınan ekonomik kararları açıkladı.

4- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, TBMM Kulisinde gazetecilerle sohbetederken, Türkiye'nin AT ile ortaklık ilişkilerinin düzelmesi ve Yunanistan'a"Jest olsun diye" Kıbrıs'tan asker çekilmesinin söz konusu olmadığını açıkladı.

5- TBMM Genel Kurulu'nda Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından ikikez veto edilen ve Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği milletvekillerineayrıcalıklı emeklilik hakkı sağlayan tasarı görüşülerek kabul edildi.

6- TBMM Genel Kurulu'nda, "işkenceye ve diğer Zalimane, Gayri insaniveya küçültücü Muamele veya Cezaya Karşı Birleşmiş MilletlerSözleşmesi'nin onaylanması oybirliği ile kabul edildi.

7- Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Ekonomik Bülten Gazetesi'nin ortaklaşadüzenlediği "Turizm Eğitimi ve iletişim Teknolojisi" konulu sempozyumistanbul'da yapıldı. Sempozyum'da Kültür ve Turizm Bakanı Mustafa Tınaz Titiz bir konuşma yaptı.

8- Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof.Dr. Altan Günalp,1988 Üniversite Giriş Sınavlarından sonra toplam 159 bin 736 adayınyükseköğretim kurumlarında okumaya hak kazanacağını açıkladı.

9- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel İzmir ve Manisa il kongrelerinekatılarak halka hitaben birer konuşma yaptı.

10- Ankara Valiliği, Ankara'daki 12 öğrenci derneğine birer yazıgöndererek, dernek üyelerinin "Rektörlük izni" almaları gerektiğini bildirdi.Öğrenci dernekleri temsilcileri, bir açıklama yaparak, "Rektörlük izni"ni öğrenciderneklerine yönelik bir saldırı olarak nitelediler.

11- Tek Gıda-İş Sendikası Başkanı Orhan Balta işveren sendikası ileuyuşmazlıklarına bağlı olarak Türkiye'ye ve çeşitli gıda üretim alanlarınayayılmış olarak 41 iş yerinde 7000 işçiyi kapsayan grev kararı aldıklarınıaçıkladı. Bursa'nın Yenişehir ilçesinde bulunan Dosan Salça ve Konserve Fabrikası'nda Tek Gıda-iş'in aldığı grev kararına karşılık işveren lokavt ilan etti.

Çukurova, Bolu, Mardin, Konya ve Ünye çimento fabrikalarında, Çimse-İşSendikasının 2100 işçiyle başlattığı greve karşılık işveren Sendikası lokavt uyguladı.

izmit'in Köseköy bölgesinde kurulu bulunan Lassa Lastik Fabrikası'ndaçalışan 1300 işçi, işverenin son önerisini kabul etmeyerek greve başladı.

12- İran'ın Ankara Büyükelçisi Monecehr Mottaki, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, ABD tarafından ülkesine karşı düzenlenen saldırılara kesin yanıt verileceğini belirterek "Savunmamızda zaman mekan ve sınırtanımıyoruz" dedi.

13- Merkezi Ankara'da bulunan Gazeteciler Cemiyeti'nin konuğu olarakTürkiye'ye gelen Atina Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Vasilis Korahais veyönetim kurulu üyeleri Başbakan Turgut Özal tarafından kabul edildi.

14- Adana Askeri Mahkemesi, Tarsus Dev-Yol davasında bir sanığı idama,1 sanığı müebbet hapse, 3 sanığı da 20-26 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırdı.

15- Türk Dil Kurumu Başkan Yardımcılığı, içişleri Bakanlığı ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nda açıt bulunan kadrolara yapılan yeni atamalar Resmi Gazete'de yayımlandı.

16- Kamu harcamalarında tasarruf önlemlerine ilişkin Başbakanlık genelgesi hazırlandı. Genelgeye göre, temsil ve ağırlama giderlerinden "azami tasarruf" sağlanacak. Kokteyl, gece düzenlenmeyecek, çiçek gönderilmeyecekve eşantiyon hediye dağıtılmayacak.

17- SSCB'nin ekonomik bölge ilan ettiği alanda yakalanarak Odesa limanına götürülen Türk balıkçılar, Türkiye'ye dönmek üzere SSCB'denayrıldılar.

18- Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Yorgo Vasiliu, Yunanistan'da yayımlananEthnos Gazetesi'ne verdiği demeçte, Kıbrıs sorununun çözümünün yıllargeçtikçe daha da güçlendiğini belirterek "Eğer Kıbrıs'ta bir çözüm yolu bulmak mümkünse, neden bu yıl olmasın, neden bir iki, beş, on yıl daha bekleyelim" dedi.

19- Mayıs sonlarında yapılacak Reagan-Gorbaçov zirvenin hazırlıklarıyla ilgili olarak SSCB'de bulunan ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, SSCBDışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze ile bir görüşme yaptı.

20- SSCB, Basra Körfezi'nde gerginliğin artmaması ve İran-lrak savaşınınsona erdirilmesi için harcanan çabalara zarar gelmemesi için ABD'yi "Ölçülü vesağduyulu" davranmaya çağırdı.

21- Panama'nın devrik Devlet Başkanı Eric Arturo Delvalle, Panama'nın fiililideri General Manuel Antonio Noriega'nm devrilmesi için, çokuluslu bir askerigüç oluşturulması çağrısında bulundu.

22- Lübnan'ın güneyinden israil'e girmeye çalışan 3 Filistinli, İsrail askerleritarafından öldürüldü.

23- Meksika'da Pakucha Cezaevi'nde isyan eden tutuklular, cezaevimüdürünü öldürdüler.

22 NİSAN 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Kara Harp Okulu'nda incelemelerde bulundu.

2- Başbakan Turgut Özal bundan sonra kağıt fiyatlarının SEKA tarafındanayarlanacağını söyledi.

Başbakan Turgut Özal, Ankara Hastanesi 120 yataklı ek kliniklerini hizmete açarken bir konuşma yaparak hükümetin sağlık politikasının doğru olduğunu belirtti.

Başbakan Turgut Özal Kıbrıs BayrakRadyosu'naverdiği demeçte, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu ile Davos ve Brüksel'de yapılangörüşmelerin Kıbrıs sorunuyla doğrudan ilişkisi bulunmadığını, yalnızca ikiülke arasında meselelerin barışçı bir yolla çözümü için önemli bir adım olduğunu söyledi.

3- Ankara'da Maltepe Camisinin avlusunda, 50 yayınevinin katıldığı "DiniYayınlar Fuarı" Devlet Bakanı Kazım Oksay'ın konuşmasıyla açıldı.

4- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, istanbul'da Gazeteciler Cemiyeti, TGS ve Basın Konseyi yöneticileriyle, basma yönelik yasal düzenlemeler konusunda görüşmeler yaptı.

5- Bayındırlık ve iskan Bakanı Safa Giray, istanbul'da 2. BoğazKöprüsü'ndeki çalışmaları denetledi. Giray gazetecilerin konu ile ilgili sorularını yanıtlarken, Ankara Ayaş'ta yapılan tünel projesinden vazgeçildiğini, projenin doğru olmadığını belirtti.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Aydın ve Denizli II kongrelerinde birer konuşma yaptı.

7- Başbakan Turgut Özal'ın Hürriyet, Günaydın, Cumhuriyet ve Tempo'nun yazar ve yöneticileri hakkında "Kendisine hakaret edildiği" iddiasıyledava açması konusunda basın kuruluşları birer açıklama yaptılar. Merkeziistanbul'da bulunan Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu'nun açıklamasında,"Basını terbiye etmeye kalkışmak ve kişilerin haber alma özgürlüğünü göz ardıederek gizlilik sınırlarını zorlamak hiçbir iktidara yarar sağlamamıştır" denildi.

Basın Konseyi Başkanı Prof. Faruk Ererin de "Basın özgürlüğü demokrasiiçin zorunlu bir görevdir. Bu görevi yürütenlere gözdağı vermek, özellikle adliyeyi bu amaçlı teşebbüslere çekmek doğru değildir" dedi.

TGS adına bir açıklama yapan Genel Başkan Eren Güvener ise, "Siyasal iktidarın basın üzerinde sürdürdüğü yasal ve ekonomik baskılar yetmiyor olmalıki tartışmayı başka sahalara da kaydırmaya çalışıyor" dedi.

8- Türkiye Yazarlar Sendikası üyeleri, istanbul'da hükümetin'son 10 yıldıruyguladığı politikayı ve son kağıt zammını protesto eden, sorumluları uyaranbir toplantı yaptı.

9- Dil Derneği taralından düzenlenen "TRT ve Türk Dili" konulu panel Ankara'da yapıldı.

10- Tez-Koop-İş Sendikası ile Toprak Mahsûlleri Ofisi arasında sürdürülentoplu sözleşme görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlandı. Sendika TMO'ya bağlı297 işyerinde grev kararı aldı.

11- İstanbul Valiliği'nce gösterimi yasaklanan "Su da Yanar" filmi içinistanbul 5. idare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.

12- Başbakan Turgut Özal'ın mahkemeye verdiği 7 gazetecinin hakaretgerekçesiyle yargılanmalarına başlandı.

13- Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Direktörü Peter Galliner, Türkiye'dehükümetin basına karşı tutumunu eleştirerek "Basın özgürlüğünü kısıtlayanuygulamalar Türkiye'ye yakışmıyor" dedi.

14- Sovyetler Birliği'nde bulunan ABD Dışişleri Bakanı George Shultz,SSCB Lideri Mihail Gorbaçov ile bir görüşme yaptı.

15- İran, geçen hafta Irak tarafından başlatılan bir saldırıda FaoYarımadası'nın ele geçirildiği yolundaki haberleri ilk kez doğrulayarak"Birliklerinin Şattülarap su yolunun doğusuna çekildiğini" açıkladı.

23 NİSAN 1988

1- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ınn 68. yıldönümü tüm yurtla,KKTC'cle ve Türkiye'nin dış temsilciliklerinde törenlerle kutlandı.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türk Kadınını Güçlendirme Vakti içinayrıcalık tanınmasına izin veren yasa tasarısını veto etti.

3- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Cumhuriyet Gazetesi'nin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı.

4- Devlet Bakanı Ali Bozer, Türkiye AT Ortaklık Konseyi toplantısınakatılmak üzere Lüksemburg'a gitti.

5- Ulaştırma Bakanı Ekrem Pakdemirli, Japonya Ulaştıırna BakanıIsnilhara'nın resmi konuğu olarak Tokyo'ya gitti.

6- Türkiye, Sovyetler Birliği ile arasında sınır hattında meydana gelendeğişiklikleri "Harita üzerinde" yeniden belirledi. İki ülke arasında Ankara'dayapılan Yedinci Dönem Ortak Sınır Kontrol Komisyonu toplantısı da tamamlandı.

7- Türkiye Gazete Sahipleri Sendikası Genel Sekreteri Remzi Erkürem,istanbul'da bir açıklama yaparak gazete kağıdına yapılan zamları ve BaşbakanTurgut Özal'ın zamlarla ilgili tutumunu eleştirdi.

8- İnsan Hakları Derneği Hatay Şubesi, "Demokrasi ve insan Haklan" konulu bir panel düzenledi.

9- Hakkari'nin Şemdinli ilçesi Yeşilova mevkiinde güvenlik güçleriyle PKK'lıteröristler arasında çıkan çatışmada bir komando eri şehit oldu.

10- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Başbakan Turgut Özal'aözel temsilci aracılığı ile bir mesaj gönderdi.

11- İsrail ajanları tarafından Tunus'ta öldürülen FKÖ'nün ikinci adamı EbuCihad için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde bir konuşma yapan BMTürkiye Daimi Temsilcisi llter Türkmen, bu olayı "Devlet destekli terörizm" olarak gördüğünü belirterek israil'i kınadı.

12- 24 nisanı sözde Ermeni soykırımının yıldönümü olarak kabul edenErmeniler, Federal Almanya ve Belçika'da gösteriler düzenlediler.

13- ABD Deniz Kuvvetleri'ne ait gemilerin bundan böyle Basra Körfezi'ninuluslararası sularında saldırıya uğrayacak bütün ticari gemileri koruyacağı bildirildi.

14- İsrail askerleri dün işgal altındaki topraklarda iki Filistinliyi dahaöldürürlerken, Filistin ayaklanmasının liderleri, FKÖ'nün ikinci adarnı Ebu Cihad'ın öldürülmesinin protesto edilmesi için bir hafta süreyle "Ölke günü"düzenlenmesi çağrısında bulundular.

15- Lübnan'ın Trablusşam kentinde, patlayıcı yüklü bir aracın infilak etmesisonucu ilk belirlemelere göre 54 kişi öldü, 125 kişi yaralandı.

16- Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega, ABD'ye ikili ilişkilerin normalleştirilmesi amacıyla 15 mayısta dolaysız görüşmelerin başlatılmasıönerisinde bulundu.

24 NİSAN 1988

1- Başbakan Turgut Özal, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramıdolayısıyla Türkiye'de bulunan yabancı parlamenterler ve basın mensuplarınıkabul ederek bir süre görüştü.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin il kongreleri nedeniylegittiği Samsun ve Trabzon'da halka hitaben birer konuşma yaptı.

3- Gazete Sahipleri Sendikası'nın, dün gazetelerin fiyatlarını 50 liraartırmaları ve buna yapılan son kâğıt zammını gerekçe gösteren açıklamasıylailgili olarak yapılan "Hükümet açıklaması'nda, kâğıt ve gazete zamlarının eşitoranda olmadığı, gazete fiyatlarına yapılan zammın, kâğıt fiyatına yapılanzammın üç katı olduğu bildirildi.

4- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun öze! temsilcisi olarakAnkara'ya gelen Hristos Maheritsas, Başbakan Turgut Özal ilegörüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, "Yunanistan Başbakanı AndreasPapandreu'dan Başbakan Özal'a bir mesaj getirmiş bulunuyorum. Getirdiğimmesaj Başbakan Özal ile Başbakan Papandreu arasındaki yakın ilişkiçerçevesinde dostane olup, ilerdeki çalışmalarına yöneliktir" dedi.

5- Metris Askeri Cezaevi'nden 24 Mart gecesi tünel kazarak kaçan 29 firariden birinin daha yakalandığı, yakalanan kişinin yasadışı Türkiye DevrimciKomünist Partisi (TDKP) üyesi olduğu ve 36 yıl hükümlü olduğu bildirildi.

6- Marmara Bölgesi başta olmak üzere istanbul'da 4.8 şiddetinde depremoldu.

7- ABD'de yapılan "Ortadoğu'da Islami Uyanış ve Terörizm" konulu konferansın ikinci gününde, Türkiye'yi tartışan ABD'Iİ uzmanlar, "Türkiye'deki Amerikan menfaatlerinin Ortadoğu kökenli terör gruplarının tehdidi altında olduğunu öne sürerek, Türkiye'nin Batı'dan koparılmasının israil üzerinde olumsuz etkisi olacağı" belirtildi ve ABD'deki Yahudi lobisinin Türkiye'yi daha fazlagözetmesi istendi.

8- ABD Başkanı Ronald Reagan, İran'ın Basra Körfezi'ndeki tarafsızhedeflere yönelik terörist saldırılarının sürmesinin, bu ülkeye ve halkına pahalıya mal olacağını" söyledi.

Öte yandan, İran Haber Ajansı IRNA, İran'ın Kuzistan bölgesindeki ikiyerleşim merkezine, geçen perşembe Irak'ın kimyasal silahlarla düzenlediğisaldırıda 98 kişinin yaralandığını bildirdi.

9- SSCB'ye yaptığı ziyareti tamamlayan ABD Dışişleri Bakanı GeorgeShultz, NATO temsilcilerine görüşmeleri hakkında bilgi vermek üzereBelçika'nın başkenti Brüksel'e gitti.

10-' Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birinci turu yapıldı, ilk sonuçlaragöçe, Cumhurbaşkanı François Mitterand'ın yüzde 35, Başbakan JacquesChirac'ın yüzde 19 civarında oy aldıkları açıklandı.

11- FKÖ Lideri Yaser Arafat, 1983 yılından bu yana ilk kez Suriye'ninbaşkenti Şam'a gitti..

Öte yandan, FKO'nün ikinci adamı Ebu Cihad’ın Tunus'ta öldürülmesininardından işgal altındaki topraklarda Filistinli liderler tarafından ilan edilen "Öfkegünleri" kapsamındaki gösterilerin devam ettiği, bu arada dün bir Filistinli'nindaha öldürüldüğü bildirildi.

4 gündür süren Batı Şeria ve Gazze'de yaşayan Filistinlilerin israil'e geçişyasağı ile bir aydır devam eden Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ne akaryakıt ikmaliyapılması yasağı israil tarafından kaldırıldı, israil ordusu, 12'den fazla şehir vemülteci kampında süren sokağa çıkma yasağını kaldırırken, Batı Şeria'daki 3şehir ve Gazze Şeridi'ndeki bir mülteci kampında sokağa çıkma yasağınınsürdüğü bildirildi.

12- Afganistan Devlet Başkanı Muhammed Necibullah, başkent Kabil'de,Amerikan, Sovyet ve Afgan bilim adamlarının katıldığı bir konferansta yaptığıkonuşmada, "Mücahitlerin Pakistan-Afganistan sınırındaki bir garnizonu elegeçirdiklerini doğruladı, ancak bunun bir yenilgi olarak nitelendirilemeyeceğini" söyledi. Necibullah, SSCB ve ABD'nin Afganistan'daki taraflarayaptıkları yardımlarda dengeli bir kısıntıya gitmeleri fikrini desteklediğini"söyledi ve "ABD ile siyasal, ekonomik ve kültürel alanlarda daha iyi ilişkiler kurmak istediklerini ve ABD'den askeri yardım almak istediklerini" belirtti.

13- Lübnan'ın Trablusşam kentinde bir sebze halinde dün meydana gelen patlamada ölenlerin sayısının 66'ya yükseldiği, yaralıların sayısının ise 120olduğu, polis yetkililerince açıklandı.

25 NiSAN 1988

1- Başbakan Turgut Öznl, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramıtörenleri dolayısıyla Türkiye'de bulunan 14 ülkeden 16 yabancı gazeteciyi kabul ederek görüştü.

Yabancı gazeteciler, SHP Genel Başkanı Erdal inönü ve DYP GenelBaşkanı Süleyman Demirel'i de ziyaret ettiler.

2- Anayasa Mahkemesi Başkanı Mahmut Cuhruk, Anayasa Mahkemesi'ninkuruluşunun 26. yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, "Anayasa Mahkemesi'nin denetiminin daha etkin kılınması gerektiğini" belirterek, "Bazı anayasa maddelerinin kağıt üzerinde kaldığını, budurumda rejimin gücünden çok şeyler kaybedeceğini söylemek kehanetsayılmaz" dedi. Törene, Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan TurgutÖzal ve SHP Genel Başkanı Erdal İnönü katıldı.

3- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, cezaevlerinde açlık grevlerininyaygınlaştığı ve görüşme sürelerinin yetersizliği nedeniyle huzursuzluklar olduğu yolundaki Cumhuriyet gazetesinin sorularını cevaplandırarak,Türkiye'deki 647 cezaevinden sadece üçünde açlık grevi yapıldığını, tüzükdeğişikliklerinin zor ve sürüncemen olduğunu belirtti.

4- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, Türkiye'de konuk olarak bulunanyabancı gazetecileri kabulünde yaptığı konuşmada, "Güneydoğu'da meydana gelen olayları "Kürt terörizmi" olarak görmediklerini belirterek, devletintamamen bölgeye hakim olduğunu" söyledi.

5- Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi D.Makris, Dışişleri Bakanlığı'naçağrılarak, Atina'da Ermeni Milli Komitesi'nin sözde Ermeni soykırımını anmakiçin düzenlediği toplantıya Yunanistan Çevre Bakanı'nın da katılmasındanduyulan tepki ve üzüntü dile getirildi.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Kayseri ve Gaziantep'te düzenlediği açıkhava toplantılarına gitmeden önce, Ankara'da gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

7- SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut'un yabancı parlamento üyelerine"Askeri darbeler demokrasiye işlerlik kazandırmanın bir gereğidir" şeklindekisözlerini eleştirerek "TBM Başkanı askeri rejimleri överek, ülkemizi küçükdüşürmüştür. Buna hakkı yoktur. Akbulut, bulunduğu yerin bilincinde olmalıdır" dedi.

8- DYP Genel Sekreteri Gökberk Ergenekon, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulufun yaptığı, askeri müdahaleleri savunan konuşmasını eleştirerek,"inanılacak sözler değil. Meclis Başkanı'na yakışır sözler değil" dedi.

9-SHP Adana Milletvekili Cüneyt Canver, İzmir'den TBMM Başkanı YıldırımAkbulut'a bir telgraf göndererek, dün yabancı basın mensuplarıyla >görüşürken yaptığı ve televizyonda yayımlanan konuşmasında, askerimüdahaleleri övdüğünü öne sürerek protesto etti.

10- SHP istanbul II Merkezi'nce "Uluslararası istanbul Sinema Günleri"ndebazı filmlere sansür uygulanması konusunda bir açıkoturum düzenlendi.

11- Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik, işverenlerin yüzde 100 zam vermemesi durumunda 25 bin işçinin greve başlayacaklarını açıkladı.

12- Ankara, istanbul, İzmir, Adana belediyelerine ait işyerlerininçoğunluğu için 51 bin işçiyi kapsayan görüşmelerde uyuşmazlığa gidilerek,uyuşmazlık zaptı imzalandı.

13- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okuyan 300 kadar öğrenci,çeşitli derslerden vize alamadıkları için okuldan atılmak durumunda kalmalarınıprotesto ettiler.

14- Tunceli'nin Mazgirt ilçesine bağlı Akdöven Köyü'nü dün basan PKKmilitanları, iki ilkokul öğretmenini öldürdüler. 10 gün içinde bölgede öldürülenöğretmenlerin sayısının 4'e çıktığı bildirildi.

15- Çanakkale E Tipi Cezaevi'nde 124 sol görüşlü hükümlünün başlattığıgrev 29. gününü doldururken, Konya E Tipi Cezaevi'nde aralarında TürkiyeYazarlar Sendikası üyesi Abdülkadir Konuk'un da bulunduğu altı hükümlüaçlık grevine başladı. Açlık grevinin Gaziantep Cezaevi'nde 9 gündür, AnkaraMerkez Kapalı Cezaevinde 6 gündür sürdüğü, Amasya'da 5 hükümlününaçlık grevine başladığı bildirildi.

16- Türkiye ile Avrupa Topluluğu arasında en yüksek karar organınıoluşturan ve 12 Eylül'den sonra ikinci kez Lüksemburg'da yapılması beklenen Türkiye-AT Ortaklık Konseyi toplantısı Kıbrıs sorununun dolaylı biçimdegündeme getirilmek istenmesi nedeniyle gerçekleşemedi. Türkiye Temsilcileri Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz ve Devlet Bakanı Ali Bozer, Kıbrıs bunalımının Türkiye-AT ilişkilerini etkilediği yolundaki bir cümlenin Ortaklık Konseyi gündeminde yer almasını reddettiler ve oturuma katılmadılar.

17- ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Michael Armacost'un talimatıyla kurulanbir ABD heyetinin yaptığı araştırmalar sonucu, "Türk-Pakistan nükleer işbirliğinin hiçbir zaman durmadığı" öne sürüldü.

18- Kendini "Uluslararası Ermeni Halk Hareketi" olarak adlandİran örgütünyöneticilerinden Minas Petrosyan, Kıbrıs Rum kesiminde yayımlanan Eleftheria gazetesine yaptığı açıklamada, Rum-Kürt ve Ermeni mücadelelerinin ortak yanları bulunduğunu vurgulayarak, "Üç yıldan beri Yunanistan'da,Türkiye'ye karşı ortak bir cephe oluşturmak amacıyla uluslararası toplantılaryapıldığını" bildirdi.

19- Belçika'nın başkenti Brüksel'de olağanüstü NATO konseyinde, SSCBDışişleri Bakanı Eduard Şevardnaze ile görüşmesi hakkında bilgi veren ABDDışişleri Bakanı George Snultz, "Stratejik silahlarda yüzde elli indirimi öngörenanlaşmanın, büyük bir ihtimalle, 29-30 Mayıs tarihlerinde Moskova'dagerçekleşecek 3. Reagan-Gorbaçov zirvesine yetişemeyeceğini" bildirdi.

20- ABD Savunma Bakanı Frank C.Carlucci, dün yaptığı açıklamada,"ABD'nin Basra Körfezi'ne sahil koruma hücumbotları göndereceğini ve bundan böyle tüm yabancı gemilere yönelik saldırılara tepki göstereceğini" bildirdi.

21- ABD donanmasına ait bir denizaltıda Florida kıyıları açıklarında meydana gelen patlama sonucu 11 kişi kayboldu, 18 kişi de yaralandı.

22- Sovyet Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral VladimirChernavin, Sovyetler Birliği ve ABD'nin, Akdeniz'deki deniz gücünün azaltılmasına ilişkin Sovyetönerisini yineledi.

23- Panama'da Devlet Başkanı vekili Manuel Solis Palma, "Ülkesinin karşıkarşıya bulunduğu ciddi koşullara göğüs germek" için Bakanlar Kurulu'na 7yeni bakan atadı.

24- Kuzey Lübnan'ın Trablusşam kentinde cumartesi günü meydana getavrın, gelen ve 69 kişinin ölümüne, 123 kişinin yaralanmasına yol açan. patlamayı protesto için, Kuzey Lübnan'da genel grev yapıldı.

25-1983 yılından bu yana ilk kez Suriye'ye giden FKÖ Lideri Yaser Arafat,Şam'da, Devlet Başkanı Hafız Esad ile bir görüşme yaptı.

26-1942-1943 yıllarında Polonya'daki Treblinka Toplama Kampı'nda onbinlerce Yahudiyi gaz odalarında öldürmekten suçlu bulunan John Demjanjuk(Korkunç Ivan) 15 ay süren yargılanması sonucunda, israil mahkemesinceasılarak idama mahkem edildi.

26 NİSAN 1988

1- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, düzenlediği basın toplantısında, yabancı gazetecilere söylediği sözlerin müdahaleye yeşil ışık anlamına gelmeyeceğini belirterek 12 Eylül'le ilgili olarak "Çalışamaz haldeki müesseselerinçalıştırılabilmesi için bu yol seçilmiştir" dedi.

2- SHP Gonel Başkanı Erdal inönü, Yunanistan'ın Lüksemburg'takiTürkiye-AT Ortaklık Konseyi toplantısında takındığı olumsuz tavrın;'Davos ruhuna vurulmuş en büyük darbe" olduğunu söyledi.

3- Devlet Bakanı Mehmet Yazar, katıldığı Ankara Sanayi Odası Meclisi'nintoplantısında, "Bütçe açıklarının bir süre daha zamlarla kapatılacağını"söyleyerek, "Türkiye'de serbest rekabete dayalı dışa açılma politikasındayapısal sorunların başında tekelci yapının geldiğini, bunun hem devlet hemde özel sektörde bulunduğunu" belirtti.

4- DiE tarafından açıklanan ocak-mart dönemine ait dış ticaret verilerinegöre, üç aylık ihracat 2 milyar 802.9 milyon dolar, ithalat ise 3 milyar 493.7 milyon dolar olarak belirlendi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel partisinin il kongresine gittiği Antalya'da halka hitaben bir konuşma yaptı.

6- SHP İzmir Milletvekili Kemal Anadol, Cumhuriyet gazetesi yazarı Ali Sirmen'in oğlunun dövülmesi ve istanbul Ortaköy karakolunda bir başkomisertarafından hakarete uğraması olayı ile ilgili bir soru önergesini, TBMMBaşkanlığı'na sundu.

7- Sovyet Dışişleri Bakanlığı Birinci Yardımcısı Yuli Vorontsov, Türk-Sovyetüst düzeyli istişare görüşmelerine katılmak üzere Ankara'ya geldi.

8- Sağlık Bakanlığı'nın onayı ile 11 uzmandan oluşan komisyonun, FederalAlmanya'dan ithal edilen 1581 ton çöpün geri gönderilmesi gerektiğine ilişkinrapor, Çevre Genel Müdürlüğü'ne gönderildi.

9- TEK, tesis ücretlerine yüzde 275 oranında zam yaptı. .

10- Kanseri tedavi ettiği öne sürülen zakkumun, kanser tedavisinde etkisini incelemek üzere oluşturulan Etik Kurul, "Zakkum ekstresinin şu anda ilaçolmadığına" karar verdi. Kurul "Zakkum ekstresinin hiç kimse tarafından herhangi bir hastalıkta ruhsatlı bir ilaç gibi kullanılmaması" ve "Kanser vakalarında,mevcut tedavi yöntemlerinin, bu ekstre için terk edilmemesi" kararlarını aldı.

Kurulun, laboratuvar incelemeleri tamamlandıktan sonra durumu yeniden inceleyeceği bildirildi.

11- Bülent Dikmener Haber Ödülü, bu yıl Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan ile ilgili haberi nedeniyle Cumhuriyet Gazetesi yazarı Uğur Mumcu'yaverildi.

12- Tunceli'nin Karakocan ilçesinde güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya girenteröristlerden biri ölü olarak ele geçti, iki er ile bir astsubay yaralandı. Mardin'inNusaybin ilçesinde muhtarın evinde misafir kalan bir genç teröristler tarafından öldürüldü. Tunceli'nin köylerinde son günlerde 4 öğretmenin PKKmilitanlarmca öldürülmesi üzerine 2 gün içinde 57 köy öğretmeninin il ve ilçemerkezlerine çağrıldığı, bu nedenle ilköğretime ara verildiği bildirildi.

13- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Brüksel'de, NATO Olağanüstü Konseytoplantısında yaptığı konuşmada, israil'in işgal ettiği Arap topraklarındayaşayan Filistinlilere karşı uyguladığı baskı politikasını kınadı. Yılmaz,"Filistinlilerin meşru hakları tanınmadıkça Ortadoğu sorununa çözüm bulunamayacağını" söyledi.

14- Lüksemburg'da bakanlar düzeyinde toplanması gereken ve Kıbrıs sorunu nedeniyle gerçekleşemeyen Türkiye-AT Ortaklık Konseyi'ningerçekleşememesi konusunda bir açıklan,d yapan Dışişleri Bakanı MesutYılmaz, "Türkiye, Yunanistan ile olan ilişkilerini geliştirme hususunda samimiyetini muhafaza edecektir. Ancak, Kıbrıs'tan söz eden bu metindeğiştirilmedikçe Ortaklık Konseyi toplantısı yapmamakta kararlıyız. Davos ruhunu sadece Türkiye sağlayamaz" dedi.

Konuyla ilgili olarak Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AT sorumlusuTeodoros Pangalos yaptığı açıklamada, "Kıbrıs'ın Türkiye-AT ilişkilerini etkilemediğini söyleyebilir miyiz? Kıbrıs konusunda dün yapılan açıklama artıkAT'nin ortak tutumu haline gelmiştir. Değiştirilemez. Yunanistan'ın geri adımatması söz konusu değildir" dedi.

15- Lüksemburg'da Türkiye-AT Ortaklık Konseyi'nin toplanamamasıyla ilgili olarak Yunan hükümeti tarafından yapılan açıklamada, "Komşumuz Türkiyeile Davos ve Brüksel'de varılan,savaşa hayır kararını temel alarak Kıbrıs sorununun adil bir biçimde çözülmesi amacıyla hareket ediyoruz. AT Bakanlar Konseyi kararları, Yunan hükümetinin Kıbrıs konusundaki mücadelesini desteklediğini kanıtlamıştır. Kıbrıs halkının tartışılmaz haklılığı ve haklarına saygıgösterilmesi gereği AT tarafından anlaşılmaya başlanmıştır" denildi.

16- FKÖ Lideri Yaser Arafat, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ilegörüştükten sonra, Birleşik Arap Emirliklerine gitti.

17- Güney Lübnan'da israil sınırı yakınında çıkan çatışmada 3 gerilla ile 2israilli asker öldü.

Öte yandan, israilli yetkililerin Doğu Kudüs'te 25 Filistinli dükkan sahibininmağazalarını açmalarına izin vermeyerek bir "Ticaret savaşı başlattıkları" belirtildi.

18- Güney Kore'de parlamento seçimlerinin yapıldığı gün, "Hükümetinseçimlerde hileye başvurduğunu" öne sürerek protesto gösterileridüzenlendiği, bu arada devlet televizyonunun henüz oy kullanma işlemibaşlamışken, küçük bir yerdeki seçim sonucunu bildirerek iktidar adayının kazandığını ilan ettiği bildirildi.

27 NİSAN 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara Büyükşehir Belediye BaşkanıMehmet Altınsoy ile birlikte, Demetevler Onkoloji Hastanesi ile Devlet Arşivi'nigezdi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, "Parlamenterlere ayrıcalıklı emeklilik getirenve Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yasanın, anayasaya aykırıolduğu gerekçesiyle "esastan iptali" istemiyle Anayasa Mahkemesi'nebaşvurdu.

2- Bakanların halkı aydınlatma gezileri çerçevesinde, Devlet Bakanı AdnanKahveci ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt Bingöl'de, Tarırn,Orman ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan Mersin'de, Sağlık ve Sosyal YardımBakanı Bülent Akarcalı Van'da yetkililerle görüşmelerde bulundular.

3- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, SHP Ankara Milletvekili Eşref Erdem'in,Başbakan Turgut Özal tarafından cevaplandırılması istemiyle TBMMBaşkanlığı'na verdiği yazılı soru önergesinde, 8 soruyu "Gizlilik esası bulunduğu" gerekçesiyle cevaplandırmadı.

4- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Kıbrıs konusunun gündemine sokulmasıhalinde Türkiye'nin AT Ortaklık Konseyi toplantısına katılmayacağıaçıklamasını yineledi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi inal Batu, konuylailgili olarak yaptığı açıklamada, "Önümüzdeki dönemde meydana gelebilecekgelişmeler ışığında Türkiye ile Yunanistan arasında planlanan ziyaretlerin yeniden değerlendirilebileceğini" söyledi.

5- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Nüzhet Kandemir ile SovyetDışişleri Bakanlığı Birinci Yardımcısı Yuli Voronstsov başkanlığında Ankara'dayapılan görüşmelerde, ikili siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkiler ile bölgesel veuluslararası sorunlar ve Kıbrıs konusunun ele alındığı bildirildi.

Yuli Vorostsov, Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz tarafından kabul edildi.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin istanbul, Tekirdağ veKırklareli kongrelerinde birer konuşma yaptı.

7- Üniversitelerarası Kurul ile YÖK Yürütme Kurulu Danıştay tarafındanüniversitelerin son sınıf öğrencilerine tanınan 3 derse kadar ek süre ve okuma hakkının tüm öğrencilere uygulanmasına karar verdi.

8- Süitin Eruh ilçesine bağlı 12, Hakkari'nin Çukurca ilçesine bağlı 17 köyve mezra ilkokullarında öğretime ara verildi.

9- İzmir Anakent Belediyesi'nde çalışan 5.500 işçiyi kapsayan toplusözleşme görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanması sonucu, işçiler saçlarınıkestirerek protestoda bulunurken, sendika temsilcileri de, saçlarını kestirerek48 saat sürecek oturma eylemine başladılar.

10- ECA'ya bağlı istanbul Samandra'da kurulu Vafsel'de Bağımsız Otomobil-İş Sendikası üyesi işçilerden işten çıkarılanların sayısının 90'ı bulduğu bildirildi.

11- Çanakkale E Tipi Cezaevi'nde 8'i bayan 125 hükümlünün cezaevikoşullarının iyileştirilmesi istemiyle 28 Martta başlattığı açlık grevine, cezaeviyönetimiyle belli konularda anlaşma sağlanması üzerine son verildi.

12- Askeri Yargıtay, Adana Sıkıyönetim Mahkemesi'nin, Türkiye ihtilalciKomünistler Birliği (TlKB) davasıyla ilgili 4 ölüm cezası kararını onayladı.

147 sanıklı davada, 6 sanık için verilen ömür boyu hapis cezasının 5'i onaylanırken 44 mahkumiyet kararı ile 27 beraat kararı onaylandı, 7 sanıkhakkındaki mahkumiyet kararı ise bozuldu.

13- Aylık olarak yayımlanan Emek Dünyası gazetesi Yazı işleri Müdürü Osman Güneş'in geçen pazartesi gecesi gözaltına alındığı, Demokrat ArkadaşDergisi'nin 4. sayısının toplatıldığı bildirildi.

Öte yandan bir grup öğrenci, insan Hakları Derneği önünde yaptıklarıaçıklamada, yayın hayatına yeni başlayacak Öğrenci Birliği Dergisi'ninbürosundan bugüne kadar 29 öğrencinin gözaltına alındığını bildirdiler.

14- Belçika'nın başkenti Brüksel'deki NATO Nükleer Planlama Grubu toplantısının ilk gününde Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan yaptığı konuşmada "Türkiye, NATO tarafından kendisine verilen nükleer yükümlülükleriyerine getirmiştir ve fazlasına ihtiyaç duymamaktadır" dedi. Vuralhan,Türkiye'nin nükleer yükümlülük alması ve öncelikle mevcut nükleer sistemlerin korunması için Türkiye'de bir hava savunma sistemi kurulması gerektiğinisöyledi.

15- "NATO Silah Üretim işbirliği" çerçevesinde gerçekleştirilen veBrüksel'de imzalanan bir anlaşmaya göre, "Stringer" tüzelerinin Türkiye, Yunanistan, Federal Almanya ve Hollanda tarafından imal edilmesi öngörülüyor.

16- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, resmi bir ziyaret nedeniyle bulunduğu Norveç'in başkenti Oslo'da düzenlediği basın toplantısında,Türkiye-AT Ortaklık Konseyi'nin toplanamamasının, Türkiye ile Yunanistanarasındaki yumuşama sürecine zarar vermeyeceğini" söyledi.

17- Milli Halterci Naim Süleymanoğlu, Galler'in başkenti Cardiff'teki Avrupa Halter Şampiyonasında, koparmada 150 kiloyu kaldırarak dünya rekoru kırdı ve üç dalda altın madalya kazandı.

18- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanlığı Özel işler Sorumlusu Büyükelçi IgorAndropov, Kıbrıs Rum kesimine gitti.

19- Polonya'da, ulaşım sektöründe yapılan grevin ardından 4000 çelikişçisinin de greve gittiği bildirildi.

20- Suudi Arabistan, İran ile diplomatik ilişkilerini kestiğini açıkladı vebaşkent Riyad'daki İranlı diplomatlardan, ülkeyi bir hatta içinde terketmeleriniistedi.

21 - SSCB'de bir iç hat yolcu uçağının düşmesi sonucu 17 kişi öldü.

22- Çin Halk Cumhuriyetinde bîr maden ocağında meydana gelen gazpatlaması sonucu, 21'i kadın, 28 madencinin öldüğü bildirildi.

23- Güney Kore'de, dün yapılan parlamento seçimleri sonunda, iktidardakiAdalet ve Demokrasi Partisi'nin en çok milletvekili çıkardığı, ancak saltçoğunluğu kaybettiği bildirildi.

24- Batı Şeria'da meydana gelen olaylarda, israil askerlerinin 14 yaşında birkızı öldürdükleri, öte yandan Güney Lübnan'dan israil'e geçen iki Filistinli gerillanın 2 israil askerini öldürdüğü, daha sonra gerillaların israil askerleri tarafından öldürüldükleri bildirildi.

28 NİSAN 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal ile haftalık olağangörüşmesini yaptı.

Başbakan Turgut Özal görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, AT Ortaklık Konseyi toplantısı, .AT'a giriş ve Yunanistan'lailişkiler konusunda açıklamalarda bulunarak soruları cevaplandırdı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, gezici görevlilerin harcırahlarınıdüzenleyen kanun hükmünde kararnamenin iki maddesinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Siirt'in Batman ilçesinde halka hitabenbir konuşma yaptı.

3- Devlet Bakanı Mehmet Yazar Kayseri'de, Devlet Bakanı Adnan KahveciErzincan'da, Devlet Bakanı Abdullah Tenekeci Niğde'de, Sağlık ve SosyalYardım Bakanı Bülent Akarcalı Hakkari'de, Tarım Orman ve Köyişleri BakanıHüsnü Doğan da Anamur'da, son zamlar konusunda halkı aydınlatma gezilerine devam ettiler.

4- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel, Ankara'da biraçıklama yaparak ilk ve orta dereceli okullarda tatilin bir hafta öne alındığını vederslerin 10 hazİranda sona ereceğini söyledi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara il Kongresi'ne katılarakbir konuşma yaptı.

6- İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Avukat Nevzat Helvacı ve YönetimKurulu üyeleri, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut'u ziyaret ederek idam cezasının kaldırılmasına ilişkin 15 bin 510 dilekçe sundular. Meclis BaşkanıYıldırım Akbulut, daha önce getirilen dilekçelerde olduğu gibi, idama karşıtoplanan bu dilekçelerinde işleme konacağını söyledi.

7- Resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı 1. yardımcısı Yuli Vorontsov, Ankara'da düzenlediği basın toplantısındaTürk-Sovyet ilişkileri konusunda açıklamalarda bulundu.

8- İstanbul Üniversitesi'nde öğrenciler ile polis arasında çıkan çatışmada 4polis, 10 öğrenci yaralandı, 165 öğrenci gözaltına alındı.

9- İstanbul'un çeşitli semtlerinde "1 Mayıs" nedeniyle Devrimci Sol veTKP/ML-TlKKO örgütleri tarafından iki bomba atıldı, iki de bombalı pankartasıldı.

10- Başbakan Turgut Özal'ın "kendisine hakaret edildiği gerekçesiyleşikayetçi olduğu Cumhuriyet, Günaydın ve Hürriyet gazeteleri ile Tempo dergisi hakkında soruşturma açıldı.

11- Aylık Güneşe Çağrı Dergisi'nin mart 1988 tarihli 3. sayısının istanbulDevlet Güvenlik Mahkemesi tarafından toplattırıldığı bildirildi.

12- Adalet Bakanliğı'nca 8 yerin cumhuriyet savcılıklarına yapılan atamalarve 57 cumhuriyet savcı yardımcısının yerlerinin değiştirilmesi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

13- İstanbul, Ankara ve İzmir Devlet Güvenlik Mahkemesi başkanlıklarınailişkin atama kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

14- NATO'nun kısa menzilli nükleer silahların (SNF) modernleştirilmesiprojesi Brüksel'de sona eren "Nükleer Planlama Grubu" toplantısıyla fiilen ertelendi. Toplantıda Türkiye'yi temsil eden Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, toplantıdan sonra düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin şartlı olarak dahi yeni bir yükümlülük almayacağını söyledi.

15- ANAP Diyarbakır Milletvekili Mahmut Kepoğlu, tedavi edildiği Londra'da öldü.

16- KKTC'de 2 Eylül 1986'da Başbakan Derviş Eroğlu'nun kurduğu, Ulusal Birlik Partisi-Yeni Doğuş Partisi Koalisyon hükümeti istifa etti. KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da istifayı kabul etti.

17- FKÖ lidreri Yaser Arafat'ın yardımcılarından Salah Halat (Ebu lyad) biraçıklama yaparak Suriye nin birkaç gün içinde 2000 Filistinli tutukluyu serbestbırakacağını söyledi.

18-Ermeni terör örgütü ASALA1 nın kurucusu Agop Agopyan Atina'dakimlikleri belirlenemeyen iki kişi tarafından öldürüldü.

19-Angola'nın güneyinde Küba'ya ait bir askeri taşıma uçağı düşürüldü, biri general 26 Küba askeri öldü.

29 NİSAN 1983

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Mardin'in Nusaybin ve Kızıltepeilçelerinde halka hitaben birer konuşma yaptı.

2- Avrupa Topluluğu ile ilişkilerden sorumlu Devlet Bakanı Ali Bozer,Lüksemburg'da Türkiye-AT Ortaklık Konseyi'nin toplanmasını engelleyenolayları Milliyet Gazetesi'ne değerlendirdi.

3- İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli, Ankara'da yaptığı açıklamada"Türkiye'nin 1 Mayıs diye bir bayramı yoktur. Güvenlik kuvvetlerinin herhangibir şekilde vazifelerini yapmalarına karşı çıkanlar olursa, devletin kanunlarıvardır, tatbik edilir" dedi.

İzmir'de düzenlenmek istenen "1 Mayıs'a Selam" gecesine izin verilmedi,istanbul'da 1 Mayıs broşürü dağıtan işçiler gözaltına alındı, 1 Mayıs'ı kutlamakisteyen sendikalar salon bulamadılar.

4- DYP'nin dün yapılan Ankara H Kongresi seçim sonuçlarına itiraz edildi.

5- Gazeteci Bülent Dikmener Haber ödülleri, istanbul'da düzenlenen birtörenle sahiplerine verildi.

6- İstanbul Üniversitesi'nde dün meydana gelen olayları kınamak amacıyla,istanbul Teknik Üniversitesi, istanbul Üniversitesi, Çapa Tıp Fakültesi, Ankara'da Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve Samsun 19 Mayıs Üniversitelerindeprotesto eylemleri yapıldı.

7- Prof.Dr. Nevzat Yalçıntaş, Hürriyet Gazetesi'nde 5-12 mart tarihleriarasında yayımlanan "Süleymancıların Maskesini Düşürüyoruz" başlıklı yazıdizisinde "Şahsına yönelik eleştiri sınırını aşan, küçültücü, hakaretamiz ve iftira niteliğinde sözler bulunduğu" gerekçesiyle Basın Konseyi'ne başvurdu.

8- Yargıtay 10. Hukuk Dairesi "Süper Emeklilik" Yasast'nın geçici 5. maddesini "Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı" oldu gerekçesiyle iptali için AnayasaMahkemesi'ne dava açılmasını kararlaştırdı.

9- İstanbul Sanayi Odası (ISO) eski başkanlarından ve Türk Sanayici veişadamları Derneği (TÜSlAD) kurucu üyelerinden gazeteci-yazar ErtuğrulSoysal istanbul'da öldü.

10- 2. Dünya Çocuk Parlamentosu Toplantısı'na katılan 35 ülke çocuklarıadına Çocuk Parlamentosu Başkanlık Divanı üyelerinin imzalarını taşıyan sonuç bildirisi açıklandı.

11- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Başbakan Turgut Ozal'ınAtina ziyaretini ertelemesine gerek olmadığı yolundaki sözlerini büyük memnuniyetle karşıladığını belirtti.

30 NİSAN 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Trabzon'da halka hitaben bir konuşmayaparak, kendisine ve 12 Eylül'e yönelik eleştirileri cevaplandırdı. Evren"Tekrar 12 Eylül öncesine dönecek olursak, bizi kurtaracak kuvvet silahlıkuvvetlerdir" dedi.

2- Başbakan Turgut Özal, Genelkurmay Başkanı Necip Torumtay'ı "Haftalıkolağan görüşmenin" dışında kabul ederek bir süre görüştü.

Başbakan Turgut Özal, Türkiye Odalar Birliği Başkanı Ali Coşkun TiSKGenel Başkanı Halit Narin ve TÜSlAD Genel Başkanı Ömer Dinçkök'ü kabuletti.

Başbakan Turgut Özal, daha sonra Türk-iş Genel Başkanı Şevket Yılmazve yönetim kurulu üyeleriyle bir görüşme yaptı.

3- Erdal inönü, Diyarbakır'da gazetecilere güneydoğu gezisini değerlendirdi.

4- Devlet Bakanı Yusuf Bozkurt Özal.Güneydoğu'dabakanlığı ile ilgili incelemelerini sürdürürken, enflasyonu düşürmek için Milli Eğitim sektörüdışında, yatırımları kıstıklarını söyledi.

5- Basın Konseyi Temsilciler Kurulu istanbul'da bir toplantı yaptı. Toplantının açış konuşmasını Basın Konseyi ikinci Başkanı Oktay Ekşi yaparak,"Sultan Hamit döneminde Babıali'den kovulan sansür, şimdi yeniden kapımızıçalmaktadır" dedi.

6- Çeşitli Sendika yöneticilerinin 1 Mayıs konusundaki görüşleri Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

7- 1 Mayıs nedeniyle tüm yurtta geniş güvenlik önlemleri alınırkenistanbul'da bir eve düzenlenen operasyon sırasında çatışma çıktı. Olayda birkişinin çatışma sırasında vurulduğu, diğerinin de yangın çıkan evde öldüğübildirildi.

8- Bilim ve Sosyalizm Yayınlan'nın 133 bin 607 kitabının "Yakılarak imhaedildiğine" ilişkin imha tutanağı Başbakanlıkça, Ankara Beşinci idare Mahkemesi'ne sunuldu.

9- İstanbul Üniversitesi eski rektörlerinden Prof.Dr. Ömer Celâl Sarçistanbul'da öldü.

10- Kıbrıs Rum Yönetimi Savunma Bakanı Aloneftis, Atina'ya gitti. Aloneftis'in Atina'da Güney Kıbrıs'ın savunmasına ilişkin konuları görüşeceği bildirildi.

11- ABD Savunma Bakanı Frank Carlucci Başkan Ronald Reagan'ınKörfez'deki Amerikan donanmasının görev alanını genişletme kararı aldığınıaçıkladı.

12- Sovyet resmi haber ajansı TASS, Sovyet lideri Mihail Gorbaçov'un,Kremlin'de ilk kez Rus Ortodoks Kilisesi Başpiskoposunu kabul ettiğini bildirdi. Gorbaçov görüşme sırasında, Kremlin'in geçmişte, kilise ve hıristiyanlarakarşı trajik hatalar işlediğini söyledi.

13- Polonya'nın Krakov kentinde 16 bin işçinin katıldığı çelik işçileri grevi5. gününü doldururken, ülkenin güneyinde Stalowa Wola ağır sanayi tesislerinde dün yaklaşık 7 bin işçinin fabrika binalarını işgal ederek başlattığı eylemişçilerin isteklerinin kabul edilmesi üzerine sona erdi.

14- Petrol ihraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyelerinin istişare toplantısının dünkü oturumunda, sekiz üye ülke günlük petrol üretimlerini iki aysüreyle 300 bin varil kısma konusunda anlaştılar.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106