13.3.1988
×

Hakkında

Künye

İletişim

MART 1988

1 MART 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 466 hakim ve savcının yer değiştirme veatanmasını öngören kararnameyi imzaladı.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile aylık olağan görüşmesinden sonra biraçıklama yapan TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, "Meclis iç tüzüğünün bir anevvel yeniden düzenlenerek bazı maddelerin Anayasa hükümlerine uygunhale getirilmesi gerekiyor" dedi.

3- Başbakanlık, SHP Genel Başkanı Erdal iİnönü, Genel Sekreter FikriSağlar, Ankara Milletvekilleri Arif Sağ, Erol Ağagil, Ömer Çiftçi, KamilAteşoğulları, Eşref Erdem, Tevfik Koçak ve Rıza Yılmaz'ın dokunulmazlıklarının kaldırılmasını öngören tezkereyi TBMM Başkanlığı'na verdi.

4- Başbakan Turgut Özal, NATO doruk toplantısına katılmak ve ikinci TürkYunan zirvesini gerçekleştirmek üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti.

5- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü parti meclisinde istifası ile ilgili bir konuşma yaptı.

6- Devlet Bakanı Kazım Oksay, yapılan sismik araştırmalar sonucundaEge, Marmara, Akdeniz ve Karadeniz'de petrol sondajlarına yakındabaşlanacağını açıklarken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt,"Türkiye'de petrol vardır ve araştırmaları hızlandırmak lazımdır" dedi.

7- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu Ankara'da yaptığı açıklamada, mahkemelerin yükünü azaltmak amacıyla, bazı trafik, orman ve sigorta primborçlarından doğan suçların idari ceza ile karşılanacağını, para tahsilatını ilgiliidarenin yapacağını söyledi.

8- SHP'li Tunceli Belediye Başkanı Hasan Korkmaz, "Belediyede bazıusulsüzlükler yapıldığı gerekçesiyle" soruşturmanın selameti açısından içişleriBakanlığınca açığa alındı. Belediye Başkanlığına SHP'li Meclis Üyesi AbdullahPala vekaleten atandı.

9- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Bülent Akarcalı, Ankara İbni Sina Hastanesi'nde Türkiye'de ilk kez yapay kalp ameliyatı yapan ekibe plaket verdi.

10- SHP ve DYP'nin Ziraat Bankası ile ilgili olarak verdiği araştırmaönergesi ile DYP'li Mustafa Çorapçıoğlu ve DYP'li bazı milletvekillerince verilen TRT hakkında genel görüşme açılmasına ilişkin önerge TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

11- Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle geçen yasama döneminde bir daha görüşülmesi istemiyleTBMM'ye geri gönderilen ve milletvekilleriyle dışarıdan atanan bakanlara imtiyazlı emeklilik hakkı tanıyan yasa TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda aynen benimsendi.

12- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Meclis Grubu'nda yaptığı konuşmada, çeşitli konulardaki görüşlerini açıklarken, "Kıbrıs'ta soydaşlarımızıngüvenliği tümüyle sağlanmadan asker çekilmesinin yanlış ve hata olacağım"söyledi.

13- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, güncel politik gelişmeleri Cumhuriyet Gazetesi'ne değerlendirdi.

14- DYP Hatay Milletvekili Murat Sökmenoğlu MİT raporu ile ilgili olarakBaşbakan tarafından cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığı'na ikinci birsoru önergesi verdi.

15- Türk Tabibler Birliği (TTB)'nin başvurusu üzerine TRT'nin, zakkumkonusundaki yayınını görüşen Radyo ve Televizyon Yüksek Kurulu, TRT'ninhaber bülteninde konuya yer vermesini "haberciliğin bir gereği" şeklindedeğerlendirirken, haberin veriliş biçimini ve çerçevesini hatalı buldu.

16- Anayasa Mahkemesi Başkanı Orhan Onar, yaş haddinden emekli oldu.

17- İsviçre'nin Davos kentinde ilk adımı atılan Türk-Yunan iş Konseyi kuruldu. Konsey başkanlığına ENKA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şarık Tara getirildi.

18- Tofaş, otomobillerinin fiyatını yüzde 12-24,Oyak Renault ise yüzde15-18 arasında arttırdı.

19- Bakanlar Kurulu'nun 72 kişinin Türk vatandaşlığına alınması ile ilgilikaran Resmi Gazete'de yayımlandı.

20- İstanbul DGM Savcılığı, emekli Orgeneral ve feshedilen MDP'nin Ge-'nel Başkanı "Turgut Sunalp ve emekli Korgeneral Nevzat Bölügiray hakkında"orduyu yasalara karşı gelmeye tahrik ve isyana teşvik" ettikleri gerekçesiylesoruşturma açtı

21- DSP 6. Olağanüstü Kurucular Kurulu toplantısında, sahtecilik yaparakgenel başkanlığa seçildiği iddiasıyla Bülent Ecevit ve Rahşan Ecevit aleyhinebir kurucunun açtığr dava Ankara Asliye 2. Hukuk Mahkemesi'nce, yanlışaçıldığı gerekçesiyle reddedildi.

22- Bağımsız Otomobil-İş Sendikası yöneticileri hakkında İstanbul'da birfabrikada dağıtılan bildiri nedeniyle DGM Savcılığı tarafından açılan soruşturmatakipsizlik ile sonuçlandı.

23- İzmir'de geçtiğimiz Aralık ayında yakalanan ve Türkiye DevrimciKomünist Partisi (TDKP) üyesi oldukları öne sürülen 13 sanığınyargılanmasına izmir DGM'de başlandı.

24- Muzır Kurulu'nca küçükler üzerinde muzır etki yapacak nitelikte görülen"Asılacak Kadın" adlı romanda müstehcen yayın yaptıkları gerekçesiyleyargılanan kitabın yazarı Pınar Kür ve Yayıncı Erdal Öz beraat ettiler.

25- Federal Almanya'daki temaslarını tamamlayan AT işlerinden sorumluDevlet Bakanı Ali Bozer Bonn'da yaptığı açıklamada, 25 Nisan'da toplanacakOrtaklık Konseyi'nde "Gümrük birliği, serbest dolaşım ve mali protokol" konularının gündeme alınabileceğini bildirdi.

26- BM Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi lİler Türkmen Genel Kurul'dayaptığı konuşmada,FKÖ'nün BM temsilciliğinin ABD tarafından kapatılması girişiminin uluslararası hukuka aykırı olduğunu söyledi.

27- Irak Tahran'a 17 füze fırlatırken, İran da Bağdat'a bir füze saldırısı düzenledi.

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, BM Genel Sekreteri Perez deCuellar'a bir mesaj göndererek, "Irak'ın saldırıları durmadığı takdirde misillemede bulunacaklarını" söyledi.

Irak'ın Ankara Büyükelçiliği de yaptığı yazılı açıklamada, Tahran yönetimini"Başbakan Turgut Özalın hayatını önemsememekle" suçladı.

28- BM Özel Temsilcisi Oscar Camillton Kıbrıs Rum kesiminin Larnaka Havaalanında.yaptığı konuşmada, "Kıbrıs konusunda yakın bir gelecekte ilerleme olacağını ve barışa varılacağını ümit ediyorum" dedi.

Bu arada Kıbrıs Rum kesiminin yeni lideri Yeorgios Vasiliu'nun andiçmetöreni sırasındaki sözleri üzerine Lefkoşa'da bir açıklama yapan KKTCBaşbakanı Derviş Eroğlu, Vasiliu'nun "seçim heyecanı" içinde verdiğidemeçleri anlayışla karşıladıklarını, ancak seçildikten sonra söylediklerinin"bağlayıcı" olduğunu söyledi.

29- FKÖ Lideri Yaser Arafat dün Tunus'ta, Fransa, İngiltere, Yunanistan,İspanya ve Türkiye büyükelçileriyle yaptığı görüşmede, ABD'nin Ortadoğusorununa çözüm için getirdiği önerinin, Filistin halkı için tehlikeler yaratacağıkonusunda verdiği mesajları, hükümetlerine iletmelerini istedi.,

30- Ortadoğu gezisini sona erdiren ABD Dışişleri Bakanı George Shultzİngiltere'nin başkenti Londra'ya giderek Ürdün Kralı Hüseyin ile görüştü.

31-Sovyet Azerbaycan Cumhuriyeti'nin ikinci büyük kenti olan Hazar denizi kıyısındaki Sumgaitte Ermeni karşıtı olayların artması üzerine kente askeribirlikler gönderildi ve sokağa çıkma yasağı kondu.

32- Senegal'de pazar günü yapılan başkanlık ve milletvekili seçimlerinehile karıştırıldığı yolundaki iddialardan sonra karışıklıklar çıkması üzerine,başkent Dakar'ın bulunduğu bölgede olağanüstü durum ilan edilerek sokağaçıkma yasağı kondu.

33- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, özel bir ziyaret amacıyla Sudan'a gitti.

34- Uluslararası Af Örgütü, Sovyetler Birliği'nde 1987 yılında insan haklarına saygı konusunda ilerleme kaydedildiğini ve bu yıl boyunca 250 kadarsiyasi tutuklunun serbest bırakıldığını bildirdi.

35- Güney Afrika'da küçük bir yolcu uçağının havada infilak ettiği veiçindeki 17 yolcunun öldüğü bildirildi.

2 MART 1988

1- Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na Mahmut Cuhruk, Başkanvekilliği'neYekta Güngör Özden seçildi.

2- Devlet Bakanı Veysel Atasoy Çevre Yasası'nın bazı maddelerininTBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, "Çöp yada artık adı altında ithalat yapılmadığını" belirterek, İsparta'da Göltaş adlı firmanın Almanya'dan ithal ettiği parçalanmış turp kömüründe kanserojen etkibulunduğunu ve bu maddenin kullanımının yasaklandığını söyledi.

3- İsrail işgali altındaki Batı Şeria ve Gazze şeridinde olaylar sürerken,İsrail'in bu olayları bastırmak için kullandığı aşırı sert önlemler,İsrail'in AnkaraMaslahatgüzarı Yehuda Millo Dışişleri Bakanlığına çağrılarak kınandı.

4- 1988 mali yılı bütçesinin tümü üzerindeki görüşmelere Bütçe ve PlanKomisyonu'nda başlandı.

5- Medeni Kanun'da değişiklik yapan yasa tasarısının cinsiyet değişikliğiile ilgili maddesi Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

6- Askeri cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin Adalet Bakanlığı ile MilliSavunma Bakanlığı arasında varılacak mutabakatla sivil tutukevlerine devredilmesini öngören kanun tasarısı ,TBMM Savunma Komisyonu'nda görüşülerekkabul edildi.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

8- SHP Milletvekili Öner Miski, Başbakan Turgut Özal'ın cevaplandırmasıistemiyle ABD ile Türk Hükümeti arasında imzalanan Savunma ve Ekonomikişbirliği Anlaşmasının onaylanması konusunda TBMM Başkanlığı'na bir soruönergesi verdi.

SHP Milletvekili Fuat Atalay, Adalet Bakanı Oltan Sungurlu'nun cevaplandırması istemiyle Diyarbakır Askeri Cezaevi'nde bulunan tutuklu vehükümlülerin sivil cezaevlerine nakil hazırlıkları konusunda TBMMBaşkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

DYP Milletvekili Murat Sökmenoğlu, Devlet Bakanı Mehmet Yazar'ın cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde basınayasalarla getirilmek istenen kısıtlama ve konan ekonomik ambargo ileTürkiye'nin demokrasiden uzaklaşma sürecine girip girmediğini sordu.

9- Türkiye Yol-İş Sendikası Yönetim Kurulu, ek zammı kabul etmeyeceklerini açıkladı.

10- Tekel idaresi yerli ve ithal içki ve sigaralara yüzde 90'a varan oranlardazam yaptı.

11- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 15 kişiöldü.

12- Başbakan Turgut Özal Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılmaktaolan NATO doruk toplantısındaki konuşmasında "Birimize yapılan saldırınınhepimize yapılmış gibi algılanacağı ilkesi büyük önem taşımaktadır" dedi.

NATO doruk toplantısı için Belkçika'nın başkenti Brüksel'de bulunanBaşbakan Turgut Özal, Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl, ABDDışişleri Bakanı George Shultz ile ikili bir görüşme yaptı. Daha sonra "mini ATzirvesi" niteliğinde bir toplantıda AT Akdeniz Havzası Sorumlusu ClaudeCheysson ve Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Gencher ile biraraya geldi.

13- AT işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Ali Bozer,Hollanda'nın hükümetMerkezi Lahey'de temaslarda bulundu.

14-Bulgaristan'a giden,ABD'de yayımlanan Christian Science MonitörGazetesi muhabiri William Echikson yaptığı açıklamada, Türk bölgelerinin halakuşatma altında olduğunu ve yabancı diplomatlarla gazetecilerin Türk kentlerinden uzak tutulduğunu bildirdi.

15- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın Kıbrıs Özel TemsilcisiDr.Oscar Camillion dün Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Yeorgios Vasiliu veKKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile ayrı ayrı görüştü.

16- BM Genel Kurulu, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün BM bürosunun kapatılmasını isteyen ABD ile BM arasındaki uyuşmazlığın çözümlenmesiamacıyla, Uluslararası Adalet Divanını toplantıya çağırmayı oybirliğiyle kabul etti.

17- İran-lrak arasındaki savaşta son 48 saat içinde Irak-İran'ın başkentiTahran'a 18 füze, İran ise Irak'ın başkenti Bağdat'a 4 füze attı.

18- Pakistan ile Sovyet desteğindeki Afgan yönetimi arasındakigörüşmeler isviçre'nin Cenevre kentinde başladı.

3 MART 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Başbakan Vekili Kaya Erdem'i ÇankayaKöşkü'nde kabul ederek, haftalık olağan görüşmesini yaptı.

2- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Ihlamur Kasrı,Maslak Kasırları ve ŞaleKöşkü'nde incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ile DYP Genel Başkanı SüleymanDemirel TBMM'de biraraya gelerek, çalışma yaşamı ile ilgili anayasadeğişikliklerini görüştüler.

4- Devlet Bakanı Nihat Kitapçı, Merkezi Ankara'da bulunan GazetecilerCemiyetini ziyaret ederek, Başkan Beyhan Cenkçi ve Yönetim Kuruluüyeleriyle görüştü.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut, Türkiye GazetecilerSendikası Yönetim Kurulu üyelerini kabul ederek bir süre görüştü.

6- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in bir daha görüşülmesi için TBMM'yeiade ettiği Çevre Kirliliğini önlemek amacıyla hazırlanan yasa tasarısı TBMMGenel Kurulunda bazı değişiklikler yapılarak kabul edildi. Genel Kuruldaayrıca, yurt dışından her türlü çöp ve sanayi artığı getirilerek, çevrenin kirletilmesi yasaklandı. Yurt dışından bu tür artık getirilmesi de ilgili devlet bakanlığının iznine bağlandı.

7- Mahalli seçimlerin Ekim ayında yapılmasını öngören kanun teklifi TBMMAnayasa Komisyonu'nda kabul edildi.

8- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in çeşitli konuları içeren demeciHürriyet Gazetesinde yayımlandı.

9- SHP Ankara Milletvekili Eşref Erdem, Avrupa Konseyi ParlamenterMeclisi Bütçe ve Hükümetlerarası Çalışma Programı Komitesi Başkanı Bernard Dupond'a bir mesaj göndererek, İsrail'in Filistin halkına karşı yürüttüğüinsanlık dışı uygulamaları kınadı.

10-Tunceli'nin SHP'li Belediye Başkanı Hasan Korkmaz, belediyeye aitarsa ve moteli tapuda üzerine geçirmek suretiyle yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle içişleri Bakanlığı'nın teleks emri ile görevinden alındı.

11- Türk iş Başkanlar Kurulu, enflasyonun ve belirlenen temel ilkeleringerisinde toplu sözleşme imzalanmaması için karar aldı.

12- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Strausz Hupe, Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında, SEİA ek mektubunun Türk hükümeti tarafından onaylanmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, "Bu gelişme,ilişkilerimizdeki istikrarı göstriyor" dedi.

13- 26 Şubat 1988 tarihli Bulvar Gazetesi'nde yayımlanan demecinde"Orduyu isyana teşvik ettiği gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan emekliOrgeneral ve feshedilen MDP (Milliyetçi Demokrasi Partisi)'nin GenelBaşkanlarından Turgut Sunalp ve Bulvar Gazetesi Yazı işleri Müdürü Akın Kamacıoğlu İstanbul DGM Savcılığında ifade verdiler.

14- SUN Yayıncılık tarafından çıkarılan "Emeğin Bayrağı" dergisinin Mart1988 tarihli 1. sayısı İstanbul DGM'nin kararı ile toplatıldı.

15- İzmir Gümrükler Muhafaza Başmüdürlüğü Kaçakçılık Şube Müdürlüğüekiplerinin yaptığı operasyonda, yurda kaçak olarak sokulduğu belirlenen 35milyon 500 lira değerinde kaçak eşya ele geçirildi.

16- Karayolları Trafik Yönetmeliğinin bazı bölümlerinde yapılandeğişiklikler Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

17- Çeşitli il ve ilçelerde görev yapan toplam 253 hakim ile 163 cumhuriyet savcı yardımcısının yerlerinin değiştirilmesine ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

18- Profesyonel Futbol Ceza Kurulu Gençlerbirliği'nin KKTC'de maç yapmasından sonra ortaya çıkan durumla ilgili dosyayı karar bağladı.

Kurul.Gençlerbirliği yöneticilerinden Başkan İlhan Cavcav'a 4 ay hak mahrumiyeti cezası verirken yönetim kurulunun diğer üyelerini beraat ettirdi. Futbolcular ile antrenör hakkında ise ceza tayinine mahal görmedi.

19- NATO Doruk Topantısı'na katılmak üzere Belçika'nın başkentiBrüksel'de bulunan Başbakan Turgut Özal, Fransa Başbakanı Jacgues Chirac ile biraraya gelerek kendisine son dış gezilerine ilişkin izlenimlerini anlattı.

Başbakan Turgut Özal ayrıca Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreuile ikili bir görüşme yaptı. Görüşmeden sonra bir ortak bildiri yayımlandı.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Devlet Bakanı Ali Bozer, ATKomisyonu başkanı Jacques Delors ve Akdeniz Bölgesi Sorumlusu ClaudeCheysson da biraraya gelerek, "Türkiye ile AT arasındaki sorunlu dosyaları"ele aldılar.

20- Türkiye, Birleşmiş Milletler Kadınlar Statüsü Komisyonu'na seçildi.

21- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreterinin özeltemsilcisi Oscar Camillion'u Lefkoşa'nın Türk kesimindeki KKTC BaşkanlıkKonutu'na çağırarak kendisine ingilizce olarak hazırlanan ve "Kıbrıs Türk tarafının 3 Mart 1988 iyi niyet önerileri" başlığını taşıyan öneri ve önlemleri birdizi halinde sundu.

22- Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan NATO Doruk Toplantısıyayımlanan bir ortak bildiriyle sona erdi.

23-Bangladeş'te başlıca muhalefet partilerin boykot ettiği genel seçimlersırasında rakip siyasi gruplar arasında çıkan silahlı çatışmada 5 kişi öldü, 180kişi yaratandı.

24- Cenevre'de BM gözetiminde sürdürülen görüşmelerde Afganistanve Pakistan heyetleri Sovyet birliklerinin çekilme takvimi konusunda görüşbirliğine vardılar.

25- Libya Lideri Albay Muammer Kaddafi, Trablus Cezaevini buldozerteyıkarak mahkumları serbest bıraktı.

4 MART 1988

1- Devlet Bakanı Adnan Kahveci, "Türkiye Sinema Eseri Sahipleri Birliğini (SESAM) ziyaret ederek, film yapımcılarının sorunlarını dinledi.

2- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu yaptığı açıklamada, "Mamak, Metris, Erzincan, Erzurum ve Diyarbakır cezaevlerindeki hükümlülerin sivil cezaevlerinedevri için bir yasa tasarısı hazırlandığını ve tasarının önümüzdeki çarşambagünü TBMM Adalet Komisyonuna teslim edileceğini" söyledi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt Ankara'da yaptığıaçıklamada, "Belediyelerin TEK'e olan borçlarını, belediyelerin iller Bankası'ndan alacaklarına el koyarak tahsil edeceğini" söyledi.

4- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in çeşitli konulardaki açıklamasıGüneş Gazetesi'nde yayımlandı.

5- SHP İzmir Milletvekili Birgen Keleş ve bazı SHP Milletvekilleri tarafındanyüksek faiz politikası ve bunun ekonomik, mali ve toplumsal etkileri konusunda hazırlanan Meclis araştırması önergesi TBMM Başkanlığı'na verildi.

6- DYP Genel Sekreteri Gökberk Ergenekon Ankara'da düzenlediğibasın toplantısı nda,zamlar konusunda açıklamalarda bulundu.

7- SHP Parti meclisi üyesi Cahit Angın, 11 Mart Cuma günü toplanacakparti meclisinde Genel Sekreter ve MYK için güvenoyuna gidilmesi yolundaSHP Genel Başkanı Erdal İnönü'ye başvuruda bulundu.

8- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı 335 ilacın fiyatına zam yaptı.

9- Ankara 6. idare Mahkemesi "Öğrenci derneği için izm koşulu aranmasının Anayasa'ya aykırı" olduğuna karar verdi.

10- Cemalettin Çan'ın Haziran Yayınevi tarafından yayımlanan"Bağımsızlık,Demokrasi ve Sosyalizm Mücadelesinde Gençlik" adlı kitabınınDevlet Güvenlik Mahkemesi tarafından toplatıldığı bildirildi.

11- Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Yeorgios Vasiliu'nun,KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın dün BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın KıbrısÖzel Temsilcisi Dr.Oscar Camillion aracılığıyla önerdiği yazılı "3 Mart iyi niyetönerileri ile pratik önlemler''i reddetmesi üzerine, KKTC Cumhurbaşkanı RaufDenktaş yaptığı açıklamada, "Rum yönetimi dünkü açıklamamızı kesinlikle reddetti. Bununla beraber diyalog yollarını açık tutacak, eşit koşullarda buluşmaönerisini de canlı tutarak olumlu bir yanıt bekleyeceğiz" dedi.

12-lrak'ın, İran'ın başkenti Tahran'a düzenlediği füze saldırısında 8 sivilinölmesinin ardından ABD'nin New York kentinde BM Genel Sekreteri Perezde Cuellar ile görüşen iran BM Daimi Temsilcisi Cafer Mahallati, BM GüvenlikKonseyi tarafından iki ülkeye yapılan savaşı durdurma çağrısını "Irak ile aynıkefeye kondukları" gerekçesiyle kınadı ve Irak saldırıları durduğu takdirde misilleme yapmayacaklarını bildirdi.

13- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Ortadoğu sorunununçözümüne ilişkin "Mekik diplomasinin" ikinci turunda İsrail Başbakanı izakŞamir, Dışişleri Bakanı Şimon Perez, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek veSuriye Devlet Başkanı Hafız Esad ile görüşerek ABD'nin yeni planını yazılı olarak kendilerine iletti.

14- ABD Temsilciler Meclisi, muhalefetteki Demokrat Parti tarafından Nikaragua'daki Contralar'a yardım için hazırlanan planı, dün gece yaptığı ön oylamada kabul etmesine rağmen, ikinci oylamada reddetti.

15- Hindistan'ın Pencap eyaletinde Sin teröristlerin dün bir dini törenedüzenledikleri baskın sırasında 34 kişinin ölmesi ve 40 kişinin yaralanmasıüzerine ülke çapında durumun gerginliğini koruduğu bildirildi.

16- SSCB resmi haber ajansı TASS yaptığı açıklamada, Azerbaycan'ınSumgait kentinde geçen pazar günü meydana gelen olaylarda 31 kişininöldüğünü bildirdi.

17- Fransa'nın Nancy kentinde bir yolcu uçağının düşmesi sonucu 22 kişiöldü.

5 MART 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren çeşitli gezi ve incelemelerde bulunmaküzere izmir'e gitti.

2- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlediğibasın toplantısında, "1988 yılını, TBMM'ye bağlı saray, köşk ve kasırlarda enbüyük atılımları yapacağımız yıl olarak görüyoruz" dedi.

3- Devlet Bakanı Yusuf Bozkurt Özal, İstanbul'da TOBB, TÜSİAD, iTO,İSO, DTO ve Ticaret Borsası başkan ve yöneticilerinin de katıldığı bir toplantıdüzenledi.

4- Devlet Bakanı Nihat Kitapçı bakanlığının bütçesinin görüşülmesindensonra gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, gazete kağıdı fiyatlarına yüzde5 ila yüzde 7 oranında değişen zam yapılabileceğini söyledi.

5- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, DYP Hatay Milletvekili MuratSökmenoğlu'nun soru önergesini cevaplandırırken, Türkiye'nin Afganistanve Filistin meselesi ile, belirlenen çizgi çerçevesinde yakından ilgilendiğinisöyledi

Bakan Yılmaz .Türkiye'nin Afgan devletini tanıdığını, ancak bugünküyönetimin iktidara geliş şeklini meşru bulmadıkları için Afgan yönetimiyle temastan kaçınıldığını, İsrail Maslahatgüzarından da, Filistinlilere yapılan insanlıkdışı muameleye son verilmesini istediklerini bildirdi.'

6- Uluslararası 16. Yaşar Doğu Serbest Güreş Turnuvası Milli EğitimGençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel'in konuşması ile İstanbul'dabaşladı.

12 ülkeden 150 sporcunun katıldığı Turnuvada Türk Güreşçileri 60müsabakanın 41'ini galibiyet, 19'unu da yenilgi ile bitirdiler.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut, İstanbul'da gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, aldığı ücretle geçinemeyen işçilere, "Grev"yapmaları tavsiyesinde bulundu.

8- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ile DSP Genel Başkanı BülentEcevit, Yunanistan'da yayımlanan Etnos Gazetesine verdikleri demeçte ÖzalPapandreu arasındaki görüşmeleri değerlendirdiler.

9- TAEK Başkanı Doç.Dr.Atilla Özmen Cumhuriyet Gazetesi'nin radyasyonlu çayların imhasına ilişkin sorularını cevaplandırırken, çayların imhası içinyer arama çalışmalarının sürdüğünü, en ideal yer olarak da bir "Radyoaktifmadde artık bölgesinin" düşünüldüğünü söyledi.

Özmen, "Radyoaktif maddelerin depolanması için düşünülen jeolojikyapısı bakımından müsait olan bölgeler, Toroslar'ın iç Anadolu'ya bakankısımları o:,nk tespit edilmiş vaziyette" dedi.

10- Çay-Kur işletme Daire Başkanı H.İbrahim Gümüş ve Erdal Bilgin,Rize'nin Ardeşen ilçesinin Işıklı köyünde depolarda bekletilen radyosyonluçayların çevreye zarar verip vermediği konusunda köy halkının gönderdiği107 imzalı dilekçeye verdikleri cevapta, radyosyon oranı yüksek 16 bin tonçayın çevreye kesinlikle zarar vermediğini bildirdiler.

11- Merkezi Ankara'da bulunan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı BeyhanCenkçi ve yönetim kurulu üyeleri Ankara Valisi Saffet Arıkan Bedük'ü ziyaretettiler.

12- Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde, hangi örgüte mensup oldukları ve kimlikleri belirlenemeyen 3 terörist güvenlik kuvvetleriyle girdikleri silahlı çatışmasonucu ölü olarak ele geçirildi.

13- Türkiye'nin çeşitli üniversitelerine bağlı fakülte ve yüksek okullarınöğrenci derneği temsilcilerinin Ege Üniversitesi'nde düzenlediği toplantı polis tarafından basıldı ve 52 öğrenci gözaltına alındı.

14-16 Eylül 1986'da başlatılan DİSK hakkındaki soruşturma kapsamınaalınan 2 bin 70 kişi arasında bulunan, ancak daha sonra "Firari" oldukları gerekçesiyle DİSK davasından tefrik edilerek haklarında soruşturma sürdürülen593 kişiden 495'i hakkında Bakırköy Savcılığı'nca takipsizlik kararı verildi.

15- Yeni Basım ve Yayıncılık A.Ş. adına aylık olarak çıkartılan "Sosyal Demokrat" adlı dergi yayın hayatına başladı.

16- Bakanlar Kurulu'nun 39 göçmenin Türk vatandaşlığına alınmasınailişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

17- Adli Tıp Kurumu'na yapılan atamalar Resmi Gazete,de yayımlandı.

18- Türkiye ve Yunanistan Başbakanlarının Brüksel'deki zirve toplantılarından sonra yayımladıkları ortak açıklama, Batı basınınında, "NATO'nuniki düşman kardeşi arasındaki ilişkilerin ısınmaya başladığı" biçiminde yorumlanırken, Başbakan Turgut Özal da Fransa'da yayımlanan Le Monde gazete-"sine verdiği demeçte, "iki ülkenin kamuoyları barıştan yana" dedi.

19- NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Başkomutanı Orgeneral John Galvin'in Türkiye-NATO konusundaki demeci Güneş Gazetesi'nde yayımlandı.

20- ABD Savunma eski bakanlarından Caspar Weinberger'in ABD'nin 12Eylül döneminde, Türkiye'deki askeri yönetime verdiği desteğe ilişkin demeci Hürriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

21- Irak, Tahran'a 8 füze fırlatırken, bazı İran kentlerine de hava saldırılarıdüzenledi. İran ise, Bağdat'a 3 füze daha attı ve ülkenin güneyindeki Basra ilediğer kentlerine 8 füze saldırısında bulundu.

Bu arada İran'ın BM Temsilcisi Büyükelçi Muhammed Mahallati ABC Televizyonu'na bir demeç vererek, "598 sayılı kararın uygulanması için BM GenelSekreteri ile işbirliği yapmaya hazır olduğumuzu bildirdik" dedi.

22- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Ortadoğu sorununa desteksağlamak amacıyla başlattığı gezisinin son durağı olan Mısır'ın başkenti Kahire'deki temaslarını tamamlayarak ülkesine döndü.

23- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Phyllis Oakley, Washington'dayaptığı açıklamada, "Sovyet birliklerinin Afganistan'dan 9 ay içinde çekilmesiiçin Cenevre'de varılan anlaşmadan memnun olduklarını bildirdi.

24- Sri Lanka'da bir kamyonun ayrılıkçı Tamil gerillalarının yerleştirdiğimayına çarpması sonucu meydana gelen kazada 26 kişi öldü.

25- Bangladeş Seçim Komisyonu, geçen perşembe günü yapılan genelseçimleri Devlet Başkanı Muhammed Erşad'ın lideri bulunduğu Jatiya Partisi'nin kazandığını resmen açıkladı.

6 MART 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İzmir Gazeteciler Cemiyeti'ni ve YeniAsır Gazetesini ziyaret ederek yöneticilerden bilgi aldı.

2- Başbakan Turgut Özal TV'de yayınlanan "Panorama" programında,Türkiye'nin dış etkinliğinin arttığını belirterek. "Türkiye, Ortadoğu'da ihmaledilecek ülke değildir. Türkiye'nin bölgedeki itibarı eskiyle kıyas kabul edilemez" dedi.

3- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu Tercüman Gazetesi'ne cezaevlerineilişkin açıklamalarda bulundu.

4- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, İstanbul Harbiye'deki askerimüzede incelemelerde bulundu.

5- Filistin Kurtuluş Örgütü Siyasi Büro seti Faruk Kaddumi, Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz'ın resmi davetlisi olarak Türkiye'ye geldi.

6- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Bülent Akarcalı, İngiliz yayın kurumuBBC Türkçe yayın bölümünde sağlık konusunda çeşitli soruları cevaplandırdı.

7- Kültür ve Turizm Bakanı Tınaz Titiz'in, devletin kültür politikası,bugünün Türkiye'sinde sanatın durumu konusundaki görüşleri Güneş Gazetesinde yayımlandı.

8- ANAP Genel Başkan Başyardımcısı Mehmet Keçeciler, Cumhuriyet Gazetesine Türkiye'deki idari sistemi değerlendirdi.

9- SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, 1988 mali yılı bütçesini ve zamları eleştirdi.

10- MÇP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş Kütahya'da düzenlediği basıntoplantısında hükümeti eleştirdi.

11- Türk-İş'in eylem programları çerçevesinde İstanbul'da düzenlediği birinci bölge yöneticiler toplantısında konuşan Genel Başkan Şevket Yılmaz,hükümeti eleştirerek "Ekmek ve özgürlük olmadığı sürece asla barışçı olmayacağız" dedi.

12- İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Nevzat Helvacı Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında, "Son günlerde öğrenci gençliğe yönelikbaskıların yoğunlaştığını ve bazı askeri cezaevlerinde iyileştirme çabalarının sürdürülmesine karşın, sivil cezaevlerindeki tutuklulara insanca davranılmadığını" söyledi.

13-İran İstanbul Başkonsolosu Mir Cafer Zaferancı, Başbakan TurgutÖzal'ın Tahran ziyaretimi ülke arasındaki ilişkiler ve İran-Irak savaşı ile ilgili olarak Milliyet Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu.

14- İstanbul Narkotik şube ekipleri tarafından düzenlenen operasyondairan'dan sokulan 23 kilo eroin ele geçirildi.

15- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı'nın Gıda Katkı MaddeleriYönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

16- Ses sanatçısı Mediha Demirkıran İstanbul'da öldü.

17- Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yaser Arafat, bir ABD televizyonunaTunus'taki karargahında verdiği demeçte, "İsrail'in belirli sınırlar içerisinde birdevlet olarak var olma hakkının tanınması karşılığında işgal altındaki Arap topraklarının Arap ülkelerine geri verilmesini öngören BM'nin 242 ve 338 sayılı kararlarını FKÖ'nün kabul edebileceğini" belirtti.

18- İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, BM'den sonra Kızılhaç'ın dafüze saldırılarının durdurulması için devreye girmesini ve Tahran'da saldırıyauğrayan bölgelerin görülmesi için bir heyet gönderilmesini istedi.

19- Sovyet Resmi Haber Ajansı TASS, iran'ın başkenti Tahran'da yapılangösterilerde Sovyet büyükelçiliğine saldırıldığını bildirdi.

7 MART 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 5 günlük gezisinin 3. gününde izmir'debazı okulları gezerek Ege Üniversitesi'nin spor salonu ile bir ilkokuluöğrenime açtı. Evren daha sonra izmir Valisi Nevzat Ayaz'ı ziyaret ederek bir süre görüştü.

2- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz'ın resmi konuğu olarak Ankara'ya gelenFKÖ Siyasi Büro Şefi Faruk Kaddumi, Başbakan Turgut Özal tarafından kabuledildi. Kaddumi Özal'a, FKÖ Lideri Yaser Arafat'ın Türkiye'nin, İsrail işgalialtındaki topraklarda yaşayan Filistin halkının direnişine gösterdiği destek içinteşekkür eden sözlü mesajını iletti.

Görüşmede Başbakan Turgut Özal da "Davos'ta BM Temsilcisi VarnonWalters ile görüşürken kendisine, FKÖ'nün de yer almaması durumunda Ortadoğu'da barış için görüşmelerin başarıya ulaşamayacağını söyledim" dedi.

3- Türk İş'in dün İstanbul'da düzenlediği Birinci Bölge Yöneticileri toplantısında aldığı eylem kararlan üzerine bir açıklama yapan Çalışma ve SosyalGüvenlik Bakanı İmren Aykut, eylem kararı alınmasına üzüldüğünü ve yasadışı girecekleri birtakım eylemlerden uğrayacakları zararların telafisinin olamayacağını söyledi.

SHP Genel Sekreter Yardımcısı Ali Dinçer ve DYP Genel BaşkanYardımcısı Mehmet Gölhan ise yaptıkları açıklamalarda Türk-lş'in kararını desteklediklerini ve doğru bulduklarını bildirdiler.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay ve Kara KuvvetleriKomutanı Orgeneral Kemal Yamak Ege Ordu Komutanlığı'nın planlı tatbikatlarından olan "Harp Oyunlarfnı izlemek üzere izmir'e gittiler.

5- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Bayındırlık ve İskan Bakanlığıbütçesi kabul edildi.

6- Ankara'da yapılan DSP Birinci Kongresi'nde Bülent Ecevit GenelBaşkanlık'tan ayrılacağını açıkladı. Bu arada yapılan seçimlerde GenelBaşkanlığa Necdet Karababa seçildi.

7- Merkezi Ankara'da bulunan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı BeyhanCenkçi, Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar"ı ziyaret ederekbir süre görüştü.

8- İstanbul'da çeşitli üniversitelerde okuyan bir grup öğrenci, FKÖ Ankara Temsilciliğine telgraf çekerek "Mücadelelerini desteklediklerini"bildirdiler.

9- Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi'nin çağrısı üzerine, merkezi Cenevre'de bulunan Dünya Kiliseleri Birliği Yürütme Komitesi İstanbul St.AntuanKilisesi'nde toplandı.

10- Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı İkiyaka Köyü'ne çığ düşmesi sonucu 19 kişi öldü. Çığ altında kalan 6 ev tamamen, 4 ev de kısmen çöktü.

11- Kayseri Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinbulut ile 35 belediye meclis üyesi hakkında, içişleri Bakanlığı'nca, kent imar planı yönetmeliğinin bazımaddelerinde değişiklik yaparak görevi kötüye kullandıkları gerekçesiyle soruşturma açıldı.

12- Diyarbakır Askeri Cezaevi'ndeki tutuklu ve hükümlüler,yargılanmalarıdevam eden arkadaşlarının başka illerdeki cezaevlerine naklini protesto içinyeniden açlık grevine başladılar.

13- Sina Yarımadası'ndan İsraile sızan üç Filistinli gerilla Necef Çölübölgesinde bir yolcu otobüsünü kaçırmaları sırasında çıkan çatışmada 3 gerillaile 3 İsrailli öldü,8 İsrailli de yaralandı. Olayı "Güç-17" isimli FKÖ'ye bağlı bir birlik üstlendi.

14- Josef Stalin'in ölümünün 35. yıldönümü dolayısıyla beşbin kadarKırım Türkü, 1944'te Stalin'in emri üzerine çıkartıldıkları Kırım Yarımadası'nageri dönmek isteğiyle dün güneydeki Krasnador kentinde gösteri yaptılar.

15- ABD Başkan Yardımcısı George Bush televizyonda yaptığıaçıklamasında,Panama Genelkurmay Başkanı Manuel Noriega'ya karşı bir ABDeyleminin gerçekleşebileceğini söyledi.

16- Batı Avrupalı savunma bakanları ve strateji uzmanları İngiltere'ninbaşkenti Londra'da biraraya gelerek NATO Doruk Toplantısı'nıdeğerlendirdiler.

8 MART 1988

1-Suudi Arabistan Devlet Bakanı Türki Bin Halid El Sudeyri İzmir'e gelerekSuudi Arabistan Kralı Fahd'ın Filistin sorununun çözümü ile ilgili özel mesajınıCumhurbaşkanı Kenan Evren'e iletti.

2- Başbakan Turgut Özal Ankara'da,meclis gündemindeki zorunlu tasarruf konusunda açıklamada bulundu.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yayınladığı mesajda, "Herkesi insanca yaşatacak bir toplum yaratmanınyolu, kadın-erkek ortak çalışmasını yaratmaktan geçer" dedi.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, SHP meclis grubunda yaptığı konuşmada da çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar, Türkiye Odalar veBorsalar Birliği Genel Merkezi'nde yeniden düzenlenen Basın Merkezi'ninaçilışında yaptığı konuşmada, basının büyük ve şerefli bir görev yaptığını belirterek, "Basın,görevinin büyüklüğü kadar sorumlukta taşır" dedi.

5- Türkiye'yi resmen ziyaret eden Filistin Kurtuluş Örgütü Siyasi Büro ŞefiFaruk Kaddumi yaptığı açıklamada, Başbakan Turgut Özal'ın Filistin davasınainanmış bir kişi olduğunu söyledi.

Bu arada Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz da yaptığı açıklamada, Ortadoğu'daadil, kalıcı barışın sağlanması için Filistin halkına kendi kendini yönetme hakkıdahil olmak üzere tüm haklarının tanınması gerektiğini söyledi.

5- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan Ankara'da yaptığı açıklamada, askerlik süresinin kısaltılması konusunda bir çalışma olmadığını bildirerek.bedelliaskerliğin 14 bin 800 Alman Markı'ndan 10 bin Alman Markı'na düşürüleceğinisöyledi.

6- Hükümet, süresi Haziran 1987'de sona eren Pişmanlık Yasası'nın kapsamına genişleterek ikinci kez TBMM Başkanlığı'na sundu.

7- SHP Milletvekilleri tarafından Meclis Başkanlığı'na verilen MİT Raporuile ilgili Meclis Araştırması açılmasını isteyen önerge TBMM'de görüşülerekreddedildi.

8- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, DYP grup toplantısında çeşitlikonularda açıklamalarda bulundu.

9- Türk-İş'e bağlı 17 sendikanın şube başkanı Balıkesir'de işçi haklarınagetirilen kısıtlamaları protesto etmek için açlık grevine başladılar.

10- Dünya Kadınlar Günü yurdun çeşitli yerlerinde yapılan toplantılarlakutlandı.

11- Genel seçimler öncesinde Kuran-ı Kerim dağıtarak dini, siyasi propaganda aracı olarak kullandığı savıyla Ankara DGM'de yargılanan MÇP GenelBaşkanı Alpaslan Türkeş hakkında görevsizlik kararı verildi.

. 12- SHP Ankara Milletvekili Ömer Çiftçi, Adalet Bakanı Oltan Sungurlu tarafından cevaplandırılmasını istediği bir soru önergesini TBMM Başkanlığı'nasundtr

13- İstanbul DGM'de, yayın yoluyla bölücü propaganda yapmaktanyargılanan "Yeni Gündem" dergisi Yazı işleri Müdürü Cengiz Turhan, 7 yıl 6 ayağır hapis cezasına çarptırılırken, komünizm propagandası yaptığı savıylayargılanan "2000'e Doğru" dergisi yazı işleri müdürü Fatma Yazıcı beraat etti.

14- Diyarbakır DGM'de, kadın ve çocuk 24 kişinin öldürülmesi olayınakatıldıklan iddiasıyla 15 sanıklı yeni bir PKK davası açıldı.

15- Sovyetler Birliği, İran ile Irak arasındaki füze düellosuna son verilmesiiçin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni ivedi toplantıya çağırdı.

16- İsrail Başbakanı İzak Şamir, 3 Filistinli gerillanın dün otobüs kaçırmaeylemi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, "İsrail'in bu tür eylemlerdenyılmayacağını ve bıkmadan FKÖ'ye karşı mücadele edeceğini" söyledi.

9 MART 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Aydın'da halka hitaben yaptığı konuşmasında, Atatürk'ün vasiyetinde, "Asker kökenlileri Cumhurbaşkanı yapmayın" dediğine ilişkin haberlere değinerek bu haberlerin doğru olmadığınıbildirdi.

2- Başbakan Turgut Özal Ankara'da yaptığı yazılı açıklama ile "İran ve Irakarasında son zamanlarda tırmanan şehirler savaşından dolayı Türkiye'nin endişe ve üzüntülerini" bildirerek, bu saldırıların "derhal sona erdirilmesi" içinçağrıda bulundu.

Öte yandan Başbakan Turgut Özal, İskeçe Müftüsü Mustafa Hilmi'ye birtelgraf göndererek, Davos'ta Yunanistan Başbakanı ile vardığı mutabakat konusundaki tebrik mesajına cevap verdi.

Özal, telgrafında, iki ülke arasındaki yakınlaşmanın Batı Trakya'daki Türkazınlığı için de olumlu sonuçlar vereceğine inandığını belirtti.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Anayasa Mahkemesi Başkanı MahmutCuhruk'u makamında ziyaret ederek, kendisini kutladı.

4- Bakanlar Kurulu Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra herhangi bir açıklama yapılmadı.

5- Kamuoyunda "Zorunlu Tasarruf" olarak bilinen yasa tasarısı, TBMM'degörüşülerek kabul edildi.

6- Diyarbakır, Siirt, Hakkari, Van, Mardin, Bingöl, Elazığ, Tunceli ve İstanbul illerinde olağanüstü hal uygulamasının 4 ay süreyle uzatılmasına ilişkinBaşbakanlık tezkeresi TBMM'de kabul edildi.

7- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Hürriyet Gazetesine Davos Zirvesi'ndensonra Türkiye ile Yunanistan arasındaki yumuşama sonucu Ege Ordusu'nundağıtılacağı ve Kıbrıs'ta Maraş'ın Rumlara verileceği yolundaki haberlerindoğru olmadığını açıkladı.

8- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel'in eğitim sorunlarıyla ilgili demeci Tercüman Gazetesinde yayımlandı.

9- ANAP Başkanlık Divanı Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığında toplandı.

10- DSP Genel Başkanlığı'na seçilen Necdet Karababa'nın özel demeci Cumhuriyet Gazetesinde yayımlandı.

11- SHP Milletvekili Güneş Gürseler ve 32 milletvekili Türkiye'nin tutarlı vedevamlılık taşıyan bir çevre politikasını elbirliği ile oluşturmak amacıyla MeclisAraştırması açılmasını isteyen bir önergeyi TBMM Başkanlığı'na verdiler.

12- SHP Ankara Milletvekili Ömer Çiftçi, Adalet Bakanı Oltan Sungurlu tarafından cevaplandırılmasını istediği bir soru önergesini TBMM Başkanlığı'nasundu.

13- İstanbul'da toplanan Dünya Kiliseler Birliği Yürütme Komitesi üyeleri,İstanbul Valisi Cahit Bayar'a bir nezaket ziyaretinde bulundular.

14- Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Başkentte doğal gaz sistemini kuracak Amec arasında anlaşma imzalandı.

15- Sovyetler Birliği Kuzey Kafkasya Müftüsü Mahmut Gökiyev, Diyanetİşleri Başkanlığı'nın resmi davetlisi olarak Ankara'ya geldi.

16- Türk Parlamenterler Birliği Başkanlık Divanı TBMM'deki merkezindeYüksek Haysiyet Divanı ve Yüksek Danışma Kurulu'yla bir toplantı yaptı.

Toplantıda, İsrail'in işgal altında bulundurduğu topraklarda Filistinlilere karşıgiriştiği insanlık dışı baskılar kınandı.

17- TİSK, yarın Türk-İş'in yapacağı yemek boykotu nedeniyle işyerlerinebirer duyuru göndererek yemek boykotunun yasadışı olduğunu ileri sürdü veişyerlerinin bu eylemi Cumhuriyet Savcılıklarına ihbar etmelerini istedi.

18- Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Mümin Erkunt Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında,hükümetin izlediği ekonomik politikayıiliştirerek "icraatın içinden programında yapılanların yerine.yapılması gerekenler anlatılsın" dedi.

19- İsparta'daki Göltaş Çimento Fabrikası'nda yakıt olarak kullanılmaküzere ithal edilen Alman çöpünün, Başbakanlık Çevre Genel Müdürlüğü tarafından alınan örnekleri Ortadoğu Teknik Üniversitesi Fen-EdebiyatFakültesi Kimya bölümünde incelenerek kullanılmaması gerewıgine karar verildi.

20- Zakkumun kanser tedavisindeki etkisini araştıracak olan etik komite ilktoplantısını Ankara'da yaptı.

21- Türk Basın Birliği'nin kurucusu Hakkı Tarık Us adına verilen "Başarı ve Basın Hizmet Ödülleri"ni kazananlar açıklandı.

22-Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı Türkiye'de üretilen ya da yurtdışından ithal edilen 107 çeşit ilacın fiyatına zam yaptı.

23- Diyarbakır cezaevlerindeki açlık grevi sona ererken İzmir Buca Cezaevinde oturma eylemi yapan 77 tutuklu yakını DGM'ye sevkedildi.

Bu arada İnsan Hakları Derneği Ankara Şube Başkanı Muzaffer İlhan Erdost, Ankara'da yaptığı açıklamada, Buca ve Diyarbakır'daki uygulamalarıeleştirdi.

24- Nobel Ödül Komitesi Başbakan Turgut Özal ile Yunanistan BaşbakanıAndreas Papandreu'nun Barış Odülü'ne aday gösterilmelerini kabul etmedi.

Nobel Ödül Komitesi Sözcüsü İsveç'in başkenti Oslo'da yaptığıaçıklamada, Özal ve Papandreu'nun adaylıklarının kabul edilmeme gerekçesini "Başvuru süresinin dolması" olarak gösterdi.

25- Dünya Bankası,Türk Bankacılık sistemini olumsuz etkileyen batık krediler sorunu ve karşılık kararnamesine ilişkin önerilerine ek olarak.bankalarmdenetlenmesine ilişkin olarak da bir öneri paketi hazırladı.

26- Kıbrıs Türk Öğretmenleri Sendikası'nın (KTÖS) önce uyarı grevi olarak başlattığı eylemlerin geçen pazartesi günü KKTC'deki tüm ilkokullarayayılması üzerine, KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, önlem alma yoluna gidilebileceğini açıkladı.

27- Ermenistan ve Azerbaycan'da meydana gelen etnik olayların yol açtığıhuzursuzluk devam ederken, bir grup Ermeni milliyetçisi Sovyet KomünistParti politbürosuna bir mektup göndererek soydaşlarının saldırılara karşı korunmalarını istedi.

28- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gennadi Gerasimov birbasın toplantısı düzen!eyerek,Ermenilerle Azeriler arasında son haftalardameydana gelen çatışmalar konusunda açıklamalarda bulundu.

29- İsrail işgali altındaki Arap topraklarında Filistinlilerin İsrail askerlerinekarşı direnişi sürerken, 3 Filistinli daha öldürüldü.

Bu arada İsrail, ABD'nin Ortadoğu sorununa ilişkin son planını reddederken., Mısırda İsrail'i şiddet ve baskı politikasını sürdürdükçe pazartesi günü Filistinli gerillalar tarafından düzenlenen otobüs saldırısı eylemlerinin devamedeceği konusunda uyardı.

30- Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega dün bir açıklama yaparak,yönetime karşı savaşan Contra gerillalarıyla yapacağı görüşmeyi iptal ettiğinduyurdu.

31- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Charles Redman bir açıklama yaparak, ABD'nin Panama Genelkurmay başkanı General Manuel Antonio Noriega'nın görevinden alınması ve sivil demokrasinin kurulması halinde ekonomikve askeri yardım yapacağı vaadinde bulundu.

Sözcü açıklamasında, "ABD, Panama kanalı anlaşmaları gereğinceüstlendiği yükümlülükleri yerine getirecek Panama savunma güçlerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için görüşmeler yapmaya hazırdır" dedi.

32- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Afrika Grubunun isteğiüzerine 4 gündür sürdürdüğü toplantı sonunda ABD ve İngiltere, sıkıyönetimuygulamasını kaldırması ve ırkçı politikasından vazgeçmesi için Güney Afrika'ya zorunlu müeyyideler uygulanmasını isteyen bir karar tasarısını veto etti.

10 MART 1988

1- Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile haftalıkgörüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, zorunlu tasarruf yasası ileöngörülen kesintilerin işçilerin değil, işverenlerin cebinden çıkacağınısöyledi.

2- Başbakan Turgut Özal, Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Nüzhet Kandemir'in de katıldığı basın toplantısında, İran ve Irak'ın Türkiye'nin çağrısına uyarak "şehirler savaşf'na sonvereceklerini bildirdiklerini açıkladı.

3- Hükümet, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nda değişikliköngören bir tasarıyı TBMM Başkanlığı'na verdi.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar dünkü BakanlarKurulu toplantısına ilişkin olarak yaptığı açıklamada, "Çeşitli tartışmalara nedenolan, basınla ilgili yasalara ilişkin prensip kararlarının alındığını" söyledi.

5- Devlet Bakanı. Cemil Çiçek ile Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı HasanCelâl Güzel Ankara'da ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, yükseköğrenim gençliğinin beslenme ve barınma sorunlarına ilişkin projeleriaçıkladılar.

6- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının bütçesigörüşülürken bir konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı FahrettinKurt, bakanlığı ve bağlı kuruluşların faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu.

7- Yeni vergi yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmeyebaşlandı.

8- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi inal Batu haftalık basın toplantısında, Libya Lideri Muammer Kaddafi'nin, ülkedeki cezaevlerinin yıkılarakaralarında yabancıların da bulunduğu tüm mahkumların serbest bırakılması yolunda bir süre önce aldığı karar çerçevesinde 10 Türk mahkumun serbestbırakıldığını bildirdi.

9- ANAP Ankara Milletvekili Alpaslan Pehlivanlı başkanlığındaki TBMMAdalet.Komisyonu üyeleri Ankara Merkez Kapalı, Açık Cezaevi ve Çocuk Islahevi'nde incelemelerde bulundular.

10- SHP Grup Başkan Vekili Hikmet Çetin düzenlediği basın toplantısında, zorunlu tasarruf yasasının, anayasanın eşitlik ilkesine ve angaryanın yasak olduğunu hükme bağlayan maddesine aykırı olduğunu belirterek, yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvuracaklarını açıkladı.

11- SHP Adana Milletvekili Cüneyt Canver, Başbakan Turgut Özal tarafından cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soruönergesinde, bazı bürokratların aynı zamanda ABD vatandaşı olduklarınındoğru olup olmadığının açıklanmasını istedi.

12- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin Ankara'da iki gün süren Yüksekİstişare Kurulu toplantısı sona erdi.

13- İstanbul'un Elmadağ semtindeki Koç-American Bank ve SaudiAmerican Bank arasında .bulunan bir apartmanın girişine konulan tahrip gücüyüksek bomba büyük hasara yol açtı.

14- Mahkemeye verdiği dava dilekçesindeki sözleri ile CumhurbaşkanıKenan Evren'e hakaret ettiği gerekçesiyle Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan, yazar Aziz Nesin'in avukatı Emin Değer beraat etti.

15- İzmir Buca Cezaevi önünde "oturma eylemi" yaptıkları gerekçesiylepolisçe gözaltına alınan 74 kişi Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na muhalefet ettikleri savıyla DGM'de yargılandı. Mahkeme kurulu, sanıklardan6'sının tutuklanmasına, 10'unun 100'er bin lira kefaletle, 58'inin de tutuksuzyargılanmak üzere salıverilmesine karar verdi.

16- Bitlis merkez köylerinde bir haftadır sürdürülen operasyonlar sonucugözaltına alınan 28 kişiden 13'ü Bitlis Sulh Ceza Mahkemesi'nce tutuklanarakcezaevine gönderildi.

17- Tan gazetesi sahibi Haldun Simavi ve Yazı İşleri Müdürü SüleymanYağız, muzır yayın yaptıkları savıyla İstanbul'da yargılandıkları iki ayrı davada beraat ettiler.

18- İsviçre'nin çokuluslu ilaç şirketi Sandoz'un iki ayrı önaraştırma merkezinde yapılan incelemede, Dr. Ziya Özel'in zakkum ekslresinin, bağışıklık sistemini güçlendirerek, kansere karşı etkili olduğu belirlendi.

19- Belediyelerce alınacak çeşitli vergi ve harçların miktarını belirleyen Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

20- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Baf direnişinin 24. yıldönümüdolayısıyla Güzelyurt'ta düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk halkının iki kesimlilikte güven bulduğunu ve Rumlarla biraradayaşayamayacağını belirterek, "Hiç kimse bize kendi barışını empoze edemez"dedi.

21- La Haye Uluslararası Adalet Divanı, FKÖ'nün BM'deki bürolarının ABDyönetimince kapatılmasından doğan davayı ele alarak ilk oturumun 11 Nisan'da yapılmasını kararlaştırdı.

Öte yandan Ürdün Kralı Hüseyin, Irak'tan dönerken havaalanında KuveytEmiri Şeyh Cabir El Ahmet El Sabah ve üst düzeydeki yetkililerle Körfez Savaşı ile ilgili son gelişmeleri görüştü.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Murphy de dün Sovyetler Birliği'nin başkenti Moskova'ya giderek Sovyet yetkililerle Ortadoğu konusundagörüşmelere başladı.

22- Afganistan Dışişleri Bakanı Abdül Vekil düzenlediği basın toplantısında, Sovyet kuvvetlerinin geri çekilmesi konusunda uzun vadeli bir takvim üzerinde anlaşma sağlanmasına rağmen ortaya bir çok sorun çıkarıldığınıkaydederek, dört maddeli BM barış planı çerçevesinde Sovyet askeriyardımının durdurulması ve Kabil'de mücahitlerin de katılacağı bir koalisyonhükümeti kurulması yönündeki talepleri reddettiklerini açıkladı.

23- Angola, ülkenin orta kesimlerindeki Cuemba çevresinde üç gündürdevam eden çatışmalarda, ırkçı Güney Afrika tarafından desteklenen 180 Unita gerillasının öldürüldüğünü bildirdi.

24- Özbekistan'da yayımlanan Pravda Vostoka gazetesinin haberinegöre, Kırım Türkleri'nin topraklarına dönme isteklerini incelemek amacıyla,Temmuz ayında kurulan Sovyet hükümet komisyonunun, Kırımlı Türk ailelerinKırım'a dönmesine karar verdiği bildirildi.

25- Endonezya'nın en yüksek yasama organı olan Halk Konseyi, DevletBaşkanı Suharto'yu 5. kez devlet başkanlığına seçti.

26- 50 yıl önce Avusturya'nın Almanya tarafından ilhak edilmesininyıldönümü dolayısıyla televizyondan bir konuşma yapan Avusturya DevletBaşkanı Kurt Vvaldheim, Avusturyalı Naziler tarafından işlenen suçlardan dolayı "Devlet Başkanı sıfatıyla" özür diledi.

11 MART 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYPGenel Başkanı Süleyman Demirel'i ayrı ayrı kabul ederek olağan görüşmesiniyaptı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren ayrıca 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Ankara'daki Tıp Fakültesi dekanları ile Ankara Tabib Odası Başkanı'nı kabul ederekbir süre görüştü.

2- Başbakan Turgut Özal, dinlenmek ve bazı açılış törenlerine katılmakamacıyla Antalya'ya gitti.

3- Türk montajı üçüncü F-16 uçağı Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan'ın da katıldığı bir törenle Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.

4- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, TBMM Plan ve Bütçe.Komisyonu'ndaDışişleri Bakanlığı bütçesinin görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, ABD,Yunanistan, Bulgaristan ve AT ile olan ilişkiler konusunda bilgi verdi.

5- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in çeşitli konulardaki açıklamasıCumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

6- SHP Kars Milletvekili Mahmut Almak ve SHP Milletvekilleri, cezaevlerindeki haksız ve insanlık dışı uygulamalar konusunda Meclis araştırmasıaçılmasına ilişkin önergeyi TBMM Başkanlığı'na verdiler.

7- Türk-İş'in pahalılığı, iktidarı ve işverenleri protesto eylemlerinin ilki olanyemek boykotu ülke çapında yapıldı.

8- Yeni basın yasa tasarısı Türkiye Gazeteciler Sendikası, Türkiye GazeteSahipleri İşverenleri Sendikası ve Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından tepkiyle karşılandı.

9- Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Fen Fakültesi veİzmir Meslek Yüksek Okulu öğrenci dernekleri İzmir Valiliği'nin kararıyla kapatıldı.

10- Ankara'da bulunan üniversitelerde okuyan bir grup öğrenci, öğrencidernekleri üzerindeki baskıları protesto amacıyla yemek boykotu ve protestoyürüyüşü düzenlediler.

11- Van'da gerçekleştirilen operasyonda, dış piyasa değeri 400 milyon lirayı bulan 1 kilo 125 gram saf eroin ile 2 kilo 954 gram bazmorfin ele geçirildi.

12- Diyarbakır'da 20 bin kişinin katıldığı "İsrail'i kınama" mitingi yapıldı.

13- Adana E tipi cezaevindeki siyasi tutuklu ve hükümlülerden 10'ununaçlık grevine başladığı bildirildi.

14- İzmir'in Buca Cezaevi önünde oturma eylemi yaptıkları gerekçesiyletutuklanan 16 kişiden 10'u kefaletle serbest bırakıldı.

15- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut tarafındangörevinden alınan SSK. Genel Müdürü Fikret Yağmur hakkında davaaçılmasına karar verildi.

16- İstanbul Eminönü eski Belediye Başkanı Tahir Aktaş, başkanlığısırasında Silahtarağa Mani'nin yıkımı olayında görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 3 ay hapis cezasınaçarptırıldı.

17- Gecekondu Yasası'nda değişiklik yapan yasa Resmi Gazete'deyayımlanarak yürürlüğe girdi.

18- 9 ilde "Olağanüstü hal" uygulanmasının uzatılmasına ilişkin TBMM kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

19- Çevre kirlenmesiyle mücadelede yapılan harcamalar için kirletendenpay alınmasına ilişkin kanun değişikliği Resmi Gazete'de yayımlanarakyürürlüğe girdi.

20- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz Temsilciler Meclisi Tahsisatlar AltKomitesi'nde yaptığı konuşmada, "NATO zirvesinde Özal ve Papandreu'nunbirbirleriyle, hasmane olmayan bir havada geçen temaslarını, büyülenmiş birşekilde seyrettiklerini" açıkladı.

21- ABD Başkanı Ronald Reagan ingiliz ITN televizyonunda yaptığı konuşmada, uzun menzilli nükleer silahlarla ilgili bir anlaşma imzalanmayacak olsa bile, zirve için SSCB'ye gideceğini bildirdi.

22- ABD Beyaz Saray Sözcüsü Lesly Arsht yaptığı açıklamada, PanamaGenelkurmay Başkanı Noriega görevden alınıp ülkede demokratik birhükümet kuruluncaya kadar, bu ülkeye yapılan aylık ödemelerin Başkan Reagan'ın talimatıyla durdurulduğunu bildirdi.

23- Sovyetler Birliği'nin Azerbaycan Cumhuriyeti'ndeki Karabağ özerkbölgesinin Ermenistan'a bağlanmasını isteyen Ermeniler, Erivan kentinde birsaatlik greve gittiler.

24- Sri Lanka'da bir otobüse bomba atılarak ateş açılması sonucu 16 kişiöldü.

25- İtalya'da Giovanni Goria başkanlığındaki hükümet istifa etti.

26- Vietnam Başbakanı Pham Von Dong geçirdiği kalp krizi sonucu öldü.

12 MART 1988

1- Dinlenmek ve bazı tesislerin açılış törenlerine katılmak üzere Antalya'nın Alanya ilçesine bağlı Side'de bulunan Başbakan Turgut Özal, Türk-İş'inyemek boykotunun basın ve TRT'nin tüm çabalarına karşın, başarısız olduğu değerlendirilmesini yaptı.

2- İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli, Antalya'nın Alanya ilçesine bağlıSide'de yaptığı açıklamada, şehirlerde trafiğin denetlenmesi yetkisinin belediyelere, şehir dışındaki bölgelerde de polise bırakılması konusundaçalışmalar yaptıklarını söyledi.

3- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel, Türk Ocakları'nınyeni devre 2. olağan Kurultayı'nda yaptığı konuşmada. "Münevverlerimiz,çeşitli kampanyalarla baskı altında tutuluyor" dedi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut Ankara'da yaptığıaçıklamada, çalışma yasalarında yapılacak değişikliklerin bu ay Başbakanlığasevk edileceğini belirterek, "Bunlar Mayıs ayı sonuna kadar kanunlaşacaktır"dedi.

İmren Aykut ayrıca, Türk-İş'in çağrısı üzerine 1,5 milyon işçinin dün yaptığıyemek boykotunu "zarif bir protesto" şeklinde nitelendirdi.

5- Antalya'nın Alanya ilçesine bağlı Side'de bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt, burada yaptığı açıklamada, "Türkiye'de nükleersantraller kurulması gerektiğini" savunarak, "Radyasyonun azı yararlıdır dedi.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Partisinin Polatlı ilçe Kongresine katılmak üzere Polatlı'ya gitti.

Süleyman Demirel bu arada gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularınıcevaplandırdı.

RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ise partisinin Bölge bölge toplantısına katılmak ve daha sonra da bazı işadamlarıyla görüşmek üzere İzmir'egitti

Erbakan İzmir'de düzenlediği basın toplantısında Türkiye'ye yeniden milligörüşün yön vermesi için seferberlik başlattıklarını söyledi.

7- SHP Parti Meclisi'nin iki gün süren çalışmalarının ardından yayımlananbildiride, pahalılık ve işsizliğin sosyal ve siyasal açıdan tehlikeli boyutlara dayandığı belirtilerek, "Yunan Başbakanı ile yapılan kişisel temaslarda gereksizjestler yapıldığı" kaydedildi.

8- İstiklâl Marşı'nın kabulünün 67. yılı törenlerle kutlandı.

Ankara Valisi Saffet Arıkan Bedük törende yaptığı konuşmada, "istiklâlMarşı, milli birlik ve bütünlüğümüzün, bağımsızlık ve kahramanlığın sembolüdür" dedi.

9- Basın Konseyi Yüksek Kurulu ilk toplantısını İstanbul'da yaparak, konsey başkanlığına Prof. Dr. Faruk Erem'i, ikinci başkanlığa da gazeteci-yazarOktay Ekşi'yi seçti.

10- Türk-lş Genel Başkanı Şevket Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada,"Türk-lş'in bundan sonra yapacağı toplantıların TRT'ye kapalı olduğunu" bildirdi.

11- Buca Cezaevi'nde tek tip elbise uygulaması kaldırıldı.

12- Çeşitli kuruluşlara yapılan atamalar Resmi Gazete'de yayımlandı.

13- AT Topluluğu Genel Sekreteri Prof. Emile Noel'in Türkiye'nin AT'nabaşvurusuyla ilgili demeci Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

14- Yunanistan'daki Amerikan üsleriyle ilgili anlaşmanın yenilenmesi konusunda iki ülke arasında sürdürülen görüşmelerin dördüncü turu tamamlandı.

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Sotiris Kostopulos görüşmelerle ilgili olarak yaptığı açıklamada, Amerikan ve Yunan heyetlerinin iki ülkenin konuyla ilgili tutumlarını ayrıntılı biçimde incelediklerini ve Yunan tarafının istekleri konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

15- İsrail uçakları Güney Lübnan'daki Filistin üslerini bombaladı. 250 Arapasıllı İsrail polisi dün görevlerinden istifa ettiler.

İsrail savaş uçaklarının ayrıca Sayda kenti çevresindeki Filistin mevzilerinibombalamasının ardından, Tel Aviv'de yaşayan yaklaşık 100 bin kişi, ABD'ninOrtadoğu'da barış için önerdiği plan lehinde bir gösteri yaptı.

16- Lübnan'da yaşayan 150 bin kişilik Ermeni toplumu, SSCB'nin Azerbaycan Cumhuriyeti'nde kısa bir süre önce Ermeniler ile Azeriler arasındaçıkan çatışmaları protesto amacıyla greve gittiklerini açıkladılar.

13 MART 1988

1- Başbakan Turgut Özal, ANAP-Antalya il kongresinde bir konuşmayaptı.

2- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan Güneş gazetesinin,bakanlığı ile ilgili sorularını cevaplandırdı.

3- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz partisinin Rize il kongresine katılmak vebölgede incelemelerde bulunmak üzere Rize'ye gitti.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Bülent Akarcalı, Türkiye'nin bütünbölgelerindeki doktorlara mektup göndererek, "Önemli bir halk sağlığı problemi haline gelen sigara salgını konusunda başarılı ve kalıcı sonuçlar alınması ancak hekimlerimizin konuya sahip çıkmalarıyla mümkündür" dedi.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut, SHP İzmir MilletvekiliNeccar Türkcan tarafından verilen "Bağ-Kur emeklilerinin ekonomik ve sosyalsorunlarına ilişkin" yazılı soru önergesini cevaplandırdı.

6- Başbakan Turgut Özal ile birlikte Antalya'da bulunan Enerji ve TabiiKaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt, gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, 60bin kişinin çalıştığı TEK'te 97 kişinin işten atılmasının sözkonusu olduğunubelirterek, "Sisteme uymayan, çalışmayan veya çalıştığı yere yük olan adamıişten atmamız hakkımız. Bizde değil, her yerde böyle" dedi.

7- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Bolu'nun Düzce ilçesinde partisinin düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada hükümeti eleştirdi.

8- MÇP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş, Çorum ve Bayat'ta yaptığı konuşmalarda, dış politikada'"tavizkar" politikadan kaçınılması gerektiğinisöyledi.

9- SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar, parti genel merkezinde düzenlediğibasın toplantısında, Türk-İş'in Türkiye genelinde gerçekleştirdiği yemek boykotunu başarılı olarak niteleyerek, "işçiler, demokrasinin ve ülkenin sahipleriolduklarını çok olgun bir biçimde belirttiler" dedi.

10- ANAP'm Antalya, Bursa, Erzurum, Uşak, Rize, Afyon ve Aydın il kongreleri yapıldı.

11- TRT Basınla İlişkiler ve Protokol Müdürlüğü tarafından yapılanaçıklamada, Türk-İş'in toplantılarını TRTye kapatma kararı almasının üzüntü ile karşılandığı bildirildi.

12- Tutuklu TİP Genel Sekreteri Nihat Sargın, Başbakan Turgut Özal'a birmektup göndererek, işkence iddialarının takibe alınması gerektiğini söyledi.

13- Atatürk'ün Harp Okulu'na girişinin 89. yıldönümü törenlerle kutlandı.

14- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen tratik kazalarında 19 kişiöldü, 28 kişi yaralandı.

15- İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhammed Cevad Larijani Ekonomikİşbirliği Teşkilatı Yüksek Konseyi'nin 14 Mart günü Ankara'da yapılacak olan 5.toplantısına katılmak üzere Türkiye'ye geldi.

16- Polonya'nın Ankara Büyükelçisi Kazımerz Michalski, Dışişleri BakanıMesut Yılmaz'ı makamında ziyaret ederek, Polonya Dışişleri Bakanı Marian Orzeckhoçski'nin davetini iletti.

17- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz'ın Batı Trakya'daki Türk azınlıkla ilgilisözlerine cevap veren Yunanistan hükümet sözcüsü Sotiris Kostopulos,"Yunanistan'ın Batı Trakya'daki Müslüman azınlığa yönelik politikası çok sayıdaülkeye örnek oluşturacak düzeydedir. Bu z_ ten, azınlığın, nüfus, kültür veekonomik gelişiminden de anlaşılmaktadır" dedi.

18- Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Yeorgios Vasiliu, Yunanistan Cumhurbaşkanı Hristos Sartzetakis'in resmi davetlisi olarak Yunanistan'ın başkenti Atina'ya gitti.

19- İran-lrak arasında cuma günü sona erdirildiği bildirilen kentler savaşıIrak'ın İran'ın başkenti Tahran'a füze saldırısıyla tekrar başladı.

20- ABD Adalet Bakanı Edwin Meese, Birleşmiş Milletler'deki FKÖ temsilciliğinin 10 gün içinde kapatılmasını isteyen mektubu, örgütün New York'dakibürosuna gönderdi.

21- Kosta Rika Devlet Başkanı ve Orta Amerika Barış planının mimarı Oscar Arias, Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov'a bir mektup göndererek,Orta Amerika'da mücadele veren solcu gerillalara silah sağlamaktan vazgeçmesini istedi.

14 MART 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren incelemelerde bulunmak üzereİstanbul'a gitti.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Türk Veteriner Hekimler Birliği'ni ziyaret ederek, yöneticilerle bir süre görüştü.

3- AT işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Ali Bozer yaptığı açıklamada, topluluğun Türkiye'yi tam üyeliğe almak istememesi durumunda "kapıyı çalmadaısrarlı olmayacaklarını" söyledi.

4- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, DYP Hatay Milletvekili MuratSökmenoğlu'nun "Bulgaristan'da yaşayan soydaşlarımızın sorunlarınınçözümü amacıyla ne gibi önlemler alındığı" konusunda verdiği yazılı soruönergesini cevaplandırdı.

5- Marmara Ekici Tütün Piyasası, Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin tarafından Bursa'da açıldı.

6- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel ve Devlet BakanıCemil Çiçek Ankara'da düzenledikleri ortak basın toplantısında çeşitli konularda açıklamalarda bulundular.

7- Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Devlet Bakanlığı tarafından ortaklaşayürütülen Türk el halıcılığını geliştirme projesi çerçevesinde üretilen 3 binhalının yer aldığı sergi,Ankara Atatürk Kültür Merkezi'nde Kültür ve Turizm Bakanı Tınaz Titiz tarafından açıldı.

Öte yandan resmi ziyaret amacıyla Ankara'da bulunan Çin Halk Cumhuriyeti Kültür Bakanı Wang Meng, Kültür ve Turizm Bakanı Tınaz Titiz ile birgörüşme yaptı.

8- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, göreve yeni başlayan AnayasaMahkemesi Başkanı Mahmut Cuhruk ve Başkanvekili Yekta Güngör Özden'iziyaret ederek bir süre görüştü.

9- Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, İzmir'de Egeli sanayicilerle bir toplantı yaptı.

10- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Eskişehir'de düzenlenen"Tüketiciyi Koruma ve Çalışanların Sorunları" konulu seminerde yaptığı konuşmada, "Hükümet, işçinin sorunlarını görmezlikten gelmeye devamederse, eylemlerimiz daha açık bir şekilde devam edecektir" dedi.

11-14 Mart Tıp Bayramı törenlerle kutlandı.

12- Ankara Cumhuriyet Savcılığı.DYP Genel Başkanı Süleyman Demireltarafından, TRT Genel Müdücü Tunca Toskay hakkında yapılan suç duyurusuna takipsizlik kararı verdi.

13- Bir süre önce Ankara'nın Gölbaşı ilçesi Belediye Başkanlığındanalınan Mümtaz Sarıtaş, "Görevi ihmal etmek ve kötüye kullanmak" iddialarıylaAnkara 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakkında açılan 6 davadan beraat etti.

14- TBKP yöneticileri Haydar Kutlu ve Nihat Sargın hakkında DGMSavcılığı'nca hazırlanan iddianame tamamlandı.

15- Libya ve Irak hesabına casusluk yaptığı iddiasıyla Genelkurmay AskeriMahkemesi'nde üçüncü kez yargılanan gazeteci-yazar İlhan Bardakçı ve Libya Büyükelçiliği eski tercümanı Süleyman Tukaç yeniden 15'er yıl ağır'hapiscezasına çarptırıldılar.

16- Dün Türkiye'ye gelen Büyükelçi Lynn Hansen başkanlığındaki ABDDışişleri Bakanlığı heyeti temaslarına başladı.

17- Avrupa Müttefik Kuvvetler Kurmay Başkanı Orgeneral Robert Reed,resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

18-İngiliz yayın organı BBC televizyonunda Ermeni sorunu ile ilgili birprogramda konuşan Prof.Dr. Türkkaya Ataöv, Ermenilerin belge sahtekarlığıyaptığını ispat ederek,katledilen Türklerin fotoğraflarını gösterdi.

19- ABD Donanma Bakanlığı tarafından hazırlattırılan ve Pentagon'a sunulan bir raporda Türkiye; İsrail, Tunus ve Mısır'la birlikte yeni üsler için"seçenek" olarak gösterildi. Bu arada söz konusu raporda Yunanistan'dakiüslerin kapatılması durumunda K.brıs adasının da güçlü bir seçenek olabileceği, Rum kesiminde bir üs kurulabilmesi için ABD'nin Kıbrıs sorununu"çözmeyi taahhüt edebileceği" belirtildi.

20- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Yunanistan'ın başkentiAtina'yı ilk kez resmen ziyaret etmekte olan Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Yeorgios Vasiliu ile Kıbrıs konusunda Atina ve Lefkoşa'nın izleyecekleri siyasetüzerinde görüşmelerde bulundu.

21- ABD'nin New York kentinde Ermeniler tarafından düzenlenen birgösteride, Karabağ özerk bölgesinin Azerbaycan'dan alınıp Ermenistan'abağlanması istendi.

Bu arada New York'taki Balkan Türkleri Amerikan Birliği ve AzerbaycanAmerikan Birliği, Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov'a bir mesajgöndererek "Ermenistan ve Azerbaycan'da uluslararası kışkırtıcılara hoşgörügösterilmemesini" istediler.

22- İsrail'in işgal altında tuttuğu Gazze ve Batı Şeria'da çıkan olaylarda İsrailaskerlerin Filistiliyiyaraladılar.

23- Afganistan Devlet Başkanı Necibullah, yaptığı açıklamada, dini konularda tavsiyelerde bulunmakla görevli bir islam Konseyi kuracaklarını söyledi.

24- Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov resmi bir ziyaret için Yugoslavya'ya gitti.

15 MART 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Harbiye Orduevi'nde gazete sahip veyöneticileriyle yaptığı toplantıda gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularınıcevaplandırdı.

2- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Çin Halk Cumhuriyeti Kültür BakanıWang Meng başkanlığındaki heyeti kabul ederek bir süre görüştü.

3- Başbakan Turgut Özal Antalya gezisi sırasında gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, İzmit'in Gebzeilçesinde 15. Kolordu'ya bağlı birliklerde incetemelerde bulunduktan sonraİstanbul'a gitti.

5- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Ankara'da çeşitli konulardaaçıklamalarda bulundu.

6- Sayıştay, ücretsiz izin kullanan devlet memurunun, kendisi,eşi, bakmakla yükümlü olduğu ana, baba ve çocuklarının tedavi giderlerinin çalıştığıkurumca karşılanmasına karar verdi.

7- Adalet Bakanlığı'nca hazırlanan,11-18 yaş arasında işlenen suçlarla ilgili sabıka kayıtlarının silinmesini öngören tasarı Bakanlar Kurulu'na verildi.

8- Dışişleri Bakanlığı, tarifeli yolcu uçakları dışında hiçbir ülkenin uçaklarınaİran ve Irak'a hava sahamızdan geçiş izni verilmeyeceğine ilişkin hükümet Kararını Iran ve Irak Büyükelçiliklerine bildirdi.

9- RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan İzmir'de çeşitli konulardaaçıklamalarda bulundu.

10- SHP grubunda İsrail'in Filistin halkına karşı giriştiği dayak politikasıkonusunda genel görüşme açıldı.

11- Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral Necdet Üruğ,Danıştay'da hizmet kusuru nedeniyle dava açmak üzere Başbakanlıktan 2QÜ.milyon liralık tazminat talep etti.

12- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan'ın "sıfatı ve hizmeti nedeniyle

hakaret edildiği" savıyla yaptığı başvuru üzerine Cumhuriyet Gazetesi yazarı Uğur Mumcu ve Yazı işleri Müdürü Okay Gönensin hakkında açılandavaya İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

13- Türkiye Denizcilik İşletmeleri'ne ait "Gemlik" adlı yolcu vapurundaçıkan yangında, tedbirsiz davrandıkları gerekçesiyle gemi kaptanı ile ustabaşıve postabaşı hakkında dava açıldı.

14- Dernekler Kanunu'nda yapılan bir değişiklikle dernek genel kurullarında üyelerin yerine vekaletle oy vermesini yasaklayan kanun Resmi Gazete'de yayımlandı.

15- İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhammed Cevad Larijani, Dışişleri Bakanı Mesut Yılmazla görüştükten sonra Ankara'da düzenlediği basın top-.îanîısmda, Türkiye'nin yeni bir girişimde bulunmasından memnuniyet duyacakların! belirtti.

Bakan Larijani Antalya'ya giderek Iran Başbakanı Mir Hüseyin Musavi'ninmesajını Başbakan Turgut Özal'a iletti.

16- Federal Almanya'dan Türkiye'ye yapılacak olan 580 milyon marklıközeî askeri yardıma ilişkin anlaşma, Bonn'da Türkiye'nin Federal AlmanyaBüyükelçisi Oktay işçen ve Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri JurgenSüdhoff tarafından imzalandı.

17- Belçika'nın Brüksel kentinde gerçekleşen "Akdeniz Grubu" oturumunda Yunanistan, Rum mal varlıklarının transferini yasaklayan "1964 Kararnamesini"^ Ankara geriye dönük olarak kaldırmadığı için şimdiye kadar imzalamayı reddettiği "uyum anlaşmasını" onaylayacağını resmen bildirdi.

18-KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktas KKTC'nin resmi ajansı TAK'averdiği demeçte, Türkiye gazetelerinde "Kıbrıs'ta taviz verilmemesi için Ankara'ya rest çektiği" şeklinde yayımlanan haberi "spekülasyon" olarak nitelendirerek,'Anavatan Türkiye'ye güvenlerinin tam olduğunu ve herhangi bir endişelerinin bulunmadığını kaydetti.

19- İsrailli yetkililer, Gazze Şeridi'nde gece sokağa, çıkma yasağı konulmasından sonra Filistinlilerin Gazze Şeridi ile Batı Şeria arasında gidip gelmeleri yasaklands.

Bu arada Batı Şeria'da çıkan olaylarda iki Filistinli öldürüldü, 5 Filistinli yaralandı, iki bölgede de genel greve gidildi.

Öte yandan İsrail Başbakanı İzak Şamir ABD'deki temaslarını sürdürüyor.

20- Sovyetler Birliği Başsavcı Yardımcısı Alexandre Katuşev, Moskova'dayaptığı açıklamada, geçen ay sonunda başlayan etnik çatışmalar sırasında 32 kişinin öldüğü Azerbaycan'ın Sumgait kentinde, planlı katliam gerçekleştirildiği yolundaki haberleri doğruladı.

21- Afganistan sorununun çözümü için Afganistan ile Pakistan arasındaCenevre'de dolaylı görüşmeler sürerken, Afganistan Devlet Başkanı Necibullah Sovyet TASS Ajansına yaptığı açıklamada, ülkede bir koalisyonhükümetinin kurulması amacıyla mücahitlerle "ne zaman nerede olursa olsun"görüşmelere başlamaya hazır olduğunu bildirdi.

16 MART 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Dışişleri eski bakanlarından Vahit Halefoğlu'nu İstanbul Harbiye Orduevi'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2- Avrupa Konseyi çerçevesinde kuzey yarıkürenin zengin ülkeleri ilegüney yarıkürenin yoksul ülkeleri arasında diyalogu amaçlayan "Ticaret, Finans ve Kalkınma İşbirliği" konulu yuvarlak masa toplantısı Antalya'daBaşbakan Turgut Özal'ın konuşmasıyla başladı. Başbakan Turgut Özal dahasonra Ankara'ya döndü.

3- SHP Grup Başkanlığı, Filistin konusunda Meclis'in tutumunu belirlemek amacıyla danışmanlık kurulunu toplantıya çağırdı.

Bu arada SHP Genel Başkanı Erdal inönü grup bildirisini açıklarken,İsrail'in Batı Şeria ve Gazze'de sürdürdüğü işgale son vermesini istedi.

4- Anayasa Mahkemesi Başkanı Mahmut Cuhruk'un çeşitli konulardakiaçıklaması Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

5- Bakanlar Kurulu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdembaşkanlığında yaptığı toplantıda, Maliye ve Gümrük Bakanlığı bünyesinde yeminli mali müşavirlik kurulunun oluşturulmasına karar verdi.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, yeminli mali müşavirlik mesleğininoluşması gerektiğini, müşavirlik hizmeti geliştikçe özerk bir meslek odasınadönüşeceğini belirterek, "ilk adım olduğu için başlangıçta Maliye Bakanlığıbünyesinde bir kurul oluşturularak bu konu gündeme getirilmiştir" dedi.

6- Hükümet, 4 yasada değişiklik öngören yasa tasarısını TBMMBaşkanlığı'na sundu. Tasarı ile orman, iş, karayolları trafik yasaları ile tarımdakendi adına çalışanlarla ilgili yasadaki ceza hükümleri yeniden düzenliyor.

7- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu Ankara'da yaptığı açıklamada, DiyarbakırSıkıyönetim Askeri Ceza ve Tutukevi'nde 19 Şubat 1988 günü açlık grevi sonucu ölen Mehmet Emin Yavuz'un ölüm nedeninin mide kanaması olduğunusöyledi.

8- TBMM Adalet Komisyonu'nda Pişmanlık Yasası'nm süresini 2 yıl dahauzatan tasarı görüşülerek kabul edildi.

9- Çiftçilerin, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının 5 milyon liralık bölümünün 10 yıl vadeyle 10 taksitte, ödenmesini,200 bin liralık bölümünün de affını öngören yasa önerisi, Tarım OrmanKöyişleri Komisyonu'nda görüşülerek reddedildi.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu'nun çeşitli konulardakiaçıklaması Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

11- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Genel İdare KuruluToplantısı'ndan sonra gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı.

12- DYP Hatay Milletvekili Murat Sökmenoğlu ve bazı DYP MilletvekilleriTRT'deki yolsuzluk iddiaları hakkında Meclis araştırması açılmasına ilişkinönergeyi TBMM Başkanlığı'na verdiler.

Bu arada DYP Meclis Grup Başkanvekili Koksal Toptan düzenlediği basıntoplantısında, üniversitelerden kaydı silinen öğrenciler ite yeraltında çalışanmaden işçilerine tazminat verilmesine ilişkin yasa önerisini TBMMBaşkanlığı'na verdiklerini açıkladı.

13- DSP Keçiören ilçe Yönetim Kurulu üyeleri, görevlerinden ve partidenistifa ettiler.

14- Antalya'da yapılan kazılarda bulunan kaçak.olarak yurtdışına götürülenLikya sikkeleri ABD'nin Los Angeles'ta düzenlenen bir müzayedede satışasunulurkön ele geçirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı olayael koydu.

15- Türk-İş'in toplu sözleşmeler konusunda aldığı ilke kararlarının uygulamaya girmesi üzerine 3 sendika, Türk-İş'in ilkeleri çerçevesinde, toplusözleşme görüşmelerini durdurdular, uyuşmazlığa gittiler, grev kararı aldılar.

16-1200 isçinin çalıştığı Dokusan Fabrikası'nda, ücret ve sosyal haklardaki ödeme aksaklıklarına bağlı olarak üç gün devam eden yemek boykotu sonunda, bir grup işçi tazminatsız olarak işten çıkarıldı.

17- İstanbul Emniyet Narkotik Şube Müdürlüğü Elemanları Fatih'tedüzenledikleri bir operasyonla dış piyasa değeri 2 milyar 100 milyon lira olan14 kilo eroin ele geçirdiler.

18- Milliyet Gazetesi'nin düzenlediği 1988 Haldun Taner Öykü Ödülü'nü"Karanfil Gece Kursu" adlı öyküsüyle Nazlı Eray kazandı.

19- Tekel işletmeleri Basın Müşaviri, eski Kurucu Meclis üyesi ve gazeteciBabür Ardahan İstanbul'da öldü.

20- Başbakan Turgut Özal ile Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun Belçika'nın başkenti Brüksel'de bu ay başında vardıkları mutabakatçerçevesinde, Ege'de askeri tatbikatların yürütülmesi ile askeri uçaklarınuçuşları konusundaki sorunların incelenmesi için oluşturulmasına karar verilen alt komitenin kuruluş çalışmaları başladı.

21- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut Federal Almanya gezisi sırasında Bonn Havaalanı'nda Türk gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı.

22- Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Yeorgiös Vasiliu, Yunanistan'ın başkentiAtina'da görevli yabancı basm mensuplarının katıldığı basın toplantısında,Kıbrıs sorununu ilgilendiren soruları cevaplandırarak, Rum tarafına kurmayıdüşündükleri bir üniversiteye Türk öğrenci de alınacağını ve bunların Türkçeders göreceklerini söyledi.

23- Nikaragua ordusunun karşı devrimci Contralar'a karşı büyük bir saldırıbaşlatarak onları zor duruma düşürmesi ve izlemek amacıyla komşu Hondurastopraklarına girmesi haberi üzerine bir açıklama yapan Beyaz Saray SözcüsüMarün Fitzwater, Nikaragua'deki Sandinista birliklerinin rejim aleyhtarı Contragerillalarını takip etmek bahanesiyle Honduras'a girdiklerini söyledi ve "ABDyönetimi, işgal hariç, bütün yolları Nikaragua'ya karşılık vermek içindüşünüyor" dedi.

Bu arada Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega Nikaragua halkına olasıbir Amerikan müdahalesine karşı "uyanık ve hazırlıklı olma" çağrısında bulundu.

24- BM Güvenlik Konseyi, İran ile Irak'tan aralarındaki "Kentler Savaşmahemen son termeleri çağrısında bulunarak iki ülke arasındaki yeni barışgörüşmelerinde BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'a yardımcı olunmasını istedi.

25- Ortadoğu sorununa bir çözüm bulmak amacıyla ABD tarafından ortayaatılan "barış planı" üzerinde İsrail ile ABD anlaşamadı. Planı görüşmek üzereWashington'a giden İsrail Başbakanı İzak Şamir'in Başkan Ronald Reagan veDışişleri Bakanı George Shultz ile yaptığı görüşmelerde olumlu bir sonucavarılamadı.

İsrail işgali altındaki topraklarda ise Filistinlilerin gidiş gelişinin yasaklandığıayrıca dış dünya ile telefon bağlantısının kesildiği bildirildi.

26- Hindistan'da Başbakan Rajiv Gandi'yi istifaya zorlamak ve erken seçimkararı çıkarmak için muhalefet partilerinin çağrısı üzerine dün düzenlenen

27- Yugoslavya ziyaretini sürdüren Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov,başkent Belgrad'da parlamentoda yaptığı konuşmada, "Dünyanın patlamayaen hazır bölgelerden biri" olarak nitelendirdiği Akdeniz'de "gerilimin azalması"için ABD'ye bazı öneriler sundu.

17 MART 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Başbakan Turgut Özal'ı ÇankayaKöşkü'nde kabul ederek haftalık görüşmesini yaptı.

Başbakan Özal görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Evren'e, Antalya gezisi ve turizm potansiyeli hakkında bilgi sunduğunu söyledi.

Özal,MİT Raporu ile ilgili bir soru üzerine de, "MİT içerisinde hazırlanan önaraştırmayı kâfi görmediğini, bu nedenle üç müfettişi görevlendirdiğini" belirtti.

2- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut başkanlığında ANAP, SHP ve DYPgrup başkanvekillerinin katıldığı Danışma Kurulu toplantısında alınan, İsrail'inbölgede yaşayan Filistinlilerin insanlık haklarını acımasızca ihlâl eden şiddethareketlerinin kınandığı temenni kararı Genel Kurul'un bilgisine sunuldu.

3- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamada,İran, Irak ve Suriye sınırlarındaki Jandarma birliklerinin çekilerek, bu sınırlarınkorunması görevinin Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na devredileceği bildirildi.

4- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, TBMM Grup Başkanvekili Deniz Baykal'la birlikte İzmir'e gitti.

5- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel Milliyet Gazetesine yaptığı açıklamada, üniversiteye giriş sınavlarını kaldırmayı plânladıklarını,bu amaçla bir proje çalışması başlattıklarını bildirdi.

6- Sanayi ve Ticaret Bakanı Şükrü Yürür, Bakanlığının bütçesiningörüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, tüketici haklarının korunmasınayönelik mevzuat hükümlerinin, günün koşullarına göre yenidendüzenleneceğini açıkladı.

7- Kültür ve Turizm Bakanı Tınaz Titiz Ankara'da yaptığı açıklamada, Bakanlık yayınları içerisinden daha önce bastırılmış olmasına rağmen sonrakidönemlerde yasaklanmış bütün kitapların serbest bırakıldığını söyledi.

8- SHP Milletvekilleri TBMM Başkanlığı'na askerlik süresinin 12 aya indirilmesi için yasa teklifi sundu.

9- DYP Hatay Milletvekili Murat Sökmenoğlu, Başbakan Turgut Özal tarafından cevaplandırılması istemiyle MİT Raporu ile ilgili bir soru önergesiniTBMM Başkanlığı'na sundu.

10- Türkiye Dış Ticaret Derneği (TÜRKTRADE) tarafından hazırlanan "DışTicaret Sermaye Şirketleri Kanun Taslağı", ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Yusuf Bozkurt Özal ve üst düzeydeki kamu yöneticilerine sunuldu.

11- Kent-Koop, 14 kent kooperatif birliğinin katılımıyla, Kent Kooperatifleri Merkez Birliği'ni kurdu ve Başkanlığa Murat Karayalçın getirildi.

12- Türk Basın Birliği tarafından Ankara'da düzenlenen törenle 1987Hakkı Tarık Us Başarı ve Basın Hizmet Ödülleri sahiplerine verildi.

13 Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan'ın, kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu gerekçesiyle, Cumhuriyet Gazetecilik ve Matbaacılık T.A.Ş. Yazıişleri Müdürü Okay Gönensin ile gazetenin yazarlarından Uğur Mumcuhakkında açtığı 100 milyon liralık tazminat davası Yenimahalle 4. Asliye HukukMahkemesi'nde başladı.

Bu arada Bakan Vuralhan'ın şikayet dilekçesi üzerine İstanbul BasınSavcılığı'nca bir dava daha açıldı.

14- Emekli Korgeneral Nevzat Bölügiray hakkında İstanbul DGMSavcılığı'nca orduyu yasalara aykırı olarak "İtaatsizliğe ve vazifelerini ihlaleteşvik" etmek İddiasıyla açılan davada beraat kararı verildi.

15- Haftalık 2000'e Doğru dergisinin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü FatmaYazıcı ve istihbarat Şefi irfan Taştemur hakkında MiT Raporunu yayımladıklarıgerekçesiyle İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

16- Türk-İş'e bağlı Dok Gemi-lş Sendikası Genel Başkanı Nazım Turhakkında "Cumhurbaşkanına gıyabında hakaret ettiği" iddiasıyla açılan davaİstanbul 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başladı.

17- "16 Mart katliamının" protestosu sırasında gözaltına alınan 7 öğrenciİstanbul DGM'ce tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

18- Bornova Cumhuriyet Savcılığı, geçen hafta Cuma günü kapatılan dörtöğrenci derneği ve yöneticileri hakkında takipsizlik kararı verdi.

19- Resmi temaslarda bulunmak üzere Federal Almanya'da bulunanÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut, Federal Alman Çalışma Bakanı Blüm'le bir görüşme yaptı.

Aykut daha sonra yaptığı açıklamada, Federal Alman şirketlerinin dekatkıda bulunacağı bir çalışma ile yurda kesin dönüş yapan gurbetçiler vebunların çocuklarına mesleki eğitim kazandırılacağını söyledi.

20- Avrupa Konseyi desteğinde düzenlenen Europa Mostrayarışmasında çevre düzenleme ödülü Bursa Beledıyesi'ne verildi.

21- ABD Dışişleri Bakanlığı, Panama'daki ABD hava üssü girişinin Panamabirliklerince kapatıldığı ve Panama Kanalı Komutanlığı ile olan telefonbağlantısının kesildiği yolundaki haberleri yalanladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Charles Redman, Panama birliklerinin,ABD üssünün diğer savunma bakanlığının girişini kapattıklarını,telefonbağlantısının da aşırı yüklenme nedeniyle kesildiğini bildirdi.

Bu arada Uluslararası Af Örgütü de bir rapor yayımlayarak, Panama'dahükümet karşıtlarına karşı aşırı şiddet kullanıldığını bildirdi.

22- ABD Başkanı Ronald Reagan, ABD'yi ziyaret etmekte olan İsrailBaşbakanı İzak Şamir ile görüştükten sonra gazetecilere verdiği demeçte,"ABD Ortadoğu planını bölmeyecek ve girişiminden vazgeçmeyecektir" dedi.

İsrail Savunma Bakanı İzak Rabin de yaptığı açıklamada, işgal altındaki topraklarda Filistin ayaklanmasını bastırmak için uygulanan ekonomik yaptırımlarınve güç kullanımının, olaylar son buluncaya kadar genişletilerek sürdürüleceğini bildirdi.

23- ABD Beyaz Saray Sözcüsü Marlin Fitzwater tarafından yapılanaçıklamada Başkan Ronald Reagan'ın "Nikaragua Sandinista silahlı güçlerininHonduras'a geçmeleri ve Honduras hükümetinin isteği üzerine" acilen birlikgönderme emrini verdiğini söyledi.

24-15 aydır devam eden irangate olayı ile ilgili soruşturmada büyük jüriBeyaz Saray Milli Güvenlik işleri eski danışmanları Yarbay Oliver North ve Amiral John Poindexter, emekli general Richard Secord ile işadamı Albert Hakim'isuçlu buldu.

25- İsrail savaş uçakları, Beyrut'un güneydoğusunda Dürzi milislerin denetiminde bulunan Şuf Dağları'ndaki Filistin gerilla üslerine saldırdı.

Saldırıda ölen ya da yaralanan olup olmadığı henüz açıklanmadı.

26- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Moskova'da düzenlediğibasın toplantısında, Afganistan ve Pakistan arasında Cenevre'de yapılan dolaylı görüşmelerin anlaşmayla sonuçlanmasını tercih ettiklerini ve bu yoldakiumutlarını koruduklarını belirterek, "Afganistan sorununun çözümüne ilişkinbir anlaşma imzalanmasa bile bu ülkedeki kuvvetlerini geri çekeceklerini" bildirdi.

27- Kolombiya'nın kuzeydoğusunda Boeing-727 tipi bir yolcu uçağınınKalkıştan kısa bir süre sonra dağlık bir bölgeye düştüğü ve uçakta 131 yolcu 8 mürettebat bulunduğu bildirildi.

28- Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de bir otobüsün devrilmesi sonucu60 kişinin öldüğü bildirildi.

18 MART 1988

1- Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığındatoplandı. Toplantıda iç ve dış sorunlar gözden geçirildi.

2- Başbakan Turgut Özal, TV 1'de yayınlanan "Ankara-Washington" adlıprogramda yaptığı konuşmada, ABD ile imzalanan Savunma ve Ekonomikİşbirliği Antlaşmasının (SEİA) ek mektubunda Türkiye'nin imkanlarınınartırıldığını söyledi.

Öte yandan Başbakan Turgut Özal, son bir ay içindeki yurt dışı gezilerinde yaptığı temaslarla ilgili olarak Genelkurmay Başkanlığı'na da en üstdüzeyde bilgi verdi.

3- Devlet Bakanı Yusuf Bozkurt Özal, resmi bir ziyaret için Ürdün'e gitti.

4- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu ile Devlet Bakanı Mehmet Yazar, basmayönelik yeni düzenlemeler getiren yasa tasarıları üzerinde görüş alışverişindebulunmak üzere Devlet Konukevi'nde gazetelerin Ankara temsilcileri ve bazıyazarlarla bir toplantı yaptılar.

Devlet Bakanı Mehmet Yazar, basına yönelik para cezalarını savunarak, bukonuda yapılacak yasal düzenlemelerdeki para cezalarının enflasyon artışınıngözönüne alınması halinde fazla abartılmış olmayacağını söyledi.

5- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, SHP Diyarbakır Milletvekili Fuat Atalay'ınyazılı soru önergesini cevaplandırırken, ceza ve tutukevlerinde mevzuatınöngördüğü cezalar dışında ceza uygulaması yapılmadığını bildirdi. Sungurluayrıca Atalay'ın şikayeti üzerine Eskişehir Cumhuriyet Savcı Yardımcılarıhakkında inceleme başlattıklarını da belirtti.

6- Yargıtay, hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkartılan kaçak iş adamı Kemal Horzum'la ilgili olarak döviz kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle açılan davanın100 bin lira para cezası karşılığında ortadan kaldırılmasını hukuka aykırı buldu.

7- Basın Konseyi Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Erem, kurulunbasın özgürlüğü konusunda yaptığı değerlendirmeyi açıkladı.

8- Tüp Bebek Bilim Kurulu,Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı'nda yapılantoplantıda tüp bebek konusunu karara bağladı.

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca hazırlanan, çalışma yasalarında değişiklik öngören taslaklar, Türk-lş Genel Baş'kanı Şevket Yılmaz.TİSK Genel Sekreteri Kubilay Atasayar ve Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik tarafından tepkiyle karşılandı.

10- Tez-Koop-İş Sendikası, Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü'ne bağlıEmek inşaat Şirketi işyerlerinde grev başlattı.

11- Antalya'da 3 günden beri devam eden, Avrupa Konseyi KuzeyGüney Ekonomik Dayanışması Yuvarlak Masa Toplantısı sona verdi.

12- İstanbul Cağaloğlu'nda geçen Şubat ayında,Filistinlilere uyguladığı insanlık dışı hareketler nedeniyle İsrail'i kınama yürüyüşü düzenledikleri önesürülen 11'i kız 48 öğrencinin yargılanmasına İstanbul DGM'de başlandı.

13- Bakanlar Kurulu'nca yeniden belirlenen resmi ilan fiyat tarifesi ve Zorunlu Tasarruf Yasası Resmi Gazete'de yayımlandı.

14- İsrail'in Arap toprakları üzerindeki Filistin halkına karşı uyguladığıbaskıları protesto etmek amacıyla Şiirt'in Batman ilçesinde, 15 bin kişininkatıldığı bir yürüyüş ve miting düzenlenirken, İstanbul Yıldız Üniversitesi'nde bir grup öğrenci İsrail aleyhine gösteri yaptı.

15- Federal Almanya'nın Köln kentinde bulunan Çalışma ve SosyalGüvenlik Bakanı imren Aykut, Federal Almanya'da çalışan Türk işçi kadınlarlabir toplantı yaptı.

16- İrak uçaklarının dün Türk hava sahasından geçerek, İran kentlerine vebu arada Türkiye-İran demiryoluna düzenlediği saldırı Türk hükümetince tepkiyle karşılandı.

Türk Hükümetinin tepkisini Bağdat Büyükelçisi Sönmez Koksal, IrakDışişleri Bakanlığı'na giderek yetkililere sözlü olarak iletti.

17- Avrupa Konseyi Akdeniz Grubu, Ortaklık Konseyi gündemi ile igili olarak Belçika'nın başkenti Brüksel'de toplandı.

Topluluk, Türkiye'nin topluluktan ithal ettiği sanayi ürünlerinden aldığıvergiyi fazla bulurken, Türkiye'den ilk kez tarım ürünleri de ithal etmesini istedi

18- Yugoslav Tanjug Haber Ajansı, Türkiye'den Yugoslavya'ya eroinkaçıran 7 Türk'ün Üsküp'te tutuklandığını duyurdu.

19- ABD Başkanı Ronald Reagan Kongre'ye Kıbrıs konusunda iki ayda birgönderdiği raporunda, Türk-Yunan başbakanları arasında yakınlaşmanın,bölgede güvenin sağlanması ve gerginliklerin giderilebilmesi için olumlu birdiyalog başlangıcı olabileceğini belirtti.

20- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da düzenlediği basıntoplantısında, Rum Yönetimi Lideri Yeorgios Vasiliu'ya,Davos ruhunu benimsemesi ve gerçekleri görmesi için bir süre tanımayı gerekli gördüklerinisöyledi.

21- İsrail işgali altındaki topraklarda dün FKÖ'nün çağrısı ile başlayan genel grev sırasında meydana gelen olaylarda 4 Filistinli öldü, 24'ü de yaralandı.

22- İsrail Başbakanı İzak Şamir, ABD'nin Ortadoğu Barış Planını reddetti.

23- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Kostopulos, hükümetinin, Sovyet Lideri Mihail Gorbaçov'un Akdeniz'deki Amerikan ve Sovyet donanmalarıyla ilgili önerisini olumlu karşıladığını açıkladı.

24- Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega, Honduras Hava Kuvvetlerine bağlı iki adet F-5 jet savaş uçağı ile Fransız yapısı Süper-Mystereuçaklarının sınıra yakın Nikaragua askeri tesislerine karşı giriştiği hava hücumuüzerine yaptığı açıklamada, saldırıyı, "savaşı tırmandıracak tehlikeli bir adım olarak niteledi ve bu saldırıların kendilerini yıldırmayacağını ve sınırdaki birliklerinigeri çekmeyeceğini" bildirdi.

19 MART 1988

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü İzmir'de,hükümetin icraatıyla ilgiliaçıklamalarda bulundu.

2- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Bülent Akarcalı İzmir'de yaptığıaçıklamada, kamuya ait hastanelerin kapısından yurttaşların geri çevrilmeyeceğim ya da ücret ödeyemedikleri için rehin tutulamayacaklarını belirterek, "Eğerböyle şeyler yapılıyorsa suç işleniyor" dedi.

3- Kültür ve Turizm Bakanı Tınaz Titiz İzmir'de düzenlenen "Turizm'deSağlık ve Temizlik" konulu panelde yaptığı konuşmada, turistik kasabalardatemel sorunun "altyapı eksikliği" olmadığını belirterek, "Temizlik sadece altyapı olayı değildir. Asıl önemli olan genel anlamda eğitim ve sistemi kurmaktır"dedi.

4- Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada,bedelli askerlik ve kamu kurum ve kuruluşlarındaki askerlik hizmetlerinden yararlanmak isteyenlerin, Genelkurmay Başkanlığı'nca belirlenen ihtiyaç fazlasıyükümlüler arasından kura ile belirlendiği bildirildi.

5-1. Ankara Film Şenliği'nin "ilk Filmler Yarışması"nda Orhan Oğuz'unyönettiği "Herşeye Rağmen" filmi en iyi film seçildi.

6- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 10 kişi öldü,15 kişi yaralandı.

7- Talia Havayollarfnın Antalya-Hamburg seferini yapacak uçağının 3 Arjantinli pilotu ile bir hostesini İstanbul'dan Antalya'ya getiren Sancak Air firmasına ait helikopter, dün kötü hava şartları yüzünden kayboldu.

8- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut Federal Almanya ziyareti sırasında Köln'de yaptığı açıklamada, Türk-İş ile diyaloglarının sürdüğünüve Almanya ziyareti dönüşünde Türk-İş ile hemen görüşeceklerini bildirdi.

9- Afgan Mücahitlerinin yeni lideri Gulbeddin Hikmetyar AP Ajansınayaptığı açıklamada, Sovyetler Birliğinin Afganistan savaşının sona erdirilmesikoşullarını görüşmek üzere gizlice Müslüman gerillalarla temas kurmayaçalıştığını söyledi.

10- Beyaz Saray Güvenlik Danışmanı eski Yardımcısı Yarbay Oliver North,İran-Contra skandalini soruşturan Federal Büyük jüri tarafından suçlu bulunması nedeniyle ABD Deniz Kuvvetleri'ndeki görevinden ayrılacağını bildirdi.

11- Hindistan'ın kuzey eyaletleri Kaşmir ve Jammu'da meydana gelen çığdüşmesi sonucu 90 kişi öldü.

12- Suudi Arabistan, Çin yapısı orta menzilli füzelere sahip olduğunudoğruladı, ancak bu füzelerin nükleer kapasitesi bulunmadığını bildirdi.

20 MART 1988

1- Başbakan Turgut Özal, Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü MehmetYazar, Devlet Bakanı Adnan Kahveci ve Adalet Bakanı Oltan Sungurlu'nun dakatıldığı toplantıda gazete sahip ve yöneticilerini kabul ederek bir süregörüştü.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Manisa'nın Turgutlu ilçesindedüzenlenen mitingde çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

3- İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli Ankara'da yaptığı açıklamada, dört ilde1790 yurttaşın fişlerinin iptal edildiğini belirterek, "Polise yeni bir görüntüvermek istiyoruz. Polisin vatandaşa hitabının son derece nazik olmasını istiyoruz" dedi.

4- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel Ankara'da yaptığıaçıklamada, ders kitaplarının devamlı değiştirilmesinden, eğitim sisteminin isedevamlı değiştirilmemesinden yana olduklarını söyledi.

5- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada,"Bazı subay ve astsubayların dini inanç ve davranışlarından dolayı ilişkilerininkesildiği" yolundaki haberlerin "Dindar kişilere baskı yapıldığı imajı yarattığı" vebunların asılsız olduğu bildirildi.

6- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Nevşehir'de yaptığı konuşmadaçeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

7- TOBB Başkanı Ali Coşkun, TÜSİAD Başkanı Ömer Dinçkök, İTOBaşkanı Niyazi Adıgüzel ve İSO Başkanı Nurullah Gezgin Cumhuriyet Gazetesi'nin düzenlediği açık oturumda ekonomik konularda açıklamalarda bulundular.

8- İsrail işgali altında bulunan Batı Şeria ve Gazze'deki Filistinlilere yapılanbaskılar İstanbul'da düzenlenen bir mitingle kınandı.

9- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, İslâm Konferansı Örgütü (IKO) DışişleriBakanları toplantısına katılmak üzere Federal Almanya'dan Ürdün'ün başkentiAmman'a gitti.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın Kıbrıs sorunuyla ilgiliaçıklaması Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

11 - ABD Başkanı Ronald Reagan Kıbrıs anlaşmazlığı ile ilgili olarak, Washington'da yaptığı açıklamada, Türkiye ve Yunanistan arasındaki uyuşmazlığın çözümünde gelişmeler sağlanacağından umutlu olduğunu söyledi.

12- İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti yaptığı açıklamada, Irakuçaklarının Hormal ve Halepçe kasabalarındaki çarpışmalarda kimyasal bombaattıklarını ve bombardımanda 5 bin kişinin öldüğünü 7 4 bin kişinin de yaralandığını bildirdi.

13- İsrail işgali altındaki Batı Şeria'nın Beytüllahim kasabasında bir İsrail askeri vurularak öldürüldü.

21 MART 1938

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Başbakan Turgut Özal, AnkaraAtatürk Kültür Merkezi'nde açılan Türk El Halıcılığı Sergisi'ni gezdiler.

2- Başbakan Turgut Özal Ankara'da yaptığı açıklamada, 1939 tarihli "Fiştalimatnamesi ve bu konudaki uygulamaları 17 Mart 1988 tarihinden başlayarak tamamen kaldırdıklarını" söyledi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Ankara'da yaptığı açıklamada, halkınkandmlamayacak noktaya geldiğini,tepkileriyle iktidarı uyardığını savunarak,yakında ANAP'ı Özal ailesinden başka destekleyecek kimse kalmayacak" dedi.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar, Gazi ÜniversitesiBasın Yayın Yüksek Okulu'nun 20. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Gazi EğitimFakültesi'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, TRT, Basm-Yayın veEnformasyon Genel Müdürlüğü ile basın kuruluşlarında bu yıl stajyer veeğitim bölümleri açılacağını söyledi.

5- Devlet Bakanı Nihat Kitapçı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt'un katıldığı Türkiye 12. Jeomorfoloji Bilimsel ve Teknik Kurultayı Ankara'da taşladı.

6- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu İstanbul'un Anadolu yakasında görev yapan hâkim ve savcılar için alınan konutların sahiplerine teslimi sırasında yaptığıkonuşmada, "Biz cezaevi koşullarını ne kadar düzeltirsek düzeltelim, açlıkgrevleri gene devam edecektir" dedi.

7- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan Ankara'da yaptığı açıklamada,"ABD'deki Silikon Vadisi gibi ileri bir teknoloji parkını Türkiye'de de kuracağız"dedi.

8- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celal Güzel Ankara'da eğitimkonusunda açıklamalarda bulundu.

9- Tarım Orman ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan, Dünya OrmancılıkGünü nedeniyle Ankara'da düzenlenen törende bir konuşma yaptı.

10- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Ankara'da çeşitli konularıiçeren açıklamalarda bulundu.

11- SHP Diyarbakır Milletvekili Fuat Atalay, Başbakan Turgut Özal'ın 1402sayılı Sıkıyönetim Yasası uyarınca görevlerine son verilen,yerleri değiştirilenkamu ve mahalli idare görevlilerinin kaç kişi olduğunu açıklaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

12- Ankara Valisi Saffet Arıkan Bedük, Ankara'da ilk defa EğitilebilirÇocuklar İş Okulu'nu öğretime açtı.

13- Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı ÖmerDinçkök, Organizasyon ve Halkla İlişkiler Merkezi (ORHİM) tarafından İstanbulYalova'da düzenlenen "Yeni Hükümet Programının Ekonomik, Sosyal ve Kamu Yönetimi Yönünden Değerlendirilmesi" konulu seminerde bir konuşmayaptı.

14- Halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu ölümünün 15. yıldönümündeİstanbul Gülhane Parkı'ndaki heykelinin önünde düzenlenen törenle anıldı.

15- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz. İslam Konferansı Örgütü 17. DışişleriBakanları Toplantısı için gittiği Ürdün'ün başkenti Amman'da ikili temaslarınabaşladı.

16- Federal Alman gazeteci ve yazar Gunter Walraff'ın "En Alttakiler" adlıkitabını hazırladığı sırada çekilen aynı adlı film, İngiltere Sinema Akademisi tarafından En iyi Yabancı Televizyon Programı seçildi.

17- ABD Başkanı Ronald Reagan Herald Tribüne Gazetesi'ne verdiğidemeçte, Sovyet Lideri Mihail Gorbaçov'la gelecek mayıs ayında yapacağızirve görüşmesinde, stratejik silahların azaltılmasına ilişkin bir anlaşma imzalanmaması halinde, bu şansın, bu yıl içinde yapılabilecek ikinci bir zirve ilesağlanabileceğini söyledi.

18- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze, Moskova'damayıs ayında yapılacak olan ABD-SSCB liderleri zirvesinin hazırlıklarınıyürütmek ve bazı uluslararası konular üzerinde Amerikalı yetkililerlegörüşmelerde bulunmak amacıyla Washington'a gitti.

19- Irak savaş uçaklarınca saldırıya uğrayan İran bandıralı iki tankerde 54kişi hayatını kaybetti.

Öte yandan İran'ın dini lideri Ayetullah Humeyni Nevruz Bayramı dolayısıyla dün TV'de yaptığı konuşmada, iki süper devletin amaçlarının tek olduğunu öne sürerek, "Aslında onların amaçları bizi kendilerine itaatkâr halegetirmektir" dedi.

20- Mısır Dışişleri Bakanı Vekili Butros Gali "Egyptian Gazette"nin dünküsayısına verdiği demeçte, bütünleşmiş, bağımsız ve bağlantısız bir Kıbrısgörmek istediklerini bildirdi.

22 MART 1988

1- Başbakan Turgut Özal, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, basın ve muhalefetin "dozu arttırarak sanki seçim 4 yıl önce olmuşgibi acayip bir hava yarattıklarını" söyledi.

Özal ayrıca, muhalefet partilerinin iktidarı Cumhurbaşkanı'na şikayet ettiklerini bildirerek, "Yanlış adreslere şikayet ediyorlar. Demokrasilerde şikayetedebilecek yer milletin kendisidir" dedi. Başbakan Özal, konuşmasına"Görünüşte demokrasi isteyenlerin aslında demokrasi istemediklerini" belirterek devam etti ve "Maalesef askeri müdahale arzuları vardır" dedi.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin grup toplantısında yaptığıkonuşmada, iktidarı muhalefet ile işbirliği yapmaya çağırırken, DYP GenelBaşkanı Süleyman Demirel de partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, yurt gezileri hakkında bilgi verdi ve halkın kıvranmakta olduğunu,basının halkın nabzını tutma gayreti içinde olduğunu, ancak TRT'nin buyönde bir çabasının bulunmadığını söyledi.

3- Anadolu Bankası'nca verilen usulsüz krediler ve Anadolu Bankası'ylaEmlak Kredi Bankası'nın birleştirilmesi konusundaki meclis araştırmasıaçılmasını isteyen önerge TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek reddedildi.

4- Avrupa Konseyi iskân Fonu'ndan değişik projelerde kullanılmak üzere75 milyon marklık kredi sağlandı. Krediye ilişkin olarak 1 Aralık 1987 tarihindeimzalanan anlaşma Bakanlar Kurulu'nca onaylandı.

5- BM Namibya Konseyi'nce düzenlenen "Namibya'nın Bağımsızlığınailişkin Uluslararası Sorumluluk" konulu bölgesel seminer İstanbul'da başladı.

Devlet Bakanı Ali Bozer toplantıyı açış konuşmasında "Türkiye'nin,Namibya'nın bağımsızlığı için silahlı mücadele veren Güneybatı Afrika Halk ÖrgütüSWAPO'nun sabrını ve cesaretini takdir ettiğini" belirtti.

6- Devlet Bakanı Adnan Kahveci, DYP Siirt Milletvekili Abdülrezzak Ceylan tarafıdan verilen bir soru önergesini cevaplandırırken, TRT GenelMüdürlüğü'nden danışman unvanı ile kadrolu ya da sözleşmeli herhangi birpersonel istihdam edilmediğini bildirdi.

7- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan'ın Davos ve INF Antlaşması'nailişkin görüşleri Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

8- İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli, Bakanlığının bütçesinin görüşülmesisırasında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, anarşi ve

terör olaylarında artış görüldüğünü, ancak bu artışın nitelik değil, nicelikyönünden olduğunu belirterek, "Küçük bazı anarşi ve terör odaklarının buolaylarla çırpınışlarını gösterdiğini ve halkımızın bunları tepkiyle karşıladığınıhasseten vurgulamak isterim" dedi.

Öte yandan Emniyet Genel Müdürü Sabahattin Çakmakoğlu ise gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, bundan böyle yurttaşların fişlenmeyeceğini, emniyet birimlerinin ellerinde bulunan fişlerin de imha edileceğinisöyledi.

9- Radyo ve Televizyon Yüksek Kurulu (RTYK) Başkanı Yılmaz Büyükerşen Ankara'da yaptığı açıklamada, televizyonun 1. kanalında 18 Mart'tayayımlanan ve Atatürk'ten söz edilmediği gerekçesiyle eleştirilen "ÇanakkaleBelgeselinin RTYK tarafından incelemeye alındığını bildirdi.

10- Türkiye ile Sovyetler Birliği arasındaki KEK toplantısının teknikdüzeydeki görüşmeleri sonuçlandı. Ancak, bakan düzeyinde bu haftayapılması öngörülen görüşmeler alınan bir kararla nisan ayının ikinci yarısınaertelendi.

11- Burdur Valisi İsmail Günindi, Akdeniz Üniversitesi'ne bağlı BurdurEğitim Yüksek Okulu öğrencilerinin 18 Mart'ta başlattıkları açlık grevi üzerinebir grup öğrenci ile görüşerek, grevci öğrencilerden okuldan atılışlarının gerekçelerini resmi belge ile belgelendirmelerini ve YÖK'ün 44. maddesinin herüniversite ve üniversite birimlerinde farklı uygulamalara ve protestolara nedenolduğunu gösterir gazete haberlerinden oluşan bir rapor istedi.

12- Ağaç-İş Sendikası, Kuzey Mobilya ve Mantar Sanayii'nde, Hak-İş'ebağlı Hizmet-İş Sendikası da Burdur Belediyesi'nde toplu sözleşmegörüşmelerini anlaşma ile sonuçlandırdı.

13- Şanlıurfa Gazeteciler Cemiyeti kurularak, geçici başkanlığına KemalKapaklı getirildi.

14- Arnavutluk Halk Meclisi Prezidyumu Başkan Yardımcısı Rita MarkoTBMM Başkanı Yıldırım Akbulut'un resmi davetlisi olarak Ankara'ya geldi.

15- Yabancı uyruklu 9 kişi, Hıristiyanlık propagandası yaptıkları gerekçesiyle Ankara'da gözaltına alındı. Eskişehir ve Samsun'dan gelen ihbarlarve Ankara DGM Savcılığı'nın talimatı üzerine gözaltına alınan Federal Alman,isveç, ABD, Güney Kore ve İngiltere uyruklu bu kişiler, Ankara DGM'deyargılanacaklar.

16- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan'ın, kendisiyle ilgili yayınlarla kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Uğur Mumcu ve Yazı İşleri Müdürü Okay Gönensin hakkında açtığı 50milyon liralık tazminat davasına Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndebaşlandı.

17- İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi Füsun Erbulak'ın "Burgu" veHenry Miller'in "Oğlak Dönencesi" adlı kitaplarını müstehcen bularak, imhasına karar verdi.

18- Yargılaması İstanbul Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nde 1984 yılındanberi süren TKP-ML TlKKO-3 davasında 9 sanık ölüm, 15 sanık ömürboyu hapis cezasına çarptırıldı.

317 sanıklı davada; 132 sanık beraat etti, 126 sanık 2 ile 24 ay arasındadeğişen hapis cezasına çarptırıldı.

19- Ankara Cumhuriyet Savcılığı, Ankara Anakent Belediye Başkanı Mehmet Altınsoy'un Ankara 6. idare Mahkemesi için söylediği öne sürülen"Uyduruk Mahkeme" sözünde suç unsuru bularak, devlet memuru olanANAP'lı Belediye Başkanı hakkında dava açabilmek amacıyte, soruşturmadosyasını gerekli izin için Ankara Valiliği'ne gönderdi.

20- Türkiye,Ürdün'ün başkenti Amman'da yapılan islam Ülkeleri Konferansının ikinci gününde üye ülkeler arasında güvenlik artırıcı tedbirler sistemikurulmasını önerdi.

Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz.konferansta yaptığı konuşmada bu konuyugündeme getirdi ve islam ülkeleri arasında yeni bir güvenlik sistemioluşturulması konusundaki düşüncelerini anlattı.

21- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Yannis Rubattis Başkent Atina'dabasm mensuplarına yaptığı açıklamada, Yunanistan hükümetinin, Türk ve Yunanistan Başbakanlarının Brüksel'de aldığı karar çerçevesinde hareket ederek Ege'deki hava sahasını ve askeri tatbikatlardan kaynaklanan anlaşmazlıkları araştıracak olan alt komitenin 29 Mart-1 Nisan tarihleri arasında Atina'da toplanmalarını önerdiğini ve bu önerisini Ankara'ya ilettiğini söyledi.

22- Kanada'da, 1986 ve 1987 yıllarında bu ülkeye gelen 2 bin Türkten40'ı hakkında verilen sınırdışı etme kararı, bu kişilerin Montreal'de bir kiliseyesığınarak direnmesi nedeniyle gerçekleştirilemedi.

23- Kıbrıs Rum Yönetimi, KKTC üzerinde uçan Türk jetlerinin kendi havasahalarını ihlâl ettiğini iddia ederek, bu durumu BM nezdinde protesto etti.

Rum kesimi tarafından "Kıbrıs Cumhuriyeti Temsilciliği" imzasıyla BM Genel Sekreterine gönderilen açıklamada, Kuzey Kıbrıs'taki Türk birliklerinin 15Mart'ta "Ufuk-1" adı altında askeri manevra yaptıkları, bu harekâta jetlerin dekatıldığı bildirildi.

24- İran, Irak uçaklarının Kuzey Irak'taki Kürt köylerine kimyasal bombalaratıp 5 bin kişiyi öldürdüğünü, 5 binden fazla kişiyi de yaraladığını öne sürerekBM'nin bölgeye bir araştırma komisyonu göndermesini istedi.

Bu arada Iran hücumbotları Körfez'de iki tankere saldırdı. Suudi Arabistan'dan aldığı sıvılaştırılmış gazı Türkiye'ye götürmekte olan Norveç tankerinde 2 kişi öldü, 14 kişi yaralandı.

25- Sovyetler Birliği'nin Ermenistan Cumhuriyeti'nin başkenti Erivan'dayaklaşık 7 bin kişi gösteri yaparak Moskova yönetiminin Karabağ konusundakitutumunu protesto etti.

26- Nikaragua'nın Sapoa kentinde Contralarla Sandinist hükümetarasında pazartesi günü başlayan doğrudan barış görüşmelerinde taraflargeçici ateşkes üzerinde anlaştılar.

27- Panama'daki genel grevlerin ardından Genelkurmay Başkanı ve fiilenülkenin lideri durumundaki;General Antonio Noriega, şartlı olarak görevindenistifa edebileceğini açıkladı.

23 MART 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, DSP'nin yeni Genel Başkanı NecdetKarababa'yı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

Karababa genel başkan seçilmesinden sonra ilk kez gerçekleşen ziyaretin ardından basına yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanı Evren'e Türk-Yunanilişkileri, pahalılık, seçim sistemi, partilere yapılan para yardımı ve TRT'ninolumsuz tutumu konusunda görüşlerini sunduğunu" bildirdi.

Cumhurbaşkanı Evren daha sonra Türk Parlamenterler Birliği yöneticilerini de kabul ederek bir süre görüştü.

2- Ankara'ya atanan Yunanistan'ın yeni Büyükelçisi Dimitris Makris, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e güven mektubunu sundu.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Parti Genel Merkezinde düzenlediğibasın toplantısında, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ise Partisinin Genel idare Kurulu toplantısından sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada,Başbakan Turgut Özal'ın "Müdahale heveslileri" suçlaması ile başlayan ara rejim tartışmasına ilişkin soruları cevaplandırdılar.

İnönü, "Bizim tavrımız açık ve kesindir; askeri rejim istemiyoruz" derken,Demirel de, "müdahale çağıranların onlar olduğunu" söyledi.

Öte yandan SHP ve DYP Grup Başkan Vekilleri Hikmet Çetin ve KoksalToptan da düzenledikleri basın toplantılarında ara rejim tartışmasına ilişkingörüşlerini açıkladılar.

4- Bakanlar Kurulu, köy korucularının tazminatlarının yükseltilmesini veAdalet Teşkilatını Güçlendirme Fonu'nun kurulmasını kararlaştırdı.

Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet SözcüsüMehmet Yazar, Fon'un kurulmasına ilişkin yasa tasarısının Meclise gönderilmesine karar verildiğini söyledi.

Bakanlar Kurulu ayrıca, TRT Genel Müdürlüğü'ne Başbakan TurgutÖzal'ın dış politika danışmanı Cem Duna'nın getirilmesini kararlaştırdı.

5- AT işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Ali Bozer, basında yer alan"işkence ve hapishanelerdeki durumlara ilişkin haberlerin AT müzakerelerinde karşılarına engel olarak çıktığını" söyledi.

Ali Bozer TBMM Dışişleri Komisyonu'nda AT ile Türkiye ilişkileri hakkındabilgi verirken de, SHP ve DYP milletvekillerinden Avrupa Parlamentosu'ndakisiyasi parti grupları ile yapacakları temaslarda hükümete yardımcı olmalarını istedi.

6- Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Demeği (TAYAD)üyelerinden oluşan 8 kişjlik bir grubun cezaevlerindeki koşullar hakkındagörüşme isteği, Adalet Bakanı Oltan Sungurlu tarafından geri çevrildi.

7- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz SHP Edirne Milletvekili Erdal Kalkan tarafından verilen "incirlik Ortak Savunma Tesisi"ne ilişkin yazılı soru önergesinicevaplandırdı.

8- ANAP Başkanlık Divanı, Genel Başkan Yardımcısı Eyüp Aşık'ınbaşkanlığında toplandı.

9- ANAP Kütahya Milletvekili ve Meclis İdare Amiri Mustafa Uğur Ener,TBMM personelinin fazla mesai ücretlerini yeniden düzenleyen bir yasaönerisini TBMM Başkanlığı'na sundu.

10- SHP Milletvekilleri TBMM Başkanlığına iki ayrı yasa önerisi vererek"Başarısızlıkları nedeniyle okulları ile ilişkisi kesilen üniversite öğrencilerineyeni haklar tanınması" ve "Çiftçilerin Ziraat Bankasına olan borçlarının faizlerinin,silinmesi"ne ilişkin yasal düzenlemelerin yapılmasını istediler.

11- SHP Balıkesir Milletvekili Önder Kırlı, Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz taralından cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığı'na iki ayrı soru önergesiverdi.

12- Ankara'da dün tamamlanan Türkiye-Sovyetler Birliği 10. dönem Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantılarının "Yapıcı bir hava içinde" geçtiğive olumlu sonuçların alındığı bildirildi.

13- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı Türkiye'de üretilen 144 çeşit ilacıntıyatına zam yaptı.

14-Yargıtay Başsavcılığı, bölücülük yaptığı gerekçesiyle Diyarbakır DGMtarafından 5 yıl ağır hapis cezasına çarptırılan Fransız turist rehberi Micheal Caraminot'un beraat etmesi yönünde görüş bildirdi.

15- Çeşitli öldürme ve yaralama olaylarından idam cezasına çarptırılan, Zafer Koç, Celalettin Can, Seyitullah Çabuk ve Fethi Öz'ün idam tezkereleriTBMM Başkanlığı'na sunuldu.

16- Türk-İş yöneticileri, 6 Eylül'de yapılan halkoylamasında "Evet" kampanyası sırasında siyaset yaptıkları gerekçesiyle Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi nde yargılanmaya başlandılar.

17- Foto Muhabirleri Derneğinin 1987 Basın Fotoğraf Yarışması ödüllenAnkara'da düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

18- Pakistan'ın milli günü Ankara'da kutlandı.

19- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz'la görüştükten sonra basın mensuplarımn sorularını cevaplandıran Irak Dışişleri Bakanı Faruk Aziz, savaşınsürmesinde İran'ı suçlayarak, kentler savaşını başlatanın bu ülke olduğunuöne sürdü.

Aziz, İran'ın ateşkese uymadığını, sınırdaki birçok kenti ağır bombardımanateşine tuttuğunu, buna karşılık vermek için füze göndermeye başladıklarınıanlattı.

20- Türk hava sahasını ihlâl eden Irak savaş uçakları sınırımıza yakın tamPTI bölgeyi bombaladı.

21- Kanada hükümeti, siyasi mülteci olmadıkları gerekçesiyle sımrdışı etmeye hazırlandığı 40 Türk işçisi hakkındaki kararı askıya aldı.

22- İngiltere'deki Cass Yayınevi, "İsrail-Türkiye ve Yunanistan: Doğu Akdeniz'in Huzursuz ilişkileri" adlı bir kitap yayımladı.

23- Dünya Bankası Operasyon Değerlendirme Dairesi'nce hazırlanan ve16 Ekim 1987 tarihini taşıyan gizli rapor yayınlandı.

24- ABD Başkanı Ronald Reagan, Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçovile 29 Mayıs- 2 Haziran tarihleri arasında Moskova'da biraraya geleceğiniaçıkladı.

Öte yandan Reagan ve Gorbaçov arasında imzalanan INF Antlaşmasıçerçevesinde kurulması kararlaştırılan nükleer tehlikeleri azaltma merkezleride her iki ülkenin başkentlerinde faaliyete geçtiler.

Washington'daki merkezin açılışını ABD Dışişleri Bakanı George Shultz veSSCB Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze yaptı.

25- Sovyetler Birliği'nin parlamentosu niteliğindeki Yüksek Sovyet Prezidyumu, Ermeni Milliyetçilerin Azerbaycan'daki Karabağ bölgesinin yenidenErmenistan'a bağlanması yolundaki isteklerini reddetti.

26- Sovyet Komünist Partisi Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov'un dakatıldığı Yüksek Sovyet toplantısı sonunda alınan kararda Sovyet Anayasası'nın belirlediği milli ve idari sınırların "yeniden bölünmesini" sağlamak içindevletin karar organlarına baskı yapılmasına izin verilemeyeceği belirtildi.

27- İran yanlısı Hizbullah Örgütü yetkililerinden Şeyh Suphi Tufali, El Vihda El Islamiha Dergisine verdiği demeçte, "Müslümanlar, bir iki Amerikalıyıkaçırmakla yetinmemeliler, çünkü çektiğimiz tüm sıkıntıların nedeni Amerikadır" dedi.

28- Güney Kıbrıs'taki Komünist AKEL Partisi'nin Genel Sekreteri EzekiaPapayuannu, bu görevinden istifa etti.

29- İran Enformasyon Bakanı Kemal Harazi, Tahran'da basına yaptığıaçıklamada, BM Güvenlik Konseyi üyelerine çağrıca bulunarak Irak'ın kimyasalsilah kullanmasına engel olmalarını istedi ve engellenmediği takdirde Iran kuvvetlerinin de aynı şekilde karşılık vereceğini duyurdu.

Bağdat Radyosu ise, bir İran füzesinin kentin yerleşim merkezinedüştüğünü ve çok sayıda sivilin ölümüne neden olduğunu duyurdu.

30- Nikaragua hükümeti, Sapoa kentinde devam eden barışgörüşmelerinde Contra gerillalarına yeni bir öneri sundu.

31- Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılan Avrupa Konseyi Daimi Komisyonu, Siyasi Kor.isyon ve Başkanlık Divanı toplantıları sona erdi.

24 MART 1988

1- Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile haftalıkgörüşmesinden sonra çeşitli konuları içeren bir açıklama yaptı.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Türkiye Ziraat Odaları Birliği'ni ziyaretederek yetkililerle görüştü.

3- Eğitim, sağlık ve spor hizmetleri vergisi adıyla yeni bir vergi getiren vebazı vergi yasalarında değişiklik öngören tasarı TBMM'de kabul edildi.

4- Hükümet, İdari Yargılama Usulü Yasası'nda değişiklikler öngören yasatasarısını TBMM Başkanlığı'na sundu.

5- Devlet Bakanı Yusuf Bozkurt Özal, TBMM Bütçe Komisyonu'ndayaptığı konuşmada, Türkiye'nin 1987 yılı sonu itibarıyla toplam 40 milyar 895milyon dolar dış borcu bulunduğunu söyledi.

6- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan Ankara'da yaptığı açıklamada,önümüzdeki 5 yıl içerisinde, bakanlığı "tedarikçi bakanlık" olmaktan kurtararakyatırımcı bakanlık durumuna getirmek arzusunda olduğunu söyledi.

7- Bayındırlık.ve İskan Bakanı Safa Giray, Ankara'da yaptığı açıklamada,müteahhitlere ilişkin herhangi bir mevzuat değişikliğinin düşünülmediğini bildirerek, müteahhitleri "ödeneklerine göre iş yapmaya" çağırdı.

8- TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Alpaslan Pehlivanlı yaptığıaçıklamada, genel kurul gündeminde bulunan Medeni Kanun'un 24., BorçlarYasası'nın 49. maddesinde değişiklik öngören tasarıların geri alınmasının sözkonusu olmadığını söyledi.

9- Ankara'daki resmi temaslarını sürdüren Arnavutluk parlamento heyeti,Devlet Bakanı Mehmet Yazar’ı ziyaret etti.

10- Kapatılan Cumhuriyetçi Güven Partisi Genel Başkanı ve eskibaşbakan yardımcılarından Prof .Dr. Turhan Feyzioğlu Ankara'da öldü.

11- Ankara Cumhuriyet Savcılığı, DYP eski Genel Başkanı HüsamettinCindoruk hakkında Başbakan Özal'a çeşitli açıklamalarıyla hakaret ettiği iddiasıyla 5 ayn dava açtı.

12- İslam Konferansı Dışişleri Bakanları Toplantısı nedeniyle Ürdün'ünbaşkenti Amman'da bulunan Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, İran savaş uçaklarının Türk hava sahasını ihlal ederekyakınlarına bomba atmalarından dolayı, İran'ın Ankara Büyükelçisi MahucehrMottaki'nin Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak protestonun verildiğini bildirdi.

13- Ürdün'ün başkenti Amman'da yapılan İslam Konferansı Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Şara'nın, Dışişleri BakanıMesut Yılmazla yaptığı ikili görüşmede ülkesinin Bulgaristan'la da Türkiye gibidost olduğunu ve bu nedenle Bulgar Hükümeti'ni üzecek bir harekettenkaçınacaklarını söylediği bildirildi.

14- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu başkent Atina'da yaptığıaçıklamada, Türk-Yunan ilişkilerinde karşılıklı güven havasının yaratılması içinçabaların, milli görüşlerinin değiştiği anlamına gelmediğini söyledi.

15- İran, toplantıda Suudi Arabistan'ın etkisi altında alınan kararları protesto etmek amacıyla, Ürdün'ün başkenti Amman'da yapılan İslam KonferansıÖrgütü Dışişleri Bakanları toplantısından çekildi.

16- İran Meclis Başkanı Haşimi Rafsancani mecliste düzenlediği basın toplantısında, İran-lrak savaşı konusunda girişimde bulunan herkesin savaştaadaletin sağlanması hususunu unutmamaları gerektiğini söyledi.

17- Nikaragua Hükümeti ile hükümet karşıtı Contra gerillaları, 60 günsüreyle ateşkese gidilmesini ve siyasi tutuklular için af ilan edilmesini öngörenbir anlaşma imzaladılar.

18- Brezilya Anayasa Meclisi, ABD'de uygulanan yönetim modelinebenzer bir yöntemi kabul ederek devlet başkanının 5 yıl süreyle seçilmesinekarar verdi.

19- Panama Hükümeti, ikinci bir Amerikalı diplomatın daha ülkeyi terk etmesini istedi.

25 MART 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan eski Yardımcılarından, CGPeski Genel Başkanı Prof.Dr.Turhan Feyzioğlu'nun ölümü nedeniyle eşi veAtatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurulu Başkanlığı'na ayrı ayrı birer telgrafçekerek başsağlığı dileklerini bildirdi.

Başbakan Turgut Özal, SHP Genel Başkanı Erdal inönü, DYP GenelBaşkanı Süleyman Demirel, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da Feyzioğlu'nun ölümüyle ilgili birer mesaj yayımladılar.

Öte yandan TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut da Feyzioğlu'nun eşine birbaşsağlığı telgrafı gönderdi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TRT'nin yeni Genel Müdürü Cem Duna'yı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek başarılar diledi.

3- Çoğunluğu TKP-ML/TlKKO örgütü mensubu olan ve aralarında 11idam, 8 ömür boyu mahkumunun bulunduğu 29 kişi dün gece İstanbul MetrisAskeri Cezaevi'nden kaçtı.

Milli Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, firarın ayrıntıları hakkında bilgivermezken, idari ve hukuki araştırmanın çok yönlü sürdürüldüğünü bildirdi.

Öte yandan firar nedeniyle l. Ordu Komutanlığı, cezaevinde görevli personel hakkında "kaçışa yardım edip etmedikleriyle" ilgili soruşturma başlattı.

Başbakan Turgut Özal ise olayla ilgili olarak Basın Danışmanı Can Pulakaracılığıyla yaptığı açıklamada, "Devletimiz güçlüdür, eninde sonunda hepsiyakalanacaklardır. Kaçışları konusunda soruşturma açılmıştır ve aramalarsürmektedir" dedi.

Federal Almanya'da bulunan içişleri Bakanı Mustafa Kalemli de, Metris Cezaevi'nden kaçanlarla ilgili olarak içişleri Bakanlığı Müsteşarı ve Emniyet GenelMüdürü ile birer telefon görüşmesi yaptı.

4- Başbakan Turgut Özal Ankara'da yaptığı açıklamada, şehir içi trafikdüzenlemesinin belediyelere bırakılacağını söyledi.

5- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, parti genel merkezinde gazetecilerinçeşitli konulardaki sorularını cevaplandırırken, "Erken seçim sisteminingerçekçi bir yaklaşım olacağını sanmıyorum" dedi.

6- Devlet Bakanı Yusuf Bozkurt Özal Tercüman gazetesine yaptığıaçıklamada,bankalarla ilgili 77 adet yolsuzluk raporunun incelemede olduğunu, hiçbir bankanın batmayacağını, batık kredileri önlemek için bankaların muhtemel zararlar için ayırdıkları karşılıkların artırılacağını, "şeffaflaşma"nınsağlanacağını söyledi.

7- Türkiye'nin, Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz başkanlığında bir heyetlekatıldığı İslâm Ülkeleri Örgütü (İKÖ) toplantısı Ürdün'ün başkenti Amman'dayayınlanan bir ortak bildiriyle sona erdi.

Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz İstanbul'da yaptığı açıklamada, İKÖ kararlarıyla ilgili bilgi verdi.

8- Ulaştırma Bakanı Ekrem Pakdemirli, Başbakan Turgut Özal'ın resmi ziyareti öncesi Irak'a gitti.

9- Libya'daki temaslarını tamamlayan Sanayi ve Ticaret Bakanı Şükrü YürürTürkiye'ye döndü.

10-1988 Turizm mevsiminin açılışı nedeniyle İTO tarafından düzenlenenpanelde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Tınaz Titiz, doğal güzelliklerin vedeğerlerin korunması için yerel yönetimlerin bazı yetkilerini azaltan yenidüzenlemeler yapacaklarını açıkladı.

11- TBMM Plân ve Bütçe Komisyonu'nda, 1988 yılı bütçe tasarısı kabuledildi.

12- Türkiye ile Sovyetler Birliği arasında Karadeniz Uçuş Bildirimi (FIR)Hattı ile hava sahası kontrolü konularında Ankara'da bir protokol imzalandı.

13- SHP, 1 Mayıs'ın, bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de işçi bayramı olarak kutlanması konusunda bir yasa teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu.

14- Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) tarafından Ankara'da, hükümetçehazırlık çalışmaları sürdürülen basın yasa taslağını basına kısıtlamalar getirdiğigerekçesiyle protesto etmek amacıyla bir yürüyüş düzenlendi.

15- BM Namibya Konseyi'nce İstanbul'da düzenlenen "Namibya'nınBağımsızlığına İlişkin Uluslararası Sorumluluk" konulu bölgesel seminer sonaerdi. İstanbul Bildirisi adı altında yayımlanan ortak bildiride, ırkçı Güney Afrika'nın Namibya'yı işgali bir kez daha kınandı.

16- Geçen cuma günü İstanbul'dan Antalya'ya giderken kaybolan Sancak Air"e ait helikopterin bir parçası bir gemi tarafından Kaş-Finike arasındaki Uluburun mevkiinde bulundu.

17- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e yayın yoluyla hakaret ettiği iddiasıyla,üç yıla kadar hapis isteğiyle hakkında dava açılan 2000'e Doğru dergisi Sorumlu Yazı işleri Müdürü Fatma Yazıcı beraat etti.

18- MİT Raporu'nun tamamını yayımlayan Ulus Gazetesi Yazıişleri MüdürüYılmaz Bozkurt ile İstihbarat Şefi Mehmet Güler hakkında Ankara 2. Ağır CezaMahkemesi'nde dava açıldı.

19- İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde Muzır Yayın Kurulu raporlarınadayalı olarak, ikisi TAN gazetesi sorumluları Haldun Simavi ve SüleymanYağız, birisi de 2000'e Doğru dergisi sorumlu Müdürü Fatma Yazıcı aleyhineaçılan davalar beraatle sonuçlandı.

20- PKK Siirt-Batman davasında, sanıkların Kürtçe savunma yapacaklarınıbildirmeleri üzerine, mahkeme, 4 sanık hakkında suç duyurusunda bulunmayıkararlaştırdı.

21- Yüksek faizli banka kredilerine karşı eylem öneren ve 4 Şubat ekonomik kararlarına tepki gösteren Ege Sanayi Odası üyesi iki sanayici hakkındaizmir Cumhuriyet Savcılığı'nca soruşturma açıldı.

22- Kanada'nın başkenti Ottavva'daki ortaokul ve liselerde, sözde Ermenisoykırımının ders olarak okutulması kararı üzerine bir açıklama yapan OttavvaTürk-Kanada Kültür Derneği, "okullarda okutulan ve tek yanlı olarak Ermenigörüşüne yan çıkan tutumun, etnik gruplar dahil, öğrenciler arasında ciddiçatışmalara yol açabileceğini" belirtti.

23- İran Devlet Başkanı Ali Hamaney, kimyasal silah kullanmakla suçladığıIrak'a karşı, BM'yi ve uluslararası örgütleri yaptırım uygulamaya çağırdı.

Irak'ın Ankara Büyükelçiliği Basın Müşavirliği'nden yapılan açıklamada ise,iran'ın iddiaları reddedildi ve Irak'a ait Halepçe kentinde "kimyasal silah kullanan tarafın gerçekte Iran olduğu" bildirildi.

24- İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan KKTC Cumhurbaşkanı RaufDenktaş, "Times" gazetesine verdiği demeçte, Kıbrıs Rum Yönetimi LideriYorgo Vasiliu'ya yaptığı görüşme çağrısını yinelerken, Vasiliu ile muhtemelgörüşmelerin sonuçsuz kalması halinde, KKTC'nin bütün dünyada resmentanınması çalışmalarının hızlandırılacağını söyledi.

25- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek yaptığı açıklamada, İsrail'in, Suudi Arabistan'daki füze üslerine saldırması halinde, barış çabalarının tümüylesona ereceğini söyledi.

Bu açıklama üzerine ABD Başkanı Ronald Reagah da, İsrail'i Çin'den satınaldığı füzeler nedeniyle Suudi Arabistan'a karşı saldırıda bulunmaması konusunda uyardı.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Murphy de yaptığı açıklamada,Suudi Arabistan'ın, gerektiğinde nükleer başlık takılabilen 1500 mil menzillibalistik füzelere sahip olduğunu bildirdi.

26- Sovyet resmi haber ajansı TASS tarafından yapılan açıklamada.Komünist Parti Politbürosunca yapılan toplantıda, Azerbaycan Cumhuriyetisınırları içinde bulunan Nagorno-Karabağ bölgesinin gelişmesini sağlamakamacıyla yeni evler, yollar, okullar yapılması ve sosyal hizmetlerinyaygınlaştırılmasını öngören bir plânın kabul edildiği bildirildi.

27- Çin Halk Cumhuriyeti'nin Şangay kentinde iki yolcu trenininçarpışması sonucu 29 kişi öldü.

26 MART 1988

1- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut'un, parlamentonun yeni dönemçalışmaları hakkındaki değerlendirmesi Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

2- Başbakan Turgut Özal,Bolu iline bağlı Abant'ta çeşitli konuları içeren biraçıklama yaptı.

3- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan İstanbul'da yaptığı açıklamada,Metris'ten firar olayında bazı askerlerin içerden yardım etme ihtimali üzerindedurduklarını belirterek, "Komutanından erine kadar herkesi sorguluyor, gelmişini, geçmişini araştırıyoruz" dedi.

4- İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli, Metris'teki firar olayından sonra FederalAlmanya'daki gezisini yarım bırakarak İstanbul'a geldi.

5- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında, bakanlığının yeni yayın projesini açıkladı.

6- Kültür ve Turizm Bakanı Tınaz Titiz izmir'de yaptığı açıklamada, turizmgelirindeki artışın son beş yılda yüzde 100 olmasına karşın, nitelikli personelartışının yüzde 30'da kaldığını belirterek, girişimciler için turizm eğitimini "kârlıbir yatırım" haline getireceklerini ve bu konudaki yasal engelleri kaldıracaklarınısöyledi.

7- Milli Savunma Bakanlığı Askeri Adalet İşleri Başkanı Hakim TuğgeneralEdip Gültekin, Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Hakim Tuğgeneral CemilSezgin ve 1. Ordu Komutanlığı Adli Müşaviri Hakim Binbaşı AbdülkerimCantürk'ten oluşan soruşturma komisyonu, dün meydana gelen kaçış olayıylailgili olarak Metris Askeri Cezaevi görevlilerinin ifadelerini aldılar.

8- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü İnal Batu Ankara'da yaptığı açıklamada,iran'ın cuma günü ilettiği notada, Irak uçaklarının 24 Mart'tan itibaren Türk havasahasını kullanarak İran topraklarına saldırılarda bulunduğu iddiasına yer verildiğini belirterek, Türkiye'nin bu notayı derhal yanıtladığını bildirdi.

Batu ayrıca, Türkiye'nin İsrail ile askeri işbirliği yapmasının kesinlikle sözkonusu olmadığını söyledi.

9- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel Ankara'da çeşitli konuları içerenaçıklamalarda bulundu.

10- DSP eski Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'nın Gaziosmanpaşa

semtinde düzenlenen mitingde çeşitli konuları içeren bir konuşma yaptı.

11 - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Türk-İş'in Sakarya'da düzenlediği mitingde bir konuşma yaptı.

12- Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Eren Güvenerİstanbul'da yaptığı açıklamada, basına getirilen ve getirilmek istenen yeni yasalarla ilgili tasarıların bir tehdit ve sansür niteliği taşıdığını söyledi.

13- Kent-Koop Genel Başkanı Murat Karayalçın Ankara'da yaptığıaçıklamada, Türkiye'nin önündeki en önemli sorunlardan birinin gecekondubölgelerinin iyileştirilmesi olduğunu söyledi.

14- Kapatılan TlP'in 15 yöneticisi hakkında İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği beraat kararını Yargıtay 9. Ceza Dairesi onayladı.

15- Adıyaman'a bağlı Kuyucak bucağının Çamlıca Köyü yakınlarındagüvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 4 terörist ölü olarak ele geçirildi.

16- Mardin'in Midyat ilçesinde bir köyü basan militanlar bir ilkokulöğretmenini asarak öldürdüler.

17- Erzurum ve Şanlıurfa'da, İsrail'i protesto miting ve yürüyüşleri yapıldı.

18- FKÖ Lideri Yaser Arafat Irak'ın başkenti Bağdat'ta yaptığı açıklamada,İsrail işgali altındaki topraklarda 15 haftadır süren ayaklanmada, 203 Filistinlininöldürüldüğünü, 6 bin Filistinlinin yaralandığını söyledi.

19- ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Nikaragua birliklerince işgal edildiği gerekçesiyle Honduras'a gönderilen 3200 Amerikanaskerinin pazartesi gününden itibaren geri çekilmeye başlanacağı bildirildi.

27 MART 1988

1- Başbakan Turgut Özal, Bolu iline bağlı Abant'ta gazetecilerledüzenlediği sohbet toplantısında, Metris Askeri Cezaevi'ndeki firara ilişkin birsoru üzerine, "Cezaevleri profesyoneller tarafından idare edilmeli. Geçiciyöneticiler tarafından idare edilince böyle şeyler oluyor" dedi.

Başbakan Turgut Özal toplantıda ayrıca, Türk hava sahasını ihlâl eden İranve Irak'ı uyararak, "Bundan sonra hava sahamızı ihlâl edenlere karşı ateş açmada dahil her türlü tedbiri alırız" dedi.

Başbakan Özal bu arada İran'la Irak arasındaki kentler savaşından duyduğu üzüntüyü Irak'a bir mesajla iletti.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Kırıkkale'de düzenlenen "Zamları Protesto" mitinginde, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel bir süredir başlattığıkongre mitingleri çerçevesinde İsparta'da, DSP eski Genel Başkanı BülentEcevit ise, DSP'ye güç kazandırmak ve sol hareketi kitlelere anlatmakamacıyla çıktığı yurt gezisi kapsamında Çanakkale'de halka hitaben birer konuşma yaptılar.

3- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan Metris Askeri Cezaevi'nde incelemeler yaptıktan sonra, 1. Ordu Komutanı Doğan Güreş ve Ankara'dan gelenyetkililerle bir durum değerlendirmesi yaptı.

Bu arada İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli de bir açıklama yaparak, gelişmeleri kendi yönlerinden değerlendirdiklerini bildirdi.

4- Maliye ve Gümrük Bakanı Kurtcebe Alptemoçin, SHP Tekirdağ Milletvekili Güneş Gürseler tarafından verilen soru önergesini cevaplandırırkenradyasyonlu çayların piyasaya sürülmesinden dolayı kimsenin sorumlu tutulmadiğini açıkladı.

5- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel, Ankara'dayaptığı açıklamada, ÖSYS (Öğrenci Seçme-Yerleştirme Sınavı) yerine yeni birsistemin getirileceğini, bu sistemin de eğitimin ilk kademelerinden yükseköğretime kadar yönlendirme ve rehberlik ile ilgili olacağını bildirdi.

6- Kültür ve Turizm Bakanı Tınaz Titiz, izmir'de düzenlenen "Türk-YunanDostluğu" konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, "Önümüzdeki devreiçin bizi umuda sevkeden, her iki ulusun ortak değerlerinin var oluşudur" dedi.

7- Tek-Gıda İş Sendikası'nın Çaycılar Çay ve Gıda Sanayi A.Ş.'deişverenle uyuşamaması sonucu aldığı grev kararı işçisiz olarak uygulamaya kinuldu.

8- Türk Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) hazırlattığı bir raporda, Türkiye'nin kişi başına düşen milli gelir açısından Kolombiya, Kongo, Suriye, Tunus gibi ülkelerin gerisinde yer aldığı belirtildi.

9- İspanya ve Portekiz'in Avrupa Topluluğu'na tam üyelikleriyle ilgili olarakTürkiye ile Avrupa Topluluğu arasında imzalanan protokol Bakanlar Kurulu'nca onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı.

10- Para ve Kredi Kurulu'nun, sanayi yemi destekleme esaslarında yaptığıdeğişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı.

11- İsrail işgali altındaki topraklarda geniş çaplı tutuklamalar devam ederken, İsrailli askerlerin 4 Filistinli'yi daha öldürdükleri bildirildi.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı George Shultz'un 3 Nisan'dan itibaren yenibir Ortadoğu gezisine başlayacağı açıklandı.

12- Sovyetler Birliği Ermenistan Cumhuriyeti'nin başkenti Erivan'da hayatnormale dönerken, Azerbaycan Cumhuriyeti'ndeki özerk Karabağ bölgesininbaşkenti Stepanakert'de üç günlük genel grev yapıldığı bildirildi:

İngiliz yayın kurumu BBC Radyosu Stepanakert'te geçen hafta cumagünü üç günlük genel grev başlatıldığını duyururken, Komünist Partisi Yayınorganı Pravda da, Karabağ özerk bölgesinde durumun kontrol altında olduğunu, ancak bölgenin merkezi Stepanakent'te, fabrikaların çoğundayürütülen grevlerden dolayı üretimin durduğunu bildirdi.

Öte yandan Fransa'da yaşayan 3-4 bin dolayında Ermeni, cumartesi günüParis'teki Sovyetler Birliği Büyükelçiliği önünde bir gösteri yaparak, Azerbaycan'ın Karabağ Bölgesi'nin Ermenistan'a bağlanmasını isteyen bir dilekçeyibüyükelçiliğe bıraktılar.

13- Lübnan'ın Sayda şehrinde kimlikleri bilinmeyen kişiler, liderliğini FKÖLideri Yaser Arafat'ın yaptığı El Fetih kampını basarak aralarında birde komutanın bulunduğu 3 kişiyi öldürdüler.

14- Fransa'da Doğrudan Eylem adlı örgütün cezaevinde bulunan liderleri116 gündür sürdürdükleri açlık grevini sona erdirdiler. Kendilerine siyasi tutuklu statüsü tanınmasını isteyen liderler, başka bir eylem şekli seçme kararıaldılar.

28 MART 1988

1- Avrupa Toplulukları Derneği'nin davetlisi olarak Ankara'da bulunan NATO eski Genel Sekreteri Joseph Luns, Cumhurbaşkanı Kenan Evren veBaşbakan Turgut Özal tarafından kabul edildi.

2- Karayolları Bölge Müdürleri Toplantısı'na katılan Başbakan Turgut Özalyaptığı konuşmada, akaryakıta yapılan zamları savunarak, "Parayı bir yerdenalacağım. Almanya, ingiltere para verecek değil. Onlardan isteyemem. Milletten isteyeceğim. Başka çarem yok" dedi.

3- Dünya Bankası tarafından düzenlenen ve kısa adı "EMENA" olan Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Ülkeleri Toplantısı İzmir'de, Devlet Bakanı Yusuf Bozkurt Özal'ın açış konuşmasıyla başladı.

4- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar, bir grup FederalAlman gazeteciyi kabul ederken yaptığı konuşmada, "Türk basınının AT standartlarına gelmesi için girişimlerimiz var" dedi.

5- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, Cumhuriyet gazetesinin, sonbaharda gerçekleştirilecek olan Türkiye-Mısır ortak tatbikatına ilişkin sorularınıcevaplandırdı.

6- Yapılan son atamalarla görev yerleri değiştirilen 38 il emniyet müdürüiçin, içişleri Bakanlığı'nda devir teslim töreninde içişleri Bakanı Mustafa Kalemlibir konuşma yaptı.

7- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Federal Alman gazetecileri Bakanlıkta kabul ederek çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı.

8- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel Ankara'da yaptığıaçıklamada, eğitimde bir finans sorunu yaşandığını, bunu çözümlemek veaynı zamanda eğitimde fırsat eşitliği sağlayıp sosyal adaleti gerçekleştirmekiçin "Özel okul ücretlerinin serbest bırakılacağını, Anadolu liselerinin paralıhale getirileceğini" söyledi.

9- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut Zonguldak veilçelerinde incelemelerde bulundu.

10-Petrol ürünlerinin fiyatlarına yüzde 12 ile 23.2 arasında zam yapıldı.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt yaptığı açıklamada, petrolürünlerinin fiyatlarına zam yapılırken önümüzdeki günlerde yürürlüğe girmesibeklenen Akaryakıt Tüketim Vergisi oranlarındaki artışın da gözönünde bulundurulduğunu bildirdi.

11- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, ısparta İl Kongresi'nekatıldıktan sonra Ankara'ya dönerken gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı.

12- SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar Ankara'da yaptığı açıklamada, yeniakaryakıt zamlarını eleştirerek, "Akaryakıta yapılan zamlar ekonominin yıkımasürükleneceğinin yeni bir göstergesidir" dedi.

13- DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Dülger düzenlediği basın toplantısında, ANAP iktidarının iki politikası olduğunu, bunların vergi ve zamdanoluştuğunu söyledi.

14- Anadolu Ajansı TAO'nun Genel Kurul toplantısında yönetim kuruluüyeliklerine, Hüsamettin Çelebi, Behiç Ekşi, A.Aydın Dündar, Doç.Dr.NiyaziÖktem ve Vehbi Dinçcan seçildi.

15- Basın Konseyi tarafından teşkil edilen "Basın Özgürlüğüne YönelikTehditleri izleme Komitesi (BÖYTİK)" görev bölümü yaparak başkanlığa Milliyet gazetesi Haber Müdürü Yurdakul Fincancı'yı seçti.

15- Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Cemil Çiçek'inn konuğu olarakTürkiye'ye gelen Çin Halk Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri Komutanı OrgeneralWang Hai resmi temaslarına başladı.

16- Türkiye-Yunanistan Dostluk Derneği'nin davetlisi olarak Türkiye'yegelen Yunanlı besteci Mikis Theodorakis başkanlığındaki Yunan-Türk DostlukKomitesi yöneticileri, İstanbul'da bir basın toplantısı düzenlediler.

17- İstanbul'da bir banka şubesi ile Sanayi Odası'na bomba atıldı. Olaylarda ölen ve yaralanan olmadığı, ancak büyük hasar meydana geldiği bildirildi.

18- İstanbul Metris Askeri Cezaevi'nden 25 Mart gecesi kaçan 29teröristten biri İstanbul Sefaköy'de yakalandı.

19- Çanakkale E Tipi Cezaevi'nde çeşitli suçlardan hükümlü 123 kişi, kendilerine yeni sosyal haklar verilmesi amacıyla süresiz açlık grevine başladı.

20- 24. Kütüphanecilik haftası başladı.

21- Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), hububat satış fiyatlarına ortalama 7 lirazam yaptı.

22- CHP İzmir eski milletvekili, gazeteci-yazar Akın Simav İzmir'de öldü.

23- Yapay kalpli ilk Türk olan Halit Şahin tedavi gördüğü Ankara İbni SinaHastanesi'nde öldü.

24- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İngiltere'nin başkenti Londra'daKıbrısla ilgili yuvarlak masa toplantısından önce düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Yeorgios Vasiliu'nun Times gazetesinde kendisiyle görüşmeyi reddettiğini açıklayan demeci üzerine,"Vasiliu'nun bu demecinden sonra yapmamız gereken şey, tanınmadangörüşme masasına oturmamızın hatalı olduğu kararına varmamızdır" dedi.

25- İran Meclis.Başkanı Haşimi Rafsancani, Kum kentinde yayımlanan aylıkPasdare islâm dergisine verdiği özel demeçte, İran'ın Suudi Arabistan'la iyiilişkiler kurabileceğini belirterek, bu ilişkilerin "Türkiye ve Pakistan ile olanilişkiler düzeyine" çıkarılabileceğini söyledi.

26- İsrail,Filistinlilerin yarın yapacağı bildirilen büyük gösterileri öncesindeBatı Şeria ve Gazze Şeridi'nde bölgeye giriş çıkışı üç gün süreyle yasaklarkenbu bölgelerin askeri bölge ilân edilmesine karar verdi.

27- Sovyetler Birliği'nin Ermenistan ve Azerbaycan Cumhuriyetleri'ndedurumun gergin olduğu, Ermenistan'ın başkenti Erivan'da olağanüstügüvenlik önlemlerinin alınmasından sonra, Azerbaycan'ın başkenti Baku ileSumgait kentine de takviye olarak 1500 sivil polis gönderildiği açıklandı.

28- Nikaragua rejimiyle Contra gerillaları arasında geçen hafta varılanateşkes anlaşması uyarınca, 100 anti-Sandinist mahkum serbest bırakıldı.

29- İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti ile Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher çeşitli temaslarda bulunmak üzere Yunanistan'ınbaşkenti Atina'ya gittiler.

30- Afganistan'ın başkenti Kabil'i Pakistan'ın Peşaver bölgesine bağlayanstratejik öneme sahip karayolunun, mücahitler tarafından kesildiği bildirildi.

31- Portekiz'de sosyal demokrat iktidarın Çalışma Yasası'nda yapmak istediği reforma karşı çıkan sendikaların çağrısı üzerine, 24 saatlik bir genel grevbaşlatıldı.

32- Bangladeş radyosu tarafından yapılan açıklamada, Devlet Başkanı Muhammed Erşad'ın başbakan ve kabinedeki 30 bakanı görevlerinden aldığı bildirildi.

29 MART 1988

1- Başbakan Turgut Özal, partisinin TBMM Grubunda yaptığı konuşmada,zamların gerekçesini anlattı.

2- Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurulu, Başbakan Turgut ÖzaTınbaşkanlığında toplandı.

3- Türk-Yunan Dostluk Derneği yöneticileri Başbakan Turgut Özal, SHPGenel Başkanı Erdal inönü, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel tarafındanayrı ayrı kabul edilerek bir süre görüştüler.

4- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, partisinin TBMM Grubunda yaptığı konuşmada son zamlar ve yerel seçimler konusundaki görüşlerini açıkladı..

5- DYP Konya Milletvekili Ömer Şeker ve DYP'li 32 milletvekili taraf tndanTBMM Başkanlığı'na verilen "Tarım araştırma önergesi" reddedildi.

6- AT işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Ali Bozer, Cumhuriyet gazetesineverdiği demeçte, Türkiye'nin AT'a tam üyelik başvurusu ile ilgili olarak, "bir yıliçinde büyük mesafe katedildiğini" ve "somut sonuçlar alındığını" söyledi.

7- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, AA'ya yaptığı açıklamada, MetrisAskeri Ceza ve Tutukevi'nden kaçanların yakalanmalarının an meselesi olduğunu bildirirken, soruşturmanın sağlıklı yürütülmesi açısından cezaevimüdürü ile iki yetkilinin görev yerlerinin değiştirildiğini söyledi.

TBMM Genel Kurulu'nda da gündem dışı bir konuşma yapan Vuralhan,Iran uçaklarının Türk hava sahasını ihlâlinin kasıtlı olduğunu söyledi.

8- Maliye ve Gümrük Bakanı Kurtcebe Alptemoçin ANKA muhabirineyaptığı açıklamada, 1 Nisan'da yürürlüğe girecek Zorunlu Tasarruf Yasası'ylayapılacak kesintiyi karşılamak amacıyla memur maaşlarına yüzde 5 zamyapılacağını söyledi.

9- Kültür ve Turizm Bakanı Tınaz Titiz, "Her Mahalleye Bir Kitaplık" kampanyasını Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde başlattı.

10- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin TBMM Grubundayaptığı konuşmada, hükümeti eleştirerek, Haziran'da erken yerel seçimçağrısında bulundu.

11- SHP içel Milletvekili Istemihan Talay ve bazı SHP Milletvekillerince hazırlanan "Türk Silahlı Kuvvetlerinin cumhuriyeti koruma ve kollamagörevinin anayasaya bağlı olarak kullanılması"nı öngören yasa teklifi TBMMBaşkanlığı'na sunuldu.

12- Ege'deki hava sahası ile askeri uçuş konularının görüşüleceği TürkYunan alt komite toplantısına katılmak üzere Koramiral Işık Biren'inbaşkanlığındaki Türk heyeti Yunanistan'ın başkenti Atina'ya gitti.

13- Türk Sanayicileri ve işadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı ÖmerDinçkök, Tercüman gazetesine verdiği demeçte, zammın ekonomi içinçözüm olamayacağını, KİT açıklarının zamlarla değil tasarrufla önlenmesi gerektiğini söyledi.

14- Siirt'in Fruh ilcesine bağlı Yağızoymak köyünü basan PKK militanları 9kişiyi öldürdü. Güvenlik güçleri olaydan sonra yöreae operasyon yaparkenPKK rnilitanlarmm yola yerleştirdiği bildirilen bir mayının patlaması sonucu birasker ağır yaralandı.

15- Yeni Zelanda Pazarlama ve Dış Ticaret Bakanı Mike Moore, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

16- Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Qi Huriyuan, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

17- İthalinde Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu'na kesinti yapılmayacakmallar listesini yeniden belirleyen Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'deyayımlandı.

18- Uluslararası bir konferans için ingiltere'nin başkenti Londra'da bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Rum göstericilerin sopalı-haçlısaldırısına uğradı. Saldırıdan isabet almadan kurtulan Denktaş, "Haçla vurmakisteyen gencin yüzündeki nefreti gördüm. Rum gencinin bu kadar Türkdüşmanlığıyla doldurulmuş olmasından çok üzüntü duydum" dedi.

Denktaş daha sonra, yuvarlak masa toplantısında yaptığı konuşmasında,Rum lideri Yeorgios Vasiliu'ya diyalog için Haziran ayındaki Özal-Papandreugörüşmesine kadar süre tanıdıklarını, Kıbrıs sorununun ancak, 29 Mart Belgesi çerçevesinde 2 toplumun lideri tarafından çözümlenebileceğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu da yaptığı açıklamadaKKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a yapılan saldırıyı kınadı.

19- ABD işçi Sendikaları Konfederasyonu AFL-CIO, Başkan Ronald Reagan'a sunduğu raporda Türkiye'yi işçi haklarına getirdiği kısıtlamalar nedeniyle eleştirdi.

20- Yasa dışı Türkiye Komünist Partisi/Marksist-Leninist (TKP/ML)Örgütü'nün basın bürosu sözcüsü Ali Haydar Çelik Belçika'nın başkentiBrüksel'de düzenlediği basın toplantısında, 29 solcu militanın Metris AskeriCeza ve Tutukevi'nden kaçışı hakkında bilgi verdi ve "Türkiye'de ordu dahil,her türlü kurum ve kuruluşta köstebeklerimiz var" dedi.

21- Irak Dışişleri Bakanı Tarık Aziz, BM'nin İran'a bir heyet göndererek, buülke tarafından yapılan kimyasal silah kullanımı iddialarını incelemesini kınadı.

Öte yandan, resmi bir ziyaret için Yunanistan'ın başkenti Atina'da bulunaniran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, Cumhurbaşkanı Hristos Sarcetakis,Başbakan Andreas Papandreu ve Dışişleri Bakanı Karolos Papulyas ile ayrıayrı görüştü.

22- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz'un Filistin Ulusal Konseyi üyesiFilistin asıllı iki Amerikalı ile görüşmesi, İsrail Başbakanı Izak Şamir tarafındankınandı.

23- Güney Afrika'deki ırkçı yönetime karşı mücadele eden Afrika UlusalKongresi'nin (ANC) Fransa ve isviçre temsilcisi Bayan Dulcie September, Paris'te uğradığı saldırı sonucu öldü.

24- Afganistan Devlet Başkanı Necibullah, tüm Afganlılara çağrıda bulunarak, gelecek hafta yapılacak genel seçimlerde oy kullanmalarını ve Afganlımücahitlerden oluşturulacak bir koalisyon hükümetine katılmalannı istedi.

30 MART 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Anayasa Mahkemesi Başkanı MahmutCuhruk'u ziyaret ederek, yeni görevinden dolayı kutladı.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e Çankaya Köşkü'nde, ekonomidanışmanları tarafından, ekonominin gidişi hakkında bir brifing verildi.

3- Başbakan Turgut Özal, ANAP'ın Merkez Karar Yönetim Kurulu toplantısından sonra gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı.

4- Türk-İş'i ziyaret eden SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Türk-İş'in eylemlerini ve toplumdaki direnmeyi desteklemenin görevleri olduğunu kaydederek, "Çaresiz bekleyişler dönemi aşılmıştır" dedi.

SHP Genel Başkanı inönü, TRT Genel Müdürü Cem Duna'ya gönderdiğikutlama mesajında da TRTnin tarafsız görev yapmasını isledi.

5- Bakanlar Kurulu Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar toplantıdan sonra yaptığıaçıklamada, toplantıda dövizli askerlik bedelinin 14 bin 818 marktan 10 binmarka indirilmesinin kararlaştırıldığını söyledi.

6- Hükümet, Avrupa Topluluğu'na tam üyeliğin söz konusu olmasıkarşısında Pasaport Yasası'nda değişiklikler yapan tasarıyı TBMM Başkanlığı'na sundu.

7- Yerel seçim yasa önerisinin.görüşülmesine TBMM Genel Kurulu'ndabaşlandı.

8- Türkiye ile KKTC arasında, teknik düzeyde görüşmeleri dün tamamlanan "yatırımları garanti altına alma" anlaşması, Devlet Bakanı Abdullah Tenekeci ve KKTC Ekonomi ve Sanayi Bakanı Erdal Onurhan arasında Ankara'da imzalandı.

9- Devlet Bakanı Yusuf Bozkurt Özal, 1983'te çıkarılan ödünç para vermeişleri hakkında- Kanun Hükmünde Kararnamenin Adalet Kornisyonu'ndagörüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, devletin ödünç para alanların arkasında olmayacağını belirterek, "Onlar haklarını devletten daha sıkı izler. Devlet böyle bir rizikoya girmez" dedi.

10- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, TBMM Genel Kurulu'nda, islâm DışişleriBakanlarının geçen hafta Ürdün'ün başkenti Amman'da yaptığı toplantı hakkında bilgi verdi.

11- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu, düzenlediği haftalıkbasın toplantısında, Başbakan Turgut Özal'ın yarın başlayacak olan Irak ziyartti öncesi gazetecilerin Körfez savaşına ilişkin sorularını cevaplandırdı.

12- Türk Silahlı Kuvvetlerinin plânlı tatbikatlarından olan "Deniz Kurdu I88" tatbikatı gemilerin Gölcük'ten hareket etmesiyle başladı.

13- DYP Genel İdare Kurulu DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'inbaşkanlığında toplandı.

14- SHP Milletvekilleri tarafından hazırlanan, 23Nisan'da çocuk affı, 1Mayıs'ın işçi bayramı olarak kutlanması ve muzır cezalarının affedilmesi ile ilgiliyasa önerileri TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

15- Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanlığı'na yeniden Genel Müdürve Kurul üyesi Hüsamettin Çelebi seçildi.

16- Meslek odaları yöneticilerinin ekonomik durumla ilgili eleştirilerisürerken, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Osman Özbek,"Pahalılığın Türk üreticisini içinden çıkılmaz sıkıntılı bir tünele soktuğunu"söylerken, Türkiye Odalar Birliği Başkanı Ali Coşkun da 4 Şubat kararlarınınyeni önlemlerle takviye edilmesi gerektiğini bildirdi.

Mersin Ticaret Oda ve Borsa Başkanları Ahmet Uyar ile Sabahattin Turanise düzenledikleri ortak basın toplantısında, "Sık sık yapılan zamlarla enflasyonun engellenemeyeceğini" belirttiler.

17- Ankara'da bulunan Çin Halk Cumhuriyeti heyeti ile Türkiye arasındakiresmi görüşmeler yapıldı. Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı QiHuayuan, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Başbakan Turgut Özal'ı ülkesinedavet etti.

18- Sincan'ın Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırlan içine alınmasına ilişkinBakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

19- Bazı malların ithalinde alınan fonların artırılması ile ilgili Bakanlar Kurulukararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

20- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 11 kişiöldü, 37 kişi yaralandı.

21- İngiltere'nin başkenti Londra'dan Kıbrıs'a dönen KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş izmir'e uğradı ve Havaalanı'nda gazetecilere yaptığıaçıklamada, Haziran ayında yapılacak Özal-Papandreu görüşmesinden sonra dünyaya, "KKTC'yi tanımaları" çağrısında bulunacaklarını söyledi.

22- Türk ve Yunan Başbakanlarının Davos ve Brüksel'de aldıkları kararlarçerçevesinde, iki ülke diplomatik ve askeri yetkililerinin oluşturduğu alt komiteYunanistan'ın başkenti Atina'da görüşmelere başladı.

23- İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, BBC radyosunun KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın Londra'ya gelişi ile ilgili olarak hazırladığı programda yaptığı konuşmada, Nisan'da Türkiye'yi ziyareti sırasında Başbakan TurgutÖzal ile Kıbrıs konusunu ele almayacağını, bu sorunun Ada'daki iki halkın sorunu olduğunu söyledi.

24- Irak'ın başkenti Bağdat'ta AFP.Ajansına özel bir demeç veren FKÖ Lideri Yaser Arafat, işgal altındaki topraklarda ateşli silah kullanmaktankaçınılması yolundaki talimatlarının hala geçerli olduğunu, ancak bu topraklarındışındaki bölgelerde İsrail'e karşı "askeri faaliyetlerin" yoğunlaştırıldığınısöyledi.

Öte yandan İsrail polisi, Doğu Kudüs'teki Filistin Ajansı PPS'nin bürosunubastı ve Ajansı 6 ay süreyle kapaıtı

25- Sovyetler Birliği'ne bağlı Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Sumgait kentinde, geçen ay meydana gelen şiddet olaylarının ardından ilan edilen sokağaçıkma yasağı kaldırıldı.

26-İran -lrak arasında ateşkes sağlanması için BM'de dün başlaması plânlanangörüşmelerin iran'ın isteği üzerine ertelendiği bildirildi.

31 MART 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile haftalık olağan görüşmesinden sonragazetecilerin çeşitli sorularını cevaplandıran Başbakan Turgut Özal, Irak'a yapacağı gezi ve ekonomik konularda, ayrıca iç ve dış siyasi gelişmeler hakkındaCumhurbaşkanı'na bilgi verdiğini söyledi.

Başbakan Turgut Özal, daha sonra TRT Genel Müdürü Cem Duna ileYönetim Kurulu üyelerini kabul ederek görevlerinde başarılar diledi

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Ankara Ticaret Odası'nı ziyaret ederekyöneticilerle bir süre görüştü

3- Yerel seçimlerin 5 yılda bir ekim ayında yapılmasını öngören yasaönerisi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı

4- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği, 31 Mart 1988 tarihlibasında "Esrarengiz Bir Uçak" baslığı altında yayımlanan yazı üzerine biraçıklama yaparak, olayın gerçekle ilgisi bulunmadığını bildirdi.

5- Türkiye Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD)'ın Yönetim Kuruluüyeleri Başbakan Turgut Özal'ı Ankara'da ziyaret ederek bir süre görüştük.

6- DSP Genel Başkanı Necdet Karababa Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

7- Türk-Sovyet sınır hattının ortaklaşa denetimini yapmak üzere kurulanTürk Sovyet ortak kontrol komisyonunun yedinci dönem toplantısı Ankara'dabaşladı.

8- THY'nm İstanbul-Cezayir seferlerinin başlaması üzerine düzenlenentörende konuşan THY Genel Müdürü Yılmaz Oral, 1987 yılı içerisinde yaklaşık3 milyon 700 bin toplam yolcu taşındığını, 1988'de ise bu rakamın 4 milyonugeçeceğini tahmin eniklerini söyledi.

9- Otomobil-İş Sendikası üyesi Ümraniye'deki Netaş işyerinden 270'ı işçi,43'ü mühendis toplam 313 kişinin istifa ettiği açıklandı.

10- Cumhuriyet gazetesi yazarlarından İlhan Selçuk ve Ali Sirmen ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Okay Gönensin, "2969 sayuı yasaya aykırı olarak MilliGüvenlik Konseyi (MGK) kararlarını kötüleyici yayın yapmak" savıyla İstanbul 2.Asliye Ceza Mankemesi'nce yargılandıkları iki ayrı davaaa beraat ettiler.

11- Antalya Kaş'ın turistik Kalkan bucağından Ocak ayı içerisinde yapıldığıgösterilen 198 milyon dolarlık "hayali ihracaat" ile ilgili olarak bir açıklama yapanKaş Savcılığı, olayla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğünü ve iki ayrı davanınaçılacağını bildirdi.

12- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Strausz-Hupe, Ankara TicaretOdası'nın Meclis toplantısında, Türk-ABD ekonomik ve ticari ilişkileri konusunda bir konuşma yaptı.

13- Irak Haber Ajansı INA kanalıyla yapılan açıklamada, Başbakan TurgutÖzal'ın Irak'ı ziyareti sırasında kentler savaşında tek yanlı olarak ateşkes ilânedileceği bildirildi.

14- Kanada Hükümeti, sınır dışı edilmeleri kararı alınan 34 Türk'ün ülkedekalabilmeleri içip Ouebec eyaleti tarafından yapılan başvuruyu kabul etmediğini bildirdi.

15- Yasadışı PKK'nın Avrupa sözcülerinden" Rahime Demir Belçika'nınbaşkenti Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, önümüzdeki yaz aylarında Türkiye'deki turistik tesislerin tahribine yönelik eylemlerde bulunacaklarını bildirdi.

16- İngiltere'de bulunan Kıbrıs Rum kesimi lideri Yeorgios Vasiliu, BBC'yeverdiği demeçte, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Birleşmiş Milletlergirişimleri çerçevesinde görüşmeye hazır olduğunu, ancak bu görüşmenin,çözümü sağlayabilecek bir toplantı olması gerektiğini bildirdi.

17- Avrupa Konseyi Hukuk işleri Komitesi'nin Zürih'te yapılan toplantısında üye ülkelerin silahlı kuvvetler mensuplarının sendika kurmalarınailişkin karar tasarısı kabul edildi. Türk-Yunan ve italyan üyeleri karara red oyuverdiler.

18- İsrail işgali altındaki topraklarda, 1976 yılında 6 Filistinlininöldürülmesinin yıldönümü olan "Toprak Günülnde çıkan olaylarda 5 Filistinliöldü. Öte yandan İsrail, işgal altındaki bölgelerde uyguladığı üç günlük tecridikaldırdığını, Gazze'de uygulanan sokağa çıkma yasağının yalnızca geceleri uygulanacağını açıkladı.

Bu arada BM Güvenlik Konseyi de işgal altındaki topraklardaki durumugörüşmek üzere olağanüstü toplandı. Toplantıda söz alan FKÖ Siyasi BüroŞefi Faruk Kaddumi, işgal topraklarındaki durumu değerlendirirken, ABD'ninbölgede barış için önerdiği planın, adil bir çözüm için gerekli en önemli unsurları göz ardı ettiğini söyledi.

BM'deki İsrail temsilcisi Johanan Bein de, BM Güvenlik Konseyi'nin,olağanüstü toplantı yapılması yolundaki Arap isteğini kabul etmesini eleştirdi.

19- Sri Lanka'nın doğusundaki 2 Müslüman köyü basan ayrılıkçı Tamil gerillalarının 40 kişiyi öldürdükleri bildirildi.

20- Federal Almanya'nın Karlsruhe kenti yakınlarındaki Forst köyü üzerineAmerikan Hava Kuvvetlerine ait F-16 tipi uçağın düşmesi sonucu pilotunöldüğü ve çevrede büyük hasar meydana geldiği bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106