13.2.1988
×

Hakkında

Künye

İletişim

ŞUBAT 1988

1 ŞUBAT 1988

1- SHP Genel Başkanı Erdal inönü, İstanbul'dan Ankara'ya dönerkenEsenboğa Havaalanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Davos'takigörüşmeleri, Türkiye ve Yunanistan arasındaki müzakere için bir adım olarakniteledi ve iki ülkenin ortak çıkarlarının ancak müzakerelerle sonuçlandırılâbileceğini söyledi.

2- Hükümet tarafından verilen, çalışanların aylık ve ücretlerinden tasarrufamacıyla kesinti yapılmasını öngören yasa tasarısı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

3- Devlet Bakanı Veysel Atasoy, Türkiye Çevre Meseleleri Vakfı'nın 10.kuruluş yıldönümü sebebiyle Ankara'da düzenlenen "Çevre ve Kalkınmailişkileri" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, bugünkü teşkilat ile bu meselelerin üstesinden gelmenin mümkün olmadığını bildirerek "Batı konuyu nasılele alıyorsa, Türkiye'de de aynı şekilde ele alınmalıdır" dedi.

4- Devlet Bakanı Cemil Çiçek Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada,gençliğin beklentilerinin belirlenmesi için bir kamuoyu araştırması yaptıklarınıve bunun sonuçlanmasından sonra bir gençlik kurultayı düzenleneceğinisöyledi.

5- DYP Genel Başkanı. Süleyman Dernirel Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, Davos zirvesini değerlendirdi ve zirvedeki yumuşamanın pratikte hiç bir sonuç getirmediğini savundu.

6- SHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç Başbakan Yardımcısı Kaya Erdemtarafından sözlü olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiğisoru önergesinde, 31 Aralık 1987 tarihi itibariyle Anadolu Bankasına 100 milyon liranın üstünde borçlu olduğu halde borcunu vadesinde ödemeyen kişive kurumların açıklanmasını istedi.

7- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu yaptığı açıklamada, Diyarbakır'da Polis Hava Ulaştırma Filo Amirliği kurulmasının kararlaştırıldığını,hazırlanan projenin 6 ayda tamamlanacağını söyledi.

8- Yargıtay 9'uncu Hukuk Dairesi, sürekli üretim yapan bir iş yerinde,öğlen yemeğini makina başında yerken, bir yandan da işi kontrol eden işçiyefazla mesai ödenemeyeceğini kararlaştırdı.

9- Askeri Yargıtay, özellikle siyasi davaların özünü oluşturan polis anlatımlarının "inandırıcı kanıt" olarak kabul edilemeyeceğine karar verdi.

10- Sendikaya zorla üye kaydettikleri gerekçesiyle gözaltına alınan Otomobil-iş Sendikası'nın 6 yöneticisi, çıkarıldıkları mahkemede serbestbırakıldılar.

11 - Kuruluş çalışmaları bir süreden beri devam eden Sosyalist Parti'ninkuruluş beyannamesi, partinin 92 kurucusu adına 11 kişilik bir heyet tarafından içişleri Bakanlığı'na teslim edildi.

12- Poliyester iplik fiyatlarına yüzde 9 ile 27 aracında değişen oranlardazam yapıldı.

13- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 11 kişiöldü, 28 kişi yaralandı.

14- Başbakan Turgut Özal İsviçre'nin Davos kasabasında kaldığı oteldeYunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun katıldığı, Yunan ve Türk heyetleriyle gazetecilere ortak bir kahvaltı verdi.

Kahvaltı sonrasında Türk ve Yunan işadamları heyetlerince yapılan toplantıda, ikinci görüşmelerin Türkiye'de yapılması konusunda görüş birliğinevarıldı.

15- Başbakan Turgut Özal ile Yunanistan Başkakanı Andreas Papandreuarasında İsviçre'nin Davos kasabasında gerçekleştirilen zirveye Batı basınıgeniş yer verdi.

16- TV'de yayımlanan 32. Gün programı için Bağdat'ta TRT muhabiriningörüştüğü FKÖ Lideri Yaser Arafat ve İsrail Dışişleri Bakanı Simon Peres,Türkiye'nin Ortadoğu sorununun çözümünde çok önemli bir rol oynayabileceğini belirttiler.

17- TKP/ML'nin Avrupa sözcüsü Cemil Şerit, Brüksel'de düzenlediğibasın toplantısında, Türk devletinin sivil ve resmi güçlerine karşı yeni bir gerillasavaşı başlatacaklarını açıkladı.

18- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, İsviçreli işadamlarıylagörüşmek üzere Zürih'e hareket etmeden önce yaptığı açıklamada BaşbakanTurgut Özal ile görüşmelerinden sonraki izlenimlerini anlattı.

19- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da yaptığı açıklamada,Davos görüşmelerini değerlendirdi.

20- Sovyet ve Afgan hükümet askerlerine karşı savaşan 7 mücahit grubunun oluşturduğu birlik, Sovyet birliklerinin çekilmesini kolaylaştırmak içinhükümet kuracaklarını açıkladı.

21- Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega, Avrupa ülkelerine yaptığıziyaretleri tamamlayarak ülkesine döndü.

22- Batı Şeria'da Tulkarm köyü yakınlarında yapılan gösteride İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu iki Filistinli öldü, üç Filistinli yaralandı. Bu arada İsrail,Nablus kentinde sokağa çıkma yasağı ilan etti.

23- Atom bombasının geliştirilmesine katkısı olan ABD'li fizikçi SethH.Neddermeyer Seattle'de öldü.

2 ŞUBAT 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Göz Bankası ile Kızılay GenelMüdürlüğü'nü ziyaret ederek, yetkililerden bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Evren ziyareti sırasında organ nakli konusunun canlı tutulması gerektiğini bildirdi.

2- TBMM Danışma Kurulu, Başkan Yıldırım Akbulut'un başkanlığındatoplanarak, Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan hakkında SHP ve DYP'ninverdiği gensoru önergelerinin birleştirilerek, 11 Şubat Perşembe günü Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmesini kararlaştırdı.

3- TBMM Başkanvekili Yıldırım Avcı, geçen haftaki görüşmeler sırasındasarfettiği bazı sözler nedeniyle DYP Kırşehir Milletvekili Esat Kıratlıoğlu'nakınama cezası verildiğini bildirdi.

4- Başbakan Turgut Özal ile Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreuİsviçre'nin Davos kasabasında iki ülke ilişkilerini ele aldıkları görüşmeleri tamamlayarak, ülkelerine döndüler.

Her iki başbakan ülkelerine dönüşlerinde yaptıkları açıklamalarda 'Davos'taiyi iş yaptıklarını" belirttiler.

Başbakan Turgut Özal, "iyi bir iş yapmış olduğumuz kanaatiyle Ankara'yadönmüş bulunuyorum" derken, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreuda, elde edilen sonuçların beklentilerinin ötesinde olduğunu söyledi ve busonuçları "çok önemli" olarak niteledi.

5- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ile DYP Genel Başkanı SüleymanDemirel partilerinin TBMM Grup toplantılarında birer konuşma yaptılar.

6- Devlet Bakanı Adnan Kahveci, DYP Hatay Milletvekili MuratSökmenoğlu'nun 30 Aralık 1987 günü TV'de yayınlanan İcraatın İçindenprogramıyla ilgili olarak TBMM'ye verdiği soru önergesini cevaplandırdı

7- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, bakanlığına alınan zırhlı araç ve gereçlerile ilgili olarak bir soru önergesi veren SHP Balıkesir Milletvekili Önder Kırlı'yagönderdiği yazılı cevapta, zırhlı araç alımı için oluşturulan komisyonlarınbaşkan ve üyelerinin "Bakanlıkta görevli yüksek dereceli memurlar arasındanseçildiklerini, bu üyelerde herhangi bir dalda uzman olmaları" şartının da aranmadığını bildirdi.

Bakan cevabında ayrıca, alımların, "Tek tip teknik şartname" uyarınca yapıldığını, bu nedenle "Yapımcı firmaların tekliflerinin her defasında uzmanlarca incelenmesine gerek kalmadığını da" açıkladı.

8- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, SHP ve DYP Genel Başkanlarını ayrı ayrıziyaret ederek, kendilerine dış politika konusunda bilgi verdi.

9- Ulaştırma Bakanı Ekrem Pakdemirli, "Türkiye'nin Amerikalı DostlarıDerneği"nin daveti üzerine ABD'ye gitti.

10- Olağanüstü Hal Bölge Valiliği kapsamındaki 8 il ve çevre illerden3'ünün valisi, İstanbul'da İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli'nin başkanlığında toplandı.

11- SHP'li milletvekillerince verilen, dış politika ve savunma konularındagenel görüşme açılmasına ilişkin önerge, TBMM Genel Kurulu'ndagörüşülerek reddedildi.

12- Sosyalist Parti (SP) Genel Başkanı Ferit İlsever başkanlığındaki birheyet MKYK toplantısından sonra partinin kuruluşu dolayısıyla Anıtkabir'i ziyaret ederek, saygı duruşunda bulundular.

13- TBMM İdari Amirleri ANAP'lı Mustafa Uğur Ener, SHP'li Yüksel Çengelve DYP'li Nafiz Kurt TBMM'ye ortak imzayla verdikleri iki yasa teklifi ile, eski veyeni milletvekillerine silah edinme ve hususi pasaport verilmesi kolaylığınınsağlanmasını istediler.

14- Beden Terbiyesi ve Spor Genel Müdürü Kemal Kamiloğlu, FutbolFederasyonu Başkanı Halim Çorbalı ve Gençlerbirliği Kulüp Başkanı ilhanCavcav Güneş Gazetesi'nin, Gençlerbirliği'nin KKTC'de maç yapmasına ilişkinortaya çıkan sorunlarla ilgili sorularını cevaplandırdı.

15- Ankara DGM Savcılığı, Adalet Bakanlığı ile Güney KoreBüyükelçiliğine bomba koydukları iddiasıyla tutuklanan 8 sanık hakkında davaaçtı. DGM Savcılığı, THKP/C-Acilciler Örgütü üyesi sanıkların, örgüte gelirsağlamak amacıyla Fransa'ya kazak ihracı yaptıklarının belirlendiğini açıkladı.

16- Öğretmen Sıddık Bilgin'in,Bingöl'ün Genç ilçesine bağlı Doğanlıköyünde işkence yapılarak öldürüldüğü iddiasıyla açılan davaya Ankara İkinciAğır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

Davaya, Bingöl Ağır Ceza Mahkemesi'nde bir süre bakılmış, ancak mahkeme "Kamunun emniyeti açısından davanın Ankara'ya naklini" kararlaştırmıştı.

17- Türkiye Toptancı Hal Komisyoncuları İl Dernek Başkanları, TBMMBaşkanı Yıldırım Akbulut'u ziyaret ederek; sorunlarını anlattılar.

18- Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD)'m 1987 yılı Gazetecilik Ödüllerini kazananlar belli oldu.

19- Yönetmeliğini Ali Özgentürk'ün yaptığı "Su da Yanar" isimli filmingösterimi Gaziantep Valiliği'nce yasaklandı.

20- Bulgaristan Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Bulgarların insanlık dışı zulmünü kamuoyuna duyurmak amacıyla "Bulgaristan TürklerininSesi" adıyla yeni bir dergiyi yayın hayatına soktu.

21- Türkiye AT Ortaklık Konseyi'nin dışişleri bakanları düzeyinde toplanmasına ilişkin Türkiye'nin istemi, Konsey taraf ından kabul edildi.

22- Türkiye-Cezayir 5. Dönem Karma Ekonomik toplantılarındaTürkiye'nin 1992 yılından itibaren Cezayir'den 20 yıl süreyle sıvılaştırılmışdoğal gaz almasına ilişkin anlaşma sağlandı.

23- Kuzey ve Güney Amerika Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Yakovas,bir seminere katılmak için geldiği Londra'da Milliyet Gazetesi'ne Türk ve Yunanistan Başbakanlarının görüşmelerine ilişkin açıklamada bulundu.

24- ABD'nin, İsrail işgali altındaki topraklar konusunda BM Güvenlik Konseyi tarafından hazırlanan karar tasarısını dün gece veto etmesi, İsrail'in BMTemsilcisi Büyükelçi Johannan Bein, BM'deki Sovyet Temsilcisi BüyükelçiAlexander Belonogov, Arap Birliği Örgütü Temsilcisi Clovis Maksud, Mısır'ınDışişleriyle görevli Devlet Bakanı Butros Gali, FKÖ sözcüsü Ahmed Abdurrahman ve İsrail Savunma Bakanı izak Rabin tarafından tepkiyle karşılandı.

Bu arada ABD'nin BM temsilcisi Büyükelçi Herbert Okun ise, Ortadoğukonusunda BM gözetiminde barış görüşmeleri düzenlenmesini öngören karar tasarısının ABD'nin diplomatik girişimine müdahale niteliği taşıdığınısöyledi.

25- ABD Savunma Bakanı Frank Carlucci, ABD ile SSCB arasında aralıkayında imzalanan, orta menzilli nükleer füzelerin sökülmesini öngören INFAntlaşmasının, Amerikan Senatosu tarafından onaylanması halinde, NATOiçindeki dayanışmanın zayıflayacağını söyledi.

26- İran Meclis Başkanı Haşemi Rafsancani, Japon NHK Televizyonunaverdiği bir demeçte,"BM'nin, Irak'ı savaşı başlatan taraf olarak ilan etmesi dururrnnda, Irak'a karşı başlatmayı planladıkları yeni saldırıdan vazgeçebileceklerini" bildirdi.

27- Afganistan'ın kuzeyinde geçen haftadan bu yana meydana gelenşiddetli çatışmalar sonucu, ülkeyi Sovyetler Birliği'ne bağlayan Salang ana karayolunun sivil trafiğe kapandığı açıklandı.

28- Filistin Kurtuluş Örgütü İcra Komitesi üyesi Abdülrahim Ahmed, FKÖLideri Yaser Arafat'ın özel temsilcisi sıfatıyla Ankara'ya geldi.

29- Güney Kore Havayollarına bağlı bir yolcu uçağının, geçtiğimiz Kasımayında Kuzey Kore tarafından düşürülmesinden sonra, Japonya'nın buülkeye koyduğu yaptırımlar sonucu, Kuzey Kore'nin de Japonya ile diplomatik ilişkisini kestiği bildirildi.

3 ŞUBAT 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türk Eğitim Derneği'nin 60. kuruluşyıldönümü dolayısıyla Başkan ve Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan bir heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Başbakan Turgut Özal, FKÖ LideriYaser Arafat'ın özel temsilcisi sıfatıyla Ankara'ya gelen FKÖ icra Komitesiüyesi Abdülrahim Ahmed'i ayrı ayrı kabul ettiler. Abdülrahim Ahmed, Cumhurbaşkanı Evren ve Başbakan Özal'a FKÖ Lideri Yaser Arafat'ın Batı Şeria veGazze'de meydana gelen olaylara ilişkin bir mesajını sundu.

3- Başbakan Turgut Özal, ANAP Başkanlık Divanı Toplantısından sonrayaptığı açıklamada, yerel seçimlerin bu yıl ekim ayında yapılabilmesi için bir yasa önerisini bir iki gün içerisinde TBMM'ye sunacaklarını belirterek, "Yerelseçimlerin bu yıl yapılması Anayasa'nın gereğidir. Mevcut seçim sistemindebir değişiklik yapmayacağız. Sadece kanunda ufak bir değişiklik teklifedeceğiz" dedi.

4- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Türkiye Sakatlar KonfederasyonuGenel Başkanı Orhan Gökçe ve bazı sakat dernekleri yöneticilerini kabı! ederek bir süre görüştü.

5- Başbakan Turgut Özal'ın yerel seçimlerin erkene alınarak ekim ayındayapılacağına ilişkin açıklaması üzerine, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü veDYP Genel Başkanı Süleyman Demirel konuya ilişkin görüşlerini basına bildirdiler.

6- Devlet Bakanı Adnan Kahveci, Türkiye'nin Amerikalı Dostları Derneğitarafından Washington'da düzenlenen ve ABD'de yerleşik Türk asıllı bilimadamlarının katılacağı konferansı izlemek üzere ABD'ye gitti.

7- Bakanlar Kurulu Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazaf, Başbakan Özal'ın Bakanlar Kurulu'na dış politikadaki gelişmelerkonusunda bilgi verdiğini, kabul edilen bazı yasaların Meclise gönderilmesinekarar verildiğini, ayrıca bankaların öz kaynaklarını bir kat daha artırandüzenlemenin benimsendiğini söyledi.

8- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu Ankara'da yaptığı açıklamada, yabancıülkelerde tutuklu ve hükümlü 792 Türk bulunduğunu, bunlardan 356hükümlünün cezalarının geri kalan kısmını Türkiye'de çekmek için başvuruyaptıklarını söyledi.

9- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, kendisiyle ilgili iddialar konusunda TRT'ye yaptığı açıklamada, yetkili her merci önünde hesap vermeye hazırolduğunu bildirerek, "iddiaların mesnetsiz olmasına karşın muhalefet liderlerikonuyu gündemde tutmak gibi lüzumsuz bir çabanın içine girmişlerdir." dedi.

10- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel CumhuriyetGazetesi'nin İsviçre'nin Davos kentinde gerçekleşen başbakanlar zirvesininardından yayımlanan Türk-Yunan ortak bildirisinde yeralan "Okul kitaplarındakikatı tutumların" değiştirilmesi konusundaki sorularını cevaplandırdı.

11- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu, düzenlediği basıntoplantısında, "İstanbullu Yunan uyrukluların Yunanistan'a mal ve para transferini yasaklayan 1964 kararnamesinin kısa süre içinde kaldırılabileceğini"söyledi.

12- SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar başkanlığındaki bir heyet, SosyalistEnternasyonale üye Avrupa Partilerinin Seçim Yöneticileri toplantısınakatılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti.

13- DYP Hatay Milletvekili Murat Sökmenoğlu, TBMM Başkanlığına İsrailFilistin sorunuyla ilgili hükümet politikasının Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz tarafından cevaplandırılması istemiyle bir soru önergesi verdi.

14- DYP Zonguldak Milletvekili Koksal Toptan,içişleri Bakanı Mustafa Kalemli tarafından yazılı olarak cevaplanması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, 12 Eylül öncesi ve sonrasında siyasal nedenlerle,Tu kiye'de kaç kişinin öldürüldüğünü ve bunlardan kaçının güvenlik mensubu olduğunu sordu.

15- Avrupa Konseyi toplantılarına katılan SHP Milletvekilleri İsmail Cem,Eşref Erdem ve İstemihan Talay, TBMM'de düzenledikleri basın toplantısında, Avrupa Konseyi izlenimlerini anlattılar.

16- Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof.Dr.İhsan Doğramacı'nın,YÖK taslağı ile ilgili görüşleri Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

17- Yüksek Planlama Kurulu Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığında birtoplantı yaptı.

18- TBMM Adalet Komisyonu"İşkenceye karşı Avrupa Sözleşmesi"ninonaylanmasını kabul etti.

19- Devlet bakanlıkları sayısını 10'dan 15'e çıkaran tasarı, TBMM AnayasaKomisyonu'nda kabul edildi.

20- "PKK örgütüne üye olmak, yardım ve yataklık yapmak" savıyla 16 tutuklu sanığın yargılandığı yeni dava Diyarbakır DGM'de başladı.

21- Türk-İş'in referandum kampanyasına ilişkin "Yasaksız bir demokrasiiçin evet" broşürünü dağıtan sendikacılar aleyhine İzmir l. Asliye Ceza Mahkemesinde açılan dava beraatle sonuçlandı.

22- Hafif müzik sanatçısı Cem Karaca'nın yurt dışında bulunduğu, 1981yılı ve öncesinde, "Türkiye aleyhinde milli menfaatlere zarar verici davranışlarda" bulunduğu savıyla İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesindeyargılanmasına başlandı.

23- Türk Sanayicileri ve işadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı ÖmerDinçkök yaptığı bir açıklamada, 24 Ocak'tan bu yana uygulanan istikrar politikasının artık etkisini yitirdiğini söyledi.

24- Özel bir gezi amacıyla Danimarka'da bulunan DSP Genel BaşkanıBülent Ecevit, Berlinske Tidende gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'ninATa tam üyeliğini, Avrupa'daki işçi kuruluşları ile Türkiye'deki şeriatçıdüşünce taraftarlarının dışında herkesin istediğini bildirdi.

25- Petkim ürünlerine yüzde 11-15 oranında zam yapıldı.

26- Türkiye'de insan haklarının durumunu görmek ve rapor hazırlamakamacıyla gezi yapan ve incelemelerde bulunan Avustralyalı bir grup gözlemci,İstanbul'da basın toplantısı düzenleyerek, "Türkiye'de politik, sendikal vekültürel faaliyetler alanında hükümetin, demokratik bir ülkede olması gerekenhakları tanımadığını" söylediler.

27- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Davos zirvesi ile ilgili olarak Bakanlar Kurulu'nda yaptığı konuşmada, "iki ülke arasında güveninsağlanması için üç ila beş yıl geçmesi gerektiğini" bildirdi.

28- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Temsilciler Meclisi Dış ilişkilerKomitesi'nde yaptığı açıklamada, Ortadoğu'da barışın sağlanması içinhazırlanan yeni diplomatik girişimin İsrail işgali altındaki topraklarda yaşayan1,5 milyon Filistinliye daha geniş bir siyasi kontrol hakkı verilmesiniamaçladığını söyledi.

29- İsrail Savunma Bakanı İzak Rabin, İsrail televizyonunca düzenlenenbir söyleşide, "Barış önünde en büyük engeli, işgal altındaki topraklardayaşayan Araplarla görüşmeleri sorununun oluşturduğunu" söyledi.

30- İsrail'in işgal ettiği topraklardaki Filistinlilere yaptığı baskıyı protesto etmek amacıyla 10 Filistinli çocuk BM Güvenlik Konseyi üyesi 5 ülkenin AnkaraBüyükelçiliklerini ziyaret ederek Filistinlilerin bağımsızlık mücadelesi içindestek istediler.

31- Şam radyosunca yayınlanan hükümet bildirisinde, Irak'ın, Suriye'ninİran ile Körfezdeki Arap ülkeleri arasında diyalog kurma çabalarına yönelttiğieleştiriler kınandı. Bildiride, Irak'ın hiçbir Arap ülkesine danışmadan tek başınabaşlattığı Körfez savaşını bir Arap-Acem savaşına dönüştürmeye çalıştığı, buyöndeki çabaların Arap dünyasının geleceğini Suriye'nin diyalog başlatmaçabalarının tersine büyük bir tehlikeye sokacağı görüşü savunuldu.

4 ŞUBAT 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türk-İş Genel Merkezi'ni ziyaret ederek,Genel Başkan Şevket Yılmaz ve yönetim kurulu üyeleriyle bir süre görüştü.Cumhurbaşkanı Evren, "Bizim vazifemiz,insanların,kuruluşların meselelerinidinlemek, ilgililere ulaştırmak ve bunları takip etmektir" dedi.

2- T.B.M.M. Başkanı Yıldırım Akbulut, Türkiye Muhtarlar Derneği GenelBaşkanı Muhittin Büyükarslan ve yönetim kurul üyelerini kabul ederek birsüre görüştü.

3-Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile yaptığı haftalıkgörüşmeden sonra basına, yeni ekonomik önlemleri açıkladı.

4-SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, yerel seçimlerin erkene alınmasının Anayasa uyarınca mümkün olmadığını, yerel seçimlerin ancak 26 Mart 1989'da yapılabileceğini bildirdi vebu konuda Anayasa Mahkemesi'ne gitmekte kararlı olduklarını açıkladı.İnönüayrıca, Başbakan Özal'ın Vuralhan olayında taraf olduğunu da belirterek,MilliSavunma Bakanı hakkındaki iddiaların teftiş kurullarınca araştırılması gerektiğini söyledi.

5-Askeri Yargıtay 5. Dairesi, Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu/Türkiye Devriminin Yolu (THKO/TDY) davasında bir sanığın idam, bir sanığın da ömür boyuhapis cezalarını onadı.

6- Hükümet, kamu kuruluşları ve belediyelere "yatırım yasağı" koydu. Bakanlar Kurulu kararıyla uygulamaya konan yasak uyarınca, "kamu kuruluşları vebelediyeler 30 Nisan 1988'e kadar sadece olası bir doğal afet durumundameydana gelebilecek hasarın giderilmesi için hükümet izni alarak yatırım yapabilecek".

7- DYP Siirt Milletvekili Abdürrezzak Ceylan, İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli'nin cevaplandırması istemiyle TBMM Baskanlığı'na Güneydoğu'dakikaçak silahlara ruhsat izniyle ilgili bir soru önergesi verdi.

8-DYP Afyon Milletvekili Baki Durmaz ve bazı DYP milletvekillerince konutsorununun araştırılarak çözüm yollarının bulunması için Meclis araştırmasıönergesi verildi.

9-Ankara Valisi Saffet Arıkan Bedük, Atatürk Çocuk Yuvası ve çeşitli yurtlarda denetimler yaptı.

10- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, İstanbul'da Ocak aylarıkarşılaştırmasıyla tüketici fiyatlarının yüzde 73.2 arttığını açıkladı. Hazine ve DışTicaret Müsteşarlığına göre, geçen ay Türkiye çapında toptan eşya fiyatlarıyüzde 8.6 artarken, aynı fiyatlar Devlet İstatistik Enstitüsü'ne göre yüzde 6.9yükseldi. Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, Devlet İstatistik Enstitüsü veİstanbul Ticaret Odası'nın ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda, geçen ay tüketicifiyatları yüzde 6-6.8 arasındaki oranlarda artış gösterdi.

11- Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) Genel Müdürü Remzi Yücebaş, TBMMSanayi Komisyonu üyelerine verdiği brifingde, elektrik dağıtım kurumlarınınözelleştirileceğini açıkladı.

12- Otomobil-İş Sendikası Genel Başkanı İlhan Dalkılıç ve sendikayöneticileri, Meclis'te SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DYP Genel BaşkanıSüleyman Demirel'i ayrı ayrı ziyaret ederek sorunlarını dile getirdiler.

13- Ondokuzu Türk-iş'e bağlı 3'ü bağımsız 22 sendikanın İstanbul'daki 43şubesi, TBMM'ye sunulan Zorunlu Tasarruf Fonu Yasa tasarısının gerialınması için imza kampanyası başlattılar.

14- TKP üyesi olduğu gerekçesiyle 6 yıl hapis cezasına çarptırılanCoşkun Özdemir'i cezaevinden mahkemeye getirirken dayak attığı içinyargılanan Jandarma Başçavuş Yusuf Önemli ve Jandarma er Nuri Almaz İzmir2. Asliye Ceza Mahkemesi'nce 3'er ay hapse mahkum edildi. Aynı davadaCoşkun Özdemir 'de başçavuş ve ere karşı koyduğu gerekçesiyle 3 ay hapiscezası aidi.

15- Dernekler Yasası'na muhalefet ettikleri iddiasıyla haklarında davaaçılan insan Hakları Derneği Ankara Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri HasanŞahin, Hüsnü Öndül, Fevzi Argün ile şube eski başkanı Güngör Aydın veyönetim kurulu eski üyesi Taner Özbenli Ankara Cumhuriyet Savcılığı'nca 3'eray hapis cezasına mahkum oldular. Sanıkların cezası daha sonra 27 bin lirapara cezasına çevrildi ve bu cezanın tecil edilmesi kararlaştırıldı.

16- Yasa dışı Marksist-Leninist (TİKKO) örgütünü yeniden faaliyetegeçirmek için çalışmalar yaptıkları ileri sürülen ve siyasi polis tarafındangözaltına alınan 12 kişiden 5'i İstanbul DGM'ce tutuklanırken, 7'si serbestbırakıldı.

17- ANAP İzmir il ve merkez ilçe örgütlerinin bulunduğu binayı bombalama olayına karıştıkları gerekçesiyle 5 kişinin yargılanmasına izmir DGM'debaşlandı.

18- Merkezi Ankara'da bulunan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi, Türk-Yunan ilişkilerinin yeni bir döneme girmesi dolayısıyla verdiğidemeçte, "İki ülke basını.atılan barış adımlarının olumlu sonuçlara ulaşması içinişbirliği içinde olmalıdır" dedi.

19- Futbol Federasyonu, Gençlerbirliği'nin KKTC'de oynadığı maç sonrası Federasyon'un aldığı karara göre TBMM Adalet Komisyonu BaşkanıANAP Ankara Milletvekili ve Gençlerbirliği yöneticisi Alpaslan Pehlivanlı'yı Ceza Kurulu'na verdi. Federasyon, Pehlivanlı'dan 5 gün içerisinde savunmasınıyazılı olarak Ceza Kurulu'na göndermesini istedi.

20- Ankara Nakliyeciler Derneği Başkanlığına Yılmaz Şerefhan yenidenseçildi.

21- İzmit'in Gebze ilçesindeki Topçu Alayı'nın cephaneliği kimliği belirsizkişilerce kurşunlandı.

22- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı 206 ilacın fiyatına yüzde 15-66arasında zam yaptı.

23- BM insan Hakları Komisyonu Özel Raportörü Portekizli Dr.Angelo Vibal D'Almeido'nun hazırladığı raporda, Bulgaristan'da yaşayan Türklerin durumuna geniş yer verildi.

24- Paris idare Mahkemesi, 8 Aralıkla 14 kişilik bir İranlı grubuyla kamudüzenini bozdukları gerekçesiyle Gabon'a gönderilen 3 Türk'ten 2'sinin Fransa'ya dönmesine izin verdi. Mahkeme, İsmail Ongan ile Ali Kaya Özdemirhakkındaki sınır dışı kararının, durumları ile ilgili yargı kararı verilinceye kadar tecil edilmesini kararlaştırdı.

25- Federal Almanya'da faaliyet gösteren "Kürdistan İşçi Dernekleri Federasyonu (KOMKAR), TBMM Başkanlığı ve milletvekillerine birer mektupgöndererek Kürdistan halkının istemlerine sahip çıkılmasını" istedi

26- Sovyetler Birliği'nde, Kırım Türkleri'nın hakları konusunda oluşturulanDevlet Komisyonu. Kırımlıların yerleşim haklarını sınırlayan engellerinkaldırılması gerektiğini bildirdi.

27- İngiltere, barışa yanaşmadığı takdirde İran'a iki yıl süreli ambargo uygulanması yolunda BM Güvenlik Konseyi'ne öneride bulundu.

28- Doğu Avrupa ülkeleri ağırlıklı resmi gezisini sürdürmekte olan ABDDışişleri Bakan Yardımcısı John Whitehead, Polonya'ya yaptığı 5 günlük geziyi tamamlayarak dün Bulgaristan'ın başkenti Sofya'ya gitti

29- Güney Lübnan'dan İsrail'e geçen Filistinli gerillalar ile İsrailli askerlerarasında çıkan çatışmada iki İsrail askeri ile bir Filistinli gerilla öldü. Olayın sorumluluğunu Filistin Kurtuluş Örgütü'ne bağlı EI-Fetih üstlendi.

Öte yandan İsrail Başbakanı İzak Şamirde Gazze Şeridi'ni geçerek, Filistinli mülteci kamplarında yaptığı incelemelerden sonra basma yaptığıaçıklamada, "Buralardaki hayatı iyileştirmek için bir şeyler yapmak zorundayız,bu barış görüşmelerini de olumlu etkileyecektir" dedi.

30- İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti Tahran'da bir grup Afganlımücahitle görüştükten sonra yaptığı açıklamada, ülkesinin komşu ülke Afganistan'da islâmi bir yönetim şekli benimsenmesini desteklediğini söyledi.

31- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Türkiye'nin Amerikalı DostlarıDerneği'nin Washington'da düzenlediği yıllık toplantısında yaptığı konuşmada, Türk-ABD ilişkilerinin sadece askeri bölümünün üzerinde dikkatlerin yoğunlaşmasından rahatsızlığını vurguladı ve yardım düzeyinindüşmesinin içinde bulunulan bütçe sıkıntılarından kaynaklandığını söyledi.

32- ABD Temsilciler Meclisi, ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Nikaragua'daki Sandinist yönetime karşı silahlı mücadele yürüten Contralar'a vermek üzere istediği 36 milyon dolarlık yardım tasarısını reddetti.

5 ŞUBAT 1988

1- Ortadoğu Barış Plânı'nı anlatmak ve Türkiye'nin desteğini istemeküzere Türkiye'ye gelen Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ve beraberindeki heyet Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından karşılandı. Mübarek dahasonra Cumhurbaşkanı Kenan Evren'i Çankaya Köşkü'nde ziyaret ederek birsüre görüştü.

2- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Türk idareciler Derneği'ncedüzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, yerel seçimlerin öne alınması konusunda, "Anayasa'ya aykırı bir işe girmeyiz" dedi.

3- Türkiye'nin Amerikalı Dostları Derneği'nin yıllık olağan genel kurulçalışmalarına katılmak üzere Washington'da bulunan Devlet Bakanı AdnanKahveci, ABD'de çalışmalarını sürdüren Türk Bilim adamlarına "yurda dön"çağrısı yaptı. Toplantıda konuşan Ulaştırma Bakanı Ekrem Pakdemirli ise,önümüzdeki yıllar içinde özellikle PTT ve telekomünikasyon alanlarında 4 milyar değerinde yatırımlar planlandığını ve bu yüzden de Amerikalı şirketlerle ortak yatırım yapmak islediklerini söyledi.

4- Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Yusuf Bozkurt Özal, Hürriyet Gazetesi'ne son ekonomik önlemlerin gerekçelerini açıkladı.

5- Türk Ocakları İstanbul Şubesi'nin düzenlediği "Gençlik Meseleleri"semineri yapıldı. Seminerde, gençlik meselelerinden sorumlu Devlet BakanıCemil Çiçek ve Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel de birerkonuşma yaptılar.

6- İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli, Emniyet Genel Müdürü SebahattinÇakmakoğlu, Ankara Valisi Saffet Arıkan Bedük ile birlikte Ankara Emniyet Sarayı'nda incelemelerde bulundu.

7- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, DYP Hatay Milletvekili MuratSökmenoğlu'nun Dışişleri Bakanlığı'na alınan zırhlı araç ve çelik yeleklerle ilgilisoru önergesini cevaplandırdı.

8- Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Danimarka'nan başkenti Kopenhag'a giden DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Türk ve YunanBaşbakanlarının Davos buluşmasıyla ilgili olarak Hürriyet Gazetesi'neaçıklamalarda bulundu.

9- Sosyalist Parti Genel Başkanı Ferit İlsever İstanbul'da düzenlediğibasın toplantısında, "Partimizin kurulması, ülkemizde ihtiyacı şiddetle duyulan soldaki boşluğu doldurmaya ve demokrasiyi, çoğulculuğu güçlendirmeyehizmet etmektedir" dedi.

10- 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümleri dışında atamasıyapılacak "İstisnai memurluklar" ile ilgili kapsam Kanun Hükmünde Kararnameile genişletildi.

11- Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Başkanı Doç. Atilla Özmen'in,imhası kararlaştırılan 45 bin ton radyasyonlu çayın gübre olarak kullanılmasınıönermesi üzerine Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı öneriyi reddetti

12-Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut tarafındanaçıklanan ek zammın pratikte hiçbir değeri olmadığı gibi, uygulamada da çeşitlisakıncalar doğuracağını bildirdi.

13- 7 Kolordu Askeri Mahkemesi'nce 146 sanıklı PKK davasında 20sanığa idam,13 sanığa ömür boyu, 7 sanığa 18-24 yıl, 61 sanığa 3-14 yıl arasında değişen hapis cezası verildi. Duruşmada 20 sanığın dava dosyasıdüşerken, 22 sanığın beraati, 3 sanığın da tahliyesi kararlaştırıldı.

14- Üniversitelerde tek tip öğrenci derneği kurulmasını öngören yasa tasarısını protesto için izinsiz yürüyüş yaptıkları savıyla yargılanan 66öğrenciden 21 'i 1'er yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırıldı.

15- Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği'nce İstanbul'dadüzenlenen basın toplantısında, cezaevlerindeki yaşam koşulları ve baskılarıprotesto etmek için, Diyarbakır ve Sağmalcılar - 2 cezaevlerindeki siyasi tutuklularla, Eskişehir de iki hükümlü ailesinin açlık grevinde oldukları bildirildi.

16- Yem Sanayii, yem fiyatlarına yüzde 8 zam yaptı.

17- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 10 kişiöldü, 6 kişi yaralandı.

18- İngiliz haber ajansı Reuter, tüm dünya ülkelerine geçtiği bir haberyorumda Türk ekonomisindeki son gelişmeleri değerlendirdi.

19- Avusturya polisi, Türkiye'den getirdikleri 5,5 kilo eroini Hollanda'yasevketmek isteyen 3 Türk ile bir Yugoslav'ı yakaladı.

20- Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) lideri Yaser Arafat'ın özel temsilcisi FKÖİcra Komitesi üyesi Abdülrahim Ahmed Ankara'daki temaslarını tamamlayarakTürkiye'den ayrıldı.

21- Avrupa ülkelerinde çeşitli temaslarını sürdüren ABD Dışişleri BakanYardımcısı John Whitehead, Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov ile Sofya ve Washington'un gelecekteki ilişkileri hakkında bir görüşme yaptı.

22- Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega gazetecilere yaptığıaçıklamada, Contralara yardımın ABD Temsilciler Meclisi'nce reddedilmesinden memnun olduklarını bildirirken, "Ancak, Kongre'nin bu kararı, savaşın bittiği anlamına gelmiyor" dedi.

Öte yandan, Nikaragua Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada,başkent Managua yakınlarındaki Ouilai bölgesinde bir kamyonun Contralar tarafından yerleştirilen bir mayına çarpması sonucu, aralarında 4 çocuğun da bulunduğu 17 kişinin öldüğü, 18 kişinin de yaralandığı bildirildi.

6 ŞUBAT 1988

1- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, "4 Şubat kararları" ve Özal hükümetinin son mali politikasınıeleştirerek, Başbakan Turgut Özal tarafından açıklanan kararlan, "Döviz darboğazına girildiğinin resmen kabul edildiğinin bir ifadesi" olarak niteledi.

2- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Organ Nakli Hastaları Derneğiyöneticilerini kabul ederek bir süre görüştü. Demirel, görüşme sırasında organ nakli için destek olacağını bildirdi.

3- MÇP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş, Türk-Yunan ilişkilerindeki yenidurum ve ekonomiye ilişkin görüşlerini açıklamak üzere İstanbul'da, bir basıntoplantısı düzenledi.

4- DYP Hatay Milletvekili Murat Sökmenoğlu, Dışişleri Bakanı MesutYılmaz'ın cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığı'na Yunanistan konusunda bir soru önergesi verdi.

5- DYP Zonguldak Milletvekili Tevfik Ertüzün ile 27 arkadaşı tarafındanhazırlanan "Dış borçlar" konusundaki Meclis Araştırması Önergesi TBMMBaşkanlığı'na verildi.

6- Boş bulunan belediye başkanlıkları İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisiüyelikleri ile muhtarlıklar için 5 Haziran 1988 günü yapılacak seçimle ilgili takvim açıklandı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK)'nun Resmi Gazete'de yayımlanankararına göre, seçimlerin başlangıç tarihi 30 Mart olarak belirlendi.

7- Türk-İş, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'ye 308 sayılı sözleşmeli personel kararnamesinin anayasaya aykırı olduğunu ileri süren bir rapor verdi.

8- Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'ne Bozkurt Kuruç getirildi.

9- Diyarbakır Askeri Cezaevindeki baskıları protesto etmek, buradaki tutuklu ve hükümlülere destek olmak için Diyarbakır Sivil Cezaevi'ndeki 85 tutuklu ve hükümlü açlık grevine başladı.

SHP, konunun incelenmesi için Parti Meclisi Üyesi ve İstanbul Milletvekiliİsmail Hakkı Önal, Muğla Milletvekili Tufan Doğu, Denizli Milletvekili AdnanKeskin ve Ankara Milletvekili Ömer Ciftçi'yi Diyarbakır'a gönderdi.

SHP Milletvekilleri burada düzenledikleri basın toplantısının. 7. KolorduKomutanı ile Cezaevi Müdürü Osman Albay'ın kendileriyle görüşmeyi kabul etmediklerini bildirdiler.

Öte yandan Ömer Faruk Kayaoğlu adındaki 45 yaşında bir kişi İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesine başvurarak, Ankara Emniyet Müdürlüğü'ndeağır işkenceler gördüğünü bildirdi ve yardım istedi.

10- Mardin'in, Cizre, Sitopi ve Siirt'in Şırnak ilçelerinin yer aldığı üçgendegüvenlik güçleri ile silahlı çatışmaya giren teröristlerden biri ölü, ikisi yaralı olarak ele geçirildi.

11- Ankara Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube ekiplerinin, geçtiğimiz hatta Ankara ve çevresinde düzenledikleri operasyonlarda, piyasa değeri yaklaşık 100 milyon lira olan toplam 35 kilo esrar ele geçirildi.

12- Diyarbakır'ın Dicle ilçesine bağlı Kurudere köyünde bir eve baskındüzenleyen teröristler bir kişiyi öldürdüler.

13- Federal Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen 25. Uluslararası Nato Savunma Semineri başladı.

Seminerde Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz ile Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan temsil ediyorlar.

14- Geçtiğimiz hafta birleştiklerini açıklayan Yankı ve Haftaya Bakış Dergilerinin ortak ilk sayısı çıktı.

15- Basın Konseyi Temsilciler Kurulu, 9 kişiden oluşan Yüksek Kurul'ubelirledi.

16- Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (BMKP) katkısıylagerçekleştirilecek, "Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Nükleer Araştırma veEğitim Merkezinde Tahribatsız Testin Geliştirilmesi" konulu proje BakanlarKurulu'nca onaylanarak, Resmi Gazete'de yayımlandı.

17- Sosyalist Enternasyonal'in toplantısına katılmak üzere gittikleriBrüksel'de temaslarını tamamlayan SHP milletvekilleri, Federal Almanya'nınKöln kentinde Türk işçileriyle bir toplantı yaptılar.

18- Türkiye'de kurulan bazı sınai tesislerin yapımından kaynaklanan krediler ve faizleri karşılığında Sovyetler Birliği'ne bu yıl gönderilecek olan mallarınlistesi ve değerleri Resmi Gazete'de yayımlandı.

19- FKÖ Lideri Yaser Arafat'ın özel temsilcisi sıfatıyla, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Başbakan Turgut Özal'a birer mesaj iletmek üzere Ankara'ya gelen Abdülrahim Ahmed, Filistin meseleleriyle ilgili soruları cevaplandırırken,"Bölgedeki barışı engelleyen asıl unsurun, ABD olduğunu" söyledi.

20- ABD Dışişleri Bakanlığı, Kongre üyelerinin Türkiye'nin ekonomik durumu ile ilgili olarak yönelttiği yazılı sorulara verdiği cevapta, "Türkiye'nin ekonomik sorunları ciddiyetini koruyor" dedi, ancak bu sorunların "Halledilemeztürden olmadığını" belirtti.

21- Yunanistan Hükümet Sözcüsü Yannis Rubattis Atina'da yaptığıaçıklamada, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun, Başbakan Turgut Özal'dan Brüksel'deki NATO zirvesi sırasında 1964 kararnamesininkaldırılması ve Kıbrıs'ta kaybolanlarla ilgili bilgi isteyeceğini söyledi.

22- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Ankara'ya yaptığı ziyareti tamamlayarak ülkesine döndü. Yapılan resmi görüşmelerde Ortadoğu konusunun ele alındığı bildirildi.

23- Bangladeş Devlet Başkanı Muhammed Erşad'ın istifasını isteyen muhalefetin düzenlediği genel grev sırasında patlayan bombalar, çok sayıdakişinin yaralanmasına yol açtı. Polis, başkent Dakka'daki bir mahkeme binasının önünde patlayan bombaların yaraladığı kişiler arasında, polisler olduğunu da belirtti, ancak yaralı sayısını açıklamadı.

24- Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Lideri Yaser Arafat'ın danışmanlarındanBassam Ebu Şerif ingiliz Reuter Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, Namlusyakınlarındaki Salem köyünde İsrail askerlerinin korumasındaki silahlı sivillerinönce bir grup Filistinli genci dövdüklerini, sonra da bunlardan 12'sini belirsizbir yere götürdüklerini,gençlerden 4'ünün canlı canlı gömülmüş olarak bulunduğunu, daha sonra hastaneye kaldırıldıklarını, diğerlerinin ise nerede olduklarının bilinmediğini söyledi.

Tel-Aviv'de bir açıklama yapan İsrail Ordusu Sözcüsü ise söz konusu haberi bütünüyle reddetti.

Öte yandan FKÖ Lideri Yaser Arafat, Monte Carlo Radyosu'nda Arapçayayın yapan bölüme verdiği demeçte, "İsrail ordusu ve fanatik İsraillilerinyaptıkları gözönüne alınırsa, Filistinlilerin de silaha başvurması ihtimal dışıdeğildir" dedi.

25- Pakistan'ın Karaçi kentinde çıkan şiddet olaylarında 8 kişi öldü, 40 kişiyaralandı.

26- BM Gelişme Programı Başkanı William Draper, dün kaçırılan ikigörevlisi ile isveç ve Norveç'ti görevliler bırakılıncaya kadar programı uygulamayacaklarını açıkladı.

27- Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu, YunanistanBaşbakanı ve diğer yetkililerle görüşmek üzere Atina'ya gitti.

28- Federal Almanya'nın Batı Berlin kentindeki Moabit Hapishanesindetutuklu bulunan bir Türk dün gece kendini asarak intihar etti.

29- Hindistan'da Polis, Sin militanlarının Pencap'ın başkenti Amritsar'ınyanındaki bir kasabada yaşayan ılımlı bir Sih'in evini basarak, kendisiyle birlikte, ailesinin 7 ferdini öldürdüklerini açıkladı.

7 ŞUBAT 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, ABD'nin Washington kentinde yapılanTürkiye'nin Amerikalı Dostları Derneği'nin yıllık toplantısına gönderdiği mesajda, Türk-ABD ilişkilerinin büyük sorunların yükü altında olmadığını önesürerken, ABD Başkanı Ronald Reagan da toplantıya gönderdiği mesajda,her iki ülkenin "Hayati çıkarları olan bölgelerde barışı tehdit eden totaliter ve irticacı güçlerle karşı karşıya olduğunu" vuıguladı.

2- Başbakan Turgut Özal, Mısır resmi haber ajansı MENA'ya verdiğidemeçte "İran ile Irak arasındaki savaşı sona erdirmek için kişisel girişimde bulunacağını" açıkladı.

3- Devlet Bakanı Yusuf Bozkurt Özal Malatya'da yaptığı açıklamada,"Enflasyonu dizginleyebilmek için yeni yatırımlara yönelmeyeceklerini"söyledi.

4- Devlet Bakanı Veysel Atasoy Ankara'da yaptığı açıklamada, çevreteşkilatının yaptırım gücü olması gerektiğini belirterek hazırlanan yasa gücü ileçevre teşkilatının denetim ve yaptırım gücünün arttırılacağını söyledi.

5- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, Federal Almanya'nın Münih kentinde yapılan Uluslararası Savunma Semineri'nde yaptığı konuşmada,"Türkiye konvansiyonel gücünün bölgedeki dengeyi sağlayabilecek düzeyegelmesi için teknolojiye ve mali desteğe ihtiyaç olduğunu" söyledi.

6- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel, BBC TürkçeYayın Bölümü'nün özel telefon programının son yarım saatinde, Türkiye ileingiltere'de ingilizce öğretimi konusunda BBC dinleyicilerinin sorularını cevaplandırdı.

7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt Ankara'da çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

8- Kültür ve Turizm Bakanı Tınaz Titiz Ankara'da yaptığı açıklamada,"Uluslararası turizm pazarında son yıllarda rağbet görmeye başlayan veyüksek turizm potansiyeli olan ülkemizde en rasyonel politika, nitelikli tesissayısını arttırmaktır dedi.

9- DYP Hatay Milletvekili Murat Sökmenoğlu, Dışişleri Bakanı MesutYılmaz'ın cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

10- Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi, sanıkların tamamının beraatiylesonuçlanan, "Ürdünlü Diplomat Ziad Sati'nin öldürülmesi" ve Ürdünlü öğrenciRafet Şaban'ın öldürülmeye teşebbüs edilmesi ile ilgili davanın gerekçeli kararını açıkladı.

11- Devlet ormanlarında maden ve petrol arama, tabrika, hızar ve şerit tesisleri ile ocak kurma ve turizm yatırımlarına arazi tahsisi için verilecek izinlerleilgili yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

12- Zirai Donatım Kurumu Balıkesir Bölge Müdürlüğü'nde çalışan ŞakirGenç isimli bir şahıs kurum kantininden satın aldığı çayı Türkiye Atom EnerjisiKurumu'nda ölçtürmesi sonucu radyasyonlu çıkması üzerine, Lipton firmasının cezalandırılması için Cumhuriyet Savcılığı'na başvurdu.

13- Kızılay'ın Filistin'deki mülteci kampına gönderdiği 98 tonluk gıdayardımı yola çıkarıldı.

14- Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği 7. Olağan Genel Kurulu Ankara'da yapıldı.

15- Mülkiyeliler Birliği Başkanlığına Alper Aktan yeniden seçildi.

16- Federal Almanya Savunma Bakanı Manfred Worner, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte Türkiye'nin NATO bünyesinde en önemli müttefik olduğunu vurgulayarak, birlik içindeki en iyi orduya sahip olduğunu söyledi.

17- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Hıchard Murphy, dün Suriye'ninbaşkenti Şam'da Suriye Dışişleri Bakanı Faru El Sara ve diğer Suriyeli yetkiline görüştü. Murphy'in, Suriyeli yetkililere, ABD'nin İsrail'le Araplar arasında doğrudan görüşmeler yapılmasına ilişkin önerilen konusunda bilgi verdiği bildirildi.

18- Sovyet Parlamentosu Başkan Yardımcısı Gaibhazar Pallayev İran-Iraksavaşında ateşkese uymayan tarafa silah ambargosu uygulanmasını içerenBirleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararını desteklemeye hazır olduklarınısöyledi.

19- Filipinlerin kuzeyindeki Cagayan eyaletinde bir köyü basan gerillalar,4 çocuğu öldürdü, 46 kişiyi de yaraladı.

20- Brezilya'nın Rio de Jenerio kenti yakınlarındaki Petropolis kasabasında meydana gelen toprak kayması sonucu ölenlerin sayısı 71'eyükseldi.

21- Haiti'de Devlet başkanlığına seçilen Leslie Manigat görevine başladı

8 ŞUBAT 1988

1- Başbakan Turgut Özal, Devlet Bakanı Yusui Bozkurt Özal, Maliye veGümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin ve DPT Müsteşarı Ali Tiğrel'iBaşbakanlıkta kabul ederek bir süre görüştü.

2- Başbakan Turgut Özal, Davos zirvesi konusunda SHP Genel BaşkanıErdal İnönü ile DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'e bilgi verdi.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar'ın çeşitii konulaniçeren açıklaması Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

4- Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, 67 ilin defterdarlarıyla Ankara'daki toplantıda yaptığı açıklamada, "vergi kaçağını önlemekiçin bundan böyle daha etkili önlemler alınacağını" söyledi.

5- Ocak 1988'de ABD'nin New York kentinde imzalanan işkence ve diğerzalimane gayri insani veya küçültücü muamele veya cezaya karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesi'nin onaylanmasının uygun bulunduğuna dair yasa tasarısıTBMM Başkanlığfna sunuldu.

6- Haftalık 2000'e Doğru dergisinde yayınlanan MİT raporuyla ilgili olarakgazetecilerin sorularını cevaplandıran Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halklailişkiler Müşaviri Ali Baransel, "Sayın Cumhurbaşkanımız bir dergide sözü edilen raporun Cumhurbaşkanlığı'na gelmediğini belirtmişlerdir" dedi.

7- Hükümet Sözcülüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, 2000'e Doğru dergisinde Genelkurmay eski Başkanı Emekli Orgeneral Necdet Üruğ, İzmir ValisiNevzat Ayaz, Ankara Emniyet Müdürü Mehmet Ağar hakkında çeşitli iddialarıiçeren MiT raporunun asılsız olduğu bildirildi.

8- SHP milletvekillerince hazırlanan enflasyon ve hayat pahalılığı için Meclis araştırması istenen önerge TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

9- ANAP grup yönetim kurulunun, Başkan Vekili Mükerrem Tnşçıoğlubaşkanlığında yapılan toplantısında, Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhanhakkında verilen gensoru önergelerinin muhatabının yanlış olduğu savunularak, Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz'ın iddialara cevap vermesi kararlaştırıldı.

10- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Danimarka'ya yaptığı ziyareti tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

11- Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği bir üyesine işkenceyapıldığı iddiasıyla Ankara'nın Yenimahalle ilçesi Cumhuriyet Savcılığı'nabaşvurdu.

12- 2000'e Doğru adlı haftalık derginin pazar günü çıkan son sayısıİstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcılığı'nca toplatıldı.

13- Ankara'nın Haymana ilçesi ANAP kongresinde çıkan olayda iki kişi yaralandı,17 kişi gözaltına alındı.

14- Yüksek oranda radyasyon içeren çay sattığı gerekçesiyle BalıkesirCumhuriyet Savcılığı'na şikayet edilen Lipton çaylarının üretici firması Unileverşirketinin Dış ilişkiler Müdürü Atilla Midillili yaptığı açıklamada, "Biz yüksek radyasyonlu çayları topladık. Piyasada tek tuk kalmış olabilir" dedi.

15- İzmir Ticaret Odası ve izmir Ticaret Borsası hazırladıkları raporlarıhükümete sundular.

16- Genelkurmay eski Başkanı Emekli Orgeneral Necdet Üruğ yaptığıaçıklamada, 2000'e Doğru dergisinde yer alan "MİT'in Cumhurbaşkanına raporu" başlıklı yazıda sözü edilen olaylar için, "Bu, şeref ve haysiyetimi tahrifeyönelik siyasi bir komplodur, siyasi bir tuzaktır" dedi.

17- Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 18 kişi öldü,23 kişi yaralandı.

18- NETAŞ'ta çalışan 1800 işçi, 45 arkadaşlarının işten çıkarılmalarıüzerine sabah işbaşı yapmadılar.

19- İsrail'in işgali altında tuttuğu topraklarda uyguladığı vahşet politikasısürerken, bölgede görev yapan bir üst düzey BM görevlisi, İyad Muhammedadlı 15 yaşındaki çocuğun tanınmayacak hale gelen cesedinin, GazzeŞeridi'ndeki Burej mülteci kampı yakınlarında bulunduğunu bildirdi.

BM görevlisi, Bernard Mills, Gazze Şeridi'ndeki hastanelerde tedavi edilen Filistinliler arasında yüzünden dipçikle ve plastik mermiyle yaralanan 4 ve5 yaşlarında iki çocuğun da bulunduğunu bildirdi.

FKÖ Lideri Yaser Arafat, FKÖ'nün, BM'nin 242 ve 338 sayılı kararları dadahil olmak üzere bütün kararlarının uluslararası yasallığı olduğunu kabul ettiğini ve bu kararların parçalara ayrılmayacağını bildirdi.

FKÖ Lideri Yaser Arafat'ın danışmanı Bassam Ebuşerif ise İsrail SavunmaBakanı İzak Rabin'in Arap topraklarında ateşkes emri vermesi halindeFKÖ'nün de isyanı durdurmaya hazır olduğunu açıkladı.

20- Yunanistan ana muhalefet lideri Konstantin Miçotakis, Atina'da yaptığıaçıklamada, Başbakan Papandreu'yu Davos'ta özellikle Kıbrıs konusundaönemli ödünler vermekle suçladı.

21- ABD Dışişleri Bakanlığı, Kongre üyelerinin çeşitli yazılı soruları üzerineyaptığı bir Türkiye değerlendirmesinde, Doğu Anadolu'ya yönelik olası birsaldırı karşısında, en iyimser tahminlerle "zamana karşılık toprağın" değiş tokuş edileceğini ileri sürdü.

22- Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov, Sovyet resmi TASS Ajansı'nayaptığı açıklamada, BM gözetiminde, Cenevre'de devam eden görüşmelerbaşarıyla sonuçlandığı takdirde, Afganistan'daki birliklerini 15 mayısta geriçekmeye başlayacaklarını söyledi.

ABD hükümeti, SSCB Lideri Mihail Gorbaçov'un Afganistan'daki SovyetBirliklerinin çekilmesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamasını "ihtiyatlı bir iyimserlikle"karşıladı.

23- Federal Almanya'nın başkenti Bonn'da bir araya gelen AT üyesi 12ülkenin dışişleri bakanları yaptıkları yazılı açıklamada, İsrail'in baskıcı politikasınason vermesini istediler.

24- Federal Almanya'da bir yolcu uçağının yere çakılması sonucu 21 kişiöldü.

25- Güney Kore muhalefet liderlerinden Kim Young Sam,muhalefet'inbirleşmesini sağlamak amacıyla Demokratik Birleşme Partisi başkanlığından istifa ettiğini açıkladı.

26- Panama'nın ABD, BM ve Amerikan Devlet Örgütü'ndeki büyükelçileribaşkent Panama City'ye geri çağrıldılar.

9 ŞUBAT 1988

1- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Başbakan Turgut Özal'ı ziyaret etti.

2- Başbakan Turgut Özal, partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşmada,ekonomik hedefleri anlattı.

3- Başbakan Turgut Özal, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'yabir özel mesaj gönderdi.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Nüzhet Kandemir tarafından iletilen mesajda, Özal, "Davos görüşmelerinin samimi ve bir devlet adamına yaraşır bir biçimde cereyan ettiğini" bildirdi.

4- Danıştay 5. Dairesi, 1402 Sayılı Sıkıyönetim Yasası uyarınca görevlerineson verilen kamu çalışanlarından, sakmcalıkları kaldırılmayanların görevlerinedönemeyeceklerine hükmetti.

5- Devlet Bakanı Mehmet Yazar, Hanns Seidel Politika Vakfı Dış ilişkilerEnstitüsü'nün Alman-Türk Ekonomik toplantısına katılmak üzere Federal Almanya'ya gitti.

6- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan'ın Cumhuriyet Gazetesi'nde kendisiyle ilgili bazı haberlerin yayınlanması üzerine suç duyurusunda bulunmasısebebiyle Yazı işleri Müdürü Okay Gönensin ile Yazar Uğur Mumcu, İstanbulBasın Savcılığı'nda ifade verdiler.

7- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel, Cumhuriyet Gazetesine, üniversite öğrencilerine af konusunun hükümetin gündeminde olmadığını açıkladı. Güzel, "Hükümetin gündeminde af konusu yok. Kısa vadede de gelmeyecek" dedi.

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt TBMM'de gazetecilerinsorularını cevaplandırırken, TEK'in bankalara olan 1,2 trilyonluk borcununödenmesi halinde, elektrik ücretlerinde 20 liralık indirim yapılabileceğinisöyledi.

9- Konut sorunları ile ilgili Meclis araştırması açılması istenen önergeTBMM'de görüşülerek reddedildi.

DYP'nin toplu konut ile ilgili Meclis araştırması üzerine hükümetirgörüşlerini açıklayan Bayındırlık ve İskan Bakanı Safa Giray, Toplu Konut Fonu'ndan 1987 yılma kadar 1 trilyon 80 milyar lira kredi verildiğini belirterek,"Toplu Konut tıkır tıkır yürümektedir" dedi.

10- Haftalık 2000'e Doğru dergisinde yer alan MİT raporuyla ilgili olarakGenelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamada,Genelkurmay Başkanlığı'na kesinlikle böyle bir belge gelmediği kaydedildi.

11- Devlet Bakanlıklarının sayısını artıran yasa tasarısı TBMM'degörüşülerek yasalaştı.

12- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Meclis Grubundayaptığı konuşmada, hükümetin son ekonomik kararlarını eleştirdi.

13- TBMM'ye geldiği tarihten itibaren 1 yıl içinde görüşülerek kararabağlanmayan idam cezalarının müebbet hapse dönüştürülmesine ilişkin yasateklifi Adalet Komisyonu Başkanı ve Ankara Milletvekili Alpaslan Pehlivanlı tarafından TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

14- SHP Eskişehir Milletvekili Cevdet Selvi, Çalışma Bakanı tarafındanyanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde hakgrevinin yasal hale getirilip getirilmeyeceğinin açıklanmasını isterken, SHP Erzincan Milletvekili Mustafa Kulda, İçişleri Bakanı tarafından cevaplandırılmasıistemiyle geçen yıl belediye olma isteminde bulunan 164 yerleşim biriminden84'ünün belediye olması, diğerlerinin olmaması konusunda esas alınanölçülerin açıklanması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

15- DYP Hatay Milletvekili Murat Sökmenoğlu, tasarrufların bankalardançekilmesi için alınan önlemlerin Devlet Bakanı Yusuf Özal tarafındanaçıklanması isteğiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

16- SHP Hatay Milletvekili Öner Miski ve bazı SHP Milletvekilleri, TBMMBaşkanlığı'na, bir yasa önerisi vererek, vatani hizmet tertibinden ödenenaylıkların artırılmasını istedi.

17- Ankara Valisi Saffet Arıkan Bedük, İstanbul Valisi Cahit Bayar, Emniyet Genel Müdürü Sabahattin Çakmakoğlu ve İstanbul Cumhuriyet SavcısıNecdet Mengüç, Cumhuriyet Gazetesinin gözaltına alman kişilerin suçlu olarak tanıtılmalarına ilişkin soruianr.ı cevaplandırdılar.

18- Ankara DGM'nin casus diye tutukladığı emekli polis memuru MustafaTürkay, Genelkurmay Askeri Savcılığfnca serbest bırakıldı.

19- Kamuoyunda Adnan Hoca lakabıyla bilinen Adnan Oktar, şahsi nüfuzve menfaat temin etmek maksadıyla dince mukaddes sayılan konularda propaganda yaptığı iddiasıyla yargılanmakta olduğu İstanbul DGM tarafından 2 yılhapse mahkum edildi.

20- Haftalık 2000'e Doğru Dergisinin 4-10 Ekim 1987 tarihli sayısında yeralan yazıda Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e hakaret edildiği iddiasıyla İstanbul2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davaya başlandı.

21- İzmir ANAP binasını bombalayan THKP-C Acilciler Örgütü militanlarından Mehmet Akyüzlü, Hatay'ın Yayladağ ilçesinde sınırı geçmek isterken,jandarmalar taraf ından yakalandı.

22- Diyarbakır'ın Bismil ilçesine bağlı Işıklar köyünün Yukarıdarlı mezrasında Narkotik Şube ekiplerinin bir eve baskın yapmaları sonucu 76 kiloeroin ile birlikte eroin imalinde kullanılan malzeme ele geçirildi. Olayh ilgili olarak 15 kişi yakalandı.

23- Türk-Yunan Kara Ulaştırması Karma Komisyonu 1984 yılından bu yanailk kez Ankara'da toplandı.

Ulaştırma Bakanı Ekrem Pakdemirli toplantıdan önce Yunanistan UlaştırmaBakanlığı Genel Sekreteri Alexandros Roussopolous'u kabul ederek bir süregörüştü.

24- Aralarında Pınarbaşı, Miian Mezrası ve Deçenek Köyü katliamları olmaküzere toplam 78 kişinin öldürülmesi olayına katıldıkları bildirilen teröristlerden5'i Siirt'in Kozluk ilçesine bağlı Tuzlaköy bucağı yakınlarında güvenlikgüçleriyle girdikleri çatışmada ölü olarak ele geçirildi.

25- İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi Başkanı Muzaffer İlhan ErdostTRT Genel Müdürlüğü'ne bir yazı göndererek, insanların yargılanmadan televizyonda suçlu olarak teşhir edilmesinin insan hakları ilkesine aykırı olduğunubildirdi.

26- Savunma Sanayii Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanı Vahit Erdem'e büyükelçilik unvanı verilmesine ilişkin Başbakanlık Kararnamesi ResmiGazete'de yayımlandı.

27- Sakarya'nın Sapanca İlçesindeki Ulaştırma Bölüğü kimliği belirlenemeyen bir grup terörist tarafından silahla tarandı, teröristlerle askerler arasındakısa süren bir çatışma çıktı, ancak olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

28- Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Başkaynak'ın,Basın İlan Kurumu Genel Kurul Üyeliğine atanmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı'nm Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

29- NETAŞ'ın Ümraniye'deki fabrikasında çalışan işçilerin, işten çıkarılan45 arkadaşlarının yeniden işe alınması isteğiyle dün sabah başlattıkları direniş, polisin müdahalesi üzerine sona erdi.

30- Bir grup gazeteci,Filistinlilere yapılan baskıları protesto etmek amacıylaAnkara'daki İsrail Maslahatgüzarlık binasına siyah çelenk bıraktı.

31- Çeşitli temaslarda bulunmak amacıyla Türkiye'ye gelen KKTCBaşbakanı Derviş Eroğlu bazı görüşmelerde bulundu.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem ile bir görüşme yapanEroğlu, daha sonra Başbakan Turgut Özal'ın Başbakanlık Konutunda onuruna verdiği yemeğe katıldı.

32- Türkiye - Hollanda Sosyal Güvenlik Anlaşması, Hollanda'nın Laheykentinde iki ülke heyetleri arasında yapılan görüşmelerde anlaşmayla sonuçlandı.

33- Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu'nun özel demeciMilliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

34- 44 yıldır ata yurtlarına dönmek için mücadele veren Kırım Türkleri'nindurumunu inceleyen, Sovyet Devlet Başkanı Andrei Gromiko'nunbaşkanlığını yaptığı özel komisyon yayınladığı raporda, sözkonusu isteğinmümkün olmadığına karar verdi.

35- Sovyetler Birlini Lideri Mihail Gorbaçov'un, Cenevre'de anlaşmasağlanırsa Sovyet Birliklerinin 15 Mayıs'tan itibaren Afganistan'dan çekilmeyebaşlayacağına ilişkin açıklaması ABD tarafından olumlu karşılandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, Afganistan'dan çekilmekonusunda, "İlk kez belirli bir takvim açıklanmasının olumlu bir gelişme olduğu" kaydedildi.

Öte yandan Afganistan Lideri Necibullah'la görüştükten sonra, dün Pakiston'a geçen BM görevlisi Diego Cordove de, Afganistan'daki Sovyet askerlerinin çekilmesi için, Afganistan'la Pakistan arasında yapılan barışgörüşmelerinin muhtemelen son turunun, 2 Mart'ta Cenevre'debaşlayacağını açıkladı.

36- ABD'nin.Panama Genelkurmay Başkanı General Manuel Antonio Noriega'yı kokain kaçakçılığı ile suçlamasının ardından, Noriega pazartesi gecesil-J-jvizyonda yaptığı konuşmada. Panama Kanalını korumak için ülkede bulunan Amerikan Birliklerinin, Panama'nın güvenliği için tehlikeli olduğunusöyleyerek, Amerikan üslerinin kapatılmasını istedi. ABD ise, Panama'daki birliklerin anlaşma uyarınca ülkede bulunduğunu bildirerek, Noriega'nın isteğini reddetti.

37- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, partisinin Meclis grubunla Davos'la ilgili yaptığı konuşmada, Yunanistan'ın, Türkiye - AT ortaklık anlaşmasını onaylamak için İstanbul'da yaşamış Yunanlıların servetleriyle ilgili1964 Türk Bakanlar Kurulu Karan'nın kaldırılması şartını ileri sürdüğünü ve kararın bugünlerde kaldırılmasının büyük önem taşıdığını söyledi.

38- ABD yönetiminin Ortadoğu sorununun çözümüne ilişkin son planınıgörüşmek üzere, Şam ve Riyad'daki temaslarını tamamlayarak Mısır'a geçenABD Dışişleri Bakanının Ortadoğu işleriyle görevli yardımcısı Richard Murphy,Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarekle görüşmesinden sonra yaptığıaçıklamada, "Çabalarına devam edeceklerini" söyledi.

39- Filipinler'de Devlet Başkanı Corazon Aguino'nun, komünistlerin mevzileri hakkında bilgi vermeleri için dün halka çağrıda bulunmasının ardındançalışma bakanlığının bir görevlisini öldüren gerillalar, daha sonra da 11 kişiyiöldürdüler.

40- İsrail işgali altındaki Bajı Şeria'da 2 Filistinli gencin Israil askerleri ve sıvıüer tarafından öldürülmesinin ardından olayların şiddetlenmesi üzerine BatıŞeria ve Gazze Şeridi'ndeki 11 kasabada sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

İsrail Başbakanı İzak Şamir ise İsrail askerleri tarafından ateş açılması sonucunda 10 Filistinlinin yaralanması üzerine bir açıklama yaparak, "Yollarımızıkeserek, yaşantımıza sekte vuran bütün sorun yaratıcı kaynakları defedeceğiz" dedi.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Charles Redman, Yahudiyerleşim merkezlerinde eylemlerin artmasının da, özellikle bu aşamada gerginliği tırmandırdığını bildirdi.

41- Brezilya'nın güneydoğu bölgelerini 6 gün önce etkisi altına alanşiddetli yağışların yol açtığı sel ve toprak kaymalarında 161 kişi öldü, 6 bindenfazla kişi evsiz kaldı.

10 ŞUBAT 1988

1- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü veDYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'i ayrı ayrı ziyaret ederek bir süregörüştü.

2- Başbakan Turgut Özal Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile haftalık olağan görüşmesini yaptı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, SHP'li 30 belediye başkanıyla bir toplantı yaptı.

4- TBMM Adalet Komisyonu'nda, çocuk mahkemelerinin kuruluşunun 5yıl daha uzatılmasını öngören tasarı kabul edildi.

Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Adalet Bakanı M. Oltan Sungurlu,hakim ve savcı yetersizliği nedeniyle çocuk mahkemeleri kuruluş süresiniuzatma yoluna gittiklerini söyledi.

5- Maliye ve Gümrük Bakanı Kurtcebe Alptemoçin, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, gümrük kapılarında kurulacak bilgisayarlı denetim sistemihakkında bilgi verdi.

6- Bakanlar Kurulu toplantısından sonra bir açıklama yapan Maliye veGümrük Bakanı Kurtcebe Alptemoçin,yeni,bütçe hedeflerinin belirlendiğinibildirdi.

7- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel, Güneş Gazetesi'ne, bilim ve teknolojideki gelişmelerin ders kitapları ve müfredat programınayansıtılması ile ilgili görüşlerini açıkladı.

8- Kültür ve Turizm Bakanı Tınaz Titiz Ankara'da yaptığı açıklamada, 65yaşını dolduran her vatandaşın bulundukları illerde bakanlığa bağlı kültürelfaaliyetleri yarı fiyatına izleyebileceklerini bildirdi.

9- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Türkiye İşveren SendikalarıKonfederasyonu (TİSK)'nu ziyaret ederek Genel Başkan Halit Narin ile birsüre görüştü.

10- DYP Milletvekili Tevfik Ertüzün ve 27 milletvekilinin dış borçlar konusunda verdiği Meclis araştırma önergesi TBMM'de görüşülerek reddedildi.

11- 2000'e Doğru dergisi ile bu dergiden alıntı yapan bir gazetedeyayımlanan Genel kurmay eski Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, Vali Nevzat Ayaz ve bazı emniyet yetkililerinin adlarının karıştığı "MİT Raporu" olarak adıgeçen belge konusunda Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla İlişkilerMüşavirliği'nden yapılan açıklamada, adı geçen raporun "resmi bir niteliğininbulunmadığının yetkililerce Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e bildirildiği ifadeedildi.

12- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Ali Coşkun, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut'u ziyaret ederek bir süre görüştü.

13- Diyarbakır Askeri Cezaevi'nde 2 bin tutuklu ve hükümlünün cezaevikoşullarını ve yakınlarıyla Kürtçe konuşmalarının engellenmesini protesto içinsalı günü başlattıkları açlık grevi sürerken, bu eylemi desteklemek için Aydın ETipi Cezaevi'nde de açlık grevi başladı.

14- Ek zam kararı sonrası, konfederasyonun uygulayacağı politikayı saptamak üzere Ankara'da toplanan Türk-İş Başkanlar Kurulu'nda bir Eylem Komisyonu oluşturuldu.

15- Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi Başkanı Dr. Özgül Atakent tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'de üretilen bebek kremlerinde kansereyol açan zirai tarım ilacı olmadığı bildirildi.

16- Adalet Bakanlığı, yurtdışı tebligat ücretlerine yüzde 67 oranında zamyaptı.

17- 45 arkadaşlarının işten çıkarılmasını protesto için Cuma günü direnişebaşlayan 1800 Netaş işçisi direnişe son verdi.

18- Resmi bir ziyaret amacıyla Türkiye'de bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Derviş Eroğlu Türkiye'den ayrılırken verdiğidemeçte, Davos sonrasında Türkiye ile Yunanistan arasında belirecek yumuşamanın Kıbrıs'a da yansıyabileceğini belirterek, Kıbrıs sorununun iki halkarasında yürütülecek diyalog çerçevesinde çözümlenmesi gerektiğinisöyledi.

19- ABD Savunma Bakanlığı Uluslararası Güvenlik Politikası BakanYardımcısı Ronald Lehman, Dış Politika Enstitüsü'nün davetlisi olarakTürkiye'ye geldi.

Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan Bakan Yardımcısı Lehman'ı kabulederek bir süre görüştü.

20- ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan "Dünyada İnsan HaklarıRaporu'nda, Türkiye'de insan hakları konusunda bazı gelişmeler kaydedildiğihalde, polisin hala sistematik işkence uygulamaya devam ettiğni belirtti.

21- Türk - Yunan Kara Ulaştırması Karma Komisyonu 6. Dönem toplantısıAnkara'da bir protokolün imzalanmasıyla sona erdi.

22- ABD Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komitesi'ne bağlı Avrupa-OrtadoğuAlt Komitesi'nde konuşan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Rozanne Ridgeway.Başbakan Turgut Özal ile Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreuarasında Davos'ta gerçekleştirilen zirvenin, Kıbrıs sorununun çözümündeönemli bir adım olduğunu açıkladı.

23- Uluslararası Gazete Yayıncıları Federasyonu FİEJ, 1988 yılıÖzgürlüğün Altın Kalemi ödülünü, 1987 yılında Londra'da öldürülen Filistinlikarikatürcü Naci El Ali'ye verdi.

24- Yunanistan'ın başkenti Atina'da Başbakan Andreas Papandreu veDışişleri Bakanı Karolos Papulyas ile görüşmeler yapan Dışişleri BakanlığıMüsteşarı Büyükelçi Nüzhet Kandemir'in ziyaretinin ardından, Kandemir veYunan hükümet sözcülüğü tarafından Başbakan Turgut Özal'ın haziranayında Yunanistan'a gideceği açıklandı.

25- Bangladeş'te yapılan yerel seçimler sırasında karşıt gruplar arasındaçıkan çatışmalarda 50 kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin yaralandığı bildirildi.

26- İtalya Başbakanı Giovanni Goria, koalisyon hükümetinin salı günü Parlamento'da yapılan bütçe görüşmelerinde güvenoyu alamaması üzerine istifaetti.

27- Haiti'de başbakanlığa Martial Celestin getirildi.

11 ŞUBAT 1988

1- TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Yönetim Kurulu üyelerini makamında kabul ederek bir süre görüştü.

2- Sanayi ve Ticaret Bakanı Şükrü Yürür, Ankara'nın Ostim Sanayi Sitesi'nde inceleme yaparak yetkililerden bilgi aldı.

3- Bakanlar Kurulu'nca dün kabul edilen 1988 yılı kalkınma programı vebütçe tasarısı ile birlikte hükümetin enflasyonu önlemek için izleyeceği stratejide belirlendi.

4- Muhalefetin Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan hakkında verdiğigensoru önergesinin gündeme alınması TBMM'de görüşülerek reddedildi.

5- Adalet Bakanlığı'nca hazırlanan ve Türk Medeni Kanunu'nda değişiklikyaparak boşanmayı kolaylaştıran tasarı TBMM Başkanlığı'na verildi.

6- ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve ABD Kongresi'ne sunulan 1987 insan Hakları Raporu nda Türkiye hakkındaki bölüm Ankara'datepkiyle karşılandı. ABD Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Wİlliam Rope'unkonu ile ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığı bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu ABD Dışişleri BakanYardımcılarından Richard Shifter tarafından askeri yardım yapılan ülkelerdekiinsan hakları konusunda hazırlanan ve Kongre'ye sunulan rapor ile ilgili olarakyaptığı açıklamada, "Bu seneki raporda, ağırlığın yine münferit işkence vekötü muamele olaylarına verildiği, bazı çelişkilere düşüldüğü ve ön yargılıdeğerlendirmeler yapıldığı dikkat çekmiştir" dedi.

7- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Adalet Partisi'nin (AP) 28. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla Ankara'da düzenlediği basın toplantısında çeşitlikonularda açıklamalarda bulundu.

8- ANAP Genel Başkan Başyardımcısı Mehmet Keçeciler, ANAPBaşkanlık Divanı toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Siyasi Partiler ve Yerel Seçim Konusu'nda değişiklik öngören yasa teklifini önümüzdeki haftabaşında TBMM'ye sunacaklarını bildirdi.

9- SHP Artvin Milletvekili Ayhan Arıfağaoğlu ve 19 SHP'li milletvekiliTBMM Başkanlığı'na başvurarak, Türkiye'deki radyoaktif kirlenme konusundaMeclis araştırması açılmasını istedi.

10- Ankara Valisi Saffet Arıkan Bedük yayınladığı genelgede,kamu görevlilerini uyararak vatandaşlara iyi davranılmasını ve devlet kapısının herkese açık tutulmasını istedi.

11- Türk-iş Başkanlar Kurulu'nun 'etkin eylem' planı belli oldu.

12- "2000'e Doğru Dergisi"nde yayımlanan MİT raporunda kendisineyönelik bazı suçlamalar bulunan Genelkurmay eski Başkanı emekli OrgeneralNecdet Üruğ, raporu yayımlayan 2000'e Doğru Dergisi Başyazarı Doğu Perinçek ve İstihbarat Şefi İrfan Taştemur'la görüştü. Daha sonra Kara Kuvvetlerieski Komutanı emekli Orgeneral Necdet Öztorun'la da bir görüşme yaptı.

13- Hayali ihracat yaptıkları gerekçesiyle, Haydar Koç, Kemal Horzum veAhmet Turgut'un yargılanmalarına Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndebaşlandı.

14- Sosyalist Enternasyonanın Brüksel'de yaptığı toplantıya katılan SHPGenel Sekreteri Fikri Sağlar Ankara'ya döndü.

15- İstanbul Üniversitesi'nin çeşitli fakültelerinde okuyan bir grup öğrenci,İsrail'in Filistinlileri uyguladığı baskı ve terörü protesto etmek amacıyla Beyazıt'ta yaptıkları korsan gösteri sonucu 7'si kız 24 öğrenci gözaltına alındı.

16- TKP üyesi olduğu iddiasıyla Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi'ncetutuklanan ve 4 ay hapis yatan Hami Karslı isimli vatandaş yine DGM tarafındanyargılanıp beraat edince devlet aleyhine açtığı tazminat davasında Ankara 2.Ağır Ceza Mahkemesi'nce,Hazine'nin Hami Karslı'ya 300 bin lira tazminatödemesi kararlaştırıldı.

17- Ziraat Bankası dışındaki tüm bankalar, faizde üst sınırı uygulamayabaşladılar.

18- ABD Savunma Bakanlığı Uluslararası Güvenlik Politikası Bakan Yardımcısı Ronald Lehman temaslarda bulunmak üzere geldiği Ankaradayaptığı açıklamada, Türkiye'ye yapılan askeri yardımdaki düşüşün durdurulduğunu, bundan sonra durumun düzeltilmesi için çeşitli yollar üzerinde durulacağını söyledi.

19- İran'ın Tebriz kentinde yapılan Uluslararası Halter Şampiyonası'ndaTürk takımı 3 altın, 3 gümüş ve 7 bronz madalya kazandı.

20- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, AT zirvesi için gittiğiBrüksel'de AT zirvesi öncesi Yunan TV ve Radyosu'na verdiği demeçte, 64kararnamesinin kaldırılmasıyla Yunanistan'ın da Türkiye ile AT arasındaki uyumanlaşmasını diğer Avrupa ülkeleri gibi imzalayacağını söyledi.

21- 12-14 Şubat tarihleri arasında Federal Almanya'nın Bonn kentindevapılacak yüzme müsabakalarına katılacak olan yüzme milli takımı Federal Almanya'ya gitti.

22 - Vietnam Enformasyon bakanı Phan Ouang, aralarında Amerikanyanlısı eski Saygon rejiminin 1975'te tutuklanan 1000 kadar subay ve yetkilisinin de bulunduğu 6406 tutuklunun serbest bırakıldığını açıkladı.

23- İsrail tarafından çeşitli zamanlarda sınır dışı edilen 200 kadar Filistinli'yeYunanistan'ın Pire Limam'ndan İsrail'e götürmesi planlanan "Dönüş Gemisi'nin başlaması beklenen seteri 36 saat ertelendi.

24- Bangladeş'te yerel seçimler sırasında çıkan olaylarda 100 kişi öldü, 6bin kişi yaralandı.

25- Güney Kore'de Başbakanlık görevine, Seul Üniversitesi eski rektörüLee Hyun-Jae atandı.

26 - ABD Senatosu'ndan Senatör Robert Byrd başkanlığındaki bir ABDheyeti iki günlük bir ziyaret için Ankara'ya geldi

27- NATO'nun Belçika'nın Brüksel kentinde yaptığı "Yüksek DüzeyliGrup" toplantısında, Türkiye yeni nükleer yükümlülük almayacağını hem ittifakaskeri komutanlığına, hem de diğer üye ülkelere bir kez daha duyurdu.

28-ABD Deniz Kuvvetlerine ait iki savaş gemisiyle Sovyetler Birliği'ne aitiki savaş gemisi Karadeniz'de Kirim Yarımadası açıklarında çarpıştı. ABD, olaydan sonra Sovyetler Birliği'ni protesto etti. Sovyetler Birliği ise protestoyureddetti.

12 ŞUBAT 1988

1 Başbakan Turgut Özal, Kahramanmaraş'ın düşman işgalinden Kurtuluşunun 68. yıldönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

2- Başbakan Turgut Özal, dört günlük resmi bir ziyaret için Mısır ArapCumhuriyetine 7 milletvekili, 67 işadamı ve 28 gazeteci ile beraber giderekresmi temaslarına başladı.

Başbakan Özal, Türkiye'den ayrılmadan önce Esenboğa Havaalanı'ndadüzenlediği basın toolantısında, Mısır gezisine ilişkin bilgi verdi.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ile DYP Genel Başkanı SüleymanDemirel, Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan ile ilgili gensoru önergesinindün TBMM'de reddedilmesinden sonra yaptıkları ayrı ayrı açıklamalarda,"olayın kapanmadığını" vurguladılar.

4- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Genel Sekreter Yardımcısı Ali Dinçerile birlikte TMMOB'yi ziyaret ederek TMMOB Başkanı Teoman Alptürk'le birsüre görüştü.

5- İçişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından valiliklere genelge gönderilerek, talih oyunları yönetmeliği hükümleri uyarınca kumarhanelere yurtdışında ikamet etmeyen ve yıllık geliri 20 bin doları aşmayan Türkleringirmesinin önlenmesinin istendiği bildirildi.

6- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel bir açıklama yaparak, ders kitaplarının kalitesinin yükseltilmesi için bir proje hazırlığı içinde olduklarını belirterek, "Ders kitapları konusunda Cumhuriyetin ilk yıllarındaki kalite seviyesini maalesef bulamadık" dedi.

7- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Bülent Akarcalı, Sağlık Meslek Lisesi'nin açılışı dolayısıyla bulunduğu Niğde'nin Aksaray ilçesinde, gazetecilerin,Op.Dr.Ziya Özel tarafından geliştirilen kanser ilacı konusundaki sorularını cevaplandırdı.

8- Ulaştırma Bakanı Ekrem Pakdemirli Suudi Arabistan'ın Riyad kentinde15 Ortadoğu ülkesinin ulaştırma bakanlarının katılımıyla düzenlenecek olantoplantı ile ilgili olarak Adana'da yaptığı açıklamada "Toplantıda özellikle Ortadoğu'daki kara ulaşımı sorununun görüşüleceğini" söyledi.

9- Türk Medeni Kanunu ile Borçlar Kanunu'nda değişiklik öngören yasatasarısı TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Tasarı, görüşülmek üzere Adalet Komisyonu'na havale edildi.

10- Genelkurmay Genel Sekreterliği bir açıklama yaparak, ismi tartışma konusu olan "Turgut" firkateyninin asıl adının "Turgut Reis" olduğunu bildirdi.

11- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Tercüman Gazetesi'ne, ABDDışişleri Bakanlığı tarafından dün yayımlanan "1987 Dünya İnsan Hakları Ra~poru"nu değerlendirdi.

12- Ankara'nın Mamak ilçesi Belediye Başkanı Mehmet Akgün, İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alındı.

13- Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından onaylanan kararnameyegöre, 5 ilin valisi merkeze alınırken 15 valinin yerleri değiştirildi, 10 ile de yenivali tayin edildi.

14- Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nin, uyuşturucumadde kaçakçılığı suçundan yargılanan Dündar Kılıç ve 13 arkadaşı hakkındaverdiği görevsizlik kararı, Askeri Yargıtay tarafından bozuldu.

15- Ankara Cumhuriyet Savcılığı, Türk-lş Başkanlar Kurulu'nun aldığı işdurdurma dahil eylem kararları için soruşturma başlattı.

16- İzmit'in Kandıra ilçesindeki 197. Piyade Alayı'nı.basarak silah deposunu soydukları ve İstanbul Bağcılar'da bir polis memurunun öldürülmesi olaylarına karıştıkları savıyla gözaltına alınan 9 kişi İstanbul DGM'ce tutuklandı.

17- Basın davalarının görüldüğü İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, 3ayrı muzır davasında beraat kararı verirken, iki ayrı davada yaklaşık 235 milyonlira ağır para cezası verdi. Para cezasıyla sonuçlanan muzır davalarında; Tangazetesi sahibi Haldun Simavi ve Yazı İşleri Müdürü Güray Bursalı yaklaşık 170milyon, Haftanın Sesi gazetesi sahibi Metin Hasoğlu ve Yazı İşleri Müdürü Kerim Evren 65 milyon ağır para cezasına çarptırıldılar. Simavi ve Bursalı 3 ayrı davada ise beraat etti.

18- TRT'nin dün akşam 20.00 haberlerinde kansere karşı ilaç geliştirendoktor olarak tanıttığı N.O. projesinin sahibi Op.Dr.Hüseyin Ziya Özelİstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, yaptığı çalışmalara ilişkinaçıklamalarda bulundu.

19-9 Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü araştırmagemisi "Piri Reis", Ege Denizi'nde kirlilik ölçme ve izleme çalışmalarını tamamlayarak izmir'e döndü.

20- İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Niyazi Adıgüzel, hükümetin aldığıson ekonomik kararlar konuşunda yaptığı bir açıklamada, "Bu kararlardan geriye dönüş olmazsa 3 ay sonra enflasyon azar, 6 ay sonra da bankacılık sistemiçökebilir" dedi.

21- İnsan Hakları Derneği'nin düzenlediği "İnsan Hakları Açısından FilistinSorunu" konulu panel Ankara'da yapıldı.

22- Türkiye Zirai Donatım Kurumu ile Türkiye Gübre Sanayii gübre fiyatlarına yüzde 16-27 oranında zam yaptı.

23- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 11 kişiöldü, 31 kişi yaralandı.

24- Lastik Petrol ve Kimya İşçileri Sendikası (LASPETKİM-İŞ) İstanbulŞubesinden yapılan yazılı açıklamada, "Mal varlığına el konan ve binlerceyöneticisiyle temsilcisi yargılanan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu(DİSK)'in faaliyetine konulan yasağın kaldırılması" istendi.

25- Kanser tehlikesi taşıdığı gerekçesiyle Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı'nca incelemeye alınan bebek kremlerinin tehlikeli olmadığı açıklandı.

26- İsrail'in Filistin halkına karşı uyguladığı dayak politikasını protesto etmek amacıyla dün İstanbul Beyazıt Meydanı'nda düzenlenen gösterisırasında gözaltına alınan 7'si kız 24 öğrenci serbest bırakıldı.

27- ABD Dışişleri Bakanlığı'nın dün yayımladığı ve "Türkiye'de azınlıkstatüsünde Kürt topluluğu vardır" şeklinde cümleleri kapsayan "1987 Dünyaİnsan Hakları Raporu" ile ilgili olarak Türk basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanlığı İnsan Hakları Bürosu sorumlusu-Robert Farrand,ABD'nin Türkiye'deki ayrılıkçı hareketi desteklemediğini söyledi.

28- Federal Almanya'nın Goppingen kentindeki bir firma tarafından toplanan ve fabrika artıklarından oluşan 2 bin ton çöpün Türkiye'ye gönderilmesi,Baden-Württemberg Eyalet Parlamentosu'nda onaylandı.

29- Federal Alman Haber Ajansı'nın (DPA) Düsseldorf bürosu bir grupbölücü tarafından işgal edildi. 50 kişilik grup, Diyarbakır Askeri Mahkemesi'nin20 sanık hakkında verdiği idam cezasını protesto için bu eylemi yaptıklarınıaçıkladıktan bir süre sonra dağıldılar.

30- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, resmi Atina HaberAjansı'na bir demeç vererek, "Türkiye'nin 64 yılındaki kararnameyi kaldırmakkonusunda ciddi çalışmalar içinde olduğuna inandığını" söyledi ve "Mallarauygulanan blokenin kaldırılmasından sonra, biz de Türkiye'nin Avrupa Topluluğu ile ortaklık anlaşması çerçevesindeki ek protokolü imzalayacağız" dedi.

31- Kıbrıs Rum Ortadoks Kilisesi'nin Başpiskoposu Hrisoslomos, Davoszirvesi konusundaki görüşlerini Milliyet Gazetesi'ne açıkladı.

32- Bulgaristan'dan 8 yıl önce kaçan Türk asıllı Recep Yücetürk(Hüseyinov)'ün geride bıraktığı eşi ve çocuğuna, ABD Dışişleri Bakanlığı'nınve ABD Helsinki Komisyonu'nun çabaları ile çıkış izni verildi.

33- Filistinli gerilla lideri Ebu Nidal, 1985 yılında İtalya'nın Roma Havaalanı'nda 16 kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırıdan sorumlu olduğu gerekçesiyle Roma Ağır Ceza Mahkemesi'nce gıyabında ömürboyu hapis cezasına çarptırıldı.

34- Batı Şeria'nın Nablus kentinde cuma namazından sonra çıkançatışmalarda üç Filistinli genç, İsrail askerlerinin açtığı ateşle can verirken, Tulkarem mülteci kampında çıkan bir çatışmada da bir Filistinli genç öldü.

35- Avusturya Cumhurbaşkanı Kurt Waldheim, Viyana'da yayımlanan DiePresse gazetesine verdiği demeçte, 2. Dünya Savaşı sırasında savaş suçuişlenmesine karşı koymadığını, çünkü sağ kalmak istediğini söyledi.

36- Yedi Afgan mücahit grubunun oluşturduğu ittifakın Başkanı YunusHalis, Peşaver'de yayımlanan Frontier Post gazetesine verdiği demeçte,hükümet yanlısı Müslümanlarla kuracakları geçici hükümette, devletbaşkanlığını ittifakın üstleneceğini, önemli bakanlıklarla yönetim kadrolarınında ittifak, mülteciler ve şimdiki yönetime bağlı Müslümanlar arasında paylaşılabileceğini bildirdi.

37- ABD Deniz Kuvvetlerine ait iki savaş gemisiyle Sovyetler Birliği'ne aitiki savaş gemisi Karadeniz'de Kırım Yarımadası açıklarında çarpıştı. ABD, olaydan sonra Sovyetler Birliğini protesto etti. Sovyetler Birliği ise protestoyu reddetti.

13 ŞUBAT 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren beraberinde Cumhurbaşkanlığı Konseyiüyesi Nurettin Ersin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, içişleriBakanı Mustafa Kalemli ve kuvvet komutanları olduğu halde Kars veilçelerinde incelemeler yapmak ve Kış-88 Tatbikatı'nm bir bölümünü izlemeküzere Kars'a gitti.

2- "Elveda sigara, merhaba yaşam" kampanyası Sağlık ve Sosyal YardımBakanı Bülent Akarcalı'nın İstanbul Spor ve Sergi Sarayı'nda yaptsğı açış konuşmasıyla başladı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren Bakan Akarcalı'ya gönderdiği mesajda, butür alışkanlıkların terkedilmesi için başlatılan çalışmaların kesintisizsürdürülmesini istedi.

Başbakan Turgut Özal ise yayımladığı mesajda, "Sigarayı bırakamıyorsanızzararlarını azaltmaya ve içmeyenleri korumaya yardımcı olun diyoruz" dedi.

3- Devlet Bakanı Cemil Çiçek ve Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı HasanCelâl Güzel, İstanbul ve Ankara Aydınlar Ocağı'nm Ankara'da ortaklaşadüzenledikleri panelde birer konuşma yaptılar.

4- Milli Savunma Bakanlığı, Diyarbakır Askeri Ceza ve Tutukevi'ndeki birbölüm tutuklu ve hükümlünün açlık grevine başlama girişiminde bulunduğunu, ancak konuyla ilgili gereken önlemlerin alındığını bildirdi.

5- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, adli kurumlarda inceleme yapmak üzeregittiği izmir'de Cumhuriyet Gazetesi'nin Bakanlığının çalışmaları ile ilgili sorularını cevaplandırdı.

6- İşkenceye karşı Avrupa Sözleşmesi'nin benimsenmesinden sonra,işkenceye ve diğer zalimane, gayriinsani veya küçültücü muamele veya cezaya karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesi'nin uygun bulunduğuna ilişkin tasarıTBMM Başkanlığı'na sunuldu.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu, Güney Kıbrıs'tayapılacak seçimlere ilişkin KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın demeciüzerine gazetecilere yaptığı açıklamada, "KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın bütün görüşlerinin Türk hükümeti tarafından da benimsendiğini" belirttive "Halen iki toplum kendi devlet çatıları altında yaşamaktadırlar. Buçerçevede bilindiği gibi KKTC'de Cumhurbaşkanları seçimleri 1985 yılındayapılmıştı" dedi.

8- SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Türk-lş'in hükümete yönelik uyarılarını haklı bulduklarını ve sendikaleylem kararlarını parti olarak desteklediklerini bildirdi.

9- SHP Adana Milletvekili Cüneyt Canver, basında yer alan MİT raporukonusunda, Başbakana yazılı olarak cevaplandırması istemiyle soru önergesiverdi.

10- ANAP'ın il ve ilçe kongreleri başladı.

11- DYP Meclis grubu tarafından hazırlanan, gelir ve refah dağılımındakimevcut durumun ve alınması gerekli önlemlerin tesbiti için Meclis araştırmasıisteyen önerge TBMM Başkanlığı'na verildi.

12- Türk-İş, Avrupa İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (ETUC) üyelik içinbaşvurdu,

13- Ankara'nın Mamak ilçesi Belediye Başkanı Mehmet Akgün'ün dünİçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alınması üzerine BelediyeBaşkanlığı'na atanan Ziya Sarıbay görevine başladı.

14- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Siyasi Partiler Yasası'nın ilgili maddeleri uyarınca, denetim görevini yerine getirmek üzere Bayrak Partisi'nden istediği bazı beige ve bilgilerin zamanında verilmemesi üzerine Anayasa Mahkemesine başvurarak partinin kapatılması isteminde bulundu.

15- Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma Demeği (TAYAD) ve Demokratik Mücadelede Kadın Derneği (DEMKAD)'nce İstanbul'da ortaklaşadüzenlenen basın toplantısından sonra Cağaloğlu'ndan Sultanahmet Meydanı'na yürümek isteyen grubun emniyet güçlerince dağıtılmak istenmesiüzerine meydana gelen olaylarda çok sayıda kişi gözaltına alındı.

16- PKK militanları, Siirt’in Eruh ilçesine bağlı Eskiyapı köyünden 5 kişiyikaçırdı.

17- İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu, kansere karşt geliştirildiği iddiaedilen N.O. projesinin sahibi Op.Dr.Hüseyin Ziya Özel'i Haysiyet Divam'naverdi.

18- İrlanda'nın başkenti Dublin'de yapılacak olan 23. Eurovision ŞarkıYarışması'nın Türkiye finalini Mazhar-Fuat-Özkan üçlüsünün bestelediği"Sufi" adlı parça kazandı.

19- Margarine yüzde 25 oranında zam yapıldı.

20- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Güney Kıbrıs'ta yapılacak olanseçimleri değerlendirerek, "Seçimleri Klerides veya başkası kazansın, Türkdavasının, Rum liderinin siyasal rengine göre değişmeyeceğini" söyledi.

21- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Belçika'nın başkentiBrüksel'deki AET zirvesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, Davos'ta Başbakan Turgut Özal ile yaptığı görüşmeler hakkında bazı topluluküyesi ülke başbakanlarına bilgi verdiğini söyledi ve "Davos'ta çizilen yol bir savaş yolu değil, barış yoludur" dedi.

22- Kuzey ve Güney Amerika'daki Ortodoks Rumlarının dini lideri Yakovas, Güneş Gazetesi ve Ege Vakfı tarafından düzenlenen "Türk-Yunanilişkileri Konferansına katılmak üzere İstanbul'a geldi.

23- FKÖ Lideri Yaser Arafat, Mısır'da yayımlanan yarıresmi EI-Ahram gazetesine verdiği demeçte, İsrail işgali altındaki topraklarda yaşayan halktan,İsrail birliklerine karşı silah kullanmamalarını istedi.

24- İtalya Cumhurbaşkanı Francesco Cossiga, Başbakan GiovanniGoria'nın istifasını reddederek görevine devam etmesini istedi.

25- Bangladeş'te Devlet Başkanı Muhammed Erşad'ı istifaya zorlamak ve3 Mart'ta yapılacak genel seçimleri engellemek amacıyla muhalefetin çağrısıüzerine genel grev başlatıldı.

26- Avrupa Topluluğu (AT)'na üye devlet ve hükümet başkanlarınınBelçika'nın başkenti Brüksel'de yaptıkları toplantı uzlaşma ile sonuçlandı.

14 ŞUBAT 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Kars'ın Ardahan ilçesinde halka hitabenbir konuşma yaptı.

2- Yargıtay Birinci Başkanı Ahmet Coşar, Türk Hukuk Kurumu tarafındanyılın hukukçusu seçildi.

3- İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli, Kars Orduevi'nde Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından verilen kokteylde gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, "Terörist diye emniyet kuvvetleri tarafından basına tanıtılan, ancak daha sonra suçsuz oldukları için serbest bırakılanların durumununaraştırıldığını" söyledi.

4- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in, Türk-Yunan ilişkilerini içeren demeci Milliyet Gazetesinde yayımlandı.

5- DSP'nin Çankaya, Mamak ve Yenimahalle ilçe yöneticileri ileüyelerinden oluşan 560 kişi,parti genel merkezinde düzenlenen törenleSHP'ye katıldılar. Üye olanların giriş bildirgeleri Genel Sekreter Fikri Sağlar tarafından imzalandı.

6- Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik, Öz-Gıda-İş Sendikası'nın MarmaraBölge Başkanlığının açılışı dolayısıyla İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında Türk-İş Başkanlar Kurulu'nun 3 gün önceki toplantısında alınan eylem kararının "Tabanın tansiyonunu düşürmeye yönelik olduğunu" savunduve çalışma yaşamındaki son gelişmelerle ilgili görüşlerini açıkladı.

7- Türkiye-Mısır resmi görüşmeleri tamamlandı. Görüşmeler sonunda ikiülke arasında ortak komisyon kurulması konusunda protokol Başbakan Turnut Özal ile Mısır Başbakanı Atıf Sıtkı tarafından imzalandı.

Öte yandan, "Deniz Ulaştırma, TRT ve Mısır Radyo Televizyon KurumuArasında işbirliği, Diplomatik ve Resmi Pasaportlarda Vizenin Kaldırılması.Konsolosluk hizmetlerinin Artırılması" konularında dr birer belge imzalandı.

8- Yayın dünyasında yaşanan sorunlarla, kitap okuru ve üreteniüzerindeki baskıları içeren Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS)'nın "Sorunlar veİstemler" başlıklı raporu Kültür ve Turizm Bakanı Mustafa Tınaz Titiz'e verildi.

9- TV'nin birinci kanalında yayınlanan "Panorama" adlı programda Dr.Ziya Özel'in kansere karşı geliştirdiğini iddia ettiği madde tartışıldı.

Oturuma, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Bülent Akarcalı, Türk TabiblerBirliği Başkanı Prof. Nusret Fişek, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof .Dr. Kâzım Türker, TÜBİTAK Başkanı MehmetErgin, Op.Dr. H.Ziya Özel ve Avukat Burhan Apaydın katıldı.

10- Haftalık 2000'e Doğru dergisinin başyazarı Doğu Perinçekİstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, daha önce dergide yayınladığı"MİT RapooT'na ilişkin açıklamalarda bulundu.

11- İstanbul Ermeni Patriği Kalutsyan'ın ABD'de yayımlanan bir Ermeniyayın organına verdiği demeçte, "Bir milyona yakın Ermeni nin zorlaIslamlaştırıldığını ve çeşitli baskılara maruz bırakıldığını" iddia etmesi üzerine birer açıklama yapan ANAP Genel Başkan Yardımcısı Eyüp Aşık, DYP GenelBaşkan Yardımcısı Mehmet Dülger, SHP Gaziantep Milletvekili AbdulkadirAteş ve Dışişleri Eski Bakanı Melih Esenbel olayı tepkiyle karşıladıkların! bildirdiler.

12- Türk-Alman parlamenterler grubu üyelerinden oluşan 7 kişilik bir delegasyon çeşitli temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

13- Karadeniz'de iki Amerikan gemisiyle çarpışan Sovyet gemilerinin kaptanlarından Vladimir Bogdaşin, Pravda gazetesine yaptığı açıklamada, dahaönce rotalarının tehlikeli olduğu yolunda Amerikan kruvazörünü birçok kezradyo sinyaliyle uyardıklarını, Amerikan gemisinin mürettebatının uyarıyı anladıklarına dair mesaj vermelerine karşın, Sovyet karasularında yollarına devamettiklerini belirtti ve Amerikan gemilerini kovmak için emir aldıklarını ve bunuuyguladıklarını bildirdi.

14- Rum Başkanlık seçimleri Kırbıs'ın güney kesiminde gerçekleştirildi.Beş yıllık yeni bir dönem için 5 adayın katıldığı seçimlerde hiçbir aday, RumAnayasası gereğince yüzde 50 oy oranını aşamadığı için, en çok oy alan 2aday, yeni anayasa uyarınca, 21 Şubatla düzenlenecek ikinci tur seçimlerekatılacak.

15- İsrail'in Filistin halkına uyguladığı baskıları protesto etmek içinİstanbul'da dün başlatılan açlık grevi, Sultanahmet Adliye binasının önünesiyah bir bez bırakılması ve karanfil atılmasıyla sonuçlandı.

Bu arada Sultanahmet'te sessiz yürüyüş düzenledikleri gerekçesiylegözaltına alınan 48 kişinin İstanbul DGM'ce ifadeleri alınırken, Ankara'daki 7öğrenci derneği, öğrencilerin coplanarak gözaltına alınmalarını tepkiylekarşıladıklarını bildiren bir açıklama yaptılar.

16- İran Dışişleri Bakan Yardımcıları Hüseyin Şeyhülislam ve Gevat Laricani, ülkelerine karşı bir silah ambargosu uygulanmasının, Birleşmiş Milletlerinbarış girişimlerini ortadan kaldıracağını bildirdiler.

17- Lübnan'da 7 haftadan beri 8 yabancı gemiciyi rehin tutan Hıristiyan Milisler, gemicileri serbest bıraktılar.

18- İtalya Başbakanı Giovanni Goria, 1988 bütçe tasarısı parlamentodangeçinceye kadar hükümetin görevde kalmasını kabul etti.

15 ŞUBAT 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Kars'ın Arpaçay ilçesinde halka hitabenyaptığı konuşmada Anayasayı eleştirenlere cevap verdi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan ve İçişleri Bakanı MustafaKalemli, Kars'ta 3. Ordu Komutanı Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu'nun verdiğikokteyle katıldılar.

3- Başbakan Turgut Özal ve beraberindeki heyet Mısır'daki temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

4- Başbakan Turgut Özal, SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar ve DYP GenelSekreteri Gökberk Ergenekon, 2000'e Doğru dergisi tarafından ortaya atılan"MiT Raporu" ile ilgili açıklamalarda bulundular.

5- Başbakan Turgut Özal, Güneş Gazetesi ve merkezi Atina'da bulunanEge Vakfı'nın İstanbul'da düzenlediği Türk-Yunan ilişkilerinin çeşitli boyutlarının ele alındığı toplantıda yaptığı konuşmada, "Başlattığımız sorunlarınçözümü süreci ilk meyvalarmı vermeye başlamıştır" dedi.

6- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, Kars'ın Göleilçesinde başlayan Kış-88 Tatbikatı'nı izledi ve birlikleri denetledi.

7- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar Devlet Konukevi'nde gazetecilere verdiği yemekte yaptığı konuşmada, "yalan haber" yasataslağından vazgeçildiğini ve 'Basında cevap hakkı' konusundaki yenidüzenlemelerin bu hafta sonunda tamamlanacağını söyledi.

8- Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, 1988 mali yılıkonsolide bütçe tasarısının TBMM Başkanlığı'na sunulması sırasında yaptığıaçıklamada, bütçenin 2 trilyon 465 milyar lira açıkla bağlandığını belirterek,"Ancak 1988 bütçe tasarısı geçen yıl bütçelerine göre daha samimihazırlanmıştır" dedi.

9- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel, Türk Güreş Vakfıbinasını törenle hizmete açtı.

Bakan Hasan Celâl Güzel Ankara'da yaptığı açıklamada da öğrenci affıkonusunda bir hükümet girişimi ya da müdahalesi düşünülmediğini söyledi.

10- Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın oyun salonlarına T.C. vatandaşlarınınalınmaması yolundaki son kararı Ankara'dan sonra İstanbul'daki otellere detebliğ edildi.

11-Cumhuriyet Başsavcılığı, yeni kurulan Sosyalist Parti'nin kapatılmasıistemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı. Cumhuriyet Başsavcısı FiruzCilingiroğlu yaptığı açıklamada, Sosyalist Parti'nin programının "sınıf egemenliğini öngörmesi nedeniyle dava açtıklarını, konunun Anayasa Mahkemesi'nde çözüme kavuşturulacağını bildirdi.

12- İnsan Hakları Derneği tarafından geçen yıl açılan "Genel af çıkartılmalıve ölüm cezaları kaldırılmalı" kampanyası için imza toplarken yakalanan 3 tutuklu yakını, Ankara 4. Sulh Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaları sonucu 3'er ayhapse mahkum oldular.

13- TBKP lideri Haydar Kutlu, Ankara DGM Savcılığı'nca yeniden sorgulandı.

14- Sıkıyönetim Komutanlığı'nca hakkında konulan 'sakıncalı kararıkaldırılmasına ve Ankara 5. idare Mahkemesi'nin bu yöndeki kararına karşıngörevine iade edilmeyen Şakir Çelik,Milli Eğitim eski Bakanı Metin Emiroğluhakkında tazminat davası açtı.

15- Diyarbakır Askeri Cezaevi'ndeki sorunları yerinde incelemek üzereİçişleri eski Bakanı ve İstanbul Milletvekili Hasan Fehmi Güneş başkanlığındakiSHP heyeti Diyarbakır'a gitti.

16- Türkiye'deki ziyaretlerini sürdüren Parlamentolar Dostluk Grubunamensup Federal Alman Milletvekilleri TBMM Dışişleri Komisyonunu ziyaret ettiler. Heyet ayrıca TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, SHP Genel Başkanı Erdalİnönü ve DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'i ziyaret ederek bir süregörüştü.

17- İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz'ınresmi davetlisi olarak Ankara'ya geldi.

18- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İspanya'nın Madrid kentindeyayımlanan El Pais Gazetesi'ne Kıbrıs Rum Başkanlığı seçimi ile ilgili olarakverdiği demeçte, "Herhangi bir aday Kipriyanu'dan daha iyidir" dedi.

19- Güney Kıbrıs'ta beş adayın katıldığı Rum başkanlık seçimlerinde, ikidönem başkanlık yapan Demokratik Parti (DlKO) Genel Başkanı Spiros Kipriyanu, ikinci tur için gerekli oyu sağlayamayarak seçimleri kaybetti.

20- Üç günlük resmi bir ziyaret için SSCB'nin başkenti Moskova'da bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı Sir Geoffrey Howe, yaptığı açıklamada, "Batı,Sovyetlerin seyyar nükleer füzeler, konvansiyonel ve kimyasal silahlardaki üstünlüğe razı olmayacaktır" dedi.

21- Doğu Almanya'nın Dresen kentinde dün akşam yaklaşık 7 bin kişininkatıldığı insan haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle düzenlenen protestogösterisinde 10 kişi tutuklandı.

22- İsrail'in sınırdışı ettiği 131 Filistinli ile onlara eşlik edecek tanınmışkişileri ve gazetecileri İsrail'e götürecek olan "Dönüş Gemisi"ne GüneyKıbrıs'ın Limasol limanında sabotaj yapıldı. Patlamanın sorumluluğunu"Yahudi Savunma Birliği" ve "Filistin Selamet Örgütü" adlı iki örgüt üstlendi.

23- Yurtlarına dönme hakkı tanınmasını isteyen 3.500 Kırım Türkü dünÖzbekistan'ın Bikabad kentinde bir gösteri yaptı.

24- Finlandiya'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini Mauno Koivistoyeniden kazandı.

16 ŞUBAT 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Kars'ın Göle ilçesinde halka hitabenyaptığı konuşmada, basında yer alan MİT Raporu konusuna değinerek, "Enyüksek makamlara kadar çıkmış, en yüksek komuta kademesini işgal etmişşerefli arkadaşlarımızı lekeleme kampanyası başladı" dedi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Nurettin Ersin, Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan, içişleri Bakanı Mustafa Kalemli ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, Kars'ta yapılan TürkSilahlı Kuvvetleri'nin 1988 yılı ilk planlı tatbikatı olan "Kış-88" tatbikatının birbölümünü izlediler.

3- Başbakan Turgut Özal, Ege Vakfı ile Güneş Gazetesi tarafındandüzenlenen Türk-Yunan ilişkileri konferansı nedeniyle İstanbul'a gelen Yunan gazetecilere düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile Yunanistanarasındaki sorunlardan söz etti ve 5-7 Haziran tarihlerinde Yunanistan'ı ziyaretedeceğini açıkladı.

Başbakan Turgut Özal ayrıca, Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz'ın resmi konuğu olarak Türkiye'ye gelen İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti'yi kabulederek bir süre görüştü.

İran ve Türk dışişleri bakanları başkanlığındaki heyet görüşmeleri iseDışişleri Bakanlığı'nda yapıldı.

Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz ve Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnalBatu toplantıdan sonra gazetecilere görüşmeler konusunda bilgi verdiler.

4- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, SHP grubunda yaptığı konuşmada,MİT raporunun yayımlanması sonucu "saygıdeğer" bazı kişilerin itibarının zedelendiğini söyledi.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü konuşmasında ekonominin hızla bunalıma gittiğini ve bu güçlüklerin halktan gizlenmesi amacıyla MİT raporu ilezakkum olayının gündeme getirildiğini söyledi.

5- Diyarbakır Askeri Cezaevi'ndeki tutuklu ve hükümlülerin aileleri Diyarbakır SHP il binasında açlık grevine başladılar.

Öte yandan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Diyarbakır Askeri Cezaevi'ndeki durumu görüşmek üzere Başbakan Turgut Özal'dan randevu istedi.

6- Devlet Bakanı Yusuf Bozkurt Özal, TBMM Genel Kurulu'nda bir soruönergesini cevaplandırırken, 30 Haziran 1987 tarihi itibariyle, belediyelerin822 milyon dolar dış borcu bulunduğunu bildirdi.

7- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu Güneş Gazetesi'ne yaptığı açıklamada,adalet hizmetlerinin geliştirilmesi konusunda bir dizi çalışmalar yaptıklarını vebazı çalışmaların Türkiye'de ilk kez yapılacağını bildirdi.

8- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan'ın şikayeti üzerine soruşturmaaçan İstanbul Basın Savcılığı, Cumhuriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü OkayGönensin ile yazar Uğur Mumcu hakkında, Bakan Vuralhan'a "sıfatı ve hizmetidolayısıyla hakaret edildiği" gerekçesiyle dava açtı.

9- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Bülent Akarcalı Ankara'da yaptığıaçıklamada, Federal Almanya'dan ithal edilen zehirli çöpün kullanılmasına izinvermeyeceğini bildirdi.

10- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin grup toplantısındayaptığı konuşmada, çeşitli konulara ilişkin görüşlerini açıkladı.

11- SHP Diyarbakır Milletvekili Hikmet Çetin ve 26 milletvekilinin enflasyonla ilgili meclis araştırması açılmasını öngören önerileri TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

12- SHP Edirne Milletvekili Erdal Kalkan, 1402 Sayılı Sıkıyönetim Yasası'nın bir maddesinin kaldırılarak, sıkıyönetim kapsamındaki suçlara verilencezaların arttırılarak uygulanmasına son verilmesini, SHP Tekirdağ MilletvekiliEnis Tütüncü, zirai kazançlara stopaj yönteminin kaldırılmasını kapsayan biryasa önerisini, SHP Adana Milletvekili Cüneyt Canver ise Devlet DenetlemeKurulu'nun bugüne değin yaptığı inceleme ve araştırmalar ile bunların sonuçları konusunda, Başbakan tarafından cevaplandırılması istemiyle bir soruönergesini TBMM Başkanlığı'na verdiler.

13- SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar, TBMM Başkanlığı'na bir yazıgöndererek demokratik hukuk devleti üzerindeki gölgeleri kaldırmak için,Adalet Komisyonu bünyesinde milletvekillerinden oluşacak bir araştırma biriminin kurulmasını ve cezaevinde incelemeler yapmasını istedi.

14- Sosyalist Parti Genel Başkanı Ferit İlsever, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, partinin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ndeaçılan davanın "siyasi bir dava olduğunu ve davada sosyalizminyargılanacağını" söyledi.

15- Sınai Eğitim ve Geliştirme Merkezi (SEGEM) ile Uluslararası ÇalışmaÖrgütü (İLO) tarafından ortaklaşa düzenlenen "Teknolojik Gelişmeler ve Sanayide Eğitim" konulu uluslararası sempozyumun açılışında konuşan Türk-İşGenel Başkanı Şevket Yılmaz, Türkiye'deki işsiz sayısının 4 milyon olduğunubildirdi.

16- Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, Bursa Asliye 3. Hukuk Mahkemesi'nin, Uludağ Üniversitesi İktisat ve İdari Bilimler Fakültesi Öğrenci Derneği'nin feshi davasının reddine ilişkin kararı bozdu. Yargıtay kararı Resmi Gazete'deyayımlandı.

17- İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, çeşitli tarihlerde muzır yayınyaptıkları gerekçesiyle aylık 2 dergi ile haftalık 2 gazetenin sahip ve yazı İşlerimüdürlerini yaklaşık 2 milyar lira para cezasına çarptırdı.

18- Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinin Devecikonak nahiyesine bağlıAlpagut köyünde bir süre önce meydana gelen ve 20'si kadın toplam 46kişinin tutuklanmasına sebep olan maden baskını olayında taraflı hareket ettiğiileri sürülen muhtar Ahmet Atik görevden alındı.

1S- Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYAD)'nceİstanbul'da düzenlenen basın toplantısında, İsrail'in, Filistin halkına uyguladığıbaskıları protesto edenlere polisin takındığı tavır kınandı.

20- Emekli ve çalışmayan öğı etmenleri kapsayan Eğitimciler Derneği Ankara'da kuruldu.

21- Seydişehir Etibank Alüminyum Tesisleri'nde alüminyumun satış fiyatına yüzde 9 oranında zam yapıldı.

22- Sümerbank halı satış fiyatlarına yüzde 10-12 oranında zam yapıldı.

23- Türk Hava Kurumu (THK)'nun 63. kuruluş yıldönümü Ankara'datörenlerle kutlandı.

24- İngiliz BBC Radyosu "24 saat" programında Başbakan TurgutÖzal'ın, İran-lrak arasındaki savaşı durdurmak için arabuluculuk yapmak konusunda çok ciddi olduğunu belirterek, "Barış gerçekleşirse bu son 10 yıldadünya diplomasi tarihinde elde edilmiş en büyük başarı sayılır" dedi.

25- Ege Vakfı ile Güneş gazetesi tarafından ortaklaşa düzenlenen TürkYunan ilişkileri konferansı nedeniyle İstanbul'da bulunan Kuzey Güney Amerika Başpiskoposu Yakovas, Türkiye'den ayrılırken Atatürk Havalimam'ndayaptığı açıklamada, "Basoakan Turgut Özaı, sadece Türkiye için değil, dünyabarışı için de uğraşıyor" dedi.

26- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Fransız haber ajansı AFP'yeyaptığı açıklamada, pazar günü seçilecek olan yeni Rum liderini, sadece KıbrısRum toplumunun başkanı olarak tanıyacaklarını, Kıbrıs'ın tümünün DevletBaşkanı olarak kabul etmeyeceklerini tüm dünyanın bildiğini söyledi.

27- Sovyetler Birliği'nin, geçen Aralık ayında ABD ile imzaladığı INF Anlaşmasına bağlı olarak, Doğu Almanya'daki ona menzilli tüzeleri sökmeyebaşladığı bildirildi.

28- İsrail'in sınırdışı ettiği yaklaşık 200 Filistinliyi İsrail'e taşıması beklenenDönüş Gemisi'nde bomba patlaması ve planın yeniden aksaması üzerine,dönüş eylemini düzenleyen Filistinli yetkililer, KKTC'den gemi talebinde bulundular.

29, Federal Almanya'nın Köln ve Hannover bölgelerinde, son günlerde,Türkiye'den giden 12 PKK üyesinin tutuklandığı,Federal Savcılık tarafındanbildirildi.

30- Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) lideri Yaser Arafat, İsrail'e gidecek Filistin gemisinin Limasol limanında bombalanmasından sonra yaptığı açıklamada,bütün dünyadaki İsrail hedeflerine karşı saldırıda bulunacaklarını bildirdi.

17 ŞUBAT 1988

1- Kars ve bağlı bazı ilçelerinde gezi ve incelemelerini tamamlayan Cumhurbaşkanı Kenan Evren Ankara'ya döndü.

2- Başbakan Turgut Özal, Ankara Üniversitesi Avrupa TopluluğuAraştırma ve Uygulama Merkezi'nin açılışı nedeniyle düzenlenen törende birkonuşma yaptı.

3- ANAP Grup Yönetim Kurulu,Başbakan Turgut Özal başkanlığında toplandı.

4- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Başbakan Turgut Özal'ı telefonla arayarak, cezaevlerinde insanlık dışı uygulamaların sona erdirilmesini istedi.

Bu arada SHP Mardin Milletvekili Adnan Ekmen ile Kars Milletvekili Mahmut Almak »Diyarbakır'daki Askeri Cezaevi'nde tutuklu ve hükümlülereyapılan baskılara sessiz kalınmasını protesto için açlık grevine başladılar.

Diyarbakır'daki eyleme destek için Malatya ve Bursa cezaevlerinde 3'ergünlük .Erzurum 1 Nolu Askeri Cezaevlerinde de süresiz açlık grevi başlatıldı.

Olaylar üzerine SHP Genel Başkanı Erdal İnönü bir basın toplantısıdüzenlerken, insan Hakları Derneği Ankara Şube Başkanı Muzaffer İlhan Erdost ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Teoman Evren de birer yazılı açıklamayaptılar.

5- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, TRT'nin Kansere karşı çare olarak geliştirildiğini haberbültenlerinde duyurduğu Zakkum'la ilgili olarak meclis araştırması isteyeceklerini açıkladı.

6- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nu ziyaret ederek, Genel Başkan Halit Narin ile bir süre görüştü.

7- Hükümet TBMM'ye 7 ayrı vergi yasasında değişiklik öngören bir tasarısundu.

8- Avrupa ülkelerinde alınan yüksek eğitimle ilgili çalışma, diploma ve derecelerin, bu ülkelerde karşılıklı olarak kabul edilmesine ilişkin sözleşme Bakanlar Kurulu'nca onaylandı ve Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre Avrupa ülkeleri sözleşmeye taraf olan Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarından alınmış diploma, çalışma ve dereceleri de tanıyacak.Aynı tanımayı Türkiye de sözleşmeye taraf Avrupa ülkelerine karşı gerçekleştirilecek.

9- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel'in başkanlığında açık gündemletoplanan Genel İdare Kurulu (GİK),bir araştırma komisyonu kurularakhükümetin ana konular üzerindeki çalışmalarının yakın takibe alınmasını kararlaştırdı

10- DSP Gerıel Başkanı Bülent Ecevit, Cumhuriyet Başsavcılığınca, Sosyalist Parti'nin (SP) kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne yapılanbaşvuruya ilişkin açıklamasında, SP'nin kapatılmak istenmesinin demokrasiaçısından onaylanacak birşey olmadığını bildirdi.

Öte yandan, kapatılan TİP ve SDP eski Genel Başkanı Mehmet Ali Aybarve avukatlar Halit Çelenk ile Emin Değer de yaptıkları yazılı açıklamalarla tepkilerini bildirdiler.

11- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada,Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in anayasa sorununu yeniden gündeme getirdiğine dikkat çekerek, anayasa ve yasalara saygı gösterilmesini istemede, Evren'in haklı olduğunu belirtti ve "Fakat Anayasa'dan şikayetçi olmak ve anayasayı değiştirmek için çaba göstermek de her yurttaşın hakkıdır" dedi.

12- SHP Milletvekili Ayhan Arifağaoğlu tarafından TBMM'ye verilen radyasyonla ilgili önerge Genel Kurul'da görüşülerek reddedildi.

13- DYP Balıkesir Milletvekili Mustafa Çorapçıoğlu ve bazı milletvekilleriTBMM Başkanlığı'na bir önerge vererek, TRT yayınları hakkında genelgörüşme açılmasını istediler.

14- DYP Kocaeli Milletvekili Alaattin Kurt, Kültür ve Turizm BakanlığıDanışmanlığı'na atanan Hülya Koçyiğit'in görev yerinin ne olduğunu görevinedeni ile ne kadar ücret alacağını, danışmanlık görevini yapmasına yetecekeğitimi, incelemesini ve eserlerini Kültür ve Turizm Bakanı Tınaz Titiz'inaçıklaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir önerge verdi.

15- Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla ilişkiler Müşaviri Ali Baransel,Hürriyet Gazetesine MİT raporuyla ilgili bir açıklama yaptı.

16- İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Playboy Dergisi'nin son 6 sayısıhakkında açılan davaları sonuçlandırdı. Mahkeme,dergi sahibi hakkında toplam 2 milyar 792 milyon 885 bin 411 lira para cezası verdi.

17- Haftalık 2000'e Doğru Dergisinin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Fatma Yazıcı ile Neyyire Kalaycıoğlu, derginin 37. sayısında yer alan "Şirket BatıranTurgut" başlıklı yazıda Başbakan Turgut Özal'a yayın yoluyla hakaret ettiklerigerekçesiyle 3'er ay 15'ergün hapis cezasına çarptırıldılar, İstanbul 2. AsliyeCeza Mahkemesi daha sonra bu cezaları 49'ar bin lira ağır para cezasınadönüştürdü.

18- Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından İlhan Selçuk hakkında, "12 EylülFaşizmi ve ANAP", Ali Sirmen hakkında da "Bir Ödül Öyküsü" başlıklıyazılarından dolayı, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nce dava açıldı.

Savcı Osman Cücük tarafından açılan davalarda, söz konusu yazılarda2969 sayılı "12 Eylül 1980 öncesi siyasr çekişme ve çatışma ortamına benzerbir durumun önlenmesi" hakkında kanuna aykırı davranıldığı öne sürüldü.

19- Kanuni Sultan Süleyman dönemini yansıtan "Muhteşem SüleymanSergisi" Avrupa ülkelerinin ilk durağı olan ingiltere'nin başkenti Londra'da"British Museum" da yapılan bir törenle Gal Prensesi Diana tarafından açıldı.

Törende Başbakan Turgut Özal'ın eşi Semra Özalda bir konuşma yaptı.

Açılışa Kültür veTurizm Bakanı Tınaz Titiz'in yanısıra Prens Charles ve Kraliyet Ailesinin mensupları da katıldı.

20- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 14 kişiöldü, 15 kişi yaralandı.

21 Ankara'daki temaslarını tamamlayan 7 kişilik Federal Alman parlamentohtydi. İstanbul'a geçti.

22- İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, Türkiye'deki temaslarını tamamlayarak, Tahran'a döndü.

23- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun Başbakan TurgutÖzal'ın mesajına cevabi nitelikte gönderdiği mesajı basına açıklandı.

24- Selanik Üniversitesi'nden 64 öğretim üyesi, bir bildiri yayımlayarakTürk Hükümetinden, tutuklu bulunan yasadışı TBKP Liderleri Haydar Kutlu ileNihat Sargın'ın serbest bırakılmasını istediler. Bildiride, Türkiye ile Yunanistanarasındaki yakınlaşmanın olumlu karşılandığı belirtilerek, "Türk Hükümeti, ikiülke halkı arasındaki dostluğun gelişmesini gerçekten istiyorsa Kutlu ileSargın'ı serbest bırakmalıdır" denildi

25- Sovvctler Birliği Resmi Haber Ajansı TASS, Gorbacov'un Moskova'yıziyaret -eden İngiltere Dışişleri Bakanı Sir Geoffrey Howe ile yaptığı görüşmede, "NATO ülkeleri liderlerinin genel olarak INF Antlaşması'nı onayladıklarını, ancak bu antlaşmanın imzalanmasından itibaren de Avrupa'dakidurum kötüleşmiş gibi davrandıklarını" söylediğini bildirdi.

Bu arada Howe, Moskova'da iki gün süren temaslarından sonra gittiğiKiev'den ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında, görüşmelerindostluk havası içinde, bir iş görüşmesi ruhu ile gerçekleştiğini söyledi.

Öte yandan SSCB Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze, bölgesel sorunlar ile ABD Dışişleri Bakanı George Shultz'un yapacağı Moskova ziyaretini elealmak üzere, ABD Moskova Büyükelçisi Jack Matlock ile bir görüşme yaptıTASS Haber Ajansı, görüşmenin büyükelçinin talebi üzerine gerçekleştiğiniduyurdu ancak ayrıntılı bilgi vermedi.

26- Sovyetler Birliği Komünist Partisi Merkez Komitesi, orta ve yükstöğretimde "Prestroika" konusunu görüşmek üzere toplandı.

27- İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da göstericilerle, İsrail askerleri araş.çıkan olaylarda, 1 Filistinli öldü, 8'i de yaralandı.

Bu arada İsrail Savunma Bakanı İzak Rabin Parlamentoda yaptığı konuşmada, Filistinlileri diri diri gömen askerlere karşı yasaların tüm sertliğiyle uyqulanacağını söyledi.

Rabin konuşmasında, "Olayın istisna olduğunu belirterek, İsrail askerlerinin bazen hata yapsalar dahi, genelde askeri yönetmeliğe uygun davrandıklarını kaydetti.

Öte yandan FKÖ yetkilileri Atina'da yaptıkları açıklamada, dönüş gemisininİsrail'in Hayfa limanına yapacağı yolculuğun süresiz ertelendiğni bildirirken,FKÖ Lideri Yaser Arafat, 1985'te imzalanan ve terörizmle mücadeleyi içerenKahire Antlaşması'nın işgal altındaki topraklardan smırdışı edilen Filistinlileriİsrail'e götürmek üzere kiralanan geminin Larnaka'da bombalanması ve 3 FKÖüyesinin öldürülmesi üzerine, FKÖ tarafından hükümsüz sayıldığını söyledi.

28- Amerikan Film Akademisi tarafından bu yıl 60. kez verilecek olan Oscnr Ödüllerinin adayları belirlendi

18 ŞUBAT 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Genelkurmay Başkanı Orgeneral NecipTorumtay'ı ve Başbakan Turgut Özal'ı Çankaya Köşkü'nde ayrı ayrı kabul ederek haftalık olağan görüşmesini yaptı.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile görüşen Başbakan Turgut Özal'ınTutukluların ziyaret sırasında daha rahat görüşmeleri temin edilecektir. Bukonuda talimat verdim. Tutuklular, açlık grevi gibi lüzumsuz hareketlerdenkaçınsın" demesinden sonra Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılanaçıklamada, Diyarbakır Askeri Cezaevi'nde tutuklu ve hükümlülerin Türkçebilmeyen yakınları ile görüşmelerine izin verileceği, tek tip elbise zorunluluğunun kaldırıldığı, görüşmelerin yarım saatten bir saate çıkartıldığı, özel beslenmeye ihtiyacı olanlara dışardan yemek getirilebileceği, daktilo ve saza izinverileceği, resim yapmak isteyenlere olanak sağlanacağı, çamaşırlarınıyakınlarının yıkayabileceği, ankesörlü telefonlarla yakınlarıylagörüşebilecekleri, avukatları ile yüz yüze görüşme yapabilecekleri, kendiseçecekleri temsilci aracılığıyla sorunlarını komutanlığa iletebilecekleri bildirildi.

3- Başbakan Turgut Özal Mısır'da yayımlanan EI-Musawwar dergisineçeşitli konuları içeren bir demeç verdi.

4 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Bülent Akarcalı Ankara'da yaptığıaçıklamada, "Zakkum bitkisinden elde edilen ve kanser tedavisinde faydalı olduğu iddia edilen maddenin hangi yolla elde edildiği ve etkisinin ne olduğuhenüz net olarak bilinmemektedir." dedi.

5- TBMM Adalet Komisyonu'nda işkenceye Karşı Birleşmiş MilletlerSözleşmesi kabul edildi.

6- TBMM İçişleri Komisyonu, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in geriçevirdiği Çevre Yasası'nı Cumhurbaşkanı'nm önerdiği biçimde kabul etti.

7 ANAP Grup Başkan Vekilleri Mükerrem Taşçıoğlu, Haydar Özalp,Abdülkadir Aksu ve Ahmet Karaevli'nin imzasını taşıyan, seçim yasalarındadeğişiklik yaparak yerel seçimlerin 1989 Haziran ayından, 1988 yılı Ekim ayınaalınmasını öngören yasa önerisi TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

8- SHP Grup Başkan Vekili Hikmet Çetin Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, MiT için Meclis araştırması hakkında bilgi verdi.

9- SHP Adana Milletvekili Cüneyt Canver ve 68 SHP milletvekilinin MİT

hakkında Meclis araştırması açılmasını isteyen önergeleri TBMM Başkanlığı'nasunuldu.

10- İzmir'in Dikili ilçesi Asliye Ceza Mahkemesi "İhaleye fesatkarıştırmakla" suçlanan SHP Bingöl Milletvekili İlhami Binici ile ilgili yargılamayı"milletvekili seçildiği" gerekçesiyle durdurdu.

11 - Ankara Cumhuriyet Savcılığı, 54 yayını incelemek üzere toplattı.

12- İstanbul Tabibler Odası Başkanı Doç.Dr.Ferruh Korkut, zakkum bitkiinden elde ettiği maddeyle kanser hastalığının tedavisinde başarı sağladığını öne süren Dr.Ziya Özel hakkında idari soruşturma açtıklarını bildirdi.

13- Bir süre önce ABD Başkanı Ronald Reagan ile SSCB lideri Mihail Gorbaçov'u TRT 23 Nisan Çocuk Şenliği'ne davet eden Bedir Mangan'a Reagan'dan cevap geldi.

14- Yunanistan'da kaçak olarak yaşayan yasadışı TİKKO örgütü mensububir grup bölücü terörist Atina'daki THY bürosunu işgal etti.

15- İngiltere'de yayımlanan The Times Gazetesi dün açılan MuhteşemSüleyman Sergisi dolayısıyla Türkiye ile ilgili 5 sayfalak bir ek yayımladı.

16- İtalya Dışişleri Bakan Yardımcısı Senatör Luigi Franza görüşmelerdebulunmak üzere İstanbul'a geldi.

17- Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl, üç günlük bir ziyaret içinABD'ye gitti.

19 ŞUBAT 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren,Türkiye Yardımsevenler Derneği'nin 60.kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törene katıldı. Evren ayrıca devletbakanlıkları sayısını 10'dan 15'e çıkaran yasayı da onayladı.

2- Milli Güvenlik Kurulu'nun aylık olağan top!antısmda,Genelkurmay eskiBaşkanı emekli Orgeneral Necdet Üruğ ve bazı emniyet yetkilileri hakkında iddialar ortaya koyan MİT raporu ele alındı.

3- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Devlet Bakanı Ali Bozer ile yaptığıgörüşmede AET ve Avrupa Parlamentosu hakkında bilgi aldı.

4- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan Ankara'da yaptığı açıklamada, Diyarbakır Askeri Cezaevi'ndeki açlık grevinin sona erdiğini,bir hükümlününmide kanaması nedeniyle öldüğünü söyledi.

5- Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Türk EkonomikHukuk Araştırmaları Vakfı'nın düzenlediği "1988 Yılında Ekonomik Beklentiler" konulu toplantıda çeşitli konuları içeren bir konuşma yaptı.

6- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Ceiâ! Güzel Ankara'da yaptığıaçıkiamada, eğitimin genel bütçe içindeki payının istenildiği oranda olmadığınıbildirerek, bütçe dışı kaynakların harekete geçirileceğini söyledi. Güzel ayrıca"Yunanistan'a milli futbol maçı teklif edildiği'ni" bildirdi.

7- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut, İş ve İşçi Bulma Kurumu Müdürlüğü ile Uluslararası Turizm ve Eğitim Geliştirme Merkezi tarafındanİstanbul'da düzenlenen seminerde bir konuşma yaptı.

8- İngiltere'de Muhteşem Süleyman Sergisi'nin açılışı için Londra'da bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Tinaz Titiz ile Başbakan Turgut Özal'ın eşi SemraÖzal yurda döndüler.

9- TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve Ankara Milletvekili Alpaslan Pehlivanlı, yaptığı açıklamada, idam cezalarından vazgeçmediklerini, hazırladıklarıyasa teklifinin sadece TBMM'de uzun süre bekleyen idam cezalarınınmüebbet hapse çevrilmesi ile ilgili olduğunu söyledi.

10- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu, ingiltere'deyayımlanan Independent Gazetesi'nde çıkan Türkiye'nin Suudi Arabistan'aasker göndereceği haberi üzerine yaptığı açıklamada, bu tür haberlerin kesinlikle doğru olmadığını söyledi.

11- SHP Milletvekilleri Anadolu Bankası için Meclis araştırması açılmasıkonusunda TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdiler.

DYP Milletvekilleri de aynı doğrultuda bir önergeyi TBMM Başkanlığı'naverdiler.

12- SHP Edirne Milletvekili Erdal Kalkan ve SHP milletvekilleri bugüne kadar vatandaşlıktan çıkarılanların Türk vatandaşlığına yeniden alınmalarına ilişkinyasa önerisini TBMM Başkanlığı'na verdiler.

13- Erzincan 3. Ordu Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'ndegörülen Fatsa Dev-Yo.l davasının, haklarında idam istemi bulunan itirafçısanıkları Reşat Erol, Kemal Aytekin ve Kadir Özbayrak, 'pişman olduklarını'açıklayarak itiraflarını geri aldıklarını bildirdiler.

14- İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, muzır yayın yaptıkları savıyla HaftaSonu Gazetesi ve Playmen Dergisi'nin sahip ve yöneticilerine toplam 584 milyon 691 bin 874 lira para cezası verdi.

15-Şanlıurfa Belediye Başkanı İ. Halil Çelik yaptığı açıklamada, İsrail'in Filistin halkına karşı uyguladığı saldırgan tutumu protesto etmek amacıyla FKÖlideri Yaser Arafat ile Abu Firas'ı Şanlıurfa'da yürüyüş yapmaya çağırdı.

16- İstanbul'un Şişli ilçesi Çağlayan 50. Yıl ilkokulunda aşıdan zehirlenen24 öğrenci hastaneye kaldırıldı.

17- Türkiye Demir Çelik İşletmeleri Müdürlüğüne bağlı Karabük veiskenderun fabrikalarında üretilen demir çelik ürünlerine ve kok tozuna yüzde20-25 oranında zam yapıldı.

18- Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşurirji Kürsüsü DirektörüProf.Dr.Nurhan Ayman Ankara'da öldü.

19- İstanbul Radyosu ses sanatçılarından Ahmet Üstün İstanbul'da öldü.

20- Grafiker ve heykeltıraş İbrahim Nİyazioğlu İstanbul'da öldü.

21- Yunan Ortodoks Kiliseleri Başpiskoposu Yakovas ABD'nin New Yorkkentinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de bulunduğu sıradaBaşbakan Turgut Özal ile görüştüğünü, bu görüşmede Başbakan'ın 1964'tensonra Türkiye'den ayrılan Rumların istedikleri zaman geri gelebilecekleri yolunda teminat verdiğini söyledi.

22- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakan Yardımcısı Vladimir Petrovsky,İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlediği basın toplantısmda.Afganistan ilePakistan arasında süren dolaylı görüşmelerden sonuç alınmaması halindeSSCB'nin daha önce 15 Mayıs olarak açıkladığı"Afganistan'dan çekilme takviminin başlangıcı konusunun düşünüleceğinfsöyledi.

23- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Genadi Gerasimov,İngiltere'nin başkenti Londra'da ITN Televizyonu'na verdiği demeçte, ikisüper güç arasında uzun menzilli nükleer silahların yarı yarıya indirilmesi yolunda yeni bir anlaşmanın imzalanmaması durumunda dahi, bu yılın ikinciyarısında Moskova'da yapılması planlanan Reagan-Gorbaçov doruğunungerçekleşeceğini söyledi.

24- ABD Yönetimi, Pakistan hükümetinin nükleer silah yapımınıgerçekleştirmek için Amerikan malı maden ve diğer gereksinimleri kullanmayısürdürmesi halinde, bu ülkeye ciddi yaptırımlar uygulanabileceğini bildirdi.

25- İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılmakta olan BM insan HaklarıToplantısı'nda,FKÖ lideri Yaser Arafat'ın İsrail'e şiddetle çatması üzerineAmerikalı diplomatlar salonu terk etti.

26- ABD'deki temaslarını sürdüren Federal Almanya Başbakanı HelmutKoni, ABD Dışişleri Bakanı George Shultz ve Başkan Ronald Reagan ile birgörüşme yaptı.

27- Peru'nun Cuzno bölgesinde meydana gelen toprak kayması sonucu50 kişi öldü.

20 ŞUBAT 1988

1- Başbakan Turgut Özal İstanbul'da bir otelin açılışında yaptığı konuşmada, "Ödemeler dengesi açığının kapatılmasında da,Avrupa Topluluğu'na gidilmesinde de turizmin rolü tartışılmaz" dedi. Özal'ın ekonomikönlemlerle ilgili açıklaması da Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, Mısır GenelkurmayBaşkanı Korgeneral Safiyeddin Ebu Sinet'in resmi davetlisi olarak bir haftalıkbir ziyaret için Mısır'a gitti.

3- Bakanlar Kurulu'nun, tarım kesimi üzerindeki vergi yükünü azaltıcıyönde vergi tevkifat oranlarında yaptığı değişiklik Resmi Gazete'deyayımlanarak yürürlüğe girdi.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, basın mensuplarına izmir'de yaptığı açıklamada, "Konvertibiliteye mutlaka geçilecek ve dövizborsası kurulacak. Ancak bu süreci ekonomik koşullar belirleyecek ve geçiştarihi kesinlikle 1988 olmayacak"'dedi.

5- Devlet Bakanı Adnan Kahveci, ANAP İstanbul İl Merkezi'nin olağantoplantısında yaptığı konuşmada, döviz fiyatları ve faizler konusundaaçıklamalarda bulundu.

6- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel, eğitimin geleceği konusunda Güneş Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu.

7- Milliyet Gazetesi'nde Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Bülent Akarcalı'nın "Sigarayı Bırak" kampanyası ve "zakkum" olayı ile ilgili görüşlerinin yeraldığı bir sohbet yazısı yayımlandı.

8- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Bilar A.Ş. Bilim Merkezi'nin Ankara'da düzenlediği "Sendikacılık ve Demokrasi" sempozyumunda bir konuşma yaptı.

9- DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Hürriyet Gazetesi'ne MİT raporu,zakkum olayı, yeni ekonomik önle'mler ve diğer bazı konularla ilgili görüşleriniaçıkladı.

10- SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, tarımsal kredilerden alınan faizlerin artırılmasını eleştirdi.

11 - DYP Genel Sekreteri Gökbork Ergenekon, genel idare kurulu bildirisini açıklamak üzere yaptığı basın toplantısında. MİT raporu konusunda resmi açıklama beklediklerini belirtti.

12- Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Korgeneral Hayri Ündül, Cumhuriyet Gazetesi'nin MİT Raporu ile ilgili sorularını cevaplandırdı.

13- İsparta Valiliği, Göltaş Çimento Fabrikası tarafından Federal Almanya'dan ithal edilen sanayi artığı katı yakıtların deneme mahiyetinde dahiyakılmasını yasakladı.

14- İFSAK'ın düzenlediği "9. Ulusal Kısa Film Yarışması ÖzendirmeÖdülleri" ni "Ecel Atı" filmiyle Mehmet Eryılmaz, "Kıl Payı" filmiyle Yüksel Zebikazandı.

15- Türk Tanıtma Vakfı (TÜTAV) ile TRT'nin ortaklaşa düzenlediği TürkSanat Müziği Şarkı Yarışması'nda" 'Kanımda Kıvılcım" adlı eser birinci oldu.

16- Ankara'daki özel okullara yüzde 14 oranında zam yapıldı.

17- Federal Almanya başta olmak üzere Avrupa'nın bazı merkezlerindeİsrail'in Filistinliler üzerindeki baskı politikasını kınamak amacıyla, AvrupaTürkiyeli İşçileri Birliği (ATlF) tarafından başlatılan bir dizi işgal eylemleridüzenlenen basın toplantılarıyla sona erdi.

18- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, silahsızlanma görüşmelerindekitıkanıklıkları gidermek ve Afganistan sorunu konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Sovyetler Birliği'nin başkenti Moskova'ya gitti.

19- Federal Almanya Başbakanı Helmuth Kohl, iki gün süren ABD ziyaretinden sonra ABD'nin başkenti Washington'da düzenlediği basın toplantısında, "NATO'nun silahsızlanma alanında geniş kapsamlı bir stratejiye gereksinmesi bulunuyor, bu konuda ABD ile görüş birliği içindeyiz" dedi.

20- OECD tarafından hazırlanan bir raporda, 1981-86 yılları arasındaTürkiye'nin, turizm gelirini yüzde 215 artırdığı belirtildi ve "gelir artırmada birinci ülke olduğu" kaydedildi.

21- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Yunanistan'ın Yanyakentinin Osmanlı egemenliğinden kurtuluşunun yıldönümü nedeniyle halkahitaben yaptığı konuşmada, Türkiye ile kurulan savaşa karşı paktın, kalıcı barışve dostluk anlamına gelmeyeceğini söyledi.

22- İngiltere'nin, bağımsız 4. kanal televizyonu, İngiltere hükümetine,"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni tanıması" çağrısında bulundu.

21 ŞUBAT 1988

1- Başbakan Turgut Özal, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem tarafından düzenlettirilen "Ekonomik Forum 88" toplantısında yaptığı konuşmada çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

2- Bolu Türkocağı şubesi Devlet Bakanı Kazım Oksay tarafından açıldı.

3- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu Ankara'da yaptığı açıklamada, askeri cezaevlerinde bulunan tutukluların sivil cezaevlerine aktarılmasını öngören biryasa önerisi hazırlandığını söyledi.

4- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, DYP Hatay Milletvekili MuratSökmenoğlu'nun Batı Trakya Türklerinin sorunları ile ilgili olarak TBMMBaşkanlığı'na verdiği soru önergelere.' üzerine yaptığı konuşmada, "TürkYunan ilişkilerindeki gerginliklerin Batı Trakyalı soydaşlarımızın durumuüzerinde olumlu etki yaptığının bir gerçek olduğunu" söyledi.

Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz Yunanistan'da yayımlanan To Vima Gazetesi'ne verdiği demeçte, Türkiye'nin,Balkan Dışişleri Bakanları Konferansı'nınbölgedeki barışın korunmasına, ayrıca, istikrar ve işbirliğinin artmasına katkıdabulunacağına inandığını belirtti.

5-DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin Genel İdare Kurulu,Merkez Karar ve Merkez Disiplin Kurulu toplantısı öncesi yaptığı açıklamada,eşit koşullarda yapılmayan bir yerel seçimde kendilerinin bulunmayacağını belirterek, "Türkiye'nin gündemini artık siyasi iktidar belirleyemiyor" dedi.

6- SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

7- Cumhurbaşkanlığı Basın Müşaviri Ali Baransel Ankara'da yaptığıaçıklamada, MİT Müsteşarı Korgeneral Hayri Ündül'ün bir gazetede yer alan istifasıyla ilgili dilekçenin sahte olduğunun belirlendiğini Cumhurbaşkanı'na arzettiğini bildirdi.

8- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Yavuz Canevi, Türkiye-İran 6. DönemKarma Ekonomi Komisyon toplantısına katılmak üzere iran'a gitti.

9- Yazar çevirmen Atilla Tokatlı ve Film Yönetmeni Süreyya Duruİstanbul'da öldüler.

10- Amerikalı işadamı, Chase Manhattan Bankası Uluslararası Danışma Kurulu ve Rockefeller Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı David Rockefeller Ankara'ya geldi.

11- İran Ağır Sanayi Bakanı ve İran Türkiye Karma Ekonomi KomisyonuBaşkanı Behzat Nebavi Tahran'da yaptığı açıklamada, İran ile Türkiyearasındaki ticaret hacminin geçen yıl 2 milyar dolarlık hedefin altında kaldığını,bu yılki ticaret hacminin de 2 milyar dolara çıkmasının zor olacağını söyledi.

12- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin,beş daimi üyesinin ateşkesçağrılarına uymayan iran'a silah ambargosu uygulaması çağrısında bulunulanbir karar tasarısı üzerinde ilke anlaşmasına vardığı bildirildi.

13- ABD Dışişleri Bakanı George Shultzjki ülke liderleri arasında yeni birzirve toplantısının hazırlıklarını yapmak amacıyla görüşmelerde bulunmaküzere SSCB'ye gitti.

14- ABD'nin Texas eyaletinin Carolina ve New Jersey kentlerinde meydana gelen üç uçak kazasında toplam 18 kişi öldü.

15- İtalya'da istifası reddedilen Başbakan GiovanniGoria'nın hükümeti Senato'dan da güvenoyu aldı.

16- Yunanistan'ın Gümülcine bölgesinin İnanlı Köyünde Türklere ait tarlaları sürmeye kalkan bir grup Yunanlının Türklerin üzerine ateş açması sonucuköy imamı yaralandı.

17- Kıbrıs Rum kesiminde yapılan başkanlık seçimini Yeorgios Vasiliu kazandı.

22 ŞUBAT 1988

1- Gazeteciler Cemiyeti Genel Kurulu İstanbul'da başladı. Toplantıya video konferans aracılığıyla Ankara'dan katılan Başbakan Turgut Özal, "Basınınhür olmadığı bir demokrasi düşünülemez. Hükümetimizin basın hürriyetinizedeleyebilecek herhangi bir niyeti olamaz" dedi.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mehmet Yazar, hükümetin basınla ilgili yasa tasarılarını anlatırken, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, demokrasinindengeler rejimi olduğunu belirterek, "Basınla ilgili aksaklık ve yanlışlıklarıdüzeltmenin zamanı gelmiştir" dedi.

Öte yandan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent ise konuşmasında, 1982 Anayasası'nm "Basın hürdür, sansür edilemez" hükmünütaşıyan maddesine değindi.

Bu arada DYP Genel Başkanı Yardımcılarından Mehmet Dülger de bir konuşma yaparak, "Türk toplumunda son 8 yıldır haber açığı bulunduğunu" bildirdi.

2- SHP MKYK Genel Başkan Erdal İnönü başkanlığında toplandı.

3- AT işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Ali Bozer, DYP Genel BaşkanıSüleyman Demirel'i TBMM'deki odasında ziyaret ederek, Avrupa Topluluğu'na üyelik başvurusundan sonraki gelişmeler konusunda bilgi verdi.

4- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, cezaevlerinde tek tip elbise giyilmesi uygulamasının kaldırıldığını bildirdi.

5- DYP Genel Sekreteri Gökberk Ergenekon Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, partisinin genel idare, merkez karar .ve merkez disiplin kurullarının yaptıkları ortak toplantısına ilişkin bildirisini açıkladı. Ergenekon toplantıda ayrıca hükümetin icraatlarına ilişkin görüşlerini de bildirdi.

6- SHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), gölge kabine görevini yapacakolan 11 yeni komisyon kurulmasını kararlaştırdı.

7- Tekvando Milli takımı, Uluslararası Belçika Tekvando Turnuvası'nakatılmak üzere 43 kişilik kafile halinde Liege'ye hareket etti.

8- Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 24 kişiöldü, 37 kişi yaralandı.

9- İstanbul ve Ankara radyolarında görev yapan Türk Sanat Müziği Bestekarı ve Kemancı Cevdet Çağla İstanbul'da öldü.

10- FİFA İcra Komitesi ve Hukuk Kurulu 2. Başkanı Necdet Çobanlı, MilliEğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel'i ziyaret ederek KKTC konusundaki gelişmeleri anlattı.

11- Çeşitli temaslarda bulunmak üzere dün Ankara'ya gelen Chase Manhattan Bankası Uluslararası Danışma Kurulu ve Rockefeller Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı da olan Rockefeller, Devlet Bakanı Yusuf Özal'ı ziyaret ederek birsüre görüştü.

12- Türkiye'nin önümüzdeki 2 yıl içinde Ortak Pazar ülkelerine ne kadarpamuk ipliği ve pamuklu mensucat satacağını belirleyen anlaşma, Portekiz veYunanistan'ın itirazına rağmen, Brüksel'de AT Dışişleri Bakanları tarafındanonaylandı.

13- İran içişleri Bakan Yardımcısı Muhammed Sadr, bazı resmi temaslardabulunmak üzere Ankara'ya geldi.

14- Bulgaristan'ın Belene Adası'ndaki cezaevinde bulunan Türk mahkumlardan 5'inin,Türkierin haksız yere ceza aldıklarını belirterek, yenidenyargiîanmak isteğiyle 12 günden bu yana açlık grevi yaptıkları bildirildi.

15- Gümülcine'nin inhanlı köyünde dün toprakların! işgale kalkan Yunaniılara karşı koymaları sırasında gözaltına alınan 3 Türk, İskeçe Savcısı tarafından ifadeleri alındıktan sonra tutuklandı.

16- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs Türk Enformasyon Dairesi'nce duyurulan resmî açıklamasında, Güney Kıbrıs'ın yeni Başkanı Yorgo Vasilliu'yu Ledra Palas'ta buluşmaya davet etti.

Denktaş, "Bunun, tanışma ve gayri resmi bir sohbette bulunma amacınıtaşıdığını" bildirdi.

17- Sovyet Ermenistan Cumhuriyeti'ndeki "Ulusal Kendi Kaderini TayinBirliği" adlı Ermeni kuruluşun yetkililerinden Paruir Erikyan AFP'ye yaptığıaçıklamada, Karabağ'da halkın çoğunluğunu Ermeniler'in oluşturduğunu bildirdi ve bu bölgenin Stalin tarafından Azerbaycan'a bağlanmasının hata olduğunu Gromiko'ya bildirdiklerini ve Yüksek Sovyet Prezidyumu'nun bu hatayı düzeltmesini istediklerini söyledi.

18- Resmi bir ziyaret amacıyla SSCB'nin başkenti Moskova'da bulunanABD Dışişleri Bakanı George Shultz temaslarını tamamladıktan sonra buradadüzenlediği basın toplantısında, ABD ile Sovyetler Birliği'nin Cenevre'deki silahsızlanma görüşmelerine katılan heyetlerine, stratejik silahlarda indirimöngören anlaşmanın (start) ana hatlarını tamamlamaları için bir ay süretanıdığını açıkladı.

19- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Bulgaristan DevletBaşkanı Todor Jivkov'un davetlisi olarak iki günlük resmi bir ziyaret için Sofya'ya gitti.

20- Federal Almanya ile Avusturya arasındaki sınır kapısında 100 milyarTürk Lirası değerinde 150 kilo eroin ele geçirildi. Olayla ilgili olarak 1 FederalAlman ile 2 Türk yakalandı.

23 ŞUBAT 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Olağanüstü Hal Bölgesi'nde bulunan askeri cezaevlerindeki tutuklu vehükümlülerin sivil cezaevlerine nakledilmelerine olanak tanıyan kararnameyikabul etti.

Bakanlar Kurulu tüm askeri cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerinnakledilebilmesini sağlayacak bir yasa taslağını da görüşerek benimsedi.

Cumhurbaşkanı Evren, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından, BaşbakanTurgut Özal'la da bir süre yalnız görüştükten sonra basın mensuplarına toplantının gündemiyle ilgili bazı açıklamalar yaptı.

2- Başbakan Turgut Özal, ANAP Grup toplantısından sonra yaptığıaçıklamada, basının MİT raporları konusunda dikkatli olmasını istedi ve gazeteyöneticilerinin "MİT Yasası'nı iyi okumaları gerektiğini" söyledi. Özal, "Konuyargı organlarına yansımıştır" dedi.

Öte yandan Ankara Cumhuriyet Savcısı Akın Öncül de bir açıklama yaparak, "MİT Raporu" konusunda bir soruşturma başlatıldığını bildirdi. Öncül, "MİTraporunun açıklanmasıyla ilgili olarak 2937 sayılı Devlet istihbarat Hizmetlerive Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nun 27. maddesi gereğince soruşturmabaşlattık" dedi.

3- Başbakan Turgut Özal, KKTC hükümetinin koalisyon ortağı YeniDoğuş Partisi milletvekillerinden oluşan bir heyeti kabul ederek, bir süregörüştü.

4- SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin grup toplantısında MİT raporu ve TBMM'ye sunulan Yerel Seçim Yasası'na ilişkin görüşlerini açıkladı.

5- Devlet Bakanı Cemil Çiçek, DYP Milletvekilleri Murat Sökmenoğlu veÜmit Canuyar'ın Fak-Fuk-Fon ile ilgili olarak verdikleri soru önergelerini cevaplandırdı.

6- Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Türk Ceza Yasası'ndaki hakaretsuçlarının yazı yoluyla işlenmesi halinde para cezası öngörülmesi yolunda,gerçek dışı haber taslağında düzenlemeye gidildiğini bildirdi.

Sungurlu, bu konuda Devlet Bakanı Mehmet Yazar ile biraraya geleceklerini açıkladı.

7- SHP ve DYP'nin Ziraat Bankası'na ilişkin Meclis araştırması açılmasını isteyen önergeleri TBMM'de görüşüldü.

DYP Milletvekili Tevfik Ertüzün ve bazı DYP'li milletvekillerince verilen gelir ve refah dağılımına ilişkin araştırma önergesi ise reddedildi.

8- Kamuoyunda zorunlu tasarruf olarak bilinen tasarrufların teşviki vedeğerlendirilmesine dair yasa tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndakabul edildi.

9- DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, partisinin TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmada, TBMM'ye sunulan Yerel Seçim Yasası'na ilişkingörüşlerini açıkladı.

10-SHP Edirne Milletvekili Kemal Kalkan ve bazı SHP milletvekilleri, Türkvatandaşlığından çıkarılan kişilerin bir defaya mahsus olmak üzere tekrar Türkvatandaşlığına alınmaları ve Hazine'ce el konulan mallarının talepleri halindetekrar kendilerine iadesi için TBMM'ye bir yasa teklifi verdiler.

11 - Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığının enflasyon hesabı yapması veyayımlaması tümüyle yasaklandı.

Konuya ilişkin olarak Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından yapılanyazılı açıklamada, kararın, Hazine ve DİE tarafından yayımlanan enfiasyon rakamlarının, "Endekslerin baz yıllarının temsil ettikleri maddeler ve bu maddelerin ağırlıklarının etken olmasıyla ortaya çıkan farklılıkların kamuoyunda çeşitli yorumlara ve yanlış anlamalara yol açtığı" gerekçesiyle alındığı bildirildi.

Buna göre, fiyat endekslerine ilişkin hesaplamalar sadece Devlet İstatistikEnstitüsü (DİE) tarafından yapılacak.

12- İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nce TAN ve Ayna Gazetelerihakkında muzır yayın yaptıkları gerekçesiyle toplam 235 milyon 914 bin 998 lira para cezası verildi.

13- Rize iline bağlı Pazar ilçesi Cumhuriyet Savcılığı, Lipton marka çayıüreterek, piyasaya süren Dosan şirketi yöneticileri hakkında "Gıda maddelerine hile karıştırdıkları" gerekçesiyle soruşturma açtı.

14- Ankara Barosu Başkanlığı tarafından yayımlanan bildiride, Adalet Bakanlığı'nın askeri cezaevlerinde bulunan tutukluların sivil cezaevlerine aktarılması konusunda hazırladığı yasa tasarısının yetersiz olduğu ve sıkıyönetimyargılamalarının anayasaya aykırı bir biçimde sürdürüldüğü, bu mahkemelerdeki davaların sivil yargıya devredilmesi bildirildi.

15- Gazeteciler Cemiyeti'nin iki gün süren genel kurulunda, Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu ve Bolataj Kurulu'nun üyeleri belirlendi.

16- Genelkurmay eski Başkanı Emekli Orgeneral Necdet Üruğ, MilliyetGazetesi'ne MİT Raporunda kendisine yöneltilen suçlamalardan aklanmasıiçin hukukçularla görüşeceğini ve gerekirse mahkemeye başvuracağını açıkladı.

17- Chase Manhattan Bankası Uluslararası Danışma Kurulu Başkanı DavidRockefeller, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem'i ziyaret ederek bir süre görüştü. Rockefeller daha sonra İstanbul'a gitti.

18- Balkan Dışişleri Bakanları Konferansına katılmak üzere Yugoslavya'nınbaşkenti Belgrad'da bulunan Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz ile BulgaristanDışişleri Bakanı Peter Mladenov arasında bir "Dostluk Protokolü" imzalandı.

İmzalanan protokol,iki ülke arasındaki ilişkilerin düzeltilmesine yönelik olarak bir "Karma Çalışma Grubu"nun oluşturulmasını öngörüyor. Söz konusuçalışma grubu, iki ülke arasında iyi komşuluk ve işbirliği ilkelerini içerecek bir"Ortak Deklarasyon Tasarısı" hazırlayacak. Bu arada Türkiye ile Bulgaristanarasındaki mevcut Ekonomik ve Teknik işbirliği Karma Komitesi'ne önerilerdebulunmak üzere ikinci bir "Yüksek Düzeyli Ortak Çalışma Grubu"oluşturulacak.

Belgrad'da imzalanan protokol, ayrıca, Türk ve Bulgar dışişleri bakanlarınınbelirli aralıklarla karşılıklı ziyaretlerde bulunmalarını öngörüyor.

Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, "Türkiye'nin Bulgaristan ile temel tutumunda hiçbir değişiklik söz konusu değil. Sadece 1984'ten beri savunduğumuzmüzakere süreci açıldı" dedi.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Nüzhet Kandemir de,Bulgaristan Dışişleri Bakan Yardımcısı İvan Gamev ile bir görüşme yaptı.

19- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz Belgrad'da Balkan Dışişleri Bakanları toplantısında Bulgaristan Dışişleri Bakanı Peter Mladenov'la görüşerek, Milli Halterci Naim Süleymanoğlu'nun Seul Olimpiyatlarına katılması konusundayardım etmelerini istedi.

Naim Süleymanoğlu'nun olimpiyatlara katılabilmesi için Bulgaristan'ın izinvermesi gerekiyor.

20- Bulgaristan hükümeti, aileleri Türkiye'de bulunan 10 Türk çocuğunudaha Türkiye'ye iade etti.

21- Güney Kıbrıs Rum Liderliğine seçilen Yeorgios Vasiliu'nun KKTCCumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile ancak "kendisinin bütün Kıbrıs'ın Cumhurbaşkanı olduğunu kabul etmesi şartıyla görüşebileceğini" açıklaması KKTCCumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Başbakan Derviş Eroğlu tarafından tepkiylekarşılandı.

Denktaş, hiçbir tarafın öteki tarafa kendi unvanını dayatamayacağını belirterek, "Ben burada Cumhurbaşkanı olarak oturuyorum. Beni görürsen Cumhurbaşkanı olduğumu kabul edersin gibi bir tutum aslında beni görme demektir" derken, Başbakan Eroğlu, "Vasiliu'nun, Denktaş'ı başkanlık sarayındabeklerim" şeklindeki açıklamasının çirkin olduğunu bildirdi. Dışişleri ve Savunma Bakanı Kenan AtakoHse, "Vasiliu gaflet içinde" dedi

22- BM Cenevre insan Hakları Komfsyonu, İsrail'i "Soykırım" yapmaklasuçlayan bir karar tasarısını dün kabul etti.

İnsan Hakları Komisyonu'ndan geçen karar tasarısında "İsrail'in, Filistin'dehalkın kendi kaderini kendisinin saptaması" hakkını elinden aldığı, "Soykırım"uygulamasına başvurduğu, haksız yere adam tutuklayıp, yaralama, işkencekovma suretiyle vahşete başvurduğu görüşü yer aldı.

Öte yandan İsrail Başsavcısı Yasef Hariç, Savunma Bakanı İzak Rabin'egönderdiği bir mektupta, işgal edilmiş topraklarda halkı yatıştırmak, düzenisağlamak için başvurulan dayak uygulamasının yasadışı olduğunu belirtti.

Mektubunda, Arap halktan birçok şikayet aldığını da belirten başsavcı askerlerin "dayak"a başvurmamalarını isteyerek, "Dayak yoluna başvuracak askerler itaatsizlikle suçlanabileceklerdir" dedi.

23- Yunanistan'ın iskeçe kentinde dün tutuklanan 3 Türk, tutuksuzyargılanmak üzere 90 bin drahmi kefalet karşılığında serbest bırakıldı.

24- Afganistan'da 7 ayrı mücahit grubu Pakistan-Afgan sınırı yakınlarındakiPeşaver kentinde ortak bir açıklama yaparak, geçici bir hükümet kurduklarınıbildirdiler.

Açıklamada, "Mücahit hükümeti, Cenevre'de bir anlaşma imzalanmasından önce, Kabil Hükümetinin yerini alacak" denildi.

25- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Moskova'da iki gün süren resmigörüşmelerini tamamlayarak, Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti.

26- İsrail Parlamentosu Knesset,Cumhurbaşkanı Haim Herzog'u 5 yıl içinyeniden bu göreve seçti.

27- Azerbeycan'ın Karabağ bölgesinin Ermenistan'a bağlanmasını isteyen 50 bin kişi Sovyet Ermenistan Cumhuriyeti'nin başkenti Erivan'da birgösteri yaptılar.

Ermenistan Komünist Parti Birinci Sekreteri Karen Demirciyan televizyonda yaptığı konuşmada, Karabağ'ın Stalin döneminde Azerbeycan'abağlanması konusunun inceleneceğini bildirdi.

28- Berlin Film Festivali'nde "Altın Ayı" ödülü, Çinli Yönetmen Zhang Yimou'nun Hong Gaoliang (Kızıl Sorgho) adlı filmine verildi. Gümüş Ayı özel jüriödülü ise, Sovyet Yönetmen Aleksandr Askoldov'un "Komiser" filmine verildi.

24 ŞUBAT 1988

1- Başbakan Turgut Özal Ankara'da yaptığı açıklamada, Bulgaristan ileolan ilişkilerin yeni bir safhaya girdiğini kaydederek, özellikle insani sorunlar,Bulgaristan'daki Müslüman Türklerle ilgili olarak bir takım iyileştirmeleryapılması konusunda görüşmelerin başlayacağını bildirdi.

Öte yandan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Ankara'da yaptığı yazılıaçıklamada, Türkiye-Bulgaristan Dışişleri Bakanlarının imzaladıkları protokolümemnuniyetle karşıladıklarını bildirirken, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel ise genel idare kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, "Eğer protokol Bulgaristan'ın Türklere yaptığının üstüne sünger çekecekse bu cinayetolur" dedi.

2-Başbakan Turgut Özal, İstanbul'da yapılan Türkiye Dış Ticaret"Derneği'nin (TÜRK-TRADE) 4. Genel Kurul toplantısına, Ankara'dan "videokonferans" sistemiyle katıldı.

3-103 yeni ilçe kurulması hakkındaki kanun hükmünde kararnameninTBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesi sırasında bir konuşma yapan içişleri Bakanı Mustafa Kalemli, yeni ilçeleri kurarken, siyasi tercih kullanmadıklarınıaçıkladı.

4-1988 yılı bütçe tasarısı Maliye ve Gümrük Bakanı Kurtcebe Alptemoçintarafından TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunuldu.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut, SSK Genel MüdürüFikret Yağmur'u "başarısız olduğu" gerekçesiyle görevinden aldığınıaçıklarken, Genel Müdür Yağmur da görevden alınma kararnamesiyayımlanmadan görevinden istifa etti.

6- Tek hakimle görülecek davaların sınırını 75 bin liradan 2 milyon lirayaçıkaran yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

7- Türkiye ile İran arasında Ankara'da yapılan "Güvenlik Zirvesinin, görüşbirliği ve karşılıklı anlayış havası içinde sonuçlandığı bildirildi.

İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Vecdi Gönül, İran İçişleri Bakan Yardımcısı Seyyed Mohammed Sadr ile Esenboğa Havaalanı'nda ortak bir basın toplantısıdüzenleyerek, görüşmelere ilişkin bilgi verdi.

8- TBMM Adalet Komisyonu'nda, Medeni Yasa'yı değiştirerek basına yenikısıtlamalar getiren tasarının üç maddesi kabul edildi.

9- Olağanüstü hal bölgesinde bulunan askeri cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin sivil cezaevlerine nakledilmesini öngören kanun hükmünde kararname yürürlüğe girerken, bu uygulamanın tüm cezaevlerini kapsamasınailişkin yasa tasarısı da TBMM Başkanlığı'na verildi.

10- SHP Milletvekilleri, idam cezasının kaldırılması için TBMM'ye yasaönerisi verdi.

SHP Grup Başkanvekili Deniz Baykal, yasa önerisi ile ilgili olarakdüzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin uluslararası konumuyla karşıkarşıya bulunduğu önemli sorunları aşması açısından da idam cezalarınınkaldırılması gerektiğini belirtti.

11- Başbakanlık Basın Danışmanlığı tarafından "MİT Raporu" konusundayapılan açıklamada, "MİT raporunun, teşkilatın kademelerinden geçerek üstmakamlara arzedilmiş resmi bir rapor olmadığı" belirtilerek, raporun ifşasındaihmali ve kusuru görülen görevliler ile basın organları hakkında da soruşturmanın başladığı kaydedildi.

Genelkurmay eski başkanı emekli Orgeneral Necdet Üruğ ise Ankara'dayaptığı açıklamada, MİT raporuyla ilgili olarak Başbakan Turgut Özal'ın yaptığıaçıklamanın "müphem" olduğunu söyleyerek, "Raporda adları geçen insanlarnasıl aklanacaklardır? Bunun açıklığa kavuşması gerekir" dedi.

12- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Altınsoy; Ankara Milletvekillerine, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmaları ve Ankara'nın sorunları konusunda brifing verdi.

13- Radyo ve Televizyon Yüksek Kurulu Başkanlığı tarafından görevsüresi 29 şubatta sona erecek olan dört üyesinin yerine atanan yeni üyeleraçıklandı.

14- İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi, Cumhuriyet Savcılığfncagönderilen MİT soruşturması konusunda görevsizlik kararı verdi. Mahkeme,dosyayı İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na iade etti.

15- Yeni Demokrasi dergisinin Şubat 1988 tarihli 8. sayısı İstanbulDGM'nin kararıyla toplatılırken, derginin Yazı işleri Müdürü Sevim Karakuşhakkında TCK'nın 143/3. maddesine aykırılıktan dava açıldı.

16- Tunceli'nin merkeze bağlı Babaocağı Köyü Tüllük mezrasındagüvenlik güçleriyle silahlı çatışmaya giren 5 terörist ölü olarak ele geçirildi.

17- Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığına Nezih Demirkent yeniden seçildi.

18- Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'nce düzenlenen 1987 yılının başarılıgazetecileri yarışmasında dereceye giren gazetecilere ödülleri törenle verildi.

19- OECD Genel Sekreteri Dr.Albert Wolfgang, Türk makamlarıyla tanışmakve görüş alış-verişinde bulunmak üzere dün Türkiye'ye gelerek, Devlet Bakanı Yusuf Bozkurt Özal, DPT Müsteşarı Ali Tigrel ve Merkez Bankası BaşkanıRüşdü Saraçoğlu ile ayrı ayrı görüştü.

20- Chase Manhattan Bankası Uluslararası Danışma Kurulu Başkanı DavidRockefeller Türkiye'den ayrıldı.

21-Türkiye ile Bulgaristan arasında dün imzalanan "Dostluk protokolü"nden sonra Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Bulgaristan Dışişleri BakanıPeter Mladenov ile tekrar bir araya gelerek protokolün işleyişi konusunda ikinci bir görüşme yaptılar.

Görüşmelerden sonra Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, ele alınan konularlakkında Türk basın mensuplarına bilgi verdi.

Dışişleri Bakanı Yılmaz, Dışişleri Bakanları konferansında yaptığı konuşmada ise, azınlıklar konusunu işledi.

22- Yunanistan Başbakanı Anderas Papandreu, Türkiye'nin AtinaBüyükelçisi Nazmi Akıman'ı kabul ederek bir süre görüştü.

23- Yunan Hükümet Sözcüsü Yannis Rubattis Yunanistan'ın başkenti Atina'da yaptığı açıklamada, geçen pazartesi günü Türk savaş uçaklarının havasahasını birkaç kez ihlal ettiğini belirtti ve konuya ilişkin protesto mesajının Ankara'daki büyükelçilikleri kanalıyla Türk Dışişleri Bakanlığı'na iletildiğini bildirdi.

24- Fransa İçişleri Bakanı Charles Pasgua, Paris'te yayın yapan Fransız Ermeni radyosu AYP'ye verdiği demeçte, Türkiye Cumhuriyeti yöneticilerinin"soykırımı" kabul etmeleri gerektiğini söyledi.

25- Kıbrıs'tan Türk askerlerinin geri çekilmesini talep eden ve adada birçözüme gidilmesi için BM Genel Sekreteri'nin gözetiminde toplumlararasıgörüşmeler başlatılmasını isteyen raporu, Avrupa Parlamentosu Siyasi Komisyonu'nun Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan oturumunda kabul edildi.

26- Uluslararası Af Örgütü'ne göre, Bulgaristan'da yaşayan Türk azınlığıntemsilcilerinden doktor İbrahim İsmailov Arifov ve üç arkadaşı, Türk azınlığakarşı Bulgar otoritelerinin uyguladığı asimilasyon politikasını kınayan bildirilerbastıkları, dağıttıkları ve Türkleri seçimleri boykota çağırdıkları gerekçesiyle tutuklandı.

27- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, Türkiye ile Yunanistan'ın Kıbrıs sorunu için bulduklarıbir çözüm şeklini adadaki Türk ve Rum toplumlarına zorlayamayacaklarını^böyle bir tutumun yanlış olacağını söyledi.

28- İsrail Genelkurmay Başkanı Dan Şomron, İsrail askerlerinden işgalaltında bulunan topraklarda Filistinli göstericilere karşı daha itidalli, duyarlı ancak kararlı davranmalarını istedi.

Bu arada İsrail askerlerinin gösteri yapan Filistinlilere açtıkları ateşte 3 kişiyaralanırken, ABD Dışişleri Bakanı George Shultz'un bölgeye yapacağı ziyaretöncesinde, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde genel greve gidildi.

29- Belçika'nın başkenti Brüksel'de NATO yetkilileri ile görüşen ABDDışişleri Bakanı George Shultz, Sovyetler Birliği'nin Afganistan'daki birliklerinigeri çekmesinin kesinlik kazandığını söyledi.

30- Sovyetler Birliği Ermenistan Cumhuriyeti'nin başkenti Erivan'da 100bin kadar Ermeni bir gösteri yaparak halen Azerbaycan Sovyet SosyalistCumhuriye.i'nin sınırları içinde bulunan Karabağ özerk bölgesinin kendilerinebağlanmasını talep ettiler.

31- ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Michael Armacost, Afganistan'dakibarış beklentilerini görüşmek üzere Pakistan'a gitti.

32- Nikaragua Cumhurbaşkanı Daniel Ortega, ateşkes görüşmelerinearacılık eden Managua Katolik Kilisesi Başpiskoposu Miguel ObandoY.Bravo'ya gönderdiği mektubunda Contralarla yapılan ateşkesgörüşmelerinin yeniden başlatılmasını istedi.

33- Kanada'nın Calgary kentinde devam etmekte olan Kış Olimpiyatlarında buz dansında birinciliği Sovyet Natalia Bestemianova-Andrei Bukinçifti kazandı.

25 ŞUBAT 1988

1- Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile haftalıkgörüşmesinden sonra çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

2- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan'ın çeşitli konulardaki açıklamasıMilliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

3- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Bülent Akarcah'nın çeşitli konulardakiaçıklaması Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

4- DYP Milletvekili Yaşar Topçu ve bazı DYP milletvekillerinin verdikleriçocuk mahkemelerinin kuruluşu görev ve usulleri hakkında yasada değişiklikyapan tasarı TBM'de kabul edildi.

5- ANAP, yerel yönetim seçimleriyle ilgili yasa teklifini TBMM Anayasa Komisyonu'ndan geri çekti.

6- DYP Hatay Milletvekili Murat Sökmenoğlu, bir süredir kamuoyunda geniş yankılar uyandıran MİT raporu hakkında Başbakan Turgut Özal'ın yazılı cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

7- MÇP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş Ankara'da yaptığı basın toplantısında Diyarbakır Askeri Cezaevi için alınan iyileştirme kararının öteki cezaevlerine de uygulanmasını istedi.

8- Federal Almanya'nın Bremen Üniversitesi Avrupa Hukuku ve iş Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Hagen Lichtenberg, Marmara Üniversitesi'ncedüzenlenen "Türkiye-AT ilişkileri ve Serbest Dolaşım" konulu konferanstayaptığı konuşmada, Avrupa Topluluğu Adalet Divanı'nın Türk işçilerinin serbest dolaşımla ilgili başvurusu üzerine verdiği kararının, topluluğun özünüoluşturan Roma Antlaşması'na ters düştüğünü söyledi.

9- İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde muzır yayın iddiasıyla görülendavada yargılanan Tan Gazetesi'nin sahibi Haldun Simavi ve Sorumlu Yazıişleri Müdürü Süleyman Yağız beraat ettiler.

10- Türk Hukuk Kurumu Başkanı Muammer Aksoy, İkinci Başkan AvukatHalit Çelenk, İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Avukat Nevzat Helvacı, Ankara Barosu adına Avukat Şahap İnce ve Avukat Veli Devecioğlu, ANAP,SHP ve DYP genel merkezlerini ziyaret ederek Sıkıyönetim Yasası'nın 23.maddesinin kaldırılmasını istediler.

11- Yunanistan'ın başkenti Atina'nın Belediye Başkanı Miltiadis Evertİstanbul Anakent Belediye Başkanı Bedrettin Dalan'ın konuğu olarakİstanbul'a geldi.

12- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, Mısır ziyaretisırasında yaptığı açıklamada, Türk ve Mısır Deniz Kuvvetleri'nin önümüzdekidönemde ortak bir tatbikat yapmalarının kararlaştırıldığını bildirdi.

13- Türkiye AT ilişkileri hakkında temaslarda bulunmak üzere ingiltere'ninbaşkenti Londra'da bulunan Devlet Bakanı Ali Bozer yaptığı açıklamada,"Türkiye'nin OECD ile uyumu bir sorun yaratmadı. Avrupa Konseyi ve NATOüyelikleri de öyle. Türkiye daimi ittifakın esprisine sadıktır. Bu nedenle AT ilkelerine uyum sağlamak için de elinden geleni yapacaktır" dedi.

Devlet Bakanı Ali Bozer, İngiltere Dışişleri Bakanı Sir Geoffrey Howe veDışişleri Bakan Yardımcısı Linda Chalker ile de bir görüşme yaptı.

14- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Balkan Dışişleri Bakanları toplantısı içinbulunduğu Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'da Yunanistan Dışişleri BakanıKarolos Papulyas ile ikili bir görüşme yaptı.

15- Balkan Dışişleri Bakanları Konferansı için Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'da bulunan Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, milli halterci NaimSüleymanoğlu'nun Seul Olimpiyatları'na katılabileceğini açıkladı.

16- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Ortadoğu ülkelerine yapacağı resmi ziyaretin ilk durağı olan İsrail'e gitti.

17- Güney Kore'de geçen aralık ayında yapılan seçimde cumhurbaşkanlığına seçilen Roh Tae-Woo ant içerek görevine başladı.

18- SSCB Ermenistan Cumhuriyeti'nin başkenti Erivan'da 1 milyon kişininyaptığı gösteri sırasında çıkan çatışmada bir kaç kişinin öldüğü bildirildi.

26 ŞUBAT 1988

1-TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, 18. yasama yılının başlaması dolayısıylabir resepsiyon verdi.

2- Başbakan Turgut Özal, İstanbul Anakent Belediye Başkanı BedrettinDalan'ın resmi konuğu olarak Türkiye'de bulunan Atina Belediye Başkanı Miltiadis Evert'i Ankara'da kabul etti.

3- Anayasa Mahkemesi Başkanı Orhan Onar Ankara'da gazetecilerinçeşitli sorularını cevaplandırdı.

4- TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, Anayasa Mahkemesi'nin daha önce"Tek kaynağa dayandığı" gerekçesi ile iptal ettiği gelir idaresini geliştirme fonunun yeniden kurulmasını kabul etti.

5- Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu, Cumhuriyet Gazetesinin bu bölge kapsamındaki 11 ilde yaşayan vatandaşlara silah ruhsatı verilmesine ilişkin sorularını cevaplandırdı.

6- Milliyet Gazetesi'nin,İstanbul'un Sarıyer ilçesi İmam Hatip Lisesi ile ilgiliiddiaları içeren "Hapishane gibi lise" haberi üzerine Milli Eğitim Gençlik veSpor Bakanlığı'nca açılan ön incelemenin tamamlandığı ve bakanlığa iletildiğibildirilirken, DGM Savcılığı da haberle ilgili bir soruşturma başlattı.

7- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı Müşavirliğine Nurten Özkoray'ınatanmasına ilişkin kararname Resmi Gazete'de yayımlandı.

8- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı, Türkiye'de üretilen ya da yurtdışından ithal edilen 383 çeşit ilacın fiyatına yüzde 2 ila 53 oranında zam yaptı.

9- Ankara Kapalı Cezaevi'nde 5.12.1987 tarihinden bu yana tutuklu bulunan TBKP Liderleri Nihat Sargın ile Haydar Kutlu'nun avukatları,savunma haklarının çiğnendiği ve başka şikayet edecek kurum kalmadığı gerekçesiyleTBMM'nin bilgisine sunulmak üzere, Meclis'teki partilerin grup başkanlıklarınabir bildiri vererek,konuyla ilgili olarak Adalet Bakanlığı'na bir soru önergesiyöneltilmesini istediler.

10- Turizm ve Tanıtma eski bakanlarından gazeteci Nihat Kürşat, İzmir'deöldü.

11- Sovyetler Birliği yönetiminin özel temsilcisi Büyükelçi Victor Popov,Moskova'nın Afganistan sorununa ilişkin görüşleri konusunda bilgi vermek üzere Ankara'ya geldi. Popov Esenboğa'da gazetecilere yaptığı açıklamada,ayrıca Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov'un Afganistan sorununa ilişkinbir mesajını da Başbakan Turgut Özal'a ileteceğini söyledi.

12- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Belgrad'da Yunanlı gazetecilerle yaptığıtoplantıda, Türkiye ile Yunanistan arasında başlatılan yumuşama süresincekarşılıklı dostluk ve işbirliğini artırmak amacıyla, Türkiye'nin daha önce teklif ettiği "Türk-Yunan futbol maçı"mn önümüzdeki günlerde oynanacağını söyledi.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada,"Kıbrıs Türkleri" faktörünün yok edilemeyeceğini belirterek, siyasi eşitliğinadada federal bir çözümün temeli olduğunu bildirdi. Denktaş, daha sonraRum Yönetimi Lideri Yeorgios Vasiliu'nun seçim sonrası beyanatlarını cevaplandırdı.

14 Bulgaristan Dışişleri Bakanı Peter Mladenov, Belgrad'da yaptığıaçıklamada, ülkesiyle Türkiye arasında yeni bir göç anlaşması imzalanmasınınsöz konusu olmadığını, 1982'de Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Sofya ziyareti sırasında imzalanan ortak bildiride de göçü öngören eski anlaşmaların sona ermesine karar verildiğini söyledi.

15-Yunanistan Dışişleri Bakanı Karolos Papulyas, Belgrad'da yaptığıaçıklamada, Kuzey Kıbrıs'taki Türk askerlerinin sayısında kısmi bir azaltmanın,adanın askerlerden arındırılmasına yönelik bir ilk adım ve iyi niyet jesti olarakdeğerlendirileceğini belirterek, "Yunanistan bunu takdir edecektir ve böylebir jeste karşılık verecektir" dedi.

16- İsrail'in işgal ettiği topraklardan sorumlu komutan Amran Mitzna, Amerikan CBS Televizyonu tarafından yayınlanan 4 Filistinli gencin dövülmesiolayıyla ilgili olarak yayını izledikten sonra dehşete kapıldığını bildirdi ve olaylailgili olarak 4 İsrail askerinin tutuklandığını, komutanlarının da görevdenalındığını açıkladı.

17- Sovyetler Birliği'nin Azerbaycan Cumhuriyeti'nde bulunan Karabağözerk bölgesinin Ermenistan Cumhuriyetine katılmasını isteyen Ermenilerindüzenledikleri gösteriler sürerken, Sovyet Lideri Mihail Gorbaçov, Politbüro'nun yedek üyesi Vladimir Dolgik tarafından Ermenistan Radyo ve Televizyonu'nda okunan mesajında, "Konuya mantıklı bir yaklaşımla" bakılması gerektiğini bildirdi ve "Ermeni ve Azeri halklarına sükunet çağrısında" bulundu.

18- İran Başbakanı Mir Hüseyin Müsavi, Anadolu Ajansının sorularını cevaplandırırken, Başbakan Turgut Ozal'ın Tahran ve Bağdat'a yapacağı ziyaretlerin bir arabuluculuk girişimi olmadığını belirterek, savaşın Irak saldırgan ilanedilinceye ve cezalandırılıncaya kadar sona ermeyeceğini söyledi.

19- Güney Kore'de Roh Tae Woo'nun devlet başkanlığına seçilmesi dolayısıyla genel af ilan edildi.

Hükümet Sözcüsü Chung Han Mo tarafından yapılan açıklamada, genelaftan 7 bin 234 mahkumun faydalanacağı bildirildi.

20- BM Sözcüsü, Genel Sekreter Cuellar'ın Cenevre'de anlaşmasağlandığı takdirde Afganistan'a bir BM Barış Gücü gönderilmesi konusunuciddi olarak düşündüğünü açıkladı.

21- Yugoslavya'nın başkenti Belgrad'da 6 Balkan ülkesinin biraraya geldiği Balkan Ülkeleri Dışişleri Bakanları Konferansı yayımlanan bir ortak bildiriylesona erdi.

27 ŞUBAT 1988

1- Sovyetler Birliği'nin özel temsilcisi Victor Popov, Başbakan Turgut Özaltarafından Ankara'da kabul edildi ve Sovyet Lideri Gorbaçov'un "şifahi mesajını" iletti.

Popov görüşmeden sonra düzenlediği basın toplantısında, Sovyetler Birliği'nin Afganistan sorunu ile ilgili tutumunu anlattı.

2- SHP Parti Meclisi, Genel Başkan Erdal İnönü'nün başkanlığındaolağanüstü toplandı.

3- Devlet Bakanı Adnan Kahveci, Personel Yöneticileri Derneği'nin(PERYÖN) İstanbul'da düzenlediği "Tasarrufu Teşvik Tedbirleri" panelindebir konuşma yaptı.

4- Foto Muhabirleri Derneği'nin (FMD) geleneksel 3. Basın FotoğraflarıYarışması sonuçları Seçici Kurul Başkanı ve Devlet Bakanı Mehmet Yazar tarafından açıklandı.

5- Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz yazılı olarak yaptığı açıklamayla, SHPBalıkesir Milletvekili Önder Kırlı'nın Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan'ınDışişleri Bakanlığı'ndaki görevi sırasındaki alımlarla ilgili sorularını cevaplandırdı.

6- Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye ile ABDarasındaki Savunma ve Ekonomik işbirliği Anlaşması (SEİA) ek mektubununhükümet tarafından imzalandığı bildirildi.

7- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel Tercüman Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, eğitim konusunda en büyük problemlerin başındafinans meselesinin geldiğini söyledi.

8- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Bülent Akarcalı, valilere gönderdiğiyazıda, Dünya Sağlık Örgütü tarafından "Sigarasız gün" ilan edilen 7 Nisan'ıntüm yurtta kutlanmasını istedi.

9- Kültür ve Turizm Bakanı Tınaz Titiz Milliyet Gazetesi'ne yaptığıaçıklamada, kumarhanelere Türklerin girmesini yasaklayan kararnamedendönmenin kesinlikle söz konusu olmadığını söyledi.

10- Avrupa Konseyi Parlamenterler Grubu Başkanı ve ANAP TBMM GrupBaşkan Vekili Mükerrem Taşçıoğlu Ankara'da yaptığı açıklamada, İsrail askerlerinin Filistinlilere yaptığı mezalimi protesto için İsrail'in başkenti Tel Aviv'de1 2 Mart tarihlerinde yapılacak bütçe komisyonu toplantısına katılmama kararı aldıklarını bildirdi.

11- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Teoman Evren Ankara'da yaptığıaçıklamada, son zamanlarda Anayasa ve yasa kuralları ile tekzipmüessesesinin işlerliğinin önemli ölçüde yok edildiğini bildirdi.

12- Anadolu Ajansı (AA) Genel Müdürü Hüsamettin Çelebi, Tahran AAbürosunun açılışını yapmak üzere iran'a gitti

13- Türk Tabibler Birliği, Ankara Tabib Odası 1987 yılı Basın Sağlık Ödüllerini kazanan basın mensuplarını açıkladı.

14- Üniversite hastanelerinde, yatak ücretlerine yüzde yüz, tedaviücretlerine ise yüzde elli oranında zam yapıldı.

15- İstanbul'da Narkotik Şube ekipleri düzenledikleri operasyonla, piyasadeğeri 100 milyon lira olan 350 gram kokain ile iki kilo eroin ve uyuşturucuhap ele geçirdi.

16- Ankara İbni Sina Hastanesi'nde Doç.Dr.Hakkı Akalın ve arkadaşlarınınTürkiye'de ilk kez gerçekleştirdikleri operasyonla bir hastaya "Jarvic-7" adlı yapay kalp takıldı.

17- Türkiye Mühendisler Birliği'nce "Özelleştirme ve Endüstriyel Demokrasi" konulu panel Ankara'da yapıldı. Toplantıda DSP Genel Başkanı BülentEcevit, DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan ve Türk-İş GenelBaşkanı Şevket Yılmaz da birer konuşma yaptılar.

18- Siyasi görüşleri nedeniyle 12 Eylül 1980'den sonra yurt dışınaçıkanlar, Türkiye'ye geri dönüş için imza kampanyası başlattılar.

19- Türk-İngiliz ortaklığı Talia Havayolları'nın İstanbul-Ercan seferini yapanBoeing 727 tipi jet yolcu uçağının KKTC'de Beşparmak dağlarına çarparakdüşmesi sonucu uçağın 15 mürettabatı öldü. Yetkililer uçakta yolcu bulunnîadığını bildirdiler.

20- İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ingiliz Dili ve Edebiyatı AnaBilim Dalı Başkanı yazar ve çevirmen Prof.Dr.Akşit Göktürk İstanbul'da öldü.

21- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan'ın davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Atina Belediye Başkanı Miltiadis Evert, Yunan basınmensuplarına verdiği demeçte, Başbakan Turgut Özal'ın 19?4 harekatındakaybolan Rumlar ve Yunan askerlerinin araştırılması için Birleşmiş MilletlerKomitesi'ni harekete geçireceğini, 1964 Kararnamesi konusunda ise "1964 yılından önceki işlemlere tabi olacağını" söylediğini bildirdi.

Yunan Hükümet Sözcüsü Yannis Rubattis ise, Evert'in Yunan basın mensuplarına verdiği demeçten sonra yaptığı açıklamasında, Türk ve Yunanbaşbakanlarının dün ilk telefon görüşmelerini yaptıklarını belirtti. Bu arada Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, merkez komitesinde Davosgörüşmeleriyle ilgili bir konuşma yaptı.

22- ABD Savunma Bakanı Frank Carlucci ile Savunma BakanYardımcılarından John Woodworth düzenledikleri uydulu basın toplantısında,Sovyetler Birliği'nden bir saldırı gelmesi halinde, NATO ittifakının Türkiye'ninyardımına koşacağını söylediler.

23- Sovyetler Birliği'ndeki Azerbaycan Cumhuriyeti'nde bulunan Karabağözerk bölgesinde, bölgenin Ermenistan'a bağlanmasını isteyenlerle Azerilerarasında çıkan çatışmalarda iki Azeri'nin öldüğü, 16 Ermeni'nin de yaralandığıve Ermenistan'ın başkenti Erivan'da yeni gösteriler yapıldığı bildirildi.

24- Sovyetler Birliği'ne ait Tupolev-134 tipi bir yolcu uçağının SovyetlerBirliği'nin Sibirya bölgesinde bulunan Surgut kenti havaalanına inerkendüştüğü, uçakta 45 yolcu ile 6 mürettebat bulunduğu bildirildi.

25- ABD Dışişleri Bakanı Geprge Shultz, barış planı çerçevesinde Ortadoğu gezisinin bir durağı olan Ürdün'e gitti. Ürdün'ün başkenti Amman'daVeliaht Prens Hasan ve Başbakan Zeid AI-Rifa ile görüşen Shultz, daha sonraSuriye'ye geçti.

26- Nikaragua'daki Sandinist yönetim, Contralarla, yeniden doğrudangörüşmelere başlanması için arabulucu Kardinal Miguel Bravo'nun önerisinikabul etti.

27- İsrail Genelkurmay Başkanı, Tel Aviv Televizyonu'ndan bir konuşmayaparak, Filistinli gençlerin dövülmesi olayına karışan askerlerin disiplinsizliksuçu işlediklerini ve haklarında soruşturma açılacağını söyledi.

28 ŞUBAT 1988

1 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Parti Meclisi'nde yaptığı konuşmada,Genel Başkanlıktan istifa ettiğini açıkladı. İnönü daha sonra milletvekilliğini debıraktığını ve siyasetten çekildiğini bildirdi. Ancak parti yöneticilerinin yoğuncaydırma girişimleri üzerine milletvekilliğinden istifası ile ilgili kararını yürürlüğekoymadı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal, DYP GenelBaşkanı Süleyman Demirel, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, SHP GenelBaşkanı Erdal İnönü'nün istifasına ilişkin görüşlerini açıkladılar.

Erdal İnönü'nün istifası üzerine Genel Sekreter Fikri Sağlar ve partininMerkez Yürütme Kurulu üyeleri de istifa ettiler.

2-Başbakan Turgut Özal, resmi görüşmelerde bulunmak üzere 100işadamıyla birlikte İran'ın başkenti Tahran'a gitti. Başbakan Özal, buradaki temasları sırasında İran-lrak savaşının sona erdirilmesi için yeniden girişimde bulundu.

3- Anayasa Mahkemesi, bir ara karar alarak Cumhuriyet BaşsavcılığımınSosyalist Parti (SP)'nin kapatılması için dava açmasına karar verdi.

SP Genel Sekreteri Yalçın Büyükdağlı, Anayasa Mahkemesi'nin22.2.1988 tarihinde aldığı karara karşı çıkarak, mahkeme üyeleri YektaGüngör Özden, Muammer Turan, Mehmet Çınarlı ve Mustafa Gönül'ün Cumhuriyet Başsavcılığımın 2820 Sayılı Siyasi Partiler Yasası'nın 9. maddesinedayanarak SP'ye herhangi bir uyarıda bulunmadan dava açılmasını ilgili maddeye aykırı bulduklarını ve davanın reddini istediklerini bildirdi.

4- MÇP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş, partisinin İstanbul il Merkezi'ndedüzenlediği basın toplantısında MİT Raporu, cezaevleri ve diğer bazı konularailişkin görüşlerini açıkladı.

5- Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılıaçıklamada, Türk-Mısır Deniz Kuvvetleri ortak tatbikatının, iki ülke Genelkurmay Başkanlarfnın Mısır'da geçen hafta yaptıkları görüşmelerde ele alındığıbildirildi.

6-16 Mart 1987'de ABD'nin Washington kentinde imzalanan ancak yaklaşık 1 yıldır askıda tutulan Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması (SEİA),Bakanlar Kurulu tarafından onaylandıktan sonra Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

7- Türkiye'de mal sahibi olan yabancıların döviz bozdurmaksızın sahip oldukları gayrimenkullerinin Türkiye'de yerleşik kişilere satış bedelinin Maliye veGümrük Bakanlığı'nca yetkili kılınacak vergi inceleme elemanlarınca belirlenmesine ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

8- Siirt'te güvenlik güçlerine teslim olan 4 PKK militanının itiraflarına dayanılarak bölgede yapılan operasyonlarda yaklaşık 100 kişi gözaltına alındı.

9- Türk Standartları Enstitüsü'nce Dünya Tüketiciler Günü dolayısıyladüzenlenen "Standart Kontrol Kalite Denetimi, Tüketici ve Üretim" konulu 2.Karikatür Yarışması'nın sonuçları açıklandı.

10- Radyo-Televizyon Gazetecileri Derneği'nin geleneksel Cengiz Polatkan ödülleri açıklandı.

11- Talia Havayollarına bağlı Boeing 727 tipi yolcu uçağının KKTC'deBeşparmak Dağlan'na çarptıktan sonra düşmesi üzerine Ulaştırma BakanlığıSivil Havacılık Genel Müdürü ismet Ertüzün başkanlığındaki bir soruşturmaheyeti olay mahalline giderek incelemelerini tamamladı.

İlgililer, uçağın karakutularının bulunduğunu açıkladılar.

12- İstanbul Anakent Belediye Başkanı Bedrettin Dalan'ın resmi konuğuolarak İstanbul'da bulunan Atina Belediye Başkanı Miltiadis Evert temaslarınıtamamladı.

13- Aydın, Rize ve izmir illerinde meydana gelen trafik kazalarında 12 kişiöldü, 15 kişi yaralandı.

14- Geçtiğimiz hafta Güney Kıbrıs Rum Yönetimi başkanlığına seçilen Yeorgios Vasiliu, Rum Temsilciler Meclisi'nde ant içerek görevine başladı.

Vasiliu ant içerken yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yayılmacılığı ve uzlaşmazlığının sürekli olarak ortaya konması ve dış baskıların sağlanması gerektiğini bildirdi. Vasiliu ayrıca, BM denetiminde uluslararası konferansdüzenlenmesi için gerekli uğraşın verilmesini istedi.

Vasiliu'nun Meclis'te ant içme töreni sırasında, sınırlı sayıdaki Türk milletvekilleri protesto amacıyla törene gelmediler.

15- İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da Hebron kentinde meydana gelenolaylarda 3 Filistinli İsrail askerleri tarafından öldürülürken, 15 Filistinli de yaralandı. Olaylardan sonra İsrail ordusu Hebron'da sokağa çıkma yasağı ilan etti,ayrıca Gazze şeridindeki 4 mülteci kampında da sokağa çıkma yasağı koydu.

Bu arada Kudüs'te 3 bin İsrailli, yürüyerek hükümeti protesto etti ve İsrailile Filistinliler arasında barış görüşmelerinin hemen başlatılması çağrısında bulunuldu. Öte yandan Başbakan İzak Şamir'in evi yakınlarında bir gösteri yürüyüşü düzenleyen "Şimdi Barış" adlı örgüt de ABD'nin yeni barış planınınöngördüğü şekilde, İsrail hükümetinin barış için toprak pazarlığı yapmasını istedi.

16- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Filistin sorununa kapsamlı bir çözümbulmak amacıyla Mısır'a gitti.

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarekle görüştükten sonra basına biraçıklama yapan Shultz, barış girişimleriyle ilgili olarak Mısır hükümetiyle temaslarının devam edeceğini bildirdi.

17- İkinci Dünya Savaşı'nda Naziler tarafından 10 bin italyan savaş askerinin diri diri gömüldüğü belirtilen bir toplu mezar Polonya'da Varşova'nındoğusunda bulunan Deblin'de ortaya çıkarıldı.

18- Fas'ta bir süredir devam eden şiddetli yağışların yol açtığı toprak kayması sonucu 21 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.

19- Sovyetler Birliği'ndeki Azerbaycan Cumhuriyeti'nde bulunan Karabağözerk bölgesinin Ermenistan'a bağlanmasını isteyen ve yaklaşık 1 milyonkişinin katıldığı gösterileri düzenleyen Ermeni liderlerin gösterilere 1 ay araverdikleri açıklandı.

20- İrak uçaklarının iran'ın kuzeybatısındaki Sakez kentine düzenlediklerisaldırı sonucu 21 sivil öldü, çok sayıda kişi yaralandı.

29 ŞUBAT 1988

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Genelkurmay Başkanı Orgeneral NecipTorumtay'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek haftalık olağan görüşmesiniyaptı.

2- Partisinden istifa eden SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Parti Meclisi'nin ihtilafa yol açan kararlarını kaldırmasıyla haziran ayındaki olağan kurultayakadar genel başkanlıkta kalmayı kabul etti.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, istifasını geri almadan önce SHP TBMMgrubunda istifa nedenlerini anlattı.

3- Milli Savunma Bakanı Ercan Vuralhan ve Adalet Komisyonu tarafındanseçilen bir heyet Mamak Askeri Tutuk ve Cezaevi'nde incelemelerde bulundu.

4- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel Adana'da yaptığıaçıklamada,okul sayısındaki yetersizlik nedeniyle şu anda ikili ve üçlüyürütülen öğretimin, önümüzdeki 5 yıl içerisinde tekli öğretime dönüştürüleceğini söyledi.

5- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celâl Güzel, DünyaŞampiyonu milli halterci Naim Süleymanoğlu'nu Ankara'da kabul ederek birsüre görüştü.

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı imren Aykut, Ankara'da bulunan Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi'ni (OSTİM) ziyaret ederek yetkililerden bilgialdı.

7- ANAP Grup Başkanvekilleri, geçen hafta geri çektikleri siyasi partiler,seçimlerin temel hükümleri ve seçmen kütükleri ile mahalli idareler yasasındadeğişiklik yapan öneriyi yeniden düzenleyerek TBMM Başkanlığı'na sundular.

8- Memurlar ve diğer kamu personeliyle ilgili olarak yapılan yenidüzenlemeleri içeren Kanun Hükmünde Kararname Resmi Gazete'deyayımlandı.

9- Erken genel seçim nedeniyle geciken 1988 yılı programı Resmi Gazete'de yayımlandı.

10-İstanbul Askeri Mahkemesi'nde 7 yıldır süren TİKKO-3 davasındaidam istemiyle yargılanan Hasan Bayrak, kendisini işkenceyle felçli bıraktığını öne sürdüğü polisler hakkında dava açtırdı.

11- Ge nelkurmay eski Başkanı Emekli Orgeneral Necdet Üruğ,Başbakanlığa bir dilekçe vererek "MİT Raporu" diye adlandırılan belgeyihazırlayan MİT Daire Başkanı'nı "mahkemeye vereceğini" belirterek, belgeyihazırlayan MİT görevlisinin adının resmen kendisine bildirilmesini istedi.

12- Akaryakıt ürünlerine ortalama yüzde 7 oranında zam yapıldı.

13- Silifke-Hatay karayolunda meydana gelen trafik kazasında 6 kişi öldü,37 kişi yaralandı.

14- Ankara eski Belediye Başkanı ve Milletvekili Halil Sezai Erkut Ankara'da öldü.

15- Ankara Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası ürünlerine yüzde 20-25oranında zam yapıla

16- Başbakan Turgut Özal, resmi bir ziyaret için gittiği İran'ın başkenti Tahran'da, SHP Genel Başka- : Erdal inönü'nün istifası ile ilgili bir açıklama yaptı.

Başbakan Turgut Özal'ın İran'a yaptığı resmi ziyaret sırasında Türk-İran resmi görüşmeleri de Tahran'da yapıldı.

17- Federal Alman Yeşiller, bir firma tarafından Kütahya'nın Tavşanlıilçesine götürülmek istenen bin ton özel çöp için verilen ihraç iznini iptal ettirdi.

18- Anglikan Kilisesi Başpiskoposu Desmond Tutu ve diğer kilise liderleri, Güney Avrupa Parlamentosu'nun geçen hafta aldığı, siyah politik örgütleriyasaklama kararını protesto etmek için parlamentoya yaptıkları gösteriyürüyüşü sırasında Güney Afrika.polisi tarafından tutuklandılar.

19- FKÖ Lideri Yaser Arafat Fransız Televizyonu'na verdiği demeçte,"Cesur ve sorumlu İsraillilerle görüşmeye hazır olduğunu" bildirdi.

20- Amerikan CBS TV'sinin 2 Filistinliyi döverken görüntülediği 4 İsrail askerinin serbest bırakıldığı bildirildi.

21- Afganistan Devlet Başkanı Necibullah başkent Kabil'de yaptığıaçıklamada, 7 mücahit grubundan oluşan ittifakın, geçen hafta kurduğu geçicihükümeti tanımadığını söyledi.

22- Bangladeş'in başkenti Dakka'da seçimi boykot edeceğini açıklayanmuhalefetin toplantısında bir bombanın patlaması sonucu 3 kişi öldü.

23- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Kahire'de Mısır Devlet BaşkanıHüsnü Mübarek ile görüştükten sonra İsrail'e gitti.

24- Kıbrıs Rum Kesimi'nde başkan seçilen Yeorgios Vasiliu'nun bakanlarkurulunu belirlemesinden sonra BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ınKıbrıs Özel Temsilcisi Oscar Camillion Güney Kıbrıs'a gitti.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106