14.9.1987
×

Hakkında

Künye

İletişim

EYLÜL 1987

1 EYLÜL 1987

1 - TBMM Genel Kurulu yasama yılının ilk toplantısı TBMMBaşkanı Necmettin Karaduman’ın yönetiminde başladı. Açılış toplantısını Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Cumhurbaşkanlığı Konseyiüyeleri ile'Yüksek Yargı Organlarının başkanları, askeri ve mülki erkan da izledi.

TBMM Genel Kurulu'nda daha sonra yapılan oylamada, halkoylaması nedeniyle Meclis'in 10 gün tatile girmesi kabul edildi.

2 - Birinci Sanayi Şûrası çalışmalarına Ankara'da başladı.Başbakan Turgut Özal Sanayi Şûrası Toplantısı'nm açış konuşmasında «Sanayimizin geniş bir bölümü Avrupa sanayileri ile boy ölçüşebilecek duruma gelmiştir» dedi. Başbakan Özal partisinin Meclisgrubunda yaptığı konuşmada da, yurt gezilerinin değerlendirmesiniyaptı.

3 - Halkoylaması nedeniyle radyo ve televizyonda üçüncükonuşmayı SHP adına Genel Başkan Erdal İnönü yaptı. İnönü, referandumda yasakların kalkmasıyla «demokrasinin itibarının yükseleceğini» söyledi. Erdal İnönü, partisinin Meclis grup toplantısındayaptığı konuşmada da «Evet oyları ne kadar çok çıkarsa, sosyal demokratların iktidara gelmesi o kadar kolaylaşacak ve çabuklaşacaktır» dedi.

4 - Ankara'da bulunan Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Edvard Şevardnadze'nin özel temsilcisi Vladimir Suslov, temaslarınıtamamlayarak ülkesine döndü. Mısır Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı İsmet Abdülmecit, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nunkonuğu olarak Ankara'ya geldi.

5 - İlkokul kayıtları başladı. Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, 6 yaşındaki çocukları okullara kaydedilmeyenvelilerin mahkemeye başvurabileceğini belirterek, «Hukuken böylebir hak doğar, ama fiilen uygulamamız mümkün değil» dedi.

6 - Cezaevlerindeki baskı ve işkenceleri protesto etmek ve isteklerini Meclis'e iletmek için Ankara'ya yürüyüş yapan mahkum ailelerinin yakınlarına polisin müdahalesi sonucu bir kişi öldü, 2 kişi yaralandı. Bu arada olayı izleyen gazeteciler polis tarafından engellenmek istendi. Olaylarda 40 kişi gözaltına alındı. Ankara Valisi Cahit Bayar konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada polisin tutumunu «üzücü» olarak niteledi.

Ankara DMG Savcısı Nusret Demiral 38'i tutuklu ve hükümlüyakını, 2'si gazeteci olan 40 kişi hakkında soruşturma açtıklarınısöyledi.

Bu arada Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı AhmetAbakay yaptığı açıklamada, Ankara'da tutuklu ve hükümlü yakınlarıile onlarla birlikte bulunan gazetecilere yöneltilen saldırıları kınadı.

7 - ANAP Gaziantep Milletvekili Ata Aksu partisinden istifaetti.

8 - Irak'ın Uluslararası İzmir Fuan'ndaki milli günü nedeniyleİzmir'e gelen Irak Ticaret Bakanı Muhammed Mehdi Alravi, Cumhuriyet gazetesinin sorularını cevaplandırdı. Alravi, İran-lrak savaşıkonusunda Türkiye'nin etkili bir rolü olamayacağını söyledi.

9 - Eski Başbakanlardan Süleyman Demirel, İstanbul Bakırköy'de düzenlenen mitingde bir konuşma yaptı.

10 - Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit, Rize ve Kalkandere'dehalka hitaben birer konuşma yaptı.

11 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 15 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.

12 - ingiltere'de yayımlanan The Times dergisinde, Türkiye'deyapılacak olan halkoylamasına ilişkin bir yazı yer aldı.

13 - Ürdün Kralı Hüseyin, resmi bir ziyaret için Suriye'ye gitti.

14 - İran hedeflerine karşı yoğun saldırılarını sürdüren Irak,üç İran tankerini daha vurdu.

15 - İtalya'nın Elbe adasındaki Porto Azurro hapisanesinde birhaftadır süren ayaklanma, isyancıların ellerindeki rehinleri serbestbırakarak teslim olmalarıyla sona erdi.

2 EYLÜL 1987

1 - Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren ayrıca resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gelen Mısır Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı İsmetAbdülmecit'i Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2 - Başbakan Turgut Özal halkoylaması kampanyası için gittiği Trazon'da halka hitaben bir konuşma yaptı.

3 - Devlet Bakanı Tınaz Titiz İzmir'de gazetecilere yaptığıaçıklamada, işsizliğin azalma eğiliminde olduğunu, işsizliği azaltmakiçin birçok projenin uygulamaya konulduğunu söyledi.

4 - Güneydoğu'da sekiz günlük inceleme gezisini tamamlayarak Ankara'ya dönen İçişleri Bakanı Yıldırım Akbuîut, Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Güneydoğu Anadolu'da PKK'nın sürdürdüğü eylemlerin üst düzeyde gözden geçiriidiğini ve bölgede yerinde incelemelerde bulunarak eksikliklerin tesbit edildiğini bildirdi.

5 - «Asayişe Müessir Bazı Fiillerin Faillerinin YakalanmasınaYardımcı Olanlara Verilecek Ödül Hakkında Yönetmelik» ResmiGazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

6 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk referandumlailgili olarak radyo ve televizyonda bir konuşma yaptı. Cindoruk ayrıca, Banker Bako'dan referandum kampanyası için 2 milyar lira destek sağladıkları yolundaki iddialar ile ilgili olarak Milliyet Gazetesinin sorularını cevaplandırdı.

7 - DSP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Özdalga, referandumla ilgili olarak radyo ve televizyonda bir konuşma yaptı.

8 - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ankara BüyükelçiliğineOğuz Korhan atandı.

9 - Mardin'in Derik ilçesine bağlı Balova köyünü basan PKKmilitanları iki kişiyi öldürdü.

10 - Kapatılan AP'nin Genel Başkanı ve eski Başbakanlardan Süleyman Demirel, İstanbul'da bir basın toplantısı düzenleyerek. Anayasa'nın geçici 4. maddesi ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi.

11 - Kapatılan CHP'nin Genel Başkanı ve eski BaşbakanlardanBülent Ecevit, Artvin ve ilçelerinde halka hitaben yaptığı konuşmalarda referandumla ilgili açıklamalarda bulundu.

12 - ANAP Kahramanmaraş Milletvekili Alaeddin Kısakürekile Van Milletvekili Mirza Kurşunluoğlu partilerinden istifa ettiler.

13 - Uluslararası Af Örgütü'nün aylık basın bülteni şeklindekiyayınının son sayısında, Türkiye'de işkencenin hala yaygın olduğuve sistematik bir şekilde uygulandığı bildirildi.

14 - İngiliz Haber Ajansı Reuters, 6 Eylül'de yapılacak olan referanduma ilişkin bir yorum yayınladı.

15 - Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi Lideri AlbayMuammer Kaddafi, Libya Devrimi'nin 18. yıldönümü nedeniyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, tüm Arap ülkelerinin birleşmesi konusunda en önemli engelin İranla Irak arasındaki yedi yıllıksavaş olduğunu belirtirken Arap ülkelerini Siyonist tehdide karşınükleer silah bulundurmaya çağırdı.

16 - İran Başbakanı Mir Hüseyin Müsavi, bölgedeki son gelişmelerin değerlendirildiği Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Irak'a karşı sürdürülen «kısasa kısas» politikasınındevam edeceğini söyledi.

17 - İran Meclis Başkanı Haşimi Rafsancani, İran islam Cumhuriyetinin Sesi radyosunda yaptığı konuşmada, «Amerika Körfez'emüdahale ederse, bu ülkeye üs kullandıranları komşumuz da olsalarcezalandıracağız. Petrol boru hatlarını bombalıyacağız» dedi.

18 - Resmi bir ziyaret için Polonya'da bulunan Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gennady Gerasimov, Polonya Hükümeti Sözcüsü Jerzy Urban ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, yakın bir gelecekte Sovyet Lideri Mihail Gorbaçov ile ABD Başkanı Ronald Reagan arasında bir zirvenin söz konusu olmadığını söyledi.

19 - Özel bir uçakla Sovyetler Birliği radarlarına yakalanmadan Moskova'daki Kızıl Meydan'a inen Federal Alman pilot MathiasRust'un yargılanmasına başlandı.

20 - Paris'teki Cad Büyükelçiliği sözcüsü tarafından yapılanaçıklamada, Libya'nın Çad'ın kuzeyindeki üç kasabayı bombaladığıbildirildi.

3 EYLÜL 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Başbakan Turgut Özal ileÇankaya Köşkü'nde haftaLk olağan görüşmesini yaptı.

2 - Başbakan Turgut Özal Ankara'da, Berlin Belediye BaşkanıEberhard Diepgen ve Federal Alman basın mensuplarının katıldığıbir basın toplantısı düzenledi.

3 - Türk Silahlı Kuvvetleri 1987 yılı planlı tatbikatlarından,Trakya-87 Kıtali Arazi Tatbikatı, 1. Ordu ve Hava Kuvvetleri'ne bağlıbirlikler ile meteoroloji timlerinin katılımıyla başladı.

4 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, halkoylaması ile ilgiliradyo ve televizyon konuşmasının ikincisinde, hükümetin icraatınıbeğenen beğenmeyen herkesi demokrasi için evet demeye çağırarak, hükümetin uygulamalarını eleştirdi.

DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit de, halkoylamasıyla ilgili olarak radyo ve televizyonda bir konuşma yaptı.

5 - Adalet Bakanı Mahmut Oltan Sungurlu, bir süre önce basına açılan cezaevlerinde mahkûmların dile getirdikleri sorunlarıAA'ya değerlendirdi.

6 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, altıyaş uygulaması, ligler sorunu, bakanlıktaki revizyon ve istifa konularındaki görüşlerini Milliyet Gazetesi'ne açıkladı.

7 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral Ankara'da devameden Birinci Sanayi Şurası'nda yaptığı konuşmada, demir-çelik sektöründe ark ocaklarına uygulanan özel elektrik fiyat indiriminin evlerde kullanılan elektrik fiyatlarına bindirildiğini söyledi.

8 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nun davetlisi olarak Ankara'ya gelen Mısır Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı İsmetAbdülmecid, Başbakan Turgut Özal ile yaptığı görüşmeden sonradüzenlediği basın toplantısında, Mısır'ın gerek Türkiye gerekse Yunanistan ile iyi ilişkileri bulunduğunu, bu nedenle de istendiği takdirde iki ülke arasındaki sorunların çözülmesinde yardımcı olabileceğini söyledi.

Öte yandan Tercüman Gazetesi'nde Mısır Başbakan Yardımcısıve Dışişleri Bakanı İsmet Abdülmecid ile yapılan özel bir mülakatyayımlandı.

9 - Mardin'in Ömerli ilçesi Tekkuyu köyü yoluna PKK militanlarının döşediği mayına çarpan köy minibüsünde biri bebek, biri çocuk, 2'si kadın 8 kişi öldü, 5 kişi de yaralandı.

10 - Mardin'in Kızıltepe ilçesine bağlı Akdoğan köyünün Büyükboğazı mezrasında güvenlik güçleriyle köylülerin birbirlerini terörist sanmaları sonucu çıkan çatışmada bir yurttaş öldü, bir polismemuru da yaralandı.

11 - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, basma yazılı olarakyaptığı açıklamada, referandum öncesi kampanyada, haklarında hiçbir yargı kararı olmadan eski siyasilere konan yasakların kaldırılması için çalışma yaptıklarını söyledi.

12 - Kapatılan AP'nin Genel Başkanı ve eski Başbakanlardan Sûleyman Demire!, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Turgut Özal'ın 12 Eylül 1980 günü Milli Güvenlik Konseyi'neverdiği raporu açıkladı.

13 - Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Eren Güvener Ankara'daki yöneticiler kurulu toplantısında yaptığı konuşmadareferandum konusuna da değindi.

14 - Bağımsız Ankara Milletvekili Halil İbrahim Karal DYP'yekatıldı.

15 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 30 kişi öldü, 36 kişi yaralandı.

16 - BBC'nin Türkçe Yayınlar Servisi kapatılan AP'nin GenelBaşkanı Süleyman Demirel ve kapatılan CHP'nin Genel Başkanı Bülent Ecevit ile birer görüşme yaptı.

17 - Yunanistan'ın BM Başdelegesi Mihail Duntas, Lefkoşa'dayayımlanan Kirigas Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, büyük ülkelerden hiçbirinin Türkiye'ye Kıbrıs'tan çekilmesi yönünde baskı yapmaya hevesli olmadığını söyledi.

18 - Afganistan Resmi Haber Ajansı Bahtar, Sovyetler BirliğiDışişleri Bakan Yardımcısı Yuli Vorontsov'un Kabil'de AfganistanDışişleri Bakanı Abdül Vekil ile iki ülkenin barış girişimleri ve savaşsorununa acil bir çözüm getirilmesi konularını görüştüklerini bildirdi.

19 - Ürdün Kralı Hüseyin, İran-lrak Savaşı ve Orta Doğu'da barışın sağlanması konularında temaslarda bulunmak üzere Mısır'ınbaşkenti Kahire'ye gitti.

20 - Filipinler'in başkenti Manila yakınlarında, komünist gerillalar düzenledikleri bir baskınla 21 askeri öldürdü, 5 askeri yaraladı.Baskından hemen sonra ordu birliklerinin düzenlediği operasyonda32 gerilla öldürüldü.

21 - Basra Körfezi'nde Japon ve İtalyan bandıralı iki tankerİran devrim muhafızlarının saldırısına uğrarken Irak da bir yük gemisini batırdı. ,

22 - Burundi Devlet Başkanı Jean Baptiste Bogassa ve hükümet üyelerine karşı bir askeri darbe yapıldı.

23 - Polonya'nın Varşova kentinde meydana gelen iki kazada12 kişi öldü, 120'den fazla kişi de yaralandı.

4 EYLÜL 1987

1 - Başbakan Turgut Özal ve eski başbakanlardan SüleymanDemirel, İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye referandumla ilgili açıklamalarda bulundular.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü İzmir'de çeşitli konularıiçeren bir konuşma yaptı.

3 - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin planlı tatbikatlarından olan«Trakya-87» tatbikatı sona erdi.

4 - Devlet Bakanı Ali Bozer, Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığıaçıklamada, «AT heyetinin geliş tarihinin kesinlik kazanmadığını,fakat Türkiye'nin hazırlıklarını sürdürdüğünü» belirtti.

5 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu Ankara'da yaptığı açıklamada, «Bu yıl ilkokullarda yaşanan 6 yaş kargaşasının yanlışlıktan kaynaklandığını, ancak 6 yaşın kanunla getirilmiş bir hedef olduğunu, vazgeçilmesinin söz konusu olmayacağını»söyledi.

6 - Anayasa Mahkemesi'nin, anayasada değişiklik yapan yasa ile MÇP Genel Başkanı Abdülkerim Doğru hakkındaki başvuruların reddine ilişkin kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

7 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk televizyondayaptığı konuşmada, «Devletin tecrübeli kadrolarının devre dışı kaldığını» söyledi.

8 - Kapatılan AP'nin Genel Başkanı Süleyman Demirel İstanbul'da çeşitli konuları içeren bir konuşma yaptı.

9 - DSP kurucularından Gaziantep Milletvekili Süleyman Koyuncugil partisinden istifa etti.

10 - Ordu'nun Ünye ilçesine bağlı Tekkiraz kasabasının Belediye Başkanı Yüksel Yılmaz ANAP'tan istifa etti.

11 - Kapatılan MSP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan İstanbul'da yaptığı konuşmada, «7 yıllık devrin referandumdan sonrakapanacağını» söyledi.

12 - ETİBANK Seydişehir Alüminyum Tesisleri'nde çalışan 6bin işçinin topluiş sözleşmeleri Ankara'da imzalandı.

13 - AA'nm Yunanistan'daki bürosu bir grup tarafından işgaledildi.

14 - Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu, İran'ı ülkedeyoğun bir şekilde insan haklarını ihlal etmekle suçladı.

15 - Tek motorlu Cesna tipi uçağıyla Finlandiya'dan kalkarak,Moskova'nın Kızıl Meydam'na inen Federal Almanyalı Mathias Rüşt,Sovyet Yüksek Mahkemesi tarafından «Kasıtlı Serserilik» suçundandört yıl çalışma kampı cezasına çaptırıldı.

16 - Mozambik'te Marksist yönetime karşı mücadele edenMozambik Ulusal Direniş Örgütüne bağlı gerillaların, içinde bir yolcu otobüsünün de bulunduğu bir konvoyu taramaları sonucu 18 kişiöldü.

5 EYLÜL 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Fransa'da yayımlanan«L'express» dergisi yayın müdürlerinden Christian d'Eperneux'yıı kabul ederek bir süre görüştü

2 - Türkiye'yi resmen ziyaret etmekte olan Mısır BaşbakanYardımcısı ve Dışişleri Bakanı İsmet Abdülmecit ülkesine dönmeden önce yaptığı açıklamada, «Türkiye, Körfez savaşında rol oynamalıdır. Türkiye, savaşan her iki ülkeyle diyalogu bulunan, bu konumda dünyadaki tek ülkedir, böyle bir rol için gereken bütün malzemevar» dedi.

3 - İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şube ekiplerinin gerçekleştirdikleri operasyonlarda yasadışı sol bir örgütün üyesi oldukları ileri sürülen 10 kişi yakalandı.

4 - Kocaeli Bağımsız Milletvekili Orhan Otağ DSP'ye katıldı.

5 - AA'nın Yunanistan'ın başkenti Atina'daki bürosunu işgal ettikten sonra polis tarafından gözaltına alınan 13 kaçak ifadeleri alınarak serbest bırakıldı.

6 - Yunanistan'daki ABD üslerinin geleceği için ön hazırlıklarsürerken, başkent Atina'da anlaşmayı protesto gösterisi yapıldı.

7 - İsrail savaş uçaklarının, Lübnan'ın güneyindeki Saydakenti yakınlarında bulunan El Hilve Filistin mülteci kampını bombalaması sonucu 40 kişi öldü, 50 kişi yaralandı.

8 - Güney Kore'deki iki aydan bu yana devam eden görev vegösterileri görüşmek üzere olağanüstü toplanan hükümet, şiddetolaylarına karşı sert tedbirler alınmasını onayladı.

9 - İran'ın Irak'a karşı «Fetih 10» adlı yeni bir saldırı başlattığı bildirildi.

10 - Cad, Libya'nın güneyinde bir askeri hava üssünü ele geçirdiğini açıkladı.

6 EYLÜL 1987

1 - Siyasi yasakların kaldırılmasıyla ilgili halkoylaması yapıldı.

Halkoylaması sırasında Mardin'in Derik ilçesinde çıkan olayda1 kişi öldü, iki kişi yaralandı.

2 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Başbakan Turgut ÖzalTürkiye'yi ziyaret etmekte olan Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Zayed Bin Sultan El Nahayan ile ayrı ayrı görüştüler.

3 - Başbakan Turgut Özal, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında önümüzdeki Kasım ayında erken seçim yapılması için karar aldıklarını açıkladı.

4 - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, NATOAskeri Komitesi'nin 7-17 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek «Güney Bölgesi» toplantısına katılmak üzere Roma'ya gitti.

5 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Ankara'da yaptığı açıklamada, «Bu kadar çok insan yasaklar kalksın diye oy verdikten sonra,yasakların devamının bir anlamı olmaz. Evet de çıksa, hayır da çıksa bu böyledir» dedi.

6 - Türkiye'ye ziyareti dün sona eren Mısır Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı İsmet Abdülmecit'in bir süreden beri İstanbul'da bulunan Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Zayed Bin Sultan El Nahayan ile bir görüşme yaptığı bildirildi.

7 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı Müsteşarı Dr. Tandoğan Tokgöz, gurbetçi aileleri AİDS hastalığına karşı dikkatli olmayaçağırarak «eşlerinizi AİDS konusunda uyarın, bir şüphe duyuyorsanız, kanını test ettirmek için kendisini ikna edin» dedi.

8 - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Ali CoşkunTercüman Gazetesi'ne 1988 yılı ihracatı teşvik tedbirleriyle ilgiliaçıklamalarda bulundu.

9 - İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanı İbrahim Bodur'a,İtalyan Hükümeti tarafından Official Knight Of The Order «al Merito» nişanı verildi.

10 - Hürriyet, Günaydın, ve Bulvar gazeteleri seçim yasaklarına aykırı yayın yaptıkları gerekçesiyle ANAP'ın başvurusu üzerineİstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi kararıyle toplatıldı.

11 - Cad birliklerinin bir saldırı ile ilk kez Libya sınırını geçipilerlemesi üzerine Libya'da genel seferberlik ilan edildi.

12 - Bangladeş'te resini rakamlara göre son bir ay içindemeydana gelen sellerde 617 kişinin öldüğü bildirildi.

13 - İtalya'nın başkenti Roma'da yapılan Dünya Atletizm Şampiyonası sona erdi.

7 EYLÜL 1987

1 - İslâm Konferansı Teşkilâtı Ticari ve Ekonomik İşbirliğiDaimi Komitesi İSEDAK'ın İstanbul'da yapılan 3. toplantısı Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in açış konuşması ile başladı. CumhurbaşkanıKenan Evren, toplantının açılış töreninden sonra heyet başkanlarınıkabul etti, ayrıca, İstanbul Sanayi Odası ile Deniz Ticaret Odası'ndaincelemelerde bulundu.

2 - 6 Eylül 1987 günü yapılan referandumun resmi olmayansonuçları Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklandı. Açıklamaya göre, Türkiye genelinde seçmen sayısı 25.760.968, kullanılan oy sayısı24.276.592, geçerli oy sayısı 23.234.752, evet oyu sayısı 11.672.75,evet oyu yüzdesi 50.23, hayır oyu sayısı 11.564.423, hayır oyu yüzdesi 49.77 olarak belirlendi.

Referandum sonucunda 242 kişinin 10 yıllık, 477 kişinin de 5yıllık siyasi yasakları kalkmış oldu.

İslâm Konferansı Teşkilâtı Ekonomik ve Ticari İşbirliği DaimiKomitesi İSEDAK'ın 3. toplantısının İstanbul'da açılış oturumuna katılan Başbakan Turgut Özal, toplantıdan sonra gazetecilerin referandum ile ilgili sorularını cevaplandırdı.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ise Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, referandum sonuçlarını değerlendirerek, «Demokrasimizönemli bir sınavı başarıyla geçmiştir» dedi.

Öte yandan, kapatılan MSP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyerek referandum sonuçları ile erken seçim kararını değerlendirdi.

Ayrıca, TBMM'nde grubu bulunmayan MÇP, RP, ve IDP'nin yöneticileri Ankara'da yaptıkları açıklamalarda, Siyasi Partiler Yasasınagöre seçime katılmak için gerekli olan il ve ilçelerde örgütlenme ileparti büyük kongresini yapmış olma koşullarını yerine getirdiklerinibelirterek, Kasım ayındaki erken seçime katılacaklarını bildirdiler.

3 - 1987-1988 yargı yılı, Yargıtay'da yapılan törenle başladı. Törende konuşan Yargıtay Birinci Başkanı Ahmet Coşar, «Bugün Türkiye'nin gündeminde çözüm bekleyen sorunlar içinde en önemlisi kuşkusuz demokrasimizin her yönü ile işlerlik kazanması, toplumun, yasaların ve yönetimin tam anlamıyla sivilleşmesidir» dedi.

4 - Federal Almanya ile Türkiyenin ortaklaşa kurduğu krediözel fonuna tahsisler yapılmasına ilişkin anlaşma Bakanlar Kurulutarafından onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı. Resmi Gazetede ayrıca, Adalet Bakanlığınca atanması yapılan bine yakın hâkim,savcı ve savcı yardımcısının atama kararları da yayımlandı.

5 - 1 Kasım 1987 günü erken seçim yapılmasına ilişkin yasateklifi 249 ANAP Milletvekilinin imzasıyla TBMIV1 Başkanlığı'na verildi.

6 - İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nuh Kuşçulu, İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Gezgin, Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkanı Saffet Ulusoy, İzmir Ticaret Odası Başkanı Dündar Soyer ve İstanbul Sanayi OdasıMeclis Başkanı İbrahim Bodur, Cumhuriyet Gazetesi'ne «Erken Seçim» konusundaki görüşlerini açıkladılar.

7 - Türkiye'yi ziyaret eden Hollandalı belediyecilerden oluşan22 kişilik bir heyet Ankara Belediye Başkanı Mehmet Altmsoy'u ziyaret ederek Ankara'nın sorunları hakkında görüştüler.

8 - İran Ekonomi ve Ticaret Bakanı Muhammed İrvvavi, İstanbul'da İSEDAK'ın 3. toplantısı dolayısıyla düzenlenen açılış töreninden sonra Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, İran Başbakanı Mir Hüseyin Musavi'den Başbakan Turgut Özal'a mesaj getirdiğini, mesajın iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine ve Körfezdeki son gelişmelerin ışığı altında tırmanmaya çözümbulunmasına yönelik olduğunu belirtti.

9 - Türkiye Aile Sağlığı ve Plânlaması Vakfı'nm Senaryo-ÖyküYarışması sonuçlandı. Senaryo dalmda birinciliği «Berde!» adlı çalışmasıyla Semra Özdamar, öykü dalında ise birinciliği «Gül Gelin»adlı öyküsüyle Gülten Dayıoğlu kazandı.

10 - Otomobil, kamyon, kamyonet, beyaz eşya, renkli TV margarin, toz detarjan ve ipliklere yüzde 3,3-57 arasında zam yapıldı.

11 - Avrupa İşçi Sendikaları Konfederasyonu ETUC'un girişimiile Paris'te düzenlenen Avrupa Konseyi Parlamento Asamblesi Hukuk Komisyonu toplantısında Türkiye'de sendikal haklara getirilmiş bulunan kısıtlamalar tartışıldı.

12 - Demokratik Almanya Devlet Başkanı Erich Honecker 5günlük resmi ziyaret için Federal Almanya'ya gitti.

13- İran Resmi Haber Ajansı İrna'nın bildirdiğine göre, İranMeclis Başkanı Haşemi Rafsancani, Irak'ı destekleyen Kuveyt'ten intikam alabileceklerini söyledikten sonra Kuveyt'i, Körfez savaşındatarafsızlığını ilân etmesi koşuluyla affedebileceklerini belirtti.

14 - Arjantin'de dün yapılan kısmi seçimlerde Devlet BaşkanıRaul Alfonsin'in merkezci Radikal Parti'si millet meclisindeki çoğunluğunu kaybetti. Peroncu Adalet Partisi 22 valilikten üçte ikisinialdı.

15 - Cad, Libya'ya ait Sovyet yapımı Tupolev-22 tipi iki bombardıman uçağını, N'Djamena üzerinde Hawk füzeleriyle düşürdüğünü açıkladı.

16 - Lübnan'da kaçırılan iki Federal Alman rehineden AlfredSchmidt'in serbest bırakıldığı bildirildi.

17 - Suudi Arabistan'da yayımlanan El Cezire Gazetesi'nin haberine göre, Fas Kralı Hasan Cezayirle ülkesi arasındaki Batı Sahrasorunu nedeniyle ortaya çıkan anlaşmazlığa son vermek üzere, hertürlü barışçı çözümü kabullenmeye hazır olduğunu bildirdi.

8 EYLÜL 1987

1 - Yüksek Seçim Kurulu, 6 Eylül günü yapılan referandumunkesin sonuçlarını açıkladı. Buna göre referandumda kullanılan 23.102.948 geçerli oydan 11.682.291'i evet 11.593.040'ı hayır çıktı. Evetoyları yüzde 50.23, hayır oyları ise yüzde 49.77 oranında.

2 - Başbakan Turgut Özal İslâm Konferansı Teşkilâtı Ekonomik ve Ticaret İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) ve İslâm Konferansı üyesi ülkeler ulaştırma bakanları toplantıları dolayısıyla İstanbul'da bulunan İran Ekonomi ve Ticaret Bakanı Muhammed Cevad İrvvavi ve Ulaştırma Bakanı Muhammed Said Kiya ile özel birgörüşme yaptı.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Kurucular Kurulu toplantısında, birleşme konusunda DSP'ye son kez çgğrıda bulunurken,DSP yetkililerinin birleşme konusundaki düşüncelerini birkaç güniçinde açıklamalarını istedi.

4 - Uluslararası Hukukçu Kadınlar Federasyonu'nun kongresi,Adalet Bakanı Oltan Sungurlu'nun açış konuşmasıyla İstanbul'dabaşladı.

5 - Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Kemal Yamak, Doğu Anadolu Bölgesi'nde yapılacak «Mehmetçik 1987» tatbikat bölgesini gezmek ve askeri birliklerde incelemelerde bulunmak üzereErzurum'a gitti.

6 - ANAP'ın Gaziantep ve Siirt'te referandum ile ilgili itirazları İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedildi.

7 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk Genel Başkanlıktan istifa etti. Cindoruk partisinin Meclis Grup Başkanlığına seçildi.

8 - MÇP Genel Başkanı Abdülkerim Doğru, AA muhabirininsorularım cevaplandırırken, «Alpaslan Türkeş'in partimizin başkanlığına getirilmesi mevzusu yok» dedi.

9 - Refah Partisi Genel Başkanı Ahmet Tekdal kapatılan MSPnin Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ı evinde ziyaret ederek kendisine ve arkadaşlarına RP'ye katılmaları konusunda çağrı yaptı.

10 - Kapatılan CHP'nin Genel Başkanı ve eski BaşbakanlardanBülent Ecevit, Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, DSP'ye üyelikbaşvurusunda bulunacağını bildirdi ve tüm sosyal demokratları vedemokratik solcuları DSP'de birleşmeye çağırdı. Ecevit, «kendisiniCHP'nin devamı sayan» diyerek nitelediği SHP için «geçmişin devamı olmak iddiasında bulunan partilere ve politikalara halkın güvenduymadığı bellidir» dedi.

11 - Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde bir askeri konvoyun teröristler tarafından pusuya düşürülmesi sonucu 4 er yaralandı.

12 - NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı Karargâhı'nın kuruluşunun 35. yıldönümü izmir'de düzenlenen törenle kutlandı.

13 - Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 15 kişi öldü, 9 kişi yaralandı.

14 - Referandum sonuçları ve Başbakan Turgut Özal'ın erkenseçim ile ilgili açıklaması Batı Avrupa gazetelerinde yer aldı.

15 - Avrupa Konseyi Hukuk İşleri Komisyonu, Paris'teki toplantısında, Türkiye'deki sendikal haklar konusunu erken seçim sonrasına bırakma kararı aldı.

16 - Paris Emniyet Müdürlüğünden verilen bilgiye göre, Fransız İçişleri Bakanlığı, 12 Eylül'ü kınamak amacıyla her yıl düzenlenen gösterilere ilk kez izin vermedi.

17 - Londra'da basına bir açıklama yapan Avam Kamarası Liberal Parti Milletvekili Paddy Ashdovvn, ABD yönetiminin, nükleersilah yapımını önlemek amacıyla, Amerikan bilgisayar şirketlerinegizli bir genelge gönderdiğini, yönetimin önceden onayı alınmadan, Türkiye dahil 14 müttefik ülkeye bilgisayar cihazı satılmamasını istediğini bildirdi.

18 - Demokratik Almanya Devlet Başkanı Erich Honecker Federal Almanya'yı ziyareti sırasında Bonn'da yaptığı konuşmada, sosyalizm ve kapitalizmi ateş ile suya benzeterek, iki Almanya'nın birleşmesinin olanaksız olduğunu bildirdi ve ülkesinin tanınmasını istedi. Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl ise konuşmasında, Berlin'deki utanç duvarını ve iki ülke arasındaki sınırı geçmeye çalışan insanların vurularak öldürülmesini eleştirerek, «Biz Almanya'da barış istiyoruz. Bu da, sınır boyunca silahların susması, masum insan lan hedef alan şiddetin durması anlamını taşır» dedi.

19 - Libya Dışişleri Bakanı Tadallah Azuz AI-Talhi çeşitli görüşmelerde bulunmak üzere Irak'a gitti.

Libya Lideri Muammer Kaddafi yaptığı açıklamada, Humeyni yönetimini desteklediğini ancak, İran'ın Irak topraklarını işgal etmesinin kabul edilemeyeceğini söyledi.

20 - İran Meclis Başkanı Haşimi Rafsancani, Tahran Radyosu'nün Türkçe yayınında yer alan konuşmasında, «Üçlü anlaşma içinBM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'dan arabuluculuk isteyebileceklerini» duyurdu.

21 - Uluslararası Af Örgütü'nün yayımladığı, Çin'deki insanhakları uygulamalarına ilişkin raporda, ülkedeki yasaların insanhaklarını yeterince korumadığını bildirdi.

22 - Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yaser Arafat'ın dün Cenevre'de İsrailli solcu parlamenterlerle görüştüğü ve hükümetlerine iletilmek üzere gizli bir mesaj verdiği bildirildi.

23 - Özel uçağıyla Moskova Kızılmeydan'a inen Alman genciMathias Rust'un ailesi, Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov'abir mektup yazarak, Devlet Başkanı Andrei Gromiko'ya yapacaklarıaf başvurusunda kendilerini desteklemesini istediler.

24 - Danimarka'da erken seçimler yapıldı.

25 - Venezüella'da şiddetli yağışlar sonucu iki nehrin tasmasıyla meydana gelen sellerden 350 kişi hayatını kaybetti.

9 EYLÜL 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İstanbul'un çeşitli semtlerinde incelemelerde bulundu.

2 - Başbakan Turgut Özal Ankara'da yaptığı açıklamada, «parti değiştiren milletvekilleri için Anayasa'nm 84. maddesini işletmeyeceklerini» belirterek «Bu durumdaki milletvekillerinin yeniden seçilebilmeleri için özel usul getireceklerini» açıkladı.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Ankara'da erken seçimkonusunda yaptığı açıklamada, «Seçimin 1 Kasımda olması, 2 milyon seçmenin seçilme hakkını engelliyor. Seçimin yasağın kalkacağı 7 Kasyndan sonraki bir tarihe bırakılması gerekiyor. ANAP'ınamacı, dürüst olmayan seçimle yeniden iktidar olmaktır» dedi.

4 - ANAP'ın erken Genel seçimi 1 Kasım 1987 Pazar günü yapılmasını isteyen yasa önerisi TBMM'de oylanarak kabul edildi.

5 - Yüksek Seçim Kurulu 6 Eylül 1987'de yapılan halkoylamasının kesin, sonucunu «Evet»; 11 milyon 711bin 461, yüzde 50.16,«Hayır 11 milyon 636 bin 395, yüzde 49.84 olarak açıkladı.

6 - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz Ankara'da yaptığıaçıklamada, «İşçilerin erken seçimde, 4 yıldır çektikleri sıkıntılarıhalledemeyenlere karşı tavır alması gerektiğini» söyledi.

7 - ANAP Artvin Milletvekili Hüseyin Şen, Partisinden istifaetti.

8 - Kapatılan AP'nin Genel Başkanı Süleyman Demirel, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Yeni seçim yasasının demokrasiyi boğazlamak için kurulmuş tuzaklardan biri olduğunu» söyledi.

9 - Danimarka'da dün yapılan erken genel seçimlerde ağırbir yenilgiye uğrayan merkez sağ koalisyon hükümetinin BaşbakanıPoul Schlueter istifa etti.

10 - Filipinler'de, hükümetin yeniden organize edilmesi sırasında, Devlet Başkanı Corazon Aquino'ya esneklik sağlamak amacıyla hükümetin istifa ettiği açıklandı.

11 - Sovyetler Birliği Dışişleri Bakan Yardımcısı Vladimir Petrovsky, Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, «Kıbrıs sorununun Birleşmiş Milletler Teşkilatı'nın ilgi alanı içinde bulunan kronik sorunlardan biri olduğunu» söyledi.

12 - Arjantin'de iktidardaki Radikal Parti'nin hafta sonundakiseçimlerde ağır bir yenilgiye uğramasından sonra, kabinede yer alan bakanlar istifalarını toplu halde Devlet Başkanı Raul Alfonsin'esundular.

10 EYLÜL 1987

1 - İslâm Konferansı Örgütü Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi'nin 3. Toplantısı İstanbul'da Cumhurbaşkanı KenanEvren'in kapanış konuşmasıyla sona erdi.

2 - ANAP'ın 1 Kasım 1987'de erken seçim yapılmasını öngören yasa önerisi, TBMM'de kabul edilerek Cumhurbaşkanı KenanEvren'in onayına sunuldu.

3 - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, NATOAskeri Komite Toplantısı öncesi yapılan ziyaret çerçevesinde Atina'ya gitti.

4 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, SHP Parti Meclisi Toplantısı'ndan sonra yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin eşitsizlik ve pahalılık ortamından kurtulması için seçime gireceğiz ve iktidar olacağız,SHP erken seçime hazırdır» dedi.

5 - Devlet memurları ve diğer kamu görevlileri ile kamu sektöründe çalışan işçilerin aylıklarının her ayın 15'inde ödenmesineilişkin Kanun Hükmünde Kararname Resmi Gazete'de yayımlandı.

6 - Kültür ve Turizm Bakanı Mesut Yılmaz, Cumhuriyet Gazetesi'nin Türkiye'de turizm ve turizm politikası konusundaki sorularını cevaplandırdı.

7 - «Milletlerarası Okur Yazarlık Günü» dolayısıyla Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye genelinde okur yazarlık oranının yüzde 84'e yükseldiği bildirildi.

8 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, DYP Genel İdare Kurulu'nda yaptığı konuşmada, çıkarılan yeni Seçim Yasası'nıeleştirdi. Öte yandan DYP Genel Başkanlığından istifa eden Hüsamettin Cindoruk DYP Merkez Genel İdari ve Merkez Karar Kurullarıtoplantısında, DYP'nin Genel Başkan Vekilliği'ne seçildi.

9 - İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi, Akis Dergisi yöneticilerinden 8 gazeteci hakkında, Humeyni'nin özel yaşamını konuedinen yazıda suç işlendiği gerekçesiyle 10 yıla kadar hapis cezasıistemiyle dava açtı.

10 - Ankara 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, DSP'deki muhalif grubun Genel Başkanı Celal Kürkoğlu ve grubunun 14 Haziran'da yaptıkları DSP Kurucular Kurulu toplantısının yasa! olmadığına kararverirken, DSP Genel Merkezi'nin Celâl Kürkoğlu ve grubuna devredilmesi istemini de reddetti.

11 - Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkan Vekili Vahit Erdem, Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, bugüne kadar fondan 950 milyar lira konut kredisi verildiğini belirterek kredilendirme kriterlerinin yeniden değerlendirilebileceğini söyledi.

12 - İnsan Haklan Derneği Genel Sekreteri Akın Birdal Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, cezaevlerindeki kanayan yaranın ancak genel bir afla sarılabileceğini, cezaevlerinin boşaltılması yolunda her türlü etkinliğin gösterileceğini bildirdi.

13 - DİE Ağustos ayma ilişkin dış ticaret istatistiklerini açıkladı.

14 - 6 Eylül'de yapılan referandum sonunda siyaset yasağıkalkan, kapatılan AP'nin Genel Başkanı Süleyman Demirel Ankara'dabir basın toplantısı düzenleyerek referandum sonuçlarını değerlendirdi.

15 - Zonguldak ve Nevşehir'de maden ocağının çökmesi sonucu biri işçi 2 kişi öldü, 4 kişi de yaralandı.

16 - İlaç işverenleri 35 ilaca yüzde 11-100 arasında değişenzam yaptılar.

17 - Federal Almanya'da yayımlanan ekonomi ve ticaret gazetesi Handelsbatt'da Başbakan Turgut Özal'ın bir demeci yayımlandı.

18 - Federal Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletindekiGelsenkirchen şehri mahkemesi, Roma'daki «Papa'ya Suikast» davasında ifade veren ve Mehmet Ali Ağca tarafından Abdi İpekçi cinayetine karışmakla suçlanan Yalçın Özbey'e sığınma hakkı tanıdı.

19 - Kaçak TKP-ML üyesi kişiler Atina'da Günaydın Gazetesiile AP haber ajansı ve Amerikan CBC-ABC televizyon kuruluşlarınınbürolarını bastılar.

20 - İran'ın dini Lideri Ayı.ullah Humeyni, Mekke'de İranlı hacıların gösterilerini düzenleyen Hocatülislâm Mehdi Harrubi ile yaptığı görüşmede, Mekke'de 31 Temmuzda meydana gelen ve 402 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayları hiçbir zaman unutmayacaklarınısöyledi.

İran Başbakanı Mir Hüseyin Müsavi de yaptığı açıklamada, «İranlılar bu suçun unutulmayacağını dünyaya göstermek için hareketegeçecekler» dedi.

21 - BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar BM'ye sunduğuyıllık raporunda, Kıbrıs'ta bir süredir yoğun bir silahlanmanın devam ettiğini ve bunun gelecekte tehlikeli sonuçlar doğurabileceğinisöyledi.

22 - Brüksel'de NATO üyesi ülkelerin büyükelçileriyle bir toplantı yapan ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Silahsızlanma DanışmanıPaul Nitze yaptığı açıklamada, Washington ile Moskova arasındanükleer menzilli füzelerin sökülmesi konusunda anlaşmaya varılması için anahtar sorunların çözüldüğünü, kimi ayrıntıların çözümüiçin de çaba harcandığını söyledi.

23 - BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın barış girişimiöncesi, İran ve Irak'tan birer heyet Irak Savaşı, ikili ilişkiler ve çeşitli uluslararası konularda temaslarda bulunmak üzere Çin HalkCumhuriyeti'ne gitti.

Bu arada, Arap.Birliği Örgütü'nün temsilcilerinden oluşan bir heyet de İran-lrak Savaşı konusunuda görüşmelerde bulunmak üzereSovyetler Birliği'ne gitti.

24 - Libya Dışişleri Bakanı Cadallah Azuz Al Talhi'nin Bağdat'ayaptığı ziyaretten sonra yayımlanan ortak bildiride, Libya ve Irak'ınherhangi bir Arap ülkesi güvenliğine çıkarlarına ve topraklarına tecavüz etmek isteyen yabancı güçlere boyun eğmeyecekleri bildirildi.

25 - FKÖ, İsrail hükümetinin FKÖ Lideri Yaser Arafat'ın İsrailile doğrudan görüşmelere hazır olduğu yolunda verdiği haberleri yalanladı.

26 - Yunanistan'ın başkenti Atina'da, dün yaklaşık 5 bin kişiYunanistan ile Arnavutluk arasında 40 yıldır devam eden savaşhalinin kaldırılmasını protesto amacıyla gösteri yaptı.

27 - Pakistan'ın Lahor kentinde, bir kamyona yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 2 kişi öldü, 40 kişi yaralandı.

11 EYLÜL 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek haftalık görüşmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren ayrıca, erken genel seçimin 1 Kasım 1987 Pazar günü yapılmasına ilişkin yasayı onayladı. Yasa dahasonra Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğegirdi.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'nün erken seçim konusunda yaptığı açıklaması Miiliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

3 - HP'nin kurucusu ve SHP Ankara Milletvekili Necdet CalpPartisinden istifa etti.

4 - İran Ekonomi ve Ticaret Bakanı Muhammed Cevad Irvvavi,İSEDAK toplantısı için geldiği İstanbul'da yaptığı açıklamada,«Türkiye ile ülkesi arasında her konuda yakınlaşma sağlanması içingerekli potansiyelin bulunduğunu» söyledi.

5 - Hürriyet Vakfı'nca düzenlenen Uluslararası Simavi Karikatür Yarışması'nda .birincilik ödülünü İtalyan sanatçı Robert La Palmealdı.

6 - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, yaptığı açıklamada, «Kıbrıs'ta kimseyle boy ölçüşmeye niyetiolmadığını boy ölçüşmek için de bir neden bulmadığını» söyledi.

7 - BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar BM Güvenlik Konseyi'nin ateşkes çağrısını içeren kararının kabul edilmesi amacıylaİran ve Irak'a yapacağı gezinin ilk durağı olan İran'a gitti.

8 - Cad ile Libya, Afrika Birliği Örgütü'nün Çad'ın kuzeyindeki Auzu bölgesinde ateşkes yapılması çağrısını kabul ettiklerini açıkladılar.

9 - Etiyopya'da Ulusal Meclis, Megistu Haile Mariam'ı Cumhurbaşkanı seçti.

12 EYLÜL 1987

1 - Başbakan Turgut Özal, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, «Referanduma giderek demokrasimizin üzerindeki gölgeyi kaldırdık. Demokratikleşme, sivilleşme yolunda çok önemli adımlar atılmıştır. Artık Türkiye'nin düşmanlarının,dillerine dolayacakları mazeretleri yoktur» dedi.

2 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel,Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulutoplantısından sonra yaptığı açıklamada, «Bakanlar Kurulu'nda referandum sonuçlarının değerlendirildiğini, erken seçim konusununve bazı kararnamelerin görüşüldüğünü» söyledi.

3 - Adalet Bakanı Oltan Sungurlu Ankara'da yaptığı açıklamada, «Çocuk Mahkemeleri'nin bu ay içinde çalışmaya başlayacağını»söyledi.

4 - Yüksek Seçim Kurulu, 1 Kasım'da yapılacak 18. dönemmilletvekili seçimleri için seçim döneminin başlangıç tarihini 11 Eylül olarak belirledi.

5 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, aralarında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay'ın da bulunduğu NATOAskeri Komitesi üyeleriyle görüştü.

6 - Lübnan'daki Filistinliler ile Şii Emel örgütü, dün yayımladıkları ortak bildiride, aralarında iki yıldan beri süren ve 2.000 dolayında kişinin ölümüne yol açan Kamplar savaşına son verdikleriniaçıkladılar.

7 - Şili'de General Pinochet rejiminin işbaşına gelişinin 14.yıldönümü törenlerinde, çeşitli yerlerde meydana gelen patlamalarda 3 kişi öldü.

13 EYLÜL 1983

1 - Başbakan Turgut Özal, Ankara'da 6 Eylül'de yapılan referandumla ilgili açıklamalarda bulundu.

2 - Bayındırlık ve İskan Bakanı Safa Giray Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Toplu Konut Fonu'ndan kredi kullanan kooperatiflerininşaatlarında kalite kontrolünün yaptırılabileceğini» söyledi.

3 - Rahşan Ecevit'in istifasıyla boşalan Demokratik Sol Parti(DSP) Genel Başkanlığı'na oy birliği ile eski başbakanlardan ve kapatılan CHP'nin Genel Başkanı Bülent Ecevit seçildi.

4 - DYP Genel Başkan Vekili Hüsamettin Cindoruk Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

5 - ABD Dışişleri Bakanlığı Narkotik Dairesi'nin 1987 sonbahar uyuşturucu raporunda, Türkiye'de uyuşturucu madde kullanımının arttığı belirtildi.

6 - Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov Sofya'da yaptığıaçıklamada, «Müslümanlarla ilgili sorunları Türkiye ile görüşmeyehazır olduğunu» söyledi.

7 - İtalyan Parlamentosu, Körfez'e İtalyan savaş gemileriningönderilmesine ilişkin İtalyan Hükümeti'nin önerisini onayladı.

8 - Yeni Kaledonya'da yapılan halkoylamasında halk, YeniKaledonya'nm Fransa'nın toprağı olarak kalmasını istedi.

14 EYLÜL 1987

1 - Aralarında Yunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nikolaos Kuris'in de bulunduğu NATO'nun 96. Askeri Komite toplantısına katılan üyeler, 4 günlük resmi bir ziyaret amacıyla Türkiye'ye geldiler.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, resmi ziyaret amacıylaTürkiye'de bulunan NATO'nun 96. Askeri Komitesi üyelerini kabulederek bir süre görüştü.

2 - Devlet Bakanı Ali Bozer Avrupa ülkelerinde AT ile ilgiligörüşmelerde bulunmak üzere Federal Almanya'ya gitti.

3 - Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, 1 Kasım 1987 tarihindeyapılacak erken seçim nedeniyle Anayasa’ınn 114. maddesi uyarıncagörevinden istifa etti.

4 - MiNi Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu Ankara'da yaptığı açıklamada, «Ortaokul ve liselerde bütünlemeli öğrencilere ek sınav hakkı tanınmayacağını» söyledi.

5 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğluİzmir'de yaptığı açıklamada, «Referandum ile siyasi yasaklar kalkmıştır. Şimdi sıra sendikal yasaklara gelmiştir. Bu konuda Türk-İş'inyaklaşımlarını da değerlendirip yoğun çalışma yapıyoruz. Çalışmalarımıza ILO temsilcileri de katılıyor. Gelecek yasama yılında gündeme gelecek en önemli konu, sendikalar ve toplu iş sözleşmesi konularındaki değişikliklerdir» dedi.

6 - Siirt'in Şırnak ilçesinin dağlık kesiminde güvenlik kuvvetleriyle silahlı çatışmaya giren bir terörist ölü olarak ele geçirildi.

7 - İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılanoperasyonlarda, İstanbul'da 170 kilo eroin ele geçirildi.

8 - BM Güvenlik Konseyi adına İran-lrak savaşının son bulması amacıyla Ortadoğu'da misyon düzenleyen BM Genel SekreteriPerez de Cuellar İran'daki temaslarını tamamlayarak Irak'a geçti.

9 - ABD'nin İran'a gizlice silah satması olayını (İrangate) ortaya çıkaran Lübnanlı gazeteci Hasan Sabra Beyrut'ta uğradığı silahlı saldırı sonucu yaralandı.

15 EYLÜL 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Hürriyet Vakfı tarafındanciazenlenen 5. Uluslararası Simavi Karikatür sergisini gezdi.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'e «Genel Başkanlığa gelmesi ve siyaset yasağının kalkması» üzerine nezaket ziyaretinde bulundu.

3 - Anayasa gereği seçim öncesi görevlerini bırakması gereken İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut ve Ulaştırma Bakam VeyselAtasoy görevlerinden istifa ettiler.

4 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 23 kişi öldü, 69 kişi yaralandı.

5 - NATO'nun sonbahar serisi planlı tatbikatlarından olan«Display Determination 87» tatbikatı, İtalya'nın Sardunya Adası ileTürkiye'nin Trakya Bölgesi ve Saroz Körfezi'nde başladı.

6 - Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar,Körfez'de ateşkes konusundaki temaslarını tamamlayarak Irak'ınbaşkenti Bağdat'tan ayrılarak ABD'ye gitti.

7 - Norveç'te dün yapılan yerel seçimlerde iktidardaki İşçiPartisi'nin oylarında belirgin bir gerileme olurken aşırı sağcı İlerleme Partisi güçlendi.

8 - Kanada Meclisi, hükümete, ülkeye kaçak yollarla girenmültecilerin akınının önlenmesi konusunda geniş yetki veren yasatasarısını onayladı.

16 EYLÜL 1987

1 -Anayasa gereği, seçim öncesi, görevlerinden ayrılmasıgereken üç bakanın yerine tarafsız bakan atamaları yapıldı. AdaletBakanlığına Yargıtay 14. Hukuk Dairesi eski Başkanı Halil Ertem,İçişleri Bakanlığına Başbakanlık Müsteşarı Ahmet Selçuk, UlaştırmaBakanlığına Bakanlık Müsteşarı İhsan Pekel atandı.

Başbakan Turgut Özal, görevlerinden ayrılan bakanlarla birlikteyeni atanan bakanları Başkanlık Konutu'nda kabul etti.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, çeşitli konularda açıklamalarda bulunurken SHPSeçim Yasasının İptali için Anayasa Mahkemesine başvurdu.

3 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğluizmir'de sendikal yasaklarla ilgili bir açıklama yaptı.

4 - DYP Genel Başkan Vekili Hüsamettin Cindoruk, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'i ziyaret ederek Genel Başkanlığını kutladı.

5 - MÇP Genel Başkanı Abdülkerim Doğru, parti içinde genelbaşkanlık anlaşmazlığı nedeniyle genel başkanlıktan ve parti üyeliğinden istifa etti.

6 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü İnal Batu Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, dün 19'u asker 26 Iraklı'nın Türkiye'ye sığındığı yolunda basında yer alan haberleri doğrularken, İran'daki Yahudilerin Türkiye üzerinden İsrail'e gönderilmesi konusunda iki ülkearasında anlaşma sağlandığına, Türkiye'nin de bu işin içinde olduğuna dair haberlerin doğru olmadığını bildirdi.

7 - 1982 Anayasası ile siyasi yasaklama getirilen liderlerdenBülent Ecevit, Süleyman Demire! ve Necmettin Erbakan hakkında1986 milletvekili ara seçimleri öncesi yaptıkları konuşmalar nedeniyle açılan kamu davaları, halkoylaması ve yasakların kaldırılmasıgerekçesiyle düştü.

8 - Yargıtay 6. Hukuk Dairesi, kiracının ev sahibi ve komşularıyla olan ilişkilerine özen göstermesi ve oturduğu eve zarar vermemesi gerektiğini belirterek, ev sahibine hakaretin boşaltma nedeni sayılmasına karar verdi,

9 - Türk-İş'e bağlı Motorlu Taşıt İşçileri 'Sendikası (TÜMTİS)grev kararı aldığı 104 nakliyat ambarından 45'inde grev uygulamasına başladı.

10 - Hakkari'nin Yüksekova ilçesinin Gürkavak Köyü'ne bağlıYeşildere mezrasında 3 korucunun otomatik silahlarla taranmasısonucu bir korucu öldü, ikisi yaralandı.

11 - NATO Askeri Komitesi'nin 96. toplantısına katılmak üzere İstanbul'da bulunan Yunanistan Genelkurmay Başkanı GeneralNikos Kuris, gazetecilere yaptığı açıklamada, ittifakın günyedoğukanadının iki üyesi olan Türkiye ve Yunanistan arasında bazı konularda siyasi uyuşmazlıklar bulunmasına karşın, bunu düşmanlık olarak nitelememek gerektiğini söyledi.

12 - Bursa Bağımsız Milletvekili Kemal Gökçora DSP'ye girdi.

13 - Gebze'nin Çerkeşli Köyünde büyük bir çiftlik üzerine kurulu eroin laboratuvarı, 72 kilo eroin, 149 kilo afyon sakızı, 360 litresıvı eroin ve eroin imâlinde kullanılan aletlerle birlikte ele geçirildi.

14 - Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası'nda, Galatasaray Hollanda'nın PSV Eindhooven takımına 3-0 yenildi. UEFA Kupası'nda Beşiktaş İtalya'nın İnter takımıyla 0-0 berabere kalırken, Avrupa KupaGalipleri Kupası'nda Gençlerbirliği Sovyetler Birliği'nin DinamoMinsk takımına 2-0 yenildi.

15 - AT işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Ali Bozer, Bonn'daFederal Alman Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher ve Almanya'nın AT işleri sorumlusu Devlet Bakanı Adam Schvvetzer ile birergörüşme yaptı.

16 - Paris yakınlarındaki Chantilly kentinde düzenlenen «Türkiye-Orta Doğu-Ortak Pazar» konulu uluslararası kollokyumda, Türktarım sektörünün sorunları ele alınarak, Türkiye'nin AET ile entegrasyonunda tarımsal yapı sorunu görüşüldü.

17 - Türk Hava YoIIarı'nm İstanbul-Frankfurt seferini yapanuçağı ile Federal Almanya'ya gelen çoğunluğu Süryani asıllıların oluşturduğu 100 kadar Türk, Federal Almanya'dan siyasi sığınma talebinde bulundu. ,

18 - İngiltere Dışişleri Bakanı Sir Geoffrey Hovve, resmî bir'ziyaret için Londra'da bulunan Bulgaristan Dışişleri Bakanı PeterMledanov ile yaptığı görüşmede, Bulgaristan'daki Türklerin durumunu yakından takip ettiklerini söyledi.

19 - isviçre'nin Basel polisi tarafından yapılan açıklamada,isviçre ve Türk polisinin ortak operasyonları sonucunda uyuşturucukaçakçılığı yapan 15 Türk'ün ele geçirildiği bildirildi.

20 - Köln'deki «Türk İslâm Çocukları Yurdu»nun radikal fikirler işlediği ve İslâm devrimi düşüncesini yaydığı gerekçesiyle şehiryönetimi tarafından kapatılmasına karar verildi.

21 - Bulgar Haber Ajansı (BTA) tarafından verilen haberde,Karadenizde balık avlayan İğneada limanına bağlı bir teknemizinBulgar devriye gemisince götürüldüğü bildirildi.

22 - Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov Moskova'da yayımladığı demecinde, orta ve kısa menzilli füzelerin kaldırılmasınımümkün ve gerçekçi olarak nitelerken, «Sovyetler Birliği uygun biranlaşmanın yıl sonuna kadar sağlanabilmesi için çaba sarfetmektedir» dedi.

ABD Dışişleri Bakanı George Shultz ise VVashington'da yaptığıaçıklamada, ABD ve Sovyetler Birliği heyetleri arasındaki çalışmaları kastederek «Belli bir ilerleme sağladılar, ama ben ve EduardŞevardnadze, şu anda mükemmel olmasa bile, varılabilecek en iyiyerde olduğumuz konusunda hemfikiriz» dedi.

23 - Polonya Başbakanı General Jaruzelski resmi bir ziyaretiçin Demokratik Almanya'ya gitti.

24 - ABD Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, ABD yönetiminin, başkent VVashington'daki FKÖ Enformasyon bürosunun,terörizmi yaymakta kullanılan bir yabancı misyon işlevi gördüğüinancına varılarak 30 gün içinde kapatılmasını istediği bildirildi.

25 - İran, ABD ve diğer batılı ülkelerin filolarının oluşturduğutehdide karşılık olarak büyük bir deniz tatbikatına başlayacağınıaçıkladı.

26 - Sovyetler Birliği tarihinde ilk gez greve gidildi. Moskovayakınlarındaki Cehov kentinde otobüs sürücüleri, kısa bir süre önceuygulamaya konulan ücret reformunu protesto amacıyla işi yarımgün durdurdular.

27 - Avrupa Uzay Ajansfnca gerekleştirilen Ariane tipi bir füzenin Fransız Guyana'sından başarıyla fırlatıldığı bildirildi.

28 - 1987 Yılı UNESCO Eğitim-Barış Ödülü'nü İsviçreli gazeteci ve yazar Laurence Deonna kazandı.

17 EYLÜL 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile haftalık olağan görüşmesini yaptıktan sonra bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Turgut Özal, görüşme ile ilgili bilgiler verdikten sonra, Türkiye'de ithalkömürle çalışacak termik santral kurulması için üç firma grubuylagörüşmelere başlanacağını açıkladı.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Ankara'da yaptığı açıklamada, hükümetin işçi haklarıyla ilgili uygulamalarını eleştirdi.

3 - Bakanlar Kurulu'nun aldığı yeni bir dizi ekonomik kararResmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

4 - Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi'nden yapılan açıklamada, dün Bulgarlar tarafından götürüldüğü bildirilen balıkçı motorunun, batırıldığı ve üç denizcimizin Bulgaristan'da tutuklu bulunduğu doğrulandı.

5 - Türk-İş Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Başoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu'nun sendikalyasakların kalkması konusunda dün yaptığı açıklamayı eleştirdi.

6 - DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan Ankara'dayaptığı açıklamada hükümetin uygulamalarını eleştirdi.

7 - Şırnak’ın Kızılsu kasabasına bağlı Karageçit köyü civarında göçebe Batuvan aşiretine ait çadırlara saldıran teröristler 2'sikadın 6 kişiyi öldürdüler.

Hakkâri'nin Uludere ilçesine bağlı Kayadibi köyünde 5, Şırnakilçesinin merkez Ciniver mezrasında da 2 kişinin teröristlerce kaçırıldığı bildirildi.

8 - NATO Askeri Komitesi Dönem Başkanı ve Federal Almanya Genelkurmay Başkanı Wolfgang Altenburg, Komite'nin İstanbul'dayapılan 96. toplantısı ardından düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin AT üyeliğine kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

9 - Deterjan fiyatlarına yüzde 10 oranında zam yapıldı.

10- Londra'da yayınlanan Impact International dergisindeBaşbakan Turgut Özal ile yapılan bir röportaj yayımlandı.

11 -AT işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Ali Bozer, Strasbourg'da Avrupa Parlamentosu Başkanı Sir Henry Plumb, Muhafazakâr Grup Başkanı Christopher Prout, Sosyal Hristiyan Grup Başkanı Egon Klepch, Liberal Grup Başkanı Simone Weil ve SosyalistGrup Başkanı Rudi Arndt ile ikili görüşmeler yaptı.

12 - Dünya Bankası Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dansorumlu Başkan Yardımcısı VVilfried P. Thalvvitz, VVashington'da çoğunluğunu Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin gazetecilerinin oluşturduğu basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türk ekonomisini değerlendirdi.

13 - Paris yakınlarındaki Chantilly kasabasında yapılan «Türkiye-Ortadoğu-Ortak Pazar» konulu uluslararası kollokyum sona erdi.

14 - BM Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Perez de Cuellar,Nevvyork'da 15 üyeli BM Güvenlik Konseyi Toplantısı'nda Körfez'deki temaslarına ilişkin açıklama yaptıktan sonra düzenlediği basıntoplantısında Konsey'e bölgedeki temaslarının çok yararlı olduğunailişkin yazılı bir rapor sunduğunu söyledi.

15 - Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi Lideri MuammerKaddafi, Libya Haber Ajansı JANA tarafından yayımlanan mesajında,Cad ile aralarındaki savaşın sona erdiğini söyledi.

16 - FKÖ Washington bürosunun kapatılması kararı üzerinebir açıklama yapan FKÖ Enformasyon Bürosu Washington Temsilcisi Hasan Rahman, tüm yasal haklarını kullanarak yürütmeyi durdurmaya çalışacaklarını söyledi.

18 EYLÜL 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, DSP Genel Başkanı BülentEcevit'i Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

Görüşmeden sonra gazetecilere bir açıklama yapan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı ile ülke sorunları ve uluslararası sorunlarla ilgili olarak görüştüğünü söyledi.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Ankara'da yapttğı açıklamada, seçim kanununu eleştirerek, ön seçim olmamasının yanlış vezor bir süreç getirdiğini belirtti.

3 - Danıştay 8. Dairesi, İzmir Merkez İlçe Belediye BaşkanıSüha Baykal'ın İçişleri eski Bakanı Yıldırım Akbulut tarafından görevinden alınmasını «açıkça hukuka aykırı» bularak bakanlığın görevden almayla ilgili kararını durdurdu ve Baykal'ı görevine iade etti.

4 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, BM 42. Genel Kurul Toplantısı'na gitmeden önce konu ile ilgili olarak Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandırdı.

5 - Adalet Bakanı Halil Ertem Cumhuriyet Gazetesi'nin bakanlığı ile ilgili sorularını cevaplandırdı.

6 - DYP Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulunarak, 27Ağustos günü birinci ve ikinci kanallardan yayınlanan «İcraatınİçinden» programıyla ilgili olarak TRT Genel Müdürü Tunca Toskayhakkında-kamu davası açılmasını istedi.

7 - Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu, düzenlediği basın toplantısında, olağanüstü hal bölge kapsamında bulunanyerlerde alınan önlemlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

8 - DSP Denizli Milletvekili Mustafa Kani Bürke partisindenistifa ederek SHP'ye girdi.

9 - Sovyetler Birliği'nin Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Anatoli Kadirov, Ankara'da verdiği brifingde, Moskova'nın Türkiye'denmüttefikleri nezdinde girişimde bulunarak Afganistan'da rejimaleyhinde savaşan mücahitlere silah göndermemelerini istediğinibildirdi.

10 - Meriç nehrindeki su seviyesinin azlığından yararlananBatı Trakyalı 5 Türk, Meriç ilçesi yakınlarından nehri yürüyerek geçip Türkiye'ye iltica etti.

11 - Yeni Düşünce dergisinde çıkan sözleri, İran Devletine hakaret kabul edilerek hakkında dava açılan İran'daki Azerilerin LideriMehmet Ali Adaleti ile derginin sorumlu müdürü Temel Can, 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde beraat ettiler.

12 - AET Bakanlar Konseyi Dönem Başkanı Danimarka Dışişleri Bakanı Elleman Jensen Strasbourg'da yaptığı açılkamada, geçenHaziran ayında Avrupa Parlamentosu'nda kabul edilen «Ermeni Soykırım» raporunun AET üyesi ülke hükümetleri için bağlayıcı olmadığını söyledi.

13 - Financial Times gazetesi, Türkiye'de kurulacak üç enerjisantralından ilkinin yapım ihalesini Avusturalya konsorsiyumununkazanması üzerine, olayı Başbakan Turgut Özal'ın yap-işlet-devretmodelinin ilk ciddi başarısı olarak nitelendirdi.

14 - THY Avrupa Genel Müdürü Aydın Olgun, Frankfurt'ta yaptığı açıklamada, Alman polisinin, THY'na ait uçaklarla çok sayıdaSüryanî ve Kürt'ün Frankfurt'a gelmesi üzerine, uçaklarımızın gözaltına alındığını bildirdi.

15 - ABD Başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği DışişleriBakanı Eduard Şevardnadze Nevvyork'da ayrı ayrı yaptıkları basıntoplantılarında, kısa ve orta menzilli nükleer füzelerin imha edilmesi konusunda anlaştıklarını açıkladılar.

16 - PKK Lideri Abdullah Öcalan, PKK'nın aylık yayın organıSerxwebun dergisinde yayınlanan demecinde, Türkiye'deki örgütbirimlerine «Direnme hattını terk etmeyin» çağrısında bulundu.

17 - İran Parlamentosu Başkanı Haşemi Rafsancani, İngiliz Televizyonu'na yaptığı açıklamada, Beyrut'ta 5 yıl önce ortadan kaybolan 4 İranlı diplomatın bulunmasında İngiliz hükümetinin yardımcıolması halinde, İran'ın da uzun süredir rehine olduğu tahmin edilenİngiliz Anglikan Kilisesi rahibi Terry VVaite'ın salınmasında yardımc»olabileceğini söyledi.

18 - ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada,Demokratik Almanya'nın Potsdam kenti yakınlarında bir askeri araçla irtibat görevi yapan iki Amerikan askerine Sovyet askerleri tarafından açılan ateş sonucu askerlerden birinin yaralandığı bildirildi.

19 - ABD Kongre Soruşturma Komisyonu'nun İrangate olayıüzerine hazırladığı raporda, İran'a silah satışının Nikaragua'da Sandinista yönetimine karşı savaşan Contralara para bulmak için yapıldığı sonucuna varıldı.

20 - Tahran Radyosu, İran deniz ve hava kuvvetlerine bağlıbirliklerin Umman Körfezi'nde büyük bir askeri tatbikat başlattıklarını bildirdi.

İran'ı ziyaret etmekte olan Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Şara'nın İran Cumhurbaşkanı Ali Hamaney'e Suriye Lideri Hafız Esat'ınbir mektubunu ilettiği açıklandı.

Libya Lideri Albay Muammer Kaddafi de yaptığı açıklamada,İran-Irak Savaşı'nı sona erdirmek için ülkesinin çaba harcayacağınısöyledi.

21 - Vietnam'da eski rejimin Savunma Bakanı General NguyenHuü Co, 12 yıl kaldığı eğitim kampından serbest bırakıldı.

22 - Şili Devlet Başkanı General Augusto Pinochet ile GüneyAfrika Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı General John Eart arasındayapılan görüşmelerden sonra bir açıklama yapan Şili Hava Kuvvetleri Komutanı Fernando Matthei, Şili ve Güney Afrika'nın askeri işbirliğini geliştirmeyi planladıklarını söyledi.

19 EYLÜL 1987

1 - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, İzmirAtatürk Organize Sanayi Bölgesi içerisinde yer alan iki sanayi tesisinin temelini atmak üzere İzmir'e gitti.

2 - Avrupa Topluiuğu'yla ilişkilerden sorumlu Devlet BakanıAli Bozer, Avrupa Parlamentosu parlamenterleri ve çeşitli düzeydeki yetkililerle sürdürdüğü temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

3 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, BM Genel Kurulu'nun 42.dönem toplantılarına katılmak üzere New York'a gitti.

4 - Ses sanatçısı Cem Karaca'nın Türk vatandaşlığına alınmasını öngören Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

5 - İnsan Haklan Derneği Genel Başkanı Nevzat Helvacı, İnsan Hakları Derneği'nin genel af ve ölüm cezasının kaldırılması kampanyasını başlatması üzerine Ankara'da düzenlediği basın toplantısında «Hukukun insan haklarına dayanmak zorunda olduğunu» vurguladı.

6 - Çevre Genel Müdürlüğü ile Milliyet Gazetesi'nin ortaklaşadüzenlediği «Ankara'nın hava kirliliği ve kamuoyu» paneli Ankara'dayapıldı.

7 - Siirt'in Şırnak ilçesine bağlı Dedeören köyü, Dereler arasında kalan kırlık kesimde iki çoban bölücü eşkiyalar tarafındankaçırıldı.

8 - Türk mimar Metin Hepgüler, ABD'deki «McGravv Hill Organizasyonu» tarafından dünya birincisi ilân edildi.

9 - Suriye'nin Lazkiye kentinde yapılan 10. Akdeniz Oyunlarıserbest güreş karşılaşmalarında Türk güreşçileri 6 altın, 1 gümüş2 bronz madalya kazanırken, Türk Basketbol Milli Takımı da altınmadalya kazandı.

10 - ABD ile Sovyetler Birliği arasında Avrupa ve Asya'dakiorta ve kısa menzilli nükleer füzelerin sökülmesi konusunda ilke

anlaşmasına varılması üzerine bir açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Lord Carrington, iki süper devlet arasındaki bu yeni silahsızlanma sürecinin ittifakın barışa olan inancını pekiştirdiğini söyledi.

Fransa Başbakanı Jacques Chirac Paris'te yaptığı açıklamada,«Kendimizi güvenlik alanında hayati bir adım atıldığı hayaline kaptırmamamız gerektiğine inanıyorum» dedi.

ABD Başkanı Ronald Reagan haftalık olağan televizyon konuşmasında, stratejik silahların kısıtlanmasına ilişkin bir başka anlaşmayapılması için yıldız savaşları olarak tanınan Stratejik Savunma Girişimi'nden (SDI) vazgeçmeyeceğini bildirdi.

11 - Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Eduard Şevvardnadze,VVashington'da yaptığı açıklamada, Demokratik Almanya'da Sovyetaskerlerinin iki Amerikan askerine ateş açmasından dolayı ülkesiadına özür dileyerek, bu olayda her iki tarafın da hatalı hareket ettiğini söyledi.

12 - BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, BM Genel Kuruluiçin New York'a giden İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti ile birgörüşme yaptı.

13 - İran'ın resmi haber ajansı İRNA tarafından yapılan açıklamada, İran'ın komando birliklerinin Irak'ın kuzeybatısında IraklıKürt'lerle ortaklaşa gerçekleştirdiği saldırıda binden fazla Irak askerini öldürdüğü ve esir aldığı bildirildi.

14 - Hindistan Haber Ajansı tarafından yapılan açıklamada,Hindistan'ın Pencap Eyaleti'nde kalabalığın üstüne ateş açan Sih militanların 6 kişiyi öldürdüğü, 8 kişiyi de yaraladığı bildirildi.

15 - Pakistan'ın Ravalpindi kentinde bir otobüs garajının bekleme salonunda saatli bombanın patlaması sonucu 4 kişi öldü, 12kişi de yaralandı.

16 - Etiyopya'da Parlanmento, aralarında Eritre ve Tigre'nin debulunduğu beş bölgeye yeni anayasa çerçevesinde özerklik vermeyikararlaştırdı.

20 EYLÜL 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Ankara'da yapımı devam eden Atatürk Kültür Merkezi'nde incelemelerde bulundu.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, hükümetin ekonomik alandaki uygulamalarıylaerken seçim yasasını eleştirdi.

3 - İçişleri Bakanı Ahmet Selçuk, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Diyarbakır'a yapacağı gezinin hazırlık çalışmalarını yerindegörmek ve incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır'a gitti.

4 - DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, DYP Genel Başkan Vekili Hüsamettin Cindoruk'u DYP Genel Merkez'inde ziyaret etti.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, iki parti arasında demokrasi anlayışlarınınbirbirine çok yakın olduğu izlenimini edindiğini ve bundan Türkiyehesabına sevinç duyduğunu söyledi.

DYP Genel Başkan Vekili Cindoruk da yaptığı açıklamada, demokrasiden caymanın, ara vermenin yetişmiş siyasetçileri devre dışı bırakmanın, milleti bugünkü sıkıntıların içine ittiğini söyledi.

5 - Siirt'in Şırnak ilçesine bağlı Tusamya mezrası ile Bingöl'ün Genç ilçesi Dikpmar köyünü basan PKK militanları bir korucuyuöldürdü, üç kişiyi kaçırdı.

6 - Islahatçı Demokrasi Partisi (IDP) küçük kurultayı Bursa'datoplandı.

7 - Kapatılan MHP'nin Genel Başkanı Alpaslan Türkeş, Milliyetçi Çalışma Partisi'ne üye oldu.

8 - Türk-İş'e bağlı Deri İş Sendikası'nca, Sendikanın Kazlıçeşme'deki 124 işyerinde sürdürdüğü grevin 90. gününde İstanbul'da«Lokavtı Protesto» mitingi düzenlendi,

9 - Marmara Üniversitesi'nce düzenlenen «3. Dünya İslâmDiş Hekimliği Sempozyumu» İstanbul'da başladı.

10 - Sümerbank, yün ipliğine yüzde 30-40 oranında zam yaptı.

11 - Aydın'ın Nazilli ve İzmir'in Karaburun ilçelerinde çıkanorman yangınlarında toplam 5 bin 500 dekar ormanlık alan tamamenyandı.

12 - Antalya'nın Alanya ve Serik ilçelerinde çıkan iki yangında 320 dekar ormanlık alan tamamen yandı.

13 - Gazeteci Unsal Özsoy İzmir'de öldü.

14 - Suriye'nin Lazkiye kentinde yapılan 10. Akdeniz Oyunlan'nda, Türk halterci Levent Erdoğan üç dalda birinci olarak üç altınmadalya kazandı.

15 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, bir ABD televizyonuna verdiği demeçte, ABD ile Sovyetler Birliği'nin uzun menzillistratejik silahları sınırlandırmayı istediklerini bildirdi.

16 - Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad Washington Post gazetesine verdiği demeçte, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ilegizlice görüştüğünü doğruladı.

17 - Arap Birliği Örgütü Dışişleri Bakanları Tunus'ta birarayagelerek, 8 Kasım'da Ürdün'de İran-Irak Savaşı'nın görüşüleceği birzirve toplantısı yapılmasını kararlaştırdılar.

18 - Kuzey Atlantik Asamblesi'nin (KAA) 33. yıllık toplantısıNorveç'in başkenti Oslo'da başladı.

21 EYLÜL 1987

1 - Uluslararası Atatürk Sempozyumu Cumhurbaşkanı KenanEvren'in açış konuşmasıyla Ankara'da başladı.

Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu CumhurbaşkanıKenan Evren'e Diyarbakır'da bir brifing verdi.

Cumhurbaşkanı Evren Diyarbakır'da halka hitaben yaptığı konuşmada da İran-lrak Savaşı'nın sona ermesi halinde bölücü hainlerle yapılacak savaşın daha etkili olacağını söyledi.

2 - Dışişleri Bakam Vahit Halefoğlu, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 42. toplantısının açılışında bulunmak üzere NewYork'a gitti.

Dışişleri Bakanı Halefoğlu, New York'da Fransa Dışişleri Bakanı Jean Bernard Raimond ile de bir görüşme yaptı.

3 - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sudi Türel'in resmi konuğu olarak Türkiye'ye gelen Birleşik Arap Emirlikleri Elektrik veSu Bakanı Humaid Bin Nasser Al Owais ve beraberindeki heyet Ankara'da resmi temaslarına başladı.

4 - Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan bir açıklamada, NATOüyesi Avrupa ülkelerinin savaş anında takviyesi amacıyla hazırlanan bir plânın, ittifakın siyasi organlarınca onaylandığı belirtildi.

5 - Bayındırlık ve İskân Bakanlığı ile Avrupa Konseyi'ne üye21 ülkenin işbirliği sonucu gerçekleştirilen «Bölge Plânlamada Arazi Kullanımı Politikaları ve Ekonomik Boyutları» konulu bilimsel toplantı Antalya'da başladı.

6 - Fransız Millet Meclisi Kanunlar Komisyonu BaşkanıJackques Toubon başkanlığında altı kişilik bir parlamento heyeti,uyuşturucu maddelerin üretimi ve kaçakçılığın önlenmesi konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

7 - DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'yü SHP Genel Merkezi'nde ziyaret etti.

8 - izmir'in Karaburun ilçesine bağlı Eylenhoca köyü yakınlarında dün başlayan, Urla ve Çeşme yönünde de yayılan yangınkontrol altına alındı.

9 - NATO'nun parlamenter kanadını oluşturan Kuzey AtlantikAssamblesi tarafından yaptırılan, savunma ve dış politika sorunları konusunda Türk halkının ne düşündüğüne ilişkin bir kamoyu taraması, Norveçli Milletvekili Bayan İnger-Lise Skarstein'in AssambleEnformasyon Alt Komisyonu için hazırladığı raporda yer aldı.'

10 - PKK'nın Güneydoğu Anadolu'da giriştiği eylemler ve savunmasız halka uyguladığı terör ve sindirme hareketleri, ANAP Denizli Milletvekili İsmail Şengün tarafından, Oslo'da toplanan KuzeyAtlantik Assamblesi (KAA) siyasi gündemine getirildi.

11 - Suriye'nin Lazkiye Kentinde yapılan Akdeniz OyunlarıAtletizm yarışmalarında Semra Aksu bayanlar 400 metre engelli yarışında ikinci gelerek gümüş madalya kazandı.

12 - ABD, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülkeyesağladığı, «Askeri Satış Kredileri» (FMS) ile sattığı askeri malzemelerin fiyatına yüzde 3.1 oranında zam yaptı.

13 - Yunan Komünist Partisi Genel Sekreteri Harilaos FlorakisSelanik'te yaptığı konuşmada, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun Ege ve Kıbrıs konularının çözümü için Amerika'nın hakemliğini istediğini söyledi

14 - ABD Başkanı Ronaid Reagan BM Genel Kurulu'nun 42. toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, İran'ın ateşkes konusundaki tavrını açıkça bildirmesini isteyerek, İran'ın saldırılarını sürdürmesi durumunda, BM Güvenlik Konseyi'nin, bu ülkeye yaptırım uygulamaktan başka seçeneği kalmayacağını söyledi.

15 - İngiltere Başbakanı Margaret Thacher, Federal Almanya'da yayımlanan Der Spiegel dergisine verdiği demeçte, ABD ile Sovyetler Birliği arasında VVashington'da varılan anlaşmayı memnunlukla karşılamakla birlikte, Avrupa'daki nükleer gücün azaltılmasındafazla ileri gidildiğini belirtti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Sir Geoffrey Hovve da televizyondan yaptığı açıklamada, İngiltere'nin nükleer silahlarını koruyacağını ve modernleştireceğini belirterek, «Kendi savunmamızı ve güvenliğimizi düşünmek zorundayız» dedi.

16 - İran Meclis Başkanı Haşimi Rafsancani, «Juene Afrique»dergisine verdiği demeçte, Fransa'nın, İran'ın Lübnan'daki Fransızrehinlerin salıverilmelerini sağlaması karşılığında İran'ın ParisBüyükelçiliğinde görevli Vahid Gürcü hakkındaki soruşturmayı durdurmayı önerdiğini bildirdi.

17 - Irak savaş uçakları, İran'ın başkenti Tahran ve kuzeybatısındaki Bahteran kentindeki ekonomik bölgelere ve Harg adasında demirli bir İran tankerine saldırdı.

18 - İsveç Sosyal Demokrat Partisi'nin Stockholm'de yapılan30. Kongresi'nde bir açıklama yapan İsveç Dışişleri Bakanı Sten Andersson, Bofors silah skandalından sonra hükümetin silah ihracatınıdaha sıkı bir biçimde denetlemeye karar verdiğini söyledi.

19 - Nikaragua Hükümeti, beş Orta Amerika devletinin imzaladığı «bölgesel barış plânı» uyarınca muhalefet gazetesi La Prensa'nın yeniden ve sansürsüz olarak yayımlanmasına izin verdi.

20 - Etiyopya'da, 1974'deki darbeden bu yana kurulan ilk sivilbakanlar kurulu dün açıklandı.

21 - ABD'nin en büyük televizyon ödülü olan «Emmy Ödülleri»California’ınn Pasedana kentinde yapılan törenle sahiplerine verildi.

22 EYLÜL 1987

1 - Siirt'in Şırnak ilçesine bağlı Güneyce köyünün Çiftekavakmezrası, Bingöl'ün Genç İlçesine bağlı Aktoprak köyü ve Ağrı'nınDoğu Beyazıt ilçesine bağlı Atadamı köyü yakınındaki bir mezrayıbasan PKK militanları 12 kişiyi öldürdü, 4 kişiyi yaraladı ve 7 aracıda ateşe verdi.

Katliamdan sonra çok sayıda polis ve Jandarma helikopterinindesteklediği büyük çapta bir operasyon düzenlendiği, Siirt ValisiSelami Teker ve 70. Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hilmi Özkök'ün helikopterle bölgede incelemelerde bulundukları bildirildi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren Güneydoğu ve Doğu Anadolu gezisinin ikinci gününde 11 kişinin öldürüldüğü Çiftekavak mezrasınıhelikopterle inceleyerek, Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde halka hitaben bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Evren konuşmasında, mezralara yerleşen vatandaşların tekrar köylerine dönmelerini istedi.

2 - Başbakan Turgut Özal, Enerji ve Tabii Kaynaklar BakanıSudi Türel'in resmi konuğu olarak Türkiye'de bulunan Birleşik ArapEmirlikleri Elektrik ve Su Bakanı Humaid Bin Nass-er Al Ovvais'i kabul ederek, bir süre görüştü. Görüşmede, Barış Suyu Projesi'nin yanı sıra ikili ekonomik ve ticari ilişkiler üzerinde durulduğu bildirildi.

3 - Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Nazım Berger, A.A.Muhabirine yaptığı açıklamada, Bulgaristan vDışişleri Bakanlığı'nm, dün Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliği'ne, Başbakan TurgutÖzal'ın 17 Ağustosta Bursa'da yaptığı konuşmada Bulgaristan'dakiTürk azınlıkla ilgili sözlerini protesto amacıyla, bir nota verdiğinisöyledi.

Berger, notanın incelendiğini ve gereken cevabın verileceğinide açıkladı.

Bu arada Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı Balkan ülkeleri DairesiBaşkanı Lubomir Şöpov da, Sofya'da bir basın toplantısı düzenleyerek, «Başbakan Turgut Özal'ın Bulgaristan'daki Türk azınlıkla ilgilisözlerini, «Eşi benzeri görülmemiş» olarak nitelendirdi ve bunun«Bulgaristan'da Türk azınlığın asimile edildiğini iddia eden Türk hükümetinin gerçek niyetlerini ortaya koyduğunu» öne sürdü.

Başbakan Turgut Özal, 17 Ağustos'ta Bursa'da yaptığı konuşmada, «Bunların soydaşlarımızı vermeye niyeti yok. Sayılarının artmasından korkuyorlar, peşlerini bırakmayacağız, sıkıştıracağız, birhal yoluna sokacağız. Kıbrıs meselesinde olduğu gibi» demişti.

Öte yandan Kuzey Atlantik Asamblesi'nin Norveç'in BaşkentiOslo'da devam eden çalışmalarına katılan Denizli Milletvekili İsmailŞengün, siyasi komisyona, aile birleşmelerini engeleyen ve Türkçocuklarının anayurttaki yakınlarının yanına gelmelerine izin vermeyen Bulgaristan Hükümeti'nin kınanmasını öngören bir karar tasarısı sundu.

4 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, Rize'de düzenlediği basın toplantısında, öğrencilere ek sınav hakkıtanınmayacağını, ek sınavın devlete pahalıya malolduğunu, veriminyüzde 2'yi geçmediğini ve bunu, sistemi zedeleyen bir olay olarakdeğerlendirdiklerini söyledi.

5 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Milliyet Gazetesinin orta ve kısa menzilli füzeler konusundaki sorularını cevaplandırdı.

6 - ANAP Meclis Grubu olağanüstü toplanarak, SHP'nin Erken Seçim Yasasının iptali ile ilgili olarak Anayasa Mahkemesi'neyaptığı başvuruyu görüştü. Bu arada ANAP Milletvekilleri «Seçimlere engelleme yaptığını» öne sürdükleri SHP'nin iddialarını cevaplandırmak üzere Başbakan Turgut Özal'a tam yetki verdiler.

7 - Yargıtay 9. Ceza Dairesi Nazım Hikmet'in «Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim» adlı kitabı hakkındaki el koyma kararını kaldırdı.

8 - Başbakanlık Başdanışmanı Adnan Kahveci Milliyet Gazetesi aracılığıyla Türk vatandaşlığına yeniden dönmek isteyenlere çağrıda bulunarak, «geri dönen pişman olmayacak» dedi.

9 - İstanbul Barosu'nca düzenlenen ve İstanbul'da dün başlayan «Bulgaristan'daki Türk Azınlığın Sorunları» konulu toplantıyaABD, İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya, Portekiz, Norveç, Danimarkave Pakistan'Iı hukukçular katıldı. Toplantıda, Türklere yapılan baskıkapsamlı bir şekilde ele alınarak, Bulgaristan'ın tutumu kınandı veçeşitli örnekler verildi.

10 - İstanbul Tıp Fakültesi'nce her iki yılda bir düzenlenen bilimsel kurultaylardan 9.su Atatürk Kültür Merkezi'nde yapılan törenle açıldı. 50 yabancı bilim adamının katıldığı kurultayda 300'e yakınbildiri sunuluyor.

11 - «2000'e Doğru» adlı haftalık derginin 39. sayısı, dergide yer alan «Atatürk'ün Kürtlere muhtariyet verilmesi» konusundaki yazısı nedeniyle toplatıldı.

Bu arada Türkiye Yazarlar Sendikası tarafından, derginin antidemokratik bir uygulamayla toplatıldiğı gerekçesiyle olayı protesto etmek amacıyla bir toplantı düzenlendi.

Öte yandan, derginin toplanmasına neden olan söz konusu yazının TBMM'nin 1922 yılındaki bir gizli oturumundan alındığı ve buoturumun tutanaklarının TBMM tarafından 7 bin, daha sonra da İşBankası tarafından 7 bin adet olmak üzere 4 cilt halinde yayımlanmış olduğu bildirildi.

12 - DSP Genel Başkan Yardımcısı Halûk Özdalga Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında, «DSP'nin tüm sosyal demokratlarıntek parti çatısı altında birleşmesinden yana olduğunu» söyledi.

13 - Bulvar Gazetesi hakkında, seçim yasaklarına uymadığı gerekçesiyle 6 Eylül 1987 tarihinde İstanbul 4. Sulh Ceza Mahkemesince alınan toplattırma kararında adli bir hata yapıldığı, toplattırmakararında aynı tarihli Gazetede yer aldığı belirtilen «Özal'ın Adaleti» başlıklı yazının, gerçekte Bulvar değil Günaydın Gazetesi'ndeyayımlandığı açıklandı. Bulvar Gazetesi'nin Avukatı Prof. Sahir Erman, adli hatanın anlaşılması üzerine ilgili makamlara gerekli itirazın yapıldığını, gazetenin uğradığı maddi ve manevi kayıp için Tazminat davası açılacağını söyledi.

14 - Batı Trakya'dan kaçan 5 Türk Edirne'deki sınır devriyelerine teslim olarak iltica talebinde bulundular. Yetkililer Batı Trakyalı5 Türk'ün iltica işlemlerine başlandığını bildirdiler.

15 - Çanakkale'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 64. yıldönümü düzenlenen törenlerle kutlandı.

16 - Uşak Valisi Ali Galip Kaya, Ankara'da öldü.

17 - PKK'nın kurucularından Baki Karer'in açıklamaları Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

18 - Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 11 kişi öldü.

19 - BM 42. Genel Kuru! çalışmalarına katılmak üzere NewYork'ta bulunan Vahit Halefoğlu ve Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Bernard Raimond Kıbrıs konusunu da içeren ikili bir görüşme yaptılar.

20 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nun BM 42. Genel Kurul görüşmelerinin ilk günü yaptığı temaslar üzerine bir açıklamayapan Dışişleri Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu, ABD Başkanı RpnaldReagan ve Dışişleri Bakanı George Shultz'un konvansiyonel silahlarkonusunda mütefiklerine güvence verdiğini söyledi.

Batu ayrıca, Fransa Dışişleri Başkanı Jean - Bernard Raimond'unDışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ile görüşmesinde, Fransa'nın Kıbrıs konusunda uluslararası konferans toplanması fikrine karşı olduğunu belirttiğini de açıkladı.

21 - T.C. Merkez Bankası ile Alman Commerzbank arasında200 milyon mark tutarındaki yeni kredi anlaşması Frankfurt'ta imzalandı.

22 - Federal Almanya'nın Herne Şehri'ndeki Türk İslam Derneği'ne ait Merkez Camii, dün kimliği meçhul kişi veya kişiler tarafından tahrip edildi.

23 - ABD'nin BM temsilcisi Vernon VValtres uydu aracılığıylaVVashington'da düzenlediği basın toplantısında Tercüman Gazetesinin de sorularını cevaplandırdı.

24 - Libya Dışişleri Bakan Yardımcısı Omran Hamudah başkanlığında 12 kişilik bir heyet, Kıbrıs Rum Yönetimine olan borçlarıile ilgili görüşmelerde bulunmak amacıyla Lefkoşa'ya gitti.

25 - ABD Dışişleri Bakanlığı’ınn Yakındoğu ve Güney Asya'dansorumlu Bakan Yardımcısı Evvard Djerejian, Libya'nın Türk hava sahası üzerinden İran'a Akustik mayın göndermesini önlemek amacıyla Türk hükümeti nezdinde girişimde bulunduklarını resmen açıkladı ve «Konu bizim için gerçek bir endişe kaynağıdır» dedi.

26 - Basra Körfezi'nde seyretmekte olan bir İran gemisi ABDhelikopterleri tarafından vuruldu. İran Meclis Başkanı Haşemi Rafsancani en az 4 denizcinin öldüğü saldırıdan ötürü ABD'nin derha!cezalandırılacağını söylerken, BM Genel Kurulu'nda bir konuşmayapan Devlet Başkanı Ali Hamaney de, «ABD bu iğrenç eylemdendolayı hak ettiği karşılığı alacaktır» dedi.

Bu arada ABD Başkanı Ronald Reagan ise İran gemisine saldırıyı savunarak, «Biz uluslararası sularda yasaların izin verdiği şeyiyaptık» dedi.

27 - Yunan dış politikası ve milli savunma konularındaki songelişmeler Başbakan Andreas Papandreu Başkanlığı'nda yapılan birtoplantıda görüşüldü.

28 - İsrail Başbakanı İzak Şamir, gazetecilere yaptığı açıklamasında «Ülkesinin, terörizmden vazgeçip BM'nin 242 ve 338 sayılıkararlarını kabul etse ve politikasını değiştirse bile FKÖ ile aslapazarlığa oturmayacağını» ve «Kendisi görevde kaldığı sürece Ortadoğu konusunda uluslararası bir konferans yapılmayacağını» söyledi.

29 - Beyrut'taki Suriye yanlısı Aş-Şark Gazetesi'nde çalışanAhmed Müsavi adındaki bir gazeteci Cumartesi günü silahlı bir saldırıya uğrayarak ağır şekilde yaralandı.

23 EYLÜL 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Diyarbakır'dan helikopterleErzurum'a oradan da Gümüşhane'nin Bayburt ilçesine gitti.

Cumhurbaşkanı Evren, Bayburt'ta halka hitaben yaptığı konuşmada «Atatürk'ün dinsiz olduğu yolunda propagandalar yapıldığını»bildirerek, «Atatürk'e dinsiz diyenler, kendileri dinsizdir» dedi. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, «Sadece namaz kılmakla, oruç tutmakla ve hacca gitmekle müslüman olunamayacağını», söyledi.

2 - Başbakan Turgut Özal, ANAP Genel Başkanı sıfatıyla,«Uluslararası Demokratik Birliği» 3. yıllık toplantısına katılmak üzere Batı Berlin'e gitti.

3 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl GüzelAnkara'da düzenlediği basın toplantısında, Sarı Basın Kartlarınınbundan böyle taklit edilemez bir sistemle 5 yılda bir değiştirileceğini ve basınla ilgili görev yapan araçlara ve Sarı Basın Kartı taşıyanlara Basın Trafik Kartı verilmeye başlanacağını açıkladı.

4 - Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, IrakHava Kuvvetleri'ne bağlı 2 uçağın Türk Hava sahasını ihlal ederek,Hakkâri'nin Çukurca ilçesine bağlı Narlı köyünü bombaladıkları bildirildi.

Açıklamada, Irak'ın Ankara Büyükelçisi Tarık Abdülcabbar Cevat'ın 2 kişinin öldüğü ve 4'ü ağır olmak üzere 19 kişinin yaralandığı olayla ilgili olarak derhal Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldığı, Büyükelçiye, Irak uçaklarının Türk hava sahasını ihlal ederek can ve malkaybına neden oldukları ve bu tür olayların tekrarlanmaması içinIrak hükümetince gerekli tedbirlerin alınması ikazında bulunulduğuve Türkiye'nin bombalama olayından doğacak tazminat hakkınınmahfuz tutulduğunun bildirildiği belirtildi.

5 - Mardin'in Cizre ilçesinde Kapı Karakolu kesiminde Suriye'ye geçmek isteyen 2 PKK militanından biri devriye gezen güvenlik kuvvetlerinin dur ihtarına uymadıkları için açılan ateş sonucundaölü olarak ele geçirilirken, diğeri kaçtı.

Bu arada Bingöl'e bağlı Genç ilçesinde Milli Eğitim Gençlik ve Spor Müdürlüğü'ne dilekçe veren 5 öğretmen PKK militanla-

rınca tehidt edildiklerini ve başka bir yere tayin edilmemeleri durumunda istifa edeceklerini bildirirken, 10 öğretmen de hasta olmadıkları halde rapor almak için Genç Sağlık Merkezi'ne başvurdu.

6 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın özel demeci Cumhuriyet Gazetesinde yayımlandı.

7 - Gazi üniversitesi Enerji Çevre Sistemleri ve EndüstriyelRehabilitasyon Araştırma Merkezi ile Başbakanlık Çevre Genel Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen «Yanmadan KaynaklananHava Kirliliğinin Kontrolü» Sempozyumu Ankara'da başladı.

8 - istanbul Valisi Nevzat Ayaz, İstanbul Emniyet MüdürlüğüNarkotik Şube elemanlarına başarılı çalışmalarından ötürü birerplaket verdi.

9 - Demiryolu İşçileri'nin yeni toplusözleşmeyi, yemek boykotları, mektup ve telgraflarla protesto etmelerinin ardından başlayan nakil ve işten çıkarmalara karşı yaptıkları açlık grevi sona erdi.

10 - ABD Savunma Bakanı eski yardımcısı Richard Perle, Milliyet Gazetesi'nin orta ve kısa menzilli füzeler (INF) konusundakisorularını cevaplandırdı.

11 - 2. Akdeniz Akdeniz Müzik Festivali 16 Akdeniz ülkesininyarışmacıları ve Türk şarkıcılarının da katılımıyla Antalya'da başladı.

12 - BM 42. Genel Kurul çalışmaları için New York'ta bulunanDışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Türk-Amerikan ilişkilerini görüşmek üzere ABD Dışişleri Bakanı George Shultz'la biraraya geldi.

13 - ABD Başkanı Ronald Reagan, Kongre'ye yolladığı KıbrısRaporu'nda, Adadaki Türk tanklarının sayısında azalma olduğunuresmen açıkladı.

14 - ABD Gümrük Bakanlığı, ABD'nin İran'a yaptığı gizli silahsatışı sırasında İsrail ile İran arasında gidip, gelen uçakların, Türkhava sahasını kullandıklarını resmen açıkladı.

15 - Kuzey Atlantik Asamblesi (NATO) Norveç'in başkenti Oslo'da yaptığı Komisyon Toplantısı'nda, Türk azınlığa yaptığı baskılardan ötürü Bulgar Hükümeti'nin kınanmasını öngören karar tasarısını kabul etti.

16 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, New York'ta bir basıntoplantısı düzenleyerek, «İran Devlet Başkanı Ali Hamaney'in BMGenel Kurulu'nda dün yaptığı konuşmada Tahran’ın, Güvenlik Konseyi'nin 20 Temmuz tarihli ateşkes kararını kabul ettiğine ilişkin«hiçbir işaret vermediğini» söyledi.

Bu arada Ali Hameney de düzenlediği basın toplantısında «ABD1nin silah ambargosu için çalıştığının hatırlatılması üzerine, «Ambargo bizi etkilemez. Silah için dünyanın her tarafında satıcı vardır» dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Sir Geoffrey Howe ise, İran'ın Londra1daki alım-saîım bürosunun kapatılacağını açıklayarak, İran'ın BM'nin ateşkes kararını kabul etmediği ve Körfez'deki saldırılarım sürdürdüğü için bu ülkeye silah ambargosu çağrısında bulundu. Bu arada, Londra'daki askeri alım-satım bürosunda çalışan 30 İranlının da15 gün içinde ülkeyi terk etmeleri istendi.

17 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papanderu 1981 yılındaiktidara gelmesinden bu yana dün 9. hükümet değişikliğini yaptı.Ulusal Ekonomi ve Maliye Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı, 16 Bakan ve Bakan Yardımcılığı'nda yapılan bu değişikliğe dahil edilmedi.

18 - Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl, Hanover'dekibir kamu çalışanları derneği'nde yaptığı konuşmada, «ABD ile Sovyetler Birliği arasında varılan orta ve kısa menzilli füzelerin (INF)sökülmesiyle ilgili ilke anlaşmasının, ülkesini tatmin etmediğinisöyledi.

19 - Ürdün Kralı 2. Hüseyin başkanlığında yapılan BakanlarKurulu toplantısında, Libya ile yeniden diplomatik ilişki kurulmasıkararı alındı.

1984 yılı başlarında Trablusta'ki Ürdün Büyükelçiliği'nin yakılması olayından sonra iki ülke arasındaki ilişkiler kesilmişti.

20 - Sri Lanka'nın kuzeyindeki Vavuniya kenti yakınlarındakarşıt görüşlü Tamil gerilla grupları arasında çıkan çatışmalarda 17kişi öldü.

24 EYLÜL 1987

1 - Başbakan Turgut Öza!, «Uluslararası Demokratik Birliği»yıllık olağan toplantısı nedeniyle bulunduğu Batı Berlin'de Türk işçilerine hitaben bir konuşma yaptı. Başbakan Özal, DYP Genel Başkanlığına seçilen Süleyman Demirel'e bir telgraf göndererek kendisini kutladı.

2 - Türkiye Cumhuriyetinin 2. Cumhurbaşkanı ismet İnönü,doğumunun 103. yıldönümünde Anıtkabir'de ve İzmir'de doğduğuevde düzenlenen törenlerle anıldı.

3 - DYP Olağanüstü Genel Kongresi Ankara'da yapıldı. Kapatılan AP'nin Genel Başkanı ve eski başbakanlardan Süleyman Demire! 927 delegeden, kurultayda bulunan 864'ünün tümünün oylarını alarak DYP Genel Başkanlığına seçildi.

4 - Hakkâri'nin Uludere ilçesine bağlı Hilal bocağında 3 kişiPKK militanlarmca kaçırıldı.

5 - Cezaevlerindeki açlık grevlerini desteklemek ve uygulamaları protesto etmek amacıyla, Sağmalcılar Cezaevi önünde 3 günlük açlık grevine başladıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan14'ü tutuklu, 19 tutuklu ve hükümlü yakınının yargılanmalarına İstanbul DMG'de başlandı.

6 - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, DSP Genel BaşkanıBülent Ecevit'i Parti Genel Merkezi'nde ziyaret ederek, genel başkanlığa seçilmesinden dolayı kutladı.

7 - Öğretmenlerin içinde bulunduğu şartları, Türk eğitimsistemini ve kültürünü gözlemlemek amacıyla Türkiye'de bulunanNorveç Öğretmenler Birliği (NUT) Heyeti Başkanı Magne Askeland,Ankara'da bir basın toplantısı düzenledi.

8 - ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Güvenlik YardımlarıSorumlusu Edvvard Dervvinski Cumhuriyet Gazetesi'nin Türk-ABDilişkileriyle ilgili sorularını cevaplandırdı.

9 - Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ortak yıllıktoplantısı Washington'da başladı. Toplantıda Türkiye'yi, Washington'a giden Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem başkanlığında Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Yavuz Canevi, Müsteşar Yardımcısı Yener Dinçmen ve Merkez Bankası Başkanı Rüşdü Saraçoğlu'ndan oluşan bir heyet temsil ediyor.

10 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ile İran Dışişleri BakanıAli Ekber Velayeti, BM Genel Kurul çalışmalarına katılmak üzerebulundukları New York'ta biraraya gelerek iki ülke arasındaki ikilisorunları görüştüler.

11 - Güneş Gazetesi Başyazarı Mehmet Barlas, «Demokrasi veİnsan Hakları» konulu konferansa gözlemci olarak katılmak üzeregittiği Yunanistan'ın Selanik kentinde, kente geldiği andan itibaren 2 polis tarafından sürekli izlendiğini belirterek, konferansı izlemekten vazgeçti ve bu durumu Avrupa Parlamentosu basın yetkililerine ileterek, olayı protesto amacıyla şehri terketti.

12 - Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Bernard Raimond New York'taMilliyet Gazetesi'ne bir açıklama yaparak, «Avrupa Topluluğu olarakKıbrıs sorununun çözümü için Uluslararası Konferansı değil, BMGenel Sekreteri'nin girişimlerini desteklediklerini» söyledi.

13 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz ile Polonya DışişleriBakanı Marian Orzechovvski, ABD'nin New York kentinde birarayagelerek, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden büyükelçidüzeyine çıkartılması konusunda görüş birliğine vardılar.

14 - Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Eduard Şevvardnadze,Nevvyork'ta BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada ülke lideri Mihail Gorbaçov'un başlattığı «Yeniden Düzenleme-Perestrokya» politikasının, tamamen Sovyet Komünist Partisi'nin «Sosyalist İlkelerine» dayanarak yürütüleceğini belirtti ve kimsenin bu konuda hayallere kapılmamasını istedi.

15 - İtalyan Dergisi Epoca, Avusturya Cumhurbaşkanı KurtVValdheim'in İkinci Dünya Savaşı sırasında 1944 yılının Nisan ayınaait, tutukluların öldürülmesi olayıyla ilgili belgeleri yayımladı.

16 - İran İslam Cumhuriyeti Başkanı Seyit Ali Hamaney, Amerikan NBC Televizyonu'na bir demeç vererek, Körfez'deki ABD askerivarlığının yoğunluğuna dikkat çekti.

17 - Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü GennadyGerasimov, BM'de bir basın toplantısı düzenleyerek, İran DevletBaşkanı Ali Hamaney'in BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmanınardından yeniden gündeme getirdikleri ambargo konusu üzerindeanlaşamadıklarını söyledi.

18 - Afrika Birliği Teşkilatı'nın Libya ve Cad arasındaki sınırsavaşıyla ilgili komitesi çalışmalarına Lusaka'da başladı.

Zambia Devlet Başkanı ve Teşkilât Başkanı Kenneth Kaundatoplantının açış konuşmasını yaparken Libya ve Çad'a aralarındakisorun çözümlenene kadar 12 gün önce uygulamaya başlattıklarıateşkesi sürdürmeleri çağırışında bulundu.

19 - Güney Afrika sınırları içinde, siyahların bağımsız bir yerleşim merkezi olan, Transkei'de ordunun yönetime el koyduğu bildirilirken Güney Afrika Dışişleri Bakanı Pik Botha bu haberi yalanladı.

20 - Hindistan'da kalabalık bir pazar yerinde patlayan bomba8 kişinin ölümüne, 29 kişinin de yaralanmasına yol açtı.

25 EYLÜL 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 3. Ordu'ya bağlı birlikler ileİkinci Hava Taktik Kuvvetleri'nin katıldığı «Mehmetçik- 87» manevrasıçerçevesinde, Kars'ın Göle ilçesinde yapılan tatbikatı izledi.

2 - Başbakan Turgut Özal, «Uluslararası Demokratik Birliği»toplantısına katılmak üzere gittiği Berlin'de Türk Gazetecilere birbasın toplantısı düzenledikten sonra Türkiye'ye döndü.

3 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel SekreteriPerez de Cuellar iie görüşmek üzere İstanbul'dan New York'a gitti.

4 - «Ceza İnfaz Kurumları ile Tevkifevlerinin Yönetimine veCezaların İnfazına Dair Tüzüğün Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkındaki Tüzük» Bakanlar Kurulu'nca onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı.

5 - Selanik'te yapılmakta olan ve Yunan hükümeti ile AvrupaKonseyi tarafından düzenlenen «Demokrasi ve İnsan Hakları» konulu seminere katılan Türk gazetecilere yapılan kötü muamele, Dışişleri Bakanlığı tarafından kınandı.

6 - DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, TBMM'de bir basın toplantısı düzenledi.

7 - DYP Genel İdare Kurulu, DYP Genel Başkanı SüleymanDemirel'in başkanlığında toplandı.

8 - Emniyet Genel Müdürü Saffet Arıkan Bedük Ankara'dayaptığı açıklamada, son günlerde Türk polisinin gerçekleştirdiğioperasyonlarla uyuşturucu madde ticareti yapan Mafia'ya büyükdarbe vurulduğunu, çok sayıda İranlı ve Türk'ün yakalandığını bildirdi.

9 - İran'ın Ankara Büyükelçisi Manochehr Mottaki düzenlediğibasın toplantısında, BM ve Güvenlik Konseyi'nin önemli bir sınavöncesinde olduğunu belirterek, «BM ve Güvenlik Konseyi'nin bundan sonraki başarıları Irak rejimini saldırgan olarak ilân etmesinebağlıdır» dedi.

10 - Kapatılan MSP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan Refah Partisi'ne girdi.

11 - Fransa'da yayımlanan haftalık L'Express dergisinin sonsayısında Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile ilgili bir yazı yayımlandı.

12 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, BM'nin New York'dayapılan Genel Kurulu'ndaki konuşmasında, Türkiye'nin uluslararasısorunlarla ilgili düşüncelerini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Halefoğlu, Sovyetler Birliği Dışişleri BakanıEduard Şewardnadze ile de bir görüşme yaptı. Görüşmede, iki ülkehükümetlerinin silahsızlanma, Afganistan, Balkanlar ve Kıbrıs konularında daha sık temaslarda bulunması kararlaştırıldı.

13 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz'un askeri ve siyasiişlerle görevli yardımcısı Ailen Holmes, başkanlığını yaptığı NATOÖze! Danışma Grubu'nun Brüksel'deki toplantısında yaptığı konuşmada, «Türkiye'nin stratejik önemi müttefiklerce her zaman bilinenbir husustur ve Türkiye'nin önemi devam etmektedir» dedi.

14 - Tüm dünyada 16 dilde yayımlanan Reader's Digest dergisinde, Türkiye'nin ekonomik modeli tanımlandı.

15 - İngiltere Dışişleri Bakanı Sir Geoffrey Howe, Hürriyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, BM'de görüşülecek Kıbrıs sorununun öncelikle Türk ve Rum toplumlarını ilgilendirdiğini, uluslararasıkonferansın soruna çözüm getirmeyeceğini söyledi.

16 - ABD Başkan Yardımcısı George Bush, 9 günlük Avrupa gezisinin ilk durağı olan İtalya'ya gitti.

17 - Federal Almanya'nın Schlesvvif Holstein Eyaleti Başbakanı Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi'nden Uwe Barschel, sosyaldemokrat rakibi hakkında yasa dışı araştırma yaptırdığı yolundakisuçlamalardan sonra istifa etti.

18 - Güney Pasifik ülkelerinden Fiji'de, geçen Mayıs ayındaaskeri darbe düzenleyen ve daha sonra sağlanan uzlaşmayla geçicihükümette görev alan, darbe lideri Albay Sitiveni Rabuka, Mayıs'tayapılan darbenin amaçlarını yerine getiremediği gerekçesiyle yönetime yeniden el koydu.

26 EYLÜL 1987

1 - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, GüneyKore Genelkurmay Başkam'nm resmi konuğu olarak Güney Kore'yegitti.

2 - DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, DYP grubundahükümetin icraatıyla ilgili bir konuşma yaptı.

3 - Askeri uçakla Kırklareli'nin Pınarhisar ilçesine bağlı Kaynarca kasabasına inen Romanyalı astsubay öğrenci, ABD'den ilticatalebinde bulundu.

4 - Antalya'da yapılan Akdeniz Akdeniz Şarkı yarışmasınıFransız şarkıcı Corinne Hermes kazandı.

5 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Birleşmiş Milletler Radyosu'na verdiği demeçte, «Rum tarafının Kıbrıs konusunda BM'degenel görüşme açma girişimlerinin konuyu istismar etme arzusundan kaynaklandığını» söyledi.

6 - Irak, İran açıklarında iki tankeri vurduğunu ve Ahvaz kenti yakınlarındaki bir askeri teçhizat fabrikasına hava saldırısı düzenlediğini açıkladı.

7 - Cad yönetiminin Libya'nın ülkesiyle sürdürdüğü savaştakimyasal silah kullandığını bildirmesi üzerine, ABD Çad'a savaştakullanılmak üzere iki bin gaz maskesi gönderdi.

27 EYLÜL 1987

1 - AT işleriyle görevli' Devlet Bakanı Ali Bozer, Türkiye'nintopluluğa tam üyelik başvurusundan sonra komisyon yetkilileriyleilk temaslarda bulunmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti.

2 - Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçim sonuçlarının değerlendirilmesine ilişkin ilkeleri belirleyerek, il seçim kurullarına ve siyasi partilere birer genelge gönderdi.

3 - Mart ayı sonundan beri uygulanmakta olan yaz saati İngiltere ve İrlanda dışındaki Avrupa Topluluğu ülkelerinde kaldırıldı.

Türkiye'de dahil olmak üzere bazı ülkelerde enerji tasarrufuamacıyla saatler mevsime göre 1 saat ileri ya da geri alınıyor.

4 - Preveze Deniz Zaferi'nin 449. yıldönümü, İstanbul ve Ankara'da yapılan törenlerle kutlandı.

5 - Romanya'daki eğitim üssünden havalandıktan ve Bulgarhava sahasını geçtikten sonra Kırklareli'nin Pınarhisar ilçesi yakınlarında Kaynarca-Hacıfakı yoluna mecburi iniş yapan Romen pilotun,Türk hava sahasını ihlal suçundan yargılanacağı, Pilotun ABD'ye iltica talebinin ise, yargılanmasından sonra ele alınacağı bildirildi.

6 - Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Ankara Temsilcisi Ebu Fîraz, haftalık Yeni Gündem Dergisi'ne verdiği demeçte, Türkiye'nin400 yıldan beri Filistin'deki tarihi sorumluluğu yüklenmiş ve Filistinhalkının mücadelesini destekleyen kardeş bir ülke olduğunu bildirdi.

7 - Sümerbank'ın ürettiği kışlık ürünlerden bazılarına yüzde20 oranında zam yapıldı.

8 - Bulgaristan Dışişleri Bakan Yardımcısı ivan Ganev, Elefterotipiya adlı bir Yunan gazetesine verdiği demeçte, ülkesinin tümBalkan ülkeleriyle iyi ilişkiler içinde olmak istediğini bildirerek,Atina ile imzaladığı «Dostluk, iyi komşuluk ve işbirliği» anlaşmasının bir benzerini Ankara ile de imzalamaya hazır olduğunu söyledi

9 - Federal Almanya'da Hessen Eyaleti Hükümeti'nin yabancılar aleyhine aldığı kararlar, 500'ü aşkın Türk, Alman ve öteki yabancıların katıldığı bir yürüyüşle protesto edildi.

Alman Sendikalar Birliği, Sosyal Demokrat ve Yeşiller Partisitarafından da desteklenen yürüyüşte konuşan Hessen YabancılarÇalışma Örgütü Başkanı Tsambikos Kolios, eyalet hükümetindenyabancılar aleyhine aldığı kararları geri çekmesini istedi.

10 - Avrupa Ekonomik Topluluğu, BM Genel Kurulu'ndan Kıbrıs konusunda uluslararası bir konferans istenmesi halinde, bunureddedeceğini Kıbrıs Rum Yönetimine kesin bir şekilde duyurdu

11 - İspanya'da yapılan 35. San Sebastian Film Festivali'ndeYönetmenliğini Zülfü Livaneli'nin yaptığı «Yer Demir Gök Bakır»odlı film, festival çerçevesinde Uluslararası Film Organizasyon Komitesi tarafından «En iyi yabancı film» ödülüne layık görülürken,«Büyük Ödü'ü»de Fransa- Belçika ortak yapımı olan «Galüe'de Düğün» adlı Filistin filmi kazandı.

12 - Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Eduard Şevvardnadze, 5gün sürecek resmi bir ziyaret için Brezilya'nın başkenti Rio de Janerio'ya gitti.

13 - Tunus Devlet Güvenlik Mahkemesi, ülkenin iç ve dış güvenliğini bozmak ve yönetimi devirmeye çalışmak suçundan yargılanan aşırı dinci İslami Eğitim Hareketi'ne mensup 90 sanıktan 7'sini idam cezasına çarptırdı.

14 - Irak yetkilileri, Irak savaş uçaklarının Körfez'de 4 tankerivurduklarını açıkladılar.

15 - Somali Ulusal Hareketine mensup gerillalar, Somali'ninkuzeyindeki Hajı Saleh bölgesinde hükümet kuvvetleriyle giriştikri çatışmada 35 hükümet askerini öldürdü.

28 EYLÜL 1987

1 - Maliye ve Gümrük Bakanı Kurtcebe Alptemoçin, AnkaraTicaret Odası'nın 1986 yılında üst düzeyde vergi ödeyen ihracat vehizmet arzı dolayısıyla yurda döviz kazandıran kişi ve kuruluşlaraödül vermek üzere düzenlediği törende bir konuşma yaptı.

2 - Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı ile Erzurum Valiliğive FAO'nun ortaklaşa düzenledikleri «Kadının Tarım Üretimine Katkıları» konulu sempozyum Erzurum'da başladı.

3 - Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Elçin, Kurul toplantısından sonra Milliyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandırırken, partisinden istifa ederek Anayasa'nm 84. maddesi kapsamına giren milletvekili adaylarının durumunun itiraz aşamasında değerlendirileceğini söyledi.

4 - 1 Kasırn 1987 günü yapılacak olan Erken Genel Seçimekatılacak olan Siyasi Partiler kesin aday listelerini Yüksek SeçimKurulu'na teslim ettiler.

Bu arada Yüksek Seçim Kurulu'nun kontejan adayları ile ilgiliolarak oybirliği ile aldığı bir karar da, siyasi parti genel merkezlerine tebliğ edildi. Söz konusu kararla, bir ilden en çok oyu alan siyasipartiye verilecek kontenjan milletvekilliğinin, sıralamada en önegeçirilmesi esası getirildi.

5 - Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Türkiye Temsilcisi Abu Firaz, TRT'de yayınlanan «Sıradaki Adam» ve «Unutulmayan Aşk»filmleri ile İsrail propagandası yapıldığını öne sürerek, Ankara'dabu konuda bir yazılı açıklama yaptı.

6 _ «Kararlılık Gösterisi 87 NATO Tatbikatı» Güney AvrupaMüttefik Kuvvetleri Başkomutanı Oramiral James Busey'in komutasında Portekiz, İtalya, ABD ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin katılımlarıyla gerçekleştiriliyor.

7 - Konya Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü önünde, türban yasağını protesto için açlık grevi ve izinsiz gösteri yürüyüşü yaptıkları gerekçesiyle DMG'de yargılanan 16'sı kız 19 üniversite öğrencisihakkında beraat kararı verildi.

8 - 4. Türkiye Nükleer Tıp ve Biyolojik Bilimler Kongresi, Diyarbakır Dicie Üniversitesi'nde başladı.

9 - Ankara Radyosu Türk Sanat Müziği Sanatçısı Sevim Deran İstanbul'da öldü.

10 - ABD Kongresi tarafından hazırlanan Türkiye konulu birraporda, Türkiye'deki İslami hareketin son dönemde mütevazi ilerlemeler kaydettiği belirtildi.

11 - Federal Almanya'deki Türk öğrencilerinin eğitim meselelerinin ele alındığı 10. Türk-Alman Karma Uzmanlar Komisyonu Toplantısı Antalya'da başladı.

12 - 151 ülkenin Maliye ve Ekonomi Bakanları ile Merkez Bankası Başkanlarının katıldığı IMF ve Dünya Bankası Genel Kurullan'nda, 3. Dünya Ülkeleri, sanayileşmiş ortaklarını «Borçlarını askıyaalma olasılığı» konusunda sert bir dille uyardı.

13 - Uluslararası Af Örgütü, 1986 takvim yılında 129 ülkedekiinsan haklarıyla ilgili konuları ihtiva eden 400 sayfalık raporunda,insan haklarını ihlale devam eden Bulgaristan'da 18 Türk'ün idamedildiğini açıkladı.

14 - Geçen hafta içinde Federal Almanya'da yapılan ve 75 binkişinin katıldığı ortak askeri tatbikat nedeniyle bu ülkeyi ziyareteden Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand, her iki ülkedebüyük yankı uyandıran bir «Ortak Savunma Konseyi» kurulduğunuaçıkladı.

Ortak Savunma Konseyi'nin amacı; güvenlik, silahlanma ve ortak askeri birlik oluşturulması konularında yapılan tahliller arasında uyum sağlamaya çalışmak olacak.

15 - Resmi bir ziyaret için Polonya'da bulunan ABD BaşkanYardımcısı George Bush, kapatılan Dayanışma Sendikası Lideri LechVValesa ile bir görüşme yaptı. Buch, Devlet Başkanı Jaruzelski ileyaptığı görüşmede Dayamşma'ya desteğini yinelerken, görüşmesonrası 3 yıl önce polis tarafından öldürülen sendika yanlısı birrahibin mezarını ziyaret etti.

16 - Irak savaş uçakları, İran'ın ham petrol dolum tesislerininbulunduğu Harg Adası yakınlarında seyretmekte olan bir İran tankerini daha bombaladılar.

17 - İngiliz hükümeti tarafından Londra'da kapatılan İran SilahAlma Bürosu'nun Frankfurt'ta yeniden açıldığı ve İngiliz hükümetinin sınır dışı ettiği İranlıların bu büroda çalışmaya başladıkları bildirildi.

18 - Lübnan'da faaliyet gösteren İran yanlısı İslami Cihad Örgütü, Tunus'ta ölüm cezasına çarptırılan 7 aşırı dincinin idam edilmesi durumunda, Tunus hükümet yetkililerine karşı suikastler düzenleyeceğini açıkladı.

19 - Fiji'de 5 ay içinde ikinci kez darbe yaparak yeniden yönetime el koyan Malenezya asıllı Tuğgeneral Sitiveni Rabuka, Cumhuriyet ilan etmek zorunda kalsa bile 10 Ekim tarihinin erken olacağını söyledi.

20 - Kolombiya'nın Medellin kentinde 3 günden bu yana devam eden şiddetli yağışların yol acüğı toprak kayması sonucu 143kişi öldü, 200 kişi yaralandı ve 500 kişi de kayboldu.

21 - İngiltere'nin en büyük edebiyat ödülü <Booked Ödülü>ün bu yılki adayları açıklandı.

29 EYLÜL 1987

1 - Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'inbaşkanlığında Ankara'da toplandı.

2 - SHP seçimlerde gösterilecek adayların önseçimsiz vepartilerin merkez karar organları tarafından belirlenmesinin Anayasa'ya aykırı olduğunu ileri sürerek, Anayasa Mahkemesi'ne bir ekbaşvuru daha yaptı.

3 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Türkiye ile ABDarasındaki Savunma İşbirliği hakkındaki görüşlerini Milliyet Gazetesi'ne açıkladı.

4 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı, Valiliklere bir genelgegöndererek, mütehassıs doktorlardan gezici sağlık ekibi oluştum1masını ve bu ekiplerin köylünün ayağına gfderek genel sağlık taraması ve muayene yapmalarının sağlanmasını istedi.

5 - Yüksek Seçim Kurulu (YSK)'nun, Kontejan adaylığının seçim çevresinde en çok oy alan partiye fazladan bir milletvekili kazandırmayacağını belirten kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Bu arada ANAP, YSK'nun bu kararına itiraz ederek, YSK'nunkanun koyucunun niyetini aşan sonuçlar doğurucu bir karar aldığınıaçıkladı.

6 - Türkiye Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası TÜMTİS 315 işçinin çalıştığı 70 nakliyat ambarında daha grev uygulamasını başlattı.

TÜMİTİS'in 16 Eylülde grev başlattığı işyerleri ile birlikte grevdeki nakliyat ambarlarının sayısı 104'e ulaştı. Yaklaşık 900 işçininçalıştığı bu işyerlerinde işveren sendikası NAK-İŞ ise 17 Eylüldenbu yana lokavt uyguluyor.

7 - Yeni Gündem Dergisi, Hakkâri'de toplatıldı. UBA'nın haberine göre derginin toplatılmasıyla ilgili olarak bir açıklama yapanYazı işleri. Müdürü Cengiz Turhan, derginin toplatılmasına Cumhuriyet Savcısı'nın karar vermediğini söyledi.

8 - Tunceli'nin Pülümür ilçesi yakınlarında devriye gezen askeri araca yaylım ateşi açan PKK militanları 1 eri yaraladı.

9 - Türkiye'nin AT işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Ali Bozer, Brüksel Komisyonu Dışilişkiler Sorumlusu Claude Cheyssonile yaptığı görüşmede, resmi olmayan bir biçimde, her iki taraf arasında en yüksek organı oluşturan Ortaklık Konseyi'nin yeniden bakanlar dyzeyinde toplanmasını istedi ve Türkiye'nin AT'na yaptığıtam üyelik başvurusundan sonra mütalaa raporunu hazırlayacakolan Komisyonun hareketlenmesini talep etti.

Cheysson'un ise bu iki istek konusunda bağlayıcı bir cevap vermekten kaçındığı bildirildi.

10 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, BM Genel Kurul çalışmaları dolayısıyla bulunduğu ABD'nin New York kentinde, BM GenelSekreteri Perez De Cuellar, Irak Başbakan Yardımcısı ve DışişleriBakanı Tarık Aziz ile Yugoslavya ve Bangladeş Dışişleri Bakanlarıyla birer görüşme yaptı.

11 - Uluslararası Finans Kurumu (IIF)'nun yalnızca üyeleri içinhazırladığı «Gizlidir» kaydını taşıyan Türkiye 1987 raporu açıklandı.

12 - BM Çocuk Fonu UNlCEF'in Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Richard Reid, Türkiye'nin 1985 yılındaki aşı kampanyasının, Ortadoğu ve Afrika ülkelerine örnek olduğunu açıkladı.

13 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, resmi bir ziyaret için ülkesinde bulunan İsveç Başbakanı lngvar,Carlsson onurunaverdiği bir yemekte yaptığı konuşmada, Türkiye'yi Kıbrıs ve Ege konularında İsveç Başbakanı'na şikayet etti.

14 - Merkezi Londra'da bulunan Uluslararası Af Örgütü, yayımladığı 1986 yılı raporunda, Türkiye'de düşüncelerinden dolayı insanların hüküm giyemeye devam ettiklerini, işkencenin de yaygın birbiçimde sürdüğünü belirtti.

15 - ABD Senatosu, İran'dan ithal edilen mallara ambargo uygulanması kararını onayladı.

16 - Temsilciler Meclisi Avrupa ve Ortadoğu Alt Komitesi'ndebir konuşma yapan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Rozanne Ridgevvay, Kıbrıs sorununun çözümü için «Bir uluslararası konferansfikrini dışlamamakta dikkatli bir tutum içinde olduklarını» söyledi.

17 - Basra Körfezi'nde Irak savaş uçakları bir İran tankerinesaldırırken Körfez gezisini tamamlayarak ülkesine dönen ABD Savunma Bakanı Caspar VVeinberger televizyonda yaptığı açıklamada,ABD kuvvetlerinin, mayın yerleştirdiği görülen her gemiye saldıracağını söyledi. VVeinberger, «Mayın yerleştirmek uluslararası kuralların ihlali ve açık bir suçtur. Bu mayınların gemilerimizi batırmasını bekleyemeyiz» dedi.

Bu arada İran da, BM Güvenlik Konseyi'ni geçen hafta bir gemisini vuran ABD'yi kınamaya çağırdı.

18 - Fiji'de Askeri Yönetimin Başkanı Albay Sitiveni Rabukatarafından görevinden alınan Genel Vali Ratu Sir Penaia Ganilau,hükümet başkanı olarak görevini sürdürdüğünü açıkladı.

Fiji'de geçen hafta gerçekleştirdiği bir darbeyle yönetime ikincikez e! koyan Albay Rabuka, genel valiyi görevden alarak, kendisiniyeni devlet başkanı ilan etmişti.

19 - Sri Lanka Devlet Başkanı Junius Javvevardene, Tamillerinçoğunlukta olduğu ülkenin kuzey ve doğusunda, Aralık ayında yapılacak seçimlere kadar yönetimi üstlenecek idari bir konsey oluşturdu.

20 - ABD Hava Kuvvetlerine ait «B-IB» stratejik bombardımanuçaklarından biri, Colorado eyaleti yakınlarında nedeni henüz belirlenemeyen bir kaza sonucu infilak etti. Kazada, uçak mürettebatından 3 kişinin paraşütle atlayarak kurtulduğu, 3'ünün ise öldüğü bildirildi.

30 EYLÜL 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi 'nce bazı maddeleri iptal edilen «Üst Kademe Yöneticilerinin Yetiştiriimesi Yasa Tasarısı» yeniden düzenlendi.

Anayasa Mahkemesi 'nce Anayasaya aykırı bulunan «Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği ve TBMM İdari Teşkilâtı Üst Yöneticileri» yeni düzenlemede yasa taslağı kapsamına alınmadı.

2 - Tarım Orman ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan Ankara'dayaptığı yazılı açıklamada, hükümetin tarım politikasının, ülkeninlehine olduğunu bildirdi.

3 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral Ankara'da yaptığıaçıklamada, radyasyonlu çayın Sovyetler Birliği'ne satılmasıyla ilgili görüşmelerin devam ettiğini, görüşmelerden sonuç alınmamasıhalinde Çay-Kur'un depolarında bekleyen çayın kesinlikle piyasayaverilmeyeceğini ve imha edileceğini söyledi.

4 - Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklamada,Irak'ın Ankara Büyükelçisi Tarık A. Cabbar'ın, hükümetinin talimatıyla dün Dışişleri Bakanlığı'na gelerek, Irak Hava Kuvvetlerine bağlıiki savaş uçağının 23 Eylül günü Hakkâri'nin Çukurca ilçesine bağlıNarlı köyü'nde 3 kişinin ölümüne, bazı kişilerin yaralanmasına veçevrede hasara yol açan bombardımanın «Hata sonucu» ve «kasıtsız» olarak meydana geldiğini ve olaydan büyük üzüntü duyduklarını bildirdiği belirtildi.

5 - İstanbul eski senatörü ve SHP üyesi Mehmet Feyyat, Yüksek Seçim Kurulu (YSK)'na başvurarak, parti değiştiren milletvekillerinin Anayasa ve Seçim Kanunu'nun 22. maddesi gereğince partiorganlarınca yeniden aday gösterilemeyeceğini, ve YSK'nun bu konuda bir ilke kararı vermesi gerektiğini hatırlattı.

Mehmet Feyyat'ın başvurusundan sonra gazetecilerin sorularını cevaplandıran YSK Başkanı Muammer Elçin, «Biz şimdi eksikadayları tamamlamaya çalışıyoruz İcra safyasına gelen iş durumuna göre, imkân bulursak araştırmamızı sürdüreceğiz» dedi.

6 - Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Nejat Ural, Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğü'ne de Prof.

Dr. Uğur Buget'in atanmasına ilişkin Kararlar Resmi Gazete'de yayımlandı.

7 - Sayıştay'ın geçmiş yıllara ait incelenmiş sayman hesaplarının bulunduğu arşiv binasının büyük bir bölümü yandı.

Ankara-Eskişehir yolunun 9. kilometresinde bulunan arşiv binasındaki yangın yerinde bir açıklama yapan Sayıştay Genel SekreteriHalil İbrahim Başaran, arşivde 1978-79 yıllarına ait incelenmiş evraklarm bulunduğunu söyledi.

8 - Yüksek Sağlık Şûrası Üyesi ve Hacettepe ÜniversitesiRektörü Prof. Dr. Yüksel Bozer, Cumhuriyet Gazetesi'nin Türk Sağlık Sistemine ilişkin sorularını cevaplandırdı.

9 - Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüsamettin Tiyanşan ve Genel Sekreter İsmail Hakkı Tuncayhakkında, görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle Ankara 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

10 - İstanbul 5. İş Mahkemesi, 233 Sayılı Kanun HükmündeKararname ile düzenlenen sözleşmeli personel uygulamasının anayasaya aykırı olduğu iddiasıyla, Anayasa mahkemesi'ne başvurmakararı aldı.

11 - PTT Genel Müdürlüğü, Kanuni Sultan Süleyman Yılı dolayısıyla pullarda özel bir anma serisi hazırlattı.

12 - Ankara, istanbul, izmir, Bursa ve Antalya Valileri, Sovyetler Birliği hükümetinin resmi konuğu olarak bu ülkeye gittiler

13 - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan,«Dünya Belediyeler Birliği» Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.

14 - Avrupa Topluluğu'nun en yüksek yargı organı LüksemburgAdalet Divanı, Serbest Dolaşım Hakk'yla yeni bir karar aldı.

Türkiye'nin AT işlerinden sorumlu Deviet Bakanı Ali Bozer, sonkararla ilgili yaptığı açıklamada, «Serbest dolaşım hakkının baki olduğunu ve Lüksemburg kararının sorunun özüne ilişkin olmadığını»söyledi.

15 - BM Genel Kurul çalışmaları için ABD'nin New York kentinde bulunan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, İsrail Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bkanı Şimon Perez ile iki ülke ilişkileri hakkında bir görüşme yaptı.

16 - Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi İlter TürkmenBM 42. Genel Kurulu'nda bir konuşma yaparak, Yunanistan DışişleriBakanı Karolos Papulyas'ın dün yaptığı konuşmada Türkiye'ye yönelik eleştirilerine cevap verdi.

17 - Afganistan Komünist Partisi Genel Sekreteri Necibullahın son iki ay içindeki 3. suikast girişiminden yara almadan kurtulduğu bildirilirken, iktidardaki Demokrat Halk Partisi tarafından, Necibullah'ın Devlet Başkanlığına getirildiği açıklandı.

18 - Peru Kongresi, özel bankaların devletleştirilmesini öngören yasa tasarısını kabul etti. Yasa Tasarısı'nm Devlet Başkanı AlanGarcia'nın imzalamasından sonra yürürlüğe gireceği bildirildi.

19 - İsrail Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şimon PeerzMilliyet Gazetesi'nin iki ülke ilişkilerine yönelik sorularını cevaplandırdı.

20 - ABD'nin eski Başkanlarından Jimmy Carter'in ulusal güvenlik danışmanı Zbigniew Brzezinski, ABD ile SSCB arasında ortamenzilli nükleer füzeler konusunda varılan ilke anlaşmasıyla ilgiliolarak Washington Post Gazetesi'ne verdiği demeçte barışçıl değişikliklerin tek seçenek olduğunu belirtti.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106