11.8.1987
×

Hakkında

Künye

İletişim

AĞUSTOS 1987

1 AĞUSTOS 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ıFlorya Köşkü'nde kabul ederek, haftalık olağan görüşmesini yaptı.

2 - Yüksek Askeri Şûra'nın 4 gün süren toplantısından sonra Türk Silahlı Kuvvetleri'nin üst komuta kademesinde yapılan atamalar Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından onaylandı.

3 - Cenevre'de yapılan 7. Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı'na (UNCTAD) katılan Devlet Bakanı Ali BozerTürkiye'ye döndü.

4 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı, bugüne kadar bildirimi zorunlu hastalıklar kapsammda olan ishal ve diğer bağırsak enfeksiyonlarıyla ilgili olarak 1616 hastanın hastanelerde tedavi altınaalındığını ve bu hastalıklardan 15 kişinin öldüğünü açıkladı. Bakanlıkayrıca yaptığı açıklamada ortada endişe verecek bir durumun bulunmadığını duyurdu.

5 - Ulaştırma Bakam Veysel Atasoy ve Demiryo!-İş Sendikası Genel Başkanı Mehmet Acıdereli gerek zam oranlarında gereksediğer sosyal yardımlarda bugüne kadar öne sürülen oranların dışında ek zam oranlarım görüştüler.

6 - Dışişleri Bakanlığı 4 Ağustos Salı günü ABD TemsilcilerMeclisi Genel Kurulu'na'a ele alınacak olan «Ermeni Karar Tasarısı» konusunda VVashington'u uyararak, «Karşılıklı itimada dayananmünasebetlerimizde zor yaralar açılmasına ABD yönetimi imkânvermesin» biçimde açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanlığı ayrıca PKK-Rum ilişkisiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada «PKK Merkez Yürütme Kurulu üyelerinden DuranKalkan, Cemil Bayık ve Halil Ataç'ın Kıbrıs'ın Rum kesimine giderek burada Rum yetkililerle işbirliğini geliştirmeye yönelik temaslarda bulunduklarına dikkat çekti ve «Teröre destek olanlar sonunda mutlaka pişman olacaktır» dedi.

7 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, parti olarak referandum için tüm imkanlarını seferber ettiklerini ve Anadolu'ya yayılarak, yoğun faaliyettebulunduklarını söyledi.

8 - SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar, Ankara'da yaptığı açıklamada «Hapishane yatırımlarının Doğu Anadolu'daki yatırımlaraoranı yüzde 16 gibi korkunç bir rakama ulaşmıştır» dedi.

9 - Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu, Bingöl veçevresinde incelemelerde bulundu.

10 - Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) endekslerine göre, Temmuz ayında yıllık enflasyon hızı, yüzde 31.1 olarak ölçüldü ve toptan fiyatlar yüzde 1.7 yükseldi.

11 - Tutuklu ve hükümlü ailelerinin Adalet Bakanlığı önündebaşlattıkları 3 günlük oturma grevi, polisin yoğun baskı yaptığı gerekçesiyle bitirilirken, İstanbul Bayrampaşa Cezaevi önünde başlatılan açlık grevi de siyasi polis ve çevik kuvvet tarafından dağıtıldı.

12 - Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 12 kişi öldü, 42 kişi yaralandı.

13 - Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Nüzhet Kandemir, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in özel mesajını Kuveyt EmiriŞeyh Cabir El Ahmet El Sabah'a iletti.

14 - İngiltere'de yayımlanan aylık South dergisinin hazırladığı«Kalkınmakla olan ülkelerde en büyük 600 firma» sıralamasındaTürkiye'den Tüpraş 17. Koç Holding 19, Ereğli Demir Çelik 163.Türkiye Şeker Fabrikaları 204, Petkim 277 ve Çaykur 285. sıradagösterildiler.

15 - KKTC Cumıırbaşkam Rauf Denktaş, Lefkoşa'da bulunanABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs İşleri Özel Koordinatörü James Wilkinson'la görüşmesinden sonra verdiği demeçte, Wilkinson'un kısabir önce de adayı ziyaret ettiğini hatırlattı ve «ABD'Ii diplomatınherhangi bir plan getirmediğini ve taraflarla Kıbrıs sorununun seyrihakkında fikir teatisinde bulunduğunu» söyledi.

16 - Mekke'de ABD, İsrail ve SSCB aleyhinde gösteri yapanİranlı hacılarla polis arasında meydana gelen olaylarda 402 kişi öldü, 669 kişi de yaralandı. Suudi Arabistan hükümeti bir açıklamayaparak, ölenlerin 275'inin İranlı, 85'inin de güvenlik görevlisi olduğunu bildirdi.

17 - İki günlük bir ziyaret için ABD'ye giden Fransa SavunmaBakanı Andre Giraud, Amerikalı yetkililerle temaslarını tamamladıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, «ülkesinin Körfez'demayın tarama gemisi bulundurmadığını ve göndermeye de niyetliolmadığını» söyledi.

18 - Suriye'yi ziyaret etmekte olan İran Dışişleri Bakanı AliEkber Velayeti'nin Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ile yaptığı görüşmede, Körfez Savaşı ve BM Güvenlik Konseyi'nin Körfez'deateşkes kararı üzerinde durulduğu bildirildi.

19 - Hindistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gopalasvvami Parthasarthi, Başkent Yeni Delhi'de yaptığı açıklamada, «Tamil gerillalarının henüz silahlarını bırakmaya ikna edilemediğini, ancak TamilBelam Kurtuluş Kaplanları Örgütü'nün liderleri ile görüşmelerinsürdürüldüğünü» belirtti.

20 - Kanada'nın Edmonton ketinde meydana gelen şiddetli kasırga sonucu 35 kişi öldü, milyonlarca dolarlık hasar meydana geldi. Olayda 100 kişinin hastanelere kaldırıldığı ve çok sayıda insanında evsiz kaldığı bildirildi.

21 - Lübnan Başbakanı Raşit Kerami'ye 1 Haziranda düzenlenen suikasta katıldığı sanılan 1 kişi İsveç'te yakalandı.

2 AĞUSTOS 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Harbiye'deki Askeri Müzeyi gezerek, müzede daha önce bağışladığı eşyaların sergilendiği «7.Cumhurbaşkanı Kenan Evren Salonu»nu ziyarete açtı.

2 - Başbakan Turgut Özal, İstanbul'da bazı gezi ve incelemelerde bulundu.

3 - Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Bakanlığına bağlı birimlerde incelemeler yapmak üzere gittiği Bursa ve Eskişehir'de kapalıcezaevlerindeki eylemlerle ilgili olarak «Bunlara hangi şartları temin ederseniz ediniz, eylemler sürecektir. Cezaevlerinin idaresinimahkûmlara bırakmayız» dedi.

4 - Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğiu ile yapılan söyleşi Hürriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

5 - Demiryol-İş Sendikası ile TÜHİS arasında, TCDD GenelMüdürlüğü ve bağlı işyerlerinde çalışan 40 bin işçi için 5 aydır sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, grev aşamasında anlaşmayla sonuçlandı. Sözleşme ile demiryolu işçilerinin ücretlerindesosyal ödemeler dışında yüzde 56 oranında artış sağlandı.

6 - Göçmen Bulgar Türkleri adına 5 kişilik bir heyet, Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçiliği önüne, üzerinde «Bulgaristan Türklüğünün muhtariyetlik mücadeleri unutulmayacaktır» yazılı bir siyah çelenk koydu.

7 - Gaziantep-Kilis karayolunda meydana gelen trafik kazasında 13 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.

8 - İran'ın başkenti Tahran'da, Mekke'de cuma günü meydana gelen ve Suudi Arabistan'ın açıklamasına göre 275'i İranlı toplam 402 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayları protesto etmek için1 milyondan fazla insanın katıldığı büyük bir gösteri yapıldı

9 - Vietnam'ı 10 yıldan bu yana ziyaret eden en yüksek düzeyde ABD yetkilisi olan Ronald Reagan’ın özel temsilcisi JohnW. Vassey, Dışişleri Bakanı Nguyen Cho Thach ile görüştü.

10 - ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Michael Armacost Hindistan'daki temaslarını tamamlayarak, Pakistan'a gitti.

11 - Filipinler Yerel Yönetim Bakanı Jaime Ferrer, kimliği belirlenemeyen kişilerce girişilen silahlı saldırı sonucu öldü.

12 - Sri Lanka'nın kuzeyinde bağımsızlık için mücadele edenTamil Gerillalarının Lideri Vellupillai Probhakaran, Hindistan'ın girişimleri sonucu imzalanan barış anlaşmasını kabul etti.

3 AĞUSTOS 1987

1 - Başbakan Turgut Özal'ın çeşitli konulardaki açıklamasıCumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ile Olağanüstü Hal BölgeValisi Hayri Kozakçıoğlu'nun çeşitli konulardaki açıklamaları Milliyet Gazetesi'nde, DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un açıklamaları Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

3 - Adalet Bakanı Oltan Sungurlu son 7 ayda 25 mahkûmunfirar ettiği İmralı Yarı Açık Cezaevi'nde yaptığı incelemeden sonraBursa'da yaptığı açıklamada, «Olay doğrudur. Buraya müfettiş gönderip inceleme yaptıracağım* dedi.

4 - Başkan Turgut Özal'ın resmi davetlisi olarak Türkiyeye yaptığı ziyareti tamamlayan Birleşik Arap Emirlikleri BaşbakanVekili Şeyh Hamdan Bin Muhammed El Nahayan Türkiye'den ayrıldı.

5 - Tek tip elbise ve zincirle sevk uygulaması yanında, cezaevlerindeki kötü hayat şartlarının değiştirilmesi için İstanbul Bayrampaşa Cezaevi önünde başlattıkları açlık grevinde gözaltına alınan 19 tutuklu ve hükümlü yakınından 14'ü DMG tarafından tutuklandı.

6 - İTO'dan yapılan açıklamaya göre Temmuz ayında perakende fiyatlarda yüzde 2.3 oranında artış olduğu bildirildi.

7 - Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Nüzhet Kandemir'in geçenhafta İran'ın başkenti Tahran'a yaptığı ziyaret sırasında, Türkiye'ninhac dolayısıyla Suudi Arabistan'da bazı olayların meydana gelebileceğinden duyduğu endişeyi dile getirdiği belirtildi.

8-ABD Temsilciler Meclisi Usul Komisyonu, tartışmalı geçen toplantıdan sonra Ermeni karar tasarısını Temsilciler MeclisiGenel Kurulu'na sevk etti.

9 - Belçika Milli Eğitim Bakanı, yaptığı yazılı açıklamada Rabıta'dan maaş aldıkları iddia edilen din dersi öğretmenlerinin maaşlarını bakanlığının verdiğini bildirdi.

10 - İranlı hacıların Mekke'de yol açtıkları kanlı olayların ardından İran'ın Suudi Arabistan ile ilişkileri hızla gerginleşirken Lübnan'da İran yanlısı İslami Cihad Örgütü Suudi Kraliyet ailesini ölümle tehdit etti.

11 - ABD Adalet Bakanı Edvvin Meese, ABC televizyonuna verdiği demeçte «İran'a silah satışı ve elde edilen gelirin bir bölümünün Nikaragua'da Contralara aktarılması olayında yasaların çiğnenmiş olduğunu» söyledi.

12 - Yüzden fazla Kırım Türkü, SSCB'nin başkenti Moskova'nınen büyük parkında anayurtları Kırım'a dönmek isteğiyle gösteri yaptılar.

13 - Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel'in İslami İşler Danışmanı Muhammed Şukeyr. kimliği belirlenemeyen silahlı kişilertarafından girişilen bir saldırı sonucu öldürüldü.

14 - Irak İçişleri Bakanı Saadum Şakir ve Ticaret Bakanı Hasan Ali Nasır görevlerinden alındı.

15 - Tunus'un Sus ve Monastır kentlerinde dün gece meydana gelen patlamalarda 13 turist yaralandı.

4 AĞUSTOS 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, yayınladığı bayram mesajında, «Bütün iç ve dış kışkırtmalara, bir yöremizde cereyan edenterör ve şekavet olaylarına rağmen ayaktayız ve geleceğe güvenlebakabiliyoruz» dedi.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü yayınladığı bayram mesajında, «Güvenlik, sağlık ve eğitim alanlarında yanlış yaklaşımlar enileri düzeylere ulaşmıştır. Karanlıklardan çıkış için tek umut sosyaldemokrat iktidardır» dedi.

3 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk yayınladığı bayram mesajında, «Milli gelir paylaşımmdaki adaletsizlikler yüzündenhalkımız giderek fakirleşmektedir. Bu durum ıslah edilmeli ve ulusumuz layık olduğu hayat düzeyine bir an önce kavuşturulmalıdır»dedi.

4 - Kapatılan CHP'nin Genel Başkanı Bülent Ecevit Ankara'daHalk Oylaması ile ilgili açıklamalarda bulundu.

5 - Federal Almanya emniyet dairesi görevlileri ve eyalet polisi, Federal Sorgu Hakimliği kararıyla PKK'ya yakın dernek ve lokaller ile dernek yöneticilerinin evlerinde geniş çaplı bir arama yaptılar.

6 - ABD'nin İran'a sattığı gizli silah satışından elde edilengelirin, Nikaragua'deki Contra gerillalarına aktarılmasıyla ilgili soruşturmayı yürüten Kongre Komisyonu, suçun Başkan Reagan'dadeğil, Beyaz Saray danışmalarında olduğunu bildirdi.

7 - Hollanda'nın Amsterdam ketinde Uluslararası Af Örgütübürosu 40 kadar bölücü tarafından basıldı.

8 - Sri Lanka'da yönetime karşı savaşan Tamil gerillalarından bir grup, ellerindeki silahları Sri Lanka'daki Hint silahlı kuvvetlerine teslim etti.

9 - Bulgaristan'da aşırı sıcaklardan 200 kişinin öldüğü bildirildi.

5 AĞUSTOS 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren yaz dönemi çalışmalarınısürdürdüğü Florya Köşkü'nde Başbakan Turgut Özal'ı kabul ederekbir süre görüştü.

2 - Başbakan Turgut Özal ve Ana Muhalefet Partisi GenelBaşkanı Erdal İnönü'nün bayram mesajları Ankara ve İstanbul Bayram Gazetelerinde yayımlandı.

3 - tstanbul Valisi Nevzat Ayaz, İstanbul'da 12 bin amir, memur ve polis görevlisi bulunduğunu açıklayarak, bu sayının en kısazamanda 18 bine çıkarılması gerektiğini söyledi.

4 - İran İslam Cumhuriyetinin Sesi Radyosu verdiği bir haberde, İran'ın Hürmüz Boğazı ve Umman Denizi'nde başlattığı tatbikatta Devrim Muhafızları'na «intihar saldırıları» eğitimi yaptırdığınıaçıkladı.

6 AĞUSTOS 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, yaz dönemi çalışmalarınısürdürdüğü İstanbul'da, Küçükyalı Çocuk Yuvası, Çapa Tıp Fakültesive Lösemili Çocuklar Vakfı'nda incelemelerde bulundu.

2 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un Ankara veİstanbul, DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit, MÇP Genel BaşkanıAbdülkerim Doğru ve IDP Genel Başkanı Aykut Edibali'nin AnkaraBayram Gazetesinde yazıları yayımlandı.

3 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 25 kişi öldü, 45 kişi yaralandı.

4 - İki bölücü grup, Federal Almanya'nın Hannover ve Frankfurt kentlerinde dün Türkiye ile Federal Almanya polisi aleyhindegösteri yaptı. Bölücü gruplar ayrıca, Hollanda, Belçika ve Fransa'dada gösteriler yaptılar. Federal Alman polisi, 27 Temmuz'da Köln'dekibir bölücü örgüte baskın düzenleyerek bazı yöneticilerini gözaltınaalmıştı.

5 - Şili'nin kuzeyindeki Çalama kentinde, Boing 737 tipi biryolcu uçağının inişe geçtiği sırada düşmesi sonucu iki kişi öldü, 10kişi yaralandı.

7 AĞUSTOS 1987

1 - Tunceli'nin Hozat ilçesinde cezaevine baskın düzenleyenbölücü çete mensupları iki eri şehit ettiler,

2 - TÜPRAŞ Batman rafinerisindeki ateş tutucu bacasınınfazla basınç nedeniyle yanarak devrilmesi sonucu rafinerinin 4 ünitesi devreden çıkarıldı.

3 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 14 kişi öldü.

4 - Türkiye'ye 1988 yılında verilecek askeri yardım miktarının 100-150 milyon dolar artırılmasını öngören ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu'nun kararı Ödenekler Komitesi tarafından benimsenmedi.

5 - Suudi Arabistan'ın Mekke şehrinde bulunan Türk hacılarından 24 kişi daha yaşlılık ve rahatsızlık sonucu hayatlarını kaybetti.

8 AĞUSTOS 1987

1 - SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar, Mersin'de referandumkonusunda açıklamalarda bulundu.

2 - Ankara'da üç ayrı davadan yargılanan ve hakkındaki hükümler diplomatik dokunulmazlığı bulunduğu gerekçesiyle bozulanÜrdün Büyükelçiliği İdari Memuru Adnan Musa Süleyman AmerinTürkiye'den ayrıldı.

3 - 9 günlük tatil süresince yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 80 kişi öldü.

4 - Sovyet Lideri Mihail Gorbaçov, Moskova'da yaptığı açıklamada, «Başkan kim olursa olsun Washington ile diyalogumuz sürecek» dedi.

5 - 5 Orta Amerika ülkesinin liderleri tarafından dün Guatemala'da imzalanan, bölgedeki iç savaşların son bulmasına yönelik barışanlaşması, Nikaragualı karşı devrimci bir örgüt tarafından desteklendi.

6 - Güney Kıbrıs'taki İngiliz üssü Piskobu'ya sabotaj girişiminde bulunuldu.

7 - Lübnan'ın kuzeyindeki Trablusşam kentinde bir roket mermisinin patlaması sonucu 7 kişi öldü.

9 AĞUSTOS 1987

1 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, milli eğitimde yapılacak değişiklikler konusunda açıklamalarda bulundu.

2 - Mardin'in Gercüş ilçesi yakınlarında güvenlik kuvvetleriyle silahlı çatışmaya giren 4 bölücü terörist ölü olarak ele geçirildi, çatışmada bir er de şehit oldu.

3 - Refah Partisi'nin düzenlediği «Temel Haklar ve Siyasi Yasaklar» konulu panele ANAP,RP,DSP,DYP ve SHP'den Genel BaşkanYardımcıları konuşmacı olarak katıldı.

4 - Türkiye Barolar Birliği'nin kuruluşunun 18. yıldönümü kutlandı.

5 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 13 kişi öldü.

6 - ABD Başkanı Ronald Reagan yaptığı açıklamada, «5 OrtaAmerika ülkesi tarafından imzalanan «barış plam'nm uygulanabilmesi için elinden geleni yapacağını» belirterek «Nikaragua'da Sandinist yönetime karşı silahlı mücadele veren Contralar'ın çıkarlarınazarar gelmesine göz yummayacağını» söyledi.

10 AĞUSTOS 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 1. Ordu Komutanlığı'na atanan Orgeneral Doğan Güreş ile 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Fikret Küpeli'yi ayı ayrı ziyaret etti.

2 - Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla liişkiler Müşaviri AliBarensel, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in siyasi hakların iadesi konusunda 6 Eylül Pazar günü yapılacak referandum öncesinde radyove TV'den 2 konuşma yapma hakkını kullanıp kullanmayacağı yolundaki soruları cevaplandırırken, «Sayın Cumhurbaşkanımız siyasi hakların iadesine ilişkin halkoylaması sırasında 12 Eylül Harekâtı tartışma konusu yapılmadığı sürece kanunda öngörülen radyo ve TV'den2 konuşma yapma haklarını kullanmaktan yana olmadıklarını dahaönce bir vesile ile dile getirmişlerdi» dedi.

3 - Başbakan Turgut Özal, bayram süresince İstanbul ve çevresinde sürdürdüğü gezi ve incelemelerini tamamlayarak Ankara'ya döndü.

4 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel,partisinin Gaziantep'teki delege seçimleri ve ilçe kongrelerinde,Gaziantep il örgütü karşısında başarısızlığa uğradığı yolundakihaberleri yalanlayarak, başarısızlığın söz konusu olmadığını söyledi.

5 - Tunceli'nin 3 mezrasını basan bir grup terörist 3 kişiyikurşuna dizerek öldürdü.

Bingöl'ün Genç ilçesine bağlı Soğukpmar Köyü yakınlarında güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 5 bölücü ölü olarak ele geçirilirken, 2 er de yaralandı.

Bu arada Mardin yöresinde güvenlik güçlerince son yirmi günde yapılan operasyonlarda çeşitli öldürme ve şiddet eylemlerinekatıldıkları belirlenen 19 kişi yakalandı.

Olağanüstü Hal Bölge Valiliği yayımladığı 11 nolu bildiriyle olayı duyururken, üç kişinin ayrılıkçı PKK militanlarmca veya yörededaha önce de bazı eylemler yapan TKP-ML Partizan Örgütüne mensup teröristlerce öldürüldüklerinin araştırıldığı bildirildi.

İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, helikopterle Tunceli'ye giderek, Tunceli Valisi Cengiz Bulut'tan dünkü eylemlerle Siğili biigi aldı. Öte yandan Olağanüstü Hal Bölge Valiliği Genel Sekreterliğin'ceda Mardin yöresinde yakalanan 19 kişi hakkında bir başka açıklamayapıldı.

6 - Gaziantep'teki açlık grevi 8. gününü doldururken, eylemlerini sürdüren hükümlülerin yakınları Ankara Güvenpark'ta toplanarak 2 günlük açlık grevine başladıklarını açıkladılar.

SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar, hükümlülerin yakınlarını Güvenpark'ta ziyaret ettikten sonra 3 tutuklu yakını ve bir grup gazeteciyle birlikte Adalet Bakanı Oltan Sungurlu-ile görüşmek üzereBakanlığa gitti. Adalet Bakanının hükümlülerin yakınlarını kabul etmemesi üzerine,, bir bölümünü gazetecilerin de izlediği görüşme sırasında, Sağlar, Adalet Bakanr'na Gaziantep Cezaevi ile ilgili şikayetleri iletti. Bakan Sungurlu ise, cezaevlerinde yaşanılan sorunlarıyakından bildiğini ve bunların giderilmesi için aralıksız çaba sarfedildiğini ayrıca cezaevlerinde baakı ve işkence olmadığını kaydederek cezaevlerindeki koşulların yakından görülebilmesi için Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'ne «Bir gazeteci heyeti oluşturulması» çağrısında bulunduklarını, ancak bu çağrının uygulamaya geçirilemediğini söyledi.

Öte yandan hükümlülerin yakınlarından oluşan 3 kişilik bir heyet de DYP Genel Merkezinde Genel Başkan Yardımcısı Baki Tuğile görüşerek, sorunlarını ilettiler.

Bu arada, İstanbul Bayrampaşa Cezaevi'nde hükümlü yakınlarının tutuklanmalarını protesto eden Mersin E Tipi Cezaevi'ndeki100 siyasi tutuklu ve hükümlü de 3 günlük açlık grevine başladılar.

7 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı aşırı sıcaklar nedeniyle 28 ilde «seferberlik» ilân ederken, Gaziantep'te «Tifo»nun yaygınlaşması üzerine çocuk hastanesine hasta sahipleri dışındakikişilerin girişleri yasaklandı.

Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mustafa Kalemli, Yankı Dergisi'nin sorularını cevaplandırırken Sağlık Şûrası'nın 1987'de yapılan toplantısında akupunktur tedavisinin gündeme geldiğini belirterek, 1988 yılı başlarında akupunktur uygulamasının denetim altınaalınacağını söyledi.

8 - Dış Politika Enstitüsü'nün davetlisi olarak dün Türkiye'yegelen ABD'li Cumhuriyetçi Senatör Mitch Mcconnel, Dışişleri Bakanı

Vahit Halefoğlu tarafından kabul edildikten sonra, TBMM'de TBMMBaşkan Vekili A. Halim Araş ile de görüşerek, Meclisin çalışmalarıhakkında bilgi aldı.

9 - DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit ve kapatılan CHP'ninGenel Başkanı ve eski Başbakanlardan Bülent Ecevit, Van'ın Ercişilçesinde halka hitaben birer konuşma yaptılar.

10 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in ertelenen ABD ziyareti,«Ermeni Tasarısının görüşülmesinin ABD Temsilciler Meclisi'ndereddedilmesi üzerine tekrar gündeme gelirken, Dışişleri BakanlığıSözcüsü Büyükelçi İnal Batu, «Bu konudaki takdirin CumhurbaşkanıKenan Evren'in kendisine ait olduğunu» bildirdi.

11 - Diyanet İşleri Başkanlığı Hac Dairesi Başkan VekiliAhmet Okuyan Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, bu yılhacca 85 bin kişinin gittiğini ve şu ana kadar 118 ölüm olayı meydana geldiğini söyledi. Geçen yıl hacca gidenlerin sayısı 40 bin, meydana gelen ölüm olayı ise 65 olarak belirlenmişti.

12 - Türk Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Baytaş, Türkiye'nin VVashginton Büyükelçisi Şükrü Elekdağ'a Ermeni Tasarısı'nın reddi için gösterdiği katkılardan dolayı bir kutlama mesajı gönderdi.

13 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in girişimiyle 1982 yılındaPakistan'dan Türkiye'ye gelerek Ceylanpınar'a yerleşen Türk asıllıAfgan göçmenleri 5 yıldan bu yana ilk kez, 6 Eylülde yapılacak halkoylamasında oy kullanacaklar. «Evet» ile «Hayır»ın ne anlama geldiğini bilmediklerini söyleyen göçmenler bu konuda kurs açılması istemiyle Kaymakamlığa başvuruda bulundular.

14 - SSK Genel Müdürlüğü, teşkilatına gönderdiği genelgeylesüper emeklilikte borçlanma başvurularını başlattı.

15 - Türk-İş'e bağlı Petrol-İş Sendikası ile Türk Kamu-Sen arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı.

16 - Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Poyraz, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, gübre fiyatlarına yüzde 16-62 oranında zam yapıldığını açıkladı.

17 - İstanbul Sirkeci ve Haydarpaşa garlarında çalışan demiryolu işçileri, sendika ile TÜHİS arasında varılan anlaşmayla sağlanan zamların yetersiz olduğu gerekçesiyle, sendikalarının merkezyöneticilerini protesto için öğle yemeklerini yemediler ve GenelMerkez Yöneticilerine birer protesto telgrafı çektiler.

18 - Türkiye'nin ilk özel döviz bürosu olan Merkez Döviz Ticaret A.Ş. Ankara'da fiilen çalışmaya başladı.

19 - Siirt'in Baykan ilçesinde ANAP İlçe kongresi öncesindepartililer arasında çıkan taşlı, sopalı kavgada 2 kişi yaralandı, 6 kişitutuklandı.

20 - Federal Almanya'da Türkiye aleyhine siyasi propagandayapan Halkın Kurtuluşu Örgütü üyesi Hasan Bulut adlı militan iznegeldiği Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde yakalandı.

21 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 19 kişi öldü, 136 kişi yaralandı.

22 - Federal Alman Televizyonu, yayınlarında Türkiye'de 6 Eylülde yapılacak siyasi yasaklılar için referandum konusuna geniş şekilde yer verdi.

23 - Kıbrıs Rum Kesimi'nde yayınlanan «Agon Gazetesi» Özalhükümetinin, Rum Yönetimi'nin silahlanmaya hız vereceğini kararlaştırmasından sonra Güney Kıbrıs'a silah satacak ülkeleri uyardığını, silah satacak ülkeler aleyhinde bazı tedbirler alacağını bildirdiğini, ancak bu tedbirleri açıklamadığını yayınlarken KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, «Kıbrıs'ta 13 yıldır barışın hüküm sürdüğünü», Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu'da, «Türkiyenin her zaman Rum'ların silahlanmalarının sakıncalarını bildirdiğini»söylediler.

24 - KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da tarihi Mevlevi Tekke Müzesi soyuldu. Soygunda tahrip edilen eserler arasında Şeyh Şamil'inderi üzerine çizilmiş ve dünyada tek olan resmi de bulunuyor.

25 - Fransa'da terör olaylarının artması ve göçmen sayısınıazaltma eğilimi sonucunda yabancıların ülkeye girişilerine yeni sınırlamalar getirildi. Yürürlüğe giren yeni uygulamaya göre, 3 aydandaha az bir süre Fransa'da kalmak isteyen yabancılar girişlerinde dönüş biletlerinin yanı sıra, geçimlerini sağlayabileceklerini belgeleyen kredi kartları ya da seyahat çekleri bulundurmak zorunda olacak.

26 - Bir Amerikan şirketi tarafından işletilen ve İran Petrolütaşıyan Panama bandıralı dev bir tanker, Basra Körfezi'nin hemendışında mayına çarptı.

Amerikan CBS TV'sine bir demeç veren ABD Savunma BakamCaspar Weinberger, ülkesinin Basra Körfezi'nde ateşkes isteyenBM Güvenlik Konseyi kararını henüz kabul etmediği için İran'a karşı ekonomik ve askeri yaptırım uygulanması yolundaki çabalarımsürdürdüğünü bildirirken, mayın konusunda da Tahran'ı i!k kez açıkça suçladı ve «geçtiğimiz günlerde Körfez'de imha edilen mayınların İran'a ait olduğunu» söyledi.

VVeinberger açıklamasında, ülkesinin, müttefiklerinden İran'a ticareti kesmelerini istediğini bildirirken, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu ise, konuya ilişkin açıklamasında, «ABD Türkiye'den resmi bir talepte bulunmamıştır» dedi.

27 - ABD Merkezi Haberalma Örgütü (CIA)'nın Hindistan Hükümetini devirmek istediği yolundaki haberlerin bu ülkenin kamuoyuna yansıması üzerine, iktidardaki Kongre Partisi taraftarlarınındüzenlediği CIA karşıtı gösterilerde çatışmalar çıktığı, Kalküta'da600 kadar göstericinin 2 otobüsü ateşe vermesi ve Amerikan Haberler Merkezi binasına saldırması üzerine müdahale eden polisinprotestocuları coplayarak, 130 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi.

28 - Bangladeş Devlet Başkanı Hüseyin Muhammed Erşad'kabinede değişiklik yaparak, 5 bakan ve 3 bakan yardımcısını görevlerinden aldı.

29 - Hizbuüah İslam Mücahit Örgütü Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Afgan biriiklarinin Kabil yönetimine karşı savaşanmücahitlera Paktia eyaletinin Urgun bölgesinde pusu kurması sonucunda 35 mücahidin öldüğü, 20'si'nin de yaralandığı bildirildi.

30 - Beyrut Radyosu, İsrail'in Güney Lübnan'a ikinci kez saldırdığını ve saldırıda 2 sivilin öldüğünü, 2'sinin de yaralandığını duyurdu.

31 - Cad birliklerinin, 1973 yılından beri Libya'nın denetimi altında bulunan ve «Auzu Şeridi» olarak anılan toprakları dün geri al-

masından sonra Libya'nın bölgedeki Cad mevzilerini bombalamayabaşladıkları bildirildi.

Bu arada Libya Dışişleri Bakanlığı da, BM Güvenlik Konseyi voAfrika Birliği Örgütü'ne birer mesaj yollayarak Çad'ı kınadı ve Cadbirliklerinin geri çekilmesini istedi.

32 - Hindistan'ın Pencap eyaletindeki Sihlerin dini lideri Darşan Singh, aşırı uçtaki Sihlerin ayrıhkçı etkinliklerini onaylamadığını bildirerek, görevinden ayrıldığını açıkladı.

33 - Atina'da Amerikalı subayları taşıyan bir servis otobüsüneyapılan bombalı saldırıda 4, Honduras'taki bir Amerikan üssü yakınlarında meydana gelen patlamada da 12 kişi yaralandı.

34 - Batı Berlin'deki İran Konsolosluğunda görevli 8 İranlı diplomat, terörist saldırı planları yapmalarından şüphelenilerek sınırdışı edildi.

35 - Güney Kore'de, iki büyük otomobil fabrikası, grevler nedeniyle üretimi durdururken, polisle grevci maden işçileri arasındaçatışma çıktı. Kara ve demiryollarına barikat kuran 3 bin işçiye polisin gözyaşartıcı bomba attığı ve 20 kadar işçinin de tutuklandığıbildirildi.

36 - Fransa'da yayınlanmakta olan Le Monde Gazetesi, SriLanka mahreçli bir haberinde Eeîam Tamil Kurtuluş Kaplanları Örgütü'nün kurucusu ve lideri Vellupiilai Probhakaran’ın, Tamillerehitaben yaptığı konuşmanın metnini yayınladı.

37 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nde ücret artışı ve daha iyi çalışma şartları istemiyle dün genel greve başlayan maden işçilerine295 bin işçinin daha katılması üzerine, grevci işçilerin sayısı 340bine ulaştı.

33 - Peru Devlet Başkanı Alan Garcia'nın Devletleştirme YasaTasarıs'nı Kongre'ye sunmasının ardından, Dünya Bankası, Peru'yakredi vermeyi durdurdu.

11 AĞUSTOS 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, YÖK Başkanı Prof. Dr. ihsanDoğramacı'yı Florya Deniz Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2 - Başbakan Turgut Özal Van'da yaptığı konuşmada referandum konusunda açıklamalarda bulundu.

3 - Türk Silahlı Kuvvetleri üst komuta kademelerinde yapılan atamalardan sonra diğer komuta kademelerinde de değişiklikler yapıldı. Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı'nda son olarak yapılan kaydırmalarla 152 general ve amiralin görev yerleri değiştirildi.

4 - Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy Antalya'da yaptığı konuşmada, «Son 3.5 yılda telefon alanında büyük atılımlar yapıldığını vePTT'nin bu alanda bir dünya rekoru kırdığını» söyledi.

5 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Türkiye'nin sıvı ve katı bütün gıda maddelerinde kabulettiği radyasyon sınırının, Batı ülkelerinin çok altında olduğunu»söyledi.

6 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut Erzincan'da yaptığı açıklamada, «Güneydoğu'daki bölücü eşkiyanın faaliyetlerinin önlenmesinde aşiret reislerine büyük görevler düşmektedir» dedi.

7 - Ulaştırma Bakanlığı Müşavirliği'ne iki öğretim üyesininatanması Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

8 - İstanbul Narkotik Büro elemanları, İran'dan Gaziantep'egetirdikleri eroini, yurtdışına kaçırmak isteyen ve Avrupa'da birçokuyuşturucu kaçakçılarıyla ilişkisi olduğu belirlenen 8 kişilik şebekeyi 49 kilo eroinle Silivri'de yakaladılar.

9 - Kapatılan CHP'nin Genel Başkanı Bülent Ecevit Ağrı'dayaptiği konuşmada çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

10 - Kanada'nm Vancouver kentinde düzenlenen Dünya Gençler Güreş Şampiyonası'na katılan Bulgar ekibinde bulunan 3 güreşçi gruptan ayrılarak kayboldular.

11 - Yunanistan'ın başkenti Atina'deki Heüsnikon Hava Üssünden 10 km. uzaklıkta sahil semti Kavur'daki Amerikan subay kulübünün bulunduğu Apollon Oteli'ne ve 9 Amerikalı askeri taşıyanaskeri minibüse dün düzenlenen bombalı saldırıyı «17 Kasım» adlıterör örgütü üslendi.

12 - ABD'deki Humeyni yanılıları, dün Los Angeles'te yaptıkları bir gösteri ile Mekke olayları konusunda Suudi Arabistan'ı suçladılar.

13 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nde 340 bin siyah maden işçisinin başlattığı genel grev sırasında işçilerle maden ocaklarındakikorumalar arasında çıkan çatışmada 16 kişi yaralandı.

14 - İsrail Savaş uçaklarının Lübnan'ı bombalamaları sonucunda 1 kişi öldü iki kişi yaralandı.

15 - Libya, Çad'ın Vadi - Dum, Unianga-Bekir, Auzu ve FayaLargeau bölgelerini bombaladı.

12 AĞUSTOS 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren 2 gün sürecek Trakya gezisine başladı. Trakya Üniversitesi, Hamidabad Santralının bazı bölümlerini ve Kapıkule Gümrük kapısını gezerek incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Evren, burada yurtdışından izne gelen işçilerin sorunlarını dinledi ve yetkililerden çalışmalar hakkında bilgialdı.

2 - Başbakan Turgut Özal, Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığıözel açıklamada, «Referandum sonucu ne olursa olsun, bu yıl seçim yapılcağını tahmin etmiyorum» dedi. Başbakan Özal açıklamasında aynca «Genel seçimlerin en erken Haziran ayında yapılabileceğini, icraatlarını normal seçim dönemine göre ayarladıklarını» belirti.

3 - Başbakan Turgut Özal ve Maliye ve Gümrük Bakanı A.Kurtcebe Alptemoçin, Milliyet Gazetesi'ne Vergi İadeleri hakkındaaçıklamada bulundular.

4 - Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevine atanan OrgeneralKemal Yamak, düzenlenen bir törenle Ege Ordu Komutanlığı görevini Korgeneral Muhittin Fisunoğlu'na devretti.

5 - ANAP Başkanlık Divanı Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığında toplanarak, referandum kampanyasıyla ilgili gelişmeleri görüştü.

6 - Devlet Bakanları Abdullah Tenekeci, Kazım Oksay Sağlıkve Sosyal Yardım Bakanı Mustafa Kalemli, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu ile Bayındırlık ve İskân BakanıSafa Giray Ankara'da biraraya gelerek, «Hükümetteki değişikliklere karşı ortak tavır alma konusunu» tartıştılar.

7 - Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, kamuoyunda Bedelli Askerlik Yasası olarak bilinen 3358 Sayılı Yasa'nınuygulanması ile ilgili esasların, askerlik şubelerine gönderildiğibildirildi.

8 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, 2yıllık Bakanlığı döneminde gerçekleştirdikleri hizmetleri ve eğitimsisteminde yapılan son değişiklikleri Milliyet Gazetesi'ne anlattı.

9 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğiu'na bir mektup göndererek, Ermeni Tasarısı konusundaTemsilciler IVÎeclisi'nde alınan son kararın, «Türk-ABD ilişkilerininönemini Kongre'nin de kavradığını gösterdiğini» söyledi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Shultz, 7Ağustos tarihli mektubunda tasarının görüşülmesinin reddedilmesinin bi!e «Çok önemli ve olağanüstü bir gelişme» olduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu gazetecilerinkonuya ilişkin sorularını cevaplandırırken, «Shultz'un mektubununönemli olduğunu» belirtti ve «Temsilciler Meclisi'nin bu kararı ileTürk Amerikan ilişkilerinin önemi iyice anlaşılmıştır.» dedi.

10 - İstanbul Siteler Polis Karakolu'na karşı girişilen bombalıve silahlı saldırıda 1 komiser muavini öldü, 1 polis memuru da ağıryaralandı.

BBC Yayın kurumunun Dünya Servisi Radyosu, İstanbul SitelerPolis Karakolu'nun basılması olayını bütün dünyaya duyurdu, İngilizradyosu, haberle ilgili kısa yorumunda, .Türkiye'de 1980 yılından buyana ilk defa, terörün kente indiğine dikkat çekti. '

11 - DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit ile kapatılan CHP'ninGenel Başkanı ve eski Başbakanlardan Bülent Ecevit Kars'ın İğdırilçesinde referandumla ilgili olarak halka hitaben birer konuşmayaptılar,

12 - Bir süre önce istifa eden Merkez Bankası Başkan Yardımcısı ve Başkan Vekili Zekeriya Yıldırım, görevinden hukuken ve fiilen ayrıldı.

13 - DYP Konya Milletvekili Salim Erel, İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut'un cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği önergede «ANAP Genel Başkan Başyardımcısı Mehmet Keçeciler'in Antalya Polisevi'nde ne hak ne sıfatla bulunduğunu» sordu.

14 - Eskişehir SHP Milletvekili Münir Sevinç, kurban derilerinin bazı öğrenci yurtları için toplatılmasına izin verdiği iddiası ileEskişehir Valisi Hanefi Demirko! hakkında Cumhuriyet Savcılığı'nasuç duyurusunda bulundu.

15 - Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 3 yıldan bu yana eylemlerde bulunan PKK'lı militanların sızmalarını önlemek amacıyla başlatılan yeni sınır belirleme ve fiziki önlem çalışmalarınaMardin'in Nusaybin İlçesine bağlı Şenyurt Bucağı'nda başlandı.

16 - Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık İstihbarat HarekâtDairesi Başkanı Atilla Aytek, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı ile uluslararası terör arasında bağlantı kuran ve BM'ce de kabul edilenTürk tezinden hareketle, Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde başlatılanoperasyonlara, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık İstihbarat Harekât Dairesi'ne bağlı ekiplerin de fiilen katıldığını bildirdi.

17 - Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü'nce yayınlanan genelgede Süper Emeklilik Yasası'na açıklık getirildi.

18 - Uluslararası Bankası'nın Bakırköy Şubesi'nde 160 milyonliralık dolandırıcılığın ortaya çıkması üzerine, Bakırköy Cumhuriyet Savcı Yardımcısı Yılmaz Kuyumcu olayla ilgili soruşturmanınbaşlatıldığını söyledi.

19 - İstanbul Ticaret Odası'nca yapılan açıklamada, toptan eşya fiyatlarındaki 7 aylık artış yüzde 21.8 olarak belirlendi.

20 - Vakıflar Bankası'nın Ankara Samanpazarı şubesi silahlıbir kişi tarafından soyuldu. Bankadan 582 bin lira alan silahlı kişikaçmaya çalışırken, güvenlik kuvvetleri tarafından yakalandı.

21 - Türk Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek,süper emeklilik kesintilerini eleştirirken, Türkiye Enerji Su ve Gazişçileri Sendikası Genel Başkanı Faruk Barut'ta Başbakan TurgutÖzal'a bir mektup göndererek, «yüzde 15 tutarında olağanüstü zam»talebinde bulundu.

22 - Kapatılan AP'nin Genel Başkanı ve eski BaşbakanlardanSüleyman Demirel, mektuplu referandum kampanyasını başlattı.Demirel kapatılan eski siyasi parti üyeleri ve DYP'4ilere 3 bin dolayında mektup göndererek, «Evet deyin, evet dedirtin» çağrısındabulundu.

23 - İstanbul'da uyuşturucu satan 6 kişilik Iran'lı grup istanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube ekiplerince yakalandı.

24 - Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen orman yangınlarında 600 dekar orman alanı yandı.

25 - Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 22 kişi öldü, 57 kişi yaralandı.

26 - Suudi Arabistan'da bulunan Türk hacılarından 26'sı aşırısıcaklar ve yaşlılıktan kaynaklanan nedenlerle yaşamlarını yitirdiler.

27 - Dünya Gençlik Güreş Şampiyonası'na katılmak üzere Kanada’ınn Vancouver kentinde birkaç gün önce kampı terkeden vebir daha kendilerinden haber alınamayan 3 Bulgar güreşçi, KanadaGöçmen Bürosu'na başvurarak iltica isteğinde bulundular.

28 - ABD Başkanı Ronald Reagan, TV'de halka hitaben bir konuşma yaparak, «Amerikan halkına karşı en üst düzeyde sorumlukişi olduğunu» belirterek, «İran-Contra skandalıyla ilgili olarak tümsorumluluğu üstlendiğini ve yardımcılarının kendisini korumamalarıgerektiğini» söyledi.

29 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nde 340 bin altın ve kömürmadeni işçisinin başlattıkları genel grev 4. gününe girerken, 86 sendika görevlisi tutuklandı.

Bu arada 4 ülkeyi kapsayan Afrika gelişinin ilk durağı olan Fildişi Kıyısı'nda gazetecilere bir demeç veren Kanada Dışişleri Bakanı Joe Clark, ırk ayrımı politikasına son verilmesi için Kanada'nınGüney Afrika'ya karşı bir dizi yaptırımı uygulamaya koyduğunu veyeni yatırımlara gideceğini bildirirken, bu ülkeyle ekonomik ve diplomatik ilişkilerini kesebileceklerini açıkladı.

30 - Sudan'Iı parlamenter Mohammed Salama, 10 bin Libyaakserinin Sudan topraklarına girerek, Sudan'ın Çad'la olan batı sınırında üslendiklerini açıkladı.

31 - Afrika ülkelerinden Mozambik'te sağcı gerillalar, dünülkenin güneyinde düzenledikleri bir saldırıda 72 kişiyi öldürdüler.

32 - Portekiz'de 19 Temmuzda yapılan seçimleri kazanan Sosyal Demokrat Parti'nin lideri Anibal Cavacode Silva, Devlet BaşkanıMario Soares tarafından yeni hükümeti kurmakla görevlendirildi.

33 - Nikaragua Devlet Başkanı Danie! Ortega, Guatemala'daimzalanan yeni barış planı gereği «Ulusal Arabuîuculuk Komisyonu» oluşturmak üzere kilise ve muhalefet liderleriyle görüşmelerine başladı.

34 - 1980 Mart'ında 41 Tunuslunun ölümüyle sonuçlanankatliama karışan Libyalı Muhammed Fudbani, Tunus'un Kafsa Kasabası'nda idam edildi.

35 - Cad ve Libya karşılıklı olarak yoğun diplomatik saldınbaşlattılar, Afrika Birliği Örgütü ve bazı Afrikalı liderlerin iki tarafaateşkes kabul ettirme çabalan sonuç vermezken, ABp Çad'ı, SSCBde Libya'yı desteklediğini açıkladı.

13 AĞUSTOS 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Lüleburgaz'da incelemelerdebulundu.

2- Başbakan Turgut Özai Samsun'da halka hitaben yaptığıkonuşmada çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

3 - Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Cezaevlerindeki eylemlerleÜgili açıklamalarda bulundu.

4 - İzmir Merkez İlçe Belediye Başkanı Süha Baykal AnavatanPartisinden istifa ettikten sonra İçişleri Bakanlığı tarafından Belediye Başkanlığı görevinden alındı. Belediye Başkanlığına İzmir Anakent Belediye Başkan Yardımcısı Av. Hüseyin Özdilek atandı.

5 - YÖK Başkanı Prof. İhsan Doğramacı, İstanbul Üniversitesi Tip Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Katırcıoğlu'nun istifa dilekçesinin kabul edildiğini söyledi.

6 - DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit ve eski BaşbakanlardanBülent Ecevit Kars ve Göle'de halka hitaben bir konuşma yaptılar.

7 - ABD Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Charlisle Tröst,Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Emin Göksan'ın resmi konuğuolarak Ankara'ya geldi.

8 - YÖK'ü protesto için İstanbul Üniversitesi önüne, üzerinde«YÖK'e hayır», «Öğrenci kıyımına son» yazılı siyah tabut bırakan11 öğrenciden tutuklu bulunan 7'si çıkarıldıkları İstanbul DGM'deserbest bırakıldılar.

9 - Sağlık ve Sosyal Yardım eski bakanlarından ve AnkaraÜniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Nusret Karasu Ankara'da öldü.

10 - Ankara'daki Şili Büyükelçiliği, Türk üniversite öğrencileri arasında «Kültür Hazinesi Türkiye» konulu bir fotoğraf yarışmasıaçtı.

11 - Hafta başında, Umman Körfezi'nde ABD şirketine ait Panama bandıralı bir süper tankerin mayına çarpması ve İran'ın BM

Güvenlik Konseyi'nin, savaşın sona erdirilmesine ilişkin karar taşansına «muğla» bir cevap vererek ABD'yi eleştirmesinin ardından,Tahran ve Washington karşılıklı suçlamalarını sürdürürken, İranBatı'yı yeniden terörist eylemlere başvurmakla tehdit etti.

12 - Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich GenscherBonn'da yaptığı açıklamada, topraklarındaki Pershing-IA füzeleridolayısıyla, süper güçler arasında kısa ve orta menzilli nükleer füzelerin sökülmesi konusunda bir anlaşmaya varılmasına engel olmaya çalışmadıklarını bildirdi.

13 - Şili'de diktatör Augusto Pinochet liderliğindeki cunta,sürgünde yaşayan ve aralarında Şilili yazar Ariel Dorfman'ın da bulunduğu 21 kişiye ülkeye dönme izni verdi.

14 - Dominik Cumhuriyeti'nde hükümet, Devlet Başkanı Joaquin Balaguer'in isteği üzerine istifa etti.

15 - Güney Kore'nin başkenti Seul'de 2000 kadar grevci işçi ilepolis arasında çatışma çıktı.

14 AĞUSTOS 1987

1 - Başbakan Turgut özal istanbul Harbiye Orduevi'nde. Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, DPT Yabancı Sermaye Dairesi yetkilileri ve THY Genel Müdürü Yılmaz Oral'ın da katıldığı «Ulaştırma»konulu basma kapalı bir toplantı düzenledi.

2 - Bitlis, Muş ve Adıyaman illeri «kritik görünümlü» olarakdeğerlendirilerek Başbakan Turgut Özal’ın onayı ile Olağanüstü HalBölge Valiliği'ne bağlandı.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, İstanbul Kazlıçeşme'degreve giden işçilerle görüşerek sorunları hakkında bilgi aldı.

4 - Adalet Bakanı Oltan Sungurlu Cumhuriyet Savcılıklarınagönderdiği genelgede tutuklu ve hükümlülere iyi davranılmasmı istedi.

5 - Hakkari'nin Çukurca ilçesine bağlı Çınarlı köyü Sarpmezrasında devriye gezen Jandarma birliklerine sınırın Irak tarafından ateş açılması sonucu iki asker yaralandı.

6 - Türk-İş'e bağlı Petrol-İş Sendikası'nın Türkiye Gübre Sanayi A.Ş.'ne (TÜGSAŞ) ait işyerlerinde grev kararı almasından sonra, işveren sendikası KİPLAS Lokavt kararı aldı.

7 - Konya Valisi Kemal Katıtaş Konya'da öldü.

8 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nde 6 gün önce greve başlayan siyah maden işçileri ile polis arasında çıkan çatışmada 57 kişfyaralandı.

9 - Uganda'da hükümete karşı savaşan Uganda Halk Cephesiaskeri kanadı, Uganda Halk Ordusu'na bağlı gerillaların hükümetaskerlerine kurdukları pusuda 28 askeri öldürdüklerini bildirdi.

10 - Güney Kore'nin başkenti Seul'un havaalanı yakınlarındaki bir kimyasal madde deposunda meydana gelen patlamada 4 kişiöldü, 63 kişi yaralandı.

11 - El Salvador Devlet Başkanı Jose Napoleon Duarte'ninKüba Devlet Başkanı Fidel Castro ile yaptığı görüşmede Orta Amerika'da yabancı askeri danışmaların varlığına son verilmesi konusunda görüş birliğine vardıkları bildirildi.

15 AĞUSTOS 1987

1 - Başbakan Turgut Özal İstanbul'un çeşitli yerlerinde incelemelerde bulundu,

2 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu'nün süper emeklilik konusundaki açıklamaları Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

3 - Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramlral Emin Göksan'ın davetlisi olarak Türkiye'de bulunan ABD Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral C.A.H. Tröst Kuzey Deniz Saha Komutanlığı'nı ziyaret etti.

4 - DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit Ankara'da yaptığı açıkiamada, «Özal Güneydoğu'da üreticiyi aracıların sömürüsüne terketti» dedi.

5 - Coşkun Ulusoy'un Halk Bankası Genel Müdüriüğü'neatanmasıyla ilgili karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

6 - Petrol-İş Sendikası Birinci Bölgesel Temsilciler Kurulutoplantısında 6 Eylülde yapılacak halk oylamasında siyasi yasakların kalkması için «evet» denilmesi kararlaştırıldı.

7 - Mardin'in Suriye sınırı ile bitişik İlkadım köyünde güvenlik kuvvetleriyle silahlı çatışmaya giren bölücü teröristlerden ikisiölü olarak ele geçirildi.

8 - Kars'ın Kağızman ilçesine bağlı Altıngeyik Köyü'nde yapımı tamamlanan 71 afet konutu törenle hak sahiplerine dağıtıldı.

9 - Yemen Arap Cumhuriyeti, Türkiye tarafından büyükelçiolarak atanan Verşan Şentürkler için istenen agremanı geri çevirdi.

10 -Sovyet Resmi Haber Ajansı TASS tarafından Sovyetler Birliği'nde bu ay içinde gerçekleştirilen bir yeraltı nükleer denemesinden sonra atmosfere bir miktar gaz sızdığı açıklandı.

11 - Irak hava kuvvetlerine ait savaş uçakları ve helikopterlerinin İran mevzilerine 126 kez saldırarak ağır hasar verdikleriIrak tarafından açıklandı.

12 - Suudi Arabistan'ın Basra Körfezi kıyısında bulunan birsıvı gaz yükleme tesisinde meydana gelen patlamada 22 kişi öldü,15 kişi yaralandı.

13 - Birleşik Arap Emirlikleri'nin Fuceyra Umanının 16 kilometre açığında seyir halinde olan bir tanker ikmal gemisi mayınaçarparak battı.

14 - Güney Kore'de iki maden kasabasında grevci maden işçileri ile polis arasında çatışma çıktı.

15 - Cad Genelkurmay Başkanlığı'nca yapılan açıklamada, Cadve Libya birlikleri arasında Çad'ın Auzu kasabası yakınlarında meydana gelen çatışmalarda 150 Libyalı’ınn öldüğü bildirildi.

16 - Yeni Zelanda'da yapılan genel seçimleri, Başbakan DavidLange'in başkanı bulunduğu İşçi Partisi kazandı.

16 AĞUSTOS 1987

1 - Başbakan Turgut Özal İstanbul'a yaptığı gezi sırasında Kuzey Haliç Kolektörü ve Teletaş’ın Dudullu tesislerinin temelini attı.

2 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk Ankara'da yaptığıaçıklamada, «216 bin 432 kişinin yoklama kaçağı, 18 bin 395 kişininise bakaya durumda bulunduğunu» söyledi.

3 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Olağanüstü Hal Koordinasyon Kurulu'nun Ankara'daki toplantısında yaptığı konuşmada,«Ülke güvenliğine yönelik her türlü tehdit ve tehlikeyi tam zamanında ve yerine karşılayabilmek, her şeyden önce sıhhatli, güvenlive zamanında yapılacak istihbaratın sağlanmasına bağlı bulunmaktadır» dedi.

4 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem TaşçıoğluAnkara'da çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

5 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk Nevşehir'de referandumla ilgili açıklamalarda bulundu.

6 - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, İzmir'de düzenlenen «Demokrasi ve Hür Sendikacılık» konferansında yaptığı konuşmada, «Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'nın yasaksız bir demokrasiden yana olmadığını» belirterek «Yasaklı demokrasi Sayın Başbakan'ın gelecek garantisidir» dedi.

7 - Mardin'in Derik ilçesine bağlı Ulutaş Köyü Kelek mezrasında iki köy korucusu kimliği belirlenemeyen kişilerce öldürüldü.

8 - Kapatılan AP'nin Genel Başkanı Süleyman Demirel Tekirdağ ve Kırklareli'de referandumla ilgili açıklamalarda bulundu.

9 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 17 kişi öldü.

10 - İran ile Sovyetler Birliği'nin, İran petrolünü Karadenizetaşıyacak boru hattı yapımı konusunda anlaşma imzaladıkları bildirildi.

11 - Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, İsrail Başbakanıİzak Şarnir'in bölgesel bir barış konferansı toplanması önerisinireddetti.

12 - Filipinler'de yönetime karşı savaşan komünist gerillalarile güvenlik güçleri arasında son iki günde meydana gelen çatışmalarda 18 kişi öldü.

17 AĞUSTOS 1987

1 - Başbakan Turgut özal, Balıkesir ve Bursa'da referandumla ilgili konuşmalar yaptı.

2 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, CumhuriyetSavcılığı'na başvurarak, TRT Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu üyeleri hakkında «görevlerini kötüye kullandıkları» iddiasıyla kamu davası açılmasını istedi.

3 - Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığınca yapılan açıklamada, Temmuz ayında toptan fiyatların yüzde 1.8, geçinme indekslerininde Ankara'da yüzde 1.7, İstanbul'da ise yüzde 2.4 arttığı bildirildi.

4 - İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Başkanı MuharremKarslı yaptığı açıklamada, «Yatırımcıların karar verirken şirketleri vehisse senetlerini iyi tanıyan uzmanlara danışmalarını» istedi.

5 - Eski Başbakanlardan ve kapatılan AP'nin Genel BaşkanıSüleyman Demirel, Edirne ve Çanakkale illerinde referandumla ilgilikonuşmalar yaptı.

6 - Pakistan Devlet Başkanı Ziya ÜI-Hak, Mimar Vedat Dalokay ile Türk-Pakistan Kültür ve Dostluk Cemiyeti Başkanı MehmetÖnder'i «nişanla» ödüllendirdi.

7 - ABD ve İran arasındaki söz düellosu sürerken, İran'ın, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez De Cuellar'ı savaşla ilgili incelemeler yapmak üzere İran'a davet ettiği bildirildi.

8 - 1941 yılından beri tutuklu bulunan Nazi savaş suçlusu veHitler'in yakın arkadaşı Rudolf Hess tutuklu bulunduğu Batı Berlin'de Spandau Cezaevi'nde öldü,

9 - Filipinler'de Müslüman isyancılar, dokuz gün önce Mindanao Adasında, kaçırdıkları 16 öğrenci ve üniversite görevlisini serbest bıraktıklarını bildirdiler.

10 - ABD'nin Detroit kentindeki Metropolitan Havaalanı'ndankalkan DC-9 tipi bir yolcu uçağının, kalkışından kısa bir süre sonrahavaalanı yakınındaki bir otoyola düşmesi sonucu 154 kişi öldü.

18 AĞUSTOS 1987

1 - SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar Ankara'da yaptığı açıklamada, «Özal'ın poiitakası sürdüğü sürece enfalasyonun önüne geçmek imkânsızdır» dedi.

2 - Kapatılan CHP'nin Genel Başkanı Bülent Ecevit, Antakyave İskenderun'da referandumla ilgili konuşmalar yaptı.

3 - Kanada'nın Vancouver ketinde düzenlenen Dünya GençlerGüreş Şampiyonası'na katılan Bulgaristan Milli Takımı'nm ülkesinedönmesi sırasında kafileyi terk ederek ortadan kaybolan güreşçi İlyas Şükrüyev Türkiye'ye sığınma talebinde bulundu.

4 - Batı Trakyalı 14 Türk, Edirne'nin Karaağaç bölgesindenTürkiye-Yunanistan sınırın! geçerek Türkiye'ye sığınma talebindebulundular.

5 - Bulgaristan'da toplanan Ulusal Meclis, Merkez Komitesinin Temmuz ayında aldığı kararlar doğrultusunda hükümette önemlideğişiklikler yaptı.

6 - Sri Lanka'da Tamillerle barış anlaşması imzalanmasınakarşı çıkan Sinhali gruplarının Sri Lanka Parlamentosu'na saldırmasısonucu Başbakan Ranasinghe Premadasa, 6 bakan ve 15 parlamenter yaralanırken bir parlamenterin öldürüldüğü bildirildi.

7 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta iki aydır rehin tutulan Amerikalı gazeteci Charles Glass kaçmayı başararak Suriye makamlarına sığındı.

19 AĞUSTOS 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, «satmak amacıyla esrarbulundurmak» suçundan Sinop Ağır Ceza Mahkemesi'nce 8 yıl 4 ayhapis cezasına çarptırılan 82 yaşındaki Hasan Polat'ın cezasını affetti.

2 - Adana'da, Türkiye-Irak ikinci petrol boru hattı açılış töreninde Başbakan Turgut Özal ve Irak Petrol Bakanı Hüssam El Çelebibirer konuşma yaparak boru hattının önemini anlattılar.

Başbakan Turgut Özal, daha sonra Gaziantep'e geçerek halkahitaben bir konuşma yaptı.

3 - Türkiye Cumhııriyeti'nin kurucusu Kemal Atatürk'ün naaşmm bulunduğu Anıtkabir'de gece yangın çıktı. Yangının MuhafızBirliği'ne bağlı er ve erbaşların kaldığı binada güçlü bir patlamaylabaşladığı, bildirildi.

4 - Siirt'in Eruh ilçesine bağlı Kılıçkaya köyü Milan mezrasına dün gece baskın düzenleyen PKK'lı teröristler, 3'ü köy korucusu14'ü çocuk 25 kişiyi öldürüp 30 kişiyi yaraladılar Hakkâri'nin Uludere ilçesi Işıkveren köyü yakınlarında da teröristlerce yola yerleştirilen mayının patlaması sonucu 2 er şehit oldu, 1 üsteğmenle 3 erde yaralandı. Elazığ-Tatvan demiryoluna yerleştirilen patlayıcı maddelerin infilak etmesi sonucunda da yük treni ve demiryolu hasargördü, olayda can kaybı olmadı.

5 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Siirt'in Eruh İlçesine bağlı Milan mezrasında PKK'lı teröristlerce girişilen katliamdan sonrabölgeye giderek incelemeler ve denetlemelerde bulundu.

6 - Adalet Bakanlığı ile Basın Yayın ve Enformasyon GenelMüdürlüğü'nün işbirliğiyle cezaevlerinde incelemelerde bulunan gazeteci heyeti, Şanlıurfa yarıaçık ve kapalı cezaevlerini gezdiler.

7 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü İnal Batu, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nun ABDDışişleri Bakanı Georges Shultz'a gönderdiği cevabi nitelikteki mektup hakkında bilgi verdi. İnal Batu, «Mektupta, sözde Ermeni soykırımı karar tasarısının ABD Temsilciler Meclisi'nde görüşülmeden reddedilmesi dolayısıyla memnuniyetlerimiz belirtildi» .dedi.

8 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Van ve Erciş'tehaika hitaben birer konuşma yaptı.

9 - Danıştay Nöbetçi Dairesi, İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alınan Marmaris Belediye Başkanı Muharrem Elgin ile ilgili kararı oy birliği ile durdurdu.

10 - Ankara Basın Savcılığı, 5 Temmuz'da yaptıkları «Referandumda evet» oyu verilmesini içeren açıklamaları nedeniyle ÇağdaşGazeteciler Derneği, Parlamento Muhabirleri Derneği, MülkiyelilerBirliği, Türkiye Ziraatçılar Derneği ve İnsan Hakları Derneği yöneticileri hakkında soruşturma açtı.

11 - DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan, Ankara'dayaptığı açıklamada, demokrasinin hazmedemeyeceği hiçbir yasağınyanında olmadıklarını söyleyerek «Sırası geldiğinde düşünce suçlarıyla da mücadele edeceğiz» dedi.

12 - Migros işyerlerinde işverenle, Tez-Koop İş Sendikası'nmbir süredir sürdürülen görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlandı. Taraflar arasındaki pazarlığın son aşamasında da istenilen ücret artışlarıve Sosyal haklardaki artışlarda anlaşmaya varılamadı.

13 - TEK, Devlet Su İşleri, Elektrik Etüd İdaresi, İller Bankası,ve Simel işyerlerinde çalışan 85 bin işçiyi kapsayan Toplu iş sözleşmesi törenle imzalandı.

14 - Yunanistan'dan kaçan Batı Trakya'lı 7 Türk daha, Türkiye'den iltica talebinde bulundu.

15 -İsrail ve Sovyetler Birliği arasında doğrudan haberleşmehattı kurulacağı bildirildi. İsrail yetkilileri bu kararın, iki ülke arasında 20 yıldır kesik olan diplomatik ilişkilerin yeniden kurulması vedüzenli siyasi temaslara başlanması yolunda bir adım olarak yorumlanabileceğini belirttiler.

16 - İran'la Irak arasındaki çarpışmalar yeniden yoğunlaşırken,ABD savaş gemileri eşliğinde Kuveyt'e ait üçüncü petrol tankerlerikonvoyunun, Hürmüz Boğazı'ndan geçerek Basra Körfezi'ne girdiğibildirildi.

17 - Güney Afrika'da, siyah maden işçilerinin grevinde meydana gelen şiddet olaylarını azaltmak amacıyla Maden İşçileri Sendikası ile işveren Anglo-American şirketi arasındaki görüşmeler kesildi.

18 - Bangladeş'te polis ve hükümet karşıtları arasında çıkançatışmalarda 100 den fazla kişinin yaralandığı bildirildi.

19 - Sri Lanka'da dün parlamento binasına düzenlenen ve Başbakan Premedasa ile 6 bakan ve 15 parlamenterin yaralanmasına,bir parlamenterin de ölümüne yol açan sabotajla ilgili olarak 6 kişinin tutuklandığı bildirildi.

20 - Güney Kore'de çeşitli sektörlerdeki onbinlerce işçiningrevi sürerken, Ulsan kentinde işçi ile polis arasında çıkan çatışmada 21 kişi yaralandı.

20 AĞUSTOS 1987

1 - Başbakan Turgut Özal, ABD Başkanı Ronald Reagan'a birmesaj göndererek Ermeni karar tasarısının Temsilciler Meclisi'ndereddedilmesinde yönetimin takındığı tavır için teşekkür etti. Özalmesajında, ABD yönetiminin ikili ilişkileri etkileyen diğer pürüzleringiderilmesi için de aynı kararlılığı göstermesini istedi.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Ankara'da bir açıklamayaparak referandumda «evet» oyu vereceklerini açıklayan 5 dernekyöneticisi hakkında dava açılmasını «Skandal» olarak niteledi. İnönüdava açmaya kalkmak inanılır bir şey değildir» dedi. Erdal İnönü düsan Hakları Derneği Başkanının da bulunmasını «İnsan haklarını savunan derneğin sayın başkanı, insan hakları görüşünü açıkladı diyedava açmaya kalkmak inanılır bir şey değildir» dedi. Erdal İnönü düzenlediği basın toplantısında DSP ile birleşme ve referandum konularında da açıklamalarda bulundu.

3 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, Türkiye Liglerinin referandum sonrasına ertelendiğini açıkladı.

4 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Hakkari, Başkale ve Yüksekova'da halka hitaben yaptığı konuşmalarda hükümetinDoğu Bölgesinde meydana gelen olaylar karşısında takındığı tavrıeleştirerek, İçişleri Bakanı'nı istifaya çağırdı.

5 - YÖK Başkanı Prof. Dr. İhsan Doğramacı, İzmir'de Ege veDokuz Eylül Üniversiteleri rektörlerini ziyaret ederek çalışmalarıhakkında bilgi aldı.

6 - Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Muammer Elçin, Ankara'dabir açıklama yaparak, yasakları konusunda halkoylaması yapılacakolan eski başbakanlardan Süleyman Demirel ve Bülent Ecevit'in siyasi partilerin radyo ve televizyonda yapacakları propaganda konuşmaları sırasında ekrana çıkamayacaklarını bildirdi.

7 - ABC Dergisi Yazı İşleri Müdürü Hasan Ürel, -1 Mayıs»yazısında komünizm propagandası yaptığı iddiasıyla yargılandığıAnkara DGM'de beraat etti.

8 - Migros'un İstanbul'daki merkezi ve deposu ile 29 mağazasında grev uygulaması başladı. Tez-Koop İş Sendikası Genel Başkanı Kenan Gürbüz Migros'un Aksaray mağazasında grevi başlatırkenyaptığı konuşmada «İşçinin emeğine saygı duyulmasını sağlamadakararlıyız» dedi.

9 - Eski Başbakanlardan Süleyman Demirel, İzmit'te halka hitaben bir konuşma yaparak, Özal hükümetini eleştirdi.

10 - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri ve Savunma Bakanı Kenan Atakol, Lefkoşa'da bir demeç vererek Fransa'nın KıbrısRum Yönetimine silah satmasını kınadı.

11 - Romanya'nın Başkenti Bükreş'te, Romanya Devlet Başkanı Nikolai Çavuşesku ile İsrail Başbakanı İzak Şamir arasında yapılan görüşmeler sonucunda, Ortadoğu'da barış sağlanması konusundaki görüş farklılıklarının giderilemediği bildirildi.

12 - Orta Amerika Barış Plam'nı görüşecek olan, El Salvador,Nikaragua, Kosta Rika, Guatemala ve Honduras'ın Dışişleri Bakanları El Salvador'un başkenti San Salvador'da görüşmelere başladılar.

13 - Basra Körfezi'nde Yugoslavya bandıralı bir şilebin saldırıya uğradığı ve İran hücumbotları tarafından durdurularak, arandığıbildirildi. Bölgedeki gemicilik kaynaklan, saldırıya uğrayan Yugoslavya bandıralı şilebin daha sonra Dubai'ye vardığını belirttiler.

14 - İran Meclis Başkanı Haşimi Rafsancani'nin, ABD'nin İsrailve Kuveyt'e baskı yapması durumunda Lübnan'da bulunan rehinelerle, İsrail ve Kuveyt'teki Şii tutukluların takas edilmesi konusundaki çağrısına, ABD yönetimi kesin bir dille ret cevabı verdi.

21 AĞUSTOS 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Çanakkale, Gökçeada veBozcaada'da incelemelerde bulundu.

2 - Başbakan Turgut Özal Erzurum'da düzenlenen mitingdehükümet çalışmalarıyla ilgili bir konuşma yaptı. Ayrıca Hürriyet Gazetesinde de Başbakan Özal'ın referandumla ilgili açıklamaları yayımlandı.

3 - Kocaelispor, Bursaspor, Ünyespor ve Yozgatspor'un, futbolliglerinin 3 hafta süreyle ertelenmesine karşı çıkarak «yürütmeyidurdurma» kararı almaları üzerine, SHP Genel Başkanı Erdal İnönüDYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve DSP Grup Başkan Vekili Sururi Bayka! çeşitli açıklamalarda bulundular. SHP Genel Başkanı Erdal İnönü konuyla ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada;«Başbakan Özal'ın referandumda hayır çıkarmak için sporu da politikaya karıştırdığını» belirterek «Bu anlayış yarın, öbürgün kesilen elektriklerinizin gelmesini istiyorsanız referandumda hayır verin anlamındadır» dedi.

4 - Genelkurmay Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada,askeri ceza ve tutukevlerinin, basın ve kamuoyunun bilgi ihtiyacınıkarşılamak üzere önümüzdeki haftalarda basın mensuplarına gezdirileceği bildirildi.

5 - SHP, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yasası'sındadeğişiklik yapan hükümlerin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

6 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Van ve Hakkari'de yaptığı referandum gezisi sırasında Van'da düzenlediği basıntoplantısında, «Hükümetin evet propagandası yaptıkları gerekçesiyle bazı memurları başka bölgelere sürdüğünü, bazı işçilere ise tazminatlarının verilmediğini» iddia etti.

7 - Giresun'da, Avrupa Topluluğu ülkelerince istenen fındıkların tahlili için Atom Enerjisi Araştırma Kurumu tarafından radyasyon tahlil labaratuvarı kuruldu.

8 - Kaçak olarak Yunanistan'a geçmek isteyen iki kişi Edirne'de yakalandı.

9 - Türk Tabibler Birliği Genel Sekreteri Dr. Uğur Cilasun Ankara'da yaptığı açıklamada, «Sarılık ve tifo gibi bulaşıcı hastalıklarınsorumlusu belediyelerdir» dedi.

10 - İran Savaş Enformasyon Bakanı Kemal Harazi, TahranRadyosu'nda yaptığı açıklamada, «İran'ın kendi güvenliğini korumakiçin Körfez'e mayın döşediğini» söyledi.

11 - Güney Afrika'da grevci işçilerle güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmada 1 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.

12 - Bangladeş'te Muson yağmurlarından meydana gelen sellerde 475 kişi öldü.

11 - Nikaragua'da yönetime karşı savaşan Conîralar'ın liderleri, El Salvador Devlet Başkanı Jose Napoleon Duarte'nin hazırladığıve Nikaragua ile El Salvador'da yönetime karşı savaşan örgütlerin,yönetimler ile görüşmelere başlamalarını öngören barış planını kabul ettiklerini açıkladılar.

12 - Federal Almanya'da, 17 Ağustos'ta ölen Adolf Hitler'inyardımcısı Rudolf Hess lehine gösteri yapan 78 Neo-Nazi Alman tutuklandı.

23 AĞUSTOS 1987

1 - Başbakan Turgut Özal, Zonguldak'ta halka hitaben yaptığıkonuşmada 12 Eylül öncesini eleştirerek, yasakları getiren Anayasayı övdü.

2 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu,Cumhuriyet gazetesine bir açıklama yaparak, «gençlerin kılık kıyafetlerine dikkat etmeleri gerektiğini» söyledi.

3 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Tunceli'nin Mazgirt ilçesiAkpazar bucağında, özel idare ve belediye ortaklığı ile kurulanTunceli Gıda Sanayi'nin açılışını yaptı.

4 - Adalet Bakanlığı ile Basın Yayın ve Enformasyon GenelMüdürlüğünün işbirliğiyle cezaevlerinde incelemelerde bulunan gazeteci heyeti, Sağmalcılar Ceza ve Tutukevini gezdiler. Öte yandancezaevlerindeki uygulamaları protesto için İzmir'de Hasan TahsinAnıtı önünde «Açlık grevi» başlatan tutuklu ve hükümlü yakınları polis tarafından zor kullanılarak dağıtıldı ve 15 kişi gözaltına alındı.Olay üzerine SHP İl Örgütü, bir bildiri yayımlayarak polisin davranışını «İnsanlık dışı» olarak niteledi.

Öte yandan insan Hakları Derneği Başkanı Nevzat Helvacı, gazetecilerin cezaevlerine yaptıkları gezinin göstermelik olduğunu veTürkiye'deki cezaevlerinin genelini temsil etmediğini belirterek«Askeri cezaevlerine yapılacak gezilere biz de katılmak istiyoruz»dedi.

5 - DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit ve eski BaşbakanlardanBülent Ecevit Sivas'ta halka hitaben birer konuşma yaptılar.

6 - Açık bulunan Ankara ve Trabzon Sağlık ve Sosyal YardımMüdürlüklerine yapılan yeni atamalar Resmi Gazete'de yayımlandı

7 - ANAP Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Özdemir, partisinin Uşak'ta yapılan genişletilmiş 6. Bölge toplantısında yaptığı konuşmada, ANAP'ın şu dönemde büyük bir sınavdan geçtiğini söyledi.

8 - DSP'deki muhalefetin liderlerinden Celal Kürkoğlu, Ankara'da 600 parti kurucusundan 43'ünün katıldığı kurucular kurulunda yeniden Genel Başkanlığa seçildi.

9 - SHP Genel Sekreter Yardımcısı Ayhan Fırat Ankara'daParti Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında ANAP iktidarını eleştirerek, haksız kazanç sağlayanları kınadı.

10 - Eski Başbakanlardan ve kapatılan AP'nin Genel BaşkanıSüleyman Demirel Balıkesir ve Zonguldak'ta halka hitaben birer konuşma yaptı.

11 - Kapatılan MSP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Erzurum Gazeteciler Cemiyetinde bir basın toplantısı düzenleyerek,Doğu illeri gezisi hakkında bilgiler verdi, ve Özal hükümetini eleştirdi.

12 - Kapatılan MHP'nin Genel Başkanı Alparslan Türkeş, MCP'nin Kahramanmaraş'ta düzenlediği açıkhava mitinginde bir konuşma yaptı.

13 - Toplumca Kurtuluş ve Çağdaş Yol dergilerinin düzenlediği«referandum bir aldatmaca» konulu toplantı İstanbul'da yapıldı.

14 - Dünya Güreş Şampiyonası için Fransa'ya giden Türk Milli Güreş Takımı Paris havaalanında beklerken, yakınlarında bir bomba bulundu. Güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirilen patlayıcı maddenin Türk kafilesine yönelik olup olmadığı henüz kesinlik kazanmadı.

15 - Irak, İran'ın ekonomik ve sanayi hedeflerine karşı havasaldırılarını yoğunlaştırırken, Suudi Arabistan, Arap ülkelerinin İranla diplomatik ilişikiyi kesmelerini istedi. Bu arada, Basra Körfezi'ndeki gerginlik üzerine, ABD'nin çevik kuvvetlerini Kıbrıs'taki İngilizüslerine, 6. Filo'yu da Güney Kıbrıs açıklarına sevk ettiği bildirildi.

16 - Filistin Kurtuluş Örgütü FKÖ lideri Yaser Arafat, örgütünün Lübnan temsilcisi aZid Vehbi'yi görevden aldı.

17 - Sovyetler Birliği ve Mitler Almanyası arasında imzalananLitvanya Cumhuriyeti'nin Sovyetler'e kalmasını öngören anlaşmanın 48. Yıldönümü nedeniyle, Litvanyalılar tarafından protesto gösterileri yapıldı. Sovyetler Birliği yetkilileri gösterileri Batı'nın kışkırttığını söyledi.

18 - El Salvador, Guatemala, Honduras, Kostarika ve Nikaragua arasında 7 Ağustosta imzalanan Barış Planı Anlaşmasının yürürlüğe konmasını denetlemek üzere uluslararası bir komisyon kuruldu.

19 - Bangladeş Devlet Başkanı Hüseyin Muhammed Erşad son13 yıl içinde meydana gelen en şiddetli sel felaketi nedeniyle 300'den fazla kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi.

20 - Filipinler'de Bacolad yakınlarındaki bir kasabaya saldırankomünist gerillalar 5 kişiyi öldürdü, 3 kişiyi de yaraladı. Saldırı Genelkurmay Başkanı Fide! Ramos tarafından da doğrulandı.

21 - Panama'da Temmuz ayında hükümet karşıtı protesto gösterileri sırasında kapatılan radyo istasyonları ve gazetelerin açılması için başkent Panama City'de yalnızca kadınların katıldığı gösteriyürüyüşü, Devlet Başkanı Eric Ârîuro Delvvalle'nin hükümeti aleyhine daha önceki gösterileri de düzenleyen «Yurttaşlar Kampanyası»grubu tarafından gerçekleştirildi.

24 AĞUSTOS 1987

1 - Türkiye'nin ABD Kongresi'nde daha iyi tanınması için yoğunlaştırılan girişimler çerçevesinde Türkiye'ye davet edilen 13 kişilik Temsilciler Meclisi heyeti Ankara'da temaslarına başladı. TürkDemokrasi Vakfı tarafından davet edilen heyet, Dışişleri BakanıVahit Halefoğlu ve TBMM Başkanı Necmettin Karaduman tarafındankabul edildiler.

2 - Başbakan ve ANAP Genel Başkanı Turgut Özal, Afyon'dahalka hitaben bir konuşma yaptı. Daha sonra İsparta'ya geçen Özal,burada mavi «evet» afişleri ve protestolarla karşılaştı. Polis göstericileri dağıtırken olaylar çıktı, 17 kişi gözaltına alındı. Özal halka hitaben bir konuşma yaptıktan sonra Burdur'a geçti.

Eski Başbakanlardan Süleyman Demirel Isparta'daki olaylar konusunda Denizli'de bir açıklama yaparak, DYP'lilerin hiçbir şekildeprovakasyona gelmeyeceklerini belirtti.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Çorum'da halka hitabenyaptığı konuşmada halkın Özal'ı da Demirel'i de istemediğini,ama demokrasi için evet oyu vereceğini söyledi.

4 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, futbol maçlarının durdurulmasına politikanın karıştırılmadığmı söyledi.

5 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Taşköprü Boyabat, Gerze ve Sinop'ta halka hitaben birer konuşma yaptı.

6 - Refah Partisi Genel Başkanı Ahmet Tekdal, Trabzon İl Örgütünde düzenlediği basın toplantısında Özal hükümetini eleştirdi.

7 - Açık bulunan Maliye ve Gümrük Bakanlığı Gelirler GenelMüdürlüğü, Bingöl Milli Eğitim Gençlik ve Spor Müdürlüğü, TrabzonAkçaabat Milli Eğitim Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile Bayındırlıkve İskan Bakanlığı Müşavirliklerine ait atama kararları Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

8 - Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kararı uyarınca, 259hakim, 183 savcı ve 30 idari yargı görevlisi olmak üzere toplam472 hukukçunun terfi ederek bir üst dereceye yükselmeleri ResmiGazete'de yayımlandı.

9 - ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında muhalefet partilerini eleştirdi.

10 - DSP kurucularından 43'ünün katılmasıyla Pazar günü yapılan Kurucular Kurulu toplantısında bir kez daha muhalif grubun Genel Başkan seçtiği Celal Kürkoğlu, toplantılarıyla ilgili belgeleriCumhuriyet Savcılığı'na verdi.

11 - DSP Genel Başkan Yardımcılarından Murtaza Celikel, Konya'da bir basın toplantısı düzenleyerek, TRT'nin hükümet yanlısı, tutumunu eleştirdi

12 - Adalet Bakanlığı'nın izniyle cezaevlerinde incelemelerdebulunan bir grup gazeteci, 38 kişinin açlık grevi yaptığı Bartın ÖzelCezaevini gezerek hükümlülerle görüştüler.

13 - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Diyarbakır'da kurulutüm sendikaların başkan ve temsilcilerinin katıldığı toplantıda birkonuşma yaparak 6 Eylülde «evet» diyeceklerini yineledi.

14 - 35 bin demiryolu işçisini kapsayan toplusözleşme Ankara'da imzalandı. İmza töreninde Demiryol-İş Sendikası Genel Başkanı Mehmet Acıdereli bir konuşma, yaptı.

15 - 2. Boğaz Köprüsü inşaatında aralarında işyeri temsilcisinin de bulunduğu 30 işçinin işine tazminatsız olarak son verildi.

16 - Haci Bektaşi Veü'nin 742. ölüm yıldönümü nedeniyle düzenlenen halk ozanları yarışmasında ozan Rehberi birinci oldu.

17 - Eski Başbakanlardan Süleyman Demirel, Afyon, Uşak veDenizli'de halka hitaben birer konuşma yaptı.

18 - Cezaevlerindeki yakınları için İzmir Konak Meydam'ndaoturma eylemi yapan ve daha sonra gözaltına alınan 15 tutuklu vehükümlü yakınından 6'sı İzmir DMG tarafından tutuklandı.

19 - Milliyet gazetesinde yer alan bir habere göre, Hakkâri'ninŞemdinli ilçesine bağlı Yeşilova yöresinde geçen hafta içinde Türkiye sınırını geçen 80 İranlı askerin yakalandığı bildirildi.

20 - Kuveyt Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Süleyman Macid ElŞahin, Kuveyt'te Milliyet gazetesine verdiği demeçte, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Körfez ülkeleri arasında büyük saygınlığı veetkinliği olduğunu, Evren'in ağırlığını koyması halinde, Körfez sorununun çözümünün büyük ölçüde kolaylaşacağını söyledi.

21 - Başbakan Turgut Özal'a İran Başbakanı Mir Hüseyin Musavi'nin özel mesajını getiren İran Başbakan Yardımcısı Ali RızaMuayyeri, Tahran'da Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada,«İran'ın Türkiye'den özel bir talebi olmadığını» söyledi.

22 - Kendilerine «Türkiye'deki Siyasi Mahkumlarla DayanışmaKomitesi» adını veren bir grup Alman, Batı Berlin'de SağmalcılarCezaevi'nde «ölüm orucu» tutan hükümlüleri desteklemek amacıylaüç günlük «sembolik açlık grevi» yaptı.

23 - İran'a ait bir hücumbot Körfez'de ilerleyen Kuveyt tankerlerinin önünü keserken, tankerlere eşlik eden ABD savaş gemilerinin İran hücumbotunu bölgeden uzaklaştırdığı, ayrıca iki tekneye uyarı ateşi açtığı bildirildi.

24 - Irkçı beyaz azınlık yönetimindeki Güney Afrika Cumhuriyeti'nde Angola-American Corp Şirketine ait altın madenlerindeçalışan 7 bin siyah işçi, işverenin işbaşı yapma çağrısına uymamaları üzerine işten atıldılar.

25 - Yunanistan'ın Hollanda'dan NF-5 tipi avcı bombardımanuçağı satın alacağı açıklandı.

25 AĞUSTOS 1987

1 - Başbakan Turgut Özal Sivas ve Erzincan'da halka hitabenbirer konuşma yaptı.

Turgut Özal, ayrıca İran Başbakanı Mir Hüseyin Musavi'ninözel temsilcisi Ali Rıza Muayyeri'yi Ankara'da kabul etti. Özal,Muayyeri ile yapılan görüşmede Körfez gerginliği ve bölge ülkeleriarasındaki ilişkilerin ele alındığını söyledi. Daha sonra bir basıntoplantısı düzenleyen özel temsilci, Ankara'daki temasları sırasındaTürkiye'nin «arabuluculuk rolü» üstlenmesi konusunun görüşülmediğini bildirdi.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Samsun'da bir basın toplantısı düzenleyerek, Özal hükümetini ve İsparta'daki olaylarla ilgilitutumunu eleştirdi. İnönü daha sonra Samsun ve Ordu'ya bağlı ilçelerde halka hitaben konuşmalar yaptı.

3 - Kültür ve Turizm Bakanı Mesut Yılmaz, Mozaik Müzesiile Topkapı Sarayı Müzesi Silah Seksiyonu'nu törenle hizmete açtı.

4 - Giresun'daki incelemelerini sürdüren Adalet BakanıOltan Sungurlu, belediye binasında bir basın toplantısı düzenleyerek, hakim ve savcı açığını kapatmak için yeni formüller düşünüldüğünü söyledi.

5 - KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, 56. Uluslararası İzmirFuarı'nm açılışı için İzmir'e geldi. Eroğlu, Vali Vecdi Gönül, AnakentBelediye Başkanı Burhan Özfatura ve Gazeteciler Cemiyeti Başkanıİsmail Sivri'yi ziyaret etti.

6 - Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde görülen TKEP davası karara bağlandı. Mahkeme 4 sanığa 4 yıl 2'şer ay hapis cezası verdi.

İktibas dergisi Yazı İşleri Müdürü Ercüment Özkan ile BirleşimDağıtım Yayınevi sahibi Metin Özer şeriat propagandası yaptıklarıiddiasıyla Ankara DMG'de yargılandılar.

7 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, referandum için mücadelenin kurallara göre yapılması gerektiğini, ancak hükümetin bu kurallara uymadığını belirtti.

8 - Adalet Bakanlığı'nın İzniyle cezaevlerinde incelemelerdebulunan bir grup gazeteci, Mamak Askeri Cezaevini gezerek, Cezaevi müdürü ve hükümlüler ile görüştüler.

9 - PKK'lı bölücü teröristler, Siirt'in Şırnak ve Mardin'in Cizre ilçelerinde dün bir köy ile iki şantiyeyi basarak 4 kişiyi kaçırdılar.

10 - Türk-İş 7. Bölge Temsilciliği tarafından düzenlenen «Demokrasi ve Hür Sendikacılık» konulu konferansa katılmak üzere Diyarbakır'a giden Türk İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, OlağanüstüHal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu'nu ziyaret ederek son günlerdeteröristlerce sık sık basılan şantiyelerin sıkı biçimde korunmasınıistedi.

11 - Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek,Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e gönderdiği mektupta, Etibank'a bağlıSeydişehir Alüminyum Tesisleriyle Antalya Ferro Krom Tesisleri'nde56 gündür süren grevler konusunda bilgi sundu.

12 - Türk Demokrasi Vakfı'nm konuğu olarak Ankara'ya gelenABD Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Partili üyeleri Jerry Huckabyve Thomas Foglietta ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, Ankara'daki temaslar hakkında bilgiler verdiler, Kongre üyeleri, TürkAmerikan ilişkilerindeki sorunları genel hatlarıyla bildiklerini, ancak Türkiye'ye gelmekle bu sorunların önemini daha canlı bir şekilde gördüklerini ifade ettiler.

13 - Amerika'nın Sesi Radyosu (VOA), ABD-Türkiye ilişkilerinin değerlendirildiği bir program yayımladı.

14 - ANAP Yozgat Milletvekili Mükerrem Hiç partisinden istifaetti.

15 - Suudi Arabistan İçişleri Bakanı Prens Nayef, Cidde'de düzenlediği basın toplantısında, kutsal yerlere ya da petrol üretim alanlarına karşı İran tarafından yöneltilecek bir saldırı girişimininSuudi Arabistan kuvvetleri tarafından bastırılacağını söyledi.

16 - Halen Fransa'nın başkenti Paris'te sürgünde yaşayanİran'ın eski Devlet Başkanı Ebul Hasan Beni Sadr New York Timesgazetesine verdiği demeçte, İran'ın Suudi Arabistan'la bir çatışmaortamı yaratmaya çalıştığını söyledi.

17 - Cad, dün ülkenin kuzeyindeki Ounianga Kebir bölgesindeLibya'ya ait bir Mirage savaş uçağının düşürüldüğünü bildirdi.

26 AĞUSTOS 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren İstanbul Ticaret Odası'nı ziyaret ederek, Yönetim Kurulu Başkanı Nuh Kuşçulu'dan çalışmalarıhakkında bilgi aldı.

2 - 56. Uluslararası İzmir Fuarı, Başbakan Turgut Özal'ın konuşmasıyla açıldı. Turgut Özal, konuşması sırasında bir grup dinleyici tarafından protesto edildi.

Başbakan Turgut Özal'ın İsparta mitiginde meydana gelen olaylarla ilgili soruşturmanın sağlıklı yürütülmesi amacıyla İsparta Emniyet Müdürü Reşat Vural ve Asayiş Şube Müdürü Mehmet Yemenicioğlu görevinden alındı. Reşat Vural'ın yerine geçici olarak RizeEmniyet Müdürü Aslan Şaroğlu atandı.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Trabzon'da halka hitaben bir konuşma yaptı. İnönü, vatandaşların, yasakların kalkması için evet oyu kullanmalarını istedi.

4 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Adana'nın Ceyhan, ilçesi ile Antakya ve ilçelerinde halka hitaben birer konuşmayaptı.

5 - DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit, kapatılan CHP'nin GenelBaşkanı ve eski Başbakanlardan Bülent Ecevit, Niğde'nin Aksaray,Konya'nın Ereğli ve Karaman ilçelerinde halka hitaben birer konuşma yaptılar.

6 - Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde yakalanan ve sayılarının95'e yükseldiği bildirilen İran askerlerinin iran'a iade edildiği açıklandı.

7 - Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu, Cumhuriyet gazetesinin Doğu bölgesindeki PKK olaylarına karşı alınacak önlemlerle ilgili sorularını cevaplandırdı.

8 - Türkiye İş Bankasının 63. kuruluş yıldönümü kutlandı.

9, - Suudi Arabistan Kralı Fahd, İzmir Fuarına katılmak üzereTürkiye'ye gelen Sanayi Bakanı Abdülaziz El Zemin aracılığı ile Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e bir mesaj gönderdi.

10 - Kapatılan AP'nin Genel Başkanı ve eski Başbakanlardan Süleyman Demirel, Kayseri'de halka hitaben bir konuşma yaparak, işçi, köylü ve memurun sıkıntı içinde olduğunu, milletin aşevlerinemuhtaç edildiğini söyledi.

11 - Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel MüdürYardımcısı Atilla Erbil Ankara'da yaptığı açıklamada, yeni öğretimyılında Yurtkur'a bağlı yurtlara 35 bin 374 üniversite öğrencisininalınacağını söyledi.

12 - Birleşmiş Milletler Dernekleri Dünya Federasyonu'nunKanada'nın başkenti Ottovva'da yapılan 31. Genel Kurulunda, SBF eski öğretim üyesi Doç. Dr. Haluk Gerger yönetim kurulu üyeliğineseçildi. Haluk Gerger, 41 yıllık aradan sonra federasyon yönetim kurulu üyeliğine seçilen ilk Türk oldu.

27 AĞUSTOS 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, yaz dönemi çalışmalarınınikinci bölümünü sürdürdüğü İstanbul'daki çalışmalarını tamamlayarakAnkara'ya döndü.

2 - Başbakan Turgut Özal, TV'de yayımlanan İcraatın İçindenprogramında, «Bugün daha ileri, daha çağdaş, daha modern bir Türkiye'nin temellerinin atılmakta olduğunu» söyledi. Başbakan Özalayrıca, Kütahya ve Eskişehir'de halka birer konuşma yaptı.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Rize'de halka hitaben yaptığı konuşmada, referandum sonrası erken seçimin gündeme gelebileceğini söyledi.

4 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hazırlanan «ilkokullarda 6 yaş uygulaması» Resmi Gazete'de yayımlanarakyürürlüğe girdi.

5 - Kültür ve Turizm Bakanlığfmn özel tiyatrolara yapacağıyardımları belirlemek için toplanan değerlendirme kurulunun kararıaçıklandı. Bakanlığın özel tiyatrolara vereceği 10 milyon liralık yardımdan Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Ankara Sanat Tiyatrosu, DostlarTiyatrosu ile Kenter Sinemacılık ve Tiyatroculuk A.Ş. yararlanacak.

6 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk Mardin'de halkahitaben bir konuşma yaptı.

7 - Diyarbakır'ın Hazro ilçesini basan PKK'lı teröristler, birastsubayı şehit ederek savcılık, cezaevi ve sağlık ocağını da kurşunladılar. Mardin'in Derik ilçesine bağlı Çayönü'ne baskın yapanbölücüler iki kişiyi kaçırmak isteyince çatışma çıktı, bir terörist öldürüldü. Siirt'in Şırnak ilçesine bağlı Anılmış köyüne baskın düzenleyen teröristler de dokuz korucunun silahlarını alarak kaçtılar. Ayrıca Adıyaman'ın Çelikhan ilçesi yakınlarındaki Cad barajı şantiyesini basan teröristler, iş makinalarını tahrip ettiler.

8 - Adalet Bakanlığı'nın izniyle cezaevlerinde incelemelerdebulunan bir grup gazeteci İstanbul Metris Askeri Cezaevi'ni gezdiler. Öte yandan, cezaevlerindeki yaşama şartlarını protesto amacıyla bir süredir devam eden açlık grevlerine, Eskişehir Özel Tip veAnkara Merkez Kapalı Cezaevlerindeki mahkumlar da katıldılar.

9 - Ankara Büyükşehir Belediyesi, Gaziosmanpaşa semtindeki Hemşeri Sokağı'nın adını «Filistin Sokağı» olarak değiştirdi. Addeğiştirme törenine FKÖ Ankara Temsilcisi Abu Firaz'da katıldı.

10 - İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, İran'ın, Irak Devlet Başkanı SaddamHüseyin'in devrilmesi amacına ulaşıncaya kadar savaşı sürdüreceğini söyledi.

11 - ABD Başkanı Ronaid Reagan, Sovyetler Birliği'ne çağrıdabulunarak orta menzilli füzeleri kapsayan silahsızlanma anlaşmasının derhal imzalanmasını ve Moskova'nın Glasnost politikasının askeri alanda da uygulanmasını isteyerek üç somut istekte bulundu.

Sovyetler Birliği, ABD Başkanı Ronaid Reagan'ın silahsızlanmakonusundaki tavrını kınarken, Sovyet Dışişleri Bakan YardımcısıVladimir Petrovski, VVashington'un, Mihail Gorbaçov'un, BM Güvenlik Konseyi'nde silahsızlanma konulu bir toplantı yapılması önerisini reddetmesini eleştirdi.

12 - Yunanistan'ın Pire Kentinde 2 bin kişi, ABD 6. Filosu'ndan3 savaş gemisinin Pire limanına yaptığı ziyareti protesto amacıylagösteriler yaptı.

13 - Güney Kore Başbakanı Kim Chung-Yul, yaptığı açıklamada, bir aydır ülkeyi etkileyen grev dalgasının sorumlusunun solcugüçler olduğunu iddia ederek, grevler sırasında meydana gelen şiddet olaylarına daha fazla göz yummayacaklarını söyledi.

14 - Nikaragua yönetimi tarafından ABD Dışişleri Bakanı George Shultz'a gönderilen notada, «ABD'nin 7 Ağustos Guatemala'da5 Orta Amerika devleti tarafından imzalanan barış anlaşmasına darbe indirmeye yönelik bir politika izlediği ve böylece Orta Amerikahalklarının barış umutlarını söndürmek istediği» kaydedildi.

15 - Filipinler'de Devlet Başkanı Corazon Aquino'ya karşı başarısız bir darbe girişimi yapıldı. Olaydan sonra Aquino'nun iyi olduğu, çarpışmalarda çok sayıda kişinin öldüğü bildirildi.

16 - Pakistan'ın Karaçi kentinde son iki gündür Muhacirler ilePencaplar arasında devam eden çatışmalarda ölü sayısının 18'e yükseldiği bildirildi.

17 - Güney Afrikalı siyah maden işçileri 18 gündür sürdürdükleri grevi sona erdirmeleri için beyaz işverenin sunduğu önerilerireddederek, greve devam kararı aldılar. Ulusal Maden İşçileri Sendikasının (NÜM) lideri Cyril Ramaphosa düzenlediği basın toplantısında, talepleri yerine getirilinceye kadar grevi sürdürecekleriniaçıkladı.

28 AĞUSTOS 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Genelkurmay Başkanı Necip Torumtay'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek, kendisini Türk Silahlı Kuvvetleri'nde gösterdiği başarılardan dolayı kutladı ve «TürkSilahlı Kuvvetleri Altın Şeref Madalyası» verdi.

2 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'ın çeşitli konulardaki açıklaması Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

3 - Başbakan Turgut Özal Ankara'da yapımı tamamlanan Kocatepe Camii'nin açılışını yaptı.

4 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu'nunmilli eğitim konusundaki açıklaması Güneş Gazetesi'nde yayımlandı.

5 - Dışişleri Bakanlığı Dış Politika Enstitüsü'nün davetlisi olarak Türkiye'ye gelen ABD Kongresi'nin iki üyesi, Ermeni sorunuile ilgili bilgileri, «kendilerine daha yakın çalıştıkları için Ermenilerden öğrendiklerini» belirterek «Türk halkının Ermeni konusunda neler düşünüp hissettiklerini Türkiye'ye geldikten sonra daha iyi anladık. Bundan böyle bu konuyla ilgili Amerikan Senatosu'nda yapılacak görüşmelerde Türk görüşü lehine çalışacağız» dediler.

6 - Uluslararası İzmir Fuarı'nm açılışına katılmak üzere Türkiye'de bulunan Suudi Arabistan Sanayi Bakanı Abdülaziz El Zeminİzmir'de yaptığı açıklamada, «İran ile olan sorunlarını kendi başlarına çözebileceklerini» belirterek «Hiçbir ülkenin arabuluculuğuna ihtiyacımız yok» dedi.

7 - Adana ve Mersin'de eylem hazırlığı yaparken 3 tabancave gizli dokümanlarla yakalanan 14 PKK militanının yargılanmalarına Malatya DMG'de başlandı.

8 - Türkiye Gazeteciler Sendikası ile Türkiye Gazete Sahipleri Sendikası arasında sürdürülen toplu sözleşmede anlaşma sağlandı.

9 - 17 Firmaya ait 344 ilaca yüzde 5 ile yüzde 22 arasındadeğişen oranda zam yapıldı.

10 - İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti'nin Körfez Savaşıile ilgili açıklaması Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

11 - Fransa'nın Clermont-Ferrand kentinde yapılan Dünya Güreş Şampiyonasında Türk güreşçisi Ahmet Ak Dünya üçüncüsü oldu.

12 - ABD Başkanı Ronald Reagan, 7 Ağustos'ta imzalanan Orta Amerika Barış Planı'nm sonuçları alınıncaya kadar Contra gerillalarına yardımın sürmesi için çalışacaklarını açıkladı.

13 - Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, İran'a yaptırım uygulaması yolundaki ABD önerisini erteleyerek, Perez De Cuellar'aTahran yönetimiyle görüşmelerini sürdürmesi için biraz daha zamantanımayı kararlaştırdı.

14 - Avrupa'daki yeşil partilerin 300 kadar temsilcisi, ortaksorunlarını tartışmak ve stratejileri ile ideolojilerini gözden geçirmek amacıyla üç günlük bir konferans için İsveç'in başkenti Stockholm'da biraraya geldiler.

15 - Yunanistan Dışişleri Bakanı Karolos Papulias Suriye'yegitti.

16 - ABD'li film yönetmeni John Huston öldü.

29 AĞUSTOS 1987

1 - Başbakan Turgut Özal Kayseri ve Kahramanmaraş'ta yaptiğı konuşmalarda referandum konusuna da değindi.

2 - Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, «Orgeneral Necip Torumtay’ın diğer NATO Askeri Komite üyesi genelkurmay başkanlarıyla birlikte İtalya ve Yunanistan'ı içine alan ziyaretekatılacağı, özel bir temasın söz konusu olmadığı» bildirildi.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü İstanbul Kartal'da yaptığıkonuşmada, «Halka yasaklan oylatmanın yanlış olduğunu» belirterek «Halk bunun cezasını seçim meydanında verir. Özal'ı bir dahaseçmeyecek biliyoruz» dedi.

4 - İçişleri Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan, 6 Eylül halkoylamasında «evet» kampanyası açan Türk-İş ilebağlı sendikalar hakkında «tahkikat» açılmasını istedi.

5 - Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu Diyarbakır'da yaptığı açıklamada, «Bölücü eşkiyaya karşı mücadele veren güvenlik kuvvetlerinin görev yapma sisteminin değiştirildiğini» belirterek «Bölgenin güvenliği konusunda önümüzdeki bir yıl içinde çokönemli mesafe alacağız» dedi.

6 - Türk-İş Seydişehir'de grevleri destekleme mitingi düzenledi.

7 - Yaklaşık iki aydır grev yapılan Seydişehir Alüminyum vsAntalya Ferro Krom tesislerinde toplu iş sözleşmesi imzalandı.

8 - Kapatılan AP'nin Genel Başkanı ve eski Başbakanlardan Süleyman Demirel Samsun'da, kapatılan CHP'nin Genel Başkanı Bülent Ecevit Zonguldak'ta referandumla ilgili konuşmalar yaptılar.

9 - ABD Senatosu çoğunluk lideri Demokrat Parti SenatörYardımcılarından Richard Amato Ankara'da yaptığı açıklamada, «Türkiye ile Amerika arasındaki sorunların daha çok karşılıklı yanlış algılamalardan kaynaklandığını» söyledi.

10 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 24 kişi öldü, 29 kişi yaralandı.

11 - Filipinier'de Devlet Başkanı Corazon Aquino'ya başarısızbir darbe girişiminde bulunan ve hükümet birlikleri ile çatışmayagiren darbecilerin etkisiz hale getirildiği ve ülkede durumun kontrolaltına alındığı bildirildi.

12 - Lübnan'ın kuzeyindeki Trablusşam kentinde meydana çelen iki ayrı patlamada 2 kişi öldü, 23 kişi yaralandı.

30 AĞUSTOS 1987

1 - 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Silahlı Kuvvetler Günü, tümTürkiye'de, KKTC'de ve dış temsilciliklerde törenle kutlandı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımlandı.

2 - Bakanlar Kurulu, Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığındaAnkara'da toplandı. Başbakan Özal, toplantıdan sonra yaptığı konuşmada, yurt gezilerini değerlendirdiklerini söyledi.

3 - Siyasi partilerin, radyo ve televizyonda yapacakları konuşmaların ilki yayımlandı. İlk konuşmayı Başbakan Turgut Özal,psrtisi adına yaptı.

4 - PKK'lı teröristler, Diyarbakır'ın Dicle ilçesine bağlı Başköy'ün Çaylıdere mezrasına düzenledikleri baskında üç kişiyi öldürdüler, 4 kişiyi de yaraladılar,

5 - Refah Partisi Genel Başkanı Ahmet Tekdal, Adana'nın Osmaniye ilçesinde başlattığı bölge toplantısında bir konuşma yaptı.Toplantıya, Adana, İçel, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Hatay illeriyle ilçe örgütlerinin yöneticileri katıldı.

6 - Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu, son ikiyıl içinde 1200 TIR'ın Urfa, Gaziantep ve Mardin illerini kapsayanüçgen içinde kayboluşu hakkında basında çıkan haberler üzerinebir açıklama yaptı.

7 - Kara Harp Okulu 1986-87 yılı mezunları Ankara'da HavaHarp Okulu mezunları İstanbul'da törenle diplomalarını aldılar.

8 - Çeşitli cezaevlerindeki yaşama şartlarını protesto amacıyla başlatılan açlık grevleri sürerken, siyasi tutuklu ve hükümlüyakınları da «TBMM'ye yürüyüş» eylemine İstanbul'dan başladılar.

9 - Eski Başbakanlardan Süleyman Demirel, Ankara'nın Sincan ilçesinde halka hitaben bir konuşma yaptı.

10 - Kapatılan MSP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Kütahya'da halka hitaben bir konuşma yaptı.

11 - Yunanistan'da yayımlanan To Vima gazetesi ve İngilterede yayımlanan Observer gazetesinde, Türkiye'de 6 Eylüi'de yapılacak referandum konusunda haber ve yorumlar yer aldı.

12 - Irak uçaklarının, İran'ın Harg adasındaki petrol dolum tesisleri ile bir tankere saldırması üzerine İran, Basra kentindeki petro! ve sanayi tesislerini top ateşine tuttu. Bu arada Kuveyt tankerlerinden oluşan yeni bir konvoyun Körfez'e girdiği bildirildi.

13 - «Ulusal Kadınlar Günü» dolayısıyla askeri erkan ve yabancı ülke diplomatlarına bir konuşma yapan Filipinler Devlet BaşkanıCorazon Aquino, geçen Cuma günü yapılan darbe girişiminin, kendisini ve ailesini hedef aldığını söyledi.

14 - İtalya'nın başkenti Roma'da yapılan 11. Dünya AtletizmŞampiyonasında Kanadalı atlet Ben Johnson, 100 metre finalinde9.83'lük derecesiyle dünya rekoru kırarken, bayanlar yüksek atlamadaBulgar Atlet Stefka Kostadinova'da 2.09'lık derecesiyle dünya rekoru kırdı.

15 - Amerikalı sinema oyuncusu Lee Marvin, Arizona eyaletinin Tucson kentinde öldü.

31 AĞUSTOS 1987

1 - Deniz Harp Okulu 1986-87 yılı mezunları İstanbul'da törenle diplomalarını aldı. Törene Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMMBaşkanı Necmettin Karaduman, Başbakan Turgut Özal ve Genelkurmay Başkanı Necip Torumtay katıldı.

2 - Birleşik Arap Emiri Şeyh Zayed Bin Sultan Al Nahayan,özel bir ziyaret için İstanbul'a geldi. Cumhurbaşkanı Kenan Evren,karşılama töreninden sonra El Nahayan ile Atatürk Havalimanı'ndabir süre görüştü.

3 - Başbakan Turgut Özal, İsveç ve Dantmarka radyolarına birer demeç vererek, referandum konusunda açıklamalarda bulundu.

4 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Tercüman gazetesinin referandum konusundaki sorularını cevaplandırdı.

5 - Halkoylaması nedeniyle radyo ve televizyonda ikinci konuşmayı DSP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Özdalga yaptı.

6 - Adalet Bakanîığı'nm izniyle cezaevlerinde incelemelerdebulunan bir grup gazeteci, Erzincan 1 ve 2 Numaralı Özel Tip Askeri Cezaevlerini gezerek, tutuklu ve hükümlülerle görüştüler.

Cezaevlerindeki «Baskı ve işkenceleri» protesto etmek ve isteklerini TBMM'ye bildirmek için Ankara'ya yürüyen tutuklu ve hükümlü yakınları yürüyüşün ikinci gününde Eskişehir'e geldiler.

7 - Türk-İş'in düzenlediği «Demokrasi ve Hür Sendikacılık» konulu konferans dizilerinin Rize'de yapılan bölümünde Genel BaşkanŞevkot Yılmaz bir konuşma yaptı.

8 - «Atatürk'ün Kürtlere özerklik vermek istediği» yolundakiyazı ve belgelerin yer aldığı 2000'e Doğru dergisi son sayısının dağıtımının durdurulmasından sonra, DMG de toplatma kararı verdi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay, Ankara'da yaptığı açıklamada, son sayısı toplatılan «2000'e Doğru»dergisi üzerindeki yasağın kaldırılarak okuyucuya ulaşmasının sağlanmasını istedi.

9 - Eski Başbakanlardan Süleyman Demire!, Ankara Altındağ-'da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Başbakan Turgut Özai'm dün TV'de yaptığı konuşmayı eleştirdi.

10 - Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit, Trabzon'da halka hitaben bir konuşma yaptı.

11 - Basın Şeref Kartı Sahibi gazeteci Levent Esmer İzmir'de öldü.

12 - İngiliz BBC radyosu, Türkiye'deki referandum konusundabir yorum yayınladı.

13 - İtalya'nın başkenti Roma'da yapılan 11. Dünya AtletizmŞampiyonasında, üç adım atlama yarışmalarında Bulgar Atlet Merkov 17.92'yle hem Avrupa rekorunu hem de dünya şampiyonları rekorunu kırdı.

14 - Güney Afrika Cumhuriyeti'ndeki en büyük maden grevi,toplu işten çıkarmalar ve işverenlerin tutumu yüzünden sona erdi.İşçiler düşük ücretle işbaşı yaparken bir altın madeninde patlamaoldu.

15 - Tayland Havayolları'na ait Boeing 737 tipindeki bir yolcuuçağı Andaman Denizi'ne düştü, uçakta bulunan 83 kişinin ölmüşolabileceği bildirildi.

16 - Filipinler'de geçen hafta darbe girişimini destekleyen 600askeri akademi öğrencisi dün açlık grevine başladılar.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106