20.7.1987
×

Hakkında

Künye

İletişim

TEMMUZ 1987

1 TEMMUZ 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Diyanet İşleri Başkanı Mustafa Sait Yazıcıoğlu'nu Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2 - Başbakan Turgut Özal Federal Almanya'da yayımlanan DieWelt gazetesine verdiği demeçte, «Türkiye'nin AT'ye kabul edilmesinin Yunanistan ile sorunların çözümünü kolaylaştıracağını» söyledi.

3 - Genelkurmay Başkanlığından emekliye ayrılacak olan Orgeneral Necdet Üruğ, Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan TurgutÖzal ve Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk'e veda ziyaretlerindebulundu.

4 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu Ankara'da yaptığı açıklamada, «Devamsızlıktan sınıfta kalan öğrencileriçin af çıkarılmayacağını» söyledi.

5 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem TaşçıoğluAnkara'da çeşitli konuları içeren açıklamalarda bulundu.

6 - Kara Kuvvetleri Komutanı Necdet Öztorun'un çeşitli konulardaki açıklamaları Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

7 - Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Muammer Elçin, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Belediyeler Yasası'nda değişiklik yapan yasayı, kurul olarak henüz incelemediklerini belirterek«Yasa için tefsir gerekebilir, inceledikten sonra bir karar çıkarabiliriz» dedi.

8 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü İnal Batu, ABD Dışişleri BakanYardımcısı Rozanne Ridgvvay’ın SEİA'nın askıya alınmasının ABD tarafından ciddiye alındığı yolundaki demeciyle ilgili olarak yaptığıaçıklamada, «Bu ciddiye alma ifadesinin altında yükümlülüklerin yerine getirilmesi anlamının yattığını» belirtti.

9 - ANAP Çanakkale Milletvekili Nadir Pazarbaşı, önceki günverdiği istifa dilekçesini geri aldı.

10 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı İlaç Ruhsat Komisyonutedavi değeri azalmış üretilmeyen 449 ilacın ruhsatını iptal etti.

11 - İçişleri Bakanlığı, Ankara'nın Gölbaşı Belediye BaşkanıMümtaz Sarıtaş hakkında soruşturma açtı.

12 - Danıştay, ilköğretim müfetişliği sınavını iptal etti.

13 - Elektriğe yüzde 10-12, telefona yüzde 20-33 THY taşımaücretlerine yüzde 32 oranında zam yapıldı.

14 - Ankara'nın Yenimahalle Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada gözaltına aldıkları bir kişiyi işkence yaparak öldüren 5poiis, 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. ,

15 - Antalya'nın Kumluca ilçesine bağlı Beykonak kasabası Belediye Başkanı Recep Turan, Hazine'ye ait bir araziyi sürdürdüğü gerekçesiyle tutuklandı.

16 - Ankara Valiliği'nin suç duyurusu üzerine Dil Demeğihakkında soruşturma açıldı.

17 - Türkiye Demiryolu İşçileri Sendikası'nın 19 aydır sürenuyuşmazlık sonunda aldığı grev kararı bütün işyerlerine bildirildi.

18 - 25. Samsun Milli Fuarı törenle açıldı.

19 - Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nın 61. yıldönümü İstanbul'da kutlandı.

20 - Uluslararası 3. Kartal Kültür ve Sanat Festivali başladı.

21 - Kapatılan MSP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan hakkında Malatya DMG'ce laikliğe aykırı davrandığı gerekçesiyle soruşturma açıldı.

22 - Diyarbakır Askeri Cezaevi'nde tutuklu ve hükümlülerin çeşitli nedenlerle 7 gün önce başlattıkları açlık grevi sona erdi.

23 - İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü ekiplerince 2 kilo eroini satmak isteyen iki kişi yakalandı.

24 - ingiltere Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu, Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak hazırladığı raporda, «Kıbrıs'ta barışın sağlanmasıyolunda önemli girişimlerde bulunana kadar Türkiye'nin Avrupa Topluluğu'na tam üyelik başvurusunun ve topluklukla olan ortaklık anlaşmasının canlandırılması işlemlerinin dondurulması» tesviyesinde bulundu.

25 - İsviçre'nin Lozan kentinde yaz dönemi toplantılarını sürdüren Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Bitlis MilletvekiliKâmran İnan tarafından sunulan ve terörist saldırıları kınayan birtasarısını kabul etti.

26 - Ermeniler, Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi'nin Ermeni soykırımını kabul kararı alması üzerine asambleye teşekküramacıyla Fransa'da yayımlanan gazetelerde ilanlar verdiler.

27 - Yunanistan'ın Lavrion mülteci kampındaki kaçak Türklerarasında çıkan oylada 6 kişi yaralandı.

28 - Federal Almanya'da, Türk düşmanı Neo-Nazilerin, postanekanalıyla evlerdeki bilgisayarlara, Türk aleyhtarı propaganda yükledikleri bildirildi.

29 - Avrupa Paralamentosu'nun Kıbrıs sorunu ile ilgili raportörü Alfred Costa Floret Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne yaptığıtemas ve incelemelerini sürdürüyor.

30 - Yugoslavya Devlet Başkanlığı'na Bosco Krunic getirildi.

31 - ABD yönetiminin, Kongreden gelen eleştirilere rağmen.«Basra Körfezi'ndeki Kuveyt gemilerini koruma kararından vazgeçmeyeceğini ve planın uygulanmasına Temmuz ortalarından itibarenbaşlanacağını» bildirmesi üzerine bir açıklama yapan İran DışişleriBakanı Ali Ekber Velayeti, «ABD'nin Kuveyt gemilerini koruma görevini üstlenmesinin Körfez'de rejim güvenliğini daha da tehlikeyedüşüreceğini» söyledi.

32 - İran, Fransız Polisinin Paris'teki İran Büyükelçiliği önündeönlem alarak Büyükelçiliğe giren çıkanları kontrol etmesi üzerineFransız hükümetini protesto etti.

33 - Haiti'de iktidardaki sivil-asker karışımı yönetimin lideriGeneral Henri Namphy, Ülkede 90'a yakın grubun düzenlediği genelgrev sırasında çıkan çatışmalarda 5 kişinin ölmesi üzerine, «Eylemlere yol açan seçim yasasındaki yeni düzenlemelerin değiştirileceğini»açıkladı.

34 - Brezilya'nın Rio de Janerio kentinde belediye otobüsleribilet fiyatlarının yüzde 50 oranında artırılmasını protesto eden halk,hükümet aleyhtarı gösteriler düzenleyerek otobüsleri yaktı.

2 TEMMUZ 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ'un kendi isteğiyle emekliye ayrılması nedeniyleGenelkurmay Başkanlığı'nda düzenlenen törenlere katıldı. Cumhurbaşkanı burada yaptığı konuşmada, Genelkurmay Başkanlığı'na yeniyapılan atamayla ilgili olarak, basının tavrını eleştirdi ve «Eğer basınımız sorumluluğunun idraki içinde olmazsa, bugüne kadar yapılan tüm iyi niyetli çalışmalar kötü neticeler doğurabilir» dedi.

2 - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, emekliyeayrılması nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, yeni Genelkurmay Başkanı'nın seçimiyle ilgili gelişmelere de değindi.

3 - SHP Parti Meclisi'nin yaptığı ilk toplantıda Genel Sekreterliğe yeniden Fikri Sağlar getirilirken, 14 kişilik MKYK üyeleri debelirlendi. Bu arada Genel Başkan Erdal İnönü toplantıda bir konuşma yaparak, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Genelkurmay Başkanlığı'na yapılan atamayla ilgili basında yer alan haberlere ilişkin açıklamasını da cevaplandırdı.

4 - Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Necdet Öztorun, düzenlenen bir törenle görevini Orgeneral Necip Torumtay'a devretti.Orgeneral Öztorun veda konuşmasında, «Askerler için iç politika veanlaşmazlıkların dışında ve üstünde olmanın ve asker saygınlığınıkorumanın askeri bir değer olduğunu» söyledi.

5 - Yüksek Seçim Kurulu, 450 milletvekilinin illere göre dağılımını belirledi. Buna göre, 6 Kasım 1983'te yapılan seçimlerde birden fazla seçim bölgesine sahip illerin sayısı 9 iken, bu sayı 24'eyükseltildi ve İstanbul'un çıkaracağı milletvekili sayısı 9, Ankara'nın 4, İzmir'in 3, Adana, Hatay, Kocaeli, İçel ve Şanlıurfa'nın 2, 24ilin birer arttı.

Öte yandan, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Muammer Elçin,Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyerek, 6 Eylül 1987 Pazargünü yapılacak referandum için alınan kararları açıkladı.

6 - Ulaştırma Bakanlığı'nda açık bulunan bazı kadrolara yapılan atamalar Bakanlar Kurulu'nun 134 kişiye Türk vatandaşlığındançıkma izni vermesini içeren kararı ile Danıştay ve Yargıtay'ın yeniüyeleri Resmi Gazete'de yayımlandı.

7 - Deniz Kurdu-2 '87 tatbikatı başladı. Tatbikata, Deniz Kuvvetlerine bağlı çeşitli tip savaş gemileriyle denizaltılar ve hücumbotlar mayın arama ve tarama gemileri, deniz karakol uçakları veHava Kuvvetleri'ne bağlı savaş uçakları katılıyor.

8 - Anayasa Mahkemesi, il ve ilçe örgütlerine yapılan atamaların kurucular kurulundan geçirilmediği gerekçesiyle Yargıtay Başsavcılığı tarafından DSP hakkında açılan davada, DSP Genel Başkanlığı'nı haksız bularak, Siyasi Partiler Yasası'nm 104. maddesiuyarınca DSP Genel Başkanlığı'na ihtar verilmesini hükme bağladı.

9 - DYP, Avrupa Demokratik Birliği'nin (EDU) üyelik önerisini,ANAP'ın da bu birliğe üye olduğu gerekçesiyle reddetti.

10 - Fransa Dış Ticaret Bakanı Michel Noir, iki günlük resmibir ziyaret amacıyla Ankara'ya geldi.

11 - Siirt - Eruh yolu üzerindeki Nista Kaplıcası bir grup PKK'lıterörist tarafından basıldı. Köy sakinleri teröristlerin 200 kişiyi meydanda toplayarak, propaganda konuşmaları yaptıktan sonra kaçtıklarını belirttiler. Öte yandan, Hakkari'Yıin Uludere ilçesine bağlı Akduman Köyü yakınlarındaki Kırmızıyayla mezrasını basan 30-40 kişilik terörist grup 15 yurtaşı kaçırdı.

12 - istanbul Sirkeci'deki Satış Gümrüğü depolarında meydanagelen hırsızlık olayından sonra 70 müfettiş depolarda sayım yapmakla görevlendirilirken, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'da olaya el koyarak, soruşturmanın ilk aşamasında 2 ambar memurunu görevden aldı.

13 - Otomotiv ve temizlik ürünlerine değişik oranlarda zamyapıldı.

14 - Rodop Tuna Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği ile Balkanlar Türk Dünyası Vakfı, vakıf ve yönetim kurulu üyeleriyle İstanbul'da bir basın toplantısı düzenleyerek, «Bulgaristan'da MüslümanTürk azınlığa karşı başlatılan asimilasyon hareketine son verilmesini ve Avrupa Parlamentosu'nun sözde Ermeni soykırımıyla ilgili kararını kınayan hiçbir tarihi gerçeğe dayanmayan kararın iptal edilmesini» istedi.

15 - Avrupa Demokratik Birliği (EDU) toplantısı için Türkiye'debulunan ingiltere Muhafazakâr Parti Genel Başkan Yardımcısı JimSpicer'in özel demeci Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

16 - Türkiye'de Başbakan Turgut Özal ve Yunanistan'da Başbakan Andreas Papandreu ile Türk - Yunan ilişkilerinin geleceği konusunda birtakım görüşmeler yapan Kuzey ve Güney Amerika OrtodoksKiliseleri Başpiskoposu Yakovas'ın özel demeci Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

17 - Muğla'nın Yerkesik kasabası yakınlarında çıkan ormanyangınında 50 dekar alan yandı.

18 - MÇP Genel Başkanı Abdulkerim Doğru ile IDP Genel Başkanı Aykut Edibali, Ankara'da IDP Genel Merkezi'nde bir açıklamayaparak iki partinin birleştiğini bildirdiler.

19 - Bağımsız Otomobil - İş Sendikası Başkanı İlhan Dalkılıç,deri işçilerine uygulanan lokavt uygulamasını protesto etmek amacıyla yazılı bir açıklama yaparak, başta Türk-İş olmak üzere tüm sendikaları deri işçilerine uygulanan lokavta karşı koymaya çağırdı.

20 - Belediye İş Sendikası'nm İstanbul'a bağlı Şube yöneticileri, Sarıyer Belediye Başkanı Ali Sandıkçı'nın işçilere yönelik birtakım eylemlerini protesto etmek amacıyla Belediye Binası önüne siyah çelenk koyarak, iki gün sürecek açlık grevine başladılar.

21 - Kapatılan MHP'nin Genel Başkanı Alpaslan Türkeş'in Berlin'e girmesi ikinci kez önlendi. Berlin İçişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Birkenbeul, konuya ilişkin açıklamasında «Kapatılan MHP'nin Genel Başkanı Alpaslan Türkeş'in Berlin'e gelmesine, İçişleri Senatörlüğü tarafından sakıncalı görüldüğü gerekçesi ile mani olunmuştur»dedi.

22 - Yunanistan'ın Yeni Demokrasi Partisi Milletvekili ve Ekonomi eski Bakanı Yannis Paleokrassas, Yunanistan'da İngilizce olarakyayımlanan «Greece's Weekly» dergisinin Türk - Yunan ilişkileri konusundaki sorularını cevaplandırdı.

23 - Fransız Hükümeti, merkezi Paris'te bulunan Kürt Enstitüsü'ne şimdiye kadar yaptığı maddi yardımı kestiğini açıkladı.

24 - Ürdün Kralı Hüseyin, ülkesine resmen davet ettiği Avusturya Cumhurbaşkanı Kurt Waldheim'a Hüseyin Bin Ali nişanı vererek, karşılama töreninde Wa!dheim'e bundan böyle silah alımı konusunda ABD ile görüşme yapmayacaklarını söyledi.

25 - İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, Alman yayın organı «Neue Osnabruecker Zeitung»a yaptığı açıklamada, «FederalAlmanya'dan, ülkede serbestçe yaşayan ve siyasi faaliyetlerde bulunan İranlı rejim muhaliflerini sınır dışı etmesini» istedi.

26 - Fransa Devlet Başkanı François Mitterrand, iki günlük resmi bir ziyaret için Finlandiya'ya gitti.

27 - Haiti'de muhalefetin çağırışı üzerine düzenlenen genelgrevlerde ölü sayısının 10'a yükseldiği, çıkan oylarda 65 kişinin yaralandığı ve 1 milyon dolarlık da maddi hasar meydana geldiği belirtildi.

28 - Afganistan'da resmi bir arabaya yerleştirilen bombanınpatlaması sonucu bir kişi öldü, 9 kişi yaralandı.

29 - Nepal Devlet Bakanı Prakash Bahadur Sing, Nuwakotkentinde pazartesi günü meydana gelen sellerde 23 kişi öldüğünüaçıkladı.

3 TEMMUZ 1987

1 - Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığında toplandı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren ayrıca, 101 yeni ilçe kurulmasıylailgili yasayıda onayladı.

2 - Başbakan Turgut Özal Ankara'da yaptığı açıklamada, «Memurlara yönelik yeni bir tasarruf fonu oluşturmayı düşündüklerini»söyledi.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Ankara'da yaptığı açıklamada, «Kamuoyunda süper emeklilik adıyla bilinen yasanın Anayasa'ya aykırı olmadığını ancak eşitsizliklerle dolu olduğunu» söyledi.Öte yandan, Türk-İş yöntecileri SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'yüziyaret ederek yeni Sağlık Yasası'nın iptali için Anayasa Mahkemsi'ne başvuruda bulunmasını istediler.

4 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'nün önerisi ile oluşturulan 14 kişilik MYK ilk toplantısını yaptı. Bu arada Genel SekreterFikri Sağlar, İnönü'nün onayı ile 6 yardımcısını atadı.

5 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Türkiye'de bir siyasi darbe havasınınestirilmek istendiğini, oysa Türkiye'de bir ekonomik darbe yaşandıilgili yasayıda onayladı.

6 - Türk-İş Başkanlar Kurulu, siyasi yasaklar konusunda Türkİş'in tavır belirlemek üzere yaptığı toplantıda referandumda «evet»oyu verilmesi» kararı aldı.

7 - Türk-İş'e bağlı Demiryolu-İş, Türkiye Maden-İş ve TürkMetal sendikaları, toplam 52 bin 457 işçi için 4 işyerinde grev kararı aldı.

8 - Azerbeycan Kültür Bakanı Bagırov, kültürel ilişkileri geliştirmek amacıyla görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

9 - SHP 3. Olağanüstü Kurultayı'nın ilk gününde, Genel Başkan Erdal İnönü ve yaklaşık 1500 kişinin katıldığı Ata'ya saygı yürüyüşü ile ilgili olarak soruşturma açıldı.

10 - Anayasa Mahkemesi, DSP yönetimince partiden ihraç edildikleri açıklanan 233 kurucu üyenin ihraç işleminin yasal olmadığınakarar verdi.

11 - Askeri Yargıtay, Türkiye'ye yönelik bir dizi eylem nedeniyle askeri mahkemede yargılanan Ürdün Büyükelçiliği İdari memuru Adnan Musa Süleyman Amerin'in, diplomatik statüye sahip olduğu için Türkiye'de yargılanamayacağına karar verdi.

12 - Adıyaman'ın Kahta ilçesi çevresinde sondaj çalışmalarısürdürülen «Batı Fırat II» kuyusunda petrol bulunduğu bildirildi.

13 - 19 Banka aralarında anlaşarak 1 yıl vadeli mevduata yüzde48 brüt faiz ödemeyi kararlaştırdı.

14 - Yasadışı yollarla Bulgaristan ve Yunanistan'a geçmek isteyen 3'ü Türk 4 kişi yakalandı.

15 - Büyükşehir Konut Kooperatifi Başkanı Hüseyin Yıldız, kooperatiften 4 milyon lirayı zimmetine geçirdiği iddiasıyla İstanbul6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaya başlandı.

16 - Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Oktay Akbal, Tercüman Gazetesi yazarı Ahmet Kabaklı'ya yayın yoluyla hakaret ettiğigerekçesiyle 500 bin lira para cezasına çaptırıldı.

17 - DİSK avukatlarından Rasim Öz, Başbakan Turgut Özal'a birdilekçe ile başvurarak, DİSK ve bağlı sendikaların tüm mal varlıklarının yöneticilerine teslim edilmesi ve yöneticilerinin sendikal faaliyette bulunmalarına yasal bir engel bulunmadığının Başbakanlık genelgesi ile ilgili kurum ve kuruluşlara bildirilmesini istedi.

18 - Çeşitli ülkelerde tutuklu bulunan «Hizbullah» örgütü üyelerinin kurtarılması amacıyla Türkiye'ye patlayıcı madde sokarakAmerikan ve İsrail kuruluşları ile iskenderun Demir-Celik Tesislerine sabotaj hazırlığı yapan 2'si yabancı uyruklu 4 sanığın MalatyaDGM'de yargılanmalarına başlandı.

19 - Başbakan Turgut Özal’ın Suriye'yi ziyaret edeceğinin açıklanması üzerine Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esat ile bir görüşme yaptı.

20 - «Lyon Kasabı» olarak tanınan eski Gestapo şefi KlausBarbie, Fransa'da yargılandığı mahkemece öbürboyu hapis cezasınaçaptırıldı.

21 - Dünya Sağlık Örgütü, dünyada AİDS vakalarının sayısının27 Mayıstan 1 Temmuza kadar olan sürede daha da artarak 53.121'eyükseldiğini bildirdi.

22 - İsrail Savaş uçaklarının Lübnan'ın Bekaa vadisini bombalaması sonucu 13 kişi yaralandı.

23 - İran'ın resmi haber ajansı İRNA, İran Devrim Muhafızlarının, muhtemel bir ABD saldırısına karşı koymak amacıyla, HürmüzBoğazı yakınlarında bulunan stratejik adalardaki deniz üslerine kuvvet yığdığını duyurdu.

24 - Panama'nın başkenti Panama'da halk, muhalefetin sivilitaatsizlik kampanyası çağrısına uyarak barışçıl protesto gösterileridüzenledi.

25 - Venezüella'nın batısındaki Trujillo kentinde, 17 siyasi tutuklunun serbest bırakılması için öğrencilerin düzenlediği protestogösterileri sırasında güvenlik kuvvetleri ile öğrenciler arasında çıkan çatışmada 1 öğrenci öldü, 4 öğrenci yaralandı.

26 - Tayvan'da Bakanlar Kurulu, 3f yıldır süren sıkıyönetiminkaldırılmasına ve yerine ulusal güvenlik yasasının uygulanmaya konulmasına karar verdi.

4 TEMMUZ 1987

1 - Başbakan Turgut Özal, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndanemekliye ayrılan Orgeneral Necdet Öztorun'a bir mesaj göndererek,hizmetleri için teşekkür etti.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, seçimli tüzük programkurultayı ve partinin yeni dönem çalışmaları hakkında CumhuriyetGazetesi'ne açıklamalarda bulundu.

Erdal İnönü bu arada Ankara Güvenparkta otopark yapımına karşı açılan imza kampanyasına da katıldı ve dilekçeyi imzalayarak «Ankaralıların güzel bir şehirde yaşamalarını istediğimiz için kampanyaya katılıyorum» dedi.

3 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel,dün Bolu ANAP Merkezi İlçe Kongresi'nde bir konuşma yaptı.

4 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, İngiltere'ye yapacağı ziyaretle ilgili açıklamalarda bulundu.

5 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem TaşçıoğluAnkara'da yaptığı açıklamada kamuoyunda süper emeklilik olarakbilinen yasanın bazı adaletsizlik ve yanlışlıkları giderme amacı taşıdığını söyledi.

6 - Kara Kuvvetleri eski Komutanı Emekli Orgeneral NecdetÖztorun Cumhuriyet Gazetesi'nin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı.

7 - SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar, Ankara'nın OR-AN sitesindeki milletvekili lojmanları sosyal tesislerinin yapılacağı alan üzerinde bulunan 150 kadar gecekondu'nun Anakent Belediyesi'ne aitkepçe ve dozerlerle yıktırılması üzerine, yıkılan evlerin tapu tahsisbelgelerinin bulunduğunu ve ANAP'ın 25 Mart yerel seçimlerindenönce Tapu Tahsis Belgesi Yasası'nı çıkardığını söyledi.

8 - DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında, enflasyon oranlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

9 - DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit, Ankara'da yazılı biraçıklama yaparak Anayasa Mahkemesi'nin Parti hakkında verdiği 2ihtar kararını, yanlış ve eksik bilgilere dayanarak aldığını öne sürerek, kararların henüz partiye resmen tebliğ edilmediğini bildirdi.

10 - Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nde görülmekte olan davalardan 875'inin sonuçlandırıldığı açıklandı.

11 - Hakkâri'nin Uludere ilçesine bağlı Akdoğan köyünden bölücü teröristlerce kaçırılan 13 kişiden Hüseyin Tunç adlı yurttaş kaçarak köyüne döndü, Hüseyin Tunç öteki köylülerin nereye götürüldüğünü bilmediğini söyledi.

12 - Güvenlik Kuvvetlerinin Güneydoğu'daki bölücü örgüt üyelerini ele geçirmek üzere düzenledikleri operasyonlar sırasında,Mardin'in Kabala köyü yakınlarında teslim olan PKK militanı Abdulmecit Erdoğan, Türkiye'ye 200 teröristin Suriye'den sızdığını, geçişişlemlerinde de Suriye gizli haberalma örgütü «El Muhaberat» m yardımcı olduğunu söyledi.

13 - Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube görevlilerinin Adana'da ve İçel'in Tarsus ilçesinde 3 kilo 300 gram eroin ile 2 kilo tozesrar ele geçirdikleri ve her iki olayla ilgiliolarak 3 kişinin yakalanarak gözaltına alındığı açıklandı.

14 - OYAK’ın Genel Kurul toplantısında yeni yönetim kuruluüyeleri belirlendi.

15 - Avrupa Parlamentosu'nun Ermeni Karar Tasarısı'nı kabuletmesi ve PKK militanlarının Mardin'in Pınarcık köyünde gerçekleştirdiği katliam Federal Almanya'nın Nürnberg kentinde Kuzey Bavyera Türk Cemiyetleri tarafından düzenlenen bir gösteriyle protestoedildi.

16 - Sovyetler Birliği, ABD'yi Basra Körfezi'nde üstünlük peşinde koşmakla suçlayarak, bölgedeki savaş gemilerini çekmesini istedi.

17 - Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah el Ahmet el Sabah,El Siyasa Gazetesinin sorularını cevaplandırırken, ülkesinin, karasularının güvenliğini sağlamak zorunda olduğunu ve bu yönde her adımın atılacağını, mayınları temizlemek için isimlerini açıklamadığıbazı dost ve kardeş ülkelerden yardım istediklerini açıkladı.

18 - Şili'de General Augusto Pinochet liderliğindeki askeri yönetim, Amerika Birleşik Devletlerine «İçişlerine kanştığı gerekçesiyle» protesto ederek, bir nota verdi.

19 - Venezüella'nın batısındaki Trujilio kentinde, bir üniversiteöğrencisinin polis tarafından öldürülmesini protesto eden öğrencilerle polis arasında başkent Caracas'ta çıkan çatışmalarda 37 kişiyaralandı.

20 - Zaire Devlet Radyosu, ülkede meydana gelen tren kazasında en az 113 kişinin öldüğünü duyurdu.

5 TEMMUZ 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, yaz dönemi çalışmalarınınikinci bölümünü gerçekleştirmek üzere, İstanbul'a gitti.

2 - Başbakan Turgut Özal, İstanbul ve Çorlu'da bazı tesislerintemel atma törenlerine katıldı. Başbakan Turgut Özal, konuşmasında, «Türkiye'de ekonomik gelişmenin yanında, dostluk ve kardeşliğinde geliştiğini» belirtti.

3 - Sosyal Demokrat Halkçı Parti Genel Başkanı Erdal İnönüİskenderun'un kurtuluşunun 49. yıldönümü törenlerine katılmak vebelediye tarafından yaptırılan bazı tesisleri hizmete açmak üzereİskenderun'a gitti. Erdal İnönü düzenlediği basın toplantısında iktidarı eleştirerek, buğday alımlarında TMO'nun çiftçiye verdiği çeklerin 8 milyarlık kısmının karşılıksız çıktığını söyledi.

4 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, İngiltere Dışişleri BakamSir Geoffrey Hovve'un davetlisi olarak, Londra'ya gitti.

5 - DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Dülger, Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında, «Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde açık bir savaşın cereyan ettiğini» belirterek, «Tutarsız birekonomi politikasının zümreleri perişan ettiğini ve alım gücünü gittikçe düşürdüğünü» söyledi.

6 - Anayasa Mahkemesi'nin, «Tarım Kredi Kooperatifleri ve Birlikleri Kanunu'nun bazı maddelerini değiştiren 237 sayılı kanun hükmünde kararnamenin değiştirilerek kabulü hakkındaki 3223 sayılı kanunun» anayasaya aykırı olmadığına ve iptal isteminin reddine ilişkin gerekçeli kararı ile çeşitli bakanlıklara yapılan atamalar ResmiGazete'de yayımlandı.

7 - Türk-İş'in «Eylülde yapılacak referandumda, yasaklarınkalkması yönünds oy kullanılacağını» açıklamasından sonra, İnsanHakları Derneği Başkanı Nevzat Helvacı, Türkiye Ziraatçılar DerneğiGenel Başkanı İbrahim Yetkin, Çağdaş Gazeteciler Derneği GenelBaşkanı Ahmet Abakay, Parlamento Muhabirleri Derneği Genel Sekreteri Remzi Duan, Mülkiyeliler Birliği Başkanı Alper Aktan, konuyailişkin görüşlerini açıkladılar.

8 - Parlamento Muhabirleri Derneği tarafından yapılan açıklamada PMD'nin genel eğiliminin basın konseyine karşı olduğu belirtilerek, basın özgürlüğünü kısıtlayan ve basın mensuplarının çalışmalarını zorlaştıran düzenlemelerin kaldırılması ve girişimlerin önlenmesi amacıyla yapılacak çalışmalar için tüm basın kuruluşları işbirliğine çağrıldı.

9 - Kapatılan AP'nın Genel Başkanı ve eski başbakanlardanSüleyman Demirel, Ankara 24. Noteri aracılığıyla TRT Genel Müdürü Tunca Toskay'a bir ihtarname göndererek, açıklama ve faaliyetlerinin yasalar çerçevesinde radyo ve televizyon haberlerinde yayımlanmasını istedi.

10 - İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube yetkililerindenalınan bilgiye göre, İstanbul'da, bu yılın ilk altı aylık döneminde meydana gelen trafik kazalarında 212 kişi öldü, 4.078 kişi yaralandı.

11 - Resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Azerbaycan Kültür Bakanı Bağırov, İstanbul'da, tarihi ve turistik yerleri gezdi.

12 - Nokta Dergisinin sorularını cevaplandıran Suriye Büyükelçisi Ali Rıfai, «Suriye'de PKK kampları bulunmadığını» belirtti.

13 - Şanlıurfa'nın Ceylanpmar ilçesinde ANAP ilçe teşkilatınındelege seçimlerinde partililer arasında çıkan kavgada, 9 kişi yaralandı.

14 - 626.SI yapılan Geleneksel Kırkpmar Yağlı Güreşleri'nde,Hataylı Recep Kılıç Başpehlivan oldu.

15 - İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. İdris Küçükömer, İstanbul'da öldü.

16 - Niğde eski Senatörü ve İçişleri eski Bakanlarından İzzetGener, Ankara'da öldü.

17 - Federal Almanya'nın Berlin ve Münih kentlerinde gösteriyapan binlerce Türk, Avrupa Parlamentosu'nun sözde Ermeni soykırımını kabul eden kararını protesto ettiler. Freudenberg kentindeise «Türkiye ve Federal Almanya'daki İslamcı Akımlar» konulu birsempozyum düzenlendi.

18 - Avusturya polisince yapılan bir açıklamada, «KapatılanMHP'nin Genel Başkanı Alpaslan Türkes'in Viyana'da kaldığı yerin bulunduğu, kendisinden siyasi faaliyetlerden kaçınmasının ve bir anönce ülkeden ayrılmasının istendiği» .belirtildi.

19 - Kıbrıs Rum siyasi parti liderleri, Türkiye ile KKTC aleyhinde yeni ve sonuç alıcı, «Uluslararası bir tanıtma ve aydınlatmakampanyası» açılmasını kararlaştırdılar.

20 - NATO Güney Avrupa Kuvvetleri'nin ABD'ii komutanı J.Boosey'in «Abu Nidal'ın Atina'da serbestçe dolaştığını biliyoruz»şeklindeki sözleri üzerine Yunanistan'da iktidar ve muhalefet partilerinin olaya ilişkin görüşleri ve gazetelerin çeşitli yorumları basında yer aldı.

21 - İran'ın, Çin yapısı gemisavar füzelerini, Hürmüz Boğazı'nda bulunan rampalarına yerleştirdiği, Körfez'deki denizcilik kaynakları tarafından bildirildi.

22 - Fransız polisi tarafından aranan Vahit Gürcü adlı İranlıyısakladığı gerekçesiyle Paris'teki İran Büyükelçiliği çevresinde oluşturulan polis kordonu etkinliğini sürdürürken İran'ın Tahran'dakiFransız Büyükelçiliği binasına uyguladığı kuşatma kaldırıldı.

23 - Pakistan'da, Devlet Başkanı Ziya ÜI-Hak'ın iktidara gelişinin 10. yıl dönümünde, düzenlenen protesto gösterilerinde, patlayanüç bomba, 10 kişinin ölümüne, 50 kişinin yaralanmasına neden oldu.

24 - 420 Sovyet ve ABD vatandaşının Leningrad'da başlattığı720 kilometrelik barış yürüyüşü, Moskova'daki barış konseriyle sonaerdi.

25 - Sri Lanka'da hükümet kuvvetleri ile Tamil gerillaları ve siviller arasında çıkan 3 o!ayda, 24 kişi öldü.

26 - Dünyanın yedi harikasından biri olan Rodos Heykeli'ne aitkalıntıların Rodos Adası açıklarında bulunduğu, Yunan DenizcilikBakanı tarafından açıklandı.

6 TEMMUZ 1987

1 - Başbakan Turgut Özal, bazı bakanlar, milletvekilleri, bürokratlar ve gazetecilerle birlikte 4 gün sürecek GAP gezici için Diyarbakır'a gitti.

2 - Genelkurmay Başkan Vekili Orgeneral Necip Torumtay,İzmir'in Seferihisar yöresinde gerçekleştirilen İlk Hedef-87 Tatbikatı'nın çıkarma bölümünü izledi.

3 - Kültür ve Turizm Bakanı Mesut Yılmaz, Antalya'da yaptırılacak olan bir otelin temei atma töreninde, «Türkiye'de yatak kapasitesinin 3 yılda 5 kat arttığını» söyledi.

4 - Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanunu'nunuygulanmasına ilişkin yönetmelikte bazı değişiklikler yapıldığına ilişkin yönetmelik ve Milli Eğitim Gençlik ve Spor Adalet, Bayındırlıkve İskan, Milli Savunma ile Kültür ve Turizm Bakanlıklarına ve baği.kuruluşlara yapılan atamalar, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

5 - SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında «TRT'nin, Hatay'ın Misak-ı Milli sınırların! tamamlamasının yıldönümü törenlerini yayımlamamasını» kınadı.

6 - DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit'in Kurucular Kurulu'nu11 Temmuz Cumartesi günü toplantıya çağırması üzerine muhalifgrup Genel Başkanı Celal Kürkoğiu, Ankara Valiliği'ne verdiği birdilekçeyle toplantı çağırışının yasalara aykırı olduğunu öne sürerek,Kurucular Kurulu toplantısına izin verilmemesini istedi.

7 - Doğru Yol Partisi Hatay Milletvekili Murat Sökmenoğlu,TBMM Başkanlığı'na Başbakan Turgut Özal tarafından cevaplandırılması istemiyle verdiği soru önergesinde, «Aydın Menderes veNilüfer Gürsoy'un 10 yıllık siyaset yasağının sürdürülmesinin nedenlerinin açıklanmasını» isterken, DYP Edirne Milletvekili Türkân Arıkan da Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu tarafından cevaplandırılması istemiyle verdiği önergede, «Önlisans eğitimigören resim bölümü mezunlarının öğretmenlik için sınava alınmamaları sonucu, bu bölümlerin kapatılmasının düşünülüp düşünülmediğini ve öğrencilerin yıllık ortalama maliyetinin ne olduğunun bildirilmesi» talebinde bulundu.

8 - Refah Partisi Genel Başkanı Ahmet Tekdal Ankara'da birbasın toplantısı düzenleyerek, «Refah Partisi il başkanlarıyla 4-5Temmuz tarihleri arasında yapılan toplantıdaki değerlendirmeleri»açıkladı. Tekdal ayrıca, bütün vatandaşları da referandumda «evet»demeye çağırdı.

9 - Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi'nce yapılan yazılıaçıklamada, «Suriye topraklarından kaynaklanabilecek terörist eylemlerin tamamen ardının kesilip kesilmediği konusunda sürekli birteyakkuz içinde olunduğu» bildirildi.

10 - YÖK Başkanı Prof. Dr. İhsan Doğramacı Üniversitelere yeni atanacak rektörler konusunda gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

11 - DYP Genel Başkan Yardımcısı Baki Tuğ, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında gençlik meselelerinin giderek büyüdüğünedikkat çekerek, «Türkiye'de 4,5 milyon insandan oluşan bir işsizlerordusunun bulunduğunu» belirtti.

12 - ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, münfesih MDP'nin GenelBaşkanı Emekli Orgeneral Turgut Sunalp'ın günlük bir gazeteye verdiği demeç üzerine yazılı bir açıklama yaparak, «ABD'nin 1983 genelseçim sonuçlarının belirlenmesinde rol aldığı ve geçen hafta silahlıkuvvetlerde yapılan değişiklik konusunda önceden bilgi sahibi olduğu yolundaki iddiaların yanlış olduğunu» bildirdi.

13 - Türkiye Fransa Parlamentolararası Dostluk Grubu'nun davetlisi olarak Türkiye'ye gelen heyet Ankara'daki resmi temaslarınabaşladı.

14 - Edirne'nin sınıra yakın Budakdoğanca köyü yakınlarındaBulgaristan'a geçmek isteyen 3 Türk ile merkeze bağlı Doğran köyücivarında Yunanistan'a kaçmaya çalışan 1 Irak'lı ve 3 İran'lı yakalandı.

15 - Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Ankara'da MerkezBankası Başkanı Vekili Zekeriya Yıldırım'ın başkanlığında toplanarak, serbest faiz uygulamasını görüştü. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan İş Bankası Genel Müdürü Burhan Karagöz, «Belirlenen yüzde 48'lik faizin çok üzerine çıkanlar hakkında gereken yapılır» dedi.

16 - Basm-İş Sendikası İstanbul Şubesi'nden yapılan açıklamaya göre, Basın-İş'in, üyelerinin hak ve çıkarlarını korumak amacıylaaldığı karar uyarınca Devlet Malzeme Ofisi'nin İstanbul Matbaası'ndagreve gidildi.

17 - Otomobil-İş, Basın-İş ve Çimse-İş Sendikalarının GenelBaşkanları İstanbul'da yaptıkları yazılı açıklamada, «Referandumdaevet oyu verilmesini» istediler.

18 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 19 kişi öldü, 23 kişi de yaralandı.

19 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, resmi bir ziyaret amacıyla bulunduğu Londra'da, BBC Radyosu'nun 4. kanalında yapımcınınTürkiye ile ilgili sorularını cevaplandırdı.

20 - Kıbrıs Rum Yönetimi'nin davetlisi olarak Kıbrıs'ta bulunan Amerikan Kongre üyelerinden Cheste G. Atkins ile Peter Houtson KKTC'de de temas ve incelemlerde bulundular.

21 - İran Başbakanı Mir Hüseyin Müsavi, ülkesini ziyaret etmekte olan Doğu Almanya Kimya ve Sanayi Bakanı Günther VVyschofsky ile görüşmesi sırasında, Körez sorununa da değinerek, ABD'yiKörfez'de maceracılıkla suçladı ve «ABD'nin müdahalesinin bunalımının büyümesine yol açtığını» söyledi. Tahran Radyosu, Müsavinin, «Sovyetler Birliği'nin Basra Körfesi'nde kıyısı olmayan ülkelerin yöreden savaş gemilerini çekmeleri yolundaki çağrısını yapıcıbulduklarını» duyurdu.

22 - Fransa Dışişleri Bakanı Jean Bernard Raimond, resmi birziyaret için bulunduğu Amman'da Fransız Televizyonu'na bir demeçvererek, «Ülkesinin İran'la ilşikileri geliştirmek amacında olduğunu,ancak bunun 'ne pahasına olursa olsun' gerçekleşmesini istemediklerini» söyledi.

23 - Federal Almanya Cumurbaşkanı Richard VVeizsaecker, 6günlük resmi bir ziyaret için Sovyetler Birliği'ne gitti.

24 - Ürdün Kralı Hüseyin, Avusturya'da yayımlanan «Profil»dergisine verdiği bir demeçte, «Reagan yönetiminin ülkesine silah

satışını durdurmasının kendisini şaşırttığını belirterek, «Bir dahaABD'den silah satın almayı düşünmediklerini» belirtti. Kral Hüseyindemecinde, «Ülkesinin Avrupa ile ilişkilerinin iyileştiğini, ancakABD'yle olan ilişkilerinin giderek bozulduğunu» kaydetti.

25 - Güney Kore Adalet Bakanlığı yetkililerince yapılan açıklamada geçen ay yapılan gösterilerde gözaltına alınan veya tutuklanan ve aralarında muhalefetin önde gelen adlarının da bulunduğu117 kişinin serbest bırakıldığı, 300 kişinin de önümüzdeki günlerdeserbest bırakılacağı belirtildi.

26 - Filipinler'de hafta sonunda hükümet kuvvetleri ile Komünist Yeni Halkın Ordusu (NPA) gerillaları arasında çıkan çatışmalarda 29 kişi öldü. Öte yandan Pampanga kentindeki bir Amerikan Hava Üssü yakınlarındaki askeri müfrezeye saldıran NPA gerillaları,3 askeri öldürdü, 2 askeri de yaraladı.

27 - Panama Devlet Başkanı Eric Arturo Delvaile, GenelkurmayBaşkanı General Antonio Noruega hakkında, seçimlerde hile yapma, yolsuzluk ve cinayet gibi konularda soruşturma yapılması içinAdalet Bakanı Carlos Villalaz'a talimat verdi.

28 - Nikaragua Ulusal Meclis Başkanı Carlos Nunez, ülkeninresmi gazetesi Barricada'ya yaptığı açıklamada, «Sovyetler Birliği'nin sevkiyatı kısmasından sonra ekonomisi güç durumda olanİran'dan petrol alınacağını» bildirdi.

29 - Sri Lanka'nın kuzeyindeki Jaffna Yanmadası'nda Tamil gerillalarıyla askerler arasında dün çıkan çatışmada 20 asker öldü,23 asker de yaralandı.

30 - Haiti'de muhalefet gruplarının iktidardaki sivil askeri yönetimi protesto için giriştikleri genel grev, hafta sonunda verilenaradan sonra yeniden başladı.

7 TEMMUZ 1S87

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, kamuoyunda Süper Emeklilik Yasası olarak anılan yasayı onayladı.

2 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman. Türk-FransızDostluk Grubu üyelerinden oluşan 5 kişilik Fransız Parlamento heyetini kabul ederek bir süre görüştü.

3 - Başbakan Turgut Özal ve beraberindeki heyet GAP gezisinin ikinci gününde Urfa ve çevresinde incelemelerde bulundular.

4 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral İstanbul Sanayi Odasının (iSO) kuruluşunun 35. yıldönümünde yaptığı konuşmada, «AvrupaTopluluğu'na tam üye olmayı hedefleyen Türkiye'nin topluluk normlarına uyum için, sanayi ve ihracata uyguladığı korumacılık politikalarıyla teşvik tedbirlerini önümüzdeki 6-7 yıl içinde kademeli olaraksıfırlayacağını» söyledi.

5 - Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı tarafından hazırlananve hükümetin 3.5 yıllık icratı sırasında tarım kesimi ile köylere götürdüğü hizmetleri konu alan «Tarımda Gelişmeler ve Köylerimiz»başlıklı kitap Tarım Orman ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan tarafından Başbakan Turgut Özal'a sunuldu.

6 - Yunanistan Hava Kuvvetleri'ne bağlı F-4 savaş uçaklarınınuluslararası sularda tatbikat yapan Türk deniz karakol uçaklarını taciz etmesi ve bir F-4 savaş uçağının da Karaburun'un 4 mi! kuzeybatısında Türk hava sahasını ihlal etmesi üzerine Yunanistan Büyükelçiliği yetkilisi Dışişleri Bakanlığına çağırılarak gerekli girişimdebulunulduğu bildirildi.

7 - Evlilik dışı çocukların tanınmasına ilişkin uluslararası sözleşmenin kabulüne dair Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

8 - SHP yöneticileri TRT Genel Müdürlüğü önüne siyah kumaşa sanlı televizyon bırakarak yanlı yayın yapan TRT yöneticilerinden hesap sorulacağını belirttiler.

9 - MÇP Genel Başkanı Abdulkerim Doğru Ankara'da yaptığıaçıklamada, «MÇP'yi güçlendirmek için devraldığını» belirterek «İşeilk önce sağdaki küçük partileri birleştirmekle başlayacağını» söyledi.

10 - DSP'de muhalif grubun Başkanı Celal Kürkoğlu, DSP GenelBaşkanı sıfatıyla Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak, Rahşan Ecevit'in başkanlığında 31 Mayıs 1987 günü yapılan kurucularkurulunun dikkate alınmamasının, 14 Haziranda yaptıkları kurucularkurulu toplantısında alınan kararların ve oluşturulan organlara ilişkinbelgelerin parti sicil dosyasına geçirilmesini partinin temsil konusunda bu yolda görüş belirtilmesini istedi.

11 - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Türk-İş'in Çalışmave Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından önümüzdeki dönem görevalacak arabulucuları belirlemek için yapılacak komisyon toplantısınakatılmama kararı almasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Fonksiyonunu kaybetmiş, kuruluşuna karşı olduğumuz bir komisyona temcilci göndermeyi yararsız gördük» dedi.

Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, SHP Genel Başkanı Erdalİnönü'yü ziyaret ederek bir süre görüştü.

12 - İlk Hedef-87 Tatbikatı, gerçekleştirilen çıkarma ve ileriharekâtla sona erdi.

13 - Hakkâri'nin Uludere ilçesine bağlı Kayadibi köyü yakınlarında güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 2 bölücü eşkıya ölüolarak ele geçirildi.

14 - Münfesih MDP'nin Genel Başkanı ve İzmir MilletvekiliTurgut Sunalp, Milliyet Gazetesi'ne Genelkurmay Başkanlığı'na yapılan atamayla ilgili açıklamalarda bulundu.

15 - Kapatılan AP'nin Genel Başkanı ve eski başbakanlardanSüleyman Demirel çeşitli il ve ilçelerde yaptığı konuşmalar nedeniyle 10 ayrı davadan ifade verdi.

16 - Kapatılan MSP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan,Manisa ve Haymana'da yaptığı konuşmalarından dolayı Ankara 4. ve10. Asliye Ceza Mahkemeleri'nde yargılandı.

17 - Adnan Musa Süleyman Amerin ile 6 arkadaşı, Ürdünlüdiplomat Zaid Sati'yi öldürmek ve bu olayı bilen Ürdünlü öğrenciRafet Şaban'a bombalı suikast yapmak suçundan yargılandıkları davada beraat ettiler.

18 - Burgu adlı kitabında zinayı övdüğü ve teşvik ettiği iddiasıyla İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanmakta olan Füsun Erbulak ve yayıncı Ramazan Yaşar, 4 bin 500'er lira para cezasına çaptırıldılar.

19 - Kayseri'nin 9 köyünde çok sayıda büyükbaş hayvanın kudurarak ölmesi üzerine 51 kişi kuduz tedavisi altına alındı.

20 - Suriye'nin Ankara Büyükelçisi Abdülaziz El Rıfai, Ankarada yaptığı açıklamada, «Dış güçlerin iki ülke ilişkilerini zedelemeyeçalıştığını» söyledi.

21 - Resmi bir ziyaret için İngiltere'de bulunan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu Londra'da Türk basın mensuplarına verdiği brifingte İngiltere Dışişleri Bakanı Sir Geoffrey Howe ile yaptığı görüşmede ele alınan konuları anlattı.

22 - Federal Almanya hükümetince, sözde Ermeni soykırımınailişkin Avrupa Parlamentosu kararıyla ilgili olarak yapılan açıklamada, «Konunun araştırılması ve açıklığa kavuşturulmasının politikacıların değil tarihçilerin işi olduğu» bildirildi.

23 - Kıbrıs Rum Kesimi'ni ziyaret eden Amerikan Kongresi heyeti Türkiye'nin Kıbrıs'ta insan haklarını çiğnediğini iddia ederek,VVashington'un bu durumu önlemek için harekete geçmesini istediler.

24 - ABD eski Ulusal Güvenlik Konseyi üyesi Yarbay OliverNorth, ABD'nin İran'a gizli silah satışı ve gelirin Nikaragualı yönetimaleyhtarı karşıdevrimcilere gönderilmesiyle ilgili olarak Kongre Soruşturma Komisyonu'nda ifade verdi.

25 - Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanlığı Körfez Dairesi Başkanı Alexander Ghaidasin, Sovyetler Birliği'nin Kuveyt'e kiraladığı3 tankere eşlik etmesi için Basra Körfesi'ne savaş gemileri gönderilmesi üzerine, Kuveyt'te yayımlanan EI-Anbaa gazetesine verdiğidemeçte, «Tankerlerin tamamen ticari amaçlarla, savaş gemilerininise önlem olarak gönderildiğini» söyledi.

26 - Resmi görüşmelerde bulunmak üzere dün Sovyetler Birliği'ne giden Federal Almanya Cumhurbaşkanı Richard Von VVeizsaecker, Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Andrei Gromiko ile bir görüşme yaptı.

27 - Sovyetler Birliği'nde meydana gelen Çernobil nükler elektrik santralmdaki patlamadan sorumlu tutulan 3 Sovyet görevli mahkemeye çıkarıldı.

28 - Federal Almanya"nm Herborn kentinde benzin yüklü birtankerin lokantaya çarparak yanmaya başlaması sonucu meydanagelen kazada, 30 kişi'nin ilk belirlemelere göre öldüğü bildirildi.

29 - Hindistan'da Sih eylemcilerin Perıcap ve Maryana eyaletlerinde otobüsleri taramaları sonucu 72 kişi öldü.

30 - Zambia'da nehirde yolcu taşıyan bir teknenin batması sonucu, 300 kişi boğularak öldü.

8 TEMMUZ 1987

1 - Başbakan Turgut Özal, GAP gezisinin üçüncü gününde,Diyarbakır'da çeşitli tesislerin temellerini atıp, açılışlar yaptı. Dahasonra Mardin'de halka hitaben bir konuşma yapan Başbakan, Pınarcık köyünde incelemelerde bulundu.

2 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, yönetimi eleştirerek, taraflı yayın yaptığı gerekçesiyle TRT'yi suçladı.

3 - DYP Edirne Milletvekili Türkan Arıkan, verdiği soru önergesinde, ABD'de açılan Kanuni Sultan Süleyman sergisinin gerçekleştirilmesi için Philips Morris firmasına 30 milyar TL karşılığı fonsağlanıp sağlanmadığını» sordu.

4 - DSP'de muhalefet grubundan Celal Kürkoğlu, 11 Temmuzda yapılacak olan kurucular kuruluna, «Yasal olmadığına inandıkları» için katılmayacaklarını açıkladı.

5 - Hatay'ın Samandağ! ilçesi ve köylerinde 1402 saydı yasayagöre açığa alman öğretmenlerin 1983 yılında yaptıkları başvuruyuinceleyen Ankara 3 No.lu İdare Mahkemesi, 1986 yılının başındayürütmenin durdurulmasına, daha sonra da 55 öğretmenin görevinedönmesine karar verdi.

6 - Ankara İdare Mahkemesi, Dil Derneği'nin yasak derneklerden olmadığına karar vererek, çalışmalarına devam edebileceğiniöngördü ve Ankara Valiliği'nin Dil Derneği'nin faaliyetlerinin durdurulmasıyla ilgili kararı için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

7 - Askeri Yargıtay 3. Dairesi, Diyarbakır Askeri Mahkemesi'nin sonuçlandırdığı 215 sanıklı yasadışı «Kürdistan İşçi Partisi(PKK) ile ilgili davada verilen tüm idam ve ömür boyu hapis cezalarını bozdu.

8 - Siirt'in Eruh ilçesinde güvenlik güçleriyle çatışmaya girenbir terörist ölü bir terörist de sağ olarak ele geçirildi.

9 - Nevşehir'in Göre kasabasında ponza maden ocağının çökmesi sonucu bir işçi öldü, iki işçi yaralandı.

10 - Batı Trakya Türklerinden 16 kişinin Bulgaristan'dan Türkiye'ye kaçtığı bildirildi.

11 - Aydınlar Ocağı Genel Merkezi tarafından «Avrupa Parlamentosu'nun son kararı ve Türkiye üzerinde Eskimeyen Emeller»konulu bir açık oturum düzenlendi.

12 - Demiryol-İş Sendikası'nın, 40 bin işçi için 1 Temmuz'daaldığı grev kararına karşılık, kamu işveren sendikası TÜHİS, lokavtkararı aldı.

İstanbul'da 3 bine yakın demiryolu işçisi, lokavt kararını protesto ederek, öğle yemeklerini yemediler.

Demiryol - İş İstanbul Şube Başkanı Zafer Boyar, düzenlediği basın toplantısında, «Lokavt, işçileri aç bırakma özgürlüğüdür ve insanlık suçudur. Şiddetle protesto ediyorum» dedi.

13 - İngiltere'de bulunan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu Başbakan Margaret Thatcher, Sanayi Bakanı Lord Young ve İngiliz Kraliyet DİŞ Politika Enstitüsü uzmanlarıyla görüşmelerde bulundu.

Bu arada, İngiliz Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Grant, A.A.yayaptığı açıklamada, «Dışişleri Bakanı Sir Geoffrey Howe ile Türk Dışişleri Bakanı arasında yapılan görüşmede, Avrupa Parlamentosu'nuriAT'ye üye devletler adına konuşamayacağı ve üye ülke hükümetlerinin mecliste ifade edilen görüşlerden sorumlu tutulamayacağı SayınHalefoğlu'na iletilmiştir. Hükümetimiz Mecliste kabul edilen kararıhoş karşılamamıştır» dedi.

14 - Federal Almanya'da yayımlanan Frankfurter AllgemeineZeitung Gazetesinde Türkiye'nin siyasal durumuna ilişkin bir yorumyeraldı.

15 - Sovyet Dışişleri Bakanlığı, «ABD, Fransa ve İngiltere, BasraKörfezi'nden askeri güçlerini çekmeyi kabul ettiği takdirde, kendilerinin de bölgedeki savaş gemilerini çekeceklerini» açıkladı.

16 - Yunanistan ile ABD hükümetleri arasında terör ve üslerkonusunda başgösteren anlaşmazlıkların ikinci haftasında, ABD Savunma Bakanlığı'ndan bir heyetin, 15 Temmuz'da Atina'ya yapacağıziyaretin, Yunanistan'ın isteği üzerine ertelendiği açıklandı.

17 - Filipinler Devlet Başkanı Corazon Aquino son günlerdebaşkent Manila'da bombalı saldırıların ve terör olaylarının artmasıüzerine ordunun harekete geçmesini istedi.

18 - Hindistan'ın Pencap eyaletinde Sih teröristlerin 36 saatiçinde 72 Hinduyu katletmeleri üzerine, güvenlik güçleri, misillemeleri önlemek için alarma geçirildi.

19 - Tek yasal partinin bulunduğu Afganistan'da, yeni siyasalpartilerin kurulmasına imkan tanıyan tasarı yasalaştı.

20 - Güney Kore'de yönetimin 357 siyasi tutukluyu daha serbest bırakması sonucu, pazartesi gününden buyana serbest bırakılanpolitik tutukluların sayısının 534'ü bulduğu bildirildi.

9 TEMMUZ 1987

1 - Yasadışı PKK Örğütü'ne bağlı teröristler, Mardin'in Midyat ilçesine bağlı Yuvalı mezrasını basarak, 7'si çocuk 9, İdil ilçesinebağlı Peçenek köyünde de 9'u çocuk 16 kişiyi öldürdüler. Teröristlerayrıca Yuvalı mezrasının çıkışına yerleştirdikleri bir bombalı tuzakla da 4 kişinin ölümüne, 7 kişinin de yaralanmasına neden oldular.Ayrıca, Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde de bir süre önce yakalananbir PKK militanına tatbikat yaptırılması sırasında saldıran ayrılıkçılar, çıkan çatışma sonucunda iki köy korucusunu öldürdüler.

Katliam, yabancı basın ve yayın organlarında geniş yankılaruyandırırken, televizyon ve radyolarda ilk haber olarak duyuruldu.

2 - Güneydoğu Anadolu Gezisinin (GAP) bir durağı olan Diyarbakır'da bulunan Başbakan Turgut Özal, İçişleri Bakanı YıldırımAkbulut ve öteki bakanlar ile Emniyet Genel Müdürü Saffet ArıkanBedük Mardin'de meydana gelen olaylar üzerine saldırıya uğrayanköylere giderek incelemeler yaptılar.

Başbakan Turgut Özal incelemelerini tamamladıktan sonra Diyarbakır'a dönerek, Orduevi'nde bir basın toplantısı düzenledi ve4 gün süren GAP gezisini değerlendirerek, yapımı süren barajlar veUrfa tüneli ile meydana gelen son olaylarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Mardin'de meydana gelen son olaylarla ilgili olarak, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'ı makamında ziyaret ederek, Meclisi toplantıya çağırmasını istedi. İnönüdüzenlediği basın toplantısında da, hükümetin Mecliste güvenoyuistemesini ve İçişleri Bakam'nın da istifa etmesi gerektiğini söyledi.İnönü ayrıca, bir Meclis araştırma önergesi hazırladıklarını da bildirerek bütün partilerin bu konuda kendilerini destekleyeceklerineinandığını belirtti.

DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk'da olaylar üzerine yaptığı açıklamada, Başbakan Turgut Özal'ın siyasi parti liderlerini toplantıya çağırarak bilgi vermesini istedi ve bölgedeki olayların birhükümetin ya da siyasi partinin çözeceği mesele olmaktan çıktığınıbildirerek, «Devletin ve hükümetin getireceği her tedbiri hukuk kuralları içinde kalmak kaydıyla desteklemeye hazır olduklarını» söyledi.

TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, SHP Genel Başkam’ınnMeclisi toplantıya çağırması isteğini, bu konudaki kararın daha geniş platformda oluşturulmasının uygun olacağı gerekçesiyle kabuletmediğini söyledi.

DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit ise, olaylarla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, doğu ve Güneydoğu ile ilgili somut öneriler içeren ayrıntılı rapor hazırladıklarını, bu raporu Cumhurbaşkanı, TBMMBaşkanı ve Başbakana sunduklarını hatırlatarak, devlet organlarınınkonuya kendilerinin gösterdiği ilgiyi göstermediğini ve rapora cevapalamadıklarını bildirdi.

öte yandan kapatılan AP'nin Genel Başkanı ve eski başbakanlardan Süleyman Demirel ve Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz dabirer açıklama yaparak, Mardin'de meydana gelen olayları kınadılar.

3 - Dışişleri Bakanlığı'nca Mardin'de meydana gelen olaylarüzerine yapılan açıklamada, kanlı baskından terör odaklarını topraklarında barındıranlar, onlara destek sağlayanlar kadar, Avrupa Parlamentosu'nda Ermeni soykırım iddiaları ile ilgili kararı kabul edenlerin de manevi sorumluluk duymaları gerektiği vurgulanarak, bunuA3D Kongresi'nde istismar etmeye çalışanların da aynı manevi sorumluluğu duymaları gerektiği kaydedildi.

4 - YÖK Başkanı Prof. Dr. İhsan Doğramacı, YÖK tarafındantesbit edilen 21 Üniversitenin rektör aday adaylarının listesini Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e sundu.

5 - Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren SüperEmeklilik Yasası'nda yer alan, 1400 göstergeden emekli olma hakkma sahip işçilerin isteğe bağlı süper emeklilikten, yasanın yürürlük tarihinden önce başvurdukları takdirde yararlanabileceklerinihükme bağlamasına karşın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı,söz konusu konumdaki işçiler için bir günlük başvuru hakkı tanıdı.

Ankara Barosu Başkanı Mahir Can Ilıcak, bakanlığın bu uygulamasının yasaya aykırı olduğunu söyledi.

6 - Yargıtay, işçilikten memurluğa geçerek çalışmasını aralıksız sürdüren kişiye ihbar tazminatı ödenmemesini karar altına aldı.

7 - 2000'e Doğru Dergisi'nde 18-24 Ocak 1987 tarihinde yayımlanan «Evren'in kızlarına iki milyona iki daire» başlıklı haber yazıda,Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e basın yoluyla hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan, derginin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Fatma Yazıcı İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nce 1 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Öte yandan Limon Dergisi'nin 18. sayısında çizdikleri karikatürleri ile Başbakan Turgut Özal'a basın yoluyla hakaret ettikleri gerekçesiyle yargılanan değinin Sorumlu Müdürü Kemal Murat Kürüz ileKarikatüristler Ahmet Şükrü Yavuz ve Birol Vural aynı mahkeme tarafından toplam 11 ay 2 gün hapis 55.416 lira ağır para cezasınaçarptırılırken, aynı davada yargılanan Gürcan Özkan ve Gani Müjdeberaat ettiler.

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde ayrıca izinsiz Genel kurul toplantısı yaptıkları ve bildiri dağıttıkları iddiasıyla yargılananistanbul Tabipler Odası Yönetim Kurulu eski üyeleri de beraat etti.

8 - Üniversitelerde tek tip öğrenci derneği kurulmasına ilişkinyasa tasarısını protesto etmek amacıyla izinsiz yürüyüş yaptıklarıgerekçesiyle haklarında dava açılan 66 öğrencinin yargılanmasınaİstanbul DMG'de başlandı.

9 - Tunceli ve yöresinden eylemler yapmak amacıyla Ankaraya gelen yasa dışı TKP-ML Partizan Örğütü'nün 5 kişilik intihar timiSiyasi Şube görevlilerince yakalandı.

10 - Petrol-îş Sendikasfnın İstanbul'da yapılan Başkanlar Kurulu toplantısında bir konuşma yapan Genel Başkan Cevdet Selvi, 6Eylül'de yapılacak referandumda yasakların kalkmasına «evet» diyeceklerini açıkladı.

11 - Antalya Bağımsız Milletvekili Ümit Haluk Bayülken veBursa Bağımsız Milletvekili Sabahattin Özbek Doğru Yol Partisi'negeçtiler.

12 - Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Masası Şefi GeoffreyTyler başkanlığındaki bir heyet, uygulanan ekonomik politikalar ileTürkiye ekonomisinin son durumuna ilişkin göstergeleri incelemeküzere Ankara'ya geldi.

13 - Pınarcık katliamının Avrupa Parlamentosu'nda kınanmasıiçin liberal grup adına Belçika'lı Luc Beyer de Ryke tarafından verilen acil karar tasarısı, yeni içtüzüğün görüşülmesi sebebiyle zamanyetersizliğinden dolayı oylanamadı ve düştü. Tasarının düşmesinesert tepki gösteren Luc Beyer de Ryke ve Liberal Grup Başkanı Sijmone Veil, oturumu yöneten İspanyol Başkan Sosyalist Baron Crespo'nun, taraflı ve kötü niyetli davranarak, tasarının insan haklarımaddesinin ilk sırasında oylanmasına izin vermediğini belirterek, budurumu Parlamento Başkanı Lord Plumb'a bir mektup yazarak protesto edeceklerini bildirdiler.

14 - Kamuoyunda İrangate olarak bilinen İran-Contra skandaliile ilgili olarak Kongre Soruşturma Komisyonu'nda üç günden bu yana ifade veren Yarbay Oliver North, dünkü ifadesi sırasında Kongre-'deki çeşitli komitelere yalan söylediğini itiraf ederek, Kongre üyelerini suçladı ve devam etmekte olan soruşturmayı adil bulmadığınıkaydederek, soruşturmanın «ulusal çıkarlara zararlı» olduğunu iddiaetti.

15 - Yunanistan Savunma Bakanı Yannis Haralambopulos, birAtina Gazetesinin, «Yunan hükümetinin Amerikan 6. Filosu'na ait ikiadet nükleer denizaltının Kalamata limanına yanaşmasına izin vermediği yolundaki haberini» Yunan Gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında doğruladı.

16 - Resmi bir ziyaret amacıyla Çekoslovakya'nın başkentiPrag'da bulunan İspanya Kralı Juan Carlos, «Halkların birarada yaşayabilmesini sağlayacak sağlam ve istikrarlı bir temel oluşturulabilmesiiçin dünyanın her yerinde insan haklarına saygı gösterilmesi çağrısında» bulundu.

17 - İran'a ait bir hücumbot'un, Kuveyt karasularında Liberyabandıralı bir Amerikan tankerini vurmasından sonra, 15 Temmuzdanitibaren Kuveyt tankerlerine ABD bayrağı çekileceği ve tankerlerinABD savaş gemileri tarafından korunacağı ABD yönetimince açıklandı.

18 - Hindistan'ın Pencap eyaletinde Hindularm Sihlere karşıdüzenlediği saldırılarda 9 Sih öldürüldü. Bu arada katliamı protestoiçin başkent Yeni Delhi'de genel grev başlatıldı.

19 - Hindistan'ın Haydarabad kenti yakınlarında bir trenin nehre yuvarlanması sonucu 38 kişi öldü,

20 - Haiti'de bir süreden beri devam eden genel grevi organize eden gruplar, greve son vererek, olaylarda ölen 24 kişi için ulusal yas günü ilân ettiler. Genel grevin yoksul halkı güç durumdabıraktığını belirten direnişçiler, alternatif hükümet kurulmasını isteyerek bundan sonra daha farklı direniş taktikleri uygulayacaklarınıaçıkladılar.

10 TEMMUZ 1987

1 - Bakanlar Kurulu İstanbul'da Cumhurbaşkanı Kenan Evren-'in başkanlığında toplandı.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celal Güzel, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, «Başta Güneydoğuda son olarak meydana gelen olaylar olmak üzere gündemde bulunan konuların incelendiğini, sıkıyönetimin kalkmasından sonra alınması gereken önlemlerin görüşüldüğünü» söyledi.

2 - Başbakan Turgut Özal, Suudi Arabistan'da yayımlanan «Alİktisad Val Naft» (Ekonomi ve Petrol) adlı dergiye verdiği demeçte,«Türkiye'nin İran-İrak savaşında izlediği tarafsız politika nedeniylebu iki ülkeye silah satışı yasağı uygulaması yüzünden Ankara'nın,yaklaşık 30 milyar dolar kaybı olduğunu» söyledi.

3 - SHP,DYP,DSP yöneticileri yaptıkları üç ayrı görüşme sonunda Güneydoğu olayları için Meclisin hafta başında olağanüstütoplantıya çağrılmasını ve Meclis araştırması açılması için ortakbir önerge verilmesini kararlaştırdılar.

4 - Diyarbakır'ın Hani ilçesinin Kırımlı köyü Kerman mezrasına baskın yapan bölücü teröristler biri bebek 4 kişiyi öldürdüler.Siirt'in Eruh ilçesi Fındık bucağı yakınlarında operasyon ekibine saldıran bölücü teröristler ise bir eri şehit ederek 3 eri yaraladılar. Bölücülerden biri ölü olarak ele geçirildi.

5 - Dışişleri Bakanlığı, «Avrupa Parlamentosu'nda LiberalGrup tarafından hazırlanan ve Pınarcık katliamını kınayan karar tasarısının, içtüzük kuralları ileri sürülerek düşürülmesi üzerine yapılan açıklamada, «Türkiye'deki olaylar karşısında suskun kalmalarından, olayların kendilerince adeta tasviple karşılandığı sonucu çıkartmamak mümkün değildir» denildi.

6 - Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Nazım Belger, KKTCCumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın bir gazeteye verdiği demeç üzerineyaptığı açıklamada, KKTC yurttaşlarından KKTC ve Türkiye'ye karşıyürütülen «Yalan ve iftiraya dayalı propaganda kampanyasına istemeyerek de olsa malzeme sağlamaktan kaçınmalarını istedi.

7 - Yasadışı (KUK) örgütü üyesi olduğu ve bu örgütün yayınlarını dağıttığı gerekçesiyle haklarında dava açılan 7 kişinin yargılanmalarına Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde başlandı.

Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcılığı, İran Büyükelçiliği Kültür Ataşeliği tarafından çıkarılan Fecir Dergisi hakkında soruşturma açtı.

8 - Türk-İş Genel Merkezi, Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz ve Genel Eğitim Sekreteri Mustafa Başoğlu imzasıyla hazırlayıpkonfederasyona bağlı tüm sendika ve şubelere gönderdiği genelgede, 6 Eylül'de yapılacak halkoylamasmda anayasanın siyasi yasaklarla ilgili geçici 4. maddesinin kaldırılması için «evet» oyu kampanyası başlatılmasını istedi.

9 - Zonguldak’ın Kilimli bucağı Subatan mevkiindeki kömürişletme sahasında meydana gelen göçük altında kalan iki kişi öldü.

10 - TCDD Genel Müdürlüğü, yolcu ve yük taşıma ücretlerineyüzde 50 oranında zam yaptı.

11 - Ankara'da yasadışı TKP-ML Partizan adlı örgüt üyesi 23 kişi yakalandı.

12 - Fransa'da yayımlanan Liberation Gazetesi Mardin'in İdililçesine bağlı Peçenek ve Yuvalı köylerinde meydana gelen katliamageniş yer ayırdı.

13 - Uluslararası Af Örgütü tarafından yayımlanan «Türkiye'deİnsan Haklarının İhlali» başlıklı raporda, ülkede işkence ve işkencesonucu ölümlerin arttığı, işkencecilerin cezalandırılmaları gerekenyerde ödüllendirildikleri belirtildi.

14 - Kanada'da yapılan Dünya Yıldızlar Grekoromen Şampiyonası'nda Türkiye 4 altın 1 gümüş 2 de bronz madalya kazandı.

15 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş yaptığı açıklamadaGüney Kıbrıs'ta yaptığı 2 günlük ziyaretini tamamlayarak ülkesinedönen Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Oreja'ya Rum yönetiminintek yanlı yanıltıcı bilgi verdiğini söyledi.

16 - ABD'nin New York Times Gazetesi'nde yayımlanan bir haber yorumda Türkiye'nin Körfez Savaşı'nda tarafsızlığını korumayatitizlikle özen gösterdiği bildirildi.

17 - Panama'da Devlet Başkanı Eric Arturo Delvalle, muhalefetin yasağa rağmen gösteri düzenleyeceğini açıklaması üzerine, hükümete ait kuruluşların, banka ve okulların kapatıldığını açıkladı.

18 - Güney Kore Devlet Başkanı Chun Doo Hwan, iktidardakiDemokratik Adalet Partisi'nin liderliğinden çekileceğini açıkladı.

19 - El Salvador'un başkenti San Salvador'da dün grevci işçilerle polis arasında çıkan çatışmada 65 kişinin yaralanması üzerinebinlerce işçi ve öğrenci protesto gösterileri düzenlediler.

11 TEMMUZ 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı kabulederek haftalık olağan görüşmesini yaptı.

Başbakan Turgut Özal, görüşmeden sonra basının sorularınıcevaplandırarak, güneydoğuya atanacak koordinatör vali konusunuele aldıklarını söyledi.

Başbakan Turgut Özal, Seydişehir Alüminyum Tesisleri'ndekigrevle ilgili olarak yaptığı açıklamada da verdikleri teklifin kabuledilmemesi halinde bu tesislerin kapatılacağını belirtti.

2 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Genelkurmay Başkan VekiliOrgeneral Necip Torumtay'ı Florya Köşkü'nde kabul etti.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, İstanbul'da düzenlediğibasın toplantısında, siyasi yasakları ve yasakların referandumla kaldırılması kararını ve Demiryolu işçilerinin grevinde TCDD'nin lokavtilan etmesini eleştirdi, İnönü «Anayasa'nın 49. maddesi 'Devlet, çalışanların seviyesini yükseltir, çalışanları korur' diyor. Aynı devlet,DDY'de lokavt uygulayarak, kendi işçilerini sokağa atıyor. Ulaştırma Bakanı, bir bakan gibi konuşmuyor. Sadece işveren gibi konuşuyor» dedi.

Erdal İnönü, doğudaki terörist eylemlere ilişkin olarak da hükümetin teşhisinin yanlış olduğunu, can güvenliğini sağlamak için gerekli önlemleri almadığını» belirterek, «Bir anlamda sıkı yönetiminyetkilerini devam ettirecek koordinatör vali getirmekle sorun çözülmüş olamaz» dedi.

4 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Petrol Ofisi'nin Silahlı Kuvvetler'e akaryakıt dağıtımında bazı usulsüzlük iddiaları ileilgili olarak Petrol Ürünleri İşverenleri Sendikası (PÜİS)'na gönderdiği yazıda, «Askeri birlik ve kuruluşlara akaryakıt verecek bayilerintayin ve tespiti için belirlenen usul ve esaslara Petrol Ofisi A.Ş. tarafından uyulmadığı ve yapılan muhtelif yazışmalara rağmen sorunun bir türlü çözümlenemediği tespit edilmiştir» dedi Yavuztürk ayrıca, Silahlı Kuvvetlere akaryakıt verilmesinin aksaksız, güvenli sürdürülebilmesi için «Bayi tayin ve tespit işinin adil esaslara bağlanması gerektiğine» dikkat çekti.

5 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin,suç işlenmeden önlenmesi için Maliye teşkilatının yaygın ve yoğundenetimlere ağırlık verdiğini, bu amaçla gerekli tedbirlerin alındığınıbelirterek, «önümüzdeki yıldan itibaren vergi yükümlülerinin çapraz kontrolle denetleneceğini» bildirdi. ı

6 - DSP'de kurucular kurulu, Genel Başkan Rahşan Ecevit'inçağrısı üzerine yeniden toplandı ve Anayasa Mahkemesi'nin ihtarkararlarının gereğini yerine getirdi. Muhalif kurucuların katılmadığıtoplantıda, MKYK ve Merkez Disiplin Kurulu yeniden seçildi.

7 - MÇP Genel Başkanı Abdülkerim Doğru, Güneydoğu'yakoordinatör vali atama fikrinin, konunun ciddiyetini anlamamaktankaynaklandığını söyledi.

8 - Merkez Bankası Başkan Vekili Zekeriya Yıldırım, resmenaçıklanan faizin üstünde faiz veren banka yöneticilerinin cezalandırılacağını söyledi.

9 - Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, Romanya ve Bulgaristandaki hayvanlarda yüksek oranda radyasyon bulunduğu gerekçesiyle bu ülkelerden hayvanî ürün ithalatını ön izne bağladı.

10 - Tunceli Valisi Cengiz Bulut, Hozat ilçesine bağlı YenibaşKöyü Jandarma Karakolu'nun, gece bir grup terörist tarafından uzaktan tarandığını, ölen ya da yaralanan olmadığını, teröristlerin ele geçirilmesi için operasyonlara geçildiğini bildirdi.

11 - İzmit'teki İpraş rafinerisinden Eskişehir'deki Ana Jet Üssü1ne yakıt taşıyan petrol boru hattına Sapanca kesiminde bir greyderinçarpması sonucu patlama oldu. Patlama sonucu boru hattında yangın çıkarken, akaryakıtın ilçe merkezine doğru aktığı bildirildi.

12 - Demiryolu-İş Sendikası, lokavt kararını protesto etmekamacıyla İstanbul'da genel ya da bölgesel yemek boykotu yapmayıkararlaştırdı.

Türk-İş Genef Başkanı Şevket Yılmaz, Demiryolu grevi konusunda Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy'u eleştirerek, grevin nedeninin iç çekişmeler değil, hükümetin işçi haklan konusundaki ilgisizliğiolduğunu» söyledi.

13 - Mimar Sinan Üniversitesi Fen - Edebiyat Bölümü BaşkanıProf. Dr. Mehmet Çavuşoğlu, Saruhanlfda meydana gelen trafik kazası sonucu öldü.

14 - Yugoslavya'yı resmen ziyaret etmekte olan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Yugoslavya Federal Cumhurbaşkanı LazarMojsov tarafından kabul edildi. Görüşmede, ikili ilişkiler, bölgeseldurum ve uluslararası sorunlar ele alındı. Halefoğlu resmi temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

15 - PKK'nın Türkiye'deki eylemleri ile Avrupa Parlamentosu'nun Ermenilere ilişkin kararı, Federal Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen bir yürüyüşle protesto edildi.

16 - Fransa Başbakanı Jacques Chirac, Başbakan Turgut Özal'abir mesaj göndererek, Güneydoğu Anadolu'da Yuvacık ve Peçenekköylerinde bölücü teröristler tarafından düzenlenen katliamdan büyük üzüntü duyduğunu bildirdi. ;

17 - ABD'den Cumhuriyetçi Parti ile İngiltere'den Muhafazakar Parti'nin ABD'nin başkenti Washington'da düzenlediği uluslararası toplantıda, «Türkiye'nin Avrupa Topluluğu'na üyeliğiyle Kıbrıssorunu arasında bağlantı kurulamayacağı» savunuldu.

18 - ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Vernon VValters, Çin HalkCumhuriyeti'nde yaptığı görüşmelerden sonra düzenlediği basın toplantısında, «Körfez Savaşının sona erdirilmesi amacıyla GüvenlikKonseyi'nin beş daimi üyesinin üzerinde görüşbirliğine vardıklarıkarar tasarısının başarıya ulaşacağından umutlu olduğunu» söyledi.

19 - Avustralya'da yapılan erken genel seçimleri iktidardakiİşçi Partisi kazandı.

20 - Panama'nın başkenti Panama'da, yönetim aleyhtarı gösterilerde 10 kişi yaralandı, 100 kişi tutuklandı.

12 TEMMUZ 1987

1 - Başbakan Turgut Özal, Seydişehir Alüminyum Fabrikası'ndaki grevle ilgili açıklamasında, erteleme yetkim vardır fakat hiçbir grevi ertelemem. Herkes işini bilsin» dedi.

2 - Güneydoğu Anadolu'ya Koordinatör Vali atanacağı yolunda hükümetçe alınan karar, çeşitli parti temsilcileri tarafından eleştirildi. SHP Genel Başkanı Erdal İnönü konuya ilişkin olarak, «Güneydoğu'ya koordinatör vali atanmasının sorunları çözmeye yetmeyeceğini, bu nedenle böyle bir uygulanmaya ihtiyaç bulunmadığını»söylerken, DYP Genel Sekreteri Gökberk Ergenekon, «Hükümetin,koordinatör valinin hangi ihtiyaçtan doğduğunu açıklayamadığını»belirtti. DSP Grup Başkan Vekili Sururi Baykal ise, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında konuyu eleştirirken, RP Genel BaşkanıAhmet Tekdal, koordinatör vali yaklaşımını desteklediklerini açıkladı ve «koordinatör vali uygulamasında geç kalınmıştır» dedi.

Kapatılan AP'nin Genel Başkanı ve eski Başbakanlardan Süleyman Demirel de «Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki terör olaylarınınbölge valisi uygulaması ile çözülemeyeceğini söyledi.

3 - Kültür ve Turizm Bakanı Mesut Yılmazla yapılan söyleşiTercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

4 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Tercüman Gazetesi'nin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı.

5 - DSP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Özdaiga, Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında, «Başbakan Turgut Özal'ı SeydişehirAlüminyum Fabrikası'ndaki grev kararına ilişkin olarak yaptığı konuşmaya açıklık getirmek için» tartışmaya çağırdı.

Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, ve bazı Sendika başkanları Başbakanın Seydişehir Alüminyum Fabrikası'ndaki grev kararıyla ilgili konuşmalarına tepki göstererek, grevi sonuna kadardestekleyeceklerini bildirdiler.

6 - Bedelli Askerlik Uygulaması'yla ilgili esaslara BakanlarKurulu'nca bazı açıklıklar getirildiğine ilişkin karar Resmi Gazete'deyayımlandı. Buna göre, bedelli askerlikten, 28 Nisan 1987 öncesi saklı, yoklama kaçağı ve bakaya durumunda olan yükümlülerden isteyenler yararlanabilecek.

7 - Orman Yasası'nın 84 maddesinin uygulanmasında yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

8 - Tunceli'nin Ovacık ilçesine bağlı Yakatarla Köyünü basanbölücüler, bir yurttaşı köy dışına çıkararak, kurşuna dizdiler.

9 - 6 Eylülde yapılacak halkoylamasında kullanılacak seçmen kütüklerinin belirlenmesi amacıyla tüm yurtta sokağa çıkmayasağı uygulandı.

10 - Irak Kürdistan Yurtsever Birliği PUK Genel Sekreter Yardımcısı Novşirvan Amin, Londra'da A.A. muhabirine yaptığı açıklamada, «PKK'nın Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde sivil halka karşıgiriştiği katliamı şiddetle kınadıklarını ve hiçbir zaman Türkiye'niniçişlerine müdahalede bulunmadıklarını ve Türkiye'ye karşı eylemdüzenlemediklerini» söyledi.

Öte yandan Fransa'nın başkenti Paris'te savcılıkça yasaklananbir toplantıya katılmak üzere kente gelen bölücü gruplardan 170 kişi gözaltına alındı.

11 - ABD'nin İran'a gizlice sattığı silahlardan elde edilen gelirlerin Nikaragua'deki Contra gerillalarına aktarılmasıyla ilgili skandali soruşturan Senato Komisyonu'nun Daire Başkanı Daniel Inouye,şimdiye kadar elde edilen delillerden, Başkan Reagan'ın olayla ilgili olarak suçlanmasını gerektirecek bir sonuç çıkmadığını söyledi.

12 - Arnavutluk Devlet Başkanı Ramiz Alia, Arnavutluk Komünist Partisi Merkez Komitesi'nin toplantısında yaptığı konuşmada, Yugoslavya'yı «Balkanlar'daki yangını körüklemekle» suçladı vebu ülkenin Kosava eyaletindeki ırkçı gerginliğin artması halinde ortaya çıkabilecek olumsuz sonuçlar konusunda Belgrad hükümetiniuyardı.

13 - Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Perez'le Cenevre'de görüştükten yaptığı açıklamada,Filistinlilerin, düzenlenmesi öngörülen Ortadoğu Barış Konferansına katılmak üzere bir formül oluşturmalarını istedi.

14 - Bangladeş'te Silahlı Kuvvetlerin yönetimde temsilini öngören yasa tasarısının parlamentoda kabul edilmesini protesto amacıyla başkent Dakka'da gösteriler düzenlendi.

13 TEMMUZ 1987

1 - Kara Kuvvetleri Komutanı ve Genelkurmay Başkan VekiliNecip Torumtay, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'ı ziyaret ederek bir süre görüştü.

2 - Başbakan Turgut Özal , Konya belediyesi tarafından yaptırılan hafif yaylı ulaşım sisteminin ve Ereğli Şeker Fabrikası'nıntemellerini attı.

3 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı'nın 1987 yılının ilk altı ayında yaptığı kontroller sırasında hatalı bulunarak toplatılanÜaç oranının yüzde 8 olduğu bildirildi.

4 - Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz hafta Yunanistan Hükümeti'ne resmen başvurarak, 1980 yılında Atina'da öldürülen TürkiyeBüyükelçiliği İdari Ataşesi Galip Özmen ve kızı Neslihan Özmen'indosyası hakkında bilgi istedi. Geçtiğimiz günlerde basında İdariAtaşe ve kızıyla ilgili olarak yürütülen soruşturmanın, Yunan GizliHaberalma Örgütü tarafından durdurulduğu haberi yer almıştı.

5 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Turgut Özal'ın kanun hükmünde kararname ile uygulamaya koyacağı«Koordinatör Valilik» hakkında açıklamalarda bulundu.

6 - Refah Partisi Genel Başkanı Ahmet Tekdal, Genel Başkan Yardımcıları Rıza Ulucak ve Ömer Faruk Türkoğlu ile birliktebölücü terör olaylarının meydana geldiği Güneydoğu Anadolu'da incelemeler yapmak üzere Diyarbakır'a gitti.

7 - DSP'de muhalif grup tarafından genel başkan seçildiğiniöne süren Celal Kürkoğlu, geçen Cumartesi günü yapılan kurucularkurulu toplantısının iptali için yeniden mahkemeye başvururken,DSP Grup Başkanı Cahit Karakaş ile Genel Sekreter Nuri Korkmazda Celal Kürkoğlu hakkında Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundular.

8 - Kars'ın Ardahan ilçesine bağlı Yokuşdibi köyüne baskındüzenleyen bölücü çete mensupları 4 çocuğu rehin tuttular, Öteyandan Kars'ın Selim ilçesine bağlı Yaylacık Köyünü basan bölücüteröristler 1 kişiyi öldürdüler.

9 - Türk-Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek, Başbakan Turgut Özal'ın Seydişehir Alüminyum Tesisleri'nin kapatılmasına ilişkin sözleri üzerine Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

10 - Emniyet Genel Müdürü Saffet Arıkan Bedük, Abu Nidalgrubu teröristlerinin Türkiye'ye sızdığı haberi üzerine Ankara'dayaptığı açıklamada, «Abu Nidal grubuna mensup teröristlerin, Türksınırlarından habersiz sızmalarının mümkün olmayacağını» belirterek «Kesinlikle böyle bir bilgi yok» dedi.

11 - İran İslam Cumhuriyeti Başın Müsteşarı Rıza Bakiri «iran'ın Türkiye'ye ticari şantaj yaptığı» yolunda çıkan haberler üzerine Ankara'da yaptığı açıklamada, «Ticari ilişkilerimiz normal şekilde yürümektedir» dedi.

12 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 16 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.

13 - Dikili 2. Kültür ve Sanat Festivali sona erdi.

14 - Federal Almanya'nın başkenti Bonn'da bir bildiri yayımlayan PKK, Güneydoğu Anadolu'da giriştiği son kanlı eylemleri savunarak, bu gibi eylemlerin devam edeceğini bildirdi.

15 - Avrupa Parlamentosu Türkiye Temas Grubu Başkanı Belçikalı Luc Beyer de Ryke, Türk hükümeti ve parlamentosu'na çağrıda bulunarak, TBMM ile Avrupa Parlamentosu arasındaki diyalogunbir an önce başlatılmasını istedi.

16 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Fransa'nın KıbrısRum Yönetimi'ne 250 milyon dolarlık silah satması kararı üzerine,Fransayı uyardı. Denktaş bu uyarısını Fransa'nın Lefkoşa Büyükelçisi Jean-Dominique Paolini'ye ileterek, «Fransa'nın Kıbrıs Rum Yönetimi'ne silah satmasının, Kıbrıs sorununun çözümüne yardımcı olamayacağım, aksine sorunun çözümünü güçleştireceğini» söyledi.

17 - ABD, İngiltere ve Fransa tarafından VVashington'da düzenlenen «Uluslararası Beşinci Transatlantik Konferansı'nda KKTC resmen temsil edildi.

18 - Bir süre önce Irak Kürdistan Demokratik Partisi ile birleşen Kürdistan Yurtseverler Birliği (PUKj Lideri Celal Talabani yanlısı ayrılıkçı Kürt Peşmergeler, Kerkök-Bağdat demiryolunun geçtiğiDüz kasabasında görevli 3 Filipin'i! mühendisi kaçırdılar. Talabanikaçırılma olayından sonra yaptığı açıklamada, «Süleymaniye şehrinde esir bulunan 228 kişinin serbest bırakılması halinde, 3 Filipinli-'nin de serbest bırakılacağını» söyledi.

19 - Fransa'nın başkenti Paris'te izinsiz gösteri yürüyüşü yaptıkları gerekçesiyle Fransız polisi tarafından gözaltına alınan 170PKK yanlısı serbest bırakıldı.

20 - Avrupa Ekonomik Topluluğu'na üye 12 ülkenin dışişleriBakanları Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da bir toplantı yaptılar.

21 - Dün gece Kuveyt-Dubai seferini yapan bir Fransız yükgemisi iki İran hücumbotunun saldırısına uğradı.

22 - Kral Juan Carlos'un davetlisi olarak İspanya'ya giden Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Spiros Kipriyanu, İspanya Başbakanı FelipeGonzales ile bir görüşme yaptı.

23 - 10 kişilik Sovyet konsolosluk heyeti, Rus Ortodoks kilisesinin İsrail'deki mal varlığı konusunda görüşmelerde bulunmak üzere İsrail'e gitti.

24 - İran'a resmi bir ziyaret yapmakta olan Suriye DışişleriBakanı Faruk al Sara, ülkesinin Körfez Savaşı'nda İran'ı desteklemeyi sürdürdüğünü açıkladı.

25 - Güney Kore'de, Başbakan Lee Han-Key ve sekiz bakan,devlet başkanlığı seçimlerinden önce «bağımsız» nitelikte bir hükümet kurulmasını sağlamak amacıyla görevlerinden istifa ettiler.Devlet Başkanı Churr Doo Hwan, yeni hükümeti kurma görevini, eski Hava Kuvvetleri Komutanı ve Savunma Bakanı Kim Chung-Yul'averdi.

26 - Hindistan'ın 25 eyaletinde 4 bin 680 parlamenter ve hukukçu, ülkenin 8. Cumhurbaşkanını belirlemek üzere sandık başınagitti.

27 - Bangladeş'in başkenti Dakka'da hükümetin eyaletlere birer askeri vali ataması yolundaki yasa tasarısının parlamentoda onaylanmasını protesto amacıyla genel grev yapıldı.

14 TEMMUZ 1987

1 - Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Hakkari, Mardin, Siirt, Tuncelive Van illerini kapsamak üzere Olağanüstü Hal Bölge Valiliği kurulmasını öngören kanun hükmündeki kararname, Cumhurbaşkanı,Kenan Evren tarafından imzalanarak, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Evren ayrıca, YÖK, tarafından kendisine önerilen Üniversitelerdeki rektör atama ve değişiklikleri içeren kararnameyi de imzaladı.

2 - Başbakan Turgut Özal, Suriye gezisi öncesinde yaptığıaçıklamada, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde süregelen olayları«Fazla büyültülecek bir hadise olarak görmediğini» belirterek, «Benbu konuda hem muhalefete, hem de basınımıza şunu söylemek isterim: Bu hadisede çok fazla yayın yapıldığı takdirde, terörist organizasyonların, anarşistlerin bir nevi reklamını yaptığımız kanaatindeyim» dedi. Başbakan Özal, muhalefetin olaylarla ilgili Meclisaraştırması açılması isteğine karşı çıkarak, böyle bir araştırmanın«Teröristlerin tuzağına düşmek» olacağını söyledi.

3 - SHP, DYP ve DSP Grupları, Güneydoğu olaylarının tümyönleriyle araştırılarak gerçeklerin ortaya konulması, bu alanda ulusal bir politika oluşturulması, içe ve dışa dönük önlemlerin belirlenmesi ve çözümler bulunması için TBMM'yi, bu konudaki MeclisAraştırma Önergesini görüşerek karara bağlamak üzere 17 Temmuz Cuma günü saat 15.00'te olağanüstü toplantıya çağırdı. TBMMBaşkanı Necmettin Karaduman, üç parti Grup Başkan vekilinin başvurusu alındıktan sonra Cuma günü Meclis'in toplanması için çağrıda bulundu.

4 - Bakanlar Kurulu toplantısına katılan Emniyet Genel Müdürü Saffet Arıkan Bedük, son olaylarla ilgili olarak, Bakanlar Kurulu'na bilgi verdi.

5 - Kara Kuvvetleri Komutanı ve Genelkurmay BaşkanvekiüOrgeneral Necip Torumtay, Malatya'dan Diyarbakır'a geçerek denetimlerde .bulundu ve 7. Kolordu Karargahında düzenlenen bir brifinge katıldı.

6 - Mardin'in Gercüş İlçesi yakınlarındaki Maval Dağı'nda birgrup terörist ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada iki eryaralandı. Nusaybin tren köprüsü de teröristler tarafından bombalandı. Öte yandan, Kars'ın üç köyünü basan teröristler, evde bulamadıkları köy muhtarının babasını öldürdüler.

7 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Cemil Kıvanç tarafından Yeni Gündem dergisi aleyhine Ankara 10. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne açılan dava, derginin bir milyon lira tazminat ödemeye mahkum edilmesiyle sonuçlandı.

8 - İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü'ne, Bozkurt Kuruçgetirildi.

9 - Ankara Anakent Belediye Başkanı Mehmet Altınsoy hakkında Güvenpark'ın otopark yapılmaması için imza toplayanlar tarsfından hakaret davası açıldı.

10 - 1978 yılında Mersin Festivali sırasında verdiği konserlerde komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle Mersin 2. AğırCeza Mahkemesi'nde yargılanan sanatçı Cem Karaca hakkında verilen gıyabi tutuklama kararı kaldırıldı.

11 - Sinop Boyabat Belediyesi'nde çalışan 62 işçinin işine sonverildi.

12 - İstanbul'da yayınlanan Playboy ve Bravo degilerinin Haziran sayıları, İstanbul 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nin kararıyla toplatıldı.

13 - Ankara Narkotik Bürosu'nun son altı ayda gerçekleştirdiği operasyonlarda toplam 167 kilo esrar, 150 gram, eroin ve 51 kilohintkeneviri ele geçirildi.

14 - Yaklaşık 40 bin işçinin çalıştığı TEK ve Elektrik İşleri Etütİdaresi'nde toplusözleşme imzalandı.

15 - AT Komisyonunun Akdeniz işlerinden sorumlu üyesi Cloude Cheysson, Belçika'nın başkenti Brüksel'de, İktisadi KalkınmaVakfı Başkanı Jak Karnhi ile yaptığı görüşmede, «Savunmada, Amerikan modelini terk edip, Avrupa modelini benimseyin» dedi.

16 - ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından ABD'de bulunan Bulgarheyetinin ziyaretiyle ilgili olarak yapılan açıklamada, «1984 yılı Aralık ayından bu yana Türk azınlığa uygulanan asimilasyon kampanyasının ABD ile Bulgaristan arasındaki tüm görüşmelerde gündemegetirildiği belirtildi.

17 - İngiltere'de çıkan Euromoney dergisi son sayısında, Türkiye ile ilgili bir ilave yayımladı.

18 - Diplomatik ilişkilerin kesildiği 1967 yılından bu yana israil'i resmen ziyaret eden Sovyetler Birliği'nin 8 kişilik konsolosluk heyetinin başkanı, Ortadoğu barış konferansı konusunda İsraillilerin kuşkularını giderici açıklamalar yaptı.

1S - İtalya'da, Cumhurbaşkanı Francesco Cossiga, geçen ayyapılan seçimlerden sonra yeni hükümeti kurma görevini HıristiyanDemokrat Parti üyesi Giovanni Goria'ya verdi.

20 - Pakistan'ın Karaçi kentinde meydana gelen iki bombalısaldırıda, 72 kişinin öldüğü, 250 kişinin de yaralandığı bildirildi.

21 - Afganistan Hükümeti, mücahitlere karşı ilan ettiği tekyanlı ateşkesin süresini altı ay daha uzattığını bildirdi.

Afganistan Komünist Partisi lideri Muhammed Necibuliah, Kabilradyosundan yaptığı açıklamada: Mücahitlere, kabinede en az 13 bakanlık ve 4 bakan yardımcılığı verebileceklerini bildirdi.

22 - Yunanistan Hükümet Sözcüsü Sotris Kostopulos, basınayaptığı açıklamada, «Hükümeti'nin ABD'nin terörizmle ilgili suçlamaları nedeniyle özür dilemesini beklemediğini ancak, iddialarınıgeri aldığını belirten bir belgeyi ısrarla istediğini bildirdi.

15 TEMMUZ 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İstanbul'daki incelemelerisırasında Milliyet ve Güneş Gazetelerini de ziyaret ederek, bilgi aldı.

2 - Başbakan Turgut Özal, aralarında İçişleri Bakanı YıldırımAkbulut, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ve Emniyet Genel MüdürüSaffet Arıkan Bedük'ün de bulunduğu 100 kişilik bir heyetle, resmitemaslarda bulunmak amacıyla Suriye'ye gitti.

Başbakan Özal, Suriye Başbakanı Rauf El Kesm ile yaptığı ikiligörüşme sırasında, PKK konusuna da doğrudan değinerek, bu hareketlerin iki ülke arasmdaki ilişkilerde sorun yaratacağını söyledi.Başbakan Öza! ayrıca, Cumhuriyet Gazetesi'nin Güneydoğu olaylarıhakkındaki sorularını da cevaplandırdı.

3 - Resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Sudan'ın Savunma İsleriyle Ügîli Devlet Bakanı Fadailla Burma Nasser, Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk'ü makamında ziyaret ederek, «Sudanlısubayların Türkiye'de eğitimleri» ile «Savunma sanayii konusundayapılacak işbirliğiyle ilgili görüşmelerde bulundu.

4 - Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'ne Diyarbakır Valisi HayriKozakçmğlu'nun atanmasına ilişkin Kararname Resmi Gazete'ninmükerrer sayısında yayımlandı. Bu arada Resmi Gazete'de dün yayımlanan Karara da bir ek yapılarak, Bölge Valisinin yetkileri genişletildi. Buna göre, Bölge Valisi sorumlu olacağı illerde emrine verilen diğer kuvvet birliklerini de yönetecek.

5 - Hakkâri'nin Uludere ilçesi Şenoba bucağı yakınlarındakibir karakolu basmak isteyen PKK'lı teröristlerle, Jandarma arasındaçıkan çatışma sonucunda 1 Jandarma onbaşısıyla, 1 Jandarma erişehit oldu.

Öte yandan Bingöl'ün Kiğı ilçesine bağlı bir mezraya baskındüzenleyen bir başka terörist grup, bir evi kundaklayarak birkadının yanarak ölmesine sebep olduktan sonra, otomatik silahlarla3 kişiyi tarayarak ağır yaraladılar.

6 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu, Ankarada düzenlediği brifingte, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Oreja'nmyalnızca Kıbrıs Rum Kesimi'ni ziyaret edip Kuzey Kıbrıs'a geçmemesini «tek yanlı tutum olarak» niteledi. Büyükelçi Batu Ayrıca ABDDışişleri Bakan Yardımcısı Rozanne Ridgevvay'in 13 Temmuz günü

Bulgar heyetini kabulü sırasında, bu ülkedeki Türklere uygulananbaskıyı kınayan ifadelerini de memnuniyetle karşıladıklarını bildirirken Türkiye'de Atatürk aleyhine faaliyette bulunduğu gerekçesiyleDevlet Güvenlik Mahkemesi'nde hakkında dava açılan ve yurt dışına kaçtığı belirtilen İran'ın Erzurum Başkonsolos Yardımcısı MirHabibullah Raşti'nin de senelik iznini kullanmak için sınır dışındaolduğunu ve Raşti'nin diplomatik dokunulmazlığı olması nedeniylesınır dışına çıkmasının engellenemediğini, ancak Türkiye'ye döneceğini söyledi.

7 - SHP Genel Merkezi'nce, il ve ilçe yönetimlerine 6 Eylülde yapılacak referandumla ilgili bir genelge gönderildi.

S - Muhalefet Partileri, Koordinatör Vali uygulamasıyla ilgiliaçıklamalarda bulundular.

9 - Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası,Başbakan Turgut Özal'ın basının eşkiyanın reklamını yaptığı ve Güneydoğu olaylarıyla ilgili fazla yayın yapılmamasını isteyen sözlerine tepki gösterdi.

10 - YÖK Başkanı Prof. Dr. İhsan Doğramacı, Milliyet Gazetesi'nin rektör atamalarına ilişkin sorularını cevaplandırdı.

11 - Irak'ın Ankara Büyükelçisi Tarık Abdülcabbar Cevad, 17Temmuz Devrimi'nin 19. yıldönümü dolayısıyla verdiği demeçte,«komşu ülkelerin yardımı olmadan bölücülerin, bir dakika yaşayamayacaklarını ve İran'ın bölcü canilere destek verdiğini ve topraklarında bu amaçla kamplar bulundurduğunu kaydetti.

12 - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz Cumhuriyet Gazetesi'nin, işçilerin çalışma yaşamına ilişkin sorularını cevaplandırırken, hükümetin de grev kararlarına karşı tavrını değerlendirdi.

13 - Demiryollarında çalışan 40 bin işçi için alınmış bulunankarşılıklı grev ve lokavt kararları üzerine işçiler Türkiye çapındayaygın yemek boykotu yaptılar.

14 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 20 Temmuz BarışHarekâtının 13. yıldönümünün yaklaşması nedeniyle Lefkoşa'da çoksayıda Türk tarafından gerçekleştirilen mitingde yaptığı konuşmada, Rumlara «Barış ve Saldırmazlık» çağrısı yaptı.

15 - ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Edward Dervvinski, Washington'da yaptığı açıklamada, «Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun yaptığı açıklamaların, ABD Yunanistan ilişkilerine yardımcı olmadığını ve ülkesiyle Yunanistan arasındaki ilişkilerin «tehlikeli bir siyasi tartışmaya yönelen eğilimler yüzünden giderek daha karmaşık duruma geldiğini» bildirdi.

16 - Federal Alman Hükümeti tarafından yapılan yazılı açıklamada, PKK'nm Güneydoğu Anadolu'daki katiliamları .kınanarak,«Bonn Hükümeti nefretle karşıladığı bu olaylarda yakınlarını yitirenlerin acılarını en derin duygularla paylaşmaktadır» denildi.

17 - Federal Almanya Sosyal Demokrat Partisi'nin HessenMilletvekili Gert Luetgent, Kapatılan MHP'nin Genel Başkanı Alpaslan Türkeş ile ilgili olarak Eyalet Parlamentosu'na verdiği bir gensoru önergesinde, «Bir süre önce Federal Almanya'ya gelen Türkeş'inHessen eyaletinde nerede ve hangi tarihler arasında kaldığının ve neden sınırdışı edilmediğinin araştırılmasını» istedi.

18 - Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) tarafından yılda bir kez yayımlanan «Türkiye» kitapçığında, «İhracat artışındaki düşmeden kaynaklanan cari işlemler açığı azalacağına artmaya devam ederse, Türkiye uluslararası planda son 4-5 yıldır eldeettiği itibarı yeniden yitirebilir» denildi.

19 - Türkiye'ye yönelik eleştirilerini sürdüren İran İslam Cumhuriyeti'nin Sesi Radyosu, Türk hacı adayları aleyhine bir programyayımlayarak, hacda eylem çağırışını tekrarladı.

20 - İran-Contra skandalim soruşturan Kongre Komisyonu'ndaifade veren Ulusa! Güvenlik eski danışmanı John Poindexter, İran'asatılan silahlardan elde edilen paranın Nikaragua'daki Contralar'averilmesi konusundaki plandan Başkan Ronald Reagan'a bahsetmediğini söyledi.

21 - Fransa Cumhurbaşkanı Fançois Mitterrand'ın «Fransaİran gerginliğine ilişkin» konuşmasında, «Paris'te İran Büyükelçiliği'nde saklanan Vahit Gürcü"nün Fransız polisine teslim edilmeyişine değinerek, «Tahammül edilmez tehditlere boyun eğmeyeceğiz.Yasa yasadır. Gereken herşey yapılacaktır» demesinin ardından,Tahran Radyosu, İran'ın başkentinde görevli Fransız Diplomat JeanPaul Torri'nin casusluk, devrime karşı güçlerle işbirliği ve kaçakçılıkla suçlanarak, İran Devrim Mahkemesi tarafından sorguya çekileceğini açıkladı.

22 - Amerikan Kongre üyeleri, Basra Körfesi'nde seyredenKuveyt tankerlerinin 22 Temmuzdan itibaren Amerikan bayrağı çekmeye başlayacaklarını bildirirken, Beyaz Saray Sözcüsü MarlinFitzwater de, VVashington'da yaptığı açıklamada, ABD savaş gemilerinin önümüzdeki haftadan itibaren Kuveyt tankerlerine eşlik edeceğini bildirdi, ancak uygulamanın resmen hangi tarihte başlayacağı konusunda bilgi vermedi.

23 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, resmi bir ziyaret için gittiği Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da Devlet BaşkanıTodor Jivkov ile de bir görüşme yaptı.

24 - İngiltere Başbakanı Margaret Thatc'ner, İspanyol ABCDergisi'ne vediği bir demeçte, «Mihail Gorbaçov'un yönetimi altında olan Sovyetler Biriiği, batının düşmanı olmak istiyor. Bat! ile yakınlaşmak ve onun güçlü dostu olmak istiyor» dedi,

25 - israi: Başbakanı İzak Şamir, bir Sovyet heyetinin 20 yılaradan sonra ülkesini ziyareti nedeniyle yaptığı açıklamada, «Bu ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir dönemin başlangıcısayılabileceğini» söyledi

26 - Bangladeş'te, kadın muhalefet lidori ve Bangladeş devletinin kurucularından Şeyh Majibur Rahman’ın kızı olan Şeyh Hasina,Devlet Başkanı Hüseyin Muhammed Erşad'a 19 Temmuza kadar istifa etmesi için ültimatom vererek, «sivil hükümette askerlerinde temsil edilmelerine izin vpren, tartışmalı yasanın geri çekilmesini» istedi.

27 - Pakistan'ın Karaçi kentindeki bir ahşveriş merkezine dündüzenlenen iki bombalı saldırıda 80 kişi öldü, çoğunluğu ağır olmaküzere 200 kişi yaralandı.

28 - Fransa'nın İsviçre sınırına yakın bölgede Alp Dağları'ndaki bir kampingte kalan 25 kişi, nehir taşması sonucu çamura gömülerek, öldüler.

29 - Lübnan'ın Trablusşam kentinde Suriye askeri karakoluyakınlarındaki bir süpermarketin girişinde meydana gelen patlamada 12 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.

16 TEMMUZ 1987

1 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, TRT'yi ziyaret ederek Genel Müdür Tunca Toskay ile bir süre görüştü.

2 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Seydişehir Alüminyum Tesisleri ile Antalya Ferrokrom Tesislerinde Türk Metal Sendikasfnm yürüttüğü grevin sonuçlanması için Cahşma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile işçi temsilcileri arasında görüşmelerin devamettiğini söyledi. Bakan Aral, ANKA Muhabirinin konuya ilişkin sorularım cevaplandırırken «Seydişehir ve Antalya'deki grev bitse debitmese de tesisleri kapatacağız. Çünkü bu tesislerin kârdan çok zararı var, Hükümetin üstünde bu tesisler adeta bir kambur gibi» dedi.

3 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı, ortaokul ve liselerde haftalık ders satlerinin sayısını azalttı. Bu arada, Yeni Öğretim yılında ilkokul, ortaokul ve liselerde okutulacak özel yayınevlerince basılan ders kitaplarına, geçen yıla oranla yüzde 40-46 oranında zam yapıldı. Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı her yayıneviiçin belirlediği yeni fiyat listelerini göndermeye başiadı.

4 - Resmi Gazete'de dün yayımlanarak kesinleşen «Olağanüstü Ha! Bölge Valiliği» kararnamesiyle Bingöl, Diyarbakır, Elazığ,Hakkari, Mardin, Tunceli, Siirt ve Van illerine Genel Vali olarakatanan Hayri Kozakçıoğlu Günaydın Gazetesine yaptığı açıklamada«Sıcak bölgelere, yerleşik vurucu timlerin yerleştirileceğini» söyledi.

5 - Ankara Gümrükler Muhafaza Başmüdürü Cavit İleri ileEdime Gümrükler Başmüdürü Şahin Sezer'in Gümrükler MuhafazaGenel Müdür Yardımcılıklarına atanmaları Resmi Gazete'de yayımlandı.

6 - Muhalefet partileri 6 Eylülde Siyasi Yasaklar için yapılacak referandumda «Evet» kampanyasına başladılar.

DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, partisinin il başkanlarıyla yaptığı toplantıda, referandumu «hükümetin bir ayıbı» olarak niteleyerek, milletin 6 Eylülde hükümete cevabını vereceğinisöyledi.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, bir açıklama yaparak, halkoylamasmda «Evet» denilmesini isteyeceklerini söyledi.

7 - Yüksek Seçim Kurulu, bazı milletvekilleri ve ilçe başkanlarının itirazı üzerine yaptığı inceleme sonucunda Ankara seçimçevrelerini yeniden düzenledi. Düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı.

8 - Bingöl Valisi Güner Orbay'dan alınan bilgiye göre, PKKteröristlerince Bingöl'de bir karakol ve köye baskın düzenlendi. İkibaskında da ölen ve yaralanan olmadı, kundaklanan 7 ev tamamenyandı.

9 - Başbakan Turgut Özal, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esadile Şam'da bir görüşme yaptı. Suriye-Türkiye Güvenlik Grubununtoplantısında Türk tarafının PKK lideri Abdullah Öcalan'ın iadesiniistemesine karşı Suriye Yetkilileri Abdullah Öcalanın Suriye'de olmadığını belirterek, Türkiye aleyhine hiç bir faliyete izin vermeyeceklerini söylediler.

10 - Fransız Televizyonunda, Ermeniler'in 1. Dünya Savaşı'ndaşehit ettikleri Türkler'in toplu mezarlarını «Ermeni mezarları» olarak gösterilmesi Fransa'da yaşayan Türk vatandaşlarının şiddetlitepkisine neden oldu.

11 - Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ)'nin Fransızelektronik firması Thomson-ÇSF'ye verilen sivil hava trafik kontrolsistemi ihalesini iptal etmesi üzerine Türkiye'nin Paris BüyükelçisiFaik Melek, Fransa Dış Ticaret Bakanlığı'na çağırılarak, Türkiye'denresmi bir açıklama yapılmasını beklediklerini söyledi.

12 - Türkiye'nin Amerikan işçi sendikalarınca «İşçi haklarınınkorunmasında başarısız kalındığı ve haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle Türkiye'den ithal edilen bazı mallardan düşük gümrük vergisi alınmasına ilişkin uygulamanın kaldırılması» ile ilgili olarakABD yönetiminden yapılan başvuru konusunda bazı girişimlerde bulunulduğu açıklandı. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Büyükelçi İnal Batu konuyla ilgili A.A. muhabirinin sorularını yanıtladı.

13 - Bulgar Devlet Başkanı Todor Jivkov ile görüşmek üzereSofya'ya giden Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, gazetecilerin Türk-Yunan ilişkileri konusundaki sorularını cevaplandırdı.

14 - Irak Savaş uçakları Basra Körfesi'nde İran'a ait petrol tesislerine karşı yeni saldırılara girişirken, îran Devrim Muhafızları Komutan Yardımcısı Ali Şamhani, «İran birliklerinin Amerikan savaş gemilerini vurmak yerine, onları ele geçirerek İran donanmasına katacaklarını» belirtti.

15 - İran, Paris'teki Büyükelçiliği çevresindeki polis kuşatmasının 72 saat içinde kaldırılmaması durumunda, Fransa ile diplomatik ilişkilerini keseceğini açıkladı.

16 - Pakistan Devlet Başkanı Ziya ÜI-Hak, saldırılar için incelemeler yapmak üzere yittiği Karaçi'de düzenlediği basın toplantısında, teröre karşı savaş ilan ederek, halkı terörizmle ortak mücadaleye çağırdı. Bu arada, bombalı saldırıların sorumlularının bulunmasını isteyen halk ile polis arasında çatışma çıktı.

17 - İsral'i resmen ziyaret etmekte olan Sovyet heyetinin, dünİsrail'de yaşayan 2000 kadar Sovyet vatandaşı temsilcileri ile görüşmeleri sırasında Sovyet Yahudilerinin İsrail'e serbestçe göç edebilmelerini savunan gruplar gösteriler yaptılar.

18 - Afgan Mücahitleri Birliği basın sözcüsü, İsiamabad'dayaptığı açıklamada mücahitlerin, Afganistan'ın Nangahar bölgesindeki mücahit kamplarını bombalamaya çalışan Afgan savaş uçaklarından birini düşürdüklerini bildirdi.

19 - Güney Kore ve Çin Halk Cumhuriyetinde meydana gelentayfun ve sellerden, 75 kişinin öldüğü bildirildi.

20 - Lübnan'ın Sünni Müslüman eski Başbakanı Raşit Kerami'nin bir suikast sonucu öldürülmesiyle ilgili olarak, HrıstiyanLübnan Ordusunda teknisyenlik yapan bir üstçavuşun tutuklandığıbildirildi.

21 - Hindistan Haber Ajansı, Sih militanlarının Pencap veAmritsar kentlerinde hintlilere silahlı saldırılarda bulunarak üçkişiyi öldürdüklerini bildirdi.

17 TEMMUZ 1987

1 - İstanbul Florya Köşkü'nde yaz dönemi çalışmalarını sürdüren Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Tercüman, Cumhuriyet ve Bulvar Gazetelerini ziyaret ederek, yöneticilerinden basının sorunlarıhakkında bilgi aldı.

2 - TBMM, muhalefet partilerinin ortak çağrısıyla Güneydoğu'daki son olayları görüşmek üzere olağanüstü toplandı. TBMMde grubu bulunan üç muhalefet partisinin ortaklaşa verdikleri meclis araştırması açılmasına ilişkin önergenin öngörüşmeleri Başbakan Vekili Kaya Erdem'in önerisiyle «kapalı oturumda» yapıldı. Önerge, öngörüşme sonunda reddedildi.

3 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu,Bağ-Kur ve SSK kapsamındakiler için hazırlanan Süper Emeklik göstergelerine ilişkin Süper Emeklilik kararname taslaklarının dün Başbakanlığa iletildiğini açıkladı.

4 - Görev süreleri Temmuz ayı sonunda dolacak 21 üniversite rektörlüğüne yapılan atamalar Resmi Gazete'da yayımlandı.

5 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın yeni atamadöneminde görevlendireceği öğretmenlerin yeterlik sınavları, Adana, Ankara, Diyarbakır, Erzurum, Samsun, İstanbul, izmir, Konyave Malatya illerinde yapıldı.

6 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu, YunanHükümet Sözcüsü Kostopolos'un Türk hava sahası konusundaki demecine cevaben bir açıklama yaptı.

7 - Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD)’ın İngilizce olarak yayımladığı «Türk Ekonomisi, 1987» başlıklı raporunda,1987 yılının ikinci yarısında uygulanacak ekonomik politikayla ilgiliöneriler yer aldı.

8 - Türk-İş'e bağlı sendikaların İstanbul'daki 46 şubesininbaşkanları, düzenledikleri basın toplantısında, Seydişehir Alüminyum Tesisleri ve Demiryolları İşçilerinin grev isteklerine karşılokavt uygulanabileceği yolundaki sözler üzerine, ortak mücadeleyibaşlattıklarını açıkladılar.

9 - PKK militanları Mardin'in Nusaybin ilçesinde bir köyebaskın düzenleyerek, muhtarın teisizi ile bir bekçinin mavzerinigasp ederek kaçtılar.

10 - Türk Tanıtma Vakfı (TÜTAV) Başkanı Kemal Baytaş, siyasi partiler, üniversite gençliğini, işçi sendikaları ve derneklerini;Güneydoğu olaylarını lanetlemek için mitingler düzenlemeye çağırdı.

11 - İçişleri Bakanlığı'nca görevini kötüye kullandığı ve rüşvet aldığı gerekçesiyle görevden alman İstanbul Eminönü Belediyeeski Başkanı Tahir Aktaş hakkında rüşvet aldığı iddiasıyla açılanbir soruşturma daha sonuçlandı. Buna göre Tahir Aktaş ve yardımcısı Halil Karagöz'ün rüşvet almak, arsa sahibi Firuz Almak'ın ise,rüşvet vermek iddiasıyla İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'ndeyargılanmalarına karar verildi.

12 - Fiskobirlik Genel Müdür Yardımcısı Ülkü Nefesoğlu, 1987fındık alım fiyatlarını açıkladı.

13 - Türk Hava Kurumu'na ait bir eğitim uçağının dün Uşak'ınBanaz ilçesi yakınlarında düşmesi sonucunda, 2 bayan pilot ağırşekilde yaralandı

14 - Türkiye ve Suriye arasında bir güvenlik protokolü ile Fırat sularına ilişkin protokol, resmi bir ziyaret için Suriye de bulunan Başbakan Turgut Özal ile Suriye Başbakanı Rauf E! Kesm arasında imzalandı. Her iki ülke Başbakanı, protokollerin imzalanmasından sonra düzenledikleri ortak basın toplantısında, Türkiye ileSuriye arasında sağlanan anlaşmayı açıkladılar. Bu protokolünPKK'ye Suriye topraklarını kapatmak anlamına geldiği bildirildi.Başbakan Özal, daha sonra beraberindeki heyetle birlikte Türkiye'yedöndü.

15 - İngiltere'de 3 yıl önce Dursun Nalbant adlı bir Türk çocuğu ile 4 arkadaşını döverek yaralamak suçuyla Londra Ağır CezaMahkemesi'nde yargılanmakta olan 5 polis memuru suçlu bulunarak, 18 ay hapse mahkûm edilirken, meslekten de atıldılar.

16 - İngiltere Tabibler Birliği ve Uluslararası Nükleer SavaşınÖnlenmesi İçin Hekimler Birliği, Londra'deki Türk Büyükelçiliği'nebir telgraf göndererek, «Türkiye'de Nükleer Savaşı Önlemek İçinHekimler Derneği'nin kurulma çalışmalarının durdurulmasını» kınadılar.

17 - Fransa Dışişleri Bakanlığınca yapılan açıklamada, Fransa'nın İran'la diplomatik ilişkisini kestiği, bu kararın, iran'ın, Fransa'ya karşı kabul edilemez tutumu nedeniyle alındığı ve Tahran'dagörevli Fransız diplomatların günlerdir İran'da hapsedildikleri belirtildi.

Bu arada Fransa'nın söz konusu açıklamasından sonra, İran damisillemede bulunarak bu ülke ile diplomatik ilişkiye son verdiğiniduyurdu. Ayrıca, İslami Cihad Örgütü de Fransa'nın bu tutumu üzerine ellerindeki iki Fransız rehineyi öldüreceğini bildirdi.

Öte yandan, gelişmeler üzerine Fildişi Kıyısı Cumhuriyeti'neresmi bir ziyaret yapmakta olan Fransa Dışişleri Bakanı Jean Bernard Raimond ziyaretini yarıda keserek ülkesine dündü.

18 - İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, ABD BaşkanıRonald Reaganla bir görüşme yapmak üzere ABD'ye gitti.

19 - Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans-Dietrich Genscher4 gün sürecek resmi bir ziyaret için Bulgaristan'ın başkenti Sofya-'ya gitti.

20 - Demokratik Alman Resmi Haber Ajansı ADN tarafındanyapılan açıklamada, Demokratik Almanya'da genel af ilan edildiği veciüm cezalarının kaldırıldığı, genel affın savaş suçluları, casus vekatiller de dahil olmak üzere tüm tutukluları kapsadığı ve 12 Ekim'debaşlayacak olan tahliye işlemlerinin 12 Aralık tarihine kadar tamamlanacağı bildirildi.

21 - Pakistan'ın Karaçi kentinde meydana gelen ve 80 kişininölümüne ve 300 kişinin yaralanmasına yol açan patlamayla ilgili soruşturma devam ederken, muhalefet grupları ülke çapında genelgreve giderek, saldırı gününün Karaci'de «Genel Yas Günü» ilanedilmesini istediler.

22 - Kuzey Irak'da bağıms4z bir Kürt devleti kurmayı amaçlayan IKDP lideri Mesut Barzani, bir süre önce IKDP karargâhlarınabir bildiri göndererek, PKK militanlarının görüldükleri yerde yakalanmalarını veya öldürülmelerini istedi.

23 - Güney Kore Afet Merkezi yetkilileri güney kesimindekiThelma tayfununda ölen ve kaybolanların sayısının 240'a ulaştığınıaçıkladılar.

18 TEMMUZ 1987

1 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, «6 Eylülde yapılacak referanduma evet kampanyasını» Ankara'da düzenlediği basın toplantismdan sonra doğu gezisinin ilk durağı olan Tunceli'den başlattı.

2 - Adalet Bakanlığı'nca, «Küçükleri Müstehcen NeşriyattanKoruma Yasası»nda bazı değişiklikler yapılmasını öngören bir taslak hazırlandı.

3 - 7. Kolordu ve Diyarbakır, Mardin, Hakkâri, Siirt İlleri Sıkıyönetim Komutanı Korgeneral Aşir Özözer, 18 Mayıs 1987 günlüBakanlar Kurulu Kararı uyarınca, 19 Temmuz'dan geçerli olmak üzere bu illerde sıkıyönetimin kaldırılması ve olağanüstü hal uygulamasına geçilmesi dolayısıyla son bir bildiri yayımladı.

4 - Türk ekonomisinin son durumuyla ilgili olarak yaptığı konsültasyon çalışmalarını tamamlayan IMF heyeti, Başbakan TurgutÖzal'a bir mektup bırakarak Türkiye'den ayrıldı.

5 - Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu tarafındanhükümete gönderilen bir mektupta, yürütülen ekonomik politikadaki gelişmelerin işverenlerin aleyhine sonuçlar verdiği savunuldu.

6 - Aydın'da yeraltından çıkardıkları tarihi eserleri el altından satmak isteyen 7 kişilik bir şebeke, düzenlenen «Köstebek Harekâtı Operasyonu» ile yakalanırken, Zonguldak’ın Ereğli ilçesindede bir kazı sırasında buldukları heykeli sakladıkları iddiasıyla 12 kişi gözaltına ahndı ve bunlardan 9'u tutuklandı.

7 - Kapatılan AP'nin Genel Başkanı ve eski BaşbakanlardanSüleyman Demire!, 6 Eylül'de yapılacak referandumla ilgili olarakElazığ'da halka hitaben bir konuşma yaptı.

8 - ABD Başkanı Ronald Reagan, Kıbrıs konusundaki son gelişmeleri aktarmak amacıyla Kongre'ye sunduğu raporda, ABD'ninsorunun çözümü konusunda BM Genel Sekreteri'nin çabalarını desteklemeye devam ettiğini bildirdi,

9 - Sovyetler Birliği Delvet Başkanı Andrei Gromiko, dün bir açıklama yaparak Basra Körfezi'nde kıyısı olmayan ülkelere ait tüm savaş gemilerinin bölgeden çekilmesi gerektiği yolundaki Sovyet görüşünü yineleyerek, Iran ve Irak'a savaşa son vermeleri ve Basra Körfezi'ndeki seyir özgürlüğünü tehdit etmemeleri çağrısında bulundu.

10 - İran'la Fransa arasında diplomatik ilişkilerin kesilmesinin ardından bir açıklama yapan İran İçişleri Bakanı Ali Ekber Mutasemi, Tahran'daki Fransız Elçiliği'nin kuşatıldığını ve Fransız diplomatlarının casusluk suçlaması ile yargılanacaklarını söyledi.

11 - Sri Lanka'da hükümete karşı savaşan ayrılıkçı Tamil gerillaları ile ordu birlikleri arasmda meydana gelen çatışmalarda 9kişi öldü.

19 TEMMUZ 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in açış konuşmasını yaptığı15. Uluslararası Kemoterapi Kongresi İstanbul'da başladı. Evren konuşmasında, İnsan sağlığında önemli bir yeri olan bu kongreninTürkiye'de düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti belirtti.

2 - Başbakan Turgut Özal, Çorum ve Kırıkkale'de halka hitaben birer konuşma yaptı.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Tunceli ve Erzurum'un ilçelerinde halka hitaben konuşmalar yaptı.

4 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem TaşçıoğluAnkara'da bir açıklama yaparak, SSK Kanununda yapılan reform paralelindeki bir reformla Bağ-Kur'u işleyen ve faydalı bir sistem haline getireceklerini söyledi.

5 - 1978 Aralık ayından bu yana Diyarbakır, Hakkari, Mardinve Siirt illerinde sürdürülen sıkıyönetim sona erdi. -Sıkıyönetiminyerini, hükümetin çıkardığı son Kanun Hükmünde Kararnameyle,Olağanüstü Hal Bölge Valiliği Özel Yönetimi aldı Bingöl, DiyarbakırElazığ, Hakkari, Mardin, Siirt, Tunceli ve Van illerinden sorumlu Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu görevine başladı.

Olağanüstü Hal Valisi Hayri Kozakçıoğlu imzasıyla yayımlanan7 maddelik bildiride vatandaşların kimliksiz dolaşmamaları istendi.Bu arada 8 ilde ihbar büroları kuruldu.

6 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı resmi veözel okulların son sınıflarında uygulamalı olarak okutulacak «MilliGüvenlik Bilgisi dersiyle ilgili Öğretim Yönetmeliği» Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

7 - Milliyet Gazetesi yazarlarından İlhami Soysal'ın 15 Temmuz günü yayımlanan «Yassah» başlıklı yazısı hakkında Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nce yapılan açıklamada, «Yayınlara herhangi bir yasaklama ve kısıtlama mevzubahis olmayıp yasaklama konusu adli mercilere bırakılmıştır» denildi.

8 - PKK'iı teröristler, Bingöl'ün Kığı ilçesine bağlı Yedisu Kasabasındaki karayolları şantiyesini basarak bir dozer ve iki araç;yaktılar.

9 - Hak-İş Konfederasyonu'nun düzenlediği «Emeğe saygı-2»toplantısı Manisa'da yapıldı.

10 - Malatya E Tipi cezaevi'ndeki tutuklu ve hükümlülerin 13Temmuzda başlattıkları açlık grevine katılanların sayısı 250'ye yükseldi.

11 - Kapatılan MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'nde bir basın toplantısı düzenleyerek, hükümeti eleştirdi.

12 - Amerika'nın San Francisco kentinde yapılan San FranciscoMaratonu'nu Türk atlet Mehmet Terzi birincilikle tamamladı.

13 - Portekiz'de genel seçimler yapıldı.

14 - İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, İran'ın BM Güvenlik Konseyi'nin İran-lrak savaşı konusunda bugün oylamaya sunacağı, Körfez'de derhal ateşkes uygulamasını öngören karar tasarısını hiç bir şekilde kabul etmeyeceğini söyledi.

15 - Lübnan'ın Güneyindeki Sayda kentinde Filistinli gerillalarla Emel örgütü milisleri arasında çıkan çatışmalarda üç kişininöldüğü, onbir kişinin de yaralandığı bildirildi.

20 TEMMUZ 1987

1 - Başbakan Turgut Özal'ın Ege kıta sahanlığı sorununun çözümü için Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'ya gönderdiğimesajın içeriği açıklandı.

Başbakan Turgut Özal beraberinde Devlet Bakanı Hasan CelâlGüzel, Tarım Orman ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan, Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Bayındırlık ve İskan Bakanı Safa Girayolduğu halde geldiği Malatya'da halka hitaben bir konuşma yaptı.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Kars'ta partisi tarafından düzenlenen mitingde halka hitaben bir konuşma yaptı. İnönü,hükümetin Güneydoğu olayları ile ilgili çalışmalarını eleştirdi.

3 - DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit, Tunceli'de halka hitamen yaptığı konuşmada hükümetin Tunceli'de meydana gelen olaylarda takındığı tutumu eleştirdi.

4 - SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar, İl başkanlıklarına vebir örneğini sendikalara gönderdiği genelgesinde, Başbakan Turgut Özal'ın işçiler karşısında takındığı tavrı eleştirdi. Sağlar, Seydişehir Alüminyum Fabrikasmdaki işçiler ile demiryolu işçileriningrevlerine de değindi ve Başbakan Özal'ın yeni fabrikalar açmasıgerekirken 7.5 trilyonluk Seydişehir Alüminyum Fabrikasını kapatacağını söyleyerek «grev kırıcılığı» yaptığını öne sürdü.

5 - Kıbrıs Barış Harekatı'nın 13. yıldönümü Lefkoşa, MersinSilifke ve İstanbul'da törenlerle kutlandı.

6 - Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu, Güneydoğu'da meydana gelen olaylar ve alman önlemler konusunda Cur"huriyet Gazetesinin sorularını cevaplandırdı.

7 - Tunceli Valisi Cengiz Bulut yaptığı açıklamada, Pülümürilçesi yakınlarında bulunan krom ocağı şantiyesini basan bir grupsilahlı teröristin, bekçi barakaları ile bir kamyon ve iki dozeri yaktıklarını bildirdi.

8 - Ankara Cumhuriyet Savcılığı, DSP içindeki muhalif gruptarafından Genel Başkanlığa seçildiğini öne süren Celal Kürkoğlu

hakkındaki suç duyurusunu, görev sahasına girmediği gerekçesiyleİstanbul Cumhuriyet Savcılığına gönderdi.

9 - Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Altınsoy'un yıkılacağını açıkladığı gecekonduların sahipleri, Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nde dava açarak yürütmenin durdurulmasın! ve yıkımlarınönlenmesini istediler.

10 - Edirne'nin İpsala bölgesinden Türk-Yunan sınırını geçen4 Batı Trakya Türkü iltica talebinde bulundu.

11 -Ziraat Bankası'nın İzmir'de yapılan Ege Böige toplantısında bir konuşma yapan Ziraat Bankası Genel Müdürü Kemal Akkaya,Dünya Bankası'rtdan 270 milyon dolar kredi sağlandığın!, Kasımayında anlaşması imzalanacak olan bu kredinin GAP yöresine ayrılacağını söyledi.

12 - Kara Kuvvetleri Komutanliğı'na ait bir uçuş devriye helikopteri, benzin deposunda meydana gelen arıza sonucu Kumburgazyakınlarında Marmara Denizi'ne düştü. Helikopterde bulunan 4 subayyaralandı.

13 - Kapatılan MSP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan, Rize'de halka hitaben bir konuşma yaparak, «Türban» konusunda referandum yapılmasını istedi.

14 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında, son iki gün içinde 57 kişi öldü, 71 kişi yaralandı.

15 - Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi oy birliği ile aldığıkararda Basra Körfezi'nde derhal ateşkesin uygulanmasını istedi.Bu arada İran, Güvenlik Konseyi'nin kararma uymayacağını açıkladı.

16 - Enzimlerin KristaHeşebildiğini ortaya çikaran Nobel Ödüllü biokimyacı John Hon.vard Northrop, ABD'nin Arizona eyaletindeöldü.

17 - Portekiz'de dün yapılan erken Genel seçimlerde Başbakan Aniba! Çavaco Silva'nın Sosyal Demokrat Partisi çoğunluğusağlayarak 13 yıldır ilk kez tek başına iktidara gelen parti oldu.

18 - Sri Lanka Devlet Başkanı Junius R.Jayevvardene, Tamilgerilüaları ve hükümet kuvvetleri arasındaki iç savaşa son vermekamacıyla Tamu azınlığa özerk bölge verme teklifinde bulundu.

19 - Afganistan Komünist Partisi Lideri Necibuüah resmi bir ziyaret için Sovyetler Birliğine gitti.

21 TEMMUZ 1987

1 - İstanbul Florya Köşkü'nde yaz dönemi çalışmalarını sürdüren Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Günaydın, Sabah ve TürkiyeGazetelerini ziyaret ederek yetkililerden basının sorunları hakkındabilgi aldı.

2 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in, eski siyasilerin referandum öncesinde radyo ve TV'de konuşmalarına karşı olduğu şeklindeki söylentiler üzerine bir açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Ali Baransel, «Cumhurbaşkanı KenanEvren'in, eski siyasilerin 6 Eylül halk oylaması öncesinde radyo veTV'de konuşmalarına karşı olmadığını söyledi ve hükümetin bu konuda bir yasa değişikliği yapması halinde Cumurbaşkanı'nm bunakarşı çıkmayacağını» bildirdi.

Baransel, radyo ve TV'de konuşma yapabilme konusunun 298sayılı «Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütüğü Kanunu»nun52'inci maddesiyle, 3376 sayılı «Anayasa Değişikliklerinin Halkoylamasına Sunulması» Hakkındaki Kanun'un 5. maddesinde hükme bağlandığını belirterek, «Görüldüğü gibi konu yasalarla düzenlenmiştir.Olayı Sayın Cumhurbaşkanımız dışında değerlendirmek gerekir»dedi.

3 - Başbakan Turgut Özal, Elazığ'da halka hitaben bir konuşma yaptıktan sonra Ankara'ya döndü.

4 - Genelkurmay Başkan Vekili ve Kara Kuvvetleri KomutanıOrgeneral Necip Torumtay, Eskişehir'e giderek 1. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı'nda incelemelerde bulundu ve tatbikatları izledi.

5 - SHP Genel Başkanı Erdal inönü, Doğu ve GüneydoğuAnadolu Bölgeleri'ni kapsayan gezisinin 4. gününde, Kars ve Ağrıillerinin ilçelerinde halka hitaben birer konuşma yaptı.

6 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel,Şırnak Cizre TV Verici İstasyonu'nu hizmete açtı. Bakan daha sonra Diyarbakır'da yaptığı açıklamada «Bölge Valisinin başarılı olmasıiçin mevcut bütün imkânları seferber edeceğiz» dedi.

7 - Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, demiryolları greviniönlemek amacıyla Başbakan Turgut Özal'la bir görüşme yapacağınıve sorunu çözebileceğini söyledi.

8 - Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Belediyelere gönderdiği birgenelgeyle İmar mevzuatı hakkında bilgi verirken, çeşitli önerilerdebulundu ve aşırı kamulaştırmaya gidilmemesini istedi.

9 - Resmi Gazete'de yayımlanan anlaşmaya göre, BirleşmişMilletler Dünya Gıda Programı, Türkiye'de erozyon kontrolü ve ağaçlandırma projesine katkı sağlamak amacıyla Türkiye'ye 8 milyon 716bin doiar eşdeğerinde 5 yıl süreyle gıda yardımı yapacak,

10 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin 6 Eylülde yapılacak referandum ve çeşitli konulardaki sorularını da cevaplandırdı.

11 - DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit, Mardin'in Kızıltepeilçesinde halka hitaben bir konuşma yaptı.

12 - Ankara Valiliği'nin iDl Derneği Kurucuları hakkında «Yapıldı.

13 - Türk-İş'e bağlı Tes-İş Sendikası ile Türk Kamu-Sen arasında 83 bin 500 enerji işçisi için 5 aydır sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı.

14 - Türk-İş tarafından hazırlanan süper emeklilik raporunda,borçlanarak süper emeklilikten yararlanmanın kısıtlandığı belirtilerek, bu durumun Anayasa'nın eşitlik ilkesine uymadığı kaydedildi.

15 - Ankara Valiliği'nin Dil Derneği Kurucuları hakkında «Yasak dernek kurularak suç işlendiği» yolundaki başvurusunu inceleyen Cumhuriyet Savcılığı, Derneğin ve kurucularının faaliyetlerindesuç unsuru bulunmadığına karar verdi. •

16 - Malatya E Tipi Cezaevi'nde tutuklu ve hükümlülerin başlattığı açlık görevi 9'uncu, Sağmalcılar Cezaevi'ndeki 24 sol görüşlütutuklunun başlattığı açlık grevi de 13'üncü güne girerken, İstanbulMetris Cezaevi'ndeki 400 siyasi tutuklu her iki cezaevindeki grevidesteklemek amacıyla 3 gün süreli açlık grevine başladı.

17 - Kapatılan CHP'nin Genel Başkanı ve eski başbakanlardanBülent Ecevit, Mardin'in Kızıltepe ilçesinde halka hitaben yaptığıkonuşmasında, «Güneydoğu Anadolu'da meydana gelen şiddet eylemlerinin önlenmesi için güvenliği ve toplumsal kalkınmayı da içeren bir ulusal seferberlik ilan edilmesini» istedi.

18 - Kapatılan MSP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan, 3günlük Karadeniz gezisini tamamlayarak, Ankara'ya dönerken, Trabzon Havaalam'nda A.A muhabirinin sorularını cevaplandırdı.

19 - Ankara Ticaret Odası, TÜSİAD’ın yayımladığı yurtdışınayönelik ve İngilizce olarak hazırlanan ekonomik raporu eleştirdi.

20 - Edirne'nin Meriç İlçesi Küplü Bucağına bağlı Adasarhanlıköyü yakınlarında Meriç Nehri'ni geçen Batı Trakyalı 5 Türk sığınma talebinde bulundu.

21 - İstanbul, Tekirdağ ve Bursa'nın Gemlik ilçesinde serinlemek amacıyla denize giren 11 kişi boğularak öldü.

22 - Toprak Seramik, ECA ürünleri ve boyaya yüzde 5-14 arasında değişen oranda zam yapıldı.

23 - Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Özbek, Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediğibasın toplantısında, hükümetle Ziraat Odası arasındaki diyalogunkopmasına neden olan sorunları anlattı.

24 - Çeşitli sendikaların temsilcileri, Seydişehir AlüminyumTesisleri'ndeki grevlerle ilgili açıklamalarda bulundular.

25 - Amerika'da yayınlanan ve iş çevrelerinin dergisi olarakbilinen «Fortune» tarafından hazırlanan listede, 1986 yılında ABDdışında, dünyanın en büyük sanayi kuruluşları arasında, Koç Holding 154, Hacı Ömer Sabancı 165 ve Türkiye Petrolleri de 175. sıralarda gösterildiler.

26 - Merkezi Köin'de bulunan İslamcı Dernekler ve CemaatlerBirliği teşkilatının başkanı olan Adana eski müftüsü CemalettinKaplan'ın, Almanya'da siyasi faaliyetlerde bulunmasının yasaklanması Köln İdari Mahkemesi tarafından da tasdik edildi.

27 - International Herald Tribüne Gazetesi'nde «Türkiye'de İşkence» konulu bir yazı yayımlandı.

28 - 28. Uluslararası Matematik Olumpiyatları'nda Türk ekibi3 bronz madalya kazandı.

29 - Kıbrıs Rum Yönetimi Sözcüsü Petros Voskarides, KıbrısRum Yönetimi'nin, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar aracılığıyla Ankara'ya; Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kıbrıs'tan çekilmesi karşılığında Milli Muhafız Ordusu'nu dağıtmaya ve yabancı ülkelere verdikleri silah siparişlerini iptal etmeye hazır olduklarını önerdiğiniaçıkladı.

Sözcü, önerinin bu ay başında Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovutarafından Ankara'ya bildirilmek üzere Genel Sekreter'e iletildiğinisöyledi.

Öte yandan, Lefkoşa'da gazetecilerin sorularını cevaplandıranKKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İlter Işın ise, «Rum tarafının, Milli Muhafız Ordusu'nu (RMMO) dağıtması ve silah satın almak içinverdiği siparişi, iptal etmesine karşılık, Türk askerinin geri çekilmesi önerisi hakkında bilgisi olmadığını» söyledi.

30 - İran, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin dün oybirliği ile aldığı, Körfez'de derhal ateş kesilmesini ve tarafların uluslararası sınırlara çekilmesini öngören kararını kabul etmeyeceğini açıklarken, ABD savaş gemileri tarafından korunacak olan 11 Kuveyttankerinden ilk ikisine Amerikan bayrakları çekildi.

A.A.’ınn Washington kaynaklı haberine göre, ABD BaşkanıRonald Reagan, BM Güvenlik Konseyi'nin, İran ve Irak'ı derhal ateşkese çağıran kararından memnunluk duyduğunu ve her iki ülkeninbu çağrıya uyacağını ümit ettiğini bildirdi.

Türk Dışişleri Bakanlığıda konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada «karar tasarısına Güvenlik Konseyi'nin bütün üyelerinin olumlu oy vermiş olmasının, uluslararası kamuoyunun savaşın bir anönce bitmesini istediğini ortaya koyduğunu» bildirdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 15 üyesinin dün oybirliğiyle aldığı kararda yedi yıldır süren İran-Irak savaşında taraflarınderhal ateşkes ilan etmeleri ve iki ülkenin de uluslararası sınırlaraçekilmesi ve savaş tutsaklarının serbest bırakılması istenirken, tarafların ateşkese uyup uymadığının denetlenmesi için BM GenelSekreteri Perez de Cuellar'a bölgeye Birleşmiş Milletler Heyeti göndermesi için talimat verildiği bildirildi.

Öte yandan Körfez'de durumun gerginleşmesi üzerine Sovyetler Birliğinin ABD'ye bölgeye ilişkin doğrudan görüşme önerisindebulunduğu ve VVashington'un öneriyi reddettiği açıklandı.

31 - Fransa ve İran arasındaki gerginliğin artması üzerine, AT üyesi ülkeler, Tahran'da kuşatma altında olan Fransız diplomatları na ellerinden gelen her türlü yardımı yapacaklarını bildirirken, Lübnan'ın Baalbek kentinde binlerce İran yanlısı Şii militan, kent sokaklarında gösteri ve yürüyüşler yaparak, Fransa'nın İran'la diplomatik ilişkisini kesmesine terör eylemleri ile karşılık vereceklerini söylediler.

Bu arada AT dönem başkanlığı yapan Danimarka, Belçika veFederal Almanya'nın Tahran Büyükelçileri, dün İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti ile görüşerek, «İran'ın, Fransız diplomatlarınaViyana Sözleşmesi'ne uygun davranmasını ve diplomatların ülkeyiterk etmelerine izin vermesini» isterken, Danimarka Dışişleri Bakanı Uffe Elleman-Jensen de basına bir açıklama yaparak, «Fransa'nınAT üyesi ülkelerden yardım istediğini ve bu isteğin başkanlık ettiğiAT Dışişleri Bakanları toplantısı sırasında kabul edildiğini» söyledi. Buna karşılık Avrupa işleriyle görevli Fransız Bakan BernardBosson da ülkesinin öteki AT ülkelerinden, Fransız diplomatlarınİran'dan çıkışını kolaylaştırmak için «Somut ve Etkili» biçimde yardım istediğini doğruladı.

32 - Kuzey Irak'ta Bağımsız bir Kürt Devleti kurmak amacıylamücadele veren IKDP Lideri Mesut Barzani ve Irak Kürdistan Yurtsever Birliği (PUK) Lideri Celal Talabani yanlısı Kürt Peşmergeler,Kuzey Irak'ta İran Komando Birlikleri ile ortaklaşa «Fetih-8» operasyonunu başlattılar.

33 - İngiltere Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Londra'daki Bulgaristan Büyükelçiliği'nde görevli askeri Ataşe Albay İvan PavlovCamov'un »statüsüyle bağdaşmayan faaliyetleri dolayısıyla, 14 güniçinde ülkeyi terk etmesinin istendiğini» açıkladı.

34 - İngiltere'de yayımlanan «Sunday Express» Gazetesi, Suriyeden çıkarılan terörist Abu Nidal'ın, çetesiyle birlikte Kıbrıs Rum kesimindeki Trodos Dağları'nda kamp kurduğunu açıkladı.

35 - Macaristan'da dün açıklanan yeni ekonomik Önlemler paketi ile" başta temel gıda maddeleri olmak üzere çok sayıda malve hizmete zam yapıldı.

36 - Afganistan Lideri Muhammed Necibullah, Moskova'dadüzenlediği basın toplantısında, ülkesinde barışı sağlamak için gerekirse istifa edebileceğini açıkladı.

37 - Mozambik Ulusal Haber Ajansı, Ülkede yönetim karşıtıgerillaların, başkent Maputo'nun kuzeyindeki Homoyne kentinde380 sivili öldürdüklerini bildirdi.

38 - Bangladeş'te polis, 54 saatlik genel grev çağrısında bulunan muhalefet liderlerini tutuklamaya başladı.

22 TEMMUZ 1987

1 - Başbakan Turgut Özal, Denizli, Nazilli ve Aydın'da halkahitaben birer konuşma yaptı. Özal, konuşmasında eski siyasilerinboy boy kendilerini göstermeye başladığını belirterek «Herkes çekilmesini bilmeli» dedi.

İran Meclis Başkanı Haşimi Rafsancani'nin «Ülkesindeki Amerikan üslerini kullandıran bütün ülkelere savaş ilan edeceğiz» şeklindeki açıklaması üzerine Başbakan Turgut Özal, bu sözlerin Türkiye-'yi esasen ilgilendirmediğini, üslerin NATO amaçları dışında kullanılması olasılığının bulunmadığını söyledi.

Öte yandan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü de Körfez'deki sondurum değerlendirmesini yaparken, Rafsancani'nin sözleriyle ilgiliolarak «İran olaylarla hiçbir ilgisi olmayan Türkiye'ye sataşıyor. Hükümetin bu sözlere cevap vermesi gerekir» dedi.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Bitlis ve Diyarbakır'ınSilvan ilçesinde halka hitaben birer konuşma yaptı.

Erdal İnönü'nün Silvan'daki konuşması sırasında Genel Sekreter Fikri Sağlar ve bir sivil polis arasında çıkan tartışma sonunda,Sağlar'ın bir başka, polis tarafından tartaklanması üzerine SağlarSilvan Kaymakamlığına başvurarak ilgililer hakkında işlem yapılmasını istedi.

3 - Maliye Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Ankara'dadüzenlediği basın toplantısında, Tekel ürünlerine zam yapılmayacağını açıkladı.

4 - Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Umurlu köyü Akdemir mezrasını basan PKK'lı teröristler aynı aileden 1'i çocuk, 4'ü kadın 5 kişiyi öldürdüler, 2 çocuğu da yaraladılar, Çevredeki köy korucularının ve güvenlik kuvvetlerinin olay yerine gelmeleri üzerineçıkan çatışmada 3 terörist ölü olarak ele geçirildi. Mardin'in Midyatilçesinin Karabayır köyünü basan başka bir PKK grubu da köy muhtarını kurşuna dizerek öldürdü.

Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu, olaylar üzerine bölgeye giderek incelemelerde bulundu.

5 - DGM Savcılığı'nca aylık olarak yayınlanan Çağdaş YolDergisi hakkında, derginin 2. sayısında yer alan «Mücadele Yeniden Yükseliyor» başlıklı yazıda 1980 öncesinin övüldüğü ve komünizm propagandası yapıldığı gerekçesiyle soruşturma açıldı.

6 - Milliyet gazetesi yazarlarından gazeteci Orsan Öymen,İzmir'de, İstanbul eski valilerinden Ord. Prof. Fahrettin KerimGökay, İstanbul'da öldü.

7 - Hac görevini yerine getirmek için Suudi Arabistan'a giden 12 hacı adayı, sıcak hava koşularına dayanamayarak öldü. Öteyandan Mardin'in Nusaybin ilçesi yakınlarında meydana gelen trafikkazasında 13'ü hacı adayı 14 kişi öldü, 17 hacı adayı da yaralandı.

8 - Başbakan Turgut Özal'ın Yunanistan Başbakanı AndreasPapandreu'ya gönderdiği, Ege Kıta Sahanlığı sorununun çözümü ileilgili mesaj Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Nazmi Akıman tarafındanPapandreu'ya iletildi.

9 - PKK'nın Avrupa Temsilcisi Mehmet Ciyar, Danimarka'nınBaşkenti Kopenhag'da Uluslararası Basın Merkezi'nde düzenlediğibasın toplantısında Türkiye'de bir savaşın mevcut olduğunu ve busavaş icabı kadın, çocuk ve yaşlıların öldürülmesinin normal karşılanması gerektiğini söyledi.

10 - ABD Temsilciler Meclisi Genel Kurulu, özel bir oturumda, Kıbrıs konusunu ele aldı.

11 - Amerikan bayrağı çeken iki Kuveyt tankeri, Bridgeton veGas Prince adlı ABD savaş gemilerinin eşliğinde Basra Körfezi'negirdiler. İran yetkilileri BM Güvenlik Konseyi'nin ateşkes kararıkonusunda çelişkili açıklamalar yaptılar. A.A. nın haberine göreİran Dışişleri Bakanı A!i Ekber Velayeti Tahran Radyosuna verdiğidemeçte, esnek bir dil kullanarak «Güvenlik Konseyi'nin kabul ettiği karar tasarısında bazı olumlu noktalar bulunduğunu, ancak bunlar yetersiz olduğu için, tasarıyı kabul etmeyeceklerini» söyledi.

12 - Sovyet TASS ajansının haberine göre, Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov, Avrupa ve Asya'da bulunan tüm orta menzilli füzelerin kaldırılmasını öngören çifte sıfır çözümü kabul etmeyehazır olduğunu söyledi.

13 - Filipinler Devlet Başkanı Corazon Aquino, ülkedeki büyüktarım arazilerinin tümünün bölünerek dağıtılmasını öngören, toprakreformuyla ilgili kararnameyi imzaladı.

14 - Bangladeş'te 8 muhalefet partisinin, Başkan HüseyinMuhammet Erşad'ın istifasını sağlamak amacıyla kararlaştırdıkları54 saatlik genel grev başladı.

23 TEMMUZ 1987

1 - Cumurbaşkam Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ıFlorya Köşkü"nde kabul ederek haftalık olağan görüşmesini yaptı.

Başbakan Turgut Özal, görüşmeden sonra gazetecilere yaptığıaçıklamada, «Yasaklı liderlerin referandum öncesinde TV'de konuşmalarını gönülden istediğini, ancak yasal engeller nedeniyle yasaklıliderlerin TV'ye çıkmasının söz konusu olmadığını» söyledi.

Başbakan Özal açıklamasında, Cumhurbaşkanı'na Suriye gezisive Olağanüstü Hal Bölge Valiliği ile ilgili bilgi verdiğini, Körfezgerginliğinden, Türkiye'nin rahatsız olduğunu, ancak taraf olmayacağını, çimentonun karaborsaya düşmeyeceğini ve İran'ın NATOüsleriyle ilgili tehdidinin Türkiye yönelik olmadığını da söyledi.

Başbakan Turgut Özal bir soru üzerine Seydişehir AlüminyumTesisleri'ndeki göreve hükümet olarak müdahale etmeyeceklerinisöyledi. Turgut Özal, Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada da Kıbrıs Rum Kesimi'nde Türkiye aleyhtarı yıkıcı ve bölücü unsurların eğitim gördüklerine ilişkinbazı bilgiler alındığını bildirerek, Kıbrıs Rum Yönetimi'ni, PKK'yesilah sevketmekle suçladı.

Başbakan Özal açıklamasında, «Güneydoğu Anadolu'da ele geçirilen bazı silahların Kıbrıs Rum Kesimi üzerinden sevk edildiklerine dair elimizde kesin kantılar var, Türkiye bu konuyu büyük birciddiyetle takip etmektedir ve bu işin peşini bırakmayacaktır» dedi.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Olağanüstü Hal BölgeValisi Hayri Kozakçıoğlu'nu ziyaret ederek, kendisine Genel Sekreter Fikri Sağlar'ın Silvan'da polis tarafından tartaklanması olayıylailgili bilgi verdi ve mitingde çekilen filmleri Vali Kozakçıoğlu'na teslim etti. Hayri Kozakçıoğlu'nun İnönü'den aldığı filmleri incelenmesiiçin Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı'na gönderdiği ve Savcının gerekli görmesi halinde polis memurları hakkında dava açacağı bildirildi.Bu arada Sağlar da, 3 polis memuru hakkında Silvan Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.

DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, SHP'lilere yapılan engellemelerin TBMMgündemine getirilmesi ve soruşturma açılmasını isterken, ÇağdaşGazeteciler Derneği (ÇGD) Genel Başkan Yardımcısı Özden Alpdağ da bir açıklama yaparak, «İçişleri Bakanı, polisin gazeteci kılığına girerek toplantıları resimlemesini engellemelidir» dedi.

3 - Devlet Bakanı Kâzım Oksay, TPAO Genel Müdürlüğü'nebağlı işyerlerinde çalışan 7 bin 500 işçinin toplusözleşme imza töreninde yaptığı konuşmada, işçi ve memurlara çağrıda bulunarak,«Memur ve işçilerin gelirleri bellidir. Bu nedenle bizim yapmamızgereken, belirli çizgiler içinde yaşayıp, bu çizgiden dışarı taşmamaktır» dedi.

4 - Hatay'ın Anavatana katılışının 48. yıldönümü DevletBakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel ve Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nun da katıldığı törenlerle kutlandı.

5 - Olağanüstü Hal Bölgesi'ndeki illerin Valileri, İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut başkanlığında ilk kez toplandı. 8 ilin Vali, Emniyet Müdürü ve askeri yetkililerinin katıldığı toplantıda, köy korucularının niteliklerinin geliştirilmesi, araç ve gereç gereksinimlerinin giderilmesi konusu görüşüldü. Toplantıda ayrıca bölgede ek güvenlik önemi olarak «paralı askerler» bulundurulması önerisi de gündeme alındı.

Toplantının açış konuşmasını yapan Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu'nun ardından bir konuşma yapan İçişleri Bakanı Akbulut, «Güvenlik güçlerinin bundan sonra da bölgede huzur ve güveni sağlamaya çalışacaklarını» söyledi.

6 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem TaşçıoğluSeydişehir Alüminyum Tesisleri ve Demiryol-İş Sendikası'nca grevegidilmesi kararlarına ilişkin görüşlerini açıklarken, «İşçi ve işverensendikalarının toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde serbestçe müzakere ve pazarlıkta bulunmalarının, en geçerli yol olduğunu» söyledi.

7 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, «Kıbrıs harekâtı sırasında Deniz Kuvvetleri ile Hava Kuvvetleri komutanlıkları arasında beliren «Koordinasyonsuzluk» sebebiyle, Türk uçakları tarafından batırılan «Kocatepe» muhribi ile ilgili olarak, «Yeniden soruşturma yapılması imkânının bulunmadığını» söyledi.

8 - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sudi Türel, İsparta vâilçelerine yapacağı 3 günlük gezi için, Antalya'dan İsparta'ya gitti.Bakan Cumhuriyet Gazetesi'nin Çukurova Elektrik A.Ş.'ye ucuzelektrik verilerek devletin zarara uğratıldığı yolundaki sorularınıcevaplandırırken, iddialarla ilgili belgelerin ibraz edilmesi halindesoruşturma açacaklarını söyledi.

9 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Güneş Gazetesi'nin AT'na ilişkin sorularını cevaplandırdı.

10 - Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki «evet» kappanyası sırasında PKK'cilerin katliam yaptığı köyleri de gezen SHPGenel Başkanı Erdal İnönü'nün geçeceği Peçenek yoluna PKK militanlarınca mayın döşendiği, ancak mayının güvenlik güçleri tarafından etkisiz duruma getirildiği ve İnönü'nün gezisini helikopterlesürdürdüğü için tehlikeyi atlattığı bildirildi. Öte yandan, Siirt'in Pervari ilçesinin Cemikar Yaylasını basan PKK militanları 3 çobanı kaçırdılar, 3'ünü de köylerine geri göndererek, diğer çobanları kendilerine kılavuzluk etmeleri için kaçırdıklarını haber vermelerini istediler.

11 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında çeşitli açıklamalarda bulundu.

12 - Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, Florya'daki Deniz Köşkü'ne giderek, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e iletilmesi isteğiyle bir dilekçe verdiler.

13 - Kara Kuvvetleri eski Komutanı Emekli Orgeneral NecdetÖztorun, Haftalık 200'e Doğru Dergisi'nde yer alan «Doğu ve Güneydoğu Anadolu nüfusuna kayıtlı erlere kritik bölgelerde nöbet tutturulmaması» konusunda, «K.K.K. İSTH 7.30-6-86/259 sayılı emri» incelediğini belirterek, «Anlaşıyor ki böyle bir genelge yayınlanmış.Ancak benim haberim yok. Bilgim olsaydı böyle bir genelgenin yayınlanmasına kesinlikle izin vermezdim. Yayınlayan hakkında soruşturma açılmalıdır» dedi.

14 - SBF, ODTÜ, Dicle Üniversitesi, Hukuk Fakültesi, SelçukÜniversitesi, Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrenci dernekleri, YÖK'ün 44üncü maddesinin değiştirilerek, öğrenci atılmasına son verilmesiniistediler.

Dernekler tarafından yapılan ortak açıklamada, Çukurova Üniversitesi öğrencilerinin, okuldan atılmalara karşı başlattıkları açlıkgrevinin desteklendiği de bildirildi.

15 - Tekirdağ'ın Şarköy ilçesi yakınlarında, Romanya'dan yüklediği gübreyi Kuveyt'e götürmekte olan «Teleorman» adlı şileptenatlayan iki rumen gemici güvenlik kuvvetlerine teslim olarak, Avusturya'ya iltica etmek istediklerini söylediler.

16 - İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı'nca düzenlenen bir törenle, Çapa Hastahanesi Sağlık Üniteleri'ne bağışta bulunan 10 işadamına plaket verildi.

17 - Kapatılan AP'nin Genel Başkanı ve eski BaşbakanlardanSüleyman Demirel, Tercüman gazetesinin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı.

18 - Aydın, Muğla ve Uşak illerinin bazı ilçelerinde çıkan orman yangını sonucunda 2300 dekar alan yandı.

19 - Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 15 kişi öldü, 26 kişi yaralandı.

20 - Türk-İş'e bağlı Petrol-İş Sendikası ile kamu işveren sendikalarından KAMU-SEN arasında, TPAO ve TÜPRAŞ'ta çalışan toplam 7587 işçi adına toplu iş sözleşmeleri imzalandı.

21 - 30 kişinin öldürüldüğü Pınarcık katliamından sonra ilktoplantısını Brüksel'de yapan ERNK (Kürdistan Ulusal Kurtuluş Cephesi) Başbakan Turgut Özal'ın Suriye gezisi ve Güneydoğu'da başlatılan Olağanüstü Hal Bölge Valiliği uygulamasının ardından ikincibasın toplantısını da Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da yaptı.

Danimarka Dışişleri Bakanlığı bünyesindeki Uluslararası BasınMerkezi'nde yapılan basın toplantısında gazetecilerin sorularınıda cevaplandıran Avrupa Temsilcisi Mehmet Çiya, gazetecilerin,Türkiye-Suriye ilişkilerindeki son gelişmelerle ilgili sorularını dacevplandırırken, «Bağımsız bir kurt devleti kurmak için mücadeleettiklerini belirtti ve bu amaçla eylemlerinin Türk devletine veTürk devletinin bölgedeki kolu saydıkları köy korucularına yöneldiğini söyledi. Köy korucularını Türk devletinin «Kürdü Kürde KırdırmaPolitikası» doğrultusunda hareket eden milis çeteleri olarak nitelen-

diren Mehmet Çiya, köy korucularını sivil halktan saymadıklarınısivil halka karşı hiçbir eylem gerçekleştirmediklerini de söyledi.

22 - ABD'de yayımlanan Washington Times gazetesi, Sovyetler Birliği'nde yaşayan Müslüman Türklerle ilgili bir haber-araştırma yazısı yayınladı.

23 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, İrangate Skandalıyla ilgili olarak, Kongre Soruşturma Komisyonu'na yaptığı açıklamada. «İran'a silah satışını ilk olarak geçen Kasım ayında skandal patlak verdiği sırada basında çıkan haberlerden öğrendiğini, söyledi.

Bu arada Türkiye, toprakları üzerindeki üslerin Körfez'e müdahale için kullanılmasına izin vermeyeceği konusunda İran'a güvence verdi.

24 - Amerikan Bayrağı çeken iki Kuveyt tankeri Bridgeton veGas Prince ile tankerlere eşlik eden Amerikan savaş gemileri Körfez'de seyirlerine devam ederken, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, Basra Körfezi'nde kendi gemileri saldırıya uğramadığı takdirde başka ülkelere ait gemilere saldırı düzenlemeyeceklerini açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Robert Sims ise, Washington1da gazetecilere yaptığı açıklamada, «Konvoyun Hürmüz Boğazı'ndangeçtikten sonra İran'ın «Silkvvorm» füzelerinin menzilinden çıktıklarını ve yolculuğun 8 saatlik bölümünün tamamlandığını» söyledi ve«Yolculuğun bundan sonraki kısmı tümüyle risksiz değil, tankerlerCuma günü Kuveyt'e vardıklarında rahat bir nefes alacağız» dedi.

Sovyetler Birliği, ABD'nin Basra Köfrezi'nden geçen gemilerikorumasını kınayarak, Amerikan savaş gemilerinin, bölgede gerilimi daha da artırdığına dikkat çekerken, Fransa Savunma BakanıAndre Giraud da, «Liberation» gazetesine verdiği demeçte, «Körfezde Fransız gemilerine yönetilecek herhangi bir saldırı karşısında Fransa'nın çıkarlarını korumaya kararlı olduğunu ve ülkesinin bölgedeki gücünü artıracağını bildirerek, bölgedeki 3 Fransız muhafızgemisini desteklemek için Georges Leygues savaş gemisinin Körfez'e yollanacağını belirtti, ayrıca, «Körfez'e giriş hiç kimseye yasaklanamaz» dedi.

Öte yandan bir açıklama yapan İran Başbakanı Mir HüseyinMüsavi ABD'yi kendisinin de kabul oyu verdiği BM Güvenlik Konseyi Tasan'sını ihlâl etmekle suçladı ve kabul edilen tasarının 5. maddesinde bütün taraflara Körfez'de gerginliği artırmaktan kaçınmalan çağırışı yapıldığını hatırlatarak, «ABD'nin tasarısının benimsenmesinden hemen sonra savaş gemilerini Körfez'e soktuğunu» söyledi.

25 - Fransız Karşıcasusluk Servisi (DST) tarafından hazırlanan gizli raporun ana hatları Liberation Gazetesi'nde yayımlanırken,Fransız televizyonu da rapora geniş yer verdi.

Rapora göre, İranlı teröristlerin gerçekleştirecekleri eylemler, öncelikle İran Cumhurbaşkanı Ali Hamaney, Başbakan Mir Hüseyin Müsavi ve Ayetullah Moritazari'den oluşan «İslam Konseyi»nce tespit edildikten sonra, onay için Humeyni'ye sunuluyor.

26 - Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov'un, Avrupa vsAsya'daki tüm orta menzilli füzelerin kaldırılmasını öngören «çifteçözümü» kabul edecekleri yolundaki açıklaması VVashington'da temkinle karşılanırken, Beyaz Saray Sözcüsü Martin Fitzwater ile Ulusal Güvenlik Danışmanı Frank Carlucci konuyla ilgili olarak Başkan Reagan'la bir görüşme yaptılar. Fitzvvater görüşmeden sonrayaptığı açıklamada, «Böyle bir anlaşmanın sağlanması durumundahem Avrupa, hem de Asya'ya yönelik Sovyet tehdidi azalır. Silahların kontrolü anlaşmasının denetimi de kolaylaşır» dedi.

Japonya Dışişileri Bakanı Yasuhiro Nakasone, dün yaptığı açıklamada Gorbaçov'un önerisini memnunlukla karşıladığını bildirirken, Sovyet Dışişleri Bakan Yardımcısı Cenevre'deki Sovyet heyetinin başkanı Yuri Vorontsovv, Gorbaçov'un açıklamasından sonra,Cenevre'de iki ay içinde bir silahsızlanma anlaşması sağlanabileceğini söyledi.

Bu arada, Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher, açıklamayı, ileriye doğru atılmış önmeli bir adım olarak niteleyip, böylece yerinde denetimin de kolaylaşacağını bildirirken, İngiltere, önerilerin içeriği konusunda resmi bir doğrulama yapılanakadar bu konuda temkinli davranacağını açıkladı.

27 - Reagan yönetimi, Panama'ya bu yıl yapmayı plânladığı 6Milyar dolarlık askeri ve 20 milyon dolarlık ekonomik yardımları askıya aldı ve Panama Genelkurmay Başkanı General Manuel AntonioNoriega ile ilişkilerin sınırlandırıldığını açıkladı.

Beyaz Saray'dan yayımlanan bir raporda ayrıca, Reagan yönetiminin Panama Hükümeti tarafından geçen ay yapılan gözyaşartıcıbomba alma talebinin de reddedildiği bildirildi.

28 - Resmi bir ziyaret için İspanya'da bulunan NATO GenelSekreteri Lord Carrington, İspanya Başbakanı Felipe Gonzales ile,Sovyet Lideri Mihail Gorbaçov'un silahsızlanma önerileri ve Doğu-Batı ilişkilerini de içeren bir görüşme yaptı.

29 - Pakistan'daki hükümet karşıtlarının dün 2 polisi öldürmeleri ve 4 polisi yaralamalarından sonra, Karaçi kentinde polisin hükümet aleyhtarlarının üslendiği mahallelerde rastgele ateş açarak,2'si çocuk 20 kişiyi yaraladığı bildirildi.

30 - Tamil gerillaları, Sri Lanka'nın kuzeyinde özerk bir devlet kurmak için Kolombo hükümetinin yeni önerisini memnunluklakarşıladı. Öneri, kurulacak Bölge Konseyi'ne 71 temsilci seçilmesini ve ayrıca bölgenin, Konsey'in seçeceği ortak vali ve bakanlar tarafından idare edilmesini öngörüyor.

31 - Güney Kore İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklamada, ülkenin orta kesimlerinde meydana gelen sellerde 140'tanfazla kişinin öldüğü, bir trenin raydan çıkması sonucunda da 110 kişinin yaralandığı bildirildi.

32 - Bangladeşte 8 muhalefet partisince başlatılan genel grevin 2. gününde, polisin Dakka'da göstericilere ateş açması sonucu8 kişi öldü, 200 kişi yaralandı.

24 TEMMUZ 1987

1 - Başbakan Turgut Özal, Türk basınından sansürün kaldırılışının 79. yıldönümü dolayısıyla Gazeteciler Cerniyeti'ni ziyaret etti.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent, Türk basınından sansürün kaldırılışının 79. yıldönümü dolayısıyla düzenlediğibasın toplantısında, «Toplumu ile bütünleşemeyen bir basın olmayacağı gibi, basma inanmayan bir iktidar da olamaz» dedi.

2 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Diyarbakır'da yapılanbölge valiler toplantısından sonra Güneydoğu olayları üzerine yaptığı açıklamada, «Bu milli bir konudur ve bu konunun 12 Eylül'denönceki anarşik olaylarla da bir benzerliği yoktur» dedi.

3 - DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada; «DSP'nin TRT'de sabote edildiğini, haberlerde birdakikanın altında zaman ayrıldığını, mesajların ise özetlenmeninötesinde sansür edildiğini» söyledi.

4 - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Ali Coşkun,Bursa Ticaret Odası'nca düzenlenen «Bölgesel ekonomik sorunlar»lailgili toplantıya katılmak için gittiği Bursa'da yaptığı açıklamada,Seydişehir grevinde hükümetin tutumunu doğru bulmadıklarını söyledi.

5 - Taşkızak Tersanesi'nde inşa edilen bir güdümlü mermihücumbotu, bir romörkör-torpido alma botu ve 700 tonluk yüzer havuz törenle denize indirildi.

6 - İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Katırcıoğlu dekanlık görevinden istifa etti.

7 - Kapatılan AP'nin Genel Başkanı Süleyman Demirel hakkında, Antalya'ya yaptığı gezi sırasında çıkan olaylarla ilgili olarak dava açıldı.

8 - İstanbul'da yapılan Uluslararası 15. Kemoterapi Kongresisona erdi.

9 - Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl Sovyet Lideri Mihaii Gorbaçov'un Asya'dan orta menzilli füzelerin sökülmesi önerisi üzerine Bonn'da yaptığı açıklamada» bu anlaşma kapsamına ülkesindeki Pershing-IA füzelerinin de dahil edilmesine ve Pershing-lA'larm sökülmesine karşı olduğunu söyledi.

10 - Sovyetler Birliğinin, Kuzeydoğu Sibirya'da yeni bir nükleer deneme gerçekleştirdiği, öte yandan, memleketlerine dönmekisteyen Tatarların Moskova'da Komünist Partisi binası önünde gösteri yaptıkları bildirildi.

11 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz Kongre Soruşturma Komisyonu'na Irangate skandali ile ilgili ifade verdi.

12 - ABD savaş gemilerinin eşliğinde yollarına devam edeniki Kuveyt tankerinden Bridgeton sabah erken saatlerde bir sualtımayınına çarptı.

13 - Afrika Havayollarına bağlı DC-10 tipi bir yolcu uçağı, içinde 148 yolcu ve 15 mürettebatla, Roma'dan Parise, giderken kaçılılarak İsviçre'nin Cenevre Havaalanı'na indirildi. Uçağı kaçıran Lübnanlı hava korsanı bir Fransız yolcuyu öldürdükten kısa bir süresonra yolcular tarafından yakalandı.

14 - Bangladeş'te 8 muhalefet partisinin Devlet Başkanı Hüseyin Muhammed Erşad'ın istifasını sağlamak için kararlaştırdıkları 54 saatlik genel grevin son saatlerinde, hükümet karştı protesto gösterileri düzenleyenlere polisin ateş açması sonucu 10 kişiöldü.

15 - Yunanistan'da sıcaklardan 100 kişinin öldüğü bildirildi.

25 TEMMUZ 1987

1 - Milli Güvenlik Kurulu İstanbul'da Cumhurbaşkanı KenanEvren'in başkanlığında toplandı. MGK Genel Sekreterliği tarafından yapılan açıklamada «Milli Güvenlik Kurulu bu toplantısında içve dış olaylarda meydana gelen gelişmeleri değerlendirmiş, genelgüvenlik ve asayiş sorunlarını gözden geçirmiştir» denildi.

2 - Başbakan Turgut Özal, Demiryolu İşçileri Sendikası Başkanı Mehmet Acıdereli ile İstanbul'da bir görüşme yaptı. Acıdereligörüşme sonrası yaptığı açıklamada, görüşmelerin olumsuz geçtiğini TDDY'de kısa bir süre sonra grev başlayacağını bildirdi.

3 - Anayasa referandumu için «evet» kampanyasına çrktığıGüneydoğu Anadolu gezisi sırasında tifoya yakalanan SHP GenelBaşkanı Erdal İnönü'nün sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

4 - Resmi Gazete'de Silahlı Kuvvetlerin üst kademelerine yapılan atamalar yayımlandı. Kara Kuvvetleri Komutanı Necip Torumtay Genel Kurmay Başkanlığı'na atanırken, Kara Kuvvetleri Komutanhğı'na da Ege Ordu Komutanı Org. Kemal Yamak getirildi. Resmi Gazetede ayrıca, 99 kişinin Türk Vatandaşlığına alınmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı da yayımlandı.

5 - Siirt'in Eruh ilçesine bağlı Bozatlı köyü yakınlarında güvenlik güçleri ile silahlı çatışmaya giren PKK militanlarından ikisiölü olarak ele geçirildi. Hakkari'nin Uludere ilçesi hükümet binasınıkurşunlayan teröristler güvenlik güçleriyle girdikleri çatışma sonrası kaçmayı başardılar. Olaylar sırasında 3 er hafif yaralandı. Öteyandan, Erzurum'un Şenkaya ilçesinde bölücü teröristlerce öldürülen Tahsin Üstündağ adlı köylünün cesedi üzerinde «ERNK» imzalıbir not bulundu.

6 - Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit, DSP'nin İstanbul Gaziosmanpaşa'da düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin büyük bir bunalımda olduğunu, bu duruma çözüm bulmakiçin somut bir öneri getireceğini belirterek, Mecliste temsil edilenüç muhalefet partisinin süratle bir araya gelip yeni bir anayasa veseçim sistemi üzerinde anlaşmaya varmaları gerektiğini söyledi. Öte yandan, kapatılan AP'nin Genel Başkanı ve eski başbakanlardanSüleyman Demirel, Kütahya'da halka hitaben yaptığı konuşmada,Özal hükümetini eleştirdi.

7 - Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde bütünleme sınav sorulannm sınavdan önce bazı görevlilerce öğrencilere satıldığınınbelirlenmesi üzerine Tıp Fakültesi Yönetim Kurulu olaya el koyaraksınavı iptal etti.

8 - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) MarmaraTrakya Bölge toplantısı Balıkesir'de yapıldı. TOBB Başkanı Ali Coşkun, yaptığı konuşmada 1987'de enflasyonun geçen yıla göre hızlandığına dikkati çekti.

9 - Hac görevini yerine getirmek için karayolu ile SuudiArabistan'a giden hacı adaylarından 12 kişi daha aşırı sıcaklara dayanamayarak öldü.

10 - ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Michael Armacost, resmi bir ziyaret için Türkiye'ye geldi.

11 - Afrika Havayollarına bağlı DC-10 tipi bir yolcu uçağınıRoma'dan Paris'e giderken kaçıran ve Cenevre Havaalanı'nda yolcular tarafından etkisiz hale getirilen Lübnanlı hava korsanı Ali Muhammed Hariri'nin isviçre'de yargılanacağı açıklandı.

12 - İsviçre'nin Cenevre kentinde bir basın toplantısı düzenleyen Sovyet Silahsızlanma Heyeti temsilcisi AIexei Obuklov ABD'yi orta menzilli füze anlaşmasının önüne engeller koymakla suçladı.

13 - Hindistan Sağlık Bakanlığı, bir açıklama yaparak, Hindistan'da bir haftadır grevde bulunan devlet hastanesi doktorlarından650'sinin işine son verildiğini bildirdi.

14 - Haiti'de iktidardaki sivil-askeri konseye karşı düzenlenen protesto gösterilerinde meydana gelen çatışmalarda 11 kişinin öldüğü bildirildi.

25 TEMMUZ 1987

1 - Türkiye, Anadolu'dan çalınıp dünyanın çeşitli müzelerinesatılan antik eserleri geri alma kampanyası çerçevesinde, NewYork Metropolitan Müzesi'ndeki «Karun'un Hazinesi» olarak adlandırılan eserlerin geri getirilmesi amacıyla, New York Federal Mahkemesi'nde dava açtı.

2 - Başbakan Turgut Özal, İstanbul'dan karayolu ile Ankaraya dönerken, Bolu'nun Düzce ilçesinde halka hitaben bir konuşmayaptı.

3 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin'inde katıldığı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Marmara-Trakya Bölge toplantısı Balıkesir'de dün yapıldı.

4 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Türkiye Esnaf veKefalet Birlikleri Genel Kuru! Toplantısı'nda yaptığı konuşmada,SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin durumunun kademeli olarak düzeltileceğini söyledi.

5 - Karadeniz Bakır İşletmeleri Genel Müdürü ve YönetimKurulu Başkanı Doğan Çeçen'in görevinden alınarak, yerine Seydişehir Alimünyum Tesisleri Müessese Müdürü Rıfat Kont'un atandığına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

6 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

7 - Hatay Valiliği'nce yapılan açıklamada, Hatay Emniyet Müdürlüğü 1. Şube ekiplerinin Türkiye'ye kaçak olarak giren Suriye uyruklu 3 kişiyi yakaladığı bildirildi. Yakalanan kişilerin, PKK kampındailahlı eğitim gördükleri ve Türkiye'ye, Güneydoğu'da Kürt Devletikurmak isteyenlerle birlikte Türk askerine karşı savaşmak amacıylagönderildiklerinin yapılan sorgulama sonunda anlaşıldığı açıklandı.

Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde bir şantiyeyi basan yasadışıPKK militanları 2 dozer ile 2 kamyonu ateşe verdiler. Yetkililer, yanan kamyon sürücülerinden haber alınamadığını bildirdiler.

9 - Gazi Ünverisitesi Tıp Fakültesi'ndeki bütünleme sınav sorularının sınav öncesinde, 1-1,5 milyon lira fiyatla özellikle yabancı uyruklu örencilere satıldığının belirlenmesi üzerine, FakülteDekanı Prof. Dr. Namık Kemal Baran, «Benzer bir yolsuzluğun finalsınavında da yapıldığı kuşkuları belirdi, soruşturmayı genişletiyoruz»dedi.

10 - Sosyalist Pari Kurucu adayları toplantısı İstanbul Ortaköy Sanat Merkezi'nde yapıldı.

11 - ANAP seçim otobüsleri Petek-1 ve Petek 2'nin Geredeyakınlarında çarpışması sonucu 4 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.

12 - İran İslam Cumhuriyeti'nin sesi Tahran Radyosu, 6 Ağustos'ta Medine'de yapılacak olan Uluslararası Hac Konferans hazırlık çalışmalarına katılanların görüşlerini yayınlarken, Atatürk aleyhine konuşmalara da yer vererek laikliği ve Türkiye CumhuriyetiAnayasası'nı eleştirdi.

13 - Sudan Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Ahmed el-Mirhani yayınladığı bildiride, ülkede 1 yıl süreyle olağanüstü durumilân edildiğini, olaöanüstü durum kararının «demokrasi düşmanlarınakarşı iç güvenliği sağlamak ve kaçakçılık ile karaborsacılığın yarattığıiç piyasa karışıklığını bastırmak amacıyla alındığını bildirdi.

14 - ABD Ticaret Bakanı Malcolm Baldrige, Californiya'daki birçiftlikte «Rodeo Yarışması»na hazırlanırken, attan düşerek öldü.

15 - Yurtlan olan Kırım'a geri dönmek ve Kırım Özerk Cumhuriyeti'ni yeniden kurmak isteyen 500 dolayındaki Kırım Türkü'nünMoskova'deki Kızıl Meydan'da 22 saat süren eylemleri sona erdi. Bu arada göstericilerin Genel Sekreter Mihail Gorbaçovla görüşme istekleri reddedilirken, Devlet Başkanı Andrei Gromiko ilegörüşmelerine yetkililerce izin verildi.

16 - Yunanistan'da aşırı sıcaklar nedeniyle son bir haftada700 kişinin öldüğü açıklandı.

17 - Karayip ülkelerinden Haiti'de «Toprak Reformu» isteyenköylülerle, Toprak ağalarının adamları arasında meydana gelen çatışmalarda ölü sayısının 50'ye ulaştığı bildirildi

27 TEMMUZ 1987

1 - Genelkurmay Başkanlığı'na atama kararı Resmi Gazete'deyaımlanan Orgeneral Necip Torumtay, Kara Kuvvetleri Komutanlığıgörevini Orgeneral Kemal Yamak'a devretti.

2 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu Türkiye'yi ziyaret etmete olan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Michael Armacost'u kabulederek bir süre görüştü.

3 - Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, tutuklu ailerini kabul ederek bir süre görüştü

4 - Olağanüstü Hal Bölge Valisi'nin sorumluluk alanına giren8 ilde görev yapan sürekli kamu görevlierine ödenecek tazminatınarttırılmasına ilişkin karar Resmî Gazete'de yayımlandı.

5 - SHP İstanbul İl Başkanı Hasan Fehmi Güneş, Sarıyer İlçeBaşkanı İsmail Hakkı Genç ve 9 sendikacının Sarıyer Belediyesi önüne siyah çelenk koymalarıyla ilgili davaya Sarıyer Asliye CezaMahkemesi'nde başlandı. Öte yandan, SHP MKYK üyeliğinden ikiyıl süreyle çıkarılan Turgut Atalay'ın, kararın iptali istemiyle açtığıdava Ankara 5. Asliye Hukuk Mahkemesi'nce reddedildi.

6 - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz İstanbul'da düzenlenen «Demokrasi ve Hür Sendikacılık» konulu konferansta çeşitli konuları içeren açıklamalarda bulundu.

7 - Türkiye'ye yönelik çeşitli eylemler düzenlediği iddiasıyla9.5 aydan beri tutuklu bulunan Ürdünlü Diplomat Adnan Musa Süleyman Amerin serbest bırakıldı.

8 - Yasa dışı bölücü PKK örgütüne mensup militanlar Elazığ'ın Karakocan ilçesine düzenledikleri baskında 1 kişiyi yaraladılar.

9 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 27 kişi öldü.

10 - Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Başbakan Vekili ŞeyhHamdan bin Muhammed el Nahayan ve İtalya Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Boris Bîancheri görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldiler.

11 - Türkiye'nin İran Büyükelçisi Volkan Vural'ın Basra Körfezin'deki son gelişmelere ilişkin olarak Başbakan Turgut Özal'ın sözlü bir mesajını İran Hükümeti'ne ilettiği bildirildi.

12 - Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Andrei Gromiko'nun 21 Kırım Türkü'nden oiuşan heyeti kabul ederek bir süre görüştüğü bildirildi.

13 - Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ve FKÖ Lideri Yaser Arafat, Kahire'deki bürolarının kapatılmasından üç ay sonra Afrika Birliği Örgütü (ABO) Devlet Bakanları Zirvesi öncesi, Adis Abbaba'da biraraya geldiler.

14 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papanderu, Romanya Devlet Başkanı ve Komünist Parti Lideri Nikolay Çavuşesku ile görüşmelerde bulunmak üzere Romanya'ya gitti.

15 - Sisam ile Armagos adalarından, acil tedaviye muhtaç hastaları almak üzere Elefsine Hava Üssü'nden havalanan Yunan HavaKuvvetlerine ait bir helikopterin hastaları aldıktan sonra Ege Denizi'nde kaybolduğu bildirildi.

16 - ABD tarafından SSCB'ye iade edilen ilk Nazi savaş suçlusu Feder Fedorenko idam edildi.

17 - ABD Savunma Bakanı Caspar Weinberger bir Amerikantelevizyonuna verdiği demeçte, «Federal Almanya'daki orta-kısamenzilli Pershing-IA füzelerinin, Sovyetlerle yapılan silahsızlanmagörüşmelerinde pazarlık konusu edilemeyeceğini» bildirdi.

28 TEMMUZ 1987

1 - Yaz dönemi çalışmalarının ikinci bölümünü İstanbul'dasürdüren Cumhurbaşkanı Kenan Evren İstanbul'un çeşitli yerlerinde incelemelerde bulundu.

2 - Başbakan Turgut Özal resmi temaslarda bulunmak üzereTürkiye'ye gelen Birleşik Arap Emirlikleri Başbakan Vekili Şeyh Hamdan Bin Muhammed El Nahayan ve ABD Dışişleri Bakan YardımcısıMichael Armacost'u ayrı ayrı kabul ederek bir süre görüştü.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, İçişleri Bakanlığı'ndanGüneydoğu gezisi sırasında Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde, vatandaşların polisçe fotoğraflarının çekilmesi ve Genel Sekreter FikriSağlar'ın tartaklanarak konuşmasının engelendiği olaylardakusuru bulunanların cezalandırılmasını istedi.

4 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut Erzurum'da yaptığı açıklamada, «Bölücü eşkiyanın Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde sıkıştırıldığını, Doğu Anadolu Bölgesi'nde yuvalanmalarını önlemek içinönlem alındığını» bildirdi.

5 - Bayındırlık ve İskan Bakanı Safa Giray, Ankara'da gecekondu yıkımlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

6 - Askeri Yargıtay 4. Dairesi, Türkiye Devrimci KomünistPartisi (TDKP)-Halkm Kurtuluşu Örgütü üyesi oldukları ve Hatay yöresinde çeşitli yasadışı eylemlerde bulundukları iddiasıyla yargılandıkları Adana Askeri Mahkemesi'nce 3-12 yıl arasında değişen hapis cezalarına çaptırılan sanıklardan 12'sinin cezalarını bozarken.9'unun cezalarını onayladı.

7 - TRT Genel Müdürü Tunca Toskay’ın başkanlığında toplanan TRT Yönetim Kurulu, kapatılan AP'nin Genel Başkanı SüleymanDemirel'in haber bültenlerinde yer alma isteğini reddetti.

8 - Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu, Elazığve Tunceli'de incelemelerde bulundu.

9 - DYP Edirne Milletvekili Türkan Arıkan, Gazi ÜniversitesiTıp Faküitesi'nde meydana gelen sınav yolsuzluğuyla ilgili, Milli

Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu'nun cevaplamasınıistediği soru önergesini TBMM Başkanlığı'na verdi.

10 - Siyasi partilerin İstanbul il başkanları, SHP İstanbul ilmerkezinde toplanarak 6 EylüTde yapılacak referandumu değerlendirdiler.

11 - Türk-İş'in 6 Eylül'de yapılacak halkoylamasmda «Evet»kampanyası toplantıları, İstanbul ve Edirne'de üye sendikaların dakatılması ile yapıldı.

12 - Malatya E Tipi Cezaevi'nde bulunan siyasi hükümlülerin15 gündür sürdürdükleri açlık grevi sona ererken, Gaziantep ÖzelTip Cezaevinde 150 hükümlünün açlık grevine başladığı bildirildi.

13 - Irak'ın Kerkük bölgesinden, bir süre önce 2. boru hattınabasılan ham petrol Yumurtalık'taki Botaş tesislerine gelmeye başladı.

14 - Yurdun çeşitli yerlerinde aşırı sıcaklar nedeniyle meydana gelen hastalıklardan 18 kişinin öldüğü bildirildi.

15 - İran'ın dini lideri Ayetullah Humeyni Hac nedeniyle yayımladığı mesajda, «ABD'nin müdahaleye devam etmesinin, bölgeyidış güçlere yönelik tehlikeler yatağı haline getireceğini» söyledi.

16 - Irak uçaklarının, Irak hava sahasına giren Suriye'ye aitbir Mig-21 jetini vurdukları bildirildi.

17 - Panama'da Genelkurmay Başkanı General Noreiga'yakarşı çıkan eski yardımcısı emekli Albay Roberto Diaz Herrera'nınevine ordu birliklerince baskın düzenlendi.

18 - Afrika Birliği Örgütü'nün zirve toplantısı Etiyopya'nın başkenti Adis Ababa'da başladı.

29 TEMMUZ 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İstanbul Anakent Belediyesi'ni ziyaret ederek Belediye Başkanı Bedrettin Dalan'dan İstanbulun sorunları ve yapılan hizmetler hakkında bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren ayrıca Türkiye Spor Yazarları Derneği Maçka Tesislerini de ziyaret etti.

2 - Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki subay, general ve amirallerin bir üst rütbeye terfileri ya da emekliye sevk edilmelerini görüşecek olan Yüksek Askeri Şûra, Başbakan Turgut Özal başkanlığında toplandı.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Cumhuriyet gazetesininreferandum konusundaki sorularını cevaplandırdı.

4 - Uluslararası telefon, telgraf ve teleks görüşmelerine zamyapıldı.

5 - Türk-İş'in düzenlediği «Demokrasi ve Hür Sendikacılık»konulu toplantı Edirne'de yapıldı. Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz grevde bulunan işçilere destek sağlamak için «Grev ve lokavtyardımlaşma hesabı» adı altında bir kampanya başlattıklarını söyledi.

6 - 12 Eylül öncesinde Ağrı'da birçok siyasi eylemi gerçekleştiren ve adam öldürmek suçundan aranırken yurt dışına kaçarakPapa'nın vurulması olayına adı karışan Samet Aslan'ın yargılanmasına Ağrı Ağır Ceza Mahkemesinde başlandı.

7 - Türk Ağır Sanayi ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenler Sendikası (TÜHİS) 11 Ağustos'ta 40 bin işçinin katılacağı Demiryol-İşSendikası'nın grevinin yasa dışı olduğu iddiası ile mahkemeye başvurdu.

8 - İnsan Hakları Derneği Başkanı Nevzat Helvacı, Ankara'dayaptığı açıklamada, Adalet Bakanı Mahmut Oltan Sungurlu'nun insan yaşamına karşı kayıtsız kaldığını öne sürerek Sungurlu'nun bakanlıktan ayrılmasını istedi.

9 - ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Michael Armacost, Ankara'daki resmi ziyaretini tamamladıktan sonra Atina'ya gitti.

10 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 17 kişi öldü.

11 - ABD Temsilciler Meclisi Ödenekler Alt Komitesi, askeriyardımlarda Türkiye ile Yunanistan arasında 7'ye 10 oranının korunması ve her iki ülkenin de Amerikan askeri yardımlarını Kıbrıs'takullanmalarını yasaklayan değişiklik önergesini benimsedi.

12 - Sovyetler Birliği'nin Ukrayna Cumhuriyeti'ndeki ÇernobilNükleer Santralı'nın 6 sorumlusu, geçen yıl 31 kişinin ölümüne yolaçan kazada ihmal göstermekten dolayı suçlu bulunarak, 10 yıl çalışma kampı cezasına çarptırıldılar.

13 - Bulgaristan Devlet Başkanı ve Komünist Partisi lideri Todor Jivkov, Komünist Partisi Merkez Komitesi'nin dün Sofya'da başlayan toplantısında «Bulgar Modeli» yeni sosyalizmi açıkladı.

14 - Kırım Türklerinin liderlerinden Reşat Cemilov, sürgünedildikleri anayurtlarına dönmek için yoğun bir kampanya başlattıklarını bildirerek, dünya liderlerine kendilerini desteklemeleri çağrısında bulundu.

15 - Japonya eski Başbakanı Kakuei Tanaka, Amerikan Locheed şirketinden 500 milyon Yen (3.28 milyar dolar) rüşvet almakien, Tokyo'da bir mahkeme tarafından 4 yıl hapse mahkum edildi.

16 - Sri Lanka'da Sinhaller ile Tamiller arasında etnik çatışmalara son vermek amacıyla Tamillere sınırlı özerklik tanınmasınıöngören barış planı, Hindistan Başbakanı Rajiv Gandi ile Sri LankaDelvet Başkanı Junius Jayevvardene arasında imzalandı.

17 - İtalya'nın 5 partiden oluşan yeni koalisyon hükümeti, yemin ederek görevine başladı.

18 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'un Müslüman Batı kesimindekiisviçre Büyükelçiliği binası Şii grupların tehditleri üzerine, Suriyeve Lübnan ordu birlikleri tarafından koruma altına alındı.

19 - Pakistan'ın kuzeybatısındaki sınır bölgesinde, Şii ve Sünniler arasında meydana gelen çatışmalarda 15 kişi öldü.

20 - Haiti'nin başkenti Port Au Prince'te askerlerin barışçıgösteriler yapan bir gruba ateş açması sonucu 8 kişinin öldüğü bildirildi.

21 - Çin Halk Cumhuriyeti'nin Zhijiang eyaletini etkisi altınaalan Alex tayfunu, 38 kişinin ölümüne yol açtı.

30 TEMMUZ 1987

1 - Rüşdü Saraçoğlu'nun Merkez Bankası Başkanlığına atamakararı ile çeşitli Bakanlıklara yapılan atamalar ve İçişleri Bakanlığıbünyesindeki bazı genel müdürlükler ile kaymakam ve vali muavinleri arasında değişiklik yapan Kararname Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

2 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun ülkesindeki Amerikan üslerini pazarlık aracı olarak kullanarak ABD'yi Ege veKıbrıs konusunda Türkiye'ye baskı yapmaya yöneltme girişimleri,Dışişleri Bakanlığı'nca «beyhude bir gayret olarak» nitelendi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü İnal Batu yaptığı açıklamada, «ABD'nin bugibi oyunlara alet olacağına ihtimal vermiyoruz» dedi.

3 - Hakkâri'nin Uludere ilçesine bağlı Ortabağ köyünü basarak 17 kişiyi kaçıran PKK'lı teröristler ile güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmada 6 terörist ölü olarak ele geçirildi.

4 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, TRT Genel Müdürü Tunca Toskay'a noter kanalıyla bir tebligat yollayarak «İcraatın İçinden» programına son verilmesini istedi.

5 - Türk-İş'in «Demokrasi ve Hür Sendikacılık» konulu paneliİzmit Halk Eğitim Merkezi Salonu'nda yapıldı.

6 - Ankara Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şubesi elemanları,Güneydoğu illerinde yaptıkları operasyonlarda 35 kilo toz esrar eQgeçirdiler.

7 - Dışişleri Müsteşarı Büyükelçi Nüzhet Kandemir, Başbakan Turgut Özal'ın özel mesajını İran Başbakanı Mir Hüseyin Musavi'ye iletti.

8 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 17 kişi öldü.

9 - Anavatanlarına dönmek isteyen Kırım Türkleri'nin Sovyetler Birliği'nin başkenti Moskova'daki TASS ajansı önünde yapmayı planladıkları gösteri Sovyetler Birliği hükümeti tarafından yasaklanırken; Hükümet, Moskova'da görevli bir ABD'li diplomatın Kırım Türklerini kışkırttığını iddia ederek Amerikan Büyükelçiliğinden gerekliönlemleri almasını istedi.

10 - Hindistan, garantör olarak imzaladığı Sri Lanka BarışPlam'nın uygulanmasını sağlamak amacıyla Sri Lanka'ya asker göndermeye başladı.

Hindistan Başbakanı Rajiv Gandi, Sri Lanka'da imzaladığı barışplanı sonrası ülkesine dönerken, şeref kıtasını denetlemesi sırasında görevli bir asker tarafından dipçiklendi.

11 - ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Michael Armacost, Ankara'dan sonra ziyaret ettiği Yunanistan'da Başbakan Andreas Papandreu ile bir görüşme yaptı.

12 - Afrika Birliği Örgütü'nün (OAU) Etiyopya'nın başkentiAdis Ababa'da üç gündür devam eden doruk toplantısı sona erdi.

13 - Brezilya'nın Sao Paulo kentindeki özel bir cezaevinde çıkan isyanda 28 kişi öldü.

31 TEMMUZ 1987

1 - Başbakan Turgut Özal, Anadolu otoyolunun Gerede-Ankara bölümünün temel atma töreninde yaptığı konuşmada, kabinededeğişiklik olacağı yolundaki haberleri yalanladı.

2 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Olağanüstü Hal BölgeValiliği bünyesinde görev yapacak «Jandarma Asayiş Komutanlığı»adı altında özel bir harp kolordusu kurulacağını ve Karargâhın muhtemelen Diyarbakır'da olacağını söyledi,

3 - Bayındırlık ve İskan Bakanı Safa Giray İzmir'de gecekondu yıkımıyla ilgili yaptığı açıklamasında «10 Kasım 1985'ten sonrayapılmış gecekonduyu yıkmayan Belediye Başkanının görevini yapmamış olacağını» belirterek, «1966 yılında başlayan Gecekondu Önleme Bölgeleri uygulamasının kaldırıldığını» söyledi.

4 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral İstanbul'da bir açıklama yaparak, «Bakanlık olarak daha önce yaptıkları açıklamalarınyanlış anlaşıldığını» Piyasadaki DDB Aktif maddeli deterjanların toptılmasmın söz konusu olmadığını söyledi.

5 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, Bakanlığı'nca yayımlanan «Gençlik ve Uyuşturucu Madde Alışkanlığı»adlı kitaba yazdığı önsözde, alkol ve uyuşturucu maddelerin kullanımının ve oluşturduğu bağımlılığın son yıllarda arttığını ve uluslararası bir sorun olduğunu kaydetti.

6 - SSK'da ve Bağ-Kur'da süper emeklilik göstergelerini kapsayan kararnameler Resmi Gazete'de yayımlandı.

7 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Milliyet Gazetesi'nin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı.

8 - SHP Parti Meclisi'nin iki gün süren toplantısının ardındankamuoyuna duyurulması kararlaştırılan konularla ilgili olarak yayınladığı bildiri, Genel Sekreter Fikri Sağlar tarafından düzenlenenbir basın toplantısıyla açıklandı.

9 - Merkez Bankası Başkanlığı'na atanan Rüşdü Saraçoğlu, görevi sırasında bankanın Hazine'den ve hükümetten biraz daha bağımsız olmasına çalışacağını söyledi. Saraçoğlu ayrıca Milliyet Gazetesi'nin de çeşitli sorularını cevaplandırdı.

10 - Hakkâri Valisi Arif Akbuîut, Uludere ilçesine bağlı Ortabağ Köyünden kaçırılan 17 kişiden 16'smm PKK militanlarının elinden kurtarıldığını ve güvenlik güçleri ile PKK militanları arasındadün meydana gelen çatışmalarda 2 militanın ölü olarak ele geçirildiğini açıkladı.

11 - Askeri Ceza ve Tutukevlerinde yakınları bulunan birgrup, sorunların çözülmesi amacıyla Adalet Bakanlığı önünde oturma grevine başladılar.

12 - Bir süre önce Tercüman Gazetesi'nde yer alan «NATOBursunda Skandal» haberi üzerine, imtihanı gerçekleştirilen «BilimAdamı Yetiştirme Komitesi» hazırladığı savunmayı TÜBİTAK GenelSekreterliği'ne gönderdi.

13 - Sovyetler Birliği'nin Ankara'deki Maslahatgüzarı AnatoliKadirov, orta ve kısa menzilli nükleer silahların azaltılması konusunda yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin arzusunu dikkate aldıklarını»söyledi.

14 - Afyon ve Şanlıurfa'da narkotik şube ekiplerince yapılanoperasyonlar sonunda 2,5 kilo toz esrar ve 37 bin 200 kök hint keneviri ele geçirildi.

15 - Irak-İran Savaşına son verilmesi, Basra Körfezi'ndeki gerginliğin yumuşatılması amacıyla, Başbakan Turgut Özal'ın mesajınıTahran'a götüren Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi NüzhetKandemir ile görüşmesinin ardından bir açıklama yapan İran Başbakanı Mir Hüseyin Müsavi, «İran, bağlantısız bir ülkedir. İnkilapçıhedeflerinden vazgeçmeyecek, saldırgan cezalandırılmadığı müddetçe bölge huzura kavuşmayacaktır.» derken, İran İslam Cumhuriyeti'nin Sesi Radyosu da, Türkiye'ye yönelik bölücü, yıkıcı yayınlarının dozunu artırarak, Ortadoğu ülkelerinde eğitim gören Türk Öğrencileri kışkırtıcı yayınlar yaptı.

16 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs Rum Yönetimi'ni KKTC'ye uyguladığı ekonomik ambargonun bir bölümünü oluşturan elektrik kesintilerinin son günlerde endişe verici boyutlaraulaşması üzerine uyardı.

17 - Avrupa'deki NATO Müttefik Kuvvetleri'nin yeni Başkomutanı Orgeneral John Galvin, yeni görevine başladığı 30 Haziran'daBelçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında,«füzelerin dağılımında bazı değişikliklere gidilmesi görüşünün NATOtarafından benimsendiğini» açıkladı.

18 - SSCB, stratejik saldırı silahları (STRART) konusunda hazırladığı öneriyi Cenevre'de ABD heyetine sundu.

19 - Kırım Türklerinin sözcülerinden Remzi Mecitov, FransızHaber Ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada, yaklaşık bir aydan bu yana ülkelerine geri dönmek isteğiyle Moskova'da gösteri yapan 21Kırım Türkü liderinden 12'sinin yetkililer tarafından, Özbekistan'ınTaşkent kentindeki evlerine gönderildiklerini, 5 kişinin Moskova'dakaldığını, geri kalan 4 kişinin ise nerede olduklarını bilmediklerinisöyledi.

20 - Hindistan'ın Sri Lanka Büyükelçisi J.N.Dixit, başkentKolombo'da düzenlediği basın toplantısında, «Hindistan'la Sri Lanka arasında imzalanan barış planı çerçevesinde, anlaşmanın uygulanma şansını artırmak amacıyla bir grup Hint askerinin daha SriLanka'ya doğru yola çıktığını» söyledi.

Bu arada anlaşmanın imzalanmasından sonra Sri Lanka'da tören kıtasını denetlediği sırada, bir denizcinin dipçikli saldırısına uğrayan Hindistan Başbakanı Rajiv Gandi, Yeni Delhi'de parlamentodayaptığı konuşmada, barış planının imzalanmasının iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir dönemin başlaması anlamına geldiğini belirtirken Devlet Başkanı Jayevvardane de, radyo ve televizyondayaptığı konuşmada, dün meydana gelen saldırı nedeniyle Gandi'denözür diledi.

Öte yandan ABD, Sri Lanka hükümetine ülkenin güneyindeki etnik çatışmaları sona erdirmek için lojistik destek sağlamaya hazırolduğunu açıkladı.

21 - İngiliz Hükümeti, ABD'nin Basra Körfezi'nin mayından temizlenmesi için kendisine yardımcı olunması isteğini resmen geriçevirdiğini açıkladı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, «İngiltere'nin bugünkü şartlarda Körfez'e mayın tarama gemisi gönderme plans bulunmamaktadır» denildi.

22 - ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Michael Armacost, Yunanistan'ın başkenti Atina'ya yaptığı resmi ziyareti tamamlayarakülkesine döndü.

23 - Hac görevlerini yerine getirmek üzere Mekke'ye gideniranlı hacı adayları, Cuma namazından sonra Mekke'nin çeşitli yerlerinde gösteriler yaptılar. Çıkan çatışmalarda ölen ve yaralananların olduğu belirtildi ancak, sayıları konusunda bir açıklama yapılmadı.

24 - Meksika'da yarış atlarını taşıyan 4 motorlu bir uçağın birotoyola düşmesi sonucu meydana gelen kazada 37 kişi öldü, 50 kişi yaralandı ve yaklaşık 30 otomobil hasar gördü.

25 - Haiti'de iktidardaki sivil-askeri konseyi bir yürüyüşle protesto eden göstericilerin üzerine askerler tarafından ateş açılarak8 gencin öldürülmesini ve 15 kişinin yaralanmasını protesto amacıyla dün genel grev yapıldı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106