19.6.1987
×

Hakkında

Künye

İletişim

HAZİRAN 1987

1 HAZİRAN 1987

1 - Bayram tatilini Antalya'da geçiren Cumhurbaşkanı KenanEvren Ankara'ya döndü.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Ankara'da belediye seçimleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

3 - Devlet Bakanı Ali Bozer Marmara Üniversitesi AvrupaToplulukları Araştırma ve Dokümantasyon Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, «Türkiye'yi AT normlarına uygun ekonomik ve siyasi bir yapıya kavuşturmak gerektiğini» söyledi.

4 - Prens Albert başkanlığında Türkiye'ye gelen Belçika ticaret heyeti, Devlet Bakanı Ahmet Karaevli, Sanayi ve Ticaret BakanıCahit Aral, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ve Ulaştırma BakanıVeysel Atasoy ile görüştüler.

5 - Çeşitli Bakanlık Müşavirlikleri ve Genel Müdürlüklere yapılan atamalar Resmi Gazete'de yayımlandı.

6 - Bingöl'ün Kığı ilçesine bağlı Ayanoğlu Köyün'de güvenlikkuvvetleriyle silahlı çatışmaya giren iki terörist ölü olarak yakalandı.

7 - Kütahya iline bağlı Beyce Kasabası'nın SHP'li BelediyeBaşkanı Mustafa Yakut, ANAP'a geçti.

8 - Danimarka'da özel bir fon tarafından dağıtılan ÖzgürlükÖdülü, bu yıl Barış Derneği sanıklarından Ali Taygun'a verildi.

9 - Mardin'de oynanan Mardinspor-Şanlıurfaspor maçındansonra çıkan olaylarda 80 kişi gözaltına alındı.

10 - Lübnan Başbakanı Raşit Kerami kendisini taşıyan askerihelikopterde, koltuğunun altına konulan bombanın patlaması sonucuöldü.

11 - İslam Konferansı Örgütü'nden 4 kişilik bir heyet Bulgaristan'daki Türk azınlığa yapılan baskılarla ilgili incelemelerde bulunmak üzere Bulgaristan'ın başkenti Sofya'ya gitti.

12 - NATO Üyesi 7 ülkenin katılacağı, NATO AUOR EXPRESS87 tatbikatı başladı.

13 - NATO'ya bağlı ülkelerden bir grup kadın, Brüksel'de bulunan NATO Genel Sekreteri Lord Carrington ile görüşerek silahsızlanma ve barış konularında kadınlara da söz verilmesini istediler.

14 - Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gennadi Gerasimov İngiliz haber ajansı Reuters'e verdiği demeçte, Kızıl Meydana özel uçağı ile inan Federal Alman genci Mathias Rust'un Sovyet kanunlarına göre 10 yıla kadar hapse mahkûm olabileceğini kaydederek, bu günlerde serbest bırakılmasının düşünülmediğini belirtti. Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanlığı Körfez Masası Şefi AlexanderIvanov Kuveyt'te yayınlanan Al Rai Al Aaam Gazetesi'ne verdiği demeçte, «İran Körfez'de bir Sovyet gemisine ya da tankerine saldırıgirişiminde bulunursa, Sovyetler Birliği buna şiddetle karşılık verecektir» dedi.

15 - Federal Almanya Hükümeti, orta ve kısa-orta menzillinükleer füzelerin Avrupa'dan kaldırılması yolundaki Sovyet önerilerini, Federal Almanya'deki Pershing IA füzelerinin sökülmemesi şartıyla kabul ettiğini açıkladı.

16 - Uluslararası Af Örgütü, ABD'nin Teksas ve Louisiana eyalet yönetimlerine çağrıda bulunarak, bu ay idam edilmeleri planlanan 12 mahkûmun ölüm cezalarının kaldırılmasını istedi.

17 - Sri Lanka'nm kuzeyindeki Jaffna yarımadasında bir haftadır, Tamil Gerillalarına karşı operasyon sürdüren ordu birlikleri, yarımadanın doğusundaki son gerilla üssünü de ele geçirdiler.

2 HAZİRAN 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türkiye'yi ziyaret etmekteolan Belçika Veliaht Prensi Albert'i kabul ederek bir süre görüştü.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Bolu ve İstanbul'da yaptığıaçıklamalarda, Başbakan Turgut Özal'ı hiçbir tutarlılık taşımamakla,İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut'u ise seçimle gelmiş belediye başkanlığını belediye şube müdürlüğüne dönüştürmekle suçladı.

3 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel belediye seçimleri için Marmara Bölgesi'nde geziye çıktı.

4 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut Erzincan'da yaptığı konuşmada Rabıta ve erken seçim konusunda bilgi verdi.

5 - Anayasa Mahkemesi, Halk Partisi'nin kuruluşunda kanunakarşı hile yapılmadığına ve Cumhuriyet başsavcılığının bu yöndeki isteğinin reddine karar verdi.

6 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk 7 Haziran'da yapılacak belediye başkanlıkları seçimi nedeniyle Afyon'un Derefenek, İnli, Nuribey ve Gebeceler kasabalarında birer konuşma yaptı.

7 - Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İhsan Doğramacı'nın haftalık Nokta Dergisi Yazı İşleri Müdürü Arda Uskan aleyhine açtığı davada Arda Uskan 40 bin lira para cezasına mahkûmoldu.

8 - ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler, Konya'da ANAP teşkilatıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

9 - Çocuk Mahkemeleri Yasası'nda değişiklik yaparak, on yıliçinde tüm illerde ve nüfusu 100 bini geçen ilçelerde mahkeme kurulmasını öngören yasa TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

10 - Esnaf ve Sanatkârlar Derneği'nde yapılan Genel Kurul sonunda yönetim kurulu başkanlığına Hüsamettin Tiyenşan yeniden seçildi.

11 - Lübnan'da Sünni Başbakan Raşid Kerami'nin dün bombalıbir suikast sonucu öldürülmesinden sonra Devlet Başkanı Emin Cemayel, Sünni Eğitim ve Sosyal İşler Bakanı Selim Hoss'u yeni birhükümet kuruluncaya kadar geçici Başbakanlığa atadı.

12 - Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)'nün olağan genel kurultoplantısı çalışmalarına İsviçre'nin Cenevre kentinde başladı.

13 - Bulgaristan Devlet Bakanı Todor Jivkov çeşitli görüşmelerde bulunmak üzere Federal Almanya'ya gitti.

3 HAZİRAN 1987

1 - Hakkâri'nin Şemdinli ilçesi yakınlarında çalışan 26 ormanişçisi, dün gece bir grup bölücü çete tarafından kaçırıldı. Şakilerinrehinelerle Irak sınırına doğru kaçtıkları, bölgede geniş çaplı biroperasyonun başlatıldığı bildirildi.

2 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, en eski anayasalkuruluş olan Sayıştay'ın 125. kuruluş yıldönümü kutlamalarına katılmak üzere Türkiye'ye gelen 14 ülkenin sayıştay başkanlarını, İstanbul'da Dolmabahçe Sarayı'nda kabul etti.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, iki gün sürecek Trakyagezisi öncesinde bir basın toplantısı düzenledi ve İzmit'in çeşitliilçelerinde halka hitaben birer konuşma yaptı.

4 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ve eşinin, 31 ülkenin Ankara büyükelçileri için düzenlediği, Güneydoğu Anadolu Projesi(GAP) tanıtım gezisi başladı.

5 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Fransa'ya yaptığıresmi ziyareti tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

6 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu,Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Genel Kurulu'na gitmeden önceAnkara'da düzenlediği basın toplantısında, «Çalışma yaşamına ilişkin yasalarda ve aynı konuda Anayasa'da yasaklar ve sınırlamalar olduğunu» belirterek, «Uluslararası sözleşmelere attığımız imzalarınvecibelerini, bir zaman içinde, Batılı ülkelerin seviyesinde ve paralelinde, ILO'nun esprisine ters düşecek hiçbir hüküm bırakmayacakşekilde halletmeliyiz» dedi.

7 - Anayasa Mahkemesi, MÇP Genel Başkanı AbdülkerimDoğru'nun genel başkanlığına Cumhuriyet Başsavcılığınca siyasi yasaklı olduğu gerekçesiyle yaptığı itirazı reddetti.

8 - Seçim gezisini sürdüren DYP Genel Başkanı HüsamettinCindoruk, Afyon'da bir basın toplantısı düzenledi.

9 - DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit, Diyarbakır'da halka hitaben bir konuşma yaptı.

10 - MKE işyerlerinde çalışan 12 bin 500 işçiyi kapsayan topluiş sözleşmesi Ankara'da imzalandı.

11 - Ankara 6. Bölge İdare Mahkemesi, sözleşmeli personelolarak görev yapanların, memur statüsüne benzer bir ilişki içindeçalıştıklarını, bu nedenle sözleşmelerinin feshedilemeyeceğini kararlaştırdı.

12 - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, ILO Genel Kurulu'nakatılmak üzere İsviçre'nin Cenevre kentine hareketinden önce Petrol- İş grev yerlerini ziyaret ederek, hükümetten çalışma yasalarının değiştirilmesini istedi.

13 - İstanbul Anakent Belediye Başkanı Bedrettin Dalan'a, İstanbul'da çevre sağlığı konusundaki çalışmalarından ötürü DünyaÇevre Teşkilatı tarafından BM Çevre Ödülü verildi.

14 - İzmit'te yasadışı yürüyüş yaptıkları iddiasıyla 3 yıla kadarhapis cezası istemiyle yargılanan 21 öğrenci, İstanbul DGM'de yapılan ilk duruşma sonucunda beraat etti.

15 - Yeni Delhi Büyükelçiliği'ne atanan Yalım Eralp, Cumhuriyet gazetesinin Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü görevine ilişkin sorularını cevaplandırdı,

16 - TÜSİAD Yüksek İstişare toplantısı, Ankara'da yapıldı.

17 - ABD'nin hafta sonunda Akdeniz ve Basra Körfezi'ne yenisavaş gemileri göndereceği açıklandı. ABD Dışişleri Bakanı GeorgeShultz, düzenlediği basın toplantısında, «Müttefiklerin Körfez gücünü artırmalarına gerek olmadığını» söyledi.

18 - Federal Almanya hükümetinin Avrupa'da nükleer silahsızlanma konusunda Sovyetler Birliği'nin hem orta menzilli hem deorta-kısa menzilli füzelerin kaldırılması yolundaki «süper sıfır» seçeneğini şartlı olarak kabul ettiği açıklandı.

19 - Lübnan Başbakanı Raşit Kerami'nin, Pazartesi günü birsuikast sonucu öldürülmesiyle ilgili olarak Lübnanlı liderler ile Sovyet Resmi TASS Ajansı'nın yorumları basında yer aldı.

20 - Nikaragua'da Sandinista yönetimine karşı mücadele edenGontra gerillalarının, ülkenin kuzeyindeki bir askeri üssü basarakimha ettiği ve 11 askeri öldürdüğü bildirildi.

21 - Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı ve Komünist Parti LideriZao Ziyang, 5 Doğu Avrupa ülkesini kapsayan gezisine başlamaküzere Pekin'den ayrıldı.

22 - Sri Lanka hükümetinin, geçen hafta sonunda ülkenin kuzeyindeki Tamil gerillalarına karşı başlattığı operasyonu protestoeden Hindistan, Sri Lanka hükümetinin izin vermemesine rağmenTamillere yardım malzemesi taşıyan 19 tekne gönderdi. Ancak teknelerin Sri Lanka donanmasınca durdurulmaları üzerine, tekneleringeri döndükleri bildirildi.

4 HAZİRAN 1987

1 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Kırklareli'nin Babaeski ilçesinde yaptığı basın toplantısında çeşitli konularda açıklamalardabulundu.

2 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel 7Haziran Pazar günü 84 yerleşim bölgesinde yapılacak belediye başkanlığı seçim çalışmalarına katılmak üzere Trabzon'a gitti.

3 - Ankara'deki yabancı diplomatlara Güneydoğu Anadolu Projesini (GAP) tanıtmakta olan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu Karakaya Barajı'nda yaptığı açıklamada, «Bu projenin Irak ve Suriye'ninde işine yarayacağını» söyledi.

4 - Fransa nın Paris kentinde yapılan OECD Eğitim Komitesitoplantısına katılan Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu Türkiye'ye döndü.

5 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin'inçeşitli konuları içeren açıklaması Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı,

6 - Avrupa Topluluğu (AT) Komisyonu'nun Türkiye'de temsilciliğinin kurulması ile temsilciliğin ayrıcalıkları ve dokunulmazlıklarına ilişkin anlaşma Bakanlar Kurulu'nca onaylandı.

7 - Çoğunluğunu Batı Trakya Türkleri'nin oluşturduğu 115 kişinin Türk vatandaşlığına alınmasına ilişkin karar Resmi Gazete'deyayımlandı.

8 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk İzmir'de düzenlediği basın toplantısında çeşitli konularda açıklamalarda bulunurken, Eski Danışma Meclisi üyesi SHP'li Kamer Genç, DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk hakkında Afyon'da yaptığı konuşmasındandolayı Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

9 - İran Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Yardımcısı HüseyinŞeyhülislam başkanlığında 7 kişilik bir İran heyeti görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

10 - Ekonomik alanda işbirliğini araştırmak üzere beraberindeki heyetle Ankara'ya gelen Belçika Prensi Albert ülkesine döndü.

11 - Tunceli'nin Hozat ile Ovacık ilçeleri arasında görevden dönen askeri konvoya ateş açılması sonucu bir kız çocuğu ve 3 erşehit oldu, bir astsubay, 6 er ve bir kız çocuğu da yaralandı.

12 - Hakkâri'nin Şemdinli ilçesine bağlı iki yerleşim biriminibasan bölücü çete mensupları 8 kişiyi kaçırdılar.

13 - Tek tip öğrenci derneği yasa önerisini protesto etmekiçin İstanbul'da yürüyüş yaptıkları iddiasıyla İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde yargılanan 63 öğrenciden tutuklu bulunan 24'ütahliye edildi.

14 - Antalya Limanı'nda İngiltere'ye 9.5 milyar liralık hayaliihracat yaptıkları iddiasıyla yargılanan 7'si tutuklu 27 sanıklı davada8 sanık toplam 59 yıl 7 ay ağir hapis cezasına çarptırılırken 8 sanıkdelil yetersizliğinden beraat etti. Mahkeme 10 sanık hakkında davanın durdurularak haklarında gıyabi tutuklama kararı çıkartılmasınıkararlaştırdı.

15 - ABD Dışişleri Bakanlığı Güvenlik Yardımı, Bilim ve Teknoloji İşleri Bakan yardımcısı Edward Derwinsky çeşitli görüşmelerdebulunmak üzere Ankara'ya geldi.

16 - Federal Alman Konrad Adenauer Vakfı'nca düzenlenen 3.Türk-Alman Gazeteciler Semineri İstanbul Etap-Marmara Oteli'ndebaşladı.

17 - Başbakan Turgut Özal'ın kızı Zeynep Özal'ın Bostancı'dakibutiği ile Karaköy'deki Alarko önüne ve Aksaray Polis Karakolu yanındaki çöp bidonuna konulan bombaların patlaması sonucu binalarve taşıtlar zarar gördü.

18 - Yurdun çeşitli yarlerinde meydana gelen Trafik kazalarında 10 kişi öldü.

19 - Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın Kıbrıs'ta Barış Gücü'nüngörev süresinin altı ay daha uzatılması konusunda dün Güvenlik Konseyi'ne sunduğu ve yer yer Türkiye'yi eleştirdiği raporu olumsuzkarşıladılar.

20 - Yugoslavya'nın Başkenti Belgrad'da 1983 yılında Türk Büyükelçisi Galip Balkar'ı öldüren Ermeni Terörist Harutyun LevonyanYugoslav makamları tarafından serbest bırakıldı.

21 - Uluslararası Çalışma Örgütü konferansında Hür İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Türkiye'de yeterince sendikal Özgürlük olmadığı gerekçesiyle gündeme alınmasını istedi.

22 - İngiliz diplomat Edward Chaplin'in, Tahran'da geçen haftaarabasının durdurularak dövülmesi üzerine İngiltere, İran'ın Manchester kentindeki konsolosluğunun kapatılmasına ve 5 diplomatınsınır dışı edilmesine karar verdi.

23 - Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov Federal Almanyaziyareti sırasında Bonn'da yaptığı açıklamada, «Federal Almanya'nınorta menzilli füzeler konusunda çifte sıfır çözüme evet demesiningörüşmeleri kolaylaştıracağını» söyledi.

24 - Fransa'da polisin ülke çapında başlattığı anti-terör operasyonu çerçevesinde çoğu Ortadoğulu 57 yabancı uyruklu kişi teröreylemlerine karıştıkları gerekçesiyle tutuklandı.

25 - Irak yönetiminin Kürt yerleşim bölgelerini bombalamasısonucu 30 kişi öldü 68 kişi yaralandı.

26 - Arjantin'de Katolik Kilisesinin karşı çıkmasına rağmenParlamento boşanma yasasını onayladı.

27 - Hindistan Hava Kuvvetlerine bağlı 22 nakliye uçağının, SriLanka'nın Jafna yarımadasındaki Tamil halkına havadan yardım yapması Sri Lanka hükümeti tarafından kınandı.

28 - Uluslararası Para Fonu (IMF) uzmanları tarafından, fonunönderliği programların uygulandığı kalkınmakta olan bağlantısız 24ülkenin ekonomik verileri baz alınarak hazırlanan inceleme yayımlandı.

29 - Yunanistan'ın başkenti Atina'da düzenlenen «Ege Vakfı»nın 3. bilim sempozyumunda Türk-Yunan ilişkileri ve Ege konusu elealındı.

5 HAZİRAN 1987

1 - Başbakan Turgut Özal tatilini geçirdiği Fethiye'de yaptığıbasın toplantısında çeşitli konuları içeren açıklamalarda bulundu.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü seçim gezisi için gittiğiMarmaris'te çeşitli konuları içeren açıklamalarda bulundu.

3 - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, Türkiye-Suudi Arabistan Karma Ekonomi toplantılarına katılmak üzereberaberindeki kamu ve özel sektör kuruluşlarının temsilcilerindenoluşan 70 kişilik bir heyetle Cidde'ye gitti.

4 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu GAP'ın Büyükelçilere tanıtımı sırasında Atatürk Barajı'nda yaptığı konuşmada, «Proje bütünTürk vatandaşlarının vergisiyle gerçekleşmektedir. Projeyle üretilecek enerjinin enterkonnekte sisteme bağlanacağı doğrudur. Ama buenerjiden yöre de yararlanacaktır» dedi.

5 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, İstanbul'da yapılan«Çernobil Nükleer Santral Kazası Oluşumunun Açıklanması ve Çevreye Etkileri» konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, «Bu kazabizim de nükleer santrale bakış açımızı değiştirdi. Kuracağımız santralda güvenliği ön plana alacağız» dedi.

6 - Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun, birinci sınıfa yükseltilen adli yargıçlar ile ilgili kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

7 - Gazetelerin ad değiştirmeyi, Basın İlan Kurumu'nun genelkurul kararıyla yapabileceklerine ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

8 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk seçim gezisi sırasında Muğla'da çeşitli konuları içeren açıklamalarda bulundu.

9 - Partiye yasal süre içinde üye olmadıkları iddiasıyla DSPkuruculuğundan ihraç edilen 233 kurucu adına 12 DSP kurucusununCumhuriyet Başsavcılığına yaptığı suç duyurusunu değerlendirenCumhuriyet Başsavcılığı, DSP Genel Merkezince yapılan işlemin Siyasi Parti Yasası'mn 4. maddesine aykırı olduğu ve kurucuların üyeliklerine son verilemeyeceği belirtilerek işlemin iptali için AnayasaMahkemesi'nde dava açılmasını uygun buldu.

DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit Haftaya Bakış dergisine yaptıı açıklamada, «Af çıksa da liderliği bırakmam» dedi.

10 - DSP eski Genel Sekreteri Necati Hamzaoğlu ve 5 MKYKüyesinin Genel Başkan Rahşan Ecevit'e bir süre önce sunduğu muhtırada partideki yanlışlıklar, aksaklıklar ve zaaflar açıklandı.

11 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü İnal Batu, İran'dan kaçarakTürkiye'ye gelen bir yarbayın dün bir gazetede yayımlanan demeciüzerine yaptığı açıklamada, «Türkiye'ye sığınma ya da siyasi sığınma talebinde bulunanların siyasi içerikli demeç veremeyeceklerini"söyledi.

12 - İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Şeyhülislam başkanlığındaki İran heyeti, Ankara'da iki gün süreyle yaptığı temaslarıtamamladı.

13 - Danıştay, Ulaştırma Bakanlığı eski müsteşar yardımcısıOrhan Buldaç'ın görevden alınması kararını iptal etti.

14 - ANAP Genel Sekreteri Mustafa Taşar'ın kardeşi FarukTaşar ile ortağı M. Asım Hamamcıoğlu'na karşılıksız çekle AnadoluBankası'nı 6.5 milyar lira dolandırdıkları gerekçesiyle yargılandıklarıGaziantep 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nce gıyabi tutuklama kararı verildi.

15 - Ege Vakfı'nın Yunanistan'ın başkenti Atina'da düzenlediği3. Bilimsel Sempozyum çalışmaları sona erdi.

16 - Türkiye Zirai Donatım Kurumu'na bağlı işyerlerinde çalışan işçileri ilgilendiren toplu iş sözleşmesi, Türkiye Zirai DonatımKurumu'nu temsilen, Türkiye Ağır Sanayi ve Hizmet Sektörü Kamuİşverenleri Sendikası ile Türk Metal Sendikası arasında imzalandı.

17 - Kayseri'deki Hür Haber Ajansı sahibi Ali Özkardeş basınyoluyla hareket ve şantaj yaparak para istemek suçlarından Kayseri3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

18 - Oktay Kurtböke'nin istifasıyla boşalan Türkiye GazetecilerSendikası Genel Başkanlığı'na Eren Güvener getirildi.

19 - Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Spiros Kipriyanu, Yunanistan'ın Başkenti Atina'da bulunan ABD'nin Güvenlik İçlerinden SorumluBilim ve Teknoloji Devlet Bakan Yardımcısı Edward Derwinsky ile görüştü.

20 - Amerikan Hükümeti, İran'a Lübnan'daki rehinelerin kurtarılması için etkisini kullanması yolundaki çağrısını yineledi.

21 - Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl, başkent Bonn'dayaptığı açıklamada, “Süper güçlerin Almanya'ya yerleştirilmiş bulunan 72 adet Pershing-1 A tipi füzeler dışındaki tüm kısa ve ortamenzilli füzelerin Avrupa'dan sökülmesi konusunda, bu yıl bir anlaşma imzalayacaklarını umduğunu” söyledi.

22 - İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da 1967 Arap-İsrail savaşının 20. yıldönümü nedeniyle yapılan protesto gösterileri sırasında15 yaşında bir Filistinli İsrail askeri tarafından öldürüldü.

23 - Hindistan'ın, Sri Lanka'nın kuzeyindeki Jaffna yarımadasında yaşayan Tamil halkına, yönetimin izni olmaksızın havadan ilaçve gıda maddesi atması sonucu iki ülke arasındaki gerginliğin artması üzerine, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar,Sri Lanka ile Hindistan'ı Jaffna bölgesindeki Tamil halkına yardımkonusunda görüşme yapmaya çağırdı.

24 - Lübnan Parlamentosu Sözcüsü Hüseyin Hüseyni görevinden istifa etti.

25 - Dünya Yeşil Banş Örgütü üyesi bir grup genç, Amerika'nınSan Fransisco eyaletindeki Vandenberg Hava Üssü'nün bilgisayarsistemini bozup devre dışı bıraktılar.

6 HAZİRAN 1987

1 - Hakkari'nin Şemdinli ilçesi Haratepe Bölgesi'nde yapılanoperasyonlar sırasında, bir süre önce bölücü çete mensupları PKKmilitanları tarafından kaçırılan 43 kişiden 23'ü kurtarıldı. Operasyonlar sırasında çıkan silahlı çatışmada, bir er şehit oldu, bir PKK militanı öldürüldü.

Bu arada, Mardin'in Ömerli ilçesinde de bir terörist silahlı çatışma sonucu öldü.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Ankara'da İnsan HaklarıDerneği 1. Genel Kurulu'nda bir konuşma yaptı.

3 - Anayasa Mahkemesi Başkanı Orhan Onar, MÇP GenelBaşkanı Abdülkerim Doğru'nun zamanında idare mahkemesine başvurarak hakkındaki yasaklı kararını kaldırttığını, bu karardan yalnızca Doğru'nun yararlanabileceğini, başka bir yasaklının yararlanmasının söz konusu olmadığını» söyledi.

4 - Eski başbakanlardan Adnan Menderes ile eski bakanlardan Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın İmralı'daki mezarlarınınnakli ve isimlerinin bazı tesislere verilmesini öngören kanun, ResmiGazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

5 - Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün Kuruluşunun 67. yıldönümü kutlandı.

6 - Muğla'dan İzmir'e giden DYP Genel Başkanı HüsamettinCindoruk, çeşitli açıklamalarda bulundu.

7 - DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit, Adana'da halka hitaben bir konuşma ayptı.

8 - Türkiye Gazeteciler Sendikası Yöneticiler Kurulu toplantısından sonra yapılan açıklamada, «TGS olarak, demokratik ve çağdaşbir anayasa istiyoruz» denildi.

9 - ABECE Dergisi Yazı İşleri Müdürü Hasan Ürel hakkında,derginin 1 Mayıs 1987 tarihli sayısındaki bir yazısında «Halkı, sınıf farkı gözeterek kin ve düşmanlığı basın yoluyla açıkça tahrik ettiği»iddiasıyla 1-3 yıl hapis cezası istemiyle Ankara DGM'de dava açıldı.

10 - Eski Türk Dil Kurumu üyelerince oluşturulan Dil Derneği'nin faaliyeti, «Kurulması yasak dernekler» den olduğu gerekçesiyledurduruldu.

11 - Hatay eski milletvekillerinden Şemsettin Mursaloğlu, trafik kazasında öldü.

12 - İnsan Hakları Derneği'nin, Ankara'da yapılan 1. Genel Kurulu'nda Dernek Başkanlığı'na Nevzat Helvacı seçildi.

13 - 40 kişiden oluşan Japon dostluk heyeti Ankara'ya geldi.

14 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında toplam 9 kişinin öldüğü, 38 kişinin de yaralandığı bildirildi.

15 - Irak'ın Türk sınırına 60 kilometre uzaklıkta bulunan Dhokbölgesinde 7 Türk şoförü, Barzani Peşmergelerinin silahlı saldırılarısonucunda öldürüldü.

Irak askeri yetkilileri, TIR Şoförlerinin kimliklerinin belirlenemediğini, olayda, 7 Irak askerinin de Peşmergelerce öldürüldüğünü bildirdi.

16 - İran, 5 İngiliz diplomatını sınır dışı etti.

17 - Sri Lanka Dışişleri Bakanı A.C.S. Hamid BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'a gönderdiği protesto notasında, Hindistan'ın,izinsiz olarak Tamillere yardım göndermesini kınadı.

Hindistan Dışişleri Bakanı Natwar Singh ise iki ülke arasında giderek gerginleşen ilişkileri düzeltmek için Sri Lanka ile en kısa zamanda politik diyalog başlatmak İstediklerini söyledi.

7 HAZİRAN 1987

1 - Yurdun 84 beldesinde yapılan belediye başkanlığı seçimisonucu ANAP 55, DYP 17, SHP 6, DSP ve RP 3'er Belediye Başkanlığı kazandılar.

Başbakan Turgut Özal İstanbul'da seçim sonuçlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

2 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Birleşmiş Milletler GenelSekreteri Perez de Cuellar'ın Kıbns sorununa ilişkin raporu üzerinde yaptığı açıklamada, «Eğer Kıbrıs meselesini halletmek istiyorlarsa o zaman böyle oyunlardan vazgeçerler» dedi.

3 - Bakanlar Kurulu'nun Devlet Kurumlarında çalışan sanatçılar ile devlet sanatçılarına ödenecek sözleşme ücretlerinin alt veüst sınırlarını açıklayan kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

4 - Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Muammer Elçin Ankara'dayaptığı açıklamada, «Halkoylaması için hazırlanacak kütüklere, 7 Kasım 1982'de yapılan anayasa halkoylamasına mazeretsiz katılmayanların yazılmayacaklarını» söyledi.

5 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk Ankara'da 84 beldede yapılan belediye başkanlığı seçimleriyle ilgili açıklamalardabulundu.

6 - Erzincan 3. Ordu'ya bağlı 1 Nolu Askeri Cezaevi'nden 8mahkûm tünel kazarak kaçtı.

7 - 1986-1987 Türkiye Birinci Liğinde Galatasaray takımı ligbirincisi oldu.

8 - Uluslararası Çalışma Örgütü'nün yıllık toplantısına katılmak amacıyla İsviçre'ye giden Çalışma ve Sosyal Güvenlik BakanıMükerrem Taşçıoğlu Cenevre'de yaptığı açıklamada, «Anti demokratik ve sendikal haklara karşı gibi görünen tüm yasaların mutlakadeğiştirileceğini» söyledi.

9 - AFL-CIO Asya Amerika Hür Çalışma Enstitüsü'nce hazırlanan bir raporda, Türk-İş'in emek karşıtı yasalar ve Türk hükümetinin uygulamalarına karşı yoğun bir kampanya yürüttüğü belirtilerek,Türk halkının yaratmış olduğu işçi-işveren ilişkisinin askeri yönetimsırasında yıprattıldığı ve Başbakan Turgut Özal'ın sivil hükümetitarafından da sürekli zayıflatıldığı belirtildi.

10 - Kuveyt Dışişleri Bakanı Ahmed El Sabah yaptığı açıklamada, «ABD'nin Körfez'de aktif bir rol almasını desteklediklerini,ancak bu ülkeye ek askeri kolaylıklar sağlanmasının sözkonusu olmadığını» söyledi.

11 - İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Şeyhülislam Avusturya'nın başkenti Viyana'da yaptığı açıklamada, «ABD'nin bize yönelik bir saldırısına, Amerikan gemilerini hatta ABD'nin iç kesimlerinivurarak karşılık vermeye hazırız» dedi.

12 - Endonezya'da 23 Nisan'da yapılan genel seçimleri iktidardaki Golkar Partisi 400 sandalyeden 299'unu alarak çoğunlukla kazandı.

8 HAZİRAN 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in, Odalar Birliği Başkanı AliCoşkun'u, geçen hafta içinde Çankaya Köşkü'nde kabul ederek, Odalar Birliği'nde verilen «iftar yemeği» konusunda görüştüğü bildirildi.

2 - Başbakan Turgut Özal, Kuzey ve Güney Amerika'daki RumOrtadokslarının dini lideri Başpiskopas Yakovas'ı İstanbul'da Harbîye Orduevi'nde kabul etti.

Başbakan Turgut Özal ve beraberindekileri taşıyan Başbakanlığaait GAP uçağı, akşam İstanbul Atatürk Havalımanı’ndan kalktıktansonra, elektronik aygıtlarda meydana gelen arıza sonucu AtatürkHavaalanı'na kör iniş yaptı.

Başbakan Turgut Özal ve beraberindeki heyet daha sonra THY'nin tarifeli uçağıyla Ankara'ya geldi.

3 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, İstanbul'dan Ankara'ya dönmeden önce, Hürriyet Gazetesi muhabirininLise son sınıflarına «eski yazı» konulması kararıyla ilgili sorularınıcevaplandırdı.

4 - Mısır Başbakan Yardımcısı ve Savunma ve Askeri ÜretimBakanı Mareşal Abu Ghazala, Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk'ün konuğu olarak Türkiye'ye geldi.

5 - Türk soylu 219 kişinin vatandaşlığa alınmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

6 - Anayasa Mahkemesi'nin kuruluşunun 25. yıldönümü kutlandı.

7 - DYP Yozgat Milletvekili Selahattin Taflıoğlu, Radyo ve Televizyon Yüksek Kurulu'nda kurul üyelerin ve genel sekreterleriningörevlerini kötüye kullandıkları iddiasıyla, TBMM Başkanlığı'na soruönergesi verdi.

8 - ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Altan Günalp, «Yanlış kodlamasonucu, lise son sınıf öğrencisi 7.561 öğrencinin puan değerlendirmesinde hata yapıldığını, düzeltilmiş doğru puanların bu öğrencilerederhal gönderileceğini» açıkladı.

9 - Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Oslu Köyünü basansilahlı bir grup ayrılıkçı militan, 4 kişiyi silah zoruyla kaçırdı.

10 - Uluslararası Çalışma Örgütü'nün toplantılarına katılmaküzere İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, ILO Genel Direktörü ile bir görüşme yaptı.

11 - Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)'nun Cenevrede toplanan Uluslararası Çalışma Örgütü'nün «Sözleşme ve tavsiye kararlarının tatbiki ile ilgili komitesi»'nin işçi grubu, Türkiye'nin ILO gündemine alınmasıyla ilgili öneriyi kabul etti.

12 - Uluslararası Havacılık Örgütü (ICAO) Hava Seyrüsefer Komisyonu, Yunanistan'ın, Türkiye ile Yunanistan arasındaki havacılıksorunlarından biri olan B/7 hava koridoru konusundaki siyasi girişimini sonuçsuz bıraktı.

13 - 7 Batılı sanayileşmiş ülkenin devlet ya da hükümet başkanlarının katıldığı zirve, İtalya'da Venedik kentinin San Giorgi adasında başladı.

14 - İran İslam Cumhuriyeti Başkanı Ali Hamaney, ABD ve Sovyetler Birliği'ne Basra Körfezi'ndeki askeri varlıklarını azaltma çağrısında bulunarak, İran'a askeri baskı yapılması durumunda kuvvetebaşvuracaklarını belirtti.

15 - Lübnan'da Başbakan Raşid Kerami'nin öldürülmesindensonra Başbakanlığı vekaleten üstlenen Selim Hoss, Devlet BaşkanıEmin Cemayel'in, Kerami'nin katillerine karşı harekete geçmesini yada istifa etmesini istedi.

16 - Mısır İçişleri Bakanı Zeki Bedr, ülkede son haftalarda düzenlenen üç suikast girişimiyle ilgili olarak polisin radikal İslamcıakımlara bağlı 500 kişiyi gözaltına aldığı açıklandı.

9 HAZİRAN 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Bedensel Engellileri Güçlendirme Vakfı tarafından Ankara'da yaptırılan Rehabilitasyon Merkezi'ni açtı ve çeşitli yerlerde incelemelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu'nu Çankaya Köşkü'nde kabul ederek, ortaöğretim müfredatına konulması düşünülen «Seçmeli eski yazı» dersi konusunda bilgi aldı.

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, görüşmeden sonra yaptığı .açıklamada, «Eski yazı dersinin Gebze'de 10-11haziran tarihlerinde yapılacak seminerde tartışılacağını ve ortaya çıkan sonuca göre gerekirse üniversitelerde verilebileceğini »söyledi.

2 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı NecmettinKaraduman, Başbakan Turgut Özal, Bakanlar, Muhalefet partisi liderleri, yüksek yargı organlarının başkan ve üyeleri ile bazı Avrupa ülkelerinin anayasa mahkemesi başkan ve üyeleri, Anayasa Mahkemesi'nin 25. kuruluş yıldönümü törenlerine katıldılar.

3 - Başbakan Turgut Özal'ın özel uçağının dün gece arızalanması sonucu geçirilen kaza üzerine, Cumhurbaşkanı Kenan Evren,siyasi parti liderleri ve çeşitli yetkililer geçmiş olsun dileklerini bildirdiler.

4 - Başbakan Turgut Özal, Başbakanlık Konutu'nda, DevletBakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, Maliye ve GümrükBakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Yavuz Canevi, Merkez Bankası Başkan Vekili Zekeriya Yıldırım,Hazine Müsteşar Yardımcısı Yener Dinçmen, Merkez Bankası Yardımcısı Rüştü Saraçoğlu ile DPT İktisadi Planlama Başkanı Ali Tiğrel'in katıldığı, ekonomik sorunlarla ilgili bir toplantı yaptı. BaşbakanTurgut Özal, ANAP Grup toplantısının ardından düzenlediği basıntoplantısında, seçimleri değerlendirdi. Erken seçim yapılıp, yapılmayacağı yolundaki bir soru üzerine ise Başbakan, «Hala seçim yapılıp yapılmaması konusu 50-50 ortadır» dedi.

5 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, NATO Dışişleri Bakanları toplantısı için, İzlanda'nın başkenti Reykjavik'e gitti.

6 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral başkanlığındaki Türkiye Radyasyon Güvenliği Yüksek Koordinasyon Kurulu, radyasyonluolan 1986 ürünü 40 bin ton çayın imhasına karar verdi.

Bu arada, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkan Yardımcısı Mustafa Çiçek'de UBA'ya yaptığı açıklamada, «Sağlığa aykırı olduğu gerekçesiyle depoda bekletilen 40 bin ton radyasyonlu çayın tamamının önümüzdeki 15 gün içinde imha edileceğini» söyledi.

7 - Bağımsız Milletvekili Günseli Özkaya ve 9 arkadaşı tarafından verilen vakıflarla ilgili Meclis araştırması açılmasına ilişkinönerge reddedildi.

8 - SHP ve DSP, partilerinin Meclis gruplarında, 7 haziran belediye seçimlerinin değerlendirilmesini yaptılar.

9 - Türk-lş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün İsviçre'nin Cenevre kentinde devam eden 73. GsnelKurulu'nda yaptığı konuşmada, «Türkiye'nin sendikal özgürlüklerkonusunda ILO'ya geçen yıl verdiği taahhüdü yerine getirmediğinibelirterek, uyulması zorunlu ilkelerin çiğnendiğini» öne sürdü.

10 - Ekonomik ve Sosyal Etütler Konferansı'nca, «AT'na başvuru ve sonrası» konulu toplantı yapıldı.

11 - İznik'in Boyalıca beldesindeki belediye başkanlığı seçimine DYP'nin itirazı sonucunda ANAP adayı Şevket Turan'ın sahteciliksuçundan hüküm giymiş olması nedeniyle mazbatası iptal edildi vebelediye başkanlığının DYP adayı Ahmet Kanlı'ya verilmesi kararlaştırıldı.

12 - 4 günlük bir resmi ziyaret için dün Türkiye'ye gelen MısırBaşbakan Yardımcısı ve Savunma ve Askeri Üretim Bakanı MareşalAbu Ghazala, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Başbakan Turgut Özaltarafından ayrı ayrı kabul edildi. Abu Ghazala, Milli Savunma BakanıZeki Yavuztürk, Savunma Sanayii Geliştirme ve Destekleme FonuBaşkanı Vahit Erdem ve Başbakanlık Dışişleri Danışmanları ile görüşmelerde bulundu.

.13 - Mardin'in Ömerli ilçesine bağlı Tavuklu köyü yakınlarındapusu kuran teröristlerin saldırısı sonucu bir üsteğmenle, üç er şehitoldu; 9 er de yaralandı.

14 - THY'nin Malezya'nın başkenti Kualalumpur'a, Hindistanüzerinden uçak seferleri yapmasına imkân sağlayan sivil havacılıkanlaşması Ankara'da iki ülke yetkilileri arasında imzalandı.

15 - Yargıtay 4. Ceza Dairesi, Tercüman gazetesi yazarlarındanErgün Göze'nin Cumhuriyet gazetesi yazarlarından Mustafa Ekmekçive Oktay Akbal ile Yazı İşleri Müdürü Okay Gönensin için açtığıhakaret davasında, Kadıköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nin verdiğiberaat kararını onayladı.

16 - Çalıntı olduğu tahmin edilen bir otomobille gezerken, polisin dur ihtarına uymayan 14 yaşındaki Türk genci Paris'te Fransızpolisince öldürüldü.

17 - Sanayileşmiş 7 Batılı ülkenin liderlerinin katıldığı Venedikzirvesinin ikinci gününde yayımlanan ortak bildiride, İran-lrak savaşının biran önce sona erdirilmesi çağrısında bulunuldu.

18 - Sovyetler Birliği Dışişleri Bakan Yardımcılarından Yuli M.Vorontsov. ABD'nin Basra Körfezi'ndeki askeri varlığını artırma planlarına rağmen, kendilerinin Körfez'e yeni savaş gemileri göndermeye niyetli olmadıklarını» açıkladı.

10 HAZİRAN 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, ABD General Electric ileTürk hükümetinin ortaklaşa gerçekleştirdiği TUSAŞ Motor Fabrikası'nın açılışmdp bir konuşma yaparak, fabrikanın açılışının gerçekleşmesi nedeniyle duyduğu mutluluğu belirtti.

2 - Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri AliBaransel tarafından gazetecilerin sorusu üzerine yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Ali Coşkun'u kabulü sırasında Odalar ve Borsalar Birliği'nce verilen iftar yemeği konusunda bilgi aldığı belirtildi.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Ankara'da gazetecilerinsorularını cevaplandırırken, kurultayda partiyi ilk büyük seçimdebaşarılı kılacak biçimde çalışacak bir genel merkez oluşturulmasının amaçlandığını bildirerek, istifayı düşünmediğini söyledi. GenelBaşkan Yardımcısı Aydın Güven Gürkan'da İnönü'nün istifasını istediği yolundaki haberleri yalanlayarak böyle bir talebi olmadığınıaçıkladı.

4 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığının 1985 yılında İspanya'dan ithal ettiği Gamma Globulin adlı bir çocuk ilacı, AIDS virüsükuşkusu nedeniyle toplatıldı. SSYB Müsteşarı Tandoğan Tokgöz,1985'te ithal edilen seriden halen piyasada bulunan ilaçların toplatıldığını ve bazı örneklerin test edilmesi için İngiltere'de Velcome firması ile Fransa'daki Pasteur Enstitüsü'ne gönderildiğini açıkladı.

5 - Bakanlar Kurulu Kararı'nca Kars ve Bingöl illerine bağlıafete maruz 12 köyün yerlerinin değiştirilmesine ilişkin karar ResmiGazete'de yayımlandı.

6 - Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Nüzhet Kandemir,Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Konsey Toplantısı münasebetiyle bulunduğu İran'ın başkenti Tahran'da Dışişleri Bakanı Velayeti, MeclisBaşkanı Rafsancani ve Cumhurbaşkanı Hamaney ve Başbakan Musavi ile birer görüşme yaptı.

7 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu, Kıbrıs RumYönetimi Lideri Spiros Kipriyanu'nun, Türkiye'nin, Kuzey Kıbrıs'a 64

bin göçmen gönderdiği yolundaki iddialarını yalanlayarak, «RumYunan tarafı bu tür asılsız iddiaları ortaya atarak dünya kamuoyunundikkatlerini, Kıbrıs sorununun çözümü için mükemmel bir nitelik taşıyan, BM Genel Sekreteri'nin hazırladığı 29 mart belgesinden uzaklaştırmak istiyor» dedi. Büyükelçi Batu açıklamasında ayrıca, «Kıbrıssorununun ele alınacağı, BM Güvenlik Konseyi'nin 12 hazirandakitoplantısında, BM Daimi Delegemizin, BM Genel Sekreteri'ne Türkiye'nin Kıbrıs konusundaki resmi görüşünü ileteceğini» de bildirdi.

8 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, 8 kasım 1987 pazar günü erken seçimyapılması için parti grubunda oybirliği ile alman karar uyarıncaTBMM Başkanlığfna erken seçim önergesi vereceklerini açıkladı.

9 - TBMM Anayasa Komisyonu, SHP'den istifa ederek DYP'yegiren İçel milletvekili Ali İhsan Elgin ile DSP'ye kaydını yaptıranZonguldak milletvekili Cahit Karakaş'ın Anayasa'nın 84. maddesikapsamına girdiklerini kararlaştırdı. Komisyon, ANAP'a giren Halkçı Parti kökenli Reşit Ülker, Şükrü Yüzbaşıoğlu ve Besim Göçer ileDYP'ye giren Salim Erel'in hukuki durumlarının ise Hazırlık Komisyonu'nda ele alınmasını karara bağlarken, 9 milletvekilinin yasamadokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla ilgili Başbakanlık tezkerelerinindönem sonuna bırakılmasını kararlaştırdı.

10 - TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nca hükümete, bucak,kasaba ve köylerde yeni ilçeler kurulması konusunda yetki verildi.Ayrıca, halen 582 olan ilçelere ek olarak 101 yerleşim biriminin deilçe olması kararlaştırıldı.

11 - Ankara'nın Mamak İlçesi Belediye Başkanı Mehmet Akgün hakkında üç büyük ihalede usulsüzlük yaptığı, belediyeyi zararauğrattığı, rüşvet aldığı ve şahıs arazisi üzerine oto park yaptırdığıgerekçesiyle İçişleri Bakanlığı ve Ankara Cumhuriyet Savcılığı'ncaçifte soruşturma açıldı.

12 - DYP Yozgat Milletvekili Selahattin Taflıoğlu ve arkadaşlarınca hazırlanarak, TBMM Başkanlığfna verilen bir önergeyle TBMMdeki gereksiz harcamaların araştırılması istendi.

13 - DYP Hatay milletvekili Murat Sökmenoğlu, TBMM Başkanlığı'na İçişleri Bakanı tarafından cevaplandırılması istemiyle verdiğisoru önergesinde; Van'ın Başkale ilçesi Esenyamaç köyüne bağlımezranın İranlı milisler tarafından basılıp basılmadığını ve İran nezdinde yapılan girişimleri sordu.

14 - Erzincan'da 8 siyasi mahkûmun tünel kazarak kaçtığı 1 No.lu Askeri Cezaevi'nin tüm psrsoneli değiştirilirken, gözaltına alınancezaevi müdürü Yarbay Binal Dizaroğlu, infaz memuru Abdullah Erkal, cezaevinde görevli 7 subay ve astsubay ile 17 erin yargılanmalarına 3. Ordu Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

15 - Bingöl Valisi Güner Orbay, Bingöl'e bağlı Kığı ilçesi, Yaylıdere bucağı Haktanrı köyü muhtarı Resul Dinçer'in, PKK'lı teröristler tarafından evinin basılarak öldürüldüğünü açıkladı.

16 - Van Vali Vekili Fevzi Güneş, İran İslam Cumhuriyeti'ninDevrim Muhafızları'nın dün Türk sınırında 8 kilometre içeri girerek,Esenyamaç köyünün Sualtı merkezini bastığını ve bir Türk vatandaşını öldürdükten sonra İran'a geri döndüklerini açıkladı.

17 - Petkim ürünlerine yüzde yirmi oranında zam yapıldı.

18 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu,İsviçre'nin başkenti Cenevre'de devam eden ILO'nun 73. Genel KurulKonferansında bir konuşma yaptı. Bakan Taşçıoğlu konuşmasında,ILO'nun gündemindeki genal sorunlara ve Türkiye'nin durumuna dadeğinerek, daha önce ILO'ya verilmiş olan taahhüt mektubu parelelinde taahhütleri yerine getireceklerini söyledi.

19 - İran Başbakanı Mir Hüseyin Musavi'nin özel demeci Milliyet Gazetesinde yayımlandı.

20 -- Mısır Başbakan Yardımcısı ile Savunma vs Askeri ÜretimBakanı Abu Ghazala'nın özel demeci Cumhuriyet Gazetesinde yayımlandı.

21 -ABD Savunma Bakanı Caspar Weinberger Temsilciler Meclisi Askeri Hizmetler Komitesi'nin sorularını cevaplandırırken, Amerikan savaş gemilerinin temmuz başından itibaren Kuveyt gemilerinikorumaya başlayacağını açıkladı.

22 - Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan bir açıklamada, Basra Körfezi'nde ABD ile ortak bir harekât yapmanın sözkonusu olmadığı, ayrıca ABD'nin İran'a karşı önleyici bir saldırıyagirişmesinin bölgede tahmin edilemeyecek sonuçlara yol açacağıbildirildi.

23 - 7 sanayileşmiş ülke liderinin katıldığı Venedik zirvesi sona erdi. Devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı zirvede, dünyaekonomisini canlandırmak için ekonomik politikalarda daha sıkı işbirliği yapılması kararlaştırıldı.

11 HAZİRAN 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek haftalık görüşmesini yaptı.

Başbakan, Çankaya Köşkü'nden ayrılmadan önce gazetecilerinsorularını da cevaplandırdı.

2 - Başbakan Turgut Özal'ı Ankara'ya götürürken elektrik donanımı devreden çıkarak Atatürk Havalimam'na «kör iniş» yapanBaşbakanlığın GAP uçağındaki arızanın fabrikasyon hatasından kaynaklandığı açıklandı.

3 - Devlet Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem hakkında, Bankalar Yasası'na aykırı hareket ederek görevini ihmal ettiğigerekçesiyle Meclis araştırması açılmasını isteyen önerge TBMMGenel Kurulu'nda reddedildi.

4 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, İzmit'in Gebze ilçesinde düzenlenen «Haftalık Ders Programları» seminerinin açılışında bir konuşma yaparak, basında yer alan eski yazıdersleriyle ilgili görüşlerini açıkladı.

5 _ DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, genel seçimlerin erkene alınarak 8 kasım pazar günü yapılması başvurusunuTBMM Başkanlığına resmen verdi.

6 - TBMM İçişleri Komisyonu, Gaziantep'te büyükşehir belediyesi ve 2 ilçe kurulmasını öngören yasa tasarısı ile Konya'da büyükşehir belediyesi ve 3 ilçe kurulmasına ilişkin yasa önerisini kabuletti.

7 - Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yasası'nda değişiklik öngören tasarı, TBMM Bayındırlık İskân ve Turizm Komisyonu'nda kabul edildi.

8 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu, İran'ın sınır bölgesinde faaliyet gösteren ayrılıkçı Peşmergeleri izleyen İranlıaskerlerin sınırı geçerek Başkale ilçesine bağlı Esenyamaç köyündebir Türk'ü öldürmeleri üzerine, Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi VolkanVural'a olayı protesto etmesi için talimat verildiğini açıkladı.

9 - 3. Ordu Komutanlığı Askeri Cezaevi'nden kaçan 8 mahkûmdan, Hüseyin Özpmar ve Selim Ünay yakalanarak, yeniden Erzincan'daki (1) No'lu Askeri Cezaevi'ne konuldular. Bu arada, 3. Ordu Askeri Mahkemesi'nde yargılanmakta olan cezaevi komutanı Yarbay Binal Dizaroğlu, Üsteğmen Mehmet Cengiz ile 2 Astsubay ve 9 er duruşmaları sonunda tutuklanırken, sivil infaz memuru Abdullah Erkal ile, mahkûmların kaçtığı gece nöbetçi olmayan astsubay ve erlerserbest bırakıldı.

10 - Yayıncı İlhan Erdost'un Mamak Askeri Cezaevi'nde gözaltına alındığı gün dövülerek öldürülmesi olayıyla ilgili olarak Ankara 4. Kolordu Komutanlığı (1) No'lu Askeri Mahkemesi'nde yargılanmakta olan Astsubay Şükrü Bağ, TCK'nin 230/2 maddesi uyarınca,6 ay hapis ve bu süre kadar memuriyetten mahrumiyet cezasınaçarptırıldı.

11 - PKK'lı teröristler, Şanlıurfa'ya bağlı Devlet Üretme Ciftliği'ne ait buğday ekili 10 dönüm arazide yangın çıkardılar.

12 - Somali Devlet Başkanı Mohammed Siad Barre, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in resmi konuğu olarak 4 günlük bir ziyaretamacıyla Türkiye'ye geldi. Barre, Ankara'daki temaslarına, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'i ziyaret ederek başladı.

13 - Türkiye, işçi-işveren ilişkilerini düzenleyen iş yasalarınındemokratik ilkelere aykırı düştüğü gerekçesiyle, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) gündemine resmen alındı.

14 - Geçen mart ayında Türk-İş Genel Başkanlığı'na mektupyazarak işçilerin içinde bulundukları sıkıntıları dile getiren ve bumektupta «yasadışı grevi teşvik ettikleri» iddiasıyla haklarında Eskişehir Üçüncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açılan 18 sendikacı beraat etti.

15 - Türkiye Kızılay Derneği'nin 119. Kuruluş Yıldönümü İstanbul'da yapılan bir törenle kutlandı.

16 - Türk Sanayici ve İşadamları Derneği TÜSİAD'ın «PiyasaEkonomisi ve Türkiye Uygulaması» raporu yayımlandı.

17 - Resmi bir ziyaret için Yunanistan'ın başkenti Atina'da bulunan Fransa Dışişleri Bakan Yardımcısı Bernard Bosson, Sovyetler Birliği'nin önerdiği Kıbrıs'ta bir uluslararası konferans toplanması fikrine karşı çıkarak, ülkesinin BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın çabalarını desteklediğini söyledi.

18 - İran, Irak topraklarında iki stratejik tepeyi daha ele geçirdiklerini ve 1000 Irak askerini öldürdüklerini ileri sürerken, Bağdat'taaskerlere hitaben bir konuşma yapan Irak Devlet Başkanı SaddamHüseyin, 7 yıllık savaştan zaferle çıkacaklarını ve İran'ın eline geçentüm toprakları geri alacaklarını söyledi.

Öte yandan, İngiltere'nin pazartesi günü İran'dan Londra'deki 16kişilik diplomatik kadrosunu 2 kişiye indirmesini istemesinden sonra, Tahran dört ingiliz diplomatı daha sınır dışı ederek, 72 saat içinde ülkeyi terk etmelerini istedi.

19 - Avrupa'nın orta ve orta-kısa menzilli nükleer füzelerdenarındırılması yolundaki Sovyet silahsızlanma önerisi, İzlanda'nın başkenti Reykjavik'te toplanan NATO Dışişleri Bakanları tarafından ilke olarak benimsendi.

20 - İngiltere'de yapılan seçimleri, halen iktidarda bulunanMuhafazakâr Parti Avam Kamarası'ndaki çoğunluğunu koruyarak kazandı.

21 - İsrail'li solculardan oluşan 20 kişilik bir heyetin, Budapeşte'de bir otelde, FKÖ temsilcileri ile bir görüşme yaptıkları açıklandı.

22 - Afgan rejimine karşı savaşan mücahitlerin, ülkenin güneyindeki Zebul kentinde bir yolcu uçağını düşürmeleri sonucu 53 kişiöldü.

23 - Güney Kore'de devlet başkanlığı seçim sisteminin değiştirilmesi için protesto gösterilerinin devam ettiği, polis ve göstericiler arasında meydana gelen olaylarda 700 polisin yaralandığı ve3841 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

12 HAZİRAN 1987

1 - Din görevlilerine eğitim öğretim tazminatı adıyla 8-10 binlira dolayında ek ücret verilmesini öngören kararname Cumhurbaşkanlığı'ndan geri döndü.

2 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Gebze'de düzenlenen «Haftalık ders programları semineri»'nde görüşülen liselerde eski yazının seçmeli ders olarak okutulması, dört çalışma grubundan üçü tarafından benimsendi.

3 - Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent, Cemiyetin kuruluşunun 41. yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, «Türkiye'yi geri götürmek isteyenlerin başarıya ulaşamayacaklarını birdefa daha belirtmekle yetineceğiz» dedi.

4 - 4 günlük resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gelen SomaliDevlet Başkanı Muhammed Siad Barre, Cumhurbaşkanı Kenan Evrenve Başbakan Turgut Özal ile birer görüşme yaptı.

5 - İran'ın Ankara Büyükelçiliği basın bürosundan yapılan açıklamada, İran birliklerinin Türk sınırını geçtiği yolundaki haberlerindoğru olmadığını» bildirdi.

6 - Milliyet Gazetesi Dicle ilçesi muhabiri Mehmet Çağdaş'ınevine bombalı saldırı düzenlendi, gazetecinin 13 yaşındaki yeğeni,otomatik silahlarla taranarak öldürüldü.

Olay, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nce kınandı.

7 - Uluslararası eroin kaçakçılığı yapan 10 kişilik bir şebeke,7 kilo eroin ve 1 tabanca ile, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nce elegeçirildi.

8 - Diyarbakır'da bir apartmana güvenlik kuvvetlerince düzenlenen operasyonda, bölücü PKK örgütünün iki militanı, ölü olarak elegeçirildi.

9 - Türkiye'nin BM temsilcisi Büyükelçi İlter Türkmen, BM Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, «Türkiye'nin, Rum tarafının silahlanması karşısında KKTC'nin güvenliğini sağlamakiçin Kıbrıs'ta yeterli kuvvet bulundurmak zorunda olduğunu» belirterek, «Adadaki asker sayısı konusunda hiçbir taahhüdümüz yok» dedi.

10 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, NATO Dışişleri Bakanları toplantısı için İzlanda'nın başkenti Reykjavik'te bulunan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ile ikili bir görüşme yaptı. Halefoğlu Shultz görüşmesinde, Doğu-Batı ilişkileri, ABD Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması (SEİA) ve Kıbrıs sorunları ele alındı.

11 - NATO üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının, İzlanda'nınbaşkenti Reykjavik'te sona eren toplantısında, SSCB Lideri MihailGorbaçov'un Avrupa'daki orta ve orta-kısa menzilli nükleer füzelerin sökülmesini öngören önerisinin benimsendiği ve ABD'nin bu konuda, Sovyetler Birliği'ne evet demesi gerektiğine karar verildi.

12 - İngiltere'de yapılan erken genel seçimleri, 650 milletvekilliğinin 377'sini alan Başbakan Margaret Thatcher'in MuhafazakârPartisi kazandı.

13 - Orta Afrika'nın eski imparatoru Jean Bedel Bokassa, yargılandığı Bengui Mahkemesi'nde ölüm cezasına çarptırıldı.

14 - İran, dün dört İngiliz diplomatın daha 72 saat içinde ülkeyi terk etmelerini istedi.

15 - Güney Kore'de, güvenlik güçleriyle protesto gösterilerinekatılanlar arasında çatışmaların devam ettiği, salı gününden bu yana 5.000 kişinin tutuklandığı bildirildi.

13 HAZİRAN 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Temmuz ayında görev süresidolacak olan 21 Üniversite rektörüyle bir toplantı yaptı.

2 - Başbakan Turgut Özal'a geçirdiği uçak kazasından dolayı,birçok devlet ve siyaset adamından, geçmiş olsun telgrafı geldi.

3 - İstanbul'daki Neve Şalom Sinagogu baskınını gerçekleştirdiği saptanan iki Arap teröristin İtalya'da yakalandıklarına ilişkin haberleri İçişleri Bakanı, Emniyet Genel Müdürü, İstanbul Valisi veİstanbul Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, «Bize gelen bir bilgi yok»şeklinde değerlendirdiler.

4 - SHP'de olağanüstü büyük kurultay öncesi il başkanlarıyladüzenlenen danışma toplantılarının ilki Ankara'da yapıldı.

5 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu, BaşbakanTurgut Özal'ın resmi konuğu olarak Türkiye'ye gelecek olan İranBaşbakanı Mir Hüseyin Musavi'nin ziyaret programını bir basın toplantısı düzenleyerek açıkladı. Sözcü, «ziyaret programında Anıtkabir'in neden yer almadığı» yolundaki bir soru üzerine «ziyaret programıyla ilgili protokol iki ülkenin yetkilileri tarafından hazırlandı. Bazı ülkeler, protokolde Anıtkabir'in yer almasını istemiyorlar. Biz debunun için herhangi bir zorlamada bulunmuyoruz» dedi.

6 - Ankara Valiliği, geçen hafta kurulan Dil Derneği'nin faaliyetlerinin durdurulduğunu Cumhuriyet Savcılığına duyurdu. Valilik,Dil Derneği'nin Dernekler Yasası'na göre kurulamayacağı iddiasıylasavcılığa ihbarda bulundu.

7 - Petrol-İş Sendikası, işveren sendikası Kiplas'la düşülenuyuşmazlık sonucu, 9 bin 370 üyesi ile greve başladığı 63 işyerindenGübre Fabrikaları TAŞ'ne bağlı 5'inde daha anlaşma sağladı.

8 - SHP MKYK Üyesi Turgut Atalay, partisinin Siirt bölge toplantısında yaptığı konuşmayla «Kürtçülüğü özendirdiği» iddiasıylapartiden 2 yıl süreyle ihraç edildi.

9 - Yazar Cemil Meriç İstanbul'da öldü.

10 - «Gençlik ve Demokrasi» mitingi Ankara'da yapıldı. Polis,miting öncesinde 4 öğrenciyi gözaltına aldı.

11 - NATO Çevik Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Franco Angioni'nin özel demeci Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

12 - İran Başbakanı Mir Hüseyin Musavi'nin ikili ilişkilerle ilgili demeci Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

13 - İsviçre'nin başkenti Cenevre'de yapılan ILO konferans çalışmalarına katılan Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, burada verdiği demecinde «Türkiye'deki sendikal hak ve özgürlükleri düzenleyen yasaların, ILO ve uluslararası hukuk kurallarına aykırı düştüğünün bilindiğine» işaret etti.

14 - Federal Almanya İçişleri Bakanlığı, kapatılan MHP'nin Genel Başkanı Alpaslan Türkeş'in «istenmeyen kişi» olarak sınır dışıedilmesi kararını kaldırdı.

15 - İran Devlet Başkanı Ali Hamaney, Tahran'da yaptığı konuşmasında, «Basra Körfezi'nde askeri eyleme ilk kalkışacak ülkelerin kendileri olmayacağını ancak böyle bir durumda, Washington'unbilmediği silahlarıyla gemilerini vuracaklarını» söyledi.

16 - İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, yeni bakanlar kurulunu açıkladı.

17 - Beyrut'ta bir açıklama yapan İran yanlısı İslamı DirenişÖrgütü, Güney Lübnan'daki «Güvenlik Bölgesi»'nde İsrail ve GüneyLübnan Ordusu Karakollarına düzenlediği saldırıda 50 asker öldürüldüğünü açıkladı.

18 - Güney Kore'nin başkenti Seul'deki Myongang Kilisesi'niişgal eden çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu 350 genç, DevletBaşkanı Chun Doo Hwan yönetimini eleştirerek, yönetim devrilinceye kadar eylemlerine devam edeceklerini bildirdiler.

14 HAZİRAN 1987

1 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman ve 7 kişilik bir parlamento heyeti, Federal Almanya Parlamento Başkanı'nın resmi davetlisi olarak başkent Bonn'a gitti.

2 - Başbakan Turgut Özal, Ankara'nın Kızılcahamam ilçesindeyaptığı gezide halka hitaben bir konuşma yaptı.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gelecek olan İran Başbakanı Mir Hüseyin Müsavi'nin Anıtkabir'i ziyaret etmek istememesini eleştirerek, «Devletlerarası ilişkiler geleneğine uymayan bu davranışa kesin olarak izin vermemeliyiz. Ekonomik, mali ya da herhangi bir konuda o ülkeden katkıdüşünüyoruz diye devletimizin, cumhuriyetimizin temellerinin tahripedilmesi kabul edilemez» dedi.

4 - Portekiz'de yapılan 5. Avrupa Çevre Bakanlar Konferansına katılan Devlet Bakanı Ahmet Karaevli, İstanbul'da düzenlediğibasın toplantısında, temasları hakkında bilgi verdi.

5 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu,İsviçre'nin Cenevre kentinde çalışmalarını sürdüren 73. dönem Uluslararası Çalışma Konferansından dönüşünde, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığı basın toplantısında, «Sendikal yasalarda gerçekleştirilecek değişikliklerin ne çok geç ne çok erken kaidesinegöre gerçekleştirilmesi gerektiğini» belirtti.

6 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mustafa Kalemli, İstanbul'da Anakent Belediyesi Radyofoto Laboratuvarı ile AIDS laboratuvarının açılışını yaptı.

7 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, yurt dışındaki kaçak Türklerin yurda dönüşlerini kolaylaştırıcı yasal çalışmalar yapıldığınıbildirdi.

8 - YÖK Başkanı İhsan Doğramacı, YÖK üyelerinden oluşacakkomisyonun belirleyeceği 4 aday arasından atanacak olan rektörlerle ilgili olarak, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandırdı.

9 - Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri AliBaransel, tarafından yapılan açıklamada, «Sayın Cumhurbaşkanımızbugün 19 Mayıs Stadı'nda Galatasaray ile Gençlerbirliği arasında oynanan Cumhurbaşkanlığı Kupası futbol karşılaşmasında bazı futbolcuların centilmenlikten uzak ve sertlik içerisine girmelerinden, seyircilerin bir bölümünün karşılıklı ve hakeme yönelik sportmenliklebağdaşmayan tutum, davranış ve tezahüratta bulunmalarından üzüntü duymuşlardır.

Sayın Cumhurbaşkanımız, çeşitli uyarılara rağmen maçta gerilimin giderek artması üzerine stadyumdan ilk yarının sonuna doğruayrılmışlardır» denildi.

10 - Demokratik Sol Parti (DSP)'den ihraç edildikleri açıklanan230 kurucunun imzasıyla çağrılan olağanüstü kurucular kurulu toplantısında, 19 kişilik yeni bir MKYK seçildi. Seçilen MKYK'nin yaptığı ilk toplantıda Celal Kürkoğlu Genel Başkanlığa getirildi.

DSP Genel Merkezi imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, ise, «Sözkonusu toplantının yasaya ve parti tüzüğüne aykırı olduğu» ve “Yetkisiz kişilerce ilân edilen toplantının parti ile bir ilgisi bulunmadığıve yasal dayanağı olmadığının ilgili makamlara bildirildiği” belirtildi.

11 - Bir süre önce trafik kazası sonucu ölen Yozgat Sarıkayailçesi Belediye Başkanı Nevzat Şener'in yerine belediye meclisinceatanan Ahmet Demir, Yozgat Valisi Muhittin Keskin tarafından görevden alındı.

Vali tarafından atanan meclis üyesi ve başkan vekili Adem Büyükata'nın faaliyet raporu belediye meclisi tarafından onanmadı veBelediye Meclisi'nce yapılan seçimde Belediye başkan vekilliğineAhmet Demir oybirliği ile seçildi.

12 - Ankara Üniversitesi'ne bağlı olarak çalışacak «Avrupa Topluluğu (AT) Araştırma ve Uygulama Merkezi» resmen kuruldu.

13 - Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı, Ankara'da, Gençlerbirliği'ni3-2 yenen Galatasaray kazandı.

14 - Yugoslavya'da yapılan Uluslararası Serbest Güreş Turnuvası'nda Türk güreşçileri bir birincilik, iki de üçüncülük kazandılar.

15 - Uluslararası Çalışma Örgütü ILO'nun Sendika ÖzgürlükleriDairesi Direktörü ve Türkiye ile ilgili raporların hazırlayıcısı WilliamSimpson, «Türk hükümetinin bu yıl verdiği tahhüt mektubunun geçenyılkinden daha bağlayıcı olduğunu ve taahhüt ettiği değişikliklerkonusunda çaba harcaması gerektiğini» belirtti.

16 - Fransa'da 14 yaşında bir Türk gencini «dur» emrine uymadığı gerekçesiyle öldürülen polisin tutuklandığı bildirildi.

17 - Lefkoşa'nın güneydoğusundaki sınırdan izinsiz olarak Türkkesimine geçmek için toplanan Rum kadınlarının BM Barış Gücü ileçatıştığı bildirildi.

Öte yandan, KKTC Türk kadın kuruluşları, Lefkoşa'da Barışa Çağrı yürüyüşü ve mitingi düzenlediler.

18 - İran'ı ziyaret etmekte olan Sovyet Dışişleri Bakan Yardımcısı Yuri Vorontsov, ABD'nin Körfezde Sovyetler Birliği ve İran aleyhine planlar kurmakta olduğunu söyledi.

19 - Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de ve Pencap eyaletindeSililerin açtıkları ateş sonucu toplam 23 kişi öldü, 22 kişi yaralandı.

Hindistan Dışişleri Bakanı Magain Dutçi Tivvari, iki gün günlükresmi bir ziyaret için Çin Halk Cumhuriyeti'ne gitti.

20 - Federal Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD)'nin, 23 yıldanbu yana genel başkanlığını yapan Willy Brandt, görevini Hans Vogel'e devretti.

15 HAZİRAN 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ın resmi konuğu olarak Ankara'ya gelen İran Başbakanı Mir Hüseyin Musavi'yi Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2 - İran Başbakanı Mir Hüseyin Müsavi, Başbakan TurgutÖzal'ın resmi konuğu olarak beraberindeki heyetle birlikte Ankara'ya geldi. Türk-İran resmi görüşmeleri iki başbakanın başkanlığındabaşladı.

3 - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, Birleşmiş Milletler Sanayi Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) tarafından İstanbul'da düzenlenen «İslam Ülkeleri Arasında Ortak Yatırımların Teşviki» toplantısını açış konuşmasında, «Türkiye'nin başta İslam Ülkeleri olmak üzere çeşitli ülkeler ve ülke grupları ile ilişkilerininhızla geliştiğini» vurguladı.

4 - Türkiye ile Belçika arasında, Savunma Sanayii İşbirliğiAnlaşması'nın çerçeve anlaşması Belçika Savunma Bakanı FrançoisXavier de Donnea ile Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk tarafından Ankara'da imzalandı.

5 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın, İzmit'in Gebzeilçesinde yapılmakta olan «Ders Programları Semineri» köklü değişiklikler içeren önerilerle sonuçlandı.

6 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu,A.A.'ya Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ile ilgili açıklamalarda bulundu.

7 - Bilimsel bir kurula hazırlattırılan tüp bebek yönetmeliği,Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mustafa Kalemli'nin başkanlığındatoplanan Yüksek Sağlık Sûrası'nda kabul edildi.

8 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in konuğu olarak Türkiye'yeyaptığı resmi ziyareti tamamlayan Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Siad Barre, ülkesine döndü.

9 - SHP Ankara Milletvekili Neriman Elgin ve beraberindekiyedi kadın, İran Başbakanı Mir Hüseyin Musevi'nin Anıtkabir'i ziyaret etmemesini protesto amacıyla İran Büyükelçiliği'nin önüne siyahçelenk koyduktan sonra, polisler tarafından, ifade vermeye çağrıldılar. SHP'li kadınlar adına bir de basın açıklaması dağıtıldı.

10 - Kamuoyunda «süper emeklilik» olarak bilinen yasa tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Buna göre,emeklilerin yüksek maaştan yararlanmak için borçlanmalarında 5 yıllık bekleme süresi kaldırıldı.

11 - DSP Genel Başkanı Rahşan Eceyit, DSP'den ihraç edildikleri açıklanan 230 kurucunun imzasıyla çağrılan olağanüstü kurucular kurulu toplantısında, 19 kişilik MKYK üyesinin oylarıyla GenelBaşkanlığa getirilen Celal Kürkoğlu'nun Genel Başkanlığının yasalolmadığı gerekçesiyle, sorumlular hakkında gerekli yasal işlemlerinyapılması istemiyle Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na ve İçişleri Bakanlığına başvurdu.

Bu arada, muhalifler tarafından genel başkan seçilen Celal Kürkoğlu'da bir basın toplantısı düzenleyerek, yeni yönetimde görevalan arkadaşlarıyla birlikte, DSP Genel Merkezi'ne noter kanalıylabir ihtarname çektiklerini, Parti Genel Merkezi'nin üç gün içinde devir teslim işleminin yapılmasını istediklerini ve kurucular kurulutoplantısıyla ilgili tüm belgeleri Cumhuriyet Başsavcılığı'na ve valiliğe verdiklerini açıkladı.

SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar, Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyerek, DSP'deki son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, DSP'deki son gelişmelerle ilgili olarak kişisel görüşlerini açıklarken, «Partiyi temsil etmeyenkişilerin yaptığı toplantının hukuki geçerliği olamaz» dedi. Bakan ayrıca, şu anda yasal olarak DSP'nin görev yaptığını belirterek, dahaönce yapılan başvuru üzerine Anayasa Mahkemesi'nden karar beklendiğini söyledi.

12 - Erzincan Valisi Metin İlyas Aksoy, Erzincan'da 1 No'lu Askeri Cezaevi'nden kaçan 8 siyasi mahkûmdan ikisinin daha yakalandığını açıkladı.

13 - Emniyet Genel Müdürü Saffet Arıkan Bedük, CumhuriyetGazetesi'nin sorularını cevaplandırırken, emniyet teşkilatında sistemli bir işkence uygulamasının kesinlikle olmadığını belirterek, «işkence insanlık dışı bir olaydır» dedi.

14 - Narkotik Şube ekipleri bir İranlı'nın yönettiği 5 kişilikuyuşturucu şebekesini 7,5 kilo eroinle birlikte ele geçirdi.

15 - 15. Uluslararası İstanbul Festivali başladı.

16 - Türkiye'nin, Yunanistan'ın başkenti Atina'daki Basın Müşavirliği önündeki gönderde bulunan Bayrağı, Yunanistan'ın AvrupaBasketbol Şampiyonluğu kutlamaları sırasında 4 Yunanlı tarafındanyırtıldı. Saldırganların Müşavirlik önünde nöbet tutan Yunanlı polistarafından yakalanmasından sonra, Türk Basın Müşaviri Kaya Dorsan, Yunan polisine başvurarak Türkiye'nin resmi şikayetini iletti.Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği de Yunanistan Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulundu. Bu arada Yunan polis yetkilileri, saldırganların hareketinin Yunan yasalarına göre ağır bir suç teşkil ettiğini ve «yabancı bir devlete hakaret» kapsamına girdiğini belirterek,saldırganların savcılığa verileceklerini bildirdiler.

17 - Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da Türkiye Emlak Kredi Bankası Temsilciliği, Dev-Sol mensubu oldukları belirtilen 6 militan tarafından bir süre işgal edildi. Militanlar, eylem nedenlerini,1984 yılında Türkiye'de tutuklu bulundukları cezaevinde açlık greviyaparken ölen yandaşlarını anmak ve halen Çanakkale Cezaevindeaçlık grevinde bulunanlara destek sağlamak olduğunu açıkladılar.

Öte yandan yine Amsterdam'da bir grup Türk yurttaşı, FederalAlmanya'nın 1980 yılından beri Türk yurttaşlarına uyguladığı vize uygulamasına karşı, bu ülkenin Amsterdam Konsolosluğu önünde birgösteri yaptılar.

18 - Kürdistan Yurtseverler Birliği (PUK)'un ikinci yetkilisi veBirliğin Yürütme Kurulu üyesi Dr. Fuad Masum, Milliyet Gazetesi'neverdiği özel demecinde, PKK ile yakında bir toplantı yapıp, kendilerine son bir şans verileceğini belirterek, «yaklaşımlarını değiştirmedikleri takdirde, terörist olarak nitelendirilecekler» dedi.

19 - İran'da temaslarını sürdüren Sovyet Dışişleri Bakan Yardımcısı Yuri Vorontsov, Körfez'deki yabancı savaş gemilerini bölge-

deki ülkelerin çıkarları için bir tehdit olarak kabul ettiklerini söyledi.

20 - Federal Almanya donanmasına ait bir ikmal gemisi, Baltık Denizi'nde Varşova Paktı ülkelerinden birine ait bir gemi tarafından vuruldu.

21 - Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Zao Ziyang, 5 Doğu Avrupa ülkesini kapsayan gezisinin dördüncü durağı olan Macaristan'agitti.

22 - Papa 2. Jean Paul, Polonya'ya yaptığı ziyareti tamamlayarak Vatikan'a döndü.

23 - Etiyopya'da 1974'te feodal diktatörlüğün devrilmesindenberi parlamento seçimleri ilk kez dün yapıldı.

24 - Güney Kore'nin başkenti Seul'deki Katolik kilisesini beşgün boyunca işgal altında tutan 200 kadar öğrenci eylemlerine sonvererek, kiliseyi terk ettiler.

25 - Bahreyn Enformasyon Bakanı Tarık-EI Muayyed, dün biraçıklama yaparak Birleşik Amerika'nın Körfez bölgesinde askeri üstalebi olmadığını, olsa bile bunun sağlanmasının mümkün olmadığını söyledi.

26 - Afganistan'da yönetime karşı mücadele eden mücahitler,bir nakliye helikopterini düşürerek, 14 kişinin ölmesine yol açtılar.

16 HAZİRAN 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, yaz dönemi çalışmalarındanbir bölümünü gerçekleştireceği Sivas'a gitti.

2 - SHP, İran Başbakanı Mir Hüseyin Musavi'nin Anıtkabir'iziyaret etmeyip buna karşılık Konya'da Mevlana türbesine gitmesiniprotesto ederek Başbakanlığın kapısına siyah çelenk koydu.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, «Devletimizin resmen davetettiği bir komşu ülkenin başbakanının büyük Atatürk"e saygısızlıkettiğini belirterek «Sayın misafir'in görüşü Anıtkabir'de ziyarette bulunmaya engel değil. O halde maksadı Atatürk'e saygı göstermediğini, Atatürk'ün fikirlerine inanmadığını açıkça göstermektedir. Başka hiçbir açıklaması yok ve bunu Dışişleri Bakanlığımız kabul ediyor, bunu hükümetimiz kabul ediyor, bunu Sayın Cumhurbaşkanımızkabul ediyor. Türkiye tarihinde böyle bir olay yaşanmamıştır» dedi.

Başbakan Turgut Özal, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'nün IranBaşbakanı Mir Hüseyin Musavi'nin Anıtkabir'i ziyaret etmeyişiniprotesto etmek amacıyla, Başbakanlık kapısına siyah çelenk koymasının ana muhalefet liderine yakışmayacağını» bildirdi. Bu arada, SHPDenizli Milletvekili Halil İbrahim Şahin de Başbakan Turgut Özal'ıncevaplandırması için TBMM'ye İran Başbakanı Musavi'nin Türkiye'yiresmen ziyareti konusunda bir soru önergesi verdi.

3 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mustafa Kalemli, YüksekSağlık Şurası'nın «Lise ve dengi okulların eğitim programlarındazorunlu acil yardım dersi konulmasını oybirliğiyle kararlaştırdığını»söyledi.

4 - İran Başbakanı Mir Hüseyin Müsavi, bir gazetecinin «Anıtkabir'i neden ziyaret etmediği» yolundaki sorusunu cevaplandırarak«Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Atatürk ile temeldeki görüşlerimiz tamamen farklı, biz ondan çok farklı düşünüyoruz. Bu görüş ayrılıkları varken, Anıtkabir'i ziyaret etseydik münafık olurduk. İki yüzlü davranmış olurduk» dedi.

Bu aradada, iran Petrol Bakanı Gulamrıza Agazzade, Devlet Bakanı Vehbi Dinçerler ve Devlet Bakanı Kazım Oksay'la görüşmede bulundu. Iran Ağır Sanayi Bakanı Behzad Nebavi ile Devlet BakanıMustafa Tınaz Titiz, nisan aynıda imzalanan Türkiye-İran Karma Ekonomik Komisyonu'nun (KEK) protoklünün işleyişi hakkında görüştüler.

5 - TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Bağ-Kur yasasındadeğişiklik öngören ve basamak sayısını artırma, göstergeleri değiştirme yetkisini Bakanlar Kurulu'na veren tasarı, kabul edildi.

6 - Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Kuzey Irak'taki Taşlıca Çimento Fabrikası'nda ustabaşı olarak çalışmakta iken29 Mart tarihinde kaçırılan Ali Selvi'nin Urumiye'deki Türkiye Başkonsolosluğu'na salimen teslim edildiği bildirildi.

7 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan Turgut Özal'ın DYP'yi kaçakçıların desteklediği iddialarını eleştirerekispat etmesini istedi.

8 - Ankara Cumhuriyet Savcılığı, DSP Genel Merkezi'nin yazılı başvurusu üzerine, DSP'deki muhalif grubun seçtiği yönetim kuruluyla oluşan durum konusunda soruşturma başlattı.

9 - Füsun Erbulak'ın yazdığı Burgu adlı kitapla ilgili mahkumiyet kararının Yargıtay'da bozulması üzerine, yargılanmaya yeniden başladı.

10 - Resmi bir ziyaret için Federal Almanya'da bulunan TBMMBaşkanı Necmettin Karaduman, Federal Devlet Başkanı HelmutSchaefter, Yeşiller grubunun sözcüsü Day Thomas Ebermann ve Federal Hükümet Yabancı İşçiler ve Ailelerinin Entegrasyonu Sorumlusu Liselotte Funcke ile ayrı ayrı görüştü.

11 - İsviçre'nin Cenevre kentinde toplanan ILO Aplikasyon Komitesi'nin toplantısında, Türkiye'nin geçen yıllarda verdiği sözleriyerine getirmediği, bu yıl da verdiği yasaları tümden değiştirme sözünü yerine getirmezse, gelecek yıl ağır suçluların yer aldığı özellisteye alınması görüşü benimsendi.

12 - ABD Başkanı Ronald Reagan, Avrupa'daki Sovyet ve Amerikan kısa menzilli nükleer füzelerin (SRINF) tamamen ortadan kaldırılmasını ve uzun menzilli füzelerin (LRINF) sayısında önemli indirimler yapılmasını öngören «sıfır-sıfır» çözümü kabul ettiklerini açıkladı.

13 - ABD Kongresi'nde, Basra Körfezi'ndeki Kuveyt tankerlerine Amerikan bayrağı çekilmesi ve tankerlere Amerikan savaş gemilerinin eşlik etmesi konusundaki plana tepkilerin yoğunlaşması üzerine, ABD Başkanı Ronald Reagan, radyo ve televizyondan yaptığıkonuşmasında, ABD'nin Körfez'deki petrol tankerlerini koruması gerektiğini söyleyerek, «Bu işi biz yapmazsak Sovyetler yapar» dedi.

14 - BM Temsilcisi Marrack Goulding, Ürdün Kralı ile «Ortadoğu'da barış görüşmeleri yapmak üzere dün Ürdün'e gitti.

15 - Güney Kore'de, yönetim aleyhtarı gösterilerin başkent Seuldışındaki 8 kente yayıldığı bildirildi. Güney Kore güvenlik güçleri tarafından yapılan açıklamada, ülkede bir haftadan bu yana devameden gösteriler sırasında toplam 7000 kişinin gözaltına alındığı, bunlardan 1300'ünün sorgulamasının sürdüğü, 241'inin tutuklandığı, 5067sinin ise daha sonra serbest bırakıldıkları belirtildi. Açıklamada ayrıca, 282 polis ile 59 öğrencinin çatışmalar sırasında yaralandıklarıbildirildi.

17 HAZİRAN 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Sivas-Ankara karayolu üzerinde yaptırılan Atatürk'ün Sivas'a gelişini simgeleyen «Cumhuriyeteİlk Adım» anıtının açılışında bir konuşma yaparak, Atatürk'e karşı sonzamanlarda bazı çevrelerce takınılan tavırlara tepki göstererek, Anıtkabir'i ziyaret etmeyen İran Başbakanı Mir Hüseyin Musavi'yi deeleştirdi.

2 - Bakanlar Kurulu Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığındatoplandı. Toplantıdan sonra basına bir açıklama yapan BaşbakanÖzal, erken seçim yapılabilmesi ihtimalini, daha önce de açıkladığıgibi, «yüzde elli, yüzde elli» olarak nitelendirdi.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin kurultay öncesison MKYK toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Turgut Özal'ın İran Başbakanı Musavi'ye, «Türkiye'nin laik bir ülke olduğunu»söylemesi gerektiğini bildirerek; Başbakan Özal'ın «İnanılmaz birhata yaptığını» söyledi.

4 - DSP'de olağanüstü Kurucular Kurulu'nu toplayarak, ikinciyönetim oluşturan Celal Kürkoğlu, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında kendisi hakkında «anarşist» şeklinde suçlamalarda bulunduğu gerekçesiyle, DSP Grup Başkanı Cahit Karakaş ve Genel Sekreter Nuri Korkmaz hakkında tazminat davası açtığını söylerken, DSPGenel Başkan Yardımcısı Murtaza Çelikel ise «DSP'de oynanan oyundevlet suçudur» dedi.

Bu arada İçişleri Bakanlığı yetkilileri de, Celal Kürkoğlu ve arkadaşlarının düzenlediği toplantının «usulsüz» olduğunu nitelendirerek, Ankara Cumhuriyet başsavcılığının ayrıca «Usulsüz toplantı düzenlenmesi» nedeniyle soruşturma başlattığını söylediler.

5 - TBMM Genel Kurulu'nda, yasadışı eylemlere katılan eylemcilerin yakalanmasına yardımcı olanlara para ödülü verilmesiniöngören bir yasa teklifi kabul edildi. Kültür ve Tabiat VarlıklarınıKoruma Yasası'nda değişiklik yapan yasa teklifi de onaylandı. Kurul'da ayrıca, DYP İstanbul Milletvekili Yılmaz Hastürk ve arkadaşlarınca verilen, Taşdelen Menba Suyu'nun ihalesi ile ilgili meclisaraştırması açılmasını isteyen önerge reddedildi.

6 - DYP Edirne Milletvekili Türkan Arıkan ve Hatay Milletvekili Murat Sökmenoğlu, İran Başbakanı Mir Hüseyin Musavi'nin Türkiye ziyaret programında Anıtkabir'in yer almamasına tepki göstererek, Başbakan Turgut Özal'ın cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığına verdikleri önergede olayla ilgili olarak, İran nezdinde birgirişimde bulunup, bulunulmadığını sordular.

DYP Edirne Milletvekili Türkan Arıkan ayrıca, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonları iie bunlara ilişkin vakıflarlailgili olarak, Devlet Bakanı Ahmet Karaevli'nin cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığı'na 67 ayrı soru önergesi verdi.

7 - DYP İnegöl Örgütü'nün geçen kasım ayında düzenlediğibir toplantıda konuşma yaptığı için hakkında kamu davası açılan 10yıl yasaklı Aydın Menderes, İnegöl Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmada beraat etti.

8 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından onaylanan veMerkez Bankası Başkanı'nın atanmasına ilişkin hükümlerin de yeraldığı Kanun Hükmündeki Kararname Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

9 - ANAP Genel Sekreterliğinden istifa eden Mustafa Taşar'ın kardeşi Faruk Taşar'ın şirketlerine yasalara aykırı olarak kredikullandırdıkları gerekçesiyle, Anadolu Bankası görevlisi 5 sanığınyargılanmalarına Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

10 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı Müsteşarı TandoğanTokgöz, AIDS virüsü bulunabileceği kuşkusuyla test ettirilmek üzere Londra'daki Velcome ilaç firmasına gönderilen Gamma Globulinadlı ilaçlarda, AIDS virüsü olmadığını açıkladı.

11 - İstanbul Bağımsız Milletvekili Günseli Özkaya SHP'ye girerken, SHP Kayseri Milletvekili Mehmet Üner partisinden istifaetti.

.12 - Başbakanlık Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanı Vahit Erdem Milliyet Gazetesi'ne hisse senedi aldıkları şirketlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

13 - Hakkâri'nin Çukurca ilçesinde isimleri henüz belirlenemeyen 7 Türk vatandaşı PKK'lı teröristlerce kaçırıldı.

14 - Diyarbakır Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Daire Başkanı Atilla Aytek hakkında, görevini kötüye kullandığı ve hakkında gıyabi tutuklama karanverilen uyuşturucu sanığı Nurettin Günal'ı yakalatmadığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

15 - Antbirlik, pamuk piliği fiyatlarına çeşitlerine göre 10 liraile 20 lira arasında değişen zam yaptı.

16 - Başbakan Turgut Özal'ın resmi konuğu olarak Türkiye'debulunan İran Başbakanı Mir Hüseyin Müsavi ve beraberindeki heyet,temaslarını tamamlayarak, ülkelerine dönmek üzere Türkiye'den ayrıldılar.

17 - Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 9 kişi öldü, 11 kişi de yaralandı.

18 - İran'da yayımlanan Cumhur-i İslami Gazetesi, Mir HüseyinMusavi'nin Anıtkabir'i ziyaret etmemesini eleştiren Türk basınınınbu tutumunu «zorbalık» şeklinde nitelendirdi.

19 - Merkezi İsviçre'de bulunan Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Walter Stuetzle, Stockholm'de düzenlediği basın toplantısında, Enstitü'nün yıllık raporlarını açıklarken, geçen yılİran ve Irak'tan birine ya da her ikisine birden silah satan 26 ülkearasında Türkiye'nin de bulunduğunu söyledi.

20 - Alman genci Mathias Rust'un bir süre önce küçük biruçakla tüm Sovyet hava sahasını geçerek, Moskova'daki Kızıl Meydan'a inmesi olayında ihmali görülen Moskova Bölgesi Hava Savunma Komutanı Mareşal Anatoli Konstantinov, görevinden alındı. Sovyet Ordu Gazetesi Krasmaya Zvezda, Konstantinov'un yerine General V. Tsarkov'un atandığını duyurdu.

21 - Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nda ve yurtdışı temsilciliklerinde çalışan diplomatların, ücretlerine zam yapılması, dışişleriteşkilatının güçlenmesi, bütçede dışişlerine daha fazla para ayrılması ve yurtdışında çalışanların doların sürekli değer kaybından etkilenmesinin önlenmesi amacıyla dün greve başlamalarının ardından, Yunan Dışişlerinde çalışan 1400 sekreter, teknisyen, haberleşme personeli ve odacılar da üç günlük greve başladı.

22 - Tahran Radyosu, İran Meclis Başkanı Haşimi Rafsancani'nin, Tahran'ı ziyaret etmekte olan Japonya Dışişleri Bakanı Tadaşi Kuranari ile yaptığı görüşme sırasında, «yedi yıldır devam edenİran-lrak savaşının sona erdirilmesi için, 'Bağlayıcı karar verecekbir hakemliği kabul ederiz dediğini» duyurdu.

23 - Sovyetler Birliği Dışişleri Bakan Yardımcısı Yuri Vorontsov, İran'daki resmi temaslarını tamamlayarak dün Irak'ın başkentiBağdat'a geçti.

24 - Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Bernard Raimond, dün ABDBaşkanı Ronald Reagan'ın Körfez'deki ticari gemilerin korunmasıplanına ilk kez resmi bir cevap vererek, «Fransa'nın savaşan iki tarafın dış müdahale olarak adlandırabileceği hiçbir tutuma girmeyeceğini» açıkladı.

25 - Japonya Sağlık Bakanlığı bir açıklama yaparak, Japonya'daAIDS hastalığına yakalanan 43 kişiden 27'sinin öldüğünü, son olarak virüse yakalanan 68 kişiden, 58'inin kan hastası olduğunun tesbit edildiğini ve virüsü kan nakli sırasında kaptıklarının anlaşıldığınıbildirdi.

25 - Korsika'da Terörizm Kurbanlarına Yardım Kuruluşu'nunBaşkanı olan Jean-Paul Laffay, dün gece, Fransız Televizyon kanalıFR-3'ün düzenlediği «Korsika'da Şiddet» konulu bir açık oturuma katıîdıktan sonra televizyon istasyonu önünde uğradığı saldırı sonucuöldü.

27 - Birleşik Arap Emirliklerinden Şarjah Emiri Şeyh Sultan BinMuhammed EI-Kasımi, kardeşi Şeyh Abdulaziz Bin Muhammed ElKasımi tarafından kansız bir darbeyle liderlik görevinden uzaklaştırıldı.

28 - Kolombiya'nın Caqueta eyaletinde gerillalar, pusuya düsürdükleri bir askeri konvoyda bulunan 32 kişiyi öldürdüler.

18 HAZİRAN 1S87

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Sivas'ta temas ve incelemeleri sırasında NATO Müttefik Kuvvetler Başkomutanı Orgeneral Bernard Rogers'ı kabul etti, çeşitli kururn ve kuruluşları gezdi ve 5 tesisin temelini attı.

2 - Başbakan Turgut Özal, ANAP Merkez Karar ve YönetimKurulu toplantısında Mustafa Taşar'ın genel sekreterlikten istifasınıkabul ederek kendisini yeni oluşturulan başkan müşavirliği görevineatadı. ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler genel başkan başyardımcılığına, Güneş Taner ve Halil Şıvgın müşavirlik görevine, Akgün Albayrak genel sekreterliğe, Cengiz Tuncer ve Fahrettin Kurt da genel başkan yardımcılıkları görevlerine getirildiler.

3 - Gaziantep'te bir üniversite ve çeşitli üniversitelere bağlıyeni fakülteler ile yüksekokullar kurulmasını öngören yasa tasarısıTBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

4 - Dün SHP'den istifa eden Kayseri Milletvekili MehmetÜner DYP'ye, HP döneminde partisinden istifa eden bağımsız İstanbul Milletvekili Bilal Şişman SHP'ye katıldı.

5 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü İnal Batu, Türkiye'nin İran'asilah sattığı yolundaki haberlerin asılsız ve hayal ürünü olduğunusöyledi.

6 - DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit, İran Başbakanı Mir Hüseyin Musavi'nin Anıtkabiri ziyaret etmemesini ve Atatürk'le ilgilisözlerini eleştirerek, «Yabancı hükümetlerden önce, Anavatan Partisiiktidarının temsil ettiği cumhuriyet hükümetini, devletimizin haklarına ve bağımsızlığına daha saygılı ve dikkatli davranmaya çağırıyoruz» dedi.

7 - Anayasa Mahkemesi, DYP ve bazı SHP'li milletvekillerinin,siyasi yasakların referandumla kaldırılmasına ilişkin yasanın iptaliiçin yaptıkları başvuruyu «yetkisizlik» gerekçesiyle geri çevirdi.

8 - İstanbul'da 4 saat süren sağanak yağış sonucu sel sularına kapılan iki kişi öldü, bir kişi yaralandı, çok sayıda hasar meydana geldi.

9 - Ankara'da 13 haziran cumartesi günü düzenlenen «Gençlikve Demokrasi» mitinginden sonra yasadışı bildiri dağıttıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 4 öğrenci DGM Cumhuriyet Savcılığı'ncaserbest bırakıldı.

10 - Üniversitelerden atılmayı ve YÖK'ü protesto etmek amacıyla İstanbul Üniversitesi önüne siyah tabut bırakan 400 kadar öğrenci, polis tarafından dağıtıldı, 10 öğrenci gözaltına alındı.

11 - 12 Eylül öncesinde 8 kişiyi öldürmek suçundan hakkındabir idam ve iki ömür boyu hapis cezası bulunan sağ eylemci CengizAyhan'ın, dün Gaziantep Özel Tip Cezaevi İkinci Müdürü Recep Deveci ve gardiyan Ünal Karapaşa'yı şişle yaralaması olayında gerekliönlemi almadıkları gerekçesiyle 4 gardiyan tutuklandı.

12 - Fransa'nın Strasbourg kentinde toplanan Avrupa Topluluğudanışma organı Avrupa Parlamentosu, «1915 Ermeni Techiri» olayını bir «soykırım» olarak tanımladı ve bu «soykırımı» Türk hükümetinin resmen tanımasını istedi. Ancak söz konusu dönemdeki olaylar nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti suçlanmadı.

Ayrıca, Avrupa Parlamentosu'nun kararında, Türkiye'deki demokrasi sorunu, Kıbrıs'taki Türk askeri varlığı, azınlıklar sorunuyla insan hakları konuları ve Ermeni sorunu arasında bağ kuruldu.

Türkiye'nin AT temsilciliği tarafından dağıtılan hükümet açıklamasında, Avrupa Parlamentosu'nun Fransa'nın Strasbourg kentinde yapılan Genel Kurulu'nda kabul edilen sözde Ermeni soykırımıyla ilgili karar tasarısını nefretle telin ettiğini bildirdi.

13 - İngiltere, İran'dan 4 diplomatını daha çekeceğini ve ülkedeiki diplomat bırakacağını açıklarken, İran, İngiltere'de bulunan 16 diplomatından 15'ini geri çağırdı.

14 - Federal Alman Dışişleri Bakanlığı, Polonya elçisini davetederek, Baltık Denizi'nde geminin bombardıman edilmesini resmenprotesto etti. Federal Almanya, aynı zamanda, olayla ilgili olarakVarşova Paktı'ndan açıklama ve tazminat talebinde bulundu.

15 - Yunanistan'da dışişleri bakanlığında görevli memurlar ileyurtdışı temsilciliklerinde görevli Yunan diplomatlarının salı günübaşlattıkları 48 saatlik grev sona erdi.

16 - Güney Kore'de yönetim aleyhtarı gösterilerin devam ettiği ve başkent Seul'de, polisin olaylara karşı göz yaşartıcı bombakullanmasını protesto amacıyla yürüyüş düzenlediği bildirildi.

17 - Lübnan'da Savunma Bakanı'nın oğlu ile Amerikan ABC televizyon muhabiri ve şoförü, silahlı kişilerce kaçırıldı.

18 - Birleşik Arap Emirlikleri'ni oluşturan 7 emirlik içinde 3.büyük emirlik olan Sarjah'ta Şeyh Sultan Bin Muhammed El Kasımi'ninbir saray darbesi ile devrildiği ve yerine kardeşi Şeyh Abdülaziz'ingeçtiği bildirildi.

19 - Filipinler'de, 1000'i aşkın komünist gerillanın toplu haldeteslim olduğu bildirildi.

20 - Vietnam'da, Ulusal Meclis'in 8. oturumunda, Başbakanlığa Pham Hung, Devlet Başkanlığına da Vo Çi Çong getirildi.

21 - İsrail savaş uçaklarının dün Lübnan'ın güneyindeki Saydakenti yakınlarında bulunan Filistinli ve Şii mevzilerine saldırıları sonucu en az iki kişi öldü, 4 kişi yaralandı.

19 HAZİRAN 1987

1 - Sivas ve ilçelerinde yaptığı incelemelerini sürdüren, Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Genelkurmay Başkanı Vekili Orgeneral Necdet Öztorun'u Sivas Orduevi'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Genel Kurulu, Başbakan Turgut Özal, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğiu ve eski siyasi parti başkanları, AvrupaParlamentosu'nun Ermeni Raporunu kabul etmesiyle ilgili açıklamalarda bulunarak olayı kınadılar.

3 - Başbakan Turgut Özal Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, «İran Başbakanı Mir Hüseyin Müsavi'nin Atatürk ve Anıtkabir'iziyaret konusuyla ilgili olarak söylediği belirtilen sözlerin yapılaninceleme sonucunda kendisine ait olmadığını» bildirdi.

4 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel,Çanakkale'de 50 yatak kapasiteli Devlet Hastanesi ile 500 yatak kapasiteli Kestanbol Kaplıca Tatil Sitesi'nin temellerini törenle attı.Güzel, törende bir konuşma yaparak, Çanakkale Boğaz Köprüsü'nünproje ve etüdlerinin yapılmaya başlandığını ve Atatürk Köprüsü adını alacak olan bu köprünün 2 yıl sonra dönem proje ve etüd çalışmalarının tamamlanarak, yapımına başlanacağını söyledi.

5 - Kültür ve Turizm Bakanı Mesut Yılmaz Berlin'in 750. kuruluş yıldönümü şenlikleri çerçevesinde düzenlenen «Türk Haftası»dolayısıyla Federal Almanya'ya gitti.

6 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk Ankara'da yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin siyasi yasakların kaldırılması için halkoylamasına girmeye gerek olmadığı yolundaki başvuruyu reddetmesini, «yeni bir hukuk inşa hareketinin ilk adımı» olaraknitelendi.

7 - Tarım Kesimi Asgari Ücret Tesbit Komisyonu ilk toplantısını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Ateş Amiklioğlu Başkanlığı'nda yaptı.

8 - ANAP Kahramanmaraş Milletvekili Alaattin Kısakürek partisinden istifa etti.

9 - İş ve İşçi Bulma Kurumu Genel Müdürü Teoman GünerAnkara'da yaptığı açıklamada, «İşçi simsarları ile ilişkisi bulunduğubelirlenen 20 personelin işine son verdiklerini» bildirdi.

10 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 5 kişi öldü 12 kişi de yaralandı.

11 - İran İslam Cumhuriyeti'nin Sesi Radyosu, İran BaşbakanıMir Hüseyin Musavi'nin Türkiye gezisiyle ilgili yayımladığı yorumda,«Türkiye Hükümeti'nin uyanık olmasını ve İran sorumlularının tavırlarını iyi değerlendirerek laik ve din düşmanı çevrelerce yapılanşantaj ve komploların esiri olmaktan kaçınmasını» istedi.

12 - İran Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, Yunanistan'da Türkiye aleyhine demeç vererek, «İran'la sürtüşmeye başlarsa kaybederecek olan Türkiye'dir» diyen «İran'lı yetkilinin tanınmadığıbildirildi.

13 - Federal Almanya Cumhurbaşkanı Richard Von Weizsaecker, Yunanistan'a yapacağı ziyaret dolayısıyla, Yunanlı gazetecilerleyaptığı basın toplantısında, Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunların çözümü için diyalog ve müzakerelerin kaçınılmaz olduğunu ve«Ankara'da Yunanistan aleyhine konuşmak istemediğim gibi, Atina'da da Türkiye aleyhine konuşmayacağım» dedi.

14 - Birleşmiş Milletler Sınaî Kalkınma Teşkilâtı (UNIDO) ÖzelProgramları ve Faaliyetler Bölümü Başkanı Herbert May, TercümanGazetesi muhabiri ile yaptığı bir özel görüşmede, Türkiye'nin AT'yetam üye olması sadece bir zaman meselesidir. Siyasi açıdan Türkiye zaten üye sayılır» dedi.

15 - Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) haziran ve aralık aylarında yayınlanan «Ekonomik Perspektifler» adlı raporunun bu yılki ilk sayısında 24 üye ülkenin ekonomileri üzerindegenel değerlendirmelere yer verilirken, Türkiye ile ilgili olarak,«Enflasyonun 1987 ve 88 yıllarında düşürülmesi çok zor» denildi.

16 - Yunan Basketbol Milli Takımı'nın Avrupa Şampiyonluğu'nualdıktan sonra sokaklarda eğlenirken, Türk Basın Ataşeliği'ndeki Türk Bayrağı'nı gönderden indiren Savaş Hacıparaskevas adlı Yunanlıgenç yargılandığı suçüstü mahkemesinde 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

17 - Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze, resmi bir ziyaret için gittiği Macaristan'ın Başkent Budapeşte'de yaptığı konuşmada, «Avrupa'daki engellerin barış, güvenlik ve işbirliğiyolunda gösterilecek davranışlarla en iyi biçimde aşılabileceğini»söyledi.

18 - NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı GeneralBernard Rogers, Washington Post Gazetesi'nde yayınlanan demecinde, «ABD yönetiminin Sovyetler Birliği ile orta menzilli füzeler konusunda bir anlaşmaya varmak için fazla acele ettiğini» söyledi.

19 - Birleşik Arap Emirlikleri'nden Şarjah'da kardeşi yurtdışındayken yönetimi ele geçiren Şeyh Abdüiaziz Muhammed El Kasımi,yönetiminin, Birleşik Arap Emirlikleri'nin en üst düzeydeki karar organı olan BAE Yüksek Konseyi tarafından tanındığını ilan etti.

20 - Lübnan'ın güneyinde dün İsrail askerlerinin Şii köylerinebaskın düzenlemesi sırasında çıkan çatışmada 3 Şii öldü.

21 - İspanya'nın Barselona kentinde bir süpermarketin otoparkına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 14 kişi öldü.

22 - Güney Afrika'da Transvaal eyaletinde bir tren ile otobüsünçarpışması sonucu 17 kişi öldü 85 kişi yaralandı.

20 HAZİRAN 1987

1 - Sivas'ta incelemelerini sürdüren Cumhurbaşkanı KenanEvren, Avrupa Parlamentosu'nda Ermenilerle ilgili alınan kararı eleştirerek, «Hiç şüphe etmiyorumki, aldıkları bu saçma sapan kararıyakından kaldıracaklar ve bizim haklılığımız ortaya çıkacaktır. Bizimermenilere vereceğimiz bir karış toprağımız yok» dedi.

2 - Bazı sanayi tesislerinin açılışını yapmak üzere İstanbul'agiden Başbakan Turgut Özal, Avrupa Parlamentosu'nda kabul edilenErmeni Raporu'nu eleştirerek, «Bu kararı hiçbir şekilde nazari dikkate almıyoruz» dedi.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, TBMM'nin tatile girmesinden ve kurultay öncesinde son kez toplanan Meclis Grubu'nda yaptığı konuşmada, TBMM'de kabul edilen son yasalara değinerek, hükümete 60 yerleşim yerini ilçe yapma yetkisi verilmesini eleştirdi.

4 - Adalet Bakanı M. Oltan Sungurlu, 1980 yılından sonra sivil cezaevlerinden 1640 hükümlü ve tutuklunun firar ettiğini, bunlardan 655'inin yakalandığını, 985'inin ise halen firar olduğunu açıkladı.

5 - Belediye Yasası'nda değişiklik yapan yasa teklifi TBMMGenel Kurulu'nda kabul edildi. Buna göre, boşalan belediye başkanlıkları için yılda bir kez haziran ayının ilk pazar günü seçim yapılması hükmü getirildi.

6 - Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, DSP içinde muhalif grubun geçen hafta sonu yaptığı kurucular kurulu toplantısında seçtiğiyeni yönetimin yasal olmadığına karar verdi. Söz konusu toplantıda genel başkanlığa getirilen Celal Kürkoğlu'nun da yasal genel başkan olmadığına belirten Başsavcılık, Kürkoğlu'nun itiraz etmek istemesi halinde mahkemeye gidebileceğini bildirdi.

7 - TRT Genel Müdürü Prof. Tunca Toskay beraberinde TRTYönetim Kurulu Üyesi Altemur Kılıç ve Araştırmalar İmalat DairesiBaşkanı Haşmet Esen'le birlikte, Asya-Pasifik Yayın Birliği (ABU)'nin 42. Yönetim Kurulu toplantısına katılmak üzere Güney Kore'ninbaşkenti Seul'e gitti.

8 - Kamuoyunda süper emeklilik olarak bilinen yasa tasarısıTBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

9 - Anadolu Ajansı ile Mısır'ın Ortadoğu Haber Ajansı (MENA)arasında işbirliği anlaşması A.A. Genel Müdürü Hüsamettin Çelebive MENA Genel Müdürü Mustafa Naguib tarafından Ankara'da imzalandı.

10 - Türk Silahlı Kuvvetlerimin planlı tatbikatlarından olan «İlkHedef, 87» Tatbikatı başladı.

11 - İnsan Haklan Derneği tarafından ilk onur plaketi verilenAvukat Niyazi Ağırnaslı, Ankara'da öldü.

12 - Avrupa ülkelerinin Radyo, TV ve gazeteleri, Avrupa Parlamentosu'nun perşembe günkü oturumunda oylanarak kabul edilenErmeni Raporu'nu geniş bir şekilde duyurdu.

13 - Birleşik Arap Emirlikleri'nden Şarjah'ta, bir darbeyle kardeşinin yerine iktidara gelen Şeyh Abdullaziz, batılı gazetecilerlegörüşürken kardeşini destekleyen komşu Dubai emirliğinden bir saldırı gelirse karşı koyacaklarınl söyledi.

14 - «Dünyada Ezilenler» adlı bir örgüt, Beyrut'ta yayımlananEn-Nehar gazetesine gönderdiği arapça yazılı bir bildiride, rehintuttuğu Lübnan Yahudi toplumunun lideri Elie Srour'u İsrail'in ŞiiMüslüman köylerine giriştiği saldırılara misilleme olarak öldürdüğünü açıkladı.

15 - Sri Lanka Basın Merkezi Başkanı Tilak Ratnakara, güvenlik güçlerinin son iki gün içerisinde düzenlediği baskınlarda 21 Tamil gerilasını öldürdüklerini açıkladı.

16 - Güney Kore'de hükümet 12 gündür süren gösteri ve yürüyüşleri durdurabilmek için sert önlemler alınacağı yolundaki açıklamasını tekrarlarken, bir polisin öldürüldüğü ve çatışmalara Budistrahiplerinde katıldığı bildirildi. Bu arada Güney Kore'de çatışmalarıngeniş boyutlara ulaşması üzerine bir açıklama yapan ABD yönetiminin Beyaz Saray Sözcüsü Marlin Fitzwater, «bu ülkede demokrasiye giden yolda bazı politik gelişmeleri ve ılımlı politikaları desteklediklerini» bildirdi.

17 - İspanya Başbakanı Felipe Gonzales, Barselona'da 15 kişinin ölmesine yol açan bombalı saldırıdan sonra Brezilya'ya yaptığıziyareti yarıda keserek ülkesine dönmeden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, «Bir hukuk devleti olarak, elimizdeki bütün imkânları kullanarak, terörizmle savaşımızı sürdüreceğiz» dedi.

21 HAZİRAN 1987

1 - Mardin'in Ömerli ilçesine bağlı Pınarcık köyünü gece saat21.00 sularında basan teröristler 16'sı çocuk 6'sı kadın 30 kişiyiöldürdüler. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal,SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP Genel Başkanı HüsamettinCindoruk, DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit, ANAP Genel BaşkanYardımcısı Mehmet Keçeciler ve kapatılan siyasi partilerin eski başkanları Süleyman Demirel ve Bülent Ecevit Mardin'in Ömerli ilçesinebağlı Pınarcık köyünde meydana gelen saldırı üzerine birer açıklamayaparak olayı kınadılar.

2 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, yaz dönemi çalışmalarını sürdürdüğü Sivas ve ilçelerindeki incelemelerine devam etti.

3 - Başbakan Turgut Özal İstanbul'da incelemelerini sürdürerek 3 yeni tesisin temelini attı.

4 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, NATO'nun Avrupalıüyeleri arasında kurulu bağımsız Avrupa Program Grubu'nun ilkbahartoplantısına katılmak üzere İspanya'ya gitti.

5 - Kadastro tasarısı TBMM'de görüşülerek kabul edildi.

6 - Fas Posta ve Telekominikasyon Bakanı Mohammed Laenser başkanlığında bir heyet resmi ziyaret amacıyla Türkiye'ye geldi.

7 - Fransız turist kafilesiyle Şanlıurfa'ya gelen Ermeni asıllıturist rehberi Caraminot Michel, Ermeni ve Kürtçülük propagandasıyaptığı gerekçesiyle tutuklandı.

8 - Adana Askerlik Şubesi Başkanlığı'nın çoğunluğu Ermeniasıllı olan 120 kişiye yaptığı yurda dön çağrısı Resmi Gazete'de yayımlandı.

9 - Sakarya'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 66. yıldönümü törenle kutlandı.

10 - İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda yapılan 61. Gazi Koşusu'nu Ganime Karabucak'ın Mehter isimli atı kazandı.

11 - Avrupa'nın çeşitli yayın kuruluşları Mardin'in Pınarcık Köyünde meydana gelen katliamı birinci haber olarak verdiler.

12 - Avrupa Parlamentosu'nda kabul edilen Ermeni tasarısınınhazırlayıcısı Belçikalı parlamenter Jaak Vandemeulbroucke Brüksel'de yaptığı açıklamada, «Avrupa Parlamentosu'nda kabul edilen karartasarısının Kürt ve Yunanlılarla ilgili bölümlerinin benimle ilgisi yok.Yunanlı parlamenter Czounis'in girişimiyle tasarıya sokularak kabul edilmiş, bu maddeyi tasvip etmiyorum. Strasbourg'da olsaydımbu değişiklik önergesinin tasarıya sokulmasına karşı çıkardım» dedi.

13 - Irak'a yük taşıyan Türk TIR şoförlerine başkent Bağdatyakınlarında yapılan silahlı saldırıda bir Türk şoför öldü.

14 - Yunan Dışişleri Bakanlığı, Sovyet savaş uçaklarının EgeDenizi'nde yaptığı uçuşlarla ilgili açıklamasında, «Sovyetler, Yunanhava sahası konusunda Türkiye ile aynı tutum içinde» şeklinde biryorum yeraldı.

15 - Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand Fransa'nın Cahors kasabasında incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, «Federal Almanya'nın ortak ordu kurma önerisinin önünde tarihi engellerbulunduğunu» bildirdi.

16 - Irak savaş uçaklarının Basra Körfezi'nde bir İran tankerinibombalamaları üzerine İran Başbakanı Mir Hüseyin Müsavi, TahranRadyosu'nda yayımlanan konuşmasında, «Dünkü Irak saldırısının Kuveyt'in yardımıyla gerçekleştiğini» belirterek «Bu iki ülkenin sürekli işbirliği içinde olduklarını ve bu tür saldırılarla süper güçleri Körfez'e çekmeyi amaçladıklarını» söyledi.

17 - Polonya, beş gün önce Saltık Denizi'nde gerçekleştirilenbir askeri tatbikat sırasında, Federal Almanya donanmasına ait Neokar adlı gemiye Polonya gemisi tarafından ateş açılmasına ilişkin olaynedeniyle Federal Almanya hükümetinden özür diledi.

18 - İspanya'nın Barselona kentinde cuma günü meydana gelenve 17 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayı üstlenen Bask ayrılıkçı örgütü ETA, saldırı hedefinde yanlışlık olduğunu belirterek, ölenlerinyakınlarına başsağlığında bulundu.

19 - Irak'ta hükümete karşı savaşan Yurtseverler Birliği'nebağlı Peşmergeler, Irak gizli polis örgütü mensubu 5 kişiyi öldürdüler.

20 - Bahama Adalarında yapılan seçimler sonunda BaşbakanLynden Findling yeniden Başbakanlığa seçildi.

22 HAZİRAN 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, yaz dönemi çalışmalarınınbir bölümünü sürdürdüğü Sivas'ta halka hitaben yaptığı konuşmada, Avrupa Parlamentosu'nda Ermeni iddialarına ilişkin alman kararıeleştirerek ve «Eğer, böyleyse NATO ittifakının oturulup gözden geçirilmesinde yarar vardır. Böyle ittifak olmaz» dedi.

2 - Başbakan Turgut Özal, aralarında eski DP ve AP'li 40 kadar senatör ve milletvekillerinin de bulunduğu ANAP Yüksek İstişare Kurulu'nun İstanbul'da yapılan ilk toplantısına başkanlık etti. Başbakan Özal, basına kapalı yapılan toplantıdan önce bir açıklama yaparak, «Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu'nunmezarlarının taşınması için kanun çıkarıldığını ve bu toplantıda da nakil töreninin nasıl yapılacağı konusunun ele alınacağını» söyledi.Başbakan Özal, daha sonra Harbiye Orduevi'nde bazı işadamlarıylaikili görüşmelerde bulundu.

3 - Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi'nde düzenlenen Beceri Kazandırma Kursları, Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz'in açış konuşmasıyla başladı. Titiz konuşmasında, «Bu kurslar ileride becerili işsizler sorununa yol açmayacaktır» dedi.

4 - Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü'nün düzenlediği 10. Dönem Belediye Başkanları Semineri Ankara'da DevletBakanı Ali Bozer'in açış konuşmasıyla başladı.

5 - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ'un emriyleKara Kuvvetleri Komutanlığına bir yazı gönderen Genelkurmay 2.Başkanı Orgeneral Necip Torumtay, Mamak Ceza ve Tutukevi'ndekiuygulamalarla ilgili olarak tutuklu ve hükümlü ailelerinin yakınmalarının bir an önce önlenmesini ve gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

6 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Mardin'in Ömerli ilçesinebağlı Pınarcık köyüne dün yapılan ve 16'sı çocuk 30 kişinin katledildiği saldırıyla ilgili olarak yajjtığı açıklamada, ayrılıkçı teröristlerinbarındıkları yerlerin havadan helikopterlerle arandıklarını söyledi.Genelkurmay Genel Sekreteri Tuğgeneral Güven Ergene, Doğu veGüneydoğu Anadolu bölgelerinde meydana gelen olaylarla ilgili olarak Cumhuriyet Gazetesi'nin yazılı sorularını cevaplandırırken, «Türkiye'ye yönelik bir terör tehdidi vardır. Bu tehdit, halen bazı illerimizde dış güçlerle İrtibatlı olarak sınırlı da olsa devam etmektedir» dedi.

7 - SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar, Genel Merkez'de tutuklu ve hükümlü ailelerini kabulünden sonra yaptığı açıklamada, «sivilve askeri cezaevlerinde baskıların yeniden başladığını kaydederek,Adalet Bakanlığı'nm ceza ve tutukevlerinde bulunan hükümlülerinaileleri ile görüşme imkânlarını kısıtlayacak bir tüzük hazırlığı içindeolduğunu bildiklerini ve bu tüzüğü protesto ettiklerini» söyledi.

8 - SHP tüzük ve program hazırlık komisyonları, kurultaya sunulacak taslaklarla ilgili son çalışmaları yapmak üzere Ankara'datoplandı.

9 - Ankara Basın Savcılığı, DYP Genel Başkanı HüsamettinCindoruk hakkında TBMM Grup toplantısında, Başbakan Turgut Özaliçin ağır sözler kullandığı gerekçesiyle soruşturma başlattı.

10 - SHP Konya Milletvekili Salim Erel, Başbakan Turgut Özal'ıncevaplandırması istemiyle, TBMM Başkanlığı'na yazılı bir önerge vererek, «Semra Özal için gösterilen hassasiyet ve koruma önlemlerinin her gün eşkiya tehdidi altında yaşayan Güneydoğu Anadoluhalkı için düşünülüp düşünülmediğini» sordu.

11 - «Aurora Express-87» tatbikatını izlemek üzere Türkiye'debulunan NATO Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanı Oramiral Busey, Ankara'da bazı temas ve incelemelerde bulundu.

12 - Hakkında bazı yolsuzluk iddialarının ortaya atılması nedeniyle İçişleri Bakanlığı'nca görevden alınan İstanbul Eminönü Belediye Başkanı Tahir Aktaş'ın yargılanmasına İstanbul 1. Asliye CezaMahkemesi'nde başlandı.

13 - İzmir'de kurulan «Akevler Kredi ve Yardımlaşma Kooperatifi»'nin 14 yöneticisi İzmir Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcılığı'ndaifade verdi.

14 - ANAP Niğde Milletvekili Sabri Güvenç partisinden istifaetti.

15 - Şanlıurfa'nın Siverek İlçesinde başgösteren ishal salgınının Adıyaman'a sıçraması nedeniyle Adıyaman'ın Samsat ilçesi karantina altına alınırken, hasta olanların da şehre girmesi yasaklandı.

16 - Türkiye Çevre Sorunları Vakfı Genel Sekreteri Engin Ural,yaptığı yazılı açıklamada, «Askeri Vakıfların birleştirilerek tek vakıfhaline getirilmesine» karşı çıktı ve askeri vakıfların birleştirilmesini«vakıf hukuku konusunda büyük hata» olarak nitelendirdi.

17 - İngiltere'nin başkenti Londra'daki temas ve incelemelerini tamamladıktan sonra burada bir basın toplantısı düzenleyen KKTCBaşbakanı Dr. Derviş Eroğlu, İngiltere ve Avrupa Topluluğu'nun Kıbrıs sorununu Türkiye'nin AT'na başvurusu ile bağlantılı görmesini«şantaj» olarak nitelendirdiğini söyledi.

18 - NATO Genel Sekreteri Lord Carrington, CumhurbaşkanıKenan Evren'in Sivas'ta halka hitaben yaptığı konuşmayla ilgili olarak, A.A.'ya yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin NATO üyeliğini gözdengeçirmesi lüzumunu hissetmeyeceğini umarım» dedi. Öte yandanAnkara'daki diplomatik gözlemciler ise, Cumhurbaşkanının açıklamasını «çok ağır bir tepki» biçiminde değerlendirdiler.

19 - Merkez Bankasının Federal Almanya'nın Hamburg kentinde bulunan temsilciliği bir grup bölücü tarafından kundaklandı.

20 - İngiliz Haber Ajansı Reuters, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Sivas'ta yaptığı «NATO ittifakının oturulup gözden geçirilmesinde yarar var» şeklindeki konuşmasını, dünyaya «Flaş Haber» olarak duyurdu.

21 - Türkiye, işçi haklarında kısıtlamalar nedeniyle, Amerikanİşçi Sendikaları Konfederasyonu AFL-ClO'nun başvurusu üzerinesendikal hakların kısıtlandığı birkaç ülke ile birlikte, «en ziyade korumaya mazhar ülkeler» listesinden çıkarıldı. Türkiye, özel yasadanyararlanan ve ekonomik kolaylıklar gösterilen ülkeler listesindençıkarılırken, AFL-CIO tarafından hazırlanan Türkiye Raporuda yayımlandı.

22 - Lüksemburg'da biraraya gelen 12 AT üyesi ülkenin Dışişleri Bakanları, Türkiye'nin, İspanya ve Portekiz ile «uyum anlaşmasını» imzalamasını onayladılar.

23 - Irak Kürdistan Valisi İbrahim Zengene, Erbil'de Türk gazetecilerle yaptığı görüşmede, Türkiye'de kanlı eylemlere girişen Apocuları lanetleyerek, Türklerle aralarında hiçbir sorun olmadığını söyledi.

24 - Suriye, Beyrut'ta kaçırılan ABD'li gazetecinin bırakılmasıiçin girişimlerini sürdürürken, kentin güney kesimlerinde karşıt görüşlü milisler arasında çıkan çatışmalarda 8 sivil öldü, 17 kişi deyaralandı.

25 - BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi, ABD'nin NewYork kentinde yapılan toplantıda, «İran-lrak savaşı sona erdirilmesi»konusunda bir karar taslağını kabul etti.

26 - Sovyetler Birliği'nde dün, ilk kez çok adaylı seçimler gerçekleştirilirken, Komünist Partisi Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov,Batıyı, «gerçekçi politikada açık vermekle» suçlayarak, Batıdan silahsızlanma konusunda yeni bir girişimde bulunmasını istedi.

27 - Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Zao Ziyang, Doğu Avrupaülkelerine yaptığı ziyareti tamamlayarak, 4 günlük resmi bir ziyaretiçin Pakistan'a gitti.

28 - Güney Kore Devlet Başkanı Chun Doo Hwan, ülkede songünlerde meydana gelen hükümet aleyhtarı gösterilere çözüm getirmek amacıyla, muhalefetteki Demokratik Birleşme Partisi'nin lideriKim Youn-Sam'la görüşmeyi kabul etti.

29 - İspanya'da yaklaşık 70 bin kişi, bir süpermarkete yerleştirilen bombanın 17 kişinin ölümüne, 39 kişinin de yaralanmasına yolaçan olayı protesto etmek amacıyla bir yürüyüş düzenledi.

30 - 1949 Onur Oskarı sahibi Amerikalı aktör ve dansçı FredAstaire, Los Angeles'te öldü.

23 HAZİRAN 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren yaz dönemi çalışmalarının birbölümünü sürdürdüğü Elazığ'ın Palu ve Karakocan ilçelerinde incelemelerde bulunarak çeşitli konuları içeren bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in dünkü Sivas konuşmasında,«NATO ittifakının yeniden gözden geçirilmesinde yarar vardır» biçimindeki sözlerinin dış basında ve itifak çevrelerinde «kaşların kaldırılmasına neden olduğu, ancak Türkiye'nin ittifaktan çekileceği konusunda gerçek bir korkuya yol açmadığı» belirtildi.

2 - Başbakan Turgut Özal, Tekirdağ ve Hamitabat'ta referandum konusunda bir konuşma yaptı.

3 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve kapatılanAP'nin Genel Başkanı Süleyman Demirel, DYP'nin kuruluşunun 4.yılı dolayısıyla Ankara'da yapılan «Temsilciler Kongresi»'nde birerkonuşma yaptılar.

4 - DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit, Mardin'in Pınarcık köyünde katliamla ilgili incelemelerde bulundu.

5 - Avrupa Parlamentosu'nca kabul edilen sözde Ermeni soykırımı ile ilgili karar tasarısına Türkiye'nin tepkisi Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Nüzhet Kandemir tarafından topluluk üyesiülkelerin büyükelçilerine resmen iletildi.

6 - Mardin'in Pınarcık köyüne yapılan saldırının tepkileri sürerken, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Strausz Hupe Ankara'dayaptığı açıklamada, katledilenlerin çoğunun kadın ve çocuk olduğuna dikkati çekerek «bu olayı gerçekleştirenlerin bütün dünyanın nefretini topladığını» söyledi.

7 - İçişleri Bakanlığı'nca çıkarılan, il özel idareleri, belediyelerile bunların kurdukları birlikler ve bu kuruluşlara bağlı döner sermayeli kurum ve işletmelere ilk kez atanacaklara ilişkin yönetmelikResmi Gazete'de yayımlandı.

8 - 12 Eylül'de MGK tarafından faaliyeti durdurulan ve yöneticileri sıkıyönetim mahkemesine cezalandırılma istemiyle gönderilen Halkevleri, Ankara 3. Sulh Mahkemesi kararıyla yeniden açıldı.

9 __ SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar, ANAP Genel BaşkanYardımcısı Mehmet Keçeciler'e hakaret ettiği gerekçesiyle 400 binliralık tazminat ödemeye mahkûm oldu.

10 - Erzincan Askeri Cezaevi'nden 7 Haziran gecesi firar eden8 kişiden Şakir İpek adlı hükümlü yakalandı.

11 - Irak Enformasyon Bakanı ve Dışişleri Bakan Vekili LatfNisayyif Casim, PKK'nın suçsuz kimselere saldırdığını belirterek,Türkiye'deki kanlı eylemlerini kınadı. Casim ayrıca Talabani ve Barzani'nin Humeyni'den destek gördüğünü belirterek, Humeyni'ninözellikle Türkiye'yi parçalamak amacında olduğunu söyledi.

Irak'taki özerk Kürdistan bölgesinin Yürütme Konseyi BaşkanıŞirvan Abdalla el-Caf'da PKK'nın Türkiye'de gerçekleştirdiği eylemlere ilişkin olarak yaptığı açıklamada, «PKK kanlı bir terör örgütüdür, Eylemlerini tasvip etmiyoruz, Çoluk çocuğa silah sıkılmaz» dedi.

12 - Federal Almanya Cumhurbaşkanı Richard Von Weizsackerresmi ziyaretlerde bulunmak üzere Yunanistan'a gitti.

13 - Kuveyt, ABD Kongresi'nin ABD Başkanı Ronald Reagan'ın11 Kuveyt tankerine Amerikan bayrağı çekilmesi tasarısını kabul etmemesi durumunda Sovyetler Birliği veya diğer ülkelerin yardımınabaşvuracağını açıkladı.

14 - Birleşik Arap Emirlikleri'nden Sarjah'da geçen hafta düzenlediği bir saray darbesiyle kardeşi Sultan Bin Muhammed Al Kasımi'yi deviren Abdülaziz El Kasımi, BAE Yüksek Konseyi'nin, kardeşini yeniden tahta çıkarma kararını, bazı şartlarla kabul edeceğiniaçıkladı.

15 - İspanya'nın Barselona kentinde geçen hafta ETA örgütünün bir süpermarkete attığı bombanın patlaması sonucu 17 sivilinölmesini protesto amacıyla «terörü protesto» yürüyüşü yapıldı.

16 - Angola hükümet kuvvetleri, yönetime karşı ırkçı GüneyAfrika ve Amerika desteğindeki sağcı UNİTA Örgütü'nün 38 gerillasını öldürdüklerini açıkladı.

17 - Güney Kore'de hükümete karşı göstericiler ile polis kuvvetleri arasında geçen ülke çapındaki çatışmalar üçüncü haftaya girerken, ABD yönetimi «bir askeri darbeden kaçınılması ve diyalog»çağrısında bulundu.

18 - Peru'da hükümet dün gece istifa etti.

24 HAZİRAN 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren yaz dönemi çalışmalarınınbir bölümünü sürdürdüğü Elazığ'da incelemelerde bulundu. Elazığ'ın Keban ilçesinde halka hitaben bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı, Avrupalıların Türkiye'ye bakış açılarını eleştirerek,«Türkiye'yi olası bir savaşta insan deposu olarak görüyorlar» dedi.Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Sivas'ta yaptığı konuşmanın ardındanAnkara'da bir basın toplant.'sı düzenleyerek, «Sayın Cumhurbaşkanının ifadeleri Türk devleti adına yapılmıştır. Cumhurbaşkanımızın ifadelerinin geniş akisler yaratmasını memnuniyetle müşahade ettik»dedi. Batu ayrıca, «Cumhurbaşkanının ifadelerinin hiçbir yoruma gerek bırakmayacak kadar açık olduğunu» da söyledi.

2 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Avrupa Parlamentosu Başkanı Sir Henry Plumb'a bir mektup göndererek, «Ermeni Raporu»'nun kabul edilmesi kararını resmen kınadıklarını açıkladı.

3 - Bakanlar Kurulu Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığındatoplanarak Mardin'in Pınarcık Köyünde meydana gelen katliam hakkında görüştü. Öte yandan, Başbakan Turgut Özal, ANAP BaşkanlıkDivanı toplantısından sonra yaptığı açıklamada, iki konuya açıklıkgetirerek, «NATO'dan çıkmak söz konusu değil» ve «Referandum sonrasına kadar erken seçim kararı alınmayacak» dedi.

4 - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, Bodrum'daA.A.'nın Mardin'in Pınarcık köyünde meydana gelen katliamla ilgilisorularını cevaplandırırken, «Devlet gücünün her türlü iç ve dıştehditlerin üstesinden gelecek güçte olduğunu» söyledi.

5 - Genelkurmay Başkanlığı'nın 1983 yılında hazırladığı «Terör ve Terörle Mücadelede Durum» başlıklı raporda, PKK'nin 12 Eylül1980 sonrasındaki örgütlenme faaliyetleri ayrıntılı olarak değerlendirildi.

6 - Maliye ve Gümrük Bakanlığı'nda Bakan Ahmet KurtcebeAlptemoçin başkanlığında yapılan toplantıda, memur maaş katsayısıve yakacak yardımı konusundaki yeni düzenlemeler görüşüldü.

7 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu,Asgari Ücret Tesbit Komisyonu'nun çalışmalarının tamamlanmasınınardından bir açıklama yaparak, halen yürürlükte bulunan 41 bin 400liralık asgari ücrete göre yüzde 79.34 oranında bir artış sağlandığınısöyledi. Buna göre asgari ücretin net tutarı 28 bin liradan 49 bin94 liraya çıkacak,

8 - DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit, Mardin'in Pınarcık köyünde meydana gelen katliamla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, «Yöre halkına devletin yardım elini uzatmasını» istedi.

9 - SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, Atatürk aleyhine bir komşu ülke tarafından afişbastırılmasını kınayarak, «Bu tür hareketlerin nedeni bugünkü iktidardır Türkiye'ye ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusuna dil uzatılmasını kabul etmeyiz, o dili koparırız» dedi.

10 - 7. Kolordu ve Diyarbakır, Hakkâri, Mardin ve Siirt illeriSıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi'nce bir açıklama yapılarak, Hakkâri'nin Uludere ilçesi Sapaca köyü yakınlarındameydana gelen silahlı çatışmada bir teröristin ölü olarak ele geçirildiği bildirildi.

11 - «Asayiş Müessir Bazı Fiillerin Önlenmesi Hakkında Kanuna Bir Ek Madde Eklenmesi Hakkındaki Kanun» ile «Kültür ve TabiatVarlıklarını Koruma Kanunu'nun Bazı Maddelerinin Değiştirilmesi veBu Kanuna Bazı Maddeler Eklenmesi Hakkında Kanun» Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

12 - Emniyet Genel Müdürü Saffet Arıkan Bedük, Mardin'demeydana gelen katliamla Ügili yaptığı açıklamada, «köy korucularının sayılarının artırılacağını ve bunların silahlarını teslim etmelerinin söz konusu olmadığını» söyledi.

13 - DYP Hatay Milletvekili Murat Sökmenoğlu, İran kaynaklıAtatürk aleyhtarı broşürlerin Türkiye'de dağıtılması konusundaTBMM'ye bir soru önergesi verdi.

14 - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz Bursa'da düzenlediğibasın toplantısında, «Hükümetin ILO'ya verdiği sözleri yerine getirmesini isteyerek, ILO son defa Türk hükümetine bir yıl süre verdi.Anayasa ve yasalardaki şikayet konusu ILO ilke ve normları doğrultusunda değişmezse, ILO tüm baskı araçlarını harekete geçirecek»dedi. Şevket Yılmaz basın toplantısında İran Lideri Ayetullah Humeyni tarafından bastırılan «Eşkiya Atatürk» broşürü üzerinde dedurarak «Atatürk'e dil uzatılmasında hiç bir mazeret kabul edilemeyeceğini» söyledi.

15 - Yazar Aziz Nesin, «Aydınlar Dilekçesi» ni imzalayanları«Vatan Haini» diye nitelediği iddiasıyla Cumhurbaşkanı Kenan Evreniçin açtığı tazminat davasının reddedilmesi üzerine «Karar düzeltilmesi» yoluna başvurdu.

16 - Federal Almanya'nın Ankara'daki konsolosluk yetkilileri,vize almak isteyen Türk yurttaşlarının büyük kalabalıklar oluşturması üzerine ilk kez bir basın toplantısı düzenleyerek, Türk kamuoyuna «Baş edemiyoruz» mesajını ilettiler.

17 - Türkiye Maden İşçileri Sendikası, Petrol-İş, Türk Harb-İş,Demiryol-İş, Tezkoop-İş Genel Başkanları ile TGS Ankara Şube Başkanı Asgari Ücretlerle ilgili görüşlerini açıkladılar.

18 - Türk vatandaşlığından çıkarılan ses sanatçısı Cem Karacahakkında İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nce1981 yılında verilen gıyabi tutuklama kararı kaldırıldı.

19 - Şanlıurfa'da ishalden 10 kişinin ölmesi üzerine şehre sebze sokulması ikinci bir emre kadar yasaklandı.

20 - İran İslam Cumhuriyeti'nin Sesi Radyosu dün akşamki yayınında, «Atatürk zamane firavunu« diyerek Osmanlı Devletinin vahdet ve hilafet merkezi olduğunu öne sürdü.

21 - Basra Körfezi'nde seyretmekte olan «Hıra-3» adlı bir TürkSavaş Gemisi dün gece Irak savaş uçaklarının saldırısına uğradı.Saldırıda 7 gemicinin yaralandığı ve bu arada olayla ilgili bilgi almak üzere Irak'ın Ankara Büyükelçisi Abdülcabbar Cevat'ın da Dışişleri Bakanlığfna çağrıldığı belirtildi.

22 - Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO), Yunanistan'ınEge'de açtığı B-7 koridorunu kabul etmediğini açıkladı.

23 - KKTC Dışişleri Bakanı Kenan Atakol'un Bangladeş'e yaptığı ziyaret sırasında bir açıklama yapan yetkililer, Dakka hükümetinin Kıbrıs'ta iki kesimli federal bir cumhuriyet çözümünü desteklediğini kaydettiler.

24 - Yunanistan Cumhurbaşkanı Hristo Sarçetakis, ülkesini ziyaret etmekte olan Federal Almanya Cumhurbaşkanı Richard VonWeizsacker onuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada, «Komşumuz Türkiye ile iyi komşuluk ilişkileri ve işbirliği arzu ediyoruz» dedi.

25 - BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, BM'nin Ekonomikve Sosyal Konsey (ECOSOC) örgütünün Cenevre'de başlayan toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, BM örgütünün düşük randımanla çalıştığını belirterek, örgüt içinde birtakim reformlar yapılması gerektiğini söyledi.

26 - Papa'yı ziyaret etmek üzere Roma'ya giden AvusturyaCumhurbaşkanı Kurt Waldheim'i İtalyan hükümetinin hiçbir üyesi vehiçbir temsilcisinin karşılamadığı ve herhangi bir protokol törenihazırlanmadığı belirtildi.

27 - Ürdün Kralı Hüseyin, beraberinde Başbakan Zeyd El Rıfaiolduğu halde, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'la bölge sorunlarıüzerinde ikili görüşmelerde bulunmak amacıyla başkent Şam'a gitti.

28 - Sri Lanka'da bağımsızlık için savaşan Tamil Örgütü «EELAM'ın Kurtuluş Kaplanları», Hindistan'ın gönderdiği yardımın Jaffna yarımadasına ulaşmasına imkan sağlamak amacıyla geçici ateşkes ilân etti.

29 - Arjantin'de yüksek mahkeme, askeri cunta döneminde insan haklarının ihlal edilmesiyle suçlanan ordu ve güvenlik kuvvetleri mensuplarına emre uyma zorunlulukları yüzünden takipsizlik tanıyan yasayı onaylayarak yürürlüğe koydu. Yasaya göre, 1976-83 yılları arasında solculara karşı sürdürülen «kirli savaş» döneminde, işkence ve cinayetle suçlanan yüzlerce görevli yargılanmaktan kurtuluyor.

30 - Güney Kore'de Devlet Başkanı Chun Doo Nwan ile muhalefet liderlerinden Kim Young Sam arasında yapılan görüşme sonunda, 8 nisandan bu yana evinde göz hapsinde tutulan muhalefet liderlerinden Kim Dae Yung'un serbest bırakılması karara bağlandı.

25 HAZİRAN 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, yaz dönemi çalışmalarınınbir bölümünü sürdürlüğü Elazığ'da halka hitaben yaptığı konuşmasında, «12 Eylül'de askeri yönetimin verdiği sözü yerine getirdiğini» söyleyerek, «Türkiye tekrar demokratik düzene dönmüştür» dedi. Cumhurbaşkanı daha sonra uçakla Ankara'ya döndü. Cumhurbaşkanı Evren daha sonra Başbakan Turgut Özal'ı Çankaya Köşkü'nde kabulederek haftalık olağan görüşmesini yaptı.

2 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel,Bakanlar Kurulu Toplantısında alınan karları açıklamak üzere düzenlediği basın toplantısında, Başbakanlığın, Genelkurmay Başkanlığı'na Mardin'in Pınarcık köyünde meydana gelen katliamla ilgili olarak,«güvenlik güçlerinin olayda ihmali olup olmadığı» noktası da dahilolmak üzere tüm yönlerinin soruşturulması emrini verdiğini açıkladı.Bakan, söz konusu olayın önümüzdeki günlerde Milli Güvenlik Kurulu'nda da görüşüleceğini ve köy muhtarlarının silah taşıma yetkilerinin genişletildiğini söyledi. Hasan Celâl Güzel ayrıca, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in «NATO ittifakını yeniden gözden geçirebiliriz»yolundaki sözlerinin yarattığı tepkilerin sürmesi üzerine «NATO konusunda, Cumhurbaşkanı ile hükümet arasında bir görüş ayrılığı olmadığını» söyledi.

3 - Tarım Kesimi Asgari Ücret Komisyonu, Ankara'da çalışmalarını tamamladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı MükerremTaşçıoğlu, konuya ilişkin açıklamasında, «Elimizdeki imkânları sonuna kadar zorlayarak 65 bin 700 lira rakamına ulaştık» dedi.

4 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, otomobile talebinkarşılanması için üretici firmaların yeni yatırım teşviği isteklerinekarşılık verdiği cevapta, yeni teşvikler sağlanamayacağını bildirdi.

5 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü'nün işbirliğiyle düzenlenen «Ulusal Ruh Sağlığı Programı Geliştirme Toplantısı» Ankara'da başladı. Sağlık ve Sosyal Yardım BakanıMustafa Kalemli toplantının açış konuşmasını yaparken, «ruh sağlığı hizmetlerinin yalnızca ruh hastalarının tedavisi veya tecrit vemuhafazası anlamına gelmeyeceğini» belirterek, «Bakanlığı'nın koruyucu sağlık hizmetleri bünyesinde, ruh sağlığı hizmetlerine gerekenönemi vereceğini» söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Ruh Sağlığı Bölümü Başkanı Prof.Norman Sartarius ise, konuşmasında, «Türkiye'de ulusal bir program yapılmasının tam zamanı olduğunu» kaydetti.

6 - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sudi Türel, ortak enerji yatırımları konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Çekoslovakya'nın başkenti Prag'a gitti.

7 - Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından gizlilikleri kaldırılan «12 Eylül 1980'den sonra kurulan ve 6 Aralık 1983'te son birleşimini yapan Milli Güvenlik Konseyi'nin tutanakları, 11 cilt halinde yayımlandı.» Tutanaklarda, gündelik, yasal ve siyasal ortamı düzenleyen MGK bildirileri de dahil olmak üzere, Anayasa ve SiyasiPartilerin Feshi konuları da yer alıyor.

8 - Aralarında Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakıfları'nın birleştirilmesini öngören yasanın da bulunduğu 7 yasa, Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından imzalandı ve Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

9 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, partisinin Genelİdare Kurulu'nda yaptığı konuşmasında, 6 eylülde yapılacak halkoylaması ve dün belirlenen asgari ücretlere ilişkin görüşlerini açıkladı.

10 - SHP Genel Sekreteri Fikri Sağiar, Cumhuriyet Gazetesi'nin Seçimli Tüzük-Program Kurultayı konusundaki sorularını cevaplandırdı.

11 - Devlet Denetleme Kurulu, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in talimatıyla «Geliştirme ve Destekleme Fonu»'ndan karşılanan«Bilgi ve beceri kazandırma kursları»'nın hesaplarını incelemeyebaşladı.

12 - Yeni Asgari ücretlerin dün belirlenmesinin ardından çeşitli sendika başkanlarının tepkileri devam ederken, Maliye ve Gümrük Bakanlığı yetkilileri, halen yürürlükte bulunan 66 katsayıya göredahi, yakacak yardımıyla birlikte en düşük memurun maaşının, asgari ücretten daha yüksek olduğunu belirterek, maaşlarda yeni birayarlamaya gidilmesinin söz konusu olmadığını açıkladılar.

Bu arada, DYP Hatay Milletvekili Murat Sökmenoğlu da, asgariücret konusunu TBMM gündemine getirerek, asgari ücretin teobitinde hangi ülkenin enflasyon oranının dikkate alındığının açıklanmasını istedi.

13 - Ankara Asliye Hukuk Hakimliği'de DSP Genel Başkanı olduğunu iddia eden Celal Kürkoğlu ve kurucular Yusuf Öz ile BekirKarabulut adına 7 Avukat imzasıyla, DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit aleyhine dava açıldı.

Dava dilekçesinde, 14 haziranda yapılan DSP Kurucular Kurululu Toplantısının yasaya ve tüzüğe uygun olarak toplandığı, daha önceden ilan edilen tüzük maddelerinin görüşüldüğü ve yeni MKYKüyelerinin seçildiği kaydedilerek, Rahşan Ecevit'in itirazı üzerineCumhuriyet Başsavcılığının gönderdiği isteme dikkat çekildi ayrıca toplantının yasaya uygun olduğunun belirlenmesi talebinde bulunuldu.

14 - İzmir Devlet Güvenlik Mahkemesi 'nde yaklaşık 14 aydanberi devam eden 18'i tutuklu 43 sanıklı TKP 1 Mayıs davası kararabağlandı. Yargılanan sanıklardan 21 'i, 4 ile 10 yıl arasında değişençeşitli ağır hapis cezasına çarptırılırken, 22 sanık delil yetersizliğinden beraat etti.

15 - Ankara Basın Savcısı Hayri Tayhan, kapatılan AP'nin Genel Başkanı ve eski Başbakanlardan Süleyman Demirel'in, DYP'nin23 haziran günü yapılan temsilciler kongresi'nde yaptığı ilk konuşmasını incelemeye aldıklarını söyledi.

16 - Eskişehir'de Sıkıyönetim zamanında alınan bir kararla 23daldaki işyerinin saat 22.00'de kapatılmasını öngören kararın uygulanmasına son verildi.

17 - Yunanistan'da yaşayan Batı Trakyalı iki Türk aile Türkiye'ye sığındı.

18 - SSK ve Bağ-Kur Genel Müdürlükleri, Süper Emeklilik Yasası'yla ilgili olarak kamuoyuna ayrıntılı bilgi verebilmek amacıylaAnkara'da «Süper Emeklilik Danışma Merkezi» kurdular. -

19 - Niğde'de 15 fırında çalışan 60 işçi, fazla çalıştırıldıklarıve düşük ücret verildiği gerekçesiyle işi bıraktılar.

20 - Kore şehitleri, Ankara'da Kore Parkındaki Anıt önünde düzenlenen törenle anıldı.

21 - ANAP Çanakkale Milletvekili Nadir Pazarbaşı partisindenistifa etti.

22 - PKK'nin cephe örgütü ERNK Avrupa Temsilciliği, Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir basın toplantısı düzenleyerek, Mardin'inPınarcık köyünde meydana gelen katliamın bilançosunu yaptı.

23 - İran'da yayımlanan Cumhur-i İslam Gazetesi'nde, İran Başbakanı Mir Hüseyin Musevi'nin Türkiye gezisinin ardından Müsavi veTürkiye Başbakanı Turgut Özal'a yöneltilen sorular ve cevaplan içeren bir röportaj yayımlandı.

24 - Basra Körfezi'nde seyreden Kuveyt tankerlerini koruyacak3 Amerikan savaş gemisi dün Süveyş Kanalı'ndan geçti. Bu arada,BM'nin Körfez Savaşı'nı sona erdirme girişimleri Irak tarafındanolumlu bulunurken, İran Başbakanı Mir Hüseyin Müsavi, dünkü kabine toplantısının ardından bir konuşma yaparak, «BM Güvenlik Konseyi'nin savaşla ilgili olarak taraflara herhangi bir şekilde kısıtlamauygulanması yolundaki kararlarının Irak'ı desteklemek anlamına geleceğini ve İran'ın böyle bir karara gereken cevabı vereceğini» söyledi.

25 - İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres, Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, «Ortadoğu barışı için uluslararası bir konferans toplanmasıkonusundaki Sovyet tutumunun 'aydınlığa kavuşturulması, gerektiğini» söyledi,

26 - Sovyet resmi TASS Ajansı, geçtiğimiz pazar günü yapılan yerel meclis seçimlerinde, birden çok adayın çekiştiği bazı bölgelerde, adayların hiçbirinin yeterli çoğunluk sağlayamaması sebebiyle, bu seçimlerin tekrarlanacağını duyurdu.

27 - Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) fiyat ve üretim kotasına ilişkin anlaşmasını gözden geçireceği yarıyıl toplantısı,Avusturya'nın başkenti Viyana'da başladı.

28 - Beyrut'taki Suriye askerleri kentin güneyindeki Şii mahallelerini abluka altına aldılar.

29 - Peru'da Maoist gerillalar, Ayacucho eyaletindeki ormanlıkbir böigede 19 köylüyü kurşuna dizerek öldürdüler.

30 - Arjantin'de, yüksek mahkemenin askeri cunta dönemindeinsan haklarının ihlal edilmesiyle suçlanan ordu ve güvenlik kuvvetleri üyelerine «takipsizlik» tanıyan yasayı onaylamasına tepkigösterildi.

26 HAZİRAN 1987

1 - Ürdün Kralı Hüseyin Bin Tallal ve beraberindeki heyet çeşitli görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, SHP'nin Ankara'da yapılan 3. Olağanüstü Kurultayı'nda yaptığı konuşmada çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

3 - SHP'nin 3. Olağanüstü Kurultayı çalışmalarına Ankara'dabaşladı.

4 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut Ankara'da yaptığı açıklamada, Pınarcık olayında, «askerlerin teröristlerin üzerine gidemediğinden şüphe edilmesinin gündeme bile gelmemesi gerektiğini» söyfedi.

5 - Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy'un konuğu olarak Türkiye'ye yaptığı resmi ziyareti tamamlayan Fas Posta ve Telekomünikasyon Bakanı Muhammed Laenser ülkesine döndü.

6 - Sinema, video ve müzik eserlerinin denetlenmesi yönetmeliğinde yeni düzenleme yapılarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yönetiminde oluşturulan denetim kurullarından Genelkurmay Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Dışişleri Bakanlığı temsilcileriçıkarıldı.

7 - Bölücü teröristler, Adıyaman'ın Hacıvert köyüne yaptıkları baskın sonucu bir kişiyi öldürdüler 4 kişiyi de yaraladılar.

8 - Askeri Yargıtay 5. Dariesi, 261 sanıklı Mersin Dev-Yoldavasında verilen 5 idam ile 10 ömür boyu hapis cezasını bozdu.

9 - 8. Rize Çay ve Turizm Festivali başladı.

10 - İran'ın Erzurum Konsolosluğu’nda Konsolos Yardımcısıolarak görev yapan Habibullah Shahsahhani Rashti hakkında Tahran'da Türkçe olarak bastırılan irticai yayınları posta yoluyla Orta DoğuTeknik Üniversitesi'ne gönderdiği iddiasıyla dava açıldı.

11 - Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Nazmi Akıman, YunanistanDışişleri Bakanı Karolos Papuüas'ı ziyaret ederek Ermeni konusunda Avrupa Parlamentosu'nun aldığı karardan Türk hükümetinin duyduğu üzüntüyü bildirdi.

12 - NATO Müttefik Kuvvetleri Başkomutanlığı'nı General JohnGalvin'e devreden General Bernard Rogers Belçika'nın Brüksel kentinde yapılan devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, Batı ülkelerini Türkiye'nin üzerine varmamaları konusunda uyararak, «Türkiye'nin NATO'dan ayrılması çok vahim bir durum doğurur» dedi.

13 - Yunanistan'ın Lavrion mülteci kampındaki Türkler arasında çıkan olaylarda 15 kişi gözaltına alındı.

14 - Ziraat Bankası'nın Hollanda'nın Rotterdam şubesi 30 kadar kaçak Türk tarafından bir süre işgal edildi.

15 - ABD Ticaret Bakanlığı'nın, pamuklu ve sentetik kumaştanmamul etek ihracatının hızlı artışı sebebiyle mayıs ayı sonunda verdiği nota, Türk hükümetince reddedildi.

16 - OECD istatistik servisi, Türkiye'de kişi başına milli gelirhakkında en sağlıklı rakamın 1985 yılı için 1454 dolar olduğunu açıkladı.

17 - Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC'in Avusturya'nınbaşkenti Viyana'daki toplantısında, yılın son çeyreğinde üretim kotasının azaltılması konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

18 - Yugoslavya'nın Kosova eyaletinde Arnavut ve diğer etnikkökenliler arasındaki anlaşmazlıklar yüzünden meydana gelen olaylar üzerine, Kosova Parlamentosu Başkanı Arnavut Kökenli İsmailBajra görevinden istifa etti.

19 - İtalya'nın başkenti Roma'da Libyalı oldukları bildirilen silahlı iki kişi bir Cezayirliyi öldürdüler.

20 - Güney Kore'de muhalefetin, başkent Seul ve diğer 22 kentte düzenlediği barış yürüyüşüne katılanlarla polis arasında çatışmaçıktı.

21 - Filipinler Havayolları'na ait bir yolcu uçağının düşmesi sonucu 49 kişi öldü.

27 HAZiRAN 1937

1 - Türk tarafına Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ürdün tarafına ise Ürdün Kralı Hüseyin Bin Talial'ın başkanlık ettiği Türk-Ürdün resmi görüşmeleri başladı.

2 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin,yılın ikinci yarısı için uygulanacak memur maaş katsayısı ve yakacakyardımlarını açıkladı. Alptemoçin'in açıklamasına göre memur maaşkatsayısı 70, yakacak yardımı net 40.000 lira ve yan ödeme katsayısı da 22 olarak belirlendi.

3 - İslam Konferansı Örgütü Sanayi İşbirliği Toplantısı, örgüteüye 11 ülkenin sanayi bakanlarının katılımı ile İstanbul'da başladı.

4 - Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde biri ölü üç terörist yakalandı.

5 - İzmir Çeşme'de yapılan 2. Uluslararası Çeşme Şarkı yarışmasını İngiltere adına katilan Double-Take ikilisi kazandı.

6 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 9 kişi öldü 37 kişi de yaralandı.

7 - SSCB Komünist Partisi Merkez Komitesi'nin iki gün sürentoplantısında Sovyet Lideri Mihail Gorbaçov'un ekonomik reformönerisi onaylandı.

8 - İran Meclis Başkanı Haşemi Rafsancani, Tahran Üniversitesi'ndeki Cuma namazından sonra yaptığı konuşmada, «Eğer ABDKörfez'de bir damla kan akıtırsa, bütün dünyada kandan bir nehir akmaya başlar» dedi.

9 - Polonya Lideri General Jarulzelski, resmi bir ziyaret içinJaponya'ya gitti.

10 - Güney Kore Devlet Başkanlığı Sözcüsü Rhee Jonh Ryul,yaptığı açıklamada, «Başkan Hwan'ın anayasada bir değişiklik yapılması için muhaliflerle görüşme eğiliminde olduğunu» belirterek«Anayasada değişiklik için yapılan görüşmelere ara verilmesi konusunda 13 nisanda alınan kararın da geri çekildiğini» duyurdu.

11 - Peru'da Başbakan Alvo Castro'nun istifasıyla boşalan başbakanlık görevine Guillermo Larco Cox atandı.

28 HAZİRAN 1987

1 - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, emeklilikisteminde bulunduğunu belirterek, «2 Temmuz'da Genelkurmay Başkanlığı görevini Karra Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Necdet Öztorun'a devredeceğim. Ben bu hazırlık içindeyim» dedi.

2 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu,Süper Emeklilik Yasasıyla ilgili olarak Milliyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandırdı.

3 - SHP'nin Ankara'da 3 gün süren Kurultay'ı sona erdi.

4 - Türk Tabibler Birliği'nin 35. büyük kongresi Ankara'da yapıldı.

5 - Afyon'un Sincanlı İlçesine bağlı Tınaztepe kasabası ileAnkara'nın Ayaş ilçesi Sinanlı kasabasında yapılan belediye başkanlığı seçimlerini, ANAP adayları kazandı.

6 - Cumhuriyet Gazetesi tarafından düzenlenen Gençlik konulu Yunus Nadi ödülünü, «Cezaevinde Büyüyen Bir Gençle Röportaj»la Oral Çalışlar aldı.

7 - Federal Almanya Parlamentosu İçişleri Komisyonu üyelerinden oluşan bir heyet, yabancılar politikasındaki sorunlar, ilticave mülteci konularında ortaya çıkan güçlükleri görüşmek üzere Türkiye'ye geldi.

8 - Bölücü teröristler, Mardin Merkez ilçeye bağlı Dibek, Dağiçi ve Üçyol köylerine düzenledikleri baskınlarda köylüleri tehdit ettikler, bir dozeri ateşe verip muhtarların telsizlerini alarak kaçtılar.

9 - Federal Almanya'daki bir ABD üssünde meydana gelenpatlamada 3 kişinin öldüğü, 30'a yakın kişinin de yaralandığı bildirildi.

10 - Yugoslavya'nın Kosova özerk bölgesindeki durumla ilgiliolarak bir toplantı yapan Yugoslavya Komünistler Birliği yönetimiArnavut asıllı olmayanların eyaletten ayrılmalarını durdurmak üzereeylem birliği çağrısında bulundu.

11 - Afganistan yönetimi, mücahitlere karşı 15 ocakta tek taraflı olarak ilan ettiği 6 aylık ateşkesin süresini bir ay daha uzattı.

12 - SSCB'nin, Kuveyt'e, Basra Körfezi'ndeki mayınları temizlemeyi önerdiği, BBC tarafından bildirildi.

13 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, AT topluluğunun zirve toplantısı için Belçika'nın başkenti Brüksel'e giderken,yaptığı açıklamada, «ABD, Yunanistan'ın teröristlerle işbirliği yaptığı yolundaki iddialarını geri almadığı takdirde, üsler için hiçbir önmüzakerenin dahi düşünülemeyeceğini» söyledi.

29 HAZİRAN 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Kara Kuvvetleri Komutanı veGenelkurmay Başkan Vekili Orgeneral Necdet Öztorun'u ÇankayaKöşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü. Cumhurbaşkanı Kenan Evren daha sonra, Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk'ü de ÇankayaKöşkü'nde kabul ederek, Genelkurmay Başkanlığı'na atama yapılması konusunda bir süre görüştü.

2 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Kamuoyunda «Süper Emeklilik» olarak bilinen yasayı, eski ve yeni parlamenterler ile dışardanbakan olarak atananlara, «Yaş, süre ve borçlanma yönünden ayrıcahk tanınmasının anayasaya aykırı olduğu» gerekçesiyle veto ederken,Belediyeler Yasası'nda değişiklik yaparak görevden alınan Belediyebaşkanlarının yerine atama yapılabilmesine imkân sağlayan yasayıonayladı.

Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Tez-Koop İş'in BaşkanlarKurulu toplantısın'da yaptığı konuşmada, «Süper Emeklilik Yasası'nın, emekliler arasında ikinci bir ayrıcalık getirdiğini belirtmiş veCumhurbaşkanının bu yasayı veto etmesini istediğini belirtmişti.

3 - Başbakan Turgut Özal, Avrupa Demokratik Birliği (EDU)29. İcra Komitesi'nin İstanbul'da başlayan toplantısının açış konuşmasında, «Avrupa Parlamentosu'nda Türkiye aleyhine alınan kararkonusunda dostlarımızdan daha yakın ilgi beklerdik» dedi.

EDU Başkanı Alois Mock'da toplantının Türkiye'de yapılmasının, «Türkiye'deki demokrasiyi kurma, insan hakları ve ekonomik gelişmelerdeki başarıyı tanıma anlamına geldiğini» söyledi.

Başbakan Turgut Özal, Başbakanlık Konutu'nda Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel, Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut ve BaşbakanlıkMüsteşarı Ahmet Selçuk'un da katıldığı bir toplantı yaptı. Toplantıda Genelkurmay Başkanlığı'na atama yapılması konusunun görüşüldüğü belirtildi.

Başbakan Turgut Özal, daha sonra düzenlediği basın toplantısında, «Hükümetin Genelkurmay Başkanlığı'na Orgeneral Necdet Öztorun'un yerine Orgeneral Necip Torumtay'ın getirilmesinden yana olduğunu» açıkladı.Başbakan Özal daha sonra Ankara'ya döndü.

4 - Genelkurmay Başkanlığı'na atanacak Orgeneral Necip Torumtay'ın Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanmasına ilişkin üçlüKararname, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in onayına sunulmak üzereÇankaya Köşkü'ne gönderildi. Aynı Kararname ile Torumtay'ın Genelkurmay Başkanhğı'na vekaleten getirilmesi de otomatik olarakyürürlüğe giriyor.

5 - Cumhurbaşkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinceyapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in, Kuveyt Planlama Bakanı ve Emir'inin bir mesajını getiren özel temsilcisi Muhammed Süleyman Said Ali'yi Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştüğü bildirildi. Açıklamaya göre. Süleyman Said Ali Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e Körfez'deki son durum hakkında bilgi verdive ülkesinin gelişmeler hakkında duyduğu endişeyi dile getirdi.

8 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in resmi konuğu olarak Türkiye'de yaptığı ziyareti tamamlayan Ürdün Kralı Hüseyin Bin Tailalve beraberindeki heyet Türkiye'den ayrıldı.

7 - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem başkanlığında toplanan «Ekonomik Zirve» de alman karara göre, Bakanlar Kurulu'nun belirleyeceği esaslarla gerçekleşecek olan geçiş döneminin ardından, faizler bankalarca serbestçe denetlenecek.

8 - Genelkurmay Başkanlığından Cumhuriyet Gazetesi'ne yapılan açıklamada, 15 Nisan 1987 tarihi itibariyle sıkıyönetim askerimahkemelerinde çeşitli iddialarla yargıç önüne çıkan sanık sayısının5 bin 179 olduğu, bunlardan 3 bin 640'nın sol, 438'inin sağ görüşlü,871'nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da faaliyet gösteren teröristörgütlere üye oldukları, 230'unun ise bunların dışında kalan diğersuçlardan yargılandıkları belirtildi. Açıklamada ayrıca, bu sanıklardan 1294'ünün haklarında idam ve ömürboyu hapis cezası istendiğibelirtilirken, 1025'inin de halen askeri cezaevlerinde tutuklu olarakbulundukları kaydedildi.

9 - SHP seçimli tüzük-program kurultayında kabul edilen tebliğ Genel Başkan Erdal İnönü tarafından açıklandı. Erdal İnönü, gazetecilerin Kurultaya ilişkin sorularını da cevaplandırdı.

10 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Tercüman Gazetesi'nin«Dış Politikadaki Gelişmeler»'le ilgili sorularını cevaplandırdı.

11 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, İstanbul'da yaptığıaçıklamasında, yerli otomobillerin fiyatlarına yapılan zamları eleştirerek, «İthalatı kolaylaştırarak, yerli otolara zam yapılmasını engelleyeceğiz» dedi.

12 - Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Ankara Adliyesi'nde görevli 4 yargıç ve 1 Cumhuriyet Savcı Yardımcısının yaş haddinden emekliye ayrılmaları nedeniyle düzenlenen törende bir konuşma yaparak, «65 yaşını dolduran yargıç ve savcıların emekliliklerini öngörenanayasa hükmünün değiştirileceğini ve bu kimselerin yaş haddindenemekli olmaları zorunluluğunun kaldırılacağını» söyledi.

13 - Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Necdet Öztorun, Hükümet tarafından Genelkurmay Başkanlığfna getirilmeyeceği yolundayapılan açıklama üzerine, Cumhuriyet Gazetesi'ne bir demeç vererek,istifa edeceğini bildirdi.

14 - Yugoslavya Ulaştırma ve Haberleşme Federal Komite Başkanı Pljakiç ve beraberindeki heyet, Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy'un resmi konuğu olarak Türkiye'ye geldi.

15 - Ankara Valiliği'nce «kurulması yasak derneklerden» sayılarak etkinliği durdurulan Dil Derneği Yöneticileri, kararın iptali içinAnkara 3. Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurdular.

16 - Tunceli'nin Pülümür ilçesine bağlı iki köyü basan bölücüler, biri muhtar olmak üzere 2 kişiyi öldürdüler.

17 - Psikolog Robrt Chartam'ın «Elli Yaşlarından Sonra CinselYaşam» adlı kitabı, Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu'ncaMüstehcen ve muzır bulunarak, Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde, Kurul'un hazırladığı rapor uyarınca kitabın yayıncısı ve HacanYayınları Sahibi Ömer Can ile çevirmeni Kaya Öztaş hakkında 3'ermilyon lira para cezası istemiyle dava açıldı.

18 - Federal Almanya'da bulunduğu sırada basında çıkan biryazı nedeniyle «Yurda Dön» çağrısı yapılan ve dönmediği için T.C.vatandaşlığından çıkarılan ses sanatçısı Cem Karaca 7.5 yıldan sonra Türkiye'ye döndü.

19 - Yunan Radyosu'nun birinci kanalında «Dünya BasınındanSeçmeler ve Değerlendirmeler» adıyla yayınlanan programın birincibölümünde, Avrupa Parlamentosu'nun sözde Ermeni soykırımı konusunda Türkiye aleyhine aldığı karar övüldü.

20 - Fransa'nın radyo istasyonlarından biri olan Europe-l'de düzenlenen bir açık oturumda konuşan Ermeni Taşnak Partisi SözcüsüHenri Papazyan, hem Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e diyalog çağrısında bulundu hem de Ermenilerin nihai hedeflerinin «topraklarınıkurtarmak» olduğunu söyledi.

21 - Yüksek Sovyet Prezidyumu (Sovyet Parlamentosu), Komünist Partisj Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov'un önerdiği ekonomikreform paketini onaylamak üzere toplandı. İki gün olan toplantınınaçılış konuşmasını yapan Başbakan Nikolai J. Rizkov, «Sovyet ekonomisinin bölük pörçük alınacak önlemlerle düzeltilemeyeceğini veköklü reform hareketlerinin zorunlu olduğunu» söyledi.

22 - Fransa'nın başkenti Paris'te yayımlanan bir basın bildirisiyle, «Türkiye'nin Dostları Girişimi» adlı uluslararası bir örgütünkurulduğu ve 15 Batılı ülkede 170 önde gelen kişinin imzasıyla kuruluşunun tamamlandığı açıklandı.

23 - AT Zirvesi oniki devlet ve hükümet başkanının katılımıyla Belçika'nın başkenti Brüksel'de başladı.

24 - İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, üç günlük resmibir ziyaret için Viyana'ya gitti.

25 - Resmi bir ziyaret için Japonya'da bulunan ABD SavunmaBakanı Caspar Weinberger, bombardıman uçaklarını desteklemeyidüşünen Japonya'nın ABD uçaklarından yararlanmasını önerdi.

26 - İsrail'de 2. Dünya Savaşı'nda Naziler tarafından katledilen çocuklar için bir işadamı tarafından ilk kez bir anıt açıldı.

27 - Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'deki bir binada çıkanyangın sonucu 3 kişi öldü, 100 kişi yaralandı.

28 - Kenya'nın orta kesimlerinde bulunan Meru kenti yakınlarında bir kamyonun ters dönmesi sonucu 26 kişi öldü, 55 kişi deyaralandı.

30 HAZİRAN 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, milletvekillerinin geçmiş 15yıllık hizmetlerini borçlanarak, 20 yıl üzerinden emekli olmalarınaolanak sağlayan yasayı veto ederek, bir kez daha görüşülmek üzereTBMM'ye geri gönderdi.

2 - Orgeneral Necdet Öztorun, Kara Kuvvetleri Komutanlığıgörevinden istifa etti ve ordudan emekliliğini istedi.

Orgeneral Necip Torumtay'ın Kara Kuvvetleri Komutanlığı'naatanmasını öngören üçlü kararname, Cumhurbaşkanı Kenan Evrentarafından imzalandı. Kararname sonucu, Orgeneral Necip Torumtay,«kuvvet komutanı» sıfatıyla Orgeneral Necdet Üruğ'dan boşalan Genelkurmay Başkanlığına vekâlet edecek.

3 - Başbakan Turgut Özal, ANAP Başkanlık Divanı toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu'nun, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Necdet Öztorun'u Genelkurmay Başkanı olarak seçmemesi, yerine Orgeneral Necip Torumtay'ı seçmesiyle ilgiliolarak basının sorularını cevaplandırarak, «Hükümet bu olayda takdir yetkisini kullanmıştır» dedi.

Başbakan Turgut Özal, televizyonda yayımlanan «İcraatın içinden» programında, Meclis çalışmaları ve ekonomideki gelişmeler konusunda açıklamalarda bulundu.

4 - Genelkurmay Başkanlığına yapılacak atamayla ilgili songelişmeler ve hükümetin Kara Kuvvetleri Komutanı Necdet Öztorunyerine Orgeneral Necip Torumtay'ın bu göreve getirileceğini açıklaması üzerine, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP Genel BaşkanıHüsamettin Cindoruk ve DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit değerlendirmelerde bulundular.

5 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu,506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu'nda yapılan son değişiklikle ilgili bir açıklama yaparak kanunun (Süper emeklilik yasası) yayımından önce, borçlanma hakkından yararlanabilmeleri için, emekliliğehak kazanmış olan sigortalıların 3 temmuzdan itibaren SSK Bölgeve Sigorta Müdürlüklerine başvurabileceklerini» bildirdi.

6 - Merkez Bankası İdare Meclisi, yeni bankacılık dönemi kurallarını belirledi ve 1 yıllık mevduata serbest faiz uygulanması kararlaştırıldı.

7 - DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit, partisinin «Güneydoğu sorunlarıyla ilgili somut ve kapsamlı bir çözüm programı» hazırlayarak Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı ve Başbakan'a sunduğunuaçıkladı.

8 - MÇP, RP ve IDP arasında, birleşme amacıyla çalışmalarınbaşladığı, IDP ve MÇP'nin birleşmesini öngören «Milli Partiler ArasıFazilet Misaki» adms taşıyan bir protokol hazırlandığı bildirildi.

9 - Türk Tabibler Birliği'nin Ankara'da yapılan 35. büyük kongresinde, Avrupa Parlamentosu'nun sözde Ermeni soykırımı konusunda aldığı kararın kınanması kararlaştırıldı.

10 - Genel Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Mehmet Tezel,kooperatifle ilgili yapılan eleştiriler üzerine istifasını verdi.

11 - Tüm Kamu-Sen İşveren Sendikası ile yürütülen sözleşmegörüşmelerinde anlaşmaya varılamaması üzerine, Türk Metal Sendikası Etibank'a bağlı Seydişehir Aliminyum ve Antalya Ferro Kromfabrikalarında yaklaşık 600 işçiyi kapsayan grevleri başlattı.

12 - Deri-İş Sendikası ile işveren sendikası arasında sürenuyuşmazlık sonucu 1500 işçinin greve başladığı İstanbul Kazlıçeşme'de işveren sendikası, grev uygulanmayan işyerlerini de kapsayacak biçimde tüm işçilere lokavt uyguladı. İşçiler, yürüyüş yaparak uygulamayı protesto ettiler.

13 - Türkiye'ye yaptığı üç günlük resmi ziyareti tamamlayanÜrdün Kralı Hüseyin, ayrılmadan önce, A.A.'nın sorularını cevaplandırarak, «Türkiye'nin Körfez savaşının bitmesi için İran üzerine manevi ağırlığını koymasını» istedi.

14 - Türk vatandaşlığına tekrar kabul edilmesi için yurda dönen sanatçı Cem Karaca, hakkında «1 Mayıs» parçası nedeniyle tutuklama kararı verildiği Fethiye'de, tutuklama kararı kaldırıldı.

15 - Tunceli'nin Ovacık ilçesine bağlı Çakmaklı köyünü basansilahlı 4 ayrılıkçı militan, eski köy muhtarını öldürerek kaçtı.

15 - İslami Cemiyet ve Cemaatler Birliği üyesi olduğu ve Türkiye'deki laik düzeni yıkmaya yönelik çalışmalar yaptığı gerekçesiyle Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde yargılanan ŞerafettinÖzkan, delil yetersizliğinden beraat etti.

17 - Günaydın Gazetesi'nin Erzincan muhabiri Mehmet Yüksel,ABD'de öldü.

18 - Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurulu üyeliğine Prof.Yüksel Ülken'in atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

19 - Görevden alınan belediye başkanlarının yerine atama yapılabilmesine olanak sağlayan, hakkında soruşturma ya da kovuşturma açılan belediye başkanlarını geçici bir tedbir olarak İçişleriBakanı'na görevden alma yetkisi veren yasa, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi,

20 - Katma Değer Vergisi'nde değişiklik yaparak, net alanı150 metrekareye kadar olan konutların teslimi ile konut yapı kooperatiflerine yapılan inşaat taahhütleri'ni, 31 Aralık 1992 tarihine kadar KDV'den muaf tutan yasa, Resmi Gazete'de yayımlandı.

21 - İngiltere'nin başkenti Londra'da Uluslararası Af Örgütü'nce yapılan açıklamada, «Türkiye'nin, BM İşkence, kötü ve İnsanlıkDışı Muamele ile Mücadele Sözleşmesi'ni henüz imzalamadığını»bildirildi.

22 - Federal Almanya'da bulunan kapatılan MHP'nin Genel Başkanı Alpaslan Türkeş'in, Batı Berlin'e girmesi yasaklandı. Karar,Batı Berlin Senato Sözcüsü tarafından açıklandı.

23 - ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Rozanne Ridgeway, ABD'nin Kıbrıs sorunuyla ilgili görüşünü tekrarlayarak, «Kıbrıs'ta geçerli tek çözümün BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın hazırladığıplan olduğunu» söyledi.

24 - Sovyetler Birliği'nin parlomentosu niteliğindeki YüksekSovyet Prezidyumu, SSCB Lideri Mihail Gorbaçov'un hazırladığı ve ülke ekonomisinde köklü reformlar yapılmasını öngören tasarıyı oybirliği ile kabul etti.

25-Kuveyt açıklarında bir Kuveyt şilebinin, İran hücumbotununsaldırısına uğradığı, olayda ölen yada yararlanan olmadığı bildirildi.

26 - ABD, Suriye'nin, terörist Abu Nidal'ın Şam'daki bürosunukapattığını doğrulayarak Başkan Ronald Reagan'ın Suriye ile ilişkilerini geliştirme yolundaki girişiminin nedenlerinden birinin de buolduğunu bildirdi.

27 - FKÖ Lideri Yaser Arafat'ın Başdanışmanı Hani El Hassan,Mısır'ın 1979'da İsrail'le imzaladığı Camp David Anlaşmasından buyana sorunlu olan FKÖ-Mısır ilişkilerinin düzeltilebilmesi için Mısır'agitti.

28 - Hindistan'ın Amritsar ve Batala kentlerinde Sihler tarafından düzenlenen saldırılarda üç kişi öldü, üç kişi yaralandı,

29 - Angola, hükümeti, iki ay önce hava sahasını ihlal ettiğigerekçesiyle düşürdüğü Amerikan uçağının pilotunu serbest bıraktı.

30 - Güney Kore Devlet Başkanı Chun Doo Hwan'ın, ülkededevlet başkanlığı jçin doğrudan seçim yapılmasını ve diğer demokratik reformları kâbul ettiği bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106