16.5.1987
×

Hakkında

Künye

İletişim

MAYIS 1987

1 MAYIS 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Mersin'in Silifke ve Konya'nın Ereğli ilçelerinde halka hitaben birer konuşma yaptı.

2 - Başbakan Turgut Özal, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü veDSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'ınSilifke ve Ereğli'de yaptığı konuşmalarla ilgili görüşlerini açıkladılar.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, bir basın toplantısı düzenleyerek, «Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde meydana gelen sonolaylarla ilgili olarak İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut'un açıklamayapmasını beklediklerini, olaydan büyük üzüntü duyduklarını ve hükümetin soruna gereken ağırlığı vermesini istediklerini» söyledi.

4 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel,Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Ankara'da açılan Türkiye 5. DiniYayınlar Fuarı'nda yaptığı konuşmada, «İslam tarihi bir ilim, eğitimve okuma tarihidir» dedi.

5 - Türkiye ve İran arasındaki Karma Ekonomik Komisyon(KEK) görüşmeleri tamamlandı. İki ülke arasındaki dış ticareti 2 milyar düzeyine çıkarmayı öngören KEK Protokolü Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz ve İran Ağır Sanayi Bakanı Behzad Nabavi tarafındanimzalandı.

6 - Kültür ve Turizm Bakanı Mesut Yılmaz, bir dizi tesisin açılışını yapmak üzere bulunduğu Antalya'da A.A. muhabirinin sorularını cevaplandırdı.

7 - Geçtiğimiz hafta Ankara'da açılan İDEA-87 Savunma veSanayi Fuarı sona erdi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral konuile ilgili olarak Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandırdı.

8 - SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar, TBMM Başkanlığı'na,İstanbul Eminönü Belediye Başkanı Tahir Aktaş hakkındaki usulsüzlük işlemleriyle ilgili Başbakan Turgut Özal'ın cevaplandırması istemiyle bir soru önergesi verdi.

9 - Petrol-İş Sendikası Ankara Şube Başkanı Bayram Yıldırım,Sitan İlaç ve Tıp Cihaz Fabrikası'nda, sendikalaşma çalışmalarının başlaması üzerine toplam 34 işçinin işten çıkarıldığını, son olarakfabrikada, 8 işçinin daha sendikalaşmada önderlik yaptıkları için işten çıkarıldığını bildirdi.

10 - DYP İçel Milletvekili Ali İhsan Elgin, TBMM Başkanlığı'nabir soru önergesi vererek, «Anadolu Bankası tarafından Okan Holding'e bağlı Okan Dış Ticaret Şirketi'ne 1984 nisanında 790 milyonlira kredi verilip verilmediğinin Başbakan Yardımcısı Kaya Erdemtarafından cevaplandırılmasını istedi.

11 - Dünya Ekonomik Forumu tarafından düzenlenen «TürkiyeYuvarlak Masa Toplantısı» İstanbul'da yapıldı.

12 - Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) tarafından yapılan açıklamaya göre 1986 yılı nisan ayında yüzde 2 oranında artan toptan eşya fiyatları endeksi bu yıl yüzde 2.6 arttı. Tüketici fiyatlarına göreson bir yıllık enflasyon oranı, 1986 yılı nisan ayında yüzde 33.6 düzeyinde gerçekleşmişken, bu yıl yüzde 37'ye yükseldi.

13 - Özel bir gezi için İstanbul'da bulunan Federal Almanya'nınFrankfurter Allgemenie gazetesi Genel Müdürü Reinhard Mundhenke başkanlığındaki 20 Alman Gazetesi Gazeteciler Cemiyeti BaşkanıNezih Demirkent'i ziyaret etti. Demirkent konuk gazetecilere Türkiye'de basınla ilgili uygulamalar ve çalışmalar hakkında bilgi verdi.

14 - ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Richard Perle, «DünyaEkonomik Forumu»'na katılmak üzere geldiği İstanbul'da HürriyetGazetesi'ne özel bir demeç vererek, «Türkiye'yi savunmaya devamedecek ve lobi yapacağım» dedi.

15 - Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları Genel Müdürlüğü'ndenyapılan açıklamaya göre, Erdemir'de satışları durdurulan ürünlereortalama yüzde 15'i bulan oranda zam yapıldı. Öte yandan ToprakMahsulleri Ofisi (TMO)'de buğday satış fiyatları’na kilo başına 4 lirazam yaptı.

16 - SEKA Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre,matbaa artığı, eski gazete kâğıtlarının alım fiyatlarına cinslerine göre 7 ile 15 lira arasında zam yapıldı.

17 - Sümerbank'ın Türkiye çapında ilkokul öğrencileri arasındadüzenlediği «Türkiyem 1999 Yılında» konulu resim yarışması sonuçlandı.

18 - Mardin'in Gercüş ilçesi yakınlarında bölücü bir grubunyola yerleştirdiği uzaktan kumandalı bir mayının patlaması sonucubir üsteğmen şehit oldu, iki er de ağır yaralandı. Öte yandan Hakkâri'nin Şemdinli ilçesindeki saldırıdan sonra, İlçeye bağlı TekeliKöyünde bir grup teröristin, 13 köylüyü muhbirlikle suçlayarak kaçırdıkları ve İran tarafına geçirdikleri bildirildi,

19 - İstanbul Eminönü Belediye Başkanı Tahir Aktaş hakkındaANAP'ın partili milletvekillerine hazırlattığı soruşturma raporu, Başbakan Turgut Özal'a sunuldu.

20 - ANAP Genel Sekreteri Mustafa Taşar'ın kardeşi Faruk Taşar'ın şirketine usulsüz kredi verdikleri iddiasıyla ilgili olarak Anadolu Bankası Genel Müdürlük ve Gaziantep Şubesi'nin 5 yöneticisialeyhine Gaziantep'ten sonra istanbul Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde de dava açıldı. Bu arada Anadolu Bankası Genel Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı'na yaptığı başvuruda, Taşar ailesinin Gaziantep'te büyük bir siyasi güce sahip olduğunu, bir kısım kamu görevlilerinin tayinlerinde dahi söz sahibi olabildiğini öne sürerek, bunedenle Gaziantep'te açılan davanın başka bir yere alınmasını istedi.

21 -Ankara'da, üniversitelerdeki tek tip öğrenci derneği kurulmasını öngören yasa teklifini protesto ederken polis tarafındangözaltına alınan ve 52'si tutuklanan 109 öğrenci hakkında DGM'dedava açıldı.

22 - Ankara Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şube Ekiplerince, hakkında toplatılma kararı alınmış 3 bin 500 kitap ve dergiye dağıtımevine yapılan baskın sonucu el konuldu.

23 - Prof. Dr. Leziz Onaran'ın başkanlığında kurulan ve 49 üyesibulunan «Nükleer Savaşın Önlenmesi İçin Hekimler Derneği»'ninfaaliyetleri İçişleri Bakanlığı'nca durduruldu.

24 - Türk ve Yunan halklarının dostluğunu ve yakınlaşmasınıöngören «Abdi İpekçi» Barış Ödülü Yunanistan'ın başkenti Atina'dadüzenlenen törenle sahiplerine verildi.

25 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Washington'da Amerikan Diplomasi Akademisi'nde yaptığı konuşmada, Washington yönetiminin hür dünyanın bekçisi olduğunu göstermesi gerektiğini belirterek, Kongre'de dış yardımın kesilmesini eleştirdi ve Türkiyegibi müttefik ülkelerin desteklenmesini istedi.

26 - Avrupa Serbest Güreş Şampiyonası Bulgaristan'ın Tırnovakentinde başladı, Türk güreşçiler yaptıkları 16 maçın 8'ini kazandı.

27 - FKÖ tarafından yapılan açıklamada, İsrail uçaklarının, Lübnan'ın güneyindeki Sayda kendi yakınlarında bulunan Filistin kampıDyeh Myeh'e düzenledikleri saldırıda, 14 Filistinli'nin öldüğü, 17'sininde yaralandığı bildirildi.

28 - INTERNATIONAL Herald Tribüne gazetesi'nin Türkiye ekidün yayımlandı. Yayımlanan dokuz sayfalık ekte Türkiye'yi tanıtıcıyazılarla, bankalar başta olmak üzere, bazı büyük kuruluşların ilânları yer alıyor.

29 - Uluslararası Kamu Görevlileri Sendikası (PSİ), TürkiyeYol-İş Sendikası'nın 3 aydan beri devam eden kamu kesiminde çalışan 115 bin üyesini kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanması üzerine, Yol-İş'e maddi ve manevi olarakdestek vereceklerini açıkladı.

30 - KKTC'de kapağında KKTC Bayrağı çevresine Arapça beşmelere ve kelime-i şehadet koyan hükümet organı El Neshre El İhbariye adlı aylık tanıtım dergisi'nin yayını, KKTC Enformasyon Dairesitarafından durduruldu.

31 - Fransız Senatosu'nda uzun bir aradan sonra yeni bir Türk-Fransız dostluk grubu oluşturularak, başkanlığına bağımsız cumhuriyetçi Bordeaux Senatörü J.F. Pintat getirildi.

32 - İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres, Filistinlilerin Ürdünheyetinde yer almasını kabul ettiklerini bildirerek, bakanlar kurulu'nun konuyla ilgili karar almasını istediklerini açıkladı.

33 - Sri Lanka'da Tamillerle, hükümet kuvvetleri arasındaki katliamların karşılıklı olarak sürdüğü ve ülkenin kuzeyindeki Pattithidal'da, 8 güvenlik görevlisinin öldürülmesine misilleme olarak düzenlendiği sanılan bir katliamda, aynı aileden 16 kişinin öldürüldüğüaçıklandı.

34 - Papa II. Jean Paul'ün Federal Almanya'ya yaptığı ziyaret,çeşitli grupların gösterileriyle protesto edildi.

35 - 1 Mayıs İşçi Bayramı dünyanın çeşitli ülkelerinde törenlerle kutlandı.

2 MAYIS 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren yeni turizm sezonuna ilişkingezi ve incelemelerini tamamlayarak Ankara'ya döndü.

2 - Devlet Bakanı Ali Bozer Ankara'da yaptığı açıklamada,«AET ile ilişkilerimizin daha iyi sonuçlar vermesi için toplulukla veüye ülkelerle şimdiden yakınlaşmayı gerekli görüyorum» dedi.

3 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Güneydoğu Anadolu bölgesinde sürdürdüğü incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, «Sınır ötesinde bir harekât olmadığını» söyledi. Öte yandan dün Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde teröristlerce kaçırılan 12 kişiden 2'sininteröristlerin elinden kurtulmayı başardıkları bildirildi.

4 - Kültür ve Turizm Bakanı Mesut Yılmaz, Dörtmevsim dergisine verdiği demeçte «Turizmde beş yıllık plan hedeflerini şimdidenaştık» dedi.

5 - Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Şükrü Elekdağ, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in ABD ziyareti ve Türk-ABD ilişkilerinin sondurumu hakkında danışmalarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

6 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Ankara İlahiyat Fakültesi'nde türban yasağını protesto için açlık grevi yapanöğrencileri ziyaret ederek bir süre görüştü.

7 - İran Ağır Sanayi Bakanı Behsad Nebavi Ankara'da çeşitliziyaretlerde bulundu.

8 - Türkiye'de bulunan ABD Savunma Bakanı Richard Perle'ninçeşitli konulardaki açıklaması Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

9 - İskenderiye Patriği Parthenios, Fener Patriği Dimitros'anezaket ziyaretinde bulunmak üzere İstanbul'a geldi.

10 - 7 Haziran'da yapılacak belediye seçimlerinde SHP 30, DYP5 yörede aday gösteremedi.

11 - Barış Derneği Genel Başkanı Mahmut Dikerdem, İstanbul2 Numaralı Askeri Mahkemesi tarafından 28 Nisan günü verilen kararı temyiz etti.

12 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Federal Almanya ziyareti sırasında Berlin'den Bonn'a giderek Federal Almanya DışişleriBakanı Hans Dietrich Genscher ile bir görüşme yaptı.

13 - Bulgaristan, Veliko Tırnova kentinde yapılan Avrupa Serbest Güreş Şampiyonası'nı izlemek için vize isteyen 30 kadar Türkgazetecisine vize vermedi.

14 - Federal Almanya'nın Oberhausen kentinde gösteri düzenleyen Dazlakların Türklere saldırması sonucu çıkan olaylarda 7 Türkgözaltına alındı.

15 - Japonya Başbakanı Yasuhiro Nakasone'nin Washington'daABD Başkanı Ronald Reagan ile temasları sonunda iki ülke arasındaki ticari sorunların çözülmesi konusunda görüş birliği oluştuğu ancak somut bir önlem ortaya çıkmadığı bildirildi.

16 - Sovyet hükümetinin resmi yayın organı İzvestia gazetesi,Yunan Vradıyan Gazetesi'nde çıkan, Sovyetler Birliği'nin Yunanistan adına petrol arama haberini yalanladı.

17 - El Salvador'da yönetime karşı mücadele eden solcu gerillaların Morazan bölgesinde bir askeri üsse düzenledikleri saldırıda 10 askerle bir sivil öldü.

3 MAYIS 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Şükrü Elekdağ'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süregörüştü.

2 - Başbakan Turgut Özal, Ankara'da, Tarım Orman ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan ile birlikte düzenlediği basın toplantısında,300 milyar lira maliyetli yeni tarım desteklerini açıkladı. Başbakan,yeni tarım paketinin küçük çiftçiyi hedef aldığını, özellikle buğdayve şeker pancarı üreticisi ile hayvancılık kesimine yeni destek sağlandığını belirtti.

Başbakan Turgut Özal, enflasyon konusunda Hazine, DİE ve İTO'nun ayrı ayrı rakam açıklamasına karşı çıkarak, «Karar verdik. Bundan böyle tek rakam ilân edilecek» dedi.

Başbakan Özal, anayasa değişikliği ile ilgili görüşlerini almaküzere, SHP, DYP ve DSP Genel Başkanlarını yarın Başbakanlık Konutu'na davet etti.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, SHP İstanbul İl Örgütü'nündüzenleyeceği 1 Mayıs toplantısının iptal edilmesiyle ilgili olarak.Nokta dergisine yaptığı açıklamada, «Aşırı solda bir parti hüviyetikazanmakta olduğumuz izlenimi doğacak diye toplantıya gelmeyeceğimi söyledim» dedi.

4 - SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Osman Özbek, Başbakan Turgut Özal'ın basıntoplantısında belirttiği tarım alanındaki yeni tedbirler konusundaayrı ayrı açıklamalarda bulundular. Fikri Sağlar, paketi «seçim yatırımı» olarak nitelerken; Osman Özbek, «Çiftçinin beklentilerinin,tedbirler arasında yer almadığını» söyledi.

5 - Kapatılan CHP'nin Genel Başkanı ve eski BaşbakanlardanBülent Ecevit, geçen hafta Başbakan Turgut Özal ile bir telefon görüşmesi yaptığını ve anayasanın 175. maddesi ile ilgili değişiklikönerisini benimsediğini söylemediğini» bildirerek «Dolaylı referandum» önerdi.

6 - Türkiye Barolar Birliği Başkanı Teoman Evren, cezalarıninfazı hakkındaki yasada yapılan ve asıl mahkûmiyetin mahkemedepara cezasına çevrilen hükme bağlayan değişikliğe karşı çıkarak,değişikliğin, kısa süreli hürriyeti bağlayıcı cezalarda Yargıtay'a başvurma yolunu kapatacağını» söyledi.

7 - NATO güney bölgesi ilkbahar dönemi planlı tatbikatlarından «Dragon Hammer -97» Akdeniz ve Ege'de başladı.

8 - Selçuk Üniversitesi'nce düzenlenen 1. Milletlerarası Mevlana Kongresi Konya'da başladı.

9 - SHP Bornova İlçe Örgütü tarafından düzenlenen «MayısŞenliğinde konuşan DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk, «Bizartık bizden yana olan parti değil, içinde bizzat görev alacağımızparti istiyoruz» dedi.

10 - İlk kez Milletlerarası düzeyde yapılan Mavi Haliç YarışMaratonu ve Halk Koşusu 6811 atletin katılımıyla İstanbul'da gerçekleştirildi.

11 -Van 100. Yıl Üniversitesi kampusu yakınlarındaki bir lokalde bulunan öğrencilere sağ görüşlü oldukları bildirilen 30 kadarkişi taş, sopa ve bıçakla saldırdı. Olayda 1 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.

12 - Ayrılıkçı teröristlerin bir süre önce baskın yaparak 12 kişiyi kaçırdığı Hakkâri'nin Tekeli köyünde, kaçırılanların yakınlarıolan ve aralarında ANAP Şemdinli ilçe Başkanı Muzaffer Akbaş'ında bulunduğu 9 kişi gözaltına alındı.

13 - Tez-Koop İş Sendikası, 13 mayıs günü Spor-Toto'da, 1 haziran günü de TÜBİTAK'ta başlamak üzere iki ayrı kuruluşta grevkararı aldı.

14 - Tarım destekleriyle ilgili kararlar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

15 - Nikaragua'nın başkenti Manila'da toplanan ve Türkiye'ninde Barlas Doğu başkanlığında bir heyetle temsil edildiği Parlamentolararası Birlik Genel Kurulu çalışmalarını tamamladı.

16 - İngiliz Economist dergisinde yer alan bir yazıda, AvrupaEkonomik Topluluğu'na daha önce yapılan başvurular gözden geçirilerek, Türkiye'nin karşılaşabileceği güçlükler ele alındı ve Türkiye'nin 2000 yılından önce AET'ye girme şansının bulunmadığı önesürüldü,

17 - Bulgaristan'ın Tırnova kentinde yapılan Avrupa SerbestGüreş Şampiyonası'nda 3 bronz madalya kazanan Türk güreş takımıAvrupa üçüncüsü oldu.

18 - Federal Almanya'nın Stutgart Belediyesi'nce 1. ve 2. dünya savaşlarında ve Nazi rejimi sırasında hayatlarını kaybedenleri anma ve hatırlama nedeniyle düzenlenen Anıt projesinde birinciliğiFederal Almanya'da yaşayan Türk heykeltıraş Hüseyin Altın kazandı.

19 - Rabıta Örgütü Genel Sekreter Yardımcısı Emin Akil Attas,Cidde'de Rabıta'nın yayın organına verdiği demeçte, Türkiye'de Rabıta ile ilgili haberleri yayımlayan bütün gazetelerin» «Komünist vesolcu olduklarını» öne sürerek, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e konuya ilişkin tutumu nedeniyle teşekkür etti.

20 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs Rum yönetiminin Kıbrıs sorununu ani bir kararla bu yıl yeniden BM Genel Kuruluna götürme kararı almasını eleştirerek, «BM Genel Kurulu'nagitmekle bir şey elde edilemeyeceğini, uzlaşma yolunun müzakeremasasından geçtiğini» söyledi.

21 - ABD Kongresi'nde, İran ve Nikaragua'deki yönetim karşıtıContralara yapılan silah ve para yardımını soruşturmak için kurulankomite, Polonya ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin Contralara silah sattığını öne sürdü.

22 - Çin Halk Cumhuriyeti resmi haber ajansı, Pakistan'dakidiplomatik kaynaklara dayanarak verdiği haberde eski Devlet Başkanı Babrak Karmal'ın tutuklandığını ve halen hapiste bulunduğunubildirdi.

23 - El Salvador'da, yönetim aleyhtarı solcu gerillaların biraskeri üsse düzenledikleri saldırıda 18 kişi öldü, 28 kişi yaralandı.

24 - Fransız şarkıcı Dalida, Paris'te intihar etti.

4 MAYIS 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal veGenelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ'u ayrı ayrı kabul ederek bir süre görüştü.

Cumhurbaşkanı Evren, ABD Büyükelçisi Strausz-Hupe'yi kabulederek, mayıs ayı sonlarında yapılması planlanan ABD ziyaretinin, iç politik gelişmeler ve anayasa tartışmaları nedeniyle, ağustos ayında yapılması önerisini iletti.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Devlet Bakanı ve Dışişleri BakanVekili Hasan Celâl Güzel ve Dışişleri Müsteşarı Büyükelçi NüzhetKandemir ile de görüştü.

2 - Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ilegörüşmesinden sonra yaptığı açıklamada görüştükleri konular hakkında açıklama yapamayacağını söyledi.

Başbakan Turgut Özal, anayasa değişikliği önerisi konusundagörüşmek üzere Başbakanlık Konutu'na çağırdığı üç muhalefet partisi lideriyle ayrı ayrı yaptığı görüşmede, siyasi yasakların kaldırılması için yeni bir formül önerdi. Başbakan, geçici 4. maddenin, anayasanın 175. maddesinin değiştirilmesine ilişkin öneriye eklenmesini ve yürürlük için referandum koşulunun sağlanmasını istedi.

Başbakan Özal daha sonra Bakanlar Kurulu'nu toplayarakbilgi verdi. «Şu anda mutabakatın gözükmediğini» belirten Başbakan, «İnönü fikrini değiştirirse uzlaşma olabilir. Teklifimizde ufakbir revizyon yapabiliriz» dedi.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, görüşmeyle ilgili olarak yaptığıaçıklamada, «Şimdi somut bir ihtiyaç varken geçici 4. maddeninüzerinde durmalıyız. Niçin kullanılacağnı bilmediğimiz bir teklifüzerinde tartışmaya girersek, bu tartışmanın sonu gelmez» dedi.

DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk da konuyla ilgili olarak, «Başbakan'ın getirdiği öneriyi düşüneceklerini ve kendi organlarında tartışacaklarını» söyledi.

DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit, yarın Cumhurbaşkanı ile görüştükten sonra kapsamlı bir açıklama yapacağını bildirdi,

3 - TBMM'de grubu bulunan muhalefet partilerinin Genel Başkanları, Başbakan Turgut Özal ile yapacakları görüşme öncesinde,biraraya gelerek bir görüşme yaptılar. SHP Genel Başkanı Erdalİnönü, DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit, Başbakan'a, «Önce anayasanın 4. maddesininreferandumsuz olarak kaldırılmasını, daha sonra 175. maddenin elealınmasını» önermeyi kararlaştırdılar.

4 - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, «Ramazan Bayramı öncesi, bankerzedelere 300 bin lira vereceklerini, buödemeden yaklaşık 27 bin bankerzedenin yararlanacağını» söyledi.

5 - Kültür ve Turizm Bakanı Mesut Yılmaz, turizm sezonununaçılışı nedeniyle Ankara'da düzenlenen törende, Türk Tanıtma VakfıBaşkanı Kemal Baytaş'a, Türk turizm sektörüne sağladığı katkılardan ötürü bir kutlama plaketi verdi.

6 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem TaşçıoğluAnkara'da Bakanlığı'nca düzenlenen İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Haftası'nın açılış konuşmasını yaptı.

7 - Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Emin Göksan, resmi bir ziyaret amacıyla Japonya'ya gitti.

8 - SHP Milletvekili Bahriye Üçok, TBMM Başkanlığı'na ramazan ayı süresince bazı bakanlıkların yemekhanelerini kapatmalarıkonusunda bir soru önergesi verdi.

9 - SHP Ağrı Milletvekili İbrahim Taşdemir, 1980 yılında Metin Aksoy adlı sanığı işkenceyle öldürmek suçundan yargılanarakmahkûm olan 4 polis memuru hakkında, görevden alma, rütbe indirimi ya da disiplin cezası gibi herhangi bir önlem uygulanıp uygulanmadığı konusunda, TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

10 - TRT, eski başbakanlardan ve kapatılan CHP'nin Genel Başkanı Bülent Ecevit'in, Başbakan Turgut Özal'ın haber bültenlerindeyayınlanan konuşmaları nedeniyle, dün yaptığı cevap hakkı isteminireddetti.

11 - Türk Hava Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'nın 17. olağanGenel Kurulu Ankara'da yapıldı.

12 - Tarım kesiminde yeni düzenlemeler getiren tarım paketiyle ilgili olarak, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Osman Özbek, Adana Ziraat Odası Başkanı Nedim Girmen, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Şerafettin Tav, TMMOB Ziraat Mühendisleri OdasıAdana Şube Başkanı Güven Burma, Adana Çiftçiler Birliği Başkanıİzzettin Özgiray, Samsun Ziraat Odası Başkanı Mustafa Sönmez, TZOBBaşkan Vekili Reşit Kurşun ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda, paketinyetersiz olduğunu bildirdiler. Osman Özbek ayrıca, tarım kesimi içinyeni düzenlemeler getiren tarım paketiyle ilgili olarak, «Paketten asılbeklentilerinin desteklemeye tabi tarım ürünlerinde ilân edilen fiyatların avansa çevrilmesi ve kesin fiyatın yeniden belirlenmesi olduğunu» söyledi.

13 - MKE ile Zirai Donatım Kurumu sözleşmeleri imzalandı.

14 - Mardin'in Gercüş ilçesine bağlı Zekiler köyü yakınlarındayola patlayıcı madde yerleştiren bölücü çete bir traktörü havayauçurdu, olayda 3 kişi yaralandı. Öte yandan, Şemdinli'nin Tekeli köyünden kaçırılan 12 kişiden biri daha kaçarak Türkiye'ye döndü.

15 - 12 Eylül sonrasında ilk kez bir üniversite öğrencisinin ölümüyle sonuçlanan saldırıyla ilgili olarak Van'da güvenlik önlemlerinin alındığı ve 20 kişinin tutuklandığı bildirildi. İslamın Bekçileriadındaki bir grup tarafından öldürülen Şirin Tekin'in öldürülmesi olayını protesto eden Van 100. Yıl Üniversitesi öğrencilerinden birgrup, oturma eylemi yaptı.

16 - 16 hükümlünün 21 nisan 1987 tarihinde Kastamonu Cezaevi'nde başlattıkları açlık grevi sona erdi.

17 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin dönem başkanlığını yürütmek üzere Fransa'nınStrasbourg kentine giderken, Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi'nde Türk milletvekillerinin «Yetki belgesine» itiraz edildi.

18 - KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Kenan Atakol, adada20 Rum tankına karşılık 300-400 Türk tankının bulunduğu yolundaki haberlerle ilgili olarak BM Barış Gücü Komutanı General Greind'imakamına çağırarak açıklama istedi.

19 - Fransa'nın Reims kentinde yapılan Avrupa Büyükler Halter Şampiyonası'na katılan Milli Takımımızdan Levent Erdoğan Avrupa 6.'sı oldu.

20 - KKTC'de biri ABD'li diğeri İngiliz vatandaşı iki kişinin casusluk yaparken yakalandıkları açıklandı. KKTC'nin, olayı İngiliz Yüksek Komiserliği ile ABD Büyükelçiliği nezdinde protesto ettiği veolaya adı karışan Amerikalı diplomatın ABD Büyükelçiliği'nce ülkesine gönderildiği basında yer aldı.

21 - ABD'de yayımlanan Washington Post gazetesinde yer alanbir haberde, CIA'nın dünyanın çeşitli merkezlerine silah göndermekte kullandığı St. Lucia Havayollarına ait uçakların Belçika ve Türkiye üzerinden İran'a silah taşıdıklarını ve bu seferlerden birinin 25Kasım 1985'te Türkiye üzerinden yapıldığı öne sürüldü.

22 - Lübnan Başbakanı Raşit Kerami, hükümetin 12 yıldır devam eden iç savaşın yol açtğı ekonomik krizi çözmediği gerekçesiyle istifa etti.

23 - Fas, Cezayir ve Suudi Arabistan liderlerinin, Cezayir'inAlbay Lütfü Köyü yakınlarında bir araya geldikleri bildirildi.

24 - Ürdün Kralı Hüseyin'in Suriye Devlet Başkanı Hafız Esatile Irak Devlet Başkanı Saddarn Hüseyin'i bir araya getirdiği ve üçliderin Ortadoğu'da barışı sağlamayı amaçlayan uluslararsı bir konferns toplanması sorununu ele aldıkları bildirildi.

5 MAYIS 1987

1 - Anayasa Mahkemesi yedek üyeliğine atanan Ahmet OğuzDoğanlı, Anayasa Mahkemesi'nde düzenlenen törende and içerekgörevine başladı. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, düzenlenen törenlere katıldıktan sonra Anayasa Mahkemesi Başkanı Orhan Onar ilede bir süre görüştü.

2 - Başbakan Turgut Özal, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü,DSP Genel Merkez Sözcüsü Haluk Özdalga ve Eski BaşbakanlardanSüleyman Demirel 175. maddenin Referandumu hakkındaki görüşlerini açıkladılar.

3 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut Ankara'da yaptığı açıklamada, «Van'da öldürülen Üniversite öğrencisi olayında polisin ihmali olmadığını» belirtti,

4 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu,Asgari Ücret Tesbit Komisyonu'nu 25 mayısta toplantıya çağırdı

5 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Hürriyet Gazetesi'nindış politika ile ilgili sorularını cevaplandırdı,

6 - Van Valisi Özdemir Hanoğlu, öldürülen Van 100. Yıl Üniversitesi öğrencisiyle ilgili yaptığı açıklamada, «Olayla ilgili olarak12 kişinin yakalandığını 6 kişinin de arandığını» söyledi.

7 - Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İnal Batu bir açıklama yaparak, Kuşadası-Sisam arasında seyretmekte olan «Ekber»adlı Türk Balıkçı teknesine bir Yunan Sahil Koruma botu tarafındanateş açıldığını bildirdi. Açıklamaya göre, 97 bordro numaralı Yunanbotu, teknenin yolunu kesip kaptan Ekber Menekşeyi alarak, olayyerinden ayrıldı. Olayla ilgili olarak, Yunanistan'ın Ankara Büyükelçiliği nezdinde girişimde bulunulduğu ve olay hakkında bilgi istenildiği belirtilirken Türk kaptanın derhal serbest bırakılmasının da talep edildiği bildirildi. Açıklamada ayrıca benzer bir girişimin Atina'daki Türk Büyükelçiliği tarafından ilgili Yunan makamları nezdinde yapılmakta olduğu da ifade edildi.

Yunan Hükümet Sözcüsü Yannis Rubattis ise, aynı bölgede 4balıkçı motorunun yanısıra bir Türk savaş gemisinin de bulunduğunu iddia ederek, Türk Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulunulacağını açıkladı,

8 - DYP Çanakkale Milletvekili Cafer Tayyar Sadıklar tarafından TBMM Başkanlığı'na verilen tütün ithalatı ve tütün politikasıkonusunda Meclis Araştırması açılmasını isteyen önerge Genel Kurul'da görüşülerek, reddedildi.

9 - ABD'nin Ankara Büyükelçiliği bir açıklama yaparak Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in ABD gezisini ertelemesinden duyduklarıüzüntüyü belirtti.

10 - Uluslararası Yerel Yönetimler Birliği (IULA) Yürütme Kurulu Toplantısı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde başladı.

11 - Sovyetler Birliği, Ege'de 10 gündür bilimsel araştırmalaryapan «Rift» adlı Sovyet gemisinin Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerginliğe neden olan «ihtilaflı sulara» çıkmayacağı konusunda Ankara'ya güvence verdi. SSCB'nin bu konudaki güvencesi dünSSCB'nin Ankara Büyükelçisi tarafından Dışişleri Bakanlığı'na iletildi.

12 - Tunceli'nin Pülümür ilçesine bağlı Kabayel köyüne baskındüzenleyen yasadışı örgüt üyeleri 2 köylüyü öldürdü.

13 - Batı Trakya Türkleri'nden 5'i kadın 18 kişi Yunanistan'dankaçarak Türkiye'ye iltica etti.

14 - Türkiye Barış Derneği Davası'nın kararı Savcı Yılmaz Özyiğit tarafından temyiz edildi. Savcı, kararın gerekçesi yazıldıktansonra temyiz gerekçesini açıklayacağını söyledi.

15 - Ankara DGM, Türkiye Kuzey Kürdistan Kurtuluş Örgütü(TKKO) davasında yargılanan 5 kişinin tahliyesine karar verdi.

16 - Diyarbakır Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nde yasadışıPKK davasında yargılanan 15 sanık, mahkeme heyetine hakaret etmek ve bölücülük propagandası yapmaktan 8'er yıl hapis cezasınaçarptırıldılar.

17 - Hatay eski milletvekillerinden Talat Köseoğlu, Hatay'daöldü.

18 - Fransa'nın Strasbourg kentinde başlayan ve 21 üye ülkeden 170 milletvekilinin yer aldığı Avrupa Konseyi ParlamenterlerAsamblesi'nin ilk birleşiminde, TBMM'nin meşru olmadığı ve buyüzden de Türk milletvekillerinin asamblede temsil edilemeyeceğişeklinde pazartesi günü yapılmış olan itiraz geçerliliğini yitirdi. Aynıoturumda, Kıbrıs Rum milletvekillerinin de adadaki bütün cemaatiyansıtmadığı itirazı geri çevrildi.

19 - AT’nun yürütme organı niteliğindeki komisyonu, DışişleriBakanları Konseyi düzeyinde girişimde bulunarak, Yunanistan'ın Türkiye ile uyum anlaşması imzalamasının sağlanmasını istedi.

20 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu başkanlığındatoplanan Dışişleri ve Savunma Konseyi (KYSEA), geçen pazartesi günü Atina'ya iletilen Başbakan Turgut Özal'ın Ege kıta sahanlığı sorunuyla ilgili cevabını görüştü.

21 - Federal Almanya'nın Bavyera eyaleti Ingolstardt kentindeTürklerin kaldığı bir apartmanın benzin dökülerek yakılması sonucu5 Türk yaralandı.

Wetzlar ve Münih kentlerinde de 20 kadar PKK mensubu, Türklerin yoğun olduğu bölgelerde bir lokali bastı, bir evi de kundakladı.Olaylarda 5 Türk'ün yaralandığı bildirildi.

22 - Amerika Birleşik Devletleri'nin İran'a yaptığı gizli silahsatışından elde edilen gelirin Nikaragua'deki Contra gerillalarına aktarılmasıyla, İrangate skandali olarak adlandırılan skandalin Kongresoruşturmaları başladı.

23 - ABD'de, Latin Amerika ülkelerinden gelen kaçak göçmensorununa çözüm bulmak amacıyla hazırlanan yasa yürürlüğe girdi.

24 - Suriye Devlet Başkanı Hafız Esat, FKÖ lideri Yaser Arafat'la uzlaşmak için yeni bir plan önerdiğini bildirdi.

25 - Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yaser Arafat, dün Kuveyt'teyaptığı açıklamada, İsrailli koltuksuz bakan Ezer Weizmann'ın görüşlerine cevap verirken, «Birleşmiş Milletler gözetimi altında, Başbakan İzak Şamir dahil bütün İsrail'li liderlerle görüşebileceğini söyledi.

26 - Afganistan'da Sovyet desteğindeki rejime karşı mücadeleeden mücahitlerin geçen ay sonunda giriştikleri saldırılarda 50 Sovyet askerini öldürdükleri bildirildi.

27 - Afganistan eski lideri Babrak Karmal'ın sağlık nedeniyleSovyetler Birliği'ne gittiği bildirildi.

28 - Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Çin Halk Cumhuriyeti'ne gitti.

29 - Filipinler'de Yeni Halk Ordusu (KPA) gerillalarının Filipinlerin Aklan bölgesinde pusu kurarak 16 askeri öldürdükleri, 9askeri de yaraladıkları bildirildi.

6 MAYIS 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Anayasa değişikliği ve siyasi yasaklar konusunda SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP GenelBaşkanı Hüsamettin Cindoruk ve DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevitile ayrı ayrı görüştü.

2 - Başbakan Turgut Özal ve 193 milletvekili tarafından verilen anayasa değişikliği önerisinin iki maddesi TBMM Anayasa Komisyonu'nda görüşülerek kabul edildi. Turgut Özal Ankara'da yaptığı açıklamada, «Anayasa'da 175. madde değişikliğinden kesinliklevazgeçmeyeceğini» belirterek, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile bugün yapacağı görüşmeden sonra konunun açıklığa kavuşacağını söyledi.

3 - Devlet Bakanı Ali Bozer TBMM Genel Kurulu'nda AT'nabaşvuru konusunda açıklamalarda bulundu.

4 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu,Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz'ın da katıldığı Hür TeşebbüsKonseyi toplantısında işçi sorunlarını görüştü.

5 - Federal Almanya'nın «Liyakat Nişanı» Tarım Orman veKöyişleri Bakanı Hüsnü Doğan'a tarımsal alanda Türk-Alman işbirliğine yaptığı katkılarından dolayı Ankara'da törenle verildi.

6 - Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in ABDgezisini ertelemesinin herhangi bir tepki ifadesi olmadığı yolundaABD'ye güvence verdi.

7 - Belediye Gelirler Yasası'nda değişiklik yaparak MeslekVergisini kaldıran tasarı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabuledildi.

8 - SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar başkanlığında, bir heyetVan 100. Yıl Üniversitesi'nde öldürülen öğrencinin durumunu incelemek üzere Van'a gitti.

9 - Anayasa Mahkemesi, Savunma Sanayii Destekleme Fonuyasası için 81 muhalefet milletvekili tarafından yapılan başvuruyureddetti.

10 - Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Doç. Dr. Atilla Özmen Ankara'da yaptığı açıklamada, «Toprağın ölçülmesi yoluyla bulunan yüksek radyasyon rakamlarının korkutmaması gerektiğini» belirterek «Bizce mühim olan radyasyonun gıdaya geçen kısmıdır» dedi.

11 - Cumhuriyet Başsavcısı Firuz Çilingiroğlu, Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) Genel Başkanlığı'na seçilen, kapatılan Nizam Partisi eski Milletvekili Abdulkerim Doğru'nun parti genel başkanlığından alınmasını istedi.

Cumhuriyet Başsavcılığı, ayrıca, DSP'nin bazı örgütlerinin SiyasiPartiler Yasası'na aykırı olduğu iddiasıyla bu partiye ihtar davasıaçılması için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

12 - Sovyetler Birliği'nin Ankara Büyükelçiliği bir açıklama yayımlayarak, Sovyet Bilimler Akademisi Deniz Bilim Enstitüsü'ne ait«Rift» gemisinin bilimsel araştırmalarını Ege kıta sahanlığı dışındayürüttüğünü bildirdi.

13 - Tek tip öğrenci derneği yasa önerisini protesto yürüyüşüsırasında gözaltına alman 31'i tutuklu 63 öğrencinin yargılanmalarına İstanbul DGM'de başlandı.

14 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu Avrupa Konseyi DönemBaşkanı sıfatıyla, Fransa'nın Strasbourg kentinde Avrupalı Parlamenterlerin sorularını cevaplandırdı.

15 - Kuşadası-Sisam arasında dün avlanmakta iken bir Yunanhücumbotunun tehdidi ile durdurulan Türk balıkçı teknesinin kaptanı Ekber Menekşe, Sisam Suçüstü Mahkemesi'nde 2 bin drahmi (12bin lira) para cezasına çarptırıldıktan sonra serbest bırakıldı.

16 - ABD'nin Oregon eyaletinde, ilk kalp naklini gerçekleştiren, Oregon Sağlık Bilimleri Üniversitesi Göğüs-Kalp-Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Yardımcısı Doç. Adnan Çobanoğlu, 1918 yılındakurulan Amerikan Göğüs Cerrahisi Cemiyeti'ne asli üye seçildi.

17 - FKÖ lideri Yaser Arafat Bahreyn'de yaptığı açıklamada,«Yahudiler-Hıristiyanlar ve Müslümanların birlikte yaşayacağı iki uluslu demokratik bir devlet kurulması çağrısında» bulundu.

18 - Güney Afrika Cumhuriyetinde siyahlar seçimleri protestoetmek amacıyla işi bırakma eylemine başladı.

19 - Japonya Başbakanı Yasuhiro Nakasone yaptığı açıklamada, «Başkan Ronald Reagan'ın kendisine ABD'nin bazı Japon elektronik ürünlerine koyduğu yüzde 100'lük vergiyi en kısa zamandakaldırma sözü verdiğini hatırlattı ve bunun, sanayileşmiş 7 batılı ülkenin haziran ayında Venedik'te yapacağı toplantıdan önce gerçekleşmesini umduğunu» söyledi.

7 MAYIS 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek, anayasa değişikliği ve siyasi yasakların kaldırılması konusunda bir süre görüştü.

Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı ile görüşmesindensonra gazetecilerin konuya ilişkin sorularını cevaplandırırken, «Referanduma yüzde 60 katılma koşulunun kaldırılması yolunda Cumhurbaşkanıyla görüşbirliğine varıldığını, ancak Cumhurbaşkanı'nınkatılım için bir limit istediğini »açıkladı,

2 - Başbakan Turgut Özal, TBMM Anayasa Komisyonu BaşkanıKamil Tuğrul Coşkunoğlu'nu kabul ederek, anayasanın 175 ve geçici4. maddesinde yapılması düşünülen değişiklikleri anlattı. Değişiklikler daha sonra Başkan Coşkunoğlu tarafından Komisyon toplantısında üyelere dağıtıldı. Değişiklik önerisine eklenen bir maddeile, siyasi yasakları düzenleyen geçici 4. maddenin yürürlükten kaldırılması öngörüldü. Halen anayasa değişikliklerinin TBMM'de kabulü için 240 oy gerekiyor.

Başbakan Turgut Özal ayrıca, İstanbul'da yapılan «Türkiye'de Bugünün Yatırımlarıyla Geleceğin Turizmi» sempozyumunda tele konferansla yaptığı açıklamada, «Turizme de liberalizm getirmek amacıyla, Eski Eserler ve Turizm Yasalarında değişiklik yapacaklarınısöyledi.

3 - Anayasa değişikliği ve siyasi yasakların kaldırılması konusunda Başbakan Turgut Özal'ın getirdiği yeni öneriler, SHP GenelBaşkanı Erdal İnönü, DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk veDSP Grup Başkanı Cahit Karakaş tarafından tepkiyle karşılandı.

4 - Kültür ve Turizm Bakanı Mesut Yılmaz ve İstanbul ValisiNevzat Ayaz'ın da açılışında bulundukları, Mimar Sinan Üniversitesitarafından düzenlenen «Mimar Sinan Dönemi Türk Mimarlığı ve Sanatı» konulu seminer başladı.

5 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı, yayımladığı ilaç fiyatlistesi ile 379 ilacın fiyatının zam gördüğünü duyurdu.

6-DYP Milletvekili Vural Arıkan, SHP, 6 DSP, ve Bağımsız milletvekillerinin desteğiyle, Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem hakkında TÖBANK konusunda Meclis Soruşturması açılmasını öngörenönergesini TBMM Başkanlığı'na verdi. Öte yandan 2 haftadır TBMMGenel Kurulu'nda görüşülmekte olan Sağlık Yasa tasarısı kabul edildi.

7 - Van Valisi Özdemir Hanoğlu, geçen pazar günü öldürülen100. Yıl Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi 1. Sınıf öğrencisi ŞirinTekin'in Adnan Sayın tarafından öldürüldüğünün kesinlik kazandığını ve bu kişinin aranmasına devam edildiğini açıkladı.

Vali Hanoğlu, olayla ilgili olarak gözaltında tutulan 13 kişininde kimliklerini açıklayarak, bu kişilerin savcılığa sevk edildiklerinisöyledi.

Ankara'da öğrenci derneklerinin üyeleri Başbakanlığa verdikleribir dilekçeyle Van'da Şirin Tekin adlı öğrencinin öldürülmesini kınarken, İzmir'deki üniversite öğrencileri, Ege Üniversitesi kampüsünde bir saatlik oturma eylemi yaptılar, Dicle Üniversitesi'ne bağlıçeşitli fakültelerde öğrenim gören öğrenciler de bir dakikalık saygıduruşunda bulundular.

8 - SHP Genel Sekreteri ve İçel Milletvekili Fikri Sağlar Van'da meydana gelen ve bir öğrencinin ölümüyle sonuçlanan olayla ilgili olarak Federal Almanya'daki WDR Radyosu'na bir demeç verdi.

9 - Kuzey ve Güney Amerika Ortodoks Kiliseleri Başpiskoposu Yakovas, Türk vatandaşlığına girmek için yeniden başvurduğunuaçıkladı.

10 - Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Oluş Arık görevinden istifa etti. Oluş Arık'ın istifasıyla boşalan göreve Ertan Cireli'nin atanmasına ilişkin kararname Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından imzalandı.

11 - TBMM'nin Atatürk'ten sonraki ikinci başkanı, eski başbakanlardan, Serbest Cumhuriyet Fırkası Kurucusu ve Başkanı Ali Fethi Okyar, ölümünün 44. yılında törenle anıldı.

12 - Hikaye yazarı Sait Faik'in anısına 1955 yılından bu yanaverilen Sait Faik Hikâye Ödülü, «Yaza Yolculuk» adlı eseriyle Tomris Uyar'a verildi.

13 - Hollanda Başbakanı Ruud Lubbers, Başbakan YardımcısıKaya Erdem'i kabul ederek bir süre görüştü.

14 - İnsan Hakları Komisyonu'na Türkiye'den, şimdiye kadar100'den fazla başvuru yapıldığı, bunların hiçbiri hakkında henüz «kabul edilebilir» kararı verilmediği bildirildi.

15 - Yunan Hava Kuvvetlerine ait bir jetin dün Ege Denizi'ndeuçuş eğitimi görürken düştüğü açıklandı.

16 - Yunanistan Ortodoks Kilisesi'nin arazilerinin kamulaştırılmasını öngören yasa, Yunanistan Cumhurbaşkanı Hristos Sarzetakistarafından onaylanarak, resmi gazetede yayımlandı. Bu gelişme üzerine açıklama yapan din adamları, yasanın uygulamaya konmasınaizin vermeyeceklerini tekrarladılar.

17 - Fransa Dışişleri Bakanı Jean Barnard Raimond, görüşmelerde bulunmak üzere Pakistan'ın başkenti İslamabad'a gitti.

18 - Güney Kore'de 10 gün önce 66 din adamının başlattığı açlık grevi sona ererken 35 din adamı yeniden açlık grevine başladı.Gösteri yapan 70 öğrencinin tutuklandığı olaylarda din adanılan biraçıklama yaparak, anayasada reformların yapılması, basına özgürlüktanınması ve siyasi tutukluların serbest bırakılmasının istendiğinibildirdiler.

19 - Güney Afrika'da dün parlamentonun beyaz kanadını belirlemek amacıyla yapılan seçimlerde Devlet Başkanı Pieter Botha'nın lideri bulunduğu Ulusal Parti, yeniden iktidara geldi. Beyazlarınoy kullandığı seçimler, yaklaşık 1 milyon siyah tarafından protestoedildi.

20 - Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov, Meksika Dışişleri Bakanı Bernardo Sepulveda'yı kabulü sırasında yaptığı konuşmada, özellikle Orta Amerika'daki çatışmalar üzerinde durarak, ülkesinin devrim ihraç etmek niyetinde olmadığını, sorunların barışçıçözümünden yana olduklarını söyledi.

21 - İsrail Başbakanı İzak Şamir, Dışişleri Bakanı Şimon Perez'in Ürdün Kralı Hüseyin ile Ortadoğu sorunu için uluslararası birkonferans konusunda anlaşmasından dolayı Şimon Perez'in Başkanıolduğu İşçi Partisi'ni «FKÖ ile görüşmeye hazır olmakla» suçladı.

8 MAYIS 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (CİO) birleşimine katılmak ve incelemelerde bulunmak üzereİstanbul'a gitti.

2 - Başbakan Turgut Özai'ın, dün Cumhurbaşkanı Kenan Evren'le yaptığı görüşmeden sonra açıkladığı anayasa değişikliği vesiyasi yasakların değiştirilmesine ilişkin yeni öneri, Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.

Öneri, siyasi yasakların kaldırılmasını, milletvekili sayısının 450ye çıkarılmasını, seçmen yaşının 19'a indirilmesini ve Meclis'te üçte iki çoğunlukla kabul edilen anayasa değişikliğinde gerektiğindereferanduma gidilmemesini, referandum gerektiğinde ise toplamseçmen sayısının üçte biri kadar «evet» oyu aranmasını öngörüyor.

Başbakan Turgut Özal, yaptığı açıklamada, anayasa değişikliğiönerisinin TBMM'de görüşülmesi sırasında ANAP tarafından verilecek bir önergeyle halkoylamasına katılım zorunluluğu getirileceğinisöyledi.

3 - Başbakan Turgut Özal'ın getirdiği Anayasa değişikliği konusunda, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Başbakan Özal'ın anayasayı değiştirme yetkisini eline geçirmek için siyasi yasakların kaldırılmasını araç olarak kullandığını» söyledi.

DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk da konuya ilişkin olarak, «Milleti yanıltmamak ve demokrasiye zarar vermemek için anayasa hercümercinden çekiliyoruz. Siyasi yasakların sürmesi, barajlara takılması yolunda çok taraflı bir anlaşmanın varlığı, kamuoyunundikkatinden kaçmadı» dedi ve «Yasaklı seçimin gayri meşru olduğunu» belirtti.

DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit ise yaptığı yazılı açıklamada«Anayasa değişikliklerinin millet iradesi yerine Cumhurbaşkanı'nıniradesine bırakıldığını, halkoylamalarının ise etkisiz ve külfetli birkandırmacaya dönüştürüldüğünü» bildirdi.

4 - Türkiye'de ilk kez zihinsel özürlü çocuklara eğitim verecek «Öğretilebilir Çocuklar Okulu», Ankara'da, Maliye ve GümrükBakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin tarafından açıldı.

5 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mustafa Kalemli, haftalıkbir derginin radyasyon nedeniyle sakat doğumların arttığı haberiüzerine yaptığı açıklamada, Düzce ve yöresi ile Karadeniz bölgesinde inceleme yaptırdıklarını ve radyasyonun sakat doğumları arttırmadığım» bildirdi.

6 - Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Dönem Başkanlığı görevini tamamlayan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Türkiye'ye döndü.

7 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Anayasa'nın 127. maddesindeki yetkiye dayanarak,suçlu oldukları konusunda gerekli kanıt ve yeterli neden bulunanEminönü Belediye Başkanı Tahir Aktaş ile Başkan Vekili Halil Karagöz, Konya Beyşehir Belediye Başkanı Tuğrul Kutbay ve DavutlarBelediye Başkanı Cemalettin Özelbiçer'in görevden alındığını» açıkladı.

8 - DYP İçel Milletvekili Ali İhsan Elgin, Ankara 13. AsliyeHukuk Mahkemesi tarafından Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem'e bir milyon lira tazminat ödemeye mahkûm edildi.

9 - Altı Nokta Körler Eğitme ve Kalkındırma Derneği GenelBaşkanı Turhan içli, Sakatlar Haftası nedeniyle bir açıklama yaparak, sakatların sorunlarını çözmesi beklenen, Sosyal Yardımlaşmave Dayanışmayı Teşvik Fonunun bu amacı gerçekleştirmekten uzakolduğunu bildirdi.

10 - İktisadi Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Asım Kocabıyık, görevinden istifa etti.

11 - Kütahya Heriş Kereste Fabrikası'nda, toplusözleşme imzalandı.

12 - Türkiye Maden-İş Sendikası Genel Başkanı ve Uluslararası Maden İşçileri Federasyonu (MIF) Yönetim Kurulu Üyesi MustafaOrhon, Güney Afrika'dan kömür ithalinin boykot edilmesini ve Türkiye'deki sendikal hakların bugünkü durumunu görüşmek üzere Federal Almanya'ya gitti.

13 - Van'da bir öğrencinin ölümü, 7 öğrencinin de yaralanmasıyla sonuçlanan olayla ilgili olarak 2 öğrenci daha gözaltına alınırken, Van 100. Yıl Üniversitesinde 4 öğretim görevlisi hakkında daöğrencileri örgütledikleri iddiasıyla disiplin kurulu tarafından soruşturma açıldı.

Ankara, İstanbul, Van ve Çukurova Üniversitesi öğrencileri, Van'da Şirin Tekin'in öldürülmesi olayını protesto ettiler.

Öte yandan, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Van'da SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar'ın incelemeleri sırasında, öğrencilerin fotoğraflarını çeken sivil polisleri görüntüleyen Milliyet ve Günaydın gazeteleri muhabirlerinin filmlerine el konulmasını kınadı.

14 - İstanbul Beyazıt Meydanında 500 kişilik bir öğrenci grubu Van'da bir öğrencinin oruç tutmadığı gerekçesiyle saldırganlartarafından öldürülmesini protesto ederken, türban yasağını protestoamacıyla 30 kız öğrenci oturma eylemi yaptılar.

15 - Kütahya'nın Değirmisaz Kömür İşletmesi'nde sendikalaşmak isteyen işçilerden 42'sinin işten atılması üzerine işçiler açlıkgrevine başladılar.

16 - Hakkari'nin Uludere ilçesine bağlı Şenoba köyü Beşmevkiinde, iki terörist, güvenlik kuvvetleri tarafından ölü olarak elegeçirildi.

17 - Ressam, müzeci ve gazeteci Elif Naci, 89 yaşında İstanbul'da öldü.

18 - Federal Almanya'da Hamburg Üniversitesi'nde okuyan 45Türk öğrenci, Van'daki olayları protesto ettiklerini bildirerek, açlıkgrevine başladılar.

19 - KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Kenan Atakol, AvrupaKonseyi'nde, Kıbrıs Rum yönetimi lehine varılan kararlar üzerine«Avrupa Konseyi ile irtibatta yarar yok» dedi.

20 - Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası, Finlandiya'nınTampere kentinde başladı.

21 - İran hücumbotları, Basra Körfezi'nin güneyinde bir Sovyetşilebine saldırdı.

22 - İsrail jetlerinin Lübnan'ın Sayda kentinin doğusundaki Fiüstin mevzilerini bombalaması sonucu 10 Filistinli öldü, 34 Filistinliyaralandı.

23 - İngiltere'de dün iskoçya ve Londra dışında, tüm BüyükBritanya Adaları'nda yapılan belediye meclisi seçimlerini iktidardaki Muhafazakâr Parti kazandı.

24 - İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres, kabinenin Ortadoğukonusunda uluslararası bir konferans toplanması önerisini oylamasıdurumunda koalisyonun bozulmasını isteyeceğini açıkladı.

25 - 29 milyon nüfuslu Güney Afrika'da, 6 mayısta parlamentonun beyaz kanadı için yapılan seçimlerde 2 milyon beyazın oykullandığı ve ırkçılığı savunan aşırı sağ partinin oylarının arttığı bildirildi.

26 - Güney Kore'nin başkenti Seul yakınlarındaki iki üniversitede çıkan öğrenci olaylarıyla ilgili olarak 26 kişi tutuklandı.

27 - Uluslararası Cannes Film Şenliği ödülleri açıklandı.

9 MAYIS 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren İstanbul Üniversitesi Kampüsü'nü hizmete açtı.

2 - Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyeleri Nurettin Ersin, T ahsinŞahinkaya, Nejat Tümer ve Sedat Celasun 17 gün süren İngilteregezisini tamamlayarak Türkiye'ye döndüler,

3 - Başbakan Turgut Özal, anayasa değişikliği için Başbakanlık konutunda yaptığı basın toplantısında, «Referandum barajının yeniden müzakere edilebileceğini» söyledi,

4 - Adıyaman'ın Çemberlitaş bölgesindeki Çemberlitaş-44 kuyusunda 3.200 metrede yüksek kaliteli petrol bulundu.

5 - Laiklik aleyhine yurtdışında yaptığı çalışmalarla «kara ses»olarak bilinen Adana eski Müftüsü Cemalettin Kaplan yanlısı 18 kişiSiirt'te yakalandı.

6 - Ordu'nun Saraycık Kasabası Belediye Başkanı Kemal Çelebi öldü.

7 - Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) Genel Müdürü Ayhan Erkan görevli olarak bulunduğu Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'degeçirdiği trafik kazası sonucu öldü.

8 - Elçin Tapan ve Nurcan Tokar'ın Başbakanlık Müşavirliği'neatanmalarına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

9 - Federal Almanya'nın Neustadt kenti yakınlarında meydanagelen trafik kazasında 4 Türk 2 Yunanlı öldü.

10 - ABD Dışişleri Bakan Yardımcılarından Rossanne Ridgeway Washington'da yaptığı açıklamada, Washington ile Moskova arasında sürdürülen nükleer füzelerin karşılıklı azaltılması görüşmelerinde Türkiye'nin önemli bir yeri olduğunu belirtti.

11 - ABD Dışişleri Bakanı Ortadoğu İşler Yardımcısı RichardMurphy, Umman'dan sonra gezisinin ikinci durağı BAE'nin başkentiAbu Dabi'ye gitti.

12 - Polonya Havayolları'na bağlı İlyuşin-62 tipi bir yolcu uçağının New York'a gitmek üzere Polonya'nın Okiece Havaalanı'ndanhavalandıktan kısa bir süre sonra düşmesi sonucu 183 kişi öldü.

13 - Çin Halk Cumhuriyetinin Kuzeydoğusunda çıkan ormanyangınlarında 107, Yangtze ırmağında bir feribotun alabora olmasısonucu 100, ülkenin güneybatısında bir köprünün çökmesi sonucu21 kişinin öldüğü bildirildi.

14 - Kuzey İrlanda'da bir köy karakoluna bombalı saldırı düzenleyen yasadışı IRA militanları ile güvenlik kuvvetleri arasında çıkançatışmada 8 kişi öldü,

15 - Malta'da 16 yıllık sosyalist parti iktidarının referandumuolarak nitelenen genel seçimler yapıldı.

16 - Kuzey Lübnan'da bulunan Zyhorta kasabasında içine bomba yerleştirilen bir otomobilin patlaması sonucu 25 kişi yaralandı,.

10 MAYIS 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İstanbul'da incelemelerinedevam ediyor.

2 - Devlet Bakanı Kâzım Oksay, Danıştay'ın 119. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende yptığı konuşmada, demokratik düzen içinde yerini alan Türk karnu idaresinin, yasalara, tüzükve yönetmeliklere saygılı olmayı görev bildiğini kaydetti.

3 - Devlet Bakanı Ali Bozer, Türkiye'nin AT'na tam üyelik başvurusu ile ilgili olarak Cumhuriyet Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu.

4 - Cumhurbaşkanlığı Basın Danışmanı Ali Baransel, «Ankara'da İngilizce olarak yayımlanan Daily News gazetesinin, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin normal emir komuta zinciri içinde eski liderlerinsiyasi yasaklarının kaldırılması konusunda Cumhurbaşkanı KenanEvren'e görüş bildirdiği şeklindeki haberinin gerçeği yansıtmadığını» açıkladı.

5 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Anayasa değişikliğine ilişkin görüşlerini ANKA'ya açıklarken, «Bundan böyle anayasa değişikliği tartışmalarına girmeyeceklerini» yineleyerek, ANAP'ın değişiklik önerisini, şartlarının kabul edilmesi halinde destekleyebileceklerini söyledi.

6 - ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Siyasi yasakların kaldırılması konusunda muhalefet partilerinin çelişki içinde olduklarını vesamimi olarak yasklaram kaldırılmasını istemediklerini» söyledi.

7 - Türk-İş'in, yaklaşık 10 bin işçinin 63 işyerinde sürdürdüğü Petrol-İş grevlerini desteklemek için düzenlediği yürüyüş ve miting İzmit'te yapıldı.

8 - Sakatlar Haftası'nın başlaması nedeniyle SSK Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen törende konuşan Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Başkanı Orhan Gökçe, haftanın kutlanmasını eleştirerek, «Sakatlığın kutlanacak bir şeyi yok. Böyle günlerin, ancak hesap verme günü ya da haftası olması gerekir» dedi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Ateş Amiklioğlu'da sakatların ancak yüzde 40'ına iş bulunduğunu, bunun için sakatların istihdamınageçen yıllara oranla daha çok eğilinmesinin gerektiğini söyledi.

9 - Anneler günü çeşitli dernek, kuruluş ve grupların düzenlediği törenler, eylemler ve yayımlanan bildirilerle kutlandı.

10 - Adıyaman'a bağlı Uzunköy'ün eski muhtarı dün asker giysili, maskeli ve PKK militanı olduğu belirtilen iki terörist tarafındanvurularak öldürüldü. Adıyaman Valisi Selahattin Onur, yörede incelemelerde bulunarak, Uzunköy'de bazı kişilerin halen kaçak olduğunu ve güvenlik güçlerince arandığını bildirdi.

11 - 166 kişinin Türk yurttaşlığına alınmasına ilişkin BakanlarKurulu Kararı ve İslami İlimler Araştırma ve Yayma Vakfı'nın kurulduğuna ilişkin ilân Resmi Gazate'de yayımlandı.

12 - Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Şükrü Elekdağ, «Türk-Amerikan Dernekleri Kurulu» ATAA'nın Washington'daki yıllık toplantısında yaptığı konuşmada, Türk-Amerikan ilişkilerinin «çok yönlü olumsuz gelişmelerden geçmekte olduğunu» belirterek, Türk halkıve hükümetinin, ABD'den ikili savunma ve ekonomik işbirliği ekmektubunda verdiği sözleri yerine getirmesini beklediğini söyledi.

13 - Uluslararası Af Örgütü, Türk Ceza Kanunu'nun 163. maddesinden ötürü haklarında dava açılan İslamcılara sahip çıkmak içinbir mektup kampanyası açtı. Af Örgütü, son aylık bülteninde, dünyanın dört bir köşesindeki üyelerini, bu konudaki kaygılarını mektupla Başbakan Turgut Özal'a iletmeye çağırdı.

14 - Belçika Dışişleri Bakanı ve AT Bakanlar Konseyi DönemBaşkanı Leo Tindemans, Ortadoğu'da barış konusunda uluslararasıbir konferans toplanması yolunda görüşmelerde bulunmak üzere 3günlük resmi bir ziyaret amacıyla İsrail'e gitti.

15 - ABD Başkanı Ronald Reagan, radyodan yaptığı haftalıkolağan konuşmasında silahsızlanma konusuna da değindi ve yürütme ile yasama organları arasındaki görüş ayrılığına neden olanKongre üyelerini eleştirdi.

16 - Bangladeş'in Hindistan sınırındaki Cessor kentinde, radikal islamcı «İslami Cemaat» örgütünün yöneticilerinden Ahmed Ali, dün kimliği bilinmeyen kişilerce vurularak öldürüldü. Öte yandan Gopalganj kentinde, yine muhalefetteki Milliyet Partisi'nin bir yöneticisi ile koruma görevlisi de silahlı bir saldırı sonucu hayatlarını kaybettiler.

17 - Polonya'da dün meydana gelen uçak kazasında ölenlerinanısına iki gün yas ilân edildi.

18 - Filipinler'de Devlet Başkanı Corazon Aquino'nun iktidara gelmesinden bu yana ilk kez genel seçimler yapıldı.

11 MAYIS 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren istanbul'daki temasları sırasında çeşitli okullarda incelemelerde bulundu. A.A.'nın haberine göre Cumhurbaşkanı Evren, incelemelerini tamamladıktan sonraTercüman Gazetesi Yazarı Nazlı Ilıcak'ın sorularını cevaplandırırken, Anayasa değişikliği ile ilgili bir soru üzerine, «Ben bu konudasöyledim söyleyeceğimi. Dedim ki, ben yüzde 60 barajda ısrarlı değilim. Makul birşey bulmak lazım. Bir arasını bulmak lazım» dedi.Cumhurbaşkanı daha sonra, özel uçakla Ankara'ya döndü.

2 - Başbakan Turgut Özal, İstanbul'da başlayan «Türk ve Uluslararası Sermaye Piyasaları» konulu sempozyumun açış konuşmasını video konferans aracılığı ile yaptı. Başbakan, «Özelleştirilecekbazı KİT'ler için ilerde hisse senedine çevrilebilir tahvil çıkarılmasıkararlaştırılmıştır. Bunlar belki dolar ve mark üzerinden endekslenecektir» dedi.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, aylık Bilim Dergisi'neYÖK hakkındaki görüşlerini anlattı.

4 - Kültür ve Turizm Bakanı Mesut Yılmaz, Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyerek, Muğla'ya bağlı Dalyan'da yapılması planlanan proje hakkında açıklamalarda bulundu.

5 - SHP Ağrı Milletvekili İbrahim Taşdemir, İçişleri BakanıYıldırım Akbulut'un cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığı'naverdiği önergesinde, güvenlik gerekçesi ile pasaport verilmemesinive yurtdışına çıkışlara sınır kapılarında engel olunması konusununaçıklanmasını istedi.

6 - Ordular arasında görüş alışverişi yapmak amacıyla İzmirNATO Karargâhı'nda düzenlenen «Ordu Konferansı»'na, K.K.K. Org.Necdet Öztorun, 1. Ordu Komutanı Org. Recep Ergun, 2. Ordu Komutanı Org. Burhanettin Bigalı, 3. Ordu Komutanı Org. Sabri Yirmibeşoğlu, Ege Ordu Komutanı Org. Kemal Yamak, Güneydoğu AvrupaMüttefik K.K.K. Org. Kaya Yazgan ve Korg. Ahmet Çörekçi katildi

7 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

8 - Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Yavuz Canevi, TÜSİAD'ındüzenlediği Sempozyumda Türkiye'nin iç ve dış borçlarıyla ilgiliaçıklamalarda bulundu.

9 - İçişleri Bakanlığı, üniversitelerde son aylarda meydana gelen olaylar üzerine valiliklere gönderdiği bir genelgeyle, «Öğrencilerle yakınlaşılıp, sorunlarının çözümüne çalışılmasını» istedi. Buarada Emniyet Genel Müdürlüğü de emniyet teşkilatına, öğrencilerle «yakın ve iyi ilişkiler kurulması» talimatı verdi. Emniyet GenelMüdürü Saffet Arıkan Bedük ayrıca Cumhuriyet Gazetesi'nin bu konudaki sorularını cevaplandırdı.

10 - Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Nüzhet Kandemir’in davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Hindistan Dışişleri BakanlığıMüsteşarı Memon, Ankara'da resmi temaslarına başladı. Memon,Başbakan Turgut Özal ve Devlet Bakanı Vehbi Dinçerler tarafındanda kabul edildi.

11 - TÜSİAD Başkanı Ömer Dinçkök, derneğin yaptırdığı «Avrupa Topluluğu ve Sermaye Piyasası» başlıklı kamuoyu araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

12 - Avrupa Halter Şampiyonası için Fransa'ya giden iki millihaltercimiz Mehmet Altın ve Kemal Batıberk Türk kafilesinden ayrılarak Fransız siyasi polisinden «oturma izni» verilmesi talebinde bulundular. Türkiye Halter Federasyonu Başkanı Arif Nusret Say, ikihaltercimizin milli takım ile yurda dönmeyip Fransa'da kalmalarınınson derece üzücü olduğunu belirterek, «Bu olayı, cahilce bir hareket olarak görüyorum» dedi.

13 - ODTÜ'de uluslararası nitelikte düzenlenen «Bahar Şenliği» başladı.

14 - Ankara Bölge İdare Mahkemesi, Güven Park'ta yapılacakçok katlı alış veriş merkezi projesiyle ilgili çalışmalar için geçiciolarak yürütmeyi durdurma kararı aldı.

15 - İş makineleri alımında yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle Konya Beyşehir Cumhuriyet Savcılığı'nca tutuklanan, daha sonra daİçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut tarafından görevden alman Beyşehir'in ANAP'lı Belediye Başkanı Turgut Kurtbay hakkında Ankara 6.Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 3 kişilik bilirkişiye hazırlatılan raporda, Kurtbay'ın encümen raporunda tahrifat yapmadığı ve iş makinelerinin alımında belediyeye maddi çıkar sağladığı belirtildi.

16 - 54 Yargıç ve Cumhuriyet Savcısının atamalarına ilişkinAdalet Bakanlığı'nın kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

17 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İngiliz Reuters HaberAjansı'na verdiği demeçte, «Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Kıbrıs sorununu BM Genel Kurulu'na götürmesi halinde, KKTC'nin, meselenin çözümü için ikili görüşmeler yapma çağrılarında bulunmaktan vazgeçeceğini» söyledi.

18 - Yunanistan'ın başkenti Atina'da yayımlanmakta olan «Ethnos Gazetesi» ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Kuzey ve Güney Kıbrıshakkında hazırladığı bir raporun ana hatlarını yayımladı. Raporda,Kıbrıs'ta iki yasal hükümet bulunduğu ve ABD'nin Türk yönetiminiyasal olarak tanımamış olmakla birlikte, fiili olarak tanıdığı belirtildi.

19 - Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI)'nın yıllık Genel KurulToplantısı Arjantin'de başladı. Toplantı'ya aralarında 4 Türk gazetecisinin bulunduğu 64 ülkeden 450 gazeteci katıldı. IPI'nın Genel Kurul toplantısının ikinci bölümü çarşamba gününden itibaren Uruguay'ın başkenti Montevideo'da devam edecek.

20 - İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, İngiltere Kraliçesiİkinci Elizabeth'in parlamentonun feshedilmesi konusunda onayınıaldıktan sonra Buckingham Sarayı'ndan çıkarken, «İngiltere Parlamentosu'nun 18 mayıs pazartesi günü çalışmalarına son vereceğinive 11 haziranda da erken seçimlerin yapılacağını» açıkladı.

21 - ABD Başkanı'nın Ulusal Güvenlik eski Başdanışmanı Robert Mc Farlaine, İrangate skandalını soruşturan Kongre Komisyonu'nda ifade verirken, «Başkan Reagan'ın İran'a yapılan gizli silah satışlarından elde edilen gelirlerin Nikaragua'daki Contralar'a aktarılmasıile ilgili olarak hiçbir şey bilmediği yolundaki açıklamasının doğruolmadığını» söyledi.

22 - ABD Savunma Bakan Yardımcısı Richard Perle görevinden resmen ayrıldı. Perle, Pentagon'dan resmen ayrılmasına karşın,ABD Savunma Bakanlığının danışmanı olarak Pentagon'la ilişkisinifiilen sürdürecek.

23 - İran Başbakanı Mir Hüseyin Müsavi, Tahran Radyosu'na birdemeç vererek, 'Kuveyt'in Sovyetler Birliği'nden tanker kiralayaraksaldırılardan korunma çabalarını eleştirdi' ve «Kuveyt'in son girişimlerinin bölgede süper güçler arasında rekabeti körükleyeceğini» söyledi. Öte yandan İran Resmi Haber Ajansı da, İran Dışişleri Bakanlığı'nın ABD'yi uyardığını duyurdu. İran, uyarısında, «ABD, İran'akarşı düşmanca bir girişime kalkarsa, büyük bir bozguna uğrar» dedi.

24 - Basra Körfezi'ndeki Arap ülkelerini ziyaret etmekte olanABD'nin Ortadoğu ve Güneydoğu Asya İşlerinden Sorumlu DışişleriBakan Yardımcısı Richard Murphy, Bağdat'ta yaptığı basın toplantısında «İran'ı Körfez'de seyreden Amerikan gemilerine saldırıda bulunmaması konusunda uyararak, ABD bayrağı taşıyan gemilerin güvenliğini sağlamak için her türlü tedbire başvurmaktan kaçınmayacaklarını» söyledi.

25 - Çin Halk Cumhuriyeti'nin Heilonjiang eyaletinde altı günden bu yana devam eden orman yangınında ölenlerin sayısı 142'yeulaştı. 110 kişinin yaralanmasına yol açan yangın sonucu bir kasabatamamen hasara uğrarken, 50 binden fazla kişi evsiz kaldı.

26 - «İnsanlığa Karşı Suç» fiili işlemekten dolayı hakkında dava açılan ve dava dosyasının hazırlığı 4 yıldan beri devam eden eskiGestapo şefi Klaus Barbie'nin yargılanmasına Fransa'nın Lyon kentinde başlandı. Yargılamanın ilk on dakikasının Fransız televizyonunda yayımlandığı ve duruşma başladıktan sonra TV kameralarının yayınlarını sürdürmelerinin de tarihte ilk kez rastlanan bir olay olduğukaydedildi.

12 MAYIS 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Devlet Sanatçılığına seçilenGülsin Onay, Prof. Mükerrem Berk ve Ayhan Baran'a plaketlerini verdi.

2 - Genelkurmay Başkanı Necdet Üruğ'un Anayasa değişikliğikonusundaki açıklaması Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

3 - Başbakan Turgut Özal Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aralile Ankara'da yapılan Uluslararası Tavukçuluk Sempozyumu'na katılarak yetkililerden bilgi aldı.

Başbakan Turgut Özal Ankara'da düzenlediği basın toplantısında,Anayasa'nın 175. Maddesi ve yasakların kaldırılması konusunda yapılacak bir referandumda baraj uygulanmayacağını açıkladı.

DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Başbakan TurgutÖzal'ın 175. madde ve yasakların kaldırılması referandumu konusunda barajın kaldırıldığını bildirmesi üzerine yaptığı açıklamada, «Baraj olmazsa konuya sıcak yaklaşırız» dedi.

4 - TBMM Başkanlık Divanı'nda alınan karar uyarınca, HP kökenli Şükrü Yüzbaşıoğlu ve Reşat Ülker ile SHP'den ayrılıp ANAP'agiren Besim Göçer ve bir süre önce SHP'den istifa edip DYP'ye giren Salim Erel'in üyeliklerinin düşürülmesine ilişkin dosyalar Anayasa Komisyonu'na gönderildi.

5 - ANAP Artvin Milletvekili Nevzat Bıyıklı partisinden istifaetti. Bağımsız Konya Milletvekili Vecihi Akın ile Bağımsız AdıyamanMilletvekili Arif Atalay DYP'ye katıldılar.

6 - İstanbul Anakent Belediye Başkanı Bedrettin Dalan görüşmelerde bulunmak üzere Hollanda'ya gitti.

7 - Radyo Televizyon Yüksek Kurulu, standarta uygun radyove televizyon üretimi yapmayan 9 firmanın imalat iznini iptal ederek firmaları savcılığa verdi.

8 - Türk Tanıtma Vakfı Başkanı Kemal Baytaş 10 yıldan beriFederal Almanya'da tiyatro çalışmaları yapan Dilek Türker'e «TeşvikPlaketi» verdi.

9 - Sayıştay'da 56 denetçi yardımcılığı kadrosu için açılan vesorularının önceden belli kişilere dağıtıldığı belirlenen sınav iptaledildi.

10 - Kars, Van ve Erzurum'da sel sularına kapılan çocuklardan6'sı öldü.

11 - Van'da bir kafeteryanın basılarak, Veteriner Fakültesi öğrencisi Mehmet Şirin Tekin'in öldürülmesi ve 7 öğrencinin de yaralanmasıyla sonuçlanan olaydan sonra gözaltına alınan 17 kişi Van Asliye Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı.

12 - Kadiriler Tarikatı üyesi oldukları ve bu amaçla dini ayindüzenledikleri iddiasıyla haklarında dava açılan 34 sanığın yargılanmalarına Ankara DGM'de başlandı.

13 - Kapatılan MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın ocakayında İstanbul'a gelişi sırasında çıkan olaylar nedeniyle haklarında dava açılan 8 kişiden 4'ü 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılırken4'ü beraat etti.

14 - 19 Mayıs günü Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e verilecekolan bayrak 5 atlet tarafından Samsun'dan yola çıkarıldı.

15 - Ankara'nın Gölbaşı ilçesi Belediye Başkanı Mümtaz Sarıtaş hakkında «görevi kötüye kullanmak» ve Sahte evrak düzenlemek»iddiasıyla İçişleri Bakanlığı'nca soruşturma açıldı.

16 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Fransa'nın başkenti Paris'te toplanan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) toplantısında yaptığı konuşmada, «Türkiye'de tarımın gelişmesi içinönemli bir potansiyelin mevcut olduğu ortaya çıkmaktadır. TabiatıylaTürkiye bu potansiyeli kalkınma çabalarının ayrılmaz bir parçası olarak sonuna kadar kullanmak niyetindedir» dedi.

17 - Bulgaristan'ın Filibe kentinde düzenlenen «UluslararasıHafif Sanayi Fuarı»'na katılan Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği,gerçekleştirdiği defilelerle Altın Madalya kazandı.

18 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın çeşitli konulardakiaçıklamaları Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

19 - İsrail Başbakanı İzak Şamir, Likud cephesinin parlamentogrubunda yaptığı konuşmada, Dışişleri Bakanı Şimon Perez'in Ortadoğu için uluslararası konferans konusundaki önerisinin hiçbir gerçekçi içerik taşımadığını ve İsrail'in güvenlik alanındaki kazanımlarının terk edilmesi isteğini yansıttığını ileri sürdü.

20 - Malta'da geçen cumartesi günü yapılan seçimleri muhalefetteki Milliyetçi Parti kazandı.

21 - Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Şara'nın Devlet BaşkanıHafız Esad'ın bir mesajını İran Devlet Başkanı Ali Hamaney'e iletmek üzere Tahran'a gittiği bildirildi.

22 - Kuveyt'te Amerikan TWA Havayolları'nın biletlerini satanbir seyahat acentesinin bombalanması sonucu 1 kişi öldü.

13 MAYIS 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, YÖK Başkanı İhsan Doğramacı'yı Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2 - Devlet Bakanı Ali Bozer, AET ile ilişkiler konusunda ikilitemaslarda bulunmak üzere Portekiz'e gitti,

3 - Kültür ve Turizm Bakanı Mesut Yılmaz, «Güney kıyılarımızın yabancı turistlerin en çok rağbet ettiği bölgeler olduğunu» belirterek, «Turizm mevsiminde bu bölgeyi yabancı turiste dönük olarakdeğerlendirmemiz ülke menfaatleri bakımından akılcı olanıdır» dedi.

4 - 50 ülkenin üyesi olduğu Uluslararası İlaç Sanayii İşverenler Kurulu, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mustafa Kalemli'ye şiltverdi.

5 - Kapıkule sınır kapısından, içinde 2 kişinin bulunduğu birotomobilin hızla Bulgar tarafına geçtiği, bir süre sonra sınır kapısınageri dönen otomobile Bulgarların ateş açması sonucu ölen bir kişiile diğer Türk'ün Türkiye'ye iade edildiği bildirildi. Türkiye, Bulgaristan'ın olaya ilişkin notasını reddetti.

8 - Anayasa değişikliği konusunda TBMM'de yapılan ilk oturumda, Anayasa'nın 175. maddesini değiştiren, milletvekili sayısını400'den 450'ye çıkaran ve geçici 4. maddeyi yürürlükten kaldırananayasa değişikliği önerisi, 56'ya karşı 310 oyla kabul edildi. 30milletvekilinin katılmadığı oylamada ANAP, DYP ve DSP «evet»,SHP ise «ret» oyu kullandı. Seçmen yaşını 20'ye indiren madde ise356 oyla kabul edildi.

7 - TBMM Anayasa Komisyonu, Siyasi Partiler Yasası'nda değişiklik yaparak, partilerin il ve ilçe merkezleri dışında belediyeolan yerlerde de örgütlenmelerine imkan sağlayan yasa önerisini kabul etti.

8 - Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Yavuz Canevi, MerkezBankası Başkan Vekili Zekeriya Yıldırım, Maliye Müsteşarı BiltekinÖzdemir ve yardımcıları, ekonomik durumla ilgili bir raporu, Başbakan Turgut Özal'a sunulmak üzere Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem'e verdiler.

9 - Başbakanlık danışmanı Selim Egeli görevinden istifa etti.

10 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve DSP GenelBaşkanı Rahşan Ecevit, ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda, Anayasadeğişikliği önerisi konusunda görüşlerini açıkladılar.

11 - Van 100. Yıl Üniversitesi, 3 mayıs günü meydana gelenve bir öğrencinin ölümü 5 öğrencinin de yaralanmasıyla ilgili olarakyayımladığı bildiride, saldırıyı kınadı

12 - İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul'daki özel eğitimkurumlarına, yıllık yüzde 30-40 oranında zam yapıldığını açıkladı.

13 - İsviçre'nin Ankara Büyükelçisi Andre Maillard, verdiği demeçte, Türkiye'de rejimin aşamalı olarak yerleştiği izlenimi güçleniyor. Ekonomik işbirliği için şimdi daha rahat bir ortam var» dedi.

14 - Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'na bağlı NükleerEnerji Ajansı Genel Direktörü Howard K. Shapar, Türkiye AtomEnerjisi Kurumu'nun konuğu olarak Türkiye'ye geldi.

15 - Öğrenci dernekleri yasasında değişiklik yapan öneriyi protesto etmek için Aksaray'dan Beyazıt'a kadar yürüyüş yaptıkları iddiasıyla yargılanan 63 öğrenciden tutuklu bulunan 31'inden 7'si tahliye edildi.

16 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, «Rumların Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler'e götürmeleri halinde Kıbrıs uzlaşmazlığına ilişkin görüşmelerden vazgeçileceğini» söyledi.

17 - ABD Başkanı Ronald Reagan'ın, ABD ile İran arasındakimali ve ticari anlaşmazlıkların çözümü için Hollanda'nın başkentiLahey'de oluşturulan uluslararası mahkemenin kararına uyarak, Tahran Hükümeti'ne 454 milyon 100 bin dolar (363 milyar 280 milyonTL.) ödemeyi kabul ettiği açıklandı.

18 - ABD Ulusal Güvenlik Konseyi eski Başkanı Robert McFarlane, İran'a silah satışı olayıyla ilgili olarak daha önce verdiği ifadede Kongre'ye eksik bilgi verdiğini ve Nikaragua'daki Contralar'ayabancı ülkelerden para sağlanmasında rol oynadığını itiraf etti.ABD Başkanı Ronald Reagan ise, Üçüncü ülkelerin Nikaragua'dakiContralar'a yardım edilmesini istediği yolundaki haberleri yalanladı.

19 - Körfez İşbirliği Konseyi üyeleri ve Irak'ı kapsayan gezisinisürdüren ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Özel Temsilcisi ve DışişleriBakan Yardımcısı Richard Murphy, İran-Irak savaşına çözüm bulmak için ülkesiyle Sovyetler Birliği arasında görüşmeler yapıldığını belirtti.

20 - İran Dışişleri Bakanlığı'nın özel temsilcisi Siruz Naşiri,Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı George Yakovu ile bir görüşmeyaptı.

21 - Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Mısır'da yayımlanan«El Ahram» ve «El Anbar» gazetelerinde yer alan makalesinde, «Osmanlı yönetiminin, İslam dünyasının liderliğini Araplardan zorla aldıklarını ve din kisvesi altında bilfiil siyasi bir sömürü gerçekleştirdiklerini» öne sürdü.

14 MAYIS 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek haftalık olağan görüşmesini yaptı.

Başbakan, görüşmeden sonra bir açıklama yaparak, Cumhurbaşkanı'na anayasa konusundaki gelişmeler hakkında bilgi verdiğini veanayasa değişikliğinin TBMM'de bir an önce kabul edilmesinin yararlı olacağına inandığını söyledi.

2 - Olağanüstü Hal Koordinasyon Kurulu Devlet Bakanı KazımOksay Başkanlığı'nda toplandı. Toplantıya olağanüstü hal uygulanmakta olan illerin valileri ve kurul üyeleri katıldı.

3 - Başbakan Turgut Özal ve arkadaşları tarafından eski başbakanlardan Adnan Menderes ve iki arkadaşının İmralı'da bulunanmezarlarının nakli için TBMM Başkanlığı'na yasa önerisi verildi.

4 - Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Kıbrıs'taki Türk toplumuna karşıgiriştiği çok yönlü ekonomik ambargoya karşı Türk Hükümeti'nin Rumgemileri hakkındaki yasak kararı yürürlüğe girdi.

5 - Kara Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'nın 14. Genel KuruluAnkara'da yapıldı.

6 - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Federal AlmanyaTemsilciliği ile İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV)'nin ortaklaşa düzenlediği «Türkiye-AT İlişkilerinin Geleceği» semineri, İstanbul'da TOBBBaşkanı Ali Coşkun'un açış konuşmasıyla başladı.

7 - İsrail'in Ankara'daki Maslahatgüzarı Yehuda Millo ülkesinin, Türkiye'nin Batı ile bütünleşmesini ve bu çerçevede AvrupaTopluluğu'na tam üyeliğini «bütün kalbiyle» desteklediğini bildirdi.

8 - Hindistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri K.S.T. Menon, Ankara'ya yaptığı ziyaretle ilgili görüşlerini Cumhuriyet Gazetesi'ne anlattı.

9 - Başbakan Turgut Özal'ın eşi Semra Özal, kendisiyle ilgiliolarak, «gerçeğe aykırı haber verdiği» gerekçesiyle, Sabah Gazetesi aleyhine Şişli 1. Hukuk Mahkemesi'nde açtığı tazminat davasını kazandı. Sabah Gazetesi 5 milyon lira para cezasına çarptırıldı.

10 - Cumhurbaşkanı'na hakaret ettiği gerekçesiyle hakkındaaçılmış bulunan dava dosyasındaki hazırlık soruşturmasına ait ifadetutanağının bir suretini aldığı gerekçesiyle yargılanan Samsun Belediye Başkanı Kemal Vehbi Gül, suçlamaları reddetti.

11 - Belediye hizmetlerinde yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle Çanakkale'ye bağlı Eceabat'ın ANAP'lı Belediye Başkanı Saadettin Atalay hakkında, İçişleri Bakanlığı'nca idari soruşturma açıldı. Ayrıca,Bilecik Asliye Ceza Mahkemesi tarafından Gölpazarı ilçesi Belediye Başkanı Ahmet Niyazi Baytok, Başkanvekili Cengiz Gürsesve Belediye Muhasibi Halise Birgin'e de «Encümen kararı olmadanusulsüz harcama yaptıkları» gerekçesiyle 3'er ay memuriyetten mencezası verildi.

12 - Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde Şii Devleti kurulmasıyolunda çalışmalar yaptıkları iddia edilen sanıklar hakkında AnkaraDGM'da açılan dava, Adalet Bakanlığından izin alınmadığı gerekçesiyle durduruldu.

13 - İstanbul 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yaklaşık 1,5yıldır devam eden 53 sanıklı Türkiye Sosyalist İşçi Partisi (TSİP)davasında, 12 sanık -hakkında 1 ile 8 yıl 10 ay arasında ağır hapiscezası verilirken, 31 sanık hakkında beraat, 9 sanık hakkında görevsizlik, 1 sanık hakkında da ayırma kararı verildi.

14 - Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur ve diğer sosyal güvenlikkurumlarından emekli olan mükelleflerin bina vergilerinde yüzde 50oranında indirim yapan Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

15 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında, 11 kişi öldü, 55 kişi yaralandı.

16 - NATO Nükleer Planlama Grubu toplantısı Norveç'in Stavanger şehrinde başladı. 14 ittifak üyesi ülkenin savunma bakanlarının katıldığı toplantıda, «Sovyetler Birliği'nin Avrupa nükleer silahsızlanma konusunda getirmiş olduğu önerilere ne cevap verileceğive bunların kabul edilmesi durumunda hangi tür yeni önlemler alınacağı konusu» tartışılırken, Türkiye'yi temsil eden Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, «verilecek cevap ve alınacak karşı önlemlerne olursa olsun, Türkiye'nin kendi topraklarında yeni «atom mükellefiyeti» istemediğini» bildirdi.

17 - Fransa'da yayımlanan «Paris Match» dergisinin özel Türkiye ekinde «Türkler, Avrupa'lı yöneticileri ikna edebilirse yakındaAvrupa'nın yeni sınırı Türkiye olacak» şeklinde bir yorum yeraldı.

18 - İngiltere Dışişleri Bakanı Geoffrey Howe'la görüşmeleryapmak üzere Londra'da bulunan Federal Almanya Başbakanı HelmutKohl'un silahsızlanma danışmanı Volker Ruehe bir basın toplantısıdüzenleyerek, Sovyet lideri Mihail Gorbaçov'un orta menzilli nükleerfüzelerle ilgili önerisinin NATO tarafından kabul edilmesi halinde,ülkesinin ittifaktan ayrılmak zorunda kalabileceğini söyledi.

19 - Mısır Dışişleri Bakanlığı yayımladığı bildiride, Mısır hükümeti'nin İran'ın Kahire'deki çıkarlarını gözeten büroyu kapattığını,görevli İranlı diplomatı sınır dışı ettiğini ve Tahran'deki diplomatınıgeri çağırdığını açıkladı.

20 - Sri Lanka'nın kuzeydoğusundaki Trinocmalee kasabası yakınlarında Tamil gerillaları tarafından yerleştirildiği sanılan mayınınpatlaması sonucu 10 asker öldü.

21 - Pasifik Okyanusu'nda yer alan Hindistan kontrolündeki Fiji'de askeri darbe oldu.

22 - Bulgaristan Dışişleri Bakanı Peter Mladenov, iki günlükresmi bir ziyaret için, Yunanistan'ın başkenti Atina'ya gitti.

23 - NATO Komutanı Orgeneral Bernard Rogers, İngiliz BBCRadyosu'nun sorularını cevaplandırırken, «İngiltere'de 11 haziran'dayapılacak erken seçimleri İşçi Partisi'nin kazanması halinde ülkedekinükleer silahları kaldırmayı, ABD Yapısı «Cruise» füzelerini de geriyollamayı tasarladığını belirterek, «Böyle bir durumda, ABD'de 'yeter artık' diyerek birliklerini geri çekebilir» dedi.

15 MAYIS 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı NecmettinKaraduman'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek aylık görüşmesini yaptı.

2 - Devlet Bakanı Ali Bozer Ankara'da yaptığı açıklamada,«AT'nin aynı zamanda siyasi bir topluluk olduğunu» belirterek «Gayettabii Türkiye'nin siyasi alanda da uyum sağlaması icabedecektir»dedi.

3 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin,resmi ziyarette bulunmak üzere Sovyetler Biriiği'ne gitti.

4 - SHP Genel Sekreteri ve İçel Milletvekili Fikri Sağlar,Marlboro sigarasının Türkiye'de hangi firma tarafından ithal edildiğini soran önergeyi TBMM Başkanlığı'na verdi.

5 - Türkiye Barolar Birliği Başkanı Teoman Evren, Tekirdağ'dayapılan Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada,«Yargı bağımsızlığının savunucusu olan barolarımız ve meslektaşlarımız keyfi uygulamalarından son derece rahatsızdır» dedi.

6 - Milli Eğitim Vakfı 7. olağan Genel Kurul toplantısı yapıldı.

7 - OECD Türkiye Konsorsiyumu eski Başkanı Rolf Geberth«Türkiye-Avrupa İlişkilerinin Geleceği» seminerinde Türkiye'nin Avrupa Topluluğu'na tam üyeliği konusunda yaptığı konuşmada, «Türktarafı 15 yıldan önce bir sonuç alınamaycağını bilecek kadar sabırlıdır» dedi.

8 - ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Strausz-Hupe'nin, verdiği bir davete Filistin Kurtuluş Örgütü temsilcisi Abu Firas'ı ilk kezdavet ettiği basında yer aldı.

9 - İstanbul'un Kadıköy semtinde Cemile Besler İlkokulu ileKayışdağı İlkokulunun Atatürk büstleri saldırıya uğrayarak parçalandı.

10 - Cumhuriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Okay Gönensinile yazar İlhan Selçuk «Hülle Partisi» ve «DİSK Geçmiş Değil Gelecektir» başlıklı yazılarından dolayı yargılandıkları İstanbul 2. AsliyeCeza Mahkemesi'nde beraat ettiler.

11 - Üniversite öğrencilerinin okullara başörtüsüyle girmesiniönleyen türban yasağı kararı Ankara 3. Bölge İdare Mahkemesi»'ncedurduruldu.

12 - Ankara DGM Savcılığı, ABECE Derğisi'nin mayıs sayısında yer alan 1 Mayısla ilgili bir yazı nedeniyle dergi yöneticileri hakkında soruşturma açtı.

13 - İsviçre hükümeti tarafından yapılan açıklamada, bu yılınilk dört ayında bu ülkeden politik sığınma hakkı isteyenlerin sayısında büyük bir artış olduğu ve iltica talebinde bulunanların başındaTürklerin geldiği bildirildi.

14 - İtalya'nın Batı sahillerinde 3 mayısta başlayan NATO'nunplanlı tatbikatlarından Dragon Hammer-87 tatbikatı muharebe harekatıyla sonuçlandı.

15 - ABD ile SSCB arasında Avrupa'daki orta ve kısa menzilli füzelerin sökülmesini öngören bir anlaşma imzalanmasına karşıçıkan ülkelerden İngiltere, Avrupa'nın güvenliğinin sağlanması kaydıyla böyle bir anlaşmayı kabul edebileceğini açıklarken, FederalAlmanya Başbakanı Helmut Kohl, anlaşmayı ABD ile SSCB arasında Avrupa'daki kısa menzilli taktik nükleer silahların kaldırılmasışartıyla kabul edeceğini bildirdi.

16 - İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Perez, koalisyon kabinesininOrtadoğu konulu uluslararası bir konferans toplanması önerisinireddetmesine rağmen bu konudaki girişimlerini sürdürmek üzereABD'ye gitti.

17 - Filipinler'de askeri personelin siyasi faaliyetlerde bulunması yasaklandı. Yasaklamayı Silahlı Kuvvetler Komutanı ve Savunma Bakanı ortak açıklamayla bildirdiler.

18 - Bulgaristan Dışişleri Bakanı Peter Mladenov Yunanistan'ayaptığı iki günlük resmi geziyi tamamlayarak ülkesine döndü.

19 - Amerika'lı ünlü film yıldızı Rita Hayworth öldü.

16 MAYIS 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren başkanlığında toplananMilli Güvenlik Kurulu, halen 4 ilde uygulanan sıkıyönetimin kaldırılmasını hükümete bildirme karan aldı.

2 - Başbakan Turgut Özal, 67 ilden gelen muhtarlara hitabenyaptığı konuşmada, «Bir daha 1980 öncesinin karanlıklarına dönmeyelim» dedi. Başbakan, il genel meclisi üyelerini kabulde ise, Menderes, Polatkan ve Zorlu'nun adlarının bazı tessilere verilmesinin,ailelerinin izin vermesi halinde gerçekleşebileceğini bildirdi ve «Naaşları istismar konusu yaptırmam» ddi.

3 - İl Özel idareleri yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu'ndakabul edildi.

4 - Türkiye'nin 29. üniversitesinin Gaziantep'te kurulmasınıöngören yasa tasarısı, Milli Eğitim Komisyonu'nda kabul edildi.

5 - SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, ANAP İktidarının anayasanın geçici 4. maddesini halkın sıkıntılarını unutturmak amacıyla kasıtlı olarak tartışmaya açık tuttuğunu, SHP'nin, 12 Eylül rejiminin ürünü olan bugünküanayasanın tümü tartışılmadan sadece 175. maddenin ele alınmasınakarşı olduğunu» bildirdi.

6 - Kapatılan AP'nin Genel Başkanı ve eski BaşbakanlardanSüleyman Demirel, DYP'nin Sakarya'da düzenlediği mitingte halkahitaben yaptığı konuşmada, «Yasaklar için kimseden bir şey istemediğini, olayın kişisel bir olay olmadığını» belirterek, geçici 4.maddenin aslında bir haksızlığın, bir hukuk ve rejim ayıbının ortadan kaldırılması olduğunu» söyledi.

7 - Kapatılan CHP'nin Genel Başkanı ve eski BaşbakanlardanBülent Ecevit, Milliyet gazetesine yaptığı açıkamada, «Referandumkampanyası sırasında amaçlanan, 12 Eylül öncesini hatırlatıp umacıimaji ile halkı yasakların kalmasından ürkütmektir. Vuruş serbestama savunma yasak olacaktır» dedi.

8 - İslam Konferansı teşkilatına bağlı Milletlerarası İslam Kültür Mirasını Koruma Komisyonu tarafından düzenlenen «Milletlerarası 1. Hamid Aytaç Hat Yanşması»'nı kazananlara ödülleri, İstanbul'da törenle verildi.

9 - Adana-Ankara seferini yapmak üzere 97 yolcusu İle Adana'dan havalanan THY uçağı, sol motorunun patlayarak yanması üzerine, Adana Havaalanına zorunlu iniş yaptı. Yolculardan yaralananolmadı.

10 - 12 Eylül sonrasında ilk defa İzmir'de yapılan «Gençlik veDemokrasi Mitingi»'nin olaysız geçtiği, yasak slogan atan 6 kişiningözaltına alındığı bildirildi.

Öte yandan, Van'da oruç tutmadığı gerekçesiyle Şirin Tekinadlı öğrencinin öldürülmesini protesto için Ankara'dan Samsun'ayürüyüşe geçen bir grup öğrenci de eylemlerini yanda kesip geridöndü.

11 - Ramazan Bayramı nedeniyle, devlet memurlarına haziranayı maaşlarına mahsuben 25 bin lira ile 75 bin lira arasında değişentutarlarda avans ödenmesi kararlaştırıldı.

12 - Ankara 3. İdare Mahkemesi, başörtülü bir öğrenciyi 15 günokuldan uzaklaştıran Eğitim Fakültesi Disiplin Kurulu kararını, yetkiyönünden hukuka aykırı buldu ve yönetmelik gereği 15 gün uzaklaştırma cezalarının, fakülte disiplin kurulunun değil, dekanın yetkisine girdiğini belirtti.

13 - Türkiye Elektrik Kurumu Genel Müdür ve Yönetim KuruluBaşkanlığı'na Et ve Balık Kurumu Genel Müdürü Remzi Yücebaşatandı.

14 - Alman Yazarlar Birliği Berlin Başkanı Anna Jones, Başbakan Turgut Özal'a bir açık mektup göndererek, 7 yıldır tutuklu bulunan Nevzat Çelik'in serbest bırakılmasını istedi.

15 - Dünya Yazarlar Birliği'nin (Pen Kulüp) İsviçre'nin Luganokentinde yapılan 50. olağan kongresinde, «Tüm dünyada 337 yazarınhapiste olduğu» belirtildi. Türkiye'deki yazarlara işkenceye dek varabilen zulüm yapıldığı» da öne sürülerek, bu tutum kınandı. 680yazarın katıldığı kongreye, Türkiye'den hiçbir yazarın katılmadığı bildirildi.

16 - BM Güvenlik Konseyi'nin, Körfez Savaşını sona erdirmekiçin hazırladıkları planın ilk aşamasında tarafların derhal ateşi kesmeleri, ikinci aşamada ise bu çağrıya uğmayan ülkeye siiah satışınındurdurulması öngörülüyor.

17 - Afganistan'da hükümete karşı savaşan mücahitlerin iki Afgan uçağını düşürdüğü, bir törene düzenlenen saldırıda ise 38 askerin öldüğü bildirildi

18 - Güney Pasifik'teki Fiji Adası'nda hafta içinde gerçekleştirilen askeri darbenin halkın yüzde 49'unu oluşturan Hintliler tarafından protesto edildiği, hükümetin ise, tüm gazeteleri kapattığı bildirildi.

17 MAYIS 1987

1 - Başbakan Turgut Özal ve 199 arkadaşı tarafından hazırlanan anayasa değişiklikleri, TBMM Genel Kurulu'nda 48 saat sonrayapılan ikinci tur görüşmelerde, 56 aleyhte oya karşı 315 evet oyuyla kabul edildi. TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen anayasa değişikliklerine göre, seçimlerde ve halkoylamalarında 20 yaşına girenherkes oy kullanabilecek. Anayasada yapılan bir diğer değişiklikle de400 olan milletvekili sayısı 450'ye çıkarılıyor.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Ankara'da Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin Genel Kurulu'nda anayasa değişikliğiyle ilgili birkonuşma yaptı.

3 - Radyo ve Televizyon yayınlarını izlemeye yarayan her türlü cihazdan bandrol ücreti alınmasını öngören kanun tasarısı, Kamuoyunda, «süper emeklilik» olarak bilinen 506 sayılı SSK Yasası'nınbazı maddelerini değiştiren tasarı ve Bağ-Kur emeklilerine süperemeklilik imkanı sağlayan tasarı ile Herhangi bir sebeple görevdenalınan belediye başkanlarının yerine İçişleri Bakanlığı'nın teklifi veBaşbakan'ın onayı ile geçici olarak atama yapılmasını öngören kanun tasarısı TBMM Başkanlığına sunuldu.

4 - Türkiye Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genişletilmiş Başkanlar Kurulu bildirisinde, Asgari Ücret Tesbit Komisyonu'nun oluşumu eleştirilerek, işçi konfederasyonlarına üye sayısı oranında komisyonda temsil imkanı verilmediği kaydedildi.

5 - Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin, Ankara'da yapılan GenelKurulu'nda, Başkanlığa Ahmet Abakay yeniden seçildi.

6 - Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği TÜSİAD aylık yayın organı GÖRÜŞ'ün son sayısında AT'nın çeşitli açılardan incelenmesi ve Türkiye'nin neler yapması gerektiği konularına yer verildi.Dergi, AT'na tam üyelik başvurusu yapan Türkiye'nin enflasyonla mücadele politikasından taviz vermemesi gerektiğine işaret ederek,Türkiye'nin tam üyeliğe kadar geçen sürede amacının, sanayide İtalya'nın rekabet gücüne erişmek olması gerektiğini belirtti.

7 - KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Salih Coşar ile GirneÖğretmen Koleji'nden bir grup öğrenci, 19 Mayıs törenlerini izlemeküzere Samsun'a geldiler.

8 - Trabzon'un Pazarkapı mahallesinde ANAP'ın merkez ilçedelegelerini belirlemek üzere yapılan seçimlerde, ANAP'ın 76 kayıtlı üyesi bulunmasına rağmen noterliğe 110 kişilik liste verilmesi üzerin çıkan olaylardan sonra seçimler Genel merkezden gelen telgrafile iptal edildi.

9 - Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından Tiyatro Sanatçıları Metin Akpınar ile Zeki Alasya'ya, aşıkampanyası ve çocuk sağlığı konusunda yaptıkları hizmetlerden dolayı Ankara'da plaket verildi.

10 - İzmir'de «Gençlik ve Demokrasi» mitingi öncesi ve sonrasında gözaltına alınan 6 öğrenci serbest bırakıldı.

11 - Tarım Satış Kooperatifleri ve birliklerinin kuruluşunda devlet denetimini düzenleyen kanun hükmündeki kararnamenin iptaliiçin SHP'nin açtığı iptal davası konusunda Anayasa Mahkemesi'ninret kararının gerekçesi açıklandı. Anayasa Mahkemesi, kamu yararına olan hallerde özgürlüklere sınır getirilebileceğine karar verdi.

12 - 4. Kolordu Komutanlığı Ankara 1 Numaralı Askeri Mahkemesi, çeşitli yerlerde ve tarihlerde adam öldürme, yaralama, gasp,kahvehane tarama ev kurşunlama ve bombalama eylemlerinde bulundukları iddiasıyla yargıladığı 133 sanıklı «İstanbul MHP Davası'ylailgili gerekçeli kararını açıkladı. Kararda, «Ülkücü kuruluşların amaçlarının mevcut anayasal düzeni yıkmaya yönelik ve devlete karşı olmadığı» görüşü savunuldu.

13 - Dayağa karşı çıkan yaklaşık 2 bin kadının düzenlediği «Kadınlar Dayağa Karşı Dayanışma» yürüyüşü İstanbul'da yapıldı. Çeşitlisloganların atıldığı yürüyüşte bir konuşma yapan Doç. Dr. Şirin Tekeli, «Bir yanda Anneler Günü'nü kutlamanın öte yanda yılın 364günü kadınların dayak yemesini kabul etmenin iyi yüzlülük olacağını» söyledi.

14 - Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ınİmralı'daki mezarlarınnı nakli konusunda Menderes ailesi adına biraçıklama yapan Adnan Menderes'in oğlu Aydın Menderes, TBMMBaşkanlığı'na verilen yasa önerisinin Menderes ailesinin düşünce veisteklerini yansıtmadığını söyledi.

15 - Hür Dünya İşçi Sendikaları Konfederasyonu ICFTU Yönetim Kurulu Toplantısında, sendikal hak ve özgürlüklerin çiğnenmeye devam edildiği gerekçesiyle Türk hükümetinin «yeniden kınanması kararı» alındı. Toplantıda, Türkiye'nin AT üyeliğine kabul edilebilmesinin, AT standartlarında sendikal hak ve özgürlüklerin tanınması ile bağlantılı olduğu vurgulandı.

16 - 5 gün süren Türkiye ziyaretinden dönen Hollandalı parlamenterler, izlenimlerini Amsterdam'da gazetecilere anlattılar. Hollanda heyeti adına konuşan Hollanda Parlamentosu İkinci BaşkanıDirk Dolman, «Normal parlamenter, demokratik düzene dönüş ve insan haklarına saygı konusunda Türkiye'nin ilerleme kaydettiğini, ancak daha yapılacak çok şey olduğunu» söyledi.

17 - Milletlerarası 5. Münih Maratonunu, Türk Atleti Ahmet Altun kazandı.

18 - Kıbrıs Rum Kesiminde, Kıbrıslı bir Türk casusluk yaptığıiddiasıyla gözaltına alındı.

19 - Federal Almanya'daki HDF (Halkçı Devrimci Federasyonu) tarafından yurtdışındaki işçileri konu alan iki rapor hazırlandı.

20 - NATO Savunma Bakanlarının Norveç'in Stavanger kentinde yaptıkları Nükleer Planlama Grubu toplantılarında «Avrupa'dakiorta ve kısa menzilli füzeler konusunda» vardıkları kararlar açıklandı.

21 - Suriye'nin başkenti Şam'da 1 mayıs sonrası yapılan Kürdistan Ulusal Kurtuluş Cephesi Kongresinde, PKK harekâtı yönetim kadrosunun yeniden kurularak, yeni taktiklere geçilmesi kararı alındı.

22 - İngiltere'nin Başkenti Londra'da yayımlanan haftalık Observer gazetesi, Fiji'nin başkenti Suva'daki kaynaklara dayanarak verdiği haberde, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in takımadaların genelvalisi Ratu Sir Penaia Ganilau ile bir telefon görüşmesi yaparak,«Fiji'de askeri bir darbeyle iktidarı ele geçirenlere karşı sert bir tutum izlenmesini» istedi ve kendisini desteklediğini bildirdi.

23 - Tunus Haber Ajansı TAP, Tunus Devlet Başkanı Habib Burgiha'nın kabinede değişiklikler yaptığını bildirdi.

24 - Kuveyt'te yayımlanan El Kasas gazetesi, Sovyetler BirliğiLideri Mihail Gorbaçov'un Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'a geçen ay yaptığı Moskova ziyareti sırasında Ortadoğu konusunda düzenlenecek uluslararası bir konferansta Suriye'nin yer almaması halindeMoskova'nın da bulunmayacağı konusunda güvence verdiğini belirtti.Bu arada Çalışma Bakanlığı, Türkiye'nin haziran konferansında gündeme girmesini engellemek üzere ILO'ya sunulacak ikinci bir«taahhüt mektubu» hazırlayarak, geçen yıl verilen taahhüt mektubunda söz verilen yasa değişikliklerinin gerçekleştirilmesi için iyiniyetle çaba göstereceğini belirtti.

25 - Fransa Başbakanı Jacques Chirac'ın SSCB'ye yaptığı ziyaretinin son gününde Moskova Televizyonu tarafından yapılan görüşmede, Sovyetler'de rejim aleyhtarlarına yapılan muameleyi eleştiren konuşmacı hiç sansür edilmeden Sovyet halkına duyuruldu.Chirac, bu konuşmasında SSCB'de muhaliflerin tutuklandıklarını yada psikiyatri kliniklerine kapatıldıklarını söylemiş ve Batının bunukabul edemeyeceğini belirtmişti. Moskova Televizyonu'nun bu hareketinin Fransa'da olumlu etki yaptığı bildirildi. öldü.

26- Belçika'da küçük tip iki uçağın çarpışması sonucu 9 kişi

18 MAYIS 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma,Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, «KurtuluşSavaşı'nın zor şartlar altında kazanıldığını» belirterek, «Tarihtenders almasını bilmek zorundayız, aksi takdirde tarih er veya geçtekerrür edecektir »dedi.

Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Kenan Evren Başkanlığındayaptığı toplantıda, Milli Güvenlik Kurulu'nun kararları doğrultusunda 4 ilde sıkıyönetimin 19 temmuzdan itibaren kaldırılarak olağanüstü hal ilân edilmesini kararlaştırdı.

2 - Başbakan Turgut Özal, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle 67 il ve KKTC'den seçilen toplam139 öğrenciyi kabul etti.

3 - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, resmi ziyaret amacıyla İngiltere'ye gitti.

4 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, anayasanın geçici 4. maddesinin kaldırılması konusunda yapılacak halkoylamasmda, parti olarak siyasi yasakların kaldırılması doğrultusunda oy vereceklerini»açıkladı

5 - Devlet Bakanı Ahmet Karaevli, TOBB İstanbul Sanayi Odası'nda düzenlenen ve sektörün sorunlarının görüşüldüğü toplantıdaEreğli Demir Çelik Tesisleri'nin sermayesinin 100 milyar liraya çıkarılacağını ve bunun yüzde 60'ının halka açılacağını» bildirdi.

6 - Kültür ve Turizm Bakanı Mesut Yılmaz, Müzeler Haftasınedeniyle yaptığı açıklamada, «Türkiye'den kaçırılan eserlerin iadesiiçin UNESCO'ya başvurduklarını» bildirdi.

7 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından bir kez daha görüşülmek üzere geri gönderilen imar affında değişiklik yapan yasa,TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilirken, Belediye Gelirleri Kanunu'nun Meslek Vergisi ile ilgili hükümleri yürürlükten kaldırıldı.

8 - Anayasa değişikliklerinin halkoyuna sunulması hakkındakiyasa tasarısı TBMM Başkanhğı'na sunuldu.

9 - Bağ-Kur üyelerine süper emeklilik imkanı sağlayan tasarı TBMM Sağlık ve Sosyal İşler Komisyonu'nda kabul edildi.

10 - Eski Başbakanlardan Adnan Menderes ve eski bakanlarFatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın İmralı'daki mezarlarının nakline ilişkin yasa önerisi, TBMM İçişleri Komisyonu'nda kabul edildi.

11 - SHP Sivas Milletvekili Ruşen Işın ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanhğı'na «12 Eylül Harekatı'ndan sonra siyasi partileri fesheden 2533 sayılı yasanın iptali» konusunda bir yasa önerisiverildi.

12 - TBMM'de kabul edilen Anayasa değişiklikleri, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in onaylamasından sonra, Resmi Gazete'ninmükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında ayrıca, Bakanlar Kurulu'nun Diyarbakır, Hakkâri, Mardin ve Siirt illerinde 19 temmuz tarihinden itibaren başlayarak olağanüstü hal ilân edilmesine ilişkinkaran da yayımlandı.

13 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü İnal Batu, KKTC yönetimininTürkiye'nin AT'na tam üyelik sürecinde karşılaştığı engelleri aşmak için Kıbrıs'ta toprak ödünleri verebileceği yolunda söylentilerkonusundaki kaygıları gidermek amacıyla yaptığı açıklamada, «Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün veçhelerinden birini teşkil edentoprak düzenlemeleri, ancak Kıbrıs sorunun bütün veçhelerini içerecek ve «Kıbrıs Türklerinin devletteki eşit ortaklık haklarını yenidentesis edecek olan nihai çözüm çerçevesinde Kıbrıs Türk ve Rumhalkları arasında sağlanacak mutabakatla tespit edilecek ve tabiiherşeyden önce Kıbrıs Türk Halkının hür iradesine dayanacaktır»dedi.

14 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, düzenlediği basın toplantısında, «Referandumda milletin bir tasfiye hareketi yapacağını» söyledi.

15 - Bedelli Askerlik Yasası uygulaması, bedel ödeme esaslarıve uygulanacak işlemlerle ilgili Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlanmcaya kadar ertelendi.

16 - NETAŞ'ta 165 işçinin işine son verildi.

17 - Manisa'ya bağlı Akhisar ilçesinde meydana gelen trafikkazasında, 10 kişi öldü, 4 kişi yaralandı.

Î8 - Ankara 4. Kolordu Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen 723 sanıklı ana Dev-Yol davasında, 9 sanık tahliyeedildi.

19 - Tunceli'nin Mazgirt ilçesine bağlı Gümüşgün köyü ilkokulu öğretmeni, bölücü çete mensupları tarafından vurularak öldürüldü,

20 - Bursa Uludağ Üniversitesi'nde 300 öğrenci, arkadaşlarınınokuldan uzaklaştırılmalarını ve Van'da bir öğrencinin öldürülmesiylesonuçlanan olayı protesto amacıyla yemek boykotu yaptı. Bu arada,15 öğrencinin gözaltına alınmasını protesto amacıyla 60 öğrenci açlık grevine başladı. 50 öğrencinin daha gözaltına alındığı ve 8 öğrencinin ise serbest bırakıldığı bildirildi. Kayseri Erciyes Üniversitesinde ise 30 öğrenci türban yasağını protesto amacıyla oturma eylemine başladılar.

ODTÜ Gaziantep Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin, kazanılmış haklarıyla ilgili olarak yaptıkları oturma eyleminde 15 öğrencigözaltına alındı. Ankara Fen Fakültesi'nde oruç tutmayan bir öğrenciyi döven üç kişi hakkında dava açılırken, oruç tutmayan gruba müdahale eden 4 öğrenci hakkında ise soruşturma başlatıldı.

21 - Irak Hava Kuvvetleri'nin bir ABD savaş gemisine saldırısı sonucu 28 kişi öldü. Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, ABDBaşkanı Ronald Reagan'a gönderdiği mesajda, «Bu kasti olmayankazanın Irak ile ABD arasındaki ilişkileri etkilemeyeceğini umuyorum» dedi.

22 - Fiji'de, geçen perşembe günü iktidarı ele geçiren askeriyönetimin başkanı Stiveni Rabuka'nın, Hintlilere siyasi iktidarı yasaklayan bir anayasa değişikliğini açıklaması üzerine, Hintlileringenel greve gittikleri, esnaf ve üreticilerin protestosunun sürdüğübildirildi.

23 - Ortadoğu konusunda uluslararası bir konferans için ABD'de temaslarını sürdüren İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres, «Uluslararası konferansa, Sovyetler Birliği'nin katılmasının şart olmadığını» söyledi.

24 - Peru'nun başkenti Lima'da 7 bin polis memurunun cumagününden bu yana sürdürdükleri greve silahlı kuvvetlerin müdahaleettiği ve kontrolleri altına aldıkları bildirildi.

19 MAYIS 1987

1 - 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tümyurtta KKTC'de ve dış temsilciliklerimizde törenlerle kutlandı.

2 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel Ankara'da yaptığı açıklamada, «Türk demokrasisinin bir daha kesintiyeuğramayacak ve geri dönülmeyecek bir noktaya geldiğini» söyledi.

3 - ANAP Grup Başkan Vekili Pertev Aşçıoğlu ile HaydarÖzalp seçim yasasında değişiklik önerisini TBMM Başkanlığınaverdiler.

4 - Yargıtay Başsavcısı Firuz Çilingiroğlu Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Ecevit ve Demirel için verilen tüm mahkûmiyet veberaat kararlarının bozularak, açılan tüm davaların ilk davanın açıldığı mahkemede birleştirilerek tek dava şeklinde görülmesini» istedi.

5 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut tarafından görevinden alınan İstanbul'un Eminönü ilçesi Belediye eski Başkanı Tahir Aktaşhakkında İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görevi suiistimalden dava açıldı.

6 - Bursa Uludağ Üniversitesi kampusunda açlık grevi yaptıkları gerekçesiyle dün gözaltına alman 47 öğrenci çıkarıldıkları nöbetçi mahkemede ifadeleri alınarak serbest bırakıldılar.

7 - Uluslararası Af Örgütü Washington Sekreteryası Sorumlusu Mr. David Aasen Washington'da yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin Amerikan askeri yardımından çok, geniş kapsamlı bir affa gereksinimi bulunduğunu, bu konuda hazırladıkları öneri ve raporu Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal, Adalet Bakanı OltanSungurlu ve İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut'a göndereceklerini»söyledi.

8 - İngiltere'de yayınlanan Ekonomi Gazetesi Financial Timesözel Türkiye eki verdi.

9 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Sovyetler Birliği'ninKıbrıs konusunda uluslararası konferans düzenlenmesi önerisini yinelemesi üzerine Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, «Batı'nın Sovyet Rum-Yunan oyununa alet olmayacağına inandığını» söyledi.

10 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, muhalefetin,PASOK hükümeti hakkında vereceği gensoru önergesinden önceMeclisten güvenoyu istedi.

11 - Afganistan'daki komünist yönetime karşı savaşan mücahitlerin 70 kadar Sovyet askerini öldürdükleri ve 3 Sovyet helikopterini düşürdükleri bildirildi.

12 - Güney Pasifik'te 5 gün önce kansız bir harekât ile yönetime askerlerin hâkim olduğu Fiji'de İngiltere Kraliçesini temsil edenGenel Vali Ratu Sir Penaia Ganilau bir saray darbesi yaparak yönetime el koyduğunu açıkladı.

13 - Sovyet Lideri Mihail Gorbaçov, Sovyetler Birliğini ziyaretetmekte olan Vietnam lideri onuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada, «ABD'nin Japonya, Güney Kore ve Filipinler'deki nükleer füzelerini kaldırması halinde, Sovyetler Birliği'nin de Avrupa ve Asya'daki tüm orta menzilli füzelerini kaldırmayı kabul edeceğini» söyledi.

14 - Avustralya Başbakanı Bob Hawke, ülkedeki Libya Büyükelçiliğinin kapanmasını ve büyükelçinin 10 gün içinde ülkeden ayrılmasını istedi.

15 - Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin Amerikan FirkateyniStark'ın pazar gecesi Körfez'de Irak uçakları tarafından yanlışlıklavurulduğunu belirterek ABD'den özür diledi.

16 - Uluslararası 40. Cannes Film Şenliği'nde Altın PalmiyeÖdülü Fransız yönetmen Maurice Pialat'ın «Şeytanın Güneşi Altında» adlı filmine verildi.

20 MAYIS 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma,Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle 67 il ve KKTC'den seçilen 139öğrenciyi kabul ederek öğrencilerin sorunlarını dinledi.

2 - ANAP'ın kuruluşunun 4. yıldönümü Ankara'da BaşbakanTurgut Özal, Milletvekilleri ve Partililerin katıldığı bir törenle kutlandı.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, MKYK toplantısında «İsteyen herkese tabanca verilmesi konusuna değinerek, Başbakan Turgut Özal'ın bu konudaki düşüncelerini eleştirdi.

4 - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, OECDBakanlar Konseyi toplantısında yaptığı açıklamada, petrole ve elektriğe zam yapılmayacağını söyledi.

5 - Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz, TÜBİTAK'ın (TürkiyeBilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu) lise öğrencileri için düzenlediği «Araştırma Projeleri Sergisi» nin açılışında bir konuşma yaparak, «21. yüzyılın en önemli unsurunun, insanların yeni bir karakter kazanmaları olduğunu» söyledi.

6 - Artvin Bağımsız Milletvekili Nevzat Bıyıklı ve Edirne Bağımsız Milletvekili Türkân Ankan DYP'ye, Çanakkale Bağımsız Milletvekili Onural Şeref Bozkurt ise ANAP'a geçtiler. ANAP'ın TBMM'dekisandalye sayısı 256 olurken, DYP'nin sandalye sayısı da 42'ye yükseldi.

7 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi İnal Batu, gazetecilerin Kıbrıs sorunu ve Serbest Dolaşım ile ilgili sorularını cevaplandırırken, «BM Genel Kurulu'ndan çıkartılan kararların Kıbrıs Sorununun çözümüne olumlu katkıda bulunmadığı, aksine çözümü güçleştirdiği geçmişte görülmüştür» dedi.

8 - Sıkıyönetimin, uygulandığı son dört ilden kaldırılması ve 5ilde olağanüstü hal uygulamasının 4 ay daha uzatılmasına ilişkinBaşbakanlık Tezkeresi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

9 - İhbarcılara Ödül Verilmesine ilişkin yasa önerisi TBMMAdalet Komisyonu'nda benimsendi.

10 - Büyükelçi İnal Batu, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü olarak görevine başladıktan sonra bir birifing düzenleyerek, «Ortadoğu sorununa doğrudan taraf ülkelerin tümünün uluslararası konferans toplanması için görüş birliği içinde olmaları durumunda, Türkiye'ninde bunu destekleyeceğini ve Türkiye'nin FKÖ'yü Filistin halkının yasai temsilcisi olarak kabul ettiğini» söyledi.

11 - SHP MKYK, bir bildiri yayınlayarak, halkoylamasında siyasi yasakların kalkmasına 'evet' deme kararı aldığını açıkladı. MKYKbildirisinde, «SHP'nin tüm örgütleri, üyeleri ve seçmenleri ile birlikte siyasal yasakların kalkmasına evet diyeceği» belirtildi.

12 - Danıştay Başkanı Orhan Özdeş, yaş haddinden emeklioldu.

13 - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcssl Kaya Erdemle kardeşi Tarhan Erdem'in DYP İçel Milletvekili Ali İhsan Elgin hakkındaaçtıkları tazminat davası sonuçlandı. Mahkeme Elgin'in Kaya Erdem'e1 milyon Tarhan Erdem'e de 650 bin lira tazminat ödemesini kararlaştırdı.

14 - İstanbul'da 1981 yılında yürütülen Türkiye İhtilalci Komünistler Birliği soruşturmasında, gözaltına aldıkları Ataman İnci adlıgenci işkenceyle öldürdükleri iddiasıyla, İstanbul Sıkıyönetim Mahkemesi 2 No'lu Askeri Mahkeme'de yargılanarak mahkûm edilenbiri başkomiser ikisi komiser 6 polis hakkındaki karar, Askeri Yargıtay 1. Dairesi'nce onanarak kesinleşti. Askeri Yargıtay, 6 polis memurunu 6'şar yıl 8'er ay hapis cezasına mahkûm ederken, aynı davada yargılanan bir polis memuru ile bir bekçi hakkındaki beraat kararını da onadı.

15 - Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bir çok öldürme eylemine katılan Yasadışı bölücü PKK örgütünün Mardin bölgesinde faaliyetlerde bulunan militanı Ramazan Candan Güvenlik Kuvvetlerine teslim oldu.

16 - Sivas Kapalı Cezaevi'nde eski müdür ve 13 gardiyan, tutuklu ve hükümlülere işkence yaptıkları iddiasıyla Sivas 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce tutuklandılar.

17 - Elazığ'ın Palu ilçesinin dağlık kesiminde güvenlik kuvvetleriyle silahlı çatışmaya giren bir grup bölücü eşkıyadan 5'i ölü olarak ele geçirilirken, bir polis memuru da şehit oldu.

18 - Çeşitli üniversitelerde türban yasağını protesto eylemleri devam ederken, Bursa'da dört günden beri Ulucami önündekibanklarda türban yasağını protesto etmek amacıyla «oturma eylemi» yapan ve türban yasağının kalkması için cami çevresinde imzatoplayan Uludağ Üniversitesi ilahiyat Fakültesi öğrencileri, polisinuyarısı üzerine eylemlerinden vazgeçtiler.

19 - Bursa'da dün polis tarafından Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu'na muhalefet ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınan 47 öğrenci serbest bırakıldı.

20 - Geçen Eylül ayında bir ayin sırasında 22 kişinin ölümü ilesonuçlanan baskına uğrayan İstanbul Şişhane'deki Neve Şalom Sinagogu onarım çalışmaları tamamlanarak, yeniden ibadete açıldı.

21 - AT Tekstil Komisyonu'nun Türkiye'ye tanıdığı «Fason Kotası»'nı yüzde yüz artırdığı bildirildi.

22 - İsviçre içişleri Bakanlığı Sözcüsü bir açıklama yaparak,son 48 saat içinde Zürih ve Basel kentlerinde yapılan operasyonlarda, Türkiye'den kaçan çok sayıda bölücünün tutuklandığını ve tutuklananlar arasında İran ve Irak uyruklu Kürtlerin de bulunduğunusöyledi.

23 - Bavyera Hükümeti «AIDS'e karşı önlemler» yönetmeliğiniyeni şekliyle onayladı. Yönetmelik uyarınca, halen Bavyera'da yaşayan 192.500 Türk yurttaşı ile Avrupa ülkeleri dışında ve Türkiye'dengelen sığınmacılar da AIDS testinden geçecekler.

24 - FKÖ Lideri Yaser Arafat, Ebu Nidal'ın örgüte kabul edilmeyeceğini, Ebu Abbas hakkında da soruşturma açtıklarını söyledi.

25 - Hindistan'da başkent Yeni Delhi'de dahil olmak üzere üçkentte meydana gelen Hindu-Müslüman çatışmalarında yaklaşık 60kişinin öldüğü, birçok kişinin de yaralandığı bildirildi.

26 - İran Meclis Başkanı Haşemi Rafsancani, dün Meclis'teyaptığı konuşmada, kendilerine ulaşan istihbarata göre, Pazar gecesiBasra Körfezi'nde Amerikan firkateynine düzenlenen saldırının ardında ABD'nin bulunduğunu söyledi. Bu arada Beyrut'ta yayımlananSuriye yanlısı Eş-Şara gazetesi Amerikan Stark firkateynini vuraniki pilotun tutuklandığını bildirdi.

27 - Fiji'nin başkenti Suva'da, geçen haftaki darbe sırasındatutuklanan Başbakan Timoci Bavadra ve bakanların serbest bırakılmalarını protesto eden darbeci Albay Sitiveni Rabuka yanlısı 200 Fiji'linin Hintlilere saldırması sonucu 50 kişi yaralandı.

21 MAYIS 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek, haftalık olağan görüşmesini yaptı.

Başbakan Turgut Özal, görüşmeden sonra basına yaptığı açıklamada, «Silah taşımanın serbest bırakılması için kesin bir karar olmadığını, silah taşıyan kötü insanların karşısında silah taşımalarınaizin verilmeyen iyi insanlara haksızlık yapılmış olabileceğini» söyledi. Başbakan Turgut Özal, «KİT'lerin makul bir teklif getiren yabancı şirketlere satılabileceğini» de açıkladı.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin TBMM grubunda yaptığı konuşmada, ANAP'ın bugün kendisini başka türlü göstermeye çalıştığını ve aynı zamanda kendilerine destek olarak başkabir sağ parti olan DYP'yi yardıma çağırdığını» öne sürerek «Halkıntemel sorunlarından uzaklaştırılarak Özal ile Demirel arasında tercih yapmaya zorlandığını» bildirdi ve «Her iki halde de karşımıza çıkacak olan 12 Eylül öncesi MC hükümetidir» dedi.

3 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, «Altındağ Belediyesi'nde görevli iki zabıta memurunun, bir kaymakamı dövmesi olayı ileilgili soruşturmanın açıldığını ve olayın sorumlularının cezalandırılması için emir verdiğini» söyledi.

4 - Muhtar ödeneklerinin arttırılmasına ilişkin yasa önerisiTBMM Genel Kurulu'nda kabul edilirken, halkoylamasına ilişkin yasatasarısı da Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi. Ayrıca, Süper emekliliği de içeren Sosyal Sigortalar Yasası'nda değişiklik yapan tasarıTBMM Sağlık ve Sosyal İşler Komisyonu'nda kabul edildi.

5 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, 1402 uygulamasıyla üniversitelerdeki görevlerinden uzaklaştırılan Öğretim ÜyeleriDerneği yöneticilerini kabul etti.

6 - Ankara'da yapılan TÜTAV Genel Kurulu'nda Genel Başkanlığa yeniden Kemal Baytaş seçildi.

7 - TÜSİAD Başkanı Ömer Dinçkök düzenlediği basın toplantısında, ekonomik konularda açıklamalarda bulundu.

8 - Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ile Türkiye Bankalar Birliği (TBB)'nin ortaklaşa düzenlediği «Risk Sermayesi ve Yeni Müteşebbislik» konulu uluslararası uzmanlık konferansıyapıldı.

9 - Türkiye Maden-İş Sendikası, Etibank'a bağlı 18 işyerindeçalışan 10 bin işçi için grev kararı aldı.

10 - Türkiye Cam, Çimento ve Toprak Sanayii İşverenleri Sendikası ile Türk-İş'e bağlı Kristal-İş Sendikası arasında, 10 işyerindeçalışan 13 bin dolayında işçiyi kapsayan toplusözleşme imzalandı.

11 - NETAŞ'ta işten çıkarmaları protesto amacıyla Otomobil-İşSendikası'nın 4 işyeri temsilcisi ile daha önce iş akitleri feshedilen2 işçi açlık grevine başladılar,

12 - İran'ın Ankara Büyükelçisi Manoohenr Mottaki, İran tarafından ilân edilen «Kudüs Günü» dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, İran Cumhurbaşkanı Ali Hamaney'in İslam ülkeleri cumhurbaşkanlarına ve bu çerçevede Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e Kudüs ve Filistin sorununu konu alan özel bir mesaj gönderdiğini bildirdi.

13 - Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Yolçatı köyünü basan PKK militanlarının 2 kişiyi öldürdükleri bildirildi.

14 - ABD Dışişleri Bakanlığı Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs Masası Sorumlusu Patricia H. Kushlis Washington'da Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, «Eğer Türk-Yunan ilişkilerinin olumlu bir havaya girmesi isteniyorsa. Türkler Kıbrıs'tan askeri güçlerini çekmelidir» dedi.

15 - ABD Temsilciler Meclisi, Amerikan nükleer denemelerininbüyük bölümünün yasaklanması yönünde bir karar aldı.

16 - ABD, Çinli yetkili Yang Shangkun'a ABD ziyareti sırasında, Çin Halk Cumhuriyeti'nin İran'a silah satmaya son vermesini istedi.

17 - Hindistan'ın Meerut kentinde, Hindularla Müslümanlararasında 4 günden bu yana süren çarpışmalarda ölenlerin sayısının100'e yükseldiği bildirildi.

18 - ABD yönetimi, Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov'unABD'nin Filipinler, Güney Kore ve Japonya'daki nükleer füzeleri ileAsya'daki SS-20'lerin karşılıklı olarak kaldırılması önerisini, «Sovyetler Birliği ile yapılan silahsızlanma görüşmelerinin orta menzilli füzeleri kapsadığı ve ABD'nin Pasifik bölgesinde bu tip füzelere sahipolmadığı» gerekçesiyle reddetti.

19 - Fiji'de iktidara el koyan askeri yönetimin Başkanı YarbayStiveni Rabuka, «Kabile Şefleri Konseyi'nin kendisini desteklemesihalinde ülkeyi İngiliz Uluslar Topluluğu'ndan ayırarak bir cumhuriyete dönüştürebileceğini» bildirdi.

22 MAYIS 1987

1 - Bakanlar Kurulu, ithalat rejiminde yaptığı değişiklikle ithalotolardan alınan fon oranlarını düşürdü.

2 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu,yayınladığı genelgede işyeri kurma izni ve işletme belgesi alma zorunluğunu ortadan kaldırdığını bildirdi.

3 - Eski Başbakanlardan Adnan Menderes ile eski bakanlardan Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın İmralı'da bulunan mezarlarının başka bir yere nakledilmesine ilişkin yasa önerisi TBMMGenel Kurulu'nda kabul edildi.

4 - ANAP Kırşehir Milletvekili İsmet Ergül partisinden istifaederken DSP'nin Edirne Milletvekili Hüsamettin Konuksever ANAP'ageçti.

5 - TOBB Yönetim Kurulu üyesi Dündar Soyer yönetim kurulu üyeliğinden istifa etti.

6 - Anayasa Mahkemesi, siyasi partilerin seçim öncesi radyove TV'den paralı propaganda yapmasını öngören kanunu iptal etti.

7 - Trabzon'un Of ilçesine bağlı Örtülü köyünde şiddetli rüzgâr nedeniyle bir caminin minaresinin çökmesi sonucu bir kişi öldü16 kişi yaralandı.

8 - İçişleri Bakanlığı, «Nükleer Savaşın Önlenmesi» konusunda girişimlerde bulunan Hekimler Derneği'nin kapatılması istemiyleAnkara Basın Savcılığına başvurdu.

9 - Dördüncü Kolordu Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan Adana MHP Davasında 11 sanık idam, 2sanık ömür boyu hapis, 16 sanık 36 yıl hapis, 43 sanık ta 5 ile 34yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. Mahkeme 17 sanıkhakkında görevsizlik kararı verirken 4 sanık hakkında davayı reddetti, 2 sanığın tutuklanmasına 9 sanığın da tahliyesine karar verilendavada 115 sanık beraat etti.

10 - Mersin'de Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından 8.5 kiloeroin ele geçirildi.

11 - İstanbul Çavuşpaşa Camii imamlarından Timurtaş Uçarhakkında basında çıkan yazılar nedeniyle İstanbul Basın Savcılığı'nca başlatılan soruşturma dosyası İstanbul DGM Savcılığı'na gönderildi.

12 - Kayseri Erciyes Üniversitesi'nde Türban Yasağı'nın kaldırılması için 40 kadar öğrencinin başlattıkları oturma eylemini desteklemek isteyen 100 kişi polis tarafından gözaltına alındı.

13 - KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Dr. Kenan Atakol Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, «Kıbrıs Rum Yönetiminin Doğu Blokuülkeleriyle yakın ilişkilerinin siyasal, ekonomik ve kültürel alanlarıaşıp askeri alanı da kapsayacak bir nitelik kazandığını» söyledi.

14 - Sovyetler Birliği'nin Sibirya Bölgesinin orta kesimindemeydana gelen sellerin büyük hasarlara yol açtığı ve 20.000 nüfusluKansk kentinin boşaltıldığı bildirildi.

15 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'un Hıristiyanların yaşadığı doğukesiminde meydana gelen patlamada 1 kişi öldü 2 kişi yaralandı.

16 - Fiji'de darbe lideri Yarbay Sitiveni Rabuka, seçimlerin buyıl sonunda yapılacağını ve Genel Vali Ganilau'nun seçimlere kadarülkeyi yönetmesi konusunda anlaşmaya varıldığını bildirdi.

17 - Sri Lanka'nm kuzey eyaletlerinden Peninsula'da ordu birliklerinin gerilla kampı sanarak baskın yaptıkları bir köyde 23 köylünün öldüğü bildirildi.

18 - Avrupa'nın en küçük ülkesi Liechtenstein'de idam cezasıkaldırıldı.

23 MAYIS 1987

1 - TBMM Genel Kurulu'nda, anayasa değişikliklerinin halkoyuna sunulması hakkındaki yasa tasarısı görüşülerek kabul edildi.

Genel Kurulda ayrıca, «Seçimlerin temel hükümleri» ile ilgiliyasa önerisi kabul edildi.

2 - ANAP'tan istifa eden Kırşehir Milletvekili İsmet Ergül,DYP'ye geçti. Daha önce SHP'den ayrılarak ANAP'a geçen HakkariMilletvekili Lezgin Önal ise ANAP'tan istifa etti.

3 - Rektörler Komitesi, YÖK Başkanı Prof. İhsan Doğramacı'nın başkanlığında, Ankara'da toplandı. Prof. İhsan Doğramacı, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, «İlahiyat fakültelerinde, öğrencilerin istedikleri gibi giyinmelerinin mümkün olabileceğini» belirtirken,«Diğer yüksek öğrenim kurumlarında da öğrencilerin «çağdaş ölçülerde saçlarını kapatabileceklerini» söyledi. «İhsan Doğramacı açıklamasında, her üniversite kendi kararını verecektir, ben kendi görüşümü belirttim» dedi.

4 - Sayıştay, Ankara Anakent Belediyesi tarafından ihaleye çıkartılan, ancak usulsüzlük nedeniyle iptal edilen otogar ihalesini kazanan Ceylan İnşaat'a 2 milyar lira fazla ödeme yapıldığı gerekçesiylehesaplara el koydu.

5 - Orhan Kemal Roman Ödülü'nü, «Yukarışehir» adlı romanıyla Şemsettin Ünlü kazandı.

6 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu parlamentodayaptığı konuşmada, Türkiye ile özlü bir siyasi diyaloga değil, iki ülkearasında yegane yasal içerikli anlaşmazlık olarak nitelediği Kıta Sahanlığı konusunda diyaloga başlanabileceğinden söz etti.

7 - Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri MihailGorbaçov, İtalyan Komünist Partisi organı L'Unita gazetesine verdiğidemeçte, Sovyet birlikleri Afganistan'dan çekildikten sonra ülkedekurulacak koalisyon hükümetine eski Afgan Kralı Zahir Han'ın katılabileceğini belirtti.

8 - ABD'nin Teksas eyaletine bağlı Saragosa kasabasında meydana gelen kasırga sonucu 37 kişi öldü, 110 kişi yaralandı.

24 MAYIS 1987

1 - Başbakan Turgut Özal, Başbakan Yardımcısı Kaya Erdemve Bayındırlık ve İskan Bakanı Safa Giray ile birlikte İzmir'e gitti.

Başbakan Turgut Özal, Konya'daki spor karşılaşması sırasındameydana gelen olaylar konusunda bilgi aldı ve olayları «üzücü» olarak nitelendirdi.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, İskenderun'da yaptığı basın toplantısında .yasakların halkoylaması yerine Meclis kararıylakaldırılmasını isteyerek, siyasi yasakların kalkmasının partisininçıkarları açısından yansız bir konu olduğunu, ancak demokrasi açısından önemli olduğunu» söyledi.

3 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin,SSCB'ne yaptığı resmi geziyle ilgili olarak Tercüman Gazetesi'neaçıklamalarda bulundu.

4 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, NATO SavunmaPlanlama Komitesi (DPC) toplantılarına katılmak üzere Belçika'nınbaşkenti Brüksel'e gitti. Toplantıya Genelkurmay Başkanı OrgeneralNecdet Üruğ da resmi bir ziyaret için bulunduğu İngiltere dönüşükatılacak.

5 - DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit, yaptığı açıklamada,«Sosyal demokratları DSP'te toplanmaya çağırarak, «Örgütsel birleşmelerin bütünleşme olmadığını, uyumlu çalışma değil sürekli çatışma doğurduğunu» söyledi.

6 - Bakanlar Kurulu'nun 128 kişiye Türk vatandaşlığından çıkma izni verilmesine ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

7 - ANAP'tan önceki gün istifa eden Hakkâri Milletvekili Lezgin Önal, DYP'ye katıldı.

8 - Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, 1982 yılı içinde dönemin Başbakanı Bülend Ulusu'ya, Rabıta olayını da içeren iki ayrı birifing verdiği açıklandı.

9 - Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Yönetim Kurulu, Türkbasınının öncelikli sorununun düşünce ve basın özgürlüğünün önündeki engelleri kaldırmak olduğunu» belirterek, Basın Konseyi girişimini eleştirdi ve Konseyi, «Kurulsa da tanımayacaklarını» açıkladı.

10 - Türkiye 2. liginde Şampiyonluğu kaybeden Konyasporlu taraftarlar, Şehir Stadında oynanan karşılaşmadan sonra ANAP il merkezi ile iki yerel gazeteye saldırı düzenlediler. Olaylar sırasında, birotomobil yakıldı, bazı işyerlerinin camları kırıldı. 2 polis ile bir bekçiyaralandı, 27 kişi gözaltına alındı.

ANAP Teşkilat Başkanı Mehmet Keçeciler, Konya'da meydanagelen olaylarla ilgili olarak «Saldırıları tasvip etmediklerini» bildirerek, «Konyaspor tüm gayretlerimize rağmen şampiyon olamadı. Olayları büyütmemek lazım» dedi.

11 - Kayseri Erciyes Üniversitesi'nde, türban yasağını protestoiçin oturma eylemi yapan 40 kadar türbanlı öğrenciyi destekleyen vegüvenlik güçlerince gözaltına alınan 10 imam hatip lisesi öğrencisi,tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

12 - Federal Almanya'da bulunan Çalışma ve Sosyal GüvenlikBakanı Mükerrem Taşçıoğlu, Süper Emeklilik Yasa Tasarısı konusunda Cumhuriyet gazetesinin sorularını cevaplandırdı.

13 - Geçen cumartesi günü ABD'nin New York kentinde TürkAmerikan Federasyonu'nca düzenlenen yürüyüşe Azerbeycan, Kırım,ve Akçay Türkleri de katıldı.

14 - Yunan kilisesinin karar organı Kutsal Sinod Meclisi biraçıklama yaparak, hükümet kilise yasasını uygulama safhalarına geçtikçe, kiliselerin de kademeli olarak Fener Patrikhanesine bağlanacağını belirtti.

15 - Yunanistan'da, Başbakan Andreas Papandreu hükümeti,parlamentoda güvenoyu aldı.

16 - Hindistan'ın Pencap eyaletinde Sililerin 5 kişiyi öldürdükleri bildirildi.

17 - İki gün önce biten Fransa - Federal Almanya zirvesi, SSCBLideri Mihail Gorbaçov'un nükleer silahsızlanma konusunda getirdiği çift sıfır» çözümü önerisi hakkında ortak görüş üretemeden sona erdi.

18 - İsrail Başbakanı İzak Şamir Kudüs'te Güneş gazetesineverdiği özel demeçte Ortadoğu'da bir Filistin devletinin kurulmasınakesinlikle izin vermeyeceklerini söyledi.

25 MAYIS 1987

1 - Başbakan Turgut Özal İzmir'de yapılan yeni hükümet konağının açılışında yaptığı konuşmada, «Sıkıyönetim olmadan memlekette huzur ve güven sağlandı. Bugün Türkiye'nin her tarafına modernhayatın icap ettirdiği imkânları getirdik. Vatandaşlardan rica ediyorum. Bir daha eski kötü günlere dönmeyelim, bunların kıymetini bilelim» dedi.

Başbakan Turgut Özal'ın çeşitli konuları içeren açıklaması Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

2 - Asgari Ücret Tesbit Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güveniik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu'nun açılış konuşmasıyla çalışmalarına başladı.

3 - Toplu Konut Yasası'nda değişiklik yaparak, Bayındırlık veİskân Bakanlığı bünyesindeki Afetler Fonu'nun, Toplu Konut Fonu'nadevredilmesini öngören yasa tasarısı TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

4 - Danıştay Başkanlığı'na, Başkan Vekili Orhan Tüzemen seçildi.

5 - Türkiye ile Yunanistan arasındaki iyi komşuluk ve dostlukilişkilerini geliştirmek amacıyla Dışişleri Bakanlığı'nca görevlendirilen Türk Kültür Heyeti Yunanistan'a gitti.

6 - Adıyaman'da güvenlik kuvvetleriyle silahlı çatışmaya giren 5 bölücü çete mensubu öldü.

7 - Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okuyan ikiöğrenci, oruç tutmadıkları gerekçesiyle sınıf arkadaşları tarafındandövüldü.

8 - Üniversitelerde tek tip öğrenci derneği öngören yasa önerisini protesto amacıyla eylem yapan öğrencilerin yargılanmalarınaAnkara DGM'de başlandı.

9 - OECD Ekonomisti D. Blades'in hazırladığı «OECD'de Mallar ve Hizmetler» başlıklı araştırmada, OECD içinde Gayrı Safi Milli Hasıla'sında üretim sektörünün payı yüzde 50'yi aşan tek ülkeninTürkiye olduğu belirtildi.

10 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığıaçıklamada, Rum Yönetimi Lideri Spiros Kipriyanu'yu «Ermeni sorununu tahrik etmek suretiyle Türk tarafına zarar verme oyunundanvaz geçmeye» çağırdı.

11 - ABD Savunma Bakanı Caspar Weinberger Amerikan NBCTelevizyonu'na verdiği demeçte, petrol alanlarına ulaşabilmenin hayati önem taşıdığını ve Batı'nın Körfezdeki tankerleri kesinlikle koruması gerektiğini belirterek, yörede savunma önlemlerinin arttırılmasının şart olduğunu söyledi.

12 - Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri MihailGorbaçov resmi bir ziyaret amacıyla Romanya'ya gitti.

13 - Fiji'de 11 gün önce düzenlenen askeri darbenin lideri Yarbay Sitiveni Rabuka tarafından devrilen Başbakan Timoci Bavadra,Genel Vali Ganilau'nun kurduğu geçici Danışma Konseyi'ni en kısazamanda feshederek yönetimi kendisine devretmemesi halinde, ülkenin batısında ayrı bir devlet kurma tehdidinde bulundu.

14 - Hindistan'ın Uttar Pradeş eyaletindeki Meerut kenti yakınlarındaki bir nehirde 18 ceset bulundu.

26 MAYIS 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı kabul ederek haftalık olağan görüşmesini yaptı.

2 - «TBMM Milli Egemenlik ve Atatürk» konulu sempozyumTrakya Üniversitesi'nde yapıldı. Sempozyuma TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Edirne Valisi Yılmaz Ergun, Üniversite RektörüProf. Dr. Ahmet Karadeniz katıldı.

3 - Başbakan Turgut Özal televizyonda yayınlanan «İcraatınİçinden» programında, turizm konusunda açıklamalarda bulundu.

4 - İngiltere Genelkurmay Başkanı'nın resmi konuğu olarakİngiltere'yi ziyaret eden ve daha sonra Brüksel'de yapılan NATO Askeri Komitesi toplantısına katılan Genelkurmay Başkanı OrgeneralNecdet Üruğ, Türkiye'ye döndü.

5 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Zonguldak'ın Kandilli, Ormanlı ve Güriç kasabalarına yaptığı gezi sırasında gazetecilerin sorularını cevaplandırarak, Sosyal demokrat iki parti olan SHP ve DSP'nin birleşmeleri konusunu gündeminden çıkardığını bildirdi.

6 - Tez Koop-İş Sendikası'na üye işçilerin çalıştığı Spor-Totoile Tübitak Genel Müdürlüğü'nde toplu sözleşmeler imzalandı.

7 - Türk-İş mitingi davasını Yargıtay 8. Dairesi bozdu.

8 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında, 18 kişi öldü.

9 - Ankara'da üniversitelerdeki başörtü yasağını protestoamacıyla 30 gündür Abdi İpekçi Parkı'nda açlık grevi ve oturma eylemi yapan Ankara, Hacettepe ve Gazi Üniversitesi öğrencileri ile21 gündür İstanbul Üniversitesi önünde çeşitli fakültelere bağlı öğrencilerin yaptıkları oturma eylemine son verildi.

Öte yandan, Malatya'da derslerinden başarısız oldukları gerekçesiyle fakülte ile ilişkileri kesildikten sonra ölüm orucuna başlayan 6 öğrenci eylemlerine son verdi.

10 - Katar, Türk ürünlerinin ülkenin kabul ettiği limitlerin üzerinde radyasyon taşıması nedeniyle, Türkiye'den fındık, badem, kuru meyve ve diğer tüm gıda maddelerinin ithalatına geçici yasaklama koydu.

11 - NATO savunma bakanları bahar dönemi toplantılarının ikinci gününde, SSCB'nin Avrupa'daki nükleer silahsızlanma konusundagetirmiş olduğu önerilere ABD'nin vereceği cevap ve İran Körfezi'ndeki deniz güvenliğinin sağlanması konuları görüşüldü.

12 - Sovyetler Birliği'nin Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması için uluslararası bir konferans toplanması teklifi, Yunanistan tarafından Avrupa Topluluğu gündemine getirildi ve Atina bu teklifinOrtak Pazarca da desteklenmesini istedi. Öneri, AT Bakanları tarafından cevapsız bırakıldı.

13 - Resmi bir ziyaret için Bükreş'te bulunan Sovyetler Birliğilideri Mihail Gorbaçov, Romanya yönetimini, «Sovyet örneğini izlemeye» çağırdı.

14 - Resmi bir ziyaret için Kanada'da bulunan Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand, orta menzilli nükleer füzelerin Avrupa'dan kaldırılması konusunda süper güçlerin bir uzlaşmaya varacaklarından umutlu olduğunu söyledi.

15 - Güney Kore Başbakanı Lo Şin Yoang, Ocak ayında 21 yaşındaki bir öğrencinin polis tarafından sorgulanması sırasında işkenceyle öldürülmesi olayında hükümetinin «siyasi ve manevi sorumluluğu» olduğunu kabul ederek, Devlet Başkanı'na istifasını sundu.

Başbakanlığa, Lee Han Key'in getirildiği Güney Kore Hükümetinde, 8 bakanlık da el değiştirdi.

16 - Pakistan'da muhalefetteki politikacılardan ve idam edileneski Başbakan Zülfikar Ali Butto'nun hükümetinin bir bakanı ile 4 koruma görevlisi kimliği bilinmeyen kişilerce öldürüldü.

27 MAYIS 1987

1 - Başbakan Turgut Özal Ankara'da yaptığı açıklamada, «Büyük hacimli mevduata serbest faiz verilmesini öngören bir çalışmanın yürütüldüğünü» söyledi. Başbakan Turgut Özal, haftalık «Akis»dergisinde İran Lideri Ayetullah Humeyni'nin özel yaşantısıyla ilgiliyazı dolayısıyla, İran'ın Ankara'deki Büyükelçisi'ni kabul ederek sözkonusu yazı nedeniyle üzüntüsünü bildirdi.

2 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel,Gaziantep'te düzenlediği basın toplantısında, ANAP Genel SekreteriMustafa Taşar ve Gaziantep ANAP İl Örgütü hakkında açıklamalarda bulundu.

3 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut Ankara'da yaptığı açıklamada, «İşkencecilere verilen cezaların yeterli olduğunu» belirterek,«Bu nedenle işkenceciler için cezaların arttırılması konusunda birçalışma yapılmamaktadır» dedi.

İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Anayasanın kendisine verdiğiyetkiyi kullanarak, Muğla'nın Marmaris Belediye Başkanı MuharremElgin ile Malatya'nın Yeşilyurt ilçesine bağlı Gündüzbey BelediyeBaşkanı Şevki Hanlı'yı görevinden aldı.

4 - 260 hâkim ve savcının görev yerlerinin değiştirilmesi hakkında karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

5 - ANAP Genel Sekreteri Mustafa Taşar Ankara'da Gaziantepdelege seçimleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

6 - SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında Konya olaylarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

7 - Yasakların halkoylamasına sunulmadan kaldırılması içinDYP, ve DSP tarafından hazırlanan dilekçe, bazı SHP'li ve bağımsızların imzalarıyla Anayasa Mahkemesi'ne verildi.

8 - İlk ve orta dereceli okullarda 21 Eylüle kadar sürecek olanyaz tatiline başlandı.

9 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı İşletmeler DairesiBaşkanlığı'na bağlı Bahçelievler Endüstri Meslek Lisesi döner sermayesinde çalışan 130 işçinin toplu iş sözleşmeleri imzalandı.

10 - 72. Dönem Kaymakamlık kursunu tamamlayan 59 Kaymakamın görev yerleri belirlendi.

11 - Üniversitelerde tek tip öğrenci derneği yasa önerisini protesto için gösteri yürüyüşü yaptıkları iddiasıyla haklarında dava açılan 141 öğrenciden tutuklu yargılanan 65'i, Ankara DGM'deki duruşma sonunda tahliye edildiler.

12 - DSP Trabzon Milletvekili Yusuf Ziya Kazancıoğlu Ankara'da, Kapatılan CHP'nin Manisa eski senatörü Fahri Dayı İzmir'de öldü.

13 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun Ege diyalogu çerçevesinde Türkiye'ye gönderdiği mesaj, Atina'da Papandreutarafından Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Nazmı Akıman'a, Ankara'daise Yunanistan Büyükelçisi tarafından Başbakan Turgut Özal'a iletildi.

14 - Federal Almanya Hükümeti Yabancılar Sorumlusu LisoletteFuncke'ye görevinde gösterdiği başarı nedeniyle, «Türk Danış Kurumu'nun» «Marie Jucharez» ödülü verildi.

15 - Sovyet Lideri Mihail Gorbaçov, Varşova Paktı zirvesinekatılmak üzere Romanya'dan Demokratik Almanya'ya gitti.

16 - İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Perez Kudüs'te yaptığı açıklamada, «Ortadoğu sorununun çözümü için yapılacak uluslararası birbarış konferansında Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yaser Arafat'ınbulunmasına, Ürdün Kralı Hüseyin'in de İsrail kadar karşı olduğunu»öne sürdü.

17 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'un müslümanların yaşadığı batıkesiminde meydana gelen patlamada 6 kişi yaralandı.

28 MAYIS 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ramazan Bayramı nedeniyleyayınladığı mesajda, «Soğuk ve sıcak savaş rüzgarlarının estiği birdönemden geçildiğini» belirterek birlik çağrısında bulundu ve «Dinadına uydurulmuş yanlış inançlardan kendimizi kurtaralım» dedi.

2 - Başbakan Turgut Özal, gazetecilerin çeşitli konulardakisorularını cevaplandırarak, «ANAP Genel Sekreteri Mustafa Taşar'ın istifasının kabulü konusu ile kabinede yapılabilecek değişiklikleri,bayram tatili sonrasında açıklayacağını» söyledi.

Başbakan Turgut Özal, «İrtica konusunda Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığı tarafından Başbakanlığa intikal ettirilmiş herhangi bir rapor bulunmadığını» söyledi,

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit, Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Ramazan Bayramınedeniyle birer mesaj yayımladılar.

4 - SHP, şirket kurtarma adıyla bilinen yasanın 6. maddesininiptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

5 - DSP Milletvekili Durcan Emirbayer, Türkiye'nin İran'danözür dilemesi konusunda, TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Gazeteciler Cemiyeti BaşkanıNezih Demirkent'in Akis Dergisi hakkında girişilen takibat konusunda kamuoyuna bilgi verilmesini isteyen telgrafı üzerine yaptığı açıklamada, «Yayımlanan makaleden dolayı İran'a sadece üzüntü beyanedildiğini» belirtti. Halefoğlu, Türk Ceza Kanunu'nda yabancı devletbaşkanlarına yönelik hakaretamiz nitelikteki yayınlar için müeyyideler öngörüldüğünü hatırlatarak, İran Büyükelçisi'nin Akis dergisindeçıkan yazı dolayısıyla gerekli yasal işlemlerin yapılmasını hükümetiadına Dışişleri Bakanlığı'ndan talep ettiğini» bildirdi.

Öte yandan İran'ın dini lideri Humeyni'nin özel yaşamını konualan bir yazının yer aldığı haftalık Akis dergisinin toplatılmasını vemahkemeye verilmesini istemesi ve bu isteğin gerçekleştirilmesi üzerine, İran Büyükelçisi Dışişleri'ne çağrılarak, Atatürk'e ağır dille saldıran «Cumhuri İslami» dergisi hakkında aynı önlemlerin alınmasıistendi.

Ayrıca Akis Dergisi'nin 6. sayısında yer alan İran'ın dini lideri Humeyni'nin özel yaşamını konu alan yazı nedeniyle, İstanbul DGMSavcılığı'nca alınan toplatma kararı dergi sahibi ve başyazarı Kurtul Altuğ'a tebliğ edildi.

Derginin toplatılması ve hükümetin söz konusu yazıyla ilgili olarak İran İslam Cumhuriyeti'nden özür dilemesi, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent, Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay, Akis Dergisi imtiyaz Sahibi ve Başyazarı Kurtul Altuğ tarafından eleştirildi.

6 - DYP Genel Başkanı Hüsametin Cindoruk, hükümetin istediği an Merkez Bankası başkanını görevden almasına olanak tanıyan Kanun hükmünde kararnameyi Cumhurbaşkanının imzalamamasını istedi.

7 - ANAP Genel Sekreteri Mustafa Taşar, bir basın toplantısıdüzenleyerek genel sekreterlik görevinden istifa ettiğini bildirdi.Mustafa Taşar, Devlet Bakanı Hasan Celâl Güzel ve Devlet BakanıVehbi Dinçerler'in eleştirilerini de cevaplandırarak, «Hiçbir yolsuzluğun içerisinde olmadığını. Ancak, iki bakanın zımmen de olsa suçlamalara katılmaları, hatta Başbakanımızı da töhmet altında bırakacak şekilde beyanda bulunmaları nedeniyle, partimi zor durumda bırakmamak, Başbakanın bu kişiler hakkında gereğini yapmasına imkân tanımak için genel sekreterlikten istifa ediyorum» dedi.

8 - SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, hükümetin çeşitli konulardaki uygulamalarınıeleştirdi.

9 - Odalar Birliği Başkanı Ali Coşkun, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, Birlik Yönetim Kurulu'ndan istifa eden DündarSoyer'in, Odalar Birliği'nin genel kurul öncesi verdiği iftar yemeğiile ilgili eleştirilerini cevaplandırdı.

10 - Basın Konseyi çalışma grubu adına yapılan açıklamada,Basın Konseyi'nin bu yaz kurulacağı bildirildi. 9 kişiden oluşan çalışma grubunda daha önce yer alan gazeteci Hasan Cemal ve YalçınDoğan imzalarını geri çektiler.

11 - Vardiya Dergisi hakkında, TCK'nın 312/2. maddesine muhalefet ettiği gerekçesiyle, İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından toplatma kararı alındığı bildirildi.

12 - TEK Samsun şehir şebekesinin yenilenmesi için açılan ihalede, bir müteahhite 3.5 milyar liralık haksız kazanç sağladıkları iddiasıyla TEK Genel Müdür Yardımcısı, Daire Başkanı, Şube Müdürüve Müessese Müdürlerinden oluşan 17 kişi hakkında Ankara 6. AğırCeza Mahkemesi'nde dava açıldı. Türkiye Elektrik Kurumu GenelMüdürlüğü de aralarında Samsun Belediye Başkanı Vehbi Gül'ün debulunduğu 29 kişi hakkında, yapılan haksız ödemenin tahsili için Ankara 2. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne yeni bir dava açtı.

13 - Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı narkotik şube ekiplerinin son 10 gün içerisinde yaptığı operasyonlar sonunda 68 kg. tozesrar ele geçirildi, 2 kişi yakalandı.

14 - Pazar günü oynanan Konyaspor - Tarsus İdmanyurdu karşılaşmasından sonra çıkan olaylarla ilgili olarak gözaltına alınan36 kişiden 19'u tutuklandı.

15 - İçişleri Bakanlığı'nca görevlerinden alınan Eminönü (İstanbul), Beyşehir (Konya), Marmaris (Muğla), Davutlar (Muğla) ve Gündüzbey (Malatya) belediye başkanlıklarına atamalar yapıldı.

Boşalan belediye başkanlıklarına, belediye meclis üyeleri orasından yapılan atamalar, dünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ve belediye yasalarında değişiklik öngören Kanun Kuvvetinde Kararname uyarınca yapıldı.

16 - Anayasa değişikliklerinin halkoyuna sunulması hakkındakiyasa Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

17 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Ramazan Bayramı nedeniyle Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e bir kutlama mesajı gönderdi.

18 - İspanya Başbakanı Felipe Gonzalez, Madrid'te, Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, «AET'nin herkesçe malum birtakımkusurları var şüphesiz. Fakat objektif olarak baktığımızda çok dabüyük bir erdemi var: O da bu kulübün üyesi haline gelmek isteyenülkelerde çoğulcu demokrasi oyunu kurallarının gayet açık olarakteminat altına alınması zorunluluğudur» dedi.

19 - Fransa'nın başkenti Paris'te sanayileşmiş Batılı ülkelerinAdalet ve İçişleri Bakanları ile terörizm uzmanlarının uluslararasıterörizme karşı alınması gerekil tedbirleri tartıştıkları bir toplantı yapıldı.

20 - ABD Başkanı Ronald Reagan, Basra Körfezi'ndeki son durumla ilgili olarak dün gazetecilere yaptığı açıklamada, «İran gibibarbar bir ülkenin Körfez'de petrol taşımacılığı yollarını kapatmasınaizin vermeyeceğini» söyledi.

21 - ABD ile Yeni Zelanda, Fiji'deki askeri yönetimi protestoamacıyla bu ülkeye yaptıkları yardımı askıya aldılar.

22 - Sri Lanka hükümeti, ülkenin kuzeyinde bir süreden berigeniş bir operasyon sürdüren ordu birliklerinin, ayrılıkçı Tamillerinkalesi olarak bilinen Jaffna kentine girdiğini ve operasyonlarda 500'eyakın sivil Tamil'in öldürüldüğünü bildirdi.

29 MAYIS 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren bayram tebriklerini bayramtatilini geçirmekte olduğu Antalya'da kabul etti.

2 - Başbakan Turgut Özal, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü,DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit ve MÇP Genel Başkanı Abdülkerim Doğru'nun BayramDemeçleri» Bayram Gezetesi'nde yayımlandı.

3 - İstanbul'un Fethi'nin 534. yıldönümüÖzal'ın da katıldığı bir törenle kutlandı.

30 MAYIS 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, merkezi Ankara'da olan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi ve yönetim kurulu üyelerini kabul ederek çeşitli konularda görüştü. Cumhurbaşkanı KenanEvren, «Asılsız yalan haber üreticilerinin olduğunu, basın ahlak kurallarına işlerlik kazandırılmasının gereğini» belirterek «Asılsız haberlerle aile ve kişilerin onurlarıyla oynanrnamalıdır» dedi.

2 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, İstanbul Bayram Gazetesi'nin Kıbrıs, Yunanistan, NATO ve ABD ile ilişkiler konusundakisorularını cevaplandırdı.

3 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Standart kaydına girmiş firmaların kalite kontrolü yönünden TSE'nin himayesi altındaolduğunu» belirterek, «TSE garantisi taşıyan malların bozulması halinde bunların hemen değiştirildiğini» söyledi.

4 - Doğru Yol Partisi Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, İstanbul Bayram gazetesinin sorularını cevaplandırdı.

5 - Çin Halk Cumhuriyeti'nde son bir haftadır devam edenşiddetli yağış ve sel baskınları sonucu ölenlerin sayısı 156'ya çıktı.

31 MAYIS 1987

1 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Marmaris'te çeşitli konuları içeren açıklamalarda bulundu.

2 - Kültür ve Turizm Bakanı Mesut Yılmaz Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Devletin hüküm ve tasarrufunda olan kıyıların özel mülke konu olmayacağını» belirterek «Kıyılardaki özel tapuların iptaligerekmektedir» dedi.

3 - DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit DSP Kurucular Kurulutoplantısında yaptığı konuşmada, «SHP'yi tutarsızlık ve yönü belirsizlikle suçlayarak birleşmenin hiç bir yararı olmayacağını» söyledi.

4 - İstanbul'un Türkler tarafından alınışının 534. yıldönümü dolayısıyla Yunan Televizyonu'nda özel bir program yayınlandı.

5 - Belçika Prensi Albert, 4 günlük resmi bir ziyaret için Ankara'ya geldi.

6 - Bayramda yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafikkazalarında 27 kişi öldü.

7 - Yargıtay Üçüncü Hukuk Dairesi, uzayan kira yıllarına aitkira paralarını önceden belirleyen özel hükümlerin yalnızca uzayanilk kira yılında uygulanabileceğine ve sonraki yıllarda dava açılmasıdurumunda özel hükümlerin geçerli olmadığına karar verdi.

8 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu Atina'da yaptığıaçıklamada, «Son Ege krizinden sonra kendisi ile Başbakan TurgutÖzal arasında yapılan mesaj teatisinde çok ölçülü de olsa, iyimserolabileceğimiz bazı nedenler var» dedi.

9 - Bulgaristan'ın Kırcaali kentine bağlı Gorkiizvor kasabasında Bulgar polisinin bayram gezmesi yapan Türklere saldırdığı önesürüldü.

10 - Kıbrıs Rum Yönetimi, bir süre önce yapımı tamamlanaraktrafiğe açılan Lefkoşa-Limasol yolunun bir bölümünü, her türlü savaşuçağının inip kalkabileceği 4 km'li bir pist haline dönüştürdü.

11 - 19 yaşındaki Mathias Rust adlı Federal Alman amatör pilot'un «Cessna» tipi tek motorlu uçak ile Finlandiya üzerinden Sovyetler Birliği'nin başkenti Moskova'nın Kızılmeydanı'na inmesi üzerine Savunma Bakanı Sergei Sokolev ile Hava Kuvvetleri KomutanıMareşal Alexander Koldunov görevlerinden alındılar.

12 - ABD ve SSCB Basra Körfezi'yle ilgili yeni önlemler alarak,Körfezdeki deniz gücünü takviye ederken, ABD Başkanı RonaldReagan başkan olarak kaldığı sürece Batılı ülkelerin yeni bir petrolşoku yaşamalarına izin vermeyeceğini söyledi.

13 - Şii gerillaların, İsrail'in, Lübnan'ın güneyinde ilân ettiğigüvenlik bölgesinde İsrail yanlısı milis örgütü, «Güney Lübnan ordusu» tarafından korunan bir radar tesisine baskın düzenlemeleri sonucu 2'si Şii gerilla 5 kişinin öldüğü bildirildi.

14 - İran'da 1979 yılında gerçekleştirilen İslam devrimindensonra emekli edilen şahın ordusundaki generallere, İran İslam Cumhuriyeti ordusunda yeniden görev verildiği basında yer aldı.

15 - Hindistan'ın Bihar eyaletinde Kast rekabeti yüzünden çıkan çatışma sonucu çoğunluğu kadın ve çocuk 42 kişi öldü.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106