16.4.1987
×

Hakkında

Künye

İletişim

NİSAN 1987

1 NİSAN 1987

1 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu,Ankara'da yaptığı açıklamada, «Kıdem tazminatını devletin denetimve gözetimi altında bir sigortalar konusu haline getirmeyi düşündüğünü» bildirdi.

2 - Bedelli askerlik yasa tasarısı TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülerek kabul edildi.

3 - Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanlığı tarafından yapılanaçıklamada, 1986 yılı büyüme hızının yüzde 8 olduğu, Türkiye'de tüketici fiyatların geçen ay yüzde 3.7, toptan eşya fiyatlarının ise yüzde 3.5 arttığı bildirildi. İstanbul Ticaret Odasından yapılan açıklamada ise geçen ay parekende fiyatlarında yüzde 5.4 artış olduğunubildirildi.

4 - Başbakan Turgut Özal'ın dün ANAP grup toplantısındaSHP'yi yasadışı örgütlere benzeten sözleri, SHP yöneticilerince yapılan açıklamalarla eleştirildi.

5 - İnönü Zaferlerinin 66. yıldönümü Bilecik'e bağlı Bozüyükilçesi ile İnönü Bucağı'nda SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'nün dekatıldığı törenlerle kutlandı.

6 - Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Necdet Öztorun'unresmi davetlisi olarak Ankara'da bulunan İtalya Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Luigu Poli, Kara Harp Okulu Komutanı Tümgeneral Hikmet Koksal ile bir süre görüştükten sonra Harp Okulu'nu tanıtıcı bir brifinge katıldı.

7 - Kapatılan CHP'nin genel Başkanı ve eski BaşbakanlardanBülent Ecevit, Milliyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «1974'teBirinci Kıbrıs Barış Harekâtında ateşkesin, ABD'nin nükleer şantajı ile sağlandığı» yolundaki görüşleri cevaplandırdı.

8 - İstanbul Bakırköy'de kurulu Derby Lastik Fabrikası'nda 106gündür devam eden grev, anlaşmayla sonuçlandı.

9 - Bir ihbarı değerlendiren Malatya Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube ekipleri, bir yolcu otobüsünün bagajında yaptıkları aramada, yurt dışı piyasa değeri 3 milyon lira olan 12 kilogram saferoin ele geçirdiler.

10 - Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinde güvenlik kuvvetlerincebir araçta yapılan aramada 112 kilo baz morfin ele geçirildi.

11 - Karadeniz Bakır İşletmeleri'nin Samsun fabrikasında, barut yüklü bir kamyonun patlaması sonucu 2 kişi öldü, 10'u ağır 12kişi yaralandı.

12 - İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi emekli öğretim üyelerinden Ordinaryüs Prof. İhsan Şükrü Aksel İstanbul'da öldü.

13 - Antakya'da işkence yaparak adam öldürdükleri iddiasıylayargılanan bir emniyet amiri ile bir komiser muavini 3'er yıl 4'er ayhapis cezasına çarptırıldılar.

14 - Kral II. Hasan'ın davetlisi olarak Fas'ta bulunan Cumhurbaşkanı Kenan Evren, incelemelerini sürdürdü.

15 - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, Fransa’yayaptığı resmi gezi sırasında Fransa Savunma Bakanı Andre Gireudve Fransa Genelkurmay Başkanı Orgeneral Saulnier ile ikili görüşmelere başladı.

16 - AET ilişkilerinden sorumlu Devlet Bakanı Ali Bozer Türkiye'nin AET'ye tam üyelik başvurusu öncesinde üye ülkelere yaptığı gezi çerçevesinde Belçika'nın başkenti Brüksel'den Federal Almanya'nın başkenti Bonn'a gitti.

17 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Türkiye'ninAtina Büyükelçisi Nazmi Akıman'ı Yunanistan'ın başkenti Atina'dakabul ederek bir süre görüştü. Nazmi Akıman, görüşmede Yunanistan Başbakanı'na, Türk Hükümeti'nin Papandreu'nun sözlü mesajınacevap niteliğindeki görüşlerini sözlü olarak iletti.

18 - ENKA Teknik'in Irak'taki Taşlıca Çimento Fabrikası'ndandün kaçırılan formen Ali Selvi'nin kaçırılma olayını, Irak'taki CelalTalabani Örgütü üstlendi.

19 - İngiliz BBC Televizyonu'nda Türk yemeklerinin tanıtıldığıbir programda, Türk mutfağının dünyanın en iyi mutfaklarından biriolduğu belirtilerek, geleneksel Türk yemeklerinin tarifi yapılırken,«Türkiye'de yemek yapmak bir sanattır» denildi.

20 - Yunan Komünist Partisi, Ege'de Türkiye'nin hukuki haklarının bulunduğunu kabul ettiğini belirten bir açıklama yaparak, «Ege'deki gerginliğin esas olarak ABD'nin bölgedeki planlarından kaynaklandığını» bildirdi. Açıklamada, «Kıta sahanlığı konusunda Lahey Adalet Divanına gidilmesi önerisinin desteklendiği» de belirtilerek, «Ege'yi kapalı bir deniz ya da Yunan gölü olarak görmüyoruz. Kıyı ülkesi olan Türkiye'nin burada hukuki çıkarlarının bulunduğunu da görmezlikten gelemeyiz» denildi.

21 - ABD Başkanı Ronald Reagan, resmi bir ziyaret için ülkesinde bulunan Fransa Başbakanı Jacques Chirac'a, silahsızlanmagörüşmelerinde «Sovyetler Birliği'nin Avrupa'ya yerleştirdiklerineeşit miktarda kısa menzilli füzeyi bu kıtaya yerleştirme önerisindebulunacaklarını» söyledi.

22 - İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, Sovyetler Birliği'ne yaptığı gezisinin son gününde düzenlediği basın toplantısında,çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

23 - Papa II. Jean Paul, Güney Amerika gezisinin ilk durağıUruguay'da Devlet Başkanı Julio Sanquinetti tarafından karşılandı.

24 - İsviçre'de ilticayla ilgili yasanın değiştirilmesi ve savunma bütçesinin onaylanması konusunda referandum yapıldı.

25 - Polonya'da Lech Walesa'nın lideri olduğu kapatılan Dayanışma sendikası, pazartesi gününden itibaren yürürlüğe giren ortalama yüzde 30 oranındaki zamları protesto etmek için greve gidilmesi çağrısında bulundu.

26 - El Salvador'da yönetime karşı savaşan gerillaların Chalatenango eyaletindeki bir askeri üsse yaptıkları baskında, biri Amerikalı askeri danışman olmak üzere 79 asker ve gerillanın öldüğübildirildi.

2 NİSAN 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Fas'a yaptığı resmi zirayetitamamlayarak Ankara'ya dönüşünde Başbakan Turgut Özal tarafından resmi törenle karşılandı.

2 - Başbakan Turgut Özal Ankara'da yaptığı açıklamada, İTO'nun mart ayı ücretliler geçinme endeksinin yüksek çıkmasını, «Kışşartlarının fazla fiyat yükselmelerini kaçınılmaz kıldığı» şeklinde yorumladı.

3 - Miili Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk'ün çeşitli konulaniçeren açıklamaları Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

4 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem TaşçıoğluAnkara'da yaptığı açıklamada, «İç piyasada grevler dolayısıyla doğabilecek karaborsayı önlemek amacıyla alınan ithalat kararının grevkırıcılığıyla ilgisi olmadığını» söyledi.

5 - Kültür ve Turizm Bakanı Mesut Yılmaz yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin her yerinde belli normlarda tiyatroların yapılmasınıamaç edindiklerini» söyledi.

6 - TBMM Genel Kurulu KİT'lerin ve fonların TBMM tarafından denetlenmesi ile ilgili yasa önerisi kabul edildi.

7 - TBMM Adalet Komisyonu, televizyon için hükümetin, hazırladığı «İcraatın İçinden» programına muhalefetin cevap hakkı olmasına ilişkin DYP ve DSP'nin verdiği yasa değişiklik önerisini reddetti.

8 - TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda YÖK Yasası'nın öğrenci dernekleriyle ilgili hükmünün değiştirilmesine ilişkin yasaönerileri kabul edildi.

9 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile DSP MeclisGrup Başkanı Cahit Karakaş, Başbakan Turgut Özal'a «geçmiş olsun» ziyaretinde bulundular.

10 - Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Nazmi Belger, ABD'nin California Eyalet Senatosu'nun, Ermenilerin soykırım günü olarak andıkları 24 nisan tarihini «Bütün Ermeni Kurbanlarını Anma Günü» olarak kabul eden ve Türkiye'yi soykırımla suçlayan bir kararalması üzerine Ankara'da yaptığı açıklamada,» California Eyalet Senatosu'nun Türkiye'yi suçlayan bir karar almasını 'Üzüntü' ile karşılandığını» söyledi.

11 - Devlet Planlama Teşkilâtı Müsteşarı Yusuf Bozkurt Özal,İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında Türkiye, İran ve Pakistan'ın üyesi olduğu Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (ECO) 3. PlanlamaKonseyi toplantısında görüşülen konularla ilgili bilgi verdi.

12 - YÖK Başkanı Prof. İhsan Doğramacı Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Yasal bir engel olmaması halinde 1402 sayılı yasayagöre görevlerinden uzaklaştırılan öğretim üyelerinin üniversiteleredönmelerine şahsen ve tamamen taraftar» olduğunu söyledi.

13 - Ankara Anakent Belediye Başkanı Mehmet Altınsoy'undavetlisi olarak Türkiye'ye gelen Mekke Belediye Başkanı Fuad Muhammed Ömer Tevfik, Konya'da incelemelerde bulundu.

14 - Aralarında Türkiye Elektrik Kurumu Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu üyesi Tuncer Tuncay'ın da bulunduğu 17 kişihakkında «resmi evrakta sahtecilik, bu suça asil iştirak, görevi kötüye kullanmak ve kurum aleyhine 3 milyar 729 milyon 51 bin 556lira devlet ve kurum zararına sebebiyet vermek» suçlarından Ankara6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

15 - Yurt dışına turistik çıkışlarda 1000 dolar olan döviz alabilme limitini 1500 dolara çıkaran tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı.

16 - Dr. Haydar Dümen'in «Cinsel Sorunlar» adlı kitabı, İstanbul 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nce müstehcen kararıyla toplatıldı.

17 - Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. İhsan Dağ Erzurum'da, CHP Antalya eski senatörlerinden Reşat Oğuz Ankara'da öldü.

13 - İçinde 6 kişi bulunan İran Silahlı Kuvvetleri'ne ait bir helikopter, Van'ın Gürpınar ilçesi Güzelsu bucağına indi.

19 - Türkiye'ye askeri yardım konusunun görüşüldüğü Amerikan Temsilciler Meclisi Tahsisatlar Komitesi'nde birer konuşma yapan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Rozanne Ridgway ve ABD Savunma Bakan Yardımcısı Richard Perle, «Reagan yönetiminin 7'ye 10formülüne kesin olarak karşı çıktığını» söylediler.

20 - ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu, Türkiye'nin Kıbrıs'ta Amerikan silahları kullanmasını yasaklayan ve Cumhuriyetçi Parti Michigan milletvekili William Broomfield ile Pennsylvania Demokrat milletvekili Gus Yatron tarafından sunulan yasa değişikliğini kabul etti.

21 - Washington'da ABD Yönetimi ile Ege anlaşmazlığını görüşen NATO Genel Sekreteri Lord Carrington, Türk-Yunan anlaşmazlığındaki son gelişmeler hakkında bilgi vererek Amerikan Yönetiminden yardım istediği bildirdi.

22 - Türkiye - AET Karma Parlamento Komisyonu Başkanı, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu Başkanı ve KuzeyAtlantik Asamlesi Türk Grubu Başkanı; ABD Temsilciler MeclisiBaşkanı James C. Wright ile ABD Başkan Yardımcısı ve Senato Başkanı George Bush'a gönderdikleri ortak mektupta, Ermeni karar tasarısının reddedilmesi için yardımcı olmalarını istediler.

23 - İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, Sovyetler Birliği'neyaptığı 5 günlük resmi geziyi tamamlayarak ingiltere'ye döndü.

24 - İngiltere'de idam cezasının yeniden, uygulanmasını öngören yasa tasarısı Avam Kamarası'nda reddedildi.

25 - Filistin Kurtuluş Örgütü lideri Yaser Arafat'a muhalif 6Filistin fraksiyonunun, Arafat ile barışmak ve Filistin davasındaki4 yıllık bölünmeyi sona erdirmek konusunda anlaşmaya vardıklarıAP Ajansı tarafından bildirildi.

26 - Yunan Hükümeti, din adamlarından gelen sert tepki üzerine Parlamentoya sunmayı düşündüğü ve «Kiliseye ait topraklarınistimlak edilmesini» de öngören kanun teklifinde bazı değişiklikleryaptı.

27 - İtalya'da hükümet bunalımına çözüm bulmak için sürdürülen çabaların sonuç vermemesi üzerine, Cumhurbaşkanı FransescoCossiga, Başbakan Bettino Craxi hükümetinin istifasını reddederekparlamentoda güvenoyuna gidilmesini istedi.

28 - Papa II. Jean Paul, üç ülkeyi kapsayan Latin Amerika gezisinin ikinci durağı olan Şili'ye gitti.

3 NİSAN 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2 - Başbakan Turgut Özal, Türk Kadınını Tanıtma ve Güçlendirme Vakfı’nın İstanbul'dan Ankara'ya taşınan Genel Merkezi'nihizmete açtı.

3 - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, 1987yılı ocak-mart dönemi enflasyon hızının beklenenin üzerinde gerçekleştiğini belirterek «Genel olarak, toptan ve tüketici bütün endeksleri etkileyen diğer hususlar arasında KİT mallarının fiyatlarına yılbaşı zamlarının yapılmasını sayabiliriz» dedi.

4 - Türk-Fransız Kültür Derneği'nin 35. Kuruluş Yıldönümüdolayısıyla Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz'in himayesinde TürkStandartları Enstitüsü salonunda düzenlenen seminerde «ÇeşitliAlanlarda Türk-Fransız Etkileşimi» işlendi.

5 - Karabük Demir ve Çelik İşletmelerinin 50. Kuruluş Yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törende bir konuşma yapan DevletBakanı Ahmet Karaevli, “Yeni imzalanan toplu iş sözleşmesi ile demir çelik işçilerine emeklerinin ve alın terlerinin karşılığının verildiğini” söyledi.

6 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mustafa Kalemli Türk Oftomoloji Derneği tarafından Ankara'da düzenlenen «Göz Travmaları»konulu Eğitim kursunun açılışında bir konuşma yaptı.

7 - Bayındırlık ve İskân Bakanı Safa Giray, Birleşmiş Milletler İskân Komisyonu'nun (HABITAT) 10. dönem toplantısına katılmak üzere Kenya'nın başkenti Nairobi'ye gitti..

8 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, Güreş Federasyonu yöneticilerini makamında kabul ederek bir süregörüştü.

9 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk Ankara'da bazıyörelerin il başkanları ve üreticilerin de katıldığı bir basın toplantısı yaptı.

10 - Kapatılan AP ve CHP'nin Genel Başkanları ve eski Başbakanlardan Süleyman Demirel ile Bülent Ecevit'in özel demeçleriHürriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

11 - TÜTAV (Türk Tanıtma Vakfı) 1986 tanıtma ödülleri, bu yılilk kez yabancı 6 kişi ve bir kuruluşa da verildi. TÜTAV Genel Başkanı Kemal Baytaş bir açıklama yaparak, «gelenekselleştirilen TÜTAV-Tanıtma Ödülleri'nin bu yıl Türkiye'nin yurtdışında tanıtımınaolumlu katkıları bulunan yabancı kişi ve kuruluşlara ilk kez verildiğini» söyledi.

12 - Petrol-İş’in Sabancı Holding'e bağlı Adana'da kurulu Pilsafabrikasındaki grevci işçileri ziyaret eden SHP Adana MilletvekiliMetin Üstünel, MKYK üyeleri Tevfik Çavdar, Mustafa Timisi ve SHPAdana İl Örgütü'ne mensup 3 kişi ile Türk Harb-İş Sendikası GenelBaşkanı Kenan Durukan ve Petrol-İş'in Adana Şube Başkanı YusufDoğan hakkında Adana Cumhuriyet Savcılığı'nca soruşturma açıldı.

13 - Türk-İş Genel Sekreteri Sadık Şide'nin 14. Genel Kurultoplantısında ortaya attığı «Bir yabancı vakıf tarafından gönderilen80 bin doların konfederasyon bünyesinde usulsüz olarak paylaşıldığı» iddiası üzerine, Ankara Basın Savcılığı'nca açılan soruşturmadatakipsizlik kararı verildi.

14 - Filistin davasına sağladıkları destek nedeniyle 11 gazeteciyazar ve akademisyene FKÖ Lideri Yaser Arafat'ın imzasını taşıyanFilistin Onur madalyası, Ankara'da Devlet Konukevi'nde düzenlenentörende verildi.

15 - Ürdün'ün Ankara Büyükelçisi Hani Tabbara, İngiliz ReuterAjanss'na verdiği demeçte, Ürdün Büyükelçiliği birinci kâtibi ZiyadEl Sati'nin öldürülmesi olayında yargılanan Adnan Musa Amerin'inTürkiye'de yargılanmasının diplomatik dokunulmazlığının ihlâli anlamına geldiğini ve bu durumun Türk Dışişleri Bakanlığı'na bildirildiğini söyledi.

16 - Dumlupınar Şehitleri Çanakkale'de düzenlenen törenle anıldı.

17 - Ankara, ABD Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komitesi'nindünkü oturumunda Türkiye'ye yapılacak askeri yardımları Kıbrıs'la ilgili bir dizi koşula bağlamasına tepki gösterdi. Buna karşılık ABD Dışişleri Bakanı George Shultz ise Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'na bir mesaj göndererek, «Bu gelişmeye şiddetle karşı çıkacağız»dedi.

18 - Devlet Bakanı Ali Bozer, AET'ye tam üyelik başvurusu öncesinde bazı Avrupa başkentlerine yaptığı gezinin son durağı olanBonn'da yetkililerle görüşmelerde bulundu.

19 - NATO Genel Sekreteri Lord Carrington, Washington'daABD Başkanı Ronald Reagan ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, «Türkiye ile Yunanistan arasında geçen hafta Ege sorunu yüzünden meydana gelen gerginliğin son derece kaygı verici bir sonuca ulaşma ihtimali taşıdığını, ancak daha sonra iki ülkenin de sağduyusu ile önlendiğini» söyledi.

20 - Yunan Ortodoks Kilisesi Yönetim Kurulu «Kutsal Sinod»,kilisenin elindeki arazilerin Yunan Hükümeti tarafından kamulaştırılmasını öngören tasarının yasalaşması üzerine yaptığı açıklamada,«İstanbul'daki Fener Patrikhanesine bağlanma kararı alabileceklerini» bildirdi. Yunanistan Eğitim Bakanı Andonis Tritsis, Kutsal Sinod'un açıklamasını «çok acı verici» olarak niteledi.

21 - ABD Başkanı Ronald Reagan'm geçtiğimiz hafta veto ettiği ulaşım yasa tasarısı, Temsilciler Meclisi'nden sonra dün Senato'da kabul edildi.

22 - Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklamada, Paris'te görevli üç Sovyet diplomatının, görev ve statüleriylebağdaşmayan işler yaptıkları gerekçesiyle sınır dışı edilmelerininkararlaştırıldığı bildirildi. Buna karşılık, SSCB'nin Paris'teki büyükelçiliği tarafından yayımlanan karşı bildiride ise, Fransa hükümetinin kararı protesto edilerek, iki ülke arasındaki ilişkilerin zedelenmesinin bundan sonraki sorumluluğunun Fransa'ya ait olacağı kaydedildi.

23 - Şili ziyaretini sürdüren Papa II. Jean Paul, Santiago'da yaptığı konuşmada, «ülkede derhal demokrasiye dönülmesi ve insanhaklarına uyulması» çağrısında bulundu.

24 - Çekoslovak resmi haber ajansı ÇTK'nin haberine göre, Çekoslovakya ve Demokratik Almanya hükümetleri, Federal Almanya'ya Orta Avrupa'da nükleer silahlardan arındırılmış bir koridorönerdiler.

25 - Kanada'nın Ouebec eyaletinin doğu kesiminde bir bakırmadeni ocağında çıkan yangında 40 madenci yeraltında mahzur kaldı.

26 - Portekiz'de Anibal Cavaco Silva Başkanlığındaki merkezsağ azınlık hükümeti, muhalefetteki üç solcu partinin verdiği önerge üzerine düştü.

27 - N'DJAMENA Radyosu'ndan yayınlanan askeri bildiride,Cad birliklerinin ülkenin kuzeyinde, Libya'nın işgalinde bulunan Gouro'yu ele geçirdikleri açıklandı.

28 - Filipinler'de gerillalarla, hükümet askerleri ve bir tarikatınmensupları arasında çıkan çatışmalarda 20 kişi öldü.

4 NİSAN 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı NecmettinKaraduman, Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri Nejat Tümer, SedatCelasun, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, Ankara Valisi Cahit Bayar ve Ankara Büyükşehir Belediye BaşkanıMehmet Altınsoy ile birlikte Foto Muhabirleri Derneği'ni ziyaret etti.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, «ABD Kongresi'nin asgeriyardımın Kıbrıs'ta kullanılmamasına» ilişkin kararı ile ilgili olarakSivas'ta yaptığı konuşmada, «Türkiye'nin ABD'nin paralı askeri olmadığını» söyleyerek, «ABD'nin tavrının müttefikliğe yakışmadığını»belirtti ve «Böyle bir kararın çıkması durumunda ne SEİA'nın ne deittifakın yürümeyeceğini» bildirdi.

3 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Kuzey Atlantik Teşkilatı (NATO)'nun kuruluşunun 38. yıldönümü nedeniyle yaptığıaçıklamada, «Türkiye'nin NATO'nun. barışı sağlamadaki başarısınaönemli katkılarda bulunduğunu» bildirdi.

4 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Ankara'da, «Tütüncülük ve yabancı sigara» konusunda bir basın toplantısı düzenledi.

5 - Şiddetli lodos fırtınası sebebiyle 3 gün önce Ege Denizi'ndeki petrol arama çalışmalarını yarıda bırakarak Çanakkale'ye dönen MTA Sismik-1 araştırma gemisi, yeniden Ege'ye açıldı.

6 - İstanbul Sanayi Odası Başkanı İbrahim Bodur, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Nuh Kuşçulu ve KİPLAS (Kimya, işverenleri) Sendikası Başkanı Refik Baydur yaptıkları açıklamalarda, hükümetinenflasyonla mücadele politikasını eleştirdiler.

7 - Adana Barosu'nca düzenlenen «Türk Ceza Yasası Ön Tasarısı» Adana'da başladı.

8 - Bursa Barosu'nca düzenlenen «Demokrasi ve Hukuk» paneli yapıldı.

9 - Ankara'da oynanan Cumhurbaşkanlığı Kupası basketbolkarşılaşmasında kupayı, Beşiktaş'ı 81-65 yenen Karşıyaka kazandı.

10 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktas, ABD Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komisyonu'nun Türkiye'ye yardım konusunda Kıbrıs'la bağlantılı olarak aldığı son kararları değerlendirerek, «ABD'ninKıbrıs konusunda uyguladığı çifte standardı gördükçe hayal kırıklığına uğruyoruz» dedi.

11 - Sovyet Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşleri Birinci MüdürüNikolay Afanievski başkanlığındaki KKTC'yi ilk kez ziyaret edecekolan Sovyet heyeti, ziyaret kararını iptal etti.

Sovyet heyetinin, ziyaret haberinin kendileriyle anlaşmadan basına duyurulduğu için öngörülen ziyaretin iptal ettiği bildirildi.

Bu arada, Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu Dev-İş ile temas için KKTC'ye geçmesine izin verilen bir Sovyet sendika heyetinin de Kuzey Kıbrıs'a giriş izninin iptal edildiği açıklandı.

12 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Larissa kentinde hava subaylarına hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye ile görüşebilecekleri tek konunun kıta sahanlığı olduğunu ve bu konudakigörüşlerinin Lahey'e gitmek olduğunu» belirterek Ege kıta sahanlığının yüzde 97'sinin Yunanistan'a ait olduğunu öne sürdü.

13 - Fransız «L'Express» Dergisi, 1950'li yıllarda Avrupa'danTürkiye'ye ithal edilen ve kırsal kesimde yaygın şekilde kullanılanbir tarım ilacının başlattığı hastalığın, 30 yıldır devam ettiğini önesürdü.

14 - Sovyetler Birliği, iki Fransız diplomat ile bir işadamındanülkeyi bir hafta içinde terketmelerini istedi.

15 - İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, ABD Başkanı Ronald Reagan'a Moskova'da Sovyet lideri Mihail Gorbaçov ile yaptığıgörüşmelerle ilgili bir mektup yolladı.

16 - Yunanistan'da, kilise mallarının kamulaştırılmasına karşıçıkan din adamlarından İstanköy Metropoliti'nin konutunda bombapatladı. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

17 - 6 günlük bir gezi için Şili'de bulunan Papa II. Jean PaulBaşkent Santiago'da 600 bin kişinin katıldığı bir ayinde hazır bulundu. Ayin sırasında Devlet Başkanı Pinochet aleyhine sloganlar atılması üzerine, polis tarafından halka ateş açıldı. Polis, olayda 22 kişinin yaralandığını bildirdi.

Kızılhaç yetkilileri ise, 600 kişinin tedavi için kedilerine müracat ettiğini açıkladı.

18 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'un güney kesiminde, Şii Emelmilislerin kuşatması altındaki Şatila Filistin Mülteci Kampı'na, SuudiArabistan tarafından sağlanan 16 ton gıda maddesi taşıyan bir kamyon, roket saldırısında isabet alarak yandı.

Ürdün Kralı Hüseyin, dün Suriye'nin başkenti Şam'a giderek,Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ile bir görüşme yaptı.

19 - İtalya'nın Sicilya Adası'nda bir yıldır devam eden mafyadavası sonunda, 65 kişi çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı, 180 kişide beraat etti.

20 - Ekvador'un Canar eyaletinde geçen hafta meydana gelenseller ve toprak kaymalarında, 100'den fazla kişinin öldüğü, 6 binkişinin de felaketten etkilendiği bildirildi.

5 NİSAN 1987

1 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, SHP'nin 5. Bölge toplantısı için bulunduğu Sivas'ta düzenlediği basın toplantısında, «ABDTemsilciler Meclisi Dışilişkiler Komisyonu'nun Türkiye'ye yardımaşartlar koyma kararı» üzerine «ABD'nin bu tutumu sürdürmesi durumunda Washington'la aynı ittifak içinde bulunmanın yararlı olmayacağına inandığını» söyledi.

2 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nun çeşitli konulardakiaçıklamaları Güneş Gazetesi'nde yayımlandı. Halefoğlu ayrıca, partisinin bölge toplantısı nedeniyle Sivas'ta bulunan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'yü telefonla arayarak, yarın İtalya'nın başkenti Roma'da yapılacak olan Sosyalist Enternasyonal toplantısında Ege krizi ve Türk-Yunan sorunları konusunda Türkiye'ye destek sağlanmasıiçin girişimde bulunmasını istedi.

3 - 12 Eylül 1980'den bu yana vatandaşlık hakkı ellerinden alınanların sayısı 14 bine yaklaşırken önemli bölümüne vatandaşlıkhakkının kaybettirilmesi beklenen 26 bin kişiye de “Yurda dön” çağrısı yapıldı.

4 - Diyarbakır'ın Eğil bucağının dağlık kesiminde güvenlikkuvvetleriyle silahlı çatışmaya giren 3 bölücü terörist, ölü olarakele geçirildi.

5 - Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ne ait «Bilim» adlı araştırma gemisi araştırmalarda bulunmak üzere Kuzey Ege'ye açıldı.

6 - TRT'nin muhabir almak için düzenlediği sınavların haksız,kasıtlı ve usulsüz olduğu iddiasıyla Ankara İdare Mahkemesi'ndedava açıldı.

7 - İstanbul Fener Patrikhanesi Başdiyakozu Dimitro Komatasİstanbul'da yaptığı açıklamada, «Yunan Ortodoks Kilisesi'nin otonomstatüsünü terk ederek Fener Patrikhanesi'ne bağlanmak için henüzresmi bir başvuruda bulunmadığını» söyledi.

8 - AET Dönem Başkanı ve Belçika Dışişleri Bakanı Leo Tindemans, Belçika'nın Brüksel kentinde yaptığı açıklamada, «Türkiye' ye karşı herhangi bir ayrımcılık gözetilmeyecek ve Belçika Dönem Başkanlığı, anlaşmalara uygun normal prosedürü yürürlüğe koyacaktır» dedi.

9 - Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AET sorumlusuTeodoros Pangalos Atina'da yaptığı açıklamada, «Devlet Bakanı AliBozer'in şu sıralarda Atina'ya gelmesinin zor olduğunu» söyleyerek«Bozer ile herhangi bir Avrupa kentinde görüşebileceğini» belirtti.

10 - Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada,Arian füzesiyle ilgili casusluk olayına karıştıkları gerekçesiyle üçübüyükelçilik görevlisi, altı Sovyet vatandaşının sınır dışı edileceğibildirildi.

11 - İngiltere'de yayınlanan The Times Gazetesi'nde, İngiltere'nin Türkiye'ye satmak istediği “Alarm” füzelerinin işlevlerini yerinegetiremeyecek kadar bozuk olduğunun açıklanması üzerine, BritishAerospace Şirketi Başkan Yardımcısı ve Pazarlama Müdürü AleoSamson Londra'da A.A.'ya yaptığı açıklamada, «Türk Hava Kuvvetleri'ne de satılması önerilen 'Alarm' füzelerinin roket motorlarındaki arızanın giderilmesi için yoğun çaba harcadıklarını söyledi

12 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Filistin kampları çevresindeki kuşatmayı sürdüren EMEL milislerinin Filistin kamplarını top ateşine tutması sonucu 2'si çocuk 10 Filistinli'nin öldüğü bildirildi.

13 - Papa II. Jean Paul, Şili'nin Punta Arenas kentinde yaptığıkonuşmada, «Şiddet ve terör yöntemleri kullananlara, insanlık dışıbu uygulamalardan vazgeçmeleri için bir daha çağrıda bulunuyorum»dedi.

14 - ABD'nin Kuzey Dakota eyaletinde bir tarımsal ilaç deposunda meydana gelen patlama sonucu çevreye zehirli gaz yayılmasıüzerine yaklaşık 10 bin kişi başka bölgelere nakledildiler.

15 - Peru'da Hava Kuvvetleri komutanı General Luis AbramCavallerino'nun görevden alınması üzerine iki hava üssünde DevletBaşkanı Alan Garcia'ya karşı bir isyanın başladığı bildirildi.

16 - Ekvador'da Pasifik Okyanusu boyunca uzanan sahil yolunda 2 gün önce meydana gelen toprak kaymasında 100 kişinin öldüğü bildirildi.

6 NİSAN 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Anadolu Ajansı'nın kuruluşunun 67. yıldönümü nedeniyle düzenlenen törenlerden sonra, Devlet Bakanı Hasan Celâl Güzel, A.A. Genel Müdürü Hüsamettin Çelebive Ajans Yönetim Kurulu Üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul ederekbir süre görüştü.

2 - Sosyalist Enternasyonal Konsey Toplantısı'na katılacakolan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, toplantı konusunda Ankara'dagazetecilerle yaptığı toplantıda, «Ege sorununun da gündeme geleceği toplantıda Yunanistan'dan gözlemci olarak katılacak olan PASOK temsilcisi ile de görüşerek iki ülke arasındaki sorunlar konusunda görüş alışverişinde bulunacağını» söyledi. Erdal İnönü, Başbakan Turgut Özal ile yaptiğı görüşmede de Ege konusundaki sondurum hakkında bilgi aldı.

3 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl GüzelAnkara'da yaptığı açıklamada, «MGK'nun Haziran ayı içerisinde yapılacak toplantısında halen Diyarbakır, Mardin, Hakkâri ve Siirt'tesüren sıkıyönetim uygulamasının kaldırılmasının düşünüldüğünü»söyledi.

4 - Petrol Mühendisleri Odası ile Petrol Jeologları Derneği’nin Ankara'da ortaklaşa düzenledikleri «Türkiye 7. Petrol Kongresi»'nde Devlet Bakanı Kâzım Oksay'da bir konuşma yaparak, hükümetinpetrol üretimine ilişkin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

5 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Norveç'li parlamenter Inger-Lise Skarstein başkanlığındaki Kuzey Atlantik Asamblesiheyetini kabul etti. Yavuztürk, «Türkiye ile Yunanistan arasında savunma alanında dayanışma yapılırken, ekonomik alanda işbirliği bulunmamasının yanlış olduğunu belirterek, «iki ülkenin ekonomik dayanışma yapmaları zorunluluğu vardır» dedi.

6 - Kazı Araştırma ve Erkeometri Sempozyumu Ankara'dabaşladı. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Kültür ve TurizmBakanı Mesut Yılmaz, «Anadolu uygarlıklarının yağmalanmasınınhalen devam ettiğini ve bunun çok üzücü olduğunu» söyledi.

7 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Türk-İş arasındayapılan alt komisyon toplantıları sonucu Bakanlık, çalışma yaşamına ilişkin taslaklardan işçi aleyhine bazı maddelerin çıkarılmasınıkabul etti.

8 - SHP Grup Başkan Vekili Seyfi Oktay, düzenlediği basıntoplantısında, Hükümete yöneltilmiş 271 sorudan oluşan 105 soruönergesini TBMM Başkanlığı'na verdiğini söyledi.

9 - DYP Hatay Milletvekili Murat Sökmenoğlu ve 11 arkadaşıTBMM Başkanlığı'na verdikleri bir önergede Türkiye'nin ekonomikaçıdan kritik bir doruma girdiğini ifade ederek, ekonomik durum konusunda Meclis Araştırması açılmasını istediler.

10 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e yayın yoluyla hakaret ettiğigerekçesiyle Samsun Belediye Başkanı Kemal Vehbi Gül hakkındadava açıldı.

11 - Ankara DGM Savcılığı, Türk-İş'in engellenen TBMM'ye yürüme girişimiyle ilgili soruşturmasına «Kamu davası açtıracak kanıt bulunamadığı» gerekçesiyle takipsizlik kararı verdi.

12 - Eski Başbakanlardan ve kapatılan AP'nin Genel BaşkanıSüleyman Demirel hakkında, 25-26 eylül tarihlerinde Manisa Sultan Camii Meydanı'nda yaptığı konuşmada Siyasi Partiler Yasası'naaykırı hareket ettiği gerekçesiyle Manisa 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nce dava açıldı.

13 - İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nca düzenlenen «Uluslararası İstanbul Sinema Günleri 87» Emek Sinemasında, İstanbul Valisi Nevzat Ayaz'ın açış konuşmasıyla başladı.

14 - Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası'nın davetlisi olarak Kuzey Kıbrıs'a geçmek isteyen Rum ve İngiliz yedi sendikacıya,KKTC'ye giriş müracaat formu doldurmayı reddettikleri için girişizni verilmedi.

15 - AET Dönem Başkanı ve Belçika Dışişleri Bakanı Leo Tindemans Brüksel'de AET hukukçular raporunu açıklayarak, «Türkiye'nin nisan ayında yapacağı tam üyelik başvurusundan sonra, vetonunsöz konusu olamayacağını ve başvurunun oy çokluğu ile Brüksel Komisyonu'ndan havale edileceğini» söyledi.

16 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Yunanistan'dayayımlanan Ta Nea gazetesinin sorularını cevaplandırırken, Ankaraile Atina arasındaki 'mesaj' alışverişinden sonra iki ülke arasındakigörüşmelerin 15-20 gün içinde başlayabileceğini sandığını söyledi,

17 - Yunanistan Hükümet Sözcüsü Yannis Rubatis'in Ege sorunu üzerindeki çeşitli açıklamaları Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

18 - BM, KKTC'nin Lefkoşa yakınlarında düzenlediği askeri tatbikatları durdurmasını istedi. BM Sözcüsü, «Yeşil Hat'ta çok yakınlar, bu da sinir bozduğu için müdahale ettik» dedi.

19 - NATO Genel Sekreteri Lord Carrington, ABD'de yayımlanan TİME dergisine verdiği bir demeçte, «ABD'de bazı çevrelerinendişe duymasına rağmen, Avrupa'nın ortak savunmasının güçlendirilmesinin, sanıldığı gibi NATO'yıı zayıflatmayacağını, aksine güçlendireceğini» belirtti.

20 - Yunanistan'da hükümet ile Kilise arasındaki anlaşmazlıküzerine Yunan Kilisesi Sen-Sinod Meclisi'nin, İstanbul'daki FenerPatrikhanesi'ne bağlanma kararı alması üzerine bir açıklama yapanistanbul Patriği l. Dimitrios, «Yunan Kilisesini bağırlarına basmayahazır olduklarını» söyledi,

21 - İsviçre'de tamamlanan referandum sonucu halk, yabancılara sığınma hakkı verilmesiyle ilgili yasanın sertleştirilmesini onayladı.

22 - Latin Amerika gezisini sürdüren Papa II. Jean Paul Şili'ninkuzeyindeki Antofagasta kentinde açlık grevinde bulunan askeri rejim muhalifi siyasi tutuklukları ziyaret ettikten sonra Arjantin'e geçti.

23 - FKÖ Lideri Yaser Arafat'ın siyasi danışmanı Hani El Hasan,Ürdün'le 1985'te imzalanan Amman Anlaşması'nı iptal edeceklerinive bu ülkeyle ilişkilerini yeni bir temele oturtacaklarını açıkladı.

24 - İsrail Devlet Başkanı Haim Herzog, beş günlük resmi ziyarette bulunmak için Federal Almanya'ya gitti.

25 - Mısır'da 448 sandalyeli parlamentonun üyelerini belirlemek amacıyla yaklaşık 14.5 milyon seçmen sandık başına gitti.

26 - Ürdün Kralı Hüseyin, Ortadoğu barış girişimleri konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Hollanda'ya gitti.

27 - Uluslararası Kadın Yazarlar Konferansı İsrail'in Kudüskentinde toplandı.

7 NİSAN 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, beraberinde Milli EğitimGençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, Sanayi ve Ticaret BakanıCahit Aral, Ankara Valisi Cahit Bayar ve Anakent Belediye Başkanı Mehmet Altınsoy olduğu halde, OSTİM (Ortadoğu Sanayi ve Ticaret MerkeziJ'de incelemelerde bulundu.

2 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Libya Lideri Muammer Kaddafi'ye gönderdiği cevabi mektubunda, «Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerginliğe neden olan anlaşmazlık konularıyla, bu konulardaki uluslararası kararları» anlattı. Muammer Kaddafi, Türk-Yunanilişkilerinin gerginleştiği sırada gönderdiği mektubunda, iki ülkeyedo itidal tavsiye etmişti.

3 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman Başbakan TurgutÖzal'ı TBMM'de makamında kabul ederek bir süre görüştü. BaşbakanTurgut Özal'ın TBMM Başkanı'na nezaket ziyaretinde bulunduğu belirtildi.

4 - Başbakan Turgut Özal, TBMM'deki ANAP Grup toplantısına katıldı. Başbakan Turgut Özal grupta yaptığı konuşmada, Meclisin henüz yerine oturmadığını ifade ederek, «Üç kez müdahaledengeçildi. Henüz Meclisin tam anlamıyla yerine oturmadığı görüşündeyim. Meclisin yerine oturması lazımdır» dedi.

5 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Sosyalist EnternasyonalKonsey toplantısına katılmak üzere İtalya'ya gitti.

6 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, ABD Dışişleri Bakanı George Shultz'a bir mesaj göndererek, «Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nin Türkiye'ye yapılacak yardımlara koyduğu koşullarınKongre'den aynen geçmesi halinde Türk-Amerikan ilişkilerinin 'ağırbir yara' alacağını» bildirdi.

7 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mustafa Kalemli, «DünyaSağlık Günü» dolayısıyla Ankara'da yaptığı konuşmada, «Bu yıl sağlık sloganının «Aşı Her Çocuğa Şans» olduğunu belirterek «Koruyucu sağlık hizmetleri içerisinde ruh sağlığına ayrı bir önem verdiklerini» söyledi.

8 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, partisinin gruptoplantısında yaptığı konuşmada, «demokratik uzlaşma çağrısında»bulundu. Cindoruk, hükümete seslenerek, seçim ekonomisi uygulanmasına kalkılmamasını istedi ve bu durumda enflasyonun durdurulmasının zor olacağına işaret etti.

9 - SHP Genel Başkan Yardımcısı Aydın Güven Gürkan vearkadaşları tarafından TBMM Başkanlığı'na verilen, TÖBANK kurtarma operasyonu hakkında Meclis Araştırması açılması istenen önerge, TBMM Genel Kurulu'nda ANAP'lı üyelerin oylarıyla reddedildi.

10 - DSP Meclis Grubunun toplantısından sonra yazılı bir açıklama yapan Grup Başkanı Cahit Karakaş, Ege sorununun milli davamız olduğunu belirterek, «Hükümet bu konuda muhalefet ile anlaşarak ve görüşerek hareket etmelidir. Ege'de taviz vermeye kimsenin hakkı yoktur» dedi.

11 - DSP'li Sabri Irmak ve arkadaşlarının «Rabıta» konusu ile«irtica» faaliyetleri konusunda Meclis Araştırması açılmasını isteyen önergeleri TBMM Genel Kurulu'nda ANAP'lı üyelerin oylarıylareddedildi.

12 - Ankara 4. Kolordu Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası'ndakarar açıklandı. Mahkeme 392 sanıklı davada, sanıklardan 5'ine ölüm,9'una ömür boyu hapis, 219'una da çeşitli hapis cezaları verirken,kapatılan MHP'nin Genel idare Kurulu Üyelerinin tümüyle birliktetoplam 150 sanık beraat etti. MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş«silahlı çete kurmak» ve «çeteyi yönetmek» suçlarından 11 yıl 1 ay10 gün ağır hapis cezasına çarptırıldı. Ayrıca 6 sanık hakkında görevsizlik kararı verilirken, 2'si yargılanmaları sırasında vefat eden 3sanık hakkındaki dava da düştü. Bu arada Ülkücü Derneklerin kapatılması da kararlaştırıldı.

13 - Yargıtay Ceza Genel Kurulu, «Yehova Şahitliği» ni «birdini görüş ve düşünce sistemi» şeklinde niteleyerek, «Anayasa güvencesi altında» olduğuna karar verdi.

14 - Altı gün önce askeri bir helikopterle Van'ın Gürpınar ilçesine bağlı Taşdöndüren köyü yakınlarına iniş yapan İranlı asteğmen ile başçavuş, İran'a iade edildi.

15 - Türk asıllı iki kişi Rumların yardımlarıyla Yunanistan'danTürkiye'ye iltica etti.

16 - Hollanda Dışişleri Bakanı Hans Van den Broek, DışişleriBakanı Vahit Halefoğlu'nun davetlisi olarak Ankara'ya geldi.

17 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Başbakan DervişEroğlu, gazetecilere yaptıkları açıklamada, Kıbrıs'ın Rum kesimini ziyaret eden Sovyet heyetinin «Kıbrıs sorununun çözümü için uluslararası konferans toplanması» yolundaki önerileri reddettiklerinisöylediler.

18 - Amerika Rum Ortodoks lideri Yakovas Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerginlik konusunda kendisine, «arabuluculuk»önerildiği takdirde bunu kabul ederek İstanbul'a geleceğini» bildirdi.

19 - Federal Almanya'yı ziyaret eden ilk İsrail Devlet Başkanıolan Haim Herzog, İkinci Dünya Savaşı sırasında 100 bin Yahudininöldürüldüğü Bergen-Belsen Nazi toplama kampına giderek, buradaölen soydaşları adına yapılan bir anıtı açtı.

20 - ABD, Moskova'daki büyükelçiliğindeki casusluk faaliyetleri konusunda Sovyetler Birliği'ni resmen protesto ederken, ABD Başkanı Ronald Reagan yaptığı açıklamada, «Yeni Amerikan elçilik binasının güvenliği sağlanıncaya kadar kullanılmayacağını bu süre içinde de Washington'daki yeni Sovyet Elçiliği'nin faaliyetine izin verilmeyeceğini» söyledi.

21 - Kanada'ya resmi bir ziyarette bulunan ABD Başkanı Ronald Reagan, Kanada Parlamentosu'nda yapağı konuşmada, Sovyetler Birliği'ni dünya üzerinde tek partili yönetimlerin başındaki diktatörlere arka çıkmaktan vazgeçmeye çağırdı.

22 - İran, dün gece cephenin güneyinde Basra kenti yakınlarında Kerbela-8 saldırısını başlattığını açıkladı. Tahran Radyosu Kerbela-8'in, Irak'ın son haftalarda İran'ın ekonomik hedeflerine ve kentlerine düzenlediği saldırılara bir misilleme olduğunu bildirdi.

23 - İran Meclis Başkanı Haşimi Rafsancani Tahran'da yayınlanan Kayhan Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Ülkesinin ABD ile ilişkilerini normalleştirmeye hazır olduğunu, ancak bunun için Washington'un İslâm devrimini tehdit etmekten vazgeçmesi gerektiğini» söyledi.

24 - Papa II. Jean Paul Arjantin gezisi sırasında başkent BoenosAires'te yaptığı konuşmada, insan haklarını savunarak hiçbir yönetimin şiddete karşı şiddetle yanıt verme hakkına sahip olmadığınısöyledi.

25 - Küba Devlet Başkanı Fidel Castro, «Genç Komünistler Birliği»'nin Havana'daki Kongresi'nin son gününde bir konuşma yaparak, «Doğu Bloku ülkelerinde son zamanlarda görülen piyasa ekonomisine yönelme eğilimlerini» eleştirdi.

8 NİSAN 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Anyasa Mahkemesi ve Yargıtay'ı ziyaret etti.

2 - Bakanlar Kurulu Başbakan Turgut Özal başkanlığında toplandı. Başbakan Turgut Özal, ANAP MKYK toplantısından sonra, birsoru üzerine, «Partide ve hükümetteki değişikliklerin ANAP 2. Büyük Kongresi'nden sonra yapılacağını» söyledi.

3 - Hollanda Dışişleri Bakanı Van Den Broek, resmi bir ziyaret için geldiği Ankara'da Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve BaşbakanTurgut Özal tarafından kabul edildi. Görüşmelerde, AET, Türk-Yunanilişkileri ve kıta sahanlığı konularının görüşüldüğü belirtildi. VanDer Broek ayrıca, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ve AET işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Prof. Ali Bozer ile de ayrı ayrı görüşmelerde bulundu.

4 - Adana Kapalı Cezaevi'nde baskıları ve olumsuzlukları protesto etmek için açlık grevi yapan 48 hükümlü, Eskişehir «E» tipikapalı cezaevine nakledildi.

Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, SHP Adana MilletvekillerindenCüneyt Canver'in konuyla ilgili sorusu üzerine «Sürgünün söz konusu olmadığını, durumundan memnun olmayanların nakledildiğini»belirtti.

5 - Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ege kıta sahanlığı uyuşmazlığının Uluslararası Adalet Divanı'na götürülmesine Türkiye'nin kapalı olduğu ve Atina ile ikili görüşmelerin yapılması gerektiği bildirildi.

6 - DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit, Ankara'da yaptığı yazılı açıklamada, Amerikan Kongresi'nin Kıbrıs sorununa, sanki ilgilitarafların biriymiş gibi müdahale etmesi, hiç kuşkusuz Sovyetler Birllği'ni de sorunun içine daha çok çekecektir ve çözüm yolu tümüyletıkanacaktır» dedi.

7 - Refah Partisi Genel Başkanı Ahmet Tekdal, Ankara'da yaptığı açıklamada, «ANAP iktidarı döneminde, partizanlığın bir devletpolitikası haline geldiğini» söyledi.

8 - DYP Milletvekili Ali İhsan Elgin, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem'in kardeşleri Tarhan ve Turgut Erdem'inOkan Holding ile ilgili bağlantıları hakkında hazırladığı soru önergesini, TBMM Başkanlığı'na verdi.

9 - Türkiye'de incelemelerde bulunan 8 kişilik NATO KamuEnformasyon Alt Komisyonu heyeti ile birlikte dün Ankara'dan istanbul'a gelen PASOK üyesi Yunanlı parlamenter Eleutherios Glinavos, «Kısa dönemde ülkesi ile Türkiye arasında diyalog kurulmasının mümkün olmadığını» söyledi.

10 - Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Direktörü Peter Galiner,kuruluşun önümüzdeki yıl İstanbul'da yapılacak genel kurulunun hazırlıkları yapmak amacıyla Ankara'ya geldi. Peter Galiner, DevletBakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel tarafından kabuledildi.

11 - Tercüman Gazetesi yazarı Ergun Göze ile Yazı işleri Müdürü Mehmet Yüksel Baştunç, Cumhuriyet Gazetesi yazarı UğurMumcu'ya hakaret ettikleri gerekçesiyle, Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nce, 3'er ay hapis cezasına çarptırıldılar. Hapis cezaları, 27şer bin lira para cezasına dönüştürüldü.

12 - Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Başkanı Prof. Dr.Arif Yüksel Özemre, görevden alındı.

13 - Askeri Yargıtay Daireler Kurulu, yazar Aziz Nesin'in oğluAli Nesin ile Bedros Nişanyan haklarında «isyan kışkırtıcılığı» iddiasıyla verilen mahkûmiyet kararlarını bozdu.

14 - Kapatılan MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş ve arkadaşları, MHP davasıyla ilgili olarak verilen mahkeme kararını temyiz ettiler.

15 - Siirt'in Pervari ilçesine bağlı Okçular ve Kovanağzı köylerinde görülen bilinmeyen salgın bir hastalık nedeniyle, 10 çocuğunöldüğü, 400 çocuğun hastalandığı bildirildi.

16 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Sosyalist EnternasyonalKonseyi toplantısı için gittiği İtalya'nın başkenti Roma'da yaptığıkonuşmada, «Türkiye ile Yunanistan arasında varılabilecek bir diyalogun, tüm çatışma konularını kapsaması gerektiğini» söyledi.

Erdal İnönü, konuşmasında, Türk-Yunan anlaşmazlığını gündemegetirirken, Yunanistan'ın konuyu Lahey Adalet Divam'na götürmekistemesinin bir çözüm olmadığını» söyledi.

17 - İngiliz Times gazetesinde, Türkiye'nin ekonomik durumuna ilişkin bir yorum yayımlandı.

18 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Nazmi Akıman'ı kabul ederek, geçen çarşamba günüBaşbakan Turgut Özal'ın aracısı olarak Atina'ya ilettiği mesajına cevap verdi.

19 - Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Kongre'yesunulmak üzere her yıl hazırladığı ve dünyada insan haklarının durumunu konu alan raporun Türkiye ile ilgili bölümünde, Kürtlerin durumuna geniş bir şekilde yer verilmesi ve rapordaki bazı ifadelerkonusunda, ABD yönetimini uyardı.

20 - ABD Başkanı Ronald Reagan, ABD'nin Moskova Büyükelçiliği'nde meydana gelen casusluk olayıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Sovyetleri protesto ederek, «Moskova ve dünyadaki tümAmerikan büyükelçiliklerinin güvenlik uygulamalarının gözden geçirimlesini istediğini» bildirdi.

21 - İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, SSCB ziyaretindensonra, Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand'a bir mektupgöndererek, izlenimlerini anlattı,

22 - ABD'yi ziyaret etmekte olan NATO Genel Sekreteri LordCarrington, AP ajansına verdiği demeçte, Avrupa'nın nükleer silahlardan arındırılmaması gerektiğini bildirdi.

23 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, resmi bir ziyaret içinWashington'da bulunan Ürdün Başbakanı Zeyd Rıfai ile Ortadoğusorunu için uluslararası bir konferans toplanması konusunu görüştü.

24 - İtalya'da, Hıristiyan Demokrat Parti, sosyalist BaşbakanBettino Craxi'nin beş partili koalisyon hükümetinden çekildi.

25 - Belçika'nın Zeebrugge Limam'nda geçen ay alabora olanve yeniden yüzdürülen feribottan çıkartılan ceset sayısı 123'e ulaştı.

26 - Suriye birlikleri Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki Filistinmülteci kampları çevresindeki Şii Emel Örgütü milislerinin kuşatmasının kalkmasından sonra dün Şatila kampı çevresinde mevzilendiler. Kampta, son beş ay içinde 110 kişinin öldüğü, 600 kişinin deyaralandığı bildirildi,

27 - Federal Almanya ile Fransa arasında terörizmle mücadeleanlaşması Paris'te imzalandı.

28 - Libya Haber Ajansı JANA'nın haberine göre Libya LideriMuammer Kaddafi, İran devrimi ile tüm çatışmalarında yan yana olduklarını, ancak Irak ordusu ve halkına karşı sürdürdüğü savaştaTahran'ı desteklemediklerini» bildirdi.

9 NİSAN 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren çeşitli incelemelerde bulunmak üzere İzmir'e gitti.

2 - TBMM Başkanı Necmettn Karaduman, 12 Eylül Harekâtı'ndan sonra Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Millî Güvenlik KonseyiBaşkanı ve Devlet Başkanı, Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyeleri Nurettin Ersin, Tahsin Şahinkaya, Nejat Tümer ve Sedat Celasun'unkonsey üyeleri sıfatiyla yer aldıkları askeri yönetim dönemini kapsayan ve önemli siyasal-ekonomik kararların alındığı gizli tutanakların yakında kamuoyuna açıklanacağını söyledi.

3 - Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Direktörü Peter GallinerAnkara'deki temasları sırasında TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'ı ziyaret etti.

4 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl GüzelAnkara'da yaptığı açıklamada, «Toplu Sözleşme Koordinasyon Kurulu'nun kaldırıldığını» belirterek, «İşverenlerin SSK primlerinin ödenmesinde yeni kolaylıklar getirileceğini» söyledi.

5 - Sanayi ve Ticaret Bakanı ve Fiyat Komitesi Başkanı CahitAral Ankara'da yaptığı açıklamada, «1987 yılının ilk 3 ayında aşırı fiyat yükselten KİT'lerin ürünlerindeki koruma duvarının indirileceğini» söyledi.

6 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, belediye başkanlarını görevden alma konusunda Anayasa'nın kendilerine çok geniş yetkilerverdiğini belirterek, hakkında çeşitli yolsuzluk ve suistimal iddiaları bulunan Eminönü Belediye Başkanı Tahir Aktaş hakkında 13 ayrısuç dosyası düzenlediklerini açıkladı ve «gerekirse Tahir Aktaş'ı görevden alırız» dedi.

7 - Adalet Bakanı Oltan Sungurlu Mersin'de başlayan Hakimler ve Savcılar Bölge Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada, «Hakimlerin toplumun sosyal, ekonomik ve teknik gelişmeleri karşısındakendilerini yetiştirmek ve bilgilerini geliştirmek zorunda olduklarını» söyledi.

8 - Kuzey Ege'deki Türk karasularında üç gündür araştırmalaryapan Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ne ait 'Bilim' gemisi İstanbulLimam'na geldi.

9 - Anavatan Partisi istanbul Fatih İlçe örgütü, İstanbul İl Başkanı tarafından görevden alındı.

10 - Çay-Kur eski Genel Müdürü Yılmaz Telatar, radyasyonluçaylarla, 1985 yılı normal çayların TAEK ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral'ın başkanı olduğu Radyasyon Güvenlik Komitesi'nindirektifleri doğrultusunda harmanlandığını söyledi.

11 - Kamu İktisadi Teşebbüsleri ile fonların TBMM'ce denetlenmesinin düzenlenmesine ilişkin yasa Resmi Gazete'de yayımlanarakyürürlüğe girdi.

12 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Büyükelçi NazmiAkıman aracılığıyla Başbakan Turgut Özal'a gönderdiği Ege bunalımını çözme konusunda cevap mesajını gizli tutarken, Yunanistan Hükümet Sözcüsü Yannis Rubattis de mesajın içeriğiyle ilgili bilgi vermedi. Öte yandan Ankara, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun Başbakan Turgut Özal'a gönderdiği cevap mesajında, tekrarladığı Ege kıta sahanlığı uyuşmazlığının Uluslararası Adalet Divanı'nagötürülmesi yolundaki önerisine kapıyı kapalı tutmakla birlikte, diyalogu koparmaktan kaçındı ve sorunun ikili görüşmelerle çözüme kavuşturulması yolundaki görüşünü bir kez daha vurguladı.

13 - Fransa'nın Strasbourg kentinde toplanan Avrupa Parlamentosu, Yunan tezlerine ağırlık veren ve Ege kıta sahanlığı sorununun Lahey Adalet Divanı'na götürülmesini isteyen kararı oybirliğiile benimserken, Belçika'nın Brüksel kentinde toplanan AET yürütme organı komisyonu, Atina'nın imzalamayı reddettiği «Türk-Yunanuyum anlaşmasını» kabul etti.

14 - AET ülkelerini Türkiye'nin tam üyeliği konusunda ikna etmek amacıyla Avrupa gezisine çıkan Devlet Bakanı Ali Bozer gezisinin ilk durağı olan Danimarka'da Dışişleri Bakanı Uffe EellemanJensen ile bir görüşme yaptı.

15 - ABD'nin Washington kentinde dün başlayan Türk-Amerikan İkinci Yıllık İşadamları Konsey toplantısında bir konuşma yapan Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Şükrü Elekdağ, Reagan yönetiminin SEİA'yı imzaladıktan bir gün sonra «üçüncü ülkelerin kaprislerine» boyun eğdiğini ve bunun da Amerika'nın verdiği sözlerkonusunda ciddi kuşkular yarattığını söyledi.

16 - Türkiye Cumhuriyeti'nin Lef koşa yeni Büyükelçisi ErtuğrulKumcuoğiu, düzenlenen bir törenle KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a güven mektubunu sunarak görevine başladı.

17 - ABD Temsilciler Meclisi'nden sonra ABD Senatosu Dişilişkiler Komisyonu da Kıbrıs'ta Türk birliklerinin ABD silahlarınıkullanmasını yasaklayan yasa değişikliğini kabul etti.

18 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz Washington'da düzenlediği basın toplantısında, «Moskova'daki Amerikan Büyükelçiliği»'nde meydana gelen casusluk olayının gelecek hafta SSCB'ye yapacağı ziyarete gölge düşürdüğünü» söyledi.

19 - 40 ülkenin katıldığı BM Silahsızlanma Konferansı nedeniyle Cenevre'de bulunan İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti,ABD'nin gönderdiği bir gemi dolusu silahı, silahlar İsrail üzerindengönderildiği için geri çevirdiklerin açıkladı.

20 - Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov resmi bir ziyaretamacıyla Çekoslovakya'ya gitti.

21 - İngiltere Ulaştırma Bakanlığı geçen ay Belçika'nın Zeebrugge limanından çıkarken yan yatan feribotta ölenlerin ailelerinetazminat ödeyeceğini açıkladı.

22 - Yunanistan'da elektrik, telefon ve posta ücretleri ile otobüs ve uçak biletlerine zam yapıldı.

23 - İspanya'da Felipe Gonzales hükümetinin eğitim, sağlık veekonomik politikasına karşı protesto gösterileri ve grevler devamederken, başkent Madrid'de dün binlerce tıp fakültesi öğrencisi hükümetin sağlık hizmetleri reformlarını protesto amacıyla bir gösteriyürüyüşü yaptılar.

10 NİSAN 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ege gezisinin ikinci günündehelikopterle Manisa'ya giderek incelemelerde bulundu.

2 - Başbakan Turgut Özal, Uluslararası Basın Enstitüsü Direktörü Peter Galliner'i kabulü sırasında basının basın özgürlüğü, siyasiyasaklar ve anayasa konusundaki sorularını cevaplandırdı.

Beşbakan Turgut Özal, polis teşkilatının 142. kuruluş yıldönümünedeniyle İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Emniyet Genel MüdürüSaffet Arıkan Bedük, Ankara Emniyet Müdürü Ali Akan ile bazı müdürler ve polislerden oluşan heyeti kabul ederek bir süre görüştü.

3 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, vatandaşlıktan çıkartılanlar için bir af yasası çıkartmaya gerek olmadığını, bu kişilerin yeniden vatandaşlığa alınmasının mümkün olduğuna işaret ederek, buyolla 984 kişinin yeniden Türk vatandaşlığına alındığını açıkladı.

4 - Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Türk Ceza Yasası ön tasarısında yer alan ölüm cezaları konusunda Cumhuriyet gazetesindeaçıklamalarda bulundu.

5 - ANAP tarafından hazırlanan, öğrenci derneklerinin kapatılıp tek tip öğrenci derneği kurulmasını öngören yasa tasarısı ODTÜ,Hacettepe, İstanbul Üniversitesi, Yıldız, İTÜ, Marmara Üniversitesi,Bursa Uludağ ve Adana Çukurova Üniversitelerinde öğrenciler tarafından protesto edildi.

Ankara'da yasa tasarısını protesto ederek yemek boykotu veoturma grevi yapan öğrencilere polis ve jandarma müdahale etti, 7öğrenci gözaltına alındı.

YÖK başkanı İhsan Doğramacı, yaptığı açıklamada Öğrenci Dernekleri Yasa Tasarısının olumlu olduğunu söyledi.

6 - ANAP Genel Merkezi, Eminönü Belediye Başkanı Tahir Aktaş'ın, hakkında çıkan yolsuzluk iddiaları üzerine ihraç istemiyle Merkez Disiplin Kurulu'na sevkini kararlaştırdı. İstanbul Savcılığı, Eminönü Belediye Başkanı Tahir Aktaş basında çıkan yolsuzluk, rüşvet ve haksız kazanç sağladığı yolundaki haberleri ihbar kabul edereksoruşturma açtı.

Öte yandan SHP Kayseri Milletvekili Mehmet Üner, EminönüBelediye Başkanı Tahir Aktaş'la ilgili yolsuzluk, rüşvet ve haksızkazanç iddiaları konusunda TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesiverdi,

Eminönü Belediye Başkanı Tahir Aktaş ise, hakkında çıkan yolsuzluk iddalarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, iddiaların komploolduğunu söyledi.

7 - Siyasi Partilere Ek Hazine Yardımı Yasası, SHP, DYP veDSP tarafından yapılan açıklamalarla eleştirildi.

8 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Foto Muhabirleri Derneği'ni ziyaret etti.

9 - SHP Milletvekili İbrahim Takdemir, TBMM Başkanlığı'naverdiği soru önergesinde, işkence yapmak suretiyle adam öldürmeksuçundan 10 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılan Ümit Bebek, OrhanYaman ve Mehmet Yetiş'in karardan sonra terfi ettirildiklerinin doğru olup olmadığinı sordu.

10 - Eski Başbakanlardan Süleyman Demirel, ara seçimlerdekikonuşmalarından ötürü, İsparta, Niğde, Salihli, Kızılcahamam, Alaçam, Ladik, Çamlıdere, Yalvaç, Akhisar ve Gördes'te açılan davalar nedeniyle Ankara'da ifade verdi.

11 - Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit hakkında, ara seçim öncesi Bafra'da yaptığı konuşmalarda DSP'yi desteklediği iddiasıylaaçılan dava, Bafra Asliye Ceza Mahkemesi'nce reddedildi.

12 - Ankara'daki Mürted 4. Ana Jet Üssü Komutanlığında deneme uçuşu yapan bir uçağın düşmesi sonucu, Hava Kıdemli Başçavuş Kadri Çakmakyapan şehit oldu.

13 - Emniyet Genel Müdürü Saffet Arıkan Bedük'ün başkanlığındaki heyet, Türk Polis Teşkilatı'nın kuruluşunun 142. yıldönümüdolayısıyla merkezi Ankara'da bulunan Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret etti.

14 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e ima yoluyla hakaret edildiği iddiasıyla «2000'e Doğru» Dergisinin Sorumlu Müdürü Fatma Yazıcı'nın yargılanmasına başlandı.

15 - İstanbul Karaköy'deki Paket Posta Merkezi'nde sabaha karşı çıkan yangında zararın yaklaşık 1 milyar lira olduğu belirtildi.

16 - Kahramanmaraş ve Zonguldak'taki kömür ocaklarında meydana gelen iş kazalarında iki işçi öldü, iki işçi yaralandı.

17 - DTCF Kütüphanesinde 155 yazma ve çok değerli bir elyazması Kuran'ı Kerim'in kaybolduğu, ayrıca yüzlerce yazma ve basma eserin de bulunamadığı bildirildi.

18 - İtalya'nın başkenti Roma'da üç gün süren Sosyalist Enternasyonal Konsey toplantılarına katılan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Türkiye'ye döndü.

19 - ABD Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komisyonu, Reaganyönetiminin 1988 yılı dış yardım bütçesinden Türkiye'ye verilmesiniönerdiği miktarda 300 milyon dolara yakın kesinti yaparak, toplamyardım miktarını 569 milyon dolara indirdi.

20 - Federal Almanya'da temas ve incelemelerini sürdüren Türkiye Odalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Coşkun, Almanya'nınTürk işçilerine ve işadamlarına koyduğu vize uygulamasını eleştirdi.

21 - Federal Almanya'ya yaptığı resmi ziyareti tamamlayan İsrail Devlet Başkanı Haim Herzog, Sovyetler Birliği'ne diyalog çağrısında bulundu.

22 - İsrail helikopterleri'nin Lübnan'ın güneyindeki Sayda kenti yakınlarında bir Filistin mülteci kampı çevresindeki mevzileri bombalaması sonucu, iki Filistinli gerillanın öldüğü, beşinin de yaralandığı bildirildi.

23 - İngiltere'yi ziyaret etmekte olan Ürdün Kralı Hüseyin, İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher ile Ortadoğu sorununu görüştü.

24 - Mısır'da geçen pazartesi yapılan genel seçimlerde, DevletBaşkanı Hüsnü Mübarek'in partisi Ulusal Demokratik Parti, parlamentoda çoğunluğu korudu.

25 - İtalya Başbakanı Bettino Craxi, Cumhurbaşkanı'na istifasını resmen sundu.

26 - Pakistan'ın Ravvalpindi kentinde düzenlenen bombalı saldırıda 10 kişi öldü, 40 dolayında kişi yaralandı.

27 - Çekoslovakya'yı ziyaret etmekte olan Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov, Avrupa'ya yerleştirilmiş taktik nükleer füzelerin kısa menzilli ve orta menzilli nükleer füzelerle ilgili bir anlaşmaya bağlı kalınmadan azaltılması için görüşmelerin başlatılmasınıönerdi.

Bu öneri. Fransa ve İngiltere tarafından olumlu, ABD tarafındanolumsuz karşılandı.

28 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Transvaal bölgesinde bulunan Ermelo kömür madeninde meydana gelen patlama sonucu 34işçi öldü, 9 işçi yaralandı.

11 NİSAN 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ege'deki incelemelerini sürdürüyor.

2 - Başbakan Turgut Özal, Ankara'da düzenlenen Mesleki Federasyonlar Sempozyumuna katılarak, bir konuşma yaptı.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, SHP'nin 6. bölge toplantısına katılmak üzere Trakya bölgesini kapsayan bir geziye çıktı. İnönü, gezisinin ilk durağı olan Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde gazetecilerle konuşurken, Türkiye'ye yapılacak yardım konusunda, ABDTemsilciler Meclisi ve Senato Dışilişkiler Komisyonu'ndan çıkan kararı eleştirdi.

4 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, düzenlediği basın toplantısında, «Türkiye'de her isteyenin, yasal yollara başvurarak toplantı,gösteri ve yürüyüş hakkı olduğunu» söyledi.

5 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin,Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandırdı.

6 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu,12. İktisat Haftası programı dolayısıyla düzenlenen toplantılarda,«Avrupa Topluluğu ve İşçi Sorunları» oturumunun konuşmacılarınacevap verirken, AET'ye girmenin siyasi bir tercih olduğunu, hükümetin de bu konuda karar aldığını söyledi.

7 - İzmir DGM Savcılığınca, Denizli'nin Sarayköy ilçesine bağlı Kızılcabölük kasabası Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği'nin 9 yöneticisi hakkında, «Devletin temel düzenini laikliğe aykırıolarak dini esas ve inançlara uydurmak amacıyla «Süleymancılık»tarikatının görüşlerini yaymaya çalıştıkları» gerekçesiyle 10'ar yılağır hapis istemiyle dava açıldı.

8 - Resmi bir ziyaret amacıyla Türkiye'de bulunan, Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Başkanı Peter Galliner, Türk demokrasisinin güçlendirilmesi açısından AET üyeliğinin gerekliliğine değinerek, «Türkiye'nin Avrupa'ya, Avrupa'nın da Türkiye'ye ihtiyacı var»dedi.

9 - Kapatılan CHP'nin Genel Başkanı ve eski BaşbakanlardanBülent Ecevit, DSP'nin İzmit mitinginde yaptığı konuşmada, «Üniversite gençliğini tek dernek altında toplama çabalarının arkasında, üniversiteleri kışlaya dönüştürme ve üniformalı bir gençlik yaratma özleminin yattığını» söyledi.

10 - Kapatılan AP'nin Genel Başkanı ve eski BaşbakanlardanSüleyman Demirel, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandırdı,

11 - İçişleri Bakanı tarafından görevinden alınacağı açıklananİstanbul Eminönü Belediye Başkanı Tahir Aktaş, bir basın toplantısıdüzenleyerek, siyasi bir oyun içinde kaldığını ve olayın yalnızca yeraltı dünyasının insanları arasında geçtiğini söyledi.

12 - Emekli Gazeteci ve Yazar Gülter Veral, İstanbul'da öldü.

13 - Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 10 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.

14 - Türk Hükümeti, ABD Kongresi'nin Türkiye'ye yapılacak askeri yardımları Kıbrıs'la ilgili koşullara bağlamasına tepki olarak,üsler anlaşmasına ilişkin «ek mektup» un askıya alınmasını kararlaştırdı. Başbakan Turgut Özal başkanlığında yapılan toplantıda alınan bu karar daha sonra, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert StrauszHupe'a Başbakanlık Konutu'nda bildirildi.

15 - Avustralya ile İtalya arasında bir sınır kapısında AlmanTIR kamyonu ile Türkiye'ye getirilmekte olan önemli miktarda silahele geçirildi. Silahların yaklaşık 600 milyon Türk lirası tutarındaolduğu bildirildi.

16 - ABD Başkanı Ronald Reagan, Sovyet lideri Mihail Gorbaçov tarafından dün Çekoslovakya'nın başkenti Prag'da önerilen, Avrupa'da kısa menzilli füzeler konusunda görüşmelerin «aynı anda»başlaması fikrini kabul ettiklerini açıkladı.

17 - Sovyet lideri Mihail Gorbaçov, Çekoslovakya gezisini kısa keserek, Moskova'ya döndü.

18 - İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres, gazetecilere yaptığı açıklamada, «Ortadoğu'da barışın sağlanması için uluslararası bir konferans toplanması yolundaki çabalarına Başbakan İzak Şamirtarafından yöneltilen saldırıların, İsrail'deki «Ulusal Birlik» koalisyonunu dağıtabileceğini söyledi.

19 - Güney Kore Devlet Başkanı Chun Doo Hwan, muhalefetinDevlet Başkanının doğrudan halk tarafından seçilmesini sağlamakiçin anayasa değişikliğine gidilmesi yolundaki isteğine ilişkin bütüntartışmaları, Seul'de yapılacak 1988 Yaz Olimpiyatları'nın sonunakadar yasakladı.

20 - Paraguay Devlet Başkanı General Alfredo Streessner, ülkede 1947 yılından bu yana yürürlükte olan sıkıyönetimi kaldırdı.

12 NİSAN 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren İzmir ve Manisa illerinde yaptığı 4 günlük geziyi tamamlayarak Ankara'ya döndü.

2 - Başbakan Turgut Özal, Ankara'da ganel seçimlerin erkenealınması konusunda yaptığı açıklamada, «Her şey mümkün olabilir»dedi.

3 - Başbakan Turgut Özal'ın yazılı talimatıyla ANAP GenelSekreteri Mustafa Taşar'ın kardeşi Faruk Taşar'ın Anadolu Bankası'ndan çektiği usulsüz krediler ve bu olayda Mustafa Taşar'ın rolü olupolmadığına ilişkin inceleme yapan Başbakanlık Teftiş Kurulu, raporunu Başbakan Turgut Özal'a verdi.

4 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, Üniversitelerdeki son öğrenci olaylarıyla ilgili yaptığı açıklamada, «Öğrencilerimiz öyle sanıyorum ki, tasarıyı iyi anlamamışlar, incelesinler öğrenci lehine olduğunu görecekler» dedi.

5 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral UBA'ya yaptığı açıklamada, «Meriç nehrinde sürekli radyasyon kontrolü yapıldığını» söyledi.

6 - Türkiye Barolar Birliği Olağanüstü Genel Kurulu, Türk Ceza Yasası taslağının demokrasi ve sosyal hukuk devleti ilkelerine,hukukun üstünlüğüne, insan hak ve özgürlüklerine aykırı olduğunubildirdi.

7 - Türkiye'de bulunan Uluslararası Af Örgütü temsilcisi Helmut Oberdiek, Ankara'da çeşitli gerekçelerle gözaltına alınan ve işkence gördüklerini iddia eden bir grup öğrenci ile görüştü.

8 - Hakkari'nin Uludere ilçesine bağlı Bulakbaşı köyü yakınlarında güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren teröristlerden biri ölüikisi sağ olarak ele geçirildi.

9 - Elazığ Meşrubat Fabrikası'nın temeli Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk tarafından törenle atıldı.

10 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 9 kişi öldü 31 kişi yaralandı.

11 - Fransız Demokrasi için Birlik Partisi (UDF) lideri ve Senato Dışişleri Komisyonu Başkanı Jean Lecanvet çeşitli görüşmelerdebulunmak üzere Ankara'ya geldi.

12 - Türk-Yunan Halkları Dostluk Komitesi Yunan Heyeti Başkanı besteci Mikis Theodorakis Atina'da yaptığı açıklamada, «SonTürk Yunan krizinden Yunan halkının zararlı çıktığını» belirterek«Başbakan Andreas Papandreu'nun bu yolla itibar kazanmasının, Yunan siyasi hayatının kötü kaderi olduğunu» söyledi.

13 - İtalya Başbakanı Bettino Craxi başkent Roma'da yaptığıaçıklamada, «Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerginlikten endişeduyduklarını ve iki ülke arasındaki sorunların bir çürüme noktasınagelmesini tedirginlikle karşıladıklarını» söyledi.

14 - FKÖ'nün iki numaralı askeri lideri Abu Cihad (Halil Vezir)örgütün ana gerilla kolu El Fetih'in Ürdün ile 1985'te gerçekleştirilen.«Amman Andlaşmasını» feshettiğini açıkladı.

15 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'un doğu kesiminde meydanagelen patlamada 13 kişinin yaralandığı bildirildi.

16 - Avustralya'nın başkenti Sydney'de onbinlerce kişinin katıldığı nükleer gücü protesto yürüyüşü yapıldı.

13 NİSAN 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Başbakan Turgut Özal'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek haftalık görüşmesini yaptı.

2 - Başbakan Turgut Özal, Türkiye'nin AET'ye tam üyelik içinbaşvurusunu, hükümetin önemli icraatlarından biri olarak nitelendirerek, «Bu icraat hiç kimseye nasip olmadı. Bu iktidara nasip oldu»dedi.

3 - Başbakan Turgut Özal, İstanbul Eminönü Belediye BaşkanıTahir Aktaş hakkındaki iddiaların «yolsuzluk değil, usulsüzlük gibigöründüğünü» belirterek, «bu konudaki kararı müfettiş raporlarınınhazırlanmasından sonra vereceklerini» söyledi. Öte yandan, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandıran Tahir Aktaş, TBMM'degrubu bulunan tüm siyasi parti liderlerine birer telgraf çekerek, belediyede istedikleri gibi inceleme yapabileceklerini bildirdi.

4 - Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nce düzenlenen «BasınınSorunları ve Sorumlulukları» konulu sempozyum Diyarbakır'da başladı. Sempozyumda konuşan Devlet Bakanı Hasan Celâl Güzel, «Basının kendi kendini kontrol etmesi, cezai yasaklardan daha önemlidir» derken, İstanbul Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent'te «Politikacılar beğenmese de gerekeni yapacağız» dedi.

Diyarbakır Valisi Hayri Kozakçıoğlu ise, demokraside basınınrolünün çok büyük olduğunu belirterek, basının üzerine düşen görevi her zaman layıkıyla yerine getirdiğini söyledi.

5 - Siirt'in Şırnak ilçesine bağlı Kavuncu köyüne baskın düzenleyen kimliği belirsiz kişiler, köy meydanında muhtar ve 6 yakınını öldürdüler. Hakkari'de ise güvenlik kuvvetlerine pusu kuran bölücü çete mensupları 1 eri şehit ederek 1 astsubay ile 3 eri yaraladılar.

İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Siirt'te meydana gelen olaylar üzerine yaptığı açıklamada, saldırının arazi anlaşmazlığından kaynaklandığını söyledi.

İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut ayrıca, Güvenlik soruşturmasısonucunda sakıncalı olarak gösterilen 1 milyon 683 bin vatandaşaait fişlerin, gözden geçirilerek, yarıya yakın bölümünün iptal edileceğini açıkladı.

6 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin,Türk Kadınlar Birliği yöneticilerini kabul ederek bir süre görüştü.

7 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Ankara'da yaptığıaçıklamada, bu yılın çay rekoltesine ilişkin radyasyon ölçümleriningelecek ay yapılacağını ve «çaydaki radyoaktivite miktarının düşükçıkacağından umutlu olduğunu» söyledi.

8 - Kültür ve Turizm Bakanı Mesut Yılmaz, Rize ve çevresindeincelemelerini sürdürdü.

9 - Cumhurbaşkanı'na yayın yoluyla hakaret ettiği iddiasıyla,2. Asliye Ceza Mahkemesi'nce hakkında dava açılan ve 1 yıldan 3 yılakadar hapis cezası istenen Samsun Belediye Başkanı Kemal Vehbi Gülhakkında ifade metninden bir sayfanın kaybolması nedeniyle, Cumhuriyet Savcılığı'nca TCK'nin 275. maddesi gereğince soruşturmaaçıldı. Bu arada Kemal Vehbi Gül, 11.4.1987 tarihinde kendisiyle ilgili olarak yayımlanan haberlerin gerçeği yansıtmadığını öne sürerekHürriyet ve Günaydın Gazeteleri muhabirlerinden davacı olduğu yolundaki dilekçesini de Cumhuriyet Savcılığı'na verdi.

10 - Türkiye-lrak 7. Dönem Karma Ekonomik Komisyon toplantıları (KEK) Ankara'da başladı.

11 - Ankara'da sürdürülen operasyonlar sonucu, Kürdistan Ulusal Kurtuluş Örgütü (KUK)'nün Ankara sorumlusu olduğu ileri sürülen Veysel Özdemir ile 8 arkadaşının yakalandığı bildirildi.

12 - Habur Köprüsü'nü korumakla görevli Sınır Karakolu'na bağlı askeri araca, Irak topraklarından dün akşam Peşmerge kıyafetliçetecilerin açtığı ateş sonucu 1 er şehit olurken 1 astsubay ve 6 erde yaralandı.

13 - Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 4.12.1987 tarihinde DİSK yöneticileri hakkında açılan davada, mahkeme DİSK yöneticilerinin beraatine karar verdi. Dava 1975-1980 yönetim dönemini ve o dönemde görev yapmış tüm yürütme, yönetim ve denetimüyelerinden oluşan 24 kişilik bir yöneticiler grubunu kapsıyordu.

15 - Gazeteci Fikret Can Boztepe Amerika'nın New York kentinde öldü.

16 - Türkiye'nin AET'ye üyelik için resmen başvurmasıyla ilgiliolarak çeşitli siyasi parti temsilcileri ve işçi, işveren, ekonomik kuruluş yöneticileri ile bazı eski Dışişleri Bakanları görüşlerini açıkladılar.

17 - Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Mustafa Başoğlu, Samsun'da düzenlediği basın toplantısında, Başbakanlık Koordinasyon Kurulu'nun lağvedilmesine ilişkin görüşlerini açıkladı.

18 - Hatay Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre.Türkiye'de çeşitli yerlere sabotaj yapmayı planlayan yasadışı PKKörgütü üyesi biri Türk, üçü yabancı uyruklu 4 militan yakalandı.

19 - Türkiye'nin AET işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Ali Bozer, Paris'ten Belçika'nın Başkenti Brüksel'e gitti.

20 - Türkiye-Yunanistan Dostluk Derneği kuruldu. Yunanistan'daki, Yunanistan-Türkiye Dostluk Komitesi'ni kardeş olarak niteleyen dernek kurucuları bu komiteye ve tüm Yunan halkına dünya kamuoyu önünde sevgi ve dostluk elini uzattıklarını bildirdiler.

21 - Cezayir Cumhurbaşkanı Şadli bin Cedid'in bir süredir, Filistinli grupları bir araya getirmek için yaptığı temaslar sonucundaFKÖ Lideri Yaser Arafat ile Filistin Kurtuluşu İçin Halk Cephesi'ninMarksist Lideri Dr. George Habbaş dün Cezayir'de biraraya geldiler. Aralarında Dr. Habbaş'ın liderliğini yaptığı örgütün de bulunduğu Arafat'a muhalif gruplar, Suriye'nin de teşviki ile 1983 yılındaFKÖ'den kopmuşlardı.

22 - NATO Genel Sekreteri Lord Carrington, İngiliz BBC Televizyonu'na verdiği demeçta, «Batının, Sovyet lideri Mihail Gorbaçov'un silahsızlanma önerilerindeki samimiyeti deneme fırsatını değerlendirmesi gerektiğini» söyledi.

23 - Beyaz Saray, İrangate Skandalıyla ilgili olarak ABD Başkanı Ronald Reagan'ın ilk başkanlık döneminin başlangıcına dek uzanan geniş bir soruşturma başlattı.

24 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz beraberinde 100 kişilik bir grupla Finlandiya'dan Moskova'ya geçerek, temaslarına başladı.

25 - İsrail'in işgali altındaki Batı Şeria'da bir üniversitede askerlerle Arap öğrenciler arasında çıkan çatışmada, askerlerin ateşaçması sonucu bir öğrenci öldü, 7 öğrenci de yaralandı.

26 - 1557 yılından bu yana Portekiz'in denetiminde olan Makao'nun Çin Halk Cumhuriyeti'nin egemenliğine geçmesine ilişkinanlaşma, Çin Başbakanı Zao Ziyang ve Portekiz Başbakanı AnibalCavaco Silva tarafından Pekin'de imzalandı.

27 - Afganistan'daki yönetime karşı mücadele veren gerillalarla Sovyet askerleri desteğindeki hükümet birlikleri arasında başkentKabil'in kuzeyindeki Baghlan eyaletinde çıkan çatışmalarda 200 Sovyet ve Afgan askeriyle 35 gerilla öldü.

14 NİSAN 1987

1 - Türkiye'nin AET tam üyeliği için başvuru mektubunun Brüksel'de AET İşleriyle Görevli Devlet Bakanı Ali Bozer tarafından AETDönem Başkanı ve Belçika Dışişleri Bakanı Leo Tindemans'a verilmesinin ardından, Başbakan Turgut Özal ANAP Meclis Grubu'ndayaptığı konuşmasında AET'ye üyelik başvurusunun fiilen yapıldığınıaçıklayarak, «AET'ye tam üyelik başvurusu ile birlikte önümüzde zorgünler bulunduğunu» belirtti ve «Uzun ince ve yokuşlu bir yoldayız.Başarılı olacağımızı ümit ediyorum. Sabırlı, hesaplı ve dikkatli olmalıyız» dedi.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye ile ABD arasında imzalanan SEİAanlaşmasına ilişkin ek mektup hakkındaki görüşlerini açıkladı.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, kapatılan AP'nin Genel Başkanı Süleyman Demirel ve kapatılan CHP'nin Genel Başkanı Bülent Ecevit Türkiye'ninAET'ye tam üyelik başvurusu konusunda başına açıklamalarda bulundular.

4 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, TBMM Genel Kurulu'ndabir konuşma yaparak, hakkında yolsuzluk iddiaları bulunan İstanbulEminönü Belediye Başkanı Tahir Aktaş'ı geçici olarak görevden almak istemediğini belirtti ve «Yargılama sonunda görevine iade edilirse benim yaptığım doğru olmaz» dedi. Bu arada İçişleri Bakanlığı'nca yapılan bir açıklamada da, 1986-1987 yıllarında çeşitli nedenlerle9 belediye başkanının görevine idari yargı kararıyla son verildiği, 15belediye başkanı hakkındaki işlemlerin ise yürütülmekte olduğu bildirildi

5 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, iç piyasada haksız biçimde fiyat arttıranların ithal fonları yoluyla koruma duvarlarının indirileceğini ve hesapları incelenen firmalar arasında kamu kuruluşlarının da bulunduğunu belirterek, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, Devlet İstatistik Enstitüsü ile Bakanlığı tarafından ortaklaşa yapılan hazırlığın sonuçlandığını; hazırlanan karar tasarısının Başbakan Turgut Özal'ın onayına sunulduğunu söyledi.

6 - Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliğine göre, «Oyun Makinaları Kurulması veİşletmesine» sınırlama getirildi.

7 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, partisinin gruptoplantısında yaptığı konuşmada ABD'nin Türkiye'ye yapılacak yardımı Kıbrıs sorununa bağlamasını, «yanlış ve incitici bir davranış»olarak niteledi.

8 - TBMM Başkanlığına verilen, istanbul DYP Milletvekili Yılmaz Hastürk ve arkadaşları tarafından kumar makinalarıyla ilgili, SHPİstanbul Milletvekili Ferudun Şakir Öğüne tarafından ANAP'ınmuhalefeti dışladığı iddialarına ilişkin meclis araştırması açılmasını isteyen iki önerge TBMM Genel Kurulu'nda reddedilirken,SHP Ordu milletvekili Avni Sağesen tarafından verilen Ordu'nunKorgan ilçesindeki zirai kredi yolsuzluğu iddialarına ilişkin önergeise önerge sahibi tarafından geri çekildi.

9 - Ankara 4. Kolordu Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanan 20 sanıklı THKP/C-Devrimci Kurtuluş davasında22 sanığa ömür boyu hapis cezası, iki sanığa 15'er yıl, 12 sanığa 10yıl ile 2 yıl 9 ay 10 gün hapis cezası verilirken bir sanık beraat etti.Askeri Mahkeme bir sanık için açılan davanın kaldırılmasına kararverdi.

10 - Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, basın mensupları ile gazetecilik yüksek okulu mezunlarına yurtdışında yabancı dil eğitimi ve mesleki eğitim sağlayacak bir «BasınBursu» ihdas etti. Burs almaya hak kazanacak olan adaylar, ABDİngiltere, Fransa ve Almanya'da 6 ay süreyle dil okullarına devam edecekler.

11 - Türkiye Gazeteciler Sendikası tarafından İstanbul'da düzenlenen panelde, «Türk Ceza Kanunu Öntasarısı ve Basın» konusutartışıldı.

12 - İstanbul Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent,Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti'nce Diyarbakır'da düzenlenen «Basının Sorunları ve Sorumlulukları konulu sempozyumun songününde bir konuşma yaparak, «sempozyumun çok yararlı olduğunu ve Güneydoğu Anadolu basınının çok güçlendiğini belirtti. Demirkent, «sorunların üzerine gidildiğinde mutlaka gerçek haber yazılmalıdır. Basının işlevi da budur» dedi.

13 - Sentez Yayınlarmca çıkarılan, Kemal Saruhan'ın yazdığı,«Bir İktidarsızlık Felsefesi Var Olmanın Dayanılmaz Hafifliği» adlıkitap için İstanbul DGM tarafından toplatılma kararı verildi.

14 - Antalya Pamuk Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (ANTBİRLİK), ürettiği iplik fiyatına zam yaptı.

15 - İstanbul, İzmir, Bursa ve Adana'da üniversitelerde tek tipöğrenci derneği kurulmasını amaçlayan tasarıyı protesto etmek amacıyla yapılan öğrenci yürüyüşü sırasında çıkan olaylarda 73 öğrencigözaltına alındı.

16 - Türkiye'nin Avrupa Topluluğu'na tam üyelik başvurusunuresmen, Avrupa Topluluğu Dönem Başkanı ve Ealçika Dışişleri Bakanı Leo Tindemans'a veren Devlet Bakanı Ali Bozer Belçika'nın başkenti Brüksel'de yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin Avrupalılıktaki kararlılığını ortaya koyduk» derken Dönem Başkanı Leo Tindemans yorum yapmayarak konunun 27 nisandaki Bakanlar Konseyi'nde ele alınacağını, normal prosedürün izleneceğini söyledi. Başvuru konusunda Avrupa basınında çıkan yazılarda ise Ankara'nın Ortak Pazar üyesiolmasının «uzak bir hayal» olduğu ifade edildi.

17 - Çeşitli ülkeler, Türkiye'nin AET'ye tam üyelik başvurusunu, resmi ya da gayrıresmi açıklamalarla değerlendirirken, bazı uluslararası kuruluşlar da, Türkiye'deki demokratik haklardaki durumunhenüz tam üyeliğin kabulünü sağlayacak düzeyde bulunmadığını bunun uzun bir süreç sonunda gerçekleşebileceğini belirttiler.

18 - Bulgaristan Komünist Partisi Genel Sekreteri Todor Jivkov, 9 Nisanda Bulgar Sendikaları Kongresi'nde yaptığı konuşmada,«Sovyetler Birliği'nin reform politikasının ülkesi için «tarihi birönem» taşıdığını belirterek, «Bulgar ekonomisinin, bu reform hareketinin ışığında güçlendirilmeye çalışıldığını» söyledi.

19 - Sovyetler Birliği'ndeki temaslarını sürdüren ABD DışişleriBakanı George Shultz, Sovyetler Birliği Başbakanı Nikolai Rizkov'lagörüştükten sonra Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel SekreteriMihail Gorbaçov tarafından kabul edildi.

20 - İran lideri Ayetullah Humeyni, Tahran Radyosunda yayınlanan demecinde, Ramazan ayı süresinde Körfez Savaşı'nda ateşkesilân edilmesi yolundaki çağrıları reddetti.

21 - Belçika'nın Ostend kenti yakınlarındaki bir havaalanında,Nijerya'ya mensup bir uçağın içinde, üç ton Kuzey Kore yapısı tanksavar füzesi ve tüfek ele geçirildi.

22 - Güney Afrika Anglikan Kilisesi lideri Desmond Tutu, birayin sırasında, siyasi tutukluların serbest bırakılmalarını istedi.

23 - Beyrut'taki Filistin Mülteci Kampları'ndan Burj Ei Barajni'de, beş ay süren Şii Emel kuşatması boyunca 140 kişinin açlıktan öldüğü bildirildi.

15 NİSAN 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Manisa'nın Alaşehir ilçesine kendisi için yapılan heykelin açılış törenine gittiği yolunda basında yer alan haberler üzerine bir açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Basın Danışmanı Ali Baransel, bu haberlerin gerçek dışı olduğunu bildirdi.

2 - Başbakan Turgut Özal, 4. Türkiye Bilgisayar Kongresi'ninİstanbul OTİM'de yapılan açılış törenine Ankara'dan video konferans aracılığıyla katılarak yaptığı açıklamada, AET'ye tam üyelik girişiminin uzun yıllar beklenen önemli bir adım olduğunu belirtti ve«Bu, Atatürk'ü idealinde olan, batıyla daha yakınlaşmak, ileri batılıülkeler arasına girebilmek için atılan adımlardan biridir» dedi. Başbakan Özal ayrıca, Türkiye'de bulunan Teksas Senatörü Phil Grammve beraberindeki heyeti kabul ederek bir süre görüştü.

3 - İki günlük resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gelen Irak Başbakan Birinci Yardımcısı Taha Yasin Ramazan Esenboğa Havaalanında Başbakan Turgut Özal tarafından Devlet töreni ile karşılandı.

4 - Güvenlik gözetimi cezasının kaldırılmasını öngören yasaönerisi TBMM'de görüşülmeden kabul edildi.

5 - TBMM Genel Kurul gündeminde bulunan ÜniversitelerdeTek Tip Öğrenci Derneği Yasa Önerisi, «İçişleri Komisyonu'nda görüşülecek» gerekçesiyle geri çekildi.

6 - Devlet Bakanı Ali Bozer, Belçika ve Fransa'daki temaslarım tamamlayarak, Türkiye'ye döndü.

7 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Ankara Esenboğa Havaalanında gazetecilere, «Üniversitelerde tek tip öğrenci derneği kurulmasını amaçlayan tasarıyı protesto etmek amacıyla yürüyüşler düzenleyen öğrencilerle polis arasında meydana gelen olaylarla ilgiliolarak yaptığı açıklamada, öğrencileri kanunlara saygı göstermeyeçağırdı. Akbulut, «Öğrenci dernekleri ile ilgili kanun teklifi bir keredaha gözden geçirilebilir» dedi. İçişleri Bakanı, polisin öğrencilerekarşı cop kullandığı eleştirilerine de değinerek, «Polis kanuni yetkilerini her zaman kullanır, bu durumlar, hükümet olarak bizleri de düşündürüyor» derken, gelişmelerin alacağı sonucu bilemediğini,konuyu Başbakanla görüştüğünü ve öğrencilerin yasal dilekçe hakkını yasal yollarla kullanmalarının daha doğru olacağını ifade etti.

8 - Tek Tip Öğrenci Derneği Yasa Tasarısı ve dün çıkan olaylarda öğrencilerin gözaltına alınması çeşitli çevrelerce kınanırken,Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, hazırladıklarıyasa önerisinin demokrasi açısından son derece olumlu olduğunusöyleyerek, «Milli irade bir kanun çıkarmıştır» ve öğrenciler onauymak zorundadırlar» dedi.

9 - Adalet Bakanı Oltan Sungurlu Ankara'da bir açıklama yaparak, ihbar ve şikayetler için başvuru yerinin gazeteler olmadığınıbelirtti ve «Cumhuriyet Savcılıklarımız her türlü ihbar ve şikâyet içingörev başındadır» dedi.

10 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem TaşçıoğluSSK kanununda değişiklik öngören kanun taslağıyla ilgili olarak A.A.muhabirinin sorularını cevaplandırırken taslağın Başbakanlığa sunulduğunu ve taslağa göre tavandan emekli olacakların eline sosyalyardım zamlarıyla birlikte net 316 bin lira aylık geçeceğini söyledi.

11 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Cumhuriyet Gazetesi'nin Radyasyonla ilgili sorularını cevaplandırdı.

12 - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin İç Hizmet Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikler Resmi Gazete'de yayımlandı.

13 - ANAP İstanbul Milletvekili Hayrettin Elmas ve arkadaşlarıtarafından TBMM Başkanlığına verilen İmar Yasası'nda değişikliköngören yasa önerisi, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek kabuledildi.

14 - SHP Kayseri Milletvekili Mehmet Güner ve arkadaşları tarafından hazırlanan İstanbul Eminönü Belediye Başkanı Tahir Aktaşve tüm belediyelerdeki yolsuzluk iddiaları konusunda Meclis araştırrnası açılmasını isteyen önerge TBMM Başkanlığı'na verildi.

15 - Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), AET'yetam üyelik başvurusu yapan Türkiye'nin, demokratik çerçeve, insanhakları ve sendikal ilişkiler konularında yapılabilecekleri bir an önce gerçekleştirilmesinin özel bir önem arz ettiğini açıkladı.

16 - Türk-İş tarafından AET'ye ilişkin olarak hazırlanan raporda,AET'ye tam üyelik için gerekli başvuruda geç kalındığı belirtilerek,her alanda şans eşitliği vaad eden tam üyeliğe evet denildi.

17 - Diyarbakır 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı AskeriMahkemesi'nde yargılanan Yeni Gündem Dergisi muhabiri MehmetŞenol, 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

18 - Uluslararası Polis Teşkilâtı, «İnterpol»'ün «Kırmızı Bülten»le aradığı silah ve sigara kaçakçısı Hasan Cankora, sahte pasaportlagiriş yaptığı Türkiye'de tedavi olmak için gittiği İstanbul Merter'dekibir klinikten çıkarken, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş ŞubesiCinayet Masası Ekiplerince yakalandı. Hasan Cankora'nın silah vesigara kaçakçılığı suçlarından hakkında kesinleşmiş hapis cezası bulunduğu ve çeşitli illerin Emniyet Müdürlükleri tarafından arandığı dabelirtilerek, «Yurda Dön» çağrısına uymadığı için vatandaşlıktan çıkarıldığı açıklandı.

19 - Üniversitelerde tek tip öğrenci derneği kurulmasını amaçlayan tasarıyı protesto etmek amacıyla öğrencilerin Ankara'da yaptıkları yürüyüş sırasında çıkan olaylarda 172 öğrenci gözaltına alındı. İstanbul'da da öğrencilerin üniversitelerdeki tek tip öğrenci derneği yasa önerisini protesto yürüyüşü sırasında çıkan olaylarda gözaltına alınan 63 öğrenci DGM'ye sevkedildi.

20 - Hakkında çeşitli rüşvet iddiaları bulunan İstanbul'un Eminönü Belediye Başkanı Tahir Aktaş Ankara'da iddialarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Danıştay İkinci Dairesi, Tahir Aktaş'a ait 10 dosyadan 4'ü üzerindeki incelemesini tamamladı ve 4 dosyada yer alan iddialarla ilgili olarak Aktaş'ın yargılanması gerektiğine karar verdi. DanıştayBaşkanı Orhan Özdeş Aktaş hakkındaki 6 dosyanın da incelemeyealındığını söyledi.

21 - Konya Valisi Kemal Katıtaş, adı yolsuzluk olayına karıştığıiçin hakkında gıyabi tutuklama kararı alman Beyşehir Belediye Başkanı Tuğrul Kurtbaş'ın arandığını açıkladı.

22 - Aydın Ağır Ceza Mahkemesi'nde «zimmet ve rüşvet» suçlarından yargılanarak hakkında 10 yıl hapis cezası istenen DavutlarBelediye Başkanı Cemalettin Özelbiçer bu kez de Kuşadası Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanarak, 1 yıl hapis cezası, 3 ay memuriyetten men ve ağır para cezasına çarptırıldı.

23 - Türkiye Demir Çeilk İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün buhafta başında uygulamaya koyduğu zammı daha önceden öğrenip demir stoku yaparak haksız yoldan kazanç sağlayanların ortaya çıkarılması amacıyla Hatay Valiliği'nce geniş kapsamlı bir soruşturmabaşlatıldı.

24 - Yedinci Ulusal Kanser Kongresi ve Dördüncü PediatrikTümörler Sempozyumu Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndebaşladı.

25 - AET Konseyi Dönem Başkanı ve Belçika Milletvekili LeoTindemans, dün Brüksel'deki İspanyol gazetecilere verdiği demeçte,«Türkiye'nin başvurusuna ancak iki yıl içinde cevap verilebileceğini» belirterek, «Türkiye'nin AET'ye tam üyeliğinin 2000 yılından önce gerçekleşebileceğini sanmıyorum» dedi.

26 - Türkiye'nin OECD nezdindeki delegasyon başkanı Büyükelçi Tansuğ Bleda, Paris Uluslararası Diplomasi Akademisinde verdiğive yaklaşık 150 kişinin izlediği, «Türkiye-AET İlişkileri» adlı konferansında, Türkiye'nin tam üyelik başvurusuna karşı ileri sürülen tezlerden biri olan, «Ortaklık Anlaşması Sürecini kaldığı yerden başlayarak yeniden canlandırma» görüşüne karşı çıktı.

27 - Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu Bölgesi'nde bir Kürt devletinin gerekliliğini aylar önce ortaya atan Libya Devlet BaşkanıMuammer Kaddafi, bu görüşünü, «Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi Genel Halk Kongresi» tarafından Libya'ya resmen davet edilen TBMM Başkan Vekili ve DYP Aydın Milletvekili İskender CenapEge başkanlığındaki 9 kişilik Türk Parlamento Heyeti'ne açıkladı.Kaddafi, Türk Parlamento Heyeti'ne hitaben yaptığı konuşmada,«Kürtlerin Türkiye'de azınlık olduklarını ve kendilerine destek verdiğini» belirterek, «Kürt Devleti kurulmalıdır» dedi.

28 - Kıbrıs Rum Kesimi, Türkiye'nin KKTC'ye yeni bir büyükelçi atamasını BM nezdinde protesto ettiğini açıkladı. Rum Kesimi'nin,BM'deki daimi temsilcisi Konstantin Mouspoutas aracılığıyla BMGenel Sekreteri Perez de Cuellar'a bu konuda bir mektup verdiğibildirildi.

29 - Türkiye'nin AET'ye üyelik başvurusunun AET ülkelerindegenelde hoşnutsuzlukla karşılandığı ve basında birinci haber olarakverildiği belirtildi.

30 - Belçika'nın Eisden bölgesinde bir grevci maden işçisininTürk camiine kaçması sonucu camiye giren jandarmaların, camide namaz kılanları coplaması üzerine Belçika'deki çeşitli kuruluşlar olayı kınarken, Türkiye'nin Anvers Konsolosluğu olayı Belçika makamlarınezdinde protesto etti.

31 - Kürdistan Yurtsever Birliği (UPK)'nin iki numaralı adamıEmin Noşivan, Fransa'da yayımlanan «Le Monde Gazetesi» ne verdiği demeçte, «bağımsızlık hedeflerine» ulaşabilmeleri için tek çarenin, Irak'ın parçalanması olduğu görüşünü bildirdi. Noşivan, Türkiye'nin böyle bir durumda müdahalesinin «Kürdistan devleti kurulmasının yolunu açacağı için» yararlı olacağı görüşünü de savunarak, «Bazı Arap ülkeleri de, bizi Türkiye'ye karşı mücadelemizde destekleyeceklerdir» dedi.

32 - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü yaptığı açıklamada, TürkHükümeti'nin SEİA anlaşmasıyla ilgili kararını «yürürlüğe girmiş biranlaşmanın askıya alınması» olarak değerlendirdiklerini bildirdi.

33 - Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri MihailGorbaçov, ABD Dışişleri Bakanı George Shultz'la yaptığı görüşmede, silahsızlanma konusunda yeni bir öneride bulunarak orta menzilli füzelerle ilgili bir anlaşma çerçevesinde, Çekoslovakya ve DoğuAlmanya'dan kısa menzilli füzelerini çekmeye hazır olduklarını söyledi.

34 - İtalya Cumhurbaşkanı Francesco Cossiga, Senato BaşkanıAmintore Fanfani'yi yeni hükümeti kurmak için 'temaslarda bulunmakla' görevlendirdi.

35 - Afganistan'da mücahitlerin, Paktia bölgesinde 200 Afganaskerini öldürdükleri bildirildi.

36 - İran birlikleriyle Kürt gerillaların, Irak'ın Kerkük'teki petrolalanlarına «sürpriz» bir saldırı başlattığı ve saldırıda 600 Irak askerinin öldüğü, çok sayıda yaralı olduğu bildirildi.

37 - Senegal Devlet Başkanı Abdou Diouf, ülkedeki son şiddetolayları üzerine İçişleri Bakanı İbrahim Vone'yi görevinden aldı.

16 NİSAN 1987

1 - Irak Başbakan Birinci Yardımcısı Taha Yasin Ramazan,Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Başbakan Turgut Özal tarafındankabul edildi. Taha Yasin Ramazan, düzenlediği basın toplantısında,Kerkük'e bir İran saldırısı halinde Türkiye'nin yardımını talep edipetmediği yolundaki bir soruya, Türkiye'den herhangi bir arabuluculuktalebinde bulunmadığını açıklayarak, «Irak kendini ve ülkesini savunmaya gücü yeten bir ülkedir» dedi.

2 - Başbakan Turgut Özal, Yüksek Öğretim Yasası'nda değişiklik yapacak olan yasa önerisi konusunda yazılı bir açıklama yaparak «Yükseköğretim gençliğinin yeterince bilgilendirilmemelerinedeniyle yasa önerisine karşı çıktıklarını» belirterek, «gençlerinsöz hakkı olduğuna ve problemlerinin dikkate alınması gerektiğineinanıyorum. Ama bunu yaparken, kanunlara karşı gelinirse bundanhem biz üzüntü duyarız, hem de üniversiteli kardeşlerimiz zarar görür. Yükseköğretim sisteminde bazı aksaklıklar ve düzeltilmesi gereken hususlar vardır. Gençlerimizi dinlemeye, anlamaya çalışacağız,aksaklıkları düzelteceğiz» dedi.

Öte yandan Yüksek Öğretim Kanunu'nda değişiklik yapılaraküniversitelerde tek tip öğrenci derneği kurulmasını, mevcut öğrenciderneklerinin kapatılmasını öngören ve dün komisyon tarafından geri çekilen yasa önerisini protesto etmek amacıyla İstanbul, İzmir,Bursa, Eskişehir ve Denizli'den Ankara'ya doğru yürüyüşe geçen 58öğrenci açlık grevine başladı. TBMM'ye giderek 3 SHP milletvekiliile görüşen öğrenciler, grevlerini yasa önerisi tümüyle Meclis'tençekilene ve arkadaşları serbest bırakılana kadar sürdüreceklerini belirttiler.

Bu arada, İzmir'de 60 öğrencinin başlattığı açlık grevinin devamettiği, öğrencileri ziyarete giden öğrenci grubundan 170 kadarınıngözaltına alındığı bildirildi.

Adana'da TBMM'ye yürüyüş başlatan öğrencilerden 8'inin Pozantı'da tutuklanmasını protesto amacıyla 200 kadar öğrenci de TBMMBaşkanlığı'na ve İçişleri Bakanlığına telgraf çektiler. Arkadaşlarınıntutuklanmasını protesto amacıyla 14 öğrenci daha açlık grevine başladı.

Ankara'da 6 öğrenci derneği, son günlerde meydana gelen vetoplu gözaltına alınmalarla sonuçlanan olayları eleştirerek, «Devletingüvenlik güçlerinin öğrencilerin güvenliğini tehdit eden konuma geldiklerine dikkat çekiyor ve yasal zeminlerde haklı nedenlere dayalıprotestolarından dolayı arkadaşlarımızın karşılaştıkları haksızlıklarıkınıyoruz» şeklinde ortak açıklamada bulundular.

İstanbul'da tek tip dernek yasasını protesto amacıyla yürüyüşdüzenleyen ve polis tarafından gözaltına alınarak DGM'ne sevk edilen 63 öğrenciden 31'i için tutuklama kararı verildi.

SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar, Ankara'da düzenlediği basm toplantısında, Yüksek Öğretim Kanunu'nda değişiklik öngörenyasa tasarısını eleştirerek, son günlerdeki öğrenci olaylarının mevcut özgürlükler ortamının daha da daraltılması girişiminden kaynaklandığını» belirterek, «Bir dönemin tek suçlusu olarak gösterilenöğrenci ve işçilerin yeniden kışkırtılmasıyla hak ve özgürlüklerin daha da kısılmasına çalışıldığını» bildirdi.

DSP Genel Merkez Sözcüsü ve Genel Sekreter Vekili Haluk Özdalga, düzenlediği basın toplantısında, Yüksek Öğretim Kanunu'nda değişiklik yasa tasarısının geri alınmasını «sevindirici birgelişme olarak» nitelendirerek, «Böylece tam Avrupa Topluluğu'naüyelik başvurusu yapıldığı sırada demokrasiye ters düşen yeni biradım atılması önlenmiş olmaktadır» dedi.

Konya - Selçuk, Kayseri - Erciyes, Sivas - Cumhuriyet, Elazığ-Fırat ve Van-100. Yıl üniversitesi rektörleri,Cumhuriyet gazetesine, öğrenci dernekleri ve Yüksek Öğretim Yasası'nda yapılacak değişiklikle ilgili açıklamalarda bulundular.

3 - Başbakanlıktan yapılan bir açıklamada, üreme bölgeleriKöyceğiz'in Dalyan yöresine turistik yatırım yapılması ile soylarıtükenme tehlikesine giren dev deniz kaplumbağalarının korunmasıamacıyla gerekli tedbirlerin alınması ve yöreye inceleme yapmaküzere bir heyetin gönderileceği bildirildi.

4 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, 9 gün sürecek Uzakdoğu gezisi nedeniyle, Ankara'dan ayrıldı.

5 - Milli Savunma Bakanlığınca, bazı askeri birliklere bağlıaskeri mahkemelere hâkim ve savcı atamalarına ilişkin karar ResmiGazete'de yayımlandı.

6 - Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, 1980 yılından bu yana 418sanığın yurtdışına kaçtığını açıkladı.

7 - Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, KıbrısRum bayrağı taşıyan gemilerin Türk limanlarına girmesi ve bu limanları kullanmasının yasaklandığı, bu kararın 14 Mayıs 1987 tarihindenitibaren uygulanacağı bildirildi.

8 - İnsan Hakları Derneği'nin tüzüğü, İçişleri Bakanlığı tarafından onaylandı.

9 - Bedelli askerlik olarak bilinen Askerlik Yasası'nı değiştiren ve 2.5 milyon lirayı 4 eşit taksitte ödeyerek 3 ay askerlik yapılmasını öngören tasarı, TBMM'de kabul edilerek yasalaştı.

10 - SHP Sinop Milletvekili Barış Can, TÖBANK olayıyla ilgiliolarak 10 ayrı soru önergesi verdi.

11 - DYP İstanbul Milletvekili Yılmaz Hastürk, Tercüman gazetesinde yayımlanan yurtdışında bölücü ve yıkıcı faaliyette bulunanöğretmenlerle ilgili habere ilişkin bir soru önergesi verdi.

12 - İran'ın Ankara Büyükelçisi Manoohehr Mottaki, düzenlediği basın toplantısında, «Savaşta işbirliği yaptığımız Irak muhalifigruplara Türkiye'ye zarar vermekten kaçınmalarını tavsiye ediyoruz»dedi.

13 - Şeker-İş Sendikası ile Türkiye Şeker Sanayii İşverenlerSendikası arasında 29 işyerinde çalışan toplam 34 bin işçi için sürdürülen 12. dönem toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmayla sonaerdi.

14 - Petrol Ürünleri işverenleri Sendikası Genel Başkanı Şuayip Dilmen, düzenlediği basın toplantısında, 1 milyon 383 bin lirausulsüz harcama yaptıkları iddiasıyla yargılanan Petrol Ürünleri İşverenleri Sendikası yöneticilerinin beraat ettiğini bildirdi.

15 - Kapatılan MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve 7 arkadaşı, 1986 yılının eylül ayında Adana ziyareti sırasında, «Toplantıve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefette bulunduğu» iddiasıyla yargılandığı Adana 6. Asliye Ceza Mahkemesi'nde beraat etti.

16 - Yüksek Öğretim Kurulu, 3 dekan ve 12 profesörün atanmasını yaptı.

17 - Erzincan eski milletvekillerinden Ziya Soylu, Ankara'daöldü.

18 - Çeşitli konularda incelemelerde bulunmak üzere Dış Politika Enstitüsü'nün davetlisi olarak Türkiye'ye gelen ABD TemsilcilerMeclisi Üyesi 5 parlamenter, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiler konusunda açıklamalarda bulundu.

19 - İstanbul Sanayi Odası'nın aylık olağan toplantısında, Türkiye'nin AET'ye başvurusu görüşüldü.

20 - Petrol - İş, Kiplas'a bağlı 6 işyerinde daha, toplam 600 dolayında işçiyi kapsayan grev uygulamalarını başlattı.

21 - Yılmaz Telatar'ın, 9 nisanda emekli olmasıyla boşalanÇay-Kur Genel Müdürlüğü'ne Genel Müdür Yardımcılarından NejatUral vekâleten atandı.

22 - Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Şükrü Elekdağ, ABDDışişleri Bakanlığına giderek, Türk hükümetinin ABD Kongresi'ndekiolumsuz gelişmelerin düzeltilmesi yolundaki mesajını iletti.

23 - Yunanistan Hükümet Sözcüsü, Yannis Rubattis, «Türkiye'nin AET'ye yaptığı başvurunun ülkesi tarafından kabul edilemeyeceğini» söyledi.

24 - NATO Konseyi, Sovyet Lideri Mihail Gorbaçov'un, Avrupa'nın tamamen bütün nükleer silahlardan arındırılması konusundagetirmiş olduğu son öneriyi tartışmak için Belçika'nın başkenti Brüksel'de olağanüstü toplandı. ABD Dışişleri Bakanı George Shultz,SSCB Lideri Mihail Gorbaçov ile Moskova'daki temasları konusunda, Belçika'da müttefik ülke temsilcilerine bilgi verdi.

25 - Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri MihailGorbaçov, Genç Komünistler Birliği kongresinde yaptığı konuşmada,«Toplumu yeniden yapılandırma planlarına halktan olumsuz tepki gelmediğini, ama partisinin merkez komitesinde görevli yüksek yöneticilerin reformları yavaşlatmak için ellerinden geleni yaptıklarım»söyledi.

26 - İngiltere'de, aralarında Başbakan Margaret Thatcher'in sözcüsünün de bulunduğu üç yüksek düzeydeki yetkilinin evlerine bombalı mektuplar gönderildi. Zararsız hale getirilen mektupların sorumluluğunu, Kuzey İrlanda'nın bağımsızlığı için mücadele eden İrlandaCumhuriyet Ordusu (İRA) üstlendi.

27 - İran Savunma Konseyi üyesi ve Irak ile sürdürülen savaşıyöneten kişilerden biri olan Kemal Harazi, Körfez savaşının son durumu ve Lübnan'da rehin tutulan yabancılar konusunda, Newsweekdergisinin sorularını cevaplandırdı.

28 - Yugoslavya resmi haber ajansı Tanjug, ülkenin Hırvatistan bölgesinde geçen hafta boyunca, maden işçilerinin ücretlerinindondurulmasını protesto amacıyla yasadışı grev yaptıklarını bildirdi.

29 - Papa 2. Jean Paul, gezisi sırasında şiddet olaylarının meydana geldiği Şili'de, olayların sorumlusunun Şili Devlet Başkanı General Pinochet olduğunu söyledi.

30 - Güney Kore'de 24 üniversitede yapılan gösterilerde, öğrencilerle polis arasında çıkan çatışmada, 10 öğrenci yaralandı, 12kişi tutuklandı.

17 NİSAN 1987

1 - Başbakan Turgut Özal Ankara'da Çankaya Belediye Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen «Norveç Uluslararası Çocuk SanatlarıMüzesi Sergisi»'nin açılışını yaptı. Başbakan Özal daha sonra Egeve Antalya'dan gelen pamuk üreticileri ile TBMM ANAP Grup salonunda bir görüşme yaptı.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Batman'da düzenlediği basın toplantısında çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

3 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Uzakdoğu gezisi programı içinde bulunan Bangladeş'e gitti.

4 - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sudi Türel, enerji gereksiniminin karşılanması için yerli kaynaklara ağırlık verildiğini belirterek, «Elektrik ithal eden ülke durumundan ihraç eden ülke durumuna geldik» dedi.

5 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk Ordu'nun Ünyeilçesinde çeşitli konuları içeren bir konuşma yaptı.

6 - Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Necdet Öztorun,Türk Tarih Kurumu'nca düzenlenen «Atatürk İdeolojisinin HareketeGeçirilebilmesini sağlayacak bir Eğitim Sisteminin Esasları» konulukonferansta yaptığı konuşmada, «Bir teşkilatın başarılı olabilmesiiçin liderliğin ve liderlerin çok önemli, olduğunu» belirterek «Atatürkçü görüş açısına sahip liderlerin yetiştirilmesi gerektiğini» söyledi.

7 - TRT'nin dokuzuncusunu düzenlediği Uluslararası 23 NisanÇocuk Şenliğine bu yıl 21 ülkenin 530 çocukla katılacağı bildirildi.

8 - TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkan Vekili İsmet Özarslan Ankara'da yaptığı açıklamada, «Öğrenci derneklerine getirilmekistenen yeni düzenlemelerin öğrencilerin yararına olduğunu« belirterek «Üniversiteliler, dernekleriyle ilgili değişiklikleri yanlış anladılar» ddi.

9 - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Mersin mitinginin ertelenmesini kınayarak,«Siyasal iktidar her şeyden önce demokrat değildir» dedi.

10 - Danıştay İkinci Dairesi, İstanbul Eminönü Belediye Başkanı Tahir Aktaş hakkındaki dosyalardan birine daha yargılanabilir karan verdi.

11 - Türkiye Demir Çelik İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne bağlıKarabük ve İskenderun Demir Çeiik Fabrikaları ile bu kuruluşa bağlıdiğer işyerlerinde çalışan 30 bine yakın demir çelik işçisinin 12. dönem toplu iş sözleşmeleri Ankara'da törenle imzalandı.

12 - Deri-İş Sendikası, Sümerbank Beykoz, Van, Çanakkale,Tezcan ve Sarıkamış deri kundura fabrikalarında çalışan 3290 işçiyikapsayan toplu iş sözleşmesini imzaladı,

13 - 12 hâkim subayın görev yerlerini değiştiren kararnameResmi Gazete'de yayımlandı.

14 - Gazeteci İlhan Selçuk, «Hülle Partisi» başlıklı yazısıylaMGK'nun 2969 sayılı yasasını çiğnediği gerekçesiyle İstanbul 2. Asliye Geza Mahkemesi'nde yargılandı,

15 - Mardin'in İdil ilçesinin kırsal kesiminde arama yapan güvenlik kuvvetleri ile bir grup terörist arasında çıkan silahlı çatışmada bir er şehit oldu, iki terörist ölü olarak ele geçirildi.

16 - Irak Başbakanı birinci Yardımcısı Taha Yasin Ramazan, Türkiye'ye yaptığı resmi temaslarını tamamlayarak Ankara'dan ayrıldı.

17 - Türkiye Ziraatçılar Derneği tarafından geleneksel olarakher yıl seçilen yılın gazetecileri belirlendi.

18 - Dernekler Yasası'nda değişiklik yapılmasını öngören tasarıyı protesto yürüyüşleri sırasında tutuklanan arkadaşlarının serbestbırakılmasını isteyen çeşitli şehirlerde 199 öğrenci açlık grevinebaşladı.

19 - Ankara Tabib Odası, Eczacı Odası ve Diş Hekimleri Odasıtarafından yapılan ortak açıklamada, temel sağlık hizmetleri yasatasarısının TBMM'den geri çekilerek, kamuoyunda demokratik geleneklere uygun olarak tartışılması istendi.

20 - Polyester ipliğe yüzde 5 ve 8 oranında zam yapıldı.

21 - İran tarafından desteklenen Kürdistan Yurtsever Birliğiadlı örgüt, Irak'ın kuzeyindeki Süleymaniye'de çalışan bir Türk teknisyenini kaçırdıklarını bildirdi.

22 - Yunan Savunma Bakanlığı, Türk Savaş uçaklarının geçtiğimiz çarşamba günü Atina FIR Hattı'nı ve hava sahasını toplam 19kez ihlal ettiğini ileri sürdü.

23 - Batı Berlin'deki Alman Federal Yüksek Mahkemesi, birTürk'ün serbest dolaşım hakkından yararlanabilmek için açtığı davayı, «Türkler için serbest dolaşımın 1 Aralık 1986 tarihinde yürürlüğe girmediği» gerekçesiyle kendini yetkisiz sayarak davada bir karar vermeyi reddetti.

24 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Türkiye'nin Rum bandıralı gemilerin Türk limanlarına sokulmaması kararı üzerine yaptığıaçıklamada, «Rum-Yunan ikilisinin söz konusu kararın dayandığı haklı nedenleri göreceğini umut ettiğini» söyledi.

25 - Avrupa Parlamentosu İngiliz Başkanı Sir Henry Plumb Güneş Gazetesi'nde yayımlanan açıklamasında, «AET'nin 1963'te ortaklık anlaşmasını imzalamakla Türkiye'nin bir gün topluluğa üye olacağını imkân ve ihtimalini düşünmüş olduğunu» belirterek «Türkiye'nin bu yoldaki çabalarını içtenlikle destekliyorum» dedi.

26 - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Ronald Reagan, düzenlediği basın toplantısında, «Sovyetler Birliği ile ülkesi arasındabu yıl sonuna kadar silahsızlanma alanında bir anlaşma sağlanmasıkonusunda iyimser ve umutlu olduğunu» söyledi.

27 - Fransa'nın başkenti Paris'te yayımlanan «İnternational Herald Tribüne» Gazetesi'nde Amerika Dışişleri Bakanlığı'nın 1983-85yıllarında «Özel Kıbrıs Koordinatörü» olan Richard Haass'ın kalemealdığı «Ege'de Yeni Bir Bunalım Nasıl Önlenebilir?» başlığıyla çıkanyazıda son Ege bunalımının durulmasına rağmen asıl sorunların halâortada olduğu vurgulandı.

28 - Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yaser Arafat, Arap dünyasındaki can düşmanı olarak nitelediği Suriye Devlet Başkanı HafızEsad'ı Pazartesi günü Cezayir'de yapılacak Filintinlilerin sürgündekiparlamentosu niteliğindeki «Filistin Ulusal Konseyi» toplantısına davet etti.

29 - FKÖ lideri Yaser Arafat'ın politik danışmanı Hani El HasanCezayir'de yaptığı açıklamada, «Filistinlilerin, Ortadoğu'da Arap-İsrailsorununa çözüm getirecek uluslararası bir barış konferansından öncekanlı bir mücadeleye hazırlıklı olmaları gerektiğini» söyledi.

30 - ABD'nin geçen Mart ayında aldığı Japon elektronik ürünlerine yüzde, 100 gümrük vergisi uygulaması yürürlüğe girdi.

31 - İran'ın Suriye Büyükelçisi Muhammed Hasan Aktiri Suriye'nin başkenti Şam'da düzenlediği basın toplantısında, «Lübnan'darehin tutulan yabancılar ile Tahran arasında herhangi bir bağlantıbulunmadığını» söyledi.

32 - ABD'nin en büyük basın ve yazın ödülü olan Pulitzer ödüllerinin bu yılki sahipleri açıklandı.

33 - İtalya'nın Sicilya adasındaki Etna yanardağının faaliyetegeçmesi sonucu, püsküren lav ve kayaların altında kalan 2 kişi öldü.

34 - Lübnanlı Dürzilerin lideri Velid Canbolat Beyrut'ta yaptığıaçıklamada, «Kürt sorununu dikkatle izlediklerini ve gelişmelerinOrtadoğu'da yeni bir patlamaya yol açmasını arzu ettiklerini söyledi.

35 - Güney Kore'nin başkenti Seul'de hükümetin anayasa değişikliği yolundaki girişimleri durdurmasını protesto eden öğrencilerile polis arasında çıkan çatışmada 30 öğrenci yaralandı.

36 - Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te bulunan Cordoba Garnizonu 14. Piyade Alayının dün gece yönetime karşı ayaklanarak garnizonu ele geçirmesi üzerine, bir albay da başkent yakınındaki piyade okulunu işgal etti.

37 - Bangladeş'te ayrılıkçı gerilların bir pazar yerinde halkaateş açmaları sonucu 13 kişi öldü 50 kişi yaralandı.

38 - Sri Lanka'da yolcu otobüslerine pusu kuran silahlı kişilerin düzenledikleri saldırıda, 107 kişinin öldürüldüğü bildirildi.

18 NİSAN 1987

1 - Başbakanlık, Danıştay'a başvurarak, 1402 sıkıyönetim yasasıyla görevlerinden alınan öğretim üyelerinin üniversiteye dönüpdönmeyecekleri konusunda görüş istedi.

2 - Mardin'in İdil ilçesi kırsal kesiminde güvenlik kuvvetleriile teröristler arasında çıkan çatışma sonucu iki terörist öldü, birer şehit oldu.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin Siirt'te yapılan 7. bölge toplantısında yaptığı konuşmada, «Doğuda suçluların yakalanması sırasında vatandaşların çeşitli baskı ve işkencelere maruzkaldığını» söyleyerek, aşiret kavgalarına neden olan, kan davalarınıkörükleyen köy koruculuğu uygulmasma son verilmesini istedi. Erdalİnönü, «Devletin, güvenlik güçleriyle yapılacak şeyleri eğitimsiz insanların eline silah vererek yaptırması, birçok olaylara neden oluyor. Bu sorun devletin kendi gücüyle orantılı olarak ve halktan destek alarak çözümlenmelidir» dedi.

4 - Yüksek Öğretim Kanunu'nda değişiklik öngören yasa önerisini protesto amacıyla Ankara'da 32 öğrenci açlık grevine başladı.İstanbul'da açlık grevine başlayan 5 tutuklu öğrenci yakını ve 99 öğrencinin başlattığı grevin son katılmalarla 196 kişiye yükseldiği, Adana,Sivas, Trabzon, Bolu ve Eskişehir'de de açlık grevlerine başlandığıbildirildi.

Öte yandan, İzmir'de gözaltına alınan 172 kişiden 18'inin tutuklandığı, Ankara'da 167 öğrencinin sorgusunun tamamlandığı, halengözaltında bulunan öğrencilerin, polis gözetiminde üniversite girişsınavına katılabilecekleri bildirildi. İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut,Yüksek Öğretim Kanunu'nda değişiklik öngören yasayla ilgili olarakyaptığı açıklamada, «Öğrencilerin hareketleri kanunsuz hareketlerdi.Tasvip etmek mümkün değildi. Problemlerini kanuni bir şekilde dilegetirmeleri durumunda kendilerine yardımcı oluruz. Biz her zamanöğrencilerle diyaloğa gireriz» dedi.

5 - Anayasa Mahkemesi'nin Boğaziçi'nin öngörünüm bölgesinde 5 bin metrekarenin üzerindeki parsellerde inşaat olanağı da sağlayan İmar Yasası ile ilgili iptal gerekçesi, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Anayasa Mahkemesi'nin, TBMM'nin 90 üyesinin başvurusu üzerine aldığı iptal kararında İmar Affı Yasası ile oluşturulan Yeminliteknik büroların da Anayasaya aykırı olduğu belirtildi. Anayasa Mahkemesi İstanbul ve Çanakkale boğazlarındaki yapıların da imar affıkapsamına alınmasını da Anayasaya aykırı buldu.

6 - Ankara Valisi Cahit Bayar, Uygur Özerk Bölgesi Başkanı’nın davetlisi olarak Çin Halk Cumhuriyeti'ne gitti.

7 - Türkiye Milli Kültür Vakfı'nın «Türk Milli Kültürü'ne hizmet şeref ödülleri» İstanbul'da verildi.

8 - 6. Uluslararası İstanbul Sinema Günleri kapsamında düzenlenen «Uluslararası Altın Lale» yarışması ile «Dr. Nejat Eczacıbaşı Vakfı Yılın En İyi Türk Filmi» yarışması sonuçlandı. Sovyet yönetmen Roman Balayan'ın «Tılsımım Koru Beni» adlı filmi Altın Lale'ye değer görülürken, Ömer Kavur'un «Anayurt Oteli» yılın en iyifilmi seçildi.

9 - Mülkiyeliler Birliği'nin düzenlediği AET konulu açıkoturumAnkara'da yapıldı.

10 - Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu eski başkanlarındanve Öğretmen Dünyası Yazı İşleri Yönetmeni Ahmet Maruf Buzcugil, Ankara'da öldü.

11 - İran'da yayın yapan İran Kürtleri Sesi radyosu aracılığıylaaçıklama yapan Kürdistan Yurtseverler Birliği, ellerinde rehin olarak bulunan üç Türk'ün fidye karşılığı serbest bırakılacağını bildirdi.

12 - Uluslararası Hür İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ICFTU)Genel Sekreteri John Vanderveken, Türkiye'nin AET'ye başvurusuyla ilgili olarak Cumhuriyet gazetesinin sorularını cevaplandırdı, JohnVanderveken «Türkiye'nin demokrasiye geçişinin çok ağır olduğunu» belirterek, Türk hükümeti, örneğin AET gibi kurumlara resmiolarak katılma fikrini öne atmadan önce, öteden beri üyesi bulunduğu örgütlere karşı yükümlülüklerini yerine getirme yolunda olmalıdır» dedi.

13 - İran devrim muhafızları ve Talabani liderliğindeki Kürt gerillaların, Irak'ın kuzeydoğusundaki dağlık bölgelerde giriştikleri ortak operasyon sonucu 1500 Irak askerinin öldüğü 200 kadarının daele geçirildiği öne sürüldü.

14 - Arjantin'de Cordoba Garnizonu'nu iki gün süreyle işgaleden isyancı subaylar eylemlerine son verip teslim olurken, başkentyakınlarındaki Campo de Mayo Piyade Okulu'nu işgal eden YarbayAldo Rico liderliğindeki 35 isyancı asker eylemlerini sürdürüyor.Diktatörlük döneminde insan haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle hakkında tutuklama emri olan Binbaşı Ernesto Barreiro'nun CordobaGarnizonu'ndan kaçmayı başardığı bildirildi.

15 - Güney Lübnan'da, İsrail askerleri ve İsrail desteğindekimilislerle Şii milisler arasında çıkan çatışmalarda 19 kişinin öldüğübildirildi.

16 - Sri Lanka'da Tamil gerillalarının yolcu otobüslerine pusukurarak düzenledikleri saldırıda, ölenlerin sayısının 126'ya ulaştığıbildirildi.

17 - Amerikalı komedyen Dick Shawn öldü.

19 NİSAN 1937

1 - TBMM'ne cami yapılmasına ilişkin proje, TBMM BaşkanıNecmettin Karaduman'ın attığı temel ile uygulamaya konuldu.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Partisinin 7. bölge toplantısı nedeniyle bulunduğu Siirt'te bir basın toplantısı düzenleyerek,gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı.

3 - Ordu'da ANKA muhabirinin sorularını cevaplandıran DYPGenel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, üç günlük yurt gezisini tamamladı.

4 - DSP Genel Sekreter Yardımcısı Haluk Özdalga, Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Genel Sekreterler zirvesinde Siyasi Partiler Yasası'nın tümüyle değiştirilmesini ve yeni bir SiyasiPartiler Yasası hazırlanmasını önerdiğini, ancak bu önerisinin ANAPve diğer partiler tarafından kabul edilmediğini söyledi.

5 - Edirne Bağımsız Milletvekili Türkân Arıkan, yaptığı açıklamada, «TBMM Başkanlığı aracılığı ile yönelttiği sorulara tatmin edici cevaplar verilmediğini belirterek, bundan böyle her fon için ayrıbir önerge vereceğini söyledi.

6 - MÇP'nin birinci olağanüstü kongresi Ankara'da Selim SırrıTarcan Spor Salonu'nda yapıldı. Ali Koç'un istifasıyla boşalan Genel Başkanlığa yapılan seçimler sonucunda, eski bakanlardan Abdulkerim Doğru getirildi.

7 - Üniversitelerarası birinci basamak seçme sınavı, 67 il merkezi, Tarsus, Osmaniye ve KKTC'nin Lefkoşa kentinde yapıldı.

8 - Tek Tip Öğrenci Derneği Yasa Tasarısını protesto etmekamacıyla yürüyüş yapan öğrencilerin gözaltına alınması sebebiylecuma gününden buyana açlık grevini sürdüren öğrenci sayısı İstanbul'da 210'a yükseldi. Trabzon'da 14 öğrencinin başlattığı açlık grevisona ererken, Ankara'da 12 öğrenci derneği üyelerinden 32 öğrencinin dün başlattığı açlık grevi ise devam ediyor.

9 - Bazı bakanlıklara yapılan atamalar Resmi Gazete'de yayımlandı.

10 - Mısır Arap Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı WafaaHegazi, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Nüzhet Kandemir'in davetlisiolarak Türkiye'ye geldi.

11 - Türkiye ile İran arasındaki sınır ticaretini geliştirmek, tıkanıklıkları gidermek ve sınır güvenliği konularında görüşmelerdebulunmak üzere Ağrı'ya gelen İran heyeti Türkiye'den ayrıldı.

12 - Ordu'nun Ünye ilçesine bağlı İkizce kasabasında yapılanbelediye başkanlığı seçimini ANAP adayı Yusuf Altun kazandı.

13 - Büyükşehir Konut Yapı Kooperatifi Genel Başkanı Hüseyin Yıldız, «2985 sayılı Toplu Konut Kanunu ve Kanunun bağlı olduğu ilgili Tüzük ve Yönetmeliklerin yayınlanıp uygulamaya başlamasından sonra, kooperatifçiliğin güçlendiğini ve Türkiye'nin hayatîproblemi olan konut için başarılı çözüm örnekleri verilmeye başlandığını» söyledi.

14 - Kapatılan CHP'nin Genel Başkanı ve eski BaşbakanlardanBülent Ecevit'in bazı belediyelerde yolsuzluk ve usulsüzlüklerle ilgilibasında yer alan haberlere ilişkin demeci Cumhuriyet Gazetesi'ndeyayımlandı.

15 - Afşin Termik Santralı'nın üçüncü ünitesinde kömür kazanının çatlaması sebebiyle bu ünitede elektrik üretimi durduruldu.Yetkililer arızanın kazanı imal eden Alman VKW firmasının hatasıolduğunu söylediler.

16 - Hatay'dan Suudi Arabistan'a ihraç edilen 26 ton aşurelikbuğday radyasyonlu olduğu gerekçesi ile geri gönderildi.

17 - Resmi bir ziyaret amacıyla Bangladeş'te bulunan DışişleriBakanı Vahit Halefoğlu, buradaki temaslarını tamamlayarak, Japonya'ya gitti. Dışişleri Bakanı Halefoğlu, hareketinden önce bir basıntoplantısı düzenleyerek «Kıbrıs'ın bölünmüş durumunun, Yunanistanadım atmadığı takdirde, değiştirilemez bir hale geleceğini» söyledi.Vahit Halefoğlu Ankara'da yayımlanan «Daily News» gazetesine verdiği demeçte Ege konusunda iki komşu ve müttefik ülke arasındakisorunların gerçek bir diyalog ile çözümlenebileceğini belirtti.

18 - İran'da yayın yapan İran Kürtleri Sesi Radyosu, Irak'ta rehin tutulan Türk işçilerinin hayatının tehlikede olduğunu ve Türk makamlarının fidye ödemede acele etmeleri gerektiğini bildirdi.

19 - Kıbrıs Rum Enformasyon Dairesi eski müdürü ve Makarios'un sözcüsü Miltiadis Hristodulu, Kıbrıs Rum Kesiminde çıkanAgon Gazetesi'nde yayınlanan röportajında, «1963 yılında, Kıbrıs'taTürklere karşı başlatılan saldırıların planının, Atina'da Yunan Genelkurmay Başkanlığı'nca hazırlandığını» ve «Kıbrıs'ı Yunanistan'ateslim etmeyi amaçlayan silahlı yeraltı örgütlerini Makarios'un kurdurttuğunu» açıkladı.

20 - ABD Başkanı Ronald Reagan, ABD halkına hitaben yaptsğı haftalık radyo konuşmasında, «nükleer silahların sınırlandırılması konusunda Sovyetler Birliği'yle sürdürülen görüşmelerin olumlubir sonuca ulaşarak, Mihail Gorbaçov'la birlikte kendisine Doğu-Batı ilişkileri açısından tarihi bir anlaşmayı imzalama şansını vereceğini umduğunu» söyledi.

21 - İran resmi haber ajansı İRNA tarafından yayınlanan biraçıklamada, «Devrim Muhafızları komandolarıyla Kürt gerillalarınSüleymaniye yöresinde 20 Irak köyünü bastıkları ve stratejik önemibulunan 10 tepeyi ele geçirdikleri, ele geçirilen yerlerin Türk-Irakboru hattının geçtiği bölgeye yakın olduğu» vurgulandı.

22 - Filistinli gerillaların İsrail sınırını aşarak bir «kibutz»'ubasmaya, çalışmasının ardından, İsrail helikopterleri, Lübnan'ın güneyindeki Filistin mülteci kampına saldırdı. İsrail helikopterleriningiriştiği hava akınının, İsrail'e sızan Fetih grubuna bağlı Filistinligerillaların 2 İsrail askerini öldürmelerine mislleme olarak düzenlendiği bildirildi.

23 - Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yaser Arafat, Filistin Ulusal Meclisi toplantısı öncesinde, sertlik yanlılarının isteğine uyarak,İsrail ile barış çabalarında Ürdün ile ortak girişimlerde bulunulmasını öngören anlaşmayı feshettiğini açıkladı.

Demokratik Cephe Lideri Nayif Havatme, Cezayir'de düzenlediği basın toplantısında, Arafat'ın 8 Filistinli fraksiyon ile yaptığıtoplantıdan sonra anlaşmayı resmen feshettiğini duyurdu.

24 - Sovyet TASS Ajansı, Afgan mücahitlerin, bu ayın başındaSovyet sınırından içeri girerek iki Sovyet askerini öldürdüklerini duyurdu. Ajans ayrıca, Sovyetler Birliği'nin Urallar'daki Perm bölgesinde«ulusal ekonomik çıkarların» gereği olarak iki yeraltı nükleer denemegerçekleştirdiğini, denemelerin şiddetinin 20 kilotonu aşmadığını bildirdi.

25 - Güney Kore'de Başkan Chun Doo Hwan'ın anayasa tartışmalarını gelecek yıl başkent Seul'de yapılacak olan olimpiyat oyunlarının sonuna kadar ertelemesine karşı gösterilen tepkiler devamediyor.

26 - Filipinler'de dün bir grup asker Kara Kuvvetleri Karargâhını sekiz saat süreyle işgal etti. Başkent Manila ve Luzon Adası'nm büyük bölümünde elektriklerin kesilmesi de darbe söylentilerine yol açarken Başkanlık Sekreteri Joker Arroyo gazetecilere, yaptığı açıklamada kesintileri «yalnızca sıradan bir olay» olarak değerlendirdi.

27 - Arjantin'de başkent Buenos Aires yakınlarındaki Campode Mayo Üssü'nde Yarbay Aldo Rico önderliğinde 150 askerin başlattığı isyanın üçüncü gününde Devlet Başkanı Raul Alfonsin, askeribirliklerin harekete geçmemeleri üzerine kampa giderek, isyancılarıteslim olmaya ikna etti ve ayaklanmayı önledi.

28 - İsrail askeri yetkililerince Kuzeydeki sınırdan içeri sızanFilistinli gerillaların, iki İsrail askerini öldürdükleri açıklandı.

29 - Vietnam'da ulusal meclis üyelerini belirlemek için seçimyapıldı.

30 - Çekoslovakya ve Polonya'nın Bangladeş'e sattığı süttozlarında radyasyona rastlandı. Olayla ilgili 5 kişi tutuklandı.

31 - Pakistan'ın Karaçi kentinde Mücahitlerle Patanlar arasında meydana gelen çatışmalarda 8 kişi öldü, 30 kişi yaralandı. İkitoplum arasında şimdiye kadar meydana gelen olaylarda 200'denfazla kişinin öldüğü belirtildi.

20 NİSAN 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek haftalık olağan görüşmesini yaptı. Başbakan Köşk'ten ayrılırken gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularınıcevaplandırdı.

2 - Başbakan Turgut Özal, eski siyasilerin politika yasağınailişkin Anayasa'nın geçici 4. maddesinin TBMM'nin tatile girişindenönce mayıs ayında değiştirileceğini «ümit ettiğini» açıkladı. Başbakan, değşikliğin önce anayasanın değiştirilmesi konusundaki 175.maddenin «201 oy sayısı ve referandum» biçimine dönüştürüleceğini, hemen ardından da yasakların kaldırılacağını söyledi.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Cumhuriyet Gazetesi'nin«Tek Tip Öğrenci Derneği Yasa Tasarısı» hakkındaki sorularını cevaplandırdı.

4 - AET İşlerinden sorumlu Devlet Bakanı Ali Bozer, İspanya,İrlanda, Hollanda ve Lüksemburg gibi AET ülkelerini kapsayan gezisine çıkmadan önce, Esenboğa Havaalanı, daha sonra da İstanbul'dadüzenlenen YASED (Yabancı Sermaye Derneği) toplantısı ve AtatürkHavalimanında yaptığı konuşmalarda, «Tam üyelik başvurumuz AETBakanlar Konseyi'nde oylamaya tabi tutulacaktır. Bu da Türkiye'yeuygulanan, diğer ülkelere yapılmayan bir ayrımcılıktır» dedi.

5 - Bayındırlık ve İskân Bakanı Safa Giray, Kültür ve TurizmBakanı Mesut Yılmaz'la birlikte ANAP İstanbul İl Merkezi'nde «Boğaziçi Yasası» ile ilgili sorulan cevaplandırdı. Bakan Safa Giray,Boğaziçi Yasası'nın Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilen maddeleriile ilgili gerekçesini henüz görmediğini, inceleme yaptıktan sonragerekirse başka bir madde önerisi yapacaklarını bildirdi.

6 - ABD'deki sağlık kuruluşlarında 10 gün süren incelemelerini tamamlayarak Türkiye'ye dönen Sağlık ve Sosyal Yardım BakanıMustafa Kalemli, Esenboğa Havaalanı'nda gazetecilere açıklama yaparken, «Gördüğümüz bazı sağlık kuruluşlarındaki manzara her zaman tenkit ettiğimiz, çoğu zaman da beğenmediğimiz devlet hastanelerinden daha iyi değil» dedi. Bakan, Amerikalıların kendilerine

AIDS konusunda işbirliği önerdiklerini vurgulayarak, «Memnuniyetleifade etmeliyim ki, aldığımız tedbirler bakımından biz onlardan çokdaha ilerdeyiz» dedi.

7 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor, Bayındırlık ve İskân, Sağlıkve Sosyal Yardım ile Kültür ve Turizm Bakanlıklarına yapılan atamalar Resmi Gazete'de yayımlandı.

8 - DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit, Van iline yaptığı gezisinin izlenim ve gözlemlerini kapsayan demecinin bir kopyasını Başbakan Turgut Özal'a gönderdi. Rahşan Ecevit açıklamasında, «SayınBaşbakan, Van ilimizdeki gözlem ve izlenimlerimi, bugün verdiğimbir demeçle kamuoyuna açıklamaya çalışıyorum. Fakat basının buaçıklamayı gereği gibi yansıtmayabileceğini düşünerek, bir nüshasını da size sunuyorum» dedi.

9 - MÇP Genel Başkanı Abdülkerim Doğru Cumhuriyet Gazetesi'nin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırırken, hedeflerinin«milletin ıstıraplarının dinmesi ve yaralarının sarılması» olduğunusöyledi.

10 - Başbakanlık Teftiş Kurulu, ANAP Genel Sekreteri Mustafa Taşar'ın kardeşi Faruk Taşar hakkında yürüttüğü soruşturma sonunda, ilgili kişiyi suçlu buldu ve durumu Başbakanlığa bildirdi. Başbakanlık tarafından Faruk Taşar'ın yakalanması için gerekli yerlerebilgi ve belge aktarıldığı, cumhuriyet savcılıklarına da suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.

11 - Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Nüzhet Kandemir'in resmi konuğu olarak Ankara'da bulunan Mısır Arap Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Wafaa Hegazi, resmi temaslarınabaşladı.

12 - YÖK Başkanı Prof. İhsan Doğramacı, Milliyet Gazetesi'nin«Tek Tip Öğrenci Derneği Yasa Tasarısı» ile ilgili sorularını cevaplandırdı.

13 - Tek tip öğrenci Derneği Yasa Tasarısını protesto etmekamacıyla yürüyüş eylemi yapan ve Ankara'da gözaltına alınan 167 öğrenciden 67'si serbest bırakılırken, 86'sının dosyası tutuklama istemiyle DGM sorgu yargıçlığına gönderildi. 14 öğrencinin dosyası «örgütsel bağlantı» araştırması için ayrıldı. İstanbul'da 288 öğrenci tarafından yürütülen açlık grevi sona erdirildi.

14 - Türkiye-Romanya Ulaştırma Komisyonu Ankara'da toplandı.

15 - Hakkında çeşitli yolsuzluk ve rüşvet iddiaları bulunan İstanbul Eminönü Belediye Başkanı Tahir Aktaş, 5 ANAP milletvekilinden oluşan komisyona ifade verdi. Soruşturmayı yapan komisyonunbaşkanı Necat Eldem, ifadelerin alınmasından sonra görüşlerini rapor haline getirerek, ANAP Genel Merkezi'ne sunacaklarını söyledi.

16 - Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube elemanlarınca, Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinde düzenlenen «Darbe-3» operasyonunda İzzet Dere adlı kişi polise 10 kilo 848 gram baz morfin satmak isterken suçüstü yakalandı.

17 - İslam Konferansı Teşkilâtı Ekonomik ve Ticari İşbirliğiDaimi Komitesi İSEDAK İzleme Komitesi'nin 3. toplantısı İstanbul'dabaşladı.

18 - Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Altınsoybaşkanlığında Yenimahalle ve Altındağ Belediye Başkanlarından oluşan heyet, Moskova'deki incelemelerini tamamlayarak Ankara'yadöndü.

19 - Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen «Uluslararası Çocuk Kitapları Sergisi» Ankara'da açıldı.

20 - Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu ile Türkiyeve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü'nün ortaklaşa düzenledikleri«Halkla ilişkiler Sempozyumu» Ankara'da başladı.

21 - Edirne'de Bulgaristan'a kaçmak isteyen 5 Türk yakalanarak, gözaltına alındı.

22 - Adı bir yolsuzluğa karışan Konya'nın ANAP'lı Beyşehir Belediye Başkanı Tuğrul Kurtbay, Cumhuriyet Savcılığı'nca ifadesi alınarak, tutuklandı.

23 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Japonya'nın başkenti Tokyo'da Japonya Dışişleri Bakanı Tabaşi Huranari ile bir görüşme yaptı.

24 - Federal Almanya'da Göttingen Kriminal Polis Müdürlüğüyetkililerince yapılan açıklamada, Northeim kentinde Özgürlükçü Çalışma Partisi (FAP)'nln Hitlerin doğum yıldönümü nedeniyle düzenlediği gösteri sırasında Hitler yanlısı gençlerin Türklere saldırmaları sonucu çıkan çatışmalarda 12 kişi yaralandı, 8 kişi gözaltınaalındı.

25 - Federal Almanya'da Federal İçişleri Bakanlığı tarafındanyapılan bir açıklamaya göre, Almanya'deki yabancılar arasında suçişleme oranında Türkler, geçen yıllarda olduğu gibi, 1986'da da ilksırda yer aldı. Türkleri sırasıyla, Yugoslavlar. İtalyanlar, Polonyalılar ve Amerikalılar izliyor.

26 - İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu'nun kuruluşunun10. yılı nedeniyle Stockholm'de düzenlenen «Göçmen İşçi Sorunları»konulu panelde, «İşçi dövizlerine teşvik primi ödenmesi» istendi.Konuşmacılar, bedelli askerlik konusunda yurt içi ve yurt dışı uygulamalarının farklar doğurduğunu belirterek, «Yurt içinde 2,5 milyonlira olan bedelin, İsveç için 6 milyon lirayı bulduğunu» bunun da büyük adaletsizlik olduğunu söylediler.

27 - Suriye, 3 yıldan beri Türkiye ile sınır ticareti yapılan Sucu ve Selami Sınır kapılarını ticarete kapadı.

28 - İsrail Helikopterlerinin, Güney Lübnan'daki Reşidiye Filistin Mülteci Kampına düzenledikleri saldırıda, bir kadın öldü, üçkişi ağır yaralandı. İsrail hava saldırısının, Filistinli gerillaların,İsrail sınırından içeriye sızarak iki İsrail askerini öldürmelerine misilleme olduğunu açıklamıştı. Öte yandan SSCB Dışişleri BakanYardımcısı Vladimir Petrovski, bir Sovyet heyetinin İsrail'e yapmayıplanladığı ziyaretin iptal edildiğini açıkladı.

29 - FKÖ'nün sürgündeki parlamentosu Filistin Ulusal Meclisi,18. dönem çalışmalarına Cezayir'de 1983'teki bölünmeden sonra ilkkez tüm fraksiyonların temsilcilerinin katılmasıyla başladı. Abu Nidal ise toplantıya katılmamakla birlikte olaya «siyasi itiraz» getirmedi. FKÖ liderlerinden Abu İyad olayı, «Filistin halkının bayram günü» olarak niteledi.

30 - Çin Halk Cumhuriyeti'nin Şinşiang Uygur otonom bölgesinde bir süre önce yapılan yerel seçimlerin sonuçları, seçim sırasında daha demokratik bir uygulama için öngörülen reform kararlarına uyulmadığı gerekçesiyle geçersiz sayıldı. Çin resmi Şinhua haber ajansının verdiği habere göre, 68 il meclisinden 2'si ve 174 ilçemeclisinden 21'i için yeni seçim yapılacak.

31 - Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri MihailGorbaçov, Genç Komünistler Birliği'nin (Komsomol) yirminci Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Sovyet gençliğinin reformlar konusunda kendisine destek olmasını istedi.

32 - İngiltere Dışişleri Bakanı Sir Geoffrey Howe, 10 günlükAsya ve Güney Pasifik gezisine başladı.

33 - Filipinlerdeki Negros Adasının en büyük kenti yakınlarındaki bir askeri kampa saldıran komünist gerillalar, 10 askeri öldürdü, ikisi sivil 5 kişiyi yaraladı.

34 - Vietnam Devlet Başkanı Trouong, pazar günü yapılan seçimle yeni üyeleri belirlenen meclis Haziran ayında ilk toplantısınıyaptığında, görevinden ayrılacağını açıkladı.

35 - Pakistan'ın Karaçi kentinde Muhacirlerle Patanlar arasındaki çatışmalarda ölenlerin sayısı dokuza yükselirken, askeri birliklere, olay çıkaranlar için «vur emri» verildi.

36 - Sri Lanka'da özerklik isteyen Tamil gerillaları, kuzey doğudaki bir Sinhal köyüne saldırarak, 15 Sinhali öldürdüler.

21 NİSAN 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, siyasi partilere yapılan Hazine yardımını artıran ve seçim yapılacak yıllarda yardım miktarınıüç katına çıkartan yasayı onayladı.

2 - Başbakan Turgut Özal ANAP Meclis grubunda yaptığı konuşmada, Meclisi yaz aylarında olağanüstü toplantıya çağırabileceğini» belirterek olağanüstü toplantının «erken seçim kararı almakiçin olabileceğini» söyledi. Başbakan ayrıca, 23 Nisan UluslararasıÇocuk Şenliği nedeniyle ülkemizde bulunan 22 ülke çocuğunu kabul ederek bir süre görüştü.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Ankara'da yaptığı açıklamada, «Başbakan Turgut Özal'ın eski siyasilere politika yasağı getiren Anayasanın Geçici 4. maddesinin kaldırılması konusunda samimi olmadığını» söyledi.

4 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel,TBMM'de DSP tarafından üsler anlaşması ve ABD ile ilişkiler konusunda verilen Meclis araştırması sırasında yaptığı konuşmada,«ABD, SEİA ile Türkiye'ye karşı yüklendiği vecibeleri yerine getirmediği müddetçe Türkiye'nin de taahhütlerini buna göre gözden geçirmesinin zaruretinin hasıl olacağı tabiidir» dedi.

5 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral Dünyayı çevreleyenve güneşin zararlı ışınlarının geçmesini engelleyen ozon tabakasındaki delinmeyle ilgili olarak İzmir'de bir açıklama yaptı.

6 - İran Ticaret Bakanı Yardımcısı Muhammed Cevad Vahacibaşkanlığındaki ticaret heyeti, Maliye ve Gümrük Bakanı AhmetKurtcebe Alptemoçin ve Hazine Müsteşar Vekili Mahir Barutçu ilebirer görüşme yaptı.

7 - Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde yer alanbireysel başvuru hakkını tanımasına ilişkin Dışişleri Bakanlığı tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

8 - DYP Genel Bşkanı Hüsamettin Cindoruk partisinin TBMMgrubunda yaptığı konuşmada, Anayasa'da yapılacak değişikliklerle

ilgili olarak, önce siyasi yasakların kaldırılmasına sonra 175 ncimadde dahil Anayasa'da yapılacak değişikliklerin görüşülmesiniönerdi.

9 - DSP TBMM Grup Başkanı Cahit Karakaş Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Başbakan tarafından ortaya atılan anayasa değişikliğifikrine taraftarız» dedi.

10 - Bingöl'ün Kığı ve Tunceli'nin Hozat ilçesinde güvenlik kuvvetleriyle silahlı çatışmaya giren teröristlerden 7'si ölü biri de yaralı olarak ele geçirildi.

11 - Öğrenci Dernekleriyle ilgili yasa tasarısını protesto amacıyla başlatılan eylemler sonucu tutuklanan ve gözaltına alınanlarınserbest bırakılması için yapılan açlık grevleri bazı illerde sürerken, Ankara'da aralarında doktor, avukat, gazeteci, eski milletvekilive öğrencilerin bulunduğu 60 kişilik bir grup da açhk grevine katıldı.

12 - İstanbul TİKKO-I davası Askeri Yargıtay 3. Dairesi'nde başladı.

13 - Yunan Hükümeti'nin kilise mallarını kamulaştırma kararından sonra, İstanbul Fener Patrikanesi'ne bağlanma konusunu görüşmek üzere İstanbul'a gelen 4 Yunanlı din adamı temaslarına başladı.

14 - Müstehcen olduğu iddia edilen Bitmeyen Aşk romanınınyazarı Pınar Kür ve yayımcısı Erdal Öz'ün yargılanmalarına İstanbul2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

15 - Japonya'ya resmi bir ziyarette bulunan Dışişleri BakanıVahit Halefoğlu, Japonya Başbakan Yardımcısı ve Türk-Japon Parlamento Dostluk Derneği Başkanı Shin Kanemaru ile bir görüşme yaptı.

16 - Türkiye'den göç ederek İsrail'e yerleşmiş olan 100 binYahudi, sözde Ermeni soykırımı konusunda Avrupa ParlamentosuSiyasi Komisyonu'nda ve ABD Kongresinde yapılan girişimleri kınadılar.

17 - İsveç'in başkenti Stockholm'de İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu'nun kuruluşunun 10. yılı nedeniyle yapılan «Göçmen İşçi Sorunları ve Demokratik Haklar» panelinde bir açıklamayapan ANAP Kırşehir Milletvekili Mehmet Budak, çifte vatandaşlıkhakkı için ANAP'm yasa tasarısı hazırladığını» söyledi.

18 - İran Meclis Başkanı Haşimi Rafsancani İRNA'ya yaptığıaçıklamada, İran ile ABD ilişkilerinin düzeltilebileceğini, bunun içinABD yönetiminin İran'a karşı sürdürdüğü düşmanca tavrından vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

19 - FKÖ Lideri Yaser Arafat sürgündeki Filistin Milli Konseyi'nin Cezayir'de devam eden toplanışında yaptığı konuşmada, «Hedefimiz başşehri Kudüs olmak üzere Filistin devletini kurmaktır» dedi.

20 - Lübnan'ın başkenti Beyrut yakınlarındaki Cihey elektriksantralında meydana gelen patlamada 15 Suriyeli askerin öldüğübildirildi.

21 - ABD'de tutuklu bulunan Nazi savaş suçlusu Karl LinnasYüksek Mahkeme'nin kararı ile gıyabında idama mahkûm edildiği Sovyetler Birliği'ne iade edildi.

22 - Arjantin'de Campo de Mayo Üssü'ndeki ayaklanmanın bastırılmasından sonra ülkenin kuzeyindeki Salka kentinde yeni bir ayaklanma olduğu bildirildi.

23 - Sri Lanka'nın başkenti Colombo'da otobüs terminalindebir bombanın patlaması sonucu 150 kişi öldü 200 kişi yaralandı.

22 NİSAN 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 23 Nisan Ulusal Egemenlikve Çocuk Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, Demokrasimiz artık toplumumuzun vazgeçilmez yaşam biçimine dönüşmüştür» dedi.

2 - Başbakan Turgut Özal, ANAP Başkanlık toplantısında yaptığı konuşmada, anayasa dsğişikliği ve siyasi yasakların kaldırılmasıkonusunda «Biz asıl olarak Anayasa değişikliğinin milletin oyu ileyapılmasını istiyoruz» dedi. Başbakan ayrıca, Hürriyet Gazetesi'niniç ve dış konulardaki sorularını cevaplandırdı.

3 - SHP, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen KütükleriHakkındaki Yasa'yı değiştirerek, siyasi partilere TV'de paralı propaganda yapma olanağı tanıyan yasanın bazı maddelerinin iptali içinAnayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

4 - Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Sendika ÖzgürlükleriDairesi Başkanı William Simpson, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının davetlisi olarak Ankara'ya geldi. Simpson, Çalışma veSosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu ve TİSK yetkilileri ilebir görüşme yaptı.

5 - Türkiye ile Irak arasında 1987-1989 döneminde uygulanacak olan bilimsel ve kültürel işbirliğine ilişkin program Ankara'daimzalandı.

6 - ANAP kabinesinin ilk Maliye ve Gümrük Bakanı kapananVatandaş Partisi kurucusu ve Genel Başkanı İzmir Bağımsız Milletvekili Vural Arıkan ile eski HP, SHP ve HDP'li Yozgat Bağımsız Milletvekili Selahattin Taflıoğlu, DYP'ye katıldılar.

7 - SHP parti program ve tüzüğünün Kürtçeye çevrilmesini isteyen Turgut Atalay MKYK üyeliğinden alındı ve disiplin kurulunaverildi.

8 - SHP Milletvekili Hüseyin Aydemir, belediyelerdeki yolsuzluk iddialarının büyük boyutlar kazandığını, hakkında ciddi işaretlerbulunan belediye başkanlarının kamu görevinden geçici olarak alınmaları yetkisinin işletilmediğini belirterek, bu konudaki bir soruönergesini, TBMM Başkanlığı'na verdi.

9 - Öğrenci Dernekleri Yasa Tasarısında yapılan değişikliğiprotesto amacıyla başlatılan eylemlerde gözaltına alınan ve tutuklanan öğrencilerin serbest bırakılması için Ankara'da yapılan açlıkgrevine son verildi. Ankara DGM Sorgu Yargıçlığı, gözaltında bulunan31 öğrenciden 4'ünü tutuklarken bir öğrenciyi serbest bıraktı.

10 - Kırklareli'nin Kofaz ilçesi yakınlarında ormanlık bölgedesınırı geçen bir Bulgar askeri, bir çobanı öldürdü, bir Türk askeriyle bir köylüyü de yaraladı. Kuşatma altına alınan bölgede, saldırganın aranmasına devam edildiği bildirildi.

11 - Gelibolu yarımadasının Milli Park alanında çıkan ormanyangınında, yaklaşık bin hektarlık bir alan yandı.

12 - Türkiye'nin AET'ye tam üyelik talebiyle ilgili görüşmelerinisürdüren Devlet Bakanı Ali Bozer, İspanya'dan, İrlanda'nın başkentiDublin'e gitti.

13 - Japonya'yı ziyaret etmekte olan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, başkent Tokyo'da, Prens Mikasa ve Veliaht Prens Akihitotarafından kabul edildi. Vahit Halefoğlu, Başbakan Yasuhiro Nakasone ile de bir görüşme yaptı.

14 - KKTC'den Çarşamba günü ayrılan İngiliz parlamento grubunun ziyareti sonrası yayımlanan ortak bildiride, «Kıbrıs meselesinin ele alındığı her toplantıda Rum yönetimine uygulanan muamelenin KKTC'ye de uygulanmasının öngörüldüğü» belirtilerek, «İki kesimli iki halka dayalı bir anlaşmaya gidilmesi gereği» belirtildi.

15 - AET Daimi Temsilciler Komitesi, Belçika'nın başkenti Brüksel'de toplandı. Federal Almanya, Danimarka, Yunanistan ve Lüksemburg, Türkiye'nin tam üyelik başvurusuna ilk cevabın 25 mayıstaverilmesini istediler.

16 - İran Meclis Başkanı Haşimi Rafsancani, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülkenin Irak'a yardımı kesmesi halindesavaşın sona ereceğini öne sürdü.

Bu arada Sovyetler Birliği Dışişleri Bakan Yardımcısı VladimirPetrovsky, Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, Körfez savaşını, BM'in çabaları çerçevesinde sona erdirmek için ortak adımlaratılabileceğini, bunların başında İran'la Irak arasında çarpışmaları önleyecek uluslararası caydırıcı bir güç oluşturulması ve savaşaniki ülkeye de silah ambargosu uygulanması zamanının geldiğini» söyledi.

17 - ABD Temsilciler Meclisi Posta ve Sivil Hizmetler Komisyonu «Ermeni Soykırım Tasarısını» 4'e karşı 11 oyla kabul etti.

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Şükrü Elekdağ, Ankara'yaçağrıldı. Şükrü Elekdağ'ın, mayıs ayında Ankara'ya giderek Türkiye ABD ilişkilerindeki son olumsuz gelişmelerin değerlendirme toplantısına katılacağı bildirildi.

18 - FKÖ'nün sürgündeki parlamentosu Filistin Ulusal Meclisi'nin Cezayir'deki 18. dönem toplantısı sonucu, Fas, FKÖ ile «Halklararası düzeyde» ilişkilerini kestiğini açıkladı.

ABD ise, Achille Lauro gemisinin 1985 ekiminde kaçırılmasındanve Yahudi kökenli bir ABD vatandaşının öldürülmesinden sorumlututtuğu Abul Abbas'ın Cezayir'de bulunmasından ötürü, Cezayir'iprotesto etti. Bu arada, İsrail işgali altındaki Gazze Şeridi'nden gelen ve Türkiye'deki Filistinli tutukluların durumlarının ele alınmasınıisteyen 200 imzalı dilekçe, Filistin Ulusal Meclis Başkanlığı'na sunuldu.

19 - Arjantin'in Salta kentindeki istihkam bölüğünde dün geceçıkan isyan, 6 saat sonra, 250 dolayındaki askerin teslim olmasıylasona erdi. Binbaşı Jorge Duran'ın liderliğinde başlayan isyanın,insan haklarını çiğnemekle suçlanan subaylar hakkındaki davalarındüşürülmesini ve yeni Genelkurmay Başkanı General Jose DanteCaridi'nin görevden alınması istemiyle başlatıldığı ve 8 gün içindeçıkan üçüncü isyanın da kansız sona erdiği bildirildi.

20 - Brezilya'nın kuzeydoğusundaki ıssız bir sahilde 4 gün içinde 2 bin yunus balığının ölü bulunduğu bildirildi.

21 - Sri Lanka'da, Tamil gerillalarının, bir otele düzenledikleribaskında 14 hükümet askeri ile 3 polisi öldürdükleri, Hükümetin de,Tamil gerillalarına karşı bir saldırı başlattığı bildirildi.

Öte yandan, başkent Cordoba'da bir otobüs terminalinde patlayan bomba sonucu ölenlerin sayısının 115 olduğu açıklandı.

23 NİSAN 1987

1 - 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, tüm yurtta, KKTC'de ve dış temsilcilerimizde törenlerle kutlandi.

2 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Başbakan TurgutÖzal'ı, TBMM'deki kutlamalardan sonra kabul ederek bir süre görüştü. Necmettin Karaduman, özel gündemle toplanan TBMM GenelKurulu'nda yaptığı konuşmada, «Hiçbir toplum, demokrasiye rahatçave kısa sürede ulaşamamıştır» dedi.

Başbakan Turgut Özal, TBMM'de yaptığı konuşmasında, «Hedefimiz, Türkiye'de demokratik sistemin bir daha kesintiye uğramayacak şekilde, bütün müesseseleriyle yerleşmesini temin etmektir»dedi.

3 - Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi İnalBatu, ABD Temsilciler Meclisi Posta Hizmetleri Komitesi'nin dün«Ermeni soykırım» tasarısını 4'e karşı 11 oyla kabul etmesi, bu arada Komite Başkanı Ford'un tasarının «Türkiye'yi medenileştireceğini» söylemesi konusunda bir açıklama yaparak, «Amerikan yönetiminin üzerine düşeni yaptığına dair daha kesin belirtilerin olmasınınarzu edildiğini» belirterek «Bay Ford gibi küçük iç politika hesapları ile Türk-ABD ilişkilerini olumsuz yönde etkiliyebilecek bu türsorumsuz beyanda bulunanlar şunu gayet iyi bilmelidirler ki, Türkiye'nin kimseden medeniyet dersi almaya ihtiyacı yoktur» dedi.

4 - İngiltere Savunma Bakanı George Younger, Milli SavunmaBakanı Zeki Yavuztürk'ün resmi davetlisi olarak Ankara'ya geldi.

5 -1987 yılı Atatürk Uluslararası Barış Ödülü'nün Federal Almanya Cumhurbaşkanı Richard Freiherr Von Weizsaecker'e verileceği, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından açıklandı.

6 - ANAP Zonguldak Milletvekili Engin Cansızoğlu, TBMM'nin23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için yapılan özel gündemli toplantısına, Meclis içtüzüğüne aykırı olarak kravatsız olarakkatıldı. Engin Cansızoğlu, basına yaptığı açıklamada, «Başörtü farzdır ve Allah'ın emridir. Benim için Allah'ın kanunu herşeyin üstündedir. Başörtü serbest bırakılana kadar ben de Meclis'e kravatsızgireceğim» dedi.

7 - TBMM'nin kuruluşunun 67. yıldönümü törenleri dolayısıyla27 ülkeden davet edilen 27 parlamenter adına bir konuşma yapanLüksemburg'lu parlamenter Astrid Lulling, Türkiye'nin Avrupa Topluluğuna tam üyelik başvurusu konusuna değindi.

8 - SHP'nin Siirt'te yapılan bölge toplantısında parti tüzük veprogramının Kürtçeye çevrilmesini öngören Turgut Atalay hakkında,Siirt Cumhuriyet Savcılığı soruşturma açtı.

9 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nm davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) SendikaÖzgürlükleri Dairesi Başkanı William Simpson, Türk-İş yöneticileriile bir görüşme yaptı.

10 - Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı'ndan 6 kişilik bir heyet, KKTC Tarım ve Orman Bakanhğı'nm davetlisi olarak Lefkoşa'yagitti.

11 - İzinsiz gösteri yaptıkları gerekçesiyle Ankara DGM'de sorguları yapılan 86 öğrenciden 48'inin daha tutuklanması sonucu tutuklananların sayısı 52'ye yükseldi, 46 öğrenci salıverildi.

12 - Adalet Bakanlığı'nın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve ÇocukBayramı'nda sivil cezaevlerinde açık görüşmeye izin vermemesi üzerine, Çanakkale'de 500 kadar tutuklu ve hükümlü yakını, izin verilmemesini adliyeden cezaevine kadar yürüyerek ve Cumhurbaşkanı,Başbakan ve Adalet Bakanı'na telgraf çekerek protesto etti. BursaCezaevi'ndeki siyasi hükümlüler, açık görüşmeye izin verilinceyekadar açlık grevine başlarken, Gaziantep'te 1500 kadar tutuklu vehükümlü yakınının cezaevi önündeki oturma eylemi askerler tarafından dağıtıldı.

13 - Kırklareli'nin Kofaz ilçesi yakınlarında sınırı geçerek birTürk çobanı öldürüp bir jandarma eri ile bir köylüyü yaraladıktan sonra, öldürdüğü çobanın babasını rehin alarak kaçan Bulgar asker kaçağı güvenlik kuvvetlerince yaralı olarak yakalandı. Dışişleri Bakanlığı olayın hiçbir siyasi yönü bulunmadığını, polisiye bir vaka olduğunu bildirdi.

14 - Bülent Dikmener Haber Ödülleri belli oldu.

15 - ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri bir açıklama yaparakReagan yönetiminin dün Temsilciler Meclisi Posta ve Sivil Hizmetler Komisyonu'nda kabul edilen Ermeni tasarısına şiddetle karşı olduklarını bir kez daha vurguladılar ve tasarıyı önlemek için her yolabaşvuracaklarını bildirdiler.

16 - Çevre Koruma Örgütü Greenpeace'nin Federal Almanyasorumlusu biyolog Dr. Wolfgang Fischer bir açıklama yaparak, Türkiye'nin Muğla iline bağlı Köyceğiz'in Dalyan kıyısındaki turizm yatırımlarını bir doğa soykırımı olarak niteledi ve bu kıyıların nesli tükenmekte olan Caret kaplumbağalarının balıkçıl ve pelikan gibi ender kuş türlerinin yumurtlama ve sığınma yeri olduğunu, ve bu bölgedeki turizm tesisleri inşaatlarını protesto ettiklerini bildirdi.

17 - Orta menzilli nükleer füzelerle ilgili olarak ABD ve SSCByetkilileri arasında yürütülen teknik düzeydeki görüşmeler, İsviçre'nin Cenevre kentinde başladı.

Bu arada, görüşmeler öncesinde, nükleer silahların toptan kaldırılması yanlısı gruplar gösteri yaptılar.

18 - Lübnan'da, 12 yıldır birbirleriyle savaşan Müslüman veHıristiyanlar, maaşlarının artırılması ve ekonomik istikrar sağlanması istemiyle üç günlük bir genel greve başladılar.

19 - Arjantin'de, geçen günlerdeki isyan girişimleri sonucunda, 5 general daha emekliye ayrıldı.

24 NİSAN 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Gölcük Tersanesi'nde inşaedilen «Fatih» adlı firkateynin denize indiriliş töreninde yaptığı konuşmada, «Eğer biz kendi silahımızı, hiç olmazsa bazılarını yapacakduruma gelmezsek, o zaman, her zaman avuç açtığımız ve yalvardığımız ülkelerin tahakkümünden kurtulamayız» dedi.

2 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, TBMM'nin kuruluşunun 67. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen Milli Egemenlik ve Demokrasi konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, «İnsanoğlununbugüne kadar bulabildiği en güzel, en doyurucu ve en mükemmel yönetim biçiminin demokrasi olduğunu» söyledi.

3 - Başbakan Turgut Özal, Demokratik Sol Parti Genel BaşkanıRahşan Ecevit'i kabul ederek anayasada yapılacak değişiklikler konusunda görüştü. Başbakan Özal, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'ın verdiği yemekte çeşitli açıklamalarda bulundu.

4 - Aydınlar Ocağı tarafından İstanbul'da düzenlenen «Milliyetçiler IV. Büyük İlmi Kurultayı» Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celal Güzel'in açılış konuşmasıyla başladı. Kurultayın açılışında Devlet Bakanı Vehbi Dinçerler'de bir konuşma yaptı.

5 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu Ankara'da yaptığı açıklamada, «Öğrenci dernekleri yasa önerisi konusunda ben de Sayın Başbakan da esnek bir tutum ve yaklaşım içindeyiz» dedi.

6 - ANAP Zonguldak Milletvekili Engin Cansızoğlu'nun türbanyasağını protesto etmek üzere TBMM Genel Kurulu'na kravatsız girme eylemi tepkiyle karşılanırken, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, olayı «Tasvip edilemeyecek davranış» olarak niteledi. ANAP'lı ve SHP'li TBMM amirleri, Cansızoğlu'nun Genel Kurul'a kravatsızgirmesine engel olacaklarını bildirdiler.

7 - Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Doç. Dr. Atilla Özmen Ankara'da yaptığı açıklamada, «Çernobil kazası nedeniyle ithalat ve ihracatta konulan radyasyon sınırlamalarının ekim ayında kaldırılacağını» söyledi.

8 - Adana Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan11 sanıklı yasa dışı Gaziantep Türkiye Devrimci Komünist PartisiHalkın Kurtuluşu davasında 3 sanığa ölüm, 7 sanığa 5 ile 16 yıl arasında değişen hapis cezası verilirken 1 sanık beraat etti.

9 - Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, mart ayı toptan eşyafiyatlarında yüzde 3.9 artış olduğunu bildirdi.

10 - Pazartesi günü açılacak olan «İdea 87 Savunma SanayiiFuarı'na» katılacak olan İngiltere Savunma Bakanı George YoungerAnkara'da temaslarına başladı.

11 - Türkiye Yol-iş Sendikası'nın, kamuda çalışan 115 bin işçiiçin Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) ile sürdürdüğü toplusözleşme görüşmelerinde uyuşmazlık çıktı.

12 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu Japonya'ya yaptığı resmiziyareti tamamlayarak Singapur'a geçti.

13 - Papandreu Hükümeti'nin Yunan kilisesinin mallarını kamulaştırması yolundaki kararının ardından gündeme gelen, kilisenin «İstanbul Fener Patrikhanesi'ne bağlanma» arzusuna, Fener Patrikhanesiresmen destek vaadinde bulundu.

14 -ABD-SSCB heyetleri arasında İsviçre'nin Cenevre kentinde, Aşrupa'daki orta menzilli nükleer füzelerin karşılıklı olarak sökülmesi için görüşmelerin başlaması üzerine bir açıklama yapan ABDDışişleri Bakanı George Shultz, «NATO'nun Avrupalı müttefiklerine güvence vererek orta menzilli nükleer füzelerin Avrupa'dan kaldırılması yolundaki Sovyet önerisine 'evet' demekten korkmamaları gerektiğini söyledi. ABD Başkanı Ronald Reagan Cenevre'de başlayan silahsızlanma görüşmelerinin yeniden başlaması üzerine Washnigton'da yaptığı açıklamada, «Anlaşma sağlanmasının, ancak ABD'nin danetleme konusundaki önerilerine Sovyetlerin tatmin edici bir cevapvermesi durumunda başarıya ulaşacağını» söyledi.

15 - ABD Temsilciler Meclisi'nden sonra Senato DışilişkilerKomisyonu da Reagan yönetiminin Türkiye'ye yapılmasını istediği785 milyon dolarlık yardımın 300 milyon dolarlık kısmını kesti.

16 - Tunus'ta İran lideri Ayetullah Humeyni yanlılarının protesto gösterileri yaptığı bildirildi.

17 - Afrika ülkelerinden Kenya'da görevli 5 Libyalı diplomat,casusluk faaliyetlerinde bulundukları gerekçesiyle sınır dışı edildi.

18 - Arjantin Devlet Başkanı Raul Alfonsin, Buenos Aires'te yaptığı açıklamada, «Ordudaki isyan girişimlerinin tamamen sona erdiğini» bildirdi.

19 - İsrail savaş uçaklarının Lübnan'ın güneyindeki Sayda kenti yakınındaki Filistin mülteci kamplarına saldırı düzenlediği bildirildi.

20 - ABD'nin Florida eyaletinde silahlı bir kişinin iki alışverişmerkezinde bulunanları rehin alıp daha sonra ateş açması sonucu8 kişi öldü 11 kişi yaralandı. Connecticut eyaletinin Bridgeport kentinde yapımı devam eden bir alışveriş merkezinin çökmesi sonucuda 9 işçi öldü 12 işçi yaralandı, olayda 21 işçi de enkaz altında kaldı.

21 - Hindistan ile Pakistan'ı ayıran bölgede, Pakistan askerlerinin ateş açması sonucu 4 Hintli öldü.

22 - Güney Afrika Cumhuriyetinde basına getirilen kısıtlamalar, yerel bir mahkemenin aldığı kararla, Natal bölgesi için kaldırıldı.

23 - Yunanistan'ın başkenti Atina yakınlarında Amerikalı askertaşıyan bir otobüse atılan bombanın patlaması sonucu 16'sı Amerikalı asker 18 kişi yaralandı.

25 NİSAN 1987

1 - Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. Milli Güvenlik Kurulu GenelSekreterliği'nin toplantıdan sonra konuya ilişkin açıklamasında, «Milli Güvenlik Kurulu, bu toplantısında iç ve dış olaylarda meydana gelen gelişmeleri gözden geçirmiş ve değerlendirmiştir» denildi.

2 - Başbakan Turgut Özal, ABD Başkanı Ronald Reagan'a gönderdiği mesajda, bundan bir süre önce ABD Kongresine sunulan ve«24 Nisan» ın Amerikan Yönetim tarafından «İnsanlığın İnsanlığaHunharlığı günü» olarak ilân edilmesini öngören «Ermeni SoykırımTasarısı» nın Kongrede kabul edilmesinin belirmesi üzerine bu durumun Türk-Amerikan ilişkilerine ağır bir darbe vuracağını belirtti.

Turgut Özal ayrıca, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun Ege sorununun çözümü için Lahey Adalet Divanı'na gidilmesiyolundaki önerisini içeren ikinci mesajını cevaplayan mektubu daAtina'ya gönderdi. Mesajda Bern Anlaşmasına atıfta bulunarak, kıtasahanlığı sorununun çözümüne kadar iki ülkenin de ihtilaflı sularda faaliyet göstermemesi gerektiği bir kez daha belirtildi ve ikiligörüşmelere başlanması istendi.

Başbakan Özal, Ankara Anakent Belediyesi tarafından Çankaya'da yaptırılması planlanan Döner Kule'nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada «istikrar programından vazgeçtik, kalkınmada başkayola gidiyoruz diye yanlış kanaatler var» dedi. Özal daha sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı ve TÜSİAD Başkanı ile Başbakanlık Konutu'nda TOBB'nin üst düzey yöneticilerinin de katıldığıbir toplantı yaptı.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Başbakan Turgut Özal'ın 175. maddeyi değiştirerek Anayasadeğişikliği için halk oylaması yolunu açmak istiyoruz» dediğini hatırlatarak, «175. maddenin son cümlesinin Cumhurbaşkanı'nın bu değişikliği halkoyuna sunabileceğini içerdiğini» söyledi.

4 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mustafa Kalemli, Bakanlığı ve BM Nüfus Faaliyetleri Fonu'nun ortaklaşa düzenlediği «AilePlanlaması Semineri» nin açış konuşmasında ülkemizde en önemli sağlık sorunlarının başında anne ve bebek ölümlerinin yüksek oluşunun geldiğini söyledi.

5 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral dün Adana'da bir konuşma yaparak, ABD'den getirilen ikisi gezici, üçü sabit toplam beşözel cihazla yurt çapında radyasyon taraması yapılacağını açıkladı.

6 - Türk Ceza Yasası'nın yabancı ülkelerde Türkiye aleyhinesuç işlenmesiyle ilgili 4. maddesinde yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

7 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, DYP İstanbulİl Örgütü'nde bir basın toplantısı düzenleyerek, Türkiye'nin iç vedış politikası ve Anayasa'nın geçici 4. maddesi ile 175. maddeninkaldırılması konularındaki görüşlerini açıkladı.

3 - DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit, yazılı bir açıklamayaparak, Anayasa değişikliği konusunda dün Başbakan Turgut Özalile yaptığı görüşmede, üç ana istekte bulunduğunu açıkladı.

9 - Üniversitelerde tek tip öğrenci derneği kurulmasıyla ilgiliyasa teklifini protesto eden ve gözaltına alındıktan sonra DGM'yesevdekilen öğrencilerden üçü daha tutuklandı. Daha önce tutuklananlarla birlikte tutuklu öğrenci sayısı 59'a yükseldi.

10 - TRT tarafından gerçekleştirilen Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği İstanbul'da düzenlenen yürüyüş ile sona erdi. ŞenliğeTürkiye'nin yanı sıra 22 ülkeden 550 çocuk katıldı.

11 - Siirt bölge toplantısında «doğuda Kürtçe konuşulması» yolundaki görüşleri nedeniyle, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'nün isteği üzerine MKYK tarafından kesin ihraç istemiyle Disiplin Kurulu'naverilen MKYK üyesi Turgut Atalay, MKYK üyeliğinden alınma kararına itiraz etti.

12 - Çanakkale Savaşlarında Conkbayırı ile Anafartalar sahillerine çıkarma yapan ve burada hayatlarını kaybeden Anzaklar, Gelibolu Yarımadası'ndaki İngiliz, Avustralya ve Yeni Zelanda anıtlarında düzenlenen törenlerle anıldılar. Törenlere Avustralya BaşbakanYardımcısı Lionel Boçen ile İngiltere Savunma Bakanı George Younger'da katıldı.

13 - İstanbul'daki Fener Patrikhanesi yöneticileri ile görüşmeküzere İstanbul'a gelen Yunan Ortodoks Kilisesi'nin 4 din görevlisigörüşmelerini tamamlayarak, Atina'ya döndüler.

14 - Başbakanlık Çevre Genel Müdürlüğü KoordinsyonundaDalyan'da turizm yatırımlarının çevre etki değerlendirmesi için önaraştırma çalışmalarına başlandı.

15 - İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Nevzat Helvacı, Adana'da düzenlediği basın toplantısında, işkence ve cezaevleri uygulamalarına ilişkin asgari standart kuralları ile Türkiye'deki uygulamalardan örnekler vererek, cezaevlerindeki açlık grevi sonucu 11 kişinin öldüğünü söyledi.

16 - Adana'da bir basın toplantısı düzenleyen Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği'nin bazı üyeleri, «23 NisandaGaziantep'teki özel tip cezaevinde açık görüş yaptırılmaması ve yakınlarını görmeye gelen ailelere karşı gösterilen olumsuz davranışları protesto etmek amacıyla cezaevindeki siyasi tutuklu ve hükümlülerin üç günlük yemek boykotuna başladıklarını» söylediler.

17 - Zaman Gazetesi'nin 5 yöneticisinin işlerine son verildi.Görevden alınan yöneticiler, «Gazete sahibinin herhangi bir gerekçegöstermediğini, ancak görevden almanın radikal İslami fikirlerin yayılmasından hoşnut olunmamasından kaynaklandığını» söylediler.

18 - ABD'nin Californiya Eyaleti'nde 24 Nisanın Ermeni SoykırımGünü kabul edilmesinin ardından eyalette tüm bayraklar yarıya indirildi.

19 - Yunanistan'ın başkenti Atina'da dün Amerikalı askerleritaşıyan Yunan askeri personel otobüsünün bombalanması eylemini«17 Kasım» adlı terör örgütü üstlendi. 1975 yılından bu yana Yunanistan'daki siyasi cinayetleri üstlenen örgüt olarak bilinen «17 Kasım», «Eleftherotyppia» gazetesine gönderdiği bildiride, «Amerikanemperyalizminin vurulduğunu» belirterek, Papandreu hükümetini kınadı.

20 - Yugoslavya'nın Kosova özerk bölgesinde 20 bin kadarSırp ve Karadağlı'nın Arnavut çoğunluğu protesto için yaptığı gösteriler sırasında güvenlik güçleri ile göstericiler arasında çıkan çatışmada, polisin 20 göstericiyi gözaltına aldığı ve çok sayıda yaralıolduğu belirtildi.

21 - Filistin Ulusal Meclisi'nin «Ulusal Birlik, kamplarda veişgal altındaki topraklarda direniş» adını alan Cezayir'deki 18. dönemtoplantısı sona erdi.

22 - Uganda'nın doğusundaki Soroti kentinde asilerin bir trenesaldırmaları sonucu 30 sivil öldü.

23 - Kuzey İrlanda'nın iki numaralı yargıcı Maurice Gibson veeşi, Kuzey İrlanda Cumhuriyet Ordusu'nun (iRA) bombalı saldırısısonucu öldü, aralarında üç rugby oyuncusunun bulunduğu 6 kişi iseyaralandı.

24 - Brezilya'nın Sao Raolo kenti yakınlarındaki bir araziyi yasadışı yollarla işgal ederek gecekondu inşaatına girişen ailelerle, bölgeyi tahliye etmek isteyen polis arasında çıkan çatışmalarda 30'upolis 50 kişi yaralandı.

26 NİSAN 1987

1 - Başbakan Turgut Özal, televizyonda yayınlanan «İcraatınİçinden» programında, son öğrenci olaylarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

2 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin,1986 sonunda iç borçların 3.5 trilyon lira artarak 9 trilyon 805 milyar475 milyona ulaştığını, dış borçların 1985 sonunda 25 milyar 366milyon dolar iken, 1986 sonunda 31 milyar 445 milyon dolara yükseldiğini açıkladı.

3 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Bangladeş, Japonya veSingapur'a yaptığı ziyaretleri tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

4 - Bakanlar Kurulu, 222 kişinin Türk vatandaşlığını kaybettirilmesine, 2 kişinin de yeniden Türk vatandaşlığına alınmasına karar verdi.

5 - Türkiye'nin Kanada Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müşaviri Uğur Ercan, intihar etti.

6 - DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit, Ankara'da, partisinin3. Kurucular Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, «Anayasa değişikliği konusunda Başbakan Turgut Özal'ın değişiklik önergesinibenimsemediklerini, ancak Özal'ın bu konuda değişik önerilere de açıkolduğu izlenimini edindiklerini» bildirdi.

7 - DSP Kurucular Kuruluna alınmayan bir grup, CumhuriyetBaşsavcılığı'na suç duyurusunda bulunarak Siyasi Partiler Yasasınıihlal eden Genel Başkan Rahşan Ecevit ile diğer yöneticiler hakkında gerekli işlemin yapılmasını istediler.

8 - Dışişleri Bakanlığı, Türk hükümetinin Kızılay aracılığıylaLübnan'daki Filistinli mültecilere gönderdiği gıda maddeleri ve ilaçların, Burç El Barajni mülteci kampına ulaştığını bildirdi.

9 - Samsun'da, Türk-İş tarafından düzenlenen miting'e, onbinişçinin katıldığı bildirildi.

10 - Kapatılan AP'nin Genel Başkanı eski Başbakanlardan Süleyman Demirel, Karadeniz gezisinin ilk gününde, Trabzon'da halkahitaben bir konuşma yaptı.

11 - İstanbul Aydınlar Ocağı tarafından düzenlenen Milliyetçiler 4. Büyük İlmi Kurultayı sona erdi.

12 - Türkiye Yazarlar Birliği'nin seçtiği yılın yazar ve sanatçılarıödüllerini, Ankara'da törenle aldılar.

13 - Zaman Gazetesi'nin dün görevinden alınan Genel YayınYönetmeni Fehmi Koru, Genel Yayın Danışmanı Nabi Arcı, Yazı İşleri Müdürü Adnan Pekşen, Haber Müdürü Celal Kazdağlı ve Ali Bulaç ile gazeteden istifa eden 29 kişi adına bir basın toplantısı düzenledi. Gazetenin beş yöneticisinin işine son verilmesi üzerine 40 dolayında görevli de gazeteden istifa etti.

14 - ABD'nin New York, İran'ın Tahran, Yunanistan'ın Atina veFederal Almanya'nın Stuttgart kentlerinde, Ermeni örgütlerince Türkiye'ye yönelik soykırım iddialarıyla ilgili gösteriler yapıldı.

15 - BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar Kıbrıs Rum Komünist AKEL Partisi Genel Sekreterine gönderdiği mektupta, Sovyetler Birliği'nin Kıbrıs sorunun çözümlenmesine ilişkin uluslararasıkonferans önerisinin BM Güvenlik Konseyi üyelerince benimsenmediğini bildirdi.

16 - ABD'nin başkenti Washington'da, düzenlenen ve 35 binkişinin katıldığı gösteride, yönetimin Orta Amerika ve Güney Afrikapolitikası protesto edildi.

17 - İran, Suriye'nin İsrail'e karşı yürüttüğü kararlı mücadelesini desteklemek için Şam'a 1 milyon ton petrol bağışladı.

18 - Filistin Kurtuluş Örgütü'nün Cezayir'de yapılan 18. Filistin Ulusal Meclisi toplantısı, Filistinlilerin Ulusal birliğini sağlayankararlarla sona erdi.

19 - Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı HianHichen, «Ülkesiyle Sovyetler Birliği arasındaki ilişkilerin normalleşmesi yolundaki çabaların hız kazandığını, ancak bu konuda hala bazıpürüzler bulunduğunu» bildirdi.

27 NİSAN 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 1987 Turizm Sezonu'nu açmak üzere Nevşehir'e gitti.

2 - Bakanlar Kurulu Başbakan Turgut Özal'ın Başkanlığındatoplandı.

3 - Başbakan Turgut Özal, ANAP İl Başkanları ve 56 ilin ANAP'lı belediye başkanları ile Başbakanlık binasında bir toplantı yaptı.Başbakan konuşmasında, kapatılan AP'nin Genel Başkanı ve eskiBaşbakanlardan Süleyman Demirel'in Trabzon'da yaptığı konuşmada12 Eylül öncesine ilişkin sözlerine cevap olarak «80 öncesi yıllardakiTürkiye güllük gülistanlıktı diyenler kafalarındaki hayali söylüyorlar,İktidara geldiğimizde ev yanıyordu, yangını söndürdük, sonra kalkınmayı başlattık» dedi.

4 - Türkiye'nin AT'ye başvurusunun oylamadan komisyona havale edilmesi Başbakan Turgut Özal tarafından «Türkiye'deki gelişmelerin Avrupa ülkelerinde geniş bir şekilde kabul edildiğinin delili» olarak nitelendirilirken, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ise «beklenen sonuçtu» dedi. Dışişleri Bakanlığı'nın bir üst düzey yetkiliside «sonucun büyük bir memnuniyetle karşılandığını» söyledi.

5 - Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz, Ankara Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, bir hafta önce Ankara'ya gelen İranteknik heyeti ile yapılan görüşmelerin başarılı olduğunu, kendisininve Nabavi'nin başkanlık edeceği komisyon görüşmelerinde geriyekalan bazı küçük sorunların çözümleneceğini söyledi.

6 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Ankara Anakent BelediyeBaşkanı Mehmet Altınsoy'u makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.

7 - Kültür ve Turizm Bakanı Mesut Yılmaz, Yankı Dergisi'neverdiği demeçte, «Muğla iline bağlı Köyceğiz'in Dalyan Kıyısı'ndatemelini attığı bir otelin sukaplumbağalarının yuvalarına zarar vermesinin düşünülemeyeciğini» söyledi.

8 - İDEA 87 Savunma Sanayii Fuarı'nın açılışında bir konuşma yapan Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Türkiye'nin savunma sanayiinde büyük bir hamle yaptığını belirterek, «1980 sonrasındaki girişimlerimiz bu hamlenin bir göstergesidir» dedi. İngiltereSavunma Bakanı George Younger ise, Türkiye'ye savunma sanayiihamlesinde destek olmak istediklerini söyledi.

9 - Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Fener Patrikhanesinin «uluslararası statü» iddiasında bulunması üzerine bir açıklama yaparak,«Türkiye açısından Fener Patrikhanesi ekümeniklik evrensel otoritevasfına sahip değildir. Fener Patrikhanesi bir Türk kuruluşudur» diyerek, patrikhanenin bu çıkışına «soğuk» bir karşılık verdiler. Milli Savunma eski bakanlarından Hasan Esat Işık bu konuda yaptığı açıklamada «Fener Patrikhanesi böyle dünya boyutunda Ortodoks alemiüzerinde liderlik iddiasında ise, merkezini Türkiye dışına çıkarmasıgerekir» dedi.

10 - Siirt'in Eruh İlçesi Bağgöze bucağı dağlık kesiminde bölücü teröristlerle güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmada bir erşehit oldu.

11 - Ankara Üniversitesi tarafından «Dünyada Türkler» konuluSempozyum, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde başladı.

12 - İran Ağır Sanayi Bakanı Behzad Nabavi Türkiye-İran KarmaEkonomik Komisyonu (KEK) beşinci dönem toplantılarına başkanlıketmek üzere Ankara'ya geldi.

13 - 1980 yılından beri düzenlenen «Bülent Dikmener HaberÖdülü» yarışmasında başarılı olan gazetecilere ödülleri GazetecilerCemiyeti Konferans Salonu'nda düzenlenen bir törenle verildi.

14 - Türkiye Elektrik Kurumu'nda ortaya çıkarılan yolsuzlukolayıyla ilgili davaya Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

15 - 10.300 imzalı, Ekmek ve Hak Dilekçesi Prof. Fehmi Yavuzbaşkanlığında kurulan bir heyet tarafından Cumhurbaşkanlığı, TBMMBaşkanlığı, Başbakanlık ve TBMM'de grubu bulunan Parti Liderlerineverildi. Dilekçenin verilmesinden önce bir basın toplantısı düzenleyen Yazar Aziz Nesin, dilekçenin içeriğini anlattı.

16 - Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik, Ankara'da yaptığıaçıklamada, Türkiye'nin AT'ye tam üyelik başvurusu ile sendikalhak ve özgürlüklere ilişkin yasal düzenlemelerin bağdaşmadığına dikkat çekerek, Türkiye'nin AT'na üyeliğinin başka birtakım sorunlar yanında, «Orta doğu ülkeleri ile özellikle 12 Eylül sonrasında kurulan ekonomik ilişkilerde itibar kaybetmesine yolaçacağını» söyledi.

17 - AKİS Dergisi'nin Müessese Müdürü Tacettin Altuğ Ankara'da öldü.

18 - Ressam Necla Özbay, Bolu yakınlarında geçirdiği bir .ırafik kazasında öldü.

19 - Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 22 kişi öldü, 87 kişi yaralandı.

20 - Başbakan Turgut Özal'ın, önceki gün Ege sorununun çözümü için gönderdiği cevabi mesajı Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Nazmi Akıman tarafından Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'yailetildi. Andreas Papandru'nun siyasi danışmanı Hristos Maheritsaskonuyla ilgili olarak gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, «Başbakan Papandreu, Ankara hükümetinin ilettiği mesajı çok ciddi olarak niteledi. Atina, Ankara'ya cevap verecektir. Ancak bu cevabıvermeden önce Ankara'nın görüşleri gerek Papandreu tarafından bizzat, gerekse KYSA tarafından incelenecektir» dedi. Papandreu ile görüştükten sonra kısa bir açıklama yapan Büyükelçi Nazmi Akıman'da«görüşmenin olumlu bir hava içinde geçtiğini, Papandreu'nun Ankara'nın ilettiği mesaj üzerinde bazı açıklıklar istemesi üzerine kendisine izahatlarda bulunduğunu» söyledi.

21 - Türkiye'nin Ortak Pazar'a tam üye olmak için yaptığı başvuru, Federal Almanya'da hükümetin «Özel Türkiye Oturumu» ndaolumlu olarak nitelendi. Öte yandan, Belçika'nın Lüksemburg kentinde toplanan AT Dışişleri Bakanları, Türkiye'nin AT'na yaptığı tamüyelik başvurusuna «normal prosedür» uygulanmasını kararlaştırdılar. Başvuru «mütalaa raporu» için Brüksel Komisyonu'na havaleedildi.

22 - ABD Dışişleri Bakanlığı İnsan Hakları Bölge Ofisi'ne bağlıinsan Hakları ve İnsancıl İlişkiler Masası görevlisi Douglas WakeWashington'da yaptığı açıklamada, Türkiye'deki cezaevlerindekimahkûm ve tutuklulara kötü muamele yapıldığını ve bu konuda ellerinde gerçekleri kanıtlayan belgeler bulunduğunu belirtti. Wake ayrıca Bulgaristan'daki Türk azınlığın adlarının değiştirilmesini din özgürlüklerinin ellerinden alınmasını ve Türkçe konuşmalarının yasaklanıp baskı altında tutulmalarını «en ciddi insan hakları olayı» olarakniteledi.

23 - BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Rum Yönetimi Başkanı Spiros Kipriyanu ile AKEL Genel Sekreteri Ezekias Papayuannu'ya birer mektup göndererek, Kıbrıs sorunu'nun çözümüyle ilgili olarak, «uluslararası bir konferansa taraftar olmadığını» bildirdi.

24 - ABD, Dünya Yahudiler Kongresi tarafından İkinci DünyaSavaşı sırasında Nazi cinayetlerine katılmakla suçlanan AvusturyaCumhurbaşkanı Kurt Waldheim'i «İzlenmesi Gerekenler» listesinealdı ve ülkeye sade vatandaş olarak girmesini yasakladı. ABD'nin bukararı üzerine tepki gösteren Avusturya hükümeti, «danışma amacıyla» Washington büyükelçisini Viyana'ya çağırdı. Bu arada bir açıklama yapan Avusturya Dışişleri Bakanı Alois Mock, ABD'nin aldığıkararın «büyük üzüntü ile karşılandığını ve kabul edilemez» nitelikte olduğunu bildirdi.

25 - Sovyetler Birliği Dışişleri Bakan Yardımcısı Vladimir Petrovski, bazı körfez ülkelerini kapsayan ziyaretinden sonra SovyetResmi Haber Ajansı TASS'a verdiği bir demeçte, Ortadoğu konusunda uluslararası konferansın gelecek yıl toplanabileceğini belirterek,«Körfez bölgesinde politik görüşmeler yoluyla çözülemeyecek sorunyok» dedi.

26 - Fransa Başbakanı Jasques Chirac'la İngiltere BaşbakanıMargaret Thatcer, Londra'da yaptıkları görüşmelerden sonra, Sovyetler Birliği'nin konvansiyonel silahlarda üstünlüğünü devam ettirdiğisürece, Avrupa'dan nükleer füzelerin kaldırılmasına karşı olduklarını açıkladılar.

27 - İran Resmi Haber Ajansı İRNA, «Kerbela-10» adlı yeni birsaldırının, Cuma günü sabaha karşı Baneh ve Marivan kentleri arasındaki 40 km.'lik cephede başlatıldığını, Irak Birinci Ordusu'na bağlı iki birliğin destek yollarının kesildiğini ve göğüs göğüse süren çarpışmalarda 2700 Irak askerinin öldürüldüğünü bildirdi.

28 - İsrail Televizyonu dün yayınladığı bir haberinde SuriyeDevlet Başkanı Hafız Esad'a bir süre önce iki suikast girişimindebulunulduğunu duyurdu. Televizyonun Washington muhabirinin Amerikan istihbarat kaynaklarına dayanarak verdiği habere göre, suikastgirişimiyle ilgili olarak çok sayıda Suriyeli muhalif idam edildi.

29 - Libya'daki bir toplantıya katıldıktan sonra ülkesine dönen«radikal Avustralya'lı yerli Michael Manseil», ülkesinde beyazlartarafından yerlilere karşı uygulanan baskılar hakkında Libya lideriMuammer Kaddafi'ye bilgi verdiğini ve Kaddafi'nin «Avustralya'da yerlilerin bağımsız devlet kurması fikrini desteklediğini ye bu yoldakiçabalara maddi yardımda bulunmaya söz verdiğini» söyledi.

30 - Mısır Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı İsmet Abdülmecit, basına gönderdiği resmi bildiride, «Mısır'ın ülkedeki tümFKÖ bürolarını kapatma kararı aldığını» belirterek «bu kararın, Filistin halkının mücadelesine Mısır'ın ötedenberi sağladığı desteğikestiği anlamına gelmediği» belirtildi.

31 - Sri Lanka'da yapılan resmi açıklamada hükümet güçlerinin, ülkenin kuzey ve doğusunda Tamil gerillalarına karşı başlattıkları operasyonlarda, yaklaşık 400 gerillanın öldürüldüğü, hükümet kuvvetlerinin ise bu bölgede 11 kayıp verdiği belirtildi.

32 -- Afganistan'da, «9 Nisan Devrimi» nin 9 uncu yıldönümüdolayısıyla kısmı af ilan edildi. Sovyet resmi haber ajansı TASS, Afgan Devrim Konseyi'nin, «çeşitli suçlardan mahkûmlar» için kısmıaf çıkardığını ve af kararının Kabil yönetiminin, «ulusal uzlaşma»politikası çerçevesinde alındığını bildirdi.

28 NİSAN 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 1987 turizm mevsimini Göreme'de açtı.

2 - Ankara'da çeşitli konularda açıklamalarda bulunan Başbakan Turgut Özal, Anayasa değişikliğinin kolaylaştırılması, seçmenyaşının 20'ye indirilmesi ve milletvekili sayısının 450'ye yükseltilmesine ilişkin yasa önerisini TBMM'de açıklayarak imzaya açtı.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Ankara'da yaptığı açıklamada, «Karadeniz Ereğli'de 3 kasaba için ANAP'ın yasal süre olan18 nisana kadar aday bildirmediği ve 20 nisanda bildirilen adaylarınkabul edilmesi için, Başbakan'm Yüksek Seçim Kurulu Başkanı'nabaskı yaptığını söyledi.

4 - Sosyal Demokrat Halkçı Parti Genel Başkanı Erdal İnönüve Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Rahşan Ecevit, BaşbakanTurgut Özal'ın TBMM'de imzaya açtığı 175. maddenin değiştirilmesiönerisine karşı çıktılar.

5 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl GüzelAnkara'da yaptığı açıklamada, «AT Bakanlar Konseyi kararı Türkiye'nin demokratik bir ülke olarak görüldüğünü gösteriyor. Kapalı bir rejimden geçerek buraya gelmemiz hükümetin başarısıdır» dedi.

6 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral Ankara'da yaptığıaçıklamada, «1987 yılı tiftik destekleme alımlarına 4250 lira başfiyatla başlanacağını» bildirdi.

7 - Bakanlar Kurulu, küçük esnaf ve sanatkârlardan alınanmeslek vergilerinin tümüyle kaldırılmasını, yeni oluşturulan organize ve küçük organize sitelerdeki binaların 5 yıl süreyle Emlak Vergisi'nden muaf tutulmasını kararlaştırdı.

8 - 9. Kolordu Komutanlığı'na ait Erzurum'un Ilıca İlçesi Ağaver Köyü yakınlarındaki mühimmat deposunda meydana gelen patlamada 7 er şehit oldu, 7 er yaralandı.

9 - DSP'de yönetime muhalefet eden bazı kurucu üyeler geçenpazar günü yapılan Kurucular Kurulu toplantısında usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdu.

10 - İstanbul 2 numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülmekteolan Barış Derneği Davası'nda 12 sanığa 6 ayla 4 yıl 2 ay arasındadeğişen hapis cezaları verilirken, 31 sanığın beraatine, 19 sanık hakkında davanın geçici tatiline, 1 sanık hakkında davanın reddine veiki sanık hakkında da ölüm nedeniyle davanın ortadan kaldırılmasınakarar verildi.

11 - ANAP Genel Sekreteri Mustafa Taşar'ın kardeşi Faruk Taşar ve ortağı Asım Hamamcıoğlu'nun Anadolu Bankası'nı 7 milyarlira dolandırmaları iddiasıyla ilgili olarak Gaziantep Ağır Ceza Mahkemesi'nde 12 kişi aleyhinde dava açıldı.

12 - NATO Askeri Komitesi Başkanı Orgeneral Wolfgang Altenburg İDEA-87 Savunma Sanayi Fuarına katılmak için geldiği Ankara'da yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin NATO'nun ayrılmaz bir parçası olduğunu» belirterek «Madem Türkiye NATO'nun ayrılmaz birparçasıdır, o zaman Türkiye AT'na kabul edilmelidir» dedi.

13 - Kapatılan AP'nin Genel Başkanı Süleyman Demirel DoğuKaradeniz Bölgesi'ne yaptığı geziyi tamamladı.

14 - Aydın'ın Kuşadası İlçesine bağlı Davutlar Bucağı BelediyeBaşkanı Cemalettin Özelbiçer hakkında zimmetine para geçirdiği iddiasıyla açılan davada Belediye Başkanına 5 yıl ağır hapis cezasıverildi.

15 - Dün Ankara'ya gelen İran Ağır Sanayi Bakanı Behzat Nabavi çeşitli kuruluşlarda incelemelerde bulundu.

16 - Batı Avrupa Birliği Genel Sekreteri Alfred Cahen MilliyetGazetesi'ne verdiği demeçte, «Türkiye'nin Batı Avrupa Birliği'ne katılma niyetini sempati ile karşılıyorum. Türkiye'nin Avrupalı olmakonusundaki kararlılığı Avrupa savunması ve Avrupa bütünlüğü içinson derece önemlidir» dedi.

17 - Türkiye ve Yunan halklarının dostluğunu ve yakınlaşmasını amaçlayan «Abdi İpekçi» Ödülleri Atina Gazeteciler Cemiyeti binasında düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

18 - Ankara'da tek tip öğrenci derneği yasa önerisini protestoetmek amacıyla eylem yapan öğrencilerden 6'sı daha tutuklandı.

19 - İran, Avustralya Televizyonu'nda İran Lideri Ayetullah Humeyni'yi yeren bir programın yayınlanmasına misillime olarak, ikiAvustralyalı diplomatı sınır dışı etme kararı aldı.

20 - İtalya'da Hiristiyan Demokrat Amintore Fanfani'nin parlamentodan güvenoyu alamaması üzerine Cumhurbaşkanı FrancescoCossiga parlamentoyu feshettiğini ve 14 haziran'da genel seçimegidilmesi kararının alındığını bildirdi.

21 - Sri Lanka Hükümeti, ayrılıkçı Tamil gerillalarına karşı girişilen son saldırılarda 400 gerillanın öldürüldüğünü açıkladı.

29 NİSAN 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Göreme'de turizm sezonunuaçtıktan sonra, Antalya'deki turistik tesislerde incelemelerde bulundu, Cumhurbaşkanının gezisine, Devlet Bakanı ve Hükümet SözcüsüHasan Celâl Güzel, Kültür ve Turizm Bakanı Mesut Yılmaz, Çalışmave Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sudi Türel, İstanbul Valisi Nevzat Ayaz, İstanbul Anakent Belediye Başkanı Bedrettin Dalan ve işadamları katıldılar.

2 - Başbakan Turgut Özal, Filistin Ulusal Konseyi'nin Cezayir'de yapılan toplantısında yeniden FKÖ Yürütme Komitesi Başkanlığına seçilen Yaser Arafat'a bir kutlama mesajı gönderdi.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Başbakan Turgut Özal'ınaçıkladığı anayasa değişikliği ile ilgili yöntem ve siyasi yasaklarınkaldırılması formülünü eleştirerek, önerilerin anayasa değişikliğinizorlaştırdığı için kendileri açısından hiç bir cazip yanı olmadığınıbelirtti.

DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, «Anayasa değişikliğiile ilgili öneri Anayasa değişikliğini halkoylaması ile reddettirmemantığıdır» dedi.

DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit de yaptığı yazılı açıklamada,«İktidarın anayasa değişikliği önerisinin yürürlüğe girmesi halinde,Türkiye'nin sonu görünmeyen bir rejim bunalımına sürükleneceği»görüşünü savunarak, muhalefet partilerini Özal'a karşı ortak strateji belirlemeye çağırdı.

4 - Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinin Bağlar köyü Güzelkaya mezrasında dün devriye gezen Jandarma Komando Birliği'ne pusu kuranbölücü çetenin açtığı ateş sonucu Binbaşı Ömer Aktuğ, Üsteğmenİzzettin Polat ve Halil Durmaz ile 10 er şehit edildi. Çatışmada bir eryaralandı, bir terörist ölü olarak ele geçirildi.

5 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Avrupa Konseyi DönemBaşkanı olarak Berlin kentinin kuruluşunun 750. yıldönümü törenlerine katılmak üzere, Federal Almanya'ya gitti.

6 - Federal Almanya'dan 114 firmanın ürünlerinin sergilendiği Alman Endüstri Fuarı «AEF'87» Sanayi ve Ticaret Bakanı CahitAral tarafından İstanbul'da açıldı.

7 - SHP'nin Siirt bölge toplantısında bölücülük yaptığı savıyla kesin ihraç istemiyle Merkez Disiplin Kurulu'na verilen TurgutAtalay, üyeliğinin askıya alınması kararına itiraz etti, ancak DisiplinKurulu, Atalay hakkındaki «tedbir kararının» kaldırılması yolundaki istemini reddetti.

8 - SHP'den dün istifa eden Konya Milletvekili Salim Erel,DYP'ye katıldı.

9 - Öğrenci Dernekleri Yasa önerisini protesto için «Gösterive toplantılara yasak olan halka açık ana cadde üzerinde izinsiz gösteri yürüyüşü» yaptıkları gerekçesiyle 109 öğrenci hakkında AnkaraDGM'de dava açıldı.

10 - ANAP Genel Sekreteri Mustafa Taşar'ın kardeşi Faruk Taşar ve ortaklarının kredi yolsuzluklarına ilişkin tahkikat dosyasınıntamamlanarak Başbakan Turgut Özal'ın verdiği onay ile sorumlularhakkında İstanbul ve Gaziantep'te ceza davaları çildi.

11 - Diyarbakır 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı AskeriMahkemesi'nde yasadışı bölücü çeteyle ilgili 30 sanıklı yeni birdava açıldı.

12 - Metris Askeri Ceza ve Tutukevi'ndeki uygulamaları protesto etmek amacıyla 22 gündür açlık grevi yapan şair Nevzat Çelik,cezaevi yönetiminin isteklerinin yerine getirilmesi konusunda taahhütte bulunması üzerine açlık grevine son verdi.

13 - Milli Savunma Bakanlığı inşaatlarının yapımını üstlenenEkşiler Anonim Şirketi'ne, 1.5 milyar dolayında usulsüz ödeme yaparak Hazine'yi zarara soktukları iddia edilen 38 sanık ile ilgili davasonucunda, 7 sanığın ordudan ihracı kararlaştırıldı. 24 sanığa çeşitlihapis cezaları verilirken, 24 sanık beraat etti.

14 - Türkiye-İngiltere Milli Takımları arasında İzmir'de yapılanfutbol karşılaşması 0-0 sona erdi.

15 - Doğal Hayatı Koruma Vakfı Almanya Şube Başkanı Manfred Niekisch, Federal Almanya'nın Frankfurt kentinde düzenlediğibasın toplantısında, Muğla ilinin Dalyan kıyılarındaki turistik oteliçin verilen Alman kredisinin kesilmesini istedi.

16 - KKTC Bakanlar Kurulu, «Avrupa Topluluğu'nun Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasını ortadan kaldıracak bir tutum içine girmesinin Kıbrıs'taki barış çabalarına ters düştüğünü» açıkladı.

17 - NATO'nun Akdeniz'de yaklaşık iki ay sürecek «DragonHammer 87» manevraları başladı.

18 - FKÖ'nün Cezayir'de yaptığı toplantıda FKÖ Lideri YaserArafat ile yeniden birleşen iki grubun liderleri Nayif Havatme veGeorges Habbaş'tan Suriye'ye geri dönmemelerinin istendiği açıklandı.

19 - ABD'nin Avusturya Cumhurbaşkanı Kurt Waldheim'a sadevatandaş olarak ülkeye girişini yasaklaması kararını Sovyetler Birliği eleştirirken, İsrail olumlu karşıladı. Kurt Waldheim ise ABD'yi kanıtlanmamış iddiaları esas alarak eyleme geçmekle suçladı.

20 - ABD Dışişleri Bakanlığı, Sovyetler Birliği'nin dün İsviçre'nin Cenevre kentinde sunduğu orta ve kısa menzilli nükleer füzelerin Avrupa'dan kaldırılmasına ilişkin anlaşma taslağını ciddiyettenuzak buldu.

21 - ABD'nin İran'a yaptığı silah satışından elde edilen paraların Nikaragua'daki Contralar'a gitmesiyle ilgili soruşturmayı yürüten Walsh Komisyonu, bu olayla ilgili olarak yüksek düzeyde dahafazla kişiye dokunulmazlık verilmesinin, soruşturmanın sonucunuolumsuz yönde etkileyeceğini ve adaletin tam olarak yerine getirilmesini tehlikeye düşüreceğini bildirdi.

22 - Portekiz'de, parlamento feshedilerek, 19 temmuzda genelseçim yapılması kararlaştırıldı.

23 - Avrupa Ekonomik Topluluğu'na üye ülkeler, aralarındakibilgi alışverişini daha iyi bir düzeye getirerek, terörizme karşı işbirliğini artırma kararı aldılar.

30 NİSAN 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İçel'in Anamur ilçesinde halka hitaben yaptığı konuşmada, 12 Eylül Harekâtı'nı, eleştirenlere cevap vererek, «12 Eylül Harekâtı'nı tenkit ettikleri zaman ben deduramıyorum. İnsaf ile konuşmak lâzım. Acaba 12 Eylül Harekâtı yapılmasaydı o zaman Türkiye'nin hali ne olurdu» dedi. Cumhurbaşkanlığı makamının tarafsız olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı, 12Eylül ile ilgili olarak önümüzdeki günlerde bir açıklama yapacağınısöyledi.

2 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Hakkâri'nin Şemdinli İlçesi yakınlarında ayrılıkçı teröristlerin pusu kurarak üç subay veon eri şehit etmesi üzerine bölgede incelemelerine başladı. Akbulut basın mensuplarına yaptığı açıklamada «Sınır ötesi harekât hakkında şimdilik bir şey söyleyemeyeceğini» bildirdi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren de olaylarla ilgili olarak, «İranIrak savaşı bitmediği sürece, Türkiye'nin kısa sürede teröristlerinhakkından gelemeyeceğini» söylerken, Başbakan Turgut Özal, saldırıyı «eşkiyanın can çekişmesi» olarak niteledi.

3 - Başbakan Turgut Özal, Genelkurmay Başkanı OrgeneralNecdet Üruğ'u Genelkurmay Karargâhı'nda ziyaret ederek bir süregörüştü. Yetkililer, Başbakan'ın ziyaretiyle ilgili herhangi bir açıklama yapılmayacağını, ziyaretin olağanüstü bir yanı bulunmadığınıbildirdiler.

4 - TBMM'de grubu bulunan siyasi parti liderleri, BaşbakanTurgut Özal'ın Anayasa değişikliği önerilerine karşı ortak tavır takınılması ve güçbirliği yapılmasını kararlaştırdı. SHP, DYP ve DSPGenl Başkanları yaptıkları «Ortak Strateji Belirleme» toplantısından sonra Cumhurbaşkanı Kenan Evren'i de Anayasa değişikliği konusunda Başbakan Turgut Özal'la vardığı «mutabakatın mahiyeti»hakkında açıklama yapmaya çağırdılar. Toplantıdan sonra yapılan yazılı açıklamada, «Başbakan Turgut Özal'ın önerilerinin Anayasa Komisyonu'ndan önce Mecliste grubu bulunan partiler arasında görüşülmesi ve ortak bir çözüm yolu bulunması» istenerek, «üç liderinönümüzdeki günlerdeki gelişmelere göre ve gerektiğinde yenidenbiraraya gelebilecekleri» belirtildi.

5 - SHP'nin İstanbul Kartal'da ve çeşitli illerde yapması planlanan 1 Mayıs kutlama toplantıları iptal edildi. Genel Başkan Erdalİnönü, Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada. «Örgütümüzüniptal etme kararını üzülerek kabul ettim» dedi.

6 - Türkiye'nin AET'ye üyeliğinin gereklerini anlatmak üzereAvrupa Topluluğu üyesi ülkelere giden Devlet Bakanı Ali Bozer Ankara'ya döndü.

7 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut belediyelerdeki rüşvetolayları üzerinde Ankara'da açıklamalarda bulundu.

8 - Türk Tanıtma Vakfı ödülleri Kültür ve Turizm Bakanı Mesut Yılmaz tarafından Antalya'da dağıtıldı. Türk Tanıtma Vakfı «1986Tanıtma Ödülü» Başbakan Turgut Özal'a verildi.

9 - Kamuoyunda «Süper Emeklilik» olarak bilinen 3284 sayılıyasanın, 1500'ü aşkın eski parlamenter ve bakanı ilgilendiren hükümlerinin iptaline ilişkin Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

10 - Ankara 4. Kolordu Komutanlığı (1) No.lu Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan ve Kamuoyunda Bahçelievler katliamı olarak bilinen 7 TİP'linin öldürülmesi davasında karar açıklandı. İkisanık öldürülen her kişi için ayrı ayrı olmak üzere, tasarlayarak adamöldürmekten 7'şer kez idam cezasına çarptırıldı. Mahkeme daha sonra bu iki sanığın cezasını ömür boyu hapse dönüştürürken, diğer ikisanığı da öldürme eylemine katılmak ve örgüt üyesi olmak suçlarından 28'er yıl ağır hapis cezasına mahkûm etti,

11 - DSP Ankara Milletvekili Halil İbrahim Karal, partisindenistifa etti. Karal, DSP Genel Başkanlığı ile TBMM Başkanlığı'na gönderdiği dilekçesinde, gördüğü lüzum üzerine partiden ayrıldığını belirtti.

12 -- Edirne'nin Kapıkule sınır kapısındaki görevleri sırasındarüşvet vermek, almak ve görevlerini kötüye kullanmak suretiyle zimmetlerine para geçirmek suçlarından çeşitli hapis ve para cezalarına mahkûm edilen 8'i tutuklu, 19 sanık hakkındaki mahkeme kararıYargıtay 5. Ceza Dairesi'nce onanarak, taraflara tebliğ edildi.

13 - Kapatılan AP'nin Genel Başkanı ve eski BaşbakanlardanSüleyman Demirel'in anayasa değişikliği ile ilgili görüşlerini içerendemeci Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

14 - Gelişim Yayınları'nın ürünleri arasında bulunan 'Kadınca'dergisinin Nisan sayısı, Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu'nca «muzır» bulundu. Kuruluşun Resmi Gazete'de yayımlanan duyurusuna göre derginin nisan sayısının, «küçüklerin maneviyatları üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğuna oy çokluğuyla karar verildi.

15 - Adana'nın Kadirli İlçesinin DYP'li Belediye Başkanı KâmilKara, Hilmi Tatarkaya adlı kişinin bıçaklı saldırısı sonucu öldü. Olaydan sonra yakalanan Hilmi Tatarkaya gözaltına alındı.

16 - Türkiye'deki sendikal yasalar ve çalışma hayatıyla ilgilisorunlar konusunda Ankara'da temaslarda bulunan Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Örgütlenme Özürlüleri Bölüm Başkanı WilliamSimpson yaptığı açıklamada, «Hükümetin değişiklik hazırlıkları benitatmin etmedi» dedi.

17 - 33 ülkeden 200 kişinin katıldığı Avrupa Yöneticiler Forumu'nun ilki İstanbul'da başladı. Toplantıdan önce bir basın toplantısıdüzenleyen Forum Başkanı Klaus Schawb, Türkiye'nin AT'na tam üyelik başvurusunu yerinde bulduğunu söyledi.

18 - Avrupa Yöneticiler Forumu için İstanbul'a gelen ABD Savunma Bakan Yardımcısı Richard Perle düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin Türkiye'nin AT'na başvurusu hakkındaki sorularınıcevaplandırdı.

19 - DPT eski uzmanlarından İskender Evranosoğlu'nun müritleri' oldukları gerekçesiyle Ankara DGM'de yargılanan 18 sanık berat etti. DGM sanıkların Türkiye'ye şeriat esasına dayalı bir düzengetirmek gibi bir amaçlarının bulunmadığına karar verdi.

20 - Uluslararası Hür İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ICFTU)1 Mayıs dolayısıyla bir bildiri yayımlayarak, «ICFTU, bazı hükümetlerin sendikal örgütlerin haklarını sorguya çekmesine ve onların eylem alanına kısıtlama getirmesine karşıdır» dedi. Bu arada, Otomobil-İş Sendikası da 1 Mayıs nedeniyle basına bir açıklama yaptı.

21 - Kuzey Ege Denizi'nde petrol araştırmaları ve sondaj işlemlerini 1969 yılından bu yana sürdüren çokuluslu «Kuzey Ege Petrolleri», adlı şirketin hisse senetlerinin satın alınmasını öngören yasa tasarısı, Yunan Parlamerstosu'nda onaylandı. Yasa, çokuluslu şirketin doğrudan devlet denetimi altına alınmasını değil, çokulusluşirket ile, hisselerinin yüzde 51'ini Yunanistan'a satması için müzakerelerin başlatılmasını öngörüyor.

22 - Federal Almanya Cumhurbaşkanı Richard von Weizsaecker, Düsseldorf'ta Atatürk ödülünün kendisine verilmesi dolayısıylabir açıklama yaptı.

23 - Federal Almanya'nın Hamburg kentinde polisin düzenlediği operasyon sonucu, piyasa değeri 500 bin mark (yaklaşık 250 milyon Türk Lirası) olan eroin ele geçirildi. Alıcı rolündaki polislere eroinsatmak isterken suçüstü yakalanan 3 Türk tutuklanarak, cezaevinekonuldu.

24 - Federal Almanya'nın eski Başbakanlarından HelmudtSchmidt, «New York Times» gazetesinde yayımlanan bir makalesinde, «Doğu ve Batı bloklarının, Avrupa'deki orta menzilli füzeleri karşılıklı olarak tümüyle kaldırmasını öngören 'sıfır çözüm' formülünü» savundu ve Batı dünyasının hazırlanmasında kendisinin de katkıda bulunduğu bu çözümü kabul etmeye çağırdı.

25 - İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, dün resmi bir ziyaret için Londra'da bulunan Sovyet Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexandr Bessmertnik ile Sovyetler Birliği'nin Avrupa'deki nükleer füzeler konusundaki önerisini görüştükten sonra yaptığı açıklamada,«Sovyet önerilerinin uygulamaya koyulması yolunda bazı güçlüklerbulunduğunu» söyledi.

26 - Fransa Başkanı François Mitterrand, ülkesini ziyaret etmekte olan İsrail Başbakanı İzak Şamir'le yaptığı görüşmede, «Ülkesinin Ortadoğu konusunda uluslararası bir konferans toplanmasından yana olduğunu» söyledi.

27 - Japonya Başbakanı Yasuhiro Nakasone, ABD ve ülkesiorasında bir ticaret savaşı çıkmasını önlemeyi amaçlayan görüşmelerde bulunmak üzere ABD'ye gitti. ABD Temsilciler Meclisi ise Nakasone'nin ABD'ye varmasından birkaç saat önce, ABD'nin büyük dış ticaret açığı verdiği ülkelere karşı misilleme önlemleri alınmasını öngören bir tasarıyı kabul etti.

28 - İran tarafından kiralanan bir Panama tankeri, Körfezin kuzeyinde Irak Savaş uçaklarının saldırısına uğradı.

29 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'un Müslüman Batı kesiminde,İran Büyükelçiliğinde görevli Muhammet Hatemi adlı bir kişinin kaçırıldığı bildirildi,

30 - Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, FKÖ'nün, İsrail'leimzalanan Camp David Anlaşmasının iptalini istemesi üzerine yaptığı açıklamada, «Anlaşmayı iptal edersek İsrail' ile savaş çıkar» dedi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106