13.3.1987
×

Hakkında

Künye

İletişim

MART 1987

1 MART 1987

1 - Türkiye, Yunanistan'ın Bern Anlaşması'nı çiğneyerek, Ege'nin ihtilaflı kıta sahanlığında petrol aramalarına başlaması halinde,misillemede bulunacağı konusunda Atina'yı uyardı.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Bursa'da yaptığı basın toplantısında, YÖK konusundaki görüşlerini açıkladı.

3 - Devlet Bakanı Abdullah Tenekeci, Konya'da yaptığı başıntoplantısında, çeşitli konulardaki görüşlerini açıklayarak, «İktidarageldiklerinden bu yana, üç rakamlı olan enflasyonu yüzde 27'ye çektiklerini, kalkınma hızını ise sıfırdan 7.2'ye çıkardıklarını» söyledi.

4 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu,Ankara'da yaptığı açıklamada, «Asgari ücret tespit sisteminin değişmeyecek bir esasa bağlanacağını ve bunun memur maaş göstergelerindeki en alt seviye olacağını» söyledi.

5 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren'i kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle mahkemeye veren Yazar Aziz Nesin'in Avukatı Emin Değer hakkında, dava dilekçesinde Cumhurbaşkanı'na hakaret ettiği gerekçesiyle Ankara Basm Savcılığı'nca soruşturma açıldı.

6 - İTÜ Elektrik, Elektronik Fakültesi ve Elektrik MühendisliğiBaşkanı Prof. Mehmet İnan İstanbul'da öldü.

7 - ABD'nin Houston kentinde bulunan, Başbakan Turgut Özal,kisa bir süre için geçtiği Marriot Otelinde gazetecilerle görüşürken,Güneydoğu Anadolu'da meydana gelen olaylara değinerek, «Türkiyebu teröristleri temizlemeye her zaman muktedirdir» dedi.

8 - Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Yannis Kapsis,dün Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Nazmi Akıman'a «Yunanistan'ınclaha önce defalarca açıkladığı gibi kendisini Bern Protokolüne bağlısaymadığını ve Bern Protokolü'nü yürürlükte görmediğini» bildirdi.

9 - 6 günlük resmi bir ziyaret için Çin Halk Cumhuriyeti'negiderken uğradığı Hong Kong'da bir açıklama yapan ABD DışişleriBakanı George Shultz, «Çin yöneticilerinden İran'a silah satışını durdurmalarını isteyeceğini» söyledi.

10 - Libya Lideri Albay Muammer Kaddafi, «Geçen yıl kendisini öldürmeye yönelik Amerikan hava saldırısına İngiltere'nin yardımcı olduğu gerekçesiyle, İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA) adlı tedhiş örgütüne yaptığı yardımı artırdığını» söyledi.

11 - Filipinler askeri yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, Komünist gerillaların bir polis karakoluna saldırmaları sonucu çıkan çalışmada, 3 polisle 20 gerilla öldü.

12 - Sri Lanka'da yapılan resmi açıklamada, askerlerle, Tamilgerillaları arasında çıkan çatışmalar sonucu, 16 Tamil gerillasıyla, 3askerin öldüğü, çatışma sonucu, askerlerin bölgede denetimi ele geçirdikleri bildirildi.

13 -Mısır'da nüfusun yüzde 10'unu oluşturan Kıpti'lerle bir grupaşırı dinci arasında çatışmalar çıktığı ve 51 kişinin tutuklandığı bildirildi. Polis, olayların «Sohag'ın 40 km kuzeyindeki Beni Seuf'teMüslümanların bir Kıpti kilisesini yakmaya çalışmaları üzerine başladığını» açıkladı.

2 MART 1937

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, MKE ve bir özel firma (MES)tarafından ayrı ayrı yapılan yerli üretim malı çok namlulu roketatarların Polatlı Topçu Füze Okulu Acıkır atış bölgesindeki denemesiniizledi. Deneme atışları Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyeleri, Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Genel Kurmay Başkanı Org. NecdetÜruğ ve Kuvvet Komutanları tarafından da izlendi.

2 - Başbakan Vekili Kaya Erdem, Yunan Hükümeti'nin Ege'depetrol aramalarını yasaklayan Bern Anlaşması'nı tanımadığım açıklaması üzerine Atina'yı ikinci kez uyararak, «Ege Kıta Sahanlığını ilgilendiren bu davranışlara göz yummayacaklarını» duyurdu.

3 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin,düzenlediği basın toplantısında, «Gümrük işlemleri konusundaki şikayetlerin büyük ölçüde azaldığım, üzerinde çalışılan Gümrük Kanunutasarısı ile mevzuatların bugünkü, koşullara göre yeniden hazırlanacağını ve daha da basitleştirileceğini» söyledi.

4 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Ankara'da yaptığı açıklamada, Güneydoğu'daki operasyonların Türk sınırları içinde devam ettiğini belirterek, «Şu ana kadar olan bölümde bazı kişiler yakalandılarve sorgulamaları devam ediyor. Ama operasyonlar bitirilmiş değil»dedi.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu tarafından Ankara'da düzenlenen bir toplantıda Türkiye'deki trafik kazalarının nedenleri ile alınması gereken önlemler tartışıldı. İçişleri Bakanı YıldırımAkbulut yaptığı açış konumasmda, «trafik kazalarında insan unsurunun önemli rol oynadığını belirterek, bu konuda gerekli eğitimeönem verdiklerini» söyledi.

5 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu,«Türk-İş'in aldığı iki saatlik işi durdurma eylemi kararının ilişkilerinibozmayacağını» söyledi.

6 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp yaptığı açıklamada,«Pakistandaki Afgan mülteci kamplarının Afganistan savaş uçaklarftarafından bombalanması Türkiye tarafından büyük üzüntü ile karşılanmıştır» dedi.

7 - Türk - İş Başkanlar Kurulu toplantısında, 300 bin kamu işçisini ilgilendiren toplusözleşmelerin kilitlenmesine karşılık, tüm işkollarında «iki saatlik işi durdurma eylemi» yapılmasına karar verildi.

8 - TMMOB tarafından hazırlanan raporda, «Sözleşmeli Personel uygulamasının Anayasa'ya aykırı olduğu, çalışanların işgüvencelerini ve örgütlenme özgürlüğünü yok ettiği belirtilerek, uygulamanın yasal dayanaklarının açık olmadığına» işaret edildi.

9 - Eczacılar Odası Başkanı Sabri Kalyoncu yaptığı açıklamada, çoğunluğunu antibiyotik ve ağrı kesicilerin oluşturduğu bîr grupÜaca yüzde 9.1 ile yüzde 34.1 arasında zam yapıldığmı ve ilâçlarınzamlı fiyatlarla eczanelerde satışına başlandığın! söyledi.

10 - Hak-İş'e bağlı Öz İplik-İş Sendikası ile İmamoğiu İplikFabrikası işverenleri arasında uzun süreden beri devam eden toplu işsözleşmesi müzakerelerinde tarafların anlaşamarnas: üzerine fabrikada çalışan 42 işçi, greve bşladı.

11 - İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkilerBölümü Siyaset ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen «2000Yılma Doğru Türk Dış Politikası» adlı sempozyum İstanbul'da başladı.

12 - Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca ödenecek Telif ve İşlenmeÜcretleri Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

13 - Yunanistan'da yayımlanan Etnos gazetesi, «Türkiye'nin YeniAnatomisi» başlıklı yazısında «Türkiye'nin son yıllarda sanayileşmeyolunda attığı dev adımlarla «Geri Kalmış Anadolu» imajını çürüttüğünü, bu eski görüşe haîâ inanan Yunanlıların, büyük ve tehlikeli bir hataya düştüklerini» belirtti.

14 - Uluslararası Af Örgütü Irak'ın kuzey bölgesinde, babalarıhükümet rejimine karşı faaüyet gösteren 30 gencin işkence ile öldürüldüğünü açıkladı.

15 - Tayland'a resmi bir ziyarette bulunan SSCB Dışişleri Bakanı Eduard Sevardnadze, Bangkok'ta yaptığı açıklamada, Afganistan'daki Sovyet birliklerinin çekilmesine ilişkin takvimin hazırlanması konusunda, Kabil yönetimiyle Moskova'nın bir anlaşmaya varmak üzereolduklarını» söyledi .

16 - İrak Enformasyon Bakanı Latif Jassim, İran'ın Basra kentine yeni bir saldırıya geçmesi üzerine, kendilerini İran'ın kentlerinesaldırı düzenlememe konusundaki taahhüdüyle bağlı saymadıklarımkaydederek, İran'ın düzenlediği saldırının, «kentler savaşı» ateşkesinin uygulanması için öne sürdükleri koşulların yeni bir ihlâli olduğunu söyledi.

17 - Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel'in, ülkede 12 yıldırdevam eden iç savaşın sona erdirilmesi için Suriye'nin denetimindegerçekleştirilecek barış planının üç ana unsurunu kabul ettiği açıklandı.

18 - Pakistan'da muhalefet lideri Benazir Butto, dün İngiltere'ninbaşkenti Londra'ya yaptığı ziyaretini tamamlayarak ülkesine döndükten sonra düzenlediği basın toplantısında, erken genel seçimler çağrısını tekrarladı.

19 - Libya Hava Kuvvetlerine ait «DC-36» tipi bir uçakla Mısır'a kaçan 6 kişinin bu ülkeden siyasi sığınma hakkı istedikleri veMısır makamlarının iltica talebini inceledikleri açıklandı.

3 MART 1987

1 - Kültür ve Turizm Bakanı Mesut Yılmaz, düzenlediği basıntoplantısında, «Devlet Sanatçısı» unvanına değer bulunan sanatçılarıaçıkladı.

2 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu,Türk Hava - İş Sendikası ile Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü İşverenler Sendikası arasında 7 bin 500 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesinin imza töreninde yaptığı konuşmada, Türk - İş BaşkanlarKurulu'nun eylem kararıyla ilgili olarak, «Bu kararı esef verici bir kakarar olarak görüyorum» dedi.

3 - Tevhidi Tedrisat Kanunu'nun 63. yıldönümü dolayısıyla SHPistanbul İl Örgütü'nce bir toplantı düzenlendi.

4 - Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin toplantısında, sufiyatlarına yüzde 50 ile yüzde 200 oranında zam yapıldığı ve yeniayarlamanın 1 Mart 1987 tarihinden geçerli olacağı belirtildi.

5 - Kanada'nın yüzde 60 hisseye sahip olduğu «Kuzey EgePetrol Şirketi»nin Ege'nin ihtilaflı sularında petrol aramalarına başlama niyetini açıklaması üzerine Türkiye, bu tür aramaları yasaklayanBern Anlaşması konusundaki hassasiyetini Kanada'ya iletti.

6 - Türkiye Odalar Birliği ve Savunma Sanayii Geliştirme veDestekleme İdaresi Başkanlığı'nca düzenlenen «Türk - Fransız Savunma Sanayii İşbirliği» seminerine katılan Fransa Savunma BakanlığıSilahlanma Müdürlüğü Dış İlişkiler Dairesi Başkanı General HenriConze, «Fransa'nın Türkiye'deki savunma sanayii projelerine katılmakistediğini» söyledi.

7 - Türkiye'nin Sovyetler Birliği, AET ve İslam Ülkeleriyle ilişkilerinin kapsamlı bir şekilde ele alındığı «2000 Yılına Doğru TürkDış Politikası» sempozyumu İstanbul'da sona erdi.

8 - Keçiborlu, Silifke ve Kahramanmaraş'ta meydana gelen trafik kazalarında 10 kişi öldü, 3 kişi de yaralandı.

9 - Kapatılan CHP'nin Genel Başkanı ve eski BaşbakanlardanBülent Ecevit hakkında, Siyasi Partiler Yasası'na muhalefet ettiği gerekçesiyle, Menemen Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmasında gıyabında beraat kararı verildi.

10 - Yunan Hükümet Sözcüsü, Başbakan Vekili Kaya Erdem'inBern Protokolü'nü hatırlatarak, Ege'deki sondajlar konusunda Atina'nın uyarılmasına karşılık yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin Ege'dekikıta sahanlığı konusundaki itirazlarını Uluslararası Lahey Mahkemesi çözümleyebilir. Bizler Lahey'e gitmeye hazırız. Eğer, Türkiye,1958 Cenevre Sözleşmesi ve Uluslararası Deniz Hukuku'nun tayinettiği adaların kıta sahanlıklarının varlığını kabul ederse aramızdasorun kalmaz» dedi.

11 - Danimarka Dışişleri Bakanı Uffe Ellema-Jensen, «Avrupaİnsan Hakları Komisyonu'ndan Türkiye hakkındaki şikayetlerini geriçekeceklerini» açıkladı.

12 - Alman yetkililerin, Türkiye'yle Federal Almanya arasındamahkûm iadesi anlaşmasını uygulamamasını protesto amacıyla 10gündür açlık grevi yapan Hamburg cezaevindeki Türk mahkûmlar eylemlerine son verdiler.

13 - SSCB Lideri Mihail Gorbaçov, Avrupa'deki orta menzillinükleer füzeler konusunda ABD ile ülkesi arasında varılacak bir anlaşmanın genel olarak öteki silahsızlanma alanları ve bölgesel uyuşmazlıkların giderilmesi için de önemli bir adım olacağını söyledi. Öteyandan NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Başkomutanı OrgeneralBernard Rogers'da orta menzilli nükleer füzelerin kaldırılmasınınolumlu bir gelişme olduğunu, ancak buna bağlı olarak, ABD ve SSCB'nin, kısa menzilli nükleer füzeler, konvansiyonel silahlar ve kimyasal silahlarda indirime gidilmesi için anlaşmaya varmaları gerektiğini belirtti.

14 - 3,5 yıldan beri İtalya'yı yönetmekte olan ve 5 partiden oluşan Bettino Craxi yönetimindeki koalisyon hükümeti istifa etti.

15 - Filipinler Devlet Bakanı Corazon Aquino, «Geçen ay yapılan halk oylamasında yeni anayasanın yüzde 76 oranında destek görmesinden sonra, ülkede darbeler döneminin sona erdiğine inandığını» söyledi.

16 - Güney Kore'nin başkenti Seul'de, polis tarafından gözaltına alındıktan sonra gördüğü işkenceler yüzünden ölen bir öğrencinin anısına yapılan protesto yürüyüşünü engellemek için Hükümet'in,50 bin kişilik bir polis kuvveti görevlendirdiği belirtildi.

17 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'un müslüman batı kesiminde İranyanlısı Şii Hizbullah örgütünün 23 üyesinin Suriye askerleri tarafından öldürülmelerini protesto amacıyla İran'ın kutsal kenti Kum'dadün bir gösteri yürüyüşü yapıldığı bildirildi.

18 - Brezilya'da karnavalın başlangıcından bu yana 150 kişininöldüğü açıklandı.

19 - Libya Lideri Albay Muammer Kaddafi, Libya Genel HalkKongresi'nde yaptığı konuşmasında, İran'ın, Irak kentlerini bombalamasını şiddetle eleştirerek, «Bir arap olarak, başta Bağdat olmaküzere, Irak'ın kentlerinin bombalanmasına tahammül edemeyeceğini»söyledi.

20 - 37. Berlin Film Şenliği sonuçlandı. Altın Ayı ödülü Sovyetyönetmen Gleb Panfilov'un «Tema» adlı filmine verildi.

4 MART 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, SHP Genel Başkanı Erdalİnönü ve DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk'u Çankaya Köşkü'nde kabul ederek, çeşitli iç ve dış gelişmelerle ilgili görüşmelerde bulundu.

2 - İrak'ın kuzeyinde Türk sınırına yakın bölgelerde barınan ayrılıkçı teröristlerin kampları, Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı savaşuçakları tarafından bombalandı. Harekâttan sonra bir basın toplantısıdüzenleyerek açıklamalarda bulunan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel, «Harekâtın geçen hafta Bakanlar Kurulu'ndaahnan karar uyarınca ve Irak'la mutabakat sağlanarak yapıldığını» bildirdi. Hasan Celâl Güzel, «Irak topraklarına girme konusu Genelkurmay'a bırakılmıştır. Biz de bunu opeasyon başlamadan biraz önce öğrendik» dedi.

3 - Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği yaptığı açıklamada, «Kuzey Irak'ta Türk sınırına yakın Sinath, Era veAlaniş bölgelerinde bölücü eşkiyanın barınıp sığındığı, kamp ve depoolarak kullandığı 9 hedefin hava taarruzu sonucu tamamen tahripedildiğini» bildirdi. Genelkurmay Başkanlığı'nca, sınır ötesinde .ayrıca kara harekâtı yapılmadığı açıklandı.

4 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, TBMM'de hükümetadına gündem dışı söz alarak, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'ta giriştiği harekât hakkında üyelere bilgi verdi. Yavuztürk, 1984 yılında Irak ile yapılan anlaşma uyarınca operasyonların yoğun bir biçimde sürdürüldüğünü belirterek, bu operasyon için Irak Genelkurmay Başkanı'nm mutabakatının alındığını söyledi.

5 - TBMM Genel Kurulu'nda söz alan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü «Masum vatandaşlara girişilen saldırıların karşılıksız bırakılmayacağını gösteren Silahlı Kuvvetlere şükranlarını» dile getirdi.

6 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk TBMM'deyaptığı konuşmada, Silahlı Kuvvetlere teşekkür ederek, Türkiye'nin İran - Irak savaşına itilmemesi gerektiğini belirtti ve-köykorucuları uygulamasını eleştirerek, «Ege köylüsünü nasıl güvenlikgüçleri koruyorsa Güneydoğu'daki köylüleri de korumalıdır» dedi.

7 - ANAP Grubu adına İlhan Aşkın Güneydoğu Anadolu'dakiolaylara ilişkin olarak yaptığı konuşmada, «Hükümetimiz bu konuda son derece kararlıdır. Teröristlere dersini vermek için hareketegeçmiştir» dedi.

8 - DSP Grup Başkan Vekili Cahit Karakaş operasyon konusunun bir gün önce Meclis kulislerinde konuşulduğunu, bunun ANAPGrup Başkan Vekilinin demecinden de anlaşıldığını belirterek, böylebir konuda hükümetin partilere biigi vermesi gerektiğini belirtti.

9 - TBMM Genel Kurulu'nda, DSP tarafından verilen ilaç,DYP tarafından verilen pamuk konularında Meclis araştırması açılmasını isteyen iki önerge reddedildi.

10 - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak sınırı içinde bölücü gruplara karşı gerçekleştirdiği askeri harekât, çeşitli siyasi partilerin temsilcileri tarafından olumlu karşılandı.

11 - Türkiye İşverenler Sendikası Konfederasyonu (TİSK) GenelBaşkanı Halit Narin İstanbul'da yaptığı açıklamada, Türk-İş'in eylemkararıyla ilgili olarak TİSK Yönetim Kurulu'nun «Çalışma barışının eylem yapılarak sağlanamayacağı görüşünde birleştiğini ve Türk-İş'ianlaşmazlık olan konularla ilgili olarak görüşmelere davet etme kararı aldığını» söyledi.

12 - UNICEF Türkiye Temsilcisi Sarojhini Abraham, Ankara'dadüzenlediği sohbet toplantısında «Türkiye gibi gelişen bir ülke için,çocuk ölümlerinde yılda binde 82'lik oran çok fazla» dedi.

13 - Fırtına ve yoğun kar yağışı nedeniyle İstanbul'da eşekadası açıklarında parçalanan kum gemisinde 2 denizcinin öldüğü, 11'ininde kaybolduğu belirtildi.

14 - Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle veto edilen, ancakdaha sonra TBMM'de ikinci kez görüşülerek kabul edilen ve Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından onaylanan, siyasi partilere seçimlerde TRT'den paralı propaganda imkânı sağlayan yasa Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

15 - 90 Kişinin Türk vatandaşlığına alınmasını öngören kararname Bakanlar Kurulu'nca imzalanarak, Resmi Gazete'de yayımlandı.

16 - Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Avrupa Alt Komisyonu'ndabir konuşma yapan ABD Savunma Bakan Yardımcısı Richard Perle,Avrupa'daki orta menzilli füzelerin kaldırılması konusunda Sovyetlideri Mihail Gorbaçov'un önerisi doğrultusunda bir ABD-Sovyet anlaşması sağlanması durumunda, Türk Ordusu'nun konvansiyonel silahlarının modernizasyonuna yönelik girişimlerin «aciliyet kazanacağını» söyledi.

17 - ABD Başkanı Ronald Reagan Beyaz Saray'da düzenlediğibasın toplantısında «Sovyet Lideri Mihail Gorbaçov'un Avrupa'dakiorta menzilli nükleer füzelerin kaldırılması konusundaki önerisinin«silahsızlanma» yolunda ilerleme sağlanması için önemli bir engelinortadan kaldırılması olduğunu söyledi.

18 - Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov, Arjantin KomünistPartisi Lideri Athos Fava'nın Moskova'yı ziyareti sırasında yaptığıkonuşmada, reformlarının Sovyet toplumunun atmosferini değiştirdiğini, ancak henüz vatandaşların yaşamlarının gelişmesi için çok azşey yapılabildiğini belirterek, «Bu bir devrimdir ve geriye dönüş yoktur» dedi.

19 - Pakistan hükümeti, Afgan savaş uçaklarının 26 Şubattanbu yana devam eden hava saldırıları sonucunda en az 100 kişinin öldüğünü belirterek Afgan yönetimini kınayan bir açıklama yaptı.

20 - Mısır Devlet Bakanı Hüsnü Mübarek, dün Kahire'den sığınma hakkı isteyen 5 Libyalının durumu hakkında henüz kararayarılamadığım bildirdi.

21 - Güney Kore'de, polis işkencesi sonucu ölen bir öğrenciyianmak için ülke çapında düzenlenen ve yaklaşık 30 bin kişininkatıldığı gösterilerin, polis-öğrenci çalışmasıyla sonuçlandığı ve gösteriye müdahale eden polisin 439 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi.

22 - Libya Lideri Muammer Kaddafi, Libya Anayasası'mn 10.yıldönümü kutlamaları nedeniyle Sebha kentinde yaptığı konuşmada,İran yanlısı grupların Lübnan'da bir cumhuriyet kurulması yolundakiçabalarını şiddetle eleştirdi.

23 - Filipinler'de Leyte Adası'ndaki Burauen kenti yakınlarındakomünist gerillalar ve polis arasında çıkan çatışmada 12 gerillanınöldürüldüğü bildirildi.

5 MART 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Vekili Kaya Erdem'iÇankaya Köşkü'nde kabul ederek haftalık görüşmesini yaptı. KayaErdem görüşmeden sonra yaptığı açıklamada «Irak sınırındaki operasyonun teknik sonucunun inceleneceğini» söyledi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren ayrıca Umman'ın Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Yusuf Bin Alavi Bin Abdullah'ı kabul ederek birsüre görüştü.

2 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, olağan basınbrifinginde Türkiye'nin irak topraklarında giriştiği hava harekâtı konusunda çeşitli çevrelerden gelen tepkilere cevap olarak yaptığı açıklamada, «Masum insanlar Öldürülürken suskun ve kayıtsız kalanlarınşimdi harekâtla ilgili tepkilerini anlamak mümkün değildir» dedi.

3 - Bedelli Askerlik Yasa Tasarısı TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi. Plan ve Bütçe Komisyonu'nda da ele alınacak tasarının aynen yasalaşması halinde, 2,5 milyon lira ödeyenlerin3 ay temel eğitimden sonra askerlik yapmayacakları belirtildi.

4 - DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Şimdiye kadar Cumhurbaşkanına nezaket ziyareti yapmakiçin başvuruda bulunmamalarının ardında bir kasıt olmaa'ığmı» belirterek, «ziyaret için gereken başvuruyu yapacağını» söyledi.

5 - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak topraklarında gerçekleştirdiği hava harekâtının ardından Şanlıurfa'ya bağlı Ceylanpmar DevletÜretme Çiftliği'nde dün gece yasadışı bölücü örgüt PKK'ya bağlı 10kadar ayrılıkçı terörist Beyazkule mevkiinde park edilmiş 42 adettraktörün üzerine benzin dökerek yaktılar. Olayda traktörlerden 35'i tamamen yandı, 7'si ise kısmen yanarak tahrip oldu. «Eylemin Türk Hava Kuvvetleri'nin Irak topraklarında gerçekleştirdiği harekâta misilleme olduğunu bildiren bir bildirininbırakıldığı ve havanın yağışlı olması sebebiyle iz bırakmadan kaçtıkları» Şanlıurfa Vali Vekili İsa Parlak tarafından açıklandı. İsa Parlakbölgede güvenlik kuvvetlerince geniş çaplı operasyonlara başlandığını bildirdi.

6 - Dışişleri Bakanlığı'nm davetlisi olarak Türkiye'de bulunanYunanlı Parlamenter Luannis Butos, TBMM Dışişleri Komisyonu'ndayaptığı konuşmada, «Siz saldırgan bir ülkesiniz. AET'ye girmeyin; yükolursunuz. Yunanistan için de sürekli tehdit unsurusunuz» dedi.

7 - Mengen ve Çorum'da meydana gelen trafik kazalarında 5kişi öldü, 57 kişi de yaralandı.

8 - 4. Kolordu Komutanlığı 1 Numaralı Askerî Mahkemesi'nde,görülmekte olan MHP ve Ülkücü Kuruluşlar davası karara bağlandı.Buna göre Bafra Grubu sanıklarından 1 kişiye idam, 2 kişiye ömürboyu hapis, 7 kişiye de 8 yıl ile 36 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi .

9 - İran Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklamadaTürkiye'nin dün Irak sınırları içinde gerçekleştirdiği hava harekâtıtepkiyle eleştirildi. Tahran dün akşam yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin iç sorunlarının, bir komşu ülkenin toprak bütünlüğünü ihlal etmesini rneşru gösteremeyeceğini» bildirdi.

10 - Türkiye'nin Irak topraklarında düzenlediği hava operasyonu Libya, Suriye ve TKP'nin tepkisine sebep oldu. IKDPRadyosu, Barzani'nin kendi sesinden tepkilerini yayınladı. Barzani konuşmasında, «Yapılan saldırı, bize karşı düzenlendi. Konuyu BirleşmişMilletler'le Kızıl Haç'a götüreceğiz. İntikamımızı alacağız. Bize karşıyapılan hiçbir hareketi karşılıksız bırakmayacağız» dedi.

11 - ABD Başkanı Ronald Reagan televizyonda yaptığı konuşmada, İrangate olayında rehinelere karşılık silah verdiklerini ve bununbir «hata» olduğunu ilk kez itiraf etti. Reagan konuşmasında, «silahsatışmdan elde edilen paraların bir bölümünün Nikaragua'da yönetimaleyhtarı Kontralara verildiğinden haberi olmadığını, ancak Başkanolduğu için bu konuda sorumluluğu üzerinde taşıdığını» söyledi.

12 - Kanada hükümeti, İsrail'in 1982 yılında Lübnan'ı işgali sırasında Filistin Sabra ve Şatilla katliamlarına adı karışan GeneralAmos Yaron'un İsrail Büyükelçiiiği'nde askeri ataşe olarak görevlendirilmesini kabul etmedi.

13 - İran Resmi Haber Ajansı İRNA, İran, Kürdistan VatanseverBirliği (PUK) örgütüne bağlı Kürt gerillaların, Ebril-Kerkük karayolunda düzenledikleri saldırıda dokuz mevzi ile bir askeri karargâhı elegeçirdiklerini bildirdi. Ajans, ayrıca 100 Irak askerinin de öldüğünüya da yaralandığı bildirildi.

14 - Afganistan Lideri Necibullah, «Ülkesindeki Sovyet birliklerinin çekilmesinin, hükümetini hiçbir şekilde tehlikeye sokmayacağını» belirterek, «Sovyet birliklerinin yakında ülkesini terk edeceğinisandığını» söyledi.

15 - Filipinler Savunma Bakanı İleto, komünist gerillalara karşıçok sert davranamadığını, bunun nedeninin de, «Barış için kapıyıaralık tutmak» olduğunu belirterek, yine de mecbur kalındığı anda,gerillalara «demir yumruk» göstermekten kaçınılmayacağını açıkladı.Komünist gerillalar dün yaptıkları açıklamada, «Ulusal düzeyde barış görüşmeleri yapmaya hazır olduklarını» bildirmişlerdi.

6 MART 1987

1 - Devlet Bakanı ve Başbakan Vekili Kaya Erdem düzenlediğibasın toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, «TÖBANK'ın kurtarılmasıyla 'banka kurtarma' nm karıştırılmamasmı»istedi.

2 -- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu,Ankara'da A,A. muhabirine yaptığı açıklamada, Bağ - Kur'un hiç decazip olmayan ölçüler içinde olduğunu bildirerek, «En yüksek Bağ Kur aylığının 30 bin liradan 90 bin liraya çıkarılacağını» söyledi.

3 - DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit, bir açıklama yaparak,«Ege sorununun Türkiye tarafından kararlı ve gerçekçi biçimde elealınması durumunda DSP, gereken desteği sağlamayı görev bilecektir» dedi.

4 - Edirne - Kınalı otoyol projesi için gerekli 287 milyon dolarlık dış finansmanın 190 milyon dolarlık bölümüne ilişkin anlaşma, Ankara'da Başbakanlık Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi BaşkanıVahit Erdem ile krediyi sağlayan İngiliz Midland Bank PLC önderliğindeki bankalar konsorsiyumunun temsilcileri arasında imzalandı.

5 - SEKA Genel Müdürü Selahattin Yalınpala, ürettikleri 110çeşit kâğıt ve kartona yüzde 3 ile 25 arasında değişen oranda zamyapıldığını açıkladı.

6 - TOLEYİS Sendikası Genel Başkanı Mustafa Araş, Ankara'dayaptığı yazılı açıklamada Türk-İş Başkanlar Kurulu'nun aldığı kararlan eksiksiz yerine getireceklerini söyledi.

7 - Erzincan 1 Numaralı Sıkıyönetim Mahkemesi'nde görülenEspiye Dev-Yol davasında bir sanık ölüm, 20 sanık 2-8 yıl hapiscezasına çarptırılırken 32 sanık beraat etti.

8 - İMF 1986 yılı Türkiye Raporu'nda, reel asgari ücretin geçenyıl yüzde 20 oranında gerilediğine işaret edildi.

9 - Kısa adı ERNK olan «Kürdistan Kurtuluş Cephesi» FederalAlmanya'nın başkenti Bonn'da düzenlediği basın toplantısında, TürkOrdusu'nun operasyonlarının PKK kamplarına ulaşamadığını» ilerisürerek, «Bölgede açlık çekilmesine karşın savaşa devam edeceklerini» açıkladı. Yakında Türk Ordusu'na karşı şiddetli bir saldırı düzenleyeceklerini açıklayan ERNK yanlıları, şu anda bir karşı saldırıiçin hazırlık yaptıklarını belirttiler.

10 - Ayrılıkçı gruplar, Hollanda'da Dışişleri Bakanlığı'nı, Federal Almanyada da THY Büroları ile Sosyal Demokrat Parti Binalarınıbasarak, Türkiye tarafından Kuzey Irak'taki bölücü çete üslerine düzenlenen hava harekâtını protesto ettiler.

11 - 1984 Nobel Barış Ödülü sahibi Başpiskopos Desmond Tutu'nun özel demeci Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

12 - ABD Başkanı Ronald Reagan yaptığı yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanı George Shultz'un 13-16 mart tarihleri arasında Moskova'da Sovyet Dışişleri Bakanı Eduard Sevardnadze ile görüşeceğinisöyledi.

13 - Manş'ın Belçika sahillerinde içinde ilk belirlemelere göre463 veya 650 yolcu olduğu sanılan bir feribot battı. Yetkililer feribotta bulunan 260 kişinin kurtarıldığım açıkladılar.

7 MART 1987

1 - Türkiye, Yunan Hükümeti'nin kıta sahanlığı uyuşmazlığınınUluslararası Adalet Divanı'na götürülmesi yolundaki önerisini geriçevirerek, Papandreu hükümetini kıta sahanlığı anlaşmazlığının ikiligörüşmelerle çözüme kavuşturulmasını öngören Birleşmiş MilletlerGüvenlik Konseyi Kararı'nı tanımaya çağırdı.

2 - FKÖ'nün Ankara temsilcisi Ebu Firaz, Türkiye'nin bölücü eşkiyaya karşı giriştiği harekatı değerlendirirken, «Irak'ın bütün Arapmilletinin «doğu kapısı ve kanadı» olduğunu belirterek, «Bu kanadıinciten her şey bütün arap dünyasını incitir» dedi.

3 - Yunanistan'da faaliyet gösteren PKK'cılar ile ayrılıkçı kanun kaçakları Türkiye'nin Irak harekâtını «Kürdistan» aleyhine bir«saldırı ve katliam teşebbüsü» gibi göstermek amacıyla dün Atinave Selanik'te basın toplantıları ve yürüyüşler düzenlediler.

4 - Güney Afrika Dışişleri Bakanı R.F. Botha, JohannesburgJan Smuts Havaalam'nda Cumhuriyet gazetesinin sorularını cevaplandırdı.

5 - ABD Savunma Bakanı Caspar VVeinberger'in mart ayının ikinci yarısında Atina'yı ziyaret etmesi ile ilgili ABD önerisinin, Yunanhükümeti tarafından kabul edilmediği açıklandı.

6 - Manş Denizi'nde İngiliz bandıralı bir feribotun batması sonucu meydana gelen deniz kazasında kurtarma çalışmalarının devamettiği ve toplam 408 kişinin kurtarıldığı belirtildi.

7 - Nikaragua Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, hükümet askerleri ile Contra gerillaları arasında meydana gelençatışmalarda son bir ayda 358 Contra ile 71 Sandinista askerinin öldüğü bildirildi.

8 - Sri Lanka'nın kuzeyinde, ayrılıkçı Tamil gerillalarının, bir askeri aracın geçmekte olduğu sırada yola yerleştirdikleri mayını patlatmaları sonucu 17 kişi öldü.

9 - Cad hükümeti tarafından yapılan açıklamada Cad kuvvetleri ile Libya birlikleri arasında Tibesti bölgesinin dağlık kesimindeşiddetli çatışmalar olduğu bildirildi.

10 - Filipinler'de askeri bir araca saldıran komünist gerillaların6'sı asker, 9 kişiyi öldürdükleri açıklandı.

11 - «Filistin Devrimci Konsey Fraksiyonu» tarafından yapılanaçıklamada, Ebu Nidal'm yardımcılarından Emin Muhammed Tabet'inöldürüldüğü belirtildi.

8 MART 1987

1 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Pakistan Başbakanıve Savunma Bakanı Muhammed Han Cuneco'nun resmi davetlisi olarak Pakistan'a gitti. Zeki Yavuztürk, Atatürk Havalimanı'nda yaptığıaçıklamada, «Pakistan Devlet Başkanı Ziya ÜI-Hak tarafından da kabul edileceğini» söyleyerek, «Savunma sanayii ile ilgili olarak birmutabakat protokolü imzalayacağımızı ümit ediyorum» dedi.

2 - 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı'ndan verilen bilgiyegöre, PKK adlı bölücü örgüte mensup militanlarca Mardin'in Nusaybin ilçesine bağlı Açıkyol köyüne dün gece girişilen silahlı saldırıda 6'sı çocuk, 8 kişi öldü, 2 kişi yaralandı.

Dışişleri Bakanlığı da olayla ilgili yayımladığı bildiriyle, Suriye nezdinde girişimde bulunarak, «Sınır güvenliği konusunda dikkatli olunması gerektiğini» belirtti.

3 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, bölücü çetenin 8 kişiyi öldürmesi, 6 kişiyi yaralaması üzerine askeri bir uçakla Mardin'in Nusaybin ilçesine giderek incelemelerde bulundu. Yıldırım Akbulut,«Eşkiyaya gereken dersin verileceğini» söyleyerek, «Komşu ülkelerden de Türkiye'de faaliyet gösteren bölücü unsurlara fırsat vermeme-

4 - Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) Genel Başkanı Ali KoçParti Başkanlığından istifa etti. 19 Nisan'da olağanüstü kurultayagitme kararı alan MKYK'da Genel Başkanvekilliğine Genel SekreterYardımcısı Naci Kamburoğlu seçildi.

5 - İstanbul'da yoğun kar yağışı nedeniyle, ilk ve orta dereceliokullarda tatil perşembe gününe kadar uzatıldı. TV'de bir açıklamayapan İstanbul Valisi Nevzat Ayaz, «olağanüstü hal şartlarında çalışacak olanlar dışındaki kamu kuruluşlarının çarşamba gününe kadartatil edildiğini» söyledi.

6 -8 Mart Dünya Kadınlar Günü, düzenlenen basın toplantılarıve panellerle kutlandı. Türk Kadınlar Birliği Genel Başkanı AyseliGöksoy, Ankara'da yaptığı basın toplantısında, «Kadının Medeni Kanun'daki yerini sağlamlaştırmak istediklerini» söyledi.

7 - Tunceli Orman İşletme Müdürlüğü'nce yapılan anket sonuçlandırılarak, rapor halinde bakanlığa sunuldu. Raporda belirtildiğine göre, göç için tebligat yapılan 234 köyden, 210 köy ankete katildi. Toplam 91 bin kişiden, ankete katılan 78 bin 382 kişi göç istediğini belirtirken, 9 bin 212 kişi göç istemediğini bildirdi.

8 - Tutuklu ve hükümlü aileleri, Adalet Bakanı Oltan Sungurlu'ya, Metris, Adana, Niğde ve Amasya'daki ceza ve tutukevlerinde,mahkûmların son derece kötü koşullarda yaşam mücadelesi verdiklerini belirten şikayetlerde bulundular.

9 - Atatürk Araştırma Merkezi, Türk Dil Kurumu ve AtatürkKültür Merkezi Yürütme Kurulu üyeliklerine yapılan atamalara ilişkinkararlar Resmi Gazete'de yayımlandı.

10 - Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Cemil Çuha, Brüksel'de A.A.'ya yaptığı açıklamada, «Türk Hava Kuvvetleri'nin modernleştirilmesinde son yılların en önemli adımı olan F-16 projesi çerçevesinde ABD'de yaptırılan ilk 4 avcı - bombardıman uçağının bu yıl teslim alınacağını Türkiye'de ortak üretilecek ilk F-16'nın ise, 1988Ocak ayında uçacağını, aynı yıl sonunda savaşa hazır gaie geleceğini» söyledi.

11 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Atina'da Kooperatifçiler Derneğinin toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye ile ilişkilere de değinerek, «ABD'nin Türkiye'yi kayırdığını .öne sürdü ve«ABD, Türkiye'ye olağanüstü askeri yardım yaparak, Yunanistan'ınyüzüne bir şamar indirmiştir» dedi.

12 - İsviçre'nin Cenevre kentinde Sovyet ve Amerikalı heyetlerarasındaki silahsızlanma görüşmelerinin 7. turu sona erdi. ABD Heyetinin yayımladığı bildiride resmen ara verilen görüşmelerin «yapıcı» geçtiği belirtilirken, Sovyet tarafı görüşmeleri bir «hamle» olarak niteledi.

13 - Hindistan'ın Pencap eyaleti Amritsar kentinde, Shilerin kutsal mabedi Altın Tapınak'a araştırma yapmak için giden 20 kadarpolise, Altın Tanmak'tan ateş açılması sonucu 1 polis öldü, 3'üdeağır yaralandı.

14 - Cibuti'yi Etiyopya'nın Dire-Dawa kentine bağlayan hat üzerinde meydana gelen tren kazasında 18 kişi öldü, 40 kişi de yaralandı.

15 - Hindistan ve Venezüela'da meydana gelen trafik kazalarında toplam 66 kişi öldü, 36 kişi de yaralandı.

9 MART 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Amerikan CBS Televizyonu'na verdiği bir demeçte, «Suriye, Fırat Nehri'nden istediği suyu alabilir» dedi. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, «Suriye bundan memnunolmayabilir. Ancak onlar da Fırat Nehri'ne bir baraj inşa ettiler. Ayrıca nehir bizim topraklarımızda doğuyor. Barajlar yapmak bizim hakkımızdır» dedi.

2 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Türkiye Odalar Birliği Başkanı Ali Coşkun ve Yönetim Kurulu üyelerini TBMM'de kabul ederek bir süre görüştü.

3 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu,Ankara'da yaptığı açıklamada «Bakanlığı'nın getirdiği yeni usul teklifinden vazgeçilmesi üzerine, «eski sistemde» asgari ücretin belirlenmesi için çalışmalara başlandığını» söyledi.

4 - Yunanistan'ın iki yılı aşkın bir süredir Bern Anlaşması'nıihlâl ettiğinin ortaya çıkması üzerine Dışişleri Bakanlığı Atina'ya yenibir mesaj göndererek, «Ege'yi bir Yunan gölüne dönüştürme gayretlerine fırsat verilmeyeceğini» bildirdi. Öte yandan, Yunanistan'ınTürk jetlerinin hava sahasını ihlal ettiği yolunda verdiği protesto notası da Ankara tarafından reddedildi.

5 - Dışişleri Bakanlığı tarafından bir açıklama yapılarak Açıkyol köyünde girişilen kanlı baskın olayıyla ilgili olarak dün Suriyenezdinde yapılan girişimlerin bu ülkeye yönelik olmadığı bildirildi.

6 - 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığınca yapılan açıklamada aranan 31 kişiden 9'unun Mardin'in Nusaybin ilçesinde düzenlenen eyleme katılmış olabileceği bildirildi. Komutanlık aranan yasadışı örgüt elemanı 31 kişinin isimlerini yayımlayarak, ihbar edene1 milyon liradan az olmamak üzere ödül verileceğini açıkladı.

7 - İran, Ankara'ya gelmesi beklenen Ticaret Bakan YardımcısıVehaci başkanlığındaki 90 kişilik ticaret heyetinin ziyaretini veönümüzdeki hafta Türkiye'ye gelecek olan Ağır Sanayi Bakanı Nabavi'nin ziyaretlerini belirsiz bir tarihe ertelediğini Tahran'daki TürkBüyükelçiliği'ne bildirdi.

8 - «Kürdistan Ulusal Kurtuluş Cephesi» üyesi olduklarını söyîeyen 25 ayrılıkçı, Türkiye'nin Kuzey Irak'taki harekâtını protesto ettiklerini söyleyerek, Türk Hava Yollan'mn Brüksel ve Amsterdam'dakibürolarını bir süre işgal ettiler.

9 - Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) Kıbrıs temsilcisi SamirEbu Gazala, Sosyalist EDEK Partisi'nin kurultayında yaptığı konuşmada, «Kıbrıs Rumlarının mücadelesini desteklediklerini» söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ise, FKÖ temsilcisinin sözlerine tepki göstererek, «Sayın Gazala'nın örgütünün siyasetini açıkladığına inanmıyorum. Olsa olsa kendi adına konuşmuştur. Bunumerkezden araştıracağız» dedi.

10 - Sri Lanka'da ordu birliklerinin ülkenin kuzeyindeki bir Tamil karargâhına düzenlediği baskında 50 gerilla öldürüldü, çok sayıda gerilla da yaralandı. Askerlerin düzenlediği bir başka operasyonda ise 20 sivilin öldüğü belirtildi.

10 MART 1987

1 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, TBMM Grubu'nun toplantısında yaptığı konuşmada, «Türkiye'nin de Yunanistan gibi Ege'dekiihtilaflı sularda petrol araması gerektiğini» belirterek »Ancak bu yollabir anlaşma sağlanabileceğini» söyledi. Erdal İnönü, «Türkiye'nindış politikada soğukkanlılığını korumasını, kararlılığını göstermesini,komşulardan ülkeye yönelik suçlamalara anında cevap verilmesini»istedi.

2 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, DYP Hatay Milletvekili Murat Sökmenoğlu tarafından verilen bir soru önergesine verdiği cevapta, Siirt, Mardin, Hakkâri, Van ve Diyarbakır illerinde 1158 köyden800'üne köy korucusu verildiğini söyledi.

3 - 27 Mayıs 1987'de ABD'yi ziyaret etmesi kararlaştırılan Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in ABD Kongresi'nde Ermeni tasarısı kabuledilirse bu geziyi yapmayacağı, Dışişleri Bakanlığı kanalıyla Ankarave VVashington'daki yetkili makamlara duyuruldu. VVashington'da TürkBüyükelçiliği kanalı ile yapılan bu girişimlerin ayrıca ABD BaşkanıRonald Reagan'a da iletildiği belirtildi.

4 - TBMM Genel Kurulu'nun birleşiminde Türkiye - AET KarmaKomisyonu ile Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Türk grubuüyeliklerine bağımsız milletvekilleri arasından seçim yapıldı.

5 - SHP, Türk-ABD Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşmasıkonusunda genel görüşme açılmasını istedi. SHP Adana milletvekiliCüneyt Canver ve 11 arkadaşı tarafından TBMM Başkanlığı'na verilengenel görüşme önergesinde 19 Martta ABD'de imzalanacak olanSEİA'nm imzalanmasının ertelenmesi ve konunun kamuoyunda yeniden tartışılması isteniyor.

6 - Haldun Taner 1987 Hikâye Ödülü'nü kazananlar açıklandı.

7 - Yurdun çeşitli bölgelerinde meydana gelen trafik kazalarında 11 kişi öldü, 29 kişi yaralandı.

8 - Güvenlik Kuvvetleri'nin Hakkâri'nin Uludere ilçesi yakınlarında bölücü eşkiyayla giriştiği silahlı çatışma sonunda, bir PKK militanını ele geçirdiği bildirildi.

9 - Gaziantep 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde, 28 Eylül ara seçimleri öncesinde yaptığı bir konuşma nedeniyle hakkında siyasipartiler yasasına aykırı hareket etmekten dava açılan, kapatılan AP'nin Genel Başkanı ve eski başbakanjardan Süleyman Demirel beraatetti.

10 - Yunan Hükümet Sözcüsü Yannis Rumbatis, Türk DışişleriBakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp'ın yaptığı açıklamadan sonra bir açıklama yaparak, Yalım Eralp'ın Yunanistan'ın yayılmacı politika izlediğiyolundaki sözlerini reddetti ve «Bölgede barışı tehdit eden Türkiye'dir ve Yunanistan'ı yayılmacılıkla suçlaması komiktir» dedi.

11 - Yunan televizyonu'nda «Asrın Panoraması» adlı programda,Atatürk'ün hayatı ve reformlarından söz edilerek, Mustafa Kemal Atatürk'ün yeni Türkiye'nin temellerini attığı kaydedildi.

12 -• Türkiye'nin Irak topraklarında düzenlediği harekâtı protesto etmek amacıyla Avrupa'nın çeşitli kentlerinde Türkiye aleyhineeylemler düzenleyen Kürtlerin yine Türkiye aleyhine yayınladıklarıbir bildirisini, Avrupa Parlamentosu'nun Ermeni raportörü Belçikalımilletvekili Jaak Vandemeulebroucke'm Strasbourg'daki Avrupa Parlamentosu binası içinde dağıttığı belirtildi.

13 - Kürdistan İşçi Partisi (PKK)'nin cephe örgütü ERNK adınaBelçika'nın başkenti Brüksel'de bir basın toplantısı düzenleyen avukatHüseyin Yıldırım, Türkiye'nin Irak toprakları üzerinde düzenlediği harekâtla ilgili olarak, «PKK'nin Güney Kürdistan'da hiçbir üssü bulunmamaktadır ve bu yüzden Türk uçaklarının yaptığı saldırı sonucundayalnız bölgede yaşayan Kürt halkı mazlum kalmıştır» dedi.

14 - Romanya Devlet Başkanı Nikolay Çavuşesku, resmi bir ziyaret için Hindistan'ın başkenti Yeni Belhi'ye gitti.

15 - Honduras savaş uçaklarının, ülke hava sahasına Nikaragua'dan girdiği sanılan bir C-47 tipi nakliye uçağını El - Salvador yakınlarında düşürdüğü açıklandı.

11 MART 1987

. 1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, DSP Genel Başkanı RahşanEcevit'i Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü. RahşanEcevit görüşmeden sonra yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı'nayurttaşlıktan çıkarılanlar için af önerisinde bulunduğunu» söyledi.

2 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak, TV'de Paralı Propaganda Yasası'nın iptalini istedi. Başvuruda gerekçe olarak, böyle bir uygulamanın tartışmalara ve huzursuz!uğ neden olacağına da dikkat çekilerek, TRT'nin tarafsızlığının zedelenebileceği belirtildi.

3 - Bakanlar Kurulu Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığında toplandı.

4 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâ! Güzeî,Ankara'da Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği öze! demeçte, Başbakanınsağlığı, Güneydoğu olayları ve Başbakanın yurtdışında bulunuşununuzaması nedeniyle ortaya çıktığı öne sürülen «yönetim boşluğu»gibi konulardaki siyasi kulislerde güncelliğini koruyan 6 temel soruyailişkin açıklamalarda bulundu.

5 - SHP Genel Başkan Yardımcısı Aydın Güven Gürkan ve erkadasları hazırladıkları TOBANK operasyonu hakkındaki Meclisaraştırması önergesi'ni TBMM Başkanlığına verdiler.

6 - SHP Gene! Sekreteri ve İçel Milletvekili Fikri Sağlar vearkadaşları, TRT Genel Müdürü Tunca Toskay'ın devlet parasını gereksiz ve usulsüz biçimde kendi kişisel çıkarları için kullandığı iddialarına dikkat çekerek ve öncelikle TRT'ye personel alımında yanlıdavramldiğı konusunun incelenmesi için hazırladıkları Mecils Araştırması Önergesini TBMM Başkanlığı'na verdiler.

7 - DYP İstanbul milletvekili Yılmaz Hastürk ve arkadaşlar;,TRT'deki yolsuzluk iddialarının açıklığa kavuşturulmasını isteyen MeçÜs araştırması önergesini TBMM Başkanlığı'na verdiler.

8 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na dilekçe vererek, suç duyurusunda bulundu. Cin

doruk dilekçesinde, «TRT Yasası'nın açık hükmüne karşın bir ay içinde iki kez «İcraatın İçinden» programı yayınlandığını ve bu programda siyasi amaçla belediye başkanlarının konuşmalarına yer verildiğini belirtti.

9 - Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığımın açıklamasına göre, enflasyon, yılın ilk 2 ayında yüzde 9.7 ile yıllık hedefinyarısına ulaştı.

10 - Türk-iş'e bağlı 18 sendika başkanı Eskişehir'de yaptıklarıortak açıklamada «Türkiye genelinde uyarı niteliğinde 2 saatlik işidurdurma eylemi için karar alınmasını» istediler.

11 - Türkiye'nin AET üyesi ülkelerin başkentlerindeki büyükelçileri, Ankara'da, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ile yaptıkları durum değerlendirmesi toplantısında «Avrupa'nın Türk demokrasisinden beklentilerini» dile getirdiler.

12 - Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığının atama kararlan Resmi Gazete'de yayımlandı.

13 - Başbakan Turgut Özal, basın danışmanı Can Pulak aracılığıyla, Türkiye'de güncelliğini koruyan sorulan cevaplayan bir açıklama yaptı. Başbakan önümüzdeki hafta içinde yine telekonferans aracılığıyla Houston'da ve Ankara'da bulunan gazetecileri bir araya getirerek, sorularını cevaplandırmayı planladığını da belirtti.

14 - İspanyol Parlamenter Guimon Ugartechea tarafından hazırlanan «Dünyada İnsan Hakları Raporu» Avrupa Parlamentosunda görüşülmeye başlandı. Görüşmeler sırasında iki Yunanlı ve bir Belçikalımilletvekili Türkiye'yi azınlıklara baskı yapmakla suçlarken, AET Dönem Başkanı ve Belçika Dışişleri Bakanı Leo Tindemans, «Türk Hükümeti'nin insan haklarına saygı gösterme arzusu taşıdığını ve bukonuda ciddi gelişmeler olduğunu» söyledi.

15 - ASALA - Devrimci Hareket adlı Örgüt'ün «1975'ten 1983'eErmeni Silahlı Eylemlerin Eleştirisi» başlıklı 126 sayfalık Ermenicebroşürde 8 yıllık Ermeni terörü konusunda yeni ve ilginç bilgileryayımladıkları belirtildi.

16 - Federal Almanya'da 25 Ocak'ta yapılan genel seçimlerden sonra, Başbakan Helmut Kohl, Federal Parlamento'da yapılan özelbir oturumda aldığı 249 oyla.yeniden Başbakanlığa seçildi.

17 - İran resmi haber ajansı İRNA'nın haberine göre, İranbirlikleri Hac-Ümran bölgesinde bir Irak tugayını tahrip etti, bir IrakOrdu karargâhında yangın çıktı ve Irak ordusuna ait çok sayıda tankkullanılamayacak hale geldi.

18 - Brezilya'da ordu ve polis birlikleri, petrol işçilerinin genelgrevini önlemek amacıyla ülkedeki 10 petrol rafinerisine tank vezırhlı araçlarla baskın düzenledi. Brezilya Savunma Bakanı GeneralLeonidas Pires Goncalves, dün yaptığı açıklamada «Ordu birliklerinin,devlet mülkünü korumak ve greve katılmak istemeyenlerin çalışmahaklarını garantilemek amacıyla rafinerileri işgal ettiklerini» söyledi.

19 - AP ajansının Lübnan Komünist Partisi Yayın Organı An Nida gazetesine dayanarak verdiği habere göre, Libya Lideri Muammer Kaddafi'nin Trablus'ta yedi Arap gazeteci ile yaptığı toplantıda,Tahran yanlısı Hizbullah Örgütü için, «Hizbullah, Filistin topraklarında şehit olmak için çağrıda bulunursa onu destekleriz. Ama hedefLübnan olursa, o zaman bu terörizmdir» dedi.

20 - Bangladeş'in başkenti Dakka'da polis, öğrenci gösterilerinemisilleme olarak Dakka Üniversitesi'ni basarak, 50 öğrenciyi tutukladı. Öğrenciler geçtiğimiz günlerde üç arkadaşlarının öldürülmesindenpolisi sorumlu tutmuştu.

12 MART 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Başbakan Vekili Kaya Erdem'iÇankaya Köşkü'nde kabul ederek, haftalık görüşmesini yaptı.

2 - Başbakan Vekili Kaya Erdem, kardeşlerine usulsüz kredisağladığı iddiasında bulunan DYP İçel Milletvekili Ali İhsan Elginhakkında 4 milyon liralık tazminat davası açtı.

3 - Bakanlar Kurulu'nun dün yaptığı .ve bir bölümüne Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlık ettiği toplantıda alınan kararlar,Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel tarafındanaçıklandı. Güzel, bir soru üzerine, vatandaşlıktan çıkarılma ve çıkmakonusunun Dışişleri ve İçişleri Bakanlıklarınca gözden geçirildiğinive değerlendirildiğini, ayrıca Van ilinde Sıkıyönetimin kaldırılarakolağanüstü hâl ilân edilmesi ve 4 ilde de sıkıyönetimin 4 ay dahauzatılmasının kararlaştırıldığını söyledi.

4 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, AET üyesi ülkelerin başkentlerinde görevli Büyükelçilerle dün yaptığı toplantıyla ilgili olarakyaptığı açıklamasında, «Hükümetimiz 1987'de AET'ye kesin üyelikmüracaatını yapacağını bildirmiştir. Bu toplantı, bu müracaatın en iyibiçimde ne zaman yapılması gerektiğini tesbit mahiyetinde olacaktır» dedi. Büyükelçiler daha sonra AET ile ilişkilerden sorumlu DevletBakanı Ali Bozer başkanlığında bir toplantı yaptılar.

5 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, düzenlediği basıntoplantısında, «Son zamanlarda artan bölücü saldırılar karşısında,Suriye'nin Türkiye ile sınır güvenliği konusunda işbirliği yapma isteğini dile getirdiğini» açıkladı. Yalım Eraîp, «Suriye'nin Ankara Büyükelçisi Abdülaziz El Rifai'nin, Türkiye'nin konuyla ilgili hassasiyetikarşısında sınır boyunda eldeki bütün olanakları seferber ederek güvenlik önlemleri alacakları konusunda Ankara'ya güvence verdiğini»söyledi.

6 -Avrupa Parlamentosu Siyasi Komisyonu'nda benimsenenErmenilerle ilgili karar tasarısı TBMM tarafından kınandı.

7 - TEK Termik Santraller İşletme Müdürü Adnan Üniü'nün verdiği bilgiye göre Afşin - Elbistan Termik Santrah'nm ikinci ünitesininkömür kazanında patlama oldu. Can kaybı oîmayan patlamada, maddizararın büyük olduğu, enerji üretiminin de durduğu belirtildi.

8 - Ankara'da görevli bazı ülkelerin büyükelçileri ve yetkililerinin, Türkiye'nin bölgedeki komşularıyla olan ilişkileri ve Ortadoğupolitikası hakkında geleceğe dönük tahmin ve değerlendirmeleri,Milliyet gazetesinde yayımladı.

9 - Laikliğe aykırı davrandığı gerekçesiyle, Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcılığı'nca hakkında dava açılan DPT Uzmanıİskender Evranosoğlu'nun yargılanmasına başlandı.

10 - Resmi bir ziyaret için Pakistan'da bulunan Milli SavunmaBakanı Zeki Yavuztürk, dün Pakistan Devlet Başkanı Ziya Ül Haktarafından kabul edildi.

11 - Yunanistan'ın başkenti Atina'da toplanan Uluslararası Halter Federasyonu Yürütme Komitesi, Bulgaristan'dan Türkiye'ye ilticaeden Naim Süleymanoğlu'na iltica ettiği tarihten itibaren 1 yıl süreyleuluslararası yarışmalardan men cezası verirken, Olimpiyat Komitesi'ne Naim Süleymanoğlu'nun Seul Olimpiyatlarına katılması önerisindebulunmayı kararlaştırdı.

12 - ABD Temsilciler Meclisi Ödenekler Alt Komisyonu, Reaganyönetiminin Türkiye için istediği 125 milyon dolarlık ek askeri yardımı reddetti.

13 - İran'daki bir grup Iraklı Kürt mültecinin, Türkiye'nin TahranBüyükelçiliği önünde, Irak'ın kuzeyindeki bölücü sığınaklarına düzenlenen Türk harekâtını protesto amacıyla gösteriler yaptıkları bildirildi.Öte yandan, yaklaşık 50 kadar bölücünün de, Federal Almanya'nınbaşkenti Bonn'da Federal Dışişleri Bakanlığı önünde, gösteriler yaptıkları belirtildi.

14 - Yunan Hükümet Sözcüsü Yannis Rumbatis, Dışişleri BakanıKarolos Papulyas'ın Atina'daki Amerikan Büyükelçisi Robert Keeley'esözlü bir protesto notası verdiğini açıkladı. Sözcü, Papulyas'ın notasında, Yunan hükümetinin Kıbrıs'taki Türk askerleri konusunda bazıA8D yetkililerinin sözlerinin protesto edildiğini belirtti.

15 - Sovyetler Birliği'nin Kıbrıs Rum Yönetimi nezdinde büyükelçisi Yuri Fokine, adanın üç millik karasuları sınırları içinde sismikaraştırmalara başlayacaklarını açıkladı. Sovyet büyükelçisi, söz konusu araştırmaların, ülkesiyle Kıbrıs Rum Yönetimi arasındaki ilişkilerigeliştirmeyi amaçladığını söyledi.

16 - ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Richard Perle, VVashington'de düzenlediği basın toplantısında, «Görevinden özel çalışmalarıdolayısıyla istifa ettiğini» bildirdi.

17 - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Charles Redman, Cenevre'de Sovyetler Birliği'ne sunulan, orta menzilli füzelerin indiriminiöngören anlaşmanın denetlenme mekanizması ilkelerini açıkladı.

18 - Belgrad'da yayımlanan Vecernje Novosti gazetesinin haberine göre Avusturya Devlet Başkanı Kurt Waldheim'm, 1952 yılında,Yugoslavya'da bir devlet komisyonu tarafından «savaş suçlusu olduğuiçin» istenmeyen adam ilân edildiği bildirildi.

19 - Gürcistan'da yılbaşından bu yana 100 kişinin çığ altındakalarak öldüğü, çığların aynı sürede açtığı zararın ise 450 milyon dolar olduğu belirtildi.

20 - Devrimci Adalet Örgütü (OJR), Fransa Başbakanı JasquesChirac'dan, Devlet Başkanı François Mitterand'm Lübnan'daki rehineler ve Irak'a yapılan Fransa askeri yardımı konusunda salı günüyaptığı açıklamayı 48 saat içinde «aydınlatmasını» isteyerek, aksi takdirde, elindeki Fransız rehine Jean - Louis Normandin'i öldüreceğinibildirdi.

21 - İspanya'nın Reinosa kentinde, 463 işçinin içten atılmasınıengellemek için fabrika müdürüyle yedi görevliyi bir gün rehin tutanişçilerle, polis arasında çıkan çatışmalarda, 15'i polis olmak üzere60 kişinin yaralandığı ve yaralılardan 8'inin durumunun ağır olduğubildirildi.

13 MART 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, «Devlet Sanatçısı» unvanınıyeni kazanan sanatçıları Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, SHP Genel Başkanı Erdalİnönü'yü Çankaya Köşkü'nde kabul' ederek bir süre görüştü. Görüşmede «Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması» (SEİA) nm imzalanması konusuna yer verildi.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Çankaya Köskü'nden ayrılırken gazetecilerin konuya ilişkin sorularını cevaplandırdı. İnönü,«Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in konu üzerinde durduğunu, ancak bunun hükümetin sorumluluğunda bulunduğunu söylediğini» belirtti. Erdal İnönü, Cumhurbaşkam'nın ABD ziyaretiyle ilgili kaygıları bulunduğuna da dikkat çekerek, «Sayın Cumhurbaşkanı, Ermeni tasarısıABD Kongresi'nde kabul edilirse, o zaman ABD ziyaretini iptal edeceğini ifade etti» dedi. İnönü daha sonra Başbakan Vekili Kaya Erdem'le de aynı "konuda bir görüşme yaptı.

4 - Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Bilimsel yayınlara teşvik primi verileceğini» söyledi.

5 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu Ankara'da yaptığı yazılıaçıklamada «Ege denizi konusunda Yunanistan Savunma Bakanı Haralambopulos'un ifadelerini hayretle karşılamamanın mümkün olmadığını» söyledi.

Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Türk-ABD Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması (SEİA) mektubunu imzalamak üzere ABD'ye gitti.

6 - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sudi Türel, Afşin - Elbistan termik santralında meydana gelen patlamanın bir sabotaj olmadığım söyledi.

7 - Atatürk'ün Kara Harp Okulu'na girişinin 88. yıldönümü HarpOkulu'nda düzenlenen törenle kutlandı.

8 - Merkez Valilerinden Fehamettin Altun, Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından Danıştay üyeliğine seçildi.

9 - ABD'nin Houston kentinde bulunan Başbakan Turgut Özal,gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, gazetecilerin, Güneydoğuolayları ve çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı.

Başbakan Turgut Özal, Türk gazetecilerinin SEİA'nın imzalanmasının ertelenmesi ihtimali olup olmadığı yolundaki bir sorusuna dacevabını verdi.

10 - Avrupa Parlamentosu'nda Ermeni Raporu'nu hazırlayanBelçikalı milletvekili Jaah Vandemeulebroucke, Fransa'nın Strasbourg kentinde raporuyla ilgili Türk gazetecilere bilgi verirken, Türkiye'nin geçmişteki olaylardan hiçbir şekilde sorumlu tutulamayacağın!belirterek, «Ancak Türkiye, tarihte meydana gelen bir olayı da kabuletmelidir» dedi. Vandemeulebroucke, ayrıca, «Rapor üzerinde hiçbirdeğişiklik yapmadığını, sadece bazı noktalar eklediğini» söyledi.

11 - Yurtdışında Türkiye aleyhine faaliyet gösteren ayrılıkçı unsular, THY'nin, Federal Almanya'nın Stutgart, İtalya'nın Roma veDanimarka'nın Kopenhang kentlerindeki bürolarını bir süre işgal ettiler. Öte yandan Atina'da kendilerini Türkiye Kürdistan Sosyalist Partisi üyeleri olarak tanıtan bir grup ise düzenledikleri basın toplantısında Türkiye'yi «Şovenlik» ve «ırkçılıkla» suçladılar. Ayrıca HürriyetGazetesi'nin Londra bürosunun da PKK yanlısı oldukları belirlenenG kişi tarafından bir süre işgal edildiği bildirildi.

12 - ABD Savunma Bakan Yardımcılarından Richard Perle, istifasını açıklamadan önce Kongre'de yaptığı konuşmada, «Orta menzillifüzelerin Avrupa'dan kaldırılmasına ilişkin anlaşmanın sağlanmasıiçin gerekli denetim mekanizması ilkelerinin Cenevre'de ABD tarafmdan Sovyetler Birliği heyetine sunulduğunu söyledi. Richard Perle, yeni bir bakan yardımcısı atanana kadar görevine devam edeceğini, daha sonra Savunma Bakanı Caspar VVeinberger'in isteği üzerinePentagon'a danışmanlık yapacağını söyledi.

13 - ABD'de yayımlanan «Science» dergisinde yer alan bir haberde, Dünyanın içinde bulunduğu galaksiden 13 kat daha büyük birgalaksinin varlığının ortaya çıkarıldığı bildirildi.

14 - İtalya'nın Ravenna Limanında demirli bir sıvı gaz tankerinde çıkan yangın sonucu 13 kişi öldü.

15 - Uluslararası Af Örgütü, Suriye Birlikleri ve Suriye desteğindeki milislerin Lübnan'da katliama giriştiklerini belirterek, bu konuda soruşturma açılmasını istedi.

16 - Nijerya'nın kuzeyinde Hıristiyanlarla, Müslümanlar araşınca meydana gelen çarpışmalarda 11 kişi öldü.

17 - Suudi Arabistan Kralı Fahd, Cezayir'e yaptığı resmi geziyitamamladıktan sonra, Fas Kralı Hasan'la görüşmek üzere Fas'a gitti.

18 - Brezilya'da ordu ve polis birliklerinin petrol işçilerinin grevini önlemek amacıyla ülkedeki 10 rafineride giriştiği işgal eyleminisürdürdüğü, birliklerin çarşamba gecesi boşattıkları 4 petrol rafinerisini yeniden işgal ettiği bildirildi. Bu arada yıllık yüzde 500 oranındaki enflasyondan etkilenen binlerce çiftçinin de dün protesto gösterileri yaparak, bankaların önlerini ve anayolları traktörleriyle işgalettikleri belirttiler.

14 MART 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Cumhurbaşkanlığı KonseyiÜyeleri, Bakanlar, Üniversite Öğretim Üyeleri ve Öğrencilerin dekatıldığı Tıp Bayramı, Hacettepe Üniversitesi'nde düzenlenen törenlerle kutlandı .

2 - Devlet Bakanı Vehbi Dinçerler, beraberinde 44 işadamı ilebirlikte resmi temaslarda bulunma küzere Çin Halk Cumhuriyeti'negitti.

3 - Devlet Bakanı Ali Bozer, İstanbul'da başlayan, «Türkiye'ninİslam Ülkeleri ile işbirliği ve Avrupa Topluluğu Sempozyumu» nda yaptığı konuşmada, «Türkiye'nin AET'ye yapacağı başvurusunun kabuledilmemesinin mümkün olmadığını» söyledi.

4 - Türkiye, Avrupa Parlamentosu Siyasi Komisyonu'nda kabuFedilen Ermenilerle ilgili karar tasarısının genel kuruldan da geçmesinin, AET ülkeleri ile ilişkilerini olumsuz yönde etkileyeceği konusunda 12 AET ülkesini uyardı. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Nüzhet Kandemir dün akşam AET ülkelerinin Ankara'deki diplomatik misyon şeflerini topluca makamına çağırarak, Türkiye'nin buuyarısını iletti.

5 - Pakistan'ın Ankara Büyükelçisi Atlas Ağa Şeyh, Türk hükümeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nce istenmesi halinde KKTC'yi tanıma konusunu inceleyebileceklerini söyledi.

6 - ANAP Genel Başkan Yardımcılarından Mehmet Keçeciler,yaptığı bir konuşmada kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk hakkında 15 milyon liralık tazminatdavası açtı.

7 - Anayasa Mahkemesi, 92 milletvekilinin 3218 sayılı SerbestBölgeler Kanunu'nun iptal istemini reddetti. Mahkemenin bu konudaki gerekçeli ret kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

8 - VVashington'da bir basın toplantısı düzenleyen ABD Savunma Bakan Yardımcısı Richard Perle, İspanya'deki üslerden, Türkiye'deki Amerikan üslerine uçak filosu kaydırılmasının düşünülmediğini, ve ABD'nin Türk - Yunan anlaşmazlığına karışmak ve bir çözüm sunmak amacında olmadığını vurgulayarak, Türk birliklerinin Kıbrıs'ta saldırı pozisyonunda olmadığını belirtti.

9 - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Charles Redman yaptığıaçıklamada, ABD'nin Yunanistan ile ilişkilerinde son 18 aydan buyana süren yumuşama eğilimini devam ettirmek istediğini belirterek,ASD'nin Türkiye'yi kayırdığı yolundaki Yunan iddialarını reddetti.

10 - Yunan Hükümet Sözcüsü Yannis Rumbattis bir açıklama yaparak, Başbakan Turgut Özal'ın Houston'da gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında «Ege Denizi'ndeki Türk ve Yunan hakları» na ilişkin«Türkiye güçlenirse Yunanistan'la anlaşmazlıklar daha kolay çözülür»biçimindeki sözlerini Yunanistan'a yönelik «yayılmacılık siyaseti» olarak niteledi. Rumbattis, «Türk hükümeti, kaba kuvveti uluslararası hukukun üzerinde tuttuğunu göstermiştir» dedi.

11 - İran İslam Cumhuriyeti'nin Sesi Radyosu, Tahran'dan yaptığı yayınında, «Türkiye Parlamentosu'nda alınan bir karar gereğince,Van şehrinde sıkıyönetim kaldırılırken, Kürtlerin özerklik elde etmekiçin hükümete karşı mücadele ettikleri ülkenin diğer dört ilindeise sıkıyönetim devam edecektir. Yeni Hıristiyan yılının başladığı tarihten şimdiye kadar özerklik için mücadele veren Kürtler tarafındangerçekleştirildiği söylenen saldırılar sonucu söz konusu illerde toplam 42 sivil hayatını kaybetmişti» denildi.

12 - İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, Atina'da DışişleriBakanı Karolos Papulyas ile bir süre görüştü. Görüşmede, iki ülkeilişkilerinin değerlendirilerek, bu ilişkilerin gelecekte daha da düzelmesi için imkânların incelendiğini açıkladı.

13 - ABD Başkanı Ronald Reagan, yaptığı radyo konuşmasında,Dışişleri Bakanı George Shultz ile Savunma Bakanı Caspar VVeinberger'in İran'a silah satışına kararlılıkla karşı çıktıklarını ve kendisinivazgeçirmeye çalıştıklarını söyledi.

14 - Brezilya'da ordu ve polis birliklerinin, petrol işçilerinin genel grevini önlemek amacıyla ülkedeki 10 rafineride devam ettirdikleri baskına görüşmelerin başlaması kararının alınması üzerine sonverdiği açıklandı.

15 - Cad Hükümeti, ülkenin kuzeyindeki Fada yakınlarında bulunan Ennedi'de, perşembe günü meydana gelen çarpışmalarda, hükümet birliklerinin 100'den fazla Libya askerini öldürdüklerini açıkladı.

15 MART 1987

1 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Arnavutluk HalkMeclisi Başkanı Petro Dode'nin konuğu olarak Arnavutluk'a gitti.

2 - Devlet Bakanı Abdullah Tenekeci, Konya'da yaptığı açıklamada, hububat, pamuk, tütün, çay, fındık ve diğer tarım ürünlerininalımları karşılığında üreticilere bu yıldan itibaren peşin ödeme uygulaması sistemine geçileceğini söyledi.

3 - Devlet Bakanı Ali Bozer, Türkiye'nin AET başkentlerindegörevli büyükelçileriyle dün yaptığı toplantıyla ilgili görüşleriniCumhuriyet Gaeztesi'ne açıkladı. Bozer, «Amaç hasıl olmuştur. Müracaatımızın zamanı yaklaşmaktadır» dedi.

4 - Pakistan'a yaptığı resmi geziyi tamamlayan Milli SavunmaBakanı Zeki Yavuztürk, Türkiye'ye döndü.

5 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin,Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Memurların ücret statüsünü düzenleyecek yeni bir sistem üzerinde çalıştıklarını» söyledi.

6 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, Milliyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandırırken, «Eğitimde öğretmen unsurunun öneminin bilinci içinde olduklarını ve geçen yıllara oranladaha iyi durumda olan öğretmenin maddi imkânlarının artırılmasınıamaçladıklarını» söyledi.

7 - Anayasa Mahkemesi, Büyük Anadolu Partisi'nin «Kurulmamış sayılması» istemiyle Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açsIsn davanın reddini kararlaştırdı.

8 - Anayasa Mahkemesi SHP'nin Maden Kanunu'nu iptal istemini reddederken, Yeminli Teknik Büroların Kuruluşu'na ilişkin Kanun'u Anayasa'ya aykırı bularak iptaline oy birliğiyle karar verdi.

9 - Tarım Orman ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan, dün ABD'nin Houston kentine giderek, Başbakanın gazetecilerle yaptığı sohbettoplantısına katıldı. Hüsnü Doğan gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, «Tarım Reformu» ile ilgili çalışmalara da değinerek, yenidüzenlemelerin 3 hafta içinde açıklanabilir duruma geleceğini söyledi.

10 - ABD Temsilciler Meclisi Dışilişk'iler Alt Komisyonu'nda konuşan Helsinki VVatch Komitesi Gene! Yönetmeni Jeri Laber, «ABD'nin Türkiye'ye insan hakları konusunda güçlü bir mesaj vermesi gerektiğini» söyledi.

11 - Sovyetler Birliği'nin Kıbrıs'la ilgili uluslararası bir konferans toplanması çağrısından sonra, Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki SovyetBüyükelçisi Yuri Fokin'in «Kıbrıs açıklarında petrol arayacakları» yönündeki açıklaması KKTC'de tepkilerle karşılandı.

12 - Lideri olduğu Hür Demokrat Parti tarafından düzenlenen birtoplantıda konuşan Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans DietrichGenscher, «Batı'nın Sovyetler Birliği'ndeki değişikliklere ilişkin olarak yapıcı bir tavır almaması halinde, Doğu ile Batı arasındaki 48 yılhk sürtüşmeyi ortadan kaldırabilecek bir şansın yitirilmiş olacağını»söyledi.

13 - Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafmdeın, Lübnan Devrimci Adalet Orgütü'ne çağrıda bulunularak, ellerinde bulunan ve 48 saat içindeöldürüleceği öne sürülen Fransız yurttaşının serbest bırakılması istendi.

14 - Hindistan'ın Madras kentinin güneydoğusunda, Tarnil gerillaları tarafından konulduğu belirtilen bir bombanın patlaması sonucuraydan çıkan trende en az 60 kişinin öldüğü, 200'den fazla kişininde yaralandığı bildirildi.

16 MART 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Şeriat Örgütü «Rabıtat-ÜIAlem-ÜI İslam» m, 1982-1984 yılları arasında yurtdışındaki Türk dingörevlilerinin aylıklarını ödemesi konusunda yapılan çeşitli yorumlarla ilgili olarak Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada «O dönemde kendilerine böyle bir bilginin yansımadığını» söyledi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Milletlerarası Ticaret Odası'ncaYılın İşadamı seçilen Vehbi Koç'u Çankaya Köşkü'nde kabul ederekbir süre görüştü.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Kuşadası'nda düzenlediğibasın toplantısında, hükümet, toplusözleşmeler, tarım, sözleşmelipersonel ve güneydoğu olaylarına ilişkin görüşlerini açıkladı.

3 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu,Milliyet Gazetesi'ne yeni emeklilik tasarısı ile ilgili açıklamalardabulundu.

4 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, Bakanlığı'nm ve İstanbul Ticaret Odası (İTO)'nun ortaklaşa düzenlediği«Vergi Eğitim Semineri» nin açılışında yaptığı konuşmada, halenTBMM'de görüşülmekte olan şirket kurtarma operasyonlarıyla ilgiliolarak, «Şirket kurtarmaların kamu yararına olacağını» söyledi.

5 - Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, bütçe imkânlarının yetersizliği yüzünden gerçekleştirilmesi geciken hizmetlerin hızlandırılarak,finansmanını sağlamak amacıyla yapılmasını düşündükleri yeni düzenlemeleri açıkladı.

6 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Ziraatçiler Birliği'ni ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, «Tarım reformunu destekleyeceklerini» söyledi.

7 - Öğretmen Okullarının kuruluşunun 139. yıldönümü törenlerle kutlandı.

8 - Kefken Adası yakınlarında bir geminin batması sonucu 7mürettabatın kaybolduğu bildirildi.

9 - Başbakan Turgut Özal, Federal Almanya'da yayınlanmaktaolan Der Spiegel dergisine verdiği demeçte .Türkiye'nin AET'ye tamüye olmasının Türk - Yunan anlaşmazlığının giderilmesine de katkıda bulunacağına inandığını» söyledi.

10 - Türkiye ile ABD arasında Savunma ve Ekonomik İşbirliğiAnlaşması (SEİA) VVashington'da Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu veABD Dışişleri Bakanı George Shultz'un söz konusu anlaşmaya ilişkinak mektubu imzalamalarıyla resmen yürürlüğe girdi.

11 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ile ABD Dışişleri BakanıGeorge Shultz arasında, 1980 tarihli Savunma ve Ekonomik İşbirliğiAnlaşması (SERİA)'nm ABD'nin ek taahhütleri karşılığında 1990 yılısonuna kadar uzatılması konusunda teati edilen mektupların metinIe"i açıklandı.

12 - Sovyet Resmi Haber Ajansı TASS, Tacikistan Cumhuriyeti'nde, Sargazan kasabası yakınlarında bir barajın çökmesi sonucu17 kişinin öldüğünü, 22 kişinin de kaybolduğunu açıkladı.

13 - ABD Başkan Yardımcısı George Bush, CBS Televizyonu'nun60 Dakika» adlı haber programında yapılan söyleşide, «İran'a silahsatışının amacının Lübnan'daki Amerikalı rehineleri kurtarmak olduğunu bilseydim. Başkan Reagan'a bu ülkeye silah satılmamasmı önerirdim» dedi.

14 - Kıbrıs Rum Kesimi Lideri Spiros Kipriyanu, üç günlük birziyaret için Atina'ya gitti.

15 - Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuzeydoğusundaki Harbin kentinde 470 işçinin çalıştığı bir tekstil fabrikasında dün meydana gelenpatlamada, 45 kişi öldü, 185 kişi de yaralandı.

16 - Lübnan'da Şii dini lider Şeyh Fadlallah dün Devrimci Adalet Orgütü'ne çağrıda bulunarak, 373 günden bu yana ellerinde rehintuttukları Fransız televizyon kameramanı Jean - Luis Normandin'inhayatının bağışlanmasını istedi.

17 - Cad, ordu birliklerinin denetimindeki Fada Vaha kasabasıyakınlarında Libya Hava Kuvvetleri'ne bağlı bir Brachetti tipi savaşuçağını düşürdüğünü açıkladı.

17 MART 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara valisi Cahit Bayar'tabirlikte Keçiören İlçesi'ne bağlı Bağlum bucağında ve buradaki bir ortaokulda incelemelerde bulundu.

2 - TBMM Başkan Vekili Arif Şevket Bilgin ve Başbakan Vekili Kaya Erdem, Yugoslav Sosyalist Federal Cumhuriyeti Parlamentosu Dış Politika Komisyonu Başkanı Dr. Mijat Sukoviç ve beraberindeki heyeti kabul ederek, bir süre görüştüler.

3 - Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz, Türk-Japon EkonomikKonseyi'nin toplantısında yaptığı konuşmada, «Türkiye'nin bir transitpazar olduğunu ve siyasi istikrarın daha uzun yıllar devam edeceğini» belirterek, Japonları yatırıma çağırdı.

A - Devlet Bakanı Kâzım Oksay, Tercüman Gazetesi'nin «İşçikesiminin meseleleri» ile ilgili sorularını cevaplandırdı.

5 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin,İstanbul'da yaptığı açıklamada, «Hükümetin şirket kurtarmayla ilgilipolitikasının değişmediğini ve değişmeyeceğini» söyledi.

6 - Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, Ankara'da yaptığı açıkiamada, bu yıldan itibaren PTT'nin yılda ortalama bir milyon telefon dağıtacak kapasiteye ulaşacağını, böylece toplam santral kapasitesinin1988 yılının sonunda 5.4 milyon hatta ulaşacağını söyledi.

7 - SHP Genel Sekreteri ve İçel Milletvekili Fikri Sağlar, TBMMBaşkanlığı'na «Rabıta Örgütü» ile ilgili bir soru önergesi verdi.

8 - DSP Konya milletvekili Sabri Irmak ve arkadaşları TBMMBaşkanlığı'na verdikleri bir araştırma önergesi'nde «Müslüman ülkelerde şeriat düzeni kurulmasını amaçlayan Rabıta Örgütü'nün yurtdışındaki Türk imamlara aylık verip vermediğinin ortaya çıkarılmasını»istediler.

9 - İstanbul Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent,Gazeteciler Cemiyeti Meslek Divanfnın toplantısında yaptığı konuşmada, «1982 Anayasası var oldukça Ceza Kanunu'nun çağın koşullarına uyması mümkün değil» dedi.

10 - İstanbul Sanayi Odası'nca hazırlanan, «1987 yılı başındaTürkiye Ekonomisi» başlıklı araştırma yayınlandı.

11 - Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Caspar Wernberger resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

12 - Türkiye ile Japonya arasındaki ticari ilişkileri geliştirmekamacıyla kurulan Türkiye - Japonya Ekonomik Konseyi'nin ilk toplantısı İstanbul'da başladı.

13 - Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nce, Suriye hesabına casusluk suçundan yargılanan Ürdün Büyükelçiliği İdari Memuru AdnanMusa Süleyman Amerin ile Ali Kent 15'er yıl ağır hapis cezasınaçarptırıldılar.

14 - İstanbul'da bir süre önce, ANAP Kadıköy İlçe binasını yakmak ve iki soygun olayına karıştıkları gerekçesiyle siyasi polis tarafmdan yakalanarak gözaltına alınan 4 kişi, DGM tarafından «yeterlidelil bulunamadığı» gerekçesiyle serbest bırakıldı.

15 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, resmi bir ziyaretiçin gittiği Arnavutluk'ta bu ülke yöneticilerine Kıbrıs ve Bulgaristansorununu anlattı.

16 - SEİA Anlaşması'mn imzalanması için ABD'de bulunan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, ABD Dışişleri Bakanı George Shultzile yaptığı görüşmede, ABD'nîn Ege'deki kazaen çıkabilecek bir TürkYunan çatışmasını önlemek için önerdiği güvenlik önlemlerini benimsemeyen bir tavır koyarak, bunun yerine Bern Anlaşması ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına uyulması gerektiğini bildirdi.

17 - Türkiye ile ABD arasında Türkiye'deki ortak kullanımlı askeri havaalarvlarının modernizasyonuna ilişkin 16 teknik anlaşma imzalandı.

18 - Türkiye ile Sovyetler Birliği arasındaki kültürel değişimanlaşması Moskova'da imzalandı.

19 - Federal Almanya'nın Düsseldorf kentinde, basma açıklamayapan Kuzey Ren VVestfalya İçişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü SchmidtGunzel, «Geçen Perşembe günü Oberhausen otobanında siyasi nitelikte protesto gösterisi yaparak ulaşımı engelleyen ve Türk kuruluşlarına karşı saldırılar düzenleyip, yasa dışı eylemlerde bulunan PKK taraftarlarından 7'sinin sınır dışı edilmesi için Yabancılar dairesine amir verildiğini» söyledi.

20 - Haftalık İngiliz The Economist dergisi son sayısında, «PKK’nın Güneydoğu Anadolu'daki katliam ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ninfauna havadan ve karadan verdiği karşılık» konusuna yer verdi. Dergi,«olayların İran ve Suriye'de tepki yarattığını, fakat Irak'ın tepki göstermediğini» belirtti.

21 - Lübnan'daki Devrimci Adalet Örgütü, rehin tuttuğu ve-ölüme mahkûm ettiği Fransız Jean - Luis Normandin'in infazını bir haftaertelediğini açıkladı.

22 - İran birliklerinin, kuzeyde giriştikleri son harekâtta, Irak sınırlarının 20 kilometre içindeki stratejik öneme sahip olan «Gerdmortd» tepesini ele geçirdikleri bildiriidi.

23 - Uganda'nın başkenti Kampala yakınlarında geçen hafta sonu meydana gelen bir otobüs kazasında 100'den fazla kişi öldü.

18 MART 1387

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Çanakkale Zaferi'nin 72. yıldönümü dolayısıyla Çanakkale'de düzenlenen törene gönderdiği mesajda, «Milletimiz bu vatan için hayatını feda edenleri ve kendisinehizmet edenleri hiçbir zaman unutmamalıdır» dedi. •

2 -- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Yaşlıları Koruma Haftası nedeniyle Türkiye Yaşlıları Koruma Derneği Yöneticilerini, Milli EğitimGençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu ile birlikte Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ABD Savunma BakanıCaspar VVeinberger'i Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

VVeinberger, Ankara'da yaptığı görüşmelerde, Reagan yönetiminin Türkiye'ye verdiği desteği tekrarlayarak, yönetimin yeni anlaşmayla Türkiye karşısında üstlendiği yükümlülükleri tam olarak yerinegetirmek için «azami çaba» sarfedeceği konusunda güvence vererek yine de Kongre faktörü nedeniyle bu güvencenin kesin ve bağlayıcı olamayacağını söyledi. VVeinberger, Ankara'da ki temaslarını tamamlayarak İstanbul'a gitti.

3 - Bakanlar Kurulu, Başbakan Vekili Kaya Erdem Başkanlığt'nda toplandı.

4 - Başbakan Vekili ve Devlet Bakanı Kaya Erdem, HacettepeÜniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ncie yeniden düzenlenen radyoloji bölümünü hizmete açtı.

5 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, MKYK Toplantısında yaptığı konuşmada, «TBMM'de dün yapılan gizli oturumun tutanaklarınınaçıklanması için girişimde bulunacaklarını» belirtti.

6 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğluiu, Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz ile Yönetim Kurulu üyelerini kabul ederek bir süre görüştü.

7 - Kültür ve Turizm Bakanı Mesut Yılmaz, Hürriyet Gazetesinde yayınlanan Kumarhanelerle ilgili yazı dizisi üzerine yaptığı açıklamada, «Makineli Kumarhane açmaya imkân sağlayan Turizmi TeşvikKanunu'na değişiklik getiren tasarıyı Bakanlar Kurulü'na sunduklarını»» söyleyerek, «Talih oyunlarını sadece otel müşterisi olan kişilere açık tutmayı ve buraları Türk vatandaşlarına yasaklamayı düşünüyoruz» dedi.

8 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Ankara'da ABD Savunma Bakanı Caspar VVeinberger ile yaptığı görüşmede Türk-Yunan ilişkileri'ne de değindi. Zeki Yavuztürk, ABD Savunma BakanıCaspar VVeinberger ile yaptığı görüşmeyi Milliyet Gazetesi'ne anlattı.

9 - Sağlık hizmetlerini yeniden düzenleyen yasa tasarısı TBMMPlan ve Bütçe Komisyonu'nda bazı değişikliklerle kabul edildi.

10 - SHP Adana Milletvekili Cüneyt Canver ve arkadaşlarıncaTBMM Başkanlığı'na verilen «SEİA hakkında genel görüşme açılmasını isteyen önerge» Genel Kurul'da reddedildi.

11 - SHP Ağrı Milletvekili İbrahim Taşdemir, THY'nin Hindistan seferine katılan kişilerin seçimi ve seferin maliyeti hakkında,Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy'un cevaplandırması istemiyle TBMMBaşkanlığı'na soru önergesi verildi.

12 - DSP yurttaşlıktan çıkarılanların yeniden Türk vatandaşlığınaalınmalarını öngören bir yasa tasarısını TBMM Başkanlığı'na verdi.

13 - 8. Ulaştırma Şûrası Ankara'da toplandı.

14 - Çanakkale Zaferi'nin 72. yıldönümü, törenlerle kutlandı.

15'- Şeriat Örgütü «Rabıtat-Ül Alam-Ül İslam» m 1982-1984yıllan arasında yurtdışındaki Türk din görevlilerinin aylıklarını ödemesine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararnamesi olduğu açıklandı. Diyanet İşleri eski Bakanı Tayyar Altıkulaç, söz konusu Bakanlar KuruiuKararnamesinin 28.4.1981 gün ve 8/2838 sayısını taşıdığını açıkladı..Öte yandan olay, 12 Eylül döneminin Milli Güvenlik Konseyi Gene!Sekreteri ve halen Türkiye'nin Bern Büyükelçiliği görevini yürütenemekli Orgeneral Haydar Saltık'ın Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığıaçıklama ile doğrulandı. Bu arada bilgisine başvurulan dönemin Başbakanı Bülend Ulusu ise, İngilizce «Müslim World League» adınıtaşıyan örgütün iyi amaçlar taşıdığına inanıldığı için kararnameyiimzalamış olabilirim» Rabıta Örgütü'nün «Müslim World League»olduğunu, yayınlarınız üzerine öğrendim» dedi.

16 - Petrol - İş Sendikası, İşveren Sendikası Kiplas'a bağlı 22i-şyerinde greve başlarken, çeşitli işkollarında 70 bin işçiyi kapsayanyeni grev kararları alındı. Bu arada Petrol - İş Sendikası Genel Başkanı Cevdet Selvi ve TİSK Genel Başkanı Halit Narin'de gazetecilereaçıklamalarda bulundular.

17 - Genelkurmay Başkanlığı'nca Cumhuriyet Gazetesi'ne yapılan açıklamaya göre, 12 Eylül 1980'den bu yana sıkıyönetim döneminde, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki olaylarda 127'si Türk SilahlıKuvvetleri mensubu, 16'sı köy korucusu, 4'ü polis, 147 güvenlik görevlisi, 250 sivil ve 216 terörist olmak üzeıe 7 yılda 613 kişi hayatını kaybetti.

18 - Muhammed Rıza Tebrizi adlı bir İranlı mülteci, mültecilikbaşvurusunun kabul edilmemesi üzerine, Birleşmiş Milletler AnkaraTemsilciliği binası önünde kendini yaktı.

19 - Hakkâri'nin Beytülşebap ilçesinin Dereler mevkiinde 5, Diyarbakır'ın Dicle ilçesine bağlı Kayı köyü yakınlarında 4 olmak üzeretoplam 9 terörist, güvenlik kuvvetleriyle giriştikleri çatışma sonucunda ölü olarak ele geçirildi.

20 - İstanbul 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülmekteolan, TİP-4 (Türkiye İşçi Partisi) adlı davada, 19 sanığa yasadışı örgüt üyesi olmak suçundan 5'er yıl ağır hapis cezası 149 sanık hakkmda da beraat kararı verildi.

21 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in sürekli hastalık ve sakatlığı nedeniyle, 3 yıl ağır hapis cezasına mahkûm bir suçluyu affettiğine ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

22 - Akdeniz'in Kara Kökenli Kaynaklardan Kirlenmeye Karşı Korunması» Protokolü, Türkiye tarafından da imzalanarak Resmi Gazete'de yayımlandı.

23 - Mardin'in Nusaybin ilçesi yakınlarında meydana gelen trafik kazasında 11 kişi öldü, 20 kişi de yaralandı.

24 - ABD'nin Houston kentinde bulunan Başbakan Turgut Özal,«Rabıta Örgütü» ile ilgili olarak, Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alanyazılar üzerine, söz konusu örgütün «Suudi Arabistan'ın resmi birkuruluşu ve uluslararası düzeyde tanındığını» söyledi.

Başbakan Turgut Özal, ayrıca Houston'da kendisini izleyen gazetecilere Türk-Yunan ilişkileri hakkında görüşlerini de açıkladı.

25 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, VVashington'da, Türkiye'nin Amerikalı dostları derneğinin onuruna verdiği yemekte yaptığıkonuşmada, «Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşmasını imzaladıkları için Türkiye'de hükümetim ağır eleştirilere uğradığını» söyledi.Ayrıca Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Hürriyet Gazetesi'ne yaptığıaçıklamada, «ABD Dışişleri Bakanı George Shuitz'dan Ermeni YasaTasarısı'nın Kongre'den geçmesinin mümkün olmadığı, eğer geçerseBaşkan Reagan'ın tasarıyı kesinlikle veto edeceği yolunda güvencealdığını» söyledi.

26 - BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi James Hoîger, KKTC'ye, Rum tarafının Genel Sekreter Özel Siyasi İşler Yardımcısı Marrack Goulding'in 5 Şubat 1987'de ortaya attığı görüşlerihayıtsız şartsız kabul ettiğini duyurdu.

27 - Filipinler'in Baguio kentindeki askeri akademiye bombalısaldırı düzenlendi. Filipinler Askeri Akademisi'nin tören meydanındameydana gelen patlamada 4 kişi öldü, 37 kişi de yaralandı.

28 - Ocak ayında Beyrut'ta kaçırılan Suudi Arabistanlı diplomatBekir Damanhuri, Suriye ve Şii Emel Örgütü'nün girişimleri sonucuserbest bırakıldı.

19 MART 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Vekili Kaya Erdem'i Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2 - Başbakan Vekili Kaya Erdem, Çankaya Köşkü'nden çıkarkengazetecilerin sorularını cevaplandırarak, bir soru üzerine, «Grevlerinişçinin kanunlarla tanınmış tabii hakkı olduğunu ama problemleringreve gidilmeden çözülmesini hükümet olarak arzu ettiklerini» söyledi.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, AET Türkiye TemsilcisiJan Van Rij ile TBM.VTde bir süre görüştü. SHP Genel Başkanı görüşme başlamadan önce bir açıklama yaptı. Bu arada bir gazetecinin sorusu üzerine de «Türkiye'de demokrasiyi tam manasıyla gerçekleştirmek için, düşünce özgürlüğünü kısıtlayan bütün maddeleri ilk fırsatta kaldırmalıyız» dedi.

4 - Bakanlar Kurulu, gebe ve emzikli kadınların çalıştırılmasına ilişkin tüzükte değişiklik yaparak, emzirme izinlerini, günde ikikez yarım saatten 45 dakikaya çıkardı.

5 - Ege'nin uluslararası sularında bilimsel araştırma yürütenPiri Reis gemisi, Yunan savaş uçaklarınca taciz edildi. Türkiye, olayüzerine Yunanistan'ın dikkatini çekerken, Yunan Hükümeti, Türk Dışişleri Bakanlığı'nın uyarısının reddedildiğini açıkladı.

6 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel, biraçıklama yaparak, «Yurtdışındaki Türk din görevlilerinin maaşlarınınRabıta Örgütü tarafından verilmesine ilişkin, Süleyman Demirel, BüSfend. Ulusu ve Turgut Özal hükümetleri döneminde çıkartılan üç kararnamenin bulunduğunu ve ödemelerin 1985 temmuzun kadar devemettiğini» bildirdi. Hasan Celâl Güzel ayrıca, «Halen yapımı devameden TBMM'deki cami inşaatı için 20 milyon, Küçükesat'ta yapılmakta olan Kocatepe Camii için 2 milyon lira, eyrıca Adana bölgesindesel felaketinden dolayı tahrip olan bazı ibadet yerlerine 5 milyonUra yardım yapıldığı yolundaki açıklamaları da doğruladı.

Bu arada aynı dönemin Devlet Bakanları Mehmet Özgüneş veİShan Öztrak'ta konuyla ilgili açıklamalarda bulundular.

7 - Adalet Bakanı Olta'n Sungurlu, Milliyet Gazetesi'ne yaptığıaçıklamada, «Türk vatandaşlığından çıkarılanların durumuna çözümbulmak amacıyla çalışmalar yaptıklarını» söyledi.

8 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, Milliyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Mesleki ve teknik eğitim varanöğretmenlerin maaşlarının artırılması için çalışmalar yapıldığını»söyledi.

9 - 8. Ulaştırma Şûrası çalışmalarını tamamladı.

10 - Diyanet İşleri eski başkanı Tayyar Altıkulaç, «Rabıta örgütüite ilk bağlantının 1980 Martında Kıbrıs'ta düzenlenen bir islam Konferansı sırasında doğduğunu ve daha sonra dönemin Devlet BakanıMuhammed Kelleci tarafından Rabıta heyetinin Ankara'ya davet edildiğini» açıkladı.

11 - Boya Fabrikaları mamullerine yüzde 10 ile yüzde 15 arasında değişen oranlarda zam yapıldı.

12 - Demokrat Ege Gazetesi, İzmir'de ikinci bir bölge gazetesiolarak yayma başladı.

13 - Erdemir'de işvereni protesto etmek amacıyla fabrikanınönüne siyah çelenk koymak isteyen Otomobil - İş Sendikası Gene!Sekreteri, Örgütlenme Sekreteri, Şube Başkanı ve Yöneticisi ile iştençıkarılan 4 işçi gözaltına alındı.

14 - Yasadışı PKK, örgüt üyesi oldukları iddiasıyla ErzincanDGM'de yargılanan 11 sanıktan 4'ü beraat etti, 7 sanık hakkındada görevsizlik karan verildi.

15 - ABD'nin Houston kentinde bulunan Başbakan Turgut Özal,«Avrupa'daki orta menzilli füzelerin kaldırılması halinde Türkiye'ninöneminin eskisine göre çok fazla artacağını» söyledi.

16 - Resmi temaslarda bulunmak üzere bir süredir Arnavutluk'ta bulunan TBMM Başkanı Necmettin Karaduman ve beraberindekiTürk Parlamento Heyeti Arnavutluk Devlet Başkanı Ramiz Alis tarafından kabul edildiler.

17 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ile görüşen ABD MaliyeBakanı James Baker, Türkiye'nin bir süre önce yapmış olduğu «FMSborçlarının hafifletilmesi planı çerçevesinde, ABD, Türkiye'ye kefilolsun» önerisini ABD hükümetinin reddettiğini söyledi. Bu aradaTemsilciler Meclisi Dışilişkiler Alt Komisyonu'nun, Reagan yönetiminin Türkiye için istediği askeri ve ekonomik yardımda toplam 445milyon dolar indirim yaptığı belirtildi.

18 - Kıbrıs Rum tarafının, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın 29 Mart belgesini yeniden reddettiği ve bu yöndeki kararın,Genel Sekreterin, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a Kıbrıs Özeltemsilcisi vekili James Holger'le gönderdiği mesajdan anlaşıldığıaçıklandı.

19 - İngiltere Parlamentosu'nda 17 milletvekili, Avam KamarasıBaşkanlığı'na verdikleri bir önerge ile «Kıbrıslı Rumların 1964 yılında yönetimi yasa dışı yollardan ele geçirdiklerini belirterek, RumYönetimi'nin tüm Kıbrıs'ın meşru yönetimi olarak kabu! edilmemesini» istediler.

20 - Suriye, rehineler konusunda ilk kez terörist örgütlere karşı tavır alarak, herhangi bir rehinenin canına kıyılması halinde teröristlere karşı mümkün olan eh ağır cezayı vereceğini duyurdu.

21 - Cibuti'nin başkentinde dün 3 bin kişilik Fransız garnizonuaskerleri ile ailelerinin gittiği bir kahvehaneye düzenlenen bombalısaldırıda 11 kişi öldü, 45 kişi de yaralandı.

20 MART 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'yü görüşmek için Çankaya Köşkü'ne davet etti. Cumhurbaşkanı'nındaveti SHP Genel Merkezi tarafından basına duyurularak, görüşmenin«Rabıta» olayıyla ilgili olmasının beklendiği belirtildi.

2 - Sosyal Demokrat Halkçı Parti Genel Başkanı Erdal İnönü,yurtdışındaki Türk din görevlilerine «Rabıta-' örgütü tarafından maaşödenmesi olayıyla ilgili olarak, «İmza atan herkes sorumludur. SorumSuların peşini bırakmayacağız» dedi. öte yandan Genel Başkanın buaçıklamasından önce, Cumhuriyet Gazetesi'ne konuyla ilgili bir açıklama yapan SHP Genel Sekreteri ve İçel Milletvekili Fikri Sağlar da"Cumhurbaşkanlığı makamına ilişkin bir güven bunalımı doğduğunuöne sürerek, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in istifa etmesini istedi.

3 - Bakanlar Kurulu, National Geographic dünya atlası baştaolmak üzere «Çeşitli dillerde atlas, harita ve benzerleri»'nin yurdagirişini yasakladı.

4 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâ! Güzei,Türk Ocakları Konya Şubesi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada,«Türk Ocakları'nın Türk milliyetçilerinin yetişmesinde önemli rolüolduğunu» söyledi.

5 - Mili Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Tercüman Gazetesi'ne «Türkiye'ye yardım paketinin, ABD Kongresi'nde kesintiye uğratılması» ile ilgili bir demeç verdi.

6 - Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, bakanlığıyla ilgili incelemelerde bulunmak üzere İstanbul'a gitti. Adalet Bakanı İstanbul'da çeşitli adliyelerde incelemelerde bulundu.

7 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Rabıta konusuna ilişkin olarak, yaptığı açıklamada, «Biz Türkiye'nin memurunun maaşının, tahsisatının Hazineden verilmesinden yanayız. Ama, yurtdışındaki bir örgütün din adamlarına maaş vermesi, tahsisat vermesifevkalâde yanlıştır. Üstelik bunun bijerek kararnameye bağlanmasıda laik devlet ilkelerine aykırıdır, laiklik prensibine aykırıdır, cumhuriyet ilkelerine aykırıdır» dedi. DYP Genel Başkanı Hüsamettin

Cindoruk, Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, «Türkiye'nintümüyle Las Vegas'a benzediğini, kumar makinelerinin ülkeyi işgalettiğini» belirterek «Kumarhanelerin Türk vatandaşlarına kapatılmasını» istedi.

8 - Kapatılan CHP'nin Genel Başkan ve eski BaşbakanlardanBülent Ecevit, «Rabıta» olayıyla ilgili olarak, Cumhuriyet Gazetesi'neyaptığı açıklamada, «Rabıta - Ül Âlem-ÜI İslam»'ın, Laik Türkiye'yi veyurtdışındaki Türkleri etkisi altına almak için giriştiği faaliyetin bilindiğini kaydederek, «bazı din adamlarına, aylıklarının bu örgüt tarafından ödenmesinin kabul edilmiş olduğu da simdi açıkça ortaya çıkmıştır. Bu büyük bir sorumsuzluk örneğidir» dedi.

9 - Yüksek Seçim Kurulu, illerin çıkaracağı milletvekili sayılannı yeniden belirledi. YSK Başkanı Muammer Elçin, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, 9 ilde milletvekili sayısının birer azaldığın!, 6 ilde birer, İstanbul'da ise üç arttığını söyledi.

10 - Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ile Türk Atlantik Anlaşması Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen «NATOve Türkiye» konulu seminerde, konuşmacıların tümü, Türkiye'nin stratejik konumu gereği tarafsız olamayacağını belirttiler.

11 - Petrol - İş Sendikası'nın, Kiplas İşveren Sendikası ile uyuşmazlık kapsamı içinde iki işyerinde daha grevi başladı. Kristal - İşSendikası da Eskişehir Kılıçoğlu Toprak Sanayii'nde greve gitti.

12 - Otomobil - İş Sendikasına üye 10 işçi, Türk Telekom işyerinde çalışan 4 işçinin işten atılmasını protesto etmek amacıylaaçlık grevine başladı.

13 - ABD Savunma Bakanı Caspar VVeinberger, temaslarını tamamlayarak, Türkiye'den ayrıldı. Bu arada, İstanbul'da bulunan ABDSavunma Bakan Yardımcısı Richard Perle, gazetecilerle yaptığı görüşmede, «Türkiye'nin SEİA konusunda garantisiz kaldığı şeklindekieleştirilerin bilgi eksikliğinden kaynaklandığını» söyledi.

14 - Yurtdışına uyuşturucu kaçıran 11 kişilik bir şebeke, yurtiçipiyasa değeri yaklaşık 350 milyon lira olan 43 klogram eroin, 7 tabanca ve çeşitli malzemelerle yakalandı.

15 - Ankara 6. İdare Mahkemesi, Gazi Üniversitesi İktisadi veİdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi iken, 1 Şubat 1983 tarihinde,Ankara Sıkıyönetim Komutanlığının emrine uyularak 1402 sayılı yapanın değişik 2. maddesi gereğince görevine son verilen Doç. Dr.Yalçın Küçük'ün tekrar eski görevine dönmesine karar verdi.

16 - Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na aykırı davranmak iddiasıyla 7'si tutuklu, 8 sanığın yargılanmasına İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde başlandı.

17 - İstanbul'da yayımlanan aylık «Zemin» dergisinin mart sayısı «Komünizm Propagandası» yaptığı ve haftalık «Yeni Gündem» dergisinin 15 Mart 1987 tarihli sayısı ise, «Paris'teki Kürt Enstitüsü Başkanıyla yapılan söyleşi» gerekçeleriyle İstanbul DGM kararıyla toplatıldı ve DGM Savcılığı'nca dergi sorurnluiularımn ifadeleri alındı.

18 - Türkiye'de şeriat düzenine dayalı rejim kurmak için faaliyet gösterdiği iddiasıyla Adana eski Müftüsü Cemalettin Kaplanhakkında Malatya Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde idam istemiyledava açıldı. Ayrıca halen Almanya'da bulunan Müftü hakkında ötekibütün mahkemelerde açılan davaların da Malatya DGM'de birleştirilmesi kararlaştırıldı.

19 - ABD'nin Houston kentinde bulunan Başbakan Turgut Özal,burada yaptığı açıklamada, «Rabıta Örgütü'nün bütün dünyaya yardım ettiğini, bu örgütle yapılan anlaşmanın döviz kıtlığından kaynaklandığını» söyledi.

20 - Yunanistan Hükümet Sözcüsü Yannis Rubattis, araştırmagemisi Piri Reis'in bazı Yunan uçakları tarafından rahatsız edildikleriyolundaki iddiaların asılsız olduğunu ileri sürerek, iki Türk savaş gemisinin Limni Adası etrafında «tahrik edici» biçimde seyir halindeolmalarını protesto ettiklerini açıkladı. Rubattis, Söz konusu protesto'nun Ankara'daki Yunan Büyükelçisi tarafından Türk Dışişlerineulaştırıldığını belirtti.

21 - Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu, Londra'daki temaslarını sürdürürken, Türkiye'nin Kıbrıs'ı askeri anlamdatamamen denetim altına almak için uzun vadeli politika izlediğini veKuzey Kıbrıs'ta insan haklarına saygı göstermediğini öne sürerek,İngiltere'yi de bu duruma seyirci kalmakla suçladı.

22 - Mısır Ekonomi Bakanı Dr. Yusri Mustafa, «Türkiye'dentüm gıda maddeleri ithalatının ikinci bir bildirime kadar askıya alındığını» açıkladı.

23 - 1. Avrupa Müslümanları Meseleleri Konferansı» Hollanda'nın Rotterdam kentinde başladı.

24 - ABD Başkanı Ronald Reagan, İran'a gizli silah satışıylaÜgili olarak düzenlediği basın toplantısında, «politikasının başlangıçta İran'la ilişkileri düzeltmek olduğunu ama sonunda, rehinelere karşılık silah pazarlığına dönüştüğünü belirterek, Bir daha asla aynı yoldan yürümem» dedi.

25 - Birleşmiş Milletlerin, İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi Savaşsuçlarına karıştığından şüphelenilen 45 bin kişi hakkındaki belgelerin açıklanmasına karşı çıktığı belirtildi.

26 - Fransa'da Ulusal Uzay Bilim Merkezi'nden bilgi sızdırarakcasusluk yaptıkları gerekçesiyle aralarında bir gazetecinin de bulunduğu 6 kişi tutuklandı.

27 - El Salvador'un orta kesimindeki Saint Vincent bölgesinde,gerillalarla askerler arasında çıkan çatışmada, 18 asker ve 2 gerillaö!dü.

21 MART 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ile yapacağı görüşmeyi iptal etti. Çankaya Köşkü'nden yapılanaçıklamada, SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar'ın Rabıta olayı nedeniyle Cumhurbaşkanı'nın istifasını istemesi üzerine Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in konuyu Erdal İnönü ile görüşmek istediği, ancak İnönü'nün Sağlar'ın görüşlerine destekler açıklamalarının gazetelerde yeralmasından sonra «Cumhurbaşkanı'nın gereksiz bularak bu görüşmeden vazgeçtiğini» bildirildi.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'de yaptığı açıklamada,Cumhurbaşkanından doyurucu bir açıklama yapmasını isteyerek, «Sayın Cumhurbaşkanı, uluslararası teokratik bir düzen örgütünden paraalmanın yanlış olduğunu ifade etmelidir. Ancak o şekilde halk güven duymaya devam eder» dedi.

3 - Devlet Bakanı Kâzım Oksay, Milliyet Gazetesi'nde gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, yurtdışındaki bazı Türk dîn görevlilerinin «Rabıtat-ÜI Alem - ül İslam» örgütünden maaş almasını savunarak, bunu bir burs olduğunu söyledi.

4 - Adalet Bakanı Oltan Sungurlu ve Devlet Bakanı Kâzım Oksay Milliyet Gazetesi'ni ziyaret ederek, Gazetenin sahibi Aydın Doğan ile bir süre görüştüler.

5 - Bayındırlık ve İskân Bakanı Safa Giray, Milliyet gazetesine verdiği demeçte, «İmar affıyla ilgili yasada gerekli değişikliğinyapılarak, söz konusu tıkanıklığın ortadan kaldırılacağını» söyledi.

6 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mustafa Kalemli, Pazarkent Yapı Kooperatifinin Genel Kurul toplantısında konuşmada, «1988veya en geç 1990 yılı başına kadar bütün esnafın sağlık sigortasıkapsamına alınacağını» söyledi. Öte yandan Devlet Bakanı AhmetKaraevli'de yaptığı konuşmada, «hükümetin konut sorununa bütçe dışıkaynaklarla beslenen konut fonunu kurarak ciddi şekilde eğildiğini»söyledi.

7 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, «Irk Ayrımının OrtadanKaldırılması Günü» dolayısıyla BM Irk Ayrımına Karşı Mücadele Komitesi Başkanı Joseph Garba'ya bir mesaj göndererek, «Türkiye'nin her türlü ırk ayrımının ortadan kaldırılması için çaba göstermeye devam edeceğini» bildirdi.

8 - Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, PiriReis Araştırma Gemisi'nin yıllardan beri Yunanistan tarafından tacizedildiğini bildirerek, Yunanistan protesto edildi.

9 - Türkiye'de Sosyal Demokrasi'nin Temel Sorunları SHP Ankara İl Örgütü'nce düzenlenen «Sosyal Demokrat Düşünce Forumu»nda tartışıldı.

10 - Halk Ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu ölümünün 14. yıldönümünde doğum yeri olan Sivas'ın Sivrialan köyü ile Şarkışla ve İstanbul'da Gülhane Parkı'nda törenlerle anıldı.

11 - İstanbul Radyosu Türk Halk Müziği Saz Sanatçısı AhmetYamacı, 61 yaşında İstanbul'da öldü.

12 - Siirt'in Şırnak ilçesine bağlı Milli Balveren köyü yakınlarında güvenlik kuvvetleriyle bir grup terörist arasında çıkan çatışmada bir er şehit oldu.

13 - Mardin'in Derik ilçesine bağlı Atlı köyü'nün Aşağımenteşmezrasında güvenlik kuvvetlerinin düzenledikleri baskın sonucu 3 ayrılıkçı terörist ölü olarak ele geçirildi.

14 - Başbakan Turgut Özal, Houston - Ankara arasında video konferans sistemi aracılığı ile bir basın toplantısı düzenledi. BaşbakanÖzal, bir gazetecinin «Rabıta» olayıyla ilgili sorusunu cevaplandırırken, «Hadise olduğundan çok fazla ideolojik nitelikte büyütülmüştür» dedi.

15 - Piri Reis Araştırma Gemisi'nin Ege'deki araştırmaları nedeniyle Yunanistan'da Başbakan Andreas Papandreu başkanlığında, Dışişleri ve Savunma Bakanları ile Genelkurmay Başkanfnın katıldığıolağanüstü bir toplantı yapıldığı ve toplantıda «Türkiye'nin Piri Reisgemisi kanalıyla Yunanistan'a yönelik tahriklerine bundan böyle izinverilmemesi kararı alındığı» belirtildi. Söz konusu kararın NATO Genel Sekreteri ve ABD Dışişleri Bakanına da bildirildiği açıklandı.

16 - Federal Alman ZDF Televizyonu'nda,. Türkler için hazırlanan «Türkiye Mektubu» programının ardından, Nevruz bayramı konusunda da bilgi verildi. Bu arada «Kürt Halk Şenliği» adlı filmin gösterilmesi sırasında «Türkiye'nin bir bölümünü, Kürdistan olarak gösteren bir haritanın da ekrana geldiği» belirtildi. Yayından sonra Almanya'da yaşayan Türkler'in Hürriyet bürolarını arayarak, AlmanZDF Televizyonunu kmdıkları bildirildi.

17 - Kuzey Irak'ta Türk Hava Kuvvetleri'nin düzenlediği operasyon sonrasında, Avrupa'da çeşitli gösterilere girişen PKK'nın bir sözcüsü Federal Almanya'nın Dortmund kentinde yaptığı açıklamada,«Türkiye'nin Avrupa'daki elçiliklerine bombalı saldırı düzenleyeceklerini» söyledi.

18 - Federal Almanya'nın Hamburg ve Hannover kentlerinde,bölücüler çeşitli yürüyüşler düzenleyerek, Türkiye aleyhine sloganlar attılar.

19 - Mısır'ın Sohag kentinde fanatik müslümanlarm neden olduğu ve 23 kişinin yaralandığı olaylarda 30 kişinin de tutuklandığı bildirildi. Mısır İçişleri Bakanı Zeki Bedr, olayla ilgili olarak yaptığıaçıklamada, 188 kişinin sorgulandığını belirterek, «Polisin ulusal bütünlüğü tehdit edici unsurlara hoşgörülü olamayacağını» söyledi.

20 - Çad'ın kuzeyindeki Uadi Dum bölgesindeki Bir-Kora'da hükümet güçleriyle Libya askerleri arasında iki günden bu yana sürençarpışmalarda, 786 Libya askerinin öldürüldüğü, 121'inin de tutsakalındığı açıklandı.

22 MART 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Batı Avrupa'daki Türk dingörevlilerinin aylıklarının 1980-1985 yıllan arasında Dünya İslamBirliği «Rabıta» tarafından ödenmesi ile ilgili bir açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Kenan Evren açıklamasında, uygulamaya izin veren kararnamenin kendisine sunulduğunu «O günün çok yoğun çalışma şartları içinde devlet memurlarına ücretsiz izin verilmesi gibi tamamenyasalara uygun, rutin ve daha evvel yapılmış bir uygulamanın devamıolduğu düşüncesiyle konu üzerinde fazla durma gereği görülmediğinin anlaşıldığını» belirtti ve «Dizinin yayımlandığı gazetenin göreviniyaptığını» vurgulayarak, «Ancak olayın önce akılcı bir yaklaşımla değerlendirilmesi gerekirken, bazı çevrelerce konunun hemen iç politika tartışmalarına malzeme yapılmasını yadırgadığını» ifade etti.

2 - SHP Gene! Başkanı Erdal inönü, Cumhurbaşkanının açıklamasından sonra «Henüz beklediğimiz açıklama yapılmadı. Onu bekliyoruz. Laikliğin korunması, iç politikanın en önemli konularındanbiridir» dedi. Bu arada «Rabıta Örgütü» nün ODTÜ'deki İslam merkezi ve cami yapılması için yardımda bulunduğu iddalan üzerine, YÖKBaşkanı Prof. İhsan Doğramacı, «Dışişlerinin sorması üzerine, ODTÜRektöriüğü'nün «böyle bir şeyin yapılmaması uygun olur» biçimindegörüş bildirdiğini» söyleyerek, «Üniversitede başka bir devletinaçtığı din merkezi herhalde uygun değildir» dedi.

3 - Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, resmi bir ziyarette bulunmak amacıyla Fas'a gitti. Veysel Atasoy Atatürk Havalimanfndayaptığı açıklamada ziyareti sırasında iki ülke arasında deniz ticareti,gemicilik ve balıkçılık konularında görüşmelerde bulunacağını söyledi.

4 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu,Akdeniz Ülkeleri Çalışma Bakanları'nm katılacağı bir toplantı için Tunus'a gitti.

5 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, MKYK Toplantısında yaptığı konuşmada, «Bir anayasa değişikliği için seçime gidilerek milletten yetki alınması gerektiğini» söyledi. Hüsamettin Cindoruk ayrıca, Rabıta olayı nedeniyle Cumhurbaşkanı Kenan Evren'inLaiklik konusunda eleştirilemeyeceğinî belirterek, SHP'yi bu konuda«abartılmış bir talepte bulunmakla» suçladı.

6 - DSP Genel Başkanı Rahşan Evecit, İstanbul'da düzenlediğibasın toplantısında, bir soruyu cevaplandırırken, Başbakan TurgutÖzal'ın dün düzenlediği basın toplantısında işçilerle ilgili hiçbir şeysöylememesini eleştirerek, «İşçilerin adını bile anmaması, Türkiye'debazı gelişmelerle birlikte göz önünde tutulursa kuşkusuz bir anlamtaşır» dedi. Rahşan Ecevit, SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar tarafından ortaya atılan Cumhurbaşkam'nm istifası istemine de katılmadıklarını açıkladı.

7 - Sayıştay Başkanı Servet Samlıoğiu, denetçi yardımcılığı sınavında soruların önceden bazı adaylara verildiği yönündeki iddialar üzerine, ANKA'nın sorularını cevaplandırırken, «Sınavı yapan 16kişilik komisyonun bir yanlış hareketi olduğunu düşünmüyorum. Amabirtakım, tertipler hazırlanmış olabileceğini düşünüyorum» dedi. Samlıoğlu ayrıca gerekli soruşturmanın da yaptırılacağını söyledi.

8 - Kars'ın Çıldır ilçesine bağlı Yakmsu bucağında yapılan belediye başkanlığı seçimini SHP adayı Fezair Koca kazandı.

9 - Suuri Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi Abdullaziz Muhyiddin Hoca Cumhuriyet Gazetesi'ne bir açıklama yaparak, «Rabıta üzerindeki tartışmalar büyük ölçüde enformasyon eksikliğinden kaynaklanıyor. Eğer Rabıta'nın amaçlan tam oiarak öğrenilirse, yanlış anlamalar da ortadan kalkacak» dedi.

10 - «Denizkurdu - 1/87 Tatbikatı» Marmara Denizi'nde başladı.

11 - 1960 Kurucu Meclis üyelerinden Muin Kuley İstanbul'daöldü.

12 - Malatya Askerlik Dairesi Başkanlığı'nın askerlik göreviniyapmayan 9 kişiye yurda dön çağrısı yapan ilanı, Resmi Gazete'deyayımlandı.

13 - Alman Televizyonu ARD'de dün akşam Türkiye'nin AETüyeliği ile ilgili bir açıkoturum yayınlandı. Hür Berlin Radyosu (SFB)tarafından hazırlanan canlı TV yayınında Türkiye'nin üyeliğine ilişkinsorunları, din demokrasi anlayışı ve Batı ile olan ilişkileri tartışıldı.

14 - Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da bir süredir devameden «Türk Haftası» sona erdi.

15 - İsviçre'nin Zürih kentindeki Türk Başkonsolosluğuna ve THYbürosuna «Devrimci Gençlik» üyesi olduklarını söyleyen bir gruptarafından bombalı pankart asıldı.

16 - Hollanda'nın Rotterdam kentinde yapılan 1. Avrupa Müslümanları Meseleleri Konferansı sona erdi.

17 - İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ali Hamaney, Meşhed kentinde yaptığı konuşmada, «İran'ın Basra Körfezi'nde en uzunkıyıya sahip ülke olduğunu ve körfezin güvenliği için her türlü girişime hakkı bulunduğunu ve ülkesine veya karasularına yönelik herhangi bir müdahaleye sert biçimde karşılık vereceklerini» söyledi.

18 - Filipinler Devlet Başkanı Corazon Aquino askeri akademide düzenlenen mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, komünistgerillalara karşı şimdiye değin izlediği barış politikasının yürümediğinive orduya komünist isyancılarla aşırı sağcılara karşı saldırıya geçmesi emrini verdiğini açıkladı.

19 - Yugoslavya Başbakanı Branko Mikuliç, Federal Almanyagezisi sırasında Alman gazetecilere verdiği demeçte, «Ülkede grevlerin ve rejim karşıtı hareketlerin artması üzerine mevcut sistemi korumak için gerekirse ordunun kullanılacağını» söyledi.

20 - Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Zao Ziyang, Pekin'de bîraçıklama yaparak, «Reformlar ve dışa açılma politikalarında hiçbirdeğişiklik yapmamaya kararlı olduklarını» söyledi.

23 MART 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Diyanet İşleri eski BaşkanıTayyar AJtıkulaç'ı Çankaya Köşkü'ne çağırarak, «Rabıta» olayıyla ilgili olarak görüşmelerde bulundu.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Esenboğa Havaalam'ndagazetecilerin sorularını cevaplandırırken, Rabıta olayıyla ilgili olarak,Genel Sekreter Fikri Sağlar'ın Cumhurbaşkam'mn istifasını istemesiüzerine ortaya çıkan gerilim konusunda, «Cumhurbaşkam'nı özel olarak karşılarına almak gibi bir amaçları olmadığını» ve Cumhurbaşkam'nın laiklik konusundaki düşüncelerinden endişe duymadıklarını bildirerek, «Mesele düşüncelerden endişe duymak değil, yapılmış olanbir hareket var. Rabıta'nm Türk toplumuna girme olayı var. Biz bunun üzerinde duruyoruz. İnsanların bunu niçin yaptıkları o kadarönemli değil» dedi.

3 - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sudi Türel, TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası'nca düzenlenen «Türkiye Jeofizik Bilimsel veTeknik Kurultayı» nm açış oturumunda bir konuşma yaparak, «Türkiye'nin elektrik enerjisi ihraç etmesi için araştırma yapıldığını» söyledi.

4 - Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, İstanbul'da Milliyet Gazetesi'nin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı.

5 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Haziran ayındayapılacak belediye başkanlığı seçimleriyle ilgili toplanan MKYK'd&nönce düzenlediği basın toplantısında, «82 belediye başkanlığına daaday göstereceklerini belirterek, amaçlarının vatandaşı antidemokratik bir yöntemle karşı karşıya bırakmamak olduğunu» söyledi.

6 - İstanbul Kazlıçeşme'deki Abdinur Aikoç Deri Fabrikasfndageçen cuma günü bir işçinin iş kazası sonucu ölümünü protesto içinbine yakın işçi fabrikanın önüne çelenk koyarken bölgedeki 3 bin işçiyemek boykotu yaptı.

7 - ABD'de temaslarına devam eden Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, yaptığı konuşmada, Ermeni Raporu'na değinerek, «Türk Kamuoyu Kongre'nin böyle bir iddiaya geçerlilik kazandırmasının, daha fazla terörist eylemlere yol açacağını düşünmektedir. Bunu, Türk kamuoyunda infial dalgası izleyecektir. Bu da kesinlikle Türk - Amerikan ilişkilerini bozacaktır» dedi.

8 - ABD'nin Houston kentinde bulunan Başbakan Turgut Özal'ınTRT'ye verdiği demeç Yunan hükümeti tarafından eleştirildi. HükümetSözcüsü Yannis Rubattis, Özal'ın açıklamalarını değerlendirirken,«Yunanistan Ege konusundaki tutumundan vazgeçmeyecektir ve egemenlik haklarını korumak için gereken bütün önlemleri alacaktır»dedi.

9 - İngiliz Dergisi The Economist «bakış» isimli köşesinde IMFkaynaklarına dayanarak borç ertelerneleriyle ilgili yayımladığı bir haberde, borç ertelemelerinde Polonya'nın birinci, Türkiye'nin ise ikincisırada yer aldığını belirtti.

10 - «Ermeni Kültür Derneği»'nin Selanik Şubesi törenle açıldı.Törende bir konuşma yapan Kuzey Yunanistan Bakanı Stelyos Papatemelis, «Yunan ve Ermeni halklarının, tarih boyunca pek çok defa«Ortak düşman» a beraberce karşı durduklarını bu yüzden aralarında sıkı bağlar olduğunu» söyledi.

11 - ABD Savunma Bakanı Caspar VVeinberger, dün NBC Televizyonu'na verdiği bir demeçte «Yaşamsal önemi olan Hürmüz Boğazıile Basra Körfezi'nde, gemilerin serbest geçişini sağlamak için gereken herşeyi yapmaya hazırız» dedi.

12 - Federal Alman Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı WillyBrandt görevinden istifa etti.

13 - Hindistan'ın üç büyük eyaleti Batı Bengal, Kerela ve Keşmir'de Kongre üyelerini belirlemek amacıyla 60 milyona yakın seçmen oy kullandı.

14 - Sierra Leone'de hükümet, Devlet Başkanı Joseph Momoh'ya yönelik darbe girişiminin başarısızlığa uğratıldığını açıkladı.

15 - Cad hükümeti ülkenin kuzey keçiminde Uadi Dum'da bulunan Libya'ya ait büyük bir hava üssünü ele geçirdiklerini açıkladı.Öte yandan Libya Lideri Muammer Kaddafi, ABD'nin ülkesine karşıbir saldırıya geçmesi halinde Varşova Paktı'na katılmak için başvuracaklarını açıkladı.

16 - İsrail Savaş Uçakları, Lübnan'ın güneyinde Sayda kentindeki FKÖ'ye aJt bir karargâhı bombaladı.

24 MART 1987

1 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Türk-İş Yöneticilerininişçi konularıyla ilgili bir dilekçe vermek üzere TBMM'ne yapmak istedikleri yürüyüşün polis tarafından engellenmesiyle ilgili olarakTBMM'de düzenlediği basın toplantısında, güvenlik kuvvetlerinin yasayı uyguladığını savunarak, «Bir kanunsuzluk varsa, bu yürüyüşü benyapacağım diyenlerdedir,» dedi.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve DSP Genel Başkan Yardımcısı Sururi Baykaîberaberinde bazı milletvekilleri olduğu halde Türk-İş Genel Merkezi'ni ziyaret ederek, «geçmiş olsun dileğinde» bulundular. Siyasi Parti yöneticileri olayı kınayarak, «Hükümetin işçi sorunlarının dile getirilmesine tahammülü olmadığını» söylediler.

3 - Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Parlamentoda Milliyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandırdı.

. 4 - SHP Tokat Milletvekili Enver Özcan ve arkadaşlarının«ANAP iktidarı döneminde Başbakan Özal ve yakınlarının haksız yoldan menfaat sağladıklarına ilişkin iddialarla ilgili olarak meclis araştırması açılmasını isteyen önergesi» TBMM Genel Kurulu'nda ANAP'hüyelerin oylarıyla reddedildi.

5 - Sayıştay Başkanı Servet Samlıoğlu, «Denetçi YardımcılığıSınavı'nda soruların bazı adaylara önceden verildiği yolundaki iddialar üzerine, ANKA'ya yaptığı açıklamada, «İddialar başkanlığımızcaincelenmek suretiyle değerlendirilmiş ve kamuoyunda kurumumuzhakkında uyanması muhtemel şüphelerin giderilmesi için, yapılmışolan yazılı sınavı iptal edilmiştir» dedi.

6 - Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Nüzhet Kandemir,NATO ve AET ülkelerinin Ankara'daki büyükelçileri ile bir görüşmeyaparak, «Yunanistan'ın Güvenlik Konseyi Kararı'na ve Bern Anlaşması hükümlerine uymaması halinde, Türkiye'nin Ege'deki hak ve çkarlarım korumak için gerekli göreceği önlemleri alacağını bildirdi vemüttefik ülkelerin, Ankara'nın bu kararını bilmelerini» istedi. Bu arada Yunanistan Büyükelçisi de Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak kendisine, «Atina'nın iddialarının reddedildiği ve iddalarm aksine son

Piri Reis örneğinde olduğu gibi, Türkiye'nin meşru hak ve çıkarlarınıreddederek Ege'yi Türkiye'ye kapatmak isteyenin Yunanistan olduğu» bildirildi.

7 - ANAP Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Yürür, dün İstanbul'da basın mensuplarının Rabıta ile ilgili sorularını cevaplandırırken,«Bu kararnameyi imzalayanları takdirle karşılıyoruz. Mali imkânlarımız düzelmemiş olsaydı aynı uygulamayı sürdürürdük» dedi.

8 - Türk-İş yöneticilerinin işçi sorunlarıyla ilgili bir dilekçevermek üzere TBMM'ye yapmak istedikleri yürüyüş polis tarafındanengellendi. Yöneticiler ve polis arasında 1 saati aşkın devam edensürtüşmeler sonunda, Türk - İş Başkanlar Kurulu olayı protesto ederekMeclise gitmekten vazgeçme kararı aldı.

Bu arada Türk-İş'in dilekçesi, SHP Grup Başkan Vekilleri SeyfiOktay ve Cahit Tutum ile sendikacı kökenli milletvekillerince TBMMBaşkanı Necmettin Karaduman'a iletildi. Karaduman, «TBMM'nin Türkiye'nin bütün sorunlarında olduğu gibi, işçileri ilgilendiren konularüzerinde de ciddiyetle duracağını» söyledi. Mektupta, «Siyasi iktidarın gsniş kitlelerin ekonomik güçlükler ve hayat pahalılığı altındaezilmesine seyirci kaldığı» belirtildi.

9 - «Rabıta Örgütü» ile ilgili olarak muhalefet Parti Liderleriçeşitli açıklamalar yaparken, «Çalışma Bakanlığı'nca 1982 yılındaMilli Güvenlik Konseyi Başkanı ve Cumhurbaşkanı Kenan Evren HeKonsey üyelerine verilen bir brifingle, yurtdışındaki Türk din görevlilerine «Rabıta Örgütü» nce aylık ödendiği konusunun anlatıldığı» belirtildi. Dönemin Çalışma Bakanı Prof. Dr. Turhan Esener, brifingin«Çeşitli bakanlıklardan gelen rapor ve yazılardan toplanan bilgilerinderlenmesi ile oluştuğunu» söyledi.

10 - ODTÜ Yabancı Diller Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı Prof.Ahmet Edip Uysal, «ODTÜ'de Arapça dersleri veren öğretim elemanlarının maaşlarının yaklaşık 3 yıldan bu yana Suudi Arabistan YüksekEğitim Bakanlığı'na bağlı «İmam Muhammed İbn-i Saud İslamic Universty» tarafından ödendiğini »açıkladı.

11 - «Deniz Kurdu» tatbikatının birinci bölümü Samsun'da tamamiandı.

12 - İslam Kalkınma Bankası'nın 11. Guvernörler toplantısı içinTürkiye'de bulunan İslam Kalkınma Bankası Başkanı Ahmed Muharnmed Ali, İstanbul'da bir basın toplantısı düzenledi. Ahmed Muhammed Ali, ayrıca Cumhuriyet Gazetesi'nin «Rabıta Örgütü» hakkındakisorularını da cevaplandırdı.

13 - Başbakanlık Çevre Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen «Akdeniz'in Kirlenmeye Karşı Korunması Konvansiyonu» na katılmak üzere İstanbul'a gelen Suriye'nin Çevre İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Abdul Hamid Al Munajed, «PKK militanlarının Suriye topraklarında saklanıp, destek gördükleri yolundaki iddialarla ilgili olarak, Türk halkı ve hükümetinin bilmesini isteriz ki, Suriye kesinliklebîr terör örgütünü himaye etmez. Hele söz konusu olan bir komşu üikeyse bu asla olmaz» dedi.

14 - Meriç Nehri'ni sandalla geçerek, Türk makamlarına sığınma talebinde bulunan 4 Türk, yetkili makamlarca Bursa'daki yakınlarının yanına gönderildi.

15 - Bursa Bölge İdare Mahkemesi, 1402 Sayılı Sıkıyönetim Yasası gereğince görevinden alınan öğretim görevlisi Cahit Yanş'ıngörevine dönmesine karar verdi.

16 - Kütahya'nın Emet İlçesine bağlı Yenice köyünde cuma-günü mesai saati bitiminde İstiklâl Marşı eşliğinde Türk Bayrağınıyarıya indirdiği öne sürülen Kur'an Kursu öğretmeni İbrahim İşcanhakkında Cumhuriyet Savcılığı'nca soruşturma açıldı.

17 - Adana Emniyet Siyasi Şube Müdürlüğü'nün yaptığı operasyonlar sonucu, 12 Eylül öncesi ve sonrasında çeşitli olaylara karıştıkları belirlenen 2 ayrı yasadışı örgüte mensup 17 kişi yaralandı.

18 - Yargıtay Birinci Hukuk Dairesi üyesi Ahmet Oğuz Akdoğ'anlfmn Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından Anayasa Mahkemesi Yedek Üyeliği'ne seçilmesine ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

19 - ABD'nin Houston kentinde bulunan Başbakan Turgut Özai,21 Martta yapılan telekonferansta ele alınmayan konularda bir basmtoplantısı yaptı.

20 - «Der Spiegel» dergisi, Başbakan Turgut Özal'la, AET ileiigili Ankara'da yaptığı görüşme metnini 16 Mart 1987 tarihli sayısında yayımladı.

21 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu ile Federal Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Kültür Bakanı HansSçhvvier tarafından Federal Almanya'da imzalanan bir protokolle, eyaletteki orta dereceli okullarda Türkçe'nin zorunlu ikinci yabancı diiolarak okutulması kabul edildi.

22 -Gericilik propagandası yaptıkları belirlenen TC uyruklu ikidin görevlisi Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başkanlığında yapılan üstdüzey toplantısından sonra, KKTC'den ihraçlarının kararlaştırıldığı veKKTC'ye tekrar girişlerinin yasaklandığı KKTC İçişleri Köyişleri veDoğal Kaynaklar Bakanlığı tarafından açıklandı.

23 - ABD Savunma Bakanı Caspar VVeinberger, Pentagon'un yayımladığı 1987 Sovyet Askeri Gücü Raporu'nun kamuoyuna açıklanması dolayısıyla, Amerikan Haberler Merkezi tarafından düzenlenenbir basın toplantısında, VVashington'dan uydu aracılığıyla dünyanınçeşitli merkezlerindeki gazetecilerin sorularım cevaplandırdı.

Weinberger Brüksel'den A.A. muhabirinin yönelttiği, «Türkiye'yeyeterli ölçüde Amerikan askeri yardımı gönderilmediği» yolundaki birsoru üzerine, «Türkiye, NATO'nun en kritik ve en tehlikeli bölgesindebulunmaktadır. Bu bölge bizim için çok önemlidir, bu nedenle bu ülkenin savunması için ABD yönetiim elinden geleni yapacaktır» dedi.

24 - İsveç Dışişleri Bakanı Sten Anderson, Sosyal Demokratİşçi Partisi milletvekillerinden Hans Goran Franck'm «Türkiye'dekiSiyasi Gelişmeler» konusunda İsveç Parlamentosu'na verdiği bir soruönergesini cevaplandırırken, «Türkiye'nin geçerli bir demokrasiye sahip olması için önünde çok uzun yol olduğunu» kaydederek, «insanhakları ihlalleri sürerse Türkiye'nin Konsey üyeliği düşer» dedi.

25 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da düzenlediği basın toplantısında, «KKTC'nin Rabıta ile olan ilişkilerini anlatarak,ülkesinin Rabıta'dan 627 bin 110 dolar yardım aldığını» açıkladı.

26 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu ile Savunma Bakanı Yannis Haralambopıılos ülkelerinin Osmanlı İmparatorluğu'ndanbağımsızlığını alışının 166. yıldönümü nedeniyle yaptıkları açıklamada «Türkiye'nin Yunanistan için tehdit oluşturan bir ülke olduğugörüsünü" yinelediler.

27 - PKK, Brüksel, Londra ve Atina'da düzenlediği basın toplantılarında Türkiye aleyhine açıklamalarda bulundu.

28 - İran Meclis Başkanı Haşimi Rafsancani, İran Resmi Haber Ajansı İRNA'ya verdiği bir demeçte, «ABD'yi Basra Körfezi'ndebir askeri müdahalede bulunmaması» için uyararak, ABD'de dondurulan milyarlarca dolarlık İran'ın mal varlığını geri vermesi halinde rehinelerin serbest bırakılması için yardımcı olabileceklerini» bildirdi.

29 - Yugoslav Haber Ajansı TANJUG'un bildirdiğine göre, «Yugoslavya'da 10 Mart tarihinden bu yana grevde olan işçilerin hareketinin siyasal bir nitelik kazanması üzerine, hükümetin uzlaşma yolunu seçtiği ve ücretlerin dondurulması ile ilgili yasada değişiklikleryapacağını» açıkladı.

30 - Pakistan'ın batısındaki Lahore'de siyasi amaçla yapılanmiting sırasında patlayan bir bomba, 6 kişinin ölümüne, 100'den fazlainsanın da yaralanmasına yol açtı.

31 - Filipinler'in başkenti Manila'da özel bir mahkeme, Ferdinand Marcos yönetiminin üç bakanı hakkında tutuklama kararı aldı.

32 - Hindistan'da yapılan eyalet seçimlerinin sayım işlemleridevam ettiği sırada çıkan olaylarda 8 kişi öldü, 200 kişi de yaralandı.Polis olaylarla ilgili 600 kişiyi gözaltına aldı.

33 - Suudi Arabistan Kralı Fahd, 4 gün sürecek resmi bir ziyaret için İngiltere'ye gitti.

34 - Federal Almanya'da Ren Nehri kıyısındaki Rheindahlen İngiliz üssünde dün gece patlayıcı yüklü bir arabanın infilak etmesisonucu 31 kişi yaralandı, çevrede bulunan 20 kadar otomobil de hasar gördü.

35 - Afgan mücahitleri ilk defa Amu Derya .Nehri yakınlarındasınır bölgesinde Sovyet topraklarına roket atışı açtılar. Saldırıda 12Sovyet vatandaşının öldüğü ve birçok evin yıkıldığı belirtiliyor. Sovyet birliklerin misilleme olarak giriştiği saldırıda ise 150 Afganlınınöldüğü bildirildi.

36 - Sri Lanka'da T-ami! gerillaları, bir Sinhar köyünü basarak,Bralarmda kadın ve çocuklarında bulunduğu 26 kişiyi öldürdüler.

37 - ABD, Körfez'de seyreden Kuveyt ticari gemilerine koruma,sağlamak için Kuveyt Hükümetine resmen öneride bulundu.

25 MART 1987

1 - Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Başkanlığı'nda toplanarak .Ege'deki durumu görüştü.

2 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman ABD Başkan Yardımcısı George Bush'a bir mektup göndererek, Ermeni Yasa Tasarısı hususunda Senato ve Temsilciler Meclisi'nin uyarılmasını istedi. Necmettin Karaduman mektubunda, «ABD Senatosunun her türlü terörizm ile mücadeleye hazır olduğu inancındayız» dedi.

3 - Bakanlar Kurulu, Başbakan Vekili Kaya Erdem'in başkanlığında toplanarak, Yunanistan'ın Ege'de yeni sorunlar çıkarmak içinyaptığı girişimleri dikkatle izlemeyi ve «Meydana gelebilecek olaylara mukabele ve takaddüm edilmesini» kararlaştırdı.

4 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel, Bakanlar Kurulu Toplantısından sonra, gazetecilere yaptığı açıklamada,«Toplantıda MGK'da alınan tavsiye kararlarının görüşüldüğünü, elealman kararların daha sonra açıklanacağını ve gerek Ege, gerekseşirket kurtarma yasalarının Meclis'ten geçmesi konularının BaşbakanTurgut Özal'a telefonla iletildiğini» söyledi.

5 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, ABD'ye yaptığı 12 günlük resmi ziyaretini tamamlayarak, Türkiye'ye döndü. Vahit Halefoğiu, Atatürk Havalimam'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, «ABDziyareti sırasında başta Ege konusu olmak üzere Türkiye'nin çeşitlikonulardaki görüşlerini Amerikan yönetimi ve Kongresinin önde gelen kişilerine etraflıca anlatma imkânı bulduğunu ve ziyaretinin bunedenle olumlu geçtiğini» belirterek, «SEİA Anlaşmasına ilişkin ekmektubu, TBMM'nin onayına sunup sunmayacakları konusundaki kararın, Bakanlar Kurulu Toplantısından sonra alınacağını» söyledi.

6 - TBMM, Ermeni Tasarısı hakkında ABD Kongre üyelerineçağrıda bulunarak, iki ülke arasındaki yakın dostluk ve işbirliğininkorunması için Kongre üyelerini soykırım karar tasarısına karşı çıkmaya davet etti.

7 - TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Bedelli Askerlik Yasası'mn tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı. Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, «Geçen yıl paralı askerlik uygulamasından 850 milyon lira gelir sağlandığını» belirterek, «Önümüzdeki yıllarda bedelli askerlik uygulamasından 150-200 milyar lira gelir sağlanacağını» açıkladı.

8 - Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Yavuz Canevi, Ege bölgesindeki ihracatçı ve sanayicilerle görüşmelerde bulunduktan sonra,gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevaipandırdı. Yavuz Canevi, «İhracata dönük sanayinin yatırım aşamasında teşvik edilmesikonusunda çalışmaların hızlandırıldım! ve Merkez Bankası reeskontkredilerinden sağlanacağını» söyledi.

9 - Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak, Yunanistan Hükümet Sözcüsü Yannis Rubattis'in üç gün önceki açıklamasını cevaplandırdı. Açıklamasında, Rubattis'in, Türk askeri uçaklarının Ege'dekiuçuşlar sırasında hava trafiği kurallarını çiğnedikleri yolundaki iddiasına dikkat çeken, Dışişleri Bakanlığı, «Bu iddialar hukuk dışıdır vebu yöndeki Yunan iddiaları tarafımızdan kaale alınmamaktadır» dedi.

10 - ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler, ANAPBaşkanlık Divanı toplantısı sonrasmda bir açıklama yaparak, Türkİş'in Meclis'e dilekç everme girişimini değerlendirdi.

11 -SHP, M.KYK'da yaptıkları topiantidan sonra, «Rabıta» olayı ileilgili gelişmeler üzerine bir bildiri yayımlayarak, «Gene! Başkan Erda!İnönü ile Gene! Sekreter Fikri Sağlar'ın bu konuda açıkladığı görüşlere, takındıkları tutum ve davranışlara tam destek verdiğini» duyurdu.

12 - Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) çerçevesinde«Akdeniz'in Kirlenmeye Karşı Korunması»'na taraf ülkelerin toplantısı istanbul'da başladı. İki gün sürecek toplantının açış konuşmasınıyapan Devlet Bakanı Ahmet Karaevli, «Biz tarihin bize bıraktığı ortakmirasın komşuluk haklarına saygılı ve barışçı bir tutum içinde değerlendirilmesinin gereğine inanıyoruz» dedi.

13 - Türk - İş Başkanlar Kurulu, daha önce belirlenmiş olan eylem programına ek olarak 26 Nisan Samsun mitingi öncesinde 5 ayrıyerde daha yürüyüş ve miting yapılmasını kararlaştırdı.

14 - Hak-İş Genel Başkanı Necati Çelik, Başkanlar Kurulu Toplantısından önce yaptığı açıklamada, «Çalışma ve Sosyal GüvenlikBakanlığı» tarafından hazırlanan yasa taslağına da değinerek, «Eğertaslak bu haliyle kanunlaşırsa, şahsi kanaatim, genel greve gitmeyigerektiren ciddi bir adımdır» dedi.

15 - Yo! - İş Başkanlar Kurulu yaptıkları açıklamada, «Türkiye'deSendikacılık hareketinin sorunlarının çözümü için her türlü kararlamücadelenin destekçisi olacağını» belirtti.

16 - Türkiye İsı Bilim ve Teknolojisi Derneği tarafından düzenlenen «Isı Sanayimizin Teknolojik ve Ekonomik Sorunları» konuluseminerde konuşan Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, «Türk bilimadamlarının güneş enerjisi konusundaki çalışmalarını yoğunlaştırmalarını» istedi.

17 - «Kültür ve Sanat Büyük Ödülü» Kültür ve Turizm BakamMesut Yılmaz tarafından Ressam Şefik Bursalı'ya verildi.

18- Türkiye işçi Partisi üyesi oldukları ve örgütsel faaliyetlerde bulundukları gerekçesiyle 6 kişi hakkında Ankara DGM'de davaacildi.

19 - Pınar Kür'ün «Asılacak Kadın» adlı romanı İstanbul 4. SulhCeza Mahkemesi'nin 19.3.1987 tarihli ve 1987/50 sayılı kararı ile«Müstahcen» bulunarak toplatıldı.

20 - Başbakan Turgut Özal, ABD'nin Houston kentinde yaptığıbasın toplantısında, «Ege'nin uluslararası sularında Yunanistan'ınpetrol arama çalışmalarıyla ilgili olarak Türkiye'nin de Ege'de petro!aramaya başlayabileceğini ya da başka önlemlere başvurabileceğini»söyledi.

21 - ABD Ulusal Güvenlik Konseyi'nin eski üyelerinden Dr. James Lord, Londra'da düzenlenen «Reykjavik Doruğu Sonrasında NATO» konulu toplantıda, «ABD'nin İran - Irak savaşma müdahale olasılığı yolundaki görüşlerini açıklarken, Türkiye olmaksızın, Basra Körfezi'ne yönelik bir harekât düşünülemez» dedi.

22 - Katar Enformasyon Bakanı İsa El Kavari, Milliyet Gazetesi'ne Körfez Bunalımıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

23 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın özel demeci Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

24 - Libya birliklerinin, Çad'ın kuzeyinde ellerinde kalan son büyük üs olan Faya Larjo'dan çekilmeye başladıkları açıklandı.

25 - Afganistan'ın Herat bölgesindeki çarpışmalar sırassnda,mücahitlerin bir Sovyet uçağı ile helikopterini düşürdükleri ve 15Afgan askeri ile bir mücahidin de öldüğü belirtildi.

26 - Sovyet Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Boris Piadisev, Moskova'da yaptığı yazılı açıklamada, Afganistan'daki savaşın bir Amerikansavaşı olduğunu ve bu ülkede kan dökülmeye devam etmesindenWashington'ım sorumlu bulunduğunu söyledi.

27 - Yugoslavya Başbakanı Branko Mikuliç dün yaptığı açıklamada, «Hükümetinin enflasyonla mücadele programını savunarak, ekonominin düzene konulması için birtakım önlemler alınacağını da kaydetti ve işçi ücretlerinin dondurulmasıyla ilgili yasanın yumuşatılacağım» belirtti.

28 - İran Meclis Başkanı Haşimi Rafsancani, İran Radyosundabir konuşma yaparak, «Amerika'nın Körfez'e müdahale etmesi haiinde bütün dünyada Amerikalıların can güvenliklerinin kalmayacağını»söyledi.

26 MART 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Başbakan Vekili Kaya Erdem'iÇankaya Köşkü'nde kabul ederek, haftalık olağan görüşmesini yaptı. Görüşmeden sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Kaya Erdem, Cumhurbaşkam'na, İstanbul'da başlayacak olan İslam KalkınmaBankası'nın genel kurul toplantısı hakkında bilgi sunduğunu söyledi.Kaya Erdem, «Sermaye Piyasasını Teşvik Kanunu'nun şirket kurtarma kanunu olmadığı bir ay içinde görülecektir» dedi.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin komiteleri ortak toplantısında yaptığı konuşmasında, «Türkiye'nin Ege'de petrolarama konusunda aldığı kararın, gecikmiş, ama olumlu bir karar olduğunu» söyledi.

3 - Türkiye Yunanistan'ın Ege'nin ihtilaflı kıta sahanlığını kendisine ait görmekte direnmesi üzerine, Ege'nin Türk karasuları dışında kalan alanlarda petrol arama iznini TPAO'ya verdi. Bu konudakihükümet kararnamesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu arada Hora(Sismik-1) gemisi, 11 yıllık aradan sonra ilk kez Ege'nin ihtilaflı suiarına açılmak üzere yola çıktı.

4 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel, birbasın toplantısı düzenleyerek, «Türkiye'nin Ege'deki haklarından enufak bir ödün vermeyeceğini» duyurarak, Hora'nın faaliyetlerinin engeilenmemesi konusunda Yunanistan'ı uyardı. Hükümetin «Ortaya çıkacak girişimlerin gerektireceği her türlü önlemi» düşündüğünü açıklayan Hasan Celâl Güzel, «Biz anlaşmazlığın görüşmeler yoluyla çözüme kavuşturulmasını arzu ediyoruz. Tercihimiz budur» dedi. Buarada ortaya çıkabilecek gelişmelere karşı hazırlıklı olmak üzereTürk Silahlı Kuvvetleri'nin geniş bir kesiminde izinler kaldırıldı.

5 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandırırken, «Federal Almanya'daki Türkçe din dersi öğretmenlerinin atanmasında Süleymancı veMilli Görüşçülerin etkili olduklarını» belirterek, «Öğretmen atamalarının bakanlıkça yapılması konusunda VVesteiallen eyaletiyle anlaşmayapıldığını» açıkladı. Bakan Emiroğlu, «Halen anlaşma yapılan ya dayapılmayan eyaletlerde de Türkçe din dersi öğretmenlerinin maaşlarının Almanlar tarafından verildiğini» belirtti.

6 - ANAP Nevşehir Milletvekilleri Ali Babaoğlu, Hacı TuranÖztürk ve Faruk Dirik'in 26 kişinin özel affına ilişkin kanun teklifleriTBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

7 - Mahkumların cezaevleri arasındaki nakillerinin bakaimkonayı gerekmeden cumhuriyet savcılıklarınca yapılabilmesine ilişkinkanun hükmünde kararname TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

8 - DYP Merkez Yönetim ve Meclis Grubu'nun parlamento'dayaptığı toplantıda konuşan Genel Başkan Hüsamettin Cindoruk,«Türk-İş Genel Başkanı'nı muhatap saymayan İçişleri Bakam'mndemokraside yeri bulunmadığını, demokrasi sabıkası olduğunu savunarak, Bakan Yıldırım Akbulut'un istifa etmesini» istedi.

9 - DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit ile Ankara ve İzmir Ticaret Odaları Başkanları da Sermaye Piyasasını Teşvik Kanunu'na ilişkin görüşlerinin olumsuz olduğunu belirttiler.

10 - Türkiye Zirat Odaları Birliği Başkanı Osman Özbek, düzenlediği basın toplantısında, Türk çiftçisinin sorunları konusundaaçıklamalarda bulunarak «Bunlara kısa süre içinde çözüm bulunmaması halinde, Türkiye'de tarım üretiminin giderek düşeceğini» bildirdi.

11 - Bağımsız Çelik - İş Sendikasfnın toplu iş sözleşmelerindeanlaşma sağlanamaması üzerine Türkiye Demir Çelik İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün İskenderun ve Karabük işyerleri ile bağlı diğerişyerlerinde aldığı grev kararına karşı, MESS de lokavt ilân etti.

12 - «Rabıtat-Ül Alem-Ül İslam» Örgütü'nün Genel SekreterYardımcısı Amin El Attar, İslam Kalkınma Bankası 11. Genel Kurultoplantısına katılmak üzere İstanbul'a geldi. Genel Sekreter Yardımcısı İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, bir soru üzerine, «Rabıta Örgütü ile Türkiye arasındakiilişkiler bundan sonra da olumlu olacaktır» dedi. Amin El Attar, İstanbul'da, Devlet Bakanı Ahmet Karaevli ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral tarafından karşılandı.

13 - Devlet Güvenlik Mahkemesi Türk-İş hakkında, gerçekleştirilmeyen «TBMM'ye yürüyüş eylemi» ile ilgili olarak soruşturmaaçtı.

14 -- Türk Standartları Enstitüsü tarafından hazırlanan deterjanstandardı Resmi Gazete'de yayımlandı.

15 - Yurdışına yapılacak sürekli görev yolculukları iie geçicigörev ve tedavi amacıyla yapılacak yolculuk ve ikametlerde, Türk lirası olarak verilecek gündeliklerin yabancı para cinsinden tutarlarıBakanlar Kuruiu'nca yeniden belirlenerek, Resmi Gazete'de yayımlandı.

16 - Başbakan Turgut Özal, Houston'dan İngiltere'nin başkentiLondra'ya gitti. İngiltere Dışişleri Bakanı Sir Geoffrey Howe ile görüştükten sonra gazetecilere bir açıklama yapan Başbakan Özal, Hovve ile ikili ticari ve ekonomik ilişkiler konusunun yanı sıra özellikleTürkiye'deki savunma sanayii ile ilgili projeler konusunda görüş alışverişinde bulunduğunu söyledi.

17 - Türkiye, Yunanistan'ı BM Güvenlik Konseyi nezdinde uyardı. Türkiye'nin BM Daimi Temsilciliği'nin «Ege'de gelişen durumunağırlığına» Güvenlik Konseyi'nin dikkatini çekerek Yunanistan'ı uyaran mektubun metni «Güvenlik Konseyi Belgesi» olarak yayımlandı.Bu arada, Türkiye ve Yunanistan NATO nezdinde de girişimde bulundular. Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Türk Daimi Temsilcisi Osman Olcay ve Yunanistan Sözcüsü Zacnarias, NATO Genel SekreteriLord Carrington ile ayrı ayrı görüşerek, hükümetlerinin soruna ilişkinyaklaşımını açıklayan birer «notu» Genel Sekretere ilettiler.

18 - Hora Gemisi'nin Ege'ye doğru yola çıkması üzerine Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun Kastri'deki konutundaolağanüstü bir toplantı düzenlendi. Toplantının ardından yabancı basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Hükümet Sözcüsü, Yunanistan'ın «Ege kıta sahanlığının belirlenmesi için Türkiye'yi Lahey Adalet Divanı'na başvurmaya çağırdığını» söyledi.

19 - İrak'ın Süleymaniye kenti yakınlarında 13 Şubat günü ENKA şantiyesinden kaçırılan Türk mühendis Atilla Çelikel ve Almanmühendis Manfred Burn serbest bırakıldı.

20 - BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Lübnan'daki yabancıları ellerinde tutan örgütlere, rehineleri serbest bırakmaları içinyeni bir çağrıda bulundu.

21 - NATO Müttefik Kuvvetleri Komutanı Orgeneral BernardRogers, orta menzilli nükleer füzelerin Avrupa'dan kaldırılması konusunun, Bazı NATO üyesi ülkeleri kaygılandırdığını söyledi. OrgeneralRogers, Cenevre'de yaptığı açıklamada isimlerini açıklamadığı bazı

NATO üyelerinin, Avrupa'dan orta menzilli nükleer füzelerin kaidırılmas! yolundaki Sovyet önerilerinin kabul edilmesi halinde, Doğu Bloku'nım konvansiyonel silahlardaki üstünlüğünün tehdit edici olacağınıdüşündüklerini belirtti.

22 - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Charles Redman, ABD'ninMoskova Büyükelçiliği'nde görevli iki deniz piyadesinin casusluk suçundan tutuklanmasından sonra büyüeklçilikte geniş çapta güvenliksoruşturmasının başlatıldığını söyledi.

23 - Afgan İslam Haber Ajansı, Afgan savaş jetlerinin dün, Afganistan - Pakistan - İran sınırındaki Rabat bölgesinde giriştikleri bombardımanda çoğunluğu mücahit 80 kişinin öldüğünü, 60 kişinin de yaralandığını bildirdi.

24 - Filipinler'de, 11 Mayıs'ta yapılacak milletvekili seçimlerineCorazon Aquino taraftarı olarak katılacak olan bir adayın geçen pazar günü öldürüldüğü açıklandı.

25 - Halen bir Portekiz sömürgesi olan Makao'nun 1999 yılındaÇin Halk Cumhuriyeti'nin egemenliğine geçmesine ilişkin anlaşma parafe edildi.

26 - Latin Amerika ülkelerinden Ekvador'da, .hükümetin kemersıkma politikasını protesto amacıyla dün yapılan 24 saatlik geneîgrev sırasında işçiler, polis ve greve karşı çıkanlar arasında çatışmalar çıktı. Hükümet tarafından yasadışı ilan edilen grevdeki çatışmalarda 32 kişinin yaralandığı, polisin de 83 kişiyi tutukladığı bildirildi.

27 - Tunus Dışişleri Bakanhğı bir açıklama yaparak, «Dini kargaşa yaratmaya çalıştıklarının ve anarşi propagandası yaptıklarınınbelirlenmesi üzerine İran'la ilişkilerinin kesilmesinin kararlaştırıldığını» bildirdi.

28 - Filistinin Kurtuluşu için İslami Cihad Örgütü, rehin tuttuğuAmerikalı öğretim üyesi Aian Steen'in öldüğünü açıkladı.

29 - İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Perez, FKÖ yanlısı Filistinlilerle ilk kez resmi bir görüşme yaptı.

30 - Suriye askerleri, Batı Beyrut'ta Amerikan Üniversitesi yakınlarındaki mevzilerine roüetlerle saldırmakla suçladıkları 3 Lübnanlıyı öldürdüler.

27 MART 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, yurtdışına gönderilen Türkdin görevlilerine Rabıta örgütünce maaş bağlanması ile gelişen olaylarla ilgili açıklamasını İstanbul Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediğitoplantıda yaptı. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, «Döviz sıkıntısının olduğu o günün koşullarında aynı kararnameyi bugün de imzalayabileceğim» söyledi ve «Bunu kusur ve suç olarak kabul etmiyorum» dedi.-.Hiçbir hükümet dönemini suçlamadığını» da bildiren CumhurbaşkanıKenan Evren, «Her Hükümet ehven-i şer olan bu yolu seçmiş» dedi.Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Dünya Tiyatrolar Günü nedeniyle Yıldız Sarayı 2. Abdülhamit Sarayı Tiyatrosunda düzenlenen törendeBedia Muvahhit ile Vasfi Rıza Zobu'ya «Devlet Sanatçısı» unvanlarınıverdi.

2 - Devlet Bakanı ve Başbakan Vekili Kaya Erdem, Ege'dekiihtilaflı alanlarda «Bir sınırlandırma anlaşması yapılıncaya kadar Türkiye ve Yunanistan'ın aynı haklara sahip olduğunu» belirterek, «Yunanistan bu faaliyetlerini durdurmadığı sürece Türkiye, aldığı karşı önlemleri adım adım uygulayacaktır» dedi .

Devlet Bakanı ve Başbakan Vekili Kaya Erdem, İslam KalkınmaBankası Guvernörler Toplantısına ilişkin olarak İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında «Rabıta» ve «Laiklik» konularındaki sorularaverdiği cevapta, «Rabıta ve İslam Kalkınma Bankası Fonlarının ayrıı;yrı olduğunu» söyledi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Vekili Kaya Erdem, Türkiye SeyahatAcenteleri Birliği (TÜRSAB)'ın düzenlediği «Türkiye'de Turizm Politikası» konulu toplantıda yaptığı konuşmada da «Türkiye'nin yapısalbir kabuk değiştirdiğini, uygulanan tedbirlerle artık döviz sıkıntısınınsöz konusu olmadığını» söyledi.

3 - Yunanistan'ın Ege kıta sahanlığı sorununun UluslararasıAdalet Divanı'na götürülmesi yolunda dün yaptığı öneriyi, Türkiyegeri çevirdi. Türkiye bu öneriye verdiği cevapta, Yunanistan'dan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin konuyla ilgili olarak iki üikeyigörüşmelere davet eden 395 sayılı kararına uymasını istedi ve Papandreu hükümetini ikili görüşmelere davet etti.

4 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, MKYK toplantısında birkonuşma yaparak, «Hükümetin Ege'de ilan ettiği tutumu desteklediklerini» belirterek, «Bir savaş peşinde olmamalıyız, ama haklarımızı da kararlı bir davranışla korumalıyız» dedi.

SHP Gene! Başkanı Erdal İnönü, konuşmasında, Cumhurbaskanfnın Rabıta Örgütü konusunda yaptığı açıklamalarını değerlendirerek,«Laikliğin korunması konusunda Cumhurbaşkanı iie aynı görüşte olmadığımız ortaya çıkmıştır», dedi ve «Laikliğin korunması konusunda hiçbir taviz vermeyeceklerini ve duyarlılıklarını sürdüreceklerini»söyledi.

5 - Federal Almanya'ya yaptığı 5 günlük geziyle ilgili açıklamada bulunan Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu,«Türkçenin ikinci yabancı dil olarak kabul edilmesinin, Türk çocuklarını Türk kültüründen koparmayacağım ve yurda dönüşlerinde yabaneslik çekmelerini önleyeceğini» söyledi.

6 - Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tuğgeneral Güven Ergene, bir açıklama yaparak, MTA Sismik-1 (Hora) gemisininEge'ye açılacağını ve milli hak ve menfaatlerimizi korumak üzereTürk Silahlı Kuvvetlerimizin Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleriyle müteyakkuz durumuna getirildiğini söyledi. Tuğgeneral Ergenç, ayrıca donanmaya ait gemilerin koruyacağı Hora'ya bir tecavüzün «harp nedeni» sayılacağmı da bildirdi.

7 - SHP ve DYP Genel Başkanları Ege konusunun TBMM'ye getirilmesini istediler.

8 - Anadolu Ajansı'nm yıllık Genel Kurul toplantısı Ankara'da yapıldı.

9 - Türk - İş Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada,Türk-iş'in dilekçe vermek üzere TBMM'ye yürüme eylemi ile ilgiliolarak «Anayasal bir hak olan dilekçe hakkının kullanıldığı» belirtildi.

10 - Türk-İş'in düzenlediği «Sağlık Hizmetleri Temel KanunuTasarısı ve Getireceği Sorunlar» konulu toplantıda konuşan Gene!Başkan Şevket Yılmaz, «Sağlık hizmetleri tasarısıyla sağlık da alınırsatılır bir mal yapılmaya kalkışılmaktadır. Ticreti yapılacktır. Bunaimkân hazırlayacaktır» dedi ve düzenlemeyi «sözde refom» olarakniteleyerek «Sağlığın ticaret konusu olmaması için ellerinden gelenmücadeleyi sürdüreceklerini» söyledi.

11 - Pazartesi günü yapılması planlanan, «Abdi İpekçi Barış veDostluk Ödülü» törenleri «ortamın müsait olmadığı» gerekçesiyle iptal edildi. Türk - Yunan dostluğu heyetinin Yunanistan Kolu BaşkanıSanatçı Mikis Theodprakis, «Törenin iptaline üzüldüğünü» söyledi.

12 - Rabıta Teşkilâtı'nm Genel Sekreter Yardımcısı Seyyid EmirAkîl Attâsî'nin öze! demeci Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

13 - «Karagözlüler ve Ortaoyuncular Derneği» tarafından 1981yılından bu yana verilmekte olan İsmail Dümbüllü Ödülü Tiyatro Sanatçısı Suna Pekuysal'a verildi.

14 - Ressam Mahmut Cüda İstanbul'da öldü.

15 - Yarın Yayınları'nca 1986'nın sonlarında yayımlanan «Kadınların Özgürlüğü» adlı kitap, İstanbul DGM Savcılığı kararıyla toplatıldı.

16 - Sovyet yazar İlya Ehrenburg'un «Dipten Gelen Dalga» adlıkitabı hakkında İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi «Komünizmi övdüğü» gerekçesiyle «müsadere» (imha) kararı verdi.

17 - Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na aykırı davranmak iddiasıyla İstanbul DGM'de yargılanmakta olan 7'si tutuklu 8sanığın, duruşmalarına devam edildi. Mahkeme tutuklu 7 sanığın tahliyesine karar verdi.

18 -- Ankara DGM Savcılığı, Türk-İş'in TBMM'ye yapmak istediği yürüme eyleminde suç unsuru bularak, Türk-İş yöneticileri veeyleme katılanlar hakkında soruşturma açtı.

19 - İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Başbakan TurgutÖzal, İngiliz BBC - 2 ve Amerikan CBS televizyonlarına verdiği demeçte, «Yunanistan'ın Ege'deki Türk gemilerine saldırması halindebunun bir harp sebebi olacağım-» söyledi.

20 - Devlet Bakanı Ali Bozer, Türkiye'nin AET'ye yapacağı tamüyelik başvurusu öncesinde izlenecek stratejiler ve topluluk merkeziBrüksel'le öteki üye ülkelerin başkentlerine yapacağı temaslar konusunda Başbakan Turgut Özal'a, Londra'da bir brifing verdi.

21 - Türk Hükümeti'nin Ege'nin ihtilaflı kıta sahanlığında petrolaramalarında bulunma kararı almasından hemen sonra ABD DışişleriBakanlığı Washington'daki Türk Büyükelçiliği nezdinde girişimde bulunarak, Türkiye'yi «soğukkanlılığa» davet etti. ABD Dışişleri'nin aynıçağrıyı Yunanistan'a da tekrarladığı bildirildi. Bu arada Belçika'nınbaşkenti Brüksel'de olağanüstü toplanan NATO Daimi TemsilcilerKomitesi de, Türkiye ve Yunanistan'ın «derhal karşılıklı müzakerelere»başlamasını istedi.

22 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, bir açıklama yaparak, «Bir çatışmanın Balkanları ve NATO'yu altüst edeceğini» söyledi. Bu arada Yunanistan Dışişleri Bakanı Karolos Papuiyas, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'ya giderek Bulgaristan Devlet Başkanı TodorJivkov'a bir mesaj götürdü ve aynı gün Atina'ya döndü. Mesajın içeriği hakkında bir açıklama yapılmadı. A.A.'nm haberine göre Bulgaristan Dışişleri Bakan Yardımcısı İvan Ganev dün düzenlediği basıntoplantısında, Bulgaristan'ın, Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunların «Barışçı yollardan ve hakkaniyete uygun» olarak çözülmesindenyana olduğunu açıkladı.

23 - KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Lefkoşa yakınlarındaki Gönyeli köyünde yaptığı konuşmada, «Kıbrıs'ta irtica'mn kesinlikle olmadığı görüşünü» savunarak, «Rabıta'nm KKTC'ye hiçbir şeyi empozeedemeyeceğini» belirtti ve «İrticayı hissettiğimiz an ezeriz» dedi.Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ise, «Tanınmak için İslam ülkeleriyleişbirliğinin şart olduğunu» söyledi.

24 - ABD'ye ait askeri haberleşme uydusu taşıyan insansız birroket, fırlatılışından bir dakika sonra kontrolden çıkması üzerine havada imha edildi.

25 - İran Devlet Başkanı Ali Hamaney, Horasan bölgesini ziyaretinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, «ABD'nin ülkesinitehdit etmeyi ya da körfez bölgesine isteyerek müdahalede bulunacağını sanmadığını» söyledi.

26 - Demokratik Almanya'nın, 25'i kadın olmak üzere 80 siyasitutukluyu serbest bıraktığı ve tutukluların Federal Almanya'daki Giessen mülteci kampına gittikleri bildirildi.

27 - Ekvador'un Zamora eyaletinde bulunan Nambija altın madeninde meydana gelen toprak kaymasında 30 kişi öldü, 20 kişi deyaralandı.

28 MART 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İstanbul'da gazete sahip veyöneticileriyle bir sohbet toplantısı yaptı. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ayrıca İstanbul'da İslam' Kalkınma Bankast 11. yıllık Guvernörlertoplantısının açılışında bir konuşma yaptı.

2 - Başbakan Vekili Kaya Erdem, İstanbul'da çalışmalarına başlayan İslam Kalkınma Bankası 11. yıllık Guvernörler toplantısında birkonuşma yaptı.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Zonguldak'ta yaptığı açıklamada, «Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Rabıta olayıyla ilgili açıklamalarından sonra 12 Eylül döneminin soruşturulmasını yasaklayanAnayasanın geçici 15. maddesinin süratle kaldırılması gerektiğini»söyledi.

4 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Meclis'te grubu bulunansiyasi partilerin liderlerine Ege'deki son gelişmeler konusunda Zonguldak'ta bulunan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve İstanbul'da buîunan DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile telefonla görüşerek, DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit'i Ankara'da DSP Genel Merkezi'nde ziyaret ederek bilgi verdi.

5 - Türkiye ile Yunanistan arasında Ege Kıta sahanlığı ile ilgiliolarak çıkan sorun konusunda Dışişleri Bakanlığı'nca bir açıklama yaprlarak «Yunanistan'ın karasuları dışında petrol araması yapmayacağıanlaşılmıştır. Türkiye de Bern Anlaşması'na uymaya devam edecektir.»denildi. Öte yandan Sismik-1 araştırma gemisi, Saros Körfezine girerek, Türk karasuları içinde sismik araştırmalara başladı.

6 - İslam Kalkınma Bankası Guvernörler Toplantısı'na gözlemci olarak katılmak üzere İstanbul'a gelen Rabıta Örgütü Genel Sekreter Yardımcısı Amin El Attas yaptığı açıklamada, «Örgütün 1980-85yılları arasında Batı Avrupa'daki Türk imamlarının aylıklarını ödemesinde ne gibi bir sakınca görüldüğünü anlamadığını» söyledi.

7 - Başbakan Turgut Özal, İngiltere'nin başkenti Londra'da BatıAlman ZDF ve İngiliz BBC televizyonlarına verdiği demeçte Ege'dekigelişmeleri değerlendirdi.

8 -- Devlet Bakanı Ali Bozer, görüşmelerde bulunmak için gittiği Belçika'nın Brüksel kentinde AET Komisyonu yetkilisi ClaudeCheysson ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, «Bu temasınsiyasi başvuru anlamına geldiğini «Hukuki» resmi başvurunun ise çokkısa zamanda yapılacağını» söyledi.

9 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun tüm siyasiparti liderleriyle yaptığı görüşmeden sonra, parti liderleri, Türk-Yunan ilişkilerindeki gerginliğin azaldığını belirtirlerken, Atina, aldığıbir kararla, dün gece Türkiye'ye baskı yapmak amacıyla kapattığınıaçıkladığı Yunanistan'daki Amerikan üssünün şartlar değiştiği içinyeniden açıldığını söyledi.

10 - ABD Savunma Bakanlığı dün VVashington'da yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'a silah satışını öngören iki ayrı satış anlaşmasını onayladığını Kongreye bildirdi.

11 - İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher resmi ziyaret anıacıyia Sovyetler Birliği'nin başkenti Moskova'ya gitti.

12 - İran hücumbotu'nun Basra Körfezi'nin güneyinde seyretmekte olan Singapur bandıralı bir tankere füze saldırısı yapması sonucu 4 denizcinin öldüğü bildirildi.

13 - Lübnan'ın Müslümanların çoğunlukta olduğu batı kesiminde, bir otomobile yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 7 kişininöldüğü 12 kişinin de yaralandığı bildirildi.

14 - Cad askeri yetkililerin dün yaptıkları açıklamada, «ÜlkedekiLibya birliklerinin kuzeydeki Paya Larjo bölgesindeki üslerinden tamamen çıkarıldıklarını ve üssün Cad ordusunun eline geçtiği» bildirildi.

29 -MART 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı NecmettinKaraduman'ın resmi davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Pakistan Heyetini, Kalender Orduevi'nde kabul etti. Pakistan Millet Meclisi BaşkanıNasır Chatta, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e, Devlet Başkanları Ziya ü! Hak'ın iyi niyet mesajını getirdiklerini söyledi.

2 - Başbakan Turgut Özal, 56 gün süren ABD gezisini tamamlayarak, Ankara'ya döndü.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Ereğli Demir - Çelik Fabrikası'nda sendika seçme özgürlüklerinin engellenmesi üzerine 12 günönce ölüm orucuna başlayan 3 işçiyi ziyaret ederek, greve son vermelerini istedi. Erdal İnönü'nün sorunlarına sahip çıkması ve oîayıradyo ve TV haberleriyle kamuoyuna duyurması üzerine işçiler açlıkgrevi eylemlerine son verdiler.

4 - Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Nazmi Akıman, YunanistanBaşbakanı Andreas Papandreu ile yarım saat süren bir görüşme yaptîktan sonra Ankara'ya geldi .Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, «Büyükelçi Akıman Papandreu ile görüşmesi hakkında şifahi bilgi sunmak üzere geldi» dedi. Nazmi Akıman'ın, Başbakan Turgut Özal'myaptığı açıklama hakkında Papandreu'ya izahat verdiği ve Türkiye'ninbunalıma ilişkin resmi görüşü ile ilgili bir dizi belgeyi de sunduğubelirtildi.

5 - Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliğinden yapılanaçıklamaya göre, Siirt'in Şırnak ilçesinde güvenlik güçleriyle teröristier arasında çıkan silahlı çatışmada bir terörist ölü olarak ele geçirildi.

6 - Foto Muhabirleri Derneği 2. Olağan Genel Kurulu Ankara'da toplandı.

7 - İstanbul'da yapılan islam Kalkınma Bankası GuvernörlerKurulu toplantısı sona erdi.

8 - İtalya Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Luigi Poli, Kara,Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Necdet Öztorun'un konuğu olarak Ankara'ya geldi.

9 - Başbakanlık Resmi Gazete'ye yüzde 50 oranında zam yaptı. Yeni fiyat 1 Nisandan itibaren uygulanacak. Bu arada yine Başbakanlıkça TBMM Tutanak Dergisi'nin yıllık abone tutarı da 20 bin liradan 30 bin liraya yükseltildi.

10 - PKK'nm «Dünyada Irkçılık ve Sömürgeciliğe Karşı Mücadele Haftası» olarak ilan ettiği Nevruz Bayramı kutlamalarına ilişkinisteminin Suriye tarafından kabul edilmediği bildirildi.

11 - Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD)'nin Türkiyeekonomisi ile ilgili olarak hazırladığı 17 Mart 1987 tarihli raporu açıklandı.

12 - Romanya Devlet Başkanı Nikolai Çavuşesku, üç günlükresmi ziyaret için Angola'nın başkenti Luanda'ya gitti.

30 MART 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 4 günlük resmi bir ziyaret içinFas'ın başkenti Rabat'a gitti. Cumhurbaşkanı Evren, yolculuğu sırasında gazetecilerle yaptığı konuşmada, Ege sorununa da değinerek,«Gidişin olumlu olduğunu» söyledi ve «Biz Türkiye olarak Yunanistan'a bugüne kadar her zaman bu konuları ilettik. Karşılıklı görüşmemiz gerekir, dedik. Her iki ülkenin diyalog içinde bulunması gerekir»dedi. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Yunanistan, İtalya, Fransa ve Cezayir Cumhurbaşkanlarına bu ülkelerin hava sahalarından uçarken,birer mesj gönderdi. Kenan Evren, Yunanistan Cumhurbaşkanına gönderdiği mesajında, «Bizi çok üzen bu hadisenin bir daha tekrarlanmaması, bundan sonra da iki ülke ilgililerinin bir araya gelerek, hembu konuya hem de diğer meselelere süratle çözüm bulunması yeganearzumuzdur» dedi.

2 - Başbakan Turgut Özal, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandeu'nun dün Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Nazmi Akıman ile gönderdiği mesajı değerlendirdikten sonra yaptığı açıklamada, «Görüşmelerin başlaması eğilimi var. İyimserim. Krizin böyle bir faydası ortayaçıkmıştır» dedi. Başbakan Turgut Özal, Papandreu'ya basın aracılığıile gönderdiği cevapta, iki ülke arasındaki sorunların «barışçı yollardan çözüme kavuşturulması gereğini» vurguladı.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, bir basın toplantısı düzenleyerek, Türkiye ve Yunanistan arasında Ege'yle ilgili olarak patlakveren son bunalım üzerine .Ankara - Atina ilişkileri için TBMM'de genel görüşme açılmasını isterken DYP'de dünya başkentlerinde derhal bir diplomatik seferberlik başlatılması çağrısında bulundu.

4 - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, Fransa Genelkurmay Başkanı Orgeneral Jean Saulnıer'in resmi konuğu olarak,Paris'e gitti. Daha sonra Belçika Genelkurmay Başkanı MauriceGysemberg'nun konuğu olarak Belçika'yı da ziyaret edecek olan Orgeneral Üruğ, 9 nisanda Türkiye'ye dönecek.

5 - İslam Ülkeleri Merkez Bankaları Yöneticilerinin (İKB) toplantısı İstanbul'da başladı. Devlet Bakanı ve Başbakan YardımcısıKaya Erdem, toplantının açış konuşmasında, «İslam ülkeleri arasında iktisadi ve ticari işbirliği sağlanması amacıyla İSEDAK kurulmuştur. Bu düzen içinde çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmaların daha da ilerlemesi mümkündür ve öyle olması lâzımdır» dedi.

6 - Türk - İş ile AAFLI'nın ortaklaşa düzenledikleri «ÇalışanKadınların Ekonomik ve Sosyal Sorunları Sempozyumu» İstanbul'dayapıldı.

7 - Milli Savunma Bakanlığı ile Türk Harb - İş Sendikası arasında bir süredir 38 bin işçi adına sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşma ile sonuçlandı.

8 - İKB Toplantısı için Türkiye'de bulunan Al Baraka Finans kuruluşunun sahibi Şeyh Salih Abdullah Kâmil, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandırdı.

9 - Mekke Belediye Başkanı Fuad Muhammed Ömer Tevfik, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Altmsoy'un davetlisi olsrak Ankara'ya geldi.

10 - Kuzey Ege'de Türk karasuları içindeki araştırmalara «Hora=.dan sonra «Bilim» de katıldı. «Bilim» in kaptanı Erdinç Tezer, «Kendilerine direktif verilmesi halinde uluslararası sulara da çıkabileceklerini» söyledi.

11 - Yunanistan'ın Batı Trakya kesiminde oturan iki çocuklu biraile, Meriç Nehrini geçerek, Türkiye'den sığınma hakkı istediler.

12 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı, Valiliklere ve ilgili kuruluşlara gönderdiği 1987 yılının ilk «ilaç fiyat listesi» ile 163 ilacınfiyatına yüzde 8 ile 35 arasında değişen oranlarda zam yaptığını duyurdu.

13 - Aliağa Petrokimya Sanayii'nin (ALPET) ürettiği polietilenve polipropüen ürünlerine yüzde 5 ile yüzde 9 arasında değişen oranlarda zam yapıldığı açıklandı.

14 - Gazeteci Kancan Daniskan Ankara'da öldü.

15 - Tunceli Valisi Cengiz Bulut bir açıklama yaparak, «Tunceli'ye bağlı Altınyüzük ve Okullar köyünde bölücü çete tarafındangece evlerinden kaçırılan iki kişinin kurşunlanarak öldürüldüğünü»söyledi.

16 - Belçika'da bulunan Devlet Bakanı Ali Bozer Belçika Dışişleri Bakanı ve AET Dönem Başkanı Leo Tindemans'la Brüksel'de birgörüşme yaptı.

17 - BBC Dünya Servisi, Devlet Bakanı Ali Bozer'in, FinancialTimes gazetesinin Brüksel muhabiri John Peel ile yaptığı röportajda,Ankara ile Atina arasındaki «tarihi ve sürekli anlaşmazlığın» Türkiye'nin AET'ye tam üye olmasını engellediğini söylediğini belirtti.

18 - NATO Genel Sekreteri Lord Carrinton bir açıklama yapsrak, «arabuluculuk» girişiminin Türkiye tarafından kabul edilmesinekarşılık, Yunanistan tarafından reddedildiğini söyledi.

19 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Atina'da Ticaretve Sanayi Odası'ndaki bir törende yaptığı konuşmada, «Ege'deki bunalımın bittiğini» açıklayarak, «Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerginlik bitmiştir. Yunan halkı artık barış dönemi faaliyetlerine dönmelidir» dedi.

20 - ENKA Teknik'in Irak'taki Taşlıca Çimento Fabrikası'nda görevli formen Ali Seivi, kimliği bilinmeyen kişiler tarafından kaçırıldı.Daha önce de aynı işyerinde çalışan Mühendis Atilla Çelikel Kürtlertarafından kaçırılmış, daha sonra serbest bırakılmıştı. Bu arada, yineENKA İnşaatın Libya'nın Brega Şantiyesinde çalışan Mimar Mustafa Caprak'm da 20 günden bu yana kayıp olduğu ve tüm aramalararağmen bulunamadığı bildirildi.

21 - Resmi bir ziyaret için Moskova'da bulunan İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov ileresmi görüşmesini yaptı. Daha önce de Sovyet barış grubuyla bir görüşme yapan Thatcher, İngiltere'nin silahlanmaya yönelik politikasınm eleştirilmesi üzerine, «Nükleer silahların 40 yıldır Avrupa'da savaş çıkmasını önlediğini ve caydırıcı bir rol oynadığını» söyledi.

22 - Mısır'ın resmi Ortadoğu Haber Ajansı MENA, Libya'ya aitbir askeri helikopterin, Mısır'ın batı kesimine indikten sonra, helikopterin içindeki bir subay ve iki askerin Mısır'dan siyasi sığınmahakkı istediklerini duyurdu.

23 - İ'spanya'da 6 yılda toplam 650 kişinin ölümüne neden olanzehirli yağ skandalıyla ilgili dava başkent Madrid'de başladı.

2A - Haiti Enformasyon Başkanlığı, yeni anayasa'nın dün yapılan reforandum sonucu yüzde 99.81'le kabul edildiğini açıkladı.

25 - Afganistan sınırındaki Paraşinar kasabası resmi yetkililerinin açıklamasına göre, Pakistan jetleri, bir Afgan uçağını düşürdüler. Gözlemciler, 26 Şubattan bu yana Afgan uçaklarının Pakistan sınır bölgesini bombalamaları sırasında yaklaşık 300 kişinin öldüğünübelirttiler.

26 - Irak askeri sözcüsü iran'ın petrol dolum tesislerinin bulunduğu Harg Adası'na petrol taşıyan boru hattına hava saldırısı düzenlediklerini açıkladı.

27 - Fransa Başbakanı Jacques Chirac, dört günlük resmi bir ziyaret için ABD'ye gitti.

28 - Güney Afrika'da, kabileler arasında neden çıktığı belirlenemeyen çatışmalarda 19 siyah öldü.

29 - Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yaser Arafat, Irak'ın başkenti Bağdat'ta Fransız Haber Ajansı AFP'ye verdiği demeçte, «Suriye'ninAmerika Birleşik Devletleri yönetimiyle yaptığı anlaşma çerçevesinde, bir süre önce kaçırılan Beyrut Üniversitesi öğretim görevlilerinden üç Amerikalı ve bir Hintli rehineyi yakında serbest bırakmayahazırlandığını» söyledi.

31 MART 1987

1 - Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi emekli Orgeneral Nurettin Ersin, incelemelerde bulunmak üzere gittiği Bursa'da -Yunanistan'a Ege konusunda taviz verilmediğini» söyledi,

2 - Başbakan Turgut Özal, TBMM ANAP Grup salonunda yaptığı konuşmada. Rabıta olayı nedeniyle, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve kendisinin istifasının istenmesi konusunda muhalefet partileriyle ilgili görüşlerini aktardı.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Ege sorununun çözümü konusundaYunanistan ile karşılıklı olarak anlaşmadan Lahey Adalet Divanı'nagidilmesine karşı çıkarak, «Ege'de çıkarların hakça bölüşülmesineilişkin bir anlaşmaya gidecek yolu karşılıklı görüşme ile ortaya koymadan, bunun temeli üzerinde anlaşmadan bir hakeme gitmek aleyhimize olur» dedi. Erdal İnönü ayrıca Başbakan Turgut Özal'ı konutundaziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulundu.

4 - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, TÖBANK için verilen Meclis Araştırması Önergesi üzerine TBMM GenelKurulu'nda yaptığı konuşmada, «TÖBANK'ın devletleştirilmesi sırasında en uygun yolun izlendiğini» söyledi.

5 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Televizyonda yayımlanan«Kamuoyu» programında anarşik olaylarla ilgili yapılan çalışmalarıanlattı.

6 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu'nun «Kıdem Tazminatı Fonu»'na ilişkin verdiği demeci CumhuriyetGazetesi'nde yayımlandı.

7 - Dışişleri Bakanlığı, bir Yunan hücumbotunun 27 MarttaÇandarh Körfezi'nde Türk balıkçı gemilerini, 30 Mart günü de Yunansavaş uçaklarının bir Türk deniz karakol uçağını taciz ettiğini ve Yunanistan'ın bu konuda dikkatinin çekildiğini açıkladı.

8 - Petrol - İş Sendikası, KİPLAS İşveren Sendikası ile uyuşmazlığı kapsamında olan 32 işyerinde daha greve gitti. Grevdeki işyeri sayısı 57'ye ulaşırken grevdeki işçi sayısı da 9 bini aştı. KİPLASise 67 işyeri ve 11 bin işçi için almış olduğu ve yürürlüğe koyacağınıaçıkladığı lokavt kararını uygulamaktan vazgeçti.

9 - Harb-İş Sendikası ile Milli Savunma Bakanlığı, JandarmaGenel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve İçişleri Bakanlığı'nda çalışan 38 bin, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nde çalışandaimi ve geçici toplam 35 bin işçi adına toplu iş sözleşmeleri imzalandı.

10 - Kırıkkale Silah ve Mühimmat deposuna sabotaj, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde örgütlenerek Türkiye'deki laik düzenin yıkılması ve Rafet Şaban'ı öldürmeye teşebbüs suçlarından 23 kişi hakkında açılan davaya Ankara DGM'de başlandı.

11 - Siirt'in Eruh ilçesine bağlı Meylana mezrasında köy korucularıyla, teröristler arasında meydana gelen çatışmada bir kadınyaralandı.

12 - «Sermaye Piyasasının Teşviki, Sermayenin Tabana Yaygınlaştırılması ve Ekonomiyi Düzenlemede Alınacak Tedbirler Yasası»Cumhurbaşkanı Vekili Necmettin Karaduman tarafından onaylanarakResmi Gazete'de yayımlandı.

13 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Rabat'taki resmi temaslarınabaşlayarak, Fas Kralı II. Hasan'la görüştü. Dışişleri Bakanlığı SözcüsüYalım Eralp'ın açıklamasına göre, Cumhurbaşkanı Evren, Kral Hasan'a, Yunanistan'la ilişkileri ayrıntılı bir şekilde anlattı.

14 - Yunanistan Hükümet Sözcüsü Yannis Rubattis, gazetecilereverdiği brifingte Başbakan Turgut Özal'ın dün yaptığı açıklamanın cesaret verici olarak değerlendirildiğini ve Başbakan Özal'ın resmi cevabını beklediklerini belirterek, «Yunan hükümetinin görüşlerinde değişiklik yoktur» dedi.

15 - Merkez Bankası'nın Federal Almanya'nın Hamburg kentindeki temsilciliği kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından yakılmakistendi.

16 - Yunanistan'da en kıdemli 78 Piskopos'un oluşturduğu kilisemeclisi, hükümetin kilise arazilerinin bir bölümüne el konulmasınıöngören yasa tasarısının kabul edilmesi halinde yasayı tanımayacaklarını açıkladı.

17 - ABD Başkanı Ronald Reagan, resmi bir ziyaret için ülkesinde bulunan Başbakan Jacques Chirac'ı Beyaz Saray'da kabul ederek, bir süre görüştü.

18 - ABD Temsilciler Meclisi'nin 111 üyesi Başbakan RonaldReagan'a bir mektup göndererek, «Orta Amerika'daki barış görüşmelerini daha etkin bir şekilde desteklemesini» istediler.

19 - İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, Sovyetler Birliği'neyaptığı resmi gezi sırasında onuruna verilen yemekte, insan haklarıkonusunda Sovyetler Birliği'ni sert biçimde eleştiren bir konuşmayapması üzerine, Sovyetler Birliği Komünist Parti Genel SekreteriMihail Gorbaçov da bir konuşma yaparak, insan haklarının asıl Batı'dageniş ölçüde çiğnendiğini öne sürdü.

20 - Burma'nın güneyindeki bir tapmakta 12 mart günü yapılanbir tören sırasında asilerin fırlattığı bombanın patlaması üzerine 20kişinin öldüğü, 113 kişinin de yaralandığı açıklandı.

21 - El Salvador askeri kaynaklarının verdiiğ bilgiye göre, hükümet kuvvetleriyle gerillalar arasında çıkan çatışmalarda, 30 gerillayla12 asker öldü.

22 - İtalya'daki çeşitli cinayet, darbe girişimi ve bombalamaeylemlerinde 200'den fazla kişinin öldürülmesi, ile suçlanan ve 17yıldan bu yana aranmakta olan İtalyan Steffano Delle Chiaie, 4 günönce Venezüella'da yapılan bir operasyon sonunda yakalanarak, dünİtalyan Hava Kuvvetlerine bağlı bir uçakla Roma'ya gönderildi.

23 - İran yanlısı Hizbullah Örgütü'nün ruhani lideri konumundaki Şeyh Hüseyin Fadllallah, Birleşik Arap Emirliklerinde yayımlanan ElHaliç gazetesine verdiği bir demeçte, Lübnan'daki rehine sorununun çözümünün yakın olmadığını söyledi.

24 - Nikaragua'da meydana gelen bir otobüs kazasında 18 kişiöldü, 26 kişi de yaralandı.

25 - 59. Oscar Ödüllerinin sahipleri Los Angeles'te yapılan birtörende açıklandı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106