13.2.1987
×

Hakkında

Künye

İletişim

ŞUBAT 1987

1 ŞUBAT 1987

1 - Başbakan Turgut Özal, Cumhuriyet ve Hürriyet gazetelerineçeşitli konulara ilişkin olarak ayrı ayrı birer demeç verdi.

2 - Devlet Bakanı Ahmet Karaevli, 15 günlük ABD gezisi ile ilgili olarak Ankara'da Esenboğa Havaalam'nda bir basın toplantısı düzenledi.

3 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Askerlik Kanunu ileYedek Subay ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu'nda değişiklik öngören kanun hakkında açıklamalarda bulundu.

4 - Ankara'nın Delice ilçesine bağlı Büyükavşar kasabasındaBelediye Başkanlığı seçimini, DYP adayı Hidayet Pekdemir kazandı.

5 - Hür Teşebbüs Konseyi'nin dün yapılan toplantısından sonraaçıklanan bildiride, «Toplumda sosyal dengenin bozulmaması için gerekli sosyo ekonomik tedbirlere önem verilmesi ve haksız kazançların önüne geçilmesi» istendi.

6 - İspanya Dışişleri Bakanı Francisco Fernandez Ordonez,Dişişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nun konuğu olarak Ankara'ya geldi.

7 - Zonguldak'ın Kozlu bölgesindeki maden ocağında meydanagelen göçükte, toprak altında kalan 8 kişiden 7'sinin cesetleri çıkarıldı.

8 - Federal Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen, NATO 24.Savunma Semineri sona erdi. Seminerde, Türkiye'yi Milli SavunmaBakanı Zeki Yavuztürk'ün başkanlığındaki, Genelkurmay ikinci Başkanı Orgeneral Necip Torumtay'm da yer aldığı bir heyet temsil etti.

9 - Sovyet Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Müdürü ve Hükümet Sözcüsü, Kıbrıs ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Maraş'ınherhangi bir bölümünün, kentin yasal sahibi olmayan kişilerin yerleşimine açılmasına karşı olduğunu» belirtti.

10 - İrak, Basra'nın doğusunda, İran birlikleri tarafından işgaledilen toprakların 35 kilometrekarelik bölümünü geri aldığını bildirdi.

İran ise, Irak saldırılarının geri püskürtüldüğünü ve 3300 Irak askerinin öldürüldüğünü öne sürdü.

11 - İslami Cihad Örgütü, İsrail'de tutuklu bulunan 400 militanın bir hafta içinde salıverilmesini, aksi takdirde 3 Amerikalı ve lHintli rehinenin öldürüleceğini bildirdi.

İsrail, «Teröristlerle pazarlık etmeyeceğini» açıkladı. ABD'de yayımlanan haftalık bir dergiye demeç veren ABD Dışişleri Bakanı George Shultzh, Lübnan'a müdahaleye hazır olmalıyız» dedi.

12 - Fransa Dışişleri Bakanı Jean Bernard Raimond, iki günlük resmi bir ziyaret için Yunanistan'a gitti.

13 - İrak Demokratik Kürdistan Partisi (PDKİ) askeri kanat sorumlusu İçiriş Barzani'nin öldüğü bildirildi.

14 - Pakistan'ın Karaçi kentinde iki gündür devam eden gösterilerde polisin göstericilere ateş açması sonucu, 2 kişi öldü, 30 kişide yaralandı.

15 - Afganistan'ın başkenti Kabil'deki Hindistan Büyükelçiliği'nde patlayan bomba, ikisi çocuk 4 kişinin ölümüne, birçok kişinin deyaralanmasına yol açtı.

2 ŞUBAT 1987

1 - Başbakan Turgut Özal, ABD'ye hareketinden önce, İstanbulAtatürk Havalimanı'nda gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularınıcevaplandırdı.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Partisinin Adana'daki 2.Bölge Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Anayasa değişikliği konusunda çeşitli açıklamalarda bulundu.

3 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mustafa Kalemli, Ankara'da AİDS konusunda bir basın toplantısı düzenledi.

4 - Cumhurbaşkanlığı Basın Danışmanlığı tarafından yapılanaçıklamada, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in, İslâm Konferansı 5. Doruk Toplantısı'mn Türkiye bakımından başarılı geçtiği inancını taşıdığı» bildirildi.

5 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Cumhuriyet Gazetesi'nin siyasi yasakların kaldırılması konusundaki sorularını cevaplandırdı.

6 - Kısa adı TOBAV olan Devlet Tiyatroları Opera ve BalesiÇalışanları Vakfı tarafından düzenlenen Oyun Yazma Yarışması 1986yılı ödülleri dağıtıldı.

7 - İspanya Dışişleri Bakanı Francisco Fernandez Ordonez veberaberindeki 6 kişilik heyet Ankara'da resmi temaslarına başladı.

8 - Toprak Mahsulleri Ofisi, buğday ve arpa fiyatlarına kilo başına 3 -4 lira zam zaptı.

9 - Ankara DGM Savcı Yardımcısı, Adana Eski Müftüsü Cemaiettin Kaplan, Milli Görüş Teşkilâtı'nın aktif elemanlarından AhmetPolat ve Almanya'da işçi olarak çalışan Hasan Yıldız hakkında, «Laikliğe aykırı olarak devletin sosyal, ekonomik, siyasi ve hukuki temeldüzenini dini esas ve inançlara alet ederek propaganda yaptıkları»gerekçesiyle dava açtı.

Öte yandan, Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Nakşibendi Tarikatı üyesiolan bir kişiye Ankara DGM'ee verilen 4 yıl 2 ay ile Hizbüt Tahrirüyesi oldukları gerekçesiyle DGM'de yargılanan sanıklardan 4 kişihakkındaki 4'er yıl 8'er aylık mahkûmiyet kararlarını onadı.

10 - Ankara Basın Savcılığı'nm, kapatılan MSP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan'm da katıldığı olaylı «İstanbul Toplantısı»'nahaber bültenlerinde yer vermediği gerekçesiyle TRT hakkında açtığısoruşturma takipsizlik ile sonuçlandı.

11 - Yılmaz Güney'e ait bilgi ve fotoğrafları yayımlayan yeniGündem dergisi aleyhine «Olağanüstü Hal Yasası»'na aykırılıktan dava açıldı.

12 - Başbakanlık, yabancılara mülk satışının Anayasa Mahkemesi'nce iptal gerekçesinin Resmi Gazete'de yayımlanmasından sonra valiliklere birer genelge göndererek satışların durdurulmasını istedi.

13 - Bakanlar Kurulu'nun adli kesimin maaşlarında yaptığı ayarlama ile ilgili Kanun Hükmünde Kararname Resmi Gazete'de yayımlandı.

14 - Federal Almanya'da yayınlanan Der Spiegel Dergisi'nde,irtica dolayısıyla Atatürk devrimlerinin tehlikeye düştüğüne ilişkin biryazı yayımlandı.

15 - Atina'da resmi temaslarını sürdüren Fransız Dışişleri Bakanı Jan Bernard Reymond düzenlediği basın toplantısında Fransa ileTürkiye'nin ilişkilerinin aşamalı olarak düzeldiğini söyledi.

16 - Adana eski Müftüsü Cemalettin Kaplan, Tahran Radyosu'nda yayımlanan bir konuşmasında, herkesin İran'ın dini lideriAyetullah Humeyni'yi örnek almasını istedi.

17 - Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher,İsviçre'nin Davos kentinde yaptığı bir konuşmada Batı ülkelerini Sovyet lideri Mihail Gorbacov'un Doğu - Batı ilişkilerini iyileştirme çabalarını ciddiye almaya çağırdı.

18 - Filipinlerde Anayasa için halk oylaması yapıldı.

19 - İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin Glasgovv'daki merkezine İngiliz Gizli İstihbarat Örgütü'nün baskın yapıp Zircon casus uydusu ileilgili filmlere el koyması üzerine, Devlet Sırları Yasası Avam Kamarası'nm tartışma gündemine geldi.

20 - Hindistan, Pakistan ile sınır çatışmalarının başlaması üzerine Kaşmir Eyaleti'nde bazı köyleri boşalttı.

21 - Çad'da Devlet Başkanı Hissene Habre'ye karşı mücadeleveren gerilla lideri Gukuni VVeddeye, ülkesinde çatışan bütün grupları silahlarını bırakmaya çağırdı.

22 - Peru'nun Amazon Ormanları bölgesinde şiddetli yağış sonucu taşan nehirlerin sularına kapılan 43 kişi boğuldu.

23 - Lübnan'da faaliyet gösteren İran yanlısı İslami Cihad Örgütü, ABD'nin herhangi bir müdahalede bulunması halinde ellerindeki Amerikalı ve Fransız rehineleri öldüreceğini bildirdi.

24 - İrak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, düzenlediği bir toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, Irak kuvvetlerinin, Basra yakınlarındaki çarpışmada, İran kuvvetlerinin saldırısını kırdıklarını bildirdi.

3 ŞUBAT 1987

1 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Anayasa değişikliği ve Yabancılara Mülk Satışı Yasası konusundaki görüşlerini açıkladı ve hükümeti eleştirdi.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, 27 Ocak Salı akşamı yayınlanan«Kamuoyu» programı dolayısıyla TRT'den düzeltme ve cevap hakkıistedi.

2 - Anayasa Mahkemesi üyesi Yekta Güngör Özden, ANKA'yayaptığı açıklamada, yabancılara mülk satışına olanak veren yasanıniptali ile ilgili olarak Başbakan Turgut Özai'ın «kararın anlayışlarınauymayacağı» yolundaki sözlerini eleştirdi.

3 - Başbakanlık Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi BaşkanVekili Mahmut Okutan ,AA muhabirine yaptığı açıklamada, «TopluKonut Fonu'ndan kullandırılacak kredi miktarlarında yüzde 7 ile yüzde33 oranında artış sağlandığını» bildirdi.

4 - DSP Gene! Başkanı Rahşan Ecevit İzmir gezisi sırasındayaptığı konuşmada, iktidarın tütündeki fiyac kırma politikasını eleştirdi.

5 - İspanya Dışişleri Bakanı Francisco Fernandez Ordonez, Devlet Konukevi'nde düzenlediği basın toplantısında, iki ülke arasındaekonomik ve ticari alanlarda işbirliğinin güçlendirilmesinden yanaolduğunu belirtti ve Türkiye'nin AET'ye tam üyelik yolundaki başvurusu ile ilgili olarak «Başvuruya sempati ile bakıyoruz» dedi.

6 - TEK, elektriğe yüzde 8.9 oranında zap yaptı.

7 - Ehliyet alabilmek için kurs ve sınav zorunluluğu getiren«Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği» Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

8 - Türkiye'den Ortak Pazar ülkelerine 1987 yılında ihraç edilecek ürünlere uygulanacak rejim, Brüksel'de AET Resmi Gazetesi'nde yayımlandı.

9 - Başbakan Turgut Özal, New York'da temaslarını sürdürürken, Türk gazetecilerin Anayasa değişikliği konusundaki sorularınıcevaplandırdı.

10 - ABD Savunma Bakan Yardımcısı Richard Perle, TRT'de yayınlanan 32. Gün Programında Türkiye - ABD ilişkilerine ilişkin soruları cevaplandırırken yaptığı açıklamada, Türkiye'nin bize sağlayacağıkolaylıklar, sadece NATO çerçevesinde kullanılabilir.» dedi.

11 - ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada,ABD'nin uçak gemisi John F. Kennedy'nin Lübnan açıklarına geldiğibildirildi.

12 - Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze, resmi bir ziyaret için Demokratik Almanya'nın başkenti Doğu Berlin'egitti.

13 - Arnavutluk Resmi Haber Ajansı ATA tarafından yapılanaçıklamada, Arnavutluk'ta pazar günü yapılan genel seçimlerde iktidardaki Emek Partisi'nin yüzde yüz evet oyu aldığı bildirildi.

4 ŞUBAT 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Dışişleri Mensupları eşleriDayanışma Derneği Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerini ÇankayaKöşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Cumhuriyet Gazetesi'nin siyasi yasakların kaldırılması konusundaki sorularını cevaplandırdı.

3 - Bakanlar Kurulu Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı KayaErdem'in başkanlığında toplandı. Bakanlar Kurulu Toplantısı'ndan sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü HasanCelâl Güzel, «Telif ücretlerinin üç misli arttırılmasının kabul edildiğini» bildirdi.

4 - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem Türkİş Genel Merkezi'ni ziyaret ederek Genel Başkan Şevket Yılmaz ilegörüştü ve yeni yöneticileri kutladı. s

5 - Adalet Bakanı Mahmut Oltan Sungurlu'nun, Ceza Yasasıön taslağı konusundaki görüşleri Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

6 - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan,Türk-Alman Dostluk Cemiyeti ve Türkiye Odalar Birliği Münih Temsilciliği'nin ortaklaşa düzenlediği bir konferansta konuşmak üzereMünih'e gitti.

7 - Yapı ve Kredi Bankası Fmdıkzade Şubesi silahlı dört kişitarafından soyuldu. Bankadan 20 milyon lira para alan soyguncular,müşteri olarak bankaya gelen bir polisi de yaraladılar.

8 - Helsinki Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı ile îigili Kongre Komisyonu oturumunda, Bulgaristan'daki Türk azınlığa yapılan baskılar ele alındı.

9 - BM İran Daimi Delegesi Said Recai Korasani, BM'de yaptığı basın toplantısında, güvenlik konseyinin Irak'ın saldırısına kayıtsızkaldığını öngörürken, Başbakan Turgut Özal'ın Türkiye'nin ABD veİran arasında arabulucu rol almasına ilişkin önerilerden habersizolduklarını söyledi.

10 - Federal Almanya İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan biraçıklamada, Federal Almanya'ya Ocak ayı içinde 400 Türk'ün iltica

için başvuruda bulunduğu bildirildi.

11 - Yunanistan'da Batı Trakya'nın Gümülcine kentinde dün kendilerine çalışma izni verilmediği gerekçesiyle oturma grevi yapandoktor, dişçi, eczacı ve veterinerlerden oluşan Türk azınlığa mensup22 kişi bir hafta içinde sorunları çözümlenmezse süresiz oturmagrevine ve protestolara başlayacaklarını bildirdiler.

12 - SSCB resmi yayın organı İzvestia Gazetesi'nin verdiği haberde, Sovyetler Birliği'nin Gürcistan Cumhuriyeti'nde şiddetli yağışlar ve karların erimesi nedeniyle meydana gelen sellerde ölü sayısının 30'a çıktığı ve 6 kişinin de kayıp olduğu bildirildi.

13 - Filipinler Devlet Başkanlığı sözcüsü tarafından yapılanaçıklamada, Devlet Başkanı Corazon Aquino'nun, müslüman ve komünist gerillalar için 25 Şubatta af ilân edeceği bildirildi.

14 - İspanya'nın başkenti Madrid'te dün protesto gösterisi yapan öğrencilerle polis arasında meydana gelen çalışmalarda çok sayıda öğrencinin yaralandığı ve gözaltına alındığı bildirildi.

15 - Lübnan Cumhurbaşkanı Emin Cemayel, resmi bir ziyaretiçin Ürdün'e gitti.

16 - İran İslâm Cumhuriyeti yetkilileri bir açıklama yaparak, İsrail hesabına casusluk yaptığı iddiası ile gözaltında bulunan TheWall Street Journal gazetesi muhabiri Gerald Seib'in sinir dışı edilmesinin kararlaştırıldığını ve İran'a girişinin yasaklandığını bildirdi.

5 ŞUBAT 1987

1 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, çeşitli konularda açıklamalarda bulundu. Erdal İnönü, Anayasa Mahkemesi'nin Yabancılara Mülk Satışı Yasası'nı iptalkararının Resmi Gazete'de yayımının geciktirilmesi nedeniyle savcılığın soruşturmaya gitmesi gerektiğini» belirterek, SHP Grup BaşkanVekilinin bu konuda söylediklerinin yeterli ihbar sayılması gerektiğini» bildirdi.

2 - Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, ile yeni Ceza Yasası ön taslağı konusunda yapılan sohbetin ikinci bölümü Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

3 - DYP'li Abdürrezzak Ceylan, yabancılara mülk satışının iptaliyle ilgili Anayasa Mahkemesi kararının gerekçesinin niçin geç yayımlandığı konusunda TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

4 - Merkez Bankası, yılın ikinci faiz indiriminde bir yıl vadelimevduat faizinde 2,6 ay vadeli hesapların faizinde de 1 puanlık indirim yaptı.

5 - Çorum'un Dodurga Linyitleri Müessesesi'nde meydana gelen göçükte 3 madenci öldü, 3 kişi de yaralandı.

6 - Ankara İş Mahkemesi'nce petrokimya tesisleri petrol işkolunda sayılan, grev yasaklanan işyerleri kapsamına alındı.

7 - Bilar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, yazar Aziz Nesin, Cumhurbaşkanı Kenan Evren aleyhine, Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi'nde, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in 28 Mayıs 1984'te Manisa'dayaptığı konuşmada, kendisine «vatan haini» diyerek ağır biçimde hakaret ettiği gerekçesiyle, 500 bin liralık tazminat davası açtt.

8 - ABD Başkanı Ronald Reagan, Başbakan Turgut Özal'ı Washington'da kabul ederek bir süre görüştü. Görüşmede, Amerikan heyetinde, Başbakan Yardımcısı George Bush, Savunma Bakanı CasparVVeinberger, Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Frank Carlucci, Beagan'ın başdanışmanı Donald Regan Dışişleri Bakan Yardımcısı Rosanne Ridgevvay ve Savunma Bakan Yardımcısı Richard Perle, Türk heyetinde ise, Dışişleri Müsteşarı Büyükelçi Nüzhet Kandemir, hington Büyükelçisi Şükrü Elekdağ ve Dışişleri Danışmanı Özden Sanberk bulundu.

Başbakan Turgut Özal, New York'ta düzenlediği basın toplantısında, Anyasa'nın 175. maddesi, konusunda görüşlerini açıkladı.

9 - Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak Kıbrıs'a gelen BM temsilcileri Rum yönetimi lideri Spiros Kipriyanu ve KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile ayrı ayrı görüştü.

10 - Yunan Başbakanı Andreas Papandreu, iktidara geldiğindenbu yana hükümet kabinesini üçüncü kez değiştirdi.

11 - İran, Irak'ın başkenti Bağdat'ın çok yoğun saldırılara hedef olacağını ve kentin hemen boşaltılması çağrısınnı ardından, Bağdat'a füze saldırısı düzenledi.

6 ŞUBAT 1987

1 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, yolsuzluk iddiaları olanbelediyelerle ilgili olarak süren soruşturmalara ek olarak Ankara,İstanbul ve İzmir anakent belediyelerinin daha sıkı bir şekilde denetlenmesini istedi.

2 - Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Nazım Belger, NATOGene! Sekreteri Lord Carrington'un Ege'deki bazı adalarla ilgili sözlerinin, gazetelere yanlış yansıdığını bildirerek, Genel Sekreterin «Sözkonusu adaların askerden arındırılması gereği konusunda herkesinmutabık olduğunu sandığını söylemiştir» dedi.

3 - Petrol - İş Başkanı Cevdet Selvi, Ankara İş Mahkemesi'ninpetrokimya tesislerini petrol işkolunda sayarak grev yasaklanan işyerleri kapsamına almasını eleştirerek, «Bu kararla Türkiye'de bu yasalarla sınırlı da olsa ciddi bir grevin yapılamayacağının belgelendiğini,» belirterek, «Bütün dünyada kimya işkolunda sayılan petrokimya tesislerinin grev yasağına sokulabilmesi için petrol işkolunda sayılması kararındaki mantık ile hammadde olarak petrolü kullanan kimya, ilaç, kozmetik, deterjan ve daha pekçok sanayinin kolayca grevyasağı kapsamına sokulabileceğini» söyledi.

4 - Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu'nun 1986 BiJim ve Teşvik Ödülleri, İstanbul'da sahiplerine verildi.

5 - Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından yılın gazetecileriseçilenlere ödülleri Ankara'da verildi.

6 - Yargıtay Dördüncü Hukuk Dairesi, İdari işlem ve eylemmteliği taşımamasına karşın, işkence olaylarında işkencecilerin yanısıra devletin de sorumlu tutulmasını kararlaştırdı ve işkence kurbanının tazminat istemini haklı buldu.

7 - Konya - İzmir karayolunda meydana gelen trafik kazasında11 kişi öldü, 32 kişi yaralandı.

8 - Başbakan Turgut Özal ile ABD Başkanı Ronald Reagan arasında dün Beyaz Saray'da yapılan görüşmede, Türk Amerikan ilişkiteri, Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması, Türkiye'ye yapılacak yardım, Temsilciler Meclisi'ne sunulan Ermeni Soykırım tasarısının yarattığı rahatsızlık, Türkiye - Avrupa ve AET ilişkileri, Ortadoğu sorunu, Körfez Savaşı konularının görüşüldüğü bildirildi.

9 - Türk ve AET tarafları arasında, Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan gayrıresmi görüşmelerde, Türk temsilcileri, AvrupaEkonomik Topluluğu tarafından daha önce iletilmiş olan tekliflerin«Kabul edilemez» nitelikte olduğunu tekrarlayarak, serbest dolaşımınanlaşmalar uyarınca belirlenmiş bir hukuki yükümlülük taşıdığını bildirdiler. Temsilciler, Türk karşı tekliflerini genel hatlarıyla AET taratma ilettikten sonra, sorunun hükümetler düzeyinde ele alınması içinortaklık konseyinin toplanmasını istediler .AET, bu istemi ilke olarakkabul etti, ancak zaman belirlenmedi.

10 - İran'ın dün Irak'ın başkenti Bağdat'ın sivil bölgelerine yenibir füze saldırısı düzenlemesinin ardından, Irak savaş uçakları dairan'ın Kum ve Tebriz kentlerini bombaladı. İran da bu saldırılara misilleme olarak Irak'ın sınır kenti Hanekin'e ve Umm Kasr deniz üssüne füzeyle saldırdı.

11 - Lübnan'da, 72 gündür Emel Örgütü milislerinin kuşatmasıaitında bulunan Burç El Barajnehr ve Raşidiye mülteci kamplarındaki20 bin Filistinli'nin açlıkla karşı karşıya bulunduğu ve yiyecekleri kalmadığı için insan eti yiyebilmeleri konusunda Lübnan müftüsü ve diğer yetkili din adamlarından fetva istedikleri bildirildi.

12 - İran'da casuslukla suçlanarak, bir hafta önce tutuklananWall Street Journal gazeteci muhabiri serbest bırakıldı.

13 - Çin Halk Cumhuriyeti'nde bir feribotun batması sonucu 40dan fazla kişinin öldüğü, 57 kişinin de kayıp olduğu bildirildi. -

7 ŞUBAT 1987

1 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel,Başbakanlık Müsteşarı Ahrnet Selçuk, Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Halim Çorbalı ile birlikte Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Anayasa Mahkemesi'nin, yabancılara mülk satışına ilişkinyasayı iptal kararı gerekçesinin Resmi Gazete'de yayımlanmasınıngeciktirilmediğini» belirterek, «Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararının, Birleşik Arap Emirlikleri Şeyhi Zayed'e arazi satışı yapılabilmesiiçin kasten geciktirildiği şeklindeki iddiaların doğru olmadığını veŞeyh Zayed'e satılan arazinin satış işlemlerinin 21 Kasım 1986'da sona erdiğini, ancak bazı pürüzler nedeniyle bedelinin 16 Ocak tarihinde ödendiğini» söyledi. Bakan, Anayasa Mahkemesinin yabancılaramülk satışına olanak sağlayan yasayı iptal ettiği günden bu yanatoplam 2.8 milyar liralık satışın yapıldığını açıkladı.

2 - Türkiye Barolar Birliği Genel Başkanı Teoman Evren, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Türk Ceza Kanunu ön tasarısı hakkında görüşlerini açıkladı.

3 - SHP MKYK üyesi Cemal Seymen, hakkındaki güvenlik soruşturmasının iptali için Danıştay'a dava açtı.

4 - «Muzır Müzikal» adlı oyunun oynandığı, eski adı Şan Tiyatrosu olan Egemen Gösteri Merkezi'nde, geceyarısı çıkan yangında,bir kişi öldü, bina tamamen yandı.

5 - Et-Balık Kurumu, et fiyatlarına yüzde 4.7 ile 12.1 oranındazam yaptı.

6 - Başbakan Turgut Özal, VVashington'da düzenlediği basıntoplantısında, ABD yönetimi yetkilileri ile yaptığı görüşmeler konusunda açıklamalarda bulunarak, özellikte Dışişleri Bakanı GeorgeShultz ile yaptığı görüşmede, ağırlık noktasının İran - Irak savaşı olduğunu söyledi.

7 - ABD Savunma Bakan Yardımcısı Richard Perle VVashington'da «Türkiye'nin anayasal ve siyasi yapısının, komşusundakine benzer bir İslarni fanatizme izin vereceğini sanmadığını» söyledi.

8 - Sovyetler Birliği'nde 42 rejim aleyhtarının serbest bırakıldığı bildirildi.

9 - Lübnan'da İran yanlısı Devrimci Adalet Örgütü, ABD askeribir müdahalede bulunduğu takdirde rehin tuttukları iki Amerikalıyıöldüreceklerini bildirdi.

10 - Batılı rehineleri kurtarmak için gittiği Lübnan'da kendisi18 gün rehin tutulan İngiliz rahip Terry VVaite'ın serbest bırakıldığıbildirildi.

11 - İran Cumhurbaşkanı Ali Hamaney, Tahran'da yaptığı konuşmada, Irak'ın geçen pazar günü Mianeh kentine düzenlediği hava saldırısında, isabet alan okullardaki 500 öğrencinin öldüğünü söyledi.

12 - Güney Kore'de 21 yaşında bir öğrencinin geçen ay sorgulama sırasında ölümünü protesto amacıyla düzenlenen göstenlere20 bin kişinin katıldığı, göstericilerle polis arasında çıkan çatışmadaçok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi.

13 - Yugoslavya'nın Sarajevo kentinde yapılan Serbest BuzDansı Avrupa Şampiyonası'nda Sovyet Bestemianova - Bukin çiftialtın madalya aldı.

8 ŞUBAT 1987

1 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Cumhuriyet gazetesinin sorularını cevaplandırarak, «TBMM'de inşa edilmekte bulunancami ile din istismarına kapı aralanacağına katiyyen ihtimal vermediğini» söyledi.

2 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, bedelli askerliğeolanak tanıyan ve TBMM'ye sevkedilen yasa tasarısı üzerinde SHPve DYP'den gelen eleştirileri cevaplandırarak, «Önerilen sistem sosyal adaletsizliği hiçbir şekilde bozmayacak, tersine, ordudaki ihtiyaçfazlası sorunun adalet sınırları içinde giderecek» dedi.

3 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, zamları ve hayat pahalılığım eleştirerek,üç yılda mutfak masrafının 5.5 kat arttığını söyledi ve hükümetinistifa etmesini, haziran ayı içerisinde de erken seçime gidilmesini»önerdi.

4 - ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler, İstanbul'da, Cumhuriyet gazetesinin sorularını cevaplandırdı.

5 - SHP Genel Sekreteri Fikri Sağlar, Ankara'da düzenlediğibasın toplantısında, «Meclisin açılmasından sonra ele alınması beklenen ve şirket kurtarma operasyonu olarak adlandırılan yasa tasarısının geri çekilmesini» istedi.

6 - Ankara Barosu tarafından yayımlanan bildiride, Türk CezaYasası ön tasarısında demokratik ilkelerin gözardı edildiğinin dahailk bakışta anlaşıldığı belirtildi.

7 - Türkiye'deki incelemelerini tamamlayan Federal AlmanyaParlamentosu Çalışma ve Sosyal Düzen Komisyonu üyeleri, ülkelerinedönmeden önce İstanbul'da bir basın toplantısı düzenlediler.

8 - Yunanistan'ın başkenti Atina'da düzenlenen Avrupa Liselerarası Yıldızlar Matematik Şampiyonası'nda, Türkiye'yi temsil edenekip bir Avrupa Şampiyonluğu ile bir Avrupa Üçüncülüğü kazandı. 138öğrencinin katıldığı ferdi yarışmada da birinciliği, ikinciliği, üçüncülüğü ve beşinciliği Türk öğrenciler kazandılar.

9 - Başbakan Turgut Özal, Washington'daki temaslarını tamamlayarak sağlık kontrolü için Houston'a gitti.

10 - ABD Savunma Bakan Yardımcısı Richard Perle, BaşbakanTurgut Özal'ın VVashington'u ziyareti sırasında bir grup Türk gazetecisinin sorularını cevaplandırarak, Türkiye ile Yunanistan'ın Ege'deki'manevraları ile Ermeni tasarısı ve İslam fanatizmi konularında açıklamalarda bulundu.

11 - Lübnan'da Şii Emel milisleri ile Filistinli gerillalar arasındamülteci kamplarında meydana gelen çarpışmalarda 9 kişinin öldüğü,41 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Yaklaşık 14 haftadır Şii Emel örgütünün kuşatması altında bulunan Filistin kamplarında açlığın dayanılmaz boyutlara ulaştığı bildirildi.

12 - Filipinler'de hükümetle komünist gerillalar arasında 60günlük ateşkes sona erdi. Ateşkesi uzatmayı reddeden Ulusal Demokratik Cephe, 30 Ocakta tek taraflı kestiği barış görüşmelerine yeniden başlamak için bazı koşullar öne sürdü.

13- Afganistan'da büyük bir saldırıya geçen Sovyet ve hükümetbirlikleri, ülkenin doğusundaki stratejik Sinakai geçidi ile çevresindeki Manau Kandau tepelerini ele geçirdiler.

14 - Sri Lanka'da ayrılıkçı Tamil gerillaları, dün bîr Sinhali köyünü basarak 10'u çocuk 28 köylüyü öldürdüler.

9 ŞUBAT 1987

1- İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, İstanbul'da, Şan Tiyatrosuyangınıyla ilgili olarak yaptığı incelemelerden sonra bir açıklama yaparak, «Olayın sabotaj olmadığını, yangının elektrik kontağından meydana geldiğinin şüphe götürmez bir vakıa olduğunu» bildirdi.

2 - ANAP Genel Sekreteri Mustafa Taşar, kardeşi Faruk Taşarile ortaklarının 2.5 milyar lira tutarında karşılıksız çek kullandıklarıyolundaki haberler nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, «Siyasi amaçgüdülerek istismar vesilesi veren kişi, kardeşim de olsa gerek kanunlar nezdinde, gerek ailem nazarında hiçbir imtiyaza sahip olamaz»dedi.

3 - Turgut Özakman'ın istifasıyla boşalan Devlet TiyatrolarıGenel Müdürlüğü'ne Raik Alnıaçık getirildi.

4 - İlk ve orta dereceli okullarda eğitimin ikinci yarıyılı başladı.

5 - Petkim ürünlerine yüzde 10 oranında zam yapıldı.

6 - Muğla eski milletvekillerinden Hilmi Şerif Baydur öldü.

7 - İTÜ emekli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ahmet Nejat İsfendiyaroğlu, İstanbul'da öldü.

8 - Türk Halk Müziği sanatçılarından Ahmet Gazi Ayhan, İstanbul'da öldü.

9 - Yahya Demirel'in 11 yıldır yargılandığı ve üç kez mahkûmolduğu, ancak mahkeme kararlarının Yargıtay'ca üç kez esastan bozulduğu Türkiye'nin ilk hayali ihracat davasında, Zonguldak Ağır CezaMahkemesi, davanın zaman aşımı nedeniyle ortadan kaldırılmasınıkararlaştırdı.

10 - Başbakan Turgut Özal, VVashington'dan Houston'a hareketinden önce bir grup Türk gazetecisine yaptığı açıklamada, «VVashington'daki temasları sırasında ABD yönetiminin İran'la ilişkilerine bakışına ilişkin aldığı izlenimleri İran hükümetine aktaracağını» belirtti.

11 - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, resmi davetli olarak gittiği Suudi Arabistan'da, çeşitli askeri birliklerde incelemem-elerde bulundu.

12 - Sovyetler Birliği'nin resmi haber ajanlarından Novosti Genel Müdürü Valentin Falin, Federal Almanya'da yayımlanan Die Weltgazetesine verdiği demeçte, «Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov'un başlattığı iç reformların, bir devrim anlamına geldiğini» söyledi.

13 - Şii İslami Cihad Örgütü, «Rehine olarak tuttuğu 3 Amerikalı ve 1 Hintli öğretim üyesini, İsrail'de tutuklu bulunan 400 Filistinli ile takas etmek için tanıdığı bir haftalık süreyi, ikinci bir duyuruya kadar uzattıklarını »bildirdi.

Öte yandan, İsrail'in Hayfa Limanı açıklarında demirleyen ABDsavaş gemilerinin sayısı 2'den 7'ye yükseltildi.

14 - Şiilerin dini lideri İran yanlısı Şeyh Muhammed HüseyinFadallah, Şii Emel milislerinin kuşatması sonucu açlık tehlikesi içinde bulunan ve insan eti yemek için Beyrut Müftüsü'nden fetva isteyen Filistinlilere, «Ölülerin etlerini yiyebilecekleri» yolunda fetva verdi.

15 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'un Müslüman nüfusun yoğun olduğu Batı kesiminde meydana gelen patlamada, 15 kişi öldü, 40 kişiyaralandı .

15 - İrak güneydeki çarpışmalarda 225 İran askerinin öldürüldüğünü ve güney cephesinde tam kontrolün ele geçirildiğini bildirdi.

17 - Afganistan'ın Kost kentinden havalanan bir yolcu uçağınınmücahitlerin roket atışı ile düşürüldüğü ve uçaktaki 43 kişinin öldüğü bildirildi.

18 - Yugoslavya'nın Sarajevo kentinde yapılan Avrupa Buz Dansı Şampiyonasında Demokratik Alman Katerina Witt, tek bayanlarda birinci oldu.

10 ŞUBAT 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Ankara'deki bazı kuruluşlardaincelemelerde bulundu.

2 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Siyasi Parti Gene! Başkanları, Başbakan Turgut Özal'a geçmiş olsun mesajları gönderdiler.

3 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mustafa Kalemli'nin başkanlığında Ankara'da yapılan ve çeşitli kuruluşların yetkililerinin katıldığı toplantıda, Türkiye'de üretilen deterjanların insan ve çevresağlığı açısından olumsuz etkileri ele alındı.

Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mustafa Kalemli, toplantıdansonra düzenlediği basın toplantısında, alınan kararları açıkladı.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral da, Mustafa Kalemli'nin başkanlığında yapılan toplantıda alınan karlar üzerine, TSE'ye bir yazfgöndererek «Deterjanların yüzde yüz LAB'dan imal edilmesini isteyeceklerini» bildirdi.

4 - SHP Genel Başkan Yardımcısı Aydın Güven Gürkan'ın partiiçindeki son gelişmeler, kurultay çalışmaları, genel başkanlık, gene!sekreterlik ve siyasi yasaklılar konusundaki görüşleri Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

5 - Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığınca hazırlanan fiyat endekslerine göre, Ocak ayı toptan eşya fiyat artışı yüzde 4.8 olarakaçıklandı.

6 - Deterjan üreticileri yaptıkları bir toplantıdan sonra gazetelere verdikleri ilânda, «DDB'nin insan sağlığına karşı hiçbir zarar vermemesine karşılık, son zamanlarda kamuoyunda oluşan bazı psikolojik tereddütleri gidermek ve pazarlama kaygısından dolayı yüzde yüzLAB'a geçilmesi kararı alınmıştır» denildi.

7 - Yazar Aziz Nesin'in Cumhurbaşkanı Kenan Evren aleyhineAnkara 9. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde manevi tazminat davası açılmasını isteyen dilekçesi reddedildi.

8 - Başbakan Turgut Öza!, ABD'nin Hauston kentindeki Methodist Hastanesi'nde bir by-pass ameliyatı geçirdi.

9 - Avrupa Ekonomik Topluluğu Adalet Divam'nm, Lüksemburg'da, «Türk işçilerinin serbest dolaşımı» konusunda görüşmeleri kapsayan oturumlara başladığı bildirildi.

10 - İran İslâm Cumhuriyeti'nin Sesi Radyosu, San Tiyatrosu'nıtn, Türkiye'de İsiâm devrimcileri tarafından yakıldığını öne sürdü.

11 - SSCS'de gizli oyla seçim yönetimi ilk kez Sibirya'da gerçekleştirildi ve Komünist Parti Komitesi Sekreteri gizli oyla seçildi.

12 - İsrail işgali altındaki Batı Şeria Najah Üniversitesinde,Lübnan'daki Filistin Kamplarına Şii Emel Örgütü'nün saldırısını protesto eden öğrencilerin üzerine İsrail askerleri tarafından acılanateş sonucu 7 öğrencinin yaralandiğı bildirildi.

13 - Filipinlerde yönetim ile komünist gerillalar arasında geçenyıl imzalanan 60 günlük ateşkes antlaşmasının süresinin bitmesindeniki gün sonra meydana gelen çatışmalarda 12 kişinin öldüğü bildirildi.

11 ŞUBAT 1987

1 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Anayasa Komisyonu'nım eksik imza gerekçesiyle geri gönderdiği öneriyi, yeniden komisyona yolladı.

2 - Devlet Bakanı ve Başbakan vekili Kaya Erdem TİSK Gene!Merkezi'ni ziyaret etti.

3 - Deviet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel,Bakanlar Kurulu toplantısından sonra, ABD'de kalp ameliyatı olanBaşbakan Turgut Özal'm sağlık durumu ile ilgili hükümet bildirisiniaçıkladı.

4 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, deterjan üretimindeaktif madde olarak kullanılan DDS'nin yerine LAB kullanılmasına ilişkin standart değişikliğiyle ilgili olarak Türk Standartlar Enstitüsü'neyazılı talimat gönderdiğini açıkladı. Cahit Aral, LAB ithalatında 12puanlık bir gümrük vergisi indirimi gerçekleştirilerek, üretici firmalar için DDB ve LAB maliyetlerinin aynı düzeye getirileceğini söyledi.

5 - Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Karadenizdeki Türk ve Sovyet münhasır bölgelerinin sınırı konusunda ikiülke arasında anlaşma sağlandığı bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, «Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Filistinli Müsteciler için Yardım ve Bayındırlık Ajansı'nm finansmanıyla ilgili çalışma grubunun başkanı sıfatıyla, Lübnan'daki Burç El Barajni, Şatilla ve Reşidiye mülteci kamplarındaki açlıksorununa acil bir çözüm bulunması için taraflara çağrıda bulunduğu»bildirildi.

6 - Doğru Yol Partisi genişletilmiş küçük kongresi, Ankara'datoplandı.

7 - Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu'nun ödüllerikazananlara törenle verildi.

8 - Türk-İş Gene! Başkanı Şevket Yılmaz TİSK Genel Merkezi'ni ziyaret etti.

9 _ ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, ABD Temsilciler Meclisi'nde savunma bütçesi ile ilgili konuşmasında, Türkiye'nin yalnızaskeri değil, demokrasi yönünden de ABD için önem taşıdığını belirterek, bu yüzden desteklenmesi gerektiğini söyledi.

10 - Milletlerarası Ticaret Odası tarafından «Dünyada Yılınİşadamı» seçilen Vehbi Koç'a ödülü, Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de, Hindistan Başbakanı Rajiv Gandi tarafından verildi.

11 - İngiltere Dışişleri Bakan Yardımcılarından Barones Youngİngiltere Avam Kamarası'nda hafta içinde yaptığı konuşmasında hükümetin Kıbrısla ilgili tutumunu açıklayarak, «KKTC'yi resmen tanımamız, adadaki mevcut bölünmeyi daha da pekiştirecek ayrıca BM'nin çabalarını engelleyecektir. Ancak bizim bu tutumumuz, KıbrısTürk toplumunun çıkar ve beklentilerini taramadığımız aniamma gelmemektedir» dedi.

12 - AET yürütme organı durumundaki Ortak Pazar Komisyonu,Belçika'nın başkenti Brüksel'de, AİDS hastalığına ilişkin istatistikleri yayımlayarak, hastalığa karşı seferberlik çağrısı yaptı.

13 - Lübnan'daki Filistin kamplarını kuşatma altında tutan ŞiiEmel Örgütü, Burç El Barajni kampına gönderilen yiyecek ve ifaçları24 saat engelledi. Hareketin Lideri Nebih Berri, Fransız özel radyosuna yaptığı açıklamada, «Kamplara yiyecek gönderilmesini engelleyenEmel değil, Sayda'nın doğusundan çekilmeyi reddeden Filistinlilerdir.» dedi.

Kamplardan ot toplamaya çıkan kadınların, Şii milislerce bombalandığı bir kişinin öldüğü, 6 kişinin yaralandığı, bu arada çekilen açlıksonucu kedi, köpek ve fare yenildiği bildirildi.

14 - Birleşik Arap Emirlikleri açığında bir ABD savaş gemisi,İran hücumbotuna müdahale edip geri dönmeye zorladı.

Öte yandan, İran Meclis Başkanı Haşimi Rafsancani; ABD yönetiminin, birkaç gün önce İran Hükümeti'yle temasa geçmek için yenibir girişimde bulunduğunu açıkladı.

İran, Irak'a Fetih 4 olarak adlandırdığı yeni bir saldırı başlattığını açıkladı. Irak ise, İslam Devrimi'nin 8. yıldönümünün kutlandfğıİran'da bir çok kent ve kasabaya hava saldırıları düzenledi.

15 - Sri Lanka'da yönetime karşı olan ayrılıkçı Tamil gerillalarıile hükümet kuvvetleri arasında çıkan çatışmalarda 150 kişi öldü.

16 - Güney Afrika Cumhuriyeti Adalet Bakanı Kobqe Cootse,1986 yılında 1456 tutuklunun açlık grevi yaptığını açıkladı.

12 ŞUBAT 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Vekili Kaya Erdem'iÇankaya Köşkü'nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Amerikan CBS televizyonuna birdemeç verdi. Cumhurbaşkanı Evren, «Türkiye'nin Humeyniİranfna Karşı Tutumu» adlı özel haber programında «Türkiye'de aşırıdinci akımlara müsamaha etmemeye kararlı olduklarım» söyledi.

2 - Bakanlar Kurulu, 130 kişiye Türk vatandaşlığından çıkma izninin verilmesini kararlaştırdı.

3 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Adana'da, basının deterjanlarda DDB maddesinin bırakılması ve radyasyonla ilgili sorularını cevplandırarak, «Deterjanların paketlerinin üzerine LAB'la imaledilmiştir damgası vurduracağız» dedi.

4 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mustafa Kalemli, çeşitliüniversitelerden 9 profesör ve 6 doktordan oluşan AİDS Yüksek Kurulu'nu toplantıya çağırarak, AİDS konusunda bir zirve düzenledi.

5 - TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, 14 Milletvekilinin, Anayasa'nm 84. maddesi kapsamına girdiğini kararlaştırdı.

6 - SHP tarafından verilen, güvenlik soruşturması ve fişlemeyönergesi konusunda Meclis araştırması açılması isteği, TBMM'dereddedildi.

7 - Sağlık hizmetleri temel yasa tasarısı TBMM Başkanlığı'nasunuldu.

8 --24 DSP milletvekili, eski siyasilere yasak getiren Anayasa'nm geçici 4. maddesinin kaldırılmasına ilişkin önergedeki imzalarınıgeri aldılar.

9 - Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (AŞK) yönetim kuruluüyesi ve DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk, DİSK'in 20. kuruluşyıldönümü nedeniyle bir açıklama yaptı.

10 - İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Nevzat Helvacı, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, 149 kişinin işkence sonucuöldürüldüğünü, çok sayıda insanın sakat kaldığını bildirdi.

11 - Anayasa Mahkemesi, 1117 sayılı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Yasası'nın iki hükmünü Anayasa'ya aykırı bularak iptaletti.

12 - Saçak dergisinin düzenlediği «Sosyalist Parti ve Parti içiDemokrasi» konulu paneldeki konuşmaları nedeniyle, SBF eski öğretimüyelerinden Halil Berktay, Sungur Savran ile Sosyalist Devrim PartisiGenel Başkanı Cenan Bıçakçı, avukat Ali Kalan, Saçak Dergisi SahibiKamil Aslantürkoğlu ve Saçak Dergisi Sorumlu Yazı İşleri Müdürüİihan Kırıt'ın yargılanmalarına Ankara DGM'de başlandı. Sungur Savran hakkındaki gıyabi tutuklama kararı vicahiye çevrildi ve Berktay,Kalan ve Bıçakçı ile birlikte cezaevine gönderildi.

13 - Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığfmn, 10yıllık işçi ve memurların yararlanabildiği 750 bin liralık faizsiz konutkredisinden işçi emeklilerinin de yararlanmasını sağlayan yönetmelik,Resmi Gazete'de yayımlandı.

14 - Türkiye ve Yunanistan, NATO altyapı programında yer alanprojelerini karşılıklı olarak veto ettiler.

15 - Yunanistan Savunma Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Yanîis Haralambopulos, mayıs ve haziran aylarında Ege'de ve Doğu Akdeniz'de yapılacak NATO tatbikatlarına, sahanın önceden belirtilmemesi ve Limni'nin dahil edilmemesi nedeniyle katılmayacaklarını açıkladı.

16 - Lübnan'da EMEL Örgütü, EMEL milislerinin kuşatması altındaki Filistin kamplarına henüz BM yardım ekibinin girmesine izin vermedi.

Bu arada, EMEL güçleri ile kampları koruyan Filistinli gerillalararasında çıkan çatışmada 3 kişinin öldüğü, 5 kişinin yaralandığı, yiyecek bulamayan bir kadının 4 çocuğu ile intihar ettiği bildirildi.

Kuşatma altındaki kamplardaki açlığın had safhada olması ve Filistinlilerin kedi, köpeklerden sonra fareleri ve yabani otları yemeyebaşladıkları haberleri üzerine BM ve birçok uluslararası kuruluş,EMEL örgütüne baskı yapmaya başladı. Ancak EMEL Örgütü Lideri ve

Lübnan Adalet Bakanı Nebih Berri, yardım konvoylarına izin vermeyekoşul olarak Filistinlilerin ülkenin güneyindeki Magduşeh kasabasmdaki mevzilerinden çekilmelerini istedi.

FKÖ Lideri Yaser Arafat, kamplara yönelik saldırıların bir soykırım olduğunu belirterek, Lübnan'daki Filistinlilerin varlığına karşı birSuriye - İsrail komplosu kurulduğunu öne sürdü.

Öte yandan, İsrail Hava Kuvvetlerine ait 12 savaş uçağının Lübnan'ın güneyindeki Filistin mevzilerine hava saldırısı düzenlediği bildirildi.

13 ŞUBAT 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türk Tarih Kurumu'nun Ankara'da düzenlediği, «Bulgaristan ve Türklük» konulu konferansı izledi. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, yaptığı konuşmada, «Bulgaristan'daki Türklerin Türkleştirilmiş Bulgarlar olmadığını bizzat Bulgar DevletBaşkanfnm ağzından dinledim» dedi.

2 - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, Suudi Arabistan'a yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

3 - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sudi Türel, TEK'in şubatayında elektrik satış fiyatlarına yaptığı zammın maliyetlere binde2-3 oranında yansıdığını bildirdi.

4 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mustafa Kalemli, düzenlediği basın toplantısında, AİDS Yüksek Kurulu'nun, hastalığın Türkiye'de yayılmaması için aldığı kararları açıkladı.

5 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu,NETAŞ grevinin bir an önce bitmesinden yana olduğunu söyledi.

6 - Türk Hukuk Kurumu tarafından Ankara'da düzenlenen «Laiklik ve İrtica» panelinde konuşan Türk Hukuk Kurumu Başkanı Prof.Muammer Aksoy, «Laiklik demokrasinin ve siyasal çoğulculuğun sigortasıdır» dedi.

7 - Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu DİSK'in 20. kuruluş yıldönümü, İstanbul'da uluslararası sendikal kuruluşlarının temsilcilerinin de katılımıyla kutlandı.

8 - Zonguldak'ta bir maden ocağında meydana gelen göçüktebir işçi ölçü, bir işçi yaralandı.

9 - 88. gününü dolduran NETAŞ grevinde, fabrikadan mal çıkarılmasını önlemek isteyen işçilerden 6'sı tutuklandı. Gözaltına alınma olayım protesto eden 3 işçinin açlık grevine başladığı bildirildL

10 - Eski Başbakanlardan ve kapatılan AP'nin Genel BaşkanıSüleyman Demirel, ara seçim öncesi Kula'da yaptığı konuşmayla İlgili olarak Kula Asliye Ceza Mahkemesi'nce açılan davada beraat etti.

11 - Saçak dergisinin düzenlediği «Sosyalist Parti ve Parti İçiDemokrasi» konulu paneldeki konuşmaları nedeniyle Ankara DGM'deyargılanan Halil Berktay, Cenan Bıçakçı, Ali Kalan ve Sungur Savrantahliye edildiler.

12 - Sahneye konduğu Şan Tiyatrosu geçen cumartesi günü yanan «Muzır Müzikal» oyununun yazarı ve başoyuncusu Ferhan Şensoy'un «Müstehcen ve dini tahkir edici tiyatro oyunu yazdığı, yönetipoynadığı» iddiasıyla yargılanmasına Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesinde başlandı.

13 - ABD'ye yük götüren bir Türk şilebi, Atlas Okyanusu'ndabattı, 28 kişilik mürettebatın 25'inin kurtarıldığı kazada, 3 kişinin kayıp olduğu bildirildi.

14 - İran Meclis Başkanı Haşemi Rafsancani, Tahran radyosunda yayımlanan mesajında, «Türkiye'de İslâm devriminin yakın olduğunu ve bu konuda yardıma hazır olduklarını» söyledi.

15 - Sovyetler Birliği'nde, Yahudilere israil'e göç etme izni verilmesi ve tutuklu bir rejim aleyhtarı Yahudinin serbest bıraktlmasıamacıyla Moskova'da 4 gün önce başlayan gösterilerin sürdüğü, gösteriye katılan 3 kişiye kısa süreli hapis cezaları verilirken aralarmda3 yabancı gazetecinin de bulunduğu 8 kişinin bir kaç saat gözaltınatutulduğu bildirildi.

16 - Sovyetler Birliği'ne giden İran Dışişleri Bakanı Ali EkberVelayeti, SSCB Başbakanı Nikolai Ryzkov, Devlet Başkanı Andrei Gromiko ve Dışişleri Bakanı Eduard Sevardnadze ile görüşmelerde bulundu.

17 - Suriye, Lübnan'daki Filistin göçmen kampları etrafında Filistin gerillaları ile Şii Emel Örgütü milisleri arasında çarpışmalarınsona erdirilmesi çağrısında bulunurken, kampları kuşatma altındatutan Emel milislerinin Burç El Barajni göçmen kampından 30 aileyekamptan çıkma izni verdikleri, ancak, gıda konvoylarının geçişini henüz onaylamadıklarını bildirildi.

Öye yandan, İsrail hava kuvvetleri, Güney Lübnan'da Sayda liman kenti yakınlarındaki Filistin hedeflerine 24 saati içinde ikinci kezsaldırı düzenledikleri bildirildi.

14 ŞUBAT 1987

1 - DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit, yaptığı yazılı açıklamada, 1982 Anayasası'nın işçilerin örgütlenme ve toplu pazarlık haklanna demokrasi ile bağdaşmayan ağır sınırlamalar getridiğini belirterek, «1982 Anayasası temelden değiştirilmelidir» dedi.

2 - SHP'nin düzenlediği ve DİSK'in 20. kuruluş yıldönümünekatılan uluslararası sendikal kuruluşların temsilcilerinin de yer aldığı«Demokraside İşçi Sendikalarının İşlevleri ve Hakları» konulu seminer, İstanbul'da yapıldı.

3 - Uluslararası Hür İşçi Sendikaları Konfederasyonu Gene!Sekreteri John Vanderveken, Cumhuriyet gazetesine bir demeç verdi.

4 - PTT, yurtiçi ve yurtdışı mektup, telgraf, koli, havale ücretlerine zam yaptı. Telefon tesis ücretlerinde yeni bir düzenlemeyegidilirken, teleks tesis ücretlerinde de indirim yapıldı.

5 - NETAŞ Grevi sırasında gözaltına alınan 6 sendikacı serbest bırakıldı.

6 - Eski Başbakan yardımcılarından ve CHP eski genel sekreterlerinden Kasım Gülek'in Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafındanAtatürk Uluslararası Barış Ödülü Kurulu üyeliğine atanması kararı,Resmi Gazete'de yayımlandı.

7 - Federal Almanya'nın Münih kentinde bulunan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, yaptığı konuşmada, Türkiye - Almanya ilişkilerine eleğindi ve Türkiye'nin er geç AET'ye tam üyeliğinin kaçınılmazolduğunu söyiedi.

8 - 12 Eylül'den sonra Federal Almanya'ya kaçan ve Türk vatandaşlığından çıkarılan eski müftü Cemalettin Kaplan liderliğindetoplanan 4 bin kişi, Türkiye aleyhine sloganlarla cihat çağrısında bulunarak, Türkiye'nin Bonn Büyükelçiliği önünde gösteri yürüyüşü yaptılar.

9 - İran İslam Cumhuriyeti'nin Sesi Radyosu'nun, dünkü yayınında, «Türk kızkardeslerimizin başörtülerini bayrak yapın ve bu bayrağı yere düşürmeden mücadele edin. Gerekirse bayrağın yere düşmemesi için cihat edin« denildi.

10 - SSCB Devlet Başkanı Andrei Gromiko'nun, İran DışişleriBakanı Ali Ekber Velayeti ile yaptığı görüşmede, İran'ın Körfez Saveşt'ndaki tutumunu ve Afgan mücahitlerine yardımını eleştirdiği, APve BBC tarafından bildirildi.

11 - İrak savaş uçaklarının Tahran Tebriz ve İsfahan'ı bombaladıkları bildirildi.

12 - Lübnan'ın başkenti Beyrut yakınlarında Şii EMEL örgütükuşatması altında bulunan Burç El - Barajni Filistin göçmen kampına,BM'in üç kamyondan oluşan yardım konvoyunun girişine izin verildi.

13 - Peru'nun başkenti Lima'da üç üniversitenin kampüsüne polisin yaptığı baskın sonucunda bir öğrencinin öldüğü, üç polisin deyaralandığı bildirildi.

14 - Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, perşembe günü yapılan halk oylaması sonucuna göre, bir kararname yayımlayarak, parlamentoyu feshettiğini açıkladı.

15 ŞUBAT 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, beraberinde Sağlık ve SosyalYardım Bakanı Mustafa Kalemli ve Ankara Valisi Cahit Bayar olduğuhalde, Ankara'nın Ayaş ve Güdül ilçelerinde çeşitli incelemelerde bulundu.

2 - Devlet Bakanı Abdullah Tenekeci, KKTC'de uygulamaya konulan yeni ekonomik programla ilgili olarak, «KKTC'ye yapılacak yatırımları teşvik ve garanti edeceğiz» dedi.

3 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, resmi bir ziyaret içinrransa'ya gitti. Vahit Halefoğlu, Fransa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Rojand Dumas ile bir görüşme yaptı.

4 - Bolu'nun Seben ilçesinde yapılan belediye başkanlığı seçimini, ANAP adayı Zeki Güneş kazandı.

5 - Ressam, yazar Malik Akçelik, İstanbul'da öldü.

6 - Samsun Belediye Başkanı Kemal Vehbi Gül'ün, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e yayın yolu ile hakaret ettiği iddiasıyla açılan soruşturmada, Ankara DGM Savcısı takipsizlik kararı verdi. Aynı konuda, Samsun Basın Savcısı'nm açtığı soruşturmanın ise devam ettiğibildirildi.

7 - 10 kişinin Türk vatandaşlığından çıkarılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

8 - Yunanistan ve ABD arasında geçen yıl sonunda imazlanfSavunma Sanayii İşbirliği Anlaşması, muhalefin soru önergesi üzerine Savunma Bakan Yardımcısı Teodoros Statis tarafından açıklandı.

9 - İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti'nin Moskova'yayaptığı iki günlük resmi ziyaret sırasında, Sovyetler Birliği'nden ülkesinin ekonomik kalkınma projelerine katılmasını istediği bildirildi.

10 - Libya Lideri Muammer Kaddafi, yaptığı bir açıklamada «Ü1kesinin, güney komşusu Çad'da, kendilerine düşman bir rejimin işbaşına getirilmesini kabul etmeyeceklerini» söyledi.

11 - Fiüpinler'de Yeni Halk Ordusu gerillaları 60 günlük ateşkesten sonra yönetime karşı savaşa devam kararı aldılar.

12 - İsrail Başbakanı İzak Şamir, resmi bir ziyaret için ABD'yegitmeden önce İsrail radyosuna verdiği demeçte, «israil'e, ABD'ninNATO üyesi olmayan imtiyazlr müttefiği statüsünün tanınacağını••>bildirdi.

13 - Ürdün - Filistin Kurtuluş Örgütü Ortak Komitesi, ÜrdünKralı Hüseyin'in, yaklaşık bir yıl önce FKÖ'yle Ortadoğu konusundaortak hareket etme kararını asksya almasından sonra ilk kez Amman'da toplandı.

14 - Lübnan'da, Filistinliler ile Şii EMEL Milisleri arasında eylü!ayının sonundan bu güne kadar devam eden kamplar savaşında, 587kişinin öldüğü, 2316 kişinin de yaralaHığı belirtilirken, kampa yapılan gıda yardımının yetersiz olduğu, yara,mm kampın 20 bin nüf jsunaancak birkaç gün yeteceği bildirildi.

16 ŞUBAT 1987

1 - SHP Genel Başkam Erda! İnönü, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, irtica, toplu sözleşmelere sınırlamalar getirilmesive son PTT zamları konusunda görüşlerini açıkladı.

2 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Hasan Celâl Güzel,İran islâm Cumhuriyeti Meclis Başkanı Haşimi Rafsancani'nin, «Türkiye'de İsiamın yakın bir gelecekte yönetimde etkinliğini hissettireceği» şeklindeki sözlerini eleştirerek, «Türkiye'nin kimseden ders almaya ihtiyaç! olmadığını» söyledi.

3 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mustafa Kalemli, «TÜBiTAK'ın koordinatörlüğünde en uygun deterjan formülünün ortaya konacağını» söyleyerek, «Gıda Tüzüğü'nün de değiştirileceğini ve günün şartlarına uygun hale getirileceğini» açıkladı.

4 - Tarım Orman ve Köyişleri Bakam Hüsnü Doğan, orman içiköylerde yaşayanların yeni oluşturulacak yerleşim merkezlerine gönderilmesine yönelik çalışmalar konusunda, yaptığı açıklamada, «Göçolayı yanlış anlaşıldı. Orman köylüsünü kesinlikle göçe zorlamıyoruz» dedi.

5 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, resmi bir ziyaretiçin Kuveyt'e gitti.

6 - Tunceli'nin 234 köyü için Orman Yasası'na dayanılarakbaşka yörelere göç kararı verilmek istenmesi konusunda, SHP veDSP tarafından yapılan açıklamalarda, karar eleştirildi.

7 - Kemal Ersun'un emekliliği nedeniyle boşalan Sayıştay 3.Daire Başkanlığı'na Behiç Erdem seçildi.

8 - KKTC Parlamento heyeti TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'ın davetlisi olarak Ankara'ya geldi.

9 - İspanya İşadamları Derneği CEOE üyelerinden oluşan İspanyol ticaret heyeti Ankara'da temaslarına başladı.

10 - Alman Ekonomisi Türkiye Resmi Delegesi'nin düzenlediği,"ileri Alman Teknolojisi» sempozyumu İstanbul'da başladı.

11 - Şeker Sigorta grevi 32. gününde, Dora grevi de 42. gününde imzalanan toplu sözleşmelerle sona erdi .

12 - Federal Almanya'nın yüksek oranda radyasyonlu olduğu gerekçesiyle Türkiye'ye iade etmeyi kararlaştırdığı 92 tonluk çaydan,40 tonluk bölümü Türkiye'ye geldi.

13 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Fransa ziyaretinin ikincigününde, Paris'te, «Türk dış politikasının genel yönelimleri» konulunda bir konferans verdi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Enformasyon ve Basın İlişkileri Müciüriüğü'nce hazırlanan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nun Fransa2İyareti nedeniyle dağıtılan Türkiye ile ilgili metinin Türkiye'nin di!yapısı bölümünde, 44 milyon kişinin Türkçe, 8 milyon kişinin Kürtçekonuştuğunun ifade edildiği bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, «Konuyla ilgili gerekligirişimlerde bulunulmuştur» dedi.

14 - Adana eski Müftüsü Cemalettin Kaplan'ın önderliğinde.Bonn'da yapılan şeriat mitingi üzerine Federal Almanya'nın AnkaraBüyükelçisi Georg Negvver, Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak, Cemalettin Kaplan'ın faaliyetlerine izin verilmemesi istendi.

15 - Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov, Fransız H'umanitegazetesine verdiği demeçte, «Türkiye ile olan ilişkilerde karşılıklısaygı ve içişlerine karışmama ilkesine dayalı bir politika istediklerini» söyledi.

16 - Uluslararası Hür İşçi Sendikaları Konfederasyonu GenelSekreteri John Vanderveken, Belçika'nın başkenti Brüksel'de ReuterAjansfna yaptığı açıklamada, «Sendikal hareketler üzerindeki yasa!kısıtlamalar sürdükçe, Türkiye'nin AET'ye üye olmaması için çalışacaklarını» söyledi.

17 - Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri MihailGorbaçov, SSCB'nin başkenti Moskova'da, düzenlenen ve 80 ülkeden900 kadar tanınmış kişinin katıldığı «Nükleer Silahlardan Armdırılrnış Bir Dünya İçin Uluslararası Forum» toplantısında yaptığı konuşmada, «Nükleer bir savaşın yol açacağı cehennem insan hayalinin smırlarını aşacak kadar korkunçtur. Sovyetler Birliği'nin silahsızlanma önerileri, ülkemizin nükleer güç statüsünü terketmek istediğini göstermektedir. Ayrıca tüm silahlan asgariye indirmek istiyoruz» dedi. Gorbaçov, konuşmasında, Afganistan'dan altı alayı çektiklerini, bu ülkeden tüm birlikleri çekmek istediklerini, ancak bunalımın çözümlenmesi için ABD ile Afganistan'ın komşularının da çaba harcaması gerektiğini» söyledi.

18 - İran, Federal Atman televizyonları birinci kanalı ARD'dedün yayımlanan bir programda, dini lider Humeyni'ye hakaret edildiğini ileri sürerek, Hamburg ve Frankfurt konsolosluklarını geçici olarak kapattı, İran Havayollan'nın Frankfurt - Tahran seferi yapılmadı.

19 - İrak savaş uçakları, İran'ın başkenti Tahranı ve 10 kentinidün bombaladı.

Öte yandan Körfez İşbirliği Konseyi'ni oluşturan altı ülkenin içişleri bakanları ortak bir güvenlik stratejisi oluşturulması konusundaanlaşmaya vardılar.

20 - Bangladeş'te altı saat süreyle yapılan genel grev sırasında grevcilerle hükümet yanlıları arasında çıkan çatışmada 70 kişi yaralandı.

21 - 2. Dünya Savaşı sırasında Polonya'daki bir toplama kampında binlerce Yahudi'nin öldürülmesinden sorumlu tutulan John Demjanjuk'un yargılanmasına İsrail'de başlandı.

22 - Yunanistan'da, geçen hafta içinde 1.5 milyon işçinin grevegitmesinden sonra, Devlet Memurları Sendikası (ADEDY), üyeleriiçin 48 saatlik grevi başlattı. Bu arada, 600 bin kadar küçük esnaf daKDV uygulamalarını protesto için kepenklerini indirdi.

17 ŞUBAT 1987

1 - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, Ağrı'da basına yaptığı açıklamada, demokrasi, terörizm, irtica ve bedelli askerlik konularında görüşlerini bildirdi.

2 - Tarım Orman ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan, Cumhuriyet gazetesinin göç sorunu ile ilgili sorularını cevaplandırarak, «Orman dışına çıkarılacak arazinin 126 bin hektar olduğunu» belirtti ve«Biz bu konuda tebligat değil, duyuru yaptık. Amacımız vatandaşıngöç konusunda talebinin olup olmadığının öğrenilmesidir» dedi. Bakan, «Gitmek istenilmezse, zorlama olmayacağını» belirtti.

3 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mustafa Kalemli, Cumhuriyet Gazetesi'nin, sağlık sorunlarıyla ilgili sorularını cevaplandırdı.

4 - Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Altınsoy,Demokratik Almanya, Bangladeş ve Belçika'nın Ankara Büyükelçilerini ayrı ayrı kabul etti.

5 - Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi'nden yapılan açıklamada, askeri okullardaki irticaihareketlerin incelenmesinin sürdüğü açıklandı.

6 - Türk Silahlı Kuvvetlerinin 1987 planlı tatbikatlarından «Kış-87» Ağrı'nın Hamur Boğazı mevkiinde başladı.

7 - Petrol - İş Sendikası, toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması sonucu 54 işyerinde grev kararı aldı.

8 - Hema Traktör Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de 74 işçinin işine sonverildi.

9 - 1980 yılından bu yana İstanbul Adliyesi mahkemelerininverdiği müsadere kararları gereğince, 39 bin 28 kilo ağırlığındaki kitap, dergi, günlük ve haftalık gazete SEKA'da imha edildi.

10 - Yabancılara mülk satışına ilişkin yasanın Anayasa Mahkemesi'nce iptalinden sonra bazı Arap ülkeleri vatandaşlarına mülksatışının devam ettiği gerekçesiyle, SHP tarafından verilen gensoruönergesi reddedildi.

11 - Adana Cezaevi'ndeki 61 tutuktu, cezaevi koşullarını protesto amacıyla açlık grevine başladı.

12 - Askeri Yargıtay, yasadışı PKK üyesi oldukları ve çeşitlieylemlere karıştıkları iddiası ile ölüm cezalarına çarptırılan 9 sanıkiçin, Diyarbakır Sıkıyönetim Mahkemesi tarafından verilen kararıonayladı.

Dördüncü Kolordu Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görüler, Eskişehir Dev-Yol örgütü davasında, iki sanık ölüm,bir kişi ömür boyu hapis cezalarına çarptırıldı, 52 kişi de beraat etti.

13 - Bazı Arap ülkelerine gîzii evrak kaçırdıkları iddiasıyla yeniden yargılanan gazeteci İlhan Bardakçı ve çevirmen Sü!eyman Tukaç,Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nce, 15'er yıl hapis cezasına çarptırıldılar.

14 - Başbakan Turgut Özal, ABD'nin Houston kentindeki kalpameliyatından sonra iik defa televizyona çıkarak, hastanede, açıklamalarda bulundu.

15 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Paris'te, Fransa Başbakanı Jacgues Chirac, Dışişleri Bakanı Jean Bernard Raimond ve Savunma Bakanı Andre Giraud ile görüşmelerde bulundu.

Fransa Başbakanı Jacques Chirac, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğîu'nun «Türkiye'nin 1987'de AET'ye tam üyelik başvurusu yapacağını söylemesi üzerine, «Türkiye'nin başvuruyu yapması halinde Fransa'nın sorun çıkarmayacağını» bildirdi.

16 - Lübnan'da karşıt görüşlü milisler arasında meydana gelençatışmalarda son 48 saat içinde 17 kişinin öldüğü, 59 kişinin de yaralandığı bildirildi.

FKÖ Lideri Yaser Arafat, Filistinli mültecilerin soykırımdan kurtarılmaları için üç ayrı çözüm önerisi getirdi.

17 - Körfez İşbirliği Konseyi «KİK» dışişleri bakanları, İran-Iraksavaşındaki son durumun görüşüleceği iki günlük bir toplantıya SudiArabistan'ın başkenti Riyad'da başladılar.

18- İran, Alman televizyonunda, İran dini lideri Humeyni'yi konu alan program nedeniyle iki Federal Alman diplomatını sınır dışıetme kararı aldı.

19 - Peru'nun başkenti Lirna'daki üç üniversitede düzenlenenoperasyonlar sırasında gözaltına alınan 793 öğrencinin 520'si serbestbırakıldı.

20 - Güney İrlanda'da parlamento seçimleri yapıldı.

21 - Cm Haik Cumhuriyeti ve Vietnam birlikleri arasında haftasonunda meydana gelen iki olayda 15 Çinli ile 11 Vietnamlı öldü.

18 ŞUBAT 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, beraberinde Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mustafa Kalemli ve Gençlik ve Spor Bakanı MetinEmiroğlu olduğu halde, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde incelemelerde bulundu. -

2 - Bakanlar Kurulu'nun Başbakan Vekili Kaya Erdem başkanhğmda yaptığı toplantıda alınan kararlar, Devlet Bakanı ve HükümetSözcüsü Hasan Celâl Güzel tarafından açıklandı.

3 - Olağanüstü Hal Koordinasyon Kurulu, Devlet Bakanı KâzımOksay başkanlığında toplandı.

4 - Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz, KİT'lerdeki sözleşmelipersonel uygulaması konusundaki sorulan cevaplandırarak başarılıpersoneli sözleşmeli olmaya çağırdı. ,

5 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, resmi bir, ziyaretiçin gittiği Kuveyt'te, Kuveyt Başbakanı ve Veliaht Prens Şeyh SaadEl Abdullah ile görüştü.

6 - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sudi Türel, resmi bir -ziyaret için, Avusturya'nın başkenti Viyana'ya gitti.

7 - Orman Yasası uyarınca orman içi köylerde yaşayan hafkınorman sınırları dışında iskân edilmeleri konusunda, bir hükümet bildirisi yayımlanarak, bu yerleşim bölgelerinin bulunduğu yöreler açıklandı. Bildiride, 52 ilin 278 ilçesi sınırları içinde bulunan ormanlardayasanın anılan maddesinin uygulaması çalışmalarına başlanacağıduyuruldu.

8 - TBMM Danışma Kurulu, çalışma takvimini yeniden düzenfedi ve çalışma saatlerini uzattı.

9 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Parlamento Muhabirleri Derneği'ni ziyaret etti.

10 - Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Nazım Belger, yaptığıaçıklamada, Yunanistan'ın, Türkiye'deki «Yunan malları» konusundakasıth bir şekilde yanlış ifadeler kullanarak, kavram kargaşası yaratmak ve zihinleri bulandırmak istediğini belirtti.

11 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda biraraya gelenNETAŞ işvereni ile Otomobil - İş Sendikası yetkililerinin, 1. yıl içinyüzde 40,5, ikinci yıl için yüzde 30 oranında anlaşmaları sonucu üçay süren NETAŞ'taki grev sona erdi.

12 -r Anayasa Mahkemesi, Kamulaştırma Kanunu'nun iptali içinyapılan başvuruyu, «Konsey dönemi kanunları için Anayasa Mahkernesi'nde dava açılamaz» gerekçesiyle reddetti.

13 - İran sınırından Türkiye'ye geçmek isteyen ve dur ihtarınauymayan 6 İranlı'dan 4'ü öldü, 2'si yaralı olarak ele geçirildi.

14 - Resmi bir ziyaret için Fransa'da bulunan Dışişleri BakanıVahit Halefoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand tarafından kabul edildi.

Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Türkiye'nin NATO'ya girişinin 35.yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaptı.

15 - Federal Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Schumacher A.A.'ya verdiği demeçte «Türkiye'nin Adana eski müftüsü Cemalettin Kaplan'ın Alman vatandaşı olduğunu ve geçen hafta sonunda Türkiye'nin Bonn Büyükelçiliği önünde düzenlediği propagandagösterisi nedeniyle, gerek Köln Polis Müdürlüğü, gerekse Kuzey RenVestfalla Eyaleti İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma açıldığını» söyledi.

Köln Valiliği de Cemalettin Kaplan'a yazılı tebligatta bulunarak«politik ve kışkırtıcı faaliyette bulunmamasını» istedi.

16 - İran Başbakanı Hüseyin Mir Müsavi Bakanlar Kurulu topIsntısında yaptığı ve İran radyosunda da yayımlanan konuşmasındaİran iîe ABD arasındaki arabuluculuk çabalarının boşuna olduğunu»belirterek. Bölgedeki bazı politikacılar tarafından ileri sürülmekteolan bu fikir ABD tarafından telkin edilmektedir. Bunların gerçekleşme şansı yoktur» dedi.

17 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, «1974 Kıbrısolaylarında kayboldukları öne sürülen 1610 Rum ve Yunanlının kaderiyle ilgili bazı ipuçlarının varlığından» söz ederek, «Türkiye'ninKıbrts adasında olası bir harekâtına İzin verilmeyeceğini, aksi haldebunun Türkiye ile Yunanistan'ın savaşmasına neden olacağını» belirtti.

38 - BM Güvenlik Konseyi, Afrika ülkelerinin çağrısı üzerineGüney Afrika Cumhuriytei'ndeki durumu görüşmek üzere toplandı.

19 - İspanya'da eğitim sistemini protesto eden ve yaklaşık ikiaydan bu yana, gösteriler düzenleyerek polisle çatışmaya giren öğrencilerin, isteklerinin bir kısmının kabul edildiği ve eğitim sistemine yeni reformlar getirileceği, İspanya Eğitim Bakanı Jose Maria Maraval tarafından açıklandı.

19 ŞUBAT 19S7

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Devlet Bakanı ve Başbakan.Vekili Kaya Erdem'i Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2 - Bayındırlık ve İskan Bakanı Safa Giray, Çukurova'daki fazlasuyu Ortadoğu ülkelerine ve Suudi Arabistan'a göndermek üzerekurulacak olan ve adına «Barış Hattı» denilen su hattı konusunda,Güneş gazetesine açıklamalarda bulundu. , .

3 - Adalet Bakanı Oltan Sungurlu Ankara'da Milliyet Gazetesi'nin yargı ile ilgili sorularını cevaplandırdı.

4 - Seçimlerin temel hükümleri ve seçmen kütükleri hakkmdaki yasada değişiklik yaparak, partilere TV'den paralı propagandaimkânı getiren bu nedenle Cumhurbaşkam'nca daha önce veto edilen yasa TBMM Genel Kurulu'nda değiştirilerek kabul edildi.

5 - ANAP Antalya Milletvekili Ali Dizdaroğlu, dine küfür edenlere verilecek cezaları artıran yasa önerisini, Anayasa Mahkemesi'ninönceki yasayı iptal gerekçesini dikkate alarak, yeniden TBMM Başkanlığı'na verdi.

6 - Türkiye Jeoloji Kurumu'nun düzenlediği Jeoloji KuruttayfndaAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Altınsoy bir konuşmayaparak «SSCB ile yapılan ihalenin tamamlandığını ve 1988 yılındaAnkara'ya doğalgaz getirileceğini» açıkladı.

7 - Yasadışı bölücü PKK örgütüne mensup teröristler Siirt'inEruh ilçesine bağlı bir köye baskın düzenledi. Baskında 2 kişi öldü.1'i köy korucusu 4 kişi yaralandı.

8 - Federal Almanya'nın Hamburg kentinde, serbest dolaşımınengellenmesini kınamak amacıyla Yabancılar Dairesi'nde yapılan gösteride olay çıktı. Çoğunluğu Türk 11 kişi gözaltına alındı.

9 - ABD Savunma Bakanı Caspar VVeinberger, VVashington'daMilliyet Gazetesi'nin, Türkiye'ye askeri yardım, Ermeni tasarıları konusundaki sorularını cevaplandırdı.

10 - ABD Başkanı Ronald Reagan, yaptığı yazılı açıklamada, Polonya'ya 1981 yılından bu yana uygulanan ekonomik ambargoyu kaldırdığını» bildirdi.

11 - İrlanda Cumhuriyeti'nde. yapılan genel seçimler sonucunda, muhalefetteki Fianna Fail Partisi'nin seçimlerde 81 milletvekilliğikazandığı, ancak barajı aşamadığı bildirildi.

20 ŞUBAT 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara'da Atatürk Kültür,Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'nun düzenlediği «Laiklik» konulu konferansı izledi.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Avrupa Parlamentosu Başkanı ile Siyasi İşler Komisyonu Başkanı ve parlamentoya üye partibaşkanlarma birer mesaj göndererek, Ermeni sorunu raporunun reddedilmesini istedi.

3 - Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz, İslam Bilim Teknolojive Kalkınma Vakfı (İFSTAD) 8. bilim kurulu toplantısına kaltılmak üzere Malezya'ya gitti.

4 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Kuveyt Savunma Bakanı Şeyh Salim El Sabah'm resmi konuğu olarak Kuveyt'e yaptığı ziyareti tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

5 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cİndoruk, Gazeteciler Cernîyeti'nin Ankara temsilciliğini ziyaret ederek, Ankara temsilcisiSemsi Kuseyri ile görüştü.

6 - SHP Çorum Milletvekili Besim Göçer, partisinden istifa ,etti.

7 - Müzisyen Yurdaer Doğulu, dün İstanbul'da öldü.

8 - Dünya Bankası, Türkiye'deki ekonomik durumu eleştirenbir rapor yayımladı.

9 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun «Türkiye'nin Kıbrıs'ta yeni bir hareketegeçmesi halinde Türk-Yunan Savaşı çıkacağı yolundaki» sözlerinicevaplandırdı.

10 - İrak'ta, Kürdistan Yurtsever Birliği adlı örgüt, bir Türk firmasffitn şantiyesine düzenlediği saldırıda, Atilla Çeiikel adlı bir Türkmühendis ile bir Federal Alman Mühendisi kaçırdı. Celâl Talabani'ninîiderüğini yaptığı kurt örgütünün, Türkiye'deki cezaevlerinde tutuklubulunan 200 kadar siyasal tutuklunun serbest bırakılmasını istediğibildirildi.

11 - Sovyetler Birliği'nin, Irak'a 20 adet MÎG - 29 avcı bombard'man uçağı verdiği bildirildi. Irak, «Kentler savaşı» için ilân ettiği 2haftalık ateşkesin yürürlüğe girmesinden önce, hava kuvvetlerinebağlı uçakların 13 İran kentini bombaladığını açıkladı.

12 - ABD'nin Polonya'ya 1981 yılından buyana uygulanmakta olanambargoyu kaldırmasından sonra bir açıklama yapan Polonya hükümeti sözcüsü Jerzy Urban, «Ambargonun, Polonya toplumu üzerindeyeterince zarar yarattığını, bundan sonra iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden başlayacağını» belirtti.

21 ŞUBAT 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara'da Atatürk KültürMerkezi ve Devlet Mezarlığı inşaatlarında incelemelerde bulundu.

2 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mustafa Kalemli, Hürriyetgazetesinin AİDS konusundaki sorularını cevaplandırdı.

3 - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Samsun Atsku!Türk-İş Eğitim Merkezi'nde düzenlenen «Genel Eğitim Sekreterleri»toplantısında bir konuşma yaparak, sözleşmeli personel uygulamasıile Sağlık Yasası'nda yapılan yeni değişiklikleri eleştirdi.

4 - SHP'nin Ankara'da düzenlediği «Yerel Yönetimlerde SosyaiDemokrasi» kurultayı başladı.

5 - Eski başbakanlardan Bülent Ecevit, önümüzdeki hafta Avrupa Parlamentosu Siyasi Komisyonu'nda ele alınacak olan Ermeniraporu konusunda, Brüksel ve Strasbourg'a gönderdiği masajlarında«Ermeni soykırımı iddialarının hesabının 70 yıl sonra Türkiye Cumhuriyeti'nden sorulamayacağını» belirtti.

6 - Türk Ceza Yasası taslağı, Ankara Barosu tarafından düzenlenen bir panelde tartışıldı.

7 - Dünya'da insan hakları ihlallerini inceleyen yıllık rapor,görüşülmek üzere Avrupa Parlamentosu'na sunuldu.

8 - ABD Savunma Bakanı Caspar VVeinberger'in Kuzey Kıbns'taki Türk ordusuna silah yardımı yapılması görüşünü desteklemesi,Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu tarafından tepkiyle karşılandı.

9 - Suriye ordusu, Lübnan Başbakanı Raşit Karami ve MeclisBaşkanı Hüseyin Hüseyni'nin çağrısı üzerine Lübnan'ın başkenti Beyrut'a girdi.

10 - Belçika'nın başkenti Brüksel'de 8 Mayısta yapılacak 1987Eurovision şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil etmek üzere SeyyalTaner ve Grup Lokomotifin seslendirdiği «Sevgi Üstüne» adlı parçaseçildi.

22 ŞUBAT 1987

1 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Elazığ valiliğini ziyareti sırasında basın mensuplarıyla çeşitli kounlarda sohbet etti.

2 - Kültür ve Turizm Bakanı Mesut Yılmaz, Güneş Gazetesi'ninTurizm konusundaki sorularını cevaplandırdı.

3 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, partisinin Samsun'da düzenlediği kapalı salon toplantısı ile Ladik ve Vezirköprü'dekonuşmalar yaptı.

4 - CHP'nin istanbul eski Senatörü Mehmet Feyyat, TBMMBaşkanı Necmettin Karaduman ve Başkanlık Divanı üyeleri hakkrndaAnkara Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

5 - Bestekâr ve ses sanatçısı Muzaffer İlkar, İstanbul'da öldü.

6 - Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen, semavi dinleritahkir edenlere verilen cezaları arttıran yasanın iptal gerekçesi, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

7 - Mozambik Ulusal Direnişçileri'ne bağlı gerillalar, 5 çay işleme fabrikasına düzenledikleri saldırılarda 50 işçiyi öldürdüler.

8 - Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel iie Hıristiyan liderleri, «Suriye birliklerinin Lübnan'a girmesinin meşru olmadığını» açıkladılar.

9 - Cad hükümet kuvvetlerinin, dün ülkenin kuzeybatısındameydana gelen çatışmalarda 41 Libya askerini öldürdükleri açıklandı.

10 - Kudüs'de meydana gelen bir patlamada 12'si sınır devriye polisi olmak üzere 17 kişinin öldüğü bildirildi.

23 ŞUBAT 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığında, ÇankayaKöşkü'nde yapılan toplantıya, Başbakan Vekili Kaya Erdem, DışişleriBakanı Vahit Halefoğlu ve Genelkurmay Başkanı Necdet Üruğ katıldılar. Toplantıda PKK'nm doğu'da yaptığı son saldırısı görüşüldü. Toplantıyla ilgili açıklamayı Başbakan Vekili Kaya Erdem yaparak, Taşdelen Köyü'ne yönelik saldırı hakkında bilgi verdi.

2 - Kültür ve Turizm Bakanı Mesut Yılmaz, Turizm GeliştirmeEğitim Vakfı (TUGEV) tarafından İstanbul'da düzenlenen «Turizm Dayanışma-3» adlı toplantıda bir konuşma yaparak, turizm açısındanbüyük bir potansiyele sahip olan Türkiye'nin son üç yıl içinde büyükbir yatırım hamlesi yaptığını söyledi.

3 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Elazığ Organize Sanayi Sitesi'nin temel atma törenine katıldı.

4 - SHP'nin düzenlediği ve belediye başkanları ile belediyeve il genel meclisi üyelerinin katıldığı «Yerel yönetimlerde sosyal demokrasi kurultayı'mn Genel Başkan Erdal İnönü tarafından açıklananbildirisinde .«Halkın günlük yaşamı ve yakın çevreleriyle ilgili kararlara katılımının önlendiği, yağmacılığı, hizmet götürmenin üzerindetutan bir yerel yönetim görüşü egemen kılındığı» belirtildi.

5 - İzmir Anakent Belediyesi tarafından düzenlenen «Türkiye'de Toplu Konut Uygulamaları» konulu seminer başladı. Seminerinaçılışında İzmir Anakent'Belediye Başkanı Burhan Özfatura bir konuşma yaptı.

6 - Hakkâri'nin Uludere ilçesine bağlı Taşdelen Köyü'ne dünsilahlı ve bombalı saldırı düzenleyen yasadışı PKK Örgütü militanları,9'u kadın ve çocuk 14 kişiyi öldürdü, 6 kişiyi de yaraladı.

7 - ANAP Teşkilat Bakanı ve Genel Başkan Vekili MehmetKeçeciler, türban tartışmaları sırasında kendisine hakaret eden SHPGenel Sekreteri Fikri Sağlar hakkında 10 milyon liralık tazminat davası açtı.

8 - Diyarbakır'ın Pirinçlik bölgesinde geçen hafta sorrurKİİrevinden alındıktan sonra işkence edilerek öldürüldüğü öne sürülenZülfikâr Bayram ile ilgili olarak, Pirinçlik karakol görevlilerinden 4'ütutuklandı.

9 - İstanbul Askeri Mahkemesi'nde görülen 82 sanıklı yasa dışı Rızgari Davası'ndâ, 2 sanık ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.27 Sanık 2-24 yıl arasında değişen ağır hapis cezalarına mahkûmolurken, 3 sanık hakkında dosyanın ayrılması bir sanık için ceza tayinine yer olmadığı, 49 sanık için de beraat kararı verildi.

10 - Maliye ve Gümrük Bakanlığı Müsteşarlığı'na getirilen Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürü Biltekin Özdemir'in atama kararı,Resmi Gazete'de yayımlandı.

11 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Atina'da düzenlenen bir toplantıda, Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs sorunu konusunda bir konuşma yaptı.

12 - Lübnanlı terörist Georges İbrahim Abdullah'ın yargılanmasına Fransa'nın başkenti Paris'te başlandı.

24 ŞUBAT 1987

1 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Ankara'da bir açıklamayaparak, «Hakkari'nin Uludere ilçesine bağlı Taşdelen köyü'nde bölücü PKK örgütünün düzenlediği ve 14 kişinin ölümü ile sona eren baskın sonrası, Irak toprakları içinde bir operasyon düşünülmediğini» belirtti.

2 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrern Taşçıeğlu,toplu iş sözleşmesinde çıkan anlaşmazlık nedeniyle, Hava-İş Sendikası tarafından THY işyerlerinde alman grev kararının kaldırıldığını söyledi.

3 - TBMM Genel Kurulu'nda, DYP Hatay Milletvekili MuratSokmenoğlu ile arkadaşlarının deterjan için Meclis araştırması açılmasını isteyen önergeleri reddedildi.

4 - TBMM Genel Kurulu'nda eski siyasilere yasak getiren Anayasa'nın geçici 4. Maddesinin yürürlükten kaldırılmasına ilişkin yasaönerisinin işleme konulmaması kararlaştırıldı.

5 - Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yalım Eralp, Ankara'da yaptığıaçıklamada, İran Hava Kuvvetlerine ait jet uçaklarının Türk hava sahasını ihlal ettiğini »bildirdi.

6 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Samsun'da düzenlediği basın toplantısında, hükümetin dış politika uygulamasınıeleştirdi.

7 - Muhalefet partileri yaptıkları açıklamalarda Hakkâri'ninUludere İlçesi Taşdelen köyüne PKK'nm saldırıları sonunda hükümetin aldığı önlemleri eleştirdiler.

8 - Hakkâri'nin Uludere ilçesine bağlı Taşdelen köyünde 14kişiyi öldürdükten sonra kaçan teröristlerin yakalanması amacıyla bölgede başlatılan geniş çaplı operasyon devam ediyor.

9 - Denizli'nin Güney ilçesi ile Adıgüzel baraj inşaatı ve 18köye elektrik taşıyan yüksek gerilim hattı dinamitle havaya uçuruldu. Bombalı sabotaj girişimi ile ilgili olarak 2 kişi gözaltına alındı.

10 - Ankara Emniyet Müdürlüğüne bağlı Narkotik Şube ekiplerinin, Ankara ve Güneydoğu'da yaptıkları seri operasyonlar sonunda,45 kilo toz esrarla birlikte iki kişi yakalandı.

11 - «Seçim Yasası'na muhalefet» suçundan dski Başbakanlardan Bülent Ecevit Fatih Asliye Ceza Mahkemesi'nde, Süleyman Demire! Gaziantep ve Karabük'te yargılandı. Kapatılan MHP'nin GenelBaşkanı Alpaslan Türkeş ise, Siyasi Partiler Yasası'na aykırı davrandığı iddiasıyla yargılandığı, İzmir'in Menemen ilçesi Asliye CezaMahkemesi'nde beraat etti.

12 - Adana Barosu, cezaevinde 61 siyasi tutuklunun açlık grevine gitmeleri ve cezaevinde yasadışı uygulamalar bulunduğuna ilişkin olarak, kendilerine verilen, 21 avukatın imzasını taşıyan dilekçedoğrultusunda Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

13 - Diyarbakır eski Belediye Başkanı Mehdi Zana hakkında«Özgürlük Yolu» davası ile ilgili olarak «Örgüt üyeliği suçundan» veriien 15 yıllık mahkumiyet kararı Askeri Yargıtay 4. Dairesi'nce onaylandı.

14 - Avrupa Milli Görüş Teşkilâtı Genel Sekreteri Hasan Damar'ın yargılanmasına Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde başlandı.

15 - Başbakan Turgut Özal ,ABD'nin Houston kentinde bir basın toplantısı yaptı.

16 - İsviçre'nin Bellinzone kentinde düzenlenen bir operasyonda, Türkiye'den İtalya'ya girmekte olan bir Türk TIR'mda 80 kilo bazmorfin ile 20 kilo saf eroin ele geçirildi.

17 - İran yaptığı açıklamada, Devrim Muhafızları'nm GüneyIrak'ta giriştikleri son harekatta yeni topraklar elegeçirdiğini, 2500İrak askerinin öldüğünü ya da yaralandığını bildirdi.

18 - İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Perez, Ortadoğu sorununabanşçı bir çözüm bulmak amacıyla Mısırlı liderlerle görüşmek üzereKahire'ye gitti.

19 - Sudan'da hükümet askerlerinin bir gerilla üssüne yaptıkları baskında çok sayıda gerilla öldü.

25 ŞUBAT 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İçişleri Bakanı Yıldırım Akbtıfut'u kabul ederek bir süre görüştü. Görüşmede Evren'in doğu'da meydana gelen son olaylar ve başlatılan operasyonlar hakkında bilgi aldığı bildirildi.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Odalar Birliği Gene! Başkan1 Ali Coşkun'u ziyaret ederek bir süre görüştü.

3 - Devlet Bakanı Hasan Celâl Güzel, Parlamento MuhabirleriDerneği Başkanı Ercan San'ı ve Yönetim Kurulu üyelerini ziyaret etti.

4 - Bakanlar Kurulu toplanarak, Uiudere olayı ile benzeri eylemlere karşı alınabilecek ek önlemleri görüştü.

5 - Dışişleri Bakanlığı tarafından Ankara'da yapılan bir açıklamada, Avrupa Parlamentosu Siyasî Komisyonu'nun Ermeni iddialarınıkonu alan karar tasarısını bazı değişikliklerle de olsa kabul etmesieleştirildi.

6 - TBMM Adalet Komisyonu'nda ANAP Antalya MilletvekiliAîi Dizdaroğlu ve arkadaşlarının «Allaha ve dine küfredenlere verilen hapis cezalarını arttıran» yasa önerisi, Anayasa Mahkemesi'niniptal gerekçesi göz önünde bulundurularak yeniden düzenlenen biçimiyle kabul edildi.

7 - TBMM Adalet Komisyonu'nda sürgün cezalarının kaldırılmasını öngören yasa önerileri birleştirilerek oybirliği ile kabul edildi.

8 - Demokratik Sol Partiye Hazine yardimı yapılması, TBMMPlan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

9 - TİSK Genel Başkanı Halit Narin, Türk-İş Genel Merkezi'niziyaret ederek, Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz ile görüştü.

10 - Sümerbank'ta çalışan 3 bin 200 deri işçisi ile Petrol veKimya işkolunda özel sektöre ait 5 işyerinde toplam 850 işçiyi kapsayan grev kararı alındı.

11 - Lastik ürünlerine 2 marttan itibaren geçerli olmak üzereyüzde 8 oranında zam yapıldı.

12 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 16 kişi öldü, 66 kişi de yaralandı.

13 - Olağanüstü Hal Yasası'na aykırı olarak toplantılar yaptıkları iddiasıyla Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde yargılananEkin - Bilar A.Ş. yöneticileri beraat etti.

14 - Bakanlar Kurulu, tarafından hayali ihracat cezasında yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

15 - Brüksel'de toplanan Avrupa Parlamentosu Siyasi Komisyonu, «Ermeni raporu» nü içindeki «Soykırım» iddialarını çıkartarakkabul etti .

16 - Hamburg Cezaevinde tutuklu bulunan 5 Türk mahkûm, Türkiye ile Federal Almanya arasında varılan mahkûm mübadelesi anlaşmasının uygulanmasının durdurulduğunu öne sürerek açhk grevinebaşladı.

17 - Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov, Sovyet İşçi Sendikaları Kongresi'nde yaptığî konuşmada, Batılı ülkelerin ve gericigüçlerin reformları engellemeye çalıştığını öne sürdü.

18 - Lübnan'da Şii EMEL hareketi ile Filistinli gerillalar arasında aylardır süren «Kamplar Savaşı» nı sona erdirme girişimleri içinSuriye'nin başkenti Şam'da bulunan Libya'nın ikinci adamı «Abdülselam Callud ülkesine döndü.

19 - Sri Lanka'da hükümet birliklerinin ayrılıkçı Tamil gerillalarına karşı sürdürdükleri operasyonlarda 57 kişi öldü.

20 - Bağdat Radyosu, Irak Deniz Kuvvetlerine bağlı gemilerinEl Nevruz adlı İran petrol tesislerinin bulunduğu limanı bombaladıklarını ve yıkıntı haline getirdiklerini bildirdi.

26 ŞUBAT 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Vekili Kaya Erdem'i Çankaya Köşkü'nde kabul ederek Haftalık olağan görüşmesiniyaptı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneğiyöneticilerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2 - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ'la yapılanbir söyleşi Milliyet Gazetesinde yayımlandı.

3 - Devlet Bakanı Kâzım Oksay, SEKA'da çalışan Selâloz-İşve Ağaç - İş üyesi 10 bin 50 işçiyi kapsayan toplu sözleşme imza töreninde bir konuşma yaptı.

4 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Samsun ve ilçelerine yaptığı geziyi tamamlayarak Ankara'ya döndü.

5 - SHP Genel Başkan Yardımcısı Aydın Güven Gürkan, Cumhuriyet Gazetesi'nin parti içindeki sorunlar konusundaki sorularını cevaplandırdı.

6 - Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi eski yönetici ve üyesi21 kişinin «Yasadışı örgüt oluşturmak» savıyla yargılanmasına, İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

7 - 1402 sayılı Sıkıyönetim Yasası'na göre görevlerinden alınan 7 öğretim üyesinin «Göreve iadeleri» için İstanbul 1. İdare Mahkemesine açtıkları davalara başlandı.

8 - Adana Eski Müftüsü Cemalettin, Kaplan (Hocaoğlu) hakkında, Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde yeni bir dava dahaaçıldı.

9 - ABD Başkanı Ronald Reagan'ın, İran'a gizlice ABD silahlarının satılmasıyla Amerikan yasalarının ihlal edilip edilmediğini belirlemek amacıyla görevlendirdiği eski senatör John Tovver başkanlığındaki komisyon, soruşturmaları sonucunda hazırladığı raporda, ABDBaşkanı Ronald Reagan'ın hatalı bir davranış içinde olduğunu belirtti.

10 - Sovyetler Birliği resmi haber ajansı TASS, Sovyetler Biriiği'nin nükleer denemeler konusunda 6 Ağustos 1935'ten bu yanasürdürdüğü tek yanlı moratoryumu sona erdirdiğini bildirdi.

11 - Pakistan Savunma Bakanlığı'nm bir sözcüsünün Pakistanradyosuna yaptığı açıklamada, Afgan uçaklarının Afgan - Pakistansınırındaki Pakistan kasabasını bombalamaları sonucu 40 kişinin öldüğünü, 170 kişinin de yaralandığını bildirdi.

12 - Afganistan barış görüşmeleri İsviçre'nin Cenevre kentinde başladı.

13 - Lübnan'daki Suriye askeri istihbarat şefi Gazi Kenan, Lübnan radyosuna verdiği demeçte, «Suriye kuvvetlerinin, Batı Beyrut'ayerleşmeyi tamamladıklarını ve milisler tarafından yasadışı olarakkullanılan bütün bürolar ile mevzilerin kapatıldığını» bildirdi.

14 - Filipin Enformasyon Ajansı PNA'nm verdiği habere göre,Filipinler'de ordu birlikleri ve komünist gerillalar arasında, pazar gününden bu yana meydana gelen çarpışmalarda, en az 31 kişinin öldüğü bildirildi.

15 - Mısır'ı ziyaret eden İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Perez, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarekle görüştü.

27 ŞUBAT 1987

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, bir Amerikan TV kurumunaTürk - ABD ilişkileri konusunda bir demeç verdi.

2 - Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Kenan Evren başkanlığında bir toplantı yaptı. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada,sıkıyönetimin 5 ilden 4'ünde 4 ay uzatılmasını, 1'inde de kaldırılarak4 ay süreyle olağanüstü hal ilân edilmesini hükümete bildirmeyekarar veriidiği bildirildi.

3 - Başbakan Vekili Kaya Erdem Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyerek, «Güneydoğu sınırında sürdürülen askeri operasyonun İrak topraklarına doğru kaydığı yolundaki söylentilerin gerçekdışı olduğunu» bildirdi.

4--SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, partisinin Söke'de düzeniediği salon toplantısında yaptığı konuşmada, Avrupa Parlamentosu'nün Ermenilerle ilgili olarak aldığı kararın "eksik demokrasi» nin birsonucu olduğunu söyledi.

5 - Devlet Bakanı Ahmet Karaevli, Cumhuriyet Gazetesi'ninDoğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde küçük yerleşim birimlerinin topîulaştırılması konusundaki sorularını cevaplandırdı.

G - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşcıoğlu,bir açıklama yaparak, işçi-emekli maaşlarının belirlenmesine ilişkin esasların belli olduğunu bildirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mükerrem Taşcıoğlu, Zonguldak'ta Karadon Taş Kömürü İşletmelerini ziyaret etti.

7 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, Cumhuriyet Gazetesi'ne yaptığı bir açıklamada, Talim Terbiye Kurulu tarsfsndan .«Sakıncalı dini yayınların» ayıklanacağını söyledi.

8 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Ankara'da bir açıklams, yaparak, «Piyasadaki deterjanların en az yüzde 50-65 arasındaLAB ihtiva ettiğini, bu nedenle toplantılarının sözkonusu olmayacağını» bildirdi.

9 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, Ankara'da yaptığıaçıklamada, «ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Edvvard Dervvinski'ninhafta başında Kongre'de yaptığı bir konuşmada Türkiye ile Yunanistan'a yapılacak yardımlarda 10'a 7 dengesinin gözetilmesi gereğinin savunmasını tepki iie karşıladıklarını» söyledi.

10 - DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit, Ankara'da yaptığı yazılıaçıklamada sözleşmeli personel uygulamasını eleştireli.

11 - Mali bünyesi tehlikeli bir biçimde zayıfladığı gerekçesiylebir süre önce Bankalar Kanunu'nun 64. maddesi kapsamında hazinenin kontrolüne alınan Türkiye Öğretmenler Bankası (TÖBANK)'ınhisselerinin yüzde 66'st devlet bankalarınca devralındı.

12 - Türk Hava Yolları ile Hava - İş Sendikası arasında anlaşmasağlandı. Grev kararı alındıktan sonra bir araya gelen Hava - İş ileKamu İşveren Sendikası arasında varılan anlaşmaya göre, ücretlerebirinci yıl yüzde, 30, ikinci yıl yüzde 25 zam yapıldı.

13 - Denizcilik Bankası Genel Müdürlüğü ve Yönetim KuruluBaşkanlığı'na Namık Aydemir'in atanmasın ailişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

14 - Uluslararası Af Örgütü, Irak hükümetinden, ebeveynlerininsiyasi faaliyetlerine karşılık tutuklanan 300 kadar çocuk ve genceyönelik idam ve işkence uygulamasının durdurulmasını istedi.

15 - İrangate skandali konusunda dün açıklanan Tovver raporundan sonra Beyaz Saray Başdanışmanı Donald Reagan görevinden alındı.

16 - Resmi bir ziyaret amacıyla Mısır'ın başkenti Kahire'de bulunan İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres ile Mısırlı yetkililer arasında, «Ortadoğu'da barış girişimlerini güçlendirmek amacıyla buyıl uluslararası bir konferans düzenlenmesi gerektiği konusunda görüş birliğine varıldığı» açıklandı.

17 - Afgan uçaklarının, Pakistan sınır kasabalarını yeniden bombalanmaları sonucu en az 25 kişinin öldüğü ya da yaralandığı bildirildi.

18 - İran, cephenin güney kesiminde, Irak'ın stratejik Basra kentinin doğusunda 9 Ocak'ta başlattığı «Kerbela-5» saldırısını sonaerdirdiğini açıkladı.

28 ŞUBAT 1987

1 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Bursa'da başlayan SHP'nin3. Bölge Toplantısı'nın açılışında bir konuşma yaparak, hükümetin çalışmalarını eleştirdi.

2 - Doğru Yol Partisi Genel Başkanı Hüsamettin CindorukAnkara'da yaptığı açıklamada, hükümetin, sözleşmeli personel uygulamasını eleştirdi.

3 - Türkiye'nin, 1976 tarihinde Yunanistan'la yapılan Bern Anlaşması'nın ihlali olasılığından duyduğu endişe ve hassasiyeti, birnotayla Atina'ya ilettiği bildirildi. Nota, Türkiye'nin Atina BüyükelçisiNazmi Akıman tarafından Yunan Dışişleri Bakanlığı'na verildi.

4 - Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov, Sovyet silahsızlanma politikasında büyük bir değişikliğe giderek, ülkesiyle ABD arasında, diğer silahsızlanma konularından ayrı olarak, orta menzillifüzelerin geleceği hakkında bir anlaşma yapılmasını önerdi.

5 - Lübnanlı terörist Georges İbrahim Abdullah'ın yargılandığıdava Fransa'nın başkenti Paris'te sonuçlandı. Jüri, 2 diplomatın öldürülmesinde rol oynamak ve bir Amerikalı diplomatı öldürmeye teşebbüs etmekten suçlu bulduğu İbrahim Abdullah'ı ömür boyu hapsemahkûm etti.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106