05.9.1986
×

Hakkında

Künye

İletişim

EYLÜL 1986

1 EYLÜL 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri TBMM'nin 17. dönemin 4. yasama yılına başlaması nedeniyle düzenlenen törene katıldılar.

2 - TBMM Genel Kurulu, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman başkanlığında toplandı.

3 - HP'den istifa ederek bağımsız kalan Hakkâri MilletvekiliSait Erol, SHP'ye katıldı.

4 - Türkiye Gazeteciler Sendikası yaptığı açıklamada, toplu işsözleşmesi prosedürünün sürdüğü bir sırada Güneş Gazetesi'nin 100'den fazla çalışanının içten çıkarılmasını kınadı.

5 - Federal Almanya Baden Wurttemberg Eyaleti BaşbakanıLothar Spath, 42 kişilik bir heyetle Türkiye'ye geldi.

6 - Ateş Amiklioğlu'nun istifasıyla boşalan Emekli Sandığı Gene! Müdürlüğü'ne Genel Müdür Yardımcısı Orhan Erkilet atandı.

7 - 101 bağlantısız ülke temsilcisinin katıldığı zirve toplantısı,Zimbabwe'nin başkenti Harare'de başladı.

8 - Karadeniz'de bir Sovyet yolcu gemisinin bir yük gemisiyleçarpışması sonucu battığı ve can kaybı olduğu bildirildi.

9 - Ürdün Başbakanı Zaid Rıfai, dün Mısır'a giderek, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile bir görüşme yaptı.

10 - Pakistan'da Devlet Başkanı Ziya ÜI-Hak karşıtı gösterilersürerken, muhalefet lideri Benazir Butto'ya karşı olduğu bilinen birbinbaşı, vurularak öldürüldü.

2 EYLÜL 1986

1 - Başbakan Turgut Özal'ın «Irak'a düzenlenen sınır ötesi operasyonla ilgili genel görüşme açılması» istemi, TBMM Genel Kurulu'nda oybirliğiyle kabul edildi.

2 - Adalet Bakanı Necat Eldem, Macaristan Adalet Bakanı'nındavetlisi olarak, Macaristan'a gitti.

3 - SHP İçel Milletvekili Fikri Sağlar ve arkadaşları tarafındanTBMM Başkanlığı'na verilen araştırma önergesinde, hayali ihracataverilen vergi iadesinin 500 milyarı geçtiği belirtilerek Meclis araştırması istendi.

4 - Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından açıklanan ağustos ayıtoptan eşya fiyatlarında yıllık enflasyonun yüzde 29.8 olduğu, tüketici fikatlarmm ise binde 9 arttığı ve yıllık enflasyonun yüzde 35.5olduğu bildirildi.

5 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu tarafından okullara gönderilen genelgede, üniversiteyi kazanmış, ancakokullarından mezun olamayan öğrencilerin durumlarının önkoşulsuzolarak öğretmenler kurulunda görüşülmesi istendi.

6 - KKTC'de ikinci koalisyon hükümeti ile ilgili protokol Ulusal Birlik Partisi (UBM) ile Yeni Doğuş Partisi (YDP) arasında imzalandı.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Başbakan Derviş Eroğlu'nun sunduğu Bakanlar Kurulu listesini onayladı.

7 - Karadeniz'de bir şilep ile çarpışarak 1234 yolcusu ve mürettebatıyla birlikte batan Sovyet gemisinden 836 kişinin yardımekiplerince kurtarıldığı, 79 kişinin öldüğü, 319 kişinin kaybolduğu ve29 kişinin hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

8 - ABD'nin Los Angeles kenti yakınlarında iki uçağın çarpışması sonucu meydana gelen kazada ölenlerin sayısının 85'e yükseldiği bildirildi.

9 - Lübnan hükümetindeki Hıristiyan ve Müslüman bakanlar,11 yıldır devam eden iç savaşı sona erdirmek konusunda ulusal birsözleşme hazırlamak amacıyla genel ateşkes ilân edilmesini kabulettiler.

10 - Tahran radyosu, iran'ın, Iraklıların radar tesislerinin bulunduğu Al-Amik petrol platformunun ele geçirildiğini bildirdi.

3 EYLÜL 1986

1 - Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığında, Çankaya Köşkü'nde toplandı. MGK'nun aylık toplantısındayurt içindeki ve dışındaki son gelişmelerin değerlendirildiği bildirildi.

2 - TBMM Başkanlık Divanı, SHP Adana Milletvekili CüneytCanver'in Milli Güvenlik Konseyi üyesi Tahsin Sahinkaya için yaptığı başvuruyu reddederek, Anayasa'nm 15. maddesinin yorumlanması yetkisinin kendilerinde olmadığını karara bağladı.

3 - Silahlı Kuvvetler'in sınır ötesi harekâtıyla ilgili yasa hükmündeki kararname, TBMM'de değiştirilerek kabul edildi.

4 - Petrol - İş Sendikası Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamada, son aylarda kitlesel ölümlere yol açan iş kazalarının arttığına dikkat çekilerek, Kırıkkale ve Elmadağ Barut Fabrikalarında, işçisağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin yetersizliği kınandı.

5 - YÖK Yasasfndaki bazı değişikliklerle ilgili kanun hükmündeki kararname Resmi Gazete'de yayımlandı.

6 - AET Ülkeleri, Türkiye'den ihraç edilen fındıklarda radyasyon oranının yükseldiği gerekçesiyle fındık alımını durdular.

7 - İran savaş gemilerinin, Birleşik Arap Emirlikleri açığındailk kez bir Sovyet yük gemisine el koyduğu bildirildi.

4 EYLÜL 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı kabulederek bir süre görüştü.

Başbakan Turgut Özal, basına yaptığı açıklamada, «Yüksek milligelir artışı bazı enflasyonist tazyikler yapmış olmasına rağmen, üretimin büyük çapta artmış olması, her türlü tarım ürününün bolluğu,bunun yanında sanayideki büyük yükselme enflasyonist baskıları hafifleten unsurlar olarak ortaya çıkıyor» dedi.

2 - TBMM Genel Kurulu'nda Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndekiolaylar ile Irak sınırları içinde gerçekleştirilen askeri harekât hakkında genel görüşme yapıldı.

TBMM ,24 Eylül tarihine kadar tatile girdi.

3 - Türk-İş'in 6 Eylül'de Samsun'da yapacağı gösteri yürüyüşü, Samsun Valiliği'nce iptal edildi.

4 - İçişleri Bakanlığınca hazırlanan grev ve lokavt uygulamaları sırasında alınacak tedbirleri belirleyen tüzük, Resmi Gazete'deyayımlandı.

5 - FKÖ Lideri Yaser Arafat, Zimbabwe'nin başkenti Harare'dedevam eden Bağlantısız Ülkeler zirvesinde yaptığı konuşmada, «Ortadoğu sorununa adil ve kalıcı bir çözüm yolu bulunması koşuluyla BMGüvenlik Konseyi'nin İsrail'in tanınmasını öngören 242 sayılı kararınıkabul .edeceklerini» bildirdi.

6 - Lübnan'daki BM birliklerinin sözcüsü, üç Fransız askerin,Sur kenti yakınlarında meydana gelen patlamada öldüklerini bildirdi.

7 - Güney Afrika hükümetinin geçen hafta öldürülen 20 siyahiçin cenaze töreni düzenlenmesine izin vermemesi üzerine, Soweto'da onbinlerce siyah işçinin greve gittiği ve protesto gösterileri düzenlendiği bildirildi.

8 - Şili'de yönetime karşı düzenlenen protesto gösterilerinde,200 gösterici tutuklandı.

9 - İran'ın iki gün önce el koyduğu Sovyet yük gemisini serbest bıraktığı açıklandı.

5 EYLÜL 1986

1 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, SHP Adana Milletvekili Cüneyt Canver'e bir yazı göndererek, Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi Tahsin Şahinkaya hakkında Başkanlık Divanı'na yönelttiğikonuları genel kurula indirebileceğini bildirdi.

2 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, «Etimesgut ve Yenikentteki bazı askeri inşaatlarla ilgili olarak soruşturma açıldığını ve8'i silahlı kuvvetler mensubu olmak üzere 38 kişinin askeri mahkemece tutuklandığını» açıkladı.

3 - Ankara Basın Savcılığı, dün TBMM Şeref Salonu önündebirbirlerine hakaret ettikleri gerekçesiyle, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli ve SHP Adana Milletvekili Cüneyt Canverhakkında soruşturma açtı.

4 - Mardin'in Kızıltepe ilçesinin ANAP'lı Belediye Başkanı İbrahim Özmen, bir kişinin silahlı saldırısı sonucu ö!dü.

5 - Bölücü çete mensupları, Tunceli'nin Mazgirt ilçesinde birkişiyi ve Diyarbakır'ın Hani ilçesinde bir muhtarı öldürdüler.

6 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs Rum yönetimiLideri Spiros Kipriyanu'nun Bağlantısızlar zirvesindeki yaklaşımının,BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın son girişimini baltalar nitelikte olduğunu söyledi.

7 - Pakistan'ın Karacı Havaalanfnda, içinde 416 yolcu bulunanAmerikan yolcu uçağını ele geçiren 5 hava korsanının uçağın içindeateş açmaları sonucu 15 kişi öldü. Pakistan güvenlik kuvvetleri düzenledikleri operasyon sonucu korsanların ikisini ölü, üçünü yaralıele geçirdi. 17 saatlik eylemin ilk saatlerinde teröristler tarafındanvurularak uçaktan atılan yolcu hastanede öldü.

İtalya ve İngiltere Dışişleri Bakanları olayı kınadılar.

8 - Şili'de dün Demokratik Halk Hareketi tarafından düzenlenengrev gününde çıkan olaylarda 1 kişi öldü, 8 kişi yaralandı, 220 kişitutuklandı.

9 - Güney Afrika'nın Sowete bölgesinde cenaze törenini engelleyen güvenlik güçleriyle siyahların çatışması sonucu 8 siyah öldü.

10 - Batı Berlin'de Amerikan Hava Kuvvetlerine ait bir radar istasyonunda meydana gelen patlamada 29 Amerikalının yaralandığıbildirildi.

11 - Filipinler Devlet Başkanı Corazon Aquino, iç barışı sağlamak amacıyla, 14 yıldır Mindanao Adasının bağımsızlığı için mücadeleeden Müslümanların lideriyle bir görüşme yaptı.

6 EYLÜL 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İstanbul'daki Sinagog'a yapılan saldırıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Bu eylemi milletçederin bir nefretle karşılıyoruz» dedi.

2 - Başbakan Turgut Özal, İstanbul'daki Sinagog katliamıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Saldırının, terörizme karşı bütün ülkelerin bir araya gelmesini gerektirecek kadar önemli bir olay olduğunu» söyledi.

3 - İstanbul'daki Sinagog'a düzenlenen ve 24 kişinin ölümüylesonuçlanan saldırı, ANAP Başkanlık Divanı, SHP Genel Başkanı Erdalİnönü, eski Başbakanlardan Bülent Ecevit, DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Hür Demokrat Parti Genel Başkan YardımcılarındanRefik Sunal, Refah Partisi Genel Başkanı Ahmet Tekdal tarafındankınandı.

4 -- Bakanlar Kurulu, Başbakan Turgut Özal başkanlığında olağanüstü toplandı. Toplantıdan sonra Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, Hükümetin, «İstanbul'daki Sinagog'a düzenlenensaldırıyı şiddetle kınadığını» bildirdi.

5 - İstanbul'da Neve Şalom Sinagogu, sabah ayini sırasındakimliği belirlenemeyen bir grup terörist tarafından basıldı. Teröristlerin silâhlı ve bombalı saldırısı sonucu 22 Musevi yurttaş ile 2 terörist öldü, 4 kişi de yaralandı.

Saldırıdan sonra Beyrut, Lefkoşa Rum Kesimi ve İstanbul'dakihaber ajanslarına telefon eden kimlikleri bilinmeyen kişiler, saldırıyı«İslâmi Direniş», «Filistin İntikam Örgütü» ve «Kuzey Arap Birliği Teşkilâtı» adlı örgütler adına üstlendiklerini öne sürdüler.

İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut ile Emniyet Genel Müdürü Saffet Arıkan Bedük incelemelerde bulunmak üzere İstanbul'a gittiler.

İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, olayla ilgili açıklamalarda bulunarak, saldırıyı kınadı.

Neve Şalom Sinagogu Vakfı Genel Sekreteri Avram Albohayreve yönetim kurulu üyeleri yaptıkları ortak açıklamada, saldırıyı dehşet verici ve insanlık dışı olarak nitelediler.

6 - İsrail'in Ankara'daki elçiliği tarafından Sinagog baskınıylailgili yapılan açıklamada, «Olay aynı zamanda uluslararası terörizmekarşı mücadele etmenin tek yolunun Türkiye ve İsrail'in yaptığı gibikararlı ve sağlam durmaktan geçtiğini kanıtlamaktadır» denildi.

7 - Filistin Kurtuluş Örgütü'nün Tunus'ta bulunan liderlerinden Abu İyad (Salah Halef), Ankara'daki FKÖ temsilcisi Abu Firasaracılığıyla bir açıklama yaparak, «FKÖ, Kahire deklarasyonu ile masum ve sivil insanlara karşı yapılan her türlü saldırıyı kınadığını açıklamıştır» dedi.

8 - Yugoslavya'nın Ludiano kentinde yapılan Balkan AtletizmŞampiyonasında, 10 bin metrede Necdet Ayaz Balkan Şampiyonu oldu.

9 - İsrail hükümeti, İstanbul'daki Neve Şalom Sinagogu'ndagerçekleştirilen katliam üzerine olağanüstü toplandı. İsrail BaşbakanıSimon Peres imzasıyla yayımlanan bildiride, saldırı nefretle kınanarak, Türk hükümetinin gereken önlemleri alacağının umulduğu bildirildi.

10 - 24 Kişinin ölümüyle sonuçlanan İstanbul'daki Sinagog katliamı, İtalya Başbakanı Bettino Craxi, Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarla kınandı.

11 - BM Güvenlik Konseyi, Lübnan'daki BM Barış Gücü'nün güvenliğinin sağlanması için acilen önlem alınması çağrısında bulundu.

12 - Pakistan'ın Sind eyaleti Bakanlarından Ali Şah ve Havaalanıgüvenlik yetkilisi General Tarık Mahmut, yaptıkları açıklamada, Pakistan'ın Karaçi Havaalanı'nda içinde 416 yolcu ve mürettebat bulunan uçağı ele geçiren teröristlerin tümünün sağ olarak ele geçirildiğini, olayda 16 kişinin öldüğünü ve 127 kişinin yaralandığını bildirdiler.

Kimlikleri bilinmeyen kişiler saldırıyı, «Libya Devrimci Hücreler» ve «Cündullah» örgütlerinin üstlendiğini öne sürdüler.

Libya ise, olayla ilişkisini kesinlikle reddetti.

13 - Pakistan'ın Karaçi Havaalanı'nda, 5 hava korsanı tarafındanrehin alınan uçaktaki 16 kişinin ölmesiyle ilgili olarak, ABD BaşkanıRonald Reagan, Hindistan Başbakanı Rajiv Gandi, Federal Almanyahükümeti, İtalya Dışişleri Bakanı Giullio Androetti ve İngiltere Dışişleri Bakanı Geoffrey Howe birer açıklama yaparak olayı kınadılar.

7 EYLÜL 1986

1 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit, İstanbul'daki sinagog baskınını kınayarak, başsağlığı diiediler.

2 - Fransa'nın Dijon kentinde yapılan Uluslararası 40. HalkOyunları Yarışması'nda, Türk ekibi dünya birincisi oldu ve altınmadalya kazandı.

3 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, bir açıklama yaparak,İstanbul'daki sinagog baskınını kınadı ve olayın Kıbrıs Türk halkını daüzdüğünü belirtti.

4 - Zimbabwe'nin başkenti Harare'de yapılan Sekizinci Bağlantısızlar Zirvesi, yayımlanan ortak bildiri ile sona erdi.

Bağlantısızlar zirvesine katılan liderler, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin tek taraflı olarak bağımsızlığını ilân etmesinin geçersizolduğunu öne sürerek, bu durumun düzeltilmesini istediler.

5 - ABD ile SSCB arasında Cenevre'de yapilacak silahsızlanmagörüşmeleri öncesinde yapılan toplantılardan sonuç alınamadığı bildirildi.

6 - Çin Halk Cumhuriyeti Lideri Deng Şiaoping, SovyetlerBirliği ile aralarında anlaşmazlık konusu olan 3 büyük engelin kaldırılması yolunda Sovyetlerin olumlu adımlar atması halinde, SovyetLideri Mihail Gorbaçov ile görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

7 - Irak, İran tesislerine karşı saldırıların devam edeceğinibildirerek, petrol tankerlerini İran kıyılarına yaklaşmamaları konusunda uyardı.

8 - FKÖ'nün önde gelen 3 grubu, Ürdün Kralı Hüseyin ile FKÖLideri Yaser Arafat'ın 1985'te yaptıkları anlaşmanın işlerliğini yitirdiğini bildirdi.

8 EYLÜL 1986

1 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, ANKA'ya yaptığı açıklamada, İstanbul'da Neve Şalom Sinagog'unda cumartesi günü gerçekleştirilen katliamla ilgili her türlü yardıma açık olduklarını belirterek,İsrail'in yardımda bulunmayı önermesi halinde kabul edeceklerinisöyledi.

2 - Büyükelçi Ekrem Güvendiren, Tel - Aviv maslahatgüzarı olarak görevine başlamak üzere İsrail'e gitti.

3 - İslâm Konferansı Teşkilâtı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi İSEDAK'ın İzleme Komitesi İkinci toplantısı, İstanbul'dabaşladı.

4 - İngiltere Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nigel Bagnall. Kara Kuvvetleri Komutanı Necdet Öztorun'un resmi konuğu olarak Ankara'ya geldi.

5 - 1986-1987 Adli Yılı başladı.

6 - Türkiye ile Romanya arasında petrol, enerji ve madencilikalanlarında işbirliğini öngören anlaşma Resmi Gazete'de yayımlandı.

7 - ABD Başkanı Ronald Reagan, İstanbul'daki Sinagog baskını nedeniyle Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e gönderdiği mektupta,bütün Amerikalıların olayı kınadıklarını ve üzüntü duyduklarını belirtti.

8 - Libya Haber ajansı JANA, sinagog olayıyla ilgili olarak verdiği yorumunda, «Yahudilere karşı herhangi bir düşmanlıkları olmadığını ve Türkiye'deki sinagog saldırısı benzeri masum insanları hedef alan eylemleri kınadıklarını» bildirdi.

9 - FKÖ'nün iki numaralı lideri olarak bilinen Abu İyad (Salah Halaf), Tunus'ta Cumhuriyet'e verdiği özel demeçte İstanbul'dakisinagog saldırısını İsrail Gizli İstihbarat Örgütü MOSSAD'ın işi olduğunu öne sürdü.

11 - Şili Devlet Başkanı Augusto Pinochet'ye, başkent Santiago'da bombalı ve makinalı tüfeklerle girişilen suikast girişiminde, Pinochet elinden yaralandı, 5 koruma görevlisi öldü, 10 görevli iseyaralandı. Şili'de 80 gün süreyle sıkıyönetim ilân edildi.

12 - Ortadoğu barış görüşmelerinin yeniden canlandırılması içintemaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Murphy,Mısır'dan Suriye'ye giderek, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ile birgörüşme yaptı.

13 - Fransa'nın başkenti Paris'te bir postanede meydana gelenpatlamada 1 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.

14 - Filipinler'de bir kiliseye atılan bomba sonucu en az 8 kişinin öldüğü, 100'den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

15 - Tunus eski Başbakan Muhammed Mzali'nin, gizli olarakyurt dışına çıktığı bildirildi.

16 - Pakistan'ın muhalefet lideri Benazir Butto, 25 günlük tutukluluk süresi sonunda serbest bırakıldı.

17 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nde dün siyahlarla polis arasında çıkan çatışmada, 4 siyahın öldüğü bildirildi.

18 - Irak Havayollarının Paris bürosunda 10 kadar kişiyi rehinalan bir grup Kürt eylemci, daha sonra güvenlik güçlerine teslim oldular. .

9 EYLÜL 1986

1 - İnsan Haklan Derneği Yönetim Kurulu Ankara'da toplandı.

2 - Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi'nin Türkiye'dekiHalk Bürosu tarafından yapılan açıklamada, «Libya Halk Bürosu, yerli ve yabancı basında bazı çevrelerin dost ve kardeş iki ülke olanTürkiye ve Libya arasında güçlü ilişkileri baltalama ve bozma çabalarını şiddetle kınarken, kamuoyunu aydınlatma görev ve sorumluluğunu taşıyan basının daha sağlıklı ve objektif habercilik yapmasınıdiler ve bekler» denildi.

3 - Çorum'un Osmancık ilçesi yakınlarında şarampole yuvarlanan yolcu otobüsünde, 13 kişi öldü, 46 kişi de yaralandı.

4 - DSP'nin 6-7 Eylül günlerinde Zonguldak 2. Seçim Bölgesi'nde düzenlediği açıkhava ve kahve toplantılarında konuşma yapaneski Başbakanlardan Bülent Ecevit için Safranbolu, Ulus ve Eflani'deCumhuriyet Savcılıkları tarafından Siyasi Partiler Yasası'na aykırı davrandığı gerekçesiyle soruşturma açıldı.

5 - Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinin Derecik bölgesinde, güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren bir grup teröristten 3'ü öldürüldü.

6 - Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda Türkiye-AET Ortaklık Konseyi toplantılarının acil olarak görüşülmesi amacıyla hazırlanan iki önerge, Avrupa Parlamentosu'na sunuldu.

7 - İslâm Konferansı Genel Sekreteri Pirzade ve Arap BirliğiGenel Sekreteri Şadli Klibi, Karaçi Havaalanındaki Amerikan yolcuuçağına ve İstanbul'daki Sinagoga düzenlenen saldırıları kınadılar.Amman'da yapılan bir toplantıda konuşan Arap Birliği Genel Sekreteri Sadi Klibi, «Bu çirkin eylemleri misilleme olarak kullanmasınındoğuracağı sonuçlara karşı İsrail'i uyardık» dedi.

8 - ABD Başkanı Ronald Reagan, Moskova'da casusluk iddiasıyla tutuklanan gazetecinin serbest brrakılmamasmın iki ülke ilişkilerinde çok ciddi sorunlar doğuracağını» belirtti.

9 - Japonya, ABD'nin geliştirmekte olduğu «Yıldız Savaşları»projesine şartlı olarak katılacağını açıkladı.

10 - Nijerya'nın güneyinde iki geminin çarpışması sonucu ilkbelirlemelere göre, en az 100 kişinin öldüğü bildirildi.

11 - Mısır ve İsrail'in bu haftanın sonlarında yapacakları ikilizirvenin iptal edildiği bildirildi.

12 - Batı Beyrut'ta, Lübnan Uluslararası Okulu'nun müdürü olanAmerikalı'mn İslâmi Cihad Örgütü tarafından kaçırıldığı bildirildi.

13 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nde, ırkçılığa karşı mücadeleveren yasadışı Afrika Ulusal Kongresi'nin üç üyesi idam edildi.

14 - Pakistan'ın Karaçi Havaalanı'nda Amerikan yolcu uçağınınhava korsanları tarafından rehin alınması sonucu meydana gelenolaylarda ölenlerin sayısının 19'a çıktığı bildirildi.

10 EYLÜL 1986

1 - Ordu Valisi Necati Çetinkaya, Başbakanlık Atom EnerjisiKurumu Başkanlığı tarafından radyasyon ölçümlerini içeren kesin sonucun açıklanmasına kadar Ordu'dan il dışına findik ve fındık kabuğunun çıkmasının yasaklandığını, fındığın tarımsal karantina altınaalındığını bildirdi.

2 - İstanbul'daki İslâm Konferansı Teşkilâtı Ekonomik ve Ticariİşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) İzleme Komitesi ikinci toplantısısona erdi.

3 - Yazar Yalvaç Ural, çocukların dünyasına verdiği hizmetlerden dolayı, Polonya çocuklarmca, «Polonya Gülümseme Nişanı» nadeğer bulundu.

4 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı tarafından yayımlananilaç fiyat listesinde, ağustos ayı sonunda 236 ilacın yüzde 3-40 oranlarında zam gördüğü bildirildi.

5 - Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliğinde müsteşargörevi yapan Muhammed Niyazi adlı diplomatın Türkiye'den sığınmaisteğinde bulunduğu ve bu isteğin kabul edildiği bildirildi.

6 - Türkiye'nin çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında toplam 23 kişi öldü.

7 - İstanbul'da Neve Şalom Sinagog'una cumartesi günü düzenlenen bombalı saldırıda ölen 19 Musevi yurttaşın cenazeleri törenle toprağa verildi.

8 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeyle, bir veya birden fazla dersten başarısız olan öğrencilere ek sınav hakkı tanındı.

9 - Basın Kartları Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikler Resmi Gazete'de yayımlandı.

10 - NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı Org. Bernard Rogers, NATO tatbikatlarını izlediği Norveç'in Sandefjord kentinde basına yaptığı açıklamada, «Türkiye özgür ve bağımsız bir ülkedir. Topraklan üzerinde ne tip ve ne miktarda nükleer başlık bulunduracağına Türk hükümeti karar verir. Ancak merkez kanattaki fazlabaşlıkların orta, güney ve kuzey kanatlara dağıtılmasında da yararvardır» dedi.

11 - Yeşiller ve Yunanlı parlamenterler tarafından acil olarakgörüşülmesi isteğiyle dün Avrupa Parlamentosu'na verilen Türkiye'deki insan hakları ile Türk-AET Ortaklık Konseyi'nin toplanmasıylailgili iki önerge, gündeme alınmadı.

12 - Uluslararası Af Örgütü, Sri Lanka'da güvenlik güçlerincetutuklanan yüzlerce kişinin kayıplara karıştığını öne sürerek, hükümeti bu konuda açıklama yapmaya çağırdı.

13 - İsrail savaş uçaklarının, Lübnan'ın Sayda kenti yakınındakibir Filistin kampını bombalaması sonucu, 3 kişi öldü, 13 kişi yaralandı.

14 - Yunanistan Hükümet Sözcüsü, Libya misyonunda görevyapanların sayısının azaltılması kararı çerçevesinde, 22 Libyalı diplomatın Atina'dan ayrıldığı bildirildi.

11 EYLÜL 1986

1 - Devlet Bakanı Kazım Oksay, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, normal benzinin kalitesinin arttırılacağını ve Türkiyenormal benzin standardının Avrupa standardına ulaştırılacağını söyledi.

2 - Hakkâri'nin Uludere ilçesine baskın yapan çete mensuplarıtarafından kaçırılan 8 çocuğun geri döndükleri bildirildi.

3 - Gaziantep eski Cezaevi Müdürü Mehmet Ali Rez, bir yolsuzluk iddiasıyla tutuklu bulunduğu, Şanlıurfa Cezaevi'nde, bir mahkûm tarafından öldürüldü.

4 - Adalet ve Çalışma Eski Bakanı Şevket Kazan, Federal Almanya ve Hollanda'deki cami konuşmalarında lâikliğe aykırı davrandığı gerekçesiyle 5.5 yıldır yargılanmakta olduğu davadan 4. Kolordu Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nin kararıyla beraatetti.

5 - Yunanistan Savunma Bakanı Yannis Haralambopulos, basına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, Yunan hava şahsını ihlal ettiğiniöne sürdü.

6 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Romanya'dan sonra Bulgaristan'a giderek Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov ileSofya'da bir dostluk ve işbirliği anlaşması imzaladı.

7 - ABD'de yayımlanan Wall Street Journal gazetesinde yayımlanan bir yazıda, ABD Kongresi'nin Türkiye'ye verilecek askeri yardımı azaltan kararı eleştirildi.

8 - Avrupa Parlamentosu'nun Fransa'nın Strasbourg kentindeyapılan toplantıları sırasında uluslararası terörle mücadele konusunda bir karar tasarısı kabul edildi. Kararda, «Arap ülkeleri vatandaşlarına karşı artan düşmanlığın kınanması ve Arap ülkelerinin de teröre adı karışanlarla ilişkilerini kesmeleri» istendi.

9 - Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile İsrail BaşbakanıSimon Perez arasındaki zirve, Mısır'ın İskenderiye kentinde başladı.

12 EYLÜL 1986

1 - Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği tarafından yapılan açıklamada, Anıtkabir bahçesinde bir süre önce meydana gelen yangınlarla ilgili olarak yapılan soruşturmalar sonunda, herhangibir kasıt ve sabotaj unsuruna rastlanmadığı bildirildi.

2 - Çorum'un Bayat ilçesine bağlı Kalınalit köyü yakınlarındaki Yapraklı Kömür İşletmeleri'ne ait ocaklardan birinde meydanagelen grizu patlamasında üç işçi öldü, 8 kişi de yaralandı.

3 - ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığı sözcüsü, Cumhuriyet'eyaptığı açıklamada, «F-16 uçaklarının C tipinin motorunda meydanagelen arıza ile ilgili soruşturmanın halen devam ettiğini, soruşturmabitene kadar bu uçakların denizaşırı ülkelere şevkinin durdurulduğunu bildirdi.

4 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, casusluk suçundanMoskova'da tutuklanan Amerikalı gazeteci Nicholas Daniloff ile BM'de görevli Sovyet vatandaşı Gennady Zakharov'un karşılıklı olarakbüyükelçiliklere teslim edildiklerini bildirdi.

5 - Fransa'nın başkenti Paris'te bir kafeteryaya yerleştirilenbombanın patlaması sonucu 40 kişi yaralandı.

6 - Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile İsrail BaşbakanıSimon Peres arasında İskenderiye'de yapılan zirve sonunda, Ortadoğu barışı konulu uluslararası konferans için bir hazırlık komitesi kurulması konusunda anlaşmaya varıldı.

Bu arada Mısır 1982'de geri çektiği büyükelçisinin yerine, yeniden büyükelçi atama kararı aldı.

7 - İran'ın, Irak'ın başkenti Bağdat'a füze ile saldırdığı, Irakjetlerinin de İran'ın Bahtaran bölgesini bombaladığı ve saldırıda 12sivilin öldüğü bildirildi.

13 EYLÜL 1986

1 - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, İzmir'de düzenlediği basın toplantısında, hükümetin ekonomik politikasıkonusunda açıklamalarda bulundu.

2 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, düzenlediği basın toplantısında, Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov'un Türkiye ileBulgaristan arasındaki diyalog çağrısıyla ilgili olarak, «Eğer aktif diyalog derken Bulgaristan'daki Türklerin durumu başta olmak üzeretüm konuları görüşmeye hazır olduğunu ifade ediyorsa bu sözlerolumlu yönde atılmış bir adım olarak kabul edilebilir» dedi.

Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, AET Ortaklık Konseyi toplantısına katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti. Vahit Halefoğlu, hareketinden önce yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin AET'ye tamüye olmaya kesin kararlı olduğunu» belirtti.

3 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, Yunanistan'ın havaihlalleriyle ilgili iddialarının ciddiyetle bağdaşmadığını söyledi.

4 - Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Zayed BinSultan al-Nahayan, özel bir ziyaret için İstanbul'a geldi.

5 - Türkiye'nin çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında toplam 18 kişi öldü, 23 kişi yaralandı.

6 - Kapatılan MSP'nin İstanbul eski Milletvekili Abdullah Tomba öldü.

7 - Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov, düzenlediğibasın toplantısında, Türkiye ile Bulgaristan arasındaki sorunları görüşmek amacıyla diyaloga hazır olduklarını bildirdi.

8 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, çeşitli temaslarda bulunmak üzere ABD'nin New York kentine gitti.

KKTC'de 2 Eylül'de kurulan koalisyon hükümeti güvenoyu ald'.

9 - İsrail Savunma Bakanı İzak Rabin İstanbul'daki sinagogabombalı baskın düzenleyen iki teröristten birinin kimliğinin belirlendiğini ve bu teröristin Ebu Nidal grubunun bir üyesi olduğunu açıkladı.

10 - FKÖ Lideri Yaser Arafat, Karaçi'deki uçağa yapılan ve istanbul'daki Sinagoga düzenlenen saldırıları kınayarak bu eylemlerikirli ve adice işlenmiş suçlar olarak niteledi.

11 - ABD Temsilciler Meclisi, Güney Afrika'ya ekonomik yaptırım uygulanması konusunda geçen ay Senato tarafından alman yaptırım kararını onayladı.

12 - Pakistan hükümeti yetkilileri, 20 kişinin öldüğü 120 kişininyaralandığı Karaçi Havaalanında uçağa yapılan saldırı olayında havakorsanlarının dördünün de Filistinli olduğunu açıkladılar. Olayla ilgiliolduğu sanılan Libya pasaportu taşıyan bir kişinin ve iki Filistinlinintutuklandığı bildirildi.

Libya'nın Pakistan Büyükelçisi Muhammed Ahmet Magrani, yaptığı açıklamada, bazı çevrelerin uçak saldırısına ülkesinin adını karıştırarak, Pakistan - Libya ilişkilerini bozmaya çalıştıklarını söyledi.

13 - İsrail savaş uçaklarının Lübnan'ın güneyindeki Sayda kentine düzenlediği saldırıda 4 sivil yaralandı.

14 - Fransız hükümeti, Paris'te bu hafta meydana gelen iki patlama ile ilgili olarak Ortadoğulu 12 kişiyi sınırdışı etme kararı aldı.

14 EYLÜL 1986

1 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Cumhuriyet gazetesine,iç politika, siyasi yasaklar, irtica ve Ankara'nın sorunları konusundaaçıklamalarda bulundu.

2 - SHP Tunceli Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Rıdvan Yıldırım, TBMM'ye Başbakan Turgut Özal'ın cevaplandırması istemiyleverdiği soru önergesinde, Tunceli'de bir süredir meydana gelen olaylarla ilgili açıklama istedi.

3 - Rize'nin Ardeşen ilçesi Belediye Başkanlığı seçimini ANAPadayı Avni Kabaoğlu kazandı.

4 - Demokratik Almanya Cumhurbaşkanı Erich Honecker, başkent Berlin'de verdiği ve Atina Haber Ajansı ile Yunan Televizyonutarafından yayımlanan demecinde, «Uluslararası hukuk kurallarınagöre, Ege Denizi ve adalar bir Yunan denizi oluşturuyor. Konu açıktır. Sorun görüşmeler yoluyla çözümlenebilirdi, ancak Türkiye'nin iddialarından vazgeçmeye hazır olmadığı görülüyor» dedi.

5 - Fransa'nın başkenti Paris'te bir pastanede meydana gelenpatlama sonucu 3 güvenlik görevlisinin yaralanması üzerine hükümettarafından bir dizi önlemler alındı. Fransa Başbakanı Jacques Chirac,alınan önlemler arasında, «Ortak Pazar Ülkeleri ve İsviçre dışındakalan tüm ülke vatandaşlarına 6 ay süreyle vize uygulaması getirildiğini bu uygulamanın Kuzey Afrika ülkeleri için de geçerli olduğunu» bildirdi.

6 - Güney Afrika Cumhuriyetinde, güvenlik kuvvetlerinin giriştiği operasyonda iki siyahın öldüğü bildirildi.

7 - Pakistan'ın Karaçi kentinde, Irak Konsolos Yardımcısı Nehtar Abdüsselam öldü, bir Iraklı diplomat yaralandı.

8 - Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega, Çin Halk Cumhuriyeti'ne yaptığı resmi gezisi sonunda yaptığı basın toplantısında,«Çin'in ülkesine yapacağı yardımın 20 milyon dolarlık bir kredi biçiminde sağlanacağını» açıkladı.

9 - Yunanistan'ın Kalemi kentinde meydana gelen depremde,18 kişinin öldüğü, 300 kişinin yaralandığı bildirildi.

10 - Polonya yetkilileri, geçen hafta içinde ilân edilen aftansonra cezaevlerinde hemen hemen hiç siyasi tutuklu kalmadığını bildirdiler.

11 - Güney Kore'nin başkenti Seul'un Kimpo Havaalanı'nda birbombanın patlaması sonucu 5 kişi öldü, 19 kişi yaralandı.

12 - İspanya'nın Barcelona kentinde meydana gelen patlamada,çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi.

13 - Sri Lanka'nın başkenti Colombo'da bir köyde patlayan bomba iki kişinin ölümüne neden oldu.

14 - Kuzey İrlanda'nın Belfast kentinde polisle çatışan iki kişiöldü.

15 - Hindistan'ın Tripura eyaletinde, ayrılıkçı kabile mensupları6 polis ile bir çiftçiyi öldürdüler.

15 EYLÜL 1986

1 - Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Prof. Dr. AhmetYüksel Özemre, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Danışma Kurulutoplantısında yaptığı konuşmada, Kurum yetkililerinin fındıkta radyasyon oranının tehlike boyutlarına ulaşmadığı ve Çernobil kazasınedeniyle herşeyde radyasyon artışı gözlendiğine ilişkin görüşlerinidoğruladı.

2 - SSCB Genelkurmay Başkanı ve Savunma Birinci Yardımcısı Mareşal Sergei F. Ahromeyev, Genelkurmay Başkanı OrgeneralNecdet Üruğ'un resmi konuğu olarak Türkiye'ye geldi. Konuk Genelkurmay Başkanı Sergei F. Ahromeyev, Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk tarafından kabul edildi.

3 - Erzincan'ın Tercan ilçesine bağlı Yollarüstü köyü Jandarmakarakolunun bölücü çete mensuplarınca taranması sonucu bir jandarma astsubay şehit oldu, bir çavuş yaralandı. Erzincan Valisi Metinİlyas Aksoy, saldırıdan sonra güvenlik güçlerinin bir çete mensubunu ölü olarak ele geçirdiklerini bildirdi.

4 - 80 yargıç ve Cumhuriyet Savcı yardımcısının atanmasınailişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

5 - 92 üye ülke temsilcisinin katıldığı GATT (Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması) konferansı Uruguay'ın Punta delEste kentinde başladı.

6 - Fransa Başbakanı Jacques Chirac, terörizmle mücadele içinSovyetler Birliği ile bilgi alışverişinde bulunmak istediklerini belirtti.Fransa'nın başkenti Paris'te bir polis merkezinde bombanın patlaması sonucu 6 kişi yaralandı.

7 - Yunanistan Cumhurbaşkanı Hristos Sarzetakis, 4 günlükresmi bir ziyaret için Demokratik Almanya'ya gitti.

8 - Filipinler Devlet Başkanı Corazon Aquino, ABD'ye gitti.

16 EYLÜL 1986

1 - Resmi konuk olarak Türkiye'de bulunan SSCB GenelkurmayBaşkanı Mareşal Sergey Ahromeyev, Ankara ve Nevşehir'de incelemelerde bulundu.

2 - Esenboğa Havaalanı'nda 13 Eylül günü yanlarında bir alarmlı çanta ile birlikte gözaltına alınan üç İranlı, Ankara DGM tarafından, «Cürüm işlemek için cemiyet ve silâhlı çete oluşturmak» gerekçesiyle tutuklandılar.

3 - Türkiye ile İtalya arasında imzalanan turizm alanında işbirliği anlaşması, Bakanlar Kurulu'nda onaylanarak, Resmi Gazete'deyayımlandı.

4 - Türkiye - AET Ortaklık Konseyi, yedi yıllık aradan sonra Belçika'nın başkenti Brüksel'de dışişleri bakanları düzeyinde toplandı.Ortaklık Konseyi, Türkiye ile AET arasındaki dosyaların müzakere edilmesini kabul etti.

5 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ABD'nin New Yorkkentinde, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile görüştü.

6 - BM Genel Kurulu 41. dönem toplantıları başladı.

7 - Pakistan'daki SSCB Büyükelçiliği Askeri Ateşe YardımcısıAlbay Fedor Gorenkov, başkent İslamabad'da öldürüldü.

17 EYLÜL 1986

1 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, yaptığı yazılı açıklamada, Radyasyon Güvenlik Komitesi Başkanlığı'nın fındık alımları veihracatı konusunda bir dizi önlem aldığını, Ünye ve doğusunda kalanbölgedeki fındığın il sınırları dışına çıkarılmasının yasaklandığınıbildirdi.

2 - SHP'nin Ardeşen seçimlerine yaptığı itiraz, İlçe SeçimKurulunca reddedildi.

3 - Genelkurmay Başkanı Necdet Üruğ'un resmi davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Sovyetler Birliği Genelkurmay Başkanı Mareşal Sergey Ahromeyev, Eskişehir'de incelemelerde bulundu.

4 - Bir askeri uçağın Foça Tatil Köyü açıklarında düşmesi sonucu 5 subay ve astsubay şehit oldu.

5 - Belçika'nın başkenti Brüksel'de bakanlar düzeyinde toplanan AET Ortaklık Konseyi'ne katılan Dışişleri Bakanı VahitHalefoğlu, toplantıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, «Ortaklık Konseyi'nin iki taraf arasında normalleşme sürecinin başlangıcı olduğunu» belirttikten sonra, «Bu sürecin Yunanistan engeline rağmen veçeşitli zorluklarla mücadele edilerek sürdürüleceğini» söyledi.

6 - Yunanistan hükümeti, Türkiye'yi Ege'de bir Yunan hücumbotuna ateş açıldığı gerekçesiyle protesto etti.

Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Nazmi Akıman, protestoyu kabuletmeyerek konuyu Ankara'ya ileteceğini bildirdi.

7 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktas, ABD'nin başkenti Washington'da, ABD Dışişleri Bakan yardımcılarından Rosanne Rîdgevvayile bir süre görüştükten sonra yaptığı açıklamada, «ABD yönetimi ileKıbrıs sorununda görüş ayrılıkları olmadığını» söyledi.

8 - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bernard Kalb, BM'de görevli 25 Sovyet diplomatın, görevleriyle bağdaşmayan faaliyetlerdebulundukları için, 1 ekim tarihine dek ABD'yi terk etmelerinin istendiğini açıkladı.

9 - Fransa'nın başkenti Paris'te bir mağazada meydana gelenpatlamada 5. kişi öldü, 75 kişi de yaralandı.

10 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nde bir altın madeninde çıkanyangında 11'i beyaz 176 kişi öldü, 235 kişi de yaralandı.

11 - Brezilya'nın Venceslao kentinde bir cezaevinde meydanagelen isyan'da 13 hükümlünün öldüğü bildirildi.

12 - İsrail Başbakanı Simon Peres, Sovyetler Birliği'nin, 17 yıllık bir aradan sonra yeniden diplomatik ilişki kurulması için yaptıkları öneriyi geri çevirdiğini bildirdi.

18 EYLÜL 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Konya'daki incelemelerini tamamlayarak, Ankara'ya döndü.

2 - Başbakan Turgut Özal, İstanbul'da ABD BüyükelçisiStrausz - Hupe ile Türk - ABD ilişkilerindeki son gelişmeler konusunda bir görüşme yaptı.

Başbakan Turgut Özal, daha sonra beraberinde Devlet BakanıMesut Yılmaz ve danışmanı Selim Egeli olduğu halde, Avusturya'nınbaşkenti Viyana'ya gitti.

Başbakan ve ANAP Genel Başkanı Turgut Özal, Avrupa Demokratik Birliği (EDU) toplantısına ANAP'ı temsilen katıldı.

3 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, eğitimdeki iyileştirme planları konusunda Milliyet gazetesine açıklamalarda bulundu.

4 - Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Yunanistan'a ait bir karakol gemisine, 16 eylül günü Türk savaş gemileri tarafından ateş açıldığı yolundaki Yunan iddiası reddedildi.

5 - Hakkari'nin Şemdinli ilçesinin dağlık kesiminde pusu kuran bir grup çete mensubu, bir köy korucusunu öldürdü, bir köy korucusueu da yaraladı.

6 - Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi, terörizmle mücadelekonusunda hazırlanan bir raporu kabul etti.

7 - Libya Lideri Muammer Kaddafi, Uluslararası İslam Konferansı'nın Londra'deki toplantısında yaptığı konuşmada, İran ve Irakarasındaki savaşın sona erdirilmesi çağrısında bulundu.

8 - Resmi bir ziyaret için Endonezya'da bulunan Fransa DevletBaşkanı François Mitterand, Fransa'nın Pasifik'teki nükleer denemelerine devam edeceğini açıkladı.

9 - Resmi bir ziyaret için ABD'de bulunan Filipinler DevletBaşkanı Corazon Aquino, ABD Başkanı Ronald Reagan ile birgörüşme yaptı.

10 - İran dün Irak'a ait bir savaş uçağını düşürdüğünü ve 2 Irakgemisini batırdığını öne sürdü.

11 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'un Hıristiyan kesiminde birFransız Askeri Ataşesi öldürüldü. Olayı «Öç ve Adalet» adlı bir örgüt üstlendi.

19 EYLÜL 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Burma, Japonya, Hollanda,Brezilya, İngiltere ve Belçika Büyükelçilerini Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2 - Cumhurbaşkanlığı Danışmanlığına Anayasa eski BaşkanıSemih Özmert atandı.

3 - Başbakan Turgut Özal, Avusturya'nın başkenti Viyana'dayapılan Avrupa Demokratik Birliği Toplantısında bir konuşma yaptı.

4 - Sovyetler Birliği Resmi Haber Ajansı TASS'ın bir yorumunda ABD - Sovyetler Birliği arasındaki silâhsızlanma görüşmelerindeABD'yi iki yüziü, oyalamacı ve gayri samimi olarak nitelendirdi.

5 - Yunanistan Cumhurbaşkanı Hristo Sarzetakis, DemokratikAlmanya'ya yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak Yunanistan'a döndü.

6 - Ürdün Başbakanı Said Rıfai, Federal Almanya BaşbakanıHelmut Hohl ile görüşmek üzere dün Bonn'a gitti.

7 - Sri Lanka'nın Batticaloa kentinde dün düzenlenen bombalısaldırı sonucu 13 kişinin ölmesi üzerine, Sri Lanka ordu birliklerininBatticaloa kentinde yaptıkları aramalar sırasında çıkan olaylarda 47Tamil gerillasını öldürdükleri öne sürüldü.

20 EYLÜL 1986

1 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, yeniöğretim yılı nedeniyle yayınladığı mesajda, «Eğitim - insangücü - istihdam dengesizliği gün geçtikçe büyüyor, işsizliğe yeni boyutlar katıyor» dedi.

2 - Siirt'in Şırnak ilçesinden Irak'ta bulunan Peşmergelere gönderilmek istenen iki kamyon silah ele geçirildi .

3 - Başbakan Turgut Özal, Avrupa Demokrasi Birliği (EDU)'nintoplantısına katılmak üzere gittiği Avusturya'da, Yunanistan ana muhalefet lideri Konstantin Mitsotakis ile bir görüşme yaptı.

4 - Birleşmiş Milletler Genel Kurulu çalışmaları nedeniyleABD'de bulunan SSCB Dışişleri Bakanı Edvvard Şevardnadze, dünABD Başkanı Ronald Reagan ile bir görüşme yaptı.

5 - Hindistan'ın Gujarat eyaletinde Hindu ve Müslüman grupları arasında çıkan çatışmalarda 4 kişi öldü 20 kişi de yaralandı.

21 EYLÜL 1986

1 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın Ankara'dayaptığı açıklamada, «Yılda 80 bin kişinin çeşitli hayvanlar tarafındanısırıldığını, bunların 15-20'sinin kurtarılamayarak öldüğünü» belirterek «Kuduza karşı tedavi gören hayvan sayısının 40-50 bin civarındaolduğunu» bildirdi.

2 - Tunceli'nin Ovacık ilçesinde bölücü çete mensuplarınındevriye gezen polislerin üzerine ateş açmaları sonucu bir komiseryardımcısı şehit oldu, bir polis memuru da yaralandı.

3 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 20 kişi öldü, 40 kişi de yaralandı.

4 - Uluslararası Para Fonu (IMF)'mn Başkanı Fransız Jaquesde Larosie're, görevinden istifa etti.

22 EYLÜL 1988

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 10. Türk Tarih Kongresi'ninaçılışında yaptığı konuşmada, «Tarih ilminden yanıltıcı ve tehlikelitutumun tarihin saptırılması olduğunu» belirterek «Tarih belge demektir. Belgesiz tarih olmaz. Milletler gerçekleri değiştirerek tarihlerinikendi görüş ve düşünceleri doğrultusunda yazmaya, anlatmaya kalkışırlarsa, dünya tarihi karşısında suçlu duruma düşmüş olurlar» dedi.

2 - Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, İslâm Ülkeleri Ticaretve Sanayi Odaları ve Ticaret Borsaları Birliği 6. Genel Kurul Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, «Sınai işbirliği konusunda İslâm ülkeleriarasında ortak yatırım ve teşebbüslerin teşvikinin gerekli olduğunu»söyledi.

3 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 20 kişi öldü.

4 - ABD Başkanı Ronald Reagan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, «Nükleer füzelerin sayısını karşılıklı olarak azaltmak konusunda ülkesi ile Sovyetler Birliği'nin ilerleme kaydettiklerini» söyledi.

5 - İran Parlamento Sözcüsü Haşimi Rafsancani, İran televizyonunda yaptığı konuşmada «Irak'ın yıkılmak üzere olduğunu ve çokyakında sonucu belirleyecek ölümcül darbenin gerçekleştirileceğini»söyledi.

6 - Çin Halk Cumhuriyeti'nin Heman kentinde bir ilkokul binasının çökmesi sonucu 11 öğrenci öldü, 35 öğrenci de yaralandı.

23 EYLÜL 1986

1 - Ekonomik İşler Yüksek Koordinasyon Kurulu, 233 sayılıkanun hükmünde kararnameye tabi kuruluşlarda çalışan sözleşmesipersonelin ücret tavanını 600 bin liradan 800 bin liraya yükseltti. Kurul, taban ücretini 45 bin lira olarak belirledi.

2 - Türk-İş'in 22 şubat tarihinde izmir'de düzenlediği «Ekmek- Barış - Özgürlük» mitinginde slogan atarak Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na muhalefetten 3 yıla kadar ağır hapis istemiyle 77sanık hakkında açılan davada tüm sanıklar beraat etti.

3 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydna gelen trafik kazalarında11 kişi öldü.

4 - Eski Başbakan ve kapatılan CHP'nin Genel Başkanı BülentEcevit hakkında, DSP'nin ilk Kurucular Kurulu toplantısında yaptığı konuşmasıyla DSP ile bağlantı kurduğu ve desteklediği iddiasıyla açılandavadan beraat etti.

5 - Dünya Yahudi Kongresi «CJM», Avusturya Devlet Başkanıve BM eski Genel Sekreteri Kurt Waldheim'in savaş suçlusu olduğunu gösterir yeni belgeler bulunduğunu bildirdi.

6 - İsrail Dışişleri Bakanı İzak Şamir, Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze ve İsrail Başbakanı Şimon Peres'indün yaptıkları görüşmeyi, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesinde yeni bir adım olarak niteledi.

24 EYLÜL 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, «Mehmetçik - 86» tatbikatınıizlemek üzere beraberinde Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri Nurettin Ersin ve Sedat Celasun olduğu halde Çorlu'ya gitti.

2 - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankasının (IBRD) yıllık guvernörler kurulu toplantılarına katılmak üzere ABD'ye gitti. Kaya Erdem,IMF ile yeni bir stand-by anlaşmasının söz konusu olmadığını söyledi.

3 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, yaptığı açıklamada,kooperatife üye olanlara arsa tapularını mutlaka almalarını söyleyerek, kooperatifler üzerinde mutlak bir denetim kurulabilmesini hedeflediklerini bildirdi.

4 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, İlköğretim Haftası'nın başlaması nedeniyle Ankara'da yaptığı konuşmada,geçen yıl kurs olarak verilen bilgisayar derslerinin, bu yıl seçmeliolarak programa alındığını söyledi.

5 - Kapatılan CHP'nin Genel başkanı Bülent Ecevit hakkında,DSP toplantılarına katıldığı gerekçesiyle çeşitli illerde toplam 10 soruşturma açıldı. Ayrıca kapatılan AP'nin Genel Başkanı Süleyman Demirel hakkında 3, MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş'in Manisa,MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın Burdur ve Gaziantep konuşmaları nedeniyle haklarında savcılıklarca soruşturma açıldığı bildirildi.

6 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen kazalarda 12 kişiöldü.

7 - İstiklâl Savaşı gazilerinden ve eski DP milletvekili HamdiOngun Mersin'de öldü.

8 - Yunanistan Dışişleri Bakanı Karolos Papulias BM GenelKurulu'nda yaptığı konuşmada, Genel Sekreter Perez de Cuellar'ınKsbrıs sorununun çözümü için hazırladığı planı «Türkleri kayırdığı gerekçesiyle eleştirdi ve sorunu BM Genel Kurulu'na ve Güvenlik Konseyi'ne götüreceğini öne sürdü.

9 - BM Güvenlik Konseyi, İsrail'in Güney Lübnan'dan çekilmesini öngören bir karar tasarısını onayladı.

10 - Kıbrıs Rum yönetimi lideri Spiros Kipriyanu, ABD DışişleriBakanı George Shultz ve Sovyet Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadzeile ayrı ayrı görüştü.

11 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, bir Fransız vatandaşı kaçırıldı. Olayı Devrimci Adalet Örgütü üstlendi.

12 - Batı Afrika ülkelerinden Togo'da, Devlet Başkanı Gnassingbe Eyadema'ya düzenlenen bir darbe girişimi'nin önlendiği, çatışmada 13 kişinin öldüğü, 19 kişinin de yakalandığı bildirildi.

25 EYLÜL 1986

1 - Yüksek Seçim Kurulu, 28 Eylül pazar günü yapılacak olanara seçimlerle ilgili olarak içki ve silâh taşıma yasağının yalnızcaseçim yapılacak illerde, yayın yasağının ise tüm illerde geçerli olacağını açıkladı.

2 - Bazı illerin vali yardımcıları ve kaymakamlıklarına yapılanatamalar Resmi Gazete'de yayımlandı.

3 - Türkiye'nin 1966 yıllarında kaçırılan ve New York Metropolitan Müzesi'nde sergilenen «Karun Hazinesi» nin iadesi için Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği tarafından girişimde bulunuldu.

4 - Fransa Başbakanı Jacques Chirac, BM Genel Kurul çalışmalarına katılmak üzere gittiği New York'ta düzenlediği basın toplantısında, Fransız hükümeti ile teröristler arasında pazarlık yapıldığıiddialarını yalanlayarak, terörist George İbrahim Abdullah'ı adaletönünden kaçırmayı hiçbir zaman düşünmedik» dedi.

5 - İsrail savaş uçakları, Lübnan'ın güneyindeki Sayde kentiyakınlarındaki, FKÖ kampını bombaladılar.

İsrail Savunma Bakanı İzak Rabin, israil'in Lübnan'ın 1982 yılında olduğu gibi işgal etmeyi düşünmediğini, ancak gerilla hedeflerine yapılan saldırıların sürdürüleceğini söyledi.

6 - Irak savaş uçakları, İran'ın İsfahan ve Arak kentlerindeki4 fabrikayı bombaladı.

7 - Togo'nun başkenti Lome'de, salı günü Devlet Başkanınayönelik darbe girişiminden sonra yeniden çatışma çıktığı bildirildi.

26 EYLÜL 1986

1 - Dil Bayramlnın 54. yıldönümü Ankara'da kutlandı.

2 - Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Ankara'da bir basın toplantısı düzenledi.

3 - Berlin Sanayi Ticaret Haftası çerçevesinde düzenlenen-Türk-Alman Ekonomik İlişkileri» konulu sempozyum, İstanbul'dayapıldı.

4 - Ölüm cezasının kaldırılmasını içeren bir metin hazırlayıp,bunu Cumhurbaşkanı, Başbakan ve milletvekillerine gönderdikleriiçin Dernekler Yasası'na muhalefet suçundan yargılanan Türk Tabipler Birliği yöneticileri Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde beraatettiler.

5 - Diyarbakır Askeri Mahkemesi'nde bakılmakta olan yasadışı bölücü çetenin (PKK) Hilvan - Siverek grubu davasında idam cezasına çarptırılan 15 sanık için, Yedinci Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde yeni bir dava açıldı.

6 - Yunanistan Genelkurmay Başkanı Nikolaos Kuris, bir tatbikatta yaptığı konuşmada, «NATO ve Türkiye'nin Yunanistan'ı tehditettiğini» öne sürdü.

7 - Sovyetler Birliği, BM'de görevli 25 diplomatının sınır dışıedilmesi uygulamasının durdurulmaması durumunda, ABD'ye misilleme yapacağını açıkladı. Sovyetler tarafından casuslukla suçlananAmerikalı gazetesi Nicholas Daniloff, olayına ilişkin olarak, NewYork'ta üçüncü kez görüşen ABD Dışişleri Bakanı George Shultz ileSovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze'nin bir sonucavaramadıkları bildirildi.

8 - Fransa, Togo Devlet Başkanı Gnassingbe Eyadema'nın isteği üzerine, çıkan isyanı bastırmak amacıyla hava ve kara birlikleri göndermeye başladı.

27 EYLÜL 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Çorlu'da «Mehmetçik - 86»tatbikatını izledikten sonra basına yaptığı açıklamada, Yunanistan Genelkurmay Başkanı ve Dışişleri Bakanı'nın Türkiye'ye ilişkin suçlamalarını eleştirerek, «Türkiye, mütecaviz ve yayılmacı politika güdenbir ülke değildir» dedi. Cumhurbaşkanı Kenan Evren daha sonra Ankara'ya döndü.

2 - Federal Almanya İçişleri Bakanı Friedrich Zimmermann'ınAET içişleri bakanlarının Londra'daki toplantısında, ülkesindeki bölücü Türk ve Kürt gruplarının uluslararası terör örgütleriyle bağlantıları olduğunu öne sürdüğü bildirildi.

3 - İran Cumhurbaşkanı Ali Hamaney, Körfez ülkelerinin Irak'ıdesteklemeye devam etmeleri halinde, «Savaşın alevleri bu ülkeleride sarabilir» dedi.

4 -- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta karşıt Hıristiyan gruplar arasında çıkan çatışmada, 29 kişi öldü, 131 kişi yaralandı.

5 - Fas Kralı İkinci Hasan, İsrail Başbakanı Simon Peres'in,Fas'ın Ortadoğu konusunda düzelenecek bir uluslararası konferansınhazırlık komisyonuna katılması önerisini kabul etti.

6 - Filipinler'in çeşitli bölgelerinde, yönetim karşıtı gerillaların düzenlediği saldırılarda 17 kişi öldü.

7 - Afganistan'ın başkenti Kabil'de bu hafta meydana gelençarpışmalarda, en az 22 kişinin öldüğü öne sürüldü.

8 - Togo birliklerinin Gana sınırında alarma geçtiği ve TogoDeniz Kuvvetlerine mensup hücumbotların Gana karasularını ihlalettiği bildirildi. Bu arada, Togo'da darbe girişiminden bu yana 13 kişinin öldüğü, 29 kişinin tutuklandığı bildirildi.

28 EYLÜL 1986

1 - Başbakan Turgut Özal, Manisa'da yabancı gazetecilere yaptığı açıklamada, «Nükleer silahların Türkiye'ye yerleştirilmesi birNATO içi meseledir, ancak biz de Türkiye olarak nükleer silahlarınyerleştirilmesi meselesinde 1962 Küba krizini unutmadık» dedi ve«Nükleer silahların yerleştirilmesine Türkiye'nin razı olmayacağını»söyledi.

2 - Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın, Avusturya'nın başkenti Viyana'da imzalanan nükleer kazalar anında uluslararası işbirliğini geliştirmeye yönelik sözleşmeleri Türkiye'nin de imzaladığı, Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklandı.

3 - 11 seçim bölgesinde boş milletvekilliği için seçim yapıldı.Resmi olmayan sonuçlara göre, ANAP 6, DYP 4, SHP 1 milletvekiliçıkardı.

4 - ANAP'ın Milliyet Gazetesi'nin pazar eki Panorama'da yayımlanan bir yazıya ilişkin itirazını kabul eden Yüksek Secim Kurulu, Panaroma ekinin toplatılmasını kararlaştırdı. Hür Demokrat Parti'nin Hürriyet Gazetesi'nin seçim yasaklarını ihlâl ettiği yolundakiitirazı ise YSK tarafından reddedildi.

5 - Türkiye ile Mısır Arap Cumhuriyeti arasında turizm konusunda işbirliği anlaşması Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğegirdi.

6 - Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Ayni ve Nakdi Yardım Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

7 - Polonya lideri General Vojciech Jaruzelski, resmi bir ziyaret amacıyla, Çin Halk Cumhuriyeti'ne gitti.

8 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, Hıristiyan «Lübnan Güçleri»içindeki Suriye yanlısı ve karşıtı gruplar arasındaki çatışmada ölenlerin sayısının 62'ye yükseldiği, 198 kişinin de yaralandığı bildirildi.

9 - Bangladeş'te muhalefet lideri'nin konuşma yaptığı mitingte, bir bomba patladı, 50 kişi yaralandı.

29 EYLÜL 1986

1 - Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığı'nda Çankaya Köşkü'nde toplandı.

2 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, Avrupa Spor Bakanları toplantısına katılmak üzere İrlanda'nın başkentiDublin'e gitti.

3 - Genelkurmay Başkanı Necdet Üruğ'un resmi konuğu olarak Türkiye'de bulunan Belçika Genelkurmay Başkanı KorgeneralMaurice Gysemberg, temaslarına başladı.

4 - Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu'nun yıllık toplantılarına katılmak üzere Washington'a giden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, Dünya Bankası'nın yeni başkanı Barber Conable ile görüştü.

5 - Afganistan'daki Necibullah yönetimi, mücahitlere karşı yapılan operasyonlarda, Amerikan yapısı gelişmiş kimyasal silahlar elegeçirildiğini öne sürdü.

6 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nde meydana gelen olaylardaiki siyah öldü.

7 - Lübnan'da karşıt Hıristiyan güçler arasında çatışmanın devam ettiği, bu arada, bir Fransız gazetecinin daha kaçırıldığı bildirildi.

30 EYLÜL 1986

1 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, BM genel kurulunun devam eden 41. dönem çalışmalarına katılmak üzere New York'a gitti.

2 - ANAP Milletvekili Barlas Doğu başkanlığındaki 8 kişilikparlamento heyeti, Dünya Parlamenterler Birliği'nce Arjantin'de düzenlenen yıllık olağan toplantıya katılmak üzere, Buenos Aires'e gittiler.

3 - Karadeniz Ereğli'de düzenledikleri «Halk Gecesi» ve «İçeriden Dışarıya» sergisi nedeniyle haklarında dava açılan SHP yöneticileri ile geceye katılan sanatçıların yargılanmalarına Ankara DGM'debaşlandı. İlk duruşmada 5 sanığın tahliyesine karar verildi.

4 - Hakkâri'nin Çukurca ilçesine bağlı Erbüş (Çağlayan) köyümuhtarı, silahlı bir grup tarafından öldürüldü.

5 - Emekli Büyükelçi Nuri Birgi, İstanbul'da öldü.

6 - IMF ve Dünya Bankası'nın genel kurullarının Washington'daki 1986 yılı ortak toplantısında, açılış konuşmasını yapan ABD Başkanı Ronald Reagan, IMF Direktörü Darosiere ve Dünya Bankası Başhanı Gonable, dünya ekonomisi ile ilgili ortak görüş olarak, «Korumacılığa karşı çıkarak, istikrarlı büyüme için çaba gösterilmesini» istediler.

7 - SSCB Komünist Partisi Genel Sekreteri Mihail Gorbaçovile ABD Devlet Başkanı Ronald Reagan'ın, 11-12 ekim tarihlerindeİzlanda'nın başkenti Reykjavik'te ikinci kez biraraya gelecekleri açıklandı.

8 - Güney Kore'nin başkenti Seul'de Asya Oyunları'nı protestoeden 500 dolayında öğrenci ile polis arasında çıkan çatışmada 20dolayında öğrenci ile çok sayıda polis yaralandı, 200 öğrenci tutuklandı.

9 - Einstein Barış Ödülü, bir süre önce öldürülen İsveç Başbakanı Olof Palme'ye verildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106