11.8.1986
×

Hakkında

Künye

İletişim

AĞUSTOS 1986

1 AĞUSTOS 1986

1 - Başbakan Turgut Özal Sovyetler Birliği'ne yaptığı resmiziyareti tamamlayarak Türkiye'ye döndü. Özal düzenlediği basıntoplantısında, «Gorbaçov'la görüşmemiz elde olmayan sebeplerlemümkün olmamıştır, görüşseydik, memnun olurduk» dedi.

2 - Türk - Çin dostluk grubu üyelerinden oluşan 12 kişilik TürkParlamento Heyeti temaslarda bulunmak üzere Çin Halk Cumhuriyeti'ne gitti. Çin'de 10 gün kalacak olan heyet daha sonra incelemelerde bulunmak üzere Endonezya'ya geçecek ve Ağustos ayınınortalarında Türkiye'ye dönecek.

3 - Tunceli Valiliği, Ovacık ilçesi'nin Gözeler mevkiinde, güvenlik güçleri ile silâhlı çatışmaya giren eşkiyalardan 9'nun ölü olarak ele geçirildiğini ve bölgede başlatılan operasyonların genişletildiğini bildirdi.

4 - Yunanistan'da yayımlanan «Ta Nea» gazetesi dünkü sayısında, «Türkiye ve dünya» başlıklı bir yazı yayımlayarak, Türk diplomasisini övdü ve örnek alınması gerektiğini savundu.

5 - BM Güvenlik Konseyi'nin toplantısında, Nikaragua'nın başvurusu üzerine, yönetime karşı silahlı mücadele veren sağcı gerilialar Contralara ABD tarafından sağlanan yardım ele alındı.

Görüşmeler sonunda Amerikan desteğinin sona erdirilmesi veLahey Adalet Divanı'nın bu konudaki kararına uyulması istenen birkarar tasarısına 11 ülke olumlu oy verirken, Fransa, İngiltere ve Tayiand çekimser kaldı.

6 - ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Bernard Kalb, ABD'nin,İsrail işgalinde bulunan Batı Seria'da yaşayan Filistinlilere yardım yapacağını ilk kez açıkladı. Kalb, «Batı Şeria'ya tarım ve sulama projelerinde kullanılmak üzere toplam 4,5 milyon dolar tutarında yardımyapılacağını ve yardımın, Batı Seria'yı 1967 yılında İsrail ile giriştiğisavaşa kadar 19 yıl süreyle idare eden Ürdün kanalıyla gerçekleştirileceğini» söyledi.

7 - Jamaika'da Salı günü yapılan ve muhalefetteki Ulusa! HalkPartisi'nin İktidardaki Jamaika İşçi Partisine Üstünlüğü ile sonuçlanan seçimlerden sonra çıkan çatışmalarda ölü sayısı 4'e yükseldi. 10 kişinin yaralandığı olaylarda, çatışmalarla ilgili olarak 38 kişinin tutuklandığı Jamaika güvenlik yetkililerince açıklandı.

8 - İtalya'da 5 hafta önce istifa eden Başbakan Bettino Craxi,Devlet Başkanı Cossiga tarafından 3. kez hükümeti kurmakla görevlendirildi.

2 AĞUSTOS 1986

1 -- Yüksek Askeri Şûra, Başbakan Turgut Özal başkanlığındatoplanarak çalışmalarına başladı.

2 - Futbol Federasyonu, Uludağ'da yaptığı toplantıda, uluslararası spor kuruluşlarının boykot çağrısına karşın KKTC ile milli futbol karşılaşması yapılmasını kararlaştırdığını açıkladı. Federasyon basın sözcüsü Türker Aslan yaptığı açıklamada 4 Ocak tarihininmilli maç tarihi olarak saptandığını ve maç yerinin daha sonra belirleneceğini söyledi.

3 - Çorum Boğazköy'de bulunan dünyadaki ilk çivi yazılı bronztabletin çözümlenmesi çalışmaları Alman Arkeolog Prof. Otten veyardımcıları tarafından sürdürülüyor.

4 - YÖK üyesi Prof. Dr. Gürol Ataman ve eşi Prof. Dr. MuallaAtaman, geçirdikleri bir trafik kazası sonucu öldü.

5 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 1 Ağustos ToplumsalDireniş Bayramı dolayısıyla yaptığı konuşmada, Kıbrıs Rumlarına,Kıbrıs Türkleriyle dostça komşuluk ilkeleri oluşturmaları» çağrısındabulunarak «Kıbrıs'taki iki kesimli ayrı devletin ebediyen var olacağını»bildirdi.

6 - ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, Güney Afrika yönetimine sert ekonomik yaptırımları içeren tasarıyı onayladı.

Öte yandan İngiliz Hükümeti'nin Güney Afrika politikasına karşısert tepkilerinin devam ettiği ve Güney Afrika Devlet Başkanı PieterBotha'nın, ülkedeki olağanüstü hal uygulamasını sertleştirdiği bildirildi.

7 - İran'ın 6. yılma yaklaşan Körfez savaşında son vuruşunuyapmaya hazırlandığı yolundaki haberle ilgili olarak, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Irak'ın resmi basın ve yayın organları aracılığıyla İran'lı liderlere bir açık mesaj göndererek, «Son saldırıyageçmeden önce çok iyi düşünmelerini ve barış yolunu seçmeleriniistedi.»

8 - Hindistan'ın Uttar Pradeş eşyaletindeki Badrinath kenti yakınlarında bir otobüsün dereye yuvarlanması sonucu meydana gelentrafik kazasında 30 kişi öldü, 12 kişi de yaralandı.

3 AĞUSTOS 1986

1 - «Piri Reis» araştırma gemisi Ege Denizi'nde kirliliği izleme ulusal projesi ve balık yataklarının tesbiti araştırmalarını tamamladı.

2 - Antalya Kültür, Sanat ve Turizm Vakfı tarafından düzenlenen, Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin, Milletvekili ara seçimleri dolayısıyla bir ay ileriye alınarak, 22-29 Ekim tarihlerindeyapılmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

3 - Türk-İş'e bağlı Teksif ile Tariş arasında 22 ay süren görüşmelerden sonra imzalanan 1985 yılı toplusözleşmesinde 1982'de Yüksek Hakem Kurulu'nca, işçilere tanınan giyecek ve yiyecek yardımlarının, Sendika tarafından azaltıldığı belirtildi.

4 - İstanbul Tabib Odası'nın 26-27 Nisan 1986 tarihlerindeyapılan Kongresi için izin alınmadığı ve kongre sırasında bildiri dağıtıldığı savlarıyla, İstanbul Tabib Odası'nın önceki yönetim kurulundan 7 kişi hakkında dava açıldı.

5 - Nikaragua konusunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde yapılan görüşmelere katılmak üzere ABD'de bulunan Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega, Chicago'da yaptığı bir konuşmada«ABD ile barış anlaşması yapmak istediklerini» söyledi ve Orta Amerika'da barış sağlanması için yeni önerilerde bulundu. Ortega, Nikaragua'da Katolik Kilisesi'nin baskı altında tutulduğu yolundaki iddialara karşı, Vatikan ile derhal masaya oturarak mevcut sorunları görüşmeye hazır olduğunu da ifade etti.

6 - Afganistan'ın değişik bölgelerinde Necibullah yönetimi askerleri ile mücahitler arasında ağır çarpışmalar meydana geldiği,Necibullah yönetiminin ve mücahitlerin birbirlerine ağır kayıplar verdirdiklerini iddia ettikleri bildirildi. Afgan hükümetinin Resmi HaberAjansı Bakhtar, Logar ilinde hükümet askerleriyle «gerillalar-» arasında, Muhammed Ağa bölgesinde çatışmalar meydana geldiğini, 40mücahidin öldürüldüğünü ve çok sayıda silahın ele geçirildiğini açıkladı.

7 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nin işgal altında tuttuğu Namibya'da «Calvis Bay» Deniz Üssü'nde bir bombanın patlaması sonucu4 kişinin öldüğü, 20'den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

8 - Hindistan'da güvenlik yetkililerinin, Pencap eyaletinde şiddet olaylarına katıldıkları gerekçesiyle aranan 81 Sih miiitanını gözaltına aldıkları ve aralarında «Kalistan Komandoları» örgütünün liderlerinden olan bir kişinin de bulunduğu belirtildi.

9 - Malezya'da erken seçimler yapıldı.

10 - İslami Cihad Örgütü'nün Beyrut'ta yaptığı açıklamadaBatılı rehinelerin serbest bırakılması için ABD Başkanı Reagan, Papaya da Cantersury Başpiskoposu veya herhangi bir başka kimseile görüşmeyeceklerini, istekleri yerine getirilmezse rehinelerin öldürüleceği tehdidinde bulunduğu» bildirildi.

4 AĞUSTOS 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Anayasa Mahkemesi BaşkanıOrhan Onar ve YÖK Başkanı Prof. İhsan Doğramacı'yı İstanbul'daFlorya Köşk'ünde ayrı ayrı kabul ederek bir süre görüştü.

2 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında diplomatik ilişki kurulmasının 15. yıldönümü nedeniyle Cumhurbaşkanı Li Xiannian'a gönderdiği mesajda, «gelecek yıllarda da iki ülke arasındaki anlayış ve işbirliği ile dostane ilişkilerin gelişeceğine içtenlikle inandığını» bildirdi. Cumhurbaşkanı Li Xiannianda Cumhurbaşkanı Evren'e bir mesaj göndererek «Çin ile Türkiye arasındaki işbirliğinin her iki tarafın ortak gayretleri ile daha da gelişeceğine inandığını» söyledi.

3 - Emekli Orgeneral ve 12 Eylül dönemi Milli Güvenlik Konseyi üyesi olan ve halen Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi bulunanTahsin Şahinkaya, mal varlığını Anadolu Ajansı aracılığıyla açıkladı.

4 - Yüksek Askeri Şûra'nın üç günlük olağan toplantısısona erdi.

5 - ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler'in, «Bağımsız Milletvekili Rıfat Beyazıt'ın ölümü ile boşalan Kahramanmaraş'ta da ara seçim yapılmasına» ilişkin istemi, Yüksek Seçim Kurulu'nca reddedildi.

6 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 16 kişinin öldüğü, 24 kişinin yaralandığı belirtildi.

7 - Mimar Sinan Üniversitesi'ne bağlı «Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma - Uygulama Merkezi» kuruldu. Merkezin işleyişve kuruluş yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

8 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Federal Almanya'dayayımlanan «Die Welt» gazetesine verdiği demeçte «Güney Afrikayönetimine karşı savaşan «Afrika Ulusal Kongresi'nin» (ANC) faaliyetlerini yasal olarak gerçekleştirmesine izin verilmesi gerektiğini»söyledi.

9 - İsrail, Ürdün ve Mısır'ı kapsayan 10 günlük bir resmi geziye çıkan ABD Başkan Yardımcısı George Bush, İsrail ve Ürdün'deki temaslarını tamamlayarak Kahire'ye gitti.

10 - Moskova'da Sovyet Dışişleri Bakanı Genadiy Gerasimovtarafından yapılan açıklamada, Sovyetler Birliği ile İsrail'in, konsolosluk düzeyinde kalmak kaydıyla yeniden diplomatik ilişki kuracakları belirtildi. Açıklama İsrail'de radyo haberi olarak duyuruldu.

11 - İran Meclis Başkanı Haşimi Rafsancani'nin «savaşta Irak'ayardım etmeyi sürdürmeleri halinde Körfez ülkelerine saldıracakları»yolundaki demeci konusunda, Suudi Arabistan, resmi haber ajansı kanalıyla bir açıklama yaparak, «Barış yanlısı olduğunu ve çatışmalardan kaçındığını, ancak kendisine ya da bir başka «kardeş» ülkeye girişilecek saldırı karşısında hemen yasal savunma hakkını kullanacağını» belirtti.

12 - Kıbrıs'ın Rum kesimindeki İngiliz Agratur Hava Üssü'nekarşı akşam girişilen roket ve hava topu saldırısı, Libya yanlısı olduğunu açıklayan Nasırcı Birleşik Örgüt'ün üstlendiği açıklandı.

13 - A.A.'nın haberine göre New York Times gazetesine birdemeç veren Yaser Arafat, «Filistinlilerin İsrail işgali karşısında askeri etkinliklerini artırmaktan başka çareleri kalmadığını» söyledi.

5 AĞUSTOS 1986

1 - Yüksek Askeri Şûra'nın, 30 Ağustos'tan geçerli olmak üzere yürürlüğe giren ve Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan şûra kararı uyarınca, 29 general ve amiral'in bir üst rütbeye, 42 albay'ın general ve amiralliğe yükseltildiği, 25 general ve amiral'in bekleme sürelerinin 1 yıl uzatıldığı ve 39 general ve amiral'in kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevkedildiği belirtildi.

2 - Anadolu Ajansına bir demeç veren TÜPRAŞ Genel MüdürüMüfit Nayır, «OPEC Petrol Bakanlarının aldığı kararın Türkiye'de piyasayı bir süre etkilemeyeceğini ve uluslararası piyasalarda hampetrol fiyatlarının istikrarsız bir seyir izlediğini» söyledi.

3 - Yurdun çeşitli yörelerinde meydana gelen trafik kazalarında 23 kişinin öldüğü, 14 kişinin de yaralandığı belirtildi.

4 - Adana Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan,638 sanıklı yasadışı PKK (Apocular) Adana, İçel, Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay ve Adıyaman grubu davasında, 25 sanığın ölüm cezasına çarptırıldığı, 25 sanığın ömür boyu hapisle cezalandırıldığı, 230sanığın 1 ay 23 gün ile 24 yıl arasında değişen hapse mahkûm olduğu ve 284 sanığın beraat ettiği bildirildi.

5 - Askeri Yargıtay 1. Dairesince bozulan 11'i tutuklu 40 sanıklı yasadışı Antalya THKP/C «Kurtuluş» davası, Ege Ordu Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde karara bağlandı. Davada3 sanık ölüm, 1 sanık ömürboyu, 9 sanık toplam 149 yıl 2 ay ağırhapis cezasına çarptırılırken, 1 sanık hakkında tefrik karan verildiği,26 sanığın da kanıt yetersizliğinden beraatlerinin kararlaştırıldığı belirtildi.

6 - «Türk-İslâm Kültür Vakfı» nın kuruluş amacı Resmi Gazete'de yayınlandı.

7 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın, Rum Güvenlik Yetkililerinin İngiliz Agratur Üssü'ne girişilen saldırıyı, Türklerin birprovakasyonu gibi gösterme çabalarını sert bir dille yanıtladığı belirtildi. İngiltere Savunma Bakanlığı yaptığı bir açıklamada «Rumyönetiminin Kuzey Kıbrıs'ı suçlayan iddialarının inandırıcı bir temelden yoksun olduğunu, ilk belirlemelere göre teröristlerin deniz yoluyla Güney Kıbrıs'a geldiklerinin anlaşıldığını» belirtti.

8 - «Dünya Barışı ve Silahsızlanma» konusundaki bir toplantıyakatılmak üzere Meksika'da bulunan ve Meksika Başkanı Miguel dela Madrid ile resmi bir görüşme yapan Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs sorununa da değinerek, «Türkiye'nin, Ege'deki Yunan haklarını, uluslararası anlaşmalarbulunduğu halde tanımadığını, ve bu alanda Yunanistan'a karşı tahrikkâr ve tehditkâr bir siyaset izlediğini» öne sürdü.

9 - Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC'in geçen şubatayından bu yana süren «üretimi kısma» toplantıları, dün varılan ikiay sürecek bir anlaşmayla sonuçlandı. Alınan karara göre OPEC'inüretimini iki ay süre ile 1984 yılındaki seviyede tutması öngörülüyor.

10 - Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher,resmi bir ziyaret için Yugoslavya'ya gitti.

11 - Güney Afrika yönetimine yaptırım uygulanması konusunugörüşmek üzere toplanan İngiliz Uluslar Topluluğu'na (Commonvvealth) üye 7 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının Mini Zirve'yebir sonuç sağlayamadan son verdikleri açıklandı.

12 - İsrail Başbakanı Simon Peres'in, SSCB'ne ülkesiyle yeniden tam diplomatik ilişki kurmayı ve Ürdün'le Batı Şeria'da yaşayanFilistinlilerin Ürdün'deki Parlamento seçimlerine katılmalarını önerdiği belirtildi.

Fas Kralı 2. Hasan'ın Arap Ülkeleri liderlerine birer mesaj göndererek, İsrail Başbakanı Simon Peres ile görüşmesi konusunda bilgiverdiği ve Fez planı'nın canlandırılması önerisinde bulunduğu açıklandı.

6 AĞUSTOS 1986

1 - Bayındırlık ve İskân Bakanı Safa Giray depremle ilgili incelemelerde bulunmak üzere Gaziantep'e gitti. Gaziantep'te, geceyeni bir deprem olduğu bildirildi.

2 - SHP Genel Sekreter Yardımcısı ve Adana Milletvekili Cüneyt Canver, TBMM Başkanlığı'na, Petrol Ofisi Genel Müdürlüğü'nün1983 yılında yayımladığı «Kale Şirketler Grubunun ürünlerinin Petrol Ofisi bayiilerinde kullanılması, bunları kullanmayan bayiilerin sözleşmesinin feshedileceğini» içeren Genelge ile ilgili bir soru önergesi vererek, önerge'nin Başbakan Turgut Özal tarafından cevaplandırılmasını ve Kale Şirketler Grubu'nun ürünlerinin Petrol Ofisi Genel Müdürlüğü'nce niçin özellikle tercih edildiğinin açıklanmasını istedi.

3 - Siyasi Partiler, Milletvekili adaylarını Yüksek Seçim Kurulu'na bildirdiler.

4 - Bitlis Valisi Mehmet Üs yaptığı açıklamada, «Güvenlikgüçlerinin dağlık arazide yaptıkları operasyon sırasında Kayalıbağköyü yakınlarında eşkiyanın izine rastlandığını, güvenlik kuvvetleriile arasında çıkan silahlı çatışma sonucu bölücü çete mensuplarınayataklık ve kılavuzluk ettiği tespit edilen Mehmet Şirin Seven'in ölüolarak ele geçirildiğini» söyledi.

5 - Geçen Nisan ayında İzmir'le kardeş şehir olan SSCB'ninBaku şehri Birinci Sekreteri Fuad Masaer başkanlığındaki altı kişilikSovyet heyeti bir haftalık bir ziyaret için Türkiye'ye geldi. İstanbul,İzmir ve Ankara'da kalacak olan heyet 13 Ağustos'ta ülkelerine dönecekler,

6 - Kapatılan CHP'nin eski Genel Başkanı ve eski Başbakanlardan Bülent Ecevit, Ankara Basın Savcılığına, DSP'nin Karabük'te düzenlediği mitinginde yaptığı konuşmasından ötürü hakkındaaçılan soruşturma ile ilgili olarak ifade verdi.

7 - KKTC'de TKB - UBP Koalisyonu'nun dün gece TKP meclisinin aldığı karar uyarınca fiilen sona erdiği, Ortak Hükümetin resmende sona ermesi için TKP yönetiminin Cumhurbaşkanı Rauf Denktasnezdinde girişimde bulundukları ve bu kararlarını bir yazıyla Başbakan Derviş Eroğlu'na duyurdukları açıklandı.

8 - ABD Temsilciler Meclisi'nin Genel Kurul oturumunda, Başkan Ronald Reagan'ın tekstil ürünleri dışalımına kısıtlama getiren yasayı vetosunu aşacak olan 271 evet oyunun sağlanamadığıbelirtildi.

9 - Güney Afrika Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Roelof Bothayaptığı açıklamada, «ülkesine karşı başlatılan uluslararası yaptırım kampanyası nedeniyle komşu ülkelere karşı, özellikle Zambiyave Zimbabwe'ye karşı ticaret kısıtlamalarına gideceklerini ve önlemalacaklarını» söyledi. Botha, «Düşünülen önlemler arasında bu ülkelere ithalat kısıtlamaları getirilmesi ve sınır yasalarının sertleştirilmesinin bulunduğunu da» belirtti.

10 - Malta Başbakanı Mifsud Bonnici, «New York Times» a verdiği demeçte, «Amerikan savaş uçaklarının saldırıdan yaklaşık 45 dakika önce Malta radarlarına girdiğini ve yetkililerin derhal Libya'lımeslektaşlarını uyardıklarını» söyledi. «ABD Savunma Bakanlığı(PENTAGON) yetkilileri ise Malta Başbakanının demecini «kuşkuyla»karşıladıklarını ve Libyalıların tamamen gafil avlandıklarını hatırlatarak, saldırının sürpriz olduğunu» belirttiler.

7 AĞUSTOS 1986

1 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, görevine yeni seçilen Anayasa Mahkemesi Başkanı Orhan Onar'ı ziyaret ederek kutladı.

2 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu Avrupa İnsan Hakları Bildirisi'ne imza koyup da, vatandaşlarına Avrupa İnsan Hakları Komisyonu'na kişisel başvuru hakkı tanımayan üç Avrupa ülkesindenbiri durumunda bulunan Türkiye'de de Komisyon'a doğrudan başvurunun bu yi! tanınacağını açıkladı. Halefoğlu açıklamasında, konununbakanlığının hukuk komisyonlarında incelenmekte olduğunu, en kısasürede söz konusu maddenin onaylanacağını söyledi. Adalet BakanıNecat Eldem, Dışişleri Bakanlığı'mn kendi Bakanlığı'ndan bu konudaki görüşünü istediğini söyledi.

3 - SHP Edirne Milletvekili Muhittin Yıldırım, TBMM Başkanlığı'na Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli tarafından cevaplanmasını isteğiyle verdiği soru önergesiyle, Karabük Demir Çelik Fabrikalarına işçi alım satımı yaptığı bildirilen SantesA.Ş.'nin ortakları arasında Başbakan Turgut Özal'ın oğlu Efe Özal'ınbulunup bulunmadığını sordu.

4 - SHP Genel Sekreter Yardımcısı Cüneyt Canyer, Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Tahsin Şahinkaya hakkında TBMM'ye sunduğu soru önergesi nedeniyle kendisine «devşirme milletvekili» diyen Kale Şirketler Grubu Sahibi İSO Başkanı İbrahim Bodur hakkında dava açtı. Canver, avukatı aracılığıyla savcılığa yaptığı başvuruda,Bodur'un tutuklanmasını ve 1 - 6 yıl arasında hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi.

5 - ANAP Genei Başkan Yardımcısı Bülent Akarcalı, 6 Ağustos 1986 tarihinde Avustralya'nın başkenti Sidney'de toplanan «Uluslararası Demokratik Birliği'nin «İcra Kornitesi»'nin ANAP'ı oybirliğiyle tam üyeliğe kabul ettiklerini açıkladı.

6 - Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı 1985 ve 1986 Temmuzayları endekslerine göre, yıllık artış hızını 26,7 olarak açıkladı.

7 - Muğla Ağır Ceza Mahkemesinde «Suçu itiraf ettirmek içinişkence yaptığı »gerekçesiyle 1,5 yıl önce dava açılan, ancak bir süre önce yargılanmasına ara verilen Yüzbaşı Ali Şahin hakkında,Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun kararıyla yeniden dava açıldı.

8 - Bir süre önce haklarında soruşturma açılan SHP KaradenizEreğli Yönetim Kurulu Üyeleri, Ankara Devlet Güvenlik MahkemesiSavcılığı'na sevkedildi.

9 - Adli Tıp Kurumu'nun verdiği sürekli hastalık raporu gözönüne alınarak sahte bono düzenlemekten iki kez mahkûm olan ArifBalı'nın hürriyeti bağlayıcı toplam 3 yıl 6 ay hapis cezasının kaldırıldığı Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, Resmi Gazete'de yayınlandı.

10 - Yunanistan Savunma Bakanı Yannis Haralambopulos, Türkve Sovyet savaş uçaklarının, 1 -4 Ağustos tarihleri arasında Ege bölgesinde Yunan hava sahasını ve Atina FIR hattını ihlâl ettiklerini önesürdü.

11 - Kendilerini TKP/ML örgütünün üyeleri olarak tanıtan 17Türk mülteci, Atina'daki THY bürosunu işgal ettiler. İşgalcilerin olaydan yarım saat sonra Yunan güvenlik kuvvetleri tarafından tutuklandığı bildirildi.

12 - İslâm Ülkeleri Örgütü Gene! Sekreteri Şerafettin Pirzadebir açıklama yaparak, «Sovyet Lideri Mihail Gorbaçov'un «temel uluslararası sorunlar» hakkında ülkesinin görüşlerini içeren bir mesajyolladığını» söyledi.

13 - ABD Başkanı Ronald Reagan yaptığı açıklamada «YıldızSavaşları teknolojisini SSCB ile paylaşmaya hazır olduklarını» söyledi.

14 - Hiroşima Valisi Takeşi Araka, kente atom bombası atılışının 41. yıldönümü nedeniyle yaptığı konuşmada, «ABD ile SovyetlerBirliği, nükleer silahsızlanma konusunda somut adımlar atacaklarını göstermek için Hiroşima'da bir zirve düzenlemelidirler» dedi.

15 - Fransa'nın geçen ay ETA militanlarını İspanya'ya iade etmesini protesto etmek amacıyla İspanya'nın kuzeyindeki Bask bölgesinde düzenlenen gösterilerde, binlerce gösterici ile polisin çatışmasısonucu 30 kişinin yaralandığı bildirildi.

8 AĞUSTOS 1986

1 - Ankara Basın Savcılığı, Dışişleri Bakanı, ANAP Ankara Milletvekili adayı Vahit Halefoğlu'nun Dışişleri Bakanlığı İsmailErez Salonu'nda, ANAP Ankara İl Başkanı Rıfat Diker başkanlığındakiyüz kişilik ANAP heyetini kabul edip, onlarla tanışmasını, CumhuriyetGazetesi'nde yayımlanan haberi ihbar kabul ederek incelemeye aldı.Savcı Hayri Tayhan, «konunun incelendiğini, bu davranışta seçim yasaklarına aykırı bir suç unsuru bulunursa gerekenin -yapılacağını»söyledi.

2 - SHP Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı ile 4 yönetim kuruluüyesi, Karadeniz Ereğli'de, «İçerden Dışarıya» adıyla cezaevindekitutuklu ve hükümlülerin şiir, mektup, resim ve karikatürleri ile el sanatlarından oluşan bir sergi ve konser düzenledikleri ile ilgili olarakhaklarında soruşturma açan Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından tutuklandılar.

3 - Askerî Yargıtay Başsavcısı Tuğgeneral Naci M. Turanay'ın,Askeri Yargıtay Başkanlığı'na, Askeri Yargıtay 11'nci Daire Başkanlığından Tuğgeneral Hakkı Erkan'ın da Askeri Yargıtay Başsavcılığı'na atanmasına ilişkin kararlar, Resmi Gazete'de yayınlandı.

4 - ABD Temsilciler Meclisi'nde Filipinler'e yapılması öngörülen askeri ve ekonomik yardım kabul edildi.

5 - Ürdün Kralı Hüseyin, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'le yaptığı 2 günlük görüşmeyi tamamlayarak ülkesine döndü.

6 - İsrail Başbakanı Şimon Peres ile yaptığı zirve toplantısınedeniyle radikal Arap ülkeleri tarafından eleştirilen Fas Kralı İkinciHasan, bir açıklama yaparak, «İsrail ile Arap ülkeleri arasında muhtemel bir savaş durumunda Arap ülkelerinin yanında ilk saflarda yeralacaklarını» söyledi.

7 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'un Müslüman batı kesimindekibir alışveriş merkezinin önüne parketmiş bir otomobilde patlayanbomba, ilk belirlemelere göre 17 kişinin ölümüne, 83 kişinin de yaralanmasına yol açtı.

8 AĞUSTOS 1986

1 - DİE'de düzenlenen basın toplantısında konuşan DİE Başkanı Şerif Yıldızeli, geçici kalkınma hızı tahminini 1986 yılının ilk altıayhk verilerine dayanılarak yapılan hesaplamalara göre, yüzde 7.8olarak açıkladı.

2 - Bingöl'ün Kığı liçesi Yedisu bucağına bağlı Ayanoğlu köyünü basan bölücü çete mensubu 9 kişi, bir kişiyi öldürdükten sonraPKK üyesi olduklarına dair bir bildiri bırakarak kaçtılar.

3 - Yunanistan'ın başkenti Atina'daki THY Bürosunu işgal etmegirişiminde bulundukları sırada koruma tertibatının kapanması sonucu satış bölümünde mahsur kalan ve polis tarafından yakalanan 17kaçak Türk teröristin yarın yargıç karşısına çıkarılacağı bildirildi.

4 - Stuttgart Başkonsolosluğumuz bu sabaha karşı saat 03.00sıralarında bölücüler tarafından yakılmak istendi.

5 - ABD Başkanı Ronald Reagan, Meksika'da toplanan 6 Avrupa ve Üçüncü Dünya Ülkeleri liderlerinin nükleer denemelere sonverilmesi çağrısını geri çevirdi. ABD'de Demokrat Partililerin çoğunlukta bulunduğu Temsilciler Meclisi'nde «10 Ocaktan başlayarak birkiiotondan daha güçlü nükleer denemelerin yapılamayacağını» öngören bir yasa tasarısı 155'e karşı 234 oyla kabul edildi. Tasarının yasalaşması için son olarak ABD Başkanı Reagan'ın onayı gerekiyor.

6 - Güney Afrika'da 12 Haziran'da olağanüstü durum ilân edilmesinden bu yana meydana gelen şiddet olaylarında ölenlerin sayısı 221'e çıktı. Güney Afrika Cumhuriyeti Devlet Başkanı Pieter Botha dün ABD Başkanı Ronald Reagan'a, Başkanın Güney Afrika konusundaki son demecine yanıt niteliğinde mektup gönderdi. Beyaz Saray sözcüsü Roman Popadiuk, mektubun içeriği hakkında şimdilik biraçıklama yapılmayacağını söyledi.

7 - İsrail Dışişleri Bakanı İzak Şamir, Kudüs'te yaptığı açıklamada «Bir uluslararası Ortadoğu barış konferansına karşı olduğunu»söyledi. Başbakan Şimon Peres ise Tel Aviv'de gerek İsrail Hükümeti gerek parlamentonun «uluslararası katılımlı» bir İsrail-Arapbarış konferansından yana olduğunu bildirmişti.

8 - Şili Savunma Bakanlığı'nın davetlisi olarak 4 günlük resmibir ziyaret için bu ülkeye giden Amerikalı General John Galvin,yaptığı açıklamada «Şili askeri yönetiminin ABD'ye demokrasiye geçiş konusunda güvence verdiğini ve askeri yönetim liderlerinin Şili'de 1989'dan sonra demokratik bir hükümet kurulacağını söylediklerini» belirtti.

10 AĞUSTOS 1936

1 - Yüksek Seçim Kurulu, TRT Genel Müdürlüğü'nün siyasipartilerin radyo ve TV'den yayınlanan seçim propaganda metinlerinin denetlenmesi isteğini, «İstek, işin niteliği ve çoğulcu demokrasiilkeleri ile de bağdaşmamaktadır» görüşüyle reddetti.

2 - Yurdun çeşitli yerlerinde, aşırı hız ve dikkatsizlik yüzünden meydana gelen trafik kazalarında 21 kişi öldü, çok sayıda kişide yaralandı.

3 - Mersin'in Erdemli ilçesine bağlı Kargıpmar kasabasındainşaatı devam eden 5 katlı yazlık site dün gece henüz belirlenemeyenbir nedenle çöktü. Binada kalan işçi ve ailelerinden 11 kişinin öldüğü, biri ağır 2 kişinin de yaralandığı bildiriliyor. İnşaatın müteahhidiYavuz Saygılı'mn tüm aramalara rağmen bulunamadığı belirtildi.

4 - Hollanda'nın Rotterdam kentinde çoğunlukla Türklerin gittiği bir kahve dün bombalandı. Olayda ölen yada yaralanan olmadığıolayın sorumluluğunu «Schiedam Gençlik Cephesi» adlı ırkçı bir örgütün üstlendiği polis yetkilileri tarafından bildirildi.

5 - Washington'da yayımlanan «Baltimore Sun» gazetesindeyayımlanan bir yazıda «Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun, «Türk-Yunan ilişkilerini iç politik nedenlerle kullandığı» ve «Papandreu'nun Kıbrıs sorununda çözüme ulaşılmasına izin vermeye kesin olarak niyetli olmadığı» belirtiliyor.

6 - ABD Senatosu 1987 mali yılı savunma bütçesinde önemlioranda kısıntılar getiren bir yasa tasarısını dün 3'e karşı 86 oyla kabul etti. Senato'da ayrıca Başkan Reagan'm «Yıldız Savaşları» içinayrılmasını istediği 5,3 milyar dolarlık ödenek de 3,95 milyar dolaraindirildi.

7 - İsrail askeri sözcüsü Kudüs'te yaptığı açıklamada, İsrailuçaklarının Sayda'nın güneydoğusundaki Eyn EI-Hilve ve Maya - MayaFilistin mülteci kamplarını bombaladıklarını ve kayıp vermeden üslerine döndüklerini söyledi.

8 - Hindistan'ın PTI haber ajansı, Hindistan'ın eski Genel Kurmay Başkanı General Erun Vaidya'nın dün Bombay'ın doğusundaki Pune kasabasında, uğradığı bir silâhlı saldırı sonucu öldüğünü belirtti.

9 - Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ), Yürütme Komitesi YaserArafat başkanlığında Irak'ın Başkenti Bağdat'ta toplantı.

10 - Berlin Kentini ikiye bölen ve «Utanç Duvarı» diye adlandırılan setin inşasının 26. yıldönümü dolayısıyla dün Federal Almanya'lı bir grup tarafından protesto gösterisi yapıldı.

11 AĞUSTOS 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Kocaeli ve Sakarya'da incelemelerde bulundu ve konuşmasında, milli eğitim politikasının gözdengeçirilmesinin gerektiğini belirterek, öğrencilerin ezbercilikten kurtarılmasını istedi.

2 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, gelecek ay ABD Dışişleri Bakanı George Shultz'un davetlisi olarak Washington'a yapacağıziyareti iptal etti.

3 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 32 kişi öldü.

4 - Karşıyaka Cumhuriyet Savcılığı, eski Başbakanlardan Bülent Ecevit'in İzmir gezisi hakkında soruşturma açtı.

5 - Ankara Savcılığı, Dışişleri Bakanlığı İsmail Erez salonunda100 kişilik ANAP heyetini kabul edip seçimle ilgili konuşma yapanDışişleri Bakanı ve ANAP Ankara adayı Vahit Halefoğlu hakkında soruşturmaya gerek olmadığı kararı verdi.

6 - KKTC'de koalisyon hükümeti Başbakanı Derviş Eroğlu,Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a istifasını sundu. Cumhurbaşkanı, istifayı kabul ettikten sonra, Derviş Eroğlu'ndan yeni hükümet kurulanadek görevde kalmasını istedi.

7 - THY'nin Atina bürosunu 7 Ağustos günü işgal eden 17Türk mültecinin duruşması 3 Eylül'e ertelendi ve sanıklar serbestbırakıldı.

8 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nde yüksek mahkeme, ülkeninbüyük bir kesiminde 12 haziran'dan bu yana yürürlükte olan Olağanüstü Hal Yasası'nın, yargı organı kararı olmadan tutuklamalara ve süresiz tutuklu bulundurmaya ilişkin 2. maddesini iptal etti. Mahkeme,tutuklu örgüt liderlerinden Rozeta Tsenovin'in de serbest bırakılmasını kararlaştırdı. Hükümetin, yüksek mahkeme kararını temyiz ettiğibildirildi.

9 - Lübnan Kuvvetleri Komutanlığı'na karşı başkaldıran Suriyeyanlısı Hıristiyan birliklerin, dün Doğu Beyrut'un büyük bir bölümünü ele geçirdikleri, ayaklanmada 6 kişinin öldüğü, 20 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Öte yandan İsrail savaş uçakları Doğu Lübnan'da Suriye kontrolündeki Bekaa vadisinde yer alan Filistin gerilla üslerine 24 saatsonra ikinci bir saldın düzenledi.

10 - Suudi Arabistan'da, Hümeyni rejimini övücü propagandayapan bir grup İranlı hacı adayı tutuklandı.

12 AĞUSTOS 1986

1 - Başbakan Turgut Özal ile çeşitli konuların ele alındığı söyleşinin birinci bölümü Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı.

2 - SHP Genel Sekreteri Barış Can Amerikan ITT şirketiyle ilgili olarak Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy'un cevaplandırması isteğiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

3 - Ara seçime katılacak 12 siyasi partinin temsilcileri, partilerin ara seçim birleşik oy pusulasındaki sırasını belirlemek için, Yüksek Seçim Kurulu'nda kura çektiler.

4 - Bulgaristan'da baskı altında bulunan Türklerin yakın!an, SSCB Komünist Partisi Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov'uneşi Reisa Gorbaçov'a bir mektup göndererek, çocukların özgürce Türkiye'deki ailelerin yanına gönderilmesini istediler.

5 - Türkiye'nin çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 11 kişi öldü.

6 - Bölücü çete mensuplarının, Hakkari'nin Uludere yöresinde altı araçlık bir askeri konvoya düzenledikleri saldırıda, bir binbaşı ile 11 er şehit oldu, üç er de yaralandı.

7 - Karadeniz Ereğli ilçesinde düzenledikleri sergi ve konser ile ilgili olarak tutuklanan 5 SHP yöneticisinden ikisi Ankara DGMtarafından serbest bırakıldı.

8 - Dr. Haydar Dümen'in «Cinsel Yaşam 2» adlı kitabının müstehcen bulunması nedeniyle, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeyargılanmasına başlandı.

9 -- DGM'de sürmekte olan 23 sanıklı yasadışı TKP 1 Mayısdavası sanıklarından 14'ü hakkında, İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, Cumhurbaşkanına gıyabında hakaret ettikleri gerekçesiyle yenibir dava açıldı.

10 - Irak ve Libya Büyükelçiliklerine, Türkiye'ye ait bazı gizlibilgileri verdikleri gerekçesiyle haklarında dava açılan Tercüman Gazetesi yazarlarından İhan Bardakçı ile Süleyman Tukaç'ın yargılanmalarına Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nde devam edildi. AskeriMahkeme, sanıklara daha önce verilen mahkûmiyet kararlan içinAskeri Yargıtay Daireler Kurulu'nun bozma kararlarına uyarak, yeniden yargılanmalarını kararlaştırdı.

11 - Bakanlar Kurulu,'nun 22 göçmenin Türk vatandaşlığına alınması karan, Resmi Gazete'de yayımlandı.

12 - Lüksemburg'da bulunan inceleme, araştırma ve yorumajansı Compass News Features tarafından ingilizce Arapça yayımlanan yorumda, Bulgaristan.daki Türklere yönelik baskı politikasının,Türklere 1870'lerde yöneltilen vahşetin devamı niteliğinde olduğu belirtildi.

13 - Yunanistan Merkez Partisi (EDEK) Başkanı Yannis Zigdîs,bir açıklama yaparak, 1974'teki Başbakan Bülent Evecit'in, 1978'deYunanistan Başbakanı Konstantin Karamanlis ile Montrö'de yaptığıgörüşmeler süresince tutulan resmi ve gayri resmi tutanakları açıklamasını» istedi.

14 - 4 İranlı, uçaklarının Diyarbakır Havaalanı'ndan iniş izni alamaması üzerine Irak'ın başkenti Bağdat'a inmek zorunda kaldılar vebu ülkeden siyasi sığınma hakkı istediler. Ajanslar, pilotun, İranMeclis Başkanı Haşimi Rafsancani'nin özel pilotu olduğunu söylediğini bildirdiler.

15 - Irak jetlerinin dün İran'ın Isfahan ketindeki bir rafineriyibombalamasına misilleme olarak, İran'ın Irak'ın başkenti Bağdat'abir füze saldırısı düzenlediği bildirildi.

16 - Ürdün Kralı Hüseyin, resmi bir ziyaret için Birleşik ArapEmirliklerine gitti.

13 AĞUSTOS 1986

1 - Bakanlar Kurulu, Başbakan Turgut Özal başkanlığında toplandı. Devlet Bakanı, Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz toplantıdansonra gazetecilere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki iç politik gelişmelerin görüşüldüğünü, yeni Tütün Yasası'na ilişkin bir kararname'nin onaylandığını ve 1987 Bütçe Yatırımları'nın ele alındığınısöyledi.

2 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin,Bakanlar Kurulu'nda .dün kabul edilen Tütün Yasası'na ilişkin bilgiverdi. Alptemoçin Tütünde devlet tekelini kaldıran yasaya ilişkin kararname ile getirilen yenilikleri 4 ana başlıkta sıralayarak «Bakanlıklararası Tütün Kurulu'nun yeni ekim alanlarına izin verme konusunda yetkili kılındığı» belirtti.

3 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut Cumhuriyet Gazetesi muhabiri'nin sorularını yanıtlarken, özellikle son günlerde önemli oranda artış gösteren trafik .kazalarına işaret ederek, çok sayıda can vemal kaybına neden olan kazaların önlenmesi konusunun Bakanlığınıngündeminde olduğunu söyledi. Akbulut, kazaların önlenmesi, en azından azaltılması için uygulamaya koymayı düşündüğü sistemi anlatırken, sistemin genel olarak trafik kazalarına karşrbir «Sivil Seferberlik» niteliğinde olduğunu kaydetti.

İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut incelemelerde bulunmak üzereDiyarbakır'a gitti.

4 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral ve Ankara Valisi CahitBayar, MKE Mühimmat fabrikasında çıkan patlamayla ilgili incelemelerde bulunmak üzere Kırıkkale'ye gittiler.

5 - SHP Genel Sekreteri Barış Can, laikliğe aykırı davranıştarda bulunduğu ve şeriat devleti kurulması yolunda telkinler yaptığı gerekçesiyle Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde yargılanan İstanbu Fatih İsmail Ağa Camii imamı Mahmut Hoca'ya Suudi Arabistan'agitmesi için çıkış izni ve pasaport verilmesi konusundaki bir önergeyi içişleri Bakanı Yıldırım Akbulut'un yanıtlaması istemiyle TBMMBaşkanlığfna verdi.

6 - 20-30 Ağustos tarihleri arasında Yunanistan'ın Valos kentinde düzenlenecek olan 5. Balkan Ülkeleri El Sanatları Sergisi'ne buyıl Türkiye'yi temsilen Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesiMerkez Müdürlüğü'nün katılacağı belirtildi.

7 - Kırıkkale'de 18 Haziran'da meydana gelen hurda mühimmatların patlamasından sonra dün de ikinci bir patlamanın olduğubildirildi. MKE Mühimmat fabrikası imla bölümünde çıkan yangındansonra meydana gelen patlamada kurumun itfaiye ekibinden 3 kişininöldüğü, 24 kişinin de yaralandığı belirtildi.

8 - Hakkâri'nin Uludere ilçesi'nin Ortabağ ile Şenoba arasındaki bölgede jandarma konvoyuna ateş açarak bir binbaşı, bir astsubay ve 10 eri şehit eden bölücü çete mensuplarının yakalanması içinbölgede geniş çaplı bir operasyonun sürdürüldüğü belirtildi.

9 - Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Şükrü Elekdağ, ABDDışişleri Bakanı George Shultz'un Avrupa isleri Yardımcısı BayanRosanne Ridgeway'e Türk Hükümeti'nin, Amerika Birleşik Devletleriyle ilişkilerde son aylarda meydana gelen «olumsuz» gelişmelerden duyduğu «hoşnutsuzluğu» «sözlü» olarak ilettikten sonra, söylediklerinin özetini kapsayan ve altında Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğiu'nun imzası bulunan metni de ayrıca sundu. Türkiye, iki müttefik ülkenin ilişkilerinin bu gelişmelerden etkilenebileceği uyarısında bulunarak, üzerine düşen çabayı «gerektiği biçimde» göstermesiniABD'den yeniden istedi.

10 - Geçen Mart ayında istanbul'u ziyaret eden BBC Radyosuyapımcılarından Julian Hale'in Türk Basın'nın içinde bulunduğu koşullara ilişkin programı dün yayımlandı.

11 - İran'da «Kum İlahiyat Kurumu Öğretmenleri Birliği» tarafından yayımlanan bildiride, «Bulgar yönetiminin Bulgaristan'dakiMüslüman Türklere uyguladığı baskı ve zulmün kınanarak, bu uygulamaya son verilmesi çağrısında bulunulduğu» belirtildi.

12 - ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Nikaragua'da Sandinist yönetime karşı savaşan Contra gerillalarına yardım yapılmasını isteyen önergesi, Senato'dan geçerek kabul edildi.

13 - Güney Afrika Cumhurbaşkanı Pieter Botha, dün iktidardakiUlusal Parti'nin Kongresi'nde yaptığı konuşmada, yaptırımların, «Güney Afrika'yı daha da güçlendireceğini» söyleyerek, «Baskılara boyun eğmeyeceklerini» belirtti. Botha, hükümeti'nin ülkede uygulamakta olduğu reform programına devam edeceğini ve «radikal liderlerle» görüşmeyeceklerini de yineledi.

Öte yandan Natal Yüksek Mahkemesi Pazartesi günü açıkladığıkararda, «Olağanüstü durumu yasadışı bulduğunu ve gözaltına alınan binlerce siyahın serbest bırakılmasını» istemişti.

14 - Kuzey İrlanda'nın Londondery kentinde 17. yüzyılda Katoliklere karşı kazandıkları Boyne Savası'nın yıldönümünü kutlayan 20bin Protestan'la, polis ve katolik gruplar arasında çıkan şiddetli çatışmalarda, protestan gençlerin saldırısına uğrayan güvenlik güçleri,saldırganlara karşı plastik mermi atan silahlar kullandı.

15 - Irak jetlerinin İran'ın petrol dolum tesislerinin bulunduğu Sırrı Adası'nı bombaladığı bildirildi.

16 - Berlin duvarının yapılmasının 25. yıldönümünde, Doğu Berlin'de kutlama törenlerinin yapıldığı, Batı Berlin'de ise «Duvar»'ınsert bir dille kınandığı bildirildi.

14 AĞUSTOS 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ ve Başbakan Turgut Özal'ı Florya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü. Başbakan Turgut Özal, Köşk'ten ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, «Güneydoğu'daki gelişmeler konusunda Genelkurmay Başkam'nm bilgi verdiğini ve alınan tedbirleringözden geçirildiğini» ifade ederek «Bölücü eşkiyaya gerekli ders verilecektir. Bu konuda her türlü tedbir aimacaktır. Timler yetiştiriliyor.Bu uzun vadeli bir harekâttır, buna göre tedbir alıyoruz ve almayadevam edeceğiz, kimsenin şüphesi olmasın» dedi.

2 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı İlaç ve Eczacılık GenelMüdürlüğü, 5 ve 12 Ağustos tarihlerinde yayımladığı iki listeyle, toplam 1057 ilacın fiyatının zam gördüğünü açıkladı.

3 - Ankara Valisi Cahit Bayar Kırıkkale İlçesinde MKE'yeait Mühimmat Fabrikasında meydana gelen patlamayla ilgili olarak,teknik, siyasi ve emniyet yönlerinden gerekli araştırmaların başlatıldığını bildirdi.

4 - Kırıkkale İlçesi'nde bulunan MKE'ye ait mühimmat fabrikasının imla bölümünde meydana gelen patlamanın ardından enkazaltında kalanların cesetlerinin çıkarılmasıyla birlikte ölü sayısının 7'yeulaştığı belirtildi. Kırıkkale Cumhuriyet Savcısı Fahri Artunç, patlamada bir sabotaj olasılığını da araştırdıklarını ve enkaz kaldırma çalışmalarının günlerce sürebileceğini söyledi.

5 - 1986 yılının Barış Yılı olması dolayısıyla Ankara TicaretOdası (ATO) tarafından «İş Barışı» konulu bir yarışma düzenlendi.

6 - Karabük Cumhuriyet Savcılığı'nca Siyasi Yasaklılığı devameden, kapatılan CHP'nin eski Genel Başkanı ve eski BaşbakanlardanBülent Ecevit hakkında, DSP'nin Karabük mitinginde yaptığı konuşmanın Anayasa'nın geçici 4. maddesine ve Siyasi Partiler Yasası'nagöre suç oluşturduğu gerekçesiyle dava açıldı.

7 - Antalya ve Hatay'ın Dörtyol ilçesi yakınlarında meydanagelen iki ayrı trafik kazasında 7 kişinin öldüğü, 23 kişininde yaralandığı belirtildi.

8 - İstanbul 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülmekteolan THKP/C 3. Yol davasında yargılanan 123 sanıktan 115'inin beraatettiği, 4'ü müstafi subay 8 kişinin de, 4 yıl ile 6 yıl 8 ay arasındadeğişen ağır hapis cezasına çarptırıldıkları belirtildi.

9 - Türkiye'de çeşitli eylemlerde bulunarak komşu ülkelere sığınanların yakalanması için asgeri harekât düzenlenebilmesîne ilişkin kanun hükmünde kararname Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

10 - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kıbrıs'ta gerçekleştirdiği İkinciBarış Harekâtı'nm 12. yıldönümü, dün KKTC'de törenlerle kutlandı.

11 - ABD Hükümeti yaptığı açıklamada, «İran yönetimini savaşa son verilmesine yönelik görüşmeler yapmaya» çağırdı.

12 - İran uçaklarının Türk - Irak petrol boru kattının geçtiği Kerkük'ü bombaladığı bildirildi. İran tarafından yayımlanan bir bildiride, saldırının, İrak'ın bu hafta başında Sırrı Adası'nı bombalamasına misilleme olarak yapıldığı açıklandı.

13 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'un Hıristiyan doğu kesimindedün meydana gelen bombalı saldırıda, ilk belirlemelere göre 19 kişinin öldüğü, 90 kişinin de yaralandığı belirtildi.

14 - Pakistan'ın bağımsızlık günü, tüm ülkede olağanüstü güvenlik önlemleri altında kutlandı.

15 - Cezayir Haber Ajansı, Cezayir'de, Fransız işgali sırasındakatledilen, aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu 60 kişilik birtoplu mezar ortaya çıkarıldığını açıkladı.

15 AĞUSTOS 1986

1 - Şanlıurfa Vali vekili Mehmet Süer yaptığı açıklamada, Emniyet Müdürlüğü asayiş şube ekiplerinin Şanlıurfa ve Birecik ilçesinde yaptıkları bir aylık operasyon sonucunda çeşitli eylemlere katıldıkları belirlenen 26 kişinin ele geçirildiğini, sanıkların yurtdışındaeğitim gördüklerini söyledi.

2 - Türkiye ile Macaristan arasında imzalanan «Turizm alanında işbirliği» ni öngören protokol Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

3 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Rumların 14 Temmuz1974'te katlederek toplu mezarlara gömdüğü Taşkent şehitlerini anma töreninde yaptığı konuşmada, «Dünya'yı Kıbrıs'taki gerçekleri görmeye» çağırarak, «Türkiye'nin garantisini kabul etmeyenlerle birarada yaşamlamayacağını vurguladı ve KKTC'nin tanınması ve güçlenmesi için gereken her adımın mertçe atılacağını» belirtti.

4 - Çin Halk Cumhuriyeti'ne yaptığı gezinin sonunda bir basıntoplantısı düzenleyen Nobel ödülü sahibi Güney Afrikalı Rahip Desmont Tutu, «Ülkesindeki yönetimi barışçı yollardan sona erdirmekiçin, Protoria'ya yaptırım uygulanmasının tek çare olduğunu» söyledi.Bu arada Tutu'yu kabul eden Çin Başbakanı Zao Ziyang'da «Proteriarejimini kınadıklarını» bir kez daha söyledi.

5 - Şili'de sivil Mahkeme'nin 1976 yılında 13 komünist liderinortadan kaybolmasıyla ilgili olduğu gerekçesiyle eski askeri yönetimüyelerinden emekli general ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı Gustave Leigh'in de aralarında olduğu, poliste ve orduda görevli 40 subayı tutuklama emri çıkardığı belirtildi.

6 - Belçika Adalet Bakanlığı'ndan bir yetkilinin, Brüksel'dekiİran Kültür Ataşesi ile Büyükelçilik teknik personelinden bir kişinin«Görevleriyle bağdaşmayan faaliyetlerde bulundukları» gerekçesiylesınırdışı edileceğini açıkladığı belirtildi.

16 AĞUSTOS 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İstanbul'da Kurban Bayramınedeniyle askeri ve mülki erkânla çeşitli kurum ve kuruluş temsilcilerini Florya Deniz Köşkü'nde kabul etti.

2 - Resmi Gazete'nin 14 Ağustos 1986 tarihli mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren «Kanun Hükmünde Kararname»uyarınca Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı uçakların dün Irak topraklarında bir hava harekâtı düzenlediği belirtildi. Irak radyosu dün yayımladığı haber bülteninde, resmi olmayan bilgilere göre harekât sırasında 165 teröristin öldüğünü açıkladı.

3 - Adalet Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan açıklamadayurtdışında 338 Türk vatandaşının çeşitli suçlardan dolayı arandığı vecezaevlerinde bulunan Türk vatandaşlarının tümü bakanlığa bildirilmediğinden, kaç kişinin mahkûm edildiğinin tam olarak saptanamadığı belirtildi.

4 - Sovyet Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gennady Gerasimovyaptığı açıklamada «Cernobil» Nükleer Santrali'nde meydana gelenkazaya, tamamen teknik nitelik taşıyan deney değil, deneyin gerekliönlemleri almadan yapılmasının yo! açtığını» söyledi.

5 - Amerikan Uzay Dairesi'nin Uzay Teknolojisi Başkanı Raymond Colladay, 1984 yılında Uzay Mekiği Challenger'in yörüngeyeoturttuğu «Uzun Süreli Keşif İstasyonu» (Ldef)'in durumuyla ilgiliolarak Kongre Alt Komitesine bilgi verirken «Ldef'in görevini tamamladıktan sonra dünyaya geri getirilmediği için gittikçe yükseklik kaybettiğini ve 1991 yılında yerden 186 km. yüksekte bir yörüngeye ineceğini bir süre sonra da dengesini kaybederek düşeceğini» söyledi.

6 - Almanya'nın Münih kentinde Radyasyon nedeniyle hastalanan kişileri tedavi eden bir «Atom Kliniği»'nin kurulduğu belirtildi.

7 - Güney Afrika Cumhuriyeti'ne ekonomik yaptırım uygulanması kararının ABD Senatosu tarafından onaylandığı belirtildi.

17 AĞUSTOS 1986

1 - 14-22 Eylül 1986 tarihleri arasında, 25 Avrupa ülkesininkatılımı ile İtalya'nın Venedik şehrinde gerçekleşecek olan, «Avrupa İnsanı ve Bölgeleri Kültürel Tanıtma Programı»'nda Türkiye'yi Antelya'nın temsil edeceği belirtildi.

2 - Türkiye ile Macaristan arasında imzalanarak «Turizm alanında işbirliğini» öngören protokol Bakanlar Kurulunca onaylanarakResmi Gazete'de yayımlandı. Türk tarafının, Türkiye ile Macaristanarasında doğrudan hava bağlantısı kurmak amacıyla, İstanbul - Budapeşte arasında da THY direkt seferleri düzenleyeceği belirtildi.

3 - İngiliz Radyo ve Televizyon kuruluşu BBC'de Türk savaşuçaklarının Irak topraklarına girerek bölücü terörist sığınaklarını imha etmesiyle ilgili olarak yapılan bir yorumda, «Türkiye tepkisini açıkça ortaya koydu» denildiği belirtildi.

4 - Hollanda'nın Rotterdam kentinde geçen pazar günü birTürk kahvehanesine girişilen bombalı saldırıyı kınamak amacıyla Türkkuruluşları tarafından düzenlenen yürüyüşe Hollanda'nın çeşitli yerlerinden gelen çok sayıda Türk ve Hollandalı'nın katıldığı belirtildi.Kınama yürüyüşünden sonra yapılan konuşmalarda, yabancı düşmanlığının eleştirildiği, bunun sadece Türklere değil bütün insanlara yönelik olduğu vurgulandı.

Rotterdam'ın Şiedams Belediye Başkanı da bir konuşma yaparak, «ülkesindeki yabancılara yönelik saldırıları kınayarak, bundansonra böyle olayların meydana gelmemesi için ellerinden geleni yapacaklarını» söyledi.

5 - Hint Haber Ajansı PTI'nin bildirdiğine göre, Hindistan'ınAndra Pradeş eyaletinde son dört gün içinde meydana gelen subaskınlarında en az 30 kişinin öldüğü 19 kişinin de yaralandığı belirlendi. Ajans, bölgede kurtarma çalışmalarına katılmaları için SilahlıKuvvetlerin alarma geçirildiğini açıkladı.

6 - Uyuşturucu madde kaçakçılığının önlenmesi yolunda, Interpol aracılığı ile Suriye, Mısır ve Lübnan'a «işbirliğine ve mücadeleyeçağrı» yazısı gönderildiği açıklandı.

18 AĞUSTOS 1986

1 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu İstanbul Bayram Gazetesi'ne özel bir demeç vererek, «ABD Yönetimi'nin geçen Eylül ayından buyana süren Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması müzakerelerindeizlediği tutumun Ankara'da bazı tereddütler yarattığını ve bu konuda ABD Dışişleri Bakanı George Shuitz ile mektuplaşmaya devam ettiklerini» söyledi. Halefoğlu bir soru üzerine «Geçen hafta ayrılıkçıunsurlara karşı Irak'ta düzenlenen operasyonun, Irak hükümetiylemutabakat içinde yapıldığını» açıkladı.

2 - Emniyet Genel Müdürü Saffet Arıkan Bedük, 67 ilin Emniyet Müdürlüğüne genelge göndererek, «İşkence iddialarının yoğunluk kazanması üzerine, gözaltına alman sanıkların sorgulanmalarınageçilmeden önce doktorlar tarafından muayeneleri, sorgulanmadansonra da ikinci kez muayene edilip raporla mahkemeye sevkedilmelerini» istedi.

3 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı'nca, Anadolu Liseleri Yönetmeliği'nin değiştirildiği, buna göre nakil yaptırmak için, öğrenci velilerinin okulların açılmasına 15 gün kalıncaya kadar başvurmalarının gerektiği, ancak hiç bir nedenle aynı şehir içinde Anadoluliseleri arasında nakil yapılamayacağı belirtildi.

4 - Hamburg Emniyet Teşkilâtı'nın terörle mücadele için özelolarak kurduğu (MEK) birliği mensupları yaptıkları açıklamada, Türkiye'nin Hamburg Başkonsolosluğumun bulunduğu binaya eylem yapmaya hazırlanan ve bölücü bir örgüte mensup olduğu belirlenen birTürk'ün patlayıcı maddelerle birlikte ele geçirildiğini belirttiler.

5 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'de bir demeçvererek, «Rum yönetimi lideri Kipriyanu'nun Güney Kıbrıs'ta yaptığıkonuşmada bilinen politikalarından vazgeçmeyecekleri yolundakisözlerini eleştirdi».

6 - ABD Başkanı Ronald Reagan'ın Sovyet Lideri Mihail Gorbaçov'a bir özel mektup göndererek, «Stratejik Savunma GirişimiProjesini erteleyebilecekierini, ancak projeden vazgeçmeye ya dasınırlandırmaya niyetli olmadıklarını» belirttiği açıklandı. Beyaz Saray, Gorbaçov'un da Silahsızlanma Önerilerine «Özel bir mektup» la cevap verdiğini kaydederek, mektubun içeriği hakkında açıklamadabulunmadı.

7 - ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Bernard Kalb, İspanya vePortekiz'de dün, «Federal Almanya ve Fransa'da geçen hafta meydana gelen olayların terörizmin «sürekli» olduğunu ortaya koyduğunu»belirterek, «Bu olaylar terörizmin, uluslararası olduğunu gösteriyor.O halde kimse terörizm ile mücadelesine ara vermemelidir» dedi.

8 - Mısır Haber Ajansı, Sudan'da içinde 40 yolcu ve mürettebatın bulunduğu bir yolcu uçağının düşürüldüğünü ve kurtulan olmadığını açıkladı. Ajans olayı üstlenen olmadığını, ancak uçağın «SudanHalk Kurtuluş Ordusu'nca» düşürülmüş olabileceğini belirtti.

9 - Tahran radyosu tarafından yapıla naçıklamada, İran'dakiKutsal Kum Kenti'nde meydana gelen patlamada 11 kişinin öldüğü,100 dolayında kişininde yaralandığı belirtildi.

10 - Londra'da yayımlanmakta olan havacılık dergisi «Flight International» daki bir yazıda, Suriye'nin Sovyetler Birliği'nden satınaldığı «Yeni Kuşak» (Mig-29 Fluorum) savaş uçaklarının Doğu Akdeniz'de güç dengesini bozacağı» öne sürüldü.

19 AĞUSTOS 1986

1 - Başbakan Turgut Özal, gazetecilere yaptığı açıklamada,«Memur ve işçilerin ev sahibi olabilmeleri için yeni olanaklar tanınacağını» söyledi.

2 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 38 kişi öldü, 48 kişi yaralandı.

3 - İran'ın başkenti Tahran'da bir arabaya konulan bombanınpatlaması sonucu 10 kişi öldü.

4 - Pakistan'ın Karaçi, Lahor ve Ravaipindi kentlerinde DevletBaşkanı Ziya Ülhak aleyhine yapılan gösterilerde 26 kişi öldü.

5 - Hindistan'ın güneyindeki Andra Pradeş eyaletinde şiddetliyağışlardan meydana gelen sellerden 150 kişinin öldüğü bildirildi.

6 - İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin haberinde, Libya lideri Albay Muammer Kaddafi'nin Türk Hava Kuvvetleri'nin Irak'a yaptığıbombardıman ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Başbakan Turgut Özal'a bir mesaj gönderdiği öne sürüldü.

20 AĞUSTOS 1986

1 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin, Türkiye'nin ayrılıkçı unsurlara karşı Irak'ta gerçekleştirdiği harekâtla ilgili olarak «Cumhurbaşkanı Kenan Evren veBaşbakan Turgut Özal'a mesaj gönderdiğini» bildirmesi konusundabir açıklama yaparak «Bize ulaşmış bir mesaj yok. İçişlerimize müdahale niteliğindeki bu mesaj bize ulaştırılmak istendiği takdirde dereddedilecektir» dedi.

2 - İzmir'in büyük Çiğli Şaşalı köyü yakınlarında bir kamyonun DSİ kanalına uçması sonucu 11 kişinin öldüğü, 2 kişinin yaralandığı belirlendi.

3 - Türkiye'de yasa dışı çeşitli eylemlerde bulunan 7 bölücünün Meriç nehrini geçerek Yunanistan'a sığındıkları açıklandı.

4 - Yunanistan'ın başkenti Atina, Belçika'nın başkenti Brükselve Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da Türk gazetecilerine kapalıolarak basın toplantısı düzenleyen bir grup bölücünün, Türkiye'nin,ayrılıkçı güçlere karşı Irakta düzenlediği hava harekâtını kınayarak,misilleme tehdidinde bulunduğu belirtildi.

5 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın hükümeti kurma görevini Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Derviş Eroğlu'na verdiğiaçıklandı.

6 - 15-17 Eylül tarihleri arasında İsveç'in Lund kentinde düzenlenecek olan ve Avrupa Konseyi'ne üye ülkelerin hükümet temsilcisi ve uzmanların katılacağı «Sığınma Yasası ve Göçmenler, Mevcut Eğilimler ve Beklentiler» konulu toplantıda, üye ülkelerdeki göçmenlik sorunu ve sığınma hakkına ilişkin yasaların ele alınacağı açıklandı.

7 - İsveç'in başkenti Stockholm'de toplanan Avrupa Güvenlikve İşbirliği Konferansı'nda bir konuşma yapan Sovyetler Birliği Heyeti başkanı, Oleg Gronovskî, «Varşova Paktı'nın yaptığı manevralarınBatılı ülkeler tarafından «yerinde denetlenmesini» kabul etmeye hazır olduklarını açıkladı. AP'nin Washington kaynaklı haberine göre,açıklamanın, batılı çevrelerce 32 aydır süren Stockholm Konferansı'nda ileriye doğru önemli bir adım olarak nitelendirildi.

8 - Herald Tribün gazetesinde yer alan bir haberde, NikaraguaDevlet Başkanı Daniel Ortega Saavedra'nm, «ABD Başkanı RonaldReagan'ın ülkede Sandinista hükümetiyle savaşan karşı devrimci gerillalara 100 milyon dolarlık askeri yardımı imzalamasının bir «savaşilanı» olacağını» söylediği belirtildi.

9 - Sovyetler Birliği'nde Nisan ayında Cernobil Santralındameydana gelen nükleer kazadan bir ay sonra 23 Mayıs'ta yeni biryangının çıktığı açıklandı. Moskova Komünist Partisi yayın organı«Leninskoye Znamya» gazetesinin verdiği haberde, «Yangının tamolarak nerede çıktığı ve ne kadar zarar verdiği konusunda ise ayrıntılı bilgi vermediği» belirtildi.

10 - SSCB Savunma Bakan Yardımcısı Mareşal Vasily Petrov'ungörevinden alındığı ve yerine General Pyotr Lushev'in getirildiği açıklandı.

11 - ABD uçak gemisi «Torrestal» m Doğu Akdeniz'de yol aldığı ve Mısır'da küçük, ancak gizli bir askeri tatbikata katılacağı Pentagon yetkililerince açıklandı.

12 - Resmi bir ziyaret için İran'a giden Suriye Dışişleri BakanıFaruk El Şara'nın Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'ın bir mektubunuİran Devlet Başkanı Ali Hameney'e ilettiği Tahran radyosu tarafından açıklandı.

13 - Pakistan'da geçen hafta muhalefet lideri Benazir Butto'nuntutuklanmasından sonra başlayan olayların devam ettiği ve ölenlerinsayısı konusunda hükümetle, muhalefetin çelişkili rakamlar verdiğiaçıklandı.

14 - Der Spiegel dergisinde yayımlanan bir yazıda Afrika kıtasının 4 ayrı türden çekirge'nin istilası altında olduğu belirtiliyor. Yapılan tahminlere göre çekirge istilasının son 60 yılda görülmemişbüyüklükte olacağı ve ürünlere büyük ölçüde zarar vereceği açıklandı.

21 AĞUSTOS 1986

1 - Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu İzmir'de yaptığı açıklamada «Geçen yıla oranla yapılan fiyat artışları göz önünealındığında, turizm gelirinin 1985'in üstünde olduğunu» söyledi.

2 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Türkiye'de otomotiv sanayinin gelişmesinin kişi başına düşen milli gelirin artmasına bağlı olduğunu» söyledi.

3 - ABD Temsilciler Meclisi New York üyesi Stephan SolarzAnkara'da Başbakan Turgut Öza! ve kapatılan AP'nin Genel BaşkanıSüleyman Demirel ile birer görüşme yaptı.

4 - Milliyet Gazetesi Spor Sorumlu Müdürü Namık Sevik İstanbul'da öldü.

5 - Sri Lanka'da Tamil gerillaianyla güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmada 9 kişi öldü, 11 kişi de yaralandı.

22 AĞUSTOS 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren TRT Genel Müdürü Tunca Toskay'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda görev devir teslim törenlerine katıldı. Törende, DenizKuvvetleri Komutanı Oramira! Zahit Atakan görevini Oramiral EminGöksan'a, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Halil Sözer de görevini Orgeneral Cemil Cuha'ya devrettiler.

3 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Anayasa değişikliği yapılmadan refarandum kanunu çıkarılamayacağını» belirterek, «Anayasada bir değişiklik yapmadan herhangi bir konuda halkoyuna gidilmesi hukuki bakımdan mümkün değildir» dedi.

4 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut Ankara'da yaptığı açıklamada, «Irak sınırında yalnızca hava operasyonu yapıldığını, kara operasyonu olmadığını» belirterek, «Nusaybin'den Şırnak'a kadar olanbölüme çelik tel çekilmesiyle sınır bölgelerimiz emniyet altına alınacak» dedi.

5 - ABD Temsilciler Meclisi ve Dış İlişkiler Komisyonu üyesiStephan Solar Ankara'daki temaslarını tamamladıktan sonra düzenlediği basın toplantısında, «Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşmatı'nm bir kaç ay içinde imzalanacağını» söyledi.

6 - Eski Cumhurbaşkanlarından Celâl Bayar, İstanbul'da öldü.

23 AĞUSTOS 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, çeşitli incelemelerde bulunmak üzere, İstanbul'a gitti.

2 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, CumhurbaşkanlığıKonseyi üyesi emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya hakkındaki SHPAdana milletvekili Cüneyt Canver tarafından verilen önerge'nin 1 Eylülden önce Başkanlık Divanfnda ele alınacağını açıkladı.

3 - Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ilehaftalık olağan görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, «Cumhurbaşkanının Anayasa ve Referandum konusunu seçimlere kadar kapattığını ve konunun Cumhurbaşkanı tarafından ileride yeniden gözdengeçirileceğini» söyledi.

4 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada IRNA AjansınınTürkiye'nin Irak'a ikinci bir operasyon düzenlediği iddialarını yalanladı.

Bakanlar Kurulu'nun yaptığı toplantıda, Türk Hava Kuvvetleri'ninIrak'ta barınan ayrılıkçı güçlere karşı giriştiği hava operasyonu konusunda bilgi vermek üzere genel görüşme açılmasını kararlaştırdığıbelirtildi.

5 - İstanbul'un Büyükada semtinde dün bir bağda çıkan yangınsonucu metrekarelerce ağaçlık alanın yanarak kül olduğu açıklandı.İstanbul Valisi Nevzat Ayaz'ın olay yerine giderek incelemelerde bulunduğu belirtildi.

6 - Atatürk'ün Kastamonu'ya gelişi ve şapka ve kıyafet devriminin 61. yıldönümü Kastamonu'da «Kültür - Sanat ve Tarih Haftası»olarak kutlandı.

7 - Türk Metal Sendikası ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası arasında süren toplu iş sözleşmesinin uyuşmazlığa girmesi üzerine, Türk Metal Sendikası Gene! Başkanı Mustafa Özbek, bir açıklama yaparak, «MESS'in uzlaşmaz tutumu 220 işyerinde çalışan 60bini aşkın işçinin toplu iş sözleşmelerini çıkmaza soktu» dedi.

8 - Zonguldak'ta yerel olarak yayımlanan «İnanış» gazetesininkurucusu ve yönetmeni Kemal Sönrnez'in gece kimlikleri belirlenemeyen kişilerce saldırıya uğradığı belirtildi.

9 - Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğe göre, doktorların asistanlık sınavları, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanhğı'nm isteği ile «Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi» tarafından yapılabilecek.

10 - Libya'da temaslarını sürdüren Sanayi ve Ticaret BakanıCahit Aral'ın Libya lideri Muammer Kaddafi tarafından kabul edildiğibelirtildi. Libya Haber Ajansı JANA, Aral'ın, Kaddafi'ye BaşbakanTurgut Özal'ın bir mesajını ilettiğini açıkladı, ancak içeriği hakkındabilgi vermedi.

11 - Türkiye'nin Irak'a ikinci operasyon düzenlediği yolunda açıklama yapmasına karşın iran'ın resmi haber ajansı IRNA, helikopterlerin desteğindeki 1000 Türk komandosunun çarşamba ve perşembe günleri Irak topraklarında operasyon düzenleyerek 35 PKK militanını yakalayıp Türkiye'ye götürdüklerini ileri sürdü.

12 - Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi'nde, Kıbrıslı RumMilletvekillerinin yamsıra, KKTC milletvekillerinin de yer alması içinhazırlanan bir belgenin imzaya açıldığı bildirildi.

13 - ABD Başkanı Ronald Reagan'ın, 26 yıldan bu yana Küba'yauygulanan ticaret ambargosunun sertleştireceğini ve Küba'lı göçmenlerin ülkeye girişinin engelleneceğini bildirdiği, Dışişleri SözcüsüCharles Redman tarafından açıklandı.

14 - İran Cumhurbaşkanı Ali Hameney'in Körfez ülkelerini, Bağdat yönetimini desteklemeye devam etmeleri halinde petrol sanayilerine saldırmakla tehdit ettiği belirtildi.

15 - FKÖ lideri Yaser Arafat'ın, Afrika ve Romanya'ya yaptığıziyaretleri tamamlayarak dün de Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyinve diğer yetkililerle Ortadoğu'daki son gelişmeleri görüşmek üzereIrak'a gittiği belirtildi.

24 AĞUSTOS 1986

1 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu Ankara'da yaptığı açıklamada, «AET'ye tam üyelik başvurusunun bu yıl yapılması konusundahenüz hükümet seviyesinde görüşülmediğini» belirterek «Serbest dolaşım konusunda da çok taraflı anlaşmalarla tanınmış bir haktan tektaraflı bir kararla veya ikili bir anlaşmayla vazgeçmenin mümkün veekılcı olmayacağını» söyledi.

2 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral İstanbul'da yaptığıaçıklamada, «Geçen yıl eylüi ayında varılan anlaşmadan sonra, Libya'dan 180 milyon dolar tutarındaki müteahhit alacağının tahsil edildiğini» bildirdi.

3 - Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi'nden yapılan açıklamada, «Irak topraklarında düzenlenen harekâtın İran - Irak savaşıyla bir ilişkisi bulunmadığını, olayın tamamen Güneydoğu bölgemizdeki bölücü eylemlerine yönelik bir «sıcak takip» harekâtı olduğunuüçüncü ülkeleri ilgilendirmediği» bildirildi.

4 - Manisa'nın Turgutlu ilçesinde çay kenarında oynayan çocukların üzerine kum çökmesi sonucu 6 çocuk öldü.

5 - İran, Türkiye'nin kuzey Irak'taki bölücü çetelerin sığınaklarına düzenlediği operasyonu kınayarak, Türk hükümetinin bu tür davranışlara derhal son vermesini istedi.

6 - İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, Suriye ve LibyaDışişleri bakanlarıyla üçlü bir toplantıya katılmak üzere Suriye'ninbaşkenti Şam'a gitti.

25 AĞUSTOS 1986

1 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, gazetecilerin sorularınıcevaplandırırken, bir soru üzerine 15 ağustosta doğu sınırımızda gercekleştirlen hava operasyonunda, 160-200 bölücü eşkiyanın öldürüldüğünü ve gerektiğinde bu tür operasyonların yapılacağını» söyledi.

2 - Türkiye Odalar Birliği Başkanı Ali Coşkun, bir basın toplantısı düzenleyerek, «Dayanıklı tüketim malları ve otomobil satışlarında son dönemde gözlenen tırmanış ve büyüme hızı konularında» açıklamalarda bulundu.

3 - Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı, DPT ve DİE yetkililerinden oluşan su ürünleri teknik komitesi 1985 yılı için belirlediğisu ürünleri üretim oranlarına ilişkin sonuçları açıkladı.

4 - ANAP Kadıköy İlçe Örgütü'nün kimlikleri tesbit edilemeyenkişilerin saldırısına uğradığı bildirildi.

5 - İran Lideri Ayetullah Humeyni'nin Cumhurbaşkanı AliSeyit Hamaney ve Meclis Başkanı Haşimi Rafsancani'nin de bulunduğu bir heyeti kabulü sırasında «Atatürk'ü ve Laiklik ilkesini» hedefalan bir konuşma yaptığı bildirildi.

6 - Yunanistan Hükümet Sözcüsü Miltiacies Papayuanu, dünbir açıklama yaparak, «Mehmet Ali Şen ve Hasan Mücahit adlarındaiki Türk askerinin silâhsız olarak, pazar günü iki ülke arasındaki sınırıoluşturan Meriç nehrini geçerek Kuzey Yunanistan'a gittiklerini»söyledi.

7 - Yunanistan'da yayımlanan «Ta Nea» gazetesinin «Türkiye'nin Batı ile ilişkilerini değerlendiren» bir yazıya yer verdiği belirtildi.

8 - Başkanlığını M. Bülent Cakım'ın üstlendiği Türk - FransızOrtak Ticaret Derneği, Paris'te kuruldu.

9 - Federal Almanya'nın Zürih ve Berlin kentlerinde Türk Savaş Uçaklarının geçen hafta Irak'a sığınan bölücü eşkiyaya ait sığınakları bombalamasını protesto ettiklerini söyleyen bir grup bölücü'nün çeşitli eylemlerde bulundukları belirtildi.

10 - Batı Afrika ülkelerinden Kamerun'un kuzeydoğusundaki Nios krater gölünden sızan hidrojen sülfit gazının 1200 kişinin ölümüne, 300 kişininde yaralanmasına yol açtığı ve gölün çevresinin «felaket bölgesi» ilân edildiği Kamerun Devlet Başkanı Pul Biya tarafından açıklandı.

11 - Pakistan Başbakanı Muhammed Han Cuneco, 14 ağustos'ta 6 kişinin ölmesine yol açan olaylar hakkında bilgi almak üzeregittiği Lahor kentinde yaptığı açıklamada «Ulusal çıkarlara zararverici davranışlara karşı gereken önlemlerin alınacağını ve seçimlerin kararlaştırıldığı gibi 1990'da yapılacağını» açıkladı.

12 - Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad, resmi bir ziyaret içindün Libya'ya gitti. Esad, hareketinden önce Şam radyosuna verdiğibir demeçte «Libya'ya yönelik herhangi bir saldırıyı» kendilerine yapılmış sayacaklarını ve Libya'nın yanında yer alacaklarını» söyledi.

13 - Sovyet savaş uçakları ve helikopterlerinin, Afganistan'ladağlık Peşaver bölgesini bombaladıkları ve 120 sivilin ölümüne neden oldukları Resmi Haber Ajansı Bahtar tarafından açıklandı.

26 AĞUSTOS 1986

1 - Başbakan Turgut Özal, resmi bir ziyaret için Türkiye'debulunan Belçika Ulaştırma ve Dış Ticaret Bakanı Herman de Croo'yııİzmir'de kabui ederek bir süre görüştü.

Başbakan Turgut Özal, Yugoslavya, Bulgaristan ve Yunanistan'ınBatı Trakya bölgesinde doğan Türk vatandaşlarının, bu ülkeleri ziyaretlerinde 100 dolar ödediği Toplu Konut Fonu payının 50 dolara indirileceğini söyledi.

2 - BM Namibya Günü nedeniyle Namibya Konseyi'ne birermesaj gönderen Başbakan Turgut Özal ve Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Güney Afrika'nın Namibya'yı işgalini kınadılar.

3 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, resmi bir ziyarette bulunmak üzere Tahran'a gitti.

Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ve beraberindeki heyet, ErmeniTaşnak Partisi'nin dağıtılmasını, «Türkiye'ye yönelik bir jest» olarakdeğerlendirdiler.

4 - Büyük Taarruz'un 64'üncü, Malazgirt Savaşı'nın 915'nci yıldönümleri Afyon ve Kütahya'da törenlerle kutlandı. Ayrıca 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama hazırlıklarıyla «Zafer Haftası» da başladı.

5 - 55. Uluslararası İzmir Fuarı Başbakan Turgut Özal tarafından açıldı. Fuar'a bu yıl 31 yabancı ülke, 1250 yabancı ve 650 yerlikuruluşun katıldığı belirtildi.

6 - Türkiye'nin 3 üncü Cumhurbaşkanı Celâl Bayar için cenazetörenlerinin ilki İstanbul'da vefat ettiği Haydarpaşa Göğüs CerrahisiHastanesinin bahçesinde yapıldı.

7 - Celâl Bayar'ın Etimesgut Havaalanında düzenlenecek cenaze töreninde Cumhurbaşkanı Kenan Evren'i temsil etmek üzere Başyaver Cevat Erten'i Ankara'ya getirmekte olan helikopterin Bolu yakınlarında düşmesi sonucu Albay Cevat Erten ve Pilot Yüzbaşı Gürdoğan Kuloğlu şehit oldu. Pilot Binbaşı Seyfi Karahan ile teknisyenAstsubay Mehmet Acet'in de yaralandığı belirtildi.

8 - Türk asıllı askerlere işkence yapıldığı için bölük çavuşuile kavga eden ve bu yüzden de 10 gün akıl hastanesinde hücreyebırakılan Bulgar askeri Dragon Petrof Sotirof birliğinden firar ederekTürkiye'ye iltica etti.

9 - İran Enformasyon Bakanı Muhammed Reyşehrî, Tahran'dabir açıklama yaparak İran'da faaliyet gösteren Ermeni Taşnak Partisi'nin dağıtıldığını ve partinin önde gelen 11 üyesinin tutuklandığınısöyledi.

10 - «Helsinki Watch» İnsan Hakları Gözlem Grubu BaşkanıJeri Laber, Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov'a bir mektupgöndererek, Türk kızı Aysel'in Türkiye'deki ailesine iadesini istedi.

11 - Yunanistan'da siyasi mülteci olarak bulunan ve TKP-MLve PKK örgütleri mensubu olduklarını söyleyen bir grup Türk, AtinaÜniversitesi önünden, Türkiye Büyükelçiliği'ne doğru yürüyerek Türkuçaklarının İrak'ta terörist kamplarını bombalamasını protesto gösterilerinde bulundular.

12 - Birleşmiş Milletler felaket koordinasyon bürosu yetkilileri,Batı Afrika ülkesi Kamerun'daki Nios Gölü civarında meydana gelenzehirli gaz sızıntısından 1534 kişinin öldüğünü, 300 kişinin hastaneyekaldırıldığını 20 bin kişininde çeşitli derecede etkilendiğini belirttiler.

13 - Çernobil Nükleer kazasını soruşturan hükümet komisyonuüyelerinden atom bilimcisi Sovyet Valeri Legasov «Der Spiegel» dergisinin kazayla ilgili sorularını yanıtlarken «Trajedinin nedeni, personelin reaktörü kapatmayıp, otomatik sistemleri devre dışı bırakmasından kaynaklanıyor» dedi.

14 - Lefkoşa'da yayınlanan «The Middle East Economist Survey» dergisinde yer alan bir haberde, İran'ın petrol ihracatının, gecenhafta, Irak'ın yoğun bombardımanları sonucu % 50 düştüğü belirtiliyor.

15 - «The Washington Post» gazetesi, Çin'in İran'a büyük miktarda silah sattığını ve ABD'nin, körfezde Irak'ın lehine olan silahdengesinin bozulmasından korktuğunu belirtti.

27 AĞUSTOS 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren yaz çalışmalarını sürdürdüğüİstanbul'dan Ankara'ya döndü.

2 - Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem'in çeşitli konulardaki açıklaması Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

3 - Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, Belçika ile Türkiye arasında yatırımların teşviki, korunması ve Belçika'dan sağlanacak 200milyon Belçika frankı tutarındaki kredinin imza töreninde yaptığı konuşmada, «Şehiriçi ulaşımda kullanılacak olan hafif metro vagonlarının Belçika'nın da katkısıyla Adapazarı Vagon Fabrikası'nda yapılacağını» söyledi.

4 - Federal Almanya'nın Bremen kentinde gıda maddeleri satan bir Türk'ün dükkanı yakıldı.

5 - NATO Başkomutanı Orgeneral Bernard Rogers, Federal Almanya'da yayımlanan Stern dergisine verdiği demeçte, «ABD eğerterör ile ilişkisi kesin olarak ortaya çıkarılırsa, Suriye'ye de saldırabilir» dedi.

6 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nde siyahların yerleşim merkeziSovvento'da dün meydana gelen olaylarda 12 kişi öldü 100 kişi deyaralandı.

28 AĞUSTOS 1986

1 -- Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu Ankdra'dayaptığı açıklamada, «1990'da turistik yatak sıkıntısından söz edilemeyeceğini» bildirdi.

2 - Tokat'ın Niksar ilçesinde yapımı sürdürülen Köklüce Hidroelektrik Santralı'nın tünel inşaatlarından birinde yangın sonrası biriken karbon monoksit gazından zehirlenen 18 işçi öldü, 6 işçi de yarıbaygın olarak kurtarıldı.

3 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu İran'daki resmi görüşmeleri sırasında yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin Irak'ta ayrılıkçıunsurlara karşı giriştiği harekât nedeniyle Türkiye-İran ilişkilerindebeliren kriz havasının tümüyle geride bırakıldığını» bildirdi.

4 - NATO Başkomutanı General Bernard Rogers, Federal Almanya'da yayımlanan Stern dergisine verdiği, demeçte, «Avrupa'dakiatom başlıklı füzeler azaltılması ve yeni düzenlemeye göre, başlıkların bir bölümünün NATO'nun güney doğu kanadına kaydırılması konusunda kararlı olduğunu» bildirdi.

5 - Bangladeş Devlet Başkanı Tuğgeneral Hüseyin Muhammed Ersat, Ordu Komutanlığı görevinden istifa etti.

29 AĞUSTOS 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda, «Türk Silahlı Kuvvetleri'ni hala demokratik düzenin sarsılmaz koruyucusu olarak değil demokrasiye muayyen fasılalarla darbe vuran ülkede huzur ve güveni koruma yerine,huzursuzluk ve güvensizlik yaratan bir güç olarak göstermek isteyenlerin milletçe görüldüğünü ve bu durumdan büyük üzüntü duyulduğunu» söyledi.

2 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, İran Dışişleri Bakanı AliEkber Velayeti, İran Başbakanı Mir Hüseyin Müsavi ve İran Cumhurbaşkanı Seyit Ali Hamaney ile birer görüşme yaptıktan sonra resmi temaslarını tamamlayarak Ankara'ya döndü.

3 - Ankara'nın Siteler semtinde 11 işyeri yandı.

4 - Tiyatro, sinema ve ses sanatçısı Fatoş Balkır İstanbul'daöldü.

5 - İran Meclis Başkanı Haşimi Rafsancanı Fransa'nın başkentiParis'te yaptığı açıklamada, Körfez ülkeleri, savaşta Irak'la işbirliğiyapıyorlar, bu durumda, Hürmüz Boğazı 'nı kapatma hakkımız doğuyor» dedi.

30 AĞUSTOS 19SS

1 - 30 Ağustos Zafer Bayramı, tüm yurtta, dış temsilciliklerdeve KKTC'de törenlerle kutlandı.

2 - Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Körfez Savaşınınkomşu ülkelere yayılma tehlikesi gösterdiğini belirterek, bu gelişmeden kaygı duyduklarını açıkladı.

3 - Fransız gizli servislerinin eski şefi Alexandre de Marenches, Mehmet A!i Ağca'nın Papa'ya suikast düzenleyeceğini öncedenbildiğini ve bir Fransız din adamı aracılığı ile Vatikan'ı haberdar ettiğini açıkladı. Marenches suikastle ilgili uyarıyı 1980 Ocak ayındaPapa'ya ilettiğini belirterek, Ağca'yı «maşa» olarak niteledi.

4 - Libya Devrim Komitelerinin Kuruluşu'nun 9. yıldönümünedeniyle bir miting düzenlendi. Törene Libya lideri Muammer Kaddafi, Abdülselam Callud ve Filistin Fetih Grubu lideri Ebu Musa'nında katıldığı bildirildi. Öte yandan Sovyetler Birliği CumhurbaşkanıYardımcısı Pyotr Demichev'in de kutlamalara katılmak üzereTrablus'a gittiği belirtildi.

Libya'nın 2 numaralı lideri Abdüiselam Callud, bir basın toplantısı düzenleyerek «Libya'nın terörizmi desteklediği» yolundaki Amerikan iddialarını reddetti.

5 - Fas Kralı 2. Hasan bir bildiri yayınlayarak, «Libya ileiki yıl önce imzaladıkları «Birlik Anlaşması»'nı iptal etmeye karar verdiklerini» açıkladı. Fas yetkilileri kararın Libya'ya iletildiğini açıkladılar.

6 - ABD Donanma İstihbaratı Komutanı Amiral William O. Studeman bir açıklama yaparak, «ABD Deniz Kuvvetlerinden emekli telsiz operatörü Jerry Whitworth'un 20 yıl boyunca Sovyetler Birliği'nesatılmasında yardımcı olduğu bilgilerin özellikle askeri uçakların operasyonları ve savaş zamanında kullanılacak asil haberleşme sistemleri konularını içerdiğini söyledi.

7 - Batı Afrika ülkelerinden Kamerun'da zehirli gaz sızıntısısonucu hayatını kaybeden 1548 kişinin anısına genel yas ilân edildi.

8 - Hindistan'da 10 Sih militanının dün gece sınır kuvvetleriyle giriştikleri çatışma sonucu öldürüldükleri belirtildi.

31 AĞUSTOS 1986

1 - Bolu'nun Gerede ilçesi yakınlarında meydana gelen trafikkazasında 9 kişi öldü, altı kişi de yaralandı.

2 - Eskişehir'de yapılan Eskişehirspor - Fenerbahçe futbol karşılaşmasında çıkan olaylarda 25 kişi yaralandı, 102 kişi gözaltınaalındı.

3 - İran İslâm Cumhuriyeti Başbakanı Mir Hüseyin Müsavi,Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'na, Körfez Savaşıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

4 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, Atina'da yaptığı konuşmasında, Yunanistan'ın NATO'nun askeri kanadına geri dönmesinin bazı yeni sorunlara neden olduğunu belirterek, «Rogers Planı gereği, şayet Yunanistan NATO ittifakının bu isteğini kabul ederse,doğu Ege adalarının savunması Türkiye'ye terk edilecek demektir.Yunanistan bunu kabul edemez» dedi.

5 - Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek tarafından yinelenen«FKÖ ile uzlaşma» önerisini Ürdün Kralı Hüseyin'in reddettiği bildirildi.

6 - ABD'de iki uçağın havada çarpışması sonucu, ilk belirlemelere göre, 53 kişi öldü.

7 - Finlandiya'nın eski cumhurbaşkanlarından Urho Kekkonenöldü.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106