04.7.1986
×

Hakkında

Künye

İletişim

TEMMUZ 1986

1 TEMMUZ 1986

1 - Başbakan Turgut Özal Romanya'ya yaptığı resmi geziyi tamamlayarak Ankara'ya döndü.

2 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Van Kültür ve TurizmFestivali'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, «25 Eylül'de uyduaracılığıyla TV yayınlarının 4 kanaldan izlenebileceğini, 1988 yılındaTürkiye'de elektriksiz köy kalmayacağını» söyledi.

3 - Ulaştırma Bakam Veysel Atasoy, İstanbul'da düzenlenen«1 Temmuz Denizcilik Sempozyumu»'nda yaptığı konuşmada, «TürkDeniz Ticaret filosunun 1980 sonrasında hızla gelişerek bugün 6.2DW tonluk kapasiteye ulaştığını, ancak bu hızlı gelişmenin bazı sorunları da beraberinde getirdiğini» söyledi.

4 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın Ankara'dayaptığı açıklamada, «Sağlık alanında yapılacak reformun, yıl sonunakadar gerçekleştirilmiş olacağını» belirterek «Devlet hastaneleri ileözel hastane, klinik ve muayenehaneleri sıkı bir şekilde denetleyeceksağlık personelini de ciddi bir şekilde takip edecek sistemler kurulacağını» söyledi.

5 - Devlet İstatistik Enstitüsü, Türkiye genelinde tüketici fiyatlarının Haziran ayında yüzde 2.4 oranında yükseldiğini bildirdi.

6 - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin planlı tatbikatlarından olan «Deniz Kurdu-86/2» tatbikatının Bodrum - Antalya arasında yapılan üçüncü bölümü de sona erdi.

7 - Türkiye Zirai Donatım Kurumu, gübre fiyatlarına yüzde 3ile yüzde 19 arasında değişen oranlarda zam yaptı.

8 - Federal Almanya'nın Hamburg kentinde «Dazlaklar» tarafından öldürülen Ramazan Avcfnın katilleri 1 ile 10 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldılar.

9 - Peru Adalet Bakanı Luis Gonzales Posada, cezaevlerindeayaklanan 100 kadar tutuklunun güvenlik güçlerince öldürülmesindensonra dün görevinden istifa etti.

2 TEMMUZ 198G

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Erzurum'a gitti. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Erzurum Valisi Recep Birsin Özen ve 3. OrduKomutanı Orgeneral Hüsnü Celenkler tarafından törenle karşılandı.

2 - Başbakan Turgut Özal beraberinde Devlet Bakanı AbdullahTenekeci, TBMM'de grubu bulunan partilerden parlamenterler, üstdüzey bürokratlar ve gazetecilerden oluşan bir heyetle birlikte KKTC'ye gitti.

3 - Devlet Bakanı Ahmet Karaevli başkanlığında toplanan «Ekonomik İşler Yüksek Koordinasyon Kurulu» daha önce alınan «Ankara'da kömürlü kalorifer kullanımını yasaklayan» kararı kaldırdı.

4 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin İstanbul'da yapılan «mini oturum» toplantıları çerçevesindeki «ortak komisyon» toplantısında yaptığı konuşmada, «Konseyin temelinde hukukun üstünlüğü ve insan haklarının yattığın!»belirterek «Temel ve vazgeçilmez değerlerden ödün verilmemelidir»dedi.

5 - Ulaştırma Bakam Veysel Atasoy, İstanbul'da yapılan 1986yılında Deniz Sektörü Sorunları Sempozyumu»'nda yaptığı konuşmada,«Hükümet olarak özel sektörün liman yapmasını istediklerini» belirterek «Deniz sektöründe yeterli personelin yetiştirilmesi gerektiğini,bunun içinde Türkiye'de bir denizcilik üniversitesi açılmasının zamanının geldiğini» söyledi.

6 - Başbakan Turgut Özal'ın KKTC'yi ziyareti, Yunanistan'dakisiyasi partiler tarafından kınandı.

7 - Nikaragua Dışişleri Bakanı Miguel d'Escoto Brockmann,ABD'nin Nev York kentinde BM Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada, «Amerikan Temsilciler Meclisi'nin Contralara 100 milyon dolarlık yardım yapılması kararının Orta Amerika'yı ABD birliklerinin dekarışacağı büyük bir savaşa sürükleyebileceğini» söyledi.

8 - ABD Savunma Bakanı Caspar Weinberger, ABD'nin Washington kentinde yaptığı açıklamada, «Stratejik savunma girişimi(Yıldız Savaşları) araştırmaları çerçevesinde bir denemeyi başarıylagerçekleştirdiklerini söyledi.

9 - İran'ın resmi haber ajansı İRNA, İran kuvvetlerinin uzunsüredir Irak'ın elinde bulunan Mehran kentini geri aldığı, Irak askerisözcüsünün de bunu doğruladığını bildirdi.

10 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nde siyahların ülke içinde serbest dolaşmalarını yasaklayan kanun yürürlükten kaldırıldı.

11 - Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Zao Ziyang Avrupa ve Akdeniz ülkelerine yapacağı gezinin ilk durağı olan Romanya'ya gitti.

12 - Polonya, Komünist Partisi Kongresi'ne katılmak üzere Polonya'ya gelerek başkent Varşova'da pankartlı gösteri yapan 8 Avrupalı parlamenteri sınır dışı etti.

3 TEMMUZ 1986

1 - Yaz dönemi çalışmalarının bir bölümünü Erzurum'da sürdüren Cumhurbaşkanı Kenan Evren, incelemelerine devam etti.

2 - Devlet Bakanı ve Başbakan Vekili Kaya Erdem başkanlığında toplanan Başbakanlık Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı Kurulu, buyıl 60 bin 200 konut için 180 milyar lira kredi verilmesini kararlaştırdı.

3 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Çekoslovakya DışişleriBakanı Bohuslav Chnoupek'm resmi konuğu olarak Çekoslovakya'yagitti.

4 - Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin İstanbul'da 4gündür devam eden mini oturumu sona erdi.

5 - İstanbul 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde, 5 Haziran 1986tarihinde SODEP'in Saraçhane'de düzenlediği açık hava toplantısındaatılan sloganlar nedeniyle «Hükümetin manevi şahsiyetini alenen tahkir ve tezyif etmek, halkı kanunları itaatsizliğe tahrik etmek» ten yargılanan 30 kişi beraat etti.

6 - Ankara 4. Kolordu Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yargılanmakta olan 85 sanıklı Şentepe Dev - Yol davasında4 sanık idam, 2 sanık ömür boyu hapis cezasına çarptırılırken 27 sanık 10 ay ile 20 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. Askeri Mahkeme, 38 sanık hakkında beraat kararı verirken, 4 sanığındosyalarının başka bir davayla birleştirilmesine, 7 sanığın dosyalarının ise yargılanmak üzere Yeni Mahalle Ağır Ceza Mahkemesi'negönderilmesine karar verdi.

7 - Başbakan Turgut Özal, KKTC'ye yaptığı gezi sırasında KKTCMeclisi'nde bir konuşma yaparak, «BM Genel Sekreteri'nin barış girişimleri ile köprüleri atmamakla birlikte, Rumların uzlaşmaya sevkedilebilmesi için bazı yeni unsurların ortaya konulmasının zorunlu hale geldiğini» bildirdi. «Resmen tanınma çağrısı yapmadan tanınmayahizmet edebilecek adımların atılmasını» isteyen Başbakan Turgutözal konuşmasında, «Demokratik bir çatıdan, insan hakları ve demokratik ilkelerin şampiyonluğu için birbirleriyle yarışan bazı ülkelerin bu konuda üstlenebilecekleri görev kendileri hesabına artıkmanevi bir mükellefiyet haline gelmiştir» dedi.

8 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel SekreteriPerez de Cuellar'm sözcüsünün Başbakan Turgut Özal'ın KKTC'yi ziyaretine karşı çıkarak «Ziyaretin ancak adadaki meşru Kıbrıs Rumyönetimine yapılabileceği» yolundaki açıklamasına karşılık olarak,«KKTC'nin varlığı ve prestijini koruyacak önlemler alınmasının kaçınılmaz hale geldiğini» bildirdi.

Öte yandan, Türkiye'nin BM nezdindeki daimi temsilcisi Büyükelçi İlter Türkmen BM'nin üst düzey genel sekreterlik yetkilisini ziyaret ederek BM sözcüsünün açıklamasından dolayı Türkkiye'nin deBM Genel Sekreterliğini sert bir dille protesto ettiğini bildirdi.

9 - İngiltere Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, «Kıbrıs'tamevcut hassas durumu ağırlaştıracak gelişme ve beyanları ciddiyetleizlediklerini» bildirdi.

10 - Polonya Başbakanı ve Komünist Partisi Genel SekreteriGeneral Jaruzelski, Polonya Komünist Partisi kongresinde yenidenparti genel sekreterliğine seçildi.

11 - Kuveyt Emiri Şeyh Cabir Al Ahmet Al Sabah, TV ve radyodan yayımlanan konuşmasında parlamentoyu feshettiğini açıkladı.

12 - Şili'de Başkan Augusto Pinochet'nin 13 yıllık rejimini protesto gösterilerinde çıkan olaylarda 3 kişi öldü.

4 TEMMUZ 1986

1 - Başbakan Turgut Özal, KKTC'ye yaptığı resmi geziyi tamamlayarak Ankara'ya döndü.

Başbakan Turgut Özal, ANAP MKYK toplantısında yaptığı konuşmada, «Ara seçimlerin bu yılın ekim ayı içerisinde yapılacağını»söyledi.

2 - DYP, HDP, SHP Başbakan Turgut Özal'ın KKTC'ye yaptığıziyareti olumlu bulduklarını ve desteklediklerini açıkladılar.

3 - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin planlı tatbikatlarından olan İlkHedef-86 sırasında Yunan hava ve deniz sahasını ihlâl ettiği gerekçesiyle hazırlanan protesto Yunanistan Ankara Büyükelçiliği aracılığıyla Dışişleri Bakanlığfna verdi.

4 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Birleşmiş MilletlerGenel Sekreteri Sözcüsü'nün Başbakan Turgut Özal'ın KKTC'yi ziyaretini «Gayrı hukuki ve esef verici» olarak nitelendirmesine misillemeolarak KKTC ile Rum Yönetimi arasındaki giriş-çıkış kapılarının kapatılmasına ilişkin yaptığı açıklamada, «Kararın KKTC devletinin veTürkiye Başbakanı Turgut Özal'ın prestijini korumak için alındığını»belirterek «BM'de Özal'ın ziyaretiyle ilgili açıklamaları konusundatatmin edici bir yanıt alamadık. Bu nedenle, dünyaya ve ilgili makamlara hududun bu tarafında da giriş ve çıkış kapılarına aynı yetkiyeve kontrol hakkına sahip meşru bir idare bulunduğunu göstermekmecburiyetindeyiz» dedi.

5 - Şili'de yönetimi protesto amacıyla düzenlenen iki günlükgene! grev sonunda 6 kişi öldü, 36 kişi de yaralandı.

6 - Suriye Ordusu'na bağlı birliklerin Lübnan'ın başkenti Beyrut'a girdikleri bildirildi.

7 - Nikaragua'da yönetime karşı silahlı mücadele veren sağcıgerillaların Jinoteka bölgesinde yerleştirdikleri bombanın patlamasısonucu 32 kişi öldü.

5 TEMMUZ 1986

1 - Doğu Anadolu bölgesindeki incelemelerini sürdüren Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Kars'ın Posof ilçesinde sınır nöbetçilerinidenetledikten sonra halka hitaben bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, daha sonra Artvin'e giderek Şavşat ve Göktaş'ta incelemelerde bulundu.

2 - Başbakan Turgut Özal, beraberinde bazı Bakanlar ve milletvekilleriyle birlikte Tekirdağ'a gitti. Başbakan Özal daha sonraKırklareli'ye ve Edirne'ye geçti.

3 - Parlamento Muhabirleri Derneği ile Çağdaş GazetecilerDerneği tarafından ortaklaşa düzenlenen kuruluş çalışmaları devameden «Basın Konseyi» konulu panel Ankara'da yapıldı.

4 - istanbul Eminönü Belediye Başkanı Tahir Aktaş'la görüşmek isteyen Milliyet Gazetesi muhabirleri Aydın Özdalga ve MücahitBüber'e saldırıda bulunan 4 kişi dün yakalandı. İstanbul CumhuriyetSavcısı Necdet Mengüç, soruşturmanın derinleştirilerek sürdürüldüğünü belirtti.

5 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Cumhuriyet gazetesinin sorularını cevaplandırırken, Sınır kapılarının Rum kesimine kapatılması kararıyla ilgili olarak «Gelişmelere göre kararın gözden geçirilebileceğini» söyledi.

7 - A.A.'nın haberine göre, Fransız Le Figaro gazetesi, ilginçbir yorum yayımlayarak, Başbakan Özal'ın KKTC'ye yaptığı ziyaretinKKTC'nin uluslararası alanda tanınması sürecini hızlandıracağını belirtti.

8 - BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi James Holger KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'tan randevu istedi. Rum Dışişleri Bakanı Yorgo Yakuvo, İngiltere Yüksek Komiseri Wilberforce'ü Dışişleri Bakanlığına çağırarak, Başbakan Özal'ınişgal altındaki bölgeye yasa dışı ve tahditkâr olarak tanımladığı ziyaretini protesto etti ve «İngiltere'nin garantör bir devlet ve AET'ninyeni dönern başkanı olarak üzerine düsen sorumluluklara» dikkatiçekti.

9 - Amerika Birleşik Devletleri'nin New York kentinde Özgürlük Anıtı'nın Fransa'dan getirilişinin 100'üncü yıldönümü kutlamatörenleri dolayısıyla bu ülkede bulunan Fransa Devlet Başkanı François Mitterrand Başkan Ronald Reagan ile bir görüşme yaptı. BeyazSaray Sözcüsü Larry Speakes gazetecilere yaptığı açıklamada, «SSCB'nin, ABD, Fransa ve NATO'yla ilişkileri üzerinde durulduğunu kaydederek, «Başkan Reagan ve Mitterand'm SSCB ile ilişkiler konusundauyum ve ikinci bir Reagan - Gorbaçov zirvesinin en kısa zamandayapılması konusunda da görüş birliği içinde olduklarını» söyledi.

10 - İran'la Irak arasındaki şiddetli çarpışmalar, cephenin ortakesiminde devam ederken, BM Genel Sekreteri Peres de Cuellar,New York'ta yaptığı açıklamada, «Körfez savaşının yeniden tırmanmasını kaygı ile izlediğini», taraflara «Sivil yerleşim merkezlerinibombalamaktan kaçınmaları için çağrıda bulunduğunu» ve «Savaşındurdurulması konusundaki girişimleri canlandırmaya hazır olduğunu»belirtti.

11 - Güney Afrika'nın başkenti Pretoria'da beyazların yaşadığıbölgede düzenlenen bombalı saldırı 20 kişinin yaralanmasına yol açtı.Polisin verdiği bilgiye göre, Johannesburg'un güneydoğusunda düniki siyah yerleşim merkezinde de meydana gelen olaylarda silahlısiyah eylemcilerin bir otomobilden açtığı ateşten, 5 siyah güvenlikgörevlisi öldü, 12'side yaralandı.

3 hafta önce ilân edilen olağanüstü hal uygulaması dönemindeGüney Afrika'da 220 sendika yöneticisinin tutuklanmasından sonradün 10 bin siyah maden işçisi ülkenin büyük 4 elmas madeninde genel greve başladı.

12 - Peru'nun başkenti Lima'da, Mao'cu gerillalar, yönetimdebulunan partinin iki yöneticisini öldürdüler. Gerillaların İtalyan Büyükelçiliği binasına da bir bomba attıkları ve olayda can kaybı olmadığı belirtildi. Daha sonra Lima televizyonu'na bir demeç veren PeruSavunma Bakanı Jorge Flores Torres, «ülkede bir askeri darbe olacağı yolundaki söylentileri yalanlayarak, ordunun Devlet BaşkanıAlan Garcia'ya sadık olduğunu» bildirdi.

13 - Kolombiya'nın doğu kesimlerinde şiddetli yağışların yolaçtığı seller, 30 kişinin ölümüne, 15 bin kişinin evsiz kalmasına nedenoldu ve bölgede olağanüstü durum ilân edHdi.

6 TEMMUZ 1986

1 - Başbakan Turgut Özal, Edirne gezisi sırasında yaptığı açıklamada, «Ara seçim kararını, ülkedeki siyasi istikrarın devamı içinaldıklarını» söyledi.

2 - 625. Kırkpınar Güreşleri yapıldı. Başpehlivanlığı Balıkesir'liİbrahim Gümüş kazandı.

3 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da yaptığıaçıklamada, «Kıbrıs Rum yönetiminin, BM Genel Sekreteri Perez deCuellar'ın 29 mart belgesini kesin bir şekilde reddedip ortadan kaldırmaları halinde tanınma yolunun daha da açılacağını» belirtti.

4 - Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Tomas Hammarberg, Belçika'nın Brüksel kentinde yaptığı açıklamada, «Örgüt olarakdünyanın her yerinde ölüm cezalarına ve işkenceye karşı çıktıklarını»belirterek «Bu nedenle işkenceyi yok etmek isteyen iyi niyetli yönetimlerin kesin önlemler almalarını istiyoruz» dedi.

5 - Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Zao Ziyang, resmi bir ziyaret amacıyla Yugoslavya'ya gitti.

6 - Japonya'da Temsilciler Meclisi ile Danışmanlar Meclisi'nibelirleyecek seçimler yapıldı.

7 - Şili'nin başkenti Santiago'da polis ve ordu birliklerinin gerçekleştirdikleri bir dizi operasyon sonunda, 800 kişinin gözaltına alındığı, 30 kişinin tutuklandığı bildirildi.

8 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nde dün meydana gelen olaylarda 9 siyahın öldürüldüğü bildirildi.

9 - Filipinler'in başkenti Manila'da devrik diktatör FerdinandMarcos yanlıları bir gösteri yaptılar.

7 TEMMUZ 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Erzurum'un İspir ilçesindeyaptığı konuşmada, «Türk milletinin büyük hasletlere sahip olduğunu»belirtti.

2 - Başbakan Turgut Özal, Eskişehir'de çeşitli konuları içerenbir konuşma yaptı.

3 - Başbakan Turgut Özal ile 88 ANAP milletvekilinin hazırladığı Ara seçimin 12 Ekim pazar günü yapılmasını öngören yasa tasarısı TBMM Başkanlığı'na verildi.

4 - Yazar Nazlı Ilıcak ile Bulvar Gazetesi Yazı İşleri MüdürüAkın Kamacıoğlu hakkında Adnan Hoca ile yaptığı ve Bulvar Gazetesi'nde yayımlanan röportajla ilgili olarak İstanbul DGM'de dava açıldı.

5 - KKTC'nin sınırını kapatma kararı alması üzerine BM GenelSekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Vekili James Holger ile BM Barış Gücü Komutanı General Günher Grenidl, KKTC CumhurbaşkanıRauff Denktaş ile bir görüşme yaptılar, öte yandan Kıbrıs Rum Hükümeti Kuzey Kıbrıs'a giriş çıkış kapılarının kapatılmasını Birleşmiş Mliletler Güvenlik Konseyi ile BM Genel Seketeri'ne şikayet etti.

6 - Fransa Devlet Başkanı François Mitterrand, Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov'un resmi konuğu olarak Sovyetler Birliği'nin başkenti Moskova'ya gitti.

7 - Japonya'da dün yapılan Temsilciler Meclisi ve DanışmanlarMeclisi seçimlerini Başbakan Yasuhiro Nakasone'nin başkanı olduğuLiberal Demokratik Parti çoğunlukla 'kazandı.

8 - Ürdün, FKÖ lideri Yaser Arafat'ın başkanı olduğu Filistinaskeri örgütü El Fetih'e ait 25 büroyu kapattı. Ürdün EnformasyonBakanı Muhammed Ey Hatip kapatmayla ilgili yaptığı açıklamada,«Bu konudaki kararın Bakanlar Kurulu tarafından alındığını ve El Fetih'in, Ürdün'ün Ortadoğu politikası eleştirmesine bir tepki olduğunu» söyledi.

9 - Sudan Başbakanı El Sadek El Mehdi, parlamentoda yaptığıkonuşmada, «Cafer Nümeyri tarafından konan şeriat kanunlarının yürürlükten kaldırıldığını» açıkladı.

10 - Afgan Mücahitleri, yaptıkları açıklamalarda, geçen ay Afganistan'ın kuzey bölgelerinde meydana gelen çarpışmalarda 70 Sovyet ve Afgan Hükümet askerinin öldürüldüğünü, kendi kayıplarınınise 10 olduğunu ileri sürdüler.

8 TEMMUZ 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Doğu Anadolu gezisi sırasında Kars'ın Iğdır ilçesinde yaptığı konuşmada, «Yavuz hırsız evsahibinibastırmış derler. Bu kadar katliam yapmış Ermeniler şimdi dünyadaErmeni kıyımı oldu diye propaganda yapıyorlar. Asıl katliamı onlaryapmış» dedi.

2 - Başbakan Turgut Özal Bursa'da çeşitli konuları içeren birbasın toplantısı yaptı.

3 - Hakkari'nin Semdilli ilçesine bağlı Derecik Köyünde bir eveteröristler tarafından yapılan roketli saldırı sonucu, 2 kişi öldü 4 kişi de yaralandı.

4 - Siirt'in Şırnak ilçesinde iki kamyonda bir ihbar sonucu yapılan aramalarda 407 adet silah yakalandı.

5 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da yaptığıaçıklamada, «Kıbrıs'taki BM Barış Gücü helikopterlerinin sadece tampon bölgede uçuş yapabileceklerini, KKTC bölgesine uçuşların iznebağlı olduğunu» söyledi.

9 TEMMUZ 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 278 Türk'ün Ermenilerce öldürüldüğü Erzurum'un Alaca köyünde inşa edilen Şehitler anıtını açtı.

2 - Başbakan Turgut Özal Bursa ve çevresinde yaptığı incelemelerini tamamlayarak Ankara'ya döndü.

3 - Adalet Bakanı Necat Eldem Ankara'da yaptığı açıklamada,«İnfaz Yasası'nın yürürlüğe girdiği 19 Mart 1986 tarihinden beri yasadan yararlanan 20 bin 713 kişinin şartlı olarak salıverildiğini» bildirerek «Cezaevleri ile tutukevlerinde halen 33 bin 543 hükümlü ile18 bin 770 tutuklunun bulunduğunu» söyledi.

4 - Pakistan'ın Ankara Büyükelçisi Ataf Ahmed Şeyh, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Ülkesinin geçmişte olduğu gibi Kıbrıs konusunda Türkiye'yi desteklemeye devam edeceğini» söyledi.

5 - Devlet Bakanı Mesut Yılmaz'm resmi konuğu olarak pazargünü Türkiye'ye gelen Federal Almanya Ekonomik İşbirliği BakanıJurgen Warkne Ankara'daki temaslarına başladı.

6 - Sovyetler Birliği Yüksek Sovyet Prezidyumu Başkan Yardımcısı Vladimir Plavloviç Orlov başkanlığındaki 12 kişilik parlamentoheyeti Ankara'ya geldi. Konuk heyet TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'ı ziyaret ederek bir süre görüştüler.

7 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Avusturya gezisi sırasında Avusturya Dışişleri Bakanı Jankowitsch onuruna verdiği yemekteyaptığı konuşmada, «Bulgaristan Helsinki İnsan Haklan Anlaşması'nıciddi biçimde çiğnemektedir» dedi.

8 - İngiltere Dışişleri Bakanı ve AET Dönem Başkanı Sır Geoffrey Hovve, Ortak Pazar Parlamentosu'nun Fransa'nın Strasbourg kentinde devam eden çalışmalar! sırasında yaptığı açıklamada, «Türkiye'de insan hakları ve demokratikleşme konusunda ciddi gelişmelerolduğunu» belirterek «AET ile Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi amacıyla hazırlanmış olan takvimin değiştirilmesinin sözkonusu olmadığını» söyledi.

9 - Fransa'nın başkenti Paris'in merkezindeki bir polis binasında meydana gelen patlamada 1 kişi öldü, 27 kişi de yaralandı.

10 - Suriye, geçen ay İspanya'nın başkenti Madrid'in Uluslararası Havaalanı'nda bulunan İsrail Havayolları EI-AI bürosuna düzenlenen bombalı saldırıyı kınadı.

10 TEMMUZ 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Erzurum ve çevresinde yaptığı 9 günlük geziyi tamamlayarak Ankara'ya döndü.

2 - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, İtalya'yayaptığı resmi geziyi tamamlayarak Ankara'ya döndü.

3 - Başbakan Turgut Özal ve 88 arkadaşı tarafından TBMMBaşkanlığı'na verilen Ara Seçim Kanun teklifinin üç maddesi görüşülerek kabul edildi. Tasarının kabul edilen maddelerine göre, seçimlerekatılan bütün partilere Yüksek Seçim Kurulu'nun tesbit edeceği esaslar çerçevesinde televizyonda yararlanma imkânı tanınıyor ve seçimlerin 28 Eylül Pazar günü yapılmasını hükme bağlıyor.

4 - Pakistan Başbakanı Muhammed Han Cuneco, BaşbakanTurgut Özal'ın davetlisi olarak üç günlük resmi bir ziyaret için Ankara'ya geldi.

5 - Avusturya Cumhurbaşkanı Kurt Waldneim Avusturya'yı ziyaret etmekte olan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nu kabul ederekbir süre görüştü.

6 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da yaptığıaçıklamada, «Sınır kapılarında Rumların uygulaması ne ise bizim deaynıdır. Eşitlik ilkeleri çerçevesinde aynı muamele ve işiem KKTCHükümeti'nde de yapılmaktadır» dedi.

7 - Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Zhao Ziyang, YunanistanBaşbakanı Andreas Papandreu'nun davetlisi olarak Atina'ya gitti.

8 - İtalya yolcu gemisi Achille Lauro'yu Akdeniz'de kaçırmayakalkışan 6 Filistinli gerilla yargılandıkları mahkemede ömür boyu hapis cezasına çarptırıldılar.

11 TEMMUZ 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türkiye'yi ziyaret etmekteolan Pakistan Başbakanı Muhammed Han Cuneco'yu Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü. Kabulde Başbakan Turgut Özal'da hazır bulundu.

2 - Başbakan Turgut Özal ile Pakistan Başbakanı MuhammedHan Cuneco başkanlığında yapılan Türkiye - Pakistan resmi görüşmeleri sona erdi.

3 - Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanlığı'na Şefik Yıldızeli'ninatanması ile ilgili karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

4 - KKTC Bakanlar Kurulu olağanüstü bir toplantı yaparak kapıların açılmasını kararlaştırdı.

5 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, ülkesini ziyaretetmekte olan Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Zao Ziyeng onurunaverdiği yemekte yaptığı konuşmada «Türkiye'nin tahrikkâr bir tutumizlediği yolundaki iddialarını» yineleyerek, «Ankara, Ege'de tüm dünyaca kabul edilmiş, tartışılmaz egemenlik haklarımızı tartışmak istiyor» dedi.

6 - Şili Devlet Bakanı General Augusto Pinochet, Şili'nin başkenti Santiago'da yaptığı açıklamada, «Ülkedeki askeri yönetiminancak 1997 yılında kalkacağını» söyledi.

7 - Japonya'nın güney adalarından Kyushu'da meydana gelensellerde 12 kişi öldü, 11 kişi de kayboldu.

12 TEMMUZ 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, ODTÜ'de incelemelerde bulundu.

2 - Başbakan Turgut Özal'ın resmi konuğu olarak Türkiye'debulunan Pakistan Başbakanı Muhammed Han Cuneco Ankara'dekitemaslarını tamamlayarak İstanbul'a gitti.

3 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut Ankara'da yaptığı açıklamada, «Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde faaliyet gösterenbölücü çetelerin faaliyetlerinin tamamen önlenmesinin polisiye tedbirierle değil, bu kişilerin kafa yapılarının değişmesi ile mümkün olabileceğini» söyledi.

4 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktas Lefkoşe'de yaptığı açıklamada, «Rumlar yıllardır bizi Anavatandan koparmak için her şeyisöylemiş ve yapmıştır. Bugün biz bundan da yoğun bir yaylım ateşiyle Türkiye'yi gücendirmek için elden geleni yapmaktayız» dedi.

5 - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti geçen hafta kapadığı Rumkesimiyle arasındaki kapısını açtı.

6 - Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Baas Partisi'nin olağanüstü kongresinde yaptığı konuşmada, «İranda'ki mevcut rejiminsavaş olmadan varlığını sürdürmesinin mümkün olmadığını» söyledi.

7 - Mısır'ın başkenti Kahire'nin kuzeyindeki Mit Ghamr kentinde 7 katlı bir binanın çökmesi sonucu 27 kişi öldü.

8 - Filipinler'de son dört günde meydana gelen olaylarda, 20kişinin öldüğü, 8 kişinin yaralandığı bildirildi.

13 TEMMUZ 1986

1 - Ankara Büyük şehir Belediye Başkanı Mehmet AltınsoyAvusturya'ya yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak Ankara'ya döndü.

2 - Resmi bir ziyaret dolayısıyla Türkiye'de bulunan PakistanBaşbakanı Muhammed Han Cuneco görüşmelerini tamamlayarak Türkiye'den ayrıldı.

3 - Mısır Turizm ve Sivil Havacılık Bakanı Fuad Abdel LatifSultan Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu'nun davetlisioiarak Ankara'ya geldi.

4 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da düzenlenen İnönü Şehitler Günü'nün 28. yıldönümünde yaptığı konuşmada,«Türk tarafının, Türkiye'nin garantisinden başka bir garanti tanımadığını, barış isteyenlerin bunu kabul etmesi gerektiğini» söyledi.

5 - Hindistan Haber Ajansı PTİ'nin verdiği habere göre Hindistan'ın Ahmedabad kentinde Hindularla Müslümanlar arasında çıkanolaylarda, 40 kişinin öldüğü bildirildi.

6 - Ürdün Kralı Hüseyin, Ürdün'ün başkenti Amman'da dün düzenlediği basın toplantısında «Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) yönetiminin inandırıcılığı olmadığını» söyledi.

14 TEMMUZ 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nin 1985-1986 dönemi mezunlarının diploma törenlerine katıldı.

2 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Emekli aylıklarının yetersiz, sosyal yardımların az olduğunu» belirterek «SSK'nın bugünkü şartlarıyla emeklilere daha fazla yardım etmemiz mümkün değildir» dedi.

3 - Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu Ankara'dayaptığı açıklamada, «Turizmde bu yıl beklenen hedeflere ulaşılamayacağını» belirterek «Ancak 1986'nın turist sayısı ve turizm gelirleribakımından 1985'in altında olmayacağını» söyledi.

4 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında15 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

5 - Öykü Roman yazarı Mehmet Şeyda İstanbul'da öldü.

6 - Hindistan'ın Ahmedabad kentinde geçen hafta başlayanHindu - Müslüman çarpışmalarında ölenlerin sayısının 50'ye yükseldiği bildirildi.

7 - İspanya'nın başkenti Madrid'de sivil muhafızlar taşıyanotobüste meydana gelen patlamada, 8 kişi öldü, 30 kişi de yaralandı.

8 - İsrail savaş uçakları bir hafta içinde ikinci defa Lübnandaki Filistin Kurtuluş Örgütü kampını bombaladı.

15 TEMMUZ 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, yaz çalışmalarını sürdürmeküzere İstanbul'a gitti.

2 - Başbakan Turgut Özal, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Beton Boru Fabrikasını hizmete açtı.

3 - Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli, Türkiye'nin Irak'tan 1.5 milyar dolara yaklaşan alacağının tahsili konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Irak'a gitti.

4 - Ankara 4. Kolordu Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan 133 sanıklı İstanbul MHP ve Ülkücü kuruluşlar davasında 3 sanık idam, 6 sanık müebbet, 7 sanık, 36'şar yıl,27 sanık 2 ile 25 yıl hapis cezasına çarptırılırken 53 kişi beraat etti.

5 - Sovyet Lideri Mihail Gorbaçov, Moskova'da yaptığı açıklamada, «Moskova'nın nükleer denemelere uyguladığı moratoryumu sürdürüp sürdürmemeye, ABD'nin silahsızlanma konusundaki tutumunagöre karar vereceğini» söyledi.

6 - Resmi bir ziyaret amacıyla Federal Almanya'da bulunanPakistan Başbakanı Muhammed Han Cuneco ile Federal AlmanyaBaşbakanı Helmut Kohl, Sovyetler Birliği'nin Afganistan'dan çekilmesiçağrısında bulundular.

7 - Çin Halk Cumhuriyeti'nin güney kesiminde meydana gelen tayfunda 172 kişi öldü.

8 - Meksika'nın ABD sınırındaki San Antonio de Los Buenoskasabasında meydana gelen depremde, 25 kişi öldü, 28 kişi de yaralandı.

16 TEMMUZ 1986

1 - Başbakan Turgut Özal, Konya'nın Altınova Devlet ÜretmeÇiftliği'nde düzenlenen hasat bayramı dolayısıyla yaptığı konuşmada,«Zirai üretimin önceki yıllara oranla daha iyi olduğunu» söyledi.

2 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, İzmir'dedüzenlediği basın toplantısında, «ANAP Milletvekili adaylarının 3-4Ağustos'ta toplanacak MKYK'da saptanacağını» söyledi.

3 - Yüksek Seçim Kurulu, 22 Temmuz 1986 tarihinden itibarenbaşlayacak seçim yasaklarının tüm yurtta uygulanmasına karar verdi.

4 - Irak'ın Ankara Büyükelçisi Tank Abdülcabbar Cevat, Irakdevriminin yıldönümü dolayısıyla Ankara'da yaptığı açıklamada, «İran'da savaşı destekleyen projeleri pok edeceklerini» söyledi.

5 - 9. Kolordu Erzurum Askeri Mahkemesi'nde görülmekteolan Artvin Dev-Yol davasında, 2 sanık ölüm, 4 sanık 20 yıl, 24 sanıkise 2 yıl 6 ay ile 24 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

6 - ABD'de yayımlanan «Defence and Diplomacy» dergisi Bulgaristan'da Türklere karşı uygulanan soykırım hareketinin devam ettiğini bildiriyor.

7 - Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Aduard Şevardnadze İngiltere gezisi sırasında Londra'daki Sovyet Büyükelçiliği'nde yaptığıbasın toplantısında, «ABD'nin Türkiye'de yeni nükleer silahlar depolayacağı yolundaki haberleri tepkiyle karşıladıklarını» söyledi.

8 - Ürdün Kralı Hüseyin Ürdün'ün başkenti Amman'da yaptığıaçıklamada, «Ülkesinde FKÖ Lideri Yaser Arafat yanlısı Filistin Kurtuluş Örgütü bürolarının seçim ve öğrenci hareketlerine karışmalarıyüzünden kapatıldığını» söyledi.

17 TEMMUZ 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren İstanbul'da Haliç'i gezerekyapılan çalışmaları yerinde inceledi.

2 - Başbakan Turgut Özal Keçiören Belediyesi tarafından yaptırılan çocuk parkını hizmete açtı.

3 - Devlet Bakanı Ahmet Karaevli, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Fakir Fukara Fonu (Fak-Fuk Fon) olarak bilinen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonu'nda 1 yıl içinde 400 milyar lirayaulaşan para toplanmasının beklendiğini» söyledi.

4 - Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Zhao Zyang, BaşbakanTurgut Özal'ın resmi davetlisi olarak Ankara'ya geldi.

5 - Kapatılan CHP'nin eski genel başkanı Bülent Ecevit'in birtoplantıda yaptığı konuşma ile ilgili yargılanmasına Ankara 5. AsliyeCeza Mahkemesi'nde başlandı.

6 - Resmi bir ziyaret için ABD'de bulunan Pakistan BaşbakanıMuhammed Han Cuneco ABD Başkanı Ronald Reagan ile bir görüşmeyaptı.

7 - Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek resmi bir ziyaretamacıyla gittiği İtalya'da İtalya Başbakanı Bettino Craxi ile bir görüşme yaptı.

18 TEMMUZ 1986

1 - Başbakan Turgut Özal, Maliye ve Gümrük Bakanlığı GenelMüdürlüğü Bilgi İşlem Merkezini hizmete açtı.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, ara seçimlerde İzmir'denpartisinin milletvekili adayı olmak için resmen başvurdu.

SHP Genel Başkanı Erdal İnönü Ankara'da yaptığı açıklamada,«KiT'lerin özelleştirilmesine karşı olduklarını ve bunu halkın oylarıyladurduracaklarını» söyledi.

3 - Devlet Bakanı Ahmet Karaevli, 67 ilin valisi ile Fakir FukaraFonu kaynaklarının dağıtımı için oluşturulacak vakıflar konusunu görüştü.

4 - Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, Dış Ticaret Derneği tarafından düzenlenen «Dış Ticaret ve Ulaştırma» konulu seminerdeyaptığı konuşmada, «Bu yıl yabancı ülkelerle bilgisayarlararası haberleşmeye geçilecek ve otomatik haberleşme merkezlerinin sayısı400'den 850'ye çıkarılacak» dedi.

5 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalannda 33 kişi öldü, 45 kişi de yaralandı.

6 - ABD eski başkanlarından Richard M. Nixon Sovyetler Birliği'ni ziyareti sırasında Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov ileABD - Sovyet ilişkileri konusunda bir görüşme yaptı.

7 - Pakistan Başbakanı Muhammed Han Cuneco, resmi bir ziyaret için gittiği ABD'de yaptığı açıklamada, «Sovyetler Birliği'ninAfganistan'dan çekilmeğe hazır olmadığını» söyledi.

8 - Sri Lanka'da Tamil gerillalarının bir askeri devriye birliğineyaptıkları baskın sırasında çıkan çatışmalarda 16 Tamil gerillası öldü.

19 TEMMUZ 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Kıbrıs Barış Harekâtının 12.yıldönümü dolayısıyla KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a gönderdiği mesajda, «Kıbrıs halkının haklı mücadelesinin dünyada artık daha iyi anlaşıldığını» belirterek «Türkiye bundan sonrada Kıbrıs Türkhalkını desteklemeye devam edecektir» dedi.

2 - Başbakan Turgut Özal, yapımı tamamlanan MAN KamyonFabrikasını hizmete açtı, Açılışa Çin Halk Cumhuriyeti BaşbakanıZao Ziyang'da katıldı.

3 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, Trabzon,Gazeteciler Cemiyeti'nl ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, «Basının yasa yoluyla denetlenmesine karşı olduğunu» belirterek «En iyisi,kendi kendisini kontrol etmesidir» dedi.

4 - Adalet Bakanı Necat Eldem Ankara'da yaptığı açıklamada,«Yeni Türk Ceza ve Medeni Kanun tasarılarının 1988 genel seçimlerinden önce kanunlaşması için çaba karcadıklarmı» söyledi.

5 - Türkiye'yi ziyaret etmekte olan Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Zao Ziyang, Ankara'daki temaslarını da tamamlayarak İstanbul'a gitti.

6 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığıaçıklamada, Sovyetler'in Kıbrıslı Türkleri ikinci sınıf vatandaş veyaKıbrıs Rumlarının köleleri olarak görmediklerini göstermelerini beklemek bizim hakkımızdır» dedi.

7 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta bulunan Amerikan Üniversitesi Hastanesi'ne ait bir otobüse düzenlenen saldırı sonucu 4 kişi öldü,4 kişi de yaralandı.

20 TEMMUZ 1986

1 - Başbakan Turgut Özal, beraberinde Devlet Bakanı AhmetKaraevli, Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Bayındırlık ve İskanBakanı Safa Giray, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu ile Başbakanlık Müsteşarı Hasan Celal Güzel olduğu halde Malatya'ya gitti.

2 - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Ali Coşkun İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında ekonomiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

3 - Balkan Havayolları'nın 10 Ocak 1984 tarihinde Sofya yakınlarında düşen uçağında ölen Haydar Yasa adlı Türk işçisinin tazminatının Bulgaristan tarafından ödenmemesi üzerine, 8.40 İstanbul Sofya seferini yapacak olan uçağa Bakırköy İcra Memurluğu kanalıylahaciz kondu ve uçak mühürlenerek, Devlet Hava Meydanları İşletmssi'ne teslim edildi.

4 - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 20 Temmuz 1974'te Kıbrıs'ta gerçekleştirdiği Barış Harekâtfnın 12. yıldönümü, KKTC'de Barış ve Özgürlük Bayramı olarak kutlandı.

5 - İspanya'nın başkenti Madrid'de yapılan, Dünya BasketbolŞampiyonası'nı, Sovyetler Birliği'ni 87-85 yenen ABD kazandı.

21 TEMMUZ 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren İstanbul'da bulunan Çin HalkCumhuriyeti Başbakanı Zao Ziyang'ı kabul ederek bir süre görüştü.

2 - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, İzmir'de fiyat artışları konusunda açıklamalarda bulundu.

3 - Adalet Bakanı Necat Eldem, haciz konulan Bulgaristan'a aitBalkan Havayolları uçağı konusunda İstanbul'da incelemelerde bulunduktan sonra Ankara'ya döndü.

4 - Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanı Vahit Erdem, 60 metrekarelik konutlar için fon kaynaklarından faydalanmakonusunda Cumhuriyet gazetesinin sorularını cevaplandırdı.

5 - Büyük Vatan Partisi kuruldu. Kuruluş bildirgesi kuruculardan Tayyar Şafak, Feridun Soyocak ve Emin Öner tarafından İçişleriBakanlığfna verildi.

6 - İzmir Barosu Yönetim Kurulu, ölüm cezalarının kaldırılmasıve bazı ceza yasalarının değiştirilmesi için hazırladığı raporu AdaletBakanlığı'na sundu.

7 - Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Jean Claude Paye, Ankara'da Hazine ve Dış Ticaret MüsteşarıEkrem Pakdemirli'yi ziyaret etti.

8 - 20 Haziran - 21 Temmuz günleri arasında düzenlenen İstanbul Festivali sona erdi.

9 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Vekili James Holger'i Lefkoşa'da kabu! ettikten sonra yaptığı açıklamada, «BM Genel Sekreteri Peres de Cuellar ile New York'ta görüşmeyi kabul ettiğini» bildirdi.

10 - AET Dışişleri Bakanları toplantısı, Belçika'nın başkentiBrüksel'de başladı. Toplantıda, Türkiye - AET Ortaklık Konseyi'nin ertelenmesi ve Türkiye'nin Kıbrıs siyasetinin kınanması yolundaki Yunanistan'ın talepleri reddedildi.

11 - SSCB'ni resmen ziyaret eden Federal Almanya DışişleriBakanı Hans Dietrich Genscher, Moskova'da Sovyetler Birliği lideriMihail Gorbaçov ile bir görüşme yaptı.

12 - İngiltere'nin Güney Afrika'ya uyguladığı politikayı protesto amacıyla, Commonvvealth Oyunlarını boykot eden ülke sayısı 28'eulaştı.

13 - Fransa'nın başkenti Paris'teki OECD merkezinin önündekibir arabaya yerleştirilen bombanın patlaması sonucu binada hasarmeydana geldi.

14 - Çin Halk Cumhuriyeti ile Hindistan arasındaki sınır anlaşmazlığına ilişkin görüşmelerin 7. turu Pekin'de başladı.

15 - Sri Lanka'da Tamil gerillaları ile güvenlik güçleri arasındaçıkan çatışmada 15 kişi öldü.

16 - İspanya'nın başkenti Madrid'de meydana gelen bombalı veroketli saldırılarda, 9 kişi yaralandı.

22 TEMMUZ 1986

1 - Boş bulunan 11 milletvekilliği için 28 Eylüi günü yapılacakara seçimle ilgili seçim yasakları başladı.

2 - Dünyanın ilk çivi yazılı bronz tableti Boğazköy'de bulundu.

3 - Bulgaristan, İstanbul'da haczedilen Balkan Hava Yolları'na ait uçağın serbesti bırakılması için gerekli tazminatı ödeyeceğiniTürkiye'nin Sofya Büyükelçisi Ömer Lütem'e bildirdi.

4 - Amerikalı ve Sovyet uzmanlar, İsviçre'nin Cenevre kentinde Stratejik Silahları Sınırlandırma Antlaşması (SALT) konusunda görüşmelere başladılar.

5 - İsrail Başbakanı Simon Peres, dün Fas'a giderek, Kral 2.Hasan ile bir görüşme yaptı.

Suriye, görüşmenin açıklanmasından sonra, Fas ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiğini açıkladı.

6 - Sri Lanka'da bir yolcu otobüsüne düzenlenen sabotajda 25sivil öldü.

23 TEMMUZ 1986

1 - DSP'nin İzmir Milletvekili Aşkın Toktaş ile bağımsız İzmirMilletvekili Hüseyin Aydemir SHP'ye geçtiler.

Partisinden istifa eden ANAP Niğde Milletvekili Mustafa SabriGüvenç ise, daha sonra istifasını geri aldı.

2 - Ankara'da hava kirliliğini önlemek amacıyla, Çevre GenelMüdürlüğü'nce kükürt oranı düşük ithal, kömür kullanılması kararıalındı. Türkiye Kömür İşletmeleri de linyit kömürü satışlarını durdurdu.

3 - Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Zao Ziyang, Türkiye'yeyaptığı resmi geziyi tamamlayarak Tunus'a gitti.

4 - Tazminat borcu nedeniyle iki gündür Atatürk Havalimanı'nda bekletilen Balkan Havayolları uçağına konan haciz, teminatın yatırılması üzerine kaldırıldı.

5 - Hür Demokratik Parti kurucu üyelerinden Haldun Darbarzöldü.

6 - 7'si tutuklu 24 sanıklı THKP/C Eylem Birliği davasına İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

7 - Uluslararası Af Örgütü, A.A.'ya yaptığı açıklamada, «Bulgaristan'da yaşayan Türklere yapılan baskılan yerinde incelemekamacıyla bu ülke nezdinde yaptıkları başvurulara olumsuz yanıt aldıklarını» bildirdi.

8 - İsrail Başbakanı Simon Peres ile Fas Kralı 2. Hasan arasında Fas'ın başkenti Rabat'ta yapılan görüşmenin sürdüğü bildirildi.

Güney Yernen, İran, Irak ve Cezayir FKÖ'nün en büyük birimiEl Fetih zirveye olumsuz tepki gösterirken, Suudi Arabistan, Tunus,Ürdün, Kuveyt gibi ülkeler görüş belirtmediler. Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ise, Kudüs'te verdiği demeçte, görüşmeyi desteklediğini bildirdi.

9 - 11 Lâtin Amerika ülkesinin temsilcileri, «Bölgesel ekonomik bütünleşmeyle ilgili somut anlaşmalar yapmak» amacıyla Acapulco'da toplandılar.

10 - Greenpeace'in Rainbow Warrior gemisini geçen yıl bombalayan ve bir fotoğrafçının ölümüne neden olmaktan yargılanan ikiFransız gizli servis ajanı, Yeni Zelanda'dan sınır dışı edildiler.

11 - Liberya hükümetinin 32 ay sonra yeniden Sovyetler Birliğiile diplomatik ilişki kurmaya karar verdiği bildirildi.

24 TEMMUZ 1986

1 - Başbakan Turgut Özal, Ankara'da İnglizce olarak yayınlanan «Near East Briefing» dergisinin temmuz sayısına, Türk Ekonomisi'nin son durumu iie ilgili bir demeç verdi.

2 - Türkiye, 14 Temmuz 1986 tarihinden bu yana, Ege'dekiuluslararası sularda Birleşmiş Milletler'in «Akdeniz'de Kirliliğin Önlenmesi» amacıyla yürütülen «Med-Pol» (Mediterranean Pollution]programı çerçevesinde çalışmalarını sürdüren «Piri Reis» araştırmagemisinin taciz edilmesini Yunanistan nezdinde protesto etti. Türkiye'nin protestosu Yunanistan'ın Ankara Büyükelçiliği'ne iletildi.

Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Sotirios Konstantopulos isedün Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi şilikilerden sorumlu MüsteşarYardımcısı Ecmel Barutçu'yu ziyaret ederek, Piri Reis'in Ege'deki faaliyetlerinden dolayı Türkiye'yi protesto ettiklerini bildirdi. Protesto,Ecmel Barutçu tarafından reddedildi.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, aday olduğu İzmir'de basıntoplantıss düzenleyerek çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

4 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, özelokullarda eğitim kalitesinin düşüklüğü, ücretlerin sürekli artırılmasıkonusundaki eleştiriler üzerine, bu kurumlarla ilgili denetimlerin daha da artırılarak sürdürüleceğini açıkladı.

5 - Geleneksel gazeteciler günü, basından sansürün kaldırılışının 78. yıldönümü İstanbul'da Çadır Köşkü'nde düzenlenen bir törenle kutlandı. Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent törende bir konuşma yaptı.

6 - «Basın Meslek İlkeleri» ile ilgili tasarı metninin hazırlandığı Gazeteci Oktay Ekşi tarafından açıklandı. Oktay Ekşi, metne sonşeklin «Kurucular» toplantısı yapıldıktan sonra verileceğini söyledi.

7 - TÜBİTAK'ın 1986 yılı, Bilim, Hizmet ve Teşvik ödüllerini kazananlar açıklandı.

8 - İstanbul Kartal İdealtepe tren istasyonunda, bir banliyö trenine, bir imdat treni'nin çarpması sonucu 9 kişi öldü, 17 kişi de yaralandı.

9 - Uluslararası Futbol Federasyonu'nun (FIFA) İcra KuruluÜyesi Necdet Çobanlı, Hürriyet'e verdiği demeçte, «KKTC'nin FIFAüyesi olmaması sebebiyle, Türk Milli Takımı'nın FIFA kurallarına göre KKTC'nde milli maç yapamıyacağını ve 1988 Seul Olimpiyatı Futbol Turnuvası için seçme gruplarında Bulgaristan ile karşılaşması gereken Türkiye'nin bu maçı da oynaması gerektiğini» belirtti.

10 - «New York Times» gazetesi Lef koşa kaynaklı bir haberinde, «ABD'nin her yıl Kıbrıs'a ekonomik yardım yapmasının, ekonomik refah düzeyi gelişmiş Avrupa ülkeleri kadar olan Kıbrıs Rum kesimine her yıl milyonlarca dolar verilmesinin büyük terslik olduğu'nu» belirterek, «Yardımın yaklaşık yüzde 20'sinin ABD'nin resmentanımadığı KKTC'ye ayrılmasımnda garip bir durum yarattığını» önesürdü. i

11 - Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher,hafta başında Sovyet lideri Mihaii Gorbaçov ile Moskova'da yaptığıgörüşme konusunda, ABD yönetimine bilgi verdi.

12 - İsrail Başbakanı Şimon Peres, Fas'a yaptığı ziyareti tamamlayarak dün ülkesine döndü.

13 - Sri Lanka'da dün bir otobüse yerleştirilen bombanın patlaması sonucu, 28 kişinin öldüğü 40 kişinin yaralandığı bildirildi.

14 - Afganistan'da, Paktia Garnizonu Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Dagarval Nizamuddin'in mücahitler tarafından öldürüldüğübildirildi.

15 - Bir süre önce Afrika'daki açlar için düzenlediği konserlerve sağladığı yaklaşık 100 milyon dolarlık maddi yardım nedeniyle İrlanda'lı Rock şarkıcısı Bob Geldof, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabethtarafından, «fahri şövalye»'lik unvanı verilerek ödüllendirildi.

16 - İngiliz Uluslar Topluluğu Communvvealth'in 13. «Dostlukoyunları» 31 üye ülkenin boykotuna rağmen 27 üye ülkenin katılımıyla Edinburgh'da başladı.

25 TEMMUZ 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İstanbul'da, Başbakan Turgut Özal'ı kabul ederek haftalık olağan görüşmesini yaptı. Daha sonra Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Kenan Evr-en'in başkanlığında, İstanbul'da toplandı.

2 - Milli Güvenlik Kurulu, İstanbul'da toplandı.

3 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, ortaöğretim bünyesinde yapılacak değişikliklere ilişkin olarak Cumhuriyet gazetesine açıklamalarda bulundu.

4 - Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent, İstanbul'dayaptığı açıklamada, «Basın özgürlüğünü korumak ve basının demokratik ülkelerdeki gibi bir özdenetim mekanizmasına (Basın Konseyi'ne) kavuşmasını sağlamak amacıyla sürdürülen çalışmaları destekleme kararı aldığını» açıkladı.

5 - ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Vernon Walters,ülkesinin Bulgaristan'daki Türkler konusunda Bulgar hükümetine basta yaptığını söyledi.

6 - ABD, İran'ın BM'de görevli bir diplomatını sınırdışı etti.

7 - Peru'da, son bir hafta içinde ordu birlikleriyle aralarındaçıkan çatışma sonucu 18 gerillanın öldüğü bildirildi.

8 - İran yanlısı Hizbullah örgütüne mensup göstericiler, BatıBeyrut'taki Fas Büyükelçiliği'ni basarak binayı ateşe verdiler.

26 TEMMUZ 1986

1 - SHP Genel Sekreter Yardımcısı, Adana Milletvekili CüneytCanver, TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi, emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya hakkındaki iddiaların açıklığa kavuşturulmasını ve Şahinkaya'nın mal varlığının açıklanmasını istedi.

2 - Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İstanbul Şubesi Genel Kurulu yapıldı.

3 - Uluslararası Güreş Federasyonları (FILA) Başkanı MilanErgecan, Bursa'da yaptığı açıklamada, «KKTC'nin FILA tarafından tanınmadığını, bu ülke ile yapılacak temaslarda boykotun söz konusuolacağını» bildirdi.

Beden Terbiyesi Genel Müdürü Şahap Sayın ise konuyla ilgiüolarak yaptığı açıklamada, KKTC ile karşılaşmaların sürdürüleceğinisöyledi.

4 - ABD Dışişleri Bakanlığı İnsan Hakları Genel Müdürü Robert Rocmaies, Ankara'ya gelerek Bulgaristan'daki Türk azınlığa yapılan baskılar ve Türkiye'de insan haklarının durumu konusunda temaslarda bulundu.

5 - Hakkında gıyabi tutuklama karan olan silahlı sağ eylemciNevzat Karayön, Tokat'ın Reşadiye ilçesine bağlı Bozcaali köyündegüvenlik güçleriyle giriştiği çatışma sonucu öldü.

6 - Senaryo ve oyun yazan Sadık Şendil, İstanbul'da öldü.

7 - Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, ABD BaşkanıRonald Reagan'ın, Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel SekreteriMihail Gorbaçov'un silahsızlanma konusundaki mektubuna gönderdiğicevabı mektupta, Yıldız Savaşları çalışmalarını 5-7 yıl için erteleyebileceklerini, ancak bu projeden vazgeçmeye razı olmayacaklarını»belirttiği bildirildi.

8 - Hindistan'da çıkan çatışmalarda 3 Sih öldü, 10 Sih yaralandı.

9 - Şili'nin başkenti Santiago'da Başkanlık Sarayfnın yakınında patlayan bombanın 36 kişinin yaralanmasına neden olduğu bildirildi.

10 - Yunanistan'ın başkenti Atina-ve İspanya'nın San Sebastiankentinde meydana gelen bombalama olaylarında üç kişi öldü.

11 - Libya Lideri Muammer Kaddafi, Fas Kralı 2. Hasan'm Trablus'a gelen özel elçisi ile görüşmeyi, Fas Kralı'mn İsrail BaşbakanıSimon Peres ile görüşmesi nedeniyle reddetti.

12 - İslami Cihad örgütü, Lübnan'da kaçırılan Amerikalı rehinelerden Lavvrence Jenco'yu serbest bıraktığını açıkladı.

13 - Oscar ödülünün sahibi Amerikalı film yönetmeni VincenteMinnelli, ABD'de öldü.

27 TEMMUZ 1986

1 - Anayasa Mahkemesi Başkanı Semih Özmert, yaş haddinden emekli oldu.

2 - Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) BaşkanıProf. Dr. Altan Günalp, sınav sisteminde gerçekleştirilecek yeni uygulamalar konusunda, Cumhuriyet gazetesine açıklamalarda bulundu.

3 - Türkiye Gazeteciler Sendikası İstanbul şubesi genel kurulunda oybirliğiyle kabul ederek yapılan açıklamada, «Basına yeni kısıtlamalar anlamına gelen Basın Konseyi'nin kurulmasına karşıyız»denildi.

4 - Mısır Başbakan Yardımcısı, Planlama ve Uluslararası İşbirliği Başkanı Ahmet El Ganzouri, Ankara'ya geldi.

5 - Kapatılan CHP'nin Genel Başkanı Bülent Ecevit hakkında,DSP'nin Zonguldak'm Karabük ilçesinde düzenlediği açıkhava toplantısında yaptığı konuşma nedeniyle, Karabük Cumhuriyet Savcılığı'ncasoruşturma açıldı.

6 - ABD Başkan Yardımcısı George Bush, İsrail, Mısır ve Ürdün'e yapacağı on günlük gezinin ilk durağı olan Tel Aviv'e gitti.

7 - Afrika Birliği Örgütü üyesi 50 devletin dışişleri bakanlarının Etiyopya'nın başkenti Adis Ababa'daki toplantısında kabul karartasarısında, Güney Afrika Cumhuriyeti'ndeki ırkçı yönetim eleştirilerek, bu yönetime hoşgörü gösteren ülkeler kınandı.

8 - Fas Kralı 2. Hasan, Arap Birliği Dönem Başkanlığı'ndan istifa etti.

9 - Kuzey İrlanda'da üç polis memuru öldürüldü. Saldırıyı İRA üstlendi.

10 - Ürdün Kralı Hüseyin dün Suriye'nin başkenti Şam'a giderekSuriye Devlet Başkanı Hafız Esad ile bir görüşme yaptı.

11 - Hindistan'ın başkenti Yeni Belhi'de dün başlayan HinduSih çatışmasında 6 kişi öldü, 100 kişi yaralandı. Sokağa çıkma yasağının konduğu başkentte 800 kişinin tutuklandığı bildirildi.

28 TEMMUZ 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 1985-1986 sezonunda, çeşitliuluslararası yarışmalarda başarılı olan sporcuları, Florya Köşkü'ndekabul ederek görüştü.

2 - Türkiye - Mısır Karma Ekonomik Komitesi Üçüncü Dönemtoplantıları Ankara'da başladı. Görüşmelere Devlet Bakanı Vehbi Dincerler ile Mısır Başbakan Yardımcısı, Planlama ve Uluslararası İşbirliği Başkanı Dr. Kemal Ganzouri başkanlık ediyor.

3 - Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na, eski Başkan Vekili Orhan Onar seçildi.

4 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, Bulgar Havayolları'na ait bir uçağa İstanbul'da haciz konması olayıyla ilgili bir soruyucevaplandırarak, «Olay tamamen özel hukuk ilişkileri içinde vukubulmuş olup, bunun hiç bir siyasi yönü yoktur», «Olayın siyasi tahrikolduğu iddiası mesnetten yoksundur» dedi.

5 - Başbakan Turgut Özal, beraberinde Dışişleri Bakanı VahitHalefoğlu, Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçinolduğu halde, 163 kişilik bir heyetle 5 günlük resmi bir gezi içinSSCB'ye gitti.

Başbakan Turgut Özal ve beraberindeki heyet, Moskova'da, SSCBBaşbakanı Rizkov ve Dışişleri Bakanı Sevardnadze tarafından karşılandı. Heyetler arasında yapılan görüşmeler sonunda, iki ülkenin planlama kuruluşları arasında işbirliği ile turizm alanında işbirliğini öngören çerçeve anlaşmalarıda imzalandı.

Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov'un, 5 gün süreyle bir iç geziye çıktığı, bu nedenle BaşbakanTurgut Özal ile görüşemeyeceği bildirildi.

6 - Sovyetler Birliği lideri Mihail Korbaçov, Vladivostok'ta yaptığı konuşmada, «Yıl sonuna kadar Afganistan'dan altı alayın çekileceğini» açıkladı.

7 - Ürdün Kralı Hüseyin, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ileyaptığı görüşmeyi tamamlayarak, ülkesine döndü.

FKÖ Lideri Yaser Arafat, Tunus'ta bir Kuveyt gazetesine verdiğidemeçte, İsrail - Fas zirvesinin sonucunun «İsrail'le tek yanlı girişimlerin Arapların birlik içinde hareketlerinin yerini tutamayacağınıgösterdiğini» söyledi.

8 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'un Hıristiyan doğu kesimindekibir yerleşim bölgesinde bir bombanın patlaması sonucu, 32 kişi öldü,140 kişi yaralandı.

İsrail desteğindeki Güney Lübnan Ordusu mevzilerine düzenlenen gerilla saldırısında 3 kişi yaralandı.

29 TEMMUZ 1986

1 - Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Altınsoy, Şikago'da yapılacak Dünya Belediye Başkanları Konferansı'na katılmaküzere ABD'ye gitti.

2 - HDP kurucusu ve MKYK üyesi Mehmet Aydar partisindenistifa etti.

3 - Yasadışı örgüt mensupları, Siirt'te iki ayrı köye düzenledikleri baskın sonucu 3'ü köy korucusu 6, kişiyi öldürdüler.

4 - İstanbul 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde 4 yıldır süren120 sanıklı Türkiye Komünist Partisi davasında, 40 sanık beraat ederken 74 sanık hakkında 4 ay ile 15 yıl arasında değişen ağır hapis cezası, 4 sanık hakkında ayırma, 1 sanık hakkında düşme, 1 sanık hakkında da ortadan kaldırma kararı verildi.

5 - 23 sanıklı Sosyalist Vatan Partisi davasında 7 sanık 2 yılile 8 yıl 8'er ay hapis cezasına mahkûm oldu, 13 sanığın beraat ettiğidavada, 3 sanığın dosyalarının davadan ayrılmasına karar verildi.

6 - Başbakan Turgut Özal, SSCB'nin başkenti Moskova'da Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Andrei Gromiko ve Başbakanı NikoiaRijkov ile birer görüşme yaptı.

7 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'un Müslüman batı kesimindemeydana gelen patlamada 25 kişi öldü, 170 kişi yaralandı.

30 TEMMUZ 1986

1 - SHP Genel Başkan Yardımcılarından İçel Milletvekili FikriSağlar, TBMM'ye Başbakan Turgut Özal tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere verdiği soru önergesinde, Türk Hava Kuvvetleri'ninson 6 yılda yaptığı yatırımlara açıklık getirilmesini istedi.

2 - Türkiye Gazeteciler Sendikası İstanbul Şubesi yeni Yönetim Kurulu Şube Başkanlığı'na Hasan Çakalkurt getirildi.

3 - Anadolu Ajansının Atina bürosu açıldı.

4 - Beyaz Saray Sözcüsü, ABD'de kimyasal silahların üretimineyeniden başlanması konusunda, Reagan yönetiminin Kongre'nin önesürdüğü tüm koşulları kabul ettiğini bildirdi.

5 - İngiltere Dışişleri Bakanı Geoffrey Howe, Güney Afrikalıbeyaz ve siyah liderler arasında diyalogun sağlanması amacıyla AETadına Güney Afrika Cumhuriyeti'ne yaptığı ziyaret ile ilgili açıklamasında, «Temasları sonucunda tatmin edici gelişmenin sağlanamadığını» söyledi.

Öye yandan, Güney Afrika Cumhuriyeti'nde çıkan olaylarda 10kişinin öldüğü bildirildi.

6 - İsrail Başbakanı Simon Peres, İsrail Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, «Filistinlilerle masaya oturmak zorundayız» dedi.

ABD Başkan Yardımcısı George Bush da, bazı şartlar altında FKÖile görüşmeyi kabul edeceklerini açıkladı. Dört günlük İsrail gezisinitamamlayan ABD Başkan Yardımcısı Bush, Ürdün'e gitti.

Ürdün Kralı Hüseyin verdiği demeçte, İsrail ile tek yanlı görüşmeyi kabul etmeyeceklerini bildirdi.

7 - Nikaragua, Honduras'ın uluslararası hukuka aykırı olarakContralara yardım etmesi, Kosta Rika'nm ise kendi topraklarında üsleri bulunan Contraları engellememesi nedeniyle, haklarında Uluslararası Adalet Divanında dava açtı.

8 - Afganistan sorununun çözümü için Pakistan ve Afganistanarasındaki dolaylı görüşmeler, İsviçre'nin Cenevre kentinde başladı.

9 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'un sivil yerleşim merkezlerindegirişilen saldırılar Devlet Başkanı Emin Cemayel, Sünni Başbakan Raşid Karami ve Şii parlamento sözcüsü Hüseyni tarafından kınandı.

31 TEMMUZ 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Çanakkale'nin bazı ilçelerinikapsayan iki günlük bir geziye çıktı.

2 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, eski Milli GüvenlikKonseyi üyesi ve halen Cumhurbaşkanlığı üyesi olan emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya hakkındaki iddialar ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Konular bize resmen intikal ederse, eldeki bütün dosyalanaçar, gerekli cevapları tespit ederiz» dedi.

3 - Türk diplomatlarının ABD menşeli bilgisayar malzemelerinin Avusturya ve Belçika üzerinden Sovyetler Birliği'ne kaçırılmasıolayına karıştıkları iddialarıyla ilgili bir soruyu cevaplandıran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, «Hiçbir Türk diplomatının böylebir casusluk olayına karışmasının kesinlikle söz konusu olmadığını,»bildirdi ve «Bu işi yapanlar, Köln Başkonsolosluğumuzun imzasını 21Mayıs 1985 tarihinde taklit etmişler. Oysa sözü edilen başkonsolosumuz o tarihte başka bir ülkede bulunuyordu» dedi.

4 - Yüksek Seçim Kurulu, bağımsız milletvekili ve adalet eskibakanlarından Rıfat Bayazıt'ın ölümüyle boşalan bir milletvekilliği içinKahramanmaraş'ta ara seçim yapılmamasını kararlaştırdı.

5 - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Türk-İş'in 35. kuruluş yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, «Türk-İş 35. yaşınagirdiği bugün ne yazık ki çağdaş sendikal haklarını kullanamamaktadır» dedi.

6 - Feshedilen MDP'nin kurucularından bağımsız Kahramanmaraş Milletvekili Rıfat Bayazıt, dün Kahramanmaraş'ta öldü.

7 - Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcılığı, 5 Haziran1986 tarihli Tercüman Gazetesi'ndeki bir haberi ihbar sayarak, bazıSHP'liler hakkında, «SHP Genel Merkezi'nde Kürtçe konuşulduğu» savıyla soruşturma açtı.

8 - Başbakan Turgut Özal, 24 saat süren Özbekistan gezisinitamamladıktan sonra, Sovyetler Birliği'ne yaptığı ziyaretin son durağı olarak Leningrad'a gitti.

9 - ABD ile SSCB yetkililerinin İsviçre'nin Cenevre kentindeyürüttükleri SALT-2 konulu görüşmeler, anlaşmaya varılamadan sona erdi.

10 - Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'daki toplantıları sonaeren Afrika Birliği Örgütü'ne üye 50 ülkenin devlet başkanları tarafından yapılan ortak açıklamada, «ırkçı Güney Afrika yönetiminin, Afrika ülkeleri tarafından tecrit edilmesi çağrısında» bulunuldu.

Güney Afrika yönetimine yaptırıma yanaşmayan Batılı ülkeler kınandı.

11 - Honduras Devlet Başkanı Azcona, Nikaragua'nın sağcı gerillaları (Contraları) barındırdığı gerekçesiyle ülkesine karşı açtığıdavayla ilgili olarak, Lahey Adalet Divanı'nın kararını tanımayacağınıaçıkladı.

12 - Filipinler'de, muhalefet lideri Benigno Aquino'nun 1983 yılında ABD'den dönüşünde öldürülmesine ilişkin davada, sanıklar hakkında verilen beraat kararı iptal edildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106