22.6.1986
×

Hakkında

Künye

İletişim

HAZİRAN 1986

1 HAZİRAN 1986

1 - Başbakan Turgut Özal İstanbul ziyareti dönüşü Esenboğa'da da basuna yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın tavrını eleştirerek«Maalesef Yunanistan bütün hareketlerinde Türkiye'ye karşı hephasmane tutum içerisine giriyor. Bizde onlara itidal tavsiye ediyoruz. İtidal ile hareket etmeleri lâzım» dedi.

2 - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, incelemelerde bulunmak üzere Federal Almanya'ya gitti.

3 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Nüfus artışı ve hızlı şehirleşme sonucubazı yerlerde eğitim altyapısının yetersiz hale geldiğini» belirterek,«Kalabalık sınıfların eğitim kalitesini olumsuz yönde etkilediğini»söyledi.

4 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın Ankara'dayaptığı açıklamada, «Türkiye'de aşıların eski teknoloji ile üretilmesisonucunda çok büyük sakıncalar ortaya çıktığını» söyledi.

5 - Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, İstanbulÜniversitesi İktisat Fakültesi'nceAltınyunus'ta düzenlenen «TurizmSemineri»'nde yaptığı konuşmada, «Türk halkının lüks tatil yapmayaalışmış bir kitle olmadığını» söyledi.

6 - Türkiye'nin çeşitli yerlerinde yapılan 16 belediye başkanlığı seçiminin, 10'unu Anavatan Partisi (ANAP), 3'ünü Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP), 2'sini Refah Partisi (RP) kazanırken 1'inidebağımsız aday kazandı.

7 - Kent - Koop Genel Başkanı Murat Karayalçın, Kent-Koopgenel kurulunda yaptığı konuşmada, «Birliklerine bağlı konut inşaatlarının geçen yıl toplu konut fon kredilerinin hızlı ve düzenli işleyişisonucu sıçrama gösterdiğini» söyledi.

8 - Rize'nin Ardeşen ilçesi Belediye Başkanı Lütfü Alemdaroğlu, uğradığı silâhlı saldırı sonucu öldürüldü.

9 - Türkiye 1. Ligi'nde 1985-86 dönemi şampiyonu Beşiktaştakımı oldu.

2 HAZİRAN 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren KİT'lerin satışı ile tütündedevlet tekelinin kaldırılması ve yabancı tütün ithaline izin verilmesine ilişkin yasayı onayladı.

2 - Federal Alman Genelkurmay Başkanı Orgeneral WolfgangAltenburg'un davetlisi olarak Almanya'da bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ ve beraberindeki Türk askeri heyetiBonn'daki temas ve incelemelerine başladı.

3 - NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı nedeniyle Kanada'dabulunan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Türk-Yunan ilişkilerindekison durum konusunda NATO Genel Sekreteri Lord Carrington ile birgörüşme yaptı.

4 - Ürdün Kralı Hüseyin, resmi bir ziyaret yapmak amacıylaFransa'nın başkenti Paris'e gitti.

5 - FKÖ Lideri Yaser Arafat yaptığı açıklamada, Arap ülkelerine çağrıda bulunarak «Şii Emel milislerinin Beyrut'ta Filistinlilericankırımına uğratmasını önlemek üzere ya Lübnan'a ortak bir Arapkuvveti göndermelerini ya da kendilerinin müdahale etmesine izinvermelerini» istedi.

6 - Afganistan ordusunda görevli bir tuğgeneral Pakistan'asığındı.

3 HAZİRAN 1986

1 - Devlet Bakanı ve Dışişleri Bakanı Vekili Mesut YılmazTBMM'de yaptığı konuşmada, «Yunanistan'ın yeni tertipler peşindekoştuğunu» belirterek «Limni sorunu ve J-60 hava koridoru konusunu genel tablo içinde değerlendirmek gerektiğini» söyledi.

2 - Devlet Bakanı Ahmet Karaevli Ankara'da yaptığı açıklamada, «Demir - Çelik endüstrisinde yaşanan kriz aşılıyor» dedi.

3 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın Ankara'dayaptığı açıklamada, «Hastahane ücretlerine zammın kesinlikle söz konusu olmadığını» söyledi.

4 - TBMM Genel Kurulu, Katma Değer Vergisi ve dört kanunda değişiklik yapan kanun tasarılarını kabul etti.

5 - Kapatılan CHP'nin Genel Başkanı ve eski BaşbakanlardanBülent Ecevit, DSP kurucular kurulu toplantısında yaptığı konuşmayla ilgili olarak basın savcılığında ifade verdi.

6 - Afganistan Güvenlik Bakan Yardımcısı ve iki polis yetkilisinin, içinde bulundukları aracın mücahitler tarafından yerleştirilenbir mayına çarpması sonucu öldükleri bildirildi.

4 HAZİRAN 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, SHP Genel Başkanı Erdalİnönü, HDP Genel Başkanı Mehmet Yazar ve DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk'u Çankaya Köşkü'nde ayrı ayrı kabul ederek görüştü.

2 - Kanada'nın Halifax kentinde yapılan NATO Dışişleri Bakanları toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu Ankara'ya döndü.

3 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut Ankara'da yaptığı açıklamada, «Ölümlü kazaların yüzde yetmişine sebep olan, otobüs, kamyon, TIR gibi büyük araçlara önümüzdeki ağustos ayından itibaren,şifreli «takograf» cihazının zorunlu olarak takılacağını» söyledi.

4 - TBMM Genel Kurulu'nda 2822 sayılı Toplu Sözleşme Grevve Lokavt Yasası ile SSK Yasasfnda değişiklikler yapan tasanlarkabul edildi.

TBMM Genel Kurul'unda ayrıca, Diyarbakır, Hakkâri, MardinSiirt ve Van'da 19 Temmuz 1986'dan itibaren 4 ay süreyle sıkıyönetimin uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi kabul edildi.

5 - Sovyetler Birliği'nin Londra Büyükelçisi Leonid Zamyatinyaptığı açıklamada, «ABD Başkanı Ronald Reagan'ın, SALT-2 görüşmelerini kesmesi halinde ülkesin de misillemede bulunacağını» bildirdi.

6 - Yunanistan Adalet Bakanı Apostolos Kaklamanis Atina'dayaptığı açıklamada, «Eski BM Genel Sekreteri Kurt Waldheim'in Yunanistan'daki savaş suçlarına karıştığına ilişkin Yunan makamlarınınelinde hiç bir belge bulunmadığını» bildirdi.

5 HAZİRAN 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Başbakan Turgut Özal'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek haftalık olağan görüşmesini yaptı.

2 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Avrupa ÜlkeleriParlamento Başkanları toplantısına katılmak üzere Portekiz'in başkenti Lizbon'a gitti.

3 - Başbakan Turgut Özal, Ankara'deki İslam ülkeleri büyükelçilerine hitaben yaptığı konuşmada, Türk Yunan ilişkileri ve Kıbrısmeselesi üzerine açıklamalarda bulunarak, «Yunanistan'ın Türkiyekarşısında sürekli bir gerilim politikası izlediğini »söyledi

4 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut Ankara'da yaptığı açıklamada, «Minibüs ve otomobillerin en geç 18 haziran tarihine kadaremniyet kemeri taktırma zorunda olduklarını» belirterek «Bu tarihten sonra emniyet kemeri bulundurmayan ya da bulundurup da takmayan taşıt sürücülerinin ve işletmelerinin Trafik Yasası uyarıncacezalandırılacağını» söyledi.

5 - SHP İstanbul Milletvekilleri Feridun Şakir Öğünç ve KemalÖzer partilerinden istifa ettiler.

6 - Türk-iş Eğitim Sekreteri Kaya Özdemir Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Çalışma yasalarında yapılan değişiklikler için Türk-İşonay vermedi. Ekspres hızıyla TBMM'den geçen yasa değişikliklerikonusunda hükümet ile hiç bir mutabakatımız yoktur» dedi.

7 - Erzincan 1 Numaralı Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'ndegörülmekte olan Ordu Gölköy Dev-Yol davasında 4 sanığa idam,3 sanığa ömür boyu hapis cezası verilirken, 52 sanık beraat etti.Askeri Mahkeme 41 sanığa da çeşitli hapis cezalan verdi.

8 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, başkent Washington'da yaptığı açıklamada, «Reagan yönetiminin, Sovyetler Birliği ile1979 yılında imzalanan SALT-2 anlaşmasını terketme kararma rağmen, yıl sonuna kadar bu anlaşmanın sınırlarını fazla aşmayacaklarını» söyledi.

6 HAZİRAN 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, gecekondulara yeni bir afgetiren kanunu onayladı.

2 - Başbakan Turgut Özal Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Vakfimerkez binasını açarken yaptığı konuşmada «Türkiye'de yokluk kalmadığını, her malın bulunduğunu Türkiye'nin geçen yıl 3.5 milyar dolar borç ödediğini, bu yıl ödemenin daha fazla olacağını» söyledi.

3 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'yü ziyaret ederek bir süre görüştü.

4 - Gaziosmanpaşa'daki Amerikan Subay Kulübüne bombalısaldırıda bulunmaktan yargılanan Libya uyruklu Ali Ecefli Ramadanile Recep Muhtar Rohama Tarhuni'ye 5'er yıl hapis cezası verildi.

5 - Erzincan 1 Numaralı Sıkıyönetim Askeri Mahkemesindegörülmekte olan Samsun - Kurtuluş davasında iki sanık ölüm, 4 sanık ömür boyu hapis, 105 sanığa da 2-15 yıl arasında değişen hapiscezası verilirken, 53 sanık beraat etti.

7 HAZİRAN 1986

1 - Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, Kanada Ulaştırma ve Haberleşme bakanlarının davetlisi olarak Kanada'ya gitti.

2 - Türkiye Odalar Birliği Başkanlığı'na Ali Coşkun seçildi.

3 - Başbakanlık Basın - Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün kuruluşunun 66. yıldönümü kutlandı.

4 - İmar affından yararlanamayanlara 6 aylık ek süre tanıyanyasa, Resmi Gazete'de yayımlanark yürürlüğe girdi.

5 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkosa'da yaptığı açıklamada, «Rum tarafının Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez deCuellar'ın 29 martta Kıbrıs sorunu konusunda taraflara sunduğu çerçeve anlaşması taslağına evet ya da hayır demekle mükellef olduğunu» söyledi.

6 - Bahreyn, Çernobil'de meydana gelen nükleer sızıntıyı gerekçe göstererek, aralarında Türkiye'ninde yer aldığı bazı ülkelerden gıda ürünleri ithalatını durdurdu.

8 HAZİRAN 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Ramazan Bayramı nedeniyleyayınladığı mesajda «Bayramı milletçe bu yıl da huzur ve güven dolu bir ortam içinde idrak etmenin mutluluğunu yaşıyoruz» dedi.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, HDP Genel Başkanı Mehmet Yaşar, DSP GenelBaşkanı Rahşan Ecevit, IDP Genel Başkanı Aykut Edibali ve MÇPGenel Başkanı Ali Koç Ramazan Bayramı dolayısıyla birer mesajyayınladılar.

3 - Adalet Bakanı Necat Eldem Marmaris'te yaptığı açıklamada, «İnfaz yasasında yapılan değişiklikten sonra ilk hafta 10 bin75, 6 haziran gününe kadar da 17 bini aşkın kişinin tahliye olduğunu» belirterek, «Bu konuda affı hiç bir şekilde düşünmüyoruz» dedi.

4 - Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Prof. Dr. AhmetYüksel Özemre Ankara'da yaptığı açıklamada, Radyoaktivite ölçümlerinin kamuoyundan saklandığı yolundaki yayınlarla ilgili olarak Anadolu Ajansı'na verdiği demeçte, «Halktan hiçbir şey gizlemedik. Ancak rakam vermedik. Bu rakamları yorumlayabilecek, anlayabilecekekademik kuruluşlara verdik» dedi.

5 - Cumhuriyet Gazetesi yazı işleri Müdürü Okay Gönensinhakkında, nisan ayında yayınlanan 4 yazı nedeniyle «Küçükleri muzırneşriyattan korumak için resmi idari bir görev üslenen kurula yayınyolu ile hakaret ettiği» gerekçesiyle İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

6 - Diyanet İşleri Bakanlığı'nın taşra teşkilatına ait 6000 adetkadrosunu serbest bırakan Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete'deyayımlandı.

7 - Kimyasal gübre ithalatını, ihracatını ve yurt içi satış fiyatını serbest bırakan Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

8 - Kıbrıs Rum Ana Muhalefet Partisi (DIŞI) lideri GlafkosKlerides Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, «Kipriyanu yönetiminin BM Genel Sekreteri Perez de Cueilar'ın önerileri karşısında yanlış biradım atmasının, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin tanınmasına yolaçacağını» söyledi.

9 - Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov, Varşova Paktı zirvesine katılmak amacıyla Macaristan'a gitti.

10 - Avusturya'da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini, BM eskiGenel Sekreteri Kurt Waldheim kazandı.

11- Federal Almanya'da nükleer santralları protesto için yapılan gösterilerde çıkan olaylarda 100'ü polis 500 kişi yaralandı.

12 - Pakistan'ın Afganistan sınırı yakınında Peşaver kentindebir araba içindeki kombanın patlaması sonucu, 4 kişi öldü 30 kişide yaralandı.

9 HAZİRAN 1986

1 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'ın çeşitli konulaniçeren açıklaması Ankara Bayram Gazetesi'nde yayımlandı.

2 - Başbakan Turgut Özal, İstanbul Bayram Gazetesi'ne verdiği demeçte, «Hiçbir hayal Türkiye için uzak değildir» dedi.

3 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü'nün çeşitli konuları içerenaçıklaması İstanbul Bayram Gazetesi'nde yayımlandı.

4 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz'ın çeşitli konuları içeren açıklaması Ankara Bayram Gazetesi'nde yayımlandı.

5 - Devlet Bakanı. Mustafa Tınaz Titiz Ankara'da yaptığı açıklamada, «İşsizlikle ilgili sayısız türlerin bulunduğunu bütün işsiz türleri için ayrı çözümler bulmak zorunda olduklarını» söyledi.

6 - Emniyet Genel Müdürü Saffet Arıkan Bedük Ankara'dayaptığı açıklamada, «Vatandaşın can ve mal güvenliğini koruma konusunda polise sonsuz güven duyması gerektiğini» söyledi.

10 HAZİRAN 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ulusal Basın Merkezi olarak düzenlenen Ankara Gazeteciler Cemiyeti Merkezi'nin açılışınıyaptı. Genel Merkezin açılış törenine, TBMM Başkanı NecmettinKaraduman ve Başbakan Turgut Özal da katıldı.

2 - İstanbul Bayram Gazetesi'nin sorularını yanıtlayan TBMMBaşkanı Necmettin Karaduman, «Basının her yönden desteklenmesi,bir toplumun geleceği açısından çok önem taşımaktadır» dedi.

Basın otokontrol sistemin geliştirilmesi konusuna değinen Karaduman, «Basın Yasası'ndafci ağırlıkların kaldırılmasındanyana olduğunu» da sözlerine ekledi.

3 - Merkezi Ankara'da bulunan Gazeteciler Cemiyeti'nin Genel Kurul toplantısında bir konuşma yapan Başbakan Turgut Özal,«Basın'ın bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kamuoyunun oluşmasında ve Türkiye'nin tanıtılmasında büyük ve önemli rolüne vebasının kamuoyunun gözü, kulağı, dili olduğuna işaret ederek, Türkiye'de basının daha fazla gelişmesi ve basında çalışanların dahaiyi hale gelmelerinden yana olduklarını» söyledi.

4 - Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Altınsoy,«Ankara'da çarpık şehirleşmenin olduğunu, bununda gecekondulardayaşayan vatandaşların birçok hizmetten yararlanamaması sonucunu getirdiğini gecekondu probleminin bilhassa üzerinde durduklarınıve 775 sayılı yasaya göre inşa edilecek sosyal konutların, uzun vadeli kredilerle dar gelirli vatandaşa verileceğini» söyledi.

5 - İstanbul Anakent Belediye Başkanı Bedrettin Dalan, İstanbul'un trafik sorununun 150 milyarlık bir yatırımla iki yıl içinde çözümleneceğini açıkladı.

6 - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura, Metropol alanın İslah-imar planı çalışmalarının hızla sürdürüldüğünübelirterek, “Yıl sonuna kadar 100 bin tapu hazır hale getirilecek”dedi.

7 - Bursa'nın Apolyont gölü ve Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinebağlı Dikkaya köyü yakınındaki Fırtına Deresinde meydana gelenolaylarda, 8 kişi boğularak öldü.

8 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktas, Lefkoşa'da verdiğidemeçte «BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın 29 Mart'ta KıbrısSorunu Konusunda taraflara sunduğu «Çerçeve Anlaşma Taslağı'nı»Türk tarafının kabul ettiğini hatırlatarak, Rum tarafının da «Evet» yada «Hayır» demekle mükellef olduğunu» söyledi.

11 HAZİRAN 1986

1 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Savunma Sanayii Destekleme ve Geliştirme Fonu'nun,yabancı sermayenin büyük ölçüde ilgisini çekmeye devam ettiğini»belirterek «Amerikalılar'ın Türkiye'ye ortak nükleer denizaltı yapımıteklif ettiklerini» söyledi.

2 - Kızılay Derneği'nin 118'inci kuruluş yıldönümü törenlekutlandı.

3 - Tekirdağ eski milletvekili ve Adalet, Devlet, ve İmar veİskân eski bakanlarından Hayri Mumcuoğlu dün Ankara'da öldü.

4 - Gazeteci Şenay Onbeş İstanbul'da öldü.

5 - Avusturya Cumhurbaşkanlığına Kurt Waldheim'in seçilmesi üzerine Başbakan Fed Simowatz, Dışişleri Bakanı Leopold Gratzile Ulaştırma Bakam Ferdinand Lacina görevlerinden istifa ettiler.

6 - Mısır Havayolları'na ait bir yolcu uçağının başkent Kahireyakınlarında düşmesi sonucu 23 kişi öldü.

7 - Sri Lanka'nın Trincomalee kentinde iki otobüse yerleştiriJen bombaların patlaması sonucu 50 kişi öldü.

12 HAZİRAN 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, bayram tatilini geçirmekiçin gittiği Antalya'da Atatürk evini hizmete açtı. Atatürk evinin açılışına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sudi Türel ile Antalya Valisikatıldı.

2 - Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, TBMM KİT Komisyonutarafından yöneltilen soruları cevaplandırarak PTT eski Genel Müdürü Servet Bilgi hakkında görevde bulunduğu süre içinde 16 ayrı konuda ihbar ve isnatlarda bulunulduğunu, bazılarının teftiş kuruluncasabit görüldüğünü istifası sonucunda hakkında idari işleme tevessüledilmediğini açıkladı.

3 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral Antalya'da yaptığıaçıklamada, «Türkiye'de radyasyon tehlikesinin bulunmadığını, vatandaşların her türlü gıda maddesini çekinmeden yiyebileceklerini»bildirdi.

4 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu Ankara'da yaptığı açıklamada, «Rotasyon bütün meslek dallarında var.Öğretmen kitlesi büyük olduğu için yankı oluyor» dedi.

5 - Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İhsan Doğramacı Ankara'da yaptığı açıklamada, «Esasa dokunulmamak kaydıylaYüksek Öğretim Yasası'nda değişiklik yapılabilir» dedi.

6 - Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent, İstanbul'da Cemiyet'in kuruluşunun 40. yıldönümü dolayısıyla, yaptığı açıklamada, «Basın özgürlüğünün var olmadığı bir ülkede demokrasidensöz edilemeyeceğini» söyledi.

7 - Avustralya Dışişleri Bakanı Bili Hayden, Dışişleri BakanıVahit Halefoğlu'nun resmi davetlisi olarak Türkiye'ye geldi.

8 - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin planlı tatbikatlarından olan İlkHedef-86 tatbikatı, Ege denizinin uluslararası sularında başladı.

9 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 16 kişi öldü 122 kişi de yaralandı.

10 - Gazeteci Oğuz Turan Ankara'da öldü.

11 - Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu'ca müstehcenbulunan «Sudaki İz» romanının yazarı Ahmet Altan ve yayınevi sahibi Erdal Öz hakkında 10 milyon liraya kadar para cezası istemiyle,İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

12 - Dr. Haydar Dümen'in 1979 yılında basılmış ve 3. baskısı yapılan «Cinsel Yaşam II» adlı kitabı İstanbul 2. Sulh Ceza Mahkemesitarafından toplatıldı.

13 - ABD Başkanı Ronald Reagan, Sovyetler Birliği'nin, Avrupa'daki NATO ve Varşova Paktı birliklerinde ve stratejik silahlardaindirim öngören yeni önerisinin dikkatle inceleneceğini açıkladı.

14 - SSCB'nin, BM'ye uzayın barışçı amaçlarla. kullanılmasıamacıyla 3 aşamalı bir «Yıldızlar Barışı» planı sunduğu, Sovyet Resmi haber ajansı TASS tarafından bildirildi.

15 - Federal Almanya'nın Batı Berlin kentinde Atom santrallarına karşı yapılan protesto gösterileri sırasında meydana gelen olaylarda 19 Polis yaralandı, 60 gösterici de tutuklandı.

16 - Libya Lideri Muammer Kaddafi, Libya'nın Trablus kentindeyaptığı açıklamada, «Sovyetler Birliği ile ciddi bir ittifak içine girmekte olduklarını ve yeni bir Amerikan saldırısı halinde büyük birsavaş çıkacağını» söyledi.

17 - Güney Afrika Cumhuriyeti, dün, ülke çapında olağanüstühal ilân etti.

13 HAZİRAN 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Antalya'da incelemelerdebulundu.

2 - Başbakan Turgut Özal'la yapılan röportaj Güneş Gazetesi'nde yayımlandı.

3 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, bir basın toplantısıdüzenleyerek radyasyon konusunda açıklamalarda bulundu ve «Birradyasyon güvenlik planı hazırlattığını» söyledi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral basın toplantısında, taksive minibüslerin el değiştirmesi veya yeniden ticari plaka verilmesine ilişkin kararnamenin ilkelerini açıkladı.

4 - Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü, son yağışlar nedeniylemahsulü zarar gören çiftçilerin borçlarını ertelemeyi kararlaştırdı.

5 - Avrupa Parlamentosu Başkanı Fransız Pierre Pfilmlin,Fransa'nın Strasbourg kentinde Yunanlı gazetecilere verdiği demeçte, Türkiye-AET ilişkilerinin normalleştirilmesi aleyhinde bir konuşma yaptı.

6 - Cenevre'de çalışmalarını sürdüren Uluslararası ÇalışmaÖrgütü (ILO) 72. dönem konferansında Türkiye «Sözleşme ve Tavsiye Kararlarının Uygulanması Komitesi» gündeminden çıkarıldı.

7 - Lübnan'ın doğusundaki Bekaa Vadisi'nde Suriye ve İranyanlısı milisler arasında çarpışmalar başladı.

8 - Libya Yönetimi, resmi haber ajansı JANA aracılığıyla Ürdün halkına yönelttiği çeşitli mesajlarda, halkı Ürdün Kralı Hüseyin'idevirmeye çağırdı.

14 HAZİRAN 1986

1 - Türkiye, Ege'de başlanılan İlk Hedef-86 tatbikatı sırasındaYunanistan'ın yeni kullanıma açtığı J-60 hava koridorunu Türk uçaklarının kullanacağını söyledi.

Yunan Hükümet Sözcüsü «Türk Deniz ve Hava tatbikatları sırasında J-60 hava koridoruna yönelik hiçbir ihlal olmadığını» bildirdi.

2 - Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin 8. Olağan Genel Kuruluyapıldı. Dernek Başkanlığı'na yeniden Ahmet Abakay seçildi. GenelKurul'da bir konuşma yapan SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Türkiye'de basının özgür çalışmasından ve gerçekleri yansıtmasındankorkanlar bulunduğunu bildirdi ve bunların koydukları yasakları kaldıracaklarını açıkladı.

3 - Türkiye ile Arnavutluk arasında «Teknik ve Bilimsel İşbirliği Anlaşması» Tiran'da imzalandı.

4 - Türkiye'nin Yunanistan'ın J-60 koridorunda ısrar etmesi,halinde, J-60 hava koridorundan geçecek'bütün yolcu uçaklarını yerhizmetleri ve radar bilgilendirilmesinden yoksun bırakacağı, Uluslararası Hava Taşımacılığı Örgütü (lCAO) toplantısında belirtildi.

5 - ABD'deki «Uluslararası Sağlık için Ulusal Konsey» tarafından Türk Hükümetine, 1985 yılında ülke çapında uyguladığı aşı vebu sayede 30 bin çocuğun hayatının kurtarılması nedeniyle ödül verildi.

6 - BM Güvenlik Konseyi Güney Afrika'da siyah halka karşıbaşlatılan sindirme kampanyası nedeniyle Güney Afrika yönetiminiuyardı.

7 - Hindistan Dışişleri Bakanı Shiv Shankar, resmi temaslardabulunmak üzere Sovyetler Birliği'ne gitti.

8 - Şili'nin başkenti Santiago'da, güvenlik güçleri tarafındandüzenlenen operasyonlarda 2500'den fazla kişinin tutuklandığı bildirildi.

9 - Sri Lanka'da bir askeri helikopterin üç aracı bombalamasısonucu, 26 Tamil gerillası öldü.

10 - Lübnan'ın doğusundaki Bekaa vadisinde, Suriye ve İranyanlısı milisler arasında çıkan çatışmalarda 16 kişi öldü, 98 kişi yaralandı.

11 - SSCB'nin başkenti Moskova'da toplanan Nükleer SavaşÖnleme Bilimciler Konferansı'nm oluşturduğu uluslararası komiteyeAnkara Üniversitesinden Prof. Dr. Türkkaya Ataöv seçildi.

15 HAZİRAN 1986

1 - Başbakan Turgut Özal, Malatya ve Elazığ'da incelemelerde bulunarak, Fırat nehri üzerinde yapılan Demiryolu Köprüsününaçılış töreninde bir konuşma yaptı. Özal GAP projesi hakkında da bilgiler verdi.

2 - Devlet Bakanı Mesut Yılmaz, Basın Yayın Yüksek Okuluöğrencileri tarafından çıkarılan «Görünüm» gazetesine bir demeçvererek, «Müstehcen yayınları incelemek üzere oluşturulan» kurulun sadece başvuru üzerine ve resen aylık dergileri inceleyeceğinive «Bilirkişi» olarak görev yapacağını söyledi. Mesut Yılmaz basınkonusunda da «Basının kendi kendini kontrol etmesini tercih ettiklerini» bildirerek «Eğer basın bunu yapamazsa, yapılacak olan basınyargı yoluyla denetlemektir» dedi.

3 - Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Prof. EkremPakdemirli başkanlığındaki 30 kişilik kamu ve özel sektör heyeti,Londra'ya gitti.

4 - Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin Genel Kurulu açıklamasında, Basın Konseyi'nin kurulması yolundaki girişimler eleştirilerekgazetecilere konseyin ana statüsünü imzalamama çağrısı yapıldı.

5 - Bulgaristan'daki Türklere yapılan baskılar, İstanbul'da düzenlenen mitingde kınandı.

6 - Hakkari yakınlarındaki dağlık bölgede Jandarma birlikleriile çatışmaya giren teröristlerden 6'sı öldürüldü.

7 - Cumhurbaşkanlığı Kupasını, Bursaspor takımını 2-1 yenen Beşiktaş kazandı.

8 - ABD Başkanı Ronald Reagan'ın, Sovyetler Birliği LideriMihail Gorbaçov'a bir mektup göndererek, iki ülke Dışişleri Bakanlarfnın bir araya gelmelerini önerdiği bildirildi.

9 - Sovyetler Birliği Komünist Partisi yayın organı «Pravda» gazetesi dünkü yayınında, Cernobil'deki nükleer enerji merkezinin yük-

sek düzeydeki yöneticilerinin «Sorumsuzca davrandıkları ve ihmalkârlık ettikleri» gerekçesiyle görevlerinden alındıklarını duyurdu.

10 - Güney Afrika'nın Durban kentinde bir otelin önünde parkeden bomba yüklü otomobilin patlaması sonucu 3 beyaz kadın öldü,69 kişi de yaralandı.

11 - Arjantinli yazar Jorge Luis Borges dün İsviçre'nin Cenevre kentinde öldü.

12 - Lübnan'ın doğusundaki Bekaa Vadisi'nde, İran yanlısı Şiiler ile Suriye yanlısı Şiiler arasında süren çarpışmalar, Suriye ordusunun müdahalesi ile sona erdi.

16 HAZİRAN 1986

1 - Başbakan Turgut Özal, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndekigezisinin ikinci gününde, GAP kapsamındaki Atatürk Barajı derivasyon tünelini açtı. Özal daha sonra Urfa Tünelinde incelemelerde bulundu.

2 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Trabzon ve Rize'deki incelemelerini tamamlayarak Ankara'ya döndü.

3 - ABD-Türkiye, sivil havacılık görüşmelerinin ikinci bölümü Ankara'da başladı.

4 - İstanbul'un Sarıyer ilçesi Belediye Başkanı Ali Sandıkçı,Belediye Meclisi'nde faaliyet raporunun ibra edilmemesi üzerineANAP ve SHP'lileri yetersizlik oylarıyla başkanlıktan düşürdüler.

5 - Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Halil Sözer'in resmikonuğu olarak, Türkiye'ye gelen Suudi Arabistan Hava KuvvetleriKomutanı Tümgeneral Abdülaziz EI-Hamdan, temaslarına başladı.

6 - Türkiye AET Karma Parlamento Komisyonu'nun davetlisiolarak Türkiye'de bulunan Avrupa Parlamentosu Siyasi İşler Komisyonu Başkan Yardımcısı Klaus Hansch ile Federal Almanya KarmaParlamento Komisyonu Başkanı Ludwig Fellermaier, Gazeteciler Cemiyeti ve TÜSİAD'ı ziyaret ettiler.

7 - Ankara 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, Tercüman Gazetesiyazarlarından Ahmet Kabaklı'nın, yazdığı bir yazı ile Cumhuriyet gazetesi yazarlarından Uğur Mumcu'ya hareket ettiği gerekçesiyleTercüman Gazetesi Yazı işleri Müdürü Yüksel Baştunç ve Yazar Ahmet Kabaklı'yı 750 bin lira tazminat ödemeye mahkûm etti.

3 - Bakanlar Kurulu'nun «Sulama alanlarında arazi düzenlenmesine ilişkin tarım reformu uygulama alanı, dağıtılacak toprak normu ile sahibine bırakılacak arazi esasları» na ilişkin karan ResmiGazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

9 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli İsviçre'nin Cenevre kentindeki Uluslararası Çalışma Teşkilatı'nın 72.dönem konferansında bir konuşma yaptı.

10 - Güney Afrika'da Sovveto olaylarının 10. yıldönümünde, siyahlar tarafından genel greve gidildi.

11 - Libya'nın iki numaralı adamı olan Abdülselam Callud.Trablus'ta Alman haber Ajansı DPA'ya verdiği demeçte, VarşovaPaktına üye olunması konusunda görüşmelerin sürdüğünü bildirdi.

12 - Fransa'dan ayrılarak Irak'a sığınan Humeyni aleyhtarı Halkın Mücahitleri Örgütü'nün lideri Mesut Recavi, Irak Devlet BaşkanıSaddam Hüseyin tarafından kabul edildi.

17 HAZİRAN 1938

1 - Başbakan Turgut Özal, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP)kapsamındaki Dicle ve Batman barajlarının temellerini atarak, üçgünlük gezisini tamamladı.

Başbakan Turgut Özal ve beraberindeki heyet Diyarbakır'danAnkara'ya döndü.

2 - Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrerin Taşçıoğlu, turizmacenteleri yetkilileri ile bir toplantı yaparak, turizm konusunda açıklamalarda bulundu.

3 - SHP Grubu, daha önce Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilen ancak, Meclisten ikinci kez çıkarılan yabancılara mülk satışıylailgili yasanın iptali için yeniden Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

4 - Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Ludwig Fellermaier ve Avrupa Parlamentosu Siyasi Komisyon Başkanı KlausHaensch, TBMM Başkanı Necmettin Karaduınan, SHP Genel BaşkanıErdal İnönü, DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, DSP GenelBaşkanı Rahşan Ecevit ve HDP Genel Başkanı Mehmet Yazar'ı ayrıeyn ziyaret ederek, görüşme yaptılar.

5 - Resmi bir ziyaret nedeniyle Türkiye'de bulunan Avustralya Dışişleri Bakanı Bili Hayden, temaslarını tamamlayarak, Yunanistan'a gitti.

6 - Erkan Akyıldız'ın «Sahte Cennetin Tutsakları» başlıklı araştırma yazı dizisi nedeniyle Cumhuriyet Gazetesi Yazı İşleri MüdürüOkay Gönensin ve Erhan Akyıldız, para cezasına mahkûm edildiler.

7 - Kaynak Yayınları sorumlusu Hürriyet Özdemir, yargılandığı İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde beraat etti.

8 - Adana 1 Numaralı Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nde devam eden Dev-Yol davasında 19 kişi ölüm, 13 kişi de ömür boyuhapis cezasına çarptırıldı. Toplam 146 sanık hakkında da, 24 yıldan2 yıla kadar .değişen hapis cezalan verildi.

9 - Ankara 4. Kolordu Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde, Partizan örgütü davasma Askeri Yargıtay'ın bozma kararı uyarınca yeniden başlandı.

10 - 4'ünün ölüm, 4'ünün de ömür boyu hapis cezasına çarptırıldığı 39 sanıklı Antalya THKP/C «Kurtuluş» davasına Askeri Yargıtay'ın bozma kararma uyularak İzmir 1 numaralı Askeri Mahkemesi'nde yeniden başlandı.

11 - Kocaeli Cezaevi eski Müdürü Ali Saim Şener hakkında,Şadan Gazeteci adlı hükümlüyü copla döverek öldürdüğü gerekçesiyle verilen ömür boyu hapis cezası Yargıtay'da bozuldu. DavayaKocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden bakılacak.

12 - 1977 yılında İstanbul'da düzenlenen ve 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan «1 Mayıs» olayları hakkında İstanbul Savcısı EnverÖzdemir tarafından yeniden soruşturma açıldı.

13 - Bakanlar Kurulu'nun, 20 kişiye Türk vatandaşlığını kaybettirilmesine ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

14 - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, İsviçre'nin Cenevrekentinde çalışmalarını sürdüren 72. dönem Uluslararası ÇalışmaKonferansında bir konuşma yaptı.

15 - AET Dönem Başkanı ve Hollanda Dışişleri Bakanı HansVan Der Broek, Amsterdam'da Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, Türkiye ile Yunanistan arasında AET - Türkiye ortaklık protokolü çerçevesinde imzalanması gereken uyum anlaşması sorununçözümü için taraflara çağrıda bulundu.

16 - Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri MihailGorbaçov dün Kremlin'de bir açıklama yaparak, Sovyetler Birliği veABD'nin sahip, oldukları Stratejik nükleer savaş başlıklarının sayılarının sınırlandırılmasını ve iki ülkenin Anti Balistik Füze (ABM) anlaşmasına en az 15 yıl daha bağlı kalmalarını önerdiklerini belirtti.

17 - Çin Halk Cumhuriyeti Komünist Partisi Genel SekreteriHu Yaobang resmi bir ziyaret için bulunduğu Fransa'da Cumhurbaşkanı François Mitterrand'la bir görüşme yaptı.

18 - Avusturya'da yeni hükümet, dün Cumhurbaşkanı RudolfKirchslaeger'in huzurunda and içerek göreve başladı.

19 - Şili'nin başkenti Santiago'da dün sabah bir alt geçittekiotomobile yerleştirilen bombanın patlaması üzerine bir kişi öldü, 6kişi yaralandı.

20 - Güney Afrika'da yönetim, Nelson Mandela'nın eşi VinnieMandela'yı ev hapsine aldı. Mandela'nın evinden çıkması ve demeçvermesi yasaklandı.

18 HAZİRAN 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, VAP Genel Başkanı VuralArıkan'ı, Türk Diş Hekimliği Birliği, Türkiye Harp Malûlü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği ve Ziraat Odaları Birliği Başkanları ileyeni yönetim kurulu üyelerini Çankaya Köşkü'nde ayrı ayrı kabul etti.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM'de kabul edilen 9 yasayıonayladı.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ile ilgili görüşlerini Ankara'da düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

3 - Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, İ.Ü. İktisat Fakültesi'nin 50. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen ve 3 gün sürecekolan 1. Uluslararası İstanbul İktisat Sempozyumu'nun açılışında birkonuşma yaptı.

4 - YÖK Başkanı İhsan Doğramacı, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı sisteminde değişiklikler yapıldığını açıkladı.

5 - Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Prof. Dr. AhmetYüksel Özemre radyasyon konusunda açıklamalarda bulunarak «Türkhalkını ithal edilen radyasyonlu ürünlerden koruyoruz» dedi.

6 - Avrupa Ekonomik Topluluğu Komisyonu Güney Akdeniz veKuzey Güney ilişkilerinden sorumlu üyesi Claude Cheysson, resmigörüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

7 - İstanbul ve Ankara'da incelemelerde bulunan Avrupa Parlamentosu üyesi Federal Alman Sosyal Demokrat Parlamenter KlausHaensch ve Ludvvig Fellermainer Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyerek, izlenimlerini açıkladılar.

8 - Ankara Anakent Belediyesi'nde çalışan 3 bin 600 işçi içinBelediye İş Sendikası grev kararı alırken, Ankara Belediyesi, Türkiye'de ilk kez «Belediye işçilerinin grev yapma yasağı vardır» gerekçesiyle YHK'ye itirazda bulundu.

9- Ankara'nın Dikmen semtinde özel bir şirketin işlettiği taşocaklarında gereğinden fazla patlayıcı madde kullanılması sonucumeydana gelen büyük patlamada biri er, biri çocuk iki kişi öldü.

10 - Kırıkkale'nin Yahşihan kasabasındaki Kara Kuvvetlerine aitmühimmat depolarının bulunduğu alanda otların tutuşması sonucuçıkan yangında açıkta bekletilen hurda mühimmat infilak etti. Patlamada can kaybının olmadığı bildirildi.

11 - Öğretmen Dünyası Dergisi'nin eski sahibi öğretmen Ayhan Saruhan'a işkence yapmaktan sanık polis memurunun yargılanmasına başlandı.

12 - Siirt'te güvenlik kuvvetleri ile uyuşturucu kaçakçıları arasında çıkan çatışmada 1 polis şehit oldu 1 polis de yaralandı.

13 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından ilgililerebir genelge gönderilerek, özel dersanelerin işleyişinde birlik sağlanması için yeni düzenlemeler getirildi.

14 - Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNİCEF)'nun40. kuruluş yıldönümü kutlandı.

15 - Güney Afrika yönetimi, dün çıkan olaylarda 11 siyahınöldüğünü açıklarken, beyaz güvenlik güçlerinin, Soweto katliamınınyıldönümünde Cape Town yakınlarında siyahların gittiği bir kiliseyibasarak ayin yapan 200 kişiyi tutukladığı bildirildi.

16 - Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yaser Arafat, temaslardabulunmak üzere Gana'ya gitti.

17 - Geçen yıl Achiile Lauro adlı İtalyan yolcu gemisini kaçıran4 Filistinlinin yargılanmalarına İtalya'nın Cenova kentinde başlandı.

18 - Polonya'lı işçi lideri Lech Walesa, Uluslararası ÇalışmaÖrgütü'ne (İLO) bir mesaj göndererek Polonyalı işçilerin parasal vesosyal durumlarının giderek kötüleştiğini bildirdi.

19 HAZİRAN 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal ilehaftalık olağan görüşmesini yaptı. Görüşmeden sonra çeşitli konularda bir açıklama yapan Başbakan Turgut Özal, KKTC ziyaretineRum tarafının gösterdiği tepkileri değerlendirdi.

2 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, radyasyon taramasıkonusunda Cumhuriyet gazetesinin sorularını cevaplandırdı.

3 - Mülkiyeliler Birliği ile Türkiye Ziraatçılar Derneği'nin düzenledikleri «Tütünde Devlet Tekelinin Kaldırılması» konulu açık oturum Ankara'da yapıldı.

4 - Sovyetler Birliği Büyükelçisi Vladimir Lavrov, ülkesininKıbrıs sorununa ilişkin olarak bir süre önce yaptığı ve Türkiye tarafından kabul edilmeyen önerilerin geçerliliğini koruduğunu söyledi.

5 - Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu arasında 12 Eylül1980'den sonra kesilmiş olan diyalog, Ankara'da yeniden başladı.AET Komisyonunun Güney Akdeniz ve Kuzey Güney ilişkilerindensorumlu üyesi Claude Cheysson, hükümet yetkilileri ve TBMM'detemsil edilen siyasi parti liderleriyle birer görüşme yaptı.

6 - Avrupa Parlamentosu Siyasi Komisyon Başkanı KlausHansch ve Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Ludwing Fellermaier, Diyarbakır'ın Askeri Cezaevi'ni gezerek tutuklu ve hükümlülerle görüştüler.

7 - Türk-İş'in 22 şubatta yaptığı «Ekmek, Barış ve Özgürlük»mitinginden sonra gözaltına alman 77 kişiden 12'si hakkında açılandavada 2 kişi İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 1'er yıl hapse mahkûm oldu. 10 kişi beraat etti.

8 - İzmir'de gözaltına aldıkları genci döverek öldürdükleri iddia edilen 7 polis memurunun yargılanmasına başlandı.

9 - ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Rozanne Ridgway, Temsilciler Meclisi Avrupa ve Ortadoğu Alt Komitesi'nde yaptığı konuşmada, Başbakan Turgut Özal'ın Temmuz başında KKTC'ye yapacağıziyaretin «Akılcı olmayacağını» söyledi.

10 - Kuveyt Sağlık Bakanlığı, radyasyonla ilgili olarak tüm Avrupa ülkeleri ile Türkiye ve Kıbrıs'tan her türlü et, sebze, meyve, sütalımlarını durdurma kararı aldı.

11 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nde, Soweto olaylarının 10. yıldönümünde siyahların ırkçı yönetime karşı direnişini kırmak amacıyla ilân edilen olağanüstü hal döneminde ölenlerin sayısı 45'e yükseldi.

20 HAZİRAN 1986

1 - Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Kenan Evren başkanlığında toplandı. Toplantıda dış ve iç olaylar görüşüldü.

2 - Başbakan Turgut Özal, bir grup Fransız gazeteci ile sohbetinde «Türkiye'nin AET'ye girişi için demokrasi şartları bakımından hiçbir sorunu yoktur» dedi.

3 - Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde meydana gelen olaylarda hayatını kaybeden Silahlı Kuvvetler mensuplarının yakınları ilebaşarılı olanlara Genelkurmay Başkanlığı'nca madalya verildi.

4 - İsviçre'nin Cenevre kentinde çalışmalarını sürdüren Uluslararası Çalışma Konferansı'na katıldıktan sonra Türkiye'ye dönenÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, toplantıyla iigili açıklamalarda bulundu.

5 - İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nce düzenlenen 1.Uluslararası İktisat Sempozyumu'nda Uluslararası Para Fonu (IMF)İcra Direktörü Jacques de Groote, bir konuşma yaparak «TürkiyeBaker Plânını beş yıl önce uygulayarak başarılı oldu» dedi.

6 - 14. Uluslararası İstanbul Festivali başladı. Festivalin açışkonuşmasını İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Nejat Eczacıbaşı yaptı.

7 - Avrupa Ekonomik Topluluğu Komisyonu Güney Akdenizve Kuzey - Güney ilişkilerinden sorumlu üyesi Claude Cheysson, Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyerek, Ankara'daki temaslarınınsonuçlarını açıkladı. Claude Cheysson, açıklamasında «Türkiye - AETilişkilerinin normalleştirilmesinin zamanının geldiğini» söyledi.

8 - Cumhuriyet gazetesi yazarlarından İlhan Selçuk ve Yaziişleri Müdürü Okay Gönensin, İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndegörülen «Kurtarıcı» başlıklı yazı ile ilgili davada beraat ettiler.

9 - Ankara'nın Dikmen semtindeki bir taşocağında, 18 haziran günü meydana gelen patlama ile ilgili olarak üç kişi tutuklandı.

10 - Avrupa Parlamentosu Başkanı Pierre Pflimlin, Yunanistan'ınbaşkenti Atina'da görüşmelerini tamamladıktan sonra bir basın toplantısı düzenleyerek «Türkiye'nin AET ile ilişkileri, demokratik ilkelere ve insan haklarına gösterilecek saygıdan geçer» dedi.

11 - ABD Başkanı Ronald Reagan, Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov'un silahsızlanma konusundaki yeni önerilerine ilişkindüşüncelerini açıklayarak «Bu önerilerin görüşmelerde dönüm noktası oluşturabileceğini» söyledi.

12 - Peru'da dün üç büyük cezaevinde birden çıkan isyan, orduve polis güçlerinin müdahalesiyle bastırıldı. Resmi açıklamalarda276 kişinin öldüğü bildirildi.

13 - El Salvador'da solcu gerillaların San Miguel kentindekibir askeri üsse saldırmalarıyla başlayan çatışmalarda, her iki taraftan yaklaşık 100 kişinin öldüğü bildirildi.

14 - Kuveyt Sağlık Bakanlığı, ülkeye giren gıda ürünlerinderadyasyona rastlandığı gerekçesiyle başlattığı yasağı genişletti.

21 HAZİRAN 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal ve beraberindeki bakanlar ile birlikte bir teknik eğitim merkezinin temel atma törenine katıldı. Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Evren, «Okul yapma kampanyasının büyük bir yarış halinde devam ettiğini» söyledi.

2 - Türk-İş Başkanlar Kurulu toplantısı, Eskişehir'de GenelBaşkan Şevket Yılmaz'ın açış konuşmasıyla başladı. Yılmaz konuşmasında, ILO toplantısının gelişmeleri hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

3 - Avrupa Parlamentosu Siyasi Komisyon Başkanvekili Federal Alman Milletvekili Klaus Hansch, İstanbul, Ankara, Diyarbakır veİzmir'de 8 gün süren inceleme ve görüşmelerde bulundu.

Hansch, İzmir'de düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Parlamentosu'nun önümüzdeki aylarda Türkiye'ye karşı tutumunu yeniden belirleyeceğini söyledi.

4 - Avrupa Ekonomik Topluluğu Komisyonu üyesi ClaudeCheysson, Ankara ve İstanbul'daki inceleme ve temaslarını tamamlayarak, Fransa'ya döndü. Claude Cheysson, İstanbul'da işadamlarıyla yaptığı toplantıdan sonraki açıklamasında, «Türkiye'nin koşullarının AET'ye üye olmak için yeterli derecede gelişip gelişmediğinetüm üyelerin ortaklaşa karar vereceklerini» belirtti.

5 - Demir çelik ürünlerinin fiyatları yarından itibaren geçerliolmak üzere yeniden düzenlendi. Buna göre, Kütük, inşaat ve pikdemirinin fiyatları yüzde 4 ile 8,5 oranında artarken, kok yan ürünlerinden ksilon ve toluolun fiyatları yüzde 9 oranında düşürüldü.

6 - Milli Savunma Bakanlığı'nın, Resmi Gazete'de yayımlananntama kararına göre Sıkıyönetim Askeri Mahkemelerinde görevli 31hakim subaydan 19'ü asıl görevlerine döndü. 12'side yeni görevlereatandı.

Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararına göre 234kişiye Türk vatandaşlığından çıkma izni verildi.

7 - «Uygarlıklar Ülkesi Türkiye Sergisi» Avrupa'da ilk defaHollanda'da Başbakanı Ruud Lubbers tarafından açıldı.

21 Eylül tarihine kadar açık kalacak olan serginin Lejden Kenti'ndeki Pieters Kilisesi'de düzenlenen açılış seremonisine, Kültürve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu ile beraberindeki heyetin yanısıra Hollanda Başbakan yardımcısı Van Aardenne, Kültür BakanıBrinkman, Meclis Başkanı Doklman ile Türk ve Hollandalılardan oluşan davetliler katıldı.

8 - Türkiye'nin Madrid Büyükelçisi Semih Akbil, tedavi edilmekte olduğu ABD'nin Boston kentindeki bir hastanede öldü.

9 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, dün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında, Kıbrıs sorununun çözümü konusundaSovyetler Birliği'nin önerilerini değerlendiren bir konuşma yaptı. Papandreu daha sonra, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın ÇerçeveAnlaşma Taslağı'nın «Kıbrıslı Rumların kabul edemiyeceği koşullar taşıdığını» belirterek Genel Sekreterin bu tavrının Rum ve Yunan taraflarınca kınandığını söyledi.

10 - Peru'nun başkenti Lima'da çalışmalarını sürdüren Sosyalist Enternasyonal, SHP ve DSP'yi danışman üye olarak kabul etti.

Öte yandan Sosyalist-Enternasyonal toplantısının yapıldığı veçeşitli ülkelerden delegelerin bulunduğu binaya sabotaj yapmak isteyen kadın gerilla, roketin elinde patlaması üzerine öldü.

11 - Fransa'daki 16 Mart Parlamento seçimlerinden hemen önce, Beyrut'ta kaçırılan ve Lübnan'da Şii militan örgütlerince rehin tutulan Fransız TV'si 2. kanalının 4 kişilik ekibinden olan Philippe Rochot ve Georges Hansen dün gece serbest bırakıldı.

105 gün rehin tutulduktan sonra salıverilen iki Fransız, Başbakan Jasques Chirac tarafından karşılandılar. Chirac, yaptığı açıklamada «Hükümetin diğer yedi rehinenin de kurtarılması için yürüttüğü temasları şimdiye kadar olduğu gibi, kamuoyuna kapalı bir biçimde sürdüreceğini» belirtti.

12 - Mısır İçişleri Bakanı Zeki Bedr, Kahire'de yayımlanan yarıresmi EI-Ahram gazetesine yaptığı açıklamada, «Mısır Gizli Servisinin, Suriye ve Libya tarafından desteklenen geniş çaplı bir komployuortaya çıkardığını» bildirdi.

13 - Filistin Kurtuluş Örgütü Lideri Yaser Arafat, toplam 16 Afrika ülkesini kapsayan gezisinin ikinci durağı olan Moritanya'ya gitti.

14 - Pakistan'ın Afganistan sınırındaki Belucistan eyaletindesınırı geçerek dün bazı hedefleri bombalayan Afgan filosuna ait biruçağın Pakistan uçaksavarlarının açtığı ateş sonucu isabet aldığıbildirildi.

15 - Güney Afrika Cumhuriyetinde, gözaltında tutulma süresini14 günden 180 güne çıkaran ve karışıklık bölgesi ilân edilen yörelerde güvenlik güçlerinin yetkilerini artıran iki yasa kabui edildi.

Öte yandan, The Times gazetesi tarafından, güvenlik kuvvetlerinin Johannesburg yakınlarındaki bir kiliseye düzenledikleri saldırıdabir çocuk ve bir dizi bebeğin öldüğü öne sürüldü.

22 HAZİRAN 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İstanbul'da Yenikapı'yı Atatürk Havalimanı'na bağlayacak hafif metro «hızlı tramvay» sisteminin temelini attı.

2 - Başbakan Turgut Özal İstanbul'da Eminönü Belediyesi'ncedoldurulan Kumkapı balıkçı barınağında incelemeler yaptı.

3 - Maliye ve Gümrük Bakanı Kurtcebe Alptemocin Bursa'dabir basın toplantısı düzenleyerek, memurların temmuz ayından itibaren 62 katsayıya göre maaş alacaklarını açıkladı.

4 - Türk-İş'in düzenlediği «Ekmek, Barış, Özgürlük Yürüyüşü»Eskişehir'de yapıldı.

5 - Bağımsız Otomobil - İş Sendikasının olağanüstü Genel Kurulu'nda Genel Başkanlığa İlhan Dağkılıç getirildi.

6 - 60. Gazi Koşusu İstanbul Veliefendi Hipodrumu'nda yapıldı.

7 - İspanya'da yapılan seçimleri, oyların yüzde 45'ini alanBaşbakan Felip Gonzales'in liderliğindeki Sosyalist İşçi Partisi kazandı.

8 - Resmi bir ziyaret için İtalya'da bulunan Çin Halk Cumhuriyeti Komünist Parti Lideri Hu Yaobang, ABD ile Sovyetler Birliğiarasında kalıcı bir diyalog kurulmasını istediğini söyledi.

9 - İsviçre'nin Cenevre kentinde nükleer santralleri protestoamacıyla düzenlenen gösteriye 30 bin kişinin katıldığı bildirildi.

10 - Peru'da 3 cezaevinde çıkan ve 300'e yakın kişinin ölümüyrle sonuçlanan isyanın kanlı bir biçimde bastırılması ile ilgili olayların soruşturulması için Devlet Başkanı Alan Garcia, parlamento soruşturmasının yanı sıra askeri soruşturma da yapılması için emirverdi.

11 - Kolombiya'nın Putumayo eyaletinde dün meydana gelentoorak kaymasında 200 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

12 - Gana'da, beş yıl önceki askeri diktatörlük döneminde çeşitli öldürme ve yolsuzluk olaylarına karışmaktan suçlu görülen 15kişi kurşuna dizilerek idam edildi.

13 - Sri Lanka'da hükümet kuvvetlerinin, deniz çatışmasında16 Tamil gerillasını öldürdüğü bildirildi.

23 HAZİRAN 1986

1 - Başbakan Turgut Özal, Ankara'da çokuluslu 20 yabancı şirket temsilcisiyle yaptığı toplantıda, bu şirketleri Türkiye'de yatırımyapmaya çağırarak, liberal ekonomi modelinden geriye dönüş olamayacağını söyledi.

Başbakan Turgut Özal, Yunanistan'da görev yapan 22 yabancı basın mensubuna hitaben yaptığı konuşmada, «Ege'de Türkiye'nin payı akla yatar olmalıdır. Papandreu ile her konuyu açık bir şekildegörüşmeye hazırım» dedi.

2 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, bölücü eylem ve propaganda faaliyetleri konusunda Tercüman gazetesine açıklamalardabulundu.

3 - Bağımsız Sakarya Milletvekili Turgut Sözer ile bağımsızTekirdağ Milletvekili Selçuk Akıncı Doğru Yol Partisi'ne girdiler.

4 - Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Halil Sözer, FederalAlman Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Eberhardt Eimler'in davetlisi olarak Federal Almanya'ya gitti.

5 - İslam Konferansına üye ülkeler Sınai İşbirliği Komitesi'ninikinci toplantısı Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral'ın açış konuşmasıyla İstanbul'da başladı.

6 - 33. Üniversitelerarası Kurul Elazığ Fırat Üniversitesindetoplandı.

7 - Uluslararası Gıda ve Tarım Örgütü FAO'nun 1985 yılındaki Genel Kurulunda aldığı karar gereğince düzenlenen «Bölgeseleğitim kursları» nın ikincisi Ankara'da başladı.

8 - Kültür ve Turizm Bakanlığı Milli Folklor Araştırma DairesiBaşkanlığınca düzenlenen «III. Milletlerarası Türk Folklor Kongresi»İzmir'de başladı.

9 - Doğru Yol Partisi'nin 4. kuruluş yıldönümü dolayısıylatoplanan Küçük Kongresinde konuşan Genel Başkan Hüsamettin Cindoruk, sağa, geçmişi unutarak Doğru Yol Partisine katılma çağrısında bulundu.

10 - Tunus Temsilciler Meclisi Başkanı Mahmoud Messaadibaşkanlığındaki parlamento heyeti, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'ın resmi davetlisi olarak Ankara'ya geldi.

11 - Başbakan Turgut Özal'ın davetlisi Yunanistan'da görevliyabancı gazeteciler Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret ederek Türkiyedeki basının sorunları hakkında Başkan Nezih Demirkent'ten bilgialdılar.

12 - Adapazarı - İstanbul arasında çalışan iki yolcu treninin Yarımca ile Kirazlıyalı istasyonları arasında çarpışması sonucu iki kişiöldü, 11'i ağır 32 kişi de yaralandı.

13 - Tercüman gazetesi yazarlarından Ergun Göze'nin Cumhuriyet Gazetesi için kullandığı «Babıali'nin Pravdası» sözleri için İstanbul 9. Asliye Hukuk Mahkemesince verilen 500 bin liralık tazminat kararı Yargıtayca onaylandı.

14 - ABD Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak, Avrupaİşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Rozanne Ridgeway'ın Başbakan Turgut Özal'ın KKTC'ye yapacağı ziyareti «akılcıbulmadıklarına» ilişkin sözlerinin «Türk Başbakanına ait bir kararakarışmak» şeklinde nitelendirilmemesi gerektiğini söyledi.

15 - «South» dergisinin yaptığı bir araştırmaya göre; Ortadoğu'nun en büyük 480 şirketi arasına 70 Türk firması girdi.

16 - Atina'da bulunan Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Spiros Kipriyanu, Başbakan Andreas Papandreu ile görüştü. Görüşmeden sonra Kipriyanu, Yunan ve Kıbrıs Rum Heyetlerinin Kıbrıs sorununungeleceği için görüş alışverişinde bulunduklarını ve tam bir görüşbirliği sağlandığını söyledi.

17 - Yunanistan'ın başkenti Atina'da iktidarda bulunan PanHelenik Sosyalist Parti'nin (PASOK) merkezi bombalandı. Olayınsorumluluğunu Anarşist Eylem adlı bir örgüt üstlendi.

18 - Peru'nun başkenti Lima'da toplanan Sosyalist Enternasyonel'de Federal Almanya sosyal demokratları lideri Willy Brandt Sosyalist Enternasyonel Başkanlığı'na yeniden seçildi.

19 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Federal Alman «DieWelt» gazetesine verdiği demeçte, Sovyetler Birliği ile ABD'nin terörizm konusunu ve özellikle nükleer silahların teröristlerineline geçmesi olasılığını görüştüklerini açıkladı.

20 - Libya'nın 2 numaralı lideri Abdülselam Callud, ülkesi ileCezayir arasında birlik kurulması çağrısında bulundu.

21 - Filipinlerin başkenti Manila'da Ferdinand Marcos yanlılarıile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 7 kişi yaralandı, 60kişi tutuklandı.

22 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki mülteci kamplarının denetimini ele geçirmek için Şii Müslümanlarla Filistinli milisler arasındasüren çarpışmada 2 kişi öldü, 26 kişi de yaralandı.

24 HAZİRAN 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, üç günlük resmi bir ziyaretiçin Macaristan'ın başkenti Budapeşte'ye gitti ve Macaristan DevletBaşkanı Pal Losonczi tarafından törenle karşılandı. CumhurbaşkanıEvren, Macaristan'a giderken, hava sahasından geçtiği Bulgaristanve Romanya'nın devlet başkanlarına birer mesaj gönderdi.

2 - Başbakan Turgut Özal, Ankara'ya bağlı Elmadağ Yeşilderetesislerinde Genel Kurmay Başkanlığınca kendisine verilen brifingekatıldı.

3 - Bakanlar Kurulu Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığındatoplandı.

4 - Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem İstanbul Ticaret Odası'nda düzenlenen «başarılı ihracatçılara ödül töreni» nde yaptığı konuşmada «Hükümetimize göre ihracatta tek gerçek teşvik kurdur. Gerikalan teşvikler ancak sektör bazında ve geçici olabilir» dedi.

5 - DYP Genel Başkan Yardımcılarından Mehmet Dülger, düzenlediği bir basın toplantısı ile küçük kongre bildirisini açıkladı.

6 - Türkiye Gazeteciler Sendikası tarafından yapılan açıklamada, «Basın Konseyi» kurulması yolundaki çalışmaların dikkatle izlendiği bildirilerek, Konseye katılıp katılmama konusunda kesin kararınEkim ayında yapılacak Genel Kurul'da alınacağı belirtildi.

7 - Esnaf ve Sanatkârlar Vakfı İstanbul'da kuruldu.

8 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'ın konuğu olarak Ankara'ya gelen Tunus Temsilciler Meclisi Başkanı Mahmoud Messaadibaşkanlığındaki heyet Başbakan Turgut Özal tarafından kabul edildi.

9 - Türkiye'de bir süre önce incelemelerde bulunan AvrupaParlamentosu Siyasi İşler Komisyonu Başkan Yardımcısı Dr. KlausHaensch ile sosyalist grubun Türkiye uzmanlarından Ludwig Fellernıaier, Federal Almanya'nın başkenti Bonn'da düzenledikleri bir basıntoplantısında, demokratikleşme yolunda Türkiye'de atılan adımları övdüler ve Türkiye'de artık iki yıldır işkence yapılmadığını söylediler.

10 - Ankara'da bulunan çokuluslu 22 yabancı şirketin temsilcileri Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem ile TürkiyeOdalar Birliği'ni ziyaret ettiler.

11 - Merkezi ABD'de bulunan ASPEN Enstitüsü'nün İtalya kolutarafından İstanbul'da düzenlenen toplantı sona erdi.

12 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı'nın Aile Planlaması Kampanyası başladı.

13 - Milletlerarası Birinci Asya Avrupa Sanat Bienali ödülleritörenle dağıtıldı.

14 - Ekin-Bilar Danışmanlık A.Ş. yöneticilerinin, «OlağanüstüHal Yasası'na dayanılarak verilen emir ve alman tedbirlere uymadıkları» gerekçesiyle yargılanmalarına Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde başlandı.

15 - İngiltere Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Başbakan Turgut Özal'ın KKTC'ye yapacağı ziyaretin zamanlamasının yanlış olduğu belirtildi.

16 - Uluslararası Af Örgütü Avusturya Bürosu, Viyana'da, Bulgaristan'daki Türk azınlığa yapılan insanlık dışı baskıları kınayan birprotesto yürüyüşü yaptı.

17 - Helsinki Antlaşması'nda yeralan insan hakları ile ilgili hükümlerin uygulanmasını denetleyen Helsinki İzleme Komitesi, Bulgaristan'daki Türk azınlığa uygulanan baskı kampanyası üzerine yayınladığı raporunda, 300 ile 1500 arasında Türk'ün öldürüldüğünü,1500 den fazla Türk'ün de Belen Adası'na sürgün edildiğini bildirdi.

18 - Beyaz Saray yetkilileri, Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov'un ABD Başkanı Ronald Regan'a kişisel bir mektup gönderdiğini açıkladılar.

19 - Aralarında Alman Haber Ajansı DPA ve Fransız HaberAjansı AFP'nin de bulunduğu dört batılı haber ajansının Lima büroları, Peru'da yönetime karşı mücadele eden solcu gerillalar tarafından geçici süreyle işgal edildi.

Öte yandan, Sosyalist Enternasyonel'ce yayımlanan bir bildiride,Peru yönetimine destek verildi.

20 - Peru Devlet Başkanı Alan Garcia, cezaevleri isyanlarınınkanlı bir şekilde bastırılmasından sonra yaptığı açıklamada, ordununsivil yönetimin emrinde olduğunu belirterek, yönetimin askerleşme.sine karşı koyacağını bildirdi.

25 HAZİRAN 1986

1 - Başbakan Turgut Özal, Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuzlürk ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ ile birlikteEskişehir'e giderek, 1. Taktik Hava Kuvvetleri Komutanlığında verilen iki askeri brifinge katıldı.

Başbakan Turgut Özal daha sonra askeri bir uçakla «İlk Hedef86» tatbikatının Ege bölümünü izlemek üzere İzmir'e gitti.

2 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin,memur maaşlarında yapılan Temmuz artışları konusunda açıklamayaptı.

3 - Türkiye'nin Bern Büyükelçisi emekli Orgeneral HaydarSaltık'ın görevinden uzaklaştırılmasını sağlamak amacıyla İsviçreHükümetine sunulan 7 bin imzalı mektubun kabul edilmesi üzerine,İsviçre'nin Türkiye Maslahatgüzarı, Dışişleri Bakanlığına çağrılarakTürk Hükümeti'nin bu konudaki tepkisi iletildi.

4 - Yüksek Hakem Kurulu, Ankara Büyük Şehir Belediyesi'nde çalışan 3 bin 950 belediye işçisi için toplu sözleşmeyi bağıtladı.

5 - TRT Genel Müdürü Tunca Toskay, Ankara Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret etti.

6 - Türkiye'deki rasyasyon ölçüm çalışmalarına katılmak veyetkililerle temaslar yapmak üzere beş kişilik bir Kuveyt heyeti Türkiye'ye geldi.

7 - Kore Savaşlarının 56. yıldönümü törenlerle kutlandt.

8 - Et-Balık Kurumu etlerine ortalama yüzde 20 oranında,Ereğli İşletmeleri mamulü demir fiyatlarına ise yüzde 7-16 arasında zam geldi.

9 - Dokuzuncu Kolordu ve Erzurum Askeri Mahkemesinde görülmekte olan 232 sanıklı PKK Kars Yöresi Grubu davası karara bağlandı. Davada üç sanık idam, 5 sanık müebbet, 83 sanık 20 ila 3 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılırken, 9 kişi tahliye oldu,125 sanık da beraat etti.

Askeri Yargıtay ikinci Dairesi de, Uşak olayları ile ilgili davadaidama mahkûm olan 9 kişinin cezasını onayladı, 29 sanık hakkındakihükmü ise bozdu.

10 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Macaristan Başkanlık Konseyi Başkanı Pollosonczi tarafından onuruna verilen yemekte yaptığıkonuşmasında, Türkiye'nin Batı'nın müttefiki olmakla birlikte DoğuBloku ülkeleriyle ilişkilerini geliştirmekten de geri kalmayan çokyönlü dış politikasını açıkladı ve sosyalist ülkelerle ilişkilere Türkiye'nin önem verdiğini belirtti.

11 - Kıbrıs Rum Yönetimi, Başbakan Turgut Özal'ın Kıbrıs sorunu da dahil olmak üzere Türk - Yunan anlaşmazlıklarının çözümlenmesinde NATO'nun arabuluculuk yapması önerisini reddetti.

Başbakan Özal'ın Türk - Yunan anlaşmazlıkları çerçevesinde Kıbrıs sorununu görüşmek üzere Yunanistan'a yaptığı çağrıları da yorumlayan Rum Hükümet Sözcüsü «Kıbrıs meselesi uluslararası birmesele olmuştur. Bu nedenle BM- çerçevesinde bulunmaktadır. Eğerikili görüşme söz konusu olursa, o zaman Özal, Yunanistan Başbakanına değil, Kıbrıs Kükümeti'ne yönelmelidir dedi.

12 - Ermeni raporu olarak anılan raporu hazırlayan AvrupaParlamentosu'nun Belçikalı üyesi Jaak Vandemeulebroucke yaptığıaçıklamada, «Türkiye, Avrupa Ekonomik Topluluğu'na ortaklık anlaşması ile bağlı olması nedeniyle insan haklarına riayet etmelidir. Bubakımdan yaptığımızın yerinde ve doğru olduğuna inanıyorum» dedi.

13 - BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar başkanlığındaki deliltoplama komisyonu, Haiti'de Devlet Başkanı Duvalier'nin ülkeyi terketmesiyle sonuçlanan iç savaş konusunu incelemek üzere Port AuPrince'ye gitti.

14 - Peru Devlet Başkanı Alan Garcia, cezaevlerinde meydanagelen ayaklanma olaylarında askeri birliklerin 40 kadar tutukluyu teslim olmalarına rağmen vurarak öldürdüklerini doğruladı.

15 - Sri Lanka'nın Kuzey sahillerinde 26 Tamil mültecisininkurşunlanmış cesetleri bulundu.

26 HAZİRAN 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Macaristan gezisini tamamlayarak, «İlk Hedef - 86» tatbikatını izlemek üzere İzmir'e gitti.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Macaristan'dan Türkiye'ye dönerken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin silâhsızlanma çabalarını tümüyle desteklediğini, ancak bunu gerçekleştirmekiçin bir bölgedeki silâhların başka bir bölgeye kaydırılmasından yana olmadığını» söyledi.

2 - SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ile yapılan bir röportajMilliyet gazetesinde, yayımlandı.

3 - Türk Dışişleri Bakanlığı Türk uçaklarının Yunan hava sahasını ihlal ettiği iddialarını yalanlayarak, tatbikatın kurallara uygunbir şekilde sürdüğünü açıkladı.

4 - Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli Ankara'da yaptığı açıklamada, özel emeklilik sigortasıyla ilgili herhangibir düzenlemenin bulunmadığını bildirdi ve konunun Bankalar Yasasıile çelişmeyen bir düzenlemeye kavuşturulması amacıyla çalışmaların başlatıldığını söyledi.

5 - Ankara Belediyesi'nde grev ve lokavt kalktı.

6 - Türkiye Cumhuriyetinin ilk üniversitesi olan Ankara Üniversitesi'nin 40. kuruluş yıldönümü Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nde törenle kutlandı.

7 - Sümerbank ürünlerine yüzde 11-16 oranında zam yapıldı,

8 - Yurdun çeşitli kesimlerinde meydana gelen trafik kazalarında 7 kişi öldü, 38 kişi de yaralandı.

9 - Radyo ve Televizyon Yüksek Kurulu Hukuk Müşaviri AkınBeşiroğlu, Kurulun Başkanı Prof. Yılmaz Büyükerşen ve Genel Sekreteri Nuri Dündar hakkında «görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle» dava açılması için Ankara Savcılığına başvurdu.

10 - Kapıkule gümrük kapısında çeşitli zimmet ve yolsuzlukolayları ile ilgili karar açıklandı. Yargıtay 5. Ceza Dairesi, zimmetve yolsuzluk olayları ile ilgili olarak 2 ile 12 yıl arasında değişençeşitli hapis cezaları ile cezalandırılan 27 sanık için verilen mahkûmiyet hükmünün eksik soruşturma yapıldığı gerekçesiyle usuldenbozulmasına karar verirken, 15 sanık için verilen beraat kararınıonadı.

11 - Askeri Yargıtay, 5. Dairesi, Giresun Dev-Yol Davası ile ilgili olarak 3 idam kararını onayladı.

12 - Şırnak İlçesi'nin Geçitboyu Köyü'nde, bir çiftçinin evinibasan bölücü çete mensubu teröristler, 6 kişiyi öldürdüler.

13 - Yunan Hükümeti, «İlk Hedef-86» tatbikatları sırasındaTürk uçaklarının Yunan FIR hattını ve hava sahasını 38 kez ihlâl ettiğini iddia ederek, Ankara'yı sert bir- biçimde protesto edeceğini vekonunun Başbakan Papandreu tarafından Lahey'deki AET zirvesinegötürüleceğini açıkladı.

14 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, AET zirvesi içingittiği Hollanda'nın Lahey kentinde gazetecilerle yaptığı konuşmada,«Bir Türk-Yunan çatışmasında AET ve NATO'dan hiçbir şey ayaktakalmaz» dedi.

15 - Avrupa Ekonomik Topluluğu zirvesi, Hollanda'nın Laheykentinde 12 ülke liderinin katılmasıyla başladı.

16 - Avrupa Parlamentosu Siyasi Komisyonu'nda oylanan «Ermeni Raporu», 19'a karşı 20 oyla reddedildi.

17 - Japonya'da düzenlenen 16. Uluslararası Çocuk RessamlarYarışmasında, 1 Türk öğrenci altın, 4 Türk öğrenci gümüş, 22 Türköğrenci de bronz madalya hazandılar.

18 - ABD ve Sovyetler Birliği arasında İsviçre'nin Cenevrekentinde yapılan silâhsızlanma görüşmelerinin 5. turu, ABD'nin BMTemsilciliğinde yapılan toplantıyla sona erdi.

19 - ABD Başkanı Ronald Regan'ın, Nikaragua'daki Sandinistyönetimi devirmeye çalışan karşı devrimcilere 100 milyon dolarlıkyardım yapılması plânı, Temsilciler Meclisi'nde 209'a karşı 221 oylakabul edildi.

20 - Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Andrei Gromiko, LübnanParlamento Başkanı Hüseyin Hüseyni'yi kabul ederek, ülkedeki içsavaşa son verilmesinin yollarını görüştü.

21 - Peru'da And dağlan eteklerindeki bir yolcu trenine yapılan bombalı saldırıda 7 kişi öldü, 28 kişi yaralandı.

22 - İspanya'nın başkenti Madrid'deki Barajas Havaalanı'ndakiİsrail El Al Havayolları bürosunda patlayan bomba sonucu üç kişiyaralandı, olayla ilgili olarak iki kişi gözaltına alındı.

27 HAZİRAN 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal, Genelkurmay Başkanı Necdet Üruğ, Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk ve Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ile Kuvvet Komutanları «İlkHedef-86» tatbikatının dünkü bölümünü izlediler. 12 Haziran günübaşlayan tatbikatın, hakiki mermilerin kullanıldığı fiili bölümü başladı.

2 - Milliyet Gazetesinde, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ileyapılan söyleşinin ikinci bölümü yayımlandı.

3 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, Rize'deİktisadi Araştırmalar Vakfı ile Çay-Kur'un ortaklaşa düzenledikleri«Dünya'da ve Türkiye'de Çay Üretimi ve Tüketimi» konulu seminerde yaptığı konuşmada, «Çayda devlet tekelinin kaldırılmasıyla üreticinin çayının büyük bir süratle alınacağını, kontenjan uygulamalarının kalkacağını, kuru çay imalatında kalitenin yükseleceğini» söyledi.

4 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Türk Ceza Yasası'nın 141,142, 159 ve 163'üncü maddeleriyle ilgili görüşlerini açıkladı.

5 - Adalet Bakanı Necat Eldem, «Ceza Yasası»'ndaki değişikliklerle ilgili açıklamalarda bulundu.

6 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, Avrupa Parlamentosu Siyasi Komisyonu'nun 26 Haziran tarihli toplantısında görüşülen sözde Ermeni meselesine ilişkin (V) raporunun yapılan oylamasonucunda reddedilmesiyle ilgili olarak dün gazetecilerin sorularınıcevaplandırdı.

7 - TRT Genel Müdürü Tunca Toskay'ın çeşitli konulan içerenaçıklamaları Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

8 - Doğru Yol Partisi'nin Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndekimilletvekili sayısı 25'e ulaştı.

9 - TÜBİTAK'ında üyesi bulunduğu Avrupa Bilim Vakfının İstanbul'da yapılan yürütme kurulu toplantısı sona erdi. İki gün süren toplantıda, üye ülkelerce geliştirilen projeler incelendi ve tartışıldı.

10 - Hürriyet Vakfı'nca Basın Yayın Yüksekokullarının yayımladığı gazeteler arasında düzenlenen Genç Gazeteciler Yarışmasısonuçlandı.

11 - Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde iki kez meydana gelen depremden etkilenen Malatya'nın Doğanşehir ilçesi ve Sürgü bucağında 1800 afet konutu yaptırılacağı bildirildi.

12 - Bandırma Jet Üssü'ünden kalkan bir F-104 uçağr olağaneğitim uçuşu sırasında belirlenemeyen bir nedenle Marmara Denizi'ne düştü.

13 - Ankara'nın Dikmen semtinde patlayan taşocağı ile ilgilitutuklanan 3 kişi hakkında dava açıldı.

14 - Siirt'in Şırnak ilçesine bağlı Geçitboyu köyünde, teröristlerin bir eve saldırmaları sonucu 6 kişi öldü, 3 kişi de yaralandı.

15 - Diyarbakır Sıkıyönetim Askeri Savcılığı'nca görevsizlik gerekçesiyle İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen 5 sanıklıTKEP ve bir sanıklı TDKP davalarının görüşülmesine başlandı.

16 - Ankara Yenimahalle Ağır Ceza Mahkemesi'nde, gözaltınaalınan bir gence işkence yaptıkları gerekçesiyle, 6 polis memuruhakkında dava açıldı.

17 - AET üyesi ülkelerin liderlerinin Hollanda'nın Lahey kentinde dün sona eren zirve toplantılarında, «Güney Afrika'ya şartlı ekonomik yaptırım» kararı aldıkları açıklandı.

18 - Nikaragua yönetimi, Uluslararası Lahey Adalet Divanı'ndaABD yönetimine karşı açtığı davayı kazandı.

19 - İtalya'da Başbakan Bettino Craxi yönetimindeki 5 partilikoalisyon hükümeti dün istifa etti.

20 - Yeni Çin Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre, Çin Halk Cumhuriyeti ve Sovyetler Birliği arasında, «Bilimsel İşbirliği» konusundaiki anlaşma imzalandı.

21 - İran, İrak'ın Kerkük'teki petrol tesislerine bir hava saldırısı düzenlediğini açıkladı. Irak komutanlığınca yapılan açıklama dada İran'ın Petrol dolum tesislerinin bulunduğu Harg Adası'na saldırıdüzenlendiği bildirildi.

22 - İspanya'nın başkenti Madrid'in uluslararası havaalanındaki İsrail Havayolları gişesinde dün bir bombanın patlaması sonucu13 kişi yaralandı.

28 HAZİRAN 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Ege Denizi'nde yapılmaktaolan İlk Hedef 286 tatbikatını izledi.

2 - Başbakan Turgut Özal Yozgat ve çevresinde incelemelerde bulundu.

3 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, Kütahya'nın Domaniç ilçesinde inşa edilecek SSK dispanser tesislerinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, «Nüfusumuzun yüzdeotuzuna sağlık hizmeti götürdük. Bu rakamı yüzde 40'a çıkarmayaçalışıyoruz» dedi.

4 - Türkiye Gazeteciler Sendikası Ankara Şubesi genel kurulu yapıldı.

5 - Dördüncü Kolordu Komutanlığı Bir Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan yasa dışı TKP/Öğretmen Hareketi adlıkuruluşun yöneticisi olmak suçundan yargılanan 1 kişi 8 yıl, 3 kişi6'şar yıl 8'er ay, 1 kişi de 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

6 - Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega yaptığı açıklamada, «ABD Temsilciler Meclisi'nin hükümetine karşı savaşan Contra gerillalarına yapılması öngörülen 100 milyon dolarlık yardım tasarısını onaylamasının savaş ilân etmek anlamına geldiğini» söyledi.

7 - İran savaş uçaklarının, Birleşik Arap Emirlikleri sularındademirli iki petrol tankerini bombaladıkları bildirildi.

29 HAZİRAN 1986

1 - Başbakan Turgut Özal 3 gün sürecek resmi bir ziyaret için,beraberinde resmi bir heyet ve 40 kadar işadamıyla birlikte dün Romanya'ya gitti.

2 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut Polis Yasasının birinci yılını değerlendirirken, bir yıllık uygulamanın başarılı olduğunu, yasaile polisin daha fonksiyoner hale getirildiğini söyledi.

3 - TGS Ankara Şubesi Genel Kurul açıklamasında, BasınKonseyi kurulma girişimlerine karşı çıkılarak, «Basın ahlakı sorunununkaynağı çalışanlar değil, işverenlerdir» denildi!

4 - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin planlı tatbikatlarından olan Deniz Kurdu - 86/2 tatbikatı dün öğleden sonra Bodrum'da başladı.

5 - Toplam 340 parlamenter ve bilim adamlarının katıldığı ve3 Temmuz'a kadar sürecek olan Avrupa Konseyi Parlamenterleri Demokratik Grubu toplantısı, İstanbul'da başladı.

6 - Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını cevaplayan AvrupaKonseyi Genel Sekreteri, Marcellino Oreja, «Türkiye - Avrupa Konseyi ilişkilerinin kurumsal olarak normalleştiğini» söyledi.

7 - 18 Nisan gecesi Ankara'daki Amerikan Subay Kulübü'nebombalı saldırıda bulunmak isteyen iki Libya'lı teröristle doğrudanilişkisi olduğu iddiasıyla hakkında tahkikat açılan, ancak diplomatikdokunulmazlığı nedeniyle yargılanamayan Libya'nın Ankara Büyükelçisi Muhammed Abdulmalik ile İstanbul Konsolosu Ali MuhammedEl Zeyyani başta olmak üzere çok sayıda Libyalı diplomat görevlerinden alınarak, yerlerine yenileri atandı.

8 - Üniversitelerarası 2. basamak sınavı 20 il merkezi ileKKTC'nin başkenti Lefkoşa'da yapıldı.

9 - Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi eski dekanlarından Prof. Adnan Ha!et Taşpınar İstanbul'da öldü.

10 - Kanada ile Türkiye arasında geçen yılın Haziran ayındayapılan «Nükleer enerjinin barışçı amaçlarla kullanımına ilişkin anlaşma», Bakanlar Kurulu'nca onaylanarak, Resmi Gazete'de yayımlandı.

11 - Pakistan Başbakanı Muhammed Han Cuneco, Ravalpindide, Hürriyet, Milliyet, Tercüman ve Daily News gazetelerinin temsilcilerine açıklamalarda bulundu. Pakistan Başbakanı; «Pakistan'ınKKTC'ni tanımaya hazır olduğunu ancak dünya çapında tanınmanınönemini» belirterek, «Bu yönde İslam Konferansı'nda harekete geçebileceklerini» söyledi.

12 - İngiltere Savunma Bakanı George Younger, Cenevre'deki«İnteravia» havacılık ve uzay dergisine verdiği demeçte, «Türkiye'yeTornado savaş uçakları satılmasına ilişkin projenin henüz gündemdeolduğunu» bildirdi.

13 - İsveç Dışişleri Bakanı Sten Anderson Cumhuriyet gazetesi'ne başkent Stockholm'de açıklamalarda bulundu.

14 - Uluslararası Devletler Hukuku Araştırma Enstitüsü'nün düzenlediği «Hukuken Tanınmamış Devletlerle ilişkiler» hakkındakitoplantı dizilerinden ilki dün İtalya'nın başkenti Roma'da başladı.

KKTC'nin durumunun da ele alındığı toplantıda konuşmacı olarak katılan İtalyan Hukuk adamları, «KKTC'nin hukuken tanınması içinhiç bir sakınca olmadığını» söylediler.

15 - İtalya Dışişleri Bakanı Giulio Andreotti, Roma'da düzenlediği basın toplantısında, «Libya'nın yeni bir saldın girişiminde bulunması durumunda, ülkesinin NATO'dan yardım istiyeceğini» söyledi.

16 - İngiltere'nin başkenti Londra'da, Güney Afrika Cumhuriyeti yönetimini protesto gösterilerine 100.000 kişinin katıldığı bildirildi.

Öte yandan Güney Afrika Cumhuriyeti'nde 12 Haziranda başlatılan olağanüstü durum uygulamasından bu yana yaklaşık 1000 sendikacının tutuklandığı belirtildi.

17 - Geçtiğimiz hafta Fransa'ya resmi bir ziyarette bulunanİsrail Dışişleri Bakanı İzak Şamir, Le Monde Gazetesi'ne verdiği demeçte «Batılı ülkelerle İran arasındaki ilişkilerin normale dönmesinden yana olduklarını» açıkladı.

18 - İspanya'nın kuzeyindeki BASK bölgesinde meydana gelenbir dizi patlamada, bir güvenlik görevlisi öldü, 11'i yaralandı.

19 - Peru'nun başkenti Lima'da dün bir polis karakolunu da hedef alan bir dizi bombalı saldırı düzenlendi. Güvenlik yetkililerincepatlayan bombaların iktidar partisinin bazı bürokratlarını da hedefaldığı ve saldırıların Aydınlık Yol tarafından gerçekleştirildiğininsanıldığı belirtildi.

20 - Meksika'da düzenlenen 13. Dünya Kupası'm, final maçında Federal Almanya'yı 3-2 yenen Arjantin kazandı.

30 HAZİRAN 1986

1 - Başbakan Turgut Özal dün gece TRT'de yayınlanan «İcraatın İçinden» programında yaptığı konuşmada «Fakir - Fukara Fonuhakkında bilgi verdi. Başbakan Fon'da 400 milyar liralık bir miktarıntoplanmasının öngörüldüğünü ve toplanan paranın fona bağlı olarakkurulacak 750 vakıf arasında usulünce pay edileceğini» söyledi.

2 - NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nca, Türk Silahlı Kuvvetleri Kara Kuvvetleri Komutanı ileOrdu Komutanlarına bir brifing verildi.

3 - Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin, mini oturumtoplantıları İstanbul'da başladı.

Bu arada, Sosyalist parlamenter grubunun isteği üzerine düzenlenen «Türkiye'de demokrasi ve insan haklarının bugünü» konuluseminere SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, MKYK üyesi Aydın GüvenGürkan, SHP Adana Milletvekili Cüneyt Canver, Barış Derneği Başkanı Mahmut Dikerdem İstanbul Eski Belediye Başkanı Ahmet İsvan,eşi Reha İsvan, Yazar Aziz Nesin, Ali Sirmen ve bazı öğretim üyeleri katıldı.

4 - Albert Einstein Akademi Vakfı'nın Barış Ödülü, AtatürkÜniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. ÜnerTan'a verildi.

5 - Başbakan Turgut Ozal'ın Romanya'yı ziyaretinin ikinci gününde resmi görüşmelere başlandı. Başbakan Özal ile Romen Başbakanı Konstantin Dascalescu başkanlığındaki görüşmelerde, iki ülke arasındaki dış ticaret ve ekonomik işbirliğine ilişkin «karma ekonomik komisyon protokol taslağı» ele alındı. Başbakan Turgut Özal,yaptığı basın toplantısında temaslarıyla ilgili bilgi verdi.

6 - Türkiye «dostane çözüm» anlaşmasında öngörülen Türkiye'de insan haklarının durumuna ilişkin ikinci raporunu, dün Fransa'nın Strasbourg kentindeki Avrupa İnsan Hakları Komisyonu'na iletti.

7 - İsveç Dışişleri Bakanı Sten Andersson, Stockholm'de Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte «NATO'nun, Türk-Yunan anlaşmazlığında güvence olduğu görüşünü savunduğunu» açıkladı.

8 - İngiliz «The Economist» Dergisi son sayısında, RumlarınBM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın 3. belgesini reddetmesindensonra, Türklerin KKTC'yi sağlamlaştırma çabalarını yoğunlaştırdığınıve Başbakan Turgut Özal'ın 2 Temmuz'da KKTC'ye yapacağı ziyaretin, Kuzey Kıbrıs'ı ekonomik açıdan güçlendirmek ve KKTC'nin uluslararası alanda tanınması için ortam hazırlamak amacını taşıdığı belirtildi.

9 - FKÖ lideri Yaser Arafat, Lübnan'daki «kamplar savaşı»'ndaaralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu 2. bin 200 Filistinlininöldürüldüğünü söyledi. Kuzey Lübnan'ın Sired Daniye köyünde, Suriye yanlısı laik Sosyal Ulusal Parti'nin dört üyesinin öldürüldüğü veolaydan sonra partili milislerin köyü işgal ettikleri bildirildi.

10 - Güney Afrika Hükümeti, ülkede 1983 yılından bu yana görev yapan Federal Alman ARD televizyon şirketinin bir muhabirini,olağanüstü hal ilânını bir haber program yapması sebebiyle sınırdışı etti. Federal Alman Hükümeti'ne dün iletilen mesajda muhabirin 24 saat içindeyi ülkeyi terk etmesinin istendiği bildiriliyor.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106