16.5.1986
×

Hakkında

Künye

İletişim

MAYIS 1986

1 MAYIS 1986

1 - SHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan TBMM'de çeşitlikonuları içeren gündem dışı bir konuşma yaptı.

2 - Türkiyle ile Romanya arasında Köstence - İstanbul ve Köstence - Trabzon hattında karşılıklı Ro - Ro taşımacılığına ilişkin anlaşma Bakanlar Kurulu'nca onaylandı,

3 - NATO Bağımsız Avrupa Planlama grubunun İspanya'nınMadrid kentinde yaptığı 3. Savunma Bakanları toplantısına katılanMilli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk Türkiye'ye döndü.

4 - Dışişleri Bakanlığı, Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM)'yebir yazı göndererek Ankara'deki Amerikan Subay Kulübü'ne düzenlenen bombalı saldırı girişimine adları karışan üç Libyalının diplomatik dokunulmazlığı dolayısıyla ceza bağışıklığına sahip olduklarınıbildirdi.

5 - Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Prof. Dr. AhmetYüksel Özemre Ankara'da yaptığı açıklamada, SSCB'deki nükleer reaktör kazasından dolayı, Türkiye'de paniğe kapılmaya gerek olmadığını ve su ana kadar doğal radyasyon düzeyinde bir artış görülmediğini» bildirdi.

6 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 16 kişi öldü, 33 kişi de yaralandı.

7 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, yaptığı açıklamada,«Sovyet makamlarının nüklleer reaktör kazasında iki kişinin öldüğüve 197 kişinin yaralandığı yolundaki açıklamalarının aksine can kaybının yüksek olduğunun sanıldığını» söyledi.

8 - Güney Afrika'da, milyonlarca siyah işçi ırkçı yönetimi protesto amacıyla işe gitmediler.

9 - Hindistan'ın Pencap eyaletinin başkenti Amritsar'da AltınTapınak'a baskın düzenleyen Hint askerlerinin tapmağı terk etmeyenSinlerin üzerine ateş açması sonucu bir kişi öldü iki kişi de yaralandı.

2 MAYIS 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Anadolu Basın Birliği'nin Yönetim Kurulu üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süregörüştü.

2 - 1. Uluslararası Asya - Avrupa Sanat Bienali'nde ödül alansanatçı'lar bienalin açılışı sırasında, Kültür ve Turizm Bakanı Mükerremı Taşçıoğlu tarafından açıklandı.

3 - ANAP'ın 1. küçük kurultayı Ankara'da başladı.

4 - 7. Kolordu Sıkıyönetim Komutanlığının açıklamasına göreHakkâri ve Tunceli'de güvenlik kuvvetleriyle silâhlı çatışmaya girenbölücü çete mensuplarından 2'sinin ölü 7'sinin ise sağ olarak elegeçirildiği bildirildi.

5 .- Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Özel Temsilcisi Eğitim BakanıAndreas Hristofides, BM'de yaptığı basın toplantısında, BM GenelSekreteri Perez de Cuellar'ın Kıbrıs sorununu çıkmazdan kurtarmakiçin biır «Uluslararası konferans» düzenlenmesini istedi.

6 - 24 Nisan Ermenileri anma günü ile ilgili tasarıya ABDKongresi'nde karşı çıkıldı.

7 - Sovyetler Birliği'nin Çernobil nükleer reaktöründe meydana gelen kazadan sonra oluşan radyoaktif bulutun dün gece yön değiştirerek, rüzgarın etkisiyle Yugoslavya ve Romanya üzerine gittiği billdirildi.

8 - Hindistan'ın Amritsar kentinde Sinlerin dün yaptıkları saldırılarda 7 kişi öldü.

9 - Şili'de 1 mayıs gösterileri sırasında güvenlik kuvvetleriningöstericiler üzerine ateş açması sonucu 4 kişi yaralandı.

3 MAYIS 1986

1 - Başbakan Turgut Özal istanbulda Türk Konut Kooperatifitarafından yapılacak olan konutların temel atma töreninde yaptığı konuşmada, «Türkiye'de insanların yüzlerinin gülmesinin ancak sıcakbir yuvaya sahip olmalarıyla mümkün olduğunu» söyledi.

2 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, Anadolu Basın Birliği'nin 7. olağan genel kurulunda yaptığı konuşmada,«Basından KDV kaldırılacak» dedi.

3 - YÖK Başkanı İhsan Doğramacı Ankara'da yaptığı açıklamada, «Bu yıl üniversitelere açıköğretim de dahil toplam 140 bin153 öğrenci alınacağını, bu sayının herhangi bir biçimde arttırılmayacağını» söyledi.

4 - Adana, Ankara, Bursa, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kocaeli,Konya, Sakarya ve Samsun illerindeki plaka tahdidinin kaldırılmasınıöngören Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

5 - Norveç'in Bergen kentinde yapılan 31. Eurovision şarkı yarışmasında Türkiye adına yarışan «Klips ve Onlar» Grubu 9. oldu.

6 - Sri Lanka Havayollarına ait bir yolcu uçağına yerleştirilenbombanın başkent Colombo yakınlarındaki Katunayake Havaalam'nda patlaması sonucu 21 kişi öldü 41 kişi de yaralandı.

4 MAYIS 1986

1 - Başbakan Turgut Özal Niğde'de halka hitaben bir konuşmayaptı.

2 - Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem resmi bir ziyaret amacıyla Macaristan'a gitti.

3 - Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP) olağanüstü kongresonucu kendini fesh etti.

4 - Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Prof. Dr. AhmetYüksel Özemre yaptığı açıklamada, «Edirne - Kapıkule arasındaki bölgede «Yüksek dozda radyoaktif bulaşıklığının görüldüğünü» belirterek, vatandaşlardan önlem almalarını istedi.

5 - Japonya'nın başkenti Tokyo'da halk radyasyona karşı uya-

6 - Afganistan Devlet Başkanı ve Komünist Partisi Genel Sekreteri Babrak Karmal'ın sağlık nedeniyle görevinden istifa ettiği bildirildi.

7 - Amerikan Uzay Dairesi (NASA) tarafından dün geceuzaya fırlatılan bir meteoroloji uydusu taşıyan Delta tipi bir füzeninkontrolden çıkması sonucu havada patlatıldığı bildirildi.

8 - Sri Lanka'nın başkenti Colombo Havaalanında dün bir yolcu uçağına karşı girişilen bombalı saldırının sorumluluğunu «TamilEiam'ın Kurtarıcı Kaplanları» adlı örgüt üstlendi.

9 - Japonya'nın başkenti Tokyo'da yapılan Sanayileşmiş 7 Batılı ülkenin liderlerinin katıldığı Ekonomik Zirve Toplantısı sırasındaKanada Büyükelçiliğinde bir patlama meydana geldi.

5 MAYIS 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 1. Uluslararası Asya - Avrupa Sanat Bienali nedeniyle düzenlenen 20 ülkenin katıldığı resim sergisini gezdi.

2 - Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Prof. Dr. AhmetYüksel Özemre Ankara'da yaptığı açıklamada, «Türkiye'de radyasyonetkisinin giderek azaldığını, toprağın emme gücüyle ve radyasyonbulaşmamış temiz yağmurlarla bir yada iki hafta içinde tamamenyok olacağını» söyledi.

3 - Malatya'nın Doğanşehir ilçesi ile Adıyaman'ın Gölbaşı ilçelerinde meydana gelen deprem sonucu 8 kişi öldü 200 kişi de yaralandı.

4 - Japonya'nın başkenti Tokyo'da bir araya gelen sanayileşmiş 7 batılı ülkenin liderleri tarafından yayımlanan ortak bildiride,«Libya'nın uluslararası terörizme açıkça destek verdiği öne sürüldü.

5 - Sovyetler Birliği'ndeki Cernobil nükleer reaktörünün patlamasıyla meydana gelen radyoaktif bulutun yeniden kuzey Avrupaülkelerinin üzerine gelmesi dolayısıyla ülkelerin çeşitli önlemler aldıkları belirtildi.

6 - Afganistan Devlet Başkanlığı'na getirilen Necibullah, başkent Kabil'de yaptığı açıklamada, «Temel politikanın SSCB ile dostluk olduğunu» söyledi.

7 - Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad, resmi bir ziyaret amacıyla Ürdün'e gitti.

8 - Dominik Cumhuriyeti'nde seçim kampanyası sırasında,Dominik Devrimci Partisi'nin başkan adayının arabasına yapılan suikast girişiminde, iki kişi öldü, 15 kişi de yaralandı.

6 MAYIS 1986

1 - Başbakan Turgut Özal, beraberindeki heyetle Malatya'nınDoğanşehir ile Adıyaman'ın Gölbaşı ilçelerini gezerek buralardameydana gelen deprem hakkında bilgi aldı.

2 - Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz yaptığı açıklamada, «Sanayiciye Yüksek Teknoloji kredisi verileceğini bunun için bir fon kurulacağını» söyledi.

3 - Başbakan Turgut Özal'ın resmi davetlisi olarak Türkiye'debulunan Sri Lanka Başbakanı Ranasinghe Premadasa ziyaretini tamamlayarak Türkiye'den ayrıldı.

4 - Tekirdağ'ın Hayrabolu ilçesi Kaşıkçı köyündeki bir göletteyapılan askeri tatbikat sırasında askerlerin bindiği botun devrilmesisonucu 7 er şehit oldu.

5 - Türkiye Yunanistan sınırındaki İpsala bölgesinde MeriçNehrini kayıkla geçen Batı .Trakyalı 18 kişi, Türkiye'ye sığındı.

6 - Normal bekleme sürelerini dolduran general ve amirallerin ihtiyaç halinde görev sürelerinin 4 yıl daha uzatılmasına ilişkinkanun Resmi Gazete'de yayımlandı.

7 - Federal Almanya'da yayımlanan Frankfurter AllgemeineZeitung gazetesi Türkiye ile ilgili bir ek yayımladı.

8 - SSCB Lideri Mihail Gorbaçov Afganistan Komünist Partisi Genel Sekreterliği'ne getirilen Necibullah'a bir kutlama mesajıgönderdi.

9 - Afganistan'da eski Devlet Başkanı Babrak Karmal'ın görevinden alınmasından sonra başkent Kabil'de, Karmal yanlıları birgösteri düzenlediler.

7 MAYIS 1986

1 - TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Fethi Çelikbaş Ankara'da yaptığı açıklamada, «Avrupa Konseyi'nin 15-21 nisan tarihlerinde yapılan toplantısında Türk parlamento grubunun başarılı bir sonuç aldığını» söyledi.

2 - İstanbul bağımsız milletvekili Yılmaz Hastürk ve 22 arkadaşının, resmi taşıtların amaç dışı özel işlerde kullanıldığı gerekçesiyle, Meclis araştırması açılmasını isteyen önergesi Meclis'te görüşülerek reddedildi.

3 - Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Prof. Dr. AhmetYüksel Özemre Ankara'da yaptığı açıklamada, «Türkiye'de hiç birradyasyon bulutunun kalmadığını ve bütün önlemlerin kaldırıldığını»bildirdi.

4 - Sait Faik Hikâye Armağanı seçici kurulu, Feyza Hepçilingirler'in «Eski bir Balerin» adlı kitabını ödüle değer buldu.

5 - Öykü ve oyun yazarı Haldun Taner öldü.

6 - Irak jetleri İran'ın başkenti Tahran'ı bombaladılar. Bombalama sonucu Türk-İran demiryolu bağlantısınında kesildiği bildirildi.

7 - Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri MihailGorbaçov yaptığı açıklamada, «ABD'nin 15 nisanda giriştiği Libyasaldırısının ardından siyasi ve moralman çöküntüye uğradığını, fakat uyguladığı devlet terörünü yaygjnlaştırmak istediğini» söyledi.

8 - ABD Başkanı Ronald Reagan Japonya'nın başkenti Tokyo'da yapılan 7 Batılı ülkenin katıldığı zirveden sonra yaptığı açıklamada, «Terörizme karışan ve destekleyen ülkelerin başına Libya'nınbaşına gelenler gelecektir» dedi.

9 - ABD yönetimince, Suudi Arabistan'a 354 milyon dolarlıksilâh satışı yapılmasını öngören yasa tasarısı Amerikan Senatosu'nda reddedildi.

10 - İsrail ile ABD arasında Stratejik Savunma Girişimi konusundaki işbirliği anlaşması dün İsrail Savunma Bakanı İzak Rabin ileABD Savunma Bakanı Caspar Weinberger arasında Washington'daimzalandı.

11 - Federal Almanya'nın Berlin kentinde 29 martta Arap - Alman Merkezi'nin bombalanması ile ilgili olarak tutuklanan Filistinlilerden ikisi patlayıcıları Doğu Berlin'deki Suriye Büyükelçiliği'ndenaldıklarını söylediler.

8 MAYIS 1986

1 - Bayındırlık Bakanı Safa Giray Ankara'da yaptığı açıklamada, «Köyden kente göç edenlerin gecekondulara yerleşmesiyle, Türkiye'nin sosyal bir badire atlattığını ve bu yolla zor bir meseleninkolay bir şekilde çözümlendiğini» söyledi.

2 - Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Bedrettin Demirel, Çukurava Üniversitesi tarafından düzenlenen «Türk Yunan İlişkileri» konulukonferansta yaptığı konuşmada, «Yunanistan bugüne kadar gençlerine hep Türk düşmanlığı aşıladı. Yeni nesillere okullarda, toplantılarda, Türkiye ile ilgili gerçeği yansıtmayan kasıtlı bilgiler vererekonların birer Türk düşmanı olarak büyümelerini sağlıyorlar» dedi.

3 - Bağımsız 18 milletvekili, düzenlenen bir törenle AnavatanPartisi'ne katıldılar.

4 - Finlandiya Dışişleri Bakanı Paavo Vaeyry, Dışişleri BakanıVahit Halefoğlu'nun davetlisi olarak Ankara'ya geldi.

5 - Sovyetler Birliği Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı KadirovAnkara'da düzenlediği basın toplantısında, «Çernobil'de nükleer santralde meydana gelen kazayı bela olarak» nitelendirerek «İnsanlığınyenilikleri arama çabalarında her ülkenin böyle belalar yaşayabileceğini» söyledi.

6 - Askeri Yargıtay Daireler Kurulu, gazeteci İlhan Bardakçıhakkında verilen mahkûmiyet kararını bozdu.

9 MAYIS 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Ankara'da çeşitli kuruluşlarda incelemelerde bulundu.

2 - Başbakan Turgut Özal çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Kayseri'ye gitti.

3 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu Ankara'da yaptığı açıklamada, «Uluslararası camia Kıbrıs'taki Türk ve Rum toplumlarına eşitmumele yapmadıkça ve Rumları hükümet olarak tanıdıkça, Rum tarafının anlaşmaya yanaşması ihtimali zayıftır» dedi,

4 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Ankara'nın Yenimahalle Belediye Başkam'm ziyaret ederek belediyenin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

5 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen «Özel Eğitim Okulları Sergisi» Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu tarafından açıldı.

6 - Mehmet Yazar'ın Genel Başkanlığına getirildiği «Hür Demokrat Parti HDP» adında yeni bir parti kuruldu.

7 -9. Kolordu Askeri Mahkemesi, işkence yaparak bir kişininölümüne neden oldukları gerekçesiyle yargılanan 6 polis memurunu,5'er yıl 4'er ay hapis cezasına çarptırdı.

8 - Pakistan'ın İslamabad kenti yakınlarında bir otobüsün nehire yuvarlanması sonucu 37 kişi öldü.

9 - İran'ın başkenti Tahran'da bir otobüse yerleştirilen bombanın patlaması sonucu iki kişi öldü.

10 MAYIS 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Cumhurbaşkanlığı Konseyiüyeleri, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, SHP Genel BaşkanıAydın Güven Gürkan, Yargıtay Başkanı Nihat Renda ve CumhuriyetBaşsavcısı Firuz Cilingiroğlu, Danıştay'ın 118. idare mahkemeleri ilevergi mahkemelerinin kuruluşunun 4. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törene katıldılar.

2 - Başbakan Turgut Özal Kayseri'de yaptığı açıklamada, «Anayasa'nın 84. maddesini 15-20 gün işletmeyeceklerini, bu süre içindeherkesin istediği yere geçmesini, bu süre tamamlandıktan sonra 84.maddenin işletileceğini» söyledi.

3 - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem Macaristan'a yaptığı resmi geziyi tamamlayarak Ankara'ya döndü.

4 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, TürkAmerikan Derneklerinin davetlisi olarak ABD'ye gitti,

5 - Balkan Türkleri Dayanışma ve Kültür Derneği Genel Başkanı Mehmet Çavuş anneler günü nedeniyle derneğin Bağcılardakitemsilciliğinde yaptığı konuşmada, «Bulgaristan'da 1334 Türk kadınının öldürüldüğünü, 1241 kadının da tutuklandığını» söyledi.

6 - Anadolu liseleri ile özel Türk ve yabancı okullara girişsınavları yapıldı.

7 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs'ın Girne kentinde düzenlenen «Dışa Açık Politikalar ve Yeni Sanayileşen Ülkelere Etkiler» konulu konferansta yaptığı konuşmada, «Rum tarafınınuzun yıllar Türk tarafının haklarını kabul etmemekte direndiğini» belirterek «23 yıl bekledik. Bu kadar sabır artık yeterli. Bizim sabrımızYunanlıların ve dünya kamuoyunun aklını başına getirecektir» dedi.

8 - Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın verdiği tasarruf önlemleri önerisini kabul etti.

9 - NATO Genel Sekreteri Lord Carrington, Belçika'nın Brüksel kentinde yaptığı açıklamada, «Yuanistan'ın başkenti Atina ziyareti sırasında Türk-Yunan anlaşmazlığının çözümü konusunda öneriler götürmeyeceğini» söyledi.

10 - İngiltere Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in, Londra'da EL-AL uçağının bombalanması üzerine Suriyeli üç diplomatın bir hafta içindeİngiltere'yi terk etmelerini istedi.

11 - İspanya'da tutuklanan 10 gerilla zanlısından ikisinin, Amerikan işyerlerine saldırıda bulunmak üzere Libya'dan emir ve malidestek aldıklarını polise itiraf ettikleri bildirildi.

12 - Irak'ın başkenti Bağdat'tan yapılan açıklamada, «Irak kuvvetlerinin; yıllar sonra İran topraklarına girerek stratejik önemi olanbazı bölgeleri ele geçirdikleri» bildirildi.

11 MAYIS 1986

1 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Batıkent Mesa Sitesi alanında yaptırılacak olan TBMM Personeli Sitesi'nin temeliniattı,

2 - Devlet Bakanı Kazım Oksay «Belediye Hizmetlerinde Araç,Gereç ve Finansman Meseleleri» konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, «Belediyelerin gösterişli yatırımlardan kaçınmalarının gerektiğini» söyledi.

3 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut Ankara'da yaptığı açıklamada, «Zorunlu ikamete tabi 32 kişinin bulunduğunu» söyledi.

4 - Dışişleri Bakanlığı, Karadeniz'de avlanırken Bulgaristan tarafından el konulan 2 balıkçı motorunun ve toplam 8 mürettebatınınTürkiye'ye iadesini istedi.

5 - Başbakanlık Müsteşarı Hasan Celâl Güzel Ankara'da yaptığı açıklamada, «Dünyanın hiçbir yerinde sağlık kurulu raporu diye birucube olmadığını» belirterek, «Sağlık kurulu raporlarının kaldırılacağını» söyledi.

6 - Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu ABD'nin New Yorkkentinde yaptığı toplantıda Amerika'da Türk birlik ve beraberliğinizedeleyici bir Türk radyo yayınının, Türk toplumu ve dernekleri tarafından boykot edilmesi, radyo yayınlarının kesilmesi ve Türk resmiyetkililerine durumun bir raporla bildirilmesi kararını aldı.

7 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığıaçıklamada, «Rumların BM Genel Sekreteri'nin iyi niyet misyonunuöldürmek için çaba harcadıklarını BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın da bu oyuna gelmemesi gerektiğini» söyledi;

8 - Sovyetler Birliği'nde meydana gelen nükleer santral kazasından sonra, Batı Avrupa'nın çeşitli kentlerinde çok sayıda kişininkatıldığı nükleer aleyhtarı gösteriler yapıldı.

12 MAYIS 1986

1 - Başbakan Turgut Özal Ankara'da yaptığı açıklamada, «Anayasa'nın 84. maddenin bir milletvekilinin bir partiden diğerine girmesi yasaktır diye bir hüküm getirmediğini» söyledi.

2 - Başbakan Turgut Özal, İstanbul'un Kartal ilçesinin Gülsuyu'nda yapımına başlanacak olan kanal ve yol projesinin ilk bölümünün temel atma töreninde çeşitli konulan içeren bir konuşma yaptı.

3 - Devlet Denetleme Kurulu, Cumhurbaşkanı Kenen Evren'indirektifiyle çeşitli fonları denetlemeye başladı.

4 - Hemşirelik Haftası, Atatürk Kültür Salonu'nda düzenlenentörenle başladı.

5 - Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü, yayımladığıraporda Bulgaristan'ı «Sabıkalı bir devlet, Türk azınlığa yapılan baskıları da iğrenç olarak» niteledi.

6 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da yaptığıaçıklamada, İngiltere'de yayımlanan The Sunday Times gazetesininLondra'da kendisine suikast girişiminde bulunulduğu yolundaki haberini doğruladı.

7 - NATO Genel Sekreteri Lord Carrington çeşitli konulardagörüşmelerde bulunmak üzere Yunanistan'a gitti.

8 - AET Akdeniz İşleri Komisyonu Başkanı Claude Cheysson,Fransa'da yayımlanan Liberation Gazetesi'ne yaptığı açıklamada,«ABD hep NATO'nun yetki alanının genişletmek istedi. Bunu, NATO'nun içinde başaramayınca, şimdi aynı oyunu sanayileşmiş ülkelerzirvesinde oynamaya çalışıyor. Zirveyi sürekli bir mekanizma halinegetirerek bunu gerçekleştirmeyi amaçlıyor» dedi.

9 - Sovyetler Birliği'nin Ukranya Cumhuriyeti'ndeki Çernobilnükleer santralında meydana gelen kazada yaralananlardan 6 kişinindaha öldüğü bildirildi.

10 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Devlet Başkanı Emin Cemayel'in başkanı olduğu Falanjist Parti bürosunun yakınlarına konanbomba polis yetkililerince etkisiz hale getirildf.

11 - Libya Hükümeti, Batılı ülkelerin terörizmle mücadele gerekçesiyle Trablus yönetimine karşı aldığı baskı yöntemlerinden dolayı, 7 Batı Avrupa ülkesine mensup 36 diplomatı sınır dışı etmekararı aldı.

13 MAYIS 1986

1 - SHP'nin İstanbul il kongresi yapıldı. İl başkanlığına HasanFehmi Güneş seçildi.

2 - Bulgaristan Hükümeti'nin alıkonulan 8 Türk balıkçısı ile 2balıkçı teknesi konusunda Türkiye'nin yaptığı bütün girişimlere şimdiye kadar cevap vermediği bildirildi.

3 - Ankara'nın Gaziosmanpaşa semtinde Amerikan Subay Kulübü'ne 18 Nisan gecesi bomba koymak isterken yakalanan Libyalıiki eylemci çanta içindeki bombaların kendilerine ait olduğunu kabulettiler.

4 - Hakkâri'nin Uludere ilçesinde güvenlik kuvvetleri ile teröristler arasında çıkan çatışmada iki er şehit oldu, iki er ise yaralandı.

5 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, resmi bir ziyaretiçin gittiği Brezilya'da temaslarına başladı.

6 - Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ınKıbrıs Rum yönetimi ile bir görüşme yaparak, Rum tarafının Kıbrıssorununun çözümüne ilişkin çerçeve anlaşması taslağının değiştirme girişimlerine yeniden hayır dediği bildirildi.

7 - NATO Genel Sekreteri Lord Carrington ile Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu arasında yapılan görüşmelerin taraflaraçısından «çok ilginç» geçtiği bildirildi.

8 - İtalyan Hükümeti, Libya'nın Palermo Konsolosluğunda görevli bir memuru istenmeyen kişi ilân ederek, bu memurun ülkeyiterk etmesini istedi.

9 - İsrail Televizyonu'nu yayınladığı bir haberde, Suriye'ninLübnan'ın doğusunda bir kaç aydır askeri hazırlıklar yaptığını açıkladı.

10 - Federal Almanya'da yayımlanan Die Welt Gazetesinde yapılan açıklamada, çeşitli ülkelere ait teröristlerin Suriye'de eğitimgördüğü bildirildi.

11 - Yunanistan Cumhurbaşkanı Hristos Sarzetakis, Fransa ziyareti sırasında Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand ile birgörüşme yaptı.

14 MAYIS 1986

1 - ANAP'tan bir yıl ihraçlı Ankara milletvekili Abdullah Nejat Resuloğlu partisinden istifa ederken fesih edilen MDP'nin İstanbul milletvekili İmren Aykut ANAP'a geçti.

2 - Anadolu liseleri özel Türk-Yabancı okullar sınavında yöneltilen soruların bazılarının yanlış olduğu yolundaki iddialar üzerineMilli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı soruları incelemeye başladı.

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı, okuma yazma bilmeyenkörlere yaz kurslarına katılmaları için çağrıda bulundu.

3 - Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu ve Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü tarafından «Türkiye'de ve Türklerde Basın» konulu bir sempozyum düzenlendi.

4 - Adıyaman'ın Kahta ilçesi su deposu mevkiinde üç teröristle polisler arasında çıkan çatışmada bir polis şehit oldu, iki terörist ölü, bir teröristte yaralı olarak ele geçirildi.

5 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz ABDgezisi sırasında New York'ta yaptığı açıklamada, «Türkiye'nin tanıtılması için sistemli ve yoğun bir çalışma içine girildiğini, bu amaçla bir fonda toplanan 7 milyar lira tutarındaki paranın kullanılmasıiçin kendi başkanlığında ve ilgili bakanlıkların üst düzey yöneticilerinden oluşan bir komite kurulduğunu» söyledi.

6 - Kuzey Atlantik Assamblesi'ne sunulmak üzere Siyasi Komisyon tarafından hazırlanan bir raporda Türkiye'nin de içinde bulunduğu NATO'nun güney kanadının askeri ve sivil altyapı bakımındanmerkeze göre 20 yıl geri olduğu bildirildi.

7 - Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand, ülkesini ziyaret etmekte olan Yunanistan Cumhurbaşkanı Hristos Sarzetakis onuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada, Kıbrıs anlaşmazlığı konusuna değinerek «Fransa oldu bittilerin hukuk kurallarına kaynaklıketmesine alışık değildir» dedi.

8 - Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri MihailGorbaçov Moskova'da yaptığı açıklamada, «Kazaya, Çernobil nükleersantralındaki bakım çalışmaları sırasında meydana gelen ani bir patlamanın neden olduğunu» söyledi.

9 - İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerin desteği ile kurulanHırvatistan Devleti'nde, binlerce sivil ve savaş tutuklusunu ölümegöndermek suçundan Yugoslavya'nın Zagrep kentinde yargılanmaktaolan Andrija Artukovic ölüm cezasına çarptınldi.

10 - Sudan'da 17 yıllık aradan sonra dün Başbakanlığa SadıkAL Mahdi'nin getirildiği bir sivil hükümet kuruldu.

11 - İran haber ajansı IRNA, Irak uçaklarının bombaladığı yolcu treninde 54 kişinin öldüğünü, 246 kişinin de yaralandığını bildirdi.

12 - Ürdün Kralı Hüseyin, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'le görüşmek üzere Irak'ın başkenti Bağdat'a gitti.

13 - Endonezya'nın başkenti Cakarta'da bulunan ABD ve Japonya Büyükelçiliklerine saldırı yapıldı. Saldırıda ölen yada yararlanan olmadı.

15 MAYIS 1986

1 - TBMM Başkanlık Divanı yaptığı açıklamada, «Partisindenistifa eden milletvekillerinin bir başka partiye kurucu olmalarının vepartisi kapatılan milletvekillerinin bir başka partiye geçmelerininAnayasa'nın 84. maddesine aykırı olmadığını» bildirdi.

2 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı'nca hazırlanan birraporla geçmiş yıllara nazaran Endüstri Meslek Liseleri'nde öğrenimgörmek isteyen öğrenci sayısındaki artışa karşın, atelye ve meslekdersleri öğretmen sayısının yetersizliği nedeniyle eğitim ve öğretimin olumsuz yönde etkilendiği belirtildi.

3 - Bağımsız 20 milletvekilinin katılması sonucu, DYP Meclis'te grup kurdu.

4 - İzmir bağımsız milletvekili Işılay Saygın ANAP'a geçti.

5 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu Atina'da düzenlenen bir törende yaptığı konuşmada, «Türkiye Başbakanı SayınÖzal'ın bize uzattığı zeytin dalı Kıbrıs sorununun bütünüyle unutulmasını öngörüyor» dedi.

6 - Şehit gazeteci Hasan Tahsin, ölümünün 67. yıldönümündetörenle anıldı.

7 - Yunanistan Hükümeti, Yunan hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Türkiye'yi; Makedonya ile ilgili açıklamaları nedeniyle deYugoslavya'yı protesto etti.

8 - Yunanistan Cumhurbaşkanı Hristos Sarzetakis, Fransa'yayaptığı resmi geziyi tamamlayarak Yunanistan'a döndü.

9 - Kuzey Atlantik Asamblesi'ne sunulmak üzere hazırlananterörizmle mücadele raporunda, Suriye, İran ve Libya, tedhiş örgütlerini doğrudan destekleyen ülkeler olarak tanıtıldı ve terörizminNATO için açık bir tehdit teşkil ettiği görüşüne yer verildi.

10 - ABD donanmasına bağlı bir destoyerin, Umman Körfezi'nde seyretmekte olan bir Amerikan yük gemisini kontrol etmek isteyen bir İran firkateyninin yolunu kestiği bildirildi. Olay sırasında çatışma meydana gelmediği açıklandı.

11 - Irak savaş uçaklarının İran'ın Kuzistan eyaletinden Tahran'a gitmekte olan yolcu trenini bombalaması sonucu ölenlerin sayısı 72'ye yükseldi.

16 MAYIS 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Malatya yöresinde meydana gelen depremden zarar gören köyleri gezisi sırasında yaptığı konuşmada, «Eğer işçi bayramını kutlamak gerekiyorsa komünist ülkelerin kabui ettiği günü değil, mesela 15-20 mayısı kutlayabiliriz»dedi.

2 - Başbakan Turgut Özal Ankara'da yaptığı açıklamada, «1988'ekadar belediyelerin görünümü değişecek» dedi.

3 - Tarım Orman ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan Ankara'dayaptığı açıklamada, «6831 Sayılı Orman Kanunu'nun orman kadastrosu ile ilgili maddelerinde değişiklikler öngören kanun tasarısının Meclis'e sevkediidiğini» söyledi.

4 - Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Prof. Dr. YükselÖzemre Konya Selçuk Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, «Çernobil Nükleer Santralındaki kazadan sonra 4 mayısta Türkiye'de radyoaktivite oranının havada en yüksek düzeye ulaştığını» açıkladı.

5 - Kars'ta 12 Eylül öncesi Oruç Korkmaz adlı şahsı işkenceyaparak öldürdükleri gerekçesiyle yargılanan bir komiser ile 3 poüsmemuru, 5'er yıl 4'er ay hapis cezasına çarptırıldı.

6 - Devlet Bakanı Mesut Yılmaz ABD'ye yaptığı gezi sırasında,ABD Dışişleri Bakanı George Shultz ve yardımcısı Michael Armacost'la birer görüşme yaptı.

7 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığıaçıklamada, «Haziran ayının Kıbrıs meselesi bakımından yeni birdönüm noktası olabileceğini» söyledi.

8 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Washington'da yaptığı açıklamada, «ABD Kongresi'nin Suudi Arabistan'a füze satışınıengellemesinin, Amerika'nın ve İsrail'in bölgedeki stratejik çıkarlarını zedeleyeceğini» söyledi.

17 MAYIS 1986

1 - SHP Ankara il Kongresi'nde il başkanlığına CHP eski milletvekili Ertuğrul Günay seçildi. SHP Genel Başkanı Aydın GüvenGürkan kongrede yaptığı konuşmasında, «Cumhurbaşkanı'nın, uygulamaların Anayasa'ya uygunluğunu denetleme hakkına tabii ki sahipolduğunu, ancak bu açıklamaların Anayasa'nın 84., 17., 19. ve başkamaddelerinin çiğnendiği bir ortamda yapılmış olması nedeniyle Cumhurbaşkanı'nın (anayasayı savunma) sözlerinin inandırıcı olmaktanuzak bulunduğunu» söyledi.

2 - Bolu Bağımsız Milletvekili Turgut Gülez, DYP'ye katıldığını bildirdi.

3 - Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Şükrü Elekdağ, Türk- Amerikan dernekleri (ATAA)'nın Washington'da düzenlediği «1980’lerde Türk - Amerikan ilişkileri nereden nereye gidiyor» konulu panelde, «Türkiye'nin NATO dışında özellikle Körfez bölgesine doğruyükümlülüklerini artırması» görüşleriyle ilgili olarak yaptığı açıklamada «Hiçbir Türk hükümetinin böyle bir görevi kabul edeceği kanısında değilim» dedi.

4 - Fransa'nın başkenti Paris'te uluslararası polis örgütü interpol'ün bürosuna silâhlı ve bombalı saldırı düzenlendi. «DoğrudanEylem» örgütünün üstlendiği saldırıda bir polis yaralandı.

5 - Arjantin'de askeri mahkeme, 1982 yılında Fakland savaşının başlatılmasından ve kaybedilmesinden sorumlu görülen DevletBaşkanı ve Kara Kuvvetleri Komutanı Leopoldo Galtieri'yi 12 yıl, Hava Kuvvetleri Komutanı General Basilio Lami Dozo'yu 8 yıl, DenizKuvvetleri Komutanı Amiral Jorge'yi 14 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Askeri mahkemenin dün kararını açıklamasından önce, iktidardaki Radikal Parti'nin altı bürosunda bombalar patladı, bir kişi yaralandı.

6 - Çin Halk Cumhuriyeti ve Tayvan, mayıs ayında Çin'e iltica eden Tayvanlı bir pilotun kaçırdığı uçağın Tayvan'a iade edilmesikonusunda, 37 yıldan beri ilk kez doğrudan görüşmelere başladılar.

7 - Yugoslavya, «Yunanistan'ın Makedonya ulusunun varlığınıreddetmesi ve Yugoslavya'nın içişlerine karışmasıyla» ilgili olarak,Yunanistan'ı protesto etti.

8 - Afganistan Hava Kuvvetlerine bağlı bir savaş uçağının, Pakistan hava sahasında düşürüldüğü, bir savaş uçağının da vurulduğu,Pakistan Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklandı.

18 MAYIS 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma,Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, Anayasa'nm 84. maddesi konusundaki tartışmalara açıklık getirerek, «Parti değiştirme işlemlerinin değerlendirilmesi, gerektiğinde milletvekilliğinin düşmesine karar verme yetkisi Anayasa'ya göre tamamen TBMMya aittir.» dedi.

2 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Başbakan TurgutÖzal ve Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ile KKTC CumhurbaşkanıRauf Denktaş, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramıdolayısıyla karşılıklı kutlama mesajı teatisinde bulundular.

3 - SHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan, DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Refah Partisi Genel Başkanı Ahmet Tekdal, Islahatçı Demokrasi Partisi Genel Başkanı Edip Edibali, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle ayrı ayrı birer mesaj yayımladılar.

4 - Devlet Bakanı Ahmet Karaevli, Bakanlar Kurulu'nca TBMMye sevkedilen «Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanuntasarısı» konusunda Tercüman gazetesine açıklamalarda bulundu.

5 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Strazs Hupe'un talebi üzerine kendisini kabul ederekgörüştü. Büyükelçi Hupe, Vahit Halefoğlu'na Tokyo zirvesinde uluslararası terörizm konusunda yayımlanan deklarasyonun metnini iletti. Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, görüşme sırasında, Türkiye'nin,ABD ve Libya'nın itidalli davranmaları görüşünde olduğunu vurguladı ve bir süre önce Amerikan Subay Kulübü'ne düzenlenen saldırıgirişimiyle ilgili bilgi isteyen ABD Büyükelçisine, konunun adaleteintikal ettiğini belirtti.

6 - Demokratik Sol Parti'nin İkinci Kurucular Kurulu Ankara'datoplandı. Kapatılan CHP'nin eski Genel Başkanı Bülent Ecevit, 12Eylül 1980'den bu yana ilk kez Kurul'da halka hitaben bir konuşmayaptı.

7 - Federal Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Georg Negwer,Türkiye'ye gelecek olan F. Almanya Cumhurbaşkanı Richard VonWeizsaecker'in Türkiye'yi gezisi ile ilgili görüşlerini Bizim AlmancaDergisi'ne açıkladı.

8 - Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği tarafından verilen1985 yılı Cengiz Polatkan ödüllerini kazananlar belli oldu.

9 - Malatya'nın Konak kasabasında yapılan Belediye Başkanlığı seçimini ANAP adayı Recep Kömürkara kazandı.

10 - Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan NATO toplantısında, ABD'nin istediği kimyasal silah üretimi projesinin NATO'nunkuvvet hedefleri programına geçirilmesine ilişkin karar, Türkiye'ninde dahil olduğu diğer müttefiklerin olumlu oylarıyla kabul edildi.

11 - Dünya Parlamenterler Birliği Başkanı Hans Sterken, üçgünlük bir ziyaret için Kıbrıs'a gitti,

12 - Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl, SSCB'nin Çernobilkazasından sonra meydana gelen zararı ödemesini istedi. Bu arada Federal Almanya'nın Wackersdorf kasabasında nükleer santral karşıtı göstericilerle polisin çatışması sonucu, 132 polis ve 9 göstericiyaralandı, 16 kişi de tutuklandı.

13 - SSCB'nin resmi haber ajansı TASS, F. Almanya Başbakanının isteğini «alışılmamış» olarak niteledi.

14 - Suriye Devlet Başkanı Hafız Esat, ABD'nin ülkesini terörizmle suçlaması üzerine Lübnan'daki rehinelerin serbest bırakılması için girişimlerde bulunmaya son verdiklerini bildirdi.

15 - Irak, İran'ın sınır kenti Mehran'ı ele geçirdiğini bildirdi.İran ise, Mehran kentine yaklaşan Irak birliklerinin beş kilometregeri püskürtüldüğünü duyurdu.

16 - İsrail Turizm Bakanı Abraham Şamir, resmi bir ziyaretiçin Yunanistan'a gitti.

17 - Sri Lanka'da, ayrılıkçı Tamil gerillaları ile ordu birlikleriarasında çıkan çatışmada, 14 kişinin öldüğü bildirildi.

19 MAYIS 1986

1 - 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın 67.yıldönümü tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de törenlerlekutlandı.

2 - DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Dülger, BülentEcevit'in, DSP Kurucular Kurulu'nda «Yeni anayasa için demokratiksağla uzlaşma» çağrısına verdiği cevapta, «Demokratik sağla demokratik solun uzlaşmasını takdirle karşılarım» dedi.

3 - ABD ile Yunanistan arasında müzakere edilen savunmadestek anlaşmasında Yunanistan'ın uluslararası anlaşmalara aykırıoiarak silahlandırdığı Limni Adası, kriz anında Amerikan takviye kuvvetleri için harekat merkezi olarak gösterildi.

4 - ABD, Suriye'ye Filistinli terörist Abu Nidal'ı ülkeden atma çağrısında bulundu ve Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'dan Lübnan'da rehin tutulan Amerikalıların serbest bırakılması yolunda dahaçok çaba göstermesini istedi.

5 - İsrail Başbakanı Simon Peres, Suriye'nin uluslararası terörizmi desteklediğini belirterek, bu ülkeye karşı ekonomik yaptırımiar uygulanması için çağrıda bulundu.

6 - Güney Afrika Cumhuriyeti birlikleri, Zambiya, Botsvvanave Zimbabvve'deki ırkçılık aleyhtarı Afrika Ulusal Kongresi gerillaüslerine operasyonlar düzenledi. Saldırılarda, Zambiya'da 2 kişi,Botsvvana'da bir hükümet görevlisi öldü. Saldırı, ABD, İngiltere veFransa tarafından kınandı.

7 - Sri Lanka'da ordu birlikleri ile Tamil gerillaları arasındason üç gün içinde çıkan çatışmalarda 23 kişi öldü.

8 - İspanya Başbakanı Felipe Gonzales, resmi bir ziyaret içinSSCB'ye gitti.

9 - Filipinlerdeki bir hava üssünde 11 günlük grevin lideriRemeigo Simbillo öldürüldü.

10 - 39. Cannes Film Şenliği'nde Altın Palmiye Büyük Ödülü'nüİngiliz yönetmen Roland Joffe'nin «Görev» (Mission) filmi kazandı.

20 MAYIS 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, daha önce veto ettiği, milletvekiilerine erken emeklilik öngören yasayı onayladı.

2 - SHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan, düzenlediği basın toplantısında, TBMM gündeminde bulunan tütün tekelinin kaldırılması, KİT'lerin özelleştirilmesi ve bazı işkoilarmm kaldırılmasınailişkin yasalar ve TRT'nin yayınları konusunda görüşlerini açıkladı.

3 - TBMM Sağlık ve Sosyal İşler Komisyonu'nda, sendikalarve SSK yasalarında değişiklik öngören 3 yasa tasarısı önerisi kabuledildi.

4 - Dışişleri Bakanı Vahit Haiefoğlu; ABD'nin, Yunanistan'layaptığı ikili savunma düzenlemesi çerçevesi içinde, Limni Adası'nı,savaş dönemi planlarına dahil etmesi konusunda yaptığı açıklamada,«Limni'nin silahlandırılmış statüsünü dolaylı ya da dolaysız biçimdehukukileştirtnek için atılacak bir adımı kabul etmemiz mümkün değildir» dedi. Halefoğlu, bu görüşün ABD'ye iletildiğini bildirdi.

5 - İzmir Bağımsız Milletvekili Rüştü Şardağ ve arkadaşlarınca verilen ve hükümetin KKTC ile ilgili politikası hakkında gene! görüşme açılmasını isteyen önergeleri, TBMM'de reddedildi.

6 - Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Prof. Dr. AhmetYüksel Özemre, «Memleketimizde radyasyon bulaşmış yiyecek veiçecek maddesi yok, herkes rahat olsun» dedi. Özemre, «Panik yaratmamak için halka genel açıklama yaptıklarını, ayrıntılı bilgilerikendilerinden resmen bilgi isteyen devletlere ve uluslararası kuruluşlara bildirdiklerini» söyledi.

7 - 42 ABD'li, 89 Türk firmasının temsilcilerinin katıldiğı Türk- ABD Savunma Sanayi Semineri Ankara'da Odalar Birliği'nde başladı.

8 - Türkiye'yi ziyaret etmekte olan Federal Alman İmar İnşaatve Şehir İnşa Bakanı Dr. Oscar Schneider, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli'yi ziyaret ederek bir süre görüştü.

9 - Türk Hava Yollan ve Devlet Hava Meydanları İşletmesikuruluşunun 53. yıldönümü kutlandı.

10 - Ankara Cumhuriyet Savcılığı Basın Bürosu, kapatılan CHP'nin eski Genel Başkanı Bülent Evecit'in geçen pazar günü DSP Kurucular Kurultayı'nda yaptığı konuşmasını soruşturmaya aldı.

11 - Ankara'daki Amerikan Subay Kulübü'ne bombalı saldırı girişimiyle ilgili olarak yargılanan iki Libya uyrukluya yardımcı olduğugerekçesiyle, Libya'nın İstanbul Başkonsolosu Ali Mansur MusbahAl-Zayyanı hakkında Ankara DGM'de dava açıldı.

12 - Polis memuru Mehmet Köse ve 4 polis, işkence sonucuölüme sebebiyet suçundan Kahramanmaraş Ağır Ceza Mahkemesitarafından 4 yıl 5 ay ağır hapis cezasına çarptırıldılar. Karar, Yargıtay Birinci Dairesi tarafından onaylandı.

13 - Diyarbakır Askeri Mahkemesi'nde, yasa dışı bölücü çete(PKK) ile ilgili üç sanıklı yeni bir dava açıldı.

14 - NATO toplantısına katılmak üzere Belçika'nın başkentiBrüksel'e giden Millî Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, «Her halükârda Türkiye, Limni'nin NATO belgelerinde yer almasına karşı çıkacak ve gerekirse veto hakkını kullanacaktır» dedi.

15 - Türkiye ile ABD arasında ticaretin arttırılarak, yeni boyutlar kazandırılması- amacıyla düzenlenen, yüksek düzeyli ekonomikistişare toplantısı Washington'da başladı.

16 - ABD'nin BM'deki Baştemsilcisi Vernon Walters, BM Ekonomik ve Sosyal Konsey toplantısında yaptığı konuşmada, Bulgaristan yönetiminin Türk azınlığa yaptığı baskıları kınadı.

17 - Yunanistan Savunma Bakanı Yannis Haralambopuios, NATOSavunma Bakanları toplantısına katılmak için Brüksel'e gitmedenence Atina'da verdiği demeçte, Türkiye'nin Ege sahillerine «Harpoonfüzeleri yerleştirilmesi isteğine karşı çıkacaklarını, söyledi.

18 - BM'in savaş suçlarına adı karışan 347 kişi ile ilgili dosyalan, dün İsrail'e verdiği bildirildi.

19 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nin, Botswana, Zimbabwe veZambiya'da gerilla üssü olduğunu iddia ettiği bölgelere karşı düzenlediği saldırı, İsveç, Çin Halk Cumhuriyeti, Hindistan, Sovyetler Birliği ve BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar tarafından kınandı.

20 - Suriye'yi ziyaret etmekte olan Sovyet Kara ve Deniz Kuvvetleri Siyasi Bölüm Başkanı General Dimitri Lizitchev, İsrail - Suriye gerginliği ile ilgili olarak, «Sovyetler Birliği, Suriye'nin özgürlüğü ve onuru için verdiği haklı mücadeleyi sonuna kadar destekliyor»dedi.

21 - Bangladeş'te geçen hafta yapılan ve hile karıştırıldığı gerekçesiyle ihtilaflara neden olan seçimlerde, askeri hükümetin desteklediği Casiye Partisi tek başına çoğunluk sağladı.

22 - Arjantin Devlet Başkanı Raul Alfonsin'in, Cordoba kentinde 3. Ordu birliklerini denetlemesi sırasında güvenlik kuvvetlerininbir bomba bulduğu ve bombanın etkisiz hale getirildiği bildirildi.

21 MAYİS 1986

1 - Devlet Başkanı Mesut Yılmaz, New York ve Washington'daki temaslarını tamamlayarak, Almanya üzerinden Ankara'ya döndü.

2 - TBMM Başkanlık Divanı, parti değiştiren milletvekillerinindurumlarını Anayasa'nın 84. maddesine göre inceledi ve yalnızcaDYP'li Abdullah Necat Resuloğlu ile HDP'li Tevfik Güneş için GenelKurul'da oylama yapılması görüşüne vardı.

3 - Genelkurmay'da başlayan Üçüncü Askeri Tarih Semineri'nde, Limni adasının silahlandırılması sorunu gündeme geldi.

4 - Bağ - Kur'un 7. Genel Kurulu Ankara'da yapıldı.

5 - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, işkollarını 20'yeindiren yasa önerisi konusunda yaptığı açıklamada, «Hükümetin ilgili bakanı, Başbakandan aldığı yetkiyle teminat verdi. DeğişiklikTBMM Genel Kurulu'na bu yıl getirilmeyecek» dedi.

6 - İngiltere Savunma Bakanhğfnda Devlet Bakanı NormanLamont, Savunma Sanayi Destekleme ve Geliştirme İdaresi BaşkanıVahit Erdem'in konuğu olarak resmi bir ziyaret için Ankara'ya geldi.

7 - Maliye ve Gümrük Bakanlığı, Emlâk Vergisi beyanları içintanınan sürenin haziran ayı sonuna kadar uzatıldığını açıkladı.

8 - 30 kurucu üye tarafından İçişleri Bakanlığı'na başvurularak, tüzel kişilik kazanan Büyük Anadolu Partisi'nin (BAP) kapatılması için Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasa Mahkemesi'ne dava açtı.

9 - Karadeniz'de, Bulgar karasularını ihlal ettikleri gerekçesiyle tutuklananlardan 5'i, İğneada'da Türkiye'ye teslim edilirken, tutuklu 3 kişi kaldı.

10 - Amerikan Subay Kulübü'ne bomba koyma girişiminde bulunan iki Libyalının Ankara DGM'de yargılanmalarına devam edilirken, gıyabi tutuklu iki Libyalı diplomat hakkındaki dava dosyasının asıl dosyadan ayrılmasına, Libya'nın İstanbul Başkonsolosu Ali Al Zayyani'nin diplomatik dokunulmazlığının kaldırılıp kaldırılmayacağının ise Libya'dan sorulmasına karar verildi.

11 - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, NATO Başkomutanı Orgeneral Bernard Rogers ile Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir görüşme yaptı.

12 - Fransa'da verilen «İnsan Hakları Edebiyat Ödülü» FederalAlmanya'deki Türk işçilerinin çalışma koşullarını konu alan «En Alttakiler» adlı kitabıyla Federal Almanyalı gazeteci yazar GımtherWaldraff ile «Atlanta Cinayetleri» adlı kitabın yazarı ABD'li JamesBa!dwin'e verildi.

13 - Yunanistan ana muhalefet partisi Yeni Demokrasi Partisilideri Konstantin Mitsotakis, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun Türkiye ile bir diyalog başlatması için çağrıda bulundu.

14 - NATO Savunma Bakanları ilkbahar dönemi toplantıları.Belçika'nın başkenti Brüksel'de başladı.

15 - Yunanlı besteci Mikis Theodorakis, Yunan parlamentosunda Komünist Partisi milletvekilliğinden ayrıldığını açıkladı.

22 MAYIS 1986

1 - Cumhurbaşkan Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı kabulederek haftalık olağan görüşmesini yaptı.

2 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, DYP Genel BaşkanıHüsamettin Cindoruk'u kabul ederek bir süre görüştü.

3 - Başbakan Turgut Özal, Limni Adası'nın silahlandırılmasıiçin yapılan girişimlerle ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Yunanistan ile aramızda problemler var. NATO, güneydeki iki müttefikininproblemlerinin artmasını istemiyorsa bu gibi konulara karışmaz.Bunlar iki memleket arasında çözülmesi gereken konulardır» dedi

Başbakan Turgut Özal, Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz ilekonfederasyonun yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Başbakan Turgut Özal, Türk-İş'in isteği üzerine, işkolları sayısını 28'den 20'yeindiren yasanın 1986 yılı içinde ele alınmamasını benimsedi.

4 - TBMM Genel Kurulu'nda, İmar Affı Yasası'nda değişikliköneren tasarı kabul edildi.

5 - Başbakanlık Olağanüstü Hal Koordinasyon Kurulu, Ankara'da, Devlet Bakanı Kazım Oksay başkanlığında toplandı.

6 - İngiliz Devlet Bakanı Norman Lamont başkanlığında 15 İngiliz şirketi ile 67 Türk firmasının temsilcisinin katıldığı seminerAnkara'da Odalar Birliği'nde başladı. Seminere, Sanayi ve TicaretBakanı Cahit Aral ile Savunma Sanayi Dairesi Başkanı Vahit Erdemde katıldılar.

7 - Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan NATO Askeri Komite toplantısına katılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral NecdetÜruğ Türkiye'ye döndü.

8 - Cumhurbaşkanlığı danışmanlarından emekli OrgeneralBedrettin Demirel görevinden istifa etti.

9 - ABD'nin Yunanistan'la yaptığı ikili bir anlaşmayla LimniAdası'nı savunma planlarına dahil etmesi, konusunda, Bağımsız milletvekili Bülend Ulusu, SHP Genel Başkan Yardımcısı Tevfik Çavdar,DYP MKYK, kapatılan CPH'nin eski Genel Başkanı Bülent Ecevitgörüşlerini açıkladılar.

10 - Bir grup tutuklu ailesi, üzerinde 320 imzanın bulunduğu birdilekçeyi Metris Askeri Ceza ve Tutukevi Müdürlüğü'ne vererek, cezaevi koşullarının düzetilmesini istediler.

11 - Siirt'in Eruh ilçesine bağlı Şiran köyünde PKK'li teröristlerle güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmada 3 terörist öldürüldü.

12 - Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan NATO SavunmaBakanları toplantısında, Yunanistan, Limni adasının NATO KuvvetHedefleri Planına alınması isteminden vazgeçti, Çanakkale Boğazı'nayerleştirilecek «Harpoon» füzeleri için ise «çekince koydu. Türkiye'de, Girit kanallarının savunulması konusunda rezervde bulundu.

Toplantıda, ABD'nin kimyasal silahlar üretmesi projesi «esasolarak» kabul edildi. Projeye 6 Avrupa ülkesi (Norveç, Danimarka,Hollanda, Yunanistan, İzlanda, Lüksemburg) «çekince» koydu.

Öte yandan Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Brüksel'deABD Savunma Bakanı Caspar Weinberger ile ikili bir görüşme yaptı.

13 - Birleşmiş Milletler «Dünya Konut Yılı» ödülünü Kent-Koopkazandı.

14 - Fransa'da çalışmalarını sürdüren Ermeni Davasını Savunma Komitesi, Fransız Dışişlerine verdiği mektupta, Fransız hükümetinin Türkiye politakasını eleştirdi.

15 - ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa işlerinden sorumlu bakanyardımcısı Rozanne Ridgeway, ABD Kongresinde yaptığı konuşmada, «Rumların son tutumlarıyla Kıbrıs'ta barış görüşmeleri sürecinizedelediklerini» belirterek, Rum tarafının, BM Genel Sekreteri Perezde Cuellar'ın hazırladığı 3. belgeyi kabule çağırdı.

16 - Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (IAEA) 35 ülkedenoluşan yönetim kurulu üyelerinin, Avusturya'nın başkenti Viyana'dayaptığı toplantıda, nükleer kazaların zamanında bildirilmesi ve kazasonrası ortak yardım girişimleri ile ilgili bağlayıcı anlaşmalar belirlenmesi için oy birliği ile karara vardıkları bildirildi.

17 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta yeşil hat üzerinde Müslümanve Hıristiyan milisler arasında meydana gelen çarpışmalarda, 35 sivil öldü, 160 kişi de yaralandı.

Bu arada, güneyde Şii Emel Örgütü militanları ile İsrail askerleriarasındaki çarpışmalarda ikisi Şii gerilla, biri İsrail askeri olmak üzere3 kişi öldü.

23 MAYIS 1986

1 - NATO Savunma Bakanlarının Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılan ilkbahar toplantılarına katılan Millî Savunma Bakanı ZekiYavuztürk, Türkiye'ye döndü. Yavuztürk, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, «Limni'nin NATO kuvvet hedefleri planına alınmaması Türkiye için başarıdır» dedi.

2 - Türkiye Ziraat Odalar Birliği 15. Genel Kurulu, Ankara'dabaşladı.

3 - Fransa Savunma Bakanı Andre Giraud, resmi bir ziyaretiçin Türkiye'ye geldi. Dışişleri Bakanı ve Milli Savunma Bakan Vekili Vahit Halefoğlu tarafından karşılanan konuk bakan, BaşbakanTurgut Özal tarafından kabul edildi.

4 - İbrahim Yılmaz, SHP ve MKYK üyeliğinden istifa etti.

5 - Üç gün süren «Tarih Boyunca Türk-Yunan İlişkileri» konulu Üçüncü Askeri Tarih Semineri sona erdi.

6 - İzmir DGM Başkanı Ahmet Uğurlu, hakkında İzmir DGM'dedava açılan Servet Ziya Çoraklı'nın dava dosyalarının, MahkemeBaşkanı olan kendisi tarafından ABD Başkonsolos Yardımcısı MartinPhillip Adams'a incelettirildiği iddiası konusunda bir açıklama yaptı. Ahmet Uğurlu, Adams'ın sorusu üzerine, sanığın işkence gördüğüiddiasının olduğunu ancak doktor raporuyla olayın teyit edilmediğinisöylediğini ve Dosyayı sanığı hatırlamak için getirttiğini, ancak adıgeçene okumadığını» bildirdi.

7 - Zonguldak'ta meydana gelen maden kazasında, bir işçi öldü.

8 - Kapatılan Büyük Türkiye Partisi Genel Başkanı emekli Orgeneral Ali Fethi Esener İstanbul'da öldü.

9 - Kapatılan MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan hakkında, Federal Almanya'da yaptığı bir konuşma nedeniyle Ankara DGMtarafından soruşturma açıldı.

10 - Ankara 6. İdare Mahkemesi, üniversitelerde Öğrenci Derneği Kurulması için rektörlük iznine gerek olmadığı yolunda bir kararaldı.

11 - NATO Müttefik Kuvvetleri Başkomutanı General BernardRogers, Belçika'nın başkenti Brüksel'de, Türk gazetecilere düzenlediği basın toplantısında «Limni Adası'nın henüz kesinleşmemiş NATOsavaş planlarına dahil edildiğini doğruladı, ancak bunun adanın itr.ifak bünyesi içindeki statüsünde bir değişiklik anlamına gelmediğini»söyledi. General Bernard Rogers, tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türk basınında aleyhinde yer alan haberlerin Türkiye DışişleriBakanlığı tarafından yönlendirilmiş olduğuna dair bilgiler bulunduğuöne sürüldü.

12 - Yunanistan'da ana muhalefet partisi olan Yeni DemokrasiPartisi Genel Başkanı Konstantin Mitsotakis, A.A.'ya verdiği özeldemeçte, «Limni Adası'nı silahlandırmak yüzde yüz hakkımızdır» dedi.

13 - BM'nin Suudi Arabistan Daimi Delegesi Büyükelçi SamirSihabia, BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi Başkanı'na bir mektupgöndererek, «Bulgaristan'daki Müslüman Türklerin haklarının çiğnenmesinden Suudi Arabistan'ın büyük kaygı duyduğunu» bildirdi.

14 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'un Hıristiyan kesiminde meydana gelen patlamada 9 kişi öldü.

15 - Filipinler Devlet Başkanı Corazon Aquino'nun, ilk kez komünist gerilla temsilcileriyle bir araya gelerek görüştüğü bildirildi.

24 MAYIS 1986

1 - SHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan, eski Başbakanlardan Bülent Ecevit, eski MiNi Savunma Bakanı Hasan Esat Işık, eski Dışişleri Bakanlarından İhsan Sabri Çağlayangil, Limni adasınınNATO savaş planlarına dahil edilmek istenmesi ve NATO MüttefikKuvvetleri Komutanı Orgeneral Bernard Rogers'in Brüksel'de yaptığıaçıklamayla ilgili olarak görüşlerini açıkladılar.

2 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, NATO Müttefik Kuvvetleri Komutam Orgeneral Bernard Rogers'in dün Brüksel'de yaptığıyazılı açıklamada, «Limni konusunda Türk basınında çıkan haberlerinTürk Dışişleri Bakanlığı tarafından yönlendirildiği» şeklindeki sözleriyle ilgili olarak, gazetecilerin sorunlarını cevaplandırarak, «Türkbasınının manipüle edilecek bir basın olmadığını benden daha iyibilecek durumda olan Türk basınının kendisidir. Bunu ifade etmesinde de sanıyorum yarar vardır» dedi.

3 - Dışişleri Bakanlığı'nca Yunanistan'ın Ege üzerinde G-18yerine J-60 adıyla yeni bir hava koridoru ilan etmesiyle ilgili olarakyapılan açıklamada, «Yeni hava koridoru ilanından vazgeçilmesini,aksi takdirde fiile karşı tarafımızdan önlemler alınması kaçınılmazolacaktır» dedi.

4 - İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nin 50. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen «1986 Türkiyesi'nde Endüstri İlişkiler:ve Çalışma Barışı» konulu seminere, Çalışma Bakanı Mustafa Kalemli, TİSK Başkanı Halit Narin, Türk-İş Başkanı Şevket Yılmaz dakatıldslar.

5 - Fransız Savunma Bakanı Andre Giraud, CumhurbaşkanıKenan Evren tarafından kabul edildi. Konuk Bakan, düzenlediği basıntoplantısında «Türkiye ile Fransa arasındaki bağlan yeniden canlandırmak istiyoruz» dedi. Fransa Savunma Bakanı daha sonra Ankara'dan ayrıldı.

6 - 1986 Orhan Kemal Roman Ödülünü, «Kale Kapısı» adlı yapıtıyla Yaşar Kemal kazandı.

7 - Türk Silahlı Kuvvetieri'nin planlı tatbikatlarından «Trakya-86» müşterek atışlı tatbikatı başladı.

8 - Ege Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Emin Dikmen İzmir'de öldü.

9 - Avukat Burhan Apaydın, Yassıada duruşmalarının, YüksekAdalet Divanı'nın Yassıada duruşma kararlarının geçersiz kılınmasına ve bu divanın kuruluşuna ilişkin üç numaralı kanunun yürürlüktenkaldırılmasına parlamento tarafından karar verilmesini» isteyen dilekçeyi TBMM Başkanlığı'na verdi.

10 - Askeri Yargıtay Daireler Kurulu, Ankara 1 No.lu Sıkıyönetim Mahkemesi'nde yargılanan TİKP Başkanlar Kurulu üyeleri gazeteci Oral Çalışlar, Gültekin ve Karanlık hakkında verilen 8'er yıllık hapis cezasını onadı.

11 - Tunceli'nin Pülümür ilçesi yakınlarında devriye gezen motorize jandarma birliğinin, bölücü çete mensupları tarafından pusuya düşürülmesi sonucu, 4 er şehit oldu, 7 er de yaralandı.

12 - KDV'nin fiyat etiketlerinin içine yerleştirilmesi uygulamasının 1 haziran tarihinden itibaren yürürlüğe girmesine ilişkin Maliyeve Gümrük Bakanlığı tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

13 - BM Güvenlik Konseyi'nde, Zambiya, Botswana ve Zimbabwe'ye karşı giriştiği saldırılar nedeniyle Güney Afrika Cumhuriyeti'ne karşı yaptırım uygulanmasını öngören bir karar tasarısı, ABD veİngiltere tarafından veto edildi, Fransa çekimser kaldı.

14 - ABD hükümeti, Güney Afrika'nın komşuları Botswana,Zambia ve Zimbabwe'ye karşı giriştiği saldırılara misilleme olarak,Washington'daki Güney Afrika Askeri Ataşesi'ni sınırdışı etmeyi kararlaştırdı.

15 - İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, resmi bir ziyaretiçin İsrail'e gitti.

16 - FKÖ Lideri Yaser Arafat, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubaikentinde yayımlanan bir demecinde, «Tunus'taki Filistin askeri varlığına son vermeyi kararlaştırdıklarını» açıkladı.

25 MAYIS 1986

1 - Başbakan Turgut Özal, İstanbul - Ankara karayolu üzerindeki paralı otoyolunu hizmete açtı. Başbakan Turgut Özal, AnkaraGazeteciler Cemiyeti Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, «İnsanların fikirlerini söylerken hürriyeti bağlayıcı cezalara bağlanmamalarına taraftar olduğunu» söyledi.

2 - Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansına katılacak olanTürk Parlamento Heyeti Federal Almanya'nın başkenti Bonn'a gitti.

3 - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yıllık planlı tatbikatlarındanolan «Trakya 86» sona erdi.

4 - Merkezi Ankara'da bulunan Gazeteciler Cemiyeti GenelKurulu'nda başkanlığa yeniden Beyhan Cenkçi seçildi.

5 - Siirt'in Şırnak ilçesinde bölücü çete mensupları bir eri şehit etti, bir eri de yaraladı.

6 - Bulgaristan'da yaşayan Türk azınlığa yapılan baskılar dünLüksemburg'da toplanan Kuzey Atlantik Asamblesi'nin (KAA) siyasiişler ve sosyal işler komisyonlarına getirildi.

7 - Afrika'deki açlara yardım amacıyla düzenlenen koşuya, 75ülke ve İstanbul dahil 266 kentte, milyonlarca kişi katıldı. Koşu, Sudanlı atlet Ömer Halife'nin 13 Avrupa başkentini kapsayan koşusunun, New York'taki BM binası önündeki meşaleyi yakmasıyla bitmesi üzerine başladı.

8 - Ürdün Kralı Hüseyin, dün Suriye'ye giderek, Devlet Başkanı Hafız Esad ile bir görüşme yaptı.

26 MAYIS 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türkiye'de temaslarını sürdüren Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Konseyi üyesi ve Devlet Planlama Komitesi Başkanı Son Ping'i kabul etti.

2 - DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Dülger, yaptığıaçıklamada, «Sol ile bir anayasa ve muhalefet stratejisi üzerine mutabakatımız eşyanın tabiatına aykırıdır» dedi.

3 - Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu tarafından«Türk Basınının Sorunları» konulu sempozyum düzenlendi.

4 - Federal Almanya Cumhurbaşkanı Richard Von Weizsaecker,Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in resmi konuğu olarak Türkiye'ye geldi.

5 - Ankara DGM Cumhuriyet Savcı Yardımcısı Ülkü Coşkunile iki Libyalı bombacı sanığın sorgulamalarında tercüman olarakgörev yapan polis memuru Şıko Tınaş hakkında, işkence iddiasıylaAdalet Bakanlığı'na suç duyurusunda bulunuldu.

6 - Yunanistan Dışişleri Bakanı Karolos Papulyas, Atina'dakiNATO ülkeleri büyükelçilerini dışişleri bakanlığına çağırarak, «Türkiye'nin Yunanistan'a karşı tahrikçi ve tehditçi siyaset izlediğini» önesürdü.

7 - Avrupa Parlamentosu Siyasi Komisyonu'nun Hollanda'nınLa Haye kentinde başlayan toplantısında, Ermeni raporunun görüşülmesi, komisyonun haziran ayındaki toplantısına ertelendi.

8 - İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, İsrail'e yaptığı ziyaret sırasında, İsrail'i, Filistinlilerin meşru haklarını tanımaya BatıŞeria ve Gazze'de işgal ettiği topraklardan çekilmeye çağırdı.

9 - Libya'nın iki numaralı devlet adamı Abdüsselam Callud,SSCB'ye gitti.

10 - Libya resmi haber ajansı JANA, İtalya'nın Lampedusa Adası'ndaki üsleri NATO için kullanmaya devam etmesi halinde, buraya yeniden saldıracaklarını bildirdi.

11 - Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad, üç günlük resmi bir ziyaret için Yunanistan'a gitti.

12 - Bangladeş'te, Devlet Başkanı Hüseyin Muhammed Erşad,yeni bir geçiş hükümeti kurdu.

13 - Kolombiya'da yapılan devlet başkanlığı seçimini, LiberalParti lideri Viurgulio Vargas kazandı.

14 - Sovyetler Birliği'ndeki Çernobil Nükleer Santralı'nda biray önce meydana gelen kazada ölenlerin sayısının 19'a çıktığı bildirildi.

27 MAYIS 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e Ege'de haziran ayı sonunda yapılacak olan İlk Hedef - 86 müşterek tatbikatı ile ilgili olarakGenelkurmay Başkanlığında bir brifing verildi. Brifinge, BaşbakanTurgut Özal, Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk ile Dışişleri Bakan Vekili Mesut Yılmaz da katıldılar.

2 - Başbakan Turgut Özal yaptığı konuşmada, Türkiye, AET'detam yerini aldığında, Batı Avrupa hayati çıkarlarının bulunduğu bölgeye ulaşmış olacaktır» dedi.

3 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğu ve Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher Ankara'da bir görüşme yaptıktan sonra, birlikte, NATO, Bakanlar Konseyi toplantısına katılmaküzere Kanada'ya gittiler.

Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğiu, Türkiye'den ayrılmadan önce,Federal Almanya'da yayımlanan Der Spiegel dergisinin, «F. Almanya ve Türkiye'ye kimyasal silahların yerleştirileceği» yolundaki haberiyle ilgili olarak, «Türkiye'nin kimyasal silahların üretilmesine karşıolmadığını, ancak bu silahların Türkiye'de depolanmasına ve stoklanmasma karşı olduğunu» bildirdi.

4 - TBMM Genel Kurulu'nda, KİT'lerin özelleştirilebilmesineolanak sağlayan tasarı ile tütün tekelinin kaldırılması önergesi kabul edildi.

5 - TBMM'de, SHP tarafından verilen «Türk tütününün geleceği ve Türk tütün üreticilerinin sorunları» ile «İSDEMİR'den usulsüzdemir ihraç edildiği» iddiaları ile ilgili Meclis araştırması önergelerireddedildi.

6 - DSP Genel Sekreterliği'ne Adana Milletvekili Nuri Korkmaz seçildi.

7 - Bağımsız milletvekili Salih Güngörmez, DYP'ye girdiktensonra istifa etti.

8 - Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu tarafındandüzenlenen «Türk Basınının Sorunları» sempozyumu konuyla ilgiliyapılan panelle sona erdi.

9 - Federal Almanya Cumhurbaşkanı Richard Von Weizsaeoker, TBMM'ye yaptığı ziyarette TBMM Başkanı Necmettin Karaduman ve TBMM'de temsil edilen muhalefetteki 4 siyasi parti gene!başkanı ile ayrı ayrı görüştü.

Federal Almanya Cumhurbaşkanı Richard Von Weizsaecker, düzenlediği basın toplantısında, serbest dolaşım konusunda, «Taraflarkendi tezlerini savunurken karşı tarafa zarar vermemeye çalışacaklardır» dedi.

10 - İslamı Cihad Örgütü tarafından Ankara'deki ajans bürolarına gönderilen bildiride, Türkiye'nin Irak yönetimine yardımdanvazgeçmemesi halinde yurt dışındaki Türk misyonlarına saldırılardüzenleneceği öne sürüldü.

11 - Minyatür sanatçısı Canan Baysal öldü.

12 - Bölücü çete mensuplarının, Hakkâri'nin Uludere ilçesindebir köyü basmaları sonucu bir er şehit oldu, iki vatandaş öldü.

13 - Avrupa Parlamentosu Siyasi Komisyonu'nun Hollanda'nınLahey kentinde iki gün süren görüşmeleri sonunda, Türkiye'ye 9 milyon dolar (10 milyon ECU) yardım verilmesi kabul edildi. Yardımönerisi metnine, «Türkiye'de demokrasi ve insan haklarındaki gelişmelerin yanı sıra Kıbrıs da» dahil edildi.

14 - Yunanistan'da bulunan Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad,Yunanistan Cumhurbaşkanı Sartzetakis ve Başbakan Andreas Papandreu ile görüştü. Yunanistan Cumhurbaşkanı yaptığı konuşmada,«Türkiye'nin, Kıbrıs'ın yüzde 40'ını işgal ettiğini» öne sürdü ve «Yayılmacılık siyasetini, Hitler'in metotlarıyla uyguladığını» söyledi.

15 - Federal Alman televizyonu ARD'nin Uluslararası Af Örgütü'nün çalışmalarını tanıtan programında, Bulgaristan'daki Türk azınlığa yapılan baskılara yer verildi.

16 - Avrupa Güvenlik ve İşbirliği 6. Parlamenterler Toplantısı'nda konuşan Bulgar Milletvekili Leda Mileva, «Biz Türklere birşeyyapmadık. Yalnız isimlerini değiştirdik» dedi.

17 - Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov, İngiltere Başbakan Yardımcısı William Whitelaw ile Moskova'da yaptığı görüşmesindeki konuşmada, «Suriye veya Filistin Kurtuluş Örgütü üslerinekarşı girişilecek saldırıların hesaplanamayacak sonuçlara yol açacağını» söyledi.

18 - SSCB ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında 1986-87 dönemini kapsayan bir kültürel işbirliği programı imzalandı.

19 - Demokratik Almanya, dünden itibaren Batı Berlin'den Doğu Berlin'e geçen diplomatlardan kart yerine pasaport gösterilmesiniistedi.

20 - Ürdün Kralı Hüseyin, Irak'a giderek Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ile görüştü.

21 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'un güneyindeki Burç el BarajniFilistin mülteci kampında, Şii Emel örgütü militanlarıyla Filistinligerillalar arasında iki gündür devam eden çarpışmalarda 9 kişi öldü,4 kişi yaralandı.

22 - Angola Savunma Bakanlığı, Güney Afrika askerlerinin sınırdan içeri girerek 50 Angola askerini öldürdüklerini öne sürdü.

28 MAYIS 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı kabul ederek haftalık olağan görüşmesini yaptı,

2 - SHP, DYP ve HDP tarafından yapılan açıklamalarda, TBMMGenel Kurulu'nda dün KİT'lerin özelleştirilmesine ilişkin yasa tasarısı görüşülürken, ANAP tarafından verilen bir önerge ile tütündedevlet tekelinin kaldırılması, eleştirildi.

3 - HDP Genel Başkanı Mehmet. Yazar, Anayasa MahkemesiBaşkanı Semih Özmert'i ziyaret etti.

4 - Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Oktay Kurtböke «Elektronik cihazların ekranları başındaki çalışma, toplam işgününün yüzde 50'sind.en fazlasını geçmemelidir» dedi.

5 - Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nce, hazırlanan «Anadolu'nun Sesi» adlı aylık gazete yayına başladı.

6 - Türkiye'de bulunan Federal Almanya Cumhurbaşkanı Richard Von Weizsaecker, ziyaretinin üçüncü gününde Ankara'daki temaslarını tamamlayarak, İzmir'e, daha sonra da İstanbul'a gitti.

7 - Türkiye'de başlayacak Japon Haftası'nın açılışını yapacakolan Japon İmparatoru Hirohito'nun en küçük kardeşi Prens TakahitoMikasa ile eşi Prenses Yuriko Mikasa, Ankara'ya geldiler.

8 - Şair Edip Cansever, öldü.

9 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, New York'ta, BM GenelMerkezi Kurulu Afrika ekonomik krizi özel oturumunda yaptığı konuşmada, ticari korumacılık politikalarını eleştirdi.

10 - Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi Siyasi Komisyonu tarafından dün Hollanda'nın Lahey kentinde onaylanan Türkiye'ye 10 milyon ECU'luk (yaklaşık 9 milyon dolar] yardım önerisi, Bütçe Komisyonu'nda reddedildi.

11 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, «G-18 yerineJ - 60 hava koridorunu 1 Haziran'dan başlayarak kullanıma açacaklarını» belirterek, «Türkiye'nin tehditleri ne olursa olsun bu havakoridoru açılacaktır» dedi.

12 - Fransa'da çıkan L'Express dergisinde, yayımlanan bir yazıda, «Türkiye'nin gerçek demokrasinin egemen olduğu ülkeler arasına katılma yolunda olduğu» belirtildi.

13 - İngiltere'de ilk ve orta dereceli okullar için hazırlanan vedünyanın en büyük liderlerinin tanıtıldığı kitabın kapağında Atatürk'ünfotoğrafı yer aldı.

14 - SSCB'de bulunan Suriye Devlet Başkan Yardımcısı Abdülhalim Haddim ve Libya'nın iki numaralı lideri Abdüsselam Callud'unSovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri Mihail Gorbaçovile birer görüşme yaptıkları bildirildi.

Öte yandan, SSCB Başbakanı, Nikolay Rizkov, ABD'nin başta Libya olmak üzere, bazı Arap ülkelerine karşı devlet terörü uyguladığınıöne sürdü.

15 - Sovyetler Birliği'ndeki Çernobil nükleer santralindeki kazada yararlananlardan 70'inin iyileştirildiği, 80'inin durumunun iseağır olduğu bildirildi.

16 - ABD Başkanı Ronald Reagan, aralık ayına kadar silâhlarınkontrolü konusunda ilerleme sağlanamazsa, stratejik nükleer silâhların sınırlandırılmasına ilişkin SALT - 2 anlaşmasına uymayacaklarınıbildirdi.

17 - İsrail'e yaptığı dört günlük ziyareti tamamlayan İngiltereBaşbakanı Margaret Thatcher, ülkesine döndü.

İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher'in «Gerekirse FKÖ'ye biralternatif bulunmalıdır» görüşü, İsrail ve FKÖ tarafından tepkiyle karşılandı.

18 - Demokratik Almanya'nın, Batı Berlin'den gelen ingiliz,Fransız ve ABD'li diplomatlardan pasaport isteme uygulamasındanvazgeçtiği, ancak uygulamanın, Federal Almanyalı diplomatlar içindevam ettiği bildirildi.

19 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, son üç gün içinde, dört Ermeni kimliği belirlenemeyen kişilerce öldürüldü.

29 MAYIS 1986

1 - Başabakan Turgut Özal'ın talimatıyla radyasyon artışı ileihracattaki tıkanma konusunda önlemler alınması ve çalışmalarınkoordine edilmesi için Bakanlıklar arası bir kurul oluşturuldu. Radyasyon Koordinasyon Kurulu Başkanlığı'na Sanayi ve Ticaret BakanıCahit Aral getirildi.

2 - Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Yasası, TBMM'de görüşülerek kabul edildi.

3 - TBMM Genel Kurulu'nda SHP'li Ayhan Fırat ve arkadaşlarının, Çukurova Elektrik A.Ş.'nin haksız 16.5 milyar liralık kazançsağlaması ile ilgili olarak verdikleri Meclis araştırması açılmasınıisteyen önergesi reddedildi.

4 - İstanbul'un fethinin 533. yıldönümü törenlerle kutlandı.

5 - Güneş Gazetesi sahibi ve Trabzonspor Kulübü BaşkanıMehmet Ali Yılmaz, Sabah ile Yeni Asır gazeteleri aleyhine, «Trabzonspor, Beşiktaş maçında şike yapacak» haberi nedeniyle toplam1 milyar liralık tazminat davası açtı.

6 - Askeri Yargıtay 4. Dairesi, 161 sanıklı Diyarbakır İGD,İKD davasında 45 sanık için verilen mahkûmiyet ile 6 sanık için verilen beraat kararlarını bozdu. 52 sanık için verilen mahkûmiyet ve58 sanık için verilen beraat kararlarını onaylayan Askeri YargıtayDiyarbakır Sıkıyönetim Mahkemesi 1 No.lu Askeri Mahkemesi tarafından mahkûm edilen 7 itirafçı sanık ile ilgili kararı ise PişmanlıkYasası hükümlerini gözönünde bulundurarak bozdu.

7 - Bingöl'ün Genç ilçesine bağlı Dedebağ köyü öğretmeni Sıddık Bilgin'in işkence sonucu öldürüldüğü yolundaki iddialara açıklıkgetirmek amacıyla otopsi yapıldı.

8 - Merkezi Paris'te bulunan Siyasal Bilimler Ulusal Vakfı'nabağlı «Uluslararası İncelemeler ve Araştırmalar Merkezi» tarafındanyayımlanan bültenin son sayısında, Türk-Yunan İlişkileri yer aldı.Bu arada, Türk, Yunan ve Fransız bilimadamı ve gazetecilerin katılacağı iki günlük toplantıda, «Türk-Yunan Uyuşmazlığı» konusununtartışılacağı bildirildi.

9 - Bulgar resmi haber ajansı BTA; tarafından yayımlanan bildiride, Uluslararası Af Örgütü'nün «Ülkedeki Türk azınlığın Bulgarlaştırıldığı» yolundaki raporu eleştirildi.

10 - NATO Dışişleri Bakanlar toplantısı, Kanada'nın Halifax kentinde başladı.

11 - ABD Savunma Bakanı Caspar Weinberger, «SALT-2 Silahların Kontrolü Anlaşmasını ağustos veya eylül ayında terketme konusunda kesin karar alındığını» açıkladı.

12 - Sovyetler Birliği'nin resmi ajansı TASS tarafından yapılan açıklamada, «SSCB'nin Suriye'ye daha fazla akseri yardım sözüverdiği, Libya'nın da savunma gücünü artırmaya yönelik ne gibi önlemler alınacağının görüşüldüğü» bildirildi.

13 - Nijerya'da 19 üniversite öğrencisinin geçen hafta polistarafından vurulmasını protesto amacıyla başkent Lagos'ta öğrencigösterileri yapıldı. Oylarlar nedeniyle, yönetim 9 üniversiteyi kapattı.

14 - Bangladeş'te meydana gelen feribot kazasında ölenlerin sayısının 600'e ulaştığı bildirildi.

30 MAYIS 1986

1 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ANAP Milletvekili Barlas Doğu'nun Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı Parlamenterler Toplantısı için gittiği Federal Almanya'nın başkenti Bonn'da dün KıbrıslıRum parlamenterlerle yaptığı resmi toplantıyla ilgili olarak sorularıcevaplandırarak, «Olay, tamamen bakanlığımızın bilgisi dışında gerçekleşmiştir» dedi.

2 - SHP İkinci-Olağanüstü Kurultayı Ankara'da başladı.

3 - Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Sotirios Konstantopoulos, Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Ecmel Barutçu'ya son iki haftadır gerek Türk hükümet yetkililerinin gerek Türk basınının bir tehdit kampanyası başlattığını öne sürenYunan hükümetinin protestosunu iletti.

Türk Hükümeti, karşı cevabında, protestoyu reddederek, YunanHükümeti'nin provakasyon yarattığını bildirdi.

4 - Federal Almanya Cumhurbaşkanı Richard Von Weizsaecker, İstanbul'da, Alman basın mensuplarının davetli olduğu bir brifing düzenleyerek Türkiye'deki temasları konusunda açıklamalardabulundu.

5 - İlk ve orta dereceli okullarda, 1985-1986 ders yılı sonaerdi.

6 - Sayıştay'ın kuruluşunun 124. yıldönümü kutlandı.

7- Adana'nın Osmaniye ilçesi yakınlarında meydana gelentrafik kazasında 11 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.

8 - Ege Ordu Komutanlığı 1 numaralı Askeri Mahkemesi'ndegörülen Soma ve Antalya Dev-Yol davalarında, 4 sanık, 4 yıl ile 20yıl arasında hapis cezalarına çarptırıldı.

9 - Ali Güven'e işkence yaparak ölümüne neden oldukları önesürülen 7 polis hakkında, İzmir Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

10 - Adana Kapalı Cezaevi'nde 92 tutuklu süresiz açlık grevinebaşladı.

11 - Kanada'nın Halifax kentinde iki gündür süren NATO dışişleri bakanları toplantısı sona erdi.

Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Halifax'da ABD Dışişleri Bakanı George Shultz ile yaptığı görüşmede Türkiye-ABD Savunma veEkonomik İşbirliği Anlaşması'nm yenilenmesi konusunda bir mektubu, Bakan'a sundu.

12 - Sovyetler Birliği, Akdeniz'deki gerginliğin giderilmesinintek yolu olarak Amerikan ve Sovyet savaş gemilerinin karşılıklı olarak geri çekilmesi önerisini tekrarladı.

13 - Irak, İran'ın Humeyni yönetimi aleyhine eylemler düzenleyen mücahitleri desteklediğini açıkladı ve diledikleri takdirde Bağdat'a yerleşebileceklerini söyledi.

14 - Lübnan'da, 10 Hıristiyanm kaçırılmasını protesto amacıylaülkedeki tüm bankalar genel greve gittiler.

31 MAYIS 1986

1 - Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'inbaşkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde toplandı.

Toplantı sonunda, Sivas, Ordu ve İçel illerinde olağanüstü halinkaldırılmasını, Diyarbakır, Siirt, Mardin, Hakkâri ve Van illerinde sıkıyönetimin dört ay süreyle uzatılmasını ve İstanbul, Ankara, İzmir,Adana, Hatay, Şanlıurfa, Elazığ, Tunceli, Bingöl, Ağrı, Kars illerindede olağanüstü halin dört ay süreyle uzatılmasını hükümete bildirmeye karar verildiği açıklandı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, daha sonra, Başbakan Turgut Özalbaşkanlığındaki Bakanlar Kurulu'nu kabul ederek bir görüşme yaptı.

2 - SHP İkinci Olağanüstü Kurultayı'nda, Erdal İnönü GenelBaşkanlığa seçildi.

3 - Kara Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Kurulu ile dünyapılan Hava Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Kurulu'nda, vakıfların çeşitli şirket ve kuruluşlarındaki hisselerinin Savunma Sanayiini Geliştirme ve Destekleme Fonu'na devredilmesi reddedildi.

4 - «Kale Kapısı» adlı romanıyla «1986 Orhan Kemal RomanArmağanı'nı» kazanan Yaşar Kemal'e ödülü, Gazeteciler Cemiyeti'ndedüzenlenen bir törenle verildi.

5 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, dün ilk kez Yunan basınına verdiği demeçte, «Kıbrıslı Türk ve Rumların yüzyıllardır olduğu gibi bir arada yaşamaya devam edip işbirliği yapabileceklerineinandık» dedi.

6 - Yunan Dışişleri Bakanı Karolos'un Kanada'nın Halifax kentinde düzenlenen NATO dışişleri bakanları toplantısı sırasında, NATOGenel Sekreteri Lord Carrington'a «Yunanistan, itidalli tavrını bozmayacak, ancak Türk uçaklarının uçuşları sürdürüldüğü takdirde bunauygun biçimde harekete geçecektir» dediği, Yunan Enformasyon Bakanlığı tarafından açıklandı.

7 - Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri MihailGorbaçov, Moskova'da Japonya Dışişleri Bakanı Sintaro Abe ile yaptığı görüşmede, önceden iyi hazırlanılması koşulu ile ABD BaşkanıRonald Reagan ile zirve toplantısına hazır olduğunu» söyledi. SovyetLideri, Sovyetler Birliği'nin 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Japonya'danalınan Kuril Adalarfnı ise iade etmenin söz konusu olmadığını bildirdi.

8 - Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl hakkında, Yeşiller Partisi'ne mensup eski bir milletvekilinin başvurusu üzerine, yalan ifade verdiği gerekçesiyle açılan soruşturmanın takipsizlikle sonuçlandığı, Bonn Savcılığı tarafından açıklandı.

9 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nde, yönetime karşı siyahlarınyanısıra beyazlarında katıldığı protesto gösterilerinde, 7 siyah öldü,50 öğrenci tutuklandı.

10 - Şili'nin başkenti Santiago'da liseli öğrenciler ile polis arasında çıkan çatışmalarda 400 öğrenci gözaltına alınırken, olaylardabir kişinin de yaralandığı bildirildi.

11 - Sri Lanka'da, bir yolcu trenine yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 15 kişi öldü, 24 kişi yaralandı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106