13.4.1986
×

Hakkında

Künye

İletişim

NİSAN 1986

1 NİSAN 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın yeni karargâhını ziyaret etti.

2 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Romanya MilletMeclisi Başkanı Nicolae Giosan'ın resmi davetlisi olarak Romanya'ya gitti.

3 - Başbakan Turgut Özal, Kavaklıdere'de yapılan 15 bin abonelik «Digital Telefon Santralı»nı hizmete açtı.

4 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, ABD Dışişleri Bakanı George Shultz'un Türkiye'ye yaptığı resmi ziyaretle ilgili olarak TBMMGenel Kurulu'nda bilgi verdi.

5 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Tercüman Gazetesi'ne verdiği demeçte, «ABD ile müzakereleri sürdürülen Savunmave Ekonomik İşbirliği Anlaşması'nın bir kaç ay içinde imzalanacağını» bildirdi.

6 - Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu Ankara'dayaptığı açıklamada, «Döviz karşılığı ödeme yoluyla tatil uygulamasının, turizmin uluslararası bir olgu ve bu olgunun da birim ölçüsünün dolar olmasından kaynaklandığını» söyledi.

7 - SHP Konya Milletvekili Sabri Irmak'ın, «Ölüm cezaları verilmesinde, mahkeme heyetinin oybirliğini arayan, aksi halde müebbet hapis cezası olarak uygulanmasını» öngören yasa önerisi TBMMGenel Kurulu'unda görüşülerek reddedildi.

8 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı Müsteşar Vekili Dr.Adil Olcay, Kanser savaş haftasının başlaması dolayısıyla HacettepeÜniversitesinde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, «Dünyasağlık istatistiklerine göre dünyada her yıl 4 milyon, insanın kanserden öldüğünü» söyledi.

9 - Bulgar Gizli Servisi ile bağlantı kurarak Türkiye'ye ait askeri sırları satan Vehbi Kaçan, Genelkurmay Askeri Mahkemesi tarafından 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

10 - Tarım, Orman ve Köyişleri Bakanlığı, 1986 Su Ürünleriniavlama yasağının başlaması nedeniyle bir genelge yayınladı.

11 - «Pulp and Paper International» (PPI) dergisinin yaptığı biraraştırmaya göre, Türkiye dünya ülkeleri arasında Çin Halk Cumhuriyeti'nden sonra kişi başına 3,6 kilogram ile en az gazete kâğıdıtüketen ülke olarak belirlendiği bildirildi.

12 - Uluslararası Af Örgütü, İngiltere'nin başkenti Londra'dayayımladığı raporda, «Bulgaristan'daki Türklerin isimlerini zorla değiştirmek için yürütülen kampanya sırasında en az 100 Türk'ün öldürüldüğünü, yüzlerce Türk'ün de tutuklandığını ya da sürgüne gönderildiğini» bildirdi.

13 - Kuzey İrlanda'nın Ulster kentinde, Kuzey İrlandalı Protestanların yürüyüşleri sırasında polisle aralarında çıkan çatışmada 49kişinin yaralandığı bildirildi.

14 - Şili'nin Başkenti Santiago'da geçen yıl öldürülen üç Komünist Partisi üyesinin anısına düzenlenen gösterilerde üç kişininyaralandığı, çok sayıda kişinin polis tarafından gözaltına alındığıbildirildi.

14 - Meksika'nın başkenti Mexiko City'den Amerika'nın LosAngeles kentine gitmekte olan Meksika Havayollarına ait bir yolcuuçağının düşmesi sonucu, 166 kişi öldü.

16 - Sudan'da 12 gün sürecek genel seçimler başladı.

2 NİSAN 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren SHP Genel Başkanı AydınGüven Gürkan ile Milliyetçi Demokrasi Partisi Genel Başkanı ÜlküSöylemezoğlu'nu Çankaya Köşkü'nde ayrı ayrı kabul ederek bir süre görüştü.

2 - Başbakan Turgut Özal, Suudi Arabistan'da yayımlanan «AlMedine» gazetesine verdiği demeçte, «Ortadoğu meselesine İslâmKonferansı Örgütü (İKÖ) çerçevesinde çözüm aranması gerektiğini»söyledi.

3 - Eski siyasilere konuşma hakkı tanınması için 2969 sayılıkanunun iki bendinde değişiklik yapılmasını öngören tasarı TBMMGenel Kurulu'nda kabul edildi.

4 - Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Spiros Kipriyanu, Yunanistan'ın başkenti Atina'ya giderek BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ınKıbrıs konusunda hazırladığı üçüncü metinle ilgili olarak YunanistanBaşbakanı Andreas Papendreu ile bir görüşme yaptı.

5 - Roma - Atina - Kahire seferini yapmakta olan AmerikanHavayolları'na ait bir yolcu uçağının Yunanistan üzerinde iken bagajbölümünde meydana gelen patlamada açılan delikten 4 yolcu boşluğa uçarak öldü. Uçak diğer yolcularıyla birlikte Atina Havaalanınaindi.

3 NİSAN 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek TBMM'de kabul edilen Siyasi Partilerve Seçim Yasası değişiklikleri hakkında bilgi aldı.

2 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı valiliklere bir genelge göndererek özel dersanelerde, büro veya evlerde, gerek kendi öğrencilerine, gerekse başka okul öğrencilerine ücret karşılığıözel ders veren öğretmenlerin TCK'nın 261. madde hükümlerine görecezalandırılacağını bildirdi.

3 - Resmi bir ziyaret amacıyla Romanya'nın başkenti Bükreş'te bulunan TBMM Başkanı Necmettin Karaduman .ve beraberindekiparlamento heyeti Romanya Devlet Başkanı Nicolae Cavuşesku tarafından kabul edilerek bir görüşme yaptılar.

4 - Endonezya Ekonomik İşler Koordinatör Bakanı Ali Vardana'nın konuğu olarak Endonezya'da bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, Endonezya Bayındırlık, Ticaret veUlaştırma bakanları ile birer görüşme yaptı.

5 - Uluslararası Af Örgütü, Yugoslavya'da Arnavut, Boşnak veTürk asıllı guruplara kötü muamele edildiğini bildirerek, Yugoslavya'nın bu tutumunu kınadı.

6 - İran'ın 16 milyon Türk azınlığın lideri Ayetullah Uzma Seyit Kâzım Şeriat Medarı Tahran'da tedavi edildiği hastanede öldü.

7 - İtalyan yetkililer, Roma - Atina - Kahire sırasında sabotajdüzenlenen Amerikan TWA Hava Yolları'na bağlı yolcu uçağına bomba koyan teröristin Roma'dan Atina'ya kadar yolculuk yaptığını açıkladılar.

4 NİSAN 1986

1 - Başbakan Turgut Özal Çanakkale'de halka hitaben yaptığıkonuşmada, «Geçen yıl Güneydoğu Avrupa'da kuraklık yaşandığını,ancak aldıkları önlemlerle kuraklığın Türkiye'de yaşanmadığını» belirterek «Türkiye'nin tahıl zengini olduğunu, Bulgarlara bile 3 milyonton tahıl ihraç edildiğini» söyledi.

Başbakan Turgut Özal'ın çeşitli konular üzerinde yaptığı açıklamaları Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

2 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli Katar'a yaptığı resmi geziyi tamamlayarak Ankara'ya döndü.

3 - Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu Ankara'dayaptığı açıklamada, «Turizmin bugünkü düzeye gelmesinde son yirmi yıllık çabanın önemli katkısı olduğunu» söyledi.

4 - Emniyet Genel Müdürü Saffet Arıkan Bedük, Ankara'dayaptığı açıklamada, «Trafikte puanlama sistemine 1 Ocak 1987 tarihinden itibaren geçileceğini» söyledi.

5 - 3. Ordu Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesindegörülmekte olan 47 sanıklı Samsun THKP-C Dev-Yol davasında, 2kişi ölüm, 3 kişi ömür boyu, 1 kişi 24 yıl, 17 kişi de 1 ile 10 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. Askeri Mahkeme 18 sanıkhakkında beraat kararı verdi.

6 - Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesinin Siyasi İşlerKomisyonu, konseyin Fransa'nın başkenti Paris'teki bürosunda yaptığı toplantıdan sonra Avusturyalı parlamenter Steiner'in Türkiyehakkında hazırladığı son raporunu kabul etti.

7 - İsrail Hükümetinin, BM eski Genel Sekreteri Kurt Waldheim'la ilgili belgeleri incelemek için BM'ye resmen başvurduğu bildirildi.

5 NİSAN 1986

1 - Başbakan Turgut Özal, Bandırma'da halka hitaben yaptığıkonuşmada, «Partiler kapanır, devam etmez. Devam eden sağlıklıgüzel fikirlerdir» dedi.

2 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut ile yapılan röportaj Hürriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

3 - Basketbol'da Cumhurbaşkanlığı kupasını Galatasaray'ı 101- 100 yenen Efes Pilsen takımı kazandı.

4 - Federal Almanya'nın Berlin kentinde bir diskotekte meydana gelen patlamada 2 kişi öldü. Patlamada ölenlerden birinin Türkasıllı bir kadın olduğu bildirildi.

5 - Birleşmiş Milletler, eski Genel Sekreteri Kurt Waldheimhakkında İkinci Dünya Savaşı sırasındaki faaliyetlerine ilişkin arşivlerdeki tüm belgeyi, incelemek üze:re İsrail Hükümeti'ne vermeyi kabul etti.

6 - ABD'nin Güney Kore'deki askeri üslerinden birinde bir yakıt tankının patlaması sonucu 14 kişi öldü,-12 kişi de yaralandı.

7 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu resmi ziyarettebulunmak üzere Çin Halk Cumhuriyeti'ne gitti.

8 - Bulgaristan Komünist Partisi'nin 13. Genel Kongresi sonunda Parti Genel Sekreterliği'ne Todor Jivkov yeniden seçildi.

6 NİSAN 1986

1 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Romanya'ya yaptığı geziyi tamamlayarak Ankara'ya döndü.

2 - Başbakan Turgut Özal, Marmara Bölgesi'ne yaptığı gezi sırasında Balıkesir'de bir basın toplantısı düzenleyerek çeşitli konular üzerine sorulan soruları cevaplandırdı.

3 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli Ankara'da yaptığı açıklamada, «Kaçak sigortalı çalıştıran işyerlerinintesbiti amacıyla yapılacak yoğun taramalara bugün Marmara bölgesinde başlanacağını» söyledi.

4 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut'un çeşitli konuları içerenaçıklaması Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

5 - Emniyet Genel Müdürü Saffet Arıkan Bedük Ankara'dayaptığı açıklamada, «İşkence iddialarının kimler tarafından nasıl çıkarıldığı yolunda yeni önemli bilgiler elde ettiklerini» söyledi.

6 - Anadolu Ajansı (A.A.)'nın kuruluşunun 66. yıldönümü törenle kutlandı.

7 - Bulgaristan'daki Türklere yapılan baskılar, Eskişehir'de yapılan bir mitingle protesto edildi.

8 - ABD Başkan Yardımcısı George Bush, dün Körfez Arap Ülkelerini kapsayan gezisinin ilk durağı olan Suudi Arabistan'a gitti.

9 - Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher,Federal Almanya'nın Osnabruck kentinde yapılan bir kongrede yaptığı konuşmada, «İnsan şeref ve hasiyetinin kişilerin ellerindeki pasaport veya geldikleri ülkelerle ölçülemeyeceğini» söyledi.

10 - Filipinlerin başkenti Manila'da bir havai fişek imalathanesinde meydana gelen patlamada 11 kişi öldü.

7 NİSAN 1986

1 - Başbakan Turgut Özal yurt gezisi sırasında İzmir'de halkahitaben bir konuşma yaptı.

2 - Devlet Başkanı Mesut Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanlığıtarafından Ankara'da düzenlenen «Dış Tanıtma Toplantısı»'nda yaptığı konuşmada, «Dış tanıtmanın Türkiye açısından öneminin diğer ülkelerden daha fazla olduğunu» belirterek «Dış dünyada hakim o!anTürk imajı olumlu, hatta nötr bile değil» dedi.

3 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Birleşmiş Milletler bünyesinde faaliyet gösteren Filistin Halkının Vazgeçilmez Hakları Komitesi tarafından İstanbul'da düzenlenen «Filistin Semineri» nde yaptığı konuşmada, «FKÖ'nün, Ortadoğu barış girişimi çerçevesindekitüm çabalara katılmaya hakkı olduğunu» söyledi.

4 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu Ankara'da yaptığı açıklamada, «Okullarda müfredat programının yenidenoluşturulacağını ve ders kitaplarının buna göre yeniden yazılacağını» söyledi.

5 - Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, Ankara'da başlayan Tükiye ile Fas arasında deniz ticaretinin ve balıkçılığın geliştirilmesineilişkin görüşmelerin başlaması üzerine yaptığı açıklamada, «Deniztaşımacılığının gerektirdiği her tür gemiyi inşa edebiliyoruz» dedi.

6 - Filistin Kurtuluş Örgütü'nün BM'deki Daimi Gözlemcisi Lebib Zühtü Terzi, BM'ce İstanbul'da düzenlenen «Filistin Semineri»'ndeyaptığı konuşmada «ABD'nin, Türkiye'nin Filistinlilerle arasındaki ortak miras ve tarihi bağlarını koparmak istemesinin uygunsuz bir davranış olduğunu» söyledi.

7 - Türk Deniz Kuvvetleri'nin 1986 yılı planlı tatbikatlarındanolan «Deniz Kurdu 1986» tatbikatının ikinci aşaması sona erdi.

8 - Polis teşkilatının tanıtılması amacıyla düzenlenen PolisHaftası başladı.

9 - İstanbul 2. İcra Tetkik Mercii Hakimliği, Akbank'ın 2.3 milyar lira alacağına karşılık olarak Anadolu Bankası'na koydurduğu haczin kaldırılmasına karar verdi.

10 - Bulgar Hükümeti'nin izni ile Bulgaristan'da Türklerin yaşadığıbölgelere giren Batılı gazeteciler ile görüşen Türkler «Bulgarlaştırma»kampanyası sırasında Türklerin öldürüldüğünü yada hapse gönderildiğini» söylediler.

11 - Dünya Bankası'nın 107 borçlu ülkeyi kapsayan «Kalkınma veDış Borç Ödemeleri» başlıklı raporunda yer alan tabloda, Türkiye'nin1979'dan sonra dolar bazında milli geliri en fazla gerileyen ve en hızlıyoksullaşan ülkeler arasında bulunduğu gösteriliyor.

12 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs Rum YönetimiLideri Spiros Kipriyanu'nun İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher'i.ziyaret etmesi üzerine Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, «GüneydekiRum Cumhuriyeti'nin başı olarak Kipriyanu istediği yere giderek, istediği kişi ile görüşebilir. Ancak Rum Başkanı'nı tüm Kıbrıs'ın devletbaşkanı olarak görenler hem kendi kendilerini aldatmakta hem de kendisine Kıbrıs meselesinin çözümlenmemesi için cesaret vermiş olmaktadırlar» dedi.

13 - ABD Savunma Bakanı Caspar Weinberger'in, Filipinleri ziyareti sırasında başkent Manila'da protesto gösterileri yapıldığı bildirildi.

14 - İsrail savaş uçaklarının Lübnan'ın Sayda kenti yakınındakiFilistin kamplarını bombalaması sonucu, 2 kişinin öldüğü 22 kişininde yaralandığı bildirildi.

15 - Peru'nun Cuzco kenti ve çevresinde meydana gelen depremde 16 kişinin öldüğü bildirildi.

16 - Yunanistan'da bir çok kurum işçisinin katıldığı genel grevyapıldı.

8 NİSAN 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Suriye'nin Ankara Büyükelçisi Abdülaziz A!-Rıfai'yi Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süregörüştü.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren eski siyasilere konuşma yasağınıkaldıran 2969 sayılı yasada yapılan değişiklikleri onayladı.

2 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, İzmir'de yaptığı açıklamada, «TV reklamlarına da denetim getirileceğini» belirterek «Tüketiciyi aldatıcı reklamlar denetlenirsen» dedi.

3 - Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, Dış TanıtmaToplantısı'nın kapanışında çeşitli konulan içeren bir konuşma yaptı.

4 - Polonya'ya yaptığı geçizi tamamlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sudi Türel Ankara'ya döndü.

5 - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Ersin FaralyalıAnkara'da yaptığı açıklamada, «Kuruluş yasalarında değişiklik yapantaslağı Anayasa ve Demokrasiye aykırı olarak» niteledi.

6 - MDP'nin Zonguldak Milletvekili Fevzi Fırat Ankara'da öldü.

7 - Siirt'in Eruh ilçesinin Erenkaya Köyü'nde birbirlerini teröristsanan güvenlik kuvvetleriyle köy korucuları arasında çıkan çatışmadabir üsteğmen şehit oldu.

8 - Başbakan Turgut Özal, Hindistan gezisi öncesi uğradığıSuudi Arabistan'da Kral Fahd ile bir görüşme yaptı.

9 - Tayland'ı ziyaret etmekte olan ABD Savunma Bakanı CasparWeirberger'e bombalı suikast girişiminde bulunuldu.

10 - Lübnan'ın başkenti Beyrut yakınlarında Hıristiyanların denetimindeki Cımiye liman kentinde Devlet Başkanı Emin Cemayel'in lideri bulunduğu Falanjist Parti merkezinde meydana gelen patlamada10 kişi öldü, 110 kişi de yaralandı.

9 NİSAN 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Halil Sözer'in resmi davetlisi olarak bulunan Pakistan HavaKuvvetleri Komutanı Jamal Ahmet Khan'ı Çankaya Köşkü'nde kabulederek bir süre görüştü.

2 - Türkiye, iki balıkçı motorunun ahkonmasını Türk Hükümeti'ne geç haber verdiği gerekçesiyle Bulgaristan Hükümeti'ni resmenprotesto etti.

3 - Devlet Bakanı ve İstihdamı Geliştirme Yüksek Koordinasyon Kurulu Başkans Mustafa Tınaz Titiz yaptığı açıklamada, «İş gücüpiyasası dahil tüm piyasaların serbest rekabet ilkesine göre teşekkülünü güçleştiren unsurların ortadan kaldırılması hükümetin görevidir» dedi.

4 - Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu Ankara'dayaptığı açıklamada, «Karun Hazinesini geri getirmek için her türlü girişimde bulunulacağını» belirterek, «UNESCO'ya çağrı yapacak vehakkımızı arayacağız. Dünyanın ünlü arkeologlarından oluşan bir heyet, hazinenin Türkiye'den kaçırılıp kaçırılmadığma karar versin» dedi.

5 - Pakistan Devlet Başkanı Muhammed Ziya-ül Hak tarafındanHava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Halil Sözer'e Pakistan'ın AnkaraBüyükelçiliği'nde düzenlenen törenle «Nişan-ı İmtiyaz» madalyası verildi.

6 - Danıştay Beşinci Dairesi, «Memurların askerlik dönüşü çalıştığı aynı işyerine alınmamalarını» mevzuata aykırı buldu.

7 - Suriye'den kaçak olarak Ürdün'e geçmek isterken sınırdakiyasak bölgede yakalanan 4 Türk Cilvegözü Sınır Kapısı'nda Türk makamlarına teslim edildi.

8 - Başbakan Turgut Özal, Hindistan gezisi öncesi uğradığıSuudi Arabistan'daki görüşmelerini tamamlayarak Hindistan'a gitti.

9 - Türkiye ile ABD arasında yeni bir sivil havacılık anlaşmasıdüzenlenmesini amaçlayan görüşmelerin ilk turu Washington'da başladı.

10 - ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu'na bağlı Avrupa ve Ortadoğu Alt Komitesi, Bulgaristan'daki Türklere uygulanan«zulmü ve baskıyı» kınayan bir karar tasarısını kabul etti.

11 - İngiltere Turizm Yazarları Birliği'nin «Gümüş Samur Ödülünün Antalya Kaleiçi projesi nedeniyle Türkiye'ye verilmesi kararlaştırıldı.

12 - Batı Berlin'de bir diskotekte, biri Türk iki kişinin ölümüneyol açan patlamayla ilgili soruşturmaya bağlı olarak Federal AlmanyaHükümeti'nin 2 Libyalı diplomatı sınır dışı ettiği bildirildi.

10 NİSAN 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Polis Teşkilâtı'nın Kuruluşunun 141. yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, «Polisin saygınlığını fazla hale getirmeliyiz» dedi.

2 - Tek Gıda – İş Sendikası, Türkiye Süt Endüstri Kurumu'nabağlı 41 işyeri ile özel sektöre ait 12 işyerinde çalışan toplam 2 bin222 üyesi adına grev kararı aldı.

3 - Mareşal Fevzi Çakmak ölümünün 36. yıl dönümünde törenleanıldı.

4 - Başbakan Turgut Özal, Hindistan gezisi sırasında HindistanBaşbakanı Rajiv Gandi'yle gündem dışı bir görüşme yaptı.

5 - Kuveyt Fonu tarafından DDY projesine kullanılacak kredianlaşmasına, Türk Hükümeti adına imzalamak üzere Kuveyt'e gidenHazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı Daire Başkanı Mehmet Orhan,«vizesi olmadığı» gerekçesiyle Kuveyt'e sokulmadı.

6 - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet'inde «KKTC ParlamenterlerBirliği» adında bir birlik kurulduğu bildirildi.

7 - Birleşmiş Milletler Nüfus Çalışmaları Enstitüsü Başkanı Rafael Salaş yaptığı açıklamada, «Gelişmekte olan ülkelerde nüfus artışının kontrol altına alınmadığını» belirterek «Bu ülkelerde nüfuskontrolünün sağlanmaması halinde dünya nüfusunun 2100 yılında 10milyar 500 milyona ulaşacağını» söyledi.

8 - ABD tarafından yapılan nükleer denemenin, yerin 396 metre altında patlatıldığı ve 20 kilotondan daha az şiddette olduğu bildirildi. Öte yandan ABD'nin yaptığı nükleer deneme Sovyet resmi haberajansı TASS tarafından kınandı.

9 - İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, ülkesini ziyaret etmekte olan Güney Kore Devlet Başkanı Chun Doo Hwan ile İngiltere'nin başkenti Londra'da bir görüşme yaptı.

10 - Fransa'da 16 Martta seçilen sağ eğilimli Jaques Chirac hükümeti Fransa Parlamentosu'ndan güvenoyu aldı.

11 - Pakistan'ın idam edilen eski Başbakanı Zülfikâr Ali Butto'nun kızı Benazir Butto sürgünde bulunduğu İngiltere'den Pakistan'adöndü.

12 - Lübnan'ın güneyindeki Sayda kentinde bir otomobile yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 3 kişi öldü, 34 kişi de yaralandı.

13 - Portekiz'in başkenti Lizbon'daki Fransız Havayolları bürosunda bir patlama meydana geldi.

11 NİSAN 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Trabzon'da Karadeniz Üniversitesi öğrencilerine hitaben yaptığı konuşmada, “İşkence iddialarının sebebi Avrupa ülkeleri ve gelişmiş ülkeler nezdinde bizim kredibilitemizi düşürmektir” dedi.

2 - Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, görüşmelerde bulunmaküzere Federal Almanya'ya gitti.

3 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Köy korucularının başarılı olduklarını ve bunların çalışmalarının yararını gördüklerini» söyledi.

4 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da yaptığıaçıklamada, «Rumlar'ın gerçekten federasyon istemeleri halinde ikihalkın siyasi eşitliğini kabul etmek zorundalar» dedi.

5 - SSCB, ABD yönetiminin dün Nevada çölünde yeni bir yeraltı nükleer deneme gerçekleştirmesi üzerine, geçen ağustos ayından beri tek yanlı olarak uyguladığı yeraltı nükleer denem yapmamakararını kaldırdığını açıkladı.

12 NİSAN 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Trabzon gezisi sırasında yaptığı açıklamada, «Türkiye'yi 12 Eylül öncesi noktaya getirebilmek içinüzerinde durdukları husus, örgüt elemanlarının, liderlerinin, hapishanelerden kurtarılması. Onun için genel af teraneleri tutturdular. Bunda tam değil, ama kısmen muaffak oldular. Bir af çıkmadı, ama İnfaz Kanunu'nda yapılan düzenlemelerle bunların bir kısmı erken salıverildi» dedi.

2 - Başbakan Turgut Özal, Hindistan gezisi ile ilgili resmi temaslarını tamamladı.

3 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu Ankara'da yaptığı açıklamada, «Hafta içindeki beden eğitimi ders saatlerinin yetersiz olduğunu» belirterek Cumartesi günleri, belli birprogram çerçevesinde öğrenciler okullarına gelip beden eğitimiyapacaklar. Çalışmalarımız sürüyor. Kaç saat ders yapılacağı henüzbelirlenmedi» dedi.

4 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, ABD Dışişlerininkatkısıyla hazırlanan resmi bir seyahat rehberinde Türkiye'nin bazıbölümlerinin sakıncalı ülkeler arasında gösterilmesi üzerine yaptığiaçıklamada, «Söz konusu seyahat rehberi ile ilgili olarak geçmişteWashington nezdinde bir girişim yapıldığını» söyledi.

5 - Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli, DünyaBankası ve Uluslararası Para Fonu toplantıları dolayısıyla gittiğiABD'nin başkenti Washington'da yaptığı açıklamada, «ABD ile tekstilkonusunda büyük ilerleme sağlandığını, önümüzdeki kısa sürede ikiülkenin anlaşacağını sandığını» söyledi.

6 - Pakistan'da sürgünden yeni dönen muhalefet lideri Benazir Butto'nun evine dün saldırı düzenlendi.

7 - Filipinler'in Hawai'de bulunan devrik lideri Ferdinand Marcos federal mahkemeye başvuruda bulunarak, «Filipinlerin yasaldevlet başkanının kendisi olduğunu» öne sürdü.

8 - Hindistan'da iktidardaki Kongre Partisi'nin Pencap eyaletindeki lideri Seva Sing, Sih militanlar tarafından öldürüldü.

9 - Bulgaristan'ın Kırcalı bölgesine giden İsveç gazeteci DisaHastad, Kırcalı'da güçlükle görüşebildikleri Türklerin katliamı doğruladıklarını belirtti.

13 NİSAN 1986

1 - SHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan, İstanbul'un Bakırköy ilçe kongresinde çeşitli konuları içeren bir konuşma yaptı.

2 - Türkiye Barolar Birliği Başkanı Teoman Evren Ankara'dayaptığı açıklamada, «Anayasa'nın halk oylamasına sunulmasındanönce yöneltilen pek çok eleştirilerin giderek haklılık kazandığını»söyledi.

3 - Yüksek Seçim Kurulu, DYP'nin Isparta'nın Yalvaç kazasıÇetince kasabası belediye başkanlığı yenileme seçimine yaptığı itirazı kabul etti.

4 - Balıkesir'in Bigadiç ilçesine bağlı Kayalıdere köyünde, birgölde sandalın devrilmesi sonucu 10 kişi boğuldu.

5 - Başbakan Turgut Özal Hindistan'a yaptığı ziyaret sırasında Hindistan'ın Bombay kentinde işadamlarına hitaben bir konuşmayaptı.

6 - Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy'un katıldığı Avrupa Ulaştırma Bakanları Konferansı Federal Almanya'nın Hannover kentindebaşladı.

7 - Libya Hükümeti bir açıklama yaparak, ABD'nin bir numaralı hedefi üslerdeki bütün askerlerini boşaltarak buraları yabancışirketlere verdiğini açıkladı.

14 NİSAN 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Doğu Karadeniz gezisi sırasında Rize'de basın mensuplarıyla yaptığı konuşmada, Anayasayıhalk nazarında küçük düşürmek isteyenlere müsaade etmemek gerektiğini» belirterek «Ben olduğum sürece Anayasa'yı değiştiremezler, ben gittikten sonra ne olur bilmem» dedi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren temaslarını tamamlayarak Ankara'ya döndü.

2 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Okutulacak kitapların seçiminin öğretmen kurullarına bırakılmasını düşündüklerini» açıkladı.

3 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut 67 ilin Emniyet Müdürlerinin katıldığı seminerde yaptığı konuşmada, «Göreve geldiklerigünden bu yana üzerinde durdukları en önemli konunun ülkedeki huzur ve güven ortamını sürdürebilmek olduğunu» söyledi.

4 - Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP)'ni.n MKYK'sı partininfeshi kararı aldı.

5 - Başbakan Turgut Özal Hindistan'a yaptığı resmi geziyi tamamlayarak Kuveyt'e geçti. Başbakan Turgut Özal Kuveyt EmiriŞeyh Cabir EI-Ahmet el-Sabah ve Kuveyt Başbakanı ile birer görüşme yaptı.

6 - NATO Genel Sekreteri Lord Carrington'un «ABD'nin Libya'ya yapacağı misillemenin ittifak içinde sempati ile karşılanacağı»yolundaki açıklaması üzerine Libya Lideri Muammer Kaddafi'nin TürkBüyükelçisi Bilgin Üman'ın da bulunduğu Trablus'ta görevli NATObüyükelçilerini çağırarak açıklama istediği bildirildi.

7 - Hindistan'da yapılan Hindu Festivali'nde çıkan izdihamda46 kişi öldü 39 kişi de yaralandı.

8 - Fransız kadın yazar ve varoluşçu akımın temsilcilerindenSimone de Beauvoir, Paris'te öldü.

15 NiSAN 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Seçim ve Siyasi Partiler Yasalarında değişiklikler öngören yasaları onayladı.

2 - Başbakan Turgut Özal, Paris'te yapılacak olan OECD Bakanlar Konseyi Toplantısına başkanlık etmek üzere beraberindeDevlet Bakanı Kaya Erdem, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Başbakanlık Başdanışmanı Adnan Kahveci iie Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli olduğu halde Fransa'ya gitti.

3 - Türk hükümeti ABD'nin Libya'yı bombalaması üzerine biraçıklama yaparak, «Türkiye, Libya'ya yapılan bugünkü hava akımlarım, devletler hukuku ilkeleri ile bağdaştıramamaktadır.» denildi.

4 - SHP TBMM Grubu'nda grup bildirisini okuyan SHP GenelBaşkanı Aydın Güven Gürkan, «ABD'nin askeri harekâtını bir başkaNATO ülkesindeki bir üsten yararlanarak yapmış olması, NATO üyesiolan Türkiye için ayrı bir kaygıya neden olmuştur. Türkiye'nin Libyahalkına zarar verecek hiçbir eyleme katkı vermeyeceği, yardım sağlamayacağı ve anlayış göstermeyeceğinin açıkça duyurulmasını hükümetten SHP olarak talep etmekteyiz» dedi.

5 - Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Zahit Atakan, Akdeniz Müttefik Deniz Kuvvetleri komutanları toplantısına katılmak üzere italya'ya gitti.

6 - Cumhurbaşkanlığı Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamada, «Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in, Rize'de gazetecilerle yaptığı sohbet sırasında, anayasaya ilişkin bazı ifadelerinin yanlış yorumlara yol açabilecek şekilde yansıdığı bildirildi.

7 - MDP Genel Başkanı Ülkü Söylemezoğlu, Türkiye'deki ABDtesislerine dikkati çekerek bu tesislerin kesinlikle kullanılmamasınıistedi.

8 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, 19. asır kovboyları metoduyla, dünyada anarşi ve terörün önlenemeyeceğini söylerken, DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit, ABD'nin uyarılmasını, Türkiye ve Kıbrıs'taki üslerin ABD kullanımına açılmaması için gerekliönlemlerin alınmasını istedi.

9 - Libya'nın Ankara'daki Halk Bürosu Sekreteri MuhammedAbdülmalik, düzenlediği basın toplantısında Türk hükümetinin, ABD'nin Libya'ya saldırısını eleştiren açıklamasını «memnunlukla» karşıladıklarını belirterek, «Ancak biz Türkiye'nin daha kuvvetli bir tavıralmasını tekliyoruz» dedi.

10 - ABD'ye ait 33 savaş uçağı sabaha karşı Libya'nın başkentiTrablus ve Bingazi kentine saldırdı. Saldırıya katılan uçakların 18'inin, ABD'nin İngiltere'deki askeri üssünden havalandığı bildirildi.

Saldırıda 100 sivilin öldüğü, ölenler arasında Libya Lideri Muammer Kaddafi'nin 15 aylık manevi kızının da bulunduğu, 3 ve 4 yaşlarındaki iki oğlunun da yaralandığı bildirildi. Libya radyosu 3 ABDuçağının düşürüldüğünü öne sürerken ABD, saldırıya katılan uçaklardan birinin kayıp olduğunu bildirdi.

ABD'nin Trablus ve Bingazi'ye yaptığı saldırıya misilleme olarak, Libya, Sicilya Adası'nın 200 kilometre kadar güneyinde İtalyanegemenliğinde bulunan Lampedusa adlı küçük bir adadaki Amerikanseyir istasyonuna saldırdı. Libya, savaş uçaklarının Amerikan tesislerine ağır hasar verdiğini bildirmesine karşılık, İtalyan BaşbakanıBettino Craxi, Lampedusa'da herhangi bir hasar meydana geldiğinibeliterek, Libya'ya bir prtostesto notası verildiğini açıkladı.

Öte yandan, Libya radyosu, Yugoslav Tanjug Ajansı ve İspanyol TV'si gece Trablus'a yeni saldırı düzenlendiğini bildirdiler. BMGüvenlik Konseyi, Libya'nın başvurusu üzerine toplanarak, ABD saldırısını görüşmeye başladı.

Beyaz Saray tarafından - Libya'ya yapılan hava saldırılarının birbaşarı olduğu açıklanırken, ABD Başkanı Ronald Regan «Bunlarınsadece uzun bir savaşın muharebeleri olduğu ve terörizme karşısavaşın devam edip etmemesinin Kaddafi'ye bağlı olduğunu» söyledi. ABD Savunma Bakanı Caspar Weinberger, Fransa ve İspanya'nın,hava sahalarından geçiş izni vermeyi reddetmeleri üzerine İngiltere'deki üslerden kalkan 18 adet F-111 uçağının 10 bin kilometrelik bir yo!katetmek zorunda kaldıklarını bombardımana 6. FİLO'ya ait 15 uçağınkatıldığını açıkladı.

11 - Trablus'taki Türkiye Büyükelçiliği Müsteşarı Selim Karaosmanoğlu, Libya'da hiçbir Türk vatandaşının ABD saldırılarından zarargörmediğini bildirdi.

12 - SSCB, tarafından yapılan açıklamada, ABD'nin Libya'yasaldırısı kınanarak, Sovyet Dışişleri Bakanı Eduard Sevardnadze'ninmayıs ayı içinde ABD'ye yapacağı ziyaretten vazgeçtiği bildirildi.

AET Dışişleri bakanları yaptıkları açıklamalarda, ABD saldırısını kınadılar. AET dönem başkanlığını yürüten Hollanda Dışişleri Bakanı Hans van Den Broeck, «AET'nin siyasi bir çözümden yana olmasına rağmen ABD'nin bu tür bir girişimde bulunmasının çok üzücü olduğunu» söyledi.

Belçika Dışişleri Bakanı Leo Tindemans ise, ABD harekâtını kınadı, ancak Belçika'nın yine de Libya'deki Amerikan temsilciliği görevini sürdüreceğini »bildirdi.

Yunanistan'ın Hollanda nezdinde yaptığı girişimlerden sonra,AET dışişleri bakanlarının yarın Paris'te olağanüstü olarak yenidentoplanması kararlaştırıldı.

Öte yandan, NATO Genel Sekreteri Lord Carrington'un bir Amerikan televizyonuna yaptığı açıklamada, «ABD'nin Libya'ya misillemesi halinde bunun ittifak tarafından sempati ile karşılanacağı» yolundaki açıklaması, NATO Daimi Delegeler Komitesi'nin yaptığı toplantıda, bazı Avrupa ülkeleri temsilcileri ve Türkiye'nin NATO nezdindeki delegesi Büyükelçi Osman Olcay tarafından eleştirildi.

ABD'nin Libya'nın iki kentini bombalaması çeşitli ülkeler tarafından eleştirilirken, İngiltere, Kanada ve İsrail tarafından yapılanaçıklamada desteklendiği bildirildi.

Yunanistan hükümeti, italya Başbakanı Bettio Craxi, İspanyaBaşbakanı Feiipe Gonzoles, Danimarka Başbakanı Paul Schluter, Hollanda hükümeti, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Bağlantısız Ülkeler Dışişleri Bakanları, ArapBirliği Genel Sekreteri Şadli Klibi, Çin Halk Cumhuriyeti DışişleriBakanlığı, İran Başbakanı Hüseyin Müsavi, Hindistan Başbakanı Rajıv Gandi, Pakistan hükümeti, Suriye hükümeti, yaptıkları açıklamalarda, ABD'nin Libya'ya yaptığı askeri saldırıyı kınadılar.

13 - Federal Almanya'nın Haiger kentinde, bir Türk lokantasıyakıldı, can kaybı olmadı.

14 - Kıbrıs Rum yönetimi lideri Spiros Kipriyanu, 24 saat süren Yunanistan ziyaretini tamamlayarak, Lefkoşa'ya döndü.

15 - Haiti eski diktatörü Jean - Claude Duvalier'nin İsviçre bankalarındaki hesabı, İsviçre hükümeti tarafından donduruldu. Bu konudaki karar, Haiti'deki yeni yönetimin temsilcisi iki yetkilinin,Bern'deki İsviçreli yetkililerle görüşmelerinden sonra kararlaştırıldı.

I6 NİSAN 1986

1 - TBMM Genel Kurulu'nda, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı teşkilât ve görevleri hakkındaki karar tasarısı, 7 kişiye vatana hizmet tertibinden aylık bağlanması tasarısı ile Medeni Yasa'da yapılması öngörülen değişiklik yasa önerisi kabul edildi,

2 - Anayasa Mahkemesi, Sayıştay üyeliklerine yapılan seçimin iptali için TBMM'nin 80 üyesi tarafından açılan davanın, Anayasa'nın görevsizliği nedeniyle reddedildiğini açıkladı.

3 - Türkiye Odalar Birliği ile Gıda Teknolojisi Derneği'nce düzenlenen Türkiye 5. Gıda Kongresi Ankara'da yapıldı.

4 - Libya Halk Bürosu Sekreteri Muhammet Abdulmalik, Ürdün, Cezayir, Suriye ve Suudi Arabistan Büyükelçileri ile FKÖ temsilcileri, Devlet Bakanı ve Dışişleri Bakan Vekili Mesut Yılmaz'ı ziyaret ederek, ABD'nin Libya'ya düzenlediği saldırı konusunda Türkiye'nin takındığı tutumdan dolayı teşekkürlerini ilettiler,

5 - Bakım için İsviçre'ye giderken uçuş planında eksiklik olduğu gerekçesiyle Yunanistan'dan geçiş izni alamayan ve İzmir'ezorunlu iniş yapan İran'a ait 2 askeri uçak, Çiğli Havaalanı'ndan ayrıldı.

6 - Türk Hava Yolları'nın iç hat yolcu taşıma ücretlerine yüzde 25-39 oranında zam yapıldı.

7 - 1986 Madaralı Roman Ödülü'nü, «Bir Göçmen Kuştu O»adlı romanıyla Ayla Kutlu kazandı.

8 - Samsun Belediye Başkanı Kemal Vehbi Gül ile BaşkanVekili Nizamettin Atlı ve 4 encümen üyesi hakkında irtikâp suçuyla. Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

9 - 2. Papa suikastı davasında yargılanarak, 3 yıl 2 ay hapiscezasına çarptırılan ve tutuklu kaldığı süreler göz önünde bulundurularak serbest bırakılan Ömer Bağcı, TCK'nın 5. maddesine istinaden İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nın istemine uyularak gözaltınaalındı.

10 - İşkence yapıldığına dair itiraflarda bulunan Polis MemuruSedat Caner ile Sedat Caner'in 200 gün süreyle işkence yaptıklarınıöne sürdüğü Hamit Kapan'm ifadelerinde adı geçen 15 görevli hakkında, Kahramanmaraş Cumhuriyet Savcılığfna iletilmek üzere Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu.

11 - Libya'nın başkenti Trablus'ta, öğleden sonra meydana gelen silâh sesleri, Libya Lideri Muammer Kaddafi'ye karşı darbe söylentilerine neden oldu. NATO Güneydoğu Müttefik Kuvvetleri Komutanı ve Amerikan Akdeniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Crowe, biraçıklama yaparak, «Darbecilere yardım etmeye hazır olduklarını»söyledi. İtalyan RAİ televizyonu ve İngiliz BBC Radyosu da, Trablus'taAziziye Karargâhı'nda ayaklanma olduğunu öne sürdü.

Libya'nın resmi JANA ajansı yaptığı açıklamada, BBC'nin haberini yalanladı ve tüm yabancı gazetecilerle büyükelçilik mensuplarını Libya'nın her yerini gezmeye ve gerçekleri görmeye davet etti.JANA ayrıca, ABD savaş uçaklarının yeniden saldırıya geçerek Trablus Radyoevi'ne, Trablus'un doğusundaki Allus ve Tarhoma'daki sivil bölgelere ateş açtığını ve 4 ABD uçağının düşürüldüğünü önesürdü.

Öye yandan, Tunus, Fas ve Cezayir, Libya'ya asker yardımı yapma kararı aldı.

12 -ABD'nin Libya'ya karşı gerçekleştirdiği ve 100 kişinin ölümüne yol açan saldırı, Federal Almanya, Yunanistan, Avusturya,ingiltere, İspanya ve Hindistan'da düzenlenen gösterilerle kınandı.

13 - Sudan'ın başkenti Hartum'daki ABD Büyükelçiliği'nde görevli haberleşme teknisyeni bir diplomat uğradığı saldırı sonucu ağıryaralandı. Saldırının ardından Hartum'daki ABD Büyükelçiliği kapatıldı. ABD Dışişleri Bakanlığı saldırıyı kirnin düzenlediğinin bilinmediğini bildirdi.

14 - Yunanistan'ın Pire kentinde yapılan Avrupa Serbest Güreş Şampiyonası sona erdi. 54 puanla Sovyetler Birliği'nin takım birinciliğini elde ettiği Şampiyona'da, Türkiye 12. oldu.

15 - Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki Sarı Nehir'de batan bir feribotta bulunan yaklaşık 100 kişinin kaybolduğu ve öldüklerinin sanıldığı açıklandı.

17 NİSAN 1986

1 - Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz, Euroka projesine Türkiye'de işlerlik kazandırmak için TÜBiTAK'ın özel sektörle ortak şirket kuracağını açıkladı.

2 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, ABD'nin Libya'ya karşı giriştiği hava saldırısı konusundaki açıklamada, Türkiye'deki ortaksavunma tesislerinin amaçları dışında kullanılmasının söz konusu olmadığını, bu yönde bir talep de gelmediğini bildirdi.

3 - Türk ve Romen heyetleri arasında Ankara'da iki gün sürengörüşmeler sona erdi. Günün koşullarına göre yeniden düzenlenenkonsolosluk sözleşmesine ilişkin protokol, Dışişleri Bakanlığı'nda imzalandı.

4 - Odalar, Borsalar ve Birlik Kuruluşlarının siyasetle uğraşmalarını, sendikalar ve derneklerle ortak hareket etmelerini engelleyen yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

5 - Anayasa Mahkemesi yaptığı toplantıda, SHP'nin «Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kanunu» na ilişkin başvurusunun ilkincelemesini yaptı ve başvurunun esastan görüşülmesini kararlaştırdı.

6 - SHP'li bir grup milletvekili, Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi Halk Bürosu Sekreteri Muhammed Abdülmalik'i ziyaretederek, açılacak bir kan bağışı kampanyasına gönüllü olarak katılacaklarını bildirdiler.

7 - TRT tarafından düzenlenen «8. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği» Ankara'da başladı.

8 - SHP Adana Milletvekili Cüneyt Canver hakkında, «Cumhurbaşkanı parlamentoya saldırmasın» biçimindeki sözleri nedeniyle,Ankara Cumhuriyet Savcılığı'nca önsoruşturma açıldı.

9 - Samsun Belediye Başkanı Vehbi Gül ve belediye encümenin 11 üyesinin lâikliğe aykırı davranışta bulundukları iddiasıyla, Ankara DGM'de yargılanmalarına başlandı.

10 - İkinci Papa suikasti davasının sanıklarından Ömer Bağcıİstanbul Emniyet Siyasi Şube Müdürlüğü'nce serbest bırakıldı.

11 - 22 Şubatta yapılan Türk-İş mitinginde gözaltına alınanlardan 12'si hakkında, TCK'nın 159. maddesine muhalefetten açılandavaya, İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Mahkeme heyeti ara kararında tutuklu tüm sanıkların tahliyelerini kararlaştırdı.

12 - Siirt’in Eruh ilçesinde, bölücü çete mensuplarının 1 köykorucusunu öldürdükleri, 4 kişiyi yaraladıkları bildirildi.

13 - Stor-Toto Teşkilât Müdürlüğü'nün ihale ve satın alma yönetmeliği'nde yapılan değişiklikler, Resmi Gazete yayımlandı.

14 - OECD Bakanlar Konseyi toplantısı, Fransa'nın başkenti Paris'te, Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığında başladı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand, Başbakan TurgutÖzal başkanlığında OECD bakanlarını kabul etti.

OECD' toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Paris'te, Hollanda Dışişleri Bakanı Vandelbroek ve İtalya Dışişleri Bakanı Andreotti ile birer görüşme yaptı.

15 - Fransa'nın Strasbourg kentinde toplanan Avrupa Parlamentosu, AET üyesi 12 ülkenin, Türkiye ile ilişkilerinin normalleştirilmesini kabul etti.

16 - Fransa'nın Strasbourg kentinde toplanan AET'nin yasamaorganı niteliğindeki Avrupa Parlamentosu, Libya'ya karşı giriştiğisaldırıdan ötürü ABD'yi kınayan ve bu saldırının terörizme karşı uygun bir mücadele yöntemi olmadığını belirten bir karar tasarısını oyçokluğu ile kabul etti.

17 - Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı İnsan İlişkileritoplantısı dolayısıyla İsviçre'nin başkenti Bern'de bulunan BalkanTürkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mümin Gençoğlu, Bulgaristan'ın ülkedeki Türk azınlığın haberleşme özgürlüğünü engellediğine ilişkin bir protesto mektubunu Evrensel Posta Birliği yetkililerine verdi.

18 - Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanlığı, Moskova'deki büyükelçileri bakanlığa çağırarak, hükümetin Libya açıklarındaki uluslararası sular ve hava sahasında geçiş hakkını kullanacağını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, «Sovyetler'denve Demokratik Almanlar'dan Libyalıların eylemlerini sınırlamalarınıistedik. Eğer bunu yapmış olsalardı tüm bu olaylar meydana gelmezdi» denildi.

19 - Libya Lideri Muammer Kaddafi, ABD saldırısından sonrailk kez Libya televizyonunda göründü ve yaptığı konuşmada, «Uluslararası durumun ışığında ve dost ülkeler İtalya, Fransa, İspanya, Yunanistan ve Malta'nın takındığı tutumu takdirle karşılayarak, Akdeniz bölgesini bunalım bölgesi haline getirmemeye ve Güney Avrupa'da askeri tırmanışa girmemeye karar verdim» dedi.

Öte yandan, Libya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Şahati,Yunanistan'a giderek, Başbakan Papandreu'ya Kaddafi'nin bir mesajını iletti ve Yunan Dışişleri Bakanı Karolos Papulyas ile bir görüşmeyaptı.

20 - Lübnan'da değişik zamanlarda çeşitli gruplarca kaçırılan 3ingiliz rehine öldürüldü. Ayrıca İngiltere'nin Beyrut temsilciliğine roketle saldırı yapıldı.

Londra'da İsrail Hava Yolları El - Al uçağına bomba ile binmeküzere olan bir kadın yakalandı.

Tuınus'ta da ABD Büyükelçiliğine bombalı saldırıda bulunuldu.

21 - Sri Lanka hükümeti, Tamil bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden gerillalara geniş çaplı özerklik önerdi.

18 NİSAN 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Siyasi Partiler ve Seçim Yasalarında değişiklik yapan ve bazı maddeler eklenmesini öngörenyasa ile ilgili olarak Anayasa Mahkemesi'nde iptal davası açtı.

2 - SHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan, «Kurultayda, hiçbir yönetim görevi almayacağını» açıkladı.

3 - ABD Ankara Büyükelçisi Robert Strazs Hupe, Devlet Bakanı ve Dışişleri Bakan Vekili Mesut Yılmaz'ı ziyaret ederek, Türkhükümetinin, ABD'nin Libya'ya karşı giriştiği hava hareketi karşısında yaptığı hükümet açıklamasından hayal kırıklığına uğradıklarınıbildirdi.

4 - Ankara'da Gaziosmanpaşa semtinde bulunan Amerikan Subay Kulübü'ne gece bomba koymak isteyen iki kişi yakalandı. Gözaltına alınan kişilerin sorgusu sürerken, uyrukları konusunda resmi biraçıklama yapılmadı.

5 - Genelkurmay Başkanlığı, 12 Eylül 1980 sonrası 8.183 olayda, 1014 kişinin öldüğünü, 994 kişinin de yaralandığını açıkladı.

6 - SEKA'nın kuruluşunun 50. yılı kutlandı.

7 - Atatürk Üniversitesi eski rektörlerinden ve Uludağ Üniversitesi üyesi Prof. Dr. Kemal Bıyıkoğlu, Ankara'da öldü.

8 - OECD toplantısı için Fransa'da bulunan Başbakan TurgutÖzal, Paris'te Fransız Başbakanı Jacques Chirac ile bir görüşme yaptı. Görüşmeden sonra yapılan ortak açıklamada, iki ülke arasındabakanlar düzeyinde ziyaretlerin başlayacağı bildirildi.

9 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Paris'te Fransız DışişleriBakanı'nı ziyaret etti.

10 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, bir basın toplantısıdüzenleyerek, Amerikan saldırısının Libya'da bir hükümet darbesineyol açacağını umut ettiğini» söyleyerek, «Eğer Libya'da bir darbe olursa, bu hepimizin yararına olur» dedi. Shultz, «Kaddafi'nin yakınçevresini ve devrim muhafızlarını hedef seçmekteki amaçlarının, onların dokunulmaz olduğu imajını yıkmak olduğunu» söyledi.

11 - KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da, «Libya'ya destek, ABD'yikınama mitingi yapıldı.

12 - Libya'nın BM'deki yeni büyükelçisi Abdüsselam Treiki,ABD yönetimiyle diyalog kurmaya hazır olduklarını bildirdi.

13 - Libya Dışişleri Bakanlığı Siyasi Müsteşarı Ahmet Sahadi,Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu ile, Atina'da yaptığı görüşmede, Akdeniz'de süregelen gerginliğin giderilmesi ve soruna çözüm bulunabilmesi için AET ülkelerinin ve özellikle Yunanistan'ınharekete geçmesini istedi.

19 NİSAN 1986

1 - İtalya'daki Akdeniz Müttefik Deniz Kuvvetleri Komutanları toplantısına katılan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral ZahitAtakan, Ankara'ya döndü.

2 - Emniyet Genel Müdürü Saffet Arıkan Bedük, Ankara'dakiAmerikan Subay Kulübü'ne patlayıcı madde koyma girişimi iie ilgiliolarak yakalanan 4 kişinin Libya uyruklu olduğunu açıkladı.

3 - Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi Ankara Bürosu'ndan yapılan açıklamada, «Amerikan Subay Kulübüne dün gece bomba yerleştirilmeye çalışılması, Libya'ya düşman güçler tarafındangerçekleştirilen bir provokasyondur» denildi.

4 - Uluslararası İstanbul Sinema Günleri 86 kapsamındagerçekleştirilen yarışmaların sonuçlan kapanış töreninde açıklandı.Uluslararası Altın Lale Film Yanşması'nda büyük ödülü Polonyalıyönetmen Rodoslavv Piwowarski'nin «Yesterday» adlı filmi aldı. Yılın En iyi Türk Filmi yarışmasında ise ödül, Nesli Çölgeçen'in yönettiği «Züğürt Ağa», Ömer Kavur'un «Amansız Yol», Atıf Yılmaz'ın«Adı Vasfiye» adlı filmleri arasında paylaştırıldı.

5 - İstanbul'daki Türk - Amerikan Bankasının kapısına bombalı bir paket bırakıldı. Bomba polis tarafından etkisiz hale getirildi.

6 - Başbakan Turgut Özal, Fransa'nın başkenti Paris'te yaptığıbasın toplantısında, Türk - Fransız ilişkilerinde yeni bir dönemin başladığını belirtti ve Amerika - Libya gerginliği konusunda Türk tutumunu «Hakkaniyet ölçüleri içinde, dikkatli, heyecansız ve dürüst»olarak niteledi.

7 - KKTC Meclisi'nde yapılan genel görüşmede, BM GenelSekreteri Perez de Cuellar'm 29 Martta sunduğu çerçeve anlaşmataslağına «evet» denmesi kararlaştırıldı.

8 - ABD Başkanı Ronald Reagan, Lübnan'da üç gün önce öldürülen üç rehinenin, Libyalıların elinde olduğu yolunda İngilteretarafından öne sürülen iddiayı inceleyeceğini, eldeki kanıtlara göre, yeni bir misilleme yapılıp yapılmayacağının görüşüleceğini söyledi.Öte yandan, öldürülen rehinelerden ikisinin İngiliz, birinin ise Amerikalı olduğu açıklandı.

9 - Libya'nın iki numaralı lideri Abdül Selam Caliud, başkentTrablus'ta düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin 15 Nisan günüTrablus ve Bingazi'ye düzenlediği saldırılarda, 37 kişinin öldüğünü,93 kişinin de yaralandığını bildirdi. Caliud, ABD saldırılarına devamederse, Varşova Paktı ile daha yakın bir ilişki içine girebileceklerinive SSCB'ye deniz üssü vermeyi düşünebileceklerini belirtti.

10 - İngiltere'deki İsrail Havayolları uçağına saatli bomba yerleştirmek isteyen, Nezar Hindavi adlı Arap, İngiliz polisi tarafındanyakalandı.

11 - Suriye'nin Tartus ve Hurnus kentlerinde iki gün önce meydana gelen ve toplam 127 kişinin ölümüne yolaçan sabotajlardansonra Lozbiye - Halep seferini yapan trende bomba patlaması sonucu, 200'den fazla yolcunun öldüğü, 200 kadarının da yaralı olduğubildirildi.

Suriye hükümeti, yaptığı açıklamada, olayla ilgili olarak İsrail'isuçladı ve ölü sayısı konusunda bir açıklama yapmadı.

12 - Pakistan'nın başkenti İslamabad'da, muhalefet tarafındanyüzbinlerce kişinin katıldığı ABD ve yönetim aleyhtarı bir protestogösterisi düzenlendi.

13 - Güney Afrika'da, bombalı saldırılarda 10 kişi yaralandı,bir siyah polis linç ediidi.

14 - Şili'de, yönetim aleyhtarı gösteri düzenleyen 135 öğrencinin daha tutuklanmasıyla, ülkede son üç günde tutuklanan öğrencisayısının 600'e ulaştığı bildirildi.

15 - Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri MihailGorbaçov, Demokratik Almanya Komünist Partisi'nin Kongresi'ndekonuk olarak yaptığı konuşmasında, Avrupa kıtasında bulunan konvansiyonal silahlarda önemli miktarda indirim çağrısında bulundu.

16- Peru ile Kuveyt hükümetleri arasında diplomatik ilişki kurulmasına karar verildi.

20 NİSAN 1986

1 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, A.A.'nın sorularınıcevaplandırarak, «Denetim zayıflaması, meclislerin gücüne zaafiyetgetirir. Demokratik toplumlarda bu hoş karşılanmaz. Bu nedenle meclisler üzerine düşen denetim görevini bütün eksikliği ile kullanmalıdır.» dedi.

2 - Başbakan Turgut Özal, OECD Bakanlar Konseyi toplantısına başkanlık etmek üzere bulunduğu Fransa'daki temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

3 - Dışişleri Bakanlığı tarafından Atlas-1 tankerinin uğradığısaldırıya ilişkin olarak yapılan açıklamada, «Türk hükümeti, uluslararası hukukun yeni ve vahim bir ihlalini teşkil eden, sivil ve masumhedefi uluslararası sularda vurmak suretiyle can ve mal kaybına yolaçan bu saldırıyı şiddetle kınar» denildi.

4 - SHP Başkanlık Divanı, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Karadeniz gezisi sırasında yaptığı konuşmalarını eleştirerek, «SayınCumhurbaşkanımızın yurt gezilerinde yaptıkları konuşmalarda, ekonomik ve siyasal konularda görüş beyan etmeleri toplumumuzu birtartışma ortamına çekmektedir» denildi.

5 - Türk Tanıtma Vakfı (TÜTAV)'nın 1985 yılı tanıtma ödülleriAnkara'da düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

6 - KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hakkı Atun Başkanlığındaki 4 kişilik parlamento heyeti, çeşitli temaslarda bulunmaküzere, İstanbul'dan Avusturya'ya gittiler.

7 - Üniversitelerarası seçme sınavının birincisi yapıldı.

8 - Çeşitli yerlerde meydana gelen trafik kazalarında toplam21 kişi öldü, 35 kişi yaralandı.

9 - Katar açıklarında 49 gün önce uluslararası sularda vurulan«Atlas-1» adlı Türk tankeri, yine aynı bölgede bombalandı.

Saldırıda, geminin 3. kaptanı Oğuz Birgüler öldü. Üç gemici deyaralandı.

10 - Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu'nca, ABD'nin NewYork kentinde düzenlenen «Türk Günü» yürüyüşüne ilk kez TBMM'yitemsilen 6 milletvekili ile yaklaşık 10 bin Türk katıldı.

ABD'nin Kaliforniya Valisi George Dökmeciyan'ın, Ermenilere,24 nisanda, Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosluğu önünde gösteri yaprna izni vermesi üzerine, Türk hükümeti, söz konusu gösteriyye izin verilmemesini resmen istedi.

ABD güvenlik makamlarının, Los Angeles Başkonsolosluğu görevlilerinin gösterinin yapılacağı gün kent dışına çıkmalarını istemeleri, Türkiye tarafından reddedildi.

11 - Kıbrıs Rum Kesimi Lideri Spiros Kipriyanu BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar aracılığıyla 29 martta sunulan «3. Belge» ye,verdiği cevabını özel temsilciye iletti.

12 - Irak, savaş uçaklarının, Hazar Denizi'nin batısında İran'ınTürkiye ve Sovyetler Birliği ile demiryolu bağlantısını sağlayan Miyana Köprüsünü bombaladıklarını bildirdi.

13 - SSCB Lideri Mihail Gorbaçov, «Eğer, Washington, Doğu Batı ilişkilerinin iyileştirilmesi gerektiğini anlarsa, ABD BaşkanıRonald Reagan ile önümüzdeki yaz görüşmeye hazır olduğunu» söyledi.

14 - Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de düzenlenen bağlantısız ülkelerin dışişleri bakanları toplantısı yayımlanan bir bildiriylesona erdi.

15 - İran'ın dini liderlerinden Heccetülislam Muhammed Barabi, öldürüldü.

21 NİSAN 1986

1 - Başbakan Turgut Özal, MDP ve SHP Genel Başkanlarınıeleştirerek, «Bir partinin kendini feshetmesi durumunda, milletvekilleri serbest kalıyorsa, o zaman bizimle çalışmak isteyen ve beğendiğimiz iyi arkadaşı alırız» dedi.

Başbakan Turgut Özal, Ankara'daki Amerikan Subay Kulübü'nünönünde üzerlerinde bombayla yakalanan Libyalılarla ilgili olarak,«Türkiye'de kimsenin terör hareketine müsaade etmeyiz. Böyle yolları tecrübe edenler, bunun yanlışlığını çok kısa zamanda anlarlar»dedi.

2 - Türkiye, Atlas-1 tankerinin dün Basra Körfezi'nde saldırıyauğraması üzerine, İran'ı protesto etti. Türkiye'nin protestosu sözlüolarak, İran'ın Ankara Büyükelçisi Manocehr Mottaki'ye iletildi.

3 - Türkiye Gazete Sahipleri Sendikası (TGSS) Yönetim Kurulu Başkanlığına Hürriyet Gazetesi imtiyaz Sahibi Erol Simavi seçildi.

4 - Libya Arap Halk Bürosu Sekreteri Muhammedi Abdülmaiik.Ankara'da gazetecilerin sorularını cevaplandırarak, «Türkiye ile ilişkilerimiz tarihe dayanan devamlı ilişkilerdir. Bu. ilişkileri bozmak isteyen kimseler başarıya ulaşamayacak» dedi.

5 - Askeri Yargıtay 5. Dairesi, Ankara 4. Kolordu Komutanlığı1 No.lu Askeri Mahkemesi'nde görülen TKP-B davası kararını 25 sanık yönünden suçun oluşmaması ve eksik soruşturma yapılması gerekçeleriyle bozdu. 91 sanıklı davada, 14 sanık için verilen hapis cezası ile 52 sanık için verilen beraat kararlan onaylandı.

6 - 201 kişinin Türk vatandaşlığından çıkarılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

7 - Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi ilkbahar dönemiçalışmalarını izlemek üzere Fransa'nın Strasbourg kentinde bulunanSHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan, Sosyalist Grupta yaptığıkonuşmada, Avrupa Konseyi ve özellikle sosyalistleri, Türkiye'dekigelişmeleri teşvik edici tavır takınmaya çağırdı.

8 - AET dışişleri bakanlarının Lüksemburg'daki toplantısında,pündemdeki Türkiye konusu, Yunanistan'ın itirazı üzerine tartışılmadı.

9 - İngiltere'de yayımlanan The Economist dergisinde, Türkiye'nin ekonomik durumuyla ilgili bir yorum yayımlandı.

10 - Kıbrıs Rum kesimi tarafından yapılan açıklamada BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın 3. belgesine, (Çerçeve anlaşmasıtaslağına) verilen cevabın, ret anlamına gelen bazı koşullan içerdiği ve sorunun bütünüyle çözülmesini sağlayacak olan konunun «Üçyönünün ele alınması için karşı öneriler verildiği» bildirildi.

11 - NATO ve Avrupa'daki Amerikan Silahlı Kuvvetleri Başkoru'tanı General Bernard Rogers, Belçika'daki NATO Genel Karargâhı'nda. Alman -gazetecilere yaptığı açıklamada, «ABD'nin geçen hafla Libya'ya karşı giriştiği saldırıyı kendisinin plânladığını» bildirdi.

12 - ABD Başkanı Ronald Reagan, Washington'da, yabancıajanslara yaptığı açıklamada, «Bazı müttefiklerin Libya'ya karşı topyekûn bir saldırıyı önerdiklerini» bildirdi.

13 - SSCB Komünist Partisi Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov,Doğu Berlin'de yaptığı konuşmada, «NATO ve Varşova Paktlarınınaynı anda dağıtılmasını desteklediğimizi açıklıyoruz. Ya da başlangıç olarak iki örgütün askeri kanatlarının dağıtılmasını öneriyoruz»

14 - İtalya'da, Libyalı eski bir diplomat, geçen yıl Roma'daABD Büyükelçisine ve başka diplomatlara saldırı planlarıyla ilgili olduğu gerekçesiyle tutuklandı.

15 - Peru'nun başkenti Lima'da ABD Büyükelçisi'nin eivnebombalı arabayla bir saldırı düzenlendi, ölen ya da yararlanan olmadı.

16 - Demokratik Alman Komünist Parti kongresine katılmaküzere Berlin'e gelen FKÖ Lideri Yaser Arafat, Demokratik AlmanyaDevlet Başkanı Erich Honecker ile görüştü.

17 - İsrail şirketlerinin, Stratejik Savunma Girişimi1 (Yıldız Savaşları) projesine katılmaları ile ilgili anlaşma, Tel Aviv'de ABDheyetleriyle imzalandı.

18 - İran, kara kuvvetlerinin Irak'a ait Fao yarımadasında hafta sonu olan çarpışmalarda 1500 Iraklı askeri öldürdüğünü, 2600 askeri de yaraladığını bildirdi.

İrak ise, iddiayı reddetti.

19 - Sri Lanka'da, bir su deposunun çökmesi sonucu, 100 kişiöldü.

22 NİSAN 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 23 Nisan Ulusal Egemenlikve Çocuk Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, «Demokratikparlamenter sisteme sahip çıkılmasını ve gölge düşürecek davranışlardan kaçınılmasını» istedi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 23 Nisan Çocuk Şenliği'ne katılan 15 ülkenin çocukları ile Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu ve TRT Genel Müdürü Tunca Toskay'ı Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2 - Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin Fransa'nınStrasbourg kentinde yapılan Sosyalist Grubu toplantısına katılanSHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan, Türkiye'ye döndü.

3 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Stratejik SavunmaGirişimi hakkında bilgi toplamak amacıyla ABD'ye bir uzmanlar heyetinin gönderileceğini açıkladı.

4 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, tarım satış birliklerinin iç piyasada pamuğu maliyetinin altında satmalarının mümkünolmayacağını, dolayısıyla pamukta 850 liradan düşük fiyatın sözkonusu olamayacağını» söyledi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, 3. Türkiye Bilgisayar Kongresi'nin açılışında yaptığı konuşmada .okullarda da bilgisayar yardımıyla eğitime geçildiğini belirterek, «Gelişmiş ülkelerde bilgisayarla eğitilen çocuklarla bizim çocuklarımız arasında en az 10 yıllıkbir fark oluşmasını kabul edemeyiz» dedi.

5 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, son iki hafta içinde Hindistan, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Fransa'ya yapılan resmi gezilerhakkında, TBMM'de bilgi verdi.

6 - Yabancılara mülk satışını öngören yasa tasarısı, TBMMGenel Kurulu'nda kabul edildi.

7 - İran Petrol Bakanı Gulamreza Aghazadeh, dün Ankara'yagelerek, Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz ile iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin ele alındığı görüşmelerde bulundu. AghazadehTürkiye'den ayrılırken Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, «Petrol fiyatını düşürdükleri takdirde, Türkiye'nin de İran'a sattığı ürünlerin fiyatlarını düşürmesinin gerekeceğini» bildirdi.

8 - Atatürk Uluslararası Barış Ödülü, NATO'nun eski GenelSekreteri Joseph Luns'a verildi.

9 - Gazeteciler Cemiyeti'nin kurucularından, Basın Şeref Kartı sahibi Hayri Alpar öldü.

10 - Armatör Uğur Mengenecioğlu, «Görevi kötüye kullanmaksuçundan iki yıl hapse mahkûm olan eski Devlet Bakanı İsmail Özdağlar'ı, Yüce Divan tarafından alınıp alınmadığı kanıtlanamayan 25milyon liranın geri verilmesi talebiyle mahkemeye verdi.

11 - Yasadışı Türkiye Komünist Emek Partisi (TKEP) Adıyamangrubu davası sonuçlandı. Davada, 5 sanık ölüm, 1 sanık ömür boyu,20 sanık ise 3 ile 16 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı, 24 sanık da beraat etti.

12 - İstanbul, Küçükyalı 50. Yıl Lisesi Kız Voleybol Takımı,Liechtenstein'de Dünya Şampiyonu oldu.

13 - İran savaş istihbarat karargâhından yapılan ve İRNA Ajansı tarafından yayımlanan açıklamada, «20 Nisan günü Atlas-1 tankerinin İran tarafından bombalandığı yolundaki iddiaların hayal ürünüolduğu ve Türk-iran ilişkilerini zedelemek amacını güttüğü» belirtildi.

14 - Federal Alman Televizyonu'nun 1. kanalında pazartesi akşamı, «Artık Ermeni Sorunu Diye Bir Şey Yok» adlı, Ermenilerin soykırıma uğratıldıkları temasını işleyen belgesel bir film yayımlandı.

15 - Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi'nin Fransa'nınStrasbourg kentinde yapılan oturumunda, genel kurulda mevcut Kıbrıslı parlamenterler arasında Türk temsilciler bulunmadığı için, Rumtemsilcilerin yetki belgeleri askıya alındı.

16 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, «Rum tarafı, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın Kıbrıs sorununun çözümü amacıyla taraflara sunduğu belgeyi reddettiğine göre, Türk tarafının ortayakoyduğu ödünler de geçerli değildir» dedi.

17 - İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, Newsweek dergisine yaptığı açıklamada, ABD'nin Libya'ya karşı düzenlediği eylemmisilleme değildir. ABD, BM Anayasa'nın 51. maddesindeki meşrumüdafaa hakkını kullanmıştır. Dürüstçe ifade edeyim ki ekonomikyaptırımların işe yarayacağına inanmıyorum. Geçmişte bu yıllardenendi ve etkisiz olduğu görüldü» dedi.

18 - İngiltere İçişleri Bakanlığı, 21 Libyalıyı sınırdışı etme kararı aldı.

19 - Libya Lideri Muammer Kaddafi, Yugoslav Saraybosna televizyonuna verdiği özel demeçte, «Amerikan emperyalizmi, ancakbirlik yoluyla yenilgiye uğratılabilir. Dünyada barış yalnız bu şekildekurulabilir» dedi.

20 - Tayland'ın Songhla kentinde ABD Konsolosluğu'na ve Bolivya'nın başkenti La Paz'da ABD tarafından finanse edilen bir kurumun merkez binasına bombalı saldın düzenlendi, saldırılarda ölenya da yararlanan olmadı.

21 - Bangladeş'in başkenti Dakka yakınlarındaki bir mültecikampında çıkan yangında, ölenlerin sayısının 32'ye çıktığı bildirildi.

22 - FKÖ Lideri Yaser Arafat, Doğu Berlin'de, Sovyetler BirliğiLideri Mihail Gorbaçov ile bir görüşme yaptı.

23 - İspanya Kralı Juan Carlos, resmi bir ziyaret için İngiltere'ye gitti.

24 - Filipinler'de, son 4 gün içinde, Yeni Halk Ordusu gerillaları ile Filipin ordusu arasında çıkan çatışmalarda, 61 asker ve 30 gerilla öldü.

25 - Avusturya Devlet Başkanı Rudolf Kirchschlaeger, televizyonda yaptığı konuşmasında, «Devlet Başkanlığına adaylığını koyanBM eski Genel Sekreteri Kurt Waldheim'in Nazi suçlusu olduğunadair kesin kanıtlar göremediğini» söyledi. .

23 NİSAN 1986

1 - TBMM'nin açılışının 66. yıldönümü ve 23 Nisan UlusalEgemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta, dış temsilciliklerimizde veKKTC'de törenlerle kutlandı.

2 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı NecmettinKaraduman, Başbakan Turgut Özal ve Ankara Valisi Cahit Bayar çeşitli okul öğrencilerinden oluşan bir heyeti kabul ettiler.

3 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, özel bir gündemlstoplanan TBMM'de yaptığı konuşmasında, «Meclisin demokrasiyegeçişe imkan ve ortam hazırladığını» söyledi.

TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, konuk yabancı parlamenterler adına söz alan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi BaşkanYardımcısı İrlandalı parlamenter Oliver Flanagan'ın konuşmasınınTürkçe metninde «teftiş» (Investigation) sözcüğünün yer aldığınadikkati çekerek, «Türkiye teftişi kabul edemeyecek kadar büyük birözgürlükler ülkesidir. Bunun konuşmada zuhulen yer aldığını kabulediyor ve metinden çıkarıyorum» dedi.

Bu arada, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, çeviriyi yapar:TBMM Dış İlişkiler Dairesi hakkında soruşturma açtı.

4 - Başbakan Turgut Özal, dün Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan ve Libya Halk Bürosu Halk Komitesi Sekreteri MuhammedAbdülmalik'in Ankara'deki Amerikan Subay Kulübü'nü bombalamaeylemine girişen dört kişi ile doğrudan ilişkisi olduğu yolundakiABD iddialarının gerçek olmadığını bildirdi.

5 - Türkiye, Federal Alman televizyonu WDR'nin dün gecesözde Ermeni kırımı iddialarına yer vermesini ve gerçekleri saptırarak ekrana getirilmesini protesto etti.

6 - SHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, «Genel başkanlığa ve parti yönetiminde bir göreve talip olmadığını, ancak kurultay ya da genel başkanolacak Erdal İnönü'nün ne görev verirse yapmaya hazır olduğunu»bildirdi.

7 - Çalışma yasalarının uluslararası normlara uygunluğunu denetlemek üzere hükümetin davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Uluslararası Çalışma Örgütü ILO heyeti, Ankara'da, Türk-İş Genel BaşkanıŞevket Yılmaz ve Genel Sekreter Sadık Side ile görüştü.

8 - 24 Nisan 1915'te Osmanlı hükümetinin insanlık tarihinekarşı bir suç işleyerek Ermenileri katlettiği, bu nedenle 24 Nisan'ınulusal ve uluslararası kamuoyunda soykırım günü olarak ilân edilmesi önerisi üzerine Fransa Dışişleri Bakanı Jean Bernanrd Raymond,Fransız Ulusal Meclisi'nde yaptığı konuşmada, «Türk halkını ve hükümetini 71 yıl önce meydana gelmiş dramdan sorumlu tutamayız»dedi.

9 - ABD'de çıkan New York Times gazetesi, «Yeni Ticaret Ortağın: Türkiye» başlığıyla bir ek yayımladı.

10 - Sovyetler Birliği, İsviçre'nin Cenevre kentindeki Silahsızlanma Konferansında, kimyasal silahların yasaklanması için aşamalıbir plan önerdi.

11 - ABD ve Hollanda hükümetleri, Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov'un NATO ve Varşova Paktı'nı aynı anda feshetme önerisini reddettiler.

12 - ABD Başkanı Ronald Reagan, Amerikan Ticaret Odası'nagönderdiği yazıda, «Libya lideri Muammer Kaddafi davranışlarını değiştirmediği takdirde bu ülkeye karşı yine askeri operasyon düzenleyeceklerini» belirtti.

13 - AP Ajansı'nın New York çıkışlı haberine göre, ABD yetkilileri, gümrük teşkilâtı görevlilerinin İran'a 2,5 milyar dolarlık silahkaçırmayı planlayan bir şebekeyi ortaya çıkardıklarını açıkladılar. Tarihin en büyük silâh kaçakçılığı planı olduğu belirtilen olayda, silâhların büyük bölümünün Türkiye ile Filipinler'e gönderileceklerineilişkin sahte belgelerle, İsrail'den gemiye yükleneceği ve İran'a gönderilecekleri bildirildi.

14 - Federal Almanya hükümeti, Bonn'daki Libya Halk Bürosu'nda görevli sayısının yarıya indirilmesini kararlaştırdı.

15 - Yunanistan ve Avusturya Başbakanları ayrı ayrı yaptıklarıaçıklamalarda, «Libya'nın terörle bağlantısı konusunda kanıt bulunmadığını, ve AET Dışişleri Bakanlarının, kısıtlama kararlarına uymayacaklarını» bildirdiler.

16 - Libya Enformasyon Bakanlığı yetkililerinin Libya'nın başkenti Trablus'ta bulunan Amerikalı ve AET üyesi ülke gazetecilerine«Artık işlerinin bittiğini ve gidebileceklerini bildirdikleri, Türk, Japon.İskandinav, Bağlantısız ve Sosyalist ülkelere mensup gazeteci gruplarına ise istedikleri takdirde kalabileceklerini söyledikleri belirtildi.

Libya Enformasyon Bakanı Ahmet Şerafettin düzenlediği basıntoplantısında, «Bir Avrupa ülkesinde ABD istihbarat örgütü CIA veİsrail istihbarat örgütü MOSSAD tarafından bir terör eylemi gerçekleştirileceği ve bunun Libya'ya yükleneceğini öğrendiklerini» söyledi.

Bu arada, Trablus Radyosu, Akdeniz'deki Sovyet filosuna ait savaş gemilerinin Libya limanlarını ziyaret etmekte olduğunu bildirdi.

17 - FKÖ içinde Ürdün Kralsnı destekleyen Atailah Atailah'abağlı gerillalarla Arafat yanlısı güçler arasında dün çıkan silâhlı çatışma, Ürdün hükümet güçlerinin müdahalesiyle sona erdi. FKÖ Lideri Yaser Arafat yanlısı 7 FKÖ görevlisi Ürdün'den sınır dışı edildi.

18 - Güney Afrika Cumhuriyetinde, siyahların beyazlara aitbölgelere girişine kısıtlamalar getiren pasaport yasası kaldırıldı.

24 NİSAN 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı kabul ederek haftalık olağan görüşmesini yaptı. Cumhurbaşkanı KenanEvren daha sonra, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle konuk olarak Ankara'da bulunan 12 ülke parlamenterlerini kabul etti.

2 - Başbakan Turgut Özal, Antalya ve Isparta'yı kapsayan ikigünlük gezisinin ilk durağı olarak Antalya'ya gitti.

3 - SHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan, Cumhuriyet Gazetesine SHP'nin demokrasi programını anlattı ve açıklamasında,«Anayasa'nın çoğulcu topluma, katılımcılığa, özgürlüğe ters düşendemokratik olmayan maddelerini değiştireceğiz» dedi.

4 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk ve Toplu Konut veKamu Ortaklığı İdaresi Başkanı Vahit Erdem, İstanbul'da düzenlenenbir toplantıda, 100'e yakın yerli ve yabancı ortaklı firma temsilcisineSavunma Sanayii Destekleme Fonu hakkında bilgi verdiler.

5 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Ankara'daki Amerikan Subay Kulübü'ne bomba koyma girişiminde bulunmaktan yakalanan 4Libyalı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Şimdiye kadar yapılanönsöruşturmalarda elde edilen bilgilere göre, Libya Büyükelçisi'ninolaylarla irtibatını kurmak mümkün değil. Mümkün olmadığı için de,böyle bir şeyi yakıştıramazsınız. Doğru değildir» dedi.

6 - SHP tarafından verilen ve YÖK hakkında Meclis araştırması açılmasını öngören önerge, TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

7 - İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Ankara, Diyarbakır, Bursa, İzmir, Antalya, Zonguldak, Adana, Edirne, Çanakkale barolarına bağlı474 avukat, siyasi parti genel başkanlarına, TBMM siyasi parti gruplarına ve Türkiye Barolar Birliği'ne verdikleri dilekçede işkence iddiaları, af konusu, infaz yasası ve Anayasa konularındaki düşüncelerini belirterek, bu konudaki çözüm önerilerini bildirdiler.

8 - Basra Körfezi'nde 20 Nisan günü 2. kez bombalanan Atlas-1 tankerinin mürettebatı, Türkiye'ye geldi.

9 - Bülent Dikmener Haber Ödülü'nü, Cumhuriyet gazetesindeyayımlanan «Büyükşehir nedir, ne değildir?» haberiyle Füsun Özbiigen kazandı.

10 - Gazeteci Aydın Emeç, İstanbul'da öldü.

11 - Bingöl'ün Genç ilçesinde işkence ile öldürüldüğü öne sürülen öğretmen Sıddık Bilgin'in öldürüldüğü sırada Suveren Jandarma Karakolu'nda çavuş rütbesiyle askerlik görevini yapan Fikret Birge, «Sıddık Bilgin'in işkenceyle öldürüldükten sonra, başka bir yeregötürülerek kurşuna dizildiği» iddiasıyla, Eskişehir Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

12 - Özel öğretim kurumlarında öğrenci ücretlerinin saptanması ve alınmasına ilişkin yönetmelik değişikliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

13 - Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin Fransa'nın Strasbourg kentinde yaptığı toplantıda, Türkiye'nin Dönem Başkanlığı Yardımcılığı, 6 karşı, 1 çekimser oya karşılık 14 olumlu oyla kabul edildi. Varılan anlaşma sonucu Türkiye'nin, İtalya'nın yanında başkanyardımcılığını, 6 ay sonra ise başkanlığı üstleneceği bildirildi.

14 - 24 Nisan'ı soykırım günü ilân eden bazı Ermeni örgütleriçeşitli ülkelerde gösteriler yaptılar.

Öte yandan, Türkiye'nin Kanada Büyükelçiliği Ticaret AtaşesiKani Güngör'ü 8 Nisan 1982'de öldürmeye teşebbüs eden 3 Ermeni,mahkemede suçlarını kabul ettiler.

15 - Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, ABD ile Libya arasındaki gerginliği görüşmek üzere yeniden toplandı.

Öte yandan, AET içişleri ve adalet bakanları, ABD-Libya bunalımını görüşmek üzere Hollanda'nın Lahey kentinde toplandılar.

16 - ABD Başkanı Ronald Reagan, Beyaz Saray'da gazetecilerle yaptığı görüşmede, «İran ve Suriye'nin bir terör eylemi düzenlediğine ilişkin kesin kanıtlar bulunursa, ABD'nin bu iki ülkenin başkentlerine de saldırabileceğini» söyledi.

17 - Libya Lideri Muammer Kaddafi, bir grup Sovyet gazetecisini kabulü sırasında yaptığı konuşmada, «Sovyetler Birliği'nin,Amerikan saldırısı karşısında takındığı tutumu büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını» belirtti ve «ABD'nin Libya'yı ikinci bir Vietnamhaline getirmeye çalıştığını» söyledi.

18 - İngiliz Havayolları'nın başkent Londra'daki merkezindemeydana gelen patlamada can kaybının olmadığı, bir kişinin yaralandığı bildirildi.

19 - «Lübnan Güçleri» adlı Hıristiyan milisleri, bazılarını birkaçyıldır rehin tuttukları 33 kişiyi serbest bıraktılar.

20 - Filipinler'in başkenti Manila'ya giden bir yolcu gemisininbatması sonucu gemide bulunan 350 yolcudan en az 24'ünün öldüğübildirHdi.

21 - Sri Lanka'daki bir petrol depolama tesisi ile başkent Colombo'daki bir polis karakolunda meydana gelen patlamada, 9 kişiöldü, ikisi polis üç kişi de yaralandı.

22 - Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand, resmi bir ziyaret için Federal Almanya'ya gitti.

23 - Yunan hükümetinde yapılan kabine değişikliğinde. Başbakan ve Savunma Bakanlığı görevini yürüten Andreas Papandreu, Savunma Bakanlığı görevini, Başbakan Yardımcısı Yannis Haralambopulos'a devretti.

25 NİSAN 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Anayasa Mahkemesi'nin 24.kuruluş yıldönümü nedeniyle yaptığı konuşmasında, Marmara baroları tarafından geçen haftalar içinde düzenlenen, ancak son andaiptal edilen toplantıyla ilgili olarak basında yer alan haber yorumların kendisini çok üzdüğünü belirterek, «Eski siyasiler konuşma yapabilir» dedi.

2 - Başbakan Turgut Özal, Isparta'da, halka hitaben bir konuşma yaptı.

3 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, NATO Bağımsız Avrupa Grubu'nun Madrid'de yapacağı 3. Savunma Bakanları Toplantısi'na katılmak üzere İspanya'ya gitti.

4 - Avrupa Konseyi'nin dünkü oturumunda Türkiye'nin başkanyardımcılığını onaylamasıyla ilgili olarak SHP Genel Başkan Yardımcısı Türkân Akyol, ANAP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Akarcalı,MDP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Şengün, DYP Genel BaşkanYardımcısı Mehmet Gölhan ile eski Dışişleri Bakanlarından İhsanSabri Cağlayangil ve Hasan Esat Işık tarafından yapılan değerlendirmeler basında yer aldı.

5 - SHP MKYK, Başkanlar Kurulu üyesi Erdal İnönü'nün görüşleri doğrultusunda, parti tüzüğünün aynen kalmasını kararlaştırdı.

6 - İstanbul Tabipler Odası'nın 7 dalda kurduğu ödüller törenle sahiplerine verildi.

7 - Bingöl'ün Genç ilçesi Suveren Jandarma Karakolu'nda işkence ile öldürüldüğü öne sürülen öğretmen Sıddık Bilgin olayı ileilgili olarak Er Ali Can, HHA'na iddiayı doğrulayan açıklamalarda bulundu

8 - Dışişleri Bakhanı Vahit Kalefoğlu, Federal Almanya'nınbaşkenti Bonn'da, F. Alman Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher'i ziyaret ederek bir süre görüştü.

9 - International Herald Tribüne gazetesi'nde yayımlanan birmakalede, Bulgaristan hükümetinin, ülkedeki Türklerin kültürel kimliklerini yok etme kampanyasının devam ettiği, Sovyetler Birliğinin ise kampanyaya karşı çıktığı öne sürüldü.

10 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, dün ABD Başkanı Ronald Reagan'ın «Gerekirse İran ve Suriye'yi de bombalarız» sözüneaçıklık getirerek cevabın varsayıma dayalı olarak verildiğini, ABD'nin bu iki ülkeye karşı saldırı planlamadığını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Charles Redman da yaptığıaçıklamada, AET ülkelerinin terörizm ile mücadele için aldıkları kararlardan memnuniyet duyduklarını, aynı konuda Yunanistan'ın tutumunu ise hayretle karşıladıklarını belirtti.

11 - İspanya'nın başkenti Madrid'in merkezinde, bomba yüklübir arabanın patlaması sonucu en az 6 sivil muhafız öldü, çok sayıdakişi yaralandı.

12 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Hıristiyan ve Müslüman milisler arasında çıkan çatışmada 9 sivil öldü, 65 kişi yaralandı.

13 - Filipinler'de, Yeni Halk Ordusu gerillaları tarafından askeribir jeepe yapılan saldırıda, ikisi gazeteci, sekizi asker olmak üzere10 kişi öldü.

14 - FKÖ içinde Ürdün yanlısı bir politikayı benimseyen Atallah tüm görevlerinden alınarak, örgütten ihraç edildi.

26 NİSAN 1986

1 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Milli Egemenlikhaftası nedeniyle, birinci TBMM'nin hayatta kalan tek üyesi CelalBayar'ı evinde ziyaret etti.

2 - Başbakan Turgut Özal, üç günlük Antalya ve Isparta gezisini tamamlayarak Ankara'ya döndü. Başbakan Turgut Özal, gezisisırasında dış politika konusunda yaptığı konuşmada, «Kıbrıs'ta, Türkiye'nin kuvvetli bir garantisi olmayan hiçbir çözümü kabul etmeyeceklerini» bildirdi.

3 - Devlet Bakanı Kâzım Oksay, İstanbul'da düzenlediği basıntoplantısında, ham petrol fiyatlarının dünya piyasalarındaki düşüşükarşısında Türkiye'nin petrol dışalımında izlediği politika ile petrolsektöründeki son gelişmeler konusunda açıklamalarda bulundu.

4 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Yalım Eralp, basında çıkan bir haberle ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Sayın İran Cumhurbaşkanı Ali Hamaney'den, Cumhurbaşkanımıza (ABD'ye cephealın) şeklinde bir mesaj gelmediğini» bildirdi.

5 - Türk Tabipler Birliği'ne bağlı Ankara Tabip Odası ve İstanbul Tabip Odası Genel Kurulları yapıldı.

6 - 9. Avni Dilligil Tiyatro Başarı Ödülleri, törenle sahiplerineverildi.

7 - Federal Alman ARD televizyonunda yayınlanan ve Ermeniiddialarını tek yanlı olarak veren filmi, protesto amacıyla, Kohl'daTürkler tarafından bir yürüyüş düzenlendi.

8 - ABD Savunma Bakanı Caspar Weinberger, Stratejik Savunma Girişimi çerçevesinde nükleer savaş başlıklarını vurmak amacıyla geliştirilen bir füzenin denenmesinin başarıyla sonuçlandırıldığını bildirdi.

9 - Dün Fransa'nın Lyon kentinde bir Amerikan firmasının İngiliz temsilcisinin öldürülmesinden sonra, yine Lyon kentindeki Ame-

rican Express bankasının binası ile Batı Beyrut'taki İngiliz bankasrbombalandı.

10 - Libya Lideri Muammer Kaddafi'nin, SSCB Lideri MihailGorbaçov'a 'çok önemli' olarak nitelenen bir mektup gönderdiği Libya Radyosu ve resmi JANA Ajansı tarafından açıklandı. JANA açıklamasında, Libya Lideri'nin Gorbaçov'a gönderdiği mektubun içeriğihakkında Suriye, Cezayir ve Güney Yemen Demokratik Arap Cumhuriyeti'ne bilgi verildiğini belirtti.

11 - Irak tarafından yayımlanan askeri bildiride, Huveyze bataklıklarındaki Mecnun Adası'na düzenlenen saldırıda önemli bir bölgenin geri alındığı ve saldırıda 2 bin İranlı askerin öldürüldüğü» bildirildi.

12 - Tahran radyosu, Irak topçusunun İran'ın Abadan kentindekisivil hedefleri bombaladığını açıkladı.

27 NİSAN 1986

1 - Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı.

Milli Güvenlik Kurulu, Anadolu Üniversitesi Açık Yüksek Öğretim Fakültesi tarafından orta öğrenim çıkışlı ilkokul öğretmenlerineiki yıllık ön lisans eğitimi vermek amacıyla hazırlanan programın yayımlanması için televizyon yayın süresinin arttırılması yolunda hükümete görüş bildirdi.

2 - SHP İzmir İl Kongresi yapıldı.

3 - Ankara'daki Amerikan Subay Kulübü'ne 18 Nisan gecesibombalı saldırı girişiminde bulundukları açıklanan iki Libyalı AliEcefli Ramadan ile Recep Muhtar Rohama Tarhuni, Devlet GüvenlikMahkemesi'nce tutuklanarak, Ankara Merkez Kapalı Cezaevine konuldu. Aynı olayla ilgili olarak gözaltına alınan iki Libyalı ise kanıtyetersizliği gerekçesiyle serbest bırakıldı.

4 - Türk çocuklarının girişimiyle düzenlenen «Dünya Çocukları Günü», Birleşmiş Milletler'in Genel Merkezi'nde kutlandı.

5 - Yunan basınında, Başbakan Turgut Özal'ın Isparta yöresinde Yunanistan ile ilişkiler ve Kıbrıs konusunda yaptığı konuşmalara,«Türkiye'nin yeni tehdidi» başlıklarıyla yer verildi.

6 - Sovyetler Birliği Komünist Partisi yayın organı Pravda'dayer alan yorumda, Afganistan hükümetinin ihtiyaç duyulan reformları yürürlüğe koymakta yavaş davrandığı belirtildi.

7 - Fransa Başbakanı Jacques Chirac, İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher ve İtalya Başbakanı Bettino Craxi ile terörizm konusunda ayrı ayrı görüştü.

8 - Libya'nın başkenti Trablus'taki AET ülkelerinin temsilcileri, Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak, geçen hafta topluluk tarafındanLibya'ya uygulanması kararlaştırılan diplomatik yaptırımlara karşılık, verileceği bildirildi.

Bu karardan sonra İtalya'nın, Trablus'taki diplomatlarının sayısını 50'den 10'a indirme kararı aldığı bildirildi.

9 - Sudan'da, 17 yıllık askeri yönetimden sonra yeni parlamento'nun göreve başladığı bildirildi.

10 - Haiti'nin başkenti Port au-Prince'de cumartesi gecesi meydana gelen olaylarda, güvenlik kuvvetlerinin göstericilere ateş açması sonucu 6 kişi öldü, 21 kişi yaralandı.

28 NİSAN 1986

1 - 29 ülkenin katıldığı Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO'nun 15. Avrupa Bölgesi Toplantısı, İstanbul'da, BaşbakanTurgut Özal'ın konuşmasıyla başladı.

2 - SHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan, Ankara'da basınmensuplarının sorularını cevaplandırarak, «Kurultaydan sonra SHP'nin sade bir üyesi olarak çalışmasının, bir süredir aksattığı TBMM'dedaha etkin çalışma yapmasına yardımcı olacağını da» belirtti ve«Kimsenin SHP'den kopmalar olacak beklentisiyle geleceğini inşa etmemesi gerektiğini» söyledi.

3 - Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, «LibyaTemsilcisi Muhammed Abdülmalik'in 18 nisan günü Ankara'dakiAmerikan Subay Kuiübü'nün bombalanması teşebbüsü ile ilgisi olduğuna ilişkin bir kanıtın bulunmadığı» bildirildi.

4 - Cezayir Başbakanı Abdülhamit Brahimi, Başbakan TurgutÖzal'ın resmi konuğu olarak Ankara'ya geldi.

5 - Libya Halk Bürosu Halk Komitesi Sekreteri MuhammedAbdülmalik, basına yaptığı açıklamada, «Sonradan aldığımız haberegöre, İsrail Haberalma Servisi MOSSAD ve CIA, Amerika'nın Libya'ya giriştiği saldırıya haklılık kazandırmak için girişimlerde bulunuyorlar.» dedi.

6 - Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Savcılığı'nca yapılanaçıklamada, Ankara'da Amerikan Subay Kulubü'ne bomba atma girişimine karıştığı gerekçesiyle, iki Libyalının suçüstü kuralları gereğince tutuklandığı, aralarında ikisi diplomat ve biri Libya Havayollarısorumlusu olan 3 Libyalı hakkında ise gıyabi tutuklama kararı alındığı» bildirildi. Haklarında gıyabi tutuklama kararı verilen Libyalıların Türkiye dışına çıktıkları bildirildi.

7 - Tunceli'nin Pertek ilçesine bağlı Yukarı Yakabaşı köyündegüvenlik kuvvetleri ile bölücü çete mensupları arasında çıkan silâhlı çatışmada, iki bölücü çete mensubundan biri öldü, diğeri yaralıolarak ele geçirildi.

8 - Adana Askeri Mahkemesi'nde görülen Dev-Yo! ve Partizandavalarında toplam 3 sanık ölüm, 7 sanık ömür boyu hapis cezalarınaçarptırılırken, 44 sanık da 6 ay ile 15 yıl arasında değişen hapis cezalarına mahkûm oldular. Davalarda, 13 sanık ise beraat etti

9 - Askeri mahkemelerde görev yapan 60 subayın görev yerlerinin değiştirilmesine ilişkin, Milli Savunma Bakanlığı'nın kararıHesrni Gazete'de yayımlandı.

10 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk'ün de katıldığı NATOüyesi 12 Avrupa ülkesinin savunma bakanlarının NATO Bağımsız Avrupa Program Grubu toplantısı, İspanya'nın başkenti Madrid'te başladı.

11 - Libya Ticaret Bakanı İbrahim Bişari'nin 30 mayıs günü başlayacağı açıklanan ziyareti kısa bir süre için ertelendi.

12 - Sovyetler Birliği resmi haber ajansı TASS, Ukrayna bölgesinin Kiev kentindeki Çernobil nükleer elektrik santralinde kazaolduğunu, kazanın etkilerini gidermek için gerekli önlemlerin alındığını ve kaza kurbanlarına gereken yardımın başlatıldığını bildirdi.

13 - ABD Başkanı Ronald Reagan, sanayileşmiş ülkeler zirvesine katılmak üzere gideceği Tokyo'dan önce uğradığı Hawai'nin başkenti Honolulu'da basına yaptığı açıklamada, «Filipinler'de DevletBaşkanı Corazon Aquino yönetimini desteklediğini» söyledi.

14 - İsrail Dışişleri Bakanı İzak Şamir, Norveç Dışişleri BakanYardımcısı ile Kudüs'te yaptığı görüşmede, «Suriye'nin de Libya gibi terörizmi desteklediğini, bu nedenle Suriye'nin de cezalandırılması gerektiğini» söyledi.

15 - Hindistan'da Amritsar kenti yakınlarında iktidardaki Kongre Partisi'nin bir milletvekili, Sih teröristi olduğu sanılan 3 kişi tarafından öldürüldü.

16 - Kudüs'ün Arapların yoğun olduğu doğu, kesiminde, bir İngiliz turistin pazar günü vurularak öldürülmesinin sorumluluğunu«Abu Nidal» örgütü üstlendi.

29 NİSAN 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Cezayir Başbakanı Abdulhamit İbrahimi'yi kabul etti.Konuk Başbakan, Kenan Evren'e Cezayir Cumhurbaşkanı Şadli Bincedid'in mesajını sundu. Ankara'daki temaslarını tamamlayan Cezayir Başbakanı İstanbul'a gitti.

2 - Başbakan Turgut Özal, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Ankara'daki ABD Subay Kulübü'nü bombalama girişimi konusundaki soruları cevaplandırarak, «Türkiye'de terör olaylarına izinverilmeyeceğini» belirtti ve «Libyalı diplomatların olaya karışmasının Türkiye - Libya ilişkilerine olumsuz etki yapacağını sanmadığını» söyledi.

3 - TÜSİAD Başbakanı Sakıp Sabancı, SHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan'ı ziyaret etti.

4 - Sovyetler Birliği'nde meydana gelen nükleer reaktör kazası nedeniyle, Küçükçekmece Nükleer Araştırma Merkezi'ne bağlıekipler İstanbul'un Karadeniz kıyılarında havadaki radyoaktivite miktarını saptamaya yönelik ölçümlere başladılar.

5 - Merkez Bankası, 3 ve 6 ay ile 1 yıl vadeli hesaplara uygulanan faiz oranlarını düşürdü, vadesiz mevduat faizini yükseltti.

6 - 4. Kolordu Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'ndegörülen ve aralarında kapatılan MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeşve 400 sanığın yargılandığı MHP ve yan kuruluşları davasında, Askeri savcı 1500 sayfayı aşkın olduğu bildirilen esas hakkındaki görüşünü açıklamaya başladı.

7 - Tunceli ve yöresinde güvenlik kuvvetleri tarafından yapılan operasyonlarda biri ölü, biri yaralı sekiz çete mensubu yakalandı.

8 - Bingöl'ün Genç ilçesine bağlı Suveren Jandarma Karakolu'nda er olarak askerliğini yaparak terhis olan Fikret Birge, öğretmen Sıddık Bilgin'in öldürülmesi olayına tanık olduğunu belirterek,«İşkence İİP öldürülen Sıddık Bilgin'in kaçarken vuruldu süsü verilmek amacıyla üzerine 50-60 tane G-3 mermisi sıkılarak tarandığını» öne sürdü.

9 - Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcılığı, 18 nisan gecesi Amerikan Subay Kulübü önüne bomba koyma girişiminde bulunmaktan ikisi tutuklu, üçü gıyabi tutuklu toplam 5 Libyalı hakkında12-20 yıl arası hapis cezası istemiyle dava açtı.

10 - «Bir Yeni Cumhuriyet için» adlı kitabı nedeniyle 4. kezyargılanan Doç. Dr. Yalçın Küçük, İstanbul 2 numaralı Askeri Mahkemesi'nce, 1,5 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.

11 - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Charles Redman, basınayaptığı açıklamada, Ankara'daki Amerikan Subay Kulübü'ne düzenlenen bombalı saldırı girişimi konusunda, «Türk hükümetiyle yakın birşekilde çalıştığımızı söyleyebilirim» dedi.

12 - Hollanda'da bu yıl ilk kez yabancılara tanınan seçme veseçilme hakkının ardından belediye meclisi üyeliğine seçilen SeçilArda ilk Türk kadın belediye meclisi üyesi olarak görevine başladı.

13 - BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, New York'ta, BM'nin ekonomik durumunu görüşmek üzere yapılan oturumda yaptığıkonuşmasında, örgütün bütçesinde 106 milyon dolarlık bir açık olduğunu, örgütün son yılların en büyük ekonomik bunalımıyla karşı karşıya bulunduğunu» belirterek, «Bunalımın kendini ekonomik plandagöstermekle birlikte, siyasal nitelikli olduğunu» öne sürdü.

14 - SSCB'deki Kiev kenti yakınlarında Çernobil nükleer santralinde çıkan yangının söndürülemediği, kazada 2 kişinin öldüğü Sovyetler Birliği tarafından açıklandı.

Sovyetler Birliği, bu konuda, İsveç ve Federal Almanya'dan yardım istedi.

Brüksel radyosu, kazada 2 bin kişinin ölmüş olabileceğini önesürdü.

Polonya ve İsveç'te yapılan ölçümlerde, radyasyonun normalinçok üstüne çıktığı bildirildi.

15 - ABD Başkan Yardımcısı George Bush, Amerikalılara karşısaldırı düzenleyenlere misilleme yapılacağını söyledi.

Bu arada, ABD'nin Akdeniz'deki uçak gemisi sayısını yeniden3'e çıkardığı bildirildi.

16 - AET ülkelerinin Libya'ya karşı diplomatik önlem kararınauyan Belçika hükümeti 7'si diplomat, 9 Libyalının sınır dışı edileceğini açıkladı.

17 - Resmi bir ziyaret için Yugoslavya'ya giden Suriye DevletBaşkanı Hafız Esat, «ABD'nin Libya'ya karşı gerçekleştirdiği saldırının, uluslararası gerginliği patlama noktasına getirebileceğini» söyledi.

18 - Afgan yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, “AfganistanDevlet Başkanı Babrak Karmal'ın 30 martta Kabil'den ayrılarak tedaviiçin Sovyetler Birliği'ne gittiği” belirtildi.

19 - Mısır Başbakanı Ali Lütfü, resmi görüşmelerde bulunmaküzere Ürdün'e gitti.

20 - Şili'nin başkenti Santiago'daki ABD Büyükelçisi'nin ikametgâhının yakınında düzenlenen bombalı saldırıda ölen veya yaralanan olmadı. Başkentte dün meydana gelen patlamalarda ise 4 kişiöldü, 4 kişi yaralandı.

30 NİSAN 1986

1 - Başbakan Turgut Özal, televizyonda yayınlanan «İcraatınİçinden» programında, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin kalkındırılması çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

2 - Bakanlar Kurulu, 2822 sayılı Toplu İş Sözleşmesi Grev veLokavt Yasası'nın bazı maddelerine değişiklik getiren tasarıyı kabuletti ve temel gıda maddelerinden Katma Değer Vergisi alınmamasını kararlaştırdı.

3 - Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yalım Eralp, ABD Dışişleri Bakanlığı Siyaset Planlama Dairesi uzmanlarından Phillip Peterson'un,bir gazeteye yaptığı «Sovyetler Birliği'nin inşa etmekte olduğu Kremlin uçak gemisinin boğazlardan geçişini görüşmek üzere, NATO veMontreux sözleşmesine taraf olan ülkelerin masaya oturmaları» yolundaki önerisiyle ilgili olarak, bir açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, «Montreux sözleşmesinin Doğu - Batı ilişkileri çerçevesinde görülmemesi gerektiğini» belirterek, «50 yıldan bu yana titizlikle uygulanan bu sözleşme dünyanın değişen koşullarına rağmen, geçerliliğini korumaktadır. Türkiye, sözleşmeyi titizlikle tatbik etmektedir» dedi.

4 - Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Prof. Dr. AhmetYüksel Özemre, Kiev'deki Çernobil Nükleer Reaktöründe meydanagelen kazayla ilgili olarak İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, «Şu ana kadar Kiev'deki kazanın Türkiye'ye yansımadığını» bildirerek, «Ölçümlere devam edildiğini» belirtti.

5 - Türk Parlamenterler Birliği Genel Yönetim Kurulu'nda yapılan seçimler sonucunda, Birlik Genel Başkanlığı'na Sıtkı Yırcalıseçildi.

6 - TÜSİAD Başkanı Sakıp Sabancı, Ankara'da Başbakan Turgut Özal ve YÖK Başkanı İhsan Doğramacı ile ayrı ayrı birer görüşme yaptı.

7 - Türk-İş Başkanlar Kurulunun, Ankara'da yaptığı toplantısında genel grev kararı alındı. Genel grevin tarihinin, 5 ilde düzenlenecek miting ve sessiz yürüyüşlerden sonra belirleneceği bildirildi..

8 - TMMOB Başkanı Teoman Alptürk, UBA ajansına yaptığıaçıklamada, «Sovyetler Birliği, nükleer santral teknolojisine sahipbirkaç ülkeden biridir. Eğer bu ülkede böyle bir kaza oluyorsa, Türkiye gibi bir ülkede böyle bir kazayı düşünmek korkunçtur. Bu olaynükleer santralı savunanlara bir ders olmalıdır» dedi.

9 - Eskişehir Barosu Başkanı Akın Çamoğlu, yaptığı yazılıaçıklamada, «İşkence edilerek öldürüldüğü öne sürülen öğretmenSıddık Bilgin'in sorumluları hakkında geciktirilmeden kamu davasıaçılacağına inandıklarını» söyledi.

10 - Başkan Turgut Özal'ın resmi konuğu olarak Türkiye'de bulunan Cezayir Başbakanı Abdülhamid Brahimi, İstanbul'dan ayrılarak.ülkesine döndü.

11 - Sovyetler Birliği'nin Ankara Büyükelçisi Vladimir Lavrov'un Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı.Büyükelçi Ecmel Barutçu'yu ziyaret ederek, Çernobil nükleer reaktöründe meydana gelen kaza ve radyasyon sızıntısı nedeniyle ortayaçıkan tehlike hakkında bilgi verdiği ve Türkiye'nin, Karadeniz sahillerinde radyasyon ölçümü yapmasını ve alınan sonucun kendilerineiletilmesini istediği bildirildi.

12 - Irak'ın Ankara Büyükelçisi Abdülcabbar Cevat, Atlas-1 tankerini Irak'ın vurduğu yolundaki İran iddiasının asılsız olduğunu söyleyerek, «Bu tankerin İran tarafından vurulduğuna ilişkin belgelerTürk basınında yer almış ve Türk Genelkurmay Başkanlığı aynı günyaptığı açıklamada olaya açıklık getirmiştir» dedi.

13 - Küçükçekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi ekiplerince Şile ve Kefken'de yapılan radyasyon ölçümlerinin «normal»çıktığı bildirildi.

14 - Milliyet Gazetesi'nde şubat ayında yayımlanan «YorgunSavaşçı» adlı fotoromana tedbir koyan TRT Genel Müdürlüğü, Milliyet Gazetesi hakkında «Fikir ve sanat eserleri üzerindeki tecavüzünönlenmesi» isteğiyle İstanbul 7. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde davaaçtı.

15 - Özel ortaokul ve liseler için «İbadethane» açmak zorunluluğu getiren karar, Tebliğler Dergisi'nde yayımlandı.

16 - Sovyetler Birliği'nde Kiev yakınlarındaki Çernobil nükleersantralinde meydana gelen nükleer kazadan sonra çıkan, yangınınhenüz söndürülemediği ve radyasyonlu dumanların yayılmaya devamettiği bildirildi.

Sovyetler Birliği tarafından, nükler santraldeki kazayla ilgili olarak yapılan çeşitli açıklamalarda, yangının kontrol altına alındığı, kazada iki kişinin öldüğü, 197 kişinin hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

Öte yandan, Polonya, ve Avusturya'da çeşitli koruma tedbirlerinin alındığı belirtildi.

17 - Federal Almanya Dışişleri Bakanı Hans Dietrich Genscher,Batı Avrupa dışişleri ve savunma bakanlarının iki gün süren toplantısı sonunda yaptığı açıklamada, Sovyetler Birliği'ni kazaya uğrayanÇernobil reaktörü türündeki bütün nükleer santrallerini kapatmayaçağırdı. Genscher, ayrıca, SSCB'nin facianın nedenleri hakkında bilgivermesini ve merkezi Viyana'da bulunan Uluslararası Atom EnerjisiAjansı'nın Çernobil'de incelemeler yapmasına izin vermesini istedi.

Bu arada, ABD, Çin Halk Cumhuriyeti, İsviçre, İtalya ve Japonyahükümetleri, Sovyetler Birliği'ndeki nükleer santral kazası ile ilgiliyorumlarda bulundular.

18 - Norveç'te, ekonomik önlemleri içeren bir yasa tasarısınınparlamentoda reddedilmesi üzerine hükümetin düştüğü açıklandı.

19 - Libya, AET ülkelerindeki bazı Libya yurttaşlarının sınırdışıedilmelerine misilleme kararı aldı. Bir hükümet sözcüsü, ülkede bulunan 60 İtalyan ile 19 İngiliz'in sınırdışı edileceklerini bildirdi.

20 - İsrail ve Suriye savaş uçakları, dün, Suriye'nin denetimindeki Bekaa Vadisi ve Lübnan'ın güneyindeki bölgeler üzerinde uçuşyaptılar.

21 - Sri Lanka'nın kuzeyinde iki karşıt ayrılıkçı Tamil gerillagrubu arasında çıkan çatışmalarda, 77 kişinin öldüğü bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106