13.3.1986
×

Hakkında

Künye

İletişim

MART 1986

1 MART 1986

ı - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İsveç Kralı Kari Gustav'a,Başbakan Turgut Özal, İsveç Başbakanı Vekili Ingmar Carsson'aSHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan İsveç Başbakan Vekili'neve Sosyalist Enternasyonal Başkanı Will Brand'a, İsveç BaşbakanıOlof Palme'nin öldürülmesinden dolayı üzüntülerini belirten birermesaj gönderdiler.

2 - Türk Parlamenterler Birliği tarafından Ankara'da düzenlenen sempozyumda, «Siyasal coğrafya ve dış politika» tartışıldı.

3 - Türk-İş'in 22 Şubat'ta İzmir'de düzenlediği mitingle gözaltına alınan 61 kişiden üçü serbest bırakıldı.

4 - Türkiye Yazarlar Birliği'nin 1985 yılı içinde çalışmaları veyayımları başarılı bulunan yazar, sanatçı ve fikir adamlarına ödülleri, Ankara'da düzenlenen bir törenle verildi.

5 - Meriç bölgesinde avlanan 6 Yunan avcısına, karşı kıyıdaki Türk askeri devriyesi tarafından ateş açıldığı, bir kişinin yararlandığı, Yunan gazeteleri tarafından bildirildi.

6 - Federal Almanya'nın Münih kentinde yapılan 23. NATO Savunma Semineri'ne katılan Amerikalı temsilci Dr. Edward Teller, konuşmasında, «Türkiye'nin Yıldız Savaşları Projesi için ideal bir üsolabileceğini» söyledi.

7 - Filipinler eski Devlet Başkanı Ferdinand Marcos, Honolulu'da kaldığı ABD Hava Kuvvetlerine ait üste düzenlediği basın toplantısında, «ABD Başkanı Ronald Reagan istediği için Filipinler'i terkettiğini» söyledi.

8 - Ürdün Kralı Hüseyin yaptığı açıklamada, Filistin halkınaliderlerini değiştirmeleri çağrısında bulunarak, «FKÖ liderlerinin İsrail işgali altındaki topraklarını geri almaktan çok yönetmekle ilgilendiklerini» söyledi.

9 - Mısır'ın başkenti Kahire ve çevresindeki kentlerde isyancı özel güvenlik güçleri ile ordu birlikleri arasındaki çarpışmalarınyer yer devam ettiği, 36 kişinin öldüğü ayaklanmada şimdiye kadar2500'den fazla isyancının tutuklandığı bildirildi.

2 MART 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığında ÇankayaKöşkü'nde toplanan Milli Güvenlik Kurulu, dört ilde (Bingöl, Elazığ,Tunceli, Şanlıurfa) sıkıyönetimin kaldırılmasını, 5 ilde (Diyarbakır,Hakkâri, Mardin, Siirt, Van) 4 ay süreyle uzatılmasını, sıkıyönetiminkaldırıldığı illerde 4 ay süreyle olağanüstü hal ilân edilmesini, 6 ilde(Adıyaman, Artvin, Bursa, Erzurum, Gaziantep ve Malatya) uygulanmakta olan olağanüstü halin kaldırılmasını, 10 ilde (Adana, Ağrı,Ankara, İçel, İstanbul, Hatay, Kars, Ordu, Sivas) olağanüstü halin4 ay süre ile uzatılmasını, hükümete bildirmeye karar verdi.

2 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın, «Ankara'da Ocak ayında 89 sarılık, 7 de menenjit olayına rastlandığını» belirterek, «Özellikle öğretmenlerin öğrencilerin sağlığını çok dikkatteizlemelerini» istedi.

3 - Menemen'de, DYP'li Belediye Başkanı İlhami Gürsoy'unidare mahkemesi kararıyla düşürülmesi üzerine yenilenen BelediyeBaşkanlığı seçimini SHP adayı Kadir Yıldırım kazandı.

4 - Çağdaş Gazeteciler, Derneği Başkanı Ahmet Abakay, düzenlediği basın toplantısında, «Küçükleri muzır neşriyattan korumayasa önerisi ile oluşturulacak kurulun 11 üyesinden 10'unun basındışından seçileceğini» belirterek «TBMM Adalet Komisyonu'ndangeçen yasa önerisinin çağdışı hükümler içerdiğini» söyledi.

5 - Zonguldak'ın Kilimli bölgesi maden ocağında meydana gelen göçükte, bir işçi öldü, bir işçi yaralandı.

6 - Bulgaristan'daki Türklere yapılan baskılar, Ankara ve İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen yürüyüşlerle protestoedildi.

7 - Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 8 sanığa işkence yapmaktan sanık 4 güvenlik görevlisi ve bu sanıklara sağlam raporu veren devlet hastanesi başhekimi ve 2 doktorun yargılanmasına başlandı.

8 - Federal Almanya Cumhurbaşkanı Richard Von Weizsaecker, Duisburg kentinde yaptığı konuşmada bir Türk'ün dövülerek öldürülmesinden duyduğu üzüntüyü belirterek, Türklerle daha iyi ilişkiler dilediğini söyledi.

9 - Türk tankeri Atlas-1, Basra Körfezi'nde, İran hava kuvvetlerinin saldırısı sonunda, ağır hasar gördü. 2. Kaptan Faruk Karakaya öldü, bir mürettebat yaralandı.

10 - Sovyet Komünist Partisi 27. Kongresi'ne katılan BulgarKomünist Partisi Sekreteri Dimitar Stainşev, Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, «İlişkilerimizi düzeltmek için Türkiye İle görüşmeye hazırız, ancak Bulgaristan'da yaşayan Türkler konusununBulgaristan'ın iç meselesi olduğunu, bunun gündeme alınamayacağını» söyledi.

11 - NATO nezdindeki ABD büyükelçisi David Abshire'in başyardımcısı Michael Moodie, Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandırdı.

12 - BM Genel Sekreterliği'nce, Kıbrıs sorununa barışçı çözümarama çabaları çerçevesinde, İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen alt düzey görüşmelerin ikinci turuna katılan KKTC heyeti Lefkoşa'ya döndü.

13 - Libya, Çad'daki son gelişmelerle ilgili olarak, Fransa'nın,BM Güvenlik Konseyi Başkanı'na şikayet etti.

14 - İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da bulunan Nablus kentinin Filistinli belediye başkanı Zafer El Masri öldürüldü.

15 - Filipinler'de, Marcos yanlısı 22 generalin emekliye ayrıldığı bildirildi.

3 MART 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Radyo - Televizyon YüksekKurulu Başkanı Prof. Yılmaz Büyükerşen ile eski Başkan KâmuranGürün'ü Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2 - İşsizlere beceri kazandırma yoluyla iş kurmalarını ve veyaiş bulmalarını sağlamak amacıyla Ankara'da 11 okulda «Beceri Kazandırma» kursları açıldı. Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz Dört pilot ilde (İstanbul, İzmir, Nevşehir, Ankara) açılan bu kurslardan 2.205kişinin yararlanacağını bildirdi.

3 - SHP Adana Milletvekili Coşkun Bayram ile Samsun Milletvekili Hasan Altay, Siyasi Partiler ve Seçim Yasası'ndaki değişiklikönerilerini, TBMM Başkanlığı'na sundular.

4 - Türk-İş ile AAFLI işbirliğiyle hazırlanan «Tüketicinin korunması Ulusal Konferansı» İstanbul'da başladı.

5 - Suriye Başbakanı Abdel Rauf Kassem, beraberinde İçişleri Bakanı Muhammed Gabbas, Sulama İşleri Bakanı Abdullah Madani, Dış Ticaret Bakanı Muhammed İnadi ve Dışişleri ile görevliDevlet Bakanı İhsan el - Hayyip'in de bulunduğu bir heyetle, Başbakan Turgut Özal'ın konuğu olarak Ankara'ya geldi.

6 - Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen'in öncülüğünde 1908-1986 yılları arasında yayımlanmış 174 gazeteyi içeren Eskişehir basın sergisi açıldı.

7 - Çeşitli Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü ailelerden oluşan 5 kişilik bir heyet, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman veANAP'ı ziyaret ederek, yakınlarının durumları ve af istekleriyle ilgiligörüşlerini ilettiler.

8 - İskenderun'da yayımlanan Körfez gazetesinin sahibi ve basın şeref kartı hamili Ahmet Perker öldü.

9 - 3. Ordu Sıkıyönetim Komutanlığı, Erzincan 2 No.lu AskeriMahkemesi'nde görülen 291 sanıklı Giresun Dev-Yol davasında, 9 sanığa idam cezası, 2 sanığa ise Ömür boyu hapis cezası verildi. 145sanığın 24 yıl ile 2 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezalarına mahkûm edildiği davada, 120 sanık beraat etti.

10 - Giresun'un Şebinkarahisar ilçesinde gözaltına aldıkları kişilere işkence yapmak, mesken masuniyetini ihlal ve hürriyetleri kısıtlamak suçlamasıyla 8 polisin yargılanmasına, Şebinkarahisar AğırCeza Mahkemesi'nde başlandı.

11 - Havza Sulh Ceza Mahkemesi'nce, karakolda gözaltında bulunan bir kişiye kötü muamele yaptığı iddiasıyla yargılanan ve 3 ayhapse mahkûm olan bir polis memurunun daha sonra mahkumiyetipara cezasına çevrildi.

12 - SHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan, Federal Almanya'nın başkenti Bonn'da Alman Sosyal Demokrat Parti lideri ve Sosyalist Enternasyonal Başkanı Willy Brandt ile bir görüşme yaptı.

13 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Güney Kıbrıs RumCumhuriyeti Başkanı Glafkos Klerides ile bir görüşme yaptıktansonra, KKTC'ye gelen BM Genel Sekreteri'nin Özel Siyasal İşlerYardımcısı Marrack Goulding'i kabul etti. Denktaş, görüşmede, Türktarafının istediği anlaşma çerçevesini bir kez daha bildirdi.

14 - ABD Savunma Bakanı Caspar Weinberger, Amerikan CBStelevizyonuna yaptığı açıklamada, «ABD yönetiminin kan dökülmesini önlemek amacıyla Filipinler'deki isyancılara yardım ettiğini» söyledi.

15 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nde, güvenlik kuvvetlerinin 7siyahı öldürdükleri açıklandı.

16 - İran resmi haber ajansı İRNA, Irak'ın kuzeydeki bir İranköyüne kimyasal silahla saldırdığını öne sürdü.

4 MART 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, resmi bir ziyaret için Ankara'da bulunan Suriye Başbakanı Abdel Rauf Kassen'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Başbakan Turgut Özal ile Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nun da bulundukları görüşmede, taraflar Türkiye Suriye ilişkilerinin geliştirilmesi yoluda ortak siyasi iradelerini belirttiler.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'ı Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2 - Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği, Basra Körfezi'nde birTürk tankerinin İran savaş uçaklarınca vurulmasıyla ilgili olarak,İran Dışişleri Bakanlığı nezdinde bir girişimde bulundu.

İran ise, saldırının kendi uçaklarınca gerçekleştirilmediğini önesürdü. Türkiye'nin konuyla, ilgili olarak Irak'ta bulunduğu girişimdeise, Irak hükümeti, Türk Büyükelçisi'ne saldırının İran tarafından gerçekleştirildiğini bildirdi.

3 - Kars'ın Iğdır ilçesinin Oba köyünde yapılan kazıda, Ermeniler tarafından öldürülmüş 90 Türk'ün cesedinin bulunduğu bir toplu mezar ortaya çıkarıldı.

4 - İzmir eski Belediye Başkanı Osman Kibar öldü.

5 - Saçak Dergisi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İlhan Kırıt'ın,Basın Yasası'nın 31/3. maddesine göre yargılanmasına İstanbul 2.Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

6 - 9. Kolordu Erzurum Askeri Mahkemesi'nde görülmekteolan işkenceyle adam öldürmek suçundan yargılanan 3 polis memuru, delil yetersizliğinden beraat etti.

7 - Körfez İşbirliği Konseyi'ne üye ülkelerin Dışişleri Bakanları, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da yaptıkları toplantıdan sonra yayımladıkları bildiride, Irak topraklarını işgal ettikleri gerekçesiyle İran'ı kınadılar ve İran'ın askerlerini derhal uluslararası sınırlara çekmesini istediler.

8 - Ürdün Kralı Hüseyin «Ürdün hükümeti ve halkının FKÖ'yekarşı olmadığını» belirterek, «Biz yalnızca FKÖ'nün yönetim kadrosuyla görüş ayrılığı içindeyiz» dedi.

9 - İrlanda Cumhuriyeti ile İngiltere arasında imzalanan anlaşmayı protesto için Kuzey irlanda'da düzenlenen 24 saatlik genelgrev süresince çıkan olaylarda ve gösterilerde 35 polisin yaralandığıbildirildi.

10 - Venezuela'nın başkenti Karakas'ta Şili Elçiliği'nin bulunduğu binanın yanması sonucu 15 kişi öldü.

5 MART 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan bir heyeti, Cemiyet'in kuruluşunun 40. yıldönümü dolayısıyla, ÇankayaKöşkü'nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, basının kendi kendini kontrol mekanizmasının işlemesi konusunda gazetecilerin çaba göstermesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli'yi kabul ederek Federal Almanya'ya yaptığıziyaretle ilgili bilgi aldı.

2 - Başbakan Turgut Özal ile Suriye Başbakanı Abdel RaufKassem, yaptıkları toplantıda, dört ayrı çalışma grubu halinde sürdürülen görüşmelerin sonuçlarını gözden geçirdiler. Suriye ile Türkiye arasında dört ayrı anlaşmanın imzalanmasından sonra yapılan ortak açıklamada, ilişkilerde yeni bir dönemin başlatılması konusundakikararlılık belirtildi.

Başbakan Turgut Özal, basın toplantısında, güvenlik protokolünün imzalanmasının daha ileri bir tarihe ertelenmesiyle ilgili olarak,«İki taraf, prensip itibarıyla güvenlik konularında birbirlerine yardımci olmak, işbirliği yapmak ve birbirleri aleyhine faaliyetlere izinvermemek konusunda mutabık kalmışlardır» dedi.

3 - Yüce Divan tarafından iki yıl hapse mahkûm edilen eskiDevlet Bakanı, Manisa Milletvekili İsmail Özdağlar'ın milletvekilliği,TBMM'de yapılan olyama sonucu 277 oyla düşürüldü.

4 - Anadolu Ajansı eski genel müdürlerinden gazeteci NailAhmet Mutlugil, İstanbul'da öldü.

5 - Kars Emniyet Müdürlüğü'nde sorguladıkları bir kişiyi işkence ile öldürdükleri gerekçesiyle, Ankara Yenimahalle Ağır CezaMahkemesi'nde yargılanan 5 polis, 3'er yıl 4'er ay ağır hapis cezasına çarptırıldı.

6 - AET Komisyonu'nun, Belçika'nın başkenti Brüksel'dekitoplantısında, Türkiye'ye verilecek 10 milyon ECU'luk yardımın işlerlik kazansı ve serbest dolaşım belgesi kabul edildi.

7 - Dünya Yahudi Kongresi tarafından dağıtılan belge ve fotoğraflarda, BM'nin eski Genel Sekreteri Kurt Waldheim'in İkinciDünya Savaşı sırasında Yugoslavya ve Yunanistan'da, Yahudileraleyhine Nazi örgütlerinde çalıştığı öne sürüldü.

8 - Lübnan'da faaliyet gösteren İslami Cihad Örgütü tarafından yapılan açıklamada, ellerinde bulunan 4 Fransız rehineden birinin Fransa'nın Irak'a karşı taraflı politikasını protesto etmek içinöldürüldüğü bildirildi.

9 - Ülkesini terk ederek ailesiyle birlikte Fransa'ya gidenHaiti eski Devlet Başkanı Jean Claude Duvallier'e, Fransa'da daimikalma izni verildi.

6 MART 1986

1 - Yüksek Askeri Şûra, Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığında toplandı.

2 - Olağanüstü Hal Koordinasyon Kurulu, Devlet Başkanı Kâzım Oksay'ın başkanlığında, Ankara'da toplandı.

3 - Türkiye, geçen hafta Basra Körfezi'ndeki Türk tankerininİran jetlerince bombalanması nedeniyle, İran'ı resmen protesto etti.

4 - TBMM Genel Kurulu'nda, küçükleri muzır yayınlardan koruma amacıyla bir sansür kurulu oluşturulmasını ve muzır yayın yapan basın organlarına ceza verilmesini öngören yasa önerisi kabuledildi.

5 - TBMM Adalet Komisyonu'nda İnfaz Yasası ile TCK'nın bazı maddelerini değiştiren tasarı, değişiklikle kabul edildi.

6 - Memurların ve diğer kamu görevlilerinin durumlarının iyileştirilmesi için bazı yasalarda değişiklik yapmak üzere hükümeteyetki veren tasarı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

7 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, Bulgar TelgrafAjansı (BTA)'nm geçen ay sonunda «Türkler de dahil dünyadan bütün gazetecilerin Bulgaristan'a girebildikleri» yolundaki haberiyle ilgili olarak bir açıklama yaptı. Yalım Eralp, «BTA'nın yorumunu birsenet olarak kabul ediyor ve dünya kamuoyu önünde Bulgar makamlarının olayların vuku bulduğu bölgelere girebilmeleri için Türk veyabancı bütün gazetecilere izin vermelerini istiyoruz» dedi.

8 - Türkiye'ye yaptığı dört günlük resmi ziyareti tamamlayanSuriye Başbakanı Abdel Rauf Kassem, ülkesine döndü.

9 - Gaziantep Bağımsız Milletvekili Galip Deniz, Ankara'da öldü.

10 - Eski gazeteci Egemen Bostancı, Ankara'da öldü.

11 - TRT Haber Dairesi Başkanı Ülkü Kuranel görevinden alınarak, yerine Yurt Dışı Yayınlar Dairesi eski başkanı Cafer Demiral atandı.

12 - 7. Kolordu Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, «Siirt'in Sason ve Baykan ilçelerinin dağlık kesimlerinde,güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren bölücü çete mensubu 3 kişinin ölü olarak ele geçirildiği» bildirildi.

13 - ABD Başkanı Ronald Reagan, Beyaz Saray'da gazetecilerinsorularını cevaplandırarak, «Sayın Gorbaçov eğer bu yıl Washington'a gelmezse, ben gelecek yıl Moskova'ya gitmem» dedi.

14 - Sovyetler Birliği Komünist Partisi'nin 27. Kongresi sonunda, merkez komite üyeleri arasında yapılan değişiklikler açıklandı.

15 - Nijerya resmi kaynakları, geçen hafta hükümet darbesigirişiminde bulunan ve ölüm cezasına çarptırılan 13 subaydan 10'u-.nün dün idam edildiğini açıkladı.

16 - Kolombiya'da, M-19 gerillaları ile ordu birlikleri arasındaçıkan çatışmada 40 gerilla öldü.

17 - Mısır hükümet sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, geçen hafta boyunca güvenlikle görevli jandarma birliklerinin isyanı sırasında 110 kişinin öldüğü, 720 kişinin yaralandığı bildirildi. '

7 MART 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Yüksek Askeri Şûra üyelerini, Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren başkanlığında yapılan ve Başbakan Turgut Özal ile bazı bakanların katıldığı toplantıda, 11-16 marttarihinde İstanbul'da yapılacak İslam Konferansı Teşkilâtı İktisadi veTicari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK)'nde ele alınacak konular görüşüldü.

2 - Başbakan Turgut Özal, Emlak Vergisi'nin indirilmesine ilişkin bir soruyu cevaplandırarak, «Biz belediyelere bıraktık. Belediyeler isterse indiririz» dedi.

3 - Yüksek Askeri Şûra'nın Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığında iki gün süren çalışmaları sona erdi.

4 - TBMM tarafından 11.6.1985 tarihinde onaylanan ve kadınlara karşı her türlü ayırımcılığın önlenmesini öngören sözleşmeninhayata geçirilmesini isteyen 2861 imzalı dilekçe, TBMM Başkanlığı'na verildi.

5 - İstanbul'daki tarihi Kandilli Kız Lisesi'nde çıkan yangında,ölen ya da yaralanan olmadı.

6 - Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Müdürlüğü'ne Doç. Dr. Ahmet Danışman'ın yerine Prof. Dr. Ferruh Dinçeratandı.

7 - SHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan, Belçika'nın başkenti Brüksel'de, Uluslararası Hür İşçi Sendikaları Konfederasyonu(ICFTU) Genel Sekreteri John Vandervecken ve Avrupa SendikalarKonfederasyonu (ETUC) Genel Sekreteri Mathias Hinteirscheid ilebir görüşme yaptı.

8 - Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilâtı (OECD)'nın turizmkonusundaki ön raporuna göre, Türkiye, üye ülkeler arasında, 1985'teturizm gelirlerini en hızlı artıran ülke oldu.

9 - KKTC'deki Geçitkale Havaalanı hizmete açıldı.

10 - Hindistan'ın Pencap eyaletinde, Sih militanların resmi görevlilerin bulunduğu bir konvoya ateş açması sonucu 6 kişi öldü, 15kişi yaralandı.

11 - Yasadışı PKK örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın (Apo), düngece Suriye'nin Lazkiye kentinde silahlı saldırı sonucu yaralandığıbildirildi.

12 - Yunan Parlamentosu, 1975 Anayasası'nın 11 maddesindeyapılan değişiklikle, Cumhurbaşkanının yetkilerini kısıtlamasını öngören tasarıyı kabul etti.

13 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nin 23 kentinde, 8 aydan buyana uygulanmakta olan olağanüstü hal kaldırıldı, 330 ırkçılık aleyhtarı serbest bırakıldı.

14 - Filipinler yönetimi, ülkeyi terk ederek Hawaii'ye gideneski Devlet Başkanı Ferdinand Marcos ile beraberindeki 85 kişininpasaportlarının iptal edildiğini açıkladı.

15 - Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Başkanlığı'naJames Fletcher atandı.

16 - Şili İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 46 siyasi sürgünün nisan ayından itibaren ülkeye dönmesine izin verildiği bildirildi.

8 MART 1986

1 - Başbakan Turgut Özal, İsveç, Suudi Arabistan, Macaristanve Vatikan büyükelçilerini ayrı ayrı kabul ederek görüştü.

2 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, PASOK Merkez Komitesi'nin toplantısında yaptığı konuşmada, Yunanistan'ın1980 yılında NATO'ya dönmesini sağlayan Rogers planının, «Yunanistan'a Ege'de kontrol hakkını vermediğini ve Türkiye'ye askerimalzeme yardımını öngördüğünü» belirterek bunun «Ulusal Yunançıkarlarıyla çeliştiğini» söyledi.

3 - ABD Ulusal Güvenlik gerekçesiyle, New York'taki BM Sovyet misyonundan, iki yıl içinde 275 olan görevli sayısını 170'e indirmesini istedi.

Sovyet resmi haber ajansı TASS, «Bu tavrın Amerikan yönetiminin SSCB ve BM'ye karşı yeni bir düşmanlık hareketi olduğunu»belirtti.

4 - İkinci Dünya Savaşı'nda Nazilerle işbirliği yaptığı öne sürülen eski BM Genel Sekreteri Kurt Waldheim, Dünya Yahudiler Birliği'ne mektup göndererek, «Nazi savaş suçlusu olduğu iddialarını»yalanladı.

5 - Şili'nin başkenti Santiago'da «Dünya Kadınlar Günü» nedeniyle düzenlenen gösterilerde, polisle göstericilerin çatışması sonucu 10 kişi yaralandı, 75 kişi tutuklandı.

6 - Fas Kralı 2. Hasan, Marakeş'te düzenlediği basın toplantısında, tüm Arap ülkelerini İran'a karşı birleşmeye çağırdı.

7 - Lübnan başkenti Beyrut'ta, bomba yüklü bir aracın patlaması sonucu 4 kişi öldü, 36 kişi yaralandı.

9 MART 1986

1 - Başbakan Turgut Özal, beraberinde Başbakan Yardımcısıve Devlet Bakanı Kaya Erdem, Devlet Bakanı Ahmet Karaevli, AdaletBakanı Necat Eldem, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sudi Türel ilebirlikte, İzmir'e gitti.

Başbakan Turgut Özal, İzmir'de yaptığı açık hava toplantılarında,küçükleri zararlı yayınlardan korumak amacıyla çıkarılan yasa tasarısıyla ilgili açıklamalarda bulundu ve konuşmasında, «Türkiye'nin düze çıktığını» belirterek, «AET'nin kapalı kapılarının aralandığını»söyledi.

2 - SHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan, Avrupa'dakitemasları konusunda, Cumhuriyet gazetesinin sorularını cevaplandırdı.

3 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Ayaş Halk EğitimMerkezi'nde yaptığı konuşmasında, «Geri kalmışlığın çözümünün yatırımlar olduğunu» belirterek, Türkiye'de işsizliğin sorun olduğunainanmıyorum» dedi.

4 - Muhtarlar Federasyonu'nun Ankara'da yapılan genel kuruluna, İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Çalışma ve Sosyal GüvenlikBakanı Mustafa Kalemli, ANAP Genel Başkan Yardımcısı MehmetKeçeciler katıldı.

5 - Türk Kooperatifçilik Kurumu Genel Kurulu Ankara'da toplandı.

6 - Sovyetler Birliği'nden ithal edilecek doğal gazın, Ankara'da hava kirliliğinin önlenmesindeki etkinliğinin belirlenmesi içinDPT'nin bir İngiliz kuruluşuna yaptırdığı fizibilite raporunda, «Ankara'nın hava kirliliğinin önlenmesi için sadece doğal gaz kullanımınınyeterli olmadığı bildirildi.

7 - Portekiz'in 60 yıl sonra seçilen ilk sivil cumhurbaşkanıMario Soares, ant içerek görevine başladı. Yemin törenine Türkiye'yi temsilen Devlet Bakanı Mesut Yılmaz katıldı.

8 - Filipinler Devlet Bakanı Corazon Aquino, yabancı basınaverdiği demeçte, «Komünistlerle ateşkes konusunda henüz bir anlaşmaya varılamadığmı, partinin yasal hale gelmesine iznin de hemen verilemeyeceğini» belirtti.

Bu arada, yeni yönetimin üç ay içinde bir anayasa hazırlamakve hemen ardından da genel seçimlere gitmek niyetinde olduğu bildirildi.

9 - İran - Irak savaşı cephenin güveyinde sürerken Irak'ın kuzeyini denetimlerinde bulunduran Irak Kürdistan Demokrat Partisi(IKDP) lideri Mesut Barzani'ye bağlı Peşmergelerle, Irak ordu birlikleri arasındaki çarpışmaların şiddetlendiği, çarpışmalarda 25 Irakaskerinin ve 100 sivilin öldüğü bildirildi.

10 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, dört kişilik bir Fransız televizyon ekibi kimliği belirlenemeyen kişilerce kaçırıldı.

10 MART 1986

1 - Başbakan Turgut Özal, yaptığı açıklamada, «Sayın Evrenbugün Cumhurbaşkanlığına adaylığını koysa, bu göreve büyük birçoğunlukla seçilir. Kimse bundan şüphe duymasın» dedi.

2 - Tunus Savunma Bakanı Selahattin Baly, Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk'ün resmi konuğu olarak Ankara'ya geldi.

3 - Üniversite ve fakülte düzeyinde kurulan 39 öğrenci derneği bir açıklama yaparak, her üniversitede tek bir öğrenci derneğininkurulmasını öngörülen yasa değişikliği tasarısını eleştirdiler.

4 - Eski milletvekillerinden Burhanettin Assutay ile NiyaziSoydan öldüler.

5 - Sanıkların aynalı odada sorgulanarak, ifadelerinin videobantlara kaydedilmesine Ankara ve İstanbul illerinde başlandığı bildirildi.

6 - Yozgat Emniyet Müdürlüğü'nde sorguladıkları sanıklara işkence yaptıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan 7 polisiçin, İçişleri Bakanlığı tarafından idari soruşturma açıldı.

7 - İstanbul 2 numaralı Askeri Mahkemesi'nde 18 Mayıs 1982tarihinden bu yana sürmekte olan «Barış Derneği Davası» nda 6 tutuklu sanık tahliye edildi. Tutuklu sanığın kalmadığı davada, mahkeme, haklarında gıyabi tutuklama talebi bulunan beş sanık hakkındaki gıyabi tevkif tezkerelerinin de geri alınmasına karar verdi.

8 - AET Dışişleri Bakanları'nın Belçika'nın başkenti Brüksel'deki toplantısından sonra yayımlanan basın bildirisinde, toplantıda,Türkiye - AET ilişkilerinin ele alındığı ve konunun daimi delegelerebırakıldığı bildirildi.

9 - Mısır'a giden Irak Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz, MısırDevlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile görüştükten sonra basına yaptığıaçıklamada, «Irak birliklerinin cephenin kuzeyinde, İran'ın ele geçirdiği toprakların % 95'.ini geri aldığını ve İran birliklerinin Fao kentinde abluka altında olduklarını» bildirdi.

10 - İslami Cihad örgütü, rehin tuttuğu Fransızlardan biriniöldürdüğünü açıkladı ve öldürülen Fransız sosyolog Michele Seurat'm fotoğraflarını yayımladı.

11 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nde çıkan çatışmalarda, 11 siyah öldü.

11 MART 1986

1 - Cumnurbaşkanı Kenan Evren, «Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Yasası» nda yapılan değişiklikleri onayladı.

2 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Suriye Başbakanı AbdelRauf Kassem'ın ziyareti konusunda, TBMM'ye bilgi verdi.

3 - Cezaların infazı hakkındaki yasada değişiklik yapan tasarı,TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

4 - SSK Yasası'ndaki değişiklik tasarısı, TBMM Başkanlığı'nasunuldu.

5 - SHP Genel Başkan Yardımcısı ve Şanlıurfa MilletvekiliVecihi Ataklı, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, «1402sayılı Sıkıyönetim Yasası ile görevlerine son verilen kamu görevlileri sorununun halen çözümlenemediğini» söyledi.

6 - Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcıları Bülent Akarcalı ve Mehmet Keçeciler, İngiltere'nin başkenti Londra'da Uluslararası Af Örgütü ile yaptıkları görüşmenin yapıcı ve olumlu geçtiğiniaçıkladılar.

7 - Türk - İş Genel Sekreteri Sadık Side Ankara'da Federal Alman gazetecilerin sorularını cevaplandırarak, «DİSK'in 12 Eylül öncesi yaptığı eylemler yüzünden, 1982 Anayasası'mn çalışanlar aleyhine hükümler taşıdığını» söyledi.

8 - İslam Konferansı Örgütü Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi ve Tarım Bakanları teknik komiteleri, İstanbul'da çalışmalarına başladı.

9 - Tunus Savunma Bakanı Selahattin Baly CumhurbaşkanıKenan Evren ve Başbakan Turgut Özal tarafından kabul edildi. KonukBakan, Savunma Bakan vekili olan Enerji ve Tabii Kaynaklar BakanıSudi Türel'i bakanlıkta ziyaret ederek, brifing izledi.

10 - İran Cumhurbaşkam'nın özel temsilcisi Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Muhammed Ali Beşareti, Ankara'ya geldi. Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından kabul edilen Beşareti, daha sonra, Başbakan Turgut Özal, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Devlet BakanıMustafa Tınaz Titiz ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Necdet Tezelile ayrı ayrı görüştü.

11 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı, «Eğitim Araçlarıİnceleme Yönetmeliği» Resmi Gazete'de yayımlandı.

12 - Yunanistan'ın Avrupa işlerinden sorumlu Dışişleri BakanYardımcısı Teodoros Pangalos, Belçika'nın başkenti Brüksel'de Türkgazetecilerine yaptığı açıklamada, genel olarak Türk-Yunan ilişkilerini, özel olarak da Yunanistan'ın Ortak Pazar bünyesi içinde Türkiye'ye karşı takındığı durumu değerlendirdi ve ilişkHerin normalleştirilmesi için Yunanistan'ın üç talebinin olduğunu söyledi.

13 - Yunanistan'da hükümetin tarım politikasını protesto edençiftçiler, Türk-Yunan sınırını ve Kuzey Yunanistan'da karayollarınıtraktörlerle kapattılar.

14 - Merkezi Londra'da bulunan «Uluslararası Basın Enstitüsü(IPI) Müdürü Peter Galliner, BBC'ye yaptığı bir açıklamada, «Türkiye'de basın hürriyeti alanındaki son gelişmeler konusunda kötümsergörüşler taşıdığını» belirterek, iki ay önce basma yönelen baskılarkonusunda Başbakan Turgut Özal'a bir mektup gönderdiğini hatırlatarak, «Muzır Neşriyat Yasa Tasarısı konusunda da yeni bir mesajgönderdiğini» söyledi.

15 - Federal Almanya'nın Hamburg kentinde, 20 Türk dernekve kuruluşunun bir araya gelerek «Türk İşçileri Birliği'nin Kurulduğubildirildi. Birlik Başkanı Hakkı Keskin «Amaçlarının, Federal Almanya'da yabancı düşmanlığı ve ırkçılığa karşı yeni bir güç politikasının oluşturulması için çaba sarfetmek olacağını» söyledi.

16 - ABD'nin Philadelphia kenti Türkiye fahri başkonsolosuKanat Arbay'ın bürosunu 1982 yılında bombalamayı planlamak suçundan yargılanan Ermeni terörist Dikran Berberyan 5 yıl 6 ay hapiscezasına çarptırıldı.

17 - Ürdün Kralı Hüseyin, Amman'da yaptığı açıklamada, «Ürdün'ün Ortadoğu barış görüşmeleri için FKÖ dışındaki Filistinli gruplarla işbirliği yapmasının söz konusu olmayacağını» söyledi.

18 - İslami Cihad Örgütü tarafından dün yapılan açıklamada,«4 kişilik Fransız televizyon ekibinin kendileri tarafından kaçırılmadığı» belirtildi. Örgüt, ellerinde bulunan üç Fransız rehinenin yaşamasıiçin, Fransa'nın Irak'a silah göndermekten vazgeçmesini istedi.

19 - Kolombiya'da, pazar günü yapılan seçimi Liberal Parti'ninkazandığı açıklandı.

20 - Şili'de 1973 yılından bu yana uygulanan olağanüstü durumun 6 ay daha uzatıldığı bildirildi.

12 MART 1986

1 - Bakanlar Kurulu Cumhurbaşkanı Kenan Evren başkanlığında toplandı.

2 - SHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan. SHP MKYK'since üyelikleri iptal edilen, İstanbul Şişli ilçesinden 93 kişilik bir grubu kabul ederek görüştü.

3 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın, 25 Martgünü başlatılacak olan aile planlaması kampanyasıyla ilgili olarak,A.A.'nin sorunlarını cevaplandırdı.

4 - Bakanlar Kurulu, Anayasa'ya göre 10 yıllık siyaset yasağı kapsamına giren eski siyasilere güncel politika konularında konuşma yasağı getiren 2969 sayılı yasanın 1. maddesinin «b» ve «d» bentlerinin tamamen yürürlükten kaldırılmasını, 3. maddesinin ise değiştirilmesini öngören bir yasa tasarısını kabul etti.

5 - Edirne Bağımsız Milletvekili Türkan Arıkan ve arkadaşları tarafından verilen fonlarla ilgili Meclis araştırması açılmasını isteyen önerge, TBMM'de reddedildi.

6 - Memurların durumlarının iyileştirilmesi amacıyla Bakanlar Kurulu'na iki yıl süreyle yetki verimesini öngören yasa tasarısı,TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

7 - Başbakanlık Kamu Ortaklığı İdaresi Başkan YardımcısıMahmut Okutan, Konut fonundan 7 mart tarihi itibariyle 236.773 kişiye toplam 440 milyar 800 milyon liralık kredi açıldığını bildirdi.

8 - İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nin düzenlediği Hasan TahsinGazetecilik Yarışmasfnda ödül kazananlar açıklandı.

9 - Avrupa Konseyi Danışma Meclisi Hukuk ve Siyasi İşlerKomisyonu'na bağlı Türkiye Alt Komitesi'nin raportörleri Avusturyalı Hıristiyan Demokrat Parlamenter Ludwig Steiner ve HollandalıSosyalist Parlamenter Pieter Stoffelen, İstanbul'da, TÜSİAD GenelSekreteri İhsan Özal, Hürriyet Gazetesi yetkilileri, DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk, Barış Derneği davası sanıklarından Reha İsvan ve Mahmut Dikerdem ile görüştüler.

10 - DİSK davasını izlemek üzere Türkiye'de bulunan Fransızve Belçikalı Genel İşçi Sendikaları yöneticileri, ortak basın açıklamalarında, «Tüm uluslararası sendikal kuruluşların, DİSK'in desteklenmesi konusunda görüş birliği içinde olduğunu» bildirdiler.

11 - Denizyolları İşletmesi, Nisan ayından itibaren bazı hatlarda yolcu ve araç taşıma ücretlerine, yüzde 10 ile 33 oranındazam yaptı.

12 - Bakanlar Kurulu'nun, 2969 sayılı yasanın bazı maddelerinideğiştirilmesini öngören bir tasarıyı kabul etmesiyle ilgili olarak,Aydın Güven Gürkan (SHP Genel Başkanı), Süleyman Demirel, (Kapatılan AP Genel Başkanı) Bülent Ecevit (Kapatılan CHP Genel Başkanı), Alpaslan Türkeş (kapatılan MHP Genel Başkanı), HüsamettinCindoruk (DYP Genel Başkanı), Şener Battal (Kapatılan MSP grupbaşkan vekili) basına açıklamada bulundular.

13 - Eski Devlet Bakanı İsmail Özdağlar, Yüce Divan tarafından görevi kötüye kullanma suçundan hakkında verilen hapis cezasının infazı için Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na teslim oldu.

14 - Halen yargılanması sürmekte olan DİSK Genel SekreteriFehmi Işıklar, Türk-İş Genel Sekreteri Sadık Şide'nin DİSK'e yönelik suçlamalarını cevaplandırdı.

15 - Ankara 3. İdare Mahkemesi'nce, aynı konuda verilen 4ayrı kararda, sakıncasız bulunan 1402'liklerin tüm aylık ve özlük haklarıyla göreve başlatılmaları gerektiği belirtildi. Türkiye'de ilk kezbir idare mahkemesinin 1402'likler için esas hakkında karar aldığıdavada, 1402'liklerin çalışmadıkları sürede, «mahrum kaldıkları gelirlerinin de tazminat olarak ödenmesi» öngörüldü.

16 - İstanbul 2 No.lu Askeri Mahkemesi'nde 5 yıldır sürmekteolan 375 sanıklı İstanbul Dev-Yol davasında, 11 sanığın tahliyesinekarar verildi.

17 - NATO müşterek enfrastrüktür programları çerçevesindeNATO tarafından Türkiye'de yapılacak veya yaptırılacak tesislerinetüd, proje ve inşaatıyla ilgili harcamalara vergi muafiyeti getirilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

18 - Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Yasası, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

19 - Merkez Bankası, şubelerine gönderdiği bir genelge ileyurtdışından gönderilen döviz havaleleri ile kredi mektuplu döviztevdiat hesaplarından yapılacak ödemelerde, döviz yerine Türk Lirası verilmesini ya da döviz almak isteyenlere nakit döviz yerine,çek verilmesini istedi.

20 - Avrupa Parlamentosu eski Başkanı Hollandalı sosyalistparlamenter Pieter Dankert, Fransa'nın Strasbourg kentinde Avrupa'nın sorunları ve Türkiye-AET ilişkileri ile ilgili olarak, Cumhuriyet Gazetesinin sorularını cevaplandırdı.

21 - İngiltere'de yayımlanan Arabia dergisinde, Bulgaristan'daMüslüman Türklere yapılan baskılar yer aldı.

22 - İspanya'nın NATO üyeliğinin devamı, yapılan referandumsonucu yüzde 53 evet oyuyla kabul edildi.

23 - İsveç'te Olof Palme'nin öldürülmesinden bu yana başbakanlık görevini vekaleten yürüten İngvar Carlsson, bu göreve resmen atandı.

13 MART 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, ile Cumhurbaşkanlığı Konseyüyesi Nurettin Ersin İstanbul'a gitti. İncelemelerini sürdüren Cumhurbaşkanı Kenan Evren Pakistan Maliye ve Ekonomi Bakanı Muhammed İlhan Waltlo'yu kabul etti.

2 - Başbakan Turgut Özal, beraberinde Devlet Bakanı AbdullahTenekeci ve Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy İstanbul'a gittiler.

3 - Siyasi partiler ve seçim yasalarında değişiklik yapan yasa önerisi, TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.

Bingöl, Elazığ, Tunceli ve Şanlıurfa illerinden sıkıyönetimin kaldırılması, Diyarbakır, Hakkâri, Mardin, Siirt ve Van'da devamına ilişkin Başbakanlık tezkeresi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

4 - SHP milletvekili İdris Gürpınar ve 19 arkadaşı tarafındanverilen Gökova santralı için Meclis araştırması açılmasına ilişkinönerge, TBMM'de reddedildi.

5 - MDP Genel Başkanı Ülkü Söylemezoğlu, İstanbul'da yaptığı basın toplantısında, «Haziran ayında ara seçim yapılmasını» istedi.

6 - 2969 sayılı yasanın iki fıkrasının yürürlükten kaldırılmasını öngören yasa tasarısı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

7 - Atatürk'ün Kara Halp Okulu'na girişinin 87. yıldönümü törenle kutlandı.

8 - DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, TRT Genel Müdürlüğü'ne başvurarak, cevap hakkı istedi.

9 - Eski Türkiye Odalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar, DYP'den istifa etti.

10 - Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi Hukuk ve Siyasi İşler Komisyonları'na bağlı Türkiye Alt Komitesi'nin raportörleri Avusturyalı liberal Ludwig Steiner ile Hollandalı sosyalist PieterStoffelen, Ankara'da, Başbakan Turgut Özal, Dışişleri Bakanı VahitHalefoğlu, Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Rahşan Ecevit veDYP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ergenekon ile birer görüşmeyaptılar.

11 - Tunus Savunma Bakanı Selahattin Baly, temaslarmı tamamlayarak Türkiye'den ayrıldı.

12 - Türk Hava Yolları, 30 Mart-25 Ekim 1986 tarihleri arasında uygulayacağı yaz tarifesini açıkladı.

13 - Devlet Bakanı Vehbi Dinçerler hakkında, emekli müşavirmüfettiş Ayla Akbal tarafından, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı yaptığı dönemdeki söz ve davranışları nedeniyle tazminat davası açıldı.

14 - Askeri Yargıtay Daireler Kurulu, poliste göz altında kalınan sürenin, genel gözetim altında kalma cezasından düşürülmesigerektiğini kararlaştırdı.

15 - Ankara 4. Kolordu Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan yasadışı Şentepe Dev-Yol davasında 2sanık tahliye oldu, 85 sanıklı davada, 11 tutuklu sanık kaldı.

16 - Öğretmen Dünyası yayınları yöneticisi Zeki Sarıhan ve eşiAvukat Şenal Sarıhan, 1975 yılında Ordu'da TÖB-DER adına yaptıkları çalışmalardan dolayı tutuklandılar.

17 - Fatsa Dev-Yol Davası Savcısı Hâkim Binbaşı Halit Cengiz, çeşitli suçlardan yargılandığı 3. Ordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde 29 yıl 2 ay ağır hapis cezasına çarptırıldı.

18 - Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Onur Kurulu üyesiProf. Dr. Hüsnü A. Göksel hakkında, Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan bir yazısı nedeniyle, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca soruşturma açıldı.

19 - Federal Almanya'nın Hamburg kentinde, 11 Ocak günü Celal Aslan adlı Türk ile iki oğluna saldırarak yaralayanlardan birisininyakalandığı bildirildi.

20 - Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Merkezi kurucusuMehmet Haberal, Avustralya'da yapılan Uluslararası Yanık TedaviDerneği'nin 7. kongresinde, Genel Başkan Yardımcılığına seçildi.

21 - BM İnsan Hakları Komisyonu, Afganistan'ı sistematik işkence ve toplu katliam yaptığı gerekçesiyle kınadı.

22 - ABD tarafından BM İnsan Hakları Komisyonu'nun Cenevre'deki yıllık toplantısına sunulan bir karar tasarısında, Şili'deki insan hakları ihlalinden büyük bir kaygı duyulduğu belirtildi.

23 - Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl hakkında, Flickolayıyla ilgili olarak yalan beyanda bulunmak iddiasıyla Bonn Savcılığı'nca soruşturma açıldı. Helmut Kohl hakkında, daha önce de aynıiddiayla ilgili olarak Koblenz Savcılığı tarafından soruşturma açılmıştı.

24 - Lübnan'daki 3 Fransız rehinenin serbest bırakılmasını sağlamak amacıyla Beyrut'a giden Fransız özel temsilcisi Razad Raad'ın,dün İslami Cihad Örgütü ile gizli bir görüşme yaptıktan sonra Şam'agittiği bildirildi.

Fransa'nın Lübnan'a gönderdiği diğer temsilci Serge Boidevaix'inde, dün, Şii Emel Örgütü lideri ve Lübnan Adalet Bakanı Nebih Berriile görüştüğü ve Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel ile temaslarda bulunduğu belirtildi.

25 - Sri Lanka'da, ayrılıkçı Tamil gerillalarıyla hükümet kuvvetleri arasında çıkan çatışmada, 10 kişi öldü.

26 - İsveç'te, Olof Palme suikastine karışabileceğinden şüphenilen ve kimliği açıklanmayan bir İsveçli tutuklandı.

14 MART 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İslam Konferansı ÖrgütüEkonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi'nin (İSEDAK) 2. toplantısını İstanbul'da Atatürk Merkezi'nde yaptığı bir konuşmayla açtı.Açılış oturumunda Başbakan Turgut Özal, Başkan Yardımcısı sıfatıyla bir konuşma yaptı. İSEDAK'm toplantısına 23 ülkeden 44 bakankatılıyor.

2 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal, Devlet Bakanı Ahmet Karaevli ve YÖK Başkanı İhsan Doğramacı 14 MartTıp Bayramı nedeniyle İstanbul Üniversitesi'nde düzenlenen törenekatıldılar.

3 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in son bir yıl içinde yaptığıkonuşmalar, Cumhurbaşkanlığı Basın Müşaviri Ali Baransel tarafından kitap haline getirildi.

4 - Adalet Bakanı Necat Eldem, Avrupa Konseyi raportörleriPieter Stoffelen ve Ludwig Steiner ile yaptığı görüşmeden sonra,gazetecilerin bazı sorularını cevaplandırarak, şu anda cezaevlerindebulunan hükümlülerin yaklaşık yüzde 80'inin İnfaz Kanunu'nda yapılan değişiklikten yararlanarak tahliye olacaklarını» söyledi.

5 - Dışişleri Bakanlığı sözcü vekili Güner Öztek, Yunanistan'ın, «Türkiye, Ege ve Kıbrıs'ta ödün vermediği sürece Türkiye-AETilişkilerini normalleştirilmesini engelleyeceğini» belirtmesi üzerineyaptığı açıklamada, «Meselelerin AET içinde değil, ancak ikili müzakerelerle çözüme kavuşturulacağını» bildirdi.

6 - Merkez Bankası, dolarda yüzde 5.2, markta 7, yende 7.3 vesterlinde 5.8 lik bir kur ayarlaması yaptı.

Merkez Bankası tarafından alman kararda, döviz kurlarını bankaların serbestçe beiirlemeyeği ve Merkez Bankası kurları ile farkınyüzde 1'i aşamayacağı, döviz alış ve satış kurları arasındaki farkında yüzde 2 oranını aşamayacağı bildirildi.

7 - Geleneksel 14 Mart Tıp Bayramı, üniversitelerde düzenlenen törenlerle kutlandı.

8 - Irak'ın Ankara Büyükelçisi Tarık Abdülcabbar Cevad, «Türkiye ile Irak arasında hiçbir mesele bulunmadığını, Türkiye'nin İran - Irak savaşı karşısında tarafsız tutumundan çok memnun olduklarını» söyledi.

9 - Hatay'ın Samandağı ilçesi Belediye Başkanı hakkında, yasadışı THKP/C üyesi olmak ve adam öldürmek suçlarından, Diyarbakır Askeri Mahkemesi'nde dava açıldı.

10 - Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Ekipleri'nceyapılan operasyonda 7 kilo eroin ele geçirildi.

11 - Devlet Bakanı Abdullah Tenekeci, öldürülen İsveç Başbakanı Olof Palme'nin cenaze törenine katılmak üzere geldiği Stockholmde, «Cinayetin aydınlanması için tüm dünya ile işbirliğine hazırız» dedi.

12 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Senato ÖdeneklerKomisyonu'na bağlı Dış Yardımlar Ait Komisyonu'na bilgi verirkenyaptığı konuşmada, «Reagan yönetiminin 1987 mali yılı içinde Türkiye'ye yapılmasını önerdiği askeri ve ekonomik yardımın, geçen yılakıyasla 236 milyon dolar artırılmasının Kongre tarafından kabul edilmesini» istedi.

13 - ABD'de çıkan The Wall Street Journal gazetesinin 13 Marttarihli sayısında, Türkiye ile ilgili 9 sayfalık bir araştırma eki yayımlandı.

14 - Irak Savaş uçaklarınca dün Türkiye sınırına 10 kilometreuzaktaki İran topraklarında Kotur köprüsünü bombalanmasından sonra İran'ın Avrupa ile kesilen demiryolu bağlantısının uzun süre sağlanamayacağı belirtildi.

15 - Beyaz Saray Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada,«Nükleer denemelerin yasaklanması yolundaki SSCB'nin son önerisinin ABD tarafından kabul edilmediğini» bildirdi.

16 - Ekvador'da, Manta Hava Üssü'nü beş gün elinde tuttuktansonra teslim olan eski Hava Kuvvetleri Komutanı General FrankVargas Pazzos, yargılanmak üzere getirildiği Mariscal Sucre HavaÜssü'nü ele geçirdi. Generalin yeni eylemi üzerine Devlet BaşkanıLeon Febres Cordero, iki eyalette olağanüstü durum ilân etti.

17 - 11 Avrupa ülkesinin ortak yapımı olan Giotto uzay aracı,saatte 250 bin kilometreyi bulan bir hızla Halley Kuyrukluyıldızınınönünden geçti. Giotto'nun gönderdiği fotoğraflardan, Halley'in anakütlesinîn çapının 6 kilometreyi bulduğu, kendi ekseni etrafında 53saatte bir döndüğü anlaşıldı.

15 MART 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İstanbul'da, Haliç ve çevresinde incelemelerde bulundu.

2 - SHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan, Türk Lirası'nındolar karşısında devalüe edilmesini eleştirerek, «Bundan sonra benzin başta olmak üzere diğer petrol ürünlerine zammın kaçınılmaz hale geldiğini» söyledi.

3 - İSEDAK 2. toplantısı, Türk heyeti başkanı Devlet Bakanıve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem başkanlığında İstanbul'da başladı.

4 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, İstanbul'da düzenlediğibasın toplantısında, Türkiye'nin İslam ülkeleri ile ilişkilerinin BatıAvrupa ülkeleri ve NATO ile ilişkilerine olan etkisi konusunda açıklamalarda bulundu.

5 - Merkez Bankası Başkanı Yavuz Canevi, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, döviz piyasasını rahatlatmaya ve düzenlemeye yönelik yeni önlemleri açıkladı.

6 - Türk - İş tarafından İzmir'de düzenlenen mitingte tutuklu54 sanıktan 42'sinin tahliyesi kararlaştırıldı.

7 - Avrupa Konseyi Danışma Meclisi Türkiye Alt Komitesi raportörleri Avusturyalı Ludwig Steiner ile Hollandalı Pieter Stoffelen,Ankara ve İstanbul'daki temaslarını tamamlayarak Türkiye'den ayrıldılar.

8 - ABD Başkanı Ronald Reagan, yaptığı yazılı açıklamada,Nükleer denemelerin denetlenmesi için Amerika'da geliştirilen yeniteknolojiyi, Sovyetler Birliği ile paylaşmaya hazır olduklarını» bildirdi.

9 - ABD Savunma Bakanlığı, ABD donanmasının Libya açıklarında yeni bir tatbikata başladığını bildirdi.

10 - Öldürülen İsveç Başbakanı Olof Palme için Stockholm'deyapılan cenaze törenine, 132 ülke temsilcisi katıldı.

11 - Irak yaptığı açıklamada, stratejik öneme sahip Süleymaniye kenti yakınındaki Şvvarta bölgesinin İran'dan geri alındığını, kuzeydeki topraklarında tek bir İran askerinin kalmadığını öne sürdü.

12 - Kabil Radyosu, Afganistan'ın Herat eyaletinde bir otobüseyerleştirilen bombanın patlaması sonucu 8 sivilin öldüğünü, 9'ununda yaralandığını açıkladı.

13 - Peru Devlet Başkanı Alan Garcia, «Nikaragua'ya saldıracak her ülkeyle ilişkilerini keseceklerini ve Sandinistlerle birliktesavaşacaklarını» söyledi.

14 - Güney Afrika Cumhuriyeti'ndeki bir altın madeninde, polisle grevci işçiler arasında çıkan çatışmada, 5 siyah madenci öldü,100 kişi de yaralandı.

15 - Singapur'da bir otelin çökmesi sonucu en az 100 kişininenkaz altında kaldığı bildirildi.

16 MART 1986

1 - İslam Konferansı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK)'nin bakanlar düzeyindeki ikinci toplantısı. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in kapanış konuşmasıyla sona erdi.

2 - Başbakan Turgut Özal, İstanbul'da yaptığı basın toplantısında Türkiye'nin ödemeler dengesi ve dövizle ilgili yapılan ayarlamalar konusunda bilgi verdi ve hiçbir şeye zam yapılmayacağını söyledi.

3 - İstanbul Belediye Başkanı Bedrettin Dalan, İstanbul'un kanalizasyon projesi konusunda Cumhuriyet gazetesinin sorularını cevaplandırdı.

4 - Sinop'un Gerze ilçesi Belediye Başkanlığı seçimini SHPadayı Alaaddin Şahin kazandı.

5 - Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC'in toplantısı, İsviçre'nin Cenevre kentinde başladı.

6 - ABD Adalet Bakanlığı, Filipinler eski Devlet Başkanı Ferdinand Marcos'un ülkesinden ayrılırken yanında götürdüğü belgelerinyeni yönetime geri verileceğini bildirdi.

7 - Fransa'da yapılan genel seçimlerde, sağ partilerin, oylarınyüzde 54.5'ini aldığı belirtildi.

8 - İsviçre'de BM'ye girip girmeme konusunda yapılan halkoylamasmda, yüzde 75 oranında hayır oyu çıktı.

9 - FKÖ Lideri Yaser Arafat, Suudi Arabistan Kralı Fahd ileRiyad'da bir görüşme yaptı.

10 - İran Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, ABD'ninKörfez bölgesindeki politikası kınanarak, «ABD'nin Körfez bölgesinehaksız ve kabul edilemez şekilde müdahale ettiği» bildirildi.

17 MART 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İstanbul'daki Yıldız Üniversitesi'nde bir araya gelen Rektörler Konseyi toplantısına başkanlıkyaptı.

2 - İstanbul'da İSEDAK toplantısına katılan ve incelemelerdebulunan Başbakan Turgut Özal, Ankara'ya geldi.

3 - Merkez Bankası'nın dövizle ilgili aldığı kararlar konusunda, TÜSİAD Başkanı Sakıp Sabancı ve TİSK Genel Başkanı Halit Narin, açıklamalarda bulundular.

4 - Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent, «Yeni yürürlüğe giren müstehcenlikle ilgili yasanın bir çeşit ambargo ve sansür getirdiğine inandıklarını» söyledi.

5 - Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO bölge toplantısı, İstanbul'da, Başbakan Turgut Özal'ın açış konuşmasıyla başladı.

6 - Ankara'ya gelen Katar Devlet Bakanı Halife İbn HamadEI-Thani'nin özel temsilcisi Katar Dışişleri ile görevli Devlet BakanıŞeyh Ahmet Bin Saif Al Thani, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ilebir görüşme yaptı.

7 - Federal Almanya Meclis Başkanı Philipp Jenninger, ve beraberindeki parlamento heyeti Ankara'da TBMM Başkanı NecmettinKaraduman ile görüşmede bulundu.

8 - Adıyaman'da, 4 jandarma eri, bölücü çete mensupları tarafından öldürüldü.

9 - Suriye'den kaçak eşya sokmaya çalışan bir grup kaçakçıile jandarmalar arasında çıkan çatışmada, bir er şehit oldu.

10 - Muğla'da yayımlanan İlkadım gazetesi sahibi Tufan Doğu,daha önce yazdığı bir yazı nedeniyle bir yıl hapis cezasına çarptırılan Özcan Özgür'e iş verdiği gerekçesiyle, Muğla Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaya başlandı.

11 - Rüşvet davasında yargılanan eski İstanbul Emniyet Müdürü Şükrü Balcı ile Dündar Kılıç, Fahrettin Aslan ve Hüseyin Cevahiroğlu, İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmekte olan davada,duruşmalardan vareste tutulmalarına karar verildi.

12 - Stockholm Emniyet Müdürü Hans Holmer, İsveç Radyo veTelevizyonu'nda yaptığı açıklamada, İsveç Başbakanı Olof Palme'yesuikastle ilgili olarak beş gündür gözaltında tutulan İsveçli'nin çıkarıldığı mahkemede, cinayeti işlemekle suçlanarak tutuklandığınıbildirdi.

13 - Angola'da yönetime karşı savaşan UNITA gerillalarının,iki hafta önce kaçırdıkları 150 yabancıyı serbest bıraktıkları bildirildi.

14 - Uganda Başbakanı Sam Kisekka yaptığı açıklamada, «Uganda eski devlet başkanları İdi Amin ve Milton Obote dönemlerindekison 15 yılda yaklaşık 1 milyon kişinin öldürüldüğünü» öne sürdü.

15 - İsrail radyosu tarafından yapılan açıklamada, aralarında15 İranlının da bulunduğu, 9 ülkeden 158 savaş pilotunun İsrail'de eğitildiği bildirildi.

18 MART 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İnfaz Yasası'nda değişiklikyaparak hapis cezalarında indirim öngören yasayı onayladı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Çanakkale Zaferi dolayısıyla, Çanakkale'de yapılan törene bir mesaj göndererek, «Tarihin ender kaydettiği güç koşullar altında gerçekleştirilen bu zafer, Türk milletinindaima üzerine titrediği bağımsızlığına ve özgürlüğüne olan tutkusunun çarpıcı bir örneğidir» dedi.

2 - Türk heyetine Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, Suudi Arabistan heyetine Ulaştırma Bakanı Hüseyin Al Mansouri'nin başkanlıkettiği Türkiye - Suudi Arabistan Ulaştırma Karma Komisyonu toplantısı Ankara'da başladı.

3 - Bakanlar Kurulu'nca 180 kişiye Türk vatandaşlığından çıkma hakkı verildi.

4 - TBMM Genel Kurulu'nda DSP Adana Milletvekili NuriKorkmaz'ın «Yorgun Savaşçı» filmine ilişkin sorusunu cevaplandıranDevlet Bakanı Mesut Yılmaz, «Filmin renkli bir kopyasının korunmak üzere MİT Müsteşarlığında olduğunu» açıkladı.

5 - TBMM Genel Kurulu'nda, uzman erbaş yasa tasarısı kabul edildi.

6 - SHP İnsan Haklan ve İşkence Araştırma Komisyonu üyesive İçel Milletvekili Fikri Sağlar, TBMM Başkanlığı'na verdiği soruönergesinde, Başbakan Turgut Özal'dan, Mardin'e bağlı Nusaybinilçesi Kutlubey köyündeki İbrahim Polat'm ölüm şeklini sordu.

7 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, İstanbul'da yapılanBM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) toplantısına katılan Kıbrıs RumYönetimi Tarım Bakanı Andreas Papastolomontos'a vize verilmesinden, Türkiye'nin Kıbrıs Rum Yönetimini tanıdığı sonucunun çıkarılamayacağını, kendisini Türk hükümeti değil, toplantıyı düzenleyen FAOörgütü tarafından davet edildiğini» söyledi.

8 - Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli başkanlığında kamu ve özel sektör temsilcilerinden oluşan70 kişilik bir heyet, Türkiye - Irak 6. dönem Karma Ekonomik Komisyon toplantılarına katılmak üzere Bağdat'a gitti.

9 - YÖK Başkanı Prof. Dr. İhsan Doğramacı, Hacettepe yurtlarında meydana gelen imza olaylarına ilişkin yaptığı açıklamada, sorunların yurtların sıkışık olmasından kaynaklandığını belirtti.

10 - Üniversitelerarası kurul, İstanbul'daki Yıldız Üniversitesi'nde, Karadeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Gürüz'ün başkanlığında ve 27 üniversite rektörünün katılımıyla başladı.

11 - Anadolu Ajansı yıllık Genel Kurul toplantısı, Ankara'datoplandı.

12 - Çanakkale Zaferi'nin 71. yıldönümü yurdun çeşitli yerlerinde yapılan törenlerle kutlandı.

13 - Kurucuları arasında eski Maliye ve Gümrük Bakanı İzmir Milletvekili Vural Arıkan ile Edirne Milletvekili Türkan Arıkan'mbulunduğu Vatandaş Partisi (VAP) resmen kuruldu.

14 - Üç Türk yazar, Ali Sirmen, Metin Özek ve Ali Taygun, Japon Pen Kulübü'nün misafir üyeliğine seçildiler.

15 - Antalya, İzmir, Aydın ve Muğla İl Turizm ve Kültür Müdürlüklerinin, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın genelgesi üzerine kamu kuruluşlarının kıyı yörelerine kurdukları tesislerin yatak kapasitelerini belirleme çalışmalarına başladıkları bildirildi.

16 - Federal Almanya Meclis Başkanı Fhilipp Jenninger, Başbakan Turgut Özal tarafından kabul edildi. Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, SHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan, MDP Genel Başkanı Ülkü Söylemezoğlu ve DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile bir görüşme yapan Jenninger, Avrupa İnsan Haklan Sözleşmesini imzalayan ülkelerden biri olarak, Tabipler Birliği, Barış Derneği ve DİSK'e karşı yürütülen davaları dikkatle izliyor ve Türk adaletinin en kısa zamanda, iyi bir sonuca ulaşmasını umut ediyoruz»dedi.

17 - Katar Devlet Başkanı Halife İbn Hamad EI-Thani'nin özel temsilcisi olarak Türkiye'ye gelen Katar dışişleri ile görevli DevletBakanı Şeyh Ahmet Bin Saif El Thani, Cumhurbaşkanı Kenan Evrentarafından kabul edildi. Özel temsilcinin Cumhurbaşkanı'na, KatarDevlet Başkam'nm bir mesajını getirdiği bildirildi. Devlet Bakanı ElThani Başbakan Turgut Özal ve Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ilebirer görüşmede bulundu.

18 - Emekli öğretim üyelerinden Ord. Prof. Muhittin Erel, İstanbul'da öldü.

19 - Ortadoğu'dan Türkiye ve Avrupa'ya deniz yoluyla uyuşturucu kaçakçılığı yapan şebekede yer aldığı gerekçesiyle, Laros - 1teknesinin 7 tayfası tutuklandı.

20 - 12 Eylül öncesinde, Ordu'nun Aybastı ilçesinde, 6 kişininöldürülmesi, bir kişinin ağır yaralanması olaylarıyla ilgili gerekçelikarar, 3. Ordu ve Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nce açıklandı.

21 - İstanbul Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan Türkiye Emekçi Partisi (TEP)'nin 36 yöneticisi hakkında 10 yıl önce açılan davada, tüm sanıkların TCK'nın 141/1 maddesinden beraatlerine, 141/4'üncü madde ile ilgili suçlamanın ise zaman aşımı nedeniyle düşmesine karar verdi.

22 - İstanbul Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi, Barış - 1 ve Barış - 2 davalarını birleştirdi.

23 - Diyarbakır Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nde görülenDev-Yol davasında bir sanık, 37 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Aynı mahkemede görülen DDKD adlı örgüt üyesi olmaktan yargılanan bir sanık tahliye edildi.

Ankara DGM'de görülen Kuzey Kürdistan Kurtuluş örgütü davasında, üç sanık tahliye edilirken, 60 sanıklı dava dosyasına 5 sanıklıbaşka bir davanın eklenmesine karar verildi. 3 sanığın tahliye edilmesiyle, davada 9 tutuklu sanık kaldı.

24 - DİSK Genel Başkanı Abdullah Baştürk, istanbul SıkıyönetimMahkemesi'nde sürdürülmekte olan DİSK davasında 470 sayfalık savunmasını tamamladı. DİSK Genel Sekreteri Fehmi Işıklar, 369 sayfalık savunmasını okumaya başladı.

25 - İstanbul Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nde görülen 54sanıklı TSİP davasında, 7 sanığın tahliyesine karar verildi. Davada,tutuklu sanık kalmadı.

26 - 4. Kolordu Komutanlığı Ankara 1 numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen Kapatılan MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş vearkadaşlarıyla, ülkücü kuruluşlar hakkındaki davada, Askeri Savcı,esas hakkındaki mütalaasını tamamlaybilmek için onuncu kez süreistedi.

27 - İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times ve InternationalHerald Tribune'de, T.C. Merkez Bankası'nm aldığı devalüasyon kararıve mali kararlar üzerine yorumlar yer aldı.

28 - Federal Alman İçişleri Bakanlığı'nın aylık iç güvenlik raporunda, Dazlakların Neo-Nazilerle işbirliği yaptıkları belirtilerek Türklere yönelik saldırılarına yer verildi.

29 - BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın Afganistan sorunu ile ilgili özel temsilcisi Diego Cordovez, Kabil hükümetinin kendisine Sovyet birliklerinin Afganistan'dan çekilmesini öngören birtakvim taslağı sunduğunu açıkladı.

30 - Sovyetler Birliği, ABD donanmasına bağlı gemilerin Karadeniz'de, Sovyet karasularını ihlal ettiği gerekçesiyle, ABD'yi protesto etti.

31 - Sovyetler Birliği ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında, ekonomi, ticaret, yüksek teknoloji, bilim konularını kapsayan bir işbirliği anlaşması imzalandı.

32 - İsveç'te Başbakan Olof Palme'ye suikast olayına karıştığı şüphesiyle tutuklanan İsveçli'nin adının Ake Lennart Viktor Gunnarsson olduğu açıklandı.

33 - Beyrut Hıristiyan Radyosu, Şam'da geçen hafta meydanagelen patlamada 60 kişinin öldüğünü, 110 kişinin de yaralandığınıöne sürdü.

34 - Haiti Komünist Partisi lideri Rene Theodore, Fransa'da geçirdiği sürgün hayatına son vererek ülkesine döndü.

19 MART 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı NecmettinKaraduman'ın resmi davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Federal AlmanMeclis Başkanı Philipp Jenninger'ı kabul ederek bir süre görüştü.

2 - Başbakan Turgut Özal Ankara'da yaptığı açıklamada, «Özelkesimin ucuz petrol ithal edip dağıtılmasına imkân veren kararnameyi kendisinin imzalamadığını» belirterek «Sistemi değiştirmiyoruz.Onun için kimseye şu anda özel ithal izni yok» dedi.

3 - SHP, ölüm cezalarının kaldırılması için, TBMM Başkanlığı'na bir yasa önerisi sundu.

4 - Merkez Bankasında yapılan toplantıda Türkiye'de çalışanyabancı banka yöneticilerine son döviz operasyonuna ilişkin bilgiverildi.

5 - ABD Atlantik Derneği ile Türk Atlantik Antlaşma Derneğive İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi'nin ortaklaşa düzenledikleri «Demokrasi ve Terör» konulu seminer, İstanbul'da başladı.

6 - Siirt'in Eruh ilçesinde tarlada bulunan bir bombanın patlaması sonucu 7 çocuk öldü, bir çocuğun ise ayağı koptu.

8 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da gazetecilerle yaptığı toplantıda iç ve dış konularla ilgili çeşitli soruları cevaplandırdı.

9 - ABD Savunma Bakanlığı tarafından Washington'da yapılanaçıklamada, «Karadeniz'de Kırım açıklarında Sovyet karsularına giren iki Amerikan savaş gemisinin yüklü biçimde elektronik araçlarla donatıldığı ve görevinin istihbarat toplamak olduğu» bildirildi.

10 - Amerikan 6. Filosu, Libya açıklarında yeni bir tatbikatabaşladı.

11 - Güney Kore'nin başkenti Seul'de, geçen hafta 2000 kişininkatıldığı rejim aleyhtarı bir gösteri düzenlendi.

20 MART 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Ankara Üniversitesi BasınYayın Yüksek Okulu'nu ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

2 - TBMM Genel Kurulu'nda Siyasi Partiler ve Seçim Yasası'ndaki görüşmelere devam edilirken yasaya bir madde ile partilerin seçimlere girebilmesi için 45 ilde örgütlenme şartı getirildi.

3 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu Ankara'da yaptığı açıklamada, «Mesleki eğitim için Federal Almanya'dan ilgili bakanların ve uzmanların Türkiye'ye geleceğini» bildirdi.

4 - «Sansür Kurulu» diye adlandırılan 'Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu' üyeleri açıklandı. Kurul Başkanlığına AnkaraÜniversitesi DTCF Dekanı Prof. Dr. Rüçhan Arık seçildi.

5 - Merkezi İsviçre'de bulunan, Dünya Ekonomik Forumu'nunTürkiye'deki son ekonomik ve siyasal gelişmeleri değerlendirmeküzere yapacağı toplantı İstanbul'da başladı.

6 - Bakanlar Kurulu'nun 434 kişinin Türk vatandaşlığından çıkarma kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

7 - Irak Başbakanı Taha Yasin Ramazan'ın çeşitli konuları içeren açıklaması Hürriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

8 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Hıristiyan ve Müslüman milisler arasında çıkan çatışmada 7 kişi öldü 21 kişi de yaralandı.

9 - Ürdün Kralı Hüseyin, Ortadoğu konusundaki barış görüşmelerini yeniden canlandırmak için Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile görüşmek üzere Mısır'a gitti.

10 - ABD 6. Filosu Libya açıklarında yeni başlattığı tatbikatınısürdürürken, Sovyetler Birliği'nin Akdeniz'deki deniz gücünü arttırdığı AP Ajansı tarafından bildirildi.

11 - ABD Temsilciler Meclisi genel kurulunda yapılan oylama sonucu Başkan Ronald Reagan'ın, Nikaragua'deki Sandinista yönetimine karşı savaşan 'cotra' denilen gerilla örgütüne 100 milyon dolaraskeri yardım yapılması önerisi reddedildi.

12 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş yaptığı açıklamada,«Bizim formülümüz Ocak Zirvesi'ndeki formüldür. Geçici hükümetkurulur ve askerlerin çekilmesi programının uygulanması başlar» dedi.

13 - Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand tarafından resmen başbakan olarak atanan Jaques Chiraco kurduğu hükümeti açıkladı.

14 - Hollanda'da yapılan yerel seçimlerde 12 Türk'ün belediyemeclisine seçildiği bildirildi.

15 - Mısır'ın Başkenti Kahire'de İsrail Büyükelçiliği'ne ait birotomobile dün yapılan saldırı sonucu bir kadın öldü, üç kişi de yaralandı.

16 - Filipinler'de ülkenin çeşitli yerlerinde meydana gelen olaylar sonucu 16 kişinin öldüğü bildirildi.

21 MART 1986

1 - Başbakan Turgut Özal, Dünya Ekonomik Forumu EMF'ninİstanbul'da düzenlediği toplantıya katılan yabancı sermaye temsilcilerine son alınan ekonomik kararlar ve siyasal gelişmeler üzerine bilgi verdi.

Aynı toplantıda bir konuşma yapan SHP Genel Başkanı AydınGüven Gürkan ise «Avrupa bütünleşmesi ve AET'ye katılmanın bayraktarlığını yapan partimizin yabancı sermayeye karşı olması mümkün değildir» dedi.

Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz'da yaptığı konuşmada,«Türkiye'nin çıkarlarına hizmet etmesi koşuluyla yabancı sermayeye evet diyoruz» dedi.

2 - Başbakan Turgut Özal, Irak Başbakan Birinci YardımcısıTaha Yasin Ramazan'ın resmi konuğu olarak Bağdat'a gitti.

3 - Adalet Bakanı Necat Eldem, İzmir Çeşme'de Hakimler veSavcılar Bölgesel Sempozyumu'nda bir konuşma yaparak İnfaz Yasası'nm yeni şekli hakkında açıklamalarda bulundu.

4 - Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Necdet Öztorun, Ankara'da «Atatürkçülüğü hareketle yürütecek programın esasları»konusunda bir konferans verdi.

5 - TÜSİAD başkanı Sakıp Sabancı, bir basın toplantısı düzenleyerek, «Türk ekonomisi hep zorluklarla idare edilmemeli. Müdahaleler zamanında yapılmalı, anarşi oluştuktan sonra onu disiplineetmek için değil, karmaşaya yol açılmasını önlemek için yapılmalı» dedi.

6 - Tunceli'de güvenlik kuvvetleriyle Silahlı çatışmaya giren4 teröristten biri ölü olarak ele geçirildi.

7 - 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı bir açıklama yaparak, Siirt'in Şırnak ilçesinde bir karakolu basan teröristlerin ikieri şehit ettikleri, Hakkari'nin Uludere ilçesinde ise güvenlik güçleriyle çatışmaya giren teröristlerin üç eri şehit ettikleri bildirildi.

8 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz'un danışmanlarındanEdward Derwinski, Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte, «Dışişleri Bakanı'nın Türkiye ziyareti, esas olarak ABD'nin hem Türkiyehem de Yunanistan'la olan ikili meselelerine ve Türk-Yunan meselesine bir parça daha hareketlilik kazandırmaktır.» dedi.

9 - KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Dr. Kenan Atakol, «IrkAyrımıyla Uluslararası Mücadele Günü» dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak Kıbrıs'ta ırk ayrımının 1974 Türk Barış Harekatıyla sona erdiğini söyledi.

10 - İngiltere Dışişleri Bakanı Sir Geoffrey Howe, Yunanistan'ınBaşkenti Atina'ya yaptığı resmi ziyaret sırasında, Kıbrıs için yeniöneri paketini açıkladı.

11 - Bulgaristan'da Komünist Partisi Bürosuna atanan GeorgeAtanassov, Parlamento kararı ile başbakan olarak seçildi.

12 - Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega bir açıklama yaparak «Ülkesine yönelik Amerikan tehdidinin devam ettiğini» söyledi.

13 - Güney Afrika'da siyah işçiler, geçen yıl 20 siyahın polistarafından öldürülüşünün yıldönümünde greve gittiler.

Bu arada, Güney Afrika'da, Irk Ayrımıyla Mücadele Günü nedeniyle meydana gelen olaylarda 14 kişi öldü.

22 MART 1986

1 - Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Kaya Erdem, Güneş gazetesine verdiği özel demecinde «Döviz sıkıntısı olacak diyestok yapan sanayicilerin faiz yükü altında ezileceklerini» söyledi.

2 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nun resmi konuğu olarak İstanbul'a geldi.

3 - Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na ait Adıyaman yakınlarındaki Toybelen Petrol Dolum Tesisleri'ne silahlı bir saldırı sonucu400 varil ham petrol'ün yandığı bildirildi.

4 - Başbakan Turgut Özal imzasıyla, «Memurlar diğer kamugörevlerinin bazı disiplin cezalarının affı hakkındaki kanunun uygulanmasında birlik ve beraberliği sağlamak ve tereddütleri gidermek»amacıyla bir genelge yayınladı.

5 - Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararına göre, 190 kişi Türk vatandaşlığına alındı.

6 - Başbakan Turgut Özal, Irak gezisinin ikinci gününde Devlet Başkanı Saddam Hüseyin tarafından kabul edildi.

7 - ABD 6. Filosu Libya açıklarında yeni bir tatbikata başladı.

23 MART 1986

1 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, resmi ziyareti sırasında İstanbul'da TÜSİAD yöneticileriyle görüştü.

2 - Amerikalı terör uzmanı Paul Henze, İstanbul ÜniversitesiSiyasal Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen «Demokrasi ve Terörizm» konulu konferansta yaptığı konuşmada, «Terörün doğudankaynaklandığını» söyledi.

3 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın 'Gençlik Yılı'dolayısıyla yaptırdığı «12-14 Yaş Gençlerin Sosyo - Ekonomik Sorunları» konulu araştırma sonuçlandı.

4 - Yurdun çeşitli yerlerinde meydana gelen trafik kazalarında 23 kişi öldü.

5 - Siirt'in Eruh ilçesi Fındık bucağına bağlı Ağaçyurdu köyünde, bölümü çete mensupları tarafından pusuya düşürülen jandarma eri ile 5 köy korucusu şehit oldu. Tarlaya çalışmaya giden ikiçocuk ve bir yaşlı vatandaş da öldürüldü.

6 - Başbakan Turgut Özal, Irak gezisi sırasında Irak Başbakanı Taha Yasin Ramazan ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, «Irak ile ticaret hacminin, arttırılması beklentilerinin tersinedaraltılacağını» söyledi.

7 - Federal Almanya'nın Bavyera eyaleti Başbakanı ve Hıristiyan Sosyal Birliği Partisi Başkanı Franz Joseph Strauss, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esat'ın davetlisi olarak Şam'a gitti.

8 - Yunanistan'ın başkenti Atina'da, ABD Başkanlarından HarryTruman anıtı dün gece bombalandı.

24 MART 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, «Çocuk Sağlığı Kurultayı»'nakatılmak üzere Ankara'ya gelen Birleşmiş Milletler Nüfus Faaliyetleri Fonu Genel Direktörü Rafael Salas'ı kabul ederek bir süre görüştü. Kabulde Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın'da hazır bulundu.

2 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Federal Alman Parlamenter Gred Ludvin Lemmer başkanlığında, Avrupa Parlamentosu'nun bir grup üyesini kabul ederek bir süre görüştü.

3 - Başbakan Birinci Yardımcısı Taha Yasin Ramazan'm davetlisi olarak Irak'a giden Başbakan Turgut Özal temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

4 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut ile Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Fikret Oktay, incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır'a gittiler.

5 - Kamuoyunda «Aydınlar Dilekçesi» olarak adlandırılan 1373kişinin imzaladığı «Türkiye'de demokratik düzene ilişkin gözlem veişlemler» başlıklı dilekçeye, TBMM Başkanlığı yanıt vermeme kararıaldı.

6 - SHP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nun olağanüstütoplantısı sonunda yapılan seçimde Genel Sekreterliğe Mustafa Timisi seçildi.

7 - MDP Genel Başkanı Ülkü Söylemezoğlu Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Birleşen sola, sağın da iktidar alternatifi olabilmek içinara seçimlerden önce birleşmesi gerektiğini» söyledi.

8 - Ankara Anakent Belediye Başkanı Mehmet Altınsoy, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Emlak Vergisinde bir indirime gidilmesini beklemediğini» söyledi.

9 - ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Türkiye'ye yaptığıresmi gezinin İstanbul'daki görüşmelerini" tamamlayarak Ankara'ya geçti. Shultz Ankara'da Başbakan Turgut Özal, Dışişleri Bakanı VahitHalefoğlu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem veMilli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk ile birer görüşme yaptı.

10 - ABD Deniz ve Hava Kuvvetleri'nin Libya'nın Sirte Körfezinde tatbikat yapmaya başlaması üzerine Libya ile ABD arasındaçatışma çıktı. Sirte Körfezi'nde çıkan çatışmada 2 ABD uçağının düşürüldüğü, 2 Libya gemisinin batırıldığı öne sürüldü.

11 - ABD Başkanı Ronald Reagan Time dergisine verdiği demeçte, «Sandinist yönetiminin ülkesine karşı düşmanca tutumunusaldırıya dönüştürmesi durumunda kendilerini korumak için Nikaragua'ya müdahale edebileceklerini» söyledi.

12 - Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC'in İsviçre'nin Cenevre kentinde 9 gündür süren toplantısı bir karara varılmadan dağıldı.

13 - İsrail Lübnan'ın güneyindeki Nebatiye kentini top ateşinetutması sonucu 3 kişinin öldüğü 24 kişinin yaralandığı bildirildi.

14 - Pakistan Sukkur şehrinin hapishanesi silâhlı kişilerce basılarak idam mahkûmu 35 kişi kaçırıldı.

15 - Hindistan'ın Bhopal kentindeki kimyevi madde üreten Union Carbide şirketi, 1984 Aralık ayında meydana gelen gaz kaçağından ölen ve yaralananlara 350 milyon dolar (230 milyar TL.) tazminat ödemeyi kabul etti.

25 MART 1986

1 - Sosyal Demokrasi Halkçı Partisi'nin yeni genel sekreteriMustafa Timisi görevine başladı.

2 - Ankara'da bulunan ABD Dışişleri Bakanı George Shultz,Sirte Körfezinde ABD ile Libya arasında çıkan çatışmalar konusunda, ABD misillemesinin haklılığını savunarak, Libya'yı «Saldırganlık»ve «Teröristlikle» suçladı.

ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Türkiye'deki görüşmelerinitamamlayarak Yunanistan'a gitti.

3 - Amerikan 6. Filosu'nun Libya'ya karşı düzenlediği saldırı, SSCB - İran, Suriye, Cezayir ve FKÖ tarafından kınandı.

4 - Japonya'nın başkenti Tokyo'daki ABD Büyükelçiliği binasına ve İmparator Hirohito'nun sarayına bir roket saldırısı düzenlendi. Saldırıda can kaybı olmadığı bildirildi.

5 - Haiti'de Duvailer hanedanının devrilmesinden sonra iktidara gelen yarı asgeri konseyin istifa etmesini ve sivil yönetimingelmesini isteyen halk, protesto gösterileri düzenlerken, yarı askerikonseyin başkanı General Henri Namphy, hükümette yeni değişiklikler yapıldığını açıkladı.

6 - Filipinler'de Devlet Başkanı Corazon Aquino, geçici bir«Özgürlük Anayasası» ilân ederek Parlamentoyu fesy etti ve yenibir anayasa halk oylamasında kabul edilinceye dek tüm yetkileri kendinde topladı.

7 - Honduras hükümeti, Nikaragua askerlerinin sınırdan 25kilometre içeriye girdiği gerekçesiyle ABD'yi yardıma çağırdı.

26 MART 1986

1 - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ Eskişehir'deki incelemelerini tamamlayarak Ankara'ya döndü.

2 - Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli, TV'deyayınlanan ihracatımızdan Kesitler' programında yaptığı açıklamada,«Politik bir karar olmadıkça İran ve Irak pazarlarından çıkmamız sözkonusu değildir» dedi.

3 - Boğaziçi İmar Müdürü Kenan Koç yaptığı açıklamada,«Boğaziçi'nin Anadolu yakasında toplam 254 bin metrekarelik biralanın kamulaştırma işlemlerinin tamamlandığını» söyledi.

4 - Avrupa Konseyi Genel Sekreteri ve İspanya eski Dışişleribakanlarından Marcelino Oreja görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

5 - TBMM Dışişleri Komisyonu'nun davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Hollanda Hıristiyan Demokrat Partisi Meclis Grup Başkanı Vries başkanlığındaki parlamento heyeti Başbakan Turgut Özal'ıziyaret ederek bir süre görüştüler.

6 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı, «Kontrola tabi uyuşturucu ilaçların yazıldığı» kırmızı reçeteyi rutin denetime aldı.

7 - SSCB Lideri Mihail Gorbaçov, Sovyetler Birliği'ni ziyaretetmekte olan Cezayir Devlet Başkanı Şadli Bincedid'e verdiği yemekte yaptığı konuşmada, «ABD'nin 6. Filosu'nu Akdeniz'den çekmesihalinde kendilerinin de Akdeniz'deki savaş gemilerini çekmeye hazır olduklarını» söyledi.

8 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, Devlet Başkanı Emin Cemayel'in lideri bulunduğu Fanaljist Parti merkezi önünde bir otomobildeki bombanın patlaması sonucu 8 kişi öldü, 80 kişi de yaralandı.

9 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nde çıkan olaylarda polisin 23siyahı öldürdüğü bildirildi.

27 MART 1986

1 - Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ileolağan görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, «Cumhurbaşkanımızın bildiğim kadarıyla Türkiye'de iki partili sisteme gidilmesi lehinegörüşleri vardır. Çok parti yerine az parti lehinde görüşleri vardır»dedi.

2 - Tekel Genel Müdürlüğü yetkililerinin yaptıkları açıklamalarda Sigara bırakma kampanyasından sonra Tekel'in sattığı sigaradaartış olduğu bildirildi.

3 - Yargıtay Ceza Genel Kurulu, İnfaz Yasasından yararlanarak şartlı salıverilen hükümlüler hakkında verilen «gene! gözetim»altında bulundurulma cezasının hemen infaz edilmesine karar verdi.

4 - SHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan Ankara'da yaptığı açıklamada, «Özal hükümetinin siyasi rejimi tehlikeye düşürecekdeğişiklikler yaptığını, demokrasiyi ciddi bir biçimde tehlikeye soktuğunu» söyledi.

5 - Hayali mobilya ihracatı yapması nedeniyle ZonguldakAğır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan ve 23 yıl 4 ay hapis cezasınaçarptırılan Yahya Demirel Yargıtay 7. Ceza Dairesi tarafından cezası bozularak tahliye edildi.

6 - İsrail savaş uçaklarının Lübnan'ın güneyindeki Sayda kentinde bulunan Filistin mülteci kampını bombalamaları sonucu 10 kişiöldü, 22 kişi de yaralandı.

7 - Akdeniz'de Libya açıklarında tatbikat yapan ABD 6. Filosu'na bağlı uçak gemileri Sirte Körfezi'nden çekildiler.

Öte yandan ABD Başkanı Ronald Reagan, ABD Kongresi'ndeyaptığı konuşmada, «ABD, gemi ve uçaklarına Libya'nın bundan sonra girişebileceği herhangi bir saldırı halinde, kuvvetlerini korumakiçin gerekli önlemlere başvurmaya devam edecektir» dedi.

Bu arada Amerikan 6. Filosu'nun tatbikat yaptığı Sirte Körfezi'nde çekilmesi üzerine Libya'da Amerikan aleyhtarı gösteriler yapıldı.

8 - Federal Almanya'nın Amerika'nın Yıldız Savaşları programına katılacağı yolundaki resmi anlaşma, ABD Savunma Bakanı Caspar Weinberger ile Federal Almanya Ekonomi Bakanı Martin Bangeman arasında imzalandı.

9 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nde üç günden beri meydanagelen olaylarda 30 siyahın öldürüldüğü 2500 siyahın da tutuklandığıbildirildi.

10 - Hindistan'ın Pencap eyaletinin başkenti Amritsar'da Sinmilitanların Altın Tapınağa saldırmaları üzerine meydana gelen olaylarda 53 kişinin öldüğü bildirildi.

28 MART 1986

1 - Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığında toplandı.

2 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut Ankara'da yaptığı açıklamada, «Zorunlu iskân altında tutulan vatandaşlar evlerine dönebilecekler» dedi.

3 - Eski Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi İşgüzar, İnfaz Yasası'ndan yararlanarak tahliye oldu.

4 - Adana Sıkıyönetim Mahkemesi'nde görülmekte olan yasadışı 61 sanıklı Kawa davasında 4 sanık müebbet hapse mahkûmolurken 43 sanık beraat etti. Askeri Mahkeme diğer sanıkları çeşitlihapis cezalarına çarptırdı.

5 - Siirt'in Şırnak ilçesine güvenlik kuvvetleriyle silâhlı çatışmaya giren bölücü çete mensubu bir kişi ölü olarak ele geçirildi.

6 - ABD Senatosu, Nikaragua'deki Sandinist rejimine karşımücadele veren Kontra'lara yönelik 100 milyon dolarlık yardım paketini kabul etti.

7 - Hindistan'ın Pencap eyaletinin Luidhiana kentinde poliselbisesi giyen Sin teröristleri 12 Hindu'yu makineli tüfekle tarayarak öldürdü.

29 MART 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara'nın Şereflikoçhisarilçesine bağlı Evren Köyünü ziyaret etti.

2 - Başbakan Turgut Özal, İstanbul'da 6 üniversitenin öğretimgörevlileriyle yaptığı toplantıda çeşitli konulan içeren açıklamalarda bulundu.

3 - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem görüşmelerde bulunmak üzere Endonezya'ya gitti.

4 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli görüşmelerde bulunmak üzere Katar'a gitti.

5 - Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu'nun çeşitlikonuları kapsayan açıklamaları Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

6 - Terörist Mehmet Ali Ağca'nın 13 Mayıs 1981'de Papa 2.Jean Paul'e suikast girişiminde Bulgar bağlantısı olduğu iddiasıylaRoma Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmekte olan davada MahkemeBulgar sanıklar Antonov, Ayvazov ve Vasiliev ile Musa Serdar Çelebi ve Oral Çelik'in delil yetesizliğinden beraatine karar verirkenÖmer Bağcı'ya 3 yıl 2 ay Mehmet Ali Ağca'ya 1 yıl hapis cezası verdi.

7 - Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar, Kıbrıs konusunda hazırladığı 'Üçüncü belge'yi New York'ta KKTC ve Kıbrıs Rum Kesimi yetkililerine verdi.

8 - SSCB Lideri Mihail Gorbaçov, SSCB radyo ve TV'sindeyaptığı konuşmada «ABD Başkanı Ronald Reagan ile en kısa zamanda herhangi bir Batı başkentinde görüşmek istediğini» söyledi.

30 MART 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Fransa'nın Ankara Büyükelçisi'ni kabul ederek bir süre görüştü.

2 - Başbakan Turgut Özal İstanbul'da düzenlenen ANAP Eğitim Semineri'nde yaptığı konuşmada, «Atatürk Barajı, Fırat'ın ikibuçuk senelik suyunu tutacak, yanı ikibuçuk sene su oraya aksa, aşağıya bir şey gitmez. Kimseye kötülük yapmaya niyetimiz yok. ikibuçuk sene suyu tutarsak aşağıya su inmez, fakat herkesi makul birçizgiye getiririz» dedi.

3 - Adalet Bakanı Necat Eldem Ankara'da yaptığı açıklamada,«Eski adı sürgün cezası olan genel gözetim cezasını kaldırma niyetinde olduklarını, tahliye edilen hükümlülere trafik ehliyeti verilmesiiçin gerekli girişimleri yapacaklarını» bildirdi.

4 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli Ankara'da yaptığı açıklamada, «Bu yıl kamu ve özel sektörde toplam950 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmelerinin yenileneceğini» belirteerek «Toplu iş sözleşmesi prosedürünün 12 Eylül öncesine göresüratlendiğini, sahteciliğin, kargaşa ve kaosun önlendiğini» söyledi.

5 - İstanbul Anakent Belediye Başkanı Bedrettin Dalan İstanbul'da yaptığı açıklamada, «Boğaziçi'nde eski veya yeni hiç bir yalıyıkılmayacak» dedi.

6 - Bulgaristan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Ankara'da bir yürüyüş yaparak Bulgaristan'daki Türklere yapılan baskılarıkınadı.

7 - Diyarbakır'ın Dicle ilçesi Jandarma Karakol Komutanı bölücü çete mensupları tarafından şehit edildi.

8 - Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perezde Cuellar, Türkve Rum taraflarına ayrı ayrı verdiği Kıbrıs sorunuyla ilgili 'Çerçeveanlaşma taslağı'nın cevaplandırılması için 21 Nisan'a kadar süre tanıdığı bildirildi.

9 - Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov'un nükleer denemelerin yasaklanmasını görüşmek içinABD Başkanı Ronald Reagan'la Avrupa'da buluşma önerisi, ABD Başkanı Ronald Reagan tarafından rededildi.

31 MART 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi ve yönetim kurulu üyelerini Çankaya Köşkünde kabul etti.

2 - 22. Kütüphane Haftası Ankara'da Dil Tarih ve CoğrafyaFakültesi'nde Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşcıoğlu tarafından açıldı.

3 - Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nca planlannan, Hava Kuvvetlerinin de katıldığı Deniz Kurdu Tatbikatı Marmara ve Karadeniz'debaşladı.

4 - DSP Genel Başkanı Rahşan Ecevit,, Başbakan Turgut Özal'ın «Sınır Kaçakçılığı» konusundaki sözlerini eleştirerek, «Sınır kaçakçılığı meşru gösterilemez» dedi.

5 - Marmara çevre barolarının Dünya Hukukçular Günü nedeniyle Bursa'da düzenledikleri «Hukuk Açısından İç Barış» konulu seminere, kapatılan AP'nin Genel Başkanı Süleyman Demirel ile SHPGenel Başkanı Aydın Güven Gürkan'ın «Konuşmacı olarak katılmasıBursa Cumhuriyet Savcılığınca uygun bulunmadı.

6 - İstanbul'da 13 ülkeden 40 delegenin katılımıyla başlayanİslam Ülkeleri Parlamenterleri Dayanışma Toplantısı'nda Batı ve Doğu Blokları'nm yanında İslam Ülkelerinin de «üçüncü bir güç» olabilmesi için «İslam Ülkeleri Parlamentosu» kurulması kararlaştırıldı.

7 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı, Türkiye'de üretilen yada yurt dışından ithal edilen 71 kalem ilaç ve tıbbi müstahzarınfiyatına zam yaptı.

8 - Adana Sıkıyönetim Mahkemesi'nde görülen Adana - Mersin TKP/ML-TİKKO (Partizan) davası sonuçlandı. 1 sanığa idam, 2sanığa'da 20 şer yıl hapis cezası verildi.

9 - İsrail Başbakanı Şimon Peres resmi bir ziyaret için ABD'yegitti.

10 - Mısır'da yayınlanan «El Ahram» gazetesi, Mısır'ın son aylarda Libya'ya karşı ortak askeri operasyon düzenlenmesi için ABD den gelen üç öneriyi reddettiğini yazdı.

11 - Bonn hükümetinin «Yıldız Savaşları» araştırmalarına katılma konusunda ABD yönetimiyle geçen hafta imzaladığı anlaşma,Federal Almanya'da protesto edildi.

12 - Meksika Havayollarına ait bir yolcu uçağı, ABD seferiniyaparken düştü, 166 kişi öldü.

13 - İngiltere Kraliyet ailesine 'ait çeşitli sanat eserlerini barındıran tarihi Hampton Court Sarayı'nda yangın çıktı bir kişi öldü.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106