13.2.1986
×

Hakkında

Künye

İletişim

ŞUBAT 1986

1 ŞUBAT 1986

1 - Başbakan Vekili ve Devlet Bakanı Kaya Erdem İzmir'deyaptığı açıklamada, «İki senedir sıkıntı çekildiğini» belirterek «Busıkıntıların meyvesini toplama zamanının geldiğini» söyledi.

2 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut ile yapılan röportaj Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut Ankara'da yaptığı açıklamada,«İşkence iddialarına dayalı senaryo belli bir merkezden yöneltilmektedir ve Türkiye'de devlet terörü olduğu kanaati uyandırmayı amaçlamaktadır» dedi.

3 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın Ankara'dayaptığı açıklamada, «Yeni doğum kontrol kampanyasının yakındayurt çapında sağlık ocağı bulunan bin merkezde birden başlayacağını» söyledi.

4 - Adalet Bakanı Necat Eldem Ankara'da yaptığı açıklamada,«Hükümetin af ile ilgili çalışmalarını sürdürdüğünü ve SHP'nin afyasa önerisinin Bakanlık tarafından incelemeye alındığını» belirterek«Af konusundaki her türlü öneriyi inceliyoruz» dedi.

5 - Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy Mersin'in Silifke kazasında PTT tarafından yapılan Radyolink sistemin açılışında yaptığıkonuşmada, «Haberleşme sektöründe dünyanın 10-15 ülkesinden biriyiz» dedi.

6 - Bayındırlık ve İskân Bakanı Safa Giray Endonezya KonutBakanı Cosmas Batubara'nın resmi davetlisi olarak Endonezya'yagitti.

7 - Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Karolos Papoluias'a Türkiye'nin AET ile ilişkileri konusunda birmektup gönderdi.

8 - 403 kişinin Türk vatandaşlığından çıkarılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

9 - Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz, İngiltere'ye yaptığı geziyi tamamlayarak Hollanda'ya geçti.

2 ŞUBAT 1986

1 - Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri Nurettin Ersin, TahsinŞahinkaya, Nejat Tümer ve Sedat Celasun, Suudi Arabistan'a yaptıkları geziyi tamamlayarak Türkiye'ye döndüler.

2 - Devlet Bakanı ve Başbakan vekili Kaya Erdem Ankara'dayaptığı açıklamada, «Dar gelirlilerin durumunun geçen seneye göredaha iyi olduğunu» belirterek «1986'nın geçen yıldan, 1987'nin de buyıldan daha iyi olacağını» söyledi.

3 - SHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan Ankara'da yaptığı açıklamada «TBMM açılır açılmaz İşkence iddiaları konusundaMeclis araştırması, güvenlik soruşturmaları ile ilgili de gensoru verileceğini» söyledi.

4 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz ve 18ANAP'lı parlamenter Hanns - Seidel Vakfı'nın davetlisi olarak Federal Almanya'ya gitti'er,

3 ŞUBAT 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Tayland'ın Ankara Büyükelçisi Suchinda Ruangasri'yi Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2 - Başbakan Turgut Özal İsviçre'nin Davos kentine yaptığıgeziyi tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

3 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Gölcük'te incelemelerde bulundu.

4 - Adalet Bakanı Necat Eldem, Ceza ve Tutukevi Müdürleri1. Dönem Seminerinde çeşitli konuları içeren bir konuşma yaptı.

5 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın, Samsun'da bakanlığına bağlı bazı tesislerin temel atma töreninde yaptığıaçıklamada, «Türkiye'de AİDS olduğunu, bu hastalığın yayılmamasına, Türk milletinin örf ve âdetlerine bağlı kalmasının neden olduğunu» söyledi.

6 - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Türk-İş ile AAFLItarafından İzmir'de düzenlenen 'Genç İşçilerin Sorunları ve ÇözümYolları' konulu seminerde yaptığı konuşmada, «İşsizlik konusunungençleri bunalıma düşürdüğünü» belirterek «1984 yılında yapılanaraştırmalara göre dünyada 31 milyon genç işsiz bulunduğunu» söyledi.

7 - ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Bayan Rozanne Rıdgewayresmi bir ziyaret amacıyla Türkiye'ye geldi.

8 - Bakanlar Kurulu'nun 118 kuruluşa özel güvenlik teşkilatıkurmasını öngören kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

9 - NATO Müttefik Kuvvetler Komutanı General Bernard Rogers, Belçika'nın Brüksel kentinde yaptığı açıklamada, «Türkiye veYunanistan'daki kısa menzilli 'Honest John' füzelerinin hizmettençıkarıldığını» bildirdi.

10 - Lübnan'ın Başkenti Beyrut'un Hıristiyanların yaşadığı doğu kesiminde meydana gelen patlamada 9 kişi öldü 15 kişi de yaralandı.

11 - Orta Amerika ülkelerinden Costa Rika da dün yapılan seçimleri, Ulusal Kurtuluş Partisi adayı Oscar Arias kazandı.

4 ŞUBAT 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı NecmettinKaraduman'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek gezileri hakkında bilgi aldı.

3 - SHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan ve DYP GenelBaşkanı Hüsamettin Cindoruk ile yapılan röportaj Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

4 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin Ankara'da yaptığı açıklamada, «İyi çalışan memura daha çok maaş ödemez istediklerini» belirterek «Memur maaşlarının yeniden düzenlenmesi çalışmalarının bu yıl içerisinde sonuçlandırılacağını» söyledi.

5 - Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) Genel Başkanı Ali Koç,SHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan'ı makamında ziyaret ederekbir süre görüştü.

6 - Türk - İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Türk-İş'in kimsenin güdümünde olmadığını, kimsenintavsiyesi ile de hareket etmeyeceğini» söyledi.

7 - ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Rozanne Ridgeway, Ankaragezisi sırasında Başbakan Turgut Özal ve Dışişleri Bakanı VahitHalefoğlu ile birer görüşme yaptı.

8 - Yargıtay 10'ncu Hukuk Dairesi, göçmen olarak gelip Türkvatandaşlığına alınanların, yurt dışındaki askerlik sürelerini borçlanabileceklerini hükme bağladı.

9 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, Federal Almanya'nın Münih kentinde yaptığı açıklamada, «Türk Hükümeti'nin politikası ile Ortak Pazara tam üye olmayı amaçladığını» belirterek «Ortak Pazara üyelik için şartların olgunlaştığı düşüncesindeyiz. Bu yıl içinde müracaatta bulunabiliriz» dedi.

10 - Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl, başkent Bonn'da düzenlediği basın toplantısında, «Avrupalıların 19. yüzyılın sonlarına doğru 'hasta adam' olarak isimlendirdikleri Türkiye'ye bu yüzyılın sonunda kimsenin 'hasta adam' diyemeyeceğini» söyledi.

11 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığıaçıklamada, «Rumlar'ın silahlanma gayretini gözlerden saklamak içindikkatleri başka yöne çekmeye çalıştıklarını» söyledi.

12 - Libya Havayollarına ait bir yolcu uçağı, Trablus Şam seferisırasında İsrail jet uçakları tarafından kaçırılarak, İsrail'in kuzeyindebir askeri üsse indirildi. Uçak arandıktan sonra serbest bırakıldı.

5 ŞUBAT 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, SHP Genel Başkanı AydınGüven Gürkan ile MDP Genel Başkanı Ülkü Söylemezoğlu'nu kabulederek bir süre görüştü.

2 - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem Ankara'da yaptığı açıklamada, «Ziraat Bankası'nın kaynaklarındaki artışnedeni ile bu yıl tarımda arzu edilen gelişmenin sağlanacağını, banka mevduatının 3 trilyon lirayı aşmasının hedeflendiğini» söyledi.

3 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, Libya Havayolları'na ait bir uçağın, İsrail tarafından kaçırılmasıyla ilgili olarak Ankara'da yaptığı açıklamada, «Terörizmin her türüne karşı olan Türkiye'nin milletlerarası sivil havacılık kurallarını açıkça ihlal eden İsrail'inbu son davranışını da kınadığını» belirtti.

4 - MDP Genel Başkanı Ülkü Söylemezoğlu ile yapılan röportaj Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

5 - Türk-İş Genel Sekreteri Sadık Side Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Kıdem tazminatı hakkı güçlendirilmeli, fon tasarısı dakuvvetlendirilmiş bir temel üzerine oturtulmalı» dedi.

6 - Cumhuriyet Gazetesi yazarı İlhan Selçuk ile Yazı İşleriMüdürü Okay Gönensin hakkında İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde «Cumhurbaşkanfna ima suretiyle hakarette bulunduğu» ve«Silahlı Kuvvetlerin alenen tahkir ve tezyif edildiği» iddiasıyla davaaçıldı.

7 - Mardin'in İdil ilçesinde güvenlik kuvvetleriyle silahlı çatışmaya giren bölücü çete mensuplarından biri ölü, diğeri de yaralıolarak ele geçirildi.

8 - Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz Federal Almanya gezisi sırasında Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU)Genel Başkanı Franz Josef Strauss ile bir görüşme yaptı.

9 - Güney Lübnan'da Birleşmiş Milletler Barış Gücü'ne ait birhelikopterin gerillalar tarafından havaya uçurularak içindeki 6 kişininrehin alındığı bildirildi.

6 ŞUBAT 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek haftalık görüşmesini yaptı. BaşbakanTurgut Özal görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, «Genel bir affınceza caydırıcılığı bakımından olumsuz etkiler meydana getirdiğini»belirterek «Genel af düşünmediklerini» söyledi.

2 - Devlet Bakanı Kâzım Oksay, Başbakanlık Olağanüstü HalKoordinasyon Kurulu toplantısından önce yaptığı açıklamada, «Güvenlik kuvvetlerinin başarılı çalışmaları ülkemizi geçmişte kan gölühaline getiren anarşi örgütlerinin tekrar canlanmasını, demokrasimizin temellerine, kimsenin sarsmasına imkân olmayan bir güç kazandırmasını sağlayacaktır» dedi.

3 - Tarım Orman ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan, TürkiyeZiraat Odaları Birliği'ni ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.

4 - Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanı Vahit Erdem Ankara'da yaptığı açıklamada, «Konut kredilerinde bu yıl 1 milyon 250 bin liralık bir artış sağladıklarını, kredileri yıl içinde dahafazla arttırmalarının söz konusu olmadığını» bildirdi.

5 - Kırşehir eski Senatörlerinden Ali Rıza Ulusman Ankara'daöldü.

6 - Konya eski Milletvekillerinden A. Saim Kaymak Konya'daöldü.

7 ŞUBAT 1986

1 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Ankara'da Anayasa'nın 84. maddesi üzerinde açıklamalarda bulundu.

2 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli Ankara'da yaptığı açıklamada, «İşçi emeklilerinin aylıkları kesilmedensigortalı bir işte çalışmalarına imkân tanıyan yasa tasarısı ile ilgiliçalışmaların son aşamaya geldiğini» söyledi.

3 - SHP 12 vergi yasası ile bir Kanun Hükmünde Kararnamededeğişiklik yapan 3239 sayılı vergi yasasının bazı maddelerinin Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle bu maddelerin iptali için AnayasaMahkemesi'ne başvurdu.

4 - Suudi Arabistan'ın yeni Ankara Büyükelçisi AbdülazizMuhyiddin Hoca, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'i ziyaret ederek güven mektubunu sundu.

5 - Türkiye Elektrik Kurumu (TEK), elektrik fiyatlarına yüzde3.9 ile 14.3 oranında zam yaptı.

6 - Ankara 4. Kolordu Komutanlığı 1 numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan 'Aydınlar Dilekçesi Davası'nda yargılanmakta olan 59 sanık beraat etti.

7 - Ankara 4. Kolordu Komutanlığı 1 numaralı Askeri Mahkemesi'nde Dev-Yol üyesi olmak ve Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüsten yargılanan 5 sanık beraat etti.

8 - Filipinler'de Devlet Başkanlığı seçimleri yapıldı. Seçimlersırasında çıkan olaylarda 30 kişinin öldüğü bildirildi.

9 - Fransa'dan geçici sığınma hakkı alan Haiti Devlet BaşkanıJean Claude Duvalier ülkesinden ayrıldı.

8 ŞUBAT 1986

1 - Başbakan Turgut Özal'ın çeşitli konular üzerinde yaptığıaçıklamaları Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

2 - Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral Ankara'da yaptığı açıklamada, «İhracatımızın yüzde 65'i yani, 6 milyar 400 milyon dolarlıkkısmı doğrudan tüketim malıdır. Bunun da büyük kısmını dayanıklıtüketim mallan işgal eder. Bu bize gösteriyor ki artık üreticilerimiziyi kalite mal üretiyorlar» dedi.

3 - Türk-İş, Balıkesir'de bir yürüyüş düzenledi.

4 - PTT Genel Müdürlüğü'ne Emin Başer'in atanma kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

5 - İsveç'in başkenti Stockholm'de, Türkler Bulgaristan'dakiTürk azınlığa uygulanan baskıyı protesto amacıyla bir gösteri düzenlediler.

6 - Güney Yemen'de yapılan darbeden sonra Devlet Başkanlığı'na eski Başbakan Haydar Ebubekir El Attas getirildi.

7 - Peru'da olayların artması üzerine başkent Lima'da olağanüstü durum ilân edildi.

9 ŞUBAT 1986

1 - Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu Ankara'daçeşitli konuları içeren açıklamalarda bulundu.

2 - Bayındırlık ve İskan Bakanı Safa Giray, Endonezya ve Singapur'a yaptığı ziyaretleri tamamlayarak Ankara'ya döndü.

3 - MDP Uşak İl Başkanı partisinden istifa ederek DYP'ne girdi.

4 - Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Özbek Ankara'da yaptığı açıklamada, «Maliyet artırması yapılmadanverilecek destekleme fiytlarının, girdilerdeki artışları bile karşılayamaz duruma geleceğinden endişe duyduklarını» söyledi.

5 - Konya eski Milletvekili Oğuz Atalay Ankara'da öldü.

6 - Vergi iadesine esas olan mal ve hizmet alımları ile ilgilivergi iadesi ödemelerinin usul ve esaslarını yeniden belirleyen MaliyeBakanlığı tebliği Resmi Gazete'de yayınlandı.

7 - Kıbrıs Rum yönetimi lideri Spiros Kipriyanu resmi bir ziyaret yapmak amacıyla Yunanistan'ın başkenti Atina'ya gitti.

8 - Kanada'da yük treni ile yolcu treninin çarpışmas' sonucu50 kişi öldü, 100 kişi de yaralandı.

10 ŞUBAT 1986

1 - Başbakan Turgut Özal Ankara'da yaptığı açıklamada, «İngiliz, İtalyan ve Alman ortak yapımı Toronado uçaklarından 40 adedinin Türkiye'ye kredili satışı için üç ülkenin üst düzey temsilcilerinin 'komple bir teklif getirdiğini» söyledi.

2 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli İstanbul'da başlatılan 'Beceri' Kursları'nın açılışında yaptığı konuşmada, «Parti ve Hükümet programında 6 mesele arasında işsizliğe büyük önem verildiğini» söyledi.

3 - İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut Ankara'da yaptığı açıklamada, «Ülkemiz stratejik mevkii itibariyle Ortadoğu'daki güçler çatışmasının içine itilmek istenmektedir» dedi.

4 - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sudi Türel Ankara'da yaptığı açıklamada, «Hükümetimiz jeotermal enerji imkânlarımızın biran evvel hizmete sunulabilmesi için yasal düzenleme dahil, her türlüve gerekli çabaların içindedir» dedi.

5 - Suudi Arabistan Maliye ve Milli Ekonomi Bakanı Muhammed Abalkail görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

6 - Fransa Dışişleri Bakanlığı Danışmanı Claude Arnaud, görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

7 - İran İslâm Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi ManouchehrMottahi, İran devriminin yedinci yıldönümü nedeniyle Ankara'da birbasın toplantısı düzenledi.

8 - İktibas Dergisi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ercüment Özkan ile dergi yazarlarından Mehmet Çoban, Ankara DGM tarafından6'şar yıl 3'er ay hapis cezasına mahkum edildiler.

9 - Kıbrıs Rum yönetimi lideri Spiros Kipriyanu Yunanistan'ayaptığı ziyaret sırasında Yunanistan Cumhurbaşkanı Hristos Sartzetakis ve Başbakan Andreas Papandreu ile bir görüşme yaptı.

10 - İran Şatt-ÜI Arap'ta Irak'a ait bir adayı ele geçirdiğini bildirdi.

11 ŞUBAT 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Türkiye'de görevi sona erenŞili'nin Ankara Büyükelçisi Luis German Stuardo de la Torre'yi Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2 - SHP tarafından verilen dış politika konularında genel görüşme açılması önerisi, TBMM'de kabul edildi.

3 - SHP Ağrı Milletvekili İbrahim Taşdemir, Adalet BakanıNecat Eldem'e Diyarbakır Sıkıyönetim Askeri Savcılığı'nın açıkladığı cezaevindeki -ölüm olayları konusunda bîr sözlü soru önergesi yöneltti.

4 - Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Zahit Atakan, Hatay'ın İskenderun ilçesinde denetleme ve incelemelerde bulundu.

5 - Eski Hava Kuvvetleri Komutanı ve CHP Senatörü MuhsinBatur, 9 Şubat günü katıldığı SHP'den istifa etti.

6 -DYP Küçük Kongresi Ankara'da toplandı.

7 - DİE tarafından yapılan açıklamada, Ocak ayı toptan fiyatartışı yüzde 4.5, tüketici fiyatlar ise yüzde 3.2 oranında arttı.

Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından yayımlanan raporda ise, Ocak ayı toptan eşya fiyatları artışı yüzde 3.8, yıllık enflasyon oranı ise yüzde 35.6 olarak açıklandı.

8 - Fransa Dışişleri Bakanlığı Danışmanı ve Fransa'nın EURAKA heyetinin başkanı Claude Arnaud, Ankara'da, Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Nejat İnce ile ayrı ayrı görüşmelerde bulundu.

9 - İran İslam Devrimi'nin 7. yıldönümü nedeniyle bir basıntoplantısı düzenleyen İran İslam Cumhuriyeti Başkonsolosu Mir Cafer Zaferanci, «7 yıl önce Batı kültürünün hegomonyasma son verdiklerini« belirtti.

10 - TTK Kozlu üretim merkezinde dün meydana gelen göçükte, bir işçi öldü.

11 - 178 kalem ilaç ve tıbbi müstahzarın fiyatına yüzde 4.76ile 43.12 oranında zam yapıldı.

12 - Nokta Dergisi Yazı İşleri Müdürü Arda Uskan'ın devletingüvenlik kuvvetlerini küçük düşürücü yayın yaptığı gerekçesiyle Şişli Cumhuriyet Savcılığı tarafından ifadesi alındı.

13 - Burgu adlı kitabın yazarı tiyatro sanatçısı Füsun Erbulak,ve kitabın yayımcısı Ramazan Yaşar «Müstehcen yayından» bireray hapis ile üçer bin lira para cezasına çarptırıldılar. Her iki sanığınhapis cezalarını para cezasına çeviren İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, daha önce toplattırılan kitabın «müsadere ve imhasına» karar verdi.

14 - Bulgaristan resmi «Bulgar Telgraf Ajansı» bir bildiri yayımlayarak, «Bulgaristan'daki Türklere baskı yapıldığı yolundaki açıklamaların gerçek dışı olduğunu» bildirdi.

15 - Filipinler'de, seçimlerden 5 gün geçmesine rağmen kazanan tarafın belli olmaması üzerine, ABD Başkanı Ronald Reagan yaptığı açıklamada, «İki partinin bir araya gelerek hükümet çalışmalarında işbirliği yapmalarına yardımcı olmak istiyoruz» dedi. FilipinlerDevlet Başkanı Ferdinand Marcos tarafından olumlu karşılanan öneri. Bayan Corazon Aquino tarafından reddedildi.

16 - İran Resmi Haber ajansı İRNA tarafından yapılan açıklamada, «İran birliklerinin, petrol limanı olan Fao kentini ele geçirdikleri» bildirildi.

Irak Silahlı Kuvvetler Sözcüsü ise, Fao kentinin İran birliklerinineline geçtiği yolundaki haberleri yalanlayarak, Şatt-ÜI Arap'taki UmEl Arazas adasını geri aldıklarını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ise, İran'ın dün başlattığı saldırının bölgedeki gerginliği arttırdığını belirterek, «Körfez savaşında meydana gelecek tüm gelişmeler, ABD için birer tehdit unsuruhaline gelmiştir» dedi.

Suudi Arabistan, İran'ın yeni saldırısının tüm Körfez'de barışve güvenliği tehdit ettiğini bildirerek, savaşın en kısa zamanda durdurulması için uluslararası girişimlerde bulunulmasını istedi.

17 - Libya Lideri Muammer Kaddafi, İtalya'da yayımlanan «leTempo» gazetesine verdiği demeçte, «ABD'den bir tehdit gelmesihalinde, Sovyetlerden askeri yardım çerçevesinde, Libya'ya nükleerfüzeler yerleştirmesini isteyeceklerini» bildirdi.

18 - Haiti'de, Jean Claude Duvalier'nin ülkeden kaçmasındansonra yönetimi ele geçiren askeri-sivil konsey «Ülkede demokratikseçimlerin yapılacağını» bildirdi.

19 - Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de zamları protesto amacıyla yapılan genel grev sırasında düzenlenen gösterilerde çıkanolaylarda, 300 kişi yaralandı, 1.300 kişi tutuklandı.

20 - Polonya Dayanışma Sendikası Lideri Lech Walesa hakkında, seçim komisyonu üyelerine iftira etmekten açılan dava düştü.

12 ŞUBAT 1986

1 - Adalet Bakanı Necat Eldem, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, İnfaz yasasında değişiklik yapılmasına ilişkin tasarı konusunda bilgi verdi. Eldem, «Değişiklikle hükümlülerin ceza süresinin yüzde 60'ını dışarıda, yüzde 40'ın cezaevinde geçireceklerini» söyledi.

2 - Türkiye ile Arnavutluk arasında üç yıllık ticaret anlaşmasıile 1986 yılı mal mübadelesi protokolü, Ankara'da imzalandı.

3 - Türkiye - Suudi Arabistan Ticaret protokolü de, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem ile Suudi Arabistan Maliye ve Milli Ekonomi Bakanı Muhammed Abalkhail tarafından imzalandı.'

4 - Antalya Bağımsız milletvekili Ümit Haluk Bayülken başkanlığındaki 6 kişilik bir parlamento heyeti, görüşmelerde bulunmak üzere ABD'ye gitti.

5 - İstanbul Barosu'na kayıtlı 59 avukat, uygulanması düşünülen «İnfaz Yasası'ndaki değişiklik» ile ilgili görüş ve önerilerini içeren bir metni, Başbakan Turgut Özal'a gönderdiler.

6 - Türkiye Denizciler Sendikası'nca düzenlenen «Türkiye Ekonomisi ve Çalışma Hayatı Sempozyumu», İstanbul'da başladı.

7 - Türkiye Suudi Arabistan Karma Ekonomik Komisyon toplantıları için Ankara'ya gelen Suudi Maliye ve Milli Ekonomi BakanıMuhammed Abalhail, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve BaşbakanTurgut Özal tarafından kabul edildi. Konuk Bakan, daha önce, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Kaya Erdem ve Dışişleri BakanıVahit Halefoğlu ile de ayrı ayrı birer görüşme yaptı.

8 - Sovyetler Birliği Dış Ekonomik İlişkiler Devlet KomitesiBaşkanı Katsunev başkanlığındaki bir Sovyet ekonomi heyeti, resmigörüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

9 - Temaslarını tamamlayan Fransa Dışişleri Bakanlığı Danışmanı Claude Arnaud, Türkiye'den ayrıldı. Claude Arnaud, «Ermenikonusunun, Türk-Fransız ilişkilerinde çok önemsiz ve ufak bir yertuttuğunu» söyledi.

10 - Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcılığı, 20 Eylül1985 tarihinde yapılan bir operasyon sonucu yakalanan 8 Hizb-ütTahrir örgütü üyesi hakkında 5-15 yıl arasında hapis istemiyle davaaçtı.

11 - Maliye ve Gümrük Bakanlığı'nm «1986 Mali Yılı Bütçe Uygulama Talimatı» ile ilgili 2 numaralı tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

12 - Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (İCAO) Başkanı AssadKotaite, Türkiye ile Sovyetler Birliği arasında Karadeniz'deki FIR anlaşmazlığına ilişkin görüşlerini açıkladı ve «Her iki tarafın da istemesi halinde, ICAO'nun konunun çözümünde, Türkiye ve Sovyetler'e yardıma hazır olduğunu» bildirdi.

13 - AET Akdeniz İşleri Sorumlusu Claude Cheysson, Belçika'nın başkenti Brüksel'deki bir konferansta yaptığı konuşmasında,«1963'te imzalanan ortaklık anlaşmasında Türkiye'ye bir gün tamüye olma şansı verilmesinin büyük bir dalgınlık eseri olduğunu veTürkiye'nin AET'ye tam üye olarak alınmasının şu anda söz konusubile olamayacağını» öne sürdü. Cheysson, KKTC ile ilgili olarak,«Bizim için Kıbrıs'ta Türk makamları diye bir şey yoktur» dedi.

14 - İsrail işgalindeki Gazze açıklarındaki bir Türk balıkçı gemisine, İsrail sahil muhafaza botu tarafından açılan ateş sonucuTürk kaptan öldü, gemi, 8'i Türk, 9 mürettebatıyla gözaltına alındı.

15 - Sovyetler Birliği Komünist Partisinin yayın organı Pravdagazetesinde yayımlanan bir makalede, Kıbrıs adasının stratejik önemi belirtilerek, «Kıbrıs'ta durumun son zamanlarda iyice gerginleştiği, bunun da Kıbrıs sorununa bir çözüm getirilmesini zorunlu kıldığı» öne sürüldü.

16 - Libya'nın Sirte Körfezi'nde tatbikatı devam ederken, Amerikan 6. Filosu'na bağlı gemi ve uçakların, Libya açıklarında yeni birtatbikat başlattıkları bildirildi.

17 - Kuveyt Hükümeti tarafından yayımlanan bildiride, İran saldırısının tüm körfezde güvenlik ve istikrarı tehdit ettiği öne sürülerek, «Tüm Arap ülkelerinin Irak'ı desteklemesi» istendi.

13 ŞUBAT 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı kabul ederek, haftalık görüşmesini yaptı. Cumhurbaşkanı Kenan Evrendaha sonra Erzurum, Kars ve Erzincan illerini kapsayan bir yurt gezisi için, Erzurum'a gitti.

2 - Başbakan Turgut Özal, Sovyet Dış Ekonomik İlişkiler Devlet Komitesi Başkanı Katuşev'i kabul ederek bir süre görüştü.

3 - Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, İngiltere'de ele alınacak savunma konularında, Cumhuriyet Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu.

4 - HP'den istifa eden Bursa Milletvekili Mehmet Azizoğlu,SHP'ye girdi.

5 - Türkiye - Sovyetler Birliği 8. Dönem Karma Ekonomik Komisyon toplantısı, Ankara'da başladı.

6 - KKTC Ankara Büyükelçisi Peker Turgut, Sovyetler Birliği'nin resmi yayın organı Pravda'nm Kıbrıs yorumuyla ilgili olarak,UBA'ya yaptığı açıklamada, «Kıbrıs sorununun iki taraf arasındakigörüşmelerle çözümlenmesi gereken bir mesele olduğunu, bu konuda BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın sürdürdüğü çalışmalara,Sovyetler Birliği'nin de yardımcı olmasını beklediklerini» bildirdi.

7 - ABD Dışişleri Bakanlığı'nca hazırlanan ve Kongre'ye sunulan, tüm dünyadaki insan haklarına ilişkin uygulamalar konusundakiyıllık raporda, Bulgaristan'daki Türk azınlığa uygulanan baskılar dayer aldı.

Raporun Türkiye ile ilgili böJümünde, «Türkiye'de, insan haklarındaki eğilimin genellikle olumlu yönde devam ettiği» bildirildi.

8 - Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov'un yardımcılarından General Nikolay Çervov, Federal Alman SFB televizyonuna verdiği demeçte, «Batı Avrupa'ya çevrili tüm SS-20 orta menzilli füzelerin, uluslararası gözlemcilerin denetimi altında sökmeye hazır olduklarını» bildirdi.

9 - Irak, İran kuvvetlerinin, Irak savaş gemilerinin Körfez'etek çıkış yolu olan Har Abdullah Kanalı'nı işgal ettiklerini doğruladı.

Arap Birliği Örgütü, BM Güvenlik Konseyini acil toplantıya çağırarak, savaşın bir an önce durdurulması için önlem alınmasını istedi.

10 - Filipinler'de, muhalefet lideri Corazon Aquino'nun yardımcılarından ve seçim kampanyasının koordinatörü Arsenio Caingletöldürüldü. Dün de, Aquino'nun başka bir üst düzey yardımcısının öldürüldüğü bildirildi.

11 - FKÖ Lideri Yaser Arafat, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile görüşmelerde bulunmak üzere, Irak'tan Mısır'ın başkentiKahire'ye gitti.

12 - Kosta Rika ile Nikaragua arasındaki geçen mayıs ayındanbu yana gergin olan ilişkilerin normale dönüştürülmesi amacıyla biranlaşma imzalandığı, Kosta Rika Dışişleri Bakanı tarafından açıklandı.

13 - Yunanistan'da Atina ve Pire bölgesi inşaat işçileri iletroleybüs sürücüleri greve gittiler.

14 ŞUBAT 1986

1 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Mersin'de incelemelerde bulundu.

2 - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem ileMerkez Bankası Başkanı Yavuz Canevi'nin katıldığı, Bankalar Birliği toplantısı, Ankara'da başladı.

3 - Türkiye - Sovyetler Birliği Karma Ekonomik Komisyon toplantısı sonunda varılan anlaşma, Maliye ve Gümrük Bakanı AhmetKurtcebe Alptemoçin ile Sovyetler Birliği Dış Ekonomik İlişkilerDevlet Komitesi Başkanı Konstantin Katushev arasında Ankara'daimzalandı. Anlaşmada, «Türkiye'nin doğal gaz alımları için SSCB'yeödeyeceği serbest döviz bedelinin yüzde 70'inin Sovyetler tarafından, Türk ürünlerinin alımında kullanılması» kararlaştırıldı.

4 - Devlet Bakanı Mesut Yılmaz, Ankara'da, Tanıtma Fonu'nunçalışmalarına ilişkin olarak düzenlediği basın toplantısında, «Ermeniiddialarını çürüten 1912-1923 tarihlerini kapsayan Osmanlı arşivlerinin taranmasının tamamlandığını» açıkladı.

5 - Tarım Orman ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan, TercümanGazetesi'nin sorularını cevaplandırdı.

6 - Türkiye, Laros-1 adlı Türk balıkçı motoruna, Gazze açıklarında ateş açarak kaptanının ölümüne yol açması nedeniyle İsrail'iprotesto etti. Ayrıca, kaçakçılık faaliyetlerinde kullanıldığı saptananmotorun da iadesi istendi.

İsrail Hükümeti, Türkiye'nin girişimine verdiği cevapta «Motorun güvenlik gerekçesiyle durdurulduğunu ve bir kişinin ölümündenüzüntü duyulduğunu» bildirdi.

7 - ANAP tarafından hazırlanan, Siyasi Partiler ve Seçim Yasaları'ndaki değişiklik önerisi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

8 - Devlet Eski Bakanı ve Manisa Milletvekili İsmail Özdağlar,1 Temmuz 1985 tarihinden bu yana yargılanmakta olduğu Yüce Divan'da, TCK'nın 240. maddesi gereğince «Görevi kötüye kullanmaktan», 2 yıl hapis ve 30 bin lira para cezasına mahkûm oldu. Yargılama sonunda, babası Ali Özdağlar ile kayınbiraderi Mehmet Kaymak ise beraat ettiler.

9 - Türkiye Jeoloji Kurumu'nun 40. olağan genel kurul toplantısı Ankara'da yapıldı. Başkanlığa, Mesut Çetinçelik getirildi.

10 - Özel bir ziyaret için Ankara'ya gelen İsveç Göç İşleri Bakanı Anita Gradin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli'yi ziyaret ederek, bir görüşme yaptı.

11 - Prof. Necdet Özdemir, Ankara'da öldü.

12 - Van'daki İlim ve Kültür Vakfı'nda bir süre önce, Nurculukayinini yaparken yakalanan 53 kişiden, 30'u hakkında 8-15 yıl istemiyle, Diyarbakır DGM'de dava açıldı.

13 - Sovyetler Birliği Lideri Mihail Gorbaçov, Fransız KomünistPartisi yayın organı L'Humanite gazetesine verdiği demeçte, «Avrupa'daki ırkçı ve şoven eğilimlere değinerek, «Batı Avrupa'da yaşayan Türklere yönelik şiddet hareketlerini» eleştirdi.

14 - Türkiye'nin Amerikalı Dostları Derneği'nce düzenlenen«Türk Silahlı Kuvvetlerinin Modernizasyonu» konulu NATO semineri,Washington'da yapıldı.

15 - KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, yaptığı açıklamada,«Sovyet görüş belgesinin Rumların uzlaşmazlığını körüklediğini, BMGenel Sekreteri'nin girişimlerine yardımcı olmadığını» söyledi.

16 - Kıbrıs Rum Temsilciler Meclisi, SSCB'nin Kıbrıs sorununailişkin görüş belgesiyle ilgili bir kısa karar tasarısını onayladı.

17 - Sovyetler Birliği ile ABD arasında 4 yıldan beri durdurulan uçak seferlerinin başlaması için iki ülkenin anlaşmaya vardığıbildirildi.

15 ŞUBAT 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Erzurum ve çevresinde incelemelerini sürdürdü. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, halka hitabenyaptığı konuşmasında, «Kalkınma sahasında ne çektiysek iyi etütyapılmadan gerçekleştirilmeye çalışılan yatırımlardan çektik» dedi.Cumhurbaşkanı, Sarıkamış'a giderek, «Kış-86» tatbikatının bir bölümünü izledi.

2 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Başbakan Turgut Özal,dün ABD'nin başkenti Washington'da çalışmalarına başlayan TürkDostu Amerikalılar Derneği'nin yıllık toplantılarına birer mesaj gönderdiler.

3 - SHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan, Ankara'da çalışmalarına başlayan SHP Küçük Kurultayının açılışında yaptığı konuşmada, «Hükümetin af konusunda, SHP'nin iki yıl önce önerdiğiyolu izlediğini, toplumun en az yüzde 40'ının sorunlarının çözümünüSHP'den beklediğini» söyledi.

4 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, Sosyal Sigortalar Kurumu Yasası'nda yapılacak değişiklikler konusundaaçıklamalarda bulundu.

5 - Adalet Bakanı Necat Eldem, Adana Cezaevi'nde 29 Ocak1986 tarihinden bu yana açlık grevi yapan 200'ü aşkın tutuklu ileilgili olarak, «Açlık grevini sürdüren tutuklulara eylemlerinden vazgeçmeleri için cezaevi görevlileri tarafından sürekli olarak telkinve tavsiyelerde bulunulduğunu söyledi.

6 - Sovyetler Birliği Dış Ekonomik İlişkiler Bakanı KonstantinKatusev, İskenderun Demir Çelik Fabrikaları'nda incelemelerde bulundu.

7 - Türk Haberler Ajansı'nca düzenlenen, «Türkiye'de Demokrasi'nin Dünü, Bugünü, Yarını» konulu panel, istanbul'da yapıldı.

8 - Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) tarafındandüzenlenen «Basın fotoğrafçılığı» paneli yapıldı.

9 - Ankara DGM'de görülen THKP/C Devrimci Direniş Ordusudavasında 7 sanığın yargılanmasına başlandı.

10 - ABD'nin başkenti VVashington'da bulunan 6 kişilik TürkParlamento heyeti, Amerika Savunma Bakanı Caspar Weinberger veyardımcısı Richard Perle ile görüştü.

11 - Belçika'nın başkenti Brüksel'de çalışmalarını sürdüren Kuzey Atlantik Asamblesi Siyasi ve Askeri Komitesi'nde açıklamalarda bulunan Güney Avrupa Müttefik Deniz Kuvvetleri Komutanı Amerikalı Amiral Moreau, «Varşova Paktı kuvvetlerinin en yoğun olarak Türk sınırlarında yığılmış olduklarını» söyledi.

12 - BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, İran - Irak savaşıyla ilgili olarak bir açıklama yaparak, iki ülkeye, «Düşmanca saldırılara son vermeleri ve aralarındaki soruna barışçı ve adil bir çözümbulunmasına yönelik çabaları kolaylaştırmaları» çağrısında bulundu.

13 - ABD donanmasına bağlı savaş gemileri ve savaş uçaklarının Akdeniz'de Libya açıklarında yaptıkları 4 günlük hava ve deniztatbikatı sona erdi.

14 - Fransa, ülkedeki hükümet yanlısı ve karşıtları arasındakiçatışmaların yoğunlaşması üzerine yardım talebinde bulunan CadHükümeti'ne yardıma karar verdi.

15 - Filipinler Ulusal Meclisi'nce yapılan resmi açıklamada, Filipinler'de geçen cuma günü yapılan başkanlık seçiminde, BaşkanFerdinand Marcos'un, muhalefet adayı Corazon Aquino'dan 1.5 milyon oy fazla alarak 6 yıl için yeniden devlet başkanlığına seçildiğinibildirdi.

16 ŞUBAT 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Kars'ın Sarıkamış bölgesinde 9. Kolordu Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen «Kış-86» tatbikatının son bölümünü izledi ve Sarıkamış'ta halka hitaben bir konuşma yaptı.

2 - Başbakan Turgut Özal, İstanbul'da, İETT otobüs garajı ileTürk Diabet Hastanesi'nin temellerini attı. Topkapı'da yapılan Uluslararası Otobüs Terminali'nin açılışını yaptı.

Başbakan Turgut Özal, Günaydın Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Genel aftan kesinlikle vazgeçildiğini» belirterek, «İnfaz yasasını değiştirirken, hapisteki insanları iyi halli olmaya sevk eden biryasa değişikliğine gittiklerini» söyledi.

3 - Devlet Bakanı Mesut Yılmaz ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli resmi bir ziyaret için Federal Almanya'ya gittiler.

4 - SHP Küçük Kurultayı, yayımlanan bir bildiriyle sona erdi.

5 - YÖK Başkanı İhsan Doğramacı, istanbul'da yaptığı açıklamada, «Ödenek sıkıntısı çeken tıp fakültelerinin para bulmada kendi inisiyatiflerinin önem taşıdığını» belirterek, «Devletin üniversitelere verdiği para bir destektir» dedi.

6 - Türk Hava Kurumu'nun 61. kuruluş yıldönümü törenlerlekutlandı.

7 - TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası seçimlerisonunda Oda Başkanlığı'na Cemal İşleyici getirildi.

8 - TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanlığı'na OsmanTaşan seçildi. Orman Mühendisleri Başkanlığı seçimlerini ise, SaitZarifoğlu'nun listesi kazandı.

9 - Zonguldak'ın Armutçuk Kandilli ocağında meydana gelengöçükte, bir işçi öldü.

10 - 8 Bakan ve Semra Özal'ın kurucuları arasında bulunduğu«İş Vakfı» kuruldu.

11 - Bir süre önce Türkiye'de incelemeler yapan insan haklarıile ilgili Amerikan «Helsinki Kararlarını İzleme Komitesi» BaşkanıJeri Laber, izlenimlerini yansıttığı bir yazıda, Türkiye'de yeni bir dönem açıldığını belirterek, «Türkiye'nin demokrasi ve insan haklarıkonusunda olumlu bir çizgiye girdiğini» bildirdi.

12 - AET Avrupa Komisyonu Akdeniz ülkeleri sorumlusu Claude Cheysson, hafta içinde verdiği konferansta yaptığı konuşmada,«Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesinin en az 2-3 yıl alacağını,Türkiye'nin topluluğa tam üyeliğinin uzun süredir AET İçinde sözünün dahi edilmediğini, Türkiye'nin Kıbrıs konuşuna karışmaya hiçbirhakkı olmadığını, Rauf Denktaş'ın isteklerinin kabul edilmeyeceğinibilmesi gerektiğini» söyledi.

13 - Belçika'nın başkenti Brüksel'de, Yunanistan'ın 21 Avrupaülkesindeki büyükelçilerinin katılmasıyla yapılan toplantıda konuşanYunan Dışişleri Bakan Yardımcısı Pangalos, Türkiye - Avrupa ilişkilerinin, öne sürdükleri koşullar yerine getirilmeden normalleştirilmesinin söz konusu edilemeyeceğini ve Yunanistan'ın bu yönde elinden gelen çabayı göstereceğini» söyledi.

14 - Papa 2. Jean Paul'e yapılan suikast girişimiyle ilgili davadün Roma Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden başladı. Savcı Marini,«Sanıklardan birçoğu için ellerinde fazlaca doküman biçiminde delil bulunmadığını, ancak mantıki tesbitlerin suçlamalar için yeterliolduğunu» söyledi.

15 - Portekiz'de, cumhurbaşkanlığı seçimini, sosyalistlerin adayı Mario Soares kazandı.

16 - Fransız Hava Kuvvetlerine bağlı savaş uçaklarının, Çad'dayönetime karşı mücadele eden gerillalara ait bir havaalanını bombaladıkları, Fransa Savunma Bakanlığı tarafından bildirildi.

Libya ve SSCB, Fransa'nın Çad'a müdahalesini kınayarak, sorunun barışçıl bir biçimde ve Afrika Birliği Örgütü içinde çözülmesiniistediler.

17 - İngiltere'nin başkenti Londra'da, grevci basın işçileriylegüvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmada 5 polisin yaralandığı,60 kişinin gözaltına alındığı bildirildi,

18 - Uzay mekiği Challenger'in kalkışından kısa bir süre sonrainfilak etmesini araştıran Amerikan Başkanlık Soruşturma Komisyonu tarafından yayımlanan açıklamada, fırlatma kararının hatalı olabileceği belirtildi.

19 - Pasifik Okyanusu'nda, Yeni Zelanda açıklarında bir SSCByolcu gemisi battı. 360 yolcu ve 340 mürettebatın kurtarıldığı, 8 kişinin kayıp olduğu bildirildi.

20 - Filipinler'de, muhalefet lideri Corazon Aquino, başkentManila'da düzenlediği gösteride, halka geniş bir «Sivil itaatsizlik»eylemi çağrısında bulundu.

Bu arada, Filipin Genelkurmay Başkanı General Fabien Ver görevinden istifa etti.

21 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nde, yönetimi protesto gösterilerinde çıkan olaylarda 9 siyah öldü.

22 - Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, Müslüman gerillalarca kaçırılan üç Yahudi ölü bulundur

17 ŞUBAT 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Kars'ta halka hitaben bir konuşma yaptıktan sonra, Sovyetler Birliği sınırındaki Doğukapı HudutTaburu'nu ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, halkın bir sorusu üzerine, «NATO üssü kurulacağı şeklindeki söylentilere inanmamalarını» söyledi,

2 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin,Türkiye Ziraat Odaları Birliği'ni ziyaret ederek Başkan Osman Özbek ve yönetim kurulu üyeleriyle görüştü.

3 - Türk Hükümeti, 1 yılı aşkın süredir Libya'da mahsur kalan650 Türk işçisini Türkiye'ye getirmek üzere 2 uçak gönderilmesinikararlaştırdı.

4 - İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Galip Demirel imzasıyla valilere gönderilen genelgede, kanun dışı yollardan Türkiye'ye girenkaçaklara dikkat çekilerek, 3 Ü «hassas», 10 il de bölge ile ilişkilerinden dolayı «tampon» iller olarak belirlendi.

5 - Türk-iş ile Asya-Afrika Hür Çalışma Enstitüsü'nün(AAFLI) ortaklaşa düzenledikleri «Basın ve Halkla İlişkiler Sempozyumu» İzmir'de başladı.

6 - Medeni Kanun'un kabulünün 60. yılı nedeniyle düzenlenenkonferansta bir konuşma yapan ODTÜ öğretim görevlisi Pıtırcık Üler,«Türkiye'yi Avrupa hukuk ailesine dahil eden medeni kanunun 60yıl yaşamasının hayranlık verici olduğunu» söyledi.

7 - Resmi bir ziyaret için İngiltere'nin başkenti Londra'ya giden Başbakan Turgut Özal, İngiltere Dışişleri Bakan vekili BaronesYoung ve İngiltere Ticaret ve Sanayi Bakanı Paul Channon ile birergörüşme yaptı.

8 - Adana Kapalı Ceza ve Tutukevinde açlık grevinde bulunantutuklu ve hükümlülerin yakınları, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman ile Adalet Bakanı Necat Eldem'e birer dilekçe ile başvurarak,«Cezaevi koşullarının insanlık onuru ve sağlığına uygun hale getirilmesini» istediler.

9 - Askeri Yargıtay Daireler Kurulu'nca «Noksan soruşturma»nedeniyle bozulan Barış Derneği Davası'nda 23 sanığın yargılanmasına 3. kez başlandı. Mahkeme tutuklu 12 sanıktan 6'sı hakkında«Dosya münderecatı ve delil durumuna göre» tahliye kararı verdi.

10 - Ankara 4. Kolordu Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan davada 148 tutuklu sanıktan, 7'sinin tahliyesine karar verildi.

11 - Diyarbakır'da üç yıl önce yıkılması sonucu 82 kişinin ölümüne neden olan Hicret Apartmanı'nın müteahhidi Kermo Dalmış,Birinci Asliye Ceza Mahkemesi'nde 8 yıl 3 ay ağır hapis cezasınaçarptırıldı. Aynı davada, 3'ü Belediye İmar Müdürlüğü görevlisi 5kişi beraat etti.

12 - Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi yönetmeliği ResmiGazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

13 - Bonn'da bulunan Devlet Bakanı Mesut Yılmaz ile Çalışmave Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl'u ziyaret ederek bir süre görüştüler.

Devlet Bakanı Mesut Yılmaz basına yaptığı açıklamada, «Şartların müsait olması halinde bu yıl içinde AET'ye tam üyelik için müracaatta bulunulacağını» söyledi.

14 - Lüksemburg'da bir araya gelen Avrupa Topluluğu DışişleriBakanları, Türkiye'nin talebi olan Türkiye-AET Ortaklık Konseyi'nintoplanmasını «İlke olarak» benimsediler.

15 - İtalya'nın başkenti Roma'da sürmekte olan Papa 2. JeanPaul'e suikast girişimi davasında, Savcı Antonio Marini, kaçak sanıklardan Oral Çelik hakkında ömür boyu hapis cezası isteminde bulundu.

16 - Yunanistan ana muhalefet partisi olan Yeni DemokrasiPartisi Başkanı Konstantin Mitsotakis yaptığı açıklamada, «Türkiyeile diyalogun derhal başlaması gerektiğini» söyledi.

17 - Libya Lideri Muammer Kaddafi, başkent Trablus'ta yaptığı açıklamada, «Fransa Devlet Başkanı François Mitterand, 1984'teGirit'te imzaladığımız anlaşmayı, Çad'a silah ve malzeme göndererek çiğnedi, ancak biz, Çad'ın içişlerine müdahaleyi düşünmüyoruz»dedi.

18 - İsrail birlikleri, Lübnan'ın güneyindeki güvenlik kuşağındagörevli iki israil askerinin Müslüman gerillalarca kaçırılması üzerine Güney Lübnan'da bir operasyon düzenlediler. Beyrut radyosu,operasyon sırasında meydana gelen çatışmada 5 İsrail askerinin öldüğünü, Lübnan yetkilileri ise 5 Filistinli ve 5 Dürzi milisin öldüğünübildirdiler.

19 - Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi Başkanı Philip Culberston, geçen ay fırlatıldıktan 72 saniye sonra havada patlayanChallenger olayı ile ilgili olarak görevinden alınarak başka bir göreve atandı.

20 - Federal Almanya Başbakanı Helmut Hohl hakkında, FlickSkandali nedeniyle oluşturulan Meclis Araştırma Komisyonu'nda yasa dışı parti bağışları konusunda yalan ifade vermekten dolayı soruşturma açıldı.

18 ŞUBAT 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Kars'tan Erzincan'a gitti.Cumhurbaşkanı Kenan Evren, «Türkiye'nin Avrupa ülkeleriyle olanilişkilerini düzeltme safhasına girdiği bir anda, yurt dışına kaçanörgütlerin yeni bazı yalanlar uydurarak, ilişkilerin düzelmemesinlamaçladıklarını» söyledi.

2 - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, resmi birziyaret için İspanya'nın başkenti Madrid'e gitti.

3 - TBMM Genel Kurulu'nda, SHP Milletvekili Cüneyt Canver'in soru önergesini cevaplandıran Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, «Türkiye'deki ortak savunma tesislerinin komutanlarının Türksubayları olduğunu» söyledi.

4 - Anayasa Mahkemesi, yaptığı toplantıda. Devlet eski Bakanı İsmail Özdağlar hakkındaki cezaların infazının, Anayasa'nın 84.maddesi gereğince, «Özdağlar'm üyeliğinin TBMM'ce düşürülmesine» bağlı olduğuna karar verdi.

5 - DİE tarafından yapılan açıklamada, Aralık-1985 dış ticaret geçici sonucuna göre, dışsatımın 1984'e göre yüzde 4.6 oranında,dışalımın ise yüzde 10.8 oranında arttığı bildirildi.

6 - Türk-İş ve AAFLI tarafından İzmir'de düzenlenen «Basınve Halkla İlişkiler Sempozyumu» sona erdi.

7 - Başbakan Turgut Özal, İngiltere gezisinin ikinci gününde,İngiltere Başbakanı Margaret Thacther ile görüştü.

Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk de İngiliz Savunma Bakanı George Younger ile bir görüşme yaptı.

8 - Filipinler'e giden ABD Başkanı Ronald Reagan'm özel temsilcisi Philip Habib, Devlet Başkanı Ferdinand Marcos ve muhalefetlideri Corazon Aquino ile ayrı ayrı görüştü.

9 - Irak, Fao kentindeki İran birliklerinin çevresindeki çemberidaralttığını ileri sürerken, İran da Irak'ın batıdaki deniz üssü Um-EIKasr'a doğru ilerlemeyi sürdürdüklerini bildirdi.

Bu arada, Suudi Arabistan ve Kuveyt Dışişleri Bakanları Irak'agiderek, Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ile görüştüler.

İran, Irak'ın kullandığı kimyasal silahlarla yaralanan 37 İran askerini tedavi için Batı Avrupa'ya gönderdi.

10 - Lübnan Güvenlik Kuşağında görevli iki İsrail askerininŞii milislerce kaçırılmasının ardından, İsrail birliklerinin dün Lübnan'ın güneyinde başlattığı geniş çaplı askeri operasyonun sürdüğübildirildi.

11 - Şili'de meydana gelen tren kazasında 70 kişi öldü.

19 ŞUBAT 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Erzincan'da incelemelerinisürdürdükten sonra, 6 günlük yurt gezisini tamamlayarak, Ankara'yadöndü.

2 - Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, Cumhuriyet Gazetesi'nin, irtica, eğitim sistemi, Anadolu liseleri ve MilliEğitim Şûraları konusundaki sorularını cevaplandırdı.

3 - ANAP Gaziantep Milletvekili Ata Aksu ile Alpaslan Pehlivanlı tarafından hazırlanan Küçükleri Muzır Neşriyattan KorumaKoruma yasa önerisi yeniden geri çekilerek 3. kez değiştirildi.

4 - DSP'li Adana Milletvekili Nuri Korkmaz, TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, yakılan «Yorgun Savaşçı» TV filmi ileilgili açıklama istedi.

5 - Anayasa Mahkemesi'nce mahkûm edilen Devlet eski Bakanı İsmail Özdağlar'ın milletvekilliğinin düşürülmesi konusunu görüşen TBMM Başkanlık Divanı, konunun Genel Kurul'da oylanmasıkararına vardı.

6 - Gazeteciler Cemiyeti'nin 1985 Türkiye Gazetecilik BaşarıÖdüllerini kazananlar belli oldu.

7 - Türkiye Yardımseverler Derneği'nin 58. kuruluş yıldönümü Ankara'da kutlandı.

8 - Yazar Tezel Özlü, İsviçre'de öldü.

9 - Türk Tabibler Birliği Merkez Konseyi üyelerinin, DerneklerYasası'na aykırı davrandıkları gerekçesiyle, Ankara 2. Asliye CezaMahkemesi'nde yargılanmasına başlandı.

10 - Resmi bir ziyaret için İngiltere'de bulunan Başbakan Turgut Özal, Avam Kamarası'na giderek Türk-İngiliz parlamento grubunun toplantısına katıldı ve Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nde bir konuşma yaptı. Başbakan Turgut Özal, İngiltere Savunma Bakanı George Younger'i kabul ederek bir süre görüştü. GörüşmeyeMilli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk de katıldı.

Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, görüşmeden sonra yaptığıaçıklamada, «Türkiye'de savunma sanayii alanında yatırım yapmakisteyen İngiliz firmalarıyla temaslarının olumlu bir şekilde geçtiğini»bildirdi.

11 - Ürdün Kralı Hüseyin, devlet radyo ve televizyonunda yaptığı konuşmada, «FKÖ liderleriyle Ortadoğu'da barış sağlanmasıiçin politik alanda sürdürdüğü çalışmalarına son verdiğini» açıkladı.

12 - Federal Almanya'nın Frankfurt kentindeki bir okulda, birTürk öğrenci, öğretmenin emriyle, diğer öğrenciler tarafından dövüldü.

13 - İsrail birliklerinin pazartesi günü Şii milislerce kaçırılaniki İsrail askerini bulmak gerekçesiyle Lübnan'ın güneyinde başlattığı askeri operasyon yer yer devam ederken, zırhlı birlikle desteğindeki İsrail askerinin kuzeye doğru ilerlediği bildirildi.

14 - Libya, Akdeniz'de, subay ayı başından beri sürdürülen hava ve deniz kuvvetleri tatbikatlarının sona'erdiğini bildirdi.

15 - Güney Afrika Cumhuriyeti'nde son beş günde meydanagelen çarpışmalarda 80 kişinin öldüğü, Alexandra kentinde ölü sayısının ise 22'yi bulduğu bildirildi.

16 - Haiti'de, Duvalier'in milislerinin bazılarının askeri üniforma ile görülmeleri üzerine, başkent Port-au Prince'de öğrenciler tarafından gösteri düzenlendi. Bu arada Haiti'de yeni hükümet, Duvalier'in mal varlığını devletleştirdi.

17 - Sri Lanka'da, rejim karşıtı Tamil gerillaları tarafından askeri konvoya düzenlenen saldırıda 35 kişinin öldüğü bildirildi.

20 ŞUBAT 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Vekili ve DevletBakanı Kaya Erdem'i, Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, böbrek hastalarıile organ nakli sonucu sağlığına kavuşanları kabul etti.

3 - Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Yasa Önerisi, TBMMMilli Eğitim Komisyonu'nda kabul edildi.

4 - TPAO ve TÜPRAŞ uzmanlarından oluşan bir heyet, petrolanlaşmasının yenilenmesi görüşmeleri için Libya'ya gitti.

5 - Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, İzmir'de yapılacakolan miting ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

6 - KKTC Ankara Büyükelçisi Peker Turgud, Kıbrıs ile ilgiligelişmeler konusunda, Tercüman Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu.

7 - F. Almanya Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Edmund Buchnerile Münih Üniversitesi'nden Lothar Haselberger başkanlığındaki arkeologlar, M.Ö 334'te Büyük İskender döneminde yapımına başlanan Didim'deki «Apollon Tapınağı»nda, binanın komple planını bulduklarını açıkladılar.

8 - Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı'nca, Türkiye'de üretilen ya da yurt dışından ithal edilen 41 kalem ilacın fiyatına yüzde4-15 arasında zam yapıldı.

9 - Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ithal edilen dizel motorlarınsatış fiyatlarını yeniden belirledi.

10 - Yüce Divan'da iki yıl hapse mahkûm edilen eski DevletBakanı İsmail Özdağlar'ın avukatları Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak Tashih-i karar (karar düzeltme) isteminde bulundular.

11 - İstanbul 7. Sulh Hukuk Mahkemesi, belediyelerin kendigayrimenkuüerindeki kira sözleşmelerini tek taraflı iptal edip yenikira saptamasında bulunabilmelerini öngören 3151 sayılı yasayı,

Anayasa'nın 10. maddesindeki eşitlik ilkesine aykırı bularak, iptaliiçin Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

12 - Başbakan Turgut Özal, Avam Kamarası'nda İngiltere'dekidört siyasi partinin liderleriyle bir görüşme yaptı. Başbakan TurgutÖzal, Londra'da düzenlediği basın toplantısından sonra Türkiye'yedöndü.

13 - Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) üyesi 24ülke içinde Türk işçiler, en çok vergi ödeyen işçiler arasında belirtildi.

14 - Federal Almanya'da, 9 yaşındaki Türk öğrencisi SerhatArda'yı 24 sınıf arkadaşına dövdüren Alman öğretmen, Kültür Bakanlığı'nca görevinden alındı.

15 - ABD Savunma Bakanı Caspar Weinberger, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde yaptığı konuşmada, «Türkiye'ye yapılan askeri yardımın yetersiz olduğunu ve ABD'nin enönemli müttefiklerinden biri olan Türkiye'ye yardımda kesinti yapılmasını doğru bulmadığını» söyledi.

16 - Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu, ABD'de yayımlanan «US News and World Report» dergisine verdiği demeçte,«NATO'nun, asıl düşmanımız olan Türkiye'den bizi koruduğuna dairortak bir duyguya sahip değiliz» dedi.

17 - ABD Senatosu, dün, BM'de 38 yıl önce kabul edilmiş olan«Soykırım Antlaşması» nı onayladı.

18 - ABD Senatosu ve AET üyesi 12 ülke temsilcilerinin oluşturduğu Avrupa Parlamentosu'nda yapılan oylamalarda, Filipinler'deki başkanlık seçimlerine Ferdinand Marcos tarafından hile karıştırıldığı yolundaki kararlar kabul edildi.

Bu arada, Finlandiya, Avusturya, İsviçre, İsveç, Norveç ve AETüyesi 9 ülkenin temsilcileri ve Japonya Büyükelçisi, Corazon Aquino'yla bir görüşme yaptılar.

19 - SSCB Lideri Mihail Gorbaçov, Cenevre'de devam etmekte olan ve 40 ülkenin katıldığı BM Silahsızlanma Konferansı'na gönderdiği mesajda, delegeleri, nükleer denemeleri durdurması içinABD'ye baskı yapmaya çağırdı.

20 - Irak savaş uçakları, İran'da iç hat seferini yapan biryolcu uçağını düşürdü. Humeyni'nin özel temsilcisi ile bazı parlamenterlerin de bulunduğu uçaktaki 46 kişi öldü.

21 - Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de parlamentoda bütçegörüşmeleri yapılırken hayat pahalılığını protesto eden onbin göstericinin tutuklandığı bildirildi. Muhalefete mensup 100 milletvekilide polisin göstericileri tutuklamasını protesto ederek güvenlik kuvvetlerine kendi istekleriyle tutuklandılar.

22 - İsrail Başbakanı Simon Peres, Ürdün Kralı Hüseyin'in Ortadoğu barış görüşmelerinin başlatılması amacıyla yaklaşık bir yıldır FKÖ Lideri Yaser Arafat'la yaptığı işbirliğinin sona erdiği yolundaki açıklamasını, «Barış için tarihi bir fırsat» olarak değerlendirdi.

21 ŞUBAT 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Başbakan Turgut Özal'ı kabulederek İngiltere gezisi ve hükümet çalışmaları hakkında bilgi aldı.

2 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Atatürk Araştırma Merkezitarafından Türk Tarih Kurumu'nda düzenlenen 'Atatürk'te İnsan Sevgisi' konulu konferansta bir konuşma yaptı.

3 - Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz Marmara Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, «Modern teknolojinin kullanımından geçenbir eğitim programının yerleştirilmesinin işsizliği çözebileceğini»söyledi.

4 - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Bulgaristan, Türk Hükümetini, içişlerine karışmak vebu ülkeye karşı bir iftira kampanyası açmakla suçlamak hafifliğinigöstermiştir» dedi.

5 - SHP, tarafsızlığını yitirdiği gerekçesiyle TBMM BaşkanıNecmettin Karaduman'a güvensizlik mektubu verdi.

6 - Trakya Üniversitesi tarafından «Bulgaristan'da Türk Varlığı» konulu bir sempozyum düzenlendi.

7 - Amerika Birleşik Devletleri «Türkiye'ye Askeri YardımKomitesi» Başkanı Korgeneral Philip Gast Ankara'ya geldi.

8 - Adana Kapalı Cezaevi'nde bulunan 133 hükümlü ve tutuklu 23 gün önce başlattıkları açlık grevine son verdiler.

9 - ABD Başkanı Ronald Reagan görüşmelerde bulunmak üzere Grenada'ya gitti.

10 - ABD Temsilciler Meclisi'nin Doğu Asya ve Pasifik AltKomitesi'nde Filipinler'e 1986 yılı içinde yapılacak askeri yardımınaskıya alınması kararı alındı.

11 - İtalya Başbakanı Bettino Craxi'nin yardımcısı Antonio doEmpoli, İtalya'nın başkenti Roma'da uğradığı silahlı saldırı sonucuyaralandı.

12 - Irak askeri yetkilileri tarafından başkent Bağdat'ta yapılan açıklamada, «İran'ın iki hafta önce saldırı başlattığı Fao Yarımadası'nda bazı mevzilerin geri alındığı» bildirildi.

13 - Ürdün Kralı Hüseyin'in Ortadoğu barış görüşmelerinin başlaması amacıyla bir yılı aşkın süredir FKÖ Lideri Yaser Arafat'la yaptığı işbirliğine son vermesi üzerine FKÖ, Arap Birliği zirvesihi toplantıya çağırdı.

14 - Sri Lanka'da hükümet birliklerinin, adanın doğusundakiAmparai bölgesinde çıkan bir çatışmada 40 Tamil gerillasını öldürdükleri bildirildi.

22 ŞUBAT 1986

1 - Başbakan Turgut Özal istanbul'da yaptığı incelemelerinisürdürdü.

2 - Türk-İş, İzmir'de «Ekmek, Barış, Özgürlük» isimli bir miting düzenledi.

3 - Filipinler'de, Savunma Bakanı Juan Ponce Enrile ile SilahlıKuvvetler Komutan Yardımcısı Fidel Ramos'un, Başbakan FerdinandMarcos'a karşı başkaldırarak seçimleri geçersiz saydıkları bildirildi.

4 - Peru'nun başkenti Lima'da dün altı yabancı büyükelçilikbinasının bombalandığı bildirildi.

23 ŞUBAT 1986

1 - SHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan İzmir'de çeşitlikonuları içeren bir konuşma yaptı.

2 - Emekli Sandığı Genel Müdürü Ateş Amiklioğlu Ankara'dayaptığı açıklamada, «Tüm amacımız yıllarını devlet hizmetine adamış memurumuzu görevden ayrılırken huzur içinde yolcu etmektir»dedi.

3 - Türk-iş Genel Başkanı Şevket Yılmaz İzmir'de yaptığıaçıklamada, «22 Şubat'ta İzmir'de yapılan mitingin amacına ulaştığını» belirterek «Miting sırasında istifasının istenmesini demokrasinin cilvesi olarak» niteleyerek «Başkanlığı aldığım yere emanet ederim» dedi.

4 - ABD Savunma Bakan Yardımcısı Richard Perle, İstanbul'daki turistik gezisini tamamlayarak görüşmelerde bulunmak üzereAnkara'ya geldi.

5 - İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi ile Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen, «Uluslararası İstikrar ve ABD'nin Ekonomi Politikaları» konulu konferansta bir konuşma yapan ABD Michigan State University öğretim üyesiProf. Daniel R. Fusfeld, «Türkiye ve İsrail, bölgedeki ortak menfaatleri nedeniyle zaten gayrı resmi bir ittifak içindedirler. Bu ilişkininresmileşmesi, İsral'in Batı'nın ekonomik ve askeri örgütleri içindeyerini alması Türkiye'nin menfaatinedir» dedi.

6 - İngiliz Parlamenter John Biggs, ODTÜ'de «Batı Avrupa veBatı İttifakı içinde Türkiye» konulu bir konferans vermek üzereAnkara'ya geldi.

7 - Bilecik - Eskişehir karayolunda meydana gelen trafik kazasında 14 kişi öldü, 25 kişi de yaralandı.

8 - Bakanlar Kurulu'nun ticari amaçla ithal edilen televizyon,müzik seti, radyo ve birleşik cihazlardan bir defaya mahsus olmaküzere bandrol ücreti alınmasıyla ilgili kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

9 - Birleşmiş Milletler yetkilileriyle görüşmelerde bulunacakKKTC heyeti İsviçre'nin Cenevre kentine gitti.

10 - Filipinler'de çıkan olaylar üzerine Devlet Bakanı FerdinandMarcos'un ülkeyi terk ettiği bildirildi.

24 ŞUBAT 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren Başbakan Turgut Özal'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek İzmir'de yapılan miting hakkında bilgi aldı.

2 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Milliyetçi ÇalışmaPartisi Genel Başkanı Ali Koç'u kabul ederek bir süre görüştü.

3 - TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, SHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan'ın kendisine verdiği güvensizlik mektubuüzerine yaptığı açıklamada, «84. madde çalışmalarının SHP'ye yönelik olmadığını» söyledi.

4 - Adalet Bakanı Necat Eldem Ankara'da yaptığı açıklamada,«Sivil cezaevlerinde işkence sonucu ölen hükümlü ve tutuklu bulunmadığını» söyledi.

5 - Bakanlar Kurulu, Devlet Bakanı ve Başbakan YardımcısıKaya Erdem başkanlığında yaptığı toplantıda petrol fiyatlarındakideğişmeler ile Türk-İş'ın İzmir'de yaptığı mitingi değerlendirdi.

6 - Yüce Divan tarafından görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle 2 yıl hapis cezasına mahkûm edilen eski Devlet Bakanı veManisa Milletvekili İsmail Özdağlar milletvekilliğinden istifasınailişkin dilekçesini TBMM Başkanlığı'na verdi.

7 - Gazeteciler Cemiyeti'nin kuruluşunun 40. yıldönümü törenle kutlandı.

8 - Türk-ABD Yüksek Savunma Grubu toplantısı için Ankara'ya gelen ABD Savunma Bakan Yardımcısı Richard Perle, Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk ve Başbakan Turgut Özal ile ayrı ayrıgörüştü.

25 ŞUBAT 1986

1 - Devlet Bakanı Kâzım Oksay Ankara'da yaptığı açıklamada, «Teknik personel ile idari hizmetlerde çalışan personel arasındaki ücret uçurumu konusunun yetki yasası çıkmasından sonra elealınacağını ve imkânlar ölçüsünde düzeltileceğini» söyledi.

2 - TBMM Başkanlık Divan'ı, Yüce Divan'ca 2 yıl hapse mahkûm edilen eski Devlet Bakanı İsmail Özdağlar'a uygulanacak işlemigörüşerek bir kez daha Anayasa Komisyonu'ndan görüş alınmasınıkararlaştırdı.

3 - Kıdem Tazminatı konusunun ele alındığı toplantı, Çalışmave Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli'nin başkanlığında Ankara'da başladı.

4 - Gazeteciler Cemiyeti'nin 1985 Türkiye Gazetecilik Basanödülleri törenle dağıtıldı.

5 - ABD Savunma Bakan Yardımcısı Richard Perle, Ankara'daki temaslarını tamamlayarak Türkiye'den ayrıldı.

6 - Tunceli'nin Geyiksu bucağı yakınlarında bölücü çete mensuplarının güvenlik kuvvetlerine ateş açmaları sonucu bir jandarmaeri şehit oldu.

7 - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ İspanya'daki resmi temaslarını tamamlayarak Portekiz'e geçti.

8 - Mısır'ı ziyaret etmekte olan Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu Kahire'de yaptığı konuşmada, «Kıbrıs konusunu birTürk-Yunan meselesi olarak görmediklerini» belirterek «Kıbrıs meselesinin bütün dünyayı ilgilendiren milletlerarası bir mesele olduğunu» ileri sürdü.

26 ŞUBAT 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya gelen FKÖ Lideri Yaser Arafat'ı kabul ederek bir süregörüştü.

2 - Başbakan Turgut Özal Ankara'ya gelen FKÖ Lideri YaserArafat'ı kabul ederek bir süre görüştü.

3 - SHP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan, Ankara'da çeşitli konuları içeren bir basın toplantısı düzenledi.

4 - Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin,Ankara'da yaptığı açıklamada, «Ücretlilerin durumlarının iyileştirilmesi için çalışmalar yapacaklarını,» belirterek «Meclis'ten kanunhükmünde kararname için yetki aldıklarını, bütçenin durumu gözönünde bulundurularak, ücretli için yeni bir düzeltmeye gidileceğini»söyledi.

5 - Kadın işçilere doğumdan sonra bir yıl ücretsiz izin verilmesini öngören yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda reddedildi.

6 - Diyarbakır Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan 479 sanıklı PKK Hilvan, Siverek grubu davasında 23 sanık ölüm cezasına, 31 sanık 20 ile 24 yıl, 61 sanık 6 ile 15yıl, 59 sanığı 1 ile 4 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırıldı.Askeri Mahkeme 23 sanığın dosyasının ayrı bakılmasına karar verirken, 6 sanığın cezaevinde ölümü nedeniyle bunlar hakkındaki davanın düşmesine 270 sanığında tahliye edilmesine karar verdi.

7 - Mısır'ın başkenti Kahire'de, yarı askeri statüye sahip polisbirliklerinin görev sürelerinin uzatılmasını protesto etmek için ayaklanmaları üzerine çıkan olaylarda 15 kişi öldü 300 kişi de yaralandı.

27 ŞUBAT 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı NecmettinKaraduman'ın davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Fas TemsilcilerMeclisi Başkanı Ahmed Osman'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederekbir süre görüştü.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Filipinler'in yeni CumhurbaşkanıCorazön Apino'ya bir kutlama mesajı gönderdi.

2 - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, İspanya vePortekiz'e yaptığı resmi geziyi tamamlayarak Ankara'ya döndü.

3 - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli Ankara'da yaptığı açıklamada, «İşçi ve memur emeklileri arasındakimaaş farkının giderilmesi için bir yetki kanunu hazırladıklarını veyakında Meclis'e gelecek tasarıyla asgari ücretten prim ödeyen işçiemeklilerinin gösterge tablolarını düzenleme yetkisinin Bakanlar Kurulu'na verileceğini» söyledi.

4 - Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma yasa teklifi, TBMMAdalet Komisyonu'nda kabul edildi.

5 - FKÖ Lideri Yaser Arafat Türkiye'ye yaptığı resmi geziyitamamlayarak Ankara'dan ayrıldı.

6 - .Ege Ordu Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'ndeyargılanmakta olan Türkiye Komünist Partisi İzmir grubu davasında12 sanıktan 8'i toplam 35 yıl 6 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılırken, 3 sanık beraat etti. Askeri Mahkeme bir sanık için görevsizlikkararı verdi.

7 - İran'ın 'Şafak-9' harekâtı ile Irak topraklarında bulunan veTürkiye'ye 250 km. uzaklıkitaki Süleymaniye kentine yaklaştıklarıbildirildi.

28 ŞUBAT 1986

1 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, Devlet Bakanı MesutYılmaz ve Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ile Çankaya Köşkü'ndebir görüşme yaptı.

2 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türk Parlamenterler Birliği'nin TBMM'deki odasını ziyaret ederek yöneticileri ile bir süre görüştü.

3 - Başbakan Turgut Özal, televizyonda yayınlanan «İcraatınİçinden» programında, hükümetin çalışmaları konusunda açıklamalarda bulundu.

4 - SHP Genel Başkanı, Aydın Güven Gürkan, bazı Avrupa Ülkelerini kapsayan gezisinin ilk durağı olarak Federal Almanya'yagitti.

5 - Adalet Bakanı Necat Eldem, TBMM'ye sunulan İnfaz Yasası değişikliği tasarısı konusunda açıklamalarda bulundu. Tasarıyagöre, halen mahkûmiyetin 2/3'ünün cezaevinde geçirilmesi koşuluile cezalar 1/2'ye indiriliyor.

Adalet Bakanı Necat Eldem, herhangi bir suçtan cezaevine giren lise mevzunu hükümlülerin üniversiteye de devam edebileceklerini açıkladı.

6 - Anayasa Mahkemesi, DSP'nin parti tüzüğünün 9 maddesiniSiyasi Partiler Yasası'na aykırı buldu. Anayasa Mahkemesi, bu maddelerin değiştirilmesi için DSP'ye 6 aylık süre tanıdı.

Anayasa Mahkemesi, Kıyı Kanunu'nun tümünün iptaline kararverdi.

7 - Merkez Bankası tarafından yapılan yazıl, açıklamada, dünalınan bir dizi karara ilişkin bilgi verildi.

8 - Pakistan Deniz Harp Okulu Komutanı Tuğamiral Tarık Macit başkanlığında 22 askeri öğrenci, Türkiye'ye geldi.

9 - 25 yıldır Ankara'da yayın yapan Adalet Gazetesi kapandı.

10 - Dünya Barolar Birliği Başkan Vekili, eski İstanbul BarosuBaşkanı, eski milletvekillerinden, avukat, yazar Orhan Apaydın, istanbul'da öldü.

11 - Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanlarından İbrahim Deriner Ankara'da öldü.

12 - 8. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı'nca 15 Ağustos1984 tarihinden bu yana sürdürülen «Güneş Operasyonu'nda 18'i ölü,569 bölücü çete mensubunun ele geçirildiğini açıkladı.

13 - Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilen Pasaport Yasası'ndaki değişiklik, Resmi Gazete'de yayımlandı.

14 - BM İnsan Hakları Komitesi'nin dünkü toplantısında, «12Eylül'den sonra insan haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle Türkiyehakkında açılan şikayet dosyası» oy çokluğuyla kapatıldı.

15 - İsveç Başbakanı Olof Palme, başkent Stockholm'de, tabancayla vurularak öldürüldü.

16 - Hollanda Parlamentosu'unda yapılan oylamada, topraklarına ABD yapısı Cruise füzelerinin yerleştirilmesini kabul etti.

17 - Mısır'da polis güçlerince başlatılan ayaklanmanın üçüncügününde, İçişleri Bakanı Ahmet Rüştü'nün istifa ettiği, yerine Assiuteyaleti valisi General Zeki Bedir'in getirildiği bildirildi.

18 - Yunanistan'ın Selanik kentinde, geçen pazartesi günüpetrol havuzunda başlayan yangının yeni patlamalara yol açtığı, olayda, bir kişinin kalp krizinden öldüğü, 2 itfaiyecinin kayıp olduğu, 7'sinin ise yaralandığı bildirildi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106