17.9.1985
×

Hakkında

Künye

İletişim

EYLÜL 1985

1 EYLÜL 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM'nin 17. dönem 3. yasama yılını açış konuşmasında, çeşitli konularla değinerek, «Susan Türkiye yerinekonuşan Türkiye mantığının bu ülkeye nelere mal olduğunu hepimiz biliyoruz. Kaldı ki, bugün susması gerekenler bile her gün konuşmaktadırlar» dedi. Cumhurbaşkanı, «Ölüm cezasının kaldırılıp kaldırılmaması konusunda ensağlıklı kararı gerekirse bir referandumla halkın verebileceğini» bildirdi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Ankara'ya gelen Ürdün Veliahdı Hasan Bin Tallal'ı kabu! etti.

3- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler, İslamabad'dayapılacak İslam Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı'nın 2. Genel Konferansı'nakatılmak üzere Pakistan'a gitti.

4- Başbakanlık yeniden yazılan ders kitapları ile ilgili bir genelge yayımlayarak, yeni ders kitaplarında «Türk kültürüne milli ve manevi değerlere ağırlık verilmesini» istedi.

5- Güney Afrika Cumhuriyeti Hükümeti, yıl sonuna kadar dış borçlarını dondurduğunu açıkladı.

Bu arada, Güney Afrika Maden İşçileri Sendikası, ülkedeki yedi altınve gümüş madeninde, 60 bin işçinin katıldığı grevin başladığını bildirdi.

Duncan kentinde, öldürülen 18 siyahın cenaze törenine 50 bin kişininkatıldığı, törenden dönen halkın iki beyazı öldürdükleri, iki beyazı da yaraladıkları bildirildi.

2 EYLÜL 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İran'ın Ankara Büyükelçisi Manooehehr Mottaki ile Mısır Arap Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Ali ShawiciEI-Haddedi'yi Çankaya Köşkü'nde ayrı ayrı kabul etti.

2- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığında yaptığı toplantıda, bir aylık dönem içinde meydana gelen iç ve dış olayları değerlendirdi.

3- Başbakan Turgut Özal, ABD'ye yaptığı sağlık gezisini tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

4- Asgari Ücret Tespit Komisyonu Ankara'da toplandı.

5- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Teoman Evren, savunmanın yeniadli yıla «Onur kırıcı sorunlarla karşı karşıya girdiğini» belirterek, «Sanıkların da çok uzun süre savunmadan yoksun bırakıldığını» söyledi.

6- Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Kuzey-Güney YuvarlakMasası tarafından düzenlenen «Kalkınmada İnsan Boyutu» konulu uluslararası toplantı İstanbul'da başladı.

7- Bakanlar Kurulu'nun 226 kişinin Türk vatandaşlığından çıkarılmasına izin veren kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

8- Maliye ve Gümrük Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayımlanan ortak tebliğine göre, şekerin fabrika fiyatlarınayüzde 8.8 oranında zam yapıldı.

9- Fransa'nın Djon kentinde yapılan Uluslararası Halk Oyunları Festivali'nde, Türkiye 2. olarak gümüş madalya aldı.

10- Bağımsız Ülkeler Dışişleri Bakanları Konferansı, Angola'nın başkenti Luanda'da başladı.

11- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta güvenliği sağlamak amacıyla Suriyetarafından önerilen yeni plan, Lübnanlı Hıristiyanlar tarafından onaylandı.

3 EYLÜL 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Güneydoğu Anadolu bölgesinde 30Ağustos'tan bu yana devam eden «Orgeneral Semih Sancar 85» planlı tatbikatını izlemek üzere Diyarbakır'a gitti.

2- Yargıtay Başkanı Nihat Renda, Ankara'da yaptığı açıklamada, «Yargıtay'ın görevinin hukuk yaratmak olduğunu» belirterek, «Üst mahkemelerinkurulmaması nedeniyle Yargıtay'ın bir derece mahkemesi gibi çalıştığını»söyledi.

3- Adalet Bakanı Necat Eldem, Bakanlar Kurulu'na sunulan Af YasaTasarısı hakkında açıklamalarda bulunarak, «Üç kademede öngörülen affınceza indirimi kademesini de, üç seçenekli olarak Bakanlar Kurulu'na sunuyoruz» dedi.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, Batı Alman Der Spiegeldergisinin, «Borç faizlerine karşılık Türkiye'nin serbest dolaşım hakkındanvazgeçtiği» yolundaki haberlerinin gerçek dışı olduğunu» belirterek, «İşçilerin serbest dolaşım hakkı Türkiye ile AET arasında yapılan anlaşma şartıdır, anlaşmadan doğan haktan toptan vazgeçilmesinin söz konusu olmadığını» bildirdi.

5- Irak'ın Ankara Büyükelçisi Tarık Abdülcabbar Cevat, Türkiye'nindoğu ve güneydoğusunda artış eğilimi gösteren ayrılıkçı faaliyetler karşısında ülkesinin tutumunu açıklayarak, «Irak'ın bu faaliyetlere herhangi birdesteğinin söz konusu olmadığını» söyledi.

6- Libya'nın İstanbul Halk Bürosu bir açıklama yaparak, «Libya DevletBaşkanı Muammer Kaddafi'ye karşı isyan eden 43 yüksek rütbeli subayıntutuklandığı haberinin gerçek dışı olduğunu» bildirdi.

7- Türkiye ve Kuzey Kürdistan Kurtuluş Örgütü'nü oluşturmak ve çeşitli gasp eylemlerinde bulunmaktan sanık 16 kişi hakkında, İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde dava açıldı.

8- NATO Müttefik Kuvvetler Başkomutanı General Bernard Rogers,Atlantik Paktı karargahı Shape'de düzenlediği basın toplantısında, «Türkordusunun modernizasyonu için 1 milyar dolarlık Amerikan Askeri yardımının gerekli olduğunu» .söyledi.

9- Kıbrıs Komünist Partisi (AKEL) Başkanı Ezekias Papayuannu, Yunanistan'ın başkenti Atina'da düzenlediği basın toplantısında, «ABD'ninKKTC'de bir havaalanı yaptığını, ayrıca deniz üsleri ile füze üsleri inşa etmekte olduğunu» öne sürdü.

10- Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov, Moskova'da görüşmelerde bulunduğu ABD'li senatörlere Amerikan yönetiminin, uzay savaşlarıyla ilgili denemeleri durdurması halinde, kendilerinin de stratejik silahlar konusunda sınırlandırmaya gidebileceklerini» söyledi.

11- Lübnan'da, Dürzi milislerin, başkent Beyrut'un çevresindeki köylerden 90 Hıristiyanı kaçırdıkları bildirildi.

12- Güney Afrika'da siyah maden işçilerinin bağlı bulunduğu UlusalMaden İşçileri Sendikası, bir altın madeninde çalışan 7 bin işçiden 5 bininin işten çıkarılması üzerine, dün başlattığı greve son verdi.

13- 14 Nisan 1912 tarihinde batan Titanik Transatlantiği'nin eknazımnKanada'nm kuzeyinde buz denizinin içinde yer alan Newfoundland açıklarında bulunduğu, Fransa Denizaltı Arama ve Araştırma Enstitüsü tarafından Paris'te açıklandı.

4 EYLÜL 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Bitlis ve Diyarbakır yöresinde «Orgeneral Semih Sancar-85» tatbikatını izledikten sonra Ankara'ya döndü.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, Bakanlar Kurulu toplantısı konusunda yaptığı açıklamada, «Toplantıda, af konusunungenel hatlarıyla ele alındığını» bildirdi. Bakanlar Kurulu'nda, biri LondraBüyükelçiliği'ne bağlı olarak Hong Kong'da, diğeri Dakar Büyükelçiliğinebağlı olarak Dakar'da ekonomi ve ticaret müşavirliği kurulması kararlaştırıldı ve Libya ile imzalanan suçluların geri verilmesine ilişkin sözleşmenin uygun bulunduğuna dair kanun tasarısının Meclis'e şevkine karar verildi.

3- Cumhuriyet Gazetesi'nin sorularını cevaplandıran Adalet Bakanı Necat Eldem, «Türk toplumu ölüm cezasını kaldırmaya hazır değildir» dedi.

4- İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut Ankara'da yaptığı açıklamada,«Ekim ayından itibaren pasaportların değiştirilmeye başlanacağını» bildirdi.

5- Türkiye Hollanda Birinci Dönem Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı Ankara'da başladı.

Hollanda heyetine başkanlık eden Hollanda Dış Ticaret Bakanı FerstBolkestein, Başbakan Turgut Özal tarafından kabul edildi. Konuk Bakan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Tarım Orman ve Köy İşleri Bakanı Hüsnü Doğan'ı ayrı ayrı ziyaret etti.

6- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı, Türkiye'de üretim yapan ilaçfimalarına ait 11 kalem ilacın satışını, «Bozuk ve sağlığa zararlı» olduğu gerekçesiyle durdurdu.

7- Türk Silahlı Kuvvetleri'nin planlı tatbikatlarından «Yıldırım 1/85»seferberlik tatbikatı başladı.

8- Artvin eski Milletkevillerinden Eyüp Doğan Ankara'da öldü.

9- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen Bağımsız İleri Maden-İş Sendikası davasında, 11 yöneticiden10'u beraat etti, 1 sanık hakkındaki dosyanın ise ayrılmasına karar verildi.

10- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan THKP/C Kurtuluş davasında, 23 sanıktan 10'u beraatetti, 13 sanık ise 3 yıl ile 20 yıl arasında değişen ağır hapis cezalarına çarptırıldı.

11- Yunan Hükümet Sözcüsü Kostas Laliotis, «Yunan Silahlı Küvetlerinin, NATO'nun 13 Eylül - 23 Ekim tarihleri arasında Ege bölgesinde yapacağı 'Kararhhk Gösterisi' adlı bu yılki tatbikatına da katılmayacağını» bildirdi.

12- Avrupa Konseyi'nin Göçmenler ve Mülteciler Komisyonu'nun yıllık toplantısı, San Marino Cumhuriyeti'nde başladı. Komisyon'un raportörlüğünü yapan İtalya parlamenter Froschi, Konsey üyesi Türkiye'ye vize uygulamasının haksız bir davranış olduğunu belirterek, vizenin tamamen kaldırılmasına kadar bir önlemler paketi sundu.

13- Lübnan'ın doğusunda bir Filistin gerilla kampının, İsrail savaş uçakları tarafından bombalanmasından kısa bir süre sonra, Bekaa VadisindekiZahle kentinde patlayıcı yüklü bir otomobilin infilak etmesi sonucu 10 kişiöldü, 50 kişi yaralandı.

14- Afganistan'ın Paktia eyaletinde Müslüman mücahitlerde, Sovyetve hükümet birlikleri arasında şiddetli çarpışmaların başladığı, taraflarınağır kayıplar verdiği bildirildi.

15- Guatemala'da, ekonomik zamları protesto gösterilerinde, iki kişiöldü, 22 kişi yaralandı, 516 kişi de tutuklandı.

16- Güney Afrika'da, Sovveto kentinde öğrencilerin okulları boykot ettikleri, Cape Town'da ise göstericilere ateş açan polisin bir siyahı öldürdüğü bildirildi.

5 EYLÜL 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı kabul ederek bir süre görüştü.

2- Yargıtay Birinci Başkanı Nihat Renda, 6 Eylül günü başlayacak olanyeni adli yıl dolayısıyla yaptığı konuşmada, «Türk hukuk ve adalet sistemini değerlendirdi.

3- Bakanlar Kurulu'nda, Adalet Bakanlığı'nca hazırlanan af yasa taslağının genel olarak görüşüldüğü ve Büyüksehir Yapı Kooperatifi'nin durumunun elle alındığı bildirildi.

4- İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, «Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki olayların önlenmesi konusunda, komşu ülkelerle işbirliği yapılmadığını» söyledi.

5- BM Kalkınma Programı ve Kuzey-Güney Masası tarafından ortaklaşa olarak 2-4 Eylül tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenen «Kalkınmada İnsan Boyutu» konulu uluslararası toplantı sona erdi.

6- İslam Konferansı bünyesinde kurulan İslam Eğitim Bilim ve KültürTeşkilatı'nın İslamabad'da yapılan toplantısı sona erdi.

7- 39 firmanın ürettiği 311 adet ilacın satış fiyatına yüzde 6.33 ile 65oranında zam yapıldı.

8- Adana'nın Ceyhan ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, 16kişi öldü

9- Yunan Hükümet Sözcüsü, Türk Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nun diyalog çağrısına cevaben yaptığı açıklamada, «Ege'nin uluslararasıstatüsünü kabul etmediği sürece Türk Hükümeti ile diyaloga başlanmayacağını» bildirdi.

10- ABD Başkanı Ronald Reagan, ABD Kongre'sine gönderdiği Kıbrısraporunda, «KKTC'nin ABD tarafından tanınmayacağını» bildirdi.

11- BM Ticaret ve Kalkınma (UNCTAD) Örgütü'nün Cenevre'de yayımlanan yıllık raporunda, «Kalkınma yolundaki ülkelerin dış borç sorunlarınıntek çözüm yolunu ekonomik büyüme olduğu» bildirildi.

12- Mısır hükümetinin istifa etmesi üzerine, Devlet Başkanı HüsnüMübarek, Başbakanlığa eski Maliye Bakanlarından Ali Lütfü'yü atadı.

13- Fransa Başbakanı Laurent Fabius, «Greenpeace Çevre Koruma Örgütü'ne ait geminin Fransız Gizli Servisi tarafından batırıldığı yolundakiiddiaların soruşturulması için Savunma Bakanı Charles Hernu'ya emir verdiğini» açıkladı.

14- Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel, üç günlük resmi bir ziyaret için Federal Almanya'ya gitti.

15- Lübnan'ın doğusundaki bir Filistin gerilla kampına, İsrail savaşuçakları tarafından yapılan hava saldırısında 6 Filistinlinin öldüğü, 10 kişinin yaralandığı bildirildi.

16- Şili'de yönetim aleyhtarı gösterilerde 3 kişi öldü, 18 kişi yaralandı,314 kiş" tutuklandı.

6 EYLÜL 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 1985 - 1986 Adalet Yılı'nın başlamasınedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, «Hâkimlerin etki altındakalmadan çalışmalarının başta gelen görevleri olduğunu» söyledi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu'nuÇankaya Kökü'nde kabul etti.

3- Yargıtay Birinci Başkanı Nihat Renda, Adalet Yılı'nın başlamasınedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, «Atatürk'ün, genç Türkiye Cumhuriyeti'nin modern devlet kavramıyla bağdaşabilecek laik yasalara ihtiyacı olduğunu bildiğini» söyleyerek, «Tüm kademelerdeki Türk hukukçularının, Atatürkçü çizgide, bilimsel ve bağımsız bir Türk hukuku meydanagetirmek için savaşım verdiklerini ve bunu başardıklarını» bildirdi.

4- İrana yaptığı resmi geziyi tamamlayarak dün Türkiye'ye dönenDevlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında temasları hakkında açıklamalarda bulundu.

5- 1985 -1986 Adalet Yılı, Yargıtay'da, düzenlenen bir tören ile başladı.

6- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Teoman Evren'de, adalet yılını açışkonuşmasında, «Türkiye Barolar Birliği, yargı, savunma üzerine kurulur iddiasında ve savunma üzerine kurulmuş bir yargının uğraşı içindedir» dedi.

7- Demir çelik ürünlerine yüzde 1.8 ile yüzde 4 arasında zam yapıldı.

8- Gazeteci Mehmet Sürenkök, öldü.

9- Aydın iline bağlı Kuşadası'nın Davutlar Bucağı'nda çıkan ormanyangınında, söndürme çalışmalarına katılan iki erle, bir orman görevlisiöldü, oniki erin ise kayıp olduğu bildirildi.

10- Hakkari'nin Şemdinli ilçesinin 15 Ağustos 1984 tarihinde basılması olayıyla ilgili olarak Diyarbakır Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'nca 23 sanık hakkında yeni bir dava açıldı.

11- Devrimci Yol Örgütü üyesi 13 kişinin yargılanmasına, Ankara 1Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

12- İngiltere'de çıkan “Economist” dergisinde, Türkiye'nin Londra Basın Müşaviri Ahmet Ersoy'un, daha önce dergide yer alan bir yazıda BirinciDünya Savaşı döneminde bir milyon Ermeni'nin öldürüldüğü iddialarını cevaplandıran bir mektubu yayımlandı.

13- NATO Güney Avrupa Kuvvetleri Başkomutanlığına, ABD'li Amiral Arthur S. Moreau getirildi.

14- Şili'de, Pinochet iktidarının on ikinci yıldönümü nedeniyle yapılanprotesto gösterilerinde, 6 kişinin öldüğü bildirildi.

15- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, Filistin mülteci kampında Şii milislerle Filistinli gerillalar arasında çıkan çatışmalarda, 22 kişi öldü, 85 kişiyaralandı. Şii milislerle, Dürzi milisler arasındaki çarpışmalarda da 10 kişinin öldüğü bildirildi.

16- Mısır'da, çarşamba günü istifa eden eski Başbakan Kemal HasanAli'nin yerine göreve getirilen Başbakan Ali Lütfü, yeni Bakanlar Kurulu'nuaçıkladı.

17- ABD'de meydana gelen bir uçak kazasında, 31 kişi öldü.

7 EYLÜL 1985

1- Anayasa Mahkemesi üyesi Yekta Güngör Özden, yaptığı yazılı açıklamada, Yargıtay Başkanı Nihat Renda'nın, yeni adalet yılını açış konuşmasını eleştirerek, «Bağımsız yargının güvencesi kendisidir» dedi.

2- 8 ilin emniyet müdürlerinin görevden alındığı, 22 ilin emniyet müdürlüklerine yeni atamalar yapıldığı İçişleri Bakanlığı tarafından bildirildi.

3- KKTC Başbakanı Dr. Derviş Eroğlu, Cumhuriyet gazetesi'ne yaptığıaçıklamada, Ankara'daki temaslarının sonuçları hakkında bilgi verdi ve ABDBaşkanı Ronald Reagan'ın Kıbrıs sorununa ilişkin olarak Kongre'ye sunduğuraporu eleştirdi.

Devlet Bakanı Abdullah Tenekeci'nin konuğu olarak Türkiye'de temaslarda bulunan KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, resmi ziyaretini tamamlayarak Ankara'dan ayrıldı.

4- Güney Kore Devlet Konseyi üyelerinden Yoo Chang-Soon, Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyelerinin konuğu olarak İstanbul'a geldi.

5- Aydın iline bağlı Kuşadası'nın Davutlar bucağı ile Gülbahçe yörelerinde dün başlayan orman yangınında, ölenlerin sayısı 15'e yükseldi. Şehit olanların 14'ünün yangın söndürme çalışmalarına katılan Söke 51. Piyade Alayı'na bağlı erler olduğu diğer bir kişinin ise orman görevlisi olduğubildirildi.

6- Angola'nın başkenti Luanda'da sona eren Bağlantısız Ülkeler Dışişleri Bakanları Toplantısında, Zimbabve Başkanı Robert Mugabe, 1989 yılma kadar geçerli olmak üzere Bağlantısız Ülkeler Hareketi'nin başkanlığına getirildi.

Toplantıda, «Konferansa katılan 100 bağlantısız ülke dışişleri bakanının, ABD'nin Güney Afrika konusundaki «yapıcı girişim» politikasının iflasettiği, ırkçılığın reforma açık olmadığı ve tamamen kaldırılması gerektiğikonusunda anlaşmaya vardıkları» bildirildi.

7- Şili'de yönetime karşı düzenlenen protesto gösterilerinde, güvenlik kuvvetleri ile göstericiler arasında çıkan çatışmalarda, 10 kişinin öldüğü, 40 kişinin de yaralandığı bildirildi.

8- Afganistan Kabil Radyosu, bir yolcu uçağının Müslüman mücahitler tarafından üç gün önce düşürüldüğünü ve 52 kişinin öldüğünü bildirdi.

9- Lübnan'da Şii Emel milisleriyle Burç el Barajni mülteci kampındaki Filistinli gerillalar arasındaki çarpışmalarda, dün 14 kişinin öldüğü bildirildi.

Lübnan Başbakanı Raşid Karami, Suriye ordusunun başkent Beyrut'tagüvenliği sağlamasını istedi.

10- Yunanistan Dışişleri Bakanı Carolos Papulias, Atina'daki Arap ülkeleri ve Filistin Kurtuluş Örgütü temsilcilerini ülkesindeki Arap terörizmine karşı mücadelede yardımcı olmaya çağırdı.

8 EYLÜL 1985

1- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler, «OkuryazarlıkGünü» dolayısıyla düzenlenen ve Halk Eğitimi Merkezi müdürleri ile bakanlıkyöneticilerinin katıldığı toplantıda laiklik sorunu ile ilgili olarak yaptığıaçıklamada, «Osmanlı devleti teokratik değildir» dedi.

2- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İstanbul'a geldi. 12. Eylül'de,BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile New York'ta bir görüşme yapacakolan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, İstanbul'da, Başbakan TurgutÖzal ve Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu ile bir görüşme yaptı.

3- Afyon'a bağlı Emirdağ ilçesi Belediye Başkanlığı'na SODEP adayıÖmer Faruk Pala seçildi.

4- Kanada, ABD tarafından geliştirilen «Stratejik uzay savunma sistemi (Yıldız Savaşları) programına katılmayacağını» açıkladı.

5- Hindistan'da iktidardaki Kongre üyesi bir politikacı, Pencap eyatindeki bir köyde, Sih oldukları öne sürülen kişilerce öldürüldü.

6- Güney Afrika'da, öldürülen 11 siyahın cenaze töreninde çıkan çatışmada bir siyah öldü.

7- Lübnan Eğitim ve Çalışma Bakanı Salim Hoss, başkent Beyrut'tagüvenliğin sağlanması amacıyla Suriye birliklerinin bölgeye yerleştirilmesini istemek için, Suriye Devlet Başkanı Yardımcısı Abdulhalim Haddam ileSuriye'nin başkenti Şam'da bir görüşme yaptı.

8- İran Ulusal Deniz Kuvvetleri Komutanı, uluslararası denizcilik şirketlerini uyararak, «Irak'a yük taşıdığı gözlenen tüm gemilere el konulacağını» bildirdi.

9 EYLÜL 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Lübnan'ın Ankara Büyükelçisi Yahya Mahmassani ile Ürdün'ün Ankara Büyükelçisi Hani Tabbara'yı ÇankayaKöşkü'nde ayrı ayrı kabul etti.

2- Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz, KKTC'de düzenlenen bir seminere katılmak üzere, Lefkoşa'ya gitti.

3- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler'in, dün düzenlenen bir seminerde, «Osmanlı İmparatorluğu teokratik değil, laik bir devletti» şeklindeki konuşması, HP, MDP, DYP, ve SODEP tarafından ayrı ayrıyapılan açıklamalarla eleştirildi.

4- İslam ülkeleri arasında ticari ve ekonomik işbirliğinin artırılmasınıöngören ve uzun vadede İslam Ekonomik Birliği kurulmasına yönelik çalışmalar yapan İslam Konferansı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi(İSEDAK) izleme grubunun ilk toplantısı İstanbul'da başladı.

5- Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'nca düzenlenen Uluslararası «İbn-i Türk, Harezmi, Farabi, Birunî ve İbn-i Sina Sempozyumu» Ankara'da yapıldı.

6- ABD Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral J. D. Watkins, DenizKuvvetleri Komutanı Oramiral Zahit Atakan'ın resmi konuğu olarak Ankara'ya geldi.

7- Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi'nin Ankara'deki Halk Bürosu Başkanı Muhammed Abdülmalik, Libya devriminin 16. yıldönümü dolayısıyla Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, yaptığı konuşmada,Libya olarak Irak'taki Barzani yanlısı Kürtleri desteklediklerini» açıkladı ve«Bunun Türkiye'ye karşı bir hakaret olmadığını» belirterek, «Türkiye'nintoprak bütünlüğünden yana olduklarını» bildirdi.

8- Kapatılan CHP'nin Kars Senatörü ve Cumhuriyet Senatosu Başkanlarından Sırrı Atalay öldü.

9- Tiyatro ve sinema sanatçısı Erkan Yücel, öldü.

10- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi tarafından yapılan açıklamada, ««Van'ın Çatak ilçesi Narlı bucağı Andiçen köyü yaylasında, 7 Eylül günü bir göçer çadırından açılan ateş sonucu, bir erin şehit olduğu, bir astsubayın yaralandığı, 2 bölücü çete mensubunun ise ölü olarak ele geçirildiği» bildirildi.

11- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde, TSİP için 16 sanıklı yeni bir dava açıldı.

12- ABD Başkanı Ronald Reagan, bir basın toplantısı düzenleyerek,«Güney Afrika Cumhuriyeti'nin ırkçı politikasından vazgeçmesi için, buülkeye bazı ekonomik yaptırımlar uygulanacağını» açıkladı.

13- Güney Afrika Devlet Başkanı Pieter Botha, ABD Başkanı RonaldReagan'ın ekonomik yaptırım kararlarını açıklamasından sonra yaptığı konuşmada, «Güney Afrika'nın, dış baskılara karşın reformlarını uygulayacağını» söyledi.

Bu arada iki siyahın daha öldüğü bildirildi.

14- Tayland'da, eski Genelkurmay Başkanlarından General Serm Nanakorn liderliğindeki bir darbe girişimi, başkent Bangkok'ta şiddetli çalışmaların ardından önlendi. Darbe girişimi sırasında, 3 hükümet yanlısı asker ve Amerikan NBC Televizyonu'nun iki muhabirinin öldüğü bildirildi. Darbe girişimine katılan 500'e yakın askerin teslim olduğu açıklandı.

15- Hindistan Haber Ajansı, Sri Lanka'da, bir grup Sinhalizin üç Tamilköyünü basarak, 50 sivil Tamili öldürdükleri bildirildi.

10 EYLÜL 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Katar Çalışma ve Sosyal GüvenlikBakanı Ali Bin Ahmet El Ensari'yi Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Başbakan Turgut Özal. bir açıklama yaparak «Enflasyon oranı yüzde40'ın üzerine çıkmayacaktır» dedi.

3- Başbakan Turgut Özal, Katar Çalışma ve Sosyal Güvenlik BakanıAli Bin Ahmet El Ensari'yi Ankara'da kabul ederek bir süre görüştü.

4- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, düzenlediği basın toplantısında, Libya'nın Ankara'daki Halk Bürosu Başkanı Muhammed Abdulmaliki'nin «Irak yönetimine karşı oldukları için Barzani'yi destekledikleri yolundaki» açıklamasına ilişkin olarak «Dost veya komşularımızın bölge ülkelerinin toprak bütünlüklerini zedeleyici davranışlar içinde olmamaları önematfettiğimiz bir husustur» dedi.

5- Uluslararası Avukatlar Birliği 6 Eylül'de Hollanda'nın Lahey kentindeyapılan toplantısında, İstanbul Barosu Başkanı Selahattin Sulhi Tekinay Başkan Vekilliğine seçildi.

6- İslam Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) izleme grubu toplantısı nedeniyle İstanbul'da bulunan FKÖ ekonomikdanışmanlarından Dr. El Nahal'ın, Ortadoğu sorunu konusundaki görüşleriCumhuriyet gazetesinde yer aldı.

7- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı, Türkiye'de üretilen 23 ilacın«Bazı serilerinin» satışını «sağlığa aykırı» bularak durdurdu.

8- 20 Ağustos tarihinde açılan 54. Uluslararası İzmir Fuarı sona erdi.

9- 1018 yargıç ve savcının görev yerleri değiştirildi. Atama ile ilgilikararname Resmi Gazete'de yayımlandı.

10- Ortak Pazar ülkelerine yapılan Türk tekstil ihracatına ilişkin görüşmeler Belçika'nın başkenti Brüksel'de başladı.

11- İngiltere'de Hintli ve Pakistanlı göçmenlerin çoğunlukta olduğuBirmingham'da siyah ve beyaz gençler göçmenlerin mahallesini yağmalayarak polisle çatıştılar. Çatışmada 3 kişi öldü.

11 EYLÜL 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Refah Partisi Genel Başkanı AhmetTekdal'ı kabul ederek bir süre görüştü.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türkiye çapında 0-5 yaş arasındaki5 milyon çocuğun aşılanmasını öngören kampanyayı Ankara'da başlattı.

3- TBMM Başkanlığı için yapılan seçimde adaylar gerekli çoğunluğu sağlayamadılar.

4- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, İslam Barış Komitesi toplantısınakatılmak üzere Suudi Arabistan'ın Cidde kentine gitti.

5- HP Konya Milletvekili Sabri Irmak tarafından Milli Eğitim Gençlikve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler'in cevaplaması isteği ile TBMM Başkanlığına yeni bastırılan kitaplarla ilgili bir soru önergesi verildi.

6- HP Adana Milletvekili ve Genel Sekreter Yardımcısı Cüneyt Canver, «Yakınları aranan kisilerinyu rt dışına çıkmaları sırasında engeller çıkarılmasına» ilişkin TBMM Başkanlığına bir soru önergesi vererek, İçişleriBakanı Yıldırım Akbulut'un cevaplamasını istedi.

7- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, Ankara'da bir açıklama yaparak, Bağlantısız Ülkelerin Dışişleri Bakanları'nın Angola'nın başkenti Luanda'da yaptıkları toplantının sonunda, «Kıbrıs Rum yönetimine tam destekkararını, «Tümüyle tek yanlı» ve «Rum görüşleri doğrultusunda» bir kararolduğunu söyledi.

8- SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü, Danıştay Başkanı Orhan Özdeşve Başkan Sözcüsü Ali Rıza Alparslan'ı makamında ziyaret etti.

9- Ankara'da temaslarını tamamlayan Güney Kore Parlamento heyetiİstanbul'a gitti.

10- Bağlantısız Ülkeler Dışişleri Bakanları, Angola'nın Başkenti Luanda'da yaptıkları toplantının sonunda, Kıbrıs Rum yönetimine tam destekverilmesini» karara bağladılar.

11- Tayland'daki darbe girişiminden sonra, Hava Kuvvetlerinin havabirliği biriminden 79 subay darbeyle ilişkili görülerek tutuklandı.

12- Irak jetlerinin İran'ın Harg Adası'na karşı yeniden bir saldırı düzenlediği bildirildi.

13- İran'ın Hürmüz Boğazı girişinde bir gemiyi daha alıkoyduğu İRNAtarafından bildirildi.

14- Portekiz'de meydana gelen tren kazasında 120 kişi öldü.

12 EYLÜL 1985

1- TBMM Başkanlığına ANAP Trabzon Milletvekili Nevmettin Karaduman yeniden seçildi.

2- Başbakan Turgut Özal, 12 Eylül harekatının beşinci yıldönümü nedeniyle Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e bir kutlama mesajı gönderdi.

3- Bakanlar Kurulu Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığında toplandı.Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Devlet Bakanı Mesut Yılmaz, «Af konusunun gerekli olup olmadığının tartışıldığını» söyledi.

4- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler bir basın toplantısı düzenleyerek, «Kitap yazma seferberliği» konusunda bilgi verdi.

5- MDP Van Milletvekili Fevzi Erdinç partisinden istifa etti.

6- YÖK kurulduktan sonra atanan ve yasanın öngördüğü 3 yıllık görevsürelerini 31 Ağustos'ta tamamlayan dekanlardan 42'si değişti, 67 dekanın göre süreleri uzatıldı.

7- Atatürk Barajı'nın gövde inşaatına Şanlıurfa'da başlandı.

8- Yayımcı ve yazar İlhan Erdost'u 7 Kasım 1980 günü gözaltında bulunduğu Mamak Askeri Cezaevi'nde döverek öldürmekten sanık olarak yargılan astsubay Şükrü Bağ, yeniden 10 yıl 8 ay ağır hapis cezasına çarptırıldı.

9- Türk ihracatçıları ile AET komisyonu arasında üç gündür Belçika'nınbaşkenti Brüksel'de sürdürülen tekstil görüşmeleri bir uzlaşma sağlanamadan sona erdi.

10- Dış Ticaret Derneği ile merkezi ABD'nin New York kentinde bulunan «Business İnternational» adlı kuruluş tarafından İstanbul'da ortaklaşadüzenlenen «Comecon ile İş Yapmak» konulu konferansta Türkiye'nin DoğuAvrupa ülkeleri ve Sovyetler Birliği ile karşılıklı ticaretinde ortaya çıkan sorunlar tartışıldı.

11- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile KKTC CumhurbaşkanıRauf Denktaş, New York'ta bir görüşme yaptılar. Görüşmede Denktaş, Perez de Cuellar'a Kıbrıs sorununun çözümünde ileri adım atılabilmesi içinRum tarafınca kabul edilmesi gerektiğini belirttiği 4 ilke önerdi.

13 EYLÜL 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek, görevine yeniden seçilmesi nedeniyle kutladı.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Macaristan'ın Ankara BüyükelçisiIvan Forti'yi ve Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi Saleh Abdullah Alsugar'ı Çankaya Köşkü'nde ayrı ayrı kabul etti.

3- Başbakan Turgut Özal, HP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan veMDP Genel Başkanı Ülkü Söylemezoglu'nu, Başbakanlık konutunda kabulederek bir süre görüştü.

4- Devlet Bakanı Cemal Büyükbaş istifa etti.

Mili Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler, Devlet Bakanlığı'na, Malatya milletvekili Metin Emiroğlu ise Milli Eğitim Gençlik ve SporBakanlığı'na getirildi.

5- Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, Polonya'ya yaptığıresmi ziyareti tamamlayarak, Ankara'ya döndü.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, «Irak savaş uçaklarının,Türk-Irak sınır bölgesinde bulunan Türk köylerini 3. kez bombalaması üzerine Türkiye'nin Irak'ı son kez uyardığını ve uyarı üzerine Irak'ın, olayınyanlış hedef saptanmasından kaynaklandığını ve özür dilediğini» bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, Ankara'da düzenlenenolağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, «BM'de Güney Afrika'dakidurum konusunda birçok karar kabul edildiğini» belirterek, “Türkiye bu kararların ruhuna ve lafzına en fazla riayet eden ülke olmuştur. Türkiye'ninGüney Afrika'da hiçbir zaman bir büyükelçiliği olmamıştır” dedi. YalımEralp, Türkiye'nin, Güney Afrika'da ırkçılığa son verilmesini ve BM yasasına uygun bir yönetim kurulmasını istediğini» bildirdi.

7- Endonezya Cumhurbaşkanı Suharto, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'inkonu olarak Türkiye'ye geldi.

8- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı'nca, ilaç fiyatlarına, yüzde 14 ile34 oranında zam yapıldı.

9- Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanlarından Nezih Devres, Belçika'nın başkenti Brüksel'de öldü.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktas, ABD'nin New York kentinde,BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar ile ikinci görüşmesini yaptı. BM GenelSekreterliği tarafından yapılan açıklamada, «Rauf Denktas ile yapılan görüşmenin çok yararlı olduğu ve Genel Sekreterin iki tarafla da temasını sürdüreceği» bildirildi.

11- Avrupa Parlamentosu'nun Fransa'nın Strasbourg kentindeki toplantısında, «KKTC'yi kınayan» bir karar tasarısı kabul edildi.

12- Uluslararası Lahey Adalet Divanı'nda, Nikaragua yönetiminin Sandinist rejimi devirmeyi amaçladığı gerekçesiyle ABD'yi şikayeti üzerine,açılan davaya dün başlandı.

14 EYLÜL 1985

1- Bayındırlık Bakanı Safa Giray Bursa Uludağ'da düzenlenen «İnşaatSektörünün Ekonomideki Sürükleyici Rolü Açısından Toplu Konut Fonu Uygulamaları» konulu seminerde yaptığı konuşmada, «Köyden şehire göç ortadan kalkmadıkça konut meselesinin çözülemeyeceğini» söyledi.

2- YÖK Başkanı İhsan Doğramacı Ankara'da yaptığı açıklamada, «Fakültelere yasal olarak, dışarıdan da dekan atanabileceğini» söyledi.

3- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz Ankara'da işçi sorunlarını içeren açıklamalarda bulundu.

4- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in resmi davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Endonezya Devlet Başkanı General Suharto ile beraberindeki heyet resmitemaslarına başladı.

5- İslam Konferansı Barış Komitesi toplantısına katılmak üzere SuudiArabistan'da bulunan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Bangladeş Cumhurbaşkanı Muhammed Erşad ile bir görüşme yaptı.

6- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri Perez deCuellar ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, «Davamızı samimiyetleanlatma imkanı bulduk» dedi.

7- İran Meclis Başkanı Rafsancani yaptığı açıklamada, «İran'ın petrolünün yabancı saldırganlar tarafından kesilmesi halinde, kendilerininde körfezden petrol çıkışını durduracaklarını» söyledi.

15 EYLÜL 1985

1- Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde yapılan İslam Barış KomitesiToplantılarına katılan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu görüşmelerini tamamlayarak Ankara'ya döndü.

2- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu Ankara'da yaptığı açıklamada, «Türkiye Cumhuriyeti'ndeki laiklik Osmanlılardaki laikliğintekamül etmiş şeklidir» dedi.

3- YÖK Başkanı İhsan Doğramacı Ankara'da yaptığı açıklamada, «Sondekan atamalarında kuruluş yasasına aykırı hareket edildiği yolundaki haberlerin gerçeği yansıtmadığını» belirterek «Dekan atamalarında YÖK yasasına aykırı davramlmadı. Atamalar yasalara uygun bir şekilde yapılmıştır»dedi.

4- Ankara Eczacılar Odası Yönetim Kurulu Başkanlığına Dr. Akın Çubukçu getirildi.

5- Türkiye'yi ziyaret etmekte olan Endonezya Cumhurbaşkanı SuhartoAnkara'daki temaslarını tamamlayarak İstanbul'a gitti.

6- Endonezya Cumhurbaşkanı Suhanto ile birlikte Türkiye'yi ziyaret etmekte olan Endonezya Dışişleri Bakanı Muhtar Kusumaatmadja'nm çeşitiikonuları içeren demeci Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

7- İsveç'te genel ve mahalli seçimler yapıldı.

16 EYLÜL 198!

1- Başbakan Turgut Özal, İstanbul'da sekizinci basın toplantısını yaptıÖzal basın toplantısında enflasyon, af ve Yunanistan sorununa değindi.

2- Başbakan Turgut Özal Uluslararası Tekstil Üreticileri Federasyonu'nun (ITMF) İstanbul'da düzenlenen konferansını bir konuşma yaparak açtı

3- HP İçel Milletvekili Fikri Sağlar, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlutarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığı'na verdiği son önergesinde, «Türkiye'nin, ABD ile yaptığı ortak savunma anlaşmaları gereği, ülkemizde nükleer başlıklı füzenin bulunup bulunmadığını» sordu.

4- MDP Genel Başkanı Ülkü Söylemezoğlu, TBMM Başkanlığına yeniden seçilen Necmettin Karaduman'ı ziyaret ederek kutladı.

5- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türk-İş'e diyalog çağrısındabulundu.

6- Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından düzenlenen«Uluslararası 1. İslam Araştırmaları Sempozyumu» İzmir'de başladı.

7- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in resmi konuğu olarak 4 gündür Türkiye'de bulunan Endonezya Cumhurbaşkanı Suharto ülkesine döndü.

8- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı bir açıklama yaparak 11 Eylül günü Siirt'in Şırnak ilçesinde güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren bölücü çete mensubu iki kişinin ölü olarak ele.geçirildiğini bildirdi.

9- Sanayi ve Ticaret Bakanlığı taşra teşkilatı görev, yetki, sorumlulukve çalışma esaslarını düzenleyen yönetmelik, Resmî Gazete'de yayımlanarakyürürlüğe girdi.

10- ABD'de yayımlanan New York Times gazetesi'nde Türkiye'de parlamenter demokrasi yolunda sağlanan gelişmeler ile temel hak ve özgürlükler konusunda uygulanan kısıtlamaları anlatan bir yazı yayımlandı.

11- İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti, Irak'ın sivil hedeflere saldırı düzenlemesini protesto amacıyla BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'abir nota gönderdi.

12- Bulgaristan Maliye Bakanı Belco Belchev, üç günlük resmi bir ziyaret için Kıbrıs Rum Kesimine gitti.

13- İsveç'te geçen pazar günü yapılan genel seçimleri, üç yıllık bir dönem için yeniden Sosyal Demokrat Parti Lideri Olaf Palme kazandı.

14- Filipinler'in Maranding kentinde sinemaya atılan bir bomba 35 kişinin ölümüne 91 kişinin de yaralanmasına yol açtı.

15- Suriye Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Mustafa Tlass, üçgünlük resmi bir ziyaret için Yunanistan'a gitti.

16- Sri Lanka Devlet Başkanı Junius Jayewardene, ülkenin kuzeyindebağımsız bir devlet kurmak için savaşan ayrılıkçı Tamil gerillalarına sert biruyarıda bulunarak, «Eylemlerine son vermedikleri takdirde, devletin çok sertönlemler alacağını» bildirdi.

17- Newsweek dergisi, Afrika Ulusal Kongresi Başkanı Oliver Tamboile bir görüşme yaptı. Görüşmede Tambo «Irk ayrımının derhal kaldırılmasıiçin mücadele ettiklerini» söyledi.

17 EYLÜL 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanlığına yeniden seçilenNecmettin Karaduman'ı ziyaret ederek kutladı.

2- Türk Hükümeti, Türkiye - ABD Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması (SEİA) ile tamamlayıcı üç anlaşmanın «Türkiye aleyhindeki denge,sizliklerin giderilerek» iyileştirmesi amacıyla, ABD yönetimini görüşmelerebaşlamaya çağırdı. Hükümetin resmi çağrısı Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu tarafından ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Strausz - Hupe'ye yazılı birnota ile iletildi.

3- HP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan TBMM Başkanlığına yeniden seçilen Necmettin Karaduman'ı ziyaret ederek kutladı.

4- Türkiye ile Pakistan arasındaki Kültür Anlaşması çerçevesinde1985 - 1988 yıllarını kapsayan kültürel ve bilimsel değişim programı, Ankara'da imzalandı.

5- Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen,«Dünden Bugüne Ankara» konulu fotoğraf sergisi Ankara'da açıldı.

6- Türkiye ile Sovyetler Birliği arasında imzalanan doğal gaz projesinin «Boru hattı döşemesine» ilişkin bölümü, Sovyetler Birliği tarafından anlaşmadan çıkarıldı. Sovyetler Birliği Türkiye'ye doğal gaz vereceğini, ancak«Boru hatlarının döşemesini yapmayacaklarını» bildirdi.

7- Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 40. dönem çalışmaları başladı.

8- Peru Devlet Başkanı Alan Garccia, ordunun geçen yıllarda katliamyaptığı yolundaki iddialar üzerine Genelkurmay Başkanı General Cesar Enrico Praelli'yi görevinden aldı.

9- Hindistan güvenlik kuvvetlerinin, Sih militanlara karşı perşembe gününden bu yana geniş çaplı bir operasyon yürüttüğü bildirildi.

18 EYLÜL 1985

1- Başbakan Turgut Özal, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğile bir görüşme yaptı.

2- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Türk Silahlı Kuvvetleri modernizasyonu amacıyla yürütülen çalışmalar konusunda açıklamalarda bulundu.

3- MDP Aydın Milletvekili Ertuğrul Gökgün Enerji ve Tabii KaynaklarBakanı Sudi Türel'in cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soruönergesi verdi. Önergede, «Türkiye'de linyit kömürü çıkarmak üzere bugünekadar kaç kişiye ruhsat verildiği ve bu kişilerin ton başına kaç lira kâr sağladıkları» soruldu.

4- Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nin düzenlediği «Yılın Başarılı Gazetecileri yarışması» sonuçlandı.

5- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı 33 ilaç firmasına ait 216 ilacınfiyatına yüzde 4 ile yüzde 32 oranında zam yaptı.

6- Ereğli Demir Çelik Fabrikası ürünlerine yüzde 5 ile 6 oranında zamyapıldı.

7- AET 1986 ön bütçe projesini saptamak amacıyla Lüksemburg'ta yapılan toplantıda, Türkiye'ye verilmesi öngörülen kredilerin bir bölümü azaltıldı.

19 EYLÜL 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı kabul ederekhaftalık olağan görüşmesini yaptı.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Milli Eğitim Gençlik ve Spor BakanıMetin Emiroğlu'nu kabul etti. Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı MetinEmiroğlu, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e bu öğretim yılında okutulacak derskitapları hakkında bilgi verdi.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ 3. Ordu bölgesindebaşlayan «Hafız Hakkı Paşa - 85 Fiili Müşterek Atışlı Tatbikatı» nı izlemeküzere Erzincan'a gitti.

4- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Türkiye'nin savunma politikası ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin modernizasyonu amacıyla yürütülen çalışmalar konusunda açıklamalarda bulundu.

5- TBMM'de HP Adana Milletvekili Cüneyt Canver'in siyasi suçlularailişkin soru önergesi görüşüldü.

6- Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcılığı, ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler ile Ankara Keçiören Belediye Başkanı Melih Gökçek ve belediye üst yetkilileri hakkında «Bölücülük yapanları korudukları»gerekçesiyle soruşturma açtı.

7- 12 Eylül'den sonra kapatılan Milli Selamet Partisi'nin Genel BaşkanıNecmettin Erbakan ve 22 arkadaşı hakkında 23 Şubat 1981'de açılan ve beraatle sonuçlanan mahkemenin kararı Askeri Yargıtay tarafından onaylandı.

8- Meksika'da Richter ölçeğine göre 7.8 şiddetindeki depremden enfazla etkilenen başkent Mexico City'de ölü sayısının bini geçtiği bildirildi.

9- Filipinler askeri yetkilileri bir açıklama yaparak, Filipinler'in güneyinde Ata adlı bir kabilenin 69 üyesinin topluca intihar ettiğini bildirdi.

10- Albert Einstein Barış Ödülü, bu yıl Federal Almanya'nın eski Başkanı Willy Brandt'a verildi.

20 EYLÜL 1985

1- Asgari Ücret Tespit Komisyonu yeni asgari ücreti aylık brüt 41 bin400 olarak belirledi.

2- Devlet Operası eski sanatçısı, Türk Halk Müziği yorumcusu, bestecibasbariton Ruhi Su öldü.

3- Meksika'nın başkenti Meksico City ile dört kentinde meydana gelen depremde bin kişi öldü.

4- Fransa'da Uluslararası Çevre Örgütü Greenpeace'in bir gemisiningeçen temmuz ayında Yeni Zelanda'nın Auckland limanında bombalanması olayı ile ilgili olarak Fransa Savunma Bakanı Charles Hernu istifa etti.

5- Filipinler'de çiftçiler ve otobüs şoförleri tarafından düzenlenen birgösteri yürüyüşünde meydana gelen çatışmalarda 20 kişinin öldüğü, çok sayıda kişininde yaralandığı bildirildi.

21 EYLÜL 1985

1- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı, İlaç üreten kuruluşlar ile firmaların uymaları gereken «İyi üretim tekniği» koşullarına uymadıkları saptanan 19 ilaç fabrikası ile üretim yerini kapattı.

2- İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Asım Kocabıyık, Ortak Pazar'ın Türk tekstil ve konfeksiyon ürünlerine koyduğu kotanın, Türkiye - AETİlişkilerinde yeni bir etki yaratmayacağını söyledi.

3- İran İslam Cumhuriyeti'nin Ankara'deki Büyükelçisi Manucehr Mütteki, bir basın toplantısı düzenleyerek, «İran'ın Irak'taki ayrılıkçı Kürtleri desteklemesinin Türkiye'ye zarar vermeyeceğini» söyledi.

4- 1. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı bir açıklama yaparak,İstanbul'da yapılan operasyonlar sonunda Hizb-Ût Tahrir örgütüne mensup 10kişinin ele geçirildiğini bildirdi.

5- ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Mel Levineile 30 kongre üyesi Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e bir mektup göndererek,«Barış Derneği Davası'nın süratle ve Türkiye'nin insan haklarıyla demokrasiye karşı olan yüklenimlerini teyid edici bir sonuca bağlanmasını umduklarını» bildirdi.

6- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin dünkü toplantısında, IrkçıGüney Afrika Cumhuriyeti'nin Angolayı işgali kınandı.

22 EYLÜL 1985

1- Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığı'na Hava Tümgeneral Baki Aydın seçildi.

2- Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi Genel Halk Komitesi Genel Sekreteri Muhammed Al-Zarrug Recep, Başbakan Turgut Özal'ın resmikonuğu olarak Ankara'ya geldi.

3- Ankara Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şube yetkilileri bir açıklama yaparak, «Hizb-Ût Tahrir İslam Kurtuluş Partisi örgütüne üye 10 kişinin yakalandığını» bildirdi.

4- Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Albay Jonathan Alford, Londra'da Anadolu Ajansfna bir demeç vererek, «Türk SilahlıKuvvetleri'nin silah ve teçhizatının modernizasyonu yönünden NATO ittifakındaki diğer üyelerin ordularına göre çok geri kaldığını» söyledi.

5- Fransa Başbakanı Laurent Fabius, bir açıklama yaparak, «Yeşil Barış Örgütü'nün Rainbow Warrior adlı gemisini Fransız gizli servisi DGSE'yebağlı ajanlarca batırıldığını» bildirdi.

6- Bir İspanyol devriye botu ile balıkçı gemisine dün Fas açıklarındaateş açılması olayının sorumluluğunu Batı Sahra'nın bağımsızlığı için mücadele elen Polisario gerillaları üstlendi.

7- Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de meydana gelen patlamada üçkişi öldü.

23 EYLÜL 1985

1- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, BM Genel Kurulu'nun 40. dönemçalışmalarına katılmak üzere ABD'nin New York kentine gitti.

2- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlü Yurt - Kur Genel Müdürlüğünü ziyaret ederek, kendisine verilen brifingi izledi.

3- İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkiye Araştırma Merkezitarafından düzenlenen «Beşinci Milletlerarası Türkoloji Kongresi» İstanbul'dabaşladı.

4- Libya Arap Halk Komitesi Genel Sekreteri Muhammed el ZarrugReceb, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e Libya Lideri Muammer Kaddafi'ninözel mesajını sundu.

5- Türkiye'de bulunan beş kişilik Çin Halk Cumhuriyeti Ticaret Heyeti,İstanbul Ticaret Odası'nı ziyaret ederek bir görüşme yaptılar.

6- ABD'de bulunan Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, ABD DevletBaşkanı Ronald Reagan ile görüştü.

7- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, İran barışı kabul edilinceyekadar stratejik bölgeleri bombalayacaklarını belirterek, Hürmüz Boğazı'nınkapatılmasına engel olmak için her türlü çabayı göstereceklerini söyledi.

8- Yeni Zelanda Başbakanı David Lange, «Fransa'nın Yeni Zelanda'nınAuckland limanında Greenpeace örgütüne ait Rainbow Warrior adlı gemiyibatırarak çirkin bir terörist eylemde bulunduğunu» söyledi.

9- Federal Almanya'nın Wiesbaden kentindeki NATO petrol boru hattına bombalı bir saldırı düzenlendi. Saldırıda can kaybı olmadı.

24 EYLÜL 1985

1- Milli Güvenlik Kurulu, TRT Kurumu'nun 30 Eylülden itibaren TV yayın süresinin uzatılması teklifini uygun gördü.

2- Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, İstanbul Ticaret Odası'nın 1984 yılının başarılı vergi mükelleflerini ödüllendirmek amacıyla düzenlediği törende bir konuşma yaptı.

3- TBMM Genel Kurulu'nda ihtisas komisyonlarının üye sayıları ile,partilerin komisyonlardaki temsil oranları yeniden belirlendi.

4- İstanbul'da meydana gelen deniz kazasında Sovyet denizaltı kurtarma gemisi «Meltem» adlı Türk hücumbotuna çarptı. 5 Türk denizcinin kayıpolduğu bildirildi.

5- Başbakan Turgut Özal'ın resmi konuğu olarak Türkiye'ye gelen LibyaHalk Komitesi Genel Sekreteri Muhammed Recep başkanlığındaki Libya heyetiyle Türk heyeti arasında, Türkiye'nin artıracağı petrol ithalatı konusundabir protokol imzalandı.

6- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi bir açıklama yaparak, Siirt'in Şırnak ilçesinde, güvenlik kuvvetleriyleçatışan bölücü örgüt üyesi iki kişinin ölü olarak ele geçirildiğini bildirdi.

7- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan 4 sanıklı TKP davası sonuçlandı 3 sanığa 5'er yıl 6ay hapis cezası verildi.

8- Türk Dışişleri Bakanlığı'nın, İstanbul'daki Yunanistan Konsolosluğu'nun vize ve temdit işlemlerinde «İstanbul» yerine «Konstantinopolis» kaşesi kullanması nedeniyle gönderdiği protesto notası, Yunan hükümeti tarafından kabul edilmedi.

9- Filipinler'in Davao kentinde başlatılan 2 günlük grevin ilk günündeçıkan olaylarda 7 kişi öldü.

25 EYLÜL 1985

1- Başbakan Turgut Özal İzmir'de Uluslararası Halk Kredisi Konfederasyonu'nun kongresinde bir konuşma yaptı.

2- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, bir basın toplantısı yaparak «Atatürk İlkeleri doğrultusunda, modern Türkiye idealine bağlı, çağdaş bir milli eğitim politikası yürütüleceğini» söyledi.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, Kayseri'debaşlayan «Çalışma Mevzuatının Uygulanması ve Bölge Müdürlerinin Çalışmalarının Koordinasyonu» konulu seminerin açılış konuşmasını yaptı. Kalemli konuşmasında «Türkiye'nin iş kazalarında ön sırada olduğunu» söyledi.

4- İstanbul Üniversitesi ve Nejat Eczacıbaşı Vakfı ile Konrad AdenauerVakıfları» nm ortaklaşa düzenlediği «Türkiye - Federal Almanya ilişkilerindeİki Ülke Basınının Görev ve Sorumlulukları» konulu sempozyum İstanbul'dabaşladı.

5- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı bir açıklama yaparak, bölücü örgüt üyesi 35 kişinin yakalandığını bildirdi.

6- Avusturya televizyonunda «Ermeni sorunu» konulu bir açık oturumdüzenlendi. Açık oturumda Gazeteci Selçuk Bakkalbaşı ve Prof. Dr. MümtazSoysal birer konuşma yaptılar.

7- Fransa'nın Nates kentinde iki Türk'ü öldüren ve beş Türk'ü yaralayan Frederik Boulay adlı Fransız ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

8- Güney Kıbrıs'ın Larnaka kentinde Filistinliler, bir İsrail yatma saldırarak bir kişinin ölümüne neden oldular.

9- İran'ın başkenti Tahran'da bir araçta patlayan bomba, bir kişinin ölümüne 20 kişininde yaralanmasına yol açtı.

10- Irak savaş uçaklarının İran petrol dolum tesislerinin bulunduğu HargAdası'nı bombalayarak ağır hasara yol açtığı açıklandı.

26 EYLÜL 1985

1- HP ve SODEP'in birleşme protokolü Ankara'da HP Genel BaşkanıAydın Güven Gürkan ile SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü tarafından imzalandı.

2- TRT Genel Müdürü Tunca Toskay, bir açıklama yaparak laiklik açıkoturumlarına yöneltilen eleştirileri cevaplandırdı.

3- Avustralya Valisi Sir Ninian Stephan, resmi bir ziyaret için Türkiye'ye geldi.

4- Dil Bayramı'nın 53. yıldönümü kutlandı.

5- Gazeteci yazar İlhan Bardakçı ile Libya Basın Ateşeliği görevlisi Süleyman Tukaç Türkiye aleyhine casusluk yapmak suçundan, 17-15 yıl ağırhapis cezasına çarptırıldılar.

6- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, ABD'nin New York kentinde Federal Alman ve İngiliz Dışişleri Bakanlarıyla birer görüşme yaptı. Halefoğlu,görüşmelerde, «AET'nin Türkiye'ye katı tutumuna» dikkati çekerek «ilişkilerin canlandırılması için aktif destek beklendiğini» belirtti.

7- Avrupa Konseyi Parlamenterler Assamblesinin Fransa'nın Strasbourg kentinde yapılan oturumunda, «Bulgar hükümetinin bu ülkede yaşayanTürk ve müslüman azınlıklara karşı uyguladığı özümleme siyaseti» kınandı.

8- Sovyet Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze ile ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu dolayısıyla bir arayagelerek New York'ta bir görüşme yaptılar.

9- Meksika'da geçen hafta meydana gelen depremde ölenlerin sayısının 5 bini bulduğu bildirildi.

10- Mozambik'in başkenti Maputo'da hükümeti devirmeye çalışan gerillalar, orduya ait bir cephaneliği ateşe verdiler, olayda 4 kişi öldü, 62 kişiyaralandı.

27 EYLÜL 1985

1- Başbakan Turgut Özal, 18 aylık çalışmalarını, Anavatan Partisininyayın organı «Petek» gazetesine yazdığı bir yazıda değerlendirdi.

2- Türk - Amerikan Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması'nın yeniden gözden geçirilmesi ve gerekli değişikliklerin yapılmasını isteyen metin Türkiye tarafından ABD'ye iletildi.

3- Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarım kesiminde çalışan işçilerinyeni ücretini 34.200 lira olarak belirledi.

4- 8. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi bir açıklama yaparak, Dev-Yol örgütü üyesi Teslim Koç adlı sanığınidama mahkum edildiğini bildirdi.

5- 9. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi bir açıklama yaparak, bölgede yapılan operasyonlarda bölücü örgütüyesi 9 kişinin yakalandığını bildirdi.

6- Sovyetler Birliği Başbakanı Nikolay Tikonov istifa etti. Yerine Komünist Parti Politbüro üyesi Nikolay Rizkov getirildi.

7- Lübnan'ın Trablusşam kentinde Suriye birlikleri, İslami Birlik Hareketi milislerinin elinde bulunan bölgeleri bombaladı.

28 EYLÜL 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren haftalık NOKTA dergisine verdiği demeçte, «Laiklik ve İrtica» konusundaki görüşlerini açıkladı, CumhurbaşkanıKenan Evren, demecinde «İrticai her zaman büyük bir tehlike olarak gördüğünü» bildirdi.

2- Bankalar Kurulu, Başbakan Turgut Özal Başkanlığında yaptığı toplantıda, 1986 bütçesi ile programını görüştü.

3- Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin bir tarım ülkesi olma noktasından hızlauzaklaştığını tarım ve çiftçiler açısından çok tehlikeli bir noktaya gelindiğinisöyledi.

4- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in konuğu olarak Türkiye'de bulunanAvustralya Valisi Sir Ninian Stephen Ankara'daki temaslarını tamamlayarak İzmir'e gitti.

5- Sümerbank ürünlerinde yüzde 4 ile yüzde 30 arasında değişen oranlarda zam yapıldı.

6- Zonguldak maden havzası Üzülmez Maden Ocağı'nda dün meydanagelen göçükte bir işçi öldü.

7- Uluslararası Basın Enstitüsü'nün (IPI) düzenlediği «Terörizm ve Basın» konulu seminer İngiltere'nin başkenti Londra'da yapıldı.

8- Sovyetler Birliği ile Umman Sultanlığı arasında diplomatik ilişki kuruldu.

9- Lübnan'ın Trablusşam kentinde İslami Birlik ve Arap DemokratikPartisi arasında iki hafta süren çarpışmalarda 237 kişinin öldüğü 628 kişinin de yaralandığı bildirildi. Öte yandan Hıristiyan ve Müslüman milisler arasında meydana gelen çarpışmalarda da 20 kişinin öldüğü açıklandı.

10- Sudan'da bir darbe girişiminin ortaya çıkarıldığı bildirildi.

11- Panama Devlet Başkanı Nicolas Ardito Barletta istifa etti.

29 EYLÜL 1985

1- Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin beraberinde400 işadamı ile birlikte resmi bir ziyaret için SSCB'nin başkenti Moskova'yagitti.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in resmi konuğu olarak yurdumuza gelen Avustralya Valisi Sir Ninion Stepnen Çanakkale'ye gitti.

3- Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfı Hastanesi Ankara'da hizmete girdi.

4- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi bir açıklama yaparak, bölücü çete mensuplarının Lice - Diyarbakır yolunda askeri bir araca saldırması sonucu 5 erin şehit olduğunu, bir asteğmenin yaralandığını bildirdi.

5- İngiltere'nin başkenti Londra'da polisin, dün «yanlışlıkla» bir siyahkadını vurması sonucu siyah gençlerle polis arasında çatışma çıktı. Çatışmada 10'u polis olmak üzere 40 kişi yaralandı.

6- Lübnan'ın başkenti Beyrut ve çevresinin dün gece yoğun top ateşine tutulması sonucu 30 kişi öldü, 80 kişi yaralandı.

7- Sudan yetkililerince, üç gün önce ortaya çıkarılan darbe girişimiyleilgili olarak 162 kişinin tutuklandığı bildirildi.

8- İsrail'in kuzeyindeki Hayfa kentinde meydana gelen patlamada 5 kişiyaralandı.

30 EYLÜL 1985

1- Başbakan Turgut Özal, Ankara'da yaptığı açıklamada, «MilletvekiliNevzat Resuloğlu'nun ihraç istemiyle müşterek Haysiyet Divanı'na sevkedileceğini, Anyasa'nın 84. maddesi ile Siyasi Partiler Kanunu'nda düşündükleri değişiklik için parlamentoda grubu bulunan diğer partilerin görüşünü alacaklarını» açıkladı.

2- Başbakan Turgut Özal, televizyonda yayınlanan «İcraatın İçinden»programında çeşitli konuları içeren açıklamalarda bulundu.

3- İşçi, emekli, dul ve yetimlerinin aylıklarının tesbit edilmesinde esasalınan gösterge tablosunun, yasa yerine Bakanlar Kurulu kararı ile değiştirilmesini öngören yasa hükmündeki kararname Bakanlar Kurulu'nca kabuledildi.

4- Kara Harp Okulu 1985 - 86 ders yılı düzenlenen törenle başladı.Törende Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Necdet Öztorun ve Kara HarpOkulu Komutanı Tümgeneral Hikmet Koksal birer konuşma yaptılar.

5- İlk ve Orta dereceli okullar 1985 - 86 öğretim yılma başladı.

6- Türk İhraç Ürünleri Sergisi Maliye Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin tarafından SSCB'nin başkenti Moskova'da törenle açıldı.

7- Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin Fransa'nın Strasbourgkentinde yapılan sonbahar toplantısında «İran Irak Savaşı» görüşmelerindeoy çokluğuyla alman bir kararla Türkiye'den «İran - Irak savaşını durdurmasıve bu amaçla arabuluculuk rolü üstlenmesi» talep edildi.

8- Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Eduard Sevardnadze, ABD'ye yaptığı 11 günlük geziyi tamamlayarak Moskova'ya döndü.

9- Beyrut'un müslümanlarm yaşadığı batı kesiminde üç Sovyet diplomatıyla bir Sovyet doktor silahlı kişilerce kaçırıldı.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106