30.7.1985
×

Hakkında

Künye

İletişim

TEMMUZ 1985

1 TEMMUZ 1985

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Vekili Kaya Erdem, SPK ile OECD'ninortaklaşa olarak İzmir'de düzenlediği «1985 Yılında Sermaye Piyasası'nınDurumu» konulu seminerde yaptığı konuşmada, «1985 yılına ait ilk verilerinümit verici olduğunu ve yatırımların geçen yıla göre iki 'kat arttığını» belirtti.

2- Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, bakanlığının, işsizlikle mücadelede başvurduğu yeni önlemlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

3- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler, Dernekler Yasası'na göre kurulması düşünülen gençlik örgütleri hakkında Cumhuriyetmuhabirinin sorularını cevaplandırdı.

4- Eski Devlet Bakanı, ANAP Manisa Miletvekili İsmail Özdağlar'ın,UM Denizcilik şirketi'nden rüşvet aldığı iddiasıyla Yüce Divan'da yargılanmasına başlandı.

5- Türkiye Bilişim Derneği'nin 12. Genel Kurul toplantısı Ankara'dayapıldı.

6- İstanbul'daki temaslarını tamamladıktan sonra Ankara'ya gelen Federal Almanya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Volfgang Altenburg, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ ve Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk ile birer görüşme yaptı. Görüşmelerde Türkiye ile F. Almanya arasında askeri alanda işbirliğinin geliştirilmesi konularının ele alındığı bildirildi.

7- Uygur Özerk Bölgesi Halk Hükümeti Başkanı İsmail Amat, AnkaraValisi Cahit Bayar'ın konuğu olarak Ankara'ya geldi.

8- İran İslam Cumhuriyetini büyükelçi sıfatıyla Ankara'da temsileden Muhammed Gencidost görev süresini tamamladı. Muhammed Gencidost, Türkiye'den ayrılmadan önce Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte, Türk-İran ilişkilerinin son üç yılını değerlendirdi.

9- Siirt'in dağlık bölgesinde suçluların aranması sırasında güvenlikkuvvetlerine ateş açan bölücü çete mensubu 3 kişinin çıkan çatışmada ölüolarak ele geçirildiği, 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından bildirildi.

Mardin'in Silopi ilçesinde kaçak olarak sınırı geçmek isteyen ve Jandarmanın dur ihtarına uymayan 3 kişiden biri ölü, ikisi ise sağ olarak ele geçirildi.

10- Kurucu Meclis üyelerinden Kamil Başaran Ankara'da öldü.

11- Başbakan Turgut Özal ile Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı ZhaoZiyang'ın başkanlıklarını yaptıkları heyetler halindeki resmi görüşmeler,başkent Pekin'de başladı.

12- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli, Çin Halk Cumhuriyeti gezici sırasında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

13- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs İşleri Koordinatörü Richard Hass'ı kabul ederek bir süre görüştü.

14- Kıbrıs Rum yönetimi ile Yugoslavya arasında ekonomik işbirliğianlaşması'nın Lefkoşa'da imzalandığı, A.A. tarafından bildirildi.

15- Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi yaz oturumu, FederalAlmanya'nın Hamburg kentinde başladı.

16- İsrail Hükümet Sözcüsü bir açıklama yaparak, «İsrail'de çeşitli cezaevlerinde bulunan 735 Şii tutukludan 300 kadarının Güney Lübnan'dakikoşullara bağlı olarak serbest bırakılacağını» belirterek, «Bu olayın kesinlikle salıverilen ABD'li rehinelerle ilişkisi yoktur» dedi.

17- Lübnan'ın .başkenti Beyrut'un Müslümanların yaşadığı batı kesiminde çıkan çatışmalarda 10 kişi öldü, 25 kişi de yaralandı.

18- İsviçre hükümeti, ülkede görevli bir Sovyet diplomatının geri çağrılmasını istedi.

19- İran Meclis Başkanı Haşimi Rafsancani, 5 günlük resmi bir ziyaret için Japonya'ya gitti.

20- Zimbabve'de, siyah çoğunluğun iktidarının kurulmasından bu yanayapılan ve iki gün sürecek olan ilk genel seçimler başladı.

21- İspanya'nın başkenti Madrid'de İngiliz Havayolları ve TWA bürolarınnı bulunduğu binada meydana gelen patlamada bir kişi öldü, 27 kişi yaralandı.

22- İtalya'nın başkenti Roma'da bulunan bir havaalanında meydana gelen patlamada 6 kişi yaralandı.

2 TEMMUZ 1985

1- HP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan, partinin yeni kimliği, solda bütünleşme ve DSP ve SODEP ile ilişkiler konusunda Milliyet Gazetesi'ne, demokrasi konusunda da Cumhuriyet Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu.

2- Fas Sanayi ve Ticaret Bakanı Tahar el Masmudi ile Devlet BakanıKazım Oksay'ın başkanlığındaki heyetler arasndaki ekonomik komisyontoplantısı Ankara'da başladı.

3- Türkiye'nin, Avrupa Ekonomik Topluluğu'na yönelik tekstil ihracatının görüşüleceği Türkiye-AET tekstil görüşmeleri, İzmir'de başladı.

4- Dün Ankara'ya gelen Çin Halk Cumhuriyeti Uygur Özerk BölgesiHalk Hükümet Başkanı İsrail Amat, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman,İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut ve Ankara Büyükşehir Belediye BaşkanıMehmet Altınsoy'u ziyaret etti.

5- Danıştay, dört muhtarlığın, «Gökova termik santralinin kurulacağıyerin saptanması» işlemi hakında yürütmenin durdurulması istemini reddetti.

6- Irak'ın elinde bulunan hasta ve sakat 30 İranlı esir, Esenboğa Havaalanında, Uluslararası Kızılhaç Komitesi aracılığıyla İran makamlarınateslim edildi.

7- Genelkurmay Sıkıyönetim Koordinasyon Dairesi Basın ve Halklaİlişkiler Şubesi tarafından yapılan açıklamada, «Sıkıyönetim Askeri Mahkemeleri'nde 12 Eylül 1980'den 1 Haziran 1985'e kadar geçen süre içinde47.718 dosyanın karara bağlandığı, 1407 dosya üzerinde işlemin devam ettiği bildirildi. Açıklamada, TBMM tarafından ölüm cezaları onaylanan 32hükümlüden 27'sinin cezalarının infaz edildiği Sıkıyönetim Askeri Mahkemeleri ve diğer yargı organlarınca işkence ve kötü muamele suçlarındanyargılanan emniyet personelinin 56, bu suçlardan yargılanıp, mahkum olanemniyet personelinin 57 olduğu bildirildi.

8- Bitlis'in Hizan ilçesinde, güvenlik kuvvetleriyle bölücü çete mensupları arasında çıkan çatışmada, 3 çete mensubu öldü, bir er şehit oldu,iki er yaralandı.

9- 4. Kolordu ve Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi tarafından yapılan açıklamada, Ankara'da bölücü bir çeteyemensup 7 kişinin yakalandığı bildirildi.

10- Başbakan Turgut Özal Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı LiSien Nien ve Çin Komünist Partisi Politbüro Danışma Kurulu Başkanı veAskeri Komite Başkanlığı görevini yürüten Deng Hsiaoping tarafından Ulusal Halk Meclisi'ndeki makamlarında kabul edildi.

11- Avrupa Konseyi'nin, Federal Almanya'nın Hamburg kentinde yapılan oturumunda, Bulgaristan'da yaşayan Türk azınlığa karşı uygulananbaskılar kınanırken, TBMM tarafından kabul edilen yeni «Polis Vazife ve Selahiyetleri Yasası» eleştirildi. Bu arada Kıbrıs konusunda yayınlanan bildiride, KKTC'de gerçekleştirilen seçimler kınanırken, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'ın soruna kalıcı ve barışçı bir çözüm bulmak için yapacağıgirişimlerin desteklendiği belirtildi.

12- Sovyetler Birliği parlamentosu olan Yüksek Sovyet'in toplantısında,Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko Devlet Başkanlığı'na getirildi. DışişleriBakanlığı görevine ise Grigori Romanov'un yerine Politbüro'ya tam üye seciler Gürcistan Komünist Partisi lideri Eduard Sevarnadze seçildi.

13- Pencap eyalet hükümetinin 200 Sih tutukluyu Hindistan BaşbakanıRajiv Gandi'nin emriyle serbest bırakacağı, Hindistan Haber Ajansı PTİ tarafından bildirildi.

3 TEMMUZ 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, SSCB Devlet Başkanlığı'na seçilmesidolayısıyla Andrei Gromiko'ya, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'da SSCByeni Dışişleri Bakanı.Eduard Sevarnadze'ye birer kutlama mesajı gönderdiler.

2- Başbakan Turgut Özal, Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu'ndayapılan değişiklikle ilgili olarak Emniyet teşkilatına bir mesaj göndererek«Polisin yetkiden çok sorumluluklarının artırıldığını» bildirdi.

3- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sudi Türel, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Kömür İşletmeleri ve İstanbul'un su ve elektrik sorunları konusunda açıklamalarda bulundu.

4- Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan bir haberde, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (Türk-İş) hesaplarını denetleyen Çalışma veSosyal Güvenlik Bakanlığı'nın brüt 26,5 milyon liralık usulsüz ödeme yapıldığı sonucuna vardığı ve raporun Cumhurbaşkanlığı'na, Başbakanlık'a veTürk-İş'e gönderildiği bildirildi.

5- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın yayımladığı Özel EğitimKurumları Yönetmeliği gereğince, özel okulların ilk kısımları ile ana sınıflarına öğrencilerin gelecek yıl sınavsız alınacağı bildirildi.

6- Tunceli'nin Hozat ilçesi Yenidoğdu Köyü yakınlarında suçlularınaranması sırasında güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren 3 eşkiyanın öldüğü, 8. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından açıklandı.

7- SSCB Komünist Partisi Lideri Mihail Gorbaçov ile ABD BaşkanıRonald Reagan'ın 19-20 kasım tarihleri arasında İsviçre'nin Cenevre kentinde zirve toplantısı yapacakları, ABD Beyaz Saray Sözcüsü Larry Speakesile Sovyet TASS Ajansı tarafından açıklandı.

8- ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Richard Hass,Atina'da, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu ile bir görüşme yaptı.

9- İngiltere'de bulunan ABD Başkan Yardımcısı George Bush ile İngiltere Başbakanı Margaret Thacher'in yaptıkları görüşmeler sonucunda yayınlanan ortak bildiride, «ingiltere ve ABD'nin uçak kaçırma olaylarına karşı ilk acil önlem olarak Beyrut Havaalanı'nın trafiğe kapatılması doğrultusunda çaba harcayacakları» açıklandı.

10- Şii hava korsanlarmca kaçırılan Amerikalı 39 rehinenin geçen pazar günü serbest bırakılarak ülkelerine dönmesinden sonra, İsrail'deki ceşitJi cezaevlerinde bulunan 735 Lübnanlı Şii tutukludan 300'ü, İsrail makamlarınca serbest bırakıldı.

11- AP Ajansının haberinde, ABD ile Ürdün'ün temmuz ayının ilkhaftasında, Ürdün topraklarında iki hafta süreli olarak bir askeri tatbikatdüzenleyecekleri bildirildi.

12- Avrupa'daki barış hareketleri arasında koordinasyon sağlamak veBatı Avrupa'ya daha fazla sayıda Pershing ve Cruise füzesi yerleştirilmesini önlemek için ortak bir strateji saptanmasını öngören Nükleer AleyhtarıBarış Toplantısı Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da başladı.

13- İtalya'da geçen ay cumhurbaşkanlığı görevine seçilen Hristiyandemokrat Francesso Cossiga göreve başladı.

14- İspanya Dışişleri Bakanı Fernando Moran görevinden alındı.

4 TEMMUZ 1985

1- İstanbul'da çalışmalarını sürdürmekte olan Cumhurbaşkanı KenanEvren, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve Hastanesi ile eski Sultanahmet Cezaevi'nde incelemelerde bulundu, Ayasofya Müzesi'ni gezdi.

2- Adalet Bakanı Necat Eldem, Mersin'de yaptığı açıklamada, «Af konusunun tatilden sonra TBMM'de ele alınacağını» bildirdi.

3- İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Polis Vazife ve Selahiyetleri Yasası'nda değişiklik yapan yasanın uygulaması ile huzur ve güvenin sağlanması konusunda alman ve alınacak tedbirler ile ilgili 67 ilin emniyet müdürlerinin katıldığı bir seminer düzenledi ve basına açıklamalarda bulundu.

4- Halkçı Parti MKYK toplantısında, Genel Başkan Yardımcılıklarına Vecihi Ataklı, Barış Can, Turan Beyazıt ve Kenan Nehrozoğlu, Genel Sekreterliğe'de Halil İbrahim Şahin getirildi.

5- HP, Polis Vazife ve Selahiyet Yasası'nı değiştiren yasanın usul veesas açısından iptali istemiyle, Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

6- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca hazırlanan ve Türk-İş yetkililerine 22 milyon liraya yaklaşan usulsüz ödeme yapıldığına ilişkin denetim raporunda yer alan iddiaları reddetti.

7- İzmir'de 3 gün süren Türkiye-AET tekstil toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası yapılan ortak açıklamada, «Kararların eylül ayında Belçika'nınbaşkenti Brüksel'de yapılacak toplantıya bırakıldığı» bildirildi.

8- Kıbrıs ve Yunanistan'da temaslarını tamamlayan ABD DışişleriBakanlığı Kıbrıs Koordinatörü, Richard Hass görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldi.

9- Türk Havayolları, 19 Temmuz gününden geçerli olmak üzere, iç hatlar yolcu taşıma ücretlerine yüzde 25-31,8 oranında zam yaptı.

10- Resmi Gazete'ye yüzde 33 zam yapıldı.

11- SODEP Genel Başkan Yardımcılarından Muzaffer Saraç'ın MGK'nın 7 numaralı bildirisini eleştirdiği gerekçesiyle yargılanmasına İstanbulSıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

12- SODEP tarafından İstanbul'da düzenlenen mitingte yaptığı konuşma nedeniyle 29 Haziran'da İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığının emri ileAnkara'da gözaltına alınan SODEP Genel Sekreter Yardımcısı Nail Gürman,komutanlığın emri ile serbest bırakıldı. Nail Gürman hakkında, İstanbulSıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'nca TCK'nm 311 ve 312. maddeleri gereğince soruşturma açıldı.

13- 12 Eylül 1980'den sonra faaliyetleri durdurulan ve daha sonra faaliyete geçmesine izin verilen Milliyetçi İşçi Sendikaları Konfederasyonu(MİSK) ve 9 yöneticisi hakkında Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde dava açıldı.

14- Van'ın Çatak İlçesi ve Hakkâri'nin Uludere İlçesinde güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren iki eşkiya ölü olarak ele geçirildi.

15- Çin Halk Cumhuriyetinde resmi görüşmelerini tamamlayan Başbakan Turgut Özal, beraberindeki heyetle, Güney Çin'de Kanton eyaletinebağlı olarak kurulan serbest bölgeyi ziyaret etti.

Başbakan Turgut Özal, Tercüman Gazetesi'ne Çin Halk Cumhuriyeti gezisine ilişkrn değerlendirmelerde bulundu.

16- Federal Almanya Başbakanı Hemut Kohl, Bonn'da düzenlediği basın .toplantısında, «Yeni Yabancılar Yasasının bu dönemde Parlamento'dangeçeceğini» belirterek «Serbest dolaşım konusunu Başbakan Turgut Özal'lagörüşeceğini» söyledi.

17- Portekiz Devlet Başkanı General Antonio Ramalho Eanes, «12 Temmuz Parlamentosunun feshedildiğini ve istifa eden Başbakan Mario SoaresBaşkanlığındaki hükümetin yeni meclis seçimine kadar görevde kalacağını» açıkladı.

5 TEMMUZ 1985

1- Başbakan Vekili Devlet Bakanı Kaya Erdem, yaptığı yazılı açıklamada, «Antalya ve Mersin serbest ticaret bölgelerinin 1986 yılı başında işletmeye açılacağını» bildirdi.

2- HP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan, Cumhuriyet Gazetesi'nedemokratik sol kesimdeki bütünleşme konusunda açıklamalarda bulundu.

3- İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, yeni Karayolları Trafik Yasası veYönetmeliği hakkında açıklamalarda bulundu.

4- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk Milliyet Gazetesi'ne yaptığıaçıklamada, «Özel sektörün savunma sanayii ile ilgilenmesi için önlemleraldıklarını» belirterek, «Savunma sanayiinin kapılarını yabancı sermayeyede sonuna kadar açacağız» dedi.

5- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen üçgünlük «Kitap Yazma Seferberliğinin ilk toplantısı Ankara'da yapıldı.

6- HP «Tarım Satış Kooperatifleri Yasası »nın 11 esas ve 3 geçici maddesinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

7- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın Türk-İş ile ilgili hazırladığı usulsüzlük raporu konusundaAnkara'da düzenlediği basın toplantısında, konuya ilişkin iddiaları cevaplandırdı.

8- Ankara, İstanbul ve Anadolu Gazete Sahipleri Sendikası YönetimKurulu, «Kağıda yapılan yüzde 49 oranındaki zamdan sonra sendikaya üye gazetelerin haftada bir gün yayınlanmamasını» kararlaştırdı.

9- ABD Dışişleri Bakanı Kıbrıs Koordinatörü Richard Hass ve ABDDışişleri Bakanlığı'nın Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs işlerinden sorumlu Genel Müdürü William Rope, Ankara'da Dışişleri Bakanlığı Çok Taraflı Güvenlik İşleri Dairesi yetkililerinden Ergün Pelit ve Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ecmel Barutçu ile görüşmelerde bulundu.

10- Dündar Kılıç adlı kişiden rüşvet aldıkları iddiasıyla haklarında dava açılan 23 emniyet görevlisinin yargılanmasına İstanbul 7. Ağır CezaMahkemesi'nde başladı.

11- Başbakan Turgut Özal ve beraberindeki heyet Çin Halk Cumhuriyeti'nden ayrılarak, Hong Kong'a gitti.

12- İrlanda'nın başkenti Dublin'de yapılan Özel Olimpiyatlar AvrupaŞampiyonası'nda özürlü Türk sporcuları 4 altın, 2 gümüş madalya kazandılar.

13- İsveç'in başkenti Stockholm'de yapılan ve 35 ülkenin katıldığı «Avrupa Silahsızlanma» konulu konferansın altıncı oturumu sona erdi.

14- Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC üyesi 13 ülkenin Petrol Bakanları, Avusturya'nın başkenti Viyana'da toplandı.

15- Lübnan Dışişleri Bakanlığı, «ABD'nin, Beyrut Havaalanı'nın uluslararası ulaşıma kapanması yolunda başlattığı kampanyanın BM'de boykot edileceğini» bildirdi.

Bu arada, İsviçre, Yunanistan, İsveç, İtalya ve Fransa, ABD'nin boykot çağrısına uymayacaklarını, açıkladılar.

16- Gine'de, Devlet Başkanı Albay Lansana Conte'ye karşı başarısızbir darbe girişimi düzenlendi.

6 TEMMUZ 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Beykoz Çocuk Göğüs HastalıklarıHastanesi'nde incelemelerde bulundu.

2- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi, İşletme İktisadi Enstitüsü mezuniyet törenine katıldı.

3- Devlet Bakanı Ahmet Karaevli'nin katıldığı 25. Türk Dil Bayramıve Yunus Emreyi anma törenleri Konya'nın Karaman ilçesinde başladı.

4- Refah Partisi Genel Başkanı Ahmet Tekdal ile yapılan sohbet Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

5- Başbakanlık Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanı VahitErdem İzmir'de yaptığı açıklamada, «Boğaz Köprüsü hisse senetleri gelirlerinin yanlış hesaplandığını», belirterek «Vatandaşın geliri bugün yüzde21. Bu bir yıl için yüzde 50 demektir. Daha ilk yıldan banka faizlerini köprü gelir ortaklığı senetleri ikinci yıl sahibine yüzde 80 gelir getirecektir»dedi.

6- ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs İşleri Koordinatörü Richard Haas,Ankaradaki temaslarını tamamlayarak Türkiye'den ayrıldı.

7- Diyarbakır Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan yasadışı Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) üyesi 6 sanığın yargılanmalarına başlandı.

8- Uluslararası silah kaçakçılığı ve Papa suikastına adı karışan BekirÇelenk Türkiye'ye gelerek polise teslim oldu.

7 TEMMUZ 1985

1- Başbakan Turgut Özal, Çin Halk Cumhuriyeti'ne yaptığı geziyi tamamlayarak Türkiye'ye döndü. Başbakan Özal havaalanında gazetecilereyaptığı açıklamada, «Çin Halk Cumhuriyeti ile 40-50 milyon dolar seviyesinde olan ticaret hacmini 100 milyon doların üzerine çıkaracağız» dedi.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada, «Af konusunun yeni yasama döneminde gündeme geleceğini ve Adalet Bakanlığı'nda konuya ilşkin bir düzenleme yapıldığını» belirterek «Geniş kapsamlı bir af tasarısı için şartlar oluşmuştur» dedi.

3- İlaç fiyatlarına yüzde 9 ile yüzde 34 arasında değişen oranlardazam yapıldı.

4- 59. Gazi Koşusu'nu Yavuz Sarıkaya'nın Uğurtay isimli atı kazandı.

5- Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi lideri Muammer Kaddafi,Libya'da yayınlanan «Yeşil Yürüyüş» derginine verdiği demeçte «Arap Ülkeleri arasında buulnan sınırlar yapmacıktır. Çünkü bu sınırlar Fransa, İngiltere ve İtalya'nın çizdiği sınırlardır» dedi. .

6- Pakistan'ın güney batısındaki Ouetta kasabasında güvenlik kuvvetleriyle Şii göstericiler arasında çıkan çatışmada ikisi polis 5 kişi öldü.

8 TEMMUZ 1985

1- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Türkiye'yi ziyaret edecek olanF. Alman Başbakanı Helmut Kohl'un ziyareti ile ilgili Ankara'da yaptığı açıklamada, «Karşılıklı itimada ve saygıya dayanan bu ilişkilerin daha da güçlenmesi için hükümetimiz gayret sarfetmektedir» dedi.

2- Adalet Bakanı Necat Eldem Konya'nın Ereğli ilçesinde yaptığı açıklamada, «Af mutlaka çıkacak, partimiz ve hükümet programında da af konusu var, ancak belirlenmiş bir tarih yok bu konuda çalışmalar devam ediyor. Meclis açıldığında af konusu gündeme gelecek» dedi.

3- Halkçı Parti İmar Kanunu'nun iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

4- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada, «11 Temmuz'daki çalışma meclisinin ön toplantısına başkanlar kurulutoplantımız sebebiyle katılmayacağız» dedi.

5- İtalya Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Basilio Cotone, HavaKuvvetleri Komutanı Halil Sözer'in davetlisi olarak, Türkiye'ye geldi.

6- Muğla eski Milletvekillerinden Adnan Akarca Muğla'da öldü.

7- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkilerŞubesi'nden yapılan açıklamada, Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde yapılanaramalar sonucu bölücü çete mensubu 8 kişinin yakalandığı bildirildi.

8- KKTC'de 23 Haziran'da yapılan genel seçimlerle tesbit edilen yeniMeclisin, ilk toplantısında miletvekilleri ant'içerek göreve başladılar.

9- Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Spiros Kipriyonu, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'nun çağrısı üzerine Atina'ya giti.

9 TEMMUZ 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Tekirdağ'ın Malkara ilçesinde yaptığıkonuşmada, «Mutluluk ve huzuru bozmak isteyenlere karşı dikkatli davranın, eski dönemi getirmek isteyenlere müsaade etmeyin» dedi.

2- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, HP Genel Başkanı AydınGüven Gürkan'ı TBMM'deki odasında ziyaret etti.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada, «Barış Harekatı kutlama törenlerine KKTC'ye Ankara'yıtemsilen Devlet Bakanı Abdullah Tenekeci'nin katılacağını» açıkladı.

4- Adalet Bakanı Necat Eldem Ankara'da yaptığı açıklamada, «Bakanlığının afla ilgili olarak gerekli çalışmaları sürdürdüğünü» belirterek «Devlet aleyhine işlenen suçlardan hüküm giyenlerin af kapsamı dışında kalacağını» söyledi.

5- Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl, Başbakan Turgut Özal'ındavetlisi olarak Türkiye'ye geldi.

6- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı Barış Derneğiüyesi olarak ve dernek faaliyetlerine katılmak iddialariyle haklarında soruşturması sürdürülen 128 kişi için kovuşturmaya yer olmadığı kararını verdi.

7- Kapatılan MHP ve ülkücü kuruluşlara maddi yardımlarda bulunduğuöne sürülen Milliyetçi İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (MİSK) yargılanmasına Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, KKTC meclisinin ikinci birleşiminde and içerek yeni dönem cumhurbaşkanlığı görevine resmen başladı.

9- İran'ın Harg Adası'ndan petrol yükleyen Vatan tankeri, İran'ın kıyılarına 20 mil uzaklıkta Irak Savaş uçakları tarafından bombalanması sonucu yara aldı. Bombalamada Vatan tankeri personelinden can kaybı olmadı.

10- Yunanistan Cumhurbaşkanı Hristos Sarcetakis, Yunanistan'da bulunan Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Spiros Kipriyanu'yu kabul ederek bir süre görüştü.

11- Lübnan'da İsrail kuvvetlerinin denetimi altında bulunan Ras Dayada ve Hatıbaya yerleşim bölgelerinde bomba yerleştirilen otomobillerinpatlaması sonucu 17 kişi öldü.

12- Güney Afrika Cumhuriyeti'nde dün meydana gelen olaylarda polis7 siyahı öldürdü.

10 TEMMUZ 1985

1- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Romanya Sosyalist Cumhuriyeti Meclis Başkanı Nirolae Giosan'ı makamında kabul ederek bir süregörüştü.

2- Başbakan Turgut Özal'ın resmi davetlisi olarak Türkiye'ye gelenFederal Almanya Başbakanı Helmut Kohl, Ankara'daki görüşmelerini tamamladı. Başbakan Turgut Özal ile Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohlarasında yapılan resmi görüşmelerde Türk işçilerinin AET'de serbest dolaşımı, Almanya'nın Türkiye'ye yaptığı askeri yardımların miktarı, Türk işçilerinin Almanya'daki sorunları, Alman hükümetinin hazırlamakta olduğu yeni tasarılar ve vize uygulaması gibi konuların ele alındığı bildirildi.

3- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Kayseri Anadolu Fuarı'nı açarken yaptığı konuşmada, «Ülkenin geri kalmışlıktan kurtulması ve süratlekalkınması için yatırım yapmanın şart olduğunu bunun için kaynak yaratmak gerektiğini» söyledi.

4- Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanı Nihat Güner Ankara'da yaptığı açıklamada, «Türkiye genelinde 1985 Haziran ayında bir önceki aya göretüketici fiyatları indeksinde yüzde 0.8'lik bir düşüş olduğunu» bildirdi.

5- Bir süre önce HP'den istifa eden Konya bağımsız milletvekili Sabri Irmak yeniden HP'ye girdi.

6- Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Halil Sözer'in davetlisi olarakTürkiye'de bulunan İtalya Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Basilic Cottone, Kayseri'de incelemelerde bulundu.

7- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Diyarbakır Askeri Mahkemesi'nde Güneydoğu Olayları davasından yargılanmakta olan 98 sanıktan10'u ölüm, biri ömür boyu hapis, 38'i 4 ile 24 yıl arasında hapis cezalarınaçarptırılırken, 16 sanık hakkında görevsizlik kararı verildi. Askeri mahkeme4 sanık hakkındaki dosyanın ayrılmasına ve 29 sanığın beraatine kararverdi.

8- 9. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde yargılanmakta olan «Sivas Olayları» davasında 7 kişi ömür boyu hapis 43 sanık da muhtelif hapis cezalarına çarptırıldı.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş yeni hükümeti kurması içinUlusal Birlik Partisi Başkanı Dr. Derviş Eroğlu'nu görevlendirdi.

11 TEMMUZ 1985

1- Cumhurbaşkanı Kerian Evren, HP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan'ı kabul ederek bir süre görüştü.

2- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Hızlı fiyat artışları temposunu kaybetmiştir.Enflasyonla mücadelede en güç merhalenin aşıldığını müjdelemekten mutluluk duyuyorum» dedi.

3- Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz, TSE ile EBSO tarafından ManisaOrganize Sanayi Bölgesi'nde düzenlenen «Ege bölgesi sanayicilerinin problemleri» konulu toplantıda yaptığı konuşmada, «Vasıfsız işçiyi sanayicininyetiştireceğini, maliyeti yüksek teknik cihazların sanayiciler tarafından ortak kullanılmasının sağlanacağını ve bundan böyle zamana değil, işe ücretödeneceğini» söyledi.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli çalışma hayatı ile ilgili 2821, 2822 ve 1475 sayılı kanunların aksayan yönlerinin değiştirilmesi amacıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, «Kanunlarınuygulanmasında görülen aksaklıkların, öze dokunulmadan nasıl giderileceğiüzerinde belirlemeler yapılacağını» bildirdi.

5- Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy, İzmir'in Dikili kazasında yapılansantralın açılışında yaptığı açıklamada, «Bir Belçika firmasıyla yapılan anlaşma gereği en geç 1985 yılı sonunda İzmir'de 25 bin abonelik dijital santralın kurulacağını» söyledi.

6- Türk-İş Genel Merkezinde düzenlenen «Çalışma hayatıyla ilgilikanunların uygulama meseleleri» konulu konferansta Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz bir konuşma yaptı.

7- Resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl ziyaretini tamamlayarak Türkiye'den ayrıldı.

8- Yunanistan'a resmi bir ziyaret amacıyla giden Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Spiros Kipriyanu ziyaretini tamamlayarak Kıbrıs'a döndü.

9- İsrail uçaklarının dün bombalandıkları Lübnan'ın Trablusşam kentiyakınlarındaki üç Filistin kampında ölü sayısı 24'e yaralı sayısı ise 87'yeyükseldi.

12 TEMMUZ 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı Florya DenizKöşkü'nde kabul ederek haftalık görüşmesini yaptı.

2- Başbakan Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, «Gelecekten çok umutlu olduğunu» belirterek «Fevkalade iyi bir döneme girdik» dedi.

3- HP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan ile yapılan röportaj Tercüman Gazetesi'nde yayımlandı.

4- Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy İzmir'de yaptığı açıklamada,«THY'de yapılan zamlar dışa bağımlı olarak yapılmaktadır. THY'na her zaman zam yapmak zorundayız. İç hat seferleriyle dış hat seferleri arasındaçok fark bulunmaktadır. Buna rağmen kuruluşumuz bu yıl 40 milyar lira kâretmiştir» dedi.

5- İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut Ankara'da yaptığı açıklamada,«Pişmanlık Yasası'ndan yararlanmak için 120 kişinin başvurduğunu» söyledi.

6- 6. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkilerŞubesi'nden yapılan açıklamada, Adana'da güvenlik kuvvetlerinin yaptıklarıoperasyonlar sonucu yeniden toparlanmaya çalışan aşırı sol bir örgütemensup 5 militanın yakalandığı bildirildi.

7- Belçika Dışişleri Bakanı Leo Tindemans Brüksel'de yaptığı açıklamada, «İspanya ve Portekiz'in AET'ye kabulünden sonra, topluluğun Türkiye'ye ayıracak daha fazla zamanı bulunacak ve kaydedilecek gelişmelermutlaka olumlu olacak» dedi.

8- Kuveyt'in başkenti dün iki ayrı yerde meydana gelen patlamada 11kişi öldü 89 kişi de yaralandı.

13 TEMMUZ 1985

1- Başbakan Turgut Özal Trakya gezisi sırasında Çorlu'da yaptığı konuşmada, «Yatırımların arttığını, ülkenin dış itibarının yükseldiğini» belirterek «Bir zamanlar Osmanlıya hasta adam diyenler 5-6 yıl evvel de Türkiye'ye hasta adam diyorlardı, şimdi ise kimse Türkiye'ye hasta adam diyemez» dedi.

2- Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy ile yapılan röportaj TercümanGazetesi'nde yayımlandı.

3- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, «Türkiye-ABD Savunma Ekonomik İşbirliği Anlaşması'nın geçerlilik süresinin 18 Aralık 1985'te dolacağını beliterek, Anlaşmanın beş yıllık uygulama sonuçlarının ışığında değerlendirilip, karşılıklı yükümlülükler bakımından mecut dengesizliğin giderilmesi gerektiği görüşünde olduğunu»söyledi.

4- Milliyetçi Demokrasi Partisi 1. olağan kongresi Ankara'da yapıldı.Genel Başkanlığa Genel Sekreter Ülkü Söylemezoğlu seçildi.

5- Karabük Demir-Çelik İşletmesi'nin dökümhanesinde meydana gelen patlamada 3'ü ağır 6 kişi yaralandı.

6- Belçika Dışişleri Bakanı Leo Tindemens, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nun resmi davetlisi olarak Ankara'ya geldi.

14 TEMMUZ 1985

1- Başbakan Turgut Özal Trakya gezisi sırasında İpsala ve Uzunköprü'de halka hitaben birer konuşma yaptı.

2- Devlet Bakanı Mesut Yılmaz ile Maliye ve Gümrük Bakanı AhmetKurtcebe Alptemoçin, Kapıkule'de incelemelerde bulundular.

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli Ankara'dayaptığı yazılı açıklamada, « Hazırlanan yasa değişikliği tasarılarının önümüzdeki günlerde Bakanlığa ileteceğini» söyledi.

4- MDP Adana Milletvekili Yılmaz Hocaoğlu partisinden istifa etti.

5- Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanı Vahit Erdem Ankara'da yaptığı açıklamada, «Bir yıl gibi kısa bir sürede 50 bin aileye konutyaptıklarını» belirterek «Bu sistemle konut meselesine çözüm bulunmuştur. Mesele 5 yıl içinde çözülür. Kiralar da buna paralel olarak düşer» dedi.

6- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'ın resmi davetlisi olarakTürkiye'de bulunan Romanya Cumhuriyeti Meclis Başkanı Nicolae Giosantemaslarını tamamlayarak Romanya'ya gitti.

7- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Hıristiyan ve Müslüman milisler arasında çıkan çatışmada iki kişi öldü 15 kişi yaralandı.

8- Çin Halk Cumhuriyeti'nin güneyinde maden ocağında meydana gelen göçük sonucu 47 kişinin öldüğü, 8 kişinin de kaybolduğu bildirildi.

9- Güney Amerika ülkelerinden Bolivya'da erken seçimler yapıldı.

15 TEMMUZ 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Gazeteciler Cemiyeti Başkanı NezihDemirkent ve yönetim kurulu üyelerini Florya Köşkü'nde kabul ederek basının sorunları konusunda görüştü.

2- Adalet Bakanı Necat Eldem Antalya'da yaptığı açıklamada, «Memleket yararına en uygun olan af çıkacaktır. Ümit ediyorumki, çalışmalar Eylül'de biter. Affın kapsamı konusunda henüz bir karar vermiş değiliz. Fakat meselenin çerçevesi hazırdır. Yani devlete karşı işlenen suçlara afyok. Adi suçlar ise şimdilik belli değil» dedi.

3- Tarım Orman ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan, Adana'da yaptığıaçıklamada, «Sebze ve meyvede aynı hataları tekrarlamamak için gelecekyıl daha erken tedbir alacağız» dedi.

4- Halkçı Parti, yabancılara toprak satışını öngören yasanın iptalineilişkin gerekçeli karar yazılmcaya kadar yasanın uygulanmasının durdurulması isteğiyle, Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

5- Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğinin 14'üncü genel kurul toplantısı İzmir'de yapıldı.

6- İran'ın elinde bulunan 52 sakat ve yaralı esir Kızılay yetkilileri tarafından Esenboğa Havaalanı'nda Iraklı yetkililere teslim edildi.

7- Siirt'in dağlık kesimindeki bir köyde, güvenlik kuvvetleri ile bölücü çete mensupları arasında çıkan çatışma sonucu iki kişi ölü olarak ele geçirildi.

8- Güney Lübnan'da İsrail sınırı yakınlarındaki Tibnit kasabasında birarabaya yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 9 kişi öldü.

16 TEMMUZ 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Erdebili'yi İstanbul'da kabul ederek bir süre görüştü. Görüşmede Erdebili İran Cummurbaşkanı'nın, Evren'i ülkesine davet ettiğini söyledi.

2- Türkiye geçen hafta İran'a kiralanmış iki Türk tankerinin Körfezde- Irak tarafından vurulmasıyla ilgili olarak Irak'ı diplomatik kanallardankınadı.

3- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, «ABD'nin Avrupa'da üstlenmiş savaş uçaklarının bakımlarının Türkiye'de yapılması konusunda anlaşmaya varıldığını» açıkladı.

4- İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut yeni trafik yasasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

5- Resmi bir ziyaret için Ankara'da bulunan Güney Avrupa NATOMüttefik Kuvvetleri Komutanı Oramiral Lee Baggett ile Güney Avrupa Müttefik Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Glasone Picioni, Ankara'daki görüşmelerine devam ettiler.

6- Cumhuriyet gazetesine özel bir demeç veren, Belçika Dışişleri Bakanı Leo Tindemans, Türkiye AET ilişkilerinin normalleşmesi için ilk fırsatta girişimlerde bulunacağını açıkladı.

7- Türkiye'de yatırım yapacak ABD'li işadamlarına güvence verilmesini öngören anlaşma, ABD hükümeti yekilileriyle Washington'da imzalandı.

8- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Vekili James Holger'le bir görüşme yaptı

9- Bolivya'da, geçen pazar günü Devlet Başkanlığı için yapılan seçimleri, emekli General Hugo Benzer'in kazandığı bildirildi.

17 TEMMUZ 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Gebze'de TÜBİTAK ve Arifiye tankfabrikasında incelemelerde bulunduktan sonra halka hitaben bir konuşmayaptı. Evren konuşmasında, «F-16 uçaklarının seçiminde rüşvet dağıtıldığıyolundaki iddialarla ilgili olarak bir suistimal olup olmadığının saptanmasıiçin ilgililere talimat verdiğini» açıkladı.

2- Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısında hükümet-basın ilişkilerinin görüşüldüğü bildirildi.

3- Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Osman Özbek, bir açıklamayaparak, «Afetler Kanunu'na geçici maddeler konularak çiftçiye yardımedilmesini, borçlarının ertelenmesini» istedi.

4- Türkiye Gazeteciler Sendikası Ankara Şube Başkanlığına İsmailBezgin getirildi.

5- Resmi bir ziyaret için Ankara'ya gelen ABD Kara Kuvvetleri Malzeme Komutanı Orgeneral Richard Thompson, Milli Savunma Bakanı ZekiYavuztürk ile, Genelkurmay Başkanı Necdet Ürûğ'u ayrı ayrı ziyaret etti.

18 TEMMUZ 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türkiye'ye özel bir ziyaret yapanABD eski Başkanı Jimmy Carter'i İstanbul'da kabul ederek bir süre görüştü.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz «F-16 Uçaklarıkonusunda basına akseden iddialar hakkında, «Başbakanlık'm ilgililere soruşturma yapılması için talimat verdiğini» söyledi.

3- Adalet Bakanı Necat Eldem, üst mahkemeler yasa tasarısı taslağının hazırlanarak Başbakanlığa sunulduğunu açıkladı.

4- Halkçı Parti İçel Milletvekili Fikri Sağlar, Başbakan Turgut Özal'ıncevaplanması istemiyle «ABD'li işadamlarına mal ve can güvenliği anlaşması» konusunda TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

5- Türk-İş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılandenetimler sonunda ortaya çıkan «yolsuzluk ve usulsüzlük» iddialarını cevaplayan bir rapor hazırlayarak Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile BaşbakanTurgut Özal, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman ve ilgili birimlere gönderdi.

6- Bitlis'in Mutki ilçesinde güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya giren

bölücü çete üyesi 5 kişi ölü olarak ele geçirildi.

7- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Diyarbakır 1 Numaralı Askeri Mahkemesi yasadışı örgüt üyesi olmak suçundan yargıladığı 35 sanıkhakkında verilen çeşitli hapis cezalarını açhkladı.

8- Etiyopya'nın başkenti Adis Ababa'da Afrika Birliği Örgütü'ne üyeülkelerin devlet başkanlarını bir araya getiren toplantı başladı.

19 TEMMUZ 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, İstanbul'da Türkiye Gemi SanayiiA.Ş.'ye ait Pendik Tersanesi ve Ağır Sanayii Tesislerinde incelemelerde bulundu.

2- Adli Tatil başladı.

3- Öğrenci seçme ve yerleştirme sınavının ikinci basamak sonuçlarıbelli oldu.

4- Genelkurmay Sıkıyönetim Kooardinasyon Daire Başkanlığı Basınve Halka İlişkiler Şubesi bir açıklama yaparak, «Edirne, İzmir, Erzincan, Ordu, Artvin ve Ankara ilerinde sıkıyönetimin sona erdiğini» bildirdi.

5- KKTC'de UBP Genel Başkanı Derviş Eroğlu, TKP ile kurduğu hükümet listesini Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a sundu. Denktaş yeni bakanlarkurulu listesini onayladı.

6- Hindistan'ın Gujarat eyaletinde Müslümanlarla Hindular arasındaçıkan çatışmalarda 10 kişi öldü. 100 kişi yaralandı.

20 TEMMUZ 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Kıbrıs Barış Harekâtı'nın 11. yıldönümü dolayısiyle KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a bir kutlama mesajıgönderdi.

Başbakan Turgut Özal Kıbrıs Barış Harekâtının 11. yıldönümü dolayısiyle KTTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a bir kutlama mesajı gönderdi.

2- Dışişleri Bakanı Vahit Haleftoğlu'nun Kıbrıs konusunda yaptığıaçıklaması Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

3- Doğru Yol Partisi Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk Ankara'dayaptığı basın toplantısında, çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

4- Gazeteci Ferruh İlkünsal İstanbul'da öldü.

5- Milli Savunma Bakanlığı'nın, Türk Silahlı Kuvetleri'nin manevi kişiliğine gölge düşürecek askerlikle bağdaşmayacak siyasi faaliyetlerde bulunduğu tesbit edilenlerin, hiç bir şekilde sivil öğretim kurumlarına alınmamasına ilişkin tebliği Resmî Gazete'de yayımlandı.

6- Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kıbrıs'a müdahalesinin 11. yıldönümüBarış ve Özgürlük Bayramı KKTC'de törenlerle kutlandı.

7- İtalya'nın kuzeyinde Alpler bölgesinde küçük bir barajın çökmesisonucu suların altında kalan 275 kişinin öldüğü, aramaların devam ettiği bildirildi.

8- Çin Halk Cumhuriyeti Özerk Fuangşı Zhuang bölgesindeki Li nehrinde bir teknenin şiddetli fırtına yüzünden alabora olması sonucu 94 yolcunda 32'si öldü.

9- Etiyopya'nın başkenti Adis Ababa'da yapılan Afrika Birliği Örgütü (OAU) zirve toplantısı bir ortak bildirinin kabul edilmesiyle sona erdi.

10- Libya Lideri Muammer Kaddafi, Tunus'ta yayınlanan bir dergiyeverdiği demeçte, «Amerika'nın, Libya, Tunus ve komşu Arap ülkeleri arasındaki yakınlaşmayı ve birliği önlemek için nifak tohumları ektiğini öne sürdü.

21 TEMMUZ 1985

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem Ankara'da yaptığı açıklamada, «Toplu Konut Fonu'nun gittikçe güçlendiğini, sağlıklı kaynaklara kavuşturulduğunu ve talebe cevap verebilecek seviyeye geldiğini»bildirerek «Gelecekte sözkonusu kaynakların kafi olmadığı anlaşıldığı takdirde gereken artış kolaylıkla sağlanabilir» dedi.

2- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nun çeşitli konulardaki açıklaması Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlandı.

3- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk Ankara'da yaptığı açıklamada, «F-16 savaş uçakları i|e ilgili ileri sürülen rüşvet itilalarının açıklığakavuşturulması için Türkiye tarafından soruşturma açılmasının, F-16 uçaklarının Türkiye'de ABD ile ortak üretilmesine ilişkin projeyi etkilemeyeceğini» bildirdi.

4- Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanı Vahit Erdem Adana'da yaptığı açıklamada, «Türkiye'de konut meselesinin çözümü için formül bulunarak sağlam kaynağa dayalı konut fonu kurulduğunu» belirterek«Konut fonunun yıllık gelirinin 200 milyar olması kesinleşti. Bu fonu koopertiflere, fertlere, müteahhitlere yeni inşatlara kredi olarak kulanıyoruz»dedi.

5- Antalya Mali Şube ekiplerince yapılan aramalarda tarihi değeriolan 741 adet sikke ve çeşitli tarihi eser ele geçirildi, olayla ilgili 3 kişiyakalandı.

6- Bakanlar Kurulu'nun yurt dışında basılan 6 kitabın Türkiye'ye sokulmasını yasaklayan kararı Resmî Gazete'de yayımlandı.

22 TEMMUZ 1985

1- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, MDP Genel Başkanı ÜlküSöylemezoğlu'nu ziyaret etti.

2- Başbakan Turgut Özal Malatya'da halka hitaben bir konuşma yaptı.

3- Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz Ankara'da yapılan İstihdamıGeliştirme Yüksek Koordinasyon Kurulu'nun toplantısında yaptığı açıklama,da, «İşsizliğin çaresi sadece yatırım değildir» dedi.

4- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Hatay'ın anavatana katılış törenlerine katılmak üzere İskenderun'a gitti.

5- Türkiye ile Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği arasında imzalanan «Ekonomi, ticari, bilimsel ve teknik işbirliğinin geliştirilmesine dairuzun vadeli programın» uygulanmasına ilişkin anlaşma Bakanlar Kurulu'ncaonaylandı.

6- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkilerşubesinden yapılan açıklamada, Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde güvenlikkuvvetleriyle silahlı çatışmaya giren 3 terörist silahlarıyla birlikte ölü olarak ele geçirildi.

7- Suudi Arabistan Petrol Bakanı Zeki Yamani, OPEC petrol bakanlarıtoplantısının açılışında yaptığı konuşmada, «Petrol fiyatlarında indirim yapmanın zamanı geldiğini» söyledi.

8- Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov, çeşitli görüşmelerde bulunmak üzere Yunanistan'a gitti. Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov,Atina'da verdiği demeçte, «Ada'nm bölünmesine yol açacak hareketleri kınadılarını» belirterek «Bunun ne Türklere, ne de Rumlara yararı var» dedi.

23 TEMMUZ 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren İstanbul Üniversitesi'nin Avcılar'dakiKampüsünde incelemelerde bulundu.

2- Başbakan Turgut Özal Doğu ve Güneydoğu Anadolu gezisinin songününde Dicle nehri üzerinde kurulacak olan Kralkızı Barajının temelini atarak Diyarbakır'da halka hitaben bir konuşma yaptı.

3- Devlet Bakanı Kâzım Oksay Ankara'da yaptığı açıklamada, «Yabancı petrol şirketlerinin Türkiye'ye büyük ilgi duyduklarını, halen ülkemize19 yabancı petrol şirketinin faaliyette bulunduğunu» belirterek «Karadeniz'de de petrol arama çalışmalarına başlanacağını» söyledi.

4- Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz, TÜBİTAK tarafından desteklenen Milletlerarası «Ölçme ve Kontrol 85» sempozyumunda yaptığı konuşmada, «Türkiye'nin bilimsel açıdan gelişmesi için hükümetin her türlü gayreti gösterdiğini» söyledi.

5- Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin Ankara'nınPolatlı ilçesinde incelemelerde bulundu.

6- Hatay'ın kurtuluşu ve Anavatan'a katılışının 46. yıldönümü törenlekutlandı.

7- Türk Silahlı Kuvetleri'nin planlı tatbikatlarından olan «OrgeneralŞükrü Naili Gökberg-85» tatbikatı İstanbul'da başladı.

8- Askeri Yargıtay'da bozulan 16 sanıklı Balıkesir Dev-Yol davası,Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde ikinci kez karara bağlanarak, 2 sanık ömür boyu, 10 sanık 4 yıl 2 ay ile 10 yıl arasındadeğişen ağır hapis cezasına çarptırılırken 4 sanıkta beraat etti.

9- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesinde görülen Çorlu YDGD davasında 6 sanık 4-8 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

10- Resmi bir ziyaret için ABD'ye giden Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Li Şiannian, ABD Başkanı Ronald Reagan ile bir görüşme yaptı.

24 TEMMUZ 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ürdün'ün Ankara Büyükelçiliği Başkâtibi'nin öldürülmesiyle ilgili Ürdün Kralı Hüseyin'e bir mesaj gönderdi.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Başbakan Turgut Özal'ın da katıldığı törende basında sansürün kaldırılışının 77. yıldönümü kutlandı.

3- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal ile birlikte İstanbul'da yapılmakta olan Korgeneral Şükrü Naili Gökberk-85 tatbikatınıizlediler.

.- HP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan ile SODEP Genel BaşkanıErdal İnönü solda birleşme konusunda bir görüşme yaptılar.

4- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem, Altındağ Belediyesini ziyaret ederek çeşitli konularda bilgi aldı.

5- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem'in başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, «İlgili kanunun verdiği yetkiye dayanarak Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen yeni yüksek öğrenim harçlarının yarısının nakden, yarısının ise yüksek öğretim kredi ve yurtlar kurumunun çıkaracağı ve en az 2 yıl vadeli olacak borç senetleri ile ödeneceğini »bildirdi.

6- Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Beyhan Cenkçi, Türk basınında sansürün kaldırılışının 77. yıldönümü dolayısiyle Ankara'da yaptığı açıklamada,«Milli Basın ve Yayın organlarımız hiç bir zaman tertiplerin aracı olmamıştır ve olmayacaklardır» dedi.

7- Odalar Birliği Başkanı Ersin Faralyalı Ankara'da yaptığı açıklamada, «Pazar ekonomisinden yana olduklarını, uygulamada vuku bulabilecek hatalardan dolayı sistemin yıpranmasına izin vermeyeceklerini» söyledi.

8- Ürdün'ün Ankara Büyükelçiliği Başkatibi silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

9- Irak Enformasyon ve Kültür Bakanı Lâtif Nsayyif Jasim Irak'ın başkenti Bağdat'ta Tercüman Gazetesi'ne verdiği demeçte, «İran-Irak savaşında Türkiye'nin tarafsız kalmasının kendileri için çok önemli olduğunu» belirterek «Savaş halindeyiz. Tanker hangi ülkenin olursa olsun vururuz. Sadece biz değil, İran uçaklarıda tankerlere saldırıyor» dedi.

10- Yunanistan'a resmi bir ziyaret yapan Bulgar Devlet Başkanı TodorJivkov gezisini tamamlayarak Bulgaristan'a döndü.

11- Sudan Başbakanı El-Gaouly Defaallah dün Hartum'da yaptığı açıklamada, «Güneybatı Kordofan bölgesinde 20.000 çocuğun açlıktan öldüğünü» söyledi.

25 TEMMUZ 1985

1- Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem Ankara'da yaptığı açıklamada, «Evi bulunmayan dar gelirli vatandaşları evsahibi yapmakamacıyla Ağustos-Aralık döneminde 40 bin kişiye daha toplu konut kredisi açılacağını» söyledi.

2- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp Ankara'da yaptığı açıklamada, «Uluslararası Af örgütü'nün Türkiye'de işkence yapıldığına ilişkinraporunun, Avrupa ile ilişkilerdeki gelişmelerden telaşa kapılan bazı çevrelerce hazırlandığını» söyledi.

3- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkilerŞubesi'nden yapılan açıklamada, «Siirt'in Eruh ilçesinde güvenlik kuvvetleriyle silahlı çatışmaya giren biri kadın, üç teröristin ölü olarak ele geçirildi» ği bildirildi.

4- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde yasa dışı bölücü örgütün Hilvan-Siverek gurubuna mensup 469 kişinin yargılanmalarına başlandı.

5- Federal Almanya'nın Hamburg kentinde bir Türk, üç Alman tarafından dövülerek öldürüldü.

6- Hindistan'ın Ahmedabad şehrinde Müslümanlar ile Hindular arasında çıkan çatışmalarda 42 kişi öldü.

7- Kolombiya havayollarına ait bir yolcu uçağının Leticia-Bogota seferini yaparken düşmesi sonucu 75 kişi öldü.

26 TEMMUZ 1985

1- Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığında Harp Akademilerinde toplandı.

2- Başbakan Turgut Özal İstanbul'daki incelemelerini sürdürüyor.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz Ankara'da yaptığı açıklamada, «Adalet Bakanlığı af konusunda geniş çalışmalar yapıyor,sonunda bir tasarı hazırlayacak. Hükümet tasrının kapsamını gözden geçiripson şeklini verecek» dedi.

4- Adalet Bakanı Necat Eldem Ankara'da yaptığı açıklamada, «Af konusunda bakanlığındaki çalışmaların sürdürüldüğünü» belirterek «Affın ilkeleri saptanmadı. Biz bakanlık olarak hazırlıklarımızı sürdürüyoruz» dedi,

5- Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin Ankara'dayaptığı açıklamada, «Vergi tahsilatının 1 trilyon 567 milyar lirayı bulduğunubütçede öngörülen verginin yüzde 43.7'lik bölümünün şimdiden tahsil edildiğini» söyledi.

6- YÖK Başkanı İhsan Doğramacı Ankara'da yaptığı açıklamada, «Üniversitelerinden uzaklaştırılan öğretim elemanları tekrar ünüversitelere dönmelerinin Ünüversitelerinin inisiyatifinde olduğunu söyledi.

7- Muş ve çevresinde Emniyet Müdürlüğü ve jandarma ekiplerince yapılan aramalarda bölücü çete mensubu 4 kişi silahlarıyla birlikte yakalandı.

27 TEMMUZ 1985

1- Başbakan Turgut Özal Sivas'a gitti.

2- Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz ile işsizlik konusunda yapılan röportaj Milliyet Gazetesi'nde yayımlandı.

3- Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin Ankara'dayaptığı açıklamada, «Bu yılın ilk altı ayında 100 milyar liralık vergi iadesiningerçekleştirildiğini» söyledi.

4- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Ankara'da çeşitli konuları içeren açıklamalarda bulundu.

5- ABD'nin yeni Atina Büyükelçisi Robert Wossler Keeley, ABD Senatosu Dışilişkiler komitesi'nde yaptığı konuşmada, «Türkiye ile Yunanistanarasında Ege hava sahası ihlali konusundaki anlaşmazlıkların ya iki ülke arasında ya da NATO tarafından çözülmesi gerektiğini» söyledi.

6- İtalyan Başbakanı Bettino Craxi, resmi bir ziyaret için Roma'da bulunan Libya Dışişleri Bakanı Abdul Selam Treiki'yi kabul ederek bir süregörüştü.

7- Uganda'da ordu, Devlet Başkanı Milton Obote'yi görevden alarakyönetime el koydu.

28 TEMMUZ 1985

1- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz ile basın ve hükümet ilişkileri konusunda röportaj Güneş Gazetesi'nde yayımlandı.

2- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, «Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı Helsinki Nihai Senedi» nin imzalanışının 10. yıl toplantısına katılmaküzere Finlandiya'ya gitti-

3- Adalet Bakanı Necat Eldem Ankara'da yaptığı açıklamada, «Affın ilkelerini belirledikten sonra, tasarıyı hazırlamak rutin bir iş olacak» dedi.

4- Türk Standartları Enstitüsü Başkanı Mehmet Arıyörük Ankara'dayaptığı açıklamada, «Firmalar tarafından verilen garanti belgesi ile TSE garanti belgesinin birbirine karıştırılmaması gerektiğini» söyledi.

5- KKTC'de 23 Haziran seçimlerinden sonra oluşturulan Ulusal BirlikPartisi - Toplumcu Kurtuluş Partisi koalisyonunun programı Cumhuriyet Meclisinde görüşüldü.

6- Fransa, yapılan baskılara protesto amacıyla Güney Afrika Cumhuriyeti'ndeki Büyükelçisini Fransa'ya çağırdı.

7- Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki Filistin Mülteci kampı Sabra yakınlarında içinde 22 Filistinli'nin cesedi bulunan bir toplu mezar ortaya çıkarıldığı bildirildi.

29 TEMMUZ 1985

1- Yeşilköy Havalimanı'nın adı Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Başbakan Turgut Özal'ın hazır bulunduğu bir törenle «Atatürk Havalimanı» olarakdeğiştirildi.

2- Sağhk ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın, Türkiye'de bulunanJaponya eski sağlık bakanlarından Kozo Watanabe ile bir görüşme yaptı.

3- Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, Antalya Selek Sahilşeridinde yaptırılan 100 obanın açılışında bir konuşma yaptı.

4- Türk-İş Genei Başkanı Şevket Yılmaz, Tercüman Gazetesi'ne yaptığıaçıklamada, «İLO kararlan çerçevesinde Türkiye'de çalışma hayatının sağlıklı yürümesini engelleyen, iş barışını zedeleyen hususlar, peşin kararlıolmadan müzakere edilmelidir» dedi.

5- Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov Moskova'da yaptığı yazılı açıklamada, «2 Ağustos'tan geçerli olmak üzere tüm nükleer denemeleri tek taraflı olarak durduracaklarının» bildirdi.

6- Uganda'da geçen hafta içinde ordunun yönetime el koymasındansonra 20 bakanın tutuklandığı bildirildi.

30 TEMMUZ 1985

1- Başbakan Turgut Özal Ankara'da yaptığı açıklamada, «Yasaklı siyasilerin affı konusunda kendilerinin yetkili olmadıklarını» söyledi.

2- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın, Gevher Nesibe Sağlık Eğitim Enstitüsü 21. dönem mezunlarının diploma töreninde yaptığı konuşmada,. «Sağlık personelinin günün şartlarına uyması için eğitime hız vereceklerini» söyledi.

3- İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Erzincan ve ilçelerinde incelemelerde bulundu.

4- Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi Başkanı Yalım Eralp Ankara'da yaptığı açıklamada, «Uluslararası Af Örgütü, Türkiye'yi suçlama çabalarını destekleyecek yeni malzeme bulmakta güçlük çekiyor» dedi.

5- SODEP Genel Başkan Yardımcısı Muzaffer Saraç, 12 Eylül 1980 öncesi siyasal çekişme ve çatışma ortamına benzer bir durumu yaratacak beyanda bulunduğu gerekçesiyle İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 NumaralıAskeri Mahkemesi'nde yargılandı.

6- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, Siirt'in Şırnak İlçesi'nde güvenlik kuvvetlerine ateş açarak kaçmaya çalışan bir bölücü çete mensubu silahlarıyle birlikte ölü olarak ele geçirildi.

7- Avrupa Güvenliği ve İşbirliği Konferansı'nın ve Helsinki Sonuç Belgesinin imzalanmasının 10. yıldönümü dolayısiyle Finlandiya'da bulunan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Fransa Dışişleri Bakanı Roland Dumas ile birgörüşme yaptı.

8- KKTC'de 23 Haziran seçimlerinden sonra kurulan Ulusal Birlik Partisi (UBP) / Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) Cumhuriyet Meclisinden güvenoyu aldı.

31 TEMMUZ 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Marmara Üniversitesi Tıp FakültesiHaydarpaşa Numune Hastanesi ve Askeri Hastanesi'nde incelemelerde bulundu.

2- Başbakan Turgut Özal, televizyonda yayınlanan «İcratın İçinden»programında dış gezileri hakkında bilgi verdi.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, «Topantıda ekonomik ve güncel konular ile faiz oranlarındaki düşüşün görüşüldüğünü» söyledi.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral Ankara'da çeşitli konuları içeren açıklamalarda bulundu.

5- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Türk-İş'in kuruluşunun 34. yıldönümü dolayısiyle Samsun'da düzenlenen törende çeşitli konuları içerenbir konuşma yaptı.

6- Özel okulların 1985 - 86 yılı öğretim ücretleri belirlendi.

7- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Helsinki Nihai Sözleşmesi'nin 10.yıldönümü dolayısiyle Finlandiya'nın başkentinde yapılan toplantıda KıbrısRum Yönetimi Dışişleri Bakanı Lacouru konuşması sırasında salonu terketti.

8- Helsinki Sonuç Belgesinin imzalanmasının 10. yıldönümü nedeniyleFinlandiya'nın başkentindeki toplantıya katılan ABD Dışişleri Bakanı GeorgeShultz ile Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Edward Sevarnadze bir süre görüştüler.

9- Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Kuveyt'te yayınlanan ArabTimes gazetesine-verdiği demeçte, «Irak'ın İran'la olan savaşı daha fazlauzatmak taraftarı olmadığını ve savaşta hiç bir tarafın askeri zafere ulaşamayacağını» söyledi.

10- Güney Lübnan'daki Arnoun kasabasında bir İsrail devriyesine düzenlenen bombalı saldırı sonucu 8 kişi öldü.

11- Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de bir milletvekili kimliği belirsiz iki kişi tarafından vurularak öldürüldü.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106