22.6.1985
×

Hakkında

Künye

İletişim

HAZİRAN 1985

1 HAZİRAN 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı kabulederek bir süre görüştü.

2- Diyarbakır, Ergani İlçesi yakınlarında yapılan arkeolojik kazı!arda,9 bin yıl öncesine ait, insanların göçebe avcılık döneminden, yerleşik yaşama geçtikleri en eski köyün bulunduğu açıklandı.

3- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta yaklaşık iki haftadır süren Şii-Filistinli çarpışmalarında en az 470 kişinip öldüğü, 2 bine yakın insanın dayaralandığı bildirildi.

4- BM Güvenlik Konseyi kabul ettiği karar tasarısında Beyrut'taFilistinli sivillere karşı girişilen şiddet hareketlerini kınayarak, bu eylemlerin durdurulmasını istedi. Uluslararası Af Örgütü de yayımladığıbildiride, Beyrut'ta Filistinlilere karşı katliam iddialarına karşı soruşturma açılmasını istedi.

5- Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mikhail Gorbaçov, Moskova'dayaptığı açıklamada, İsviçrenin Cenevre kentinde süren «SilahlanmanınKontrolü Görüşmeleri »ne iki tarafın da yeni öneri getirmesi için bir yada iki aylık süre tanınmasını» istedi.

6- Ürdün Kralı Hüseyin ile yaptığı görüşme sonunda bir basıntoplantısı düzenleyen ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, «FKÖ üyesi olmayan bir Filistin-Ürdün ortak heyetiyle yakın zamanda, üst düzeyde görüşmek istediğini» açıkladı.

7- ABD'nin ve Kanada'nın bazı kentlerinde meydana gelen kasırgalarda, en az 39 kişinin öldüğü, 280'den fazla kişinin yaralandığı, APtarafından bildirildi.

8- Irak, Huveyze bataklıklarında İran'a karşı karadan ve havadansaldırı başlattığını açıkladı.

2 HAZİRAN 1985

1- Millî Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk ANKA Ajansı'na, Savunma Anlaşması, F-16 savaş uçakları, bedelli askerlik ve Yunanistan'dayayınlanan «To Vima» gazetesi tarafından öne sürülen iddialar konusunda açıklamalarda bulundu.

2- HP tarafından düzenlenen «Pahalılığı ve İşsizliği» protesto mitingi Ankara'da yapıldı.

3- RP Genel Başkanı Ahmet Tekdal, İran İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı'nın (İRNA) sorularını yanıtlayarak «Türkiye'nin ekonomik bağımsızhğım elde edemediği takdirde, siyasal bağımsızlığını sıkıntıyasokabileceğini» söyledi.

4- Eski Maliye Bakanı Adnan Başer Kafaoğlu hakkında BaşakGrubu ile ilgili işlemlerinden dolayı TBMM'de soruşturma açılması içinAnkara Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan dosya, Adalet Bakanlığı'nagönderildi.

5- YÖK tarafından düzenlenen «Atatürk ve Eğitim» konulu konferans Ankara'da yapıldı.

6- Erzurum'un Horasan ilçesi ile Ankara'nın Kırıkkale ilçesinin Hacılar Kasabasında belediye başkanlığı seçimini ANAP adayları, Çanakkale'nin Yenice İlçesine bağlı Akçakoyun Kasabası ile Antalya'nın Kaşİlçesine bağlı Demre bucağında da bağımsız adaylar kazandı.

7- 2845 sayılı Devlet Güvenlik Mahkemeleri Kuruluş ve Yargılama Usulleri Yasası'nda yapılan değişiklikler yürürlüğe girdi.

8- Yunanistan'da yapılan genel seçimleri, iktidardaki PASOKpartisinin kazandığı belirtildi.

9- Çin ile Vietnam arasındaki sınır çatışmalarının yoğunlaştığı,Hanoi radyosu tarafından yapılan açıklamada, ise cumartesi günü meydana gelen çatışmalarda Vietnam birliklerinin Çin saldırısını geri püskürttükleri ve 288 Çin askerini öldürdükleri bildirildi.

10- Arjantin'in başkenti Buenos Aires ve çevresinde yağışlarınneden olduğu seller 14 kişinin ölümüne 12 kişinin kaybolmasına nedenoldu.

3 HAZİRAN 1985

1- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu toplantısında,«Bulgaristan ile özellikle kara taşımacılığı konusunda ortaya çıkan güçlükleri gidermek için görüşmeler yapılması konusunda bir temayül belirdiğini» söyledi ve «6 ilde sıkıyönetimin kaldırılmasına ilişkin MGK'nıntavsiye kararının benimsendiğini» belirtti.

2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sudi Türel, konuk olarak Ankarada bulunan Polonya Madenleri ve Enerji Bakanı Czieslaw Piotreowski ile yaptığı görüşmeden sonra, Bingöl - Karlıova ve Afşin - Elbistan'daiki yeni termik santral kurulması için prensipte anlaşmaya varıldığınıaçıkladı.

3- SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü, Cumhuriyet Gazetesi'ne çeşitli konuları içeren özel bir demeç verdi.

4- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Teoman Evren, «Polis Vazife veSalahiyet Kanunu'nun bazı maddelerinin değiştirilmesi ve bazı maddeler eklenmesine ilişkin tasarının bir polis devleti kurmaya yönelik adımolduğunu» bildirdi ve «Demokratik hukuk devletinin en belirgin özelliğinin, her türlü eylemin olduğu gibi polisin eyleminin de denetlenmesi olduğunu» belirtti.

5- Ankara Cumhuriyet Savcılığı, Maliye eski Bakanı Adnan BaşerKafaoğlu için görevsizlik kararı alarak, uygulanması gereken prosedürü, dosyayla birlikte Adalet Bakanlığına bildirdi.

6- Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin tarafından devlet kuruluşlarına gönderilen bir yönergede harcamalarda tasarruf sağlanması istendi ve personel alımına ilişkin ilkeler bildirildi.

7- Balkanlar'da deprem tehlikesinin azaltılamsı amacıyla BM Kalkınma Programı çerçevesinde daimi bir Koordinasyon Komitesi kurulmasına ilişkin Komite statüsü Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğegirdi.

8- Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel ile Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'ın Lübnan'da çatışan tarafların Suriye'nin oluşturacağıbir «Barış Gücü» yardımıyla silahsızlandırılması konusunda anlaştığıbildirildi.

Bu arada kuşatma altındaki Şatila mülteci kampında kolera salgını çıktığı, Burj El Barajni kampında da salgın hastalıktan toplu ölümlerin meydana geldiği belirtildi.

Öte yandan, bir Şii köyünü basan İsrail birlikleri 40 kişiyi esir aldı.

4 HAZİRAN 1985

1- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Portekiz'in başkenti Lizbon’da yapılacak olan NATO Dışişleri Bakanları İlkbahar Konseyi toplantılarına katılmak üzere Türkiye'den ayrıldı.

2- Tüm madenlerin yerli ve yabancı sermayeli özel sektör tarafından işletilmesini öngören Maden Yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

3- HP'li iki üye, TBMM Başkanlık Divanı'ndaki görevlerinden istifaettiler.

4- Türk ve Bulgar polis ve gümrük yetkililerinin Kapıkule'de yaptıkları toplantı sonucunda iki ülke arasındaki karayolu taşımacılığınınnormale döndüğü bildirildi.

5- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)'nün yıllık toplantısına katılmak üzere, İsviçre'nin Cenevrekentine gitti.

6- Türk Silahlı Kuvvetlerinin planlı tatbikatlarından olan «DenizKurdu 2/85 tatbikatı başladı.

7- Ankara Basın Savcılığı, Ulus Gazetesi'nde yayımlanan bir habere dayanarak DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un sendikatemsilcilerinin kendisini ziyareti sırasında yaptığı ileri sürülen konuşma ile ilgili soruşturma açtı.

8- Eski büyükelçilerden Ömer Fikret Belbez İstanbul'da öldü.

9- 26 İlin valisini değiştiren kararname, Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

10- ABD Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda, «Ermeni soykırımı»» tasarısı kabul edilmedi.

11- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, Washington'da yaptığıaçıklamada, «Filistin Ulusal Konseyi üyelerinin, oluşturulacak Ürdün Filistin ortak heyeti içinde yer alabileceğini» söyledi.

12- Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohl, resmi bir ziyaret içinYugoslavya'ya gitti.

5 HAZİRAN 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, DYP Genel Başkanı HüsamettinCindoruk'u Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz Ankara'dayaptığı açıklamada, Türkiye'nin dış tanıtımının yetersiz olduğu konusunda çeşitli çevrelerden şikayetler geliyor. Bu tanıtımın yetersiz kalmasının nedeni Türkiye düşmanı dış lobilerin faaliyetleridir. Bu faaliyetlerkarşısında Türkiye'nin dışarda tanıtılması bir Afrika ülkesinden dahazordur. Biz bu güçlüğü yenmek için çaba harcıyoruz» dedi.

3- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Irak ve Fas'ın Ankara Büyükelçilerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli ile emeklilik yaşı ve Kıdem Tazminatı konularında yapılan bir söyleşi CumhuriyetGazetesi'nde yayınlandı.

5- Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından Anayasa Mahkemesiüyeliğine atanan Mustafa Şahin and içti. And içme törenine Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri Nurettin Ersin, Sedat Celasun ve Nejat Tümer ile TBMM Başkanı Necmettin Karaduman,ve Başbakan Turgut Özal katıldılar.

6- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu yaptığı basın toplantısında Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilere değinerek, «Türkiyeile aramızdaki sorunların çözümü için tek olmasa bile en iyi yol diyalogdur» dedi.

7- Hindistan Başbakanı Rajiv Gandi çeşitli görüşmelerde bulunmak üzere dört ülkeyi kapsayan gezisinin ilk durağı olan Mısır'a hareket etti.

8- Irak tarafından yapılan açıklamada Irak savaş uçaklarının İran'ın başkenti Tahran'ı iki kez bombaladıkları bildirildi.

6 HAZİRAN 1935

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı ÇankayaKöşkü'nde kabul ederek haftalık görüşmesini yaptı.

2- Başbakan Turgut Özal, «İlk Hedef 85» ve «Deniz Kurdu 2-85»tatbikatlarını izlemek üzere Genelkurmay Başkanı Orgeneral NecdetÜruğ ve Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk ile birlikte İzmir'e gitti.

Başbakan Turgut Özal, Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu'ya Yunanistan'da yapılan seçimleri kazanması nedeniyle bir kutlama mesajı gönderdi.

3- Kent-Koop Genel Başkanı Murat Karayalçın Ankara'da yaptığıaçıklamada, «Konut sorununun çözümünde sivil toplum-belediye işbirliğinin gerekli olduğunu» söyledi.

4- İstanbul eski Milletvekillerinden Ferit Gündoğan İstanbul'daöldü.

5- Çimento ürünlerine ortalama yüzde 15 oranında zam yapıldı.

6- Niğde eski Milletvekili Yaşar Arıbaş Ankara'da öldü.

7- Ege Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada,güvenlik kuvvetlerince yapılan aramalar sırasında yasa dışı örgüt üyesi9 kişi ile haklarında kesinleşmiş cezalar bulunan yasa dışı örgüt üyesi3 kişinin yakalandığı bildirildi.

8- Yunanistan Başbakanı Andreas Papendreu, Milliyet Gazetesi'ne verdiği özel demeçte, «Türkiye iie anlaşmazlıkların çözümü için, diyalogdan başka yol düşünmediğini» belirterek «Türkiye ile karşı karşıyagelmek ve sürtüşmek istemediğini» söyledi.

9- Hindistan Başbakanı Rajiv Gandi resmi bir ziyaret amacıyla gittiği Mısır'da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'le görüşmesi sırasındayaptığı açıklamada, «Ortadoğu'da barışın süper güçlerin müdahalesi olmadan ilgili taraflarca sağlanması gerektiğini» söyledi.

10- Hindistan Haber Ajansı (UNI) Hindistan ve Pakistan birliklerinin iki ülke arasındaki Keşmir bölgesinde birbirlerine ateş açtıklarınıbildirdi.

11- Hür Afganistan Komitesi, Sovyet ve Afgan hükümet kuvvetlerinin Kunar vadisinde başlattıkları son saldırıda binlerce kişinin öldüğünüve yaralandığını bildirdi.

12- Irak savaş uçaklarının, İran'a ait petrol dolum tesislerinin bulunduğu Harg Adası ile Bender Humeyni'deki petrokimya kompleksinibombaladıkları bildirildi.

7 HAZİRAN 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara Anakent Belediye Başkanı Mehmet Altınsoy'u Çankaya Köşkü'nde kabul ederek bir süre görüştü.

2- Başbakan Turgut Özal «İlk Hedef-85» tatbikatı dolayısıylabulunduğu Seferhisar'da yaptığı açıklamada, «Ege'nin bir suih deniziolmasını her zaman arzu ediyoruz. Bizim kimsenin bir karış toprağındagözümüz yok» dedi.

3- Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, «Bulgaristan Hükümeti'nin Anadolu Ajansı muhabirinin Bulgaristan'da çalışmasına izinvermemesi üzerine, Türk Hükümeti'nin de Bulgar Telgraf Ajansı (BTA)'nın Ankara'daki muhabiri Lubomir Gabrovski'yi sınır dışı karan aldığıve kararı Bulgar Hükümetine bildirdiği» belirtildi.

4- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli Ankara'da,1929 yılında ABD ile imzalanan «Ticaret ve Seyrisefain Muahedenamesi» hakkında sorulan soruları cevaplandırdı.

5- Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müclürlüğü'nün kuruluşunun 65. yıldönümü kutlandı.

6- TRT Yönetim Kurulu, TRT Kanunu'nun 20. maddesine dayanarak parlamento dışındaki partilerin haberlerinin TRT'den yayınlanmayacağına karar verdi.

7- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Ersin Faralyalı ileyapılan söyleşi Tercüman Gaztesi'nde yayınlandı.

8- Türk Silâhlı Kuvvetleri'nin planlı tatbikatlarından olan «İlk Hedef-85» tatbikatının kara, deniz, hava ve jandarma personelinin katıldığı müşterek bölümü Seferhisar'ın Doğanbey bölgesinde başladı.

9- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nun katıldığı Portekiz'in başkenti Lizbon'da yapılan NATO Bahar Dönemi Dışişleri Bakanları Toplantısı sona erdi.

8 HAZİRAN 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Ankara'nın Polatlı ilçesinde vebazı köylerinde incelemelerde bulundu.

2- Başbakan Turgut Özal İzmir ve Konya'da incelemelerde bulundu.

3- NATO Dışişleri Bakanları İlkbahar Toplantısı'ne katılan Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu Türkiye'ye döndü.

4- Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşcıoğlu; bir basın toplantısı düzenleyerek, «Türk turizminin gelişmesi ve verilerin sağlıklıbiçimde değerlendirilmesi ile ilgili olarak izlenen yollar» hakkındaaçıklamalarda bulundu.

5- Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin 7. Olağan Genel Kurulu Ankara'da yapıldı. Genel Başkanlığa yeniden Ahmet Abakay seçildi.

6- Ege Ordu Komutanlığı tarafından İzmir Doğanbey yöresindegerçekleştirilen «İlk Hedef-85» tatbikatı sona erdi.

7- Tarihçi ve yazar Afet İnan Ankara'da öldü.

8- Sıkıyönetimin 19 temmuzdan itibaren 6 ilde Ankara, Edirne,Erzincan, İzmir, Artvin, Ordu'da kaldırılmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

9- İran'la Irak karşılnklı olarak birbirlerinin başkentlerini bombaladılar.

9 HAZİRAN 1985

1- Başbakan Turgut Özal, gazetecilerin AET ile ilgili sorularınıyanıtlarken, «AET temsilcisinin ya da AET'nin içişlerimize karışmayahakkı yok» dedi.

2- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ ile kuvvet komutanları Deniz Kurdu-85 tatbikatını izlemek üzere Marmaris'e gittiler.

3- HP Genel Sekreteri Yılmaz Hastürk, MDP Bitlis MilletvekiliKâmran İnan, SODEP Genel Sekreteri Hicri Fişek ve DYP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Gölhan, AET'nin Ankara Temsilcisi Gwyn Morgan'ın «Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu'nun kabul edilmesi halinde Türkiye ile AET arasındaki ilişkilere öldürücü darde vurulmuş olacağına ilişkin sözleri konusunda açıklamalarda bulundular.

4- SODEP.tarafından düzenlenen «Demokrasi, pahalılık ve işsizlik» mitingi İstanbul'da yapıldı.

5- Türkiye Odalar Birliği Başkanı Ersin Faralyalı, haftalık Noktadergisine yaptığı açıklamada «Asgari Ücretin yetersiz olduğu birgerçektir» dedi.

6- Ankara Gazete Sahipleri Sendikası'nın olağanüstü genel kurulu yapıldı. Genel Kurul'da sendikanın adı «Ankara, İstanbul ve Anadolu Gazete Sahipleri Sendikası» olarak değiştirilirken, Genel Başkanlığa da Burhanettin Gögen seçildi.

7- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi'nden yapılan bir açıklamada «7 Haziran 1985 günü Siirt ilinde güvenlik Kuvvetleriyle silahlı çatışmaya giren bölücü çete elemanlarının üç güvenlik görevlisini şehit ettiği, çete elemanlarından birininsağ, üçünün ölü olarak ele geçirildiği» bildirildi.

8- Başbakanlık Kupası'nı Kayserispor'u yenen Trabzonspor kazandı.

9- KKTC'de Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı. Bağımsız adayRauf Denktaş, Yüksek Seçim Kurulu'nun açıkladığı sonuçlara göreKKTC'nin ilk dönem Cumhurbaşkanlığına seçildi.

10- Yönetmenliğini Ali Özgentürk'ün yaptığı «At» filmi, BirinciUluslararası Tokyo Film Festivali'nde büyük ödülü iki filmle paylaştı.

10 HAZİRAN 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, «Pişmanlık Yasası» ile «Kaçakçılığın Men ve Takibine İlişkin Yasa'yı değiştiren yasayı onayladı.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Başbakan Turgut Özal, yeniatanan 12 valiyi kabul ettiler.

3- Başbakan Turgut Özal, International Herald Tribüne gazetesinin çıkardığı Türkiye ekine bir demeç verdi.

4- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, Silahlı Kuvvetlerin düzenlediği Deniz Kurdu-2/85 tatbikatında Türk savaş gemilerini yakından izleyen Yunan Muhribinin uzaklaştırıldığına ilişkin biraçıklama yaptı.

5- Başbakanlık Basın Merkezi, Polis Vazife ve Selahiyetlerineİlişkin Yasa Tasarısında getirilmek istenen değişikliklerin neler ve diğer ülkelerdeki uygulamaların nasıl olduğunu içeren bir açıklama yaptı.

6- TBMM'de ikisi uluslararası anlaşma olmak üzere 6 yasa tasarısı kabul edildi.

7- Türkiye'de çok yüksek düzeyde seyreden çocuk hastalıklarıve buna bağlı ölümlerin azaltılması konularında izlenecek politikalaraışık tutmak amacıyla oluşturulan «Çocuk Sağlığı Danışma Kurulu» Ankara'da iîk toplantısını yaptı.

8- AET'nin yürütme organı yetkilileri, «Ankara Temsilcisi GwynMorgan'ın yeni Polis Vazife ve Salahiyet Yasası'nı eleştiren resmibir açıklama yapmadığını bu konuda kendisine herhangi bir talimat verilmediğini ve böyle bir yetkisi olmadığını» bildirdiler.

9- Ortak Pazar'a üye 10 ülke, KKTC'de önceki gün yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini yeniden kazanan Rauf Denktaş'ı «DevletBaşkanı olarak tanımayacaklarını» açıkladılar.

10- Hindistan'ın batısındaki Gurajat eyaletinde yüksekokul vemeslek kuruluşlarında alt kastlara ait kontenjanların artırılmamasınıprotesto gösterilerinde çıkan çatışmalarda dün 17 kişi öldü.

11- Beyrut Amerikan Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapan Amerikalı bir profesör, kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından kaçırıldı.

11 HAZİRAN 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Romanya Cumhurbaşkanı Nikolai Çavuşesku'nun resmi konuğu olarak Bükreş'e gitti.

2- Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanı Nihat Güner, mayıs ayında toptan fiyatların yüzde 2.2 oranında artığını açıkladı.

3- Toprak Mahsulleri Ofisi 1985 - 1986 bakliyat baş alım fiyatlarını açıkladı.

4- Bazı Suç Failleri Hakkında Uygulanacak Hükümlere İlişkinKanun ile Kaçakçılığın Men ve Takibi Hakkındaki Kanun Resmi Gazete'de yayınlanarak yürülüğe girdi.

5- ABD Başkanı Ronald Reagan, ABD Kongresi'nin Helsinki Nihai Senedi'nin uygulamasını takip eden (Avrupa'da Güvenlik ve İşbirliği) Komisyonu'na sunduğu raporda, «Bugaristan'da Türk azınlığa karşıyürütülen baskıların son altı ayda iyice yoğunlaştığını» belirtti.

6- Şii oldukları bildirilen bir grup hava konsanı, Lübnan'ın başkenti Beyrut'tan silah zoru ile kaçırdıkları Ürdün Havayollarına ait biryolcu uçağını, tekrar Beyrut'a götürdüler.

12 HAZİRAN 1985

1- 4. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Ankara 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde sonuçlanan «THKP-C Kurtuluş» davasında birkişi idam cezasına mahkum oldu, 17 kişi de çeşitli hapis cezalarınaçarptırıldı.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren dün Romanya'nın Başkenti Bükreş'teki resmi görüşmelerini tamamlayarak Köstence'ye geçti.

3- Türkiye-AET Karma Parlamento Komisyonu'nun Türk üyeleritarafından Fransa'nın Strasbourg kentinde yapılan açıklamada, «Türkiye-AET ilişkilerinin normalleştirilmesi zamanımn geldiği, ilişkileri askıda tutmanın her iki taraftada yarar sağlamayacağı» belirtildi.

4- Kıbrıs Rum Lideri Spiros Kipriyanu, Atina'da Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu ile görüştükten sonra bir açıklama yaparak, «Uluslararası kamuoyunun Türkiye'ye baskı yapmasını» istedi.

5- Hindistan Başbakanı Rajiv Gandi, 4 günlük bir gezi için ABD'ye gitti.

6- Irak savaş uçaklarının, İran'ın petrol dolum tesislerinin bulunduğu Harg Adası yakınlarında seyreden bir gemiyi bombalamaları sonucu 41 kişinin öldüğü bildirildi.

7- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Şii ve Dürzi milisler arasındaçıkan çarpışmalarda, 27 kişi öldü, 69 kişi yaralandı.

8- Beyrut-Amman seferini yaparken Şii korsanlarca dün kaçırılan Ürdün uçağı mürettebat ve yolcular serbest bırakıldıktan sonraBeyrut Havaaîam'nda havaya uçuruldu.

13 HAZİRAN 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Romanya Sosyalist CumhuriyetiCumhurbaşkanı Nikolai Çavuşesku'nun konuğu olarak Roamnya'ya yaptığı resmi ziyareti tamamlayarak dün Türkiye'ye döndü. Bu ziyarete ilişkin Ortak Bildiri yayınladı.

2- SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü, Doğru Yol Partisi GenelBaşkanı Hüsamettin Cindoruk'u ziyaret etti.

3- SODEP İnsan Hakları ve Af Komisyonu, Vedat Aldoğan veHaydar ÖztürK adlı kişilerin Ankara Emniyet Sarayı binasından atlayarak intihar ettiğinin açıklanması üzerine bir bildiri yayınladı.

4- Çeşitli ülkelere mensup stratejik savunma uzmanları tarafından «Dış Politika Enstitüsü»nce İstanbul'da düzenlenen bir toplantıda«Türkiye'nin güvenliği» görüşüldü.

5- Anayasa Mahkemesi, «Yabancıların Türkiye'de mülk edinmelerini öngören yasayı» iptal etti.

6- Adana Sıkıyönetim 1 Numaralı Askeri Mahkemesinde görülen, yıkıcı ve bölücü iki ayrı örgüt davasında yargılanan 119 sanıktan4'ü ölüm cezasına, 12'si de yaşam boyu hapis cezasına çarptırıldı.

7- İzmir Emniyet Müdürlüğü bir açıklama yaparak, yasadışı birörgüte üye 13 kişinin yakalandığını bildirdi.

8- ABD Başkanı Ronald Reagan, Başbakan Turgut Özal'ı «DünyaDemokratik Birlik Kongresi »ne katılmak üzere Amerika'ya davet etti.

9- ABD Temsilciler Meclisi, Başkanı Ronald Reagan'm Nikaragua'daki karşı devrimci gerillalara 27 milyon dolarlık silah dışı yardımyapılması tasarısını dün kabul etti.

10- Irak savaş uçakları İran'ın sınırdaki altı kasaba ve kentini bombaladı, ölü sayısı açıklanmadı.

11- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, Lübnan Havayoları'na ait bir yolcu uçağını kaçıran Filistinli hava korsanı, Ürdün'ün başkenti Amman'da teslim oldu.

14 HAZİRAN 1985

1- Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kuraklık ve açlıktan etkilenen Afrika'daki Müslüman ülkelere yardım kampanyası başladı.

2- Deniz Kurdu 2-85 tatbikatı İzmir'de sona erdi.

3- 4. Kolordu ve Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı bir açıklama yaparak Ankara'da bölücü bir örgüt üyesi 18 kişinin yakalandığı bildirdi.

4- Fransa'nın Strasbourg kentinde toplanan AET'nin danışma organı Avrupa Parlamentosu'nda kabul edilen bir karar ile «Banş Derneği» davasına son verilmesi, tutukluların salıverilmesi ve AET dışişleri bakanları ile Avrupa Parlamentosu Baskanı'nın bunun gerçekleşmesi amacıyla Türk hükümeti nezdinde girişimde bulunması istendi.

5- Lübnan'ın başkenti Beyrut'un güneyinde Lübnan Ordusuna aitbir binaya düzenlenen bombalı saldırıda 23 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.Saldırının sorumluluğunu Sünni Müslüman «Marabitun» milisleri üstlendi.

6- Amerikan Havayolları'na ait bir yolcu uçağı Atina - Roma seferini yaparken hava korsanları tarafından kaçırıldı. Olayı İslami CihatÖrgütü üstlendi.

7- Güney Afrika Cumhuriyeti Birliklerinin Botwana topraklarınagirerek Afrika Ulusal Kongresi (ANC) hedeflerine saldırdıkları açıklandı.

15 HAZİRAN 1985

1- Türkiye, Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun, KKTC'de yapılanCumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin olarak yayınladığı bildiriyi reddetti. Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, c«AET üyesi ülkelerin tümüyleRum yanlısı olan bir metni kabul etmelerinin hayret verici olduğunu»söyledi.

2- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın, Milliyet gazetesine, açıklamalarda bulundu.

3- Polis Vazife ve Selahiyet Yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

4- SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü, görülmekte olan davalarlailgili olarak kendi kanaatini açıklayan Başbakan Turgut Özal hakkında«Meclis araştırması» açılmasını istedi.

5- 12 Eylül 1980'den sonra haklarında dava açılmış olan Köy-Koopyöneticileri beraat etti.

6- Dış Politika Enstitüsü tarafından İstanbul'da düzenlenen«NATO Savunması» konulu toplantıya katılan İtalyan Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Başkanı Robert Aliboni, «Türkiye ve Yunanistan arasındaki Ege ve Kıbrıs sorununun ayrı ayrı ele alınması gerektiğini» söyledi.

7- Yaklaşık 10 gündür Güney Lübnan'daki Hıristiyan milisler(SLA) tarafından rehin tutulan BM Barış Gücü'ne mensup 21 Finli askerserbest bırakıldı.

16 HAZİRAN 1985

1- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, ANKA Ajansının ABD ile yenilenen Savunma İşbirliği Anlaşması ve Bulgaristan'daki Türkler konusundaki sorularını yanıtladı.

2- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanvekili Turgut Tokuş başkanlığında 10 kişilik bir heyet, Türkiye ile İtalyaarasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla, İtalyanhükümetinin davetlisi olarak Roma'ya gitti.

3- Botswana hükümeti, Güney Afrika Cumhuriyeti'ni yaptığı saldırı nedeniyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne şikayet ederek,Konsey'in acilen toplanmasını istedi.

4- Sri Lanka'da, hükümet birlikleri ile ayrılıkçı Tamil gerillalarıarasında çıkan çatışmada 18 Tamil gerillasının öldürüldüğü bildirildi.

5- Arjantin Devlet Başkanı Raul Alfonsin, enflasyonla mücadeleamacıyla «Ücretlerin ve fiyatların dondurulduğunu» açıkladı.

17 HAZİRAN 1985

1- HP Genel Başkanı Necdet Calp, TBMM'de kabul edilen PolisVazife ve Selahiyet yasa tasarısını eleştirdi.

2- Maliye ve Gümrük Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü yetkilileri tarafından dün Başbakan Turgut Özal'a «İlk beş aylık mali durum» lailgili brifing verildi.

3- DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk Anayasa MahkemesiBaşkanı Semih Özmert'i ziyaret etti.

4- ÖSY sınavının ikinci basamağı tüm yurtta yapıldı.

5- Görevine son verilen Bulgar Telgraf Ajansı «BTA» nın muhabiri Lubomir Gabrowski Türkiye'den ayrıldı

6- Memur maaş göstergelerine 49 katsayı uygulamasına, yakacakyardımlarının 15 bin 500 liraya yükseltilmesine ilişkin kararın 1 Temmuz1985'den itibaren uygulanması için gerekli telgraf emri bütün ilgili birimlere gönderildi.

7- İfadesi alınmak üzere Ankara Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şube'ye götürüldükten sonra 6. kattan düşerek ölen Haydar Öztürk'ün intihar ettiği Doktor tarafından belirlendi.

8- Karayolları Trafik Yasası Resmi Gazete'nin dünkü mükerrersayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

9- Suudi Arabistan'ın Hatay doğumlu Türk vatandaşlarına vizevermeyi reddetmesini, «Güvenlik» gerekçesine bağladığı bildirildi.

10- Şii Emel milislerin Lideri ve Güney Lübnan'dan sorumlu BakanNebih Berri bir basın toplantısı düzenleyerek, «Kaçırılan ABD yolcuuçağının yolcularının bir kurtarma oparasyonu tehlikesine karşı düngece uçaktan alınarak başka bir yere götürüldüğünü» açıkladı. Berri«Uçaktan çıkarılmalarını ben istedim, Çünkü hepsinin ölümüyle sonuçlanacak bîr operasyon ya da çatışmadan kaygı duyuyorum» dedi.

18 HAZİRAN 1985

1- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman ikinci yasama yılınınsona ermesi nedeniyle bir basın toplantısı düzenledi.

2- Başbakan Turgut Özal, Antalya Havalaanı terminalinin açılıştörenine katılmak üzere Antalya'ya gitti.

3- Adalet Bakanı Necat Eldem, Polis Vazife ve Selahiyetleri Yasası'nın hazırlanmasında, devlete yönelik faaliyetlerde polisin daha etkili duruma getirilmesinin amaçlandığını ve polise verilen yetkilerinAnayasa'da yer aldığını söyledi.

4- Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in, «Üst kademe yöneticilerinin yetiştirilmesi hakkındaki» yasanın iptali için açtığı davayı karara bağladı ve yasanın iptalini kararlaştırdı.

5- SEKA'nın ürettiği bazı kağıt ve karton ürünlerine zam yapıldı.Gazete kağıdına zam oranı yüzde 49 olarak belirlendi.

6- Ankara'da özel okulların 1985 - 1986 öğretim yılı ücretleri yeniden belirlendi.

7- Yazar Kasa uygulamasına açıklık getiren Maliye ve GümrükBakanlığı tebliği yayınlandı.

8- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Perez de Cuellar, bir açıklama yaparak, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Botsvana'ya karşı giriştiğisaldırıyı kınadı.

9- Suriye Devlet Başkan Yardımcısı Abdülhalim Haddam'ın hazırladığı 13 maddelik barış planı Şam'da imzalandı. FKÖ anlaşmayı kabul etmedi.

10- İran, kara kuvvetlerine ait birliklerin, Huveyze bataklıklarındaIrak'a karşı bir saldırıya geçerek yüzlerce Iraklı askeri öldürdüğünüaçıkladı.

11- Afganlı mücahitlerin Shindand Hava Üssü'ne saldırarak, buradaki 20 savaş uçağını tahrip ettikleri açıklandı.

19 HAZİRAN 1985

1- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler, resmibir ziyaret için Federal Almanya'ya gitti.

2- İsviçre'nin İstanbul Başkonsolosu Haris Freiburghaus, kimliğihenüz saptanamayan bir kişi tarafından yaralandı.

3- Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin «Yehova Şahitleri» davasıyla ilgili kararı bozdu.

4- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'nca90 sanıklı PKK Sason Grubu davası açıldı.

5- 1. Ordu ve İstanbul - Edirne İlleri Sıkıyönetim Komutanlığı biraçıklama yaparak, yasadışı örgüt üyesi 18 kişinin yakalandığını bildirdi.

6- ABD Başkanı Ronald Reagan, ABD yolcu uçağının kaçırılmasıyla ilgili dün bir basın toplantısı düzenleyerek, «Korsanlara ödün verilmeyeceğini» söyledi.

7- Lübnan'ın Tripoli kentinde bomba yüklü bir otomobilin patlaması sonucu 31 kişi öldü, 50'den fazla kişi yaralandı.

8- Suriye Devlet Başkanı Hafız Esat, resmi bir ziyaret için Sovyetler Birliği'ne gitti.

9- Güney Kore'deki temaslarını tamamlayan Bangladeş DevletBaşkanı Hüseyin Muhammed Erşad, Japonya'ya gitti.

10- Frankfurt Havaalanında bir bomba patladı, üç kişi öldü, 42 kişiyaralandı.

20 HAZİRAN 1985

1- Başbakan Turgut Özal, İstanbul ve Ankara Bayram Gazeteleri'ne çeşitli konuları içeren birer yazı yazdı.

2- HP Genel Başkanı Necdet Calp'in, İstanbul ve Ankara BayramGazetelerinde çeşitli konuları içeren birer yazısı yayınlandı.

3- MDP Genel Başkanı Turgut Sunalp, Ankara Bayram Gazetesi'ne «Bayramı Kutlarken» başlıklı bir yazı yazdı.

4- 13. Uluslararası İstanbul Festivali dün İstanbul'da başladı.

21 HAZİRAN 1985

1- İstanbul Bayram Gazetesi'nde SODEP Genel Başkanı Erdalİnönü, MDP Genel Başkanı Turgut Sunalp ve DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk birer yazı yazdılar.

2- Ankara Bayram Gazetesi'nde, SODEP Genel Başkanı Erdalİnönü, DYP Genel Başkanı Hüsammettin Cindoruk, Refah Partisi Genel Başkanı Ahmet Tekdal ve Muhafazakar Parti Genel Başkanı AliKoç'un birer yazıları yer aldı.

3- Genelkurmay Sıkıyönetim Koordinasyon Dairesi BaşkanlığıBasın ve Halkla İlişkiler Şubesi bir açıklama yaparak, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde askeri bir araca yapılan saldırı sonucu bir Üsteğmenile üç erin şehit edildiğini bildirdi.

4- Nepal'in Başkenti Katmandu ve bazı kentlerinde meydanagelen bir dizi patlamada, yedi kişi öldü 22 kişi yaralandı.

22 HAZİRAN 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Bodrum'da incelemelerde bulundu.

2- Başbakan Turgut Özal Side'de gazetecilerle yaptığı toplantıda, çeşitli konuları içeren açıklamalarda bulundu.

3- Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem Marmaris'teyaptığı açıklamada, «1986 martına kadar fiyat artışlarının yüzde 20-30'lar arasında bir seviyeye ineceğini» söyledi.

4- Kültür ve Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu, Marmaris'te,Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilen yabancıların mülk edinmesi ileilgili yasa hakkında Cumhuriyet Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu.

5- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşe'de yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar'm Güvenlik Konseyi'nesunduğu Kıbrıs raporunun «Türk tarafına baskıyı öngören bir rapor» olduğunu söyledi.

6- Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu yeni hükümet programını parlamentoya sunarken yaptığı konuşmada, «Türkiye ile diyaloga girmelerinin ilk koşulu olarak Türk askerlerinin adadan çekilmesive Yunanistan'ın Ege'deki haklarının tartışma konusu yapılmaması gerektiğini» söyledi.

7- Fransa Devlet Başkanı François Mitterand, Atina'nın, 1985 yılıAvrupa'nın kültür başkenti ilan edilmesi dolayısiyle düzenlenecek törenlere katılmak amaciyla Yunanistan'a gitti.

23 HAZİRAN 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ankara'ya döndü.

2- Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı Kaya Erdem Ankara'dayaptığı açıklamada, «Stok yapılarak sun'î fiyat yükselmelerine müdahale amaciyle bir kısım ithalat yapılmasının, üreticiye bir zararı olmadığını» söyledi.

3- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı Ekrem Pakdemirli Ankara'dayaptığı açıklamada, «Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET)'nin Türk tekstil ürünlerine uyguladığı kotanın 30 Haziran'da kaldırılma ihtimalininolduğunu» söyledi.

4- Federal Almanya Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Henning Von Sandrat görüşmelerde bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

5- Milli Eğitim ve Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın özel öğretimkurumlarının açılışı ve işleyişleriyle ilgili esasları düzenleyen yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

6- KKTC'de genel seçimler yapıldı.

7- BM Genel Sekreteri Perez de Cuellar, İran-Irak arasındakisavaşın barışçı bir çözüme bağlanması konusunda görüşmelerde bulunmak üzere, Japonya'ya gitti.

8- Belçika Hükümeti, AET ülkeleri dışından gelen yabancı işçilere kesin dönüş primi uygulamaya başladı.

9- Hindistan Havayollarına ait bir yolcu uçağı Montreal - Bombay seferini yaparken İrlanda'nın güney batısı'nda denize düştü, uçakta bulunan 349 yolcu ve mürettebattan kurtulan olmadı.

10- Japonya'nın Tokyo Havaalanı'nda meydana gelen patlamada2 kişi öldü, 4 kişi de yaralandı.

11- Afganistan'da mücahitlerin, ülkenin kuzeyindeki Penşir vadisinde askeri karakolları basmaları sonucu 400 Afgan hükümet askerininöldüğü bildirildi.

12- Sovyetler Birliği'ne yaptığı 4 günlük resmi geziyi tamamlayanSuriye Devlet Başkanı Hafız Esat Suriye'ye döndü.

13- Bangladeş Devlet Başkanı Hüseyin Muhammed Erşat, Japonya'ya yaptığı 4 günlük resmi geziyi tamamlayarak ülkesine döndü.

24 HAZİRAN 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Mısır'ın Ankara BüyükelçisiMuhammed Wafaa Hegazy ve İran'ın Ankara Büyükelçisi MuhammedGencidost'u ayrı ayrı kabul ederek bir süre görüştü.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Polis Vazife ve Selahiyetleriile «Devre Mülk Yasası»ns onayladı.

Cumhurbaşkanı Evren ayrıca, Cumhuriyet Başsavcılığına yenidenFiruz Çilingiroğlu'nu seçti.

2- Başbakan Turgut Özal, Antalya'da yaptığı konuşmada, «Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında döviz sıkıntısı çekmeyen yegâne ülkedir» dedi.

3- Türk Standartlar Enstitüsü jvlarkalı Kalite Belgeli ve İmalatYeterlilik Madde Mamul ve Mahsulleri fuarı Devlet Bakanı Ahmet Karaevli tarafından İzmir'de açıldı.

4- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı Müsteşarı Yunus MüftüAnkara'da yaptığı açıklamada, «Ülkemizde günde, zamanında boğmaca, difteri, tetanos, kızamık ve çocuk felci aşısı yaptırılmayan 500 çocuğun öldüğünü» söyledi.

5- 9. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde 19 Haziran 1980 tarihinde siyasi görüş ayrılığı nedeniyle adam öldürmek suçundan yargılanan 2 kişi ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

6- 8. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığından yapılan açıklamada, Elazığ'da güvenlik kuvetlerince yapılan aramalarda bölücü birçeteye mensup 5 kişinin yakalandığı bildirildi.

7- KKTC'de yapılan genel seçimlerde, Ulusal Birlik Partisi'nin(UBP) 24, Cumhuriyetçi Türk Partisi'nin (CTP) 12, Toplumcu KurtuluşPartisi'nin (TKP) 10, Yeni Doğuş Partisi'nin (YDP) 4 milletvekili çıkardığı, Demokratik Halk Partisi (DHP), Toplumsal Atılım Partisi (TAP) ileSosyal Demokrat Partisi'nin (SDP) barajı aşamayarak milletvekili çıkaramadıkları bildirildi.

8- ABD Başkan Yardımcısı George Bush, 7 ülkeyi kapsayan Avrupa gezisinin ilk durağı olan İtalya'ya gitti.

9- İtalya'da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde Hıristiyan Demokrat Francesko Cossiga sekizinci Cumhurbaşkanı seçildi.

25 HAZİRAN 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Eskişehir'de yapılacak olan jetmotor fabrikasının temel atına töreninde yaptığı konuşmada, «Şimdiye kadar uçak satın almak mecburiyetindeydik. Şimdi ise bu uçağı ülkemizde imal ederek, çok sıkışık zamanlarda başka ülkelere muhtaçolmayacağız» dedi. Temel atma töreninde Başbakan Turgut Özal, Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, General Elektrik Genel MüdürüWard ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Halil Sözer birer konuşma yaptılar.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Başbakan TurgutÖzal askeri bir uçakla Ankara'ya döndüler.

2- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Türkiye ile Libya arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi konusunda resmi görüşmelerde bulunmak üzere Libya'ya gitti.

3- İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut Eskişehir'de yaptığı açıklamada, «Tüm havalimanlarının, daha etkin kontrol yapılması için uyarıldığını» söyledi.

4- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Türkiye - Amerika OrtakSavunma toplantısına katılmak üzere Türkiye'de bulunan ABD SavunmaBakan Yardımcısı Richard Perle ile bir görüşme yaptı.

5- Türk Heyetine Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral NecdetÖztorun'un ABD heyetine de Savunma Bakan Yardımcısı Richard Perle'nin başkanlık ettiği Türk - Amerikan Ortak Savunma Grubu'nun buyılki ilk toplantısı Ankara'da başladı.

6- TRT Genel Müdürü Tunca Toskay, yayınlanan bir programlailgili olarak Ankara 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde ifade verdi.

7- NATO Genel Sekreteri ve Çevre İşleri Yardımcısı Henry Durant Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz'i ziyaret ederek bir süre görüştü.

8- Kore Şehitleri, Kore savaşının 35. yıldönümü dolayısıyla Ankara'da düzenlenen törenle anıldı.

9- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülmekte olan 1173 sanıklı Dev-Sol davasında 13 kişi tahliye edildi.

10- Polise yetki veren yasa değişiklikleri Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

11- Sosyalist Blok'un ekonomik topluluğu COMECON'un 40. dönem toplantısı Polonya'nın başkenti Varşova'da başladı.

12- Portekiz Başbakanı Marıo Soares, Başbakanlık görevinden istifa etti.

13- İran, kara kuvvetlerine ait birliklerin Irak'ın kuzeybatısındakibir garnizona saldırarak 150'den fazla Iraklı askeri öldürdüğünü bildirdi.

14- ABD'nin Oklahoma eyaletindeki Hallets şehrinde patlayıcımadde üreten bir fabrikada meydana gelen patlama sonucu 25 kişiöldü.

26 HAZİRAN 1985

1- Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Birleşmiş Milletler Yasası'nınSan Francisco Konferansı'nda kabul edilişinin 40. yıldönümü nedeniylebir mesaj yayınladı.

2- Tarım Orman ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Doğan Konya'da yaptığı açıklamada, «Kuraklık olan bölgelerimizdeki çiftçiler mağdur edilmeyecektir» dedi.

3- Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı İhsan Doğramacı, Üniversitelerarası Kurul ve Üniversite Rektörleri Toplantısı için gittiği İzmir'deyaptığı açıklamada, «Öğrenci affına karşı olduklarını» belirtti.

4- Türk - ABD heyetleri arasındaki «Savunma grubu» toplantısınakatılmak için Türkiye'de bulunan ABD Savunma Bakan Yardımcısı Richard Perle Ankara'da düzenlediği basın toplantısında ABD ile Türkiyearasında olan ilişkilere değinerek, «Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin kağıt üzerinde yapılan anlaşmalardan çok daha önem taşıdığını»söyleyerek «Toplantılarda iki ülke arasındaki savunma işbirliği anlaşması çerçevesinde 40'a yakın konunun ele alındığını» açıkladı.

5- 9. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'ndeçeşitli suçlardan yargılanmakta olan yasadışı örgüt mensubu 3 sanıktan biri ömürboyu hapis, biri 15 yıl hapis, bir kişi de 10 yıl hapiscezasına mahkum oldu.

6- Maliye ve Gümrük Bakanlığı'nın KDV'yi üç kat daha genişletenve KDV'nın üç ayda bir yerine her ay tahsil edilmesini öngören tebliğiResmi Gazete'de yayımlandı.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da gazetecilereyaptığı açıklamada, «Başbakan Turgut Özal'ı cumhuriyet seçimlerindensonra KKTC'yi ziyaret etmek üzere davet ettiğini ve Ankara'dan cevapbeklediğini» bildirdi.

8- Irak, İran kuvvetlerinin Irak'a karşı son saldırılarda kullandıkları karadan havaya füzeler gibi silahların Libya ve Suriye tarafındansağlandığını öne sürerek Libya ile olan diplomatik ilişkilerini kestiğinibildirdi.

27 HAZİRAN 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı ÇankayaKöşkü'nde kabul ederek haftalık olağan görüşmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, yeni seçilen İtalyan Cumhurbaşkanı Francesko Cossiga'ya bir kutlama mesajı gönderdi.

2- Başbakan Turgut Özal Ankara'da yaptığı açıklamada, «KKTC'deyapılan seçimler sırasında hükümetin Kıbrıs Ulusal Birlik Partisi'ne herhangi bir para yardımında bulunmadığını» söyledi.

Başbakan Turgut Özal Bakanlar Kurulu toplantısından sonrayaptığı açıklamada, «500 milyar liradan fazla iç borçlanma yapılmayacağını» belirterek «Bütçede belirlenen bu sınırın aşılmayacağını» söyledi.

3- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, Yürürlüğegiren Polis Vazife ve Selâhiyet Kanunu üzerine Tercüman Gazetesi'neyaptığı açıklamada, «12 Eylül'den bu yana ülkede sıkıyönetim olduğundan polisin yetki yönünden acz içinde olduğunun hissedilmediğini» belirterek,«Hükümetin Türkiye'de demokrasiyi bütün kurum ve kurallarıyla yeniden yerleştirmek ve Türkiye'nin 12 Eylül şartlarına yenidendönmesini engellemek olmak üzere iki ana görevi bulunduğunu, buyönde gösterilen çabaların ortak bazının da 1982 Anayasası olduğunu»söyledi.

4- Maliye ve Gümrük Bakanlığı'nın Telafi Edici Vergi'yi kaldırantebliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

5- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler Ankara'dayaptığı açıklamada «Anadolu Liseleri ile Özel Türk ve Yabancı okullarınsınav sonuçlarının 1 Temmuz'da açıklanacağını» söyledi.

6- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp Ankara'da yaptığı açıklamada, «Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki «Savunmave Ekonomik İşbirliği Anlaşması» nın değiştirilmesinin, 11 Haziran 1985günü ABD'den resmen istendiğini» söyledi.

7- Gaziantep MDP Milletvekili Galip Deniz Partisinden istifa etti.

8- Maliye ve Gümrük Bakanı Ahmet Kurtcebe Alptemoçin Ankara'da yaptığı açıklamada, «Her ürünü sübvanse etmekten yana olmadıklarını» belirterek, «Bazı tarım ürünlerinin desteklemeye ihtiyacı olmadığını, bu ürünlerin piyasa şartlarına bırakılabileceğini» söyledi.

9- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Lefkoşa'da yaptığı açıklamada, «Amerika üslerinin kurulmasını kesinlikle kabul etmeyeceklerini» belirterek «Birleşik Amerika'nın üs kurma karşılığında KKTC'yi tanıma önerisiyle geldiği söylentilerinin yalan olduğunu» açıkladı.

10- Sosyalist Ekonomik İşbirliği Örgütü (COMECON)'un Polonya'nın başkenti Varşova'da yaptıkları toplantı sona erdi.

11- Lübnan eski Devlet Başkanı Elias Sarkis öldü.

28 HAZİRAN 1985

1- Başbakan Turgut Özal beraberindeki heyetle temaslarda bulunmak üzere Çin Halk Cumhuriyeti'ne gitti. Başbakan Turgut Özal hareketinden önce Yeşilköy Havaalanı'nda düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, «Çin Halk Cumhuriyeti ile ilişkilerimizde sonyıllarda önemli gelişmeler var. Bu gezide özellikle ekonomik ilişkileriarttırmaya çalışacağız» dedi.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz'ın «Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu» hakkında Tercüman Gazetssi'ne yaptığıaçıklamanın ikinci bölümü yayımlandı. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz, İktisat Vakfı ile Çay-Kur'un Rize'de ortaklaşa düzenledikleri Çay Semineri'nin kapanışında yaptığı konuşmada, 1981'denönce zarar eden Çay-Kur'un bugün kâr eden bir kuruiuş haline geldiğini» belirtti.

3- Maliye ve Gümrük Bakam Ahmet Kurtcebe Alptemoçin Ankara'da düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, «KDV'de bugüne kadar belli bir eğitim süresi tanındığını» belirterek, «Artsk kontrolsürecine geçilmiştir. Çok kalabalık bir denetim grubu lls kontroller titiz biçimde sürdürülmektedir. Bundan sonra fatura vermeyen esnafınyanısıra fatura almamış olan müşteri de belli müeyyidelere çarptırılacaktır» dedi.

4- Türk-İş Gene! Sekreteri Sadık Side, Eskişehir'de sendika başkanları ve yönetcileriyle yaptığı toplantıda işçi sorulan üzerinde açıklamalarda bulundu.

5- Merkez Bankası meclisi yaptığı bir toplantı sonucu mevduatfaiz oranlarını değiştirdi.

6- THY Frankfurt - İstanbul seferini yapmakta olan Kars yolcuuçağını kaçırmaya kalkan bir hava korsanı uçak personeli tarafındanyakalanarak Yeşilköy'de polise teslim edildi.

7- Erzurum'un Oltu, Narman Şenkaya ve Tortum ilçeleriyleKars'ın Göle ilçesinde orta şiddette bir deprem kaydedildi.

8- Televizyon ve birleşik cihazlar için bandrol alma süresinin 30Eylül 1985 tarihine kadar uzatılmasını öngören Bakanlar Kurulu KararıResmi Gazete'de yayımlandı.

9- Akaryakıt fiyatlarına yüzde 5-6 oranlarında değişen zam yap:ldı.

29 HAZİRAN 1985

1- Halkçı Parti'nin birinci büyük kongresi Ankara'da başladı. Genel Başkanlığa Aydın Güven Gürkan seçildi. Halkçı Parti Genel Başkanlığı'na seçilen HP Antalya milletvekili Aydın Güven Gürkan Başkanseçilmesinden sonra yaptığı açıklamada, «Kimseye karşı önyargılı olmadığını, gerek SODEP, gerekse demokratik sol oluşumlarla eskidendaha sıcak ilişkiler kuracakları ve daha sık görüşeceklerini» söyledi.

2- Anadolu Liseleri ile özel Türk ve yabancı okulların sınav sonuçlan belli oldu.

3- SODEP Genel Sekreter Yardımcısı Nail Gürman, İstanbul mitinginde yaptığı konuşmadan ötürü gözaltına alındı.

4- Kapıkule'de gümrük memurlarınca 2 otobüste yapılan aramalara sonucu yurt dışına kaçırılmak istenen 1 milyar 750 milyon lira değerinde döviz ele geçirildi, olayla ilgili olarak 4 kişi gözaltına alındı.

5- 9. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi, Halkın Kurtuluşu adlı yasadışı örgüt adına çalışmaktan yargılanan 3 sanıktan 2'sini idama, bir sanığı ise 11 yıl 1 ay 10 gün ağır hapis cezasınamahkum etti.

6- ABD Başkan Yardımcısı George Bush, ABD-SSCB silahsızlanma görüşmelerinden dolayı İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan Sovyet heyet başkanı Viktor Karpov ile bir görüşme yaptı.

30 HAZİRAN 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, yaşlılık ve sürekli hastalıktan dolayı iki mahkumun, cezalarını affetti.

2- Başbakan Turgut Özal, televizyonda yayınlanan «İcraatın İçinden programında, hükümetin enflasyonla mücadelesi ile toplu konutçalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

3- Adalet Bakanı Necat Eldem Ankara'da yaptığı açıklamada,«Pişmanlık Kanunu'nu terör odaklarını çökertmek için çıkartıldığını» belirterek «Pişmanlık Kanunu'nun yürürlüğe girmesinden sonra geçenkısa süre içerisinde müsbet gelişmeler tesbit edildiğini» söyledi.

4- Refah Partisi'nin Birinci Büyük kongresi Ankara'da başladı. Genel Başkanlığa yeniden Ahmet Tekdal seçildi.

5- Manisa'nın Saruhanlı ilçesinin Gökçeköy kasabasında yapılanbelediye başkanlığı seçimini DYP adayı Ali Karabacak kazandı.

6- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın, yeni kurulacak akaryakıt dağıtım ve pazarlama kuruluşlarının rafinerilerden akaryakıt alabilmelerini belirleyen tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

7- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığının, gerçek kişilerin istedikleri anda ihracat belgesi alabilmelerini öngören tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

8- 17 gün önce Şii milisler tarafından kaçırılarak Lübnan'ın Başkenti Beyrut'ta bekletilen ABD yolcu uçağında bulunan 39 Amerikalırehine serbest bırakılarak Suriye'nin başkenti Şam'a gönderildi.

9- Pasifik Okyanusu Takım Adaları'ndan Palau Cumhuriyeti'ninDevlet Başkanı Haruo İ. Remeliik uğradığı saldırı sonucu öldürüldü.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106