16.5.1985
×

Hakkında

Künye

İletişim

MAYIS 1985

1 MAYIS 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, turizm mevsimini açmak içingittiği Antalya yöresi, Bodrum ve Marmaris'i kapsayan 6 günlük gezisinden sonra Ankara'ya dönerken yaptığı açıklamada, Gökova'da kurulması düşünülen santralle ilgili olarak, «Gökova santralinin artık busafhadan sonra kaldırılması mevzu bahis olamaz» dedi.

2- Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Mehmet Aydın, CumhuriyetGazetesi'ne yaptığı yazılı açıklamasında, «HZİ Vakfı'nda insanlar üzerinde uygulanan ilaçların, çeşitli ülkelerin ilaç piyasalarında satılma aşamasında olduklarının saptandığını, ayrıca bu ilaçların söz konusu ülkelerin resmi sağlık kuruluşlarının onaylarından geçtiğinin anlaşıldığını» bildirdi.

3- Isparta'nın Eğridir İlçesi'nin adının, Eğirdir olarak değiştirilmesi hakkındaki kanun teklifi, Tasarrufların teşviki ve kamu yatırımlarının hızlandırılmasın ilişkin kanunda değişiklik yapan yasa tasarısıile elektrik tüketiminden Toplu Konut Fonu'na % 10 kesinti yapılmasını öngören yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Genel kurulda altı yasa tasarısı ile bir yasa önerisi kabul edilirken, bir yasa önerisi de reddedildi.

4- DGM'lerin kurulmasına ilişkin yasa, Ceza Muhakemeleri UsulYasasında değişiklik yapan tasarı TBMM Adalet Komisyonu'nda, Sıkıyönetim Yasası'nda değişiklik yapan tasarı Dışişleri Komisyonundakabul edildi. TBMM Bütçe Plan Komisyonu ödenmeyen SSK Borçlarının cezaların artırılarak tahsil edilmesini öngören tasarıyı kabul etti.

5- Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Necdet Tezel, KKTC'gitti.

6- Akaryakıt fiyatlarına yüzde 9, içki ve sigaraya ise yüzde 30oranında zam yapıldı.

7- İran'ın Harg Adası'ndan ham petrol getiren bir Türk tankeriKörfez'de Irak jetleri tarafından bombalandı, olayda ölen yada yaralanan olmadı.

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği, olayla ilgili olarak DışişleriBakanlığı'nın talimatıyla Irak Dışişleri Bakanlığı nezdinde uyarıda bulundu.

8- Lübnanlı Dürzi lider Velid Cumblat ve Şii lider Nebih Berri,başkent ve güneydeki çatışmaların son bulması için orduya ortak birbarış planı sundular.

Başkent Beyrut'ta Yeşil Hat boyunca meydana gelen çatışmalarda 5 kişi öldü, 18 kişi yaralandı.

9- Sri Lanka'nın Jaffna elayetinde Tamil gerillalarıyla güvenlikgüçleri arasında çıkan çatışmalarda son 3 gün içinde 23 kişinin öldüğü bildirildi.

2 MAYIS 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı Çankaya Köşkü'nde kabul ederek haftalık olağan görüşmesini yaptı.

2- Başbakan Turgut Özal, Ankara'da yapılan «Kalkınmada Japonya Modeli ve Türkiye» konulu Uluslararası seminerde, yaptığı konuşmada «Hiçbir ülkedeki ekonomik model Türkiye'ye tam olarak aktarılamaz. Ancak örnek alınabilir» dedi.

3- İmar Kanunu tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

4- TBMM Adalet Komisyonu'nda Pişmanlık Yasa Tasarısı ve Kaçakçılığın Men ve Takibine ilişkin Yasada değişiklik yapan tasarı kabul edildi.

5- Bitlis'in Mutki ilçesinde bölücü çete mensuplarıyla güvenlikkuvvetleri arasında meydana gelen çatışmada iki astsubay, iki onbaşıve bir er şehit oldu, çete mensuplarından üçü ölü, ikisi de sağ olarakele geçirildi.

Bu arada 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, çete mensubu 4 kişi ile bunlara yataklık ve kılavuzlukeden 13 kişinin yakalandığı bildirildi.

6- Dev-Sol-6 adıyla 113 kişinin yargılanmasına, İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

7- Cumhuriyet ve Günaydın gazeteleri hakkında, Basın Kanununun 30. maddesine aykırı davrandıkları gerekçesiyle, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca soruşturma açıldı.

8- Bankalar Yasasıyla bankalar hakkında 70 sayılı kanun hükmünde kararnamede değişiklik yapan yasa Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

9- Savunma sanayiinde işbirliği konularını görüşmek amacıylaABD'de bulunan Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, «Amerika'nınSesi» radyosuna verdiği demeçte, «Türk ordusunun modern silahlarasahip olması için ABD'li dostlarımızın ellerinden gelen yardımı yapacaklarına inanıyorum» dedi.

10- Kıbrıs'a giden Türkiye Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Necdet Tezel, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktas ve Başbakan Nejat Konuk ile ayrı ayrı görüşmelerde bulundu.

11- Sanayileşmiş 7 ülkenin (ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, F. Almanya, İtalya ve Japonya) katıldığı ekonomik zirve, F. Almanya'nınbaşkenti Bonn'da başladı.

12- Ürdün Kralı Hüseyin, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'inresmi konuğu olarak Bağdat'a gitti.

13- Belçika Dışişleri Bakanı Leo Tindemans, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud El Faysal ile başkent Riyad'da bir görüşmeyaptı.

3 MAYIS 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Atatürk Lisesi'nde incelemelerde bulundu.

2- Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mesut Yılmaz BakanlarKurulu toplantısında, Emlak Vergisi, Emekli Sandığı, Veraset ve İntikal, Amme Alacakları, Türk Tanıtma Fonu, Gecekondu, Yetki Kanunu,İcra-İflas yasa tasarılarının kabul edildiğini açıkladı.

3- TBMM Genel Kurulu, 1402 sayılı Sıkıyönetim Kanunu'nda değişiklik yaparak, gözaltı süresini 30 günden 15 güne indiren kanun tasarısını kabul etti.

4- HP Genel Başkan Yardımcısı Muğla Milletvekili İdris Gürpınar Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, «Gökova'ya termiksantral kurulmasının Anayasa'nın 56. maddesine aykırı olduğunu» söyledi.

5- Elektriğin kilowatsaatine yüzde 17-26.5 oranında zam yapıldı.

6- Casusluk yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınan daha sonrakovuşturmaya gerek olmadığı için serbest bırakılan, İçişleri Bakanlığı Basın Müşaviri Hayat İlhan hakkında, Genelkurmay Askeri Savcılığıtakipsizlik kararı verdi.

7- Siirt'in Eruh ilçesinde dağlık arazide yapılan aramalar sırasında, güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 2 bölücü örgüt mensubu ölüolarak ele geçirildi.

8- Katar ile mart ayında imzalanan ekonomik ve teknik işbirliğianlaşması, Bakanlar Kurulu'nda onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı.

9- Yunanistan 6-17 Mayıs tarihlerinde Ege'de yapılacak NATOtatbikatına itiraz ederek, yapılmamasını istedi. Yunanistan'ın NATOdaimi temsilcisi tarafından Napoli'deki NATO komutanlarına bildirilenkararın yamsıra, Yunanistan tatbikata katılmayacağını da belirtti.

10- Demokratik Almanya Devlet Başkanı Erich Honecker, resmibir ziyarette bulunmak üzere Sovyetler Birliği'ne gitti.

11- Polonya Hükümeti'nin, kapatılan dayanışma sendikası taraftarların 1. Mayıs'ta düzenlediği gösterilere katıldıkları gerekçesiyle,ABD'li iki diplomatı sınırdışı edeceği, kendilerine ülkeyi terketmeleriiçin bir haftalık süre tanındığı bildirildi.

4 MAYIS 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nu Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Türk Eğitim Vakfı'nın, «Cumhurbaşkanlığı Şeref Bursları» nı kazanan 12 öğrenciyi Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Başbakan Turgut Özal, İzmir'de 53 ülkeden 84 yatırımcı işadamı ile görüşmelerde bulundu.

3- «Uluslararası Karayolları Güvenliği Günü» ve «Türk Haftası»nın başlaması nedeniyle Ankara'da bir açıklama yapan İçişleri BakanıYıldırım Akbulut, «Trafik kazalarının azaltılması için, bütün vatandaşların bu millî meseleye sahip çıkmaları ve bunun için de kurallara uygun davranışlarda bulunmalar; gerektiğini» söyledi.

4- Avustralya, Yeni Zelanda ve Suudi Arabistan'daki temaslarınıtamamlayıp dün Türkiye'ye dönen Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, 4günlük resmi bir ziyaret için Romanya'ya gitti.

5- Bulgaristan'daki Türklere yapılan baskılar, Edirne'de düzenlenen yürüyüş ve miting ile kınandı.

6- Federal Almanya'nın Ulm kentinde düzenlenen bir yürüyüşle,Bulgaristan'daki Türklere yapılan baskılar protesto edildi.

7- İngiltere'de yayınlanan «Guardian» gazetesinde, Türkiye'ninekonomik politikasıyla ilgili bir yazı yayınlandı.

8- KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Necati Münir Ertekün, BMGenel Sekreteri'nin Kıbrıs özel temsilci vekili James Holger ile birsüre görüştü. Bu arada, Kıbrıs Rum yönetimi, KKTC Anayasası'nın halkoyuna sunulmasını BM'ye protesto etti.

9- Sanayileşmiş 7 ülke liderinin katıldığı F. Almanya'nın başkentiBonn'daki «Ekonomik Doruk» toplantısı yayınlanan ortak bir bildiri ilesona erdi.

10- Polonya'nın ABD'li 2 diplomatın bir hafta içinde ülkeyi terketmesini istemesi üzerine, ABD hükümeti de ülkesindeki 4 Polonyalı diplomatı sınır dışı edeceğini açıkladı.

11- Beyrut'ta Müslüman ve Hiristiyan milisler arasında Yeşil Hatboyunca meydana gelen çarpışmalarda 6 kişi öldü, 40 kişi yaralandı.

5 MAYİS 1985

1- Foto Muhabirleri Derneği tarafından Ankara'da düzenlenen«Atatürk'ten Evren'e Cumhurbaşkanlarımız» konulu sergi, Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından açıldı.

2- Hazine ve Dış Ticaret müsteşarı Ekrem Pakdemirli, Katma Değer Vergisi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

3- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Teoman Evren, «Pişmanlık YasaTasarısı»nı, hukukun çeşitli dalları bakımından eleştirerek, «Kişi hukuku açısından kimlik değiştirmenin sakıncalı olmakla kalmayıp, olanaksız da olduğunu, çünkü, insanların bizzat kendilerinin bile vazgeçemîyeceği hakları olduğunu» söyledi.

4- Türk Hava Kurumu'nun 60., Türk Kuşu'nun 50. kuruluş yıldönümleri kutlandı.

5- Türk Belediyecilik Derneği Genel Kurulu Ankara'da yapıldı.

6- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde «Anayasa» için halk oylaması yapıldı.

7- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Lefkoşa'da, Cumhuriyetgazetesine verdiği demeçte, «23 haziran genel seçimlerinden sonrabir zirvenin mümkün olabileceğini» belirterek, «17 ocak New York zirvesindeki anlaşma taslağının artık geçersiz olduğunu» bildirdi.

8- ABD Başkanı Ronald Reagan, Federal Almanya'nın Bergen Belsen kentindeki eski Nazi toplama kampını ve Bitburg'da Nazi askerlerinin de gömülü olduğu bir askeri mezarlığı ziyaret etti. ABD Başkanı'nın ziyareti, Federal Almanya'nın ve İspanya'nın çeşitli kentlerindeyapılan gösterilerle protesto edildi.

9- Resmi bir ziyaret amacıyla Moskova'da bulunan DemokratikAlmanya Devlet Başkanı Erich Ronnecker, Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov ile görüştü.

10- Sri Lanka Hükümet Sözcüsü, ayrılıkçı Tamil gerillalarının Jaffnaeyaletindeki bir deniz üssüne giriştikleri saldırıda, 20 gerillanın ve 4askerin öldüğünü bildirdi.

11- Mısır parlamentosu dün İslama uymayan yasaların değiştirilmesi önerisini kabul etti.

6 MAYIS 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Tokat'ta, Tokat Sigara Fabrikası'nın açılışında yaptığı konuşmada, «Milletin huzur ve güvenliğinimilletin birlik ve beraberliği sağlayacaktır» dedi.

2- Başbakan Turgut Özal, Marmaris'te gazetecilerin, emeklilik,memur katsayısı, TRT ile ilgili soruiarını cevaplandırdı.

3- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, ABD'ye yaptığı resmiziyareti tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

4- Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, dizel motorların ithal ve takılma esasları konusundaaçıklamalarda bulundu.

5- Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler, AvrupaEğitim Bakanları toplantısına katılmak üzere, Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti.

6- TBMM Başkanlık Divanı, kendisine bağlı milli sarayların köşkve kasırların, yapıldıkları ve kullanıldıkları dönemlere uygun bir biçimde bilimsel yöntemlerle korunan müzeler haline getirilmesini kararlaştırdı.

7- Türk heyetine Devlet Bakanı Ahmet Karaevli, Romanya heyetine de Başbakan Yardımcısı loan Avram başkanlık ettiği, Türkiye - Romanya II. Dönem Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı Ankara'da başladı.

8- NATO'nun «Distant Hammer-85» tatbikatı, Eskişehir'de başladı.

9- Türk-İş ile AAFLI tarafından düzenlenen, «İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği» 2. ulusal konferansı Ankara'da başladı.

10- Türkiye İşveren Sendikaları Konferedasyonu Genel SekreteriBitlis milletvekili Rafet İbrahimoğlu görevinden ayrıldı.

11- SSYB tarafından tedavi kurumları ücret tarifesi yeniden düzenlenerek, hastane ücretlerine yüzde 100 oranında zam yapıldı.

12- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Subesi'nden yapılan açıklamada, «Siirt'te güvenlik güçlerince yapılan aramalarda bölücü çete mensubu iki kişinin ölü olarak ele geçirildiği, birisinin de yaralı olarak kaçtığı» bildirildi.

13- KKTC'de dün yapılan halk oylamasında, Anayasa'ya % 70.18oranında kabul oyu verildiği açıklandı. Bu arada, BM Genel SekreteriPerez de Cuellar, KKTC'de Anayasa referandumu yapılmasına karşın,BM'nin sadece Kıbrıs Cumhuriyeti'ni tanıdığını söyledi.

ABD Başkanı Ronald Reagan, Federal Almanya'dan İspanya'ya gitti.

14- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Müslüman ve Hıristiyan milislerarasında çıkan çatışmalarda 6 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.

7 MAYIS 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'ı Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Romanya'ya yaptığı resmiziyareti tamamlayarak Türkiye'ye döndü.

3- Bakanlar Kurulu'nca kabul edilen 8 yasa tasarısı TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

4- TBMM'de, döviz suçlarının affı, bazı, kaçakçılık suçlarında öngörülen hapis cezasının kaldırılması ve pişmanlık yasası kabul edildi.

5- Anayasa Mahkemesi Genel Sekreteri Reşat Şamiloğlu, görevinden istifa etti. Bu göreve, Anayasa Mahkemesi RaportörlerindenZiyaettin Özkanlı getirildi.

6- Türk-İş Genel Başkanı Şevket Yılmaz, çalışma hayatıyla ilgilisorunlar konusunda, Tercüman gazetesine açıklamalarda bulundu.

7- Romanya Başbakan Yardımcısı loan Avram, Enerji ve TabiiKaynaklar Bakanı Sudi Türel ile bir görüşme yaptı.

8- Avrupa Güvenlik Konferansı ABD temsilcisi Büyükelçi W. James Goodby, konferanslar vermek ve Dışişleri Bakanlığı ile danışmalarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

9- Çin Halk Cumhuriyeti Uluslararası Anlayış Derneği heyeti Devlet Bakanı Mesut Yılmaz'ı ziyaret etti.

10- Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı işyerlerinde çalışan 30 binişçiyi kapsayan toplusözleşme görüşmeleri % 27 zamla sonuçlandı.

11- Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavları birinci basamak sonuçları belli oldu.

12- A. A. nın Bonn çıkışlı haberine göre, Federal Alman Parlamentosu Savunma Komisyonu Heyeti Başkanı Alfred Biehle, Atina'da, Yunanistan Savunma Bakanlığı yetkilileriyle yaptığı görüşmede, «Yunanistan'ın tehlikenin Türkiye'den geldiği şeklindeki Yeni Savunma Doktrinin, Alman Savunma yardımına devam edilmesini zorlaştıracağını»söyledi.

13- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Anlaşması çerçevesinde İnsanHakları Konferansı, Kanada'nın başkenti Ottawa'da başladı.

14- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, Müslüman ve Hıristiyan gerillalar arasında çıkan çarpışmalarda 28 kişi öldü, 100'den fazla kişi yaralandı.

8 MAYIS 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, TBMM Kültür, Sanat ve YayınKurulu Başkanı ve üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- Devlet Bakanı Mesut Yılmaz, Rize'de Ambarlı Çay Fabrikası'nıhizmete açtı.

3- TBMM'de, yurt dışında çalışan Türk işçilerinin dışarda geçenhizmet sürelerinin emekliliklerine sayılmasını öngören öneri kabuledildi. Ayrıca DGM'lerin sadece görev alanlarına giren suçlara bakmasını öngören yasa tasarısı ile 1475 sayılı İş Yasasında değişiklik yapantasanda görüşülerek kabul edildi.

4- Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Zahit Atakan, Napoli'deyapılacak olan NATO Deniz Komutanları toplantısına katılmak üzereİtalya'ya gitti.

5- Asya ve Pasifik Kalkınma Finansman Kurumları Birliği(ADFİAP) Konferansı İstanbul'da başladı.

6- İran'ın İstanbul Başkonsolosu Mohamet Taheri, düzenlediğibasın toplantısında, «İranlı askerlerin, Iraklı esirlere yaptığı işkencesahnelerinin yer aldığı İtalyan televizyon belgeselinin Irak Hükümetitarafından İran'a karşı propaganda amacıyla kasıtlı olarak çavirtildîğîni» söyledi.

7- Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Türkiye Konsorsiyumu Başkanı Rolf Geberth, Ankara'ya geldi.

8- Rize yaş çay yaprağı kampanyası 140 lira taban fiyatla açıldı.

9- Samsun'un Vezirköprü ilçesinde meydana gelen kazada, 13 çocuk öldü, 50 çocuk yaralandı.

10- Siirt'in Eruh ve Hakkari'nin Şemdinli ilçelerinde yapılan silahlı baskınla ilgili olarak haklarında dava açılan 19 sanığın yargılanmasına 7. Kolordu Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

11- Tasarrufların Teşviki ve Kamu Yatırımlarının Hızlandırılmasınaİlişkin Yasa ile 647 Sayılı Cezaların İnfazı Hakkında Yasa'nın bazı maddelerini değiştiren 3193 Sayılı Yasa Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

12- İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinin 40. yıldönümü dolayısıyla çeşitli Doğu ve Batı Avrupa başkentlerinde törenler düzenlendi.

13- İspanya'deki temaslarını tamamlayan ABD Başkanı RonaldReagan, Fransa'nın Strasbourg kentindeki Avrupa Parlamentosu'ndadüzenlenen 2. Dünya Savaşı'nm sona ermesinin 40. yıldönümü törenlerine katıldı. ABD Başkanı daha sonra Portekiz'e gitti.

9 MAYIS 1985

1- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, TBMM'de, Romanya'da yaptığı görüşmeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

2- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, Cumhuriyet Gazetesi'neyaptığı açıklamada, ABD'deki temasları sırasında, «Yıldız Savaşları»diye adlandırılan projeye Türkiye'nin katkıda bulunacağını, ABD'ye bildirildiğini ve bu katkının daha çok «yapım sahasında» olacağını söyledi.

3- Serbest Bölgelere ilişkin yasa tasarısı TBMM Başkanlığı'nasunuldu.

4- Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı ÜlküBilgen, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «1985 - 86 öğretimyılında, ders kitaplarının yeni şekliyle okutulacağını, okullarda okutulmakta olan 400'den fazla kitabın bir süreç içinde yeniden yazılacağını» söyledi.

5- Sait Faik Hikâye Armağam'nın 1985 ödülü Tarık Dursun K.'nın«Ona Sevdiğimi Söyle» adlı yapıtına verilmesi kararlaştırıldı.

6- Avrupa Parlamentosu'nun, Belçika'nın başkenti Brüksel'dekitoplantısında alınan bîr kararla, AET'nin Türkiye'ye 1985 yılı içinde aktarılması öngörülen bütün ekonomik kredileri donduruldu.

7- Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), Türk gazetecilerin Bulgaristan'a gitmeleri için gerekli vizenin Bulgaristan tarafından verilmemesini Bulgar hükümetine gönderdiği bir mesajda protesto etti.

8- Hindistan'ın Ahmedabad kentinde çıkan çatışmalarda 7 kişiöldü, 20 kişi yaralandı.

9- Güney Afrika'da, yerli siyah halkla göçmen siyah işçiler arasında çıkan çatışmalarda 11 kişi öldü.

10 MAYIS 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Çalışma ve Sosyal GüvenlikBakanı Mustafa Kalemli'nin başkanlığında özürlü öğrenciler ile Ankara'da bulunan özürlüler okullarının müdürlerinden oluşan bir heyeti kabul etti.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Radyo-Televizyon Yüksek Kurulu'nu ziyaret etti.

3- Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Ankara'da düzenlediği basıntoplantısında, uygulanan dış politika konusunda açıklamalarda bulundu.

4- Adalet Bakanı Necat Eldem, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında», Kaçakçılığın men ve takibine ilişkin yasada değişiklik yapan yasa» ile «Pişmanlık Yasası» ile ilgili soruları yanıtladı.

5- Türkiye - Romanya 11. dönem Karma Ekonomik Komisyon toplantılarına ilişkin protokol Ankara'da imzalandı. Protokolü Türkiye adına Devlet Bakanı Ahmet Karaevli, Romanya adına Başbakan Yardımcısıİoan Avram imzaladılar.

6- Danıştay'ın kuruluşunun 117. yıldönümü ve «İdari Yargı Günü»törenlerle kutlandı.

7- İkinci Boğaziçi Köprüsü ve Tekirdağ'dan Adapazarı'na kadaruzanacak otoyol projesinin sözleşmesi, Ankara'da imzalandı.

8- ABD'nin Ankara Büyükelçisi Joseph Strautz Hupe, Milliyet Gazatesi'ne verdiği demeçte, «Hükümetinin, Türkiye'den «NATO dışı herhangi bir yükümlülük istemediğini ve Türk topraklarındaki üsleri Ortadoğu'da veya Körfez bölgesinde kullanmayı da düşünmediğini» açıkladı.

9- Köy ilkokullarında 1984 - 1985 öğretim yılı sona erdi.

10- Özel eğitim kurumlarına yapılacak mali yardım ile ilgili yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

11- İsveç Dışişleri Bakanı Lennart Bodstrom'un Bulgaristan'dakiresmi görüşmeleri sırasında, Bulgaristan yetkililerinden, Türk azınlığındurumu hakkında bilgi aldığı bildirildi.

12- ABD Başkanı Ronald Reagan, 10 gün süren ve 4 ülkeyi kapsayan gezisini tamamlayarak, Washington'a döndü.

11 MAYIS 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ekizce Köyü'nde ve Gölbaşındaincelemelerde bulundu.

2- TBMM Soruşturma Komisyonu, 15 Ocak 1985 tarihinde başladığı görevini tamamlayarak, Devlet eski Bakanı İsmail Ozdağlar hakkında hazırladığı raporunu Meclis Başkanlığı'na sundu. Komisyon, İsmailÖzdağlar'ı görevini kötüye kullanma hususunda suçsuz bulurken, rüşvet aldığına ilişkin iddialar konusunda, Yüce Divan'da yargılanmasınıkararlaştırdı.

3- Barolar Birliği 18. Genel Kurulu Bursa'da toplandı.

4- Yazarlar Birliği 4. olağan genel kurulu, Ankara'da yapıldı.

5- Yapı Kooperatifleri Merkez Birliği'nin kurucular kurulu Ankara'da toplandı.

6- Ankara'da elverişsiz hava koşulları nedeniyle ertelenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı gösterileri, «Çocuk Şenliği»adı altında, 19 Mayıs Stadyumu'nda yapıldı.

7- İlaç fiyatlarına yüzde 15-25 oranında zam yapıldı.

8- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı sorumluluk bölgesindearama faaliyetlerinde bulunan güvenlik güçlerine çete mensubu kişilerce açılan ateş sonucu, bir asteğmen, iki er şehit oldu. Dört çetemensubu çatışma sonucu ölü olarak ele geçirildi.

9- «Batı ile Ortadoğu Arasındaki Ekonomik İlişkilerde Aktif BirOrtak: Türkiye» konulu uluslararası seminer Girne'de başladı.

10- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Kahire'de, Milliyet veHürriyet Gazeteleri'ne ayrı ayrı verdiği demeçlerde çeşitli konularailişkin açıklamalarda bulundu.

11- Hindistan'ın kuzey eyaletlerinde ve başkent Yeni Delhi'de,Sih militanlarının yerleştirdiği bombaların patlaması sonucu, iki günde61 kişi öldü, 100 kişi yaralandı. 329 Sih'in tutuklandığı ve Yeni Delhi'yeordu birliklerinin gönderildiği bildirildi.

12- İngiltere'nin Bradford kenti stadında bir futbol maçı sırasındaçıkan yangın ve panikte 40 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

12 MAYIS 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Dünya Hemşireler Günü ve Hemşirelik Haftası dolayısıyla, Türk Hemşireler Derneği Genel BaşkanıProf. Dr. Eren Kum başkanlığındaki bir heyeti makamında kabul etti.

2- Erzurum'da bulunan TBMM Başkanı Necmettin Karaduman,Cumhuriyet Gazetesi'nin çeşitli konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

3- HP Genel Merkezi tarafından Ankara'da düzenlenen basın toplantısında, «HP'nin Polis Vazife ve Selahiyet Yasa tasarısının yasalaşmaması için her şeyi yapacağı, aksi takdirde Anayasa Mahkemesi'negideceği» açıklandı.

4- Türk-İş'in çalışma hayatındaki sorunların giderilmesi amacıyladüzenlediği kapalı salon toplantısı Bursa'da yapıldı.

5- Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından düzenlenen «Basın, İktidar ve Demokrasi» paneli Ankara'da yapıldı.

6- Rize'nin Çayeli ilçesine bağlı Maden kazasında yapılan Belediye Başkanlığı seçimini ANAP adayı Ahmet Tüylüoğlu kazandı.

7- Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığının, «Yolcu beraberindegümrüksüz eşya getirme» olanağına yeni değişiklikler getiren tebliği,Resmi Gazete'de yayımlandı.

8- Tercüman Gazetesi'nde, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaşile çeşitli konulara ilişkin bir sohbet yayınlandı.

9- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, İsrail Başbakanı ŞimonPeres ile Kudüs'te görüşmelerde bulundu. İki günlük temaslarını tamamladıktan sonra Mısır'a giden George Shultz, Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile de görüştü.

10- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Müslüman ve Hıristiyanlar arasındaki çarpışmalarda 9 kişi öldü.

11- Hindistan'da dün Sih teröristlerin giriştiği bombalı saldırılarda77 kişinin ölmesinden sonra, Hint polisi tarafından ülke çapında Sih tapmaklarına baskınlar düzenlediği ve 700'den fazla kişinin tutuklandığıbildirildi.

12- İran'ın başkenti Tahran'da bir bombanın patlaması sonucu 16kişi öldü, 20 kişi yaralandı.

13- İngiltere'nin Bradford kentinde oynanan 3. lig maçında çıkanyangında ölenlerin sayısının 52 olduğu, 211 kişinin de yaralandığı açıklandı.

14- Hollanda'yı ziyaret eden Papa 2. Jean Paul'e karşı yapılan protesto gösterilerinde yaklaşık bin kişilik bir grubun polisle çatıştığı APtarafından bildirildi.

13 MAYIS 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı kabulederek bir süre görüştü.

2- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, İçişleri Bakanı YıldırımAkbulut, Adalet Bakanı Necat Eldem, Devlet Bakanı Ahmet Karaevll,Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Mehmet Buyruk, Milli GüvenlikKurulu Genel Sekreteri Halit Toroslu, Genelkurmay Harekât ve Planlama Dairesi Başkanı Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu, 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanı Korgeneral Kaya Yazgan, Nusaybin'e giderek, Türkiye - Suriye sınırında incelemelerde bulundular ve brifinge katıldılar..

3- Avrupa Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu Direktörü JohnTaylor ve Raportörü Richard Bafle, Ankara'da MDP Genel Başkanı Turgut Sunalp, SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Teoman Evren ve DYP'yi ziyaret ettiler.

4- Tunceli'nin Çemişgezek ilçesinde arama yapan güvenlik güçlerine ateş açan bölücü çete mensubu üç kişiden ikisinin ölü, birininyaralı olarak ele geçirildiği, 8. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından bildirildi.

5- Hakkari'nin Çukurca ilçesi yakınında 9 Ekim 1984 tarihinde8 erin şehit edilmesi, bir astsubay ve bir eri öldürmeye teşebbüs olayıyla ilgili olarak 16 sanık hakkında Diyarbakır Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde dava açıldı.

6- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz, İsrail, Mısır ve Ürdün'eyaptığı ziyaretleri tamamlayarak, bölgeden ayrıldı.

7- Cezayir'de, Fransızlara karşı verilen Ulusal Kurtuluş Savaşı'ndan kalma, yeni bir toplu mezarın ortaya çıkarıldığı bildirildi.

14 MAYIS 1985

1- Danıştay Başkanı Orhan Özdeş, Milliyet Gazetesi'ne yaptığıaçıklamada, «Yasalara Danıştay'ın yetkilerini kısıtlayıcı hükümler konulmasını» eleştirerek, «Yasa tasarılarının Meclis'e gitmeden önce Danıştay'ın incelemesine sunulmasının yararlı sonuçlar getireceğini» söyledi.

2- Başbakan Yardımcısı Devlet Bakanı Kaya Erdem, yaptığı açıklamada, «Parasal mali politikalarla ilgili olarak 1985 yılına ait yeni tanımlar altında ilk uygulama sonuçlarının politika değerlendirmelerineyeterli olacak düzeyde kesinlik kazanmamış olması nedeniyle, bu aşamada hazırlanacak programın ihtiyaca yanıt veremeyebileceği sonucuna varıldığını, bu nedenle IMF heyeti ile ağustos ya da eylül ayında yeniden görüşülebileceğini» bildirdi.

3- SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü, Başbakan Turgut Özal'ı zi-,yaret ederek, partisinin «Temel hukuk, sosyal ve ekonomik politika iledış politika konularındaki görüşlerini içeren bir mektubu» Başbakan'asundu.

4- Doğru Yol Partisi'nin 1. Olağan Büyük Kongresi Ankara'da başladı. Kongre'de Genel Başkanlığa Hüsamettin Cindoruk seçildi.

5- İslam Bilim, Teknoloji ve Kalkınma Vakfı Bilim Kurulu toplantısı, Ankara'da Başbakan Turgut Özal'ın başkanlığında başladı.

6- Üç haftadan bu yana Ankara'da temaslarını sürdüren IMF heyeti Türkiye'den ayrıldı.

7- Türkiye Demir - Çelik İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nce, Karabük ve İskenderun Demir - Çelik fabrikalarında üretilen kütük demir çeşitlerine yüzde 4 oranında zam yapıldı.

8- Bakanlar Kurulu'nun 555 kişinin Türk vatandaşlığından çıkarılmasına ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

9- Türkiye, Bulgaristan'daki Türkler sorununu, Avrupa Güvenlikve İşbirliği Konferansı (AGİK) çerçevesinde Kanada'nın başkenti Ottavva'da düzenlenen «İnsan Hakları» toplantısına getirdi.

10- ABD'de çıkan The Wall Street Journal gazetesinde «Türkiye»eki yayınlandı.

11- Yunanistan Cumhurbaşkanı Hristo Sertzatakis, Trakya'nın kurtuluşunun 65. yıldönümü nedeniyle yaptığı konuşmalarda, «Türkiye ileYunanistan'ın dost olabileceklerini, ancak Türkiye'nin izlediği politikalardan dolayı bunun mümkün olmadığını» söyledi.

12- ABD Dışişleri Bakanı George Shultz ile Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko, Avusturya'nın başkenti Viyana'da birsüre görüştüler. ABD Dışişleri Bakanı görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, «Cenevre görüşmeleri ve insan hakları gibi konuiann ele alındığını» belirtti.

13- Sri Lanka'nın bir kasabasında, Tamil gerillalarının otobüs durağındaki yolculara ateş açmaları sonucu 78 kişi öldü, 100 kişi yaralandı.

15 MAYIS 1985

1- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, Ankara'da yapılan «SSK Sağlık Hizmetlerinin Rehabilitasyonu» konulu toplantıda yaptığı konuşmada, SSK Sağlık Hizmetlerinin baştan sona yeniden düzenleneceğini bildirdi ve yeni sistem hakkında açıklamalardabulundu.

2- TBMM Genel Kurulu'nda rüşvet aldığı yolunda hakkındaTBMM Soruşturma Komisyonu raporu bulunan eski Devlet Bakanı İsmail Özdağlar'ın Yüce Divan'a sevkedilmesine karar verildi.

3- İran ile Türkiye arasında döşenecek ham petrol ile doğal gazboru hattının fizibilite ve mühendislik çalışmasının yapılması ve ihalekomisyonunun oluşturulmasını öngören protokol Ankara'da imzalandı.

4- DYP Büyük Kongresi, Genel Merkez yöneticilerinin seçimiylesona erdi.

5- Türk Kara Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı Genel Kurulu, Ankara'da toplandı.

6- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Cumhurbaşkanı KenanEvren'in konuğu olarak, beraberindeki heyetle Ankara'ya geldi.

7- 3. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Amasya 2 Numaralı Askeri Mahkemesinde görülmekte olan 901 sanıklı Amasya Yeni ÇeltekTHKP/C davasında, 1 sanık idama, 12 sanık ömür boyu hapse mahkum oldu. 3 sanığın 20 yıl ağır hapis cezasına 20 sanığın 15-20, 109sanığın 5-15, 475 sanığın 2 ay-5 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldığı davada, 261 sanık da beraat etti.

8- Başbakan Turgut Özal'ın ilgili kuruluş ve bakanlıklara gönderdiği yazı ile, KİT'ler ve bunlara bağlı ortaklıklarda, «Yüksek maaşlı vesözleşmeli personel alımı» serbest bırakıldı.

9- Sri Lanka'nın kuzeyinde sefer yapan bir feribota kimliği belirlenemeyen kişilerce düzenlenen saldırı sonucu 48 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.

16 MAYIS 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Mısır Devlet Başkanı HüsnüMübarek başkanlığında başlayan ve daha sonra heyetler halinde süren resmi görüşmeler tamamlandı. Görüşmelerde iki ülkenin her alanda daha yakın işbirliğine gitmesi, ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi yanında, askeri alanda da eğitim ve teknik işbirliği olanaklarının araştırılması kararlaştırıldı.

2- Cumhurbaşkanı Kenan Evren Başbakan Turgut Özal'ı kabulederek haftalık olağan görüşmesini yaptı.

Başbakan Turgut Özal, incelemelerde bulunmak üzere daha sonra Bursa'ya gitti.

3- Polis vazife ve selahiyetleri hakkındaki yasada değişiklik yapan tasarı TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

4- Deniz Kuvvetleri'ni Güçlendirme Vakfı'nın, 6. Genel KuruluAnkara'da yapıldı.

5- Sosyal Sigortalar Kurumu 40. Genel Kurulu Ankara'da yapıldı.

6- Türk-AET Ortaklığı'mn 20. yılı nedeniyle, İktisadi KalkınmaVakfı tarafından İstanbul'da bir toplantı düzenlendi.

7- ANAP kurucularından ve Maliye eski Bakanı Vural Arıkan,partisinden istifa etti.

8- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde görülen davada, sanık Ahmet Karlangıc'ın kötü muamele sonucu ölümüne neden olmaktan suçlu bulunan 5 polis memuruna 1-6yıl 8 ay arasında değişen hapis cezası verildi.

9- Adalet Bakanlığı'nın avukatlık asgari ücretlerini düzenleyentebliği Resmi Gazete'de yayınlandı.

10- Avrupa Güvenliği ve İşbirliği Konferansı (AGİK) çerçevesindesürdürülen Kanada'nın başkenti Ottavva'daki toplantıda, Bulgaristan'dayaşayan Türklere yapılan baskılar görüşüldü.

11- ABD Senatosu, 1986 mali yılında Türkiye'ye 715 milyon dolaraskeri, 150 milyon dolar ekonomik ve 4 milyon dolar askeri eğitimyardımının yapılmasını kabul etti.

12- ABD'nin Philadelphia kentinde geçen salı günü polisin bir tarikatçi grubun merkezine düzenlediği saldırıda ölenlerin sayısı 10'ayükseldi.

13- İslami Cihad örgütü bir bildiri yayınlayarak, 16 Mart 1984 ile22 Mart 1985 tarihleri arasında Lübnan'da kaçırılan 6 kişiye karşılıkKuveyt'te tutulan arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi.

17 MAYIS 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Mısır'da yayınlanan El Ahramgazetesine verdiği demeçte, «Mısır ve Türkiye arasında hiçbir sorunolmadığını, üstelik bir çok sahada işbirliği imkanı bulunduğunu» söyledi.

2- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Anayasa MahkemesiBaşkanı Semih Özmert'i ziyaret etti.

3- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, 19 Mayıs Gençlik veSpor Bayramı nedeniyle Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e bir mesaj gönderdi.

4- Türkiye-Tunus-Kuveyt işbirliği ve diğer Arap ülkelerinin katkılarıyla gerçekleştirilecek olan dördüncü suni gübre kompleksine ilişkin anlaşma İstanbul'da törenle imzalandı. Törene Başbakan TurgutÖzal, Tunus Başbakan Muhammed Mizali ile Kuveyt Petrol ve SanayiBakanı El Sabah katıldı.

5- SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Polisin yetkilerini arttıran tasarının olağanüstü halkoşullarını olağan dönemlerde de sürdürmeyi amaçladığını, bu sistemin «Polis devleti» olarak niteleneceğini» belirterek,«Tasarının yasalaşması sürecinin Anayasa Mahkemesi ve Anayasa için sınav niteliğitaşıdığını» söyledi.

6- Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nezih Demirkent, bir açıklamayaparak, son zamanlarda gazetecileri hedef alan saldırıları kınadı.

7- Türk-Arap ilişkilerini İnceleme Vakfı tarafından İstanbul'dadüzenlenen «Osmanlı Arşivleri ve Osmanlı Araştırmaları» sempozyumu başladı.

8- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Ankara'daki temaslarını tamamlayarak, İstanbul'a gitti.

9- Mısır Dışişleri Bakanı Dr. Ahmet Esmad Abdülmecid, Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği demeçte Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in Türkiye ziyaretinin siyasi sonuçlarını değerlendirdi ve «Türkiye'nin, Ürdün-Filistin anlaşması için verdiği desteğin kendileri içinbüyük bir kazanç olduğunu» bildirdi.

10- Türkiye ile Romanya arasında imzalanan son anlaşma gereğince düzenlenen Ro-Ro seferleri başladı.

11- İçişleri Bakanlığı Müşaviri iken tutuklanan ancak, Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı'nca yapılan inceleme sonucu suçsuzbulunan Hayat İlhan görevine başladı.

12- Sendikalar Yasası gereğince sendika yöneticiliği yapabilmekiçin 10 yıl bilfiil işçilik yapmış olmak kosuîuna uymadıkları gerekçesiyle Ankara 8. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Necati Çelik ve Genel Sekreteri Hüseyin Tannverdi beraat ettiler.

13- Mardin'in Silopi ilçesi bölgesinde 12 Mayıs gecesi sınırıgeçmek isteyen ve güvenlik kuvvetlerinin «dur» ihtarma uymayaraksilahlı çatışmaya giren 3 kişiden birinin ölü, birisinin yaralı, üçüncüsünün de sağ olarak ele geçirildiği, 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından bildirildi.

14- Resmi bir ziyaret için Washington'da bulunan .E! SalvadorDevlet Başkanı Jose Napoleon Dııarte, dün ABD Başkanı Ronald Reagan ile bir görüşme yaptı.

15- Bangladeş'de iki gün önce yapılan yerel seçimler sırasındaçıkan olaylarda 4 kişinin öldüğü, 200'den fazla kişinin de yaralandığıaçıklandı.

18 MAYIS 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, «Atatürk'ün en ümitsiz anlardabile milletten kuvvet almasmı bilerek Türkiye Cumhııriyet'ini kurmayı başardığına» söyledi.

2- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Başbakan Yardımcısıve Devlet Bakanı Kaya Erdem ile Milli Eğitim Gençlik ve Spor BakanıVehbi Dinçerler, «Gençlik Haftası» nedeniyle, KKTC ve 67 ilden gelenlise ve dengi okul öğrencilerini kabul etti.

3- Başbakan Turgut Özal beraberindeki heyetle Japonya'ya gitti.

4- 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle, Milli EğitimGençlik ve Spor Bakanı Vehbi Dinçerler, Devlet Bakanı ve BaşbakanYardımcısı Kaya Erdem ile siyasi parti liderleri birer mesaj yayınladılar.

5- Odalar Birliği 40. Genel Kurulu, Ankara'da yapıldı.

6- Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek Türkiye'den ayrıldı.

7-Askeri Yargıtay Başsavcılığı, Barış Derneği tebliğnamesinde,19 sanığın cezasının onaylanmasını, 4 sanığın beraatini istedi.

8- Yunanistan diplomatik yollardan Türkiye ve ABD'yi NATO manevraları sırasında hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle şiddetleprotesto ettiğini açıkladı.

9- 1985 yılı ithalat rejimi kararına ek karar, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

10- Belçika Uluslararası Tekvando Turnuvası'nda 14 altın, 1 gümüş, 1 bronz madalya alan Türkiye takım halinde şampiyon oldu.

11- ABD Temsilciler Meclisi'ne sunulan ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde Ermenilere yönelik bir soykırım yapıldığını iddia edenkarar tasarısı ile ilgili olarak ABD'de üniversite ve öğretim kurumlarında görevli 69 bilim adamı, ortaklaşa bir bildiri yayınlayarak, tasarıya karşı olduklarını açıkladılar.

12- Japonya'da bir kömür madeninde meydana gelen grizu patlamasında 62 işçi öldü, 10 işçi de ağır yaralandı.

13- Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud Al Faysal, resmi birziyaret için İran'a gitti.

19 MAYIS 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 19 Mayıs Stadı'nda törenlerihazırlayan öğretmenleri kabul ederek kutladı. Cumhurbaşkanı 67 il veKKTC'den gelen 134 öğrenciyi Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

2- 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta,dış temsilciliklerde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde törenlerle kutlandı.

3- HP Genel Başkanı Necdet Calp ile ANAP Genel Başkan Vekili Mehmet Keçeciler, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla birer mesaj yayınladılar.

4- Mili Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, NATO Ülkeleri AvrupaGrubu'nun toplantılarına katılmak üzere, Brüksel'e gitti.

5- HP Genel Başkanı Necdet Calp HP'nin kuruluşunun 2. yıldönümü nedeniyle Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, «Türkiye'deişkence de, siyasi tutuklu da vardır» dedi.

6- Ereğli Demir ve Çelik Fabrikalarının mamullerine yüzde 5oranında zam yapıldı.

7- Yedinci 19 Mayıs Maratonu'nu Süleyman Sılacı kazandı.

8- Romanya'nın başkenti Bükreş'te yapılan Balkan BasketbolŞampiyonası'nda, Türk Milli Takımı ikinci oldu.

9- Merkezi Cenevre'de bulunan Uluslararası Sağlık Konseyi 38.dönem toplantısında aldığı bir kararla, İsrail'in Araplara karşı kıyımuyguladığını belirterek kınadı.

10- Libya lideri Muammer Kaddafi, Suudi Arabistan'a giderekKral Fahd ile bir görüşme yaptı.

20 MAYIS 1885

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Gana'nın Ankara BüyükelçisiEugene Bortei Doku'yu kabul etti.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren Bazı suç failleri hakkında uygulanacak hükümlere dair yasa» (Pişmanlık Yasası) ile «Kaçakçılığınmen ve takibine dair yasada değişiklik yapan yasayı» veto etti.

2- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman başkanlığındaki parlamento heyeti Sovyetler Birliği'ne gitti.

3- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, NATO AskeriKomite Toplantısına katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'egitti.

4- İtalya Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bisognero, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Mehmet Buyruk'un konuğu olarakAnkara'ya geldi.

5- Ankara-Sivas-Ankara Mavi Tren seferleri başladı.

6- 3. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'ndeGiresun'un Bulanacak ilçesinde çeşitli eylemlerde bulunan bölücü örgüt mensubu 192 sanığın yargılanması tamamlandı. İki sanık idama,bir sanık da ömür boyu hapse mahkum oldu. 68 sanığın çeşitli hapiscezalarına mahkum olduğu davada, 120 kişi beraat etti.

7- Tunceli'de güvenlik kuvvetlerince yapılan aramalarda yasadışı bölücü çete mensubu 20 kişinin yakalandığı 8. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından bildirildi.

8- Japonya'da bulunan Başbakan Turgut Özal, İmparator Hirohitove Japon Başbakanı Yasuhiro Nakasone ile görüşmelerde bulundu.

9- Kuzey Atlantik Asamblesi Genel Kurulu, Türklere yaptığıbaskıları yerinde incelemek üzere Bulgaristan'a heyet gönderilmesiteklifini olumlu karşıladı.

10- AP Ajansının haberinde, Sri Lanka'da güvenlik güçlerinin 59Tamil gerillasını öldürdüğü bildirildi.

11- Honduras Devlet Başkanı Roberto Suazo Cordova, dün ABDBaşkanı Ronald Reagan ile görüşmek üzere ABD'ye gitti.

12- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, Şii Emel örgütü gerillalarıylaFilistinli gerillalar arasında çıkan çatışmalarda 11 kişi öldü, 23 kişi yaralandı.

13- Esir 3 İsrail askeri ile 110 filistinli esir İsviçre'nin Cenevrekentinde takas edildi.

14- 38. Cannes Film Şenliği sonuçlan açıklandı.

21 MAYIS 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Ege Üniversitesi'nin 30. kuruluşyıldönümü törenlerine katılmak ve bazı tesislerde incelemelerde bulunmak üzere İzmir'e gitti.

2- Devlet Bakanı Mustafa Tınaz Titiz, Milliyet Gazetesi'ne yaptığıaçıklamada, «Türkiye'de 51 yılda ülke kadastrosunun yüzde 55'inin yapıldığını, ancak bunların yüzde 35'inin daha şimdiden teknik değerini yitirdiğini» söyledi.

3- Bakanlığı ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere Kütahya'yagelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mustafa Kalemli, «Emeklilik yaşının 55'e çıkarılması zorunludur» dedi.

4- Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in yeniden görüşülmek üzereMeclis'e gönderdiği «Pişmanlık» ve Kaçakçılığın Men ve Takibine İlişkin» yasaların «veto» gerekçeleri, TBMM Başkanlığı'na gönderildi.

5- Ceza Muhakemeleri Usulü Yasası'nda değişiklik öngören tasan, TBMM Genel Kurulu'nda kabu! edildi.

6- Devlet eski Bakanı İsmail Özdağlar'ın rüşvet aldığı gerekçesiyle Yüce Divan'da yargılanmasını isteyen Meclis kararı ile SoruşturmaKomisyonu'nca derlenen dosya Anayasa Mahkemesi'ne verildi.

7- Avrupa Parlementosu Sosyelist Grup Sözcüsü olan Federal Alman Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Ludwig Fellermaier, Türkiye'deki temaslarını tamamladıktan sonra düzenlediği basın toplantısında,Türkiye'deki son dönem gelişmeleri üzerine görüşmelerini açıklayarak,«Polis Yasası Tasarısı, Avrupa İnsan Hakları Konvansiyonunu tamamenihlal ediyor» dedi.

8- Muğla'nın Ula ilçesine bağlı Kıyı Köyünde, Etibank'a ait kromocağında meydana gelen göçükte bir işçi öldü, bir işçi ağır yaralandı.

9- THKP/C 3. yol davasında 7 sanığın tahliyesi kararlaştırıldı.

10- Japonya'da bulunan Başbakan Turgut Özal, görüşmelerini sürdürdü ve Türk gazetecileri ile televizyonda bir basın toplantısı düzenledi.

11- NATO Savunma Bakanları İlkbahar dönemi toplantıları Belçikanın başkenti Brüksel'de, Fransa dışında müttefik ülkelerin bir araya gelerek oluşturduğu Avrupa Grubu ve Askeri Komite'nin oturumlarıylabaşladı.

12- Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk, toplantı sonrası gazetecilerle yaptığı görüşmede, «Türkiye şu ana kadar, ABD'ye YıldızlarSavaşı projesi'nde destek vereceğini ne resmi, ne de gayri resmi olarak açıklamıştır, dedi.

13- Hindistan Başbakanı Rajiv Gandi, Sovyet lideri Mikhail Gorbaçev ile görüşmek üzere 6 günlük resmi bir ziyaret amacıyla, SovyetlerBirliği'ne gitti.

14- Ürdün Kralı Hüseyin, ABD gezisi öncesinde Mısır'ın başkentiKahire'de, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile görüşme yaptı.

15- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, bir yandan Müslüman ve Hristiyan milisler arasında diğer yandan da Filistin gerillalarıyla Şii Emel örgütü milisleri arasında çarpışmaların sürdüğü bildirildi,

Bu arada FKÖ lideri Yaser Arafat, Ürdün'ün başkenti Amman'da,13 Arap diplomatı ile dün yaptığı toplantıda, Şii milislerin Filistin kamplarına saldırılarının durdurulması için, Arap ülkelerinin duruma müdahale etmelerini istedi.

16- Lübnan'da kaçırıldıktan sonra 16 ay tutsak kalan bir Suudi diplomatın serbest bırakıldığı bildirildi.

22 MAYIS 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan, İzmir'de yaptığı konuşmada, «Türkiyebazı ülkelerin olduğu gibi şanslı bir konumu sahip değildir. Çok kritikbir köprü üzerindedir. Bu nedenle etrafındaki olaylar bitmemektedir» dedi.

2- 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, «Şanlıurfanın Bozova ilçesi yakınlarında bölücü çete mensuplarıyla güvenlik kuvvetleri arasında çıkan çatışmada, bir er ve bîr polismemurunun şehit olduğu, güvenlik güçlerine kılavuzluk eden bir vatandaşın öldüğü, beş çete üyesinin de ölü olarak ele geçirildiği» bildirildi.

3- Askeri Yargıtay 5. Dairesi, TCK'nın 141/1-5. maddelerine muhalefet suçundan mahkum olan Türkiye İşçi Partisi (TİP) davası sanıklarından 72'sinin kararını onarken, 30 unu bozdu. Davada beraat eden 38sanıktan 29'u hakkındaki karar onandı, 9'u hakkındaki ise bozuldu.

4- Doç. Bedreddin Cömert'in katili olduğu ileri sürülen ÜzeyirBayraklı ile Mehmet Ali Ağca'yı yurt dsşına kaçırdıkları savıyla İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 No. lu Askeri Mahkemesi'nde yargılanmakta olan gümrük görevlisi 12 sanık, delil yetersizliğinden beraatetti.

5- Başbakan Turgut Özal, Japonya Uluslararası Ticaret ve SanayiBakanı Koijiro Murata ve Japon İnşaat Bakanı Yoohiaki Kibe ile birergörüşme yaptı. Görüşmelerde iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğiolanakları üzerinde duruldu.

Başbakan -Turgut Özal ve beraberindeki heyet, Japonya'ya yaptığı dört günlük ziyareti tamamlayarak Singapur'a gitti.

6- Batı Avrupa Birliği'nin Parlamenterler Asemblesi Genel Kurulu'nda, Kıbrıs ile ilgili karar tasarısının görüşüldüğü bildirildi.

7- Lübnan'ın başkenti Beyrut'un Hristiyan kesiminde bir otomobile yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 60 kişi öldü, 200 kişideyaralandı.

Bu arada Libya lideri Muammer Kaddafi, Filistinli mültecilerle Şiimilisler arasında çatışma konusunda yaptığı açıklamada, FilistinlilerinSabra ve Şatila kamplarında yeni bir katliama maruz kaldıklarını belirterek, Lübnan'dan bu kampların savunmasında Filistinlilere yardımcıolmalarını» istedi.

8- Sri Lanka Hükümeti yetkilileri, «Ülkenin kuzey kesiminde yaşayan yaklaşık 20 bin Tamil asıllının, güvenlik gerekçesiyle başka bölgelere yerleştirileceğini» açıkladı.

23 MAYIS 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Manisa'da incelemelerde bulundu.

2- HP Genel Başkanı Necdet Calp, Tercüman Gazetesi'nin çeşitli konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

3- İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Polis Vazife ve SelahiyetleriKanunu ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

4- Devlet memurlarının disiplin suçlarının affını öngören yasateklifi TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

5- HP tarafından hazırlanan 5 yasa tasarısı TBMM Başkanlığınasunuldu.

6- DYP Merkez Yönetim Kurulu ilk toplantısını yaparak parti yöneticilerini belirledi.

7- Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı, kapatılanMSP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve arkadaşları hakkında verilen beraat kararma Askeri Yargıtay'da itiraz etti.

8- İstanbul, Ankara ve Muş'ta yapılan operasyonlar sonucu 1 Mayıs ile ilgili bildiri basan ve dağıtan 54 kişi yakalandı.

9- Başbakan Turgut Özal, Japonya dönüşü gayriresmi olarak ziyaret ettiği Singapur'daki temaslarını tamamladı.

10- Belçika'nın başkenti Brüksel'de toplanan AET Bütçe İşlerindenSorumlu Bakanlar Konseyi, Türkiye'ye 1985 yılında aktarılması öngörülen 7 milyon dolarlık (3,6 milyar TL.) yardım payını dondurma kararıaldı.

11- Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Şii milisler ile Filistinliler arasında son 5 gündür çıkan çatışmalarda 188 kişinin öldüğü, bin kişininyaralandığı bildirildi.

Bu arada, FKÖ ve Ürdün Birleşmiş Milletler'e başvurarak, «Çarpışmalara müdahale edilmesi» çağrısında bulundular.

24 MAYIS 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, döviz kaçakçılarına af getiren yasa, DGM yasasını değiştiren yasa ile TSE'nin görevlerini yeniden düzenleyen yasayı onayladı.

2- Japonya ve Singapur'a yaptığı ziyaretleri tamamlayan Başbakan Turgut Özal ve beraberindeki heyet Türkiye'ye döndü.

3- UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, 18. dönem genel kurul birinci toplantısı Ankara'da başladı.

4- Basın-İlan Kurumu günlük gazetelerin taban fiyatını yüzde 100artırdı.

5- İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde laikliğe aykırı propaganda yaptığı iddiasıyla yargılanan MilliGazete'nin Genel Yayın Danışmanı Sadık Albayrak beraat etti.

6- NATO ile Varşova Paktı arasında Orta Avrupa'da konvansiyonel kuvvetlerin indirimi (MBFR) görüşmelerine Avusturya'nın başkentiViyana'da yeniden başladı.

7- ABD Savunma Bakanı Caspar Weinberger, yaptığı açıklamada,«Avrupanın Yıldızlar Savaşı'nı desteklememesinin projeyi etkilemeyeceğini» söyledi.

8- Ürdün Kralı Hüseyin, oniki günlük bir ziyaret için dün ABD'yegitti.

9- AP Ajansının haberine göre Suriye Devlet Başkan YardımcısıAbdülhalim Haddam, üç maddelik bir ateşkes anlaşması planını Şam'da,Şii Emel Örgütü liderlerine ve Suriye yanlısı Filistinlilerin temsilcilerine sundu.

25 MAYİS 1985

1- Başbakan Turgut Özal Tercüman Gazetesi yazarı Yavuz Donat'ın demokrasi, siyasi istikrar, askeri müdahaleler, yasaklar, siyasihaklar konularındaki sorularını yanıtladı.

2- İçişleri Bakanı Yıldırım Akbulut, Milliyet Gazetesi'nin, Doğu veGüneydoğu Anadolu'da meydanan gelen olaylara ilişkin sorularını yanıtladı.

3- Kent Koop'un 6. Genel Kurulu Ankara'da yapıldı.

4- Orhan Kemal Roman Armağanı'nı «Issızlığın Ortasında» ve«Geç Kalmış Ölü» adlı romanları dolayısıyla Mehmet Eroğlu kazandı.

5- Karabük ve İskenderun Demir Çelik Fabrikalarında üretilenürünlere yüzde 3 ile 10 arasında zam yapıldı.

6- Kanada'da yaşayan Türkler .Bulgaristan'daki Türk azınlığa uygulanan baskıları protesto etmek amacıyla başkent Ottawa'da bir gösteri yürüyüşü düzenlediler.

7- Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (FIJ),, Bulgaristan veYunanistan'ı kınadı. Örgütün Genel Sekreteri Peten Galiner tarafındanyapılan açıklamada «Bulgaristan'ın Türk Gazetecilerine ülkeye giriş vizesi vermemesinden ötürü, Bulgar hükümeti nezdinde resmi protesto girişiminde bulunacakları» belirtildi.

8- AP Ajansının haberinde, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Şii EmelÖrgütü milisleriyle Lübnan ordusunun Altıncı Tugayı ile Filistinliler arasında pazar gününden bu yana süren çarpışmalarda 335 kişinin öldüğü1500 kişinin de yaralandığı bildirildi.

9- Kuveyt Emiri Şeyh Cebir El Ahmet El Sabah, uğradığı bombalısaldırı sonucu yaralandı. Saldırıya, İslami Cihat örgütü üstlendi. Olayda ikisi koruma görevlisi üç kişi öldü, 12 kişi yaralandı.

10- Filipinler'de bir madenin çökmesi sonucu 12 madenci öldü.

26 MAYIS 1985

1- Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Kenan Evren Başkanlığındaki toplantısında, «6 ilde sıkıyönetimin kaldırılmasını, 6 ilde olağanüstü halin kaldırılmasını, 6 ilde de olağanüstü halin dört ay süreyleuzatılmasının hükümete bildirilmesine» karar verdi.

2- Çorum'un Osmancık ilçesine bağlı Dodurga kasabasında yapılan belediye başkanlığı seçimini HP adayı Osman Özcan kazandı.

3- Türk Standartları Enstitüsü'nün (TSE) Kuruluş Kanunu'nun Bazı Hükümlerini değiştirilmesini öngören yasa ile, Bakanlar Kurulu'nun15 Mayıs 1985 tarihli, 34 kişinin Türk vatandaşlığının kaybettirilmesineilişkin kararı, Resmî Gazete'de yayımlandı.

4- Lübnan'da Şii milislerle Filistinli gerillalar arasında çıkan çarpışmalarda, bir hafta içinde 362 kişinin öldüğü, 1646 kişinin de yaralandığı, AP Ajansı tarafından bildirildi

Libya liderlerinden Abdülselam Callud, Lübnan hükümetine Filistinlilere yönelik katliamların durdurulması için bir mesaj gönderdi.

5- Bangladeş'te meydana gelen şiddetli kasırgada ilk belirlemelere göre 500 kişinin öldüğü, 1000 kişinin kaybolduğu, AP tarafından bildirildi.

6- Irak'ın, İran'ın Tahran, Ilam ve Marivan kentlerine düzenlediğihava saldırılarında 21 kişinin öldüğü bildirildi.

7- İspanya'nın Cebelitarık Boğazı yakınlarındaki bir limanda ikitankerde meydana gelen patlamalarda, 45 kişi öldü, 50 kişi de yaralandı

27 MAYIS 1985

1- Devlet Bakanı ve Hükümet sözcüsü Mesut Yılmaz, Cumhurbaşkanı tarafından veto edilen 2 yasayla ilgili bir açıklama yaparak,«Hükümetin görüşü, Cumhurbaşkanının ret gerekçesinin ışığında oluşturuldu» dedi ve «İki yasanın Meclis tatile girmeden görüşüleceğini» bildirdi.

2- Türk-İş, KİT'lere sözleşmeli personel alımına ilişkin karara karsı olduğunu, bir yazı ile hükümete bildirdi.

3- İki günlük resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Belçika Savunma Bakanı Alfred Vreven, Mill Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk'üziyaret etti. Konuk bakan daha sonra, Türk Silahlı Kuvvetlerinin durumu ve gereksinimleri konusunda bir brifinge katıldı.

4- Resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gelen ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesi heyeti üyeleri Başbakan Turgut Özal, Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, Milli Savunma Bakanı ZekiYavuztürk ile birer görüşme yaptılar.

5- Irak, İranlı 30 savaş esirini Esenboğa Havaalanı'nda İranlı yetkililere teslim etti.

6- Türkiye Demir-Çelik İşletmeleri Genel Müdürlüğü, KarabükFabrikalarında üretilen kok yan ürünlerinin fiyatlarına yüzde 10 oranında zam yapıldı.

7- 30 sanıklı TKP/ML davasında Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı1 Numaralı Askeri Mahkemesi'nde başlandı.

8- 227 kişiye Türk vatandaşlığından çıkma izni verilmesine ilişkinBakanlar Kurulu kararı Resmî Gazete'de yayımlandı.

9- Papa 2. Jean Paul'a 13 Mayıs 1981 tarihinde suikast girişiminde bulunulmasıyla ilgili dava Roma Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı.

10- Sovyetler Birliğinin resmi haber ajansı TASS ve Bulgaristanresmi haber ajansı BTA, tarafından yapılan açıklamalarda «Roma'dabaşlayan Papa'ya suikast davasında yargılanmakta olan Bulgar HavaYolları'nın eski Roma büro şefi Sergei Antonov'un siyasal amaçlarlaiftiraya uğradığı» öne sürüldü.

11- Hindistan ve Sovyetler Birliği yönetimleri, uzay silahlarıylanükleer silahların yasaklanması isteğine ilişkin ortak bir bildiri yayımladılar.

12- Bangaldeş'te cumartesi günü başlayan tayfunda 10 bin kişi öldü, 25 bin kişi de kayboldu,

13- İngiltere ve Çin Halk Cumhuriyeti, Hong Kong'un geleceği konusunda yapılan anlaşmanın onay belgelerini Pekiri'de teati ettiler.

14- Yugoslavya Başbakanı Milka Fianinc, 5 günlük resmi bir ziyaret için ABD'ye gitti.

15- İsrail'in başkenti Tel Aviv'e giden Mısır Petrol ve Maden Bakanı Abdül Hadi Kandil, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in birmesajını İsrail Başkanı Simon de Perez'e iletti.

28 MAYIS 1985

1- Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Başbakan Turgut Özal'ı kabulederek bir süre görüştü. Cumhurbaşkanı daha sonra İstanbul'a gitti.

2- Başbakan Turgut Özal, A.A.'ya verdiği demeçte YunanistanBaşbakanı Andreas Papandreu'nun seçim konuşmalarını yanıtladı ve«Yunanistan Başbakam'nm diyalogu bazı ön şartlara bağlamak istemesi makul değildir ve bunu kabul etmemiz düşünülemez» dedi.

Başbakan Turgut Özal İstanbul'a gitti.

3- Devlet Bakanı Kazım Oksay, HP Ankara Milletvekili Seyfi Oktay'ın sözlü soru önergesini Başbakan Turgut Özal adına yanıtlayarak,«Sıkıyönetim komutanlıklarınca görevlerinden uzaklaştırılan kamu görevlilerinden 1692'si hakkındaki işiemin kaldırıldığını ve bunlardan935'inin eski görevlerine başlatıldığını» söyledi.

4- TBMM Adalet Komisyonu nda, Cumhurbaşkanı Kenan Evrentarafından veto edilen Pişmanlık Yasası değiştirilmeden, Kaçakçılığınmen ve takibine ilişkin yasa tasarısı ise veto gerekçeleri doğrultusunda bazı değişikliklerle kabul edildi.

5- Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp, bir açıklama yaparak,«Türkiye'nin 10 Nisan tarihinde verdiği notaya Bulgaristan'ın yanıtının22 Mayıs tarihinde geldiğini, yanıtta Bulgaristan'ın ülkede bir Türk azınlığın bulunmadığı görüşünden hareketle, Türkiye'nin bu azınlığa yapılan uygulamaları görüşmek üzere masaya oturma isteğini reddettiğini»bildirdi.

6- Belçika Savunma Bakanı Alfred Vreven, Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından kabul edildi. Konuk Bakan, Dışişleri Bakanı VahitHalefoğlu, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Kaya Erdem ve MilliSavunma Bakanı Zeki Yavuztürk ile de görüşmelerde bulundu.

7- Federal Almanya Savunma Bakanlığı Müsteşarı Lodhar Ruhiresmi bir ziyaret için Ankara'ya geldi.

8- Güneydoğu olaylarıyla ilgili olarak, 7. Kolordu ve DiyarbakırSıkıyönetim Komutanlığı 1 Numaralı Askeri ıMahkemesi'nde, 12 sanıklıek bir dava açıldı.

9- Beraberindeki parlamento iheyeti ile resmi bir ziyaret için Sovyetler Biriiği'nde bulunan TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Sovyet Yüksek Prozidyumu Birinci Başkan Yardımcısı Kuznetsov ile yaptığı görüşmede, «Sovyetler Birliği ile iyi dostluk ilişkilerini korumak arzusundaysz» dedi.

10- KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Tercüman Gazetesi'neyaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı ve Cumhuriyet Meclisi seçimleri öncesinde iç ve dış politikada meydana gelen gelişmeleri değerlendirdi.

11- İran-lrak savaşına siyasi bir çözüm bulmayı amaçlayan ArapBirliği Genel Sekreteri Şadli Klibi Başkanlığındaki bir heyeti kabuleden, Sovyetler Birliği Dışişleri Bakanı Andrei Gromiko, «Savaşın barışçı önlemlerle mümkün olan en kısa sürede sona ermesini» istedi.

12- Hindistan'daki Chambal nehri üzerindeki bir teknenin batması sonucunda en az 74 kişinin öldüğü, 16 kişinin kurtulduğu, Hindistan haber ajansı PTI tarafından bildirildi.

13- Bangladeş'de tayfundan ölenlerin sayısının 50 bine ulaştığıAP tarafından bildirildi.

29 MAYIS 1985

1- Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Kınalı - Sakarya otoyolununtemeli Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından atıldı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren törende yaptığı konuşmada, «İstanbul'un trafik yükünün hafifletilmesi için, üçüncü köprünün Çanakkale'ye yapılması gerektiğini» söyledi.

2- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman başkanlığındaki parlamento heyeti, Sovyetler Birliği'ne yaptığı resmi ziyareti tamamlayarakAnkara'ya döndü.

3- Türkiye ile Federal Almanya arasında askeri alanda işbirliğinikonu alan görüşmeler Ankara'da, başladı. Heyetlere, Milli SavunmaBakanlığı Müsteşarı Orgeneral Hüsnü Celenkler ile Federal Alman Savunma Bakanlığı Müsteşarı Dr. Lodhar Ruhi başkanlık ettiler.

4- Dışişleri Bakanlığı Ekonomik İşler Genel Müdür YardımcısıÖzden Sanberk başkanlığındaki bir heeyt 1985-1986 yıllarında yürütülecek Türk-Sovyet bilimsel ve teknik işbirliği anlaşması çerçevesiiçindeki ortak çalışmalarla ilgili görüşmelerde bulunmak üzere Sovyetler Birliği'ne gitti.

5- Maya Dergisi sahibi Ünal Yaltırık ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü M. Necmettin Önder'in, «İşkence ve Arıkan» başlıklı yazı nedeniyle yargılanmalarına İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

6- Ankara'da 27 kişinin yargılandığı Kürdistan İşçi Partisi (KİP)davasında, 4 kişinin tahliyeleri kararlaştırıldı.

7- Mardin'in İdil İlçesi yakınlarında sınırı geçerek Türkiye'ye girmek isteyen iki eşkiya ile sınırda görevli birlikler arasında çıkan çatışmada, eşkiyalardan biri ölü olarak ele geçirildi.

8- Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi'nin öldürülmesi olayından aranan Mehmet Şener, İsviçre'nin Basel kentindeeroin kaçakçılığı suçundan 5 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı. OrtağıŞeref Benli'ye 10 yıl, Nevzat Bilecen'e ide 5 yıl hapis cezası verildi.

9- İran ile Irak arasındaki hava saldırılarının sürdüğü, bu arada,İran hükümetinin, Birleşmiş Milletler'e başvurarak Irak'ın sivil yerleşim merkezlerine düzenlediği saldırıların durdurulmasını istediği bildirildi.

10- A.A.nın haberinde, Federal Almanya Başbakanı Helmut Kohlile Fransa Devlet Başkanı François Mitterrand'ın ABD tarafından geliştirilen uzay savunma sistemi konusunda yaptıkları görüşme sonucu,görüş birliğine varamadıkları bildirildi.

11- Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel, Suriye Devlet BaşkanıHafız Esad ile yapacağı doruk toplantısı için Suriye'nin başkenti Şam'agitti.

12- A.A'nın haberine göre, Batı Sahra'nın bağımsızlığı için savaşan Polisario gerillaları, Benkara'da 70 Fas askerini öldürdüklerini,80'ini de yaraladıklarını bildirdiler.

13- El Salvador'da rejime karşı mücadele veren gerillalar son yirmi gün içinde 75 hükümet askerini öldürdüklerini açıkladılar.

14- İtalya Başbakanı Bettino Craxi, üç günlük resmi bir ziyaret içinSovyetler Biriiği'ne gitti.

15- Belçika'nın başkenti Brüksel'de Avrupa Şampiyon KulüplerKupası finali için İtalya'nın Juventus takımı ile İngiliz Lıverpool takımıarasında yapılan karşılaşma öncesinde, çıkan olaylarda ilk belirlemelere göre 40 kişi öldü, yüzlerce kişi de yaralandı.

30 MAYIS 1985

1- Bulgar Hükümeti'nin Filibe'deki Türk Başkonsolosluğu'nun çevrsini polis kuşatması altına alması üzerine Türkiye, Bulgaristan'ınAnkara Büyükelçisi kanalıyla durumu protesto etti.

2- İki Bulgar ve iki Sovyet uçağının Karadeniz üzerinden gelerekTrakya bölgesinde Türk hava sahasını ihlal etmesi üzerine, DışişleriBakanlığı Bulgar Hükümeti'ne bir nota verdi. Sovyetler Birliği ise olayı kabullenerek Türk Hükümeti'nden özür diledi.

3- Türk - İş Genel Sekreteri Sadık Side, hükümetin bir buçuk yıllık icraatı sonrası, çalışma yaşamı ve sendikal faaliyetlerle ilgili olarak bir değerlendirme raporunu, Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e sundu.Raporun birer örneği, Başbakanlığa ve parlamentoda temsil edilen siyasi parti başkanlarına da sunuldu.

4- 11 ülkenin parlamenterlerinin katıldığı Avrupa Konseyi Danışma Meclisi Milli Parlamentolar ve Halkla İlişkiler Komisyonu toplantısı Antalya'da başladı.

5- Temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen ABD Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Charles Gabriel Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk ve HavaKuvvetleri Komutanı Orgeneral Halil Sözer ile birer görüşme yaptı.

6- Nakşibendi tarikatının 14 üyesi hakkında laikliğe aykırı eylemlerde bulundukları savıyla DGM'de dava açıldı.

7- İngiltere'deki Dünya İslam Örgütleri Birliği ile Avrupa İslamKonseyi, Bulgaristan ve Tayland'ı «ırkçılıkla» suçlayan bir bildiri yayımladı.

8- ABD ile Sovyetler Birliği arasındaki silahsızlanma görüşmelerinin ikinci turu, Cenevre'deki Sovyet temsilciliğinde başladı.

9- Ürdün Kralı Hüseyin, ABD Başkanı Ronald Reagan ile dünWashington'da yaptığı görüşmede, Ortadoğu Barış Planı'na ilişkin olarak, «Sovyetler Birliği ve Filistinlilerin de İsrail ile görüşebileceği uluslararası bir konferans düzenlenmesini» önerdi.

10- İngiltere Başbakanı Margret Thatcher, Belçika'nın BaşkentiBrüksel'de dün yapılan Juventus - Liverpool maçında 41 kişinin ölmesi,300 kişinin yaralanmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, «Olaylardaİngiliz taraftarların sorumlu olduğunu kabul ettiklerini» bildirdi.

11- Sudan Kültür ve Enformasyon Bakanı Muhammed Beşir Hamid başkent Dakar'da yaptığı açıklamada, «ABD'nin, Sudan eski Deviet Başkanı Cafer Numeyri'nin sağladığı askeri kolaylıklardan artık yararlanamayacağını» bildirdi.

31 MAYSS 1985

1- TBMM Başkanı Necmettin Karaduman, Sovyetler Birliği gezisi ile ilgili olarak basına açıklamalarda bulundu.

2- Başbakan Turgut Özal, Televizyonda yayınlanan «İcraatın İçinden» programında bir konuşma yaptı.

3- Türkiye'nin Filibe Başkonsolosluğuma uygulanan ablukayla ilgili olarak bir açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yalım Eralp,«Filibe Konsolosluğumuzdaki ablukanın kaldırılmasını, aksi takdirdedoğacak vahim gelişmelerden Bulgar Hükümeti'nin sorumlu olacağını» bildirdi.

4- MDP Genel Başkanı Turgut Sunalp, TBMM Başkanı Necmettin Karaduman'ı ziyaret etti.

5- NATO eski Genel Sekreteri Joseph Luns, Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Başbakan Turgut Özal tarafından kabul edildi. JosephLuns Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Üruğ, Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk ve Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu'nu ziyaretetti.

6- ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesi üyeleri temaslarını tamamlayarak Türkiye'den ayrıldılar.

7- Cumhuriyet Gazetesi yazarı Oktay Akbal hakkında, 21 Şubat1985 tarihinde yayımlanan yazısı nedeniyle İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Savcılığı'nca açılan soruşturma sonunda, kovuşturmaya yer (olmadığı kararı verildi.

8- Lübnan Devlet Başkanı Emin Cemayel, «Suriye birliklerinin,Beyrut'taki çatışmaları sona erdirmek amacıyla yardım edeceğini» bildirdi.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: query

Filename: libraries/Functions.php(679) : eval()'d code

Line Number: 106